Google AdSense integration (6.x-1.5) - en to es translation catalogue (386 entries)

en: Title
es: Título

en: Show on every page except the listed pages.
es: Mostrar en todas las páginas salvo en las de esta lista.

en: Show on only the listed pages.
es: Mostrar sólamente en las páginas de esta lista.

en: Group
es: Grupo

en: Description
es: Descripción

en: Content types
es: Tipos de contenido

en: Advanced options
es: Opciones avanzadas

en: Google Search
es: Búsqueda de Google

en: Search
es: Buscar

en: None
es: Ninguno

en: Number of blocks
es: Número de bloques

en: Image
es: Imagen

en: Settings
es: Configuración

en: Background
es: Fondo

en: Format
es: Formato

en: Path
es: Ruta

en: Text
es: Texto

en: Timestamp
es: Sello temporal

en: Block
es: Bloque

en: Visibility
es: Visibilidad

en: Centered
es: Centrado

en: Publisher ID
es: ID del editor

en: Width
es: Ancho

en: Height
es: Alto

en: Border
es: Borde

en: Egypt
es: Egipto

en: Iran
es: Irán

en: New Zealand
es: Nueva Zelanda

en: Russian Federation
es: Rusia

en: Brazil
es: Brasil

en: Japan
es: Japón

en: Libya
es: Libia

en: Poland
es: Polonia

en: Singapore
es: Singapur

en: Turkey
es: Turquía

en: Day
es: Día

en: Background color
es: Color de fondo

en: Text color
es: Color del texto

en: Role
es: Rol

en: Site ID
es: ID del sitio

en: Referrer
es: Referente

en: Vertical banner
es: Banner vertical

en: Button
es: Botón

en: Square
es: Cuadrado

en: AdSense clicks
es: Clicks de Adsense

en: Track AdSense clicks.
es: Seguir clicks de Adsense.

en: Top pages
es: Páginas principales

en: By day
es: Por día

en: Ad type
es: Tipo de anuncio

en: Help and instructions
es: Ayuda e instrucciones

en: Required parameters
es: Parámetros necesarios

en: Google AdSense client ID profile field
es: Campo de perfil de ID de editor de Google Adsense

en: Ad groups
es: Grupos de anuncios

en: Group @group attributes
es: Atributos de grupo @group

en: Both
es: Ambos

en: Alternate URL color
es: Color de URL alternativa

en: Alternate URL
es: URL alternativa

en: Alternate color
es: Color alternativo

en: Alternate info
es: Información alternativa

en: Custom channels
es: Criterios de seguimiento personalizados

en: Percentage of node views going to author
es: Porcentaje de las impresiones del nodo que van al autor

en: Show AdSense on specific pages
es: Mostrar Adsense en páginas específicas

en: Click tracking
es: Seguimiento de clicks.

en: Enable AdSense click tracking?
es: ¿Activar seguimiento de clicks de Adsense?

en: Enable name resolution of IP addresses?
es: ¿Permitir la resolución de direcciones IP en nombre de dominio?

en: Display the domain name instead of the IP address. This can slow down the display of the logs page and tie up a PHP process for several seconds. On some hosting providers it may not be available.
es: Muestra los nombres de dominio en lugar de las direcciones IP. Esto puede ralentizar la presentación de la página de registros y hacer que un proceso PHP dure varios segundos. En algunos proveedores de alojamiento podría no estar disponible.

en: Enable test mode?
es: ¿Activar modo de prueba?

en: This enables you to test the AdSense module settings. This can be useful in some situations: for example, testing whether revenue sharing is working properly or not without having to display real ads on your site. It is best to test this after you log out.
es: Esto le permite probar las opciones del módulo Adsense. Puede ser útil en algunas situaciones como cuando se quiere probar si los ingresos compartidos funcionan adecuadamente sin tener que mostrar anuncios reales en el sitio. Es mejor probarlo después de cerrar sesión.

en: Disable Google AdSense ads?
es: ¿Desactivar anuncios de Google Adsense?

