Brochure Site (6.x-1.0-alpha3) - en to pt translation catalogue (2951 entries)

en: Home
pt: Início

en: User interface
pt: Interface de usuário

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Next
pt: Próximo

en: user
pt: usuário

en: Pages
pt: Páginas

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: Reset to defaults
pt: Restaurar as configurações padrão

en: enabled
pt: habilitado

en: enable
pt: ativar

en: context
pt: Contexto

en: delete
pt: apagar

en: Register
pt: Registrar

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: E-mail
pt: Email

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Attribute
pt: Atributo

en: Value
pt: Valor

en: content
pt: conteúdo

en: Groups
pt: Grupos

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Listar

en: Subject
pt: Assunto

en: Actions
pt: Ações

en: disabled
pt: desativado

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Língua

en: page
pt: página

en: Enable
pt: Ativar

en: Disable
pt: Desativar

en: Access control
pt: Controle de acesso

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Administration
pt: Administração

en: Comments
pt: Comentários

en: Action
pt: Ação

en: On
pt: Habilitado

en: error
pt: erro

en: Block title
pt: Título do bloco

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: Categories
pt: Categorias

en: Version
pt: Versão

en: Go
pt: Ir

en: view
pt: ver

en: File
pt: Arquivo

en: File path
pt: Caminho do arquivo

en: Advanced options
pt: Opções avançadas

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Restaurar

en: None
pt: Nenhum

en: Display settings
pt: Opções de exibição

en: default
pt: padrão

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não poderá ser desfeita.

en: Number
pt: Número

en: Message
pt: Mensagem

en: Block settings
pt: Configurações do bloco

en: Comment form
pt: Formulário de comentário

en: User contact form
pt: Formulário de contato do usuário

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: Variable
pt: Variável

en: Image
pt: Imagem

en: Center
pt: Central

en: Help text
pt: Texto de ajuda

en: Admin title
pt: Título de Administração

en: Types
pt: Tipos

en: Hierarchy
pt: Hierarquia

en: Related terms
pt: Termos relacionados

en: Required
pt: Obrigatório

en: Parent
pt: Superior

en: Depth
pt: Profundidade

en: none
pt: nenhum

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Import
pt: Importar

en: Book
pt: Livro

en: Export
pt: Exportar

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: General settings
pt: Configurações Gerais

en: Description field
pt: Campo de descrição

en: settings
pt: configurações

en: Back
pt: Voltar

en: Node ID
pt: Identificador do node

en: Field
pt: Campo

en: Label
pt: Rótulo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Salvar

en: Help
pt: Ajuda

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Preset Name
pt: Nome do preset

en: Font
pt: Fonte

en: Default
pt: Padrão

en: Background Color
pt: Cor de fundo

en: Summary
pt: Resumo

en: Update
pt: Atualizar

en: Blank
pt: Vazio

en: Top
pt: Superior

en: Clean up
pt: Limpar

en: Icon
pt: Ícone

en: Time increment
pt: Incremento de tempo

en: Time
pt: Horário

en: Access
pt: Acesso

en: Add
pt: Adicionar

en: remove
pt: remover

en: View
pt: Ver

en: Format
pt: Formato

en: Path
pt: Endereço

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Manage
pt: Gerenciar

en: forums
pt: fóruns

en: Region
pt: Região

en: Anchor
pt: Âncora

en: Display
pt: Exibir

en: Node type
pt: Tipo de node

en: results
pt: resultados

en: search
pt: buscar

en: Teaser
pt: Chamada

en: Text
pt: Texto

en: Theme
pt: Tema

en: read more
pt: leia mais

en: Timestamp
pt: Data e hora

en: Keywords
pt: Palavras chave

en: <none>
pt: «nenhum»

en: ID
pt: Identificador

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Attachment
pt: Anexo

en: Picture
pt: Foto

en: Upload image
pt: Enviar imagem

en: Titles
pt: Títulos

en: A list of titles for the breadcrumb links, one on each line.
pt: Uma lista de todos os títulos para os links da migalha-de-pão, um por linha.

en: Paths
pt: Endereços

en: A list of Drupal paths for the breadcrumb links, one on each line.
pt: Uma lista das URLs do Drupal para os links da migalha de pão, um por linha.

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
pt: As seguintes sugestões de tokens podem ser usadas tanto em URLs como em títulos. Quando um token é usado em um título ou URL, ele é substituído pelo valor apropriado.

en: Mail
pt: Email

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Depois

en: User
pt: Usuário

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: action
pt: ação

en: Continue
pt: Continuar

en: Configure
pt: Configurar

en: Check
pt: Cheque

en: Files
pt: Arquivos

en: file
pt: arquivo

en: User ID
pt: ID do usuário

en: Error
pt: Erro

en: Options
pt: Opções

en: Contact
pt: Contato

en: Sent email to %recipient
pt: Um email foi enviado para %recipient

en: Unable to send email to %recipient
pt: Não foi possível enviar o email para %recipient

en: The subject of the message.
pt: O assunto da mensagem.

en: Number of columns
pt: Número de colunas

en: Separator
pt: Separador

en: Include
pt: Incluir

en: Exclude
pt: Excluir

en: term
pt: termo

en: Menu item
pt: Item de menu

en: Expanded
pt: Expandido

en: All
pt: Tudo

en: Access log
pt: Registro de acesso

en: Active
pt: Ativo

en: Submit @name
pt: Enviar @name

en: Year
pt: Ano

en: Date format
pt: Formato da data

en: Page title
pt: Título da página

en: Block
pt: Bloco

en: Override title
pt: Sobrescrever título

en: Display links
pt: Exibir links

en: View type
pt: Tipo da view

en: Page
pt: Página

en: Pager ID
pt: Identificador do paginador

en: View arguments
pt: Argumentos de View

en: Bottom
pt: Inferior

en: Configuration saved.
pt: As configurações foram salvas.

en: Taxonomy terms
pt: Termos de taxonomia

en: Breadcrumb
pt: Caminho-de-pão

en: Mission
pt: Missão

en: Added
pt: Adicionado

en: Off
pt: Desabilitado

en: Never
pt: Nunca

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Inline
pt: Mesma linha

en: Aggregator category
pt: Categoria do agregador

en: Aggregator feed
pt: Feed agregado

en: Aggregator item
pt: Item do agregador

en: Custom
pt: Personalizado

en: Roles
pt: Papéis

en: Comment
pt: Comentário

en: Comment ID
pt: Identificador do comentário

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: Score
pt: Pontuação

en: Published
pt: Publicado

en: Input format
pt: Formato de entrada

en: Signature
pt: Assinatura

en: Filter
pt: Filtrar

en: Location
pt: Localização

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Sticky at top of lists
pt: Destacado no topo da página

en: Revisions
pt: Revisões

en: Log message
pt: Registro

en: Poll choices
pt: Opções da enquete

en: Session ID
pt: ID da sessão

en: File ID
pt: Identificador do arquivo

en: File name
pt: Nome do arquivo

en: File MIME type
pt: Tipo MIME do arquivo

en: Node revision ID
pt: ID da revisão do conteúdo

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Vocabulary ID
pt: ID do vocabulário

en: Vocabulary name
pt: Nome do vocabulário

en: Term
pt: Termo

en: Term ID
pt: ID do termo

en: Term name
pt: Nome do termo

en: Last access
pt: Último acesso

en: Last login
pt: Último login

en: Content field
pt: Campo do conteúdo

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Field type
pt: Tipo do campo

en: Global settings
pt: Opções globais

en: Fields
pt: Campos

en: Widget type
pt: Tipo de widget

en: Contains
pt: Contendo

en: Does not contain
pt: Não contém

en: Is less than
pt: É menor que

en: Is less than or equal to
pt: É menor que ou igual a

en: Is equal to
pt: É igual a

en: Is greater than or equal to
pt: É maior que ou igual a

en: Is greater than
pt: É maior que

en: Is not equal to
pt: É diferente de

en: Overridden
pt: Sobrescrito

en: Conditions
pt: Condições

en: Watchdog
pt: Cão-de-guarda

en: Mode
pt: Modo

en: N/A
pt: -

en: %time ago
pt: %time atrás

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Advanced
pt: Avançado

en: Node Title
pt: Titulo do Post

en: Sort order
pt: Critério de ordenação

en: Up
pt: Acima

en: 1 attachment | @count attachments
pt[0]: 1 anexo
pt[1]: @count anexos

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: This field is required.
pt: Este campo é obrigatório.

en: Maximum
pt: Máximo

en: Scale
pt: Escala

en: Medium
pt: Médio

en: Media
pt: Mídia

en: Sortable
pt: Ordenável

en: Plain text
pt: Texto puro

en: Caching
pt: Armazenando cache

en: Month
pt: Mês

en: System
pt: Sistema

en: Amount
pt: Valor

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Current
pt: Atual

en: State
pt: Estado

en: Terms
pt: Termos

en: Code
pt: Código

en: Recipient
pt: Destinatário

en: OR
pt: OU

en: security
pt: segurança

en: Calendar
pt: Calendário

en: Method
pt: Método

en: Africa/Algiers
pt: África/Algiers

en: Africa/Asmera
pt: África/Asmera

en: Africa/Bangui
pt: África/Bangui

en: Africa/Blantyre
pt: África/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
pt: África/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
pt: África/Bujumbura

en: Africa/Cairo
pt: África/Cairo

en: Africa/Ceuta
pt: África/ Ceuta

en: Africa/Dar_es_Salaam
pt: África/Dar es Sallam

en: Africa/Djibouti
pt: África/Djibuti

en: Africa/Douala
pt: África/Douala

en: Africa/Gaborone
pt: África/Gaborone

en: Africa/Harare
pt: África/Harare

en: Africa/Johannesburg
pt: África/Johannesburg

en: Africa/Kampala
pt: África/Kampala

en: Africa/Khartoum
pt: África/Khartoum

en: Africa/Kigali
pt: África/Kigali

en: Africa/Kinshasa
pt: África/Kinshasa

en: Africa/Lagos
pt: África/Lagos

en: Africa/Libreville
pt: África/Libreville

en: Africa/Luanda
pt: África/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
pt: África/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
pt: África/Lusaka

en: Africa/Malabo
pt: África/Malabo

en: Africa/Maputo
pt: África/Maputo

en: Africa/Maseru
pt: África/Maseru

en: Africa/Mbabane
pt: África/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
pt: África/Mogadisu

en: Africa/Nairobi
pt: África/Nairobi

en: Africa/Porto-Novo
pt: África/Porto-Novo

en: America/Antigua
pt: América/Antígua

en: America/Araguaina
pt: América/Araguaina

en: America/Aruba
pt: América/Aruba

en: America/Asuncion
pt: América/Assunção

en: America/Belem
pt: América/Belém

en: America/Boa_Vista
pt: América/Boa_Vista

en: America/Bogota
pt: América/Bogotá

en: America/Boise
pt: América/Boise

en: America/Buenos_Aires
pt: América/Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
pt: América/Cambridge_Bay

en: America/Cancun
pt: América/Cancun

en: America/Caracas
pt: América/Caracas

en: America/Cayman
pt: América/Cayman

en: America/Chicago
pt: América/Chicago

en: America/Chihuahua
pt: América/Chiuaua

en: America/Cordoba
pt: América/Cordoba

en: America/Costa_Rica
pt: América/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
pt: América/Cuiabá

en: America/Dawson
pt: América/Dawson

en: America/Denver
pt: América/Denver

en: America/Detroit
pt: América/Detroit

en: America/El_Salvador
pt: América/El_Salvador

en: America/Grenada
pt: América/Granada

en: America/Guatemala
pt: América/Guatemala

en: America/Guyana
pt: América/Guiana

en: America/Havana
pt: América/Havana

en: America/Indiana/Indianapolis
pt: América/Indiana/Indianapolis

en: America/Indianapolis
pt: América/Indianapolis

en: America/Jamaica
pt: América/Jamaica

en: America/La_Paz
pt: América/La_Paz

en: America/Lima
pt: América/Lima

en: America/Los_Angeles
pt: América/Los_Angeles

en: America/Maceio
pt: América/Maceió

en: America/Managua
pt: America/Manágua

en: America/Mexico_City
pt: América/Cidade_do_México

en: America/Monterrey
pt: America/Monterrei

en: America/Montreal
pt: América/Montreal

en: America/Nassau
pt: América/Nassau

en: America/New_York
pt: América/Nova_York

en: America/Nome
pt: América/Nome

en: America/Noronha
pt: América/Noronha

en: America/Panama
pt: América/Panamá

en: America/Paramaribo
pt: América/Paramaribo

en: America/Phoenix
pt: América/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
pt: América/Porto_Príncipe

en: America/Porto_Acre
pt: América/Porto_Acre

en: America/Porto_Velho
pt: América/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
pt: América/Porto_Rico

en: America/Recife
pt: América/Recife

en: America/Rio_Branco
pt: América/Rio_Branco

en: America/Rosario
pt: América/Rosário

en: America/Santiago
pt: América/Santiago

en: America/Santo_Domingo
pt: América/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
pt: América/São_Paulo

en: Antarctica/South_Pole
pt: Antártica/Pólo_Sul

en: Asia/Baghdad
pt: Ásia/Bagdá

en: Asia/Bahrain
pt: Ásia/Barém

en: Asia/Bangkok
pt: Ásia/Bangkok

en: Asia/Beirut
pt: Ásia/Beirute

en: Asia/Calcutta
pt: Ásia/Calcutá

en: Asia/Colombo
pt: Ásia/Colombo

en: Asia/Dubai
pt: Ásia/Dubai

en: Asia/Hong_Kong
pt: Ásia/Hong_Kong

en: Australia/North
pt: Austrália/Norte

en: Australia/Queensland
pt: Austrália/Queensland

en: Australia/South
pt: Austrália/Sul

en: Australia/Sydney
pt: Austrália/Sydney

en: Europe/Amsterdam
pt: Europa/Amsterdã

en: Europe/Athens
pt: Europa/Atenas

en: Europe/Budapest
pt: Europa/Budapeste

en: Europe/Copenhagen
pt: Europa/Copenhague

en: Europe/Dublin
pt: Europa/Dublin

en: Europe/Helsinki
pt: Europa/Helsinki

en: Europe/Istanbul
pt: Europa/Istambul

en: Europe/Kaliningrad
pt: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
pt: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
pt: Europa/Lisboa

en: Europe/Ljubljana
pt: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
pt: Europa/Londres

en: Europe/Luxembourg
pt: Europa/Luxemburgo

en: Europe/Madrid
pt: Europa/Madri

en: Europe/Malta
pt: Europa/Malta

en: Europe/Minsk
pt: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
pt: Europa/Mônaco

en: Europe/Moscow
pt: Europa/Moscou

en: Europe/Nicosia
pt: Europa/Nicosia

en: Europe/Oslo
pt: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
pt: Europa/Paris

en: Europe/Prague
pt: Europa/Praga

en: Europe/Riga
pt: Europa/Riga

en: Europe/Rome
pt: Europa/Roma

en: Europe/Samara
pt: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
pt: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
pt: Europa/Saraievo

en: Europe/Simferopol
pt: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
pt: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
pt: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
pt: Europa/Estocolmo

en: Europe/Tallinn
pt: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
pt: Europa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
pt: Europa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
pt: Europa/Uzhgorod

en: Europe/Vaduz
pt: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
pt: Europa/Vaticano

en: Europe/Vienna
pt: Europa/Viena

en: Europe/Vilnius
pt: Europa/Vilnius

en: Europe/Warsaw
pt: Europa/Varsóvia

en: Europe/Zagreb
pt: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
pt: Europa/Zaporozhye

en: Europe/Zurich
pt: Europa/Zurique

en: Indian/Antananarivo
pt: Índico/Antananarivo

en: Indian/Chagos
pt: Índico/Chagos

en: Indian/Christmas
pt: Índico/Christmas

en: Indian/Cocos
pt: Índico/Cocos

en: Indian/Comoro
pt: Índico/Comores

en: Indian/Kerguelen
pt: Índico/Kerguelen

en: Indian/Mahe
pt: Índico/Mahe

en: Indian/Maldives
pt: Índico/Maldivas

en: Indian/Mauritius
pt: Índico/Maurício

en: Indian/Mayotte
pt: Índico/Mayotte

en: Indian/Reunion
pt: Índico/Reunião

en: Pacific/Apia
pt: Pacífico/Apia

en: Pacific/Auckland
pt: Pacífico/Auckland

en: Pacific/Chatham
pt: Pacífico/Chatham

en: Pacific/Easter
pt: Pacífico/Ilha de Páscoa

en: Pacific/Efate
pt: Pacífico/Efate

en: Pacific/Enderbury
pt: Pacífico/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
pt: Pacífico/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
pt: Pacífico/Fiji

en: Pacific/Funafuti
pt: Pacífico/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
pt: Pacífico/Galápagos

en: Pacific/Gambier
pt: Pacífico/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
pt: Pacífico/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
pt: Pacífico/Guam

en: Pacific/Honolulu
pt: Pacífico/Honolulu

en: Pacific/Johnston
pt: Pacífico/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
pt: Pacífico/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
pt: Pacífico/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
pt: Pacífico/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
pt: Pacífico/Majuro

en: Pacific/Marquesas
pt: Pacífico/Marquesas

en: Pacific/Samoa
pt: Pacífico/Samoa

en: Day
pt: Dia

en: Table
pt: Tabela

en: View all
pt: Ver todos

en: Now
pt: Agora

en: All views
pt: Todas as exibições

en: Start date
pt: Data inicial

en: End date
pt: Data final

en: The name of the menu the node belongs to.
pt: O nome do menu ao qual o node pertence.

en: Node path settings
pt: Configurações dos caminhos dos nodes

en: Default path pattern (applies to all node types with blank patterns below)
pt: Padrão do caminho (será aplicado a todos os tipos cujos padrões estiverem em branco)

en: Generate aliases for all existing nodes which do not already have aliases.
pt: Gera URLs alternativas para todos os nodes existentes que ainda não têm URLs alternativas.

en: The vocabulary that the page's first category belongs to.
pt: O vocabulário ao qual pertence a primeira categoria da página.

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
pt: Caminho padrão (se aplica a todos os vocabulários com padrões em branco abaixo)

en: The name of the category.
pt: O nome da categoria.

en: The id number of the category.
pt: O número de identificação da categoria.

en: Pattern for all %vocab-name paths
pt: Padrão para todos os caminhos de %vocab-name

en: Generate aliases for all existing forums and forum containers which do not already have aliases.
pt: Gerar URL alternativas para todos os fóruns existentes e containeres de fórum que ainda não tenham uma URL alternativa.

en: User path settings
pt: Configurações de endereço de usuário

en: Maximum component length
pt: Comprimento máximo do componente

en: Update action
pt: Ação de atualização

en: Strings to Remove
pt: Strings a remover

en: Created new alias %dst for %src
pt: Criada a nova URL alternativa %dst para %src

en: administer pathauto
pt: administrar pathauto

en: !time ago
pt: há !time

en: Other
pt: Outros

en: Background color
pt: Cor de Fundo

en: Basic
pt: Básico

en: List type
pt: Tipo de lista

en: Role
pt: Papel

en: Select all
pt: Selecionar Tudo

en: String
pt: Expressão

en: Case
pt: Maiúsculas/minúsculas

en: Not installed
pt: Não instalado

en: Referrer
pt: Referência

en: Exists
pt: Existe

en: Both
pt: Ambos

en: Filtered text (user selects input format)
pt: Texto filtrado (o usuário seleciona o formato de entrada)

en: Text processing
pt: Processamento de texto

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
pt: Número máximo de caracteres no campo. Deixe em branco para não impor um limite.

en: Rows
pt: Linhas

en: Argument
pt: Argumento

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: description
pt: descrição

en: <All>
pt: <Tudo>

en: As Time Ago
pt: Como "há X horas"

en: access all views
pt: acessar todas as views

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
pt: O módulo Views é uma ferramenta para gerar listagens personalizadas do conteúdo do seu site; uma view pode ser configurada de maneira extremamente flexível e permitem que você tenha um controle fino de como os resultados são exibidos.

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Edit view
pt: Editar view

en: Override
pt: Sobrescrever

en: Clone
pt: Clonar

en: Existing Views
pt: Views existentes

en: Default Views
pt: Views padrão

en: Summary, sorted ascending
pt: Sumário, em ordem crescente

en: Summary, sorted descending
pt: Sumário, em ordem decrescente

en: Ascending
pt: Crescente

en: Descending
pt: Decrescente

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
pt: O texto que vai ser exibido no alto da view. Ele pode conter informações, links, ou o que você quiser colocar.  Uso opcional.

en: Normal menu item
pt: Item normal do menu

en: Empty text
pt: Mensagem "Não há resultados"

en: Expose
pt: Expor

en: Down
pt: Abaixo

en: Wildcard
pt: Curinga

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Operator
pt: Operador

en: Filters
pt: Filtros

en: Optional
pt: Opcional

en: Order
pt: Ordem

en: Add criteria
pt: Adicionar critérios

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
pt: O nome da view deve conter apenas letras, números e underscores (_).

en: administer views
pt: administrar views

en: Views UI
pt: Views: Interface de usuário

en: Random
pt: Aleatório

en: Uncategorized
pt: Sem categoria

en: Position
pt: Posição

en: Integer
pt: Inteiro

en: Basic settings
pt: Configurações básicas

en: Last checked
pt: Checado pela última vez em

en: Basic setup
pt: Configuração básica

en: Allow users to choose default
pt: Permitir aos usuários escolherem o padrão

en: Buttons and plugins
pt: Botões e plugins

en: Editor appearance
pt: Aparência do editor

en: Toolbar location
pt: Localização da barra de ferramentas

en: Path location
pt: Localização do caminho

en: Enable resizing button
pt: Habilitar botão de redimensionamento

en: Block formats
pt: Formatos de bloco

en: Cleanup and output
pt: Limpeza e saída

en: Verify HTML
pt: Verificar HTML

en: Preformatted
pt: Pré-formatado

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
pt: Converter tags &lt;font&gt; para estilos

en: Remove linebreaks
pt: Remover quebras-de-linha

en: Apply source formatting
pt: Aplicar formatação do código fonte

en: Editor CSS
pt: Editor de CSS

en: CSS path
pt: Caminho do CSS

en: CSS classes
pt: Classes CSS

en: Profile
pt: Perfil

en: Close
pt: Fechar

en: filters
pt: filtros

en: Term description
pt: Descrição do termo

en: Edit group
pt: Editar grupo

en: fields
pt: campos

en: Save settings
pt: Salvar as configurações

en: Operation
pt: Operação

en: reply
pt: responder

en: Duration
pt: Duração

en: Threshold
pt: Limite

en: Defaults
pt: Padrões

en: First Name
pt: Nome

en: Last Name
pt: Sobrenome

en: Collapsed
pt: Fechado

en: Logout
pt: Sair

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Created date
pt: Data de criação

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: Default language
pt: Língua padrão

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Authoring information
pt: Autoria

en: Leave blank for %anonymous.
pt: Deixe em branco para "%anonymous".

en: Attachments
pt: Anexos

en: File attachments
pt: Arquivos anexados

en: Other queries
pt: Outras consultas

en: File Upload
pt: Envio de arquivos

en: Timer
pt: Temporizador

en: Change
pt: Mudar

en: in
pt: em

en: Edit term
pt: Editar termo

en: Time format
pt: Formato de tempo

en: Week of @date
pt: Semana de @date

en: Calendar iCal
pt: Calendário iCal

en: Clear
pt: Limpar

en: Node title
pt: Título do node

en: Full text
pt: Texto completo

en: Feed settings
pt: Configurações do feed

en: Source
pt: Fonte

en: Date/Time
pt: Data/Hora

en: Undo
pt: Desfazer

en: Select all rows in this table
pt: Selecionar todas as linhas da tabela

en: Deselect all rows in this table
pt: Desmarcar todas as linhas da tabela

en: Search results
pt: Resultados da busca

en: Your search yielded no results
pt: A busca não retornou resultados

en: Please enter some keywords.
pt: Por favor, digite alguma palavra chave.

en: Token actions
pt: Símbolo de ações

en: Replacement value
pt: Valor de substituição

en: unlimited
pt: ilimitado

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: Deleted
pt: Apagado

en: User's unfiltered name. WARNING - raw user input.
pt: O nome de usuário, não filtrado. ATENÇÃO - texto não filtrado produzido por um usuário.

en: The current date in the user's timezone
pt: A data atual no fuso horário do usuário

en: Replace
pt: Substituir

en: Allowed values list
pt: Lista dos valores permitidos

en: Publishing options
pt: Opções de publicação

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: First
pt: Primeiro

en: Limit
pt: Limite

en: Query
pt: Consulta

en: Font size
pt: Tamanho da Fonte

en: Configure block
pt: Configurar bloco

en: Site's time zone
pt: Fuso horário do site

en: Date's time zone
pt: Fuso horário da data

en: No time zone conversion
pt: Sem conversão de fuso horários

en: timezone
pt: fuso horário

en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

en: Second
pt: Segundo

en: Select List
pt: Lista de seleção

en: Years back and forward must be in the format -9:+9.
pt: Anos para trás e para a frente devem estar no formato -9: 9.

en: Years back and forward
pt: Anos atrás e adiante

en: Input Type
pt: Tipo de entrada

en: Select list
pt: Lista de seleção

en: Text field
pt: Campo de texto

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
pt: Datas sem granularidade de horas não devem utilizar qualquer manipulação do fuso horário.

en: To Date
pt: Data Final

en: Granularity
pt: Granularidade

en: Default Display
pt: Exibição Padrão

en: Time zone handling
pt: Manipulação de fuso horário

en: Select the timezone handling method to be used for this date field.
pt: Selecione o método de manipulação de fuso horário a ser utilizado para esse campo de data.

en: Long
pt: Longo

en: Short
pt: Curto

en: To date
pt: Data final

en: From date
pt: Data inicial

en: ongoing
pt: em andamento

en: Target type
pt: Tipo destino

en: Source type
pt: Tipo origem

en: body
pt: corpo

en: Date field
pt: Campo de data

en: Url field
pt: Campo Url

en: !type Fields
pt: Campos !type

en: Delete original event?
pt: Apagar o evento original?

en: The maximum number of nodes to convert in this pass.
pt: O número máximo de nodes para converter desta vez.

en: Starting nid
pt: Nid inicial

en: No events have been converted.
pt: Nenhum evento foi convertido.

en: Moderated
pt: Moderado

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: Randomize
pt: Aleatório

en: Link label
pt: Rótulo do link

en: AND
pt: E

en: Fixed
pt: Fixo

en: Revert
pt: Reverter

en: Greater than
pt: Maior que

en: Replacement patterns for @name
pt: Padrões de substituição para @name

en: PHP code
pt: Código PHP

en: Display fields
pt: Exibir campos

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Date formats
pt: Formatos de data

en: or
pt: ou

en: Poll settings
pt: Configurações de enquete

en: Convert
pt: Converter

en: Delete term
pt: Apagar termo

en: Parent term
pt: Termo pai

en: Style
pt: Estilo

en: Superscript
pt: Sobrescrito

en: The diff module overwrites the normal revisions view. The revisions table is enhanced with a possibility to view the difference between two node revisions. Users with the %view_revisions permission will also be able to view the changes between any two selected revisions. You may disable this for individual content types on the content type configuration page. This module also provides a nifty %preview_changes button while editing a post.
pt: O módulo diff reescreve a aba de "Revisões, para poder mostrar a diferença entre duas revisões de um node. Usuário com a permissão de %view_revisions também vão poder checar as alterações entre duas revisões selecionadas. Você pode desabilitar esse recurso para tipos de conteúdo específicos, na página de configurações do tipo de contéudo. Este módulo também gera um botão %preview_changes, no formulário de edição de um post.

en: view revisions
pt: ver revisões

en: Revisions for %title
pt: Revisões de %title

en: !date by !username
pt: !date, !username

en: revert
pt: reverter

en: Show diff
pt: Exibir alterações

en: Revision
pt: Revisão

en: current revision
pt: revisão atual

en: Select different revisions to compare.
pt: Selecionar diferentes revisões e comparar.

en: next diff >
pt: próxima alteração >

en: < previous diff
pt: < alteração anterior

en: Current revision:
pt: Revisão atual:

en: Revision of !new_date:
pt: Revisão de !new_date:

en: Changes to %name
pt: Alterações a %name

en: No visible changes
pt: Sem alterações visíveis

en: Show %preview_changes button on node edit form
pt: Exibir o botão %preview_changes no formulário de edição de nodes.

en: Diff
pt: Alterações

en: Show difference between node revisions.
pt: Exibe alterações entre revisões de nodes

en: Missing
pt: Faltando

en: Permissions
pt: Permissões

en: Your settings have been saved.
pt: Suas configurações foram salvas.

en: Last modified
pt: Última modificação

en: Reversed
pt: Revertido

en: Changed
pt: Alterado

en: Reverse
pt: Reverter

en: create
pt: criar

en: Thousands separator
pt: Separador de milhares

en: User name
pt: Nome do usuário

en: %type settings
pt: Configurações de %type

en: Not published
pt: Não publicado

en: Menu settings
pt: Configurações de menu

en: edit own
pt: editar próprios

en: edit
pt: editar

en: Unformatted
pt: Não formatado

en: Path to the "convert" binary
pt: Caminho para o binário do "convert"

en: Formats
pt: Formatos

en: RSS Feed
pt: Feed RSS

en: New comments
pt: Comentários novos

en: Relationships
pt: Relações

en: Relationship
pt: Relação

en: relationships
pt: relações

en: Sort criteria
pt: Critérios de ordenação

en: <Hidden>
pt: «Oculto»

en: The primary identifier for a node.
pt: O identificador primário de um node.

