Content Construction Kit (CCK) (6.x-3.0-alpha3) - en to fi translation catalogue (303 entries)

en: delete
fi: poista

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Suffix
fi: Takaliite

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Content
fi: Sisältö

en: content
fi: sisältö

en: Type
fi: Tyyppi

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Remove
fi: Poista

en: Description
fi: Kuvaus

en: Language
fi: Kieli

en: Block title
fi: Lohkon otsikko

en: Taxonomy
fi: Luokittelu

en: Content types
fi: Sisältötyypit

en: Search
fi: Etsi

en: None
fi: Ei yhtään

en: Display settings
fi: Näyttöasetukset

en: This action cannot be undone.
fi: Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Number
fi: Numero

en: - None -
fi: - Ei mikään -

en: Weight
fi: Paino

en: Help text
fi: Ohjeteksti

en: Types
fi: Tyypit

en: Required
fi: Pakollinen

en: none
fi: ei yhtään

en: Name
fi: Nimi

en: edit
fi: muokkaa

en: Import
fi: Tuo

en: Book
fi: Kirja

en: Export
fi: Vie

en: Field
fi: Kenttä

en: Label
fi: Tunnus

en: Save
fi: Tallenna

en: Default
fi: Oletus

en: Add
fi: Lisää

en: Format
fi: Muoto

en: Teaser
fi: Lyhennelmä

en: Text
fi: Teksti

en: Content type
fi: Sisältötyyppi

en: Continue
fi: Jatka

en: Configure
fi: Määrittele

en: Node
fi: Solmu

en: Include
fi: Sisällytä

en: Exclude
fi: Jätä pois

en: All
fi: Kaikki

en: View arguments
fi: Näytön argumentit

en: Inline
fi: Avoin

en: Custom
fi: Oma

en: Poll choices
fi: Äänestyksen valinnat

en: Content field
fi: Sisältökenttä

en: Field name
fi: Kentän nimi

en: Field type
fi: Kentän tyyppi

en: Global settings
fi: Sivuston laajuiset asetukset

en: Fields
fi: Kentät

en: Widget type
fi: Widgetin tyyppi

en: Contains
fi: Sisältää

en: N/A
fi: Ei saatavilla

en: This field is required.
fi: Tämä kenttä on pakollinen.

en: Maximum
fi: Suurin

en: Scale
fi: Skaalaa

en: Plain text
fi: Puhdas teksti

en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

en: Code
fi: Koodi

en: Basic
fi: Perusasetukset

en: Filtered text (user selects input format)
fi: Suodatettu teksti (käyttäjä vaalitsee syöttömuodon)

en: Text processing
fi: Tekstin prosessointi

en: Maximum length
fi: Suurin pituus

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
fi: Suurin sallittu kirjainten määrä kentässä. Jätä tyhjäksi mikäli et halua rajoittaa.

en: Rows
fi: Rivejä

en: Existing Views
fi: Olemassaolevat näkymät

en: Default Views
fi: Oletusnäkymät

en: Empty text
fi: Tyhjä teksti

en: Order
fi: Järjestys

en: Integer
fi: Muuttuja

en: Labels
fi: Osoitelaput

en: Size of textfield
fi: Tekstikentän koko

en: Authoring information
fi: Julkaisutiedot

en: File attachments
fi: Liitetiedostot

en: Token
fi: Merkki

en: Allowed values list
fi: Lista sallituista arvoista

en: Publishing options
fi: Julkaisuasetukset

en: Select list
fi: Valintalista

en: Text field
fi: Tekstikenttä

en: PHP code
fi: PHP koodi

en: Display fields
fi: Näytä kentät

en: Poll settings
fi: Kyselyn asetukset

en: Style
fi: Tyyli

en: Your settings have been saved.
fi: Asetuksesi on tallennettu.

en: %type settings
fi: %typen asetukset

en: Menu settings
fi: Valikon asetukset

en: <Hidden>
fi: <Piilotettu>

en: Comment settings
fi: Kommentoinnin asetukset

en: Processing
fi: Käsitellään

en: Default value
fi: Oletusarvo

en: No content types available.
fi: Yhtään sisällön tyyppiä ei ole saatavilla.

en: Above
fi: Yläpuolella

en: Number of values
fi: Arvojen määrä

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
fi: Varoitus! Tämän asetuksen muuttaminen sen jälkeen kun siihen on syötetty sisältöä voi aiheuttaa syötetyn tiedon menetyksen!

