CAPTCHA (6.x-2.6) - en to fi translation catalogue (173 entries)

en: Save configuration
fi: Tallenna asetukset

en: delete
fi: poista

en: Delete
fi: Poista

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: none
fi: ei yhtään

en: General settings
fi: Yleiset asetukset

en: Save
fi: Tallenna

en: Example
fi: Esimerkki

en: Background color
fi: Taustaväri

en: Text color
fi: Tekstin väri

en: Unsupported database.
fi: Ei tukea tälle tietokannalle.

en: normal
fi: normaali

en: Code length
fi: Koodin pituus

en: Font size
fi: Fontin koko

en: Spam control
fi: Roskapostin hallinta

en: Characters to use in the code
fi: Koodissa käytettävät merkit

en: The list of characters to use should not contain spaces.
fi: Käytettävän merkkilistan ei pitäisi sisältää välilyöntejä.

en: Math question
fi: Laskutehtävä

en: Encountered an illegal byte while splitting an utf8 string in characters.
fi: Havaittiin kielletty bitti kun jaettiin utf8 merkkijonoa merkkeihin.

en: For language %lang_name (code %lang_code)
fi: Kielelle %lang_name (koodi %lang_code)

en: change
fi: muuta

en: revert
fi: palauta

en: disable
fi: pois käytöstä

en: low
fi: alhainen

en: medium
fi: keskikokoinen

en: high
fi: korkea

en: Display on separate page
fi: Näytä erillisellä sivulla

en: Add CAPTCHA administration links to forms
fi: Lisää CAPTCHA ylläpitolinkit lomakkeille

en: administer CAPTCHA settings
fi: CAPTCHAn asetusten määrittely

en: Challenge description
fi: Tarkistuksen kuvaus

en: Persistence
fi: Pysyvyys

en: Always add a challenge.
fi: Lisää tarkistus aina.

en: Log wrong responses
fi: Kirjaa väärät vastaukset lokiin

en: Report information about wrong responses to the !log.
fi: Raportoi vääristä vastauksista !log.

en: log
fi: lokiin

en: The CAPTCHA settings were saved.
fi: CAPTCHAn asetukset tallennettu.

en: The Drupal form_id of the form to add the CAPTCHA to.
fi: Drupalin form_id lomakkeelle johon CAPTCHA lisätään.

en: Challenge type
fi: Tarkistustyyppi

en: The CAPTCHA type to use for this form
fi: CAPTCHA tyyppi tälle lomakkeelle

en: Illegal form_id
fi: Kielletty form_id

en: Saved CAPTCHA point settings.
fi: CAPTCHA kohdeasetukset tallennettu.

en: Are you sure you want to delete the CAPTCHA for form_id %form_id?
fi: Haluatko varmasti poistaa CAPTCHAn lomakkeelta %form_id?

en: Are you sure you want to disable the CAPTCHA for form_id %form_id?
fi: Haluatko varmasti poistaa CAPTCHAn käytöstä lomakkeelta %form_id?

en: Deleted CAPTCHA for form %form_id.
fi: CAPTCHA poistettu lomakkeelta %form_id.

en: Disabled CAPTCHA for form %form_id.
fi: CAPTCHA poistettu käytöstä lomakkeelta %form_id.

en: This page gives an overview of all available challenge types, generated with their current settings.
fi: Tämä sivu antaa yleiskatsauksen saatavilla olevista tarkistustyyppeistä, jotka on muodostettu nykyisillä asetuksilla.

en: Challenge "%challenge" by module "%module"
fi: Moduulin "%module" tarkistus "%challenge"

en: 10 more examples of this challenge.
fi: 10 lisäesimerkkiä tarkistuksesta.

en: "CAPTCHA" is an acronym for "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". It is typically a challenge-response test to determine whether the user is human. The CAPTCHA module is a tool to fight automated submission by malicious users (spamming) of for example comments forms, user registration forms, guestbook forms, etc. You can extend the desired forms with an additional challenge, which should be easy for a human to solve correctly, but hard enough to keep automated scripts and spam bots out.
fi: "CAPTCHA" on lyhenne sanoista "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart".  Yleensä se on kysymys-vastaus testi, jolla määritetään, onko käyttäjä ihminen. CAPTCHA moduuli on työkalu taistelussa pahantahtoisten käyttäjien automatisoituja lähetyksiä (spamia) vastaan, esimerkiksi rekisteröitymislomakkeissa, vieraskirjalomakkeissa, jne.  Haluttuja lomakkeita voi laajentaa lisätarkistuksella, jonka ihmisten pitäisi olla helppo ratkaista oikein, mutta joka on riittävän vaikea pitämään automaattiset skriptit ja spam botit poissa.

