Calendar (6.x-2.3) - en to da translation catalogue (142 entries)

en: Title
da: Titel

en: Submit
da: Indsend

en: Item
da: Element

en: Group
da: Gruppe

en: Description
da: Beskrivelse

en: more
da: mere

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Edit
da: Redigér

en: None
da: Ingen

en: Name
da: Navn

en: Time
da: Tid

en: Vocabularies
da: Ordforråd

en: Maximum items
da: Maksimum elementer

en: Year
da: År

en: Url
da: URL

en: Custom
da: Tilpasset

en: Location
da: Lokation

en: Items
da: Overskrifter

en: Feed type
da: Feed-type

en: Month
da: Måned

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Calendar
da: Kalender

en: Week
da: Uge

en: Day
da: Dag

en: Full name
da: Fulde navn

en: Key
da: Nøgle

en: <p>View complete documentation at !link.</p>
da: <p> Se den komplette dokumentation på !link.</p>

en: Calendar Legend.
da: Kalenderforklaring.

en: Calendar Legend
da: Kalenderforklaring

en: Expire iCal cache
da: Nulstil iCal cache

en: iCal feeds are cached to improve performance. Set an expiration time for cached feeds.
da: iCal feeds caches for at forbedre ydeevnen. Angiv en udløbstid for cachede feeds.

en: iCal Feeds
da: iCal feed

en: Use this section to set up iCal feeds that should be displayed in this calendar. They will be shown along with any internal items that match the calendar criteria.
da: Brug denne sektion til at indstille iCal feeds, der vises i kalenderen. De vises sammen med interne elementer, der matcher kalenderkriterierne.

en: The name of a feed to include in this calendar.
da: Navnet på et feed, der skal inkluderes i kalenderen.

en: The external feed url or internal file path and name. Change 'webcal://' to 'http://'.
da: Ekstern feed URL eller intern sti og navn. Udskift  'webcal://' med 'http://'.

en: Add to calendar
da: Tilføj til kalender

en: Date/Time
da: Dato/tid

en: Hour
da: Time

en: Content Type
da: Indholdstype

en: Taxonomy Terms
da: Taksonomiord

en: Attach to
da: Vedhæft til

en: Calendar settings
da: Kalenderindstillinger

en:  is not a valid hex color
da:  er ikke en gyldig hexadecimal farve

en: No link
da: Intet link

en: First letter of name
da: Første bogstav i navnet

en: First two letters of name
da: Første to bogstaver i navnet

en: Abbreviated name
da: Forkortet navn

en: Show week numbers
da: Vis ugenumre

en: 3 items
da: 3 elementer

en: 5 items
da: 5 elementer

en: 10 items
da: 10 elementer

en: Maximum number of items to show in calendar cells, used to keep the calendar from expanding to a huge size when there are lots of items in one day.
da: Det maksimale antal elementer som vises i kalenderceller, bruges til at forhindre at kalenderen bliver kæmpestor når der er mange elementer på en enkelt dag.

en: Too many items
da: For mange elementer

en: Show maximum, add 'more' link
da: Vis maksimum, tilføj 'mere' link

en: Hide all, add link to day
da: Skjul alle, tilføj link til dag

en: Behavior when there are more than the above number of items in a single day. When there more items than this limit, a link to the day view will be displayed.
da: Opførsel når der er flere end det ovennævnte antal elementer på en enkelt dag. Når der er flere elementer end denne grænseværdi vises et link til dagsvisningen.

en: Stripe color
da: Stribefarve

en: The hex color value (like #ffffff) to use for this feed's calendar stripe.
da: Den hexadecimale farveværdi (f.eks. #ffffff) der bruges til feedets kalenderstribe.

en: Change date
da: Skift dato

en: Click to see all @count events
da: Klik for at se alle @count arrangementer

en: Views plugin to display views containing dates as Calendars.
da: Views-plugin som viser views, der indeholder datoer, som kalendre.

en: Adds ical functionality to Calendar views.
da: Tilføjer iCal-funktionalitet til kalenderoversigter.

en: Creates a popup for calendar dates.
da: Opretter en popup for kalenderdatoer.

en: Calendar Popup
da: Kalender popup

en: Replaces the links to calendar items with a javascript popup that gracefully regresses if javascript is not enabled
da: Erstat links til kalenderelementer med en javascript popup som yndefuldt falder tilbage til den normale opførsel hvis javascript ikke er aktiveret.

en: Multiple displays
da: Flere visninger

en: Using the site name
da: Bruger site-navnet

en: Use the site name for the title
da: Bruge site-navnet som titel

en: The Date argument in this view must be set up to provide a default value set to the current date. Edit the argument, find 'Action to take if argument is not present.', choose 'Provide default argument', then select 'Current date'.
da: Datoargumentet i dette view skal sættes op til at give dags dato som standardværdi. Redigér argumentet, find 'handling når argument ikke er tilstede', vælg 'Standardargument' og vælg derefter 'Dags dato'.

