Brochure Site (6.x-1.0-alpha3) - en to nl translation catalogue (2122 entries)

en: User interface
nl: Gebruikersinterface

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Berichttekst

en: Next
nl: Volgende

en: user
nl: gebruiker

en: Pages
nl: Pagina's

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: Reset to defaults
nl: Standaardwaarden terugzetten

en: enabled
nl: ingeschakeld

en: enable
nl: inschakelen

en: delete
nl: verwijderen

en: Register
nl: Registreren

en: Prefix
nl: Voorvoegsel

en: Suffix
nl: Achtervoegsel

en: E-mail
nl: E-mailadres

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Operations
nl: Handelingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Attribute
nl: Attribuut

en: Value
nl: Waarde

en: content
nl: inhoud

en: Groups
nl: Groepen

en: Group
nl: Groep

en: Author
nl: Auteur

en: List
nl: Lijst

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Actions
nl: Acties

en: disabled
nl: uitgeschakeld

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Omschrijving

en: Language
nl: Taal

en: page
nl: pagina

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Access control
nl: Toegangscontrole

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Administration
nl: Beheer

en: Comments
nl: Reacties

en: Action
nl: Actie

en: On
nl: Aan

en: error
nl: fout

en: Block title
nl: Bloktitel

en: Taxonomy
nl: Taxonomie

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Content types
nl: Inhoudstypen

en: Categories
nl: Categorieën

en: Version
nl: Versie

en: Go
nl: Gaan

en: view
nl: weergeven

en: File
nl: Bestand

en: File path
nl: Bestandspad

en: Login
nl: Inloggen

en: Advanced options
nl: Uitgebreide opties

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: Size
nl: Grootte

en: Search
nl: Zoeken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: None
nl: Geen

en: Display settings
nl: Weergave-instellingen

en: default
nl: standaard

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Number
nl: Nummer

en: Message
nl: Bericht

en: Block settings
nl: Blok instellingen

en: Comment form
nl: Reactieformulier

en: User contact form
nl: Gebruikerscontactformulier

en: - None -
nl: - Geen -

en: Weight
nl: Gewicht

en: Variable
nl: Variabele

en: Image
nl: Afbeelding

en: Center
nl: Gecentreerd

en: Help text
nl: Helptekst

en: Types
nl: Typen

en: Hierarchy
nl: Hiërarchie

en: Related terms
nl: Gerelateerde termen

en: Required
nl: Vereist

en: Parent
nl: Bovenliggend

en: Depth
nl: Diepte

en: none
nl: geen

en: Category
nl: Categorie

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: Import
nl: Importeren

en: Export
nl: Exporteren

en: Taxonomy term
nl: Taxonomie term

en: General settings
nl: Algemene instellingen

en: Description field
nl: Beschrijvingsveld

en: settings
nl: instellingen

en: Back
nl: Terug

en: Node ID
nl: Node-ID

en: Field
nl: Veld

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Save
nl: Opslaan

en: True
nl: Waar

en: False
nl: Niet waar

en: Preset Name
nl: Instellingnaam

en: Font
nl: Lettertype

en: Default
nl: Standaard

en: Background Color
nl: Achtergrondkleur

en: Summary
nl: Samenvatting

en: Update
nl: Bijwerken

en: Blank
nl: Leeg

en: Top
nl: Bovenaan

en: Time
nl: Tijd

en: Access
nl: Toegang

en: Add
nl: Toevoegen

en: remove
nl: verwijderen

en: View
nl: Weergeven

en: Format
nl: Formaat

en: Path
nl: Pad

en: Vocabularies
nl: Woordenlijsten

en: Manage
nl: Beheer

en: Region
nl: Gebied

en: Anchor
nl: Anker

en: Placeholder tokens
nl: Tokens

en: Display
nl: Weergave

en: Node type
nl: Node-type

en: results
nl: resultaten

en: search
nl: zoeken

en: Text
nl: Tekst

en: Theme
nl: Thema

en: read more
nl: lees verder

en: Timestamp
nl: Tijdstip

en: Keywords
nl: Trefwoorden

en: <none>
nl: -geen-

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Attachment
nl: Bijlage

en: Upload
nl: Uploaden

en: Picture
nl: Afbeelding

en: Upload image
nl: Upload afbeelding

en: Add custom breadcrumb trails for content types.
nl: Aangepast kruimelpad voor inhoudstypen toevoegen.

en: Add custom breadcrumb
nl: Aangepast kruimelpad toevoegen

en: Edit custom breadcrumb
nl: Bewerk aangepaste kruimelpad

en: No custom breadcrumbs have been defined.
nl: Geen aangepaste kruimelpaden gedefinieerd.

en: Add a new custom breadcrumb
nl: Aangepast kruimelpad toevoegen

en: Titles
nl: Titels

en: Paths
nl: Paden

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
nl: De volgende tokens kunnen worden gebruikt in paden en titels. Wanneer de tokens worden gebruikt in een pad of titel worden ze vervangen door de bijbehorende waarden.

en: Mail
nl: E-mail

en: Before
nl: Voor

en: After
nl: Na

en: User
nl: Gebruiker

en: Content type
nl: Inhoudstype

en: action
nl: actie

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Configure
nl: Instellen

en: Check
nl: Cheque

en: Files
nl: Bestanden

en: file
nl: bestand

en: User ID
nl: Gebruiker-ID

en: Error
nl: Fout

en: Options
nl: Opties

en: Sent email to %recipient
nl: E-mail naar %recipient is verzonden

en: Unable to send email to %recipient
nl: Het was niet mogelijk om een email naar %recipient te versturen

en: The subject of the message.
nl: Het onderwerp van het bericht.

en: Number of columns
nl: Aantal kolommen

en: Separator
nl: Scheidingsteken

en: Include
nl: Insluiten

en: Exclude
nl: Uitsluiten

en: Horizontal
nl: Horizontaal

en: Vertical
nl: Verticaal

en: Menu item
nl: Menuonderdeel

en: Expanded
nl: Uitgeklapt

en: All
nl: Alle

en: Active
nl: Actief

en: Submit @name
nl: @name indienen

en: Year
nl: Jaar

en: Date format
nl: Datumformaat

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Block
nl: Blok

en: Override title
nl: Titel overschrijven

en: Page
nl: Pagina

en: View arguments
nl: Bekijk argumenten

en: Bottom
nl: Onderkant

en: Configuration saved.
nl: Instellingen opgeslagen.

en: Taxonomy terms
nl: Taxonomietermen

en: Breadcrumb
nl: Kruimelpad

en: Mission
nl: Missie

en: Off
nl: Uit

en: Never
nl: Nooit

en: Header
nl: Kop

en: Footer
nl: Voet

en: Custom
nl: Aangepast

en: Roles
nl: Rollen

en: Comment
nl: Reactie

en: Comment ID
nl: Reactie-ID

en: Hostname
nl: Hostnaam

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Input format
nl: Invoerformaat

en: Signature
nl: Ondertekening

en: Filter
nl: Filteren

en: Location
nl: Locatie

en: Promoted to front page
nl: Aangeraden op de voorpagina

en: Sticky at top of lists
nl: Vastgeplakt bovenaan de lijst

en: Revisions
nl: Revisies

en: Log message
nl: Logbericht

en: Poll choices
nl: Enquête-keuzes

en: Session ID
nl: Sessie-ID

en: File ID
nl: Bestand ID

en: File name
nl: Bestandsnaam

en: File MIME type
nl: Bestands-MIME-type

en: Node revision ID
nl: Node revisie ID

en: Vocabulary
nl: Woordenlijst

en: Vocabulary ID
nl: Woordenlijst ID

en: Vocabulary name
nl: Naam van woordenlijst

en: Term name
nl: Naam term

en: Last access
nl: Laatste toegang

en: Last login
nl: Laatste login

en: Field name
nl: Veldnaam

en: Field type
nl: Veldtype

en: Global settings
nl: Algemene instellingen

en: Fields
nl: Velden

en: Widget type
nl: Widgettype

en: Contains
nl: Bevat

en: Is less than
nl: Is kleiner dan

en: Is less than or equal to
nl: Is kleiner dan of gelijk aan

en: Is equal to
nl: Is gelijk aan

en: Is greater than or equal to
nl: Is groter dan of gelijk aan

en: Is greater than
nl: Is groter dan

en: Is not equal to
nl: Is niet gelijk aan

en: Overridden
nl: Overschreven

en: Conditions
nl: Voorwaarden

en: Watchdog
nl: Waakhond

en: Mode
nl: Modus

en: Normal
nl: Normaal

en: N/A
nl: n.v.t.

en: %time ago
nl: %time geleden

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: Advanced
nl: Geavanceerd

en: Up
nl: Omhoog

en: 1 attachment | @count attachments
nl[0]: 1 bijlage
nl[1]: @count bijlagen

en: Width
nl: Breedte

en: Height
nl: Hoogte

en: This field is required.
nl: Dit veld is verplicht.

en: Scale
nl: Schalen

en: Medium
nl: Middelgroot

en: Sortable
nl: Sorteerbaar

en: Plain text
nl: Platte tekst

en: Month
nl: Maand

en: System
nl: Systeem

en: Amount
nl: Hoeveelheid

en: Unlimited
nl: Onbeperkt

en: State
nl: Provincie

en: Terms
nl: Termen

en: Recipient
nl: Ontvanger

en: security
nl: veiligheid

en: Calendar
nl: Kalender

en: Method
nl: Methode

en: Africa/Algiers
nl: Afrika/Algiers

en: Africa/Asmera
nl: Afrika/Asmara

en: Africa/Bangui
nl: Afrika/Bangui

en: Africa/Blantyre
nl: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
nl: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
nl: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
nl: Afrika/Caïro

en: Africa/Ceuta
nl: Afrika/Ceuta

en: Africa/Dar_es_Salaam
nl: Afrika/Dar es Salaam

en: Africa/Djibouti
nl: Afrika/Djibouti

en: Africa/Douala
nl: Afrika/Douala

en: Africa/Gaborone
nl: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
nl: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
nl: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Kampala
nl: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
nl: Afrika/Khartoum

en: Africa/Kigali
nl: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
nl: Afrika/Kinshasa

en: Africa/Lagos
nl: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
nl: Afrika/Libreville

en: Africa/Luanda
nl: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
nl: Afrika/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
nl: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
nl: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
nl: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
nl: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
nl: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
nl: Afrika/Mogadishu

en: Africa/Nairobi
nl: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
nl: Afrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
nl: Afrika/Niamey

en: Africa/Porto-Novo
nl: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Tripoli
nl: Afrika/Tripoli

en: Africa/Tunis
nl: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
nl: Afrika/Windhoek

en: America/Adak
nl: Amerika/Adak

en: America/Anchorage
nl: Amerika/Anchorage

en: America/Anguilla
nl: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
nl: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
nl: Amerika/Araguaina

en: America/Aruba
nl: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
nl: Amerika/Asuncion

en: America/Atka
nl: Amerika/Atka

en: America/Barbados
nl: Amerika/Barbados

en: America/Belem
nl: Amerika/Belem

en: America/Belize
nl: Amerika/Belize

en: America/Boa_Vista
nl: Amerika/Boa Vista

en: America/Bogota
nl: Amerika/Bogota

en: America/Boise
nl: Amerika/Boise

en: America/Buenos_Aires
nl: Amerika/Buenos Aires

en: America/Cambridge_Bay
nl: Amerika/Cambridge Bay

en: America/Cancun
nl: Amerika/Cancun

en: America/Caracas
nl: Amerika/Caracas

en: America/Catamarca
nl: Amerika/Catamarca

en: America/Cayenne
nl: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
nl: Amerika/Cayman

en: America/Chicago
nl: Amerika/Chicago

en: America/Chihuahua
nl: Amerika/Chihuahua

en: America/Cordoba
nl: Amerika/Cordoba

en: America/Costa_Rica
nl: Amerika/Costa Rica

en: America/Cuiaba
nl: Amerika/Cuiaba

en: America/Curacao
nl: Amerika/Curaçao

en: America/Dawson
nl: Amerika/Dawson

en: America/Dawson_Creek
nl: Amerika/Dawson Creek

en: America/Denver
nl: Amerika/Denver

en: America/Detroit
nl: Amerika/Detroit

en: America/Dominica
nl: Amerika/Dominica

en: America/Edmonton
nl: Amerika/Edmonton

en: America/Eirunepe
nl: Amerika/Eirunepe

en: America/El_Salvador
nl: Amerika/El Salvador

en: America/Ensenada
nl: Amerika/Enseneda

en: America/Fort_Wayne
nl: Amerika/Fort Wayne

en: America/Fortaleza
nl: Amerika/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
nl: Amerika/Glace Bay

en: America/Godthab
nl: Amerika/Godthab

en: America/Goose_Bay
nl: Amerika/Goose Bay

en: America/Grand_Turk
nl: Amerika/Grand Turk

en: America/Grenada
nl: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
nl: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
nl: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
nl: Amerika/Guayaquil

en: America/Guyana
nl: Amerika/Guyana

en: America/Halifax
nl: Amerika/Halifax

en: America/Havana
nl: Amerika/Havana

en: America/Hermosillo
nl: Amerika/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
nl: Amerika/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
nl: Amerika/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
nl: Amerika/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
nl: Amerika/Indiana/Vevay

en: America/Indianapolis
nl: Amerika/Indianapolis

en: America/Inuvik
nl: Amerika/Inuvik

en: America/Iqaluit
nl: Amerika/Iqaluit

en: America/Jamaica
nl: Amerika/Jamaica

en: America/Jujuy
nl: Amerika/Jujuy

en: America/Juneau
nl: Amerika/Juneau

en: America/Kentucky/Monticello
nl: Amerika/Kentucky/Monticello

en: America/Knox_IN
nl: Amerika/Knox IN

en: America/La_Paz
nl: Amerika/La Paz

en: America/Lima
nl: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
nl: Amerika/Los Angeles

en: America/Louisville
nl: Amerika/Louisville

en: America/Maceio
nl: Amerika/Maceio

en: America/Managua
nl: Amerika/Managua

en: America/Manaus
nl: Amerika/Manaus

en: America/Martinique
nl: Amerika/Martinique

en: America/Mazatlan
nl: Amerika/Mazatlan

en: America/Mendoza
nl: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
nl: Amerika/Menominee

en: America/Merida
nl: Amerika/Merida

en: America/Mexico_City
nl: Amerika/Mexico-stad

en: America/Miquelon
nl: Amerika/Miquelon

en: America/Monterrey
nl: Amerika/Monterrey

en: America/Montevideo
nl: Amerika/Montevideo

en: America/Montreal
nl: Amerika/Montreal

en: America/Montserrat
nl: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
nl: Amerika/Nassau

en: America/New_York
nl: Amerika/New York

en: America/Nipigon
nl: Amerika/Nipigon

en: America/Nome
nl: Amerika/Nome

en: America/Noronha
nl: Amerika/Noronha

en: America/Panama
nl: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
nl: Amerika/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
nl: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
nl: Amerika/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
nl: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
nl: Amerika/Port of Spain

en: America/Porto_Acre
nl: Amerika/Porto Acre

en: America/Porto_Velho
nl: Amerika Porto Velho

en: America/Puerto_Rico
nl: Amerika/Puero Rico

en: America/Rainy_River
nl: Amerika/Rainy River

en: America/Rankin_Inlet
nl: Amerika/Rankin Inlet

en: America/Recife
nl: Amerika/Recife

en: America/Regina
nl: Amerika/Regina

en: America/Rio_Branco
nl: Amerika/Rio Branco

en: America/Rosario
nl: Amerika/Rosario

en: America/Santiago
nl: Amerika/Santiago

en: America/Santo_Domingo
nl: Amerika/Santo Domingo

en: America/Sao_Paulo
nl: Amerika/Sau_Paulo

en: America/Scoresbysund
nl: Amerika/Scoresbysund

en: America/Shiprock
nl: Amerika/Shiprock

en: America/St_Johns
nl: Amerika/St Johns

en: America/St_Kitts
nl: Amerika/St Kitts

en: America/St_Lucia
nl: Amerika/St Lucia

en: America/St_Thomas
nl: Amerika/St Thomas

en: America/St_Vincent
nl: Amerika/St Vincent

en: America/Swift_Current
nl: Amerika/Swift Current

en: America/Tegucigalpa
nl: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
nl: Amerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
nl: Amerika/Thunder Bay

en: America/Tijuana
nl: Amerika/Tijuana

en: America/Tortola
nl: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
nl: Amerika/Vancouver

en: America/Virgin
nl: Amerika/Virgin

en: America/Whitehorse
nl: Amerika/Whitehorse

en: America/Winnipeg
nl: Amerika/Winnipeg

en: America/Yakutat
nl: Amerika/Yakutat

en: America/Yellowknife
nl: Amerika/Yellowknife

en: Antarctica/South_Pole
nl: Antarctica/Zuidpool

en: Arctic/Longyearbyen
nl: Antarctica/Longyearbyen

en: Australia/ACT
nl: Australië/ACT

en: Australia/Adelaide
nl: Australië/Adelaide

en: Australia/Brisbane
nl: Australië/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
nl: Australië/Broken_Hill

en: Australia/Canberra
nl: Australië/Canberra

en: Australia/Darwin
nl: Australië/Darwin

en: Australia/Hobart
nl: Australië/Hobart

en: Australia/LHI
nl: Australië/LHI

en: Australia/Lindeman
nl: Australië/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
nl: Australië/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
nl: Australië/Melbourne

en: Australia/NSW
nl: Australië/NSW

en: Australia/North
nl: Australië/Noord

en: Australia/Perth
nl: Australië/Perth

en: Australia/Queensland
nl: Australië/Queensland

en: Australia/South
nl: Australië/Zuid

en: Australia/Sydney
nl: Australië/Sydney

en: Australia/Tasmania
nl: Australië/Tasmanië

en: Australia/Victoria
nl: Australië/Victoria

en: Australia/West
nl: Australië/West

en: Australia/Yancowinna
nl: Australië/Yancowinna

en: Europe/Amsterdam
nl: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
nl: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
nl: Europa/Athene

en: Europe/Belfast
nl: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
nl: Europa/Belgrado

en: Europe/Berlin
nl: Europa/Berlijn

en: Europe/Bratislava
nl: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
nl: Europa/Brussel

en: Europe/Bucharest
nl: Europa/Boekarest

en: Europe/Budapest
nl: Europa/Boedapest

en: Europe/Chisinau
nl: Europa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
nl: Europa/Kopenhagen

en: Europe/Dublin
nl: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
nl: Europa/Gibraltar

en: Europe/Helsinki
nl: Europa/Helsinki

en: Europe/Istanbul
nl: Europa/Istanboel

en: Europe/Kaliningrad
nl: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
nl: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
nl: Europ/Lissabon

en: Europe/Ljubljana
nl: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
nl: Europa/Londen

en: Europe/Luxembourg
nl: Europa/Luxemburg

en: Europe/Madrid
nl: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
nl: Europa/Malta

en: Europe/Minsk
nl: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
nl: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
nl: Europa/Moskou

en: Europe/Nicosia
nl: Europa/Nicosia

en: Europe/Oslo
nl: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
nl: Europa/Paris

en: Europe/Prague
nl: Europa/Praag

en: Europe/Riga
nl: Europa/Riga

en: Europe/Rome
nl: Europa/Rome

en: Europe/Samara
nl: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
nl: Europa/San Marino

en: Europe/Sarajevo
nl: Europa/Sarajevo

en: Europe/Skopje
nl: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
nl: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
nl: Europa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
nl: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
nl: Europa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
nl: Europa/Tiraspol

en: Europe/Vaduz
nl: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
nl: Europa/Vaticaanstad

en: Europe/Vienna
nl: Europa/Wenen

en: Europe/Vilnius
nl: Europa/Vilnius

en: Europe/Warsaw
nl: Europa/Warschau

en: Europe/Zagreb
nl: Europa/Zagreb

en: Europe/Zurich
nl: Europa/Zürich

en: Day
nl: Dag

en: Table
nl: Tabel

en: View all
nl: Alles weergeven

en: Now
nl: Nu

en: All views
nl: Alle weergaven

en: Start date
nl: Begindatum

en: End date
nl: Einddatum

en: The name of the menu the node belongs to.
nl: De naam van het menu waartoe de node behoort.

en: Node path settings
nl: Padinstellingen voor nodes.

en: Default path pattern (applies to all node types with blank patterns below)
nl: Standaard padpatroon (wordt toegepast op alle node-types hieronder met blanco patronen)

en: Generate aliases for all existing nodes which do not already have aliases.
nl: Maak aliassen voor alle bestaande nodes die nog geen alias hebben.

en: The vocabulary that the page's first category belongs to.
nl: De woordenlijst waartoe de eerste categorie van de pagina behoort.