en: Note that the CAPTCHA module interacts with page caching (see <a href="!performancesettings">performance settings</a>). Because the challenge should be unique for each generated form, the caching of the page it appears on is prevented. Make sure that these forms do not appear on too many pages or you will lose much caching efficiency. For example, if you put a CAPTCHA on the user login block, which typically appears on each page for anonymous visitors, caching will practically be disabled. The comment submission forms are another example. In this case you should set the "%commentlocation" to "%separatepage" in the comment settings of the relevant <a href="!contenttypes">content types</a> for better caching efficiency.
fi: Huomaa, että CAPTCHA moduuli vaikuttaa sivuvälimuistin käyttöön (katso <a href="!performancesettings">suorituskykyasetukset</a>). Koska tarkistus on ainutkertainen joka lomakkeelle, estetään kohdelomakkeen tallennus sivuvälimuistiin.  Varmista, että näitä lomakkeita ei ole sivustolla liian monta, muuten sivuvälimuistin käytön hyötysuhteesta menetetään paljon.  Esimerkiksi, jos laitat CAPTCHAn sisäänkirjautumislohkoon, mikä tavallisesti on joka sivulla anonyymeille vierailijoille, sivuvälimuistin käyttö käytännössä estyy.  Kommenttien lähetyslomakkeet ovat toinen esimerkki.  Tässä tapauksessa "%commentlocation" pitäisi asettaa kohteeseen "%separatepage" kommenttien asetuksissa <a href="!contenttypes">sisällön tyypeissä</a>, jotta välimuistin käytön hyötysuhde olisi parempi.

en: Location of comment submission form
fi: Kommenttien lähetyslomakkeen sijainti

en: CAPTCHA is a trademark of Carnegie Mellon University.
fi: CAPTCHA on Carnegie Mellon Yliopiston tavaramerkki.

en: A CAPTCHA can be added to virtually each Drupal form. Some default forms are already provided in the form list, but arbitrary forms can be easily added and managed when the option "%adminlinks" is enabled.
fi: CAPTCHA voidaan lisätä käytännöllisesti katsoen kaikkiin Drupalin lomakkeisiin. Joitakin oletuslomakkeita on jo listalla, mutta yleensä kaikkiin lomakkeisiin voidaan lisätä tarkistus kun valinta "%adminlinks" on käytössä.

en: Users with the "%skipcaptcha" <a href="@perm">permission</a> won't be offered a challenge. Be sure to grant this permission to the trusted users (e.g. site administrators). If you want to test a protected form, be sure to do it as a user without the "%skipcaptcha" permission (e.g. as anonymous user).
fi: Käyttäjille, joilla on "%skipcaptcha" <a href="@perm">oikeus</a> ei näytetä tarkistusta. Varmista, että tämä annetaan vain luotetuille käyttäjille (esim. ylläpitäjille). Jos tahdot testata suojattua lomaketta, varmista että teet sen käyttäjänä ilman "%skipcaptcha" oikeutta (esim. anonyyminä käyttäjänä).

en: skip CAPTCHA
fi: CAPTCHAn ohittaminen

en: This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
fi: Tämä kysymys esitetään, jotta lomakkeen automatisoitu käyttö voitaisiin estää.

en: Untrusted users will see a CAPTCHA here (!settings).
fi: Epäluotetut käyttäjät näkevät CAPTCHAn tässä (!settings).

en: general CAPTCHA settings
fi: Yleiset CAPTCHA asetukset

en: Enabled challenge
fi: Käyttöönotettu tarkistus

en: "@type" by module "@module" (!change, !disable)
fi: Moduulin "@module" "@type" (!change, !disable)

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
fi: Aseta tähän CAPTCHA epäluotetuille käyttäjille.