en: This disables all display of Google AdSense ads from your web site. This is useful in certain situations, such as site upgrades, or if you make a copy of the site for development and test purposes.
es: Esto desactiva la presentación de anuncios de Google Adsense en su sitio web. Es útil en algunas situaciones, como las actualizaciones o cuando se está clonando un sitio por motivos de pruebas.

en: Placeholder when ads are disabled?
es: ¿Contenedor cuando los anuncios estén desactivados?

en: This causes an empty box to be displayed in place of the ads when they are disabled.
es: Esto hace que se muestre una caja vacía en lugar de los anuncios cuando están desactivados.

en: Placeholder text to display
es: Texto para mostrar en el contenedor

en: Enter any text to display as a placeholder when ads are disabled.
es: Escriba aquí el texto que se debe mostrar en el contenedor cuando los anuncios están desactivados.

en: Enable AdSense section targeting?
es: ¿Permitir la orientación por secciones de Adsense?

en: This better targets Google ads to the teaser and body of nodes.
es: Esto orienta mejor los anuncios de Google en el resumen y cuerpo de los nodos.

en: AdSense tag
es: Etiqueta de Adsense

en: Substitutes an AdSense special tag with an ad.
es: Sustituye una marca especial de Adsense por un anuncio.

en: Ad format
es: Formato de anuncio

en: Channel
es: Canal

en: AdSense unconfigured block. <a href=!url>Click to configure.</a>
es: Bloque sin configurar de Adsense. <a href=!url>Pulse aquí para configurarlo.</a>

en: Last
es: Último

en: hide adsense
es: ocultar adsense

en: AdSense
es: Adsense

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
es: Mostrar si el siguiente código PHP devuelve <code> TRUE </code> (PHP-modo, sólo los expertos).