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
nl: Standaardpadpatroon (toegepast op alle woordenlijsten met blancopatronen hieronder)

en: The name of the category.
nl: Naam van de categorie.

en: The id number of the category.
nl: Het ID-nummer van de categorie

en: Pattern for all %vocab-name paths
nl: Patroon voor alle %vocab-name paden

en: Forum path settings
nl: Padinstellingen voor forums

en: Pattern for forums and forum containers
nl: Patronen voor forums en forumcontainers

en: Generate aliases for all existing forums and forum containers which do not already have aliases.
nl: Maak aliassen aan voor alle bestaande forums en forumcontainers die nog geen alias hebben.

en: Bulk update of forums and forum containers completed, one alias generated. | Bulk update of forums and forum containers completed, @count aliases generated.
nl[0]: Massale aanmaak van forums en forumcontainers voltooid, 1 alias aangemaakt.
nl[1]: Massale aanmaak van forums en forumcontainers voltooid, @count aliassen aangemaakt.

en: User path settings
nl: Padinstellingen voor gebruiker

en: Pattern for user account page paths
nl: Patroon voor gebruikeraccount-paginapaden

en: Generate aliases for all existing user account pages which do not already have aliases.
nl: Maak aliassen aan voor alle bestaande gebruikeraccount-pagina's die nog geen alias hebben.

en: Blog path settings
nl: Instellingen voor blogpaden

en: Pattern for blog page paths
nl: Patroon voor blogpaginapaden

en: Generate aliases for all existing blog pages which do not already have aliases.
nl: Maak aliassen aan voor alle bestaande blog-pagina's die nog geen alias hebben

en: User-tracker path settings
nl: Padinstellingen voor gebruiker-tracker

en: Pattern for user-tracker page paths
nl: Patroon voor gebruiker-tracker-paginapaden

en: Generate aliases for all existing user-tracker pages which do not already have aliases.
nl: Maak aliassen aan voor alle bestaande gebruiker-tracker-pagina's die nog geen alias hebben.

en: Verbose
nl: Uitvoerig

en: Display alias changes (except during bulk updates).
nl: Aliaswijzigingen weergeven (uitgezonderd tijdens massale updates).

en: Replace by separator
nl: Vervang door scheidingsteken

en: Maximum alias length
nl: Maximale aliaslengte

en: Maximum component length
nl: Maximale lengte van de componenten

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
nl: Maximale tekstlengte van elke component in de alias (bvb.[title]). 100 wordt aanbevolen. Voor details, zie <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a>.

en: Update action
nl: Update-actie

en: What should pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
nl: Wat dient Pathauto te doen wanneer een bestaande inhoud wordt bijgewerkt die al een alias heeft?

en: Strings to Remove
nl: Te verwijderen tekenreeksen

en: Created new alias %dst for %src
nl: Nieuwe alias %dst aangemaakt voor %src

en: administer pathauto
nl: Pathauto beheren

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
nl: Verschaft een mechanisme voor modules voor het automatisch aanmaken van aliassen voor de inhoud die zij beheren.

en: !time ago
nl: !time geleden

en: Other
nl: Andere

en: Background color
nl: Achtergrondkleur

en: Basic
nl: Basis

en: Repeat
nl: Herhalen

en: List type
nl: Lijsttype

en: Role
nl: Rol

en: Select all
nl: Alles selecteren

en: String
nl: Tekenreeks

en: Not installed
nl: Niet geïnstalleerd

en: Referrer
nl: Doorverwijzer

en: Exists
nl: Bestaat

en: Both
nl: Beide

en: Filtered text (user selects input format)
nl: Gefilterde tekst (gebruiker geeft invoerformaat op)

en: Text processing
nl: Tekstverwerking

en: Maximum length
nl: Maximum lengte

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
nl: De maximum lengte van het veld in karakters. Laat leeg voor ongelimiteerde grootte.

en: Rows
nl: Rijen

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: description
nl: beschrijving

en: Smiley
nl: Emoticon

en: <All>
nl: -Allemaal-

en: As Time Ago
nl: Als tijd geleden

en: access all views
nl: toegang tot alle Views

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
nl: Views zijn op maat gemaakte lijsten van content op de website; ze zijn configureerbaar en geven controle over hoe de lijst van inhoud wordt weergegeven.

en: Edit view
nl: View bewerken

en: Override
nl: Overschrijven

en: Clone
nl: Dupliceren

en: Existing Views
nl: Bestaande Views

en: Default Views
nl: Standaard views

en: Summary, sorted ascending
nl: Samenvatting, oplopend gesorteerd

en: Summary, sorted descending
nl: Samenvatting, aflopend gesorteerd

en: Ascending
nl: Oplopend

en: Descending
nl: Aflopend

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
nl: De tekst die bovenaan de view wordt weergegeven. Optioneel.

en: Normal menu item
nl: Normaal menu-item

en: Empty text
nl: Lege tekst

en: Expose
nl: Geef weer voor bezoekers

en: Down
nl: Omlaag

en: Wildcard
nl: Joker

en: Arguments
nl: Argumenten

en: Optional
nl: Optioneel

en: Order
nl: Volgorde

en: Add criteria
nl: Criteria toevoegen

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
nl: Naam van de View mag letters, cijfers of onderstrepingstekens bevatten.

en: administer views
nl: Views beheren

en: Random
nl: Willekeurig

en: Uncategorized
nl: Zonder categorie

en: Position
nl: Positie

en: Basic settings
nl: Basis instellingen

en: Basic setup
nl: Basisinstellingen

en: Allow users to choose default
nl: Gebruikers mogen een standaard selecteren

en: Buttons and plugins
nl: Knoppen en plug-ins

en: Editor appearance
nl: Editor weergave

en: Toolbar location
nl: Werkbalk locatie

en: Path location
nl: Padlocatie

en: Enable resizing button
nl: Vergrootknop inschakelen

en: Block formats
nl: Blok opmaak

en: Cleanup and output
nl: Opschonen en uitvoeren

en: Verify HTML
nl: HTML controleren

en: Preformatted
nl: Voorgeformateerd

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
nl: &lt;font&gt; tags converteren naar stijlen

en: Remove linebreaks
nl: Regeleinden verwijderen

en: Apply source formatting
nl: Broncode-opmaak toepassen

en: Editor CSS
nl: CSS-editor

en: CSS path
nl: CSS-pad

en: CSS classes
nl: CSS-klassen

en: Profile
nl: Profiel

en: Close
nl: Sluiten

en: Term description
nl: Omschrijving van term

en: Edit group
nl: Bewerk groep

en: fields
nl: velden

en: Save settings
nl: Instellingen opslaan

en: Operation
nl: Bewerking

en: reply
nl: beantwoorden

en: Duration
nl: Tijdsduur

en: Threshold
nl: Drempelwaarde

en: Defaults
nl: Standaardinstellingen

en: First Name
nl: Voornaam

en: Last Name
nl: Achternaam

en: Collapsed
nl: Ingeklapt

en: Logout
nl: Uitloggen

en: Sort by
nl: Sorteer volgens

en: Created date
nl: Aanmaakdatum

en: Default language
nl: Standaardtaal

en: Size of textfield
nl: Lengte van het tekstveld

en: Authoring information
nl: Auteursinformatie

en: Leave blank for %anonymous.
nl: Leeglaten voor %anonymous.

en: Attachments
nl: Bijlagen

en: File attachments
nl: Bestandsbijlagen

en: File Upload
nl: Bestandsupload

en: Edit term
nl: Term bewerken

en: Token
nl: Patroon voor vervanging

en: Time format
nl: Tijdformaat

en: Week of @date
nl: Week van @date

en: Clear
nl: Leegmaken

en: Node title
nl: Node-titel

en: Full text
nl: Volledige tekst

en: Feed settings
nl: Feedinstellingen

en: Source
nl: Bron

en: Date/Time
nl: Datum/Tijd

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: Select all rows in this table
nl: Selecteer alle regels van deze tabel

en: Deselect all rows in this table
nl: De-selecteer alle regels van deze tabel

en: Search results
nl: Zoekresultaten

en: Your search yielded no results
nl: Uw zoekopdracht heeft geen resultaten opgeleverd

en: Please enter some keywords.
nl: Geef enkele trefwoorden op.

en: Token actions
nl: Token-acties

en: Replacement value
nl: Vervangende waarde

en: tokens
nl: patronen voor vervanging

en: unlimited
nl: ongelimiteerd

en: Replacement patterns
nl: Vervangingspatronen

en: Deleted
nl: Verwijderd

en: User's name
nl: Gebruikersnaam

en: User's ID
nl: Gebruikers-ID

en: User's email address
nl: E-mailadres gebruiker

en: User's registration date
nl: Registratiedatum gebruiker

en: Days since the user registered
nl: Aantal dagen dat de gebruiker geregistreerd is

en: User's last login date
nl: Gebruiker laatste login datum

en: Days since the user's last login
nl: Dag wanneer gebruiker voor het laatst ingelogd was

en: The URL of the user's profile page.
nl: De URL van het gebruikersprofiel

en: Replace
nl: Vervangen

en: Allowed values list
nl: Lijst met toegestane waardes

en: Publishing options
nl: Publicatie-opties

en: Create new revision
nl: Nieuwe revisie aanmaken

en: First
nl: Eerste

en: Limit
nl: Limiet

en: Font size
nl: Lettergrootte

en: Configure block
nl: Blok instellen

en: timezone
nl: tijdzone

en: Hour
nl: Uur

en: Minute
nl: Minuut

en: Second
nl: Seconde

en: Select List
nl: Selectielijst

en: Input Type
nl: Invoertype

en: Select list
nl: Selectielijst

en: Text field
nl: Tekstveld

en: Granularity
nl: Nauwkeurigheid

en: Long
nl: Lang

en: Short
nl: Kort

en: To date
nl: Einddatum

en: From date
nl: Begindatum

en: Target type
nl: Doeltype

en: Source type
nl: Brontype

en: body
nl: berichttekst

en: Date field
nl: Datumveld

en: Url field
nl: URL-veld

en: Location field
nl: Locatieveld

en: Uid field
nl: Uid-veld

en: !type Fields
nl: !type velden

en: Alignment
nl: Uitlijnen

en: Randomize
nl: Willekeurig

en: Revert
nl: Terugzetten

en: Greater than
nl: Groter dan

en: Replacement patterns for @name
nl: Vervangpatronen voor @name

en: Open in new window
nl: Open in nieuw venster

en: Display fields
nl: Velden weergeven

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: Date formats
nl: Datumformaten

en: or
nl: of

en: Poll settings
nl: Enquête instellingen

en: Convert
nl: Converteer

en: Parent term
nl: Bovenliggende term

en: All blogs
nl: Alle blogs

en: Style
nl: Stijl

en: view revisions
nl: revisies bekijken

en: Revisions for %title
nl: Revisies van %title

en: !date by !username
nl: !date door !username

en: revert
nl: terugzetten

en: Revision
nl: Revisie

en: current revision
nl: huidige revisie

en: Missing
nl: Ontbreekt

en: Permissions
nl: Toegangsrechten

en: Your settings have been saved.
nl: Instellingen opgeslagen.

en: vocabularies and terms
nl: woordenlijsten en termen

en: Reversed
nl: Omgekeerd

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Reverse
nl: Omkeren

en: Thousands separator
nl: Duizendtallenscheider

en: User name
nl: Gebruikersnaam

en: %type settings
nl: %type instellingen

en: Not published
nl: Niet gepubliceerd

en: Menu settings
nl: Menu-instellingen

en: edit
nl: bewerk

en: Unformatted
nl: Niet-geformatteerd

en: Path to the "convert" binary
nl: Pad naar de conversiebibliotheek

en: Formats
nl: Formaten

en: New comments
nl: Nieuwe reacties

en: Relationships
nl: Relaties

en: Relationship
nl: Relatie

en: relationships
nl: relaties

en: Sort criteria
nl: Sorteercriteria

en: <Hidden>
nl: -Verborgen-

en: The primary identifier for a node.
nl: De primaire identificatie van een node.

en: Translations
nl: Vertalingen

en: Video width
nl: Videobreedte

en: Video height
nl: Videohoogte

en: JPEG quality
nl: JPEG-kwaliteit

en: Audio bitrate
nl: Audio-bitrate

en: Loading...
nl: Bezig met laden...

en: Comment settings
nl: Reactie-instellingen

en: Related content
nl: Gerelateerde inhoud

en: Sticky
nl: Vastgeplakt (sticky)

en: Content Type
nl: Inhoudstype

en: Read only
nl: Alleen lezen

en: users
nl: gebruikers

en: Processing
nl: Bezig

en: disable
nl: uitschakelen

en: Output format
nl: Uitvoerformaat

en: Path to file
nl: Pad naar bestand

en: Storage
nl: Opslag

en: File upload error. Could not move uploaded file.
nl: Fout bij uploaden van bestand. Geuploade bestand kon niet verplaatst worden.

en: Action to take
nl: Uit te voeren actie

en: Default value
nl: Standaardwaarde

en: Timezone
nl: Tijdzone

en: Comment title
nl: Titel van de reactie

en: Enable custom alternate text
nl: Eigen 'alt'-tekst toestaan

en: Enable custom title text
nl: Eigen 'title'-tekst toestaan

en: Apply
nl: Toepassen

en: Select
nl: Selecteer

en: Show blocks
nl: Blokken weergeven

en: Enter the terms you wish to search for.
nl: Geef de woorden op waarnaar u wilt zoeken.

en: Bold
nl: Vet

en: Copy
nl: Kopieren

en: Information
nl: Informatie

en: No content types available.
nl: Geen inhoudstypen beschikbaar.

en: PHP Code
nl: PHP-code

en: Simple
nl: Eenvoudig

en: Translation
nl: Vertaling

en: Menus
nl: Menu's

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
nl: Een door komma's gescheiden lijst van termen die de inhoud beschrijft. Bijvoorbeeld: grappig, bungee springen, "Company, Inc.".

en: A valid date is required for %title.
nl: Een valide datum is vereist voor %title.

en: Date API requirements
nl: Date API vereisten

en: A Date API that can be used by other modules.
nl: Een Date API dat gebruikt kan worden door andere modules.

en: Relative
nl: Relatief

en: Above
nl: Boven

en: Number of values
nl: Aantal waardes

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
nl: Waarschuwing! Het aanpassen van deze instelling nadat data is gecreëerd kan resulteren in het verlies van data!

en: The UNTIL value is required for repeating dates.
nl: De herhaal-tot-waarde is vereist voor herhalende data.

en: @min and @max
nl: @min en @max

en: Previous field
nl: Vorig veld

en: Next field
nl: Volgend veld

en: Until
nl: Tot

en: Date to stop repeating this item.
nl: Datum waarop gestopt moet worden met herhaling.

en: -- Any
nl: -- Alle

en: Day of Month
nl: Dag van de maand

en: Day of Week
nl: Dag van de week

en: Except
nl: Uitgezonderd

en: Every @number
nl: Iedere @number

en: Third
nl: Derde

en: Fourth
nl: Vierde

en: Fifth
nl: Vijfde

en: Default time zone
nl: Standaard tijdzone

en: Select the default site time zone. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time.
nl: Selecteer de standaard tijdzone voor de website. In geval van twijfel, kies de tijdzone die het dichtst gelegen is bij uw eigen locatie en die dezelfde omschakeling maakt voor zomer- en wintertijd.

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
nl: <em>tekst</em>, waarmee tekstvelden kunnen worden toegevoegd. Een tekstveld kan uitsluitend platte tekst bevatten of optioneel gebruik maken van Drupal's invoerformaat voor een veilige toepassing van opgemaakte tekst. Tekstvelden kunnen of één regel of meerdere regels bestaan, of voor betere controle op de invoer kunnen selectielijsten, keuze rondjes of keuze vakjes gebruikt worden. Indien gewenst kan CCK de inhoud valideren aan de hand van een aantal toegelaten waarden.

en: Add another item
nl: Item toevoegen

en: Full node
nl: Volledige node

en: Search Index
nl: Zoekindex

en: Search Result
nl: Zoekresultaten

en: Updating field type %type with module %module.
nl: Veldtype %type met module %module bijwerken.

en: Updating widget type %type with module %module.
nl: Bezig met updaten van widget type %type met module %module.

en: Manage fields
nl: Velden beheren

en: Remove field
nl: Veld verwijderen

en: Allows administrators to define new content types.
nl: Maakt het beheerders mogelijk om nieuwe inhoudstypes te definiëren

en: Advanced usage only: PHP code that returns a keyed array of allowed values. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the array returned by this code will override the allowed values list above.
nl: Alleen voor geavanceerd gebruik: PHP-code die een array met sleutels geeft van de toegestane waardes. Moet niet beginnen en eindigen met &lt;?php ?&gt;. Als dit veld in ingevuld zullen de bovenstaande toegestane waardes worden genegeerd.

en: Trimmed
nl: Ingekort

en: Used in
nl: gebruikt in

en: No fields have been defined for any content type yet.
nl: Er zijn nog geen velden gedefinieerd voor enig inhoudstype.

en: no styling
nl: geen opmaak

en: simple
nl: eenvoudig

en: fieldset
nl: veldengroep

en: fieldset - collapsible
nl: set van velden - inklapbaar

en: fieldset - collapsed
nl: set van velden - ingeklapt

en: Added field %label.
nl: Het veld %label is toegevoegd.

en: There was a problem adding field %label.
nl: Er is een probleem opgetreden tijdens toevoegen van het veld %label.

en: There was a problem creating field %label.
nl: Er is een probleem met het aanmaken van veld %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
nl: Bent u zeker dat u het veld %field wenst te verwijderen?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
nl: Als dit veld nog inhoud bevat gaat deze verloren. Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Removed field %field from %type.
nl: Veld %field is verwijderd uit %type.

en: There was a problem deleting %field from %type.
nl: Er is een probleem opgetreden met het verwijderen van %field van %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
nl: Deze instellingen gelden voor het %field veld, in elk inhoudstype waar deze in voor komt.

en: Save field settings
nl: Veldinstellingen indienen

en: The default value PHP code returned an incorrect value.<br/>Expected format: <pre>!sample</pre> Returned value: @value
nl: De standaardwaarde PHP-code heeft een verkeerde waarde.<br />Het verwachtte formaat: <pre>!sample</pre>. De huidige waarde: @value.

en: The default value is invalid.
nl: De standaardwaarde is ongeldig.

en: Saved field %label.
nl: Veld %label opgeslagen

en: The update has encountered an error.
nl: De update heeft een fout ontdekt.

en: Processing %title
nl: Bezig met %title

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
nl[0]: 1 item succesvol verwerkt:
nl[1]: @count items succesvol verwerkt:

en: Referenced node ID
nl: Gerefereerde node ID

en: Referenced node title
nl: Gerefereerde node titel

en: Raw number value
nl: Ongefilterde numerieke waarde

en: Formatted number value
nl: Geformatteerde numerieke waarde

en: Raw, unfiltered text
nl: Rauwe, ongefilterde tekst

en: Formatted and filtered text
nl: Geformatteerde en gefilterde tekst

en: Referenced user ID
nl: Gerefereerde gebruikers ID

en: Referenced user name
nl: Gerefereerde gebruikersnaam

en: Group multiple values
nl: Groepeer meerdere waardes

en: Select the content type to export.
nl: Selecteer de inhoudstypes om te exporteren

en: Export data
nl: Exporteer data

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
nl: Kopieer de geexporteerde tekst en plak het in een ander inhoudstype of gebruik de importeerfunctie.

en: This form will import field definitions exported from another content type or another database.<br/>Note that fields cannot be duplicated within the same content type, so imported fields will be added only if they do not already exist in the selected type.
nl: Dit formulier zal veldinformatie importeren die zijn geexporteerd uit een ander inhoudstype of database.<br />Merk op dat velden niet kunnen worden gedupliceerd in hetzelfde inhoudstype, dus geimporteerde velden zullen alleen worden toegevoegd als ze nog niet bestaan in het geselecteerde inhoudstype.

en: <Create>
nl: <Maak>

en: Select the content type to import these fields into.<br/>Select &lt;Create&gt; to create a new content type to contain the fields.
nl: Selecteer het inhoudstype waarin deze velden moeten worden geimporteerd.<br />Selecteer &lt;Maak&gt; om een nieuw inhoudstype te maken waarin de velden komen.

en: Import data
nl: Importeer data

en: Paste the text created by a content export into this field.
nl: Plak de tekst die is geexporteerd in dit veld.

en: The import data is not valid import text.
nl: De geimporteerde data is geen valide importeertekst.

