Brochure Site (6.x-1.0-alpha3) - en to sv translation catalogue (3478 entries)

en: Home
sv: Hem

en: User interface
sv: Användargränssnitt

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Next
sv: Nästa

en: user
sv: användare

en: Pages
sv: Sidor

en: Save configuration
sv: Spara inställningar

en: Reset to defaults
sv: Återställ till standardvärden

en: enabled
sv: aktiverad

en: enable
sv: aktivera

en: delete
sv: radera

en: Register
sv: Registrera

en: E-mail
sv: E-post

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Attribute
sv: Egenskap

en: Value
sv: Värde

en: content
sv: innehåll

en: Groups
sv: Grupper

en: Group
sv: Grupp

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: List
sv: Lista

en: Subject
sv: Ämne

en: Actions
sv: Åtgärder

en: disabled
sv: ej aktiverad

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: page
sv: sida

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Access control
sv: Behörighet

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Action
sv: Åtgärd

en: On
sv: På

en: error
sv: fel

en: Block title
sv: Blocktitel

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Content types
sv: Innehållstyper

en: Categories
sv: Kategorier

en: Go
sv: Gå till

en: view
sv: visa

en: File
sv: Fil

en: Tag
sv: Etikett

en: File path
sv: Filsökväg

en: Login
sv: Logga in

en: Advanced options
sv: Fler alternativ

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Size
sv: Storlek

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: None
sv: Ingen

en: Display settings
sv: Inställningar för visning

en: default
sv: förvald

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Number
sv: Tal

en: Message
sv: Meddelande

en: Block settings
sv: Blockinställningar

en: Comment form
sv: Formulär för kommentar

en: User contact form
sv: Formulär för kontaktformulär till användare

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Weight
sv: Vikt

en: Variable
sv: Variabel

en: Link
sv: Länk

en: Image
sv: Bild

en: Center
sv: Centrerad

en: Help text
sv: Hjälptext

en: Types
sv: Typer

en: Hierarchy
sv: Hierarki

en: Related terms
sv: Relaterade termer

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: Parent
sv: Ovanliggande

en: Depth
sv: Djup

en: none
sv: ingen

en: Category
sv: Kategori

en: Settings
sv: Inställningar

en: Feed
sv: Innehållsflöde

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Import
sv: Importera

en: Book
sv: Bok

en: Export
sv: Exportera

en: Taxonomy term
sv: Taxonomiterm

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: Description field
sv: Beskrivningsfält

en: settings
sv: inställningar

en: Back
sv: Tillbaka

en: Node ID
sv: Nod-ID

en: Field
sv: Fält

en: Label
sv: Etikett

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Save
sv: Spara

en: Help
sv: Hjälp

en: True
sv: Sant

en: False
sv: Falskt

en: Preset Name
sv: Namn på förhandsinställning

en: Default
sv: Förvald

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Update
sv: Uppdatera

en: Blank
sv: Tomt

en: Top
sv: Överst

en: Clean up
sv: Rensa upp

en: Icon
sv: Ikon

en: Time increment
sv: Tidssteg

en: Time
sv: Tid

en: Access
sv: Åtkomst

en: Add
sv: Lägg till

en: remove
sv: ta bort

en: View
sv: Visa

en: Path
sv: Sökväg

en: Vocabularies
sv: Vokabulärer

en: Manage
sv: Hantera

en: forums
sv: forum

en: Anchor
sv: Ankare

en: Placeholder tokens
sv: Ersättningstecken

en: Display
sv: Visa

en: Node type
sv: Typ av nod

en: Menu
sv: Meny

en: results
sv: resultat

en: search
sv: sök

en: Teaser
sv: Förhandstitt

en: Theme
sv: Tema

en: read more
sv: läs mer

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: <none>
sv: <ingen>

en: Unknown
sv: Okänd

en: Attachment
sv: Bilaga

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Picture
sv: Bild

en: Upload image
sv: Ladda upp bild

en: Titles
sv: Titlar

en: A list of titles for the breadcrumb links, one on each line.
sv: En lista av titlar för länkstigens länkar, en på varje rad.

en: Paths
sv: Sökvägar

en: A list of Drupal paths for the breadcrumb links, one on each line.
sv: En lista av sökvägar för Drupal åt länkstigens länkar, en på varje rad.

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
sv: Följande ersättningstecken kan användas både i sökvägar och titlar. När de används i en sökväg eller titel så kommer de att ersättas med de tillhörande värdena.

en: Mail
sv: E-post

en: Before
sv: Före

en: After
sv: Efter

en: User
sv: Användare

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: action
sv: åtgärd

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Files
sv: Filer

en: file
sv: fil

en: User ID
sv: Användar-ID

en: Error
sv: Fel

en: Options
sv: Alternativ

en: Contact
sv: Kontakt

en: Node
sv: Nod

en: Sent email to %recipient
sv: Skickade e-post till %recipient

en: Unable to send email to %recipient
sv: Kunde inte skicka e-post till %recipient

en: The subject of the message.
sv: Meddelandets ämnesrad.

en: Number of columns
sv: Antal kolumner

en: Separator
sv: Avskiljare

en: Include
sv: Inkludera

en: Exclude
sv: Uteslut

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Menu item
sv: Menyval

en: Expanded
sv: Utfällt

en: All
sv: Alla

en: Access log
sv: Åtkomstlogg

en: Active
sv: Aktiv

en: Submit @name
sv: Lägg till @name

en: Year
sv: År

en: Date format
sv: Datumformat

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Override title
sv: Åsidosätt titel

en: Display links
sv: Visa länkar

en: View type
sv: Typ av vy

en: Page
sv: Sida

en: Pager ID
sv: Pager-ID

en: View arguments
sv: Argument för vy

en: Bottom
sv: Längst ned

en: Configuration saved.
sv: Inställningarna sparades.

en: Taxonomy terms
sv: Taxonomitermer

en: Breadcrumb
sv: Länkstig

en: Mission
sv: Syfte

en: Added
sv: Tillagd

en: Off
sv: Av

en: Never
sv: Aldrig

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Footer
sv: Sidfot

en: Inline
sv: Löpande

en: Aggregator category
sv: Kategori för insamlare

en: Aggregator feed
sv: Flöde för nyhetssamlare

en: Aggregator item
sv: Objekt för nyhetssamlare

en: Custom
sv: Anpassad

en: Roles
sv: Roller

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comment ID
sv: Kommentarens ID

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Score
sv: Poäng

en: Published
sv: Publicerad

en: Input format
sv: Inmatningsformat

en: Signature
sv: Signatur

en: Filter
sv: Filtrera

en: Location
sv: Plats

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Sticky at top of lists
sv: Alltid överst i listan

en: Revisions
sv: Versioner

en: Log message
sv: Loggmeddelande

en: Poll choices
sv: Enkätval för undersökning

en: Session ID
sv: Sessionens ID

en: File ID
sv: Filens ID

en: File name
sv: Filnamn

en: File MIME type
sv: Typ av MIME för filen

en: Node revision ID
sv: Versions-ID för nod

en: Vocabulary
sv: Vokabulär

en: Vocabulary ID
sv: Vokabulärets ID

en: Vocabulary name
sv: Vokabulärnamn

en: Term ID
sv: Termens ID

en: Term name
sv: Termens namn

en: Last access
sv: Senast åtkomst

en: Last login
sv: Senaste inloggning

en: Content field
sv: Fält för innehåll

en: Field name
sv: Fältnamn

en: Field type
sv: Fälttyp

en: Global settings
sv: Globala inställningar

en: Fields
sv: Fält

en: Widget type
sv: Typ av widget

en: Contains
sv: Innehåller

en: Does not contain
sv: Innehåller inte

en: Is less than
sv: Är mindre än

en: Is less than or equal to
sv: Är mindre än eller lika med

en: Is equal to
sv: Är lika med

en: Is greater than or equal to
sv: Är större än eller lika med

en: Is greater than
sv: Är större än

en: Is not equal to
sv: Är inte lika med

en: Overridden
sv: Åsidosatt

en: Conditions
sv: Villkor

en: Watchdog
sv: Övervakning

en: Mode
sv: Läge

en: %time ago
sv: %time sedan

en: Authored by
sv: Författad av

en: Advanced
sv: Utökad

en: Node Title
sv: Nodtitel

en: Sort order
sv: Sorteringsordning

en: Up
sv: Upp

en: 1 attachment | @count attachments
sv[0]: 1 bilaga
sv[1]: @count bilagor

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: This field is required.
sv: Detta fält är obligatoriskt.

en: Maximum
sv: Största

en: Scale
sv: Skala

en: Medium
sv: Mellan

en: Sortable
sv: Sorteringsbar

en: Plain text
sv: Ren text

en: Caching
sv: Cachning

en: Month
sv: Månad

en: Amount
sv: Summa

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Current
sv: Nuvarande

en: State
sv: Läge

en: Terms
sv: Termer

en: Code
sv: Kod

en: Recipient
sv: Mottagare

en: OR
sv: ELLER

en: security
sv: säkerhet

en: Cleanup
sv: Städa upp

en: Calendar
sv: Kalender

en: Method
sv: Metod

en: Africa/Algiers
sv: Afrika/Algeriet

en: Africa/Asmera
sv: Afrika/Asmera

en: Africa/Bangui
sv: Afrika/Bangui

en: Africa/Blantyre
sv: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
sv: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
sv: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
sv: Afrika/Kairo

en: Africa/Ceuta
sv: Afrika/Ceuta

en: Africa/Dar_es_Salaam
sv: Afrika/Dar es-Salaam

en: Africa/Djibouti
sv: Afrika/Djibouti

en: Africa/Douala
sv: Afrika/Douala

en: Africa/Gaborone
sv: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
sv: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
sv: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Kampala
sv: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
sv: Afrika/Khartoum

en: Africa/Kigali
sv: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
sv: Afrika/Kinshasa

en: Africa/Lagos
sv: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
sv: Afrika/Libreville

en: Africa/Luanda
sv: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
sv: Afrika/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
sv: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
sv: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
sv: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
sv: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
sv: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
sv: Afrika/Mogadishu

en: Africa/Nairobi
sv: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
sv: Afrika/N'Djamena

en: Africa/Niamey
sv: Afrika/Niamey

en: Africa/Porto-Novo
sv: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Tripoli
sv: Afrika/Tripoli

en: Africa/Tunis
sv: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
sv: Afrika/Windhoek

en: America/Adak
sv: Amerika/Adak

en: America/Anchorage
sv: Amerika/Anchorage

en: America/Anguilla
sv: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
sv: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
sv: Amerika/Araguaina

en: America/Aruba
sv: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
sv: Amerika/Asunción

en: America/Atka
sv: Amerika/Atka

en: America/Barbados
sv: Amerika/Barbados

en: America/Belem
sv: Amerika/Belém

en: America/Belize
sv: Amerika/Belize

en: America/Boa_Vista
sv: Amerika/Boa Vista

en: America/Bogota
sv: Amerika/Bogotá

en: America/Boise
sv: Amerika/Boise

en: America/Buenos_Aires
sv: Amerika/Buenos Aires

en: America/Cambridge_Bay
sv: Amerika/Cambridge Bay

en: America/Cancun
sv: Amerika/Cancún

en: America/Caracas
sv: Amerika/Caracas

en: America/Catamarca
sv: Amerika/Catamarca

en: America/Cayenne
sv: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
sv: Amerika/Caymanöarna

en: America/Chicago
sv: Amerika/Chicago

en: America/Chihuahua
sv: Amerika/Chihuahua

en: America/Cordoba
sv: Amerika/Córdoba

en: America/Costa_Rica
sv: Amerika/Costa Rica

en: America/Cuiaba
sv: Amerika/Cuiabá

en: America/Curacao
sv: Amerika/Curaçao

en: America/Dawson
sv: Amerika/Dawson City

en: America/Dawson_Creek
sv: Amerika/Dawson Creek

en: America/Denver
sv: Amerika/Denver

en: America/Detroit
sv: Amerika/Detroit

en: America/Dominica
sv: Amerika/Dominica

en: America/Edmonton
sv: Amerika/Edmonton

en: America/Eirunepe
sv: Amerika/Eirunepe

en: America/El_Salvador
sv: Amerika/El Salvador

en: America/Ensenada
sv: Amerika/Ensenada

en: America/Fort_Wayne
sv: Amerika/Fort Wayne

en: America/Fortaleza
sv: Amerika/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
sv: Amerika/Glace Bay

en: America/Godthab
sv: Amerika/Nuuk

en: America/Goose_Bay
sv: Amerika/Goose Bay

en: America/Grand_Turk
sv: Amerika/Grand Turk

en: America/Grenada
sv: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
sv: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
sv: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
sv: Amerika/Guayaquil

en: America/Guyana
sv: Amerika/Guyana

en: America/Halifax
sv: Amerika/Halifax

en: America/Havana
sv: Amerika/Havanna

en: America/Hermosillo
sv: Amerika/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
sv: Amerika/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
sv: Amerika/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
sv: Amerika/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
sv: Amerika/Indiana/Vevay

en: America/Indianapolis
sv: Amerika/Indianapolis

en: America/Inuvik
sv: Amerika/Inuvik

en: America/Iqaluit
sv: Amerika/Iqaluit

en: America/Jamaica
sv: Amerika/Jamaica

en: America/Jujuy
sv: Amerika/Jujuy

en: America/Juneau
sv: Amerika/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
sv: Amerika/Kentucky/Lousville

en: America/Kentucky/Monticello
sv: Amerika/Kentucky/Monticello

en: America/Knox_IN
sv: Amerika//Illinois/Knox

en: America/La_Paz
sv: Amerika/La Paz

en: America/Lima
sv: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
sv: Amerika/Los Angeles

en: America/Louisville
sv: Amerika/Louisville

en: America/Maceio
sv: Amerika/Maceió

en: America/Managua
sv: Amerika/Managua

en: America/Manaus
sv: Amerika/Manaus

en: America/Martinique
sv: Amerika/Martinique

en: America/Mazatlan
sv: Amerika/Mazatlán

en: America/Mendoza
sv: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
sv: Amerika/Menominee

en: America/Merida
sv: Amerika/Mérida

en: America/Mexico_City
sv: Amerika/Mexico City

en: America/Miquelon
sv: Amerika/Saint-Pierre och Miquelon

en: America/Monterrey
sv: Amerika/Monterrey

en: America/Montevideo
sv: Amerika/Montevideo

en: America/Montreal
sv: Amerika/Montréal

en: America/Montserrat
sv: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
sv: Amerika/Nassau

en: America/New_York
sv: Amerika/New York

en: America/Nipigon
sv: Amerika/Nipigon

en: America/Nome
sv: Amerika/Nome

en: America/Noronha
sv: Amerika/Fernando de Noronha

en: America/Panama
sv: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
sv: Amerika/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
sv: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
sv: Amerika/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
sv: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
sv: Amerika/Port of Spain

en: America/Porto_Acre
sv: Amerika/Porto Acre

en: America/Porto_Velho
sv: Amerika/Porto Velho

en: America/Puerto_Rico
sv: Amerika/Puerto Rico

en: America/Rainy_River
sv: Amerika/Rainy River

en: America/Rankin_Inlet
sv: Amerika/Rankin Inlet

en: America/Recife
sv: Amerika/Recife

en: America/Regina
sv: Amerika/Regina

en: America/Rio_Branco
sv: Amerika/Rio Branco

en: America/Rosario
sv: Amerika/Rosario

en: America/Santiago
sv: Amerika/Santiago

en: America/Santo_Domingo
sv: Amerika/Santo Domingo

en: America/Sao_Paulo
sv: Amerika/São Paulo

en: America/Scoresbysund
sv: Amerika/Ittoqqortoormiit

en: America/Shiprock
sv: Amerika/Shiprock

en: America/St_Johns
sv: Amerika/Saint John's

en: America/St_Kitts
sv: Amerika/Saint Kitts

en: America/St_Lucia
sv: Amerika/Saint Lucia

en: America/St_Thomas
sv: Amerika/Saint Thomas

en: America/St_Vincent
sv: Amerika/Saint Vincent

en: America/Swift_Current
sv: Amerika/Swift Current

en: America/Tegucigalpa
sv: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
sv: Amerika/Qaanaaq

en: America/Thunder_Bay
sv: Amerika/Thunder Bay

en: America/Tijuana
sv: Amerika/Tijuana

en: America/Tortola
sv: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
sv: Amerika/Vancouver

en: America/Virgin
sv: Amerika/Jungfruöarna

en: America/Whitehorse
sv: Amerika/Whitehorse

en: America/Winnipeg
sv: Amerika/Winnipeg

en: America/Yakutat
sv: Amerika/Yakutat

en: America/Yellowknife
sv: Amerika/Yellowknife

en: Antarctica/Casey
sv: Antarktis/Casey

en: Antarctica/Davis
sv: Antarktis/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
sv: Antarktis/Dumont d'Urville

en: Antarctica/Mawson
sv: Antarktis/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
sv: Antarktis/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
sv: Antarktis/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
sv: Antarktis/Sydpolen

en: Antarctica/Syowa
sv: Antarktis/Syowa

en: Antarctica/Vostok
sv: Antarktis/Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
sv: Arktis/Longyearbyen

en: Asia/Aden
sv: Asien/Aden

en: Asia/Almaty
sv: Asien/Almaty

en: Asia/Amman
sv: Asien/Amman

en: Asia/Anadyr
sv: Asien/Anadyr

en: Asia/Aqtau
sv: Asien/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
sv: Asien/Aqtöbe

en: Asia/Ashgabat
sv: Asien/Asjchabad

en: Asia/Ashkhabad
sv: Asien/Asjchabad

en: Asia/Baghdad
sv: Asien/Baghdad

en: Asia/Bahrain
sv: Asien/Bahrain

en: Asia/Baku
sv: Asien/Baku

en: Asia/Bangkok
sv: Asien/Bangkok

en: Asia/Beirut
sv: Asien/Beirut

en: Asia/Bishkek
sv: Asien/Bisjkek

en: Asia/Brunei
sv: Asien/Brunei

en: Asia/Calcutta
sv: Asien/Calcutta

en: Asia/Chungking
sv: Asien/Chongqing

en: Asia/Colombo
sv: Asien/Colombo

en: Asia/Dacca
sv: Asien/Dhaka

en: Asia/Damascus
sv: Asien/Damaskus

en: Asia/Dhaka
sv: Asien/Dhaka

en: Asia/Dili
sv: Asien/Dili

en: Asia/Dubai
sv: Asien/Dubai

en: Asia/Dushanbe
sv: Asien/Dushanbe

en: Asia/Gaza
sv: Asien/Gaza

en: Asia/Harbin
sv: Asien/Harbin

en: Asia/Hong_Kong
sv: Asien/Hongkong

en: Asia/Hovd
sv: Asien/Chovd

en: Asia/Irkutsk
sv: Asien/Irkutsk

en: Asia/Istanbul
sv: Asien/Istanbul

en: Asia/Jakarta
sv: Asien/Jakarta

en: Asia/Jayapura
sv: Asien/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
sv: Asien/Jerusalem

en: Asia/Kabul
sv: Asien/Kabul

en: Asia/Kamchatka
sv: Asien/Kamtjatka

en: Asia/Karachi
sv: Asien/Karachi

en: Asia/Kashgar
sv: Asien/Kashgar

en: Asia/Katmandu
sv: Asien/Katmandu

en: Asia/Krasnoyarsk
sv: Asien/Krasnojarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
sv: Asien/Kuala Lumpur

en: Asia/Kuching
sv: Asien/Kuching

en: Asia/Kuwait
sv: Asien/Kuwait

en: Asia/Macao
sv: Asien/Macao

en: Asia/Magadan
sv: Asien/Magadan

en: Asia/Manila
sv: Asien/Manila

en: Asia/Muscat
sv: Asien/Muskat

en: Asia/Nicosia
sv: Asien/Nicosia

en: Asia/Novosibirsk
sv: Asien/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
sv: Asien/Omsk

en: Asia/Phnom_Penh
sv: Asien/Phnom Penh

en: Asia/Pyongyang
sv: Asien/P'yŏngyang

en: Asia/Qatar
sv: Asien/Qatar

en: Asia/Rangoon
sv: Asien/Rangoon

en: Asia/Riyadh
sv: Asien/Riyadh

en: Asia/Riyadh87
sv: Asien/Riyadh87

en: Asia/Riyadh88
sv: Asien/Riyadh88

en: Asia/Riyadh89
sv: Asien/Riyadh89

en: Asia/Saigon
sv: Asien/Saigon

en: Asia/Samarkand
sv: Asien/Samarkand

en: Asia/Seoul
sv: Asien/Seoul

en: Asia/Shanghai
sv: Asien/Shanghai

en: Asia/Singapore
sv: Asien/Singapore

en: Asia/Taipei
sv: Asien/Taipei

en: Asia/Tashkent
sv: Asien/Tasjkent

en: Asia/Tbilisi
sv: Asien/Tbilisi

en: Asia/Tehran
sv: Asien/Teheran

en: Asia/Tel_Aviv
sv: Asien/Tel Aviv

en: Asia/Thimbu
sv: Asien/Thimphu

en: Asia/Thimphu
sv: Asien/Thimphu

en: Asia/Tokyo
sv: Asien/Tokyo

en: Asia/Ujung_Pandang
sv: Asien/Makassar

en: Asia/Ulaanbaatar
sv: Asien/Ulaanbaatar

en: Asia/Ulan_Bator
sv: Asien/Ulan Bator

en: Asia/Urumqi
sv: Asien/Ürümqi

en: Asia/Vientiane
sv: Asien/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
sv: Asien/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
sv: Asien/Jakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
sv: Asien/Jekaterinburg

en: Asia/Yerevan
sv: Asien/Yerevan

en: Atlantic/Azores
sv: Atlanten/Azorerna

en: Atlantic/Bermuda
sv: Atlanten/Bermuda

en: Atlantic/Canary
sv: Atlanten/Kanarieöarna

en: Atlantic/Cape_Verde
sv: Atlanten/Kap Verde

en: Atlantic/Faeroe
sv: Atlanten/Färöarna

en: Atlantic/Jan_Mayen
sv: Atlanten/Jan Mayen

en: Atlantic/Madeira
sv: Atlanten/Madeira

en: Atlantic/South_Georgia
sv: Atlanten/Sydgeorgien

en: Atlantic/Stanley
sv: Atlanten/Stanley

en: Australia/ACT
sv: Australien/ACT

en: Australia/Adelaide
sv: Australien/Adelaide

en: Australia/Brisbane
sv: Australien/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
sv: Australien/Broken Hill

en: Australia/Canberra
sv: Australien/Canberra

en: Australia/Darwin
sv: Australien/Darwin

en: Australia/Hobart
sv: Australien/Hobart

en: Australia/LHI
sv: Australien/LHI

en: Australia/Lindeman
sv: Australien/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
sv: Australien/Lord Howe

en: Australia/Melbourne
sv: Australien/Melbourne

en: Australia/NSW
sv: Australien/NSW

en: Australia/North
sv: Australien/Norra

en: Australia/Perth
sv: Australien/Perth

en: Australia/Queensland
sv: Australien/Queensland

en: Australia/South
sv: Australien/Södra

en: Australia/Sydney
sv: Australien/Sydney

en: Australia/Tasmania
sv: Australien/Tasmanien

en: Australia/Victoria
sv: Australien/Victoria

en: Australia/West
sv: Australien/Västra

en: Australia/Yancowinna
sv: Australien/Yancowinna

en: Europe/Amsterdam
sv: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
sv: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
sv: Europa/Aten

en: Europe/Belfast
sv: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
sv: Europa/Belgrad

en: Europe/Berlin
sv: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
sv: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
sv: Europa/Bryssel

en: Europe/Bucharest
sv: Europa/Bukarest

en: Europe/Budapest
sv: Europa/Budapest

en: Europe/Chisinau
sv: Europa/Chișinȃu

en: Europe/Copenhagen
sv: Europa/Köpenhamn

en: Europe/Dublin
sv: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
sv: Europa/Gibraltar

en: Europe/Helsinki
sv: Europa/Helsingfors

en: Europe/Istanbul
sv: Europa/Istanbul

en: Europe/Kaliningrad
sv: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
sv: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
sv: Europa/Lissabon

en: Europe/Ljubljana
sv: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
sv: Europa/London

en: Europe/Luxembourg
sv: Europa/Luxemburg

en: Europe/Madrid
sv: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
sv: Europa/Malta

en: Europe/Minsk
sv: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
sv: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
sv: Europa/Moskva

en: Europe/Nicosia
sv: Europa/Nicosia

en: Europe/Oslo
sv: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
sv: Europa/Paris

en: Europe/Prague
sv: Europa/Prag

en: Europe/Riga
sv: Europa/Riga

en: Europe/Rome
sv: Europa/Rom

en: Europe/Samara
sv: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
sv: Europa/San Marino

en: Europe/Sarajevo
sv: Europa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
sv: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
sv: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
sv: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
sv: Europa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
sv: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
sv: Europa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
sv: Europa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
sv: Europa/Uzjhorod

en: Europe/Vaduz
sv: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
sv: Europa/Vatikanstaten

en: Europe/Vienna
sv: Europa/Wien

en: Europe/Vilnius
sv: Europa/Vilnius

en: Europe/Warsaw
sv: Europa/Warszawa

en: Europe/Zagreb
sv: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
sv: Europa/Zaporizjzja

en: Europe/Zurich
sv: Europa/Zürich

en: Indian/Antananarivo
sv: Indiska oceanen/Antananarivo

en: Indian/Chagos
sv: Indiska oceanen/Chagos

en: Indian/Christmas
sv: Indiska oceanen/Julön

en: Indian/Cocos
sv: Indiska oceanen/Kokosöarna

en: Indian/Comoro
sv: Indiska oceanen/Komorerna

en: Indian/Kerguelen
sv: Indiska oceanen/Kerguelen

en: Indian/Mahe
sv: Indiska oceanen/Mahé

en: Indian/Maldives
sv: Indiska oceanen/Maldiverna

en: Indian/Mauritius
sv: Indiska oceanen/Mauritius

en: Indian/Mayotte
sv: Indiska oceanen/Mayotte

en: Indian/Reunion
sv: Indiska oceanen/Réunion

en: Pacific/Apia
sv: Stila havet/Apia

en: Pacific/Auckland
sv: Stila havet/Auckland

en: Pacific/Chatham
sv: Stila havet/Chatham

en: Pacific/Easter
sv: Stila havet/Påskön

en: Pacific/Efate
sv: Stila havet/Efate

en: Pacific/Enderbury
sv: Stila havet/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
sv: Stila havet/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
sv: Stila havet/Fiji

en: Pacific/Funafuti
sv: Stilla havet/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
sv: Stilla havet/Galapagos

en: Pacific/Gambier
sv: Stilla havet/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
sv: Stilla havet/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
sv: Stilla havet/Guam

en: Pacific/Honolulu
sv: Stilla havet/Honolulu

en: Pacific/Johnston
sv: Stilla havet/Johnstonatollen

en: Pacific/Kiritimati
sv: Stilla havet/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
sv: Stilla havet/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
sv: Stilla havet/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
sv: Stilla havet/Majuro

en: Pacific/Marquesas
sv: Stilla havet/Marquesaöarna

en: Pacific/Midway
sv: Stilla havet/Midway

en: Pacific/Nauru
sv: Stilla havet/Nauru

en: Pacific/Niue
sv: Stilla havet/Niue

en: Pacific/Norfolk
sv: Stilla havet/Norfolk

en: Pacific/Noumea
sv: Stilla havet/Nouméa

en: Pacific/Pago_Pago
sv: Stilla havet/Pago Pago

en: Pacific/Palau
sv: Stilla havet/Palau

en: Pacific/Pitcairn
sv: Stilla havet/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
sv: Stilla havet/Pohnpei

en: Pacific/Port_Moresby
sv: Stilla havet/Port Moresby

en: Pacific/Rarotonga
sv: Stilla havet/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
sv: Stilla havet/Saipan

en: Pacific/Samoa
sv: Stilla havet/Samoa

en: Pacific/Tahiti
sv: Stilla havet/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
sv: Stilla havet/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
sv: Stilla havet/Tongatapu

en: Pacific/Truk
sv: Stilla havet/Chuuk

en: Pacific/Wake
sv: Stilla havet/Wake

en: Pacific/Wallis
sv: Stilla havet/Wallis

en: Pacific/Yap
sv: Stilla havet/Yap

en: Day
sv: Dag

en: Table
sv: Tabell

en: View all
sv: Visa alla

en: Now
sv: Nu

en: All views
sv: Alla visningar

en: Start date
sv: Startdatum

en: End date
sv: Slutdatum

en: The name of the menu the node belongs to.
sv: Namnet på den meny som noden hör till.

en: Node path settings
sv: Inställningar för nodsökvägar

en: Default path pattern (applies to all node types with blank patterns below)
sv: Standardmönster för sökvägar (gäller för alla noder utan eget mönster nedan)

en: Generate aliases for all existing nodes which do not already have aliases.
sv: Generera alias för noder som inte redan har något.

en: The vocabulary that the page's first category belongs to.
sv: Vokabulären som sidans första kategori hör till.

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
sv: Standardmönster för sökvägar (gäller för alla vokabulär utan eget mönster nedan)

en: The name of the category.
sv: Kategorins namn.

en: The id number of the category.
sv: Kategorins ID-nummer.

en: Pattern for all %vocab-name paths
sv: Mönster för alla sökvägar till %vocab-name

en: Forum path settings
sv: Inställningar för forumsökvägar

en: Pattern for forums and forum containers
sv: Mönster för forum och forumgrupper

en: Generate aliases for all existing forums and forum containers which do not already have aliases.
sv: Generera alias för alla befintliga forum och forumgrupper som inte redan har alias.

en: Bulk update of forums and forum containers completed, one alias generated. | Bulk update of forums and forum containers completed, @count aliases generated.
sv[0]: Massgenerering av forum och forumgrupper slutfördes, ett alias genererades.
sv[1]: Massgenerering av forum och forumgrupper slutfördes, @count alias genererades.

en: User path settings
sv: Inställningar för användarsökvägar

en: Pattern for user account page paths
sv: Mönster för sökvägar till användarsidor

en: Generate aliases for all existing user account pages which do not already have aliases.
sv: Generera alias för alla användarsidor som inte redan har alias.

en: Blog path settings
sv: Inställningar för bloggsökvägar

en: Pattern for blog page paths
sv: Mönster för sökvägar till bloggsidor

en: Generate aliases for all existing blog pages which do not already have aliases.
sv: Generera alias för alla befintliga bloggsidor som inte redan har alias.

en: User-tracker path settings
sv: Inställningar för sökvägar av användarspårning

en: Pattern for user-tracker page paths
sv: Mönster för sökvägar av användarspårning

en: Generate aliases for all existing user-tracker pages which do not already have aliases.
sv: Generera alias åt alla befintliga sidor för spårning av användare som inte redan har alias.

en: Verbose
sv: Detaljerad

en: Display alias changes (except during bulk updates).
sv: Visa ändringar av alias (förutom under massuppdateringar).

en: Replace by separator
sv: Ersätt med avskiljare

en: Maximum alias length
sv: Längsta längd för alias

en: Maximum component length
sv: Längsta längd för komponent

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
sv: Längsta längd för komponenter i alias (till exempel [title]). 100 är rekommenderat. Läs <a href="@pathauto-help">hjälpen om Pathauto</a> för detaljer.

en: Update action
sv: Åtgärd för uppdatering

en: What should pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
sv: Vad skall URL-alias göra när ett objekt som redan har ett alias uppdateras?

en: Strings to Remove
sv: Strängar att ta bort

en: Created new alias %dst for %src
sv: Skapade nytt alias %dst för %src

en: administer pathauto
sv: administrera Pathauto

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
sv: Tillhandahåll en mekanism för moduler att automatiskt generera alias för innehållstypen som de handhar.

en: !time ago
sv: !time sedan

en: Other
sv: Övriga

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Repeat
sv: Upprepa

en: List type
sv: Typ av lista

en: Role
sv: Roll

en: Select all
sv: Välj alla

en: String
sv: Sträng

en: Case
sv: Skiftläge

en: Not installed
sv: Inte installerad.

en: Referrer
sv: Hänvisad från

en: Exists
sv: Existerar

en: Both
sv: Båda

en: Filtered text (user selects input format)
sv: Filtrerad text (användaren väljer inmatningsformat)

en: Text processing
sv: Bearbetning av text

en: Maximum length
sv: Längsta längd

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
sv: Största antal tecken för fältet. Lämna blankt för oändlig storlek.

en: Rows
sv: Rader

en: Anonymous
sv: Gäst

en: description
sv: beskrivning

en: <All>
sv: <Alla>

en: As Time Ago
sv: Som tid sedan

en: access all views
sv: åtkomst till alla vyer

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
sv: Vyer är anpassade listor av innehåll i ditt system. De är mycket anpassningsbara och ger dig kontroll över hur listor av innehåll presenteras.

en: Tools
sv: Verktyg

en: Edit view
sv: Ändra vy

en: Override
sv: Åsidosätt

en: Clone
sv: Klona

en: Existing Views
sv: Befintliga vyer

en: Default Views
sv: Förvalda vyer

en: Summary, sorted ascending
sv: Sammanfattning, stigande sortering

en: Summary, sorted descending
sv: Sammanfattning, fallande sortering

en: Ascending
sv: Stigande

en: Descending
sv: Fallande

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
sv: Text att visa överst i vyn. Får innehålla en förklaring, länk eller vad som helst. Valfritt.

en: Normal menu item
sv: Vanligt menyval

en: Empty text
sv: Text för tomt fält

en: Expose
sv: Exponera

en: Down
sv: Ned

en: Wildcard
sv: Jokertecken

en: Arguments
sv: Argument

en: Filters
sv: Filtrering

en: Optional
sv: Valfritt

en: Order
sv: Ordning

en: Add criteria
sv: Lägg till kriterium

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
sv: Namnet på vyn får enbart bestå av vara alfanumeriskt tecken eller understreck.

en: administer views
sv: administrera vyer

en: Node: ID
sv: Nod: ID

en: Random
sv: Slumpvis

en: Uncategorized
sv: Ej kategoriserad

en: Integer
sv: Heltal

en: Basic settings
sv: Grundläggande inställningar

en: Last checked
sv: Senast kontrollerad

en: Basic setup
sv: Grundläggande inställningar

en: Allow users to choose default
sv: Låter användarna kunna välja förvalt

en: Buttons and plugins
sv: Knappar och insticksprogram

en: Editor appearance
sv: Redigerarens utseende

en: Toolbar location
sv: Verktygslådans placering

en: Path location
sv: Plats för sökväg

en: Enable resizing button
sv: Aktivera knappen storleksförändring

en: Block formats
sv: Blockformat

en: Cleanup and output
sv: Rensa upp och skicka

en: Verify HTML
sv: Verifiera HTML

en: Preformatted
sv: Förformaterat

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
sv: Konvertera taggar av typen &lt;font&gt; till stilmallen

en: Remove linebreaks
sv: Ta bort radbrytningar

en: Apply source formatting
sv: Applicera källkodsformatering

en: Editor CSS
sv: Redigerarens CSS

en: CSS path
sv: Sökväg till CSS

en: CSS classes
sv: Stilmallsklasser

en: Profile
sv: Profil

en: Close
sv: Stäng

en: filters
sv: filter

en: Term description
sv: Termens beskrivning

en: Edit group
sv: Redigera grupp

en: fields
sv: fält

en: Save settings
sv: Spara inställningar

en: Operation
sv: Funktion

en: reply
sv: svara

en: Duration
sv: Varaktighet

en: Threshold
sv: Tröskelvärde

en: Defaults
sv: Förvalt

en: Collapsed
sv: Hopfällt

en: Logout
sv: Logga ut

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Created date
sv: Skapad datum

en: Updated date
sv: Uppdaterad datum

en: Default language
sv: Förvalt språk

en: Size of textfield
sv: Storlek på textfält

en: Authoring information
sv: Författarinformation

en: Leave blank for %anonymous.
sv: Lämna detta tomt för %anonymous.

en: Attachments
sv: Bilagor

en: File attachments
sv: Bifogade filer

en: Other queries
sv: Andra frågor

en: Link to node
sv: Länka till nod

en: File Upload
sv: Filuppladdning

en: Timer
sv: Tidur

en: Change
sv: Ändra

en: in
sv: i

en: Edit term
sv: Redigera term

en: Token
sv: Ersättningstecken

en: Time format
sv: Tidsformat

en: Week of @date
sv: Vecka för @date

en: Calendar iCal
sv: Kalender iCal

en: Feeds
sv: Innehållsflöden

en: Clear
sv: Rensa

en: Node title
sv: Titel för nod

en: Full text
sv: Hela texten

en: Feed settings
sv: Inställningar för flöde

en: Source
sv: Källa

en: Date/Time
sv: Datum/Tid

en: Undo
sv: Ångra

en: Select all rows in this table
sv: Markera alla rader i tabellen

en: Deselect all rows in this table
sv: Avmarkera alla rader i tabellen

en: Search results
sv: Sökresultat

en: Your search yielded no results
sv: Din sökning gav inget resultat

en: Please enter some keywords.
sv: Var vänlig ange några nyckelord.

en: Token actions
sv: Åtgärder för Token

en: Replacement value
sv: Ersättningsvärde

en: tokens
sv: ersättningstecken

en: unlimited
sv: obegränsad

en: Replacement patterns
sv: Ersättningsmönster

en: Deleted
sv: Borttaget

en: User's name
sv: Användarens namn

en: User's unfiltered name. WARNING - raw user input.
sv: Ofiltrerad version av användarens namn. VARNING - obearbetad inmatning från användare.

