Content Construction Kit (CCK) (6.x-2.9) - en to da translation catalogue (439 entries)

en: delete
da: slet

en: Prefix
da: Præfiks

en: Suffix
da: Endelse

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: content
da: indhold

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: Block title
da: Titel

en: Taxonomy
da: Taksonomi

en: Content types
da: Indholdstyper

en: Search
da: Søg

en: None
da: Ingen

en: Display settings
da: Indstillinger for visning

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Number
da: Antal

en: - None -
da: - Ingen -

en: Weight
da: Vægt

en: Help text
da: Hjælpetekst

en: Types
da: Typer

en: Required
da: Obligatorisk

en: none
da: ingen

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Import
da: Importér

en: Book
da: Bog

en: Export
da: Eksportér

en: Field
da: Felt

en: Label
da: Etiket

en: Save
da: Gem

en: Default
da: Standard

en: Add
da: Tilføj

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: Text
da: Tekst

en: Content type
da: Indholdstype

en: Continue
da: Fortsæt

en: Configure
da: Konfigurér

en: Node
da: Indholdselement

en: Include
da: Inkludér

en: Exclude
da: Ekskludér

en: All
da: Alle

en: View arguments
da: Argumenter til oversigt

en: Inline
da: Integreret

en: Custom
da: Tilpasset

en: Poll choices
da: Valgmuligheder

en: Content field
da: Indholdsfelt

en: Field name
da: Feltnavn

en: Field type
da: Felttype

en: Global settings
da: Globale indstillinger

en: Fields
da: Felter

en: Widget type
da: Widget-type

en: Contains
da: Indeholder

en: This field is required.
da: Dette felt er obligatorisk.

en: Maximum
da: Maksimum

en: Scale
da: Skalér

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Code
da: Kode

en: Basic
da: Grundlæggende

en: Filtered text (user selects input format)
da: Filtreret tekst (bruger vælge inddataformat)

en: Text processing
da: Tekstbehandling

en: Maximum length
da: Maksimal længde

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
da: Feltets maksimale længde i karakterer. Lad feltet stå tomt for ubegrænset størrelse.

en: Rows
da: Rækker

en: Existing Views
da: Eksisterende views

en: Default Views
da: Standard views

en: Empty text
da: Tom tekst

en: Order
da: Rækkefølge

en: Integer
da: Heltal

en: Edit group
da: Rediger gruppe

en: Size of textfield
da: Størrelse på tekstfelt

en: Authoring information
da: Forfatter

en: File attachments
da: Vedhæftede filer

en: Token
da: Symbol

en: Allowed values list
da: Liste af tilladte værdier

en: Publishing options
da: Udgivelse

en: Select list
da: Valgliste

en: Text field
da: Tekstfelt

en: PHP code
da: PHP kode

en: Display fields
da: Vis felter

en: Poll settings
da: Indstillinger for afstemning

en: Style
da: Typografi

en: Your settings have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: Reversed
da: Omvendt

en: %type settings
da: Indstillinger for %type

en: Menu settings
da: Menu

en: edit
da: rediger

en: <Hidden>
da: - Skjult -

en: Comment settings
da: Kommentarer

en: Related content
da: Relateret indhold

en: Processing
da: Behandler

en: Default value
da: Standardværdi

en: No content types available.
da: Ingen indholdstyper til rådighed.

en: Simple
da: Simpel

en: Above
da: Ovenover

en: Number of values
da: Antal af værdier

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
da: Advarsel! Ændring af denne indstilling efter data er blevet oprettet kan resultere i tab af data.

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
da: Indholdsmodulet, der er en nødvendig komponent i CCK (Content Construction Kit), tillader administratorer at associere tilpassede felter med indholdstyper. I Drupal bliver indholdstyper brugt til at definere et indlægs karakteristika, inklusive titel og beskrivelse af felter vist på tilføj- og rediger-siderne. Når man bruger indholdsmodulet (og andre hjælpemoduler inkluderet i CCK), kan man tilføje tilrettede felter, udover de faste ”titel” og ”brødtekst” felter. CCKs funktioner kan tilgås med fanen på <a href="@content-types">indholdstype administrationssiden </a>. Se <a href="@node-help">indholdselement modul hjælpe siden</a> for yderligere information om indholdstyper.)

en: When adding a custom field to a content type, you determine its type (whether it will contain text, numbers, or references to other objects) and how it will be displayed (either as a text field or area, a select box, checkbox, radio button, or autocompleting field). A field may have multiple values (i.e., a "person" may have multiple e-mail addresses) or a single value (i.e., an "employee" has a single employee identification number). As you add and edit fields, CCK automatically adjusts the structure of the database as necessary. CCK also provides a number of other features, including intelligent caching for your custom data, an import and export facility for content type definitions, and integration with other contributed modules.
da: Når du tilføjer et tilpasset felt til en indholdstype bestemmer du dets type (om det skal indeholde text, tal eller referencer til andre objekter) og hvordan det vises (enten som et tekstfelt eller -område, en rullemenu, et afkrydsningsfelt, en radioknap eller et autocomplete-felt). Et felt kan have flere værdier (dvs. en "person" kan have flere e-mail-adresser) eller en enkelt værdi (en "ansat" har et enkelt identifikationsnummer). Når du tilføjer og redigerer felter justerer CCK automatisk databasestrukturen som det er nødvendigt. CCK giver også en række af andre funktioner, inklusive intelligent caching af dine data, mulighed for import og eksport af indholdstypedefinitioner, og integration med andre tredjepartsmoduler.

