Content Construction Kit (CCK) (6.x-2.8) - en to sv translation catalogue (439 entries)

en: delete
sv: radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: content
sv: innehåll

en: Type
sv: Typ

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: Block title
sv: Blocktitel

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: Content types
sv: Innehållstyper

en: Search
sv: Sök

en: None
sv: Ingen

en: Display settings
sv: Inställningar för visning

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Number
sv: Tal

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Weight
sv: Vikt

en: Help text
sv: Hjälptext

en: Types
sv: Typer

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: none
sv: ingen

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Import
sv: Importera

en: Book
sv: Bok

en: Export
sv: Exportera

en: Field
sv: Fält

en: Label
sv: Etikett

en: Save
sv: Spara

en: Default
sv: Förvald

en: Add
sv: Lägg till

en: Teaser
sv: Ingress

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Node
sv: Nod

en: Include
sv: Inkludera

en: Exclude
sv: Uteslut

en: All
sv: Alla

en: View arguments
sv: Argument för vy

en: Inline
sv: Löpande

en: Custom
sv: Anpassad

en: Poll choices
sv: Enkätval för undersökning

en: Content field
sv: Fält för innehåll

en: Field name
sv: Fältnamn

en: Field type
sv: Fälttyp

en: Global settings
sv: Globala inställningar

en: Fields
sv: Fält

en: Widget type
sv: Typ av widget

en: Contains
sv: Innehåller

en: N/A
sv: Inte tillgänglig

en: This field is required.
sv: Detta fält är obligatoriskt.

en: Maximum
sv: Största

en: Scale
sv: Skala

en: Plain text
sv: Ren text

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Code
sv: Kod

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Filtered text (user selects input format)
sv: Filtrerad text (användaren väljer inmatningsformat)

en: Text processing
sv: Bearbetning av text

en: Maximum length
sv: Längsta längd

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
sv: Största antal tecken för fältet. Lämna blankt för oändlig storlek.

en: Rows
sv: Rader

en: Existing Views
sv: Befintliga vyer

en: Default Views
sv: Förvalda vyer

en: Empty text
sv: Text för tomt fält

en: Order
sv: Ordning

en: Integer
sv: Heltal

en: Edit group
sv: Redigera grupp

en: Size of textfield
sv: Storlek på textfält

en: Authoring information
sv: Författarinformation

en: File attachments
sv: Bifogade filer

en: Token
sv: Ersättningstecken

en: Allowed values list
sv: Lista med tillåtna värden

en: Publishing options
sv: Publiceringsalternativ

en: Select list
sv: Rullgardinsmeny

en: Text field
sv: Textfält

en: PHP code
sv: PHP-kod

en: Display fields
sv: Visa fält

en: Poll settings
sv: Inställningar för undersökningar

en: Style
sv: Stil

en: Your settings have been saved.
sv: Dina inställningar har sparats.

en: Reversed
sv: Omvänd

en: %type settings
sv: Inställningar för %type

en: Menu settings
sv: Inställningar för meny

en: edit
sv: redigera

en: <Hidden>
sv: <Dolda>

en: Comment settings
sv: Inställningar för kommentarer

en: Related content
sv: Relaterat innehåll

en: Processing
sv: Bearbetar

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: No content types available.
sv: Inga innehållstyper tillgängliga.

en: Simple
sv: Enkel

en: Above
sv: Ovanför

en: Number of values
sv: Antal värden

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
sv: Varning! Att ändra den här inställningen efter att data har skapats kan leda till förlust av data!

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
sv: Modulen Content, en obligatorisk komponent till Content Construction Kit (CCK), gör det möjligt för administratörer att associera anpassade fält med innehållstyper. I Drupal används innehållstyper för att definiera ett inläggs karaktäristik, såsom titel och beskrivning för fälten som visas på dess sidor för att lägga till redigera. Genom att använda modulen Content (och de andra hjälpmodulerna inkluderade i CCK), kan anpassa fält utöver standardfälten "Titel" och "Brödtext" läggas till. Funktionerna för CCK är tillgängliga genom flikarna på sidan<a href="@content-types">admininistrera innehållstyper</a>. (Se sidan <a href="@node-help">hjälp för modulen Nod</a> för mer information om innehållstyper.)

en: When adding a custom field to a content type, you determine its type (whether it will contain text, numbers, or references to other objects) and how it will be displayed (either as a text field or area, a select box, checkbox, radio button, or autocompleting field). A field may have multiple values (i.e., a "person" may have multiple e-mail addresses) or a single value (i.e., an "employee" has a single employee identification number). As you add and edit fields, CCK automatically adjusts the structure of the database as necessary. CCK also provides a number of other features, including intelligent caching for your custom data, an import and export facility for content type definitions, and integration with other contributed modules.
sv: När du lägger till ett anpassat fält till en innehållstyp, bestämmer du dess typ (om det ska innehålla text, nummer eller referera till andra objekt) och hur det ska visas (antingen som ett textfält, textområde, listval, kryssruta, radioknapp eller automatiskt kompletterande fält). Ett fält kan ha flera värden (till exempel kan en "person" ha flera e-postadresser) eller ett värda (till exempel kan en "anställd" ha ett anställnings-ID). När du lägger till och redigerar fält kommer CCK automatiskt att justera databasens struktur. CCK möjliggör även ett antal andra funktioner, såsom intelligent cachning för dina anpassade data, import och export av definitioner av innehållstyper samt integration med andra tilläggsmoduler.

