Google AdSense integration (6.x-1.5) - en to tr translation catalogue (296 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Show on every page except the listed pages.
tr: Listelenen sayfalar haricindeki tüm sayfalarda göster.

en: Show on only the listed pages.
tr: Sadece listelenen sayfalarda göster.

en: Group
tr: Grup

en: Description
tr: Açıklama

en: Content types
tr: İçerik tipleri

en: Advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Google Search
tr: Google Arama

en: Search
tr: Ara

en: None
tr: Hiçbiri

en: Image
tr: Resim

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Background
tr: Arkaplan

en: Format
tr: Biçim

en: Path
tr: Yol

en: Text
tr: Metin

en: Timestamp
tr: Zaman damgası

en: Block
tr: Blok

en: Visibility
tr: Görünürlük

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Egypt
tr: Mısır

en: Namibia
tr: Namibya

en: Israel
tr: İsrail

en: Iran
tr: İran

en: New Zealand
tr: Yeni Zelanda

en: Russian Federation
tr: Rusya

en: Cuba
tr: Küba

en: Brazil
tr: Brezilya

en: Chile
tr: Şili

en: Jamaica
tr: Jamaika

en: Japan
tr: Japonya

en: Poland
tr: Polonya

en: Portugal
tr: Portekiz

en: Singapore
tr: Singapur

en: Turkey
tr: Türkiye

en: Day
tr: Gün

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Text color
tr: Yazı rengi

en: Role
tr: Rol

en: Referrer
tr: Yönlendiren

en: Vertical banner
tr: Dikey banner

en: Skyscraper
tr: Gökdelen

en: Button
tr: Düğme

en: Square
tr: Kare

en: Leaderboard
tr: Ana pano

en: AdSense clicks
tr: AdSense tıklamaları

en: Track AdSense clicks.
tr: AdSense tıklamalarını takip et.

en: Top pages
tr: En çok ilgi görenler

en: Ad type
tr: Reklam türü

en: Help and instructions
tr: Yardım ve yönergeler

en: Required parameters
tr: Gerekli parametreler

en: Ad groups
tr: Reklam grupları

en: Group @group attributes
tr: @group grubu özellikleri

en: Both
tr: İkisi de

en: Alternate URL color
tr: Alternatif URL rengi

en: Alternate URL
tr: URL seçeneği

en: Alternate color
tr: Renk seçeneği

en: Alternate info
tr: Info seçeneği

en: Enter either 6 letter alternate color code, or alternate URL to use
tr: 6 harfli renk kodu seçeneği ya da kullanılacak URL seçeneği girin

en: Custom channels
tr: Özel kanallar

en: Show AdSense on specific pages
tr: Belirli sayfalarda AdSense göster

en: Click tracking
tr: Tıklama takibi

en: Enable AdSense click tracking?
tr: AdSense tıklama takibini etkinleştir?

en: Logs IP and time of <a href=!url>AdSense clicks</a>. This can be very useful in tracking which of your pages generate the most clicks, as well as help if click fraud is suspected.
tr: <a href=!url>AdSense tıklamalarının</a> IP ve zamanını kaydeder. Hangi sayfalarınızın en çok tıklama sağladığını ve tıklama dolandırıcılığı olup olmadığını takip etmenizde çok yararlı olabilir.

en: Enable name resolution of IP addresses?
tr: IP adreslerinin isim çözümlemesini etkinleştir?

en: Display the domain name instead of the IP address. This can slow down the display of the logs page and tie up a PHP process for several seconds. On some hosting providers it may not be available.
tr: IP adresi yerine etki alanı adını göster. Kayıt sayfalarının görüntülenmesini yavaşlatabilir ve PHP sürecini birkaç saniye meşgul edebilir. Bazı alan sağlayıcılarda desteklenmeyebilir.

en: Enable test mode?
tr: Test kipini etkinleştir?

en: Disable Google AdSense ads?
tr: Google AdSense reklamlarını devre dışı bırak?

