CAPTCHA (6.x-2.3-rc1) - en to ru translation catalogue (167 entries)

en: Save configuration
ru: Сохранить настройки

en: delete
ru: удалить

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Действия

en: Disable
ru: Выключить

en: none
ru: нет

en: General settings
ru: Основные настройки

en: Save
ru: Сохранить

en: Form ID
ru: ID формы

en: Example
ru: Пример

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Text color
ru: Цвет текста

en: Unsupported database.
ru: Используемая СУБД не поддерживается.

en: normal
ru: обычная

en: Code length
ru: Длина кода

en: Font size
ru: Размер шрифта

en: Spam control
ru: Антиспам

en: Characters to use in the code
ru: Символы для использования в коде

en: The list of characters to use should not contain spaces.
ru: В списке используемых символов не должно быть пробелов.

en: Math question
ru: Математический пример

en: Encountered an illegal byte while splitting an utf8 string in characters.
ru: Обнаружен неверный символ при разделении utf8-строки на символы.

en: For language %lang_name (code %lang_code)
ru: Описание теста (язык: %lang_name, код языка:%lang_code)

en: change
ru: Изменить

en: disable
ru: отключить

en: low
ru: мало

en: medium
ru: средний

en: high
ru: сильно

en: Display on separate page
ru: Показывать на отдельной странице

en: Add CAPTCHA administration links to forms
ru: Добавить административную ссылку CAPTCHA на формы

en: administer CAPTCHA settings
ru: Управлять настройками CAPTCHA

en: Challenge description
ru: Описание теста

en: Persistence
ru: Настойчивость

en: Always add a challenge.
ru: Всегда добавлять тест.

en: Log wrong responses
ru: Фиксировать ошибки

en: Report information about wrong responses to the !log.
ru: Сохранять информацию о неправильных ответах в !log.

en: log
ru: журнал

en: The CAPTCHA settings were saved.
ru: Настройки CAPTCHA были сохранены.

en: The Drupal form_id of the form to add the CAPTCHA to.
ru: form_id формы, к которой следует добавить CAPTCHA.

en: Challenge type
ru: Тип теста

en: The CAPTCHA type to use for this form
ru: Тип CAPTCHA для использования в данной форме

en: Illegal form_id
ru: Неправильный form_id

en: Saved CAPTCHA point settings.
ru: Настройки CAPTCHA point сохранены.

en: Are you sure you want to delete the CAPTCHA for form_id %form_id?
ru: Вы уверенны в том, что хотите удалить CAPTHCA для form_id %form_id?

en: Are you sure you want to disable the CAPTCHA for form_id %form_id?
ru: Вы уверенны в том, что хотите отключить CAPTCHA для  form_id %form_id?

en: Deleted CAPTCHA for form %form_id.
ru: CAPTCHA для формы «%form_id» удалена.

en: Disabled CAPTCHA for form %form_id.
ru: CAPTCHA для формы «%form_id» отключена.

en: This page gives an overview of all available challenge types, generated with their current settings.
ru: Данная страница позволяет ознакомиться с типами все доступных тестов Тьюринга.

en: Challenge "%challenge" by module "%module"
ru: Задача «%challenge» модуля «%module»

en: 10 more examples of this challenge.
ru: Показать ещё 10 примеров этого теста.

en: "CAPTCHA" is an acronym for "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". It is typically a challenge-response test to determine whether the user is human. The CAPTCHA module is a tool to fight automated submission by malicious users (spamming) of for example comments forms, user registration forms, guestbook forms, etc. You can extend the desired forms with an additional challenge, which should be easy for a human to solve correctly, but hard enough to keep automated scripts and spam bots out.
ru: CAPTCHA (от англ. «Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart» — полностью автоматизированный публичный тест Тьюринга для различения компьютеров и людей), компьютерный тест, используемый для того, чтобы определить, является ли пользователь человеком. Модуль CAPTCHA позволяет успешно противостоять нежелательной рассылке (спаму) через формы: будь это формы регистрации новых пользователей, добавления комментариев, гостевой книги и т. д. С помощью данного модуля можно расширить необходимые формы несложным для человека, но достаточно сложным для автоматизированных сценариев и спам-ботов, тестом.

