Advertisement (6.x-2.2-rc1) - en to pt translation catalogue (431 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: delete
pt: eliminar

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Username
pt: Utilizador

en: Groups
pt: Grupos

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: List
pt: Lista

en: Subject
pt: Assunto

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Delete group
pt: Eliminar grupo

en: Enabled
pt: Ativo

en: Priority
pt: Prioridade

en: Action
pt: Acção

en: Quantity
pt: Quantidade

en: error
pt: erro

en: all
pt: todos

en: File
pt: Ficheiro

en: Date
pt: Data

en: Search
pt: Procurar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: default
pt: predefinido

en: This action cannot be undone.
pt: Esta acção não pode ser desfeita.

en: Message
pt: Mensagem

en: Weight
pt: Peso

en: Image
pt: Imagem

en: Container
pt: Recipiente

en: none
pt: nenhum

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: General settings
pt: Definições gerais

en: Save
pt: Guardar

en: Update
pt: Atualizar

en: Time
pt: Hora

en: remove
pt: remover

en: Placeholder tokens
pt: Espaço reservado a objectos

en: never
pt: nunca

en: Text
pt: Texto

en: <none>
pt: <nenhum>

en: Last month
pt: No mês passado

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Paths
pt: Caminhos

en: type
pt: tipo

en: User
pt: Utilizador

en: action
pt: acção

en: file
pt: ficheiro

en: status
pt: estado

en: Options
pt: Opções

en: Sent email to %recipient
pt: Email enviado para %recipient

en: Unable to send email to %recipient
pt: Não foi possível enviar email para %recipient

en: Create
pt: Criar

en: Update options
pt: Opções de atualização

en: Always
pt: Sempre

en: Never
pt: Nunca

en: Filter
pt: Filtro

en: Location
pt: Localização

en: Global settings
pt: Definições globais

en: active
pt: ativo

en: Delete all
pt: Eliminar todos

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Recipient
pt: Destinatário

en: Group name
pt: O nome do grupo

en: General
pt: Geral

en: Advertisement
pt: Anúncio

en: group
pt: grupo

en: Start
pt: Iniciar

en: End
pt: Fim

en: External
pt: Externo

en: Clicks
pt: Cliques

en: IP Address
pt: Endereço de IP

en: immediately
pt: imediatamente

en: false
pt: falso

en: true
pt: verdadeiro

en: Level
pt: Nível

en: expired
pt: expirado

en: Edit group
pt: Editar grupo

en: No container
pt: Nenhum recipiente

en: The update has been performed.
pt: A actualização foi efectuada.

en: Refine
pt: Melhorar

en: Undo
pt: Desfazer

en: Today
pt: Hoje

en: Yesterday
pt: Ontem

en: Activity
pt: Actividade

en: Minimum height
pt: Altura mínima

en: Minimum width
pt: Largura mínima

en: All time
pt: Todo o tempo

en: role
pt: grupo

en: Permissions
pt: Permissões

en: permission
pt: permissão

en: Duplicate
pt: Duplicados

en: not active
pt: não activa

en: New
pt: Novo

en: details
pt: Detalhes

en: Percentage
pt: Percentagem

en: image
pt: imagem

en: User Agent
pt: Utilizador Agente

en: Select
pt: Seleccionar

en: is
pt: é

en: Channel name
pt: Nome do canal

en: Activity log
pt: Registo de actividades

en: Examples:
pt: Exemplos:

en: Channels
pt: Canais

en: pending
pt: pendente

en: Ad
pt: Anúncio

en: Container name
pt: Nome do contentor

en: Reports
pt: Relatórios

en: and
pt: e

en: where
pt: onde

en: Destination URL
pt: URL de destino

en: Text ad
pt: Anúncio de texto

en: Impressions
pt: Impressões

en: Download CSV
pt: Descarregar CSV

en: approved
pt: aprovado

en: This month
pt: Este mês

en: This year
pt: Este ano

en: start
pt: início

en: denied
pt: negado

en: end
pt: fim

en: Display type
pt: Mostrar tipo

en: This advertisement is currently waiting for administrative approval.
pt: Este anúncio está actualmente à espera de aprovação administrativa.

en: This advertisement is actively being displayed.
pt: Este anúncio está sendo exibido activamente .

en: This advertisement has been temporarily disabled by its owner and is not currently being displayed.
pt: Este anúncio foi desativado temporariamente por seu proprietário e não está sendo exibido.

