Bibliography Module (6.x-1.15) - en to uk translation catalogue (274 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: enabled
uk: увімкнено

en: delete
uk: видалити

en: Prefix
uk: Префікс

en: Suffix
uk: Суфікс

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: List
uk: Список

en: disabled
uk: вимкнено

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Description
uk: Опис

en: RSS feed
uk: RSS-потік

en: Taxonomy
uk: Таксономія

en: Download
uk: Завантаження

en: Version
uk: Версія

en: Links
uk: Посилання

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Number
uk: Число

en: Block settings
uk: Налаштування блоку

en: Country
uk: Країна

en: Weight
uk: Вага

en: Required
uk: Обов’язкове

en: none
uk: немає

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Import
uk: Імпортувати

en: Book
uk: Книга

en: Export
uk: Експортувати

en: Taxonomy term
uk: Термін таксономії

en: Node ID
uk: ID матеріалу

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: Help
uk: Довідка

en: Default
uk: Базово

en: Genre
uk: Жанр

en: Add
uk: Додати

en: remove
uk: видалити

en: Format
uk: Формат

en: History
uk: Історія

en: URL
uk: URL-адреса

en: Vocabularies
uk: Словники

en: Section
uk: Розділ

en: Visible
uk: Видиме

en: Notes
uk: Примітки

en: Book Title
uk: Назва книги

en: Keywords
uk: Ключові слова

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Issue
uk: Проблема

en: Options
uk: Опції

en: Submitted
uk: Надіслано

en: Year
uk: Рік

en: Syndication
uk: Збирання

en: Database
uk: База даних

en: Filter
uk: Фільтр

en: Vocabulary
uk: Словник

en: Term
uk: Термін

en: Fields
uk: Поля

en: Date Created
uk: Дата створення

en: Scale
uk: Масштаб

en: Medium
uk: Середній

en: Volume
uk: Об'єм

en: Merge
uk: Об'єднати

en: Software
uk: Програмне забезпечення

en: Code
uk: Код

en: Recipient
uk: Отримувач

en: Frequency
uk: Частота

en: here
uk: тут

en: Role
uk: Роль

en: Case
uk: Регістр

en: Select type
uk: Виберіть тип

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Ascending
uk: Зростання

en: Descending
uk: Спадання

en: Filters
uk: Фільтри

en: Order
uk: Послідовність

en: Full Text
uk: Повний текст

en: Untitled
uk: Без назви

en: Original
uk: Оригінал

en: First Name
uk: Ім'я

en: Last Name
uk: Прізвище

en: City
uk: Місто

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: show
uk: показати

en: Department
uk: Відділ

en: No items selected.
uk: Жодних позицій не вибрано.

en: Source
uk: Джерело

en: The changes have been saved.
uk: Зміни були успішно збережені.

en: Refine
uk: Відібрати

en: Undo
uk: Скасувати

en: Footnotes
uk: Виноски

en: Map
uk: Мапа

en: Author Name
uk: Ім'я автора

en: Add New
uk: Додати новий

en: Style
uk: Стиль

en: Reset to Defaults
uk: Скинути до початкових

en: Type Id
uk: Тип Id

en: Sorting
uk: Упорядкування

en: Session
uk: Сеанс

en: System default
uk: За промовчанням в системі

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: is
uk: буде

en: Common
uk: Загальне

en: Base URL
uk: Базовий URL

en: Authors
uk: Автори

en: Journal
uk: Журнал

en: Publisher
uk: Видавець

en: Chapter
uk: Глава

en: Click a second time to reverse the sort order
uk: Натисніть другий раз для зміни напрямку впорядкування

en: Editor
uk: Редактор

en: Sections
uk: Розділи

en: Publications
uk: Публікації

en: Abstract
uk: Анотація

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
uk: Необхідно вказати хоча б одне ключове слово, що містить не менше @count символів.

en: Order by
uk: Впорядкувати за

en: Show only items where
uk: Відображати лише позиції, де

en: Taxonomy Settings
uk: Настроювання таксономії

en: Miscellaneous
uk: Різне

en: Keyword
uk: Ключове слово

en: University
uk: Університет

en: Annotations
uk: Анотації

en: Selection type
uk: Тип вибору

en: Producer
uk: Виробник

en: Paste
uk: Вставити

en: Modify
uk: Змінити

en: Field Name
uk: Ім'я поля

en: Report
uk: Звіт

en: and
uk: та

en: where
uk: де

en: Preferences
uk: Налаштування

en: <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
uk: <strong>%a</strong> - <strong>%b</strong>

en: A collection of data to cache.
uk: Набір кешованих даних.