en: Parent menu item
pt: Item superior de menu

en: Translations
pt: Traduções

en: Video width
pt: Largura do vídeo

en: Video height
pt: Altura do vídeo

en: JPEG quality
pt: Qualidade do JPEG

en: Audio sample rate
pt: Sample rate do áudio

en: Audio bitrate
pt: Bitrate do áudio

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Comment settings
pt: Configurações dos comentários

en: Related content
pt: Conteúdo relacionado

en: Sticky
pt: Destacado

en: Content Type
pt: Tipo de conteúdo

en: Read only
pt: Apenas leitura

en: TRUE
pt: VERDADEIRO

en: FALSE
pt: FALSO

en: Tabs
pt: Abas

en: Processing
pt: Processando

en: disable
pt: desativar

en: Output format
pt: Formato de saída

en: Path to file
pt: Caminho para o arquivo

en: Storage
pt: Armazenamento

en: File upload error. Could not move uploaded file.
pt: Erro ao enviar arquivo. Não foi possível mover o arquivo que você enviou.

en: Action to take
pt: Ação a ser executada

en: Default value
pt: Valor padrão

en: Timezone
pt: Fuso horário

en: Comment title
pt: Título do comentário

en: Enable custom alternate text
pt: Permitir texto alternativo personalizado

en: Enable custom title text
pt: Permitir texto personalizado para o título da imagem

en: Apply
pt: Aplicar

en: Select
pt: Selecionar

en: Show blocks
pt: Exibir blocos

en: You must select a node.
pt: Você precisa selecionar um node.

en: Enter the terms you wish to search for.
pt: Digite as palavras que você quer procurar no site.

en: Bold
pt: Negrito

en: Copy
pt: Copiar

en: Information
pt: Informações

en: No content types available.
pt: Não há nenhum tipo de conteúdo disponível.

en: PHP Code
pt: Código PHP

en: CSV import
pt: Importação CSV

en: Simple
pt: Simples

en: Relationship type
pt: Tipo de relacionamento

en:  content
pt:  conteúdo

en: Translation
pt: Tradução

en: Translation status
pt: Status da tradução

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
pt: Uma lista de termos descrevendo este conteúdo (separados por vírgula). Por exemplo: "engraçado, futebol, Empresa Ltda."

en: A valid date is required for %title.
pt: Uma data válida é requerida para %title.

en: Date API requirements
pt: Requisitos do Date API

en: A Date API that can be used by other modules.
pt: Uma API de Data que pode ser utilizada por outros módulos.

en: Relative
pt: Relativo

en: A default value to use for this field. If you select 'Relative', add details below.
pt: Um valor padrão para usar para este campo. Se vocẽ selecionar 'Relativo', adicione os detalhes abaixo.

en: Customize Default Value
pt: Personalizar o Valor Padrão

en: Custom value for From date
pt: Valor personalizado para a Data Inicial

en: Default value for To date
pt: Valor padrão para a Data Final

en: Same as From date
pt: O mesmo da Data Inicial

en: Custom value for To date
pt: Valor personalizado para a Data Final

en: Number of years to go back and forward in the year selection list, default is -3:+3.
pt: Número de anos atrás e adiante na lista de seleção de anos, o padrão é -3:+3.

en: Customize Date Parts
pt: Personalizar Partes de Data

en: Above
pt: Acima

en: Within
pt: Dentro

en: Position of date part labels
pt: Posição dos rótulos das partes da data

en: Number of values
pt: Quantidade de valores

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
pt: Atenção! Mudar esta configuração após os dados terem sido cadastrados poderá resultar em perda de dados!

en: User's time zone
pt: Fuso horário do usuário

en: Empty 'To date' values will use the 'From date' values.
pt: Valores de 'Data Final' em branco usarão os valores de 'Data Inicial'.

en: The UNTIL value is required for repeating dates.
pt: O valor ATÉ é obrigatório para datas recorrentes.

en: The raw date value.
pt: O valor não formatado da data.

en: The formatted date.
pt: A data formatada.

en: Date year (two digit)
pt: Ano (dois dígitos)

en: Date month (full word)
pt: Mês (palavra completa)

en: Date month (abbreviated)
pt: Mês (abreviado)

en: Date month (two digit, zero padded)
pt: Mês (dois dígitos, com zero)

en: Date month (one or two digit)
pt: Mês (um ou dois dígitos)

en: Date week (two digit)
pt: Semana (dois dígitos)

en: Date day (full word)
pt: Dia da semana (palavra completa)

en: Date day (abbreviation)
pt: Dia da semana (abreviação)

en: Date day (two digit, zero-padded)
pt: Dia (dois dígitos, com zero)

en: Date day (one or two digit)
pt: Dia (um ou dois dígitos)

en: If the field has a to-date defined, the same tokens exist in the form: [to-????], where ???? is the normal token.
pt: Se o campo tem uma Data Final definida, os mesmos tokens existem na forma: [to-????], onde ???? é o token normal.

en: @min and @max
pt: @min e @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
pt: Armazena uma data no banco de dados como uma data ISO, recomendada para datas históricas ou parciais.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
pt: Armazena uma data no banco de dados como um campo datetime, recomendado para datas completas e horas que podem precisar de conversão por fuso horário.

en: !time from now
pt: !time a partir de agora

en: Emulate PHP 5.2 date functions in PHP 4.x, PHP 5.0, and PHP 5.1. Required when using the Date API with PHP versions less than PHP 5.2.
pt: Emula as funções do PHP 5.2 no PHP 4.X, PHP 5.0, e PHP 5.1. É necessário quando estiver usando o Date API com versões do PHP anteriores ao PHP 5.2

en: Previous field
pt: Campo anterior

en: Next field
pt: Próximo campo

en: Increment
pt: Incremento

en: Decrement
pt: Decrementar

en: Date Popup requirements
pt: Requisitos do Date Popup

en: Third
pt: Terceiro

en: Fourth
pt: Quarto

en: Fifth
pt: Quinto

en: set the site timezone name
pt: definir o nome do fuso horário do site

en: Default time zone
pt: Fuso horário padrão

en: Date Timezone
pt: Fuso Horário da Data

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
pt: O módulo Content, um componente exigido do Content Construction Kit (CCK), permite que um administrador associe campos personalizados a tipos de conteúdos. No Drupal, tipos de conteúdos são usados para definir características de um node, incluíndo o título e a descrição dos campos exibidos nas páginas de criação e de edição do conteúdo. Usando o módulo Content (e os outros módulos úteis incluídos no CCK), campos personalizados, muito além do "Título" e "Corpo", poderão ser adicionados. Os recursos do CCK estão acessíveis pelas abas na <a href="@content-types">página de administração de tipos de conteúdo</a>. (Consulte a <a href="@node-help">página de ajuda do módulo</a> para mais informações sobre tipos de conteúdo).

en: When adding a custom field to a content type, you determine its type (whether it will contain text, numbers, or references to other objects) and how it will be displayed (either as a text field or area, a select box, checkbox, radio button, or autocompleting field). A field may have multiple values (i.e., a "person" may have multiple e-mail addresses) or a single value (i.e., an "employee" has a single employee identification number). As you add and edit fields, CCK automatically adjusts the structure of the database as necessary. CCK also provides a number of other features, including intelligent caching for your custom data, an import and export facility for content type definitions, and integration with other contributed modules.
pt: Quando você adiciona um campo personalizado a um tipo de conteúdo, você deve determinar o tipo do campo (se ele irá conter texto, números ou referência a outros nodes) e como ele deverá ser exibido (seja como um campo ou uma caixa de texto, uma seleção em lista, uma caixa de seleção, botões rádio, um campo de texto com autocompletar, etc). Um campo pode ter múltiplos valores (por exemplo uma pessoa pode ter vários endereços de e-mail), ou um único valor (por exemplo, um empregado só pode ter um único número de registro em uma empresa). Quando você adiciona e edita campos, o CCK ajusta automaticamente a estrutura do banco de dados necessária para armazená-los. O CCK também oferece vários recursos, como cache inteligente para campos personalizados, um sistema de importação/exportação dos formulários criados, além de um sistema de integração com vários outros módulos.

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
pt: Tipos personalizados de campo são gerados por uma série de módulos incluídos com o CCK. Cada módulo gera um tipo diferente de campo. A <a href="@modules">página de módulos</a> permite que você habilite ou desabilite componentes do CCK. Uma instalação padrão do CCK inclui:

en: <em>number</em>, which adds numeric field types, in integer, decimal or floating point form. You may define a set of allowed inputs, or specify an allowable range of values. A variety of common formats for displaying numeric data are available.
pt: <em>número</em>, que permite adicionar campos numéricos, no formato inteiro, decimal ou ponto flutuante. Você pode definir o conjunto de entradas permitidas, ou especificar um intervalo de valores permitidos. Vários formatos comuns para exibir dados numéricos também estão disponiveis.

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
pt: <em>texto</em>, que permite adicionar campos de texto. Um campo de texto pode conter texto puro ou, se você quiser, usar os filtros de formato de entrada do Drupal para gerenciar de maneira segura a entrada dos dados. A entrada de texto pode ser por um campo de texto de uma linha, uma caixa de texto com várias linhas, ou, para maior controle de entrada, uma seleção em lista suspensa, uma caixa de seleção ou botões rádio. Caso você desejar, o CCK pode restringir a entrada a uma série de valores  permitidos que você pré-configure.

en: <em>nodereference</em>, which creates custom references between Drupal nodes. By adding a <em>nodereference</em> field and two different content types, for instance, you can easily create complex parent/child relationships between data (multiple "employee" nodes may contain a <em>nodereference</em> field linking to an "employer" node).
pt: <em>referência a nodes</em>, que permite criar campos que referenciam outros nodes no site. Ao adicionar um campo de <em>referência a nodes</em> e dois tipos de conteúdo, você pode criar relações complexas de itens principais e secundários entre os dados (por exemplo, nodes de "empregados" podem ter um campo de referência que os liga a um mesmo node "empregador").

en: <em>userreference</em>, which creates custom references to your sites' user accounts. By adding a <em>userreference</em> field, you can create complex relationships between your site's users and posts. To track user involvement in a post beyond Drupal's standard <em>Authored by</em> field, for instance, add a <em>userreference</em> field named "Edited by" to a content type to store a link to an editor's user account page.
pt: <em>userreference</em>, que permite criar campos que referenciam contas de usuários de site. Ao adicionar um campo de <em>referência a usuários</em>, você pode criar relacões complexas entre os usuários do site e os nodes. Por exemplo, se você quiser acompanhar o envolvimento do usuário em um node, além do campo padrão do Drupal <em>criado por</em>, é possível adicionar um campo de referência chamado "Monitorado por" a um tipo de conteúdo e armazenar um link para a página da de perfil de um usuário.

en: <em>fieldgroup</em>, which creates collapsible fieldsets to hold a group of related fields. A fieldset may either be open or closed by default. The order of your fieldsets, and the order of fields within a fieldset, is managed via a drag-and-drop interface provided by content module.
pt: <em>grupo de campos</em>, que permite adicionar conjuntos expansíveis para manter um grupo de campos relacionados. Um grupo também pode estar aberto ou fechado por padrão. A ordem dos seus grupos, e a ordem dos campos dentro deles é gerenciável através de uma interface arrastar-e-soltar oriunda do módulo Content.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@ handbook-cck">CCK</a> ou a <a href="@project-cck">página do projeto</a>.

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
pt: Configurar como os campos e rótulos de campos devem ser exibidos em nodes deste tipo de conteúdo.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
pt: Configurar como este tipo de conteúdo deve ser exibido nos seguintes contextos.

en: Add another item
pt: Adicionar outro item

en: Full node
pt: Node completo

en: Search Index
pt: Índice de busca

en: Search Result
pt: Resultado da busca

en: Updating field type %type with module %module.
pt: Atualizando o tipo de campo %type com o módulo %module.

en: Updating widget type %type with module %module.
pt: Atualizando o tipo de widget %type com o módulo %module.

en: Manage fields
pt: Gerenciar campos

en: Remove field
pt: Remover campo

en: Allows administrators to define new content types.
pt: Permite que administradores definam novos tipos de conteúdo.

en: Advanced usage only: PHP code that returns a keyed array of allowed values. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the array returned by this code will override the allowed values list above.
pt: Uso avançado apenas: código PHP que deverá retornar um array chaveado com os valores permitidos. Não inclua os delimitadores &lt;?php ?&gt; Se o campo estiver preenchido, o array retornado pelo código vai sobrescrever os valores da lista acima.

en: Trimmed
pt: Cortado

en: Used in
pt: Usado em

en: No fields have been defined for any content type yet.
pt: Ainda não há nenhum campo definido em nenhum tipo de conteúdo.

en: no styling
pt: sem estilo

en: simple
pt: simples

en: fieldset
pt: conjunto de campos

en: fieldset - collapsible
pt: conjunto de campos - colapsável

en: fieldset - collapsed
pt: conjunto de campos - colapsado

en: Added field %label.
pt: O campo %label foi adicionado.

en: There was a problem adding field %label.
pt: Ocorreu um problema ao adicionar o campo %label.

en: There was a problem creating field %label.
pt: Ocorreu um problema na criação do campo %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
pt: Você tem certeza de que deseja remover o campo %field?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
pt: Caso você tenha algum conteúdo armazenado neste campo, ele será perdido. Esta ação não pode ser desfeita.

en: Removed field %field from %type.
pt: O campo %field foi removido de %type.

en: There was a problem deleting %field from %type.
pt: Ocorreu um problema ao remover %field de %type.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
pt: Essas configurações se aplicam ao campo %field apenas no tipo de conteúdo %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
pt: Essas configurações se aplicam ao campo %field em todos os tipos de conteúdo em que ele apareça.

en: Save field settings
pt: Salvar as configurações do campo

en: The default value PHP code returned an incorrect value.<br/>Expected format: <pre>!sample</pre> Returned value: @value
pt: O valor que o código PHP retornou é inválido.<br/>Formato esperado: <pre>!sample</pre>. Valor retornado: @value

en: The default value is invalid.
pt: O valor padrão é inválido.

en: Saved field %label.
pt: O campo %label foi salvo.

en: The update has encountered an error.
pt: Foi encontrado um erro na atualização.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
pt: O banco de dados foi alterado e dados foram migrados ou apagados.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
pt: Ocorreu um erro e a alteração do banco de dados não foi completada.

en: Processing %title
pt: Processando %title

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
pt[0]: 1 item for processado com sucesso:
pt[1]: @count itens foram processados com sucesso:

en: Content fields table %old_name has been renamed to %new_name and field instances have been updated.
pt: A tabela de campos de conteúdo %old_name foi renomeada para %new_name e as instâncias do campo foram atualizadas.

en: The content fields table %name has been deleted.
pt: A tabela de campos de conteúdo %name foi apagada.

en: Referenced node ID
pt: Identificador do referenciado

en: Referenced node title
pt: Título do node referenciado

en: Raw number value
pt: Valor numérico não filtrado

en: Formatted number value
pt: Valor numérico formatado

en: Raw, unfiltered text
pt: Texto original, não filtrado

en: Formatted and filtered text
pt: Texto formatado e filtrado

en: Referenced user ID
pt: Identificador do usuário referenciado

en: Referenced user name
pt: Nome do usuário referenciado

en: Formatted HTML link to referenced user
pt: Link para o usuário referenciado, em formato HTML

en: Group multiple values
pt: Agrupar múltiplos valores

en: Select the content type to export.
pt: Selecione o tipo de conteúdo que deseja exportar.

en: Export data
pt: Exportar dados

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
pt: Copie o texto exportado e cole-o em outro tipo de conteúdo usando a função importar.

en: This form will import field definitions exported from another content type or another database.<br/>Note that fields cannot be duplicated within the same content type, so imported fields will be added only if they do not already exist in the selected type.
pt: Esse formulário irá importar as definições importadas de outro tipo de conteúdo ou outro banco de dados.<br />Note que campos não podem ser duplicados em um mesmo tipo de conteúdo, então campos importados serão adicionados apenas se eles não existirem no tipo de conteúdo selecionado.

en: <Create>
pt: <Criar>

en: Select the content type to import these fields into.<br/>Select &lt;Create&gt; to create a new content type to contain the fields.
pt: Selecione o tipo de conteúdo para o qual você deseja importar esses campos.<br /> Selecione &lt;?Criar&gt; para criar um novo tipo de conteúdo e inserir esses campos.

en: Import data
pt: Importar dados

en: Paste the text created by a content export into this field.
pt: Cole neste campo o texto criado pela exportação de um tipo de conteúdo.

en: The import data is not valid import text.
pt: Os dados de importação não são válidos.

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
pt: Os seguintes módulos devem ser habilitados para que a importação funcione: %modules.

en: The content type %type already exists in this database.
pt: O tipo de conteúdo %type já existe no banco de dados.

en: Exiting. No import performed.
pt: Saindo. Nada foi importado.

en: An error has occurred adding the content type %type.<br/>Please check the errors displayed for more details.
pt: Ocorreu um erro ao tentar adicionar o tipo de conteúdo %type.<br />Por favor verifique os erros exibidos para mais informações.

en: The imported field %field_label (%field_name) was not added to %type because that field already exists in %type.
pt: O campo importado %field_label (%field_name) não foi adicionado a %type porque esse campo já existe em %type.

en: The field %field_label (%field_name) was added to the content type %type.
pt: O campo %field_label (%field_name) foi adicionado ao tipo de conteúdo %type.

en: An error occurred when exporting the 'display settings' data for the field %field_name.<br/>The db error is: '%db_err'.
pt: Ocorreu um erro ao tentar exportar os dados das "configurações de exibição" do campo %field_name.<br />O erro no banco de dados foi: "%db_err".

en: Content Copy
pt: Copiar conteúdo

en: Enables ability to import/export field definitions.
pt: Habilita a função de importar/exportar definições de campos e tipos de conteúdo.

en: view
pt: ver

en: Please <a href="!url">configure your field permissions</a> immediately. All fields are inaccessible by default.
pt: Por favor <a href="!url">configure imediatamente as permissões para seus campos</a>! Todos os campos ficam inacessíveis por padrão.

en: Content Permissions
pt: Permissões ao conteúdo

en: Set field-level permissions for CCK fields.
pt: Configurar permissões por campo para campos CCK

en: These settings apply to the group in the node editing form.
pt: Essas configurações se aplicam ao grupo no formulário de edição do node.

en: always open
pt: sempre aberto

en: collapsible
pt: dobrável

en: collapsed
pt: dobrado

en: Instructions to present to the user on the editing form.
pt: Instruções a serem exibidas ao usuário no formulário de edição.

en: These settings apply to the group on node display.
pt: Essas configurações se aplicam a um grupo na exibição de node.

en: A description of the group.
pt: Uma descrição do grupo.

en: Are you sure you want to remove the group %label?
pt: Você tem certeza de que deseja remover o grupo %label?

en: The group %group_name has been removed.
pt: O grupo %group_name foi removido.

en: Fieldgroup
pt: Grupo de campos

en: Node reference
pt: Referência a um node

en: Store the ID of a related node as an integer value.
pt: Armazena o identificador de um node relacionado como um número inteiro.

en: Content types that can be referenced
pt: Tipos de conteúdos que podem ser referenciados

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
pt: Avançado - nodes que podem ser referenciados (View)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
pt: Forneça uma lista de argumentos a serem passados à view, separando-os por vírgulas.

en: Title (link)
pt: Título (link)

en: Title (no link)
pt: Título (sem link)

en: Autocomplete text field
pt: Campo de texto com autocompletar

en: Nodereference autocomplete
pt: Autocompletar referência a nodes

en: Node Reference
pt: Referência a nodes

en: Defines a field type for referencing one node from another.
pt: Define um tipo de campo para um node referenciar outro.

en: Store a number in the database as an integer.
pt: Armazenar um número no banco de dados no formato "inteiro".

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
pt: Armazenar um número no banco de dados no formato "decimal".

en: Float
pt: Ponto flutuante

en: Store a number in the database in a floating point format.
pt: Armazenar um número no banco de dados no formato "ponto flutuante".

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Precision
pt: Precisão

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
pt: O quantidade total de dígitos armazenados no banco de dados, incluindo aqueles à direita da casa decimal.

en: The number of digits to the right of the decimal.
pt: O número de dígitos à direita da casa decimal.

en: Decimal marker
pt: Marcador decimal

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
pt: O caractere que os usuários vão usar  nos formulários para marcar o decimal.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
pt: Defina um texto a ser prefixada ao valor. Por exemplo, $, R$ ou €. Deixe em branco para não usar nada. Se quiser, separe sufixos para singular e plural com um pipe (quilo|quilos).

en: Define a string that should suffixed to the value, like m², m/s², kb/s. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
pt: Defina um texto a ser sufixado ao valor. Por exemplo, m², m/s², kb/s. Deixe em branco para não usar nada. Se quiser, separe sufixos para singular e plural com um pipe (quilo|quilos).

en: Allowed values
pt: Valores permitidos

en: "Minimum" must be a number.
pt: O "Mínimo" deve ser um número.

en: "Maximum" must be a number.
pt: O "Máximo" deve ser um número.

en: unformatted
pt: não formatado

en: Defines numeric field types.
pt: Define campos numéricos.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
pt: Para um dispositivo no formato de checkbox de 'liga/desliga', defina o valor de 'desligado' primeiro e então o valor 'ligado' na seção dos <strong>Valores permitidos</strong>. Note que o checkbox irá ter o label do valor 'ligado'.

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the multiple values option is selected for this field, otherwise radios will be displayed.
pt: O widget 'caixas de seleção/botões de opção' irá mostrar as caixas de seleção se a opção de valores múltiplos estiver selecionada para este campo, caso contrário serão mostrados botões de opção.

en: Check boxes/radio buttons
pt: Caixas de seleção/botões de opção

en: Single on/off checkbox
pt: Checkbox simples de liga/desliga

en: Option Widgets
pt: Widgets opcionais

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
pt: Define widgets de seleção em lista, caixa de seleção e botões de rádio para os campos de texto e numéricos.

en: Store text in the database.
pt: Armazena texto no banco de dados.

en: Text area (multiple rows)
pt: Caixa de texto (várias linhas)

en: Defines simple text field types.
pt: Define tipos simples de campos de texto.

en: User reference
pt: Referência a usuários

en: Store the ID of a related user as an integer value.
pt: Armazena o identificador de um usuário referenciado no formato de um número inteiro.

en: User roles that can be referenced
pt: Papéis de usuários que podem ser selecionados

en: User status that can be referenced
pt: Status dos usuários que podem ser referenciados

en: Reverse link
pt: Link reverso

en: If selected, a reverse link back to the referencing node will displayed on the referenced user record.
pt: Se esta opção for selecionada, um link para o node referenciador será exibido na página do usuário.

en: Userreference autocomplete
pt: Autocompletar da referência aos usuários

en: User Reference
pt: Referência a usuários

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
pt: Define um tipo de campo para um node referenciar um usuário.

en: Form
pt: Formulário

en: Permission
pt: Permissão

en: Grid
pt: Grade

en: Redo
pt: Refazer

en: Italic
pt: Itálico

en: Hide
pt: Ocultar

en: Read/Write
pt: Leitura/Escrita

en: imagecache
pt: Imagecache

en: arguments
pt: argumentos

en: X offset
pt: Deslocamento X

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>left</em>, <em>center</em>, or <em>right</em>.
pt: Digite um valor em pixels para ser usado como deslocamento. É possível também usar uma palavra-chave: <em>left</em>, <em>center</em> ou <em>right</em>.

en: Y offset
pt: Deslocamento Y

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>top</em>, <em>center</em>, or <em>bottom</em>.
pt: Digite um valor em pixels para ser usado como deslocamento. É possível também usar uma palavra-chave: <em>top</em>, <em>center</em> ou <em>bottom</em>.

en: file system
pt: sistema de arquivos

en: Source code
pt: Código fonte

en: Profiles
pt: Perfis

en: Subscript
pt: Subscrito

en: Indent
pt: Recuo

en: Outdent
pt: Desfazer recuo

en: Unlink
pt: Sem link

en: Thread
pt: Encadeamento

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
pt: Você precisa incluir pelo menos uma palavra-chave com pelo menos @count letras.

en: Distinct
pt: Distinto

en: ImageMagick Binary
pt: Binário do ImageMagick

en: ImageMagick is a standalone program used to manipulate images. To use it, it must be installed on your server and you need to know where it is located. If you are unsure of the exact path consult your ISP or server administrator.
pt: O ImageMagick é um programa autônomo usado para manipulação de imagens. Para usa-lo, ele precisa ser instalado no seu servidor e você precisa saber aonde ele está localizado. Se você não tem certeza do caminho, consulte seu Provedor de serviços ou o administrador do servidor.

en: Specify the complete path to the ImageMagic <kbd>convert</kbd> binary. For example: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> or <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>
pt: Especifique o caminho completo do <kbd>conversor</kbd> de binário do ImageMagick. Por exemplo: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> ou <kbd>C:\Arquivos de Programas\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>

en: Display debugging information
pt: Exibir informações de debug

en: ImageMagick command: @command
pt: Comando ImageMagick: @command

en: ImageMagick output: @output
pt: Saída do ImageMagick: @output

en: ImageMagick reported an error: %error
pt: O ImageMagick reportou o erro: %error

en: <None>
pt: <Nenhum>

en: Unavailable
pt: Não disponível

en: Created new alias %dst for %src, replacing %old_alias. %old_alias now redirects to %dst
pt: Criada a nova URL alternativa %dst para %src, substituindo %old_alias. %old_alias agora redireciona para %dst.

en: Created new alias %dst for %src, replacing %old_alias
pt: Criada a nova URL alternativa %dst para %src, substituindo %old_alias.

en: Single quotes (apostrophe) '
pt: Aspas simples '

en: Comma ,
pt: Vírgula ,

en: Period .
pt: Ponto Final

en: Hyphen -
pt: Hífen -

en: Colon :
pt: Dois pontos :

en: Semicolon ;
pt: Ponto e vígula ;

en: Plus +
pt: Mais +

en: Equal =
pt: Igual =

en: Asterisk *
pt: Asterisco *

en: Ampersand &
pt: "E" comercial

en: Percent %
pt: Por cento %

en: Caret ^
pt: Circunflexo ^

en: Dollar $
pt: Dólar $

en: Hash #
pt: Cardinal #

en: At @
pt: Arroba @

en: Exclamation !
pt: Exclamação !

en: Tilde ~
pt: Til ~

en: Left parenthesis (
pt: Parêntese esquerdo (

en: right parenthesis )
pt: Parêntese direito )

en: Question mark ?
pt: Ponto de Interrogação ?

en: Less than <
pt: Menor que <

en: Greater than >
pt: Maior que >

en: Back slash \
pt: Barra invertida \

en: content/[title-raw]
pt: conteudo/[title-raw]

en: Pattern for all @node_type paths
pt: Padrão para todos os caminhos @node_type

en: category/[vocab-raw]/[catpath-raw]
pt: categoria/[vocab-raw]/[catpath-raw]

en: users/[user-raw]
pt: usuario/[user-raw]

en: Delete aliases
pt: Apagar URL alternativas

en: As [cat-raw], but including its supercategories separated by /. WARNING - raw user input.
pt: Como [cat-raw], mas incluindo as categorias superiores, separadas por /. ATENÇÃO - texto não filtrado produzido por um usuário.

en: As [term-raw], but including its supercategories separated by /. WARNING - raw user input.
pt: Como [term-raw], mas incluindo as categorias superiores, separadas por /. ATENÇÃO - texto não filtrado produzido por um usuário.

en: URL alias for the term.
pt: URL Alternativa para o termo.

en: URL alias for the parent book.
pt: URL Alternativa para o livro pai.

en: Automatic alias
pt: Endereço automático

en: Update path alias
pt: Atualizar URL alternativa

en: Change to lower case
pt: Mudar para minúsculas

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
pt: Não fazer nada. Deixar a URL alternativa antiga intacta.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
pt: Criar uma nova URL alternativa. Deixar os atuais funcionando.

en: Punctuation settings
pt: Configurações da pontuação

en: Language neutral
pt: Sem língua específica

en: @module help index
pt: índice de ajuda do @module

en: Bullet list
pt: Lista

en: Expand
pt: Expandir

en: Unfiltered node title. WARNING - raw user input.
pt: Título não filtrado do node. ATENÇÃO - texto não filtrado produzido por um usuário.

en: Node author's user name. WARNING - raw user input.
pt: Nome do usuário autor do node. ATENÇÃO - texto não filtrado produzido por um usuário.

en: Node access
pt: Acesso ao node

en: <Any>
pt: -- Qualquer --

en: Loading
pt: Carregando

en: The directory %directory does not exist.
pt: A pasta %directory não existe.

en: The directory %directory is not writable
pt: Não há permissão de escrita na pasta %directory

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
pt: Não é possível escrever na pasta %directory. Por favor, verifique as permissões da pasta.

en: The upload directory %directory for the file field %field (content type %type) could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
pt: O diretório de destino %directory para o campo %field (Tipo de conteúdo %type) não pode ser criado ou não está acessível. O arquivo recém enviado não pode ser salvo neste diretório e, como consequência disso, o envio foi cancelado.

en: Store an arbitrary file.
pt: Armazena um arquivo arbitrário.

en: Permitted upload file extensions
pt: Extensões de arquivo permitidas

en: Extensions a user can upload to this field. Separate extensions with a space and do not include the leading dot. Leaving this blank will allow users to upload a file with any extension.
pt: Extensões de arquivo que um usuário pode enviar neste campo. Separe cada extensão com um espaço e não inclua o ponto (.). Se você deixar esse campo em branco, os usuários vão poder subir arquivos de qualquer extensão.

