Backup and Migrate (6.x-2.6) - en to sv translation catalogue (265 entries)

en: delete
sv: radera

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Username
sv: Användarnamn

en: Type
sv: Typ

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Create !type
sv: Skapa !type

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Scheme
sv: Schemaläggning

en: Password
sv: Lösenord

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Schedule
sv: Schemaläggning

en: Path
sv: Sökväg

en: Filename
sv: Filnamn

en: Database type
sv: Typ av databas

en: Email
sv: E-post

en: Default Settings
sv: Förvalda inställningar

en: Email Address
sv: E-postadress

en: Advanced Settings
sv: Utökade inställningar

en: All
sv: Alla

en: Database
sv: Databas

en: Host
sv: Värd

en: Never
sv: Aldrig

en: Location
sv: Plats

en: download
sv: ladda ned

en: Frequency
sv: Frekvens

en: help page
sv: hjälpsida

en: Backup
sv: Säkerhetskopiera

en: Destination
sv: Mål

en: Site off-line message
sv: Meddelande vid nedkopplat läge

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
sv: @site underhålls för närvarande. Vi bör vara tillbaka inom kort. Tack för ert tålamod.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
sv: Meddelande som visas för besökare när webbplatsen är i nedkopplat läge.

en: Profile name
sv: Namn på profil

en: Profile
sv: Profil

en: Weeks
sv: Veckor

en: Database name
sv: Databasens namn

en: fetch now
sv: hämta nu

en: Source
sv: Källa

en: Replacement patterns
sv: Ersättningsmönster

en: Days
sv: Dagar

en: profile
sv: profil

en: Hours
sv: Timmar

en: Seconds
sv: Sekunder

en: Last run
sv: Kördes senast

en: Are you sure?
sv: Är du säker?

en: Keep
sv: Spara

en: revert
sv: återställ

en: Destination name
sv: Namn för mål

en: Missing
sv: Saknas

en: Schedules
sv: Schemaläggningar

en: Minutes
sv: Minuter

en: Advanced Options
sv: Utökade alternativ

en: Once an hour
sv: En gång i timmen

en: Once a day
sv: Varje dag

en: Profiles
sv: Profiler

en: Zip
sv: Postnummer

en: Restore
sv: Återställ

en: The e-mail address %mail is not valid.
sv: E-postadressen %mail är inte giltig.

en: Create new profile
sv: Skapa ny profil

en: Profile Name
sv: Profilnamn

en: The primary identifier for a profile.
sv: Den primära identifieraren för en profil.

en: Backup and Migrate
sv: Säkerhetskopiera och flytta

en: Backup/restore your database or migrate data to or from another Drupal site.
sv: Säkerhetskopiera/återställ din databas eller flytta data till eller från en annan Drupalinstallation.

en: Backup the database.
sv: Säkerhetskopiera databasen.

en: Restore the database from a previous backup
sv: Återställ databasen från en tidigare säkerhetskopia

en: restore from backup
sv: återställa från säkerhetskopia

en: Backup every
sv: Säkerhetskopiera varje

en: Number of Backup files to keep
sv: Antal säkerhetskopior som skall sparas

en: Exclude the following tables altogether
sv: Utelämna följande tabeller helt

en: The selected tables will not be added to the backup file.
sv: De valda tabellerna kommer inte läggas till i säkerhetskopian.

en: Exclude the data from the following tables
sv: Utelämna data från följande tabeller

en: The selected tables will have their structure backed up but not their contents. This is useful for excluding cache data to reduce file size.
sv: De valda tabellernas struktur kommer säkerhetskopieras men inte dess data. Detta är användbart för att utelämna cachad data för att hålla nere filstorleken.

en: Backup file name
sv: Filnamn för säkerhetskopia

en: No Compression
sv: Ingen komprimering

en: Compression
sv: Komprimering

en: Append a timestamp.
sv: Lägg till en tidsstämpel.

en: Timestamp format
sv: Format för tidsstämpel

en: Should be a PHP <a href="!url">date()</a> format string.
sv: Skall vara en formatsträng av typen PHP <a href="!url">date()</a>.

en: Save these settings.
sv: Spara dessa inställningar.