en: Note that the CAPTCHA module interacts with page caching (see <a href="!performancesettings">performance settings</a>). Because the challenge should be unique for each generated form, the caching of the page it appears on is prevented. Make sure that these forms do not appear on too many pages or you will lose much caching efficiency. For example, if you put a CAPTCHA on the user login block, which typically appears on each page for anonymous visitors, caching will practically be disabled. The comment submission forms are another example. In this case you should set the "%commentlocation" to "%separatepage" in the comment settings of the relevant <a href="!contenttypes">content types</a> for better caching efficiency.
ru: Модуль CAPTCHA влияет на кэширование страниц (см. <a href="!performancesettings">настройки производительности</a>). Т.к. проверочные данные должны быть уникальными для каждой генерируемой формы, это мешает кэшированию. Убедитесь, что число таких форм невелико, иначе это приведет к снижнию эффективности кэширования. Например, если вы добавите CAPTCHA блок входа, который обычно показывается на каждой странице для незарегистрированных пользователей, кэширование будет практически отключено. Такая же ситуация сложится с формой отправки комментария. В этом случае лучше сменить опцию "%commentlocation" на "%separatepage" в настройках комментариев для тех или иных <a href="!contenttypes">типов материалов</a>, что повысит эффект от кэширования.

en: Location of comment submission form
ru: Расположение формы отправки комментария

en: CAPTCHA is a trademark of Carnegie Mellon University.
ru: CAPTCHA — торговая марка университета Карнеги-Меллона.

en: A CAPTCHA can be added to virtually each Drupal form. Some default forms are already provided in the form list, but arbitrary forms can be easily added and managed when the option "%adminlinks" is enabled.
ru: Проверку CAPTCHA можно добавить в любую форму Drupal. Некоторые формы, для которых это ненужно, уже добавлены в список, но этот список легко пополнить, если активирована опция "%adminlinks".

en: Users with the "%skipcaptcha" <a href="@perm">permission</a> won't be offered a challenge. Be sure to grant this permission to the trusted users (e.g. site administrators). If you want to test a protected form, be sure to do it as a user without the "%skipcaptcha" permission (e.g. as anonymous user).
ru: Пользователи с <a href="@perm">разрешением</a> "%skipcaptcha" не будут принуждаться к проверке. Уверьтесь, что даете такое право довереным пользователям (например, администраторам). Чтобы протестировать защищенную форму, войдите под учетной записью без разрешения "%skipcaptcha" (например, незарегистрированного пользователя).

en: skip CAPTCHA
ru: пропускать CAPTCHA

en: This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
ru: Этот вопрос задается для того, чтобы выяснить, являетесь ли Вы  человеком или представляете из себя автоматическую спам-рассылку.

en: Untrusted users will see a CAPTCHA here (!settings).
ru: Неблагонадежные пользователи увидят здесь CAPTCHA (!settings).

en: general CAPTCHA settings
ru: основные настройки CAPTCHA

en: Enabled challenge
ru: Включенный тест

en: "@type" by module "@module" (!change, !disable)
ru: «@type» для модуля «@module» (!change, !disable)

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
ru: Добавить сюда CAPTCHA для неблагонадежных пользователей.

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
ru: Вы ввели неправильный ответ на контрольный вопрос.

en: Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
ru: Решите эту простую математическую задачу и введите результат. Например, для 1+3, введите 4.

en: %form_id post blocked by CAPTCHA module: challenge "%challenge" (by module "%module"), user answered "%response", but the solution was "%solution".
ru: Отправка данных формой «%form_id» была заблокирована (тип теста: %challenge, модуль: %module). Пользователь ввёл «%response», хотя правильный ответ был «%solution».

en: Administer how and where CAPTCHAs are used.
ru: Настройки использования CAPTCHA.

en: Examples
ru: Образец

en: An overview of the available challenge types with examples.
ru: Обзор доступных видов тестов с примерами.

en: You can now <a href="!captcha_admin">configure the CAPTCHA module</a> for your site.
ru: Теперь вы можете <a href="!captcha_admin">настроить модуль CAPTCHA</a> для своего сайта.

en: Base CAPTCHA module for adding challenges to arbitrary forms.
ru: Модуль CAPTCHA для использования в различных формах.

en: Code settings
ru: Настроки кода

en: The code length influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
ru: Длина кода влияет на размеры изображения. Имейте в виду, что чем больше длина кода, тем сильнее загружается процессор сервера при генерации изображения.

