Conference Organizing Distribution (6.x-1.0-alpha2) - en to fr translation catalogue (6307 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: User interface
fr: Interface utilisateur

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Next
fr: Suivant

en: user
fr: utilisateur

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Reset to defaults
fr: Réinitialiser aux valeurs par défaut

en: enabled
fr: activé

en: enable
fr: activer

en: context
fr: contexte

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: Statut

en: Administer
fr: Administrer

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Suffix
fr: Suffixe

en: E-mail
fr: Courriel

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Opérations

en: Content
fr: Contenu

en: Transaction ID
fr: ID de transaction

en: Attribute
fr: Attribut

en: Value
fr: Valeur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Gross
fr: Brut

en: content
fr: contenu

en: Development
fr: Développement

en: Groups
fr: Groupes

en: Group
fr: Groupe

en: Author
fr: Auteur

en: Closed
fr: Fermé

en: yes
fr: oui

en: List
fr: Lister

en: Subject
fr: Sujet

en: closed
fr: fermé

en: disabled
fr: désactivé

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Unsubscribe
fr: Se désabonner

en: Age
fr: Âge

en: Language
fr: Langue

en: Audience
fr: Auditoire

en: Log
fr: Journal

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Access control
fr: Contrôle d'accès

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Comments
fr: Commentaires

en: Default currency
fr: Devise par défaut

en: Cost
fr: Prix de revient

en: Quantity
fr: Quantité

en: On
fr: Activé

en: Purchased
fr: Acheté

en: error
fr: erreur

en: Block title
fr: Titre du bloc

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Content types
fr: Types de contenu

en: Categories
fr: Catégories

en: Go
fr: Allez

en: view
fr: voir

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: File
fr: Fichier

en: Tag
fr: Étiquette

en: File path
fr: Chemin du fichier

en: register
fr: s'inscrire

en: Login
fr: Identifiant

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Search
fr: Recherche

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Display settings
fr: Paramètres d'affichage

en: default
fr: défaut

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Test
fr: Tester

en: Number
fr: Nombre

en: Password
fr: Mot de passe

en: Block settings
fr: Paramètres du bloc

en: Comment form
fr: Formulaire de commentaire

en: User contact form
fr: Formulaire de contact d'un utilisateur

en: - None -
fr: - Aucun -

en: Country
fr: Pays

en: Weight
fr: Poids

en: The configuration options have been saved.
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.

en: Quote
fr: Citer

en: Link
fr: Lien

en: Center
fr: Centre

en: Help text
fr: Texte d'aide

en: Admin title
fr: Titre pour l'administration

en: Hierarchy
fr: Hiérarchie

en: Related terms
fr: Termes liés

en: Required
fr: Requis

en: Depth
fr: Profondeur

en: none
fr: aucun(e)

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Feed
fr: Flux

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Import
fr: Importer

en: Book
fr: Livre

en: Export
fr: Exporter

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Description field
fr: Champ description

en: settings
fr: paramètres

en: Back
fr: Précédent

en: Node ID
fr: Identifiant (ID) du nœud

en: Field
fr: Champ

en: Label
fr: Étiquette

en: Changes
fr: Modifications

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: Font Size
fr: Taille de la fonte

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Preset Name
fr: Nom du réglage prédéfini

en: Font
fr: Police

en: Default
fr: Par défaut

en: Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Summary
fr: Résumé

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Open
fr: Ouvert

en: Blank
fr: Vide

en: Top
fr: Haut

en: Link Target
fr: Cible du Lien

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Clean up
fr: Nettoyer

en: Catalog
fr: Catalogue

en: Artist
fr: Artiste

en: view catalog
fr: voir le catalogue

en: administer catalog
fr: administrer le catalogue

en: Icon
fr: Icône

en: Time increment
fr: Incrément de temps

en: Time
fr: Heure

en: week
fr: semaine

en: Views
fr: Vues

en: Access
fr: Accès

en: Add
fr: Ajouter

en: remove
fr: retirer

en: View
fr: Voir

en: Length
fr: Longueur

en: The configuration options have been reset to their default values.
fr: Les options de configuration ont été réinitialisées à leurs valeurs par défaut.

en: hidden
fr: caché

en: Path
fr: Chemin

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Vocabularies
fr: Vocabulaires

en: Manage
fr: Gérer

en: link
fr: lien

en: Placeholder tokens
fr: Ebauches de jetons

en: Display
fr: Affichage

en: Node type
fr: Type de nœud

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: results
fr: résultats

en: search
fr: rechercher

en: Teaser
fr: Accroche

en: never
fr: jamais

en: Text
fr: Texte

en: Theme
fr: Thème

en: Layout
fr: Affichage

en: read more
fr: lire la suite

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: <none>
fr: --aucun--

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Advanced search
fr: Recherche avancée

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Attachment
fr: Fichier attaché

en: Upload
fr: Transfert de fichiers

en: Picture
fr: Image

en: Upload image
fr: Téléverser une image

en: Paths
fr: Chemins

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
fr: Les ébauches de jetons suivantes peuvent être utilisées à la fois dans les chemins et dans les titres. Lorsqu'elles sont utilisées dans un chemin ou un titre, elles seront remplacées par les valeurs appropriées.

en: Mail
fr: Courriel

en: Before
fr: Avant

en: After
fr: Après

en: User
fr: Utilisateur

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Continue
fr: Continuer

en: Configure
fr: Configurer

en: Email
fr: Courriel

en: Check
fr: Vérifier

en: Files
fr: Fichiers

en: file
fr: fichier

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Error
fr: Erreur

en: no
fr: non

en: Node
fr: Nœud

en: Sent email to %recipient
fr: Courriel envoyé à %recipient

en: Unable to send email to %recipient
fr: Impossible d'envoyer un courriel à %recipient

en: The subject of the message.
fr: Le sujet du message.

en: Please enter a valid email address.
fr: Veuillez saisir une adresse e-mail valide.

en: Number of columns
fr: Nombre de colonnes

en: Create
fr: Créer

en: Separator
fr: Séparateur

en: Include
fr: Inclure

en: Exclude
fr: Exclure

en: Node edit form
fr: Formulaire de modification du nœud

en: Are you sure you want to delete %title?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %title ?

en: Node add form
fr: Formulaire d'ajout de nœud

en: Optional Title
fr: Titre Optionnel

en: Required Title
fr: Titre Obligatoire

en: No Title
fr: Aucun Titre

en: Link Title
fr: Titre du Lien

en: URL Display Cutoff
fr: Coupure de l'Affichage de l'URL

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
fr: Si l'utilisateur n'inclue pas de titre pour ce lien, l'URL sera utilisée en tant que titre. A quel endroit le lien devra-t-il être coupé et terminé par une ellipse (&hellip;) ? Laissez vide pour aucune limite.

en: Default (no target attribute)
fr: Par Défaut (aucun attribut de cible)

en: Open link in window root
fr: Ouvrir le lien dans la fenêtre courante

en: Open link in new window
fr: Ouvrir le lien dans une nouvelle fenêtre

en: Allow the user to choose
fr: Autoriser l'utilisateur à choisir

en: Additional CSS Class
fr: Classe CSS additionnelle

en: Not a valid URL.
fr: Cette URL n'est pas valide.

en: Titles are required for all links.
fr: Les titres sont obligatoires pour tous les liens.

en: Open URL in a New Window
fr: Ouvril l'URL dans une Nouvelle Fenêtre

en: Defines simple link field types.
fr: Définit les types de champs "lien simple".

en: term
fr: terme

en: Expanded
fr: Déplié

en: Update options
fr: Options de mise à jour

en: All
fr: Tous / Toutes

en: hours
fr: heures

en: days
fr: jours

en: Access log
fr: Journal d'accès

en: Active
fr: Actif

en: Done
fr: Terminé

en: Submit @name
fr: Soumettre @name

en: Year
fr: Année

en: Date format
fr: Format de date

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Block
fr: Bloc

en: Add block
fr: Ajouter un bloc

en: Override title
fr: Supplanter le titre

en: CSS class
fr: Classe CSS

en: Display links
fr: Afficher les liens

en: View type
fr: Type de vue

en: Pager ID
fr: ID de la pagination

en: View arguments
fr: Arguments de la vue

en: Override URL
fr: Surcharger l'URL

en: Bottom
fr: Bas

en: Configuration saved.
fr: Configuration enregistrée.

en: Node links
fr: Liens de nœuds

en: Taxonomy terms
fr: Termes de taxonomie

en: User picture
fr: Photo de l'utilisateur

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Mission
fr: Objectifs

en: Site name
fr: Nom du site

en: Site slogan
fr: Slogan du site

en: Node types
fr: Types de nœuds

en: Added
fr: Ajouté

en: Not found
fr: Non trouvé

en: Off
fr: Désactivé

en: Never
fr: Jamais

en: Submit changes
fr: Soumettre les modifications

en: Header
fr: En-tête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Inline
fr: Sur la même ligne

en: Input filters
fr: Filtres en entrée

en: Recipients
fr: Destinataires

en: You must enter a valid e-mail address.
fr: Vous devez saisir une adresse de courriel valide.

en: Sender
fr: Expéditeur

en: To
fr: À

en: From
fr: De

en: Aggregator category
fr: Catégorie d'aggrégateur

en: Aggregator feed
fr: Flux d'aggrégateur

en: Aggregator item
fr: Element d'aggrégateur

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Roles
fr: Rôles

en: Comment
fr: Commentaire

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: Published
fr: Publié

en: Input format
fr: Format d'entrée

en: Filter
fr: Filtrer

en: Location
fr: Emplacement

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Revisions
fr: Révisions

en: Log message
fr: Message de journal

en: Poll choices
fr: Choix du sondage

en: Session ID
fr: Identifiant de session

en: File ID
fr: ID du fichier

en: File name
fr: Nom du fichier

en: File MIME type
fr: Type MIME du fichier

en: Node revision ID
fr: Identifiant (ID) de la révision du nœud

en: Vocabulary
fr: Vocabulaire

en: Vocabulary ID
fr: Identifiant (ID) de vocabulaire

en: Vocabulary name
fr: Nom du vocabulaire

en: Term
fr: Terme

en: Term ID
fr: Identifiant (ID) du terme

en: Term name
fr: Nom du terme

en: User role
fr: Rôle de l'utilisateur

en: E-mail address
fr: Adresse de courriel

en: Last access
fr: Dernier accès

en: Last login
fr: Dernière connexion

en: Message type
fr: Type de message

en: Message text
fr: Texte du message

en: Content field
fr: Champ de contenu

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Field type
fr: Type de champ

en: Global settings
fr: Paramètres globaux

en: Fields
fr: Champs

en: Widget type
fr: Type de widget

en: Contains
fr: Contient

en: Does not contain
fr: Ne contient pas

en: Is less than
fr: Est inférieur à

en: Is less than or equal to
fr: Est inférieur ou égal à

en: Is equal to
fr: Est égal à

en: Is greater than or equal to
fr: Est supérieur ou égal à

en: Is greater than
fr: Est supérieur à

en: Is not equal to
fr: N'est pas égal à

en: Average
fr: Moyenne

en: Click here
fr: Cliquez ici

en: Overridden
fr: Supplanté

en: Add condition
fr: Ajouter une condition

en: Add action
fr: Ajouter une action

en: Add a condition
fr: Ajouter une condition

en: Watchdog
fr: Surveillance

en: Items
fr: Éléments

en: %time ago
fr: Il y a %time

en: Nodes
fr: Nœuds

en: Advanced
fr: Avancé

en: Node Title
fr: Titre du nœud

en: Sort order
fr: Ordre de tri

en: Up
fr: Haut

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: This field is required.
fr: Ce champ est obligatoire.