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
nl: De volgende modules moeten worden aangezet om te kunnen importeren: %modules.

en: The content type %type already exists in this database.
nl: Het inhoudstype %type bestaat al in de database.

en: Exiting. No import performed.
nl: Gestopt, er is niks geimporteerd.

en: An error has occurred adding the content type %type.<br/>Please check the errors displayed for more details.
nl: Er is een fout opgetreden tijden het toevoegen van het inhoudstype %type.<br />Bekijk de foutmeldingen voor meer informatie.

en: The imported field %field_label (%field_name) was not added to %type because that field already exists in %type.
nl: Het geimporteerde veld %field_label (%field_name) is niet toegevoegd aan %type omdat het veld al bestaat in %type.

en: The field %field_label (%field_name) was added to the content type %type.
nl: Het veld %field_label (%field_name) is toegevoegd aan het inhoudstype %type.

en: An error occurred when exporting the 'display settings' data for the field %field_name.<br/>The db error is: '%db_err'.
nl: Er is een fout opgetreden tijdens het exporteren van de weergaveinstellingendata voor het veld %field_name.<br />De databasefoutmelding is: '%db_err'.

en: Content Copy
nl: Kopieer inhoud

en: Enables ability to import/export field definitions.
nl: Laat velddefinities geimporteerd en geexporteerd worden.

en: view
nl: bekijk

en: Please <a href="!url">configure your field permissions</a> immediately. All fields are inaccessible by default.
nl: Configureer nu de <a href="!url">veldpermissies</a>. Alle velden zijn standaard niet toegankelijk.

en: Content Permissions
nl: Inhoudpermissies

en: Set field-level permissions for CCK fields.
nl: Stel veldpermissies in voor CCK-velden.

en: These settings apply to the group in the node editing form.
nl: Deze instellingen zijn voor de groep in het node-bewerkformulier.

en: always open
nl: altijd open

en: collapsible
nl: inklapbaar

en: collapsed
nl: ingeklapt

en: Instructions to present to the user on the editing form.
nl: Gebruikersinstructies bij het bewerkformulier.

en: These settings apply to the group on node display.
nl: Deze instellingen zijn voor de groep van de node-weergave.

en: A description of the group.
nl: Een beschrijving van de groep

en: Are you sure you want to remove the group %label?
nl: Weet u zeker dat u de groep %label wilt verwijderen?

en: The group %group_name has been removed.
nl: De groep %group is verwijderd.

en: Fieldgroup
nl: Veldgroep

en: Node reference
nl: Nodereferentie

en: Store the ID of a related node as an integer value.
nl: Het ID van een gerelateerde node als een getal opslaan.

en: Content types that can be referenced
nl: Inhoudstypes waarnaar een referentie geplaatst kan worden

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
nl: Geavanceerd - Nodes die kunnen worden gerefereerd (View)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
nl: Geef een door komma's gescheiden lijst met argumenten op om aan de view door te geven.

en: Title (link)
nl: Titel (link)

en: Title (no link)
nl: Titel (geen link)

en: Autocomplete text field
nl: Automatisch aanvullend tekstveld

en: Nodereference autocomplete
nl: Nodereferentie automatisch aanvullen

en: Node Reference
nl: Nodereferentie

en: Defines a field type for referencing one node from another.
nl: Levert een veldtype for het refereren van een node naar een ander.

en: Store a number in the database as an integer.
nl: Sla een waarde in de database op als integer.

en: Decimal
nl: Decimaal

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
nl: Sla een waarde in de database op in een decimaal formaat.

en: Store a number in the database in a floating point format.
nl: Sla een waarde in de database op als floating point getal.

en: Precision
nl: Precisie

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
nl: Het totale aantal cijfers om op te slaan in de database, inclusief de waardes achter de komma.

en: The number of digits to the right of the decimal.
nl: Het aantal waardes achter de komma.

en: Decimal marker
nl: Decimaal scheidingsteken

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
nl: Het karakter dat gebruikers zullen gebruiken om de waardes achter de komma aan te geven in formulieren.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
nl: Geef op wat als voorvoegsel moet worden gebruikt zoals: $ of €. Laat leeg als er geen voorvoegsel moet worden gebruikt. Maak onderscheid tussen enkelvoud en meervoud met een pipe, bijvoorbeeld: euro|euro's.

en: Define a string that should suffixed to the value, like m², m/s², kb/s. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
nl: Geef op wat als achtervoegsel moet worden gebruikt zoals: m², m/s², kb/s. Laat leeg als er geen achtervoegsel moet worden gebruikt. Maak onderscheid tussen enkelvoud en meervoud met een pipe, bijvoorbeeld: kilo|kilo's.

en: Allowed values
nl: Toegestane waardes

en: "Minimum" must be a number.
nl: "Minimum" moet een nummer zijn.

en: "Maximum" must be a number.
nl: "Maximum" moet een nummer zijn.

en: unformatted
nl: ongeformatteerd

en: Defines numeric field types.
nl: Levert numerieke veldtypes.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
nl: Voor een 'aan/uit-keuzevakjewidget' moet eerst de 'uit'-waarde opgeven en daarna de 'aan'-waarde in de <strong>Toegestane waarde</strong>-sectie. Merk op dat het keuzevakje zal worden gelabeld met de waarde van 'aan'.

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the multiple values option is selected for this field, otherwise radios will be displayed.
nl: De widget 'Selectievakje/-rondje' zal een selectievakje tonen als de meerdere toegestane waardes is geselecteerd voor dit veld, anders zullen selectierondjes worden gebruikt.

en: Check boxes/radio buttons
nl: Keuzevakjes/keuzerondjes

en: Single on/off checkbox
nl: Een aan/uit-keuzevakje

en: Option Widgets
nl: Optiewidgets

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
nl: Levert selectie-, keuzevakje- en keuzerondjewidgets voor tekst- en numerieke velden.

en: Store text in the database.
nl: Tekst in de database opslaan.

en: Text area (multiple rows)
nl: Tekstveld (meerdere rijen)

en: Defines simple text field types.
nl: Levert simpele tekstveldtypes.

en: User reference
nl: Gebruikersreferentie

en: Store the ID of a related user as an integer value.
nl: Het ID van een gerelateerde gebruiker als een getal opslaan.

en: User roles that can be referenced
nl: Gebruikersrollen die kunnen worden gerefereerd

en: User status that can be referenced
nl: Gebruikersstatus die kan worden gerefereerd

en: Reverse link
nl: Link terug

en: If selected, a reverse link back to the referencing node will displayed on the referenced user record.
nl: Als geselecteerd zal een links terug worden geplaatst naar de gerefereerde node in de gerefereerde gebruiker.

en: Userreference autocomplete
nl: Gebruikersreferentie automatische aanvulling

en: User Reference
nl: Gebruikersreferentie

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
nl: Levert een veldtype for het refereren van een gebruiker vanuit een node.

en: Form
nl: Formulier

en: Permission
nl: Toegangsrechten

en: Grid
nl: Rooster

en: Redo
nl: Opnieuw

en: Italic
nl: Cursief

en: Hide
nl: Verbergen

en: Read/Write
nl: Lezen/Schrijven

en: arguments
nl: argumenten

en: X offset
nl: X-offset

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>left</em>, <em>center</em>, or <em>right</em>.
nl: Voer een afstand in pixels in of gebruik een trefwoord: <em>left</em>, <em>center</em> of <em>right</em>

en: Y offset
nl: Y-offset

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>top</em>, <em>center</em>, or <em>bottom</em>.
nl: Voer een afstand in pixels in of gebruik een trefwoord: <em>top</em>, <em>center</em>, or <em>bottom</em>.

en: file system
nl: Bestandssysteem

en: Source code
nl: Broncode

en: Profiles
nl: Profielen

en: Indent
nl: Inspringen

en: Outdent
nl: Uitspringen

en: Unlink
nl: Link verwijderen

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
nl: Geef minsten één trefwoord met @count of meer karakters op.

en: ImageMagick is a standalone program used to manipulate images. To use it, it must be installed on your server and you need to know where it is located. If you are unsure of the exact path consult your ISP or server administrator.
nl: ImageMagick is een programma om afbeeldingen te bewerken. Om het te gebruiken, moet het geïnstalleerd zijn op uw server en dient u de locatie ervan te weten.  Als u niet zeker bent over het juiste pad, neem contact op met uw ISP of uw beheerder van de server.

en: Display debugging information
nl: Debugging informatie weergeven

en: ImageMagick command: @command
nl: ImageMagick opdracht: @command

en: ImageMagick output: @output
nl: ImageMagick uitvoer: @output

en: <None>
nl: <Geen>

en: Unavailable
nl: Niet beschikbaar

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
nl: De automatisch aangemaakte alias %original_alias conflicteert met een bestaande alias. Alias gewijzigd in %alias.

en: Ignoring alias %dst due to existing path conflict.
nl: Genegeerde alias %dst als gevolg van een bestaand padconflict.

en: Ignoring alias %dst because it is the same as the internal path.
nl: Genegeerde alias %dst omdat deze dezelfde is als het interne pad.

en: Created new alias %dst for %src, replacing %old_alias. %old_alias now redirects to %dst
nl: Nieuwe alias %dst aangemaakt voor %src, ter vervanging van de oude alias %old_alias. %old_alias leidt nu om naar %dst

en: Created new alias %dst for %src, replacing %old_alias
nl: Nieuwe alias %dst aangemaakt voor %src, ter vervanging van de oude alias %old_alias.

en: It appears that you have installed Pathauto, which depends on token, but token is either not installed or not installed properly.
nl: Het lijkt erop dat Pathauto is geïnstalleerd maar dat de Token-module  niet of niet correct is geïnstalleerd.

en: Double quotes "
nl: Dubbele aanhalingstekens "

en: Single quotes (apostrophe) '
nl: Enkele aanhalingstekens (apostrophe) '

en: Comma ,
nl: Komma ,

en: Period .
nl: Punt .

en: Hyphen -
nl: Koppelteken -

en: Colon :
nl: Dubbelpunt :

en: Semicolon ;
nl: Kommapunt ;

en: Pipe |
nl: Verticaal |

en: Left curly bracket {
nl: Openende accolade {

en: Left square bracket [
nl: Openende rechte haak [

en: Right curly bracket }
nl: Sluitende accolade  }

en: Right square bracket ]
nl: Sluitende rechte haak  ]

en: Equal =
nl: Gelijkheidsteken =

en: Percent %
nl: Procent %

en: Caret ^
nl: Dakje ^

en: Hash #
nl: Kardinaalteken #

en: Exclamation !
nl: Uitroepteken !

en: Left parenthesis (
nl: Openend haakje (

en: right parenthesis )
nl: Sluitend haakje )

en: Question mark ?
nl: Vraagteken ?

en: Less than <
nl: Kleiner dan <

en: Greater than >
nl: Groter dan >

en: Back slash \
nl: Backslash \

en: Bulk generate aliases for nodes that are not aliased
nl: Massale aanmaak van aliassen voor nodes zonder alias

en: Pattern for all @node_type paths
nl: Patroon voor alle @node_type paden

en: Bulk generation of nodes completed, one alias generated. | Bulk generation of nodes completed, @count aliases generated.
nl[0]: Massale aanmaak van nodes voltooid, 1 alias aangemaakt.
nl[1]: Massale aanmaak van nodes voltooid, @count aliassen aangemaakt.

en: Bulk generate forum paths
nl: Massale aanmaak van forum-paden

en: Bulk generation of terms completed, one alias generated. | Bulk generation of terms completed, @count aliases generated.
nl[0]: Massale aanmaak van termen voltooid, 1 alias aangemaakt.
nl[1]: Massale aanmaak van termen voltooid, @count aliassen aangemaakt.

en: Bulk generate aliases for users that are not aliased
nl: Massale aanmaak van aliassen voor gebruikers die nog geen alias hebben

en: Bulk generate aliases for blogs that are not aliased
nl: Massale aanmaak van aliassen voor blogs die nog geen alias hebben

en: Bulk generate aliases for user-tracker paths that are not aliased
nl: Massale aanmaak van aliassen voor gebruiker-tracker-paden die nog geen alias hebben

en: Bulk generation of users completed, one alias generated. | Bulk generation of users completed, @count aliases generated.
nl[0]: Massale aanmaak van gebruikers voltooid, 1 alias aangemaakt.
nl[1]: Massale aanmaak van gebruikers voltooid, @count aliassen werden aangemaakt.

en: Bulk generation of user blogs completed, one alias generated. | Bulk generation of user blogs completed, @count aliases generated.
nl[0]: Massale aanmaak van gebruiker-blogs voltooid, 1 alias aangemaakt.
nl[1]: Massale aanmaak van gebruiker-blogs voltooid, @count aliassen werden aangemaakt.

en: Bulk generation of user tracker pages completed, one alias generated. | Bulk generation of user tracker pages completed, @count aliases generated.
nl[0]: Massale aanmaak van gebruiker-tracker-pagina's voltooid, 1 alias aangemaakt.
nl[1]: Massale aanmaak van gebruiker-tracker-pagina's voltooid, @count aliassen werden aangemaakt.

en: <p>Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.</p>
                      <h2>Settings</h2>
                      <p>The <strong>Maximum Alias Length</strong> and <strong>Maximum component length</strong> values
                      default to 100 and have a limit of 128 from pathauto. This length is limited by the length of the dst
                      column of the url_alias database table. The default database schema for this column is 128. If you
                      set a length that is equal to that of the one set in the dst column it will cause problems in situations
                      where the system needs to append additional words to the aliased URL. For example... URLs generated
                      for feeds will have "/feed" added to the end. You should enter a value that is the length of the dst
                      column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of
                      strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and
                      on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.</p>
                      <p><strong>Raw Tokens</strong> In Pathauto it is appropriate to use the -raw form of tokens. Paths are
                      sent through a filtering system which ensures that raw user content is filtered. Failure to use -raw
                      tokens can cause problems with the Pathauto punctuation filtering system.</p>
nl: <p>Verschaft een mechanisme voor modules voor het automatisch aanmaken van aliassen voor de inhoud die zij beheren.</p>
                      <h2>Instellingen</h2>
                      <p>De <strong>maximale lengte van een alias</strong> en de <strong>maximale lengte van een component</strong> bedraagt 
                      standaard 100 en hebben door Pathauto een begrenzing van 128. Deze lengte wordt begrensd door de lengte van de dst-kolom 
                      in de databasetabel url_alias. Het standaarddatabaseschema voor deze kolom is 128. Wanneer u 
                      een lengte instelt die gelijk is aan de lengte van de dst-kolom, dan kan dit problemen veroorzaken in situaties, 
                      waar het systeem nog bijkomende woorden aan de alias-URL moet toevoegen. Bijvoorbeeld: URL's aangemaakt 
                      voor bronnen zullen achteraan "/bron" toegevoegd krijgen. U dient een waarde in te geven die gelijk is aan de lengte van de 
                      dst-kolom minus de lengte van tekenreeksen die mogelijk toegevoegd worden aan het einde van de URL. De lengte van tekenreeksen 
                      die mogelijk toegevoegd worden aan het einde van de URL's hangt af van welke modules zijn ingeschakeld en 
                      van de Pathauto-instellingen. De aanbevolen - en standaardwaarde is 100.</p>
                      <p><strong>Raw Tokens</strong> In Pathauto is het aangewezen de -raw vorm van tokens te gebruiken. Paden worden 
                      doorheen een filtersysteem gestuurd, dat er voor zorgt dat orginele (raw) gebruikersinhoud wordt gefilterd. Faling in de aanwending van -raw 
                      tokens kan problemen veroorzaken met het Pathauto-leestekenfiltersysteem.</p>

en: Delete aliases
nl: Aliassen verwijderen

en: As [cat], but including its supercategories separated by /.
nl: Zoals [cat], maar met inbegrip van zijn supercategorieën gescheiden door /.

en: As [cat-raw], but including its supercategories separated by /. WARNING - raw user input.
nl: Zoals [cat-raw], maar met inbegrip van zijn supercategorieën gescheiden door /. WAARSCHUWING - orginele (raw-) gebruiker-input.

en: As [term], but including its supercategories separated by /.
nl: Zoals [term], maar met inbegrip van zijn supercategorieën gescheiden door /.

en: As [term-raw], but including its supercategories separated by /. WARNING - raw user input.
nl: Zoals [term-raw], maar met inbegrip van zijn supercategorieën gescheiden door /. WAARSCHUWING - originele (raw-) gebruiker-input.

en: URL alias for the term.
nl: URL-alias voor de term.

en: URL alias for the parent book.
nl: URL-alias voor het parent-boek.

en: user blogs
nl: gebruiker-blogs

en: user trackers
nl: gebruiker-trackers

en: Automatic alias
nl: Automatische alias

en: Update path alias
nl: Pad-alias bijwerken

en: It appears that the <a href="@token_link">Token module</a> is not installed. Please ensure that you have it installed so that Pathauto can work properly. You may need to disable Pathauto and re-enable it to get Token enabled.
nl: De <a href="@token_link">Token-module</a> blijkt niet geïnstalleerd te zijn. Deze dient voor de goede werking van Pathauto geïnstalleerd zijn. De Pathauto-module dient mogelijk te worden uitgeschakeld en daarna opnieuw te worden ingeschakeld om de Token te aktiveren.

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
nl: Het teken dat wordt gebruik om woorden in titels te scheiden.  Dit zal alle spaties en leestekens vervangen.  Het gebruik van een spatie of een + karakter kan onverwachte resultaten veroorzaken.

en: Character case
nl: Letterschrijfwijze

en: Leave case the same as source token values.
nl: Laat de schrijfwijze dezelfde als de bron-token-waarden.

en: Change to lower case
nl: Zet om naar kleine letters

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
nl: Maximale lengte van te genereren aliassen. 100 wordt aanbevolen. Voor verdere details, zie <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a>.

en: Maximum number of objects to alias in a bulk update
nl: Maximum aantal objecten om te aliassen bij een massale update

en: Maximum number of objects of a given type which should be aliased during a bulk update. The default is 50 and the recommended number depends on the speed of your server. If bulk updates "time out" or result in a "white screen" then reduce the number.
nl: Maximum aantal objecten van een gegeven type dat een alias moet krijgen bij een massale update.  De standaardwaarde is 50 en het aanbevolen aantal hangt af van de snelheid van de server. Indien de massale update een "time out" geeft of resulteert in een "blank scherm", verminder dan het aantal.

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
nl: Doe niets. Laat de oude alias intact.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
nl: Maak een nieuwe alias. Laat de bestaande alias functioneel

en: Create a new alias. Delete the old alias.
nl: Maak een nieuwe alias. Verwijder de oude alias.

en: Create a new alias. Redirect from old alias.
nl: Maak een nieuwe alias. Leid om (redirect) vanaf de oude alias.

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is determined by the i18n-ascii.txt file in the Pathauto directory. <strong>This option is disabled on your site because you do not have an i18n-ascii.txt file in the Pathauto directory.</strong>
nl: Wanneer een patroon bepaalde karakters (zoals deze met een accent) bevat, dient Pathauto deze dan proberen om te zetten naar waarden van het ASCII-96 alphabet?  Omzetting wordt bepaald door het i18n-ascii.txt bestand in de Pathauto-directory.  <strong>Deze optie is op de site uitgeschakeld omdat het  i18n-ascii.txt bestand ontbreekt in de Pathauto-directory.</strong>

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is determined by the i18n-ascii.txt file in the Pathauto directory.
nl: Wanneer een patroon bepaalde karakters (zoals deze met een accent) bevat dient Pathauto deze dan proberen om te zetten naar waarden van het ASCII-96 alphabet? Omzetting wordt bepaald door het i18n-ascii.txt bestand in de Pathauto-directory.

en: Transliterate prior to creating alias
nl: Omzetting voordat de alias wordt aangemaakt

en: Reduce strings to letters and numbers from ASCII-96
nl: Reduceer tekenreeksen tot letters en cijfers uit ASCII-96

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
nl: Filtert de nieuwe alias tot enkel letters en cijfers uit de ASCII-96-set

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not place punctuation in here and do not use WYSIWYG editors on this field.
nl: Komma-gescheiden lijst van woorden, die uit de alias zullen verwijderd worden. Gebruik hier geen andere leestekens en gebruik ook geen WYSIWYG-editors in dit veld.

en: Punctuation settings
nl: Leesteken-instellingen

en: No action (do not replace)
nl: Geen actie (vervang niet)

en: Use -raw replacements for text to avoid problems with HTML entities.
nl: Gebruik -raw vervangingen voor tekst om conflicten te vermijden met HTML-entiteiten.

en: Internal feed alias text (leave blank to disable)
nl: Interne feed-aliastekst (leeg laten om uit te schakelen)

en: The text to use for aliases for RSS feeds. Examples are "feed" and "0/feed".
nl: De tekst die voor RSS-feed aliassen wordt gebruikt. Bijvoorbeeld: 'feed' en  '0/feed'.

en: You are using the token [%token] which is not valid within the scope of tokens where you are using it.
nl: U gebruikt de token [%token], welk gebruik hier binnen dit kader niet geldig is.

en: You are using the token [%token] which has a -raw companion available [%raw_token]. For Pathauto patterns you should use the -raw version of tokens unless you really know what you are doing. See the <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for more details.
nl: Gebruikt de token [%token] die een beschikbare -raw-compagnon [%raw_token] heeft. Voor Pathauto-patronen dient de -raw versie van tokens gebruiken tenzij u weet wat u doet. Zie de <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> voor meer details.

en: NOTE: This field contains potentially incorrect patterns.
nl: OPMERKING: Dit veld bevat potentieel incorrecte patronen.