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
da: Tilpassede felttyper stilles til rådighed af en samling af moduler, som er inkluderet i CCK (hvert modul tilbyder en forskellig type). På <a href="@modules">modulsiden</a> kan du aktivere eller deaktivere CCK-komponenter. En standardinstallation af CCK indeholder:

en: <em>number</em>, which adds numeric field types, in integer, decimal or floating point form. You may define a set of allowed inputs, or specify an allowable range of values. A variety of common formats for displaying numeric data are available.
da: <em>tal</em>, som tilføjer numeriske felttyper, i form af heltal, decimaltal eller flydende tal. Du kan definere et sæt af tilladte værdier, eller specificere et tilladt interval. Der er desuden en mængde gængse visningsformater for tal til rådighed.

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
da: <em>text</em>, som tilføjer tekstfelttyper. Et tekstfelt kan enten indeholde ren tekst eller, valgfrit, bruge Drupal's input-filtre til sikker håndtering af avanceret input. Tekstfelter kan enten være en enkelt linje (tekstfelt), flere linjer (tekstområde) eller, for større fleksibilitet, en rullemenu, et afkrydsningsfelt eller en radioknap. Hvis det ønskes kan CCK validere input mod en samling af tilladte værdier.

en: <em>nodereference</em>, which creates custom references between Drupal nodes. By adding a <em>nodereference</em> field and two different content types, for instance, you can easily create complex parent/child relationships between data (multiple "employee" nodes may contain a <em>nodereference</em> field linking to an "employer" node).
da: <em>nodereference</em>, som opretter tilpassede referencer mellem indholdselementer. Ved at tilføje et <em>nodereference</em>-felt og to forskellige indholdstyper kan du nemt oprette komplekse forbindelser mellem data (flere "ansatte"-elementer kan indeholde et <em>nodereference</em>-felt, som henviser til et "arbejdsgiver"-element).

en: <em>userreference</em>, which creates custom references to your sites' user accounts. By adding a <em>userreference</em> field, you can create complex relationships between your site's users and posts. To track user involvement in a post beyond Drupal's standard <em>Authored by</em> field, for instance, add a <em>userreference</em> field named "Edited by" to a content type to store a link to an editor's user account page.
da: <em>userreference</em>, som opretter tilpassede referencer til sitets brugerkonti. Ved at tilføje et <em>userreference</em>-felt kan du oprette komplekse forbindelser mellem sitets brugere og indhold. For at følge en brugers tilknytning til et indlæg udover Drupal's standard <em>Skrevet af</em>-felt, kan du tilføje et <em>userreference</em>-felt ved navn "Redigeret af" til en indholdstype for at gemme et link til redaktørens brugerprofil.

en: <em>fieldgroup</em>, which creates collapsible fieldsets to hold a group of related fields. A fieldset may either be open or closed by default. The order of your fieldsets, and the order of fields within a fieldset, is managed via a drag-and-drop interface provided by content module.
da: <em>fieldgroup</em>, som opretter sammeklappenlige feltgrupper, som kan gruppere relaterede felter. En feltgruppe kan enten være åben eller lukket som standard. Rækkefølgen af dine feltgrupper, og rækkefølgen af felterne i en feltgrupper, håndteres med CCKs drag-and-drop-grænseflade.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
da: Se håndbogens sider om <a href="@handbook-cck">CCK</a> eller <a href="@project-cck">CCK projektsiden</a> for mere information.

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
da: Bestem hvordan indholdstypens felter og feltetiketter skal se ud når de vises i smagsprøver og på hele sider.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
da: Bestem hvordan indholdstypens felter skal vises når den renderes i følgende kontekster.

en: Add another item
da: Tilføj endnu et element

en: Full node
da: Hele indholdselementet

en: Search Index
da: Søgeindeks

en: Search Result
da: Søgeresultat

en: Updating field type %type with module %module.
da: Opdaterer felttypen %type med modulet %module.

en: Updating widget type %type with module %module.
da: Opdaterer widget-type %type med modul %module.

en: Manage fields
da: Håndtér felter

en: Remove field
da: Fjern felt

en: Allows administrators to define new content types.
da: Lad administratorer oprette nye indholdstyper.

en: Advanced usage only: PHP code that returns a keyed array of allowed values. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the array returned by this code will override the allowed values list above.
da: Kun avanceret brug: PHP-kode som returnerer en hash med tilladte værdier. Skal ikke indeholde &lt;?php ?&gt; skilletegn. Hvis dette felt er udfyldt. vil værdierne returneret af denne kode tilsidesætte alle værdier angivet ovenfor.

en: Trimmed
da: Beskåret

en: Used in
da: Brugt i

en: No fields have been defined for any content type yet.
da: Der er endnu ikke defineret felter for nogen indholdstyper.

en: no styling
da: ingen typografi

en: simple
da: simpel

en: fieldset
da: feltgruppe

en: fieldset - collapsible
da: feltgruppe - sammenklappelig

en: fieldset - collapsed
da: feltgruppe - sammenklappet

en: Added field %label.
da: Feltet %label tilføjet.

en: There was a problem adding field %label.
da: Der var et problem ved tilføjelse af feltet %label.

