Amazon Product Advertisement API (6.x-1.2) - en to ja translation catalogue (175 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Image size
ja: 画像ファイルサイズ

en: Value
ja: 値

en: Author
ja: 投稿者

en: Test
ja: テスト

en: Settings
ja: 設定

en: Default
ja: デフォルト

en: Small
ja: 小

en: Large
ja: 大

en: Genre
ja: ジャンル

en: Inline
ja: インライン

en: Custom
ja: カスタム

en: Contains
ja: 含む

en: Does not contain
ja: 含まない

en: Is less than
ja: より小さい

en: Is equal to
ja: 等しい

en: Is greater than
ja: より大きい

en: Is not equal to
ja: 等しくない

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Medium
ja: 中程度

en: Details
ja: 詳細

en: Price
ja: 価格

en: Product ID
ja: 商品ID

en: Operating System
ja: OS

en: Manufacturer
ja: メーカー

en: Japan
ja: 日本

en: Germany
ja: ドイツ

en: Canada
ja: カナダ

en: France
ja: フランス

en: United Kingdom
ja: 英国

en: United States
ja: 米国

en: minutes
ja: 分

en: Cover image
ja: 表紙画像

en: Storage
ja: ストレージ

en: Publisher
ja: 出版社

en: empty
ja: 空

en: contains
ja: 含む

en: Case sensitive
ja: 大文字と小文字の識別

en: Rating
ja: レーティング

en: Display format
ja: ディスプレイフォーマット

en: @label (!name) - Allowed values
ja: @label (!name) - 許可された値

en: Now processing %node
ja: 現在%nodeを処理中

en: No link
ja: リンクなし

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: Start import
ja: インポート開始

en: Is empty (NULL)
ja: 空(NULL)です

en: Is not empty (NULL)
ja: 空(NULL)ではない

en: not empty
ja: 空ではない

en: Ends with
ja: ～で終わる

en: Processed @current out of @total.
ja: @total件中@current件処理しました。

en: exposed
ja: 表示

en: Contains any word
ja: いずれかの単語を含む

en: has word
ja: 単語がある

en: Contains all words
ja: すべての単語を含む

en: has all
ja: すべてを持つ

en: begins
ja: ～で始まる

en: ends
ja: ～で終わる

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
ja: 大文字と小文字の識別フィルターはより高速に動作しますが、MySQL では大文字と小文字は識別されません。

en: Part Number
ja: 部品番号

en: Amazon locale
ja: Amazonロケール

en: Amazon.com uses separate product databases and Ecommerce features in different locales; pricing and availability information, as well as product categorization, differs from one locale to the next. Be sure to select the locale your site will be running in.
ja: Amazon.comは国別でそれぞれ別の商品データベース、eコマース機能を使用しています; 価格や可用性情報だけでなく、商品の分類はある一つの国と次のものとでは違っています。お客様のサイトで運用する予定の国を選択して下さい。

en: Amazon referral settings
ja: Amazonの紹介の設定

en: Use the Drupal Association's associate ID
ja: DrupalのアソシエイトIDを使用する

en: Use your own associate ID
ja: 自分のアソシエイトIDを使用する

en: Do not use any associate ID
ja: どのアソシエイトIDも使用しない

en: Outgoing links to Amazon.com can include an associate ID code. When shoppers purchase Amazon products via one of those links, the associate ID is used to determine who should receive a referral bonus from Amazon.com.
ja: Amazon.comのリンクにはアソシエイトIDを含めることができます。このアソシエイトIDは、このリンク経由でAmazonの商品を購入した時、Amazon.comからの紹介料を受領するために使用されます。

en: Your associate ID
ja: アソシエイトID

en: Enter your own associate ID to receive referral bonuses when shoppers purchase Amazon products via your site.
ja: お客様があなたのサイトを経由してAmazonで買い物をした時に紹介料を受け取るために必要なアソシエイトIDを入力して下さい。

en: Amazon AWS Access Key ID
ja: Amazon AWSアクセスキーID

en: You must sign up for an Amazon AWS account to use the Product Advertising Service. See !more_info for information and a registration form.
ja: Product Advertising Serviceを使用するためにAmazonAWSアカウントを作成する必要があります。情報と登録フォームについては!more_infoを参照して下さい。

en: the AWS home page
ja: ASWホームページ

en: Amazon AWS Secret Access Key
ja: Amazon AWS秘密アクセスキー

en: Amazon refresh schedule
ja: リフレッシュスケジュール

en: Cached information on Amazon items must be refreshed regularly to keep pricing and stock information up to date. Cron must be enabled for this function to work properly.
ja: キャッシュされたAmazonの商品情報は定期的に最新の価格と在庫情報を取得するためリフレッシュした方が良いです。この機能を使うには、cronが正しく設定されている必要があります。

en: Store extended product data
ja: 詳細な商品データを保存する

en: Book authors, film actors, etc.
ja: 本の著者、映像の主演等

en: Product images
ja: 商品の画像

en: Editorial reviews
ja: 編集者のレビュー

en: Amazon Product ID
ja: Amazon商品ID

en: Look Up Product
ja: 商品を探す

en: Image of
ja: 画像:

en: Amazon Module: No Secret Access Key is configured. Please contact your site administrator
ja: Amazonモジュール: 秘密アクセスキーが設定されていません。サイト管理者に連絡して下さい。

en: The detail page URL for the item
ja: 商品の詳細ページURL

en: The product's sales rank
ja: 商品の売上げ順位

en: The product's brand
ja: 商品のブランド

en: The product's publisher
ja: 商品の出版社

en: The product's manufacturer
ja: 商品のメーカー

en: The product's studio
ja: 商品のスタジオ

en: The product's label
ja: 商品のラベル

en: The product's binding type
ja: 商品の型

en: The product's release date
ja: 商品の発売日

en: The product's list price
ja: 商品の希望小売価格

en: The product's Amazon product type
ja: 商品のAmazonの商品分類

en: No Secret Access Key configured. You must configure one at Admin->Settings->Amazon API
ja: 秘密アクセスキーが設定されていません。管理->設定->AmazonAPIで設定する必要があります。

en: Amazon items were updated.
ja: Amazonの情報が更新されました。

en: Amazon items could not be updated.
ja: Amazonの情報が更新されていません。

en: administer amazon
ja: Amazonの管理

en: Global settings for the Amazon Ecommerce API.
ja: Amazon EコマースAPIを設定します。

en: Local data storage settings for Amazon products.
ja: Amazon商品情報のローカルの保存場所を設定します。

en: The Amazon API must be configured with an Access Key ID and an Amazon AWS Secret Access Key to function. Go to !settings.
ja: Amazon APIはアクセスキーIDとAmazonAWS秘密アクセスキーを機能するように設定される必要があります。!settingsへ移動して下さい。

en: Amazon API Setttings
ja: Amazon APIの設定

en: Not Set
ja: 設定がありません

en: Provides integration with the Amazon Ecommerce APIs.
ja: Amazon EコマースAPIと統合します。

en: Amazon filter
ja: Amazonフィルター

en: Lets writers use the [amazon] tag to embed Amazon product information in text.
ja: テキストにAmazonの商品情報を埋め込むには[amazon]タグを使用できます。

en: Amazon Filter
ja: Amazonフィルター

en: Binding
ja: 装丁

en: @binding, @pages pages
ja: @binding, @pages ページ

en: Director
ja: 監督

en: Starring
ja: 主演

en: Age rating
ja: 年齢制限

en: Running time
ja: 再生時間

en: NR - Not Rated
ja: NR - レートなし

en: Amazon media
ja: Amazonメディア

en: Stores extended Amazon product information for books, music, DVDs, and software.
ja: 本、音楽、DVD、ソフトウェアについて詳細なAmazonの商品情報を保存します。

en: access amazon search
ja: Amazonで検索する

en: Amazon search
ja: Amazon検索

en: Provides an API for searching Amazon product information, and integration with the Drupal search system.
ja: Amazonの商品情報を検索するため、APIを提供し、Drupalの検索に統合します。

en: Amazon item
ja: Amazon商品

en: Store the id of a product listed on Amazon.com.
ja: Amazonにリストされている商品IDを保存します。

en: Small image and basic info
ja: 小さい画像と基本的な情報

en: Small image and full info
ja: 小さい画像と詳細な情報

en: Large image
ja: 大きい画像

en: Title as link
ja: タイトルリンク

en: Migrating ASIN CCK field values
ja: ASIN CCKフィールドの値を移行しています。

en: Beginning ASIN migration.
ja: ASIN移行を開始しています。

en: ASIN CCK field update encountered an error.
ja: ASIN CCK フィールドの更新でエラーが発生しました。

en: Amazon field
ja: Amazonフィールド

en: Provides a CCK field type for Amazon products.
ja: Amazonの商品のCCKフィールド型を利用できます。

en: Display the item as a fully themed Amazon product.
ja: Amazonの商品の完全なテーマとして商品を表示します。

en: The Amazon item type allows views of Amazon products saved on your site.
ja: Amazon商品型はあなたのサイトに保存されたAmazonの商品として表示されます。

en: The name of the product.
ja: 商品名

en: Detail page URL
ja: 詳細ページURL

en: The URL of the product's page on Amazon.com.
ja: Amazon.comの商品ページURL

en: All participants
ja: 全ての参加者

en: The names of all individuals who participated in the creation of a product, grouped as a single field.
ja: 商品の作成に参加した全ての人の名前は、一つのフィールドとしてグループ化されます。

en: Product image
ja: 商品画像

en: Link behavior
ja: リンクの動作

en: A link to the product's Amazon page
ja: この商品のAmazonのページへのリンク

en: A link to the node the product is associated with
ja: この商品に関連付けられているノードへのリンク

en: Participant restriction
ja: 参加者の制限

en: Show all particpants
ja: 全ての参加者を表示する

en: Source module
ja: ソースモジュール

en: Error retrieving Amazon item %code, message: %message.
ja: Amazonの商品の取得中のエラー %code、メッセージ: %message.