en: Display options
fr: Options d'affichage

en: Scale
fr: Echelle

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Medium
fr: Moyen

en: Media
fr: Média

en: Sortable
fr: Classable

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Button background color
fr: Couleur de fond du bouton

en: Sale
fr: Vente

en: login
fr: identifier

en: Caching
fr: Mise en cache

en: Card Type
fr: Type de carte

en: Card Number
fr: Numéro de la carte

en: Start Date
fr: Date de début

en: Month
fr: Mois

en: Add line
fr: Ajouter une ligne

en: Qty
fr: Qté

en: Price
fr: Prix

en: Customers
fr: Clients

en: System
fr: Système

en: Customer
fr: Client

en: Amount
fr: Montant

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Current
fr: Actuel

en: Add to cart
fr: Ajouter au panier

en: Phone
fr: Téléphone

en: Address
fr: Adresse

en: State
fr: État

en: Terms
fr: Termes

en: Send
fr: Envoi

en: Invoice
fr: Facture

en: Recipient
fr: Destinataire

en: By
fr: Par

en: Payment
fr: Paiement

en: Payment settings
fr: Paramètres de paiement

en: Payments
fr: Paiements

en: print
fr: imprimer

en: OR
fr: OU (OR)

en: Store
fr: Boutique

en: Company
fr: Société&nbsp;

en: security
fr: sécurité

en: directory
fr: répertoire

en: General
fr: Général

en: Directory
fr: Répertoire

en: Cleanup
fr: Nettoyer

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Method
fr: Méthode

en: Africa/Algiers
fr: Afrique/Alger

en: Africa/Asmera
fr: Afrique/Asmera

en: Africa/Bangui
fr: Afrique/Banjul

en: Africa/Blantyre
fr: Afrique/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
fr: Afrique/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
fr: Afrique/Bujumbura

en: Africa/Cairo
fr: Afrique/Le Caire

en: Africa/Ceuta
fr: Afrique/Ceuta

en: Africa/Dar_es_Salaam
fr: Afrique/Dar es-Salaam

en: Africa/Djibouti
fr: Afrique/Djibouti

en: Africa/Douala
fr: Afrique/Douala

en: Africa/Gaborone
fr: Afrique/Gaborone

en: Africa/Harare
fr: Afrique/Harare

en: Africa/Johannesburg
fr: Afrique/Johannesbourg

en: Africa/Kampala
fr: Afrique/Kampala

en: Africa/Khartoum
fr: Afrique/Khartoum

en: Africa/Kigali
fr: Afrique/Kigali

en: Africa/Kinshasa
fr: Afrique/Kinshasa

en: Africa/Lagos
fr: Afrique/Lagos

en: Africa/Libreville
fr: Afrique/Libreville

en: Africa/Luanda
fr: Afrique/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
fr: Afrique/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
fr: Afrique/Lusaka

en: Africa/Malabo
fr: Afrique/Malabo

en: Africa/Maputo
fr: Afrique/Maputo

en: Africa/Maseru
fr: Afrique/Maseru

en: Africa/Mbabane
fr: Afrique/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
fr: Afrique/Mogadiscio

en: Africa/Nairobi
fr: Afrique/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
fr: Afrique/Ndjamena

en: Africa/Niamey
fr: Afrique/Niamey

en: Africa/Porto-Novo
fr: Afrique/Porto Novo

en: Africa/Tripoli
fr: Afrique/Tripoli

en: Africa/Tunis
fr: Afrique/Tunis

en: Africa/Windhoek
fr: Afrique/Windhoek

en: America/Adak
fr: Amériques/Adak

en: America/Anchorage
fr: Amériques/Anchorage

en: America/Anguilla
fr: Amériques/Anguilla

en: America/Antigua
fr: Amériques/Antigua

en: America/Araguaina
fr: Amériques/Araguaina

en: America/Aruba
fr: Amériques/Aruba

en: America/Asuncion
fr: Amériques/Asuncion

en: America/Atka
fr: Amériques/Atka

en: America/Barbados
fr: Amériques/Barbade (La)

en: America/Belem
fr: Amériques/Belem

en: America/Belize
fr: Amériques/Belize

en: America/Boa_Vista
fr: Amériques/Boa Vista

en: America/Bogota
fr: Amériques/Bogota

en: America/Boise
fr: Amériques/Boise

en: America/Buenos_Aires
fr: Amériques/Buenos Aires

en: America/Cambridge_Bay
fr: Amériques/Cambridge Bay

en: America/Cancun
fr: Amériques/Cancun

en: America/Caracas
fr: Amériques/Caracas

en: America/Catamarca
fr: Amériques/Catamarca

en: America/Cayenne
fr: Amériques/Cayenne

en: America/Cayman
fr: Amériques/Caïman (îles)

en: America/Chicago
fr: Amériques/Chicago

en: America/Chihuahua
fr: Amériques/Chihuahua

en: America/Cordoba
fr: Amériques/Cordoba

en: America/Costa_Rica
fr: Amériques/Costa Rica

en: America/Cuiaba
fr: Amériques/Cuiaba

en: America/Curacao
fr: Amériques/Curacao

en: America/Dawson
fr: Amériques/Dawson

en: America/Dawson_Creek
fr: Amériques/Dawson Creek

en: America/Denver
fr: Amériques/Denver

en: America/Detroit
fr: Amériques/Detroit

en: America/Dominica
fr: Amériques/Dominique (La)

en: America/Edmonton
fr: Amériques/Edmonton

en: America/Eirunepe
fr: Amériques/Eirunepe

en: America/El_Salvador
fr: Amériques/El Salvador

en: America/Ensenada
fr: Amériques/Ensenada

en: America/Fort_Wayne
fr: Amériques/Fort Wayne

en: America/Fortaleza
fr: Amériques/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
fr: Amériques/Glace Bay

en: America/Godthab
fr: Amériques/Godthab

en: America/Goose_Bay
fr: Amériques/Goose Bay

en: America/Grand_Turk
fr: Amériques/Grand Turk

en: America/Grenada
fr: Amériques/Grenade

en: America/Guadeloupe
fr: Amériques/Guadeloupe

en: America/Guatemala
fr: Amériques/Guatemala

en: America/Guayaquil
fr: Amériques/Guayaquil

en: America/Guyana
fr: Amériques/Guyana

en: America/Halifax
fr: Amériques/Halifax

en: America/Havana
fr: Amériques/Havane (La)

en: America/Hermosillo
fr: Amériques/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
fr: Amériques/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
fr: Amériques/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
fr: Amériques/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
fr: Amériques/Indiana/Vevay

en: America/Indianapolis
fr: Amériques/Indianapolis

en: America/Inuvik
fr: Amériques/Inuvik

en: America/Iqaluit
fr: Amériques/Iqaluit

en: America/Jamaica
fr: Amériques/Jamaïque

en: America/Jujuy
fr: Amériques/Jujuy

en: America/Juneau
fr: Amériques/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
fr: Amériques/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
fr: Amériques/Kentucky/Monticello

en: America/Knox_IN
fr: Amériques/Knox IN

en: America/La_Paz
fr: Amériques/La Paz

en: America/Lima
fr: Amériques/Lima

en: America/Los_Angeles
fr: Amériques/Los Angeles

en: America/Louisville
fr: Amériques/Louisville

en: America/Maceio
fr: Amériques/Maceio

en: America/Managua
fr: Amériques/Managua

en: America/Manaus
fr: Amériques/Manaus

en: America/Martinique
fr: Amériques/Martinique

en: America/Mazatlan
fr: Amériques/Mazatlan

en: America/Mendoza
fr: Amériques/Mendoza

en: America/Menominee
fr: Amériques/Menominee

en: America/Merida
fr: Amériques/Merida

en: America/Mexico_City
fr: Amériques/Mexico City

en: America/Miquelon
fr: Amériques/Miquelon

en: America/Monterrey
fr: Amériques/Monterrey

en: America/Montevideo
fr: Amériques/Montevideo

en: America/Montreal
fr: Amériques/Montréal

en: America/Montserrat
fr: Amériques/Montserrat

en: America/Nassau
fr: Amériques/Nassau

en: America/New_York
fr: Amériques/New York

en: America/Nipigon
fr: Amériques/Nipigon

en: America/Nome
fr: Amériques/Nome

en: America/Noronha
fr: Amériques/Noronha

en: America/Panama
fr: Amériques/Panama

en: America/Pangnirtung
fr: Amériques/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
fr: Amériques/Paramaribo

en: America/Phoenix
fr: Amériques/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
fr: Amériques/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
fr: Amériques/Port of Spain

en: America/Porto_Acre
fr: Amériques/Porto Velho

en: America/Porto_Velho
fr: Amériques/Porto Velho

en: America/Puerto_Rico
fr: Amériques/Puerto Rico

en: America/Rainy_River
fr: Amériques/Rainy River

en: America/Rankin_Inlet
fr: Amériques/Rankin Inlet

en: America/Recife
fr: Amériques/Recife

en: America/Regina
fr: Amériques/Regina

en: America/Rio_Branco
fr: Amériques/Rio Branco

en: America/Rosario
fr: Amériques/Rosario

en: America/Santiago
fr: Amériques/Santiago

en: America/Santo_Domingo
fr: Amériques/Saint Domingue

en: America/Sao_Paulo
fr: Amériques/Sao Paulo

en: America/Scoresbysund
fr: Amériques/Scoresbysund

en: America/Shiprock
fr: Amériques/Shiprock

en: America/St_Johns
fr: Amériques/St Johns

en: America/St_Kitts
fr: Amériques/St Kitts

en: America/St_Lucia
fr: Amériques/Sainte Lucie

en: America/St_Thomas
fr: Amériques/St Thomas

en: America/St_Vincent
fr: Amériques/St Vincent

en: America/Swift_Current
fr: Amériques/Swift Current

en: America/Tegucigalpa
fr: Amériques/Tegucigalpa

en: America/Thule
fr: Amériques/Thule

en: America/Thunder_Bay
fr: Amériques/Thunder Bay

en: America/Tijuana
fr: Amériques/Tijuana

en: America/Tortola
fr: Amériques/Tortola

en: America/Vancouver
fr: Amériques/Vancouver

en: America/Virgin
fr: Amériques/Vierges (îles)

en: America/Whitehorse
fr: Amériques/Whitehorse

en: America/Winnipeg
fr: Amériques/Winnipeg

en: America/Yakutat
fr: Amériques/Yakutat

en: America/Yellowknife
fr: Amériques/Yellowknife

en: Antarctica/Casey
fr: Antarctique/Casey

en: Antarctica/Davis
fr: Antarctique/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
fr: Antarctique/Dumont d'Urville

en: Antarctica/Mawson
fr: Antarctique/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
fr: Antarctique/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
fr: Antarctique/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
fr: Antarctique/Pôle Sud

en: Antarctica/Syowa
fr: Antarctique/Syowa

en: Antarctica/Vostok
fr: Antarctique/Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
fr: Arctique/Longyearbyen

en: Asia/Aden
fr: Asie/Aden

en: Asia/Almaty
fr: Asie/Almaty

en: Asia/Amman
fr: Asie/Amman

en: Asia/Anadyr
fr: Asie/Anadyr

en: Asia/Aqtau
fr: Asie/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
fr: Asie/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
fr: Asie/Ashgabat