en: There was a problem creating field %label.
da: Der opstod et problem under oprettelsen af feltet %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
da: Ønsker du at fjerne feltet %field?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
da: Hvis der stadig er indhold i feltet vil det gå tabt. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Removed field %field from %type.
da: Feltet %field fjernet fra %type.

en: There was a problem deleting %field from %type.
da: Der var et problem ved sletning af feltet %label fra %type.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
da: Indstillingerne gælder kun for feltet %field når det indgår i indholdstypen %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
da: Indstillingerne for feltet %field uanset hvilken indholdstype det indgår i.

en: Save field settings
da: Gem feltindstillinger

en: The default value PHP code returned an incorrect value.<br/>Expected format: <pre>!sample</pre> Returned value: @value
da: Standardværdiens PHP-kode returnerede en fejlagtig værdi.<br />Forventet format: <pre>!sample</pre> Returneret værdi: @value

en: The default value is invalid.
da: Standardværdien er ugyldig.

en: Saved field %label.
da: Felt %label gemt.

en: The update has encountered an error.
da: Opdateringen stødte på en fejl.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
da: Databasen er blevet ændret og data er blevet migreret eller slettet.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
da: Der opstod en fejl og databaseændringen blev ikke fuldført.

en: Processing %title
da: Behandler %title

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
da[0]: 1 element behandlet:
da[1]: @count elementer behandlet:

en: Content fields table %old_name has been renamed to %new_name and field instances have been updated.
da: Indholdstabel %old_name omdøbt til %new_name. Feltinstanser opdareret.

en: The content fields table %name has been deleted.
da: Indholdstabel %name slettet.

en: Referenced node ID
da: Refereret indholdselement-ID

en: Referenced node title
da: Refereret indhodlselementtitel

en: Raw number value
da: Rå talværdi

en: Formatted number value
da: Formateret talværdi

en: Raw, unfiltered text
da: Rå, ufiltreret tekst

en: Formatted and filtered text
da: Formateret og filtreret tekst

en: Referenced user ID
da: ID for beslægtet bruger

en: Referenced user name
da: Beslægtet brugernavn

en: Formatted HTML link to referenced user
da: Formateret HTML-link til den refererede bruger

en: Group multiple values
da: Gruppér forskellige værdier

en: Select the content type to export.
da: Vælg hvilken indholdstype der skal eksporteres.

en: Export data
da: Eksportér data

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
da: Kopier den eksporterede tekst og sæt den ind i en anden indholdstype ved hjælp af importfunktionen.

en: This form will import field definitions exported from another content type or another database.<br/>Note that fields cannot be duplicated within the same content type, so imported fields will be added only if they do not already exist in the selected type.
da: Importerer feltdefinitioner fra en eksportfil fra en anden indholdstype eller database.<br />Bemærk at felter ikke kan dubleres i en indholdstype, så felter bliver kun tilføjet hvis de ikke allerede findes i indholdstypen.

en: <Create>
da: <Opret>

en: Select the content type to import these fields into.<br/>Select &lt;Create&gt; to create a new content type to contain the fields.
da: Vælg hvilken indholdstype felterne skal importeres til.<br />Vælg <Opret> for at oprette en ny indholdstype til de importerede felter.

en: Import data
da: Importér data

en: Paste the text created by a content export into this field.
da: Indsæt teksten fra en eksport i dette felt.

en: The import data is not valid import text.
da: De importerede data er ikke gyldig importtekst.

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
da: Følgende module skal aktiveres før importen kan foretage: %modules.

en: The content type %type already exists in this database.
da: Indholdstypen %type findes allerede i databasen.

en: Exiting. No import performed.
da: Afslutter. Ingen import foretaget.

en: An error has occurred adding the content type %type.<br/>Please check the errors displayed for more details.
da: Der opstod en fejl under tilføjelse af indholdstypen %type.<br />Gennemse venligst de viste fejl for flere detaljer.

en: The imported field %field_label (%field_name) was not added to %type because that field already exists in %type.
da: Det importerede felt %field_label (%field_name) blev ikke tilføjet til %type fordi feltet allerede findes i %type.

en: The field %field_label (%field_name) was added to the content type %type.
da: Feltet %field_label (%field_name) blev tilføjet til indholdstypen %type.

en: An error occurred when exporting the 'display settings' data for the field %field_name.<br/>The db error is: '%db_err'.
da: Der opstod en fejl under eksport af 'display settings'-data for feltet %field_name.<br />Databasefejlen er: '%db_err'.

en: Content Copy
da: Indholdskopi

en: Enables ability to import/export field definitions.
da: Gør det muligt at importere/eksportere feltdefinitioner.

en: view
da: vies

en: Please <a href="!url">configure your field permissions</a> immediately. All fields are inaccessible by default.
da: <a href="!url">Indstil venligst dine felttilladelser</a> med det samme. Alle felter er utilgængelige som standard.

en: Set field-level permissions for CCK fields.
da: Angiv CCK-felttilladelser på feltniveau.

en: These settings apply to the group in the node editing form.
da: Disse indstillinger gælder for gruppen på redigeringsformularen.

en: always open
da: altid åben

en: collapsible
da: sammenklappelig

en: collapsed
da: sammenklappet

en: Instructions to present to the user on the editing form.
da: Instruktioner der vises til brugeren i formularen.

