Bibliography Module (6.x-1.11) - en to fr translation catalogue (396 entries)

en: Title
fr: Titre

en: enabled
fr: activé

en: delete
fr: supprimer

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Suffix
fr: Suffixe

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Author
fr: Auteur

en: disabled
fr: désactivé

en: Cancel
fr: Annuler

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Download
fr: Téléchargement

en: Links
fr: Liens

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Number
fr: Nombre

en: Block settings
fr: Paramètres du bloc

en: Country
fr: Pays

en: Weight
fr: Poids

en: Required
fr: Requis

en: none
fr: aucun(e)

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Import
fr: Importer

en: Book
fr: Livre

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: Node ID
fr: Identifiant (ID) du nœud

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: Add
fr: Ajouter

en: remove
fr: retirer

en: History
fr: Historique

en: Book Title
fr: Titre de l'ouvrage

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: Issue
fr: Ticket

en: Submitted
fr: Soumis

en: Year
fr: Année

en: Database
fr: Base de données

en: Filter
fr: Filtrer

en: Vocabulary
fr: Vocabulaire

en: Term
fr: Terme

en: Date Created
fr: Date de création

en: Scale
fr: Échelle

en: Medium
fr: Moyen

en: Merge
fr: Fusionner

en: Software
fr: Logiciel

en: Recipient
fr: Destinataire

en: Frequency
fr: Fréquence

en: Role
fr: Rôle

en: Case
fr: Casse

en: Select type
fr: Sélectionner le type

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Descending
fr: Descendant

en: Filters
fr: Filtres

en: Order
fr: Ordre

en: Full Text
fr: Texte complet

en: First Name
fr: Prénom

en: Last Name
fr: Nom de famille

en: City
fr: Ville

en: Sort by
fr: Trier par

en: show
fr: afficher

en: Department
fr: Département

en: Publication type
fr: Type de publication

en: No items selected.
fr: Aucun élément sélectionné.

en: The changes have been saved.
fr: Les changements ont été enregistrés.

en: Refine
fr: Affiner

en: Undo
fr: Annuler

en: Number of results per page
fr: Nombre de résultats par page

en: Footnotes
fr: Notes de bas de page

en: Map
fr: Carte

en: Author Name
fr: Nom de l'auteur

en: Add New
fr: Ajouter un nouveau

en: Reset to Defaults
fr: Réinitialiser aux valeurs par défaut

en: Type Id
fr: Identifiant (ID) du type

en: Sorting
fr: Tri

en: System default
fr: Thème par défaut du système

en: Unpublished
fr: Non publié

en: is
fr: est

en: Common
fr: Commun

en: Base URL
fr: URL de base

en: Authors
fr: Auteurs

en: Publisher
fr: Éditeur

en: Chapter
fr: Chapitre

en: Click a second time to reverse the sort order
fr: Cliquez une seconde fois pour inverser l'ordre de tri

en: Editor
fr: Éditeur

en: Abstract
fr: Résumé

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
fr: Vous devez inclure au moins un mot-clé positif de @count caractères ou plus.

en: Order by
fr: Trier par

en: Show only items where
fr: Montrer seulement les éléments pour lesquels

en: Taxonomy Settings
fr: Paramètres de la taxonomie

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: University
fr: Université

en: Selection type
fr: Type de sélection

en: Producer
fr: Producteur

en: Modify
fr: Modifier

en: Field Name
fr: Nom du champ

en: Report
fr: Rapport

en: and
fr: et

en: where
fr: où

en: Collection Title
fr: Titre de la collection

en: <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
fr: <strong>%a</strong> est <strong>%b</strong>

en: Short Title
fr: Titre court

en: hide
fr: masquer

en: Default Title
fr: Titre par défaut

en: Credits
fr: Crédits

en: Broadcast
fr: Diffusion

en: Issue Number
fr: Numéro de publication

en: Initials
fr: Initiales

en: Translator
fr: Traducteur

en: Edition
fr: Édition

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Drupal User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur Drupal

en: This will override any other link you have set.
fr: Ceci supplantera tout autre lien que vous avez défini.

en: Import file
fr: Importer un fichier

en: Chart
fr: Graphe

en: File Type
fr: Type de fichier

en: Tabular
fr: Tabulaire

en: Drupal user
fr: Utilisateur Drupal

en: Abbreviation
fr: Abrévation

en: Dropdown
fr: Liste déroulante

en: No web environment set.
fr: Aucun environnement web défini.