en: Placeholder when ads are disabled?
tr: Reklamlar devre dışıyken yer tutucu?

en: This causes an empty box to be displayed in place of the ads when they are disabled.
tr: Reklamlar devre dışıyken reklam terine boş bir kutu görüntülenmesine sebep olur.

en: Placeholder text to display
tr: Görüntülenecek yer tutucu metin

en: Enter any text to display as a placeholder when ads are disabled.
tr: Reklamlar devre dışıyken görüntülenecek her hangi bir metin girin.

en: AdSense tag
tr: AdSense etiketi

en: Ad format
tr: Reklam biçimi

en: Channel
tr: Kanal

en: AdSense unconfigured block. <a href=!url>Click to configure.</a>
tr: AdSense yapılandırılmamış blok. <a href=!url>Yapılandırmak için tıklayın.</a>

en: Clicks
tr: Tıklamalar

en: Last
tr: Son

en: hide adsense
tr: adsense gizle

en: view clicks
tr: tıklamaları görüntüle

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
tr: Aşağıdaki PHP kodu <code>TRUE</code> dönerse göster (PHP-kipi, sadece uzmanlar).

en: Germany
tr: Almanya

en: Afghanistan
tr: Afganistan

en: Albania
tr: Arnavutluk

en: Algeria
tr: Cezayir

en: American Samoa
tr: Amerikan Samoası

en: Antarctica
tr: Antartika

en: Argentina
tr: Arjantin

en: Armenia
tr: Ermenistan

en: Australia
tr: Avustralya

en: Austria
tr: Avusturya

en: Azerbaijan
tr: Azerbaycan

en: Bahamas
tr: Bahamalar

en: Bahrain
tr: Bahreyn

en: Bangladesh
tr: Bangladeş

en: Belgium
tr: Belçika

en: Belize
tr: Beliz

en: Bhutan
tr: Butan

en: Bolivia
tr: Bolivya

en: Bosnia and Herzegovina
tr: Bosna Hersek

en: Bouvet Island
tr: Bouvet Adası

en: Bulgaria
tr: Bulgaristan

en: Cambodia
tr: Kamboçya

en: Cameroon
tr: Kamerun

en: Canada
tr: Kanada

en: Cayman Islands
tr: Cayman Adaları

en: Central African Republic
tr: Orta Afrika Cumhuriyeti

en: Chad
tr: Çad

en: China
tr: Çin

en: Christmas Island
tr: Christmas Adası

en: Cocos (Keeling) Islands
tr: Cocos (Keeling) Adaları

en: Colombia
tr: Kolombiya

en: Cook Islands
tr: Cook Adaları

en: Costa Rica
tr: Kosta Rika

en: Cyprus
tr: Kıbrıs

en: Czech Republic
tr: Çek Cumhuriyeti

en: Denmark
tr: Danimarka

en: Djibouti
tr: Cibuti

en: Dominica
tr: Dominika

en: Dominican Republic
tr: Dominik Cumhuriyeti

en: East Timor
tr: Doğu Timor

en: Ecuador
tr: Ekvador

en: Equatorial Guinea
tr: Ekvator Ginesi

en: Eritrea
tr: Eritre

en: Estonia
tr: Estonya

en: Ethiopia
tr: Etiyopya

en: Faroe Islands
tr: Faroe Adaları

en: Finland
tr: Finlandiya

en: France
tr: Fransa

en: French Guiana
tr: Fransız Ginesi

en: French Polynesia
tr: Fransız Polinezyası

en: Gambia
tr: Gambiya

en: Georgia
tr: Gürcistan

en: Ghana
tr: Gana

en: Greece
tr: Yunanistan

en: Greenland
tr: Grönland

en: Guinea
tr: Gine

en: Hungary
tr: Macaristan

en: Iceland
tr: İzlanda

en: India