en: These settings apply to the group on node display.
da: Indstillinger for gruppen i indholdsvisning.

en: A description of the group.
da: Beskrivelse af gruppen.

en: Are you sure you want to remove the group %label?
da: Ønsker du at fjerne gruppen %label?

en: The group %group_name has been removed.
da: Gruppen %group_name er blevet fjernet.

en: Fieldgroup
da: Feltgruppe

en: Node reference
da: Indholdselementreference

en: Store the ID of a related node as an integer value.
da: Gemmer IDen på et relateret indholdselement som en heltalsværdi.

en: Content types that can be referenced
da: Indholdstyper der kan refereres til

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
da: Avanceret - indhold der kan refereres til (Visning)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
da: Angiv en kommasepareret liste af argumenter til visningen.

en: Title (link)
da: Titel (link)

en: Title (no link)
da: Titel (intet link)

en: Autocomplete text field
da: Tekstfelt med autofuldførelse

en: Nodereference autocomplete
da: Indholdselementreference med autofuldførelse

en: Node Reference
da: Indholdsreference

en: Defines a field type for referencing one node from another.
da: Definerer felter der refererer til et indholdselement fra et andet.

en: Store a number in the database as an integer.
da: Gem et tal i databasen som et heltal.

en: Decimal
da: Decimaltal

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
da: Gem et tal i databasen i et fast decimal-format.

en: Float
da: Kommatal

en: Store a number in the database in a floating point format.
da: Gem et tal i databasen i et kommatalsformat.

en: Precision
da: Præcision

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
da: Det samlede antal cifre som skal gemmes i databasen, inklusive dem til højre for kommaet.

en: The number of digits to the right of the decimal.
da: Antal cifre til højre for kommaet.

en: Decimal marker
da: Decimalmarkør

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
da: Tegnet som brugerne indtaster for at makere decimalpunktet i formularer.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
da: Angiv den streng som skal bruges som præfiks, f.eks. $ eller €. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker et præfiks. Adskil ental og flertal med pipe-tegnet (krone|kroner).

en: Define a string that should suffixed to the value, like m², m/s², kb/s. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
da: Angiv en streng der skal bruges som endelse for værdien, f.eks. m², m/s² eller kb/s. Lad feltet stå tomt for ingen endelse. Adskil entals- og flertalsformer med et rør (enhed|enheder).

en: Allowed values
da: Tilladte værdier

en: "Minimum" must be a number.
da: "Minimum" skal være et tal.

en: "Maximum" must be a number.
da: "Maximum" skal være et tal.

en: unformatted
da: Uformatteret

en: Defines numeric field types.
da: Definerer talfelter.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
da: For en 'enkelt til/fra afkrydsningsfelt' skal 'fra'-værdien defineres først i sektionen <strong>Tilladte værdier</strong>. Bemærk at afkrydsningsfeltet vil får 'til'-værdien som mærkat.

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the multiple values option is selected for this field, otherwise radios will be displayed.
da: 'Afkrydsningsfelter/radioknapper'-widget'en viser afkrydsningsfelter hvis flere værdier er slået til for feltet, ellers vises radioknapper.

en: Check boxes/radio buttons
da: Afkrydsningfelter/radioknapper

en: Single on/off checkbox
da: Enkelt til/fra afkrydsningsfelt

en: Option Widgets
da: Valgmulighedskontrol

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
da: Definerer valg, afkrydsningsfelter og radioknapper for tekst- og talfelter.

en: Store text in the database.
da: Gem tekst i databasen.

en: Text area (multiple rows)
da: Tekstområde (flere rækker)

en: Defines simple text field types.
da: Definerer simple tekstfelter.

en: User reference
da: Brugerreference

en: Store the ID of a related user as an integer value.
da: Gem ID på en relateret bruger som en heltalsværdi.

en: User roles that can be referenced
da: Brugerroller, der kan refereres til

en: User status that can be referenced
da: Brugerstatus som kan refereres

en: Reverse link
da: Omvendt link

en: If selected, a reverse link back to the referencing node will displayed on the referenced user record.
da: Vis et omvendt link til det henvisende indholdselement på den relaterede brugerprofil.

en: Userreference autocomplete
da: Userreference autofuldførsel

en: User Reference
da: Brugerreference

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
da: Definerer et felt der refererer til en bruger fra et indholdselement.

en: All users
da: Alle brugere

en: Active users
da: Aktive brugere

en: Print
da: Udskriv

en: Locked
da: Låst

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
da: Vejledning som vises til brugeren under dette felt på redigeringsformularen.<br />Tilladte HTML-tags: @tags

en: &lt;none&gt;
da: &lt;ingen&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
da: Du har ikke tilladelse til at indtaste PHP-kode.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
da: Denne PHP-kode er sat af en administrator og vil tilsidesætte alle værdier angivet ovenfor.