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
sv: Anpassade fälttyper är tillgängliga genom ett antal valfria moduler som är inkluderade med CCK (varje modul tillhandahåller en egen typ). Sidan <a href="@modules">moduler</a> låter dig aktivera eller inaktivera komponenter för CCK. En standardinstallation av CCK inkluderar:

en: <em>number</em>, which adds numeric field types, in integer, decimal or floating point form. You may define a set of allowed inputs, or specify an allowable range of values. A variety of common formats for displaying numeric data are available.
sv: <em>tal</em>, som lägger till numeriska fälttyper som heltal, decimaltal eller flyttal. Du kan definiera en uppsättning av tillåtna värden eller specificera en tillåten spännvidd av värden. Ett antal vanliga format för att visa numerisk data finns tillgängliga.

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
sv: <em>text</em>, som lägger till typer av sorten textfält. Ett textfält kan innehålla enbart ren text, eller använda Drupals inmatningsformat för att säkert hantera formaterad text. Textfält kan vara antingen en rad (textfält), flera rader (textområde), eller för större kontroll av det som matas in, ett listval, kryssruta eller envalsknappar. Om så önskas kan CCK validera den inmatade datan enligt en uppsättning tillåtna värden.

en: <em>nodereference</em>, which creates custom references between Drupal nodes. By adding a <em>nodereference</em> field and two different content types, for instance, you can easily create complex parent/child relationships between data (multiple "employee" nodes may contain a <em>nodereference</em> field linking to an "employer" node).
sv: <em>nodreferens</em>, som skapar hänvisningar mellan noder i Drupal. Genom att lägga till en fält av typen <em>nodreferens</em> och två olika innehållstyper, till exempel, kan du enkelt skapa komplexa ovan- eller underliggande relationer mellan data (flera noder med "anställda" kan innehålla ett fält av typen <em>nodreferens</em> som länkar till en nod för "arbetsgivare").

en: <em>userreference</em>, which creates custom references to your sites' user accounts. By adding a <em>userreference</em> field, you can create complex relationships between your site's users and posts. To track user involvement in a post beyond Drupal's standard <em>Authored by</em> field, for instance, add a <em>userreference</em> field named "Edited by" to a content type to store a link to an editor's user account page.
sv: <em>hänvisning av användare</em>, som skapar anpassade hänvisningar till användarkonton på din webbplats. Genom att lägga till ett fält av typen <em>användarreferens</em> kan du skapa komplexa relationer mellan din webbplats användare och inlägg. Till exempel: för att spåra användares inblandning i ett inlägg utöver Drupals standardfält <em>Författad av</em>, lägg till ett fält av typen <em>användarreferens</em> med namnet "Redigerad av" till en innehållstyp för att lagra en länk till en redigerares användarsida.

en: <em>fieldgroup</em>, which creates collapsible fieldsets to hold a group of related fields. A fieldset may either be open or closed by default. The order of your fieldsets, and the order of fields within a fieldset, is managed via a drag-and-drop interface provided by content module.
sv: <em>fältgrupp</em>, som skapar hopfällbara fältgrupp för att innehålla en grupp av relaterade fält. En fältgrupp kan antingen vara öppen eller hopfälld som standard. Sorteringen av fältgrupper, och sorteringen av fält inom en fältgrupp, hanteras genom ett drag-och-släpp-gränssnitt via modulen Content.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
sv: För mer information, <a href="@handbook-cck">läs onlinehandboken för CCK</a> eller besök <a href="@project-cck">CCK:s projektsida</a>.

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
sv: Ändra inställningarna för hur den här innehållstypens fält och fältetiketter skall visas i sammanfattnings- och fullsidesläge.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
sv: Ändra inställningarna för hur den här innehållstypens fält skall visas i följande sammanhang.

en: Add another item
sv: Lägg till ytterligare alternativ

en: Full node
sv: Fullständig nod

en: Search Index
sv: Sökindex

en: Search Result
sv: Sökresultat

en: Updating field type %type with module %module.
sv: Uppdaterar fälttypen %type med modulen %module.

en: Updating widget type %type with module %module.
sv: Uppdaterar gränssnittskomponenten %type med modulen %module.

en: Manage fields
sv: Hantera fält

en: Remove field
sv: Ta bort fält

en: Allows administrators to define new content types.
sv: Tillåter administratörer att definiera nya innehållstyper.

en: Advanced usage only: PHP code that returns a keyed array of allowed values. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the array returned by this code will override the allowed values list above.
sv: Enbart avancerat användande: PHP-kod som skall returnera en spärrad lista av tillåtna värden. Skall inte inkludera avgränsarna &lt;?php ?&gt;. Om detta fält är ifyllt kommer listan som returneras av denna kod att åsidosätta det tillåtna värdet i listan ovan.

en: Trimmed
sv: Nedkortad

en: Used in
sv: Används i

en: No fields have been defined for any content type yet.
sv: Inga fält har definierats för någon innehållstyp ännu.

en: no styling
sv: ingen stil

en: simple
sv: enkel

en: fieldset
sv: fältgrupp

en: fieldset - collapsible
sv: fältgrupp - hopfällbar

en: fieldset - collapsed
sv: fältgrupp - hopfälld

en: Added field %label.
sv: Lade till fält %label.

en: There was a problem adding field %label.
sv: Det uppstod ett problem med att lägga till fältet %label.

en: There was a problem creating field %label.
sv: Det uppstod ett problem vid skapandet av fält %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
sv: Är du säker på att du vill ta bort fältet %field?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
sv: Om du har något innehåll kvar i detta fält kommer det att förloras. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Removed field %field from %type.
sv: Tog bort fältet %field från %type.

