Brochure Site (6.x-1.0-alpha3) - en to th translation catalogue (230 entries)

en: Home
th: หน้าแรก

en: User interface
th: ส่วนติดต่อผู้ใช้

en: Title
th: ชื่อ

en: Body
th: เนื้อความ

en: Next
th: ถัดไป

en: user
th: ผู้ใช้

en: Pages
th: หน้า

en: Save configuration
th: บันทึกค่า

en: Reset to defaults
th: คืนค่าเดิม

en: delete
th: ลบ

en: Status
th: สถานะ

en: Register
th: สมัครสมาชิก

en: E-mail
th: อีเมล

en: Delete
th: ลบ

en: Submit
th: ยอมรับ

en: Operations
th: การดำเนินการ

en: Content
th: เนื้อหา

en: Value
th: ค่า

en: content
th: เนื้อหา

en: Type
th: ชนิด

en: Author
th: ผู้เขียน

en: List
th: รายการ

en: Subject
th: ชื่อเรื่อง

en: Actions
th: การกระทำ

en: disabled
th: ปิดใช้งาน

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Remove
th: เอาออก

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Language
th: ภาษา

en: Disabled
th: ปิดการใช้งาน

en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

en: Administration
th: ดูแลระบบ

en: Comments
th: ความคิดเห็น

en: error
th: ผิดพลาด

en: Block title
th: ชื่อบล็อค

en: Taxonomy
th: หมวดหมู่

en: Yes
th: ใช่

en: No
th: ไม่

en: Content types
th: ชนิดเนื้อหา

en: Categories
th: หมวดหมู่

en: Version
th: รุ่น

en: view
th: แสดง

en: Advanced options
th: ตัวเลือกเพิ่มเติม

en: Edit
th: แก้ไข

en: Date
th: วันที่

en: Search
th: ค้นหา

en: Reset
th: คืนค่าเดิม

en: None
th: ไม่มี

en: This action cannot be undone.
th: คำสั่งนี้เมื่อทำแล้วไม่สามารถย้อนได้

en: Message
th: ข้อความ

en: - None -
th: - ไม่มี -

en: Weight
th: น้ำหนัก

en: Variable
th: ตัวแปร

en: Required
th: จำเป็น

en: none
th: ไม่มี

en: Category
th: หมวดหมู่

en: Settings
th: ตั้งค่า

en: Name
th: ชื่อ

en: edit
th: แก้ไข

en: Import
th: นำเข้า

en: Book
th: หนังสือ

en: Export
th: ส่งออก

en: Taxonomy term
th: หมวดหมู่

en: General settings
th: กำหนดค่าทั่วไป

en: Preview
th: แสดงตัวอย่าง

en: Save
th: บันทึก

en: Help
th: ช่วยเหลือ

en: Default
th: ค่าปริยาย

en: Update
th: ปรับปรุง

en: Time
th: เวลา

en: Add
th: เพิ่ม

en: remove
th: เอาออก

en: View
th: ดู

en: Region
th: ตำแหน่ง

en: Menu
th: เมนู

en: results
th: ผล

en: search
th: ค้นหา

en: read more
th: อ่านเพิ่มเติม

en: Keywords
th: คำค้นหา

en: Unknown
th: ไม่รู้

en: Upload
th: อัพโหลด

en: Picture
th: รูปภาพ

en: Before
th: ก่อน

en: After
th: หลัง

en: User
th: ผู้ใช้

en: action
th: ใช้งานอยู่

en: Continue
th: ดำเนินการต่อ

en: Configure
th: ตั้งค่า

en: Check
th: เช็ค

en: file
th: ไฟล์

en: Error
th: ผิดพลาด

en: Contact
th: ติดต่อ

en: Sent email to %recipient
th: ส่งอีเมลไปที่ %recipient แล้ว

en: Unable to send email to %recipient
th: ไม่สามารถส่งอีเมลไปที่ %recipient

en: The subject of the message.
th: ชื่อเรื่องของข้อความ

en: Menu item
th: เมนูย่อย

en: Expanded
th: แสดงเมนูย่อย