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
da: Brug PHP-input til feltindstillinger (farlig - tildel med omhu)

en: A file has been pre-loaded for import.
da: En fil er blevet forudindlæst til import.

en: Content fieldgroup
da: Indholdsfeltgruppe

en: Text to display if group has no data. Note that title will not display unless overridden.
da: Tekst der vises hvis gruppen ikke indeholder data. Bemærk at titlen ikke vises med mindre den tilsidesættes.

en: Node from reference
da: Indholdselement fra reference

en: Adds a node from a node reference in a node context; if multiple nodes are referenced, this will get the first referenced node only.
da: Tilføjer et indholdselement fra en reference i en given kontekst; hvis der er referencer til flere indholdselementer vælges kun den første.

en: Node reference field
da: Indholdselementreferencefelt

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
da: De mulige værdier som dette felt kan indeholde. Indtast én værdi pr. linje, på formatet nøgle|mærkat. Nøglen er værdien som gemmes i databasen, og den skal svare til feltets storage-type (%type). Mærkaten er valgfri og nøglen vil blive brugt som mærkat hvis der ikke er angivet en mærkat.<br />Tilladet HTML tags: @tags

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
da: Denne PHP-kode er sat af en administrator og vil tilsidesætte de tilladte værdier angivet ovenfor.

en: User from reference
da: Bruger fra reference

en: Adds a user from a user reference in a node context; if multiple users are referenced, this will get the first referenced user only.
da: Tilføjer en bruger fra en brugerreference i en indholdselementkontekst; hvis der refereres til flere brugere vil dette kun hente den første bruger.

en: User reference field
da: Brugerreferencefelt

en: Show @count value(s)
da: Vis @count værdi(er)

en: starting from @count
da: startende med @count

en: @label (!name) - Allowed values
da: @label (!name) - Tilladte værdier

en: %name: illegal value.
da: %name: ugyldig værdi.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
da: %name: værdien må ikke være længere end %max karakterer.

en: Autocomplete matching
da: Autocomplete matchning

en: Starts with
da: Starter med

en: Load a referenced user
da: Indlæs en refereret bruger

en: Content containing the user reference field
da: Indhold som indeholder userreference-feltet

en: Referenced user
da: Refereret bruger

en: Load a referenced node
da: Indlæs et refereret indholdselement

en: Content containing the node reference field
da: Indhold som indeholder nodereference-feltet

en: Referenced content
da: Refereret indhold

en: Populate a field
da: Befolk et felt

en: Select the machine-name of the field.
da: Vælg feltets maskinnavn.

en: Revision information
da: Versioner

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
da: Vælg metoden som bruges til at indsamle autocomplete-forslag. Bemærk at <em>Indeholder</em> kan give performance-problemer på sites med tusinder af brugere.

en: View used to select the nodes
da: View der bruges til at vælge indholdselementer

en: %name: this post can't be referenced.
da: %name: der kan ikke refereres til dette indlæg.

en: (Unpublished)
da: (Skjult)

en: Node module form.
da: Node-modul formular

en: Locale module form.
da: Locale-modul formular

en: Taxonomy module form.
da: Taxonomy-modul formular.

en: Poll title
da: Titel på afstemning

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
da: %name: feltet ka ikke indeholde flere end @count værdier.

en: '@column' => value for @column
da: '@column' => værdi af @column

en: return array(
      0 => array(@columns),
      // You'll usually want to stop here. Provide more values
      // if you want your 'default value' to be multi-valued:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );
da: return array(
      0 => array(@columns),
      // Normalt vil du stoppe her. Angiv flere værdier hvis du
      // ønsker at din 'standardværdi' skal have flere værdier:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );

en: Create a list of options as a list in <strong>Allowed values list</strong> or as an array in PHP code. These values will be the same for %field in all content types.
da: Opret en liste af valgmuligheder som en liste i <strong>Tilladte værdier</strong> eller som et array i PHP-kode nederst på denne side. Disse værdier vil være ens for %field i alle indholdstyper.

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
da: Du skal angive de 'tilladte værdier' for dette felt.

en: Change basic information
da: Skift basal information

en: Fieldset
da: Feltgruppe

en: Translation settings
da: Indstillinger for oversættelse

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
da: Vælg metoden som bruges til at indsamle autocomplete-forslag. Bemærk at <em>Indeholder</em> kan give performance-problemer på sites med tusinder af indholdselementer.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
da: %name: misforhold i titel. Kontroller venligst dit valg.

en: Path settings
da: Indstillinger for sti

en: %name: the value may be no smaller than %min.
da: %name: værdien må ikke være mindre end %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
da: %name: værdien må ikke være større end %max.

en: %name: found no valid user with that name.
da: %name: fandt ingen gyldig bruger med det navn.

en: Field label
da: Feltmærkat

en: Form settings
da: Formularer

en: Type of group.
da: Gruppetype

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
da: Hvis dette ikke markeres vil hvert element i feltet oprette en ny række, som kan fremstå som dubletter. Denne indstilling er ikke kompatibel med klik-sortering i tabelvisninger.

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
da: Nogle opdateringer afventer stadig. Gå venligst tilbage til <a href="@update-php">update.php</a> og kør de resterende opdateringer.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
da: Nogle opdateringer afventer stadig.<br />Kør venligst opdaterings-scriptet igen.

en: Comment module form.
da: Kommentar-modul formular

en: Translation module form.
da: Translation-modul formular.

en: Menu module form.
da: Menu-modul formular

en: Book module form.
da: Book-modul formular.

en: Path module form.
da: Path-modul-formular

en: Poll module title.
da: Poll-modul titel.

en: Poll module choices.
da: Poll-modul valgmuligheder.

en: Poll module settings.
da: Poll-modul indstillinger.

en: Upload module form.
da: Upload-modul formular.