en: User's ID
sv: Användarens ID

en: User's email address
sv: Användarens e-postadress

en: User's registration date
sv: Användarens registreringsdatum

en: Days since the user registered
sv: Dagar sedan användaren registrerade sig

en: User's last login date
sv: Datum då användaren senast loggade in

en: Days since the user's last login
sv: Dagar sedan användaren senast loggade in

en: The current date in the user's timezone
sv: Aktuellt datum enligt användarens tidszon

en: The URL of the user's profile page.
sv: URL till användarens profilsida

en: The URL the user's account editing page.
sv: URL till sidan för att redigera användarens konto

en: Features
sv: Funktioner

en: Replace
sv: Ersätt

en: Allowed values list
sv: Lista med tillåtna värden

en: Publishing options
sv: Publiceringsalternativ

en: Create new revision
sv: Skapa ny version

en: First
sv: Första

en: Limit
sv: Begränsning

en: Query
sv: Databasfråga

en: Font size
sv: Teckenstorlek

en: Configure block
sv: Konfigurera block

en: Site's time zone
sv: Webbplatsens tidszon

en: Date's time zone
sv: Datumets tidszon

en: No time zone conversion
sv: Ingen tidszonskonvertering

en: timezone
sv: tidszon

en: Hour
sv: Timma

en: Minute
sv: Minut

en: Second
sv: Sekund

en: Select List
sv: Rullgardinsmeny

en: Years back and forward must be in the format -9:+9.
sv: År bakåt och framåt måste vara angivna i formatet -9:+9.

en: Set the order and format for the date parts in the input form. The format will be adapted to remove values not in the granularity for this field.
sv: Bestäm ordning och format för datumets delar i inmatningsformuläret. Formatet kommer att omarbetas så att värden som inte stämmer överens med noggrannheten för detta fält tas bort.

en: Years back and forward
sv: År bakåt och framåt

en: Increment the minute and second fields by this amount.
sv: Öka minut och sekund-fälten med detta värde.

en: Input Type
sv: Inmatningstyp

en: Select list
sv: Rullgardinsmeny

en: Text field
sv: Textfält

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
sv: Datum utan noggrannhet för timmar får inte använda någon hantering av tidszoner.

en: To Date
sv: Slutdatum

en: Display a matching second date field as a 'To date'. If marked 'Optional' field will be presented but not required. If marked 'Required' the 'To date' will be required if the 'From date' is required or filled in.
sv: Visa ett matchande andra datumfält som ett "Slutdatum". Om det markeras som "Valfritt" kommer det att visas men ej krävas. Om det markeras som "Obligatoriskt" kommer "Startdatum" att krävas om "Slutdatum" krävs eller fylls i.

en: Granularity
sv: Noggrannhet

en: Set the date elements to be stored (at least a year is required).
sv: Ange datumelementet som skall sparas (åtminstone ett årtal krävs).

en: Default Display
sv: Standardvisning

en: Time zone handling
sv: Hantering av tidszon

en: Select the timezone handling method to be used for this date field.
sv: Välj den typ av tidszonshantering som skall användas för detta datumfält.

en: Long
sv: Långt

en: Short
sv: Kort

en: To date
sv: Slutdatum

en: From date
sv: Startdatum

en: ongoing
sv: pågående

en: There are no date fields in this database to import the data into. Please add a date field to the desired node types and be sure to indicate it uses both a "from" and a "to" date.
sv: Det finns inga datumfält i denna databas att importera till. Lägg till datumfält till önskad nodtyp och säkerställ att den använder både ett "från" och ett "till" datum.

en: Target type
sv: Måltyp

en: Source type
sv: Källtyp

en: body
sv: brödtext

en: Date field
sv: Datumfält

en: The field which will contain the source dates in target content type.
sv: Fältet som innehåller källdatum i innehållstypen som utgör målet.

en: The text or body field which will contain the source description in the target content type.
sv: Text- eller brödtextfältet som innehåller källbeskrivningen i innehållstypen som utgör målet.

en: Url field
sv: URL-fält

en: The text or link field which will contain the source url in the target content type.
sv: Text eller länkfält som innehåller käll-URL:en i innehållstypen som utgör målet.

en: Location field
sv: Platsfält

en: The text field which will contain the source location text in the target content type.
sv: Textfältet som innehåller källtext för plats i innehållstypen som utgör målet.

en: Uid field
sv: Fält för UID

en: The text field which will contain the source uid in the target content type.
sv: Textfältet som innehåller UID-källa i innehållstypen som utgör målet.

en: Select the categories that should be used for the imported nodes.
sv: Välj de kategorier som skall användas för importerade noder.

en: !type Fields
sv: !type fält

en: There is no event table in this database. No event import options are available.
sv: Det finns ingen event tabell i denna databas. Inga importval av händelser är tillgängliga.

en: There are no event nodes in this database. No event import options are available.
sv: Det finns inga noder av typen event i databasen. Inga importval av händelser är tillgängliga.

en: Delete original event?
sv: Ta bort den ursprungliga händelsen?

en: Should the original entry be deleted once it has been copied to the new content type? If so, be sure to back up your database first.
sv: Ska det ursprungliga inlägget tas bort när det kopierats till den nya innehållstypen? Om så är fallet, tänk på att säkerhetskopiera din databas först.

en: The maximum number of nodes to convert in this pass.
sv: Det största antalet noder att konvertera i denna omgång.

en: Starting nid
sv: Begynnande ID

en: Convert nodes with nids greater than or equal to this number.
sv: Konvertera noder med NID som är större eller lika med detta nummer.

en: No events have been converted.
sv: Inga händelser har konverterats.

en: Moderated
sv: Modererad

en: Alignment
sv: Placering

en: Randomize
sv: Slumpa

en: Link label
sv: Länkens etikett

en: AND
sv: OCH

en: Fixed
sv: Fast

en: Revert
sv: Återställ

en: Greater than
sv: Större än

en: Replacement patterns for @name
sv: Ersättningsmönster för @name

en: PHP code
sv: PHP-kod

en: Open in new window
sv: Öppna i ett nytt fönster

en: Display fields
sv: Visa fält

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Date formats
sv: Datumformat

en: or
sv: eller

en: Poll settings
sv: Inställningar för undersökningar

en: Convert
sv: Konvertera

en: Delete term
sv: Radera term

en: Parent term
sv: Ovanliggande term

en: Style
sv: Stil

en: Superscript
sv: Upphöjd

en: The diff module overwrites the normal revisions view. The revisions table is enhanced with a possibility to view the difference between two node revisions. Users with the %view_revisions permission will also be able to view the changes between any two selected revisions. You may disable this for individual content types on the content type configuration page. This module also provides a nifty %preview_changes button while editing a post.
sv: Modulen Diff ersätter den normala vyn för versioner. Tabellen "revisions" är utökad med en möjlighet att visa skillnaden mellan två versioner av noder. Användare med behörigheten %view_revisions kommer också att kunna se skillnaderna mellan två valda versioner. Du kan avaktivera denna för enskilda typer av innehåll på innehållstypens konfigurationssida. Denna modul tillhandahåller också en smidig knapp %preview_changes medan du redigerar ett inlägg.

en: view revisions
sv: visa versioner

en: Revisions for %title
sv: Versioner för %title

en: !date by !username
sv: !date av !username

en: revert
sv: återställ

en: Show diff
sv: Visa skillnad

en: Revision
sv: Version

en: current revision
sv: nuvarande version

en: Select different revisions to compare.
sv: Välj olika versioner att jämföra.

en: next diff >
sv: nästa skillnad >

en: < previous diff
sv: < föregående skillnad

en: Current revision:
sv: Nuvarande version:

en: Revision of !new_date:
sv: Version för !new_date:

en: Changes to %name
sv: Ändringar för %name

en: No visible changes
sv: Inga synliga förändringar

en: Show %preview_changes button on node edit form
sv: Visa knappen %preview_changes på redigeringsformulär för nod

en: Diff
sv: Skillnad

en: Show difference between node revisions.
sv: Visa skillnad mellan nodversioner.

en: Missing
sv: Saknas

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: Your settings have been saved.
sv: Dina inställningar har sparats.

en: Last modified
sv: Senast ändrad

en: vocabularies and terms
sv: vokabulär och termer

en: Reversed
sv: Omvänd

en: Changed
sv: Ändrad

en: Reverse
sv: Omvänd

en: Thousands separator
sv: Avskiljare för tusental

en: Line %lineno
sv: Rad %lineno

en: User name
sv: Användarnamn

en: %type settings
sv: Inställningar för %type

en: Not published
sv: Inte publicerad

en: Menu settings
sv: Inställningar för meny

en: edit
sv: redigera

en: Unformatted
sv: Oformaterad

en: Path to the "convert" binary
sv: Sökväg till "convert"-binärerna.

en: Formats
sv: Format

en: RSS Feed
sv: RSS-flöde

en: New comments
sv: Nya kommentarer

en: New
sv: Ny

en: Relationships
sv: Relationer

en: Relationship
sv: Relationer

en: relationships
sv: relationer

en: Sort criteria
sv: Sorteringskriterier

en: <Hidden>
sv: <Dolda>

en: The primary identifier for a node.
sv: Den primära identifieraren för en nod.

en: Parent menu item
sv: Överliggande menyval

en: Translations
sv: Översättningar

en: Video width
sv: Bredd på video

en: Video height
sv: Höjd på video

en: JPEG quality
sv: Kvalitet för JPEG

en: Audio sample rate
sv: Samplingsfrekvens för ljud

en: Audio bitrate
sv: Bitfrekvens för ljud

en: Loading...
sv: Laddar...

en: Comment settings
sv: Inställningar för kommentarer

en: Related content
sv: Relaterat innehåll

en: Sticky
sv: Klistrad

en: Content Type
sv: Innehållstyp

en: Read only
sv: Endast läsa

en: TRUE
sv: SANT

en: FALSE
sv: FALSKT

en: users
sv: användare

en: Processing
sv: Bearbetar

en: disable
sv: inaktivera

en: Output format
sv: Utmatningsformat

en: Path to file
sv: Sökväg till fil

en: Storage
sv: Lagring

en: File upload error. Could not move uploaded file.
sv: Uppladdningsfel. Kunde inte flytta den uppladdade filen.

en: Action to take
sv: Åtgärd att utföra

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: Timezone
sv: Tidszon

en: Comment title
sv: Kommentarens titel

en: Enable custom alternate text
sv: Aktivera anpassad alternativ text

en: Enable custom title text
sv: Aktivera anpassad titeltext

en: Apply
sv: Verkställ

en: Select
sv: Välj

en: Show blocks
sv: Visa block

en: You must select a node.
sv: Du måste välja en nod.

en: Enter the terms you wish to search for.
sv: Ange de termer du vill söka efter.

en: Bold
sv: Fet

en: Copy
sv: Kopiera

en: No content types available.
sv: Inga innehållstyper tillgängliga.

en: PHP Code
sv: PHP-kod

en: CSV import
sv: Importera CSV

en: Simple
sv: Enkel

en: Relationship type
sv: Typ av släktskap

en:  content
sv:  innehåll

en: Translation
sv: Översättning

en: Translation status
sv: Status för översättning

en: Menus
sv: Menyer

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
sv: En kommaseparerad lista med termer som beskriver detta innehåll. Exempelvis: skoj, hoppa fallskärm, "ett, två, tre".

en: A valid date is required for %title.
sv: Ett giltig datum krävs för %title.

en: Date API requirements
sv: Systemkrav för modulen Date API

en: A Date API that can be used by other modules.
sv: Ett API för datumhantering som kan användas av andra moduler.

en: The Strtotime default value is invalid.
sv: Standardvärdet för strtotime är ogiltigt.

en: The Strtotime default value for the To Date is invalid.
sv: Standardvärdet för "Slutdatum" är ogiltigt.

en: Relative
sv: Relativt

en: A default value to use for this field. If you select 'Relative', add details below.
sv: Ett standardvärde att använda för detta fält. Om du väljer 'Relativt', fyll i detaljer nedan.

en: Customize Default Value
sv: Anpassa standardvärde

en: Custom value for From date
sv: Anpassat värde för "Startdatum"

en: Default value for To date
sv: Standardvärde för "Slutdatum"

en: Same as From date
sv: Samma som "Startdatum"

en: Custom value for To date
sv: Anpassat värde för "Slutdatum"

en: Number of years to go back and forward in the year selection list, default is -3:+3.
sv: Antal år att gå bakåt och framåt i rullgardinsmenyn för år. Standardvärdet är -3:+3.

en: Customize Date Parts
sv: Anpassa datumdelar

en: Above
sv: Ovanför

en: Within
sv: Inom

en: Position of date part labels
sv: Position av etiketter för datumets delar

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day'. 'Above' will display them as titles above each date part. 'Within' will insert the label as the first option in the select list and in blank textfields. 'None' will not label any of the date parts. The exact text in the label is controlled by themes like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month'.
sv: Positionen av etiketter för datumets delar, som "År", "Månad", eller "Dag". "Ovanför" kommer att visa dem som titlar ovanför varje del i datumet. "Inom" kommer att lägga in etiketten som  första val i rullgardinsmenyn och i tomma textfält. "Ingen" kommer inte att etikettera någon av datumets delar. Den exakta texten i etiketterna styrs av temat som "date_part_label_year" och "date_part_label_month".

en: Number of values
sv: Antal värden

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
sv: Varning! Att ändra den här inställningen efter att data har skapats kan leda till förlust av data!

en: User's time zone
sv: Användarens tidszon

en: Empty 'To date' values will use the 'From date' values.
sv: Ej angivna värden för "Slutdatum" kommer anta angivna värden för "Startdatum".

en: The UNTIL value is required for repeating dates.
sv: UNTIL-värdet är obligatoriskt för upprepande datum.

en: The raw date value.
sv: Oformaterat datumvärde.

en: The formatted date.
sv: Formaterat datum.

en: The raw date timestamp.
sv: Den obearbetade tidsstämpeln.

en: Date year (four digit)
sv: Datum år (fyra tecken)

en: Date year (two digit)
sv: Datum år (två tecken)

en: Date month (full word)
sv: Datum månad (fullständigt namn)

en: Date month (abbreviated)
sv: Datum månad (förkortning)

en: Date month (two digit, zero padded)
sv: Datum månad (två tecken, inledande nolla)

en: Date month (one or two digit)
sv: Datum månad (ett eller två tecken)

en: Date week (two digit)
sv: Datum vecka (två tecken)

en: Date day (full word)
sv: Datum dag (fullständigt namn)

en: Date day (abbreviation)
sv: Datum dag (förkortning)

en: Date day (two digit, zero-padded)
sv: Datum dag (två tecken, inledande nolla)

en: Date day (one or two digit)
sv: Datum dag (ett eller två tecken)

en: If the field has a to-date defined, the same tokens exist in the form: [to-????], where ???? is the normal token.
sv: Om fältet har ett slutdatum angivet, kommer samma ersättningstecken existera på formen [to-????], där ???? är det vanliga ersättningstecknet.

en: @min and @max
sv: @min och @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
sv: Spara ett datum i databasen som ISO-datum, rekommenderat för historiska eller partiella datum.

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to suppport legacy data.
sv: Lagra ett datum i databasen som en tidsstämpel, föråldrat format för att stödja äldre data.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
sv: Lagra ett datum i databasen som ett tidsdatumfält, rekommenderas för komplett datum och tider som kan behöva konvertering av tidszon.

en: !time from now
sv: !time från nu

en: Defines CCK date/time fields and widgets.
sv: Definierar CCK-fält och gränssnittskomponenter av typen datum/tid.

en: Emulate PHP 5.2 date functions in PHP 4.x, PHP 5.0, and PHP 5.1. Required when using the Date API with PHP versions less than PHP 5.2.
sv: Emulerar datumfunktioner av typen PHP 5.2 i PHP 4.x, PHP 5.0 och PHP 5.1. Krävs när du använder Date API med versioner av PHP lägre än PHP 5.2.

en: Previous field
sv: Föregående fält

en: Next field
sv: Nästa fält

en: Increment
sv: Öka

en: Decrement
sv: Minska

en: Date Popup requirements
sv: Krav för Date Popup

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
sv: Aktiverar JQuery popupkalender och gränssnittskomponenter för tidsinlägg för att välja datum och tid.

en: Choose a frequency and period to repeat this date. If nothing is selected, the date will not repeat.
sv: Välj en frekvens och en period då detta datum upprepas. Datumet kommer inte upprepas om inget väljs.

en: Until
sv: Till

en: Date to stop repeating this item.
sv: Datum då detta objekt upphör att repeteras.

en: -- Any
sv: -- Alla

en: Day of Month
sv: Dag i månad

en: Day of Week
sv: Dag i vecka

en: Except
sv: Förutom

en: Dates to omit from the list of repeating dates.
sv: Datum att åsidosätta från listan av upprepade datum.

en: -- Frequency
sv: -- Frekvens

en: Every @number
sv: Varje @number

en: Third
sv: Tredje

en: Fourth
sv: Fjärde

en: Fifth
sv: Femte

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
sv: Ett Date Repeat API för att räkna ut upprepande datum och tider från iCalregler.

en: The Date Timezone module requires you to !link.
sv: Modulen Date Timezone kräver att du !link.

en: set the site timezone name
sv: ange namnet för webbplatsens tidszon

en: Default time zone
sv: Förvald tidszon

en: Select the default site time zone. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time.
sv: Välj den förvalda tidszonen. Finns den inte med i listan så väljer du tidszonen som är närmast din plats som har samma regler för sommar- och vintertid.

en: The !link may not be correct.
sv: !link kanske inte är korrekt.

en: site timezone name
sv: namn för webbplatsens tidszon

en: Date Timezone requirements
sv: Krav för Date Timezone

en: Date Timezone
sv: Tidszon för datum

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
sv: Modulen Content, en obligatorisk komponent till Content Construction Kit (CCK), gör det möjligt för administratörer att associera anpassade fält med innehållstyper. I Drupal används innehållstyper för att definiera ett inläggs karaktäristik, såsom titel och beskrivning för fälten som visas på dess sidor för att lägga till redigera. Genom att använda modulen Content (och de andra hjälpmodulerna inkluderade i CCK), kan egna fält utöver standardfälten "Titel" och "Brödtext" läggas till. Funktionerna för CCK är tillgängliga genom flikarna på sidan<a href="@content-types">admininistrera innehållstyper</a>. (Se sidan <a href="@node-help">hjälp för modulen Nod</a> för mer information om innehållstyper.)

en: When adding a custom field to a content type, you determine its type (whether it will contain text, numbers, or references to other objects) and how it will be displayed (either as a text field or area, a select box, checkbox, radio button, or autocompleting field). A field may have multiple values (i.e., a "person" may have multiple e-mail addresses) or a single value (i.e., an "employee" has a single employee identification number). As you add and edit fields, CCK automatically adjusts the structure of the database as necessary. CCK also provides a number of other features, including intelligent caching for your custom data, an import and export facility for content type definitions, and integration with other contributed modules.
sv: När du lägger till ett anpassat fält till en innehållstyp, bestämmer du dess typ (om det ska innehålla text, nummer eller referera till andra objekt) och hur det ska visas (antingen som ett textfält, textområde, listval, kryssruta, radioknapp eller automatiskt kompletterande fält). Ett fält kan ha flera värden (till exempel kan en "person" ha flera e-postadresser) eller ett värda (till exempel kan en "anställd" ha ett anställnings-ID). När du lägger till och redigerar fält kommer CCK automatiskt att justera databasens struktur. CCK möjliggör även ett antal andra funktioner, såsom intelligent cachning för dina anpassade data, import och export av definitioner av innehållstyper samt integration med andra tilläggsmoduler.

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
sv: Anpassade fälttyper är tillgängliga genom ett antal valfria moduler som är inkluderade med CCK (varje modul tillhandahåller en egen typ). Sidan <a href="@modules">moduler</a> låter dig aktivera eller inaktivera komponenter för CCK. En standardinstallation av CCK inkluderar:

en: <em>number</em>, which adds numeric field types, in integer, decimal or floating point form. You may define a set of allowed inputs, or specify an allowable range of values. A variety of common formats for displaying numeric data are available.
sv: <em>tal</em>, som lägger till numeriska fälttyper som heltal, decimaltal eller flyttal. Du kan definiera en uppsättning av tillåtna värden eller specificera en tillåten spännvidd av värden. Ett antal vanliga format för att visa numerisk data finns tillgängliga.

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
sv: <em>text</em>, som lägger till typer av sorten textfält. Ett textfält kan innehålla enbart ren text, eller använda Drupals inmatningsformat för att säkert hantera formaterad text. Textfält kan vara antingen en rad (textfält), flera rader (textområde), eller för större kontroll av det som matas in, ett listval, kryssruta eller envalsknappar. Om så önskas kan CCK validera den inmatade datan enligt en uppsättning tillåtna värden.

en: <em>nodereference</em>, which creates custom references between Drupal nodes. By adding a <em>nodereference</em> field and two different content types, for instance, you can easily create complex parent/child relationships between data (multiple "employee" nodes may contain a <em>nodereference</em> field linking to an "employer" node).
sv: <em>nodreferens</em>, som skapar hänvisningar mellan noder i Drupal. Genom att lägga till en fält av typen <em>nodreferens</em> och två olika innehållstyper, till exempel, kan du enkelt skapa komplexa ovan- eller underliggande relationer mellan data (flera noder med "anställda" kan innehålla ett fält av typen <em>nodreferens</em> som länkar till en nod för "arbetsgivare").

en: <em>userreference</em>, which creates custom references to your sites' user accounts. By adding a <em>userreference</em> field, you can create complex relationships between your site's users and posts. To track user involvement in a post beyond Drupal's standard <em>Authored by</em> field, for instance, add a <em>userreference</em> field named "Edited by" to a content type to store a link to an editor's user account page.
sv: <em>hänvisning av användare</em>, som skapar anpassade hänvisningar till användarkonton på din webbplats. Genom att lägga till ett fält av typen <em>användarreferens</em> kan du skapa komplexa relationer mellan din webbplats användare och inlägg. Till exempel: för att spåra användares inblandning i ett inlägg utöver Drupals standardfält <em>Författad av</em>, lägg till ett fält av typen <em>användarreferens</em> med namnet "Redigerad av" till en innehållstyp för att lagra en länk till en redigerares användarsida.

en: <em>fieldgroup</em>, which creates collapsible fieldsets to hold a group of related fields. A fieldset may either be open or closed by default. The order of your fieldsets, and the order of fields within a fieldset, is managed via a drag-and-drop interface provided by content module.
sv: <em>fältgrupp</em>, som skapar hopfällbara fältgrupp för att innehålla en grupp av relaterade fält. En fältgrupp kan antingen vara öppen eller hopfälld som standard. Sorteringen av fältgrupper, och sorteringen av fält inom en fältgrupp, hanteras genom ett drag-och-släpp-gränssnitt via modulen Content.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
sv: För mer information, <a href="@handbook-cck">läs onlinehandboken för CCK</a> eller besök <a href="@project-cck">CCK:s projektsida</a>.

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
sv: Ändra inställningarna för hur den här innehållstypens fält och fältetiketter skall visas i sammanfattnings- och fullsidesläge.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
sv: Ändra inställningarna för hur den här innehållstypens fält skall visas i följande sammanhang.

en: Add another item
sv: Lägg till ytterligare alternativ

en: Full node
sv: Fullständig nod

en: Search Index
sv: Sökindex

en: Search Result
sv: Sökresultat

en: Updating field type %type with module %module.
sv: Uppdaterar fälttypen %type med modulen %module.

en: Updating widget type %type with module %module.
sv: Uppdaterar gränssnittskomponenten %type med modulen %module.

en: Manage fields
sv: Hantera fält

en: Remove field
sv: Ta bort fält

en: Allows administrators to define new content types.
sv: Tillåter administratörer att definiera nya innehållstyper.

en: Advanced usage only: PHP code that returns a keyed array of allowed values. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the array returned by this code will override the allowed values list above.
sv: Enbart avancerat användande: PHP-kod som skall returnera en spärrad lista av tillåtna värden. Skall inte inkludera avgränsarna &lt;?php ?&gt;. Om detta fält är ifyllt kommer listan som returneras av denna kod att åsidosätta det tillåtna värdet i listan ovan.

en: Trimmed
sv: Nedkortad

en: Used in
sv: Används i

en: No fields have been defined for any content type yet.
sv: Inga fält har definierats för någon innehållstyp ännu.

en: no styling
sv: ingen stil

en: simple
sv: enkel

en: fieldset
sv: fältgrupp

en: fieldset - collapsible
sv: fältgrupp - hopfällbar

en: fieldset - collapsed
sv: fältgrupp - hopfälld

en: Added field %label.
sv: Lade till fält %label.

en: There was a problem adding field %label.
sv: Det uppstod ett problem med att lägga till fältet %label.

en: There was a problem creating field %label.
sv: Det uppstod ett problem med att skapa fältet %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
sv: Är du säker på att du vill ta bort fältet %field?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
sv: Om du har något innehåll kvar i detta fält kommer det att förloras. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Removed field %field from %type.
sv: Tog bort fältet %field från %type.

en: There was a problem deleting %field from %type.
sv: Det uppstod ett problem vid borttagningen av %field från %type.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
sv: Dessa inställningar gäller enbart för fältet %field så som det förekommer i innehållstypen %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
sv: Dessa inställningar gäller för fältet %field i varje innehållstyp som det förekommer i.

en: Save field settings
sv: Spara fältinställningar

en: The default value PHP code returned an incorrect value.<br/>Expected format: <pre>!sample</pre> Returned value: @value
sv: PHP-kodens förvalda värde returnerade ett felaktigt värde.<br />Förväntat format: <pre>!sample</pre> Returnerat värde: @value

en: The default value is invalid.
sv: Det förvalda värdet är inte giltigt.

en: Saved field %label.
sv: Sparade fält %label.

en: The update has encountered an error.
sv: Uppdateringen stötte på ett fel.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
sv: Databasen har ändrats och data har flyttats eller raderats.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
sv: Ett fel inträffade och ändringen av databasen slutfördes inte.

en: Processing %title
sv: Bearbetar %title

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
sv[0]: 1 inlägg behandlades utan problem:
sv[1]: @count inlägg behandlades utan problem:

en: Content fields table %old_name has been renamed to %new_name and field instances have been updated.
sv: Tabellen för innehållsfält %old_name har döpts om till %new_name och förekomster av fältet har uppdaterats.

en: The content fields table %name has been deleted.
sv: Tabellen för innehållsfält %name har raderats.

en: Referenced node ID
sv: ID för hänvisad nod

en: Referenced node title
sv: Titel för hänvisad nod

en: Raw number value
sv: Obearbetat siffervärde

en: Formatted number value
sv: Formaterat nummervärde

en: Raw, unfiltered text
sv: Obearbetad, ofiltrerad text

en: Formatted and filtered text
sv: Formatterad och filtrerad text

en: Referenced user ID
sv: ID för hänvisad användare

en: Referenced user name
sv: Användarnamn för hänvisad användare

en: Formatted HTML link to referenced user
sv: Formatterad HTML-länk till hänvisad användare

en: Group multiple values
sv: Gruppera multipla värden

en: Select the content type to export.
sv: Välj innehållstyp att exportera.

en: Export data
sv: Exportera data

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
sv: Kopiera den exporterade texten och klistra in den till en annan innehållstyp genom att använda funktionen för import.

en: This form will import field definitions exported from another content type or another database.<br/>Note that fields cannot be duplicated within the same content type, so imported fields will be added only if they do not already exist in the selected type.
sv: Detta formulär kommer att importera definitioner på fält exporterade från annan innehållstyp eller annan databas.<br />Observera att fält inte kan dupliceras inom samma innehållstyp, så importerade fält kommer enbart att läggas till om de inte redan existerar i den valda typen.

en: <Create>
sv: <Skapa>

en: Select the content type to import these fields into.<br/>Select &lt;Create&gt; to create a new content type to contain the fields.
sv: Välj innehållstyp att importera dessa fält till.<br />Välj &lt;Skapa&gt; för att skapa en ny innehållstyp som skall innehålla fälten.

en: Import data
sv: Importera data

en: Paste the text created by a content export into this field.
sv: Klistra in texten skapad av en export av innehåll till detta fält.

en: The import data is not valid import text.
sv: Det importerade datat är inte giltig text för import.

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
sv: Följande moduler måste aktiveras för att denna import skall fungera: %modules.

en: The content type %type already exists in this database.
sv: Innehållstypen %type finns redan i databasen.

en: Exiting. No import performed.
sv: Avslutar. Ingen import genomförd.

en: An error has occurred adding the content type %type.<br/>Please check the errors displayed for more details.
sv: Ett fel inträffade när innehållstypen %type lades till.<br />Var vänlig se de visade felmeddelandena för mer detaljer.

en: The imported field %field_label (%field_name) was not added to %type because that field already exists in %type.
sv: Det importerade fältet %field_label (%field_name) lades inte till %type eftersom det fältet redan existerar i %type.

en: The field %field_label (%field_name) was added to the content type %type.
sv: Fältet %field_label (%field_name) lades till innehållstypen %type.

en: An error occurred when exporting the 'display settings' data for the field %field_name.<br/>The db error is: '%db_err'.
sv: Ett fel inträffade för exporten av 'inställningar för visning' för fältet %field_name.<br />Databasfelet är: '%db_err'.

en: Content Copy
sv: Kopiera innehåll

en: Enables ability to import/export field definitions.
sv: Aktiverar möjligheten att importera/exportera definitioner av fält.

en: view
sv: visa

en: Please <a href="!url">configure your field permissions</a> immediately. All fields are inaccessible by default.
sv: Var vänlig <a href="!url">konfigurera dina behörigheter för fält</a> omedelbart. Alla fält är som standard ej tillgängliga.

en: Content Permissions
sv: Behörigheter för innehåll

en: Set field-level permissions for CCK fields.
sv: Ange behörigheter per fältnivå för fält av typen CCK.

en: These settings apply to the group in the node editing form.
sv: Dessa inställningar gäller för gruppen i redigeringsformuläret för noden.

en: always open
sv: alltid utfälld

en: collapsible
sv: hopfällbar

en: collapsed
sv: hopfälld

en: Instructions to present to the user on the editing form.
sv: Instruktioner att visa för användaren på redigeringsformuläret.

en: These settings apply to the group on node display.
sv: Dessa inställningar gäller för gruppen vid visning av noden.

en: A description of the group.
sv: En beskrivning av gruppen.

en: Are you sure you want to remove the group %label?
sv: Är du säker på att du vill ta bort gruppen %label?

en: The group %group_name has been removed.
sv: Gruppen %group_name har tagits bort.

en: Fieldgroup
sv: Fältgrupp

en: Node reference
sv: Nodreferens

en: Store the ID of a related node as an integer value.
sv: Lagra ID för en relaterad nod som ett heltalsvärde.

en: Content types that can be referenced
sv: Innehållstyper som kan refereras

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
sv: Avancerat - Noder som kan hänvisas (Vyer)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
sv: Ange en kommaseparerad lista av argument att skicka till vyn.

en: Title (link)
sv: Titel (länk)

en: Title (no link)
sv: Titel (ingen länk)

en: Autocomplete text field
sv: Automatiskt kompletterande textfält

en: Nodereference autocomplete
sv: Automatiskt kompletterande nodreferens

en: Node Reference
sv: Nodreferens

en: Defines a field type for referencing one node from another.
sv: Definierar en fälttyp för att hänvisa en nod till en annan.

en: Store a number in the database as an integer.
sv: Lagra ett tal i databasen som ett heltal.

en: Decimal
sv: Decimaltal

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
sv: Lagra ett tal i databasen som ett bestämt format för decimaltal.

en: Float
sv: Flyttal

en: Store a number in the database in a floating point format.
sv: Lagra ett tal i databasen som ett flytande format för tal.

en: Minimum
sv: Lägsta

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
sv: Det totala antalet siffror att lagra i databasen, inklusive de till höger om decimalen.

en: The number of digits to the right of the decimal.
sv: Antalet siffror till höger om decimalen.

en: Decimal marker
sv: Decimaltecken

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
sv: Tecken användare kommer att mata in för att markera decimalpunkten i formulär.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
sv: Ange en sträng som skall sättas in före värdet, såsom $ eller €. Utelämna för tomt värde. Separera enstaka och flerfaldiga värden med ett stående streck (krona|kronor).

en: Define a string that should suffixed to the value, like m², m/s², kb/s. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
sv: Ange en sträng som skall sättas in efter värdet, såsom m², m/s², kb/s. Utelämna för tomt värde. Separera enstaka och flervärdiga värden med ett stående streck (krona|kronor).

en: Allowed values
sv: Tillåtna värden

en: "Minimum" must be a number.
sv: "Lägsta" måste vara ett tal.

en: "Maximum" must be a number.
sv: "Största" måste vara ett tal.

en: unformatted
sv: oformaterad

en: Defines numeric field types.
sv: Definierar numeriska fälttyper.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
sv: För en gränssnittskomponent med "ensam kryssruta för av/på", ange värdet för "av" först, sedan värdet för "på" i <strong>Tillåtna värden</strong>. Observera att kryssrutan kommer att namnges efter etiketten på värdet för "på".

