CAPTCHA (6.x-2.3-rc1) - en to pt translation catalogue (117 entries)

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: delete
pt: eliminar

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Disable
pt: Desativar

en: none
pt: nenhum

en: General settings
pt: Definições gerais

en: Save
pt: Guardar

en: Example
pt: Exemplo

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Text color
pt: Cor do texto

en: Unsupported database.
pt: Banco de dados não suportado.

en: Code length
pt: Comprimento do Código

en: Font size
pt: Tamanho do tipo de letra

en: Spam control
pt: Controle de SPAM

en: Characters to use in the code
pt: Caracteres a serem usados no código

en: Math question
pt: Questão de matemática

en: For language %lang_name (code %lang_code)
pt: Para o idioma %lang_name (code %lang_code)

en: change
pt: alterar

en: disable
pt: desactivar

en: low
pt: baixa

en: medium
pt: médio

en: high
pt: alta

en: Display on separate page
pt: Exibir numa página distinta

en: Add CAPTCHA administration links to forms
pt: Adicionar CAPTCHA a ligações de administração de formulário

en: administer CAPTCHA settings
pt: administrar as definições CAPTCHA

en: Challenge description
pt: Descrição do desafio

en: Persistence
pt: Persistência

en: Always add a challenge.
pt: Adicionar sempre um desafio.

en: Log wrong responses
pt: Entrar respostas erradas

en: Challenge type
pt: Tipo de desafio

en: This page gives an overview of all available challenge types, generated with their current settings.
pt: Esta página fornece uma visão geral de todos os tipos de desafio disponíveis, gerados com suas definições atuais.

en: Challenge "%challenge" by module "%module"
pt: Desafio "%challenge" pelo módulo "%module"

en: 10 more examples of this challenge.
pt: mais 10 exemplos para este desafio.

en: "CAPTCHA" is an acronym for "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". It is typically a challenge-response test to determine whether the user is human. The CAPTCHA module is a tool to fight automated submission by malicious users (spamming) of for example comments forms, user registration forms, guestbook forms, etc. You can extend the desired forms with an additional challenge, which should be easy for a human to solve correctly, but hard enough to keep automated scripts and spam bots out.
pt: "CAPTCHA" é um acrônimo para "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". É tipicamente um teste de desafio-resposta para determinar se o utilizador é humano. O módulo de CAPTCHA é uma ferramenta para combater o envio automático de utilizadores mal intencionados (spam) de, por exemplo, formas comentários, formulários de registo de membros, formulários no livro de visitas, etc.. Você pode ampliar as formas desejadas com um desafio adicional, que deve ser fácil para um ser humano resolver corretamente, mas forte o suficiente para manter scripts automatizados e robôs de spam afastados.

en: Location of comment submission form
pt: Localização do formulário de submissão de comentários

en: A CAPTCHA can be added to virtually each Drupal form. Some default forms are already provided in the form list, but arbitrary forms can be easily added and managed when the option "%adminlinks" is enabled.
pt: A CAPTCHA pode ser adicionada praticamente a cada formulário Drupal. Alguns formulários predefinidos já estão previstos na lista de formulário, mas formulários arbitrários podem ser facilmente adicionados e geridos quando a opção "%adminlinks" está ativo.

en: Users with the "%skipcaptcha" <a href="@perm">permission</a> won't be offered a challenge. Be sure to grant this permission to the trusted users (e.g. site administrators). If you want to test a protected form, be sure to do it as a user without the "%skipcaptcha" permission (e.g. as anonymous user).
pt: Utilizadores com a "%skipcaptcha" <a href="@perm">permissão</a> não é oferecido um desafio. Certifique-se de conceder essa permissão aos utilizadores de confiança (por exemplo, os administradores do site). Se você quiser testar formulário protegido, não se esqueça de fazê-lo como utilizador sem a "%skipcaptcha" permissão (por exemplo, como utilizador anônimo).

en: skip CAPTCHA
pt: ignorar CAPTCHA

en: This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
pt: Esta questão é para testar se você é um visitante humano e para prevenir envios automatizados de spam.

en: general CAPTCHA settings
pt: definições gerais de CAPTCHA

en: Enabled challenge
pt: Desafio ativo

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
pt: A resposta que deu para o CAPTCHA não está correta.

en: Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
pt: Resolva este simples problema de matemática e introduza o resultado. Por exemplo para 1+3, digite 4.

en: Administer how and where CAPTCHAs are used.
pt: Administrar como e quando é usado o CAPTCHA.

en: Examples
pt: Exemplos

en: An overview of the available challenge types with examples.
pt: Uma visão geral dos tipos de desafios disponíveis, com exemplos.

