Atrium Features (6.x-1.0) - en to pt translation catalogue (229 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Images
pt: Imagens

en: Pages
pt: Páginas

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Groups
pt: Grupos

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: more
pt: mais

en: Priority
pt: Prioridade

en: Last updated
pt: Última atualização

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Projects
pt: Projetos

en: Project
pt: Projeto

en: Overview
pt: Visão geral

en: Date
pt: Data

en: Search
pt: Buscar

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Book
pt: Livro

en: Save
pt: Salvar

en: Help
pt: Ajuda

en: Archive
pt: Arquivar

en: Event
pt: Evento

en: Theme
pt: Tema

en: Unassigned
pt: Não especificado

en: You are not authorized to access this page.
pt: Você não está autorizado a acessar esta página.

en: Picture
pt: Foto

en: Files
pt: Arquivos

en: All
pt: Tudo

en: Access denied
pt: Acesso negado

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Full view
pt: Ver tudo

en: Address
pt: Endereço

en: Members
pt: Membros

en: Directory
pt: Diretório

en: Calendar
pt: Calendário

en: My groups
pt: Meus grupos

en: Events
pt: Eventos

en: Upcoming events
pt: Próximos eventos

en: !time ago
pt: !time atrás

en: User login
pt: Login do usuário

en: Case
pt: Caixa

en: Recent comments
pt: Comentários recentes

en: Profile
pt: Perfil

en: Defaults
pt: Padrões

en: Notifications
pt: Notificações

en: No groups found.
pt: Nenhum grupo encontrado.

en: Activity
pt: Atividade

en: Theme settings
pt: Configurações de tema

en: image
pt: imagem

en: News
pt: Notícias

en: Case Tracker
pt: Acompanhamento de Tarefas

en: Recent activity
pt: Atividade recentes

en: @type settings
pt: Configurações de @type

en: Page not found
pt: A página não foi encontrada

en: Private group
pt: Grupo privado

en: Organization
pt: Organização

en: Telephone
pt: Telefone

en: Account settings
pt: Opções da conta

en: My account
pt: Minha conta

en: Active users
pt: Usuários ativos

en: User activity
pt: Atividade do usuário

en: Print
pt: Imprimir

en: No items found.
pt: Nenhum item foi encontrado.

en: Add @type
pt: Adicionar @type

en: Add !type
pt: Adicionar !type

en: No projects found.
pt: Nenhum projeto foi encontrado.

en: Multilanguage
pt: Multi-idiomas

en: Public group
pt: Grupo público

en: Site settings
pt: Configurações do site

en: Link this field to its user
pt: Linkar esse campo à página do usuário

en: This will override any other link you have set.
pt: Esta configuração vai sobrescrever qualquer outro link que você tenha configurado.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
pt: Sobrescrever o valor para exibir a informação para usuários anônimos

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
pt: Se selecionado, você poderá digitar um texto diferente para nomear usuários visitantes.

en: Text to display for anonymous users
pt: Texto a exibir aos usuários anônimos

en: Profile fields
pt: Campos do perfil

en: All cases
pt: Todos os casos

en: No cases found.
pt: Nenhum caso encontrado

en: Latest cases
pt: Últimos casos

en: Open a new case assigned to a particular project.
pt: Abrir um novo caso atribuído a um projeto específico.

en: Dashboard
pt: Painel

en: No help is available for module %module.
pt: Não há ajuda disponível para o módulo %module.

en: click here
pt: clique aqui

en: The requested page could not be found.
pt: A página solicitada não foi encontrada.

en: Blog entry
pt: Post do blog

en: Book page
pt: Página de livro

en: A <em>book page</em> is a page of content, organized into a collection of related entries collectively known as a <em>book</em>. A <em>book page</em> automatically displays links to adjacent pages, providing a simple navigation system for organizing and reviewing structured content.
pt: Uma <em>página de um livro</em> é um texto, organizado em um grupo, chamado "livro", de textos com alguma relação entre si. Quando uma <em>página de um livro</em> é exibida, link são gerados, automaticamente, para as páginas adjacentes no livro.