en: Asia/Ashkhabad
fr: Asie/Ashkhabad

en: Asia/Baghdad
fr: Asie/Bagdad

en: Asia/Bahrain
fr: Asie/Bahreïn

en: Asia/Baku
fr: Asie/Bakou

en: Asia/Bangkok
fr: Asie/Bangkok

en: Asia/Beirut
fr: Asie/Beyrouth

en: Asia/Bishkek
fr: Asie/Bishkek

en: Asia/Brunei
fr: Asie/Brunei

en: Asia/Calcutta
fr: Asie/Calcutta

en: Asia/Chungking
fr: Asie/Chungking

en: Asia/Colombo
fr: Asie/Colombo

en: Asia/Dacca
fr: Asie/Dacca

en: Asia/Damascus
fr: Asie/Damas

en: Asia/Dhaka
fr: Asie/Dhaka

en: Asia/Dili
fr: Asie/Dili

en: Asia/Dubai
fr: Asie/Dubaï

en: Asia/Dushanbe
fr: Asie/Dushanbe

en: Asia/Gaza
fr: Asie/Gaza

en: Asia/Harbin
fr: Asie/Harbin

en: Asia/Hong_Kong
fr: Asie/Hong Kong

en: Asia/Hovd
fr: Asie/Hovd

en: Asia/Irkutsk
fr: Asie/Irkutsk

en: Asia/Istanbul
fr: Asie/Istanboul

en: Asia/Jakarta
fr: Asie/Jakarta

en: Asia/Jayapura
fr: Asie/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
fr: Asie/Jerusalem

en: Asia/Kabul
fr: Asie/Kaboul

en: Asia/Kamchatka
fr: Asie/Kamchatka

en: Asia/Karachi
fr: Asie/Karachi

en: Asia/Kashgar
fr: Asie/Kashgar

en: Asia/Katmandu
fr: Asie/Katmandou

en: Asia/Krasnoyarsk
fr: Asie/Krasnoyarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
fr: Asie/Kuala Lumpur

en: Asia/Kuching
fr: Asie/Kuching

en: Asia/Kuwait
fr: Asie/Koweït

en: Asia/Macao
fr: Asie/Macao

en: Asia/Magadan
fr: Asie/Magadan

en: Asia/Manila
fr: Asie/Manille

en: Asia/Muscat
fr: Asie/Muscat

en: Asia/Nicosia
fr: Asie/Nicosie

en: Asia/Novosibirsk
fr: Asie/Novossibirsk

en: Asia/Omsk
fr: Asie/Omsk

en: Asia/Phnom_Penh
fr: Asie/Phnom Penh

en: Asia/Pyongyang
fr: Asie/Pyongyang

en: Asia/Qatar
fr: Asie/Qatar

en: Asia/Rangoon
fr: Asie/Rangoon

en: Asia/Riyadh
fr: Asie/Riyadh

en: Asia/Riyadh87
fr: Asie/Riyadh87

en: Asia/Riyadh88
fr: Asie/Riyadh88

en: Asia/Riyadh89
fr: Asie/Riyadh89

en: Asia/Saigon
fr: Asie/Saïgon

en: Asia/Samarkand
fr: Asie/Samarcande

en: Asia/Seoul
fr: Asie/Séoul

en: Asia/Shanghai
fr: Asie/Shanghaï

en: Asia/Singapore
fr: Asie/Singapour

en: Asia/Taipei
fr: Asie/Taïpei

en: Asia/Tashkent
fr: Asie/Tashkent

en: Asia/Tbilisi
fr: Asie/Tbilisi

en: Asia/Tehran
fr: Asie/Téhéran

en: Asia/Tel_Aviv
fr: Asie/Tel Aviv

en: Asia/Thimbu
fr: Asie/Thimbu

en: Asia/Thimphu
fr: Asie/Thimphu

en: Asia/Tokyo
fr: Asie/Tokyo

en: Asia/Ujung_Pandang
fr: Asie/Ujung Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
fr: Asie/Oulan Bator

en: Asia/Ulan_Bator
fr: Asie/Oulan Bator

en: Asia/Urumqi
fr: Asie/Urumqi

en: Asia/Vientiane
fr: Asie/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
fr: Asie/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
fr: Asie/Iakoutsk

en: Asia/Yekaterinburg
fr: Asie/Iekaterinbourg

en: Asia/Yerevan
fr: Asie/Yerevan

en: Atlantic/Azores
fr: Atlantique/Açores

en: Atlantic/Bermuda
fr: Atlantique/Bermudes

en: Atlantic/Canary
fr: Atlantique/Canaries

en: Atlantic/Cape_Verde
fr: Atlantique/Cap Vert

en: Atlantic/Faeroe
fr: Atlantique/Feroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
fr: Atlantique/Jan Mayen

en: Atlantic/Madeira
fr: Atlantique/Madère

en: Atlantic/South_Georgia
fr: Atlantique/Géorgie du Sud

en: Atlantic/Stanley
fr: Atlantique/Stanley

en: Australia/ACT
fr: Australie/ACT

en: Australia/Adelaide
fr: Australie/Adélaïde

en: Australia/Brisbane
fr: Australie/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
fr: Australie/Broken Hill

en: Australia/Canberra
fr: Australie/Canberra

en: Australia/Darwin
fr: Australie/Darwin

en: Australia/Hobart
fr: Australie/Hobart

en: Australia/LHI
fr: Australie/LHI

en: Australia/Lindeman
fr: Australie/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
fr: Australie/Lord Howe

en: Australia/Melbourne
fr: Australie/Melbourne

en: Australia/NSW
fr: Australie/NSW

en: Australia/North
fr: Australie/Nord

en: Australia/Perth
fr: Australie/Perth

en: Australia/Queensland
fr: Australie/Queensland

en: Australia/South
fr: Australie/Sud

en: Australia/Sydney
fr: Australie/Sydney

en: Australia/Tasmania
fr: Australie/Tasmanie

en: Australia/Victoria
fr: Australie/Victoria

en: Australia/West
fr: Australie/Ouest

en: Australia/Yancowinna
fr: Australie/Yancowinna

en: Europe/Andorra
fr: Europe/Andorre

en: Europe/Athens
fr: Europe/Athènes

en: Europe/Brussels
fr: Europe/Bruxelles

en: Europe/Bucharest
fr: Europe/Bucarest

en: Europe/Copenhagen
fr: Europe/Copenhague

en: Europe/Istanbul
fr: Europe/Istanboul

en: Europe/Lisbon
fr: Europe/Lisbonne

en: Europe/London
fr: Europe/Londres

en: Europe/Malta
fr: Europe/Malte

en: Europe/Moscow
fr: Europe/Moscou

en: Europe/Nicosia
fr: Europe/Nicosie

en: Europe/San_Marino
fr: Europe/San Marin

en: Europe/Vienna
fr: Europe/Vienne

en: Europe/Warsaw
fr: Europe/Varsovie

en: Indian/Antananarivo
fr: Océan Indien/Antananarivo

en: Indian/Chagos
fr: Océan Indien/Chagos

en: Indian/Christmas
fr: Océan Indien/Christmas

en: Indian/Cocos
fr: Océan Indien/Cocos

en: Indian/Comoro
fr: Océan Indien/Comores (Les)

en: Indian/Kerguelen
fr: Océan Indien/Kerguelen

en: Indian/Mahe
fr: Océan Indien/Mahe

en: Indian/Maldives
fr: Océan Indien/Maldives (Les)

en: Indian/Mauritius
fr: Océan Indien/Maurice (île)

en: Indian/Mayotte
fr: Océan Indien/Mayotte

en: Indian/Reunion
fr: Océan Indien/Réunion (La)

en: Pacific/Apia
fr: Pacifique/Apia

en: Pacific/Auckland
fr: Pacifique/Auckland

en: Pacific/Chatham
fr: Pacifique/Chatham

en: Pacific/Easter
fr: Pacifique/Easter

en: Pacific/Efate
fr: Pacifique/Efate

en: Pacific/Enderbury
fr: Pacifique/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
fr: Pacifique/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
fr: Pacifique/Fiji

en: Pacific/Funafuti
fr: Pacifique/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
fr: Pacifique/Galapagos

en: Pacific/Gambier
fr: Pacifique/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
fr: Pacifique/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
fr: Pacifique/Guam

en: Pacific/Honolulu
fr: Pacifique/Honolulu

en: Pacific/Johnston
fr: Pacifique/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
fr: Pacifique/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
fr: Pacifique/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
fr: Pacifique/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
fr: Pacifique/Majuro

en: Pacific/Marquesas
fr: Pacifique/Marquesas

en: Pacific/Midway
fr: Pacifique/Midway

en: Pacific/Nauru
fr: Pacifique/Nauru

en: Pacific/Niue
fr: Pacifique/Niue

en: Pacific/Norfolk
fr: Pacifique/Norfolk

en: Pacific/Noumea
fr: Pacifique/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
fr: Pacifique/Pago Pago

en: Pacific/Palau
fr: Pacifique/Palau

en: Pacific/Pitcairn
fr: Pacifique/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
fr: Pacifique/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
fr: Pacifique/Port Moresby

en: Pacific/Rarotonga
fr: Pacifique/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
fr: Pacifique/Saipan

en: Pacific/Samoa
fr: Pacifique/Samoa

en: Pacific/Tahiti
fr: Pacifique/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
fr: Pacifique/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
fr: Pacifique/Tongatapu

en: Pacific/Truk
fr: Pacifique/Truk

en: Pacific/Wake
fr: Pacifique/Wake

en: Pacific/Wallis
fr: Pacifique/Wallis

en: Pacific/Yap
fr: Pacifique/Yap

en: Day
fr: Jour

en: Table
fr: Tableau

en: Start
fr: Début

en: End
fr: Fin

en: Now
fr: Maintenant

en: All views
fr: Toutes les vues

en: Start date
fr: Date de début

en: End date
fr: Date de fin

en: The name of the menu the node belongs to.
fr: Le nom du menu auquel appartient le nœud.

en: Default path pattern (applies to all node types with blank patterns below)
fr: Motif de chemin par défaut (appliqué à tous les types de nœuds ci-dessous dont le motif est vide)

en: Generate aliases for all existing nodes which do not already have aliases.
fr: Générer des alias pour tous les nœuds déjà existants qui n'en sont pas encore dotés.

en: The vocabulary that the page's first category belongs to.
fr: Le vocabulaire auquel la première catégorie de la page est liée.

