Availability Calendars (6.x-2.0) - en to da translation catalogue (116 entries)

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: Weight
da: Vægt

en: Settings
da: Indstillinger

en: edit
da: redigér

en: Label
da: Etiket

en: Default
da: Standard

en: Update
da: Opdatér

en: Sunday
da: Søndag

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en: States
da: Tilstande

en: Global settings
da: Globale indstillinger

en: Table
da: Tabel

en: Mon
da: man

en: Tue
da: tir

en: Wed
da: ons

en: Thu
da: tor

en: Fri
da: fre

en: Sat
da: lør

en: Sun
da: søn

en: Note
da: Bemærk

en: Class
da: Klasse

en: Key
da: Nøgle

en: Caption
da: Undertekst

en: Days
da: Dage

en: First day of week
da: Første dag i ugen

en: Availability calendars
da: Tilgængelighedskalendre

en: Availability
da: Tilgængelighed

en: Availability Calendars
da: Tilgængelighedskalendre

en: Configure global settings for availability calendars module.
da: Tilpas globale indstillinger for tilgængelighedskalendermodulet.

en: Availability calendar
da: Tilgængelighedskalender

en: Number of months to display
da: Antal måneder som skal vises

en: Your calendars will show this number of months to all users except those with the 'edit own availability calendars' or 'edit availability calendars' who will always see 3 extra months on the calendars they can edit. This is to allow them to enter information into future calendars before it is made publicly available.
da: Dine kalendere vil vise dette antal af måneder til alle brugere, undtagen dem med tilladelsen 'rediger egne tilgængelighedskalendere' eller 'rediger tilgængelighedskalendere', som altid vil se 3 yderligere måneder på kalendere de kan redigere. Dette er for at give dem mulighed for at indtaste informationer i fremtidige kalendere, inden de gøres offentligt tilgængelige.

en: Week @week
da: Uge @week

en: This will be displayed beside the week in the calendar. It could include, for example, a weekly price.
da: Dette vil blive vist ved siden af ugen i kalenderen. Det kunne for eksempel indeholde en ugentlig pris.

en: Availability calendar support
da: Tilgængelighedskalender support

en: Enable or disable availability support for this content type. If enabled, node owner will be able to specify node availability.
da: Aktivér eller deaktivér understøttelse for denne indholdstype. Hvis aktivt kan indholdets ejer angive indholdets tilgængelighed.

en: Availability calendar settings
da: Indstillinger for tilgængelighedskalender

en: edit own availability calendars
da: redigér egne tilgængelighedskalendre

en: edit availability calendars
da: redigér tilgængelighedskalendre

en: Availability Calendars module uninstalled successfully.
da: Tilgængelighedskalender-modulet afinstalleret med succes.

en: Allows for availability information to be displayed using calendars on specified content types.
da: Gør det muligt at vise tilgængelighedsinformation vha. kalendre på valgte indholdstyper.

en: Availability Calendars module installed successfully.
da: Tilgængelighedskalender-modulet installeret med succes.

en: Show a key for the availability calendars
da: Vis en nøgle for tilgængelighedskalendrene

en: Use only the first letter from the day of the week
da: Brug kun ugedagens første bogstav

en: Not a valid color code.
da: Ikke en gyldig farvekode.

en: Availability information saved.
da: Tilgængelighedsinformationer gemt.

en: Current Day
da: Aktuel dag

en: Availability Calendar Key
da: Tilgængelighedskalender nøgle

en: Availability Key
da: Tilgængelighedsnøgle

en: Default status for each day
da: Standardtilstand for hver dag

en: Show automatically on node page
da: Vis automatisk på indholdssiden

en: Check whether you want availability calendars to be displayed on the node page. If you don't check this, you will need to output it manually using the %func function.
da: Kryds af, hvis du ønsker at tilgængelighedskalendere vises på indholdssiden. Hvis du ikke afkrydser dette må du manuelt udskrive den vha. %func funktionen.

en: Allow to override settings per node
da: Tillad at tilsidesætte indstillinger per indholdselement

en: If you check this setting, all settings in the '!block_name' block below will be overridden on a per node basis.
da: Hvis du afkrydser denne indstilling vil alle indstillinger i '!block_name' blokken nedenfor blive tilsidesat for hvert enkelt indholdselement.

en: The following settings define the look & feel of the calendars on a system wide basis.
da: De følgende indstillinger afgør kalendernes udseende i hele systemet.