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
fi: Sisältömoduuli on CCK:n pakollinen osa. Se sallii käyttäjien ylläpitää kustomoituja kenttiä sisältötyypeissä. Drupalissa sisältötyyppejä käytetään määrittelemään lähetyksen ominaisuuksia kuten kenttien kuvaukset ja otsikot solmujen hallintasivuilla. Käyttämällä sisältömoduulia (ja muita CCK:n mukana tulevia apumoduuleja) voit lisätä uusia kenttiä oletuskenttien Otsikko ja Runko lisäksi. CCK:n ominaisuudet ovat käytettävissä välilehtien kautta <a href="@content-types">sisältötyyppien hallintasivuilla</a>. Löydät lisätietoa sisältötyypeistä myös <a href="@node-help">solmu-moduulin ohjesivulta</a>.

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
fi: Kustomoidut CCK kentät tulevat valinnaisista CCK:n mukana saatavista moduuleista (jokainen niistä on erityyppinen). Voit ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä CCK komponentteja <a href="@modules">moduulisivuilla</a>. CCK:n oletusasennus sisältää:

en: <em>number</em>, which adds numeric field types, in integer, decimal or floating point form. You may define a set of allowed inputs, or specify an allowable range of values. A variety of common formats for displaying numeric data are available.
fi: <em>numero</em>, joka lisää numeeriset kenttätyypit joko muuttujan tai desimaalin muodossa. Voit määritellä sallitut syötteet tai määritellä, miltä väliltä sallittujen arvojen on oltava. Saatavilla on useita eri syöttömuotoja.

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
fi: <em>teksti</em>, joka lis

en: <em>nodereference</em>, which creates custom references between Drupal nodes. By adding a <em>nodereference</em> field and two different content types, for instance, you can easily create complex parent/child relationships between data (multiple "employee" nodes may contain a <em>nodereference</em> field linking to an "employer" node).
fi: <em>solmureferenssi</em>, joka luo kustomoidun referenssin muihin Drupalin solmuihin. Lis

en: <em>userreference</em>, which creates custom references to your sites' user accounts. By adding a <em>userreference</em> field, you can create complex relationships between your site's users and posts. To track user involvement in a post beyond Drupal's standard <em>Authored by</em> field, for instance, add a <em>userreference</em> field named "Edited by" to a content type to store a link to an editor's user account page.
fi: <em>k

en: <em>fieldgroup</em>, which creates collapsible fieldsets to hold a group of related fields. A fieldset may either be open or closed by default. The order of your fieldsets, and the order of fields within a fieldset, is managed via a drag-and-drop interface provided by content module.
fi: <em>kentt

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
fi: Lis

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
fi: Määritä, kuinka tämän sisältötyypin kentät ja kenttien otsikot esitetään solmujen teasereissa ja kokonaisissa solmuissa.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
fi: Määrittele, kuinka tämän sisältötyypin kentät näytetään kontekstia renderöitäessä.

en: Add another item
fi: Lisää vielä yksi tiedosto

en: Full node
fi: Koko solmu

en: Search Index
fi: Hakuindeksi

en: Search Result
fi: Hakutulokset

en: Updating field type %type with module %module.
fi: Päivitettiin kentän tyyppi %type moduulilla %module.

en: Updating widget type %type with module %module.
fi: Päivitettiin widgetin tyyppi %type moduulilla %module.

