Content Construction Kit (CCK) (6.x-2.6) - en to tr translation catalogue (306 entries)

en: delete
tr: sil

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Suffix
tr: Son ek

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: content
tr: içerik

en: Type
tr: Tip

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Block title
tr: Blok başlığı

en: Taxonomy
tr: Sınıflandırma

en: Content types
tr: İçerik tipleri

en: Search
tr: Ara

en: None
tr: Hiçbiri

en: Display settings
tr: Görüntüleme ayarları

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Number
tr: Sayı

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Help text
tr: Yardım metni

en: Types
tr: Tipler

en: Required
tr: Zorunlu

en: none
tr: hiçbiri

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Book
tr: Kitap

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Field
tr: Alan

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: Add
tr: Ekle

en: Format
tr: Biçim

en: Teaser
tr: Özet

en: Text
tr: Metin

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Continue
tr: Devam et

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Node
tr: Düğüm

en: Include
tr: Dahil et

en: Exclude
tr: Çıkar

en: All
tr: Tümü

en: View arguments
tr: Argümanları görüntüle

en: Inline
tr: Satır içi

en: Custom
tr: Özel

en: Poll choices
tr: Anket seçenekleri

en: Content field
tr: İçerik alanı

en: Field name
tr: Alan adı

en: Field type
tr: Alan tipi

en: Global settings
tr: Genel ayarlar

en: Fields
tr: Alanlar

en: Widget type
tr: Arayüz nesnesi türü

en: Contains
tr: İçerir

en: This field is required.
tr: Bu alan zorunludur.

en: Maximum
tr: En fazla

en: Scale
tr: Ölçek

en: Plain text
tr: Düz metin

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Code
tr: Kod

en: Basic
tr: Temel

en: Filtered text (user selects input format)
tr: Filtrelenmiş metin (girdi biçimini kullanıcı seçer)

en: Text processing
tr: Metin işleme

en: Maximum length
tr: Azami uzunluk

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
tr: Alanın karakter cinsinden azami uzunluğu. Sınırsız uzunluk için boş bırakın.

en: Rows
tr: Satırlar

en: Existing Views
tr: Varolan görünümler

en: Default Views
tr: Öntanımlı görünümler

en: Empty text
tr: Boş metin

en: Order
tr: Sıralama

en: Integer
tr: Tamsayı

en: Edit group
tr: Grubu düzenle

en: Size of textfield
tr: Metin alanının boyutu

en: File attachments
tr: Dosya ekleri

en: Token
tr: Simge

en: Allowed values list
tr: İzin verilen değerler listesi

en: Select list
tr: Seçim listesi

en: Text field
tr: Metin alanı

en: PHP code
tr: PHP kodu

en: Display fields
tr: Alanları göster

en: Poll settings
tr: Anket ayarları

en: Style
tr: Biçem (stil)

en: Your settings have been saved.
tr: Ayarlarınız kaydedildi.

en: Reversed
tr: Tersine

en: %type settings
tr: %type ayarları

en: Menu settings
tr: Menü ayarları

en: edit
tr: düzenle

en: Comment settings
tr: Yorum ayarları

en: Related content
tr: İlgili içerik

en: Processing
tr: İşliyor

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: No content types available.
tr: Hiç içerik türü yok.

en: Simple
tr: Basit

en: Above
tr: Üstte

en: Number of values
tr: Değerlerin sayısı

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
tr: Dikkat! Veri oluşturulduktan sonra bu ayarı değiştirmek veri kaybına neden olabilir!

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
tr: Daha fazla bilgi için çevrim içi el kitabının <a href="@handbook-cck">CCK</a> bölümüne veya <a href="@project-cck">CCK proje sayfası</a>na bakınız.

en: Add another item
tr: Başka bir öğe ekle

en: Full node
tr: Tüm düğüm

en: Search Index
tr: Arama Dizini

en: Search Result
tr: Arama Sonuçları

en: Updating field type %type with module %module.
tr: %type alan türü, %module eklentisiyle güncelleniyor.

en: Updating widget type %type with module %module.
tr: %type türü arayüz nesnesi %modüle eklentisi tarafından güncelleniyor.

