Conference Organizing Distribution (6.x-1.0-alpha2) - en to cs translation catalogue (4744 entries)

en: Home
cs: Domů

en: User interface
cs: Uživatelské rozhraní

en: Title
cs: Nadpis

en: Body
cs: Text

en: Images
cs: Obrázky

en: Next
cs: Následující

en: user
cs: uživatel

en: Pages
cs: Stránky

en: Save configuration
cs: Uložit nastavení

en: Reset to defaults
cs: Obnovit výchozí nastavení

en: enabled
cs: zapnuto

en: enable
cs: povolit

en: delete
cs: smazat

en: Status
cs: Stav

en: Administer
cs: Spravovat

en: Delete
cs: Smazat

en: Submit
cs: Uložit

en: Operations
cs: Operace

en: Content
cs: Obsah

en: Transaction ID
cs: ID transakce

en: Attribute
cs: Atribut

en: Value
cs: Hodnota

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Gross
cs: Brutto

en: content
cs: obsah

en: Development
cs: Vývoj

en: Groups
cs: Skupiny

en: Group
cs: Skupina

en: Type
cs: Typ

en: Author
cs: Autor

en: Closed
cs: Zavřená

en: yes
cs: ano

en: List
cs: Seznam

en: Subject
cs: Předmět

en: closed
cs: zavřené

en: Actions
cs: Akce

en: disabled
cs: vypnuto

en: Confirm
cs: Potvrdit

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Remove
cs: Odstranit

en: Unsubscribe
cs: Odhlásit

en: Age
cs: Věk

en: Description
cs: Popis

en: Language
cs: Jazyk

en: Enable
cs: Zapnout

en: Disable
cs: Vypnout

en: Access control
cs: Kontrola přístupu

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Administration
cs: Administrace

en: Comments
cs: Komentáře

en: Default currency
cs: Výchozí měna

en: Action
cs: Akce

en: Cost
cs: Náklady

en: Quantity
cs: Množství

en: On
cs: Zapnuto

en: Purchased
cs: Prodáno

en: error
cs: chyba

en: Block title
cs: Nadpis bloku

en: Taxonomy
cs: Kategorie

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Content types
cs: Typy obsahu

en: Categories
cs: Kategorie

en: Version
cs: Verze

en: Go
cs: Přejít

en: view
cs: zobrazit

en: Overview
cs: Přehled

en: File
cs: Soubor

en: Tag
cs: Štítek

en: File path
cs: Cesta souboru

en: Login
cs: Přihlásit se

en: Advanced options
cs: Pokročilé volby

en: Edit
cs: Upravit

en: Date
cs: Datum

en: Size
cs: Velikost

en: Search
cs: Hledat

en: None
cs: Žádné

en: Display settings
cs: Nastavení zobrazení

en: default
cs: výchozí

en: This action cannot be undone.
cs: Tuto akci nelze vrátit.

en: Number
cs: Číslo

en: Message
cs: Zpráva

en: Password
cs: Heslo

en: Comment form
cs: Formulář pro posílání komentářů

en: User contact form
cs: Kontaktní formuláře pro jednotlivé uživatele

en: - None -
cs: - Nic -

en: Country
cs: Země

en: Weight
cs: Váha

en: The configuration options have been saved.
cs: Nastavení bylo uloženo.

en: Variable
cs: Proměnná

en: Quote
cs: Citace

en: Link
cs: Odkaz

en: Image
cs: Obrázek

en: Center
cs: Na střed

en: Help text
cs: Text nápovědy

en: Types
cs: Typy

en: Hierarchy
cs: Hierarchie

en: Related terms
cs: Příbuzné termíny

en: Required
cs: Povinné

en: Parent
cs: Nadřazený

en: Depth
cs: Hloubka

en: none
cs: žádné

en: Category
cs: Kategorie

en: Settings
cs: Nastavení

en: Feed
cs: Zdroj

en: Name
cs: Jméno

en: edit
cs: upravit

en: Book
cs: Kniha

en: Taxonomy term
cs: Termín taxonomie

en: General settings
cs: Obecné nastavení

en: Description field
cs: Pole s popisem

en: settings
cs: nastavení

en: Back
cs: Zpět

en: Node ID
cs: ID uzlu

en: Field
cs: Pole

en: Label
cs: Popisek

en: Changes
cs: Změny

en: Preview
cs: Náhled

en: Save
cs: Uložit

en: Help
cs: Nápověda

en: Font Size
cs: Velikost písma

en: True
cs: Pravda (True)

en: False
cs: Nepravda (False)

en: Default
cs: Výchozí

en: Summary
cs: Souhrn

en: Update
cs: Aktualizovat

en: Open
cs: Otevřené

en: Blank
cs: Prázdná hodnota

en: Top
cs: Nahoru

en: Link Target
cs: Cíl odkazu

en: Small
cs: Malý

en: Large
cs: Velký

en: Clean up
cs: Vyčistit

en: Catalog
cs: Katalog

en: Artist
cs: Umělec

en: view catalog
cs: zobrazit katalog

en: administer catalog
cs: spravovat katalog

en: Genre
cs: Žánr

en: Icon
cs: Ikona

en: Time increment
cs: Časový přírůstek

en: Time
cs: Čas

en: week
cs: týden

en: Access
cs: Přístup

en: Add
cs: Přidat

en: remove
cs: odstranit

en: View
cs: Zobrazit

en: Length
cs: Délka

en: Format
cs: Formát

en: The configuration options have been reset to their default values.
cs: Byly obnoveny výchozí hodnoty nastavení.

en: hidden
cs: skryto

en: Path
cs: Cesta

en: Dimensions
cs: Rozměry

en: Filename
cs: Název souboru

en: Vocabularies
cs: Slovníky

en: link
cs: odkaz

en: Placeholder tokens
cs: Nahrazující tokeny

en: Display
cs: Zobrazit

en: Node type
cs: Typ uzlu

en: Advanced settings
cs: Pokročilá nastavení

en: results
cs: výsledky

en: search
cs: vyhledávání

en: Teaser
cs: Úvodník

en: never
cs: nikdy

en: Notes
cs: Poznámky

en: @type
cs: Typ

en: Theme
cs: Téma vzhledu

en: style
cs: styl

en: read more
cs: číst dál

en: Timestamp
cs: Časové razítko

en: Keywords
cs: Klíčová slova

en: <none>
cs: <žádné>

en: Total
cs: Celkem

en: Statistics
cs: Statistiky

en: Advanced search
cs: Pokročilé vyhledávání

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Attachment
cs: Příloha

en: n/a
cs: není

en: Upload
cs: Nahrát

en: Picture
cs: Obrázek

en: Upload image
cs: Nahrát obrázek

en: Paths
cs: Cesty

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
cs: V cestě i názvu lze použít následující zástupné tokeny (slova) , které  budou nahrazeny příslušnými hodnotami.

en: Mail
cs: E-mail

en: Before
cs: Před

en: After
cs: Po

en: User
cs: Uživatel

en: Content type
cs: Typ obsahu

en: action
cs: akce

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Configure
cs: Nastavení

en: Email
cs: E-mail

en: Check
cs: Šek

en: Files
cs: Soubory

en: file
cs: soubor

en: User ID
cs: ID uživatele

en: Error
cs: Chyba

en: Options
cs: Možnosti

en: Contact
cs: Kontakt

en: no
cs: ne

en: Node
cs: Uzly

en: Sent email to %recipient
cs: Poslán e-mail na adresu %recipient

en: Unable to send email to %recipient
cs: Nebylo možné poslat e-mail na adresu %recipient

en: The subject of the message.
cs: Předmět zprávy.

en: Please enter a valid email address.
cs: Vložte platnou e-mailovou adresu.

en: Number of columns
cs: Počet sloupců

en: Create
cs: Vytvořit

en: Separator
cs: Oddělovač

en: Include
cs: Zahrnout

en: Exclude
cs: Vyloučit

en: Horizontal
cs: Vodorovný

en: Vertical
cs: Svislý

en: Are you sure you want to delete %title?
cs: Určitě odstranit %title?

en: Optional Title
cs: Nepovinný název

en: Required Title
cs: Vyžadován název

en: No Title
cs: Žádný název

en: Link Title
cs: Název odkazu

en: URL Display Cutoff
cs: Ořiznutí zobrazené URL adresy

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
cs: Pokud uživatel nevyplní název odkazu, použije se místo něj URL odkazu. Uveďte, kde se má název odkazu oříznout a zakončit výpustkem (&hellip;)? Pokud ponecháte pole prázdné, délka nebude omezena.

en: Default (no target attribute)
cs: Výchozí (prázdný atribut target)

en: Open link in window root
cs: Otevřít odkaz v tomto okně

en: Open link in new window
cs: Otevřít odkaz v novém okně

en: Allow the user to choose
cs: Povolit výběr uživateli

en: Additional CSS Class
cs: CSS třída navíc

en: Not a valid URL.
cs: Neplatná URL adresa.

en: Titles are required for all links.
cs: Názvy jsou povinné pro všechny odkazy.

en: Open URL in a New Window
cs: Otevřít URL v novém okně

en: Defines simple link field types.
cs: Umožňuje definovat jednoduché typy polí pro odkaz.

en: term
cs: podmínka

en: Expanded
cs: Rozbaleno

en: Update options
cs: Nastavení aktualizace

en: All
cs: Vše

en: hours
cs: hodiny

en: days
cs: dny

en: Access log
cs: Log přístupů

en: Active
cs: Aktivní

en: Done
cs: Hotovo

en: Year
cs: Rok

en: Date format
cs: Formát data

en: Page title
cs: Název stránky

en: Block
cs: Blok

en: Add block
cs: Přidat blok

en: Display links
cs: Zobrazit odkazy

en: View type
cs: Typ pohledu

en: Page
cs: Stránka

en: View arguments
cs: Views argumenty

en: Bottom
cs: Dole

en: Configuration saved.
cs: Nastavení uloženo.

en: Node links
cs: Odkazy na uzly

en: Taxonomy terms
cs: Termíny taxonomie

en: User picture
cs: Obrázek uživatele

en: Breadcrumb
cs: Drobečková navigace

en: Mission
cs: Cíle

en: Site name
cs: Název webu

en: Site slogan
cs: Slogan webu

en: Not found
cs: Nenalezeno

en: Off
cs: Vypnuto

en: Never
cs: Nikdy

en: Submit changes
cs: Odeslat změny

en: Header
cs: Hlavička

en: Footer
cs: Patička

en: Inline
cs: Vložené

en: Recipients
cs: Příjemci

en: You must enter a valid e-mail address.
cs: Je třeba zadat platnou e-mailovou adresu.

en: Sender
cs: Odesílatel

en: To
cs: Komu

en: From
cs: Od

en: Aggregator category
cs: Kategorie agregátoru

en: Aggregator feed
cs: Zdroj agregátoru

en: Aggregator item
cs: Položka agregátoru

en: Custom
cs: Vlastní

en: Roles
cs: Role

en: Comment
cs: Komentář

en: Hostname
cs: Hostitel

en: Published
cs: Vydáno

en: Input format
cs: Formát vstupu

en: Signature
cs: Podpis

en: Filter
cs: Filtr

en: Location
cs: Místo

en: Promoted to front page
cs: Zobrazit na titulní stránce

en: Revisions
cs: Revize

en: Log message
cs: Zpráva do logu

en: Poll choices
cs: Volby u hlasování

en: File ID
cs: ID souboru

en: File name
cs: Název souboru

en: File MIME type
cs: MIME typ souboru

en: Node revision ID
cs: ID revize uzlu

en: Vocabulary
cs: Slovník

en: Vocabulary ID
cs: ID slovníku

en: Vocabulary name
cs: Název slovníku

en: Term
cs: Termín

en: Term ID
cs: ID termínu

en: Term name
cs: Název termínu

en: E-mail address
cs: E-mailová adresa

en: Last access
cs: Poslední přístup

en: Last login
cs: Poslední přihlášení

en: Message type
cs: Typ zprávy

en: Message text
cs: Text zprávy

en: Content field
cs: Pole obsahu

en: Field name
cs: Název pole

en: Field type
cs: Typ pole

en: Global settings
cs: Globální nastavení

en: Fields
cs: Pole

en: Widget type
cs: Typ widgetu

en: Contains
cs: Obsahuje

en: Does not contain
cs: Neobsahuje

en: Is less than
cs: Je menší než

en: Is less than or equal to
cs: Je menší nebo rovno

en: Is equal to
cs: Je rovno

en: Is greater than or equal to
cs: Je větší nebo rovno

en: Is greater than
cs: Je větší než

en: Is not equal to
cs: Není rovno

en: Average
cs: Průměr

en: Click here
cs: Klikněte zde

en: Overridden
cs: Překryto

en: Add condition
cs: Přidat podmínku

en: Add action
cs: Přidat akci

en: Conditions
cs: Podmínky

en: Add a condition
cs: Přidat podmínku

en: Mode
cs: Režim

en: Normal
cs: Normální

en: Items
cs: Položky

en: %time ago
cs: před %time

en: Nodes
cs: Uzly

en: Advanced
cs: Pokročilé

en: Node Title
cs: Nadpis uzlu

en: Sort order
cs: Pořadí

en: Up
cs: Výš

en: Performance
cs: Výkon

en: Width
cs: Šířka

en: Height
cs: Výška

en: This field is required.
cs: Toto pole je vyžadováno.

en: Display options
cs: Možnosti zobrazení

en: Medium
cs: Střední

en: Media
cs: Média

en: Sortable
cs: Lze řadit

en: Plain text
cs: Prostý text

en: Button background color
cs: Barva pozadí tlačítka

en: Caching
cs: Mezipaměť

en: Card Type
cs: Typ karty

en: Card Number
cs: Číslo karty

en: Start Date
cs: Datum začátku

en: Month
cs: Měsíc

en: Add line
cs: Přidat řádku

en: Qty
cs: ks

en: Price
cs: Cena

en: Customers
cs: Zákazníci

en: System
cs: Systém

en: Customer
cs: Zákazník

en: Amount
cs: Částka

en: Unlimited
cs: Neomezené

en: Add to cart
cs: Vložit do košíku

en: Phone
cs: Telefon

en: Address
cs: Adresa

en: State
cs: Stav

en: Terms
cs: Podmínky

en: Send
cs: Poslat

en: Invoice
cs: Faktura

en: Code
cs: Kód

en: Stock
cs: Sklad

en: Recipient
cs: Příjemce

en: By
cs: Od

en: Payment
cs: Platba

en: Payment settings
cs: Nastavení plateb

en: Payments
cs: Platby

en: print
cs: tisk

en: quote
cs: poplatek

en: Store
cs: Obchod

en: Company
cs: Společnost

en: security
cs: bezpečnost

en: node
cs: uzel

en: directory
cs: adresář

en: General
cs: Obecné

en: Directory
cs: Adresář

en: Calendar
cs: Kalendář

en: Method
cs: Metoda

en: America/Boa_Vista
cs: America/Boa Vista

en: America/Buenos_Aires
cs: America/Buenos Aires

en: America/Cambridge_Bay
cs: America/Cambridge Bay

en: America/Costa_Rica
cs: America/Costa Rica

en: America/Dawson_Creek
cs: America/Dawson Creek

en: America/El_Salvador
cs: America/El Salvador

en: America/Fort_Wayne
cs: America/Fort Wayne

en: America/Goose_Bay
cs: America/Goose Bay

en: America/Grand_Turk
cs: America/Grand Turk

en: America/Knox_IN
cs: America/Knox IN

en: America/La_Paz
cs: America/La Paz

en: America/Los_Angeles
cs: America/Los Angeles

en: America/Mexico_City
cs: America/Mexico City

en: America/New_York
cs: America/New York

en: America/Port_of_Spain
cs: America/Port of Spain

en: America/Porto_Acre
cs: America/Porto Acre

en: America/Porto_Velho
cs: America/Porto Velho

en: America/Puerto_Rico
cs: America/Puerto Rico

en: America/Rainy_River
cs: America/Rainy River

en: America/Rankin_Inlet
cs: America/Rankin Inlet

en: America/Rio_Branco
cs: America/Rio Branco

en: America/Santo_Domingo
cs: America/Santo Domingo

en: America/Sao_Paulo
cs: America/Sao Paulo

en: America/St_Johns
cs: America/St Johns

en: America/St_Kitts
cs: America/St Kitts

en: America/St_Lucia
cs: America/St Lucia

en: America/St_Thomas
cs: America/St Thomas

en: America/St_Vincent
cs: America/St Vincent

en: America/Swift_Current
cs: America/Swift Current

en: America/Thunder_Bay
cs: America/Thunder Bay

en: Antarctica/South_Pole
cs: Antarctica/South Pole

en: Asia/Kuala_Lumpur
cs: Asia/Kuala Lumpur

en: Asia/Phnom_Penh
cs: Asia/Phnom Penh

en: Asia/Tel_Aviv
cs: Asia/Tel Aviv

en: Asia/Ujung_Pandang
cs: Asia/Ujung Pandang

en: Asia/Ulan_Bator
cs: Asia/Ulan Bator

en: Atlantic/Cape_Verde
cs: Atlantic/Cape Verde

en: Atlantic/Jan_Mayen
cs: Atlantic/Jan Mayen

en: Atlantic/South_Georgia
cs: Atlantic/South Georgia

en: Australia/Broken_Hill
cs: Australia/Broken Hill

en: Australia/Lord_Howe
cs: Australia/Lord Howe

en: Europe/San_Marino
cs: Europe/San Marino

en: Pacific/Pago_Pago
cs: Pacific/Pago Pago

en: Pacific/Port_Moresby
cs: Pacific/Port Moresby

en: Day
cs: Den

en: Table
cs: Tabulka

en: Start
cs: Začátek

en: End
cs: Konec

en: Now
cs: Nyní

en: Start date
cs: Datum začátku

en: End date
cs: Datum konce

en: The name of the menu the node belongs to.
cs: Název menu, do kterého uzel patří.

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
cs: Výchozí šablona pro cestu (aplikována na všechny slovníky s nevyplněnou šablonou níže)

en: The name of the category.
cs: Název kategorie.

en: The id number of the category.
cs: ID kategorie.

en: Pattern for all %vocab-name paths
cs: Šablona pro všechny cesty %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
cs: Šablona pro diskusní fóra a kontejnery diskusních fór

en: Generate aliases for all existing forums and forum containers which do not already have aliases.
cs: Generovat aliasy pro všechna existující diskusní fóra a kontejnery diskusních fór, které zatím žádné aliasy nemají.

en: Bulk update of forums and forum containers completed, one alias generated. | Bulk update of forums and forum containers completed, @count aliases generated.
cs[0]: Hromadná úprava diskusních fór a kontejnerů diskusních fór, 1 alias byl vygenerován.
cs[1]: Hromadná úprava diskusních fór a kontejnerů diskusních fór, @count aliasy byly vygenerovány.
cs[2]: Hromadná úprava diskusních fór a kontejnerů diskusních fór, @count aliasů bylo vygenerováno.

en: Pattern for user account page paths
cs: Šablona pro cesty k uživatelských účtům

en: Pattern for blog page paths
cs: Šablona pro cesty k blogům

en: Pattern for user-tracker page paths
cs: Šablona pro user-tracker cesty

en: Verbose
cs: Detailní výpis

en: Display alias changes (except during bulk updates).
cs: Zobrazuje změny cest (kromě hromadných změn)

en: Replace by separator
cs: Nahradit za oddělovač

en: Maximum alias length
cs: Maximální délka aliasu

en: Maximum component length
cs: Maximální délka komponentu

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
cs: Maximální délka komponenty v aliasu (např. [title]). Doporučeno je 100. Pro více informací se podívejte na <a href="@paathauto-help">nápovědu k pathauto</a>.

en: Update action
cs: Nastavení aktualizace

en: What should pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
cs: Co má Pathauto dělat, pokud narazí na obsah, který již má vytvořený alias?

en: administer pathauto
cs: administrovat pathauto

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
cs: Umožňuje modulům automaticky generovat aliasy pro obsah.

en: Downloads
cs: Stažení souborů

en: Configuration
cs: Konfigurace

en: !time ago
cs: !time zpět

en: Other
cs: Jiné

en: General Settings
cs: Obecné nastavení

en: Background color
cs: Barva pozadí

en: Basic
cs: Základní

en: Repeat
cs: Opakovat

en: Link URL
cs: URL odkazu

en: SKU
cs: Kód zboží

en: Attributes
cs: Atributy

en: First name
cs: Jméno

en: Last name
cs: Příjmení

en: Destination
cs: Cíl

en: Class
cs: Třída

en: String
cs: Řetězec

en: Users
cs: Uživatelé

en: Not installed
cs: Nenainstalován

en: Referrer
cs: Odkazující stránka

en: Exists
cs: Existuje

en: Button
cs: Tlačítko

en: Clicks
cs: Kliknutí

en: Filtered text (user selects input format)
cs: Filtrovaný text (formát vstupu vybírá uživatel)

en: Text processing
cs: Zpracování textu

en: Maximum length
cs: Maximální délka

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
cs: Maximální počet znaků pole. Pro neomezenou délku ponechte prázdné.

en: Rows
cs: Řádky

en: Create content
cs: Vytvořit obsah

en: Save changes
cs: Uložit změny

en: Anonymous
cs: Anonym

en: Checkout
cs: Objednat

en: <All>
cs: <Vše>

en: As Time Ago
cs: Jako čas před

en: access all views
cs: přístup ke všem pohledům

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
cs: Pohledy jsou na míru vytvořené výpisy obsahu ze systému. Mají mnoho možností nastavení a poskytují vám kontrolou nad tím, jak budou výpisy obsahu zobrazeny.

en: Tools
cs: Nástroje

en: Override
cs: Překrýt

en: Clone
cs: Klonovat

en: Existing Views
cs: Existující pohledy (views)

en: Default Views
cs: Výchozí pohledy (views)

en: Summary, sorted ascending
cs: Shrnutí, řazeno vzestupně

en: Summary, sorted descending
cs: Shrnutí, řazeno sestupně

en: Ascending
cs: Vzestupně

en: Descending
cs: Sestupně

en: Normal menu item
cs: Normální položka menu

en: Empty text
cs: Prázdný text

en: Down
cs: Dolů

en: Wildcard
cs: Zástupný znak

en: Arguments
cs: Argumenty

en: Operator
cs: Operátor

en: Filters
cs: Filtry

en: Optional
cs: Nepovinné

en: administer views
cs: spravovat pohledy

en: Random
cs: Náhodný

en: Position
cs: Pozice

en: Class name
cs: Jméno třídy

en: Integer
cs: Celé číslo

en: Credit Card
cs: Kreditní karta

en: Do not display
cs: Nezobrazovat

en: Last checked
cs: Naposled kontrolováno

en: Profile
cs: Profily

en: Process
cs: Zpracovat

en: Close
cs: Zavřít

en: filters
cs: filtry

en: Term description
cs: Popis termínu.

en: Edit group
cs: Upravit skupinu

en: fields
cs: pole

en: Save settings
cs: Uložit nastavení

en: Expiration
cs: Platnost do

en: Operation
cs: Operace

en: reply
cs: odpovědět

en: Duration
cs: Trvání

en: Expiration date
cs: Datum expirace

en: Original
cs: Původní

en: Threshold
cs: Práh

en: Defaults
cs: Výchozí hodnoty

en: City
cs: Město

en: Postal code
cs: PSČ

en: State/Province
cs: Stát/Provincie

en: Collapsed
cs: Sbaleno

en: Fax number
cs: Číslo faxu

en: Phone number
cs: Telefonní číslo

en: Protocol
cs: Protokol

en: Logout
cs: Odhlásit

en: Labels
cs: Názvy

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: Created date
cs: Datum vytvoření

en: Updated date
cs: Datum úpravy

en: Default language
cs: Výchozí jazyk

en: Formatting guidelines
cs: Rady pro formátování

en: Size of textfield
cs: Velikost textového pole

en: Authoring information
cs: Informace o autorovi

en: Leave blank for %anonymous.
cs: Ponechat prázdné pro %anonymous.

en: Some
cs: Nějaký

en: Attachments
cs: Přílohy

en: File attachments
cs: Přiložené soubory

en: Pending
cs: Čeká na zpracování

en: minute
cs: minuta

en: minutes
cs: minuty

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
cs: Na každý řádek zadejte jednu cestu. Znak * je zástupný znak. Cesta může být například %blog pro stránku blogu nebo %blog-wildcard pro každý osobní blog. %front je úvodní stránka.

en: Other queries
cs: Ostatní dotazy

en: Link to node
cs: Odkaz na uzel

en: File Upload
cs: Nahrát soubor

en: Upload file
cs: Nahrát soubor

en: Product title
cs: Název produktu

en: List price
cs: Katalogová cena

en: Change
cs: Změnit

en: English
cs: Anglicky

en: Spanish
cs: Španělsky

en: in
cs: v

en: Messages
cs: Zprávy

en: Edit term
cs: Upravit termín

en: Tokens
cs: Tokeny

en: Time format
cs: Formát času

en: Week of @date
cs: Týden v @date

en: Calendar iCal
cs: Kalendář iCal

en: Feeds
cs: Zdroje

en: Clear
cs: Vymazat

en: The update has been performed.
cs: Byla provedena aktualizace.

en: update
cs: aktualizovat

en: Full text
cs: Celý text

en: Source
cs: Zdroj

en: Date/Time
cs: Datum/čas

en: The changes have been saved.
cs: Změny byly uloženy.

en: No users selected.
cs: Žádní uživatelé nejsou vybráni.

en: Search results
cs: Výsledky vyhledávání

en: Your search yielded no results
cs: Vyhledávání nepřineslo žádné výsledky.

en: Token actions
cs: Token akce

en: unlimited
cs: neomezené

en: Replacement patterns
cs: Nahrazovací vzorky

en: Deleted
cs: Smazáno

en: Features
cs: Vlastnosti

en: Replace
cs: Nahradit

en: Allowed values list
cs: Seznam povolených hodnot

en: Activity
cs: Aktivita

en: Add file
cs: Přidat soubor

en: (disabled)
cs: (zakázáno)

en: Publishing options
cs: Možnosti vydání

en: First
cs: První

en: Query
cs: Dotaz

en: Configure block
cs: Nastavit blok

en: Site's time zone
cs: Časové pásmo stránky

en: Date's time zone
cs: Časové pásmo data

en: No time zone conversion
cs: Bez změny časových pásem

en: day
cs: den

en: year
cs: rok

en: hour
cs: hodina

en: timezone
cs: časové pásmo

en: Hour
cs: Hodina

en: Minute
cs: Minuta

en: Second
cs: Sekunda

en: Select List
cs: Seznam

en: Years back and forward must be in the format -9:+9.
cs: Počáteční a koncový rok musí být ve formátu -9:+9.

en: Set the order and format for the date parts in the input form. The format will be adapted to remove values not in the granularity for this field.
cs: Nastavit řazení a formát částí data ve vstupním formuláře. Z formátu budou odstraněny hodnoty, které pro tento formulář nejsou zapnuty.

en: Years back and forward
cs: Počáteční a koncové roky

en: Increment the minute and second fields by this amount.
cs: Navyšovat pole s minutami a sekundami o tuto hodnotu.

en: Input Type
cs: Typ vstupu

en: Select list
cs: Seznam

en: Text field
cs: Textové pole

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
cs: Data bez rozlišení na hodiny nesmí používat žádnou manipulaci časovými pásmy.

en: To Date
cs: Do data

en: Display a matching second date field as a 'To date'. If marked 'Optional' field will be presented but not required. If marked 'Required' the 'To date' will be required if the 'From date' is required or filled in.
cs: Zobrazit odpovídající druhý datum jako 'Do data'. Pokud je označeno 'Volitelné', bude pole uvedeno, ne však vyžadováno. Pokud je označno 'Povinné', bude 'Do data' povinné, pokud je 'Od data' povinné nebo vyplněno.

en: Granularity
cs: Rozlišení

en: Set the date elements to be stored (at least a year is required).
cs: Nastavit prvky data, které budou uloženy (vyžadován je nejméně rok).

en: Default Display
cs: Výchozí zobrazení

en: Time zone handling
cs: Manipulace s časovými pásmy

en: Select the timezone handling method to be used for this date field.
cs: Vybrat metodu manipulace s časovými pásmy pro toto pole.

en: Long
cs: Dlouhý

en: Short
cs: Krátký

en: is equal to
cs: je rovno

en: is not equal to
cs: není rovno

en: To date
cs: Do data

en: From date
cs: Od data

en: ongoing
cs: probíhá

en: There are no date fields in this database to import the data into. Please add a date field to the desired node types and be sure to indicate it uses both a "from" and a "to" date.
cs: V databázi nejsou žádná pole s datem, do kterých by bylo možné import provést. Přidejte pole s datem k určenému typu obsahu a přesvědčte se, že využívá obě hodnoty "Od data" a "Do data".

en: Target type
cs: Cílový typ obsahu

en: Source type
cs: Typ zdroje

en: body
cs: tělo

en: Date field
cs: Pole pro datum

en: The field which will contain the source dates in target content type.
cs: Pole obsahující zdrojové datumy u cílového typu obsahu.

en: The text or body field which will contain the source description in the target content type.
cs: Textové pole nebo pole s tělem obsahující popis zdroje u cílového typu obsahu.

en: Url field
cs: Pole url

en: The text or link field which will contain the source url in the target content type.
cs: Textové pole nebo pole s odkazem obsahující url zdroje u cílového typu obsahu.

en: Location field
cs: Pole pro místo

en: The text field which will contain the source location text in the target content type.
cs: Textové pole obsahující místo zdroje u cílového typu obsahu.

en: Uid field
cs: Pole uid

en: The text field which will contain the source uid in the target content type.
cs: Textové pole obsahující uid zdroje u cílového typu obsahu.

en: !type Fields
cs: Pole !type

en: There is no event table in this database. No event import options are available.
cs: Nebyla nalezena databázová tabulka event. Možnosti importu Event nejsou dostupné.

en: There are no event nodes in this database. No event import options are available.
cs: V databázi nejsou žádné události. Nejsou dostupné žádné možnosti importu.

en: Delete original event?
cs: Smazat původní událost?

en: Should the original entry be deleted once it has been copied to the new content type? If so, be sure to back up your database first.
cs: Smazat původní záznam po zkopírování do nového typu obsahu? Před tímto krokem zazálohujte databázi.

en: The maximum number of nodes to convert in this pass.
cs: Maximální počet uzlů, které se převedou v tomto kroku.

en: Starting nid
cs: Počáteční nid

en: Convert nodes with nids greater than or equal to this number.
cs: Převést uzly s nid většími či rovnými tomuto číslu.

en: No events have been converted.
cs: Žádné události nebyly převedeny.

en: Moderated
cs: Moderováno

en: Randomize
cs: Náhodně přeskupit

en: None.
cs: Žádný.

en: Fixed
cs: Pevná

en: Revert
cs: Vrátit

en: Greater than
cs: Větší než

en: Less than
cs: Menší než

en: Replacement patterns for @name
cs: Nahrazovací vzorky pro @name

en: Execute custom PHP code
cs: Provést vlastní PHP kód

en: PHP code
cs: PHP kód

en: Display fields
cs: Zobrazení polí

en: profile
cs: profil

en: Select one...
cs: Vyberte jednu...

en: Date formats
cs: Formáty data

en: Send yourself a copy.
cs: Pošli mi kopii.

en: Create new account
cs: Vytvořit nový účet

en: Production
cs: Výroba

en: White
cs: Bílá

en: Shipping method:
cs: Způsob přepravy:

en: Taxes
cs: Daně

en: Tax rate
cs: Daňová sazba

en: Product count
cs: Počet produktů

en: or
cs: nebo

en: Poll settings
cs: Nastavení anket

en: open
cs: otevřené

en: Convert
cs: Konvertovat

en: Parent term
cs: Nadřazený termín

en: Style
cs: Styl

en: Forums
cs: Fórum

en: Delete package
cs: Smazat balík

en: view revisions
cs: zobrazit revize

en: Revisions for %title
cs: Revize pro %title

en: !date by !username
cs: !date od !username

en: revert
cs: vrátit

en: Revision
cs: Revize

en: current revision
cs: aktuální verze

en: Session
cs: Relace

en: Track
cs: Sledovat

en: Match
cs: Odpovídá

en: Missing
cs: Chybějící

en: Permissions
cs: Oprávnění

en: Your settings have been saved.
cs: Nastavení bylo uloženo.

en: Search options
cs: Možnosti hledání

en: Link type
cs: Typ odkazu

en: Last modified
cs: Naposled upraveno

en: options
cs: možnosti

en: Shopping cart
cs: Nákupní košík

en: Your item(s) have been updated.
cs: Položka/y byly upraveny.

en: Qty.
cs: Ks

en: Cart
cs: Nákupní košík

en: Transaction key
cs: Transakční klíč

en: Credit card details
cs: Detaily platební karty

en: Discount
cs: Sleva

en: Shipping
cs: Přeprava

en: Reversed
cs: Obráceně

en: Day(s)
cs: Den(y)

en: Week(s)
cs: Týden(y)

en: Year(s)
cs: Rok(y)

en: Order history
cs: Historie objednávek

en: Product
cs: Produkt

en: Subtotal
cs: Mezisoučet

en: administer store
cs: spravovat obchod

en: Billing address
cs: Fakturační adresa

en: Shipping address
cs: Doručovací adresa

en: Ship to:
cs: Příjemce:

en: Payment method
cs: Způsob platby

en: Balance
cs: Saldo

en: Changed
cs: Změněno

en: Received
cs: Přijato

en: Completed
cs: Dokončené

en: Payment details
cs: Podrobnosti platby

en: Reverse
cs: Obráceně

en: Refund
cs: Refundace

en: Products
cs: Produkty

en: administer products
cs: spravovat produkty

en: Product settings
cs: Nastavení produktů

en: Street address
cs: Ulice

en: Testing
cs: Testovací

en: Thousands separator
cs: Oddělovač tisíců

en: Total:
cs: Celkem:

en: Transaction ID:
cs: ID transakce:

en: Pounds
cs: Libry

en: Grams
cs: Gramy

en: Kilograms
cs: Kilogramy

en: Ounces
cs: Unce

en: Inches
cs: Palce

en: Feet
cs: Stopa

en: Orders
cs: Objednávky

en: Print invoice
cs: Vytisknout fakturu

en: User name
cs: Uživatelské jméno

en: Authentication
cs: Ověření

en: %type settings
cs: Nastavení typu: %type

en: Menu settings
cs: Nastavení menu

en: Color scheme
cs: Barevné schéma

en: edit
cs: upravit

en: Formatted
cs: Formátovaný

en: Unformatted
cs: Neformátováno

en: Formats
cs: Formáty

en: Credit
cs: Kredit

en: RSS Feed
cs: RSS zdroj

en: New comments
cs: Nové komentáře

en: New
cs: Nové

en: User page
cs: Stránka uživatele

en: Relationships
cs: Vztahy

en: Plural
cs: Plurál

en: Relationship
cs: Vztah

en: relationships
cs: vztahy

en: Sort criteria
cs: Kritéria řazení

en: <Hidden>
cs: <Skrytý>

en: The primary identifier for a node.
cs: Primární identifikátor uzlu.

en: Delete action
cs: Smazat akci

en: Themes
cs: Témata vzhledu

en: Video width
cs: Šířka videa

en: Video height
cs: Výška videa

en: JPEG quality
cs: Kvalita JPEG obrázků

en: Audio sample rate
cs: Vzorkovací kmitočet audio souboru

en: Audio bitrate
cs: Datový tok

en: Your comment follow-up notification for this post was disabled. Thanks.
cs: Oznamování nových komentářů pro tento příspěvek bylo vypnuto. Děkujeme.

en: Comment follow-up notification settings
cs: Nastavení oznamování nových komentářů

en: Receive comment follow-up notification e-mails
cs: Přijímat e-maily s oznamováním nových komentářů

en: Check this box to receive e-mail notification for follow-up comments to comments you posted. You can later disable this on a post-by-post basis... so if you leave this to YES, you can still disable follow-up notifications for comments you don't want follow-up mails anymore - i.e. for very popular posts.
cs: Zaškrtněte pro oznamování nových komentářů - reakcí - ke komentářům, které jste vytvořil/-a. Toto nastavení můžete později změnit na úrovni jednotlivých příspěvků. Pokud tedy zanecháte toto nastavení na ANO, budete stále moci vypnout oznamování nových komentářů pro příspěvky, které nechcete sledovat - např. pro nejčtenější články.

en: !site :: new comment for your post.
cs: !site :: nové komentáře pro váš příspěvek.

en: source comment
cs: zdrojový komentář

en: This flag presets the flag for the follow-up notification on the form that anon users will see when posting a comment
cs: Toto nastavení přednastaví oznamování nových komentářů ve formuláři, který vidí anonymní uživatelé, když posílají komentář.

en: Comment follow-up e-mail notification for anonymous as well as registered users.
cs: E-mailové oznámení nových komentářů jak pro anonymní tak pro přihlášené uživatele.

en: Default weight
cs: Výchozí hmotnost

en: Comment settings
cs: Nastavení komentářů

en: Related content
cs: Související obsah

en: Sticky
cs: Přilepení

en: Content Type
cs: Typ obsahu

en: hour(s)
cs: hodin

en: day(s)
cs: dnů

en: week(s)
cs: týdnů

en: month(s)
cs: měsíc(ů)

en: Read only
cs: Jen pro čtení

en: Contact settings
cs: Nastavení kontaktního formuláře

en: cancel
cs: zrušit

en: Tabs
cs: Záložky

en: Processing
cs: Zpracovává se

en: disable
cs: vypnout

en: Output format
cs: Výstupní formát

en: Path to file
cs: Cesta k souboru

en: Storage
cs: Ukládání

en: File upload error. Could not move uploaded file.
cs: Chyba při nahrání souboru. Nelze přesunout nahraný soubor.

en: Page name
cs: Název stránky

en: Default value
cs: Výchozí hodnota

en: Timezone
cs: Časové pásmo

en: Percentage (%)
cs: Část (%)

en: Image path
cs: Ceska k obrázku

en: Enable custom alternate text
cs: Povolit vlastní alternativní text

en: Enable custom title text
cs: Povolit vlastní text atributu title

en: Alternate text
cs: Alternativní text

en: Text to be displayed on mouse overs.
cs: Text, který se zobrazí po přejetí myší.

en: Apply
cs: Použít

en: Select
cs: Vybrat

en: Enter the terms you wish to search for.
cs: Zadejte hledaný termín.

en: No content types available.
cs: Nejsou k dispozici žádné typy obsahu.

en: PHP Code
cs: PHP kód

en: Simple
cs: Jednoduché

en: Double
cs: Dvojité

en:  content
cs:  obsah

en: Translation
cs: Překlad

en: Blocks
cs: Bloky

en: Menus
cs: Menu

en: A valid date is required for %title.
cs: Pro obsah s názvem %title je vyžadováno platné datum.

en: Date API requirements
cs: Požadavky Date API

en: A Date API that can be used by other modules.
cs: Modul Date API může být použit ostatními moduly.

en: The Strtotime default value is invalid.
cs: Výchozí hodnota Strtotime je neplatná.

en: The Strtotime default value for the To Date is invalid.
cs: Výchozí hodnota Strtotime pro 'Do data' je neplatná.

en: Relative
cs: Relativní

en: A default value to use for this field. If you select 'Relative', add details below.
cs: Výchozí hodnota pro toto pole. Pokud zvolíte 'Relativní', přidejte podrobnosti níže.

en: Customize Default Value
cs: Přizpůsobit výchozí hodnotu

en: Custom value for From date
cs: Vlastní hodnota pro 'Od data'

en: Default value for To date
cs: Výchozí hodnota pro 'Do data'

en: Same as From date
cs: Stejné jako 'Od data'

en: Custom value for To date
cs: Vlastní hodnota pro 'Do data'

en: Number of years to go back and forward in the year selection list, default is -3:+3.
cs: Počet počátečních a koncových let zobrazených v seznamu pro výběr roku. Výchozí jsou -3:+3.

en: Customize Date Parts
cs: Přizpusobit položky data

en: Above
cs: Nad

en: Within
cs: Vně

en: Position of date part labels
cs: Umístění popisků pro jednotlivé části data

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day'. 'Above' will display them as titles above each date part. 'Within' will insert the label as the first option in the select list and in blank textfields. 'None' will not label any of the date parts. The exact text in the label is controlled by themes like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month'.
cs: Umístění popisku jednotlivých částí data, jako jsou 'Rok', 'Měsíc', nebo 'Den'. 'Nad' se zobrazí jako titulky nad každou částí data. 'Vně' vloží popisek jako první volbu do výběrového seznamu a do prazdných textových polí. 'Žádný' neumístí popisek nad žadnou část data. Přesný text na popisku je řízen tématem jako 'date_part_label_year' a 'date_part_label_month'.

en: Number of values
cs: Počet hodnot

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
cs: Upozornění! Změna tohoto nastavení může způsobit ztrátu dat, pokud už byla nějaká data zadána!

en: User's time zone
cs: Časová zóna uživatele

en: Empty 'To date' values will use the 'From date' values.
cs: Prázdné hodnoty 'Do data' použijí hodnoty 'Od data'.

en: The UNTIL value is required for repeating dates.
cs: Hodnota "Dokud" je pro opakování data vyžadována.

en: The raw date value.
cs: Nezpracovaná hodnota data.

en: The formatted date.
cs: Zformátované datum.

en: The raw date timestamp.
cs: Surová timestamp (časová značka) data.

en: Date year (four digit)
cs: Rok data (čtyři číslice)

en: Date year (two digit)
cs: Rok data (dvě číslice)

en: Date month (full word)
cs: Měsíc data (celé slovo)

en: Date month (abbreviated)
cs: Měsíc data (zkratka)

en: Date month (two digit, zero padded)
cs: Měsíc data (vždy dvě číslice, s doplněním nuly)

en: Date month (one or two digit)
cs: Měsíc data (jedna nebo dvě číslice)

en: Date week (two digit)
cs: Týden data (dvě číslice)

en: Date day (full word)
cs: Den data (celé slovo)

en: Date day (abbreviation)
cs: Den data (zkratka)

en: Date day (two digit, zero-padded)
cs: Den data (vždy dvě číslice, s doplněním nuly)

en: Date day (one or two digit)
cs: Den data (jedna nebo dvě číslice)

en: If the field has a to-date defined, the same tokens exist in the form: [to-????], where ???? is the normal token.
cs: Pokud má pole určeno 'Do data', existuje pak i stejný zástupný znak ve formě: [to-????], kde ???? je normální zástupný znak.

en: @min and @max
cs: @min a @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
cs: Datum ukládat v databázi jako ISO datum, doporučeno pro historická nebo neúplná data.

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to suppport legacy data.
cs: Datum ukládat v databázi jako timestamp (časová značka), zavržený formát pro podporu starších dat.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
cs: Datum ukládat v databázi jako 'datetime' pole, doporučeno pro kompletní data a časy, které mohou vyžadovat konverzi časových pásmem.

en: !time from now
cs: za !time

en: Defines CCK date/time fields and widgets.
cs: Umožňuje tvorbu CCK polí pro datum a čas.

en: Emulate PHP 5.2 date functions in PHP 4.x, PHP 5.0, and PHP 5.1. Required when using the Date API with PHP versions less than PHP 5.2.
cs: Emuluje funkce pro práci s daty z PHP 5.2 v PHP 4.x, PHP 5.0, a PHP 5.1. Vyžadováno modulem Date API provozovaným na PHP ve verzi nižší než 5.2.

en: Previous field
cs: Předchozí pole

en: Next field
cs: Další pole

en: Increment
cs: Zvýšení

en: Decrement
cs: Snížení

en: Date Popup requirements
cs: Požadavky modulu Date Popup

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
cs: Povolí jQuery popup kalendář a widgety pro vstup času při výběru data a času.

en: Choose a frequency and period to repeat this date. If nothing is selected, the date will not repeat.
cs: Vyberte četnost a dobu opakování tohoto data. Pokud není nic vybráno, datum se nebude opakovat.

en: Until
cs: Dokud

en: Date to stop repeating this item.
cs: Datum ukončení opakování této položky.

en: -- Any
cs: -- Vše

en: Day of Month
cs: Den v měsíci

en: Day of Week
cs: Den v týdnu

en: Except
cs: Kromě

en: Dates to omit from the list of repeating dates.
cs: Data vyřazená ze seznamu opakujících se dat.

en: -- Period
cs: -- Období

en: -- Frequency
cs: -- Četnost

en: Every @number
cs: Každých @number

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
cs: Date Repeat API vypočítá opakující se data a časy podle pravidel iCal.

en: The Date Timezone module requires you to !link.
cs: Modul Date Timezone požaduje !link.

en: set the site timezone name
cs: nastavit název časového pásma

en: Default time zone
cs: Výchozí časová zóna

en: Select the default site time zone. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time.
cs: Vyberte výchozí místo časového pásma. Pokud si nejste jisti, vyberte časové pásmo nejblíže vaší poloze, která má stejná pravidla pro letní čas.

en: The !link may not be correct.
cs: Hodnota !link  nemusí být správná.

en: site timezone name
cs: název časového pásma webu

en: Date Timezone requirements
cs: Požadavky Date Timezone

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
cs: Modul Content, vyžadovaný modulem Content Construction Kit (CCK), umožňuje administrátorům připojit k typům obsahu vlastní pole. V Drupalu se typy obsahu používají k definování charakteristiky příspěvku, což zahrnuje nadpis a popis polí zobrazených na stránkách pro přidání a úpravu obsahu. Použití modulu Conetnt (a pomocných modulů v rámci CCK) umožňuje kromě "Nadpisu" a "Těla" přidat další vlastní pole. Vlastnosti CCK jsou přístupné prostřednictvím karet na <a href="@content-types">stránce administrace typů obsahu</a>. (Další informace o typech obsahu najdete na <a href="@node-help">stránce nápovědy modulu</a>.)

en: When adding a custom field to a content type, you determine its type (whether it will contain text, numbers, or references to other objects) and how it will be displayed (either as a text field or area, a select box, checkbox, radio button, or autocompleting field). A field may have multiple values (i.e., a "person" may have multiple e-mail addresses) or a single value (i.e., an "employee" has a single employee identification number). As you add and edit fields, CCK automatically adjusts the structure of the database as necessary. CCK also provides a number of other features, including intelligent caching for your custom data, an import and export facility for content type definitions, and integration with other contributed modules.
cs: Když přidáváte k typu obsahu vlastní pole, určujete jeho typ (zda bude obsahovat text, číslice, referenci na jiné objekty...) a způsob, jak se bude zobrazovat (textové pole, textová oblast, select box, zaškrtávací pole, přepínač, pole s automatickým dokončováním). Pole může mít více hodnot (např. člověk může mít více e-mailových adres) nebo jednu hodnotu (např. zaměstnanec má jedno identifikační číslo). Když přidáváte a upravujete pole, modul CCK automaticky přizpůsobuje strukturu databáze dle potřeby. CCK rovněž poskytuje řadu dalších funkcí, včetně inteligentního ukládání vašich vlastních dat do mezipaměti (cache), možnosti importu a exportu typů obsahu a integrace s dalšími moduly.

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
cs: Vlastní typy polí poskytuje sada volitelných modulů zahrnutá v rámci CCK (každý modul poskytuje jiný typ). Součásti modulu CCK můžete zapnout nebo vypnout na <a href="@modules">stránce modulů</a> . Výchozí instalace CCK zahrnuje:

en: <em>number</em>, which adds numeric field types, in integer, decimal or floating point form. You may define a set of allowed inputs, or specify an allowable range of values. A variety of common formats for displaying numeric data are available.
cs: <em>Number</em> - přidává číselné typy obsahu ve formátu INTEGER, DECIMAL nebo FLOAT. Můžete definovat sadu povolených vstupů nebo povolený rozsah hodnot. Je k dispozici také široké spektrum obecných formátů pro zobrazení číselných dat.

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
cs: <em>Text</em> - přidává textové typy. Textové pole může obsahovat pouze prostý text, nebo může volitelně zahrnovat filtry Drupalu pro bezpečné zpracování formátovaného textu. Pole pro vkládání textu mohou mít pouze jednu řádku (textové pole), nebo více řádek (textová oblast), nebo - pro větší kontrolu možných hodnot - mohou mít podobu selectboxu, zaškrtávacího pole nebo přepínače. Pokud je třeba, modul CCK může ověřit vstup na základě sady povolených hodnot.

en: <em>nodereference</em>, which creates custom references between Drupal nodes. By adding a <em>nodereference</em> field and two different content types, for instance, you can easily create complex parent/child relationships between data (multiple "employee" nodes may contain a <em>nodereference</em> field linking to an "employer" node).
cs: <em>Nodereference</em> - vytváří vlastí reference mezi uzly Drupalu. Jestliže definujete pole typu <em>nodereference</em> a dva různé typy obsahu, můžete například vytvářet komplexní vztahy typu rodič/potomek mezi daty (kupř. několik uzlů typu "zaměstnanec" může obsahovat pole typu <em>nodereference</em> s vazbou na uzel typu "zaměstnavatel").

en: <em>userreference</em>, which creates custom references to your sites' user accounts. By adding a <em>userreference</em> field, you can create complex relationships between your site's users and posts. To track user involvement in a post beyond Drupal's standard <em>Authored by</em> field, for instance, add a <em>userreference</em> field named "Edited by" to a content type to store a link to an editor's user account page.
cs: <em>Userreference</em> - vytváří vlastní reference na uživatele daného webu. Jestliže definujete pole typu <em>userreference</em>, můžete vytvářet komplexní vztahy mezi uživateli a příspěvky. Například pokud chcete sledovat souvislost konkrétního uživatele s příspěvkem nad rámec standardního pole Drupalu <em>"napsáno uživatelem"</em>, můžete přidat pole typu <em>userreference</em> s názvem "upraveno uživatelem", které bude uchovávat odkaz na stránku s uživatelským účtem editora.

en: <em>fieldgroup</em>, which creates collapsible fieldsets to hold a group of related fields. A fieldset may either be open or closed by default. The order of your fieldsets, and the order of fields within a fieldset, is managed via a drag-and-drop interface provided by content module.
cs: <em>Fieldgroup</em> - vytváří rozbalovací sady polí, které umožňují seskupit související pole. Sada polí může být ve výchozím stavu rozbalená či sbalená. Pořadí sady polí a pořadí polí v rámci jedné sady je ovládáno pomocí drag-and-drop rozhraní poskytovaného modulem Content.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
cs: Více informací najdete v příručce <a href="@handbook-cck">CCK</a> nebo na <a href="@project-cck">stránce modulu CCK</a>.

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
cs: Nastavit zobrazení polí a jejich popisků pro daný typ obsahu pro zobrazení náhledu a plné zobrazení uzlu.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
cs: Nastavit zobrazení polí pro daný typ obsahu při načítání v následujících kontextech.

en: Add another item
cs: Přidat další položku

en: Full node
cs: Celý uzel

en: Search Index
cs: Index pro vyhledávání

en: Search Result
cs: Výsledek vyhledávání

en: Updating field type %type with module %module.
cs: Aktualizace typu pole %type modulem %module.

en: Manage fields
cs: Správa polí

en: Remove field
cs: Odstranit pole

en: Allows administrators to define new content types.
cs: Dovoluje administrátorům definovat nové typy obsahu.

en: Trimmed
cs: Oříznuté

en: Used in
cs: Použito v

en: No fields have been defined for any content type yet.
cs: Zatím nebyla definována pole pro žádný typ obsahu.

en: no styling
cs: bez stylů

en: simple
cs: jednoduché

en: fieldset
cs: skupina polí

en: fieldset - collapsible
cs: skupina polí - sbalitelná

en: fieldset - collapsed
cs: skupina polí - sbalená

en: Added field %label.
cs: Přidáno pole %label.

en: There was a problem adding field %label.
cs: Při přidávání pole %label se vyskytl problém.

en: There was a problem creating field %label.
cs: Vyvstal problém během vytváření pole %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
cs: Opravdu odstranit pole %field?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
cs: Pokud je v tomto poli nějaký obsah, bude smazán. Tuto akci nelze vrátit.

en: Removed field %field from %type.
cs: Pole %field bylo odstraněno z typu obsahu %type.

en: There was a problem deleting %field from %type.
cs: Při odstraňování pole %field  typu obsahu %type se vyskytl problém.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
cs: Tato nastavení se vztahují pouze k poli %field v typu obsahu %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
cs: Tato nastavení se vztahují na pole %field v každém typu obsahu, kde se vyskytuje.

en: Save field settings
cs: Uložit nastavení pole

en: The default value PHP code returned an incorrect value.<br/>Expected format: <pre>!sample</pre> Returned value: @value
cs: PHP kód pro výchozí hodnotu vrátil nesprávnou hodnotu. <br/>Očekávaný formát: <pre>!sample</pre> Vrácená hodnota: @value

en: The default value is invalid.
cs: Výchozí hodnota je neplatná.

en: Saved field %label.
cs: Uloženo pole %label.

en: The update has encountered an error.
cs: Aktualizace narazila na chybu.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
cs: Databáze byla změněna a data byla přesunuta nebo smazána.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
cs: Vyskytla se chyba a změny v databázi se nepodařilo dokončit.

en: Processing %title
cs: Zpracovávám: %title

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
cs[0]: 1 položka úspěšně zpracována:
cs[1]: @count položky úspěšně zpracovány:
cs[2]: @count položek úspěšně zpracováno:

en: Content fields table %old_name has been renamed to %new_name and field instances have been updated.
cs: Tabulka pro pole %old_name byla přejmenována na %new_name a instance pole byly aktualizovány.

en: The content fields table %name has been deleted.
cs: Tabulka pro pole %name byla smazána.

en: Referenced node ID
cs: ID odkazovaného uzlu

en: Referenced node title
cs: Název odkazovaného uzlu

en: Raw number value
cs: Nezpracovaná číselná hodnota

en: Formatted number value
cs: Formátovaná číselná hodnota

en: Raw, unfiltered text
cs: Nezpracovaný, nefiltrovaný text

en: Formatted and filtered text
cs: Formátovaný a filtrovaný text

en: Referenced user ID
cs: ID odkazovaného uživatele

en: Referenced user name
cs: Jméno odkazovaného uživatele

en: Formatted HTML link to referenced user
cs: Formátovaný HTML odkaz na odkazovaného uživatele

en: Group multiple values
cs: Seskupit více hodnot

en: Select the content type to export.
cs: Vybrat typ obsahu k exportu.

en: Export data
cs: Exportovat data

en: <Create>
cs: <Vytvořit>

en: Import data
cs: Importovat data

en: The import data is not valid import text.
cs: Data nemají platný formát pro import.