en: File size restrictions
pt: Restrições de tamanho do arquivo

en: Limits for the size of files that a user can upload. Note that these settings only apply to newly uploaded files, whereas existing files are not affected.
pt: Limita o tamanho dos arquivos que um usuário pode enviar. Note que essas configurações aplicam-se apenas a arquivos novos. Arquivos já salvos no sistema não serão mexidos.

en: Maximum upload size per file
pt: Tamanho máximo de upload por arquivo

en: Maximum upload size per node
pt: Tamanho máximo de arquivos por node

en: Specify the total size limit for all files in field on a given node. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the total size of a node. Leave this empty if there should be no size restriction.
pt: Especifique o limite total de arquivos em cada node. Digite um valor como "512" (bytes), "80K" (kilobytes) ou "50M" (megabytes), se quiser restringir o espaço de armazenamento de arquivos ligados a cada node. Deixe esse campo em branco se não quiser restringir esse valor.

en: Generic files
pt: Arquivos genéricos

en: Displays all kinds of files with an icon and a linked file description.
pt: Exibe todos os tipos de arquivos com um ícone e uma descrição com um link apontando para o arquivo.

en: File description
pt: Descrição do arquivo

en: File size (in bytes)
pt: Tamanho do arquivo (em bytes)

en: File size (pretty printed)
pt: Tamanho do arquivo (exibido elegantemente)

en: Defines a file field type.
pt: Define um tipo de arquivo de campo.

en: The selected file %filename cannot not be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
pt: O arquivo selecionado %filename não pode ser enviado. Apenas arquivos com as seguintes extensões podem ser enviados: %extensions.

en: Add metadata gathering and storage to FileField.
pt: Adicionar a coleta de metadados e armazenamento para FileField.

en: Blockquote
pt: Bloco de citações

en: Rearrange
pt: Rearranjar

en: Execute
pt: Executar

en: empty
pt: vazio

en: An edit widget for image files, including a preview of the image.
pt: Um widget para editar arquivos de imagem, incluindo um preview da imagem.

en: Displays image files in their original size.
pt: Exigir arquivos de imagem em seu tamanho original.

en: All users
pt: Todos os usuários

en: Aggregator
pt: Agregador

en: Active users
pt: Usuários ativos

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
pt: A biblioteca GD para PHP não está instalada ou está desatualizada. Por favor consulte a <a href="@url">documentação do PHP sobre imagens</a> para mais informações sobre como corrigir o defeito.

en: GD library
pt: Biblioteca GD

en: Attach to
pt: Anexar a

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
pt: A URL %url é inválida. Por favor digite uma URL completa, como http://www.example.com/feed.xml.

en: Argument type
pt: Tipo de argumento

en: Context
pt: Contexto

en: Attached files
pt: Arquivos anexos

en: Book navigation
pt: Navegação do livro

en: Add comment
pt: Adicionar comentário

en: !a comments per page
pt: !a comentários por página

en: User profile
pt: Perfil de usuário

en: "@s" terms
pt: "@s" termos

en: Taxonomy vocabulary
pt: Vocabulário de taxonomia

en: Close Window
pt: Fechar Janela

en: Close window
pt: Fechar janela

en: Remove this item
pt: Remover este item

en: Keyword
pt: Palavra-chave

en: No title
pt: Sem título

en: Module name
pt: Nome do módulo

en: Enter the module name to export code to.
pt: Digite o nome do módulo para o qual exportar o código.

en: Page settings
pt: Configurações de página

en: Use pager
pt: Paginar

en: Items to display
pt: Itens a exibir

en: Offset
pt: Deslocamento

en: More link
pt: Link "mais"

en: More link text
pt: Texto do "Leia mais"

en: Edit this view
pt: Editar esta view

en: Book parent
pt: Livro pai

en: Top level book
pt: Primeiro nível do livro

en: contains
pt: contendo

en: Machine name
pt: Nome no sistema

en: Allow Upscaling
pt: Permitir aumentar a imagem

en: Let scale make images larger than their original size
pt: Permite que imagens sejam redimensionadas para um tamanho maior que o tamanho original.

en: imagecache_scale_image failed. image: %image, data: %data.
pt: imagecache_scale_image falhou. imagem: %image, dados: %data.

en: imagecache_scale_and_crop failed. image: %image, data: %data.
pt: imagecache_scale_and_crop falhou. imagem: %image, dados: %data.

en: <strong>Inside dimensions</strong>: Final dimensions will be less than or equal to the entered width and height. Useful for ensuring a maximum height and/or width.
pt: <strong>Dentro das dimensões</strong>: As dimensões finais serão menores ou iguais aos valores de largura e altura informados. É útil para garantir alturas e/ou larguras fixas.

en: <strong>Outside dimensions</strong>: Final dimensions will be greater than or equal to the entered width and height. Ideal for cropping the result to a square.
pt: <strong>Fora das dimensões</strong>: As dimensões finais serão maiores ou iguais aos valores de largura e altura informados. É ideal para cortar o resultado em um quadrado.

en: Scale to fit
pt: Redimensionar para encaixar

en: Inside dimensions
pt: Dentro das dimensões

en: Outside dimensions
pt: Fora das dimensões

en: Enter a width in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
pt: Digite uma largura em pixels ou em porcentagem. Por exemplo: 500 ou 80%.

en: Enter a height in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
pt: Digite uma altura em pixels ou em porcentagem. Por exemplo: 500 ou 80%.

en: imagecache_deprecated_scale failed. image: %image, data: %data.
pt: imagecache_deprecated_scale falhou. imagem: %image, dados: %data.

en: imagecache_crop failed. image: %image, data: %data.
pt: imagecache_crop falhou. imagem: %image, dados: %data.

en: imagecache_desaturate failed. image: %image, data: %data.
pt: imagecache_desaturate falhou. imagem: %image, dados: %data.

en: Rotation angle
pt: Ângulo de rotação

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
pt: O número de graus em que a imagem deve ser rotacionada. Números positivos = sentido horário. Números negativos = sentido anti-horário.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
pt: Rotaciona cada imagem com um ângulo aleatório. O ângulo especificado acima passa a ser o ângulo máximo de rotacionamento.

en: imagecache_rotate_image failed. image: %image, data: %data.
pt: imagecache_rotate_image failed. imagem: %image, dados: %data.

en: <strong>NOTE:</strong> The sigma parameter below is currently <em>only</em> used when the Imagemagick toolkit is active.
pt: <strong>NOTA:</strong> O parâmetro Sigma abaixo é usado <em>apenas</em> quando o toolkit Imagemagick está ativo.

en: Radius
pt: Raio

en: The radius of the gaussian, in pixels, not counting the center pixel. If you're using Imagemagick, you can set this to 0 to let Imagemagick select a suitable radius. Typically 0.5 to 1 for screen resolutions. (default 0.5)
pt: O raio da gaussiana, em pixels, sem contar o pixel central. Se você está usando Imagemagick, pode deixar esse número como 0 para deixar o Imagemagick escolher um raio adequado. Normalmente 0.5 a 1 para resoluções de tela. (padrão = 0.5)

en: The standard deviation of the gaussian, in pixels. General rule of thumb: if radius < 1 then sigma = radius, else sigma = sqrt(radius). (default 0.5)
pt: O desvio padrão da gaussiana, em pixels. Regra geral: se raio < 1, então sigma = raio. Se não, sigma = raiz quadrada de raio. (padrão = 0.5)

en: imagecache_sharpen_image failed. image: %image, data: %data.
pt: imagecache_sharpen_image falhou. imagem: %image, dados: %data.

en: @preset image
pt: Imagem @preset

en: @preset image linked to node
pt: Imagem @preset linkada para o node

en: @preset image linked to image
pt: Imagem @preset linkada para a imagem

en: @preset file path
pt: Caminho para o arquivo @preset

en: @preset URL
pt: URL da imagem @preset

en: Failed generating an image from %image using imagecache preset %preset.
pt: Ocorreu um erro ao gerar a imagem %imagem utilizando o preset %preset.

en: non-existant action %action
pt: ação inexistente %action

en: Failed to create imagecache directory: %dir
pt: Ocorreu um erro ao criar o diretório para armazenar as imagens redimensionadas: %dir

en: action(id:%id): %action failed for %src
pt: ação (id:%id): %action falhou para %src

en: Unknown file type(%path) stat: %stat
pt: Tipo de arquivo desconhecido(%path) estat: %stat

en: imagecache_resize_image failed. image: %image, data: %data.
pt: imagecache_resize_image falhou. imagem: %image, dados: %data.

en: administer imagecache
pt: administrar o imagecache

en: flush imagecache
pt: limpar presets do imagecache

en: view imagecache
pt: visualizar imagens do imagecache

en: presetname
pt: nome do preset

en: Flush
pt: Limpar

en: Preset Namespace
pt: Identificador do preset

en: The namespace is used in URL's for images to tell imagecache how to process an image. Please only use alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for preset names.
pt: O identificador é utilizado nas URLs das imagens para instruir o imagecache em como processar a magem. Por favor utilize apenas caracteres alfanuméricos, underscores (_) e hífens (-).

en: The specified preset was not found
pt: O preset especificado não foi encontrado.

en: Are you sure you want to delete the preset %preset?
pt: Você tem certeza que deseja apagar o preset %preset?

en: Are you sure you want to flush the preset %preset?
pt: Você tem certeza que deseja limpar o conteúdo do preset %preset?

en: New Actions
pt: Novas ações

en: Add !action
pt: Adicionar !action

en: Update Action
pt: Atualizar a ação

en: Are you sure you want to delete the !action action from preset !preset?
pt: Você tem certeza que deseja apagar a ação !action do preset !preset?

en: The action has been deleted.
pt: A ação foi apagada.

en: Administer imagecache presets and actions.
pt: Administrar presets e ações do imagecache

en: Add new preset
pt: Adicionar novo preset

en: The primary identifier for an imagecache_preset.
pt: O identificador primário para um imagecache_preset.

en: The primary identifier for an imagecache_action.
pt: O identificador primário para um imagecache_action.

en: The weight of the action in the preset.
pt: O peso das acções no prédefinidas.

en: The module that defined the action.
pt: O módulo que definiu a ação

en: The unique ID of the action to be executed.
pt: A ID exclusiva da ação a ser executada.

en: The configuration data for the action.
pt: Os dados de configuração para a ação.

en: ImageCache Directory
pt: Diretório do ImageCache

en: %p is not writeable by the webserver.
pt: %p não pode ser lido pelo servidor web.

en: An unknown error occured.
pt: Ocorreu um erro desconhecido.

en: An unknown error occured trying to verify %p is a directory and is writable.
pt: Um erro desconhecido ocorreu ao tentar verificar se %p é um diretório com permissão de escrita.

en: ImageCache Temp Directory
pt: Diretório temporário do ImageCache

en: Dynamic image manipulator and cache.
pt: Manipulador Dinamico de imagens e cache.

en: ImageCache User Interface.
pt: ImageCache Interface do usuário.

en: Print
pt: Imprimir

en: Locked
pt: Travado

en: Selection type
pt: Tipo de seleção

en: No name
pt: Sem nome

en: Enable the search module to search help.
pt: Habilitar o módulo de busca para procurar tópicos de ajuda.

en: Module help index
pt: Índice de ajuda do módulo

en: Search help
pt: Buscar ajuda

en: view advanced help popup
pt: ver o popup da ajuda avançada

en: view advanced help index
pt: ver o índice da ajuda avançada

en: Advanced help
pt: Ajuda avançada

en: Advanced help example
pt: Exemplo de ajuda avançada

en: A example help module to demonstrate the advanced help module.
pt: Um módulo de ajuda de exemplo para demonstrar o módulo de ajuda avançada.

en: Upload error. Could not move file %file to destination %destination.
pt: Erro ao enviar o arquivo: Não foi possível mover o arquivo %file para o diretório destino: %directory.

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
pt: Erro na validação, por favor tente outra vez. Se o erro persistir, por favor contate o administrador do site.

en: In moderation
pt: Em moderação

en: Underline
pt: Sublinhar

en: Cut
pt: Cortar

en: Paste
pt: Colar

en: Ordered list
pt: Lista ordenada

en: Unordered list
pt: Lista não ordenada

en: About
pt: Sobre

en: Case sensitive
pt: Diferenciar maiúsculas e minúsculas

en: Delete node
pt: Apagar post

en: Link class
pt: Classe do link

en: Column
pt: Coluna

en: Default sort
pt: Ordenação padrão

en: sort by @s
pt: ordenar por @s

en: and
pt: e

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
pt: A URL para a qual o usuário deve ser redirecionado. Pode ser uma URL interna, como node/1234, ou uma URL externa, como http://drupal.org.

en: Add @type
pt: Adicionar @type

en: Parent comment
pt: Comentário pai

en: The parent comment.
pt: O comentário ao qual este é uma resposta.

en: Author's website
pt: Página do autor

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
pt: Exibe a profundidade do comentário, se ele estiver em uma thread.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
pt: Organizar pela ordem na discussão. Dessa forma, os comentários "filhos" ficam juntos com seus "pais".

en: Reply-to link
pt: Link "responder"

en: Provide a simple link to reply to the comment.
pt: Mostra um link para responder ao comentário.

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: Link this field to its user or an author's homepage
pt: Linkar este campo para o usuário ou página inicial do autor

en: field
pt: campo

en: The node the uploaded file is attached to
pt: O node ao qual o arquivo está anexado

en: View settings
pt: Configurações da view

en: Week @week
pt: Semana @week

en: Delete view
pt: Excluir view

en: Target
pt: Alvo

en: Time ago
pt: Há X horas/minutos

en: Create @name
pt: Criar @name

en: Imagecache presets
pt: Presets do Imagecache

en: Not enabled
pt: Desativado

en: GD !format Support
pt: Suporte GD !format

en: The taxonomy vocabulary ID
pt: O identificador do vocabulário da taxonomia

en: The taxonomy term ID
pt: O identificador do termo de taxonomia

en: Force single
pt: Forçar uma só opção

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
pt: Instruções para apresentar ao usuário abaixo deste campo no formulário de edição.<br />Tags HTML permitidas:@tags

en: &lt;none&gt;
pt: &lt;nenhum&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
pt: Você não tem premissão para inserir código PHP.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
pt: Este código PHP foi definido pelo administrador e irá sobrescrever qualquer valor especificado anteriormente.

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
pt: Usar código PHP nas configurações do campo (perigoso - conceda com cuidado)

en: A file has been pre-loaded for import.
pt: Um arquivo foi pré-carregado para ser importado.

en: Content fieldgroup
pt: Conteúdo do grupo de campos

en: Text to display if group has no data. Note that title will not display unless overridden.
pt: Texto exibido se o grupo não tiver nenhum dado. Note que o título não será exibido a não ser que esteja sobrescrito.

en: Node from reference
pt: Node da referência

en: Adds a node from a node reference in a node context; if multiple nodes are referenced, this will get the first referenced node only.
pt: Adiciona um node a partir de um node reference em um contexto de node; se múltiplos nodes forem referenciados, isto irá pegar apenas o primeiro node referenciado.

en: Node reference field
pt: Campo de referência a nodes

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
pt: Os valores que este campo pode conter. Insira um valor por linha, no formato chave|rótulo. A chave é o valor que será armazenado no banco de dados, e deve ser compatível com o tipo de armazenamento do campo (%type). O rótulo é opcional e a chave será usada como o rótulo se nenhum rótulo for especificado.<br />Tags HTML permitidas: @tags

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
pt: O código PHP foi configurado por um administrador e irá sobrescrever os valores inseridos acima.

en: User from reference
pt: Usuário referenciado

en: Adds a user from a user reference in a node context; if multiple users are referenced, this will get the first referenced user only.
pt: Adiciona um usuário a partir de uma referência em um contexto de node. Se múltiplos usuários forem referenciados apenas o primeiro será usado.

en: User reference field
pt: Campo de referência a usuários

en: Signup
pt: Inscreva-se

en: Show @count value(s)
pt: Exibir @count valor(es)

en: starting from @count
pt: começando de @count

en: The language the content is in.
pt: A língua em que o conteúdo está escrito.

en: Acronym
pt: Sigla

en: Button text
pt: Texto do botão

en: Title only
pt: Apenas título

en: Validator
pt: Validador

en: Inherit
pt: Herdar

en: Maximum resolution for Images
pt: Resolução máxima para as imagens

en: Defines an image field type.
pt: Define um tipo de campo para imagens.

en: Mime type
pt: Tipo mime

en: Use default
pt: Usar o padrão

en: The weight, used for sorting.
pt: O peso, usado para ordenação.

en: The date the node was last updated.
pt: A data em que o node foi atualizado pela última vez.

en: In the form of WW (01 - 53).
pt: No formato: SS (01 - 53)

en: Category ID
pt: Identificador da categoria

en: Button alignment
pt: Alinhamento do botão

en: Example:
pt: Exemplo:

en: @label (!name) - Allowed values
pt: @label (!name) - Valores permitidos

en: %name: illegal value.
pt: %name: valor ilegal.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
pt: %name: você não pode digitar mais do que %max caracteres.

en: Invalid display id @display
pt: Identificador inválido de exibição: @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
pt: Erro: o handler para @table > @field não existe!

en: Do not use a relationship
pt: Não usar uma relação

en: Display type
pt: Tipo de exibição

en: The cache has been cleared.
pt: O cache foi limpo.

en: Default sort order
pt: Ordenação padrão

en: An error occurred at @path.
pt: Um erro ocorreu em @path.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
pt: Apenas arquivos com as seguintes extensões são permitidos: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
pt: O arquivo tem %filesize a mais que o tamanho máximo permitido, que é %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
pt: O arquivo tem %filesize. Com ele você passaria da sua quota de disco, que é %quota.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
pt: A imagem foi redimensionada para ficar dentro das dimensões máximas permitidas de %dimensions pixels.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
pt: A imagem é grande demais; o tamanho máximo é %dimensions pixels.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
pt: A imagem é muito pequena; o tamanho mínimo é %dimensions pixels.

en: No link
pt: Sem link

en: Path: !path
pt: Endereço: !path

en: Is not one of
pt: Não é um de

en: Analyze
pt: Analisar

en: Admin
pt: Administrar

en: Autocomplete matching
pt: Busca do autocompletar

en: Starts with
pt: Começa com

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Load a referenced user
pt: Carregar uma referência a um usuário

en: Content containing the user reference field
pt: Conteúdo com o campo de referência a usuário

en: Referenced user
pt: Usuário referenciado

en: Load a referenced node
pt: Carrega um node referenciado

en: Content containing the node reference field
pt: O conteúdo que contém o campo de referencia a nodes

en: Referenced content
pt: Conteúdo referenciado

en: Populate a field
pt: Preencher um campo

en: Select the machine-name of the field.
pt: Selecione o nome de máquina do campo

en: Decimal point
pt: Separador decimal

en: Permanent
pt: Permanente

en: Temporary
pt: Temporário

en: Custom date format
pt: Formato de data personalizado

en: Revision information
pt: Informações da revisão

en: Input type
pt: Tipo de entrada

en: Citation
pt: Citação

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
pt: Selecione o método para coletar sugestões do autocompletar. Note que <em>Contém</em> pode ficar um pouco lento em sites com centenas de nodes.

en: View used to select the nodes
pt: View usada para selecionar os nodes

en: %name: this post can't be referenced.
pt: %name: este post não pode ser referenciado.

en: Is one of
pt: É um de

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
pt: O acesso será concedido aos usuários que tenham a permissão a seguir.

en: Show All
pt: Exibir todos

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
pt: Nodes são o conteúdo fundamental do Drupal.

en: Comments are responses to node content.
pt: Comentários são respostas ao conteúdo do node.

en: Users who have created accounts on your site.
pt: Usuários que criaram conta no seu site.

en: Delete comment
pt: Apagar comentário

en: Is empty (NULL)
pt: É vazio (NULL)

en: Is not empty (NULL)
pt: Não é vazio (NULL)

en: not empty
pt: não vazio

en: Default image
pt: Imagem padrão

en: Use default image
pt: User imagem padrão

en: Choose a image that will be used as default.
pt: Escolha uma imagem para usar como imagem padrão.

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
pt: Este texto será utilizado por leitores de tela, motores de busca ou quando a imagem não pode ser carregada.

en: Theming information
pt: Informação de tema

en: Ends with
pt: Termina com

en: Undated
pt: Não datado

en: Upload date
pt: Data de upload

en: Do not cache
pt: Não fazer cache

en: Action to take if argument is not present
pt: Ação tomada quando o argumento não estiver presente

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
pt: Se o argumento receber esse valor, o argumento será ignorado. Por exemplo: "todos"

en: Wildcard title
pt: Título curinga

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
pt: O título usado para o curinga em substituições em outros lugares.

en: <Basic validation>
pt: <Validação básica>

en: Action to take if argument does not validate
pt: O que fazer se o argumento não validar

en: Link this field to its user
pt: Linkar esse campo à página do usuário

en: This will override any other link you have set.
pt: Esta configuração vai sobrescrever qualquer outro link que você tenha configurado.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
pt: Sobrescrever o texto a exibir com usuários anônimos

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
pt: Se selecionado, você poderá digitar um texto diferente para nomear usuários visitantes.

en: Text to display for anonymous users
pt: Texto a exibir com usuários anônimos

en: Use default RSS settings
pt: Utilizar as configurações padrão de RSS

en: Title plus teaser
pt: Título mais a chamada

en: Front page feed
pt: Feed da página inicial

en: This will appear as the name of this block in administer >> site building >> blocks.
pt: Este texto vai aparecer como nome do bloco em administrar >> construção do site >> blocos.

en: The node ID of the node.
pt: O identificador do node do grupo.

en: Tab weight
pt: Peso da aba

en: Site Slogan
pt: Slogan do site

en: User: ID
pt: Usuário: ID

en: No role
pt: Sem papel de usuário.

en: The topic id.
pt: A id do tópico.

en: The language this search index relates to.
pt: O idioma ao qual este índice de pesquisa está relacionado.

en: View link
pt: Link "ver"

en: %title field is required.
pt: O campo %title é obrigatório.

en: The size of the file.
pt: O tamanho do arquivo.

en: Link this field
pt: Transformar este campo em um link

en: Only show "listed" file attachments
pt: Apenas exibir os arquivos anexos "listados"

en: Link this field to its node
pt: Linkar este campo para o seu node

en: Delete link
pt: Link "apagar"

en: Filter the view to the currently logged in user.
pt: Filtra a view para o usuário logado no momento.

en: Cache once for everything (global)
pt: Fazer cache uma vez para todos os casos (global)

en: Per page
pt: Por página

en: Per role
pt: Por papel

en: Per role per page
pt: Por papel, por página

en: Per user
pt: Por usuário

en: Per user per page
pt: Por página e por usuário

en: The file could not be uploaded.
pt: O upload do arquivo não pôde ser concluído.

en: Configure ImageAPI.
pt: Configurar ImageAPI.

en: There are no image toolkit modules enabled. Toolkit modules can be enabled from the <a href="!admin-build-modules">module configuration page</a>.
pt: Não existe nenhum módulo de ferramenta de imagem ativado. Módulos de ferramentas podem ser ativados na <a href="!admin-build-modules">página de configuração de módulo</a>.

en: The %toolkit module is the only enabled image toolkit. Drupal will use it for resizing, cropping and other image manipulations.
pt: O módulo %toolkit é a única ferramenta de imagem ativada. O Drupal irá usá-la para redimensionar, cortar e efetuar outras manipulações de imagem.

en: Select a default image processing toolkit
pt: Selecione uma ferramenta padrão de processamento de imagem

en: This setting lets you choose which toolkit Drupal uses resizing, cropping and other image manipulations.
pt: Esta configuração permite que você escolha qual ferramenta o Drupal usará para redimensionar, cortar e efetuar outras manipulações de imagem.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
pt: O toolkit de manipulação de imagens escolhido, %toolkit, não pode processar corretamente a função %function.

en: Could not set permissions on destination file: %file
pt: Não foi possível definir permissões no arquivo de destino: %file

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality, but bigger files.
pt: Define a qualidade das manipulações do JPEG. Varia de 0 a 100. Valores maiores significam melhor qualidade de imagem, porém arquivos maiores.

en: Compression Quality
pt: Qualidade da Compressão

en: Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality, but bigger files.
pt: Valores maiores significam melhor qualidade de imagem, porém arquivos maiores.

en: Checking this option will display the ImageMagick commands and output to users with the <em>administer site configuration</em> permission.
pt: Marcando essa opção serão mostrados os comandos e saídas do ImageMagick para usuários com permissão para <em>administrar configuração do site</em>.

en: Version information
pt: Informação de versão

en: The ImageMagick <kbd>convert</kbd> binary was located and return this version information.
pt: O <kbd>conversor</kbd> de binário ImageMagick foi localizado e retornou esta informação de versão.

en: Compression Quality must be a value between 0 and 100.
pt: Qualidade de compressão deve ser um valor entre 0 e 100.

en: The specified ImageMagick path %file does not exist.
pt: O caminho especificado %file do ImageMagick não existe.

en: The specified ImageMagick path %file is not executable.
pt: O caminho especificado %file do ImageMagick não é executável.

en: PHP's <a href="!open-basedir">open_basedir</a> security restriction is set to %open-basedir, which may be interfering with attempts to locate ImageMagick.
pt: A restrição de segurança do PHP <a href="!open-basedir">open_basedir</a> está configurada para %open-basedir, que pode estar interferindo nas tentativas de localizar o ImageMagick.

en: ImageAPI Toolkit
pt: Ferramenta ImageAPI

en: No ImageAPI toolkits available
pt: Nenhuma ferramenta ImageAPI disponível

en: PHP GD was not compiled with %format support.
pt: PHP GD não foi compilado com suporte a %format

en: GD Image Rotation
pt: Rotação de Imagem GD

en: Low Quality / Poor Performance
pt: Baixa Qualidade / Fraco Desempenho

en: The installed version of PHP GD does not support image rotations. It was probably compiled using the official GD libraries from http://www.libgd.org instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See: @url. An implementation of imagerotate in PHP will used in the interim.
pt: A versão do PHP GD que está instalada não suporta filtros de imagens (desaturação, esmaecimento, negativo, etc). Provavelmente o PHP foi compilado usando as bibliotecas originals GD disponíveis em http://www.libgd.org, ao invés da biblioteca que acompanha o PHP. Você deve recompilar o PHP com o parâmetro adicional --with-gd e usar a biblioteca GD versão que acompanha o PHP. Consulte: @url. Uma implementação de imagerotate no PHP pode ser usada nesse meio tempo.

en: GD Image Filtering
pt: Filtragem de imagens GD

en: The installed version of PHP GD does not support image filtering(desaturate, blur, negate, etc). It was probably compiled using the official GD libraries from http://www.libgd.org instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See @url. An implementation of imagefilter in PHP will be used in the interim.
pt: A versão do PHP GD que está instalada não suporta filtros de imagens (desaturação, esmaecimento, negativo, etc). Provavelmente o PHP foi compilado usando as bibliotecas originals GD disponíveis em http://www.libgd.org, ao invés da biblioteca que acompanha o PHP. Você deve recompilar o PHP com o parâmetro adicional --with-gd e usar a biblioteca GD versão que acompanha o PHP. Consulte: @url. Uma implementação de imagefilter no PHP pode ser usada nesse meio tempo.

en: ImageAPI supporting multiple toolkits.
pt: ImageAPI suportando múltiplas toolkits.

en: Uses PHP's built-in GD2 image processing support.
pt: Utilizando PHP's built-in GD2 imagem para suporte de processamento.

en: Command Line ImageMagick support.
pt: Suporte a linha de comando ImageMagick.

en: ImageAPI toolkit missing settings form
pt: Faltando formulário de configuração da ferramenta ImageAPI

en: administer imageapi
pt: Administrar imageapi

en: ImageAPI requires a Toolkit such as ImageAPI GD or ImageAPI ImageMagick to function. Go to !modules and enable one of them.
pt: ImageAPI requer um Toolkit como o ImageAPI GD ou ImageAPI ImageMagick para funcionar. Vá para !modules e ative um deles.

en: ImageAPI GD Memory Limit
pt: Limite de Memória do ImageAPI GD

en: It is highly recommended that you set you PHP memory_limit to 96M to use ImageAPI GD. A 1600x1200 images consumes ~45M of memory when decompressed and there are instances where ImageAPI GD is operating on two decompressed images at once.
pt: Ao usar o imageapi_gd, é altamente recomendado que você configure o parâmetro do PHP memory_limit para 96M. Uma imagem de 1600x1200 pixels consome cerca de 45M de memória quando descomprimida e o ImageAPI GD geralmente opera com duas imagens descomprimidas ao mesmo tempo.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). An empty value will cause images that support transparency to have transparent backgrounds, otherwise it will be white.
pt: A cor de fundo a ser usada em áreas expostas da imagem. Use notação RGB hexadecimal (web): #FFFFFF para branco, #000000 para preto. Se você deixar o campo em branco, formatos de imagem que suportam transparência terão o fundo transparente, ou branco, se não transparência não for suportada.

en: Please only use alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for preset names.
pt: Por favor utilize apenas caracteres alfanuméricos, underscores (_) e hífens (-) para os nomes dos presets.

en: Preset %name (ID: @id) was deleted.
pt: O preset %name (ID: @Id) foi apagado.

en: Preset %name (ID: @id) was flushed.
pt: O preset %name (ID: @id) foi limpo.

en: Override Defaults
pt: Sobrescrever os padrões

en: Unknown Action.
pt: Ação desconhecida.

en: Unknown Preset.
pt: Preset desconhecido.

en: The action was succesfully updated.
pt: A ação foi atualizada com sucesso.

en: ImageCache already generating: %dst, Lock file: %tmp.
pt: ImageCache já está gerando: %dst, Arquivo de trava: %tmp.

en: Manage ImageCache presets.
pt: Gerenciar os presets do Imagecache

en: Place the following snippet in your module as part of <code>hook_imagecache_default_presets()</code>.
pt: Coloque o seguinte código no seu módulo, como parte do <code>hook_imagecache_default_presets()</code>.

en: ImageCache UI
pt: UI do ImageCache

en: %p is not a directory or is not readable by the webserver.
pt: %p não é um diretório ou ele não é acessível pelo servidor web.

en: Has Avatar
pt: Tem uma foto

en: Display the node with standard node view.
pt: Exibe o node com a exibição normal de nodes.

en: Capitalize first letter
pt: Primeira letra maiúscula

en: Custom text
pt: Texto personalizado

en: Node module form.
pt: Formulário do módulo Node.

en: Locale module form.
pt: Formulário do módulo Locale.

en: Taxonomy module form.
pt: Formulário do módulo Taxonomia.

en: Default argument
pt: Argumento padrão

en: Date year range must be in the format -9:+9 or 2005:2010.
pt: O intervalo de ano deve estar no formato -9:+9 ou 2005:2010.

en: Legend
pt: Legenda

en: Format: @date
pt: Formato: @date

en: The year must be a number between %min and %max.
pt: O ano deve ser um número entre %min e %max.

en: The month must be a number between 1 and 12.
pt: O mês deve ser um número entre 1 e 12.

en: The day must be a number between !min and !max.
pt: O dia deve ser um número entre !min e !max.

en: The hour must be a number between !min and !max.
pt: A hora deve ser um número entre !min e !max.

en: The minute must be a number between !min and !max.
pt: O minuto deve ser um número entre !min e !max.

en: The second must be a number between !min and !max.
pt: O segundo deve ser um número entre !min e !max.

en: A valid value is required.
pt: Um valor válido é requerido.

en: Some value must be entered in the To date.
pt: É preciso inserir algum valor em Data Final.

en: The dates are invalid.
pt: As datas são inválidas.

en: The To date must be greater than the From date.
pt: A Data Final deve ser maior do que a Data Inicial.

en: Date date (YYYY-MM-DD)
pt: Data (YYYY-MM-DD)

en: Date datetime (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS)
pt: Data datetime (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS)

en: Time H:i
pt: Hora H:i

en: Repeats
pt: Recorrência

en: All date fields using the jscalendar widget have been changed to use the text widget instead, since the jscalendar widget is no longer supported. Enable the Date Popup module to make a jQuery popup calendar available and edit the field settings to select it.
pt: Todos os campos de data que usam o widget jscalendar foram alterados para usar o widget de texto no lugar, já que o widget jscalendar não é mais suportado. Habilite o módulo Date Popup para criar um calendário popup jQuery e edite as configurações do campo para selecioná-lo.

en: The database has been updated to correct the stored timezone for fields using timezone 'none'.
pt: O banco de dados foi atualizado para corrigir os fusos horários armazenados para campos que estão usando fuso horário 'nenhum'.

en: Add new date field
pt: Adicionar um novo campo de data

en: !repeats_every_interval on !month_names
pt: !repeats_every_interval em !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
pt: !repeats_every_interval !count vezes

en: !repeats_every_interval except !except_dates
pt: !repeats_every_interval exceto !except_dates

en: Yes/No
pt: Sim/Não

en: Poll title
pt: Título da Enquete

en: Numbered list
pt: Lista numerada

en: Not installed.
pt: Não Instalado.