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
fr: Modèle de chemin par défaut (appliqué à tout vocabulaire ci-dessous dont le motif est vide)

en: The name of the category.
fr: Le nom de la catégorie.

en: The id number of the category.
fr: Le numéro de l'identifiant (ID) de la catégorie.

en: Pattern for all %vocab-name paths
fr: Modèle pour chaque chemin de %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
fr: Motif pour les forums et leurs conteneurs

en: Generate aliases for all existing forums and forum containers which do not already have aliases.
fr: Générer des alias pour tous les forums et conteneurs de forums déjà existants qui n'en sont pas encore dotés.

en: Bulk update of forums and forum containers completed, one alias generated. | Bulk update of forums and forum containers completed, @count aliases generated.
fr[0]: Mise à jour en masse des forums et conteneurs de forums terminée&nbsp;; un alias généré.
fr[1]: Mise à jour en masse des forums et conteneurs de forums terminée&nbsp;; @count alias générés.

en: Pattern for user account page paths
fr: Modèle pour les comptes utilisateurs

en: Generate aliases for all existing user account pages which do not already have aliases.
fr: Générer des alias pour toutes les pages d'utilisateur existantes qui n'en sont pas encore dotées.

en: Pattern for blog page paths
fr: Motifs de chemins pour les pages de blogs

en: Generate aliases for all existing blog pages which do not already have aliases.
fr: Générer des alias pour tous les blogs qui n'en sont pas encore dotés.

en: Pattern for user-tracker page paths
fr: Modèle pour les pages de suivi des utilisateurs

en: Generate aliases for all existing user-tracker pages which do not already have aliases.
fr: Génère un alias pour chaque page de suivi des utilisateurs qui n'en est pas encore doté.

en: Verbose
fr: Mode verbeux

en: Display alias changes (except during bulk updates).
fr: Afficher les changements d'alias (sauf durant les mises à jour en lot).

en: Replace by separator
fr: Remplacer par le séparateur

en: Maximum alias length
fr: Longueur maximale d'un alias

en: Maximum component length
fr: Longueur maximale d'un composant

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
fr: Longueur maximale de chaque composant de l'alias (par exemple [title]). 100 est la valeur recommandée. Voir <a href="@pathauto-help">l'aide de Pathauto</a> pour plus d'information.

en: Update action
fr: Action de mise à jour

en: What should pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
fr: Que doit faire Pathauto en cas de mise à jour d'un contenu existant mais ayant déjà un alias ?

en: Strings to Remove
fr: Chaînes (de caractères) à retirer

en: administer pathauto
fr: administrer Pathauto

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
fr: Offre un mécanisme permettant aux modules de générer automatiquement un alias lié au contenu qu'ils gèrent.

en: Downloads
fr: Téléchargements

en: !time ago
fr: Il y a !time

en: Other
fr: Autre

en: Align
fr: Aligner

en: General Settings
fr: Paramètres globaux

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Basic
fr: Basique

en: Repeat
fr: Répéter

en: Link URL
fr: Url du Lien

en: SKU
fr: Référence du produit

en: List type
fr: Type de liste

en: Attributes
fr: Attributs

en: Role
fr: Rôle

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: reset
fr: réinitialiser

en: Class
fr: Classe

en: String
fr: Chaîne

en: Case
fr: Casse

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Not installed
fr: Non installé

en: Referrer
fr: Référent

en: Exists
fr: Présent

en: Button
fr: Bouton

en: Both
fr: Les deux

en: Clicks
fr: Clics

en: Filtered text (user selects input format)
fr: Texte filtré (l'utilisateur choisit le format d'entrée)

en: Text processing
fr: Traitement du texte

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
fr: La taille maximale des champs, en caractères. Laisser vide pour ne pas limiter la taille.

en: Rows
fr: Rangées

en: Create content
fr: Créer un contenu

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Checkout
fr: Valider la commande

en: Provider
fr: Fournisseur

en: <All>
fr: <Tous>

en: As Time Ago
fr: Comme "temps dans le passé"

en: access all views
fr: accéder à toutes les vues

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
fr: Les vues sont des listes personnalisées de contenus présents sur votre système. Elles sont hautement configurables et vous donnent le contrôle sur la présentation des listes de contenus.

en: Tools
fr: Outils

en: Override
fr: Supplanter

en: Clone
fr: Cloner

en: Existing Views
fr: Vues existantes

en: Default Views
fr: Vues par défaut

en: Summary, sorted ascending
fr: Sommaire, classement ascendant

en: Summary, sorted descending
fr: Sommaire, classement descendant

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Descending
fr: Descendant

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
fr: Texte à montrer en haut de la vue. Ceci peut contenir des explications, des liens ou tout ce que vous désirez. Optionnel.

en: Normal menu item
fr: Élément de menu normal

en: Empty text
fr: Texte de page vide

en: Expose
fr: Exposer

en: Down
fr: Bas

en: Wildcard
fr: Joker

en: Operator
fr: Opérateur

en: Filters
fr: Filtres

en: Optional
fr: Facultatif

en: Order
fr: Ordre

en: Add criteria
fr: Ajouter des critères

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
fr: Le nom de la vue ne peut contenir que des caractères alphanumériques et des tirets bas (_).

en: administer views
fr: administrer les vues

en: Node: ID
fr: Nœud : identifiant (ID)

en: Random
fr: Au hasard

en: Uncategorized
fr: Non catégorisé

en: Class name
fr: Nom de la classe

en: Integer
fr: Entier

en: Credit Card
fr: Carte bancaire

en: Basic settings
fr: Paramètres de base

en: Do not display
fr: Ne pas afficher

en: Last checked
fr: Vérifié pour la dernière fois

en: Node template
fr: Template du noeud

en: Profile
fr: Profil

en: Process
fr: Traiter

en: Close
fr: Fermer

en: filters
fr: filtres

en: Term description
fr: Description du terme

en: Child terms
fr: Termes enfants

en: Edit group
fr: Éditer le groupe

en: fields
fr: champs

en: Save settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Flag
fr: Signaler un contenu

en: User flag
fr: Flag d'utilisateur

en: Operation
fr: Opération

en: reply
fr: répondre

en: Duration
fr: Durée

en: Expiration date
fr: Date d'expiration

en: Threshold
fr: Seuil

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: City
fr: Ville

en: Postal code
fr: Code postal

en: State/Province
fr: État/Région/Département&nbsp;

en: Collapsed
fr: Replié

en: Fax number
fr: Numéro de fax

en: Phone number
fr: Numéro de téléphone&nbsp;

en: Protocol
fr: Protocole

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Labels
fr: Etiquettes

en: Sort by
fr: Trier par

en: Created date
fr: Date de création

en: Updated date
fr: Date de mise à jour

en: Default language
fr: Langage par défaut

en: Rules
fr: Règles

en: Regular expression
fr: Expression régulière

en: Formatting guidelines
fr: Directives de formatage

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Authoring information
fr: Informations de publication

en: Leave blank for %anonymous.
fr: Laisser vide pour %anonymous.

en: Some
fr: Plusieurs

en: Attachments
fr: Fichiers attachés

en: File attachments
fr: Fichiers attachés

en: Pending
fr: En attente

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fr: Saisissez une page par ligne sous la forme de chemins Drupal. Le caractère « * » est un passe-partout. Saisissez par exemple %blog pour la page des blogs et %blog-wildcard pour chaque blog personnel. %front est la page d'accueil.

en: Other queries
fr: Autres requêtes

en: File Upload
fr: Transférer un Fichier

en: Upload file
fr: Transférer le fichier

en: Product title
fr: Titre du produit

en: List price
fr: Prix public indicatif

en: Timer
fr: Chronomètre

en: Change
fr: Modifier

en: English
fr: Anglais

en: Spanish
fr: Espagnol

en: in
fr: dans

en: Edit term
fr: Modifier le terme

en: Token
fr: Jeton (Token)

en: Time format
fr: Format de temps

en: Week of @date
fr: Semaine du @date

en: Calendar iCal
fr: Calendrier iCal

en: Feeds
fr: Flux

en: Clear
fr: Effacer

en: The update has been performed.
fr: La mise à jour a été effectuée.

en: Node title
fr: Titre du noeud

en: Node body
fr: Corps du noeud

en: update
fr: mettre à jour

en: Full text
fr: Texte entier

en: Feed settings
fr: Paramètres de flux

en: Date/Time
fr: Date/Heure

en: The changes have been saved.
fr: Les changements ont été enregistrés.

en: No users selected.
fr: Aucun utilisateur sélectionné.

en: Search results
fr: Résultats de la recherche

en: Your search yielded no results
fr: Votre recherche n'a donné aucun résultat

en: Token actions
fr: Actions des jetons (<em>Token actions</em>)

en: Replacement value
fr: Valeur de remplacement

en: unlimited
fr: illimité

en: Use the syntax [token] if you want to insert a replacement pattern.
fr: Utilisez la syntaxe [jeton] ([token]) si vous souhaitez insérer un motif de remplacement.

en: Replacement patterns
fr: Motifs de substitution

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Feature
fr: Fonctionnalité

en: Replace
fr: Remplacer

en: Allowed values list
fr: Liste des valeurs autorisées

en: Activity
fr: Activité

en: Add file
fr: Ajouter un fichier

en: (disabled)
fr: (désactivé)

en: Publishing options
fr: Options de publication

en: First
fr: Premier

en: Limit
fr: Limite

en: Query
fr: Requête

en: Configure block
fr: Configurer le bloc

en: Site's time zone
fr: Fuseau horaire du site

en: Date's time zone
fr: Fuseau horaire du champ date

en: No time zone conversion
fr: Pas de conversion de fuseaux horaires

en: day
fr: jour

en: year
fr: année

en: hour
fr: heure

en: timezone
fr: fuseau horaire

en: Hour
fr: Heure

en: Second
fr: Seconde

en: Select List
fr: Liste Déroulante

en: Years back and forward must be in the format -9:+9.
fr: Les années passées et futures doivent être au format -9:+9.

en: Site default
fr: Réglages par défaut du site

en: Set the order and format for the date parts in the input form. The format will be adapted to remove values not in the granularity for this field.
fr: Configure l'ordre et le format des éléments de date pour le formulaire de saisie. Le format sera adapté afin d'enlever les valeurs non présentes dans la granularité pour ce champ.

en: Years back and forward
fr: Années antérieures et futures

en: Increment the minute and second fields by this amount.
fr: Incrémente les champs minute et seconde de cette valeur

en: Input Type
fr: Type de saisie

en: Select list
fr: Liste de sélection

en: Text field
fr: Champ texte

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
fr: Les dates ne possédant pas une granularité incluant les heures ne doivent pas utiliser la gestion de fuseau horaire.

en: To Date
fr: Date de fin

en: Display a matching second date field as a 'To date'. If marked 'Optional' field will be presented but not required. If marked 'Required' the 'To date' will be required if the 'From date' is required or filled in.
fr: Affiche un second champ date complémentaire en tant que 'Date de Fin'. Si marqué comme 'Optionnel', le champ sera présenté mais non obligatoire. Si marqué comme 'Obligatoire', le champ 'Date de Fin' sera obligatoire si le champ 'Date de Début' est obligatoire ou rempli

en: Granularity
fr: Granularité

en: Set the date elements to be stored (at least a year is required).
fr: Réglage des éléments de date à stocker (au moins l'année est obligatoire)

en: Default Display
fr: Affichage par Défaut

en: Time zone handling
fr: Gestion des fuseaux horaires

en: Select the timezone handling method to be used for this date field.
fr: Sélectionnez la méthode à utiliser pour la gestion des fuseaux horaires pour ce champ date

en: Short
fr: Court

en: is equal to
fr: est égal à

en: is not equal to
fr: n'est pas égal à

en: To date
fr: Date de fin

en: From date
fr: Date de début

en: ongoing
fr: en cours

en: There are no date fields in this database to import the data into. Please add a date field to the desired node types and be sure to indicate it uses both a "from" and a "to" date.
fr: Il n'existe pas de champs date dans cette base de données pour y importer des données. Veuillez ajouter un champ date aux types de noeuds souhaités et vous assurer qu'il utilise à la fois une "date de début" et une "date de fin"

en: Target type
fr: Type cible

en: Source type
fr: Type source

en: body
fr: corps

en: Date field
fr: Champ date

en: The field which will contain the source dates in target content type.
fr: Le champ qui contiendra les dates sources dans le type de contenu cible.