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the multiple values option is selected for this field, otherwise radios will be displayed.
sv: Gränssnittskomponenten för "kryssrutor/envalsknappar" kommer att visa kryssrutor om flera alternativet flera värden är valt för detta vält, annars kommer radioknappar att visas.

en: Check boxes/radio buttons
sv: Kryssrutor/envalsknappar

en: Single on/off checkbox
sv: Ensam kryssruta för av/på

en: Option Widgets
sv: Alternativ för gränssnittskomponent

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
sv: Anger widgets för listvals-, kryssrute- och envalsknappar för text och numeriska fält.

en: Store text in the database.
sv: Lagra text i databasen.

en: Text area (multiple rows)
sv: Textområde (flera rader)

en: Defines simple text field types.
sv: Definierar enkla typer av textfält.

en: User reference
sv: Användarreferens

en: Store the ID of a related user as an integer value.
sv: Lagra ID för en relaterad användare som ett heltaltvärde.

en: User roles that can be referenced
sv: Användarroller som kan refereras

en: User status that can be referenced
sv: Användarstatus som kan refereras

en: Reverse link
sv: Omvänd länk

en: If selected, a reverse link back to the referencing node will displayed on the referenced user record.
sv: Om vald, visas en omvänd länk tillbaka till den refererande noden på den refererade användarens konto.

en: Userreference autocomplete
sv: Autokompletterande användarreferens

en: User Reference
sv: Användarreferens

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
sv: Anger en fälttyp som refererar en användare från en nod.

en: Form
sv: Formulär

en: Permission
sv: Behörighet

en: Grid
sv: Rutnät

en: Redo
sv: Upprepa

en: Italic
sv: Kursiv

en: Editor
sv: Redigerare

en: Hide
sv: Dölj

en: Read/Write
sv: Läsa/Skriva

en: Global
sv: Globalt

en: arguments
sv: argument

en: X offset
sv: Vertikal kompensation

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>left</em>, <em>center</em>, or <em>right</em>.
sv: Ange en motvikt i pixlar eller använd nyckelord: <em>left</em>, <em>center</em>, eller <em>right</em>.

en: Y offset
sv: Horisontell kompensation

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>top</em>, <em>center</em>, or <em>bottom</em>.
sv: Ange en motvikt i pixlar eller använd ett nyckelord: <em>top</em>, <em>center</em>, eller <em>bottom</em>.

en: file system
sv: filsystem

en: Source code
sv: Källkod

en: Profiles
sv: Profiler

en: Subscript
sv: Nedsänkt

en: Indent
sv: Indentera

en: Outdent
sv: Minska indrag

en: Unlink
sv: Ta bort länk

en: Thread
sv: Tråd

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
sv: Du måste ha med minst ett positivt sökord med @count bokstäver eller mer.

en: Distinct
sv: Distinkt

en: ImageMagick is a standalone program used to manipulate images. To use it, it must be installed on your server and you need to know where it is located. If you are unsure of the exact path consult your ISP or server administrator.
sv: ImageMagick är ett självständigt program som används för bildmanipulation. För att använda det, måste det vara installerat på din server och du behöver veta vart det är placerat. Om du är osäker på den exakta placeringen kan du kontakta din internetleverantör eller serveradministratör.

en: Specify the complete path to the ImageMagic <kbd>convert</kbd> binary. For example: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> or <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>
sv: Ange den kompletta sökvägen till ImageMagick <kbd>convert</kbd>-binärerna. Exempel: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> eller <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>

en: Display debugging information
sv: Visa felsökningsinformation.

en: ImageMagick command: @command
sv: Kommandon från ImageMagick: @command

en: ImageMagick output: @output
sv: Utmatning från ImageMagick: @output

en: ImageMagick reported an error: %error
sv: ImageMagick rapporterade ett fel: %error

en: <None>
sv: <Ingen>

en: Unavailable
sv: Ej tillgänglig

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
sv: Det automatiskt genererade aliaset %original_alias hamnade i konflikt med ett existerande alias. Alias ändrades till %alias.

en: Ignoring alias %dst due to existing path conflict.
sv: Ignorerar alias %dst på grund av sökvägskonflikt.

en: Ignoring alias %dst because it is the same as the internal path.
sv: Ignorerar alias %dst då det är detsamma som den interna sökvägen.

en: Created new alias %dst for %src, replacing %old_alias. %old_alias now redirects to %dst
sv: Skapade nytt alias %dst för %src, som ersätter %old_alias. %old_alias vidarebefordrar nu till %dst.

en: Created new alias %dst for %src, replacing %old_alias
sv: Skapade nytt alias %dst för %src, som ersätter %old_alias

en: It appears that you have installed Pathauto, which depends on token, but token is either not installed or not installed properly.
sv: Det ser ut som att du har installerat Pathauto, som är beroende av modulen Token. Token är dock inte installerat eller felaktigt installerat.

en: Double quotes "
sv: Citationstecken "

en: Single quotes (apostrophe) '
sv: Apostrof '

en: Back tick `
sv: Grav accent `

en: Comma ,
sv: Kommatecken ,

en: Period .
sv: Punkt .

en: Hyphen -
sv: Bindestreck -

en: Underscore _
sv: Understreck _

en: Colon :
sv: Kolon :

en: Semicolon ;
sv: Semikolon ;

en: Pipe |
sv: Lodrätt streck |

en: Left curly bracket {
sv: Vänster klammerparentes {

en: Left square bracket [
sv: Vänster hakparentes [

en: Right curly bracket }
sv: Höger klammerparentes }

en: Right square bracket ]
sv: Höger hakparentes ]

en: Equal =
sv: Lika med =

en: Ampersand &
sv: Et-tecken &

en: Percent %
sv: Procent %

en: Caret ^
sv: Cirkumflex ^

en: Hash #
sv: Nummertecken #

en: At @
sv: Snabel-a @

en: Exclamation !
sv: Utropstecken !

en: Left parenthesis (
sv: Vänsterparentes (

en: right parenthesis )
sv: Högerparantes )

en: Question mark ?
sv: Frågetecken ?

en: Less than <
sv: Mindre än <

en: Greater than >
sv: Större än >

en: Back slash \
sv: Omvänt snedstreck \

en: content/[title-raw]
sv: innehall/[title-raw]

en: Bulk generate aliases for nodes that are not aliased
sv: Massgenerera alias för noder som inte redan har eget alias

en: Pattern for all @node_type paths
sv: Mönster för alla sökvägar av typen @node_type

en: Bulk generation of nodes completed, one alias generated. | Bulk generation of nodes completed, @count aliases generated.
sv[0]: Massgenerering av noder slutfördes, ett alias genererades.
sv[1]: Massgenerering av noder slutfördes, @count alias genererades.

en: category/[vocab-raw]/[catpath-raw]
sv: kategori/[vocab-raw]/[catpath-raw]

en: Bulk generate forum paths
sv: Massgenerera forumsökvägar

en: Bulk generation of terms completed, one alias generated. | Bulk generation of terms completed, @count aliases generated.
sv[0]: Massgenerering av termer slutfördes, ett alias genererades.
sv[1]: Massgenerering av termer slutfördes, @count alias genererades.

en: users/[user-raw]
sv: medlemmar/[user-raw]

en: Bulk generate aliases for users that are not aliased
sv: Massgenerera alias för användare som inte redan har eget alias

en: blogs/[user-raw]
sv: bloggar/[user-raw]

en: Bulk generate aliases for blogs that are not aliased
sv: Massgenerera alias för bloggar som inte redan har eget alias

en: users/[user-raw]/track
sv: medlemmar/[user-raw]/senaste

en: Bulk generate aliases for user-tracker paths that are not aliased
sv: Massgenerera alias för sökvägar till spårning av användare som inte fått alias

en: Bulk generation of users completed, one alias generated. | Bulk generation of users completed, @count aliases generated.
sv[0]: Massgenerering av användare slutfördes, ett alias genererades.
sv[1]: Massgenerering av användare slutfördes, @count alias genererades.

en: Bulk generation of user blogs completed, one alias generated. | Bulk generation of user blogs completed, @count aliases generated.
sv[0]: Massgenerering av bloggar slutfördes, ett alias genererades.
sv[1]: Massgenerering av bloggar slutfördes, @count alias genererades.

en: Bulk generation of user tracker pages completed, one alias generated. | Bulk generation of user tracker pages completed, @count aliases generated.
sv[0]: Massgenerering av sidorna för spårning av användare slutfördes, ett alias genererades.
sv[1]: Massgenerering av sidorna för spårning av användare slutfördes, @count alias genererades.

en: <p>Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.</p>
                      <h2>Settings</h2>
                      <p>The <strong>Maximum Alias Length</strong> and <strong>Maximum component length</strong> values
                      default to 100 and have a limit of 128 from pathauto. This length is limited by the length of the dst
                      column of the url_alias database table. The default database schema for this column is 128. If you
                      set a length that is equal to that of the one set in the dst column it will cause problems in situations
                      where the system needs to append additional words to the aliased URL. For example... URLs generated
                      for feeds will have "/feed" added to the end. You should enter a value that is the length of the dst
                      column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of
                      strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and
                      on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.</p>
                      <p><strong>Raw Tokens</strong> In Pathauto it is appropriate to use the -raw form of tokens. Paths are
                      sent through a filtering system which ensures that raw user content is filtered. Failure to use -raw
                      tokens can cause problems with the Pathauto punctuation filtering system.</p>
sv: <p>Tillhandahåller en funktion för moduler som automatiskt genererar alias för det innehåll de hanterar.</p>
    <h2>Inställningar</h2>
    <p>Värdena för <strong>Största tillåtna aliaslängd</strong> och <strong>Största tillåtna komponentslängd</strong> har 100 som standardvärde och en gräns på 128 för Pathauto. Denna längd begränsas av kolumnen "dst" i tabellen "url_alias" för databasen. Standardvärdet för denna kolumn är 128. Om du ställer in en längd som är samma som den i kolumnen "dst" kommer det skapa problem i situationer där systemet behöver fylla i extra ord i URL:en. Exemplvis kommer URL:er genererade för innehållsflöden att ha "/feed" i slutet. Du bör ställa in ett värde som är lika med värdet i kolumnen "dst" minus det antal tecken som kan läggas till i slutet på sökvägen. Längden för de strängar som kan läggas till beror på de moduler som du har aktiverade i dina inställningar för Pathauto. Rekommenderat värde är 100.</p>
    <p><strong>Obearbetade ersättningstecken</strong>Det är rekommenderat att använda den -obearbetade formen av ersättningstecken. Sökvägar skickas genom ett filtreringssystem som ser till att användarinformationen filtreras. Att inte använda -obearbetade ersättningstecken kan orsaka problem med Pathautos skiljepunktsfiltrering.

en: Delete aliases
sv: Radera alias

en: As [cat], but including its supercategories separated by /.
sv: Som [cat] men medräknat sina överliggande kategorier separerade med "/".

en: As [cat-raw], but including its supercategories separated by /. WARNING - raw user input.
sv: Som [cat-raw] men medräknat sina överliggande kategorier separerade med "/". VARNING - obearbetad inmatning från användare.

en: As [term], but including its supercategories separated by /.
sv: Som [term] men medräknat sina överliggande kategorier separerade med "/".

en: As [term-raw], but including its supercategories separated by /. WARNING - raw user input.
sv: Som [term-raw] men medräknat sina överliggande kategorier separerade med "/". VARNING - obearbetad inmatning från användare.

en: URL alias for the term.
sv: URL-alias för termen.

en: URL alias for the parent book.
sv: URL-alias för den överliggande boken.

en: user blogs
sv: användarbloggar

en: user trackers
sv: användar-trackers

en: Automatic alias
sv: Automatiskt alias

en: Update path alias
sv: Uppdatera URL-alias

en: It appears that the <a href="@token_link">Token module</a> is not installed. Please ensure that you have it installed so that Pathauto can work properly. You may need to disable Pathauto and re-enable it to get Token enabled.
sv: Det verkar som att <a href="@token_link">modulen Token</a> inte är installerad. Försäkra dig om att den är installerad så att Pathauto kan fungera korrekt. Du kan behöva inaktivera Pathauto och återaktivera det igen för att få Token aktiverat.

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
sv: Tecken som används för att separera ord i titlar. Detta kommer ersätta alla mellanrum och skiljetecken. Används tecken som mellanslag eller + kan det orsaka oväntat resultat.

en: Character case
sv: Gemener eller versaler

en: Leave case the same as source token values.
sv: Spara gemener/versaler enligt källa.

en: Change to lower case
sv: Ändra till gemener

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
sv: Längsta längd för genererade alias. 100 är rekommenderat. Läs <a href="@pathauto-help">hjälpen om Pathauto</a> för detaljer.

en: Maximum number of objects to alias in a bulk update
sv: Största tillåtna antal objekt att döpa om i en massuppdatering

en: Maximum number of objects of a given type which should be aliased during a bulk update. The default is 50 and the recommended number depends on the speed of your server. If bulk updates "time out" or result in a "white screen" then reduce the number.
sv: Största tillåtna antal objekt av en vald typ som skall döpas om under en massuppdatering. Standard är 50 och rekommenderat antal beror på prestandan hos din webbserver. Minska antalen om uppdateringen överskrider tidsgränsen eller resulterar i en "white screen".

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
sv: Gör inget. Lämna gamla alias intakta.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
sv: Skapa ett nytt alias. Spara det gamla.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
sv: Skapa ett nytt alias. Ta bort det gamla.

en: Create a new alias. Redirect from old alias.
sv: Skapa ett nytt alias. Vidarebefordra från det gamla.

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is determined by the i18n-ascii.txt file in the Pathauto directory. <strong>This option is disabled on your site because you do not have an i18n-ascii.txt file in the Pathauto directory.</strong>
sv: När ett mönster innehåller vissa tecken (till exempel accent eller prickar), skall Pathauto försöka skriva om dem till alfabetet ASCII-96? Översättning bestäms genom filen i18n-ascii.txt i mappen för Pathauto. <strong>Det här valet är inaktiverat på din webbplats då du inte har en i18n-ascii.txt i din mapp för Pathauto.</strong>

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is determined by the i18n-ascii.txt file in the Pathauto directory.
sv: När ett mönster innehåller vissa tecken (till exempel accent eller prickar), skall Pathauto försöka skriva om dem till alfabetet ASCII-96? Översättning bestäms genom filen i18n-ascii.txt i mappen för Pathauto.

en: Transliterate prior to creating alias
sv: Skriv om innan alias skapas

en: Reduce strings to letters and numbers from ASCII-96
sv: Reducera strängar till endast bokstäver och siffror från ASCII-96

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
sv: Filtrerar det nya aliaset till endast bokstäver och siffror som finns i ASCII-96.

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not place punctuation in here and do not use WYSIWYG editors on this field.
sv: Ord att ta bort från URL-aliaset, separerade med kommatecken. Använd inte interpunktion här och använd inte WYSIWYG-redigerare i det här fältet.

en: Punctuation settings
sv: Inställningar för skiljetecken

en: No action (do not replace)
sv: Ingen åtgärd (ersätt inte)

en: Use -raw replacements for text to avoid problems with HTML entities.
sv: Använd obearbetade ersättningar för att undvika problem med HTML-enheter.

en: Internal feed alias text (leave blank to disable)
sv: Internt alias för innehållsflöde (lämna blankt för att inaktivera)

en: The text to use for aliases for RSS feeds. Examples are "feed" and "0/feed".
sv: Alias för RSS-flöden. T ex: "feed" och "0/feed".

en: You are using the token [%token] which is not valid within the scope of tokens where you are using it.
sv: Du använder ersättningstecknet [%token] som inte är giltig i det sammanhang du valt.

en: You are using the token [%token] which has a -raw companion available [%raw_token]. For Pathauto patterns you should use the -raw version of tokens unless you really know what you are doing. See the <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for more details.
sv: Du använder ersättningstecknet [%token] som har en obearbetat följeslagare tillgänglig  [%raw_token]. För mönster i Pathauto bör du använda den obearbetade versionen av ersättningstecken såvida du inte vet exakt vad du håller på med. Läs <a href="@pathauto-help">hjälp om Pathauto</a> för detaljer.

en: NOTE: This field contains potentially incorrect patterns.
sv: OBS: Detta fält innehåller potentiellt felaktiga tecken.

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the catpath and termpath patterns. You should probably set the action for @name to be "replace by separator"
sv: Du har ställt in @name som avskiljare och tas bort när det hittas i strängar. Detta kan orsaka problem med dina mönster, speciellt med mönster av typen "catpath"- och "termpath". Du bör troligen sätta åtgärden för @name som "ersätt med avskiljare".

en: Choose Aliases to Delete
sv: Välj alias att ta bort

en: all aliases
sv: Alla alias

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
sv: Ta bort alla alias. Antal alias som kommer att tas bort: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
sv: Ta bort alias för alla @label. Antal alias som kommer att tas bort: %count.

en: <p><strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.</p>
sv: <p><strong>OBS:</strong> Det kommer ingen ytterligare varning. Var säker på det du gör innan du klickar på knappen "Ta bort alias nu!".<br />Du kanske vill ta en säkerhetskopia på din databas och/eller tabellen "url_alias" innan du använder den här funktionen.</p>

en: Delete aliases now!
sv: Ta bort alias nu!

en: All of your path aliases have been deleted.
sv: Alla dina URL-alias har raderats.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
sv: Alla dina alias för %type har tagits bort

en: Bulk generation of index aliases completed, one alias generated. | Bulk generation of index aliases completed, @count aliases generated.
sv[0]: Massuppdatering av indexalias genomförd, ett alias skapades.
sv[1]: Massuppdatering av indexalias genomförd, @count alias skapades.

en: Problem token:  | Problem tokens:
sv[0]: ersättningstecken som orsakar problem:
sv[1]: Ersättningstecken som orsakar problem :

en: notify of path changes
sv: meddela vid ändringar av sökvägar

en: Language neutral
sv: Språkneutral

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type node types with blank patterns below)
sv: Förvalt sökvägsmönster för @node_type (gäller för alla typer av @node_type utan eget mönster nedan)

en: Pattern for all @node_type paths in @language
sv: Mönster för alla sökvägar av typen @node_type på @language

en: Pattern for all language neutral @node_type paths
sv: Mönster för alla språkneutrala sökvägar av typen @node_type

en: Taxonomy term path settings
sv: Inställningar för sökvägar till taxonomitermer

en: Bulk generate aliases for terms that are not aliased
sv: Massgenerera alias för termer som inte redan har eget alias

en: Generate aliases for all existing terms which do not already have aliases.
sv: Generera alias för alla existerande termer som inte redan har eget alias.

en: Automated alias settings
sv: Inställningar för automatiska alias

en: @module help index
sv: Hjälpindex för @module

en: Missing help topic.
sv: Hjälpämne saknas.

en: Example help
sv: Hjälpexempel

en: Bullet list
sv: Punktlista

en: Expand
sv: Fäll ut

en: Node type (user-friendly version)
sv: Nodtyp (användarvänlig variant)

en: Unfiltered node title. WARNING - raw user input.
sv: Ofiltrerad nodtitel. VARNING - obearbetad inmatning från användare.

en: Node author's user id
sv: Användar-ID för nodens författare

en: Node author's user name
sv: Användarnamn för nodens författare

en: Node author's user name. WARNING - raw user input.
sv: Användar-ID för nodens författare. VARNING - obearbetad inmatning från användare.

en: Contexts
sv: Sammanhang

en: Node access
sv: Nodåtkomst

en: <Any>
sv: <Alla>

en: Loading
sv: Laddar

en: The directory %directory does not exist.
sv: Katalogen %directory finns inte.

en: The directory %directory is not writable
sv: Katalogen %directory är skrivskyddad.

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
sv: Katalogen %directory är skrivskyddad på grund av att den inte har korrekta behörigheter inställda.

en: The upload directory %directory for the file field %field (content type %type) could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
sv: Uppladdningskatalogen %directory för filfältet %field (innehållstyp %type) kunde inte skapas eller är inte tillgänglig. Som en konsekvens kunde en nyligen uppladdad fil inte sparas i denna katalogen och uppladdningen avbröts.

en: Store an arbitrary file.
sv: Lagra en godtycklig fil.

en: Permitted upload file extensions
sv: Tillåtna filändelser för uppladdningar.

en: Extensions a user can upload to this field. Separate extensions with a space and do not include the leading dot. Leaving this blank will allow users to upload a file with any extension.
sv: Ändelser en användare kan ladda upp till detta fält. Separera ändelser med ett mellanslag och inkludera inte den inledande punkten. Om fältet lämnas blankt kommer detta tillåta användare att ladda upp filer med alla ändelser.

en: File size restrictions
sv: Begränsning av filstorlek

en: Limits for the size of files that a user can upload. Note that these settings only apply to newly uploaded files, whereas existing files are not affected.
sv: Gräns för storleken på filer som användaren kan ladda upp. Notera att dessa inställningar endast gäller för nya uppladdade filer, medan existerande filer inte påverkas.

en: Maximum upload size per file
sv: Maximal storlek på uppladdning per fil

en: Maximum upload size per node
sv: Maximal uppladdningsstorlek per nod.

en: Specify the total size limit for all files in field on a given node. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the total size of a node. Leave this empty if there should be no size restriction.
sv: Specificera den totala storleksgränsen för alla filer i fält på en given nod. Ange ett värde som "512" (bytes), "80K" (kilobytes) eller "50M" (megabytes) för att begränsa den tillåtna filstorleken. Lämna detta tomt om det inte skall finnas någon begränsning.

en: Generic files
sv: Allmänna filer

en: Displays all kinds of files with an icon and a linked file description.
sv: Visar alla typer av filer med en ikon och en länkad filbeskrivning.

en: File description
sv: Filbeskrivning

en: File size (in bytes)
sv: Filstorlek (i bytes)

en: File size (pretty printed)
sv: Filstorlek (snygg utskrift)

en: Fully formatted HTML file tag
sv: Fullt formaterad HTML-tagg för fil

en: Defines a file field type.
sv: Definierar en filfältstyp.

en: The selected file %filename cannot not be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
sv: Den valda filen %filename kan inte laddas upp. Endast filer med följande ändelser är tillåtna: %extensions.

en: Add metadata gathering and storage to FileField.
sv: Lägg till uppsamling och lagring av metadata till FileField.

en: Blockquote
sv: Blockcitat

en: Rearrange
sv: Ordna om

en: Execute
sv: Verkställ

en: empty
sv: tom

en: An edit widget for image files, including a preview of the image.
sv: En gränssnittskomponent för redigering av bildfiler, som innehåller en förhandsvisning av bilden.

en: Displays image files in their original size.
sv: Visa bildfiler i sin ursprungliga storlek.

en: All users
sv: Samtliga användare

en: Aggregator
sv: Nyhetssamlare

en: Prefer raw-text replacements for text to avoid problems with HTML entities!
sv: Använd helst obearbetade textersättningar för att undvika problem med HTML-kod!

en: Active users
sv: Aktiva användare

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
sv: GD-biblioteket i PHP saknas eller är för gammalt. Titta på <a href="@url">PHP bilddokumentationen</a> för information om hur man rättar till det.

en: GD library
sv: GD-biblioteket

en: Attach to
sv: Bifoga till

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
sv: URL:en %url är ogiltig. Ange en giltig URL, såsom http://www.exempel.com/feed.xml.

en: by @user
sv: av @user

en: Argument type
sv: Typ av argument

en: Context
sv: Sammanhang

en: Attached files
sv: Bifogade filer

en: Book navigation
sv: Boknavigering

en: Add comment
sv: Lägg till kommentar

en: Sort
sv: Sortera

en: !a comments per page
sv: !a kommentarer per sida

en: Pager
sv: Paginerare

en: Node content
sv: Nodinnehåll

en: Identifier
sv: Identifierare

en: User profile
sv: Användarprofil

en: Maximum depth
sv: Största djup

en: Taxonomy vocabulary
sv: Vokabulär för taxonomi

en: Add argument
sv: Lägg till argument

en: relationship
sv: relation

en: Add relationship
sv: Lägg till relation

en: Close window
sv: Stäng fönster

en: Remove this item
sv: Ta bort detta alternativ

en: Configure !subtype_title
sv: Kondigurera !subtype_title

en: No title
sv: Ingen titel

en: No context
sv: Inget sammanhang

en: Module name
sv: Modulnamn

en: Enter the module name to export code to.
sv: Ange modulnamn att exportera kod till.

en: Local
sv: Lokal

en: Page settings
sv: Inställningar för sida

en: Use pager
sv: Använd paginering

en: Items to display
sv: Inlägg att visa

en: Offset
sv: Kompensera

en: More link
sv: Länk "läs mer"

en: More link text
sv: Text för länk "mer"

en: Edit this view
sv: Redigera denna vy

en: Book parent
sv: Överliggande bok

en: Top level book
sv: Bok på översta nivån

en: contains
sv: innehåller

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Allow Upscaling
sv: Tillåt uppskalning

en: Let scale make images larger than their original size
sv: Låt skalning göra bilder större än dess orginalstorlek

en: imagecache_scale_image failed. image: %image, data: %data.
sv: imagecache_scale_image misslyckades. bild: %image, data: %data.

en: imagecache_scale_and_crop failed. image: %image, data: %data.
sv: imagecache_scale_and_crop misslyckades. bild: %image, data: %data.

en: <strong>Inside dimensions</strong>: Final dimensions will be less than or equal to the entered width and height. Useful for ensuring a maximum height and/or width.
sv: <strong>Innermått</strong>: De slutliga måtten kommer att bli mindre eller lika stora som angiven bredd och höjd. Användbart för att försäkra en maximal höjd och/eller bredd.

en: <strong>Outside dimensions</strong>: Final dimensions will be greater than or equal to the entered width and height. Ideal for cropping the result to a square.
sv: <strong>Yttermått</strong>: De  slutliga måtten kommer att bli större eller lika stora som angiven bredd och höjd. Idealiskt för att beskära resultatet till en fyrkant.

en: Scale to fit
sv: Skala för att passa

en: Inside dimensions
sv: Innermått

en: Outside dimensions
sv: Yttermått

en: Enter a width in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
sv: Ange en bredd i pixlar eller som procent. T.ex. 500 eller 80%.

en: Enter a height in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
sv: Ange en höjd i pixlar eller som procentsats. T.ex. 500 eller 80%.

en: imagecache_deprecated_scale failed. image: %image, data: %data.
sv: imagecache_deprecated_scale misslyckades. bild: %image, data: %data.

en: imagecache_crop failed. image: %image, data: %data.
sv: imagecache_crop misslyckades. bild: %image, data: %data.

en: imagecache_desaturate failed. image: %image, data: %data.
sv: imagecache_desaturate misslyckades. bild: %image, data: %data.

en: Rotation angle
sv: Rotationsvinkel

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
sv: Det antal grader som bilden skall roteras. Positiva tal är medsols, negativa tal är motsols.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
sv: Slumpa rotationsvinkeln för varje bild. Vinkeln angiven ovan används som högsta gräns.

en: imagecache_rotate_image failed. image: %image, data: %data.
sv: imagecache_rotate_image misslyckades. bild: %image, data: %data.

en: <strong>NOTE:</strong> The sigma parameter below is currently <em>only</em> used when the Imagemagick toolkit is active.
sv: <strong>Observera:</strong> Sigma-parametern nedan används för närvarande <em>enbart</em> när verktyget Imagemagik är aktivt.

en: Radius
sv: Radie

en: The radius of the gaussian, in pixels, not counting the center pixel. If you're using Imagemagick, you can set this to 0 to let Imagemagick select a suitable radius. Typically 0.5 to 1 for screen resolutions. (default 0.5)
sv: Radien av gaussisk oskärpa, i pixlar, utan att räkna centrumpixeln. Om du använder Imagemagick kan du sätta detta till 0 för att låta Imagemagick välja en passande radie. Vanligtvis mellan 0.5 och 1 för skärmupplösningar (standard 0.5).

en: The standard deviation of the gaussian, in pixels. General rule of thumb: if radius < 1 then sigma = radius, else sigma = sqrt(radius). (default 0.5)
sv: Standardavvikelsen för gaussisk oskärpa i pixlar. Tumregel: Om radien < 1 blir sigma = radien, annars sigma = kvrot(radien). (standard 0.5).

en: The percentage of the difference between the original and the blur image that is added back into the original. Typically 50 to 200. (default 100).
sv: Den procentuella skillnaden mellan originalet och den suddiga bilden som läggs tillbaka i originalet. Vanligtvis 50 till 200. (standard 100).

en: The threshold, as a fraction of max RGB levels, needed to apply the difference amount.  Typically 0 to 0.2. (default 0.05).
sv: Tröskelvärdet, som en fraktion av maximala RGB-värden, behövs för att verkställa skillnadsmängden. Vanligtvis 0 till 0.2. (standard 0.5).

en: imagecache_sharpen_image failed. image: %image, data: %data.
sv: imagecache_sharpen_image misslyckades. bild: %image, data: %data.

en: @preset image
sv: @preset bild

en: @preset image linked to node
sv: @preset bild länkad till nod

en: @preset image linked to image
sv: @preset bild länkad till bild

en: @preset file path
sv: @preset filsökväg

en: Failed generating an image from %image using imagecache preset %preset.
sv: Generering av bild misslyckades från %image när förhandsinställning %preset användes.

en: non-existant action %action
sv: icke existerande åtgärd %action

en: Failed to create imagecache directory: %dir
sv: Misslyckades att skapa katalog för Imagecache: %dir

en: action(id:%id): %action failed for %src
sv: åtgärd(id:%id): %action misslyckades för %src

en: Unknown file type(%path) stat: %stat
sv: Okänd filtyp(%path) stat: %stat

en: imagecache_resize_image failed. image: %image, data: %data.
sv: imagecache_resize_image misslyckades. bild: %image, data: %data.

en: administer imagecache
sv: administrera Imagecache

en: flush imagecache
sv: töm imagecache

en: view imagecache
sv: visa imagecache

en: presetname
sv: namn på förhandsinställning

en: Flush
sv: Töm

en: Preset Namespace
sv: Förhandsinställningens namnutrymme

en: The namespace is used in URL's for images to tell imagecache how to process an image. Please only use alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for preset names.
sv: Namnutrymmet används i URL:er för bilder för att tala om för ImageCache hur en bild skall behandlas. Använd bara alfanumeriska tecken, understreck (_) och bindestreck (-) i förhandsinställningars namn.

en: The specified preset was not found
sv: Den angivna förhandsinställningen hittades inte

en: Are you sure you want to delete the preset %preset?
sv: Är du säker på att du vill radera förhandsinställningen %preset?

en: Are you sure you want to flush the preset %preset?
sv: Är du säker på att du vill tömma förhandsinställningen %preset?

en: New Actions
sv: Ny åtgärd

en: Add !action
sv: Lägg till !action

en: Update Action
sv: Uppdatera åtgärd

en: Are you sure you want to delete the !action action from preset !preset?
sv: Är du säker på att du vill ta bort åtgärden !action från förhandsinställningen !preset?

en: The action has been deleted.
sv: Åtgärden har raderats.

en: Administer imagecache presets and actions.
sv: Administrera förhandsinställningar och åtgärder för ImageCache

en: Add new preset
sv: Lägg till ny förhandsinställning

en: The primary identifier for an imagecache_preset.
sv: Den primära identifieraren för en imagecache_preset.

en: The primary identifier for an imagecache_action.
sv: Den primära identifieraren för en imagecache_action.

en: The weight of the action in the preset.
sv: Vikten på en åtgärd i förhandsinställningen.

en: The module that defined the action.
sv: Modulen som definerade åtgärden.

en: The unique ID of the action to be executed.
sv: Det unika ID på åtgärden som utfördes.

en: The configuration data for the action.
sv: Konfigurationsdata för åtgärden.

en: ImageCache Directory
sv: Katalog för ImageCache

en: %p is not writeable by the webserver.
sv: %p är inte skrivbar för webbservern.

en: An unknown error occured.
sv: Ett okänt fel uppstod.

en: An unknown error occured trying to verify %p is a directory and is writable.
sv: Ett okänt fel uppstod vid försöket att verifiera om  %p är en katalog och skrivbar.

en: ImageCache Temp Directory
sv: Temporär katalog för ImageCache

en: Dynamic image manipulator and cache.
sv: Dynamisk bildbehandlare och cache.

en: ImageCache User Interface.
sv: Användargränssnitt för ImageCache

en: Print
sv: Utskrift

en: Locked
sv: Låst

en: Selection type
sv: Typ av urval

en: No name
sv: Inget namn

en: Finish
sv: Slutför

en: Enable the search module to search help.
sv: Aktivera modulen Search för att söka i hjälp.

en: Module help index
sv: Modulers hjälpindex

en: Search help
sv: Sök i hjälp

en: view advanced help topic
sv: visa ämne i advanced help

en: view advanced help popup
sv: visa popup för advanced help

en: view advanced help index
sv: visa index för advanced help

en: Allow advanced help and documentation.
sv: Tillåt avancerad hjälp och dokumentation.

en: Click the help icon to view some example help about the PHP programming language (from wikipedia.org). Be sure to run cron to update the index if you want to try out the search features.
sv: Klicka på hjälpikonen för att se exempelhjälp om programmeringsspråket PHP (från wikipedia.org). Kör schemalagda aktiviteter för att uppdatera indexet om vill testa sökfunktionerna.

en: Advanced help example
sv: Exempel för Advanced help

en: A example help module to demonstrate the advanced help module.
sv: En modul innehållandes ett hjälpexempel för att demonstrera modulen Advanced help.

en: Upload error. Could not move file %file to destination %destination.
sv: Uppladdningsfel. Kunde inte flytta filen %file till destinationen %destination.

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
sv: Valideringsfel. Försök igen. Om felet kvarstår, kontakta webbplatsadministratören.

en: In moderation
sv: Under moderering

en: Underline
sv: Understruken

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Paste
sv: Klistra in

en: Ordered list
sv: Ordnad lista

en: Unordered list
sv: Punktlista

en: About
sv: Om

en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Delete node
sv: Radera nod

en: Link class
sv: Klass för länk

en: Column
sv: Kolumn

en: Default sort
sv: Förvald sortering

en: sort by @s
sv: Sortera efter @s

en: and
sv: och

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
sv: Den URL som användaren skall omdirigeras till. Detta kan vara en intern URL som node/1234 eller en extern URL som http://drupal.org.

en: Add @type
sv: Lägg till @type

en: Parent comment
sv: Överliggande kommentar

en: The parent comment.
sv: Den överliggande kommentaren.

en: Author's website
sv: Författarens hemsida

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
sv: Visa djupet på kommentaren om den är trådad.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
sv: Sortera efter den trådade ordningen. På så sätt hålls underliggande kommentarer ihop med sina ovanliggande.

en: Reply-to link
sv: Länk för att svara på inlägg

en: Provide a simple link to reply to the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att besvara kommentaren.

en: Text to display
sv: Text att visa

en: Link this field to its user or an author's homepage
sv: Länka detta fält till dess användare eller en författares hemsida

en: field
sv: fält

en: The node the uploaded file is attached to
sv: Den nod som den uppladdade filen är bifogad till

en: View settings
sv: Inställningar för vy

en: Week @week
sv: Vecka @week

en: Delete view
sv: Ta bort vy

en: Target
sv: Mål

en: Time ago
sv: Tid sedan

en: Create @name
sv: Skapa @name

en: Imagecache presets
sv: Förhandsinställningar för ImageCache

en: Not enabled
sv: Ej aktiverat

en: The taxonomy vocabulary ID
sv: Taxonomins ID för vokabulären

en: The taxonomy term ID
sv: Taxonomitermens ID

en: Force single
sv: Tvinga enkelval

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
sv: Instruktioner att visa för användaren nedanför detta fält i redigeringsformuläret.<br />Tillåtna HTML-taggar: @tags

en: &lt;none&gt;
sv: &lt;ingen&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
sv: Du har inte tillåtelse att mata in PHP-kod.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
sv: Denna PHP-kod angavs av en administratör och kommer att åsidosätta alla värden angivna ovan.

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
sv: Använd PHP-inmatning för fältinställningarna (farligt - använd med försiktighet)

en: A file has been pre-loaded for import.
sv: En fil har förladdats för import.

en: Content fieldgroup
sv: Fältgrupp för innehåll

en: Text to display if group has no data. Note that title will not display unless overridden.
sv: Text att visa om gruppen inte har något innehåll. Observera att titel inte kommer att visas om det inte åsidosätts.

en: Node from reference
sv: Nod från referens

en: Adds a node from a node reference in a node context; if multiple nodes are referenced, this will get the first referenced node only.
sv: Lägger till en användare från en nodreferens i ett nodsammanhang; om flera noder refereras, hämtar detta den första refererade noden endast.

en: Node reference field
sv: Nodreferensfält

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
sv: De möjliga värdena detta fält kan innehålla. Ange ett värde per rad i formatet nyckel|etikett. Nyckeln är värdet som kommer att lagras i databasen och måste överensstämma med typen på fältet  (%type). Etiketten är valfri, och om den inte anges kommer nyckeln att anges.<br />Tillåtna HTML-taggar: @tags

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
sv: Denna PHP-kod angavs av en administratör och kommer att åsidosätta listan med tillåtna värden ovan.

en: User from reference
sv: Användare från referens

en: Adds a user from a user reference in a node context; if multiple users are referenced, this will get the first referenced user only.
sv: Lägger till en användare från en användarreferens i ett nodsammanhang; om flera användare refereras, hämtar detta den första refererade användaren endast.

en: User reference field
sv: Fält för användarreferens

en: Signup
sv: Anmälan

en: Show @count value(s)
sv: Visa @count värde(n)

en: starting from @count
sv: med början från @count

en: The language the content is in.
sv: Språket som innehållet är i.

en: Acronym
sv: Akronym

en: Button text
sv: Knapptext

en: Title only
sv: Enbart titel

en: Validator
sv: Validerare

en: Inherit
sv: Ärv

en: Maximum resolution for Images
sv: Största upplösning för bilder

en: Defines an image field type.
sv: Anger en fälttyp för bilder.

en: Mime type
sv: Typ av MIME

en: Use default
sv: Använd standard

en: The weight, used for sorting.
sv: Vikt, används för sortering.

en: The date the node was last updated.
sv: Datum då noden senast uppdaterades.

en: In the form of WW (01 - 53).
sv: På formen WW (01 - 53).

en: Category ID
sv: ID för kategori

en: Button alignment
sv: Knappens placering

en: Example:
sv: Exempel:

en: @label (!name) - Allowed values
sv: @label (!name) - Tillåtna värden

en: %name: illegal value.
sv: %name: otillåtet värde.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
sv: %name: värdet får inte vara längre än %max tecken.

en: Invalid display id @display
sv: Ogiltig ID för visningen @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
sv: Fel: hanteraren för @table > @field existerar inte!

en: Do not use a relationship
sv: Använd inte en relation

en: Display type
sv: Typ av visning

en: The cache has been cleared.
sv: Cachen har tömts.

en: Default sort order
sv: Förvald sorteringsordning

en: An error occurred at @path.
sv: Ett fel har uppstått på @path.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
sv: Endast filer med följande filändelser tillåts: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
sv: Filen är %filesize och överstiger den maximala filstorleken %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
sv: Filen är %filesize vilket skulle överstiga din diskkvot på %quota.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
sv: Storleken på din bild ändrades för att passa inom den maximalt tillåtna bildstorleken på %dimensions pixlar.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
sv: Bilden är för stor. Maximal storlek är %dimensions pixlar.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
sv: Bilden är för liten. Minsta storlek är %dimensions pixlar.

en: No link
sv: Ingen länk

en: Path: !path
sv: Sökväg: !path

en: Is not one of
sv: Är inte en av

en: Analyze
sv: Analysera

en: Admin
sv: Administrera

en: Item1
sv: Punkt1

en: Item2
sv: Punkt2

en: Autocomplete matching
sv: Automatiskt kompletterande som överensstämmer

en: Starts with
sv: Börjar med

en: Autocomplete
sv: Automatiskt kompletterande

en: Load a referenced user
sv: Ladda en refererad användare

en: Content containing the user reference field
sv: Innehåll som innehåller fältet för användarreferens

en: Referenced user
sv: Refererad användare

en: Load a referenced node
sv: Ladda en hänvisad nod

en: Content containing the node reference field
sv: Innehåll som innehåller det hänvisade nodfältet

en: Referenced content
sv: Hänvisat innehåll

en: Populate a field
sv: Fyll i ett fält

en: Select the machine-name of the field.
sv: Välj det maskinläsbara namnet för fältet.

en: Decimal point
sv: Decimalkomma

en: Temporary
sv: Temporär

en: Custom date format
sv: Anpassat datumformat

en: Revision information
sv: Information om versionshantering

en: Input type
sv: Inmatningstyp

en: Citation
sv: Citat

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
sv: Använd vilken metod som ska användas för att välja förslag till autokomplettering. Observera att <em>Innehåller</em> kan orsaka prestandaproblem på webbplatser med tusentals användare.

en: View used to select the nodes
sv: Vy som används för att välja noderna

en: %name: this post can't be referenced.
sv: %name: denna post kan inte hänvisas.

en: Is one of
sv: Är en av

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
sv: Åtkomst kommer att ges till användare som har den behörighet som anges i textsträngen.

en: Show All
sv: Visa allt

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
sv: Noder är en webbplats byggd på Drupals primära innehåll.

en: Comments are responses to node content.
sv: Kommentarer är svar på nodinnehåll.

en: Users who have created accounts on your site.
sv: Användare som har skapat konton på din webbplats.

en: Delete comment
sv: Radera kommentar

en: Is empty (NULL)
sv: Är tom (NULL)

en: Is not empty (NULL)
sv: Är inte tom (NULL)

en: not empty
sv: inte tom

en: Default image
sv: Standardbild

en: Use default image
sv: Använd standardbild

en: Choose a image that will be used as default.
sv: Välj en bild som skall användas som standard.