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
cs: Pro fungování importu je nutné zapnout moduly: %modules.

en: The content type %type already exists in this database.
cs: Typ obsahu %type už v databázi existuje.

en: Exiting. No import performed.
cs: Ukončuji. Nebyl proveden žádný import.

en: An error has occurred adding the content type %type.<br/>Please check the errors displayed for more details.
cs: Při přidávání typu obsahu %type<br/> došlo k chybě. Podrobnosti najdete v chybové zprávě.

en: The imported field %field_label (%field_name) was not added to %type because that field already exists in %type.
cs: Importované pole %field_label (%field_name) nebylo přidáno k typu obsahu %type, protože již v typu obsahu %type existuje.

en: The field %field_label (%field_name) was added to the content type %type.
cs: Pole %field_label (%field_name) bylo přidáno k typu obsahu %type.

en: An error occurred when exporting the 'display settings' data for the field %field_name.<br/>The db error is: '%db_err'.
cs: Při exportu dat 'nastavení zobrazení' pro pole %field_name došlo k chybě.<br/> Chyba databáze: '%db_err'.

en: Enables ability to import/export field definitions.
cs: Umožňuje importovat/exportovat definice polí.

en: Please <a href="!url">configure your field permissions</a> immediately. All fields are inaccessible by default.
cs: Je třeba ihned <a href="!url">nastavit oprávnění k polím</a>. Všechna pole jsou ve výchozím nastavení nepřístupná.

en: Set field-level permissions for CCK fields.
cs: Nastavit oprávnění k CCK polím na úrovni jednotlivých polí.

en: These settings apply to the group in the node editing form.
cs: Tato nastavení se vztahují na skupinu polí v editačním formuláři uzlu.

en: always open
cs: vždy rozbalené

en: collapsible
cs: rozbalovací

en: collapsed
cs: sbaleno

en: Instructions to present to the user on the editing form.
cs: Pokyny pro uživatele, které se mají zobrazit v editačním formuláři.

en: These settings apply to the group on node display.
cs: Tato nastavení se vztahují na skupinu polí při zobrazení uzlu.

en: A description of the group.
cs: Popis skupiny.

en: Are you sure you want to remove the group %label?
cs: Jste si jistí, že chcete odebrat skupinu %label?

en: The group %group_name has been removed.
cs: Skupina %group_name  byla odstraněna.

en: Fieldgroup
cs: Skupina polí

en: Store the ID of a related node as an integer value.
cs: Uložit ID souvisejícího uzlu jako INTEGER.

en: Content types that can be referenced
cs: Typy obsahu, na které je možné odkazovat

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
cs: Pokročilé nastavení - uzly, na které je možné odkazovat (pohled)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
cs: Poskytuje seznam argumentů oddělených čárkou, které se předají pohledu.

en: Title (link)
cs: Titulek (s odkazem)

en: Title (no link)
cs: Titulek (bez odkazu)

en: Autocomplete text field
cs: Textového pole s automatickým dokončováním

en: Defines a field type for referencing one node from another.
cs: Definuje typ pole, které umožňuje vytvořit odkaz z jednoho uzlu na jiný.

en: Store a number in the database as an integer.
cs: Ukládat číslo do databáze jako INTEGER.

en: Decimal
cs: Desetinné číslo

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
cs: Ukládat číslo do databáze jako DECIMAL (s pevným počtem desetinných míst).

en: Float
cs: Desetinné číslo s plovoucí čárkou

en: Store a number in the database in a floating point format.
cs: Ukládat číslo do databáze jako FLOAT (s plovoucí desetinnou čárkou).

en: Precision
cs: Přesnost

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
cs: Celkový počet míst pro ukládání do databáze, včetně míst za desetinnou čárkou.

en: The number of digits to the right of the decimal.
cs: Počet míst za desetinnou čárkou.

en: Decimal marker
cs: Oddělovač desetinných míst

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
cs: Znak, použitý uživateli jako desetinná čárka ve formulářích.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
cs: Definujte řetězec, který se má použít jako předpona k hodnotě, jako např. $ nebo €. Pro vynechání předpony ponechte prázdné. Jednotné a množné číslo oddělte svislou čárou (kilogram|kilogramy).

en: Define a string that should suffixed to the value, like m², m/s², kb/s. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
cs: Definujte řetězec, který se má použít jako přípona k hodnotě, jako např. m², m/s², kb/s. Pro vynechání přípony nechte prázdné. Jednotné a množné číslo oddělte svislou čárou (kilogram|kilogramy).

en: Allowed values
cs: Povolené hodnoty

en: "Minimum" must be a number.
cs: "Minimum" musí být číslo.

en: "Maximum" must be a number.
cs: "Maximum" musí být číslo.

en: unformatted
cs: neformátováno

en: Defines numeric field types.
cs: Definuje číselné typy polí.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
cs: Pro widget typu 'zaškrtávací pole ano/ne' definujte v části <strong>Povolené hodnoty</strong> nejprve hodnotu 'ne', pak hodnotu 'ano'. Vezměte na vědomí, že popisek zaškrtávacího pole bude tvořit hodnota 'ano'.

en: Check boxes/radio buttons
cs: Zaškrtávací políčka/přepínače

en: Single on/off checkbox
cs: Zaškrtávací pole ano/ne

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
cs: Poskytuje widgety rozbalovací nabídka, zaškrtávací pole a  přepínače pro textová a číselná pole.

en: Store text in the database.
cs: Ukládat text do databáze.

en: Text area (multiple rows)
cs: Textová oblast (více řádků)

en: Defines simple text field types.
cs: Definuje jednoduché textové typy polí.

en: Store the ID of a related user as an integer value.
cs: Ukládat ID odkazovaného uživatele jako celé číslo (INTEGER).

en: User roles that can be referenced
cs: Uživatelské role, na které je možné odkazovat

en: User status that can be referenced
cs: Statuty uživatele, na které je možné odkazovat

en: Reverse link
cs: Zpětný odkaz

en: If selected, a reverse link back to the referencing node will displayed on the referenced user record.
cs: Pokud je vybráno, záznam odkazovaného uživatele zobrazí zpětný odkaz na odkazující uzel.

en:  for
cs:  pro

en: Form
cs: Formulář

en: Debug
cs: Ladění

en: Uploaded file is not a valid image
cs: Nahraný soubor není platný obrázek

en: Contact phone number
cs: Kontaktní telefonní číslo

en: Canceled
cs: Zrušeno

en: years
cs: roky

en: weeks
cs: týdny

en: Default gateway
cs: Výchozí brána

en: Ubercart - payment
cs: Ubercart - platba

en: Permission
cs: Oprávnění

en: Order ID
cs: ID objednávky

en: Grid
cs: Mřížka

en: Search returned the following results:
cs: Hledání vrátilo následující výsledky:

en: Hide
cs: Skrýt

en: Read/Write
cs: Čtení/Psaní

en: arguments
cs: argumenty

en: Transparent
cs: Průhledná

en: file system
cs: systém souborů

en: Button settings
cs: Nastavení tlačítka

en: Thread
cs: Vlákno

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
cs: Musíte zadat alespoň jedno klíčové slovo. Minimální počet znaků: @count.

en: View user details.
cs: Zobrazit profil uživatele.

en: Rate
cs: Hodnocení

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
cs: Při platbě došlo k chybě. Prosím, kontaktujte nás, abyste se ujistili, že byla vaše objednávka skutečně odeslána.

en: A payment has been accepted.
cs: Platba byla přijata.

en: <None>
cs: <Nic>

en: Description:
cs: Popis:

en: Ubercart - core (optional)
cs: Ubercart - jádro (volitelné)

en: Service
cs: Služba

en: Unavailable
cs: Nedostupné

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
cs: Automaticky generovaný alias %original_alias měl konflikt s již existujícím aliasem. Byl změněn na %alias.

en: It appears that you have installed Pathauto, which depends on token, but token is either not installed or not installed properly.
cs: Vypadá to, že byl nainstalován modul Pahtauto, který je závislý na modulu Token, ale ten nainstalován nebyl nebo byl nainstalován chybně.

en: Double quotes "
cs: Dvojité uvozovky "

en: Back tick `
cs: Zpětný apostrof `

en: Pipe |
cs: Svislítko (roura) |

en: Caret ^
cs: Stříška ^

en: Dollar $
cs: Dolar $

en: Tilde ~
cs: Vlnovka (tilda) ~

en: Pattern for all @node_type paths
cs: Šablona pro všechny uzly typu @node_type

en: Bulk generation of terms completed, one alias generated. | Bulk generation of terms completed, @count aliases generated.
cs[0]: Hromadná úprava termínů byla dokončena, 1 alias byl vygenerován.
cs[1]: Hromadná úprava termínů byla dokončena, @count aliasy byly vygenerovány.
cs[2]: Hromadná úprava termínů byla dokončena, @count aliasů bylo vygenerováno.

en: Bulk generation of users completed, one alias generated. | Bulk generation of users completed, @count aliases generated.
cs[0]: Hromadná úprava uživatelů byla dokončena, 1 alias byl vygenerován.
cs[1]: Hromadná úprava uživatelů byla dokončena, @count aliasy byly vygenerovány.
cs[2]: Hromadná úprava uživatelů byla dokončena, @count aliasů bylo vygenerováno.

en: Bulk generation of user blogs completed, one alias generated. | Bulk generation of user blogs completed, @count aliases generated.
cs[0]: Hromadná úprava blogů byla dokončena, 1 alias byl vygenerován.
cs[1]: Hromadná úprava blogů byla dokončena, @count aliasy byly vygenerovány.
cs[2]: Hromadná úprava blogů byla dokončena, @count aliasů bylo vygenerováno.

en: Bulk generation of user tracker pages completed, one alias generated. | Bulk generation of user tracker pages completed, @count aliases generated.
cs[0]: Hromadná úprava user-tracker byla dokončena, 1 alias byl vygenerován.
cs[1]: Hromadná úprava user-tracker byla dokončena, @count aliasy byly vygenerovány.
cs[2]: Hromadná úprava user-tracker byla dokončena, @count aliasů bylo vygenerováno.

en: <p>Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.</p>
                      <h2>Settings</h2>
                      <p>The <strong>Maximum Alias Length</strong> and <strong>Maximum component length</strong> values
                      default to 100 and have a limit of 128 from pathauto. This length is limited by the length of the dst
                      column of the url_alias database table. The default database schema for this column is 128. If you
                      set a length that is equal to that of the one set in the dst column it will cause problems in situations
                      where the system needs to append additional words to the aliased URL. For example... URLs generated
                      for feeds will have "/feed" added to the end. You should enter a value that is the length of the dst
                      column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of
                      strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and
                      on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.</p>
                      <p><strong>Raw Tokens</strong> In Pathauto it is appropriate to use the -raw form of tokens. Paths are
                      sent through a filtering system which ensures that raw user content is filtered. Failure to use -raw
                      tokens can cause problems with the Pathauto punctuation filtering system.</p>
cs: <p>Nabízí mechanismus pro moduly k automatickému generování aliasů pro obsah, který spravují.</p><br /> <h2>Nastavení</h2><br /> <p>Hodnoty <strong>Maximum Alias Length</strong> (maximální délka aliasu) a <strong>Maximum component length</strong><br /> jsou standardně nastaveny na 100 a mají limit 128. Tato délka je dána délkou prvního<br /> sloupce v url_alias databázové tabulce. Standardní databázové schéma (nastavení) pro tento sloupec je 128. Jestliže<br /> nastavíte délku, která je rovna délce, jež je nastavena v prvním sloupci, může to způsobit problém v situacích,<br /> kdy systém potřebuje přidat dodatečná slova do aliasovaného URL. Například: URL adresy generované<br /> pro nábytek budou mít na konci přidáno "/nabytek". Měli byste zadat hodnotu, která je rovna: nastavená délka v pvním<br /> sloupci mínus délka jakéhokoliv znakového řetězce, který může být přidán na konec URL. Délka<br /> znakového řetězce, který může být přidán na konec URL závisí na tom, jaký modul máte povolen a<br /> na vašem nastavení v Pathauto. Doporučená a standardně nastavená hodnota je 100.</p> <p><strong>Raw Tokens</strong> V Pathauto je vhodné používat -raw podobu tokenů. Cesty (paths)<br /> jsou poslány přes filtrovací systém, který zajistí, že raw user obsah bude filtrovaný. Nepoužití -raw tokenů<br /> může způsobit problémy ve filtrovacím systému diakritiky v modulu Pathauto.</p>

en: Delete aliases
cs: Smazat aliasy

en: As [cat], but including its supercategories separated by /.
cs: Jako [cat], ale včetně nadkategorií oddělených znakem /.

en: As [term], but including its supercategories separated by /.
cs: Jako [term], ale včetně nadřazených kategorií oddělených znakem /.

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
cs: Znak používaný pro oddělení slov v nadpisech. Tímto znakem budou nahrazeny mezery mezi slovy a interpunkční znaménka (tečky, čárky, pomlčky atd.). Použití mezery nebo znaku plus může způsobit neočekávaný výsledek.

en: Leave case the same as source token values.
cs: Zachovat stejnou velikost písma jako v původních hodnotách tokenů.

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
cs: Maximální délka aliasu pro generování. Doporučeno je 100. Pro více informací se podívejte do <a href="@pathauto-help">nápovědy k modulu Pathauto</a>.

en: Maximum number of objects to alias in a bulk update
cs: Maximální počet objektů, pro které mají být vytvořeny aliasy během hromadné aktualizace

en: Transliterate prior to creating alias
cs: Převést znaky před vytvořením aliasu

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
cs: Filtruje nový alias pouze do znaků a čísel z množiny ASCII-96.

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not place punctuation in here and do not use WYSIWYG editors on this field.
cs: Slova, určená k vypuštění z url aliasu. Slova oddělujte čárkami. V tomto poli nepoužívejte interpunkci ani WYSIWYG editory.

en: Use -raw replacements for text to avoid problems with HTML entities.
cs: Použijte -raw (nefiltrované) tokeny pro text, vyhnete se tak problémům s HTML entitami.

en: Internal feed alias text (leave blank to disable)
cs: Alias pro RSS feed (nevyplňujte pro vypnutí)

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the catpath and termpath patterns. You should probably set the action for @name to be "replace by separator"
cs: Máte nastaven @name tak, že bude nahrazen pomlčkou anebo smazán, pokud se nachází ve slově. Toto může způsobit problém s vaší šablonou a zvláště s catpath a termpath šablonou. Pravděpodobně byste měli nastavit @name tak, aby byl nahrazen pomlčkou ("replace by separator").

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
cs: Vymaže všechny aliasy. Počet aliasů, které budou smazány: %count.

en: Delete aliases now!
cs: Smazat aliasy!

en: All of your path aliases have been deleted.
cs: Všechny aliasy byly smazány.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
cs: Všechny aliasy typu %type byly smazány.

en: notify of path changes
cs: oznamovat změny v cestách

en: Language neutral
cs: Jazykově neutrální

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type node types with blank patterns below)
cs: Výchozí šablona uzlu typu @node_type (platí pro všechny uzly typu @node_type s prázdnou předlohou níže)

en: Pattern for all @node_type paths in @language
cs: Šablona pro všechny @node_type paths v @language

en: Pattern for all language neutral @node_type paths
cs: Šablona pro všechny jazykově neutrální uzly typu @node_type

en: Bulk generate aliases for terms that are not aliased
cs: Hromadně vygenerovat cesty pro termíny, které nejsou aliasovány.

en: Generate aliases for all existing terms which do not already have aliases.
cs: Generovat aliasy pro všechny existující termíny, které dosud nemají aliasy.

en: Automated alias settings
cs: Nastavení automatických cest

en: Purchase date
cs: Datum nákupu

en: Node access
cs: Přístup k uzlu

en: year(s)
cs: roků

en: This !type does not have any attributes.
cs: Tento !type nemá žádné atributy.

en: product
cs: produkt

en: product class
cs: třída produktu

en: Addresses
cs: Adresy

en: Saved addresses
cs: Uložené adresy

en: Loading
cs: Načítání

en: The directory %directory does not exist.
cs: Adresář %directory neexistuje.

en: The directory %directory is not writable
cs: Do adresáře %directory nelze zapisovat.

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
cs: Do adresáře %directory nelze zapisovat, protože nemá nastavena správná práva.

en: The upload directory %directory for the file field %field (content type %type) could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
cs: Cílový adresář %directory určený k nahrávání do pole %field (typ obsahu %type) nemohl být vytvořen nebo není přístupný. Nahrávaný soubor proto nebylo možné uložit a nahrávání bylo zrušeno.

en: Store an arbitrary file.
cs: Uložte libovolný soubor.

en: Permitted upload file extensions
cs: Povolené přípony souboru

en: Extensions a user can upload to this field. Separate extensions with a space and do not include the leading dot. Leaving this blank will allow users to upload a file with any extension.
cs: Přípony, které jsou pro nahrávání do tohoto pole povolené. Oddělte jednotlivé přípony mezerou a neuvádějte tečku na začátku. Pokud necháte prázdné, uživatelé budou moci nahrát soubory s libovolnou příponou.

en: File size restrictions
cs: Omezení velikosti souboru

en: Limits for the size of files that a user can upload. Note that these settings only apply to newly uploaded files, whereas existing files are not affected.
cs: Omezení velikosti souborů, které může uživatel nahrát. Tato nastavení se týkají pouze nově nahraných souborů; existující soubory nebudou ovlivněny.

en: Maximum upload size per file
cs: Maximální velikost jednoho souboru

en: Maximum upload size per node
cs: Maximální velikost nahraných dat na uzel

en: Specify the total size limit for all files in field on a given node. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the total size of a node. Leave this empty if there should be no size restriction.
cs: Specifikujte omezení celkové velikosti všech souborů na uzel. Aby bylo možné omezit celkovou velikost uzlu, vložte hodnoty jako "512" (bajty), "80K" (kilobbajty) or "50M" (megabajty). Pokud nemají být omezení nastavena, ponechte toto pole prázdné.

en: Generic files
cs: Obecné soubory

en: Displays all kinds of files with an icon and a linked file description.
cs: Zobrazuje všechny typy souborů pomocí ikony a příslušného popisu souboru.

en: File description
cs: Popis souboru

en: File size (in bytes)
cs: Velikost souboru (v bajtech)

en: File size (pretty printed)
cs: Velikost souboru (v pěkném tvaru)

en: Fully formatted HTML file tag
cs: Plně formátovaný HTML tag souboru

en: Defines a file field type.
cs: Definuje typ pole pro nahrávání souborů.

en: Add metadata gathering and storage to FileField.
cs: Umožňuje shromažďování a ukládání metadat k modulu FileField.

en: Rearrange
cs: Přeskupit

en: Execute PHP
cs: Spustit PHP

en: empty
cs: prázdné

en: Packages
cs: Balíky

en: Package
cs: Balík

en: Attribute settings
cs: Nastavení atributů

en: An edit widget for image files, including a preview of the image.
cs: Widget pro úpravu obrázků včetně náhledů obrázku.

en: Displays image files in their original size.
cs: Zobrazuje obrázky o původních rozměrech.

en: Add role
cs: Přidat roli

en: All users
cs: Všichni uživatelé

en: Aggregator
cs: Agregátor

en: Node author
cs: Autor uzlu

en: Country code
cs: Kód země

en: Order #
cs: Objednávka #

en: Rebuild
cs: Znovu sestavit

en: Active users
cs: Aktivní uživatelé

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
cs: Knihovna GD v PHP chybí nebo je příliš stará. Prosím, podívejte se do <a href="@url">dokumentace PHP</a>, nebo kontaktujte administrátora Vašeho webhostingu pro informace, jak chybu napravit.

en: GD library
cs: GD knihovna

en: Attach to
cs: Přiložit k

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
cs: URL %url je chybné. Napište prosím plné URL, např. http://www.example.com/feed.xml.

en: by @user
cs: uživatelem @user

en: Argument type
cs: Typ argumentu

en: Custom PHP
cs: Vlastní PHP kód

en: Context
cs: Kontext

en: Book navigation
cs: Obsah knihy

en: Add comment
cs: Přidat komentář

en: Sort
cs: Řazení

en: !a comments per page
cs: Počet komentářů na stránce: !a

en: Pager
cs: Stránkovač

en: "@s" content
cs: "@s" obsah

en: Term description.
cs: Popis termínu.

en: The picture of a user.
cs: Obrázek uživatele user.

en: User profile
cs: Profil uživatele

en: The profile of a user.
cs: Profil uživatele.

en: Vocabulary terms
cs: Termíny slovníku

en: Taxonomy vocabulary
cs: Slovník kategorií

en: relationship
cs: vztah

en: Close Window
cs: Zavřít okno

en: Close window
cs: Zavřít okno

en: Remove this item
cs: Ostranit tuto položku

en: No title
cs: Bez nadpisu

en: Local
cs: Místní

en: Items to display
cs: Položky k zobrazení.

en: Offset
cs: Odsazení

en: Link to view
cs: Odkaz na pohled

en: More link
cs: Odkaz 'více'

en: Book parent
cs: Nadřazená kniha

en: Top level book
cs: Kniha nejvyšší úrovně

en: Term parent
cs: Nadřazený termín

en: begins with
cs: začíná s

en: contains
cs: obsahuje

en: Machine name
cs: Strojový název

en: Allow Upscaling
cs: Povolit zvětšování se zachováním poměrů stran

en: Let scale make images larger than their original size
cs: Umožňuje zvětšit obrázek na větší velikost než má originál.

en: Rotation angle
cs: Úhel otočení

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
cs: Počet stupňů, o kolik má být obrázek otočen. Kladná čísla znamenají otočení po směru hodinových ručiček a záporná proti směru.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
cs: Nastaví náhodný úhel otočení obrázku. Úhel nastavený výše se použije jako maximum.

en: Add !action
cs: Přidat !action

en: Print
cs: Tisk

en: %keys (@type).
cs: Hledáno: %keys (@type).

en: Locked
cs: Uzamčeno

en: Registration form
cs: Formulář pro registraci

en: The e-mail address %mail is not valid.
cs: E-mailová adresa %mail není platná.

en: Account
cs: Účet

en: Selection type
cs: Způsob výběru

en: Upload error. Could not move file %file to destination %destination.
cs: Chyba nahrávání. Nebylo možné přesunout soubor %file do cílového adresáře %destination.

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
cs: Chyba validace, prosím zkuste znovu. Pokud tato chyba přetrvává, kontaktujte, prosím, administrátora webu.

en: daily
cs: denně

en: weekly
cs: týdně

en: Stock settings
cs: Nastavení skladu

en: deleted
cs: smazáno

en: Containing any of the words
cs: Obsahuje kterékoliv slovo

en: Containing the phrase
cs: Obsahuje frázi

en: Containing none of the words
cs: Neobsahuje žádné ze slov

en: Only in the category(s)
cs: Pouze v kategorii

en: Only of the type(s)
cs: Pouze typ

en: Billing information
cs: Fakturační údaje

en: Company name
cs: Jméno společnosti

en: Transaction mode
cs: Transakční režim

en: Sandbox
cs: Sandbox (cvičný účet)

en: Credit card charged: !amount
cs: Zaplaceno kreditní kartou: !amount

en: Content ID
cs: ID obsahu

en: Ordered list
cs: Číslovaný seznam

en: Unordered list
cs: Nečíslovaný seznam

en: Font family
cs: Řez písma

en: About
cs: Popis

en: Search returned no results.
cs: Hledání nevrátilo žádný výsledek.

en: Reports
cs: Logy

en: Link class
cs: Třída odkazu

en: Report settings
cs: Nastavení hlášení

en: Column
cs: Sloupec

en: Default sort
cs: Výchozí řazení

en: sort by @s
cs: seřadit podle @s

en: and
cs: a

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
cs: URL na které má být uživatel přesměrován. Může to být vnitřní URL, např. node/1234, nebo externí URL, např. http://drupal.org.

en: Display a message to the user
cs: Zobrazit uživateli zprávu

en: Optional URL
cs: Nepovinná URL adresa

en: Static Title:
cs: Statický název:

en: If the link title is optional or required, a field will be displayed to the end user. If the link title is static, the link will always use the same title. If <a href="http://drupal.org/project/token">token module</a> is installed, the static title value may use any other node field as its value. Static and token-based titles may include most inline XHTML tags such as <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, etc.
cs: Pokud je název odkazu volitelný, nebo povinný, bude uživateli zobrazeno pole pro vyplnění hodnoty. Pokud je název odkazu statický, použije se pro název odkazu vždy stejná hodnota. Pokud je nainstalován <a href="http://drupal.org/project/token">modul Token</a>, může být jako hodnota statického názvu odkazu použit název jakéhokoli pole. V obsahu statického názvu a názvu založeného na zástupném tokenu může být použita většina XHTML tagů jako např. <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em> atd.

en: Allow user-entered tokens
cs: Povolit tokeny zadané uživateli.

en: Checking will allow users to enter tokens in URLs and Titles on the node edit form. This does not affect the field settings on this page.
cs: Zatržením tohoto pole umožníte utivatelům použít zástupné tokeny v polích URL a Název odkazu ve formuláři úprav. Tato volba neovlivní nastavení polí na této stránce.

en: Rel Attribute
cs: Rel atribut

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
cs: Na výstupu se pro odkaz použije tento rel atribut. Nejčastěji se používá <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> pro zamezení sledování odkazu vyhledávacími roboty.

en: A default title must be provided if the title is a static value
cs: Jestliže je název statická hodnota, výchozí název je povinný.

en: At least one title or URL must be entered.
cs: Musíte zadat alespoň jeden název nebo URL.

en: You cannot enter a title without a link url.
cs: Nelze zadat název bez URL adresy odkazu.

en: Title, as link (default)
cs: Název, jako odkaz (výchozí)

en: URL, as link
cs: URL, jako odkaz

en: Short, as link with title "Link"
cs: Krátce, jako odkaz s názvem "Odkaz"

en: Label, as link with label as title
cs: Popisek jako odkaz; popisek se použije jako nadpis odkazu

en: Separate title and URL
cs: Oddělit název a URL

en: Revenue
cs: Tržba

en: All comments
cs: Všechny komentáře

en: Payment method title
cs: Název způsobu platby

en: Order review submit button text
cs: Text tlačítka "Shrnutí objednávky".

en: Submit Order
cs: Potvrdit objednávku

en: Checkout review instructions
cs: Instrukce pro kontrolu před zaplacením

en: Provide instructions for customers at the top of the checkout review screen.
cs: Tyto instrukce se zobrazí zákazníkům v horní části obrazovky kontroly před zaplacením.

en: Order created through website.
cs: Objednávka byla vytvořena prostřednictvím webu.

en: Receiving new order notification for order !order_id.
cs: Přijímám nové oznámení objednávky pro objednávku č. !order_id.

en: Add @type
cs: Přidat @type

en: Parent comment
cs: Nadřazený komentář

en: The parent comment.
cs: Nadřazený komentář.

en: Author's website
cs: Web autora

en: Reply-to link
cs: Odkaz "Odpovědět"

en: Provide a simple link to reply to the comment.
cs: Poskytnout jednoduchý odkaz pro možnost odpovědět na komentář

en: Text to display
cs: Text který se zobrazí

en: Product information
cs: Informace o produktu

en: Sell price
cs: Prodejní cena

en: Customer purchase price.
cs: Zákaznická kupní cena.

en: field
cs: pole

en: The node the uploaded file is attached to
cs: Uzel, ke kterému je nahraný soubor přiložen

en: Notification
cs: Oznámení

en: clone
cs: klonovat

en: View settings
cs: Zobrazit nastavení

en: Metric
cs: Metrická

en: Delete view
cs: Vymazat pohled

en: Target
cs: Cíl

en: Time ago
cs: Čas před

en: Create @name
cs: Vytvořit @name

en: Not checked
cs: Nezkontrolováno

en: Remove this action
cs: Odstranit tuto akci

en: Not enabled
cs: Nepovolen

en: View cart
cs: Zobrazit košík

en: Invalid e-mail address.
cs: Neplatná e-mailová adresa.

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
cs: Pokyny, které se mají zobrazit uživateli pod daným polem při úpravě obsahu. <br />Povolené HTML tagy: @tags

en: &lt;none&gt;
cs: &lt;žádný&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
cs: Nemáte povolení k vložení PHP kódu.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
cs: Uvedený PHP kód byl zadán administrátorem a překryje jakékoli výše specifikované hodnoty.

en: Text to display if group has no data. Note that title will not display unless overridden.
cs: Text, který se má zobrazit, pokud skupina neobsahuje žádná data. Berte na vědomí, že název se nezobrazí, pokud nebude překrytý.

en: Node reference field
cs: Pole typu nodereference

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
cs: Možné hodnoty, které toto pole smí obsahovat. Zadejte jednu hotnotu na řádek, ve formátu klíč|popisek. Klíč je hodnota, která se bude ukládat do databáze; musí odpovídat způsobu uložení typu (%type). Popisek je nepovinný a pokud chybí, použije se místo něj klíč. <br />Povolené HTML tagy: @tags

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
cs: Tento PHP kód byl zadán administrátorem a překryje výše uvedené povolené hodnoty.

en: User reference field
cs: Pole typu userreference

en: Click to view.
cs: Klikněte pro zobrazení.

en: Shipping Address:
cs: Dodací adresa:

en: Order #:
cs: Obj. č.:

en: Shipping Method:
cs: Způsob dodání:

en: Ship order !order_id packages.
cs: Odeslat balíky objednávky !order_id.

en: Ship
cs: Odeslat

en: This order has no comments associated with it.
cs: Tato objednávka nemá žádné komentáře.

en: Product reports
cs: Hlášení produktů

en: Sales per year
cs: Prodeje za rok

en: Products sold
cs: Prodané produkty

en: Total revenue
cs: Celková tržba

en: Update report
cs: Aktualizovat přehled

en: Sold
cs: Prodáno

en: No products found
cs: Žádné produkty nebyly nenalezeny.

en: Number of orders
cs: Počet objednávek

en: Average order
cs: Průměrná objednávka

en: Total @year
cs: Součet za @year

en: Sales year
cs: Prodejní rok

en: Sales summary
cs: Shrnutí prodeje

en: Sales data
cs: Data prodeje

en: Today, !date
cs: Dnes, !date

en: Yesterday, !date
cs: Včera, !date

en: Daily average for @month
cs: Denní průměr za @month

en: Projected totals for @date
cs: Plánovaný součet prodeje za @date

en: Grand total sales
cs: Celkový součet prodeje

en: The CSV data could not be retreived. It's possible the data might have expired. Refresh the report page and try to retrieve the CSV file again.
cs: CSV data nemohla být získána. Je možné, že data možná vypršela. Obnovte stránku s přehledem a pokuste se získat CSV soubor znovu.

en: New packages
cs: Nové balíky

en: Edit package
cs: Upravit balíky

en: Cancel package shipment
cs: Zrušit expedici balíku

en: Shipments
cs: Zásilky

en: New shipment
cs: Nová zásilka

en: Shipment !id
cs: Zásilka !id

en: Cancel shipment
cs: Zrušit expedici

en: Delete shipment
cs: Smazat zásilku

en: Ship packages
cs: Expedovat balíky

en: Package ID
cs: ID balíku

en: Shipping type
cs: Typ přepravy

en: Package type
cs: Typ balíku

en: Shipment ID
cs: ID zásilky

en: Tracking number
cs: Číslo pro sledování

en: packing slip
cs: dodací list

en: cancel shipment
cs: zrušit přepravu

en: This order's products have not been organized into packages.
cs: Produkty této objednávky nebyly rozřazeny do balíků.

en: Create packages.
cs: Vytvořit balíky.

en: Order @order_id does not exist.
cs: Objednávka @order_id neexistuje.

en: Are you sure you want to delete this package?
cs: Opravdu chcete smazat tento balík?

en: The products it contains will be available for repackaging.
cs: Produkty, které obsahují tuto položku, budou k dispozici pro přebalení.

en: Ship date
cs: Datum expedice

en: Estimated delivery
cs: Předpokládané doručení

en: No shipments have been made for this order.
cs: Pro tuto objednávku nebyly vytvořeny žádné zásilky.

en: Make a new shipment
cs: Vytvořit novou zásilku

en: Put products into packages to make shipments.
cs: Vložte produkty do balíků pro vytvoření zásilek.

en: Ship Manually
cs: Expedovat ručně

en: Shipping method
cs: Způsob přepravy

en: There is no sense in making a shipment with no packages on it, right?
cs: Nemá smysl expedovat zásilku bez balíků, nemám pravdu?

en: Are you sure you want to delete this shipment?
cs: Opravdu chcete smazat tuto zásilku?

en: The shipment will be canceled and the packages it contains will be available for reshipment.
cs: Expedice bude zrušena. Obsažené balíky budou k dispozici pro opětovné odeslání.

en: The shipment %tracking could not be canceled with %carrier. To delete it anyway, remove the tracking number and try again.
cs: Expedice %tracking nemohla být zrušena přepravcem %carrier. Chcete-li ji přesto smazat, odstraňte číslo pro sledování balíku a zkuste to znovu.

en: Are you sure you want to cancel the shipment of this package?
cs: Opravdu chcete zrušit expedici tohoto balíku?

en: It will be available for reshipment.
cs: Bude k dispozici pro opětovné odeslání.

en: Nevermind
cs: Budiž

en: Payment received
cs: Platba přijata

en: Merchant ID
cs: ID obchodníka

en: Currency code
cs: Kód měny

en: Shippable product
cs: Doručovatelný produkt

en: Username:
cs: Uživatelské jméno:

en: Show @count value(s)
cs: Zobrazit @count hodnot

en: starting from @count
cs: začínající od @count

en: Enter
cs: Zadat

en: No response
cs: Bez odezvy

en: Order complete
cs: Objednávka dokončena

en: Payment methods
cs: Způsoby platby

en: User account
cs: Uživatelský účet

en: A file directory needs to be configured in <a href="!url">product feature settings</a> before a file can be selected.
cs: Před vybráním souboru musí být nakonfigurován adresář souborů v <a href="!url">nastavení vlastností produktu</a>.

en: File download
cs: Stažení souboru

en: The file that can be downloaded when product is purchased (enter a path relative to the %dir directory).
cs: Soubor, který lze stáhnout, pokud je produkt zakoupen (zadejte cestu relativní k adresáři %dir).

en: %file is not a valid file or directory inside file download directory.
cs: %file není platný soubor nebo adresář v adresáři souborů ke stažení.

en: Credit card
cs: Platební karta

en: Order total:
cs: Objednávka celkem:

en: Current balance:
cs: Současná bilance:

en: Customer used a different e-mail address during payment: !email
cs: V průběhu platby použil zákazník jinou e-mailovou adresu: !email

en: Vendor account number
cs: Číslo účtu prodejce

en: Button text
cs: Text tlačítka

en: Dates
cs: Data

en: Unknown status
cs: Neznámý stav

en: Validator
cs: Validátor

en: None available.
cs: Není k dispozici

en: Maximum resolution for Images
cs: Maximální rozlišení obrázků

en: Defines an image field type.
cs: Definuje typ pole obrázku.

en: Editable
cs: Editovatelné

en: Mime type
cs: MIME typ

en: Invoice template
cs: Šablona faktury

en: If the balance is less than or equal to $0.00.
cs: Pokud je zůstatek menší nebo rovný 0 Kč

en: If the order status is not already Payment Received.
cs: Dokud stav objednávky není "Platba přijata".

en: Choose a category
cs: Vyberte kategorii

en: Subtotal:
cs: Mezisoučet:

en: COD
cs: Dobírka

en: Address book
cs: Adresář

en: Base price
cs: Základní cena

en: Edit attribute
cs: Upravit atribut

en: Are you sure you want to delete the attribute %name?
cs: Opravdu chcete smazat atribut %name?

en: Tax
cs: Daň

en: Supported
cs: Podporováno

en: In the <a href="!checkout_url/sell">Google Checkout Merchant Center</a>, enter %url as the callback URL for this site. This will allow Ubercart to communicate with Google Checkout.
cs: V <a href="!checkout_url/sell">Google Checkout centru obchodníka</a>, vložte %url jako zpětnou URL pro tuto stránku. To umožní Übercartu komunikovat s Google Checkout.

en: Google Checkout settings
cs: Nastavení Google Checkout

en: Set merchant ID and key for Google Checkout.
cs: Nastavte ID obchodníka a klíč pro Google Checkout.

en: Calculate shipping charges for orders through Google Checkout.
cs: Počítat cenu dopravy pro objednávky přes Google Checkout.

en: Calculate taxes for orders through Google Checkout.
cs: Počítat daně pro objednávky přes Google Checkout.

en: Google Checkout terminal: Order @order_id
cs: Terminál Google Checkout : Objednávka @order_id

en: Conforms to Google Checkout content policies.
cs: Vyhovuje Google Checkout podmínkám pro obsah.

en: To be a Google Checkout approved merchant, your items must conform to the Google Checkout content policies found <a href="!url">here</a>.
cs: Abyste se stali ověřeným obchodníkem služby Google Checkout, vaše položky musí odpovídat předpisům Google Checkout, které naleznete <a href="!url">zde</a>.

en: Google Checkout only accepts the following currencies: @list
cs: Google Checkout akceptuje pouze následující měny: @list

en: Marketing preferences
cs: Převolby pro marketing

en: Display the customer's preferences about mass-marketing.
cs: Zobrazit uživatelské preference pro hromadný marketing.

en: Google Checkout Coupon
cs: Kupón Google checkout

en: Google Checkout Gift Certificate
cs: Dárkový poukaz Google Checkout

en: Cancel order request sent to Google Checkout. The order will be updated momentarily.
cs: Požadavek na zrušení objednávky byl zaslán na Google Checkout. Objednávka bude v krátké době aktualizována.

en: Order is not canceled in Google Checkout.
cs: Objednávka není zrušena u Google Checkout.

en: Express payment with Google Checkout.
cs: Expresní platba Google Checkout.

en: Merchant key
cs: Klíč obchodníka

en: Used to sign cart information. Keep it secret, keep it safe.
cs: Použiívá se pro vložení informací o nákupním košíku. Tuto informaci nikomu nesdělujte a udržte ji v tajnosti.

en: Test Environment settings
cs: Nastavení testovacího prostředí

en: Test Mode
cs: Testovací režim

en: Test Merchant ID
cs: ID testovacího obchodníka

en: Only needed for test mode. Click <a href="http://code.google.com/apis/checkout/developer/index.html#integration_overview" target="_blank">here</a> for more info.
cs: Potřebné pouze pro testovací mód. <a href="http://code.google.com/apis/checkout/developer/index.html#integration_overview" target="_blank">Klikněte zde</a> pro další informace.

en: Test Merchant Key
cs: Klíč testovacího obchodníka

en: Customer messages
cs: Zákaznické zprávy

en: Reason for canceling order
cs: Důvod zrušení objednávky

en: This message will be sent with the cancelation notice through Google Checkout. Any comment given when the order is canceled will be sent as a separate message. This message uses <a href="!url">global and order tokens</a>.
cs: Tato zpráva bude zaslána společně s oznámením o zrušení prostřednictvím Google Checkout. Komentáře ke zrušení objednávky budou zaslány jako zvláštní zpráva. Tato zpráva používá <a href="'url">globální a objednávkové tokeny</a>.

en: Order canceled. See order comments at [order-url] for more information.
cs: Objednávka zrušena. Více informací najdete v komentářích k objednávce na adrese [order-url].

en: Button size
cs: Velikost tlačítka

en: Button alignment
cs: Zarovnání tlačítek

en: Regular pickup
cs: Běžné vyzvednutí

en: Special pickup
cs: Výjimečné vyzvednutí

en: Drop off
cs: Odložit

en: Default price
cs: Výchozí cena

en: Pickup type
cs: Typ vyzvednutí

en: Handling charge
cs: Manipulační poplatek

en: Percentage markup/discount
cs: Přirážka/sleva v procentech

en: A default shipping cost is required.
cs: Je vyžadována výchozí cena nákladů na přepravu.

en: The default shipping cost should be a positive number.
cs: Výchozí cena nákladů na přepravu musí být kladné číslo.

en: The fixed charge should be a number.
cs: Fixní poplatek musí být číslo.

en: The percent adjustment should be a number.
cs: Změna v procentech má být vyjádřena číslem.

en: Save taxes
cs: Uložit daně

en: Tax shipping?
cs: Danit částku za dopravu?

en: Google Checkout is enabled, but no Merchant ID found.
cs: Google Checkout povoleno, ale nebylo nalezeno ID obchodníka.

en: Fast checkout through Google.
cs: Rychlá pokladna přes Google.

en: What is Google Checkout?
cs: Co je Google Checkout?

en: You do not have any items in your shopping cart.
cs: Váš košík je prázdný.

en: Customer will accept marketing emails.
cs: Zákazník souhlasí se zasíláním obchodních sdělení.

en: Customer does not want marketing emails.
cs: Zákazník si nepřeje zasílání obchodních sdělení.

en: Google Checkout terminal
cs: Terminál Google checkout

en: Click here to go to Google Checkout settings.
cs: Kliknutím sem přejdete do nastavení Google Checkout.

en: Return to order view screen.
cs: Návrat na stránku zobrazení objednávky.

en: Use this terminal to process credit card payments:
cs: Pro zpracovávání plateb kreditní kartou použít tento terminál:

en: Balance:
cs: Bilance:

en: Google Checkout total:
cs: Google Checkout celkem:

en: Google Checkout balance:
cs: Google Checkout - bilance:

en: Charge
cs: Účtovací poplatek

en: Reason for refund
cs: Důvod pro refundaci

en: Refund Comment
cs: Komentář k refundaci

en: You must enter a number for the amount.
cs: Částka musí být zadána jako číslo.

en: Google does not allow charges greater than the balance.
cs: Google neumožňuje platit částku větší, než je zůstatek.

en: Google does not allow refunds greater than the amount already charged.
cs: Google neumožňuje vrátit větší částku, než jaká byla zaplacena.

en: A reason for refunding the customer is required.
cs: Důvod refundace je vyžadován.

en: Invalid order ID.  Unable to process payment.
cs: Neplatné ID objednávky. Není možné zpracovat platbu.

en: Unknown notification document: @xml
cs: Neznámý potvrzovací dokument : @xml

en: Total tax
cs: Celková daň

en: Order created through Google Checkout (#@gco_order).
cs: Objednávka vytvořena pomocí Google Checkout (#@gco_order).

en: Risk information notification:
cs: Oznámení o riziku:

en: - Full AVS match (address and postal code)
cs: - Plná shoda AVS (adresa i PSČ)

en: - Partial AVS match (postal code only)
cs: - Částečná shoda AVS (pouze PSČ)

en: - Partial AVS match (address only)
cs: - Částečná shoda AVS (pouze adresa)

en: - No AVS match
cs: - Žádná shoda AVS

en: - AVS not supported by issuer
cs: - AVS není podporováno vystavitelem

en: <b>Error:</b> No AVS response.
cs: <b>Chyba:</b> Žádná odpověď AVS.

en: - CVN match
cs: - shoda CVN

en: - No CVN match
cs: - žádná shoda CVN

en: - CVN not available
cs: - CVN není k dispozici

en: - CVN error
cs: - chyba CVN

en: <b>Error:</b> No CVN response.
cs: <b>Chyba:</b> Žádná odpověď CVN.

en: Partial CC number: %s
cs: Část čísla kreditní karty: %s

en: Order %order canceled by Google: %reason
cs: Objednávka %order zrušena Googlem: %reason

en: Order canceled.
cs: Objednávka byla zrušena.

en: Payment received by Google Checkout
cs: Platba obdržena přes Google Checkout

en: Payment of %amount received by Google Checkout.
cs: Platba částky %amount přijata u Google Checkout.

en: Refund received by Google Checkout
cs: Vratka obdržena přes Google Checkout

en: Refund of %amount received by Google Checkout.
cs: Vratka částky %amount přijata od Google Checkout.

en: Unknown order id or malformed XML.
cs: Neznámé ID objednávky, či poškozené XML.

en: Google Checkout member for @count month. | Google Checkout member for @count months.
cs[0]: Uživatelem Google Checkout po dobu @count měsíc.
cs[1]: Uživatelem Google Checkout po dobu @count měsíce.
cs[2]: Uživatelem Google Checkout po dobu @count měsíců.

en: In Google Checkout
cs: V Google Checkout

en: Chargeable
cs: Účtovatelné

en: Integrates Google's Checkout, Merchant Calculated Shipping, and Order Processing APIs.
cs: Integruje Google Checkout, přepravu počítanou obchodníkem a API pro řízení objednávek.

en: yearly
cs: ročně

en: monthly
cs: měsíčně

en: @label (!name) - Allowed values
cs: @label (!name) - povolené hodnoty

en: %name: illegal value.
cs: %name: neplatná volba.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
cs: %name: hodnota nesmí mít větší počet znaků než %max.

en: Widgets
cs: Widgety

en: SimpleXML
cs: SimpleXML.

en: Sorry, you can only add one of those at a time.
cs: Lze zadat pouze jednu z těchto položek.

en: Default cart form
cs: Výchozí formulář košíku

en: Cart Contents
cs: Obsah košíku

en: Display the contents of a customer's shopping cart.
cs: Zobrazí obsah nákupního košíku zákazníka.

en: This account has been banned and can't download files anymore.
cs: Tento uživatelský účet byl zablokován a již neumožňuje stahovat soubory.

en: Watermark Text
cs: Text vodoznaku

en: Add Watermark
cs: Přidat vodoznak

en: Uploaded file is not a valid JPEG
cs: Nahraný soubor není platný JPEG

en: Must fill in text
cs: Musíte vyplnit text

en: Empty Line
cs: Prázdný řádek

en: Package order !order_id products.
cs: Balík s produkty objednávky č. !order_id.

en: Specify and collect payment for an order.
cs: Vyberte způsob platby pro objednávku.

en: Test Gateway
cs: Testovací brána

en: Process credit card payments through the Test Gateway.
cs: Zpracovat platbu kreditní kartou prostřednictvím Testovací brány.

en: Check or Money Order
cs: Šek nebo poštoní poukázka

en: Pay by mailing a check or money order.
cs: Platba zasláním šeku nebo peněžní či poštovní poukázky.

en: UPS Next Day Early A.M.
cs: Další den ráno (UPS Next Day Early A.M.)

en: UPS 2nd Day Air
cs: Druhý den letecky (UPS 2nd Day Air)

en: UPS 3-Day Select
cs: Výběr tří dnů (UPS 3-Day Select)

en: UPS Letter
cs: dopis (UPS Letter)

en: Customer Supplied Package
cs: Balík dodaný zákazníkem

en: UPS Express Box
cs: Expresní bedna (UPS Express Box)

en: UPS 25KG Box
cs: 25kg bedna (UPS 25KG Box)

en: UPS 10KG Box
cs: 10kg bedna (UPS 10KG Box)

en: Pallet
cs: Paleta (Pallet)

en: Small Packages
cs: Malé balíky

en: Credit card encryption
cs: Šifrování kreditní karty

en: Credit card data in the database is currently being encrypted.
cs: Údaje o kreditní kartě v databázi se momentálně šifrují.

en: This block of text represents a configurable message such as a set of instructions or an e-mail template.  Using hook_uc_message to handle the default values for these is so easy even your grandma can do it!
cs: Tento blok textu představuje konfigurovatelnou zprávu jako soubor instrukcí nebo e-mailovou šablonu. Použití hook_uc_message k manipulaci s výchozími hodnotami je tak snadné, že by to zvládla i Vaše babička!

en: Credit card on a secure server:
cs: Kreditní karta na zabezpečeném serveru:

en: Credit card/eCheck
cs: Kreditní karta/eCheck

en: Redirect to 2Checkout to pay by credit card or eCheck.
cs: Přesměrovat na 2Checkout při platbě kreditní kartou nebo přes eCheck.

en: Select your payment type:
cs: Vyberte způsob platby:

en: Online check
cs: Online platba

en: Your 2Checkout vendor account number.
cs: Vaše číslo účtu prodejce na 2Checkout.

en: Secret word for order verification
cs: Tajné slovo pro ověření objednávky

en: The secret word entered in your 2Checkout account Look and Feel settings.
cs: Tajné slovo, které jste uvedli v "Look and Feel" nastavení Vašeho 2Checkout účtu.

en: Enable demo mode, allowing you to process fake orders for testing purposes.
cs: Zapnutí demo režimu dovolí zpracovávání fingovaných objedávek pro testování.

en: Language preference
cs: Nastavení jazyka

en: Adjust language on 2Checkout pages.
cs: Přizpůsobit jazyk na 2Checkout stránkách.

en: Allow customers to choose to pay by credit card or online check.
cs: Povolit zákazníkům výběr mezi platbou kreditní kartou nebo online šekem.

en: Show credit card icons beside the payment method title.
cs: Zobrazit ikony kreditních karet vedle titulku způsobu placení.

en: Provide 2Checkout specific text for the submit button on the order review page.
cs: Poskytnout na stránce se shrnutím objednávky u 2Checkout specifický text tlačítka "Odeslat".

en: 2Checkout.com checkout type
cs: Dokončení objednávky pomocí 2Checkout.com

en: Single page checkout only works for stores selling intangible products using credit card payments.
cs: Jednostránkový proces dokončení objednávky se používá jen pro obchody, které prodávají nehmotné produkty a používají pouze platby kreditní kartou.

en: Multi-page checkout
cs: Vícestránkový proces platby

en: Single page checkout
cs: Jednostránkový proces platby

en: Attempted unverified 2Checkout completion for this order.
cs: Došlo k pokusu o neověřené 2Checkout dokončení této objednávky.

en: Paid by !type, 2Checkout.com order #!order.
cs: Zaplaceno !type, 2Checkout.com objednávka č. !order.

en: credit card
cs: platební karta

en: Your order will be processed as soon as your payment clears at 2Checkout.com.
cs: Objednávka bude zpracována, jakmile dojde k ověření Vaší platby na 2Checkout.com.

en: !type payment is pending approval at 2Checkout.com.
cs: Platba "!type" čeká na schválení na 2Checkout.com.

en: Enable to process payments using 2Checkout.com.
cs: Zapnout zpracovávání plateb s použitím 2Checkout.com.

en: Update your payment details
cs: Aktualizujte své platební údaje

en: Update the payment details for a recurring fee.
cs: Aktualizujte informace o platbě za pravidelný poplatek.

en: Cancel the recurring fee?
cs: Zrušit pravidelný poplatek?

en: Cancel a recurring fee.
cs: Zrušit pravidelný poplatek.

en: Update ARB subscription
cs: Upravit ARB předplatné

en: Cancel ARB subscription
cs: Zrušitt ARB předplatné

en: Process credit card payments using the AIM service of Authorize.net.
cs: Zpracovávat platby platební kartou s použitím AIM služby Authorize.net.

en: API Login ID and Transaction Key
cs: Přihlašovací ID k API a klíč transakce

en: API Login ID
cs: Přihlašovací ID k API

en: Transaction Key
cs: Transakční klíč

en: AIM settings
cs: AIM nastavení

en: These settings pertain to the Authorize.Net AIM payment method for card not present transactions.
cs: Tato nastavení se týkají metody placení přes AIM Authorize.Net pro transakce bez kreditní karty.

en: Live transactions in a live account
cs: Skutečné transakce ve skutečném účtu

en: Test transactions in a live account
cs: Testovací transakce ve skutečném účtu

en: Developer test account transactions
cs: Transakce v testovacím účtu pro vývojáře

en: Tell Authorize.net to e-mail the customer a receipt based on your account settings.
cs: Říci Authorize.net aby poslal zákazníkovi e-mail s účtenkou na základě nastavení vašeho účtu.

en: ARB settings
cs: Nastavení ARB

en: These settings pertain to the Authorize.Net Automated Recurring Billing service.
cs: Tato nastavení se týkají služby Authorize.Net Automated Recurring Billing (automatizovaná pravidelná fakturace).

en: Only specify developer mode if you login to your account through https://test.authorize.net.<br />Adjust to production mode when you are ready to start processing real recurring fees.
cs: Uveďte vývojářský testovací mód pouze pokud se přihlašujete ke svému účtu prostřednictvím https://test.authorize.net.<br />Změňte na produkční mód, až budete připraveni ke spuštění zpracování skutečných pravidelných poplatků.

en: Developer test
cs: Vývojářský test

en: <b>Note:</b> You must first configure credit card encryption before setting this.<br />Enter the value here you entered in your Auth.Net account settings.
cs: <b>Poznámka:</b> Než toto nastavíte, musíte nejprve nakonfigurovat šifrování kreditních karet.<br /> Zde zadejte hodnotu, která je uvedená v nastavení vašeho účtu na Auth.Net.

en: Log reported ARB payments in watchdog.
cs: Logovat ARB platby hlídacím psem.

en: Make sure you have set your Silent POST URL in Authorize.Net to @url.
cs: Ujistěte se, že jste nastavili Silent POST URL v Authorize.Net na @url.

en: CIM settings
cs: Nastavení CIM

en: These settings pertain to the Authorize.Net Customer Information Management service.
cs: Tyto nastavení přísluší ke službě Správa Informací o Zákaznících Autorize.net.

en: Always create a CIM profile for securely storing CC info for later use.
cs: Pokaždé vytvořit CIM profil pro bezpečně ukládané CC informace pro pozdější použití.

en: New customer profile created successfully at Authorize.Net.
cs: Nový zákaznický profil na Autorize.Net byl úspěšně vytvořen.

en: Order @order taking place at @date
cs: Objednávka @order uskutečněná dne @date

en: cURL error: @error
cs: cURL chyba: @error

en: Credit card payment declined: @message
cs: Platba kreditní kartou zamítnuta: @message

en: Type: @type<br />ID: @id
cs: Typ: @type<br />ID: @id

en: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Amount: @amount<br />AVS response: @avs
cs: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Částka: @amount<br />AVS odpověď: @avs

en: ACCEPTED
cs: PŘIJATO

en: REJECTED
cs: ZAMÍTNUTO

en: CVV match: @cvv
cs: CVV se shoduje: @cvv

en: Invalid ARB payment notification received.
cs: Došlo hlášení o neplatné ARB platbě.

en: ARB payment reported for order @order_id: <pre>@post</pre>
cs: ARB platba zaznamenána pro objednávku @order_id: <pre>@post</pre>

en: Product @sku has invalid interval settings for Authorize.Net - @length @unit
cs: Produkt @sku má neplatné nastavení intervalu pro Authorize.Net - @length @unit

en: Order @order_id
cs: Objednávka č. @order_id

en: Order @order_id - @sku
cs: Objednávka @order_id - @sku

en: Authorize.Net: Recurring fee for @model failed.<br />@error - @text
cs: Authorize.Net: Pravidelný poplatek pro @model skončil chybou.<br />@error - @text

en: Authorize.Net: Recurring fee setup for @model.<br />Subscription ID: @subscription_id
cs: Authorize.Net: setup Pravidelný poplatek pro @model.<br />ID předplatného: @subscription_id

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id updated failed.<br />@error - @text
cs: Authorize.Net: Změna předplatného @subscription_id skončila chybou.<br />@error - @text

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id updated.
cs: Authorize.Net: Předplatné @subscription_id bylo změněno.

en: Subscription ID: @subscription_id
cs: ID předplatného: @subscription_id

en: Subscription data updated at Authorize.Net.
cs: Údaje o předplatném byly aktualizovány na Authorize.Net.

en: Subscription update failed. See order admin comments for more details.
cs: Aktualizace předplatného skončila chybou. Podrobnosti najdete v administrátorských komentářích k objednávce.

en: Recurring fee order ID: @order_id
cs: ID objednávky s pravidelným poplatkem: @order_id

en: The payment details for that recurring fee have been updated.
cs: Platební údaje pro tento pravidelný poplatek byly aktualizovány.

en: An error has occurred while updating your payment details. Please try again and contact us if you are unable to perform the update.
cs: Došlo k chybě během aktualizace vašich platebních údajů. Zkuste to znovu. Jestliže opakovaně nejste schopni provést aktualizaci, kontaktujte nás.

