Wysiwyg (5.x-2.1) - en to sv translation catalogue (183 entries)

en: User interface
sv: Användargränssnitt

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Language
sv: Språk

en: Edit
sv: Redigera

en: Search
sv: Sök

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Link
sv: Länk

en: Image
sv: Bild

en: Center
sv: Centrerad

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Save
sv: Spara

en: Help
sv: Hjälp

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Top
sv: Överst

en: Anchor
sv: Ankare

en: Bottom
sv: Längst ned

en: Input format
sv: Inmatningsformat

en: Table
sv: Tabell

en: Select all
sv: Välj alla

en: Basic setup
sv: Grundläggande inställningar

en: Allow users to choose default
sv: Låter användarna kunna välja förvalt

en: Buttons and plugins
sv: Knappar och insticksprogram

en: Editor appearance
sv: Redigerarens utseende

en: Toolbar location
sv: Verktygslådans placering

en: Path location
sv: Plats för sökväg

en: Enable resizing button
sv: Aktivera knappen storleksförändring

en: Block formats
sv: Blockformat

en: Cleanup and output
sv: Rensa upp och skicka

en: Verify HTML
sv: Verifiera HTML

en: Preformatted
sv: Förformaterat

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
sv: Konvertera taggar av typen &lt;font&gt; till stilmallen

en: Remove linebreaks
sv: Ta bort radbrytningar

en: Apply source formatting
sv: Applicera källkodsformatering

en: Editor CSS
sv: Redigerarens CSS

en: CSS path
sv: Sökväg till CSS

en: CSS classes
sv: Stilmallsklasser

en: Undo
sv: Ångra

en: Deleted
sv: Borttaget

en: Replace
sv: Ersätt

en: Font size
sv: Teckenstorlek

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Superscript
sv: Upphöjd

en: Show blocks
sv: Visa block

en: Bold
sv: Fet

en: Copy
sv: Kopiera

en: Redo
sv: Upprepa

en: Italic
sv: Kursiv

en: Editor
sv: Redigerare

en: Hide
sv: Dölj

en: Source code
sv: Källkod

en: Profiles
sv: Profiler

en: Subscript
sv: Nedsänkt

en: Indent
sv: Indentera

en: Outdent
sv: Minska indrag

en: Unlink
sv: Ta bort länk

en: Bullet list
sv: Punktlista

en: Blockquote
sv: Blockcitat

en: Print
sv: Utskrift

en: Underline
sv: Understruken

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Paste
sv: Klistra in

en: About
sv: Om

en: Acronym
sv: Akronym

en: Button alignment
sv: Knappens placering

en: Example:
sv: Exempel:

en: Citation
sv: Citat

en: Numbered list
sv: Numrerad lista

en: Not installed.
sv: Inte installerad.

en: Teaser break
sv: Brytning för förhandstitt

en: %editor profile for %format
sv: %editor profil för %format

en: Enabled by default
sv: Aktiverad som standard

en: The default editor state for users having access to this profile. Users are able to override this state if the next option is enabled.
sv: Förvalt tillstånd på redigeraren för användarna som har åtkomst till denna profil. Användarna kommer att kunna åsidosätta detta läge om nästa alternativ är aktiverat.

en: If allowed, users will be able to choose their own editor default state in their user account settings.
sv: Om tillåten kommer användarna att själva kunna välja eget förvalt läge för redigeraren på deras inställningar för användarkontot.

en: Show <em>enable/disable rich text</em> toggle link
sv: Visa växlingslänken <em>aktivera/inaktivera rich text</em>

en: Whether or not to show the <em>enable/disable rich text</em> toggle link below a textarea. If disabled, the user setting or global default is used (see above).
sv: Huruvida knappen aktivera/avaktivera redigeraren Rich Text skall visas under textområde eller ej. Om inaktiverad används användarens förval eller så används det globala förvalda (se ovan).

en: The language to use for the editor interface. Language codes are based on the <a href="http://www.loc.gov/standards/iso639-2/englangn.html">ISO-639-2</a> format.
sv: Språket på gränsnittet för redigeraren. Språkkoderna baseras på formatet <a href="http://www.loc.gov/standards/iso639-2/englangn.html">ISO-639-2</a>.

en: This option controls whether the editor toolbar is displayed above or below the editing area.
sv: Detta alternativ styr huruvida redigerarens verktygslåda visas ovanför eller nedanför redigeringsområdet.

en: This option controls the alignment of icons in the editor toolbar.
sv: Detta alternativ styr justeringen av ikoner i redigerarens verktygslåda.

en: Where to display the path to HTML elements (i.e. <code>body > table > tr > td</code>).
sv: Var sökvägen till HTML-element skall visas (till exempel <code>body > table > tr > td</code>).