en: This advertisement will be automatically activated on %timestamp, in %time.
pt: Este anúncio irá ser automaticamente activado %timestamp, em %time.

en: This advertisement has been active since %date.
pt: Este anúncio está activo desde %date.

en: This advertisement will expire on %timestamp, in %time.
pt: Este anúncio expira em %timestamp, em %time.

en: This advertisement will expire after %left more clicks.
pt: Este anúncio irá expirar após %left mais cliques..

en: This advertisement expired %date.
pt: Este anúncio expirou %date.

en: Click-thru
pt: Clique através de

en: This hour
pt: Esta hora

en: Last hour
pt: Última hora

en: Last seven days
pt: Últimos sete dias

en: Last year
pt: No ano passado

en: The ad module provides a complete advertising system for Drupal powered websites.  It does this through an API that allow other modules to handle various types of advertising content.  For example, if enabled together with the ad_image module you will be able to display image based advertisements such as banner ads.
pt: O módulo ad oferece um sistema completo de publicidade para sites Drupal powered. Ele faz isso através de uma API que permitem a outros módulos para lidar com vários tipos de conteúdo publicitário. Por exemplo, se habilitado, juntamente com o módulo ad_image você será capaz de exibir imagem anúncios baseados tais como banners.

en: Advertisements can be randomly displayed to visitors of your website.
pt: As propagandas podem ser exibidas aleatoriamente para os visitantes do seu site.

en: Scheduling
pt: Agendamento

en: The current date and time is "%date".
pt: A data e hora actual "%date".

en: Automatically activate ad
pt: Activar automaticamente anúncio

en: You can specify a date and time for this advertisement to be automatically activated.  The advertisement needs to be in an <em>approved</em> state before it can be automatically activated.  If you prefer to activate the advertisement immediately, leave this field empty.
pt: Você pode especificar uma data e hora para o anúncio a ser activada automaticamente. A publicidade precisa estar em um <em>approvado</em> estado antes que ele possa ser activada automaticamente. Se preferir activar o anúncio imediatamente, deixe este campo vazio.

en: Automatically expire ad
pt: Anúncio expira automaticamente

en: You can specify a date and time for this advertisement to be automatically expired.  If you don't want the advertisement to expire, leave this field empty.
pt: Você pode especificar uma data e hora para o anúncio a ser automaticamente vencido. Se você não deseja que o anúncio expirar, deixe este campo vazio.

en: Maximum clicks
pt: Visualizações máxima cliques

en: This vocabulary was automatically created for use by the ad module.  Only applicable options are available.
pt: Este vocabulário foi criado automaticamente para uso do módulo anúncio. Apenas as opções aplicáveis estão disponíveis.

en: ad group
pt: grupo de anúncios

en: If enabled, ads are categorized by typing ad group names instead of choosing them from a list.
pt: Se activado, os anúncios são classificados ao escrever os nomes do grupo de anúncios em vez de escolhê-los em uma lista.

en: If enabled, allows ads to have more than one ad group (always true for free tagging).
pt: Se activado, permite que os anúncios a ter mais de um grupo de anúncios (sempre verdadeiro para marcação livre).

en: Ad group name
pt: O nome do grupo de anúncios

en: The name for this ad group.  Example: "Linux".
pt: O nome para esse grupo de anúncios. Exemplo: "Linux".

en: A description of the ad group.
pt: A descrição do grupo de anúncios.

en: In listings, the heavier ad groups will sink and the lighter ad groups will be positioned nearer the top.
pt: Nos anúncios, os grupos mais pesados anúncio afundão e os grupos leve anúncio será posicionado mais próximo do topo.

en: Click history
pt: Clique história

en: Click details
pt: Clique em detalhes

en: Not valid: this click has not been counted for unknown reasons.  This is an unexpected error.
pt: Não válido: isso, clique não foi contado por razões desconhecidas. Este é um erro inesperado.

en: Valid: this is a valid click.
pt: Válido: este é um clique válido.

en: Not valid: this click has not been counted because another click by the same IP address was already counted.
pt: Não válido: isso, clique não foi contada porque um outro clique, no mesmo endereço IP já foi contabilizado.

en: Not valid: this click has not been counted because it was generated by an owner of the advertisement.
pt: Não válido: esse, clique não foi contado, porque foi gerado por um proprietário do anúncio.

en: Not valid: this click has not been counted because it was generated by a user in a filtered role.
pt: Não válido: esse, clique não foi contado, porque foi gerado por um utilizador em um papel filtro.