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id cancellation failed.<br />@error - @text
cs: Authorize.Net: Zrušení předplatného @subscription_id skončilo chybou.<br />@error - @text

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id cancelled.
cs: Authorize.Net: Předplatné @subscription_id zrušeno.

en: Are you sure you wish to cancel this subscription?
cs: Opravdu chcete zrušit toto předplatné?

en: Subscription cancelled through Authorize.Net.
cs: Předplatné bylo zrušeno přes Authorize.Net.

en: Subscription cancellation failed. See order admin comments for more details.
cs: Zrušení přeplatného skončilo chybou. Podrobnosti najdete v administrátorských komentářích k objednávce.

en: Are you sure you wish to cancel this fee?
cs: Opravdu chcete zrušit tento poplatek?

en: This action cannot be undone and may result in the termination of subscription services.
cs: Tuto akci nelze vrátit zpět. Může mít za následek ukončení předplacených služeb.

en: The recurring fee has been canceled.
cs: Pravidelný poplatek byl zrušen.

en: An error has occurred. Please try again and contact us if the problem persists.
cs: Došlo k chybě. Zkuste opakovat akci. Jestliže problém přetrvává, kontaktujte nás.

en: Address (Street) matches, ZIP does not
cs: Adresa (ulice) se shoduje, PSČ nikoliv

en: Address information not provided for AVS check
cs: Údaje v adrese nejsou poskytovány pro AVS kontrolu

en: AVS error
cs: AVS chyba

en: Non-U.S. Card Issuing Bank
cs: Vydavatelem kreditních karet je banka mimo U.S.

en: No Match on Address (Street) or ZIP
cs: Žádná shoda v adrese (ulice) a PSČ

en: AVS not applicable for this transaction
cs: AVS neplatí pro tuto transakci

en: Retry – System unavailable or timed out
cs: Opakovat - Systém nedostupný nebo vypršel časový limit

en: Service not supported by issuer
cs: Služba není podporována vydavatelem

en: Address information is unavailable
cs: Informace o adrese nejsou k dispozici

en: Nine digit ZIP matches, Address (Street) does not
cs: Devítipísmenné PSČ se shoduje, ale adresa (ulice) nikoliv

en: Address (Street) and nine digit ZIP match
cs: Adresa a devítipísmenné PSČ se shodují

en: Address (Street) and five digit ZIP match
cs: Adresa a pětipísmenné PSČ se shodují

en: Five digit ZIP matches, Address (Street) does not
cs: Pětipísmenné PSČ se shoduje, ale adresa (ulice) nikoliv

en: No Match
cs: Nesouhlasí

en: Not Processed
cs: Nezpracováno

en: Should have been present
cs: By měla být přítomna

en: Issuer unable to process request
cs: Vydavatel nebyl schopen zpracovat žádost

en: Authorization and capture
cs: Autorizace a zaznamenání

en: Authorization only
cs: Pouze autorizace

en: Prior authorization capture
cs: Zaznamenání před autorizací

en: Capture only
cs: Pouze zaznamenání

en: Void
cs: Neplatný

en: Process payments using Authorize.net. Supports AIM and ARB.
cs: Zpracovávat platby přes Authorize.net. Podporuje metody AIM a ARB.

en: CVV information
cs: CVV informace

en: Credit card terminal: Order @order_id
cs: Terminál kreditních karet: Objednávka @order_id

en: Credit card encryption must be configured to accept credit card payments.
cs: Pro přijímání plateb pomocí kreditních karet musí být nastaveno šifrování kreditní karty.

en: To protect our customers from identity theft, credit card details are erased when a browser refreshes on the checkout review page.  Please enter your card details again and re-submit the form.
cs: Pro ochranu našich zákazníků před zcizením identity jsou při obnovení stránky s přehledem v prohlížeči data o kreditní kartě vymazána. Prosíme, vyplňte údaje o kreditní kartě znovu a odešlete formulář.

en: Default credit transaction type
cs: Standardní typ kreditní transakce

en: Only available transaction types are listed. The default will be used unless an administrator chooses otherwise through the terminal.
cs: Jsou vypsány pouze dostupné typy transakcí. Výchozí typ bude použit, jen pokud administrátor nevybere jiný přes terminál.

en: Credit card data is encrypted during checkout for maximum security.
cs: Během procesu dokončení objednávky jsou pro maximální bezpečnost data kreditní karty šifrována

en: You must review your <a href="!url">credit card security settings</a> and enable encryption before you can accept credit card payments.
cs: Abyste mohli přijímat platby platebními kartami, musíte nejprve zkontrolovat 
    <a href="!url">jejich bezpečnostní nastavení</a> a povolit šifrování.

en: Credit card debug mode
cs: Ladicí režim pro testování plateb kreditní kartou

en: Because you are using debug mode, credit card details may be stored in violation of PCI security standards. Debug mode is only recommended for testing transactions with fake credit card details.
cs: Protože používáte ladicí režim, jsou data kreditní karty ukládána v porušeném stavu podle PCI bezpečnostních standardů. Ladicí režim je vyžadován jen pro testovací transakce s vymyšlenými údaji kreditní karty.

en: We were unable to process your credit card payment. Please verify your card details and try again.  If the problem persists, contact us to complete your order.
cs: Vaši platbu kreditní kartou nebylo možné zpracovat. Prosím zkontrolujte, zda jste zadali správné údaje o Vaší kreditní kartě a zkuste to znova. Pokud problém přetrvává, kontaktujte nás a my Vám rádi pomůžeme dokončit odbavení Vaší objednávky.

en: Credit card:
cs: Kreditní karta:

en: Pay by credit card.
cs: Platba kreditní kartou.

en: (Last 4)
cs: (Poslední 4)

en: Enter the owner name as it appears on the card.
cs: Napište jméno majitele tak, jak je uvedeno na kartě.

en: You have entered an invalid credit card number.
cs: Bylo zadáno neplatné čislo kreditní karty.

en: The start date you entered is invalid.
cs: Počáteční datum, které jste zadali, je neplatné.

en: The credit card you entered has expired.
cs: Vámi zadaná kreditní karta již není platná.

en: The issue number you entered is invalid.
cs: Číslo problému, které jste zadali, je neplatné.

en: You have entered an invalid CVV number.
cs: Zadali jste neplatné bezpečnostní číslo CVV.

en: You must enter the issuing bank for that card.
cs: Musíte uvést banku, která tuto kartu vydala.

en: Card Owner
cs: Vlastník karty

en: Issue Number
cs: Číslo výdeje

en: Issuing Bank
cs: Vydávající banka

en: View card details.
cs: Prohlédnout detaily karty

en: Card Type:
cs: Typ karty:

en: Card Owner:
cs: Vlastník karty:

en: Card Number:
cs: Číslo karty:

en: Start Date:
cs: Datum začátku:

en: Expiration:
cs: Platnost do:

en: Issue Number:
cs: Číslo výdeje:

en: Issuing Bank:
cs: Vydávající banka:

en: You must have access to <b>administer credit cards</b> to adjust these settings.
cs: Musíte mít přístup k <b>administraci kreditních karet</b> pro nastavení této volby.

en: Credit card data security
cs: Bezpečnost údajů z kreditní karty

en: You are responsible for the security of your website, including the protection of credit card numbers.  Please be aware that choosing some settings in this section may decrease the security of credit card data on your website and increase your liability for damages in the case of fraud.
cs: Jste zodpovědni za bezpečnost vašeho webu, včetně ochrany čísel kreditních karet. Prosím buďte si vědomi toho, že provedením některých nastavení v této sekci můžete snížit bezpečnost údajů kreditních karet na vašem webu a přispět k vaší odpovědnosti za škody způsobené případným podvodem.

en: Card number encryption key filepath
cs: Cesta k souboru klíče pro šifrování údajů o kreditní kartě

en: <b>You must enable encryption</b> by following the <a href="!url">encryption instructions</a> in order to accept credit card payments.<br />In short, you must specify a path outside of your document root where the encryption key may be stored.<br />Relative paths will be resolved relative to the Drupal installation directory.<br />Once this is set, you should not change it.
cs: Abyste mohli přijímat platby kreditními kartami, <strong>musíte zapnout šifrování</strong> pomocí následujících <a href="!url">instrukcí k šifrování</a>. Zkrátka musíte určit cestu pro uložení souboru šifrovacího klíče, která by měla být mimo dokument root vašeho webu.<br />Relativní cesty by mely být zadány relativně k instalačnímu adresáři Drupalu.<br />Tato nastavení už nebudete moci změnit.

en: Not configured, see below.
cs: Není nastaveno, viz níže.

en: Operate in credit card debug mode.
cs: Pracuje v režimu pro ladění operací s kreditními kartami.

en: In debug mode, credit card details may be stored in violation of PCI security standards.<br />Debug mode is only recommended for testing transactions with fake credit card details.
cs: V ladicím režimu jsou data kreditní karty ukládána v porušeném stavu podle PCI bezpečnostních standardů. Ladicí režim je vyžadován jen pro testovací transakce s vymyšlenými údaji kreditní karty.

en: Checkout workflow
cs: Postup práce s pokladnou

en: These settings alter the way credit card data is collected and used during checkout.
cs: Tato nastavení upravují způsob, jakým jsou získávána a ukládána data kreditní karty během procesu dokončení objednávky (platby v pokladně).

en: Validate credit card numbers at checkout.
cs: Ověřit čísla kreditní karty v pokladně.

en: Invalid card numbers will show an error message to the user so they can correct it.<br />This feature is recommended unless you are in debug mode.
cs: Při zadání neplatného číslo karty se zobrazí chybová zpráva uživateli, takže ji mohou opravit.<br />Tato funkce se doporučuje pouze pokud jste v ladícím režimu.

en: Attempt to process credit card payments at checkout.
cs: Pokusit se zpracovat platby kartou v pokladně.

en: Failed attempts will prevent checkout completion and display the error message from above.<br />This box must be checked to process customer credit cards if you are not in debug mode.
cs: Chybné pokusy zabrání v dokončení pokladny a zobrazí výše uvedenou chybovou zprávu.<br />Tato kolonka musí být zaškrtnuta pro zpracování kreditních karet zákazníků, pokud nejste v ladícím režimu.

en: Debug mode data clearing
cs: Vymazání dat ladicího režimu kreditních karet

en: Order status
cs: Stav objednávky

en: Unit of time
cs: Jednotky času

en: Credit card fields
cs: Pole kreditní karty

en: Specify what information to collect from customers in addition to the card number.
cs: Určit které informace od zákazníků shromažďovat navíc k číslu karty.

en: Enable CVV text field on checkout form.
cs: Zapnout CVV pole na stránce pokladny.

en: The CVV is an added security measure on credit cards. On Visa, Mastercard, and Discover cards it is a three digit number, and on AmEx cards it is a four digit number. If your credit card processor or payment gateway requires this information, you should enable this feature here.
cs: CVV je přídavný bezpečnostní prvek na kreditních kartách. Na kartách Visa, Mastercard, a Discover se jedná o třímístné číslo, na kartách AmericanExpress o čtyřmístné číslo. Pokud váš procesor kreditních karet nebo platební brána vyžadují tyto informace, měli by jste zde tuto funkci zapnout.

en: Enable card owner text field on checkout form.
cs: Zapnout pole "vlastník karty" na formuláři pokladny.

en: Enable card start date on checkout form.
cs: Zapnout počáteční datum karty na pokladním formuláři.

en: Enable card issue number text field on checkout form.
cs: Zapnout textové pole pro zadání kontrolního kódu kreditní karty (CVV2) na pokladním formuláři.

en: Enable issuing bank text field on checkout form.
cs: Zapnout pole "vydávající banka" na formuláři pokladny.

en: Enable card type selection on checkout form.
cs: Zapnout výběr typu karty na formuláři pokladny.

en: If enabled, specify in the textarea below which card options to populate the select box with.
cs: Pokud je zapnuto, uveďte do pole níže, které karty (typy karet) nabídnout k výběru.

en: Card type select box options
cs: Nastavení boxu pro výběr typu karty

en: Enter one card type per line. These fields will populate the card type select box if it is enabled.
cs: Zadejte jeden typ karty na řádek. Tato pole pak nabídnou možnost zvolit typ karty, pokud je zapnut box s volbou karty.

en: Accepted card types (for validation)
cs: Přijímané typy karet (pro ověření)

en: Use the checkboxes to specify which card types you accept for payment. Selected card types will show their icons in the payment method selection list and be used for card number validation.
cs: Pomocí zaškrtávacích políček určete, které typy kreditních karet budete akceptovat. U vybraných typů karet se zobrazí jejich ikony ve vyběrovém seznamu platebních metod a budou použity pro ověření čísel karet.

en: Here you can alter messages displayed to customers using credit cards.
cs: Zde můžete změnit zprávy zobrazované zákazníkovi při použití kreditní karty.

en: Credit card payment policy
cs: Způsob platby kreditní kartou

en: Instructions for customers on the checkout page above the credit card fields.
cs: Instrukce pro zákazníky na stránce pokladny nad políčky pro kreditní kartu.

en: Your billing information must match the billing address for the credit card entered below or we will be unable to process your payment.
cs: Vaše fakturační údaje musí souhlasit s adresou uvedenou na Vaší kreditní kartě, jinak nebudeme schopni zpracovat Vaši objednávku.

en: Card processing failure message
cs: Zpráva pro případ neúspěšného zpracování informací o kartě

en: Error message displayed to customers when an attempted payment fails at checkout.
cs: Chybová zpráva zobrazená zákazníkovi v pokladně při nepodařeném pokusu o platbu.

en: You have specified a non-existent directory.
cs: Určená složka neexistuje.

en: Cannot write to directory, please verify the directory permissions.
cs: Do složky není možné zapisovat, ověřte nastavení práv složky.

en: Cannot read from directory, please verify the directory permissions.
cs: Ze složky není možné číst, ověřte nastavení práv složky.

en: Credit card encryption key file creation failed. Check your filepath settings and directory permissions.
cs: Neúspěšné vytvoření souboru šifrovacího klíče pro údaje o kreditní kartě. Zkontrolujte nastavení cesty k souboru a ověřte nastavení práv složky.

en: Credit card encryption key file generated. Card data will now be encrypted.
cs: Soubor šifrovacího klíče pro údaje o kartě byl vygenerován. Údaje o kartě budou nyní šifrována.

en: You have chosen to not process credit card payments during checkout, but customer credit card data is not being stored once checkout is completed. This configuration is not recommended for a live site, as you will not be able to collect payment for your orders.
cs: Vybrali jste si, že se nebudou zpracovávat platby kreditní kartou v pokladně, ale údaje o kreditní kartě zákazníka nejsou dále ukládány poté, co je pokladna dokončena. Toto nastavení se nedoporučuje pro živé produkční stránky, jinak nebudete mít možnost vybírat platby za Vaše objednávky.

en: Card type
cs: Typ karty

en: Card owner
cs: Vlastník karty

en: Card number
cs: Číslo karty

en: Start Month
cs: Počáteční měsíc

en: Start Year
cs: Počáteční rok

en: Expiration Month
cs: Měsíc expirace (platnost do)

en: Expiration Year
cs: Rok expirace (platnost do)

en: Issuing bank
cs: Banka, která kartu vystavila

en: (if present)
cs: (existuje-li)

en: Expiration Date:
cs: Platnost do data:

en: What's the CVV?
cs: Co je to CVV?

en: Process card
cs: Zpracování karty

en: What is the CVV?
cs: Co je CVV?

en: CVV stands for Card Verification Value. This number is used as a security feature to protect you from credit card fraud.  Finding the number on your card is a very simple process.  Just follow the directions below.
cs: CVV (Card Verification Value) je číslo sloužící jako bezpečnostní prvek, který brání zfalšování údajů platební karty. Postupujte podle návodu níže.

en: The CVV for these cards is found on the back side of the card.  It is only the last three digits on the far right of the signature panel box.
cs: U těchto karet se CVV nachází na zadní straně. Jedná se o poslední trojčíslí zcela vpravo vedle podpisu.

en: The CVV on American Express cards is found on the front of the card.  It is a four digit number printed in smaller text on the right side above the credit card number.
cs: Na kartách American Express se CVV nachází na přední straně. Jedná se o čtyřčíslí vytištěné drobnějším písmem vpravo nad číslem karty.

en: Close this window
cs: Zavřít toto okno

en: Use this terminal to process credit card payments through your default gateway.
cs: Pomocí tohoto terminálu zpracovávat platby kreditními kartami přes Vaší výchozí platební bránu.

en: Be warned that credit card data will automatically be converted to the last 4 digits of the card once a transaction has occurred.  As such, subsequent charges after a partial payment will not have any stored credit card information to use.
cs: Berte na vědomí, že jakmile dojde k transakci, údaje o platební kartě budou automaticky převedeny na poslední 4 číslice. To znamená, že pro poplatky následující po dílčí platbě nebudou k dispozici žádné uložené informace o platební kartě.

en: Order total: @total
cs: Objednávka celkem: @total

en: Balance: @balance
cs: Bilance: @balance

en: Charge Amount
cs: Účtovaná částka

en: Use the available buttons in this fieldset to process with the specified card details.
cs: Použít dostupná tlačítka v této sadě polí pro zpracování zadaných údajů karty.

en: Charge amount
cs: Účtovaná částka

en: Authorize amount only
cs: Schválit pouze částku

en: Set a reference only
cs: Nastavit pouze referenci

en: Credit amount to this card
cs: Výše úvěru na tuto kartu

en: @auth_id - @date - @amount authorized
cs: @auth_id - @date - @amount autorizováno

en: Prior authorizations
cs: Předchozí autorizace

en: Use the available buttons in this fieldset to select and act on a prior authorization. The charge amount specified above will be captured against the authorization listed below.  Only one capture is possible per authorization, and a capture for more than the amount of the authorization may result in additional fees to you.
cs: K autorizaci uvedené níže, se vztahuje velikost poplatku specifikovaného výše. V rámci jedné autorizace lze provést pouze jedno odečtení. Pokud je odečítaná částka vyšší než definuje autorizace, mohou vám být účtovány další poplatky.

en: Select authorization
cs: Vybrat autorizaci

en: Capture amount to this authorization
cs: Uchovat množství pro tuto autorizaci

en: Void authorization
cs: Neplatná autorizace

en: @ref_id - @date - (Last 4) @card
cs: @ref_id - @date - (poslední 4) @card

en: Customer references
cs: Předvolby zákazníka

en: Use the available buttons in this fieldset to select and act on a customer reference.
cs: Použít dostupná tlačítka v této sadě polí pro výběry a akce na zákaznické referenci.

en: Select references
cs: Vybrat reference

en: Charge amount to this reference
cs: Účtovat částku této referenci

en: Remove reference
cs: Smazat referenci

en: Credit amount to this reference
cs: Připsat částku této referenci

en: You must enter a positive number for the amount.
cs: Částku musíte zadat jako kladné číslo.

en: The credit card was processed successfully. See the admin comments for more details.
cs: Kreditní karta byla vpořádku zpracována. Další detaily naleznete v komentáři administrátora.

en: There was an error processing the credit card.  See the admin comments for details.
cs: Během zpracování údajů platební karty došlo k chybě. Podrobnosti najdete ve správcovských komentářích k objednávce.

en: administer credit cards
cs: administrovat kreditní karty

en: view cc details
cs: zobrazit detaily karty

en: view cc numbers
cs: zobrazit čísla karet

en: process credit cards
cs: zpracovat kreditní karty

en: Receive credit card payments through checkout.
cs: Přijímat v pokladně platby kreditní kartou.

en: Process credit card payments using the Silent Order POST service of CyberSource.
cs: Zpracovávat platby kreditní kartou s použitím služby Silent Order POST firmy CyberSource.

en: Payment server
cs: Platební server

en: CyberSource server used when processing payments.
cs: CyberSource server použitý při zpracovávání plateb.

en: You must ensure your CyberSource account and web server are able to use the service you select.<br />Silent Order POST requires cURL support and a modified <a href="!url">HOP.php</a>.<br />The SOAP Toolkit API requires the SOAP and DOM extensions for PHP.
cs: Musíte zajistit, aby Váš CyberSource účet a web server byly schopni používat služby které si vyberete.<br />Silent Order POST vyžaduje cURL podporu a upravený <a href="!url">HOP.php</a>.<br />SOAP Toolkit API vyžaduje SOAP a DOM rozšíření pro PHP.

en: Ensure address verification
cs: Požadovat ověření adresy

en: Process transaction only if address passes verification.
cs: Zpracovat transakci pouze pokud adresa uspěje při ověření

en: Process transaction regardless of the result of address verification.
cs: Zpracovat transakci bez ohledu na výsledek ověření adresy

en: SOAP Toolkit API settings
cs: Nastavení SOAP Toolkit API

en: Create a CyberSource Basic Profile for every new credit card order processed.
cs: Vytvořit CyberSource základní profil pro každou nově zpracovanou objednávku placenou přes kreditní kartu.

en: Enable calculation of taxes through the CyberSource tax service.
cs: Povolí výpočet daně prostřednictvím CyberSource daňové služby.

en: Tax calculation "Ship from" address
cs: Výpočet daně dle adresy odesílatele

en: This address will be used when calculating taxes with CyberSource tax service.
cs: Tato adresa bude použita při výpočtu daně pomocí CyberSource daňové služby.

en: Enter the 2 letter abbreviation of your state or province.
cs: Zadejte dvojpísmenou zkratku vašeho státu nebo provincie.

en: ZIP/Postal code
cs: PSČ

en: Enter the 2 letter ISO 3166-1 code; consult Wikipedia if you don't know yours.
cs: Zadejte dvoupísmenný ISO 3166-1 kód. Pokud nevíte, jaký je váš, konzultujte Wikipedii.

en: The credit card type did not pass validation.
cs: Typ kreditní karty byl odmítnut během ověření.

en: Could not figure out cc type: @number / @type
cs: Nelze zjistit typ kreditní karty: @number / @type

en: Silent Order POST requires the HOP.php provided by CyberSource.
cs: Silent Order POST vyžaduje HOP.php poskytnuté CyberSource.

en: <b>Credit card !type:</b> !amount<br /><b>Decision: @decision</b><br /><b>Reason:</b> !reason
cs: <b> Kreditní karta !type:</b> !amount<br /><b>Rozhodnutí: !decision</b><br /><b>Zdůvodnění:</b> !reason

en: !id<br />!decision, Reason: !reason
cs: !id<br />!decision, Důvod: !reason

en: , AVS: @avs
cs: , AVS: !avs

en: No response returned from CyberSource.
cs: Neobdrželi jsme odpověď od CyberSource.

en: Unable to connect to CyberSource via SOAP.
cs: Nelze se připojit k CyberSource přes SOAP.

en: We apologize for the delay, but we are unable to process your credit card at this time. Please <a href="!url">contact sales</a> to complete your order.
cs: Omlouváme se za zpoždění, ale v tomto okamžiku nejsme schopni zpracovat Vaši kreditní kartu. Prosím <a href="!url">kontaktujte prodejce</a> pro dokončení Vaší objednávky.

en: <b>@type:</b> @amount<br /><b>Decision: @decision</b><br /><b>Reason:</b> !reason
cs: <b>@type:</b> @amount<br /><b>Rozhodnutí: @decision</b><br /><b>Zdůvodnění:</b> !reason

en: <b>@type:</b><br />@id<br />@decision, Reason: !reason
cs: <b>@type:</b><br />@id<br />@decision, Zdůvodnění:</b> !reason

en: <b>CyberSource profile created.</b><br /><b>Subscription ID:</b> @id
cs: <b>CyberSource profil vytvořen.</b><br /><b>ID předplatného:</b> @id

en: <b>Attempt to create CyberSource profile failed.</b><br /><b>Reason:</b> @code
cs: <b>Pokus o vytvoření profilu CyberSource se nezdařilo.</b><br /><b>Příčina:</b> @code

en: No taxes returned for this order.
cs: Žádné daně k této objednávce.

en: @city city tax
cs: @city městská daň

en: County tax
cs: Okresní daň

en: District tax
cs: Oblastní daň

en: @state state tax
cs: @state státní daň

en: Attempted to calculate taxes failed for order @order_id - reason @code
cs: Pokus o výpočet daní pro objednávku @order_id selhal - příčina: @code

en: Attempted to calculate taxes failed for order @order_id. No response returned from CyberSource.
cs: Pokus o výpočet daní pro objednávku @order_id selhal. CyberSource neodpovídá.

en: Successful transaction.
cs: Úspěšná transakce.

en: One or more fields in the request are missing or invalid.<br /><b>Possible action:</b> Resend the request with the correct information.
cs: Jedno nebo více polí v požadavku chybí, nebo obsahují neplatné údaje. .<br /><b>Možné řešení:</b> Zašlete požadavek znovu s opravenými informacemi.

en: <b>Error:</b> General system failure.<br /><b>Possible action:</b> Wait a few minutes and resend the request.
cs: <b>Chyba:</b> Selhání systému.<br /><b>Možné řešení:</b> Vyčkejte několik minut a zašlete požadavek znovu.

en: <b>Error:</b> The request was received, but a server time-out occurred. This error does not include time-outs between the client and the server.<br /><b>Possible action:</b> To avoid duplicating the order, do not resend the request until you have reviewed the order status in the Business Center.
cs: <b>Chyba:</b> Požadavek byl přijat, ale čas pro spojení se serverem vypršel. Tato chyba nezahnrnuje vypršení času pro spojení účastnické stanice a serveru.<br /> <b>Možné řešení:</b> Abyste nedošlo ke zdvojení objednávky, nezasílejte znovu požadavek dokud nezobrazíte stav objednávky v Obchodním Centru.

en: <b>Error:</b> The request was received, but a service did not finish running in time.<br /><b>Possible action:</b> To avoid duplicating the order, do not resend the request until you have reviewed the order status in the Business Center.
cs: <b>Chyba:</b> Požadavek byl přijat, ale server neukončil zpracování ve vyhrazeném čase.<br /> <b>Možné řešení:</b> Abyste nedošlo ke zdvojení objednávky, nezasílejte znovu požadavek dokud nezobrazíte stav objednávky v Obchodním Centru.

en: The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource because it did not pass the Address Verification Service (AVS) check.<br /><b>Possible action:</b> You can capture the authorization, but consider reviewing the order for the possibility of fraud.
cs: Požadavek na schválení byl potvrzen vydavatelskou bankou, ale odmítnut CyberSource, protože neprošel kontrolou Address Verification Service (AVS).<br /><b>Možné řešení:</b> Můžete zachytit schválení, ale zvažte revizi objednávky pro možnost podvodu.

en: Expired card.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
cs: Neplatná karta.<br /><b>Možné řešení:</b> Vyžádejte si jinou kartu nebo jiný způsob platby.

en: General decline of the card. No other information provided by the issuing bank.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
cs: Karta nebyla přijata. Banka, která kartu vydala neposkytla další informace.<br /><b>Možné řešení:</b> Vyžádejte si jinou kartu nebo jiný způsob platby.

en: Insufficient funds in the account.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
cs: Na účtu není dostatek prostředků.<br /><b>Možné řešení:</b> Vyžádejte si jinou kartu nebo jiný způsob platby.

en: Stolen or lost card.<br /><b>Possible action:</b> Review the customer's information and determine if you want to request a different card from the customer.
cs: Ukradená nebo ztracená karta.<br /><b>Možné řešení:</b> Prohlédněte si zákazníkovy údaje a určete, zda budete požadovat jinou kartu.

en: Issuing bank unavailable.<br /><b>Possible action:</b> Wait a few minutes and resend the request.
cs: Banka, která vydala kartu, není k dispozici.<br /><b>Možné řešení:</b> Vyčkejte několik minut a znovu zašlete požadavek.

en: Inactive card or card not authorized for card-not-present transactions.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
cs: Karta je neaktivní nebo nemá povolené vzálené transakce.<br /><b>Možné řešení:</b> Vyžádejte si jinou kartu, nebo jiný způsob platby.

en: The card has reached the credit limit.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
cs: Karta přesáhla určený limit kreditu.<br /><b>Možné řešení:</b> Vyžádejte si jinou kartu nebo jiný způsob platby.

en: The card verification number is invalid.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
cs: Číslo pro ověření karty je neplatné.<br /><b>Možné řešení:</b> Vyžádejte si jinou kartu nebo jiný způsob platby.

en: The processor declined the request based on a general issue with the customer's account.<br /><b>Possible action:</b> Request a different form of payment.
cs: Zpracovatel odmítl požadavek z obecných důvodů týkajících se zákazníkova účtu.<br /><b>Možné řešení:</b> Vyžádejte si jiný způsob platby.

en: The customer matched an entry on the processor’s negative file.<br /><b>Possible action:</b> Review the order and contact the payment processor.
cs: Zákazník byl nalezen na černé listině zpracovatele.<br /><b>Možné řešení:</b> Zrevidujte objednávku a kontaktujte zpracovatele platby.

en: The customer's bank account is frozen.<br /><b>Possible action:</b> Review the order or request a different form of payment.
cs: Zákazníkův bankovní účet je zmrazen.<br /><b>Možné řešení:</b> Zrušte objednávku nebo vyžádejte jiný způsob platby.

en: The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource because it did not pass the card verification number check.<br /><b>Possible action:</b> You can capture the authorization, but consider reviewing the order for the possibility of fraud.
cs: Požadavek na schválení byl potvrzen vydavatelskou bankou, ale CyberSource jej odmítl, protože kontrolní číslo karty neprošlo ověřením.<br /><b>Možné řešení:</b>Můžete zachytit ověření, ale zvažte odmítnutí objednávky z důvodu možnosti podvodu.

en: Invalid account number.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
cs: Chybné číslo účtu.<br /><b>Možnosti:</b> Žádat jinou kartu nebo jiný způsob platby.

en: The card type is not accepted by the payment processor.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment. Also, check with CyberSource Customer Support to make sure that your account is configured correctly.
cs: Zpracovatel platby nepřijal typ karty.<br /><b>Možné řešení:</b> Vyžádejte si jinou kartu nebo jiný způsob platby. Také je možné kontaktovat podporu CyberSource a ověřit, zda je váš účet správně nastaven.

en: The processor declined the request based on an issue with the request itself.<br /><b>Possible action:</b> Request a different form of payment.
cs: Zpracovatel odmítl požadavek z důvodu plynoucího ze samotného požadavku<br /><b>Možné řešení:</b>Vyžádejte si jiný způsob platby.

en: There is a problem with your CyberSource merchant configuration.<br /><b>Possible action:</b> Do not resend the request. Contact Customer Support to correct the configuration problem.
cs: Nastavení vašeho účtu u CyberSource není v pořádku. <br /><b>Možné řešení:</b>Neodesílejte požadavek znovu. Kontaktujte zákaznickou podporu a opravte chybu v nastavení.

en: Processor failure.<br /><b>Possible action:</b> Possible action: Wait a few minutes and resend the request.
cs: Chyba zpracovatele.<br /><b>Možné řešení:</b> Vyčkejte několik minut a znovu zašlete požadavek.

en: The card type sent is invalid or does not correlate with the credit card number.<br /><b>Possible action:</b> Ask your customer to verify that the card is really the type indicated in your Web store, then resend the request.
cs: Zaslaný typ karty je chybný nebo neodpovídá číslu kreditní karty.<br /><b>Možné řešení:</b> Požádejte svého zákazníka, aby ověřil, že jeho karta odpovídá typu uvedenému ve webovém obchodu, poté znovu zašlete požadavek.

en: <b>Error:</b> The request was received, but a time-out occurred with the payment processor.<br /><b>Possible action:</b> To avoid duplicating the transaction, do not resend the request until you have reviewed the transaction status in the Business Center.
cs: <b>Chyba:</b>Požadavek byl přijat, ale vypršel čas na spojení se zpracovatelem platby.<br /><b>Možné řešení:</b>Abyste se vyhnuli zdvojení transakce, nezasílejte požadavek znovu, dokud nezrevidujete stav transakce v Obchodním centru (Business Center).

en: The customer is enrolled in payer authentication.<br /><b>Possible action:</b> Authenticate the cardholder before continuing with the transaction.
cs: Zákazník je čeká na svoje platební ověření.<br /><b>Možná akce:</b> Ověřte držitele karty před pokračováním převodu.

en: The customer cannot be authenticated.<br /><b>Possible action:</b> Review the customer's order.
cs: Zákazník nemohl být autentifikován.<br /><b>Možné řešení:</b> Revidujte zákazníkovu objednávku.

en: The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource based on your Smart Authorization settings.<br /><b>Possible action:</b> Do not capture the authorization without further review. Review the avsCode, cvResult, and factorCode fields to determine why CyberSource rejected the request.
cs: Požadavek na autorizaci byl schválen vydavatelskou bankou, ale byl odmítnut CyberSource na základě vašeho nastavení Smart Authorization..<br /><b>Možné řešení:</b> Nezachytávejte autorizaci bez další revize. Pro zjištění důvodu proč CyberSource odmítl požadavek zrevidujte pole avsCode, cvResult a factorCode.

en: Street address matches, but 5- and 9-digit postal codes do not match.
cs: Adresa odpovídá, ale 5ti a 9di místné směrovací číslo neodpovídá.

en: Street address matches, but postal code not verified. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
cs: Adresa se shoduje, ale PSČ nebylo ověřeno. Hlášení pouze pro Visa karty vydané mimo USA.

en: Street address and postal code do not match. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
cs: Adresa a PSČ se neshodují. Hlášení pouze pro Visa karty vydané mimo USA.

en: Street address and postal code match. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
cs: Adresa a PSČ se shodují. Hlášení pouze pro Visa karty vydané mimo USA.

en: AVS data is invalid, or AVS is not allowed for this card type.
cs: AVS data (ověření adresy) jsou neplatná, nebo nejsou  pro tento typ karty povolena.

en: Card member's name does not match, but postal code matches. Returned only for the American Express card type.
cs: Jméno držitele karty nesouhlasí, ale PSČ souhlasí. Hlášení pouze pro karty typu American Express.

en: Non-U.S. issuing bank does not support AVS.
cs: Vydavatelská banka mimo USA nepodporuje Address Verification Service.

en: Card member's name does not match. Street address and postal code match. Returned only for the American Express card type.
cs: Jméno držitele karty nesouhlasí. Adresa a PSČ souhlasí. Hlášení pouze pro karty typu American Express.

en: Address not verified. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
cs: Adresa nebyla ověřena. Hlášení pouze pro Visa karty vydané mimo USA.

en: Card member's name matches but billing address and billing postal code do not match. Returned only for the American Express card type.
cs: Jméno držitele karty souhlasí, ale fakturační adresa a PSČ nesouhlasí. Hlášení pouze pro karty typu American Express.

en: Card member's name and billing postal code match, but billing address does not match. Returned only for the American Express card type
cs: Jméno držitele karty a PSČ souhlasí, ale fakturační adresa nesouhlasí. Hlášení pouze pro karty typu American Express.

en: Street address and postal code do not match. - or - Card member's name, street address and postal code do not match. Returned only for the American Express card type.
cs: Adresa a PSČ nesouhlasí. - nebo - Jméno držitele karty, adresa a PSČ nesouhlasí. Hlášení pouze pro karty typu American Express.

en: Card member's name and billing address match, but billing postal code does not match. Returned only for the American Express card type.
cs: Jméno držitele karty souhlasí, ale fakturační PSČ nesouhlasí. Hlášení pouze pro karty typu American Express.

en: Postal code matches, but street address not verified. Returned only for non-U.S.-issued Visa cards.
cs: PSČ odpovídá, ale adresa nebyla ověřena. Zpráva pouze pro Visa karty vydané mimo USA.

en: System unavailable.
cs: Systém je nedostupný.

en: U.S.-issuing bank does not support AVS.
cs: USA - vydavatelská banka nepodporuje AVS.

en: Card member's name does not match, but street address matches. Returned only for the American Express card type.
cs: Jméno držitele karty nesouhlasí, ale adresa souhlasí. Hlášení pouze pro karty typu American Express.

en: Address information unavailable. Returned if non-U.S. AVS is not available or if the AVS in a U.S. bank is not functioning properly.
cs: Informace o adrese není dostupná. Zpráva je zobrazena, pokud není dostupná služba AVS (ověření adresy) pro státy mimo USA, nebo pokud AVS v US bance nefunguje správně.

en: Street address does not match, but 9-digit postal code matches.
cs: Adresa nesouhlasí, ale 9 místné směrovací číslo souhlasí.

en: Exact match. Street address and 9-digit postal code match.
cs: Úplná shoda. Adresa a 9 místné směrovací číslo souhlasí.

en: Exact match. Street address and 5-digit postal code match.
cs: Úplná shoda. Adresa a 5 místné směrovací číslo souhlasí

en: Street address does not match, but 5-digit postal code matches.
cs: Adresa nesouhlasí, ale 5 místné směrovací číslo souhlasí.

en: AVS is not supported for this processor or card type.
cs: Služba AVS (ověření adresy) pro tento typ zpracovatele nebo typ karty není podporována.

en: The processor returned an unrecognized value for the AVS response.
cs: Zpracovatel zaslal neznámou hodnotu odpovědi služby AVS (ověření adresy).

en: Transaction determined suspicious by issuing bank.
cs: Vydavatelská banka označila transakci jako podezřelou.

en: Card verification number failed processor's data validation check.
cs: Kontrolní číslo karty neprošlo při prověření údajů u zpracovatele.

en: Card verification number matched.
cs: Kontrolní číslo karty souhlasí.

en: Card verification number not matched.
cs: Kontrolní číslo karty nesouhlasí.

en: Card verification number not processed by processor for unspecified reason.
cs: Kontrolní číslo karty nebylo zpracovatelem zpracováno z nespecifikovaných důvodů.

en: Card verification number is on the card but was not included in the request.
cs: Kontrolní číslo karty je na kartě ale nebylo přiloženo v požadavku.

en: Card verification is not supported by the issuing bank.
cs: Kontrolní číslo karty není vydavatelskou bankou podporováno.

en: Card verification is not supported by the card association.
cs: Ověření karty není podporováno asociací příslušné karty.

en: Card verification is not supported for this processor or card type.
cs: Ověření karty není pro tohoto zpracovatele nebo typ karty podporováno.

en: Unrecognized result code returned by processor for card verification response.
cs: Zpracovatel vrátil neznámý kód jako odpověď na ověření karty.

en: No result code returned by processor.
cs: Zpracovatel nevrátil žádný kód.

en: Enable to process payments using CyberSource Silent Order POST.
cs: Zapněte pro zpracování plateb prostřednictvím CyberSource Silent Order POST.

en: Continue with checkout to complete payment.
cs: K dokončení platby pokračujte na pokladnu.

en: Javascript must be enabled to view the order total preview.
cs: Pro zobrazení náhledu celkového součtu objednávky je potřeba mít zapnutý Javascript.

en: Select a payment method from the following options.
cs: Z následujících možností vyberte způsob platby.

en: Paying by
cs: Platba pomocí

en: Show the order total preview on the payment pane.
cs: Na panelu s platbou zobrazit celkovou cenu objednávky.

en: Checkout cannot be completed without any payment methods enabled. Please contact an administrator to resolve the issue.
cs: Průchod pokladnou nelze dokončit, protože nejsou povoleny žádné metody platby. Kontaktujte správce pro vyřešení problému.

en: Method: @payment_method
cs: Způsob: @payment_method

en: Modify 'Payment info'
cs: Přizpůsobit 'Informace o platbě'

en: None available
cs: Není k dispozici

en: Update order status on full payment
cs: Aktualizovat stav objednávky při plném uhrazení

en: Update order status upon checkout completion with full payment
cs: Změnit stav objednávky po průchodu pokladnou a plné úhradě.

en: A payment gets entered for an order
cs: Platba objednávky odeslána

en: Check the order balance
cs: Zkontrolovat bilanci objednávky

en: Balance is less than !zero.
cs: Bilance je menší než !zero.

en: Balance is less than or equal to !zero.
cs: Bilance je menší nebo rovna !zero.

en: Balance is equal to !zero.
cs: Bilance je rovna !zero.

en: Balance is greater than !zero.
cs: Bilance je větší než !zero.

en: Balance comparison type
cs: Typ porovnání bilance

en: Credit card charge failed.
cs: Platba kreditní kartou selhala.

en: Card charged, resolution code: 0022548315
cs: Platba byla stržena z karty, kód operace: 0022548315

en: Credit card payment processed successfully.
cs: Platba kartou byla úspěšně zpracována.

en: Configure the payment settings.
cs: Konfigurovat nastavení plateb.

en: View the payment settings.
cs: Zobrazit nastavení platby.

en: Edit the payment settings.
cs: Upravit nastavení platby.

en: Edit the basic payment settings.
cs: Upravit základní nastavení platby.

en: Edit the payment method settings.
cs: Upravit nastavení platebních metod.

en: Payment gateways
cs: Platební brány

en: Edit the payment gateway settings.
cs: Upravit nastavení platební brány.

en: Return order totals
cs: Vrátit celkové součty objednávky

en: Add the payment details to the checkout pane.
cs: Přidat detaily o platbě do panelu pokladny.

en: Add the payment details to the order pane.
cs: Přidat detaily platby do panelu objednávky.

en: Select payment gateway
cs: Vybrat platební bránu

en: Delete payment?
cs: Smazat platbu?

en: The payment method of the order.
cs: Způsob platby pro objednávku.

en: The payment balance of the order
cs: Saldo objednávky

en: Select a payment method from the enabled payment modules.
cs: Vybrat platební metodu ze zapnutých platebních modulů

en: Enable payment tracking.
cs: Zapnout sledování plateb.

en: Allow payments to be deleted by users with permission.
cs: Povolit mazání plateb uživatelům s odpovídajícím oprávněním.

en: Log payments entered and deleted to order log.
cs: Zaznamenávat vložené a smazané platby do logu objendávek.

en: Default payment details message
cs: Výchozí text zprávy o detailech platby

en: Message displayed when a payment method does not display any further details.
cs: Zpráva, která se zobrazí, když platební metoda nezobrazí žádné detaily.

en: !method settings
cs: Nastavení !method

en: No payment methods founds.
cs: Nebyly nalezeny žádné způsoby platby.

en: Payment gateways are web services that allow you to process various types of payments remotely.  The settings forms below are for the payment gateways you have installed.  Click a name to expand its options and adjust the settings accordingly.
cs: Platební brány jsou webové služby, které vám umožní zpracovat různé typy plateb prostřednictvím vzdáleného přístupu. Formuláře nastavení slouží pro instalované platební brány. Kliknutím na název rozbalíte možnosti a upravíte nastavení.

en: @gateway_name settings
cs: Nastavení brány: @gateway_name

en: This gateway supports the following payment methods:
cs: Tato brána podporuje následující způsoby platby:

en: Enable this payment gateway for use.
cs: Zapnout tuto platební bránu.

en: Order total preview:
cs: Celkový náhled objednávky:

en: Payment entered.
cs: Platba byla zadána.

en: An error loading the payment information occurred.
cs: Při nahrávání informací o platbě došlo k chybě.

en: Payment information:
cs: Informace o platbě:

en: @method payment of @amount received on @date.
cs: @method platba částky @amount obdržena @date.

en: Are you sure you want to delete this payment?
cs: Opravdu chcete odstranit tuto platbu?

en: Payment deleted.
cs: Platba byla odstraněna.

en: Please choose a payment gateway to use for that payment.
cs: Vyberte platební bránu pro tuto platbu.

en: Use gateway
cs: Použít bránu

en: You are not able to process %type payments.
cs: Nejste oprávněn provádět platby typu %type.

en: Attempted to process a %type payment but the gateway's function was not found.
cs: Pokus o zpracování platby %type se bohužel nezdařil, protože nebyla nalezena funkce platební brány.

en: An error has occurred with your payment gateway.  The charge function could not be found.
cs: Objevila se chyba vaší platební brány. Funkce pro platbu nebyla nalezena.

en: @method payment for @amount entered by @user.
cs: @method platba částky @amount vložena uživatelem @user.

en: view payments
cs: zobrazit platby

en: manual payments
cs: manuální platby

en: delete payments
cs: smazat platby

en: Adds a credit card gateway that simulates a successful payment for testing checkout.
cs: Přidá platební bránu pro platební karty, která simuluje úspěšnou platbu pro testování pokladny.

en: Defines an API to let payment modules interact with the cart.
cs: Definuje API pomocí kterého je umožněno platebním modulům interagovat s košíkem.

en: Receive Check
cs: Přijímat šeky

en: Check or money order
cs: Šek nebo peněžní či poštovní poukázka.

en: Cash on delivery
cs: Dobírka

en: Pay cash on delivery on pick-up.
cs: Platba hotově při doručení a předání.

en: A generic payment method type.
cs: Obecný typ platební metody.

en: Full payment is expected upon delivery or prior to pick-up.
cs: Úhrada celé částky je předpokládána při převzetí zásilky nebo při vyzvednutí v obchodě.

en: Orders totalling more than !number are <b>not eligible</b> for COD.
cs: Objednávky větší než !number <b>nejsou povolené</b> pro platbu dobírkou.

en: Delivery Date
cs: Datum doručení

en: Desired delivery date:
cs: Požadované datum doručení:

en: Your final order total exceeds the maximum for COD payment.  Please go back and select a different method of payment.
cs: Vaše poslední objednávka přesáhla maximum povolené pro platbu dobírkou. Prosíme vraťte se zpět a vyberte jinou metodu placení.

en: Maximum order total eligible for COD
cs: Maximální povolená částka pro dobírku

en: Set to 0 for no maximum order limit.
cs: Nastavte 0 pro neomezený limit objednávky.

en: Let customers enter a desired delivery date.
cs: Povolit zákazníkům zadat požadované datum doručení zboží.

en: Enter a desired delivery date:
cs: Vložte požadované datum doručení:

en: Checks should be made out to:
cs: Šeky by měly být vystaveny na:

en: Mail to
cs: Odeslat na

en: Clear Date:
cs: Datum splatnosti:

en: Check received
cs: Šek byl přijat

en: Expected clear date:
cs: Předpokládané datum splatnosti:

en: Set the mailing address to display to customers who choose this payment method during checkout.
cs: Nastavit poštovní adresu, která se zobrazí zákazníkům, kteří si vyberou tento způsob platby.

en: Direct checks to a person or department.
cs: Přímé šeky pro osoby nebo oddělení.

en: Check payment policy
cs: Pravidla pro platbu šekem

en: Instructions for customers on the checkout page.
cs: Pokyny pro zákazníky na stránce s pokladnou.

en: Personal and business checks will be held for up to 10 business days to ensure payment clears before an order is shipped.
cs: Osobní a firemní šeky budou podrženy až 10 dní, abychom ověřili, že platba bude převedena před odesláním objednávky.

en: Any notes about the check, like type or check number.
cs: Libovolné poznámky týkající se šeku, např. typ nebo číslo.

en: Expected clear date
cs: Předpokládané datum splatnosti

en: Receive check
cs: Přijmout šek

en: Use the form to enter the check into the payments system and set the expected clear date.
cs: Tento formulář použijte ke vložení šeku do platebního systému a nastavte předpokládaný datum splatnosti.

en: Order balance:
cs: Bilance objednávky:

en: The amount must be a number.
cs: Částka musí být číslo.

en: Check received, expected clear date of @date.
cs: Šek byl přijat, očekávané datum splatnosti je @date

en: Provides the check/money order, COD, and 'other' payment methods.
cs: Zajišťuje následující způsoby platby: šekem/složenkou, dobírkou a 'jiné'.

en: Review order
cs: Přehled objednávky

en: Review payment
cs: Přehled platby

en: Submit order
cs: Odeslat objednávku

en: PayPal payment complete
cs: Platba prostřednictvím PayPal byla dokončena

en: PayPal payment cancelled
cs: Platba prostřednictvím PayPal byla zrušena

en: PayPal Express Checkout
cs: Expresní platba přes PayPal

en: PayPal Website Payments Pro
cs: Webová stránka PayPal: Payments Pro

en: Process credit card payments using Website Payments Pro.
cs: Provést platby kartou prostřednictvím Website Payments Pro.

en: PayPal - pay without sharing your financial information.
cs: PayPal - plaťte bez sdílení osobních finančních údajů.

en: PayPal Website Payments Standard
cs: Webová stránka PayPal: Payments Standard

en: Redirect users to submit payments through PayPal.
cs: Přesměrovat uživatele na platbu přes PayPal.

en: Complete orders through PayPal Express Checkout.
cs: Dokončit objednávku přes PayPal Express Checkout.

en: Transactions can only be processed in one of the listed currencies.
cs: Transakce mohou být zpracovány pouze v jedné z uvedených měn.

en: Sign up for and use a Sandbox account for testing.
cs: Založte si účet Sandbox a použijte ho pro testování

en: Require Express Checkout users to use a PayPal confirmed shipping address.
cs: Pro uživatele expresních plateb je potřeba použít PayPalem ověřenou doručovací adresu

en: Enable the shipping select form on the Review payment page.
cs: Povolit zobrazení formuláře zpusobu dopravy na stránce Přehled platby.

en: Enable the company name box on the Review payment page.
cs: Zapnout pole název společnosti na stránce Přehled platby.

en: Enable the contact phone number box on the Review payment page.
cs: Zapnout pole kontaktní telefonní číslo na stránce Přehled platby.

en: Enable the comment text box on the Review payment page.
cs: Zapnout pole textový komentář na stránce Přehled platby.

en: API credentials
cs: Základní údaje API

en: !link for information on obtaining credentials.  You need to acquire an API Signature.  If you have already requested API credentials, you can review your settings under the API Access section of your PayPal profile.
cs: !link pro informace o získání pověření. Potřebujete získat API Podpis. Jestliže jste již získal/a API ověření, můžete si zkontrovat svá nastavení v API Přístupové sekci nebo ve vašem PayPal profilu.

en: API username
cs: API uživatelské jméno

en: API password
cs: API heslo

en: <b>Address:</b> @avscode
cs: <b>Adresa:</b> @avscode

en: <b>@type</b><br /><b>Success: </b>@amount @currency
cs: <b>@type</b><br /><b>Úspěch: </b>@amount @currency

en: PayPal transaction ID: @transactionid
cs: Identifikační číslo transakce PayPal: @transactionid

en: PayPal e-mail address
cs: E-mailová adresa PayPal

en: The e-mail address you use for the PayPal account you want to receive payments.
cs: E-mailová adresa účtu služby PayPal na který chcete příjímat platby.

en: PayPal login page language
cs: Jazyk přihlašovací stránky služby PayPal

en: Payment action
cs: Platební operace

en: Complete sale
cs: Dokončení prodeje

en: Provide PayPal WPS specific text for the submit button on the order review page.
cs: Poskytněte službe PayPal WPS specifický text pro tlačítko Odeslat na stránce přehledu objednávky.

en: PayPal cart submission method
cs: Odeslání košíku metodou PayPal

en: You must use a single line item on your site if you have any fees or discounts besides shipping and tax.
cs: Musíte na své stránce používat jednořádkové položky jestliže máte nějaké poplatky nebo slevy kromě dopravy a daně.

en: Submit the whole order as a single line item.
cs: Odeslat celou objednávku jako položku v jednom řádku.

en: Submit an itemized order showing each product and description.
cs: Odeslat rozpoložkovanou objednávku ukazující každou položku zboží a popisek.

en: Shipping address prompt in PayPal
cs: Zobrazovat výzvu k zadání doručovací adresy v PayPal

en: Do not show shipping address prompt at PayPal.
cs: Nezobrazovat výzvu k zadání doručovací adresy v PayPal.

en: Prompt customer to include a shipping address.
cs: Upozornit zákazníka, aby zadal dodací adresu.

en: Require customer to provide a shipping address.
cs: Vyžadovat, aby zákazník zadal dodací adresu.

en: Submit address information to PayPal to override PayPal stored addresses.
cs: Odeslat adresu PayPalu pro potlačení PayPalem uložené adresy.

en: Works best with the first option above.
cs: Pracuje nejlépe s první volbou výše.

en: Sent address selection
cs: Poslat vybrané adresy

en: Send billing address to PayPal.
cs: Odeslat fakturační adresu službě PayPal.

en: Send shipping address to PayPal.
cs: Odeslat doručovací adresu službě PayPal.

en: Show debug info in the logs for Instant Payment Notifications.
cs: Zobrazit v logu informace pro ladění okamžitých platební upozornění (Instant Payment Notifications).

en: For Express Checkout, you need to <a href="!cp_link">enable the cart pane</a> and <a href="!wpp_link">configure the Website Payments Pro settings</a>.
cs: Pro Express Checkout, musíte <a href="!cp_link">zapnout panel košíku </a> a <a href="!wpp_link">nakonfigurovat nastavení Website Payments Pro</a>.

en: Receiving IPN at URL for order @order_id. <pre>@debug</pre>
cs: Přijetí IPN z URL pro objednávku @order_id. <pre>@debug</pre>

en: IPN attempted with invalid order ID.
cs: IPN se pokousil s nesprávným ID objednávky.

en: IPN attempted for non-existent order.
cs: IPN se pokousil o neexistující objenávku.

en: IPN transaction verified.
cs: IPN transakce ověřena.

en: IPN transaction ID has been processed before.
cs: ID IPN transakce už bylo ověřeno.

en: PayPal has cancelled the reversal and returned !amount !currency to your account.
cs: PayPal zrušil obrat a vrátil !amount !currency na Váš účet.

en: PayPal transaction ID: @txn_id
cs: ID PayPal transakce: @txn_id

en: You have denied the customer's payment.
cs: Zamítli jste zákazníkovu platbu.

en: The authorization has failed and cannot be captured.
cs: Autorizace se nezdařila a nemůže být zaznamenána.

en: The customer's attempted payment from a bank account failed.
cs: Zákazníkův pokus o platbu bankovním převodem selhal.

en: Payment is pending at PayPal: @reason
cs: Platba čeká v systému PayPal: @reason

en: PayPal has reversed a payment!
cs: PayPal vrátil platbu!

en: Payment has been reversed by PayPal: @reason
cs: Plaba byla systémem PayPal vrácena: @reason

en: The authorization has been voided.
cs: Autorizace byla zrušena.

en: IPN transaction failed verification.
cs: IPN transakci se nepodařilo ověřit.

en: An IPN transaction failed verification for this order.
cs: Nepodařilo se ověřit IPN transakci pro tuto objednávku.

en: An error has occurred in your PayPal payment. Please review your cart and try again.
cs: V platbě PayPal se objevila chyba. Překontrolujte svůj košík a zkuste to znovu.

en: Your order is almost complete!  Please fill in the following details and click 'Continue checkout' to finalize the purchase.
cs: Vaše objednávka je téměř hotova. Pro dokončení objednávky prosím vyplňte následující údaje a klikněte na 'Pokračovat k pokladně'.

en: Your order is not complete until you click the 'Submit order' button below. Your PayPal account will be charged for the amount shown above once your order is placed. You will receive confirmation once your payment is complete.
cs: Vaše objednávka bude dokončena po kliknutí na tlačítko 'Odeslat objednávku' níže. Jakmile bude objednávka odeslána, bude z vašeho PayPal účtu stržena výše uvedená částka. Po provedení platby obdržíte potvrzení.

en: Checkout with PayPal.
cs: Platba prostřednictvím systému PayPal.

en: Calculate shipping
cs: Vypočítat poštovné

en: Click to refresh shipping options
cs: Klikněte pro obnovení možností přepravy

en: Leave blank if shipping to a residence.
cs: Nevyplňujte, pokud se jedná o přepravu do místa bydliště.

en: Order comments
cs: Komentáře k objednávce

en: Special instructions or notes regarding your order.
cs: Zvláštní pokyny nebo poznámky k vaší objednávce.

en: Continue checkout
cs: Pokračovat k pokladně

en: You must calculate and select a shipping option.
cs: Musíte spočítat a vybrat možnost dopravy.

en: Error calculating shipping
cs: Chyba při výpočtu přepravy

en: All the address information matched.
cs: Všechny informace o adrese se shodují.

en: None of the address information matched; transaction declined.
cs: Žádný z údajů o adrese neodpovídají; převot zamítnut.

en: Part of the address information matched.
cs: Část adresy odpovídá.

en: The merchant did not provide AVS information. Not processed.
cs: Obchodník neposkytl AVS informace. Není zpracováno.

en: Address not checked, or acquirer had no response. Service not available.
cs: Adresa není ověřena, nebo vlastník neodpověděl. Služba není k dispozici.

en: No AVS response was obtained.
cs: Žádná AVS odpověď nebyla získána.

en: Address matched; postal code did not
cs: Adresa souhlasí, ale PSČ nesouhlasí

en: Nothing matched; transaction declined
cs: Nic nesouhlasí; převod zamýtnut.

en: Address and postal code matched
cs: Adresa a PSČ souhlasí.

en: Not allowed for MOTO transactions; transaction declined
cs: Není povoleno pro  MOTO převody; převod zamítnut.

en: Global unavailable
cs: Globálně nedostupné.

en: International unavailable
cs: Mezinárodně nedostupné.

en: Postal code matched; address did not
cs: PSČ souhlasí, adresa nesouhlasí

en: Retry for validation
cs: Ověřit znovu

en: Service not supported
cs: Služba není podporována.

en: An unknown error occurred.
cs: Vyskytla se neznámá chyba.

en: Matched
cs: Souhlasí

en: No match
cs: Nesouhlasí

en: The merchant has not implemented CVV2 code handling.
cs: Obchodník neimplementoval CVV2 manipulaci kódu.

en: Merchant has indicated that CVV2 is not present on card.
cs: Obchodník zjistil že CVV2 se nenachází na kartě.

en: Service not available
cs: Služba je nedostupná

en: Unkown error
cs: Neznámá chyba

en: Not processed
cs: Nezpracováno

en: Customer did not include a confirmed shipping address per your address settings.
cs: Zákazník neposkytl potvrzenou dodací adresu podle vašich požadavků na adresu.

en: Waiting on you to capture the funds per your authorization settings.
cs: Čeká na získání prostředků na autorizační nastavení.

en: eCheck has not yet cleared.
cs: eCheck ještě nebyl vyřízen.

en: You must manually accept or deny this international payment from your Account Overview.
cs: Tuto mezinárodní platbu musíte příjmout či odmítnout manuálně ze svého Přehledu účtu.

en: You must manually accept or deny a payment of this currency from your Account Overview.
cs: Platbu v této měně musíte příjmout či odmítnout manuálně ze svého Přehledu účtu.

en: Your e-mail address is not yet registered or confirmed.
cs: Vaše e-mailová adresa zatím není registrována nebo ověřena.

en: You must upgrade your account to Business or Premier status to receive credit card payments.
cs: Pro příjem plateb kreditní kartou musíte  změnit svůj účet na Business nebo Premier.

en: You must verify your account before you can accept this payment.
cs: Dříve než přijmete platbu, musíte ověřit Váš účet.

en: Reason unknown; contact PayPal Customer Service for more information.
cs: Neznámý důvod; pro více informací kontaktujte PayPal zákaznické centrum.

en: The customer has initiated a chargeback.
cs: Zákazník zahájil vrácení transakce.

en: The customer triggered a money-back guarantee.
cs: Zákazník zahájil záruku vrácení peněz.

en: The customer filed a complaint about the transaction.
cs: Zákazník vyplnil stížnost k transakci.

en: You gave the customer a refund.
cs: Proběhlo vyplacení náhrady zákazníkovi.

en: administer paypal
cs: spravovat paypal

en: PayPal pending
cs: Čeká se na PayPal

en: Integrates various PayPal payment services and IPN feedback.
cs: Integruje různé PayPal platební služby a IPN spětnou vazbu.

en: Flat rate
cs: Paušální sazba

en: Edit flat rate method
cs: Upravit paušální sazbu

en: Delete flat rate method
cs: Smazat paušální sazbu

en: Flat shipping rates
cs: Paušální sazby přepravy

en: Override the default shipping rate per product for each flat rate shipping method here. Enter -1 to revert to the default value.
cs: Zde můžete přenastavit výchozí paušální poplatky za dopravu pro každý způsob přepravy. Zadejte -1 pro návrat k výchozí hodnotě.

en: Default rate: %price
cs: Výchozí sazba: %price

en: Fetch a shipping quote
cs: Zjisit přirážku za přepravu

en: Shipping quote via @method
cs: Poplatek za přepravu přes @method

en: Base rate
cs: Základní sazba

en: Default product rate
cs: Výchozí sazba produktu

en: Add a new flat rate shipping method.
cs: Přidat nový způsob přepravy s paušální sazbou.

en: Shipping method title
cs: Název způsobu přepravy

en: The name shown to distinguish it from other flatrate methods.
cs: Jméno které slouží k odlišení od odstatních paušálních sazeb.

en: Line item label
cs: Název řádkové položky

en: The name shown to the customer when they choose a shipping method at checkout.
cs: Jméno, které se zobrazí zákazníkům, když vybírají způsob přepravy v pokladně.

en: The starting price for shipping costs.
cs: Cena, od které se počítají náklady na přepravu.

en: Default product shipping rate
cs: Výchozí přepravní sazba za produkt

en: The base rate must be a numeric amount.
cs: Základní sazba musí být číselná hodnota.

en: The product rate must be a numeric amount.
cs: Sazba za produkt musí být číselná hodnota.

en: Do you want to delete this shipping method?
cs: Chcete smazat tento způsob přepravy?

en: Flat rate per product
cs: Paušální sazba za produkt

en: Shipping rate
cs: Sazba za přepravu

en: Flat rate per order
cs: Paušální sazba za objednávku

en: Assigns a flat shipping rate to products.
cs: Přiřadí paušální sazby za přepravu k produktům.

en: Ubercart - fulfillment
cs: Ubercart - dokončení

en: Shipping quote settings
cs: Nastavení poplatků za přepravu.

en: Configure the shipping quote settings.
cs: Změnit nastavení poplatků za přepravu.

en: View general shipping quote settings.
cs: Zobrazit hlavní nastavení přepravních poplatků.

en: Quote methods
cs: Metody sazeb

en: Shipping settings
cs: Nastavení přepravy

en: Default product pickup address
cs: Výchozí adresa pro vyzvednutí produktů

en: Default product shipping type
cs: Výchozí typ přepravy zboží

en: Getting shipping quote via !method
cs: Načítám možnosti přepravy pomocí !method

en: Quote method
cs: Způsob stanovení přirážky

en: Order has a product of a particular shipping type
cs: Objednávka obsahuje produkt který vyýaduje zváštní způsob přepravy

en: Order: Product
cs: Ojednávka: produkt

en: Order has a shipping quote from a particular method
cs: Objednávka má přepravní přirážku z konkrétního způsobu přepravy

en: Order: Shipping Quote
cs: Objednávka: Přepravní přirážka

en: Shipping quote method
cs: Způsob přepravní přirážky

en: Shipping quotes
cs: Přepravní prirážky

en: Calculate shipping cost
cs: Spočítat náklady na dopravu

en: Extra information necessary to ship.
cs: Další informace potřebné k přepravě.

en: Shipping quote
cs: Přepravní sazba

en: Get a shipping quote for the order from a quoting module.
cs: Zjistit přepravní sazbu pro tuto objednávku.

en: Small package
cs: Malý balíček

en: Quote settings
cs: Nastavení sazeb

en: Quote errors are submitted to watchdog.
cs: Chyby sazeb a poplatků jsou zapsány do logu webu.

en: Quote errors are not submitted to watchdog.
cs: Chyby sazeb nejsou zapsány do logu webu.

en: Debugging information is displayed to administrators when quotes are generated.
cs: Při generování sazeb jsou administrátorům zobrazeny ladicí informace.

en: Debugging information is not displayed to administrators when quotes are generated.
cs: Při generování sazeb nejsou administrátorům zobrazeny ladicí informace.

en: @method is enabled.
cs: Metoda @method je povolena.

en: Log errors during checkout to watchdog
cs: Zapsat chyby během ukládání objednávky do logu webu

en: Display debug information to administrators.
cs: Zobrazovat administrátorům ladící informace.

en: Prevent the customer from completing an order if a shipping quote is not selected.
cs: Zabránit zákazníkovi v dokončení objednávky, pokud nezvolil způsob přepravy.

