Google AdSense integration (6.x-1.3) - en to ja translation catalogue (489 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Show on every page except the listed pages.
ja: リストに記載したページ以外のすべてのページに表示する

en: Show on only the listed pages.
ja: リストに記載したページにのみ表示する

en: Group
ja: グループ

en: Description
ja: 説明

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Google Search
ja: Google検索

en: Search
ja: 検索

en: None
ja: なし

en: Number of blocks
ja: ブロック数

en: Image
ja: 画像

en: Settings
ja: 設定

en: Background
ja: 背景

en: Format
ja: フォーマット

en: Path
ja: パス

en: Text
ja: テキスト

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Visibility
ja: 閲覧の制限

en: Centered
ja: 中央

en: Publisher ID
ja: パブリッシャーID

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Border
ja: ボーダー

en: Egypt
ja: エジプト

en: Namibia
ja: ナミビア

en: Israel
ja: イスラエル

en: Iran
ja: イラン

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: Tonga
ja: トンガ語

en: Russian Federation
ja: ロシア連邦

en: Cuba
ja: キューバ

en: Brazil
ja: ブラジル

en: Chile
ja: チリ

en: Paraguay
ja: パラグアイ

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: Japan
ja: 日本

en: Libya
ja: リビア

en: Poland
ja: ポーランド

en: Portugal
ja: ポルトガル

en: Singapore
ja: シンガポール

en: Turkey
ja: トルコ

en: Day
ja: 日

en: Background color
ja: 背景色

en: Text color
ja: テキストの色

en: Role
ja: 役割

en: Site ID
ja: サイトID

en: Referrer
ja: リファラ

en: Skyscraper
ja: スカイクレイパー

en: Button
ja: ボタン

en: Square
ja: 正方形

en: Banner
ja: バナー

en: AdSense clicks
ja: AdSenseクリック

en: Track AdSense clicks.
ja: AdSenseクリックを追跡します。

en: Top pages
ja: ページアクセスの上位

en: Ad type
ja: 広告タイプ

en: Help and instructions
ja: インストラクション(ヘルプと説明)

en: Required parameters
ja: 必須パラメータ

en: Google AdSense client ID profile field
ja: Google AdSenseクライアントIDプロフィールフィールド

en: This is the profile field that holds the AdSense Client ID for the site owner as well as (optionally) for site users who participate in revenue sharing. You must enabled the profile module and create a new field for this.
ja: これは広告収入の分配に参加するサイトユーザーのため(オプション)と同様にサイト管理者のためのAdSenseクライアントIDを持つプロフィールフィールドです。

en: Ad groups
ja: 広告グループ

en: Group @group attributes
ja: グループ @group 属性

en: Both
ja: 両方

en: Alternate URL color
ja: 代替広告 URLの色

en: Alternate URL
ja: 代替広告 URL

en: Alternate color
ja: 代替広告 色

en: Alternate info
ja: 代替広告の内容

en: Enter either 6 letter alternate color code, or alternate URL to use
ja: カラーパレット名または用意したHTMLページのURLを記入します。

en: Custom channels
ja: カスタムチャンネル

en: Enter up to !channels custom channels that you have configured in Google AdSense. If you are not using custom channels, or you are only using URL channels, then leave this empty.
ja: Google AdSenseに設定されているカスタムチャンネル!channelsを入力してください。カスタムチャンネルを使用していないか、URLチャンネルを使用している場合は、このまま空白にします。

en: Percentage of node views going to author
ja: 投稿者に与えられるノード表示の割合

en: Percentage of node views going to user who referred the author
ja: 投稿者に関連したユーザーに与えられるノード表示の割合

en: Show AdSense on specific pages
ja: 特定のページにAdSenseを表示します

en: Click tracking
ja: クリックの追跡

en: Enable AdSense click tracking?
ja: AdSenseクリック追跡を有効にしますか?

en: Logs IP and time of <a href=!url>AdSense clicks</a>. This can be very useful in tracking which of your pages generate the most clicks, as well as help if click fraud is suspected.
ja: AdSenseがクリックされたIPと時間のログを記録する<a href=!url>AdSenseクリック</a>です。これは、クリック詐欺が疑われる際には助けになるかもしれません。また、サイト内のどのページが最も多くのクリックを引き起こしているのかを追跡することに非常に役立つことが考えられます。

en: Enable name resolution of IP addresses?
ja: IPアドレスのホスト名表示を有効にしますか?