en: Not valid: this click has not been counted because it was generated by an automated "bot".
pt: Não válido: isso, clique não foi contado, porque foi gerado por um bot "automatizado".

en: Ads
pt: Anúncios

en: Configure and manage your advertising system.
pt: Configurar e gerenciar o seu sistema de publicidade.

en: Create group
pt: Criar um grupo

en: Ad owners
pt: Os proprietários de anúncios

en: !owner's permissions
pt: !owner's permissões

en: ad group: @name
pt: Grupo de anúncios: @name

en: Number of ads
pt: Número de anúncios

en: Select the maximum number of unique ads that should be displayed together in this block.  If you specify a number larger than the maximum number of ads in this ad group, all ads will be displayed once.
pt: Seleccione o número máximo de anúncios exclusivos que devem ser exibidos juntos neste bloco. Se você especificar um número maior que o número máximo de anúncios nesse grupo de anúncios, todos os anúncios serão exibidos imediatamente.

en: permissions
pt: permissões

en: Enter the username of the user who should have ownership permissions on this advertisement.
pt: Digite o nome do utilizador que deve ter permissões de propriedade sobre este anúncio.

en: Add owner
pt: Adicionar proprietário

en: The specified username %username does not exist.
pt: O nome de utilizador especificado %username não existe.

en: The specified user %username is already an owner of this ad.
pt: O utilizador especificado %username já é dono deste anúncio.

en: The specified user %username does not have <em>edit own advertisements</em> nor <em>administer advertisements</em> permissions.  The user must be !assigned to a !role with these privileges before you can add them as an ad owner.
pt: O utilizador especificado %username não tem <em>editar próprias propagandas</em> nem <em>administrar anúncios</em> permissões. O utilizador deve ser !assigned para um !role com estes privilégios antes que você possa adicioná-los como um proprietário de anúncios.

en: assigned
pt: atribuído

en: The user is already an owner of the ad.
pt: O utilizador já é proprietário do anúncio.

en: granted
pt: concedido

en: The permissions have been saved.
pt: As permissões foram salvas.

en: Mark as approved
pt: Marca aprovada

en: Mark as active
pt: Marcar como activo

en: Mark as expired
pt: Marcar como expirado

en: Mark as pending
pt: Marcar como pendente

en: Mark as offline
pt: Marcar como desligado

en: Mark as denied
pt: Negar marcação

en: Are you sure you want to delete these ads?
pt: Tem certeza de que deseja excluir esses anúncios?

en: The ads have been deleted.
pt: Os anúncios foram eliminados.

en: No ads available.
pt: Não há anúncios disponíveis.

en: No ads selected.
pt: Não existem anúncios seleccionados.

en: offline
pt: desligado

en: not pending
pt: não pendente

en: not approved
pt: não aprovado

en: not expired
pt: não terminou

en: not denied
pt: não é negado

en: Show only ads where
pt: Mostrar os anúncios apenas quando

en: not found
pt: não encontrado

en: new browser window
pt: nova janela do navegador

en: Scrolling
pt: Rolagem

en: No groups have been created.
pt: Nenhum grupo foi criado.

en: Specify a name for the ad group.
pt: Especifique um nome para o grupo de anúncios.

en: Describe this ad group.
pt: Descrever o grupo de anúncios.

en: Created new ad group %term.
pt: Criado novo grupo de anúncios %term.

en: The ad group %term has been updated.
pt: O grupo de anúncios %term foi actualizado.

en: Are you sure you want to delete the ad group %name?
pt: Tem a certeza que quer eliminar o grupo de anúncios %name?

en: Ads that were within this group will not be deleted.  This action cannot be undone.
pt: Os anúncios que estavam dentro deste grupo não serão eliminados. Essa ação não pode ser desfeita.

en: The ad group %term has been deleted.
pt: O grupo de anúncios %term foi eliminado.

