Advertisement (6.x-2.4) - en to hu translation catalogue (351 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Title
hu: Cím

en: delete
hu: törlés

en: Status
hu: Állapot

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Groups
hu: Csoportok

en: Group
hu: Csoport

en: Type
hu: Típus

en: List
hu: Lista

en: Subject
hu: Tárgy

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Description
hu: Leírás

en: Delete group
hu: Csoport törlése

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Priority
hu: Fontosság

en: Action
hu: Művelet

en: Quantity
hu: Mennyiség

en: error
hu: hiba

en: all
hu: mind

en: File
hu: Fájl

en: Date
hu: Dátum

en: Search
hu: Keresés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: None
hu: Nincs

en: default
hu: alapértelmezés

en: This action cannot be undone.
hu: A művelet nem vonható vissza.

en: Message
hu: Üzenet

en: Weight
hu: Súly

en: Image
hu: Kép

en: Container
hu: Tároló

en: none
hu: nincs

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: edit
hu: szerkesztés

en: General settings
hu: Általános beállítások

en: Save
hu: Mentés

en: Update
hu: Frissítés

en: Time
hu: Idő

en: remove
hu: eltávolítás

en: URL
hu: Webcím

en: Placeholder tokens
hu: Helykitöltő vezérjelek

en: never
hu: soha

en: Text
hu: Szöveg

en: <none>
hu: < nincs >

en: Last month
hu: Múlt hónapban

en: Total
hu: Mindösszesen

en: Statistics
hu: Statisztikák

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Paths
hu: Útvonalak

en: type
hu: típus

en: User
hu: Felhasználó

en: action
hu: művelet

en: file
hu: fájl

en: status
hu: állapot

en: Options
hu: Lehetőségek

en: Sent email to %recipient
hu: E-mail elküldve %recipient számára

en: Unable to send email to %recipient
hu: %recipient számára nem lehet e-mailt küldeni

en: Create
hu: Létrehozás

en: Update options
hu: Frissítési lehetőségek

en: Always
hu: Mindig

en: Never
hu: Soha

en: Filter
hu: Szűrő

en: Location
hu: Helyszín

en: Global settings
hu: Általános beállítások

en: active
hu: aktív

en: Delete all
hu: Mindegyik törlése

en: Width
hu: Szélesség

en: Height
hu: Magasság

en: Recipient
hu: Címzett

en: Group name
hu: Csoportnév

en: General
hu: Általános

en: Advertisement
hu: Hirdetés

en: group
hu: csoport

en: Start
hu: Kezdete

en: End
hu: Vég

en: External
hu: Külső

en: Ad groups
hu: Hirdetési csoportok

en: Channel
hu: Csatorna

en: Clicks
hu: Kattintások

en: Cache
hu: Gyorsítótár

en: IP Address
hu: IP-cím

en: immediately
hu: azonnal

en: false
hu: hamis

en: true
hu: igaz

en: Level
hu: Szint

en: expired
hu: lejárt

en: Edit group
hu: Csoport szerkesztése

en: No container
hu: Nincs tároló

en: Probability
hu: Valószínűség

en: The update has been performed.
hu: A frissítés végrehajtva.

en: Refine
hu: Finomítás

en: Undo
hu: Visszavonás

en: Today
hu: Ma

en: Yesterday
hu: Tegnap

en: Activity
hu: Tevékenység

en: Minimum height
hu: Minimális magasság

en: Minimum width
hu: Minimális szélesség

en: All time
hu: Minden idők

en: role
hu: szerepkör

en: No limit
hu: Nincs korlát

en: channel
hu: csatorna

en: Permissions
hu: Jogosultságok

en: permission
hu: jogosultság

en: on
hu: be

en: Duplicate
hu: Megkettőzés

en: not active
hu: nem aktív

en: New
hu: Új

en: details
hu: részletek

en: Percentage
hu: Százalék

en: image
hu: kép

en: User Agent
hu: Böngésző

en: is
hu: &nbsp;