en: Search Results
es: Resultados de búsqueda

en: Germany
es: Alemania

en: Afghanistan
es: Afganistán

en: Algeria
es: Argelia

en: American Samoa
es: Samoa americana

en: Anguilla
es: Anguila

en: Antarctica
es: Antártida

en: Antigua and Barbuda
es: Antigua y Barbuda

en: Azerbaijan
es: Azerbaiyán

en: Bahrain
es: Bahrein

en: Belarus
es: Bielorrusia

en: Belgium
es: Bélgica

en: Belize
es: Belice

en: Bermuda
es: Bermudas

en: Bhutan
es: Bután

en: Bosnia and Herzegovina
es: Bosnia Herzegovina

en: Botswana
es: Botsuana

en: Bouvet Island
es: Isla Bouvet

en: Cambodia
es: Camboya

en: Cameroon
es: Camerún

en: Canada
es: Canadá

en: Cape Verde
es: Cabo Verde

en: Cayman Islands
es: Islas Caimán

en: Central African Republic
es: República Centroafricana

en: Christmas Island
es: Isla de Navidad

en: Cocos (Keeling) Islands
es: Islas Cocos

en: Comoros
es: Comoras

en: Cook Islands
es: Islas Cook

en: Cyprus
es: Chipre

en: Czech Republic
es: República Checa

en: Denmark
es: Dinamarca

en: Djibouti
es: Yibuti

en: Dominican Republic
es: República Dominicana

en: East Timor
es: Timor Oriental

en: Equatorial Guinea
es: Guinea Ecuatorial

en: Ethiopia
es: Etiopía

en: Faroe Islands
es: Islas Feroe

en: Finland
es: Finlandia

en: France
es: Francia

en: French Guiana
es: Guayana Francesa

en: French Polynesia
es: Polinesia Francesa

en: Gabon
es: Gabón

en: Greece
es: Grecia

en: Greenland
es: Groenlandia

en: Grenada
es: Granada

en: Guadeloupe
es: Guadalupe

en: Guyana
es: Guayana

en: Haiti
es: Haití

en: Hungary
es: Hungría

en: Iceland
es: Islandia

en: Iraq
es: Irak

en: Ireland
es: Irlanda

en: Italy
es: Italia

en: Jordan
es: Jordania

en: Kazakhstan
es: Kazajistán

en: Kenya
es: Kenia

en: Kyrgyzstan
es: Kirguistán

en: Latvia
es: Letonia

en: Lebanon
es: Líbano

en: Lithuania
es: Lituania

en: Luxembourg
es: Luxemburgo

en: Malawi
es: Malaui

en: Malaysia
es: Malasia

en: Maldives
es: Maldivas

en: Marshall Islands
es: Islas Marshall

en: Martinique
es: Martinica

en: Mauritius
es: Mauricio

en: Mexico
es: México

en: Moldova
es: Moldavia

en: Monaco
es: Mónaco

en: Morocco
es: Marruecos

en: Myanmar
es: Birmania

en: Netherlands
es: Países Bajos

en: Netherlands Antilles
es: Antillas Holandesas

en: New Caledonia
es: Nueva Caledonia

en: Niger
es: Níger

en: Norfolk Island
es: Isla de Norfolk

en: North Korea
es: Corea del Norte

en: Northern Mariana Islands
es: Islas Marianas del Norte

en: Norway
es: Noruega

en: Oman
es: Omán

en: Pakistan
es: Pakistán

en: Palau
es: Palaos

en: Panama
es: Panamá

en: Papua New Guinea
es: Papúa Nueva Guinea

en: Peru
es: Perú

en: Philippines
es: Filipinas

en: Qatar
es: Catar

en: Reunion
es: Reunión

en: Romania
es: Rumanía

en: Rwanda
es: Ruanda

en: Saudi Arabia
es: Arabia Saudí

en: Serbia and Montenegro
es: Serbia y Montenegro

en: Sierra Leone
es: Sierra Leona

en: Slovakia
es: Eslovaquia

en: Slovenia
es: Eslovenia

en: Solomon Islands
es: Islas Salomón

en: South Africa
es: Sudáfrica

en: Spain
es: España

en: St. Helena
es: Santa Helena

en: St. Pierre and Miquelon
es: San Pierre y Miquelon

en: Sudan
es: Sudán

en: Suriname
es: Surinam

en: Swaziland
es: Suazilandia

en: Sweden
es: Suecia

en: Switzerland
es: Suiza

en: Syria
es: Siria

en: Taiwan
es: Taiwán

en: Tajikistan
es: Tayikistán

en: Thailand
es: Tailandia

en: Trinidad and Tobago
es: Trinidad y Tobago

en: Tunisia
es: Túnez

en: Turkmenistan
es: Turkmenistán

en: Turks and Caicos Islands
es: Islas Turcas y Caicos

en: Ukraine
es: Ucrania

en: United Arab Emirates
es: Emiratos Árabes Unidos

en: United Kingdom
es: Reino Unido

en: United States
es: Estados Unidos

en: United States Minor Outlying Islands
es: Islas Ultramarinas de Estados Unidos

en: Uzbekistan
es: Uzbekistán

en: Viet Nam
es: Vietnam

en: Virgin Islands (British)
es: Islas Vírgenes (UK)

en: Zimbabwe
es: Zimbabue

en: Arabic
es: Árabe

en: English
es: Inglés

en: French
es: Francés

en: Italian
es: Italiano

en: Spanish
es: Español

en: Japanese
es: Japonés

en: Korean
es: Coreano

en: Left
es: Izquierda

en: Right
es: Derecha

en: White
es: Blanco

en: Brunei Darussalam
es: Brunéi

en: Fiji
es: Fiyi

en: Saint Kitts and Nevis
es: San Cristóbal y Nieves

en: South Korea
es: Corea del Sur

en: Saint Lucia
es: Santa Lucía

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
es: Islas Svalvard y Jan Mayen

en: Sao Tome and Principe
es: Santo Tomé y Príncipe

en: French Southern Territories
es: Territorios Australes Franceses

en: Saint Vincent and the Grenadines
es: San Vicente y las Granadinas

en: Gray
es: Gris

en: Percentage
es: Porcentaje

en: British Indian Ocean Territory
es: Territorio Británico del Océano Índico

en: Cote d'Ivoire
es: Costa de Marfil

en: Croatia
es: Croacia

en: Lao People's Democratic Republic
es: República Democrática Popular de Laos

en: Macau
es: Macao

en: Pitcairn
es: Islas Pitcairn

en: Virgin Islands (U.S.)
es: Islas Vírgenes (EEUU)

en: Wallis and Futuna Islands
es: Islas Wallis y Futuna

en: Western Sahara
es: Sáhara Occidental

en: Block description
es: Descripción del bloque

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
es: Si se ha elegido el modo PHP, escriba el código PHP entre %php. Tenga en cuenta que ejecutar código PHP incorrecto puede arruinar su sitio Drupal.