en: ad
pt: anúncio

en: administer advertisements
pt: administrar os anúncios

en: Parameters:
pt: Parâmetros:

en: Automatically embedding ads:
pt: Anúncios incorporados automaticamente :

en: Manually embedded ads
pt: Anúncios incorporados manualmente

en: Before the first paragraph
pt: Antes do primeiro parágrafo

en: After the first paragraph
pt: Após o primeiro parágrafo

en: After the second paragraph
pt: Após o segundo parágrafo

en: After the third paragraph
pt: Após o terceiro parágrafo

en: After the fourth paragraph
pt: Após o quarto parágrafo

en: After the fifth paragraph
pt: Após o quinto parágrafo

en: After the sixth paragraph
pt: Após o sexto parágrafo

en: After the seventh paragraph
pt: Após o sétimo parágrafo

en: After the eighth paragraph
pt: Após o oitavo parágrafo

en: After the ninth paragraph
pt: Após o nono parágrafo

en: After the tenth paragraph
pt: Após o décimo parágrafo

en: After the last paragraph
pt: Após o último parágrafo

en: Ad group
pt: Grupo de anúncios

en: embed ads in content
pt: incorporar os anúncios no conteúdo.

en: Embed ads in content.
pt: Incorporar os anúncios no conteúdo.

en: Links to !url.
pt: Ligações para !url.

en: External Ad
pt: Anúncio externo

en: An image or banner advertisement.
pt: Um anúncio de imagem ou banner.

en: Maximum height
pt: Altura máxima

en: Maximum width
pt: Largura máxima

en: enable attachments
pt: activar os anexos

en: download method
pt: método de descarga

en: view uploaded files
pt: exibir ficheiros enviados

en: Generate code snippet
pt: Gerar fragmento de código

en: Valid
pt: Válido

en: Ad owner
pt: O proprietário de anúncios

en: view filtered clicks
pt: exibição filtrada de cliques

en: filter clicks
pt: filtro de cliques

en: A text advertisement.
pt: Um anúncio de texto.

en: Header minimum length
pt: Comprimento mínimo do cabeçalho

en: Optionally specify the minimum number of characters allowed in the header of a text ad.  Set to <em>0</em> to specify no minimum length.
pt: Opcionalmente, especificar o número mínimo de caracteres permitidos no cabeçalho de um texto do anúncio.  Definir para <em>0</em> para especificar o comprimento mínimo.

en: Header maximum length
pt: Comprimento máximo do cabeçalho

en: Optionally specify the maximum number of characters allowed in the header of a text ad.  Set to <em>0</em> to specify no maximum length.
pt: Opcionalmente, especificar o número máximo de caracteres permitidos no cabeçalho de um texto do anúncio.  Definir para <em>0</em> para especificar o comprimento máximo.

en: Body minimum length
pt: Comprimento mínimo do corpo

en: Body maximum length
pt: Comprimento máximo do corpo

en: Ad header
pt: Cabeçalho do anúncio

en: Ad body
pt: Corpo do anúncio

en: This is the rest of the ad.
pt: Isto é o restante do anúncio.

en: Text Ad
pt: O texto do anúncio

en: Enhances the ad module to support static text ads.
pt: Aumenta o módulo ad para suportar os anúncios de texto estático.

en: Weight Percent
pt: Percentagem de peso

en: There are no clicks yet.
pt: Não há ainda cliques.

en: Embedded ads
pt: Anúncios incorporados

en: External ad
pt: Anúncio externo

en: Image ad
pt: Imagem de anúncio

en: Remove owner
pt: Remover o proprietário

en: Ad Owners
pt: Os proprietários de anúncios

en: Enhances the ad module to support ad owners.
pt: Aumenta o módulo anúncio para suportar proprietários do anúncio.

en: Remote ads
pt: Os anúncios remotos

en: always
pt: sempre

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
pt: Os objectos a seguir podem ser usados para gerar o URL. Alguns sinais podem não estar disponíveis, dependendo do contexto em que a acção é disparada.

en: - All -
pt: - Todos -

en: The type of ad.
pt: O tipo de anúncio.

en: edit any advertisement
pt: editar qualquer anúncio

en: There are currently no statistics for this advertisement.
pt: Actualmente não há estatísticas para este anúncio.

en: The ID of the advertisement.
pt: O ID do anúncio.

en: The status of the ad.
pt: A situação do anúncio.

en: The title of the advertisement.
pt: O título do anúncio.

en: The maximum number of times this advertisement is allowed to be viewed.
pt: O número máximo de visualizações permitido para este anúncio.

en: All time click statistics.
pt: Todas as estatísticas clique no tempo.

en: Ad impressions last year.
pt: Impressões de anúncios no ano passado.

en: Ad clicks last year.
pt: Cliques em anúncios no ano passado.

en: Ad impressions this year.
pt: Impressões de anúncios este ano.

en: Ad clicks this year.
pt: Cliques em anúncios este ano.