en: All
th: ทั้งหมด

en: Active
th: ใช้งาน

en: Year
th: ปี

en: Block
th: บล็อค

en: Page
th: หน้า

en: RSS
th: ตั้งค่า RSS

en: Configuration saved.
th: บันทึกการตั้งค่าแล้ว

en: Mission
th: เป้าหมาย

en: Never
th: ไม่เคย

en: Custom
th: เปลี่ยนเอง

en: Roles
th: ระดับผู้ใช้

en: Comment
th: ความคิดเห็น

en: Comment ID
th: หมายเลขประจำความคิดเห็น

en: Hostname
th: ชื่อเครื่อง

en: Published
th: จัดพิมพ์แล้ว

en: Signature
th: ข้อความลงท้าย

en: Filter
th: ตัวกรอง

en: Promoted to front page
th: แสดงในหน้าแรกแล้ว

en: Sticky at top of lists
th: ค้างไว้เป็นอันแรกสุด

en: Revisions
th: รุ่น

en: Log message
th: บันทึกข้อความ

en: Last access
th: เข้าชมล่าสุด

en: Global settings
th: ตั้งค่าทั่วไป

en: Mode
th: รูปแบบ

en: Authored by
th: เขียนโดย

en: This field is required.
th: ช่องนี้จำเป็นต้องกรอก

en: Medium
th: ปานกลาง

en: Month
th: เดือน

en: System
th: ระบบ

en: Unlimited
th: ไม่จำกัด

en: Code
th: รหัส

en: Recipient
th: ผู้รับ

en: OR
th: หรือ

en: security
th: ความปลอดภัย

en: Calendar
th: ปฏิทิน

en: Day
th: วัน

en: !time ago
th: !time ก่อน

en: Other
th: อื่นๆ

en: String
th: ข้อความ

en: Not installed
th: ไม่ได้ติดตั้งไว้

en: Referrer
th: อ้างอิง

en: Anonymous
th: ผู้ไม่ประสงค์ออกนาม

en: Optional
th: ไม่จำเป็น

en: Profile
th: ประวัติผู้ใช้

en: Save settings
th: บันทึกค่า

en: Operation
th: การดำเนินการ

en: reply
th: ตอบ

en: Authoring information
th: ข้อมูลผู้เขียน

en: Leave blank for %anonymous.
th: ปล่อยว่างสำหรับ %anonymous

en: Full text
th: เนื้อหาทั้งหมด

en: Date/Time
th: วัน/เวลา

en: Undo
th: เลิกทำ

en: Select all rows in this table
th: เลือกทุกแถวในตารางนี้

en: Deselect all rows in this table
th: ยกเลิกการเลือกทุกแถวในตารางนี้

en: Search results
th: ผลการค้นหา

en: Your search yielded no results
th: ไม่พบสิ่งที่คุณต้องการค้นหา

en: Please enter some keywords.
th: กรุณาใส่คำที่ต้องการค้นหา

en: Publishing options
th: ตั้งค่าการตีพิมพ์

en: Create new revision
th: บันทึกเป็นรุ่นใหม่

en: Configure block
th: ตั้งค่าบล็อค

en: Hour
th: ชั่วโมง

en: Select list
th: รายการที่เลือก

en: Revert
th: แก้ไขรุ่นกลับคืน

en: Date formats
th: รูปแบบวันที่

en: view revisions
th: ดูการเปลี่ยนแปลงรุ่น

en: Revisions for %title
th: การปรับปรุงรุ่นของ %title

en: !date by !username
th: เมื่อ !date โดย !username

en: revert
th: แก้ไขรุ่นกลับคืน

en: Revision
th: รุ่น

en: current revision
th: รุ่นปัจจุบัน

en: Permissions
th: สิทธิ์

en: Not published
th: ไม่ได้ตีพิมพ์

en: Menu settings
th: ตั้งค่าเมนู

en: JPEG quality
th: คุณภาพของไฟล์ JPEG

en: Comment settings
th: ตั้งค่าความคิดเห็น

en: Sticky
th: ปักหมุด

en: Read only
th: อ่านอย่างเดียว

en: Processing
th: กำลังดำเนินการ

en: File upload error. Could not move uploaded file.
th: การอัปโหลดไฟล์ผิดพลาด ไม่สามารถย้ายไฟล์