en: The text or body field which will contain the source description in the target content type.
fr: Le champ texte ou corps qui contiendra la description source dans le type de contenu cible

en: Url field
fr: Champ URL

en: The text or link field which will contain the source url in the target content type.
fr: Le champ texte ou lien qui contiendra l'URL source dans le type de contenu cible

en: Location field
fr: Champ emplacement

en: The text field which will contain the source location text in the target content type.
fr: Le champ texte qui contiendra l'emplacement source dans le type de contenu cible

en: Uid field
fr: Champ UID

en: The text field which will contain the source uid in the target content type.
fr: Le champ texte qui contiendra l'UID source dans le type de contenu cible

en: !type Fields
fr: Champs de !type

en: There is no event table in this database. No event import options are available.
fr: Il n'y a pas de table d'événements dans cette base de données. Aucune option d'import d'événements n'est disponible

en: There are no event nodes in this database. No event import options are available.
fr: Il n'y aucun noeud évenement dans cette base de données. Aucune option d'import d'événements n'est disponible.

en: Delete original event?
fr: Supprimer l'événement original ?

en: Should the original entry be deleted once it has been copied to the new content type? If so, be sure to back up your database first.
fr: L'entrée originale doit-elle être supprimée une fois copiée dans le nouveau type de contenu ? Si oui, assurez-vous de sauvegarder votre base de données au préalable

en: The maximum number of nodes to convert in this pass.
fr: Le nombre maximum de noeuds à convertir au cours de cette passe.

en: Starting nid
fr: Nid de départ

en: Convert nodes with nids greater than or equal to this number.
fr: Convertit les noeuds aux nids supérieur ou égal à ce nombre

en: No events have been converted.
fr: Aucun événement n'a été converti.

en: Moderated
fr: Modéré

en: Alignment
fr: Alignement

en: Randomize
fr: Générer au hasard

en: Link label
fr: Etiquette du lien

en: AND
fr: ET (AND)

en: None.
fr: Aucun.

en: Fixed
fr: Fixe

en: Revert
fr: Revenir

en: Greater than
fr: Supérieur

en: Equal to
fr: Egal à

en: Less than
fr: Inférieur

en: Replacement patterns for @name
fr: Motifs de substitution pour @name

en: Execute custom PHP code
fr: Exécute du code PHP personnalisé

en: PHP code
fr: Code PHP

en: Select a user
fr: Choisir un utilisateur

en: You must select a user.
fr: Vous devez choisir un utilisateur.

en: Open in new window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Display fields
fr: Afficher les champs

en: profile
fr: profils

en: Token replacement
fr: Remplacement par les tokens

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Select one...
fr: Sélectionner...

en: Date formats
fr: Formats de date

en: Send yourself a copy.
fr: M'envoyer une copie.

en: Create new account
fr: Créer un nouveau compte

en: White
fr: Blanc

en: Confirmation email
fr: Courriel de confirmation

en: unavailable
fr: indisponible

en: Shipping method:
fr: Méthode d'expédition :

en: Tax rate
fr: Taux de la taxe

en: Product count
fr: Nombre de produit(s)

en: or
fr: ou

en: private
fr: privé

en: Poll settings
fr: Paramètrage du sondage

en: open
fr: ouvert

en: Convert
fr: Convertir

en: Parent term
fr: Terme parent

en: All blogs
fr: Tous les blogs

en: Video
fr: Vidéo

en: Delete package
fr: Supprimer le colis

en: The diff module overwrites the normal revisions view. The revisions table is enhanced with a possibility to view the difference between two node revisions. Users with the %view_revisions permission will also be able to view the changes between any two selected revisions. You may disable this for individual content types on the content type configuration page. This module also provides a nifty %preview_changes button while editing a post.
fr: Le module diff écrase la vue normale des révisions. On rajoute à la table des révisions la possibilité de montrer la différence entre deux révisions de nœud. Ceux des utilisateurs qui ont le droit  %view_revisions pourront aussi voir les différences entre deux révisions de leur choix d'un nœud. Vous pouvez désactiver cette fonctionnalité pour certains types de nœud sur leurs pages de configuration. Ce module propose aussi un bouton %preview_changes fort pratique lors de l'édition d'un billet.

en: view revisions
fr: voir les révisions

en: Revisions for %title
fr: Révisions pour « %title »

en: !date by !username
fr: !date par !username

en: revert
fr: revenir

en: Show diff
fr: Montrer le diff

en: Revision
fr: Révision

en: current revision
fr: version en cours

en: Select different revisions to compare.
fr: Sélectionner des révisions à comparer

en: next diff >
fr: prochain diff >

en: < previous diff
fr: < diff précédant

en: Current revision:
fr: révision courante

en: Revision of !new_date:
fr: Révision du !new_date :

en: Changes to %name
fr: Modifications de %name

en: No visible changes
fr: Aucune modification visible

en: Show %preview_changes button on node edit form
fr: Montrer le bouton %preview_changes sur le formulaire d'édition d'un nœud

en: Show difference between node revisions.
fr: Voir la différence entre deux révisions d'un nœud

en: Add redirect
fr: Ajouter une redirection

en: Track
fr: Suivi

en: Missing
fr: Manquant

en: Permissions
fr: Droits

en: Your settings have been saved.
fr: Vos paramètres ont été enregistrés.

en: Search options
fr: Options de recherche

en: Link type
fr: Type de lien

en: Last modified
fr: Dernière modification

en: Shopping cart
fr: Panier

en: Your item(s) have been updated.
fr: Votre(vos) choix ont été mis à jour.

en: Qty.
fr: Qté

en: Cart
fr: Panier

en: Transaction key
fr: Clé de transaction

en: Credit card details
fr: Informations sur la carte bancaire

en: Shipping
fr: Livraison

en: Reversed
fr: Inversé

en: Day(s)
fr: Jour(s)

en: Week(s)
fr: Semaine(s)

en: Year(s)
fr: Année(s)

en: Order history
fr: Historique des commandes

en: Product
fr: Produit

en: Subtotal
fr: Sous-total

en: administer store
fr: administrer la boutique

en: Billing address
fr: Adresse de facturation

en: Shipping address
fr: Adresse de livraison

en: Ship to:
fr: Livrer à:

en: Payment method
fr: Mode de paiement

en: Balance
fr: Solde

en: Changed
fr: Modifié

en: Received
fr: Reçu

en: Completed
fr: Terminé

en: Payment details
fr: Détails du paiement

en: Reverse
fr: Inversé

en: Refund
fr: Remboursement

en: Products
fr: Produits

en: administer products
fr: administrer les produits

en: create
fr: créer

en: Product settings
fr: Paramètres du produit

en: Street address
fr: Adresse&nbsp;

en: Testing
fr: Test en cours

en: Conflict
fr: Conflit

en: Thousands separator
fr: Séparateur de milliers

en: Total:
fr: Total :

en: Transaction ID:
fr: Identifiant (ID) de la transaction :

en: Pounds
fr: Livres

en: Grams
fr: Grammes

en: Kilograms
fr: Kilogrammes

en: Ounces
fr: Onces

en: Inches
fr: Pouces

en: Feet
fr: Pieds

en: Orders
fr: Commandes

en: Print invoice
fr: Imprimer la facture

en: Line %lineno
fr: Ligne %lineno

en: 301 Moved Permanently
fr: 301 Redirection Permanente

en: 307 Temporary Redirect
fr: 307 Redirection Temporaire

en: User name
fr: Nom d'utilisateur

en: Authentication
fr: Authentification

en: My bookmarks
fr: Mes favoris

en: Signup schedule
fr: Planifier l'inscrtiptions

en: signup
fr: inscription

en: %type settings
fr: Paramètres de '%type'

en: Menu settings
fr: Paramètres du menu

en: Color scheme
fr: Schéma de couleurs

en: edit own
fr: éditer les sien(nes)

en: edit
fr: éditer

en: Unformatted
fr: Non mis en forme

en: Path to the "convert" binary
fr: Chemin vers le programme "convert"

en: Credit
fr: Crédit

en: Embedded Video
fr: Vidéo Intégrée

en: RSS Feed
fr: Flux RSS

en: New comments
fr: Nouveaux commentaires

en: New
fr: Nouveau

en: Top left
fr: Haut gauche

en: Top right
fr: Haut droit

en: Bottom right
fr: Bas droit

en: Bottom left
fr: Bas gauche

en: Relationships
fr: Relations

en: Plural
fr: Pluriel

en: Relationship
fr: Relation

en: relationships
fr: relations

en: Basic information
fr: Informations de base

en: Sort criteria
fr: Critères de tri

en: <Hidden>
fr: <Caché>

en: The primary identifier for a node.
fr: L'identifiant primaire d'un noeud.

en: Parent menu item
fr: Élément de menu parent

en: Delete action
fr: Supprimer l'action

en: Themes
fr: Thèmes

en: Translations
fr: Traductions

en: Video width
fr: Largeur de la vidéo

en: Video height
fr: Hauteur de la vidéo

en: JPEG quality
fr: Qualité JPEG

en: Audio sample rate
fr: Fréquence d'échantillonnage audio

en: Audio bitrate
fr: Débit (bitrate) audio

en: Replacement tokens
fr: Jetons (tokens) de substitution

en: Your comment follow-up notification for this post was disabled. Thanks.
fr: Le suivi des commentaires pour cette publication a été désactivé. Merci.

en: Comment follow-up notification settings
fr: Configuration du suivi des commentaires

en: Receive comment follow-up notification e-mails
fr: Recevoir des courriels de suivi des commentaires

en: Check this box to receive e-mail notification for follow-up comments to comments you posted. You can later disable this on a post-by-post basis... so if you leave this to YES, you can still disable follow-up notifications for comments you don't want follow-up mails anymore - i.e. for very popular posts.
fr: Cocher cette case pour recevoir un courriel de notification pour les réponses aux commentaires que vous avez publiés. Vous pouvez désactiver par la suite cette option pour chaque publication individuellement, donc si vous laissez cette case cochée, vous pouvez quand même désactiver la notification pour les commentaires que vous ne voulez pas ou plus suivre (par exemple pour les publications très populaires).

en: !site :: new comment for your post.
fr: !site :: nouveau commentaire pour votre publication.

en: source comment
fr: commentaire source

en: This flag presets the flag for the follow-up notification on the form that anon users will see when posting a comment
fr: Ce choix constitue ce qui sera présenté par défaut pour la notification dans le formulaire que les utilisateurs anonymes rempliront pour publier un commentaire

en: Comment follow-up e-mail notification for anonymous as well as registered users.
fr: Notification par courriel des commentaires pour les utilisateurs anonymes et les utilisateurs identifiés.

en: Loading...
fr: En cours de chargement...

en: Default weight
fr: Poids par défaut

en: Style Settings
fr: Paramètres de style

en: Live
fr: En direct

en: Comment settings
fr: Paramètres des commentaires

en: News
fr: Nouvelles

en: Related content
fr: Contenu lié

en: Sticky
fr: Épinglé (en haut des listes)

en: Content Type
fr: Type de contenu

en: hour(s)
fr: heure(s)

en: day(s)
fr: jour(s)

en: week(s)
fr: semaine(s)

en: month(s)
fr: mois

en: Read only
fr: Lecture uniquement

en: Contact settings
fr: Paramètres de contact

en: cancel
fr: annuler

en: Tabs
fr: Onglets

en: Processing
fr: En cours de traitement

en: disable
fr: désactiver

en: Output format
fr: Format de sortie

en: Path to file
fr: Chemin du fichier

en: Storage
fr: Enregistrement

en: File upload error. Could not move uploaded file.
fr: Erreur dans le transfert de fichiers. Impossible de déplacer le fichier transféré.

