Content Construction Kit (CCK) (6.x-2.6) - en to el translation catalogue (173 entries)

en: delete
el: διαγραφή

en: Prefix
el: Πρόθεμα

en: Suffix
el: Επίθεμα

en: Operations
el: Λειτουργίες

en: Content
el: Περιεχόμενο

en: content
el: ύλη

en: Type
el: Τύπος

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Description
el: Περιγραφή

en: Language
el: Γλώσσα

en: Block title
el: Τίτλος μπλοκ

en: Taxonomy
el: Ταξινόμηση

en: Content types
el: Τύποι περιεχομένου

en: Search
el: Αναζήτηση

en: None
el: Κανένα

en: Display settings
el: Ρυθμίσεις εμφάνισης

en: This action cannot be undone.
el: Η ενέργεια αυτή δεν μπορεί να αναιρεθεί.

en: Number
el: Αριθμός

en: - None -
el: - Κανένα -

en: Weight
el: Βάρος

en: Help text
el: Κείμενο βοήθειας

en: Types
el: Τύποι

en: Required
el: Υποχρεωτικό

en: none
el: κανένα

en: Name
el: Όνομα

en: edit
el: επεξεργασία

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Book
el: Βιβλίο

en: Export
el: Εξαγωγή

en: Field
el: Πεδίο

en: Label
el: Ετικέτα

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Default
el: Προεπιλεγμένο

en: Add
el: Προσθήκη

en: Format
el: Μορφή

en: Teaser
el: Περικομμένη μορφή

en: Text
el: Κείμενο

en: Content type
el: Τύπος περιεχομένου

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Configure
el: Διευθέτηση

en: Node
el: Κόμβος

en: Exclude
el: Εξαίρεση

en: All
el: Όλες

en: Inline
el: Ενσωματωμένο

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Poll choices
el: Επιλογές ψηφοφορίας

en: Field name
el: Όνομα πεδίου

en: Field type
el: Τύπος πεδίου

en: Global settings
el: Γενικές ρυθμίσεις

en: Fields
el: Πεδία

en: Widget type
el: Τύπος γραφικού συστατικού

en: Contains
el: Περιέχει

en: N/A
el: Μ/Δ

en: This field is required.
el: Το πεδίο είναι απαραίτητο.

en: Maximum
el: Μέγιστο

en: Scale
el: Κλιμάκωση

en: Plain text
el: Απλό κείμενο

en: Unlimited
el: Απεριόριστο

en: Code
el: Κωδικός

en: Basic
el: Βασική

en: Text processing
el: Επεξεργασία κειμένου

en: Maximum length
el: Μέγιστο μήκος

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
el: Το μέγιστο σε χαρακτήρες μέγεθος του πεδίου. Αφήστε το κενό για απεριόριστο μέγεθος.

en: Rows
el: Γραμμές

en: Order
el: Σειρά

en: Integer
el: Ακέραιος αριθμός

en: Size of textfield
el: Μέγεθος του πεδίου κειμένου

en: File attachments
el: Συνημμένα αρχεία

en: Token
el: Σύμβολο (token) αντικατάστασης

en: Allowed values list
el: Λίστα επιτρεπόμενων τιμών

en: Select list
el: Λίστα επιλογής

en: Text field
el: Πεδίο κειμένου

en: Poll settings
el: Επιλογές ψηφοφορίας

en: Style
el: Στυλ

en: Your settings have been saved.
el: Οι ρυθμίσεις σας αποθηκεύτηκαν.

en: Reversed
el: Ανεστραμμένος

en: %type settings
el: Ρυθμίσεις %type

en: Menu settings
el: Ρυθμίσεις μενού

en: <Hidden>
el: <Κρυφό>

en: Comment settings
el: Ρυθμίσεις σχολίων

en: Processing
el: Επεξεργασία

en: Default value
el: Προεπιλεγμένη τιμή

en: No content types available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμοι τύποι ύλης.