en: Select
th: เลือก

en: Enter the terms you wish to search for.
th: ใส่คำที่คุณต้องการค้นหา

en: No content types available.
th: ไม่พบชนิดเนื้อหา

en: Menus
th: เมนู

en: Default time zone
th: เขตเวลาปริยายของระบบ

en: The update has encountered an error.
th: การอัพเดตพบปัญหา

en: Permission
th: สิทธิ์

en: Hide
th: ซ่อน

en: Read/Write
th: อ่าน/ตอบ

en: file system
th: ระบบไฟล์

en: Profiles
th: ประวัติผู้ใช้

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
th: คุณต้องใส่คำที่ต้องการค้นหาอย่างน้อย 1 คำ และต้องมีความยาวไม่ต่ำกว่า @count ตัวอักษร

en: Language neutral
th: ไม่ขึ้นกับภาษา

en: The directory %directory does not exist.
th: ไม่พบไดเรกทอรี %directory

en: The directory %directory is not writable
th: ไดเรคทอรี %directory ไม่สามารถเขียนข้อมูลได้

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
th: ไม่สามารถเขียนข้อมูลลงใน %directory ได้ เนื่องจากไม่มีสิทธิ์อนุญาต

en: Aggregator
th: ข่าวที่ดึงมา

en: Context
th: บริบท

en: Book navigation
th: ดูรายการหนังสือ

en: !a comments per page
th: !a ความคิดเห็นต่อหน้า

en: Machine name
th: ชื่อสำหรับอ้างอิง

en: Print
th: พิมพ์

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
th: การตรวจสอบผิดพลาด กรุณาลองอีกครั้ง ถ้ายังพบข้อผิดพลาด กรุณาติดต่อผู้ดูแลระบบ

en: About
th: เกี่ยวกับ

en: sort by @s
th: เรียงตาม @s

en: and
th: และ

en: Create @name
th: สร้าง @name

en: Not enabled
th: ยังไม่ได้ติดตั้ง

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
th: นามสกุลของไฟล์ที่ได้รับอนุญาต: %files-allowed

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
th: ไฟล์มีขนาด %filesize ซึ่งเกินขนาดสูงสุดที่อนุญาต %maxsize

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
th: ไฟล์มีขนาด %filesize ซึ่งอาจเกิดโควต้า %quota

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
th: รูปภาพถูกปรับขนาดให้ไม่เกินความละเอียดที่กำหนด (%dimensions พิกเซล)

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
th: รูปภาพที่อัพโหลดมีขนาดใหญ่เกิน %dimensions พิกเซล

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
th: รูปภาพที่อัพโหลดมีขนาดเล็กกว่า %dimensions พิกเซล

en: Revision information
th: ข้อมูลรุ่น

en: Delete comment
th: ลบความคิดเห็น

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
th: ชุดเครื่องมือจัดการภาพ '%toolkit' ไม่สามารถดำเนินการ %function ได้อย่างถูกต้อง

en: Vertical Tabs
th: แท็บแนวตั้ง

en: Not in book
th: ไม่อยู่ในหนังสือ

en: New book
th: หนังสือใหม่

en: filter
th: ตัวกรอง

en: The title of the comment.
th: ชื่อเรื่องของความคิดเห็น

en: Comment count
th: จำนวนความคิดเห็น

en: Poll
th: โพล

en: upload
th: อัพโหลด

en: contact
th: ติดต่อ

en: Machine-readable name
th: ชื่อสำหรับอ้างอิง

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
th: ชื่อสำหรับอ้างอิงต้องประกอบด้วยตัวอักษรตัวเล็ก ตัวเลข และสัญประกาศ (_)

en: Search form
th: ฟอร์มค้นหา

en: Date and time lookup
th: วันที่และเวลา

en: This format already exists.  Please enter a unique format string.
th: มีรูปแบบนี้แล้ว กรุณาใส่รูปแบบใหม่

en: Date format settings for %language_name
th: รูปแบบการตั้งค่าสำหรับ %language_name

en: Locale date settings
th: ตั้งต่าวันที่สำหรับท้องถิ่น

en: Remove calendar
th: นำปฏิทินออก