en: There was a problem deleting %field from %type.
sv: Det uppstod ett problem vid borttagningen av %field från %type.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
sv: Dessa inställningar gäller enbart för fältet %field så som det förekommer i innehållstypen %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
sv: Dessa inställningar gäller för fältet %field i varje innehållstyp som det förekommer i.

en: Save field settings
sv: Spara fältinställningar

en: The default value PHP code returned an incorrect value.<br/>Expected format: <pre>!sample</pre> Returned value: @value
sv: PHP-kodens förvalda värde returnerade ett felaktigt värde.<br />Förväntat format: <pre>!sample</pre> Returnerat värde: @value

en: The default value is invalid.
sv: Det förvalda värdet är inte giltigt.

en: Saved field %label.
sv: Sparade fält %label.

en: The update has encountered an error.
sv: Uppdateringen stötte på ett fel.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
sv: Databasen har ändrats och data har flyttats eller raderats.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
sv: Ett fel inträffade och ändringen av databasen slutfördes inte.

en: Processing %title
sv: Bearbetar %title

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
sv[0]: 1 inlägg behandlades utan problem:
sv[1]: @count inlägg behandlades utan problem:

en: Content fields table %old_name has been renamed to %new_name and field instances have been updated.
sv: Tabellen för innehållsfält %old_name har döpts om till %new_name och förekomster av fältet har uppdaterats.

en: The content fields table %name has been deleted.
sv: Tabellen för innehållsfält %name har raderats.

en: Referenced node ID
sv: ID för hänvisad nod

en: Referenced node title
sv: Titel för hänvisad nod

en: Raw number value
sv: Obearbetat siffervärde

en: Formatted number value
sv: Formaterat nummervärde

en: Raw, unfiltered text
sv: Obearbetad, ofiltrerad text

en: Formatted and filtered text
sv: Formatterad och filtrerad text

en: Referenced user ID
sv: ID för hänvisad användare

en: Referenced user name
sv: Användarnamn för hänvisad användare

en: Formatted HTML link to referenced user
sv: Formatterad HTML-länk till hänvisad användare

en: Group multiple values
sv: Gruppera multipla värden

en: Select the content type to export.
sv: Välj innehållstyp att exportera.

en: Export data
sv: Exportera data

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
sv: Kopiera den exporterade texten och klistra in den till en annan innehållstyp genom att använda funktionen för import.

en: This form will import field definitions exported from another content type or another database.<br/>Note that fields cannot be duplicated within the same content type, so imported fields will be added only if they do not already exist in the selected type.
sv: Detta formulär kommer att importera definitioner på fält exporterade från annan innehållstyp eller annan databas.<br />Observera att fält inte kan dupliceras inom samma innehållstyp, så importerade fält kommer enbart att läggas till om de inte redan existerar i den valda typen.

en: <Create>
sv: <Skapa>

en: Select the content type to import these fields into.<br/>Select &lt;Create&gt; to create a new content type to contain the fields.
sv: Välj innehållstyp att importera dessa fält till.<br />Välj &lt;Skapa&gt; för att skapa en ny innehållstyp som skall innehålla fälten.

en: Import data
sv: Importera data

en: Paste the text created by a content export into this field.
sv: Klistra in texten skapad av en export av innehåll till detta fält.

en: The import data is not valid import text.
sv: Det importerade datat är inte giltig text för import.

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
sv: Följande moduler måste aktiveras för att denna import skall fungera: %modules.

en: The content type %type already exists in this database.
sv: Innehållstypen %type finns redan i databasen.

en: Exiting. No import performed.
sv: Avslutar. Ingen import genomförd.

en: An error has occurred adding the content type %type.<br/>Please check the errors displayed for more details.
sv: Ett fel inträffade när innehållstypen %type lades till.<br />Var vänlig se de visade felmeddelandena för mer detaljer.

en: The imported field %field_label (%field_name) was not added to %type because that field already exists in %type.
sv: Det importerade fältet %field_label (%field_name) lades inte till %type eftersom det fältet redan existerar i %type.

en: The field %field_label (%field_name) was added to the content type %type.
sv: Fältet %field_label (%field_name) lades till innehållstypen %type.

en: An error occurred when exporting the 'display settings' data for the field %field_name.<br/>The db error is: '%db_err'.
sv: Ett fel inträffade för exporten av 'inställningar för visning' för fältet %field_name.<br />Databasfelet är: '%db_err'.

en: Content Copy
sv: Kopiera innehåll

en: Enables ability to import/export field definitions.
sv: Aktiverar möjligheten att importera/exportera definitioner av fält.

en: view
sv: visa

en: Please <a href="!url">configure your field permissions</a> immediately. All fields are inaccessible by default.
sv: Var vänlig <a href="!url">konfigurera dina behörigheter för fält</a> omedelbart. Alla fält är som standard ej tillgängliga.

en: Content Permissions
sv: Behörigheter för innehåll

en: Set field-level permissions for CCK fields.
sv: Ange behörigheter per fältnivå för fält av typen CCK.

en: These settings apply to the group in the node editing form.
sv: Dessa inställningar gäller för gruppen i redigeringsformuläret för noden.

en: always open
sv: alltid utfälld

en: collapsible
sv: hopfällbar

en: collapsed
sv: hopfälld

en: Instructions to present to the user on the editing form.
sv: Instruktioner att visa för användaren på redigeringsformuläret.

en: These settings apply to the group on node display.
sv: Dessa inställningar gäller för gruppen vid visning av noden.

