Atrium Features (6.x-1.0) - en to sv translation catalogue (252 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Images
sv: Bilder

en: Pages
sv: Sidor

en: Username
sv: Användarnamn

en: Development
sv: Utveckling

en: Groups
sv: Grupper

en: Group
sv: Grupp

en: Type
sv: Typ

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Description
sv: Beskrivning

en: more
sv: mer

en: Priority
sv: Prioritet

en: Last updated
sv: Senast uppdaterad

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Projects
sv: Projekt

en: Project
sv: Projekt

en: Download
sv: Ladda ned

en: Overview
sv: Översikt

en: Date
sv: Datum

en: Search
sv: Sök

en: Settings
sv: Inställningar

en: Feed
sv: Innehållsflöde

en: Name
sv: Namn

en: Book
sv: Bok

en: Save
sv: Spara

en: Help
sv: Hjälp

en: Archive
sv: Arkiv

en: Event
sv: Händelse

en: Theme
sv: Tema

en: You are not authorized to access this page.
sv: Du har inte behörighet till denna sida.

en: Picture
sv: Bild

en: Files
sv: Filer

en: All
sv: Alla

en: Access denied
sv: Åtkomst nekad

en: Page
sv: Sida

en: Full view
sv: Fullständig vy

en: Address
sv: Adress

en: Members
sv: Medlemmar

en: Directory
sv: Katalog

en: Calendar
sv: Kalender

en: My groups
sv: Mina grupper

en: Events
sv: Aktiviteter

en: Upcoming events
sv: Kommande aktiviteter

en: !time ago
sv: !time sedan

en: User login
sv: Användarinloggning

en: Blog
sv: Blogg

en: Case
sv: Skiftläge

en: Recent comments
sv: Senaste kommentarer

en: Profile
sv: Profil

en: Defaults
sv: Förvalt

en: Notifications
sv: Aviseringar

en: Feeds
sv: Innehållsflöden

en: No groups found.
sv: Inga grupper hittades.

en: Features
sv: Funktioner

en: Activity
sv: Aktivitet

en: Posts
sv: Inlägg

en: Theme settings
sv: Inställningar för tema

en: image
sv: bild

en: Case Tracker
sv: Ärendehanterare

en: Recent activity
sv: Senaste aktivitet

en: @type settings
sv: @type inställningar

en: Page not found
sv: Sidan hittades inte

en: Private group
sv: Privat grupp

en: Organization
sv: Organisation

en: Telephone
sv: Telefon

en: Account settings
sv: Kontoinställningar

en: My account
sv: Mitt konto

en: Active users
sv: Aktiva användare

en: User activity
sv: Användaraktivitet

en: Shoutbox
sv: Klotterplank

en: Print
sv: Utskrift

en: Add @type
sv: Lägg till @type

en: No projects found.
sv: Inga projekt funna.

en: Multilanguage
sv: Fler språk

en: Public group
sv: Offentlig grupp

en: Site settings
sv: Inställningar för webbplatsen

en: View more
sv: Visa mer

en: Link this field to its user
sv: Länka detta fält till dess användare

en: This will override any other link you have set.
sv: Detta kommer att åsidosätta alla andra länkar som du har angett.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
sv: Skriv över värdet som visas för gäster

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
sv: Om detta är ikryssat kommer du att få se ett fält att ange text som används för gäster.

en: Text to display for anonymous users
sv: Text att visa för gäster

en: Profile fields
sv: Profilfält

en: All cases
sv: Alla ärenden

en: No cases found.
sv: Inga fall funna

en: Latest cases
sv: Senaste ärendena

en: Open a new case assigned to a particular project.
sv: Öppna ett nytt ärende tilldelat ett visst projekt.

en: Dashboard
sv: Översiktspanel

en: Subscribed user %name to %group.
sv: Lade till användare %name till %group.

en: No help is available for module %module.
sv: Ingen hjälp finns tillgänglig för modulen %module.

en: click here
sv: klicka här

en: The requested page could not be found.
sv: Den valda sidan kunde inte hittas.