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
sv: Denna text kommer att användas av skärmläsare, sökmotorer eller när bilden inte kan laddas.

en: Theming information
sv: Information om att använda tema

en: Ends with
sv: Slutar med

en: Undated
sv: Ej daterad

en: Upload date
sv: Datum för uppladdning

en: Do not cache
sv: Cacha inte

en: Action to take if argument is not present
sv: Åtgärd om argument saknas

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
sv: Om detta värdet är mottaget som ett argument kommer det bli ignorerat. Det vill säga. "alla värden"

en: Wildcard title
sv: Titel för jokertecken

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
sv: Titeln att använda för jokertecknet i ersättandet på andra ställen.

en: <Basic validation>
sv: <Grundläggande validerare>

en: Action to take if argument does not validate
sv: Åtgärd om argumentet inte validerar.

en: Link this field to its user
sv: Länka detta fält till dess användare

en: This will override any other link you have set.
sv: Detta kommer att åsidosätta alla andra länkar som du har angett.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
sv: Skriv över värdet som visas för gäster

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
sv: Om detta är ikryssat kommer du att få se ett fält att ange text som används för gäster.

en: Text to display for anonymous users
sv: Text att visa för gäster

en: Use default RSS settings
sv: Använd standardinställningar för RSS

en: Title plus teaser
sv: Titel plus förhandstitt

en: Front page feed
sv: Startsidan innehållsflöde

en: This will appear as the name of this block in administer >> site building >> blocks.
sv: Detta kommer att synas som namnet på detta block under Administrera >> Uppbyggnad >> Block.

en: The node ID of the node.
sv: Nodens ID.

en: Tab weight
sv: Vikt på flik

en: No role
sv: Ingen roll

en: Stores search index correlations for advanced help topics.
sv: Sparar korrelationer för sökindexet för avancerade hjälpämnen.

en: The primary key to give to the search engine for this topic.
sv: Den primära nyckeln att ge till sökmotorn för detta ämne.

en: The module that owns this topic.
sv: Modulen som äger detta ämne.

en: The topic id.
sv: Ämnets id.

en: The language this search index relates to.
sv: Språket som detta sökindex är relaterat till.

en: View link
sv: Länk för visning

en: %title field is required.
sv: Fältet %title är obligatoriskt.

en: The size of the file.
sv: Filens storlek.

en: Link this field
sv: Länka detta fält

en: Only show "listed" file attachments
sv: Visa enbart "listade" bifogade filer

en: Link this field to its node
sv: Länka detta fält till dess nod

en: Delete link
sv: Radera länk

en: Filter the view to the currently logged in user.
sv: Filtrera vyn till den nuvarande inloggade användaren.

en: Cache once for everything (global)
sv: Cacha en gång för alltihop (globalt)

en: Per page
sv: Per sida

en: Per role
sv: Per roll

en: Per role per page
sv: Per roll per sida

en: Per user
sv: Per användare

en: Per user per page
sv: Per användare per sida

en: The file could not be uploaded.
sv: Filen kunde inte laddas upp.

en: Configure ImageAPI.
sv: Konfigurera ImageAPI.

en: There are no image toolkit modules enabled. Toolkit modules can be enabled from the <a href="!admin-build-modules">module configuration page</a>.
sv: Det finns inget bildhanteringsverktyg aktiverat. Verktygsmoduler kan aktiveras från <a href="!admin-build-modules">konfigurationssidan för moduler</a>.

en: The %toolkit module is the only enabled image toolkit. Drupal will use it for resizing, cropping and other image manipulations.
sv: Modulen %toolkit är det enda aktiverade bildhanteringsverktyget. Drupal kommer använda den för omskalning, beskärning och annan bildhantering.

en: Select a default image processing toolkit
sv: Välj ett standardval för bildhanteringsverktyg.

en: This setting lets you choose which toolkit Drupal uses resizing, cropping and other image manipulations.
sv: Denna inställning låter dig välja vilket verktyg Drupal använder för omskalning, beskärning och annan bildhantering.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
sv: Det valda bildverktyget '%toolkit' klarar inte av att hantera '%function'.

en: Could not set permissions on destination file: %file
sv: Kunde inte ange behörigheter för målfilen: %file

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality, but bigger files.
sv: Ange bildkvaliteten för JPEG-manipulationer. Kvaliteten anges som ett värde mellan 0 och 100. Högre värden betyder bättre bildkvalitet men större filer.

en: Compression Quality
sv: Kompressionskvalité

en: Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality, but bigger files.
sv: Kvaliteten anges som ett värde mellan 0 och 100. Högre värden betyder bättre bildkvalitet men större filer.

en: Checking this option will display the ImageMagick commands and output to users with the <em>administer site configuration</em> permission.
sv: Att välja detta alternativ kommer att visa och skriva ut ImageMagick-kommandon till användare med behörigheten <em>hantera webbplatsens inställningar</em>.

en: Version information
sv: Versionsinformation

en: The ImageMagick <kbd>convert</kbd> binary was located and return this version information.
sv: ImageMagicks binär <kbd>convert</kbd> hittades och returnerade denna versionsinformation.

en: Compression Quality must be a value between 0 and 100.
sv: Kompressionskvalitén måste vara ett värde mellan 0 och 100.

en: The specified ImageMagick path %file does not exist.
sv: Den angivna sökvägen till ImageMagick %file existerar inte.

en: The specified ImageMagick path %file is not executable.
sv: Den angivna sökvägen till ImageMagick %file är inte körbar.

en: PHP's <a href="!open-basedir">open_basedir</a> security restriction is set to %open-basedir, which may be interfering with attempts to locate ImageMagick.
sv: PHP:s säkerhetsrestriktioner i <a href="!open-basedir">open_basedir</a> är ställda till %open-basedir, vilket kan påverka försök att hitta ImageMagick.

en: ImageAPI Toolkit
sv: ImageAPI-verktyg

en: No ImageAPI toolkits available
sv: Inga ImageAPI-verktyg tillgängliga

en: PHP GD was not compiled with %format support.
sv: PHP GD kompilerades inte med stöd för %format.

en: GD Image Rotation
sv: Bildrotering med GD

en: Low Quality / Poor Performance
sv: Låg kvalitet / dålig prestanda

en: The installed version of PHP GD does not support image rotations. It was probably compiled using the official GD libraries from http://www.libgd.org instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See: @url. An implementation of imagerotate in PHP will used in the interim.
sv: Den installerade versionen av PHP GD stöder inte rotering av bilder. Versionen kompilerades förmodligen från de officiella GD-biblioteken från http://www.libgd.org istället för GD-biblioteket som följer med PHP. Du bör rekompilera PHP --with-gd med det medföljande GD-biblioteket. Se @url. Tills vidare kommer en implementation av imagerotate i PHP att användas.

en: GD Image Filtering
sv: Bildfiltrering med GD

en: The installed version of PHP GD does not support image filtering(desaturate, blur, negate, etc). It was probably compiled using the official GD libraries from http://www.libgd.org instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See @url. An implementation of imagefilter in PHP will be used in the interim.
sv: Den installerade versionen av PHP GD stöder inte bildfilter (minska färgmättnad, oskärpa, invertera, etc.). Versionen kompilerades förmodligen från de officiella GD-biblioteken från http://www.libgd.org istället för GD-biblioteket som följer med PHP. Du bör rekompilera PHP --with-gd med det medföljande GD-biblioteket. Se @url. Tills vidare kommer en implementation av imagerotate i PHP att användas.

en: ImageAPI supporting multiple toolkits.
sv: ImageAPI stödjer flera verktyg.

en: Uses PHP's built-in GD2 image processing support.
sv: Använder PHP:s inbyggda GD2-stöd för bildhantering.

en: Command Line ImageMagick support.
sv: Kommandoradsstöd för ImageMagick

en: ImageAPI toolkit missing settings form
sv: ImageAPI-verktyget saknar inställningsformulär.

en: administer imageapi
sv: administrera imageapi

en: ImageAPI requires a Toolkit such as ImageAPI GD or ImageAPI ImageMagick to function. Go to !modules and enable one of them.
sv: ImageAPI behöver ett verktyg som ImageAPI GD eller ImageAPI ImageMagick för att fungera. Gå till !modules och aktivera en av dem.

en: ImageAPI GD Memory Limit
sv: ImageAPI GD: minnesgräns

en: It is highly recommended that you set you PHP memory_limit to 96M to use ImageAPI GD. A 1600x1200 images consumes ~45M of memory when decompressed and there are instances where ImageAPI GD is operating on two decompressed images at once.
sv: Det rekommenderas starkt att du anger PHP memory_limit till 96M för att använda ImageAPI GD. En bild på 1600x1200 kräver ~45M minne när den är dekomprimerad och det finns tillfällen då ImageAPI GD bearbetar två dekomprimerade bilder samtidigt.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). An empty value will cause images that support transparency to have transparent backgrounds, otherwise it will be white.
sv: Bakgrundsfärgen att använda för exponerade ytor av bilden. Använd hexadecimala färgkoder av webbtyp (#FFFFFF för vit, #000000 för svart). Ett tomt värde värde innebär att bilder som stöder genomskinlighet kommer att ha genomskinliga bakgrunder, eller så kommer de att bli vita.

en: Please only use alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for preset names.
sv: Vänligen använd bara alfanumeriska tecken, understreck (_) och bindestreck (-) för namn på förhandsinställningar.

en: Preset %name (ID: @id) was deleted.
sv: Förhandsinställning %name (ID: @id) raderades.

en: Preset %name (ID: @id) was flushed.
sv: Förhandsinställning %name (ID: @id) tömdes.

en: Override Defaults
sv: Åsidosätt standard

en: Unknown Action.
sv: Okänd åtgärd.

en: Unknown Preset.
sv: Okänd förhandsinställning.

en: The action was succesfully updated.
sv: Åtgärden uppdaterades.

en: ImageCache already generating: %dst, Lock file: %tmp.
sv: ImageCache redan genererad: %dst, Lås fil: %tmp.

en: Manage ImageCache presets.
sv: Hantera förhandsinställningar i ImageCache

en: Place the following snippet in your module as part of <code>hook_imagecache_default_presets()</code>.
sv: Placera följande bit i din modul som en del av <code>hook_imagecache_default_presets()</code>.

en: %p is not a directory or is not readable by the webserver.
sv: %p är ingen katalog eller är inte läsbar för webbservern.

en: Has Avatar
sv: Har Avatar

en: Display the node with standard node view.
sv: Visa noden med förvalda nodvisningen.

en: Capitalize first letter
sv: Omvandla första bokstaven till stor

en: Custom text
sv: Anpassad text

en: Node module form.
sv: Formulär för modulen Node.

en: Locale module form.
sv: Formulär för modulen Locale.

en: Taxonomy module form.
sv: Formulär för modulen Taxonomy.

en: All tokens for node creation dates can also be used with with the "mod-" prefix; doing so will use the modification date rather than the creation date.
sv: Alla ersättningstecken för en nods skapandedatum kan också användas med "mod-"prefix vilket gör att datumet för senaste ändring används istället för datumet för skapandet.

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
sv: Menysökvägen (som i länkstigen), omfattar ej Hem eller [menu]. Avdelad med /.

en: Default argument
sv: Förvalt argument

en: Date year range
sv: Spännvidd för år

en: Date year range must be in the format -9:+9 or 2005:2010.
sv: Spännvidden för år måste vara på formatet -9:+9 eller 2005:2010.

en: Legend
sv: Teckenförklaring

en: Calendar Popup
sv: Popup av kalender

en: The year must be a number between %min and %max.
sv: Året måste vara en siffra mellan %min och %max.

en: The month must be a number between 1 and 12.
sv: Månaden måste vara en siffra mellan 1 och 12.

en: The day must be a number between !min and !max.
sv: Dagen måste vara en siffra mellan !min och !max.

en: The hour must be a number between !min and !max.
sv: Timmen måste vara en siffra mellan !min och !max.

en: The minute must be a number between !min and !max.
sv: Minuten måste vara en siffra mellan !min och !max.

en: The second must be a number between !min and !max.
sv: Sekunden måste vara en siffra mellan !min och !max.

en: A valid value is required.
sv: Ett giltigt värde krävs.

en: date ical
sv: datum ical

en: Granularity must include a year.
sv: Noggrannheten måste innehålla ett år.

en: Repeat display
sv: Visning av återkommande

en: Some value must be entered in the To date.
sv: Ett värde måste anges i "Slutdatum".

en: The dates are invalid.
sv: Datumen är ej giltiga.

en: The To date must be greater than the From date.
sv: Värdet för "Slutdatum" måste vara större än "Startdatum".

en: Date date (YYYY-MM-DD)
sv: Datum datum (ÅÅÅÅ-MM-DD)

en: Date datetime (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS)
sv: Tidsdatum (ÅÅÅÅ-MM-DDTHH:MM:SS)

en: Time H:i
sv: Tid H:i

en: Repeats
sv: Repetioner

en: Text Field with custom input format
sv: Textfält med anpassat inmatningsformat

en: All date fields using the jscalendar widget have been changed to use the text widget instead, since the jscalendar widget is no longer supported. Enable the Date Popup module to make a jQuery popup calendar available and edit the field settings to select it.
sv: Alla datumfält som använder jscalendar widget har ändrats till att använda text widget istället, då jscalendar-widgeten inte längre stöds. Aktivera modulen Date Popup för att göra modulen jQuery popup calendar tillgänglig och redigera fältinställningarna för att välja denna.

en: The database has been updated to correct the stored timezone for fields using timezone 'none'.
sv: Databasen har uppdaterats att på rätt sätt lagra tidszon för fält som använder tidszonen "ingen".

en: Only content types with date fields appear in this list as possible target types.
sv: Bara innehållstyper med datumfält syns i denna lista som möjliga måltyper.

en: If your desired target type does not already have a date field, follow this link and select a content type to add a date field to that type.
sv: Om din önskade måltyp inte redan har ett datumfält följ denna länk och välj innehållstypen för att lägga till ett datumfält till den.

en: Add new date field
sv: Lägg till nytt datumfält

en: Importing dates into CCK from a comma separated file can be done using the <a href="@link">Node Import module</a>.
sv: Import av datum till CCK från en kommaseparerad fil kan göras med hjälp av <a href="@link">modulen Node Import</a>.

en: Date PHP4 setup.
sv: Installation av Date PHP4.

en: Date PHP4 Settings
sv: Inställningar för Date PHP4

en: Use PHP default timezone
sv: Använd förvald tidszon för PHP

en: Getting date computations working correctly in PHP versions earlier than PHP 5.2 involves extra computations that add a lot of overhead. These computations are needed because the timezone PHP uses on date computations may not match the site or user timezone or other date-specific timezones. We can speed processing up if we assume that PHP is using the correct timezone, but need to do more time-intensive processing if it is not. If timezone adjustments do not seem to be working correctly in your setup, you can set this option to FALSE to force the system to use the more accurate, but slower, timezone computations.
sv: Att få beräkningar av datum att fungera som det ska i PHP av versioner tidigare än 5.2 kräver extra beräkningar som lägger till en massa överliggande data. Dessa beräkningar krävs för att tidszonen som PHP använder på beräkningar av datum kanske inte passar webbplatsens, eller användarens tidszon eller andra datumspecifika tidszoner. Vi kan snabba på processen om vi antar att PHP använder den korrekta tidszonen, men kommer att vara mer tidskrävande om den inte är det. Om ändringar av tidszonen inte verkar fungera som det ska i din installation kan du sätta det här alternativet till FALSKT för att tvinga systemet att vara mer exakt, men det kommer att bli långsammare beräkningar av tidszoner.

en: administer date_php4 settings
sv: administrera inställningar för date_php4

en: If no advanced options are selected, the date will repeat on the day of week of the start date for weekly repeats, otherwise on the month and day of the start date. Use the options below to override that behavior to select specific months and days to repeat on. Use the 'Except' box to input dates that should be omitted from the results.
sv: Om inga utökade inställningar är valda kommer datumet att upprepas varje vecka  med samma veckodag som i startdatumet, annars per månad och startdatum. Använd alternativen nedan för att åsidosätta detta beteende för att välja specifik månad och dag att upprepa runt. Använd rutan "Utom" för att mata in datum som skall undantas från resultatet.

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
sv: !repeats_every_interval för !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
sv: !repeats_every_interval varje !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
sv: !repeats_every_interval på !month_days of !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
sv: !repeats_every_interval på !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
sv: !repeats_every_interval !count gånger

en: !repeats_every_interval until !until_date
sv: !repeats_every_interval tills !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
sv: !repeats_every_interval förutom !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
sv: !repeats_every_interval där veckan startar med en !day_of_week

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except.
sv: Repeterar !interval !bymonth !byday !count !until !except.

en: every week | every @count weeks
sv[0]: per vecka
sv[1]: var @count vecka

en: every month | every @count months
sv[0]: varje månad
sv[1]: var @count månad

en: every year | every @count years
sv[0]: varje år
sv[1]: var @count år

en: every day | every @count days
sv[0]: per dag
sv[1]: var @count dag

en: Detected time zone: %timezone; client date: %date; abbreviation: %abbreviation; offset: %offset; daylight saving time: %is_daylight_saving_time.
sv: Upptäckt tidszon: %timezone; datum för klient: %date; finkornighet: %abbreviation; offset: %offset; sommartid: %is_daylight_saving_time.

en: Pacific/French_Polynesia-Marquesas_Islands
sv: Stilla havet/Franska Polynesien-Marquesaöarna

en: Needed when using Date API. Overrides site and user timezone handling to set timezone names instead of offsets.
sv: Krävs när Date API används. Åsidosätter webbplatsens och användarens hantering av tidszoner genom att ange namn på tidszonen istället för offsets.

en: Yes/No
sv: Ja/Nej

en: Poll title
sv: Titel för undersökning

en: Numbered list
sv: Numrerad lista

en: Not installed.
sv: Inte installerad.

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
sv: %name: detta fält får inte innehålla fler än @count värden.

en: Name of top taxonomy term
sv: Namnet på nodens översta taxonomiterm

en: Unfiltered name of top taxonomy term. WARNING - raw user input.
sv: Ofiltrerat namn på nodens översta taxonomiterm. VARNING - obearbetad inmatning från användare.

en: ID of top taxonomy term
sv: ID för nodens översta taxonomiterm

en: No fields available.
sv: Inga fält tillgängliga.

en: The id number of the category's parent vocabulary.
sv: Kategorins överliggande vokabulärs ID-nummer.

en: The unfiltered vocabulary that the page's first category belongs to. WARNING - raw user input.
sv: Det ofiltrerade vokabulär som sidans första kategori hör till. VARNING - obearbetad inmatning från användaren.

en: The unfiltered name of the category. WARNING - raw user input.
sv: Den ofiltrerade kategorins namn.  VARNING - obearbetad inmatning från användare.

en: Delete user
sv: Radera användare

en: Modify node fields
sv: Ändra nodfält

en: '@column' => value for @column
sv: '@column' => värde för @column

en: return array(
      0 => array(@columns),
      // You'll usually want to stop here. Provide more values
      // if you want your 'default value' to be multi-valued:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );
sv: return array(
      0 => array(@columns),
      // Vanligtvis vill du avsluta här. Tillhandahåll fler värden
      // om du vill att ditt 'förvalda värde' skall innehålla flera värden:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );

en: Expected format: <pre>!sample</pre>
sv: Förväntat format: <pre>!sample</pre>

en: You must select at least one field to modify.
sv: Du måste välja åtminstone ett fält att ändra.

en: Modify profile fields
sv: Ändra profilfält

en: Execute arbitrary PHP script
sv: Utför godtyckligt PHP-skript

en: PHP script
sv: PHP-skript

en: Modify node taxonomy terms
sv: Ändra taxonomitermer för noder

en: The selected nodes are not associated with any vocabulary. Please select other nodes and try again.
sv: De valda noderna är inte associerade med något vokabulär. Var vänlig välj andra noder och försök igen.

en: <br />Note that this field has no effect when deleting terms.
sv: <br />Observera att detta fält inte har någon effekt vid radering av termer.

en: (new tags)
sv: (nya etiketter)

en: Add the selected terms
sv: Lägg till de valda termerna

en: Replace existing terms with selected ones
sv: Ersätt nuvarande termer med de valda

en: Replace terms within same vocabulary
sv: Ersätt termer inom samma vokabulär

en: Delete selected terms
sv: Radera valda termer

en: You did not select any term nor did you choose to replace existing terms. Please select one or more terms or choose to replace the terms.
sv: Du valde inte någon term, och du valde heller inte att ersätta nuvarande termer. Var vänlig välj en eller flera temer, eller välj att ersätta termerna.

en: Modify user roles
sv: Ändra användarroller

en: Add roles
sv: Lägg till roller

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
sv: Välj en eller flera roller som du vill tilldela till de valda användarna.

en: Remove roles
sv: Ta bort roller

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
sv: Välj en eller flera roller som du vill ta bort från de valda användarna.

en: You have not chosen any role to add or remove. Please select something to do.
sv: Du har inte valt någon roll att lägga till eller ta bort. Var vänlig välj vad som skall göras.

en: Bulk Operations
sv: Hopsamlade funktioner

en: Displays rows with checkmarks for bulk actions.
sv: Visar rader med kryssrutor för att köra hopsamlade funktior.

en: Invoke them directly
sv: Anropa dem direkt

en: Use Batch API
sv: Använd Batch API

en: Use <a href="@jobqueue">Job Queue</a>
sv: Använd <a href="@jobqueue">Arbetskö</a>

en: To execute operations
sv: Funktioner som skall utföras

en: Display operations as
sv: Visa funktioner som

en: Dropdown selectbox with Submit button
sv: Rullgardinsmeny med en knapp för att skicka

en: Each action as a separate button
sv: Varje åtgärd har en separat knapp

en: Skip confirmation step
sv: Hoppa över bekräftelse

en: Check this box to skip the confirmation page on this view and directly execute the operation.
sv: Kryssa i denna ruta för att hoppa över sidan för bekräftning på denna vy och direkt genomföra funktionen.

en: Display processing result
sv: Visa resultat av bearbetning

en: Check this box to let Drupal display a message with the result of processing the selected objects.
sv: Kryssa i denna ruta för att låta Drupal visa ett meddelande med resultatet av bearbetningen av de valda objekten.

en: Merge single action's form with node selection view
sv: Sammanfoga enstaka åtgärders formulär med vy för val av nod

en: In case only one action is selected *and* this action is configurable, display its action form along with the node selection view.
sv: Utifall att enbart en åtgärd är vald <strong>och</strong> denna åtgärd är konfigurerbar, visa dess åtgärds formulär tillsammans med vyn för val av nod.

en: Selected operations
sv: Valda funktioner

en: Select all !objects rows in this view.
sv: Välj alla !objects rader i denna vy.

en: All <strong>!objects</strong> rows in this view are selected.
sv: Alla <strong>!objects</strong> rader i denna vy är valda.

en: Bulk operations
sv: Hopsamlade funktioner

en: - Choose an operation -
sv: - Välj en funktion -

en: <a href="@view">Cancel</a>
sv: <a href="@view">Avbryt</a>

en: No row selected. Please select one or more rows.
sv: Ingen rad vald. Var vänlig välj en eller flera rader.

en: No operation selected. Please select an operation to perform.
sv: Ingen funktion vald. Var vänlig välj en funktion som skall genomföras.

en: Performing %action on selected rows...
sv: Genomför %action på valda rader...

en: Perform %action on @type %oid.
sv: Genomför %action på @type %oid.

en: Enqueued %action on @types %oid. Check the <a href="@queue">queued jobs page</a>.
sv: Lade %action på kö på @types %oid. Se sidan <a href="@queue">köade arbeten</a>.

en: Skipped %action on @type %title due to insufficient permissions.
sv: Hoppade över %action på @type %title på grund av otillräckliga rättigheter.

en: Performed %action on @type %title.
sv: Genomförde %action på @type %title.

en: !results rows processed in about !time ms:
sv: !results rader som behandlades under cirka !time ms:

en: No rows were processed:
sv: Inga rader behandlades.

en: An error occurred while processing @operation with arguments: @arguments
sv: Ett fel uppstod under behandling av @operation med argumenten: @arguments

en: Performed aggregate %action on @types %oids.
sv: Genomförde hopsamlad %action på @types %oids.

en: views bulk operations
sv: hopsamlade funktioner för Views

en: actions permissions
sv: rättigheter för åtgärder

en: An attempt by user %user to !perm was blocked due to insufficient permissions.
sv: Ett försök av användare %user att !perm spärrade på grund av otillräckliga rättigheter.

en: Could not find object info for view table @table.
sv: Kunde inte hitta information om objekt för visningstabellen @table.

en: Actions permissions
sv: Behörigheter för åtgärder

en: Integrates actions with the permission system.
sv: Förenar åtgärder med behörighetssystemet.

en: Exposes new Views style 'Bulk Operations' for selecting multiple nodes and applying operations on them.
sv: Exponerar nya stilen Hopsamlade funktioner" i Views för att välja flera noder och applicera funktioner på dem.

en: Vertical tabs
sv: Vertikala flikar

en: Vertical Tabs
sv: Vertikala flikar

en: Not in book
sv: Ej i bok

en: <create a new book>
sv: <skapa en ny bok>

en: New book
sv: Ny bok

en: By @name on @date
sv: Av @name @date

en: By @name
sv: Av @name

en: Sticky on top of lists
sv: Klistrad överst i listan

en: Not in menu
sv: Ej i meny

en: No attachments
sv: Inga bilagor

en: No alias
sv: Inga alias

en: No terms
sv: Inga termer

en: Numeric
sv: Numerisk

en: Teaser break
sv: Brytning för förhandstitt

en: Alt text
sv: Alternativ text

en: Create a list of options as a list in <strong>Allowed values list</strong> or as an array in PHP code. These values will be the same for %field in all content types.
sv: Skapa en lista av alternativ som en lista i <strong>Tillåtna värden</strong> eller som en lista i PHP-kod. Dessa värden kommer att vara likadana för %field i alla innehållstyper.

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
sv: Du måste ange "tillåtna värden" för detta fält.

en: Edit link
sv: Länk för redigering

en: Token replacement patterns
sv: Mönster för ersättningstecken

en: Comment's node ID
sv: ID för noden kommentaren hör till

en: Comment title. WARNING - raw user input
sv: Kommentarens titel. VARNING - obearbetad inmatning från användare

en: Comment body
sv: Kommentarens brödtext

en: Comment body. WARNING - raw user input
sv: Kommentarens brödtext. VARNING - obearbetad inmatning från användare

en: Comment author's user id
sv: Användar-ID för kommentarens författare

en: Comment author's user name
sv: Användarnamn för kommentarens författare

en: Comment author's user name. WARNING - raw user input
sv: Användarnamn för kommentarens författare. VARNING - obearbetad inmatning från användare

en: Comment author's home page.
sv: Kommentarförfattarens hemsida.

en: Comment author's e-mail.
sv: Kommentarförfattarens e-post.

en: Comment author's e-mail. WARNING - raw user input.
sv: Kommentarförfattarens e-post. VARNING - obearbetad inmatning från användare.

en: Comment creation year (four digit)
sv: Året kommentaren skapades (fyra siffror)

en: Comment creation year (two digit)
sv: Året kommentaren skapades (två siffror)

en: Comment creation month (full word)
sv: Månaden kommentaren skapades (helt ord)

en: Comment creation month (abbreviated)
sv: Månaden kommentaren skapades (förkortad)

en: Comment creation month (two digit, zero padded)
sv: Månaden kommentaren skapades (två siffror, inledande nolla)

en: Comment creation month (one or two digit)
sv: Månaden kommentaren skapades (en eller två siffror)

en: Comment creation week (two digit)
sv: Veckan kommentaren skapades (två siffror)

en: Comment creation date (day of month)
sv: Datum kommentaren skapades (dag i månaden)

en: Comment creation day (full word)
sv: Dag kommentaren skapades (helt ord)

en: Comment creation day (abbreviation)
sv: Dag kommentaren skapades (förkortning)

en: Comment creation day (two digit, zero-padded)
sv: Dag kommentaren skapades (två siffror, inledande nolla)

en: Comment creation day (one or two digit)
sv: Dag kommentaren skapades (en eller två siffror)

en: Node language
sv: Nodens språk

en: Node author's e-mail.
sv: E-postadress för nodens författare.

en: Node author's e-mail. WARNING - raw user input.
sv: E-postadress för nodens författare. VARNING - obearbetad inmatning från användare.

en: Name of top term's vocabulary
sv: Vokabulärnamn för nodens översta taxonomiterm

en: Unfiltered name of top term's vocabulary. WARNING - raw user input.
sv: Ofiltrerat vokabulärnamn för nodens översta taxonomiterm. VARNING - obearbetad inmatning från användare.

en: ID of top term's vocabulary
sv: ID för översta taxonomitermen

en: Node creation year (four digit)
sv: Året då noden skapades (fyra siffror)

en: Node creation year (two digit)
sv: Året då noden skapades (två siffror)

en: Node creation month (full word)
sv: Månaden då noden skapades (helt ord)

en: Node creation month (abbreviated)
sv: Månaden då noden skapades (förkortad)

en: Node creation month (two digit, zero padded)
sv: Månaden då noden skapades (två siffror, ledande nolla)

en: Node creation month (one or two digit)
sv: Månaden då noden skapades (en eller två siffror)

en: Node creation week (two digit)
sv: Veckan då noden skapades (två siffror)

en: Node creation date (day of month)
sv: Datumet då noden skapades (dag i månaden)

en: Node creation day (full word)
sv: Dagen då noden skapades (helt ord)

en: Node creation day (abbreviation)
sv: Dagen då noden skapades (förkortad)

en: Node creation day (two digit, zero-padded)
sv: Dagen då noden skapades (två siffror, inledande nolla)

en: Node creation day (one or two digit)
sv: Dagen då noden skapades (en eller två siffror)

en: The name of the menu the node belongs to. WARNING - raw user input.
sv: Namnet på den meny som noden hör till. VARNING - obearbetat inmatning från användare.

en: The unfiltered menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /. WARNING - raw user input.
sv: Ofiltrerad menysökväg (som i länkstigen), omfattar ej Hem eller [menu]. Avdelad med /. VARNING - obearbetad inmatning från användare.

en: The text used in the menu as link text for this item.
sv: Texten som används som länktext för detta menyalternativ i menyn.

en: The unfiltered text used in the menu as link text for this item. WARNING - raw user input.
sv: Den ofiltrerad text som används som länktext för detta menyalternativ i menyn. VARNING - obearbetad inmatning från användare.

en: The title of the node's book parent.
sv: Nodens bokförälders titel.

en: The id of the node's book parent.
sv: Nodens bokförälders ID.

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
sv: Alla överliggande titlar i nodens bokhierarki.

en: The unfiltered title of the node's book parent. WARNING - raw user input.
sv: Den ofiltrerade titeln för nodens överliggande bok. VARNING - obearbetad inmatning från användare.

en: The unfiltered titles of all parents in the node's book hierarchy. WARNING - raw user input.
sv: De ofiltrerade titlarna för alla överliggande titlar i nodens bokhierarki. VARNING - obearbetad inmatning från användare.

en: The name of the currently logged in user.
sv: Namnet på aktuell inloggad användare.

en: The user ID of the currently logged in user.
sv: Användar-ID för aktuell inloggad användare.

en: The email address of the currently logged in user.
sv: E-postadress för aktuell inloggad användare.

en: The url of the current Drupal website.
sv: URL:en för den aktuella webbplatsen.

en: The name of the current Drupal website.
sv: Namnet för den aktuella webbplatsen.

en: The slogan of the current Drupal website.
sv: Slogan för den aktuella webbplatsen.

en: The mission of the current Drupal website.
sv: Syftet för den aktuella webbplatsen.

en: The contact email address for the current Drupal website.
sv: E-postadressen för den aktuella webbplatsen.

en: The current date on the site's server.
sv: Det aktuella datumet på webbplatsens server.

en: The current year (four digit)
sv: Det nuvarande året (fyra siffor)

en: The current year (two digit)
sv: Det nuvarande året (två siffror)

en: The current month (full word)
sv: Den nuvarande månaden (hela ordet)

en: The current month (abbreviated)
sv: Den nuvarande månaden (förkortat)

en: The current month (two digit, zero padded)
sv: Den nuvarande månaden (två siffror, inledande nolla)

en: The current month (one or two digit)
sv: Den nuvarande månaden (en eller två siffror)

en: The current week (two digit)
sv: Den nuvarande veckan (två siffror)

en: The current date (day of month)
sv: Det nuvarande datumet (dag i månaden)

en: The current day (full word)
sv: Den nuvarande dagen (helt ord)

en: The current day of week (abbreviation)
sv: Den nuvarande veckodagen (förkortad)

en: The current day (two digit, zero-padded)
sv: Den nuvarande dagen (två siffror, inledande nolla)

en: The current day (one or two digit)
sv: Den nuvarande dagen (ett eller två tecken)

en: The current page number for paged lists
sv: Det aktuella sidnumret för paginerade listor.

en: A randomly generated SHA1 hash.
sv: Slumpvis genererad SHA1 hashsumma.

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
sv: Den aktuella tidsstämpeln i sekunder sedan första januari 1970.

en: A randomly generated single-digit number.
sv: Ett slumpvis genererat ensiffrigt tal.

en: A randomly generated three-digit number.
sv: Ett slumpvis genererat tresiffrigt tal.

en: A randomly generated ten-digit number.
sv: Ett slumpvis genererat tiosiffrigt tal.

en: Randomly generated single-digit letter.
sv: Ett slumpvis genererat tecken.

en: Randomly generated three-digit letters.
sv: Tre slumpvis genererade tecken.

en: Randomly generated ten-digit letters.
sv: Tio slumpvis genererade tecken.

en: Display a tokenized message to the user
sv: Visa ett teckenersatt meddelande för användaren

en: Send tokenized e-mail
sv: Skicka ett teckenersatt e-postmeddelande

en: Redirect to a tokenized URL
sv: Peka om till en teckenersatt URL

en: The email address to which the message should be sent.
sv: Den e-postadress som meddelandet skall skickas till.

en: The message that should be sent.
sv: Meddelandet som skall skickas.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
sv: Följande ersättningstecken kan användas för att generera sökvägen i URL:en. Vissa ersättningstecken är inte alltid tillgängliga beroende på det sammanhang i vilken åtgärden utlöses i.

en: The message to be displayed to the current user.
sv: Meddelandet som skall visas för aktuell användare.

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
sv: Följande ersättningstecken kan användas i den anpassade meddelandetexten. Vissa ersättningstecken är inte alltid tillgängliga beroende på det sammanhang i vilken åtgärden utlöses i.

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
sv: Följande ersättningstecken kan användas i URL:en. Vissa ersättningstecken är inte alltid tillgängliga beroende på det sammanhang i vilken åtgärden utlöses i.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
sv: Tillhandahåller ett gemensamt API för ersättning av textuella platshållare med riktig data.

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
sv: Tillhandahåller ytterligare ersättningstecken och en grund att bygga egna teckenersättningar på.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
sv: Tillhandahåller förbättrade versioner av åtgärder i Drupals kärna med hjälp av modulen Token.

en: Date form type
sv: Typ av formulär för datum

en: Select a granularity for the date filter. For instance, selecting 'day' will create a filter where users can select the year, month, and day.
sv: Välj en noggrannhet för filtreringen av datum. Till exempel, genom att välja "dag" kommer ett filter skapas där användare kan välja år, månad och dag.

en: Date field(s)
sv: Datumfält

en: Select date field(s) to filter with this argument.
sv: Välj datumfält att filtrera på med detta argument.