en: Channel name
hu: Csatornanév

en: Examples:
hu: Példák

en: Cache lifetime
hu: Gyorstár élettartam

en: Channels
hu: Csatornák

en: pending
hu: függőben

en: Ad
hu: Hirdetés

en: Raw
hu: Nyers

en: Container name
hu: Csoport neve

en: Reports
hu: Jelentések

en: and
hu: és

en: where
hu: ahol

en: Destination URL
hu: Cél webcím

en: Text ad
hu: Szöveges hirdetés

en: Inventory
hu: Készlet

en: Impressions
hu: Kattintások

en: Download CSV
hu: CSV letöltése

en: approved
hu: elfogadott

en: This month
hu: Ebben a hónapban

en: This year
hu: Ebben az évben

en: start
hu: kezdet

en: denied
hu: visszautasítva

en: end
hu: befejezés

en: off
hu: ki

en: Display type
hu: Megjelenítés típusa

en: This advertisement is currently waiting for administrative approval.
hu: A hirdetés adminisztrátori jóváhagyásra vár.

en: This advertisement is actively being displayed.
hu: A hirdetés aktív, megjelenik a beállított felületen.

en: This advertisement has been temporarily disabled by its owner and is not currently being displayed.
hu: Ez a hirdetés ideiglenesen letiltásra került a tulajdonosa által és jelenleg nem jelenik meg.

en: This hour
hu: Ebben az órában

en: Last hour
hu: Az elmúlt órában

en: Last seven days
hu: Múlt héten

en: Last year
hu: Tavaly

en: Advertisements can be randomly displayed to visitors of your website.
hu: A hirdetések akár véletlenszerűen is megjeleníthetők a webhelyen.

en: Scheduling
hu: Ütemezés

en: The current date and time is "%date".
hu: A jelenlegi dátum és idő: %date

en: Automatically activate ad
hu: Hirdetés automatikus aktiválása

en: You can specify a date and time for this advertisement to be automatically activated.  The advertisement needs to be in an <em>approved</em> state before it can be automatically activated.  If you prefer to activate the advertisement immediately, leave this field empty.
hu: Megadható egy dátum és időpont a hirdetés automatikus aktiválásához. A hirdetés <em>elfogadott</em> állapotban kell legyen ahhoz, hogy az automatikusan aktiválásra kerüljön. Ezt a mezőt üresen hagyva a hirdetés azonnal aktiválásra kerül.

en: Automatically expire ad
hu: Hirdetés lejárata

en: You can specify a date and time for this advertisement to be automatically expired.  If you don't want the advertisement to expire, leave this field empty.
hu: Megadható egy dátum és időpont a hirdetés automatikus lejáratához. Ezt a mezőt üresen hagyva a hirdetés érvényessége nem évül el.

en: Maximum clicks
hu: Maximum kattintásszám

en: You can specify the maximum number of times this advertisement should be clicked, after which it will be automatically expired.  If you don't want this advertisement to expire after a certain number of clicks leave this field set to %zero.
hu: Megadható egy maximum kattintásszám, miután a hirdetés automatikusan lejár. Ha nincs szükség kattintás alapú lejárat megadására, maradjon a mező értéke 0.

en: ad group
hu: hirdetési csoport

en: Ad group name
hu: Hirdetési csoport neve

en: The name for this ad group.  Example: "Linux".
hu: A név ennek a hidetési csoportnak. Például: „Linux”.

en: A description of the ad group.
hu: Egy leírás ennek a hidetési csoportnak.

en: URL where clicked
hu: Webcím, ahol kattintott

en: Click history
hu: Kattintási történet

en: Ads
hu: Hirdetések

en: Create group
hu: Csoport létrehozása

en: !owner's permissions
hu: !owner jogosultságai

en: ad group: @name
hu: hirdetési csoport: @name

en: Number of ads
hu: Hirdetések száma

en: permissions
hu: jogosultságok

en: assigned
hu: hozzárendelve

en: The permissions have been saved.
hu: A jogosultságok el lettek mentve.