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the catpath and termpath patterns. You should probably set the action for @name to be "replace by separator"
nl: U heeft @name ingesteld EN als scheidingsteken EN als te verwijderen wanneer voorkomend in tekenreeksen.  Dit kan problemen veroorzaken met patronen en in het bijzonder met de catpath en termpath patronen. De actie voor @name dient waarschijnlijk te worden ingesteld op "vervang door scheidingsteken".

en: Choose Aliases to Delete
nl: Kies de te verwijderen aliassen

en: all aliases
nl: alle aliassen

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
nl: Verwijder alle aliassen. Het aantal aliassen dat verwijderd zal worden: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
nl: Verwijder aliassen voor alle @label. Het aantal aliassen dat verwijderd zal worden: %count.

en: <p><strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.</p>
nl: <p><strong>Opmerking:</strong> er volgt geen bevestigingsvraag. Wees zeker van de actie voordat u klikt op de "Verwijder aliassen nu!"-knop.<br /> Maak misschien eerst een backup van de database en/of de url_alias tabel voordat u deze functie gebruik.</p>

en: Delete aliases now!
nl: Verwijder aliassen nu!

en: All of your path aliases have been deleted.
nl: Alle pad-aliassen werden verwijderd .

en: All of your %type path aliases have been deleted.
nl: Alle %type padaliassen werden verwijderd.

en: Bulk generation of index aliases completed, one alias generated. | Bulk generation of index aliases completed, @count aliases generated.
nl[0]: Massa-aanmaak van aliassen voltooid, een alias aangemaakt.
nl[1]: Massa-aanmaak van aliassen voltooid, @count aliassen werden aangemaakt.

en: Problem token:  | Problem tokens:
nl[0]: Tokenprobleem:
nl[1]: Tokenproblemen:

en: notify of path changes
nl: padwijzigingen melden

en: Language neutral
nl: Taalonafhankelijk

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type node types with blank patterns below)
nl: Standaard padpatroon voor @node_type (toegepast op alle node-types met blancopatronen hieronder)

en: Pattern for all @node_type paths in @language
nl: Patroon voor alle @node_type paden in het @language

en: Pattern for all language neutral @node_type paths
nl: Patroon voor alle taal-neutrale @node_type paden

en: Taxonomy term path settings
nl: Padinstellingen voor taxonomietermen

en: Bulk generate aliases for terms that are not aliased
nl: Genereer aliassen in bulk voor termen die nog geen alias kennen

en: Generate aliases for all existing terms which do not already have aliases.
nl: Maak aliassen aan voor alle bestaande termen die nog geen alias hebben.

en: Automated alias settings
nl: Instellingen voor automatische alias

en: Missing help topic.
nl: Help-onderwerp ontbreekt

en: Example help
nl: Voorbeeld help

en: Bullet list
nl: Puntenlijst

en: Expand
nl: Uitklappen

en: Node type (user-friendly version)
nl: Inhoudstype (gebruiksvriendelijke versie)

en: Unfiltered node title. WARNING - raw user input.
nl: Ongefilterde nodetitel. WAARSCHUWING - onbewerkte gebruikersinvoer.

en: Node author's user id
nl: Gebruikers-ID van de auteur van de node

en: Node author's user name
nl: Gebruikersnaam van de auteur van de node

en: Node author's user name. WARNING - raw user input.
nl: Gebruikersnaam van de auteur van de node. WAARSCHUWING - onbewerkte gebruikersinvoer.

en: Contexts
nl: Contexten

en: <Any>
nl: <Elke>

en: Loading
nl: Laden

en: The directory %directory does not exist.
nl: De map %directory bestaat niet.

en: The directory %directory is not writable
nl: De map %directory is niet schrijfbaar

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
nl: De map %directory is niet schrijfbaar omdat de juiste toegangsrechten anders zijn ingesteld.

en: The upload directory %directory for the file field %field (content type %type) could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
nl: De uploadmap %directory voor het bestandsveld %field (inhoudstype %type) kan niet worden gemaakt of is niet te bereiken. Een nieuw te uploaden bestand kan niet worden opgeslagen, dus is de upload gestopt.

en: Store an arbitrary file.
nl: Bewaar een willekeurig bestand.

en: Permitted upload file extensions
nl: Toegestane bestandsextensies

en: Extensions a user can upload to this field. Separate extensions with a space and do not include the leading dot. Leaving this blank will allow users to upload a file with any extension.
nl: Extensies die een gebruiker kan uploaden naar dit veld. Scheid extensies met een spatie en gebruik de punt niet, bijvoorbeeld: pdf doc txt. Als dit leeg blijft kunnen gebruikers ieder type bestand uploaden.

en: File size restrictions
nl: Bestandgrootterestricties

en: Limits for the size of files that a user can upload. Note that these settings only apply to newly uploaded files, whereas existing files are not affected.
nl: Limieten voor de grootte van bestanden die een gebruiker kan uploaden. Merk op dat deze instellingen alleen van toepassing zijn op nieuw-geuploade bestanden terwijl bestaande bestanden niet worden beinvloed.

en: Maximum upload size per file
nl: Maximale upoadgrootte per bestand

en: Maximum upload size per node
nl: Maximale upoadgrootte per node

en: Specify the total size limit for all files in field on a given node. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the total size of a node. Leave this empty if there should be no size restriction.
nl: Geef de de groottelimiet op voor alle bestanden van een node samen. Vul een waarde in zoals '512' (bytes), '80K' (kilobytes) of '50M' (megabytes) om de toegestane bestandsgrootte te beperken. Laat dit leeg als je geen groottelimiet wilt.

en: Generic files
nl: Algemene bestanden

en: Displays all kinds of files with an icon and a linked file description.
nl: Geeft allerlei bestanden weer met een icoon en een gelinkte bestandsbeschrijving.

en: File description
nl: Bestandsomschrijving

en: File size (in bytes)
nl: Bestandsgrootte (in bytes)

en: File size (pretty printed)
nl: Bestandsgrootte (in leesbaar formaat)

en: Fully formatted HTML file tag
nl: Volledig geformatteerd HTML-bestandstag

en: Defines a file field type.
nl: Definieert een veld van het type bestand.

en: The selected file %filename cannot not be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
nl: Het geselecteerde bestand %filename kan niet worden geupload. Alleen bestanden met volgende extensies zijn toegestaan: %extensions.

en: FileField Meta
nl: Bestandsveld Meta

en: Add metadata gathering and storage to FileField.
nl: Voeg het verzamelen van metadata en opslag toe aan Bestandsveld.

en: Blockquote
nl: Citaat

en: Rearrange
nl: Herschikken

en: Execute
nl: Uitvoeren

en: empty
nl: leeg

en: An edit widget for image files, including a preview of the image.
nl: Een widget voor bewerken van afbeeldingen, inclusief voorbeeldweergave.

en: Displays image files in their original size.
nl: Toont foto's in het originele formaat.

en: All users
nl: Alle gebruikers

en: Miscellaneous
nl: Diverse

en: Active users
nl: Actieve gebruikers

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
nl: De PHP GD-bibliotheek ontbreekt of is verouderd. Lees de <a href="@url">PHP beeldverwerkingsdocumentatie</a> voor informatie om dit op te lossen.

en: GD library
nl: GD-bibliotheek

en: Attach to
nl: Toevoegen aan

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
nl: De URL %url is ongeldig. Gebruik een volledige URL zoals http://www.example.com/feed.xml.

en: by @user
nl: door @user

en: Book navigation
nl: Boeknavigatie

en: Add comment
nl: Commentaar toevoegen

en: !a comments per page
nl: !a reacties per pagina

en: Node content
nl: Node-inhoud

en: User profile
nl: Gebruikersprofiel

en: Taxonomy vocabulary
nl: Taxonomiewoordenlijst

en: Close window
nl: Venster sluiten

en: Keyword
nl: Trefwoord

en: No title
nl: Geen titel

en: Module name
nl: Naam van module

en: Enter the module name to export code to.
nl: Geef de naam van de module in, waarnaar code geëxporteerd moet worden.

en: Panel
nl: Venster

en: Page settings
nl: Pagina-instellingen

en: Edit this view
nl: Deze view bewerken

en: contains
nl: bevat

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Allow Upscaling
nl: Sta vergroten toe

en: Let scale make images larger than their original size
nl: Maak afbeeldingen groter dan de oorspronkelijke afmetingen door te schalen

en: imagecache_scale_image failed. image: %image, data: %data.
nl: imagecache_scale_image niet gelukt. afbeelding: %image, data: %data.

en: imagecache_scale_and_crop failed. image: %image, data: %data.
nl: imagecache_scale_and_crop niet gelukt. afbeelding: %image, data: %data.

en: <strong>Inside dimensions</strong>: Final dimensions will be less than or equal to the entered width and height. Useful for ensuring a maximum height and/or width.
nl: <strong>Afmetingen van de binnenkant</strong>: uiteindelijke afmetingen zullen minder dan of gelijk aan de ingevoerde breedte en hoogte zijn. Handig om een maximale hoogte of breedte te houden.

en: <strong>Outside dimensions</strong>: Final dimensions will be greater than or equal to the entered width and height. Ideal for cropping the result to a square.
nl: <strong>Afmetingen van de buitenkant</strong>: uiteindelijke afmetingen zullen minder dan of gelijk aan de ingevoerde breedte en hoogte zijn. Handig om een maximale hoogte of breedte te houden.

en: Scale to fit
nl: Schaal om te passen

en: Inside dimensions
nl: Afmetingen binnenkant

en: Outside dimensions
nl: Afmetingen buitenkant

en: Enter a width in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
nl: Voer een breedte in pixels of als een percentage in. Bijvoorbeeld 500 of 80%.

en: Enter a height in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
nl: Voer een hoogte in pixels of als een percentage in. Bijvoorbeeld 500 of 80%.

en: imagecache_deprecated_scale failed. image: %image, data: %data.
nl: imagecache_deprecated_scale niet gelukt. afbeelding: %image, data: %data.

en: imagecache_crop failed. image: %image, data: %data.
nl: imagecache_crop niet gelukt. afbeelding: %image, data: %data.

en: imagecache_desaturate failed. image: %image, data: %data.
nl: imagecache_desaturate niet gelukt. afbeelding: %image, data: %data.

en: Rotation angle
nl: Rotatiehoek

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
nl: Het aantal graden dat de afbeelding moet worden gedraaid. Positieve getallen zullen met de klok mee gedraaid worden, negatieve tegen de klok in.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
nl: Neem een willekeurige rotatiehoek voor iedere afbeelding. De hoek hierboven wordt als maximum gebruikt.

en: imagecache_rotate_image failed. image: %image, data: %data.
nl: imagecache_rotate_image niet gelukt. afbeelding: %image, data: %data.

en: <strong>NOTE:</strong> The sigma parameter below is currently <em>only</em> used when the Imagemagick toolkit is active.
nl: <strong>Merk op:</strong> De sigma parameter hier onder wordt op dit moment <em>alleen</em> alleen gebruikt als Imagemagick actief is.

en: Radius
nl: Straal

en: The radius of the gaussian, in pixels, not counting the center pixel. If you're using Imagemagick, you can set this to 0 to let Imagemagick select a suitable radius. Typically 0.5 to 1 for screen resolutions. (default 0.5)
nl: De straal van de gausseaan in pixels zonder de middelste pixel mee te rekenen. Als u Imagemagick gebruikt kun u dit op 0 zetten om Imagemagick te laten kiezen. Normaal is 0.5 tot 1 voor schermresoluties. (Standaard 0.5)

en: The standard deviation of the gaussian, in pixels. General rule of thumb: if radius < 1 then sigma = radius, else sigma = sqrt(radius). (default 0.5)
nl: De standaard afwijking van de gausseaan in pixels. Een vuistregel: als de straal kleiner is dan 1 dan is de sigma gelijk aan de straal, anders is de sigma de wortel van de straal. (Standaard 0.5)

en: The percentage of the difference between the original and the blur image that is added back into the original. Typically 50 to 200. (default 100).
nl: Het percentage van het verschil tussen het origineel en de vervaagde foto die is teruggeplaats in de originele afbeelding. Normaal gesproken 50 tot 200. (Standaard 100)

en: The threshold, as a fraction of max RGB levels, needed to apply the difference amount.  Typically 0 to 0.2. (default 0.05).
nl: De drempel, als een fractie van de maximale RGB-niveau's, is benodigd om de verschilgroottes te gebruiken. Normaal gesproken 0 tot 0.2. (Standaard 0.05)

en: imagecache_sharpen_image failed. image: %image, data: %data.
nl: imagecache_sharpen_image niet gelukt. afbeelding: %image, data: %data.

en: @preset image
nl: @preset afbeelding

en: @preset image linked to node
nl: @preset afbeelding gelinkt naar node

en: @preset image linked to image
nl: @preset afbeelding gelinkt naar afbeelding

en: @preset file path
nl: @preset bestandspad

en: Failed generating an image from %image using imagecache preset %preset.
nl: Het maken van een afbeelding van %image is niet gelukt met ImageCache-instelling %preset.

en: non-existant action %action
nl: Niet bestaande actie %action

en: Failed to create imagecache directory: %dir
nl: Het maken van de ImageCache-map %dir is niet gelukt

en: action(id:%id): %action failed for %src
nl: actie %action (ID: %id) is niet gelukt voor %src

en: Unknown file type(%path) stat: %stat
nl: Onbekend bestandstype (%path) stat: %stat

en: imagecache_resize_image failed. image: %image, data: %data.
nl: imagecache_resize_image niet gelukt. afbeelding: %image, data: %data.

en: administer imagecache
nl: ImageCache beheren

en: flush imagecache
nl: ImageCache cache leegmaken

en: view imagecache
nl: ImageCache cache weergeven

en: presetname
nl: instellingnaam

en: Flush
nl: Cache leegmaken

en: Preset Namespace
nl: Instellingnaam

en: The namespace is used in URL's for images to tell imagecache how to process an image. Please only use alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for preset names.
nl: De naam wordt in URL's gebruikt voor afbeeldingen om ImageCache te vertellen hoe een afbeelding moet worden bewerkt. Gebruik alleen alfanumerieke karakters, underscores en liggende streepjes voor instellingnamen.

en: The specified preset was not found
nl: De gegeven instelling is niet gevonden

en: Are you sure you want to delete the preset %preset?
nl: Weet u zeker dat u instelling %preset wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to flush the preset %preset?
nl: Weet u zeker dat u de cache van de instelling %preset leeg wilt maken?

en: New Actions
nl: Nieuwe acties

en: Add !action
nl: !action toevoegen

en: Update Action
nl: Actie bijwerken

en: Are you sure you want to delete the !action action from preset !preset?
nl: Weet u zeker dat u actie !action van instelling !preset wilt verwijderen?

en: The action has been deleted.
nl: De actie is verwijderd

en: Administer imagecache presets and actions.
nl: ImageCache-instellingen en -acties beheren.

en: Add new preset
nl: Instelling toevoegen

en: The primary identifier for an imagecache_preset.
nl: De primaire idetificatie van een imagecache_preset.

en: The primary identifier for an imagecache_action.
nl: De primaire idetificatie van een imagecache_action.

en: The weight of the action in the preset.
nl: Het gewicht van de actie in de instelling.

en: The module that defined the action.
nl: De module die de actie levert.

en: The unique ID of the action to be executed.
nl: De unieke ID van de actie om uit te voeren.

en: The configuration data for the action.
nl: De configuratiegegevens voor de actie.

en: ImageCache Directory
nl: ImageCache-map

en: %p is not writeable by the webserver.
nl: %p is niet beschrijfbaar door de server.

en: An unknown error occured.
nl: Een onbekende fout is opgetreden.

en: An unknown error occured trying to verify %p is a directory and is writable.
nl: Een onbekende fout is opgetreden tijdens het kijken of %p een map is en schrijfbaar is.

en: ImageCache Temp Directory
nl: Tijdelijk map voor ImageCache

en: Dynamic image manipulator and cache.
nl: Dynamische afbeeldingmanipulatie en -cache

en: ImageCache User Interface.
nl: ImageCache-interface

en: Print
nl: Afdrukken

en: Locked
nl: Gesloten

en: Selection type
nl: Selectietype

en: Enable the search module to search help.
nl: Schakel de zoekmodule (Search module) in om binnen de help-onderwerpen te zoeken

en: Search help
nl: Doorzoek hulpteksten

en: view advanced help topic
nl: 'geavanceerde help'-onderwerp bekijken

en: view advanced help popup
nl: 'geavanceerde help'-popup bekijken

en: view advanced help index
nl: 'geavanceerde help'-index bekijken

en: Advanced help
nl: Geavanceerde help

en: Allow advanced help and documentation.
nl: Geavanceerde help en documentatie toestaan.

en: Advanced help example
nl: Advanced help voorbeeld

en: A example help module to demonstrate the advanced help module.
nl: Een voorbeeld help-module om geavanceerde help te demonstreren.

en: Upload error. Could not move file %file to destination %destination.
nl: Uploadfout. Kan het bestand %file niet verplaatsen naar de locatie %destination.

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
nl: Validatiefout, doe nog een poging. Indien de fout blijft optreden, neem dan contact op met de websitebeheerder.

en: Underline
nl: Onderlijnen

en: Cut
nl: Knippen

en: Paste
nl: Plakken

en: Ordered list
nl: Geordende lijst

en: Unordered list
nl: Ongeordende lijst

en: About
nl: Over

en: Case sensitive
nl: Hoofdlettergevoelig

en: Delete node
nl: Node verwijderen

en: Link class
nl: Link-class

en: Column
nl: Kolom

en: sort by @s
nl: op @s sorteren

en: and
nl: en

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
nl: De URL waarheen de gebruiker moet worden doorverwezen. Dit kan zowel een interne URL zijn zoals node/1234 of een externe URL zoals http://drupal.org.

en: Add @type
nl: @type toevoegen

en: Text to display
nl: Te tonen tekst

en: field
nl: veld

en: The node the uploaded file is attached to
nl: De node waaraan het geuploade bestand is toegevoegd

en: View settings
nl: Viewinstellingen

en: Delete view
nl: View verwijderen

en: Set this context when viewing a node page or using the add/edit form of one of these content types.
nl: Gebruik de volgende context wanneer een node wordt bekeken of er gebruik gemaakt wordt van een van deze inhoudstypen.

en: Set this context when a user with selected role(s) is viewed
nl: Gebruik deze context wanneer een gebruiker met de geselecteerde rol(len) wordt bekeken

en: Set this context when a node in the selected book is viewed.
nl: Gebruik de volgende context wanneer een node in een boek wordt bekeken.

en: Add a context to your site.
nl: Voeg een context toe aan de site.

en: Target
nl: Doel

en: Time ago
nl: Tijd geleden

en: Create @name
nl: @name aanmaken

en: Imagecache presets
nl: Imagecache preset

en: Not enabled
nl: Niet ingeschakeld

en: GD !format Support
nl: GD !format ondersteuning

en: Force single
nl: Accepteer één waarde.

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
nl: Instructies voor de gebruiker weergegeven onder dit veld op het bewerkingsformulier.<br />Toegestane HTML-tags: @tags

en: &lt;none&gt;
nl: &lt;geen&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
nl: U mag geen PHP-code gebruiken.

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
nl: PHP gebruiken voor veldinstellingen (gevaarlijk - wees voorzichtig met verlenen van deze permissie)

en: A file has been pre-loaded for import.
nl: Een bestand is voorgeladen voor het importeren.

en: Content fieldgroup
nl: Inhoudveldgroep

en: Text to display if group has no data. Note that title will not display unless overridden.
nl: Tekst om weer te geven als de groep geen data heeft. Merk op dat de titel niet zal worden getoond tenzij anders ingesteld.

en: Node reference field
nl: Node referentie-veld

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
nl: De mogelijke waardes die in dit veld kunnen staan. Voer één waarde per regel in, in het formaat sleutel|label. De sleutel wordt in de database opgeslagen en moet overeen komen met het veldopslagtype (%type). Het label is optioneel. Als geen label wordt ingevoerd zal de sleutel ook worden gebruikt als label. <br />Toegestane HTML-tags: @tags

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
nl: Deze PHP-code is door een beheerder ingesteld en zal worden uitgevoerd in plaats van de toegestane waardeslijst hierboven.

en: Signup
nl: Inschrijven

en: Show @count value(s)
nl: Toon @count waarde(s)

en: starting from @count
nl: beginnend vanaf @count

en: Acronym
nl: Acroniem

en: Validator
nl: Validatie

en: Maximum resolution for Images
nl: Maximale resolutie voor afbeeldingen

en: Defines an image field type.
nl: Definieert een afbeeldingveldtype.

en: Button alignment
nl: Knoppositie

en: Example:
nl: Voorbeeld:

en: @label (!name) - Allowed values
nl: @label (!name) - Toegestane waardes

en: %name: illegal value.
nl: %name: niet toegestane waarde.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
nl: %name: de waarde mag niet langer zijn dan %max karakters.

en: Display type
nl: Wijze van tonen

en: Custom pages
nl: Specifieke pagina's

en: The cache has been cleared.
nl: De cache is geleegd.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
nl: Uitsluitend bestanden met de volgende extensies zijn toegelaten: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
nl: De bestandsgrootte is %filesize en overschrijdt de maximale grootte van %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
nl: De bestandsgrootte is %filesize en zal uw disk quota van %quota overschrijden.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
nl: De grootte van de afbeelding werd aangepast om te passen binnen de maximale afmetingen van %dimensions pixels.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
nl: De afbeelding is te groot. De maximale afmetingen zijn %dimensions pixels.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
nl: De afbeelding is te klein. De minimale afmetingen zijn %dimensions pixels.

en: No link
nl: Geen link

en: Path: !path
nl: Pad: !path

en: Is not one of
nl: Is niet één van

en: Autocomplete matching
nl: Automatisch aanvullende overeenkomst

en: Starts with
nl: Begint met

en: Autocomplete
nl: Automatisch aanvullen

en: Load a referenced user
nl: Laad een gerefereerde gebruiker

en: Content containing the user reference field
nl: Inhoud dat het gebruikersreferentieveld bevat

en: Referenced user
nl: Gebruiker waarnaar verwezen wordt

en: Load a referenced node
nl: Laad een gerefereerde node

en: Content containing the node reference field
nl: Inhoud met het nodereferentieveld

en: Referenced content
nl: Gerefereerde inhoud

en: Decimal point
nl: Decimale punt

en: Custom date format
nl: Aangepast datumformaat

en: Revision information
nl: Revisie-informatie

en: Input type
nl: Invoertype

en: Citation
nl: Citaat

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
nl: Selecteer de methode die wordt gebruikt om automatisch aangevulde suggesties te geven. Merk op <em>Bevat</em> prestatieproblemen kan veroorzaken op sites met vele duizenden gebruikers.

en: View used to select the nodes
nl: View die gebruikt wordt voor het selecteren van nodes

en: %name: this post can't be referenced.
nl: %name: dit bericht kan niet worden gerefereerd.

en: Is one of
nl: Is één van

en: Sitewide context
nl: Algemene context

en: Should this context always be set? If <strong>true</strong>, this context will be active across your entire site.
nl: Moet deze context altijd ingeschakeld zijn? Indien <strong>ja</strong>, dan zal deze context over de gehele site actief zijn.

en: Delete comment
nl: Reactie verwijderen

en: Is empty (NULL)
nl: Is leeg (NULL)

en: not empty
nl: niet leeg

en: Default image
nl: Standaardafbeelding

en: Use default image
nl: Standaard afbeelding begruiken

en: Choose a image that will be used as default.
nl: Kies een afbeelding die als standaard zal worden gebruikt.