en: Show availability calendars within teasers
da: Vis tilgængelighedskalendere i smagsprøver

en: Do not show availability state of dates in the past
da: Vis ikke tilgængelighedstilstanden for datoer i fortiden

en: Allow split day statuses
da: Tillad delt dag tilstande

en: <p>You can modify the availability states here.</p>
          <ul>
            <li>The label is what visitors will see in the legend and what editors will see when editing the calendar.</li>
            <li>The class must be unique and will be used for the css.</li>
            <li>Default defines the status to use for days that have no state yet set.</li>
            <li>The weight defines the order in the legend and in the dropdown on the edit form.</li>
            <li>Make a label empty to remove the row.</li>
            <li>If there are no more empty lines to add new states, save the form and you will be able to add another state.</li>
            <li><strong>Changes made to existing classes will not be updated in existing calendars!</strong> So do not change on live sites.</li>
            <li>If you define new classes, visit the styling page to define its colors.</li>
          </ul>
da: <p>Her kan du redigere tilgængelighedstilstandene.</p>
          <ul>
            <li>Etiketten er hvad de besøgende ser i legenden og hvad redaktører ser, når de redigerer kalenderen.</li>
            <li>Klassen skal være unik og bruges til CSS.</li>
            <li>Standard angiver tilstanden for dage, som ikke har sat nogen tilstand endnu.</li>
            <li>Vægten angiver rækkefølgen i legenden og i rullelisten på redigeringsformularen.</li>
            <li>Tøm etiketten for at fjerne en række.</li>
            <li>Hvis der ikke findes flere tomme linjer for at tilføje tilstande, gem formularen og du vil kunne tilføje en tilstand til.</li>
            <li><strong>Ændringer på eksisterende klasser påvirker ikke eksisterende kalendere!</strong> Ændre derfor ikke på sider i produktion.</li>
            <li>Hvis du opretter nye klasser, besøg designsiden for at angive dens farver.</li>
          </ul>

en: Class should be usable as a valid css class.
da: Klasse må kunne anvendes som en gyldig CSS klasse.

en: At least 1 state should be defined.
da: Mindst 1 tilstand bør angives.

en: The default state may not be empty or deleted.
da: Standardtilstanden må ikke slettes eller være tom.

en: Availability for !name
da: Tilgængelighed for !name

en: Availability for !name in !date
da: Tilgængelighed for !name i !date

en: The CSS file for Availaibility Calendars has been succesfully generated.
da: CSS filen for tilgængelighedskalendere blev oprettet med succes.

en: An error occurred while saving the generated CSS file for Availaibility Calendars.
da: En fejl opstod, mens den oprettede CSS fil for tilgængelighedskalendere blev gemt.

en: Generate the css file.
da: Opret CSS filen.

en: Check whether you want to generate a CSS file based on the styles on this page. If you don't check this, the CSS file won't be generated nor included. As a consequence, you will need to define all styling in your theme.
da: Kryds af, hvis du ønsker at oprette en CSS fil baseret på denne sides typografier. Hvis du ikke afkrydser dette vil CSS filen hverken blive oprettet eller inkluderet. I følge må du foretage alt design i dit tema.

en: CSS Styles
da: CSS typografier

en: Below you can fill in a number of basic styles that define how your calendar will be displayed. If a style is left empty (or @n for selects) that style won't be generated.
da: Forneden kan du udfylde en række typografier som afgør, hvordan din kalender vil blive vist. Hvis en typografi ikke udfyldes (eller @n for rullelister) vil den ikke blive oprettet.

en: Styles that define how the table will be displayed.
da: Typografier som afgør, hvordan tabellen vises.

en: Styles that define how the name of the month will be displayed.
da: Typografier som afgør, hvordan månedens navn vises.

en: Day names
da: Dagenavne

en: Styles that define how the names of the weekdays will be displayed.
da: Typografier som afgør, hvordan ugedages navne vises.

en: Week notes
da: Ugenotater

en: Styles that define how a week note cell will be displayed.
da: Typografier som afgør, hvordan en ugenotatscelle vises.

en: Styles that define how a day cell will be displayed.
da: Typografier som afgør, hvordan en dagscelle vises.

en: Styles that define how the states will be displayed.
da: Typografier som afgør, hvordan tilstandene vises.

en: How to render a split day
da: Hvordan en delt dag vises

en: The day cell width is needed to generate styles for split days.
da: Dagscellebredden er nødvendigt for at oprette typografier for delte dage.

en: The day cell height is needed to generate styles for split days.
da: Dagscellehøjden er nødvendigt for at oprette typografier for delte dage.

en: Not a valid width or height specification.
da: Ikke en gyldig bredde- eller højdeangivelse.

en: Administer the availabilty calendars module
da: Administrér tilgængelighedskalender modulet

en: Perform maintenance tasks and edit all calendars of the availabilty calendars module
da: Udføre vedligeholdelsesopgaver for og redigere alle kalendere fra tilgængelighedskalender modulet

en: Edit own availabilty calendars
da: Redigér egne tilgængelighedskalendere

en: Change settings and edit own calendars of the availabilty calendars module
da: Ændre indstillinger for og redigere egne kalendere fra tilgængelighedskalender modulet

en: Define CSS styles for Availability Calendars.
da: Angiv CSS typografier for tilgængelighedskalendere.

en: Update of Availability Calendars ran succesfully.
da: Opdatering af tilgængelighedskalendere er kørt med succes.

en: Please visit the '!link' page to generate a CSS file.
da: Besøg venligst '!link' siden for at oprette en CSS fil.

en: An error occurred while generating the CSS file for Availaibility Calendars.
da: En fejl opstod, mens CSS filen for tilgængelighedskalendere blev oprettet.