en: Mark as approved
hu: Jelölés elfogadottnak

en: Mark as active
hu: Jelölés aktívnak

en: Mark as expired
hu: Jelölés lejártnak

en: Mark as pending
hu: Jelölés függőnek

en: Mark as offline
hu: Jelölés kikapcsoltnak

en: Mark as denied
hu: Jelölés tiltottnak

en: Are you sure you want to delete these ads?
hu: Ezek a hirdetések biztosan törölhetők?

en: The ads have been deleted.
hu: A hirdetések törlése megtörtént.

en: No ads available.
hu: Nincs elérhető hirdetés.

en: No ads selected.
hu: Nincs hirdetés kiválasztva.

en: offline
hu: kikapcsolt

en: not pending
hu: nem függő

en: not approved
hu: nem elfogadott

en: not offline
hu: nem kikapcsolt

en: not expired
hu: nem lejárt

en: not denied
hu: nem tiltott

en: Show only ads where
hu: Csak azokat a hirdetéseket mutassa, ahol

en: not found
hu: nem található

en: same browser window and frame
hu: ugyanaz a böngészőablak és keret

en: new browser window
hu: új böngészőablak

en: parent frame
hu: szülő keret

en: same browser window, removing all frames
hu: ugyanaz a böngészőablak, minden keret eltávolítva

en: Scrolling
hu: Görgetés

en: No groups have been created.
hu: Nem jött létre csoport.

en: show advertisements
hu: hirdetések mutatása

en: Specify a name for the ad group.
hu: Meg kell adni egy nevet a hirdetési csoportnak.

en: Created new ad group %term.
hu: %term hirdetési csoport létre lett hozva.

en: The ad group %term has been updated.
hu: %term hirdetési csoport frissítve lett.

en: Are you sure you want to delete the ad group %name?
hu: „%name” hirdetéscsoport biztosan törölhető?

en: The ad group %term has been deleted.
hu: %term hirdetési csoport törlése megtörtént.

en: mailarchive: deleted %term ad group.
hu: <em>mailarchive</em>: törölt %term hirdetési csoport.

en: administer advertisements
hu: hirdetések adminiszrációja

en: create advertisements
hu: hirdetések létrehozása

en: edit own advertisements
hu: saját hirdetések szerkesztése

en: File cache settings
hu: Fájl gyorsítótár beállításai

en: Number of cache files
hu: Gyorstárazott fájlok száma

en: Replace tags:
hu: Helyettesítési címkék:

en: Parameters:
hu: Paraméterek:

en: Automatically embedding ads:
hu: Automatikusan beágyazott hirdetések:

en: Manually embedded ads
hu: Kézzel beágyazott hirdetések

en: Automatically embedded ads
hu: Automatikusan beágyazott hirdetések

en: After the first paragraph
hu: Az első paragrafus után

en: After the second paragraph
hu: A második paragrafus után

en: After the third paragraph
hu: A harmadik paragrafus után

en: After the fourth paragraph
hu: A negyedik paragrafus után

en: After the fifth paragraph
hu: Az ötödik paragrafus után

en: After the sixth paragraph
hu: A hatodik paragrafus után

en: After the seventh paragraph
hu: A hetedik paragrafus után

en: After the eighth paragraph
hu: A nyolcadik paragrafus után

en: After the ninth paragraph
hu: A kilencedik paragrafus után

en: After the tenth paragraph
hu: A tizedik paragrafus után

en: After the last paragraph
hu: Az utolsó paragrafus után

en: Specify where you would like to automatically embed the advertisement for this content type.
hu: Itt adható meg, hogy ebben a tartalomtípusban hova ágyazódjon be a hirdetés automatikusan.

en: Always display ad
hu: Mindig megjeleníti a hirdetést

en: Ad group
hu: Hirdetéscsoport

en: embed ads in content
hu: hirdetések beágyazása a tartalomba

en: Embed ads in content.
hu: Beágyazott hirdetések a tartalomban.

en: External Source URL
hu: Külső forráswebcím

en: Links to !url.
hu: !url címre hivatkozva.

en: A html advertisement.
hu: Egy HTML hirdetés.

en: Ad HTML
hu: HTML hirdetés

en: HTML Ad
hu: HTML hirdetés

en: An image or banner advertisement.
hu: Egy kép, vagy szalagcím hirdetés.