en: Manage fields
tr: Alanları yönet

en: Remove field
tr: Alanı kaldır

en: Allows administrators to define new content types.
tr: Yöneticilerin yeni içerik türü tanımlamasına izin verir.

en: Trimmed
tr: Kırpılmış

en: Used in
tr: Şurada kullanılıyor

en: No fields have been defined for any content type yet.
tr: Henüz her hangi bir içerik türüne hiç bir alan tanımlanmamış.

en: no styling
tr: stil yok

en: simple
tr: basit

en: fieldset
tr: alan kümesi

en: fieldset - collapsible
tr: alan kümesi - daraltılabilir

en: fieldset - collapsed
tr: alan kümesi - daraltılmış

en: Added field %label.
tr: %label alanı eklendi.

en: There was a problem adding field %label.
tr: %label alanı eklenirken sorunla karşılaşıldı.

en: There was a problem creating field %label.
tr: %label alanı yaratılırken hata oluştu.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
tr: %field alanını kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
tr: Eğer bu alanda bir içeriğiniz varsa kaybolacaktır. Bu işlem geri alınamaz.

en: Removed field %field from %type.
tr: %type türünden %field alanı kaldırıldı.

en: Save field settings
tr: Alan ayarlarını kaydet

en: The default value is invalid.
tr: Varsayılan değer geçerli değil.

en: Saved field %label.
tr: %label alanı kaydedildi.

en: The update has encountered an error.
tr: Güncelleme sırasında bir hata oluştu.

en: Processing %title
tr: %title işleniyor

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
tr[0]: 1 adet öğe başarıyla işlendi:
tr[1]: @count adet öğe başarıyla işlendi:

en: Referenced node ID
tr: Başvurulan düğüm ID

en: Referenced node title
tr: Başvurulan düğüm başlığı

en: Raw number value
tr: Ham sayı değeri

en: Formatted number value
tr: Formatlanmış sayı değeri

en: Raw, unfiltered text
tr: Ham, filtrelenmemiş metin

en: Formatted and filtered text
tr: Biçimli ve filtrelenmiş metin

en: Referenced user ID
tr: Başvurulan kullanıcı ID

en: Referenced user name
tr: Başvurulan kullanıcı adı

en: Formatted HTML link to referenced user
tr: Başvurulan kullanıcıya biçimlendirilmiş HTML bağlantı

en: Group multiple values
tr: Çoklu değerleri grupla

en: Select the content type to export.
tr: Dışarıya aktarılacak içerik tipini seçin

en: Export data
tr: Verileri dışarı aktar

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
tr: Dışa aktarma metnini kopyalayın ve içe aktarma işlevini kullanarak bunu başka bir içerik türüne yapıştırın.

en: <Create>
tr: <Oluştur>

en: Import data
tr: veri alma

en: Paste the text created by a content export into this field.
tr: İçerik verilerini dışa aktarma tarafından oluşturulan metni bu alana yapıştırın.

en: The import data is not valid import text.
tr: Veriler içe aktarma için uygun değil.

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
tr: İçeri aktarma işlemi için aşağıdaki modüller etkinleştirilmelidir: %modules.

en: The content type %type already exists in this database.
tr: %type içerik tipi zaten veritabanında bulunuyor

en: Exiting. No import performed.
tr: Çıkılıyor. İçe aktarma gerçekleştirilmedi.

en: Content Copy
tr: İçerik Kopyalama

en: Enables ability to import/export field definitions.
tr: Alan tanımlarının içeri/dışarı aktarılması yeteneğini sağlar.

en: view
tr: görünüm

en: Content Permissions
tr: İçerik İzinleri

en: Set field-level permissions for CCK fields.
tr: CCK alanları için alan seviyesinde izinleri ayarlayın.

en: always open
tr: her zaman açık

en: collapsible
tr: daraltılır

en: collapsed
tr: daraltılmış

en: These settings apply to the group on node display.
tr: Bu ayarlar düğüm gösteriminde gruba uygulanır.

en: A description of the group.
tr: Grubun açıklaması

en: The group %group_name has been removed.
tr: %group_name grubu kaldırıldı

en: Fieldgroup
tr: Alan Grubu

en: Node reference
tr: Düğüm göndermesi

en: Content types that can be referenced
tr: Gönderme yapılabilir içerik türleri

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
tr: Görünüme aktarılacak bir virgülle ayrılmış değişkenler listesi verin.