en: PubMed ID
fr: Identifiant (ID) PubMed

en: Classical
fr: Classique

en: My publications
fr: Mes publications

en: Profile pages
fr: Pages de profil

en: Show my publications on my profile page
fr: Montrer mes publications sur la page de mon profil

en: Show publications on users profile pages
fr: Montrer les publications sur les pages de profil des utilisateurs

en: Show "My publications" item in the navigation menu
fr: Afficher le lien "Mes publications" dans le menu de navigation

en: Number of results in the "New Publications" block
fr: Nombre de résultats dans le bloc "Nouvelles publications"

en: This sets the number of results that will be displayed in the "New Publications" block.
fr: Ceci définit le nombre de résultats qui seront affichés dans le bloc "Nouvelles publications".

en: Year Published
fr: Année de publication

en: Citekey prefix
fr: Préfixe des clés de citation (citekey)

en: This text will be combined with the field choosen below to form the auto generated citekey.
fr: Ce texte sera combiné au champ choisi ci-dessous pour former la clé de citation (citekey) générée automatiquement.

en: Primary Citekey  field
fr: Champ Clé de citation (citekey) primaire

en: Select the field to be used when generating citekeys.
fr: Sélectionner le champ à utiliser lors de la génération de clés de citation (citekey).

en: Secondary Citekey field
fr: Champ Clé de citation (citekey) secondaire

en: If the field above has no value this field will be used.
fr: Si le champ ci-dessus n'a pas de valeur, ce champ sera utilisé.

en: Depends on
fr: Dépend de

en: Integration with the footnotes module
fr: Intégration avec le module Footnotes

en: Keyword separator
fr: Séparateur de mots clés

en: Enter the character which will be used to separate multiple keywords in the keyword field
fr: Saisir le caractère qui servira à séparer plusieurs mots clés dans le champ des mots clés

en: Links open in new browser
fr: Les liens s'ouvrent dans un nouveau navigateur

en: This causes related URLs to open in a new browser window
fr: Ceci a pour résultat l'ouverture des URL relatives dans une nouvelle fenêtre du navigateur

en: OpenURL Image
fr: Image OpenURL

en: Styling
fr: Mise en forme

en: You can set the default style for the /biblio page here.
fr: Vous pouvez définir ici le style par défaut de la page /biblio.

en: Node Layout
fr: Mise en page du nœud

en: custom1
fr: personnalisé1

en: custom2
fr: personnalisé2

en: custom3
fr: personnalisé3

en: custom4
fr: personnalisé4

en: custom5
fr: personnalisé5

en: custom6
fr: personnalisé6

en: custom7
fr: personnalisé7

en: You can set the RSS defaults here.
fr: Vous pouvez définir ici les valeurs RSS par défaut.

en: Allow RSS feeds of new biblio entries
fr: Autoriser les flux RSS des nouvelles entrées bibliographiques

en: Number of items in the RSS feed.
fr: Nombre d'éléments dans le flux RSS.

en: Limits the number of items in the /biblio/rss.xml feed to this number.
fr: Limite le nombre d'éléments du flux /biblio/rss.xml à ce nombre.

en: Add New Type
fr: Ajouter un nouveau type

en: Reset all types to defaults
fr: Réinitialiser tous les types à leurs valeurs par défaut

en: Type Name
fr: Nom du type

en: Create New Type
fr: Créer un nouveau type

en: There are @count biblio entries of this type, you should change the type of these entries before proceeding otherwise they will be deleted
fr: Il y a @count entrées bibliographiques de ce type, vous devriez changer le type de ces entrées avant de continuer, sinon elles seront supprimées

en: Are you sure you want to delete the custom biblio type:  %title ?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le type bibliographique personnalisé : %title ?

en: Are you sure you want to reset ALL the field definitions to the defaults?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir réinitialiser TOUTES les définitions de champs à leurs valeurs par défaut ?

en: Publication Type
fr: Type de publication

en: Tagged
fr: Étiqueté

en: Hint
fr: Astuce

en: In Press
fr: Sous presse

en: Sorry, citekey @cite not found
fr: Désolé, clé de citation (citekey) @cite non trouvée

en: Call Number
fr: Numéro d'appel

en: Accession Number
fr: Numéro d'accès

en: Other Number
fr: Autre numéro

en: Found @count results
fr: @count resultats trouvés

en: <em> and</em> <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
fr: <em> et</em> <strong>%a</strong> est <strong>%b</strong>

en: No Keywords
fr: Aucun mot-clé

en: No items found
fr: Aucun élément trouvé

en: !modify_link or !remove_link your filters and try again.
fr: !modify_link ou !remove_link vos filtres et essayez à nouveau.