en: View the calendar.
da: Se kalenderen

en: Calendar module cannot be updated until after Views has been updated. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
da: Calendar-modulet kan ikke opdateres før Views er blevet opdateret. Gå venligst tilbage til <a href="@update-php">update.php</a> og kør de resterende opdateringer.

en: calendar.module has updates, but cannot be updated until views.module is updated first.
da: Der er opdateringer til Calendar-modulet, men det kan ikke opdateres før Views-modulet er blevet opdateret.

en: Display the view as an iCal feed.
da: Vis oversigten som et iCal feed.

en: Generates an iCal feed from a view.
da: Opret et iCal feed fra et view.

en: iCal settings
da: iCal indstillinger

en: The ical icon will be shown only on the selected displays.
da: iCal-ikonet vises kun i de valgte visninger.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/ical", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
da: Dette view vises når du besøger denne sti på sitet. Det anbefales at bruge en sti på formen "sti/%/%/ical", hvor der indsættes et % i stien for hvert argument du har defineret i viewet.

en: A Calendar period display will not work without a Date argument or a Date filter.
da: En kalenderperiodevisning vil ikke virke uden et datoargument eller et datofilter.

en: Map the View fields to the values they should represent in the iCal feed. Only fields that have been added to the view are available to use in this way. You can add additional fields to the view and mark them 'Exclude from display' if you only want them in the iCal feed.
da: Knytter visningsfelter til værdierne som de skal repræsenterer i iCal-feedet. Kun felter som er tilføjet til visningen kan bruges på denne måde. Du kan tilføje felter til visningen og markere dem 'ekskludér fra visning' hvis du kun ønsker dem i iCal-feedet.

en: The @style style requires a Date argument or a Date filter.
da: @style-udseendet kræver et datoargument eller et datofilter.

en: The @style style requires a Title field for the iCal export.
da: @style-udseendet kræver et titelfelt til iCal eksporten.

en: The date field '@field' used by the display '@display_title' cannot be set to 'Group multiple values'.
da: Datofeltet '@field' brugt af displayet '@display_title' kan ikke sættes til 'Gruppér flere værdier'.

en: Calendar page
da: Kalenderside

en: Calendar page. Attach Calendar period attachments to this page, set to show the year, month, day, and week views.
da: Kalenderside. Vedhæft kalenderperioder til siden og vælg mellem års-, måneds-, dags- og ugevisninger.

en: Calendar block
da: Kalenderblok

en: Calendar page. Attach a Calendar period attachment to this block, set to show the year, month, day, or week view.
da: Kalenderside. Vedhæft kalenderperioder til blokken og vælg mellem års-, måneds-, dags- og ugevisninger.

en: Calendar period
da: Kalender periode

en: An attachment for a Year, Month, Day, or Week calendar display, using any style you choose. Attach to a Calendar page and/or a Calendar block.
da: En vedhæftning til år-, måned-, dag- eller uge-kalendervisningen, med det udseende du vælger. Vedhæft til en kalenderside og/eller en kalenderblok.

en: Calendar page year, month, week, or day view
da: Kalendersidens års-, måneds-, uge- eller dagsvisning.

en: Calendar navigation
da: Kalendernavigation

en: Creates back/next navigation and calendar links.
da: Opretter tilbage/næste navigations- og kalender-links.

en: Displays Views results in a calendar.
da: Viser Views-resultater i en kalender.

en: A Calendar period display will not work without a Date argument.
da: Kalenderperiode-visningen vil ikke virke uden et datoargument.

en: Select the calendar time period for this display.
da: Vælg kalenderperiode for denne visning.

en: The Calendar period display '@display_title' will not work without a Date argument.
da: Kalenderperiode-visningen '@display' vil ikke virke uden et datoargument.

en: The Calendar display '@display_title' will not work without a Date argument.
da: Kalenderdisplayet '@display_title' vil ikke virke uden et datoargument.

en: Legend Content Types
da: Tekst indholdstyper

en: Legend Vocabularies
da: Tekst ordforråd

en: Legend Terms
da: Tekst termer

en: Date changer
da: Datoskifter

en: Add new date link
da: Tilføj ny dato link

en: Display a popup calendar date selector?
da: Vis pop op-kalender datovælger?

en: Display a link to add a new date of the specified content type. Displayed only to users with appropriate permissions.
da: Vis et link til at tilføje en ny dato af den angivne indholdstype. Vises kun til brugere med de rette tilladelser.

en: Content Type Legend Colors
da: Indholdstype farver

en: Vocabulary Legend Types
da: Ordforråd signaturforklaringstyper

en: Taxonomy Legend Colors
da: Taksonomi signaturforklaringsfarver

en: The @style style requires a Date argument.
da: Udseendet @style kræver et datoargument.

en: The date argument date fields must be added to this query. You can exclude them if you do not want them displayed in the calendar.
da: Datoargumentfelterne skal tilføjes til denne forespørgsel. Du kan ekskludere dem hvis du ikke ønsker at vise dem i kalenderen.