en: hide
uk: приховати

en: Credits
uk: Подяки

en: Broadcast
uk: Трансляція

en: Issue Number
uk: Номер картки

en: More...
uk: Докладніше...

en: Initials
uk: Ініціали

en: Translator
uk: Перекладач

en: Edition
uk: Видання

en: Autocomplete
uk: Автодоповнення

en: This will override any other link you have set.
uk: Це перевизначить будь-яке інше встановлене посилання.

en: Import file
uk: Імпортувати файл

en: Chart
uk: Діаграми

en: File Type
uk: Тип файлу

en: notes
uk: примітки

en: Tabular
uk: Табличний

en: Drupal user
uk: Користувач Drupal

en: The {node}.nid of the node.
uk: {node}.nid даного матеріалу.

en: Abbreviation
uk: Абревіатура

en: Invalid input
uk: Хибне введення

en: Dropdown
uk: Випадний список

en: PubMed ID
uk: Ідент. PubMed

en: Biblio
uk: Книга

en: Pagination
uk: Розбивка на сторінки

en: Classical
uk: Класична

en: General:
uk: Загальний:

en: Filtering Search Results:
uk: Фільтрувати результати пошуку

en: Exporting Search Results:
uk: експортувати результати пошуку

en: Manages a list of scholarly papers on your site
uk: Управляє списком матеріалів з бібліотеки на вашім сайті

en: edit this entry
uk: правити цей запис

en: My publications
uk: Мої публікації

en: Profile pages
uk: Сторінки профілю

en: Show my publications on my profile page
uk: Показувати мої публікації на сторінці мого профілю

en: Show publications on users profile pages
uk: Показувати публікації в профілях користувачів

en: Year Published
uk: Рік

en: Depends on
uk: Залежить від

en: Links open in new browser
uk: Посилання відкривається в новому вікні браузера

en: Hyperlink titles using supplied URL if available
uk: Гіперпосилання назви використовує URL при наявності

en: OpenURL
uk: Відкриття посилання

en: Show sort links
uk: Показувати кнопки сортування

en: Styling
uk: Стиль відображення

en: Only Fulltext if available
uk: Тільки повний текст якщо доступний

en: Biblio settings
uk: Настроювання бібліотеки

en: Configure default behavior of the biblio module.
uk: Настроювання поведінки модуля biblio

en: Add New Type
uk: Додати новий тип

en: Reset all types to defaults
uk: Скинути настроювання всіх типів

en: Type Name
uk: Ім'я типу

en: Create New Type
uk: Створити новий тип

en: Are you sure you want to delete the custom biblio type:  %title ?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити власний тип бібліо: %title ?

en: Are you sure you want to reset ALL the field definitions to the defaults?
uk: Ви дійсно прагнете повернути настроювання полів до

en: Publication Type
uk: Тип публікації

en: Tagged
uk: Позначені

en: Hint
uk: Підказка

en: In Press
uk: У пресі

en: Most recent publications
uk: Останні матеріали в бібліотеці

en: Found @count results
uk: Знайдені @count результати

en: No Keywords
uk: Немає ключових слів

en: No items found
uk: Немає елементів

en: References
uk: Посилання

en: Biblio: Publication year
uk: Biblio: рік публікації

en: Biblio: Authors
uk: Biblio: Автори

en: Biblio: Type Name (e.g.: book)
uk: Biblio: Тип імені (e.g.: книга)

en: create biblio
uk: створити biblio

en: edit all biblio entries
uk: правити всі biblio записи

en: edit own biblio entries
uk: редагувати власні записи biblio

en: import from file
uk: імпортувати з файлу

en: view full text
uk: переглянути весь текст

en: The biblio module has successfully added its tables to the database.
uk: Biblio модуль успішно додав свої таблиці в базу даних

en: Maintains biblographic lists.
uk: Надає списки матеріалів бібліотеки

en: Biblio page title
uk: Заголовок сторінки Biblio

en: The page title shown on the base URL.
uk: Назва сторінки відображається на основі URL

en: Automatically delete orphaned authors
uk: Автоматично видаляти не використовуваних авторів

en: Automatically remove orphaned keywords
uk: Автоматично видаляти невикористовувані ключові слова

en: Biblio search
uk: Biblio пошук

en: Publication Types
uk: Тип публікації

en: Reset!
uk: Скидання!