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
nl: Deze tekst zal gebruikt worden door screen readers, zoekmachines of wanneer een afbeelding niet kan worden geladen.

en: Ends with
nl: Eindigt op

en: Undated
nl: Niet-gedateerd

en: Action to take if argument is not present
nl: De actie die wordt uitgevoerd als er geen argument beschikbaar is

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
nl: Als deze waarde als argument wordt gebruikt, wordt het argument genegeerd; Dus 'alle waarden'.

en: Wildcard title
nl: Titel van joker

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
nl: De titel die bij vervangingen wordt gebruikt als het argument het jokerteken is.

en: <Basic validation>
nl: <Standaard validatie>

en: Action to take if argument does not validate
nl: Actie die wordt uitgevoerd als het argument niet valide is.

en: This will override any other link you have set.
nl: Dit zal de link die u instelde overschrijven.

en: Front page feed
nl: Voorpagina-feed

en: The primary key to give to the search engine for this topic.
nl: De primaire sleutel voor dit onderwerp die aan de zoekmachine wordt doorgegeven.

en: The module that owns this topic.
nl: De module die de eigenaar van dit onderwerp is.

en: The topic id.
nl: Het onderwerp-ID

en: The language this search index relates to.
nl: De taal waar deze zoekindex naar verwijst.

en: View link
nl: Link weergeven

en: %title field is required.
nl: %title-veld is vereist.

en: Delete link
nl: Link verwijderen

en: Filter the view to the currently logged in user.
nl: Filter de view voor de gebruiker die op dit moment is ingelogd.

en: Per page
nl: Per pagina

en: Per role
nl: Per rol

en: Per role per page
nl: Per rol per pagina

en: Per user
nl: Per gebruiker

en: Per user per page
nl: Per gebruiker per pagina

en: The file could not be uploaded.
nl: Het bestand kan niet worden geüpload.

en: Configure ImageAPI.
nl: ImageAPI instellen

en: There are no image toolkit modules enabled. Toolkit modules can be enabled from the <a href="!admin-build-modules">module configuration page</a>.
nl: Er zijn geen image toolkit-modules ingeschakeld. Toolkit-modules kunnen ingeschakeld worden via de <a href="!admin-build-modules">module configuratie pagina</a>.

en: The %toolkit module is the only enabled image toolkit. Drupal will use it for resizing, cropping and other image manipulations.
nl: De %toolkit-module is de enige ingeschakelde image toolkit. Drupal zal deze gebruiken voor vergroten, verkleinen, verschalen en andere beeldbewerkingen.

en: Select a default image processing toolkit
nl: Selecteer een standaard beeldverwerkingstoolkit

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
nl: De geselecteerde beeldverwerkingstoolkit '%toolkit' kan functie '%function' niet juist verwerken.

en: Could not set permissions on destination file: %file
nl: Kan geen permissies geven aan bestand %file

en: Compression Quality
nl: Compressie Kwaliteit

en: Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality, but bigger files.
nl: Dient tussen de 0 en 100 te zijn. Hogere waardes betekenen kwalitatief betere foto's, maar grotere bestanden.

en: Version information
nl: Versie-informatie

en: Compression Quality must be a value between 0 and 100.
nl: Compressie Kwaliteit moet een waarde tussen 0 en 100 zijn.

en: The specified ImageMagick path %file does not exist.
nl: Het opgegeven ImageMagickpad %file bestaat niet.

en: The specified ImageMagick path %file is not executable.
nl: Het opgegeven ImageMagick pad %file is niet uitvoerbaar.

en: No ImageAPI toolkits available
nl: Geen ImageAPI-toolkits beschikbaar

en: GD Image Rotation
nl: GD-afbeeldingrotatie

en: Low Quality / Poor Performance
nl: Lage Kwaliteit / Slechte Prestaties

en: Command Line ImageMagick support.
nl: Command Line ImageMagick-ondersteuning.

en: ImageAPI toolkit missing settings form
nl: ImageAPI toolkit-instellingenformulier ontbreekt

en: administer imageapi
nl: imageapi beheren

en: ImageAPI requires a Toolkit such as ImageAPI GD or ImageAPI ImageMagick to function. Go to !modules and enable one of them.
nl: ImageAPI heeft een toolkit zoals 'ImageAPI GD' of 'ImageAPI ImageMagick' nodig om te functioneren. Ga naar !modules en schakel minimaal één van deze in.

en: ImageAPI GD Memory Limit
nl: ImageAPI GD geheugenlimiet

en: It is highly recommended that you set you PHP memory_limit to 96M to use ImageAPI GD. A 1600x1200 images consumes ~45M of memory when decompressed and there are instances where ImageAPI GD is operating on two decompressed images at once.
nl: Het wordt sterk aangeraden om de PHP memory_limit naar 96M te verhogen voor het gebruik van ImageApi GD. Een afbeelding van 1600x1200 pixels gebruikt ongeveer 45M geheugen wanneer deze wordt gedecomprimeerd en er zijn situaties waarin ImageAPI met twee gedecomprimeerde afbeeldingen tegelijkertijd bezig is.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). An empty value will cause images that support transparency to have transparent backgrounds, otherwise it will be white.
nl: De achtergrondkleur die wordt gebruikt voor de verschenen delen van de afbeelding. Gebruik hexadecimale getallen, zoals bijvoorbeeld #FFFFFF voor wit, #FF0000 voor rood, of #000000 voor zwart. Een lege waarde zal afbeeldingen die transparantie ondersteunen een transparante achtergrond geven, anders zullen zij wit zijn.

en: Please only use alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for preset names.
nl: Gebruik alleen alfanumerieke karakters, underscores en liggende streepjes voor instellingnamen.

en: Preset %name (ID: @id) was deleted.
nl: Instelling %name(ID: @id) is verwijderd.

en: Preset %name (ID: @id) was flushed.
nl: Cache van instelling %name (ID: @id) is leeggemaakt

en: Override Defaults
nl: Overschrijf de standaard

en: Unknown Action.
nl: Onbekende actie.

en: Unknown Preset.
nl: Onbekende instelling.

en: The action was succesfully updated.
nl: De actie is bijgewerkt

en: ImageCache already generating: %dst, Lock file: %tmp.
nl: ImageCache maakt al %dst, blokker bestand %tmp.

en: Manage ImageCache presets.
nl: ImageCache-instellingen beheren

en: Place the following snippet in your module as part of <code>hook_imagecache_default_presets()</code>.
nl: Plaats de volgende code in de module als onderdeel van <code>hook_imagecache_default_presets()</code>.

en: Display the node with standard node view.
nl: Toon de node met standaard node view.

en: Capitalize first letter
nl: Eerste letter hoofdletter maken

en: Node module form.
nl: Node-module formulier.

en: Locale module form.
nl: Locale-module formulier.

en: Taxonomy module form.
nl: Taxonomy-module formulier.

en: All tokens for node creation dates can also be used with with the "mod-" prefix; doing so will use the modification date rather than the creation date.
nl: Alle tokens voor de aanmaakdatum van de node kunnen ook gebruikt worden met het 'mod-' voorvoegsel; de wijzigingsdatum wordt dan gebruikt in plaats van de aanmaakdatum.

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
nl: Het menupad (zoals weergegeven in het kruimelpad), zonder Home of [menu]. Gescheiden door /.

en: Default argument
nl: Standaard argument

en: Date year range
nl: Datumbereik jaar

en: Date year range must be in the format -9:+9 or 2005:2010.
nl: Het datumbereik voor haar moet in het formaat -9:+9 of 2005:2010 zijn.

en: Format: @date
nl: Formaat: @date

en: The year must be a number between %min and %max.
nl: Jaar moet een getal tussen %min en %max zijn.

en: The month must be a number between 1 and 12.
nl: Maand moet een getal tussen 1 en 12 zijn.

en: The day must be a number between !min and !max.
nl: Dag moet een getal tussen !min en !max zijn.

en: The hour must be a number between !min and !max.
nl: Uur moet een getal tussen !min en !max zijn.

en: The minute must be a number between !min and !max.
nl: Minuut moet een getal tussen !min en !max zijn.

en: The second must be a number between !min and !max.
nl: Seconde moet een getal tussen !min en !max zijn.

en: A valid value is required.
nl: Een geldige waard is vereist.

en: date ical
nl: Datum ical

en: Repeats
nl: Herhalingen

en: every week | every @count weeks
nl[0]: elke week
nl[1]: elke @count weken

en: every month | every @count months
nl[0]: elke maand
nl[1]: elke @count maanden

en: every year | every @count years
nl[0]: elk jaar
nl[1]: elke @count jaar

en: every day | every @count days
nl[0]: elke dag
nl[1]: elke @count dagen

en: Yes/No
nl: Ja/Nee

en: Poll title
nl: Enquête-titel

en: Numbered list
nl: Genummerde lijst

en: Not installed.
nl: Niet geïnstalleerd.

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
nl: %name: dit veld kan niet meer dan @count waardes bevatten.

en: Name of top taxonomy term
nl: Naam van de hoofdtaxonomieterm

en: Unfiltered name of top taxonomy term. WARNING - raw user input.
nl: Ongefilterde naam van de hoofdtaxonomieterm. WAARSCHUWING - onbewerkte gebruikersinvoer.

en: ID of top taxonomy term
nl: ID van de hoofdtaxonomieterm

en: No fields available.
nl: Geen velden beschikbaar.

en: The id number of the category's parent vocabulary.
nl: Het ID-nummer van de bovenliggende woordenlijst van de categorie.

en: Delete user
nl: Gebruiker verwijderen

en: Modify node fields
nl: Velden van de node aanpassen

en: '@column' => value for @column
nl: '@column' => waarde van @column

en: return array(
      0 => array(@columns),
      // You'll usually want to stop here. Provide more values
      // if you want your 'default value' to be multi-valued:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );
nl: return array(
      0 => array(@columns),
      // Meestal stop u hier. Voeg meer waarden toe
      // als de beginwaarde uit meerdere waarden bestaat:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );

en: Expected format: <pre>!sample</pre>
nl: Formaat: <pre>!sample</pre>

en: <h4>Using the Code column</h4>
                    <ul>
                    <li>Will override the value specified in the field widget.</li>
                    <li>Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters.</li>
                    <li>If in doubt, refer to <a target="_blank" href="@link_devel">devel.module</a> 'Dev load' tab on a content page to figure out the expected format.</li>
                    </ul>
nl: <h4>Gebruik van de Codekolom</h4>
                    <ul>
                    <li>Overschrijft de waarde die is ingevoerd in de fieldwidget.</li>
                    <li>Bevat geen &lt;?php ?&gt;.</li>
                    <li>Bij twijfel, gebruik de <a target="_blank" href="@link_devel">Devel-module</a> 'Dev load' tab van een pagina om het juiste formaat te bepalen.</li>
                    </ul>

en: You must select at least one field to modify.
nl: U dient minstens een veld te selecteren dat moet worden aangepast.

en: Modify profile fields
nl: Profielvelden aanpassen

en: Edit field %title
nl: Veld %title aanpassen

en: In the checkboxes above, mark the fields whose values you want to edit below. To empty a field, mark it and leave its value blank.
nl: Selecteer de velden die hieronder bewerkt worden. Om de inhoud van een veld te verwijderen selecteert u het veld en maak de inhoud leeg.

en: Execute arbitrary PHP script
nl: Voor een willekeurig PHP script uit

en: PHP script
nl: PHP-script

en: Modify node taxonomy terms
nl: Taxonomietermen van deze node aanpassen

en: The selected nodes are not associated with any vocabulary. Please select other nodes and try again.
nl: De geselecteerde inhoud heeft geen relatie met een woordenlijst. Maak een nieuwe selectie en probeer opnieuw.

en: <br />Note that this field has no effect when deleting terms.
nl: <br />Let erop dat dit veld geen effect heeft als u termen verwijdert.

en: (new tags)
nl: (nieuwe tags)

en: Add the selected terms
nl: Gekozen termen toevoegen

en: Replace existing terms with selected ones
nl: Bestaande termen door gekozen termen vervangen

en: Replace terms within same vocabulary
nl: Termen binnen deze woordenlijst vervangen

en: Delete selected terms
nl: Geselecteerde termen verwijderen

en: You did not select any term nor did you choose to replace existing terms. Please select one or more terms or choose to replace the terms.
nl: U heeft geen term geselecteerd of ervoor gekozen een bestaande term te vervangen. Selecteer een of meer termen of vervang de termen.

en: Modify user roles
nl: Gebruikersrollen aanpassen

en: Add roles
nl: Rollen toevoegen

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
nl: Selecteer een of meer rollen die u toe wil kennen aan de gekozen gebruiker.

en: Remove roles
nl: Rollen verwijderen

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
nl: Selecteer een of meer rollen die u wilt verwijderen.

en: You have not chosen any role to add or remove. Please select something to do.
nl: U heeft geen rol geselecteerd om te verwijderen of toe te voegen. Selecteer a.u.b. een of meer rollen.

en: Displays rows with checkmarks for bulk actions.
nl: Maakt tabellen met keuzevakjes voor bulkacties.

en: Invoke them directly
nl: Pas deze meteen toe.

en: Use Batch API
nl: Gebruik de Batch-API

en: Use <a href="@jobqueue">Job Queue</a>
nl: Gebruik de <a href="@jobqueue">Takenlijst</a>

en: To execute operations
nl: Bewerkingen uitvoeren

en: Display operations as
nl: Toon de bewerkingen als

en: Dropdown selectbox with Submit button
nl: Keuzelijst met knop

en: Each action as a separate button
nl: Elke actie als een afzonderlijke knop

en: Skip confirmation step
nl: Sla de bevestiging over

en: Check this box to skip the confirmation page on this view and directly execute the operation.
nl: Sla de bevestigingspagina over voer de handeling direct uit.

en: Display processing result
nl: Resultaten van de bewerking weergeven

en: Check this box to let Drupal display a message with the result of processing the selected objects.
nl: Na bewerking van de geselecteerde objecten wordt een bericht met het resultaat weergegeven.

en: Merge single action's form with node selection view
nl: Voeg het formulier van een enkele actie toe aan de node-selectietabel.

en: In case only one action is selected *and* this action is configurable, display its action form along with the node selection view.
nl: Als een enkele actie is geselecteerd EN deze handeling is configureerbaar, voeg dan het formulier van de actie samen met de node-selectietabel.

en: Selected operations
nl: Geselecteerde bewerkingen

en: Select all !objects rows in this view.
nl: Selecteer alle !objects in deze tabel.

en: All <strong>!objects</strong> rows in this view are selected.
nl: Alle <strong>!objects</strong> rijen in deze tabel zijn geselecteerd.

en: Bulk operations
nl: Bulkbewerkingen

en: - Choose an operation -
nl: - Selecteer een handeling -

en: <a href="@view">Cancel</a>
nl: <a href="@view">Annuleren</a>

en: Set parameters for '%action'
nl: Definieer de parameters voor '%action'

en: Are you sure you want to perform '%action' on selected rows?
nl: Weet u zeker dat u '%action' wil uitvoeren op de geselecteerde rijen?

en: No row selected. Please select one or more rows.
nl: U heeft geen rijen geselecteerd. Selecteer een of meer rijen.

en: No operation selected. Please select an operation to perform.
nl: U heeft geen bewerkingen geselecteerd. Selecteer een of meer bewerkingen.

en: Performing %action on selected rows...
nl: %action wordt nu uitgevoerd...

en: Perform %action on @type %oid.
nl: Voer %action uit op @type %oid.

en: Enqueued %action on @types %oid. Check the <a href="@queue">queued jobs page</a>.
nl: %action op @types %oid staat in de wachtrij. Controleer de <a href="@queue">Takenlijst</a>xx

en: Skipped %action on @type %title due to insufficient permissions.
nl: Vanwege onvoldoende rechten is %action op @type %title overgeslagen.

en: Performed %action on @type %title.
nl: %action op @type %title is uitgevoerd.

en: !results rows processed in about !time ms:
nl: !results rijen zijn verwerkt in !time ms:

en: No rows were processed:
nl: Er zijn geen rijen verwerkt:

en: An error occurred while processing @operation with arguments: @arguments
nl: Bij het uitvoeren van @operation heeft zich een fout voorgedaan. De gebruikte argumenten zijn: @arguments

en: Performed aggregate %action on @types %oids.
nl: De samengevoegde bewerking %action is uitgevoerd op @types %oids.

en: You selected !count rows of an unknown object type.
nl: U heeft !count rijen van een onbekend type geselecteerd.

en: You selected the following !count rows:
nl: U heeft de volgende !count rijen geselecteerd:

en: ...and !remaining more.
nl: ... en nog !remaining meer.

en: views bulk operations
nl: Views Bulk Operations

en: actions permissions
nl: permissies voor de acties

en: An attempt by user %user to !perm was blocked due to insufficient permissions.
nl: !perm door gebruiker %user is geweigerd vanwege onvoldoende rechten.

en: Could not find object info for view table @table.
nl: De objectinformatie voor de tabel @tabel kon niet worden gevonden.

en: Could not find object info for type @type.
nl: De objectinformatie voor het type @type kon niet worden gevonden.

en: Actions permissions
nl: Permissies voor de acties

en: Integrates actions with the permission system.
nl: Integreert acties met het permissiesysteem.

en: Exposes new Views style 'Bulk Operations' for selecting multiple nodes and applying operations on them.
nl: Views met bulkbewerkingen voor de selectie van nodes die in bulk bewerkt worden.

en: Vertical tabs
nl: Verticale tabs

en: Vertical Tabs
nl: Verticale tabs

en: Provides vertical tabs for the node form.
nl: Voorziet in vertikale tabbladen voor het nodeformulier.

en: Not in book
nl: Niet in een boek

en: <create a new book>
nl: <een nieuw boek aanmaken>

en: New book
nl: Nieuw boek

en: By @name on @date
nl: Door @name op @date

en: By @name
nl: Door @name

en: Sticky on top of lists
nl: Vastgeplakt bovenaan lijsten

en: Not in menu
nl: Niet in een menu

en: No attachments
nl: Geen bijlagen

en: No alias
nl: Geen alias

en: No flags
nl: Geen vlaggen.

en: No terms
nl: Geen termen

en: Numeric
nl: Numeriek

en: Teaser break
nl: Teasereinde

en: Alt text
nl: Alternatieve tekst

en: Create a list of options as a list in <strong>Allowed values list</strong> or as an array in PHP code. These values will be the same for %field in all content types.
nl: Maak een lijst met opties als in <strong>Toegestane waardeslijst</strong> of als een array in PHP. Deze waarde zullen hetzelfde zijn in %field in alle inhoudstypes.

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
nl: De 'toegestane waardes' voor dit veld opgeven.

en: Edit link
nl: Link bewerken

en: Token replacement patterns
nl: Vervangpatronen voor tokens

en: Comment's node ID
nl: Node-ID van de reactie

en: Comment title. WARNING - raw user input
nl: Titel van de reactie. WAARSCHUWING - onbewerkte gebruikersinvoer

en: Comment body
nl: Berichttekst van de reactie

en: Comment body. WARNING - raw user input
nl: Berichttekst van de reactie. Waarschuwing - onbewerkte gebruikersinvoer.

en: Comment author's user id
nl: Gebruikers-ID van de auteur van de reactie

en: Comment author's user name
nl: Gebruikersnaam van de auteur van de reactie

en: Comment author's user name. WARNING - raw user input
nl: Gebruikersnaam van de auteur van de reactie. WAARSCHUWING - onbewerkte gebruikersinvoer

en: Comment author's home page.
nl: Site van de auteur van de reactie.

en: Comment author's e-mail.
nl: E-mail van de auteur van de reactie.

en: Comment author's e-mail. WARNING - raw user input.
nl: E-mail van de auteur van de reactie. WAARSCHUWING - onbewerkte gebruikersinvoer.

en: Comment creation year (four digit)
nl: Jaar waarin de reactie is aangemaakt (vier cijfers)

en: Comment creation year (two digit)
nl: Jaar waarin de reactie is aangemaakt (twee cijfers)

en: Comment creation month (full word)
nl: Maand waarin de reactie is aangemaakt (als woord)

en: Comment creation month (abbreviated)
nl: Maand waarin de reactie is aangemaakt (afgekort)

en: Comment creation month (two digit, zero padded)
nl: Maand waarin de reactie is aangemaakt (twee cijfers met voorloopnul(len))

en: Comment creation month (one or two digit)
nl: Maand waarin de reactie is aangemaakt (een of twee cijfers)

en: Comment creation week (two digit)
nl: Week waarin de reactie is aangemaakt (twee cijfers)

en: Comment creation date (day of month)
nl: Datum waarop de reactie is aangemaakt (dag van de maand)

en: Comment creation day (full word)
nl: Dag waarop de reactie is aangemaakt (volledig woord)

en: Comment creation day (abbreviation)
nl: Dag waarop de reactie is aangemaakt (afkorting)

en: Comment creation day (two digit, zero-padded)
nl: Dag waarop de reactie is aangemaakt (twee cijfers, met voorloopnullen)

en: Comment creation day (one or two digit)
nl: Dag waarop de reactie is aangemaakt (één of twee cijfers)

en: Node language
nl: Taal van de node

en: Node author's e-mail.
nl: E-mail van de auteur van de node.

en: Node author's e-mail. WARNING - raw user input.
nl: E-mail van de auteur van de node. WAARSCHUWING - onbewerkte gebruikersinvoer.

en: Name of top term's vocabulary
nl: Naam van de woordenlijst van de hoofdtaxonomieterm

en: Unfiltered name of top term's vocabulary. WARNING - raw user input.
nl: Ongefilterde naam van de woordenlijst van de hoofdtaxonomieterm. WAARSCHUWING - onbewerkte gebruikersinvoer.

en: ID of top term's vocabulary
nl: ID van de woordenlijst van de hoofdtaxonomieterm.

en: Node creation year (four digit)
nl: Jaar waarin de node is aangemaakt (vier cijfers)

en: Node creation year (two digit)
nl: Jaar waarin de node is aangemaakt (twee cijfers)

en: Node creation month (full word)
nl: Maand waarin de node is aangemaakt (volledig woord)

en: Node creation month (abbreviated)
nl: Maand waarin de node is aangemaakt (afgekort)

en: Node creation month (two digit, zero padded)
nl: Maand waarin de node is aangemaakt (twee cijfers, met voorloopnullen)

en: Node creation month (one or two digit)
nl: Maand waarin de node is aangemaakt (één of twee cijfers)

en: Node creation week (two digit)
nl: Week waarin de node is aangemaakt (twee cijfers)

en: Node creation date (day of month)
nl: Dag van de maand waarop de node is aangemaakt

en: Node creation day (full word)
nl: Dag waarop de node is aangemaakt (volledig woord)

en: Node creation day (abbreviation)
nl: Dag waarop de node is aangemaakt (afkorting)

en: Node creation day (two digit, zero-padded)
nl: Dag waarop de node is aangemaakt (twee cijfers, voorloopnullen)

en: Node creation day (one or two digit)
nl: Dag waarop de node is aangemaakt (één of twee cijfers)

en: The name of the menu the node belongs to. WARNING - raw user input.
nl: De naam van het menu waar de node bij hoort. WAARSCHUWING - onbewerkte gebruikersinvoer.

en: The unfiltered menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /. WARNING - raw user input.
nl: Het menupad (zoals weergegeven in het kruimelpad), zonder Home of [menu]. Gescheiden door /. WAARSCHUWING - onbewerkte gebruikersinvoer.

en: The text used in the menu as link text for this item.
nl: De tekst zoals wordt weergegeven in het menu als linktekst voor dit item.

en: The unfiltered text used in the menu as link text for this item. WARNING - raw user input.
nl: De ongefilterde tekst zoals wordt weergegeven in het menu als linktekst voor dit item. WAARSCHUWING - onbewerkte gebruikersinvoer.

en: The title of the node's book parent.
nl: De titel van de bovenliggende boekpagina.

en: The id of the node's book parent.
nl: Het ID van de bovenliggende boekpagina.