en: Ad impressions last month.
pt: Impressões de anúncios no mês passado.

en: Ad clicks this month.
pt: Cliques em anúncios este mês.

en: Ad impressions this month.
pt: Impressões de anúncios este mês.

en: Ad impressions yesterday.
pt: Impressões de anúncios ontem.

en: Ad clicks yesterday.
pt: Cliques nos anúncios ontem.

en: Ad impressions today.
pt: Impressões de anúncios hoje.

en: Ad clicks today.
pt: Cliques nos anúncios hoje.

en: Ad impressions last hour.
pt: Impressões de anúncios na última hora.

en: Ad clicks this hour.
pt: Cliques em anúncios nesta hora.

en: Ad impressions this hour.
pt: Impressões de anúncios nesta hora.

en: delete own advertisements
pt: eliminar os próprias anúncios

en: delete any advertisement
pt: eliminar qualquer anúncio

en: This module provides the ability to create advertisement channels, for which rules can be defined.
pt: Este módulo oferece a capacidade de criar canais de publicidade, para os quais as regras podem ser definidas.

en: Advertisements can be assigned to one or more advertisement channels.  Rules can then be applied to these channels.
pt: Os anúncios podem ser atribuídos a um ou mais canais de publicidade. As regras podem ser aplicadas a esses canais.

en: Create channel
pt: Criar canal

en: <any>
pt: <qualquer>

en: You can not assign this advertisement to more than !limit.
pt: Você não pode atribuir este anúncio a mais !limit.

en: Channel containers can be used to help organize channels, but they are not required.
pt: Canal recipientes podem ser usados para ajudar a organizar os canais, mas eles não são necessários.

en: The channel container description can be used to help you define the purpose of your different channels.  The descriptions are only visible to advertisement administrators.
pt: A descrição do recipiente canal pode ser usado para ajudar a definir a finalidade dos seus canais diferentes. As descrições só são visíveis para os administradores de propaganda.

en: When listing containers, those with the lighter (smaller) weights get listed before containers with heavier (larger) weights.  Containers with equal weights are sorted alphabetically.
pt: Quando os recipientes de anúncio, aqueles mais leves (menor) o peso começão a ser listados antes de recipientes mais pesadas (maiores) pesos. Recipientes com pesos iguais são classificados em ordem alfabética.

en: A container named %name already exists.
pt: Um recipiente chamado %name já existe.

en: The %name container has been created.
pt: O %name recipiente foi criado.

en: The %name container has been updated.
pt: O %name recipiente foi actualizado.

en: Are you sure you want to delete the %name container?
pt: Tem certeza de que deseja excluir o %name recipiente?

en: Any channels currently assigned to the %name container will not be deleted, they will be reassigned. <p>This action can not be undone.
pt: Todos os canais actualmente atribuído ao %name recipiente não será apagado, eles serão transferidos. <p>Essa acção não pode ser desfeita.

en: The %name container has been deleted.
pt: O %name recipiente foi excluído.

en: Enter a short, descriptive name for your channel.
pt: Digite um nome curto e descritivo para o canal.

en: Enter a full description of your channel.
pt: Digite uma descrição completa do seu canal.

en: No containers have been created.
pt: Nenhum recipiente foi criado.

en: Entering an inventory value will limit the number of advertisements that may be assigned to this channel. As well, if fewer advertisements than the inventory value are assigned to this channel, advertisements marked as remnants will be used to reach the assigned inventory level.
pt: Introduzir um valor de inventário irá limitar o número de propagandas que podem ser atribuídos a este canal. Como assim, se menos anúncios do que o valor do inventário são atribuídos a este canal, anúncios marcados como remanescentes serão utilizados para alcançar o nível de inventário atribuído.

en: Ad group rules
pt: Grupo de regras de anúncio

en: Allow advertisements from specific ad groups
pt: Permitir propagandas de grupos de anúncios específicos

en: By selecting one or more groups, only advertisements from the selected group(s) will be allowed to be added to this channel.  If no groups are selected, any advertisement can be added to this channel regardless of its group.
pt: Ao selecionar um ou mais grupos de anúncios apenas para o grupo escolhido (s) será permitida a ser adicionada a este canal. Se nenhum grupo são selecionados, a publicidade pode ser adicionado a este canal, independentemente do seu grupo.

en: No ad groups have been created.
pt: Nenhum grupo de anúncios foi criado.