en: Code settings
pt: Definições de código

en: The code length influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
pt: O comprimento do código influencia o tamanho da imagem. Note que valores maiores de geração da imagem fazem uso mais intensivo de CPU.

en: Font settings
pt: Definições do tipo de letra

en: small
pt: pequena

en: large
pt: grande

en: The font size influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
pt: O tamanho do tipo de letra influencia o tamanho da imagem. Note que valores maiores fazem uso de CPU de geração da imagem mais intenso.

en: Character spacing
pt: Espaçamento entre caracteres

en: Define the average spacing between characters. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
pt: Definir o espaçamento médio entre os caracteres. Note que valores maiores fazem da geração da imagem CPU mais intensivo.

en: Enter the hexadecimal code for the text color (e.g. #000 or #004283).
pt: Digite o código hexadecimal para a cor do texto (por exemplo, #000 or #004283).

en: Additional variation of text color
pt: Variação adicional da cor do texto

en: moderate
pt: moderada

en: very high
pt: muito alta

en: The different characters will have randomized colors in the specified range around the text color.
pt: Os caracteres diferentes terão cores ao acaso no intervalo especificado em torno da cor do texto.

en: Distortion and noise
pt: Distorção e ruído

en: With these settings you can control the degree of obfuscation by distortion and added noise. Do not exaggerate the obfuscation and assure that the code in the image is reasonably readable. For example, do not combine high levels of distortion and noise.
pt: Com estas definições você pode controlar o grau de obscurecimento pela distorção e ruído adicionado. Não exagerar na ofuscação e garantir que o código na imagem é razoavelmente legível. Por exemplo, não combinam altos níveis de distorção e ruído.

en: Distortion level
pt: Nível de distorção

en: Set the degree of wave distortion in the image.
pt: Definir o grau de distorção da onda na imagem.

en: Smooth distortion
pt: Distorção suave

en: Add line noise
pt: Adicionar ruído na linha

en: Noise level
pt: Nível de ruído

en: Background color is not a valid hexadecimal color value.
pt: Cor de fundo não é um valor de cor hexadecimal válido.

en: Text color is not a valid hexadecimal color value.
pt: Cor do texto não é um valor de cor hexadecimal válido.

en: Image CAPTCHA
pt: Imagem CAPTCHA

en: What code is in the image?
pt: Qual o código que está na imagem?

en: File format
pt: O formato do ficheiro

en: Fonts
pt: Tipos de letra

en: Add salt and pepper noise
pt: Adicionar ruído a gosto

en: The image CAPTCHA is a popular challenge where a random textual code is obfuscated in an image. The image is generated on the fly for each request, which is rather CPU intensive for the server. Be careful with the size and computation related settings.
pt: A imagem CAPTCHA é um desafio popular onde um código aleatório textual é ofuscado em uma imagem. A imagem é gerada em tempo real para cada solicitação, o que é bastante intensivo do CPU para o servidor. Tenha cuidado com as configurações de tamanho e cálculo relacionados.

en: default challenge type
pt: tipo de desafio predefinido

en: @type (from module @module)
pt: @type (do módulo @module)

en: Form protection
pt: Protecção de formulário

en: Select the challenge type you want for each of the listed forms (identified by their so called <em>form_id</em>'s). You can easily add arbitrary forms with textfield at the bottom of the table or with the help of the '%CAPTCHA_admin_links' option below.
pt: Selecione os tipo de desafio que você deseja para cada um dos formulários listadas (identificados pelos seus chamados <em>form_id</em>'s). Você pode facilmente adicionar formulários arbitrários com campo do texto na parte inferior da tabela ou com a ajuda da opção a seguir '%CAPTCHA_admin_links' .

en: Default challenge type
pt: Tipo de desafio predefinido

en: Select the default challenge type for CAPTCHAs. This can be overriden for each form if desired.
pt: Selecione os tipo de desafio predefinidos para CAPTCHAs. Isso pode ser anulado para cada formulário, se desejar.

en: Allow CAPTCHAs and CAPTCHA administration links on administrative pages
pt: Permitir CAPTCHAs e CAPTCHA administrativa nas ligações  de páginas de administração

en: This option makes it possible to add CAPTCHAs to forms on administrative pages. CAPTCHAs are disabled by default on administrative pages (which shouldn't be accessible to untrusted users normally) to avoid the related overhead. In some situations, e.g. in the case of demo sites, it can be usefull to allow CAPTCHAs on administrative pages.
pt: Esta opção faz com que seja possível adicionar CAPTCHAs de formulários em páginas administrativas. CAPTCHAs são desativados por predefinição em páginas de administração (que não deve ser acessível aos utilizadores não confiáveis ​​normalmente) para evitar a sobrecarga relacionadas. Em algumas situações, por exemplo, no caso dos sites de demonstração, ele pode ser útil para permitir CAPTCHAs nas páginas administrativas.