en: Display the domain name instead of the IP address. This can slow down the display of the logs page and tie up a PHP process for several seconds. On some hosting providers it may not be available.
ja: IPアドレスの代わりにドメイン名を示します。これはログ・ページの表示を遅くするとともに、PHPプロセスを数秒間拘束してしまいます。また、一部のホスティングプロバイダーのサーバー上では利用出来ないことがあります。

en: Enable test mode?
ja: テストモードを有効にしますか?

en: This enables you to test the AdSense module settings. This can be useful in some situations: for example, testing whether revenue sharing is working properly or not without having to display real ads on your site. It is best to test this after you log out.
ja: AdSenseモジュールの設定をテストするモードを有効にします。これは、ある状況で役立つことがあります:例えば、広告収入の分配機能が本当の広告をサイトに表示することなくきちんと働いているかどうか調べます。ログアウトした後、これをテストすることが一番良い方法です。

en: Disable Google AdSense ads?
ja: Google AdSense広告を非表示にしますか?

en: This disables all display of Google AdSense ads from your web site. This is useful in certain situations, such as site upgrades, or if you make a copy of the site for development and test purposes.
ja: Google AdSense広告のすべてを表示できなくします。これは、特定の状況(例えばサイトアップグレードまたは開発とテスト目的の場所のコピーなど)に役立ちます。

en: Placeholder when ads are disabled?
ja: 広告が無効の時のプレースホルダー?

en: This causes an empty box to be displayed in place of the ads when they are disabled.
ja: 広告が無効にされるときに、空のボックスを広告の代わりに表示するようにします。

en: Placeholder text to display
ja: プレースホルダーに表示するテキスト

en: Enter any text to display as a placeholder when ads are disabled.
ja: 広告が無効の時、プレースホルダー内に表示するテキストを入力します。

en: Enable AdSense section targeting?
ja: AdSenseのセクションターゲティングを可能にしますか?

en: This better targets Google ads to the teaser and body of nodes.
ja: 要約版とノードの本文に、より効果的な広告のためにセクションターゲティングをします。

en: AdSense tag
ja: AdSenseタグ

en: Substitutes an AdSense special tag with an ad.
ja: 広告にあるAdSenseの特別なタグを制御します。

en: AdSense: unconfigured
ja: AdSense: 未設定

en: Ad format
ja: 広告フォーマット

en: Channel
ja: チャンネル

en: AdSense unconfigured block. <a href=!url>Click to configure.</a>
ja: AdSenseの未設定のブロックです。<a href=!url>クリックして設定して下さい。</a>

en: Clicks
ja: クリック

en: Last
ja: 最後

en: hide adsense
ja: adsenseを隠す

en: view clicks
ja: クリックを表示

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
ja: 以下のPHPコードが <code>TRUE</code> を返したら表示する（PHPモード － PHPに精通した方専用)

en: Search Results
ja: 検索結果

en: Germany
ja: ドイツ

en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

en: Albania
ja: アルバニア

en: Algeria
ja: アルジェリア

en: American Samoa
ja: 米サモア

en: Andorra
ja: アンドラ

en: Angola
ja: アンゴラ

en: Anguilla
ja: アングィラ

en: Antarctica
ja: 南極

en: Antigua and Barbuda
ja: アンチグアバーブーダ

en: Argentina
ja: アルゼンチン

en: Armenia
ja: アルメニア

en: Aruba
ja: アルバ

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Austria
ja: オーストリア

en: Azerbaijan
ja: アゼルバイジャン

en: Bahamas
ja: バハマ

en: Bahrain
ja: バーレーン

en: Bangladesh
ja: バングラデシュ

en: Barbados
ja: バルバドス

en: Belarus
ja: ベラルーシ

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Belize
ja: ベリーズ

en: Benin
ja: ベナン共和国

en: Bermuda
ja: バミューダ

en: Bhutan
ja: ブータン

en: Bolivia
ja: ボリビア

en: Bosnia and Herzegovina
ja: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Botswana
ja: ボツワナ