en: Not-in-channel ad rules
pt: Não é canal de regras de anúncio

en: display advertisements not assigned to any channel
pt: Exibir anúncios não atribuídos a nenhum canal

en: Choose the maximum percentage of not-in-channel advertisements allowable for display. For instance, selecting 10% indicates that 1 out of 10 advertisements will be selected from those not assigned to this channel.
pt: Escolha a percentagem máximo de publicidade não-canal permitido para mostrar. Por exemplo, seleccionando 10% indica que 1 em 10 anúncios serão seleccionados, aqueles que não estão atribuídos a este canal.

en: A channel named %name already exists.
pt: O canal nomeado %name já existe.

en: The %name channel has been created.
pt: O %name canal foi criado.

en: The %name channel has been updated.
pt: O %name canal foi atualizado.

en: Are you sure you want to delete the %name channel?
pt: Tem certeza de que deseja excluir o %name canal?

en: Any advertisements currently assigned to the %name channel will not be deleted, they will be reassigned. <p>This action can not be undone.
pt: Qualquer publicidade actualmente atribuída ao %name canal não serão apagadas, eles serão transferidos. <p> Essa acção não pode ser desfeita.

en: The %name channel has been deleted.
pt: O %name canal foi excluído.

en: 1 advertisement | @count advertisements
pt[0]: 1 anúncio
pt[1]: @count anúncios

en: 1 channel | @count channels
pt[0]: 1 canal
pt[1]: @count canais

en: administer channels
pt: Administrar canais

en: configure ad premier status
pt: configurar o estado primeiro anúncio

en: Ad channel
pt: Canal de anúncios

en: Provides the ability to create advertisement channels, about which rules can be defined.
pt: Fornece a capacidade de criar canais de propaganda, sobre quais as regras podem ser definidas.

en: Ad embed
pt: Embutir anúncio

en: Allow remote hosted images
pt: Permitir imagens hospedadas remotamente

en: Check this box to add a new field when creating image advertisements allowing you to specify a path to a remotely hosted image rather than locally uploading an image.  This option is disabled by default as it is a confusing field to someone not using it.
pt: Marque esta caixa para adicionar um novo campo ao criar anúncios de imagem, permitindo que você especifique um caminho para uma imagem hospedada remotamente, localmente, em vez de fazer a descarga de uma imagem. Esta opção é desabilitada por padrão, pois é um campo confuso para alguém não usá-lo.

en: Maximum filesize
pt: Tamanho máximo

en: Optionally specify a maximum filesize in bytes for images in this group.  To specify no maximum filesize, enter <em>0</em>.
pt: Opcionalmente, especifique um tamanho máximo em bytes de imagens neste grupo. Para não especificar um tamanho máximo, introduza <em>0</em>.

en: Image validation failed, unable to mark ad as %active.  Setting ad as %pending.
pt: Imagem não validada, incapaz de marcar como anúncio %active.  Definir como anúncio %pending.

en: Remote image path
pt: Caminho remoto para a imagem

en: grant default per ad type permissions
pt: Tipo de conceder permissões predefinidas por anúncio

en: Insert the following source snippet into the source code of your remote web page. The remote website will then display advertisements from this website. It is necessary to include the entire snippet, and to not modify it in any way.
pt: Insira o trecho de código a seguir no código fonte da página web remoto. O site remoto irá exibir anúncios neste site. É necessário incluir o trecho inteiro, e não modificá-lo de qualquer maneira.

en: generate administrative reports
pt: gerar os relatórios administrativos

en: Report dates
pt: Datas dos relatórios

en: You must enter a valid start date.
pt: Você deve digitar uma data inicial válida.

en: The report must start at least one hour before the current time.
pt: O relatório deve começar pelo menos uma hora antes da hora actual.

en: The report must start before it ends.
pt: O relatório deve começar antes de terminar.

en: You must enter a valid end date.
pt: Você deve entrar uma data final válida.

en: Modify report
pt: Modificar relatório

en: Active dates
pt: Activo datas

en: Invalid date specified in range.
pt: Data inválida especificada no intervalo.

en: Ad report
pt: Relatório de anúncio

en: Ad click filter
pt: Clique no filtro do anúncio

en: The greater the probability, the more frequently this advertisement will be displayed.  An advertisement with a probablity of 2 will be displayed twice as frequently as an advertisement with a probability of 1.
pt: Quanto maior a probabilidade de, mais frequentemente este anúncio será exibido. Um anúncio com uma probabilidade de 2 será exibido duas vezes mais que um anúncio com uma probabilidade de 1.