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
pt: %name: este campo não aceita mais de @count valores.

en: No fields available.
pt: Não há nenhum campo disponível.

en: The id number of the category's parent vocabulary.
pt: O número do id do vocabulário pai da categoria.

en: Delete user
pt: Apagar usuário

en: Modify node fields
pt: Alterar campos do node

en: '@column' => value for @column
pt: '@column' => valor para @column

en: return array(
      0 => array(@columns),
      // You'll usually want to stop here. Provide more values
      // if you want your 'default value' to be multi-valued:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );
pt: return array(
      0 =&gt; array(@columns),
      // Talvez você deseje parar aqui.
      // Informe mais valores se quiser que o "valor padrão" múltiplo:
      1 =&gt; array(@columns),
      2 =&gt; ...
    );

en: Expected format: <pre>!sample</pre>
pt: Formato esperado: <pre>!sample</pre>

en: <h4>Using the Code column</h4>
                    <ul>
                    <li>Will override the value specified in the field widget.</li>
                    <li>Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters.</li>
                    <li>If in doubt, refer to <a target="_blank" href="@link_devel">devel.module</a> 'Dev load' tab on a content page to figure out the expected format.</li>
                    </ul>
pt: <h4>Usando a coluna Código</h4>
    <ul>
    <li>Vai sobrescrever o valor especificado no widget de campo.</li>
    <li>Não deve incluir os delimitadores &lt;?php ?&gt;</li>
    <li>Se estiver em dúvida, consulte a aba "Dev load" do módulo <a target="_blank" href="@link_devel">devel.module</a>, para saber o formato correto de retorno.</li>
    </ul>

en: You must select at least one field to modify.
pt: Você precisa escolher ao menos um campo para alterar

en: Modify profile fields
pt: Alterar campos do perfil

en: Edit field %title
pt: Editar campo %title

en: Execute arbitrary PHP script
pt: Executar um script PHP

en: PHP script
pt: Script PHP

en: Modify node taxonomy terms
pt: Alterar

en: <br />Note that this field has no effect when deleting terms.
pt: <br/>Note que este campo não tem nenhum efeito quando campos estão sendo apagados.

en: (new tags)
pt: (novas tags)

en: Add the selected terms
pt: Adicionar os termos selecionados

en: Replace existing terms with selected ones
pt: Substituir os termos atuais com os termos selecionados

en: Replace terms within same vocabulary
pt: Substituir os termos selecionados no mesmo vocabulário

en: Delete selected terms
pt: Apagar termos selecionados

en: You did not select any term nor did you choose to replace existing terms. Please select one or more terms or choose to replace the terms.
pt: Você não selecionou nenhum termo, nem solicitou para substituir os termos atuais. Por favor escolha um ou mais termos, ou marque a opção para substituir os termos atuais.

en: Modify user roles
pt: Alterar papéis do usuário

en: Add roles
pt: Adicionar papéis

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
pt: Escolha um ou mais papéis que você gostaria de oferecer aos usuários selecionados.

en: Remove roles
pt: Remover papéis

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
pt: Escolha um ou mais papéis que você gostaria de remover dos usuários selecionados.

en: You have not chosen any role to add or remove. Please select something to do.
pt: Você não escolheu nenhum papel para oferecer ou tirar dos usuários. Por favor escolha alguma ação.

en: Bulk Operations
pt: Operações em massa

en: Displays rows with checkmarks for bulk actions.
pt: Exibe os resultados com uma caixa de seleção para operações em massa.

en: Invoke them directly
pt: Executar as operações diretamente

en: Use Batch API
pt: Usar Batch API

en: Use <a href="@jobqueue">Job Queue</a>
pt: Usar <a href="@jobqueue">Job Queue</a>

en: To execute operations
pt: Para executar operações

en: Display operations as
pt: Exibir operações como

en: Dropdown selectbox with Submit button
pt: Menu suspenso com botão enviar

en: Each action as a separate button
pt: Cada ação como um botão separado

en: Skip confirmation step
pt: Pular confirmação

en: Check this box to skip the confirmation page on this view and directly execute the operation.
pt: Marque essa opção se você quiser pudar a página de confirmação nesta view e passar diretamente à execução da operação.

en: Display processing result
pt: Exibir resultado do processamento

en: Check this box to let Drupal display a message with the result of processing the selected objects.
pt: Marque esta opção se quiser que o Drupal exiba uma mensagem com o resultado do processamento sobre os objetos selecionados.

en: In case only one action is selected *and* this action is configurable, display its action form along with the node selection view.
pt: Caso apenas uma ação esteja selecionada <em>e</em> essa ação puder receber parâmetros, o formulário dessa ação será exibida junto com a view para selecionar nodes.

en: Selected operations
pt: Operações selecionadas

en: Select all !objects rows in this view.
pt: Selecionar todas as !objects linhas desta view.

en: All <strong>!objects</strong> rows in this view are selected.
pt: Todas as <strong>!objects</strong> linhas desta view estão selecionadas.

en: Bulk operations
pt: Operações em massa

en: - Choose an operation -
pt: - Escolha uma operação -

en: <a href="@view">Cancel</a>
pt: <a href="@view">Cancelar</a>

en: Set parameters for '%action'
pt: Escolher parâmetros para "%action"

en: Are you sure you want to perform '%action' on selected rows?
pt: Você tem certeza que deseja executar "%action" nos itens selecionados?

en: No row selected. Please select one or more rows.
pt: Nenhuma linha foi selecionada, por favor selecione uma ou mais linhas.

en: No operation selected. Please select an operation to perform.
pt: Nenhuma operação foi selecionada. Por favor escolha uma operação para executar.

en: Performing %action on selected rows...
pt: Executando %action nas linhas selecionadas...

en: Perform %action on @type %oid.
pt: Executar %action em @type %oid.

en: Skipped %action on @type %title due to insufficient permissions.
pt: A ação %action foi ignorada no(a) @type %title porque você não tem privilégios suficientes para executá-la.

en: Performed %action on @type %title.
pt: A ação %action foi executada em @type %title.

en: !results rows processed in about !time ms:
pt: !results linhas foram processadas em !time ms:

en: No rows were processed:
pt: Nenhuma linha foi processada:

en: An error occurred while processing @operation with arguments: @arguments
pt: Ocorreu um erro ao tentar processar @operation com os argumentos: @arguments

en: You selected !count rows of an unknown object type.
pt: Você selecionou !count linhas de um objeto de tipo desconhecido:

en: You selected the following !count rows:
pt: Você selecionou as seguintes !count linhas:

en: ...and !remaining more.
pt: ...e mais !remaining.

en: actions permissions
pt: permissões para as ações

en: An attempt by user %user to !perm was blocked due to insufficient permissions.
pt: O usuário %user tentou executar !perm, mas o acesso foi negado por não ele não ter as permissões necessárias.

en: Could not find object info for view table @table.
pt: Não foi possível encontrar informações sobre o objeto para a view @table.

en: Could not find object info for type @type.
pt: Não foi possível encontrar informações para o tipo @type.

en: Actions permissions
pt: Permissões para as ações

en: Integrates actions with the permission system.
pt: Integra ações com o sistema de permissões.

en: Exposes new Views style 'Bulk Operations' for selecting multiple nodes and applying operations on them.
pt: Oferece um novo estilo de Views chamado "Operações em massa", para selecionar vários nodes e aplicar simultaneamente determinadas ações.

en: Vertical tabs
pt: Vertical Tabs

en: Provides vertical tabs for the node form.
pt: Adiciona abas verticais no final do formulário de nodes.

en: Not in book
pt: Fora do livro

en: <create a new book>
pt: <criar um novo livro>

en: New book
pt: Novo livro

en: By @name on @date
pt: Por @name em @date

en: By @name
pt: Por @name

en: Sticky on top of lists
pt: Destacado no topo da lista

en: Not in menu
pt: Fora do menu

en: No attachments
pt: Sem anexos

en: Alias: @alias
pt: Endereço: @alias

en: No alias
pt: Não há um endereço

en: No flags
pt: Sem flags

en: No terms
pt: Não categorizado

en: Numeric
pt: Numérico

en: Teaser break
pt: Separar chamada

en: Alt text
pt: Texto alternativo

en: Create a list of options as a list in <strong>Allowed values list</strong> or as an array in PHP code. These values will be the same for %field in all content types.
pt: Criar uma lista de opções como uma lista em <strong>Lista dos valores permitidos</strong> ou como um array no código PHP. Estes valores serão os mesmos para o %field em todos os tipos de conteúdo.

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
pt: Você deve especificar os "valores permitidos" para este campo.

en: Edit link
pt: Link "editar"

en: Token replacement patterns
pt: Padrões de substituição do Token

en: Comment's node ID
pt: Identificador do node comentado

en: Comment body
pt: Corpo do comentário

en: Comment author's user id
pt: O id de usuário do autor do comentário

en: Comment author's user name
pt: O nome de usuário do autor do comentário

en: Comment author's home page.
pt: Site do autor do comentário.

en: Comment author's e-mail.
pt: e-mail do autor do comentário.

en: Comment creation year (four digit)
pt: Ano de criação do comentário (4 dígitos)

en: Comment creation year (two digit)
pt: Ano de criação do comentário (2 dígitos)

en: Comment creation month (abbreviated)
pt: Mês de criação do comentário (abreviado)

en: Comment creation month (one or two digit)
pt: Mês de criação do comentário (um ou dois dígitos)

en: Comment creation week (two digit)
pt: Semana de criação do comentário (dois dígitos)

en: Comment creation date (day of month)
pt: Data de criação do comentário (dia do mês)

en: Node language
pt: Idioma do node

en: Node creation year (four digit)
pt: Ano de criação do node (4 dígitos)

en: Node creation year (two digit)
pt: Ano de criação do node (2 dígitos)

en: Node creation month (full word)
pt: Mês de criação do node (palavra inteira)

en: Node creation month (abbreviated)
pt: Mês de criação do node (abreviado)

en: Node creation month (two digit, zero padded)
pt: Mês de criação do node (dois dígitos, preenchido por 0)

en: Node creation month (one or two digit)
pt: Mês de criação do node (1 ou 2 dígitos)

en: Node creation week (two digit)
pt: Semana de criação do node (2 dígitos)

en: Node creation date (day of month)
pt: Dia de criação do node (dia do mês)

en: Node creation day (full word)
pt: Dia da semana de criação do node (palavra inteira)

en: Node creation day (abbreviation)
pt: Dia da semana de criação do node (abreviação)

en: Node creation day (two digit, zero-padded)
pt: Dia de criação do node (dois dígitos, preenchidos por 0)

en: Node creation day (one or two digit)
pt: Dia de criação do node (1 ou 2 dígitos)

en: The name of the currently logged in user.
pt: O nome do usuário conectado no momento.

en: The name of the current Drupal website.
pt: O nome deste site Drupal.

en: The slogan of the current Drupal website.
pt: O slogan deste site Drupal.

en: The mission of the current Drupal website.
pt: A missão deste site Drupal.

en: The contact email address for the current Drupal website.
pt: O email deste site Drupal.

en: The current date on the site's server.
pt: A data atual no servidor do site.

en: The current year (four digit)
pt: O ano atual (quatro dígitos)

en: The current year (two digit)
pt: O ano atual (dois dígitos)

en: The current month (full word)
pt: O mês atual (palavra completa)

en: The current month (abbreviated)
pt: O mês atual (abreviado)

en: The current month (two digit, zero padded)
pt: O mês atual (dois dígitos, com zero à esquerda se necessário)

en: The current month (one or two digit)
pt: O mês atual (um ou dois dígitos)

en: The current week (two digit)
pt: A semana atual (dois dígitos)

en: The current date (day of month)
pt: A data atual (dia do mês)

en: The current day (full word)
pt: O dia atual (palavra inteira)

en: The current day of week (abbreviation)
pt: O dia da semana atual (abreviação)

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
pt: O timestamp, em número de segundos, desde 1 de Janeiro de 1970.

en: A randomly generated single-digit number.
pt: Um número de 1 dígito gerado aleatoriamente.

en: A randomly generated three-digit number.
pt: Um número de 3 dígitos gerado aleatoriamente.

en: A randomly generated ten-digit number.
pt: Um número de 10 dígitos gerado aleatoriamente.

en: Randomly generated single-digit letter.
pt: Uma letra de 1 dígito gerada aleatoriamente.

en: Randomly generated three-digit letters.
pt: Uma letra de 3 dígitos gerada aleatoriamente.

en: Randomly generated ten-digit letters.
pt: Uma letra de 10 dígitos gerada aleatoriamente.

en: Display a tokenized message to the user
pt: Mostrar mensagem com token ao usuário

en: Send tokenized e-mail
pt: Enviar e-mail com token

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
pt: Os símbolos do espaço reservado a seguir podem ser utilizadas no caminho de URL. Algunssímbolos podem não estar disponíveis, dependendo do contexto em que aA ação é desencadeada.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
pt: Fornece uma API compartilhada para substituição dos espaços textuais com dados reais.

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
pt: Fornece fichas adicionais e uma base sobre a qual construir o seu próprio módulo.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
pt: Fornece versões aprimoradas das ações do núcleo do Drupal usando o Token módulo.

en: Date form type
pt: Tipo de formulário de data

en: Date field(s)
pt: Campo(s) de data

en: Select date field(s) to filter with this argument.
pt: Selecione o(s) campo(s) de data para filtrar com esse argumento.

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
pt: Método para gerar múltiplos campos de data numa mesma busca. Retornar os elementos que tem qualquer campo encontrado (data = campo_1 OU campo_2) ou somente aqueles que combinam com todos os campos selecionados (date = campo_1 E campo_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
pt: Você deve selecionar pelo menos um campo de data para este filtro.

en: Date default
pt: Data padrão

en: To date default
pt: Data final padrão

en: Missing date fields!
pt: Campos de data faltando!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
pt: (@field) <strong>Exposto</strong> @widget @format

en: User timezone
pt: Fuso horário do usuário

en: New revision
pt: Nova revisão

en: Add comment link
pt: Adicionar link de comentário

en: delete own
pt: apagar próprios

en: Change basic information
pt: Alterar as informações básicas

en: %editor profile for %format
pt: Perfil de %editor para %format

en: Enabled by default
pt: Habilitado por padrão

en: The default editor state for users having access to this profile. Users are able to override this state if the next option is enabled.
pt: O estado padrão do editor para usuários com acesso a esse perfil. Os usuários têm permissão de sobrescrever isso, caso a opção a seguir esteja ativada.

en: If allowed, users will be able to choose their own editor default state in their user account settings.
pt: Se você marcar esta opção, um usuário vai poder escolher o estado padrão do seu editor nas configurações de sua conta.

en: Show <em>enable/disable rich text</em> toggle link
pt: Exibir o link de <em>ativar/desativar editor de texto</em>

en: Whether or not to show the <em>enable/disable rich text</em> toggle link below a textarea. If disabled, the user setting or global default is used (see above).
pt: Defina se o link <em>ativar/desativar editor de texto</em> deve ou não ser exibido abaixo de uma caixa de texto. Se você não marcar esta opção, a configuração pessoal do usuário ou a configuração global serão usadas. (veja o que está marcado acima)

en: The language to use for the editor interface. Language codes are based on the <a href="http://www.loc.gov/standards/iso639-2/englangn.html">ISO-639-2</a> format.
pt: A língua usada na interface do editor. Códigos de línguas são baseados no padrão <a href="http://www.loc.gov/standards/iso639-2/englangn.html">ISO-639-2</a>.

en: This option controls whether the editor toolbar is displayed above or below the editing area.
pt: A opção acima controla se a barra de ferramentas é exibida acima ou abaixo da área de edição.

en: This option controls the alignment of icons in the editor toolbar.
pt: Esta opção controla o alinhamento dos ícones na barra de ferramentas do editor.

en: Where to display the path to HTML elements (i.e. <code>body > table > tr > td</code>).
pt: Onde mostrar o caminho aos elementos HTML (ex. <code>body > table > tr > td</code>).

en: This option gives you the ability to enable/disable the resizing button. If enabled, the Path location toolbar must be set to "Top" or "Bottom" in order to display the resize icon.
pt: Esta opção define se o botão de redimensionamento vai estar habilitado ou desabilitado.  Se habilitado, a barra de localização do caminho deve estar sendo exibida no "Topo" ou "Abaixo" para que o ícone de redimensionar seja exibido.

en: If enabled, potentially malicious code like <code>&lt;HEAD&gt;</code> tags will be removed from HTML contents.
pt: Se você habilitar essa opção, código potencialmente malicioso, como <code>&lt;HEAD&gt;</code>, será removido do HTML.

en: If enabled, the editor will insert TAB characters on tab and preserve other whitespace characters just like a PRE element in HTML does.
pt: Se você ativar essa opção, o editor vai inserir caracteres TAB e preservar outros elementos de espaço em branco, como se usasse a tag PRE do HTML.

en: If enabled, HTML tags declaring the font size, font family, font color and font background color will be replaced by inline CSS styles.
pt: Se você habilitar essa opção, tags HTML declarando fonte, tamanho da fonte, e cor de fundo do texto vão ser substituidas por estilos CSS.

en: If enabled, the editor will remove most linebreaks from contents. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
pt: Se você habilitar essa opção, o editor vai remover quebras de linha do conteúdo. Desativar essa opção pode evitar conflitos com outros formatos de entrada.

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
pt: Se ativado, o editor irá re-formatar o código-fonte HTML. Desabilitar esta opção poderá evitar conflitos com os filtros de entrada.

en: Force cleanup on standard paste
pt: Forçar limpeza do texto ao colar

en: If enabled, the default paste function (CTRL-V or SHIFT-INS) behaves like the "paste from word" plugin function.
pt: Se ativado, a função colar padrão (CTRL-V ou SHIFT-INS) se comportará como o plugin de função "colar do Word".

en: Comma separated list of HTML block formats. Possible values: <code>@format-list</code>.
pt: Uma lista de formatos permitidos de bloco HTML, separados por vírgulas. Valores possíveis: <code>@format-list</code>.

en: Use theme CSS
pt: Usar o CSS do tema

en: Define CSS
pt: Definir CSS

en: Editor default CSS
pt: Usar o CSS padrão do editor

en: If "Define CSS" was selected above, enter path to a CSS file or a list of CSS files separated by a comma.
pt: Se a opção "Definir CSS" foi selecionada acima, digite o caminho para o arquivo CSS ou uma lista de arquivos CSS separados por vírgulas.

en: Available tokens: <code>%b</code> (base path, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (path to theme, eg: <code>themes/garland</code>)
pt: Tokens habilitados: <code>%b</code> (caminho base, ex: <code>/</code>), <code>%t</code> (caminho do tema, ex: <code>temas/garland</code>)

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from all loaded stylesheet(s).
pt: Opcionalmente, defina classes para o menu suspenso "Estilo da fonte".<br/>Digite uma classe por linha, no formato: !format. Exemplo: !example<br/>Se você deixar em branco, as classes CSS são automaticamente importadas de todos os arquivos de estilo.

en: Wysiwyg profile for %format has been saved.
pt: O perfil Wysiwyg para %format foi salvo.

en: No editor
pt: Sem editor

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
pt: Extraia o arquivo e copie seu conteúdo para uma nova pasta no seguinte local:<br /><code>@editor-path</code>

en: Installation instructions
pt: Instruções de Instalação

en: Are you sure you want to remove the profile for %name?
pt: Você tem certeza que quer remover o perfil de %name?

en: Wysiwyg profile for %name has been deleted.
pt: O perfil Wysiwyg para %name foi apagado.

en: Configure client-side editors.
pt: Configurar editores de texto.

en: Disable rich-text
pt: Desabilitar editor de texto

en: Enable rich-text
pt: Habilitar editor de texto

en: Wysiwyg Editor settings
pt: Configurações do editor Wysiwyg

en: Enable editor by default
pt: Ativar editor por padrão

en: If enabled, rich-text editing is enabled by default in textarea fields.
pt: Se esta opção for selecionada, a edição de texto rico será habilitada por padrão nas caixas de texto.

en: The version of %editor could not be detected.
pt: A versão do %editor não foi detectada.

en: The installed version %version of %editor is not supported.
pt: A versão instalada %version do %editor não é suportada.

en: Allows users to edit contents with client-side editors.
pt: Permite que os usuários editem conteúdo com editores de texto rico.

en: Strike-through
pt: Tachado

en: Align left
pt: Alinhar à esquerda

en: Align center
pt: Centralizar

en: Align right
pt: Alinhar à direita

en: Justify
pt: Justificado

en: Forecolor
pt: Cor da letra

en: Backcolor
pt: Cor de fundo

en: Horizontal rule
pt: Linha horizontal

en: Paste Text
pt: Colar Texto

en: Paste from Word
pt: Colar do Word

en: Remove format
pt: Remover formato

en: Character map
pt: Mapa de caracteres

en: HTML block format
pt: Bloco no formato HTML

en: Font style
pt: Estilo de Fonte

en: Create DIV container
pt: Criar contêiner DIV

en: FitWindow
pt: Ocupar espaço da janela

en: Check spelling
pt: Checar ortografia

en: Autogrow
pt: Crescer conforme necessário

en: Table drag/resize
pt: Tabela: arrastar/redimensionar

en: Table: Cell properties
pt: Tabela: Propriedades da Célula

en: Table: Insert row after
pt: Tabela: Inserir linha depois

en: Table: Insert column after
pt: Tabela: Inserir coluna depois

en: Table: Insert cell after
pt: Tabela: Inserir célula depois

en: Table: Delete rows
pt: Tabela: apagar linhas

en: Table: Delete columns
pt: Tabela: apagar colunas

en: Table: Delete cells
pt: Tabela: apagar células

en: Table: Merge cells
pt: Tabela: Mesclar células

en: Table: Horizontal split cell
pt: Tabela: dividir célula horizontalmente

en: Clean-up
pt: Limpar

en: Visual aid
pt: Ajuda visual

en: Fullscreen
pt: Tela Cheia

en: Advanced horizontal rule
pt: Linha horizontal avançada

en: Advanced image
pt: Imagem avançada

en: Advanced link
pt: Link avançado

en: Auto save
pt: Auto Salvar

en: Context menu
pt: Menu de contexto

en: Left-to-right
pt: Esquerda para Direita

en: Right-to-left
pt: Direita para Esquerda

en: Emotions
pt: Emoticons

en: Inline popups
pt: Popups inline

en: Insert date
pt: Inserir data

en: Insert time
pt: Inserir hora

en: Insert layer
pt: Inserir layer

en: Move forward
pt: Mover adiante

en: Move backward
pt: Mover para trás

en: Absolute
pt: Absoluto

en: Paste text
pt: Colar texto

en: Style properties
pt: Propriedades de Estilo

en: Abbreviation
pt: Abreviação

en: Inserted
pt: Inserido

en: Safari compatibility
pt: Compatibilidade com o Safari

en: Spell check
pt: Checar ortografia

en: Font Color
pt: Cor da fonte

en: Show/hide hidden elements
pt: Mostrar/ocultar elementos ocultos

en: Separate the teaser and body of this content
pt: Separa a chamada e o corpo deste post

en: Stores Wysiwyg profiles.
pt: Armazena perfis Wysiwyg.

en: Broken handler @table.@field
pt: Handler quebrado: @table.@field

en: Skipping broken view @view
pt: Ignorando view quebrada @view

en: Ajax callback for view loading.
pt: Callback ajax para carregar a view.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
pt: O conversor vai fazer a melhor tentativa possível para migrar essa view do Views 1 para Views 2. Esse processo de conversão não é garantido. Você deve conferir o resultado e possivelmente terá ajustar até conseguir o resultado desejado. Você pode importar views do Views 1 pela aba Importar.

en: Changes cannot be made to a locked view.
pt: Não é possível alterar uma view bloqueada.

en: Convert stored Views 1 views.
pt: Views armazenadas da versão 1 do módulo views foram convertidas.

en: Convert view
pt: Converter view

en: Create customized lists and queries from your database.
pt: Criar listagens personalizadas do conteúdo do site e gerar consultas ao banco de dados.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
pt: Interface administrativa das views. Sem esse módulo, você não pode criar ou editar views.

en: Example table
pt: Tabela de exemplo

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
pt: Tabela de exemplo tem conteúdo de exemplo e pode ser relacionada a nodes.

en: Example content
pt: Conteúdo de exemplo

en: Some example content that references a node.
pt: Um conteúdo de exemplo que referencia um node

en: Example node
pt: Node de exemplo

en: Plain text field
pt: Campo de texto puro

en: Just a plain text field.
pt: Apenas um campo contendo texto puro

en: Numeric field
pt: Campo numérico

en: Just a numeric field.
pt: Apenas um campo numérico.

en: Boolean field
pt: Campo booleano.

en: Just an on/off field.
pt: Apenas um campo sim/não.

en: Timestamp field
pt: Campo timestamp

en: Just a timestamp field.
pt: Apenas um campo timestamp.