en: Set user ID of entries in this file to
fr: Définir l'identifiant (ID) utilisateur des entrées de ce fichier à

en: EndNote Tagged
fr: EndNote balisé

en: File was NOT successfully uploaded
fr: Le fichier n'a PAS été transféré avec succès

en: References
fr: Références

en: Find It Via OpenURL!
fr: Trouver avec OpenURL!

en: Biblio page title
fr: Titre de la page Biblio

en: Automatically delete orphaned authors
fr: Supprimer automatiquement les auteurs orphelins

en: BibTex settings
fr: Paramètres BibTex

en: Show citation key in results
fr: Montrer la clé de citation dans les résultats

en: PHP code for citekey generation
fr: Code PHP pour la génération de la clé de citation (citekey)

en: Automatically replace "Go to ISI" links with the  URL below
fr: Remplacer automatiquement les liens "Go to ISI" par l'URL ci-dessous

en: ISI Web of Knowledge URL
fr: URL de ISI Web of Knowledge

en: Automatically remove orphaned keywords
fr: Retirer automatiquement les mots-clés orphelins

en: Show export links
fr: Afficher les liens d'exportation

en: You can select which export links to display here.
fr: Vous pouvez sélectionner ici les liens d'exportation à afficher

en: Google Scholar Link
fr: Lien Google Scholar

en: Show Google Scholar links
fr: Montrer les liens Google Scholar

en: OpenURL Site ID
fr: Identifiant (ID) de site OpenURL

en: Search button text
fr: Texte du bouton de recherche

en: Biblio search
fr: Recherche Biblio

en: Choose a file format to modify
fr: Choisir un format de fichier à modifier

en: Type Mapping
fr: Correspondance des types

en: Publication Types
fr: Types de publications

en: Biblio Publication Type
fr: Type de publication Biblio

en: Add New Biblio Publication Type
fr: Ajouter un nouveau type de publication Biblio

en: Add new publication type to
fr: Ajouter un nouveau type de publication à

en: file type
fr: type de fichier

en: Reset!
fr: Réinitialiser !

en: Allow users to override these settings on their "My account" page
fr: Autoriser les utilisateurs à remplacer ces paramètres sur leur page "Mon compte"

en: (None)
fr: (Aucun)

en: Contributor Type
fr: Type de contributeur

en: Are you sure you want to delete the author type: %title ?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le type d'auteur %title ?

en: Complete Name
fr: Nom complet

en: Author Merge
fr: Fusionner les auteurs

en: Similar authors
fr: Auteurs similaires

en: Author Link
fr: Lier les auteurs

en: This author has already been linked to these authors
fr: Cet auteur a déjà été lié à ces auteurs

en: Other authors which could be linked to this author
fr: Autres auteurs qui pourraient être liés à cet auteur

en: %count orphaned keywords have been deleted.
fr: %count mots-clés orphelins ont été supprimés.

en: Keyword Merge
fr: Fusionner les mots-clés

en: Similar keywords
fr: Mots-clés similaires

en: Are you sure you want to delete the keyword: %title from ALL publications?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le mot-clé %title de TOUTES les publications ?

en: EndNote 7 XML (and previous versions)
fr: EndNote 7 XML (et versions précédentes)

en: EndNote 8 XML (and newer versions)
fr: EndNote 8 XML (et versions plus récentes)

en: Batch Process
fr: Traitement en lot

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
fr: Le fichier transféré dépasse la taille maximale autorisée par la directive upload_max_filesize du fichier de configuration php.ini.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
fr: Le fichier transféré dépasse la taille maximale autorisée par la directive MAX_FILE_SIZE spécifiée dans le formulaire HTML.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
fr: Le fichier n'a été que partiellement transféré.

en: No file was uploaded.
fr: Aucun fichier n'a été transféré.

en: Missing a temporary folder.
fr: Dossier temporaire manquant.

en: File upload stopped by extension.
fr: Transfert du fichier arrêté par l'extension.

en: Parsing file...
fr: Analyse du fichier en cours...

en: Saving nodes...
fr: Enregistrement des nœuds...