en: Manage fields
fi: Hallitse kenttiä

en: Remove field
fi: Poista kenttä

en: Allows administrators to define new content types.
fi: Sallii ylläpitäjien määrittää uusia sisältötyyppejä.

en: Trimmed
fi: Trimmattu

en: Used in
fi: Käytetään

en: No fields have been defined for any content type yet.
fi: Yhdellekään sisältötyypille ei vielä ole määritelty kenttiä.

en: no styling
fi: ei stylisointia

en: simple
fi: yksinkertainen

en: fieldset
fi: kenttäryhmä

en: fieldset - collapsible
fi: kenttäryhmä - pienennettävissä

en: fieldset - collapsed
fi: kenttäryhmä - pienennetty

en: Added field %label.
fi: Lisätty kenttä nimellä %label.

en: There was a problem adding field %label.
fi: Ongelma kentän %label lisäämisessä.

en: There was a problem creating field %label.
fi: Ongelma luotaessa kenttää %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
fi: Oletko varma että haluat poistaa kentän %field?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
fi: Jos sinulla on kenttään liitettyä tietoa se poistetaan. Muutosta ei voi perua.

en: Removed field %field from %type.
fi: Poistettu %field tyypistä %type

en: There was a problem deleting %field from %type.
fi: Ongelma poistettaessa kenttää %field sisältötyypistä %type.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
fi: Nämä lisäasetukset tulevat voimaan vain kentälle %field koska se löytyy sisältötyypistä %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
fi: Nämä arvot tulevat voimaan kentälle %field jokaisessa sisältötyypissä missä se esiintyy.

en: Save field settings
fi: Tallenna kentän asetukset

en: The default value PHP code returned an incorrect value.<br/>Expected format: <pre>!sample</pre> Returned value: @value
fi: PHP-koodin palauttama oletusarvo oli v

en: The default value is invalid.
fi: Oletusarvo ei ole sallittu.

en: Saved field %label.
fi: Tallennettu kenttä %label.

en: The update has encountered an error.
fi: Päivityksessä tapahtui virhe.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
fi: Tietokanta on muuttunut ja tieto on joko siirtynyt tai deletoitunut.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
fi: Havaittu ongelma, tietokannan muutokset ei valmistuneet.

en: Processing %title
fi: Prosessoidaan %title

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
fi[0]: 1 kohde käsiteltiin:
fi[1]: @count kohdetta käsiteltiin:

en: Content fields table %old_name has been renamed to %new_name and field instances have been updated.
fi: Sisältötypin kenttätaulu %old_name on uudelleennimetty %new_name ja kenttien instanssit on päivitetty.

en: The content fields table %name has been deleted.
fi: Sisältötyypin kentät sisältävä taulu %name on poistettu.

en: Referenced node ID
fi: Viitatun solmun ID

en: Referenced node title
fi: Viitatun solmun otsikko

en: Raw number value
fi: Raaka lukuarvo

en: Formatted number value
fi: Formatoitu lukuarvo

en: Raw, unfiltered text
fi: Raaka suodattamaton teksti

en: Formatted and filtered text
fi: Formatoitu ja suodatettu teksti

en: Referenced user ID
fi: Viitatun käyttäjän ID

en: Referenced user name
fi: Viitatun käyttäjän nimi

en: Formatted HTML link to referenced user
fi: Formatoitu HTML linkki viitattuun käyttäjään

en: Group multiple values
fi: Ryhmittele useat arvot

en: Content types that can be referenced
fi: Viitattavissa olevat sisältötyypit

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
fi: Syötä pilkuin eroteltu lista näkymälle syötettävistä argumenteista.

en: Title (link)
fi: Otsikko (linkki)

en: Title (no link)
fi: Otsikko (ei linkkiä)

en: Autocomplete text field
fi: Automaattisesti täydentyvä tekstikenttä

en: Decimal
fi: Desimaali

en: Float
fi: Liu'uta

en: Minimum
fi: Pienin

en: Precision
fi: Tarkkuus

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
fi: Tietokantaan tallennettavien numeroiden kokonaismäärä, sisältäen desimaalipilkun oikealla puolella olevat numerot.