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
pt: Simula a página inicial padrão do Drupal. Você pode marcar este endereço como página inicial e fazer desta view sua página inicial.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
pt: O título que vai ser apresentado se um argumento estiver presente. Isto vai substituir o título da view e títulos configurados nos argumentos anteriores. Você pode utilizar % para usar pedaços dos argumentos. Por exemplo, use "%1" para o primeiro argumento, "%2" para o segundo, etc.

en: Validator options
pt: Opções de validação

en: Display all values
pt: Mostrar todos os valores

en: Hide view / Page not found (404)
pt: Esconder a view / Página não encontrada (404)

en: Display empty text
pt: Dizer que não há resultados (usar o texto)

en: Provide default argument
pt: Definir o argumento padrão

en: Provide default argument options
pt: Opções do argumento padrão

en: Default argument type
pt: Tipo do argumento padrão

en: Broken/missing handler
pt: Manipulador quebrado ou perdido

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
pt: O handler para este item está quebrado, não pôde ser encontrado ou não pode ser usado. Se o módulo que gera esse handler foi desabilitado, tente reabilitar o módulo para restaurar este item. De outro modo, você talvez deva apenas apagar este item.

en: Current date
pt: Data atual

en: Current node's creation time
pt: Data de criação do node atual

en: Current node's update time
pt: Data de atualização do node atual

en: Allow multiple terms per argument.
pt: Permitir múltiplos termos no mesmo argumento.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
pt: Se você marcar esta opção, os usuários poderão digitar vários termos no argumento, na forma 1+2+3 (para OU) ou 1,2,3 (para E).

en: Allow multiple arguments to work together.
pt: Permitir que mútiplos argumentos trabalhem juntos

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
pt: Se você selecionar esta opção, múltiplas ocorrências deste argumento poderão funcionar em conjunto, da mesma maneira que mútiplos termos são fornecidos para o mesmo argumento. Esta configuração não é compatível com "Reduzir resultados duplicados".

en: Do not display items with no value in summary
pt: Não mostrar registros sem valor no resumo

en: Invalid input
pt: Entrada inválida

en: Fail basic validation if any argument is given
pt: A validação básica falhará se nenhum argumento for fornecido

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
pt: Se você marcar este campo, você pode garantir que uma view que receba mais argumento que o necessário falhe na validação.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
pt: Se você marcar esta opção, os usuários poderão digitar vários termos no argumento, na forma 1+2+3 ou 1,2,3.

en: Exclude the argument
pt: Excluir o argumento

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
pt: Se você marcar esta opção, os números entrados no argumento serão excluídos da view, ao invés de selecionados.

en: Glossary mode
pt: Modo glossário

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the argument, which allows the summary view to act as a glossary.
pt: O modo Glossário aplica um limite ao número de caracteres usados no argumento, permitindo que uma view com um sumário se comporte como um glossário.

en: Character limit
pt: Limite de caracteres

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
pt: Quantos caracteres usar para filtrar pelo argumento. Por exemplo, se configurado para 1, o resultado será todos os campos começando com a letra do argumento.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
pt: Na exibição do resultado do argumento, como manipular maiúsculas e minúsculas.

en: No transform
pt: Manter sem alterações

en: Upper case
pt: Maiúsculas

en: Lower case
pt: Minúsculas

en: Capitalize each word
pt: Por A Primeira Letra De Cada Palavra Em Maiúsculas

en: Case in path
pt: Maiúsculas/minúsculas no endereço

en: Transform spaces to dashes in URL
pt: Converter espaços em barras (/) na URL

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
pt: O rótulo desse campo, que será exibido ao usuário se o estilo de exibição pedir.

en: Exclude from display
pt: Excluir da exibição

en: Check this box to not display this field, but still load it in the view.  Use this option to not show a grouping field in each record, or when doing advanced theming.
pt: Marque esta opção se você quiser o campo não seja exibido no resultado, mas que ainda assim seja puxado do banco de dados. Use esta opção se você não quiser exibir um campo agrupador em cada um dos registros ou se estiver fazendo temas avançados para a view.

en: Rewrite the output of this field
pt: Reescrever a saída deste campo

en: If checked, you can alter the output of this field by specifying a string of text with replacement tokens that can use any existing field output.
pt: Se você marcar esta opção, você pode transformar a exibição deste campo. Para tanto, edite a exibição usando os padrões de substitução disponíveis.

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
pt: O texto que deverá ser exibido para este campo. Você pode incluir HTML. Você pode inserir dados desta view usando os "Padrões de substituição" abaixo.

en: Output this field as a link
pt: Exibir este campo como um link

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
pt: Se você marcar esta opção, o campo será transformado em um link. O destino deve ser especificado abaixo.

en: Link path
pt: Caminho do link

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
pt: O caminho no Drupal ou a URL absoluta para este link. Você pode usar dados desta view de acordo com os "Padrões de substituição" abaixo.

en: The CSS class to apply to the link.
pt: A classe CSS para aplicar no link.

en: Text to place as "alt" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
pt: Texto posto no parâmetro ALT e exibido como ajuda quando o mouse fica posicionado sobre o link

en: Prefix text
pt: Texto prefixado

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
pt: Qualquer texto a ser exibido antes do link. Você pode usar HTML.

en: Suffix text
pt: Texto sufixado

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
pt: Qualquer texto a ser exibido após o link. Pode usar HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
pt: <p>Você precisa adicionar alguns campos extras a este display antes de usar este campo. Esses campos podem estar marcados com "Excluir da exibição", se você preferir. Note que devido à ordem de renderização, você não pode usar campos que aparecem depois deste campo. Se precisar usar algum campo que não está aparecendo aqui, rearranje seus campos.<p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
pt: <p>Os padrões de substituição a seguir estão disponíveis para este display. Use o padrão à esquerda para conseguir o valor indicado à direita. Note que devido à ordem de renderização, você não pode usar campos que aparecem depois deste campo. Se precisar usar algum campo que não está aparecendo aqui, rearranje seus campos.</p>

en: Trim this field to a maximum length
pt: Cortar este campo a um tamanho máximo

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
pt: Se você marcar esta opção, o campo será cortado a um número máximo de caracteres.

en: Trim only on a word boundary
pt: Manter palavras intactas

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
pt: Se você marcar esta opção, o campo será cortado a um determinado limite, mas o corte não vai cair no meio de uma palavra. Você terá a garantia que o corte terá o tanto de caracteres específicados ou menos. Se as palavras não estiverem separadas por espaços ou pontuação, o resultado será um campo em branco.

en: Add an ellipsis
pt: Adicionar reticências

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
pt: Se você marcar esta opção, um "..." será adicionado no final do campo cortado.

en: Strip HTML tags
pt: Remover tags HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
pt: Se você marcar esta opção, todas as tags HTML serão removidas.

en: Field can contain HTML
pt: O campo pode conter HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
pt: Se você marcar esta opção, um corretor HTML será rodado para garantir que todas as tags estão fechadas corretamente após o corte do campo.

en: File size display
pt: Exibição do tamanho do arquivo

en: Formatted (in KB or MB)
pt: Formatado (em KB ou MB)

en: Raw bytes
pt: Bytes

en: True/False
pt: Verdadeiro/Falso

en: On/Off
pt: Ligado/Desligado

en: If checked, true will be displayed as false.
pt: Se você marcar esta opção "Verdadeiro" será exibido como "Falso".

en: Time ago (with "ago" appended)
pt: Há X horas/minutos (no formato "há X tempo")

en: Time span (future dates start with - )
pt: Intervalo de tempo (datas futuras começam com -)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
pt: Intervalo de tempo (no formato "há X dias/em X dias")

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. If "Time ago" this is the the number of different units to display, which defaults to two.
pt: Se você escolher "Personalizado", consulte <a href="http://br.php.net/manual/pt_BR/function.date.php" target="_blank">a documentação do PHP</a> para formatação de data. Se você escolher "Há X horas/minutos", este será o número de unidades a exibir (o padrão é duas unidades).

en: Round
pt: Arredondar

en: If checked, the number will be rounded.
pt: Se você marcar esta opção, o número será arredondado

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
pt: Quantos dígitos deverão ser exibidos após o ponto decimal.

en: What single character to use as a decimal point.
pt: Que símbolo usar como separador decimal (por exemplo, uma vírgula).

en: What single character to use as the thousands separator.
pt: Que símbolo usar como separador de milhares (por exemplo, um ponto final).

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
pt: O texto a ser exibido antes do número, por exemplo, um símbolo de moeda.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
pt: O texto a ser exibido após o número, por exemplo, uma unidade de medida.

en: Simple separator
pt: Separador simples

en: Display as link
pt: Exibir como um link

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
pt: Este filtro não está exposto no momento. Se você o <strong>expor</strong>, os usuários vão poder alterar o filtro durante a visualização dos resultados.

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
pt: Este item está exposto no momento. Se você escolher <strong>esconder</strong>, os usuários não poderão mais alterar o filtro na visualização da página.

en: Unlock operator
pt: Desbloquear operador

en: When checked, the operator will be exposed to the user
pt: Se você marcar esta opção, o operador será exposto ao usuário.

en: Operator identifier
pt: Identificador do operador

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
pt: Este texto vai aparecer na URL depois do ?, para identificar o operador.

en: Filter identifier
pt: Identificador do filtro

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
pt: Este texto vai aparecer na URL depois do ?, para identificar o filtro. 
    Não pode ser deixado em branco.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
pt: Este filtro exposto é opcional e o usuário terá a opção de não escolher um valor para ele.

en: Force this exposed filter to accept only one option.
pt: Forçar o filtro a aceitar apenas uma opção.

en: Remember
pt: Lembrar

en: Remember the last setting the user gave this filter.
pt: Lembrar a úlitma configuração usada neste filtro.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
pt: Este identificador é obrigatório se o filtro for exposto.

en: This identifier is not allowed.
pt: Este identificador não é permitido.

en: - Any -
pt: - Qualquer -

en: You must select a value unless this is an optional exposed filter.
pt: Você tem que selecionar um valor, se este filtro não for opcional.

en: exposed
pt: exposto

en: Value type
pt: Tipo de valor

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
pt: Uma data em qualquer formato legível por máquina, preferivelmente AAAA-MM-DD HH:MM:SS.

en: An offset from the current time such as "+1 day" or "-2 hours and 30 minutes"
pt: Um intervalo a partir do tempo atual, como "+1 day" ou "-2 hours and 30 minutes"

en: Invalid date format.
pt: Formato de data inválido

en: Limit list to selected items
pt: Limitar aos itens selecionados

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
pt: Se você marcar essa opção, apenas os itens selecionados aqui serão apresentados ao usuário.

en: not in
pt: não presente em

en: Is all of
pt: É todos de

en: Is none of
pt: Não é nenhum de

en: not
pt: não

en: Is between
pt: Está entre

en: between
pt: entre

en: Is not between
pt: Não está entre

en: not between
pt: não entre

en: Min
pt: Mínimo

en: And max
pt: E máximo

en: And
pt: E

en: Contains any word
pt: Contém qualquer uma das palavras

en: has word
pt: tem a palavra

en: Contains all words
pt: Contém todas as palavras

en: has all
pt: tem todas

en: begins
pt: começa com

en: ends
pt: termina com

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
pt: Filtros sensíveis a caixa podem ser mais rápidos. O MySQL ignora sempre a diferença entre maiúsculas e minúsculas.

en: The label for this relationship that will be displayed only administratively.
pt: A marca para essa relação será exibida apenas administrativamente.

en: Require this relationship
pt: Esta relação é obrigatória

en: If required, items that do not contain this relationship will not appear.
pt: Se você marcar esta opção, itens que não contêm esta relação não serão exibidos.

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
pt: No campoi "granularidade" você define qual a menor unidade para determinar se dois itens têm a mesma data. Por exemplo, se você escolher "Ano", todas as datas em 1999 serão consideradas iguais, independentemente do dia ou mês.

en: views_handler_sort_formula missing default: @formula
pt: padrão faltando para views_handler_sort_formula: @formula

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
pt: Se você <a href="@modules">ativar o módulo Advanced Help</a>, o módulo Views vai oferecer um manual maior e melhor. <a href="@hide">Esconder esta mensagem.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
pt: Se você instalar o módulo Advanced Help, disponível em !href, o módulo Views vai oferecer um manual maior e melhor. <a href="@hide">Esconder esta mensagem.</a>

en: Warning! Broken view!
pt: Atenção! A view está quebrada!

en: Broken
pt: Quebrado

en: Install the advanced help module for the getting started
pt: Instale o módulo Advanced help para ter um tutorial de como começar a usar o módulo Views

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
pt: Não sabe bem o que fazer? Experimente a página "!getting-started".

en: Displays
pt: Exibições

en: These queries were run during view rendering:
pt: Essas consultas foram rodadas na execução da view:

en: This display has no path.
pt: A exibição não tem nenhum endereço.

en: Query build time
pt: Tempo de construção da consulta

en: Query execute time
pt: Tempo de execução da consulta

en: View render time
pt: Ver tempo de renderização

en: No query was run
pt: Nenhuma consulta foi rodada

en: Unable to preview due to validation errors.
pt: Não foi possível fazer a pré-visualização por causa de erros de validação.

en: Separate arguments with a / as though they were a URL path.
pt: Separe argumentos com uma barra /, como na URL da página.

en: Clone view %view
pt: Clonar view %view

en: View name
pt: Nome da view

en: This is the unique name of the view. It must contain only alphanumeric characters and underscores; it is used to identify the view internally and to generate unique theming template names for this view. If overriding a module provided view, the name must not be changed or instead a new view will be created.
pt: Este é o nome que identifica a view. Não pode ser duplicado. Pode ter apenas letras, números e underscores (_). Esse nome é usado para identificação da view no sistema e para gerar nomes não-duplicados para templates desta view. Se você estiver sobrescrevendo uma view gerada por um módulo, o nome não pode ser alterado, a não ser que você crie uma view nova.

en: View description
pt: Descrição da view

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
pt: Esta descrição vai aparecer na interface administrativa do módulo Views, para dizer o que essa view faz.

en: View tag
pt: Grupo da view

en: Enter an optional tag for this view; it is used only to help sort views on the administrative page.
pt: Digite uma tag opcional para essa view; será útil somente para organizar as views na página administrativa.

en: The view type is the primary table for which information is being retrieved. The view type controls what arguments, fields, sort criteria and filters are available, so once this is set it <strong>cannot be changed</strong>.
pt: O tipo da view se refere à tabela de onde a informação é primariamente puxada. O tipo da view controla que argumentos, campos, critérios de ordenação e filtros estarão disponíveis. Dessa forma, uma vez escolhido, o tipo de uma view <strong>não poderá ser alterado</a>.

en: You must use a unique name for this view.
pt: Você precisa inserir um nome exclusivo para essa view.

en: Are you sure you want to revert the view %name?
pt: Você tem certeza de que deseja reverter a view %name?

en: Reverting the view will delete the view that is in the database, reverting it to the original default view. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
pt: Reverter a view ao seu estado original vai fazer com que a view salva no banco de dados seja apagada, revertendo-a ao estado original. Qualquer alteração que você tenha feito será perdida e não poderá ser recuperada.

en: Are you sure you want to delete the view %name?
pt: Você tem certeza que quer apagar a view %name?

en: Deleting a view cannot be undone.
pt: Não será possível recuperar uma view que tenha sido apagada.

en: The view has been deleted.
pt: A view foi apagada.

en: There is no lock on view %view to break.
pt: Não há bloqueio a ser desfeito na view %view.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
pt: Você tem certeza que deseja desfazer o bloqueio na view %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
pt: Se você desfazer esse bloqueio, todas as configurações não salvas feitas pelo(a) usuário(a) !user serão perdidas!

en: Break lock
pt: Desfazer bloqueio

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
pt: O bloqueio foi desfeito e você pode editar esta view agora.

en: Edit view %view
pt: Editar a view %view

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
pt: Digite o nome para usar para esta view, se o nome for diferente da view original. Deixe em branco para usar o nome original.

en: Paste view code here
pt: Cole o código da view aqui

en: Unable to interpret view code.
pt: Não foi possível interpretar o código da view.

en: You are importing a view created in Views version 1. You may need to adjust some parameters to work correctly in version 2.
pt: Você está importando uma view criada com a versão 1 do módulo Views. Talvez você tenha que ajustar alguns parâmetros para a view funcionar corretamente na versão 2.

en: That view is not compatible with this version of Views.
pt: Esta view não é compatível com a versão atual do módulo Views.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
pt: Já existe uma view com esse nome. Por favor escolha um nome diferente.

en: Display plugin @plugin is not available.
pt: O plugin de exibição @plugin não está disponível.

en: Style plugin @plugin is not available.
pt: O plugin de estilo @plugin não está disponível.

en: Row plugin @plugin is not available.
pt: O plugin de linha @plugin não está disponível.

en: @type handler @table.@field is not available.
pt: O handler @type para @table.@field não está disponível.

en: Unable to import view.
pt: Não foi possível importar a view

en: Unknown or missing table name
pt: Nome da tabela desconhecido ou faltando

en: Click on an item to edit that item's details.
pt: Clique em um item para editar seus detalhes.

en: This view has a broken default display and cannot be used.
pt: Esta view tem uma exibição quebrada e não poderá ser usada.

en: Export this view
pt: Exportar esta view

en: Create a copy of this view
pt: Criar uma cópia desta view

en: View "@display"
pt: Ver "@display"

en: Go to the real page for this display
pt: Ir para a página desta exibição.

en: Invalid
pt: Inválido

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin doesn't exist!
pt: Erro: a exibição @display se refere ao plugin '@plugin', mas ele não foi encontrado!

en: Missing style plugin
pt: O plugin de estilo não foi encontrado

en: Change settings for this style
pt: Alterar as configurações deste estilo

en: &nbsp; Style: !style
pt: &nbsp; Estilo: !style

en: Invalid display id found while regenerating tabs
pt: Identificador de exibição inválido encontrado ao gerar as abas.

en: Unable to initialize default display
pt: Não foi possível inicializar a exibição padrão

en: Add display
pt: Novo display

en: Remove display
pt: Remover display

en: Restore display
pt: Restaurar display

en: View analysis
pt: Análise da view

en: View details
pt: Detalhes da view

en: Configure @type
pt: Configurar @type

en: Rearrange @type
pt: Rearranjar @type

en: Broken field @id
pt: Campo @id quebrado

en: There are no @types available to add.
pt: Não há @types disponíveis para adicionar

en: Configure @type %item
pt: Configurar @type %item

en: Configure extra settings for @type %item
pt: Configurações extras para @type %item

en: Change summary style for @type %item
pt: O estilo do sumário foi alterado, @type %item

en: Internal error: broken plugin.
pt: Erro interno: plugin quebrado.

en: Configure summary style for @type %item
pt: Configurar estilo de sumário para @type %item

en: Clear Views' cache
pt: Apagar o cache das views

en: Add Views signature to all SQL queries
pt: Adicionar assinatura de views para todas as queries SQL

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
pt: Se você marcar esta opção, todas as queries geradas pelo módulo Views incluirão o texto 'VIEWS' = 'VIEWS' na seção WHERE. Isso facilita identificar as queries do módulo Views nos logs do banco de dados, mas só deve ser usado ao fazer troubleshooting.

en: Disable views data caching
pt: Desativar cache de dados para Views

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
pt: O módulo Views faz cache sobre as tabelas, módulos e views disponíveis, para melhorar o desempenho. Se você marcar essa opção, o Views vai pular o cache e vai reconstruir os dados sempre que preciso. Isso pode ter impacto significativo no desempenho do seu site.

en: Ignore missing advanced help module
pt: Ignorar aviso sobre a falta do módulo Advanced help

en: Views uses the advanced help module to provide help text; if this module is not present Views will complain, unless this setting is checked.
pt: O módulo Views usa o módulo Advanced help para exibir os textos de ajuda. Se esse módulo não estiver presente, o Views vai acusar um erro, a não ser que você marque esta opção.

en: Show query above live preview
pt: Exibir consulta SQL junto da previsão da view

en: The live preview feature will show you the output of the view you're creating, as well as the view. Check here to show the query and other information above the view; leave this unchecked to show that information below the view.
pt: A pré-visualização vai mostrar os resultados da view que você está criando. Marque esta opção para exibir a consulta SQL adcima do resultado. Se você não marcar, essa informação será exibida abaixo do resultado.

en: Show other queries run during render during live preview
pt: Exibir outras queries rodadas durante a previsão ao vivo

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
pt: O Drupal pode acabar rodando várias consultas ao banco de dados durante a exibição de uma view. Selecionar esta opção vai fazer com que sejam exibidas todas as consultas executadas na previsão da view.

en: Do not show hover links over views
pt: Não exibir links administrativos sobre as views

en: To make it easier to administrate your views, Views provides 'hover' links to take you to the edit and export screen of a view whenever the view is used. This can be distracting on some themes, though; if it is problematic, you can turn it off here.
pt: Para facilitar a administração de suas views, o módulo Views oferece links administrativos para as páginas de edição e exportação toda vez que uma view é usada. A exibição pode ficar confusa em alguns temas, porém. Se encontrar problemas com os links administrativos, você pode desabilitá-los aqui.

en: Enable views performance statistics via the Devel module
pt: Habilitar estatísiticas de desempenho das views com o módulo Devel.

en: Check this to enable some Views query and performance statistics <em>if Devel is installed</em>.
pt: Marque esta opção se quiser ativar estatísticas de desempenho e queries e <em>se o módulo Devel estiver instalado</em>.

en: Disable javascript with Views
pt: Desabiltar Javascript com Views

en: If you are having problems with the javascript, you can disable it here; the Views UI should degrade and still be usable without javascript, it just not as good.
pt: Se você estiver sofrendo de problemas com javascript, pode desabilitá-lo aqui. A interface de usuário do Views não ficará tão boa, mas ainda será possível usá-la.

en: Page region to output performance statistics
pt: Região da página onde serão exibidas as estatísticas de desempenho

en: Label for "Any" value on optional single-select exposed filters
pt: O texto para o item "Qualquer um" num menu suspenso do filtro exposto.

en: Error: missing @component
pt: Erro: @component está faltando

en: Server reports invalid input error.
pt: O servidor reportor um erro de entrada inválida.

en: View analysis can find nothing to report.
pt: Não foram encontrados problemas na view.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
pt: A view tem apenas uma exibição padrão e portanto não será posta em lugar algum no seu site. Talvez você queira adicionar uma exibição em página ou em bloco.

en: There are no Views 1 views stored in the database to convert.
pt: Não há views do Views 1 armazenadas no banco de dados esperando conversão.

en: Converted
pt: Convertido

en: The table below lists Views version 1 views that are stored in the database. You can either convert them to work in Views version 2, or delete them. The views are convertible only if there is no Views 2 view with the same name.
pt: A tabela abaixo lista as views da versão 1.x do módulo Views que estão armazenadas no banco de dados. Você pode convertê-las para Views 2 ou apagá-las. Você só pode converter uma view se não houver nenhuma view do Views 2 com o mesmo nome.

en: Unable to find view.
pt: Não foi possível encontrar a view.

en: Unable to convert view.
pt: Não foi possível converter a view.

en: The view has been deleted
pt: A view foi apagada

en: Handler @handler include tried to loop infinitely!
pt: O handler @handler tentou entrar em loop infinito!

en: Reduce duplicates
pt: Reduzir duplicatas

en: Default settings for this view.
pt: Configurações padrão para esta view.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
pt: Exibir a view como uma página, com uma URL e um link no menu.

en: Display the view as a block.
pt: Exibir a view como um bloco.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
pt: Anexos são adicionados a outros displays para se obter várias views dentro de uma view só.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
pt: Exibir a view como um feed RSS.

en: Displays rows one after another.
pt: Exibe uma linha após a outra.

en: HTML List
pt: Lista HTML

en: Displays rows as an HTML list.
pt: Exibe as linhas em uma lista HTML.

en: Displays rows in a grid.
pt: Exibe os resultados em uma grade

en: Displays rows in a table.
pt: Exibe as linhas em uma tabela.

en: Displays the default summary as a list.
pt: Exibe o sumário como uma lista.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
pt: Exibe o sumário sem formatação, com uma opção depois da outra, em várias linhas ou em uma linha só.

en: Generates an RSS feed from a view.
pt: Gera um feed RSS a partir da view

en: Displays the fields with an optional template.
pt: Exibe os campos com um template opcional

en: Fixed entry
pt: Entrada fixa

en: Will be available to all users.
pt: Ficará disponível a todos usuários.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
pt: O acesso será concedido aos usuários com algum dos papéis especificados abaixo.

en: No caching of Views data.
pt: Sem cache de dados do Views.

en: Time-based
pt: Baseado em tempo

en: Simple time-based caching of data.
pt: Cache simples de dados, baseado em tempo.

en: set_display() called with invalid display id @display.
pt: A função set_display() foi chamada com um identificador inválido de display, @display.

en: sort criteria
pt: critérios de ordenação

en: Sort criterion
pt: Critério de ordenação

en: sort criterion
pt: critério de ordenação

en: filter
pt: filtros

en: jQuery UI Tabs: Mismatching fragment identifier.
pt: jQuery UI Tabs: Erro no identificador do fragmento.

en: jQuery UI Tabs: Not enough arguments to add tab.
pt: jQuery UI Tabs: Não há argumentos o suficiente para adicionar uma aba.

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
pt: Itens do agregador são importados de feeds de notícias externas, nos formatos RSS ou Atom.

en: The title of the aggregator item.
pt: O título do item agregado.

en: The link to the original source URL of the item.
pt: O link para a URL original do item do feed.

en: The author of the original imported item.
pt: O autor do item original importado.

en: The actual content of the imported item.
pt: O conteúdo original do item importado.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
pt: A data original de postagem do item do feed. (Com alguns feeds, esta será a data de importação do item.)

en: Feed ID
pt: ID do feed

en: The unique ID of the aggregator feed.
pt: O identificador do feed no agregador.

en: The title of the aggregator feed.
pt: O título do feed agregado.

en: The link to the source URL of the feed.
pt: O link para a URL fonte do feed.

en: The date the feed was last checked for new content.
pt: O horário da última consulta por atualizações do feed.

en: The description of the aggregator feed.
pt: A descrição do feed agregado.

en: The date of the most recent new content onf the feed.
pt: A data do conteúdo mais novo no feed.

en: The unique ID of the aggregator category.
pt: O identificador exclusivo da categoria do agregador.

en: The title of the aggregator category.
pt: O título da categoria do agregador.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
pt: Exibir o item do agregador usando os dados da fonte original.

en: The book the node is in.
pt: O livro em que o node está.

en: The weight of the book page.
pt: O peso da página do livro

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
pt: A profundidade da página na hierarquia do livro. O item mais superior tem profundidade = 1.

en: The parent book node.
pt: O node pai do livro.

en: The title of the comment.
pt: O título do comentário

en: The text of the comment.
pt: O texto do comentário.

en: The comment ID of the field
pt: O identificador do comentário do campo

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
pt: O nome do autor do comentário. Pode ser um link para a página pessoal do autor.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
pt: O endereço do site do autor do comentário. Pode ser exibido como um link. Será vazio se o autor é um usuário regsitrado.

en: Post date
pt: Data de publicação

en: Date and time of when the comment was posted.
pt: Data e hora de envio do comentário.

en: Whether or not the comment is currently in moderation.
pt: Se o comentário está ou não em moderação no momento.

en: Provide a simple link to view the comment.
pt: Mostra um link para ver o comentário.

en: Provide a simple link to edit the comment.
pt: Mostra um link para editar o comentário.

en: Provide a simple link to delete the comment.
pt: Mostra um link para apagar o comentário.

en: The node the comment is a reply to.
pt: O node relacionado ao comentário.

en: The User ID of the comment's author.
pt: O identificador de usuário do autor do comentário.

en: Parent CID
pt: CID do comentário pai

en: The Comment ID of the parent comment.
pt: O identificador do comentário ao qual este é uma resposta.

en: Last comment time
pt: Horário do último comentário

en: Date and time of when the last comment was posted.
pt: Data e hora de envio do comentário mais recente.

en: Last comment author
pt: O autor do último comentário

en: The name of the author of the last posted comment.
pt: O nome do autor que enviou o último comentário.

en: Comment count
pt: Contador de comentários

en: The number of comments a node has.
pt: A quantidade de comentários no node.

en: Updated/commented date
pt: Data de atualização ou do último comentário

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
pt: A data de atualização do node ou a data do último comentário, o que for mais recente.

en: The number of new comments on the node.
pt: O número de comentários novos no node.

en: Comment status
pt: Status de comentários

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
pt: Se os comentários estão ativados ou não para este post.

en: User posted or commented
pt: Usuário escreveu ou comentou

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
pt: Exibe os posts que o usuário escreveu ou comentou.

en: Display the comment with standard comment view.
pt: Exibe o comentário do jeito normal de exibir comentários.

en: Display the comment as RSS.
pt: Exibe o comentário como um RSS

en: Link to contact page
pt: Link para a página de contato

en: Provide a simple link to the user contact page.
pt: Oferecer um link simples para a página de contato do usuário.

en: Locale source
pt: Expressão-fonte

en: A source string for translation, in English or the default site language.
pt: A expressão fonte, em inglês ou na língua padrão do site.

en: The ID of the source string.
pt: O identificador da expressão fonte.

en: A description of the location or context of the string.
pt: Uma descrição do local ou contexto da expressão

en: The group the translation is in.
pt: O grupo a que pertence a tradução.

en: The full original string.
pt: A expressão original completa.

en: The version of Drupal core that this string is for.
pt: A versão do núcleo do Drupal a qual essa expressão está relacionada.

en: Provide a simple link to edit the translations.
pt: Gera um link para editar as traduções.

en: Locale target
pt: Língua alvo

en: The full translation string.
pt: A expressão completa da tradução.

en: The language this translation is in.
pt: A língua em que esta tradução está.

en: Singular LID
pt: LID do singular

en: The ID of the parent translation.
pt: O ID da tradução superior.

en: Whether or not the translation is plural.
pt: Se a tradução está ou não no plural.

en: The title of the node.
pt: O título do node.

en: The date the node was posted.
pt: A data de envio do node.

en: The type of a node (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
pt: O tipo do node (por exemplo, "post de blog", "tópico do fórum", "artigo", etc).

en: Whether or not the node is published.
pt: Se o node está ou não publicado.

en: Published or admin
pt: Publicado ou admin

en: Filters out unpublished nodes if the current user cannot view them.
pt: Elimina da exibição nodes não publicados, caso o usuário não tenha permissão para vê-los.

en: Whether or not the node is promoted to the front page.
pt: Se o node foi ou não promovido para a página principal.

en: Whether or not the node is moderated.
pt: Se o node está ou não sendo moderado.

en: Whether or not the node is sticky.
pt: Se o node está ou não em destaque.

en: Provide a simple link to the node.
pt: Mostra um link para o node.

en: Provide a simple link to edit the node.
pt: Mostra um link para editar o node.

en: Provide a simple link to delete the node.
pt: Mostra um link para apagar o node.

en: In the form of CCYYMMDD.
pt: No formato: AAAAMMDD.

en: Created year + month
pt: Ano + mês de criação

en: In the form of YYYYMM.
pt: No formato: AAAAMM.

en: Created year
pt: Ano de criação

en: In the form of YYYY.
pt: No formato: AAAA.