en: A description of the group.
sv: En beskrivning av gruppen.

en: Are you sure you want to remove the group %label?
sv: Är du säker på att du vill ta bort gruppen %label?

en: The group %group_name has been removed.
sv: Gruppen %group_name har tagits bort.

en: Fieldgroup
sv: Fältgrupp

en: Node reference
sv: Nodreferens

en: Store the ID of a related node as an integer value.
sv: Lagra ID för en relaterad nod som ett heltalsvärde.

en: Content types that can be referenced
sv: Innehållstyper som kan refereras

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
sv: Avancerat - Noder som kan hänvisas (Vyer)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
sv: Ange en kommaseparerad lista av argument att skicka till vyn.

en: Title (link)
sv: Titel (länk)

en: Title (no link)
sv: Titel (ingen länk)

en: Autocomplete text field
sv: Automatiskt kompletterande textfält

en: Nodereference autocomplete
sv: Automatiskt kompletterande nodreferens

en: Node Reference
sv: Nodreferens

en: Defines a field type for referencing one node from another.
sv: Definierar en fälttyp för att hänvisa en nod till en annan.

en: Store a number in the database as an integer.
sv: Lagra ett tal i databasen som ett heltal.

en: Decimal
sv: Decimaltal

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
sv: Lagra ett tal i databasen som ett bestämt format för decimaltal.

en: Float
sv: Flyttal

en: Store a number in the database in a floating point format.
sv: Lagra ett tal i databasen som ett flytande format för tal.

en: Minimum
sv: Lägsta

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
sv: Det totala antalet siffror att lagra i databasen, inklusive de till höger om decimalen.

en: The number of digits to the right of the decimal.
sv: Antalet siffror till höger om decimalen.

en: Decimal marker
sv: Decimaltecken

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
sv: Tecken användare kommer att mata in för att markera decimalpunkten i formulär.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
sv: Ange en sträng som skall sättas in före värdet, såsom $ eller €. Utelämna för tomt värde. Separera enstaka och flerfaldiga värden med ett stående streck (krona|kronor).

en: Define a string that should suffixed to the value, like m², m/s², kb/s. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
sv: Ange en sträng som skall sättas in efter värdet, såsom m², m/s², kb/s. Utelämna för tomt värde. Separera enstaka och flervärdiga värden med ett stående streck (krona|kronor).

en: Allowed values
sv: Tillåtna värden

en: "Minimum" must be a number.
sv: "Lägsta" måste vara ett tal.

en: "Maximum" must be a number.
sv: "Största" måste vara ett tal.

en: unformatted
sv: oformaterad

en: Defines numeric field types.
sv: Definierar numeriska fälttyper.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
sv: För en gränssnittskomponent med "ensam kryssruta för av/på", ange värdet för "av" först, sedan värdet för "på" i <strong>Tillåtna värden</strong>. Observera att kryssrutan kommer att namnges efter etiketten på värdet för "på".

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the multiple values option is selected for this field, otherwise radios will be displayed.
sv: Gränssnittskomponenten för "kryssrutor/envalsknappar" kommer att visa kryssrutor om flera alternativet flera värden är valt för detta vält, annars kommer radioknappar att visas.

en: Check boxes/radio buttons
sv: Kryssrutor/envalsknappar

en: Single on/off checkbox
sv: Ensam kryssruta för av/på

en: Option Widgets
sv: Alternativ för gränssnittskomponent

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
sv: Anger widgets för listvals-, kryssrute- och envalsknappar för text och numeriska fält.

en: Store text in the database.
sv: Lagra text i databasen.

en: Text area (multiple rows)
sv: Textfält (flera rader)

en: Defines simple text field types.
sv: Definierar enkla typer av textfält.

en: User reference
sv: Användarreferens

en: Store the ID of a related user as an integer value.
sv: Lagra ID för en relaterad användare som ett heltaltvärde.

en: User roles that can be referenced
sv: Användarroller som kan refereras

en: User status that can be referenced
sv: Användarstatus som kan refereras

en: Reverse link
sv: Omvänd länk

en: If selected, a reverse link back to the referencing node will displayed on the referenced user record.
sv: Om vald, visas en omvänd länk tillbaka till den refererande noden på den refererade användarens konto.

en: Userreference autocomplete
sv: Autokompletterande användarreferens

en: User Reference
sv: Användarreferens

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
sv: Anger en fälttyp som refererar en användare från en nod.

en: All users
sv: Samtliga användare

en: Active users
sv: Aktiva användare

en: Print
sv: Utskrift

en: Locked
sv: Låst

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
sv: Instruktioner att visa för användaren nedanför detta fält i redigeringsformuläret.<br />Tillåtna HTML-taggar: @tags

en: &lt;none&gt;
sv: &lt;ingen&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
sv: Du har inte tillåtelse att mata in PHP-kod.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
sv: Denna PHP-kod angavs av en administratör och kommer att åsidosätta alla värden angivna ovan.