en: This option gives you the ability to enable/disable the resizing button. If enabled, the Path location toolbar must be set to "Top" or "Bottom" in order to display the resize icon.
sv: Det här valet ger dig möjlighet att aktivera/invaktivera knappen storleksförändring. Om aktiverad, måste sökvägen till verktygsplatsen vara angiven till "Längst upp" eller "Längst ned" för att kunna visa ikonen för storleksförändring.

en: If enabled, potentially malicious code like <code>&lt;HEAD&gt;</code> tags will be removed from HTML contents.
sv: Om aktiverad kommer potentiellt farlig kod såsom taggar av typen <code>&lt;HEAD&gt;</code> att tas bort från HTML-innehåll.

en: If enabled, the editor will insert TAB characters on tab and preserve other whitespace characters just like a PRE element in HTML does.
sv: Om aktiverad kommer redigeraren att infoga TAB-tecken vid tab och bevara andra tomrumstecken precis som elementet PRE i HTML gör.

en: If enabled, HTML tags declaring the font size, font family, font color and font background color will be replaced by inline CSS styles.
sv: Om aktiverad kommer HTML-taggar som deklarerar fontstorlek, fontfamilj, fontfärg och fontbakgrund att bytas ut mot infogad CSS.

en: If enabled, the editor will remove most linebreaks from contents. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
sv: Om aktiverad kommer redigeraren att ta bort de flesta radbrytningar från innehåll. Inaktiveras detta alternativ kan konflikter undkommas med andra inmatningsfilter.

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
sv: Om aktiverad kommer redigeraren omformatera källkoden för HTML. Inaktiveras detta alternativ så kan konflikter undkommas med andra inmatningsfilter.

en: Force cleanup on standard paste
sv: Tvinga fram upprensning vid vanliga inklistring

en: If enabled, the default paste function (CTRL-V or SHIFT-INS) behaves like the "paste from word" plugin function.
sv: Om aktiverad kommer den förvalda inklistringsfunktionen  (CTRL-V eller SHIFT-INS) att uppföra sig såsom funktionen "klistra in från Word".

en: Comma separated list of HTML block formats. Possible values: <code>@format-list</code>.
sv: Kommaseparerad lista av blockformat för HTML. Möjliga värden: <code>@format-list</code>.

en: Use theme CSS
sv: Använd temats CSS

en: Define CSS
sv: Definiera CSS

en: Editor default CSS
sv: Redigerarens standard-CSS

en: Defines the CSS to be used in the editor area.<br />Use theme CSS - loads stylesheets from current site theme.<br/>Define CSS - enter path for stylesheet files below.<br />Editor default CSS - uses default stylesheets from editor.
sv: Anger vilken CSS som skall användas i redigerarens område.<br />Använd temats CSS - laddar stilmall från nuvarande webbplats tema.<br />Ange CSS - ange sökvägen för stilmallsfilen nedan.<br />Förvalt för redigeraren.

en: If "Define CSS" was selected above, enter path to a CSS file or a list of CSS files separated by a comma.
sv: Om "Ange CSS" valdes ovan, ange sökvägen till en CSS-fil eller en lista av CSS-filer åtskilda med komma.

en: Available tokens: <code>%b</code> (base path, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (path to theme, eg: <code>themes/garland</code>)
sv: Tillgängliga ersättningstecken: <code>%b</code> (grundsökväg, till exempel: <code>/</code>), <code>%t</code> (sökväg till tema, till exempel: <code>themes/garland</code>)

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from all loaded stylesheet(s).
sv: Valfritt kan du ange CSS-klasser för rullgardinslistan "Fontstil".<br />Ange en klass på varje rad i formatet: !format. Exempel: !example<br />Om lämnad tom kommer CSS-klasser automatiskt att importeras från alla laddade stilmallar.

en: Wysiwyg profile for %format has been saved.
sv: Profilen för WYSIWYG för %format har sparats.

en: No editor
sv: Ingen redigerare

en: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Download</a>)
sv: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Ladda ned</a>)

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
sv: Packa upp arkivet och kopiera dess innehåll till en ny katalog på följande plats:<br /><code>@editor-path</code>

en: So the actual library can be found at:<br /><code>@library-filepath</code>
sv: Så att det aktuella biblioteket kan hittas på :<br /><code>@library-filepath</code>

en: Installation instructions
sv: Instruktioner för installation

en: There are no editor libraries installed currently. The following list contains a list of currently supported editors:
sv: Det finns inga bibliotek för redigerare installerade för närvarande. Följande lista innehåller en lista av stödda redigerare för närvarande:

en: Are you sure you want to remove the profile for %name?
sv: Är du säker på att du vill ta bort profilen %name?

en: Wysiwyg profile for %name has been deleted.
sv: Profil för WYSIWYG för %namn har raderats.

en: Configure client-side editors.
sv: Konfigurera klientbaserade redigerare.

en: Disable rich-text
sv: Inaktivera rich-text

en: Enable rich-text
sv: Aktivera rich-text

en: Wysiwyg Editor settings
sv: Inställningar för redigerare av typen WYSIWYG

en: Enable editor by default
sv: Aktivera redigerare som standard

en: If enabled, rich-text editing is enabled by default in textarea fields.
sv: Om aktiverad, kommer redigering med rich-text att vara aktiverat som standard i textfält.