en: Title (link)
tr: Başlık (bağlantı)

en: Title (no link)
tr: Başlık (bağlantısız)

en: Autocomplete text field
tr: Otomatik Tamamlama metin alanı

en: Nodereference autocomplete
tr: Düğüm başvurusu otomatik tamamlama

en: Node Reference
tr: Düğüm Başvurusu

en: Store a number in the database as an integer.
tr: Bir sayıyı veritabanında tamsayı olarak sakla

en: Decimal
tr: Ondalık

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
tr: Bir sayıyı veritabanında sabit ondalıklı olarak sakla.

en: Float
tr: Kesirli

en: Store a number in the database in a floating point format.
tr: Bir sayıyı veritabanında kayan nokta biçiminde sakla.

en: Minimum
tr: En az

en: Precision
tr: Kesinlik

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
tr: Ondalık işaretinin sağındakiler de dahil, veritabanında saklanacak toplam basamak adedi.

en: The number of digits to the right of the decimal.
tr: Ondalık işaretinin sağındaki basamak sayısı.

en: Decimal marker
tr: Ondalık işareti

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
tr: Kullanıcıların formlarda ondalık işareti için kullanacakları karakter.

en: Allowed values
tr: İzin verilen değerler

en: "Minimum" must be a number.
tr: "Enaz" için bir sayı girilmelidir.

en: "Maximum" must be a number.
tr: "Ençok" için bir sayı girilmelidir.

en: unformatted
tr: biçimlendirilmemiş

en: Defines numeric field types.
tr: Sayısal alan türlerini tanımlar.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
tr: 'Tek bir açık/kapalı onay kutusu' aracı için önce 'kapalı' değerini, sonra <strong>İzin verilen değerler</strong> bölümünde 'açık' değerini tanımlayın. Onay kutusunun etiket olarak 'açık' değerinin etiketini taşıyacağını dikkate alın.

en: Check boxes/radio buttons
tr: Onay kutuları/radyo düğmeleri

en: Single on/off checkbox
tr: Basit açık/kapalı onay kutuları

en: Option Widgets
tr: Seçenekler için Arayüz Nesneleri

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
tr: Metin ve sayısal alanlar için seçim, onay kutusu ve radyo düğmesi arayüz nesnelerini tanımlar.

en: Store text in the database.
tr: Veritabanında metin olarak saklar.

en: Text area (multiple rows)
tr: Yazı alanı (çoklu satır)

en: Defines simple text field types.
tr: Basit metin alanı türlerini tanımlar.

en: User reference
tr: Kullanıcı başvurusu

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
tr: Bir düğümden kullanıcıya ilişki kurmak için alan türü tanımlar.

en: Print
tr: Yazdır

en: Locked
tr: Kilitli

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
tr: Düzenleme formunda bu alanın altında kullanıcıya sunulacak yönergeler.<br />İzin verilen HTML etiketleri: @tags

en: &lt;none&gt;
tr: &lt;hiçbiri&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
tr: PHP kodu girme izniniz yok

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
tr: Alan ayarları için PHP girişi kullan (tehlikelidir - dikkatle izin verin)

en: A file has been pre-loaded for import.
tr: İçe aktarma için dosya yüklendi.

en: Content fieldgroup
tr: İçerik alan grubu

en: Show @count value(s)
tr: @count değer göster

en: starting from @count
tr: @count değerinden başlayarak

en: @label (!name) - Allowed values
tr: @label (!name) - izin verilen değerler

en: %name: illegal value.
tr: %name: Geçersiz değer.

en: Autocomplete matching
tr: Otomatik tamamlama eşleşmesi

en: Starts with
tr: İle başlayan

en: Referenced user
tr: Başvurulan kullanıcı

en: Load a referenced node
tr: Başvurulan bir düğümü yükle

en: Referenced content
tr: Başvurulmuş içerik

en: Populate a field
tr: Bir alanı doldurun

en: Revision information
tr: Sürüm bilgisi

en: %name: this post can't be referenced.
tr: %name: Bu iletiye başvuru yapılamaz.