en: Font settings
ru: Настройки шрифта

en: tiny
ru: микро

en: small
ru: небольшой

en: large
ru: большой

en: The font size influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
ru: Размер шрифта влияет на размер окончательного изображения. Помните, большие значения требуют больше процессорного времени на создании картиинки.

en: Character spacing
ru: Расстояние между литерами

en: Define the average spacing between characters. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
ru: Укажите приблизительное расстояние между отдельно взятыми литерами. Помните, большие значения требуют больше процессорного времени на создании картиинки.

en: Enter the hexadecimal code for the text color (e.g. #000 or #004283).
ru: Введите шестнадцатеричный код для цвета текста (например #000 или #004283).

en: Additional variation of text color
ru: Дополнительные варианты цветов текста

en: moderate
ru: умеренно

en: very high
ru: очень высоко

en: The different characters will have randomized colors in the specified range around the text color.
ru: Каждый символ будет иметь уникальный цвет из заданного диапазона.

en: Distortion and noise
ru: Искажения и шум

en: With these settings you can control the degree of obfuscation by distortion and added noise. Do not exaggerate the obfuscation and assure that the code in the image is reasonably readable. For example, do not combine high levels of distortion and noise.
ru: С помощью данных настроек вы можете контролировать  уровень вносимых искажений и шума. Не увеличивайте искажения сверх меры — изображение должно оставаться читабельным. К примеру, не стоит использовать одновременно высокие уровни искажений и шума.

en: Distortion level
ru: Степень искажения

en: severe
ru: сильнейший

en: Set the degree of wave distortion in the image.
ru: Степень волновых искажений изображения

en: Smooth distortion
ru: Мягкое искажение

en: This option adds randomly colored point noise.
ru: Эта опция добавляет псевдослучайный шум по методу &#132;cоль и перец&#147;, состоящий из разноцветных точек.

en: Add line noise
ru: Добавить линейный шум

en: This option enables lines randomly drawn on top of the text code.
ru: Генерировать случайные линии поверх текстового кода.

en: Noise level
ru: Уровень шума

en: Background color is not a valid hexadecimal color value.
ru: Фоновый цвет не является шестнадцатеричным значением цвета.

en: Text color is not a valid hexadecimal color value.
ru: Цвет текста не является шестнадцатеричным значением цвета.

en: Generation of image CAPTCHA failed. Check your image CAPTCHA configuration and especially the used font.
ru: Невозможно сгенерировать изображение CAPTCHA. Проверьте конфигурацию модуля CAPTCHA, и особенно используемый шрифт.

en: Image CAPTCHA
ru: Картинка

en: What code is in the image?
ru: Символы на картинке

en: Provides an image based CAPTCHA.
ru: CAPTCHA на картинках

en: File format
ru: Формат файла

en: Fonts
ru: Шрифры

en: This option enables bilinear interpolation of the distortion which makes the image look smoother, but it is more CPU intensive.
ru: Опция включает билинейную интерполяцию искажения, что делает изображение сглаженным, но в то же время сильнее нагружает процессор.

en: Add salt and pepper noise
ru: Добавить шумы «salt and pepper»

en: The image CAPTCHA is a popular challenge where a random textual code is obfuscated in an image. The image is generated on the fly for each request, which is rather CPU intensive for the server. Be careful with the size and computation related settings.
ru: Картиночная CAPTCHA - популярный тип проверки, при котором произвольный текст выводится на изображении с искажениями. Изображение генерируется на лету для каждого запроса, что повышает нагрузку на процессор сервера. Будьте осторожны при настройке и задании значений.

en: default challenge type
ru: тип проверки по умолчанию

en: @type (from module @module)
ru: @type (из модуля @module)

en: Form protection
ru: Защита формы

en: Select the challenge type you want for each of the listed forms (identified by their so called <em>form_id</em>'s). You can easily add arbitrary forms with textfield at the bottom of the table or with the help of the '%CAPTCHA_admin_links' option below.
ru: Выберите тип проверки для форм из этого списка (формы представлены идентификаторами <em>form_id</em>). Можно добавить в этот список другие формы с помощью текстового поля внизу таблицы или с помощью опции '%CAPTCHA_admin_links'.

en: Default challenge type
ru: Тип проверки по умолчанию

en: Select the default challenge type for CAPTCHAs. This can be overriden for each form if desired.
ru: Выберите тип проверки по умолчанию для CAPTCHA. Для отдельных форм можно будет назначить другие типы.