en: A blog is a regularly updated journal or diary made up of individual posts shown in reversed chronological order. Each member of the site may create and maintain a blog.
pt: Um blog é um diário virtual constituído de vários posts exibidos em ordem cronológica decrescente. Cada usuário registrado do seu site pode criar e manter seu próprio blog.

en: Anytime
pt: A qualquer momento

en: Need help?
pt: Precisa de ajuda?

en: Customize features
pt: Personalizar recursos

en: Blocked users
pt: Usuários bloqueados

en: Reorder menu
pt: Reordenar menu

en: Customize dashboard
pt: Personalizar o painel de controle

en: Welcome to @title
pt: Seja bem-vindo a @title

en: Use absolute link (begins with "http://")
pt: Use link absoluto (links que começam com "http://")

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you must enable this option.
pt: Se você quiser usar isso como em "saída de campo como link" no "path do link", você deve habilitar esta opção.

en: Notebook
pt: Livro

en: Filter results
pt: Filtrar resultados

en: Block: Projects
pt: Bloco: Projetos

en: Project cases
pt: Casos do projeto

en: No recent comments found.
pt: Nenhum comentário recente encontrado.

en: Documentation & support
pt: Documentação e suporte

en: customizing the dashboard
pt: Personalize seu painel

en: Site mode
pt: Modo do site

en: Choose the access level for the site.
pt: Escolha o nível de acesso para este site.

en: Private access only
pt: Apenas acesso privado

en: Public access, open registration
pt: Acesso público, inscrição aberta

en: Public access, moderated registration
pt: Acesso público, inscrição moderada

en: Users can view all members
pt: Usuários podem ver todos os membros

en: Users can only view members that belong to their groups
pt: Usuários podem ver apenas membros que pertencem a seus grupos

en: Choose the notifications UI for this site.
pt: Escolha a interface de notificações para este site.

en: Small team: authors subscribe others to their posts
pt: Time Pequeno: autores inscrevem outros a seus posts

en: Community: users subscribe to posts on their own
pt: Comunidade: usuários se inscrevem aos posts por conta própria

en: All themes, including those incompatible with Atrium, are shown above.
pt: Todos os temas, inclusive os incompatíveis com o Atrium, são mostrados acima.

en: Themes that are not compatible with Atrium have been hidden.
pt: Os temas que não são compatíveis com o Atrium estão ocultos.

en: Show only compatible themes
pt: Mostrar apenas temas compatíveis

en: Show all themes
pt: Mostrar todos os temas

en: 2 weeks ago
pt: 2 semanas atrás.

en: 1 month ago
pt: 1 mês atrás.

en: 6 month ago
pt: 6 meses atrás.

en: Are you sure you want to archive %title?
pt: Você está certo que desejar arquivar %title?

en: The @type @title has been archived.
pt: O(a) @type @title foi arquivado.

en: Are you sure you want to reactivate %title?
pt: Você tem certeza de que deseja reativar %title?

en: Reactivate
pt: Reativar

en: The @type @title has been reactivated.
pt: O(a) @type @title foi reativado.

en: There are no files tagged with this term.
pt: Não há arquivos marcados com esse termo.

en: There is no content tagged with this term.
pt: Não há conteúdo marcado com esse termo.

en: Atrium: User account
pt: Atrium: Conta do usuário

en: Atrium: Admin links
pt: Atrium: Links administrativos

en: Atrium: Create content
pt: Atrium: Criar conteúdo

en: Atrium: Search form
pt: Atrium: Formulário de busca

en: Atrium: User links
pt: Atrium: Links do usuário

en: Atrium: Help
pt: Atrium: Ajuda

en: Welcome (for admins)
pt: Bem-vindo (para administradores)

en: Welcome (for members)
pt: Bem-vindo (para membros)

en: User dashboard
pt: Painel do usuário

en: Close comment thread
pt: Fechar linha de comentários

en: Reopen comment thread
pt: Reabrir linha de comentários

en: Print entire section
pt: Imprimir toda a seção

en: Please add your first @type to get started.
pt: Por favor, adicione seu primeiro @type para começar.