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">block overview page</a>.
es: Una breve descripción de su bloque. Se usa en la <a href="@overview">página de resumen del bloque</a>.

en: More information
es: Más información

en: Border color
es: Color de borde

en: Rounded corners
es: Esquinas redondeadas

en: AdSense for Search
es: Adsense para búsquedas

en: Title of the group.
es: Título del grupo.

en: Title color
es: Color de título

en: URL color
es: Color de URL

en: Search Box Options
es: Opciones de la caja de búsqueda

en: Google Logo
es: Logo de Google

en: Logo above text box
es: Logo encima de la caja de texto

en: "Google Search" on button
es: "Google Search" en el botón

en: Search button below text box
es: Botón de búsqueda debajo de la caja de texto

en: Black
es: Negro

en: Search Results Style
es: Estilo de los resultados de búsqueda

en: Country or territory for Google domain
es: País o territorio del dominio Google

en: Falkland Islands (Malvinas)
es: Islas Malvinas (Falkland)

en: Heard and McDonald Islands
es: Islas Heard y McDonald

en: Palestinian Territory
es: Territorio Palestino

en: South Georgia and The South Sandwich Islands
es: Islas Georgias del Sur e Islas Sandwich del Sur

en: Vatican
es: El Vaticano

en: Site Language
es: Idioma del sitio web

en: Bulgarian
es: Búlgaro

en: Chinese (simplified)
es: Chino (simplificado)

en: Chinese (traditional)
es: Chino (tradicional)

en: Croatian
es: Croata

en: Czech
es: Checo

en: Danish
es: Danés

en: Dutch
es: Holandés

en: Finnish
es: Finlandés

en: German
es: Alemán

en: Greek
es: Griego

en: Hebrew
es: Hebreo

en: Hungarian
es: Húngaro

en: Indonesian
es: Indonesio

en: Norwegian
es: Noruego

en: Polish
es: Polaco

en: Portuguese
es: Portugués

en: Romanian
es: Rumano

en: Russian
es: Ruso

en: Slovak
es: Eslovaco

en: Swedish
es: Sueco

en: Turkish
es: Turco

en: Site Encoding
es: Codificación del sitio

en: West European Latin-1 (ISO-8859-1)
es: Europeo occidental Latin-1 (ISO-8859-1)

en: West European Latin-9 (ISO-8859-15)
es: Europeo occidental Latin-9 (ISO 8859-15)

en: Western (Windows-1252)
es: Occidental (Windows-1252)

en: Nordic Latin-6 (ISO-8859-10)
es: Nórdico Latin-6 (ISO-8859-10)

en: Greek (ISO-8859-7)
es: Griego (ISO-8859-7)

en: Japanese (Shift_JIS)
es: Japonés (Shift_JIS)

en: Japanese (EUC-JP)
es: Japonés (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
es: Japonés (ISO-2022-JP)

en: Chinese Simplified (GB2312)
es: Chino simplificado (GB2312)

en: Chinese Simplified (GB18030)
es: Chino simplificado (GB18030)

en: Chinese Traditional (Big5)
es: Chino tradicional (Big5)

en: Korean (EUC-KR)
es: Coreano (EUC-KR)

en: Thai (Windows-874)
es: Tailandés (Windows-874)

en: Vietnamese (Windows-1258)
es: Vietnamita (Windows-1258)

en: Central European Latin-2 (ISO-8859-2)
es: Europeo central Latin-2 (ISO-8859-2)

en: Central European (Windows-1250)
es: Europeo central (Windows-1250)

en: Central European (CP852)
es: Europeo central (CP852)

en: Turkish Latin-5 (ISO-8859-9)
es: Turco Latin-5 (ISO-8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
es: Turco (Windows-1254)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
es: Hebreo (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (Windows-1255)
es: Hebreo (Windows-1255)