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
fi: CAPTCHAan annettu vastaus ei ollut oikein.

en: Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
fi: Ratkaise tämä pieni laskutehtävä ja anna vastaus. Esim. 1+3, anna 4.

en: %form_id post blocked by CAPTCHA module: challenge "%challenge" (by module "%module"), user answered "%response", but the solution was "%solution".
fi: CAPTCHA moduuli on estänyt %form_id:n lähetyksen. Tarkistus "%challenge" (moduulilta "%module"), käyttäjä vastasi "%response", kun oikea vastaus oli "%solution".

en: Administer how and where CAPTCHAs are used.
fi: Aseta miten ja missä CAPTCHAa käytetään.

en: Examples
fi: Esimerkit

en: An overview of the available challenge types with examples.
fi: Yleiskatsaus saatavilla oleviin tarkistustyyppeihin esimerkkien kanssa.

en: You can now <a href="!captcha_admin">configure the CAPTCHA module</a> for your site.
fi: Nyt voit muokata <a href="!captcha_admin">CAPTCHA moduulin asetuksia</a> sivustollasi.

en: Base CAPTCHA module for adding challenges to arbitrary forms.
fi: CAPTCHA-perusmoduli tarkistusten lisäämiseksi lomakkeisiin.

en: Code settings
fi: Koodiasetukset

en: The code length influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
fi: Koodin pituus vaikuttaa kuvan kokoon. Huomaa, että suuremmat arvot tekevät kuvien muodostamisesta palvelinta kuormittavampaa.

en: Font settings
fi: Fonttiasetukset

en: tiny
fi: hyvin pieni

en: small
fi: pieni

en: large
fi: suuri

en: The font size influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
fi: Fontin koko vaikuttaa kuvan kokoon. Huomaa, että suuremmat arvot tekevät kuvien muodostamisesta palvelinta kuormittavampaa.

en: Character spacing
fi: Merkkien väli

en: Define the average spacing between characters. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
fi: Määrittele keskimääräinen merkkien väli. Huomaa, että suuremmat arvot tekevät kuvien muodostamisesta palvelinta kuormittavampaa.

en: Enter the hexadecimal code for the text color (e.g. #000 or #004283).
fi: Kirjoita tekstin värin heksadesimaalikoodi (e.g. #000 or #004283).

en: Additional variation of text color
fi: Ylimääräinen tekstin värin muuntelu

en: moderate
fi: keskinkertainen

en: very high
fi: hyvin korkea

en: The different characters will have randomized colors in the specified range around the text color.
fi: Eri merkeille tulevat satunnaiset värit tietyllä vaihteluvälillä tekstin väristä.

en: Distortion and noise
fi: Väännös ja kohina

en: With these settings you can control the degree of obfuscation by distortion and added noise. Do not exaggerate the obfuscation and assure that the code in the image is reasonably readable. For example, do not combine high levels of distortion and noise.
fi: Näillä asetuksilla voit hallita sekoituksen määrää väännöksissä ja kohinassa. Älä lisää sekoitusta liikaa ja varmista, että kuva pysyy ymmärrettävästi luettavana.  Esimerkiksi, älä yhdistä korkeita väännöstasoja ja kohinaa.

en: Distortion level
fi: Väännöstaso

en: severe
fi: rankka

en: Set the degree of wave distortion in the image.
fi: Aseta asteluku kuvan aaltoväännölle.

en: Smooth distortion
fi: Pehmeä väännös

en: This option adds randomly colored point noise.
fi: Tämä valinta lisää satunnaisesti väritettyä pistekohinaa.

en: Add line noise
fi: Lisää linjakohinaa

en: This option enables lines randomly drawn on top of the text code.
fi: Tämä valinta piirtää satunnaislinjoja tekstin päälle.

en: Noise level
fi: Kohinataso

en: Background color is not a valid hexadecimal color value.
fi: Taustaväri ei ole kelvollinen heksadesimaali väriarvo.

en: Text color is not a valid hexadecimal color value.
fi: Tekstin väri ei ole kelvollinen heksadesimaali väriarvo.

en: Generation of image CAPTCHA failed. Check your image CAPTCHA configuration and especially the used font.
fi: CAPTCHAn kuvan luonti epäonnistui. Tarkista Kuva CAPTCHAn asetukset ja erityisesti käytetty fontti.

en: Image CAPTCHA
fi: Kuva CAPTCHA

en: What code is in the image?
fi: Mikä koodi on kuvassa?

en: Provides an image based CAPTCHA.
fi: Tarjoaa kuvapohjaisen CAPTCHAn.