en: Page name
fr: Nom de la page

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: Percentage (%)
fr: Pourcentage (%)

en: Image path
fr: Chemin de l'image

en: Optional subdirectory within the "%dir" directory where images will be stored. Do not include trailing slash.
fr: Sous répertoires optionnels à l'intérieur du répertoire "%dir" où seront stockées les images. Ne pas mettre de "/" à la fin.

en: Enable custom alternate text
fr: Activer le texte alternatif personnalisé

en: Enable custom title text
fr: Activer le texte de titre personnalisé

en: Alternate text
fr: Texte alternatif

en: Alternate text to be displayed if the image cannot be displayed.
fr: L'alternative texte qui doit être affichée si l'image ne peut être affichée.

en: Text to be displayed on mouse overs.
fr: Texte à afficher au survol de la souris.

en: Apply
fr: Appliquer

en: Select
fr: Sélection

en: You must select a node.
fr: Vous devez sélectionner un noeud.

en: Enter the terms you wish to search for.
fr: Indiquer les termes à rechercher

en: Bold
fr: Gras

en: Information
fr: Informations

en: No content types available.
fr: Aucun type de contenu disponible.

en: PHP Code
fr: Code PHP

en: Save Configuration
fr: Sauvegarder la configuration

en: Double
fr: Doubler

en: Relationship type
fr: Type de relation

en:  content
fr:  contenu

en: Internationalization
fr: Gestion multilingue

en: Translation
fr: Traduction

en: Translation status
fr: Statut de la traduction

en: Blocks
fr: Blocs

en: A valid date is required for %title.
fr: Une date valide est obligatoire pour %title.

en: Date API requirements
fr: Pré-requis pour Date API

en: A Date API that can be used by other modules.
fr: Une API de date pouvant être utilisée par d'autres modules

en: The Strtotime default value is invalid.
fr: La valeur Strtotime par défaut est invalide

en: The Strtotime default value for the To Date is invalid.
fr: La valeur Strtotime par défaut du champ Date de Fin est invalide

en: Relative
fr: Relatif

en: A default value to use for this field. If you select 'Relative', add details below.
fr: Une valeur par défaut pour ce champ. Si vous sélectionnez 'Relatif', veuillez ajouter le détail ci-dessous.

en: Customize Default Value
fr: Personnaliser la Valeur par Défaut

en: Custom value for From date
fr: Valeur personnalisée pour Date de Début

en: Default value for To date
fr: Valeur par défaut pour Date de Fin

en: Same as From date
fr: Identique à Date de Début

en: Custom value for To date
fr: Valeur personnalisée pour Date de Fin

en: Number of years to go back and forward in the year selection list, default is -3:+3.
fr: Nombre d'années antérieures et futures dans la liste de sélection de l'année, la valeur par défaut étant -3:+3.

en: Customize Date Parts
fr: Eléments de Date Personnalisés

en: Above
fr: Au-dessus

en: Within
fr: À l'intérieur

en: Position of date part labels
fr: Position des étiquettes des éléments de date

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day'. 'Above' will display them as titles above each date part. 'Within' will insert the label as the first option in the select list and in blank textfields. 'None' will not label any of the date parts. The exact text in the label is controlled by themes like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month'.
fr: L'emplacement des étiquettes des éléments de date, telles que 'Année', 'Mois', ou 'Jour'. 'Au-dessus' les affichera en tant que titre au dessus de chaque élément de date. 'A l'intérieur' insérera l'étiquette en tant que première option de la liste déroulante et les champs texte vide. 'Aucun' n'associera pas d'étiquettes aux éléments de date. Le texte exact de l'étiquette est contrôlé par les themes, tels que 'date_part_label_year' et 'date_part_label_month'

en: Number of values
fr: Nombre de valeurs

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
fr: Attention ! Changer ce paramètre alors que des données ont déjà été créées peut conduire à perdre des données !

en: User's time zone
fr: Fuseau horaire de l'utilisateur

en: Empty 'To date' values will use the 'From date' values.
fr: Les valeurs vides de 'Date de fin' seront remplies avec les valeurs des 'Date de début'.

en: The UNTIL value is required for repeating dates.
fr: La valeur JUSQU'A est obligatoire pour les dates se répétant.

en: The raw date value.
fr: La valeur brute de la date.

en: The formatted date.
fr: La date formatée.

en: The raw date timestamp.
fr: La valeur brute de l'horodatage de la date

en: Date year (four digit)
fr: Date année (4 chiffres)

en: Date year (two digit)
fr: Date année (2 chiffres)

en: Date month (full word)
fr: Date mois (complète)

en: Date month (abbreviated)
fr: Date mois (abréviation)

en: Date month (two digit, zero padded)
fr: Date mois (2 chiffres,  zero padded)

en: Date month (one or two digit)
fr: Date mois (1 ou 2 chiffres)

en: Date week (two digit)
fr: Date semaine (2chiffres)

en: Date day (full word)
fr: Date jour (complète)

en: Date day (abbreviation)
fr: Date jour (abréviation)

en: Date day (two digit, zero-padded)
fr: Date jour (2 chiffres, zero-padded)

en: Date day (one or two digit)
fr: Jour de la date (un ou deux chiffres)

en: If the field has a to-date defined, the same tokens exist in the form: [to-????], where ???? is the normal token.
fr: Si le champ a une date <em>jusqu'à</em> définie, les mêmes tokens existent sous la forme : [to-????], où ???? est le token normal.

en: @min and @max
fr: @min et @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
fr: Stocker une date dans la base de données au format date ISO, recommandé pour des dates historiques ou partielles.

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to suppport legacy data.
fr: Stocker une date dans la base de données au format timestamp, format obsolète destiné au support des données historiques.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
fr: Stocker une date dans la base de données dans un champ datetime, recommandé pour des dates et heures complètes, qui peuvent avoir besoin de conversions de fuseau horaire.

en: !time from now
fr: !time à partir de maintenant

en: Defines CCK date/time fields and widgets.
fr: Définit des champs et widgets CCK date/heure

en: Emulate PHP 5.2 date functions in PHP 4.x, PHP 5.0, and PHP 5.1. Required when using the Date API with PHP versions less than PHP 5.2.
fr: Emule des fonctions de date PHP 5.2 en PHP 4.x, PHP 5.0, et PHP 5.1. Obligatoire lorsque vous utilisez la Date API avec des versions de PHP inférieures à PHP 5.2

en: Previous field
fr: Champ précédent

en: Next field
fr: Champ suivant

en: Increment
fr: Incrément

en: Decrement
fr: Décrément

en: Date Popup requirements
fr: Pré-requis pour Date Popup

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
fr: Active les popups calendrier jquery et des widgets de saisir de temps pour la sélection de dates et heures.

en: Choose a frequency and period to repeat this date. If nothing is selected, the date will not repeat.
fr: Choisissez une fréquence et une période de répétition de cette date. Si rien n'est sélectionné, la date ne se répétera pas

en: Until
fr: Jusqu'à

en: Date to stop repeating this item.
fr: Date à laquelle arrêter la répétition de cet élément.

en: -- Any
fr: -- N'importe quel

en: Day of Month
fr: Jour du Mois

en: Day of Week
fr: Jour de la Semaine

en: Except
fr: Excepté

en: Dates to omit from the list of repeating dates.
fr: Dates à omettre de la liste des dates se répétant.

en: -- Period
fr: -- Période

en: -- Frequency
fr: -- Fréquence

en: Every @number
fr: Tous les @number

en: Third
fr: Troisième

en: Fourth
fr: Quatrième

en: Fifth
fr: Cinquième

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
fr: Une API de Répétition de Date pour calculer les dates et heures se répétant à partir de règles iCal

en: The Date Timezone module requires you to !link.
fr: Le module Date TimeZone vous oblige à !link.

en: set the site timezone name
fr: régler le nom du fuseau horaire du site

en: Default time zone
fr: Fuseau horaire par défaut

en: Select the default site time zone. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time.
fr: Veuillez choisir le fuseau horaire par défaut du site. Si vous avez un doute, choisissez le fuseau horaire le plus proche de votre position, qui possède les mêmes règles pour les heures d'été/hiver.

en: The !link may not be correct.
fr: Le lien !link est probablement incorrect.

en: site timezone name
fr: nom du fuseau horaire du site

en: Date Timezone requirements
fr: Pré-requis Date TimeZone

en: Overrides
fr: Supplante

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
fr: Le module Content, composant obligatoire du kit CCK (Content Construction Kit) permet aux administrateurs d'associer des champs personnalisés à des types de contenus. Au sein de Drupal, les types de contenus servent à définir les caractéristiques d'une publication, y compris le titre et la description des champs affichés sur ses pages "ajouter" et "éditer". Le module Content (et les modules auxiliaires inclus dans CCK) permet d'ajouter des champs personnalisés en plus des champs par défaut "Titre" et "Corps". Les fonctionnalités de CCK sont accessible via différents onglets sur la <a href="@content-types">page d'administration des types de contenus</a>. (Voir la <a href="@node-help">page d'aide du module Node</a> pour plus d'informations sur les types de contenus).

en: When adding a custom field to a content type, you determine its type (whether it will contain text, numbers, or references to other objects) and how it will be displayed (either as a text field or area, a select box, checkbox, radio button, or autocompleting field). A field may have multiple values (i.e., a "person" may have multiple e-mail addresses) or a single value (i.e., an "employee" has a single employee identification number). As you add and edit fields, CCK automatically adjusts the structure of the database as necessary. CCK also provides a number of other features, including intelligent caching for your custom data, an import and export facility for content type definitions, and integration with other contributed modules.
fr: Lorsque vous ajoutez un champ personnalisé à un type de contenu, vous déterminez son type (c'est-à-dire s'il doit contenir du texte, des nombres ou des références à d'autres objets) et la façon dont il doit être affiché (en tant que champ ou zone de texte, liste de sélection, case à cocher, bouton radio, ou champ à auto-complètement). Un champ peut présenter plusieurs valeurs (par exemple, une "personne" peut disposer de plusieurs adresses e-mail) ou une seule (par exemple, un "employé" possède un numéro d'identification unique). À mesure que vous ajoutez et modifiez des champs, CCK ajuste automatiquement la structure de la base de données en fonction. CCK propose également un certain nombre d'autres fonctionnalités, par exemple un cache intelligent pour vos données personnalisées, des fonctionnalités d'import et d'export pour les définitions de types de contenus, ainsi qu'une intégration à d'autres modules provenant des contributions.

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
fr: Des types de champs personnalisés sont proposés par plusieurs modules optionnels inclus dans CCK (chaque module fournissant un type différent). La <a href="@modules">page des modules</a> vous permet d'activer ou de désactiver des composants CCK. Une installation par défaut de CCK inclut :

en: <em>number</em>, which adds numeric field types, in integer, decimal or floating point form. You may define a set of allowed inputs, or specify an allowable range of values. A variety of common formats for displaying numeric data are available.
fr: <em>Number</em>, qui ajoute des types de champs numériques (formats entier, décimal ou réel à virgule flottante). Vous pouvez définir un jeu ou un intervalle de valeurs autorisées. Divers formats sont disponibles pour l'affichage des données numériques.