en: The number of digits to the right of the decimal.
fi: Numeroiden määrä desimaalin oikealla puolella.

en: Decimal marker
fi: Desimaalimerkki

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
fi: Merkki jonka käyttäjät syöttävät desimaalipilkuksi kaavakkeissa.

en: Allowed values
fi: Sallitut arvot

en: "Minimum" must be a number.
fi: "Pienimmän" tulee olla numero.

en: "Maximum" must be a number.
fi: "Suurimman" on oltava puhelinnumero.

en: Defines numeric field types.
fi: Määrittää numeeriset kenttätyypit

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
fi: Yksittäiselle päälle/pois valintaruudulle määrittele ensiksi 'pois' arvo ja sen jälkeen 'päälle' arvo <strong>sallitut arvot</strong> listaan. Huomaa että valintaruudun otsikkona näytetään 'päälle' arvoa.

en: Check boxes/radio buttons
fi: Valintalaatikot/radionapit

en: Single on/off checkbox
fi: Yksittäinen valintaruutu

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
fi: Määrittää widgetin valintalistoja, valintaruutuja ja radionappeja varten sekä teksti- ja numeerisiä kenttiä varten.

en: Text area (multiple rows)
fi: Tekstialue (useita rivejä)

en: Defines simple text field types.
fi: Määrittää yksinkertaiset tekstikenttätyypit.

en: Active users
fi: Aktiiviset käyttäjät

en: Remove this item
fi: Poista

en: Print
fi: Tulosta

en: Locked
fi: Lukittu

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
fi: Tämän kentän alapuolella syöttökaavakkeessa käyttäjälle näytettävät ohjetekstit.<br/>Sallitut HTML-merkit: @tags

en: &lt;none&gt;
fi: &lt;ei mitään&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
fi: Et saa syöttää PHP koodia.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
fi: Tämä PHP koodi on ylläpitäjän asettama ja se ohittaa kaikki syötetyt arvot.

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
fi: Käytä PHP:tä kentän asetuksiin (vaarallinen - salli käyttö erityistä varovaisuutta käyttäen)

en: Content fieldgroup
fi: Sisällön kenttäryhmä

en: Text to display if group has no data. Note that title will not display unless overridden.
fi: Teksti joka näytetään jos ryhmässä ei ole tietoa. Huomioi että otsikkoa ei näytetä mikäli sitä ei ole ohitettu.

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
fi: Kentän sallitut arvot, syötä yksi per rivi muodossa avain|otsikko. Avain on arvo joka tallennetaan tietokantaan ja sen on oltava yhteensopiva kentän tallennusmuodon kanssa (%type). Otsikko on vaihtoehtoinen ja jos sitä ei ole syötettynä, näytetään ruudulla avain otsikon sijaan.<br>Sallitut HTML merkit: @tags

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
fi: Ylläpitäjä asetti tämän PHP koodin ja se ohittaa kaikki allaolevat arvot.

en: Show @count value(s)
fi: Näytä @count arvo(t)

en: starting from @count
fi: alkaen kohdasta @count

en: @label (!name) - Allowed values
fi: @label (!name) - Sallitut arvot

en: %name: illegal value.
fi: %: kielletty arvo.

en: Autocomplete matching
fi: Automaattinen täydennys

en: Starts with
fi: Alkaa

en: Populate a field
fi: Populoi kenttä

en: Select the machine-name of the field.
fi: Valitse kentän koneluettava nimi.

en: Revision information
fi: Version tiedot

en: Node module form.
fi: Solmumoduulin syöttökaavake.

en: Locale module form.
fi: Käännösten moduulilomake.

en: Taxonomy module form.
fi: Luokittelun moduulilomake.