en: Upload a Backup File
sv: Ladda upp säkerhetskopia

en: Upload a backup file created by this version of this module. For other database backups please use another tool for import. Max file size: %size
sv: Ladda upp en säkerhetskopia skapad av denna modul och version. För andra säkerhetskopieringar bör annat verktyg för importering användas. Största filstorlek: %size

en: Unable to open file %file to restore database
sv: Kunde inte öppna filen %file för att återställa databasen

en: Security notice: Backup and Migrate was unable to write a test text file to the destination directory %directory, and is therefore unable to check the security of the backup destination. Backups to the server will be disabled until the destination becomes writable and secure.
sv: Säkerhetsmeddelande: Säkerhetskopiera och flytta kunde inte skriva en textfil för testning till målkatalogen %directory och kan därför inte kontrollera säkerheten hos målkatalogen för säkerhetskopior. Säkerhetskopieringar till servern kommer vara inaktiverade tills målkatalogen är skrivbar och säker.

en: Security notice: Backup and Migrate will not save backup files to the server because the destination directory is publicly accessible. If you want to save files to the server, please secure the '%directory' directory
sv: Säkerhetsmeddelande: Säkerhetskopiera och flytta kommer inte att spara säkerhetskopior till servern eftersom målkatalogen är offentligt åtkomlig. Vänligen säkra katalogen %directory om du vill spara filer på serven.

en: perform backup
sv: utföra säkerhetskopiering

en: access backup files
sv: åtkomst till säkerhetskopierade filer

en: delete backup files
sv: ta bort säkerhetskopior

en: Backup or migrate the Drupal Database quickly and without unnecessary data.
sv: Säkerhetskopiera och flytta Drupals databas snabbt och utan onödig data.

en: Scheduling
sv: Schemaläggning

en: Directory path
sv: Sökväg till katalog

en: Edit !type
sv: Redigera !type

en: Save !type
sv: Spara !type

en: Delete !type
sv: Radera !type

en: Exported content
sv: Exporterat innehåll

en: override
sv: åsidosätt

en: There are no !items to display.
sv: Det finns inga !items att visa

en: Create a new !item
sv: Skapa en ny !item

en: Are you sure you want to delete this !type?
sv: Är du säker på att du vill radera denna !type?

en: List !type
sv: Visa !type

en: Export !type
sv: Exportera !type

en: The type of the database. Drupal only supports one database type at a time, so this must be the same as the current database type.
sv: Typen av databas. Drupal stöder endast en databas åt gången, så det måste vara samma som den befintliga typen av databas.

en: The name of the database. The database must exist, it will not be created for you.
sv: Namnet på databasen. Databasen måste finnas, den kommer inte att skapas åt dig.

en: Enter the name of a user who has write access to the database.
sv: Ange namnet på en användare som har skrivåtkomst till databasen.

en: The database name is not valid.
sv: Databasens namn är inte giltigt.

en: You may omit specific tables, or specific table data from the backup file. Only omit data that you know you will not need such as cache data, or tables from other applications. Excluding tables can break your Drupal install, so <strong>do not change these settings unless you know what you're doing</strong>.
sv: Du kan utelämna angivna tabeller eller angiven tabelldata från säkerhetskopian. Utelämna endast information som du vet att du inte behöver, till exempel cachad data eller tabeller från andra program. Att utelämna tabeller kan förstöra din installation av Drupal, så <strong>ändra inte dessa inställningar om du inte vet vad du gör</strong>.

en: Lock tables during backup
sv: Lås tabeller under säkerhetskopiering

en: This can help reduce data corruption, but will make your site unresponsive.
sv: Detta kan hjälpa till att minska mängden korrupt data, men gör din webbplats onåbar.

en: %num SQL commands executed.
sv: %num SQL-kommandon utförda.

en: MySQL Database
sv: MySQL-databas

en: Default Database
sv: Förvald databas

en: Enter the email address to send the backup files to. Make sure the email sever can handle large file attachments
sv: Ange e-postadressen som säkerhetskopian skall skickas till. Kontrollera att e-postservern kan hantera stora bilagor.