en: Error occurred: Failed to open
fr: Erreur : Échec de l'ouverture

en: POT Export
fr: Exportation POT

en: Export translation data
fr: Exporter les données de traduction

en: Parsing file
fr: Analyse du fichier

en: Export @count results
fr: Exporter @count resultats

en: First letter of last name
fr: Première lettre du nom de famille

en: First letter of title
fr: Première lettre du titre

en: Search results for
fr: Résultats de la recherche pour

en: Reset Search
fr: Réinitialiser la recherche

en:  (whose last name starts with the letter "@letter")
fr:  (dont le nom commence par la lettre "@letter")

en:  (which start with the letter "@letter")
fr:  (qui commencent par la lettre "@letter")

en: Biblio Citation
fr: Citation Biblio

en: Type of Publication
fr: Type de publication

en: The type of publication: Journal, Book, Conference Paper, etc.
fr: Le type de publication : revue, livre, document de conférence, etc.

en: Author ID
fr: Identifiant (ID) de l'auteur

en: Filter by author id.
fr: Filtrer par identifiant (ID) d'auteur.

en: No Author
fr: Aucun auteur

en: Author Rank
fr: Classement de l'auteur

en: Rank defines the author order "0" being the first author, "1" the second and so on.
fr: Le classement définit l'ordre des auteurs, "0" étant le premier auteur, "1" le deuxième, etc.

en: Author Type
fr: Type d'auteur

en: Rank defines the type of author Author, Editor, Translator and so on.
fr: Le classement définit le type d'auteur : auteur, éditeur, traducteur, etc.

en: Drupal UserID
fr: Identifiant (ID) utilisateur Drupal

en: Author Lastname
fr: Nom de l'auteur

en: Keyword ID
fr: Identifiant (ID) du mot-clé

en: The Biblio keyword ID
fr: L'identifiant (ID) du mot-clé Biblio

en: All keywords
fr: Tous les mots-clés

en: Display all keywords associated with a node.
fr: Afficher tous les mots-clés associés à un nœud.

en: No Keyword
fr: Aucun mot-clé

en: Biblio Keywords
fr: Mots-clés Biblio

en: Click to download the EndNote Tagged formatted file
fr: Cliquer pour télécharger le fichier EndNote

en: Click to get the BibTEX output
fr: Cliquer pour obtenir un fichier au format BibTeX

en: Click to download the BibTEX formatted file
fr: Cliquer ici pour télécharger le fichier BibTEX

en: Click to search Google Scholar for this entry
fr: Cliquer pour chercher cette entrée sur Google Scholar

en: Show ALL
fr: TOUT afficher

en: There are no orphaned authors in the database.
fr: Il n'y a aucun auteur orphelin dans la base de données.

en: There are no orphaned keywords in the database.
fr: Il n'y a aucun mot-clé orphelin dans la base de données.

en: Select Type...
fr: Choisir un type...

en: Book Chapter
fr: Chapitre de livre

en: Journal Article
fr: Article de revue

en: Conference Paper
fr: Document de conférence

en: Conference Proceedings
fr: Comptes-rendus de conférence

en: Newspaper Article
fr: Article de presse

en: Magazine Article
fr: Article de magazine

en: Web Article
fr: Article web

en: Thesis
fr: Thèse

en: Artwork
fr: Œuvre d'art

en: Audiovisual
fr: Audiovisuel

en: Hearing
fr: Audition

en: Bill
fr: Loi

en: Statute
fr: Statut

en: Patent
fr: Brevet

en: Personal
fr: Personnel

en: Manuscript
fr: Manuscrit

en: Government Report
fr: Rapport gouvernemental

en: Legal Ruling
fr: Décision de justice

en: Test Type
fr: Type test

en: this is a test
fr: ceci est un test

en: Secondary Authors
fr: Auteurs secondaires

en: Tertiary Authors
fr: Auteurs tertiaires

en: Subsidiary Authors
fr: Auteurs subsidiaires

en: Secondary Title
fr: Titre secondaire

en: Tertiary Title
fr: Titre tertiaire

en: ISBN Number
fr: Numéro ISBN

en: Other Numbers
fr: Autres numéros

en: Other Author Affiliations
fr: Autres affiliations de l'auteur

en: Place Published
fr: Lieu de publication

en: Year of Publication
fr: Année de publication

en: Enter YYYY, Submitted or In Press
fr: Saisir AAAA, "Soumis" ou "Sous presse"

en: Date Published
fr: Date de publication

en: (mm/yyyy)
fr: (mm/aaaa)