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
fi: %name: kentällä ei voi olla enempää arvoja kuin @count.

en: '@column' => value for @column
fi: '@column' => arvo sarakkeelle @column

en: return array(
      0 => array(@columns),
      // You'll usually want to stop here. Provide more values
      // if you want your 'default value' to be multi-valued:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );
fi: palauttaa array(
      0 => array(@columns),
      // Haluat useimmiten lopettaa t

en: Change basic information
fi: Muokkaa perustietoja

en: Fieldset
fi: Kenttäryhmä

en: Translation settings
fi: Kääntämisen asetukset

en: Form settings
fi: Lomakkeen asetukset

en: Type of group.
fi: Ryhmän tyyppi.

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
fi: Jos valitsematta, jokainen arvo kent

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
fi: Jotkut päivityksistä ovat ajamatta. Palaa <a href="@update-php">update.php</a>:hen ja suorita puuttuvat päivitykset.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
fi: Jotkut päivityksistä ovat ajamatta.<br/>Aja uudelleen päivitysscripti.

en: Menu module form.
fi: Valikkomoduulin sy

en: Book module form.
fi: Book moduulin syöttökaavake.

en: Poll module choices.
fi: Poll moduulin valinnat.

en: Upload module form.
fi: Moduulin latauskaavake.

en: Updates for CCK-related modules are not run until the modules are enabled on the <a href="@admin-modules-path">administer modules page</a>. When you enable them, you'll need to return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
fi: CCK:hon liittyvien moduulien päivitykset ajetaan vasta kun moduulit ovat käytössä <a href="@admin-modules-path">moduulien ylläpitosivuilla</a>. Kun otat ne käyttöön, sinun on ajettava uudelleen <a href="@update-php">update.php</a> suorittaaksesi puuttuvat päivitykset.

en: !module.module has updates but cannot be updated because content.module is not enabled.<br />If and when content.module is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
fi: !module.module on p

en: !module.module has updates and is available in the modules folder but is not enabled.<br />If and when it is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
fi: !module.module on p

en: CCK - No Views integration
fi: CCK - Ei näkymien integraatiota

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
fi: CCK kenttien integraatio Views moduuliin vaatii vähintään Views version 6.x-2.0-rc2 tai uudemman.

en: manage fields
fi: hallinnoi kenttiä

en: » Add a new content type
fi: Lisää uusi sisältötyyppi

en: @field_name (Locked)
fi: @field_name (Lukittu)

en: This content type has inactive fields. Inactive fields are not included in lists of available fields until their modules are enabled.
fi: Sisältötyypillä on käytöstä poistettuja kenttiä. Käytöstä poistettuja kenttiä ei listata saatavilla olevien kenttien listassa mikäli niiden moduulit eivät ole käytössä.

en: !field (!field_name) is an inactive !field_type field that uses a !widget_type widget.
fi: !field (!field_name) on ei-aktiivinen !field_type kentt

en: - Select a field type -
fi: - Valitse kentän tyyppi -

en: - Select a widget -
fi: - Valitse widgetti -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
fi: Kentän nimi (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
fi: Tallennettavan tiedon tyyppi

en: Form element to edit the data.
fi: Lomake-elementti tiedon muokkaamiseksi.

en: - Select an existing field -
fi: Valitse olemassaoleva kentt

en: Field to share
fi: Jaettava kenttä

en: Group name (a-z, 0-9, _)
fi: Ryhmän nimi (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
fi: Lisää uusi kenttä: sinun on annettava kentälle otsikko.

en: Add new field: you need to provide a field name.
fi: Lisää uusi kenttä: sinun on annettava kentälle nimi.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
fi: Lisää uusi kenttä: nimi %field_name on kielletty. Nimi saa sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
fi: Lisää uusi kenttä: kentän nimi %field_name on liian pitkä. Suurin sallittu pituus on 32 merkkiä mukaanlukien etuliite 'field_'.