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
sv: Metod för att hantera flera datumfält i samma databasfråga. Returnera rader som matchar alla datumfält (datum = fält_1 ELLER fält_2), eller endast de som matchar alla valda datumfält (datum = fält_1 OCH fält_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
sv: Du måste välja åtminstone ett datumfält för detta filter.

en: Date default
sv: Förvalt datum

en: To date default
sv: Förvalt slutdatum

en: Please set a default value for the To date as well as the From date when using default values with the Between or Not between operators.
sv: Ange ett förvalt värde för "Slutdatum" och även "Startdatum" när du använder förvalda värden med operanderna "Mellan" eller "Inte mellan".

en: Missing date fields!
sv: Datumfält saknas!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
sv: (@field) <strong>Visat</strong> @widget @format

en: User timezone
sv: Tidszon för användare

en: New revision
sv: Ny version

en: Add comment link
sv: Länk för "Lägg till kommentar"

en: Change basic information
sv: Ändra grundläggande information

en: %editor profile for %format
sv: %editor profil för %format

en: Enabled by default
sv: Aktiverad som standard

en: The default editor state for users having access to this profile. Users are able to override this state if the next option is enabled.
sv: Förvalt tillstånd på redigeraren för användarna som har åtkomst till denna profil. Användarna kommer att kunna åsidosätta detta läge om nästa alternativ är aktiverat.

en: If allowed, users will be able to choose their own editor default state in their user account settings.
sv: Om tillåten kommer användarna att själva kunna välja eget förvalt läge för redigeraren på deras inställningar för användarkontot.

en: Show <em>enable/disable rich text</em> toggle link
sv: Visa växlingslänken <em>aktivera/inaktivera rich text</em>

en: Whether or not to show the <em>enable/disable rich text</em> toggle link below a textarea. If disabled, the user setting or global default is used (see above).
sv: Huruvida knappen aktivera/avaktivera redigeraren Rich Text skall visas under textområde eller ej. Om inaktiverad används användarens förval eller så används det globala förvalda (se ovan).

en: The language to use for the editor interface. Language codes are based on the <a href="http://www.loc.gov/standards/iso639-2/englangn.html">ISO-639-2</a> format.
sv: Språket på gränsnittet för redigeraren. Språkkoderna baseras på formatet <a href="http://www.loc.gov/standards/iso639-2/englangn.html">ISO-639-2</a>.

en: This option controls whether the editor toolbar is displayed above or below the editing area.
sv: Detta alternativ styr huruvida redigerarens verktygslåda visas ovanför eller nedanför redigeringsområdet.

en: This option controls the alignment of icons in the editor toolbar.
sv: Detta alternativ styr justeringen av ikoner i redigerarens verktygslåda.

en: Where to display the path to HTML elements (i.e. <code>body > table > tr > td</code>).
sv: Var sökvägen till HTML-element skall visas (till exempel <code>body > table > tr > td</code>).

en: This option gives you the ability to enable/disable the resizing button. If enabled, the Path location toolbar must be set to "Top" or "Bottom" in order to display the resize icon.
sv: Det här valet ger dig möjlighet att aktivera/invaktivera knappen storleksförändring. Om aktiverad, måste sökvägen till verktygsplatsen vara angiven till "Längst upp" eller "Längst ned" för att kunna visa ikonen för storleksförändring.

en: If enabled, potentially malicious code like <code>&lt;HEAD&gt;</code> tags will be removed from HTML contents.
sv: Om aktiverad kommer potentiellt farlig kod såsom taggar av typen <code>&lt;HEAD&gt;</code> att tas bort från HTML-innehåll.

en: If enabled, the editor will insert TAB characters on tab and preserve other whitespace characters just like a PRE element in HTML does.
sv: Om aktiverad kommer redigeraren att infoga TAB-tecken vid tab och bevara andra tomrumstecken precis som elementet PRE i HTML gör.

en: If enabled, HTML tags declaring the font size, font family, font color and font background color will be replaced by inline CSS styles.
sv: Om aktiverad kommer HTML-taggar som deklarerar fontstorlek, fontfamilj, fontfärg och fontbakgrund att bytas ut mot infogad CSS.

en: If enabled, the editor will remove most linebreaks from contents. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
sv: Om aktiverad kommer redigeraren att ta bort de flesta radbrytningar från innehåll. Inaktiveras detta alternativ kan konflikter undkommas med andra inmatningsfilter.

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
sv: Om aktiverad kommer redigeraren omformatera källkoden för HTML. Inaktiveras detta alternativ så kan konflikter undkommas med andra inmatningsfilter.

en: Force cleanup on standard paste
sv: Tvinga fram upprensning vid vanliga inklistring

en: If enabled, the default paste function (CTRL-V or SHIFT-INS) behaves like the "paste from word" plugin function.
sv: Om aktiverad kommer den förvalda inklistringsfunktionen  (CTRL-V eller SHIFT-INS) att uppföra sig såsom funktionen "klistra in från Word".

en: Comma separated list of HTML block formats. Possible values: <code>@format-list</code>.
sv: Kommaseparerad lista av blockformat för HTML. Möjliga värden: <code>@format-list</code>.

en: Use theme CSS
sv: Använd temats CSS

en: Define CSS
sv: Definiera CSS

en: Editor default CSS
sv: Redigerarens standard-CSS

en: Defines the CSS to be used in the editor area.<br />Use theme CSS - loads stylesheets from current site theme.<br/>Define CSS - enter path for stylesheet files below.<br />Editor default CSS - uses default stylesheets from editor.
sv: Anger vilken CSS som skall användas i redigerarens område.<br />Använd temats CSS - laddar stilmall från nuvarande webbplats tema.<br />Ange CSS - ange sökvägen för stilmallsfilen nedan.<br />Förvalt för redigeraren.

en: If "Define CSS" was selected above, enter path to a CSS file or a list of CSS files separated by a comma.
sv: Om "Ange CSS" valdes ovan, ange sökvägen till en CSS-fil eller en lista av CSS-filer åtskilda med komma.

en: Available tokens: <code>%b</code> (base path, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (path to theme, eg: <code>themes/garland</code>)
sv: Tillgängliga ersättningstecken: <code>%b</code> (grundsökväg, till exempel: <code>/</code>), <code>%t</code> (sökväg till tema, till exempel: <code>themes/garland</code>)

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from all loaded stylesheet(s).
sv: Valfritt kan du ange CSS-klasser för rullgardinslistan "Fontstil".<br />Ange en klass på varje rad i formatet: !format. Exempel: !example<br />Om lämnad tom kommer CSS-klasser automatiskt att importeras från alla laddade stilmallar.

en: Wysiwyg profile for %format has been saved.
sv: Profilen för WYSIWYG för %format har sparats.

en: No editor
sv: Ingen redigerare

en: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Download</a>)
sv: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Ladda ned</a>)

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
sv: Packa upp arkivet och kopiera dess innehåll till en ny katalog på följande plats:<br /><code>@editor-path</code>

en: So the actual library can be found at:<br /><code>@library-filepath</code>
sv: Så att det aktuella biblioteket kan hittas på :<br /><code>@library-filepath</code>

en: Installation instructions
sv: Instruktioner för installation

en: There are no editor libraries installed currently. The following list contains a list of currently supported editors:
sv: Det finns inga bibliotek för redigerare installerade för närvarande. Följande lista innehåller en lista av stödda redigerare för närvarande:

en: Are you sure you want to remove the profile for %name?
sv: Är du säker på att du vill ta bort profilen %name?

en: Wysiwyg profile for %name has been deleted.
sv: Profil för WYSIWYG för %namn har raderats.

en: Configure client-side editors.
sv: Konfigurera klientbaserade redigerare.

en: A Wysiwyg profile can be associated to an input format. A Wysiwyg profile defines which client-side editor is loaded, what buttons or themes are enabled for the editor, how the editor is displayed, and a few other editor-specific functions.
sv: En profil i WYSIWYG kan kopplas till ett inmatningsformat. En profil i WYSIWYG definierar vilken redigerare på klientsidan som är laddad, vilka knappar eller teman är aktiverade för redigeraren, hur redigeraren visas och några andra redigeringsspecifika funktioner.

en: Disable rich-text
sv: Inaktivera rich-text

en: Enable rich-text
sv: Aktivera rich-text

en: Wysiwyg Editor settings
sv: Inställningar för redigerare av typen WYSIWYG

en: Enable editor by default
sv: Aktivera redigerare som standard

en: If enabled, rich-text editing is enabled by default in textarea fields.
sv: Om aktiverad, kommer redigering med rich-text att vara aktiverat som standard i textfält.

en: The version of %editor could not be detected.
sv: Versionen för %editor kunde inte hittas.

en: The installed version %version of %editor is not supported.
sv: Den installerade versionen %version av %editor stöds inte.

en: Allows users to edit contents with client-side editors.
sv: Tillåt användare att redigera innehåll med redigerare för klientsida.

en: Strike-through
sv: Genomstruken

en: Align left
sv: Vänsterjustera

en: Align center
sv: Centrera

en: Align right
sv: Högerjustera

en: Justify
sv: Justera

en: Forecolor
sv: Förgrundsfärg

en: Backcolor
sv: Bakgrundsfärg

en: Horizontal rule
sv: Horisontell linje

en: Paste Text
sv: Klistra in text

en: Paste from Word
sv: Klistra in från Word

en: Remove format
sv: Ta bort format

en: Character map
sv: Teckenkarta

en: HTML block format
sv: Blockformat för HTML

en: Font style
sv: Fontstil

en: Create DIV container
sv: Skapa DIV-container

en: FitWindow
sv: Passa fönster

en: Check spelling
sv: Kontrollera stavning

en: Autogrow
sv: Ändra storlek automatiskt

en: Table drag/resize
sv: Drag/ändra storlek på tabell

en: Table: Cell properties
sv: Tabell: Cellegenskaper

en: Table: Insert row after
sv: Tabell: Infoga rad efter

en: Table: Insert column after
sv: Tabell: Infoga kolumn efter

en: Table: Insert cell after
sv: Tabell: Infoga cell efter

en: Table: Delete rows
sv: Tabell: Ta bort rader

en: Table: Delete columns
sv: Tabell: Ta bort kolumner

en: Table: Delete cells
sv: Tabell: Ta bort celler

en: Table: Merge cells
sv: Tabell: Sammanfoga celler

en: Table: Horizontal split cell
sv: Tabell: Horisontell delning av cell

en: Sup
sv: Upphöjd

en: Sub
sv: Nedsänkt

en: Clean-up
sv: Rensa upp

en: Visual aid
sv: Visuellt stöd

en: Fullscreen
sv: Helskärmsläge

en: Advanced horizontal rule
sv: Utökad horisontell linje

en: Advanced image
sv: Utökad bild

en: Advanced link
sv: Utökad länk

en: Auto save
sv: Spara automatiskt

en: Context menu
sv: Sammanhängande meny

en: Left-to-right
sv: Vänster-till-höger

en: Right-to-left
sv: Höger-till-vänster

en: Emotions
sv: Uttryckssymboler

en: Inline popups
sv: Radvis popup

en: Insert date
sv: Infoga datum

en: Insert time
sv: Infoga tid

en: Insert layer
sv: Infoga lager

en: Move forward
sv: Gå framåt

en: Move backward
sv: Gå bakåt

en: Absolute
sv: Fast

en: Paste text
sv: Klistra in text

en: Style properties
sv: Egenskaper för stil

en: Abbreviation
sv: Förkortning

en: Inserted
sv: Infogat

en: Safari compatibility
sv: Kompatibilitet med Safari

en: Spell check
sv: Stavningskontroll

en: Font Color
sv: Fontfärg

en: Show/hide hidden elements
sv: Visa/dölj dolda element

en: Separate the teaser and body of this content
sv: Skiljer åt förhandstitten och brödtexten för detta innehåll

en: Stores Wysiwyg profiles.
sv: Lagrar profiler för WYSIWYG.

en: Broken handler @table.@field
sv: Trasig hanterare @table.@field

en: Skipping broken view @view
sv: Hoppar över trasig vy @view

en: Ajax callback for view loading.
sv: Återanrop via Ajax för laddning av vyer.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
sv: Konverteraren kommer göra ett så bra försök som möjligt att försök konvertera vyer av typen Views 1 till Views 2. Denna konverteringen är inte tillförlitlig. Du kommer mycket troligtvis att behöva göra justeringar i din vy för att få den att passa. Du kan importera vyer i Views 1 genom den vanliga importfliken.

en: Changes cannot be made to a locked view.
sv: Ändringar kan inte göras till en låst vy.

en: Convert stored Views 1 views.
sv: Konvertera lagrade vyer av typen Views 1.

en: Convert view
sv: Konvertera vy

en: Create customized lists and queries from your database.
sv: Skapa anpassade listor och frågor från din databas.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
sv: Administrativt gränssnitt till modulen Views. Utan denna modul kan du inte skapa eller redigera dina vyer.

en: Example table
sv: Exempeltabell

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
sv: Exempeltabellen innehåller exempel på innehåll och kan relateras till noder.

en: Example content
sv: Exempel på innehåll

en: Some example content that references a node.
sv: Några exempel på innehåll som refererar till en nod.

en: Example node
sv: Exempelnod

en: Plain text field
sv: Enkelt textfält

en: Just a plain text field.
sv: Bara ett vanligt textfält.

en: Numeric field
sv: Numeriskt fält

en: Just a numeric field.
sv: Bara ett numeriskt fält.

en: Boolean field
sv: Booleskt fält

en: Just an on/off field.
sv: Bara ett fält för på/av.

en: Timestamp field
sv: Fält för tidsstämpel

en: Just a timestamp field.
sv: Bara ett fält för tidsstämpel.

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
sv: Emulerar den förvalda startsidan i Drupal. Du kan ange den sidans sökväg till denna vy för att göra den till din startsida.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
sv: Titel att använda när detta argumentet framförs. Den kommer åsidosätta titeln på denna vy och titlar från tidigare argument. Du kan använda procentsersättning här för att ersätta med argumenttitlar. Använd "%1" för det första argumentet, "%2" för det andra argumentet o.s.v.

en: Validator options
sv: Valideringsalternativ

en: Display all values
sv: Visa alla värden

en: Hide view / Page not found (404)
sv: Dölj vy / Sidan hittades inte (404)

en: Display empty text
sv: Visa text för tomt fält

en: Provide default argument
sv: Tillhandahåll förvalt argument

en: Provide default argument options
sv: Tillhandahåll förvalt alternativ för argument

en: Default argument type
sv: Förvald argumentstyp

en: Broken/missing handler
sv: Trasig/saknad hanterare

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
sv: Hanteraren för detta alternativ är trasig eller saknas och kan inte användas. Om en modul tillhandahöll hanteraren och blev inaktiverad kan den återställas genom att aktivera modulen igen. Annars bör du troligen ta bort detta alternativ.

en: Current date
sv: Nuvarande datum

en: Current node's creation time
sv: Tid då aktuell nod skapades

en: Current node's update time
sv: Tid då aktuell nod uppdaterades

en: Allow multiple terms per argument.
sv: Tillåt flera termer per argument.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
sv: Om vald, kan användare ange flera argument på formen 1+2+3 (för ELLER) eller 1,2,3 (för OCH).

en: Allow multiple arguments to work together.
sv: Tillåt flera argument att samarbeta.

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
sv: Om valt, kan flera instanser av detta argumentet samarbeta, som om flera termer var tillförda till samma argument. Denna inställningen är inte kompatibel med inställningen "Reducera dubletter".

en: Do not display items with no value in summary
sv: Visa inte alternativ utan innehåll i sammanfattningen

en: Invalid input
sv: Ogiltig inmatning

en: Fail basic validation if any argument is given
sv: Underkänn grundläggande validering om ett argument är givet.

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
sv: Genom att kryssa för det här fältet kan du använda det för att försäkra dig om att valideringen av vyer med fler argument än nödvändigt underkänns.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
sv: Om vald, kan användare ange flera argument på formen 1+2+3 eller 1,2,3.

en: Exclude the argument
sv: Exkludera argumentet

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
sv: Om vald, kommer de angivna numren i argumentet att undantas istället för att begränsa denna vy.

en: Glossary mode
sv: Tillstånd som ordlista

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the argument, which allows the summary view to act as a glossary.
sv: Tillståndet som ordlista anger en gräns för antalet tecken att använda i argumentet, vilket möjliggör att en sammanfattningsvy kan agera som en ordlista.

en: Character limit
sv: Teckenbegränsning

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
sv: Hur många tecken av argumentet att filtrera mot. Om satt till 1 skulle alla fält som börjar med bokstaven i argumentet matchas.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
sv: Hur bokstävers skiftläge skall ändras när argumentets resultat skrivs ut.

en: No transform
sv: Ingen förändring

en: Upper case
sv: Stora bokstäver

en: Lower case
sv: Små bokstäver

en: Capitalize each word
sv: Omvandla varje ord till stora bokstäver

en: Case in path
sv: Skiftläge i sökväg

en: Transform spaces to dashes in URL
sv: Ändra mellanslag till bindestreck i URL:er

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
sv: Etiketten för detta fält som visas för slutanvändare om stilen kräver det.

en: Exclude from display
sv: Exkludera från visning.

en: Check this box to not display this field, but still load it in the view.  Use this option to not show a grouping field in each record, or when doing advanced theming.
sv: Kryssa i denna ruta för att inte visa detta fält, men ändå ladda det i din vy. Använd detta alternativ för att inte visa ett grupperande fält i varje resultat, eller när du håller på med avancerade anpassningar av teman.

en: Rewrite the output of this field
sv: Skriv om det här fältets utmatning

en: If checked, you can alter the output of this field by specifying a string of text with replacement tokens that can use any existing field output.
sv: Om valt, kan du ändra hur fältet skrivs ut genom att ange en textsträng med ersättningstecken som kan använda valfri befintlig utmatning av fält.

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
sv: Texten som skall visas för detta fält. Får innehålla HTML. Du kan ange data från denna vy enligt "Ersättningsmönster" nedan.

en: Output this field as a link
sv: Skriv ut detta fält som en länk

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
sv: Om valt, kommer detta fält att bli en länk. Destinationen måste anges nedan.

en: Link path
sv: Sökväg för länk

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
sv: Drupals sökväg eller fullständig URL för denna länk. Du kan ange data från denna vy enligt "Ersättningsmönster" nedan.

en: The CSS class to apply to the link.
sv: CSS-klassen att lägga till på länken.

en: Text to place as "alt" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
sv: Text att placeras som "alternativ" text, som de flesta webbläsare visar som ett verktygstips när man svävar över länken.

en: Prefix text
sv: Text för prefix

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
sv: En text att visas före denna länk. Du kan använda HTML.

en: Suffix text
sv: Text för suffix

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
sv: En text att visas efter denna länk. Du kan använda HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
sv: <p>Du måste lägga till några ytterligare fält till denna visning innan du kan använda fältet. Dessa fält kan markeras som <em>Undanta från visning</em> om du föredrar det. Observera att på grund av ordningen för genereringen kan du inte använda fält som ligger efter detta fält. Om du behöver ett fält som inte visas här kan du ordna om dina fält.</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
sv: <p>Följande ersättningsmönster finns tillgängliga för denna visning. Använd mönstret som visas till vänster för att visa värdet som visas till höger. Observera att på grund av ordningen för genereringen kan du inte använda fält som kommer efter detta fält. Om du vill använda ett fält som inte visas här kan du ordna om dina fält.</p>

en: Trim this field to a maximum length
sv: Korta ned detta fält till en största längd

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
sv: Om valt, kommer fältet att kortas ned till en längsta längd antal tecken.

en: Trim only on a word boundary
sv: Bryt endast texten mellan två ord

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
sv: Om valt, kommer fältet endast att kortas ned genom att bryta mellan två ord. Resultatet blir aldrig längre än det längsta antal tecken. Om det inte finns några ordmellanrum kan detta göra att ett fält blir tomt.

en: Add an ellipsis
sv: Lägg till en ellips

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
sv: Om detta är valt kommer "..." att läggas till om ett fält kortats ned.

en: Strip HTML tags
sv: Ta bort HTML-taggar

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
sv: Om valt, kommer alla HTML-taggar att tas bort.

en: Field can contain HTML
sv: Fält får innehålla HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
sv: Om ikryssat kommer korrigeraren för HTML att köras för att säkerställa att alla taggar är stängda på ett riktigt sätt efter att de kortats ned.

en: File size display
sv: Visningsläge för filstorlek

en: Formatted (in KB or MB)
sv: Formaterad (i KB eller MB)

en: Raw bytes
sv: Obearbetade bytes

en: True/False
sv: Sant/Falskt

en: On/Off
sv: På/Av

en: If checked, true will be displayed as false.
sv: Om ikryssad, kommer sant att visas som falskt.

en: Time ago (with "ago" appended)
sv: Tid sedan (med "sedan" tillagt)

en: Time span (future dates start with - )
sv: Tidsspann (framtida datum startar med -)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
sv: Tidsspann (med "sedan/från nu" tillagt)

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. If "Time ago" this is the the number of different units to display, which defaults to two.
sv: Om "Anpassad", se <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">dokumentationen om PHP</a> för datumformat. Om "Tid sedan" blir detta antalet olika enheter att visa, där två är standard.

en: Round
sv: Avrundning

en: If checked, the number will be rounded.
sv: Om ikryssad, kommer talet att avrundas.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
sv: Ange hur många siffror som skall skrivas ut efter decimalkommat.

en: What single character to use as a decimal point.
sv: Vilket enskilt tecken att använda som decimalkomma.

en: What single character to use as the thousands separator.
sv: Vilket enskilt tecken att använda som avskiljare för tusental.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
sv: Text att sätta framför numret, såsom en valutasymbol.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
sv: Text att sätta efter numret, såsom en valutasymbol.

en: Simple separator
sv: Enkel avskiljare

en: Display as link
sv: Visa som länk

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
sv: Detta alternativ är inte exponerat. Om du <strong>exponerar</strong> det kommer användarna kunna ändra filtret när de tittar på denna vy.

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
sv: Detta alternativ är exponerat. Om du <strong>döljer</strong> det kommer användarna inte kunna ändra filtret när de tittar på denna vy.

en: Unlock operator
sv: Lås upp operatorn

en: When checked, the operator will be exposed to the user
sv: Om ikryssad kommer operatorn exponeras för användaren

en: Operator identifier
sv: Identifierare för operator

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
sv: Detta kommer att synas i URL:en efter tecknet "?" för att identifiera denna operand.

en: Filter identifier
sv: Identifierare för filter

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
sv: Detta kommer synas i URL:en efter tecknet "?" för att identifiera detta filter. Får inte vara tomt.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
sv: Detta exponerade filter är ej obligatoriskt, och kommer ha tillagda alternativ som tillåter att det inte behöver anges.

en: Force this exposed filter to accept only one option.
sv: Tvinga detta exponerade filter att endast acceptera ett alternativ.

en: Remember
sv: Kom ihåg

en: Remember the last setting the user gave this filter.
sv: Kom ihåg den senaste inställningen användaren gjorde för detta filter.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
sv: Identifieraren krävs om filtret är exponerat.

en: This identifier is not allowed.
sv: Denna identifierare är inte tillåten.

en: - Any -
sv: - Alla -

en: You must select a value unless this is an optional exposed filter.
sv: Du måste ange ett värde om det här fältet inte är ett valfritt exponerat filter.

en: exposed
sv: exponerad

en: Value type
sv: Typ av värde

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
sv: Ett datum i ett maskinläsbart format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS är att föredra.

en: An offset from the current time such as "+1 day" or "-2 hours and 30 minutes"
sv: En kompensation av aktuell tid såsom "+1 dag" eller "-2 timmar och 30 minuter"

en: Invalid date format.
sv: Ej godkänt datumformat.

en: Limit list to selected items
sv: Begränsa listan till valda alternativ

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
sv: Om valt, kommer endast de valda alternativen att visas för användaren.

en: not in
sv: inte i

en: Is all of
sv: Är alla av

en: Is none of
sv: Är ingen av

en: not
sv: inte

en: Is between
sv: Är mellan

en: between
sv: mellan

en: Is not between
sv: Är inte mellan

en: not between
sv: inte mellan

en: Min
sv: minsta

en: And max
sv: och maximalt

en: And
sv: och

en: Contains any word
sv: Innehåller vilket ord som helst

en: has word
sv: har ord

en: Contains all words
sv: Innehåller alla ord

en: has all
sv: har alla

en: begins
sv: börjar

en: ends
sv: slutar

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
sv: Skiftlägeskänsliga filter kan vara snabbare. MySQL kan ignorera skiftlägeskänslighet.

en: The label for this relationship that will be displayed only administratively.
sv: Etiketten för detta släktskap som endast visas i administrationsläge.

en: Require this relationship
sv: Kräv detta släktskap

en: If required, items that do not contain this relationship will not appear.
sv: Alternativ som inte innehåller detta släktskap kommer inte att visas om detta krävs.

en: asc
sv: stigande

en: desc
sv: fallande

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
sv: Noggrannheten är den minsta enheten att använda när man ska avgöra om två datum är samma. Exempelvis om noggrannheten är "År" kommer alla datum för 1999, oavsett när de uppträder under 1999, att anses vara samma datum.

en: views_handler_sort_formula missing default: @formula
sv: views_handler_sort_formula saknar förvalt: @formula

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
sv: Om du <a href="@modules">aktiverar modulen Advanced help</a>, kan Views erbjuda mer och bättre hjälp. <a href="@hide">Dölj detta meddelande.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
sv: Om du installerar modulen Advanced Help från !href, kan Views erbjuda mer och bättre hjälp. <a href="@hide">Dölj detta meddelande.</a>

en: Warning! Broken view!
sv: Varning! Trasig vy!

en: Broken
sv: Trasig

en: Install the advanced help module for the getting started
sv: Installera modulen Advanced help för hjälp att komma igång

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
sv: Osäker på vad du ska göra? Testa sidan "!getting-started".

en: Displays
sv: Visningar

en: These queries were run during view rendering:
sv: Dessa frågor kördes under vyns rendering:

en: This display has no path.
sv: Denna visning har ingen sökväg.

en: Query build time
sv: Tid för att bygga databasfrågan

en: Query execute time
sv: Tid för att köra databasfrågan

en: View render time
sv: Genereringstid för vyn

en: No query was run
sv: Ingen databasfråga kördes

en: Unable to preview due to validation errors.
sv: Kan inte förhandsgranska på grund av valideringsfel.

en: Separate arguments with a / as though they were a URL path.
sv: Separera argument med en / som om de vore sökvägar.

en: Clone view %view
sv: Klona vyn %view

en: View name
sv: Namn på vyn

en: This is the unique name of the view. It must contain only alphanumeric characters and underscores; it is used to identify the view internally and to generate unique theming template names for this view. If overriding a module provided view, the name must not be changed or instead a new view will be created.
sv: Detta är det unika namnet på vyn. Det måste bestå av alfanumeriska tecken och understreck. Det används för att indentifiera vyn internt och för att generera unika namn på temamallar för den här vyn. Om du åsidosätter en av modulen tillhandahållen vy så får du inte ändra namnet – annars kommer en ny vy att skapas.

en: View description
sv: Beskrivning av vyn

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
sv: Den här beskrivningen kommer att visas på vyns administrativa UI för att beskriva vad vyn handlar om.

en: View tag
sv: Etikett för vyn

en: Enter an optional tag for this view; it is used only to help sort views on the administrative page.
sv: Skriv in en valfri etikett för den här vyn. Den används endast som hjälp vid sortering av vyer på administrationssidan.

en: The view type is the primary table for which information is being retrieved. The view type controls what arguments, fields, sort criteria and filters are available, so once this is set it <strong>cannot be changed</strong>.
sv: Typen av vy är den primära tabellen för vilken information hämtas. Den styr vilka argument, fält, sorteringskriterier och filter som finns tillgängliga. Så när du ställt in detta <strong>kan den inte ändras</strong>.

en: You must use a unique name for this view.
sv: Du måste använda ett unikt namn för denna vy.

en: Are you sure you want to revert the view %name?
sv: Är du säker på att du vill återställa vyn %name?

en: Reverting the view will delete the view that is in the database, reverting it to the original default view. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
sv: Att återställa vyn kommer att ta bort vyn som finns i databasen, och återgå den till den ursprungliga standardvyn. Alla ändringar du har gjort kommer att försvinna och kan inte återskapas.

en: Are you sure you want to delete the view %name?
sv: Är du säker på att du vill radera vyn %name?

en: Deleting a view cannot be undone.
sv: Raderingen av en vy kan inte ångras.

en: The view has been deleted.
sv: Vyn har raderats

en: There is no lock on view %view to break.
sv: Det finns inget lås på vyn %view att öppna.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
sv: Är du säker på att du vill öppna låset på vyn %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
sv: Genom att öppna låset, kommer alla osparade ändringar gjorda av !user att förloras!

en: Break lock
sv: Öppna lås

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
sv: Låsningen har öppnats och du kan nu redigera den här vyn.

en: Edit view %view
sv: Redigera vyn %view

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
sv: Ange namnet som skall användas för denna vy om det skiljer sig från källvyn. Lämna tomt för att använda namnet på vyn.

en: Paste view code here
sv: Klistra in vykod här

en: Unable to interpret view code.
sv: Kunde inte tolka vykoden.

en: You are importing a view created in Views version 1. You may need to adjust some parameters to work correctly in version 2.
sv: Du importerar en vy som skapade i version 1 av Views. Du kan behöva justera några parametrar för att de ska fungera korrekt i version 2.

en: That view is not compatible with this version of Views.
sv: Denna vy är inte kompatibel med denna version av Views.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
sv: En vy med det namnet finns redan. Var vänlig välj ett annat namn.

en: Display plugin @plugin is not available.
sv: Visningsplugin @plugin är inte tillgängligt.

en: Style plugin @plugin is not available.
sv: Stilplugin @plugin är inte tillgängligt.

en: Row plugin @plugin is not available.
sv: Radplugin @plugin är inte tillgängligt.

en: @type handler @table.@field is not available.
sv: Hanteraren @type för @table.@field är inte tillgänglig.

en: Unable to import view.
sv: Kunde inte importera vy.

en: Unknown or missing table name
sv: Okänt eller saknat tabellnamn

en: Click on an item to edit that item's details.
sv: Klicka på en post för att redigera dess detaljer.

en: This view has a broken default display and cannot be used.
sv: Denna vy har en trasig förvald visning och kan inte användas.

en: Export this view
sv: Exportera denna vy

en: Create a copy of this view
sv: Skapa en kopia av denna vy

en: View "@display"
sv: Visa "@display"

en: Go to the real page for this display
sv: Gå till den riktiga sidan för denna visning

en: Invalid
sv: Ogiltig

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin doesn't exist!
sv: Fel: Visningen @display refererar till ett plugin som heter "@plugin", men det pluginet finns inte!

en: Missing style plugin
sv: Stilplugin saknas

en: Change settings for this style
sv: Ändra inställningar för denna stil

en: Invalid display id found while regenerating tabs
sv: Ogiltigt ID för visning hittades när flikarna genererades igen.

en: Unable to initialize default display
sv: Kunde inte initialisera den förvalda visningen

en: Add display
sv: Lägg till visning

en: Remove display
sv: Ta bort visning

en: Restore display
sv: Återställ visning

en: View analysis
sv: Analys av vy

en: View details
sv: Detaljer för vy

en: Configure @type
sv: Konfigurera @type

en: Rearrange @type
sv: Arrangera om @type

en: Broken field @id
sv: Trasigt fält @id

en: There are no @types available to add.
sv: Det finns inga @types tillgängliga att lägga till.

en: Configure @type %item
sv: Konfigurera @type %item

en: Configure extra settings for @type %item
sv: Konfigurera extra inställningar för @type %item

en: Change summary style for @type %item
sv: Ändra stil för sammanfattning åt @type %item

en: Internal error: broken plugin.
sv: Internt fel: trasigt plugin.

en: Configure summary style for @type %item
sv: Konfigurera stil för sammanfattning åt @type %item

en: Clear Views' cache
sv: Töm Views cache

en: Add Views signature to all SQL queries
sv: Lägg till Views signatur till alla SQL-frågor

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
sv: Alla Viewsgenererade frågor kommer inkludera en speciell 'VIEWS' = 'VIEWS'-sträng i WHERE-satsen. Detta gör det lättare att identifiera Views frågor i databasens loggar, men bör endast användas vid felsökning.

en: Disable views data caching
sv: Inaktivera views cachning av data

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
sv: Views cachar data om tillgängliga tabeller, moduler och vyer, för att öka prestanda. Genom att kryssa i denna ruta kommer Views hoppa över denna cache och alltid bygga om sin data vid behov. Detta kan allvarligt påverka din webbplats prestanda.

en: Ignore missing advanced help module
sv: Ignorera avsaknad av modulen Advanced Help

en: Views uses the advanced help module to provide help text; if this module is not present Views will complain, unless this setting is checked.
sv: Views använder modulen Advanced Help för att erhålla hjälptext. Om denna modul inte finns tillgänglig kommer Views att klaga, om inte denna inställning är ikryssad.

en: Show query above live preview
sv: Visa databasfråga ovanför förhandsgranskning

en: The live preview feature will show you the output of the view you're creating, as well as the view. Check here to show the query and other information above the view; leave this unchecked to show that information below the view.
sv: Funktionen för förhandsgranskningen kommer att visa dig utmatningen för vyn som du skapar, och även vyn. Klicka här för att visa databasfrågan och annan information ovanför vyn. Lämna detta ej ikryssat för att visa den informationen nedanför vyn.

en: Show other queries run during render during live preview
sv: Visa andra databasfrågor som körs under generering i förhandsgranskning

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
sv: Drupal har möjligheten att köra många databasfrågor medan en vy renderas. Om du kryssar i denna ruta kommer varje databasfråga som körs under genereringen av vyn att visas som en del av förhandsgranskningen.

en: Do not show hover links over views
sv: Visa inte hovrande länkar över vyer

en: To make it easier to administrate your views, Views provides 'hover' links to take you to the edit and export screen of a view whenever the view is used. This can be distracting on some themes, though; if it is problematic, you can turn it off here.
sv: För att göra det enklare att administrera din vy så erbjuder Views "hovrande" länkar för att ta dig till redigerings- och exportskärmen för en vy när den används. Detta kan vara distraherande på några teman. Om detta ställer till med problem kan du stänga av det här.

en: Enable views performance statistics via the Devel module
sv: Aktivera Views prestandastatistik via modulen Devel

en: Check this to enable some Views query and performance statistics <em>if Devel is installed</em>.
sv: Kryssa i detta för att aktivera statistik för databasfrågor och prestanda för Views <em>om modulen Devel är installerad</em>.

en: Disable javascript with Views
sv: Avaktivera JavaScript för Views

en: If you are having problems with the javascript, you can disable it here; the Views UI should degrade and still be usable without javascript, it just not as good.
sv: Om du upplever problem med JavaScript kan du avaktivera det här. Views UI bör nedgraderas och fortfarande fungera utan JavasScript, dock inte lika bra.

en: Page region to output performance statistics
sv: Sidregion att skriva ut prestandastatistik till

en: Label for "Any" value on optional single-select exposed filters
sv: Etikett för värdet "Alla" på synliga filter med valfria enkelvalsalternativ

en: Error: missing @component
sv: Fel: saknad @component

en: Server reports invalid input error.
sv: Servern rapporterar ogiltig indata.

en: View analysis can find nothing to report.
sv: Analysen hittade inte något att rapportera.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
sv: Denna vy har enbart en förvald visning och kommer därför inte att placeras någonstans på din webbplats. Kanske vill du lägga till en visning av typen sida eller block.

en: There are no Views 1 views stored in the database to convert.
sv: Det finns inga vyer av typen Views 1 lagrade i databasen att konvertera.

en: Converted
sv: Konverterad

en: The table below lists Views version 1 views that are stored in the database. You can either convert them to work in Views version 2, or delete them. The views are convertible only if there is no Views 2 view with the same name.
sv: Tabellen nedan listar visningar för Views version 1 som är lagrade i databasen. Du kan antingen konvertera dem så att de fungerar i Views version 2, eller radera dem. Vyerna konverteras enbart om det inte finns en visning av typen Views 2 med samma namn.

en: Unable to find view.
sv: Kunde inte hitta vyn.

en: Unable to convert view.
sv: Kunde inte konvertera vyn.

en: The view has been deleted
sv: Vyn har raderats

en: Handler @handler include tried to loop infinitely!
sv: Inkluderade hanteraren @handler försökte köra en oändlig loop!

en: Reduce duplicates
sv: Reducera dubletter

en: Default settings for this view.
sv: Förvalda inställningar för denna vy.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
sv: Visa vyn som en sida, med en URL och menyval.

en: Display the view as a block.
sv: Visa vyn som ett block.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
sv: Bilagor tillagda till andra visningar för att erhålla flera visningar i samma vy.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
sv: Visa vyn som ett flöde, t.ex. ett RSS-flöde.

en: Displays rows one after another.
sv: Visar rader efter varandra.

en: HTML List
sv: HTML-lista

en: Displays rows as an HTML list.
sv: Visar rader som en HTML-lista.

en: Displays rows in a grid.
sv: Visa rader i ett rutnät.

en: Displays rows in a table.
sv: Visa rader i en tabell.

en: Displays the default summary as a list.
sv: Visar den förvalda summeringen som en lista.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
sv: Visar summeringen oformaterad, med alternativ för över varandra eller på samma rad.

en: Generates an RSS feed from a view.
sv: Genererar ett RSS-flöde från en vy.

en: Displays the fields with an optional template.
sv: Visar fältet med en valfri mall.

en: Fixed entry
sv: Fast inmatning

en: Will be available to all users.
sv: Kommer att vara tillgänglig för alla användare.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
sv: Åtkomst kommer att ges till användare med någon av de specificerade rollerna.

en: No caching of Views data.
sv: Spara inte data för Views i cache.

en: Time-based
sv: Tidsbaserad

en: Simple time-based caching of data.
sv: Enkel tidsbaserad cachning av data.

en: set_display() called with invalid display id @display.
sv: set_display() anropad med ogiltigt ID för visningen @display.

en: sort criteria
sv: sorteringskriterier

en: Sort criterion
sv: Sorteringskriterium

en: sort criterion
sv: sorteringskriterium

en: jQuery UI Tabs: Mismatching fragment identifier.
sv: jQuery UI Tabs: Identifieraren för fragment stämmer inte överens.

en: jQuery UI Tabs: Not enough arguments to add tab.
sv: jQuery UI Tabs: Inte tillräckligt med argument för att lägga till flik.