en: Amazon Example
ja: Amazonの例

en: This is just an example content type to show how Amazon module can be used with CCK fields. A single CCK field is provided. You can populate a few nodes and then see how views work and how these are displayed.  A sample view that uses this CCK type is provided.
ja: これはAmazonモジュールがCCKフィールドでどのように使用されるかを表示するためのコンテンツタイプの例です。単一のCCKフィールドが提供されます。いくつかのノードを取り付けることができ、その時どのようにビューが動作し、それらがどのように表示されるかを確認できます。このCCKタイプを使用する例のビューが提供されます。

en: Amazon Examples
ja: Amazonの例

en: Provides Amazon module CCK type and view as a demo
ja: AmazonモジュールCCKタイプとデモとしてのビューを提供します

en: %name : No Amazon product with the ASIN "%id" could be located.
ja: %name : ASIN "%id"のAmazonの商品がありません。

en: A link to the product's Amazon Store page (Amazon Store Module)
ja: 商品のAmazonストアページへリンク(Amazonストアモジュール)

en: Presentation format
ja: 表現書式

en: HTML img markup
ja: HTMLのimgタグ

en: Plain URL to image
ja: 画像へのプレーンなURL

en: Test failed for this ASIN. Please check the !link for messages.
ja: このASINでのテストが失敗しました。メッセージの!linkを確認して下さい。

en: error log
ja: エラーログ

en: HTTP code %http_code accessing Amazon's AWS service: %code, %message
ja: AmazonのAWSサービスにアクセス中にHTTPコード%http_code: %code, %message

en: Error accessing Amazon AWS web service. HTTP result code=%code, error=%error
ja: AmazonAWSウェブサービスにアクセス中のエラーです。HTTP応答はcode=%code, error=%error

en: Replaced "author" Amazon associate setting with the default.
ja: "著者"Amazonアソシエイト設定をデフォルトで置換します。

en: Error handling results: http_code=%http_code, data=%data.
ja: エラー処理の結果: http_code=%http_code, data=%data

en: The Amazon locale setting was invalid. Please visit the <a href='!url'>Amazon settings page</a> to correct it.
ja: 国別Amazon設定が不正です。修正するために<a href='!url'>Amazon設定ページ</a>へ移動して下さい。

en: Processing nid <a href="!url">%nid</a>, %title
ja: <a href="!url">%nid</a>、%titleのnidを処理しています

en: %count legacy fields (amazonnodes and links) were imported.
ja: %count 件のレガシーフィールド(amazonnodesとリンク)がインポートされました。

en: An error occurred while processing %op.  with arguments = %args.
ja: %opの処理中にエラーが発生しました。引数 = %args

en: Here you can import legacy Drupal 5 items from Amazon Tools. This may take a long time. It may be safely restarted.
ja: ここではAmazonツールからの古いDrupal 5の項目をインポートできます。これは非常に時間がかかります。安全に再起動できます。

en: Adding field_legacy_asin to node type %ntype
ja: ノードタイプ%ntypeにfield_legacy_asinを追加します。

en: field_legacy_asin already exists in node type %ntype; not creating it.
ja: field_legacy_asinはノードタイプ%ntypeに既に存在します; 生成されません。

en: Migrating amazonnode field values into field_legacy_asin CCK fields
ja: amazonnodeフィールドをfield_legacy_asinのCCKフィールドへ移行しています。

en: Beginning migration of legacy_asin fields.
ja: legacy_asinフィールドの移行を開始します。

en: AAT Legacy field update encountered an error.
ja: AATレガシーフィールドの更新でエラーが発生しました。

en: You have no items remaining to import. You may now disable the Amazon Legacy Importer module (aat_legacy).
ja: インポートし忘れた項目は何もありません。Amazonレガシーインポーターモジュール(aat_legacy)は今すぐ無効にしなければなりません。

en: Amazontools Legacy Import
ja: Amazontoolsレガシーインポート

en: The AAT Legacy module is only for importing legacy data. After data is imported, this module can be disabled.
ja: AATレガシーモジュールは古いデータをインポートにのみ使用されます。データがインポートされた後、このモジュールは無効にされるべきです。

en: Amazon legacy importer
ja: Amazonレガシーインポーター

en: This module is used only to import legacy Drupal 5 Amazontools data. After upgrade it should be disabled.
ja: このモジュールは古いDrupal 5のAmazontoolsデータをインポートするだけに使用されます。アップグレードの後無効にされるべきです。

en: Link to Amazon products with: [amazon product_id inline|full|thumbnail|datadescriptor]. Example: [amazon 1590597559 thumbnail] or [amazon 1590597559 author]. Details are <a href="http://drupal.org/node/595464#filters" target="_blank">on the Amazon module handbook page</a>.
ja: Amazonの商品にリンクします: [amazon product_id inline|full|thumbnail|datadescriptor]。例: [amazon 1590597559 thumbnail] 、 [amazon 1590597559 author]。詳細は<a href="http://drupal.org/node/595464#filters" target="_blank">Amazonモジュール解説ページ</a>を参照して下さい。