en: Created month
pt: Mês de criação

en: In the form of MM (01 - 12).
pt: No formato: MM (01 - 12)

en: Created day
pt: Dia de criação

en: In the form of DD (01 - 31).
pt: No formato: DD (01 - 31)

en: Created week
pt: Semana de criação

en: Updated year + month
pt: Ano + mês da última atualização

en: Updated year
pt: Ano da atualização

en: Updated month
pt: Mês da última atualização

en: Updated day
pt: Dia da última atualização

en: Updated week
pt: Semana da última atualização

en: Node revision
pt: Versão do node

en: Node revisions are a history of changes to nodes.
pt: As versões do node são um histórico das mudanças de um texto.

en: Relate a node revision to the user who created the revision.
pt: Relaciona uma revisão do node com o usuário que a criou.

en: The actual, full data in the body field; this may not be valid data on all node types.
pt: O valor real, e completo, do campo "corpo". Note que é possível que este campo não retorne dados válidos em alguns tipos de contéudo.

en: The stored teaser field. This may not be valid or useful data on all node types.
pt: O campo chamada que está armazenado. Pode não ser válido ou não ser útil em alguns tipos de conteúdo.

en: The revision ID of the node revision.
pt: O ID da versão do node.

en: The log message entered when the revision was created.
pt: A mensagem de log usada quando a revisão foi criada.

en: The date the node revision was created.
pt: A data de criação da versão do node.

en: Input format id
pt: Identificador do formato de entrada

en: The numeric input format of the node revision. !default means the default input format.
pt: O identificador do formato de entrada da revisão do node. !default quer dizer o formato de entrada padrão.

en: The name of the input format of the node revision.
pt: O nome do formato de entrada da revisão do node.

en: Revert link
pt: Link "reverter"

en: Provide a simple link to revert to the revision.
pt: Mostra um link para reverter à versão do node.

en: Provide a simple link to delete the node revision.
pt: Mostra um link para apagar a versão do node.

en: Filter by access.
pt: Filtrar por acesso.

en: Filter for nodes by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
pt: Filtrar os nodes pelo acesso de visualização. <strong>Não é necessário se você estiver usando a tabela node como base.</strong>

en: Has new content
pt: Tem conteúdo novo

en: Show a marker if the node has new or updated content.
pt: Exibe um aviso se o node for novo ou tiver sido atualizado recentemente.

en: Show only nodes that have new content.
pt: Exibir apenas nodes que têm conteúdo novo.

en: Node ID from URL
pt: ID do node a partir da URL

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
pt: O display %display não tem controle de acesso mas não contém um filtro para nodes publicados.

en: Poll
pt: Enquete

en: Whether the poll is open for voting.
pt: Se a enquete está ou não aberta para votações.

en: Profile textfield
pt: Campo de texto do perfil

en: Profile textarea
pt: Caixa de texto do perfil

en: Profile checkbox
pt: Caixa de seleção do perfil

en: Profile URL
pt: URL do perfil

en: Profile selection
pt: Seleção do perfil

en: Profile freeform list %field-name.
pt: Lista de campos do perfil %field-name.

en: Profile date %field-name.
pt: Data do campo %field-name do perfil

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
pt: Pontuação do item de busca. Não será usado se o filtro de busca não estiver também presente.

en: Links from
pt: Link de

en: Other nodes that are linked from the node.
pt: Outros nodes que são linkados pelo node.

en: Links to
pt: Link para

en: Other nodes that link to the node.
pt: Outros nodes que linkam para o node.

en: Search Terms
pt: Termos de busca

en: The terms to search for.
pt: Os termos a serem buscados.

en: Display the results with standard search view.
pt: Exibe os resultados com a view padrão da busca.

en: Node statistics
pt: Estatísticas do node

en: Total views
pt: Total de visualizações

en: The total number of times the node has been viewed.
pt: O número total de vezes que o node foi acessado.

en: Views today
pt: Visualizações hoje

en: The total number of times the node has been viewed today.
pt: O número de vezes que o node foi acessado hoje.

en: Most recent view
pt: Visualização mais recentes

en: The most recent time the node has been viewed.
pt: A data da última visualização ao node.

en: Stores site access information.
pt: Armazena informações de acesso ao site.

en: Browser session ID of user that visited page.
pt: O identificador de seção do navegador do usuário que visitou a página.

en: Title of page visited.
pt: Título da página visitada.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
pt: O caminho interno da página visitada (relativo à raiz do Drupal.)

en: Referrer URI.
pt: URI de referência.

en: Hostname of user that visited the page.
pt: Hostname do usuário que visitou a página.

en: The user who visited the site.
pt: O usuário que visitou o site.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
pt: O tempo, em milisegundos, que a página levou para carregar.

en: Timestamp of when the page was visited.
pt: Horário de quando a página foi visitada

en: Files maintained by Drupal and various modules.
pt: Arquivos mantidos pelo Drupal e por vários módulos.

en: The ID of the file.
pt: O identificador do arquivo.

en: The name of the file.
pt: O nome do arquivo.

en: The path of the file.
pt: O endereço do arquivo.

en: The mime type of the file.
pt: O tipo mime do arquivo.

en: The status of the file.
pt: Status do arquivo.

en: The date the file was uploaded.
pt: A data em que o arquivo foi enviado.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
pt: O nome do vocabulário a que pertence o termo. Esse é o vocabulário do termo de "Taxonomia: Termo". Pode causar duplicatas.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
pt: Termos de taxonomia são ligados a nodes.

en: Taxonomy terms. Note that using this can cause duplicate nodes to appear in views; you must add filters to reduce the result set.
pt: Termos de taxonomia. Note que isso pode fazer com que duplicatas apareçam nos resultados. Você terá que aplicar filtros para evitar isso.

en: Taxonomy term name.
pt: Nome do termo de taxonomia.

en: The term weight field
pt: O campo peso do termo

en: The description associated with a taxonomy term.
pt: A descrição associada a um termo de taxonomia.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
pt: Filtra os resultados do campo "Taxonomia: Termo" a um vocabulário em particular.

en: All terms
pt: Todos os termos

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
pt: Exibe todos os termos de taxonomia, de um vocabulário específico, associados ao node.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
pt: O pai do termo. Isso pode causar o aparecimento de entradas duplicadas se você estiver um vocabulário que permita mais de um pai para o mesmo termo.

en: The parent term of the term.
pt: O termo superior a este termo.

en: Term synonym
pt: Sinônimo do termo

en: Term synonyms may be used to find terms by alternate names.
pt: Sinônimos de termos podem ser usados para encontrar um termo com nomes alternativos.

en: Term ID (with depth)
pt: ID do termo (com profundidade)

en: The depth filter is more complex, so provides fewer options.
pt: O filtro de profundidade é mais complexo e por isso oferece menos opções.

en: Term ID depth modifier
pt: Modificador da profundidade do ID do termo

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional argument.
pt: Permite "profundidade" a "Taxonomia: identificador do termo" (com profundidade) será modificado por um argumento adicional.

en: Node translation
pt: Tradução do node

en: Translation set node ID
pt: Identificador do grupo de traduções

en: The ID of the translation set the content belongs to.
pt: O identificador do grupo de traduções a qual este conteúdo pertence.

en: Source translation
pt: Texto original para tradução

en: The source that this content was translated from.
pt: A fonte da qual este conteúdo foi traduzido.

en: Versions of content in different languages.
pt: Versões do conteúdo em diferentes línguas.

en: Nodes that are either untranslated or are the original versions of a translation set.
pt: Nodes que trazem o texto original traduzido em outros nodes, ou que não estão traduzidos.

en: Child translation
pt: Tradução (filha)

en: Nodes that are translations of a source translation.
pt: Nodes que são tradução de um texto original.

en: The translation status of the node--whether or not the translation needs to be updated.
pt: O status da tradução do node -- se a tradução precisa ou não ser atualizada.

en: Outdated
pt: Desatualizado

en: upload
pt: enviar

en: The description of the uploaded file.
pt: A descrição do arquivo enviado.

en: Listed
pt: Listado

en: Whether or not the file is marked to be listed.
pt: Se esse arquivo está ou não marcado para ser listado.

en: All files attached to a node with upload.module.
pt: Todos arquivos anexados com o módulo Upload.

en: Has attached files
pt: Tem anexos

en: Only display items with attached files. This can cause duplicates if there are multiple attached files.
pt: Exibir apenas itens com arquivos anexados. Isso pode causar duplicatas se houver vários arquivos anexos por node.

en: Add a relationship to gain access to more file data for files uploaded by upload.module. Note that this relationship will cause duplicate nodes if there are multiple files attached to the node.
pt: Adicione uma relação para ter mais dados para os arquivos subidos com o módulo Upload. Note que essa relação pode provocar o aparecimento de duplicatas se houver mais de um arquivo anexado ao node.

en: The user ID
pt: ID do usuário.

en: The user or author name.
pt: O nome do usuário ou do autor.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
pt: O email do usuário para um dado usuário. Esse campo não é mostrado normalmente ao usuários, por isso tenha muito cuidado ao usá-lo.

en: Language of the user
pt: Língua do usuário

en: The user's picture, if allowed.
pt: A foto do usuário, se permitida.

en: The date the user was created.
pt: Data de criação da conta do usuário.

en: The user's last access date.
pt: Data do último acesso do usuário.

en: The user's last login date.
pt: Data de último login do usuário

en: Whether a user is active or blocked.
pt: Se o usuário está ativo ou bloqueado.

en: The user's signature.
pt: A assinatura do usuário.

en: Provide a simple link to edit the user.
pt: Exibe um link simples para editar a conta do usuário.

en: Provide a simple link to delete the user.
pt: Exibe um link simples para apagar a conta do usuário.

en: Roles that a user belongs to.
pt: Papéis de usuário marcados para o usuário.

en: User ID from URL
pt: Identificador do usuário da URL

en: User ID from logged in user
pt: ID do usuário logado

en: Randomize the display order.
pt: Exibir em ordem aleatória.

en: Null
pt: Nulo

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
pt: Permite que o argumento seja ignorado. Esta consulta não será alterada por esse argumento.

en: Provide custom text or link.
pt: Exibir link ou texto personalizado.

en: View result counter
pt: Contador de resultados da view

en: Displays the actual position of the view result
pt: Exibe a posicão real do resultado na view

en: Link this field to its aggregator category page
pt: Linkar este campo para a página da categoria do agregador

en: No user
pt: Sem usuário

en: Link this field to its comment
pt: Linkar este campo para o comentário

en: Show teaser-style link
pt: Mostrar um link no estilo de chamada

en: Link this field to new comments
pt: Linkar este campo para novos comentários

en: Type of link
pt: Tipo de link

en: contact
pt: contato

en: Contact %user
pt: Entrar em contato com %user

en: Unknown group
pt: Grupo desconhecido

en: Unknown language
pt: Idioma desconhecido

en: Current user's language
pt: Idioma atual do usuário

en: Default site language
pt: Idioma padrão do site

en: No language
pt: Sem idioma

en: Current installed version
pt: Versão atualmente instalada

en: Unknown node type
pt: Tipo de node desconhecido

en: Check for new comments as well
pt: Verificar também novos comentários

en: If you wish to validate for specific node types, check them; if none are checked, all nodes will pass.
pt: Se você quiser validar para determinados tipos de conteúdo, marque abaixo. Se não, todos os nodes passam.

en: Validate user has access to the node
pt: Validar se usuário tem acesso ao node

en: Node IDs separated by , or +
pt: IDs de nodes separados por , ou +

en: Build mode
pt: Modo de construção

en: Display node comments
pt: Exibir comentários ao node

en: No alternate
pt: Não alternar

en: Alternative sort
pt: Ordenação alternativa

en: If no search is performed and this field does not appear, pick an alternative default table sort field.
pt: Se nenhuma busca for feita e este filtro não aparecer, escolha um outro campo para ser a ordem padrão da tabela.

en: Alternate sort order
pt: Alternar ordenação

en: On empty input
pt: Na entrada padrão

en: Show None
pt: Não exibir nenhum

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
pt: Pesquisa por qualquer um dos dois termos com um <strong>OR</strong> maíusculo. Por exemplo , <strong>gatos OR cachorros</strong>.

en: Display score
pt: Exibir score

en: Link this field to download the file
pt: Linkar este campo ao arquivo de download

en: Set the breadcrumb for the term parents
pt: Colocar os termos-pai no caminho-de-pão

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
pt: Se você selecionar esta opção, o caminho-de-pão vai incluir todos os termos superiores, cada um deles linkando para esta view. Note que isso vai funcionar apenas se apenas um termo for fornecido.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
pt: A profundidade vai buscar os nodes marcados com termos na hierarquia. Por exemplo, se você tiver um termo chamado "fruta" e um sub-termo chamado "maçã", com uma profundidade 1 (ou maior), o filtro vai pegar o termo "fruta" e também todos os nodes que possuem o termo "maçã". Se o número for negativo, ocorre o inverso. Se a profundidade for -1 (ou menor) o buscar "maçã", os nodes com o termo "fruta" também serão retornados.

en: Allow multiple terms per argument
pt: Permitir múltiplos termos por argumento

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this argument.
pt: Se você selecionar esta opção, os usuários podem digitar vários argumentos, na forma 1+2+3. Devido ao número de JOINs que seriam necessários, a view sempre tratará os argumentos com OR.

en: No vocabulary
pt: Sem vocabulário

en: Link this field to its taxonomy term page
pt: Linkar este campo para a página do termo de taxonomia

en: Link this field to its term page
pt: Linkar este campo para a página do termo

en: Limit terms by vocabulary
pt: Limitar termos por vocabulário

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
pt: Selecione que vocabulário deve ser usado para que exibir os termos nas opções regulares.

en: Dropdown
pt: Menu suspenso

en: Show hierarchy in dropdown
pt: Exibir hierarquia no menu suspenso

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
pt: Um vocabulário inválido foi selecionado. Por favor altere as configurações.

en: Select terms from vocabulary @voc
pt: Selecionar termos do vocabulário @voc

en: Select terms
pt: Termos selecionados

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
pt[0]: Não foi possível encontrar o termo: @terms
pt[1]: Não foi possível encontrar os termos: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
pt: Se você quiser validar para um vocabulário específico, escolha-os aqui. Se nenhum for marcado, todos os termos serão exibidos.

en: Term IDs separated by , or +
pt: IDs dos termos separados por , ou +

en: Term name or synonym
pt: Nome ou sinônimo do termo

en: Term name/synonym converted to Term ID
pt: Nome/sinônimo convertido para o ID do termo

en: Select the form of this argument; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as an argument.
pt: Selecione a forma deste argumento. Se você estiver usando o nome do termo, fica um pouco mais rápido do que converter para o identificador numérico e usar "Taxonomia: Identificador do termo" do que usar "Taxonomia: Nome do termo"

en: Transform dashes in URL to spaces in term name arguments
pt: Transformar os hífens da URL em espaços no argumento do nome do termo

en: Include untranslated nodes
pt: Incluir nodes que não estejam traduzidos

en: Current language
pt: Idioma em uso

en: Translation option
pt: Opção de tradução

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
pt: As opções de tradução permitem que você selecione que tradução ou traduções consultar. Selecione "Língua atual" ou "Língua padrão" para trazer a tradução na língua atual ou na língua marcada como padrão, respectivamente. Selecione uma língua específica para trazer a tradução naquela língua. Se você selecionar "Tudo", cada tradução vai aparecer em uma linha diferente, o que pode dar a impressão de o conteúdo estar duplicado.

en: To the user
pt: Para o usuário

en: With a mailto:
pt: Com um endereço de e-mail:

en: Is the logged in user
pt: É o usuário logado no momento

en: Usernames
pt: Nomes de usuário

en: Enter a comma separated list of user names.
pt: Digite alguns nomes de usuários, separando-os por vírgulas.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
pt[0]: Não foi possível encontrar o usuário: @users
pt[1]: Não foi possível encontrar os usuários: @users

en: Also look for a node and use the node author
pt: Também procurar por um node e usar o autor do node

en: Type of user argument to allow
pt: Tipo de argumento a ser usado

en: Only allow numeric UIDs
pt: Permitir apenas UIDs numéricos

en: Only allow string usernames
pt: Permitir apenas nomes de usuários

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
pt: Permitir UIDs numéricos e nomes de usuários

en: Restrict user based on role
pt: Restringir usuários pelo seu papel no site

en: Restrict to the selected roles
pt: Restringir aos seguintes papéis

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
pt: Se nenhum papel for selecionado, todos os usuários serão liberados.

en: Unrestricted
pt: Irrestrito

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
pt: Apenas usuários com a permissão selecionada vão poder acessar este display. Note que um usuário com a permissão de "Acessar todas as views" vai poder acessar esta view, independente de outras permissões.

en: No role(s) selected
pt: Nenhum papel selecionado

en: Multiple roles
pt: Vários papéis

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
pt: Apenas usuários dos papéis selecionados poderão acessar o este display. Note que usuários com a permissão de "acessar todas as views" poderão ver qualquer view, independente de seu papel no site.

en: You must select at least one role if type is "by role"
pt: Você precisa selecionar pelo menos um papel se o controle for feito "por papel"

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default argument type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
pt: Nota: você não tem permissão para modificar isto. Se você altere o tipo de argumento, essa configuração será perdida e você NÃO poderá retorná-la a seu valor inicial.

en: PHP argument code
pt: Código PHP para o argumento

en: Enter PHP code that returns a value to use for this argument. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this argument.
pt: Digite o código PHP que retorna um valor a ser usado como argumento. Não use &lt;?php ?&gt;. Você deve retornar apenas um valor, apenas para o argumento atual.

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the validator, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
pt: Nota: você não tem permissão para modificar isto. Se você alterar o validador, a configuração original será perdida e você NÃO poderá retorná-la a seu valor inicial.

en: PHP validate code
pt: Código de validação (PHP)

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument".
pt: Digite um código PHP que retorna TRUE ou FALSE. Não haver retorno, é o mesmo que FALSE. Por isso, certifique-se de retornar alguma coisa se você não quiser que o argumento seja invalidado. Não use &lt;?php ?&gt;. O argumento a ser validado será "$argument" e a view será "$view". Caso você queira, pode alterar o argumento configurando "$handler->argument".

en: Never cache
pt: Nunca armazenar cache

en: Query results
pt: Resultados da consulta

en: The length of time raw query results should be cached.
pt: O intervalo de tempo durante o qual os resultados das consultas SQL devem ser armazenados em cache.

en: Rendered output
pt: Saída renderizada

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
pt: O intervalo de tempo durante o qual o HTML renderizado deve ser armazenado em cache.

en: Broken field
pt: Campo quebrado

en: Change the name of this display.
pt: Alterar o nome deste display

en: Change the title that this display will use.
pt: Alterar o título que este display vai usar.

en: Change the style plugin.
pt: Alterar o plugin de estilo.

en: Row style
pt: Estilo de linha

en: Change the row plugin.
pt: Alterar o plugin da linha.

en: Use AJAX
pt: Usar AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
pt: Configurar o uso ou não de AJAX neste display.

en: Change this display's pager setting.
pt: Alterar as configurações do paginador deste display.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Change how many items to display.
pt: Altera a quantidade de itens exibidos.

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
pt: Especificar se este display vai exibir um link "mais".

en: Display only distinct items, without duplicates.
pt: Exibir apenas resultados distintos, sem duplicatas.

en: Specify access control type for this display.
pt: Especificar o tipo de controle de acesso para este display.

en: Change settings for this access type.
pt: Alterar configurações para este tipo de acesso.

en: Specify caching type for this display.
pt: Especificar o tipo de cache para este display.

en: Change settings for this caching type.
pt: Alterar as configurações para este tipo de cache.

en: Link display
pt: Display do link

en: Specify which display this display will link to.
pt: Escolher a que displays este display deve linkar.

en: Exposed form in block
pt: Formulário exposto no bloco

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
pt: Permitir que o formulário de filtros expostos apareça em um bloco e não inserido na view.

en: Unknown/missing format
pt: Formato desconhecido/ausente

en: Change this display's !name.
pt: Alterar o(a) !name deste display.

en: Get information on how to theme this display
pt: Exibir informações de como tematizar este display

en: The name of this display
pt: O nome deste display

en: This title will appear only in the administrative interface for the View.
pt: Este título será exibido apenas na página administrativa do módulo Views.

en: The title of this view
pt: O título desta view

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
pt: Este título será exibido no topo da view, no lugar normal de exibição dos títulos. Por exemplo, o título de uma página, de um bloco, etc...

en: Use AJAX when available to load this view
pt: Usar AJAX, quando disponível, para atualizar esta view

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
pt: Se você marcar esta opção, esta view vai usar AJAX para paginação, ordenação de tabelas e filtros expostos. Isso quer dizer que a página não será atualizada inteiramente. Não é recomendável usar essa opção se essa view for o conteúdo principal da página, uma vez que isso impediria criar links para páginas específicas, mas é muito útil para blocos na barra lateral.

en: Use a pager for this view
pt: Usar um paginador para essa view

en: Full pager
pt: Paginador completo

en: Mini pager
pt: Paginador pequeno

en: Pager element
pt: Elemento do paginador

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
pt: A não ser que você esteja com problemas nesta view, você deve deixar este número como 0. Se você estiver usando vários paginadores em uma mesma página, coloque aqui um valor maior, de forma a não conflitar com ?page=array. Valores maiores vão adicionar vírgulas na URL. Por isso, evite sempre que possível colocar valores altos demais.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
pt: O número de itens a exibir por página. Digite 0 para não limitar por página.

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed. Offset can not be used if items to display is 0; instead use a very large number there.
pt: O número de itens que devem ser pulados. Por exemplo, se você configurar para 3, a exibição vai começar a partir do quarto resultado. O deslocamento não pode ser usado em views sem limite de resultados. Caso queria fazer algo assim, use um número muito grande como limite.

en: Add a more link to the bottom of the display.
pt: Inclui um link "mais" no rodapé do display.

en: Create more link
pt: Inserir o link "mais"

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' above.
pt: Esta opção vai adicionar um link "mais" no rodapé desta view. O link vai apontar para o display do tipo "página". Se você tiver mais do que um display do tipo "página", o link vai apontar para o display que você especificar em "Display do link".

en: Text to use for the more link.
pt: Texto para usar no link "Leia mais"

en: The text to display for the more link.
pt: O texto exibido no link "mais".

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
pt: Esta opção irá montar o display da view apenas com os itens distintos. Caso hajam múltiplos itens idênticos, cada um deles só será exibido uma vez. Você pode usar esse recurso para tentar remover registros duplicados de uma view, mas pode ser que ele não funcione. Note que esse recurso pode tornar as queries lentas, portanto, use com precaução.

en: Access restrictions
pt: Restrições de acesso

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style by clicking on the icon.
pt: Talvez você também queira ajustar as !settings para o estilo selecionado. Para isso, basta clicar no ícone.

en: Access options
pt: Opções de Acesso

en: Caching options
pt: Opções de cache

en: Display even if view has no result
pt: Exibir mesmo se a view não tiver resultados

en: Text to display beneath the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
pt: O texto exibido abaixo dos resultados da view. Ele pode conter informações, links, ou o que você quiser colocar. Uso opcional.

en: Text to display if the view has no results. Optional.
pt: O texto exibido quando a view não retornar nenhum resultado. Uso opcional.

en: How should this view be styled
pt: Como deve ser o estilo desta view

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
pt: Se o estilo selecionado tiver configurações adicionais, clique no link de configurações (o ícone de engrenagem), que aparecerá junto ao estilo.

en: Style options
pt: Opções de estilo

en: Row style options
pt: Opções do estilo de linha

en: How should each row in this view be styled
pt: Como cada linha nesta view deve ser estilizada

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style by clicking on the icon.
pt: Talvez você também queira ajustar as !settings para o estilo atualmente selecionado. Para isso, basta clicar no ícone.

en: Which display to use for path
pt: Que display usar como caminho

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
pt: Qual display usar para coisas como o sumário dos links, feed RSS, link "mais", etc.

en: Display output
pt: Exibição do display

en: Alternative display output
pt: Exibição alternativa do display

en: Style output
pt: Estilo de exibição

en: Alternative style
pt: Estilo alternativo

en: Row style output
pt: Estilo de exibição da linha

en: Alternative row style
pt: Estilo alternativo de linha

en: Field @field (ID: @id)
pt: Campo @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
pt: Esta seção lista todos os possíveis templates para o plugin de display e para os plugins de estilo, ordenando (aproximadamente) do menos específico para o mais específico. O template ativo para cada plugin – o mais específico encontrado no sistema – está em negrito.

en: Change theme
pt: Mudar tema

en: Rescan template files
pt: Procurar novamente arquivos de template

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
pt: <strong>Importante!</strong> Ao adicionar, remover ou renomar arquivos de template, não se esqueça de avisar o Drupal das mudanças e fazer com que ele liste novamente os arquivos no sistema. Clicando nesse botão, você vai fazer com que o registro de tema do Drupal seja apagado e portanto que os arquivos sejam lidos novamente. Os templates em destaque acima vão refletir os novo estado do sistema.

en: Theming information (display)
pt: Informações do tema (display)

en: Back to !info.
pt: Voltar para !info

en: theming information
pt: informações para os temas

en: This display has no theming information
pt: Este display não tem informações para tema.

en: This is the default theme template used for this display.
pt: Este é o template padrão usado para este display.

en: This is an alternative template for this display.
pt: Este é um template alternativo para este display.

en: Theming information (style)
pt: Informações para temas (estilo)

en: This display has no style theming information
pt: Este display não tem informações de tema de estilo de linha

en: This is the default theme template used for this style.
pt: Este é o template do tema padrão usado para este estilo.

en: This is an alternative template for this style.
pt: Este é um template alternativo para este estilo.

en: Theming information (row style)
pt: Informações de tema (estilo de linha)

en: This display has no row style theming information
pt: Este display não tem informações para tema de estilo de linha

en: This is the default theme template used for this row style.
pt: Este é o template padrão usado com este estilo de linha.

en: This is an alternative template for this row style.
pt: Este é um template alternativo para este estilo de linha.

en: Put the exposed form in a block
pt: Por o formulário exposto em um bloco

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
pt: Se esta opção for selecionada, o formulário exposto não será exibido na view. Ao invés disso, um bloco, contendo o formulário exposto, será criado e vai ficar disponível na área de administração de blocos. Note que este bloco deverá ser ativado manualmente; o módulo Views não vai ativá-lo para você.

en: File found in folder @template-path
pt: O arquivo não foi encontrado na pasta @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
pt: (O arquivo não foi encontrado na pasta @template-path)

en: Status: using default values.
pt: Status: usando valores padrão.

en: Update default display
pt: Atualizar a exibição padrão

en: Status: using overridden values.
pt: Status: usando valores sobrescritos.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
pt: O display @display pede o uso de campos, mas não tem nenhum campo definido ou eles foram todos excluídos.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
pt: O display @display pede um endereço, mas o endereço não foi definido.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
pt: O display @display tem um plugin de estilo inválido.

en: Exposed form: @view-@display_id
pt: Formulário exposto: @view-@display_id

en: Attachment settings
pt: Configurações de anexagem

en: Inherit arguments
pt: Herdar argumentos

en: Inherit exposed filters
pt: Herdar filtros expostos

en: Multiple displays
pt: Múltiplos displays

en: Should this display inherit its arguments from the parent display to which it is attached?
pt: Este display deve herdar argumentos do display ao qual está anexado?

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
pt: Este display deve herdar filtros expostos do display ao qual foi anexado?

en: Attach before or after the parent display?
pt: Anexar antes ou depois do display pai?

en: Select which display or displays this should attach to.
pt: Selecionar que a que display(s) este display deve ser anexado.

en: Block admin description
pt: Descrição administrativa do bloco

en: Block caching type
pt: Tipo de cache de bloco

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
pt: Esta opção configura o status padrão para o cache nativo de blocos do Drupal. Esta opção requer que o cache seja ativado na administração de blocos. Tome cuidado, pois você tem pouco controle sobre quando este cache será esvaziado.

en: Using the site name
pt: Usando o nome do site

en: Use the site name for the title
pt: Use o nome do site como título

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
pt: O ícone de feed só será exibido nos displays selecionados.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
pt: A view será exibida quando o usuário visitar este endereço no seu site. É recomendado que o caminho seja algo como "caminho/%/%/feed", ou "caminho/%/%/rss.xml", com um % para cada argumento que você tenha definido na view.

en: No menu
pt: Sem menu

en: Tab: @title
pt: Aba: @title

en: Change settings for the parent menu
pt: Mudar configurações para o menu pai

en: The menu path or URL of this view
pt: O caminho ou URL do menu para esta view

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for arguments: For example, "node/%/feed".
pt: A view será exibida ao visitar este endereço em seu site. Você pode utilizar "%" na URL para representar um valor utilizado por um argumento. Por exemplo: "node/%/feed".

en: Menu item entry
pt: Entrada do item do menu

en: No menu entry
pt: Sem item de menu

en: Normal menu entry
pt: Item normal de menu

en: Menu tab
pt: Aba de menu

en: Default menu tab
pt: Aba de menu padrão

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
pt: Se você selecionar "aba" ou "normal", digite o texto a ser usado no item do menu.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
pt: Se você selecionar "aba" ou "normal", digite o texto a ser usado na descrição do item do menu.

en: Warning: Changing this item's menu will not work reliably in Drupal 6.4 or earlier. Please upgrade your copy of Drupal at !url.
pt: Atenção: os itens de menu poderão não ser alterados adequadamente em Drupal 6.4 ou anterior. Por favor atualize seu Drupal em !url.

en: Insert item into an available menu.
pt: Inserir o item em um menu disponível.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
pt: Para selecionar um menu, você precisa ativar do módulo Menu.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
pt: Quando menor o peso, mais alto ou mais à esquerda aparecerá o item.

en: Default tab options
pt: Opções da aba padrão

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
pt: Quando você for inserir um item de menu como uma aba, você precisa informar ao Drupal a que item de menu principal a aba será inserida. Às vezes o item de menu principal já existe, mas outras vezes ele precisa ser criado. O caminho do item de menu principal deve ser sempre o mesmo endereço, mas sem último pedaço. Por exemplo, se o caminho da view é <em>foo/bar/baz</em>, o item principal do menu deve ser <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
pt: Já existe

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
pt: Se estiver criando um item de menu, digite o título do link.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
pt: Se desejar criar um item de menu, digite a descrição do item.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
pt: Se o item de menu principal for uma aba, digite o peso da aba. Menor o número, mais à esquerda o item será posicionado.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
pt: "$arg" não é mais suportado. Use % no lugar.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
pt: "%" não pode ser usado como primeiro segmento do endereço.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
pt: Não é possível criar um item normal de menu se o endereço da view incluir um %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
pt: Um display cujo endereço termina com "%" não pode ser uma aba.

en: Title is required for this menu type.
pt: Este tipo de menu exige um título.

en: Display @display is set to use a menu but the menu title is not set.
pt: O display @display está configurado para usar um menu, mas o você não escolheu um título.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu title is not set.
pt: O display @display está configurado para usar um item de menu principal, mas este item não está configurado.

en: Inline fields
pt: Campos na mesma linha

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
pt: Os campos serão exibidos na mesma linha, ao invés de um em cada linha.