en: Database backup from !site: !file
sv: Säkerhetskopia av databas från !site: !file

en: Database backup attached.
sv: Säkerhetskopia av databas bifogad.

en: Server Directory
sv: Serverkatalog

en: Enter the path to the directory to save the backups to. Use a relative path to pick a path relative to your Drupal root directory. The web server must be able to write to this path.
sv: Ange sökvägen till katalogen där säkerhetskopiorna skall sparas. Använd en relativ sökväg så blir det en sökväg relativ till din rootkatalog för Drupal. Webbservern måste kunna skriva till denna sökväg.

en: Change file mode (chmod)
sv: Ändra filläge (chmod)

en: If you enter a value here, backup files will be chmoded with the mode you specify. Specify the mode in octal form (e.g. 644 or 0644) or leave blank to disable this feature.
sv: Om du anger ett värde här, kommer säkerhetskopian att bli ändrad via chmod med det läge du anger. Ange ett giltigt värde för chmod (till exempel 644 eller 0644), eller lämna tomt för att inaktivera denna funktion.

en: Change file group (chgrp)
sv: Ändra filgrupp (chgrp)

en: If you enter a value here, backup files will be chgrped to the group you specify. Leave blank to disable this feature.
sv: Om du anger ett värde här, kommer säkerhetskopian att bli ändras via chgrped till den grupp du anger. Lämna tomt för att inaktivera denna funktion.

en: You must enter a valid chmod octal value (e.g. 644 or 0644) in the change mode field, or leave it blank.
sv: Du måste ange ett giltigt värde för chmod (till exempel 644 eller 0644) i ändringsfältet, eller lämna det tomt.

en: Manual Backups Directory
sv: Katalog för manuella säkerhetskopieringar

en: Scheduled Backups Directory
sv: Katalog för Schemalagda säkerhetskopieringar

en: Save the backup files to any directory on the server which the web-server can write to.
sv: Spara säkerhetskopian till valfri katalog på servern som webbservern kan skriva till.

en: Import the backup directly into another database. Database destinations can also be used as a source to backup from.
sv: Importera säkerhetskopia direkt från en annan databas. Databasens mål kan också användas som källa att säkerhetskopiera från.

en: Import the backup directly into another MySQL database. Database destinations can also be used as a source to backup from.
sv: Importera säkerhetskopia direkt från en annan MySQL-databas. Databasens mål kan också användas som källa att säkerhetskopiera från.

en: Save the backup files to any a directory on an FTP server.
sv: Spara säkerhetskopian till en katalog på en FTP-server.

en: FTP Directory
sv: FTP-katalog

en: Save the backup files to a bucket on your !link.
sv: Spara säkerhetskopian till en lagringsplats på ditt !link.

en: Amazon S3 account
sv: Konto på Amazon S3

en: Send the backup as an email attachment to the specified email address.
sv: Skicka säkerhetskopian som e-postbilaga till angiven e-postadress.

en: %title Files
sv: %title filer

en: There are no backup files to display.
sv: Det finns inga säkerhetskopior att visa.

en: Choose the database to restore to. Any database destinations you have created and any databases specified in your settings.php can be restored to.
sv: Välj databas att återställa till. Alla mål för databaser du har skapat och alla databaser som finns angivna i din settings.php kan återställs till.

en: Are you sure you want to restore the database?
sv: Är du säker på att du vill återställa databasen?

en: Are you sure you want to restore the database from the backup file %file_id? This will delete some or all of your data and cannot be undone. <strong>Always test your backups on a non-production server!</strong>
sv: Är du säker på att du vill återställa databasen från säkerhetskopian %file_id? Detta kommer att radera en del eller all data och kan inte ångras. <strong>Testa alltid dina säkerhetskopior i en testmiljö och inte på en produktionsserver!</strong>

en: Restoring will delete some or all of your data and cannot be undone. <strong>Always test your backups on a non-production server!</strong>
sv: Återställning kommer att radera en del eller all data och kan inte ångras. <strong>Testa alltid dina säkerhetskopior i en testmiljö och inte på en produktionsserver!</strong>

en: Are you sure you want to delete the backup file?
sv: Är du säker på att du vill radera säkerhetskopian?