en: Shipping quote pane description
cs: Popis panelu přepravní přirážky

en: Shipping quotes are generated automatically when you enter your address and may be updated manually with the button below.
cs: Přepravní přirážky jsou generovány automaticky, když zadáte svoji adresu. Mohou být ručně aktualizovány pomocí tlačítka níže.

en: Shipping quote error message
cs: Chybová zpráva přepravní přirážky

en: There were problems getting a shipping quote. Please verify the delivery and product information and try again.
    If this does not resolve the issue, please call in to complete your order.
cs: V průběhu výpočtu poplatků za dopravu došlo k chybě. Zkontrolujte prosím doručovací adresu i informace o produktech a zkuste to znovu. Pokud problém stále přetrvává dokončete prosím objednávku telefonicky.

en: Default pickup address
cs: Výchozí adresa pro vyzvednutí

en: Default order fulfillment type for products
cs: Výchozí typ plnění objednávek pro produkty

en: At least one shipping quote method must be enabled.
cs: Alespoň jeden způsob stanovení přepravní přirážky musí být zapnutý.

en: Calculate
cs: Spočítat

en: Receiving quotes:
cs: Zjišťuji poplatky:

en: Estimated shipping cost:
cs: Odhadovaná cena přepravy:

en: Click to calculate shipping
cs: Klikněte zde pro výpočet poplatku za přepravu

en: There were problems getting a shipping quote. Please verify the delivery address and product information and try again.
    If this does not resolve the issue, please call @phone to complete your order.
cs: Při hledání možností dopravy došlo k chybě. Prosím, zkontrolujte vybrané produkty a dodací adresu a zkuste to znovu. Pokud se problém nevyřeší, zavolejte na naši zákaznickou linkou @phone.

en: You must select a shipping option before continuing.
cs: Před pokračováním musíte vybrat způsob dopravy.

en: Invalid option selected. Recalculate shipping quotes to continue.
cs: Byla vybrána neplatná volba. Pro pokračování přepočítejte cenu přepravy.

en: Get shipping quotes
cs: Získat poplatky za přepravu

en: Apply to order
cs: Aplikovat na objednávku

en: configure quotes
cs: nastavení sazeb

en: Shipping Quotes
cs: Poplatky za přepravu

en: Retrieve and display quotes for shipping products.
cs: Načíst a zobrazit poplatky za přepravované zboží.

en: Tracking numbers
cs: Sledovací čísla

en: Display tracking numbers of shipped packages.
cs: Ukázat sledovací čísla odeslaných balíků

en: Shipping Label
cs: Přepravní popisek

en: Organize products into packages.
     Package numbers in multiple shipping types are of the first shipping type they appear in. All
     packages are given a unique ID when they are saved. Choose the default package "Sep." to
     automatically create a package for each of the selected quantity of products in that row.
cs: Uspořádat produkty do balíků.
    Čísla zásilek ve více typové přepravě se určí z prvního typu přepravy. Všechny balíky jsou uvedeny unikátní ID, pokud jsou uloženy. Vyberte výchozí balení "Sep." (separátně), aby se automaticky vytvořily balíčky pro každé vybrané množství výrobků v této řadě.

en: Sep.
cs: Jednotlivě

en: Make packages
cs: Vytvořit balíky

en: Create one package
cs: Vytvořit jeden balík

en: Packages should have at least one product in them.
cs: Balík by měl obsahovat alespoň jeden produkt.

en: Package %id:
cs: Balík %id:

en: Contents:
cs: Obsahuje:

en: Package type:
cs: Typ balíku:

en: Dimensions:
cs: Rozměry:

en: !l x !w x !h
cs: !l × !w × !h

en: Insured value:
cs: Pojistná hodnota:

en: Tracking number:
cs: Sledovací číslo:

en: Label:
cs: Popis:

en: Pickup Address:
cs: Adresa pro vyzvednutí:

en: Delivery Address:
cs: Doručovací adresa:

en: Schedule:
cs: Rozvrh:

en: Ship date:
cs: Datum expedice:

en: Expected delivery:
cs: Předpokládané doručení:

en: Shipment Details:
cs: Detaily zásilky:

en: Carrier:
cs: Přepravce:

en: Tracking Number:
cs: Číslo pro sledování balíku:

en: Services:
cs: Služby:

en: Cost:
cs: Náklady:

en: Package @id
cs: Balík @id

en: E.g.: Box, pallet, tube, treasure chest, cocoon, etc.
cs: např.: Krabice, paleta, trubka, truhla s pokladem, cocoon, atd.

en: Physical dimensions of the packaged product.
cs: Rozměry zabaleného produktu.

en: Units of measurement
cs: Měrné jednotky

en: Centimeters
cs: Centimetry

en: Millimeters
cs: Milimetry

en: Declared value
cs: Deklarovaná hodnota

en: Shipment data
cs: Údaje o zásilce

en: Carrier
cs: Přepravce

en: Shipment options
cs: Možnosti expedice

en: Short notes about the shipment, e.g. residential, overnight, etc.
cs: Krátké poznámky o přepravě, např. stěhovací, přes noc, atd.

en: Expected delivery
cs: Předpokládané doručení

en: Shipping cost
cs: Poštovné a balné

en: Save shipment
cs: Uložit expedici

en: Package @id has been deleted.
cs: Balík @id byl smazán.

en: Origin address
cs: Adresa odesílatele

en: Saved Addresses
cs: Uložené adresy

en: fulfill orders
cs: plnění objednávek

en: Gets products ready for physical shipment.
cs: Připravit produkty pro přepravu.

en: UPS shipment
cs: UPS zásilka

en: UPS product description
cs: UPS popis produktu

en: Dimensions are required for custom packaging.
cs: Rozměry jsou vyžadovány pro vlastní/manuální balení.

en: Shipping quote from UPS
cs: Přepravní sazba UPS

en: Small packages
cs: Malé balíky

en: UPS Online Tools
cs: UPS online nástroje

en: Information needed to access UPS Online Tools has been entered.
cs: Informace potřebné k přístupu k UPS Online Tools byly zapsány.

en: More information is needed to access UPS Online Tools. Please enter it <a href="!url">here</a>.
cs: Je třeba více údajů pro přístup k UPS Online Tools. Prosím vložte je <a href="!url">zde</a>.

en: UPS Shipper #
cs: UPS Odesílatel #

en: The 6-character string identifying your UPS account as a shipper.
cs: 6znakový řetězec identifikující váš UPS účet jako odesílatele.

en: UPS.com user ID
cs: ID uživatele na UPS.com

en: Quotes and shipments requested in Testing mode will not be picked up or charged to your account.
cs: Poplatky a zásilky požadované v Testovacím módu nebudou vyzvednuty ani účtovány.

en: UPS services
cs: UPS služby

en: Select the UPS services that are available to customers.
cs: Vyberte UPS služby, které jsou zákazníkům k dispozici.

en: UPS Customer classification
cs: UPS klasifikace zákazníka

en: Wholesale
cs: Velkoobchod

en: Occasional
cs: Příležitnostně

en: Retail
cs: Maloobchod

en: The kind of customer you are to UPS. For daily pickups the default is wholesale; for customer counter pickups the default is retail; for other pickups the default is occasional.
cs: Druh zákazníka jakým jste pro UPS. Pro denní expedice je výchozí velkoobchodní zákazník, pro expedici při určitém počtu zákazníků je výchozí maloobchodní zákazník, pro ostatní expedice je výchozí příležitostný zákazník.

en: Negotiated rates
cs: Vyjednané sazby

en: Is your UPS account receiving negotiated rates on shipments?
cs: Má Váš účet UPS sjednané sazby na zásilky?

en: Assume UPS shipping quotes will be delivered to
cs: Předpokládané poplatky za přepravu UPS budou doručeny do

en: Business locations
cs: Obchodní místa

en: Residential locations (extra fees)
cs: Bytové lokality (extra poplatky)

en: Markup type
cs: Typ přirážky

en: Multiplier (×)
cs: Koeficient (×)

en: Addition (!currency)
cs: Přírůstek (!currency)

en: Shipping rate markup
cs: Přirážka k sazbě za přepravu

en: Markup shipping rate quote by currency amount, percentage, or multiplier.
cs: Zvýšení sazby za přepravu podle peněžní částky, procentem, nebo vynásobením koeficientem.

en: Product packages
cs: Balení produktů

en: Each in its own package
cs: Zabalit každou položku zvlášť

en: All in one
cs: Vše v jednom

en: System of measurement
cs: Měrná soustava

en: British
cs: Britská

en: Choose the standard system of measurement for your country.
cs: Vyberte měrnou soustavu standardní pro vaši zemi.

en: Password field is required.
cs: Heslo je vyžadováno.

en: Package !id
cs: Balík !id

en: Physical dimensions of the package.
cs: Rozměry balíku.

en: UPS service
cs: Služba UPS

en: Review shipment
cs: Kontrola zásilky

en: Total Charges
cs: Poplatky celkem

en: Negotiated Rates
cs: Vyjednané sazby

en: Request Pickup
cs: Vyžádat vyzvednutí

en: Ship from:
cs: Odesilatel:

en: (@severity error @code) @description
cs: (@severity chyba @code) @description

en: Could not open a file to save the label image.
cs: Nepodařilo se otevřít soubor pro uložení obrázku etikety.

en: Could not find or create the directory "ups_labels" in the file system path.
cs: Nelze nalézt nebo vytvořit adresář "ups_labels" v souborovém systému.

en: Void shipment @ship_number and tracking numbers @track_list
cs: Neplatná přeprava @ship_number a sledovací čísla @track_list

en: Integration of UPS Rates and Services Selection and Shipping Online Tools with Drupal. See www.ups.com for details.
cs: Integrace UPS Rates and Services Selection a UPS Shipping Online Tools s Drupalem. Podívejte se na www.ups.com pro zjištění podrobností.

en: USPS product description
cs: USPS popis produktu

en: Shipping quote from USPS
cs: Přepravní sazba USPS

en: Shipping quote from USPS Intl.
cs: Přepravní sazba USPS Intl.

en: Is in domestic US areas (US, AS, GU, PR, VI)
cs: Je v domácí oblasti US (USA, AS, GU, PR, VI)

en: Is not in domestic US areas (US, AS, GU, PR, VI)
cs: Není v domácí oblasti US (USA, AS, GU, PR, VI)

en: U.S. Postal Service
cs: U.S. Postal Service (Pošta USA)

en: USPS user ID
cs: ID uživatele USPS

en: To acquire or locate your user ID, refer to the <a href="!url">USPS documentation</a>.
cs: Chcete-li získat či vyhledat vaše uživatelské ID, venujte pozornost <a href="!url">dokumentaci USPS</a>.

en: Select the USPS services that are available to customers. Be sure to include the services that the Postal Service agrees are available to you.
cs: Vyberte USPS služby, které budou k dispozici pro zákazníky. Ujistěte se, že vybrané služby Postal Service jsou pro vás k dispozici.

en: Markup shipping rate quote by dollar amount, percentage, or multiplier.
cs: Zvýšení poplatku přepravní sazby o peněžní částku, procento, nebo multiplikátor.

en: Flat rate box
cs: Krabice s plošnou sazbou

en: Flat rate envelope
cs: Obálka s plošnou sazbou

en: Rectangular
cs: Obdélníkový

en: Non-rectangular
cs: Neobdélníkový

en: Priority Mail International Flat Rate Envelope
cs: Obálka Priority Mail International s paušální sazbou.

en: Express Mail International (EMS) Flat Rate Envelope
cs: Obálka Priority Mail International (EMS) s paušální sazbou.

en: Integration of USPS Rate Calculator and Mail Service Standards Web Tools with Ubercart.
cs: Integrace USPS Rate Calculator a Mail Service Standards Web Tools do Ubercartu.

en: Weight quote
cs: Sazba dle váhy

en: The amount per weight unit to add to the shipping cost for an item.<br />Example: to add $5 per pound, put 5 in here.
cs: Částka za hmotnostní jednotku, která se přidá do nákladů za přepravu k položce.<br />Příklad: pro přidání 10Kč za každý Kg, vyplňte "10".

en: Weight rate per product
cs: Sazba dle hmotnosti produktu

en: Default cost adjustment per !unit
cs: Výchozí přizpůsobovací náklady na !unit

en: Assigns a shipping rate to products based on weight.
cs: Přiřadí k produktům sazbu za dopravu dle jejich hmotnosti.

en: Add attributes to this product using the <a href="!url">add attributes form</a>. You may then adjust the settings for these attributes on this page and go on to configure their options in the <em>Options</em> tab.
cs: Ke zboží lze přiřadit nové skupiny atributů prostřednictvím příslušného <a href="!url">formuláře</a>. Na odkazované stránce lze také upravit nastavení jednotlivých atributů, přičemž jejich konkrétní konfigurace v rámci aktuálního produktu lze definovat pod záložkou <em>Možnosti</em>.

en: Add attributes to the product class using the <a href="!url">add attributes form</a>. You may then adjust the settings for these attributes on this page and go on to configure their options in the <em>Options</em> tab.
cs: Přidat atributy k této třídě produktů prostřednictvím a href="!url">formuláře přidat atributy</a>. Na této stránce potom můžete upravit nastavení těchto atributů a pokračovat s konfigurací jejich vlastností pod záložkou <em>Možnosti</em>.

en: Select the attributes you want to add and submit the form.
cs: Vyberte atributy, které chcete přidat a odešlete formulář.

en: Use the checkboxes to enable options for attributes and the radio buttons to specify defaults for the enabled options. Use the other fields to override the default settings for each option. Attributes with no enabled options will be displayed as text fields.
cs: Pomocí zaškrtávacích políček zapněte volby pro atributy a přepínači určete výchozí hodnoty pro zapnuté možnosti. Použijte další políčka pro přepsání výchozího nastavení pro každou možnost. Atributy bez jediné zapnuté volby budou zobrazeny jako obyčejné textové pole.

en: Enter an alternate SKU to be used when the specified set of options are chosen and the product is added to the cart. <b>Warning:</b> Adding or removing attributes from this product will reset all the SKUs on this page to the default product SKU.
cs: Zadejte náhradní kód zboží, který má být použit, když je vybraný zadaná posloupnost možností a produkt je přidán do košíku. <b>Varování:</b> Přidání nebo odstranění atributů z tohoto produktu bude resetovat veškeré kódy zboží na této stránce na kód zboží výchozího produktu.

en: Create and edit attributes and options.
cs: Vytvořit a upravit atributy a možnosti.

en: Add an attribute
cs: Přidat atribut

en: Configure the attribute settings
cs: Upravit nastavení atributů

en: Add an option
cs: Přidat možnost

en: Edit option
cs: Upravit volbu

en: Delete option
cs: Smazat volbu

en: Adjustments
cs: Přizpůsobení

en: Option price format
cs: Formát možnosti pro cenu

en: Display price adjustment
cs: Přizpůsobení zobrazení ceny

en: Display total price
cs: Zobrazit celkovou cenu

en: Number of options
cs: Počet možností

en: Display type
cs: Typ zobrazení

en: No product attributes have been added yet.
cs: Zatím nebyly přidány žádné atributy produktu.

en: Edit attribute: %name
cs: Upravit atribut: %name

en: This name will appear to customers on product add to cart forms.
cs: Tento název se objeví zákazníkům na formulářích "přidat produkt do košíku".

en: <b>Optional.</b> Enter the help text that will display beneath the attribute on product add to cart forms.
cs: <b>Volitelné.</b> Vložte text nápovědy, který se objeví pod atributem na formuláři pro přidání produktu do košíku.

en: Make this attribute required, forcing the customer to choose an option.
cs: Zvolit tento atribut jako povinný (uživatel si musí vybrat jednu z možností).

en: Selecting this for an attribute will disregard any default option you specify.<br />May be overridden at the product level.
cs: Pokud zapnete tuto volbu u atributu, jakékoli předem nastavené výchozí možnosti budou neplatné.<br />Nastavení na úrovni produktu potlačí toto nastavení.

en: This specifies how the options for this attribute will be presented.<br />May be overridden at the product level.
cs: Tímto určíte, jak budou uvedeny možnosti pro tento atribut.<br />Nastavení na úrovni produktu potlačí toto nastavení.

en: Multiple attributes on an add to cart form are sorted by this value and then by their name.<br />May be overridden at the product level.
cs: Vícenásobné atributy veformuláři jsou uspořádány podle této hodnoty a potom podle jména..<br />Toto nastavení je možné potlačit pomocí nastavení na úrovni produktu.

en: There is no attribute with that ID.
cs: Atribut s tímto ID neexistuje.

en: Product attribute deleted.
cs: Atribut produktu byl smazán.

en: Options for %name
cs: Možnosti pro %name

en: Default cost
cs: Výchozí náklady

en: No options for this attribute have been added yet.
cs: Pro tento atribut zatím nebyly přidány žádné možnosti.

en: Edit option: %name
cs: Upravit možnost: %name

en: Options will be listed sorted by this value and then by their name.<br />May be overridden at the product level.
cs: Možnosti budou vypsány seřazené podle této hodnoty a dále podle názvu.<br />Lze změnit na úrovni jednotlivých produktů.

en: Default adjustments
cs: Výchozí nastavení

en: Enter a positive or negative value for each adjustment applied when this option is selected.<br />Any of these may be overriden at the product level.
cs: Zadejte kladnou nebo zápornou hodnotu pro každé nastavení, které se uplatní, jestliže bude tato možnost vybrána. <br />Všechny hodnoty mohou být přepsány na úrovni jednotlivých produktů.

en: This must be in a valid number format. No commas and only one decimal point.
cs: Hodnota musí být v platném číselném formátu. Smí obsahovat pouze jednu desetinnou tečku a žádné čárky.

en: There is no option with that ID.
cs: Neexistuje žádná možnost s tímto ID.

en: Are you sure you want to delete the option %name?
cs: Opravdu chcete smazat možnost %name?

en: Hold Ctrl + click to select multiple attributes.
cs: Více atributů naráz zvolíte přidržením Ctrl + kliknutím.

en: No attributes left to add.
cs: Nezbyly žádné atributy pro přidání.

en: Add attributes
cs: Přidat atributy

en: You must first <a href="!url">add attributes to this !type</a>.
cs: Nejdříve musíte <a href="!url">přidat atributy k tomuto !type</a>.

en: This attribute does not have any options.
cs: Tento atribut nemá žádné možnosti.

en: All attributes with enabled options must specify an enabled option as default.
cs: Všechny atributy se zapnutými možnostmi musí mít uvedenu jednu zapnutou možnost jako výchozí.

en: The !type options have been saved.
cs: Možnosti tupu !type byly uloženy.

en: Default product SKU: @sku
cs: Výchozí kód zboží: @sku

en: This product does not have any attributes.
cs: Tento produkt nemá žádné atributy.

en: Product adjustments have been saved.
cs: Nastavení produktu bylo uloženo.

en: Please select
cs: Prosím vyberte

en: Select box
cs: Výběr

en: Radio buttons
cs: Přepínací tlačítka

en: There is @count product with this attribute. | There are @count products with this attribute.
cs[0]: Nalezen @count produkt s tímto atributem.
cs[1]: Nalezeny @count produkty s tímto atributem.
cs[2]: Nalezeno @count produktů s tímto atributem.

en: @count attribute has been removed. | @count attributes have been removed.
cs[0]: Byl odstraněn @count atribut.
cs[1]: Byly odstraněny @count atributy.
cs[2]: Bylo odstraněno @count atributů.

en: @count attribute has been added. | @count attributes have been added.
cs[0]: Byl přidán @count atribut.
cs[1]: Byly přidány @count atributy.
cs[2]: Bylo přidáno @count atributů.

en: Order information will be sent to your account e-mail listed below.
cs: Informace o objednávce budou poslány na e-mail uvedený níže.

en: <b>E-mail address:</b> @email (<a href="!url">edit</a>)
cs: <b>E-mailová adresa:</b> @email (<a href="!url">upravit</a>)

en: Enter a valid email address for this order or <a href="!url">click here</a> to login with an existing account and return to checkout.
cs: Vložte platnou e-mailovou adresu pro odeslání objednávky nebo <a href="!url">se přihlašte</a> do Vašeho již existujícího účtu a vraťte se k odeslání objednávky (obsah košíku zůstane zachován).

en: Confirm e-mail address
cs: Potvrdit e-mailovou adresu

en: Confirm password
cs: Potvrzení hesla

en: Passwords must match to proceed.
cs: Hesla se musí shodovat

en: New account details
cs: Detaily nového účtu

en: <b>Optional.</b> New customers may supply custom account details.<br />We will create these for you if no values are entered.
cs: <b>Volitelně.</b> Noví zákazníci mohou vložit své vlastní údaje k uživatelskému účtu.<br />Pokud žádné nevložíte, vytvoříme je pro Vás.

en: The e-mail address did not match.
cs: E-mailová adresa nesouhlasí.

en: An account already exists for your e-mail address. The new account details you entered will be disregarded.
cs: Pro váš e-mail již účet existuje. Na nově zadané údaje nebude brán ohled.

en: The username %name is already taken. Please enter a different name or leave the field blank for your username to be your e-mail address.
cs: Uživatelské jméno %name je již obsazeno. Prosím, vložte jiné, nebo nechte pole volné a bude použit váš e-mail.

en: The passwords you entered did not match. Please try again.
cs: Vámi zadané heslo nesouhlasí. Prosím zkuste to znovu.

en: Allow anonymous customers to specify a new user account name.
cs: Povolit anonymním zákazníkům zvolit vlastní uživatelské jméno při registraci.

en: Allow anonymous customers to specify a new user account password.
cs: Povolit anonymním zákazníkům zvolit vlastní heslo při registraci.

en: New account details help message
cs: Nápovědný text pro zadání detailů nového účtu

en: Enter the help message displayed in the new account details fieldset when shown.
cs: Zadejte nápovědný text, který se zobrazí při vytváření nového účtu u sady polí s detaily.

en: Enter your delivery address and information here.
cs: Zde prosím vyplňte Vaší doručovací adresu a další kontaktní informace.

en: My delivery information is the same as my billing information.
cs: Dodací adresa je stejná jako fakturační adresa.

en: Enter your billing address and information here.
cs: Zadejte fakturační adresu a další potřebné údaje.

en: My billing information is the same as my delivery information.
cs: Fakturační adresa je stejná jako dodací adresa.

en: Use this area for special instructions or questions regarding your order.
cs: Toto pole můžete použít k vložení speciálních instrukcí nebo dotazu týkající se vaší objednávky.

en: Order has a product of a particular class
cs: Objednávka obsahuje produkt určité třídy

en: Customer completes checkout
cs: Zákazník dokončí průchod pokladnou

en: Product class
cs: Třída produktu

en: Cart settings
cs: Nastavení košíku

en: Configure the cart settings.
cs: Konfigurovat nastavení košíku.

en: View the cart settings.
cs: uProhlédnout položky v košíku

en: Edit the cart settings.
cs: uUpravit nastavení košíku.

en: Edit the basic cart settings.
cs: Upravit základní nastavení košíku.

en: Cart panes
cs: Panely nákupního košíku

en: Edit the pane settings for the cart view page.
cs: Upravit nastavení panelů na stránce se zobrazením košíku.

en: Cart block
cs: Blok košíku

en: Edit the settings for the shopping cart block.
cs: Upravit nastavení bloku nákupního košíku.

en: Checkout settings
cs: Nastavení pokladny

en: Configure the checkout settings.
cs: Změnit nastavení pokladny.

en: View the checkout settings.
cs: Zobrazit nastavení pokladny.

en: Edit the basic checkout settings.
cs: Upravit základní nastavení pokladny.

en: Checkout panes
cs: Panely pokladny

en: Edit the pane settings for the checkout page.
cs: Upravit nastavení panelu na stránce s pokladnou.

en: Checkout messages
cs: Zprávy pokladny

en: Edit the messages for the checkout completion page.
cs: uUpravit zprávy pro stránku s dokončením pokladny.

en: Address fields
cs: Pole adresy

en: Edit the address field settings.
cs: Upravit nastavení polí adresy.

en: View/modify the contents of your shopping cart or proceed to checkout.
cs: Prohlédnout/změnit obsah vašeho košíku nebo přejít k pokladně.

en: Purchase the items in your shopping cart.
cs: Zakoupit položky v košíku.

en: Review an order before final submission.
cs: Zkontrolovat objednávku před potvrzením.

en: Display information upon completion of an order.
cs: Zobrazit informace po dokončení objednávky.

en: Hide block if cart is empty.
cs: Skrýt blok, je-li košík prázdný.

en: Display the shopping cart icon in the block title.
cs: Zobrazit ikonu nákupního vozíku v nadpisu bloku.

en: Cart name
cs: Název nákupního košíku

en: This name will be displayed when using the default block title.<br />Leaving this blank defaults to the translatable name "Shopping Cart."
cs: Tento název bude zobrazen pokud je zapnutý výchozí název bloku.<br />Ponecháte-li pole prázdné, bude použit výchozí název "Nákupní košík."

en: Make the shopping cart block collapsible by clicking the name or arrow.
cs: Sbalit blok nákupního košíku po kliknutí na název nebo šipku.

en: Display the shopping cart block collapsed by default.
cs: Blok nákupního košík zobrazit ve výchozím stavu sbalený.

en: Display small help text in the shopping cart block.
cs: Zobrazit malý text nápovědy v bloku nákupního košíku.

en: Cart help text
cs: Text nápovědy košíku.

en: Displayed if the above box is checked.
cs: Zobrazeno pokud je políčko výše zaškrtnuto.

en: Click title to display cart contents.
cs: Pro zobrazení obsahu košíku klikněte na titulek.

en: There are no products in your shopping cart.
cs: Váš nákupní košík je prázdný.

en: Your order is complete! Your order number is [order-id].
cs: Objednávka je dokončena. Její číslo je [order-id].

en: <a href="[site-url]">Return to the front page.</a>
cs: <a href="[site-url]">Vrátit se na hlavní stránku.</a>

en: Cart contents
cs: Obsah košíku

en: Customer information
cs: Informace o zákazníkovi

en: Get the necessary information to create a customer on the site.
cs: Získat nezbytné informace pro vytvoření zákaznického účtu na webu.

en: Delivery information
cs: Dodací informace

en: Get the information for where the order needs to ship.
cs: Získat informace o tom, kam se má zásilka doručit.

en: Get basic information needed to collect payment.
cs: Získat základní informace potřebné k platbě.

en: Allow a customer to put comments on an order.
cs: Povolit zákazníkovi přidávat komentáře k objednávce.

en: button
cs: tlačítko

en: Continue shopping
cs: Pokračovat v nákupu

en: !title is !enabled.
cs: !title je !enabled.

en: Help text is shown in block:
cs: Nápověda je zobrazena v bloku:

en: Help text is not shown in block.
cs: Nápověda není zobrazena v bloku.

en: Cart block is !option when empty.
cs: Když je košík prázdný, blok košíku je !option.

en: shown
cs: zobrazeno

en: Cart block is !option by default.
cs: Výchozí stav bloku košíku je !option.

en: expanded
cs: rozbaleno

en: Drupal handles all the block settings forms automatically.
cs: Drupal zpracovává všechny formuláře v nastavení bloků automaticky.

en: General cart settings
cs: Obecná nastavení košíku

en: Add to cart redirect
cs: Přesměrování při přidání do košíku

en: Enter the Drupal page to redirect to when a customer adds an item to their cart.<br />Enter &lt;none&gt; for no redirect.
cs: Vložte adresu Drupalu na kterou má být zákazník přesměrován po přidání položky do košíku.<br />Pokud přesměrování nechcete, vložte &lt;none&gt;.

en: Minimum order subtotal
cs: Minimální mezisoučet objednávky

en: Optionally specify a minimum allowed subtotal for a cart to proceed to checkout.
cs: Volitelně určete minimální možnou celkovou hodnotu nákupu, se kterou bude zákazník připuštěn k pokladně.

en: Anonymous cart duration
cs: Doba uchování obsahu košíku pro anonymního uživatele.

en: Minute(s)
cs: Minuta(y)

en: Hour(s)
cs: Hodina(y)

en: Authenticated cart duration
cs: Doba uchování obsahu košíku pro přihlášeného uživatele.

en: Cart breadcrumb
cs: Drobečková navigace košíku

en: Minimum order subtotal should be a non-negative number.
cs: Minimální mezisoučet objednávky by měl být nezáporné číslo.

en: General checkout settings
cs: Obecná nastavení pokladny

en: Enable checkout (disable to only use third party checkout service like PayPal Express Checkout).
cs: Zapnout pokladnu (vypnout jen v případě pokladen třetích stran jako např. PayPal Express Checkout).

en: Enable anonymous checkout (users can checkout without logging in).
cs: Zapnout anonymní pokladnu (uživatelé mohou projít pokladnou bez přihlášení).

en: Hide shipping information when possible for carts with no shippable items.
cs: Pokud je to možné, skrýt informace o přepravě u košíků, které neobsahují žádné položky vyžadující doručení.

en: Checkout pane display options
cs: Možnosti zobrazení panelu objednávky

en: Use collapsing checkout panes with next buttons during checkout.
cs: V pokladně použít sbalovací panely s tlačítky Další.

en: Collapse a pane when its next button is clicked.
cs: Sbalit panel, když se stiskne tlačítko Další.

en: Checkout completion settings
cs: Nastavení dokončení průchodu pokladnou

en: Send new customers a separate e-mail with their account details.
cs: Zaslat novým zákazníkům zvláštní e-mail s jejich přihlašovacími údaji.

en: Login users when new customer accounts are created at checkout.
cs: Přihlásit uživatele pokud jsou během objednávky vytvořeny nové uživatelské účty.

en: New customer accounts will be set to active.
cs: Nově vytvořené zákaznické účty budou nastaveny jako aktivní.

en: Uncheck to create new accounts but make them blocked.
cs: Odšktrnutí znamená, že nové uživatelské účty se budou vytvářet, ale budou blokované.

en: Alternate checkout completion page
cs: Alternativní stránka s dokončením pokladny

en: Leave blank to use the default completion page (recommended).
cs: Nechte prázdné, pokud chcete použít výchozí stránku pro dokončení objednávky (doporučeno).

en: !pane settings
cs: Nastavení !pane

en: Checkout instructions
cs: Instrukce pro pokladnu

en: Provide instructions for customers at the top of the checkout screen.
cs: Tyto instrukce se zobrazí zákazníkům v horní části obrazovky pokladny.

en: Checkout completion message header
cs: Hlavička textu zobrazeného po dokončení průchodu pokladnou

en: Header for message displayed after a user checks out. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
cs: Hlavička pro zprávu, která se zobrazí po průchodu pokladnou. <a href="!url">Používá objednávkové a globální tokeny</a>.

en: Checkout completion message body
cs: Text zobrazený po dokončení průchodu pokladnou

en: In the following three boxes, you may use the special tokens !new_username for the username of a newly created account and !new_password for that account's password.
cs: V následujících třech polích můžete využít speciální tokeny: !new_username pro uživatelské jméno nově vytvořeného účtu a !new_password pro heslo k tomuto účtu.

en: Checkout completion for logged-in users
cs: Dokončení průchodu pokladnou pro přihlášené uživatele

en: Message displayed upon checkout for a user who has logged in. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
cs: Zpráva, která se zobrazí po pokladně pro přihlášené uživatele. <a href="!url">Využívá objednávkové a globální tokeny</a>.

en: Checkout completion for existing users
cs: Dokončení průchodu pokladnou pro existující uživatele

en: Message displayed upon checkout for a user who has an account but wasn't logged in. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
cs: Zpráva, která se zobrazí po pokladně pro uživatele s existujícím účtem, kteří ale nejsou přihlášeni. <a href="!url">Využívá objednávkové a globální tokeny</a>.

en: Checkout completion for new users
cs: Dokončení průchodu pokladnou pro nové uživatele

en: Message displayed upon checkout for a new user whose account was just created. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
cs: Zpráva, která se zobrazí po pokladně pro nového uživatele jehož uživatelský účet byl právě vytvořen. <a href="!url">Využívá objednávkové a globální tokeny</a>.

en: Continue shopping message
cs: Zpráva pro pokračování v nákupu

en: Message displayed upon checkout to direct customers to another part of your site. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
cs: Zpráva, která se zobrazí zákazníkovi před pokladnou, aby ho přesměrovala na jinou část webu. <a href="!url">Používá objednávkové a globální tokeny</a>.

en: Update cart
cs: Aktualizovat košík

en: Your cart has been updated.
cs: Obsah košíku se změnil.

en: The minimum order subtotal for checkout is !min.
cs: Minimální cena nákupu pro dokončení objednávky je !min.

en: You must login before you can proceed to checkout.
cs: Pro postup k pokladně se musíte přihlásit.

en: Customer cancelled this order from the checkout form.
cs: Zákazník zrušil tuto objednávku v pokladně.

en: We're sorry.  An error occurred while processing your order that prevents us from completing it at this time. Please contact us and we will resolve the issue as soon as possible.
cs: Omlouváme se. Při zpracování vaší objednávky došlo k chybě, která nám v tuto chvíli brání v dokončení zpracování. Prosíme, kontaktujte nás. Budeme snažit problém vyřešit co nejdříve.

en: An empty order made it to checkout! Cart order ID: @cart_order
cs: Do pokladny byla odeslána prázdná objednávka! Košík s ID objednávky: @cart_order

en: @title is not a product. Unable to add to cart.
cs: @title není produkt. Nelze přidat do košíku.

en: Sorry, that item is not available for purchase at this time.
cs: Omlouváme se, tato položka není momentálně v prodeji.

en: <strong>@product-title</strong> added to <a href="!url">your shopping cart</a>.
cs: <strong>@product-title</strong> byl přidán do <a href="!url">nákupního košíku</a>.

en: REQUIRED. Controls the shopping cart for an Ubercart e-commerce site.
cs: VYŽADOVÁNO. Spravuje nákupní košík pro Ubercart e-commerce web.

en: Ubercart - core
cs: Ubercart - jádro

en: Cart links settings
cs: Nastavení přímých odkazů do košíku

en: Configure and craft special product add to cart links.
cs: Nastavit a vytvořit speciální odkazy pro přidání produktu do košíku.

en: Cart links clicks
cs: Kliknutí na přímý odkaz do košíku

en: Track clicks through cart links.
cs: Sledovat kliknutí na přímý odkaz do košíku.

en: Creating cart links
cs: Vytváření přímých odkazů do košíku

en: Learn how to create cart links for your products.
cs: Naučte se jak vytvářet přímé odkazy do košíku pro Vaše produkty.

en: Cart link product action: @cart_link
cs: Akce přímého odkazu do košíku: @cart_link

en: <a href="!url">View the help page</a> to learn how to create cart links.
cs: <a href="!url">Zobrazit stránku nápovědy</a> pro informace, jak vytvořit odkazy do košíku.

en: Display the cart link product action when you add a product to your cart.
cs: Při přidání produktu do košíku zobrazit přímý odkaz do košíku.

en: Track clicks through cart links that specify tracking IDs.
cs: Sledovat kliknutí na přímý odkaz do košíku, ve kterém je uvedeno trasovací ID.

en: Cart links messages
cs: Zprávy k přímému odkazu do košíku

en: Enter in messages available to the cart links API for display through a link. Separate messages with a line break.<br />Messages should have a numeric key and text value. Example: 1337|Message text.
cs: Vložte zprávy které může API zobrazit po kliknutí na odkaz. Zprávy oddělte zalomením řádku.<br />Zprávy by měly obsahovat číselný klíč a textový obsah. Příklad: 1337|Text zprávy.

en: Cart links restrictions
cs: Omezení přímých odkazů do košíku

en: To restrict what cart links may be used on your site, enter valid cart links in this textbox.  Separate links with a line break. Leave blank to permit any cart link.
cs: Pokud chcete omezit jaké přímé odkazy do košíku mají být použity na tomto webu, zadejte validní přímé odkazy do textového pole níže. Jeden odkaz na řádek. Pokud chcete povolit libovolné přímé odkazy do košíku, ponechte pole prázdné.

en: Invalid link redirect page
cs: Chybný odkaz pro přesměrování stránky

en: Enter the URL to redirect to when an invalid cart link is used.
cs: Zadejte URL, kam bude zákazník přesměrován, když použije chybný přímý odkaz do košíku.

en: Last click
cs: Poslední kliknutí

en: No cart links have been tracked yet.
cs: Nebylo vysledováno žádné kliknutí na přímý odkaz do košíku.

en: The cart link should be /cart/add/cart_link_content.
cs: Přímý odkaz do košíku může být např. /cart/add/cart_link_content.

en: Chain together as many actions as you want with dashes.
cs: Pomocí pomlček spojte libovolný počet akcí.

en: Do not put any spaces or use dashes in any action arguments.
cs: V argumentech akcí nepoužívejte mezery; můžete použít pomlčky.

en: Use the table below to learn about actions and their arguments.
cs: Podrobnosti o akcích a jejich argumentech najdete v níže uvedené tabulce.

en: Arguments come directly after their action letters.
cs: Parametry následují ihned za znaky akcí.

en: Specify the redirection by adding ?destination=url where url is the page to go to.
cs: Zadejte přesměrování přidáním ?destination=url, kde url je adresa stránky kam se má přejít.

en: Sets the ID of the cart link.
cs: Nastaví ID odkazu košíku.

en: A custom text ID for the link.
cs: Vlastní textový identifikátor pro tento přímý odkaz.

en: Empties the customer's cart.
cs: Vyprázdní nákupní košík zákazníka.

en: Displays a preset message to the customer.
cs: Zobrazí zákazníkovi předvolenou zprávu.

en: A message ID.
cs: ID zprávy.

en: Adds a product to the cart.
cs: Vloží produkt do košíku.

en: A product string using the rules below...
cs: Řetězec produktu používající níže uvedená pravidla...

en: You must at least specify a node ID immediately after the 'p'.
cs: Musíte specifikovat alespoň ID uzlu hned po 'p'.

en: Add additional specifications separated by underscores.
cs: Přidejte další parametry oddělené podtržítky.

en: Specify the quantity with q followed by the number to add.
cs: Zadejte množství jako 'q' následované hodnotou značící počet přidávaných kusů (např. 'q3').

en: Specify attributes/options using a#o#, replacing # with the ID of the attribute and option.
cs: Určete atributy/možnosti pomocí a#o#, kde # nahradíte ID atributu a možnosti.

en: Turn off the add to cart message with m0.
cs: Parametrem m0 vypnete zprávu o přidání do košíku.

en: There is currently no user interface for creating cart links, but this section includes some basic instructions.<br />Cart links are simple to form using a few actions and arguments with the following rules:
cs: Aktuálně zde není uživatelské rozhraní pro vytváření odkazů košíku. V této sekci však najdete několik základních pokynů. <br />Odkazy můžete snadno vytvořit pomocí několika akcí a argumentů s následujícími pravidly:

en: <b>Example:</b> /cart/add/e-p1_q5-imonday_special?destination=cart<br /><br />This example will empty the cart, add 5 of product 1 to the cart, track clicks with the ID "monday_special", and redirect the user to the cart. To use this on your site, simply create an HTML link to the URL you create:
cs: <b>Příklad:</b> /cart/add/e-p1_q5-imonday_special?destination=cart<br /><br />Tento příklad vyprázdní košík, vloží 5 produktů s ID 1 do košíku, sleduje kliknutí s ID "monday_special", a přesměruje uživatele do košíku. Pro použití na Vašem webu, jednoduše vytvořte HTML odkaz s URL kterou vytvoříte:

en: Link text.
cs: Text odkazu.

en: administer cart links
cs: správa přimých odkazů do košíku

en: view cart links report
cs: zobrazit report k odkazům do košíku

en: Cart Links
cs: Přímé odkazy do košíku

en: Create specialized links to purchase products from other nodes.
cs: Vytvořte specializované odkazy, jejichz prostřednictvím můžete nakupovat produkty z ostatních uzlů.

en: Catalog settings
cs: Nastavení katalogu

en: Configure the catalog settings.
cs: Konfigurace nastavení katalogu.

en: Find orphaned products
cs: Nalezení nezařazených produktů

en: Find products that have not been categorized.
cs: Najít produkty, které nebyly zařazeny do kategorií.

en: Term image
cs: Obrázek termínu

en: The image will not be resized. Consider installing <a href="@url">Image cache</a>.
cs: Velikost obrázku nebude nijak upravována. Zvažte instalaci <a href=@url>ImageCache</a>.

en: Remove category image: !image
cs: Smazat obrázek kategorie: !image

en: A description of the term. Displayed to customers at the top of catalog pages.
cs: Popis termínu. Bude se zobrazovat zákazníkům v horní části stránky katalogu.

en: Catalog path settings
cs: Nastavení cesty katalogu

en: Pattern for catalog pages
cs: Nahrazovací vzorky pro stránky katalogu

en: Bulk generate aliases for catalog pages that are not aliased
cs: Hromadně generovat aliasy pro stránky katalogu, které nemají alias

en: Generate aliases for all existing catalog pages which do not already have aliases. Note: Bulk Update may not complete on large or slow sites. See the README.txt for more information.
cs: Generovat aliasy pro všechny stávající stránky katalogu, které dosud nemají aliasy. Poznámka: Hromadná aktualizace (Bulk Update) se nemusí dokončit na velkých nebo pomalých webech. Více informací viz README.txt.

en: catalog pages
cs: stránky katalogu

en: Catalog vocabulary
cs: Slovník katalogu

en:  Products are listed by assigning a category from the <a href="!cat_url">Product Catalog</a> vocabulary to them.
cs:  Produkty jsou zobrazovány podle toho, které kategorie slovníku <a href="!cat_url">Katalogu produktů</a> jsou jim přiřazeny.

en: Find orphaned products here.
cs: Vyhledat osiřelé produkty.

en: Add terms for the products to inhabit.
cs: Přidejte termíny pro produkty, které se mají přidat.

en: Unlisted products
cs: Nevypsané produkty

en: Catalog block settings
cs: Nastavení bloku katalogu

en: More...
cs: Více...

en: No products are available in this category.
cs: V této kategorii nejsou žádné produkty.

en: Catalog top level
cs: Nejvyšší úroveň katalogu

en: The taxonomy vocabulary that will be considered the product catalog.
cs: Slovník taxonomie, který bude považován za katalog produktů.

en: Display the catalog breadcrumb
cs: Zobrazit drobečkovou navigaci katalogu

en: Display node counts in the catalog breadcrumb
cs: V drobečkové navigaci katalogu zobrazit počet uzlů

en: Display subcategories in the catalog view
cs: V pohledu katalogu zobrazit podkategorie

en: Number of columns in the grid of categories
cs: Počet sloupců v mřížce kategorií

en: Always expand categories in the catalog block
cs: Vždy rozbalit kategorie v bloku katalogu

en: Display node counts in the catalog block
cs: Zobrazit počet uzlů v bloku katalogu

en: Catalog products list
cs: Seznam produktů v katalogu

en: Product nodes per page
cs: Počet produktů (uzlů) na stránku

en: Determines how many products will be listed on every catalog category. Notice that if you are using grid display it must be multiple of the grid width value, otherwise the last row will not match.
cs: Určuje, kolik produktů se zobrazí v každé kategorii katalogu. Pokud používáte ke zobrazení mřížku, musí to být násobek počtu sloupců mřížky, jinak nebude poslední řádek úplný.

en: Orphaned products are products that you have created but
         not yet assigned to a category in your product catalog. All such
         products will appear as links below that you can follow to edit
         the product listings to assign them to categories.
cs: Osamocené produkty jsou produkty, které jste vytvořili,
         ale ještě nezařadili do kategorie ve vašem katalogu. Všechny tyto
         produkty se objeví níže jako odkaz, pomocí kterého můžete upravit
         zařazení produktu do kategorií.

en: All products are currently listed in the catalog.
cs: Všechny produkty jsou nyní katalogizovány.

en: Bulk generation of terms completed, @count alias generated. | Bulk generation of terms completed, @count aliases generated.
cs[0]: Hromadné generování termínů dokončeno, byl vygenerován @count alias.
cs[1]: Hromadné generování termínů dokončeno, byly vygenerovány @count aliasy.
cs[2]: Hromadné generování termínů dokončeno, bylo vygenerováno @count aliasů.

en: There is @count product not listed in the catalog. | There are @count products not listed in the catalog.
cs[0]: Je zde 1 produkt, který není vypsán v katalogu.
cs[1]: Jsou zde @count produkty, které nejsou vypsány v katalogu.
cs[2]: Je zde @count produktů, které nejsou vypsány v katalogu.

en: Hold Ctrl while clicking to select multiple categories.
cs: Pro vybrání více kategorí držte klávesu CTRL a současně klikejte.

en: Display a hierarchical product catalog page and block.
cs: Zobrazí hierarchický katalog produktů na stránce a v bloku.

en: View file downloads
cs: Zobrazit stažení souborů

en: View all file download features on products.
cs: Ukázat všechny možnosti stažení souborů u produktů.

en: View your purchased files.
cs: Zobrazit zakoupené soubory.

en: File downloads
cs: Stažení souboru

en: Click here to view your file downloads.
cs: Pro zobrazení vašich stažení klikněte zde.

en: User can now download files in the directory %dir.
cs: Uživatel nyní může stahovat soubory z adresáře %dir.

en: User can now download the file %file.
cs: Uživatel nyní může stahovat soubor %file.

en: File Downloads
cs: Soubory ke stažení

en: The file downloads directory is not valid or set. Set a valid directory in the <a href="!url">product feature settings</a> under the file download settings fieldset.
cs: Adresář souborů ke stažení není nastavený nebo není platný. Nastavit platný adresář můžete v <a href="!url">nastavení vlastností produktů</a>, v části  Nastavení souborů ke stažení.

en: The file downloads directory has been set and is working.
cs: Složka se soubory ke stažení byla nastavena a pracuje správně.

en: The list of file download links (if any) associated with an order
cs: Seznam odkazů na stažení souborů (pokud jsou) spojených s objednávkou

en: A description of the download associated with the product.
cs: Popis souboru ke stažení spojeného s produktem.

en: Check if this product model/SKU file download is also associated with a shippable product.
cs: Zaškrtněte je-li tento produkt/soubor ke stažení také spojen s doručovatelným produktem.

en: <strong>Shippable:</strong> Yes
cs: <strong>Doručovatelné:</strong> Ano

en: <strong>Shippable:</strong> No
cs: <strong>Doručovatelné:</strong> Ne

en: Files path
cs: Cesta k souborům

en: Download limits
cs: Limit pro stahování

en: IP addresses
cs: IP adresy

en: How long after a product has been purchased until its file download expires.
cs: Jak dlouho poté, co byl produkt zakoupen, vyprší lhůta pro stažení daného souboru.

en: %dir is not a valid file or directory
cs: %dir není platný soubor nebo složka

en: File downloads can be attached to any Ubercart product as a product feature. For security reasons the <a href="!download_url">file downloads directory</a> is separated from the Drupal <a href="!file_url">file system</a>. Here are the list of files (and their associated Ubercart products) that can be used for file downloads.
cs: Stahování souborů může být připojeno k jakémukoliv Übercart produktu jako funkce produktu. Z bezpečnostních důvodů je <a href="!download_url">adresář pro stahování souborů</a> oddělen od <a href="!file_url">souborového systému</a> Drupalu. Zde je seznam souborů (a jejich přidružených Übercart produktů), které mohou být použity jako soubory ke stažení.

en: Delete file(s)
cs: Smazat soubor(y)

en: File options
cs: Možnosti souboru

en: Perform action
cs: Provést akci

en: Delete selected directories and their sub directories
cs: Smazat vybrané adresáře a jejich podadresáře

en: Deleting a file will remove all its associated file downloads and product features. Removing a directory will remove any files it contains and their associated file downloads and product features.
cs: Jestliže odstraníte soubor, odstraníte také všechny přidružené soubory ke stažení a související vlastnosti produktu. Odebráním adresáře odstraníte všechny soubory, které obsahuje, a také jejich přidružené soubory ke stažení a související vlastnosti produktu.

en: The directory to upload the file to. The default directory is the root of the file downloads directory.
cs: Adresář, kam chcete nahrávat soubory. Výchozí je kořenový adresář pro nahrávání souborů.

en: An error occurred while uploading the file
cs: Při nahrávání souboru došlo k chybě

en: An error occurred while copying the file to %dir
cs: Při kopírování souboru do adresáře %dir došlo k chybě

en: Can not move file to %dir
cs: Nelze přesunout soubor do adresáře %dir

en: Message subject
cs: Předmět zprávy

en: expires on @date
cs: expiruje @date

en: No downloads found
cs: Nebyly nalezeny žádné soubory ke stažení

en: Please contact the site administrator if this message has been received in error.
cs: Prosím, kontaktujte administrátora webu, pokud byla tato zpráva přijata omylem.

en: The user %username
cs: Uživatel %username

en: The IP address %ip
cs: IP adresa %ip

en: You have attempted to download an incorrect file URL too many times.
cs: Pokusili jste se stáhnout nesprávnou URL souboru příliš mnohokrát.

en: %username has been temporarily banned from file downloads.
cs: Uživateli %username bylo dočasně zakázáno stahovat soubory.

en: The following URL is not a valid download link.
cs: Následující URL není platný odkaz pro stažení.

en: %username has been denied a file download by downloading it from too many IP addresses.
cs: Uživateli %username bylo odepřeno stažení souboru z důvodu stahování z příliš velkého počtu různých IP adres.

en: You have downloaded this file from too many different locations.
cs: Stahovali jste tento soubor z příliš mnoha různých míst.

en: %username has been denied a file download by downloading it too many times.
cs: Uživateli %username bylo odepřeno stažení souboru z důvodu překročení limitu počtu stažení.

en: %username has been denied an expired file download.
cs: Uživateli %username bylo odepřeno stažení souboru z důvodu expirace.

en: This file download has expired.
cs: Období pro stažení tohoto souboru již vypršelo.

en: %username has started download of the file %filename.
cs: %username začal stahovat soubor %filename.

en: download file
cs: stažení souboru

en: view all downloads
cs: zobrazit všechna stažení

en: Allows products to be associated with downloadable files.
cs: Umožňuje produktům, aby byly spojeny se soubory ke stažení.

en: No category
cs: Žádná kategorie

en: Google Analytics for Ubercart
cs: Google Analytics pro Ubercart

en: Send e-mail notification on update.
cs: Při aktualizaci poslat oznámení e-mailem.

en: [order-first-name] [order-last-name],
    
    Your order number [order-link] at [store-name] has been updated.
    
    Order status: [order-status]
    
    Order comment:
    [order-last-comment]
    
    Browse to the following page to login to your account and view your order details:
    [site-login]
    
    
    Thanks again,
    
    [store-name]
    [site-slogan]
cs: Vážený zákazníku,
    
    Vaše objednávka číslo [order-link] byla aktualizována.
    