en: File format
fi: Tiedostomuoto

en: Fonts
fi: Fontit

en: This option enables bilinear interpolation of the distortion which makes the image look smoother, but it is more CPU intensive.
fi: Tämä valinta ottaa käyttöön bilineaarisen interpoloinnin väännöksiin, joka tekee kuvasta pehmeämmän, mutta rasittaa palvelinta enemmän.

en: Add salt and pepper noise
fi: Lisää suola & pippuri -kohinaa

en: The image CAPTCHA is a popular challenge where a random textual code is obfuscated in an image. The image is generated on the fly for each request, which is rather CPU intensive for the server. Be careful with the size and computation related settings.
fi: Kuva CAPTCHA on suosittu tarkistuskysely, missä satunnainen koodi on muutettu epäselvennetyksi kuvaksi. Kuva muodostetaan lennossa erikseen joka sivulatauksella, mikä on melko palvelinta rasittavaa. Ole tarkkana koon ja muiden laskentaa vaativien asetusten suhteen.

en: default challenge type
fi: oletus tarkistustyyppi

en: @type (from module @module)
fi: @type (moduuli @module)

en: Form protection
fi: Lomakkeen suojaus

en: Select the challenge type you want for each of the listed forms (identified by their so called <em>form_id</em>'s). You can easily add arbitrary forms with textfield at the bottom of the table or with the help of the '%CAPTCHA_admin_links' option below.
fi: Valitse tarkistuksen tyyppi jokaiselle listan lomakkeelle (yksilöintiin käytetään <em>form_id</em>:tä). Voit helposti lisätä tarkituksen muillekin lomakkeille taulukon alla tai käyttämällä alla valintaa '%CAPTCHA_admin_links'.

en: Default challenge type
fi: Oletus tarkistustyyppi

en: Select the default challenge type for CAPTCHAs. This can be overriden for each form if desired.
fi: Valitse oletus tarkistustyyppi CAPTCHAlle.  Tämä voidaan tarvittaessa ohittaa kunkin lomakkeen asetuksissa.

en: Allow CAPTCHAs and CAPTCHA administration links on administrative pages
fi: Ota käyttöön CAPTCHAt ja CAPTCHAn ylläpitolinkit ylläpitosivuilla

en: This option makes it possible to add CAPTCHAs to forms on administrative pages. CAPTCHAs are disabled by default on administrative pages (which shouldn't be accessible to untrusted users normally) to avoid the related overhead. In some situations, e.g. in the case of demo sites, it can be usefull to allow CAPTCHAs on administrative pages.
fi: Tämä valinta mahdollistaa CAPTCHAn lisäämisen lomakkeisiin ylläpitosivuilla.  Oletusarvoisesti CAPTCHAt eivät ole käytössä ylläpitosivuilla (joille epäluotetuilla käyttäjillä ei normaalisti pitäisi olla pääsyä) turhan kuormituksen välttämiseksi.  Joissain tapauksissa, esim. demosivuilla, voi olla käytännöllistä käyttää CAPTCHAa ylläpitosivuilla.

en: Add a description to the CAPTCHA
fi: Lisää CAPTCHAlle kuvaus

en: Add a configurable description to explain the purpose of the CAPTCHA to the visitor.
fi: Lisää muokattava kuvaus selittämään CAPTCHAn tarkoitusta käyttäjälle.

en: CAPTCHA description
fi: CAPTCHAn kuvaus

en: Configurable description of the CAPTCHA. An empty entry will reset the description.
fi: CAPTCHAn muokattava kuvaus.  Tyhjä arvo tyhjentää kuvauksen.

en: Default CAPTCHA validation
fi: CAPTCHAn oletushyväksyntä

en: Define how the response should be processed by default. Note that the modules that provide the actual challenges can override or ignore this.
fi: Määrittele miten vastauksia prosessoidaan oletusarvoisesti.  Huomaa, että moduulit jotka varsinaisesti tuottavat tarkistukset, voivat ohittaa tämän tai olla välittämättä tästä.

en: Case sensitive validation: the response has to exactly match the solution.
fi: Merkkikokoriippuvainen hyväksyntä: vastauksen täytyy vastata ratkaisua tarkasti.

en: Case insensitive validation: lowercase/uppercase errors are ignored.
fi: Merkkikokoriippumaton hyväksyntä: pieni/iso eroavuudesta syntyvät virheet jätetään huomiotta.

en: Added CAPTCHA point.
fi: CAPTCHA kohde lisätty.

en: Reset of CAPTCHA description for language %language.
fi: Tyhjennä CAPTCHAn kuvaus kielelle %language.