en: There is currently no content to view in this section.
pt: Não há conteúdo no momento para exibir nesta seção.

en: This !type is <strong>archived</strong>. You may not add or alter any of its content.
pt: Este !type está <strong>arquivado</strong>. Você não pode adicionar ou alterar nada do seu conteúdo.

en: To reactivate this !type, !link.
pt: Para reativar esse !type, !link.

en: Search @space
pt: Buscar @space

en: Information and help about using the site.
pt: Informação e ajuda sobre como usar o site.

en: Reactivate confirmation for unpublished nodes.
pt: Reativar confirmação para nodes não-publicados.

en: Activity upload
pt: Atividade de upload

en: Atrium update types
pt: Tipos de atualização do Atrium

en: Affects only content types designated as update types.
pt: Afeta somente tipos de conteúdo designados como tipos de atualização.

en: Latest files
pt: Últimos arquivos

en: No recent activity found.
pt: Não foi encontrada nenhuma atividade recente.

en: No recent files found.
pt: Nenhum arquivo recente encontrado.

en: User's activity
pt: Atividade do usuário

en: Show in recent activity views
pt: Mostrar na visualização de atividades recentes

en: Show this content type in activity streams, update lists, etc.
pt: Mostre este tipo de conteúdo em fluxos de atividades, listas de atualizações, etc.

en: Time horizon
pt: Horizonte de tempo

en: @num days
pt: @num dias

en: !user commented on !title
pt: !user comentou em !title

en: !user updated !title
pt: !user atualizou !title

en: !user posted !title
pt: !user publicou !title

en: !user uploaded !title
pt: !user salvou !title

en: Referenced Page
pt: Página Referenciada

en: Blog teaser
pt: Resumo do blog

en: The blog lets your team communicate by posting updates and discussing issues. It is a great place for sharing progress, discussing challenges, and exploring ideas.
pt: O blog permite que sua equipe se comunique, publicando atualizações e discutindo questões. É um ótimo lugar para compartilhar progressos, discutir desafios e explorar idéias.

en: Post an entry to the blog of this group. The post will be shared will all team members on the blog, and they will be able to reply to it. You can optionally notify other group members by checking their name in the notifications field.
pt: Publique um artigo no blog deste grupo. O artigo será compartilhado com todos os membros da equipe do blog e eles poderão respondê-lo. Você também pode notificar os membros do grupo marcando seus nomes no campo de notificação.

en: The blog lets you have a conversation on a topic with your team.
pt: O blog permite que você tenha conversas em um tópico com sua equipe.

en: Overview page
pt: Página de visão geral

en: Recent updates
pt: Atualizações recentes

en: Latest changes
pt: Mudanças recentes

en: No archived books found.
pt: Nenhum livro arquivado encontrado.

en: No recent updates found.
pt: Nenhuma atualização recente encontrada.

en: Page: Archived books
pt: Página: Livros arquivados

en: Page: Latest changes
pt: Página: Últimas alterações

en: Tips for adding & editing book pages:
pt: Dicas para adicionar e editar páginas do livro:

en: Create a new book or choose an existing one for your page.
pt: Crie um novo livro ou escolha um já existente para sua página.

en: The notebook section provides a way for you to store and share information with your group members. With the book feature you can:
pt: A seção Livro é uma maneira para você armazenar e compartilhar informação com os membros do seu grupo. Com o livro, você pode:

en: Add book pages
pt: Adicionar páginas de livro

en: Attach files to pages to share them with others.
pt: Anexar arquivos às páginas para compartilhá-los com outras pessoas.

en: The notebook feature lets you store and share information and attachments.
pt: A funcionalidade de Livro permite que você armazene e compartilhe informações e anexos.

en: iCal Feed
pt: Feed iCal

en: Block: Upcoming events
pt: Bloco: Eventos futuros

en: No upcoming events found.
pt: Nenhum evento futuro encontrado.

en: Page: Upcoming events
pt: Página: Eventos futuros

en: Tips for adding and editing events:
pt: Dicas para adicionar e editar eventos:

en: Fill in a title and description for your event.
pt: Preencha o título e a descrição para seu evento.