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
pt: O separador pode ser colocado entre dois campos exibidos na mesma linha, para evitar que eles grudem um no outro. Você pode usar HTML aqui.

en: Grouping field
pt: Campo agrupador

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
pt: Você pode também especificar algum dos campos para agrupar os resultados. Deixe em branco esta opção para não agrupar os resultados.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
pt: O estilo @style precisa de um estilo para a linha, mas o plugin para a linha é inválido.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
pt: O alinhamento horizontal vai fazer com que os itens sejam postos a partir do topo à esquerda, indo para a direita. O alinhamento vertical vai fazer com que os itens sejam a partir do topo a esquerda, indo para baixo na mesma coluna.

en: Use the site mission for the description
pt: Use a missão do site como descrição

en: RSS description
pt: Descrição RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
pt: Este texto será exibido no feed RSS.

en: Display record count with link
pt: Exibir contagem de registros com link

en: Override number of items to display
pt: Sobrescrever o número de itens exibidos

en: Display items inline
pt: Exibir itens na mesma linha

en: You need at least one field before you can configure your table settings
pt: Você precisa ter ao menos um campo configurado antes de poder configurar a tabela,

en: Override normal sorting if click sorting is used
pt: Sobrepor ordenação normal se a ordenação pelo cabeçalho da tabela for usada.

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
pt: Habilitar cabeçalhos de tabela "fixos" ao estilo do Drupal (com Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
pt: (Efeitos de cabeçalho fixo não vão estar ativos na visualização abaixo, apenas no resultado final.)

en: If a default sort order is selected, what order should it use by default.
pt: Qual ordem usar, se um critério de ordenação padrão estiver sido escolhido.

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
pt: Distribuir os campos em colunas. Você pode combinar múltiplos campos na mesma coluna. Se você escolher essa opção, o caractere separador pode ser usado para separar os campos. Marque a opção "ordenável", para poder ordenar os dados por esta coluna, e selecione qual campo deverá ser o padrão para a ordenação. Você pode controlar a ordem das colunas e os rótulos dos campos na seção "Campos".

en: The style selected does not utilize fields.
pt: O estilo selecionado não faz uso dos campos.

en: None defined
pt: Não definido

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
pt: Esta view está sendo editada pelo usuário !user, e portanto a edição está bloqueada para outros usuários. O bloqueio já dura !age. Clique aqui para <a href="!break">desbloquear a edição</a>.

en: New view
pt: Nova views

en: Changed view
pt: View alterada

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
pt: View %name, mostrando itens do tipo <strong>@base</strong>.

en: Live preview
pt: Pré-visualização

en: <em>@type</em> @base view: <strong>@view</strong>
pt: View @base <em>@type</em>: <strong>@view</strong>

en: Title: @title
pt: Título: @title

en: @current of @max
pt: @current de @max

en: There are no views to be exported at this time.
pt: Não há nenhuma view para ser exportada, no momento.

en: Show only these tags
pt: Exibir apenas essas tags

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
pt: Insira isso no @module.info no diretório modules/@module

en: Put this in @module.module in your modules/@module directory
pt: Insira isso em @module.module, na pasta modules/@module

en: Put this in @module.views_default.inc in your modules/@module directory or modules/@module/includes directory
pt: Insira isso em isso em @modules.views_default.inc, na pasta modules/@module ou modules/@module/includes

en: use views exporter
pt: usar o exportador de views

en: Bulk export
pt: Exportação em massa

en: Views exporter
pt: Exportador de views

en: Allows exporting multiple views at once.
pt: Permite exportar várias views de uma vez só

en: Fieldset
pt: Conjunto de campos

en: Unmet dependencies: !dependencies
pt: Dependências não resolvidas: !dependencies

en: Incompatible with: !conflicts
pt: Incompatível com: !conflicts

en: Checking...
pt: Checando

en: The feature !module cannot be enabled because it conflicts with !conflict.
pt: A feature !module não pode ser habilitada porque conflita com !conflict.

en: Reverted all <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong>.
pt: Todos os componentes <strong>!component</strong> de <strong>!module</strong> foram revertidos.

en: No changes have been made to this feature.
pt: Nenhuma alteração foi feita a essa feature.

en: Machine-readable name
pt: Identificador de texto

en: Download feature
pt: Baixar feature

en: Enable and disable features.
pt: Habilitar e desabilitar features.

en: Display components of a feature.
pt: Exibir componentes de uma feature.

en: Compare default and current feature.
pt: Comparar a feature padrão com a sendo usada no momento

en: Provides feature management for Drupal.
pt: Oferece gerenciamento de features para o Drupal.

en: Could not load default contexts.
pt: Não foi possível recuperar os contextos padrão.

en: Could not load default node types.
pt: Não foi possível recuperar tipos de conteúdo padrão.

en: Dependency
pt: Dependência

en: No features available.
pt: Não há features disponíveis.

en: Contact form
pt: Formulário de contato

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
pt: O identificador não deve conter nada além de letras minúsculas, números e underlines (_).

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
pt: As revisões permitem que você veja as diferenças entre as várias versões de um post.

en: Search form
pt: Formulário de busca

en: Date and time lookup
pt: Procura de data e hora

en: Translation settings
pt: Configurações da tradução

en: File name without extension
pt: Nome de arquivo sem extensão

en: File extension
pt: Extensão do arquivo

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines:<br /><code>!htaccess</code>
pt: Aviso de segurança: Não foi possível escrever no arquivo .htaccess. Por favor crie um arquivo .htaccess no seu diretório %directory que contenha as seguintes linhas: <br /><code>!htaccess</code>

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
pt: Selecione o método usado para coletar as sugestões do autocompletar. Note que <em>Contém</em> pode acarretar em problemas de desempenho em um site com milhares de nodes.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
pt: %name: título errado. Por favor confira sua seleção.

en: An image thumbnail was not able to be created.
pt: Uma miniatura da imagem não pôde ser criada.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
pt: O valor máximo permitido para as dimensões da imagem expressados na forma LARGURAxALTURA (ex.: 640x480). Atribua 0 para desabilitar a restrição. Se uma imagem maior for enviada, ela será redimensionada para refletir as definições de largura e altura máximas. Redimensionar imagens no upload causa a perda de <a href="http://pt.wikipedia.org/wiki/EXIF">dados EXIF</a> da imagem.

en: Minimum resolution for Images
pt: Resolução mínima para as imagens

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an image that is smaller than these dimensions is uploaded it will be rejected.
pt: O tamanho mínimo permitido para a imagem, no formato LARGURAxALTURA (por exemplo 640x480). Digite 0 se não quiser que o tamanho seja restringido. Se uma imagem menor que isso for enviada, ela será rejeitada.

en: ALT text settings
pt: Configurações do texto ALT

en: Enable user input alternate text for images.
pt: Permite que o usuário insira um texto alternativo às imagens.

en: Default ALT text
pt: Text ALT padrão

en: This value will be used for alternate text by default.
pt: Este valor será usado como padrão para o texto alternativo.

en: Title text settings
pt: Configurações do texto do título

en: Enable user input title text for images.
pt: Habilitar entrada de título para as imagens.

en: Choose type of field to be displayed to the user.
pt: Escolha o tipo de campo a ser exibido para o usuário.

en: Default Title text
pt: Título padrão

en: This value will be used as the image title by default.
pt: Esse valor será utilizado por padrão como o titulo da imagem.

en: When an image is not uploaded, show a default image on display.
pt: Quando uma imagem não for enviada, exibir a imagem padrão na tela.

en: The default image could not be uploaded. The destination %destination does not exist or is not writable by the server.
pt: A imagem padrão não pôde ser enviada. O destino %destination não existe ou não é gravável pelo servidor.

en: Only web-standard images (jpg, gif, and png) are supported through the image widget. If needing to upload other types of images, change the widget to use a standard file upload.
pt: O widget de imagem suporta apenas imagens do padrão da web (jpg, gif e png). Se precisar fazer upload de outros tipos de imagem, mude o widget para o widget de upload de arquivo comum.

en: Please specify a resolution in the format WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480).
pt: Por favor especifique uma resolução no formato LARGURAxALTURA(ex. 640x480).

en: Alternate Text
pt: Texto alternativo

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
pt: O título é usado como um tooltip quando o usuário passa o mouse sobre a imagem.

en: The ImageField module has been disabled. The <a href="http://drupal.org/project/filefield">FileField module</a> needs to be installed for it to work properly.
pt: O módulo ImageField foi desativado. O módulo <a href="http://drupal.org/project/filefield">FileField module</a> precisa ser instalado para que ele funcione adequadamente.

en: Image linked to node
pt: Imagem com um link para seu node

en: Image linked to file
pt: Imagem com um link para o arquivo

en: FileField must be updated to Drupal 6 before ImageField can be updated.
pt: O FileField deve ser atualizado para o Drupal 6 antes que o ImageField possa ser atualizado.

en: Deleted admin thumbnails distributed throughout files directory. All thumbnails are now stored in the "imagefield_thumbs" directory.
pt: As miniaturas de administração foram apagadas do diretório files. Todas as miniaturas agora são armazenadas no diretório "imagefield_thumbs".

en: The selected file %name could not be saved.
pt: Não foi possível salvar o arquivo %name selecionado.

en: The directory %directory is a file and cannot be overwritten.
pt: O caminho %directory é na verdade um arquivo e não pode ser sobrescrito.

en: Could not set permissons on destination file: %file
pt: Não foi possível configurar as permissões no arquivo de destino: %file.

en: The path %directory was checked as a directory, but it is a file.
pt: O caminho %directory foi apresentado como sendo um diretório, mas é na verdade é um arquivo.

en: List field
pt: Campo "listar"

en: Files listed by default
pt: Arquivos listados por padrão.

en: When enabled, will display a text field where users may enter a description about the uploaded file.
pt: Se habilitado, vai exibir um campo de texto em que os usuários podem digitar uma descrição sobre o arquivo enviado.

en: FileField was trying to display the file %file, but it does not exist.
pt: O FileField tentou exibir o arquivo %file, mas esse arquivo não existe.

en: Progress indicator
pt: Indicador de progresso

en: Bar with progress meter
pt: Barra com medidor de progresso

en: Throbber
pt: Pulsação

en: Your server supports upload progress capabilities. The "throbber" display does not indicate progress but takes up less room on the form, you may want to use it if you'll only be uploading small files or if experiencing problems with the progress bar.
pt: Seu servidor possui capacidades de exibir o progresso de envio de arquivos. A exibição do "Throbber" (pulsação) não indica o progresso mas ocupa menos espaço no formulário. Você pode utilizá-lo caso você esteja enviando arquivos pequenos ou caso tenha problemas com a barra de progresso.

en: Path settings
pt: Configurações do endereço

en: Optional subdirectory within the "%directory" directory where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
pt: Subdiretório opcional incluindo o diretório "%directory" onde os arquivos serão armazenados. Não inclua as barras anteriores ou posteriores.

en: Specify the size limit that applies to each file separately. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If you leave this this empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
pt: Especifique o tamanho máximo aplicado a cada um dos arquivos enviados. Digite um valor como "512" (bytes), "80K" (kilobytes) ou "50M" (megabytes), se quiser restringir o tamanho permitido para envio de arquivos. Se você deixar esse campo em branco, o envio de arquivos será limitado apenas pelas configurações do PHP para postagem e envio de arquivos (o limite atual é <strong>%limit</strong>).

en: The file path (@file_path) cannot start with the system files directory (@files_directory), as this may cause conflicts when building file URLs.
pt: O caminho do arquivo (@file_path) não pode ser iniciado com o diretório do sistema de arquivos (@files_directory), pois isso poderá gerar conflitos quando as URLs forem construídas.

en: The "@field" option must contain a valid value. You can either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes).
pt: A opção "@field" precisa ter um valor válido. Você pode deixar o campo em branco ou digitar um número como "512" (bytes), "80K" (kilobytes) ou "50M" (megabytes).

en: The file in the @field field was unable to be uploaded.
pt: Ocorreu um erro ao tentar enviar o arquivo no campo @field.

en: Referencing to the file used in the %field field is not allowed.
pt: A referência a arquivo usada no campo %field não é permitida.

en: The file referenced by the %field field does not exist.
pt: O arquivo referenciado pelo campo %field não existe.

en: Total filesize for %title, %tsize,  exceeds field settings of %msize.
pt: O tamanho para %title (%tsize) passa do limite de %msize.

en: The file upload failed. %upload
pt: Ocorreu um erro ao tentar enviar arquivos. %upload

en: A plain file upload widget.
pt: Uma ferramenta simples para envio de arquivos.

en: Displays the file system path to the file.
pt: Exibe o caminho do sistema para o arquivo.

en: URL to file
pt: URL do arquivo

en: Displays a full URL to the file.
pt: Exibe a URL completa para o arquivo.

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
pt: Ocorreu um erro irrecuperável. O arquivo enviado excede o tamanho máximo por arquivo (@size) que este servidor suporta.

en: An unrecoverable error occurred. This form was missing from the server cache. Try reloading the page and submitting again.
pt: Ocorreu um erro irrecuperável. Este formulário foi perdido do cache do servidor. Tente recarregar a página e enviar o formulário novamente.

en: Starting upload...
pt: Iniciando o envio...

en: Uploading... (@current of @total)
pt: Enviando... (@current de @total)

en: The file contents (@type) do not match its extension (@extension).
pt: O conteúdo do arquivo (@type) não coincide com sua extensão (@extension).

en: Allowed Extensions: %ext
pt: Extensões permitidas: %ext.

en: Maximum Filesize: %size
pt: Tamanho máximo: %size

en: The image must be exactly %dimensions pixels.
pt: A imagem deve medir exatamente %dimensions pixels.

en: The image will not fit between the dimensions of %min_dimensions and %max_dimensions pixels.
pt: A imagem está fora do limite de %min_dimensions a %max_dimensions pixels.

en: Images must be exactly @min_size pixels
pt: As imagens devem ter exatamente @min_size pixels

en: Images must be between @min_size pixels and @max_size
pt: As imagens devem ter entre @min_size e @max_size

en: Images larger than @max_size pixels will be scaled
pt: As imagens maiores que @max_size pixels serão redimensionadas

en: Images must be smaller than @max_size pixels
pt: As imagens devem ser menores que @max_size pixels

en: Images must be larger than @max_size pixels
pt: As imagens devem ser maiores que @max_size pixels

en: The file is not a known image format.
pt: O arquivo não está em um formato conhecido de imagem.

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
pt: Seu servidor é capaz de exibir o progresso de envio de arquivos, mas ele não possui as bibliotecas necessárias. É recomendável que você instale a <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">biblioteca uploadprogress PECL</a> (preferencialmente) ou <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
pt: Seu servidor é capaz de exibir progresso de envio de arquivos usando APC RFC1867. Note que é possível exibir apenas um upload de cada vez. Recomenda-se usar <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">a biblioteca PECL uploadprogress</a>, se possível.

en: Migrating filefield values
pt: Migrando valores do filefield

en: The File field %field has been updated with new settings.
pt: O campo de arquivo %field foi atualizado com novas configurações.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP 5.2 and an Apache server.
pt: Seu servidor não é capaz de exibir progresso de upload de arquivo. Para isso, é necessário PHP 5.2 e um servidor Apache.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
pt: Seu servidor não é capaz de exibir o progresso de envio de arquivos. O progresso de envio de arquivos requer que o PHP rode com mod_php e não como FastCGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
pt: Seu servidor é capaz de exibir o progresso do envio do arquivo através do APC, mas este recurso não está ativo. Insira a linha <code>apc.rfc1867 = 1</code> em seu php.ini. Como alternativa, é recomendado usar o <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, que possui suporte mais que um envio simultâneo.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
pt: Habilitado  (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
pt: Habilitado (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
pt: Progresso de envio de arquivos

en: Width of a video or image file in pixels.
pt: Largura de um vídeo ou arquivo de imagem em pixels.

en: Height of a video or image file in pixels.
pt: Altura de um vídeo ou arquivo de imagem em pixels.

en: The duration of audio or video files, in seconds.
pt: A duração de um arquivo de áudio ou vídeo, em segundos.

en: Audio format
pt: Formato de áudio

en: The audio format.
pt: O formato do áudio

en: The sample rate of the audio.
pt: A taxa de amostragem (sample rate) do áudio

en: Audio channel mode
pt: Modo de canais do áudio

en: The number of channels in the audio, by name (stereo or mono).
pt: O número de canais presentes no áudio, pelo nome (stereo ou mono).

en: The audio bitrate.
pt: A taxa de bits (bitrate) do áudio

en: Audio bitrate mode
pt: Modo bitrate do áudio

en: The kind of audio bitrate, such as VBR. Usually empty.
pt: O tipo de bitrate do áudio, como VBR. Geralmente vazio.

en: Default (usually mm:ss)
pt: Padrão (geralmente mm:ss)

en: Hours: h
pt: Horas: h

en: Minutes: mm
pt: Minutos: mm

en: Seconds: ss
pt: Segundos ss

en: Total seconds
pt: Total em segundos

en: Data key
pt: Chave de dados

en: The data column may (or may not) contain any of the following data. Select the data that should be output for this field.
pt: A coluna de dados pode (ou não) conter qualquer item da seguinte lista. Selecione o dado que será a saída para este campo.

en: %name: the value may be no smaller than %min.
pt: %name: o valor não pode ser menor que %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
pt: %name: o valor não pode ser mais que %max.

en: Comparing two revisions:
pt: Comparando duas revisões:

en: Diff: inline diff revisions
pt: Diff: diferenças entre revisões, linha-por-linha

en: Show diffs inline for this content type
pt: Exibir funções do "Diff" para este tipo de conteúdo

en: Inline diffs
pt: diffs linha-por-linha

en: Highlight changes
pt: Destacar alterações

en: Hide changes
pt: Ocultar alterações

en: List revisions
pt: Listar revisões

en: Show latest diff
pt: Exibir última alteração

en: delete any
pt: apagar todos

en: edit any
pt: editar todos

en: %name: found no valid user with that name.
pt: %name: não há um usuário com esse nome.

en: Unable to create
pt: Não foi possível criar

en: There are no objects to be exported at this time.
pt: Não há objetos a serem exportados no momento.

en: In code
pt: em código

en: Administrative title
pt: Título administrativo

en: User: role
pt: Usuário: papel

en: User: language
pt: Usuário: idioma

en: Control access by the language the user or site currently uses.
pt: Controla acesso pela linguagem que o usuário ou o site utiliza atualmente.

en: Sending arguments.
pt: Enviando argumentos.

en: Using arguments: @args
pt: Usando argumentos: @args

en: Using url: @url
pt: Usando url: @url

en: Provide a "more" link.
pt: Fornece um link "mais".

en: User pages
pt: Páginas dos usuários

en: Pattern for the title
pt: Padrão para o título

en: Field label
pt: Rótulo do campo

en: Form settings
pt: Configurações do formulário

en: Type of group.
pt: Tipo de grupo.

en: No custom formats configured. Please <a href="@link">add</a> some.
pt: Não há formatos personalizados configurados. Por favor <a href="@link">adicione</a> algum.

en: Format string
pt: Formato

en: Are you sure you want to remove the format %format?
pt: Você tem certeza que quer remover o formato %format?

en: Removed date format %format.
pt: Formato de data %format removido.

en: Are you sure you want to remove the format type %format?
pt: Você tem certeza que quer remover o formato do tipo %format?

en: Removed date format type %format.
pt: Formato de data do tipo %format removido.

en: !type date format
pt: formato de data !type

en: Field %field has errors.
pt: O campo %field tem erros.

en: %title is invalid.
pt: %title é inválido.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
pt: Erro de Requisição HTTP ao importar o %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
pt: Falhou ao abrir o arquivo: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
pt: Arquivo de calendário inválido: %filename

en: Invalid calendar file.
pt: Arquivo de calendário inválido.

en: !day-name Sunday|Monday|Tuesday|Wednesday|Thursday|Friday|Saturday
pt: !day-name domingo|segunda-feira|terça-feira|quarta-feira|quinta-feira|sexta-feira|sábado

en: !day-abbreviation Sun|Mon|Tue|Wed|Thu|Fri|Sat
pt: !day-abbreviation dom|seg|ter|qua|qui|sex|sáb

en: !day-abbreviation S|M|T|W|T|F|S
pt: !day-abbreviation D|S|T|Q|Q|S|S

en: !day-abbreviation SU|MO|TU|WE|TH|FR|SA
pt: !day-abbreviation DO|SE|TE|QUA|QUI|SE|SA

en: !datetime Year|Month|Day|Week|Hour|Minute|Second|All Day|All day
pt: !datetime Ano|Mês|Dia|Semana|Hora|Minuto|Segundo|O dia inteiro|O dia inteiro

en: !datetime_plural Years|Months|Days|Weeks|Hours|Minutes|Seconds
pt: !datetime_plural Anos|Meses|Dias|Semanas|Horas|Minutos|Segundos

en: !date_order Every|First|Second|Third|Fourth|Fifth
pt: !date_order Todos|Primeiro|Segundo|Terceiro|Quarto|Quinto

en: !date_order |Last|Next to last|Third from last|Fourth from last|Fifth from last
pt: !date_order |Último|Penúltimo|Antepenúltimo|Ante-antepenúltimo| Ante-ante-antepenúltimo

en: !date_nav Prev|Next|Today
pt: !date_nav Anterior|Próximo|Hoje

en: !month-name |January|February|March|April|May|June|July|August|September|October|November|December
pt: !month-name |Janeiro|Fevereiro|Março|Abril|Maio|Junho|Julho|Agosto|Setembro|Outubro|Novembro|Dezembro

en: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|May|Jun|Jul|Aug|Sep|Oct|Nov|Dec
pt: !month-abbreviation |Jan|Fev|Mar|Abr|Mai|Jun|Jul|Ago|Set|Out|Nov|Dez

en: Allow users to configure date formats
pt: Permitir usuários configurarem os formatos de data

en: Custom formats
pt: Formatos personalizados

en: Allow users to configure custom date formats.
pt: Permite que usuári@s configurem formatos de data personalizados.

en: Add format
pt: Adicionar formato

en: Allow users to add additional date formats.
pt: Permitir que usuários adicionem outros formatos de data.

en: Delete date format
pt: Apagar formato de data

en: Allow users to delete a configured date format.
pt: Permitir que usuários apaguem  um formatos de data configurado.

en: Delete date format type
pt: Apagar tipo de formato de data

en: Per-user timezone name.
pt: Nome de fuso-horário por usuário.

en: date module cannot be updated until after Views has been updated. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
pt: o módulo date não pode ser atualizado até que o Views seja atualizado. Por favor retorne ao <a href="@update-php">update.php</a> e execute as atualizações remanescentes.

en: date.module has updates, but cannot be updated until views.module is updated first.
pt: data.module tem atualizações, mas não pode ser atualizado sem que o módulo views seja atualizado antes.

en: The Date API module requires the <a href="@link">Date PHP4 module</a> for PHP versions less than 5.2.
pt: O módulo Date API requer o <a href="@link">módulo Date PHP4</a> para versões do PHP anteriores a 5.2.

en: Custom input format
pt: Formato de entrada personalizado

en: Changing the %name setting after data has been created could result in the loss of data!
pt: Alterar as configurações de %name após dados terem sido criados poderá resultar em perda de dados!

en: Display From and To dates
pt: Mostrar Datas Inicial e Final

en: Display From date only
pt: Mostrar apenas a Data Inicial

en: Display To date only
pt: Mostrar apenas a Data Final

en: Display repeat rule
pt: Mostrar regra de repetição

en: Hide repeat rule
pt: Esconder regra de repetição

en: A 'From date' date is required for field %field %delta.
pt: Uma 'Data Inicial' é obrigatória para o campo %field %delt.

en: A 'To date' is required for field %field %delta.
pt: Uma 'Data Final' é obrigatória para o campo %field %delta.

en: The From date is invalid.
pt: A Data Inicial é inválida.

en: The To date is invalid.
pt: A Data Final é inválida.

en: There are errors in @field_name:
pt: Existem erros no @field_name:

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
pt: Se você não selecionar esta opção, cada item no campo será criado como uma nova linha, o que pode ocasionar resultados duplicados. Esta configuração não é compatível com tabelas que tenham a opção de reordenar com um clique.

en: Select List with Repeat options
pt: Lista de Seleção com opções de Repetição

en: Text Field with Date Pop-up calendar
pt: Campo de texto com Calendário Pop-up

en: Text Field with Date Pop-up and Repeat options
pt: Campo de texto com Calendário Pop-up e opções de recorrência

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
pt: A documentação completa para os módulos Date e Date API está disponível em <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.

en: Add format type
pt: Adicionar tipo de formato

en: The human-readable name for this format type.
pt: O nome amigável para este tipo de formato.

en: This format type already exists.  Please enter a unique type.
pt: Este tipo de formato já existe. Digite um tipo único.

en: view date repeats
pt: ver recorrência de datas

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
pt: Algumas atualizações ainda estão pendentes. Por favor, retorne para <a href="@update-php">update.php</a> e execute as atualizações restantes.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
pt: Algumas atualizações estão pendentes.<br/>Por favor, rode novamente o script de atualização.

en: Time with timezone
pt: Data com fuso horário

en: Field %field formats were converted to custom formats.
pt: Formatos do campo %field foram convertidos para formatos personalizados.

en: The old format type %from_format for field %field was converted to the new format type %to_format.
pt: O antigo formato %from_format para o campo %field foi convertido para o novo formato %to_format.

en: Date format settings for %language_name
pt: Definições de formato de data para %language_name

en: Locale date settings
pt: Definições da localidade da data

en: Configure date formats for each locale
pt: Configurar formatos de data para cada localização

en: Date Locale
pt: Localidade da Data

en: Field %field is required.
pt: Campo %field é obrigatório.

en: Field %field is invalid.
pt: O campo %field é inválido.

en: <p>The Date Popup calendar datepicker uses the jQuery UI datepicker. A version of that is included with the Date Popup module, but you are strongly encouraged to use the <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">jQuery UI module</a> instead. If the jQuery UI module is installed, the Date Popup will use the datepicker from that module, which is likely to be more current. If you are having any problems with Popups and you are not already using jQuery UI, please do that as a first step before reporting problems.</p>
pt: <p>O seletor de data do Date Popup calendar usa o  jQuery UI datepicker. Uma versão dele está incluída no módulo Date Popup, mas encorajamos fortemente que você use o módulo <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">jQuery UI</a>. Se o módulo jQuery UI estiver instalado, o Date Popup irá usar o seletor de data daquele módulo, que provavelmente estará mais atualizado. Se você estiver tendo problemas com popups e ainda não está usando o jQuery UI, por favor, faça isso como um primeiro passo antes de reportar problemas.</p>

en: Use default jQuery timepicker
pt: Usar o seletor de data padrão do jQuery

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
pt: Entrada manual, nenhum seletor de datas jQuery

en: Timepicker
pt: Seletor de Datas

en: Choose the jQuery timepicker to user.
pt: Escolha o seletor de data jQuery para o usuário.

en: Date Popup Configuration
pt: Configurações do Popup de Data

en: Allows the user to configure the Date Popup settings.
pt: Permite que o usuário configure o Date Popup

en: Current exceptions
pt: Exceções atuais

en: Tools for creating and importing dates and calendars.
pt: Ferramentas para a criação e importação de datas e calendários.

en: The following modules are required for the wizard to work:
pt: Os seguinte módulos são necessários para o assistente funcionar:

en: The calendar %view is a default calendar created for the content type %type_name.
pt: O calendário %view é o calendário padrão para o tipo de conteúdo %type_name.

en: remove !view
pt: remover !view

en: Removed calendar %calendar.
pt: Calendário %calendar removido.

en: Content type name
pt: Nome do tipo de conteúdo

en: Content type description
pt: Descrição do tipo de conteúdo

en: Date field name
pt: Nome do campo de data

en: Date Repeat
pt: Repetir Data

en: !type: %title has been created.
pt: !type: %title foi criado.

en: !type: %title has been updated.
pt: !type: %title foi atualizado.

en: 1 event has been converted. | @count events have been converted.
pt[0]: 1 evento foi convertido
pt[1]: @count eventos foram convertidos.

en: administer date tools
pt: administrar ferramentas de data

en: Date Tools
pt: Ferramentas de Data

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
pt: Ferramentas para importar e auto-criar datas e calendários.