en: Calendar day of week names
da: Navne på ugedage

en: The way day of week names should be displayed in a calendar.
da: Hvordan ugedagenes navne vises i kalenderen

en: Whether or not to show week numbers in the left column of calendar weeks and months.
da: Hvorvidt ugenumre skal vises i venstre spalte af kalenderuger og -måneder.

en: No items
da: Ingen elementer

en: Time grouping
da: Tidsgruppering

en: Group items together into time periods based on their start time.
da: Gruppér elementer i tidsperioder baseret på deres starttidspunkt.

en: Half hour
da: Halv time

en: Custom time grouping
da: Tilpasset tidsgruppering

en: When choosing the 'custom' Time grouping option above, create custom time period groupings as a comma-separated list of 24-hour times in the format HH:MM:SS, like '00:00:00,08:00:00,18:00:00'. Be sure to start with '00:00:00'. All items after the last time will go in the final group.
da: Når den 'tilpassede' tidsgruppering vælges ovenfor, oprettes tilpassede tidsgrupperingsperioder som en kommasepareret liste af 24-timers tidspunkter i formatet HH:MM:SS, f.eks. '00:00:00,08:00:00,18:00:00'. Vær sikker på at starte med '00:00:00'. Alle elementer efter det sidste tidspunkt placeres i den sidste gruppe.

en: Field grouping
da: Feltgruppering

en: Optionally group items into columns by a field value, for instance select the content type to show items for each content type in their own column, or use a location field to organize items into columns by location.
da: Gruppér elementer i kolonner efter en feltværdi, vælg f.eks. indholdstype for vise elementer fra hver indholdstype i deres egen kolonne, eller brug et beliggenhedsfelt til at organisere elementer i kolonner efter beliggenhed.

en: Get Calendar Node
da: Hent kalender-indlæg

en: Add+
da: Tilføj+

en: All times
da: Alle tidspunkter

en: Before @time
da: Før @time

en: Empty day
da: Tom dag

en: Calendar Multiday
da: Kalender Multidag

en: Use the calendar multiday display as an alternative to the standard display. (BETA version)
da: Anvend visningen kalender multidag som et alternativ til standardvisningen. (BETA-version)

en: Legend Groups
da: Grupper med farveforklaring

en: Set a hex color value (like #ffffff) to use in the calendar legend for each content type. Types with empty values will have no stripe in the calendar and will not be added to the legend.
da: Angiv en hex-farveværdi (f.eks. #ffffff) som skal anvendes i kalenderens farveforklaring for hver indholdstype. Typer med tomme værdier vil ikke have nogen stribe i kalenderen og vil ikke blive føjet til farveforklaringen.

en: Select vocabularies to use for setting calendar legend colors by taxonomy term. This works best for vocabularies with only a limited number of possible terms.
da: Vælg ordforråd som skal benyttes til at indstille farverne i farveforklaringen med taksonomiterm. Dette fungerer bedst med ordforråd som kun har et begrænset antal af mulige termer.

en: Please select Legend vocabularies first!
da: Vælg venligst ordforråd til farveforklaring først!

en: Set a hex color value (like #ffffff) to use in the calendar legend for each taxonomy term. Terms with empty values will have no stripe in the calendar and will not be added to the legend.
da: Angiv en hex-farveværdi (f.ek.s #ffffff) som skal anvendes i kalenderens farveforklaring for hver taksonomitern. Termer med tomme værdier vil ikke have nogen stribe i kalenderen og vil ikke blive føjet til farveforklaringen.

en: Group Legend Colors
da: Farveforklaringsfarver for grupper

en: Set a hex color value (like #ffffff) to use in the calendar legend for each group. Groups with empty values will have no stripe in the calendar and will not be added to the legend.
da: Angiv en hex-farveværdi (f.eks. #ffffff) som skal anvendes i kalenderens farveforklaring for hver gruppe. Grupper med tomme værdier vil ikke have nogen stribe i kalenderen og vil ikke blive føjet til farveforklaringen.

en: Multi-day style
da: Multi-dag-stil

en: Display multi-day item as a single column
da: Vis multi-dag element som en enkelt kolonne

en: Display multi-day item as a multiple column row
da: Vis multi-dag element som en række med flere kolonner

en: If selected, items which span multiple days will displayed as a multi-column row.  If not selected, items will be displayed as an individual column.
da: Hvis valgt, så vil elementer som strækker over flere dage blive vist som en række med flere kolonner. Hvis den ikke er valgt, så vil elementer blive vist som en individuel kolonne.

en: Overlapping time style
da: Stil for overlappende tid

en: Do not display overlapping items
da: Vis ikke overlappende elementer

en: Display overlapping items
da: Vis overlappende elementer

en: Select whether calendar items are displayed as overlapping items.
da: Vælg om kalenderelementer skal vises som overlappende elementer.