en: Blog entry
sv: Blogginlägg

en: Book page
sv: Boksida

en: A <em>book page</em> is a page of content, organized into a collection of related entries collectively known as a <em>book</em>. A <em>book page</em> automatically displays links to adjacent pages, providing a simple navigation system for organizing and reviewing structured content.
sv: En <em>boksida</em> är en sida med innehåll organiserat till en samling av besläktade inlägg sammantaget kallade en <em>bok</em>. En <em>boksida</em> visar automatiskt länkar till närliggande sidor och ger ett enkelt navigationssystem för att organisera och hitta strukturerat innehåll.

en: A blog is a regularly updated journal or diary made up of individual posts shown in reversed chronological order. Each member of the site may create and maintain a blog.
sv: En blogg är en regelbundet uppdaterad journal eller dagbok som består av självständiga artiklar/noteringar i omvänd kronologisk ordning. Alla användare på webbplatsen kan skapa och underhålla en blogg.

en: Anytime
sv: När som helst

en: Need help?
sv: Hjälp?

en: Intranet
sv: Intranät

en: Casetracker
sv: Ärendehanterare

en: Customize features
sv: Anpassa funktioner

en: Blocked users
sv: Spärrade användare

en: Reorder menu
sv: Ändra om meny

en: Customize dashboard
sv: Anpassa översiktspanel

en: Welcome to @title
sv: Välkommen till @title

en: Use absolute link (begins with "http://")
sv: Använd absolut länk (börjar med "http://")

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you must enable this option.
sv: Om du vill använda detta som i "mata ut detta fält som en länk" i "sökväg för länk", så måste du aktivera detta alternativ.

en: Notebook
sv: Skrivbok

en: Filter results
sv: Filtrera resultat

en: Project cases
sv: Projektfall

en: No recent comments found.
sv: Inga nya kommentarer funna.

en: You can remove this block by !customize_dashboard.
sv: Du kan ta bort det här blocket genom att !customize_dashboard.

en: Users can view all members
sv: Användare kan se alla medlemmar

en: Users can only view members that belong to their groups
sv: Användare kan bara se medlemmar som tillhör sina egna grupper

en: All themes, including those incompatible with Atrium, are shown above.
sv: Alla teman, inklusive sådana som inte är kompatibla med Atrium, visas nedan.

en: Themes that are not compatible with Atrium have been hidden.
sv: Teman som inte är kompatibla med Atrium har dolts.

en: 2 weeks ago
sv: 2 veckor sedan

en: 1 month ago
sv: 1 månad sedan

en: 6 month ago
sv: 6 månader sedan

en: The @type @title has been archived.
sv: @type @title har arkiverats.

en: Are you sure you want to reactivate %title?
sv: Är du säker på att du vill återaktivera %title?

en: Reactivate
sv: Återaktivera

en: The @type @title has been reactivated.
sv: @type @title har blivit återaktiverad.

en: There is no content tagged with this term.
sv: Det finns inget innehåll märkt med den här termen.

en: Atrium: User account
sv: Atrium: Användakonto

en: Atrium: Admin links
sv: Atrium: Administratörslänkar

en: Atrium: Create content
sv: Atrium: Skapa innehåll

en: Atrium: Search form
sv: Atrium: Sökformulär

en: Atrium: User links
sv: Atrium: Användarlänkar

en: Atrium: Help
sv: Atrium: Hjälp

en: Reopen comment thread
sv: Öppna kommentarstråden igen

en: Print entire section
sv: Skriv ut hela sektionen

en: Please add your first @type to get started.
sv: Var vänlig och lägg till din första @type för att börja.

en: There is currently no content to view in this section.
sv: Det finns för närvarande inget innehåll att visa i denna sektion.

en: This !type is <strong>archived</strong>. You may not add or alter any of its content.
sv: Denna !type är <strong>arkiverad</strong>. Du får inte lägga till eller ändra något av dess innehåll.

en: To reactivate this !type, !link.
sv: För att återaktivera denna !type, !link.

en: Information and help about using the site.
sv: Information och hjälp om att använda webbplatsen.