en: configure ad probability
pt: configure a probabilidade do anúncio

en: Ad Weight Probability
pt: Peso da probabilidade do anúncio

en: Allow admin to adjust the probability that an ad will be displayed.
pt: Administrador permitir adaptar a probabilidade de que um anúncio será exibido.

en: If enabled, advertisement nodes will include the !noindex, telling remote search engines to not include these nodes in their search index.  This meta tag will appear on any page that an advertisement node is displayed on, even if a page is comprised of both ad nodes and other site content.  It will not be displayed when advertisements are displayed via blocks, calls to ad(), or other display methods when the page is comprised of non-ad content. This option is disabled by default as users with this option enabled and custom home pages have accidentally caused important pages such as their front page to not be indexed by popular search engines.
pt: Se activado, nós anúncio irá incluir o !noindex, dizendo aos motores de busca remota para não incluir esses nós em seu índice de pesquisa. Esta meta tag vai aparecer em qualquer página que um nó anúncio é exibido, mesmo se uma página é composta de nós de dois anúncios e outros conteúdos do site. Ele não será exibido quando os anúncios são exibidos através de blocos, as chamadas para anúncio (s), ou outras formas de visualização quando a página não é composta por anúncios de conteúdo. Esta opção está desactivada por padrão, os utilizadores com esta opção activada, não serão indexadas pelos motores de busca populares, páginas importantes como a sua página inicial  personalizadas

en: There is no activity yet.
pt: Não há actividade ainda.

en: The advertisement.
pt: O anúncio.

en: "Small" date format of when the advertisement will be automatically activated.
pt: "Formato de data pequeno" de quando o anúncio irá ser automaticamente activado.

en: "Medium" date format of when the advertisement will be automatically activated.
pt: "formato de data médio " de quando o anúncio irá ser automaticamente activado.

en: "Large" date format of when the advertisement will be automatically activated.
pt: "Formato de data Largo" de quando o anúncio irá ser automaticamente activado.

en: "Small" date format of when the advertisement will be automatically expired.
pt: "Formato de data pequeno" de quando o anúncio será automaticamente vencido.

en: "Medium" date format of when the advertisement will be automatically expired.
pt: " Formato de data médio"  de quando o anúncio será automaticamente vencido.

en: "Large" date format of when the advertisement will be automatically expired.
pt: "Formato de data Largo" de quando o anúncio será automaticamente vencido.

en: The username of the ad creator.
pt: O nome de utilizador do criador de anúncio.

en: The email address of the ad creator.
pt: O endereço de email do criador de anúncio.

en: The user ID of the ad creator.
pt: O ID de utilizador do criador de anúncio.

en: A comma separated list of usernames of all the ad's owners.
pt: Uma lista separada por vírgula, de nomes de proprietários de todos os anúncios.

en: A comma separated list of email addresses of all the ad's owners.
pt: Uma lista separada por vírgula de endereços de email dos proprietários de todos os anúncios dos anos.

en: A comma separated list of user IDs of all the ad's owners.
pt: Uma lista separada por vírgulas de IDs de utilizador de todos os proprietários de anúncios.

en: A comma separated list of usernames of all the ad's owners minus the ad's creator.
pt: Uma lista separada por vírgula de nomes de proprietários de todos os anúncios, não inclui o criador do anúncio.

en: A comma separated list of email addresses of all the ad's owners minus the ad's creator.
pt: Uma lista separada por vírgula de endereços de email dos proprietários de todos os anúncios, não inclui o criador do anúncio.

en: A comma separated list of user IDs of all the ad's owners minus the ad's creator.
pt: Uma lista separada por vírgulas de IDs de utilizador de todos os proprietários de anúncio , não inclui o criador do anúncio.

en: This ad is already active, ignoring autoactivate date.
pt: Este anúncio já está activo, ignorando data activação automática.

en: The ad_actions module provides triggers and actions allowing administrators to create notifications for the ad module.
pt: O módulo fornece ad_actions dispara ações que permitem aos administradores criar notificações para o módulo anúncio.