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
nl: De titels van alle bovenliggende boekpagina's.

en: The unfiltered title of the node's book parent. WARNING - raw user input.
nl: De ongefilterde titel van de bovenliggende boekpagina. Waarschuwing: dit is onbewerkte gebruikersinvoer.

en: The unfiltered titles of all parents in the node's book hierarchy. WARNING - raw user input.
nl: De ongefilterde titels van alle bovenliggende boekpagina's. WAARSCHUWING: dit is onbewerkte gebruikersinvoer.

en: A randomly generated SHA1 hash.
nl: Een willekeurig gegenereerde SHA1 hash.

en: A randomly generated three-digit number.
nl: Een willekeurig gegenereerd drie-cijferig getal.

en: A randomly generated ten-digit number.
nl: Een willekeurig gegenereerd tien-cijferig getal.

en: Randomly generated single-digit letter.
nl: Willekeurig gegenereerd één-cijferig getal.

en: Randomly generated three-digit letters.
nl: Willekeurig gegenereerd drie-cijferig getal.

en: Randomly generated ten-digit letters.
nl: Willekeurig gegenereerd tien-cijferig getal.

en: The email address to which the message should be sent.
nl: Het e-mailadres waar het bericht naar toegezonden moet worden.

en: The message that should be sent.
nl: Het bericht dat verzonden moet worden.

en: Date form type
nl: Datum formaattype

en: Select a granularity for the date filter. For instance, selecting 'day' will create a filter where users can select the year, month, and day.
nl: Kies een nauwkeurigheid voor de datumfilter. Bijvoorbeeld het kiezen van 'dag' zal een filter maken waar gebruiker kunnen kieze uit jaar, maand en dag.

en: Date field(s)
nl: Datumveld(en)

en: Select date field(s) to filter with this argument.
nl: Kies het datumveld(en) om op te fitleren met deze parameter.

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
nl: Methode van afhandeling van meerdere datumvelden in dezelfde query. Geef die items terug die een overeenkomstig datumveld hebben (date - field_1 OR field_2) of alleen die items die overeenkomen met alle geselecteerde datumvelden (date = field_1 AND field_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
nl: U moet minimaal één datumveld selecteren voor dit filter.

en: Date default
nl: Date standaard

en: To date default
nl: Beginwaarde voor einddatum

en: Please set a default value for the To date as well as the From date when using default values with the Between or Not between operators.
nl: Stel een standaard waarde voor zowel de begin- als de einddatum in wanneer gebruik gemaakt wordt van standaard waarden met de Between of Not Between operatoren.

en: Missing date fields!
nl: Ontbrekende datum velden!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
nl: (@field) <strong>Getoond</strong> @widget @format

en: User timezone
nl: Tijdzone van de gebruiker.

en: New revision
nl: Nieuwe revisie

en: Change basic information
nl: Wijzig basisinformatie

en: %editor profile for %format
nl: %editor profiel voor %format

en: Enabled by default
nl: Standaard ingeschakeld

en: The default editor state for users having access to this profile. Users are able to override this state if the next option is enabled.
nl: De standaard editorstatus voor gebruikers die toegang hebben tot dit profiel. Gebruikers kunnen deze instelling wijzigen als de volgende optie is ingeschakeld.

en: If allowed, users will be able to choose their own editor default state in their user account settings.
nl: Indien toegestaan, kunnen gebruikers hun eigen standaard editorstatus instellen in hun accountinstellingen.

en: Show <em>enable/disable rich text</em> toggle link
nl: <em>In-/uitschakelen opgemaakte tekst</em> schakelaar tonen.

en: Whether or not to show the <em>enable/disable rich text</em> toggle link below a textarea. If disabled, the user setting or global default is used (see above).
nl: Het al dan niet weergeven van de <em>in-/uitschakelen opgemaakte tekst</em> schakelaar onder de tekstveld. Als dit ingeschakeld is wordt de globale standaardinstellingen gebruikt (zie hierboven).

en: The language to use for the editor interface. Language codes are based on the <a href="http://www.loc.gov/standards/iso639-2/englangn.html">ISO-639-2</a> format.
nl: De taal die gebruikt wordt voor de editorinterface. Taalcodes zijn gebaseerd op de <a href="http://www.loc.gov/standards/iso639-2/englangn.html">ISO-639-2</a> indeling.

en: This option controls whether the editor toolbar is displayed above or below the editing area.
nl: Deze optie bepaalt of de werkbalk boven of onder het editorveld wordt weergegeven.

en: This option controls the alignment of icons in the editor toolbar.
nl: Deze optie bepaalt de positie van de iconen in de werkbalk.

en: Where to display the path to HTML elements (i.e. <code>body > table > tr > td</code>).
nl: Waar het pad naar HTML-elementen wordt weergeven (<code>body > table > tr > td</code>).

en: This option gives you the ability to enable/disable the resizing button. If enabled, the Path location toolbar must be set to "Top" or "Bottom" in order to display the resize icon.
nl: Deze optie geeft u de mogelijkheid om de vergrootknop in of uit te schakelen. Indien ingeschakeld moet de padlocatie-toolbar ingesteld zijn op 'Boven' of 'Onder' om de vergrooticoon weer te geven.

en: If enabled, potentially malicious code like <code>&lt;HEAD&gt;</code> tags will be removed from HTML contents.
nl: Indien ingeschakeld worden potentiële kwaadwillige code zoals <code>&lt;HEAD&gt;</code> tags verwijderd uit de HTML-inhoud.

en: If enabled, the editor will insert TAB characters on tab and preserve other whitespace characters just like a PRE element in HTML does.
nl: Indien ingeschakeld voegt de editor tab-tekens in met de tab-toets en behoudt hij de overige witruimte-tekens zoals een PRE-element in HTML.

en: If enabled, HTML tags declaring the font size, font family, font color and font background color will be replaced by inline CSS styles.
nl: Indien ingeschakeld worden de HTML-tags voor tekengrootte, lettertype, tekstkleur en achtergrondkleur vervangen door in-line CSS.

en: If enabled, the editor will remove most linebreaks from contents. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
nl: Indien ingeschakeld zal de editor de meeste regeleinden uit de inhoud verwijderen. Door deze optie uit te schakelen kunnen conflicten met andere invoerfilters worden vermeden.

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
nl: Indien ingeschakeld zal de editor de HTML-broncode herformatteren. Door deze optie uit te schakelen kan het conflicten met andere invoerfilters vermijden.

en: Force cleanup on standard paste
nl: Opschonen afdwingen bij plakken

en: If enabled, the default paste function (CTRL-V or SHIFT-INS) behaves like the "paste from word" plugin function.
nl: Indien ingeschakeld gedraagt de standaard plakfunctie (CTRL-V of SHIFT-INS) zich zoals de 'plakken uit Word-gegevens' plugin-functie.

en: Comma separated list of HTML block formats. Possible values: <code>@format-list</code>.
nl: Een door komma gescheiden lijst van HTML-blokformats. Mogelijke waarden: <code>@format-list</code>.

en: Use theme CSS
nl: CSS van thema gebruiken

en: Define CSS
nl: CSS definiëren

en: Editor default CSS
nl: Standaard CSS voor editor

en: Defines the CSS to be used in the editor area.<br />Use theme CSS - loads stylesheets from current site theme.<br/>Define CSS - enter path for stylesheet files below.<br />Editor default CSS - uses default stylesheets from editor.
nl: Definieert de CSS die gebruikt wordt in het editorveld. <br />CSS van thema gebruiken - Stylesheet van huidig thema gebruiken. <br />CSS definiëren - Voer hieronder het pad in voor de stylesheets. <br/>Standaard CSS van editor - Gebruikt de standaard stylesheet van de editor.

en: If "Define CSS" was selected above, enter path to a CSS file or a list of CSS files separated by a comma.
nl: Als 'CSS van thema gebruiken' is geselcteerd, plaats dan hieronder het pad naar het CSS-bestand of een door komma gescheiden lijst van CSS-bestanden.

en: Available tokens: <code>%b</code> (base path, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (path to theme, eg: <code>themes/garland</code>)
nl: Beschikbare tokens: %b (basispad, bv.: /) %t (pad naar template, bv.: sites/all/themes/bdc)

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from all loaded stylesheet(s).
nl: U kunt optioneel CSS-klassen definiëren voor de 'Opmaakstijl'.<br /> Voer één klasse in op elke regel in het volgend formaat: !format. Bijvoorbeeld: !example<br />Indien leeggelaten zullen de CSS-klassen automatisch geïmporteerd worden uit alle geladen stylesheet(s).

en: Wysiwyg profile for %format has been saved.
nl: Het WYSIWYG-profiel voor %format is opgeslagen.

en: No editor
nl: Geen editor

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
nl: Pak het archief uit en kopieer de inhoud naar een nieuwe map op de volgende locatie: <br /><code>@editor-path</code>

en: So the actual library can be found at:<br /><code>@library-filepath</code>
nl: Zodat de eigenlijke bibliotheek gevonden kan worden op:<br /><code>@library-filepath</code>

en: Installation instructions
nl: Installatie-instructies

en: There are no editor libraries installed currently. The following list contains a list of currently supported editors:
nl: Er zijn momenteel geen editorbibliotheken geïnstalleerd. De volgende lijst bevat een aantal ondersteunde editors:

en: Are you sure you want to remove the profile for %name?
nl: Weet u zeker dat u het profiel voor %name wilt verwijderen?

en: Wysiwyg profile for %name has been deleted.
nl: Het WYSIWYG-profiel voor %name is verwijderd.

en: Wysiwyg
nl: WYSIWYG

en: Configure client-side editors.
nl: Client-side editors instellen

en: A Wysiwyg profile can be associated to an input format. A Wysiwyg profile defines which client-side editor is loaded, what buttons or themes are enabled for the editor, how the editor is displayed, and a few other editor-specific functions.
nl: Een WYSIWYG-profiel kan geassocieerd worden met een invoerformaat. Een WYSIWYG-profiel definieert welke client-side editor wordt geladen, welke knoppen en thema's er ingeschakeld zijn voor de editor, hoe de editor wordt weergegeven en een aantal andere specifieke functies.

en: Disable rich-text
nl: Opgemaakte tekst uitschakelen

en: Enable rich-text
nl: Opgemaakte tekst inschakelen

en: Wysiwyg Editor settings
nl: WYSIWYG editorinstellingen

en: Enable editor by default
nl: Editor standaard inschakelen

en: If enabled, rich-text editing is enabled by default in textarea fields.
nl: Indien ingeschakeld, is 'opgemaakte tekst bewerken' standaard ingeschakeld in alle tekstvelden.

en: The version of %editor could not be detected.
nl: Deze versie van %editor kon niet gedetecteerd worden.

en: The installed version %version of %editor is not supported.
nl: De geïnstalleerde versie %version van %editor wordt niet ondersteund.

en: Allows users to edit contents with client-side editors.
nl: Biedt de mogelijkheid om inhoud te bewerken met client-side-editors.

en: Strike-through
nl: Doorhalen

en: Align left
nl: Links uitlijnen

en: Align center
nl: Centreren

en: Align right
nl: Rechts uitlijnen

en: Justify
nl: Uitvullen

en: Forecolor
nl: Voorgrondkleur

en: Backcolor
nl: Achtergrondkleur

en: Horizontal rule
nl: Horizontale lijn

en: Paste Text
nl: Plakken als platte tekst

en: Paste from Word
nl: Plakken als Word-gegevens

en: Remove format
nl: Opmaak verwijderen

en: Character map
nl: Bijzondere tekens

en: HTML block format
nl: HTML-blok opmaak

en: Font style
nl: Lettertype

en: Create DIV container
nl: DIV-container aanmaken

en: FitWindow
nl: Venster vullen

en: Check spelling
nl: Spelling controleren

en: Autogrow
nl: Auto-aanpassen

en: Table drag/resize
nl: Tabel: slepen/formaat wijzigen

en: Table: Cell properties
nl: Tabel: Cel eigenschappen

en: Table: Insert row after
nl: Tabel: Rij onder invoegen

en: Table: Insert column after
nl: Tabel: Kolom rechts invoegen

en: Table: Insert cell after
nl: Tabel: Cel invoegen

en: Table: Delete rows
nl: Tabel: Rijen verwijderen

en: Table: Delete columns
nl: Tabel: Kolommen verwijderen

en: Table: Delete cells
nl: Tabel: Cellen verwijderen

en: Table: Merge cells
nl: Tabel: Cellen samenvoegen

en: Table: Horizontal split cell
nl: Tabel: Cellen horiziontaal splitsen

en: Sup
nl: Superscript

en: Sub
nl: Subscript

en: Clean-up
nl: Opschonen

en: Visual aid
nl: Visuele hulp

en: Fullscreen
nl: Volledig scherm

en: Advanced horizontal rule
nl: Geavanceerde horizontale lijn

en: Advanced image
nl: Geavanceerde afbeelding

en: Advanced link
nl: Geavanceerde link

en: Auto save
nl: Automatisch opslaan

en: Context menu
nl: Contextmenu

en: Left-to-right
nl: Links-naar-rechts

en: Right-to-left
nl: Rechts-naar-links

en: Emotions
nl: Emoties

en: Insert date
nl: Datum invoegen

en: Insert time
nl: Tijd invoegen

en: Insert layer
nl: Layer invoegen

en: Move forward
nl: Naar voren verplaatsen

en: Move backward
nl: Naar achteren verplaatsen

en: Absolute
nl: Absoluut

en: Paste text
nl: Tekst plakken

en: Style properties
nl: Stijleigenschappen

en: Abbreviation
nl: Afkorting

en: Inserted
nl: Ingevoegd

en: Safari compatibility
nl: Safari compatibiliteit

en: Spell check
nl: Spellingscontrole

en: Font Color
nl: Tekstkleur

en: Show/hide hidden elements
nl: Verborgen elementen weergeven/verbergen

en: Separate the teaser and body of this content
nl: De teasertekst scheiden van de inhoud

en: Stores Wysiwyg profiles.
nl: Slaat WYSIWYG-profielen op.

en: Broken handler @table.@field
nl: Kapotte handler @table.@field

en: Skipping broken view @view
nl: Kapotte view @view aan het overslaan

en: Ajax callback for view loading.
nl: AJAX-callback voor het laden van views.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
nl: De convertor zal proberen om een Views 1 view om te zetten naar Views 2. Deze conversie is niet betrouwbaar; waarschijnlijk zal de view nog aangepast moeten worden om exact hetzelfde te zijn. Views 1 views kunnen via de normale Importeer tab geïmporteerd worden.

en: Changes cannot be made to a locked view.
nl: Een vergrendelde View kan niet worden gewijzigd.

en: Convert stored Views 1 views.
nl: Converteer opgeslagen Views 1 views.

en: Convert view
nl: View omzetten

en: Create customized lists and queries from your database.
nl: Creëer aangepaste lijsten en queries van de database.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
nl: Administratie-interface voor Views. Zonder deze module kunt u geen views aanmaken of wijzigen.

en: Example table
nl: Voorbeeldtabel

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
nl: Voorbeeldtabel met voorbeeldinhoud die naar nodes kan verwijzen.

en: Example content
nl: Voorbeeldinhoud

en: Some example content that references a node.
nl: Voorbeeldinhoud die naar een node verwijst.

en: Example node
nl: Voorbeeldnode

en: Plain text field
nl: Platte tekst-veld

en: Just a plain text field.
nl: Een platte tekst-veld

en: Numeric field
nl: Numeriek veld

en: Just a numeric field.
nl: Een numeriek veld

en: Boolean field
nl: Binair veld

en: Just an on/off field.
nl: Een aan/uit-veld

en: Timestamp field
nl: Tijdstempel-veld

en: Just a timestamp field.
nl: Een tijdstempel-veld.

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
nl: Imiteert de standaard Drupal voorpagina. Wijzig het standaard pad voor de voorpagina in het pad van deze View zodat deze de nieuwe voorpagina wordt.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
nl: De titel die gebruikt wordt indien dit argument aanwezig is. Het zal de titel van de view en titels van vorige argumenten overschrijven. Gebruik percentuele vervanging om titels van argumenten te gebruiken. Gebruik "%1" voor het eerste argument, "%2" voor het tweede, etc.

en: Validator options
nl: Validatieopties

en: Display all values
nl: Alle waarden weergeven

en: Hide view / Page not found (404)
nl: View verbergen / Pagina niet gevonden (404)

en: Display empty text
nl: 'Lege tekst' weergeven

en: Provide default argument
nl: Standaard argument gebruiken

en: Provide default argument options
nl: Standaard argumentopties toepassen

en: Default argument type
nl: Standaard argumenttype

en: Broken/missing handler
nl: Handler defect of ontbreekt

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
nl: De handler voor dit item is defect of ontbreekt en kan niet worden gebruikt. Als de handler door een module geleverd is en de module is uitgeschakeld, dan kan het inschakelen van de module deze fout oplossen. Zo niet, dan dient u dit item te verwijderen.

en: Current date
nl: Huidige datum

en: Current node's creation time
nl: Tijd wanneer deze node is aangemaakt.

en: Current node's update time
nl: Tijd wanneer deze node is bijgewerkt.

en: Allow multiple terms per argument.
nl: Meerdere termen per argument toestaan.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
nl: Indien geselecteerd kunnen gebruikers meerdere argumenten toevoegen in de vorm van 1+2+3 (voor OF), of 1,2,3 (voor EN).

en: Allow multiple arguments to work together.
nl: Samenwerking van meerdere argumenten toestaan.

en: Do not display items with no value in summary
nl: Geef items zonder waarde niet weer in samenvatting

en: Invalid input
nl: Ongeldige invoer

en: Fail basic validation if any argument is given
nl: Basisvalidatie laten mislukken als er een argument is gegeven

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
nl: Door dit veld aan te vinken, kunt u dit gebruiken om ervoor te zorgen dat de validatie van views met meer argumenten dan nodig is, mislukt.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
nl: Indien geselecteerd kunnen gebruikers meerdere argumenten invoeren in de vorm van 1+2+3 of 1,2,3.

en: Exclude the argument
nl: Argument uitsluiten

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
nl: Indien geselecteerd zullen de nummers die in het argument zijn ingevoerd worden uitgesloten in plaats van de view limiteren.

en: Glossary mode
nl: Woordenlijst-modus

en: Character limit
nl: Karakterlimiet

en: No transform
nl: Niet transformeren.

en: Upper case
nl: Hoofdletters

en: Lower case
nl: Kleine letters

en: Capitalize each word
nl: Eerste letter van elk woord hoofdletter maken.

en: Transform spaces to dashes in URL
nl: Spaties in koppeltekens omzetten in de URL

en: Exclude from display
nl: Uitsluiten van weergave

en: Check this box to not display this field, but still load it in the view.  Use this option to not show a grouping field in each record, or when doing advanced theming.
nl: Kies hier om het veld niet te tonen, maar wel te laden in de weergave. Gebruik deze optie om een groepsveld niet in iedere rij te tonen of wanneer u een geavanceerd thema ontwikkelt.

en: Rewrite the output of this field
nl: Uitvoer van dit veld herschrijven

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
nl: Tekst om bij dit veld weer te geven. HTML gebruiken mag. U kunt data uit deze view gebruiken met behulp van de vervangpatronen zoals hieronder getoond.

en: Output this field as a link
nl: Dit veld als een link weergeven

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
nl: Toon dit veld als een link. Geef de bestemming hieronder aan.

en: Link path
nl: Linkpad

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
nl: Het Drupal-pad of de absolute URL voor deze link. U kunt gegevens uit de weergave gebruiken met behulp van de vervangpatronen zoals hieronder getoond.