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
sv: Objekt för nyhetssamlaren importeras från externa flöden av typen RSS och Atom.

en: The title of the aggregator item.
sv: Titeln på nyhetssamlarens objekt.

en: The link to the original source URL of the item.
sv: Länken till orginalkällan för objektet.

en: The author of the original imported item.
sv: Författaren till den ursprungliga importerade posten.

en: The actual content of the imported item.
sv: Det faktiska innehållet på det importerade alternativet.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
sv: Datumet som det ursprungliga nyhetsposten lades in. (Med några flöden kommer detta vara datumet som posten importerades.)

en: Feed ID
sv: ID på flödet

en: The unique ID of the aggregator feed.
sv: Unikt ID på nyhetssamlarens flöde.

en: The title of the aggregator feed.
sv: Titeln på nyhetssamlarens flöde.

en: The link to the source URL of the feed.
sv: Länken till källans URL för flödet.

en: The date the feed was last checked for new content.
sv: Datumet då flödet senast kontrollerades för nytt innehåll.

en: The description of the aggregator feed.
sv: Beskrivningen för nyhetssamlarens flöde.

en: The date of the most recent new content onf the feed.
sv: Datumet för det nyaste innehållet på innehållsflödet.

en: The unique ID of the aggregator category.
sv: Det unika ID-numret för kategorin till insamlare.

en: The title of the aggregator category.
sv: Titel för insamlarens kategori.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
sv: Visa innehållssamlarens post genom att använda data från den ursprungliga källan.

en: The book the node is in.
sv: Boken denna nod tillhör.

en: The weight of the book page.
sv: Vikten på boksidan.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
sv: Djupet på boksidan i hierarkin. Böcker på den översta nivån har ett djup på 1.

en: The parent book node.
sv: Överliggande nod för boken.

en: The title of the comment.
sv: Kommentarens titel.

en: The text of the comment.
sv: Kommentarens text.

en: The comment ID of the field
sv: Kommentarens ID för fältet

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
sv: Namnet på kommentarens författare. Kan genereras som en länk till författarens hemsida.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
sv: Webbadress för kommentarens författare. Kan genereras som en länk. Kommer att vara tom om författaren är en registrerad användare.

en: Post date
sv: Datum för inlägg

en: Date and time of when the comment was posted.
sv: Datum och tid för när kommentaren lades in.

en: Whether or not the comment is currently in moderation.
sv: Huruvida kommentaren för närvarande är under moderering eller inte.

en: Provide a simple link to view the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att visa kommentaren.

en: Provide a simple link to edit the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att redigera kommentaren.

en: Provide a simple link to delete the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att radera kommentaren.

en: The node the comment is a reply to.
sv: Noden som kommentaren är ett svar på.

en: The User ID of the comment's author.
sv: Användar-ID för kommentarens författare.

en: Parent CID
sv: Överliggande CID

en: The Comment ID of the parent comment.
sv: Den överliggande kommentarens ID.

en: Last comment time
sv: Tid för senaste kommentar

en: Date and time of when the last comment was posted.
sv: Datum och tid för när den senaste kommentaren lades in.

en: Last comment author
sv: Senaste kommentarens författare

en: The name of the author of the last posted comment.
sv: Namnet på författaren för den senast inlagda kommentaren.

en: Comment count
sv: Antal kommentarer

en: The number of comments a node has.
sv: Antal kommentarer en nod har.

en: Updated/commented date
sv: Datum för senaste uppdatering/kommentar

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
sv: Tidpunkten för den senaste inlagda kommentaren, eller uppdatering av noden.

en: The number of new comments on the node.
sv: Antalet nya kommentarer till noden.

en: Comment status
sv: Status för kommenterar

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
sv: Huruvida kommentarer är aktiverade på noden eller ej.

en: User posted or commented
sv: Användare skrev eller kommenterade

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
sv: Visar noder enbart om en användare lagt in en nod eller kommenterat på den.

en: Display the comment with standard comment view.
sv: Visa kommentarer med standardvy för kommentarer.

en: Display the comment as RSS.
sv: Visa kommentarer som RSS.

en: Link to contact page
sv: Länk till kontaktsida

en: Provide a simple link to the user contact page.
sv: Tillhandahåll en länk till användarens kontaktsida.

en: Locale source
sv: Källa för språk

en: A source string for translation, in English or the default site language.
sv: En källsträng för översättning, på engelska eller åt det förvalda språket för webbplatsen.

en: The ID of the source string.
sv: ID-numret för källsträngen.

en: A description of the location or context of the string.
sv: En beskrivning av placeringen eller sammanhanget för strängen.

en: The group the translation is in.
sv: Gruppen som översättningen är i.

en: The full original string.
sv: Hela originalsträngen

en: The version of Drupal core that this string is for.
sv: Den version av Drupal som den här strängen hör till.

en: Provide a simple link to edit the translations.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att redigera översättningarna.

en: Locale target
sv: Målspråk för lokalisering

en: The full translation string.
sv: Den fullständiga översättningssträngen.

en: The language this translation is in.
sv: Det språk som den här översättningen är på.

en: The ID of the parent translation.
sv: ID-numret för den ovanliggande översättningen.

en: Whether or not the translation is plural.
sv: Om översättningen är plural eller ej.

en: The title of the node.
sv: Nodens titel.

en: The date the node was posted.
sv: Datum då noden skapades.

en: The type of a node (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
sv: Typen av nod (t.ex. "blogginlägg", "foruminlägg", "artikel" etc.).

en: Whether or not the node is published.
sv: Huruvida noden är publicerad eller ej.

en: Published or admin
sv: Publicerad eller administrerad

en: Filters out unpublished nodes if the current user cannot view them.
sv: Filtrerar bort opublicerade noder om den aktuella användaren inte kan se dem.

en: Whether or not the node is promoted to the front page.
sv: Huruvida noden visas på startsidan eller ej.

en: Whether or not the node is moderated.
sv: Om noden är modererad eller ej.

en: Whether or not the node is sticky.
sv: Om noden är klistrad eller ej.

en: Provide a simple link to the node.
sv: Tillhandahåll en enkel länk till noden.

en: Provide a simple link to edit the node.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att redigera noden.

en: Provide a simple link to delete the node.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att radera noden.

en: In the form of CCYYMMDD.
sv: På formen CCYYMMDD.

en: Created year + month
sv: Skapad år + månad

en: In the form of YYYYMM.
sv: På formen YYYYMM.

en: Created year
sv: Skapad år

en: In the form of YYYY.
sv: På formen YYYY.

en: Created month
sv: Skapad månad

en: In the form of MM (01 - 12).
sv: På formen MM (01 - 12).

en: Created day
sv: Skapad dag

en: In the form of DD (01 - 31).
sv: På formen DD (01 - 31).

en: Created week
sv: Skapad vecka

en: Updated year + month
sv: År + månad för uppdatering

en: Updated year
sv: År för uppdatering

en: Updated month
sv: Månad för uppdatering

en: Updated day
sv: Dag för uppdatering

en: Updated week
sv: Vecka för uppdatering

en: Node revision
sv: Nodversion

en: Node revisions are a history of changes to nodes.
sv: Nodversioner är en historik över ändringar av noder.

en: Relate a node revision to the user who created the revision.
sv: Relatera en nodversion till användaren som skapade versionen.

en: The actual, full data in the body field; this may not be valid data on all node types.
sv: Den faktiska, fullständiga datan i brödtextens fält. Detta behöver inte vara giltig data för alla nodtyper.

en: The stored teaser field. This may not be valid or useful data on all node types.
sv: Det lagrade fältet för förhandstitt. Detta behöver inte vara giltig eller användbar data för alla nodtyper.

en: The revision ID of the node revision.
sv: Versionens ID för noden.

en: The log message entered when the revision was created.
sv: Loggmeddelandet som antecknades när versionen skapades.

en: The date the node revision was created.
sv: Datumet då nodversionen skapades.

en: Input format id
sv: ID för inmatningsformat

en: The numeric input format of the node revision. !default means the default input format.
sv: Det numeriska inmatningsformatet för nodversionen. !default innebär det förvalda inmatningsformatet.

en: The name of the input format of the node revision.
sv: Namnet på inmatningsformatet för nodversionen.

en: Revert link
sv: Länk för att återgå

en: Provide a simple link to revert to the revision.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att återställa till versionen.

en: Provide a simple link to delete the node revision.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att radera versionen av noden.

en: Filter by access.
sv: Filtrera efter åtkomst.

en: Filter for nodes by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
sv: Filtrering för noder efter vyåtkomst. <strong>Ej nödvändigt om du använder "node" som din tabell.</strong>

en: Has new content
sv: Har nytt innehåll

en: Show a marker if the node has new or updated content.
sv: Visa en markering om noden har nytt eller uppdaterat innehåll.

en: Show only nodes that have new content.
sv: Visa endast noder som har nytt innehåll.

en: Node ID from URL
sv: Nodens ID från URL

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
sv: Visningen %display har inte någon åtkomstkontroll, men innehåller inte något filter för publicerade noder.

en: Poll
sv: Undersökning

en: Whether the poll is open for voting.
sv: Huruvida undersökningen är öppen för röster eller inte.

en: Profile textfield
sv: Textfält för profil

en: Profile textarea
sv: Textområde för profil

en: Profile checkbox
sv: Kryssruta för profil

en: Profile URL
sv: URL för profil

en: Profile selection
sv: Listval för profil

en: Profile freeform list %field-name.
sv: Fri formulärslista %field-name för profil.

en: Profile date %field-name.
sv: Datum %field-name för profil.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
sv: Poängen för sökalternativet. Detta kommer inte att användas om inte sökfiltret används.

en: Links from
sv: Länkar från

en: Other nodes that are linked from the node.
sv: Andra noder som är länkade från noden.

en: Links to
sv: Länkar till

en: Other nodes that link to the node.
sv: Andra noder som länkar till noden.

en: Search Terms
sv: Söktermer

en: The terms to search for.
sv: Termerna att söka efter.

en: Display the results with standard search view.
sv: Visa resultat med en förvald visning för sökning.

en: Node statistics
sv: Statistik för nod

en: Total views
sv: Totalt antal visningar

en: The total number of times the node has been viewed.
sv: Det totala antalet gånger som noden har visats.

en: Views today
sv: Visningar idag

en: The total number of times the node has been viewed today.
sv: Det totala antalet gånger som noden har visats idag.

en: Most recent view
sv: Den senaste visningen

en: The most recent time the node has been viewed.
sv: Den senaste tiden som noden har visats.

en: Stores site access information.
sv: Lagrar åtkomstinformation för webbplatsen.

en: Browser session ID of user that visited page.
sv: Webbläsarens sessions-ID för användaren som besökte sidan.

en: Title of page visited.
sv: Titel på besökt sida.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
sv: Intern sökväg till sidan som besöktes (i förhållande till Drupals rotkatalog).

en: Referrer URI.
sv: Hänvisares URI.

en: Hostname of user that visited the page.
sv: Värdnamn på användaren som besökte sidan.

en: The user who visited the site.
sv: Användaren som besökte webbplatsen.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
sv: Tid i millisekunder som sidan tog att laddas.

en: Timestamp of when the page was visited.
sv: Tidsstämpel då sidan besöktes.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
sv: Filer som hanteras av Drupal och diverse moduler.

en: The ID of the file.
sv: Filens ID.

en: The name of the file.
sv: Filens namn.

en: The path of the file.
sv: Filens sökväg.

en: The mime type of the file.
sv: Typ av MIME för filen.

en: The status of the file.
sv: Filens status.

en: The date the file was uploaded.
sv: Datumet som filen laddades upp.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
sv: Namnet på vokabuläret som en term är medlem av. Detta kommer att vara vokabuläret för vilken som helst term som fältet "Taxonomi: Term" är. Och kan på samma sätt skapa dubletter.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
sv: Taxonomitermer bifogas till noder.

en: Taxonomy terms. Note that using this can cause duplicate nodes to appear in views; you must add filters to reduce the result set.
sv: Taxonomitermer. Observera att genom att använda detta kan dubletter av noder förekomma i vyer. Du måste lägga till filter för att reducera resultatet.

en: Taxonomy term name.
sv: Taxonomitermens namn.

en: The term weight field
sv: Termens viktfält

en: The description associated with a taxonomy term.
sv: Beskrivningen som associeras med en taxonomiterm.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
sv: Filtrera resultatet för "Taxonomi: Term" till ett speciellt vokabulär.

en: All terms
sv: Alla termer

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
sv: Visa alla taxonomitermer som associerats med en nod från valda vokabulärer.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
sv: Överliggande term för termen. Detta kan producera dubbla inlägg om du använder ett vokabulär som tillåter multipla ovanliggande släktskap.

en: The parent term of the term.
sv: Termens överliggande term.

en: Term synonym
sv: Synonym för term

en: Term synonyms may be used to find terms by alternate names.
sv: Synonymer till termer kan användas för att hitta termer genom alternativa namn.

en: Term ID (with depth)
sv: Termens ID (med djup)

en: The depth filter is more complex, so provides fewer options.
sv: Filtret djup är mer komplext så det tillhandahåller färre alternativ.

en: Term ID depth modifier
sv: Modifierar djupet på termens ID

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional argument.
sv: Möjliggör djupet för Taxonomi: Termens ID (med djup) att modifieras via ett ytterligare argument.

en: Node translation
sv: Översättning av nod

en: Translation set node ID
sv: Nodens ID för uppsättningen av översättningen

en: The ID of the translation set the content belongs to.
sv: ID för översättningens uppsättning som innehållet hör till.

en: Source translation
sv: Källöversättning

en: The source that this content was translated from.
sv: Källan som det här innehållet var översatt från.

en: Versions of content in different languages.
sv: Versioner av innehåll i olika språk.

en: Nodes that are either untranslated or are the original versions of a translation set.
sv: Noder som antingen inte är översatta eller som är originalversionen av en översättning.

en: Child translation
sv: Underliggande översättning

en: Nodes that are translations of a source translation.
sv: Noder som är översättningar av en källöversättning.

en: The translation status of the node--whether or not the translation needs to be updated.
sv: Status på översättningen för noden. Huruvida översättningen behöver uppdateras eller ej.

en: Outdated
sv: Förlegad

en: upload
sv: ladda upp

en: The description of the uploaded file.
sv: Den uppladdade filens beskrivning.

en: Listed
sv: Listad

en: Whether or not the file is marked to be listed.
sv: Huruvida filen är markerad att vara listad eller inte.

en: All files attached to a node with upload.module.
sv: Alla filer bifogade till en nod med upload.module.

en: Has attached files
sv: Har bifogade filer

en: Only display items with attached files. This can cause duplicates if there are multiple attached files.
sv: Visa enbart alternativ med bifogade filer. Detta kan orsaka dubletter om det finns flera bifogade filer.

en: Add a relationship to gain access to more file data for files uploaded by upload.module. Note that this relationship will cause duplicate nodes if there are multiple files attached to the node.
sv: Lägg till ett släktskap för att erhålla tillgång till ytterligare fildata för filer uppladdade med upload.module. Observera att detta släktskap kommer att orsaka dubletter av noder om det finns flera filer bifogade till noden.

en: The user ID
sv: Användarens ID

en: The user or author name.
sv: Användar- eller författarnamnet.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
sv: E-postadress för en given användare. Detta fält visas normalt inte för användare, så var försiktig när du använder det.

en: Language of the user
sv: Användarens språk

en: The user's picture, if allowed.
sv: Användarens bild, om tillåtet

en: The date the user was created.
sv: Datumet då användaren skapades.

en: The user's last access date.
sv: Användarens senaste åtkomstdatum.

en: The user's last login date.
sv: Datum då användaren senast loggade in.

en: Whether a user is active or blocked.
sv: Huruvida en användare är aktiv eller blockerad.

en: The user's signature.
sv: Användarens signatur.

en: Provide a simple link to edit the user.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att redigera användaren.

en: Provide a simple link to delete the user.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att radera användaren.

en: Roles that a user belongs to.
sv: Roller som användare tillhör.

en: User ID from URL
sv: ID för användaren från URL

en: User ID from logged in user
sv: Den inloggade användarens ID

en: Randomize the display order.
sv: Slumpa ordningen för visning.

en: Null
sv: Ej definierat

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
sv: Tillåt ett argument att bli ignorerat. Databasfrågan kommer inte att förändras av detta argument.

en: Provide custom text or link.
sv: Tillhandahåll en anpassad text eller länk.

en: View result counter
sv: Visa resultaträknare

en: Displays the actual position of the view result
sv: Visar den faktiska positionen för vyresultatet

en: Link this field to its aggregator category page
sv: Länka detta fält till kategorisidans innehållssamlare

en: No user
sv: Ingen användare

en: Link this field to its comment
sv: Länka detta fält till dess kommentar

en: Show teaser-style link
sv: Visa sammanfattningslänk

en: Link this field to new comments
sv: Länka detta fält till nya kommentarer

en: Type of link
sv: Typ av länk

en: contact
sv: kontakt

en: Contact %user
sv: Kontakta %user

en: Unknown group
sv: Okänd grupp

en: Unknown language
sv: Okänt språk

en: Current user's language
sv: Språk för nuvarande användare

en: Default site language
sv: Förvalt språk för webbplatsen

en: No language
sv: Inget språk

en: Current installed version
sv: Installerad version

en: Unknown node type
sv: Okänd nodtyp

en: Check for new comments as well
sv: Kontrollera även för nya kommentarer

en: If you wish to validate for specific node types, check them; if none are checked, all nodes will pass.
sv: Kryssa för dem om du vill bekräfta för specifika typer av noder. Om ingen är ikryssad så kommer alla noder att godkännas.

en: Validate user has access to the node
sv: Bekräfta att användare har åtkomst till noden

en: Node IDs separated by , or +
sv: ID för noderna separerade med , eller +

en: Build mode
sv: Byggmetod

en: Display node comments
sv: Visa kommentarer till noder

en: No alternate
sv: Inget alternativ

en: Alternative sort
sv: Alternativ sorteringsordning

en: If no search is performed and this field does not appear, pick an alternative default table sort field.
sv: Om ingen sökning är genomförd och detta fält inte visas, välj ett alternativt förvalt sorteringsfält.

en: Alternate sort order
sv: Byt sorteringsordning

en: On empty input
sv: Vid tom inmatning

en: Show None
sv: Visa inget

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
sv: Sök efter vilket som av de två angivna orden med hjälp av <strong>OR</strong> med stora bokstäver. Exempel: <strong>katter OR hundar</strong>.

en: Display score
sv: Visa poäng

en: Link this field to download the file
sv: Länka detta fält för att ladda ned filen

en: Set the breadcrumb for the term parents
sv: Ange länkstig för de överliggande termerna

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
sv: Om detta är valt kommer länkstigen att inkludera alla överliggande termer, var och en länkad till denna vy. Observera att detta fungerar enbart om en term togs emot.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
sv: Djupet kommer att passa ihop noder märkta med termer i hierarkin. Till exempel: Du har termen "frukt" och en underliggande term "äpple", med ett djup av 1 (eller högre). Filtrerar man då efter termen "frukt" kommer man att få noder som är märkta med "äpple" såväl som "frukt". Är djupet negativt så gäller det omvända. Söker man efter "äpple" får man även upp noder märkta med "frukt" om djupet är -1 (eller lägre).

en: Allow multiple terms per argument
sv: Tillåt flera termer per argument

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this argument.
sv: Om detta är valt kan användare ange flera argument på formen 1+2+3. På grund av antalet JOIN detta skulle kräva så kommer AND att behandlas som OR med detta argument.

en: No vocabulary
sv: Inget vokabulär

en: Link this field to its taxonomy term page
sv: Länka detta fält till dess sida för termen i taxonomin

en: Link this field to its term page
sv: Länka detta fält till dess sida för termen

en: Limit terms by vocabulary
sv: Begränsa termer genom vokabulär

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
sv: Välj vilket vokabulär som termer skall visas i, under de allmäna alternativen.

en: Dropdown
sv: Rullgardinsmeny

en: Show hierarchy in dropdown
sv: Visa hierarki i rullgardinsmeny

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
sv: Ett ogiltigt vokabulär är valt. Var vänlig ändra det i alternativen.

en: Select terms from vocabulary @voc
sv: Välj termer från vokabulär @voc

en: Select terms
sv: Välj termer

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
sv[0]: Kunde inte hitta termen: @terms
sv[1]: Kunde inte hitta termerna: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
sv: Kryssa för dem om du vill bekräfta för specifika vokabulär. Om ingen är ikryssad så kommer alla termer att godkännas.

en: Term IDs separated by , or +
sv: ID för termer separerade med , eller +

en: Term name or synonym
sv: Namn för term eller synonym

en: Term name/synonym converted to Term ID
sv: Namn för term eller synonym konverterad till ID för termen

en: Select the form of this argument; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as an argument.
sv: Välj formen på detta argument. Om namnet på termen används är det generellt mer effektivt att konvertera det till ett ID för termen och använda taxonomi: Hellre ID för termen än taxonomi: Namn för termen som ett argument.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name arguments
sv: Gör om bindestreck i URL till mellanslag i arguments namn på termer

en: Include untranslated nodes
sv: Inkludera noder som inte är översatta

en: Current language
sv: Nuvarande språk

en: Translation option
sv: Alternativ för översättning

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
sv: Alternativen för översättningen låter dig välja vilken översättning eller uppsättning av översättningar att ansluta till. Välj "Nuvarande språk" eller "Förvalt språk" för att ansluta till översättningen av det nuvarande språket, eller enbart det förvalda språket. Välj ett specifikt språk att ansluta till på översättningen för det språket. Väljer du "Alla" kommer varje översättning att skapa en ny rad, vilket kan orsaka dubletter.

en: To the user
sv: Till användaren

en: With a mailto:
sv: Med en mailto:

en: Is the logged in user
sv: Är den inloggade användaren

en: Usernames
sv: Användarnamn

en: Enter a comma separated list of user names.
sv: Ange en kommaseparerad lista med användarnamn.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
sv[0]: Kunde inte hitta användaren: @users
sv[1]: Kunde inte hitta användarna: @users

en: Also look for a node and use the node author
sv: Leta även efter en nod och använd nodens författare

en: Type of user argument to allow
sv: Typ av argument för användare  att tillåta

en: Only allow numeric UIDs
sv: Tillåt endast numeriska UID

en: Only allow string usernames
sv: Tillåt enbart användarnamn som strängar

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
sv: Tillåt både numeriska UID och användarnamn som strängar

en: Restrict user based on role
sv: Begränsa användare baserat på roll

en: Restrict to the selected roles
sv: Begränsa till valda roller

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
sv: Om ingen roll är vald kommer användare från vilken roll som helst att tillåtas.

en: Unrestricted
sv: Inga restriktioner

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
sv: Enbart användare med den valda behörigheten kommer att kunna få tillgång till denna vy. Observera att användare med "åtkomst till alla vyer" kan se alla vyer, oavsett andra behörigheter.

en: No role(s) selected
sv: Inga roller valda

en: Multiple roles
sv: Flera roller

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
sv: Enbart förkryssade roller kommer att kunna få tillgång till denna vy. Observera att användare med "åtkomst till alla vyer" kan se alla vyer, oavsett roll.

en: You must select at least one role if type is "by role"
sv: Du måste välja åtminstone en roll om typen är "per roll"

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default argument type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
sv: Observera: du har inte behörighet att redigera detta. Om du ändrar standardtypen av argument kommer denna inställning att försvinna och du kommer INTE att kunna få tillbaka den.

en: PHP argument code
sv: PHP-kod för argument

en: Enter PHP code that returns a value to use for this argument. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this argument.
sv: Ange PHP-kod som returnerar ett värde att använda för detta argument. Använd inte &lt;?php ?&gt;. Du kan enbart returnera ett värde för just detta argument.

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the validator, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
sv: Observera: du har inte behörighet att redigera detta. Om du ändrar valideraren kommer denna inställning att försvinna och du kommer INTE att kunna få tillbaka den.

en: PHP validate code
sv: PHP-kod för validering

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument".
sv: Ange PHP-kod som returnerar SANT eller FALSKT. Inget returvärde är detsamma som FALSKT, så var SÄKER på att returnera något om du inte vill deklarera argumentet som ogiltigt. Använd inte &lt;?php ?&gt;. Argumentet som skall valideras kommer att vara "$argument" och vyn kommer att vara "$view". Du kan ändra detta argument genom att tilldela ett värde till "$handler->argument".

en: Never cache
sv: Lagra aldrig i cache

en: Query results
sv: Databasfrågans resultat

en: The length of time raw query results should be cached.
sv: Tidslängden som obearbetade databasresultat skall cachas.

en: Rendered output
sv: Renderad utdata

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
sv: Tiden som renderad HTML skall sparas i cache.

en: Broken field
sv: Trasigt fält

en: Change the name of this display.
sv: Ändra namnet på denna visning.

en: Change the title that this display will use.
sv: Ändra titeln som denna visning kommer att använda.

en: Change the style plugin.
sv: Ändra stilplugin.

en: Row style
sv: Radstil

en: Change the row plugin.
sv: Ändra radplugin.

en: Use AJAX
sv: Använd AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
sv: Ändra huruvida denna visning kommer att använda AJAX.

en: Change this display's pager setting.
sv: Ändra denna vys inställning för paginerare.

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: Change how many items to display.
sv: Ändra hur många inlägg som skall visas.

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
sv: Ange om denna visning skall innehålla en länk "läs mer".

en: Display only distinct items, without duplicates.
sv: Visa endast distinkta inlägg, utan dubletter.

en: Specify access control type for this display.
sv: Ange typ av behörighet för denna visning.

en: Change settings for this access type.
sv: Ändra inställningar för denna behörighetstyp.

en: Specify caching type for this display.
sv: Ange cachetyp för denna visning.

en: Change settings for this caching type.
sv: Ändra inställningarna för denna cachetyp.

en: Link display
sv: Länka visning

en: Specify which display this display will link to.
sv: Ange vilken visning som den skall länka till.

en: Exposed form in block
sv: Exponerat formulär i block

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
sv: Låter ett exponerat formulär visas i ett block istället för i vyn.

en: Unknown/missing format
sv: Okänt/saknat format

en: Change this display's !name.
sv: Ändra denna visnings !name.

en: Get information on how to theme this display
sv: Få information om hur du kan anpassa denna visning med tema

en: The name of this display
sv: Namnet på denna visning

en: This title will appear only in the administrative interface for the View.
sv: Denna titel visas endast i det administrativa gränssnittet för vyn.

en: The title of this view
sv: Titeln på denna vy

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
sv: Denna titel visas tillsammans med vyn där titlar normalt visas, t.ex. som sid- och blocktitel etc.

en: Use AJAX when available to load this view
sv: Använd AJAX om möjligt för att ladda denna vy

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
sv: Om angivet kommer denna vy använda en mekanism av typen AJAX för paginering, tabellsortering och exponerade filter. Detta innebär att hela sidan inte laddas om. Detta är inte rekommenderat om denna vy är huvudinnehåll för sidan eftersom det förhindrar djupgående länkning till specifika sidor, men kan vara väldigt användbart för sidinnehåll.

en: Use a pager for this view
sv: Använd en paginerare för denna vy

en: Full pager
sv: Fullständig paginerare

en: Mini pager
sv: Minipaginerare

en: Pager element
sv: Pagineringselement

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
sv: Så länge du inte upplever problem med paginerare relaterade till denna vy bör du lämna detta som 0. Om flera pagineringar används på en sida kan du behöva ange ett högre värde så det inte uppstår en konflikt i ?page= array. Höga värden kommer lägga till många kommatecken till dina URL:er, så undvik detta om möjligt.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
sv: Antalet inlägg att visa per sida. Ange 0 för ingen begränsning.

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed. Offset can not be used if items to display is 0; instead use a very large number there.
sv: Antal alternativ att hoppa över. Till exempel: om detta fält är 3 så kommer de 3 första alternativen att hoppas över och inte visas. Kompensering kan inte användas om antal alternativ att visa är 0. Använd i såna fall ett stort nummer där.

en: Add a more link to the bottom of the display.
sv: Lägg till en länk "läs mer" längst ned i visningen.

en: Create more link
sv: Skapa en länk "läs mer"

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' above.
sv: Detta lägger till en länk "läs mer" i botten av denna vy som länkar till sidvisningen. Om du har mer än en sidvisning pekar länken till visningen specificerad i "Länkvisning" ovan.

en: Text to use for the more link.
sv: Text att använda för länken "mer".

en: The text to display for the more link.
sv: Texten att visa för länken "mer".

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
sv: Detta kommer göra att vyn endast visar distinkta poster. Om det finns flera identiska poster kommer var och en enbart att visas en gång. Du kan använda detta för att försöka ta bort dubletter från en vy, däremot fungerar det inte alltid. Observera att detta kan slöa ned databasfrågor så använd det med tillförsikt.

en: Access restrictions
sv: Begränsningar av åtkomst

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style by clicking on the icon.
sv: Du kan också ändra !settings för den nuvarande valda stilen genom att klicka på ikonen.

en: Access options
sv: Alternativ för åtkomst

en: Caching options
sv: Alternativ för cachning

en: Display even if view has no result
sv: Visa även om vyn inte har något resultat

en: Text to display beneath the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
sv: Text att visas under vyn. Får innehålla en förklaring, länk eller vad som helst. Valfritt.

en: Text to display if the view has no results. Optional.
sv: Text att visa om vyn inte har något resultat. Valfritt.

en: How should this view be styled
sv: Hur skall denna vy utformas.

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
sv: Om stilen du väljer har inställningar, se till att klicka på inställningsknappen som kommer att visas bredvid den i vyns summering.

en: Style options
sv: Alternativ för stil

en: Row style options
sv: Alternativ för radutformning

en: How should each row in this view be styled
sv: Hur skall varje rad i denna vy vara utformad

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style by clicking on the icon.
sv: Du kan också ändra !settings för den nuvarande valda radutformningen genom att klicka på ikonen.

en: Which display to use for path
sv: Vilken visning att använda för sökvägen

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
sv: Vilken visning att använda för denna visnings sökväg för saker såsom länk för summering, rss, läs mer, etcetera.

en: Display output
sv: Utmatning för visning

en: Alternative display output
sv: Alternativ utmatning för visning

en: Style output
sv: Utmatning för stil

en: Alternative style
sv: Alternativ stil

en: Row style output
sv: Utmatning för radutformning

en: Alternative row style
sv: Alternativ radutformning

en: Field @field (ID: @id)
sv: Fält @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
sv: Denna avdelning visar alla möjliga mallar för insticksprogrammen visning och stil. De är ordnade från den minst, till den mest specifika - på ett ungefär. Den aktiva mallen för varje insticksprogram, som är den mest specifika mallen funnen i systemet, är markerad med fet text.

en: Change theme
sv: Ändra tema

en: Rescan template files
sv: Sök igenom filmallar igen

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
sv: <strong>Viktigt!</strong> När du lägger till, tar bort, eller byter namn på filmallar är det viktigt att göra Drupal uppmärksam på ändringarna genom att låta den avsöka filerna på ditt system igen. Genom att klicka på denna knapp så rensar du registret för temat och därigenom aktiverar du denna avsökningsprocess igen. Den markerade mallen ovan kommer sen att återge det nya tillståndet för ditt system.

en: Theming information (display)
sv: Information om att använda tema (visning)

en: Back to !info.
sv: Tillbaka till !info.

en: theming information
sv: information om att använda tema

en: This display has no theming information
sv: Denna visning har ingen information om att använda tema

en: This is the default theme template used for this display.
sv: Detta är den standardmall för temat som används för denna visning.

en: This is an alternative template for this display.
sv: Detta är en alternativ mall för denna visning.

en: Theming information (style)
sv: Information om att använda tema (stil)

en: This display has no style theming information
sv: Den här visningen har ingen information om att ange stil för tema

en: This is the default theme template used for this style.
sv: Det här är den standardmall för temat som används för den här stilen.

en: This is an alternative template for this style.
sv: Detta är en alternativ mall för denna stil.

en: Theming information (row style)
sv: Information om att använda tema (radutformning)

en: This display has no row style theming information
sv: Denna visning har ingen information om att använda radutforming på tema

en: This is the default theme template used for this row style.
sv: Detta är temats standardmall som används för denna radutformning.

en: This is an alternative template for this row style.
sv: Detta är en alternativ mall för denna radutformning.

en: Put the exposed form in a block
sv: Visa det exponerade formuläret i ett block

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
sv: Om angett så kommer inga exponerade gränssnittskomponenter att visas med denna vy. Istället kommer ett block att göras tillgängligt till Drupals system för administration av block, och exponerade formulär kommer att visas där. Observera att detta block måste aktiveras manuellt. Views kommer inte aktivera det åt dig.

en: File found in folder @template-path
sv: Fil funnen i mappen @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
sv: (Fil inte funnen i mapp @template-path)

en: Status: using default values.
sv: Status: använder förvalda värden.

en: Update default display
sv: Uppdatera standardvisning

en: Status: using overridden values.
sv: Status: använder åsidosatta värden.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
sv: Visning "@display" använder fält, men det finns inga angivna för den, eller så är alla uteslutna.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
sv: Visning "@display" använder en sökväg, men den är inte angiven.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
sv: Visning "@display" har ett ogiltigt stilplugin.

en: Exposed form: @view-@display_id
sv: Exponerat formulär: @view-@display_id

en: Attachment settings
sv: Inställningar för bilaga

en: Inherit arguments
sv: Ärv argument

en: Inherit exposed filters
sv: Ärv exponerade filter

en: Multiple displays
sv: Flera visningar

en: Should this display inherit its arguments from the parent display to which it is attached?
sv: Ska denna visning ärva sina argument från den överliggande visningen som den är bifogad till?

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
sv: Skall denna visning ärva sina exponerade filtervärden från den överliggande visningen som den är bifogad till?

en: Attach before or after the parent display?
sv: Bifoga före eller efter den överliggande visningen?

en: Select which display or displays this should attach to.
sv: Välj vilken eller vilka visningar denna skall bifogas till.

en: Block admin description
sv: Beskrivning för administrering av block

en: Block caching type
sv: Typ av cachning för block

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
sv: Detta anger förvald status på Drupals inbyggda metod för att cacha block. Detta kräver att cachning är påslaget i administreringen av block. Var försiktig eftersom du har begränsad kontroll över när denna cache rensas.

en: Using the site name
sv: Använder webbplatsens namn

en: Use the site name for the title
sv: Använd webbplatsens namn som titel

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
sv: Ikonen för nyhetsflöde kommer enbart att vara tillgänglig för valda visningar.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
sv: Denna vy kommer att visas genom att besöka dess sökväg på din webbplats. Det rekommenderas att sökvägen är något liknande "path/%/%/feed" eller "path/%/%/rss.xml". Genom att sätta ett % i sökvägen för varje argument så har du definierat en vy.

en: No menu
sv: Ingen meny

en: Tab: @title
sv: Flik: @title

en: Change settings for the parent menu
sv: Ändra inställningar för ovanliggande menyval

en: The menu path or URL of this view
sv: Menyns sökväg eller URL för denna vy

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for arguments: For example, "node/%/feed".
sv: Denna vy kommer att visas genom att besöka dess sökväg på din webbplats. Du kan använda "%" i din URL för att repressentera värden som kommer att användas som argument. Till exempel "node/%/feed".

en: Menu item entry
sv: Inlägg i menyval

en: No menu entry
sv: Inget inlägg i meny

en: Normal menu entry
sv: Vanligt inlägg i meny

en: Menu tab
sv: Menyflik

en: Default menu tab
sv: Förvald menyflik

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
sv: Om satt till normal eller flik, ange texten att använda för menyvalet

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
sv: Om satt till normal eller flik, ange texten som skall användas för menyvalets beskrivning.

en: Warning: Changing this item's menu will not work reliably in Drupal 6.4 or earlier. Please upgrade your copy of Drupal at !url.
sv: Varning: Att ändra denna posts meny kommer inte att fungera tillfredställande i Drupal 6.4 eller tidigare. Var vänlig uppgradera din kopia av Drupal på !url.

en: Insert item into an available menu.
sv: Infoga post i en tillgänglig meny.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
sv: Modulen Menu måste aktiveras innan val av meny kan göras.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
sv: Ju lägre vikt, desto högre upp/längre till vänster, kommer den att visas.

en: Default tab options
sv: Inställningar för standardflik

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
sv: När man tillhandahåller ett menyval som en flik måste Drupal veta vad det överliggande menyvalet på fliken skall vara. Ibland finns redan ett överliggande menyval, men andra gånger måste du skapa ett. Sökvägen för ett överliggande alternativ kommer alltid att vara sökväg med den sista delen lämnad. T.ex. om sökvägen till denna vy är <em>foo/bar/baz</em>, så är den överliggande sökvägen <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
sv: Existerar redan

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
sv: Om du skapar ett överliggande menyval, ange titeln för menyvalet.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
sv: Om du skapar ett överliggande menyval, ange beskrivningen för menyvalet.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
sv: Om det överliggande menyvalet är en flik, ange vikten på fliken. Ju lägre nummer, desto längre till vänster kommer det att vara.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
sv: "$arg" stöds inte längre. Använd % istället.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
sv: "%" får inte användas som det första segmentet för en sökväg.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
sv: Views kan inte skapa ett vanligt menyval för sökvägar som innehåller ett %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
sv: En visning vars sökväg slutar med % kan inte vara en flik.

en: Title is required for this menu type.
sv: Titel krävs för denna typ av meny.

en: Display @display is set to use a menu but the menu title is not set.
sv: Visningen @display är satt till att använda en meny, men titeln på menyn är inte angiven.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu title is not set.
sv: Visningen @display är satt till att använda en överliggande meny, men den överliggande menyns titel är inte angiven.

en: Inline fields
sv: Radvisa fält

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
sv: Radvisa fält kommer att visas bredvid varandra istället för en i taget.

