Acidfree Albums (6.x-1.0-beta2) - en to fi translation catalogue (144 entries)

en: Home
fi: Etusivu

en: Title
fi: Otsikko

en: Body
fi: Sisältö

en: Images
fi: Kuvat

en: Item
fi: Kohde

en: Weight
fi: Paino

en: root
fi: juuri

en: Parent
fi: Isäntä

en: Import
fi: Tuo

en: Field
fi: Kenttä

en: Album
fi: Albumi

en: Region
fi: Alue

en: Number of items
fi: Kohteiden määrä

en: Upload
fi: Siirrä

en: Promoted
fi: Ylennetty

en: Published
fi: Julkaistu

en: Items
fi: Aiheet

en: Thumbnail
fi: Pienoiskuva

en: List view
fi: Listanäkymä

en: General Settings
fi: Yleiset asetukset

en: description
fi: kuvaus

en: Empty
fi: Tyhjä

en: Not published
fi: Ei julkaistu

en: image
fi: kuva

en: Sticky
fi: Kiinnitetty

en: album
fi: albumi

en: Not promoted
fi: Ei ylennetty

en: Not sticky
fi: Ei kiinnitetty

en: File to upload
fi: Siirrettävä tiedosto

en: Acidfree settings
fi: Acidfree albumien asetukset

en: Edit %title
fi: Muokkaa %title

en: Albums
fi: Albumit

en: Videos
fi: Videot

en: Imagick JPEG image quality (1-100)
fi: Imagick JPEG kuvanlaatu (1-100)

en: %function failed: %reason: %description
fi: %function epäonnistui: %reason: %description

en: imagick_readimage failed to open file %file
fi: imagick_readimage ei onnistunut avaamaan tiedostoa %file

en: image rotate failed for %image
fi: kuvan %image kiertäminen epäonnistui

en: Acidfree albums are used for the categorization of images and videos.
fi: Acidfree albumeita käytetään kuvien ja videoiden kategorisointiin

en: Sort album by
fi: Lajittele albumi

en: Use global settings
fi: Käytä sivustonlaajuisia asetuksia

en: Latest post first
fi: Viimeisin lähetys ensin

en: Posted order
fi: Lähetysjärjestys

en: Alphabetical order
fi: Aakkosellinen järjestys

en: Chronological order by creation date
fi: Luomispäiväyksen mukaan

en: Select a fixed album thumbnail or select 'Random' to have a random thumbnail appear for the album thumbnail
fi: Valitse kuva albumin pysyväksi pienoiskuvaksi tai 'Random', jolloin satunnainen kuva ilmestyy albumin pienoiskuvaksi

en: Album thumbnail
fi: Albumin pienoiskuva

en: Allow others to post items to this album
fi: Salli toisten luoda sisältöä tähän albumiin

en: In listings, the heavier albums will sink and the lighter albums will be positioned nearer the top.
fi: Listauksissa painavammat albumit "uppoavat" ja kevyemmät albumit sijoittuvat ylemmäksi

en: A better photo album than Gallery or Album. Acidfree is node based and well integrated into Drupal.
fi: Parempi kuva-albumi kuin Gallery tai Album.  Acidfree pohjautuu solmuihin ja integroituu hyvin Drupaliin.

en: Add an album here.  Other elements you can add are in the 'create content' menu.
fi: Lisää albumi täällä.  Muut lisättävät elementit löytyvät 'Luo sisältöä' menusta.

en: <p>Acidfree is an album system that has the ability to store any kind of media (assuming the class is existent.)  Currently implemented are %types.  Following the example of one of the currently implemented classes, it is easy to create a new media type.</p>
fi: <p>Acidfree on albumijärjestelmä, joka pystyy kategorisoimaan mitä tahansa mediaa (olettaen että luokka on olemassa).  Tällä hetkellä käytössä ovat %types.  Seuraava esimerkki on yhdestä parhaillaan käyttöön otetuista luokista; on helppoa luoda uusi mediatyyppi.</p>

en: The common attributes that Acidfree will have are: 'Sticky at top of lists', which allows the albums to be sorted before the other media types (image, video, etc.) in the various album views;  and *not* 'Promoted to front page' because that would make all the albums show up at the top of the front page, which is probably not desirable.
fi: Yhteiset Acidfree attribuutit ovat: 'Kiinnitetty pysyvästi listojen yläosaan', mikä mahdollistaa albumien tulla lajitelluiksi ennen muita mediatyyppejä (kuva, video, jne) useissa albuminäkymissä; ja *ei* 'Ylennetty etusivulle' koska tämä saisi kaikki albumit näkymään ensimmäisenä etusivulla, mitä todennäköisesti ei haluta.