en: The version of %editor could not be detected.
sv: Versionen för %editor kunde inte hittas.

en: The installed version %version of %editor is not supported.
sv: Den installerade versionen %version av %editor stöds inte.

en: Allows users to edit contents with client-side editors.
sv: Tillåt användare att redigera innehåll med redigerare för klientsida.

en: Strike-through
sv: Genomstruken

en: Align left
sv: Vänsterjustera

en: Align center
sv: Centrera

en: Align right
sv: Högerjustera

en: Justify
sv: Justera

en: Forecolor
sv: Förgrundsfärg

en: Backcolor
sv: Bakgrundsfärg

en: Horizontal rule
sv: Horisontell linje

en: Paste Text
sv: Klistra in text

en: Paste from Word
sv: Klistra in från Word

en: Remove format
sv: Ta bort format

en: Character map
sv: Teckenkarta

en: HTML block format
sv: Blockformat för HTML

en: Font style
sv: Fontstil

en: Create DIV container
sv: Skapa DIV-container

en: FitWindow
sv: Passa fönster

en: Check spelling
sv: Kontrollera stavning

en: Autogrow
sv: Ändra storlek automatiskt

en: Table drag/resize
sv: Drag/ändra storlek på tabell

en: Table: Cell properties
sv: Tabell: Cellegenskaper

en: Table: Insert row after
sv: Tabell: Infoga rad efter

en: Table: Insert column after
sv: Tabell: Infoga kolumn efter

en: Table: Insert cell after
sv: Tabell: Infoga cell efter

en: Table: Delete rows
sv: Tabell: Ta bort rader

en: Table: Delete columns
sv: Tabell: Ta bort kolumner

en: Table: Delete cells
sv: Tabell: Ta bort celler

en: Table: Merge cells
sv: Tabell: Sammanfoga celler

en: Table: Horizontal split cell
sv: Tabell: Horisontell delning av cell

en: Sup
sv: Upphöjd

en: Sub
sv: Nedsänkt

en: Clean-up
sv: Rensa upp

en: Visual aid
sv: Visuellt stöd

en: Fullscreen
sv: Helskärmsläge

en: Advanced horizontal rule
sv: Utökad horisontell linje

en: Advanced image
sv: Utökad bild

en: Advanced link
sv: Utökad länk

en: Auto save
sv: Spara automatiskt

en: Context menu
sv: Sammanhängande meny

en: Left-to-right
sv: Vänster-till-höger

en: Right-to-left
sv: Höger-till-vänster

en: Emotions
sv: Uttryckssymboler

en: Inline popups
sv: Radvis popup

en: Insert date
sv: Infoga datum

en: Insert time
sv: Infoga tid

en: Insert layer
sv: Infoga lager

en: Move forward
sv: Gå framåt

en: Move backward
sv: Gå bakåt

en: Absolute
sv: Fast

en: Paste text
sv: Klistra in text

en: Style properties
sv: Egenskaper för stil

en: Abbreviation
sv: Förkortning

en: Inserted
sv: Infogat

en: Safari compatibility
sv: Kompatibilitet med Safari

en: Spell check
sv: Stavningskontroll

en: Font Color
sv: Fontfärg

en: Show/hide hidden elements
sv: Visa/dölj dolda element

en: Separate the teaser and body of this content
sv: Skiljer åt förhandstitten och brödtexten för detta innehåll

en: HTML attributes
sv: HTML-attribut

en: Wysiwyg profiles
sv: WYSIWYG

en: Once an editor has been associated with an input format, the editor association cannot be changed without first deleting the profile and then creating a new one. Delete a profile by clicking on the "delete" link and afterwards, set up a new profile as usual.
sv: När en redigerare har associerats med ett inmatningsformat kan redigerarens förbindelse inte ändras utan att först ta bort profilen och sedan skapa en ny. Radera en profil genom att klicka på länken "Radera" och därefter skapa en ny profil som vanligt.

en: A Wysiwyg profile is associated with an input format. A Wysiwyg profile defines which client-side editor is loaded with a particular input format, what buttons or themes are enabled for the editor, how the editor is displayed, and a few other editor-specific functions.
sv: En profil för WYSIWYG är associerad med ett inmatningsformat. En profil för WYSIWYG anger vilken redigerare som laddas för klienten med ett speciellt inmatningsformat, hur redigerarens visas, och en del andra specifika funktioner.

en: Div container
sv: DIV-container

en: Maximize
sv: Maximera

en: Check spelling as you type
sv: Kontrollera stavning medan du skriver

en: Advanced list
sv: Utökad lista

en: To assign a different editor to a text format, click "delete" to remove the existing first.
sv: För att tilldela en annan redigerare till ett textformat, klicka på "radera" för att först ta bort det nuvarande.