en: Publication Language
fr: Langue de publication

en: French Abstract
fr: Résumé en français

en: Type of Work
fr: Type de travail

en: Masters Thesis
fr: Mémoire de maîtrise

en: Reseach Notes
fr: Notes de recherche

en: Custom 1
fr: Personnalisé 1

en: Custom 2
fr: Personnalisé 2

en: Custom 3
fr: Personnalisé 3

en: Custom 4
fr: Personnalisé 4

en: Custom 5
fr: Personnalisé 5

en: Custom 6
fr: Personnalisé 6

en: Custom 7
fr: Personnalisé 7

en: Number of Volumes
fr: Nombre de volumes

en: Translated Title
fr: Titre traduit

en: Reprint Edition
fr: Édition réimprimée

en: Citation Key
fr: Clé de citation

en: COinS Data
fr: Données COinS

en: This will be automatically generated
fr: Ceci sera généré automatiquement

en: ISSN Number
fr: Numéro ISSN

en: Author Address
fr: Adresse de l'auteur

en: Remote Database Name
fr: Nom de la base de données distante

en: Remote Database Provider
fr: Fournisseur de la base de données distante

en: Access Date
fr: Date d'accès

en: Series Title
fr: Titre de la série

en: Series Editor
fr: Directeur de collection

en: Performers
fr: Interprètes

en: Contents
fr: Contenu

en: Cast
fr: Acteurs

en: Bill Number
fr: Numéro de facture

en: Code Pages
fr: Pages de code

en: Number of Pages
fr: Nombre de pages

en: Reporter
fr: Rapporteur

en: Counsel
fr: Conseil

en: Court
fr: Cour

en: First Page
fr: Première page

en: Page Cited
fr: Page citée

en: Date Decided
fr: Date définie

en: Computer
fr: Ordinateur

en: Conference Name
fr: Nom de la conférence

en: Conference Location
fr: Lieu de la conférence

en: Year of Conference
fr: Année de la conférence

en: Name of File
fr: Nom du fichier

en: Image Size
fr: Taille de l'image

en: Type of Image
fr: Type d'image

en: Year Released
fr: Année de parution

en: Series Director
fr: Réalisateur de la série

en: Running Time
fr: Durée

en: Date Released
fr: Date de parution

en: Committee
fr: Comité

en: Document Number
fr: Numéro de document

en: Start Page
fr: Page de début

en: Type of Article
fr: Type d'article

en: Issuing Organization
fr: Organisation émettrice

en: Session Number
fr: Numéro de session

en: Section Number
fr: Numéro de section

en: Library/Archive
fr: Bibliothèque/Archive

en: Volume/Storage Container
fr: Volume/Espace de stockage

en: Manuscript Number
fr: Numéro de manuscrit

en: Folio Number
fr: Numéro de folio

en: Newspaper
fr: Journal

en: Issue Date
fr: Date de parution

en: International Title
fr: Titre international

en: Assignee
fr: Cessionnaire

en: Patent Version Number
fr: Numéro de version du brevet

en: Application Number
fr: Numéro de la demande

en: International Patent Number
fr: Numéro international de brevet

en: International Patent Classification
fr: Classification internationale de brevet

en: Patent Type
fr: Type de brevet

en: Patent Number
fr: Numéro de brevet

en: Designated States
fr: États désignés

en: Attorney/Agent
fr: Avocat/Agent

en: Legal Status
fr: Statut légal

en: Academic Department
fr: Département académique

en: Advisor
fr: Conseiller

en: Degree
fr: Diplôme

en: Thesis Type
fr: Type de thèse

en: Last Update Date
fr: Date de dernière mise à jour

en: Type of Medium
fr: Type de média

en: Secondary Author
fr: Auteur secondaire

en: Tertiary Author
fr: Auteur tertiaire

en: Subsidiary Author
fr: Auteur subsidiaire

en: Corporate Author
fr: Société auteur

en: biblio settings
fr: paramètres de biblio

en: Author type
fr: Type d'auteur

en: Select keywords
fr: Sélectionner des mots-clés

en: Text to display if no year of publication is available
fr: Texte à afficher si aucune année de publication n'est disponible

en: Do not reformat
fr: Ne pas remettre en forme

en: PubMed Lookup
fr: Recherche PubMed

en: Enter a PubMed ID</b>
fr: Saisir un identifiant (ID) PubMed</b>

en: Publication type name
fr: Nom du type de publication

en: First letter of keyword
fr: Première lettre du mot-clé