en: Availability Calendars module not installed successfully.
da: Tilgængelighedskalender modulet ikke installeret med succes.

en: Availability calendar enabled content types
da: Indholdstyper aktiveret for tilgængelighedskalender

en: Availability calendars allows you to enable the calendar component for any content type. Choose the types on which you would like to associate availability calendar.
da: Tilgængelighedskalendere gør det muligt at aktivere kalenderkomponenten for enhver indholdstype. Vælg de typer, som du vil associere med tilgængelighedskalendere.

en: The following settings define the look & feel of the calendars on a system wide basis. If '!setting_name' is enabled, these can be overridden on a per node basis.
da: De følgende indstillinger afgør kalendernes udseende for hele systemet. Hvis '!setting_name' er aktiveret kan de tilsidesættes for hvert enkelt indholdselement.

en: Show an edit link per month on the edit availability calendars tab
da: Vis et redigeringslink per måned på fanebladet redigér tilgængelighedskalendere

en: You will need to enable this option if you want to edit week notes or want to edit the statuses per day using dropdowns.
da: Du skal aktivere denne valgmulighed, hvis du ønsker at redigere ugenotater eller at redigere tilstande per dag vha. rullelister.

en: Show a note before each week of the availability calendars
da: Vis et notat før hver uge i tilgængelighedskalenderne

en: The number of months to display to normal visitors.
da: Antallet af måneder, som vises for regulære besøgende.

en: Number of months to display to editors
da: Antal måneder som skal vises til redaktører

en: The number of months to display to visitors who are allowed to edit the calendar to be displayed. Setting this larger than the previous value allows editors to enter information into future calendars before it is made publicly available.
da: Antallet af måneder, som vises til besøgende, der må redigere den viste kalender. Ved at sætte dette højere end den forgående værdi kan redaktører indtaste informationer i fremtidige kalendere, før disse bliver offentligt tilgængelige.

en: <p>You can modify the availability states here.</p>
          <ul>
            <li>The label is what visitors will see in the legend and what editors will see when editing the calendar.</li>
            <li>The class must be unique and will be used for the css.</li>
            <li>Default defines the status to use for days that have a state not yet set.</li>
            <li>The weight defines the order in the legend and in the dropdown on the edit form.</li>
            <li>The "is available" checkbox defines whether this state should be treated as available in searches.</li>
            <li>Make a label empty to remove the row.</li>
            <li>If there are no more empty lines to add new states, save the form and you will be able to add another state.</li>
            <li><strong>Changes made to existing classes will not be updated in existing calendars!</strong> So do not change on live sites.</li>
            <li>If you define new classes, visit the styling page to define its colors.</li>
          </ul>
da: <p>Her kan du redigere tilgængelighedstilstandene.</p>
          <ul>
            <li>Etiketten er hvad de besøgende ser i legenden og hvad redaktører ser, når de redigerer kalenderen.</li>
            <li>Klassen skal være unik og bruges til CSS.</li>
            <li>Standard angiver tilstanden for dage, som ikke har sat nogen tilstand endnu.</li>
            <li>Vægten angiver rækkefølgen i legenden og i rullelisten på redigeringsformularen.</li>
            <li>Afkrydsningsfeltet "er tilgængelig" angiver, om denne tilstand skal behandles som tilgængelig i søgninger.</li>
            <li>Tøm etiketten for at fjerne en række.</li>
            <li>Hvis der ikke findes flere tomme linjer for at tilføje tilstande, gem formularen for at kunne tilføje en tilstand til.</li>
            <li><strong>Ændringer på eksisterende klasser påvirker ikke eksisterende kalendere!</strong> Ændre derfor ikke på sider i produktion.</li>
            <li>Hvis du opretter nye klasser, besøg designsiden for at angive dens farver.</li>
          </ul>

en: Is available?
da: Er tilgængelig?

en: Show an edit link per month on the edit availability calendar tab
da: Vis et redigeringslink per måned på fanebladet rediger tilgængelighedskalender

en: <em>Edit availability calendar</em> @title
da: <em>Rediger tilgængelighedskalender</em> @title

en: To update the calendar: select a state (below the calendar) and click on a begin and end date. Repeat. When finished, click on <em>@button</em>.
da: For at opdatere kalenderen: vælg en tilstand (under kalenderen) og klik på en start- og en slutdato. Gentag. Når du er færdig, klik på <em>@button</em>.

en: Changes in availability
da: Ændringer i tilgængelighed

en: The requested calendar changes contain an invalid request.
da: De anmodede kalenderændringer indeholder en ugyldig forespørgsel.

en: Click to edit week notes and/or statuses per day
da: Klik for at redigere ugenotater og/eller tilstande per dag

en: Edit Availability Calendar
da: Redigér tilgængelighedskalender

en: Please visit the '!link' page to regenerate the CSS file.
da: Besøg venligst '!link' siden for at genoprette CSS filen.

en: Please visit the '!link' page to define what states to treat as available.
da: Besøg venligst '!link' siden for at angive, hvilke tilstande skal behandles som tilgængelig.