en: Send e-mail before automated ad trigger
pt: Enviar e-mail antes de acionar anúncio automatizado

en: 1 year before
pt: 1 ano anterior

en: 16 weeks before
pt: 16 semanas anteriores

en: 8 weeks before
pt: 8 semanas anteriores

en: 4 weeks before
pt: 4 semanas anteriores

en: 3 weeks before
pt: 3 semanas anteriores

en: 2 weeks before
pt: 2 semanas anteriores

en: 1 week before
pt: 1 semana anterior

en: 5 days before
pt: 5 dias anteriores

en: 3 days before
pt: 3 dias anteriores

en: 1 day before
pt: 1 dia anterior

en: 12 hours before
pt: 12 horas antes

en: 6 hours before
pt: 6 horas antes

en: 3 hours before
pt: 3 horas antes

en: 1 hour before
pt: 1 hora antes

en: 1 hour after
pt: 1 hora depois

en: 3 hours after
pt: 3 horas depois

en: 6 hours after
pt: 6 horas depois

en: 12 hours after
pt: 12 horas depois

en: 1 day after
pt: 1 dia depois

en: 3 days after
pt: 3 dias depois

en: 5 days after
pt: 5 dias depois

en: 1 week after
pt: 1 semana depois

en: 2 weeks after
pt: 2 semanas depois

en: 3 weeks after
pt: 3 semanas depois

en: 4 weeks after
pt: 4 semanas depois

en: 8 weeks after
pt: 8 semanas depois

en: 16 weeks after
pt: 16 semanas depois

en: 1 year after
pt: 1 ano depois

en: An advertisement has been clicked.
pt: Um anúncio foi clicado.

en: An advertisement has been approved.
pt: Um anúncio foi aprovado.

en: An advertisement has been marked as pending.
pt: Um anúncio foi marcada como pendente.

en: An advertisement has been marked as offline.
pt: O anúncio foi marcado como desligado.

en: An advertisement has been denied.
pt: Um anúncio foi negado.

en: An advertisement has been activated.
pt: Um anúncio foi activado.

en: An advertisement has expired.
pt: Um anúncio expirou.

en: An advertisement has been created.
pt: Um anúncio foi criado.

en: An advertisement has been updated.
pt: Um anúncio foi actualizado.

en: An advertisement has been deleted.
pt: Um anúncio foi eliminado.

en: Scheduled activation.
pt: Activação agendada.

en: Scheduled expiration.
pt: Expiração agendada.

en: The email address to which the message should be sent. Tokens are allowed. Separate multiple email addresses with commas.
pt: O endereço de e-mail ao qual a mensagem deve ser enviada. Os símbolos são permitidos. Separe vários endereços com vírgulas.

en: The message that should be sent. Tokens are allowed.
pt: A mensagem que deve ser enviada. Os símbolos são permitidos.

en: When to send
pt: Quando enviar

en: select a profile field
pt: seleccionar um campo de perfil

en: Profile field used to disable notifications
pt: Perfil do campo usado para desabilitar notificações

en: Optionally select a profile field which can be used to disable notifications on a per-user basis for this action. If a user assigns a non-empty value or 0 value to this field, notification emails will be disabled. It is recommended that you assign a checkbox field that when checked will disable all notifications generated by this action to the recipient. Notifications can only be disabled when they are sent to email addresses associated with users on your website.
pt: Opcionalmente, seleccione um campo de perfil que pode ser usado para desabilitar notificações em uma base por utilizador para esta acção. Se um utilizador atribui um valor não-vazio ou 0 valor a esse campo, e-mails de notificação será desactivado. É recomendável que você atribua um campo caixa de selecção que quando marcada irá desactivar todas as notificações geradas por esta acção para o destinatário. As notificações podem ser desactivado somente quando eles são enviados para endereços de e-mail associado com os utilizadores em seu site.

en: Queued email to %recipient
pt: E-mail na fila de %recipient

en: Notifications to %recipient are disabled, notification not sent
pt: Notificações para %recipient são deficientes notificações, não são enviadas

en: Ad actions
pt: Acções de anúncio

en: Enable ad triggers and actions, useful for creating notification emails.
pt: Activar o anúncio dispara acções, útil para criar emails de notificação.

en: Ad channels: !channels
pt: Canais de anúncio: !channels

en: Ad channels: all
pt: Canais de anúncio: todos

en: Ad groups: !groups
pt: Os grupos de anúncios: !groups

en: There !count found.
pt: Lá !count encontrado.

en: was <strong>1</strong> ad | were <strong>@count</strong> ads
pt[0]: foi <strong>1</strong> anúncio
pt[1]: foram <strong>@count</strong> anúncios

en: Generates reports and charts from advertisement statistics.
pt: Gera relatórios e gráficos das estatísticas de propaganda.