en: Updates for CCK-related modules are not run until the modules are enabled on the <a href="@admin-modules-path">administer modules page</a>. When you enable them, you'll need to return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
da: Opdateringer til CCK-relaterede moduler køres ikke før modulerne aktiveres på <a href="@admin-modules-path">modulsiden</a>. Når du aktiverer dem skal du gå tilbage til <a href="@update-php">update.php</a> og køre de resterende opdateringer.

en: !module.module has updates but cannot be updated because content.module is not enabled.<br />If and when content.module is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
da: !module.module har opdateringer men kan ikke opdateres fordi content.module ikke er aktiveret.<br />Når og hvis content.module aktiveres skal du køre update-scriptet igen. Denne besked vises indtil modulet er aktiveret og opdateringerne er kørt.

en: !module.module has updates and is available in the modules folder but is not enabled.<br />If and when it is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
da: !module.module har opdateringer og er tilgængeligt i modulmappen men er ikke aktiveret.<br />Når og hvis det aktiveres skal du køre update-scriptet igen. Denne besked vises indtil modulet er aktiveret og opdateringerne er kørt.

en: CCK - No Views integration
da: CCK - Ingen Views-integration

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
da: CCK integration med Views-modulet kræver Views 6.x-2.0-rc2 eller senere.

en: manage fields
da: håndtér felter

en: » Add a new content type
da: » Tilføj en ny indholdstype

en: @field_name (Locked)
da: @field_name (Låst)

en: This content type has inactive fields. Inactive fields are not included in lists of available fields until their modules are enabled.
da: Denne indholdstype har inaktive felter. Inaktiver felter medtages ikke i lister af tilgængelige felter før deres moduler aktiveres.

en: !field (!field_name) is an inactive !field_type field that uses a !widget_type widget.
da: !field (!field_name) er et inaktivt !field_type-felt som bruger en !widget_type-widget.

en: - Select a field type -
da: - Vælg en felttype -

en: - Select a widget -
da: - Vælg en widget -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
da: Feltnavn (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
da: Typen af data som gemmes.

en: Form element to edit the data.
da: Formularelement til redigering af data.

en: - Select an existing field -
da: - Vælg et eksisterende felt -

en: Field to share
da: Felt til deling

en: Group name (a-z, 0-9, _)
da: Gruppenavn (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
da: Tilføj nyt felt: du skal angive en etiket.

en: Add new field: you need to provide a field name.
da: Tilføj nyt felt: Du skal angive et feltnavn.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
da: Tilføj nyt felt: feltnavnet %field_name er ugyldigt. Navnet må kun indeholde små bogstaver uden accenter, tal og understregninger.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
da: Tilføj nyt felt: Feltnavnet %field_name er for langt. Navnet er begrænset til 32 tegn inklusive forstavelsen 'field_'.

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
da: Tilføj nyt felt: navnet 'field_instance' er et reserveret navn.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
da: Tilføj nyt felt: feltnavnet %field_name eksisterer allerede.

en: Add new field: you need to select a field type.
da: Tilføj nyt felt: du skal vælge en felttype.

en: Add new field: you need to select a widget.
da: Tilføj nyt felt: du skal vælge en widget.

en: Add new field: invalid widget.
da: Tilføj felt: Ugyldigt element.

en: Add existing field: you need to provide a label.
da: Tilføj nyt felt: du skal angive en etiket.

en: Add existing field: you need to select a field.
da: Tilføj eksisterende felt: du skal vælge et felt.

en: Add existing field: you need to select a widget.
da: Tilføj eksisterende felt: du skal vælge en widget.

en: Add existing field: invalid widget.
da: Tilføj eksisterende felt: ugyldig widget.

en: The field %label cannot be added to a content type because it is locked.
da: Feltet %label kan ikke tilføjes til en indholdstype fordi det er låst.

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
da: Der er ikke konfigureret felter til denne indholdstype. Du kan tilføje nye felter på siden <a href="@link">Håndtér felter</a>.

en: Edit basic information
da: Rediger basal information

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
da: Feltets maskinnavn. Dette navn kan ikke ændres.

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
da: Et læsevenligt navn der bruges som etiket for dette felt i indholdstypen %type.

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
da: Typen af data du ønsker at gemme i databasen med dette felt. Denne indstilling kan ikke ændres.

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
da: Typen af formularelement som du ønsker at vise til brugeren når dette felt oprettes i indholdstypen %type.

en: Updated basic settings for field %label.
da: Basale indstillinger for feltet %label opdateret.

en: There was a problem updating the basic settings for field %label.
da: Der opstod et problem under opdatering af de grundlæggende indstillinger for feltet %label.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be removed.
da: Dette felt er <strong>låst</strong> og kan ikke fjernes.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
da: Feltet %label er låst og kan ikke redigeres.

en: %type basic information
da: %type basal information

en: Advanced usage only: PHP code that returns a default value. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>To figure out the expected format, you can use the <em>devel load</em> tab provided by <a href="@link_devel">devel module</a> on a %type content page.
da: Kun avanceret brug: PHP-kode som returnerer en standardværdi. Skal ikke indeholde &lt;?php ?&gt; skilletegn. Hvis dette felt er udfyldt. vil værdien returneret af denne kode tilsidesætte enhver værdi angivet ovenfor. Forventet format: <pre>!sample</pre>Du kan bruge <em>devel load</em>-fanen (fra <a href="@link_devel">Devel-modulet</a>) på en %type-side til at finde det forventede format.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
da: Maksimalt antal værdier brugerne kan indtaste i dette felt.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
da: 'Ubegrænset' vil tilføje en 'Tilføj flere'-knap så brugerne kan tilføje så mange værdier, som de har lyst til.