    Stav objednávky: [order-status]
    
    Komentář:
    [order-last-comment]
    
    Více informací naleznete po přihlášení na adrese:
    [site-login]
    
    
    Děkujeme a přejeme příjemný den
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: Store help page
cs: Stránka nápovědy obchodu

en: The Drupal page for the store help link.
cs: Stránka drupalu pro odkaz na nápovědu obchodu.

en: Your Order at [store-name]
cs: Vaše objednávka na [store-name]

en: New Order at [store-name]
cs: Nová objednávka na [store-name]

en: Notification recipients
cs: Příjemci oznámení

en: Order #[order-id] Update
cs: Aktualizovat objednávku č. [order-id]

en: Modify 'Ship to' information
cs: Modifikovat 'Doručovací údaje'

en: Modify 'Bill to' information
cs: Modifikovat 'Fakturační údaje'

en: Select from address book.
cs: Vybrat z adresáře.

en: Copy shipping information.
cs: Kopírovat doručovací informace.

en: Primary e-mail:
cs: Hlavní e-mail:

en: Modify 'Customer info'
cs: Upravit 'Informace o zákazníkovi'

en: Customer number
cs: Číslo zákazníka

en: Primary e-mail
cs: Hlavní e-mail

en: Search for an existing customer.
cs: Hledat existujícího zákazníka.

en: Create a new customer.
cs: Vytvořit nového zákazníka.

en: Loading product information... (<em>If nothing happens, make sure you have Javascript enabled.</em>)
cs: Načítám informace o produktu... (<em>Pokud se nic neděje, ujistěte se, že máte zapnutý Javascript.</em>)

en: Add product
cs: Přidat produkt

en: Add blank line
cs: Přidat prázdnou řádku

en: Add line item
cs: Přidat řádkovou položku

en: Select a type
cs: Vyberte typ

en: Modify 'line items'
cs: Modifikovat 'řádkové položky'

en: Remove line item.
cs: Odebrat řádkovou položku.

en: Remove this line item?
cs: Odebrat tuto řádkovou položku?

en: Add a line item
cs: Přidat řádkovou položku

en: Line item removed.
cs: Řádková položka byla odebrána.

en: Order created.
cs: Objednávka byla vytvořena.

en: Add an admin comment
cs: Přidat administrátorský komentář

en: Admin comments are only seen by store administrators.
cs: Administrátorské komentáře vidí pouze správci obchodu.

en: No admin comments have been entered for this order.
cs: K této objednávce nejsou připojené žádné správcovské komentáře.

en: Add an order comment
cs: Přidat komentář k objednávce

en: Order comments are used primarily to communicate with the customer.
cs: Komentáře k objednávce jsou primárně určeny ke komunikaci se zákazníky.

en: Order updated.
cs: Objednávka byla aktualizována.

en: This order contains no products.
cs: Tato objednávka neobsahuje žádné produkty.

en: Notified
cs: Oznámeno

en: This order has no admin comments associated with it.
cs: K této objednávce nejsou připojené žádné správcovské komentáře.

en: Order status gets updated
cs: Stav objednávky byl aktualizován

en: Updated order
cs: Aktualizovaná objednávka

en: Check the order status
cs: Ověřit stav objednávky

en: Check the order total
cs: Zkontrolovat celkový součet objednávky

en: Check an order's shipping postal code
cs: Kontrolovat PSČ doručení objednávky

en: Returns TRUE if the shipping postal code is in the specified area.
cs: Vrátí TRUE pokud je PSČ v zadaném rozsahu.

en: Order: Shipping address
cs: Objednávka: doručovací adresa

en: Check an order's shipping @zone
cs: Zkontrolovat zónu doručení objednávky: @zone

en: Returns TRUE if the shipping @zone is in the specified list.
cs: Vrátí TRUE pokud je zóna doručovací adresy @zone na seznamu.

en: Check an order's shipping country
cs: Kontroluje zemi doručení objednávky

en: Returns TRUE if the shipping country is in the specified list.
cs: Vrátí TRUE pokud je země doručovací adresy na seznamu.

en: Check an order's billing postal code
cs: Kontroluje PSČ fakturace objednávky

en: Returns TRUE if the billing postal code is in the specified area.
cs: Vrátí TRUE pokud je PSČ fakturační adresy v zadaném rozsahu.

en: Order: Billing address
cs: Objednávka: Fakturační adresa

en: Check an order's billing @zone
cs: Kontroluje zónu fakturace objednávky: @zone

en: Returns TRUE if the billing @zone is in the specified list.
cs: Vrátí TRUE pokud je zóna fakturační adresy @zone na seznamu.

en: Check an order's billing country
cs: Kontroluje zemi fakturace objednávky

en: Returns TRUE if the billing country is in the specified list.
cs: Vrátí TRUE pokud je země fakturační adresy na seznamu.

en: Check an order's products
cs: Zkontrolovat produkty na objednávce

en: Returns TRUE if the order has any, all, or only the products in the list.
cs: Vrátí TRUE pokud má objednávka nějaký, všechny nebo jen jediný produkt ze seznamu.

en: Check an order's number of products
cs: Zkontrolovat počet produktů na objednávce

en: Determines if the order has the specified number of products, possibly of a certain type.
cs: Určuje, zda má objednávka daný počet produktů, případně jen produktů určitého typu.

en: Check an order's total weight
cs: Zkontrolovat celkovou hmotnost objednávky

en: Determines if the order has the specified weight, possibly counting only a certain type of product.
cs: Určuje, zda má objednávka danou váhu, případně se započítává jen určitý typ produktů.

en: Check if an order can be shipped
cs: Kontrolovat zda může být objednávka odeslána

en: Returns TRUE if the order has any shippable products.
cs: Vrátí TRUE, jestliže má objednávka nějaké doručovatelné produkty.

en: Update the order status
cs: Aktualizovat stav objednávky

en: Add a comment to the order
cs: Přidat komentář k objednávce

en: Order total value
cs: Celkový součet objednávky

en: Specify a value to compare the order total against.
cs: Zadejte hodnotu, se kterou chcete porovnat celkový součet objednávky.

en: Total is less than specified value.
cs: Celkový součet je menší než daná hodnota.

en: Total is less than or equal to specified value.
cs: Celkový součet je menší nebo roven dané hodnotě.

en: Total is equal to specified value.
cs: Celkový součet je roven dané hodnotě.

en: Total is greater than or equal to specified value.
cs: Celkový součet je větší nebo roven dané hodnotě.

en: Total is greater than specified value.
cs: Celkový součet je větší než daná hodnota.

en: Order total comparison type
cs: Typ porovnání celkového součtu objednávky

en: Specify a postal code or postal code pattern. Use "*" as a wild card to specify a range of postal codes.<br /><b>Example:</b> In the US, 402* represents all areas from 40200 to 40299.
cs: Zadejte PSČ nebo vyhledávací vzor. Použijte "*" jako zástupný znak k zadání rozsahu čísel PSČ.<br /><b>Např.:</b> V U.S., 402* reprezentuje všechna území od 40200 do 40299.

en: Require selected products
cs: Vyžadovat vybrané produkty

en: Order has any of these products.
cs: Objednávka obsahuje některý z těchto produktů.

en: Order has all of these products.
cs: Objednávka obsahuje všechny tyto produkty.

en: Forbid other products
cs: Zakázat ostatní produkty

en: Order may have other products.
cs: Objednávka může obsahovat jiné produkty.

en: Order has only these products.
cs: Objednávka obsahuje pouze tyto produkty.

en: Product count value
cs: Počet produktů

en: Specify a value to compare the product count against.
cs: Zadejte hodnotu, se kterou chcete porovnat počet produktů.

en: Product count comparison type
cs: Typ porovnání počtu produktů

en: Unit of measurement
cs: Měrná jednotka

en: Product weight value
cs: Hmotnost produktu

en: Specify a value to compare the product weight against.
cs: Zadejte hodnotu, se kterou chcete porovnat hmotnost produktu.

en: Select an order comment type
cs: Vybrat typ komentáře k objednávce

en: Enter this as an admin comment.
cs: Vložit jako správcovský komentář

en: Enter this as a customer order comment.
cs: Zadat jako komentář zákazníka k objednávce.

en: Enter this as a customer order comment with a notified icon.
cs: Zadat jako komentář zákazníka k objednávce s oznamovací ikonou.

en: Enter the comment message. Uses <a href="!url">order and global tokens</a>.
cs: Vložte komentář k objednáce. Můžete použít <a href="!url">objednávkové a globální tokeny</a>.

en: Order settings
cs: Nastavení objednávek

en: Configure the order settings.
cs: Konfigurovat nastavení objednávek.

en: View the order settings.
cs: Zobrazit nastavení objednávky.

en: Edit the order settings.
cs: Upravit nastavení objednávky.

en: Edit the basic order settings.
cs: Upravit základní nastavení objednávek.

en: Order workflow
cs: Postup práce s objednávkou

en: Modify and configure order states and statuses.
cs: Upravit a konfigurovat stavy a statusy objednávky.

en: Order panes
cs: Panely objednávky

en: Edit the pane settings for order pages.
cs: Upravit nastavení panelu na stránce s objednávkou.

en: Create an order status
cs: Vytvořit stav objednávky

en: Create a custom order status for your store.
cs: Vytvoří vlastní stav objednávky pro váš obchod.

en: View and process orders.
cs: Zobrazit a zpracovat objednávky.

en: View orders
cs: Zobrazit objednávky

en: View and process the orders received through your website.
cs: Zobrazit a zpracovat přijaté objednávky.

en: Create order
cs: Vytvořit objednávku

en: Create an empty new order.
cs: Vytvořit novou prázdnou objednávku.

en: Search orders
cs: Vyhledat objednávku

en: Search existing orders.
cs: Hledat v existujících objednávkách.

en: Select address
cs: Vybrat adresu

en: Select customer
cs: Vybrat zákazníka

en: View your order history.
cs: Zobrazit historii objednávek.

en: View order @order_id.
cs: Ukázat objednávku č. @order_id.

en: View invoice
cs: Zobrazit fakturu

en: View order
cs: Zobrazit objednávku

en: Product select
cs: Výběr zboží

en: Printable invoice
cs: Tisknutelná faktura

en: Mail invoice
cs: Faktura e-mailem

en: Delete order @order_id.
cs: Smazat objednávku č. @order_id?

en: Standard delivery
cs: Výchozí doručení

en: <i>No comments left.</i>
cs: <i>Žádné komentáře.</i>

en: <i>No comment found.</i>
cs: <i>Nebyly nalezeny žádné komentáře.</i>

en: New username associated with an order if applicable.
cs: Nové uživatelské jméno je přidruženo k objednávce pokud je to možné.

en: New password associated with an order if applicable.
cs: Nové heslo je přidruženo k objednávce pokud je to možné.

en: The order ID.
cs: ID objednávky

en: The user ID of the order.
cs: ID uživatele autora objednávky.

en: The URL to the order
cs: URL adresa k objednávce

en: A link to the order using the order ID.
cs: Odkaz na objednávku používající ID objednávky.

en: The URL to the admin view page using the order ID.
cs: URL adresa na správcovské zobrazení stránky pomocí ID objednávky.

en: A link to the order admin view page using the order ID.
cs: Odkaz na správcovký pohled na objednávku používající ID objednávky.

en: The subtotal of products on an order.
cs: Mezisoučet produktů na objednávce.

en: The order total.
cs: Celková cena obejdnávky.

en: The primary e-mail address of the order.
cs: Primární e-mailová adresa na objednávce.

en: The order shipping address.
cs: Dodací adresa objednávky.

en: The phone number for the shipping address.
cs: Telefonní číslo k dodací adrese.

en: The order billing address.
cs: Fakturační adresa objednávky.

en: The phone number for the billing address.
cs: Telefonní číslo k fakturační adrese.

en: The title of the first shipping line item.
cs: Název první řádkové položky týkající se přepravy.

en: The first name associated with the order.
cs: Křestní jméno přiřazené k objednávce.

en: The last name associated with the order.
cs: Příjmení přiřazené k objednávce.

en: Comments left by the customer.
cs: Komentáře od zákazníka.

en: Last order comment left by an administrator (not counting the order admin comments).
cs: Poslední komentář objednávky zanechaný administrátorem (nebere v úvahu administrátorské komentáře).

en: The current order status.
cs: Současný status objednávky.

en: The date and time when the order was created.
cs: Datum a čas kdy byla objednávka vytvořena.

en: The date and time when the order was last modified.
cs: Datum a čas kdy byla objednávka naposledy upravena.

en: Click here to view your order history.
cs: Klikněte zde pro zobrazení historie vašich objednávek.

en: Ship to
cs: Doručit na

en: Manage the order's shipping address and contact information.
cs: Upravit dodací adresu a kontaktní informace.

en: Bill to
cs: Fakturovat na

en: Manage the order's billing address and contact information.
cs: Upravit fakturační adresu a kontaktní informace.

en: Customer info
cs: Informace o zákazníkovi

en: Manage the information for the customer's user account.
cs: Upravit informace o zákaznickém uživatelském účtu.

en: Manage the products an order contains.
cs: Upravit produkty, které obsahuje objednávka.

en: Line items
cs: Řádkové položky

en: View and modify an order's line items.
cs: Zobrazit a upravit položky objednávky.

en: View the order comments, used for communicating with customers.
cs: Zobrazit komentáře k objednávce, které se používají pro komunikaci se zákazníky.

en: Admin comments
cs: Komentáře administrátorů

en: View the admin comments, used for administrative notes and instructions.
cs: Zobrazit administrátorské komentáře, používané pro zpracování objednávek a zapisování instrukcí.

en: Update order
cs: Aktualizovat objednávku

en: Update an order's status or add comments to an order.
cs: Změnit status objednávky nebo přidat komentář.

en: In checkout
cs: V pokladně

en: Post checkout
cs: Za pokladnou

en: Empty line
cs: Prázdná řádka

en: The following order statuses have been defined:
cs: Byly definovány následující stavy objednávek:

en: Order panes on !screen screen
cs: Panely objednávky na obrazovce !screen

en: Admin settings
cs: Administrátorská nastavení

en: Number of orders on overview screen
cs: Počet objednávek na stránce přehledu

en: Enable order logging
cs: Zapnout logování objednávek

en: Capitalize address on order screens
cs: Adresy na objednávkách převést na velká písmena

en: Use the uBrowser product select on order edit screens
cs: Použít uBrowser k vybírání produktů při editaci objednávky.

en: Customer settings
cs: Zákaznická nastavení

en: On-site invoice template
cs: Šablona faktury

en: Order states
cs: Stavy objednávky

en: - N/A -
cs: - Není k dispozici -

en: Order statuses
cs: Stavy objednávky

en: Create new status
cs: Vytvořit nový stav

en: Order status %status removed.
cs: Stav objednávky %status byl odstraněn.

en: Order workflow information saved.
cs: Informace o postupu práce s objednávkou byla uložena.

en: Default order status
cs: Výchozí stav objednávky

en: Order status ID
cs: ID stavu objednávky

en: Must be a unique ID with no spaces.
cs: ID musí být unikátní a bez mezer.

en: The order status title displayed to users.
cs: Název stavu objednávky, který je zobrazen uživatelům.

en: Order state
cs: Stav objednávky

en: Set which order state this status is for.
cs: Nastavit, pro který typ stavu objednávky je tento stav.

en: You have entered an invalid status ID.
cs: Vloženo chybné ID stavu.

en: This ID is already in use.  Please specify a unique ID.
cs: Toto ID se již používá. Zadejte unikátní ID.

en: Custom order status created.
cs: Vlastní stav objednávky byl vytvořen.

en: User: none
cs: Uživatel: žádný

en: User: !name
cs: Uživatel: !name

en: Active orders
cs: Aktivní objednávky

en: All orders
cs: Všechny objednávky

en: View by status
cs: Zobrazit podle stavu

en: Order created by the administration.
cs: Objednávka vytvořená administrátorem.

en: New order customer
cs: Zákazník pro novou objednávku

en: Use the buttons above to have these fields filled in or just submit the form with the fields blank to create a blank order.
cs: Použijte tlačítka výše pro vyplnění těchto polí nebo odešlete formulář prázdný pro vytvoření prázdné objednávky.

en: Billing first name
cs: Křestní jméno (fakturační adresa)

en: Billing last name
cs: Příjmení (fakturační adresa)

en: Billing company
cs: Společnost (fakturační adresa)

en: Shipping first name
cs: Křestní jméno (dodací adresa)

en: Shipping last name
cs: Příjmení (dodací adresa)

en: Shipping company
cs: Společnost (dodací adresa)

en: Search using date range.
cs: Hledat s pomocí rozsahu datumů.

en: Specify dates to the right if checked.
cs: Pokud zaškrtnete, specifikujte časový rozsah vpravo.

en: Click to open a window with a printable invoice.
cs: Kliknutím otevřete okno s fakturou pro tisk.

en: Order changes saved.
cs: Změny byly uloženy.

en: Remove this product.
cs: Odstranit tento produkt.

en: Remove product from order?
cs: Odstranit produkt z objednávky?

en: No products found.
cs: Nebyly nalezeny žádné produkty.

en: Select a product
cs: Vybrat produkt

en: Search by name or model/SKU (* is the wildcard)
cs: Hledat dle názvu nebo modelu/skladového kódu (* je zástupný znak).

en: Add to order
cs: Přidat k objednávce

en: Recipient e-mail address
cs: E-mailová adresa příjemce

en: Your Order Invoice
cs: Faktura k objednávce

en: E-mail failed.
cs: Odeslání e-mailu selhalo.

en: Invoice e-mailed to @email.
cs: Faktura byla odeslána e-mailem na @email.

en: It is not possible to delete order @id.
cs: Nelze smazat objednávku č. @id.

en: Are you sure you want to delete order @order_id?
cs: Opravdu chcete smazat objednávku @order_id?

en: Order @order_id completely removed from the database.
cs: Objednávka @order_id byla kompletně odstraněna z databáze.

en: No addresses found for customer.
cs: Pro zákazníka nebyly nalezeny žádné adresy.

en: Select an address
cs: Vybrat adresu

en: Search returned the following:
cs: Hledání vrátilo následující:

en: An account already exists for that e-mail.
cs: Účet pro tento e-mail již existuje.

en: Use this account now?
cs: Použít tento účet nyní?

en: User !uid - !mail
cs: Uživatel !uid - !mail

en: Search for a customer based on these fields.
cs: Hledat zákazníka na základě těchto polí.

en: Use * as a wildcard to match any character.
cs: Použijte * jako zástupný znak (nahrazuje libovolné znaky).

en: Leave a field empty to ignore it in the search.
cs: Nechte pole prázdné, pokud ho nechcete zahrnout do vyhledávání.

en: Select a customer
cs: Vybrat zákazníka

en: Enter an e-mail address for the new customer.
cs: Zadejte e-mailovou adresu pro nového zákazníka.

en: E-mail customer account details.
cs: Odeslat zákazníkovi e-mail s údaji o uživatelském účtu.

en: Line Item Title
cs: Název řádkové položky

en: Display title of the line item.
cs: Zobrazí název řádkové položky.

en: Line Item Amount
cs: Částka u řádkové položky

en: Amount of the line item without a currency sign.
cs: Částka řádkové položky bez značky měny (jen číslo).

en: Amount must be numeric.
cs: Částka musí být číslo

en: Line item added to order.
cs: Řádková položka byla přidána do objednávky.

en: Order @order_id deleted by user @uid.
cs: Objednávka @order_id byla smazána uživatelem @uid.

en: @key changed from %old to %new.
cs: @key se změnil z %old na %new.

en: Custom template
cs: Vlastní šablona

en: Edit order @order_id.
cs: Upravit objednávku č. !order_id.

en: view all orders
cs: zobrazit všechny objednávky

en: create orders
cs: vytvářet objednávky

en: edit orders
cs: upravovat objednávky

en: delete orders
cs: mazat objednávky

en: administer order workflow
cs: spravovat postup práce s objednávkou

en: REQUIRED. Receive and manage orders through your website.
cs: POVINNÉ. Přijímat a spravovat objednávky prostřednictvím vašeho webu.

en: Order number:
cs: Objednávka číslo:

en: Customer:
cs: Zákazník:

en: Products:
cs: Produkty:

en: Order comments:
cs: Komentáře k objednávce:

en: An account has been created for you with the following details:
cs: Byl pro vás vytvořen nový uživatelský účet s následujícími údaji:

en: Password:
cs: Heslo:

en: Want to manage your order online?
cs: Chcete spravovat Vaší objednávku online?

en: Purchasing Information:
cs: Informace o nákupu:

en: E-mail Address:
cs: E-mailová adresa

en: Billing Address:
cs: Fakturační adresa:

en: Billing Phone:
cs: Telefon:

en: Shipping Phone:
cs: Telefon pro dodání:

en: Order Grand Total:
cs: Celková cena objednávky:

en: Payment Method:
cs: Způsob zaplacení:

en: Order Summary:
cs: Souhrn objednávky:

en: Shipping Details:
cs: Podrobnosti dodání:

en: Products Subtotal:
cs: Mezisoučet produktů:

en: Total for this Order:
cs: Celkem pro tuto objednávku:

en: Products on order:
cs: Objednané produkty:

en: (!price each)
cs: (!price/ks)

en: Where can I get help with reviewing my order?
cs: Kde dostanu pomoc s překontrolováním mé objednávky?

en: Please note: This e-mail message is an automated notification. Please do not reply to this message.
cs: Poznámka: Tato emailová zpráva je generována automaticky. Prosím, neodpovídejte na tuto zprávu.

en: Thanks again for shopping with us.
cs: Ještě jednou děkujeme, že nakupujete u nás.

en: Administer products, classes, and more.
cs: Spravovat produkty, druhy zboží atd.

en: View products
cs: Zobrazit produkt

en: Build and view a list of product nodes.
cs: Vygenerovat a zobrazit seznam produktových uzlů.

en: Manage classes
cs: Druhy zboží

en: Create and edit product node types.
cs: Vytvořit a upravit typy uzlů produktů.

en: Configure product settings.
cs: Změnit nastavení produktů.

en: Product fields
cs: Pole produktu

en: Product features
cs: Vlastnosti produktu

en: Create products for sale in an online store.
cs: Vytvořit produkty k prodeji v online obchodě.

en: This node displays the representation of a product for sale on the website. It includes all the unique information that can be attributed to a specific model number.
cs: Tento uzel představuje produkt, který může být prodán přes web. Zahrnuje všechny jedinečné informace, které mohou být přiřazené ke konkrétnímu číslu modelu.

en: Enter the product description used for product teasers and pages.
cs: uVložte popis produktu, který se zobrazí jako v upoutávce a na stránkách produktu.

en: Product SKU/model.
cs: Skladová položka/model produktu

en: The listed MSRP.
cs: Doporučená cena výrobce.

en: Your store's cost.
cs: Náklady vašeho obchodu.

en: Product and its derivatives are shippable.
cs: Produkt a jeho odvozeniny jsou doručovatelné

en: Package quantity
cs: Počet v balení

en: For a package containing only this product, how many are in it?
cs: Pokud balení obsahuje jen tento typ produktu, kolik je produktů v balení?

en: Default quantity to add to cart
cs: Výchozí množství přidané do košíku

en: Leave blank or zero to disable the quantity field in the add to cart form.
cs: Ponechte prázdné nebo zadejte nulu pro vypnutí políčka s počtem zboží ve formuláři "Přidat do košíku".

en: List position
cs: Pozice v seznamu

en: Specify a value to set this product's position in product lists.<br />Products in the same position will be sorted alphabetically.
cs: Zadejte hodnotu pro nastavení pozice produktu v seznamu.<br />Produkty se stejným číslem pozice se seřadí podle abecedy.

en: Price must be in a valid number format. No commas and only one decimal point.
cs: Cena musí být ve správném formátu. Žádné čárky a jen jedna desetinná tečka.

en: Quantities should be numeric.
cs: Množství se zadávají číselně.

en: Adding negative items to the cart doesn't make sense, so don't make it easy.
cs: Přidávání záporných položek do košíku nedává smysl!

en: This product has options that need to be selected before purchase. Please select them in the form below.
cs: Tento produkt obsahuje možnosti, které musí být vybrány před nákupem. Prosím vyberte je ve formuláři níže.

en: The product's model number.
cs: Číslo modelu produktu.

en: The product's list price.
cs: Ceníková cena produktu.

en: The product's cost.
cs: Nákladová cena produktu.

en: The product's sell price.
cs: Prodejní cena produktu.

en: The unit of measurement for the product's weight.
cs: Měrná jednotka  hmotnosti produktu.

en: The numerical value of the product's weight.
cs: Hmotnost produktu (číslo).

en: The product's formatted weight.
cs: Formátovaná hmotnost produktu.

en: The unit of measurement for the product's length, width, and height.
cs: Jednotky pro měření délky, šířky a výšky.

en: The numerical value of the product's length.
cs: Délka produktu (číslo).

en: The product's formatted length.
cs: Formátovaná délka produktu.

en: The numerical value of the product's width.
cs: Šířka produktu (číslo).

en: The product's formatted width.
cs: Formátovaná šířka produktu.

en: The numerical value of the product's height.
cs: Výška produktu (číslo).

en: The product's formatted height.
cs: Formátovaná výška produktu.

en: Form to put the product in the customer's cart.
cs: Formulář pro vložení produktu do nákupního košíku.

en: A button to add a product to the cart without quantity or attribute fields.
cs: Tlačítko k přidání produktu do košíku bez množství nebo možnosti volby atributů.

en: Product image support has been automatically configured by Ubercart.
cs: Ubercart automaticky nastavil podporu obrázků produktu.

en: <a href="!url">Click here</a> to automatically configure the following items for core image support:
cs: <a href="!url">Klikněte zde</a>, pokud chcete automaticky nastavit následující položky pro podporu obrázků:

en: (This action is not required and should not be taken if you do not need images or have implemented your own image support.)
cs: (Tato akce není povinná a neměla by být provedena, pokud nepotřebujete obrázky nebo jste zavedli svůj vlastní systém podpory obrázků.)

en: Display price
cs: Zobrazit cenu

en: Cost (seen only by 'administer products' permission)
cs: Náklady (viditelné pouze s oprávněním 'spravovat produkty')

en: Display an optional quantity field in the <em>Add to Cart</em> form.
cs: Zobrazit volitelné pole množství ve formuláři <em>Přidat do košíku </em>.

en: Enable <em>Add to cart</em> forms in product node teasers.
cs: Zobrazit formulář <em>Vložit do košíku</em> v upoutávkách na produkty.

en: <em>Add to cart</em> button text
cs: Text tlačítka <em>Vložit do košíku</em>

en: Use the textboxes to adjust the text of the submit button for <em>Add to Cart</em> forms in various places on the site.
cs: Použijte textová pole k úpravě textu tlačítka formulářů <em>Přidat do košíku</em> na různých místech webu.

en: Teaser forms
cs: Formuláře upoutávek

en: For the form displayed on teasers and catalog pages.
cs: Pro formulář zobrazený na stránkách s upoutávkami a v katalogu.

en: Product view
cs: Detail produktu

en: For the form displayed on the product view page.
cs: Pro formulář zobrazený v detailu produktu.

en: Product field
cs: Pole produktu

en: Class ID
cs: ID třídy

en: No product classes have been defined yet.
cs: Žádné třídy produktů zatím nebyly definovány.

en: Add a class
cs: Přidat třídu

en: The machine-readable name of this content type. This text will be used for constructing the URL of the <em>create content</em> page for this content type. This name may consist only of lowercase letters, numbers, and underscores. Dashes are not allowed. Underscores will be converted into dashes when constructing the URL of the <em>create content</em> page. This name must be unique to this content type.
cs: Strojově čitelné jméno tohoto typu obsahu. Tento text bude použit pro vytvoření URL na stránce <em>vytvořit obsah</em>. Toto jméno může obsahovat pouze malá písmena, čísla a podtržítka. Pomlčky nejsou povoleny. Při vytváření URL stránky <em>vytvořit obsah</em> budou podtržítka převedeny na pomlčky. Toto jméno musí být unikátní.

en: This text describes the content type created for this product class to administrators.
cs: Tento text popisuje administrátorům typ obsahu vytvořený pro tento druh zboží.

en: Product class %type deleted.
cs: Třída produktu byla odstraněna.

en: SKU: @sku
cs: Sklad.č. @sku:

en: You have entered an invalid quantity.
cs: Byl zadán nesprávný počet.

en: Weight: !weight
cs: Hmotnost: !weight

en: Dimensions: !length × !width × !height
cs: Rozměry: !length x !width x !height

en: No product features found.
cs: Žádné vlastnosti produktů nebyly nalezeny.

en: The following product features are enabled
cs: Následující vlastnosti produktů jsou povoleny

en: !feature settings
cs: !feature nastavení

en: The product feature has been deleted.
cs: Vlastnost produktu byla smazána.

en: Are you sure you wish to delete this %feature?
cs: Opravdu chcete smazat vlastnost %feature?

en: That product feature doesn't exist.
cs: Tato vlastnost produktu neexistuje.

en: Error: Attempted to add a non-existent product feature type.
cs: Chyba: Pokus přidat neexistující vlastnost produktovou.

en: Error: No form data was returned for that operation.
cs: Chyba: Žádná formulářová data se nevrátila pro tuto operaci.

en: No features found for this product.
cs: Nebyla nalezena žádná vlastnost pro tento produkt.

en: Add a new feature
cs: Přidat novou vlastnost

en: Save feature
cs: Uložit vlastnost

en: The product feature has been added.
cs: Produktová vlastnost byla přidána.

en: The product feature has been updated.
cs: Vlastnosti produktu byly upraveny.

en: There is @count node of this type. | There are @count nodes of this type.
cs[0]: Je zde 1 uzel tohoto typu.
cs[1]: Jsou zde @count uzly tohoto typu.
cs[2]: Je zde @count uzlů tohoto typu.

en: administer product classes
cs: spravovat třídy produktů

en: administer product features
cs: spravovat vlastnosti produktů

en: Added the following node types to the Catalog vocabulary: %list
cs: Do slovníku Katalogu byly přidány následující node typy: %list

en: REQUIRED. A module to represent items in an online store. Imagecache and CCK Image field recommended.
cs: VYŽADOVÁNO. Modul který reprezentuje položky v online obchodě. Doporučujeme moduly Imagecache a CCK Image field.

en: Product kit
cs: Produktová sada

en: This node represents two or more products that have been listed together. This presents a logical and convenient grouping of items to the customer.
cs: Tento uzel reprezentuje jeden nebo více produktů, které jsou vypisovány společně. To znamená logické a pohodlné seskupování produktů směrem k zákazníkovi.

en: As a unit. Customers may only change how many kits they are buying. Do not list component products.
cs: Jako jednotka. Zákazníci mohou změnit pouze počet sad k zakoupení.  Nezobrazovat seznam dílčích produktů.

en: As a unit. Customers may only change how many kits they are buying. List component products.
cs: Jako jednotka. Zákazníci mohou změnit pouze počet sad k zakoupení.  Zobrazit seznam dílčích produktů.

en: Name of the product kit
cs: Název produktové sady

en: Explain these whatchamacallits.
cs: Vysvětlení těchto věcí.

en: Product Information
cs: Informace o produktu

en: How is this product kit handled by the cart?
cs: Jak košík zachází s produktovou sadou?

en: Click to add to cart.
cs: Klikněte pro vložení do košíku

en: This node module represents two or more products that have been listed together. This presents a logical and convenient grouping of items to the customer.
cs: Tento node modul reprezentuje jeden nebo více produktů, které jsou vypisovány společně. To znamená logické a pohodlné seskupování produktů směrem k zákazníkovi.

en: <b>Order statuses used:</b> @statuses
cs: <b>Použité stavy objednávky:</b> @statuses

en: The following are total orders, products, sales, and average order totals for each store customer. Clicking on the header links will toggle a descending or ascending order for that column. Clicking on a customer's name will take you to a detailed list of orders that customer has made. Clicking on a customers username will take you to their account page.
cs: Níže jsou uvedeny celkové objednávky, produkty, prodeje a průměrné celkové ceny objednávek pro každého zákazníka. Kliknutím na odkazy v záhlaví můžete přepínat a sestupné nebo vzestupné pořadí pro tento sloupec. Kliknutím na jméno zákazníka se dostanete na podrobný seznam objednávek, které zákazník udělal. Kliknutím na uživatelské jméno zákazníka se dostanete na stránku jeho účtu.

en: The table lists each product listed in the store, its amount sold, how many times it has been viewed, revenue it has produced, and gross profit it has generated. If you do not see the number of views you must enable the Statistics module on the <a href="!url">module administration page</a>.
cs: V tabulce jsou uvedeny všechny produkty z obchodu, kolik se ho prodalo, kolikrát byl navštíven, jakou měl tržbu a jak velký byl hrubý zisk. Nevidíte-li počet zobrazení je nutné povolit modul Statistika na <a href="!url">stránce administrace modulů</a>.

en: These are the sales for the last two days, average sales for the month, and the projected sales for the rest of the month. Further down the list you will see other sales statistics.
cs: Jedná se o prodej za poslední dva dny, průměrný prodej za měsíc a předpokládané prodeje do konce měsíce. Níže ve výpisu uvidíte i další prodejní statistiky.

en: Expand the fieldset below to customize the date range of this report, the statuses of orders displayed, and product display options.
cs: Rozbalte skupinu políček níže pro přizpůsobení časového rozsahu tohoto přehledu,  pro změnu zobrazených stavů objednávek a možnosti zobrazení produktů.

en: This is the monthly break down of sales for the year @year. Clicking on each link will take you to a list of orders during that month.
cs: Toto je přehled prodeje za rok @year členěný po měsících. Kliknutím na každý odkaz se dostanete na seznam objednávek za daný měsíc.

en: View the report settings.
cs: Nastavit vlastnosti výpisu hlášení.

en: Customer reports
cs: Hlášení zákazníků

en: View reports for store customers
cs: Ukázat hlášení pro zákazníky obchodu

en: View reports for store products
cs: Ukázat hlášení pro produkty v obchodě

en: Sales reports
cs: Hlášení prodejů

en: View reports for store sales
cs: Ukázat přehledy prodeje

en: View summary of all store sales
cs: Ukázat shrnutí veškerého prodeje

en: View store sales for a particular year
cs: Ukázat tržby obchodů za určitý rok

en: Custom sales summary
cs: Přizpůsobené shrnutí prodeje

en: View a customized sales summary
cs: Ukázat přizbůsobené shrnutí prodeje

en: No customers found
cs: Žádní zákazníci nebyli nenalezeni

en: Export to CSV file.
cs: Exportovat do CSV souboru.

en: Show paged records
cs: Ukázat záznamy stránkovaně.

en: Show all records
cs: Ukázat všechny záznamy

en: Make sure %setting_name is set to %state in the <a href="!url">access log settings page</a> to enable views column.
cs: Ujistěte se, že %setting_name je nastaveno na %state na <a href="!url">stránce nastavení logování přístupu</a> pro účely zobrazení sloupečku v pohledu.

en: Customize sales report parameters
cs: Přizpůsobit parametry přehledu prodeje

en: Adjust these values and update the report to build your custom product report. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
cs: Abyste mohli vytvořit vlastní produktové hlášení, změňte tyto hodnoty a zaktualizujte hlášení. Po odeslání může být hlášení založeno pro snadnější dohledání v budoucnosti.

en: Only orders with selected statuses will be included in the report.
cs: Do přehledu budou zahrnuty pouze objednávky s vybranými stavy.

en: Hold Ctrl + click to select multiple statuses.
cs: Pro vybrání více stavů použijte Ctrl + klik.

en: You must select at least one order status.
cs: Musíte vybrat alespoň jeden stav objednávky.

en: Month-to-date, @month
cs: Měsíc @month k tomuto dni

en: Customers total
cs: Celkem zákazníků

en: New customers today
cs: Nových zákazníků dnes

en: Online customers
cs: On-line zákazníci

en: Total orders by status
cs: Celkem objednávek podle stavu

en: Adjust these values and update the report to build your custom sales summary. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
cs: Upravte tyto hodnoty a aktualizujte prodejní přehled pro vytvoření vlastního shrnutí prodeje. Takto vytvořený přehled má jedinečnou URL adresu a může být přidán do záložek prohlížeče snadnější odkazování v budoucnosti.

en: Results breakdown
cs: Členění výsledků

en: Large daily reports may take a long time to display.
cs: Zobrzení velkých denních přehledů bude možná dlouho trvat.

en: Show a detailed list of products ordered.
cs: Ukázat podrobný seznam objednaných produktů.

en: Paged table size
cs: Velikost stránkované tabulky

en: The maximum number of rows displayed on one page for a report table.
cs: Maximální počet řádků tabulky zobrazených na jedné stránce.

en: Reported statuses
cs: Hlášení stavů

en: Only orders with selected statuses will be included in reports.
cs: Do přehledů budou zahrnuty pouze objednávky s vybranými stavy.

en: view reports
cs: zobrazit hlášení

en: View reports about your store's sales, customers, and products.
cs: Prohlédněte si hlášení o prodejích, zákaznících a produktech vašecho obchodu.

en: Role expiration
cs: Expirace role

en: Edit and view role expirations set by Ubercart
cs: Zobrazit nebo upravit trvání rolí nastavené Ubercartem

en: Role assignment
cs: Přidělení role

en: Delete role expiration
cs: Vymazat datum expirace role

en: Delete a specified role expiration
cs: Vymazat určené datum expirace role

en: Below you can add or remove time to the expiration dates of the following roles.
cs: Níže můžete přidat nebo odstranit čas k datům vypršení následujících rolí.

en: There are no pending expirations for roles this user.
cs: Pro tohoto uživatele nejsou žádné nevyřízené termíny vypršení role.

en: The expiration length must be a positive integer
cs: Doba vypršení musí být kladné celé číslo.

en: The new expiration date, %date, has already occurred.
cs: Nové datum expirace, %date již nastalo.

en: Customer user role %role renewed.
cs: Zákaznická role %role byla obnovena.

en: Customer granted user role %role.
cs: Zákazníkovi byla udělena role %role.

en: There are no product role(s) that can be assigned upon product purchase. Set product roles in the <a href="!url">product feature settings</a> under the role assignment settings fieldset.
cs: Neexistují žádné produktové role, které by mohli být přiděleny po koupi produktu. Nastate produktové role v <a href="!url">nastavení funkcí produktu</a> v části nastavení přiřazení rolí.

en: The role(s) %roles are set to be used with the Role Assignment product feature.
cs: Role %roles jsou nastaveny pro použití Funkcí pro přidělování rolí.

en: The role expiration date in long format
cs: Datum vypršení role v dlouhém formátu

en: The role expiration date in medium format
cs: Datum vypršení role ve středním formátu

en: The role expiration date in short format
cs: Datum vypršení role v krátkém formátu

en: The associated role name
cs: Název spojené role

en: [store-name]: [role-name] role granted
cs: [store-name]: [role-name] role udělena

en: [order-first-name] [order-last-name], 
    
    Thanks to your order, [order-link], at [store-name] you now have a new role, [role-name].
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
cs: [order-first-name] [order-last-name], 
    
    Děkujeme za Vaši objednávku, [order-link], v obchodě [store-name] byla vám přidělena nová role , [role-name].
    
    Ještě jednou děkujeme, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: [store-name]: [role-name] role expired
cs: [store-name]: [role-name] role vypršela

en: The role, [role-name], you acquired by purchasing a product at our store has expired. Any special access or privileges that came with it are now gone. You can purchase it again by going to [store-link]
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
cs: Roli, [role-name], kterou jste obdržel/a nákupem v našem obchodě vypršela platnost. Přístupová práva či oprávnění s touto rolí spojená jsou neplatná. Můžete je zakoupit znovu prostřednictvím odkazu [store-link]
    
    Ještě jednou děkujeme, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: [store-name]: [role-name] role renewed
cs: [store-name]: [role-name] role obnovena

en: [order-first-name] [order-last-name], 
    
    Thanks to your order, [order-link], at [store-name] you have renewed the role, [role-name]. It is now set to expire on [role-expiration-short].
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
cs: [order-first-name] [order-last-name], 
    
    Děkujeme za vaši objednávku , [order-link], v obchodě [store-name] obnovil jste roli, [role-name]. Bude platná do data [role-expiration-short].
    
    Ještě jednou děkujeme, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: [store-name]: [role-name] role expiration notice
cs: [store-name]: [role-name] upozornění o vypršené dočasné

en: This message is to remind you that the role, [role-name], you acquired by making a purchase at our store will expire at [role-expiration-short]. You may visit [store-link] to renew this role before it expires.
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
cs: Zasíláme tuto upomínku k připomenutí, že role, [role-name], kterou jste obdržel nákupem v našem obchodě vyprší dne [role-expiration-short]. POkud chcete roli obnovit před datem vypršení, navštivte odkaz [store-link].
    
    Ještě jednou děkujeme, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: Expiring roles
cs: Dočasné role

en: This role will expire on !date
cs: Tato role vyprší dne !date

en: No expirations set to occur
cs: Není známa žádná expirace, která by měla nastat.

en: This is the role the customer will receive after purchasing the product.
cs: Tuto roli zákazník obdrží po zakoupení produktu.

en: Multiply by quantity
cs: Vynásobit množstvím

en: Check if the role duration should be multiplied by the quantity purchased.
cs: Zaškrtněte, pokud se trvání role má vynásobit zakoupeným množstvím.

en: The amount of time must be a positive integer.
cs: Množství času musí být kladné celé číslo.

en: You must have a role to assign. You may need to <a href="!role_url">create a new role</a> or perhaps <a href="!feature_url">set role assignment defaults</a>.
cs: Musíte mít roli k přidělení. Možná budete muset <a href="!role_url">vytvořit novou roli</a> nebo možná <a href="!feature_url">nastavit výchozí hodnoty v přiřazení rolí</a>.

en: Default expiration
cs: Výchozí lhůta expirace

en: The default amount of time a granted Ubercart role will last until it expires.
cs: Výchozí doba po kterou bude Übercartem přidělená role trvat než vyprší.

en: Default role
cs: Výchozí role

en: The default role Ubercart grants on specified products.
cs: Výchozí role kterou Übercart přiděluje po zakoupení určených produktů.

en: Product roles
cs: Role přiřazované produkty

en: Expiration display
cs: Zobrazení expirace

en: Show expirations on user page
cs: Ukázat expirace v profilu uživatele

en: If users have any role expirations they will be displayed on their account page.
cs: Pokud mají uživatelé nastavenu nějakou roli s "expirační lhůtou, budou tyto dočasné role zobrazeny v jejich profilu.

en: The message, with its accompanying title, and the header displayed above all role expirations. In the <strong>Title</strong> & <strong>Message</strong> fields "!role_name" and "!date" will translate to the corresponding Drupal role name and role expiration date.
cs: Zpráva se svým doprovodným titulkem a hlavičkou jsou zobrazeny výše nad uvedenými expiracemi rolí. V <strong>titulku</strong> a <strong>zprávě</strong> budou symboly "!role_name" a "!date" nahraženy odpovídajícím názvem Drupal role a datem vypršení platnosti role.

en: Time before reminder
cs: Čas před vypršením pro připomínku

en: The amount of time before a role expiration takes place that a customer is notified of its expiration.
cs: Doba předstihu připomínky před vypršením

en: view all role expirations
cs: zobrazit expiraci u všech rolí

en: Assign permanent or expirable roles based on product purchases.
cs: Přiřadí trvalé nebo dočasné role při koupi určitého produktu.

en: Decrement stock upon order submission
cs: Snížit zásoby po odeslání objednávky

en: Decrement stock of products in order
cs: Snížit zásoby u zboží na objednávce

en: Decrement stock of products on the order with tracking activated.
cs: Snížit zásobu u zboží na objednávce se zapnutým sledováním.

en: To keep track of stock for a particular product SKU, make sure it is marked as active and enter a stock value. When the stock level drops below the threshold value, you can be notified based on your stock settings.
cs: Chcete-li sledovat stav zásob na skladě pro konkrétní kód zboží, ujistěte se že je označen jako aktivní a vložte skladové hodnoty. Pokud úroveň zásob klesne pod prahovou hodnotu, může Vám o tom být odesláno upozornění na základě Vašeho nastavení skladu.

en: This is the list of product SKUs that are currently active. Stock levels below their threshold have highlighted rows. Toggle the checkbox below to alter which stock levels are shown.
cs: Toto je seznam kódů zboží, které jsou v současné době aktivní. Produkty se stavem zásob nižší než je jejich prahová hodnota jsou zvýrazněny. Přepínáním zaškrtávacího políčka níže lze upravit, které stavy zásob jsou zobrazeny.

en: Stock reports
cs: Hlášení skladu

en: View reports for product stock.
cs: Zobrazit hlášení skladových zásob.

en: View the stock settings.
cs: Zobrazit nastavení skladu.

en: The current stock level
cs: Současná výše stavu zásob.

en: The model or SKU of the stock level
cs: Výše stavu zásob u modelu nebo skladové položky

en: The threshold or warning limit of the stock level
cs: Práh/limit skladových zásob pro zobrazení varování

en: [store-name]: Stock threshold limit reached
cs: [store-name]: Dosažena prahová hodnota skladových zásob

en: This message has been sent to let you know that the stock level for the model [stock-model] has reached [stock-level]. There may not be enough units in stock to fulfill order #[order-link].
cs: Tato zpráva byla odeslána, jako upozorňění, že skladové zásoby produktu [stock-model] dosáhly počtu [stock-level] ks. Nemusí zde být dostatečný počet kusů, aby pokryly objednávku #[order-link].

en: Stock settings saved.
cs: Nastavení skladu bylo uloženo.

en: Export to CSV file
cs: Export do CSV souboru

en: Only show SKUs that are below their threshold.
cs: Ukázat jen ty kódy zboží, u kterých je výše zásob pod zvoleným limitem.

en: Send email notification when stock level reaches its threshold value
cs: Poslat e-mailové upozornění v případě, že skladové zásoby u produktu dosáhnou prahové hodnoty.

en: The list of comma seperated email addresses that will receive the notification.
cs: Seznam e-mailových adres oddělených čárkou na které bude odesílané upozornění.

en: The message the user receives when the stock level reaches its threshold value (uses <a href="!token-help-page">global, order, and stock tokens</a>).
cs: Zpráva, kterou uživatel obdrží, dosáhne-li úroveň zásob prahové hodnoty (používá <a href="!token-help-page">globální, objednávkové, a skladové tokeny</a>).

en: Whether or not the stock level is currently being tracked
cs: Zda je či není sledována úroveň zásob

en: Store administration
cs: Administrace obchodu

en: Administer store settings, products, orders, and more.
cs: Spravovat nastavení obchodu, produktů, objednávek a další.

en: View and modify customer information and orders.
cs: Zobrazit a změnit informace o zákaznících a objednávkách.

en: View customers
cs: Zobrazit zákazníky

en: Search customers
cs: Vyhledat zákazníka

en: Search through your customer list.
cs: Hledat v seznamu zákazníků.

en: Browse various store reports.
cs: Prohlížet hlášení obchodu.

en: Adjust configuration settings for Ubercart.
cs: Upravit nastavení pro Ubercart.

en: Links to get help!
cs: Odkazy s nápovědou.

en: Using tokens
cs: Použití tokenů

en: Understand what tokens are and how to use them.
cs: Porozumět co to jsou tokeny a jak je používat.

en: Country settings
cs: Národní specifika

en: Configure country specific settings.
cs: Nastavit specifické volby země

en: View the country settings.
cs: Zobrazit nastavení země.

en: Edit the country settings.
cs: uUpravit nastavení země.

en: Import countries
cs: Import zemí

en: Import and manage countries.
cs: Importovat a spravovat země.

en: Country formats
cs: Formáty zemí

en: Edit the country specific format settings.
cs: uEditovat specifické nastavení země

en: Store settings
cs: Nastavení obchodu

en: Configure the main store settings.
cs: Konfigurovat hlavní nastavení obchodu.

en: View the store settings.
cs: Zobrazit nastavení obchodu.

en: Edit the store settings.
cs: Upravit nastavení obchodu

en: Edit the contact settings.
cs: Upravit předmět zpráv

en: Edit the display settings.
cs: Upravit nastavení zobrazení

en: Format settings
cs: Nastavení formátů

en: Edit the format settings.
cs: Upravit nastavení formátu.

en: User initials
cs: Iniciály uživatele

en: Assign initials to user accounts.
cs: Přiřadit iniciály k uživatelským účtům.

en: JS utilities
cs: JS utility

en: Customer orders
cs: Objednávky zákazníka

en: View a list of orders placed by this customer.
cs: Zobrazit seznam objednávek uskutečněných tímto zákazníkem.

en: Disable a country
cs: Zakázat zemi

en: Disable a country from use.
cs: Zakázat použití země.

en: Enable a country
cs: Povolit zemi

en: Enable a disabled country.
cs: Povolit zakázanou zemi.

en: Remove a country
cs: Odstranit zemi

en: Remove an installed country.
cs: Odstranit nainstalovanou zemi.

en: Update a country
cs: Upravit zemi

en: Update an installed country.
cs: Aktualizovat nainstalovanou zemi.

en: Our store
cs: Náš obchod

en: A link to the site login page.
cs: Odkaz na přihlašovací stránku.

en: The URL for the site logo.
cs: URL loga stránek.

en: The Ubercart store name.
cs: Jméno Ubercart obchodu.

en: The Ubercart store URL.
cs: URL obchodu Ubercart.

en: A link to the Ubercart store using the store name.
cs: Odkaz obchodu Ubercart s použitím názvu obchodu.

en: The Ubercart store owner.
cs: Vlastník obchodu Ubercart.

en: The Ubercart store e-mail address.
cs: E-mailová adresa obchodu Ubercart.

en: The Ubercart store phone number.
cs: Telefonní číslo obchodu Ubercart.

en: The Ubercart store mailing address.
cs: Poštovní adresa obchodu Ubercart.

en: The URL to the store help page.
cs: URL stránky s nápovědou k obchodu.

en: Reporting to Ubercart.org happens once a week during a normal cron run and is logged in your site's watchdog. Reporting lets Ubercart.org calculate the total number of Ubercart installations and aggregate version information for use in development. Your site's data is never shared with anyone, and aggregate statistics displayed through Ubercart.org will be in the form of anonymous group statistics. Reporting will also allow Ubercart.org to report security notices back to your site if needed.
cs: Podávání zpráv Ubercart.org dochází jednou týdně během normálního běhu cronu a je to zapsáno v logu webu. Podávání zpráv umožňuje Ubercart.org výpočet celkového počtu Übercart instalací a souhrnné informace o instalovaných verzích budou použité v dalším vývoji. Vaše data uložená na webu nebudou nikdy s nikým sdíleny a souhrnné statistiky zobrazené na Ubercart.org jsou ve formě anonymní souhrnné statistiky. Posíláním těchto zpráv také umožníte Ubercart.org poslat Vaší stránce bezpečnostní upozornění bude-li to potřeba.

en: Status messages:
cs: Hlášení stavu:

en: - Show links -
cs: - Ukázat odkazy -

en: - Hide links -
cs: - Schovat odkazy -

en: You must enable the order module to track customers.
cs: Pro sledování zákazníků musíte povolit modul order.

en: View customer's order.
cs: Zobrazit objednávku zákazníka.

en: Billing name
cs: Jméno pro fakturaci

en: Shipping name
cs: Jméno pro doručení

en: No orders found.
cs: Nebyly nalezeny žádné objednávky.

en: View order !order_id.
cs: Zobrazit objednávku č. !order_id.

en: Edit order !order_id.
cs: Upravit objednávku !order_id.

en: Create an order for this customer.
cs: Vytvořit objednávku pro tohoto zákazníka

en: !totals_orders orders shown match that account with !totals_items items purchased and !totals_total spent:
cs: !totals_orders objednávek bylo objednáno přes toho zákazníka s celkem !totals_items položkami o celkové hodnotě !totals_total:

en: Various reports generated by Ubercart modules can be found here. Click the links below to view the reports.
cs: Zde naleznete různé výkazy generované Übercart moduly. Klikněte na odkazy níže pro zobrazení výkazů.

en: Various reports generated by Ubercart modules can be found here. Click the links below to view the reports. To view core Ubercart statistics enable the <strong>Reports</strong> module on the <a href="!url">module administration page</a>
cs: Zde naleznete různé výkazy generované Übercart moduly. Klikněte na odkazy níže pro zobrazení výkazů. Chcete-li zobrazit základní Ubercart statistiky zapněte modul <strong>Reports</strong> na <a href="!url">stránce správy modulů</a>

en: Use the following links to find documentation and support:
cs: Pokud hledáte dokumentaci a podporu, vyzkoušejte následující odkazy:

en: Ubercart User's Guide
cs: Příručka uživatele Übercartu.

en: Support Forums
cs: Diskuzní fóra s podporou

en: Drupal Handbook
cs: Příručka Drupalu

en: Tokens are bracketed phrases you can use in certain text fields and boxes as placeholders for some other text. Tokens represent things like store variables, links to certain pages, order information, etc.  Tokens are used by including the token listed below in a text field that uses them.  The description for the textfields will alert you to which groups of tokens listed below may be used.
cs: Tokeny jsou výrazy v hranatých závorkách, které lze použít v určitých textových polích jako nahrazovací vzorky pro text. Mohou představovat např. proměnnou obchodu, odkaz na nějakou stránku, informace o objednávce apod. V popisu textových polí je vždy uvedeno, jaké skupiny tokenů pro ně můžete použít.

en: To import new country data, select it in the list and click the import button. If you are using a custom or contributed import file, it must be placed in the Ubercart folder uc_store/countries.
cs: Pro import dat další země ji vyberte ze seznamu a klepněte na tlačítko import. Pokud chcete importovat vlastní soubor nebo soubor vytvořený přispěvovatelem třetí strany, musíte jej nejprve umístit do složky uc_store/countries v adresáři s Übercartem.

en: -None available-
cs: -Není k dispozici-

en: Country file @file imported.
cs: Importován soubor země @file.

en: !country disabled.
cs: Země !country byla vypnuta.

en: !country is already disabled.
cs: Země !country je již vypnuta.

en: Attempted to disable an invalid country.
cs: Pokus o vypnutí neplatné země.

en: @country enabled.
cs: Země @country byla zapnuta.

en: @country is already enabled.
cs: Země @country je již zapnuta.

en: Attempted to enable an invalid country.
cs: Pokus o zapnutí neplatné země.

en: Are you sure you want to remove @country from the system?
cs: Opravdu chcete ze systému odstranit zemi @country?

en: Attempted to remove an invalid country.
cs: Pokus o odstranění neplatné země.

en: !country removed.
cs: Země !country byla odstraněna.

en: Attempted to update an invalid country.
cs: Pokus o aktualizaci neplatné země.

en: You cannot update to a previous version.
cs: Nemůžete aktualizovat na předchozí verzi.

en: Country update complete.
cs: Aktualizace země byla dokončena.

en: Address variables instructions
cs: Instrukce k proměnným v adrese

en: Customer's first name
cs: Křestní jméno zákazníka

en: Customer's last name
cs: Příjmení zákazníka

en: First street address field
cs: První pole adresy

en: Second street address field
cs: Druhé pole adresy

en: City name
cs: Město

en: Full name of the zone
cs: Celé jméno oblasti

en: Abbreviation of the zone
cs: Zkratka oblasti

en: Name of the country
cs: Jméno země

en: 2 digit country abbreviation
cs: Dvouznaková zkratka země

en: 3 digit country abbreviation
cs: Tříznaková zkratka země

en: The following variables should be used in configuring addresses for the countries you ship to:
cs: Následující proměnné mohou být použity pro nastavení adres pro země do kterých je odesíláno zboží:

en: Address format
cs: Formát adresy

en: Uses the variables mentioned in the instructions to format an address for this country.
cs: Používá proměnné zmíněné v instrukcích pro formátování adresy pro tuto zemi.

en: Country settings saved.
cs: Nastavení národního prostředí bylo uloženo.

en: Dashboard with collapsed submenu links
cs: Kontrolní panel se sbalenými položkami podmenu.

en: Dashboard with expanded submenu links
cs: Kontrolní panel s rozbalenými odkazy podmenu.

en: Dashboard with no submenu links
cs: Kontrolní panel bez položek podmenu

en: Normal Drupal submenu listing
cs: Standardní Drupal výpis podmenu

en: Store name
cs: Jméno obchodu

en: Store owner
cs: Vlastník obchodu

en: Include the store name in the from line of store e-mails.
cs: Do pole odesílatele v e-mailech zahrnout jméno obchodu.

en: May not be available on all server configurations. Turn off if this causes problems.
cs: Nemusí být dostupné na všech serverových konfiguracích. Vypněte tuto voblu, pokud způsobuje problémy.

en: Some options are better suited for different themes, so feel free to try them all out!
cs: Nebojte se vyzkoušet různé možnosti, které se hodí pro odlišná témata.

en: Select the address to be used on customer lists and summaries.
cs: Vyberte adresu, která se zobrazí v seznamech zákazníků a v přehledech.

en: Primary customer address
cs: Primární adresa zákazníka

en: Randomly select a message from the list below.
cs: Náhodně vybrat zprávu z následujícího seznamu.

en: Footer message for store pages
cs: Zpráva do patičky pro stránky obchodu

en: <a href="!url">Powered by Ubercart</a>
cs: <a href="!url">Běží na Ubercartu</a>

en: <a href="!url">Drupal e-commerce</a> provided by Ubercart.
cs: <a href="!url">Drupal e-shop</a> běží na Ubercartu.

en: Supported by Ubercart, an <a href="!url">open source e-commerce suite</a>.
cs: Podporováno Ubercartem - <a href="!url">open source e-shopem</a>.

en: Powered by Ubercart, the <a href="!url">free shopping cart software</a>.
cs: Powered by Ubercart, <a href="!url">e-shop řešení zdarma</a>.

en: (Do not display a message in the footer.)
cs: (Nezobrazovat zprávu v zápatí.)

en: Currency format
cs: Formát měny

en: While not used directly in formatting, the currency code is used by other modules as the primary currency for your site.  Enter here your three character <a href="!url">ISO 4217</a> currency code.
cs: Kód měny není sice používán přímo ve formátování, ale ostatní moduly ho používají jako primární měnu. Zde vložte váš trojpísmenný <a href="!url">ISO 4217</a> kód měny.

en: Current format
cs: Aktuální formát

en: Currency Sign
cs: Značka měny

en: Display currency sign after amount.
cs: Zobrazit značku měny za částkou.

en: Thousands Marker
cs: Oddělovač tisíců

en: Decimal Marker
cs: Oddělovač desetinných míst

en: Number of decimal places
cs: Počet desetiných míst

en: Weight format
cs: Formát váhy

en: Supply a format string for each unit. !value represents the weight value.
cs: Zadejte formát pro každou jednotku. !value reprezentuje hodnotu váhy.

en: Default unit of measurement
cs: Výchozí měrná jednotka

en: @unit format string
cs: formátovací řetězec @unit

en: Length format
cs: Formát délky

en: Supply a format string using !link syntax.
cs: Zadejte formátovací řetězec s použitím syntaxe !link.

en: PHP date
cs: PHP datum

en: Default format string
cs: Výchozí formátovací řetězec

en: Street address 1
cs: Ulice 1

en: Street address 2
cs: Ulice 2

en: Enter the name of the user whose initials you want to adjust.
cs: Vložte jméno uživatele, jehož iniciály chcete upravit.

en: Initials
cs: Iniciály

en: Enter initials or leave blank to erase current initials.
cs: Vložte iniciály, nebo ponechte prázdné pro smazání aktuálních hodnot.

en: Initials for !username deleted.
cs: Iniciály pro uživatele !username byly smazány.

en: Initials for !username set to !initials.
cs: Iniciály pro uživatele !username byly nastaveny na !initials.

en: The following tables are used to display various parts of your store to your administrators and customers. Click on a table id to configure the display of that table.
cs: Následující tabulky slouží k zobrazení různých částí vašeho obchodu administrátorům a zákazníkům. Kliknutím na ID tabulky nastavíte zobrazení této tabulky.

en: The field title %field is being accessed incorrectly.
cs: K hodnotě s názvem %field je nesprávně přistupováno.

en: Not applicable
cs: Nelze použít

en: No countries found.
cs: Nebyly nalezeny žádné země.

en: 01 - January
cs: 01 - Leden

en: 02 - February
cs: 02 - Únor

en: 03 - March
cs: 03 - Březen

en: 04 - April
cs: 04 - Duben

en: 05 - May
cs: 05 - Květen

en: 06 - June
cs: 06 - Červen

en: 07 - July
cs: 07 - Červenec

en: 08 - August
cs: 08 - Srpen

en: 09 - September
cs: 09 - Září

en: 10 - October
cs: 10 - Říjen

en: 11 - November
cs: 11 - Listopad

en: 12 - December
cs: 12 - Prosinec

en: Source string contains an invalid character (!char)
cs: Zdrojový řetězec obsahuje neplatný znak (!char)

en: No encryption key was found.
cs: Nebyl nalezen šifrovací klíč.

en: Encryption failed. !messages
cs: Šifrování selhalo. !messages

en: encryption
cs: šifrování

en: view customers
cs: zobrazit zákazníky

en: view store reports
cs: zobrazit hlášení obchodu

en: REQUIRED. Setup the store settings and manage your Ubercart site.
cs: VYŽADOVÁNO. Nastavte obchod a spravujte Ubercart e-shop.

en: Subtotal excluding taxes
cs: Mezisoučet bez daně

en: Apply @tax
cs: Uplatnit @tax

en: Tax rates and settings
cs: Sazby daně a nastavení

en: Delete tax rule
cs: Odstranit daňové pravidlo

en: Changed %title to %amount.
cs: Změněno %title na %amount.

en: Removed %title.
cs: Položka %title byla odstraněna.

en: Added %amount for %title.
cs: Přidáno %amount k %title.

en: Taxed product types
cs: Daněné typy produktů

en: Taxed line items
cs: Daněné řádkové položky

en: conditions
cs: podmínky

en: The tax rate as a percent or decimal. Examples: 6%, .06
cs: Výše daně jako procento, nebo desetinné číslo. Příklad: 6%, 0,06

en: Adds the checked line item types to the total before applying this tax.
cs: Přidá zaškrtnuté řádkové položky k celkovému součtu před použitím této daně.

en: configure taxes
cs: nastavit daně

en: Is in postal code area @code
cs: Je v oblasti PSČ @code

en: Is in @zone
cs: Je v @zone

en: Is in @country
cs: Je v @country

en: Define tax rates for customers' geographic locations and products sold.
cs: Stanovit daňovou sazbu podle bydliště zákazníka a podle druhu zboží.

en: User email
cs: E-mail uživatele

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
cs: Bezpečnostní upozornění: Nelze zapsat soubor .htaccess. V adresáři %directory vytvořte soubor .htaccess, který bude obsahovat následující řádky: <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
cs: Povoleny jsou pouze soubory s následujícími příponami: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
cs: Velikost souboru je %filesize překračuje maximální povolenou velikost souboru %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
cs: Velikost souboru je %filesize, což by vedlo k překročení vaší diskové kvóty %quota.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
cs: Obrázek byl zmenšen, aby se vešel do maximálních povolených rozměrů %dimensions pixelů.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
cs: Obrázek je příliš velký; maximální povolené rozměry jsou %dimensions pixelů.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
cs: Obrázek je příliš malý; minimální povolené rozměry jsou %dimensions pixelů.

en: No link
cs: Žádný odkaz

en: Is not one of
cs: Není jedním z

en: Analyze
cs: Analyzovat

en: Save and continue
cs: Uložit a pokračovat

en: Admin
cs: Administrátor

en: Autocomplete matching
cs: Porovnávání s automatickým dokončováním

en: Starts with
cs: Začíná na

en: Autocomplete
cs: Automatické dokončování

en: Load a referenced user
cs: Načíst odkazovaného uživatele

en: Referenced user
cs: Odkazovaný uživatel

en: Load a referenced node
cs: Načíst odkazovaný uzel

en: Content containing the node reference field
cs: Obsah, který zahrnuje pole typu nodereference

en: Referenced content
cs: Odkazovaný obsah

en: Populate a field
cs: Naplnit pole

en: Select the machine-name of the field.
cs: Zvolte strojové jméno pole.

en: The URL alias of the node.
cs: URL alias uzlu.

en: No products available.
cs: Žádné produkty nejsou dostupné.

en: Decimal point
cs: Desetinná čárka

en: ends with
cs: končí s

en: Custom date format
cs: Vlastní formát data

en: Revision information
cs: Informace o revizi

en: Input type
cs: Typ vstupu

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
cs: Zvolte metodu, která se má použít pro návrhy automatického dokončování. Vezměte na vědomí, že volba <em>Obsahuje</em> může na webech s velkým počtem uzlů (řádově tisíce) způsobit problémy s výkonem.

en: View used to select the nodes
cs: Pohled, který se použije pro výběr uzlů

en: %name: this post can't be referenced.
cs: %name: na tento uzel není možné odkazovat.

en: Is one of
cs: Jeden z

en: Replies to my comment
cs: Odpovědi na mé komentáře

en: Notify me when new comments are posted
cs: Oznámit, když jsou odeslány nové komentáře

en: If you want to subscribe to comments you must supply a valid e-mail address.
cs: Pokud se chcete zaregistrovat ke komentářům, musíte poskytnout platnou e-mailovou adresu.

en: Receive node follow-up notification e-mails
cs: Odebírat reakce na uzel přes e-mail.

en: Check this box to receive an e-mail notification for follow-ups on your nodes (pages, forum topics, etc). You can not disable notifications for individual threads.
cs: Zaškrtněte, pokud chcete získávat oznámení na vašich příspěvků (téma fóra, články atd). Nelze vypnout oznamování pro jednotlivá vlákna komentářů.

en: No notifications
cs: Žádné oznámení

en: Email to unsubscribe
cs: E-mail pro odhlášení

en: Unsubscribe this e-mail
cs: Odhlásit tento e-mail

en: There were no active comment notifications for that email.
cs: Nebyly nalezeny žádné aktivní oznámení pro tento e-mail.

en: Content types to enable for comment notification
cs: Typy obsahu u kterých je povoleno oznamování nových komentářů

en: Comments on content types enabled here will have the option of comment notification.
cs: Komentáře ve zde povolených typech obsahu budou poskytovat možnost oznamování nových komentářů.

en: Available subscription modes
cs: Dostupné způsoby

en: Choose which notification subscription styles are available for users
cs: Vyberte které způsoby registrace oznamování budou poskytovány uživatelům

en: Default state for the notification selection box for anonymous users
cs: Výchozí stav oznamování pro anonymní uživatele

en: Default mail text for sending out notifications to commenters
cs: Výchozí text e-mailu pro posílání oznámení komentujícím

en: Default mail text for sending out the notifications to node authors
cs: Výchozí text e-mailu pro posílání oznámení autorům uzlů

en: Notified: !user_mail
cs: Oznámeno: !user_mail

en: Email unsubscribed from 1 comment notification. | Email unsubscribed from @count comment notifications.
cs[0]: E-mail odhlášen z 1 oznamování komentářů.
cs[1]: E-mail odhlášen z @count oznamování komentářů.
cs[2]: E-mail odhlášen z @count oznamování komentářů.

en: administer comment notify
cs: spravovat comment notify

en: subscribe to comments
cs: odebírat komentáře

en: Configure settings for e-mails about new comments.
cs: Konfigurovat nastavení e-mailů oznamujících nové komentáře

en: Unsubscribe an email from all notifications.
cs: Odhlásit e-mail ze všech oznámení.

en: For some reason the {comment_notify_user_settings} table was not properly created, and so per-user comment_notify settings could not be copied from {users}.data.  You will need to run this update again.
cs: Z nějakého důvodu nebyla vytvořena tabulka {comment_notify_user_settings} a tak nemohou být nastavení Comment Notify jednotlivých uživatelů zkopírovány z {users}.data. Budete muset spustit update znovu.

en: Moved comment_notify user settings data from the {users} table into the {comment_notify_user_settings} table.
cs: Comment Notify data byla přesunuta z tabulky {users} do tabulky {comment_notify_user_settings}.

en: Something is maybe not right.
cs: Něco asi není v pořádku.

en: Global?
cs: Globální?

en: counter
cs: počítadlo

en: Current user
cs: Aktuální uživatel

en: Default image
cs: Výchozí obrázek

en: Use default image
cs: Použít výchozí obrázek

en: Choose a image that will be used as default.
cs: Vyberte obrázek, který bude použit jako výchozí.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height.
cs: Maximální povolená velikost obrázku vyjádřená jako ŠÍŘKAxVÝŠKA (např. 640x480). Pro možnost bez omezení nastavte na 0. Pokud bude nahrán větší obrázek, bude zmenšen tak, aby odpovídal uvedeným rozměrům.