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
sv: Avskiljaren kan placeras mellan fält av typen inline för att hindra dem från att klämmas ihop bredvid varandra. Du får använda HTML i detta fält.

en: Grouping field
sv: Grupperingsfält

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
sv: Du kan ange ett fält att gruppera raderna med. Lämna tomt för att inte gruppera.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
sv: Stilen @style kräver en radstil, men radpluginet är inte giltigt.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
sv: Horisontell justering kommer att placera poster med början längst uppe till vänster och sen röra sig åt höger. Vertikal justering kommer att placera poster med början längst upp till vänster och sen röra sig nedåt.

en: Use the site mission for the description
sv: Använder webbplatsens syfte som beskrivning

en: RSS description
sv: RSS-beskrivning

en: This will appear in the RSS feed itself.
sv: Detta kommer synas i RSS-flödet.

en: Display record count with link
sv: Visa antal poster med länken

en: Override number of items to display
sv: Åsidosätt antalet inlägg att visa

en: Display items inline
sv: Visa objekt på samma rad

en: You need at least one field before you can configure your table settings
sv: Du behöver åtminstone ett fält innan du kan konfigurera dina inställningar för tabellen

en: Override normal sorting if click sorting is used
sv: Åsidosätt normal sortering om klickvis sortering används

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
sv: Aktivera Drupals "klistrade" tabellrubriker (JavaScript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
sv: (Effekten för klistrade rubriker kommer inte att vara aktiverat för förhandsgranskningen nedan, endast på den riktiga utmatningen.)

en: If a default sort order is selected, what order should it use by default.
sv: Om en förvald sorteringsordning är vald, vilken skall den använda som standard.

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
sv: Placera fält i kolumner. Du kan kombinera flera fält till en och samma kolumn. Om du gör det kommer avskiljaren i den angivna kolumnen att användas för att separera fälten. Kryssa för sorterbar för att göra kolumnen sorterbar genom klick på rubriken, och välj radioknappen för den kolumn som skall sorteras som standard (om så ska ske). Du kan styra ordningen på kolumner och fältnamn i fältsektionen.

en: The style selected does not utilize fields.
sv: Den valda stilen använder sig inte av fält.

en: None defined
sv: Inga definierade

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
sv: Denna vy redigeras av användaren !user, och är därför låst för redigering av andra. Denna låsning är !age gammal. Klicka här för att <a href="!break">öppna detta lås</a>.

en: New view
sv: Ny vy

en: Changed view
sv: Ändrad vy

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
sv: Vy %name, visar poster av typen <strong>@base</strong>.

en: Live preview
sv: Direkt förhandsgranskning

en: <em>@type</em> @base view: <strong>@view</strong>
sv: <em>@type</em> @base vy: <strong>@view</strong>

en: Title: @title
sv: Titel: @title

en: @current of @max
sv: @current av @max

en: There are no views to be exported at this time.
sv: Det finns inga vyer att exportera för tillfället.

en: Show only these tags
sv: Visa endast dessa märken

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
sv: Placera detta i @module.info i din modules/@module-katalog

en: Put this in @module.module in your modules/@module directory
sv: Placera detta i @module.module i din katalog modules/@module

en: Put this in @module.views_default.inc in your modules/@module directory or modules/@module/includes directory
sv: Placera detta i @module.views_default.inc i din katalog modules/@module eller katalogen modules/@module/includes

en: use views exporter
sv: använda exportören för Views

en: Bulk export
sv: Massexport

en: Views exporter
sv: Exportör för Views

en: Allows exporting multiple views at once.
sv: Tillåter exportering av flera vyer samtidigt.

en: Fieldset
sv: Fältgrupp

en: Unmet dependencies: !dependencies
sv: Ej uppfyllda beroenden: !dependencies

en: Incompatible with: !conflicts
sv: Inkompatibel med: !conflicts

en: Checking...
sv: Undersöker...

en: The feature !module cannot be enabled because it conflicts with !conflict.
sv: Featuren !module kan inte aktiveras eftersom den hamnar i konflikt med !conflict.

en: Reverted all <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong>.
sv: Återställde alla <strong>!component</strong>-komponenter för <strong>!module</strong>.

en: Machine-readable name
sv: Maskinläsbart namn

en: Download feature
sv: Ladda ned feature

en: Contact form
sv: Kontaktformulär

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
sv: Det maskinläsbara namnet får bara innehålla gemena bokstäver, siffror och understreck.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
sv: Versionshanteringen håller reda på skillnader mellan olika versioner av ett inlägg.

en: Search form
sv: Sökformulär

en: Date and time lookup
sv: Uppslag av datum och tid

en: Translation settings
sv: Inställningar för översättning

en: File name without extension
sv: Filnamn utan ändelse

en: File extension
sv: Filändelse

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines:<br /><code>!htaccess</code>
sv: Säkerhetsvarning: Kunde inte skriva filen .htaccess. Skapa denna fil i din katalog %directory som innehåller dessa rader:<br /><code>!htaccess</code>

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
sv: Välj metod att använda för att samla in automatiskt kompletterande förslag. Observera att <em>Innehåller</em> kan orsaka prestandaproblem med webbplatser som har tusentals noder.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
sv: %name: titel stämmer inte. Var vänlig kontrollera ditt urval.

en: An image thumbnail was not able to be created.
sv: En miniatyrbild kunde inte skapas.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
sv: Den största tillåtna storleken uttryckt som BREDDxHÖJD (t.ex. 640x480x). Ange 0 för att inte begränsa. Om en större bild laddas upp kommer storleken ändras efter den angivna bredden och höjden. Att ändra storlek vid uppladdning kommer orsaka att <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF-data</a> i bilden går förlorad.

en: Minimum resolution for Images
sv: Minsta upplösning för bilder

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an image that is smaller than these dimensions is uploaded it will be rejected.
sv: Den minsta tillåtna bildstorlek uttryckt som BREDDxHÖJD (t ex 640x480). Sätt detta fält till 0 för att göra storleken obegränsad. Om en bild som är mindre än angiven storlek laddas upp kommer den att raderas.

en: ALT text settings
sv: Inställningar för ALT-text

en: Enable user input alternate text for images.
sv: Aktivera användardefinierad alternativ text för bilder.

en: Default ALT text
sv: Standard ALT-text

en: This value will be used for alternate text by default.
sv: Detta värde kommer att användas för alternativ text som standard.

en: Title text settings
sv: Inställningar för titeltext

en: Enable user input title text for images.
sv: Tillåt att användare anger titeltext för bilder.

en: Choose type of field to be displayed to the user.
sv: Välj typ av fält som skall visas för användaren.

en: Default Title text
sv: Förvald titeltext

en: This value will be used as the image title by default.
sv: Detta värde kommer att användas som förvald titel för bild.

en: When an image is not uploaded, show a default image on display.
sv: Välj en standardbild att visa om ingen bild har laddats upp.

en: The default image could not be uploaded. The destination %destination does not exist or is not writable by the server.
sv: Standardbilden kunde inte laddas upp. Destinationen %destination finns inte eller är inte skrivbar av servern.

en: Only web-standard images (jpg, gif, and png) are supported through the image widget. If needing to upload other types of images, change the widget to use a standard file upload.
sv: Endast standardbilder för webb (jpg, gif och png) stöds genom gränssnittskomponenten för bild. Om andra typer av bilder skall laddas upp, ändra gränssnittskomponenten till en vanlig filuppladdning.

en: Please specify a resolution in the format WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480).
sv: Vänligen specificera en upplösning i formatet BREDDxHÖJD (t.ex. 640x480).

en: Alternate Text
sv: Alternativ text

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
sv: Titeln syns i en ruta när användaren för musen över bilden.

en: The ImageField module has been disabled. The <a href="http://drupal.org/project/filefield">FileField module</a> needs to be installed for it to work properly.
sv: Modulen ImageField har inaktiverats.  Modulen <a href="http://drupal.org/project/filefield">FileField</a> måste installeras för att den skall fungera ordentligt.

en: Image linked to node
sv: Bild länkad till nod

en: Image linked to file
sv: Bild länkad till fil

en: FileField must be updated to Drupal 6 before ImageField can be updated.
sv: Modulen FileField måste uppdateras till Drupal 6 innan ImageField kan uppdateras.

en: Deleted admin thumbnails distributed throughout files directory. All thumbnails are now stored in the "imagefield_thumbs" directory.
sv: Raderade administrativa miniatyrbilder distribuerade runtom i filkatalogen. Alla miniatyrbilder sparas nu i mappen "imagefield_thumbs".

en: The selected file %name could not be saved.
sv: Den valda filen %name kunde inte sparas.

en: The directory %directory is a file and cannot be overwritten.
sv: Katalogen %directory är en fil och kan inte skrivas över.

en: Could not set permissons on destination file: %file
sv: Kunde inte ange behörigheter för målfilen: %file

en: The path %directory was checked as a directory, but it is a file.
sv: Sökvägen %directory har angivits som en katalog, men är en fil.

en: List field
sv: Visa fält

en: Files listed by default
sv: Filer listas som standard

en: When enabled, will display a text field where users may enter a description about the uploaded file.
sv: Om aktiverad, kommer det att visas ett textfält där användare kan ange en beskrivning om den uppladdade filen.

en: FileField was trying to display the file %file, but it does not exist.
sv: FileField försökte visa filen %file, men den existerar inte.

en: Progress indicator
sv: Förloppsindikator

en: Bar with progress meter
sv: Stapel med förloppsindikator

en: Throbber
sv: Laddningsindikator

en: Your server supports upload progress capabilities. The "throbber" display does not indicate progress but takes up less room on the form, you may want to use it if you'll only be uploading small files or if experiencing problems with the progress bar.
sv: Din server stödjer möjligheten att visa uppladdningsförlopp. "Laddningsindikatorn" visar inte förlopp men tar upp mindre utrymme i formuläret. Du vill förmodligen använda detta om du enbart kommer att ladda upp små filer, eller om du stöter på problem med förloppsindikatorn.

en: Path settings
sv: Sökvägsinställningar

en: Optional subdirectory within the "%directory" directory where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
sv: Valfri underkatalog i katalogen "%directory" där filer kommer sparas. Inkludera inte snedstreck i början eller slutet.

en: Specify the size limit that applies to each file separately. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If you leave this this empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
sv: Ange den storleksgräns som gäller för varje fil separat. Ange ett värde såsom "512" (bytes), "80K" (kilobytes) eller "50M" (megabytes) för att begränsa den tillåtna filstorleken. Om du lämnar detta fält tomt kommer storleken bara att begränsas av PHP:s maximala inläggs- och filuppladdningsstorlekar (nuvarande begränsning <strong>%limit</strong>).

en: The file path (@file_path) cannot start with the system files directory (@files_directory), as this may cause conflicts when building file URLs.
sv: Filsökvägen (@file_path) får inte börja med systemets filkatalog (@files_directory), eftersom detta kan orsaka konflikter vid byggandet av URL:er till filer.

en: The "@field" option must contain a valid value. You can either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes).
sv: Alternativet "@field" innehåller ett giltigt värde. Du kan antingen lämna detta textfält tomt eller ange en sträng såsom "512" (bytes), "80K (kilobytes) eller "50M" (megabytes).

en: The file in the @field field was unable to be uploaded.
sv: Filen i fältet @field kunde inte laddas upp.

en: Referencing to the file used in the %field field is not allowed.
sv: Hänvisning till filen som används i fältet %field är inte tillåtet.

en: The file referenced by the %field field does not exist.
sv: Filen som hänvisas av fältet %field finns inte.

en: Total filesize for %title, %tsize,  exceeds field settings of %msize.
sv: Total filstorlek för %title, %tsize, överskrider fältets inställningar på %msize.

en: The file upload failed. %upload
sv: Filuppladdningen misslyckades. %upload

en: A plain file upload widget.
sv: En enkel gränssnittskomponent för att ladda upp filer.

en: Displays the file system path to the file.
sv: Visar systemsökväg till filen.

en: URL to file
sv: URL till fil

en: Displays a full URL to the file.
sv: Visar en fullständig URL till filen.

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
sv: Ett oåterkalleligt fel har inträffat. Den uppladdade filen överskred troligen den maximala filstorleken (@size) som denna server har stöd för.

en: An unrecoverable error occurred. This form was missing from the server cache. Try reloading the page and submitting again.
sv: Ett oåterkalleligt fel har inträffat. Detta formulär saknades från serverns cache. Försök att ladda om sidan och skicka igen.

en: Starting upload...
sv: Påbörjar uppladdning...

en: Uploading... (@current of @total)
sv: Laddar upp... (@current av @total)

en: The file contents (@type) do not match its extension (@extension).
sv: Innehållet i filen (@type) stämmer inte överens med dess filändelse (@extension).

en: Allowed Extensions: %ext
sv: Tillåtna ändelser: %ext

en: Maximum Filesize: %size
sv: Maximal filstorlek: %size

en: The image must be exactly %dimensions pixels.
sv: Bilden måste vara exakt %dimensions pixlar.

en: The image will not fit between the dimensions of %min_dimensions and %max_dimensions pixels.
sv: Bilden kommer inte att passa inom måtten för %min_dimensions och %max_dimensions pixlar.

en: Images must be exactly @min_size pixels
sv: Bilder måste vara minst @min_size pixlar

en: Images must be between @min_size pixels and @max_size
sv: Bilder måste vara mellan @min_size och @max_size pixlar

en: Images larger than @max_size pixels will be scaled
sv: Bilder större än @max_size pixlar kommer att skalas

en: Images must be smaller than @max_size pixels
sv: Bilder måste vara mindre än @max_size pixlar

en: Images must be larger than @max_size pixels
sv: Bilder måste vara större än @max_size pixlar

en: The file is not a known image format.
sv: Filen är inte ett känt bildformat.

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
sv: Din server är kapabel att visa hur en filuppladdning fortskrider men har inte de nödvändiga biblioteken. Det rekommenderas att installera biblioteket <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a> eller <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
sv: Din server kan visa filuppladdningsförlop med APC RFC1867. Observera att bara en uppladdning åt gången stöds. Det rekommenderas att använda <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL:s bibliotek för uppladdningsförlopp</a> om möjligt.

en: Migrating filefield values
sv: Migrerar filfältsvärden

en: The File field %field has been updated with new settings.
sv: Filfältet %field har uppdaterats med nya inställningar.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP 5.2 and an Apache server.
sv: Din server kan inte visa uppladdningsförlopp av filer. Detta kräver PHP 5.2 och en Apache server.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
sv: Din server kan inte visa uppladdningsprocessen. För att göra det behöver du PHP med mod_php aktiverat och inte som FASTCGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
sv: Din server kan visa uppladdningsprocesser via APC, men för att det skall funka måste APC vara aktiverat. Lägg till <code>apc.rfc1867 = 1</code> i din php.ini-fil. Ett alternativ som rekommenderas är att använda  <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, som stödjer flera uppladdningar samtidigt.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
sv: Aktiverad (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
sv: Aktiverade (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL:s uppladdningsförlopp</a>)

en: Upload progress
sv: Uppladdningsförlopp

en: Width of a video or image file in pixels.
sv: Bredd på en video- eller bildfil i pixlar.

en: Height of a video or image file in pixels.
sv: Höjd på en video- eller bildfil i pixlar.

en: The duration of audio or video files, in seconds.
sv: Längden på en ljud- eller videofil i sekunder.

en: Audio format
sv: Ljudformat

en: The audio format.
sv: Ljudformatet.

en: The sample rate of the audio.
sv: Samplingsfrekvens för ljudet.

en: Audio channel mode
sv: Typvärde för ljudkanal

en: The number of channels in the audio, by name (stereo or mono).
sv: Antalet kanaler i ljudet, per namn (stereo eller mono).

en: The audio bitrate.
sv: Bithastighet för ljudet.

en: Audio bitrate mode
sv: Typvärde för ljudets bithastighet

en: The kind of audio bitrate, such as VBR. Usually empty.
sv: Typ av ljudbitshastighet, såsom VBR. Vanligtvis lämnas detta tomt.

en: Default (usually mm:ss)
sv: Förvalt (vanligtvis mm:ss)

en: Hours: h
sv: Timmar: h

en: Minutes: mm
sv: Minuter: mm

en: Seconds: ss
sv: Sekunder: ss

en: Total seconds
sv: Sekunder totalt

en: Data key
sv: Datanyckel

en: The data column may (or may not) contain any of the following data. Select the data that should be output for this field.
sv: Datakolumnen får (eller får inte) innehålla något av följande data. Välj den data som skall matas ut för detta fält.

en: %name: the value may be no smaller than %min.
sv: %name: värdet får inte vara mindre än %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
sv: %name: värdet får inte vara större än %max.

en: Comparing two revisions:
sv: Jämför två versioner:

en: Diff: inline diff revisions
sv: Skillnad: radvis versionsskillnad

en: Show diffs inline for this content type
sv: Visa radvisa skillnader för denna innehållstyp

en: Inline diffs
sv: Radvisa skillnader

en: Highlight changes
sv: Framhäv ändringar

en: Hide changes
sv: Dölj ändringar

en: List revisions
sv: Visa versioner

en: Show latest diff
sv: Visa senaste skillnad

en: %name: found no valid user with that name.
sv: %name: hittade ingen giltig användare med det namnet.

en: Less than or equal to
sv: Mindre än eller lika med

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
sv: Cachekatalogen %path för CTools CSS kunde inte skapas på grund av fel i filkatalogen. Se till att filkatalogen är korrekt konfigurerad och att webbservern har behörighet att skapa kataloger.

en: Unable to create
sv: Kan inte skapa

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
sv: En speciell cache som används till att lagra objekt som blir redigerade. Den agerar för att spara tillståndet i en normalt tillståndslös miljö.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
sv: Ett bibliotek av användbara verktyg av Merlin of Chaos.

en: Bulk export results
sv: Massexportera resultat

en: Place this in @file
sv: Placera detta i @file

en: There are no objects to be exported at this time.
sv: Det finns inga objekt att exportera för tillfället.

en: There are no objects in your system that may be exported at this time.
sv: Det finns inga objekt i ditt system som kan exporteras för tillfället.

en: use bulk exporter
sv: använda massexport

en: Bulk Exporter
sv: Massexportör

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
sv: Exportera flera dataobjet till kod som CTools hanterar.

en: Bulk Export
sv: Massexport

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
sv: Genomför massexport av dataobjekt som känns vid av Chaos tools.

en: No info
sv: Ingen information

en: No info available.
sv: Ingen information tillgänglig.

en: Configure new !subtype_title
sv: Konfigurera ny !subtype_title

en: All criteria must pass.
sv: Alla villkor måste uppfyllas.

en: Only one criteria must pass.
sv: Endast ett villkor måste uppfyllas.

en: Broken/missing access plugin %plugin
sv: Trasigt/saknat åtkomstplugin %plugin

en: Edit criteria
sv: Redigera villkor

en: Edit @type
sv: Redigera @type

en: , and
sv: , och

en: , or
sv: , eller

en: In code
sv: I kod

en: Enabled, title
sv: Aktiverad, titel

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
sv: Lägg till en variant av denna sida från kod som är exporterad från en annan sida.

en: Export this variant into code to import into another page.
sv: Exportera denna variant till kod för att importera till en annan sida.

en: Administrative title
sv: Administrativ titel

en: That name is used by another page: @page
sv: Namnet används av en annan sida: @page

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
sv: Redigera namn, sökväg och andra grundläggande inställningar för sidan.

en: Export this page as code that can be imported or embedded into a module.
sv: Exportera denna sida till kod som kan importeras eller bäddas in i en modul.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
sv: Inför hierarki av första termen i länkstig

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
sv: Om markerad, kommer överliggande taxonomitermer att visas i länkstigen.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
sv: Inför hierarki i länkstig

en: Substitutions
sv: Ersättningar

en: Configure view
sv: Konfigurera vy

en: Reactions
sv: Reaktioner

en: Field label
sv: Fältetikett

en: Form settings
sv: Inställningar för formulär

en: Type of group.
sv: Typ av grupp.

en: No custom formats configured. Please <a href="@link">add</a> some.
sv: Inga anpassade format konfigurerade. Var vänlig <a href="@link">lägg till</a> några.

en: Format string
sv: Formatera sträng

en: A user-defined date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
sv: Ett användarbestämt datumformat. Se <a href="@url">PHP-manualen</a> för tillgängliga alternativ. Detta format är för närvarande inställt på att visas som <span>%date</span>.

en: This format already exists.  Please enter a unique format string.
sv: Detta format finns redan. Mata in en unik formatsträng.

en: Are you sure you want to remove the format %format?
sv: Är du säker på att du vill ta bort formatet %format?

en: Removed date format %format.
sv: Tog bort datumformatet %format.

en: Are you sure you want to remove the format type %format?
sv: Är du säker på att du vill ta bort formattypen %format?

en: Removed date format type %format.
sv: Tog bort datumformatstypen %format.

en: !type date format
sv: !type datumformat

en: Field %field has errors.
sv: Fältet %field innehåller fel.

en: %title is invalid.
sv: %title är inte giltigt.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
sv: HTTP Request-fel under importen av %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
sv: Kunde inte öppna filen: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
sv: Ogiltig kalenderfil: %filename

en: Invalid calendar file.
sv: Ogiltig kalenderfil.

en: !day-name Sunday|Monday|Tuesday|Wednesday|Thursday|Friday|Saturday
sv: !day-name söndag|måndag|tisdag|onsdag|torsdag|fredag|lördag

en: !day-abbreviation Sun|Mon|Tue|Wed|Thu|Fri|Sat
sv: !day-abbreviation sön|mån|tis|ons|tors|fre|lör

en: !day-abbreviation S|M|T|W|T|F|S
sv: !day-abbreviation S|M|T|O|T|F|L

en: !day-abbreviation SU|MO|TU|WE|TH|FR|SA
sv: !day-abbreviation sö|må|ti|on|to|fr|lö

en: !ampm-abbreviation am|pm|AM|PM
sv: !ampm-abbreviation fm|em|FM|EM

en: !datetime Year|Month|Day|Week|Hour|Minute|Second|All Day|All day
sv: !datetime År|Månad|Dag|Vecka|Timme|Minut|Sekund|Hela dagen|Hela dagen

en: !datetime_plural Years|Months|Days|Weeks|Hours|Minutes|Seconds
sv: !datetime_plural År|Månader|Dagar|Veckor|Timmar|Minuter|Sekunder

en: !date_order Every|First|Second|Third|Fourth|Fifth
sv: !date_order Varje|Första|Andra|Tredje|Fjärde|Femte

en: !date_order |Last|Next to last|Third from last|Fourth from last|Fifth from last
sv: !date_order |Sista|Näst sista|Tredje från slutet|Fjärde från slutet|Femte från slutet

en: !date_nav Prev|Next|Today
sv: !date_nav Föregående|Nästa|Idag

en: !month-name |January|February|March|April|May|June|July|August|September|October|November|December
sv: !month-name |januari|februari|mars|april|maj|juni|juli|augusti|september|oktober|november|december

en: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|May|Jun|Jul|Aug|Sep|Oct|Nov|Dec
sv: !month-abbreviation |jan|feb|mar|apr|maj|jun|jul|aug|sep|okt|nov|dec

en: Allow users to configure date formats
sv: Tillåt användare att ställa in datumformat

en: Custom formats
sv: Anpassade format

en: Allow users to configure custom date formats.
sv: Tillåt användare att ställa in anpassade datumformat.

en: Add format
sv: Lägg till format

en: Allow users to add additional date formats.
sv: Tillåt användare att lägga till ytterligare datumformat.

en: Delete date format
sv: Radera datumformat

en: Allow users to delete a configured date format.
sv: Tillåt användare att radera ett konfigurerat datumformat.

en: Delete date format type
sv: Radera typ av datumformat

en: Allow users to delete a configured date format type.
sv: Låt användare radera en konfigurerad typ av datumformat.

en: Per-user timezone name.
sv: Namn på tidszon per användare.

en: date module cannot be updated until after Views has been updated. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
sv: modulen Date kan inte uppdateras förrän Views har uppdateras. Återgå till <a href="@update-php">update.php</a> och kör de återstående uppdateringarna.

en: date.module has updates, but cannot be updated until views.module is updated first.
sv: date.module har uppdateringar, men kan inte uppdateras innan views.module har uppdaterats.

en: The Date API module requires the <a href="@link">Date PHP4 module</a> for PHP versions less than 5.2.
sv: Modulen Date API kräver <a href="@link">modulen Date PHP4</a> för versioner av PHP lägre än 5.2.

en: The custom value for a Relative default should be something that describes a time by reference to the current day using strtotime, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
sv: Värdet för ett relativt standardvärde skall vara något som beskriver en tid med referens till den nuvarande dagen med tillämpning av strtotime, till exempel '+90 days' (90 dagar från dagen då fältet skapades) eller '+1 Saturday' (nästa Lördagen). Kolla !strtotime för mer detaljer.

en: Custom input format
sv: Anpassat inmatningsformat

en: The custom format, if provided, will override the input format selected above. The custom format, if provided, will override the selected display or input options. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
sv: Det anpassade formatet, om detta är angivet, kommer åsidosätta inmatningsformat angivet ovan. Även visnings- eller inmatningsalternativ angivna ovan kommer att åsidosättas. Ange en sträng i PHP-datumformat, såsom 'm-d-Y H:i' (se <a href="@link">http://php.net/date</a> för mer info).

en: Select a default format type to be used for the date display. Visit the <a href="@date-time-page">Date and time date format page</a> to add and edit format types.
sv: Välj en förvald formateringstyp som skall användas för datumvisningen. Gå till sidan <a href="@date-time-page">Datum och tidsdatumformat</a> för att lägga till och redigera formattyper.

en: Should the repeat options form start out expanded or collapsed? Set to 'Collapsed' to make those options less obtrusive.
sv: Skall formuläret för återkommande visas som utfälld eller hopfälld? Ange "Hopfälld" för att göra dessa alternativ mindre störande.

en: Changing the %name setting after data has been created could result in the loss of data!
sv: Ändring av %name-inställningen efter att data skapats kan leda till förlust av data!

en: Display From and To dates
sv: Visa "Start- och Slutdatum"

en: Display From date only
sv: Visa endast "Startdatum"

en: Display To date only
sv: Visa endast "Slutdatum"

en: ending on @count
sv: slutar på @count

en: Display repeat rule
sv: Visa regel för repetering

en: Hide repeat rule
sv: Dölj regel för repetering

en: A 'From date' date is required for field %field %delta.
sv: Ett "Startdatum" krävs för fältet %field %delta.

en: A 'To date' is required for field %field %delta.
sv: Ett "Slutdatum" krävs för fältet %field %delta.

en: @field_name From date value #@delta
sv: @field_name värde för startdatum #@delta

en: @field_name To date value #@delta
sv: @field_name värde för slutdatum #@delta

en: @field_name From date
sv: Startdatum för @field_name

en: @field_name To date
sv: @field_name Till datum

en: The From date is invalid.
sv: Startdatumet är ogiltigt.

en: The To date is invalid.
sv: Till-datum är ogiltigt.

en: There are errors in @field_name value #@delta:
sv: Det finns fel i @field_name, värde #@delta:

en: There are errors in @field_name:
sv: Det finns fel i @field_name:

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
sv: Om ej ikryssad kommer varje alternativ i fältet att skapa en ny rad, vilket kan orsaka dubletter. Denna inställning är inte kompatibel med klickvis sortering i tabellvisningar.

en: Select List with Repeat options
sv: Rullgardinsmeny med repeteringsalternativ

en: Text Field with Repeat options
sv: Textfält med alternativ för repetering

en: Text Field with Date Pop-up calendar
sv: Textfält med popupkalender

en: Text Field with Date Pop-up and Repeat options
sv: Textfält med popupkalender och alternativ för repetering

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
sv: Fullständig dokumentation för modulerna Date och Date API finns på <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>

en: Add format type
sv: Lägg till typ av format

en: The human-readable name for this format type.
sv: Det läsbara namnet på denna typ av format

en: The machine-readable name of this format type. <br>This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique.
sv: Det maskinläsbara namnet på denna typ av format. <br>Detta namn får bara innehålla gemener, siffror, understreck och måste vara unikt.

en: The format type must contain only alphanumeric characters and underscores.
sv: Typ av format får bara innehålla alfanumeriska tecken och understreck.

en: This format type already exists.  Please enter a unique type.
sv: Denna typ av format finns redan. Var god ange en unik typ.

en: view date repeats
sv: visa datumrepetioner

en: All repeating date fields have been updated to use the new repeating widgets.
sv: Alla upprepande datumfält har uppdaterats att använda den nya gränssnittskomponenten för uppdatering.

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
sv: Några uppdateringar är fortfarande kvar. Vänligen återvänd till <a href="@update-php">update.php</a> och kör de kvarvarande uppdateringarna.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
sv: Några uppdateringar är fortfarande kvar.<br />Var vänlig kör uppdateringsskriptet igen.

en: Time with timezone
sv: Tid med tidszon

en: Field %field formats were converted to custom formats.
sv: Fältformat %field konverterades till anpassat format.

en: The old format type %from_format for field %field was converted to the new format type %to_format.
sv: Den gamla formattypen %from_format för fält %field konverterades till den nya formattypen %to_format.

en: The display settings for field %field in content type %type_name were updated.
sv: Visningsinställningarna för fältet %field i innehållstypen %type_name har uppdaterats.

en: Date display formats are now included with the system date and time settings. Please visit <a href="@date-time-page">the Date and time format page</a> to see the new format types.
sv: Visningsformat för datum inkluderas nu med systeminställningarna för datum och tid. Var vänlig besök sidan <a href="@date-time-page">Datum- och tidsformat</a> för att se de nya formattyperna.

en: Date format settings for %language_name
sv: Inställningar för datumformat åt %language_name

en: Locale date settings
sv: Inställningar för datumplats

en: Configure date formats for each locale
sv: Konfigurera datumformat för varje plats

en: Date Locale
sv: Datumplats

en: Allows the site admin to configure multiple formats for date/time display to tailor dates for a specific locale or audience.
sv: Låter webbplatsens administratör ställa in flera format för visning av datum/tid så att de passar ett specifikt område eller en viss målgrupp.

en: Field %field is required.
sv: Fältet %field krävs.

en: Field %field is invalid.
sv: Fältet %field är ogiltigt.

en: <p>The Date Popup calendar datepicker uses the jQuery UI datepicker. A version of that is included with the Date Popup module, but you are strongly encouraged to use the <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">jQuery UI module</a> instead. If the jQuery UI module is installed, the Date Popup will use the datepicker from that module, which is likely to be more current. If you are having any problems with Popups and you are not already using jQuery UI, please do that as a first step before reporting problems.</p>
sv: <p>Datumväljaren för kalender i Date Popup användare en datumväljare av typen jQuery UI. En version av detta är inkluderat med modulen Date Popup, men du rekommenderas starkt att använda modulen <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">jQuery UI</a> istället. Om modulen jQuery UI är installerad kommer Date Popup att använda datumväljaren från den modulen, vilken förmodligen är mer uppdaterad. Om du har problem med Popups och du inte redan använder jQuery UI, var vänlig gör detta som första steg innan du rapporterar problem.</p>

en: <p>The Date Popup module uses a jQuery timepicker module. There is no "official" jQuery UI timepicker, and not everyone likes the one that is included here. If you do not want to use the timepicker, you can turn it off below and users will get a regular textfield instead.</p>
sv: <p>Modulen Date Popup användar modulen jQuery timepicker. Det finns för närvarande ingen "officiell" tidsväljare av typen jQuery, och alla gillar inte den som följer med här. Om du inte vill använda tidsväljaren kan du stänga av den här och användare kommer att få ett vanligt textfält istället.</p>

en: Use default jQuery timepicker
sv: Använd förvald tidsväljare av typen jQuery

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
sv: Manuellt tidsinlägg, ingen tidsväljare av typen jQuery

en: Timepicker
sv: Tidsväljare

en: Choose the jQuery timepicker to user.
sv: Välj tidsväljare av typen jQuery att använda.

en: <p>The Date Popup calendar includes some css for IE6 that breaks css validation. Since IE 6 is now superceded by IE 7 and IE 8, the special css for IE 6 has been removed from the regular css used by the Date Popup. If you find you need that css after all, you can add it back in your theme. Look at the way the Garland theme adds special IE-only css in in its page.tpl.php file. The css you need is:</p>
sv: <p>Modulen Date Popup calender innehåller en del CSS för IE6 som bryter mot CSS-validering. Eftersom IE6 nu efterträtts av IE7 och IE8 har den speciella CSS:en för IE6 tagits bort från den vanliga CSS:en som används av Date Popup. Om du trots det upptäcker att du behöver denna CSS ändå kan du lägga tillbaka den i ditt tema. Se hur temat Garland lägger till speciell CSS för enbart IE i dess fil page.tpl.php. CSS:en du behöver är:</p>

en: Date Popup Configuration
sv: Date Popup

en: Allows the user to configure the Date Popup settings.
sv: Låter användaren konfigurera inställningarna för Date Popup.

en: The Date Popup module needs code added by the <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">jQuery UI module.</a> This is not yet a requirement, but soon will be, so you are encouraged to install that module as soon as possible. In the meantime, a version of the needed code is included here.
sv: Modulen Date Popup behöver kod tillagd av modulen <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">jQuery UI</a>. Detta är inte ännu ett krav, men kommer snart att vara, så du uppmanas att installera den modulen så snart som möjligt. Under tiden är en version med behövd kod inkluderad här.

en: Current exceptions
sv: Nuvarande undantag

en: The Date Timezone module requires you to <a href="@link">set the site timezone name</a>.
sv: Modulen Date Timezone kräver att du <a href="@link">anger namnet på webbplatsens tidszons</a>.

en: Select your current local time. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
sv: Välj din nuvaranda lokala tid.Finns den inte med i listan så väljer du tidszonen som är närmast din plats som har samma regler för sommar- och vintertid. Datum och tider genom denna webbplats kommer att visas genom att använda denna tidszon.

en: Tools for creating and importing dates and calendars.
sv: Verktyg för att skapa och importera datum och kalendrar.

en: The following modules are required for the wizard to work:
sv: Följande moduler krävs för att guiden skall fungera.

en: Fill out the following form to auto-create a date content type, with a datetime field and matching pre-configured calendar. A calendar and upcoming events block will be created, an ical feed will be added to the calendar, and the mini calendar, calendar legend, and upcoming events blocks will be added to the sidebar of the default theme. Nodes created from this new content type will include a link to the calendar, and the calendar will have a link to the 'add new date' form. If the Signup module is enabled, Signups will also be enabled for this field. You can also add new date fields to an existing content type by entering the existing content type name instead of creating a new one.
sv: Fyll i följande formulär för att automatiskt skapa en datumbaserad innehållstyp med ett tidsdatumfält och en matchande förkonfigurerad kalender. En kalender och ett block för kommande händelser kommer att skapas och ett iCal-flöde läggs till kalendern samt att minikalendern, en kalenderförklaring och blocket kommande händelser läggs till i sidospalten hos standardtemat. Noder skapade med denna nya innehållstyp kommer att inkludera en länk till kalendern och kalendern kommer att ha en länk till formuläret "lägg till ett nytt datum". Om modulen Signup är aktiverad kommer också registreringar att aktiveras för detta fält. Du kan också lägga till nya datumfält till existerande innehållstyper genom att mata in det befintliga namnet hos innehållstypen istället för att skapa en ny.

en: Only a limited set of options are displayed here to make this easy to set up. Once the date has been created you will be able to make other changes to the date settings and add other fields to your new content type on the Manage fields screen, and make changes to the calendar on the Views edit page.
sv: Endast en begränsad uppsättning val visas här för att göra det enkelt att ställa in. När ett datum har skapats kan du göra andra ändringar i datuminställningarna och lägga till andra fält till din nya innehållstyp på sidan för att Hantera fält, och göra ändringar i kalendern på redigeringssidan för Views.

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and related calendar.
sv: Datum och kalendrar kan vara komplicerade att ställa in. Guiden !date_wizard gör det lätt att skapa en enkel innehållstyp och tillhörande kalender.

en: Date wizard
sv: Datumguiden

en: The calendar %view is a default calendar created for the content type %type_name.
sv: Kalendern %view är en standardkalender skapad för innehållstypen %type_name.

en: remove !view
sv: ta bort !view

en: Are you sure you want to remove the view %view?
sv: Är du säker på att du vill ta bort vyn %view?

en: Removed calendar %calendar.
sv: Tog bort kalender %calendar.

en: Content type name
sv: Namn för innehållstyp

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
sv: Maskinläsbart namn. Tillåtna tecken: (a-z, 0-9, _). Om detta inte är en existerande innehållstyp, kommer den att skapas.

en: Content type label
sv: Etikett för innehållstyp

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
sv: Det synliga namnet på denna innehållstyp. Behövs bara när man skapar en ny innehållstyp.

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
sv: En datumbaserad innehållstyp som är länkad till en kalendervy.

en: Content type description
sv: Beskrivning av innehållstyp

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
sv: En beskrivning av denna innehållstyp. Behövs bara när man skapar av en ny innehållstyp.

en: Date field name
sv: Namn på datumfältet

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
sv: Maskinläsbart namn. Tillåtna värden: (a-z, 0-9, _). Får inte vara ett befintligt fältnamn.

en: Date field label
sv: Etikett på datumfältet

en: The human-readable label for this field.
sv: Den människoläsbara etiketten på detta fält.

en: Date widget type
sv: Typ av gränssnittskomponent för datum

en: Show repeating date options
sv: Visa återkommande datumval

en: Date field type
sv: Datumfältstyp

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
sv: Den rekommenderade typen är Tidsdatum förutom för historiska datum eller datum med endast års- eller månadsursållning. Äldre eller inkompletta datum bör använda typen Datum (ett ISO-datum).

en: Date timezone handling
sv: Hantering av tidszoner för datum

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
sv: Hantering av tidszoner bör anges till "ingen" för noggrannhet utan tidselement.

en: Create a calendar for this date field
sv: Skapa en kalender för detta datumfält

en: Add calendar blocks to the current theme
sv: Lägg till kalenderblock till nuvarande tema

en: Location field name
sv: Fältnamn för plats

en: Turn on signup
sv: Slå på anmälan

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
sv: Denna innehållstyp existerar redan, lägger till det nya fältet till den.

en: This field name already exists.
sv: Detta fältnamn existerar redan.