en: The PHP code for 'default value' returned @value, which is invalid.
da: Standardværdiens PHP-kode returnerede @value, som er ugyldigt.

en: %name must be an integer.
da: %name skal være et heltal.

en: %name must be a positive integer.
da: %name skal være et positivt heltal.

en: %name must be a number.
da: %name skal være et tal.

en: You should make sure that the used field exists in the given content type.
da: Du skal sikre dig at det anvendte felt eksisterer i den givne indholdstype.

en: Advanced: Specify the fields value with PHP code
da: Avanceret: Angive feltets værdi med PHP-kode.

en: Advanced usage only: PHP code that returns the value to set. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>Using <a href="@link_devel">devel.module's</a> 'devel load' tab on a content page might help you figure out the expected format.
da: Kun avanceret brug: PHP-kode som returnerer en standardværdi. Skal ikke indeholde &lt;?php ?&gt; skilletegn. Hvis dette felt er udfyldt. vil værdien returneret af denne kode tilsidesætte enhver værdi angivet ovenfor. Forventet format: <pre>!sample</pre>Ved at bruge <a href="@link_devel">Devel-modulets</a> 'devel load'-fane på en indholdsside kan du få en idé om det forventede format.

en: You have to return the default value in the expected format.
da: Du skal returnere standardværdien i det forventede format.

en: Populate @node's field '@field'
da: Befolk @nodes felt '@field'

en: Field has value
da: Felt har værdi

en: You should make sure that the used field exists in the given content type. The condition returns TRUE, if the selected field has the given value.
da: Du skal sikre dig at det anvendte felt eksisterer i den angivne indholdstype. Betingelsen returnerer SAND hvis det valgte felt har den angivne værdi.

en: Field has changed
da: Felt er ændret

en: Content containing changes
da: Indhold med ændringer

en: Content not containing changes
da: Indhold uden ændringer

en: @node's field '@field' has value
da: @noded felt '@field' har værdi

en: Select the machine-name of the field to look at.
da: Vælg systemnavnet på feltet som skal undersøges.

en: @node's field '@field' has been changed
da: @nodes felt '@field' er blevet ændret

en: Referenced node unfiltered title. WARNING - raw user input.
da: Refereret indholdselement ufiltreret titel. ADVARSEL - råt brugerinput.

en: Formatted html link to the referenced node.
da: Formateret HTML-link til det tilhørende indholdselement.

en: Relative path alias to the referenced node.
da: Relativt sti-alias til det tilhørende indholdselement.

en: Absolute path alias to the referenced node.
da: Absolut stialias for det refererede indholdselement.

en: Relative path alias to the referenced user.
da: Relativt stialias for den refererede bruger.

en: Absolute path alias to the referenced user.
da: Absolut stialias for den refererede bruger.

en: Field: @widget_label (@field_name) - @field_type
da: Felt: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Field on the referenced node.
da: Felt på det refererede indholdselement.

en: Configure how the label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
da: Angiv hvordan mærkaten vises. Dette valg har ingen effekt når "Tilsidesæt titel" er aktiveret; i det tilfælde vises den angivne bloktitel i stedet for.

en: Field formatter
da: Felt-formattering

en: Select a formatter.
da: Vælg en formatering.

en: "@s" field: @widget_label (@field_name) - @field_type
da: "@s" felt: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Appears in: @types
da: Optræder i: @types

en: <No value>
da: - Ingen værdi -

en: Widget label (@label)
da: Widget-etiket (@label)

en: Custom label
da: Tilpasset etiket

en: (first item is 0)
da: (første element er 0)

en: (start from last values)
da: (start fra seneste værdier)

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
da: Delta gør det muligt at vælge hvilket element i et felt med flere værdier som skal bruges som nøgle. Vælg "1" for at bruge det første element, "2" for at bruge det andet, osv. Hvis du vælger "Alle" vil hvert element i feltet oprette en ny række, hvilket kan se ud som om der er dubletter.

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field will be used for sorting. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
da: Delta gør det muligt at vælge hvilket element i et felt med flere værdier som skal bruges til sortering. Vælg "1" for at bruge det første element, "2" for at bruge det andet, osv. Hvis du vælger "Alle" vil hvert element i feltet oprette en ny række, hvilket kan se ud som om der er dubletter.

en: You need to provide a label.
da: Du skal angive en etiket.

en: You need to provide a group name.
da: Du skal angive et gruppenavn.

en: The group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
da: Gruppenavnet %group_name er ugyldigt. Navnet må kun indeholde små bogstaver uden accenter, tal og understregninger.

en: The group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
da: Gruppenavnet %group_name er for langt. Navnet er begrænset til 32 tegn inklusive forstavelsen 'group_'.

en: The group name %group_name already exists.
da: Gruppenavnet %group_name eksisterer allerede.

en: Add new group:
da: Tilføj ny gruppe:

en: Add new group: you need to provide a label.
da: Tilføj ny gruppe: du skal angive en etiket.

en: Add new group: you need to provide a group name.
da: Tilføj ny gruppe: du skal angive et gruppenavn.