en: Add a description to the CAPTCHA
pt: Adicionar uma descrição para a CAPTCHA

en: Add a configurable description to explain the purpose of the CAPTCHA to the visitor.
pt: Adicionar uma descrição configurável para explicar a finalidade de CAPTCHA para o visitante.

en: CAPTCHA description
pt: Descrição de CAPTCHA

en: Configurable description of the CAPTCHA. An empty entry will reset the description.
pt: Descrição configurável de CAPTCHA. Uma entrada vazia irá redefinir a descrição.

en: Default CAPTCHA validation
pt: Validação predefinida de CAPTCHA

en: Define how the response should be processed by default. Note that the modules that provide the actual challenges can override or ignore this.
pt: Definir como a resposta deve ser processada por predefinição. Note que os módulos que oferecem os desafios atuais podem substituir ou ignorar isso.

en: Case sensitive validation: the response has to exactly match the solution.
pt: Processo de validação sensível: a resposta tem que corresponder exatamente a solução.

en: Case insensitive validation: lowercase/uppercase errors are ignored.
pt: Processo insensível de validação: erros maiúsculas ou minúsculas são ignorados.

en: CAPTCHA: no challenge enabled
pt: CAPTCHA: sem desafio ativo

en: Test one two three
pt: Teste um dois três

en: Presolved image CAPTCHA example, generated with the current settings.
pt: Exemplo CAPTCHA imagem pré resolvida, gerada com as definições atuais.

en: extra large
pt: extra grande

en: tight
pt: apertado

en: wide
pt: largo

en: extra wide
pt: extra largo

en: This option makes it easy to manage CAPTCHA settings on forms. When enabled, users with the "%admincaptcha" permission will see a fieldset with CAPTCHA administration links on all forms, except on administrative pages.
pt: Esta opção torna mais fácil de gerir as definições de CAPTCHA nos formulários. Quando ativado, os utilizadores com a "%admincaptcha" permissão irá ver conjunto de campos com ligações de administração CAPTCHA sobre todos os formulários, exceto nas páginas administrativas.

en: Color and image settings
pt: Definições de cor e imagem

en: Configuration of the background, text colors and file format of the image CAPTCHA.
pt: A configuração do fundo, as cores do texto e formato de arquivo da imagem CAPTCHA.

en: Enter the hexadecimal code for the background color (e.g. #FFF or #FFCE90). When using the PNG file format with transparent background, it is recommended to set this close to the underlying background color.
pt: Digite o código hexadecimal para a cor de fundo (por exemplo, # FFF ou # FFCE90). Ao usar o formato de arquivo PNG com fundo transparente, é recomendado para definir esta cor perto da do fundo subjacente.

en: Select the file format for the image. JPEG usually results in smaller files, PNG allows tranparency.
pt: Selecione o formato de arquivo para a imagem. JPEG normalmente resulta em arquivos menores, PNG permite transparência.

en: PNG with transparent background
pt: PNG com fundo transparente

en: @level - no distortion
pt: @level - sem distorção

en: @level - low
pt: @level - baixo

en: @level - medium
pt: @level - médio

en: @level - high
pt: @level - alto

en: No TrueType support
pt: Não há suporte TrueType

en: You need to select at least one font.
pt: Você precisa selecionar pelo menos um tipo de letra.

en: The following fonts are not readable: %fonts.
pt: Os seguintes tipos de letra não são legíveis: %fonts.

en: Enter the characters shown in the image.
pt: Digite os caracteres que aparecem na imagem.

en: Font example
pt: Exemplo de tipo de letra

en: Omit challenges in a multi-step/preview workflow once the user successfully responds to a challenge.
pt: Omitir desafios em várias etapas / previsão de fluxo de trabalho logo que o utilizador responde bem a um desafio.

en: Omit challenges on a form type once the user successfully responds to a challenge on a form of that type.
pt: Omitir desafios em um tipo de formulário logo que o utilizador responde bem a um desafio em um formulário desse tipo.

en: Omit challenges on all forms once the user successfully responds to any challenge on the site.
pt: Omitir desafios em todos os formulários, uma vez que o utilizador responde bem a qualquer desafio no site.

en: Define if challenges should be omitted during the rest of a session once the user successfully responds to a challenge.
pt: Definir se os desafios devem ser omitidos durante o resto de uma sessão logo que o utilizador responde bem a um desafio.