en: Mass import
fi: Massatuonti

en: Thumbnails per page must be a non-negative integer
fi: Pienoiskuvia sivua kohden täytyy olla positiivinen kokonaisluku

en: Thumbnail padding must be a non-negative integer
fi: Pienoiskuvien täyte täytyy olla positiivinen kokonaisluku

en: Per user albums
fi: Käyttäjäkohtaiset albumit

en: This options will allow each user to have a top-level album of their own.  The per user album is located at user/acidfree if logged in and acidfree/user/nnn for each individual album.
fi: Tämä mahdollistaa jokaiselle käyttäjälle oman juuritason albumin.  Sisäänkirjautuneiden käyttäjien käyttäjäkohtainen albumi sijaitsee verkko-osoitteessa user/acidfree ja jokainen yksilöllinen albumi osoitteessa user/acidfree/nnn.

en: Neither exiftran nor jpegtran executables are in the safe_mode_exec_dir (%safe_dir) &mdash; lossy jpeg rotation will be used instead
fi: Kumpikaan exiftran tai jpegtran eivät ole hakemistossa safe_mode_exec_dir (%safe_dir) &mdash; tämän sijaan käytetään dataa hävittäviä jpeg muunnoksia

en: Neither exiftran nor jpegtran are available &mdash; lossy jpeg rotation will be used instead
fi: Kumpaakaan exiftran tai jpegtran ei ole saatavilla &mdash; tämän sijaan käytetään dataa hävittäviä jpeg muunnoksia

en: Acidfree Display
fi: Albumien näyttäminen

en: Show image title as default caption for inline images
fi: Näytä kuvan otsikko oletusotsikkona kaikille inline-kuville

en: Amount of padding/border on each side of thumbnail image
fi: Täytteen/reunojen koko pienoiskuvan ympärillä

en: In pixels. Only needs to be changed if you modify the padding/border around the thumbnail.
fi: Pikseleissä.  Tätä tarvitsee muuttaa vain, jos pienoiskuvan ympärillä olevaa täytettä/reunoja muokataan.

en: Sort albums by
fi: Lajittele albumit

en: Sort all albums
fi: Lajittele kaikki albumit

en: Force all albums to use this selected sort order
fi: Pakota kaikki albumit näyttämään valittua järjestystä

en: List albums first
fi: Listaa albumit ensin

en: Show albums first in all lists (marks them as 'sticky')
fi: Näytä albumit ensin kaikissa listoissa (merkitsee ne 'kiinnitetyiksi' listojen yläosaan)

en: Thumbnails per page
fi: Pienoiskuvia sivua kohden

en: Enter 0 for unlimited
fi: Rajoittamaton: 0

en: No image toolkit has been properly installed or configured.  Go to admin/settings to fix this.
fi: Kuvatyökaluja ei ole kelvollisesti asennettu ja asetettu.  Mene kohtaan Ylläpito / Sivuston asetukset korjataksesti tämän.

en: Image Manipulation
fi: Kuvamuunnokset

en: exiftran provides lossless rotation of jpeg images and keeps EXIF information.  If you provide a working path, Acidfree will try to use it.
fi: exiftran tarjoaa häviöttämät jpeg kuvien muunnokset ja säilyttää EXIF tiedot.  Jos tarjoat toimivan hakupolun, Acidfree yrittää käyttää sitä.

en: jpegtran provides lossless rotation of jpeg images and can somewhat munge the EXIF information.  If you provide a working path, Acidfree will try to use it.
fi: jpegtran tarjoaa häviöttämät jpeg kuvien muunnokset ja jokseenkin säilyttää EXIF tiedot.  Jos tarjoat toimivan hakupolun, Acidfree yrittää käyttää sitä.