en: Standard group
da: Standardgruppe

en: Create display groups for CCK fields.
da: Opret visningsgrupper til CCK-felter.

en: Field group: @group in @type
da: Feltgruppe: @group i @type

en: All fields from this field group on the referenced node.
da: Alle felter fra denne feltgruppe på det tilhørende indholdselement.

en: Field group label
da: Feltgruppemærkat

en: Configure how the field group label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
da: Angiv hvordan feltgruppens mærkat vises. Dette valg har ingen effekt når "Tilsidesæt titel" er aktiveret; i det tilfælde vises den angivne bloktitel i stedet for.

en: Fieldset - Collapsible
da: Feltgruppe - sammenklappelig

en: Fieldset - Collapsed
da: Feltgruppe - sammenklappet

en: Field group format
da: Feltgruppeformat

en: This option allows you to configure the field group format.
da: Tilpas feltgruppeformatet.

en: "@s" field group: @group in @type
da: "@s" feltgruppe: @group i @type

en: Note that if the field has multiple values, only the first content node will be loaded.
da: Bemærk at hvis feltet har flere værdier indlæses kun det første indholdselement.

en: There are no nodereference fields defined.
da: Der er ikke defineret nogen nodereference-felter.

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the nodes that can be referenced.<br />Note:</p>
da: <p>Vælg det view som udvælger indholdselementer, som der kan henvises til.<br />Bemærk:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
da: <ul><li>Kun views med felter virker til dette formål.</li><li>Dette tilsidesætter indholdstypeindstillingerne ovenfor. Brug view'ets filter-sektion i stedet for.</li><li>Brug view'ets fields-sektion til at vise yderligere information om indholdselementerne på redigeringsformularen.</li><li>Brug view'ets sorteringskriterier til at bestemme rækkefølgen af de viste indholdselementer.</li></ul>

en: <p>The list of nodes that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
da: <p>Listen over indholdselementer, som der kan refereres til, kan baseres på et view fra Views-modulet men ingen egnede views blev fundet.<br />Bemærk:</p>

en: %name: invalid input.
da: %name: ugyldigt input.

en: %name: found no valid post with that title.
da: %name: fandt intet gyldigt indlæg med den titel.

en: Only numbers and decimals are allowed in %field.
da: Kun tal og kommatal er tilladt i %field.

en: Only numbers are allowed in %field.
da: Kun tal er tilladt i %field.

en: Only numbers and the decimal character (%decimal) are allowed in %field.
da: Kun tal og decimaltegnet (%decimal) er tilladt i %field.

en: Note that if the field has multiple values, only the first user will be loaded.
da: Bemærk at hvis feltet har flere værdier indlæses kun den første bruger.

en: There are no userreference fields defined.
da: Der er ikke defineret nogen brugerreferencefelter.

en: Advanced - Users that can be referenced (View)
da: Avanceret - Brugere som kan refereres (View)

en: View used to select the users
da: View der bruges til at vælge brugerne

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the users that can be referenced.<br />Note:</p>
da: <p>Vælg det view fra Views-modulet som vælger de brugere, som der kan refereres til.<br />Bemærk:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Referenceable Roles" and "Referenceable Status" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate users on user creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate users will be displayed.</li></ul>
da: <ul><li>Kun views med felter virker til dette formål.</li><li>Dette tilsidesætter indstillingerne for "Referérbare roller" og "Referérbar status" ovenfor. Brug view'ets filtersektion i stedet.</li><li>Brug view'ets feltsektion til at vise yderligere information om mulige brugere på brugerformularen.</li><li>Brug view'ets sorteringsindstillinger til at bestemme i hvilken rækkefølge de mulige brugere vises.</li></ul>

en: <p>The list of user that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
da: <p>Listen over brugere, som der kan refereres til, kan baseres på et view fra Views-modulet men ingen egnede views blev fundet.<br />Bemærk:</p>

en: %name: invalid user.
da: %name: ugyldig bruger.

en: New field
da: Nyt felt

en: Existing field
da: Eksisterende felt

en: New group
da: Ny gruppe

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
da: Tilføj felter og grupper til indholdstypen og placér dem på indholdsvisning og rediregeringsformularer.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
da: Du kan tilføje et felt til en gruppe ved at trække det nedunder og til højre for gruppen.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
da: Bemærk: Installér <a href="!adv_help">Advanced help</a>-modulet for at få adgang til mere og bedre hjælp.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
da: Brug afkrydsningsfeltet 'Ekskludér' for at ekskludere et element fra !content-værdien som videregives til indholdselementskabelonen.

en: Delta - Appears in: @types
da: Delta - Optræder i: @types

en: This form will process a content type and one or more fields from that type and export the settings. The export created by this process can be copied and pasted as an import into the current or any other database. The import will add the fields to an existing content type or create a new content type that includes the selected fields.
da: Denne formular behandler en indholdstype og et eller flere felter fra denne type og eksporterer indstillingerne. Resultatet af processen kan kopieres og importeres i den aktuelle database eller enhver anden database. Importen tilføjer feltet til en eksisterende indholdstype eller opretter en ny indholdstype, som indeholder de valgte felter.

en: Blocked users
da: Blokerede brugere

en: The 'referenceable_status' option for %field has been fixed.
da: Indstillingen "referenceable_status" for %field er blevet rettet.