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
cs: Tento text použijí programy na čtení obrazovky, vyhledávače nebo se zobrazí, pokud se nepodaří načíst obrázek.

en: Ends with
cs: Končí na

en: Undated
cs: Bez data

en: (Unpublished)
cs: (Nezveřejněno)

en: @label title
cs: @label název

en: @label protocol
cs: @label protokol

en: @label target
cs: @label cíl

en: The title to use when this argument is present; it will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
cs: Nadpis, který se má použít, pokud je argumetn přítomen. Přepíše nadpis pohledu a nadpisy předchozích argumentů. Argument zde můžete nahradit znakem "%". Použijte "%1" pro první argument, "%2" pro druhý atd.

en: Action to take if argument is not present
cs: Akce, která se provede, jestliže argument není přítomný

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
cs: Pokud se tato hodnota vyskytne jako argument, bude argument ignorován a zobrazí se všechny hodnoty

en: Wildcard title
cs: Název pro zástupný znak

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
cs: Pojmenování zástupného znaku, který je možné použít pro nahrazování kdekoliv.

en: <Basic validation>
cs: <Základní validace>

en: Action to take if argument does not validate
cs: Akce, která se provede, jestliže argument není platný

en: The protocols displayed here are those globally available. You may add more protocols by modifying the <em>filter_allowed_protocols</em> variable in your installation.
cs: Zobrazené protokoly jsou globálně k dispozici. Další protokoly můžete přidat změnou proměnné  <em>filter_allowed_protocols</em> ve vaší instalaci.

en: The model number.
cs: Číslo modelu.

en: The cost of the product to the store.
cs: Náklady obchodu na produkt.

en: The default sort criteria in the catalog.
cs: Výchozí kritéria pro řazení v katalogu.

en: Front page feed
cs: Zdroj pro titulní stránku

en: The node ID of the node.
cs: ID uzlu.

en: All languages
cs: Všechny jazyky

en: User: ID
cs: Uživatel: ID

en: Image preview
cs: Náhled obrázku

en: View link
cs: Odkaz "zobrazit"

en: %title field is required.
cs: Pole %title je vyžadováno.

en: Text link
cs: Textový odkaz

en: The size of the file.
cs: Velikost souboru.

en: My order history
cs: Historie mých objednávek

en: Tracking #:
cs: Číslo pro sledování:

en: Menu links
cs: Odkazy menu

en: Link title
cs: Název odkazu

en: Node creation
cs: Vytvoření uzlu

en: Delete link
cs: Odkaz "smazat"

en: Per page
cs: Na stránku

en: Per user
cs: Na uživatele

en: The file could not be uploaded.
cs: Soubor nebylo možné nahrát.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
cs: Vybraný toolkit pro práci s obrázky '%toolkit' nedovede správně provést '%function'.

en: Could not set permissions on destination file: %file
cs: Nebylo možné nastavit oprávnění na cílového souboru: %file

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality, but bigger files.
cs: Nastavte obrazovou kvalitu pro manipulace s JPEG obrázky. Kvalita je vyjádřena číslem od 0 do 100. Větší číslo znamená lepší kvalitu, ale také objemnější soubor.

en: Capitalize first letter
cs: První písmeno kapitálkami

en: Logged in user
cs: Přihlášený uživatel

en: Custom text
cs: Vlastní text

en: Node module form.
cs: Formulář modulu Node.

en: Locale module form.
cs: Formulář modulu Locale.

en: Taxonomy module form.
cs: Formulář modulu Taxonomy.

en: Default argument
cs: Výchozí argument

en: SKU:
cs: Kód zboží:

en: Are you sure you want to delete @name?
cs: Opravdu smazat @name?

en: Date year range
cs: Rozsah let

en: Date year range must be in the format -9:+9 or 2005:2010.
cs: Rozsah let musí být ve formátu -9:+9 či 2005:2010.

en: Legend
cs: Legenda

en: Format: @date
cs: Formát: @date

en: The year must be a number between %min and %max.
cs: Hodnota roku musí být číslo mezi %min a %max

en: The month must be a number between 1 and 12.
cs: Hodnota měsíce musí být číslo mezi 1 a 12.

en: The day must be a number between !min and !max.
cs: Hodnota dne musí být číslo mezi !min a !max.

en: The hour must be a number between !min and !max.
cs: Hodnota hodiny musí být číslo mezi !min a !max.

en: The minute must be a number between !min and !max.
cs: Hodnota minuty musí být číslo mezi !min a !max.

en: The second must be a number between !min and !max.
cs: Hodnota sekundy musí být číslo mezi !min a !max.

en: A valid value is required.
cs: Vyžaduje platnou hodnotu.

en: date ical
cs: datum ical

en: Granularity must include a year.
cs: Rozlišení musí obsahovat rok.

en: Repeat display
cs: Zobrazení možností opakování.

en: Some value must be entered in the To date.
cs: Hodnota "Do data" je povinná.

en: The dates are invalid.
cs: Data jsou neplatná.

en: The To date must be greater than the From date.
cs: Hodnota "Do data" musí být větší než hodnota "Od data".

en: Date date (YYYY-MM-DD)
cs: Datum ve tvaru YYYY-MM-DD

en: Date datetime (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS)
cs: Datum ve tvaru YYYY-MM-DDTHH:MM:SS

en: Time H:i
cs: Čas H:i

en: Repeats
cs: Opakování

en: Text Field with custom input format
cs: Textové pole s vlastním formátem vstupu

en: All date fields using the jscalendar widget have been changed to use the text widget instead, since the jscalendar widget is no longer supported. Enable the Date Popup module to make a jQuery popup calendar available and edit the field settings to select it.
cs: Nastavení všech polí s datem používajících jscalendar widget bylo změněno na použití text widgetu. Jscalendar widget už není nadále podporován. Povolte Date Popup modul pro zpřístupnění jQuery popup kalendáře a zvolte ho v nastavení polí.

en: The database has been updated to correct the stored timezone for fields using timezone 'none'.
cs: Databáze byla aktualizována, uložená hodnota pro pole bez časového pásma byla opravena.

en: Only content types with date fields appear in this list as possible target types.
cs: Tento seznam zahrnuje pouze typy obsahu, kde se vyskytuje pole s datem.

en: If your desired target type does not already have a date field, follow this link and select a content type to add a date field to that type.
cs: Pokud cílový typ obsahu ještě pole s datem neobsahuje, přejděte na následující odkaz a zvolte typ obsahu, ke kterému pole přidáte.

en: Add new date field
cs: Přidat nové pole s datem

en: Date PHP4 setup.
cs: Nastavení Date PHP4.

en: Date PHP4 Settings
cs: Nastavení Date PHP4

en: Use PHP default timezone
cs: Použít výchozí časovou zónu PHP

en: Getting date computations working correctly in PHP versions earlier than PHP 5.2 involves extra computations that add a lot of overhead. These computations are needed because the timezone PHP uses on date computations may not match the site or user timezone or other date-specific timezones. We can speed processing up if we assume that PHP is using the correct timezone, but need to do more time-intensive processing if it is not. If timezone adjustments do not seem to be working correctly in your setup, you can set this option to FALSE to force the system to use the more accurate, but slower, timezone computations.
cs: Ke správnému výpočtu data ve verzi PHP nižší než PHP 5.2 jsou nutné dodatečné výpočty, které představují značnou zátěž. Časová zóna, kterou PHP použivá při výpočtu data, totiž nemusí odpovídat časovým zónám webu nebo uživatele či dalším časovým zónám specifickým pro datum. Zpracování lze urychlit, je-li možné předpokládat, že PHP používá správnou časovou zónu. Pokud tomu tak není, zpracování je náročnější na čas. Jestliže přizpůsobení časové zóny ve vašem nastavení nefunguje správně, můžete tuto volbu nastavit na FALSE. Systém tak bude nucen použít přesnější, ale pomalejší výpočty časové zóny.

en: administer date_php4 settings
cs: spravovat nastavení date_php4

en: If no advanced options are selected, the date will repeat on the day of week of the start date for weekly repeats, otherwise on the month and day of the start date. Use the options below to override that behavior to select specific months and days to repeat on. Use the 'Except' box to input dates that should be omitted from the results.
cs: Není-li zvoleno pokročilé nastavení, opakování bude vycházet z počátečního data pro týdenní opakování, v opačném případě na měsíc a den startovního data. K přepsání chování určitých měsíců a dní k opakování použijte níže uvedené nastavení. K vložení dat vyřazených z výsledků vyplňte pole 'Kromě'.

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
cs: !repeats_every_interval v !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
cs: !repeats_every_interval vždy v !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
cs: !repeats_every_interval v !month_days z !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
cs: !repeats_every_interval v !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
cs: !repeats_every_interval !count krát

en: !repeats_every_interval until !until_date
cs: !repeats_every_interval do !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
cs: !repeats_every_interval mimo !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
cs: !repeats_every_interval kde týden začíná v !day_of_week

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except.
cs: Opakuje se !interval !bymonth !byday !count !until !except.

en: every week | every @count weeks
cs[0]: každý týden
cs[1]: každé @count týdny
cs[2]: každých @count týdnů

en: every month | every @count months
cs[0]: každý měsíc
cs[1]: každé @count měsíce
cs[2]: každých @count měsíců

en: every year | every @count years
cs[0]: každý rok
cs[1]: každé @count roky
cs[2]: každých @count let

en: every day | every @count days
cs[0]: každý den
cs[1]: každé @count dny
cs[2]: každých @count dnů

en: Detected time zone: %timezone; client date: %date; abbreviation: %abbreviation; offset: %offset; daylight saving time: %is_daylight_saving_time.
cs: Detekované časové pásmo: %timezone; datum uživatele: %date; zkratka: %abbreviation; posun: %offset; letní čas: %is_daylight_saving_time.

en: Pacific/French_Polynesia-Marquesas_Islands
cs: Pacific/French Polynesia-Marquesas Islands

en: Needed when using Date API. Overrides site and user timezone handling to set timezone names instead of offsets.
cs: Nutné při použití Date API. Nahradí číselnou hodnotu časového posunu webu a uživatelů názvem časového pásma.

en: You can make use of the replacement patterns in the e-mail from and recipients fields, the subject, and the message body.
cs: Nahrazovací vzory je možné používat v položkách e-mailu: od, komu, předmět a tělo zprávy.

en: @name replacement patterns
cs: @name nahrazovací vzorky

en: Attempt to e-mail invoice for order @order_id to @email failed.
cs: Pokus o odeslání faktury pro objednávku číslo @order_id na email @email selhal.

en: Trigger
cs: Spouštěč

en: Add a predicate
cs: Přidat predikát

en: That predicate does not exist.
cs: Tento predikát neexistuje.

en: Enter a title used for display on the overview tables.
cs: Vložte nadpis, který se použije v přehledových tabulkách.

en: Select the trigger for this predicate.<br />Cannot be modified if the predicate has conditions or actions.
cs: Vyberte spouštěč pro tento predikát.<br />Nelze měnit, pokud predikát obsahuje podmínky nebo akce.

en: Enter a description that summarizes the use and intent of the predicate.
cs: Vložte stručný popis, který shrnuje použití a účel predikátu.

en: Classes let you categorize your predicates based on the type of functionality they provide.
cs: Třídy slouží ke kategorizaci predikátů podle druhu funkčnosti, kterou poskytují.

en: Disabled predicates will not be processed when their trigger is pulled.
cs: Vypnuté predikáty nebudou zpracovány, když je aktivován jejich spouštěč.

en: Predicates will be sorted by weight and processed sequentially.
cs: Predikáty budou řazeny podle váhy a zpracovány postupně.

en: Save predicate
cs: Uložit predikát

en: Predicate meta data saved.
cs: Meta data predikátu uložena.

en: Are you sure you want to !op this predicate?
cs: Opravdu chcete !op tento predikát?

en: Predicate %title !op.
cs: Predikát %title !op.

en: These actions will be performed in order when this predicate passes the conditions evaluation.
cs: Tyto akce budou prováděny v pořadí, v jakém predikáty splní podmínky evaluace.

en: Action: @title
cs: Akce: @title

en: Some triggers pass in multiple options for arguments related to a particular action, so you must specify which options to use in the fields below.
cs: Některé spouštěče předávají více možností pro argumenty konkrétní akce, proto je třeba v následujícím poli specifikovat, kterou možnost použít.

en: Available actions
cs: Dostupné akce

en: Action removed.
cs: Akce byla odstraněna.

en: Action added.
cs: Akce byla přidána.

en: Actions saved.
cs: Akce byly uloženy.

en: Condition groups
cs: Skupiny podmínek

en: AND. If all of these condition groups are TRUE.
cs: AND. Pokud všechny skupiny podmínek vrátí TRUE (logická pravda).

en: OR. If any of these condition groups are TRUE.
cs: OR. Pokud alespoň jedna skupina podmínek vrátí TRUE (logická pravda).

en: Add condition group
cs: Přidat skupinu podmínek

en: Conditions group
cs: Skupina podmínek

en: AND. If all of these conditions are TRUE.
cs: AND. Pokud všechny podmínky vrátí TRUE (logická pravda).

en: OR. If any of these conditions are TRUE.
cs: OR. Pokud alespoň jedna z podmínek vrátí TRUE (logická pravda).

en: Available conditions
cs: Dostupné podmínky

en: Remove group
cs: Odstranit skupinu

en: Condition: @title
cs: Podmínka: @title

en: Some triggers pass in multiple options for arguments related to a particular condition, so you must specify which options to use in the fields below.
cs: Některé spouštěče předávají více možností pro argumenty konkrétní podmínky, proto musíte v následujícím poli specifikovat, kterou možnost použít.

en: Negate this condition.
cs: Negovat tuto podmínku.

en: Return FALSE if the condition is TRUE and vice versa.
cs: Vrátit FALSE (logická nepravda) když je podmínka TRUE (logická pravda) a naopak.

en: Remove this condition
cs: Odstranit tuto podmínku

en: Condition group added.
cs: Skupina podmínek byla přidána.

en: An error occurred when trying to add the condition.  Please try again.
cs: Při pokusu o přidání podmínky se vyskytla chyba. Zkuste opakovat akci.

en: Condition group removed.
cs: Skupina podmínek byla odstraněna.

en: %title condition added.
cs: Přidána podmínka: %title.

en: An error occurred when trying to remove the condition.  Please try again.
cs: Při pokusu o odstranění podmínky se vyskytla chyba. Zkuste opakovat akci.

en: Condition removed.
cs: Podmínka byla odstraněna.

en: Conditions saved.
cs: Podmínky byly uloženy.

en: Use this form during the update process from Ubercart 1.0 to 2.0 to convert your Workflow-ng configurations to Conditional Actions predicates.  Once your configurations are converted, you should complete your uninstallation of Workflow-ng.
cs: Při update z Übercart 1.0 na 2.0 použijte tento formulář k převodu nastavení Workflow-ng na predikáty a podmíněné akce. Po dokončení převodu nastavení můžete dokončit odinstalování Workflow-ng.

en: Convert configurations
cs: Převést nastavení

en: Converting Workflow-ng configurations
cs: Převod nastavení Workflow-ng

en: Beginning conversion...
cs: Zahajuji převod...

en: @percentage% converted
cs: @percentage% převedeno

en: Now processing %cfg
cs: Nyzní zpracovávám %cfg

en: Drupal user
cs: uživatel Drupalu

en: Trigger arguments
cs: Argumenty spouštěče

en: Check the current date
cs: Zkontrolovat aktuální datum

en: Used to determine if the action should be performed on the current date.
cs: Používá se ke zjištění, zda má být akce provedena k aktuálnímu datu.

en: Compare a node field value
cs: Porovnat hodnotu pole v uzlu

en: Returns TRUE if the node field selected below compares to the value entered as specified by the operator.
cs: Vrátí TRUE (logická pravda), pokud se níže vybraná pole uzlu shodují s vyplněnými hodnotami, podle zadaných logických operátorů.

en: Returns whatever your custom PHP code returns.
cs: Vrátí výsledek vašeho vlastního PHP kódu.

en: Check the user's roles
cs: Zkontrolovat uživatelské role

en: Returns TRUE if the user roles match your settings.
cs: Vrátí TRUE, jestliže jsou role uživatele v souladu s vaším nastavením.

en: Comparison
cs: Porovnání

en: Only
cs: Pouze

en: Example: "The current date is before the date below."
cs: Příklad: „Aktuální datum předchází datu uvedenému níže.“

en: When the predicate is evaluated, the current date is compared to this date.
cs: Při vyhodnocení predikátu je toto datum porovnáno s dnešním datem.

en: Core node fields
cs: Pole uzlu dodaná jádrem Drupalu

en: Author's user ID
cs: Uživatelské ID autora

en: Node is published?
cs: Je uzel vydaný?

en: Node is promoted?
cs: Má uzel nastaveno zobrazení na titulní stránce?

en: Node is sticky?
cs: Je uzel přilepený nahoře v seznamu?

en: Node field
cs: Pole uzlu

en: Simple comparison
cs: Jednoduché porovnání

en: is greater than
cs: je větší než

en: is less than
cs: je menší než

en: is greater than or equal to
cs: je větší nebo rovno než

en: is less than or equal to
cs: je menší nebo rovno než

en: Text matching
cs: Shody textu

en: Yes/No
cs: Ano/Ne

en: Please note that not every operator makes sense for every field.
cs: V některých polích nemá smysl užívat určité operátory.

en: Comparison value
cs: Hodnota k porovnání

en: You do not need to specify a value if your operator is in the Yes/No category.
cs: Nemusíte uvádět hodnotu, pokud operátor nabývá pouze hodnot Ano/Ne.

en: Enter the custom PHP to be evaluated when this condition is executed.  Should not include &lt;?php ?> delimiters.
cs: Vložte vlastní PHP kód, který má být vyhodnocen ve chvíli, kdy se podmínka provádí. Kód nesmí obsahovat znaky &lt;?php ?>.

en: If you specify <em>AND</em> and want to check a custom role, remember to specify <em>authenticated user</em> where applicable.
cs: Pokud specifikujete <em>AND</em> a chcete vybrat vlastní roli, nezapomeňte vybrat roli <em>přihlášený uživatel</em>, kde se podmínka použije.

en: OR: If the user has any of these roles.
cs: OR: Jestliže má uživatel alespoň jednu z těchto rolí.

en: AND: If the user has all of these roles.
cs: AND: Jestliže má uživatel všechny tyto role.

en: Enter the custom PHP to be evaluated when this action is executed.  Should not include &lt;?php ?> delimiters.
cs: Vložte vlastní PHP kód, který má být vyhodnocen ve chvíli, kdy se podmínka provádí. Kód nesmí obsahovat znaky &lt;?php ?>.

en: No variables available.
cs: Žádné proměnné nejsou dostupné.

en: Available PHP variables
cs: Dostupné PHP proměnné

en: You may use these variables in your custom PHP.
cs: Ve vlastním PHP kódu můžete použít tyto proměnné.

en: administer conditional actions
cs: spravovat podmíněné akce

en: Conditional actions
cs: Podmíněné akce

en: Administer the predicates setup to automate your store.
cs: Spravovat nastavení predikátů pro automatizaci obchodu.

en: By trigger
cs: Podle spouštěče

en: By class
cs: Podle třídy

en: Allows an administrator to create a new predicate.
cs: Umožňuje administrátorovi vytvořit nový predikát.

en: Convert Workflow-ng configurations into Conditional Actions predicates.
cs: Převést konfigurace Workflow-ng na predikáty Podmíněných akcí

en: Edit predicate
cs: Upravit predikát

en: Edit a predicate's meta data, conditions, and actions.
cs: Upravit metadata predikátu, podmínky a akce.

en: Meta data
cs: Metadata

en: Edit the meta data for a predicate like title, trigger, etc.
cs: Upravit meta data predikátu jako je název, spouštěč atd.

en: Edit the conditions for a predicate.
cs: Upravit podmínky predikátu

en: Edit the actions for a predicate.
cs: Upravit akce predikátu

en: Reset a predicate
cs: Resetovat predikát

en: Delete a predicate
cs: Smazat predikát

en: Conditional Actions
cs: Podmíněné akce

en: REQUIRED. Create conditional action configurations for taxes, shipping, and more!
cs: POVINNÉ. Vytvořte konfigurace podmíněných akcí pro daně, přepravní sazby a další!

en: Are you sure you want to remove this item?
cs: Opravdu chcete odstranit tuto položku?

en: My price handler
cs: Můj ovladač cen

en: Authorize.net requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
cs: Authorize.net vyžaduje PHP knihovnu <a href='!curl_url'>cURL</a>.

en: Order Taxes
cs: Daně objednávky

en: SOAP and DOM
cs: SOAP a DOM

en: Cybersource's SOAP Toolkit API requires the PHP <a href='!soap_url'>SOAP</a> and <a href='!dom_url'>DOM</a> libraries.
cs: Cybersource SOAP Toolkit API vyžaduje PHP knihovny <a href='!soap_url'>SOAP</a> a <a href='!dom_url'>DOM</a>.

en: Cybersource's Silent Order POST requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
cs: Cybersource Silent Order POST vyžaduje PHP knihovnu <a href='!curl_url'>cURL</a>.

en: Eligible for protection: <strong>@bool</strong>
cs: Způsobilé pro ochranu: <strong>@bool</strong>

en: Charge request sent to Google Checkout. The charge confirmation should appear on this page momentarily.
cs: Požadavek na poplatek odeslán na Google Checkout. Potvrzení poplatku by se mělo okamžitě objevit na této stránce.

en: Refund request sent to Google Checkout. The refund confirmation should appear on this page momentarily.
cs: Požadavek na refundaci byl zaslán na Google Checkout. Potvrzení o refundaci by se mělo za okamžik zobrazit na této stránce.

en: Charging @order_id
cs: Probíhá fakturace pro číslo objednávky @order_id

en: Charged @order_id
cs: Pro číslo objednávky @order_id byla provedena fakturace

en: Payment declined @order_id
cs: Pro číslo objednávky @order_id byla odmítnuta platba

en: Processing @order_id
cs: Zpracovávám objednávku číslo @order_id

en: Delivered @order_id
cs: Objednávka číslo @order_id byla dodána

en: Will not deliver @order_id
cs: Objednávka číslo @order_id nebude dodána

en: Process a credit card payment or refund through Google Checkout.
cs: Zahrnout platby kreditní kartou či vrácení peněz přes Google Checkout.

en: Google Checkout requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
cs: Google Checkout vyžaduje PHP knihovnu <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a>.

en: Payment tracking is enabled.
cs: Sledování plateb je zapnuto.

en: Payment tracking is disabled.
cs: Sledování plateb je vypnuto.

en: Payments can be deleted by users with permission.
cs: Uživatelé s odpovídajícím oprávněním mohou mazat platby.

en: Payments cannot be deleted, even if the user has permission.
cs: Platby nemůže mazat ani uživatel s odpovídajícím oprávněním.

en: Log payments are being entered to and deleted from the order log.
cs: Zadávání a mazání plateb objednávky bude logováno

en: Log payments are not being entered to and deleted from the order log.
cs: Zadávání a mazání plateb objednávky nebude logováno.

en: Default payment details message is: <br /> %message
cs: Výchozí zpráva o detailech platby: <br /> %message

en: The settings forms below are for the payment methods defined by enabled modules. Click a name to expand its options and adjust the settings accordingly. Methods are listed in order of appearance on the checkout screen, determined by the list position setting (current value shown in parentheses).
cs: Následující formuláře slouží pro nastavení platebních metod, které jsou definovány povolenými moduly. Klikněte na jméno, pokud chcete zobrazit nebo změnit nastavení platební metody. Metody jsou zobrazeny ve stejném pořadí jako u pokladny. Toto pořadí je určeno nastavením pozice v seznamu (aktuální hodnota je zobrazena v závorkách).

en: @payment is enabled for checkout.
cs: Způsob platby @payment je v pokladně povolen.

en: @payment is disabled for checkout.
cs: Způsob platby @payment je v pokladně vypnutý.

en: @title is @enabled.
cs: @title je @enabled.

en: No payment gateway modules are installed.
cs: Žádné platební brány nejsou nainstalovány.

en: Only happens when a payment is entered and the balance is <= $0.00.
cs: Stane se jen v případě, že je zadána platba a stav účtu je menší, než 0 Kč

en: Update the order status to Payment Received.
cs: Aktualizovat stav objednávky na "Platba přijata".

en: If the order is not shippable.
cs: Když objednávka nevyžaduje doručení.

en: Update the order status to Completed.
cs: Aktualizovat stav objednávky na "Dokončeno".

en: Check the payment method
cs: Zkontrolovat způsob platby

en: view order
cs: zobrazit objednávku

en: @method payment for @amount deleted by @user.
cs: @method platba částky @amount smazána uživatelem @user.

en: Payment failed for order @order_id: @message
cs: Platba pro objednávku @order_id selhala: @message

en: Check has already cleared.
cs: Šek byl již přijat.

en: Description: @desc
cs: Popis: @desc

en: Payment of @amount @currency submitted through PayPal.
cs: Platba @amount @currency byla odeslána přes PayPal.

en: PayPal IPN reported a payment of @amount @currency.
cs: PayPal IPN ohlásilo platbu @amount @currency.

en: Your PayPal payment was cancelled. Please feel free to continue shopping or contact us for assistance.
cs: Vaše PayPal platba byla zrušena. Nyní můžete pokračovat v nákupu, nebo nás můžete kontaktovat, jestliže potřebujete naši pomoc.

en: IPN failed with HTTP error @error, code @code.
cs: Chyba IPN - HTTP chyba @error, kód @code.

en: <b>Includes:</b>
cs: <b>Obsahuje:</b>

en: These settings are specifically for the alternate checkout system offered by Express Checkout.<br />To enable this on your site, you must enable the corresponding cart pane in the <em>Cart settings</em> menu.
cs: Tato nastavení jsou určena pro alternativní pokladní system, který poskytuje Epress Checkout.<br>Pokud chcete na svém serveru zapnout tuto možnost, musíte zapnout odpovídající panel košíku v nabídce <em>Nastavení košíku</em>.

en: Transaction ID:<br />@txn_id
cs: ID transakce :<br>@txn_id

en: "Complete sale" will authorize and capture the funds at the time the payment is processed.<br />"Authorization" will only reserve funds on the card to be captured later through your PayPal account.
cs: Kliknutím na "Dokončit prodej" schválíte a převedete prostředky v momentě kdy je zpracovávána platba.<br/>Kliknutím na "Schválit" pouze vyhradíte prostředky na kreditní kartě. Jejich získání bude provedeno později prostřednictvím Vašeho PayPal účtu.

en: Cancel return URL
cs: Zrušit návratovou URL

en: Error message from PayPal:<br />@message
cs: Chybové hlášení systému PayPal:<br>@message

en: Order @order_id at !store
cs: Objednáka @order_id v @store

en: Flat rate shipping method was updated.
cs: Metoda přepravy s plošnou sazbou byla upravena.

en: Created and enabled new flat rate shipping method.
cs: Vytvořen a povolen nový způsob přepravy s paušální sazbou.

en: This will remove the shipping method, Conditional Action predicate, and the
          product-specific overrides (if applicable). This action can not be undone.
cs: Bude odstraněna metoda doručení, predikát "podmíněných akcí"
    a nastavení příslušející produktu (pokud existují). Tato akce je nevratná.

en: Flat rate shipping method deleted.
cs: Metoda přepravy s plošnou sazbou byla smazána.

en: Fetch a flatrate shipping quote.
cs: Načíst detaily možností přepravy s paušálním poplatkem.

en: Customers cannot complete checkout without selecting a shipping quote.
cs: Zákazníci nemohou dokončit objednávku bez výběru způsobu dopravy.

en: Customers can still checkout without selecting a shipping quote.
cs: Zákazníci mohou stále projít pokladnou bez výběru způsobu dopravy.

en: When delivering products to customers, the original location of the product must be known in order to accurately quote the shipping cost and set up a delivery. This form provides the default location for products across the entire store. If a product's individual pickup address is blank, &Uuml;bercart looks for the manufacturer's. If that is also blank, it uses the store's default pickup address.
cs: Při doručování zboží zákazníkum, původní umístění zboží musí být známé v objednávce pro přesnou sazbu za dopravu cenu a způsob doručení. Tento formulář určuje standartní umístění pro produkty, buď individuálně nebo veškeré výrobcovi linky. Jestliže je adresa vyzvednutí prázdná, Uuml;bercart hledá výrobce. Jestliže je také prazdný, použije výchozí adresu vyzvednutí obchodu.

en: Default pickup address is: <br />!address
cs: Výchozí adresa pro vyzvednutí je: <br />!address

en: - Store default -
cs: - Výchozí nastavení obchodu -

en: When delivering products to customers, the original location of the product must be known in order to accurately quote the shipping cost and set up a delivery. If this pickup address is left blank, this product will default to the <a href="!url">store pickup address</a>.
cs: Když se doručuje produkt zákazníkovi, je potřeba znát místo uskladnění produktu, aby bylo možné korektně nabídnout možnosti dopravy a jejich cenu. Pokud zůstane adresa na vyzvednutí prázdná, použije se výchozí <a href="!url">adresa obchodu</a>.

en: Shipping settings form.
cs: Formulář nastavení přepravy.

en: Receiving quotes...
cs: Zjišťuji poplatky...

en: Order @id
cs: Objednávka č. @id

en: @property must be a positive number. No commas and only one decimal point.
cs: @property musí být kladné číslo. Smí obsahovat pouze jednu desetinnou tečku a žádné čárky.

en: - Reset fields -
cs: - Reset hodnot -

en: Physical length of the packaging.
cs: Délka balíku.

en: Physical width of the packaging.
cs: Šířka balíku.

en: Physical height of the packaging.
cs: Výška balíku.

en: Set the conditions that will return a UPS quote.
cs: Nastavte podmínky které vrátí cenu přepravy UPS.

en: Indicate whether each product is quoted as shipping separately or all in one package. Orders with one kind of product will still use the package quantity to determine the number of packages needed, however.
cs: Indikuje, zda je každý produkt zpoplatněn jako samostatný balík, nebo zda je vše v jednom balíku. U objednávek s jedním druhem produktu se počet balíků určí na základě počtu v jednom balení.

en: Package insurance
cs: Pojištění balíku

en: When enabled, products are insured for their full value.
cs: Pokud je povoleno, zboží je pojištěno do jejich plné ceny.

en: UPS Logo
cs: UPS logo

en: @service Rate
cs: Sazba @service

en: UPS requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
cs: UPS vyžaduje PHP knihovnu <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a>.

en: USPS Domestic
cs: USPS Domácí

en: Set the conditions that will return a USPS quote.
cs: Nastavte podmínky které vrátí cenu přepravy USPS.

en: USPS envelope services
cs: USPS listovní služby

en: USPS parcel services
cs: USPS balíkové služby

en: Set the conditions that will return a USPS International quote.
cs: Nastavte podmínky které vrátí cenu přepravy USPS International.

en: USPS international envelope services
cs: USPS mezinárodní listovní služby

en: USPS international parcel services
cs: USPS mezinárodní balíkové služby

en: Envelope
cs: Obálka

en: U.S. Postal Service (Envelope)
cs: U.S. Postal Service (Dopis)

en: U.S. Postal Service (Parcel)
cs: U.S. Postal Service (Balík)

en: USPS requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
cs: USPS vyžaduje PHP knihovnu <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a>.

en: The name of the attribute used in administrative forms
cs: Název vlastnosti používané v administračních formulářích

en: Enter a label that customers will see instead of the attribute name. Use &lt;none&gt; if you don't want a title to appear at all.
cs: Zadejte popisek, který zákazníci uvidí místo názvu vlastnosti. Pokud nechcete zobrazovat název vlastnosti, zadejte &lt;none&gt;.

en: Created new option %option.
cs: Vytvořena nová možnost %option.

en: Updated option %option.
cs: Upravena možnost @option.

en: This product class does not have any attributes.
cs: Třída produktu nemá žádné atributy.

en: Order has a product with a particular attribute option
cs: Objednávka obsahuje produkt s konkrétní volbou vlastnosti

en: Search the products of an order for a particular option.
cs: Hledat produkty z objednávky pro konkrétní možnost.

en: Attribute option
cs: Možnost atributu

en: administer attributes
cs: spravovat atributy

en: administer product attributes
cs: spravovat atributy produktů

en: administer product options
cs: spravovat volby u produktů

en: Add to cart is redirecting to <br /><a href="!url">!url</a>
cs: Přidání do košíku přesměrováno na <br /><a href="!url">!url</a>

en: The minimum subtotal is @subtotal
cs: Minimální mezisoučet je @subtotal

en: Continue shopping element
cs: Prvek "Pokračovat v nákupu"

en: Ubercart will add a continue shopping to the cart page based on the settings below.
cs: Ubercart přidá odkaz 'Pokračovat v nákupu' na stránku s košíkem v závislosti na nastavení níže.

en: Continue shopping !type is: <br />!link
cs: Pokračovat v nakupování !type je:<br />!link

en: Continue shopping element display
cs: Zobrazení prvku "Pokračovat v nákupu"

en: Make the continue shopping link send customers back to product pages after adding items to the cart.
cs: Nastavit odkaz 'Pokračovat v nákupu' tak, aby posílal zákazníky zpět na stránku s produkty potom co si přidají nějakou položku do košíku.

en: If this is disabled, the URL specified below will always be used.
cs: Pokud je tato možnost vypnuta, použije se vždy URL adresa uvedená níže.

en: Default continue shopping link URL
cs: Výchozí URL odkazu pro pokračování v nákupu

en: Enter the Drupal page for the link to continue shopping from the cart view page.
cs: Zadat stránku Drupalu, na kterou se přejde po kliknutí na odkaz 'Pokračovat v nákupu'.

en: Custom continue shopping link text
cs: Vlastní text odkazu pro pokračování v nákupu

en: Enter custom text for the continue shopping link.
cs: Zadejte vlastní text odkazu pro pokračování v nákupu

en: Drupal automatically adds a Home breadcrumb to the cart page.  You can use these settings to specify a custom breadcrumb to use on the cart page instead.  If a custom text is not supplied, the default Home breadcrumb will be displayed.
cs: Drupal automaticky přidává odkaz Domů do navigační lišty v obchodu. Toto nastavení můžete použít, abyste specifikovali jiný odkaz, který se má zobrazit v navigační liště. Pokud není text zadán, zobrazí se výchozí text 'Domů'.

en: Custom cart breadcrumb is: <br />!breadcrumb
cs: Vlastní drobečkové navigace v košíku je: <br />!breadcrumb

en: Not using a custom cart breadcrumb.
cs: Vlastní navigační lišta v nákupním košíku není použita.

en: Custom cart breadcrumb text
cs: Vlastní text drobečkové navigace v košíku

en: Enter the text for the custom breadcrumb on the cart page.
cs: Vložte text pro vlastní drobečkovou navigaci na stránce košíku.

en: Custom cart breadcrumb URL
cs: Vlastní URL drobečkové navigace v košíku

en: Enter the Drupal page linked to in the custom breadcrumb on the cart view page.
cs: Zadejte Drupal stránku, která bude vložena do vlastní drobečkové navigace na stránce nákupního košíku.

en: Ubercart checkout is enabled.
cs: Übercart pokladna je zapnuta.

en: Ubercart checkout is disabled.
cs: Übercart pokladna je vypnuta.

en: Anonymous checkout is enabled.
cs: Anonymní pokladna je zapnuta.

en: Anonymous checkout is disabled.
cs: Anonymní pokladna je vypnuta.

en: Shipping fields are hidden when applicable.
cs: Pole pro přepravu budou skryta, pokud nebudou potřeba.

en: Shipping fields are always shown.
cs: Pole pro přepravu budou vždy zobrazena.

en: Checkout panes are collapsed with next buttons.
cs: Panely v pokladně jsou sbaleny a obsahují tlačítko Další.

en: Checkout panes are expanded by default.
cs: Panely v pokladně budou standardně rozbaleny.

en: Collapsible panes will collapse when their next buttons are clicked.
cs: Rozbalovací panely budou sbaleny, když se klikne na jejich tlačítka "další".

en: Collapsible panes will not collapse when their next buttons are clicked.
cs: Sbalitelné panely se nesbalí, když je stisknuto jejich tlačítko "Další".

en: New customers receive an e-mail with their account details.
cs: Noví zákazníci obdrží e-mail s detaily svého účtu.

en: New customers will only see their details in their initial order e-mail.
cs: Noví zákazníci uvidí detaily svého účtu až v e-mailu s první objednávkou.

en: New customer account status will be active.
cs: Stav nového zákaznického účtu bude: aktivní

en: New customer account status will be blocked.
cs: Stav nového zákaznického účtu bude: blokovaný

en: Checkout completion page has been set to <a href="!url">!url</a>.
cs: Stránka pro dokončení objednávky byla nastavena na <a href="!url">!url</a> .

en: Checkout completion page will be the default page.
cs: Stránka s dokončením objednávky bude výchozí stránka.

en: Checkout instructions are set.
cs: Pokladní instrukce jsou nastaveny.

en: Checkout instructions are not set.
cs: Pokyny pro průchod pokladnou nebyly nastaveny.

en: Review instructions are set.
cs: Pokyny pro kontrolu objednávky jsou nastaveny.

en: Review instructions are not set.
cs: Kontrolní instrukce nejsou nastaveny.

en: Completion message is set.
cs: Zpráva o dokončení je nastavena.

en: Completion message is not set.
cs: Zpráva o zkompletování není nastavena.

en: Completion text for logged in users is set.
cs: Text zprávy o dokončení pro přihlášené uživatele je nastaven.

en: Completion text for logged in users is not set.
cs: Text zprávy o dokončení pro přihlášené uživatele není nastaven.

en: Completion text for users who aren't logged in is set.
cs: Text zprávy o dokončení pro anonymní uživatele je nastaven.

en: Completion text for users who aren't logged in is not set.
cs: Text zprávy o dokončení pro anonymní uživatele není nastaven.

en: Completion text for new users is set.
cs: Text zprávy o dokončení pro nové uživatele je nastaven.

en: Completion text for new users is not set.
cs: Text zprávy o dokončení pro nové uživatele není nastaven.

en: Continue shopping text is set.
cs: Text pro pokračování v nákupu je nastaven.

en: Continue shopping text is not set.
cs: Text "Pokračovat v nákupu" není nastaven.

en: Customer user account
cs: Uživatelský účet zákazníka

en: E-mail customer checkout notification
cs: Poslat e-mailem zákazníkovi potvrzení objednávky

en: E-mail the customer an invoice from their recent order.
cs: Poslat zákazníkovi e-mail s fakturou poslední objednávky.

en: Send an e-mail to the customer
cs: Poslat e-mail zákazníkovi

en: E-mail admin checkout notification
cs: Poslat administrátorovi upozornění o objednávce

en: E-mail a short order summary to an administrator when a customer checks out.
cs: Poslat e-mailem administrátorovi krátké shrnutí objednávky, kterou zákazník odešle v pokladně.

en: Send an e-mail to the administrator(s)
cs: Poslat e-mail administrátorům

en: Require e-mail confirmation in checkout for anonymous customers.
cs: Od anonymních zákazníků požadovat potvrzení objednávky e-mailem.

en: Show/hide shopping cart contents.
cs: Ukázat/skrýt obsah košíku.

en: View your shopping cart.
cs: Zobrazit nákupní košík

en: <a href="!url">View</a> your shopping cart.
cs: <a href="!url">Prohlédnout</a> můj košík

en: Your order is almost complete. Please review the details below and click 'Submit order' if all the information is correct.  You may use the 'Back' button to make changes to your order if necessary.
cs: Vaše objednávka je téměř hotová. Prosím, prohlédněte si podrobnosti níže a klikněte na tlačítko "Odeslat objednávku", pokud jsou všechny údaje správné. V případě potřeby můžete použít tlačítko "Zpět", abyste opravili chybné údaje.

en: Thank you for shopping at [store-name]. While logged in, you may continue shopping or <a href="[order-url]">view your current order status</a> and order history.
cs: Děkujeme za nákupy na [store-name]. Dokud jste přihlášen/a, můžete pokračovat v nakupování, či <a href="[order-url]"> zobrazit aktuální stav objednávky</a> a historii objednávek.

en: <span class="num-items">@count</span> Item | <span class="num-items">@count</span> Items
cs[0]: <span class="num-items">@count</span> položka
cs[1]: <span class="num-items">@count</span> položky
cs[2]: <span class="num-items">@count</span> položek

en: The taxonomy vocabulary <a href="!edit-url">%name</a> is set as the product catalog.
cs: Slovník taxonomie <a href="!edit-url">%name</a> je nastaven jako katalog produktů.

en: Catalog breadcrumb is being displayed.
cs: Drobečková navigace katalogu je zobrazena.

en: Catalog breadcrumb is hidden.
cs: Drobečková navigace katalogu je skryta.

en: Node count is being displayed in the catalog breadcrumb.
cs: V drobečkové navigaci katalogu je zobrazen počet uzlů.

en: Node count is not being displayed in the catalog breadcrumb.
cs: V drobečkové navigaci katalogu není zobrazen počet uzlů.

en: The catalog view is displaying subcategories.
cs: Pohled katalogu zobrazuje podkategorie.

en: The catalog view is not displaying subcategories.
cs: Pohled katalogu nezobrazuje podkategorie.

en: Subcategories are being displayed in @columns columns.
cs: Podkategorie jsou zobrazeny v počtu sloupců: @columns.

en: There are @nodes product nodes displayed per page.
cs: Počet zobrazených produktů (uzlů) na stránku: @nodes.

en: Make the block title a link to the top-level catalog page.
cs: Titulek bloku odkazuje na hlavní stránku katalogu.

en: Block title is pointing to the top-level catalog page.
cs: Titulek bloku odkazuje na hlavní stránku katalogu.

en: Block title is not pointing to the top-level catalog page.
cs: Titulek bloku neodkazuje na hlavní stránku katalogu.

en: Expanding categories in the catalog block.
cs: Rozbalovací kategorie v bloku katalogu.

en: Not expanding categories in the catalog block.
cs: Nerozbalovací kategorie v bloku katalogu.

en: The number of nodes in a category are being shown in the catalog block.
cs: Počet uzlů v kategorii je zobrazen v bloku katalogu.

en: The number of nodes in a category are not being shown in the catalog block.
cs: Počet uzlů v kategorii není zobrazen bloku katalogu.

en: Display products in the catalog in a grid.
cs: Zobrazit produkty katalogu v mřížce.

en: Products are displayed in a grid.
cs: Produkty jsou zobrazeny v mřížce.

en: Products are displayed in a table list.
cs: Produkty jsou zobrazeny v tabulkovém seznamu.

en: If unchecked, the default table display will be used and the settings on this form will be ignored.
cs: Pokud není zaškrtnuto, bude použito výchozí tabulkové zobrazení a nastavení na tomto formuláři se budou ignorovat.

en: Number of columns in the product grid
cs: Počet sloupců v mřížce produktů

en: The grid will be displayed in @columns columns.
cs: Mřížka bude zobrazena v počtu sloupců: @columns

en: Displayed fields
cs: Zobrazená pole

en: The checked fields will be included in the product grid for each product in your catalog.
cs: Zaškrtnutá pole budou zobrazena u každé položky v tabulce produktů vašeho katalogu.

en: Product SKU
cs: Kód zboží

en: Default product image
cs: Výchozí obrázek produktu

en: The image will always be included in the product grid.
cs: Obrázek bude vždy zobrazen v tabulce produktů.

en: Add to cart form
cs: Formulář "Přidat do košíku"

en: Attribute selection elements
cs: Prvky výběru atributů

en: Adds any available attribute selection form elements to the add to cart form if displayed in the grid.
cs: Do formuláře "Přidat do košíku" vloží všechny dostupné produktové atributy.

en: Vocabulary !name has been identified as the Ubercart catalog.
cs: Slovník !name byl identifikován jako Übercart katalog.

en: No vocabulary has been recognized as the Ubercart catalog. Choose one on <a href="!admin_catalog">this page</a> or add one on the <a href="!admin_vocab">taxonomy admin page</a> first, if needed.
cs: Nebyl rozpoznán slovník katalogu. Vyberte jeden na <a href="!admin_catalog">této stránce</a>, nebo jeden přidejte na <a href="!admin_vocab">administrační stránce taxonomie</a>, pokud je potřeba.

en: Block settings:
cs: Nastavení bloku:

en: Product grid settings
cs: Nastavení mřížky produktů

en: Check all
cs: Zaškrtnout vše

en: Uncheck all
cs: Odškrtnout vše

en: You must select at least one file to delete.
cs: Musíte vybrat nejméně jeden soubor pro smazání.

en: Delete affected files
cs: Smazat ovlivněné soubory

en: The maximum file size that can be uploaded is %size bytes. You will need to use a different method to upload the file to the directory (e.g. (S)FTP, SCP) if your file exceeds this size.<br />The module will automatically detect files you upload using an alternate method.
cs: Maximální velikost souboru pro nahrání je %size bytů. Pokud je soubor větší, musíte použít jinou metodu pro nahrání souboru do adresáře (např. (S)FTP, SCP).<br />Modul automaticky pozná soubory nahrané jinou metodou.

en: The selected file(s) have been deleted.
cs: Vybrané soubory byly smazány.

en: One or more files could not be deleted.
cs: Jeden nebo více souborů nemohou být smazány.

en: The file %file has been uploaded to %dir
cs: Soubor %file byl nahrán do adresáře %dir

en: Ubercart file expiration(s)
cs: Übercart expirace souboru/ů

en: Renew purchased files
cs: Obnovit zakoupené soubory

en: Renew purchased files if the order status matches.
cs: Obnovit zakoupené soubory když souhlasí stav objednávky.

en: If the order status is completed.
cs: Pokud je objednávka dokončena.

en: Update all file expirations for this order.
cs: Aktualizovat expiraci všech souborů pro tuto objednávku.

en: Notify customer when a file is granted
cs: Upozornit zákazníka o přidělení práv k souboru

en: Notify the customer when they have had a file granted on their user.
cs: Upozornit zákazníka, že má oprávnění ke stažení souboru u jeho uživatelského účtu.

en: File Downloads for Order# [order-id]
cs: Stažení souborů pro objednávku č. # [order-id]

en: Your order (order# [order-link]) at [store-name] included file download(s). You may access them with the following link(s):
    
    [file-downloads]
    
    After downloading these files these links will have expired. If you need to download the files again, you can login at [site-login] and visit the "My Account" section of the site.
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
cs: Vaše objednávka (obj.č.# [order-link]) v obchodě [store-name] obsahuje soubory ke stažení. Jsou přístupné přes následující odkaz(y):
    
    [file-downloads]
    
    Po stažení souborů vyprší platnost těchto odkazů. Potřebujete-li soubory stáhnout  znovu, můžete se přihlásit na [web-login] a navštívit sekci "Můj účet".
    