en: Bouvet Island
ja: ブーヴェ島

en: Bulgaria
ja: ブルガリア

en: Burkina Faso
ja: ブルキナファソ

en: Burundi
ja: ブルンジ共和国

en: Cambodia
ja: カンボジア

en: Cameroon
ja: カメルーン

en: Canada
ja: カナダ

en: Cape Verde
ja: カーボベルデ共和国

en: Cayman Islands
ja: 英領ケイマン諸島

en: Central African Republic
ja: 中央アフリカ共和国

en: Chad
ja: チャド

en: China
ja: 中国

en: Christmas Island
ja: クリスマス島

en: Cocos (Keeling) Islands
ja: ココス諸島

en: Colombia
ja: コロンビア

en: Comoros
ja: コモロ連合

en: Congo
ja: コンゴ共和国

en: Cook Islands
ja: クック諸島

en: Costa Rica
ja: コスタリカ

en: Cyprus
ja: キプロス

en: Czech Republic
ja: チェコ

en: Denmark
ja: デンマーク

en: Djibouti
ja: ジブチ

en: Dominica
ja: ドミニカ国

en: Dominican Republic
ja: ドミニカ共和国

en: East Timor
ja: 東チモール

en: Ecuador
ja: エクアドル

en: El Salvador
ja: エルサルバドル

en: Equatorial Guinea
ja: 赤道ギニア

en: Eritrea
ja: エリトリア

en: Estonia
ja: エストニア

en: Ethiopia
ja: エチオピア

en: Faroe Islands
ja: デンマーク領フェロー諸島

en: Finland
ja: フィンランド

en: France
ja: フランス

en: French Guiana
ja: 仏領ギアナ

en: French Polynesia
ja: 仏領ポリネシア

en: Gabon
ja: ガボン

en: Gambia
ja: ガンビア

en: Georgia
ja: グルジア

en: Ghana
ja: ガーナ

en: Gibraltar
ja: 英領ジブラルタル

en: Greece
ja: ギリシャ

en: Greenland
ja: デンマーク領グリーンランド

en: Grenada
ja: グレナダ

en: Guadeloupe
ja: 仏領グアドループ

en: Guam
ja: 米領グアム島

en: Guatemala
ja: グアテマラ

en: Guinea
ja: ギニア

en: Guinea-Bissau
ja: ギニアビサウ

en: Guyana
ja: ガイアナ

en: Haiti
ja: ハイチ

en: Honduras
ja: ホンジュラス

en: Hungary
ja: ハンガリー

en: Iceland
ja: アイスランド

en: India
ja: インド

en: Indonesia
ja: インドネシア

en: Iraq
ja: イラク

en: Ireland
ja: アイルランド

en: Italy
ja: イタリア

en: Jordan
ja: ヨルダン

en: Kazakhstan
ja: カザフスタン

en: Kenya
ja: ケニア

en: Kiribati
ja: キリバス

en: Kuwait
ja: クウェート

en: Kyrgyzstan
ja: キルギス

en: Latvia
ja: ラトビア

en: Lebanon
ja: レバノン

en: Lesotho
ja: レソト

en: Liberia
ja: リベリア

en: Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン

en: Lithuania
ja: リトアニア

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク

en: Madagascar
ja: マダガスカル

en: Malawi
ja: マラウィ

en: Malaysia
ja: マレーシア

en: Maldives
ja: モルディブ

en: Mali
ja: マリ

en: Malta
ja: マルタ

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

en: Martinique
ja: 仏領マルティニーク島

en: Mauritania
ja: モーリタニア

en: Mauritius
ja: モーリシャス

en: Mayotte
ja: 仏領マヨット島

en: Mexico
ja: メキシコ

en: Micronesia
ja: ミクロネシア連邦

en: Moldova
ja: モルドバ

en: Monaco
ja: モナコ

en: Mongolia
ja: モンゴル

en: Montserrat
ja: 英領モントセラト島

en: Morocco
ja: モロッコ

en: Mozambique
ja: モザンビーク

en: Myanmar
ja: ミャンマー

en: Nauru
ja: ナウル語

en: Nepal
ja: ネパール

en: Netherlands
ja: オランダ

en: Netherlands Antilles
ja: オランダ領アンティル諸島

en: New Caledonia
ja: 仏領ニューカレドニア島

en: Nicaragua
ja: ニカラグア

en: Niger
ja: ニジェール

en: Nigeria
ja: ナイジェリア

en: Niue