en: Simple
el: Απλό

en: Above
el: Από πάνω

en: Number of values
el: Αριθμός τιμών

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
el: Το content module, πού είναι ένα απαιτούμενο κομμάτι του Εργαλείου Κατασκευής Τύπου Ύλης, επιτρέπει στους διαχειριστές να συνταιριάξουν εξατομικευμένα πεδία με τύπους ύλης. Στο Drupal, οι τύποι ύλης χρησιμοποιούνται για να καθορίσουν τα χαρακτηριστικά μιας δημοσίευσης, συμπεριλαμβανομένων του τίτλου και του κυρίως κειμένου των πεδίων που εμφανίζονται στη σελίδα υποβολής και επεξεργασίας τους. Με τη χρήση της μονάδας content (καθώς και άλλων βοηθητικών μονάδων που συμπεριλαμβάνονται στο Εργαλείο Κατασκευής Τύπου ύλης), μπορείτε να προσθέσετε εξατομικευμένα πεδία, πέρα από τα εξ' ορισμού πεδία "Τίτλος" και "Κυρίως κείμενο". Τα χαρακτηριστικά και οι διαθέσιμες επιλογές του Εργαλείου Κατασκευής Τύπου Ύλης είναι προσβάσιμα με καρτέλες στη <a href="@content-types">σελίδα διαχείρισης τύπων ύλης</a>. (Δείτε τη <a href="@node-help">σελίδα βοήθειας της μονάδας node</a> για περισσότερες πληροφορίες για τους τύπους ύλης.)

en: <em>fieldgroup</em>, which creates collapsible fieldsets to hold a group of related fields. A fieldset may either be open or closed by default. The order of your fieldsets, and the order of fields within a fieldset, is managed via a drag-and-drop interface provided by content module.
el: <em>ομάδα πεδίου</em>, που δημιουργεί ένα σετ αναδιπλούμενων πεδίων και περιέχει μια ομάδα με σχετιζόμενα πεδία. Το σετ των πεδίων μπορεί να είναι είτε ανοικτό (ξεδιπλωμένο) είτε κλειστό (διπλωμένο) από προεπιλογή. Η σειρά των σετ πεδίων, καθώς και των πεδίων μέσα στο σετ, μπορεί να οριστεί με τη λειτουργία σύρε και άσε στην διεπαφή που παρέχεται από το content module.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
el: Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε το εγχειρίδιο ρύθμισης και προσαρμογής, <a href="@handbook-cck">CCK</a> ή την <a href="@project-cck">σελίδα έργου CCK</a>.

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
el: Ρυθμίστε το πώς θα εμφανίζονται τα πεδία και οι ετικέτες αυτού του τύπου ύλης όταν προβάλονται στην περικομμένη και στην πλήρη μορφή τους.

en: Add another item
el: Προσθήκη ενός ακόμα αντικειμένου

en: Full node
el: Πλήρης μορφή

en: Search Index
el: Ευρετήριο αναζήτησης

en: Search Result
el: Αποτέλεσμα αναζήτησης

en: Updating field type %type with module %module.
el: Ανανέωση τύπου πεδίου %type με την μονάδα %module.

en: Manage fields
el: Διαχείριση πεδίων

en: Trimmed
el: Περικομμένο

en: Used in
el: Χρησιμοποιείται σε

en: No fields have been defined for any content type yet.
el: Δεν έχουν οριστεί πεδία για κανέναν τύπο ύλης ακόμα.