en: Arabic (Windows-1256)
es: Arabigo (Windows-1256)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
es: Cirílico (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (KOI8-R)
es: Cirílico (KOI8-R)

en: Cyrillic (Windows-1251)
es: Cirílico (Windows-1251)

en: Cyrillic/Russian (CP-866)
es: Cirílico/Ruso (CP-866)

en: Width of results area
es: Anchura del área de resultados

en: Revenue Sharing
es: Ingresos compartidos

en: modules
es: módulos

en: I agree
es: Estoy de acuerdo

en: Serbian
es: Serbio

en: Thai
es: Tailandés

en: Vietnamese
es: Vietnamita

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are  %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
es: Escriba una página por línea como rutas de Drupal. El carácter '*' es un comodín. Ejemplos de rutas son %blog para la página de blogs y %blog-wildcard para cada blogs personal. %front es la portada.

en: Undocumented options
es: Opciones no documentadas

en: Warning: Use of these options is AT YOUR OWN RISK. Google will never generate an ad with any of these options, so using one of them is a violation of Google AdSense's Terms and Conditions. USE OF THESE OPTIONS MAY RESULT IN GETTING BANNED FROM THE PROGRAM. You may lose all the revenue accumulated in your account. FULL RESPONSABILITY FOR THE USE OF THESE OPTIONS IS YOURS. In other words, don't complain to the authors about getting banned, even if using one of these options was provided as a solution to a reported problem.
es: Advertencia: Use estas opciones <strong>bajo su propia responsabilidad y riesgo.</strong> Google nunca generará ningún anuncio con estas opciones. <strong>El uso de estas opciones puede hacer que lo expulsen del programa.</strong> Puede perder todos los ingresos acumulados en su cuenta. <strong>La responsabilidad absoluta del uso de estas opciones es únicamente de usted.</strong> En otras palabras: El autor no se hace responsable si lo expulsan ni acepta reclamaciones, incluso en el hipotético caso de que el uso de una de estas opciones fuera la solución a un problema detectado.

en: Use Google's AdSense test option?
es: ¿Usar opción de prueba de Google Adsense?

en: With this option set, Google will not count any clicks or page impressions. Revenue is not generated. Make sure that you disable this option in production servers. [!statement]
es: Con esta opción activa, Google no contará los clicks ni las impresiones de páginas. No se generan ingresos. Asegúrese de desactivar esta opción en sitios que estén operativos. [!statement]

en: Unofficial statement
es: Declaración no oficial

en: Language to display ads
es: Idioma en el que mostrar los anuncios

en: Site Google AdSense Publisher ID
es: ID de editor de Google Adsense del sitio

en: This is the Google AdSense Publisher ID for the site owner. It is used if no other ID is suitable. Get this in your Google Adsense account. It should be similar to %id.
es: Este es el ID de editor de Google Adsense del propietario del sitio. Se usa si no hay otro ID disponible. Debe recuperarlo de su cuenta de Adsense y será algo similar a %id.

en: Publisher ID module
es: Módulo de ID del editor

en: Wide Skyscraper
es: Skyscraper ampliado

en: Small Rectangle
es: Rectángulo pequeño

en: Small Square
es: Cuadrado pequeño.

en: Half Banner
es: Medio banner

en: Medium Rectangle
es: Rectángulo mediano

en: Large Rectangle
es: Rectángulo grande

en: Configure Google AdSense Ads.
es: Configurar anuncios de Google Adsense.

en: Publisher ID is not set.
es: La ID del editor no se ha especificado.

en: administer adsense
es: administrar Adsense

en: use PHP for ad visibility
es: usar PHP para la visibilidad de los anuncios

en: AdSense settings are available under !link
es: La configuración de Adsense está disponible en !link

en: Administer > Site configuration > AdSense
es: Administrar > Configuración del sitio > Adsense

en: AdSense core
es: Núcleo de Adsense

en: Displays Google AdSense ads on your site to earn revenue. Requires at least one additional ad unit generator module.
es: Mostrar anuncios de Google Adsense en su sitio web para obtener ingresos. Necesita al menos de un módulo de creación de bloques de anuncios adicional.