en: Are you sure you want to delete the backup file %file_id? <strong>This action cannot be undone.</strong>
sv: Är du säker på att du vill radera säkerhetskopian %file_id? <strong>Denna åtgärd kan inte ångras.</strong>

en: Backup Source
sv: Källa för säkerhetskopia

en: Choose the database to backup. Any database destinations you have created and any databases specified in your settings.php can be backed up.
sv: Välj databasen som skall säkerhetskopieras. Alla mål för databaser som du har skapat och alla databaser angivna i din settings.php kan säkerhetskopieras.

en: Destinations
sv: Mål

en: destinations
sv: mål

en: destination
sv: mål

en: Add a new @s destination.
sv: Lägg till ett nytt mål för @s.

en: Choose the type of destination you would like to create:
sv: Välj vilken typ av mål du vill skapa:

en: No destination types available.
sv: Inga måltyper tillgängliga.

en: Are you sure you want to delete the destination %name? Backup files already saved to this destination will not be deleted.
sv: Är du säker på att du vill radera målet %name? Säkerhetskopiorna som redan finns sparade på detta mål kommer inte att raderas.

en: list files
sv: visa filer

en: restore
sv: återställ

en:  You do not need to enter a password unless you wish to change the currently saved password.
sv:  Du behöver inte ange lösenord om du inte vill ändra tidigare sparat lösenord.

en: File Encryption (EXPERIMENTAL)
sv: Filkryptering (UNDER UTVECKLING)

en: Encrypted files can only be restored by Backup and Migrate and only on sites with the same encryption key. <strong>This functionality is experimental, and should only be used for testing.</strong>
sv: Krypterade filer kan endast återställas via Backup and Migrate och bara på webbplatser med samma krypteringsnyckel. <strong>Denna funktionalitet är under utveckling och bör endast användas för testning.</strong>

en: File Encryption
sv: Filkryptering

en: Install the !link to enable backup file encryption.
sv: Installera !link för att aktivera filkryptering för säkerhetskopior.

en: AES Encryption Module
sv: Modulen AES Encryption

en: No Encryption
sv: Ingen kryptering

en: Send an email if backup succeeds
sv: Skicka ett e-postmeddelande om säkerhetskopiering genomförts utan problem

en: Email Address for Success Notices
sv: E-postadress för meddelanden om säkerhetskopieringar utan problem

en: Send an email if backup fails
sv: Skicka ett e-postmeddelande om säkerhetskopiering misslyckas

en: Email Address for Failure Notices
sv: E-postadress för meddelanden om misslyckade säkerhetskopieringar

en: !site backup succeeded
sv: Säkerhetskopieringen av !site genomfördes utan problem

en: The site backup has completed successfully with the following messages:
    !messages
sv: Säkerhetskopieringen genomfördes utan problem med följande meddelanden:
    !messages

en: The site backup has completed successfully.
sv: Säkerhetskopieringen av webbplatsen genomfördes utan problem.

en: !site backup failed
sv: Säkerhetskopiering av !site misslyckades

en: The site backup has failed with the following messages:
    !messages
sv: Säkerhetskopieringen av webbplatsen misslyckades med följande meddelanden:
    !messages

en: The site backup has failed for an unknown reason.
sv: Säkerhetskopieringen misslyckades av okänd anledning.

en: Disable query log
sv: Inaktivera loggning av databasfrågor

en: Disable the devel module's query logging during the backup operation. It will be enabled again after backup is complete. This is very highly recommended.
sv: Inaktivera modulen Devels loggning av databasfrågor under säkerhetskopieringen. Den aktiveras igen när återställningen är klar. Detta rekommenderas mycket starkt.

en: Take site offline
sv: Koppla ned webbplatsen

en: Take the site offline during backup and show a maintenance message. Site will be taken back online once the backup is complete.
sv: Koppla ned webbplatsen för underhåll under säkerhetskopieringen och visa ett meddelande om systemunderhåll. Webbplatsen återgår online när säkerhetskopieringen är klar.