en: Node module form.
tr: Düğüm eklentisi formu

en: Locale module form.
tr: Yerelleştirme (Locale) eklentisi formu

en: Taxonomy module form.
tr: Taksonomi eklentisi formu

en: Poll title
tr: Anket başlığı

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
tr: %name: Bu alan @count değerden fazlasını kapsayamaz.

en: Change basic information
tr: Temel bilgileri değiştirme

en: Fieldset
tr: Alan kümesi (fieldset)

en: Translation settings
tr: Çeviri ayarları

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
tr: %name: başlık uyumsuzluğu. Lütfen seçiminizi kontrol edin.

en: Path settings
tr: Yol ayarları

en: %name: the value may be no smaller than %min.
tr: %name: değer en az %min değerini alabilir.

en: %name: the value may be no larger than %max.
tr: %name: değer en fazla %max değerini alabilir.

en: Form settings
tr: Form ayarları

en: Type of group.
tr: Grubun türü.

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
tr: Bazı güncellemeler hala bekliyor. Lütfen <a href="@update-php">update.php</a>'ye geri dönün ve kalan güncellemeleri çalıştırın.

en: Menu module form.
tr: Menü eklentisi formu.

en: Book module form.
tr: Kitap eklentisi formu.

en: Poll module title.
tr: Anket eklentisi başlığı.

en: Poll module choices.
tr: Anket eklentisi seçenekleri.

en: Poll module settings.
tr: Anket eklentisi ayarları.

en: Upload module form.
tr: Eklenti formunu yükle.

en: CCK - No Views integration
tr: CCK - Gösterim (Views) bütünleşmesi yok

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
tr: CCK'nın Gösterim (Views) ile bağdaştırılması, Gösterim (Views) 6.x-2.0-rc2 veya üstünü gerektirir.

en: manage fields
tr: alanları yönet

en: » Add a new content type
tr: » Yeni bir içerik türü ekle

en: @field_name (Locked)
tr: @field_name (Kilitli)

en: This content type has inactive fields. Inactive fields are not included in lists of available fields until their modules are enabled.
tr: Bu içerik türünün etkin olmayan alanları var. Etkin olmayan alanlar, eklentileri etkinleştirilene dek, kullanılabilir alanlar listesinde  yer alamaz.

en: !field (!field_name) is an inactive !field_type field that uses a !widget_type widget.
tr: Bir !widget_type aracı kullanan !field (!field_name) alanı etkinleştirilmemiş bir !field_type alanı.

en: - Select a field type -
tr: - Bir alan türü seçiniz -

en: - Select a widget -
tr: - Bir arayüz kontrolu (widget) seçin -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
tr: Alan adı (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
tr: Saklanacak verinin türü.

en: Form element to edit the data.
tr: Veriyi düzenlemek için kullanılacak form elemanı.

en: - Select an existing field -
tr: - Mevcut bir alanı seçiniz -

en: Field to share
tr: Paylaşılacak alan

en: Group name (a-z, 0-9, _)
tr: Grup adı (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
tr: Yeni alan ekle: bir etiket belirlemeniz gerekiyor.

en: Add new field: you need to provide a field name.
tr: Yeni alan ekle: bir alan adı girmeniz gerekiyor.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
tr: Yeni alan ekle: %field_name alan adı geçersiz. Alan adında sadece küçük harfler, rakamlar ve altçizgi işareti bulunabilir.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
tr: Yeni alan ekle: %field_name alan adı çok uzun. Verielecek isim 32 karakterle sınırlıdır ve bu uzunluğa 'field_' öneki de dahildir.

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
tr: Yeni bir alan ekleyin: 'field_instance' adı ayrılmış bir addır.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
tr: Yeni alan ekle:  %field_name alan ismi zaten mevcut.

en: Add new field: you need to select a field type.
tr: Yeni alan ekle: bir alan türü seçmeniz gerekiyor.

en: Add new field: you need to select a widget.
tr: Yeni alan ekle: Bir arayüz nesnesi seçmelisiniz.

en: Add new field: invalid widget.
tr: Yeni alan ekle: Geçersiz arayüz nesnesi.

en: Add existing field: you need to provide a label.
tr: Mevcutlardan alan ekle: Bir etiket belirtmelisiniz.

en: Add existing field: you need to select a field.
tr: Mevcut alan ekle: bir alan seçmeniz gerekiyor.

en: Add existing field: you need to select a widget.
tr: Mevcutlardan alan ekle: Bir arayüz nesnesi seçmelisiniz.

en: Add existing field: invalid widget.
tr: Mevcutlardan alan ekle: Geçersiz arayüz nesnesi.

en: The field %label cannot be added to a content type because it is locked.
tr: %label alanı kilitli olduğundan bir içerik türüne eklenemez.