en: iCal import
pt: Importação iCal

en: Event import
pt: Importação de Evento

en: Remove calendar
pt: Remover calendário

en: Date browser
pt: Agenda interativa

en: Date browser style
pt: Estilo da agenda interativa

en: Creates back/next navigation.
pt: Criar uma navegação de anterior/próximo.

en: Date (!base_table)
pt: Data (!base_table)

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
pt: Selecione o tipo do valor de data a ser utilizado por padrão, nos sumários e na navegação. Por exemplo, a granularidade do 'mês' definirá a data padrão do mês corrente, agrupando por mês nos sumários e linkando o próximo mês e o anterior  quando utilizar navegação por data.

en: You must select at least one date field for this argument.
pt: Você deve selecionar pelo menos um campo de data para este argumento.

en: Choose the form element to use for date selection.
pt: Escolha os elementos do formulário para usar na seleção de data.

en: Absolute value
pt: Valor Absoluto

en: Relative value
pt: Valor Relativo

en: Relative values will be used if no date is set above. Use 'now' to default to the current date at runtime or add modifiers like 'now +1 day'. The To date default value is used when the operator is set to 'between' or 'not between'.
pt: Os valores relativos serão usados se nenhuma data for definida acima. Use "now" para definir como padrão a data corrente, ou adicione modificadores como "now +1 day".  O valor "Data final" é usado quando o operador é definido como "entre" ou "fora do intervalo".

en: The %style cannot use more than one Date: Date argument.
pt: O %style não pode ser utilizado para uma Data: Argumento de data.

en: The %style requires the Date: Date argument.
pt: O %style requer Date : Argumento de data.

en: Navigate to previous year
pt: Ir para o ano anterior

en: Navigate to next year
pt: Ir para o próximo ano

en: Navigate to previous month
pt: Ir para o mês anterior

en: Navigate to next month
pt: Ir para o próximo mês

en: Navigate to previous week
pt: Ir para a semana anterior

en: Navigate to next week
pt: Ir para a próxima semana

en: Navigate to previous day
pt: Ir para o dia anterior

en: Navigate to next day
pt: Ir para o próximo dia

en: Display in admin menu
pt: Exibir no menu de administração

en: If selected, this item will be displayed in the admin menu at the top of each page.
pt: Se você marcar esta opção, este item será exibido na barra de administração, no topo de cada página.

en: Slate (formerly 'Admin')
pt: Slate (ex-"Admin")

en: Hello <strong>!username</strong>
pt: Olá <strong>!username</strong>

en: admin menu
pt: menu de administração

en: UI helpers for Drupal admins and managers. Includes a special admin theme, custom admin header with JS support, and contextual admin links.
pt: Auxílio à interface de usuário do Drupal. Inclui um tema administrativo especial, uma barra administrativa com suporte a Javascript e links administrativos dependentes do contexto.

en: Need help?
pt: Precisa de ajuda?

en: Slate theme. Provided/managed by the admin module.
pt: Tema Slate. Oferecido e gerenciado pelo módulo de administração.

en: Comment module form.
pt: Formulário do módulo Comentário.

en: Translation module form.
pt: Formulário do módulo Tradução.

en: Menu module form.
pt: Formulário do módulo Menu.

en: Book module form.
pt: Formulário do módulo Livro.

en: Path module form.
pt: Formulário do módulo Caminho.

en: Poll module title.
pt: Título do módulo Enquete.

en: Poll module choices.
pt: Opções do módulo enquete

en: Poll module settings.
pt: Configurações do módulo Enquete.

en: Upload module form.
pt: Formulário do módulo Upload.

en: Updates for CCK-related modules are not run until the modules are enabled on the <a href="@admin-modules-path">administer modules page</a>. When you enable them, you'll need to return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
pt: Atualizações para módulo relacionados ao CCK não são rodadas até que os módulos sejam ativados na <a href="@admin-modules-path">área de administração de módulos</a>. Após habilitá-los, você deve retornar ao script <a href="@update-php">update.php</a> e rodar as atualizações faltantes.

en: !module.module has updates but cannot be updated because content.module is not enabled.<br />If and when content.module is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
pt: O módulo !module tem atualizações disponíveis, mas não foi possível executá-las porque o módulo content.module não está habilitado.<br />Quando (ou se) o módulo Content for ativado, você deverá executar o script de atualização novamente. Você continuará a ver esta mensagem até que o módulo seja ativado e todas as atualizações, rodadas.

en: !module.module has updates and is available in the modules folder but is not enabled.<br />If and when it is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
pt: O módulo !module tem atualizações disponíveis no diretório de módulos, mas ele não está ativo.<br />Quando (ou se) ele for ativado, você deverá executar o script de atualização novamente. Você continuará a ver esta mensagem até que o módulo seja ativado e todas as atualizações, rodadas.

en: CCK - No Views integration
pt: CCK - Sem integração com Views

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
pt: Integração do CCK com o módulo Views requer Views 6.x-2.0-rc2 ou superior.

en: manage fields
pt: gerenciar campos

en: » Add a new content type
pt: » Adicionar novo tipo de conteúdo

en: @field_name (Locked)
pt: @field_name (Travado)

en: This content type has inactive fields. Inactive fields are not included in lists of available fields until their modules are enabled.
pt: Este tipo de conteúdo possui campos inativos. Um campo inativo não será incluído na lista de campos disponíveis enquanto o seu módulo não for ativado.

en: !field (!field_name) is an inactive !field_type field that uses a !widget_type widget.
pt: !field (!field_name) é um campo inativo !field_type que usa um widget !widget_type.

en: - Select a field type -
pt: - Selecione um tipo de campo -

en: - Select a widget -
pt: - Selecione um widget -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
pt: Nome do campo (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
pt: Tipo de dados a armazenar.

en: Form element to edit the data.
pt: Elemento de formulário para editar os dados.

en: - Select an existing field -
pt: - Selecione um campo existente -

en: Field to share
pt: Campo para compartilhar

en: Group name (a-z, 0-9, _)
pt: Nome do grupo (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
pt: Adicionar um novo campo: você precisa escolher um rótulo.

en: Add new field: you need to provide a field name.
pt: Adicionar novo campo: você precisa escolher nome para o campo.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
pt: Adicionar novo campo: o nome do campo %field_name é inválido. O nome tem não pode ter nada além de letras minúsculas não acentuadas, números e underscores (_).

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
pt: Adicionar novo campo: o nome do campo %field_name é longo demais. O nome não pode ter mais de 32 caracteres, incluindo o prefixo "field_".

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
pt: Adicionar novo campo: "field_instance" é um nome reservado pelo sistema.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
pt: Adicionar novo campo: já existe um campo chamado %field_name.

en: Add new field: you need to select a field type.
pt: Adicionar novo campo: você precisa selecionar um tipo para o campo.

en: Add new field: you need to select a widget.
pt: Adicionar novo campo: você precisa selecionar um widget.

en: Add new field: invalid widget.
pt: Adicionar novo campo: widget inválido.

en: Add existing field: you need to provide a label.
pt: Adicionar campo existente: você precisa escolher um rótulo.

en: Add existing field: you need to select a field.
pt: Adicionar campo existente: você precisa selecionar um campo.

en: Add existing field: you need to select a widget.
pt: Adicionar campo existente: você precisa selecionar um widget.

en: Add existing field: invalid widget.
pt: Adicionar campo existente: widget inválido.

en: The field %label cannot be added to a content type because it is locked.
pt: O campo %label não pôde ser adicionado ao tipo de conteúdo porque ele está travado.

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
pt: Não há nenhum campo configurado para este tipo de conteúdo. Você pode adicionar novos campos no página de <a href="@link">gerenciar campos</a>.

en: Edit basic information
pt: Editar informações básicas

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
pt: O nome-identificador para o campo. Esse identificador não pode ser alterado.

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
pt: O nome do campo, usado como rótulo do campo no tipo de conteúdo %type.

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
pt: O tipo de dado que você gostaria de armazenar no banco de dados com esse campo. Essa opção não pode ser alterada.

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
pt: O tipo de elemento do formulário que você gostaria de apresentar ao usuário quando criar este campo no tipo de conteúdo %type.

en: Updated basic settings for field %label.
pt: As configurações básicas para o campo %label foram atualizadas.

en: There was a problem updating the basic settings for field %label.
pt: Houve um problema ao tentar atualizar as configurações básicas do campo %label.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be removed.
pt: Este campo está <strong>travado</strong> e não pode ser removido.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
pt: O campo %field está travado e não pode ser editado.

en: %type basic information
pt: Informações básicas de %type

en: Advanced usage only: PHP code that returns a default value. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>To figure out the expected format, you can use the <em>devel load</em> tab provided by <a href="@link_devel">devel module</a> on a %type content page.
pt: Apenas para uso avançado: Código PHP que retorne um valor padrão. Não deve incluir os delimitadores &lt;?php ?&gt;. Caso este campo esteja preenchido, o valor retornado por este código irá sobrescrever qualquer valor especificado acima. Formato esperado: <pre>!sample</pre>. Para ter uma idéia do resultado esperado, você pode utilizar a aba <em>devel load</em>, fornecida pelo <a href="@link_devel">módulo devel</a> em uma página de conteúdo do %type.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
pt: Quantidade máxima de valores que os usuários podem digitar neste campo.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
pt: Se você escolher "ilimitado", o formulário terá um botão "Adicionar mais" para que o usuário possa inserir quantos valores ele quiser.

en: The PHP code for 'default value' returned @value, which is invalid.
pt: O código PHP para o 'valor padrão' retornou o valor @value, que é inválido.

en: %name must be an integer.
pt: %name deve ser um número inteiro.

en: %name must be a positive integer.
pt: %name deve ser um número inteiro e positivo.

en: %name must be a number.
pt: %name deve ser um número.

en: You should make sure that the used field exists in the given content type.
pt: Você deve se certificar que o campo em uso existe no tipo de conteúdo fornecido.

en: Advanced: Specify the fields value with PHP code
pt: Avançado: Especificar o valor dos campos com código PHP.

en: Advanced usage only: PHP code that returns the value to set. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>Using <a href="@link_devel">devel.module's</a> 'devel load' tab on a content page might help you figure out the expected format.
pt: Somente para uso avançado: um código PHP que retorna o valor para o conjunto. Não use os delimitadores & lt;?php ?&gt; Se o campo retornado por esse código vai sobrescrever qualquer valor inserido acima. Formato esperado: <pre>!sample</pre> A aba "dev load", do <a href="@link_devel">módulo Devel</a>, pode ajudar você a saber o formato esperado.

en: You have to return the default value in the expected format.
pt: Você tem que retornar o valor padrão no formato especificado.

en: Populate @node's field '@field'
pt: Preencher o campo "@field" de @node

en: Field has value
pt: O campo tem um valor

en: You should make sure that the used field exists in the given content type. The condition returns TRUE, if the selected field has the given value.
pt: Você deve se certificar que o campo existe no tipo de conteúdo especificado. O condicional retorna TRUE se o campo selecionado possuir o valor fornecido.

en: Field has changed
pt: O campo foi alterado

en: Content containing changes
pt: Conteúdo com mudanças

en: Content not containing changes
pt: Conteúdo sem mudanças

en: @node's field '@field' has value
pt: O campo "@field" de @node tem um valor

en: Select the machine-name of the field to look at.
pt: Selecione o identificador do campo a ser analisado.

en: @node's field '@field' has been changed
pt: O campo "@field" de @node foi alterado

en: Referenced node unfiltered title. WARNING - raw user input.
pt: Título não filtrado do node referenciado. ATENÇÃO - usará a entrada não filtrada de um usuário.

en: Formatted html link to the referenced node.
pt: Link para o node referenciado, em formato HTML

en: Relative path alias to the referenced node.
pt: URL relativa para o node referenciado.

en: Absolute path alias to the referenced node.
pt: URL absoluta para o node referenciado.

en: Relative path alias to the referenced user.
pt: URL relativa para o usuário referenciado.

en: Absolute path alias to the referenced user.
pt: URL absoluta para o usuário referenciado.

en: Field: @widget_label (@field_name) - @field_type
pt: Campo: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Field on the referenced node.
pt: Campo no conteúdo referenciado.

en: Configure how the label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
pt: Configure como o rótulo do campo será exibido. Esta opção não tem efeito se a opção "Sobrescrever título" estiver marcada.

en: Field formatter
pt: Formatador do campo

en: Select a formatter.
pt: Selecione um formatador.

en: "@s" field: @widget_label (@field_name) - @field_type
pt: Campo "@s": @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Appears in: @types
pt: Aparece em: @types

en: <No value>
pt: <nenhum valor>

en: Widget label (@label)
pt: Rótulo do widget (@label)

en: Custom label
pt: Rótulo personalizado

en: (first item is 0)
pt: (o primeiro item é 0)

en: (start from last values)
pt: (começar dos últimos valores)

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
pt: O delta permite que você selecione qual item, em um campo de múltiplos valores, será a chave do relacionamento. Selecione "1" para usar o primeiro item, "2" para o segundo, e assim por diante. Caso você selecione "Todos", cada um dos itens criará uma nova linha, e poderão surgir resultados duplicados.

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field will be used for sorting. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
pt: O delta permite que você selecione que item, em um campo com mais de um valor, será usado para ordenação. Selecione "1" para ordenar pelo primeiro valor, "2" para ordenar pelo segundo, etc. Se você selecionar "Todos", cada item no campo vai gerar uma nova linha, criando, aparentemente, duplicatas.

en: You need to provide a label.
pt: Você precisa escolher um rótulo.

en: You need to provide a group name.
pt: Você deve escolher um nome para o grupo.

en: The group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
pt: O nome do grupo %group_name é inválido. O nome não deve ter além de letras minúsculas sem acento, espaços, números e underscores (_).

en: The group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
pt: O nome do grupo %group_name é longo demais O nome não deve ter mais que 32 caracteres, incluindo o prefixo 'group_'.

en: The group name %group_name already exists.
pt: Já existe um grupo com o nome %group_name.

en: Add new group:
pt: Adicionar um novo grupo:

en: Add new group: you need to provide a label.
pt: Adicionar um novo gupo: você precisa escolher um rótulo.

en: Add new group: you need to provide a group name.
pt: Adicionar um novo grupo: você deve escolher um nome para o grupo.

en: Standard group
pt: Grupo normal

en: Create display groups for CCK fields.
pt: Criar grupos para exibir os campos CCK.

en: Field group: @group in @type
pt: Grupo de campos: @group em @type

en: All fields from this field group on the referenced node.
pt: Todos os campos desse grupo de campos no node referenciado.

en: Field group label
pt: Rótulo do grupo de campos

en: Configure how the field group label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
pt: Configura a visualização do rótulo do grupo de campos. Essa opção não tem efeito quando a opção "Sobrescrever Título" está ativada. O título especificado no bloco será usado no lugar.

en: Fieldset - Collapsible
pt: Conjunto de campos - Fechável

en: Fieldset - Collapsed
pt: Conjunto de campos - Fechado

en: Field group format
pt: Formato do grupo de campos

en: This option allows you to configure the field group format.
pt: Esta opção permite configurar o formato do grupo de campos.

en: "@s" field group: @group in @type
pt: Conjunto de campos "@s": @group em @type

en: Note that if the field has multiple values, only the first content node will be loaded.
pt: Note que, se o campo tiver múltiplos valores, apenas o conteúdo do primeiro node será carregado.

en: There are no nodereference fields defined.
pt: Não há nenhum campo de referência a nodes.

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the nodes that can be referenced.<br />Note:</p>
pt: <p>Escolha a view (do módulo Views) que seleciona os nodes que podem ser referenciados.<br />Nota:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
pt: <ul><li>Apenas views que tenham campos vão funcionar aqui.</li><li>Ao selecionar esta opção, as configurações do "Tipos de conteúdo" acima serão descartadas. Use um filtro na view para substituir essa função.</li><li>Use a seção de campos da view para exibir informações adicionais sobre os nodes no formulário de criação/edição do node.</li><li>Use o "Critério de ordenamento" da view para determinar em que ordem os nodes candidatos serão exibidos.</li></ul>

en: <p>The list of nodes that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
pt: <p>A lista de nodes que podem ser referenciados pode ser gerada por uma view. No entanto, nenhuma view adequada foi encontrada.<br />Nota:</p>

en: %name: invalid input.
pt: %name: entrada inválida.

en: %name: found no valid post with that title.
pt: %name: não foi encontrado nenhum node válido com esse título.

en: Only numbers and decimals are allowed in %field.
pt: Apenas números decimais são permitidos em %field.

en: Only numbers are allowed in %field.
pt: Você só pode digitar números em %field.

en: Only numbers and the decimal character (%decimal) are allowed in %field.
pt: Você pode digitar apenas números e o caractere decimal (%decimal) no campo %field.

en: Note that if the field has multiple values, only the first user will be loaded.
pt: Note que, se este campo tiver múltiplos valores, apenas o primeiro será carregado.

en: There are no userreference fields defined.
pt: Não há nenhum campo definido para referenciar usuários.

en: Advanced - Users that can be referenced (View)
pt: Avançado - Usuários que podem ser referenciados (View)

en: View used to select the users
pt: View usada para selecionar os usuários

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the users that can be referenced.<br />Note:</p>
pt: <p>Escolha a view (do módulo "Views") para selecionar os usuários que podem ser referenciados.<br />Nota:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Referenceable Roles" and "Referenceable Status" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate users on user creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate users will be displayed.</li></ul>
pt: <ul><li>Apenas views que contenham campos irão funcionar para este propósito.</li><li>Com isso serão descartados as configurações acima para os "Papéis referenciáveis" e "Status referenciáveis". Então, utilize a seção dos "filtros" do módulo Views.</li><li>Utilize os "campos" do módulo Views para exibir informações adicionais sobre os usuários candidatos no ofrmulário de criação/edição.</li><li>Utilize o "critério de ordenação" do módulo Views para determinar a ordem na qual os usuários candidatos serão exibidos.</li></ul>

en: <p>The list of user that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
pt: <p>A lista de usuários que podem ser referenciados pode ser gerada por uma view do módulo "Views". No entanto, nenhuma view apropriada foi encontrada.<br />Nota:</p>

en: %name: invalid user.
pt: %name: usuário inválido.

en: New field
pt: Novo campo

en: Existing field
pt: Campo existente

en: New group
pt: Novo grupo

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
pt: Adicionar campos e grupos para o tipo de conteúdo e organizar a na exibição do conteúdo e no formulário de cadastro.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
pt: Se você quiser adicionar um campo a um grupo, basta clicar e arrastá-lo diretamente para o grupo desejado.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
pt: Nota: se você instalar o módulo <a href="!adv_help">Advanced help</a>, você terá acesso a mais textos de ajuda, mais detalhados.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
pt: Use a caixa de seleção "Excluir" se quiser remover um item do valor !content passado ao template do node.

en: width @width
pt: largura @width

en: height @height
pt: altura @height

en: upscaling allowed
pt: aumento da imagem, permitido

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
pt: valor aleatório entre -@degrees&deg e @degrees&deg

en: radius: @radius, sigma: @sigma, amount: @amount, threshold: @threshold
pt: raio: @radius, sigma: @sigma, quantidade: @amount, limiar: @threshold

en: Save Preset
pt: Salvar preset

en: The preset name you have chosen is already in use.
pt: O nome do preset que você escolheu já está em uso.

en: Unknown action.
pt: Ação desconhecida.

en: Unknown preset.
pt: Preset desconhecido.

en: This %action action is not associated %preset preset.
pt: Esta ação @action não está associada ao preset %preset.

en: Create Action
pt: Criar Ação

en: The action was succesfully created.
pt: A ação foi criada com sucesso.

en: 404: Unable to find %image
pt: 404: Não foi possível encontrar %imagem

en: 403: File is not an image %image
pt: 403: O arquivo %image não é uma imagem

en: Cached image file %dst already exists but is being regenerated. There may be an issue with your rewrite configuration.
pt: A imagem cacheada %dst já existe mas está sendo regerada. Pode ser que haja um problema com a configuração de Rewrite.

en: There was an error saving the new image file %dst.
pt: Ocorreu um erro ao salvar a nova imagem %dst.

en: Pass objects as arguments to a page
pt: Passar objetos como argumentos para a página

en: Enter a URL that the user will be sent to.
pt: Digite uma URL para onde o usuário vai ser enviado.

en: Hide select all checkbox
pt: Esconder "selecionar todos"

en: Check this box to hide the "select all" checkbox and associated "select across all pages" button.
pt: Se você marcar esta opção, a caixa de seleção "selecionar todos" e a de "selecionar todos os itens de todas as páginas" não serão exibidas.

en: set
pt: definir

en: All <strong>!objects</strong> rows in this !group are selected.
pt: Todas as <strong>!objects</strong> linhas de !group estão selecionadas.

en: Select only !objects rows in this !group.
pt: Selecionar apenas as !objects linhas de !group.

en: Example: Image gallery
pt: Exemplo: Galeria de imagens

en: Example: image_gallery
pt: Exemplo: galeria_de_imagens

en: URL of update XML
pt: URL do XML de atualização

en: Example: http://mywebsite.com/fserver
pt: Exemplo: http://meusite.com/fserver

en: Add components
pt: Adicionar componentes

en: Create feature
pt: Criar feature

en: Create a new feature.
pt: Criar uma nova feature.

en: Populate feature
pt: Povoar feature

en: dependencies
pt: dependências

en: Auto-detected
pt: Auto-detectadas

en: User blog
pt: Blog do usuário

en: Site contact page
pt: Página de contato do site

en: User contact
pt: Contato do usuário

en: Search @type
pt: Buscar @type

en: Taxonomy: term
pt: Taxonomia: termo

en: Taxonomy term: ID
pt: Termo da taxonomia: ID

en: Taxonomy term (multiple): ID
pt: Termo da taxonomia (múltiplos): ID

en: User: name
pt: Usuário: nome

en: Vocabulary: ID
pt: Vocabulário: ID

en: Page footer message
pt: Mensagem de rodapé

en: Advanced search form
pt: Formulário de pesquisa avançada

en: A search form with advanced options.
pt: Um formulário de busca com opções avançandas.

en: Same page
pt: Mesma página

en: The "list" option lets a user choose if a file should be shown in a list when viewing the content after creation.
pt: A opção "lista" permite que um usuário escolha se um arquivo deverá ser exibido em uma lista quando o conteúdo for exibido após a sua criação.

en: An alias will be generated for you. If you wish to create your own alias below, uncheck this option.
pt: Uma URL alternativa será gerada para você. Se você quiser criar sua própria URL no campo abaixo, desmarque esta opção.

en: To control the format of the generated aliases, see the <a href="@pathauto">automated alias settings</a>.
pt: Para controlar o formato das URLs alternativas geradas, veja a página <a href="@pathauto">Configurações de URLs alternativas automáticas</a>.

en: When printing url paths, how to transform the case of the argument. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
pt: Ao imprimir os caminhos de URL, como transformar o caso do argumento. Não use este comparações com Postgres a não ser que ele use sensibilidade entre maiúsculas e minúsculas.

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
pt: Target do link, como o  _blank, _parent ou um nome do iframe. Esse campo raramente é usado.

en: @argument title
pt: @argument título

en: @argument input
pt: @argument entrada

en: The maximum number of characters this field can be.
pt: O número máximo de caracteres neste campo pode ser.

en: If the field is empty, display this text instead.
pt: Se o campo estiver vazio, mostrar este texto no lugar.

en: Count the number 0 as empty
pt: Tratar 0 como vazio

en: If the field contains the number zero, display the empty text instead
pt: Se o campo contém o número zero, exiba um texto vazio.

en: Hide if empty
pt: Esconder, se vazio

en: Do not display anything for this field if it is empty. Note that the field label may still be displayed. Check style or row style settings to hide labels for empty fields.
pt: Não mostrar nada neste campo se ele estiver vazio. Note que o label do campo ainda pode ser exibido. Verifique as configurações de estilo ou estilo de linha para ocultar etiquetas de campos vazios.

en: Starting value
pt: Valor inicial

en: Specify the number the counter should start at.
pt: Especifique o número em que o contador deve começar.

en: Does not start with
pt: Não começa com

en: not_begins
pt: nao_comeca

en: Does not end with
pt: Não termina com

en: not_ends
pt: nao_termina

en: The view %name has been saved.
pt: A view %name foi salva.

en: Remove all Views 1 tables
pt: Remover todas as tabelas do Views 1

en: Check this box and then click clean up to drop all Views 1 tables. Warning: this operation will not be reversible! Do this only if you are sure you no longer need this data.
pt: Marque esta caixa e clique em limpar para excluir todas as tabelas Views 1. Atenção: esta operação não é reversível! Faça isso somente se tiver certeza de que você não precisa mais destes dados.

en: All Views 1 tables have been removed.
pt: Todas as tabelas do Views 1 foram removidas.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
pt: Este filtro pode causar resultados duplicados em itens que têm mais que uma das opções selecionadas. Se esse filtro causa resultados duplicados, esta opção pode reduzir as duplicatas, entretanto, quanto mais termos a procurar, menos eficaz a consulta será, então use isso com cautela. Não deve ser definido nos campos de valor único, pois pode causar valores desaparecidos na exibição, se usado em um campo incompatível.

en: Jump menu
pt: Ir para o menu

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
pt: Colocar todos os resultados numa caixa de seleção e permitir que o usuário vá para uma página diferente baseado nesses resultados.

en: Hostname of user that posted the comment.
pt: Hostname do usuário que enviou o comentário.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
pt: Email do usuário que postou o comentário. Será vazio se o autor é um usuário registrado.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
pt: Relacione nodes com termos da taxonomia, especificando que vocabulário(s) usar. Este relacionamento irá causar registros duplicados se houver vários termos.

en: The text of the profile item.
pt: O texto do item de perfil.

en: The taxonomy term ID for the term.
pt: O ID de taxonomia para o termo.

en: The taxonomy term name for the term.
pt: O nome do termo de taxonomia.

en: The vocabulary ID for the vocabulary the term belongs to.
pt: O identificador do vocabulário a que pertence o tema.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
pt: O nome do vocabulário a que pertence o tema.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
pt: Escolha quais vocabulários você deseja relacionar. Lembre-se que cada termo encontrado irá gerar um novo registro, portanto este relacionamento é melhor usado em apenas um vocabulário que possua apenas um termo por node.

en: The file ID for the file.
pt: O identificador do arquivo.

en: The name of the attached file.
pt: O nome do arquivo anexado.

en: The MIME type of the attached file.
pt: O tipo MIME do arquivo anexado.

en: The path of the attached file.
pt: O caminho do arquivo anexado.

en: The size of the attached file.
pt: O tamanho do arquivo anexado.

en: The name of the role.
pt: O nome do papel.

en: The role ID of the role.
pt: O identificador do papel.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction by clicking on the icon.
pt: Clique no ícone para ajustar as !settings e definir as restrições de acesso.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism by clicking on the icon.
pt: Você também pode ajustar as !settings para o mecanismo de cache selecionado, bastando clicar no ícone

en: Hide empty fields
pt: Esconder campos vazios

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
pt: Não exibir campos, rótulos e HTML de campos que estão vazios.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
pt: Antes de configurar as definições de "Ir para menu" é definir um campo

en: Path field
pt: Campo do caminho

en: Hide the "Go" button.
pt: Esconder o botão "Ir"

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
pt: Se desabilitado, este botão somente será desabilitado para usuários com javascript e a página automaticamente saltará quando a seleção for mudada.

en: Delta - Appears in: @types
pt: Delta - Aparece em: @types

en: This form will process a content type and one or more fields from that type and export the settings. The export created by this process can be copied and pasted as an import into the current or any other database. The import will add the fields to an existing content type or create a new content type that includes the selected fields.
pt: Este formulário irá processar um tipo de conteúdo e um ou mais campos deste tipo e exportar as configurações. A exportação criada neste processo pode ser copiada e colada como uma importação no banco de dados atual ou em qualquer outro. A importação irá adicionar os campos a um tipo de conteúdo existente ou irá criar um novo tipo de conteúdo que inclua os campos selecionados.

en: Blocked users
pt: Usuários bloqueados

en: The 'referenceable_status' option for %field has been fixed.
pt: A opção "referenceable_status" para %field foi corrigida.

en: This identifier is used by another handler.
pt: Este identificador esta sendo usado por outro handler

en: Always display more link
pt: Sempre exibir o link mais

en: This will display the more link even if there are no more items to display.
pt: Isto irá mostrar o link "veja mais" mesmo que não haja mais itens para exibir.

en: Dependencies
pt: Dependências

en: Recreate
pt: Recriar

en: View changes
pt: Ver alterações

en: Enable the %revisions page for this content type
pt: Habilitar a página %revisions para este tipo de conteúdo

en: Enable revisions page
pt: Habilitar a aba de revisões

en: The Breadcrumb title to use when this argument is present. If no breadcrumb is set here, default Title values will be used, see "Title" for percent substitutions.
pt: O título do breadcrumb que deve ser usado quando esse argumento está presente. Caso nenhum breadcrumb esteja configurado, um título padrão será usado.  Veja "Título" para subtituições.

en: The order of pages in the book hierarchy.
pt: A ordem das páginas na hierarquia do livro.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
pt: Mostra o link padrão para adicionar comentário usado regularmente em nodes, que vai aparecer apenas se o usuário que está visualizando tiver autorização para adicioná-lo.

en: Inherit pager
pt: Herdar paginação

en: Render pager
pt: Renderizar paginador

en: Render
pt: Renderizar

en: Should this display render the pager values? If not it can inherit from the parent...
pt: Deve-se renderizar os valores do paginador? Caso contrário, ele pode herdar do pai...

en: No revision
pt: Sem revisão

en: @number comments per page
pt: @number comentários por página

en: Requires a title
pt: Título requerido