tr: Hindistan

en: Indonesia
tr: Endonezya

en: Iraq
tr: Irak

en: Ireland
tr: İrlanda

en: Italy
tr: İtalya

en: Jordan
tr: Ürdün

en: Kazakhstan
tr: Kazakistan

en: Kuwait
tr: Kuveyt

en: Kyrgyzstan
tr: Kırgızistan

en: Latvia
tr: Letonya

en: Lebanon
tr: Lübnan

en: Liberia
tr: Liberya

en: Liechtenstein
tr: Lihtenştayn

en: Lithuania
tr: Litvanya

en: Luxembourg
tr: Lüksemburg

en: Madagascar
tr: Madagaskar

en: Malawi
tr: Malavi

en: Malaysia
tr: Malezya

en: Maldives
tr: Maldivler

en: Marshall Islands
tr: Marshall Adaları

en: Martinique
tr: Martinik

en: Mauritania
tr: Moritanya

en: Mexico
tr: Meksika

en: Micronesia
tr: Mikronezya

en: Monaco
tr: Monako

en: Mongolia
tr: Moğolistan

en: Morocco
tr: Fas

en: Mozambique
tr: Mozambik

en: Netherlands
tr: Hollanda

en: Netherlands Antilles
tr: Hollanda Antilleri

en: New Caledonia
tr: Yeni Kaledonya

en: Nicaragua
tr: Nikaragua

en: Niger
tr: Nijer

en: Nigeria
tr: Nijerya

en: North Korea
tr: Kuzey Kore

en: Norway
tr: Norveç

en: Papua New Guinea
tr: Papua Yeni Gine

en: Philippines
tr: Filipinler

en: Puerto Rico
tr: Porto Riko

en: Qatar
tr: Katar

en: Romania
tr: Romanya

en: Rwanda
tr: Ruanda

en: Saudi Arabia
tr: Suudi Arabistan

en: Seychelles
tr: Seyşeller

en: Slovakia
tr: Slovakya

en: Slovenia
tr: Slovenya

en: Solomon Islands
tr: Solomon Adaları

en: Somalia
tr: Somali

en: South Africa
tr: Güney Afrika

en: Spain
tr: İspanya

en: Suriname
tr: Surinam

en: Sweden
tr: İsveç

en: Switzerland
tr: İsviçre

en: Syria
tr: Suriye

en: Taiwan
tr: Tayvan

en: Tajikistan
tr: Tacikistan

en: Tanzania
tr: Tanzanya

en: Thailand
tr: Tayland

en: Trinidad and Tobago
tr: Trinidad ve Tobago

en: Tunisia
tr: Tunus

en: Turkmenistan
tr: Türkmenistan

en: Turks and Caicos Islands
tr: Turks ve Caicos Adaları

en: Ukraine
tr: Ukrayna

en: United Arab Emirates
tr: Birleşik Arap Emirlikleri

en: United Kingdom
tr: Birleşik Krallık

en: United States
tr: Amerika Birleşik Devletleri

en: Uzbekistan
tr: Özbekistan

en: Zambia
tr: Zambiya

en: Arabic
tr: Arapça

en: English
tr: İngilizce

en: French
tr: Fransızca

en: Italian
tr: İtalyanca

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Japanese
tr: Japonca

en: Korean
tr: Korece

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: White
tr: Beyaz

en: South Korea
tr: Güney Kore

en: Gray
tr: Gri

en: Percentage
tr: Yüzde

en: Croatia
tr: Hırvatistan

en: Lao People's Democratic Republic
tr: Lao Demokratik Halk Cumhuriyeti

en: Macedonia
tr: Makedonya

en: Block description
tr: Blok açıklaması

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
tr: Eğer PHP kipi seçildiyse PHP kodlarını %php arasında girin. Hatalı PHP kodu çalıştırmanın Drupal sitenizi bozacağını unutmayın.