en: Reactivate confirmation for unpublished nodes.
sv: Återaktivera bekräftelse för avpublicerade noder.

en: Activity upload
sv: Aktivitetsuppladdning

en: Atrium update types
sv: Uppdateringstyper för Atrium

en: Affects only content types designated as update types.
sv: Påverkar enbart innehållstyper utvalda till uppdateringstyper.

en: No recent activity found.
sv: Inga nya aktiviteter funna.

en: User's activity
sv: Användarens aktivitet

en: Show in recent activity views
sv: Visa i vyer som visar senaste aktivitet

en: Show this content type in activity streams, update lists, etc.
sv: Visa denna innehållstyp i aktivitetsströmmar, uppdateringslistor etc.

en: Time horizon
sv: Tidshorisont

en: Show activity that goes back to the selected period. Choosing a shorter period will result in a more optimized view.
sv: Visa aktivitet som går tillbaka till den valda perioden. Att välja en kortare period resulterar i en mer optimerad vy.

en: @num days
sv: @num dagar

en: !user commented on !title
sv: !user kommenterade !title

en: !user updated !title
sv: !user updaterade !title

en: !user posted !title
sv: !user lade in !title

en: !user uploaded !title
sv: !user laddade upp !title

en: Referenced Page
sv: Sidhänvisning

en: Blog teaser
sv: Bloggingress

en: Blog teaser (list)
sv: Bloggingress (lista)

en: Post an entry to the blog of this group. The post will be shared will all team members on the blog, and they will be able to reply to it. You can optionally notify other group members by checking their name in the notifications field.
sv: Lägg till ett inlägg till den här gruppens blogg. Inlägget kommer att delas med alla teammedlemmar på bloggen, och de kommer att kunna svara på det. Valfritt kan du meddela andra gruppmedlemmar genom att klicka på deras namn i aviseringsfältet.

en: Atrium Blog
sv: Atrium Blogg

en: The blog lets you have a conversation on a topic with your team.
sv: Bloggen låter dig ha en konversation om ett ämne med ditt team.

en: Overview page
sv: Översiktssida

en: Choose the page to display when a user first views this feature.
sv: Välj vilken sida som ska visas första gången en användare ser den här funktionen.

en: Recent updates
sv: Nya uppdateringar

en: Latest changes
sv: Senaste ändringar

en: No archived books found.
sv: Inga arkiverade böcker hittades.

en: No recent updates found.
sv: Inga nya uppdateringar hittades.

en: Page: Archived books
sv: Sida: Arkiverade böcker

en: Page: Latest changes
sv: Sida: Senaste ändringar

en: Tips for adding & editing book pages:
sv: Tips för att lägga till och redigera boksidor:

en: Create a new book or choose an existing one for your page.
sv: Skapa en ny bok eller välj en existerande för din sida.

en: Select a position for your page in the book's hierarchy and <strong>weight</strong> your page higher or lower if you would like to move it before or after other pages around it.
sv: Välj en plats för din sida i bokens hierarki och <strong>väg</strong> din sida högre eller lägre om du skulle vilja flytta den före eller efter andra sidor runt om den.

en: Consider adding a <strong>log message</strong> when editing existing pages so others can get a quick summary of changes you have made.
sv: Överväg att lägga till ett <strong>loggmeddelande</strong> då du redigerar befintliga sidor så andra kan få ett sammandrag av ändringarna du gjort.

en: The notebook section provides a way for you to store and share information with your group members. With the book feature you can:
sv: Skrivboksavdelningen ger dig ett sätt att lagra och dela med dig av information till dina gruppmedlemmar. Med skrivboksfunktionen kan du:

en: !add_book_pages and organize them hierarchically into different books.
sv: !add_book_pages och organisera dem hierarkiskt till olika böcker.

en: Add book pages
sv: Lägg till boksidor

en: Attach files to pages to share them with others.
sv: Bifoga filer till sidor för att dela dem med andra.

en: !archive books that are no longer of interest to the group. Archived books can be reactivated later if needed.
sv: !archive böcker som inte längre är intressanta för gruppen. Arkiverade böcker kan bli återaktiverade senare om det behövs.