ja: ニウエ島

en: Norfolk Island
ja: オーストラリア領ノーフォーク島

en: North Korea
ja: 朝鮮民主主義人民共和国

en: Northern Mariana Islands
ja: 米領北マリアナ諸島

en: Norway
ja: ノルウェー

en: Oman
ja: オマーン

en: Pakistan
ja: パキスタン

en: Palau
ja: パラオ

en: Panama
ja: パナマ

en: Papua New Guinea
ja: パプアニューギニア

en: Peru
ja: ペルー

en: Philippines
ja: フィリピン

en: Puerto Rico
ja: 米領プエルトリコ島

en: Qatar
ja: カタール

en: Reunion
ja: 仏領レユニオン島

en: Romania
ja: ルーマニア

en: Rwanda
ja: ルワンダ

en: Samoa
ja: サモア独立国

en: San Marino
ja: サンマリノ

en: Saudi Arabia
ja: サウジアラビア

en: Senegal
ja: セネガル

en: Seychelles
ja: セーシェル

en: Sierra Leone
ja: シエラレオネ

en: Slovakia
ja: スロバキア

en: Slovenia
ja: スロベニア

en: Solomon Islands
ja: ソロモン諸島

en: Somalia
ja: ソマリア

en: South Africa
ja: 南アフリカ

en: Spain
ja: スペイン

en: Sri Lanka
ja: スリランカ

en: St. Helena
ja: 英領セントヘレナ島

en: St. Pierre and Miquelon
ja: 仏領サンピエール島、ミクロン島

en: Sudan
ja: スーダン

en: Suriname
ja: スリナム

en: Swaziland
ja: スワジランド

en: Sweden
ja: スウェーデン

en: Switzerland
ja: スイス

en: Syria
ja: シリア

en: Taiwan
ja: 台湾

en: Tajikistan
ja: タジキスタン

en: Tanzania
ja: タンザニア

en: Thailand
ja: タイ

en: Togo
ja: トーゴ

en: Tokelau
ja: ニュージーランド領トケラウ諸島

en: Trinidad and Tobago
ja: トリニダード・トバゴ

en: Tunisia
ja: チュニジア

en: Turkmenistan
ja: トルクメニスタン

en: Turks and Caicos Islands
ja: 英領タークス・カイコス諸島

en: Tuvalu
ja: ツバル

en: Uganda
ja: ウガンダ

en: Ukraine
ja: ウクライナ

en: United Arab Emirates
ja: アラブ首長国連邦

en: United Kingdom
ja: 英国

en: United States
ja: 米国

en: United States Minor Outlying Islands
ja: アメリカ合衆国外諸島

en: Uruguay
ja: ウルグアイ

en: Uzbekistan
ja: ウズベキスタン

en: Vanuatu
ja: バヌアツ

en: Venezuela
ja: ベネズエラ

en: Viet Nam
ja: ベトナム

en: Virgin Islands (British)
ja: 英領ヴァージン諸島

en: Yemen
ja: イエメン

en: Zambia
ja: ザンビア

en: Zimbabwe
ja: ジンバブエ

en: Arabic
ja: アラビア語

en: English
ja: 英語

en: French
ja: フランス語

en: Italian
ja: イタリア語

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Japanese
ja: 日本語

en: Korean
ja: 韓国語･朝鮮語

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: White
ja: 白

en: Brunei Darussalam
ja: ブルネイ・ダルサラーム国

en: Fiji
ja: フィジー語

en: Hong Kong
ja: 香港特別行政区

en: Saint Kitts and Nevis
ja: セントクリストファー・ネイビス

en: South Korea
ja: 大韓民国

en: Saint Lucia
ja: セントルシア

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
ja: ノルウェー領スバールバル諸島、ヤンマイエン島

en: Sao Tome and Principe
ja: サントメ・プリンシペ

en: French Southern Territories
ja: 仏領南方・南極地域

en: Saint Vincent and the Grenadines
ja: セントビンセントおよびグレナディーン諸島

en: Gray
ja: グレー

en: Percentage
ja: パーセンテージ

en: British Indian Ocean Territory
ja: 英領インド洋地域

en: Cote d'Ivoire
ja: コートジボワール

en: Croatia
ja: クロアチア

en: Lao People's Democratic Republic
ja: ラオス人民民主共和国

en: Macau
ja: マカオ特別行政区

en: Macedonia