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
fi: Lisää uusi kenttä: nimi 'field_instance' on varattu järjestelmän käyttöön.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
fi: Lisää uusi kenttä: kenttä nimellä %field_name on jo olemassa.

en: Add new field: you need to select a field type.
fi: Lisää uusi kenttä: sinun on valittava kentän tyyppi.

en: Add new field: you need to select a widget.
fi: Lisää uusi kenttä: sinun on valittava widgetti.

en: Add new field: invalid widget.
fi: Lisää uusi kenttä: widgettiä ei löytynyt.

en: Add existing field: you need to provide a label.
fi: Lisää olemassaoleva kenttä: sinun on annettava kentälle otsikko.

en: Add existing field: you need to select a field.
fi: Lisää olemassaoleva kenttä: sinun on valittava kenttä.

en: Add existing field: you need to select a widget.
fi: Lisää olemassaoleva kenttä: sinun on valittava widgetti.

en: Add existing field: invalid widget.
fi: Lisää olemassaoleva kenttä: widgettiä ei löytynyt.

en: The field %label cannot be added to a content type because it is locked.
fi: Kenttää %label ei voida lisätä sisältötyyppiin koska se on lukittu.

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
fi: Sisältötyypissä ei vielä ole määritetyjä kenttiä. Voit lisätä uusia kenttiä <a href="@link">Kenttien hallintasivulla</a>.

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
fi: Koneen luettavaksi tarkoitettu nimi kent

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
fi: Ihmisten luettavaksi tarkoitettu nimi kent

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
fi: Haluamasi talletustyyppi kent

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
fi: Haluamasi käyttäjälle näytettävä syöttöelementin muoto luotaessa kenttää sisältötyypissä %type.

en: Updated basic settings for field %label.
fi: Päivitettiin kentän %label perusasetukset.

en: There was a problem updating the basic settings for field %label.
fi: Ongelma kentän %label perusasetusten päivittämisessä.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be removed.
fi: Kenttä on <strong>lukittu</strong> eikä sitä voi poistaa.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
fi: Kenttä %field on lukittuna eikä sitä voi muokata.

en: %type basic information
fi: %typen perustiedot

en: Advanced usage only: PHP code that returns a default value. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>To figure out the expected format, you can use the <em>devel load</em> tab provided by <a href="@link_devel">devel module</a> on a %type content page.
fi: Ainoastaan edistyneemp

en: Maximum number of values users can enter for this field.
fi: Syötä, kuinka monta arvoa käyttäjä voi enimmillään syöttää kenttään.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
fi: 'Rajoittamaton' lisää näkymään 'lisää elementtejä' napin jotta käyttäjä voi lisätä niin paljon arvoja kuin haluaa.

en: The PHP code for 'default value' returned @value, which is invalid.
fi: PHP-koodi 'oletusaarvolle' palautti @value joka ei ole sallittu.

en: %name must be an integer.
fi: %namen on oltava muuttuja.

en: %name must be a positive integer.
fi: %name on oltava positiivinen muuttuja.

en: %name must be a number.
fi: %namen on oltava numero.

en: You should make sure that the used field exists in the given content type.
fi: Sinun on syytä varmistaa että käytetty kenttä on olemassa annetussa sisältötyypissä.

en: Advanced: Specify the fields value with PHP code
fi: Edistyneempi: Määrittele kentän arvo PHP koodilla

en: Advanced usage only: PHP code that returns the value to set. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>Using <a href="@link_devel">devel.module's</a> 'devel load' tab on a content page might help you figure out the expected format.
fi: Ainoastaan edistyneempään käyttöön: PHP-koodi joka palauttaa asetettavan arvon. Ei tulisi sisältää PHP-tagejä &lt;?php ?&gt;. Jos kentään on syötettynä koodia, sen palauttama arvo ohittaa yllämainitun arvon.

en: You have to return the default value in the expected format.
fi: Sinun on palautettava oletusarvo odotetussa muodossa.