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">block overview page</a>.
tr: Bloğunuzun kısa bir açıklaması.<a href="@overview">blok genel durumu sayfası</a>nda kullanılacak.

en: More information
tr: Daha fazla bilgi

en: Border color
tr: Kenarlık rengi

en: Rounded corners
tr: Yuvarlatılmış köşeler

en: AdSense for Search
tr: Arama için AdSense

en: Title of the group.
tr: Grubun başlığı

en: Title color
tr: Başlık rengi

en: URL color
tr: URL rengi

en: Search Box Options
tr: Arama Kutusu Seçenekleri

en: Allows users to search the web or the specific site(s) of your choice. Enter the site's URL without the last '/'
tr: Kullanıcılarınızın interneti ya da seçeceğiniz belli siteleri aramasına izin verir. Son '/' olmadan sitenin URL'sini giriniz.

en: Logo Type
tr: Logo Türü

en: Logo above text box
tr: Logo metin kutusu üstünde

en: "Google Search" on button
tr: Düğme üzerinde "Google Arama"

en: Search button below text box
tr: Arama düğmesi metin kutusu altında

en: Black
tr: Siyah

en: Search Results Style
tr: Arama Sonuçları Stili

en: Country or territory for Google domain
tr: Google alan adı için ülke ya da bölge

en: Palestinian Territory
tr: Filistin

en: Vatican
tr: Vatikan

en: Site Language
tr: Site dili

en: Bulgarian
tr: Bulgarca

en: Chinese (simplified)
tr: Çince (sadeleştirilmiş)

en: Chinese (traditional)
tr: Çince (geleneksel)

en: Croatian
tr: Hırvatça

en: Czech
tr: Çekçe

en: Danish
tr: Danca

en: Dutch
tr: Hollandaca

en: Finnish
tr: Fince

en: German
tr: Almanca

en: Greek
tr: Yunanca

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Hungarian
tr: Macarca

en: Indonesian
tr: Endonezya dili

en: Norwegian
tr: Norveççe

en: Polish
tr: Lehçe

en: Portuguese
tr: Portekizce

en: Romanian
tr: Rumence

en: Russian
tr: Rusça

en: Slovak
tr: Slovakça

en: Swedish
tr: İsveççe

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Site Encoding
tr: Site karakter kodlaması

en: West European Latin-1 (ISO-8859-1)
tr: Batı Avrupa Latin-1 (ISO-8859-1)

en: West European Latin-9 (ISO-8859-15)
tr: Batı Avrupa Latin-9 (ISO-8859-15)

en: Greek (ISO-8859-7)
tr: Yunanca (ISO-8859-7)

en: Japanese (Shift_JIS)
tr: Japonca (Shift_JIS)

en: Japanese (EUC-JP)
tr: Japonca (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
tr: Japonca (ISO-2022-JP)

en: Chinese Simplified (GB2312)
tr: Çince Sadeleştirilmiş (GB2312)

en: Chinese Simplified (GB18030)
tr: Çince Sadeleştirilmiş (GB18030)

en: Chinese Traditional (Big5)
tr: Çince Geleneksel (Big5)

en: Korean (EUC-KR)
tr: Korece (EUC-KR)

en: Central European Latin-2 (ISO-8859-2)
tr: Orta Avrupa Latin-2 (ISO-8859-2)

en: Central European (Windows-1250)
tr: Orta Avrupa (Windows-1250)

en: Central European (CP852)
tr: Orta Avrupa (CP852)

en: Turkish Latin-5 (ISO-8859-9)
tr: Türkçe Latin-5 (ISO-8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
tr: TÜrkçe (Windows-1254)

en: South European Latin-3 (ISO-8859-3)
tr: Güney Avrupa Latin-3 (ISO-8859-3)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
tr: İbranice (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (Windows-1255)
tr: İbranice (Windows-1255)

en: Arabic (Windows-1256)
tr: Arapça (Windows-1256)

en: Cyrillic/Russian (CP-866)
tr: Cyrillic/Rusça (CP-866)

en: Width of results area
tr: Sonuç alanı genişliği

en: Adsense
tr: AdSense

en: Serbian
tr: Sırpça

en: Thai
tr: Tay dili

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: Small Rectangle
tr: Küçük Dikdörtgen

en: Small Square
tr: Küçük Kare

en: Custom Search
tr: Özelleştirilmiş Arama