ja: マケドニア旧ユーゴスラビア共和国

en: Pitcairn
ja: 英領ピトケアン諸島

en: Virgin Islands (U.S.)
ja: 米領ヴァージン諸島

en: Wallis and Futuna Islands
ja: 仏領ウォリス・フツナ諸島

en: Western Sahara
ja: 西サハラ

en: Block description
ja: ブロックの説明

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
ja: PHPモードを選択した場合、%php の間にPHPコードを記入してください。正しくないコードを実行した場合、このDrupalサイトが正常に動作しなくなる可能性があるので注意してください。

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">block overview page</a>.
ja: このブロックの簡単な説明を入力してください。 これは<a href="@overview">ブロック管理ページのリスト</a>で、他のブロックと識別するために使われます。

en: Border color
ja: ボーダー色

en: Rounded corners
ja: 角丸

en: Title of the group.
ja: グループのタイトル。

en: Title color
ja: タイトル色

en: URL color
ja: URLの色

en: Search Box Options
ja: 検索窓オプション

en: Allows users to search the web or the specific site(s) of your choice. Enter the site's URL without the last '/'
ja: ウェブと選択された特定サイトの検索を許可します。サイトのURLは最後の/を抜いて入力して下さい。

en: Logo Type
ja: ロゴタイプ

en: Google Logo
ja: Googleロゴ

en: Logo above text box
ja: テキストボックスの上のロゴ

en: "Google Search" on button
ja: ボタン上の"Google検索"

en: Search button below text box
ja: テキストボックスの下の検索ボタン

en: Black
ja: ブラック

en: Search Results Style
ja: 検索結果のスタイル

en: Country or territory for Google domain
ja: Googleドメインのための国または地域

en: Falkland Islands (Malvinas)
ja: 英領フォークランド(マルビナス)諸島

en: Heard and McDonald Islands
ja: オーストラリア領ハード島、マクドナルド諸島

en: Palestinian Territory
ja: パレスチナ自治区

en: South Georgia and The South Sandwich Islands
ja: 英領サウスジョージア・サウスサンドウィッチ諸島

en: Vatican
ja: バチカン市国

en: Site Language
ja: サイトの言語

en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

en: Chinese (simplified)
ja: 中国語(簡体)

en: Chinese (traditional)
ja: 中国語(繁体)

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Czech
ja: チェコ語

en: Danish
ja: デンマーク語

en: Dutch
ja: オランダ語

en: Finnish
ja: フィンランド語

en: German
ja: ドイツ語

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: Indonesian
ja: インドネシア語

en: Norwegian
ja: ノルウェー語

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Portuguese
ja: ポルトガル語

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Russian
ja: ロシア語

en: Slovak
ja: スロバキア語

en: Swedish
ja: スウェーデン語

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Site Encoding
ja: サイトのエンコーディング

en: West European Latin-1 (ISO-8859-1)
ja: 西欧Latin-1 (ISO-8859-1)

en: West European Latin-9 (ISO-8859-15)
ja: 西欧Latin-9 (ISO-8859-15)

en: Western (Windows-1252)
ja: 西欧 (Windows-1252)

en: Nordic Latin-6 (ISO-8859-10)
ja: 北欧 Latin-6 (ISO-8859-10)

en: Greek (ISO-8859-7)
ja: ギリシャ語 (ISO-8859-7)

en: Japanese (Shift_JIS)
ja: 日本語 (Shift_JIS)

en: Japanese (EUC-JP)
ja: 日本語 (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
ja: 日本語 (ISO-2022-JP)