    Děkujeme, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: Renew the files on an order.
cs: Obnovit produkty na objednávce.

en: renewal
cs: obnovení

en: Send an order email regarding files.
cs: Zaslat soubory týkající se objednávky.

en: File expiration
cs: Expirace souboru

en: E-mail for granted files
cs: E-mail pro zpřístupněné soubory

en: The "From" address.
cs: Adresa odesílatele

en: Enter the email addresses to receive the notifications, one on each line. You may use order tokens for dynamic email addresses.
cs: Zadejte e-mailové adresy, na které chcete odeslat upozornění, jednu na každý řádek. Pro dynamické e-mailové adresy můžete využít tokeny.

en: You can make use of the replacement patterns in the recipients field, the subject, and the message body.
cs: Můžete použít nahrazovací vzorky v polích příjemce, předmětu a těla zprávy.

en: Attempt to e-mail @email concerning order @order_id failed.
cs: Pokus odeslat @email o objednávce @order_id neuspěl.

en: Once your download is finished, you must refresh the page to download again. (Provided you have permission)
cs: Jakmile je stahování dokončeno, je pro další stahování nutné aktualizovat stránku. (Pokud máte oprávnění.)

en: Downloads will not be counted until the file is finished transferring, even though the number may increment when you click.
cs: Stahování nebude započítáno dokud neskončí přenos souboru i přesto, že se číslo může při kliknutí zvětšovat.

en: Do not use any download acceleration feature to download the file, or you may lock yourself out of the download.
cs: Nestahujte soubor za pomoci jakéhokoliv akceleračního nástroje. Můžete si zablokovat možnost stáhnutí souboru!

en: The file you requested does not exist.
cs: Soubor, který jste požadovali, neexistuje.

en: You have reached the download limit for this file.
cs: Došlo k překročení limitu pro stažení tohoto souboru.

en: A hook denied your access to this file.
cs: Hook odepřel přístup k tomuto souboru.

en: Ubercart file downloads
cs: Übercart stažení souborů

en: Accessible downloads
cs: Dostupné ke stažení

en: The date %date has already occurred.
cs: Datum %date již nastalo.

en: This is the SKU that will need to be purchased to obtain the file download.
cs: Toto je skladové číslo produktu, který musí být zakoupen pro získání odkazu na soubor ke stažení.

en: File limitations
cs: Omezení souboru

en: <strong>SKU:</strong> !sku<br />
cs: <strong>Skladové číslo:</strong> !sku<br/>

en: The number of times a file can be downloaded. Leave empty to set no limit.
cs: Maximální počet stažení. Pro neomezený počet nechat prázdné.

en: The number of unique IPs that a file can be downloaded from. Leave empty to set no limit.
cs: Počet unikátních IP adres, z kterých bude možné stáhnout soubor. Nechte políčko prázdné pro nastavení bez limitu.

en: %user has had all of his/her downloadable files removed.
cs: %user odstranil(a) všechny své soubory ke stažení.

en: Adds e-commerce tracking for Ubercart to the Google Analytics module.
cs: Přidává sledování e-commerce pro UberCart do Google Analytics modulu.

en: Displaying @orders orders at a time on the admin overview
cs: Počet objednávek zobrazených najednou v přehledu pro administrátora: @orders

en: Order logging is enabled.
cs: Logování objednávek je zapnuto.

en: Order logging is disabled.
cs: Logování objednávek je vypnuto.

en: Addresses on order view pages are capitalized.
cs: Adresy na objednávkách jsou převedeny na velká písmena.

en: Addresses on order view pages are not capitalized.
cs: Adresy na objednávkách nejsou převedeny na velká písmena.

en: You are using the uBrowser to add products to orders.
cs: Používáte uBrowser pro přidání produktů do objednávek.

en: You are not using the uBrowser to add products to orders.
cs: Nepoužíváte uBrowser pro přidání produktů do objednávek.

en: Allow customers to view order invoices from their order history.
cs: Povolit zákazníkům prohlížet si faktury k objednávkám z jejich archivu.

en: Enabling this feature allows pop-up invoices to be opened when a particular order is being viewed.
cs: Pokud povolíte tuto vlastnost, zákazník si bude moci při prohlížení neodeslané objednávky nechat zobrazit ve vyskakovacím okně i příslušnou fakturu.

en: Customers are allowed to view order invoices from their accounts.
cs: Zákazníci mohou zobrazit faktury ke svým objednávkám.

en: Customers are not allowed to view order invoices from their accounts.
cs: Zákazníci nemohou zobrazit faktury ke svým objednávkám.

en: Select the invoice template to use when invoices are viewed on the site.<br />This is separate from the template used to e-mail invoices to customers which is configured through <a href="!url">Conditional actions</a>.
cs: Vyberte šablonu použitou pro zobrazení faktury na stránkách obchodu.<br />Tato šablona se liší od šablony používané pro zasílání faktur e-mailem, kterou lze nastavit v <a href="!url">Podmíněných akcích</a>.

en: You are using the %template order invoice template.
cs: Nyní používáte tuto šablonu pro faktury: %template.

en: Account details sent to e-mail provided.<br /><br /><strong>Username:</strong> @username<br /><strong>Password:</strong> @password
cs: Údaje o uživatelském účtu odeslány na poskytnutý e-mail.<br /><br /><strong>Uživatelské jméno:</strong> @username<br /><strong>Heslo:</strong> @password

en: User @uid - @mail
cs: Uživatel @uid - @mail

en: This order has been modified by another user, changes cannot be saved.
cs: Tato objednávka byla v průběhu Vaší editace upravena jiným uživatelem, změny nemohou být uloženy.

en: Ubercart order object
cs: Objekt objednávky Übercartu

en: Order line item
cs: Řádková položka objednávky

en: Original order
cs: Původní objednávka

en: E-mail requested for order status update
cs: Pro změnu stavu objednávky je požadován e-mail

en: E-mail an order update notification
cs: Poslat e-mailem upozornění na změnu objednávky

en: Notify the customer when the order status is changed.
cs: Upozornit zákazníka když se změní stav objednávky.

en: If the order status is not still In Checkout.
cs: Pokud stav objednávky není stále ještě V pokladně

en: Returns TRUE if the current order status matches the status specified below.
cs: Vrací TRUE, pokud současný stav objednávky splní nastavený stav dále.

en: Returns TRUE if the current order total is within the parameters below.
cs: Vrácí TRUE, pokud celková částka objednávky splní parametry níže.

en: Check the user name.
cs: Zkontrolovat uživatelské jméno.

en: Order: User
cs: Objednávka: Uživatel

en: Returns TRUE if the user name matches the condition.
cs: Vrací TRUE, pokud uživatelské jméno splní podmínku.

en: Check the user email address.
cs: Zkontrolovat e-mailovou adresu uživatele.

en: Returns TRUE if the user email addresses matches the condition.
cs: Vrací TRUE, pokud uživatelský email splní podmínku.

en: Check the user creation date.
cs: Zkontrolovat datum registrace uživatele.

en: Returns TRUE if the user creation date matches the condition.
cs: Vrací TRUE, pokud datum vytvoření uživatele splní podmínku.

en: Check the user last login date.
cs: Zkontrolovat datum posledního přihlášení uživatele.

en: Returns TRUE if the user last login date matches the condition.
cs: Vrací TRUE, pokud datum posledního přihlášení uživatele splní podmínku.měs

en: Check the user language setting.
cs: Zkontrolovat jazykové nastavení uživatele.

en: Returns TRUE if the user language setting matches the condition.
cs: Vrací TRUE, pokud nastavení jazyka uživatele splní podmínku.

en: Check the role of the user.
cs: Zkontrolovat roli uživatele.

en: Send an order email
cs: Zaslat email o objednávce

en: Email an order invoice
cs: Poslat emailem fakturu objednávky

en: - All products -
cs: - Všechny produkty -

en: Selecting "- All products -" will override any other selections and returns the total number of products in the order.
cs: Pokud vyberete "- Všechny produkty -", přepíšete všechna ostatní nastavení a  dostanete celkový počet produktů v objednávce.

en: User was created before the specified date.
cs: Uživatelský účet byl vytvořen před zadaným datem.

en: User was created on or before the specified date.
cs: Uživatel byl zaregistrován zadaného data nebo později.

en: User was created on the specified date.
cs: Uživatel byl vytvořen zadaného data.

en: User was not created on the specified date.
cs: Uživatelský účet nebyl vytvořen k zadanému datu.

en: User was created on or after the specified date.
cs: Uživatel byl vytvořen zadaného data nebo dříve.

en: User was created after the specified date.
cs: Uživatelský účet byl vytvořen po zadaném datu.

en: User creation date
cs: Datum registrace uživatele

en: User last logged in before the specified date.
cs: Uživatel se naposledy přihlásil před zadaným datem.

en: User last logged in on, or before the specified date.
cs: Uživatel se naposledy přihlásil zadaného data nebo později.

en: User last logged in on the specified date.
cs: Uživatel se naposledy přihlásil zadaného data.

en: User did not log in last on the specified date.
cs: Uživatel se naposledy nepřihlásil zadaného data.

en: User last logged in on or after the specified date.
cs: Uživatel se naposledy přihlásil zadaného data nebo později.

en: User last logged after the specified date.
cs: Uživatel se naposledy přihlásil po zadaném datu.

en: User last login date
cs: Datum posledního přihlášení uživatele

en: User language setting
cs: Nastavení jazyka uživatele

en: If you use an <em>AND</em> case and want to check a custom role, make sure <em>authenticated user</em> is checked too or the condition will return FALSE.
cs: Pokud použijete možnost <em>AND</em> a chcete ověřit uživatelskou roli, ujistěte se, že <em>ověřený uživatel</em> je také zaškrtnutý, jinak podmínka vrátí FALSE.

en: You can make use of the replacement patterns in the recipients, the subject, and the template file.
cs: Nahrazovací vzory je možné používat v příjemcích, předmětu a souboru šablony.

en: Select the invoice template to use for this email.
cs: Vyberte šablonu faktury pro tento e-mail.

en: Included information
cs: Zahrnuté informace

en: Show the business header and shipping method.
cs: Zobrazit obchodní hlavičku a způsob dopravy.

en: Show all of the above plus the help text, email text, and store footer.
cs: Zobrazit vše předchozí a navíc text s nápovědou, e-mail a patičku obchodu.

en: Show all of the above plus the "thank you" message.
cs: Ukázat vše uvedené výše plus děkovací zprávu.

en: Attempted to e-mail an invoice with no recipient.
cs: Pokus o odeslání faktury emailem, který nemá příjemce.

en: Customer number: !user_link
cs: Zákazník číslo: !user_link

en: Use this button to create a custom order status: !create_form
cs: Toto tlačítko můžete použít pro vytvoření vlastního statusu objednávky: !create_form

en: Order panes on %screen screen:
cs: Panely objednávky na obrazovce @screen:

en: unconditionally delete orders
cs: bezpodmínečně odstranit objednávky

en: View order.
cs: Zobrazit objednávku.

en: Delete an order
cs: Smazat objednávku

en: Host IP address of the person paying for the order.
cs: IP adresa počítače, ze kterého se platila objednávka.

en: The physical weight.
cs: Fyzická hmotnost.

en: Removed new users' passwords from order data.
cs: Hesla nových uživatelů byla odstraněna z objednávek.

en: Product image widget
cs: Modul pro zobrazení obrázku produktu

en: The selected widget will be used to display a zoomed version of product images when they are clicked.
cs: Vybraný modul bude po kliknutí na obrázek produktu použitý k zobrazení jeho zvětšené verze.

en: The Quantity field in the <em>Add to Cart</em> form is enabled.
cs: Pole Počet kusů ve formuláři <em>Přidat do košíku</em> je povoleno.

en: The Quantity field in the <em>Add to Cart</em> form is disabled.
cs: Pole Počet kusů ve formuláři <em>Přidat do košíku</em> je zakázáno.

en: The <em>Add to Cart</em> form is enabled in product teasers.
cs: Formulář <em>Vložit do košíku</em> je povolen v upoutávkách produktů.

en: The <em>Add to Cart</em> form is disabled in product teasers.
cs: Formulář <em>Vložit do košíku</em> je zakázán v upoutávkách produktů.

en: Teaser and catalog pages: %text
cs: Upoutávka a stránky katalogu: %text

en: Product view pages: %text
cs: Stránky s detailem produktu: %text

en: Displayed product fields:
cs: Zobrazená pole produktu:

en: The following features are enabled:
cs: Jsou povoleny následující vlastnosti:

en: Default image support configured for Ubercart products using CCK and ImageCache.
cs: Výchozí podpora obrázků v Übercartu využívá CCK a ImageCache.

en: This product class already exists.
cs: Tato třída produktu již existuje.

en: This is a node type provided by another module. Only custom node types may become product classes.
cs: Tento typ uzlu je definován jiným modulem. Pouze uživatelsky vytvořené typy uzlů se mohou stát třídou produktu.

en: Leave blank or zero to disable the quantity field next to the add to cart button, if it is enabled <a href="!settings_url">in general</a>. If it is disabled, this field is ignored.
cs: Pokud nechcete zobrazit pole pro počet produktů ve formuláři <em>Přidat do košíku</em>, nechte pole prázdné nebo do něj napište 0. Pokud je pole zakázáno <a href="!settings_url">v nastaveních</a>, bude vaše nastavení ignorováno.

en: Ubercart product settings
cs: Nastavení Übercart produktu

en: Product image field
cs: Pole obrázku produktu

en: Product module form.
cs: Formulář produktového modulu

en: Physical length of the product or its packaging.
cs: Délka produktu nebo jeho balení.

en: Physical width of the product or its packaging.
cs: Šířka produktu nebo jeho balení.

en: Physical height of the product or its packaging.
cs: Výška produktu nebo jeho balení.

en: The product's physical weight
cs: Hmotnost produktu

en: The manufacturer's suggested price.
cs: Výrobcem doporučená cena.

en: The price for which the product is sold.
cs: Cena za kterou je produkt prodáván.

en: Is a product
cs: Je produkt

en: Check for the fields provided by the Ubercart product module.
cs: Kontrolovat pole poskytované modulem Übercart Product.

en: Buy it now button
cs: Tlačítko "Koupit hned"

en: Product kit cart display
cs: Zobrazení produktové sady v košíku

en: As individual products. Customers may add or remove kit components at will. Discounts entered below are not applied to the kit price
cs: Jako u samostatných produktů. Zákazníci mohou volně přidávat nebo odebírat součásti sady. Slevy uvedené níže se na cenu sady nevztahují.

en: Total price
cs: Celková cena

en: administer product kits
cs: spravovat produktové sady

en: Product kits
cs: Produktové sady

en: Configure the product kit settings.
cs: Upravit nastavení produktové sady

en: field_image_cache set as the Ubercart image for product kits.
cs: field_image_cache nastaven jako obrázek pro sady produktů.

en: Delete expiration of %role_name role for the user %user_name?
cs: Smazat expirační lhůtu dočasné role %role_name pro uživatele %user_name?

en: Deleting the expiration will give %user_name privileges set by the %role_name role indefinitely unless manually removed.
cs: Smazáním doby expirace dá uživateli %user_name oprávnění role %role_name role na neurčito - dokud nebude manuálně odebrána.

en: Invalid user id or role id.
cs: Chybné ID uživatele nebo ID role.

en: Ubercart role expiration
cs: Expirace Übercart role

en: Update all role expirations for this order.
cs: Aktualizovat všechny expirace rolí pro tuto objednávku.

en: Notify customer when a role is granted
cs: Upozornit zákazníka, když je role udělena.

en: Notify the customer when they have had a role granted on their user.
cs: Upozornit zákazníka, že pro jeho uživatelský účet byla schválena role.

en: Notify customer when a role is revoked
cs: Upozornit zákazníka když je role zrušena.

en: Notify the customer when they have had a role revoked from their user.
cs: Upozornit zákazníka, že pro jeho uživatelský účet byla zamítnuta role.

en: Notify customer when a role is renewed
cs: Upozornit zákazníka, když je role prodloužena.

en: Notify the customer when they have had a role renewed on their user.
cs: Upozornit zákazníka, že role u jeho uživatelského účtu byla obnovena.

en: Notify customer when a role is about to expire
cs: Upozornit zákazníka před vypršením platnosti role

en: Notify the customer when they have had a role that is about to expire.
cs: Upozornit zákazníka, pokud má jeho role vypršet.

en: Renew the roles on an order.
cs: Obnoví role obsažené v objednávce.

en: Send an order email regarding roles.
cs: Zaslat odpovídajícím rolím e-mail s objednávkou.

en: E-mail for granted roles
cs: E-mail pro přidělované role

en: E-mail for revoked roles
cs: E-mail pro odebírané role

en: E-mail for renewed roles
cs: E-mail pro obnovované role

en: E-mail for role expiration reminders
cs: E-mail pro upomínku expirace role

en: Ubercart grants certain roles to customers when they purchase products with a role assignment feature. These can be permanent or temporary roles. Here you can view and edit when temporary roles are set to expire.
cs: Übercart udělí určité role zákazníkům, kteří si koupí produkty s nastaveným přiřazení role. Tyto role mohou být trvalé nebo dočasné. Zde si můžete prohlédnout jak jsou nastaveny doby expirace u dočasných rolí a případně je upravit.

en: Ubercart roles
cs: Übercart role

en: Pending Expirations
cs: Nevyřízené expirace

en: Add/remove time
cs: Přidat/odebrat čas

en: This is the SKU of the product that will grant the role.
cs: Toto je model/kód produktu, který propůjčí zákazníkovi roli.

en: Check if this product SKU that uses role assignment is associated with a shippable product.
cs: Zaškrtněte, pokud je toto skladové číslo produktu, které používá přiřazení rolí, také spojeno s doručovatelným produktem.

en: Expiration period
cs: Doba expirace

en: Absolute role ending
cs: Absolutní datum vypršení role

en: The combination of SKU and role already exists for this product.
cs: Kombinace skladového čísla a role již existuje u tohoto produktu.

en: <strong>Expiration:</strong> !date<br />
cs: <strong>Expirace:</strong> !date<br/>

en: Global expiration
cs: Globální expirace

en: <strong>Multiply by quantity:</strong> Yes
cs: <strong>Vynásobit množstvím:</strong> Ano

en: <strong>Multiply by quantity:</strong> No
cs: <strong>Vynásobit množstvím:</strong> Ne

en: The expiration of %role_name role for the user %user_name has been deleted.
cs: Expirační lhůta role %role_name pro uživatele %user_name byla smazána.

en: %user has had the %role role revoked.
cs: Uživateli %user byla odebrána role: %role.

en: %user has been granted the %role role.
cs: Uživateli %user byla přidělena role: %role.

en:  It will expire on %date
cs:  Tato role vyprší dne %date

en: No SKU found.
cs: Nebyla nalezena žádná skladová položka.

en: administer product stock
cs: spravovat sklad zboží

en: Manage stock levels of your Ubercart products
cs: Spravovat skladové zásoby u ubercart produktů

en: !country version !version is enabled.
cs: !country verze !version je zapnuta.

en: !country version !version is disabled.
cs: !country verze !version je vypnuta.

en: Country file @file could not import or had no install function.
cs: Soubor země @file nelze  importovt, nebo nemá instalační funkci.

en: Store address:<br />!address
cs: Adresa obchodu je:<br />!address

en: Not set yet.
cs: Zatím není nastaveno.

en: Store e-mail address is %email.
cs: Emailová adresa obchodu je %email.

en: Store e-mail address is not set.
cs: E-mailová adresa obchodu není nastavena.

en: Help page is <a href="!url">!url</a>.
cs: Stránka s nápovědou je <a href="!url">!url</a>.

en: Help page is not set.
cs: Stránka s nápovědou není nastavena.

en: Store admin page is displaying: <br />@display
cs: Administrační stránka obchodu je zobrazována: <br />@display

en: Customer's %billing is being used in lists.
cs: Zákaznický %billing je používaný v seznamech.

en: Footer using !footer
cs: Patička používá !footer

en: Currency format: @format
cs: Formát měny: @format

en: Weight format: @weight
cs: Formát váhy: @weight

en: Date format: @date
cs: Formát data: @date

en: Warning: @count orders were found with addresses in this country. Removing this country now will cause errors to show on those order pages. You might consider simply disabling this country instead.
cs: Varování: byly nalezeny objednávky s adresami v této zemi, v celkovém počtu: @count. Odstranění země může způsobit zobrazení chyb na této stránce objednávek. Místo odstranění doporučujeme tuto zemi vypnout.

en: Prices will be altered by enabled price alterers in their order in the table above.
cs: Ceny budou upraveny povolenými ovladači cen v pořadí, v jakém jsou napsány v tabulce nahoře.

en: Price formatter
cs: Formátovač ceny

en: Cache generated price values until the next cron run.
cs: Uschovat vygenerované ceny do příštího běhu cronu.

en: Cancel changes
cs: Zrušit změny

en: Price alterers
cs: Ovladače cen

en: Price handler configuration saved.
cs: Nastavení ovladače cen bylo uloženo.

en: @field is enabled.
cs: @field je povoleno.

en: @field is disabled.
cs: @field je zakázáno.

en: @title is %default.
cs: @title je %default.

en: @title is not set.
cs: @title není nastaven.

en: uc_add_js() has been deprecated. Use drupal_add_js() in your code.
cs: uc_add_js() byl označen za zastaralý. Namísto něj použijte drupal_add_js().

en: Price handler settings
cs: Nastavení ovladače cen

en: Select which price handlers to use for your store.
cs: Vyberte, jaké správce ceny chcete použít pro váš obchod.

en: Cache table for Ubercart store prices.
cs: Vyrovnávací tabulka pro uložení cen Ubercartu.

en: The Recurring Fees module was removed from core between Ubercart 2.0-rc1 and 2.0-rc2. If you were using it, it has been disabled and should be removed from your ubercart/payment directory if the old verion remains. You may continue using the module by downloading and installing the latest <a href="http://drupal.org/project/uc_recurring">UC Recurring 6.x-1.x</a> release from drupal.org.  New features for the module will be developed in the contributed version of the module starting with the 6.x-2.x branch.
cs: Modul Recurring Fees byl odstraněn z jádra mezi verzemi Ubercart 2.0-rc1 a 2.0-rc2. Pokud jste ho využívali, byl vypnut a měli byste ho odstranit ze složky ubercart/payment, pokud tam zůstala stará verze. Můžete pokračovat v používání modulu stažením posledního <a href="http://drupal.org/project/uc_recurring">UC Recurring 6.x-1.x</a> vydání z drupal.org. Nove funkce modulu budou vyvíjeny s startem 6.x-2.x větve.

en: 'uc_notify_store_help_page' renamed to 'uc_store_help_page' in variable table
cs: 'uc_notify_store_help_page' přejmenována na 'uc_store_help_page' v tabulce proměnných

en: Default price handler
cs: Výchozí ovladač cen

en: The default handler alterer is simply responsible for prefixing various product prices for display.
cs: Výchozí ovladač ceny je jednoduše zodpovědný za výběr různých cen produktů ke zobrazení.

en: The default handler formatter passes prices through a single currency formatter based on the store currency display settings.
cs: Výchozí ovladač formátování ceny převádí ceny pomocí jednotného formátovače měn založeného na nastavení zobrazení měny v obchodu.

en: List Price:
cs: Katalogová cena:

en: Cost:
cs: Náklady:

en: Price:
cs: Cena:

en: Tax Name
cs: Název daně

en: Total taxable amount
cs: Celková částka podléhající zdanění

en: Total tax collected
cs: Daně celkem

en: Customize tax report parameters
cs: Přizpůsobit parametry přehledu daní

en: Adjust these values and update the report to build your sales tax report. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
cs: Upravte tyto hodnoty a aktualizujte přehled pro vytvoření vlastního prodejního daňového přehledu. Takto vytvořený přehled má jedinečnou URL adresu a může být přidán do záložek prohlížeče snadnější odkazování v budoucnosti.

en: Sales tax report
cs: Hlášení daní z prodeje

en: Tax Report
cs: Hlášení daní

en: View a report about sales tax your customers paid.
cs: Zobrazit hlášení, kolik zákazníci zaplatili na daních.

en: Taxed products
cs: Daněné produkty

en: Shippable products
cs: Doručovatelné produkty

en: Any product
cs: Libovolný produkt

en: No rates available.
cs: Nejsou k dispozici žádné daňové sazby.

en: Add a tax rate
cs: Přidat daňovou sazbu

en: Apply tax to any product regardless of its shipability.
cs: Uplatnit daň na jakékoliv produkty bez ohledu na to, zda jsou doručitelné či nikoliv.

en: Apply tax to shippable products only.
cs: Uplatnit daň jen na doručovatelné produkty.

en: "Blank line" product
cs: Produkt "prázdný řádek"

en: Apply taxes to the specified product types/classes.
cs: Uplatnit daň na produkty určitých druhů/typů.

en: Taxes are sorted by weight and then applied to the order sequentially. This value is important when taxes need to include other tax line items.
cs: Daně jsou seřazeny podle váhy a poté uplatněny postupně. Tato hodnota je důležitá, když je třeba, aby se daně uplatnily na další řádkové položky s daní.

en: Rate must be a positive number. No commas and only one decimal point.
cs: Úroveň musí být kladné číslo. Žádné čárky a jen jedna desetinná tečka.

en: Tax rate %name saved.
cs: Daňová sazba %name uložena.

en: Copy of !name
cs: Kopie !name

en: Tax rate %name cloned.
cs: Daňová sazba %name byla naklována.

en: That tax rate does not exist.
cs: Tato daňová sazba neexistuje.

en: This action cannot be undone. Any orders that have been charged this tax may lose tax if you proceed.<br />If you just want this tax to no longer be applied to orders, consider disabling its predicate instead.
cs: Tuto akci nemůžete vzít zpět. Ze všech objednávek, na které byla tato daň uplatněna se může daň ztratit.<br />Pokud chcete jen, aby se daň na další objednávky neuplatňovala, je vhodnější ji vypnout.

en: Tax rate %name deleted.
cs: Daňová sazba %name smazána.

en: Tax rule
cs: Daňové pravidlo

en: Calculate taxes
cs: Spočítat daně

en: Apply !name
cs: Použít !name

en: Add tax rates through this page and then use the <a href="!url">conditional actions interface</a> to add conditions to the taxes that limit which orders they are applied to. Especially important are the geographic area conditions for the delivery address.  Use the conditions link to jump to a particular tax rate conditions configuration page.
cs: Na této stránce přidejte sazby daní. Potom pomoci <a href="!url">rozhraní Podmíněných akcí</a> přidejte podmínky k jednotlivým daním. Podmínkami se určí, na které objednávky budou aplikovány které daně. Důležité mohou být zvláště podmínky týkající se zeměpisné polohy doručovacích adres. Pro přechod na konfigurační stránku podmínek konkrétní sazby daně použijte příslušný odkaz Podmínky.

en: Configure the tax rates and settings.
cs: Konfigurace sazeb daní a nastavení daní.

en: Edit a tax rate
cs: Upravit daňovou sazbu

en: The rate of taxation.
cs: Úroveň zdanění

en: Poll title
cs: Název ankety

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
cs: Pole %name nesmí obsahovat více hodnot než @count.

en: No fields available.
cs: Žádná pole nejsou dostupná.

en: The id number of the category's parent vocabulary.
cs: ID slovníku nadřazené kategorie.

en: '@column' => value for @column
cs: '@column' => hodnota pro @column

en: return array(
      0 => array(@columns),
      // You'll usually want to stop here. Provide more values
      // if you want your 'default value' to be multi-valued:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );
cs: return array(
      0 => array(@columns),
      // Většinou budete potřebovat pouze jednu hodnotu.
      // Jestliže potřebujete více výchozích hodnot, zadejte další:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );

en: No alias
cs: Žádný alias

en: Numeric
cs: Číselné

en: Alt text
cs: Alternativní text

en: Create a list of options as a list in <strong>Allowed values list</strong> or as an array in PHP code. These values will be the same for %field in all content types.
cs: Vytvořte seznam možností jako <strong>Seznam povolených hodnot</strong> nebo jako pole definované PHP kódem. Tyto hodnoty budou pro pole %field shodné ve všech typech obsahu.

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
cs: Pro toto pole musíte specifikovat 'povolené hodnoty'.

en: Edit link
cs: Odkaz "upravit"

en: Token replacement patterns
cs: Nahrazovací vzorky pro tokeny

en: A randomly generated SHA1 hash.
cs: Náhodně vygenerovaný SHA1 hash.

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
cs: Aktuální časové razítko v sekundách uplynulých od 1. ledna 1970.

en: A randomly generated single-digit number.
cs: Náhodně vygenerované číslo s jednou číslicí.

en: A randomly generated three-digit number.
cs: Náhodně vygenerované číslo se třemi číslicemi.

en: A randomly generated ten-digit number.
cs: Náhodně vygenerované číslo s deseti číslicemi.

en: Randomly generated single-digit letter.
cs: Náhodně vygenerované písmeno.

en: Randomly generated three-digit letters.
cs: Tři náhodně vygenerovaná písmena.

en: Randomly generated ten-digit letters.
cs: Deset náhodně vygenerovaných písmen.

en: The email address to which the message should be sent.
cs: E-mailová adresa, na kterou by měla být zpráva odeslána.

en: The message that should be sent.
cs: Zpráva, která by měla být odeslána.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
cs: Následující nahrazující tokeny mohou být použity pro generování cesty URL. Nemusí být dostupné některé tokeny v závislosti na kontextu spouštěné akce.

en: The message to be displayed to the current user.
cs: Zpráva, která se má zobrazit aktuálnímu uživateli.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
cs: Poskytuje sdílené API pro nahrazení textových zástupných symbolů aktuálními daty.

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
cs: Poskytuje další tokeny a základ pro tvorbu vlastních tokenů.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
cs: Poskytuje rozšířené verze akcí jádra Drupalu pomocí modulu Token.

en: Date form type
cs: Typ formulářového pole

en: Select a granularity for the date filter. For instance, selecting 'day' will create a filter where users can select the year, month, and day.
cs: Vyberte rozlišení pro tento filtr datumu. Výběr dne například vytvoří filtr, kde budou uživatelé moci vybrat rok, měsíc a den.

en: Date field(s)
cs: Pole data

en: Select date field(s) to filter with this argument.
cs: Vyberte pole datumu pro tento argument.

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
cs: Metoda manipulace s více poli data v jednom výběru. Vrátí pouze položky které mají jedno z odpovídajících polí data (date = field_1 OR field_2) nebo pouze ty, které odpovídají všem zvoleným polím (date = field_1 AND field_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
cs: Pro tento filtr je nutné vybrat alespoň jedno pole datumu.

en: Date default
cs: Výchozí datum

en: To date default
cs: Výchozí hodnota "Do data"

en: Please set a default value for the To date as well as the From date when using default values with the Between or Not between operators.
cs: Využíváte-li výchozí hodnoty s operátory "mezi" a "není mezi", nastavte výchozí hodnotu "Do data" a "Od data".

en: Missing date fields!
cs: Chybí pole data!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
cs: (@field) <strong>Zobrazené uživatelům</strong> @widget @format

en: User timezone
cs: Časové pásmo uživatele

en: The page has been deleted.
cs: Stránka byla smazána.

en: Change basic information
cs: Změnit základní informace

en: Justify
cs: Zarovnat do bloku

en: Skipping broken view @view
cs: Poškozené view @view vynecháno

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
cs: Převaděč se pokusí převést Views 1 na Views 2. Převod není spolehlivý; pravděpodobně bude nutné provést některá nastavení pohledů ručně. Import z Views 1 můžete provést normálně přes kartu Import.

en: Changes cannot be made to a locked view.
cs: V zamknutém pohledu nelze provádět změny.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
cs: Administrační rozraní pro modul Views. Bez tohoto modulu nemůžete pohledy vytvářte ani upravovat.

en: Example content
cs: Příklad obsahu

en: Plain text field
cs: Pole s prostým textem

en: Just a plain text field.
cs: Pouze pole s prostým textem.

en: Numeric field
cs: Číselné pole

en: Just a numeric field.
cs: Pouze číselné pole.

en: Boolean field
cs: Pole s logickým datovým typem (BOOLEAN)

en: Just an on/off field.
cs: Pouze pole typu ano/ne.

en: Timestamp field
cs: Pole s časovým razítkem

en: Just a timestamp field.
cs: Pouze pole s časovým razítkem

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
cs: Emuluje výchozí titulní stránku poskytovanou Drupalem. Tento pohled můžete nastavit jako svou výchozí titulní stranu.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
cs: Název, který se má použít, když je argument přítomen. Překryje název pohledu a názvy z předchozích argumentů. Pro nahrazení můžete využít formát se znakem "%". Použijte "%1" pro první argument, "%2" pro druhý atd.

en: Validator options
cs: Možnosti validátoru

en: Display all values
cs: Zobrazit všechny hodnoty

en: Hide view / Page not found (404)
cs: Skrýt pohled / Stránka nenalezena (404)

en: Display empty text
cs: Zobrazit text pro nulový výsledek

en: Provide default argument
cs: Poskytnout výchozí argument

en: Provide default argument options
cs: Poskytnout možnosti pro výchozí argument

en: Default argument type
cs: Typ výchozího argumentu

en: Current date
cs: Aktuální datum

en: Current node's creation time
cs: Čas vytvoření aktuálního uzlu

en: Current node's update time
cs: Čas úpravy aktuálního uzlu

en: Allow multiple terms per argument.
cs: Povolit více hodnot pro každý argument

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
cs: Pokud je vybráno, uživatelé mohou zadat více argumentů ve tvaru 1+2+3 (odpovídá operátoru OR) nebo 1,2,3 (odpovídá operátoru AND).

en: Allow multiple arguments to work together.
cs: Povolit vliv více argumentů najednou.

en: Do not display items with no value in summary
cs: Nezobrazovat v přehledu položky, které nemají žádnou hodnotu

en: Invalid input
cs: Neplatný vstup

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
cs: Pokud je vybráno, uživatelé mohou zadat více argumentů ve tvaru 1+2+3 (odpovídá operátoru OR) nebo 1,2,3 (odpovídá operátoru AND).

en: Exclude the argument
cs: Vyloučit argument

en: Glossary mode
cs: Mód rejstříku

en: Character limit
cs: Omezení počtu znaků

en: No transform
cs: Bez převodu

en: Upper case
cs: Velká písmena

en: Lower case
cs: Malá písmena

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
cs: Název pole, který se zobrazí uživateli, pokud to styl vyžaduje.

en: Exclude from display
cs: Nezobrazovat

en: Check this box to not display this field, but still load it in the view.  Use this option to not show a grouping field in each record, or when doing advanced theming.
cs: Pokud zaškrtnete, pole se nebude zobrazovat, ale bude se načítat do pohledu. Použijte tuto volbu, jestliže nechcete zobrazovat seskupující pole u každého záznamu, nebo pro pokročilé šablonování.

en: Rewrite the output of this field
cs: Přepsat výstup pole

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
cs: <p>Před použitím tohoto pole je třeba do zobrazení přidat některé z dalších polí. Pokud chcete, můžete pole skrýt zaškrtnutím volby <em>Vynechat ze zobrazení (Exclude from display)</em>. Kvůli pořadí vykreslování nelze použít pole, která jsou v pořadí až za polem, se kterým právě pracujete. Jestliže potřebujete použít pole, které není v seznamu, změnte pořadí polí.</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
cs: <p>Pro toto zobrazení jsou k dispozici následující nahrazovací vzorky. Pro zobrazení hodnoty na pravé straně použitje odpovídající vzorek na levé straně. Kvůli pořadí vykreslování nelze použít pole, která jsou v pořadí až za polem, se kterým právě pracujete. Jestliže potřebujete pole, které není v seznamu, změňte pořadí polí. </p>

en: Trim this field to a maximum length
cs: Oříznout pole na maximální délku

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
cs: Pokud je vybráno, bude pole oříznuto na maximální délku (ve znacích).

en: Trim only on a word boundary
cs: Oříznout pouze mezi slovy

en: Strip HTML tags
cs: Odstranit HTML tagy.

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
cs: Pokud je zaškrtnuto, všechny HTML tagy budou odstraněny.

en: Field can contain HTML
cs: Pole může obsahovat HTML

en: File size display
cs: Zobrazení velikosti souboru

en: Formatted (in KB or MB)
cs: Formátovaný (v KB nebo MB)

en: If checked, true will be displayed as false.
cs: Pokud je vybráno, pravda (TRUE) bude zobrazována jako nepravda (FALSE).

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
cs: Text vložený za číslo, například symbol měny.

en: Simple separator
cs: Jednoduchý oddělovač

en: Display as link
cs: Zobrazit jako odkaz

en: - Any -
cs: - nezáleží -

en: exposed
cs: vystavený

en: Value type
cs: Typ hodnoty

en: not in
cs: není v

en: not
cs: ne

en: between
cs: mezi

en: And max
cs: A maximálně

en: And
cs: A

en: has all
cs: obsahuje vše

en: begins
cs: začíná

en: ends
cs: končí

en: desc
cs: pop.

en: @time ms
cs: %time ms

en: Clone view %view
cs: Klonovat pohled %view

en: View name
cs: Název pohledu

en: View description
cs: Popis pohledu

en: View tag
cs: Štítek pohledu

en: You must use a unique name for this view.
cs: Musíte použít unikátní název pohledu

en: Are you sure you want to revert the view %name?
cs: Opravdu obnovit výchozí pohled %name?

en: Are you sure you want to delete the view %name?
cs: Opravdu smazat pohled %name?

en: Deleting a view cannot be undone.
cs: Smazání pohledu nemůže být vráceno.

en: The view has been deleted.
cs: Pohled byl smazán

en: Edit view %view
cs: Upravit pohled %view

en: Paste view code here
cs: Zde vložte kód pohledu

en: Unable to import view.
cs: Pohled nelze importovat

en: Unknown or missing table name
cs: Neznámý nebo chybějící název tabulky

en: Export this view
cs: Exportovat pohled

en: Create a copy of this view
cs: Vytvořit kopii pohledu

en: View "@display"
cs: Pohled "@display"

en: Invalid
cs: Neplatný

en: Add display
cs: Přidat zobrazení

en: Remove display
cs: Odstranit zobrazení

en: Configure @type
cs: Konfigurovat @type

en: Rearrange @type
cs: Přeskupit @type

en: sort criteria
cs: kriteria řazení

en: filter
cs: filtr

en: The title of the comment.
cs: Název komentáře.

en: Post date
cs: Datum vytvoření

en: Last comment time
cs: Čas posledního komentáře

en: Last comment author
cs: Autor posledního komentáře

en: Comment count
cs: Počet komentářů

en: Updated/commented date
cs: Datum úpravy/komentáře

en: Comment status
cs: Status komentáře

en: Locale source
cs: Lokální zdroj

en: The ID of the source string.
cs: ID zdrojového řetězce.

en: The title of the node.
cs: Nadpis uzlu.

en: The date the node was posted.
cs: Datum vytvoření uzlu.

en: Node revision
cs: Revize uzlu

en: The revision ID of the node revision.
cs: ID revize uzlu

en: Poll
cs: Anketa

en: Search Terms
cs: Hledat termíny

en: The terms to search for.
cs: Zadejte hledané termíny.

en: The total number of times the node has been viewed.
cs: Celkový počet zobrazení uzlu.

en: Views today
cs: Zobrazení dnes

en: The total number of times the node has been viewed today.
cs: Celkový počet dnešních zobrazení uzlu.

en: The most recent time the node has been viewed.
cs: Čas kdy byl uzel naposledy prohlížen.

en: Browser session ID of user that visited page.
cs: Session ID prohlížeče uživatele, který navštívil stránku.

en: Title of page visited.
cs: Nadpis navštívené stránky.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
cs: Interní cesta navštívené stránky (relativně ke kořenovému adresáři Drupalu).

en: The ID of the file.
cs: ID souboru

en: The name of the file.
cs: Název souboru.

en: The path of the file.
cs: Cesta souboru.

en: The mime type of the file.
cs: MIME typ souboru.

en: The parent term of the term.
cs: Nadřazený termín tohoto termínu.

en: upload
cs: nahrát soubor

en: Listed
cs: Vypsaný

en: The user ID
cs: ID uživatele

en: Language of the user
cs: Výchozí jazyk uživatele

en: The date the user was created.
cs: Datum, kdy byl uživatelský účet vytvořen.

en: The user's last login date.
cs: Poslední přihlášení uživatele

en: Whether a user is active or blocked.
cs: Zda je uživatel aktivní nebo blokovaný.

en: The user's signature.
cs: Podpis uživatele.

en: contact
cs: kontakt

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
cs: Ke hledání jednoho ze dvou slov je třeba použít <strong>OR</strong>. Např. <strong>kočka OR pes</strong>.

en: Link display
cs: Zobrazení odkazu

en: Multiple displays
cs: Více zobrazení

en: Using the site name
cs: Použití jména webu

en: Use the site name for the title
cs: Jako název použít název webu

en: No menu
cs: Źádné menu

en: Already exists
cs: Již existuje

en: Grouping field
cs: Seskupení dle pole

en: None defined
cs: Není definováno

en: Title: @title
cs: Nadpis: @title

en: Administration menu
cs: Administrační menu

en: Formatted html link
cs: Formátovaný HTML odkaz

en: - All -
cs: - Vše -

en: Fieldset
cs: Sada polí

en: Checkboxes
cs: Zaškrtávací pole

en: Machine-readable name
cs: Strojově čitelný název

en: Contact form
cs: Kontaktní formulář

en: Redirect status
cs: Způsob přesměrování

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
cs: Práva zápisu do adresáře %directory byly změněny, nyní je možný zápis do tohoto adresáře.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
cs: Strojově čitelný název může obsahovat pouze malá písmena, podtržítka a čísla.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
cs: Pomocí verzí lze sledovat rozdíly mezi jednotlivými verzemi příspěvků.

en: Search form
cs: Vyhledávání

en: Date and time
cs: Datum a čas

en: Date and time lookup
cs: Vyhledávání data a času

en: Translation settings
cs: Nastavení překladů

en: Wipe and rebuild
cs: Vymazat a znovu sestavit

en: File name without extension
cs: Název souboru bez přípony

en: File extension
cs: Přípona souboru

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines:<br /><code>!htaccess</code>
cs: Bezpečnostní varování: Soubor .htaccess nemohl být upraven. Vytvořte v adresáři %directory soubor .htaccess s tímto obsahem:<br /><code>!htaccess</code>

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
cs: Zvolte metodu, která se má použít pro návrhy při automatickém dokončování. Berte na vědomí, že možnost <em>Obsahuje</em> může na stránkách s velkým počtem uzlů (řádově tisíce) způsobovat problémy s výkonem.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
cs: %name: neshoda v názvu. Zkontrolujte výběr.

en: An image thumbnail was not able to be created.
cs: Náhled obrázku nemohl být vytvořen.

en: Minimum resolution for Images
cs: Minimální rozlišení obrázků

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an image that is smaller than these dimensions is uploaded it will be rejected.
cs: Minimální povolená velikost obrázku vyjádřená jako ŠÍŘKAxVÝŠKA (např. 640x480). Pro možnost bez omezení nastavte na 0. Pokud bude nahrán obrázek, jehož rozměry jsou menší, bude odmítnut.

en: ALT text settings
cs: nastavení ALT textu

en: Enable user input alternate text for images.
cs: Povolit uživateli vložit alternativní text k obrázkům.

en: Default ALT text
cs: Výchozí ALT text

en: This value will be used for alternate text by default.
cs: Tato hodnota bude použita jako výchozí pro alternativní text.

en: Title text settings
cs: Nastavení textu atributu title

en: Enable user input title text for images.
cs: Povolit uživatelům vkládat text do atributu title u obrázků.

en: Choose type of field to be displayed to the user.
cs: Vyberte typ pole, které bude zobrazeno uživateli.

en: Default Title text
cs: Výchozí text atributu title

en: This value will be used as the image title by default.
cs: Tato hodnota bude použita jako výchozí pro text atributu title.

en: When an image is not uploaded, show a default image on display.
cs: Pokud obrázek není nahrán, ukázat při zobrazení výchozí obrázek.

en: The default image could not be uploaded. The destination %destination does not exist or is not writable by the server.
cs: Výchozí obrázek nemohl být nahrán. Umístění %destination neexistuje nebo do něj server nemůže zapisovat.

en: Only web-standard images (jpg, gif, and png) are supported through the image widget. If needing to upload other types of images, change the widget to use a standard file upload.
cs: Widget podporuje pouze standardní webové obrázky (jpg, gif a png). Pokud potřebujete nahrát jiný typ obrázků, změňte widget na standardní nahrávání souborů.

en: Please specify a resolution in the format WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480).
cs: Uveďte prosím rozlišení ve formátu ŠÍŘKAxVÝŠKA (např. 640x480).

en: Alternate Text
cs: Alternativní text

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
cs: Nadpis se používá pro vyskakovací okno, když uživatel přetáhne myš na obrázek.

en: Image linked to node
cs: Obrázek odkazující na uzel

en: Image linked to file
cs: Obrázek odkazující na soubor

en: FileField must be updated to Drupal 6 before ImageField can be updated.
cs: FileField musí být aktualizován na verzi Drupal 6, než bude možné aktualizovat ImageField.

en: Deleted admin thumbnails distributed throughout files directory. All thumbnails are now stored in the "imagefield_thumbs" directory.
cs: Administrační náhledy umístěné v adresáři files byly smazány. Všechny náhledy jsou nyní uloženy v adresáři "imagefield_thumbs".

en: The selected file %name could not be saved.
cs: Vybraný soubor %name nemohl být uložen.

en: The directory %directory is a file and cannot be overwritten.
cs: Adresář %directory je soubor a nemůže být přepsán.

en: The path %directory was checked as a directory, but it is a file.
cs: Cesta %directory byla označena jako adresář, jde však o soubor.

en: List field
cs: Zobrazit v seznamu

en: Files listed by default
cs: Standardně vypsané soubory

en: When enabled, will display a text field where users may enter a description about the uploaded file.
cs: Pokud je povoleno, zobrazí se textové pole, kam uživatel může vložit popis k nahrávanému souboru.

en: FileField was trying to display the file %file, but it does not exist.
cs: Modul FileField se pokusil zobrazit soubor %file, který neexistuje.

en: Progress indicator
cs: Ukazatel průběhu

en: Bar with progress meter
cs: Sloupec s ukazatelem průběhu

en: Throbber
cs: Pulzér

en: Your server supports upload progress capabilities. The "throbber" display does not indicate progress but takes up less room on the form, you may want to use it if you'll only be uploading small files or if experiencing problems with the progress bar.
cs: Váš server podporuje ukazatel průběhu nahrávání. "Pulzér" neukazuje průběh nahrávání, zato zabírá ve formuláři méně místa. Je možné jej použít, pokud budete nahrávat pouze malé soubory nebo pokud máte problémy se sloupcovým ukazatelem průběhu nahrávání.

en: Path settings
cs: Nastavení cesty

en: Optional subdirectory within the "%directory" directory where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
cs: Volitelný podadresář složky "%directory", kde budou soubory uloženy. Neuvádějte počáteční ani koncová lomítka.

en: The file path (@file_path) cannot start with the system files directory (@files_directory), as this may cause conflicts when building file URLs.
cs: Cesta k souboru (@file_path) nemůže začínat systémovým adresářem souborů (@files_directory), protože by to mohlo způsobit konflikty při vytváření URL adres souboru.

en: The "@field" option must contain a valid value. You can either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes).
cs: Volba "@field" musí obsahovat platnou hodnotu. Buď můžete ponechat textové pole prázdné, nebo vložte text ve tvaru "512" (bajty), "80K" (kilobajty) nebo "50M" (megabajty).

en: The file in the @field field was unable to be uploaded.
cs: Soubor v poli @field nebylo možné nahrát.

en: Referencing to the file used in the %field field is not allowed.
cs: Odkazování na soubor uvedený v poli %field není povoleno.

en: The file referenced by the %field field does not exist.
cs: Soubor, na který je odkazováno v poli %field, neexistuje.

en: The file upload failed. %upload
cs: Nahrávání souboru se nezdařilo. %upload

en: A plain file upload widget.
cs: Widget pro nahrávání jednoduchých souborů.

en: Displays the file system path to the file.
cs: Zobrazuje systémovou cestu k souboru.

en: URL to file
cs: URL adresa k souboru

en: Displays a full URL to the file.
cs: Zobrazuje úplnou URL adresu k souboru.

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
cs: Objevila se neodstranitelná chyba. Nahrávaný soubor pravděpodobně překročil maximální velikost souboru (@size) podporovanou ze strany serveru.

en: An unrecoverable error occurred. This form was missing from the server cache. Try reloading the page and submitting again.
cs: Objevila se neodstranitelná chyba. Tento formulář nebyl dostupný v mezipaměti serveru. Zkuste znovu načíst stránku a uložit.

en: Starting upload...
cs: Začínám nahrávání...

en: Uploading... (@current of @total)
cs: Nahrávání... (@current z @total)

en: The file contents (@type) do not match its extension (@extension).
cs: Obsah souboru (@type) neodpovídá jeho příponě (@extension).

en: Allowed Extensions: %ext
cs: Povolené přípony: %ext

en: Maximum Filesize: %size
cs: Maximální velikost souboru: %size

en: The image must be exactly %dimensions pixels.
cs: Obrázek musí mít rozměry přesně %dimensions pixelů.

en: The image will not fit between the dimensions of %min_dimensions and %max_dimensions pixels.
cs: Velikost obrázku není v rozmezí povolených hodnot:  %min_dimensions a %max_dimensions pixelů.

en: Images must be exactly @min_size pixels
cs: Obrázky musí mít rozměry přesně %dimensions pixelů

en: Images must be between @min_size pixels and @max_size
cs: Obrázky musí mít rozměry mezi @min_size pixelů a @max_size

en: Images larger than @max_size pixels will be scaled
cs: Obrázky větší než @max_size pixelů budou zmenšeny

en: Images must be smaller than @max_size pixels
cs: Obrázky musí být menší než @max_size pixelů

en: Images must be larger than @max_size pixels
cs: Obrázky musí být větší než @max_size pixelů

en: The file is not a known image format.
cs: Soubor má neznámý obrázkový formát.

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
cs: Váš server umožňuje zobrazení ukazatele průběhu nahrávání, ale nemá k dispozici potřebné knihovny. Je doporučeno nainstalovat <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">knihovnu PECL uploadprogress</a> (preferovaná) nebo nainstalovat <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
cs: Váš server umožňuje zobrazení ukazatele průběhu nahrávání díky APC RFC1867. V tomto případě je však možné nahrávat současně pouze jeden soubor. Je-li to možné, doporučuje se použít <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">knihovnu PECL uploadprogress</a>.

en: Migrating filefield values
cs: Migruji hodnoty pole filefield

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP 5.2 and an Apache server.
cs: Váš server není schopen zobrazit ukazatel průběhu nahrávání souboru. Ukazatel vyžaduje PHP 5.2 a Apache server.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
cs: Váš server není schopen zobrazit ukazatel průběhu nahrávání souboru. Toto zobrazení vyžaduje běh PHP s mod_php, ne jako FastCGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
cs: Váš server je schopen zobrazit ukazatel průběhu nahrávání souboru prostřednictvím APC, to ovšem není povoleno. Vložte <code>apc.rfc1867 = 1</code> do souboru nastavení php.ini. Je však doporučeno použít knihovnu <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, která podporuje více než jedno současné nahrávání.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
cs: Povoleno (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
cs: Povoleno (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
cs: Ukazatel průběhu nahrávání

en: Width of a video or image file in pixels.
cs: Šířka videa nebo obrázku v pixelech.

en: Height of a video or image file in pixels.
cs: Výška videa nebo obrázku v pixelech.

en: The duration of audio or video files, in seconds.
cs: Trvání audio- nebo videonahrávek v sekundách.

en: Audio format
cs: Audio formát

en: The audio format.
cs: Audio formát.

en: The sample rate of the audio.
cs: Vzorkovací kmitočet zvuku.

en: Audio channel mode
cs: Režim kanálů zvuku

en: The number of channels in the audio, by name (stereo or mono).
cs: Počet zvukových kanálů, podle názvu (stereo nebo mono).

en: The audio bitrate.
cs: Datový tok

en: Audio bitrate mode
cs: Režim datového toku

en: The kind of audio bitrate, such as VBR. Usually empty.
cs: Druh datového toku, např. VBR. Můžete ponechat prázdné.

en: Default (usually mm:ss)
cs: Výchozí (obvykle mm:ss)

en: Hours: h
cs: Hodiny: h

en: Minutes: mm
cs: Minuty: mm

en: Seconds: ss
cs: Sekundy: ss

en: Total seconds
cs: Celkem sekund

en: Data key
cs: Klíč dat

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
cs: Uložit název, href a atributy pro sestavení odkazu do databáze.

en: URL, as plain text
cs: URL, jako prostý text

en: %name: the value may be no smaller than %min.
cs: %name: hodnota nesmí být menší než %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
cs: %name: hodnota nesmí být větší než %max.

en: The item has been deleted.
cs: Položka byla odstraněna.

en: %name: found no valid user with that name.
cs: %name: nebyl nalezen žádný platný uživatel s tímto jménem.

en: The name of the site.
cs: Název webu.

en: Remove this item.
cs: Odstranit tuto položku.

en: Edit @type
cs: Upravit @type

en: , and
cs: , a

en: , or
cs: , nebo

en: Keyword: %@keyword
cs: Klíčové slovo: %@keyword

en: From "@title"
cs: Z "@title"

en: In code
cs: V kódu

en: This setting contains unsaved changes.
cs: Nastavení obsahuje neuložené změny.

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
cs: Upravit název, cestu a další základní nastavení stránky.

en: Title: %title.
cs: Nadpis: %title.

en: Menu block: %title.
cs: Blok menu: %title.

en: Multiple terms
cs: Více termínů

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
cs: Vložit hiearchii prvního termínu do drobečkové navigace.

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
cs: Pokud je zaškrtnuto, rodiče termínu taxonomie se objeví v drobečkové navigaci.

en: Node: language
cs: Uzel: jazyk

en: Node: type
cs: Uzel: typ

en: User: role
cs: Uživatel: role

en: User: language
cs: Uživatel: jazyk

en: Taxonomy: vocabulary
cs: Taxonomie: slovník

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
cs: Vložit hiearchii fóra do drobečkové navigace.

en: "@s" body
cs: "@s" tělo

en: The title of the referenced node.
cs: Titulek odkazovaného uzlu.

en: "@s" title
cs: "@s" nadpis

en: Profile category
cs: Kategorie profilu

en: Num items
cs: Počet položek

en: Pane settings
cs: Nastavení

en: Field label
cs: Popisek pole

en: Form settings
cs: Nastavení formuláře

en: Type of group.
cs: Typ skupiny

en: No custom formats configured. Please <a href="@link">add</a> some.
cs: Nejsou nastaveny žádné vlastní formáty. <a href="@link">Přidat</a> nový.

en: Format string
cs: Řetězec formátu

en: A user-defined date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
cs: Uživatelem vytvořený formát data. Dostupné možnosti najdete v <a href="@url">dokumentaci PHP</a>. Zobrazení tohoto formátu je nyní nastaveno jako <span>%date</span>.

en: This format already exists.  Please enter a unique format string.
cs: Tento formát již existuje. Zadejte jedinečný řetězec.

en: Are you sure you want to remove the format %format?
cs: Opravdu odstranit formát %format?

en: Removed date format %format.
cs: Formát data %format byl odstraněn.

en: Are you sure you want to remove the format type %format?
cs: Opravdu odstranit typ formátu %format?

en: Removed date format type %format.
cs: Typ formátu %format byl odstraněn.

en: !type date format
cs: Formát data !type

en: Field %field has errors.
cs: Pole %field obsahuje chyby.

en: %title is invalid.
cs: %title je neplatný.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
cs: HTTP Request Error při importu %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
cs: Nelze otevřít soubor: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
cs: Soubor kalendáře %filename je neplatný

en: Invalid calendar file.
cs: Neplatný kalendářový soubor.

en: !day-name Sunday|Monday|Tuesday|Wednesday|Thursday|Friday|Saturday
cs: !day-name Neděle|Pondělí|Úterý|Středa|Čtvrtek|Pátek|Sobota

en: !day-abbreviation Sun|Mon|Tue|Wed|Thu|Fri|Sat
cs: !day-abbreviation Ne|Po|Út|St|Čt|Pá|So

en: !day-abbreviation S|M|T|W|T|F|S
cs: !day-abbreviation N|P|Ú|S|Č|P|S

en: !day-abbreviation SU|MO|TU|WE|TH|FR|SA
cs: !day-abbreviation NE|PO|ÚT|ST|ČT|PÁ|SO

en: !datetime Year|Month|Day|Week|Hour|Minute|Second|All Day|All day
cs: !datetime Rok|Měsíc|Den|Týden|Hodina|Minuta|Sekunda|Celý Den|Celý den

en: !datetime_plural Years|Months|Days|Weeks|Hours|Minutes|Seconds
cs: !datetime_plural Roky|Měsíce|Dny|Týdny|Hodiny|Minuty|Vteřiny

en: !date_order Every|First|Second|Third|Fourth|Fifth
cs: !date_order Každý|První|Druhý|Třetí|Čtvrtý|Pátý

en: !date_order |Last|Next to last|Third from last|Fourth from last|Fifth from last
cs: !date_order |Poslední|Předposlední|Třetí od konce|Čtvrtý od konce|Pátý od konce

en: !date_nav Prev|Next|Today
cs: !date_nav Předchozí|Další|Dnes

en: !month-name |January|February|March|April|May|June|July|August|September|October|November|December
cs: !month-name |Leden|Únor|Březen|Duben|Květen|Červen|Červenec|Srpen|Září|Říjen|Listopad|Prosinec

en: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|May|Jun|Jul|Aug|Sep|Oct|Nov|Dec
cs: !month-abbreviation |Led|Úno|Bře|Dub|Kvě|Čer|Čvc|Srp|Zář|Říj|Lis|Pro

en: Allow users to configure date formats
cs: Povolit uživatelům nastavit formáty data

en: Custom formats
cs: Vlastní formáty

en: Allow users to configure custom date formats.
cs: Umožnit uživatelům nastavit vlastní formáty data.

en: Add format
cs: Přidat formát

en: Allow users to add additional date formats.
cs: Umožnit uživatelům přidat další formáty data.

en: Delete date format
cs: Smazat formát data

en: Allow users to delete a configured date format.
cs: Povolit uživatelům smazat nastavený formát data.

en: Delete date format type
cs: Smazat typ formátu data

en: Allow users to delete a configured date format type.
cs: Umožňuje uživatelům smazat nastavený typ formátu data.

en: Per-user timezone name.
cs: Jméno časového pásma uživatele.

en: date module cannot be updated until after Views has been updated. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
cs: Modul Date nemůže být aktualizován, dokud nebude aktualizován modul Views. Je třeba vrátit se na <a href="@update-php">update.php</a> a provést zbývající aktualizace.

en: date.module has updates, but cannot be updated until views.module is updated first.
cs: Modul date obsahuje aktualizace, které nemohou být nainstalovány dokud nebude aktualizován modul Views.

en: The Date API module requires the <a href="@link">Date PHP4 module</a> for PHP versions less than 5.2.
cs: Modul Date API vyžaduje <a href="@link">modul Date PHP4</a> pro instalace s PHP nižším než 5.2.

en: The custom value for a Relative default should be something that describes a time by reference to the current day using strtotime, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
cs: Vlastní hodnota pro výchozí relativní hodnotu musí definovat čas vztahem k současnosti za použití strtotime, jako např. '+90 days' (90 dní ode dne, kdy bylo pole vytvořeno) nebo '+1 Saturday' (příští sobota). Další podrobnosti najdete v !strtotime.

en: Custom input format
cs: Vlastní formát vstupu

en: The custom format, if provided, will override the input format selected above. The custom format, if provided, will override the selected display or input options. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
cs: Vlastní formát, pokud je použit, přepíše formát a možnosti vstupu či nastavení zobrazení. Formát  je řetězec ve formátu "m-d-Y H:i" (pro více možností se podívejte na <a href="@link">http://php.net/date</a>).

en: Select a default format type to be used for the date display. Visit the <a href="@date-time-page">Date and time date format page</a> to add and edit format types.
cs: Vyberte výchozí typ formátu, který se použije pro zobrazení data. Typy formátu můžete přidat a upravit na stránce <a href="@date-time-page">Datum a čas - Formáty</a>.

en: Should the repeat options form start out expanded or collapsed? Set to 'Collapsed' to make those options less obtrusive.
cs: Zobrazit formulář pro opakování data ve výchozím stavu rozbalený nebo sbalený?

en: Changing the %name setting after data has been created could result in the loss of data!
cs: Změny v nastavení pro %name po vytvoření obsahu mohou vést ke ztrátě dat!

en: Display From and To dates
cs: Zobrazit "Od data" a "Do data"

en: Display From date only
cs: Zobrazit pouze "Od data"

en: Display To date only
cs: Zobrazit pouze "Do data"

en: ending on @count
cs: končí na @count

en: Display repeat rule
cs: Zobrazit pravidlo opakování

en: Hide repeat rule
cs: Skrýt pravidlo opakování

en: A 'From date' date is required for field %field %delta.
cs: Pole %field %delta vyžaduje hodnotu "Od data".

en: A 'To date' is required for field %field %delta.
cs: Pole %field %delta vyžaduje hodnotu "Do data".

en: @field_name From date value #@delta
cs: @field_name "Od data", hodnota #@delta

en: @field_name To date value #@delta
cs: @field_name "Do data", hodnota #@delta

en: @field_name From date
cs: @field_name "Od data"

en: @field_name To date
cs: @field_name "Do data"

en: The From date is invalid.
cs: Hodnota "Od data" je neplatná.

en: The To date is invalid.
cs: Hodnota "Do data" je neplatná.

en: There are errors in @field_name value #@delta:
cs: Hodnota #@delta v poli @field_name obsahuje chyby:

en: There are errors in @field_name:
cs: Pole @field_name obsahuje chyby:

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
cs: Jestliže zůstane nezaškrtnuté, každá položka v poli vytvoří nový řádek, což může vést k duplicitnímu zobrazení. Toto nastavení není kompatibilní s dynamickým řazením u stylu zobrazení Tabulka.

en: Select List with Repeat options
cs: Seznam možností opakování

en: Text Field with Repeat options
cs: Textové pole s možnostmi opakování

en: Text Field with Date Pop-up calendar
cs: Textové pole s Date Popup kalendářem

en: Text Field with Date Pop-up and Repeat options
cs: Textové pole s popup kalendářem a možností opakování

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
cs: Kompletní dokumentace k modulům Date a Date API je dostupná na adrese <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.

en: Add format type
cs: Přidat typ formátu

en: The human-readable name for this format type.
cs: Název typu formátu.

en: The machine-readable name of this format type. <br>This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique.
cs: Strojově čitelné jméno tohoto typu formátu. <br />Smí obsahovat pouze malá písmena, čísla a podtržítka a musí být jedinečné.

en: The format type must contain only alphanumeric characters and underscores.
cs: Typ formátu může obsahovat pouze alfanumerické znaky a podtržítka.

en: This format type already exists.  Please enter a unique type.
cs: Tento typ formátu již existuje. Vložte jedinečný typ.

en: view date repeats
cs: zobrazit opakování dat

en: All repeating date fields have been updated to use the new repeating widgets.
cs: Všechna pole pro datum s opakováním byla aktualizována a používají nové widgety pro opakování.