en: Allow CAPTCHAs and CAPTCHA administration links on administrative pages
ru: Показать ссылки на настройки CAPTCHA на страницах администрирования

en: This option makes it possible to add CAPTCHAs to forms on administrative pages. CAPTCHAs are disabled by default on administrative pages (which shouldn't be accessible to untrusted users normally) to avoid the related overhead. In some situations, e.g. in the case of demo sites, it can be usefull to allow CAPTCHAs on administrative pages.
ru: Опция позволяет добавлять проверку CAPTCHA к формам на страницах администрирования (по умолчанию это отключено, т.к. обычно недоверенные пользователи не имеют доступа к управлению) во избежание накладок. В некоторых случаях, как например, при создании демо-сайтов, такая возможность может оказаться полезной.

en: Add a description to the CAPTCHA
ru: Добавить описание для CAPTCHA

en: Add a configurable description to explain the purpose of the CAPTCHA to the visitor.
ru: Добавить настраиваемое описание для объяснения цели CAPTCHA посетителю.

en: CAPTCHA description
ru: Описание для CAPTCHA

en: Configurable description of the CAPTCHA. An empty entry will reset the description.
ru: Настраиваемое описание CAPTCHA. При отсутствии значения будет использоваться описание по умолчанию.

en: Default CAPTCHA validation
ru: Проверка CAPTCHA по умолчанию.

en: Define how the response should be processed by default. Note that the modules that provide the actual challenges can override or ignore this.
ru: Определите, как ответ должен быть обработан по умолчанию. Отметим, что модули, которые имеют проблемы могут отменить или игнорировать это.

en: Case sensitive validation: the response has to exactly match the solution.
ru: Проверка чувствительна к регистру: ответ должен в точности соответствовать задаче.

en: Case insensitive validation: lowercase/uppercase errors are ignored.
ru: Проверка нечувствительна к регистру: ошибки Верхнего/Нижнего регистра игнорируются.

en: Added CAPTCHA point.
ru: Добавлена CAPTCHA.

en: Reset of CAPTCHA description for language %language.
ru: Сбросить CAPTCHA описание для %language языка.

en: Reset of CAPTCHA description.
ru: Сбросить описание CAPTCHA.

en: Failed to set a CAPTCHA type for form %form_id: could not interpret value "@captcha_type"
ru: Не удалось установить CAPTCHA для формы %form_id: невозможно распознать значение "@captcha_type"

en: CAPTCHA: challenge "@type" enabled
ru: CAPTCHA: тест «@type» включен

en: This is a pre-solved, non-blocking example of this challenge.
ru: Это решенный заранее, неблокируемый пример проверки.

en: CAPTCHA: no challenge enabled
ru: CAPTCHA: тест не включен

en: Test one two three
ru: Тест Раз-Два-Три

en: CAPTCHA point administration
ru: Место для настройки CAPTCHA

en: Presolved image CAPTCHA example, generated with the current settings.
ru: Пример картиночной CAPTCHA, созданной с текущими настройками.

en: extra large
ru: сверх-большой

en: tight
ru: узкий

en: wide
ru: широкий

en: extra wide
ru: сверх-широкий

en: This option makes it easy to manage CAPTCHA settings on forms. When enabled, users with the "%admincaptcha" permission will see a fieldset with CAPTCHA administration links on all forms, except on administrative pages.
ru: Эта опция позволяет легко управлять настройками CAPTCHA для форм. При включении, пользователи с правами "%admincaptcha" будут видеть поле настройки CAPTCHA на всех формах, кроме администраторских.

en: The built-in font only supports Latin2 characters. Only use "a" to "z" and numbers.
ru: Встроенный шрифт поддерживает только латинские символы. Используйте буквы от "a" до "z" и цифры.

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID. Contact the site administrator if this problem persists.
ru: Ошибка проверки CAPTCHA: неизвестный ID сеанса CAPTCHA. Свяжитесь с администратором сайта, если проблема повторяется.