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
fr: <em>Text</em>, qui ajoute des types de champs de texte. Un champ texte peut contenir du texte brut uniquement ou, optionnellement, utiliser les filtres des formats d'entrée que propose Drupal pour gérer en toute sécurité des textes enrichis. Les champs de saisie de texte peuvent être constitués d'une seule ligne (champ texte), de plusieurs lignes (zone de texte) ou, pour un meilleur contrôle des valeurs saisies, une liste de sélection, des cases à cocher ou des boutons radio. Si besoin, CCK peut valider les saisies sur la base d'un ensemble de valeurs autorisées.

en: <em>nodereference</em>, which creates custom references between Drupal nodes. By adding a <em>nodereference</em> field and two different content types, for instance, you can easily create complex parent/child relationships between data (multiple "employee" nodes may contain a <em>nodereference</em> field linking to an "employer" node).
fr: <em>Node Reference</em>, qui crée des références personnalisées entre nœuds de Drupal. En ajoutant, par exemple, un champ <em>nodereference</em> et deux types de contenus différents, vous pouvez facilement créer des relations complexes de type parent/enfant entre données (par exemple plusieurs nœuds "employé" peuvent présenter un champ <em>nodereference</em> pointant vers un même nœud "employeur").

en: <em>userreference</em>, which creates custom references to your sites' user accounts. By adding a <em>userreference</em> field, you can create complex relationships between your site's users and posts. To track user involvement in a post beyond Drupal's standard <em>Authored by</em> field, for instance, add a <em>userreference</em> field named "Edited by" to a content type to store a link to an editor's user account page.
fr: <em>User reference</em>, qui crée des références personnalisées vers les comptes des utilisateurs de votre site. En ajoutant un champ <em>userreference</em>, vous pouvez créer des relations complexes entre les utilisateurs de votre site et des publications. Ainsi, pour tracer l'implication d'un utilisateur dans une publication (au delà du champ Drupal standard <em>Écrit par</em>), vous pouvez ajouter à un type de contenu un champ <em>userreference</em> intitulé "Édité par" pour enregistrer un lien vers la page du compte utilisateur ayant édité la publication.

en: <em>fieldgroup</em>, which creates collapsible fieldsets to hold a group of related fields. A fieldset may either be open or closed by default. The order of your fieldsets, and the order of fields within a fieldset, is managed via a drag-and-drop interface provided by content module.
fr: <em>Fieldgroup</em>, qui crée des groupes de champs liés. Les groupes de champ peuvent être repliés, et vous pouvez choisir qu'ils soient dépliés ou repliés par défaut. L'ordre des groupes de champs, ainsi que l'ordre des champs au sein d'un groupe, est géré grâce à l'interface par glisser-déposer fournie par le module Content.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
fr: Pour plus d'informations, reportez-vous à l'entrée de manuel en ligne relative à <a href="@handbook-cck">CCK</a> ou à la <a href="@project-cck">page du projet CCK</a>.

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
fr: Configurez ici la manière dont les champs et étiquettes de champs de ce type de contenu doivent être affichés lorsque le contenu est vu en mode accroche ou page complète.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
fr: Configurez ici la façon dont les champs de ce type de contenu doivent être affichés lorsqu'il est rendu dans les contextes suivants.

en: !title: !required
fr: !title : !required

en: Add another item
fr: Ajouter un autre élément

en: Full node
fr: Nœud complet

en: Search Index
fr: Index de recherche

en: Search Result
fr: Résultat de recherche

en: Updating field type %type with module %module.
fr: Mise à jour du type de champ %type avec le module %module.

en: Updating widget type %type with module %module.
fr: Mise à jour du type de widget %widget avec le module %module.

en: Manage fields
fr: Gérer les champs

en: Remove field
fr: Supprimer un champ

en: Allows administrators to define new content types.
fr: Permet aux administrateurs de définir des nouveaux types de contenu.

en: Advanced usage only: PHP code that returns a keyed array of allowed values. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the array returned by this code will override the allowed values list above.
fr: Pour usage avancé seulement : code PHP fournissant un tableau par clé des valeurs autorisées. Ne doit pas inclure les délimiteurs &lt;?php ?&gt;. Si ce champ est rempli, le tableau renvoyé par le code prendra le pas sur la liste des valeurs autorisées apparaissant ci-dessus.

en: Trimmed
fr: Coupé

en: Used in
fr: Utilisé dans

en: No fields have been defined for any content type yet.
fr: Aucun champ n'est pour l'instant défini sur l'ensemble des types de contenu.

en: no styling
fr: aucune mise en forme

en: fieldset
fr: groupe de champs

en: fieldset - collapsible
fr: groupe de champs - repliable

en: fieldset - collapsed
fr: groupe de champs - replié

en: Added field %label.
fr: Le champ '%label' a été ajouté.

en: There was a problem adding field %label.
fr: Un problème est survenu lors de l'ajout du champ '%label'.

en: There was a problem creating field %label.
fr: Un problème est survenu à la création du champ '%label'.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
fr: Êtes-vous certain de vouloir enlever le champ '%field' ?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
fr: Si vous avez encore du contenu dans ce champ, il sera perdu. Cette action est irréversible.

en: Removed field %field from %type.
fr: Le champ '%field' de '%type' a été enlevé.

en: There was a problem deleting %field from %type.
fr: Un problème est survenu à la suppression du champ '%field' du type '%type'.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
fr: Ces paramètres ne s'appliquent qu'au champ '%field' tel qu'il apparaît dans le type de contenu '%type'.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
fr: Ces paramètres s'appliquent au champ '%field' dans tous les types de contenu où il apparaît.

en: Save field settings
fr: Enregistrer les paramètres du champ

en: The default value PHP code returned an incorrect value.<br/>Expected format: <pre>!sample</pre> Returned value: @value
fr: Le code PHP de valeur par défaut a renvoyé une valeur incorrecte.<br/>Format attendu : <pre>!sample</pre> Valeur renvoyée : @value

en: The default value is invalid.
fr: La valeur par défaut est invalide.

en: Saved field %label.
fr: Champ %label enregistré.

en: The update has encountered an error.
fr: La mise à jour a échoué.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
fr: La base de données a été modifiée et des données ont été déplacées ou supprimées.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
fr: Une erreur est survenue et a interrompu la modification de la base de données.

en: Processing %title
fr: '%title' en cours de traitement

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
fr[0]: 1 élément traité avec succès :
fr[1]: @count éléments traités avec succès :

en: Content fields table %old_name has been renamed to %new_name and field instances have been updated.
fr: La table de champs a été renommée de '%old_name' à '%new_name' et les instances des champs ont été mises à jour.

en: The content fields table %name has been deleted.
fr: La table de champs '%name' a été supprimée.

en: Referenced node ID
fr: Identifiant du nœud référencé

en: Referenced node title
fr: Titre du nœud référencé

en: Raw number value
fr: Valeur numérique brute

en: Formatted number value
fr: Valeur numérique mise en forme

en: Raw, unfiltered text
fr: Texte brut, non filtré

en: Formatted and filtered text
fr: Texte filtré et mis en forme

en: Referenced user ID
fr: Identifiant de l'utilisateur référencé

en: Referenced user name
fr: Nom de l'utilisateur référencé

en: Formatted HTML link to referenced user
fr: Lien HTML mis en forme vers l'utilisateur référencé

en: Group multiple values
fr: Grouper plusieurs valeurs

en: Select the content type to export.
fr: Sélectionner le type de contenu à exporter.

en: Export data
fr: Données exportée

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
fr: Copiez le texte exporté et collez-le dans le type de contenu de votre choix, à l'aide de la fonction d'import.

en: This form will import field definitions exported from another content type or another database.<br/>Note that fields cannot be duplicated within the same content type, so imported fields will be added only if they do not already exist in the selected type.
fr: Ce formulaire importera les définitions de champs exportées depuis un autre type de contenu, ou une autre base de données.<br/> Veuillez noter que les champs ne peuvent pas être dupliqués au sein d'un même type de contenu, si bien que les champs importés ne seront ajoutés que si ils n'existent pas déjà dans le type sélectionné.

en: <Create>
fr: <Créer>

en: Select the content type to import these fields into.<br/>Select &lt;Create&gt; to create a new content type to contain the fields.
fr: Séléctionnez le type de contenu dans lequel importer ces champs.<br />Sélectionnez &lt;Créer&gt; pour créer un nouveau type de contenu qui contiendra ces champs.

en: Import data
fr: Données à importer

en: Paste the text created by a content export into this field.
fr: Collez dans ce champ le texte créé par un export de contenu.

en: The import data is not valid import text.
fr: Les données d'import ne sont valides.

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
fr: Les modules suivants doivent être activés pour que l'import fonctionne : '%modules'.

en: The content type %type already exists in this database.
fr: Le type de contenu '%type' existe déjà dans cette base de données.

en: Exiting. No import performed.
fr: Abandon. L'import n'a pas été réalisé.

en: An error has occurred adding the content type %type.<br/>Please check the errors displayed for more details.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'ajout du nouveau type de contenu %type.<br> Veuillez vérifier les erreurs affichées pour plus de détails.

en: The imported field %field_label (%field_name) was not added to %type because that field already exists in %type.
fr: Le champ importé '%field_label' (%field_name) n'a pas été ajouté à '%type' car ce champ existe déjà.

en: The field %field_label (%field_name) was added to the content type %type.
fr: Le champ importé '%field_label' (%field_name) a été ajouté au type de contenu '%type'.

en: An error occurred when exporting the 'display settings' data for the field %field_name.<br/>The db error is: '%db_err'.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'export des données des 'paramètres d'affichage' du champ %field_name.<br/> L'erreur de base de données est : '%db_err'.

en: Enables ability to import/export field definitions.
fr: Permet d'importer et d'exporter des définitions de champs.

en: view
fr: voir

en: Please <a href="!url">configure your field permissions</a> immediately. All fields are inaccessible by default.
fr: Veuillez <a href="!url">configurer vos permissions sur les champs</a> immédiatement. Tous les champs sont inaccessibles par défaut.

en: Content Permissions
fr: Permissions sur les Contenus

en: Set field-level permissions for CCK fields.
fr: Définit un niveau de permission par champ pour les champs CCK.

en: These settings apply to the group in the node editing form.
fr: Ces paramètres s'appliquent au groupe dans le formulaire d'édition de nœud.

en: always open
fr: toujours déplié

en: collapsible
fr: repliable

en: collapsed
fr: replié

en: Instructions to present to the user on the editing form.
fr: Instructions à présenter à l'utilisateur dans le formulaire d'édition.

en: These settings apply to the group on node display.
fr: Ces paramètres s'appliquent au groupe à l'affichage du nœud.

en: A description of the group.
fr: Description du groupe.

en: Are you sure you want to remove the group %label?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le groupe '%label' ?

en: The group %group_name has been removed.
fr: Le groupe '%group_name' a été supprimé.

en: Fieldgroup
fr: Groupe de champs

en: Node reference
fr: Node référence

en: Store the ID of a related node as an integer value.
fr: Stocker l'ID du noeud lié en tant que valeur entière.

en: Content types that can be referenced
fr: Types de contenu pouvant être référencés

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
fr: Avancé - Nœuds pouvant être référencés (Vue)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
fr: Fournit une liste d'arguments, séparés par des virgules, à transmettre à la vue.

en: Title (link)
fr: Titre (avec lien)

en: Title (no link)
fr: Titre (sans lien)

en: Autocomplete text field
fr: Champ texte à auto-complètement

en: Nodereference autocomplete
fr: Autocomplétion de nodereference

en: Defines a field type for referencing one node from another.
fr: Définit un type de champ pour référencer un noeud depuis un autre noeud.