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
cs: Některé aktualizace jsou stále ve frontě. Je třeba vrátit se na <a href="@update-php">update.php</a> a provést zbývající aktualizace.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
cs: Některé aktualizace nebyly dokončeny. <br/>Zkuste znovu spustit aktualizační skript update.php.

en: Time with timezone
cs: Formát času s časovou zónou

en: Field %field formats were converted to custom formats.
cs: Formáty pole %field byly převedeny na vlastní formáty.

en: The old format type %from_format for field %field was converted to the new format type %to_format.
cs: Původní typ formátu %from_format pro pole %field byl převeden na nový typ formátu %to_format.

en: The display settings for field %field in content type %type_name were updated.
cs: Nastavení zobrazení pro pole %field v typu obsahu %type_name bylo aktualizováno.

en: Date display formats are now included with the system date and time settings. Please visit <a href="@date-time-page">the Date and time format page</a> to see the new format types.
cs: Nastavení data a času nyní zahrnuje formáty pro zobrazení data. Nové typy formátu lze vidět na stránce <a href="@date-time-page">Datum a čas - Formát</a>.

en: Date format settings for %language_name
cs: Nastavení formátu data pro jazyk: %language_name

en: Locale date settings
cs: Nastavení data pro jazyky

en: Configure date formats for each locale
cs: Nastavení formátů data pro každý jazyk

en: Allows the site admin to configure multiple formats for date/time display to tailor dates for a specific locale or audience.
cs: Umožňuje administrátorovi webu nastavit více formátů pro zobrazení data a času, s ohledem na různé jazyky.

en: Field %field is required.
cs: Pole %field je vyžadováno.

en: Field %field is invalid.
cs: Pole %field je neplatné.

en: <p>The Date Popup module uses a jQuery timepicker module. There is no "official" jQuery UI timepicker, and not everyone likes the one that is included here. If you do not want to use the timepicker, you can turn it off below and users will get a regular textfield instead.</p>
cs: <p>Modul Date Popup používá jQuery timepicker plugin. Neexistuje žádný "oficiální" jQuery UI timepicker a ne každému vyhovuje ten, co je zde obsažen. Pokud nechcete používat timepicker, vypněte ho níže a uživatelům se ve formuláři zobrazí obyčejné textové pole.</p>

en: Use default jQuery timepicker
cs: Použít výchozí jQuery timepicker

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
cs: Ruční zadání času, žádný jQuery timepicker

en: Choose the jQuery timepicker to user.
cs: Vybrat použitý jQuery timepicker.

en: <p>The Date Popup calendar includes some css for IE6 that breaks css validation. Since IE 6 is now superceded by IE 7 and IE 8, the special css for IE 6 has been removed from the regular css used by the Date Popup. If you find you need that css after all, you can add it back in your theme. Look at the way the Garland theme adds special IE-only css in in its page.tpl.php file. The css you need is:</p>
cs: <p>Date Popup kalendář vkládá nevalidní CSS pro IE6. Vzhledem k tomu, že IE 6 je již nahrazen novějšími IE 7 a IE 8, speciální CSS pro IE 6 byl odstraněn z běžných CSS, které používá Date Popup. Pokud přesto potřebujete toto CSS můžete je přidat zpět v tématu. Podívejte se na způsob, jakým téma Garland přidává speciální CSS jen pro IE v page.tpl.php. Potřebné CSS je:</p>

en: Date Popup Configuration
cs: Nastavení Date Popup

en: Allows the user to configure the Date Popup settings.
cs: Umožňuje uživateli nastavit Date Popup.

en: The Date Popup module needs code added by the <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">jQuery UI module.</a> This is not yet a requirement, but soon will be, so you are encouraged to install that module as soon as possible. In the meantime, a version of the needed code is included here.
cs: Modul Date Popup využívá kód <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">jQuery UI</a>. Nyní není vyžadován, ale brzy bude. Proto je doporučeno tento modul co nejdříve povolit. Mezitím je kód obsažen zde.

en: Current exceptions
cs: Aktuální výjimky

en: The Date Timezone module requires you to <a href="@link">set the site timezone name</a>.
cs: Modul Date Timezone vyžaduje <a href="@link">nastavit časové pásmo webu</a>.

en: Select your current local time. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
cs: Zvolte svůj aktuální místní čas. Pokud si nejste jisti, vyberte časové pásmo, které je nejblíže vaší poloze, která má stejná pravidla pro letní čas. Data a časy na celém tomto webu se zobrazí pomocí tohoto časového pásma.

en: Tools for creating and importing dates and calendars.
cs: Nástroje pro vytváření a importování dat a kalendářů.

en: The following modules are required for the wizard to work:
cs: Tento nástroj vyžaduje následující moduly:

en: Fill out the following form to auto-create a date content type, with a datetime field and matching pre-configured calendar. A calendar and upcoming events block will be created, an ical feed will be added to the calendar, and the mini calendar, calendar legend, and upcoming events blocks will be added to the sidebar of the default theme. Nodes created from this new content type will include a link to the calendar, and the calendar will have a link to the 'add new date' form. If the Signup module is enabled, Signups will also be enabled for this field. You can also add new date fields to an existing content type by entering the existing content type name instead of creating a new one.
cs: Vyplňte následující formulář pro automatické vytvoření typu obsahu s datem, s polem pro datum, propojený s přednastaveným kalendářem. Bude vytvořen kalendář a blok s nadcházejícími událostmi, ke kalendáři bude připojen iCal zdroj a do postranního sloupce výchozího tématu vzhledu bude přidán mini kalendář, legenda kalendáře a blok s nadcházejícími událostmi. Uzly vytvořené v novém typu obsahu budou mít odkaz na kalendář a kalendář bude mít odkaz na formulář pro přidání nového data. Jestliže je povolen modul Signups, budou pro toto pole povoleny také přihlášky. Můžete také přidat nová pole pro datum k existujícímu typu obsahu, tak, že místo vytvoření nového typu obsahu zadáte existující.

en: Only a limited set of options are displayed here to make this easy to set up. Once the date has been created you will be able to make other changes to the date settings and add other fields to your new content type on the Manage fields screen, and make changes to the calendar on the Views edit page.
cs: Pro zjednodušení nastavení je zde zobrazen pouze omezený počet možností. Po vytvoření data bude možné provést další změny v jeho nastavení a přidat další pole k novému typu obsahu na stránce pro správu polí. Zároveň bude možné provést změny v kalendáři v editačním formuláři Views.

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and related calendar.
cs: Nastavení data a kalendáře může být složité. !date_wizard ulehčuje vytvoření jednoduchého typu obsahu s datem a souvisejícím kalendářem.

en: Date wizard
cs: Průvodce nastavením data

en: The calendar %view is a default calendar created for the content type %type_name.
cs: Kalendář %view je výchozím kalendářem vytvořený pro typ obsahu %type_name.

en: remove !view
cs: odstranit !view

en: Are you sure you want to remove the view %view?
cs: Opravdu odstranit view %view?

en: Removed calendar %calendar.
cs: Kalendář %calendar byl odstraněn.

en: Content type name
cs: Název typu obsahu

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
cs: Strojově čitelný název. Povolené hodnoty: (a-z, 0-9, _). Jestliže se nejedná o již existující typ obsahu, bude vytvořen nový.

en: Content type label
cs: Název typu obsahu

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
cs: Název pro tento typ obsahu. Pouze pro vytvoření nového typu obsahu.

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
cs: Typ obsahu s datem, který je propojený s kalendářem ve views.

en: Content type description
cs: Popis typu obsahu

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
cs: Popis typu obsahu. Pouze pro vytvoření nového typu obsahu.

en: Date field name
cs: Jméno pole pro datum

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
cs: Strojově čitelný název. Povolené hodnoty: (a-z, 0-9, _). Nelze použít již existující názvy.

en: Date field label
cs: Název pole s datem

en: The human-readable label for this field.
cs: Název tohoto pole

en: Date widget type
cs: Typ widgetu pro datum

en: Show repeating date options
cs: Zobrazit možnosti opakování

en: Date field type
cs: Typ pole pro datum

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
cs: Až na data v minulosti nebo data s rozlišením roku nebo měsíce je doporučeným typem Datetime. Starší nebo nekompletní datumy by měly použít typ Date (ISO datum).

en: Date timezone handling
cs: Nastavení časové zóny

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
cs: U rozlišení bez časových intervalů nelze měnit časovou zónu.

en: Create a calendar for this date field
cs: Vytvořit kalendář pro toto pole s datem

en: Add calendar blocks to the current theme
cs: Přidat bloky s kalendářem k současnému tématu vzhledu

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
cs: Jméno typu obsahu již existuje. Nové pole bylo přidáno k existujícímu typu obsahu.

en: This field name already exists.
cs: Tento název pole už existuje.

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
cs: Pro rozlišení bez časových intervalů nelze měnit časovou zónu.

en: Change the calendar as needed and save the view.
cs: Upravte kalendář podle potřeby a uložte view.

en: Create a new CCK content type to import your events into, or, if you do not want to create new nodes for your events, add a date field to the existing event type. Make sure the target content type has a date field that has an optional or required To date so it can accept the From date and To date of the event. If your source event has its own timezone field, make sure you set the target date timezone handling to 'date'. Test the target type by trying to create a node manually and make sure all the right options are available in the form before attempting an import.
cs: Pro import událostí vytvořte nový CCK typ obsahu či přidejte pole pro datum do stávajícího typu obsahu.  Ujistěte se, že cílový typ obsahu obsahuje pole pro datum, které má volitelnou či povinnou položku "Do data". Pokud zdrojová událost má vlastní pole pro časovou zónu, ujistěte se, že nastavení časové zóny je "datum".  Před provedením importu otestujte cílový typ obsahu vytvořením jednoho uzlu ručně a ujistěte se, že všechny správné možnosti jsou ve formuláři dostupné.

en: The import will create new nodes and trigger all related hooks, so you may want to turn off automatic email messaging for this node type while performing the import!
cs: Jelikož import vytvoří nové uzly a spustí všechny související hooky, je doporučeno během importu vypnout automatickou tvorbu emailových zpráv.

en: Original Node ID
cs: Originální ID uzlu

en: New Node ID
cs: Nové ID uzlu

en: !type: %title has been created.
cs: Vytvořeno !type: %title.

en: !type: %title has been updated.
cs: Aktualizováno !type: %title.

en: 1 event has been converted. | @count events have been converted.
cs[0]: 1 událost byla převedena.
cs[1]: @count události byly převedeny.
cs[2]: @count událostí bylo převedeno.

en: administer date tools
cs: spravovat date tools

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
cs: Nástroje pro import a automatické vytváření datumů a kalendářů.

en: Easy creation of date content types and calendars.
cs: Jednoduché vytváření typů obsahů s daty a kalendáři.

en: Event import
cs: Import událostí

en: Remove calendar
cs: Odstranit kalendář

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
cs: Připojení navigace předchozí/další k ostatním zobrazením. Vyžaduje argument typu datum.

en: Date browser style
cs: Styl pro Date browser

en: Creates back/next navigation.
cs: Vytvoří navigaci zpět/další.

en: Date (!base_table)
cs: Datum (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
cs: Filtrovat Views !base_table pole pro datum použitím argumentu data v jakémkoliv běžném ISO formátu (např. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD-P3M, P90D, apod.).

en: Filter any Views !base_table date field.
cs: Filtrovat Views !base_table pole pro datum.

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
cs: Vyberte typ hodnoty data pro použití ve výchozích hodnotách, souhrnech či navigaci. Pro příklad: rozlišení na "měsíc" nastaví výchozí datum na aktuální měsíc, vytvoří měsíční zobrazení v souhrnném view a odkaz na následující a předchozí měsíc v navigaci.

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010'. When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)'.
cs: Nastavit povolené minimum a maximum roku pro tento argument, buď ve formátu -X:+X jako offsetu od současného data, jako např. -3:+3 nebo absolutní minimum a maximum, jako např. 2005:2010. Pokud je argument nastaven na datum mimo tento rozsah, zobrazí se stránka "Stránka nenalezena (404)".

en: Select one or more date fields to filter with this argument. Do not select both the 'From date' and 'To date' for CCK date fields, only one of them is needed.
cs: Vyberte jedno nebo více polí datumu pro tento argument. Nevybírejte zároveň pole "Od data" a "Do data", pouze jeden z nich je vyžadován.

en: You must select at least one date field for this argument.
cs: Pro tento argument musí být vybráno alespoň jedno pole data.

en: Choose the form element to use for date selection.
cs: Vyberte typ formulářového pole pro výběr data.

en:  You can use any values PHP's date_create() can understand, like between '12AM today' and '12AM tomorrow.
cs:  Je možné použít jakoukoliv hodnotu, kterou přijímá PHP funkce date_create(). Např. "12AM today" nebo "12AM tomorrow".

en: Absolute value
cs: Absolutní hodnota

en: Relative value
cs: Relativní hodnota

en: Relative values will be used if no date is set above. Use 'now' to default to the current date at runtime or add modifiers like 'now +1 day'. The To date default value is used when the operator is set to 'between' or 'not between'.
cs: Pokud není nastaveno žádné datum, použijí se relativní hodnoty. Pro použití aktuálního času nastavte "now" nebo využijte modifikátorů jako "now +1 day". Výchozí hodnota "Do data" je použita pokud je operátor nastaven na "mezi" či "není mezi".

en: If the filter is exposed, these values will be used to set the inital value of the exposed filter. Leave both date and default values blank to start with no value in the exposed filter.
cs: Pokud je filtr zobrazený uživatelům, budou tyto hodnoty použity jako výchozí hodnota filtru. Pokud chcete začít s prázdným filtrem, nevkládejte žádný řetězec.

en: The %style cannot use more than one Date: Date argument.
cs: Styl %style nemůže mít více než jeden argument data.

en: The %style requires the Date: Date argument be set to default to the current date.
cs: Style %style vyžaduje, aby byl výchozí argument Date: Datum nastavený na dnešní datum.

en: The %style requires the Date: Date argument.
cs: Styl %style vyžaduje argument Datumu.

en: Navigate to previous year
cs: Přejít na předchozí rok

en: Navigate to next year
cs: Přejít na další rok

en: Navigate to previous month
cs: Přejít na předchozí měsíc

en: Navigate to next month
cs: Přejít na další měsíc

en: Navigate to previous week
cs: Přejít na predchozí týden

en: Navigate to next week
cs: Přejít na další týden

en: Navigate to previous day
cs: Přejít na předchozí den

en: Navigate to next day
cs: Přejít na další den

en: View full page month
cs: Zobrazit měsíc jako stránku

en: Comment module form.
cs: Formulář modulu Comment.

en: Translation module form.
cs: Formulář modulu Translation.

en: Menu module form.
cs: Formulář modulu Menu.

en: Book module form.
cs: Formulář modulu Book.

en: Path module form.
cs: Formulář modulu Path.

en: Poll module title.
cs: Titulek modulu Poll.

en: Poll module choices.
cs: Volby modulu Poll.

en: Poll module settings.
cs: Nastavení modulu Poll.

en: Upload module form.
cs: Formulář modulu Upload.

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
cs: Integrace modulu CCK s modulem Views vyžaduje Views ve verzi 6.x-2.0-rc2 nebo vyšší.

en: manage fields
cs: správa polí

en: » Add a new content type
cs: Přidat nový typ obsahu

en: @field_name (Locked)
cs: @field_name (Zamknuto)

en: !field (!field_name) is an inactive !field_type field that uses a !widget_type widget.
cs: Pole !field (!field_name) je neaktivní pole typu !field_type, které používá widget typu !widget_type.

en: - Select a field type -
cs: - Vyberte typ pole -

en: - Select a widget -
cs: - Vyberte widget -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
cs: Název pole (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
cs: Typ dat pro ukládání.

en: Form element to edit the data.
cs: Formulářový prvek pro úpravu dat.

en: - Select an existing field -
cs: - Vyberte existující pole -

en: Field to share
cs: Pole ke sdílení

en: Group name (a-z, 0-9, _)
cs: Název skupiny (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
cs: Přidat nové pole: zadejte popisek.

en: Add new field: you need to provide a field name.
cs: Přidat nové pole: zadejte název pole.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
cs: Přidat nové pole: pole %field_name je neplatné. Název musí obsahovat pouze malá písmena bez diakritiky, číslice a podtržítka.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
cs: Přidat nové pole: název pole  %field_name je příliš dlouhý. Délka názvu je omezena na 32 znaků, včetně předpony 'field_'.

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
cs: Přidat nové pole: název 'field_instance' je vyhrazený.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
cs: Přidat nové pole: název pole %field_name již existuje.

en: Add new field: you need to select a field type.
cs: Přidat nové pole: vyberte typ pole.

en: Add new field: you need to select a widget.
cs: Přidat pole: vyberte widget.

en: Add new field: invalid widget.
cs: Přidat pole: neplatný widget.

en: Add existing field: you need to provide a label.
cs: Přidat existující pole: zadejte popisek.

en: Add existing field: you need to select a field.
cs: Přidat existující pole: vyberte pole.

en: Add existing field: you need to select a widget.
cs: Přidat existující pole: vyberte widget.

en: Add existing field: invalid widget.
cs: Přidat existující pole: neplatný widget.

en: The field %label cannot be added to a content type because it is locked.
cs: Pole %label nemůže být přidáno k typu obsahu kvůli uzamčení.

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
cs: Pro tento typ obsahu nejsou nastavena žádná pole. Nová pole můžete přidat na stránce <a href="@link">Správa polí</a>.

en: Edit basic information
cs: Upravit základní informace

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
cs: Strojově čitelný název pole. Název nelze později změnit.

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
cs: Typ dat, která se pro dané pole budou ukládat v databázi. Tuto volbu nelze později změnit.

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
cs: Typ formulářového prvku, který se má zobrazit uživateli, když vytváří toto pole v typu obsahu %type.

en: Updated basic settings for field %label.
cs: Základní nastavení pro pole %label byla aktualizována.

en: There was a problem updating the basic settings for field %label.
cs: Při aktualizaci základního nastavení pole %label se vyskytl problém.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be removed.
cs: Toto pole je <strong>zamčené</strong> a nemůže být odstraněno.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
cs: Pole %field je zamčené a nemůže být upraveno.

en: %type basic information
cs: %type: základní informace

en: Advanced usage only: PHP code that returns a default value. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>To figure out the expected format, you can use the <em>devel load</em> tab provided by <a href="@link_devel">devel module</a> on a %type content page.
cs: Pouze pro pokročilé uživatele: PHP kód, který vrátí výchozí hodnotu. Nezadávejte oddělovače &lt;?php ?&gt;. Jestliže je toto pole vyplněno, vrácená hodnota překryje jakékoli výše uvedené hodnoty. Očekávaný formát: <pre>!sample</pre> K sestavení očekávaného formátu můžete využít kartu <em>"Devel load"</em> poskytovanou <a href="@link_devel">modulem Devel</a> na stránce typu obsahu %type.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
cs: Maximální počet hodnot, které může uživatel pro toto pole zadat.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
cs: Možnost 'Neomezeně' poskytne tlačítko 'Přidat další', takže uživatelé budou moci zadat libovolný počet hodnot.

en: The PHP code for 'default value' returned @value, which is invalid.
cs: PHP kód pro 'výchozí hodnotu' vrátil hodnotu @value, která je neplatná.

en: %name must be an integer.
cs: %name musí být celé číslo.

en: %name must be a positive integer.
cs: %name musí být kladné celé číslo.

en: %name must be a number.
cs: %name musí být číslo.

en: You should make sure that the used field exists in the given content type.
cs: Měli byste se ujistit, že používané pole v daném typu obsahu existuje.

en: Advanced: Specify the fields value with PHP code
cs: Pokročilé nastavení: specifikovat hodnotu pole pomocí PHP kódu

en: Advanced usage only: PHP code that returns the value to set. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>Using <a href="@link_devel">devel.module's</a> 'devel load' tab on a content page might help you figure out the expected format.
cs: Pouze pro pokročilé uživatele: PHP kód, který vrátí hodnotu, která se má nastavit. Nepoužívejte oddělovače &lt;?php ?&gt;. Jestliže je toto pole vyplněno, vrácená hodnota překryje jakoukoli výše specifikovanou hodnotu. Očekávaný formát: <pre>!sample</pre> Karta 'Devel load' poskytovaná modulem <a href="@link_devel">Devel</a> na stránce obsahu vám může pomoci sestavit očekávaný formát.

en: You have to return the default value in the expected format.
cs: Je nutné vrátit výchozí hodnotu v očekávaném formátu.

en: Populate @node's field '@field'
cs: Naplnit pole '@field' typu obsahu @node

en: Field has value
cs: Pole má hodnotu

en: You should make sure that the used field exists in the given content type. The condition returns TRUE, if the selected field has the given value.
cs: Měli byste se ujistit, že použité pole v daném typu obsahu existuje. Podmínka vrátí TRUE, jestliže má vybrané pole danou hodnotu.

en: Field has changed
cs: Pole se změnilo

en: Content containing changes
cs: Obsah zahrnující změny

en: Content not containing changes
cs: Obsah nezahrnující změny

en: @node's field '@field' has value
cs: Pole '@field' typu obsahu @node má hodnotu

en: Select the machine-name of the field to look at.
cs: Zadejte strojově čitelný název pole, který se má brát v úvahu.

en: @node's field '@field' has been changed
cs: Pole '@field' typu obsahu @node bylo změněno

en: Referenced node unfiltered title. WARNING - raw user input.
cs: Nefiltrovaný název odkazovaného uzlu. POZOR - nezpracovaný vstup uživatele.

en: Formatted html link to the referenced node.
cs: Formátovaný HTML odkaz na odkazovaný uzel.

en: Relative path alias to the referenced node.
cs: Alias relativní cesty k odkazovanému uzlu.

en: Absolute path alias to the referenced node.
cs: Alias absolutní cesty k odkazovanému uzlu.

en: Relative path alias to the referenced user.
cs: Alias relativní cesty na odkazovaného uživatele

en: Absolute path alias to the referenced user.
cs: Alias absolutní cesty na odkazovaného uživatele

en: Field: @widget_label (@field_name) - @field_type
cs: Pole: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Field on the referenced node.
cs: Pole odkazovaného uzlu.

en: Configure how the label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
cs: Nastavte, jak se má zobrazit popisek. Tato volba nemá žádný vliv, jestliže je zapnuta možnost "Překrýt název"; místo toho se zobrazí specifikovaný název bloku.

en: "@s" field: @widget_label (@field_name) - @field_type
cs: "@s" pole: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Appears in: @types
cs: Objevuje se v: @types

en: <No value>
cs: <Žádná hodnota>

en: Widget label (@label)
cs: Popisek widgetu (@label)

en: Custom label
cs: Vlastní popisek

en: (first item is 0)
cs: (první položka je 0)

en: (start from last values)
cs: (začít od posledních hodnot)

en: You need to provide a label.
cs: Je třeba vyplnit popisek.

en: You need to provide a group name.
cs: Je třeba vyplnit jméno skupiny.

en: The group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
cs: Název skupiny %group_name je neplatný. Název smí obsahovat pouze malá písmena bez diakritiky, číslice a podtržítka.

en: The group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
cs: Název skupiny %group_name je příliš dlouhý. Délka názvu je omezena na 32 znaků včetně předpony 'group_'.

en: The group name %group_name already exists.
cs: Skupina se jménem %group_name  již existuje.

en: Add new group:
cs: Přidat novou skupinu:

en: Add new group: you need to provide a label.
cs: Přidat novou skupinu: je potřeba, aby byl zadán popisek.

en: Add new group: you need to provide a group name.
cs: Přidat novou skupinu: musíte zadat název skupiny.

en: Standard group
cs: Standardní skupina

en: Create display groups for CCK fields.
cs: Vytvořit skupiny pro CCK pole

en: Field group: @group in @type
cs: Skupina polí: @group v typu obsahu @type

en: All fields from this field group on the referenced node.
cs: Všechna pole z této skupiny polí se zobrazí v daném uzlu.

en: Field group label
cs: Popisek skupiny polí

en: Configure how the field group label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
cs: Nastavte, jak se má zobrazovat popisek skupiny. Tato volba nemá žádný vliv, pokud je zapnuta možnost "Překrýt název"; místo toho se zobrazí specifikovaný název bloku.

en: Fieldset - Collapsible
cs: Sada polí - sbalitelná

en: Fieldset - Collapsed
cs: Sada polí - sbalená

en: Field group format
cs: Formát skupiny polí

en: This option allows you to configure the field group format.
cs: Tato volba vám umožní konfigurovat formát sady polí.

en: "@s" field group: @group in @type
cs: "@s" sada polí: @group v typu obsahu @type

en: Note that if the field has multiple values, only the first content node will be loaded.
cs: Vezměte na vědomí, že pokud má pole více hodnot, načte se pouze první z nich.

en: There are no nodereference fields defined.
cs: Žádná pole typu nodereference nebyla definována.

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the nodes that can be referenced.<br />Note:</p>
cs: <p>Vyberte pohled modulu "Views" pro výběr uzlů, na které je možné odkazovat. <br />Poznámka:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
cs: <ul><li>Pro tento účel fungují pouze pohledy, které používají pole. </li><li>Toto nastavení zruší nastavení "Typy obsahu" výše. Místo toho použijte nastavení "Filtry" modulu Views. </li><li>Pro zobrazení dalších informací o uzlech, které se nabízejí k výběru ve formuláři pro vytvoření/úpravu uzlu, použijte nastavení "Pole" modulu Views. </li><li>K určení pořadí, ve kterém se uzly pro výběr zobrazí, použijte "Kritéria řazení" modulu Views. </li></ul>

en: <p>The list of nodes that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
cs: <p>Seznam uzlů, na které je možné odkazovat, může být založen na modulu "Views", nebyl však nalezen žádný odpovídající pohled. <br />Poznámka:</p>

en: %name: invalid input.
cs: %name: neplatný vstup.

en: %name: found no valid post with that title.
cs: %name: nebyl nalezen žádný příspěvek s tímto názvem.

en: Only numbers and decimals are allowed in %field.
cs: V %field jsou povoleny pouze číslice a desetinná čísla.

en: Only numbers are allowed in %field.
cs: V poli %field jsou povoleny pouze číslice.

en: Only numbers and the decimal character (%decimal) are allowed in %field.
cs: V poli %field jsou povoleny pouze číslice a desetinná čísla (%decimal).

en: Note that if the field has multiple values, only the first user will be loaded.
cs: Vezměte na vědomí, že pokud má pole více hodnot, načte se pouze první uživatel.

en: There are no userreference fields defined.
cs: Nebyla definována žádna pole typu userreference.

en: Advanced - Users that can be referenced (View)
cs: Pokročilé nastavení - uživatelé, na které je možné odkazovat (pohled)

en: View used to select the users
cs: Pohled (view) použitý k výběru uživatelů

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the users that can be referenced.<br />Note:</p>
cs: <p>Zvolte pohled modulu "Views", který vybere uživatele, na něž je možné odkazovat. <br />Poznámka:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Referenceable Roles" and "Referenceable Status" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate users on user creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate users will be displayed.</li></ul>
cs: <ul><li>Pro tento účel budou fungovat pouze pohledy, které používají pole.</li><li>Tato možnost zruší výše uvedená nastavení "Role, na které je možné odkazovat" a "Statuty, na které je možné odkazovat". Místo toho použijte nastavení "Filtry" v modulu Views. </li><li>Pro zobrazení dalších informací o uživatelích k výběru ve formuláři pro vytvoření/úpravu uzlu použijte nastavení "Pole" v modulu Views.</li><li>Pro určení pořadí uživatelů pro výběr použijte "Kritéria řazení" v modulu Views.</li></ul>

en: <p>The list of user that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
cs: <p>Seznam uživatelů, na které je možné odkazovat, může být založen na modulu "Views"; žádný odpovídající pohled však nebyl nalezen. <br />Poznámka:</p>

en: %name: invalid user.
cs: %name: neplatný uživatel.

en: New field
cs: Nové pole

en: Existing field
cs: Existující pole

en: New group
cs: Nová skupina

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
cs: Přidat pole a skupiny polí k typům obsahu a uspořádat jejich zobrazení v uzlu a v editačním formuláři.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
cs: Pole můžete přidat do skupiny tak, že jej myší přetáhnete pod skupinu a doprava.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
cs: Poznámka: instalací modulu <a href="!adv_help">Advanced help</a> získáte podrobnější nápovědu.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
cs: Jestliže chcete položku vyloučit z proměnné !content, která se předává do šablony uzlu, zaškrtněte 'Vyloučit'.

en: Policy message
cs: Zpráva politiky

en: Help message shown at checkout.
cs: Nápovědný text, který se zobrazí u pokladny.

en: <b>@type failed.</b>
cs: <b>@type selhalo.</b>

en: Determines which shipping methods are quoted at checkout when products of different shipping types are ordered. Larger values take precedence.
cs: Slouží k určení poplatku za doručení v případě, že objednávané produkty jsou doručovány různými metodami. Upřednostňovány jsou poplatky s vyšší cenou.

en: <br />The %list method is compatible with any shipping type. | <br />The %list methods are compatible with any shipping type.
cs[0]: <br />Metoda %list je slučitelná s libovolným způsobem dopravy.
cs[1]: <br />Metody %list jsou  slučitelné s libovolným způsobem dopravy.

en: Ubercart shipment object
cs: Objekt dopravy Übercartu

en: A shipment is saved
cs: Expedice uložena

en: Fulfillment
cs: Splnění

en: Shipment
cs: Expedice

en: The name shown to distinguish it from other weightquote methods.
cs: Jméno, které se zobrazí pro odlišení od jiných metod vážení.

en: The starting price for weight-based shipping costs.
cs: Počáteční částka pro přepravu, jejíž cena je určena na základě váhy.

en: !sign per !unit
cs: !sign na !unit

en: Weight quote shipping method was updated.
cs: Způsob přepravy na základě váhy byl aktualizován.

en: Created and enabled new weight quote shipping method.
cs: Nový způsob přepravy na základě váhy byl vytvořen a zvolen.

en: Weight quote shipping method deleted.
cs: Způsob přepravy na základě váhy byl smazán.

en: If you do not have an account yet, you should <a href="!url">register now</a>.
cs: Pokud ještě nemáte účet, můžete se zaregistrovat <a href="!url">zde</a>.

en: No file downloads available.
cs: Nejsou k dispozici žádné soubory ke stažení.

en: No changes have been logged for this order.
cs: Pro tuto objednávku nebyly zaznamenány žádné změny.

en: Last order comment left by an administrator (not counting the order admin comments).  Use with caution: this is unescaped raw input.
cs: Poslední komentář objednávky zanechaný administrátorem (nebere v úvahu administrátorské komentáře). Pozor, možné bezpečnostní riziko: obsahuje nefiltrovaný vstup.

en: The total product quantity of the order.
cs: Celkové množství produktů v objednávce.

en: No image widgets installed.
cs: Není nainstalován žádný widget pro práci s obrázky.

en: Product class saved.
cs: Třída produktu byla uložena.

en: Are you sure you want to delete the %type product class?
cs: Opravdu chcete smazat třídu produktu %type?

en: The node type associated with this product class will revert to a standard node type.
cs: Typ uzlu přiřazený k této třídě produktu bude změněn zpět na základní typ uzlu.

en: Grant or renew purchased roles
cs: Udělit nebo prodloužit zakoupené role

en: Grant or renew purchased roles if the order status matches.
cs: Povolit nebo obnovit koupené role, pokud dojde ke shodě stavu objednávky.

en: If the original order status was not Completed.
cs: Pokud původní stav objednávky nebyl "Dokončena".

en: If the updated order status is Completed.
cs: Pokud je aktualizovaný stav objednávky "Dokončena".

en: Display messages to alert users of any new or updated roles.
cs: Zobrazit zprávu upozorňující uživatele na novou nebo aktualizovanou roli.

en: Stock Level
cs: Stav zásob na skladě

en: Is Below Threshold
cs: Je pod prahovou hodnotou

en: Filter the node based on whether its stock level is below the threshold for the SKU.
cs: Filtrovat uzel na základě toho, zda je jeho hodnota skladových zásob pod prahovým limitem pro danou skladovou položku.

en: Search for customers based on any of the following fields. Use * as a wildcard to match any character.
cs: Hledání zákazníků je založeno na údajích, které vyplníte níže. Můžete použít * jako zástupný symbol, který odpovídá libovolnému znakovému řetězci.

en: For example, searching by last name for 's*' will return all customers whose last name starts with an s.
cs: Například pokud budete hledat příjmení 's*', budou vráceni všichni zákazníci, jejichž příjmení začíná písmenem s.

en: (<em>Leave a field empty to ignore it in the search.</em>)
cs: (<em>Pokud necháte pole prázdné, nebude se při hledání brát v potaz.</em>)

en: Display type for the main store administration page
cs: Typ zobrazení pro hlavní administrační stránku obchodu

en: This table lists out all users on your site who have placed orders.
cs: Tato tabulka ukazuje všechny uživatele, kteří si něco objednali.

en: Use this page to search through users on your site who have placed orders.
cs: Tuto stránku můžete použít na hledání mezi zákazníky, kteří si něco objednali.

en: width @width
cs: šířka @width

en: height @height
cs: výška @height

en: upscaling allowed
cs: zvětšování povoleno

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
cs: náhodný mezi -@degrees&deg; a @degrees&deg;

en: Status messages
cs: Stavové zprávy

en: features
cs: vlastnosti

en: My Account
cs: Můj účet

en: Add a new weight quote shipping method.
cs: Přidat nový způsob přepravy na základě váhy.

en: Customize product report parameters
cs: Upravit parametry přehledu produktů

en: You may add more attributes <a href="!url">here</a>.
cs: <a href="!url">Zde</a> můžete přidat více vlastností.

en: Display an update message when an item is added to the cart through an add to cart form.
cs: Zobrazit zprávu o aktualizaci, když se do košíku přidá položka přes formulář 'Přidat do košíku'.

en: Anonymous cart duration is 1 @unit. | Anonymous cart duration is @count @units.
cs[0]: Doba platnosti košíku anonymního uživatele je 1 @unit.
cs[1]: Doba platnosti košíku anonymního uživatele je @count @units.
cs[2]: Doba platnosti košíku anonymního uživatele je @count @units.

en: Authenticated cart duration is 1 @unit. | Authenticated cart duration is @count @units.
cs[0]: Doba platnosti košíku přihlášeného uživatele je 1 @unit.
cs[1]: Doba platnosti košíku přihlášeného uživatele je @count @units.
cs[2]: Doba platnosti košíku přihlášeného uživatele je @count @units.

en: Thank you for shopping at [store-name]. Your current order has been attached to the account we found matching your e-mail address.
    
    <a href="!user_url">Login</a> to view your current order status and order history. Remember to login when you make your next purchase for a faster checkout experience!
cs: Děkujeme, že nakupujete v obchodě [store-name]. Vaše objednávka byla připojena k účtu, který odpovídá Vaší e-mailové adrese.
    
    <a href="!user_url">Přihlašte se</a>, abyste si mohli prohlédnout stav Vaší objednávky a historii změn. Až budete u nás nakupovat příště, nezapomeňte se přihlásit, urychlíte tím Váš nákup.

en: Thank you for shopping at [store-name]. A new account has been created for you here that you may use to view your current order status.
    
    <a href="!user_url">Login</a> to your new account using the following information:
    
    <strong>Username:</strong> !new_username
    <strong>Password:</strong> !new_password
cs: Děkujeme, že jste nakoupili v obchodě [store-name]. Vytvořili jsme pro vás nový účet, který budete moci použít, abyste zkontrolovali aktuální stav objednávky. 
    
    <a href="!user_url">Přihlásit se</a> se můžete pomocí následujících údajů:
    
    <strong>Jméno:</strong> !new_username
    <strong>Heslo:</strong> !new_password

en: No orders available.
cs: Neexistují žádné objednávky.

en: Product models
cs: Produktové modely

en: It may be helpful to disable caching while configuring modules that alter prices or price displays.
cs: V době, kdy nastavujete moduly, které mají vliv na cenu nebo její zobrazení, může být užitečné vypnout vyrovnávací paměť (cache).

en: For high traffic sites or sites with multiple price alterers, leaving this disabled may hurt the site's performance.
cs: Pokud necháte tuto volbu vypnutou, může u stránek s vysokou návštěvností nebo stránek s mnoha pravidly pro výpočet ceny dojít k nežádoucímu zpomalení webu.

en:  - Duration
cs:  - Trvání

en: Taxonomy: term
cs: Taxonomie: termín

en: User: name
cs: Uživatel: jméno

en: Vocabulary: ID
cs: Slovník: ID

en: Custom: @title
cs: Vlastní: @title

en: The "list" option lets a user choose if a file should be shown in a list when viewing the content after creation.
cs: Možnost "seznam" umožňuje uživateli zvolit, zda se  soubor ukáže v seznamu při zobrazení obsahu po jeho vytvoření.

en: An alias will be generated for you. If you wish to create your own alias below, uncheck this option.
cs: Alias bude vygenerován. Pokud si přejete zadat vlastní, zrušte zaškrtnutí této volby.

en: Ubercart price
cs: Übercart cena

en: Ubercart weight
cs: Váha v Ubercartu

en: The maximum number of characters this field can be.
cs: Maximální počet znaků pro toto pole.

en: Hide if empty
cs: Skrýt, pokud je prázdné

en: Do not display anything for this field if it is empty. Note that the field label may still be displayed. Check style or row style settings to hide labels for empty fields.
cs: Nezobrazovat žádnou část tohoto pole, pokud je prázdné. Berte na vědomí, že i v tom případě se může zobrazovat popisek. Pro skrytí popisků prázdných řádků využijte nastavení "Styl" nebo "Styl řádku".

en: Starting value
cs: Počáteční hodnota

en: Delta - Appears in: @types
cs: Delta - objevuje se v typech: @types

en: Blocked users
cs: Blokovaní uživatelé

en: Default state for the notification selection box for registered users
cs: Výchozí stav oznamování pro registrované uživatele

en: Subscribe users to their node follow-up notification emails by default
cs: Ve výchozím stavu registrovat uživatele k odebírání oznamení nových komentářů.

en: If this is checked, new users will receive e-mail notifications for follow-ups on their nodes by default until they individually disable the feature.
cs: Pokud je zaškrtnuto, noví uživatelé budou automaticky dostávat oznámení pro nové komentáře k jejich uzlům dokud to samy nezakážou.

en: Disable comment notification
cs: Zakázat oznamování nových komentářů

en: Thank you for your order! We will be notified by PayPal that we have received your payment.
cs: Děkujeme za Vaši objednávku! PayPal nám dá vědět, až obdrží Vaši platbu.

en: Last used
cs: Naposledy použito

en: Filter redirects
cs: Filtr přesměrování

en: No redirects selected.
cs: Žádná přesměrování nebyla vybrána.

en: The Breadcrumb title to use when this argument is present. If no breadcrumb is set here, default Title values will be used, see "Title" for percent substitutions.
cs: Název, který se má použít v drobečkové navigaci, pokud je argument přítomen. Pokud není nastaveno, použije se výchozí název (viz "Název") pro nahrazení se znakem "%".

en: Themed
cs: Nastylovaný

en: Choose a block
cs: Vyberte blok

en: Other blocks
cs: Jiné bloky

en: The unique ID of the comment.
cs: Unikátní ID komentáře.

en: The unique ID of the node the comment was posted to.
cs: Unikátní ID uzlu, ke kterému byl komentář vložen.

en: The name left by the comment author.
cs: Jméno zadané autorem komentáře.

en: The email address left by the comment author.
cs: E-mailová adresa zadaná autorem komentáře.

en: The home page URL left by the comment author.
cs: URL adresa stránky zadaná autorem komentáře.

en: The formatted content of the comment itself.
cs: Formátovaný obsah samotného komentáře.

en: The number of comments posted on a node.
cs: Počet komentářů vložených k uzlu.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
cs: Počet komentářů vložených k uzlu od posledního zobrazení uživatelem.

en: The unique ID of the author of the node.
cs: Unikátní ID autora uzlu.

en: The type of the node.
cs: Typ uzlu.

en: The human-readable name of the node type.
cs: Název typu obsahu.

en: The language the node is written in.
cs: Jazyk, ve kterém je uzel vytvořen.

en: The URL of the node.
cs: URL uzlu.

en: The slogan of the site.
cs: Slogan webu.

en: The administrative email address for the site.
cs: E-mailová adresa pro hlavní administraci tohoto webu.

en: The URL of the site's front page.
cs: URL titulní stránky.

en: The optional description of the taxonomy term.
cs: Volitelný popis termínu taxonomie.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
cs: Volitelný popis slovníku taxonomie.

en: The unique ID of the user account.
cs: Jedinečné ID uživatelského účtu.

en: The login name of the user account.
cs: Přihlašovací jméno uživatelského účtu

en: The email address of the user account.
cs: Emailové adresy uživatelského účtu.

en: The URL of the account profile page.
cs: Odkaz na stránku profilu.

en: Saved %title.
cs: %title byl uložen.

en: User contact forms
cs: Uživatelské kontaktní formuláře

en: The unique ID of the content item, or "node".
cs: Unikátní ID položky obsahu neboli uzlu.

en: Validate URL
cs: Ověřit URL

en: - Choose -
cs: - Vybrat -

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
cs: <p><strong>Poznámka:</strong> bez potvrzení. Ujistěte se, že chcete tuto akci provést, než kliknete na tlačítko "Smazat aliasy!". <br />Můžete také udělat zálohu databáze a/nebo url_alias tabulek před tím, než provedete tuto akci.

en: Bulk generate aliases for user contact form paths that are not aliased
cs: Hromadně vygenerovat cesty uživatelských kontaktních formulářů, které nemají aliasy.

en: Generate aliases for all existing user contact form pages which do not already have aliases.
cs: Generovat aliasy pro všechny existující stránky uživatelských kontaktních formulářů, které zatím žádné aliasy nemají.

en: Bulk generation of contact pages completed, one alias generated. | Bulk generation of contact pages completed, @count aliases generated.
cs[0]: Hromadná úprava kontaktních stránek byla dokončena, 1 alias byl vygenerován.
cs[1]: Hromadná úprava kontaktních stránek byla dokončena, @count aliasy byly vygenerovány.
cs[2]: Hromadná úprava kontaktních stránek byla dokončena, @count aliasů bylo vygenerováno.

en: User blogs
cs: Uživatelské blogy

en: Anonymous commenters have the permission to subscribe to comments but cannot leave their contact information on the following content types: !types.  You should either disable subscriptions on those types here, revoke the permission for anonymous users, or enable anonymous users to leave their contact information in the comment settings.
cs: Anonymní komentující mají oprávnění přihlásit se k odběru nových komentářů, ale nemohou zanechat kontaktní informace na následujících typech obsahu: !types. Měli byste buď vypnout registraci odběru oznámení na těchto typech, zrušit oprávnění nebo v nastavení komentářů povolit zanechání kontaktních informací anonymním uživatelům.

en: You can use the following variables to be replaced:
          <ul>
          <li>!cid = the comment id for the comment</li>
          <li>!commname = the username who posted the comment</li>
          <li>!commtext = the text of the posted comment</li>
          <li>!commsubj = the subject of the posted comment</li>
          <li>!comment_url = the full url of the post and comment - note: if you have paging enabled, this does not work correct - set your max comments per page so that all fit on one page or reverse order them</li>
          <li>!nid = the node id the comment was posted on</li>
          <li>!node_title = the title of the node that was commented on</li>
          <li>!node_teaser = the teaser of the node that was commented on</li>
          <li>!node_body = the body of the node that was commented on</li>
          <li>!mission = site_mission text</li>
          <li>!name = username receiving the alert</li>
          <li>!site = your site</li>
          <li>!uri = base_url of site</li>
          <li>!uri_brief = base_url of site w/o http</li>
          <li>!date = the current time</li>
          <li>!login_uri  uri to login the user</li>
          <li>!edit_uri = uri to edit user profile</li>
          <li>!link1 the QUICKLINK to disable future follow-up notifications for the user</li>
          </ul>
cs: Následující proměnné mohou být použity pro nahrazení v textu:
       <ul>
          <li>!cid = ID komentáře</li>
          <li>!commname = jméno uživatele, který odeslal komentář</li>
          <li>!commtext = text odeslaného komentáře</li>
          <li>!commsubj = předmět odeslaného komentáře</li>
          <li>!comment_url = celá URL uzlu a komentáře - poznámka: toto nebude fungovat správně, pokud máte zapnuto stránkování komentářů - nastavte maximální počet komentářů tak, aby se všechny komentáře vešly na jednu stránku nebo obraťte jejich pořadí (aby se aktuální vypisovali jako první)</li>
          <li>!nid = ID uzlu ke kterému byl odeslán komentář</li>
          <li>!node_title = název uzlu ke kterému byl odeslán komentář</li>
          <li>!node_teaser = úvodník uzlu ke kterému byl odeslán komentář</li>
          <li>!node_body = tělo uzlu ke kterému byl odeslán komentář</li>
          <li>!mission = text mise webu (site_mission)</li>
          <li>!name = jméno uživatele, který obdrží upozornění</li>
          <li>!site = váš web</li>
          <li>!uri = URL webu (base_url)</li>
          <li>!uri_brief = URL webu bez http</li>
          <li>!date = aktuální čas</li>
          <li>!login_uri = URL pro přihlášení uživatele</li>
          <li>!edit_uri = URL pro editaci profilu uživatele</li>
          <li>!link1 = RYCHLÝ ODKAZ pro zakázání budoucích oznámení</li>
        </ul>

en: You can use the following variables to be replaced:
          <ul>
          <li>!cid = the comment id for the comment</li>
          <li>!commname = the username who posted the comment</li>
          <li>!commtext = the text of the posted comment</li>
          <li>!commsubj = the subject of the posted comment</li>
          <li>!comment_url = the full url of the post and comment - note: if you have paging enabled, this does not work correct - set your max comments per page so that all fit on one page or reverse order them</li>
          <li>!nid = the node id the comment was posted on</li>
          <li>!node_title = the title of the node that was commented on</li>
          <li>!node_teaser = the teaser of the node that was commented on</li>
          <li>!node_body = the body of the node that was commented on</li>
          <li>!mission = site_mission text</li>
          <li>!name = username receiving the alert</li>
          <li>!site = your site</li>
          <li>!uri = base_url of site</li>
          <li>!uri_brief = base_url of site w/o http</li>
          <li>!date = the current time</li>
          <li>!login_uri  uri to login the user</li>
          <li>!edit_uri = uri to edit user profile</li>
          </ul>
cs: Následující proměnné mohou být použity pro nahrazení v textu:
       <ul>
          <li>!cid = ID komentáře</li>
          <li>!commname = jméno uživatele, který odeslal komentář</li>
          <li>!commtext = text odeslaného komentáře</li>
          <li>!commsubj = předmět odeslaného komentáře</li>
          <li>!comment_url = celá URL uzlu a komentáře - poznámka: toto nebude fungovat správně, pokud máte zapnuto stránkování komentářů - nastavte maximální počet komentářů tak, aby se všechny komentáře vešly na jednu stránku nebo obraťte jejich pořadí (aby se aktuální vypisovali jako první)</li>
          <li>!nid = ID uzlu ke kterému byl odeslán komentář</li>
          <li>!node_title = název uzlu ke kterému byl odeslán komentář</li>
          <li>!node_teaser = úvodník uzlu ke kterému byl odeslán komentář</li>
          <li>!node_body = tělo uzlu ke kterému byl odeslán komentář</li>
          <li>!mission = text mise webu (site_mission)</li>
          <li>!name = jméno uživatele, který obdrží upozornění</li>
          <li>!site = váš web</li>
          <li>!uri = URL webu (base_url)</li>
          <li>!uri_brief = URL webu bez http</li>
          <li>!date = aktuální čas</li>
          <li>!login_uri = URL pro přihlášení uživatele</li>
          <li>!edit_uri = URL pro editaci profilu uživatele</li>
        </ul>

en: The Authmap ID.
cs: Authmap ID.

en: The unique authentication name.
cs: Unikátní autentizační jméno.

en: !arbSilent POST received for order @order_id: <pre>@post</pre>
cs: !arbSilent POST přijat k objednávce @order_id: <pre>@post</pre>

en: ship
cs: poslat

en: Rate markup must be a numeric value.
cs: Formát sazby musí být číslo.

en: Customer selected @method as the shipping method and paid @rate
cs: Zákazník vybral @method jako způzob přepravy a zaplatil @rate

en: Display USPS "online" rates
cs: Zobrazit ceny přepravy USPS online

en: Show your customer standard USPS rates (default) or discounted "online" rates.  Online rates apply only if you, the merchant, pay for and print out postage from the USPS <a href="https://sss-web.usps.com/cns/landing.do">Click-N-Ship</a> web site.
cs: Zobrazí vaše standardní USPS sazby (standardní chování) nebo zlevněné "online" sazby. Online sazby budou aplikovány pouze v případě vy, jakož to obchodník, tuto službu zaplatíte a zveřejníte náš odkaz <a href="https://sss-web.usps.com/cns/landing.do">Click-N-Ship</a>.

en: Set the length of time products remain in the cart for customers who <strong>have not</strong> logged in. Cron must be running for this feature to work.
cs: Nastavit dobu, po kterou produkty zůstávají v košíku pro <strong>nepřihlášené</strong> uživatele. Pro tuto funkci musí být povolen cron.

en: Set the length of time products remain in the cart for customers who <strong>have</strong> logged in. Cron must be running for this feature to work.
cs: Nastavit dobu, po kterou produkty zůstávají v košíku pro <strong>přihlášené</strong> uživatele. Pro tuto funkci musí být povolen cron.

en: You must select a customer before address<br />information is available.<br />
cs: Pro zpřístupnění informací o adrese je potřeba<br />nejdříve označit zákazníka.

en: Order Date:
cs: Datum objednávky:

en: Altered
cs: Pozměněn

en: Formatted original
cs: Formátovaný originál

en: Themed original
cs: Nastylovaný originál

en: This name will appear to the customer when this tax is applied to an order.<br />It will also be used to name the corresponding predicate for this rate.
cs: Tento název se zobrazí zákazníkovi, když je tato daň aplikována na objednávku.<br />Také může být použit pro pojmenování souvisejícího predikátu pro tuto sazbu.

en: No tokens available.
cs: Nejsou dostupné žádné tokeny.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
cs: Klikněte na token pro jeho vložení do pole, do kterého jste klikli naposledy.

en: List of the currently available tokens on this site
cs: Seznam aktuálně dostupných tokenů na tomto webu

en: Insert this token into your form
cs: Vložit token do formuláře

en: First click a text field to insert your tokens into.
cs: Nejprve klikněte do textového pole, do kterého chcete tokeny vložit.

en: Files may not be uploaded while the Theme Developer tool is enabled. It is highly recommended to <a href="!url">disable this module</a> unless it is actively being used.
cs: Soubory nelze nahrávat, jestliže je zapnutý modul Theme Developer. Je silně doporučeno <a href="!url">vypnout tento modul</a>, pokud se aktivně nepoužívá.

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
cs: Vybraný soubor %filename nelze nahrát. Jsou povoleny pouze soubory s těmito příponami: %extensions.

en: Default (Mbps or Kbps)
cs: Výchozí (Mbps nebo Kbps)

en: Raw numberic value
cs: Nezpracovaná číselná hodnota

en: Default (kHz)
cs: Výchozí (kHz)

en: Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
cs: Změna velikosti obrázků při jejich nahrání způsobí ztrátu <a href="http://cs.wikipedia.org/wiki/Exif">EXIT dat</a> obrázku.

en: X-Small
cs: Extra malý (X-Small)

en: X-Large
cs: Extra velký (X-Large)

en: Current theme
cs: Současné téma vzhledu

en: Site logo
cs: Logo webu

en: Term Description
cs: Popis termínu

en: Comment creation
cs: Vytvoření komentáře

en: The current
cs: Aktuální

en: raw user input
cs: nezpracovaný uživatelský vstup

en: Warning: Token value contains raw user input.
cs: Varování: Hodnota tokenu obsahuje nezpracovaný uživatelský vstup.

en: !description day (one or two digits without leading zeros)
cs: Den !description (jedna nebo dvě číslice bez počátečních nul)

en: !description in UNIX timestamp format (1269441371)
cs: !description v unixovém časovém formátu (1269441371)

en: *Adding _if to any country variable will make it display only for addresses<br />whose country is different than the default store country.
cs: *Přidání _if do kterékoli proměnné země, způsobí její zobrazení pouze v adresách<br />jejichž země jsou odlišné od výchozí země obchodu.

en: Supply a format string for each unit. !value represents the length value.
cs: Vložte řetězec pro formátování každé jednotky. !value představuje hodnotu délky.

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
cs: Pokud je nastaveno, bude ověřena validita URL.

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
cs: Pokud je zaškrtnuto, je pole URL nepovinné, tudíž je přípustné zadat pouze název odkazu. Pokud zůstane URL adresa nevyplněná, název se zobrazí jako prostý text.

en: When output, this link will have this class attribute. Multiple classes should be separated by spaces.
cs: Na výstupu se pro odkaz použije tento atribut třídy. Více tříd je třeba oddělit mezerou.

en: Link 'title' Attribute
cs: Atribut odkazu 'title'

en: When output, links will use this "title" attribute (when different from the link text). Read <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> for links comformances. Tokens values will be evaluated.
cs: Na výstupu se pro odkaz použije tento atribut "title" (pokud se liší od názvu odkazu). Standardy pro zadávání odkazů najdete v dokumentu <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a>. Je možné použít tokeny.

en: Title, as plain text
cs: Název, jako prostý text

en: Specify the size limit that applies to each file separately. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If you leave this empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
cs: Specifikujte omezení velikosti pro jednotlivé soubory. Zadejte hodnoty ve tvaru "512" (bajty), "80K" (kilobajty) nebo "50M" (megabajty). Pokud necháte prázdné, velikost nahrávaných souborů bude omezena pouze nastavením maximálního objemu odeslaných dat (max_post_size) a nahrávaných souborů (upload_max_filesize) v PHP (aktuální omezení <strong>%limit</strong>).

en: Total filesize for %title, %tsize, exceeds field settings of %msize.
cs: Maximální velikost souboru pro %title, %tsize, překračuje povolenou velikost pro dané pole: %msize.

en: The file field %field has been updated with new settings.
cs: Pole %field bylo aktualizováno s novým nastavením.

en: File Video width
cs: Šířka videa

en: File Video height
cs: Výška videa

en: File Duration
cs: Trvání nahrávky

en: File Audio sample rate
cs: Vzorkovací kmitočet audio souboru

en: File Audio channel mode (stereo, mono)
cs: Režim kanálů audio souboru (stereo, mono)

en: File Audio bitrate
cs: Datový tok audio souboru

en: File Audio bitrate mode (cbr, vbr, abr...)
cs: Režim datového toku audio souboru (cbr, vbr, abr...)

en: File ID3 @tag tag
cs: ID3 @tag štítek souboru

en: ID3 tags
cs: ID3 tagy

en: ID3 tags include embedded information such as artist, album, year, genre and other informaiton.
cs: ID3 štítky obsahují vložené informace, jako umělec, album, rok, žánr a další.

en: Select the tag to be rendered. If needing multiple tags, add another ID3 tags field.
cs: Vyberte štítek, který se má připojit. Pokud potřebujete více štítků, přidejte další pole pro ID3 štítky.

en: @mime icon
cs: @mime ikona

en: Content module must be enabled before ImageField can be updated.
cs: Modul Content musí být aktivován předtím, než může být aktualizován ImageField.

en: Determines how price variations are displayed to the customer.  Prices may be displayed directly next to each attribute option in the attribute selection form either as a total price for the product with that option or as an adjustment (+ or -) showing how that option affects the product base price.  However, the total price will not be displayed if a product has more than one attribute that can affect the price.
cs: Rozhoduje o tom jak budou varianty cen zobrazeny zákazníkovi. Ceny mohou být zobrazeny přímo vedle každé možnosti při výběru atributů, buď jako celková cena produktu s touto možností, nebo jako úprava (+ nebo -) ukazující, jak daná volba ovlivní základní cenu produktu. Nicméně celková cena nebude zobrazena, pokud má produkt více cenu ovlivňujících atributů .

en: <a href="!url">Click here</a> to go to the shopping cart block configuration page.
cs: <a href="!url">Klikněte sem</a> pro nastavení bloku nákupního košíku.

en: Thanks for your order, !order_first_name!
cs: Děkujeme za objednávku, !order_first_name!

en: If you need to check the status of your order, please visit our home page at !store_link and click on "My account" in the menu or login with the following link:
cs: Pro kontrolu stavu objednávky můžete navštívit domovskou stránku našeho obchodu na adrese !store_link a přejít na "Můj účet", nebo se přihlásit pomocí následujícího odkazu:

en: To learn more about managing your orders on !store_link, please visit our <a href="!store_help_url">help page</a>.
cs: Pro více informací, jak spravovat vlastní objednávky v obchodu !store_link, můžete navštívit <a href="!store_help_url">stránku s nápovědou</a>.

en: %title has been created.
cs: Vytvořen příspěvek %title.

en: %title has been updated.
cs: Aktualizován příspěvek %title.

en: The unique ID of the author of the comment.
cs: Unikátní ID autora komentáře.

en: The title of the node the comment was posted to.
cs: Nadpis uzlu, ke kterému byl komentář vložen.

en: The login name of the author of the node.
cs: Přihlašovací jméno autora uzlu.

en: The email address of the author of the node.
cs: E-mailová adresa autora uzlu.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
cs: Vysvětlení nejnovějších změn provedených v uzlu.

en: Node modification
cs: Změna uzlu

en: User's registration
cs: Registrace uživatele

en: User's last login
cs: Poslední přihlášení uživatele

en: The URL of the account edit page.
cs: Odkaz na stránku s nastavením účtu.

en: The title of the current page.
cs: Nadpis aktuální stránky.

en: The URL alias of the current page.
cs: URL alias aktuální stránky.

en: The URL of the current page.
cs: URL aktuální stránky.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
cs: Element %element-title používá následující neplatné tokeny: @invalid-tokens.

en: IPN for a different PayPal account attempted.
cs: Pokus o okamžité oznámení platby (IPN) k jinému účtu PayPall.

en: Payment @txn_id for order @order_id did not equal the order total.
cs: Částka na platbě @txn_id za objednávku @order_id neodpovídá celkové ceně objednávky.

en: Cart link on %url tried to add an unpublished product to the cart.
cs: Odkaz přímého přidání do košíku %url se pokusil přidat do košíku nevydaný produkt.

en: The 2checkout payment for order <a href="!order_url">@order_id</a> demo flag was set to %flag, but the module is set to %mode mode.
cs: Demo indikátor platby 2checkout pro objednávku <a href="!order_url">@order_id</a> byl nastaven na %flag, ale modul jenastaven do módu %mode.

en: HTTP Authorization header does not match settings.
cs: HTTP autorizační hlavička neodpovídá nastavení.

en: The field %name is not a valid number.
cs: Hodnota pole %name není platné číslo.

en: The field %name cannot be greater than @max.
cs: Hodnota pole %name nemůže být vyšší než @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
cs: Hodnota pole %name nemůže být nižší než @min.

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
cs: Pole <em>Řetězce k odstranění</em> nesmí obsahovat HTML. Ujistěte se, že jsou pro toto pole zákázány všechny WYSIWYG editory.

en: Right parenthesis )
cs: Pravá závorka )

en: Slash /
cs: Lomítko /

en: Backslash \
cs: Zpětné lomítko \

en: Node paths
cs: Cesty uzlů

en: Taxonomy term paths
cs: Cesty termínů taxonomie

en: Forum paths
cs: Cesty fór

en: User paths
cs: Cesty uživatelů

en: Blog paths
cs: Cesty blogů

en: As [cat-raw], but including its supercategories separated by /.
cs: Jako [cat-raw], ale včetně nadkategorií oddělených znakem /.

en: As [term-raw], but including its supercategories separated by /.
cs: Jako [term-raw], ale včetně nadřazených kategorií oddělených znakem /.

en: Update URL alias
cs: Aktualizovat URL alias

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
cs[0]: Aktualizován URL alias pro 1 uzel.
cs[1]: Aktualizovány URL aliasy pro @count uzly.
cs[2]: Aktualizovány URL aliasy pro @count uzlů.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
cs[0]: Aktualizován URL alias pro 1 uživatelský účet.
cs[1]: Aktualizovány URL aliasy pro @count uživatelské účty.
cs[2]: Aktualizovány URL aliasy pro @count uživatelských účtů.

en: Does not exist
cs: Neexistuje

en: Bulk generate aliases for forum paths that are not aliased
cs: Hromadně vygenerovat cesty uživatelských fór, které nemají aliasy.

en: User contact forms paths
cs: Cesty uživatelských kontaktních formulářů

en: @token (defined by modules: @modules)
cs: @token (definovaný moduly: @modules)

en: Duplicate tokens
cs: Duplicitní tokeny

en: The following tokens are defined by multiple modules and may cause problems when performing token replacement.
cs: Následující tokeny jsou definované více moduly a mohou způsobit problémy při nahrazování tokenu.

en: User signature
cs: Podpis uživatele

en: The signature of a user.
cs: Podpis uživatele.