en: Chinese Simplified (GB2312)
ja: 簡体字中国語 (GB2312)

en: Chinese Simplified (GB18030)
ja: 簡体字中国語 (GB18030)

en: Chinese Traditional (Big5)
ja: 繁体字中国語 (Big5)

en: Korean (EUC-KR)
ja: 韓国語 (EUC-KR)

en: Thai (Windows-874)
ja: タイ語 (Windows-874)

en: Vietnamese (Windows-1258)
ja: ベトナム語 (Windows-1258)

en: Central European Latin-2 (ISO-8859-2)
ja: 中欧 Latin-2 (ISO-8859-2)

en: Central European (Windows-1250)
ja: 中欧(Windows-1250)

en: Central European (CP852)
ja: 中欧(CP852)

en: Turkish Latin-5 (ISO-8859-9)
ja: トルコ語 Latin-5 (ISO-8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
ja: トルコ語(Windows-1254)

en: South European Latin-3 (ISO-8859-3)
ja: 南欧 Latin-3 (ISO-8859-3)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
ja: ヘブライ語(ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (Windows-1255)
ja: ヘブライ語(Windows-1255)

en: Arabic (Windows-1256)
ja: アラビア語(Windows-1256)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
ja: キリル文字(ISO-8859-5)

en: Cyrillic (KOI8-R)
ja: キリル文字(KOI8-R)

en: Cyrillic (Windows-1251)
ja: キリル文字(Windows-1251)

en: Cyrillic/Russian (CP-866)
ja: キリル文字/ロシア語(CP-866)

en: Width of results area
ja: 結果表示領域の幅

en: Revenue Sharing
ja: 広告収入の分配

en: modules
ja: モジュール

en: I agree
ja: 承諾します

en: Serbian
ja: セルビア語

en: Thai
ja: タイ語

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are  %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: 1行につき1ページとしてDrupalのパスを入力します。'*' 文字は、ワイルドカードとして使えます。例えば、ブログページの%blogとすべてのユーザーのブログページの%blog-wildcard です。%frontは、フロントページと解釈されます。

en: Undocumented options
ja: ドキュメント化されないオプション

en: Warning: Use of these options is AT YOUR OWN RISK. Google will never generate an ad with any of these options, so using one of them is a violation of Google AdSense's Terms and Conditions. USE OF THESE OPTIONS MAY RESULT IN GETTING BANNED FROM THE PROGRAM. You may lose all the revenue accumulated in your account. FULL RESPONSABILITY FOR THE USE OF THESE OPTIONS IS YOURS. In other words, don't complain to the authors about getting banned, even if using one of these options was provided as a solution to a reported problem.
ja: 警告: これらのオプションは<strong>自己責任で使用して下さい。</strong>Googleはこれらのいずれのオプションを持つ広告は絶対に生成しませんし、更に、それらのうち1つでも使用することはGoogle AdSenseの利用規約と条件に違反します。<strong>これらのオプションを使用すると、AdSenseプログラムを使用禁止にされる可能性があります。</strong>あなたはアカウントの広告収入の全てを失ってしまうかも知れません。<strong>オプションの使用による全ての責任はあなたにあります。</strong>言い換えれば、例えこれらのうち1つのオプションを使用することが報告された問題を解決するものとして提供されるとしても、使用禁止になったことについて作者に文句を言わないで下さい。

en: Use Google's AdSense test option?
ja: GoogleのAdSenseテストオプションを使用しますか?

en: With this option set, Google will not count any clicks or page impressions. Revenue is not generated. Make sure that you disable this option in production servers. [!statement]
ja: このオプションを設定することで、Googleは全てのクリックまたはページ表示をカウントしません。広告収入は生まれません。運用段階ではこのオプションが無効になっていることを確認して下さい。[!statement]

en: Unofficial statement
ja: 非公式声明

en: Language to display ads
ja: 広告を表示する言語

en: Site Google AdSense Publisher ID
ja: サイトのGoogle AdSenseパブリッシャーID

en: This is the Google AdSense Publisher ID for the site owner. It is used if no other ID is suitable. Get this in your Google Adsense account. It should be similar to %id.
ja: これはサイト所有者のGoogle AdSenseパブリッシャーIDです。他のIDを使用している場合に適しています。これはあなたのGoogle AdSenseアカウントで入手してください。%idと似ている必要があります。