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
tr: Bu içerik türü için yapılandırılmış alan yok. <a href="@link">Alan yönetimi</a> sayfasından yeni alanlar ekleyebilirsiniz.

en: @type: @field (@label)
tr: @type : @field (@label)

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
tr: Alanın bilgisayar tarafından kullanılan adı. Bu ad değiştirilemez.

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
tr: %type içerik türünün etiketi olarak kullanılacak, kullanıcıya gösterilen bir ad.

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
tr: Bu alanı kullanarak veritabanında saklamak istediğiniz verinin türü. Bu seçenek, değiştirilemez.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
tr: %field alanı kilitlidir ve değiştirilemez.

en: %type basic information
tr: %type temel bilgileri

en: Maximum number of values users can enter for this field.
tr: Kullanıcının bu alan için girebileceği azami değer sayısı.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
tr: 'Sınırsız', kullanıcıların istedikleri kadar değer ekleyebilmesi için bir 'Ekle' düğmesi sunacaktır.

en: %name must be an integer.
tr: %name bir tam sayı olmalı.

en: %name must be a positive integer.
tr: %name bir pozitif tam sayı olmalı.

en: %name must be a number.
tr: %name bir sayı olmalı.

en: Field has value
tr: Alanın değeri var

en: Field has changed
tr: Alan değiştirildi

en: Content containing changes
tr: Değişiklik yapılmış içerik

en: Content not containing changes
tr: Değişiklik yapılmamış içerik

en: Referenced node unfiltered title. WARNING - raw user input.
tr: Başvurulan düğüm filtrelenmemiş başlığı. UYARI - işlenmemiş kullanıcı girdisi.

en: Formatted html link to the referenced node.
tr: Başvurulan düğüme, biçimlendirilmiş html bağlantısı.

en: Relative path alias to the referenced node.
tr: Başvurulan düğümün göreli takma ad yolu

en: Absolute path alias to the referenced node.
tr: Başvurulan düğümün mutlak yolu.

en: Relative path alias to the referenced user.
tr: Başvurulan kullanıcının göreli takma ad yolu.

en: Field formatter
tr: Alan biçimleyici

en: <No value>
tr: <Değer yok>

en: Widget label (@label)
tr: Araç etiketi (@label)

en: Custom label
tr: Özel etiket

en: (first item is 0)
tr: (birinci öğe: 0)

en: (start from last values)
tr: (son değerlerden başla)

en: You need to provide a label.
tr: Bir etiket vermeniz gerekir.

en: You need to provide a group name.
tr: Bir grup adı vermeniz gerekir.

en: Add new group:
tr: Yeni grup ekle:

en: Add new group: you need to provide a label.
tr: Yeni grup ekle: Bir etiket belirtmeniz gerekir.

en: Add new group: you need to provide a group name.
tr: Yeni grup ekle: Bir grup adı belirtmeniz gerekir.

en: Standard group
tr: Standart Grup

en: Create display groups for CCK fields.
tr: CCK alanlarını göstermek için gruplar oluşturun.

en: There are no nodereference fields defined.
tr: Herhangi bir düğüm başvurusu tanımlanmadı

en: %name: invalid input.
tr: %name: Geçersiz girdi.

en: %name: found no valid post with that title.
tr: %name: Bu başlığa sahip geçerli mesaj bulunamadı.

en: Only numbers are allowed in %field.
tr: %field alanında sadece sayılar kullanılabilir.

en: %name: invalid user.
tr: %name: Geçersiz kullanıcı.

en: New group
tr: Yeni grup

en: @label (!name) - delta
tr: @label (!name) - !column

en: Blocked users
tr: Engellenmiş kullanıcılar