en: Atrium Notebook
sv: Atriums skrivbok

en: The notebook feature lets you store and share information and attachments.
sv: I skrivboken kan du spara och dela med dig av information och bilagor.

en: iCal Feed
sv: Innehållsflöde för iCal

en: A feed used to aggregate events from external iCal calendars.
sv: Ett flöde som används för att samla in aktiviteter från externa iCal-kalendrar.

en: iCal Event
sv: iCal-aktivitet

en: No upcoming events found.
sv: Inga kommande aktiviteter funna.

en: Page: Upcoming events
sv: Sida: Kommande aktiviteter

en: Tips for adding and editing events:
sv: Tips för att lägga till och redigera aktiviteter:

en: Fill in a title and description for your event.
sv: Fyll i en titel och beskrivning för din aktivitet.

en: Choose a start date and an end date for your event. If your event doesn't last longer than a day, leave out the end date.
sv: Välj ett startdatum och slutdatum för din händelse. Om din händelse inte varar längre än en dag, utelämna då slutdatumet.

en: Tips for adding and editing iCal feeds:
sv: Tips för att lägga till och redigera iCal-flöden.

en: Add a title for your feed so you can identify it quickly later.
sv: Lägg till en titel för ditt flöde så du snabbt kan identifiera det senare.

en: Enter the URL of an iCal feed. Feed URLs often begin with <strong>webcal://</strong> and often end with a filename like <strong>my_calendar.ics</strong>.
sv: Fyll i adressen för iCal-flödet. Flödeslänkar börjar ofta med <strong>webcal://</strong> och slutar ofta med ett filnamn som <strong>min_kalender.ics</strong>.

en: The calendar displays events and calendar feeds submitted by your group.
sv: Kalendern visar aktiviteter och kalenderflöden tillagda av din grupp.

en: Add events
sv: Lägg till aktiviteter

en: !add_feeds to automatically populate your calendar with events from external sources.
sv: !add_feeds för att automatiskt fylla i din kalender med aktiviteter från externa källor.

en: Add iCal feeds
sv: Lägg till iCal-flöden

en: Mini calendar
sv: Minikalender

en: The calendar lets you share events and meetings with your team.
sv: Kalendern låter dig dela aktiviteter och möten med ditt team.

en: Create a project for use with Case Tracker.
sv: Skapa ett projekt att använda med Case Tracker.

en: Show closed cases
sv: Visa stängda ärenden

en: Filter out closed cases.
sv: Filtrera ut stängda ärenden.

en: My cases
sv: Mina ärenden

en: Newest cases
sv: Nyaste ärenden

en: Project cases (newest)
sv: Projektärenden (nyaste)

en: There are no cases assigned to you.
sv: Det finns inga ärenden tilldelade till dig.

en: Archived projects
sv: Arkiverade projekt

en: No archived projects found.
sv: Inga arkiverade projekt hittades.

en: Tips for adding and editing cases:
sv: Tips för att lägga till och redigera ärenden:

en: Choose the project that your case applies to.
sv: Välj det projekt som ditt ärende gäller för.

en: Fill in a descriptive title and summary of the issue.
sv: Fyll i en beskrivande titel och sammanfattning av ärendet.

en: Choose a status, priority and type for the case. Assign the case to a user and consider notifying any others who might be interested in the case.
sv: Välj status, prioritet och typ för det här ärendet. Tilldela ärendet till en användare och överväg att meddela andra som kan ha intresse av det.

en: Projects can be used to organize cases and collect resources and documentations about ongoing work. You can organize <strong>book pages</strong> in a hierarchy under each project and view all of the cases that belong to a certain project in the case tracker.
sv: Projekt kan användas för att organisera fall och samla resurser och dokumentation om pågående arbete. Du kan organisera <strong>boksidor</strong> i en hierarki under varje projekt och se alla fall som hör till specifika projekt i ärendehanteraren.

en: The case tracker gives you a way to track progress on your <strong>projects</strong> and assign <strong>cases</strong> to yourself and others.
sv: Ärendehanteraren gör det möjligt för dig att följa framsteg på dina <strong>projekt</strong> och tilldela <strong>fall</strong> till dig själv och andra.