en: Maximum height
hu: Minimális magasság

en: Maximum width
hu: Maximális szélesség

en: You must specify a valid %field.
hu: Meg kell adni egy érvényes %field.

en: enable attachments
hu: csatolmányok engedélyezése

en: download method
hu: letöltési mód

en: view uploaded files
hu: feltöltött fájlok megtekintése

en: (invalid image)
hu: (érvénytelen kép)

en: (active)
hu: (akzív)

en: (inactive)
hu: (nem aktív)

en: Unable to locate image %image.
hu: %image kép nem található.

en: Image Ad
hu: Kép hirdetés

en: Valid
hu: Érvényes

en: Filtered role
hu: Szűrt szerepkör

en: filter clicks
hu: kattintások szűrése

en: A text advertisement.
hu: Egy szöveges hirdetés.

en: Ad header
hu: Hirdetés fejléc

en: Ad body
hu: Hirdetés törzs

en: Text Ad
hu: Szöveges hirdetés

en: There are no clicks yet.
hu: Nincs még kattintás.

en: Maximum impressions
hu: Maximum megjelenésszám

en: You can specify the maximum number of times this advertisement should be displayed, after which it will be automatically expired.  If you don't want this advertisement to expire after a certain number of impressions, leave this field set to %zero.
hu: Megadható egy maximum megjelenésszám, miután a hirdetés automatikusan lejár. Ha nincs szükség megjelenés alapú lejárat megadására, maradjon a mező értéke 0.

en: Embedded ads
hu: Beágyazott hirdetések

en: External ad
hu: Külső hirdetés

en: HTML ad
hu: HTML hirdetés

en: Image ad
hu: Kép hirdetés

en: disable URL validation
hu: webcím ellenőrzés tiltása

en: Code snippet
hu: Kódrészlet

en: Remote ads
hu: Távoli hirdetések

en: always
hu: mindig

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
hu: Az alábbi helykitöltő vezérjelek URL előállításához használatosak. Az akciót kiváltó környezettől függően néhány vezérjel lehet, hogy nem elérhető.

en: - All -
hu: – Mind –

en: The type of ad.
hu: A hirdetés típusa.

en: noindex meta tag
hu: noindex meta jelölő

en: There are currently no statistics for this advertisement.
hu: Jelenleg nincs statisztika erről a hirdetésről.

en: The ID of the advertisement.
hu: A hirdetés azonosítója.

en: The status of the ad.
hu: A hirdetés állapota.

en: The url of the advertisement.
hu: A hirdetés webcíme.

en: The redirection url of the advertisement.
hu: A hirdetés átirányítási webcíme.

en: The title of the advertisement.
hu: A hirdetés címe.

en: This advertisement has been approved and is currently waiting to be activated.
hu: A hirdetés elfogadása megtörtént, jelenleg aktiválásra vár.

en: This advertisement has expired and is no longer being displayed.
hu: A hirdetés lejárt, tovább nem jeleníthető meg.

en: This advertisement was refused by the site administrator and will not be displayed.
hu: Az adminisztrátor visszautasította a hirdetést, ezért nem jelenik meg.

en: Select Ad type
hu: Hirdetés típusa

en: delete own advertisements
hu: saját hirdetések törlése

en: delete any advertisement
hu: bármely hirdetés törlése

en: Create container
hu: Csatornatároló

en: Create channel
hu: Csatorna létrehozása

en: <any>
hu: < bármely >

en: Ad channels
hu: Hirdetési csatornák

en: Generate report
hu: Jelentés készítése

en: Are you sure you want to delete the %name container?
hu: „%name” tároló biztosan törölhető?

en: URL rules
hu: Webcímszabályok

en: Ad group rules
hu: Hirdetési csoport szabályok

en: A channel named %name already exists.
hu: %name nevű csatorna már létezik.

en: The %name channel has been created.
hu: %name csatorna létre lett hozva.

en: The %name channel has been updated.
hu: %name csatorna frissítve lett.

en: Are you sure you want to delete the %name channel?
hu: „%name” csatorna biztosan törölhető?