en: (None)
uk: (Немає)

en: Are you sure you want to delete the author type: %title ?
uk: Ви впевнені, що потрібно вилучити тип автора: %title ?

en: Complete Name
uk: Повна назва

en: Affiliation
uk: Приєднання

en: Are you sure you want to delete the keyword: %title from ALL publications?
uk: Ви впевнені, що потрібно вилучити ключове слово: %title у всіх публікацій?

en: The uploaded file was only partially uploaded.
uk: Файл було завантажено лише частково.

en: No file was uploaded.
uk: Жодного файла не було відвантажено.

en: Missing a temporary folder.
uk: Відсутня тимчасова тека.

en: Failed to write file to disk.
uk: Не вдалося записати файл на диск.

en: File upload stopped by extension.
uk: Завантаження файлу зупинене розширенням.

en: Parsing file...
uk: Аналіз файла...

en: Saving nodes...
uk: Збереження матеріалів...

en: Export @count results
uk: Експортувати @count результати

en: First letter of title
uk: Перша літера в назві

en: Reset Search
uk: Скинути результати пошуку

en: Show ALL
uk: показати всі

en: 
                      %0  Book
                      %A  John Smith
                      %D  1959
                      %T  The Works of John Smith
                      ...
uk: 
                      %0  Книга
                      %A  Джон Сміт
                      %D  1959
                      %T  Праці Джона Сміта
                      ...

en: Other Biblio Fields
uk: Інші поля Biblio

en: Use &lt;bib&gt;citekey&lt;/bib&gt; or [bib]citebkey[/bib]to insert automatically numbered references.
uk: Використовуйте теги &lt;bib&gt;слово&lt;/bib&gt; або [bib]слово[/bib], щоб додати автоматично пронумеровану виноску.

en: administer biblio
uk: адмініструвати biblio

en: edit biblio authors
uk: редагувати biblio авторів

en: Edit author information
uk: Редагувати інформацію про автора

en: Add New Author Type
uk: Додати новий клас авторів

en: Edit keyword information
uk: Редагувати ключові слова

en: Orphaned Keywords
uk: Неприв'язані ключові слова

en: Autocomplete
uk: Автодоповнення

en: Drupal encountered some errors while attempting to install the database tables for the biblio module.
uk: В Drupal виникли деякі помилки при спробі встановити таблиці бази даних для biblio модуля.

en: Relational table linking keywords to biblio nodes
uk: Таблиця співвіднесення ключових слів з матеріалами biblio

en: Primary Key: The {node}.vid of the node.
uk: Головний ключ: {node}.vid of the node.

en: Stores the keywords related to nodes.
uk: Набір ключових слів, пов'язаних з матеріалами.

en: The type of duplicate 0=biblio, 1=author.
uk: Тип дублювання 0=biblio 1=автор

en: Conference Proceedings
uk: Праці конференції

en: Film
uk: Фільм

en: Artwork
uk: Оформлення

en: Hearing
uk: Слухання

en: Bill
uk: Рахунок

en: Personal
uk: Особисті

en: Date Published
uk: Дата оприлюднення

en: Custom 1
uk: Інше 1

en: Custom 2
uk: Інше 2

en: Custom 3
uk: Інше 3

en: Custom 4
uk: Інше 4

en: Custom 5
uk: Інше 5

en: Custom 6
uk: Інше 6

en: Custom 7
uk: Інше 7

en: Performers
uk: Виконавці

en: Contents
uk: Вміст

en: Cast
uk: Ролі

en: Number of Pages
uk: Кількість сторінок

en: First Page
uk: Перша сторінка

en: Computer
uk: Комп'ютер

en: Image Size
uk: Розмір зображення

en: Running Time
uk: Тривалість

en: Synopsis
uk: Анотація

en: Start Page
uk: Початкова сторінка

en: Session Number
uk: Номер сеансу

en: Magazine
uk: Журнал

en: Assignee
uk: Правонаступник

en: Institution
uk: Інститут

en: Degree
uk: Градуси

en: biblio settings
uk: biblio настроювання

en: Link this field to its keyword page
uk: Зробити це поле посиланням на його сторінку ключового слова