en: Disable the devel module's query logging during the restore operation. It will be enabled again after restore is complete. This is very highly recommended.
sv: Inaktivera modulen Devels frågeloggning under återställningen. Den aktiveras igen när återställningen är klar. Detta rekommenderas mycket starkt.

en: Take the site offline during restore and show a maintenance message. Site will be taken back online once the restore is complete.
sv: Koppla ned webbplatsen för underhåll under återställningen och visa ett meddelande om systemunderhåll. Webbplatsen återgår online när återställningen är klar.

en: View as checkboxes
sv: Visa som kryssrutor

en: Backup File
sv: Säkerhetskopia

en: You can use tokens in the file name.
sv: Du kan använda ersättningstecken i filnamnet.

en: If you install the <a href="!tokenurl">Token Module</a> you can use tokens in the file name.
sv: Om du installerar <a href="!tokenurl">modulen Token</a> kan du använda ersättningstecken i filnamnet.

en: profiles
sv: profiler

en: Untitled Profile
sv: Namnlös profil

en: Are you sure you want to delete the profile %name? Any schedules using this profile will be disabled.
sv: Är du säker på att du vill radera profilen %name? Alla schemaläggningar som använder denna profil kommer att inaktiveras.

en: schedule
sv: schemaläggning

en: schedules
sv: schemaläggningar

en: Untitled Schedule
sv: Namnlös schemaläggning

en: No tables excluded
sv: Inga tabeller undantagna

en: No data omitted
sv: Ingen data utelämnades

en: Schedule Name
sv: Namn för schemaläggning

en: Settings Profile
sv: Inställningsprofil

en: -- None Available --
sv: -- Ingen tillgänglig --

en: The number of backup files to keep before deleting old ones. Use 0 to never delete backups. <strong>Other files in the destination directory will get deleted if you specify a limit.</strong>
sv: Antalet säkerhetskopior du vill behålla innan äldre raderas. Använd 0 för att aldrig radera säkerhetskopior. <strong>Om du anger ett tak kommer andra filer i målkatalogen att raderas.</strong>

en: Choose where the backup file will be saved. Backup files contain sensitive data, so be careful where you save them.
sv: Välj var säkerhetskopian skall sparas. Säkerhetskopior innehåller känslig data, så var försiktig med var du sparar dem.

en: Create new destination
sv: Skapa nytt mål

en: Backup period must be a number greater than 0.
sv: Period för säkerhetskopiering måste vara ett tal större än 0.

en: Number to keep must be an integer greater than or equal to 0.
sv: Antal att spara måste vara ett heltal större än eller lika med 0.

en: Once a second
sv: En gång i sekunden

en: Every @count seconds
sv: Var @count sekund

en: Once a minute
sv: En gång i minuten

en: Every @count minutes
sv: Var @count minut

en: Every @count hours
sv: Var @count timme

en: Every @count days
sv: Var @count dag

en: Once a week
sv: En gång i veckan

en: Every @count weeks
sv: Var @count vecka

en: Backup and Migrate makes the task of backing up your Drupal database and migrating data from one Drupal install to another easier. It provides a function to backup the entire database to file or download, and to restore from a previous backup. You can also schedule the backup operation. Compression of backup files is also supported.  The database backup files created with this module can be imported into this or any other Drupal installation with the !restorelink, or you can use a database tool such as <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a> or the mysql command line command.
sv: Backup and Migrate gör det enklare att säkerhetskopiera din databas och flytta data från en installation av Drupal till en annan. Det finns en funktion för att säkerhetskopiera hela databasen till fil eller ladda ner den samt återställa från en tidigare säkerhetskopia. Du kan också schemalägga säkerhetskopieringen. Komprimering av säkerhetskopior stöds också. Databasens säkerhetskopior som skapats med den här modulen kan importeras till denna eller någon annan installation av Drupal med !restorelink, eller så kan du använda ett databasverktyg som <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a> eller MySQL:s kommandorad.