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
el: Αν έχει απομείνει ύλη σε αυτό το πεδίο, θα χαθεί. Αυτή η ενέργεια δεν μπορεί να αναιρεθεί.

en: Save field settings
el: Αποθήκευση ρυθμίσεων πεδίου

en: The update has encountered an error.
el: Η ενημέρωση εντόπισε ένα σφάλμα.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
el[0]: Επιτυχής επεξεργασία 1 αντικειμένου:
el[1]: Επιτυχής επεξεργασία @count αντικειμένων:

en: Group multiple values
el: Ομαδοποίηση πολλαπλών τιμών

en: Title (link)
el: Τίτλος (σύνδεσμος)

en: Title (no link)
el: Τίτλος (χωρίς σύνδεσμο)

en: Decimal
el: Δεκαδικός αριθμός

en: Float
el: Αριθμός κινητής υποδιαστολής

en: Minimum
el: Ελάχιστο

en: Precision
el: Ακρίβεια

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
el: Ο συνολικός αριθμός ψηφίων που θα αποθηκεύονται στη βάση δεδομένων, συμπεριλαμβανομένων εκείνων στα δεξιά της υποδιαστολής.

en: The number of digits to the right of the decimal.
el: Ο αριθμός των ψηφίων στα δεξιά της υποδιαστολής.

en: Decimal marker
el: Χαρακτήρας υποδιαστολής

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
el: Ο χαρακτήρας που θα εισάγουν οι χρήστες για την υποδιαστολή στις φόρμες.

en: Defines numeric field types.
el: Ορίζει πεδία αριθμητικού τύπου.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
el: Για ένα απλό πεδίο επιλογής Ενεργό/Ανενεργό, ορίστε πρώτα την τιμή του Ανενεργού, και στη συνέχεια την τιμή του Ενεργού στην ενότητα <strong>Eπιτρεπόμενες Τιμές</strong>. Σημειώστε πως η ετικέτα του πεδίου επιλογής ορίζεται από την Ενεργό τιμή.

en: Check boxes/radio buttons
el: Κουτιά επιλογής/Κουμπιά επιλογής

en: Single on/off checkbox
el: Απλό κουτάκι επιλογής Ενεργό/Ανενεργό

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
el: Ορίζει γραφικά συστατικά  επιλογής, πεδίου επιλογών και κουμπί επιλογής για τους τύπους κειμένου και αριθμού.

en: Text area (multiple rows)
el: Πλαίσιο κειμένου (πολλές γραμμές)

en: Defines simple text field types.
el: Ορίζει τύπους πεδίου απλού κειμένου.

en: Active users
el: Ενεργοί χρήστες

en: Print
el: Εκτύπωση

en: Locked
el: Κλειδωμένο

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
el: Οδηγίες που θα παρουσιάζονται στο χρήστη κάτω από αυτό το πεδίο στη φόρμα επεξεργασίας.<br />Επιτρεπόμενες ετικέτες HTML: @tags

en: %name: illegal value.
el: %name: μη έγκυρη τιμή.

en: Autocomplete matching
el: Ταύτιση αυτόματης συμπλήρωσης

en: Starts with
el: Αρχίζει με

en: Revision information
el: Πληροφορίες αναθεώρησης

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
el: %name: αυτό το πεδίο δεν μπορεί να έχει περισσότερες από @count τιμές.

en: Translation settings
el: Ρυθμίσεις μετάφρασης

en: Path settings
el: Ρυθμίσεις διαδρομής

en: %name: the value may be no smaller than %min.
el: %name: η τιμή δεν μπορεί να είναι μικρότερη από %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
el: %name: η τιμή δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερη από %max.

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
el: Αν παραμείνει μη επιλεγμένο, κάθε στοιχείο στο πεδίο θα δημιουργεί μια νέα σειρά, γεγονός το οποίο μπορεί να προκαλέσει διπλότυπα. Αυτή η ρύθμιση δεν είναι συμβατή με την δυναμική ταξινόμηση (με κλικ) στην μορφή εμφάνισης του πίνακα.

en: Poll module settings.
el: Ρυθμίσεις μονάδας δημοσκοπήσεων.

en: manage fields
el: διαχείριση πεδίων

en: @field_name (Locked)
el: @field_name (Κλειδωμένο)

en: - Select a field type -
el: - Επιλέξτε έναν τύπο πεδίου -

en: - Select a widget -
el: - Επιλέξτε γραφικό συστατικό -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
el: Όνομα πεδίου (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
el: Τύπος δεδομένων για αποθήκευση.