en: Publisher ID module
ja: パブリッシャーIDモジュール

en: Wide Skyscraper
ja: ワイド スカイスクレイパー

en: Small Rectangle
ja: 長方形(小)

en: Small Square
ja: 正方形(小)

en: Half Banner
ja: ハーフ バナー

en: Medium Rectangle
ja: 長方形(中)

en: Large Rectangle
ja: 長方形(大)

en: Configure Google AdSense Ads.
ja: Google AdSense広告を設定します。

en: Use the special tag [adsense:<em>format</em>:<em>slot</em>] or [adsense:<em>format</em>:<em>[group]</em>:<em>[channel]</em><em>[:slot]</em>] or [adsense:block:<em>location</em>] to display Google AdSense ads.
ja: AdSense特別タグが使用できます。 [adsense:<em>format</em>:<em>group</em>:<em>channel</em>] または [adsense:flexiblock:<em>location</em>] を記述してください。 Google AdSense広告を表示します。

en: Publisher ID is not set.
ja: パブリッシャーIDが設定されていません。

en: Please configure it in the <a href="@url">AdSense settings page</a>.
ja: <a href="@url">AdSense設定ページ</a>で設定して下さい。

en: administer adsense
ja: AdSenseの管理

en: use PHP for ad visibility
ja: 広告の表示にPHPを使用します

en: AdSense settings are available under !link
ja: AdSense設定は!linkてせ利用可能です

en: Administer > Site configuration > AdSense
ja: 管理 > サイトの環境設定 > AdSense

en: AdSense core
ja: AdSenseコア

en: Displays Google AdSense ads on your site to earn revenue. Requires at least one additional ad unit generator module.
ja: お客様のサイトでGoogle AdSenseの広告収入を得ることが表示されます。少なくとも1つの広告ユニットのジェネレータモジュールが必要です。

en: IP/Host
ja: IP/ホスト

en: Track the clicks on Adsense ads.
ja: AdSense広告のクリック追跡記録です。

en: AdSense Click Tracking
ja: AdSenseクリック追跡機能

en: Tracks clicks to Google Adsense
ja: Google AdSenseへのクリックを追跡します

en: Watermark on search box (requires JavaScript)
ja: 検索ボックスの透かし模様(JavaScriptを含む)

en: Next to the search box
ja: 検索ボックスの隣りに

en: Below the search box
ja: 検索ボックスの下

en: Text Box Length
ja: テキストボックスの長さ

en: Watermark Language
ja: 波模様の言語

en: Ad Location
ja: 広告の場所

en: Top and Right
ja: 右と上

en: Top and Bottom
ja: 上と下

en: AdSense Blocks
ja: AdSenseブロック

en: Text Box Length must be between !min and !max
ja: テキストボックスの長さは!minと!maxの間でないといけません

en: Results area width must be between !min and !max
ja: 結果表示領域の幅は!minと!maxの間でないといけません

en: Number of blocks can't be a negative number
ja: ブロック数は負の整数ではありません

en: Custom Search
ja: カスタム検索

en: AdSense CSE: unconfigured
ja: AdSense CSE: 未設定

en: Ad Slot ID
ja: 広告スロットID

en: This is the provided by the AdSense site in the Search Box Code "cx" field. This is usually provided in the form partner-<em>Publisher ID</em>:<em>Slot Id</em>. If the code provided is, for example, partner-pub-0123456789:<strong>abcdef-ghij</strong>, then insert only <strong>abcdef-ghij</strong> here.
ja: これは検索ボックスのコード中のAdSenseサイトにより提供された"cx"フィールドです。通常フォーム中のpartner-<em>パブリッシャーID</em>:<em>スロットID</em>で提供されます。コードが提供されているなら、例えば、partner-pub-0123456789:<strong>abcdef-ghij</strong>であれば、ここには<strong>abcdef-ghij</strong>のみを挿入して下さい。