en: restore feature
sv: återställningsfunktion

en: Quick Backup Tab
sv: Snabb säkerhetskopiering

en: Use this form to run simple manual backups of your database. Visit the !helppage for more help using this module
sv: Använd detta formulär för att göra enkla manuella säkerhetskopior av din databas. Besök !helppage för mer hjälp med att använda denna modul

en: Advanced Backup Tab
sv: Utökad säkerhetskopiering

en: Use this form to run manual backups of your database with more advanced options. If you have any !profilelink saved you can load those settings. You can save any of the changes you make to these settings as a new settings profile.
sv: Använd detta formulär för att göra manuella säkerhetskopior av din databas med mer avancerade alternativ. Om du har !profilelink sparade kan du ladda dessa inställningar. Du kan spara de ändringar som du gör till en ny inställningsprofil.

en: settings profiles
sv: inställningsprofiler

en: Restore Tab
sv: Återställning

en: Upload a backup and migrate backup file. The restore function will not work with database dumps from other sources such as phpMyAdmin.
sv: Ladda upp en säkerhetskopia. Funktionen för att återställa kommer inte att fungera med databasdumpar från andra källor som phpMyAdmin.

en: Destinations are the places you can save your backup files to or them load from.
sv: Mål är de platser där du kan spara eller hämta dina säkerhetskopior.

en: Files can be saved to a directory on your web server, downloaded to your desktop or emailed to a specified email account. From the Destinations tab you can create, delete and edit destinations or list the files which have already been backed up to the available destinations.
sv: Filer kan sparas till en katalog på din webbserver, laddas ned till din dator eller e-postas till den e-postadress du anger. Från Mål-fliken kan du skapa, radera och redigera mål eller lista de filer som redan har säkerhetskopierats till de tillgängliga målen.

en: Profiles are saved backup settings. Profiles store your table exclusion settings as well as your backup file name, compression and timestamp settings. You can use profiles in !schedulelink and for !manuallink.
sv: Profiler är sparade inställningar för säkerhetskopior. Profiler lagrar dina inställningar för tabeller som ska exkluderas, filnamn på din säkerhetskopia, komprimering och tidstämpel.

en: manual backups
sv: manuell säkerhetskopiering

en: You can create new profiles using the add profiles tab or by checking the "Save these settings" button on the advanced backup page.
sv: Du kan skapa nya profiler genom att använda fliken "profiler" eller genom att klicka i "Spara dessa inställningar" på sidan för utökad säkerhetskopiering.

en: Automatically backup up your database on a regular schedule using <a href="!cronurl">cron</a>.
sv: Säkerhetskopiera din databas per automatik genom en schemaläggning som använder <a href="!cronurl">schemalagda aktiviteter</a>.

en: Each schedule will run a maximum of once per cron run, so they will not run more frequently than your cron is configured to run. If you specify a number of backups to keep for a schedule, old backups will be deleted as new ones created. <strong>If specifiy a number of files to keep other backup files in that schedule's destination will get deleted</strong>.
sv: Varje schemaläggning kan högst köras en gång varje gång schemalagda aktiviteter körs, så dom kan inte köras oftare än vad detta är inställt att köras. <strong>Om du anger ett visst antal filer som ska lagras kan andra filer i schemaläggningens mål raderas</strong>.

en: You do not have permission to back up this site.
sv: Du har inte behörighet att säkerhetskopiera denna webbplats.

en: -- Select a Settings Profile --
sv: -- Välj inställningsprofil --

en: You can load a profile. Any changes you made below will be lost.
sv: Du kan ladda en profil. Alla förändringar du gjort kommer att förloras.

en: Load Settings
sv: Ladda inställningar

en: Load Profile
sv: Ladda profil

en: Quick Backup
sv: Snabb säkerhetskopiering

en: Backup now
sv: Säkerhetskopiera nu

en: For more backup options, try the <a href="!advancedurl">advanced backup page</a>.
sv: För fler säkerhetskopieringsalternativ, gå till sidan för <a href="!advancedurl">utökad säkerhetskopiering</a>.

en: A source cannot be backed up to itself. Please pick a different destination for this backup.
sv: En källa kan inte säkerhetskopiera till sig själv. Vänligen välj ett annnat mål för denna säkerhetskopia.