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
sv: Använda PHP-inmatning för fältinställningarna (farligt - använd med försiktighet)

en: A file has been pre-loaded for import.
sv: En fil har förladdats för import.

en: Content fieldgroup
sv: Fältgrupp för innehåll

en: Text to display if group has no data. Note that title will not display unless overridden.
sv: Text att visa om gruppen inte har något innehåll. Observera att titel inte kommer att visas om det inte åsidosätts.

en: Node from reference
sv: Nod från referens

en: Adds a node from a node reference in a node context; if multiple nodes are referenced, this will get the first referenced node only.
sv: Lägger till en användare från en nodreferens i ett nodsammanhang; om flera noder refereras, hämtar detta den första refererade noden endast.

en: Node reference field
sv: Nodreferensfält

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
sv: De möjliga värdena detta fält kan innehålla. Ange ett värde per rad i formatet nyckel|etikett. Nyckeln är värdet som kommer att lagras i databasen och måste överensstämma med typen på fältet  (%type). Etiketten är valfri, och om den inte anges kommer nyckeln att anges.<br />Tillåtna HTML-taggar: @tags

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
sv: Denna PHP-kod angavs av en administratör och kommer att åsidosätta listan med tillåtna värden ovan.

en: User from reference
sv: Användare från referens

en: Adds a user from a user reference in a node context; if multiple users are referenced, this will get the first referenced user only.
sv: Lägger till en användare från en användarreferens i ett nodsammanhang; om flera användare refereras, hämtar detta den första refererade användaren endast.

en: User reference field
sv: Fält för användarreferens

en: Show @count value(s)
sv: Visa @count värde(n)

en: starting from @count
sv: med början från @count

en: @label (!name) - Allowed values
sv: @label (!name) - Tillåtna värden

en: %name: illegal value.
sv: %name: otillåtet värde.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
sv: %name: värdet får inte vara längre än %max tecken.

en: Autocomplete matching
sv: Automatiskt kompletterande som överensstämmer

en: Starts with
sv: Börjar med

en: Load a referenced user
sv: Ladda en refererad användare

en: Content containing the user reference field
sv: Innehåll som innehåller fältet för användarreferens

en: Referenced user
sv: Refererad användare

en: Load a referenced node
sv: Ladda en hänvisad nod

en: Content containing the node reference field
sv: Innehåll som innehåller det hänvisade nodfältet

en: Referenced content
sv: Hänvisat innehåll

en: Populate a field
sv: Fyll i ett fält

en: Select the machine-name of the field.
sv: Välj det maskinläsbara namnet för fältet.

en: Revision information
sv: Information om versionshantering

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
sv: Använd vilken metod som ska användas för att välja förslag till autokomplettering. Observera att <em>Innehåller</em> kan orsaka prestandaproblem på webbplatser med tusentals användare.

en: View used to select the nodes
sv: Vy som används för att välja noderna

en: %name: this post can't be referenced.
sv: %name: denna post kan inte hänvisas.

en: (Unpublished)
sv: (Ej publicerad)

en: Node module form.
sv: Formulär för modulen Node.

en: Locale module form.
sv: Formulär för modulen Locale.

en: Taxonomy module form.
sv: Formulär för modulen Taxonomy.

en: Poll title
sv: Titel för undersökning

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
sv: %name: detta fält får inte innehålla fler än @count värden.

en: '@column' => value for @column
sv: "@column" => värde för @column

en: return array(
      0 => array(@columns),
      // You'll usually want to stop here. Provide more values
      // if you want your 'default value' to be multi-valued:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );
sv: return array(
      0 => array(@columns),
      // Vanligtvis vill du avsluta här. Tillhandahåll fler värden
      // om du vill att ditt 'förvalda värde' skall innehålla flera värden:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );

en: Create a list of options as a list in <strong>Allowed values list</strong> or as an array in PHP code. These values will be the same for %field in all content types.
sv: Skapa en lista av alternativ som en lista i <strong>Tillåtna värden</strong> eller som en lista i PHP-kod. Dessa värden kommer att vara likadana för %field i alla innehållstyper.

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
sv: Du måste ange "tillåtna värden" för detta fält.

en: Change basic information
sv: Ändra grundläggande information

en: Fieldset
sv: Fältgrupp

en: Translation settings
sv: Inställningar för översättning

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
sv: Välj metod att använda för att samla in automatiskt kompletterande förslag. Observera att <em>Innehåller</em> kan orsaka prestandaproblem med webbplatser som har tusentals noder.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
sv: %name: titel stämmer inte. Var vänlig kontrollera ditt urval.

en: Path settings
sv: Sökvägsinställningar

en: %name: the value may be no smaller than %min.
sv: %name: värdet får inte vara mindre än %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
sv: %name: värdet får inte vara större än %max.

en: %name: found no valid user with that name.
sv: %name: hittade ingen giltig användare med det namnet.

en: Field label
sv: Fältetikett

en: Form settings
sv: Inställningar för formulär

en: Type of group.
sv: Typ av grupp.

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
sv: Om ej ikryssad kommer varje alternativ i fältet att skapa en ny rad, vilket kan orsaka dubletter. Denna inställning är inte kompatibel med klickvis sortering i tabellvisningar.

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
sv: Några uppdateringar är fortfarande kvar. Vänligen återvänd till <a href="@update-php">update.php</a> och kör de kvarvarande uppdateringarna.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
sv: Några uppdateringar är fortfarande kvar.<br />Var vänlig kör uppdateringsskriptet igen.

en: Comment module form.
sv: Formulär för modulen Comment.

en: Translation module form.
sv: Formulär för modulen Translation.

en: Menu module form.
sv: Formulär för modulen Menu.

en: Book module form.
sv: Formulär för modulen Book.

en: Path module form.
sv: Formulär för modulen Path.

en: Poll module title.
sv: Titel för modulen Poll.

en: Poll module choices.
sv: Enkätval för modulen Poll.

en: Poll module settings.
sv: Inställningar för modulen Poll.

en: Upload module form.
sv: Formulär för modulen Upload.