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
sv: Hantering av tidszoner måste vara "ingen" för noggrannhet utan tid.

en: Change the calendar as needed and save the view.
sv: Ändra kalendern efter behov och spara vyn.

en: Date Repeat
sv: Återkommande datum

en: Optionwidgets
sv: Gränssnittskomponenter för val

en: Nodereference
sv: Nodreferens

en: Parser iCal
sv: iCal tolk

en: Use <a href="@link">Feed API</a> to import ical dates into nodes.
sv: Använd <a href="@link">API flöde</a> för att importera iCal-datum till noder.

en: See complete instructions on how to do it in the <a href="@link">Advanced help</a>.
sv: Se hela instruktionen för att göra det i <a href="@link">avancerad hjälp</a>.

en: Enable the <a href="http://drupal.org/project/advanced_help">Advanced help module</a> for more instructions.
sv: Aktivera <a href="http://drupal.org/project/advanced_help">modulen Advanced help</a> för vidare instruktioner.

en: Create a new CCK content type to import your events into, or, if you do not want to create new nodes for your events, add a date field to the existing event type. Make sure the target content type has a date field that has an optional or required To date so it can accept the From date and To date of the event. If your source event has its own timezone field, make sure you set the target date timezone handling to 'date'. Test the target type by trying to create a node manually and make sure all the right options are available in the form before attempting an import.
sv: Skapa en ny innehållstyp i CCK att importera dina händelser till. Eller, om du inte vill skapa nya noder för dina händelser, lägg till ett datumfält till den befintliga händelsetypen. Kontrollera att innehållstypen som utgör målet har ett datumfält som har ett valfritt eller obligatoriskt "Startdatum" så att den kan acceptera "Startdatum" och "Slutdatum" hos händelsen. Om din källhändelse har sitt eget fält för tidszon, se till att du ställer in målets datum/tidszonshantering till "date". Testa måltypen genom att skapa en nod manuellt och se till att de rätta valen finns tillgängliga i formuläret innan du försöker dig på en import.

en: The import will create new nodes and trigger all related hooks, so you may want to turn off automatic email messaging for this node type while performing the import!
sv: Importen kommer att skapa nya noder och utlösa alla dithörande åtgärder. Så du vill kanske stänga av automatiska e-postmeddelanden för denna nodtyp medan importen genomförs!

en: Original Node ID
sv: Den ursprungliga nodens ID

en: New Node ID
sv: Nya nodens ID

en: !type: %title has been created.
sv: !type: %title har skapats.

en: !type: %title has been updated.
sv: !type: %title har uppdaterats.

en: 1 event has been converted. | @count events have been converted.
sv[0]: 1 händelse har konverterats.
sv[1]: @count händelser har konverterats.

en: administer date tools
sv: administrera datumverktyg

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
sv: Verktyg för att importera och automatiskt skapa datum och kalendrar.

en: Easy creation of date content types and calendars.
sv: Enkelt skapande av innehållstyper för datum och kalendrar.

en: Event import
sv: Importera händelser

en: Remove calendar
sv: Ta bort kalender

en: Date browser
sv: Bläddrare för datum

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
sv: Navigeringarna tillbaka/nästa för datum att lägga till andra visningar. Kräver argumentet Date.

en: Date browser style
sv: Stil på bläddrare för datum

en: Creates back/next navigation.
sv: Skapar navigeringen tillbaka/nästa

en: Date (!base_table)
sv: Datum (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
sv: Filtrera ett Views !base_table datumfält med ett datumargument med hjälp av något vanligt ISO datumformat (till exempel YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).

en: Filter any Views !base_table date field.
sv: Filtrera ett Views !base_table datumfält.

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
sv: Välj typ av värde för datum som skall användas i förvalt, summeringar, och navigering. Till exempel: en noggrannhet på "månader" kommer att ange det förvalda datumet till nuvarande månad, summering på månad i vyn för summeringar, och länka till nästa och föregående månad när navigering för datum används.

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010'. When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)'.
sv: Anger den tillåtna minsta och mesta spännvidden av år för detta argument. Antingen en kompensation -Z:+Z  från det nuvarande året, såsom "-3:+3" eller ett absolut minsta och mesta år, såsom "2005:2010". När argumentet har angivits till ett datum utanför spännvidden kommer sidan att returneras som "Sida inte funnen (404)".

en: Select one or more date fields to filter with this argument. Do not select both the 'From date' and 'To date' for CCK date fields, only one of them is needed.
sv: Välj ett eller flera datumfält att filtrera på med detta argument. Välj inte både "Startdatum" och "Slutdatum" för datumfält i CCK. Enbart ett av dem är nödvändigt.

en: You must select at least one date field for this argument.
sv: Du måste välja åtminstone ett datumfält för detta argument.

en: Choose the form element to use for date selection.
sv: Välj element för formulär att använda för val av datum.

en:  You can use any values PHP's date_create() can understand, like between '12AM today' and '12AM tomorrow.
sv:  Du kan använda ett värde som PHP:s funktion date_create() kan förstå, till exempel mellan "12:00 today" och "12:00 tomorrow".

en: Absolute value
sv: Fullständigt värde

en: Relative value
sv: Relativt värde

en: Relative values will be used if no date is set above. Use 'now' to default to the current date at runtime or add modifiers like 'now +1 day'. The To date default value is used when the operator is set to 'between' or 'not between'.
sv: Relativa värden kommer att användas om inget datum är angett ovan. Använd "now" för att sätta förvalt till det nuvarande datumet, eller lägg till modifierare såsom "now +1 day". Förvalt värde för slutdatum används när operanden angivits till "mellan" eller "inte mellan".

en: If the filter is exposed, these values will be used to set the inital value of the exposed filter. Leave both date and default values blank to start with no value in the exposed filter.
sv: Om filtret visas kommer dessa värden att användas för att ange det första värdet på det visade filtret. Lämna båda datum och förvalt värde blankt för att inte ha något startvärde i det visade filtret.

en: The %style cannot use more than one Date: Date argument.
sv: %style kan inte använda fler än ett Datum: Argument för Datum.

en: The %style requires the Date: Date argument be set to default to the current date.
sv: %style kräver datumet: Argument för Datum skall vara satt till förvalt för det valda datumet.

en: The %style requires the Date: Date argument.
sv: %style kräver Datum: Argument för Datum.

en: Navigate to previous year
sv: Gå till föregående år

en: Navigate to next year
sv: Gå till nästa år

en: Navigate to previous month
sv: Gå till föregående månad

en: Navigate to next month
sv: Gå till nästa månad

en: Navigate to previous week
sv: Gå till föregående vecka

en: Navigate to next week
sv: Gå till nästa vecka

en: Navigate to previous day
sv: Gå till föregående dag

en: Navigate to next day
sv: Gå till nästa dag

en: View full page month
sv: Se månaden som helsida

en: Display in admin menu
sv: Visa i administrationsmenyn

en: If selected, this item will be displayed in the admin menu at the top of each page.
sv: Om valt kommer detta alternativ visas i administrationsmenyn längst upp på varje sida.

en: Slate (formerly 'Admin')
sv: Skiffer (tidigare "Admin")

en: Hello <strong>!username</strong>
sv: Hej <strong>!username</strong>

en: admin menu
sv: administrationsmeny

en: admin inline
sv: löpande administrationsmeny

en: UI helpers for Drupal admins and managers. Includes a special admin theme, custom admin header with JS support, and contextual admin links.
sv: Gränssnittsförbättringar för Drupaladministratörer och redaktörer. Inkluderar ett specialtema, skräddarsytt sidhuvud med JS support och sammanhängande administrationslänkar.

en: Need help?
sv: Hjälp?

en: Slate
sv: Skiffer

en: Slate theme. Provided/managed by the admin module.
sv: Temat Skiffer. Tillhandahålls av modulen Admin.

en: @type @node-id
sv: ID för @node åt @type

en: Update automatic nodetitles
sv: Uppdatera automatiska nodtitlar

en: Automatic title generation
sv: Skapa titel automatiskt

en: Automatically generate the title and hide the title field
sv: Skapa titeln automatiskt och dölj titelfältet

en: Automatically generate the title if the title field is left empty
sv: Skapa titeln automatiskt endast om titelfältet är lämnat tomt

en: Leave blank for using the per default generated title. Otherwise this string will be used as title.
sv: Lämna tomt för att använda den standardgenererade titeln. Annars kommer denna sträng att användas som titel.

en: use PHP for title patterns
sv: använd PHP för ersättningsmönster i titel

en: Comment module form.
sv: Formulär för modulen Comment.

en: Translation module form.
sv: Formulär för modulen Translation.

en: Menu module form.
sv: Formulär för modulen Menu.

en: Book module form.
sv: Formulär för modulen Book.

en: Path module form.
sv: Formulär för modulen Path.

en: Poll module title.
sv: Titel för modulen Poll.

en: Poll module choices.
sv: Enkätval för modulen Poll.

en: Poll module settings.
sv: Inställningar för modulen Poll.

en: Upload module form.
sv: Formulär för modulen Upload.

en: Updates for CCK-related modules are not run until the modules are enabled on the <a href="@admin-modules-path">administer modules page</a>. When you enable them, you'll need to return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
sv: Uppdateringar för relaterade moduler till CCK körs inte förrän modulerna är aktiverade på sidan <a href="@admin-modules-path">administrera moduler</a>. När du aktiverar dem kommer du att behöva återvända till <a href="@update-php">update.php</a> och köra de kvarvarande uppdateringarna.

en: !module.module has updates but cannot be updated because content.module is not enabled.<br />If and when content.module is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
sv: !module.module har uppdateringar men kan inte uppdateras eftersom content.module inte är aktiverad.<br />Om och när content.module är aktiverad kommer du att behöva köra uppdateringsskriptet igen. Du kommer att fortsätta se detta meddelande tills modulen är aktiverad och uppdateringarna är genomförda.

en: !module.module has updates and is available in the modules folder but is not enabled.<br />If and when it is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
sv: !module.module har uppdateringar och är tillgänglig i katalogen för moduler men är inte aktiverad.<br /> Om och när den är aktiverad kommer du att behöva köra uppdateringsskriptet igen. Du kommer att fortsätta se detta meddelande tills modulen är aktiverad och uppdateringarna är genomförda.

en: CCK - No Views integration
sv: CCK - Ingen integration med Views

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
sv: Integration av CCK med modulen Views kräver Views 6.x-2.0-rc2 eller senare.

en: manage fields
sv: hantera fält

en: » Add a new content type
sv: » Lägg till en ny innehållstyp

en: @field_name (Locked)
sv: @field_name (Låst)

en: This content type has inactive fields. Inactive fields are not included in lists of available fields until their modules are enabled.
sv: Denna innehållstyp har inaktiva fält. Inaktiva fält inkluderas ej i listan av tillgängliga fält förrän deras moduler aktiverats.

en: !field (!field_name) is an inactive !field_type field that uses a !widget_type widget.
sv: !field (!field_name) är ett inaktivt !field_type fält som använder en !widget_type gränssnittskomponent.

en: - Select a field type -
sv: - Välj en fälttyp -

en: - Select a widget -
sv: - Välj en widget -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
sv: Fältnamn (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
sv: Typ av data att lagra.

en: Form element to edit the data.
sv: Formulärselement för att redigera datan.

en: - Select an existing field -
sv: - Välj ett befintligt fält -

en: Field to share
sv: Fält att dela

en: Group name (a-z, 0-9, _)
sv: Gruppnamn (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
sv: Lägg till nytt fält: du måste ange en etikett.

en: Add new field: you need to provide a field name.
sv: Lägg till nytt fält: du måste ange ett fältnamn.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
sv: Lägg till nytt fält: fältnamnet %field_name är ogiltigt. Namnet kan bara innehålla gemena tecken som inte är accentuerade, nummer och understreck.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
sv: Lägg till nytt fält: fältnamnet %field_name är för långt. Namnet är begränsat till 32 tecken, inkluderat prefixet 'field_'.

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
sv: Lägg till nytt fält: namnet 'field_instance' är ett reserverat namn.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
sv: Lägg till nytt fält: fältnamnet %field_name existerar redan.

en: Add new field: you need to select a field type.
sv: Lägg till nytt fält: du måste välja en fälttyp.

en: Add new field: you need to select a widget.
sv: Lägg till nytt fält: du måste välja en widget.

en: Add new field: invalid widget.
sv: Lägg till nytt fält: ogiltig widget.

en: Add existing field: you need to provide a label.
sv: Lägg till existerande fält: du måste ange en etikett.

en: Add existing field: you need to select a field.
sv: Lägg till existerande fält: du måste välja ett fält.

en: Add existing field: you need to select a widget.
sv: Lägg till existerande fält: du måste välja en widget.

en: Add existing field: invalid widget.
sv: Lägg till existerande fält: ogiltig widget.

en: The field %label cannot be added to a content type because it is locked.
sv: Fältet %label kan inte läggas till en innehållstyp därför att det är låst.

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
sv: Det finns inga fält konfigurerade för denna innehållstyp. Du kan lägga till nya fält på sidan <a href="@link">Hantera fält</a>.

en: Edit basic information
sv: Redigera grundläggande information

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
sv: Det maskinläsbara namnet på fältet. Detta namn kan inte ändras.

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
sv: Det synliga namnet som skall användas som etikett för detta fält i innehållstypen %type.

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
sv: Den typ av data som du vill lagra i databasen med detta fält. Detta val kan inte ändras.

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
sv: Typ av formulärselement som du vill presentera för användaren när detta fält skapas i innehållstypen %type.

en: Updated basic settings for field %label.
sv: Uppdaterade grundläggande inställningar för fältet %label.

en: There was a problem updating the basic settings for field %label.
sv: Det uppstod ett problem vid uppdateringen av de grundläggande inställningarna för fältet %label.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be removed.
sv: Det här fältet är <strong>låst</strong> och kan inte tas bort.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
sv: Fältet %field är låst och kan inte redigeras.

en: %type basic information
sv: Grundläggande information för %type

en: Advanced usage only: PHP code that returns a default value. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>To figure out the expected format, you can use the <em>devel load</em> tab provided by <a href="@link_devel">devel module</a> on a %type content page.
sv: Enbart avancerat användande: PHP-kod som returnerar ett förvalt värde. Skall inte inkludera avgränsarna &lt;?php ?&gt;. Om detta fält är ifyllt, kommer värdet som returneras av denna kod att åsidosätta värden specificerade ovan. Förväntat format: <pre>!sample</pre>För att komma underfund med det förväntade formatet kan du använda fliken <em>devel load</em> tillhandahållen av <a href="@link_devel">modulen Devel</a> på en innehållssida av typen %type.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
sv: Största antal värden som användare kan ange för detta fält.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
sv: "Obegränsat" kommer att tillhandahålla en knapp "Lägg till fler" så att användarna kan lägga till så många värden de vill.

en: The PHP code for 'default value' returned @value, which is invalid.
sv: PHP-kod för "förvalt värde" returnerade @value, som inte är giltigt.

en: %name must be an integer.
sv: %name måste vara ett heltal.

en: %name must be a positive integer.
sv: %name måste vara ett positivt heltal.

en: %name must be a number.
sv: %name måste vara ett tal.

en: You should make sure that the used field exists in the given content type.
sv: Du måste säkerställa att det använda fältet existerar i den givna innehållstypen.

en: Advanced: Specify the fields value with PHP code
sv: Avancerat: Specificera fältets värde med PHP-kod

en: Advanced usage only: PHP code that returns the value to set. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>Using <a href="@link_devel">devel.module's</a> 'devel load' tab on a content page might help you figure out the expected format.
sv: Enbart avancerat användande: PHP-kod som returnerar värdet som skall anges. Skall inte inkludera avgränsarna &lt;?php ?&gt;. Om detta fält är ifyllt, kommer värdet som returneras av denna kod att åsidosätta värden specificerade ovan. Förväntat format: <pre>!sample</pre>För att komma underfund med det förväntade formatet kan du använda fliken <em>devel load</em> tillhandahållen av <a href="@link_devel">modulen Devel</a>.

en: You have to return the default value in the expected format.
sv: Du måste returnera det förvalda värdet i det förväntade formatet.

en: Populate @node's field '@field'
sv: Fyll i fältet "@field" för @node

en: Field has value
sv: Fält har värde

en: You should make sure that the used field exists in the given content type. The condition returns TRUE, if the selected field has the given value.
sv: Du måste säkerställa att det använda fältet existerar i den givna innehållstypen. Villkoret returnerar SANT, om det valda fältet har det givna värdet.

en: Field has changed
sv: Fält har ändrats

en: Content containing changes
sv: Innehåll innehåller ändringar

en: Content not containing changes
sv: Innehåll innehåller inte ändringar

en: @node's field '@field' has value
sv: Fältet "@field" för @node har värde

en: Select the machine-name of the field to look at.
sv: Välj maskinnamnet för fältet att titta på.

en: @node's field '@field' has been changed
sv: Fältet "@field" för @node har ändrats

en: Referenced node unfiltered title. WARNING - raw user input.
sv: Ofiltrerad titel för hänvisad nod. VARNING - obearbetad användarinmatning.

en: Formatted html link to the referenced node.
sv: Formaterad HTML-länk till den hänvisade noden.

en: Relative path alias to the referenced node.
sv: Relativt sökvägsalias till den hänvisade noden.

en: Absolute path alias to the referenced node.
sv: Absolut sökvägsalias till den hänvisade noden.

en: Relative path alias to the referenced user.
sv: Relativt sökvägsalias till den hänvisade användaren.

en: Absolute path alias to the referenced user.
sv: Absolut sökvägsalias till den hänvisade användaren.

en: Field: @widget_label (@field_name) - @field_type
sv: Fält: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Field on the referenced node.
sv: Fält på den refererade noden.

en: Configure how the label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
sv: Ställ in hur etiketten ska visas. Detta alternativ har ingen effekt om alternativet "Åsidosätt titel" är aktiverat, då den angivna blocktiteln visas istället.

en: Field formatter
sv: Fältformatterare

en: Select a formatter.
sv: Välj en formaterare.

en: "@s" field: @widget_label (@field_name) - @field_type
sv: "@s" fält: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Appears in: @types
sv: Förekommer i: @types

en: <No value>
sv: <Inget värde>

en: Widget label (@label)
sv: Etikett för gränssnittskomponent (@label)

en: Custom label
sv: Anpassad etikett

en: (first item is 0)
sv: (första alternativet är 0)

en: (start from last values)
sv: (börja från sista värdena)

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
sv: Delta låter dig välja vilka alternativ i ett fält med flera värden som inte släktskapet stämmer in för. Välj "1" för att använda det första alternativet, "2" för det andra alternativet, och så vidare. Om du väljer "Alla", kommer varje alternativ i fältet att skapa en ny rad, vilket kan orsaka dubletter.

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field will be used for sorting. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
sv: Delta låter dig välja vilka alternativ i ett fält med flera värden som kommer att användas för sortering. Välj "1" för att använda det första alternativet, "2" för det andra alternativet, och så vidare. Om du väljer "Alla", kommer varje alternativ i fältet att skapa en ny rad, vilket kan orsaka dubletter.

en: You need to provide a label.
sv: Du måste ange en etikett.

en: You need to provide a group name.
sv: Du måste ange ett gruppnamn.

en: The group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
sv: Gruppnamnet %group_name är inte giltigt. Namnet får enbart bestå av små bokstäver som inte är accentuerade, siffor och understreck.

en: The group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
sv: Gruppnamnet %group_name är för långt. Namnet får bestå av max 32 tecken, inklusive prefixet 'group_'.

en: The group name %group_name already exists.
sv: Gruppnamnet %group_name existerar redan.

en: Add new group:
sv: Lägg till ny grupp:

en: Add new group: you need to provide a label.
sv: Lägg till ny grupp: du måste ange en etikett.

en: Add new group: you need to provide a group name.
sv: Lägg till ny grupp: du måste ange ett gruppnamn.

en: Standard group
sv: Standardgrupp

en: Create display groups for CCK fields.
sv: Skapa visningsgrupper för fält av typen CCK.

en: Field group: @group in @type
sv: Fältgrupp: @group i @type

en: All fields from this field group on the referenced node.
sv: Alla fält från denna fältgrupp på den refererade noden.

en: Field group label
sv: Etikett för fältgrupp

en: Configure how the field group label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
sv: Ställ in hur fältgruppens etikett ska visas. Detta alternativ har ingen effekt om alternativet "Åsidosätt titel" är aktiverat, då den angivna blocktiteln visas istället.

en: Fieldset - Collapsible
sv: Fältgrupp - Hopfällbar

en: Fieldset - Collapsed
sv: Fältgrupp - Hopfälld

en: Field group format
sv: Format för fältgrupp

en: This option allows you to configure the field group format.
sv: Detta alternativ låter dig ställa fältgruppens format.

en: "@s" field group: @group in @type
sv: "@s" fältgrupp: @group i @type

en: Note that if the field has multiple values, only the first content node will be loaded.
sv: Observera att om fältet har flera värden, kommer endast den första innehållsnoden att laddas.

en: There are no nodereference fields defined.
sv: Det finns inga nodreferensfält definierade.

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the nodes that can be referenced.<br />Note:</p>
sv: <p>Välj en vy från modulen Views som väljer noderna som kan refereras.<br />Observera:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
sv: <ul><li>Enbart vyer som har fält kommer att fungera för detta ändamål.</li><li>Detta kommer att bryta mot inställningarna för "Innehållstyper" ovan. Använd vyns "filtrering" istället.</li><li>Använd vyns "fält" för att visa ytterligare information om kandiderande noder på formuläret för att skapa/redigera nod</li><li>Använd vyns "sorteringskriterier" för att bestämma ordningen på vilken de kandiderande noder kommer att visas</li></ul>

en: <p>The list of nodes that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
sv: <p>Listan av noder som kan hänvisas kan baseras på en vy från "modulen Views", men inga lämpliga vyer hittades. <br />Observera:</p>

en: %name: invalid input.
sv: %name: ogiltig inmatning.

en: %name: found no valid post with that title.
sv: %name: hittade ingen giltig post med denna titel.

en: Only numbers and decimals are allowed in %field.
sv: Enbart sifror och decimaltal är tillåtna i %field.

en: Only numbers are allowed in %field.
sv: Endast siffror är tillåtna i %field.

en: Only numbers and the decimal character (%decimal) are allowed in %field.
sv: Enbart siffror och decimaltalstecken (%decimal) är tillåtna i %field.

en: Note that if the field has multiple values, only the first user will be loaded.
sv: Observera att om fältet har flera värden kommer endast den första användaren att laddas.

en: There are no userreference fields defined.
sv: Det finns inga fält för användarreferenser definierade.

en: Advanced - Users that can be referenced (View)
sv: Avancerat - Användare som kan refereras (Vy)

en: View used to select the users
sv: Vy som används för att välja användarna

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the users that can be referenced.<br />Note:</p>
sv: <p>Välj den vy från modulen Views som väljer användarna som kan refereras.<br />Observera:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Referenceable Roles" and "Referenceable Status" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate users on user creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate users will be displayed.</li></ul>
sv: <ul><li>Endast vyer som innehåller fält fungerar för detta ändamål.</li><li>Detta kommer åsidosätta inställningen 'Referensroller' och 'Referensstatus' ovan. Använd Views filter istället.</li><li>Använd vyns sektion 'fält' för att visa ytterligare information om möjliga användare i formuläret vid skapande/redigering av användare.</li><li>Använd Views sektion 'sorteringskriterier' för att bestämma vilken ordning möjliga användare visas.</li></ul>

en: <p>The list of user that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
sv: <p>Listan med användare som kan refereras kan baseras på en vy från modulen Views, men inga lämpliga vyer hittades.<br />Observera:</p>

en: %name: invalid user.
sv: %name: ogiltig användare.

en: New field
sv: Nytt fält

en: Existing field
sv: Existerande fält

en: New group
sv: Ny grupp

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
sv: Lägg till fält och grupper till innehållstypen, och ändra deras disposition vid visning och inmatningsformulär.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
sv: Du kan lägga till fält till en grupp genom att dra det till platsen under och till höger om gruppen.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
sv: Observera: Genom att installera modulen <a href="!adv_help">Advanced help</a> får du tillgång till bättre och mer omfattande hjälp.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
sv: Använd kryssrutan "Uteslut" för att utesluta ett alternativ från värdet !content som skickas till nodmallen.

en: width @width
sv: bredd @width

en: height @height
sv: höjd @height

en: upscaling allowed
sv: uppskalning tillåten

en: width: @width, height: @height, fit: @fit
sv: bredd: @width, höjd: @height, passa: @fit

en: width: @width, height: @height, xoffset: @xoffset, yoffset: @yoffset
sv: bredd: @width, höjd: @height, X: @xoffset, Y: @yoffset

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
sv: slumpvis mellan -@degrees&deg och @degrees&deg

en: radius: @radius, sigma: @sigma, amount: @amount, threshold: @threshold
sv: radie: @radius, sigma: @sigma, värde: @amount, tröskelvärde: @threshold

en: Save Preset
sv: Spara förhandsinställning

en: The preset name you have chosen is already in use.
sv: Namnet du valt för denna förhandsinställning används redan.

en: Unknown action.
sv: Okänd åtgärd.

en: Unknown preset.
sv: Okänd förhandsinställning.

en: This %action action is not associated %preset preset.
sv: Denna åtgärd %action är inte kopplad till förhandsinställning %preset.

en: Create Action
sv: Skapa åtgärd

en: The action was succesfully created.
sv: Åtgärden skapades.

en: 404: Unable to find %image
sv: 404: Kunde inte hitta %image

en: 403: File is not an image %image
sv: 403: Fil är inte en bild %image

en: Cached image file %dst already exists but is being regenerated. There may be an issue with your rewrite configuration.
sv: Cachad bildfil %dst finns redan, men genereras om igen. Det kan finnas ett problem för din konfiguration av omskrivning.

en: There was an error saving the new image file %dst.
sv: Det uppstod ett fel vid sparande av den nya bildfilen %dst.

en: CTools example: role
sv: CTools exempel: roll

en: CTools Examples
sv: CTools Exempel

en: The setting for item 1.
sv: Inställningen för punkt 1.

en: The setting for item 2
sv: Inställningen för punkt 2.

en: Pass objects as arguments to a page
sv: Skicka objekt som argument till en sida.

en: Enter a URL that the user will be sent to.
sv: Ange en URL som användaren kommer att skickas till.

en: Type the PHP snippet that will run upon execution of this action. You can use variables <code>&$object</code> and <code>$context</code> in your snippet.
                             Note that it is up to the script to save the object once it's done modifying it.
sv: Mata in PHP-koden som kommer att köras när denna åtgärd utförs. Du kan använda variablarna <code>&$object</code> och <code>$context</code> i din kod. Observera att det är upp till skriptet att spara objektet när förändringen är klar.

en: Hide select all checkbox
sv: Dölj kryssrutan för att välja alla

en: Check this box to hide the "select all" checkbox and associated "select across all pages" button.
sv: Kryssa i denna ruta för att dölja kryssrutan "välj alla" och tillhörande knapp "välj för alla sidor".

en: set
sv: grupp

en: All <strong>!objects</strong> rows in this !group are selected.
sv: Alla <strong>!objects</strong> rader på denna !group är valda.

en: Select only !objects rows in this !group.
sv: Välj enbart !objects rader på denna !group.

en: Example: Image gallery
sv: Exempel: Bildgalleri

en: Example: image_gallery
sv: Exempel: image_gallery

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
sv: Får bara innehålla små bokstäver a-z, siffror och understreck. <strong>Undvik namnkonflikter med befintliga Drupalprojekt.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
sv: Ge en kort beskrivning av vad användare ska förvänta sig att få ut från din feature.

en: Examples: 6.x-1.0, 6.x-1.0-beta1
sv: Exempel: 6.x-1.0, 6.x-1.0-beta1

en: URL of update XML
sv: URL för XML med uppdateringar

en: Example: http://mywebsite.com/fserver
sv: Exempel: http://mywebsite.com/fserver

en: Add components
sv: Lägg till komponenter

en: The "list" option lets a user choose if a file should be shown in a list when viewing the content after creation.
sv: Alternativet "lista" låter en användare välja om en fil skall visas i en lista vid visning av innehåll efter skapandet.

en: An alias will be generated for you. If you wish to create your own alias below, uncheck this option.
sv: Ett alias kommer att genereras åt dig. Om du vill skapa ditt eget alias nedan, avbocka det här alternativet.

en: To control the format of the generated aliases, see the <a href="@pathauto">automated alias settings</a>.
sv: För att styra formatet för genererade alias, se <a href="@pathauto">inställningarna för automatiska alias</a>.

en: When printing url paths, how to transform the case of the argument. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
sv: Hur argumentets skiftläge skall omvandlas vid utskrift av URL:er. Använd inte det här förutom tillsammans med Postgres som använder skiftlägeskänsliga jämförelser.

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
sv: Länkens mål, t.ex. _blank, _parent eller en iframe:s namn. Detta fält används sällan.

en: @argument title
sv: Titel för @argument

en: @argument input
sv: Inmatning för @argument

en: The maximum number of characters this field can be.
sv: Det största antal tillåtna tecken detta fält kan vara.

en: If the field is empty, display this text instead.
sv: Visa denna text istället om fältet är tomt.

en: Count the number 0 as empty
sv: Räkna nummer 0 som tom

en: If the field contains the number zero, display the empty text instead
sv: Om fältet innehåller siffran 0, visa istället tom text

en: Hide if empty
sv: Dölj om tomt

en: Do not display anything for this field if it is empty. Note that the field label may still be displayed. Check style or row style settings to hide labels for empty fields.
sv: Visa ingenting av detta fält om det är tomt. Observera att fältets etikett ändå kan visas. Kontrollera stil- eller radinställningarna för att dölja etiketter för tomma fält.

en: Starting value
sv: Startvärde

en: Specify the number the counter should start at.
sv: Specifiera vilket nummer räknaren skall börja på.

en: Does not start with
sv: Som inte börjar med

en: not_begins
sv: Börjar inte med

en: Does not end with
sv: Slutar inte med

en: not_ends
sv: Slutar inte med

en: The view %name has been saved.
sv: Vyn %name har sparats.

en: Remove all Views 1 tables
sv: Ta bort alla tabeller för Views 1

en: Check this box and then click clean up to drop all Views 1 tables. Warning: this operation will not be reversible! Do this only if you are sure you no longer need this data.
sv: Kryssa i den här rutan och klicka på knappen rensa för att radera alla tabeller för Views 1. Varning: Den här åtgärden kan inte ångras! Genomför endast denna åtgärd om du är helt säker på att du inte längre behöver detta innehåll.

en: All Views 1 tables have been removed.
sv: Alla tabeller för Views 1 har tagits bort.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
sv: Om det här filtret har flera val markerade i listan kan det resultera i duplicerade resultat. Den här kryssrutan kan reducera dessa dubbletter. Observera att om du har många termer markerade kan sökningen bli prestandakrävande, så använd detta val aktsamt. Kryssrutan bör inte vara ikryssad på fält med endast ett värde eftersom värdet då kan försvinna.

en: Jump menu
sv: Snabbvalsmeny

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
sv: Lägger hela resultatet i en flervalslista och tillåter användaren att gå till en annan sida baserat på resultatet.

en: Hostname of user that posted the comment.
sv: Värdnamn för användaren som lade in kommentaren.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
sv: E-postadress för användaren som lade in kommentaren. Kommer att vara tomt om författaren är en registrerad användare.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
sv: Relatera noder till taxonomitermer och specificera vilket vokabulär eller vokabulärer som skall användas. Detta släktskap kommer att orsaka dubbla lagringar om det finns flera termer.

en: The text of the profile item.
sv: Texten för profilobjektet.

en: The taxonomy term ID for the term.
sv: Taxonomitermens ID

en: The taxonomy term name for the term.
sv: Taxonomitermens namn

en: The vocabulary ID for the vocabulary the term belongs to.
sv: ID för vokabuläret som termen tillhör.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
sv: Namnet för vokabuläret som termen tillhör.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
sv: Välj vilka vokabulär som du vill relatera. Kom ihåg att varje term som hittas kommer att skapa en ny post, så detta släktskap är bäst lämpat för just ett vokabulär som enbart har en term per nod.

en: The file ID for the file.
sv: Filens ID

en: The name of the attached file.
sv: Den bifogade filens namn.

en: The MIME type of the attached file.
sv: Typ av MIME för den bifogade filen.

en: The path of the attached file.
sv: Sökvägen till den bifogade filen.

en: The size of the attached file.
sv: Den bifogade filens storlek.

en: The name of the role.
sv: Namnet på rollen.

en: The role ID of the role.
sv: ID för rollen.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction by clicking on the icon.
sv: Du kan också anpassa !settings för den valda åtkomstrestriktionen genom att klicka på ikonen.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism by clicking on the icon.
sv: Du kan också anpassa !settings för det valda cachealternativet genom att klicka på ikonen.

en: Hide empty fields
sv: Dölj tomma fält

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
sv: Visa inte fält, etiketter eller pålägg för fält som är tomma.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
sv: Du måste välja ett fält innan du kan konfigurera inställningar för snabbvalsmeny.

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
sv: För att konfigurera en snabbvalsmeny på rätt sätt måste du välja ett fält som kommer att representera sökvägen som skall användas. Därefter måste du ange att detta fält skall undantas. Alla andra visade fält kommer att finnas med i menyn. Observera att all HTML kommer att tas bort från denna utmatning eftersom kryssrutor inte kan visa HTML.

en: Path field
sv: Sökväg

en: Hide the "Go" button.
sv: Dölj knappen "Gå till".

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
sv: Om dold så kommer denna knapp bara att vara dold för användare med JavaScript och sidan kommer väljas automatiskt när valet är ändrat.

en: Delta - Appears in: @types
sv: Delta - Återfinns i: @types

en: This form will process a content type and one or more fields from that type and export the settings. The export created by this process can be copied and pasted as an import into the current or any other database. The import will add the fields to an existing content type or create a new content type that includes the selected fields.
sv: Det här formuläret kommer att bearbeta en innehållstyp och ett eller flera fält från innehållstypen och exportera inställningarna. Exporten som skapas genom denna process kan kopieras och klistras in som en import till den nuvarande databasen eller en annan. Importen kommer att lägga till fält i en befintlig innehållstyp alternativt skapa en ny innehållstyp som omfattar de valda fälten.

en: Blocked users
sv: Spärrade användare

en: The 'referenceable_status' option for %field has been fixed.
sv: Alternativet "referenceable_status" för %field har fastställts.

en: This identifier is used by another handler.
sv: Den här identifieraren används av en annan hanterare.

en: Always display more link
sv: Visa alltid länk "mer"

en: This will display the more link even if there are no more items to display.
sv: Det här kommer visa länken "mer" även om det inte finns fler poster att visa.

en: Dependencies
sv: Beroenden

en: Please enter a valid version with core and major version number. Example: !example
sv: Var vänlig ange en version av Drupals grundsystem och övergripande versionsnummer. Exempel: !example

en: Recreate
sv: Återskapa

en: Revert components
sv: Återställ komponenter

en: Mark as reviewed
sv: Markera som granskad

en: All <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong> reviewed.
sv: Samtliga komponenter för <strong>!component</strong> åt <strong>!module</strong> granskade.

en: View changes
sv: Visa ändringar

en: Enable the %revisions page for this content type
sv: Aktivera sidan %revisions för den här innehållstypen

en: Enable revisions page
sv: Aktivera versionssida

en: The Breadcrumb title to use when this argument is present. If no breadcrumb is set here, default Title values will be used, see "Title" for percent substitutions.
sv: Titeln för länkstigen som används när det här argumentet finns. Om ingen länkstig har angivits här kommer förvalda värden för Titel att användas. Se "Titel" för procentersättningar.

en: The order of pages in the book hierarchy.
sv: Ordning för sidor i bokhierarkin.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
sv: Visa standardlänken som används på vanliga noder för att lägga till kommentarer, vilket enbart kommer att visas om användaren som visar vyn har tillåtelse att lägga till en kommentar.

en: Inherit pager
sv: Ärv paginering

en: Render pager
sv: Generera paginerare

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached? Note that this will provide unexpected results if the number of items to display do not match.
sv: Skall denna visning ärva paginering från den ovanliggande visning som den är bifogad till? Observera att detta kan få oväntat resultat ifall antalet som skall visas inte överenstämmer.

en: Render
sv: Generera

en: Should this display render the pager values? If not it can inherit from the parent...
sv: Skall denna visning generera värdena för pagineraren? Om inte så kan den utgå från den ovanliggande...

en: Vertical tabify this form.
sv: Aktivera vertikala flikar för detta formulär.

en: Include the following elements in the vertical tabs
sv: Inkludera följande element i de vertikala flikarna

en: No revision
sv: Inga versioner

en: @number comments per page
sv: @number kommentarer per sida

en: Requires a title
sv: Kräver en titel

en: No body
sv: Ingen brödtext