en: edit this album
fi: muokkaa tätä albumia

en: Recent Acidfree items
fi: Uutta albumeissa

en: Favorite Acidfree items
fi: Suosituinta albumeissa

en: Random Acidfree items
fi: Satunnaista albumien sisältöä

en: Add Acidfree items
fi: Lisää sisältöä albumiin

en: Acidfree item recent selection
fi: Uutta albumeissa -valikoima

en: Acidfree item favorite selection
fi: Suosituinta albumeissa -valikoima

en: Acidfree item random selection
fi: Satunnaista albumien sisältöä -valkoima

en: Add Acidfree items quick links
fi: Lisää albumin kohteisiin pikalinkkejä

en: Include items from all albums
fi: Sisällytä kohteita kaikista albumeista

en: Select random items from these albums
fi: Valitse satunnaisia kohteita kaikista näistä albumeista

en: Image module sanity check passed.
fi: Kuvamoduulin toimivuustarkistus onnistui.

en: Image module sanity check failed. Check the settings at !imgurl and !fsurl.
fi: Kuvamoduulin toimivuustarkistus epäonnistui.  Tarkista asetukset kohdissa !imgurl ja !fsurl.

en: Video Upload module sanity check passed.
fi: Video Upload moduulin toimivuustarkistus onnistui.

en: Video Upload module sanity check failed. Check the settings at !fsurl.
fi: Video Upload moduulin toimivuustarkistus epäonnistui.  Tarkista asetukset kohdassa !fsurl.

en: Temporary path okay.
fi: Väliaikainen polku kunnossa.

en: Temporary path does not exist. Check the settings at !fsurl.
fi: Väliaikaista polkua ei ole olemassa.  Tarkista asetukset kohdassa !fsurl.

en: Updated %mod module weight.
fi: Päivitetty %mod moduulin paino.

en: %mod module weight okay.
fi: %mod moduulin paino kunnossa.

en: %itk image toolkit installed and properly configured
fi: %itk kuvatyökalut asennettu ja kelvollisesti asetettu

en: Image toolkit not properly installed or configured.  Go to %url and configure the image toolkit properly.
fi: Kuvatyökaluja ei ole kelvollisesti asennettu ja asetettu.  Mene kohtaan %url ja aseta kuvatyökalut kuntoon.

en: Errors were detected.  Please correct the above errors before you do anything else with Acidfree.
fi: Virheitä havaittu.  Korjaa ylläolevat virheet, ennen kuin teet mitään muuta Acidfreellä.

en: No errors were detected.  But this doesn't mean that Acidfree is guaranteed to work flawlessly.  It is a complex system and still under development.  Please be patient while all the wrinkles are found and ironed out.
fi: Virheitä ei havaittu.  Mutta tämä ei tarkoita, että Acidfree toimisi virheettömästi.  Se on monimutkainen järjestelmä ja yhä kehityksessä.  Ole kärsivällinen, kaikki bugit löydetään ja korjataan.

en: Published, promoted and sticky configuration
fi: Julkaistu, ylennetty ja kiinnitetty asetukset

en: Acidfree recommends Published, Not promoted, and Sticky
fi: Acidfree suosittelee Julkaistu, Ei ylennetty ja Kiinnitetty

en: Acidfree recommends Published, Not promoted, and Not sticky
fi: Acidfree suosittelee Julkaistu, Ei ylennetty ja Ei kiinnitetty

en: Video thumbnails
fi: Videoiden pienoiskuvat

en: Acidfree recommends Not published, Not promoted, and Not sticky
fi: Acidfree suosittelee Ei julkaistu, Ei ylennetty ja Ei kiinnitetty

en: PHP configuration
fi: PHP asetukset

en: Maximum file upload size is
fi: Suurin palvelimelle siirrettävän tiedoston koko on

en: Maximum POST size is
fi: Suurin POST koko on

en: Maximum execution time is %max_time seconds
fi: Enimmäissuoritusaika on %max_time seconds

en: Maximum memory usage is
fi: Muistin käytön enimmäismäärä on

en: If these limits are smaller than the files you plan on uploading, you should change the settings in your php.ini file
fi: Jos nämä rajat ovat pienempiä kuin tiedostot joita suunnittelet siirtää palvelimelle, sinun pitäisi muuttaa asetuksia php.ini tiedostossa

en: Acidfree albums
fi: Albumit

en: This is an Acidfree vocabulary.  Please use the exposed Acidfree interfaces to modify values rather than directly editing vocabs and terms via the taxonomy interface.
fi: Tämä on Acidfree sanasto.  Käytä Acidfree käyttöliittymää arvojen muokkaamiseen mieluummin, kuin Kategoriat käyttöliittymää sanastojen ja termien muokkaamiseen.