en: Updates for CCK-related modules are not run until the modules are enabled on the <a href="@admin-modules-path">administer modules page</a>. When you enable them, you'll need to return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
sv: Uppdateringar för relaterade moduler till CCK körs inte förrän modulerna är aktiverade på sidan <a href="@admin-modules-path">administrera moduler</a>. När du aktiverar dem kommer du att behöva återvända till <a href="@update-php">update.php</a> och köra de kvarvarande uppdateringarna.

en: !module.module has updates but cannot be updated because content.module is not enabled.<br />If and when content.module is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
sv: !module.module har uppdateringar men kan inte uppdateras eftersom content.module inte är aktiverad.<br />Om och när content.module är aktiverad kommer du att behöva köra uppdateringsskriptet igen. Du kommer att fortsätta se detta meddelande tills modulen är aktiverad och uppdateringarna är genomförda.

en: !module.module has updates and is available in the modules folder but is not enabled.<br />If and when it is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
sv: !module.module har uppdateringar och är tillgänglig i katalogen för moduler men är inte aktiverad.<br /> Om och när den är aktiverad kommer du att behöva köra uppdateringsskriptet igen. Du kommer att fortsätta se detta meddelande tills modulen är aktiverad och uppdateringarna är genomförda.

en: CCK - No Views integration
sv: CCK - Ingen integration med Views

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
sv: Integration av CCK med modulen Views kräver Views 6.x-2.0-rc2 eller senare.

en: manage fields
sv: hantera fält

en: » Add a new content type
sv: » Lägg till en ny innehållstyp

en: @field_name (Locked)
sv: @field_name (Låst)

en: This content type has inactive fields. Inactive fields are not included in lists of available fields until their modules are enabled.
sv: Denna innehållstyp har inaktiva fält. Inaktiva fält inkluderas ej i listan av tillgängliga fält förrän deras moduler aktiverats.

en: !field (!field_name) is an inactive !field_type field that uses a !widget_type widget.
sv: !field (!field_name) är ett inaktivt !field_type fält som använder en !widget_type gränssnittskomponent.

en: - Select a field type -
sv: - Välj en fälttyp -

en: - Select a widget -
sv: - Välj en widget -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
sv: Fältnamn (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
sv: Typ av data att lagra.

en: Form element to edit the data.
sv: Formulärelement för att redigera datan.

en: - Select an existing field -
sv: - Välj ett befintligt fält -

en: Field to share
sv: Fält att dela

en: Group name (a-z, 0-9, _)
sv: Gruppnamn (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
sv: Lägg till nytt fält: du måste ange en etikett.

en: Add new field: you need to provide a field name.
sv: Lägg till nytt fält: du måste ange ett fältnamn.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
sv: Lägg till nytt fält: fältnamnet %field_name är ogiltigt. Namnet kan bara innehålla gemena tecken som inte är accentuerade, nummer och understreck.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
sv: Lägg till nytt fält: fältnamnet %field_name är för långt. Namnet är begränsat till 32 tecken, inkluderat prefixet 'field_'.

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
sv: Lägg till nytt fält: namnet 'field_instance' är ett reserverat namn.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
sv: Lägg till nytt fält: fältnamnet %field_name existerar redan.

en: Add new field: you need to select a field type.
sv: Lägg till nytt fält: du måste välja en fälttyp.

en: Add new field: you need to select a widget.
sv: Lägg till nytt fält: du måste välja en widget.

en: Add new field: invalid widget.
sv: Lägg till nytt fält: ogiltig widget.

en: Add existing field: you need to provide a label.
sv: Lägg till befintligt fält: du måste ange en etikett.

en: Add existing field: you need to select a field.
sv: Lägg till befintligt fält: du måste välja ett fält.

en: Add existing field: you need to select a widget.
sv: Lägg till befintligt fält: du måste välja en gränssnittskomponent.

en: Add existing field: invalid widget.
sv: Lägg till befintligt fält: ogiltig gränssnittskomponent.

en: The field %label cannot be added to a content type because it is locked.
sv: Fältet %label kan inte läggas till en innehållstyp därför att det är låst.

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
sv: Det finns inga fält konfigurerade för denna innehållstyp. Du kan lägga till nya fält på sidan <a href="@link">Hantera fält</a>.

en: Edit basic information
sv: Redigera grundläggande information

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
sv: Det maskinläsbara namnet på fältet. Detta namn kan inte ändras.

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
sv: Det synliga namnet som skall användas som etikett för detta fält i innehållstypen %type.

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
sv: Den typ av data som du vill lagra i databasen med detta fält. Detta val kan inte ändras.

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
sv: Typ av formulärselement som du vill presentera för användaren när detta fält skapas i innehållstypen %type.

en: Updated basic settings for field %label.
sv: Uppdaterade grundläggande inställningar för fältet %label.

en: There was a problem updating the basic settings for field %label.
sv: Det uppstod ett problem vid uppdateringen av de grundläggande inställningarna för fältet %label.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be removed.
sv: Det här fältet är <strong>låst</strong> och kan inte tas bort.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
sv: Fältet %field är låst och kan inte redigeras.

en: %type basic information
sv: Grundläggande information för %type

en: Advanced usage only: PHP code that returns a default value. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>To figure out the expected format, you can use the <em>devel load</em> tab provided by <a href="@link_devel">devel module</a> on a %type content page.
sv: Enbart avancerat användande: PHP-kod som returnerar ett förvalt värde. Skall inte inkludera avgränsarna &lt;?php ?&gt;. Om detta fält är ifyllt, kommer värdet som returneras av denna kod att åsidosätta värden specificerade ovan. Förväntat format: <pre>!sample</pre>För att komma underfund med det förväntade formatet kan du använda fliken <em>devel load</em> tillhandahållen av <a href="@link_devel">modulen Devel</a> på en innehållssida av typen %type.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
sv: Största antal värden som användare kan ange för detta fält.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
sv: "Obegränsat" kommer att tillhandahålla en knapp "Lägg till fler" så att användarna kan lägga till så många värden de vill.