en: CSE Search
ja: CSE検索

en: AdSense for Search generator module. This module uses the new Custom Search Engine code created via the Adsense interface.
ja: 検索についてのAdSense生成モジュールです。このモジュールはAdSenseインターフェイスにより生成された新しいカスタム検索エンジンのコードを使用します。

en: Custom search help
ja: カスタム検索のヘルプ

en: Adsense CSE module (which must be enabled; !link) and refer to its help
ja: AdSenseCSEモジュール(利用可能にする必要があります; !link)とヘルプの参照

en: Congo,Democratic Republic
ja: コンゴ民主共和国

en: Managed Ads
ja: 管理された広告

en: Select the ad dimensions you want for this block.
ja: このブロックに配置したい広告のサイズを選択して下さい。

en: This is the Ad Slot ID from your Google Adsense account, such as 0123456789.
ja: これは0123456789のようなあなたのGoogle Adsenseアカウントの広告スロットIDです。

en: Ad alignment
ja: 広告の配置

en: Select the horizontal alignment of the ad within the block.
ja: ブロック内の広告の水平方向の位置を選択します。

en: Managed ads
ja: 管理された広告

en: Ad unit generator module using the new managed ads feature available in the Google AdSense site.
ja: 広告ユニット生成モジュールはGoogle AdSenseで利用可能な新しい広告管理関数を使用しています。

en: Choose type of round corners
ja: 丸みを帯びた角のタイプを選択

en: Custom channel ID
ja: カスタムチャンネルID

en: Color must be between #000000 and #FFFFFF
ja: 色は#000000と#FFFFFFの間でなければいけません。

en: Old Code Ads
ja: 古いコードの広告

en: AdSense old code: unconfigured
ja: AdSense old code: 未設定

en: Ads (old)
ja: 広告(古い)

en: Ad unit generator module using the old format code in which the colours are specified in the ad's JavaScript.
ja: 色が広告のJavaScriptで指定されている古いフォーマットコードを使用した広告ユニット生成モジュールです。

en: Revenue sharing percentage
ja: 広告収入の分配割合

en: Percentage of node views going to author with the following roles
ja: 以下の役割を持つ投稿者に与えられるノード表示の割合

en: When the author belongs to one or more roles, the percentage of node views using his AdSense Client ID will be the maximum between the author value and the following settings for each role.
ja: 1つまたは複数の役割に属している投稿者の時、AdSenseクライアントIDを使用しているノード表示の割合は、投稿者の値と以下で役割それぞれに設定されたものの中の最大になります。

en: Drupal page cache is enabled.
ja: Drupalページキャッシュは利用可能になりました。

en: This causes conflicts with revenue sharing, since the pages are stored in the cache and are not dynamically generated. If you experience issues with revenue sharing, then disable the page cache.
ja: ページはキャッシュに保存され、動的に生成されないことから、広告収入の分配との競合が発生します。広告収入の分配に問題が発生した場合、ページキャッシュを無効にして下さい。

en: Revenue sharing basic (old)
ja: 広告収入の分配の基本(old)

en: Revenue sharing for the Google Adsense module
ja: Google AdSenseモジュールによる広告収入の分配

en: Use SafeSearch
ja: 安全な検索を使用

en: Length of text box (Max 64)
ja: テキストボックスの長さ(最大64)

en: Color attributes
ja: 色の属性

en: Visited URL
ja: 訪問済リンクの色

en: Light URL
ja: 軽量URL

en: Logo Background
ja: ロゴの背景

en: AdSense Search: unconfigured
ja: AdSenseCSE: 未設定

en: Search (old)
ja: 検索(old)

en: AdSense for Search generator module. This module uses the 'old' code in which the user can select to search the entire Web or 1 to 3 user-defined domains.
ja: 検索についてのAdSense生成モジュールです。このモジュールは、ユーザーがWeb全体または1から3のユーザー定義のドメインを選択して検索できる'古い'コードを使用しています。

en: The HTML corrector filter has a bug that causes problems with the use of the AdSense tag. Disabling the HTML corrector filter is recommended.
ja: HTML修正フィルターはAdSenseタグの使用に対して問題を引き起こすバグを含んでいます。HTML修正フィルターは無効にすることを推奨します。

en: Search keywords: %keyword
ja: 検索キーワード: %keyword