en: failed to create vocabulary for Acidfree albums
fi: sanaston luominen Acidfree albumeille epäonnistui

en: Created Acidfree vocabulary
fi: Acidfree sanasto luotu

en: Acidfree root album
fi: Juurialbumi

en: !username's Acidfree album
fi: !username - albumi

en: Acidfree inline filter
fi: Acidfree inline suodatin

en: add acidfree images to other nodes using a syntax like [acidfree:xx ...]
fi: lisää acidfree kuvia toisiin solmuihin käyttäjien syntaksia [acidfree:xx ...]

en: You may use <a href="!acidfree_help">[acidfree:xx] tags</a> to display acidfree videos or images inline.
fi: Saat käyttää <a href="!acidfree_help">[acidfree:xx] merkkauksia</a> näyttääksesi acidfree videoita ja kuvia sivustolla.

en: file %filename is not a valid acidfree element type (%mime)
fi: tiedosto %filename ei ole kelvollinen acidfree elementtityyppi (%mime)

en: failed to import '%filename'
fi: '%filename' tuonti epäonnistui

en: Could not create temporary directory for mass import
fi: Ei voitu luoda väliaikaista hakemistoa massatuonnille

en: Could not find server-side directory %tmpdir
fi: Ei voitu löytää palvelinpuolen hakemistoa %tmpdir

en: Importing server side directory %tmpdir
fi: Tuodaan palvelinpuolen hakemistoon %tmpdir

en: Importing file %filename
fi: Tuodaan tiedostoa %filename

en: Failed to import %filename
fi: %filename tuonti epäonnistui

en: Files to upload
fi: Siirrettävät tiedostot

en: Be sure to limit the uploaded file sizes to the following:<ul><li>Max file size: %max_file</li><li>Max total file size: %max_post</li></ul>
fi: Varmista, että rajoitat palvelimelle siirrettävien tiedostojen kokoa seuraavasti:<ul><li>Tiedoston enimmäiskoko: %max_file</li><li>Tiedostojen koko yhteensä: %max_post</li></ul>

en: File to upload.  This may be an image, video clip, zip file, or a tar file that is gzipped or bzipped.  You may upload up to five at a time.
fi: Tiedosto palvelimelle siirrettäväksi.  Tämä voi olla kuva, videoleike, zip tiedosto tai tar tiedosto, jolla on gzip tai bzip pakkaus.  Voit siirtää viisi kerrallaan.

en: Import local files
fi: Tuo paikallisia tiedostoja

en: Path on server
fi: Polku palvelimella

en: This must be the full path to a directory on the server that is readable.
fi: Tämä täytyy olla täysi hakupolku palvelimen hakemistoon, joka on luettavissa.

en: Include subdirectories
fi: Sisällytä alihakemistot

en: Add an album
fi: Lisää albumi

en: This album is empty
fi: Tämä albumi on tyhjä

en: Parent album
fi: Isäntäalbumi

en: Sort column '%k' is not supported, it is being ignored
fi: Lajittelusaraketta '%k' ei tueta, se jätetään huomiotta.

en: Site-wide Acidfree settings.
fi: Sivustonlaajuiset Acidfree albumien asetukset

en: A simple unified media management module for Image and Video modules
fi: Yksinkertainen keskitetty ylläpitomoduuli Kuva- ja Video moduuleille

en: Add an image
fi: Lisää kuva

en: Counterclockwise
fi: Vastapäivään

en: No rotation
fi: Ei kierretä

en: Clockwise
fi: Myötäpäivään

en: Use exif orientation tag
fi: Käytä exif suuntamerkkausta

en: Rotate image
fi: Kierrä kuvaa

en: Add a video
fi: Lisää video