en: The PHP code for 'default value' returned @value, which is invalid.
sv: PHP-kod för "förvalt värde" returnerade @value, som inte är giltigt.

en: %name must be an integer.
sv: %name måste vara ett heltal.

en: %name must be a positive integer.
sv: %name måste vara ett positivt heltal.

en: %name must be a number.
sv: %name måste vara ett tal.

en: You should make sure that the used field exists in the given content type.
sv: Du måste säkerställa att det använda fältet existerar i den givna innehållstypen.

en: Advanced: Specify the fields value with PHP code
sv: Avancerat: Specificera fältets värde med PHP-kod

en: Advanced usage only: PHP code that returns the value to set. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>Using <a href="@link_devel">devel.module's</a> 'devel load' tab on a content page might help you figure out the expected format.
sv: Enbart avancerat användande: PHP-kod som returnerar värdet som skall anges. Skall inte inkludera avgränsarna &lt;?php ?&gt;. Om detta fält är ifyllt, kommer värdet som returneras av denna kod att åsidosätta värden specificerade ovan. Förväntat format: <pre>!sample</pre>För att komma underfund med det förväntade formatet kan du använda fliken <em>devel load</em> tillhandahållen av <a href="@link_devel">modulen Devel</a>.

en: You have to return the default value in the expected format.
sv: Du måste returnera det förvalda värdet i det förväntade formatet.

en: Populate @node's field '@field'
sv: Fyll i fältet "@field" för @node

en: Field has value
sv: Fält har värde

en: You should make sure that the used field exists in the given content type. The condition returns TRUE, if the selected field has the given value.
sv: Du måste säkerställa att det använda fältet existerar i den givna innehållstypen. Villkoret returnerar SANT, om det valda fältet har det givna värdet.

en: Field has changed
sv: Fält har ändrats

en: Content containing changes
sv: Innehåll innehåller ändringar

en: Content not containing changes
sv: Innehåll innehåller inte ändringar

en: @node's field '@field' has value
sv: Fältet "@field" för @node har värde

en: Select the machine-name of the field to look at.
sv: Välj maskinnamnet för fältet att titta på.

en: @node's field '@field' has been changed
sv: Fältet "@field" för @node har ändrats

en: Referenced node unfiltered title. WARNING - raw user input.
sv: Ofiltrerad titel för hänvisad nod. VARNING - obearbetad användarinmatning.

en: Formatted html link to the referenced node.
sv: Formaterad HTML-länk till den hänvisade noden.

en: Relative path alias to the referenced node.
sv: Relativt sökvägsalias till den hänvisade noden.

en: Absolute path alias to the referenced node.
sv: Absolut sökvägsalias till den hänvisade noden.

en: Relative path alias to the referenced user.
sv: Relativt sökvägsalias till den hänvisade användaren.

en: Absolute path alias to the referenced user.
sv: Absolut sökvägsalias till den hänvisade användaren.

en: Field: @widget_label (@field_name) - @field_type
sv: Fält: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Field on the referenced node.
sv: Fält på den refererade noden.

en: Configure how the label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
sv: Ställ in hur etiketten ska visas. Detta alternativ har ingen effekt om alternativet "Åsidosätt titel" är aktiverat, då den angivna blocktiteln visas istället.

en: Field formatter
sv: Fältformaterare

en: Select a formatter.
sv: Välj en formaterare.

en: "@s" field: @widget_label (@field_name) - @field_type
sv: "@s" fält: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Appears in: @types
sv: Förekommer i: @types

en: <No value>
sv: &lt;Inget värde&gt;

en: Widget label (@label)
sv: Etikett för gränssnittskomponent (@label)

en: Custom label
sv: Anpassad etikett

en: (first item is 0)
sv: (första alternativet är 0)

en: (start from last values)
sv: (börja från sista värdena)

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
sv: Delta låter dig välja vilka alternativ i ett fält med flera värden som inte relationen stämmer in för. Välj "1" för att använda det första alternativet, "2" för det andra alternativet, och så vidare. Om du väljer "Alla", kommer varje alternativ i fältet att skapa en ny rad, vilket kan orsaka dubletter.

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field will be used for sorting. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
sv: Delta låter dig välja vilka alternativ i ett fält med flera värden som kommer att användas för sortering. Välj "1" för att använda det första alternativet, "2" för det andra alternativet, och så vidare. Om du väljer "Alla", kommer varje alternativ i fältet att skapa en ny rad, vilket kan orsaka dubletter.

en: You need to provide a label.
sv: Du måste ange en etikett.

en: You need to provide a group name.
sv: Du måste ange ett gruppnamn.

en: The group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
sv: Gruppnamnet %group_name är inte giltigt. Namnet får enbart bestå av små bokstäver som inte är accentuerade, siffor och understreck.

en: The group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
sv: Gruppnamnet %group_name är för långt. Namnet får bestå av max 32 tecken, inklusive prefixet 'group_'.

en: The group name %group_name already exists.
sv: Gruppnamnet %group_name existerar redan.

en: Add new group:
sv: Lägg till ny grupp:

en: Add new group: you need to provide a label.
sv: Lägg till ny grupp: du måste ange en etikett.