en: The CSS class to apply to the link.
nl: De op deze link toe te passen CSS-klassen.

en: Text to place as "alt" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
nl: Tekst die getoond wordt als "alt" tekst, die in de meeste browsers getoond wordt als tooltip, als er over de link gehoverd wordt.

en: Prefix text
nl: Voorvoegsel

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
nl: Tekst om voor de link te plaatsen. HTML toegelaten.

en: Suffix text
nl: Achtervoegsel

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
nl: Tekst om achter de link te plaatsen. HTML toegelaten.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
nl: <p>U moet enkele extra velden aan de weergave toevoegen voordat u dit veld kunt gebruiken. Deze extra velden kunt u indien gewenst markeren met <em>Uitsluiten van weergave</em> . Let op dat vanwege de verwerkingsvolgorde velden die na dit veld opgenomen worden, niet gebruikt kunnen worden. Plaats velden die nodig zijn, vóór dit veld.</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
nl: <p>De volgende vervangpatronen zijn voor deze weergave te gebruiken. Gebruik een patroon links om een waarde zoals rechts getoond weer te geven. Let op dat vanwege de verwerkingsvolgorde velden die na dit veld opgenomen worden, niet gebruikt kunnen worden. Plaats velden die nodig zijn, vóór dit veld.</p>

en: Trim this field to a maximum length
nl: Dit veld tot een maximumlengte trimmen

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
nl: Indien aangevinkt zal dit veld worden getrimd tot een maximumlengte in karakters.

en: Trim only on a word boundary
nl: Alleen afbreken na een heel woord

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
nl: Dit veld alleen afbreken na een heel woord. Er worden nooit meer dan het maximum opgegeven karakters gebruikt. Als er geen woordgrenzen zijn binnen het maximum aantal karakters, wordt er mogelijk niets getoond.

en: Add an ellipsis
nl: Ellipsis toevoegen

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
nl: Indien aangevinkt zal een '...' worden toegevoegd als een veld getrimd is.

en: Strip HTML tags
nl: HTML-tags verwijderen

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
nl: Wanneer aangekruist, worden alle HTML-coderingen verwijderd.

en: Field can contain HTML
nl: Veld mag HTML bevatten

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
nl: Gebruik de HTML corrector om zeker te stellen dat alle coderingen afgesloten worden na het verkorten van een tekst.

en: File size display
nl: Bestandsgrootte-weergave

en: Formatted (in KB or MB)
nl: Geformatteerd (in KB of MB)

en: If checked, true will be displayed as false.
nl: Indien aagevinkt zal 'waar' worden weergegeven als 'onwaar'.

en: Time ago (with "ago" appended)
nl: Tijd geleden (met 'geleden' toegevoegd)

en: Round
nl: Afronden

en: If checked, the number will be rounded.
nl: Indien aangevinkt, zal het getal afgerond worden.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
nl: Geef aan hoeveel decimalen er achter de komma weergegeven moeten worden.

en: What single character to use as a decimal point.
nl: Welk enkel karakter er moet worden gebruikt als decimale komma.

en: What single character to use as the thousands separator.
nl: Welk enkel karakter er moet worden gebruikt tussen duizendtallen.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
nl: Tekst om voor een nummer te zetten, zoals een valutasymbool.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
nl: Tekst om na een nummer te zetten, zoals een valutasymbool.

en: Simple separator
nl: Simpel scheidingsteken

en: Display as link
nl: Als link weergeven

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
nl: Dit item wordt momenteel niet tentoongesteld. Als u het <strong>tentoonstelt</strong>, zullen gebruikers in staat zijn om het filter te veranderen terwijl ze het bekijken.

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
nl: Dit item wordt momenteel tentoongesteld. Als u het <strong>verbergt</strong>, zullen gebruikers niet in staat zijn om het filter te veranderen terwijl ze het bekijken.

en: Unlock operator
nl: Operator ontgrendelen

en: When checked, the operator will be exposed to the user
nl: Indien aangevinkt zal de operator worden tentoongesteld aan de gebruiker.

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
nl: Dit zal in de URL voorkomen na de ? om de operator te herkennen.

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
nl: Toon dit na de ? in de URL om dit filter te identificeren. Mag niet leeg zijn.

en: Force this exposed filter to accept only one option.
nl: Getoond filter accepteert maar één optie.

en: Remember
nl: Onthoud

en: Remember the last setting the user gave this filter.
nl: Onthoud de laatste instelling die de gebruiker aan dit filter gegeven heeft.

en: - Any -
nl: - Elke -

en: You must select a value unless this is an optional exposed filter.
nl: U moet een waarde kiezen tenzij het een optioneel filter is.

en: exposed
nl: getoond

en: Value type
nl: Waardetype

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
nl: Datum in systeemformaat. Voorkeur voor: CCYY-MM-DD HH:MM:SS

en: Invalid date format.
nl: Ongeldig datumformaat.

en: Limit list to selected items
nl: Toon alleen geselecteerde items

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
nl: Toon alleen de geselecteerde items.

en: not in
nl: niet in

en: Is all of
nl: Al deze

en: Is none of
nl: Is geen van

en: not
nl: niet

en: Is between
nl: Is tussen

en: between
nl: tussen

en: Is not between
nl: Is niet tussen

en: not between
nl: niet tussen

en: And max
nl: En maximaal

en: And
nl: En

en: This display has no path.
nl: Deze weergave heeft geen pad.

en: Edit view %view
nl: View %view bewerken

en: Export this view
nl: Exporteer deze view

en: Create a copy of this view
nl: Maak een kopie van deze view

en: Invalid
nl: Ongeldig

en: Rearrange @type
nl: @type herschikken

en: Error: missing @component
nl: Fout: @component ontbreekt

en: Default settings for this view.
nl: Standaardinstellingen voor deze view.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
nl: Toon de view als een pagina, met een URL en menu links.

en: Display the view as a block.
nl: Toon de view als een blok.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
nl: Toon de view als een feed, zoals een RSS feed.

en: Displays rows one after another.
nl: Toont de rijen achter elkaar.

en: HTML List
nl: HTML Lijst

en: Displays rows as an HTML list.
nl: Toont de rijen als een HTML lijst.

en: Displays rows in a grid.
nl: Toont de rijen in een rooster.

en: Displays rows in a table.
nl: Toont de rijen in een tabel.

en: Displays the default summary as a list.
nl: Toont de standaard samenvatting als een lijst.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
nl: Toont de samenvatting onopgemaakt, met optie voor na elkaar of inline.

en: Displays the fields with an optional template.
nl: Toont de velden met een optioneel thema.

en: Will be available to all users.
nl: Zal beschikbaar zijn voor alle gebruikers.

en: Time-based
nl: Tijds-gebaseerd

en: sort criteria
nl: sorteercriteria

en: Sort criterion
nl: Sorteercriterium

en: sort criterion
nl: sorteercriterium

en: The title of the comment.
nl: De titel van de reactie.

en: Comment count
nl: Aantal reacties

en: Display the comment with standard comment view.
nl: Toon de reactie met standaard reactie view.

en: Display the comment as RSS.
nl: Toon de reactie als RSS.

en: The title of the node.
nl: De titel van de node.

en: The date the node was posted.
nl: De datum waarop de node is ingezonden.

en: Has new content
nl: Heeft nieuwe inhoud

en: Poll
nl: Enquête

en: Total views
nl: Aantal keer bekeken

en: Views today
nl: Weergaves van vandaag

en: Browser session ID of user that visited page.
nl: Browsersessie-ID van de gebruiker die de pagina bezocht.

en: Title of page visited.
nl: Titel van de bezochte pagina.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
nl: Het interne pad naar de bezochte pagina (relatief aan Drupal-root).

en: Referrer URI.
nl: URI van verwijzer.

en: Hostname of user that visited the page.
nl: Hostnaam van de gebruiker die de pagina bezocht.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
nl: Laadtijd van de pagina in milliseconden.

en: Timestamp of when the page was visited.
nl: Tijdstip waarop de pagina bezocht is.

en: upload
nl: uploaden

en: Validate user has access to the node
nl: Valideer gebruiker voor toegang tot de node

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
nl: Zoek op elk van de beide zoekwoorden door het toevoegen van <strong>OR</strong> in hoofdletters. Bijvoorbeeld: <strong>hond OR kat</strong>.

en: Dropdown
nl: Keuzelijst

en: Is the logged in user
nl: Is de ingelogde gebruiker

en: Usernames
nl: Gebruikersnamen

en: Enter a comma separated list of user names.
nl: Voer een lijst met gebruikersnamen in, gescheiden door komma's.

en: No role(s) selected
nl: Geen rol(len) geselecteerd

en: Multiple roles
nl: Meerdere rollen

en: PHP argument code
nl: PHP-argumentcode

en: PHP validate code
nl: PHP-valideercode

en: Use AJAX
nl: Gebruik AJAX

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: The title of this view
nl: De titel van deze view

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
nl: Het aantal items per pagina. Vul 0 in voor een ongelimiteerd aantal items.

en: Field @field (ID: @id)
nl: Veld @field (ID: @id)

en: Change theme
nl: Thema veranderen

en: Back to !info.
nl: Terug naar !info.

en: Attachment settings
nl: Bijlage-instellingen

en: No menu
nl: Geen menu

en: Normal: @title
nl: Normaal: @title

en: Already exists
nl: Bestaat al

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
nl: "$arg" wordt niet langer ondersteund. Gebruik in plaats daarvan %.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
nl: '%' mag niet gebruikt worden voor het eerste segment van een pad.

en: Title is required for this menu type.
nl: Titel is verplicht voor dit menutype.

en: Grouping field
nl: Groepeerveld

en: RSS description
nl: RSS-beschrijving

en: This will appear in the RSS feed itself.
nl: Dit wordt weergegeven in de RSS-feed zelf.

en: Override number of items to display
nl: Overschrijf aantal items om weer te geven

en: The style selected does not utilize fields.
nl: De geselecteerde stijl ondersteunt geen velden.

en: None defined
nl: Geen gedefinieerd

en: New view
nl: Nieuwe view

en: Changed view
nl: Aangepaste view

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
nl: View %name, geeft items weer van type <strong>@base</strong>.

en: Live preview
nl: Directe voorbeeldweergave

en: Title: @title
nl: Titel: @title

en: @current of @max
nl: @current van @max

en: There are no views to be exported at this time.
nl: Er zijn momenteel geen views om te exporteren.

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
nl: Plaats dit in @module.info in uw modules/@module map

en: Put this in @module.module in your modules/@module directory
nl: Plaats dit in @module.module in uw modules/@module map

en: Put this in @module.views_default.inc in your modules/@module directory or modules/@module/includes directory
nl: Plaats dit in @module.views_default.inc in uw modules/@module map of modules/@module/includes map

en: Views exporter
nl: Viewsexporteur

en: Allows exporting multiple views at once.
nl: Staat exporteren van meerdere views tegelijkertijd toe.

en: Fieldset
nl: Veldengroep

en: Machine-readable name
nl: Naam die voor machine leesbaar is

en: Contact form
nl: Contactformulier

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
nl: De machine-leesbare naam mag uitsluitend kleine letters, cijfers en onderstrepingstekens bevatten.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
nl: Met revisies kunt u de verschillen tussen de versies van uw inzendingen opsporen.

en: Search form
nl: Zoekveld

en: Date and time lookup
nl: Datum en tijd opzoeken

en: Translation settings
nl: Vertalinginstellingen

en: File name without extension
nl: Bestandsnaam zonder extensie

en: File extension
nl: Bestandsextensie

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines:<br /><code>!htaccess</code>
nl: Beveiligingswaarschuwing: kan geen .htaccess-bestand maken. Maak een .htaccess-bestand in de map %directory die de volgende regels bevat: <br /><code>!htaccess</code>

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
nl: Selecteer de methode die wordt gebruikt om automatisch aangevulde suggesties te geven. Merk op <em>Bevat</em> prestatieproblemen kan veroorzaken op sites met vele duizenden gebruikers.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
nl: %name: titel niet gevonden. Controleer de selectie.

en: An image thumbnail was not able to be created.
nl: Er kon geen thumbnail worden gemaakt.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
nl: De maximum toegestande afbeeldinggrootte in het formaat BREEDTExHOOGTE, bijvoorbeeld 640x480. Vul 0 in voor geen restrictie. Als een foto met grotere waarde wordt geupload zal deze worden herschaald naar deze waardes. Het herschalen zal <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> verwijderen.

en: Minimum resolution for Images
nl: Minimumresolutie voor foto's

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an image that is smaller than these dimensions is uploaded it will be rejected.
nl: De minimum toegestande fotogrootte in het formaat BREEDTExHOOGTE, bijvoorbeeld 640x480. Vul 0 in voor geen restrictie. Als een kleinere foto wordt geupload zal deze worden geweigerd.

en: ALT text settings
nl: 'alt' tekst-instellingen

en: Enable user input alternate text for images.
nl: Door gebruikers ingevoerde 'alt'-teksten voor afbeeldingen toestaan.

en: Default ALT text
nl: Standaard 'alt'-tekst

en: This value will be used for alternate text by default.
nl: Deze waarde zal standaard worden gebruikt als alternatieve tekst.

en: Title text settings
nl: 'title' tekst-instellingen

en: Enable user input title text for images.
nl: Door gebruikers ingevoerde 'title'-tekst voor foto's toestaan.

en: Choose type of field to be displayed to the user.
nl: Kies veldtype om aan de gebruiker te tonen.

en: Default Title text
nl: Standaard 'title'-tekst

en: This value will be used as the image title by default.
nl: Deze waarde zal standaard worden gebruikt als 'title'-tekst van de afbeelding.

en: When an image is not uploaded, show a default image on display.
nl: Als een afbeelding niet wordt geupload, toon dan een standaard afbeelding.

en: The default image could not be uploaded. The destination %destination does not exist or is not writable by the server.
nl: De standaard afbeelding kan niet worden geupload. De locatie %destination bestaat niet of is niet schrijfbaar.

en: Only web-standard images (jpg, gif, and png) are supported through the image widget. If needing to upload other types of images, change the widget to use a standard file upload.
nl: Alleen webstandaard afbeeldingen (jpg, gif en png) zijn toegestaan in de afbeeldingswidget. Als u andere soorten wilt uploaden dient u een algemene uploadwidget te gebruiken.

en: Please specify a resolution in the format WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480).
nl: Geef een resolutie op in het formaat BREEDTExHOOGTE, bijvoorbeeld 640x480.

en: Alternate Text
nl: 'alt'-tekst

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
nl: De titel wordt getoond als de gebruiker met de muis over de afbeelding beweegt.

en: The ImageField module has been disabled. The <a href="http://drupal.org/project/filefield">FileField module</a> needs to be installed for it to work properly.
nl: De ImageField-module is uitgeschakeld. De <a href="http://drupal.org/project/filefield">FielField-module</a> moet worden geinstalleerd om goed te werken.

en: Image linked to node
nl: Foto naar node gelinkt

en: Image linked to file
nl: Afbeelding gelinkt aan bestand

en: FileField must be updated to Drupal 6 before ImageField can be updated.
nl: FileField moet worden geupdate naar Drupal 6 voordat ImageField kan worden geüpdate.

en: Deleted admin thumbnails distributed throughout files directory. All thumbnails are now stored in the "imagefield_thumbs" directory.
nl: Beheerderthumbnails uit de bestandenmap zijn verwijderd. Alle thumbnails zijn nu opgeslagen in de 'imagefield_thumbs'-map.

en: The selected file %name could not be saved.
nl: Het geselecteerde bestand %name kan niet worden opgeslagen.

en: The directory %directory is a file and cannot be overwritten.
nl: De map %directory is een bestand en kan niet worden overschreven.

en: filefield
nl: bestandsveld

en: Could not set permissons on destination file: %file
nl: Kan geen permisses geven aan bestand %file

en: The path %directory was checked as a directory, but it is a file.
nl: Het pad %directory was gecontroleerd als een map, maar is een bestand.

en: List field
nl: Lijstveld

en: When enabled, will display a text field where users may enter a description about the uploaded file.
nl: Indien ingeschakeld wordt een tekstveld weergegeven, waar gebruikers een omschrijving over het geuploade bestand kunnen ingeven.

en: FileField was trying to display the file %file, but it does not exist.
nl: Bestandsveld probeerde het bestand %file te tonen, maar het bestaat niet.

en: Progress indicator
nl: Voortgangsindicator

en: Bar with progress meter
nl: Balk met voortgangsmeter

en: Throbber
nl: Activiteitsindicator

en: Path settings
nl: Padinstellingen

en: The file in the @field field was unable to be uploaded.
nl: Het bestand in het @field-veld kan niet worden geupload.

en: Referencing to the file used in the %field field is not allowed.
nl: Refereren naar het bestand in het %field-veld is niet toegestaan.

en: The file referenced by the %field field does not exist.
nl: Het bestand waaraan wordt gerefereerd door het %field-veld bestaat niet.

en: Total filesize for %title, %tsize,  exceeds field settings of %msize.
nl: Totale bestandsgrootte voor %title, %tsize, overschrijdt een veldinstelling van %msize.

en: The file upload failed. %upload
nl: Het uploaden van het bestand is niet gelukt. %upload

en: A plain file upload widget.
nl: Een eenvoudige widget om bestanden te uploaden.

en: Displays the file system path to the file.
nl: Toont het systeempad naar het bestand.

en: URL to file
nl: URL naar bestand

en: Displays a full URL to the file.
nl: Toont een volledige URL naar het bestand.

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
nl: Er is een fout opgetreden. Het bestand dat werd geüpload is waarschijnlijk groter dan de maximum toegestane bestandsgrootte (@size).

en: Starting upload...
nl: Upload starten ...

en: Uploading... (@current of @total)
nl: Aan het uploaden... (@current van @total)

en: The file contents (@type) do not match its extension (@extension).
nl: De inhoud van het bestand (@type) komt niet overeen met de extensie (@extension).

en: Allowed Extensions: %ext
nl: Toegestane extensies: %ext

en: Maximum Filesize: %size
nl: Maximale bestandsgrootte: %size

en: The image must be exactly %dimensions pixels.
nl: De afbeelding moet exact %dimensions pixels.

en: The image will not fit between the dimensions of %min_dimensions and %max_dimensions pixels.
nl: De afbeelding zal niet tussen de afmetingen %min_dimensions en %max_dimensions pixels passen.

en: Images must be exactly @min_size pixels
nl: Afbeeldingen dienen exact @min_size pixels te zijn

en: Images must be between @min_size pixels and @max_size
nl: Afbeeldingen dienen tussen @min_size en @max_size pixels te zijn

en: Images larger than @max_size pixels will be scaled
nl: Afbeeldingen groter dan @max_size pixels zullen geschaald worden

en: Images must be smaller than @max_size pixels
nl: Afbeeldingen moeten kleiner zijn dan @max_size pixels

en: Images must be larger than @max_size pixels
nl: Afbeeldingen moeten groter zijn dan @max_size pixels

en: The file is not a known image format.
nl: Dit bestand is geen bekend afbeeldingstype.