en: Reset of CAPTCHA description.
fi: CAPTCHA kuvauksen tyhjennys.

en: Failed to set a CAPTCHA type for form %form_id: could not interpret value "@captcha_type"
fi: CAPTCHA-tyypin asetus lomakkeelle %form_id epäonnistui: ei voitu tulkita arvoa "@captcha_type"

en: CAPTCHA: challenge "@type" enabled
fi: CAPTCHA: tarkistus "@type" käytössä

en: This is a pre-solved, non-blocking example of this challenge.
fi: Tämä on esiratkaistu, ei-estävä esimerkki tästä tarkistuksesta.

en: CAPTCHA: no challenge enabled
fi: CAPTCHA: tarkistusta ei käytössä

en: Test one two three
fi: Testi yksi kaksi kolme

en: Already 1 blocked form submission | Already @count blocked form submissions
fi[0]: Jo 1 estetty lomakkeen lähetys
fi[1]: Jo @count estettyä lomakkeen lähetystä

en: CAPTCHA point administration
fi: CAPTCHA kohteiden ylläpito

en: Presolved image CAPTCHA example, generated with the current settings.
fi: Esiratkaistu Kuva CAPTCHA esimerkki, muodostettu nykyisillä asetuksilla.

en: extra large
fi: hyvin suuri

en: tight
fi: kapea

en: wide
fi: laaja

en: extra wide
fi: hyvin laaja

en: This option makes it easy to manage CAPTCHA settings on forms. When enabled, users with the "%admincaptcha" permission will see a fieldset with CAPTCHA administration links on all forms, except on administrative pages.
fi: Tämä vaihtoehto helpottaa CAPTCHA-asetusten hallintaa lomakkeissa. Käytössä ollessaan käyttäjät, joilla on käyttöoikeus %admincaptcha, näkevät jokaisessa lomakkeessa (ylläpitosivuja lukuunottamatta) kenttäryhmän joka sisältää CAPTCHAn ylläpitolinkit.

en: The built-in font only supports Latin2 characters. Only use "a" to "z" and numbers.
fi: Sisäänrakennettu fontti tukee vain Latin2 merkkejä. Käytäö ainoastaan kirjaimia "a - z" sekä numeroita.

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID. Contact the site administrator if this problem persists.
fi: CAPTCHAn varmennusvirhe: tunnistamaton CAPTCHA session ID. Ongelman toistuessa ota yhteyttä sivuston ylläpitäjään.

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID (%csid).
fi: CAPTCHAn validointivirhe: tuntematon CAPTCHA session ID (%csid).

en: The Image CAPTCHA module can not generate images because your PHP setup does not support it (no <a href="!gdlib">GD library</a> with JPEG support).
fi: Image CAPTCHA ei voi luoda kuvia koska PHP-asennuksesi ei tue sitä (ei <a href="!gdlib">GD kirjastoa</a> JPEG tuella).

en: Color and image settings
fi: Väri- ja kuva-asetukset

en: Configuration of the background, text colors and file format of the image CAPTCHA.
fi: Kuva-CAPTCHA:n taustan, tekstivärien ja tiedostomuodon asetukset.

en: Enter the hexadecimal code for the background color (e.g. #FFF or #FFCE90). When using the PNG file format with transparent background, it is recommended to set this close to the underlying background color.
fi: Syötä taustavärin heksadesimaalitunnus (esim. #FFF tai FFCE90). Käytettäessä tiedostomuotoa PNG läpinäkyvällä taustavärillä, on suositeltavaa asettaa tämä lähelle sivun taustaväriä.

en: Select the file format for the image. JPEG usually results in smaller files, PNG allows tranparency.
fi: Valitse kuvan muoto. JPEG usein tuottaa pienempiä kuvia kun taas PNG mahdollistaa kuvalle läpinäkyvän taustan.

en: PNG with transparent background
fi: PNG läpinäkyvällä taustalla

en: @level - no distortion
fi: @level - ei vääristymää

en: @level - low
fi: @level - matala

en: @level - medium
fi: @level - keskiverto

en: @level - high
fi: @level - korkea

en: No TrueType support
fi: Ei TrueType tukea

en: The Image CAPTCHA module can not use TrueType fonts because your PHP setup does not support it. You can only use a PHP built-in bitmap font of fixed size.
fi: Image CAPTCHA moduuli ei voi käyttää TrueType fontteja koska PHP-asennuksesi ei tue sitä. Voit käyttää PHP:n sisäänrakennettuja kiinteäkokoisia bitmap-fontteja.