en: Add new group: you need to provide a group name.
sv: Lägg till ny grupp: du måste ange ett gruppnamn.

en: Standard group
sv: Standardgrupp

en: Create display groups for CCK fields.
sv: Skapa visningsgrupper för fält av typen CCK.

en: Field group: @group in @type
sv: Fältgrupp: @group i @type

en: All fields from this field group on the referenced node.
sv: Alla fält från denna fältgrupp på den refererade noden.

en: Field group label
sv: Etikett för fältgrupp

en: Configure how the field group label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
sv: Ställ in hur fältgruppens etikett ska visas. Detta alternativ har ingen effekt om alternativet "Åsidosätt titel" är aktiverat, då den angivna blocktiteln visas istället.

en: Fieldset - Collapsible
sv: Fältgrupp - Hopfällbar

en: Fieldset - Collapsed
sv: Fältgrupp - Hopfälld

en: Field group format
sv: Format för fältgrupp

en: This option allows you to configure the field group format.
sv: Detta alternativ låter dig ställa fältgruppens format.

en: "@s" field group: @group in @type
sv: "@s" fältgrupp: @group i @type

en: Note that if the field has multiple values, only the first content node will be loaded.
sv: Observera att om fältet har flera värden, kommer endast den första innehållsnoden att laddas.

en: There are no nodereference fields defined.
sv: Det finns inga nodreferensfält definierade.

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the nodes that can be referenced.<br />Note:</p>
sv: <p>Välj en vy från modulen Views som väljer noderna som kan refereras.<br />Observera:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
sv: <ul><li>Enbart vyer som har fält kommer att fungera för detta ändamål.</li><li>Detta kommer att bryta mot inställningarna för "Innehållstyper" ovan. Använd vyns "filtrering" istället.</li><li>Använd vyns "fält" för att visa ytterligare information om kandiderande noder på formuläret för att skapa/redigera nod</li><li>Använd vyns "sorteringskriterier" för att bestämma ordningen på vilken de kandiderande noder kommer att visas</li></ul>

en: <p>The list of nodes that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
sv: <p>Listan av noder som kan hänvisas kan baseras på en vy från "modulen Views", men inga lämpliga vyer hittades. <br />Observera:</p>

en: %name: invalid input.
sv: %name: ogiltig inmatning.

en: %name: found no valid post with that title.
sv: %name: hittade ingen giltig post med denna titel.

en: Only numbers and decimals are allowed in %field.
sv: Enbart sifror och decimaltal är tillåtna i %field.

en: Only numbers are allowed in %field.
sv: Endast siffror är tillåtna i %field.

en: Only numbers and the decimal character (%decimal) are allowed in %field.
sv: Enbart siffror och decimaltalstecken (%decimal) är tillåtna i %field.

en: Note that if the field has multiple values, only the first user will be loaded.
sv: Observera att om fältet har flera värden kommer endast den första användaren att laddas.

en: There are no userreference fields defined.
sv: Det finns inga fält för användarreferenser definierade.

en: Advanced - Users that can be referenced (View)
sv: Avancerat - Användare som kan refereras (Vy)

en: View used to select the users
sv: Vy som används för att välja användarna

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the users that can be referenced.<br />Note:</p>
sv: <p>Välj den vy från modulen Views som väljer användarna som kan refereras.<br />Observera:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Referenceable Roles" and "Referenceable Status" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate users on user creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate users will be displayed.</li></ul>
sv: <ul><li>Endast vyer som innehåller fält fungerar för detta ändamål.</li><li>Detta kommer åsidosätta inställningen 'Referensroller' och 'Referensstatus' ovan. Använd Views filter istället.</li><li>Använd vyns sektion 'fält' för att visa ytterligare information om möjliga användare i formuläret vid skapande/redigering av användare.</li><li>Använd Views sektion 'sorteringskriterier' för att bestämma vilken ordning möjliga användare visas.</li></ul>

en: <p>The list of user that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
sv: <p>Listan med användare som kan refereras kan baseras på en vy från modulen Views, men inga lämpliga vyer hittades.<br />Observera:</p>

en: %name: invalid user.
sv: %name: ogiltig användare.

en: New field
sv: Nytt fält

en: Existing field
sv: Existerande fält

en: New group
sv: Ny grupp

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
sv: Lägg till fält och grupper till innehållstypen, och ändra deras disposition vid visning och inmatningsformulär.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
sv: Du kan lägga till fält till en grupp genom att dra det till platsen under och till höger om gruppen.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
sv: Observera: Genom att installera modulen <a href="!adv_help">Advanced help</a> får du tillgång till bättre och mer omfattande hjälp.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
sv: Använd kryssrutan "Uteslut" för att utesluta ett alternativ från värdet !content som skickas till nodmallen.

en: Delta - Appears in: @types
sv: Delta - Återfinns i: @types

en: This form will process a content type and one or more fields from that type and export the settings. The export created by this process can be copied and pasted as an import into the current or any other database. The import will add the fields to an existing content type or create a new content type that includes the selected fields.
sv: Det här formuläret kommer att bearbeta en innehållstyp och ett eller flera fält från innehållstypen och exportera inställningarna. Exporten som skapas genom denna process kan kopieras och klistras in som en import till den nuvarande databasen eller en annan. Importen kommer att lägga till fält i en befintlig innehållstyp alternativt skapa en ny innehållstyp som omfattar de valda fälten.

en: Blocked users
sv: Spärrade användare

en: The 'referenceable_status' option for %field has been fixed.
sv: Alternativet "referenceable_status" för %field har fastställts.