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
nl: Uw server is in staat upload-voortgang te tonen, maar beschikt niet over de benodigde bibliotheken. Installatie van <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL upload-voortgang bibliotheek</a> (bij voorkeur) of <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a> wordt aangeraden.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
nl: Uw server is geschikt om de voortgang van een file-upload te tonen conform APC RFC1867. Let op, slechts één upload per keer wordt ondersteund. Aanbevolen wordt om, indien mogelijk, de '<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL upload-voortgang bibliotheek</a>' te gebruiken.

en: The File field %field has been updated with new settings.
nl: Het bestandsveld %field is vernieuwd met de nieuwe instellingen.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP 5.2 and an Apache server.
nl: Uw server is niet in staat om bestandsuploadvoortgang te tonen. Hiervoor heeft u PHP 5.2 en een Apache-server nodig.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
nl: De server is niet in staat om de voortgang van het uploaden van bestanden weer te geven. Deze weergave vereist dat PHP werkt met mod_php en niet als Fast CGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
nl: Uw server is in staat om bestandsuploadvoortgang weer te geven met behulp van APC, maar APC is niet ingeschakeld. Voeg <code>apc.rfc1867 = 1</code> aan de php.ini-configuratie toe. Het is echter aan te raden om <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a> te gebruiken omdat deze ook gelijktijdige uploads ondersteunt.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
nl: <a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a> staat aan

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
nl: <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a> staat aan

en: Upload progress
nl: Uploadvoortgang

en: Width of a video or image file in pixels.
nl: Breedte van een video of foto in pixels.

en: Height of a video or image file in pixels.
nl: Hoogte van een video of foto in pixels.

en: The duration of audio or video files, in seconds.
nl: De lengte van audio of video in seconden.

en: Audio format
nl: Audioformaat

en: The audio format.
nl: Het audioformaat.

en: The sample rate of the audio.
nl: De sample rate van de audio.

en: Audio channel mode
nl: Audiokanaalmodus

en: The number of channels in the audio, by name (stereo or mono).
nl: Het aantal kanalen in de audio, per naam (stereo of mono).

en: The audio bitrate.
nl: De audio-bitrate.

en: The kind of audio bitrate, such as VBR. Usually empty.
nl: Het soort audio-bitrate, zoals VBR. Normaal gesproken leeg.

en: Default (usually mm:ss)
nl: Standaard (meestal mm:ss)

en: Hours: h
nl: Uren: h

en: Minutes: mm
nl: Minuten: mm

en: Seconds: ss
nl: Seconden: ss

en: Total seconds
nl: Totaal aantal seconden

en: Data key
nl: Datasleutel

en: %name: the value may be no smaller than %min.
nl: %name: de waarde mag niet kleiner zijn dan %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
nl: %name: de waarde mag niet groter zijn dan %max.

en: %name: found no valid user with that name.
nl: %name: geen toegestane gebruiker gevonden met die naam.

en: Edit @type
nl: @type bewerken

en: Substitutions
nl: Vervangingen

en: Skipping first @count results
nl: Eerste @count resultaten overgeslagen

en: Field label
nl: Veldlabel

en: Form settings
nl: Formulierinstellingen

en: Type of group.
nl: Groepstype

en: Format string
nl: Opmaak string

en: This format already exists.  Please enter a unique format string.
nl: Dit formaat bestaat al. Voer een uniek formaat in.

en: Are you sure you want to remove the format %format?
nl: Weet u zeker dat u de opmaak %format wilt verwijderen?

en: Removed date format %format.
nl: Datumopmaak %format verwijderd.

en: Are you sure you want to remove the format type %format?
nl: Weet u zeker dat u het formaattype %format wilt verwijderen?

en: Removed date format type %format.
nl: Datumformaat type %format is verwijderd.

en: !type date format
nl: !type datumformaat

en: Field %field has errors.
nl: Veld %field heeft foutmeldingen.

en: %title is invalid.
nl: %title is ongeldig.

en: Failed to open file: %filename
nl: Kan bestand %filenaam niet openen

en: Invalid calendar file: %filename
nl: Ongeldig kalenderbestand: %filename

en: Invalid calendar file.
nl: Ongeldig kalenderbestand.

en: !day-name Sunday|Monday|Tuesday|Wednesday|Thursday|Friday|Saturday
nl: !day-name zondag|maandag|dinsdag|woensdag|donderdag|vrijdag|zaterdag

en: !day-abbreviation Sun|Mon|Tue|Wed|Thu|Fri|Sat
nl: !day-abbreviation zon|maa|din|woe|don|vri|zat

en: !day-abbreviation S|M|T|W|T|F|S
nl: !day-abbreviation Z|M|D|W|D|V|Z

en: !day-abbreviation SU|MO|TU|WE|TH|FR|SA
nl: !day-abbreviation zo|ma|di|wo|do|vr|za

en: !datetime Year|Month|Day|Week|Hour|Minute|Second|All Day|All day
nl: !datetime Jaar|Maand|Dag|Week|Uur|Minuut|Seconde|Hele dag|Hele dag

en: !datetime_plural Years|Months|Days|Weeks|Hours|Minutes|Seconds
nl: !datetime_plural Jaar|Maanden|Dagen|Weken|Uur|Minuten|Seconde

en: !date_order Every|First|Second|Third|Fourth|Fifth
nl: !date_order Elke|Eerste|Tweede|Derde|Vierde|Vijfde

en: !date_order |Last|Next to last|Third from last|Fourth from last|Fifth from last
nl: !date_order |Laatste|Een-na-laatste|Twee-na-laatste|Drie-na-laatste|Vier-na-laatste

en: !date_nav Prev|Next|Today
nl: !date_nav Vorige|Volgende|Vandaag

en: !month-name |January|February|March|April|May|June|July|August|September|October|November|December
nl: !month-name |januari|februari|maart|april|mei|juni|juli|augustus|september|oktober|november|december

en: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|May|Jun|Jul|Aug|Sep|Oct|Nov|Dec
nl: !month-abbreviation |jan|feb|mrt|apr|mei|jun|jul|aug|sep|okt|nov|dec

en: Allow users to configure date formats
nl: Laat gebruikers de datumformaten instellen

en: Custom formats
nl: Aangepaste formaten

en: Allow users to configure custom date formats.
nl: Sta toe dat gebruikers aangepaste datumformaten kunnen instellen.

en: Add format
nl: Formaat toevoegen

en: Allow users to add additional date formats.
nl: Sta toe dat gebruikers extra datumformaten toe kunnen voegen.

en: Delete date format
nl: Datumformaat verwijderen

en: Allow users to delete a configured date format.
nl: Sta toe dat gebruikers een ingestelde datumformaat kunnen verwijderen.

en: Delete date format type
nl: Verwijder een datumformaat type

en: Allow users to delete a configured date format type.
nl: Sta toe date gebruikers een ingestelde datumformaat type kunnen verwijderen.

en: Per-user timezone name.
nl: Naam van tijdzone per gebruiker.

en: date module cannot be updated until after Views has been updated. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
nl: date module kan niet worden bijgewerkt totdate Views is bijgewerkt. Ga terug naar <a href="@update-php">update.php</a> en voer de overige updates uit.

en: date.module has updates, but cannot be updated until views.module is updated first.
nl: date.modules heeft updates maar kan niet worden bijgewerkt totdat views.module als eerste is bijgewerkt.

en: The Date API module requires the <a href="@link">Date PHP4 module</a> for PHP versions less than 5.2.
nl: De Date API module vereist de <a href="@link">Date PHP4 module</a> voor PHP versies kleiner dan 5.2.

en: The From date is invalid.
nl: Begindatum ongeldig.

en: The To date is invalid.
nl: Einddatum ongeldig.

en: There are errors in @field_name:
nl: Fouten in @field_name:

en: Configure date formats for each locale
nl: Datumformaten instellen per regio

en: Field %field is required.
nl: Veld %field is verplicht.

en: Field %field is invalid.
nl: Veld %field is ongeldig.

en: Content type name
nl: Naam van het inhoudstype

en: Remove calendar
nl: Kalender verwijderen

en: Date browser
nl: Datum browser

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
nl: Datum vorige/volgende navigatie om aan andere weergaves te koppelen. Dit vereist de Date parameter.

en: Date browser style
nl: Datum browser stijl

en: Creates back/next navigation.
nl: Maakt vorige/volgende navigatie aan.

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
nl: Kies het type van de datumwaarde om te gebruiken in standaarden, samenvattingen en navigatie. Bijvoorbeeld de nauwkeurigheid van 'maand' zal de standaard datum op de huidige maand instellen, samenvattingen op maand bij samenvattingsoverzichten en linken toevoegen naar de volgende en vorige maand bij gebruik in de datumnavigatie.

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010'. When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)'.
nl: Stel het minimale en maximale toegestane bereik van jaren in voor deze parameter. Dat is dan of een -X:+X offset tenopzichte van het huidige jaar zoals '-3:+3' of een absoluut minimum en maximum jaar zoals '2005:2010'. Wanneer de parameter is ingesteld op een datum buiten het bereik, dan wordt er een 'Page not found (404)' pagina teruggegeven.

en: Select one or more date fields to filter with this argument. Do not select both the 'From date' and 'To date' for CCK date fields, only one of them is needed.
nl: Selecteer één of meerdere datumvelden om op te filteren met deze parameter. Selecteer niet op zowel 'Begindatum' en 'Einddatum' voor de CCK date velden, slecht één er van is nodig.

en: You must select at least one date field for this argument.
nl: U moet minimaal één datumveld kiezen voor deze parameter.

en: Absolute value
nl: Absolute waarde

en: Relative value
nl: Relatieve waarde

en: Relative values will be used if no date is set above. Use 'now' to default to the current date at runtime or add modifiers like 'now +1 day'. The To date default value is used when the operator is set to 'between' or 'not between'.
nl: Relatieve waarden worden gebruikt als hierboven geen datum is ingesteld. Gebruik 'now' om de huidige datum als standaard in te stellen of voeg modifiers zoals 'now +1 day' toe. De standaard waarde voor de begindatum wordt gebruikt als de operator is ingesteld op 'between of 'not between'.

en: If the filter is exposed, these values will be used to set the inital value of the exposed filter. Leave both date and default values blank to start with no value in the exposed filter.
nl: Als het filter wordt getoond, dan worden deze waarden gebruikt om de beginwaarde in te stellen van het getoonde filter. Laat zowel de datum als de standaard waarden leeg om zonder waarde te beginnen in het getoonde filter.

en: The %style cannot use more than one Date: Date argument.
nl: De %style kan niet meer dan één datum gebruiken: Datum parameter.

en: The %style requires the Date: Date argument be set to default to the current date.
nl: De %style vereist de Datum: Datum parameter is ingestelt op de standaard van de huidge datum.

en: The %style requires the Date: Date argument.
nl: De %style vereist de Datum: Datum parameter.

en: Navigate to previous year
nl: Ga naar vorige jaar

en: Navigate to next year
nl: Ga naar volgende jaar

en: Navigate to previous month
nl: Ga naar vorige maand

en: Navigate to next month
nl: Ga naar volgende maand

en: Navigate to previous week
nl: Ga naar vorige week

en: Navigate to next week
nl: Ga naar volgende week

en: Navigate to previous day
nl: Ga naar vorige dag

en: Navigate to next day
nl: Ga naar volgende dag

en: View full page month
nl: Volledige paginamaand bekijken

en: Slate (formerly 'Admin')
nl: Slate (voorheen 'Admin')

en: Comment module form.
nl: Comment-module formulier.

en: Translation module form.
nl: Translation-module formulier.

en: Menu module form.
nl: Menu-module formulier.

en: Book module form.
nl: Book-module formulier.

en: Path module form.
nl: Path-module formulier.

en: Poll module title.
nl: Poll-module titel.

en: Poll module choices.
nl: Poll-module keuzes.

en: Poll module settings.
nl: Poll-module instellingen.

en: Upload module form.
nl: Upload-module formulier.

en: CCK - No Views integration
nl: CCK - Zonder Views-integratie

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
nl: Voor integratie van Views in CCK is Views versie 6.x-2.0-rc2 of hoger nodig.

en: manage fields
nl: velden beheren

en: » Add a new content type
nl: » Nieuw inhoudstype toevoegen

en: @field_name (Locked)
nl: @field_name (Vergrendeld)

en: - Select a field type -
nl: - Selecteer een veldtype -

en: - Select a widget -
nl: - Selecteer een widget -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
nl: Veldnaam (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
nl: Data-type dat opgeslagen wordt.

en: Form element to edit the data.
nl: Formulierelement om data te bewerken.

en: - Select an existing field -
nl: - Selecteer een bestaand veld -

en: Field to share
nl: Veld om te delen

en: Group name (a-z, 0-9, _)
nl: Groepsnaam (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
nl: Nieuw veld toevoegen: er moet een naam ingevoerd worden.

en: Add new field: you need to provide a field name.
nl: Nieuw veld toevoegen: de veldnaam is verplicht.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
nl: Een nieuw veld toevoegen: de veldnaam %field_name is niet toegestaan. De naam mag alleen kleine letters bevatten zonder accenten, cijfers en onderstrepingstekens (_).

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
nl: Nieuw veld toevoegen: de veldnaam %field_name is te lang. De lengte van de naam is, inclusief het voorvoegsel 'field_', beperkt tot 32 karakters, .

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
nl: Nieuw veld toevoegen: de veldnaam %field_name bestaat al.

en: Add new field: you need to select a field type.
nl: Nieuw veld toevoegen: selecteer een veldtype.

en: Add new field: you need to select a widget.
nl: Nieuw veld toevoegen: selecteer een widget.

en: Add new field: invalid widget.
nl: Nieuw veld toevoegen: ongeldige widget.

en: Add existing field: you need to provide a label.
nl: Bestaand veld toevoegen: er moet een naam ingevuld worden.

en: Add existing field: you need to select a field.
nl: Bestaand veld toevoegen: selecteer een veldtype.

en: Add existing field: you need to select a widget.
nl: Bestaand veld toevoegen: selecteer een widget.

en: Add existing field: invalid widget.
nl: Bestaand veld toevoegen: ongeldige widget.

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
nl: Er zijn geen velden gedefinieerd voor dit inhoudstype. U kunt nieuwe velden toevoegen op de <a href="@link">Velden beheren</a> pagina.

en: Edit basic information
nl: Wijzig basisinformatie

en: The field %field is locked and cannot be edited.
nl: Het veld %field is vergrendeld en kan niet bewerkt worden.

en: %type basic information
nl: %type basisinformatie

en: Maximum number of values users can enter for this field.
nl: Maximaal aantal waarden die gebruikers voor dit veld in kunnen voeren.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
nl: Met 'Onbeperkt' krijgt u een knop 'Toevoegen' waarmee gebruikers onbeperkt velden kunnen toevoegen.

en: %name must be an integer.
nl: %name moet een geheel getal zijn.

en: %name must be a positive integer.
nl: %name moet een positief geheel getal zijn.

en: %name must be a number.
nl: %name moet een getal zijn.

en: Field has value
nl: Veld heeft inhoud

en: Field has changed
nl: Veld is aangepast

en: @node's field '@field' has value
nl: @node-veld '@field' heeft inhoud

en: Field: @widget_label (@field_name) - @field_type
nl: Veld: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: "@s" field: @widget_label (@field_name) - @field_type
nl: "@s" veld: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Appears in: @types
nl: Te zien in: @types

en: <No value>
nl: <Geen waarde>

en: Widget label (@label)
nl: Widget-label (@label)

en: Custom label
nl: Aangepast label

en: (first item is 0)
nl: (eerste item is 0)

en: (start from last values)
nl: (begin bij de laatste waarden)

en: You need to provide a label.
nl: Een label is vereist.

en: You need to provide a group name.
nl: Een groepnaam is vereist.

en: The group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
nl: De groepnaam %group_name in niet toegestaan. De naam mag alleen kleine alfanumerieke karakters en underscores bevatten.

en: The group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
nl: De groepnaam %group_name is te lang. De naam mag niet langer zijn dan 32 karakters inclusief 'group_'-voorvoegsel.

en: The group name %group_name already exists.
nl: De groepnaam %group_name bestaat al.

en: Add new group:
nl: Nieuwe groep toevoegen:

en: Add new group: you need to provide a label.
nl: Een nieuwe groep toevoegen: een label is verplicht.

en: Add new group: you need to provide a group name.
nl: Groep toevoegen: Een groepsnaam is verplicht.

en: Standard group
nl: Standaardgroep

en: Create display groups for CCK fields.
nl: Maak weergavegroepen voor CCK-velden.

en: Field group: @group in @type
nl: Veldengroep: @group in @type

en: Field group label
nl: Veldengroeplabel

en: Fieldset - Collapsed
nl: Set van velden - Ingeklapt

en: "@s" field group: @group in @type
nl: '@s'-veldgroep: @groep in @type

en: Note that if the field has multiple values, only the first content node will be loaded.
nl: Merk op dat als het veld meerdere waardes heeft, alleen de eerste inhoudnode zal worden geladen.

en: There are no nodereference fields defined.
nl: Er zijn geen nodereferentie velden.

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the nodes that can be referenced.<br />Note:</p>
nl: <p>Kies de "Views module"-view die selecteert welke nodes kunnen worden gerefereerd.<br />Merk op:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
nl: <ul><li>Alleen Views met velden zullen werken voor dit doel.</li><li>Dit zal de  "Inhoudstypes-"-instellingen boven negeren. Gebruik anders de view z'n "filters" sectie.</li><li>Gebruik de view z'n "velden"-sectie om extra informatie over gebruikers op het bewerkformulier weer te geven.</li><li>Gebruik de view z'n "sorteercriteria"-sectie om de volgorde te bepalen waarin gebruikers worden weergegeven.</li></ul>

en: <p>The list of nodes that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
nl: <p>De lijst met nodes die kunnen worden gerefereerd, gebaseerd op een  "Views module"-view, maar geen passende views gevonden. <br />Merk op:</p>

en: %name: invalid input.
nl: %name: geen toegestane waarde.

en: %name: found no valid post with that title.
nl: %name: geen bericht gevonden met die titel.

en: Only numbers and decimals are allowed in %field.
nl: Alleen nummers en decimalen zijn toegestaan in %field.

en: Only numbers are allowed in %field.
nl: Alleen nummers zijn toegestaan in %field.

en: Only numbers and the decimal character (%decimal) are allowed in %field.
nl: Alleen nummers en het decimalenkarakter (%decimal) zijn toegestaan in %field.

en: Note that if the field has multiple values, only the first user will be loaded.
nl: Merk op dat als het veld meerdere waardes heeft, alleen de eerste gebruiker zal worden geladen.

en: There are no userreference fields defined.
nl: Er zijn geen gebruikersreferentievelden ingesteld.

en: Advanced - Users that can be referenced (View)
nl: Geavanceerd - Gebruikers die kunnen worden gerefereerd (View)

en: View used to select the users
nl: View die gebruikt wordt om gebruikers te selecteren

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the users that can be referenced.<br />Note:</p>
nl: <p>Kies de "Views module"-view die de gebruikers selecteert die kunnen worden gerefereerd.<br />Merk op:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Referenceable Roles" and "Referenceable Status" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate users on user creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate users will be displayed.</li></ul>
nl: <ul><li>Alleen Views met velden zullen werken voor dit doel.</li><li>Dit zal de  "Refereerbare Rollen-" en "Refereerbare Status"-instellingen boven negeren. Gebruik anders de view z'n "filters" sectie.</li><li>Gebruik de view z'n "velden"-sectie om extra informatie over gebruikers op het bewerkformulier weer te geven.</li><li>Gebruik de view z'n "sorteercriteria"-sectie om de volgorde te bepalen waarin gebruikers worden weergegeven.</li></ul>

en: <p>The list of user that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
nl: <p>De lijst met gebruikers die kunnen worden gerefereerd op basis van een "Views module"-view, maar geen passende views gevonden. <br />Merk op:</p>

en: %name: invalid user.
nl: %name: geen toegestane gebruiker.

en: New field
nl: Nieuw veld

en: Existing field
nl: Bestaand veld

en: New group
nl: Nieuwe groep

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
nl: Voeg velden en groepen toe aan het inhoudstype en herschik ze bij weergave en invoerformulieren.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
nl: U kunt een veld toevoegen aan een groep door het eerst onder de groep en daarna naar rechts te slepen.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
nl: Noot: Door de <a href="!adv_help">Geavanceerde hulp</a> module te installeren kunt u meer, en betere hulp krijgen.

en: width @width
nl: breedte @width

en: height @height
nl: hoogte @height

en: upscaling allowed
nl: vergroten toestaan

en: width: @width, height: @height, fit: @fit
nl: breedte: @width, hoogte: @height, passend: @fit

en: width: @width, height: @height, xoffset: @xoffset, yoffset: @yoffset
nl: breedte: @width, hoogte: @height, x-offset: @xoffset, y-offset: @yoffset

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
nl: willekeurig tussen -@degrees&deg en @degrees&deg

en: radius: @radius, sigma: @sigma, amount: @amount, threshold: @threshold
nl: straal: @radius, sigma: @sigma, hoeveelheid: @amount, drempel: @threshold

en: Save Preset
nl: Instelling opslaan

en: The preset name you have chosen is already in use.
nl: De naam die u voor deze instelling heeft gekozen is reeds in gebruik.

en: Unknown action.
nl: Onbekende actie.

en: Unknown preset.
nl: Onbekende instelling

en: This %action action is not associated %preset preset.
nl: De actie %action is niet verbonden aan instelling %preset.

en: Create Action
nl: Actie aanmaken

en: The action was succesfully created.
nl: De actie was succesvol aangemaakt.

en: 404: Unable to find %image
nl: 404: Bestand %image niet gevonden

en: 403: File is not an image %image
nl: 403: Bestand %image is geen afbeelding

en: features
nl: functies

en: An alias will be generated for you. If you wish to create your own alias below, uncheck this option.
nl: Er zal een alias gegenereerd worden. Als u een eigen alias wil aanmaken, moet u deze optie uitschakelen.

en: To control the format of the generated aliases, see the <a href="@pathauto">automated alias settings</a>.
nl: Om het formaat van de gegenereerde aliassen te besturen, zie de <a href="@pathauto">geautomatiseerde alias-instellingen</a>.

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
nl: Doel van de link, zoals _blank, _parent of de naam van een iframe. Dit veld wordt zelden gebruikt.

en: @argument title
nl: @argument titel

en: @argument input
nl: @argument invoer

en: The maximum number of characters this field can be.
nl: Het maximale aantal karakters dat dit veld kan zijn.

en: If the field is empty, display this text instead.
nl: Indien het veld leeg is, geef dan deze tekst weer.

en: Count the number 0 as empty
nl: Beschouw het getal 0 als leeg

en: If the field contains the number zero, display the empty text instead
nl: Indien het veld het getal 0 bevat, geef dan de lege tekst weer

en: Hide if empty
nl: Verberg indien leeg

en: Do not display anything for this field if it is empty. Note that the field label may still be displayed. Check style or row style settings to hide labels for empty fields.
nl: Toon niets als het veld leeg is. Het label wordt mogelijk wel getoond, afhankelijk van instellingen voor stijl of voor het tonen van labels bij lege velden.

en: Starting value
nl: Startwaarde

en: Specify the number the counter should start at.
nl: Geef het nummer aan waar de teller op moet beginnen.

en: Hide empty fields
nl: Verberg lege velden

en: Path field
nl: Padveld

en: Hide the "Go" button.
nl: De knop 'Gaan' verbergen

en: Delta - Appears in: @types
nl: Delta - Komt voor in: @types

en: Blocked users
nl: Geblokkeerde gebruikers

en: The Breadcrumb title to use when this argument is present. If no breadcrumb is set here, default Title values will be used, see "Title" for percent substitutions.
nl: De broodkruimel-titel die wordt gebruikt als een argument aanwezig is. Als hier geen broodkruimel wordt ingevuld dan wordt de standaard Titel-waarde gebruikt. Zie 'Titel' voor vervanging van het procentteken.

en: Vertical tabify this form.
nl: Verticale tabs op dit formulier toepassen.

en: No revision
nl: Geen revisie

en: @number comments per page
nl: @number reacties per pagina

en: Requires a title
nl: Een titel is verplicht

en: No body
nl: Geen berichttekst