en: Add events
pt: Adicionar eventos

en: Mini calendar
pt: Mini calendário

en: Atrium Calendar
pt: Calendário Atrium

en: The calendar lets you share events and meetings with your team.
pt: O calendário permite que você compartilhe eventos e reuniões com sua equipe.

en: My cases
pt: Meus casos

en: Newest cases
pt: Casos mais recentes

en: Project cases (newest)
pt: Casos do projeto (mais recentes)

en: There are no cases assigned to you.
pt: Não há casos atribuídos a você

en: Archived projects
pt: Projetos arquivados

en: Tips for adding and editing cases:
pt: Dicas para adicionar e editar casos:

en: Choose the project that your case applies to.
pt: Escolha o projeto a que seu caso se aplica.

en: Fill in a descriptive title and summary of the issue.
pt: Preencha um título descritivo e um resumo da questão.

en: Choose a status, priority and type for the case. Assign the case to a user and consider notifying any others who might be interested in the case.
pt: Selecione um status, prioridade e tipo para o caso. Atribua o caso a um usuário e considere notificar quaisquer outros usuários que talvez estejam interessados no caso.

en: Projects can be used to organize cases and collect resources and documentations about ongoing work. You can organize <strong>book pages</strong> in a hierarchy under each project and view all of the cases that belong to a certain project in the case tracker.
pt: Projetos podem ser usados para organizar e coletar recursos e documentos sobre trabalhos em andamento. Você pode organizar <strong>páginas de livro</strong> em uma hierarquia abaixo de cada projeto e visualizar todos os casos que pertencem a certo projeto no gerenciador de tíquetes.

en: The case tracker gives you a way to track progress on your <strong>projects</strong> and assign <strong>cases</strong> to yourself and others.
pt: O gerenciador de tíquetes fornece uma maneira de acompanhar o progresso de seus <strong>projetos</strong> e atribuir <strong>casos</strong> e você mesmo e a outras pessoas.

en: !add_projects to keep your cases organized.
pt: !add_projects para manter seus casos organizados.

en: Add projects
pt: Adicionar projetos

en: !add_cases to assign tasks or assignments to yourself and others for completion.
pt: !add_cases para atribuir tarefas ou responsabildiades a você mesmo ou a outras pessoas para que sejam realizadas.

en: Add cases
pt: Adicionar casos

en: Cases can be <strong>reassigned</strong>, <strong>postponed</strong>, and <strong>closed</strong>, among other actions.
pt: Os casos podem ser <strong>reatribuídos</strong>, <strong>adiados</strong>, e <strong>fechados</strong>, entre outras ações.

en: Assigned to !user
pt: Atribuído para !user

en: A private group is accessible only to users added to that group by one of the group's managers.
pt: Um grupo privado é acessível somente aos usuários adicionados a este grupo pelos gestores do grupo.

en: A public group is accessible to all users on the site. Users can join and leave public groups freely.
pt: Um grupo público é acessível a todos os usuários do site. Os usuários podem entrar e sair de grupos públicos livremente.

en: Archived groups
pt: Grupos arquivados

en: No archived groups found.
pt: Não há grupos arquivados.

en: Add to group
pt: Adicionar ao grupo

en: A simple profile with a blog, calendar and dashboard.
pt: Um perfil simples com um blog, um calendário e um painel.

en: Simple profile
pt: Perfil simples

en: Member directory
pt: Diretório de membros

en: User add form
pt: Formulário para adicionar usuário

en: Add existing users
pt: Adicionar usuários existentes

en: Edit my profile
pt: Editar meu perfil

en: Translation is available
pt: Tradução está disponível

en: A translation file has been found: %filepath
pt: Um arquivo de tradução foi encontrado: %filepath

en: The chosen language(%language) is available for downloading at the translation server. It will be downloaded automatically from %server.
pt: O idioma escolhido (%language) está disponível para download no servidor de tradução. Ele será baixado automaticamente de %server.

en: The chosen language(%language) is not supported by the translation server %server.
pt: O idioma escolhido (%language) não é suportado pelo servidor de tradução %server.