en: !add_projects to keep your cases organized.
sv: !add_projects för att hålla dina ärenden organiserade.

en: Add projects
sv: Lägg till projekt

en: !add_cases to assign tasks or assignments to yourself and others for completion.
sv: !add_cases för att tilldela uppgifter eller uppdrag till dig själv och andra för slutförande.

en: Add cases
sv: Lägg till ärenden

en: Atrium: Case Tracker filter
sv: Atrium: Ärendehanterarfilter

en: Assigned to !user
sv: Tilldelad till !user

en: A group space for members to coordinate, collaborate and share ideas.
sv: Ett grupputrymme där medlemmar kan koordinera, samarbeta och dela idéer.

en: A private group is accessible only to users added to that group by one of the group's managers.
sv: En privat grupp är tillgänglig endast för användare som lagts till i gruppen av en av gruppens organisatörer.

en: A public group is accessible to all users on the site. Users can join and leave public groups freely.
sv: En öppen grupp är tillgänglig för alla användare på webbplatsen. Användare kan gå med i och lämna öppna grupper som de vill.

en: Archived groups
sv: Arkiverade grupper

en: Block: My groups (sidebar)
sv: Block: Mina grupper (sidospalt)

en: No archived groups found.
sv: Inga arkiverade grupper hittades.

en: Page: Archived groups
sv: Sida: Arkiverade grupper

en: Page: Group directory
sv: Sida: Gruppkatalog

en: Page: My groups
sv: Sida: Mina grupper

en: Atrium Groups
sv: Atriumgrupper

en: Add to group
sv: Lägg till i grupp

en: A simple profile with a blog, calendar and dashboard.
sv: En enkel profil med en blogg, kalender och kontrollpanel.

en: Simple profile
sv: Enkel profil

en: Member directory
sv: Medlemskatalog

en: User add form
sv: Formulär för att lägga till

en: Add existing users
sv: Lägg till befintlig användare

en: Atrium Members
sv: Atriummedlemmar

en: A basic profile that members can use to share information about themselves.
sv: En grundläggande profil som medlemmar kan använda för att dela information om sig själva.

en: Migrated profile for user <strong>!username</strong>
sv: Migrerade profil för användare <strong>!username</strong>

en: Edit my profile
sv: Redigera min profil

en: A profile lets you share personal information about yourself with your team.
sv: En profil låter dig dela personlig information om dig själv med ditt team.

en: A shoutbox for informal message blasts.
sv: Ett klotterplank för informella meddelande.

en: The shoutbox gives your team a space to microblog.
sv: Klotterplanket ger ditt team en plats att mikroblogga.

en: <strong>URLs</strong> will automatically be linked in your posts.
sv: <strong>URL:er</strong> kommer automatiskt bli länkade i dina inlägg.

en: The shoutbox provides a team microblog.
sv: Klotterplanket tillhandahåller en mikroblogg för team.

en: Translation is available
sv: Översättning finns tillgänglig

en: A translation file has been found: %filepath
sv: En översättningsfil har hittats: %filepath

en: We cannot connect with the translation server at %server.
sv: Vi får ingen kontakt med översättningsservern på %server.

en: The chosen language(%language) is available for downloading at the translation server. It will be downloaded automatically from %server.
sv: Det valda språket (%language) är tillgängligt att ladda ner från översättningsservern. Det kommer att laddas ner automatiskt från %server.

en: The chosen language(%language) is not supported by the translation server %server.
sv: Det valda språket (%language) stöds inte av översättningsservern %server.

en: Alternatively you can download a translation file and drop it into %filepath.
sv: Alternativt kan du ladda ner en översättningsfil och lägga den i %filepath.

en: Error @number: %message
sv: Felmeddelande @number: %message

en: Atrium translation
sv: Atriumöversättning

en: Provides automatic downloads and updates for Atrium translations
sv: Tillhandahåller automatiska nedladdningar och uppdateringar för Atriumöversättningar