en: Font preview of @font (@file)
fi: Fontin @font esikatselu (@file)

en: Preview of built-in font
fi: Esikatsele sisäänrakennettua fonttia

en: PHP built-in font: !font_preview
fi: PHP:n sisäänrakennettu fontti: !font_preview

en: You need to select at least one font.
fi: Sinun on valittava vähintään yksi fontti.

en: The following fonts are not readable: %fonts.
fi: Seuraavat fontit eivät ole lukukelpoisia: %fonts.

en: Enter the characters shown in the image.
fi: Kirjoita kuvassa näkyvät merkit.

en: Font example
fi: Fontti esimerkki

en: CAPTCHA problem: unexpected result from hook_captcha() of module %module when trying to retrieve challenge type %type for form %form_id.
fi: CAPTCHA ongelma: odottamaton tulos hook_captcha() funktiosta moduulissa %module yritettäessä hakea haastetta tyyppiä %type lomakkeelle %form_id.

en: Image CAPTCHA requires GD library
fi: Kuva-CAPTCHA vaatii GD kirjaston

en: The Image CAPTCHA module can not be installed because your PHP setup does not provide the <a href="!gddoc">GD library</a>, which is required to generate images.
fi: Image CAPTCHA moduulin asennus ei onnistu koska PHP-asennuksesi ei tarjoa kuvien luonnin kannalta välttämätöntä <a href="!gddoc">GD kirjastoa</a>.

en: Omit challenges in a multi-step/preview workflow once the user successfully responds to a challenge.
fi: Hylkää haasteet monivaiheisessa- tai esikatselutyönkulussa käyttäjän vastattua oikein yhteen haasteeseen.

en: Omit challenges on a form type once the user successfully responds to a challenge on a form of that type.
fi: Hylkää kaavaketyypin haasteet kun käyttäjä on vastannut oikein mihin tahansa haasteeseen jollakin sivuston kaavakkeella.

en: Omit challenges on all forms once the user successfully responds to any challenge on the site.
fi: Hylkää kaikkien muiden sivuston kaavakkeiden haasteet kun käyttäjä on vastannut oikein mihin tahansa haasteeseen sivustolla.

en: Define if challenges should be omitted during the rest of a session once the user successfully responds to a challenge.
fi: Määrittele, ohitetaanko sivustosi muut CAPTCHA haasteet käyttäjäsession aikana käyttäjän vastattua kertaalleen oikein johonkin sivustosi CAPTCHA haasteeseen.

en: CAPTCHA session reuse attack detected.
fi: CAPTCHA session uudelleenkäyttöhyökkäys tunnistettu.

en: CAPTCHA placement caching
fi: CAPTCHAn sijoitteluvälimuisti

en: For efficiency, the positions of the CAPTCHA elements in each of the configured forms are cached. Most of the time, the structure of a form does not change and it would be a waste to recalculate the positions every time. Occasionally however, the form structure can change (e.g. during site building) and flushing the CAPTCHA placement cache can be required to fix the CAPTCHA placement.
fi: Suorituskyvyn takia CAPTCHA-elementtien sijoittelu kussakin lomakkeessa tallennetaan välimuistiin. Useimmitenlomakkeen rakenne ei muutu, joten olisi tuhlaamista laskea sijainnit aina uudelleen. Joskus kuitenkin kaavakkeiden rakenne saattaa muuttua (ts. sivuston rakentamisen aikana) ja CAPTCHA-sijoitteluvälimuistin tyhjentäminen voi olla tarpeen CAPTCHAn sijoittelun korjaamiseksi.

en: Flush the CAPTCHA placement cache
fi: Tyhjennä CAPTCHAn sijoitteluvälimuisti

en: Flushed the CAPTCHA placement cache.
fi: CAPTCHAn sijoitteluvälimuisti tyhjennetty.

en: Note that the CAPTCHA module disables <a href="!performance_admin">page caching</a> of pages that include a CAPTCHA challenge.
fi: Huomaa että CAPTCHA moduuli poistaa käytöstä <a href="!performance_admin">sivuvälimuistin</a> sivuilla jotka sisältävät CAPTCHA haasteen.

en: RTL support
fi: RTL tuki