en: Track the clicks on Adsense ads.
es: Seguir los clicks en los anuncios de Adsense.

en: AdSense Click Tracking
es: Seguimiento de clicks de Adsense

en: Tracks clicks to Google Adsense
es: Seguir los clicks a Google Adsense

en: Watermark on search box (requires JavaScript)
es: Marca de agua en la caja de búsqueda

en: Next to the search box
es: Al lado de la caja de búsqueda

en: Below the search box
es: Debajo de la caja de búsqueda

en: Text Box Length
es: Longitud de la caja de búsqueda

en: Watermark Language
es: Idioma de la marca de agua

en: Ad Location
es: Posición del anuncio

en: Top and Right
es: Arriba y a la derecha

en: Top and Bottom
es: Arriba y abajo

en: AdSense Blocks
es: Bloques de Adsense

en: Text Box Length must be between !min and !max
es: La longitud de la caja de texto debe estar entre !min y !max

en: Results area width must be between !min and !max
es: La anchura del área de resultados debe tener entre !min y !max

en: Number of blocks can't be a negative number
es: El número de bloques no puede ser un número negativo

en: Custom Search
es: Búsqueda personalizada

en: Ad Slot ID
es: ID de anuncio

en: CSE Search
es: Búsqueda con Motor de Búsqueda Personalizado

en: Custom search help
es: Ayuda de búsqueda personalizada

en: Adsense CSE module (which must be enabled; !link) and refer to its help
es: Módulo de Motor de Búsqueda Personalizado (CSE) de Adsense (que debe estar activo; !link) y referencia a su ayuda

en: Congo,Democratic Republic
es: República Democrática del Congo

en: Managed Ads
es: Anuncios administrados

en: This is the Ad Slot ID from your Google Adsense account, such as 0123456789.
es: Éste es la ID de anuncio de su cuenta de Google Adsense; por ejemplo: 0123456789.

en: Ad alignment
es: Alineación de anuncio

en: Managed ads
es: Anuncios administrados

en: Ad unit generator module using the new managed ads feature available in the Google AdSense site.
es: Módulo generador de bloque de anuncios que usa las características de los nuevos anuncios administrados disponible en el sitio de Google Adsense.

en: Choose type of round corners
es: Elegir el tipo de esquinas redondeadas

en: Custom channel ID
es: ID del criterio de seguimiento personalizado

en: Color must be between #000000 and #FFFFFF
es: El color debe ser un valor entre #000000 y #ffffff

en: Old Code Ads
es: Anuncios de código antiguo

en: Ads (old)
es: Anuncios (antiguo)

en: Ad unit generator module using the old format code in which the colours are specified in the ad's JavaScript.
es: Módulo generador de bloques de anuncios que usa el formato antiguo de código en el que los colores se especificaban en el JavaScript de los anuncios.

en: Drupal page cache is enabled.
es: La caché de página de Drupal esta activa.

en: Revenue sharing for the Google Adsense module
es: Ingresos compartidos para el módulo de Google Adsense

en: Use SafeSearch
es: Usar SafeSearch

en: Length of text box (Max 64)
es: Longitud de la caja de texto (máximo 64)

en: Color attributes
es: Atributos de color

en: Visited URL
es: URL visitada

en: Logo Background
es: Fondo del logo

en: Search (old)
es: Buscar (antiguo)

en: AdSense for Search generator module. This module uses the 'old' code in which the user can select to search the entire Web or 1 to 3 user-defined domains.
es: Módulo generador de Adsense para búsqueda. Este módulo usa el código 'antiguo' en el que el usuario podía elegir buscar en toda la web o sólo entre 1 y 3 dominios definidos por él.

en: The HTML corrector filter has a bug that causes problems with the use of the AdSense tag. Disabling the HTML corrector filter is recommended.
es: El corrector de HTML tiene un fallo que causa conflictos con el uso de la etiqueta de Adsense. Se recomienda desactivar el filtro corrector de HTML.

en: Search keywords: %keyword
es: Claves de búsqueda: %keyword

en: Help article
es: Artículo de ayuda

en: Large Skyscraper
es: Rascacielos vertical