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID (%csid).
ru: Ошибка проверки CAPTCHA: неизвестный ID сеанса CAPTCHA (%csid).

en: The Image CAPTCHA module can not generate images because your PHP setup does not support it (no <a href="!gdlib">GD library</a> with JPEG support).
ru: Модуль Image CAPTCHA не может создать изображение, потому что ваши настройки PHP не поддерживают это (нет <a href="!gdlib">GD-библиотеки</a> с поддержкой JPEG)

en: Color and image settings
ru: Настройки цвета и картинки

en: Configuration of the background, text colors and file format of the image CAPTCHA.
ru: Настройка фона, цвета текста и формата файла картинки CAPTCHA.

en: Enter the hexadecimal code for the background color (e.g. #FFF or #FFCE90). When using the PNG file format with transparent background, it is recommended to set this close to the underlying background color.
ru: Введите HEX-код для цвета фона (например #fff или #ffce90). Когда используется PNG-формат с прозрачным фоном, рекомендуется указать здесь цвет основного фона.

en: Select the file format for the image. JPEG usually results in smaller files, PNG allows tranparency.
ru: Выберите формат файла картинки. JPEG обычно имеет маленький размер, PNG предоставляет прозрачность.

en: PNG with transparent background
ru: PNG с прозрачным фоном

en: @level - no distortion
ru: @level - без искажения

en: @level - low
ru: @level - низкая

en: @level - medium
ru: @level - средняя

en: @level - high
ru: @level - высокая

en: No TrueType support
ru: TrueType не поддерживается

en: The Image CAPTCHA module can not use TrueType fonts because your PHP setup does not support it. You can only use a PHP built-in bitmap font of fixed size.
ru: Модуль Image CAPTCHA не может использовать шрифты TrueType, потому что ваши настройки PHP не поддерживают их. Вы можете использовать только PHP-встроенный растровый шрифт фиксированного размера.

en: Font preview of @font (@file)
ru: Просмотр шрифта для @font (@file)

en: Preview of built-in font
ru: Предпросмотр встроенного шрифта

en: PHP built-in font: !font_preview
ru: PHP встроенный шрифт: !font_preview

en: Select the fonts to use for the text in the image CAPTCHA. Apart from the provided defaults, you can also use your own TrueType fonts (filename extension .ttf) by putting them in %fonts_library_general or %fonts_library_specific. You can also upload them to the "files" directory of your site (%filesdir), e.g. with the "Upload" module, but those fonts will not get a preview for security reasons.
ru: Выберите шрифт текста для использования в изображении CAPTCHA. Помимо установленного по умолчанию, вы можете также использовать свои собственные шрифты TrueType (расширение файла. TTF), положив их в fonts_library_general% или %fonts_library_specific. Вы можете также загружать их в каталог "files" Вашего сайта (% FilesDir), например, с "Загрузить" модуль, но эти шрифты не будут доступны для предварительного просмотра по соображениям безопасности.

en: You need to select at least one font.
ru: Вам нужно выбрать по крайней мере один шрифт.

en: The following fonts are not readable: %fonts.
ru: Следующие шрифты нечитаемы: %fonts.

en: Enter the characters shown in the image.
ru: Введите символы, которые показаны на картинке.

en: Font example
ru: Пример шрифта

en: CAPTCHA problem: unexpected result from hook_captcha() of module %module when trying to retrieve challenge type %type for form %form_id.
ru: CAPTCHA проблема: неожиданный результат от hook_captcha () модуля %module при попытке получить вызов тип% для формы %form_id.

en: Image CAPTCHA requires GD library
ru: Image CAPTCHA требует GD-библиотеку

en: The Image CAPTCHA module can not be installed because your PHP setup does not provide the <a href="!gddoc">GD library</a>, which is required to generate images.
ru: Модуль Image CAPTCHA не может быть установлен, потому что ваши настройки PHP не предоставляют <a href="!gddoc">GD-библиотеку</a>, которая требуется для создания изображений.

en: Omit challenges in a multi-step/preview workflow once the user successfully responds to a challenge.
ru: Опустить проблемы в многоступенчатый/предварительный рабочий процесс, как только пользователь успешно отвечает на запрос.

en: Omit challenges on a form type once the user successfully responds to a challenge on a form of that type.
ru: Опустить проблемы в форме типа, как только пользователь успешно отвечает на вызов формы данного типа.

en: Omit challenges on all forms once the user successfully responds to any challenge on the site.
ru: Опустить запросы на всех формах, как только пользователь успешно отвечает на любой вызов на сайте.

en: Define if challenges should be omitted during the rest of a session once the user successfully responds to a challenge.
ru: Определите, что запросы CAPTCHA должны быть опущены в течение сессии, если пользователь успешно отвечает на запрос.

en: CAPTCHA session reuse attack detected.
ru: Обнаружена атака ввиде подбора CAPTCHA