en: Populate @node's field '@field'
fi: Populoi solmun @node kenttä '@field'

en: Field has value
fi: Kentällä on arvo

en: You should make sure that the used field exists in the given content type. The condition returns TRUE, if the selected field has the given value.
fi: Sinun tulee varmistaa ett

en: Field has changed
fi: Kenttä on päivitetty

en: Content containing changes
fi: Muotoksia sisältävä sisältö

en: Content not containing changes
fi: Muutoksia sisältämätön sisältö

en: @node's field '@field' has value
fi: Solmun @node kentällä '@field' on arvo

en: Select the machine-name of the field to look at.
fi: Valitse koneen luettavaksi tarkoitettu nimi kentälle

en: @node's field '@field' has been changed
fi: Solmun @node kenttä '@field' on päivitetty

en: Referenced node unfiltered title. WARNING - raw user input.
fi: Viitatun solmun suodattamaton otsikko, VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto

en: Formatted html link to the referenced node.
fi: Formatoitu HTML linkki viitattuun solmuun.

en: Relative path alias to the referenced node.
fi: Relatiivinen polku viitattuun solmuun.

en: Absolute path alias to the referenced node.
fi: Absoluuttinen polku viitattuun solmuun.

en: Relative path alias to the referenced user.
fi: Relatiivinen polku viitattuun käyttäjään

en: Absolute path alias to the referenced user.
fi: Absoluuttise4n polun alias viitattuun käyttäjään

en: Field on the referenced node.
fi: Viitatun solmun kenttä.

en: Select a formatter.
fi: Valitse muokkaaja.

en: <No value>
fi: <Ei arvoa>

en: Widget label (@label)
fi: Widgetin otsikko (@label)

en: Custom label
fi: Kustomoitu otsikko

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fi: Delta sallii sinun valita, mitä kenttää käytetään avaimena moniarvoisessa kentässä. Valitse "1" käyttääksesi ensimmäistä arvoa, "2" käyttääksesi toista arvoa jne. Jos valitset "Kaikki", jokainen kentäön arvoista luo uuden rivin mistä saattaa seurata duplikaatteja.

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field will be used for sorting. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fi: Delta sallii sinun valita, mitä moniarvoisen kentän arvoa käytetään lajittelussa. Valitse "1" käyttääksesi ensimmäistä arvoa, "2" käyttääksesi toista arvoa jne. Jos valitset "Kaikki", jokainen kentäön arvoista luo uuden rivin mistä saattaa seurata duplikaatteja.

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
fi: <ul><li>Ainoastaan kenttiä sisältävät näkymät toimivat tässä.</li><li>Tämä ohittaa ylläolevan "Sisältötyypit" asetuksen. Käytä sen sijaan näkymien "suodattimet" osiota.</li><li>Käytä näkymien "suodattimet" osiota näyttääksesi lisätietoa kandidaateista solmujen luonti- ja muokkaussivulla.</li><li>Käytä näkymien "lajittelutapa" osiota määrittääksesi mitkä solmukandidaatit näytetään.</li></ul>

en: %name: invalid input.
fi: %name: kielletty syöte.

en: Only numbers are allowed in %field.
fi: Vain numerot ovat sallittuja kentässä %field

en: New field
fi: Uusi kenttä

en: Existing field
fi: Olemassaoleva kenttä

en: New group
fi: Uusi ryhmä

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
fi: Lisää kenttäryhmiä sisältötyyppiin ja järjestele ne solmua tulostettaessa sekä solmun muokkauskaavakkeessa.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
fi: Voit lisätä kentän ryhmään vetämällä sen haluamasi ryhmän oikealle alapuolelle.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
fi: Huomio: Jos asennat <a href="!adv_help">Laajennettu Apu</a> moduulin saat tarkempaa apua CCK moduulin käyttöön.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
fi: Käytä 'sulje pois' valintaruutua jos haluat että kenttää ei tulosteta solmun sivulla.