en: Form element to edit the data.
el: Στοιχείο φόρμας για επεξεργασία των δεδομένων

en: - Select an existing field -
el: - Επιλέξτε ένα υπάρχον πεδίο -

en: Field to share
el: Κοινόχρηστο πεδίο

en: Add new field: you need to provide a label.
el: Προσθήκη νέου πεδίου: πρέπει να εισάγετε μία ετικέτα.

en: Add new field: you need to provide a field name.
el: Προσθήκη νέου πεδίου: πρέπει να δώσετε ένα όνομα στο πεδίο.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
el: Προσθήκη νέου πεδίου: το όνομα του πεδίου %field_name δεν είναι έγκυρο. Το όνομα πρέπει να περιέχει μόνο μικρά γράμματα χωρίς σημεία στίξης, αριθμούς και κάτω παύλες.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
el: Προσθήκη νέου πεδίου: το όνομα του πεδίου %field_name είναι πολύ μεγάλο. Το όνομα πρέπει να περιορίζεται στους 32 χαρακτήρες, μαζί με το πρόθεμα field_'.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
el: Προσθήκη νέου πεδίου: το όνομα πεδίου %field_name υπάρχει ήδη.

en: Add new field: you need to select a field type.
el: Προσθήκη νέου πεδίου: πρέπει να επιλέξετε ένα τύπο πεδίου.

en: Add new field: you need to select a widget.
el: Προσθήκη νέου πεδίου: πρέπει να επιλέξετε ένα γραφικό συστατικό.

en: Add new field: invalid widget.
el: Προσθήκη νέου πεδίου: μη έγκυρο γραφικό συστατικό.

en: Add existing field: you need to provide a label.
el: Προσθήκη υπάρχοντος πεδίου: πρέπει να εισάγετε μία ετικέτα.

en: Add existing field: you need to select a field.
el: Προσθήκη υπάρχοντος πεδίου: πρέπει να επιλέξετε ένα πεδίο.

en: Add existing field: you need to select a widget.
el: Προσθήκη υπάρχοντος πεδίου: πρέπει να επιλέξετε ένα γραφικό συστατικό.

en: Add existing field: invalid widget.
el: Προσθήκη υπάρχοντος πεδίου: μη έγκυρο γραφικό συστατικό.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
el: Το πεδίο %field είναι κλειδωμένο και η επεξεργασία του δεν είναι δυνατή.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
el: Ο μέγιστος αριθμός τιμών που μπορούν οι χρήστες να εισάγουν για αυτό το πεδίο.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
el: Το 'Απεριόριστο' θα παρέχει ένα κουμπί 'Προσθήκη περισσότερων' ώστε οι χρήστες να μπορούν να προσθέτουν όσες τιμές θέλουν.

en: %name must be an integer.
el: Το %name πρέπει να είναι ένας ακέραιος.

en: %name must be a positive integer.
el: Το %name πρέπει να είναι ένας θετικός ακέραιος.

en: %name must be a number.
el: Το %name πρέπει να είναι ένας αριθμός.

en: Field formatter
el: Μορφοποιητής πεδίου

en: (first item is 0)
el: (το πρώτο στοιχείο είναι 0)

en: Only numbers are allowed in %field.
el: Μόνο αριθμοί επιτρέπονται στο πεδίο %field.

en: %name: invalid user.
el: %name: μη έγκυρος χρήστης.

en: New field
el: Νέο πεδίο

en: Existing field
el: Υπάρχον πεδίο

en: New group
el: Νέα ομάδα

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
el: Μπορείτε να προσθέσετε ένα πεδίο σε μία ομάδα σέρνοντάς το κάτω και δεξιά από την ομάδα.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
el: Σημ: Αν εγκαταστήσετε τη μονάδα <a href="!adv_help">Advanced help</a> θα έχετε πρόσβαση σε περισσότερη και καλύτερη βοήθεια.