en: The %name channel has been deleted.
hu: %name csatorna törlése megtörtént.

en: 1 channel | @count channels
hu[0]: 1 csatorna
hu[1]: @count csatorna

en: administer channels
hu: csatornák adminisztrációja

en: Maximum filesize
hu: Legnagyobb fájlméret

en: Remote image path
hu: Távoli kép útvonala

en: File attachements
hu: Csatolmányok

en: generate administrative reports
hu: adminisztratív jelentések előállítása

en: Report dates
hu: Jelentésdátumok

en: Modify report
hu: Jelentés módosítása

en: Active dates
hu: Aktív dátumok

en: 1 year before
hu: 1 évvel előtte

en: 16 weeks before
hu: 16 héttel előtte

en: 8 weeks before
hu: 8 héttel előtte

en: 4 weeks before
hu: 4 héttel előtte

en: 3 weeks before
hu: 3 héttel előtte

en: 2 weeks before
hu: 2 héttel előtte

en: 1 week before
hu: 1 héttel előtte

en: 5 days before
hu: 5 nappal előtte

en: 3 days before
hu: 3 nappal előtte

en: 1 day before
hu: 1 nappal előtte

en: 12 hours before
hu: 12 órával előtte

en: 6 hours before
hu: 6 órával előtte

en: 3 hours before
hu: 3 órával előtte

en: 1 hour before
hu: 1 órával előtte

en: 1 hour after
hu: 1 órával utána

en: 3 hours after
hu: 3 órával utána

en: 6 hours after
hu: 6 órával utána

en: 12 hours after
hu: 12 órával utána

en: 1 day after
hu: 1 nappal utána

en: 3 days after
hu: 3 nappal utána

en: 5 days after
hu: 5 nappal utána

en: 1 week after
hu: 1 héttel utána

en: 2 weeks after
hu: 2 héttel utána

en: 3 weeks after
hu: 3 héttel utána

en: 4 weeks after
hu: 4 héttel utána

en: 8 weeks after
hu: 8 héttel utána

en: 16 weeks after
hu: 16 héttel utána

en: 1 year after
hu: 1 évvel utána

en: An advertisement has been clicked.
hu: Egy hirdetésre rákattintottak.

en: An advertisement has been approved.
hu: Egy hirdetés el lett fogadva.

en: An advertisement has been marked as pending.
hu: Egy hirdetés függővé lett téve.

en: An advertisement has been marked as offline.
hu: Egy hirdetés ki lett kapcsolva.

en: An advertisement has been denied.
hu: Egy hirdetés le lett tiltva.

en: An advertisement has been activated.
hu: Egy hirdetés aktiválva lett.

en: An advertisement has expired.
hu: Egy hirdetés aktiválva lejárt.

en: An advertisement has been created.
hu: Egy hirdetés létre lett hozva.

en: An advertisement has been updated.
hu: Egy hirdetés frissítve lett.

en: An advertisement has been deleted.
hu: Egy hirdetés törlése megtörtént.

en: select a profile field
hu: profilmező kiválasztása

en: administer ad triggers
hu: hirdetési triggerek adminisztrációja

en: Ad actions
hu: Hirdetés akciók

en: Enable ad triggers and actions, useful for creating notification emails.
hu: Engedélyezi a hirdetési triggereket és akciókat, melyek hasznosak az értesítési emailek létrehozásához.

en: Ad channels: !channels
hu: Hirdetési csatornák: !channels

en: Ad channels: all
hu: Hirdetési csatornák: mind

en: Report dates: !start to !end
hu: Jelentés dátuma: !start-tól !end-ig.

en: Ad groups: !groups
hu: Hirdetési csoportok: !groups

en: There !count found.
hu: !count található.

en: Report data
hu: Jelentés

en: was <strong>1</strong> ad | were <strong>@count</strong> ads
hu[0]: <strong>1</strong> hirdetés volt
hu[1]: <strong>@count</strong> hirdetés volt

en: Generates reports and charts from advertisement statistics.
hu: Jelentéseket és diagrammokat készít a hirdetési statisztikából.

en: Advertisements
hu: Hirdetések