en: Backup from !from to !to using !profile !submit
sv: Säkerhetskopiera från !from till !to med !profile !submit

en: Backup Destination
sv: Mål för säkerhetskopiering

en: Choose where the backup file will be saved. Backup files contain sensitive data, so be careful where you save them. Select 'Download' to download the file to your desktop.
sv: Välj var säkerhetskopian skall sparas. Säkerhetskopior innehåller känslig data, så var försiktig med var du sparar dom. Välj "Ladda ned" för att ladda ned filen till din dator.

en: Save the settings as
sv: Spara inställningar som

en: Replace the '%profile' profile
sv: Ersätt profilen "%profile"

en: This will be the name of your new profile if you select 'Create new profile' otherwise it will become the name of the '%profile' profile.
sv: Detta blir namet på din nya proil om du väljer "Skapa ny profil" annars blir det namnet på profilen "%profile".

en: Pick a name for the settings. Your settings will be saved as a profile and will appear in the <a href="!url">Profiles Tab</a>.
sv: Välj ett namn för inställningarna. Dina inställningar sparas som en profil och kommer att visas under <a href="!url">Profilfliken</a>.

en: Save Without Backing Up
sv: Spara utan att säkerhetskopiera

en: Restore to
sv: Återställ till

en: <p>Or you can restore one of the files in your <a href="!url">saved backup destinations.</a></p>
sv: <p>Eller så kan du återställa en av filerna i ditt <a href="!url">mål för sparade säkerhetskopior.</a></p>

en: <a href="!restoreurl">Restore again</a>
sv: <a href="!restoreurl">Återställ igen</a>

en: access backup and migrate
sv: åtkomst till säkerhetskopiera och flytta

en: administer backup and migrate
sv: administrera säkerhetskopiera och flytta

en: Advanced Backup
sv: Utökad säkerhetskopiering

en: The name of the profile.
sv: Namnet på profilen.

en: Append a timestamp to the filename.
sv: Lägg till en tidsstämpel till filnamnet.

en: The format of the timestamp.
sv: Formatet för tidsstämpeln.

en: The filter settings for the profile.
sv: Filtreringsinställningarna för profilen.

en: The type of the destination.
sv: Typen av mål.

en: The the location string of the destination.
sv: Platssträngen för målet.

en: Other settings for the destination.
sv: Andra inställningar för målet.

en: The {backup_migrate_destination}.destination_id of the source to backup from.
sv: {backup_migrate_destination}.destination_id för källan att ta säkerhetskopia ifrån.

en: The {backup_migrate_destination}.destination_id of the destination to back up to.
sv: {backup_migrate_destination}.destination_id för målet att ta säkerhetskopia ifrån.

en: The number of backups to keep.
sv: Antal säkerhetskopior som ska lagras.

en: The number of seconds between backups.
sv: Antal sekunder mellan säkerhetskopiering.

en: Whether the schedule is enabled.
sv: Huruvida schemaläggningen är aktiverad eller ej.

en: Whether the schedule should be run during cron.
sv: Huruvida schemaläggningen skall köras under schemalagda aktiviteter eller ej.

en: Default Schedule
sv: Förvald schemaläggning

en: The primary identifier for a destination.
sv: Den primära identifieraren för ett mål.

en: The primary identifier for a schedule.
sv: Den primära identifieraren för en schemaläggning.

en: The db source to backup from.
sv: Databaskällan att säkerhetskopiera ifrån.

en: Restore now
sv: Återställ nu

en: Subdirectory
sv: Underkatalog

en: This listing was fetched !time ago. !refresh
sv: Denna lista hämtades för !time sedan. !refresh

en: !name Backup Options
sv: Alternativ för säkerhetskopiering !name

en: The base pattern (including unreplaced tokens) for the name of the backup file.
sv: Basmönstret (inklusive ej ersättningsbara ersättningstecken) för namnet på säkerhetskopian.

en: Use PASV transfers
sv: Använd överföringar av typ PASV

en: Due to drupal.org code hosting policies, the S3 library needed to use an S3 destination is no longer distributed with this module. You must download the library from !link and place it in one of these locations: %locations.
sv: På grund av värdpolicy för kod på drupal.org följer inte det nödvändiga biblioteket S3 med längre för denna modul. Du måste ladda ned biblioteket från !link och lägga det i någon av dessa platser: %locations.