en: Store a number in the database as an integer.
fr: Stocke un nombre dans la base de données en format entier.

en: Decimal
fr: Décimal

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
fr: Stocke un nombre dans la base de données en format décimal fixe.

en: Float
fr: Réel (Float)

en: Store a number in the database in a floating point format.
fr: Stocke un nombre dans la base de données en format réel.

en: Precision
fr: Précision

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
fr: Le nombre total de chiffres à stocker dans la base de données, en incluant ceux à droite de la virgule.

en: The number of digits to the right of the decimal.
fr: Nombre de chiffres à la droite du marqueur décimal.

en: Decimal marker
fr: Séparateur de décimales

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
fr: Caractère employé par les utilisateurs dans les formulaires pour signaler la partie décimale des nombres.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
fr: Définissez une chaîne de caractères à utiliser pour préfixer la valeur, par exemple $ ou €. Laissez vide pour ne rien afficher de plus. Séparez les valeurs singulier et pluriel par une barre verticale (euro|euros).

en: Define a string that should suffixed to the value, like m², m/s², kb/s. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
fr: Définissez une chaîne qui sera ajoutée en suffixe à la valeur, comme m², m/s², kb/s. Laisser vide pour aucun suffixe. Séparez les singulier et pluriel avec un pipe (mètre|mètres).

en: Allowed values
fr: Valeurs autorisées

en: "Minimum" must be a number.
fr: "Minimum" doit être un nombre.

en: "Maximum" must be a number.
fr: "Maximum" doit être un nombre.

en: unformatted
fr: non mis en forme

en: Defines numeric field types.
fr: Définit des types de champs numériques.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
fr: Pour un widget 'case à cocher oui/non', définissez la valeur 'non' en premier, puis la valeur 'oui', dans la section <strong>Valeurs autorisées</strong>. Notez que la case à cocher sera étiquetée avec l'étiquette de la valeur du 'oui'.

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the multiple values option is selected for this field, otherwise radios will be displayed.
fr: Le widget 'cases à cocher/boutons radio' affichera des cases à cocher si l'option valeurs multiples est sélectionnées pour ce champ, autrement, des boutons radio seront affichés.

en: Check boxes/radio buttons
fr: Cases à cocher/boutons radio

en: Single on/off checkbox
fr: Case à cocher on/off unique

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
fr: Définit des widgets de liste déroulante, case à cocher et bouton radio pour des champs texte et numériques.

en: Store text in the database.
fr: Enregistre le texte dans la base de données.

en: Text area (multiple rows)
fr: Zone de texte (plusieurs lignes)

en: Defines simple text field types.
fr: Définit les types de champs en texte simple.

en: Store the ID of a related user as an integer value.
fr: Stocke l'ID d'un utilisateur lié sous forme d'entier

en: User roles that can be referenced
fr: Rôles utilisateur pouvant être référencés

en: User status that can be referenced
fr: Statuts utilisateur pouvant être référencés

en: Reverse link
fr: Lien retour

en: If selected, a reverse link back to the referencing node will displayed on the referenced user record.
fr: Si cette option est sélectionnée, un lien réciproque vers le nœud référençant sera affiché dans l'enregistrement utilisateur référencé.

en: Userreference autocomplete
fr: Autocomplétion Userreference

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
fr: Définit un type de champ pour référencer un utilisateur depuis un noeud.

en:  for
fr:  pour

en: Form
fr: Formulaire

en: Override path
fr: Supplanter le chemin

en: Uploaded file is not a valid image
fr: Le fichier transféré n'est pas une image valide

en: Contact phone number
fr: Numéro de téléphone de contact

en: Canceled
fr: Annulé

en: years
fr: années

en: weeks
fr: semaines

en: Default gateway
fr: Passerelle par défaut

en: Ubercart - payment
fr: Ubercart - paiement

en: Any user
fr: N'importe quel utilisateur

en: Permission
fr: Droit d'accès

en: Dotted
fr: Pointillé

en: Order ID
fr: ID de commande

en: Grid
fr: Grille

en: Search returned the following results:
fr: La recherche a retourné les résultats suivants :

en: Edit this term
fr: Modifier ce terme

en: Italic
fr: Italique

en: Redirect to <code>%redirect</code> is causing an infinite loop; redirect cancelled.
fr: La redirection <code>%redirect</code> provoque une redirection infinie. Redirection annulée.

en: URL redirects
fr: URL redirigées

en: You are attempting to redirect the page to itself. This will result in an infinite loop.
fr: Vous tentez de rediriger une page vers elle même. Cela provoquera une redirection infinie.

en: The redirect has been deleted.
fr: La redirection à été supprimé.

en: 300 Multiple Choices
fr: 300 Choix Multiples

en: 302 Found
fr: 302 Trouvé

en: 303 See Other
fr: 303 Voir Ailleurs

en: 304 Not Modified
fr: 304 Non Modifié

en: 305 Use Proxy
fr: 305 Utilise un Proxy

en: administer redirects
fr: Administrer les redirections

en: Hide
fr: Masquer

en: Read/Write
fr: Lecture/Écriture

en: !title field is required.
fr: Le champ !title est obligatoire.

en: X offset
fr: Positionnement en X

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>left</em>, <em>center</em>, or <em>right</em>.
fr: Saisir un décalage en pixels ou utiliser un mot clé : <em>left</em>, <em>center</em> ou <em>right</em>.

en: Y offset
fr: Positionnement en Y

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>top</em>, <em>center</em>, or <em>bottom</em>.
fr: Saisir un décalage en pixels ou utiliser un mot clé : <em>top</em>, <em>center</em> ou <em>bottom</em>.

en: No highlighting
fr: Aucune coloration

en: file system
fr: système de fichiers

en: Autoplay
fr: Démarrage automatique

en: Thumbnails
fr: Vignettes

en: Button settings
fr: Paramètres du bouton

en: Thread
fr: Fil

en: Section title
fr: Titre de section

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
fr: Vous devez inclure au moins un mot-clé positif de @count caractères ou plus.

en: View user details.
fr: Voir les détails de l'utilisateur.

en: Rate
fr: Taux

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
fr: Une erreur est survenue durant le paiement. Merci de nous contacter pour vous assurer que votre commande a bien été prise en compte.

en: A payment has been accepted.
fr: Un paiement a été accepté.

en: ImageMagick Binary
fr: Programme ImageMagik

en: ImageMagick is a standalone program used to manipulate images. To use it, it must be installed on your server and you need to know where it is located. If you are unsure of the exact path consult your ISP or server administrator.
fr: ImageMagik est un programme indépendant utilisé pour manipuler les images. Pour l'utiliser, il doit être installé sur votre serveur et vous devez savoir où il est installé. Si vous n'êtes pas sûr du chemin exact, consultez l'administrateur de votre serveur ou votre fournisseur d'accès.

en: Specify the complete path to the ImageMagic <kbd>convert</kbd> binary. For example: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> or <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>
fr: Indiquez le chemin complet vers le programme ImageMagic <kbd>convert</kbd>. Par exemple : <kbd>/usr/bin/convert</kbd> ou <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>

en: Display debugging information
fr: Afficher les informations de débogage

en: ImageMagick command: @command
fr: Commande ImageMagick : @command

en: ImageMagick output: @output
fr: Sortie ImageMagick : @output

en: <None>
fr: <Aucun>

en: Uppercase
fr: Majuscule

en: Ubercart - core (optional)
fr: Ubercart - cœur (facultatif)

en: Unavailable
fr: Indisponible

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
fr: L'alias %original_alias généré automatiquement est en conflit avec un alias existant. L'alias a été changé en %alias.

en: It appears that you have installed Pathauto, which depends on token, but token is either not installed or not installed properly.
fr: Vous avez installé le module Pathauto, qui dépend du module Token, mais ce dernier n'est pas ou incorrectement installé.

en: Double quotes "
fr: Guillemets doubles "

en: Single quotes (apostrophe) '
fr: Guillemets simples (apostrophe) '

en: Back tick `
fr: Accent grave `

en: Comma ,
fr: Virgule ,

en: Period .
fr: Point .

en: Hyphen -
fr: Trait d'union -

en: Underscore _
fr: Tiret bas _

en: Colon :
fr: Deux-points :

en: Semicolon ;
fr: Point-virgule ;

en: Pipe |
fr: Barre verticale |

en: Left curly bracket {
fr: Accolade ouvrante {

en: Left square bracket [
fr: Crochet ouvrant [

en: Right curly bracket }
fr: Accolade fermante }

en: Right square bracket ]
fr: Crochet fermant ]

en: Equal =
fr: Égal =

en: Asterisk *
fr: Astérisque *

en: Ampersand &
fr: Esperluette &

en: Percent %
fr: Pourcentage %

en: Caret ^
fr: Accent circonflexe ^

en: Hash #
fr: Croisillon #

en: At @
fr: Arobase @

en: Exclamation !
fr: Point d'exclamation !

en: Left parenthesis (
fr: Parenthèse ouvrante (

en: Question mark ?
fr: Point d'interrogation ?

en: Less than <
fr: Inférieur à <

en: Greater than >
fr: Supérieur à >

en: Bulk generate aliases for nodes that are not aliased
fr: Générer des alias en masse pour les nœuds qui n'en sont pas encore dotés

en: Pattern for all @node_type paths
fr: Motif pour les chemins de tous les @node_type

en: Bulk generation of nodes completed, one alias generated. | Bulk generation of nodes completed, @count aliases generated.
fr[0]: Mise à jour en masse des noeuds terminée&nbsp;; un alias généré.
fr[1]: Mise à jour en masse des noeuds terminée&nbsp;; @count alias générés.

en: Bulk generation of terms completed, one alias generated. | Bulk generation of terms completed, @count aliases generated.
fr[0]: Génération en masse des termes terminée, un alias généré.
fr[1]: Génération en masse des termes terminée, @count alias générés.

en: Bulk generate aliases for users that are not aliased
fr: Générer des alias en masse pour les utilisateurs qui n'en sont pas encore dotés

en: Bulk generate aliases for blogs that are not aliased
fr: Mise à jour de masse pour les blogs non aliasés.

en: Bulk generate aliases for user-tracker paths that are not aliased
fr: Génère un alias pour chaque page de suivi des utilisateurs qui n'en est pas encore doté.

en: Bulk generation of users completed, one alias generated. | Bulk generation of users completed, @count aliases generated.
fr[0]: Génération en masse pour les utilisateurs terminée, un alias généré.
fr[1]: Génération en masse pour les utilisateurs terminée, @count alias générés.

en: Bulk generation of user blogs completed, one alias generated. | Bulk generation of user blogs completed, @count aliases generated.
fr[0]: Génération en masse pour les blogs des utilisateurs terminée, un alias généré.
fr[1]: Génération en masse pour les blogs des utilisateurs terminée, @count alias générés.

en: Bulk generation of user tracker pages completed, one alias generated. | Bulk generation of user tracker pages completed, @count aliases generated.
fr[0]: Génération en masse pour les pages de suivi des utilisateurs terminée, un alias généré.
fr[1]: Génération en masse pour les pages de suivi des utilisateurs terminée, @count alias générés.

en: <p>Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.</p>
                      <h2>Settings</h2>
                      <p>The <strong>Maximum Alias Length</strong> and <strong>Maximum component length</strong> values
                      default to 100 and have a limit of 128 from pathauto. This length is limited by the length of the dst
                      column of the url_alias database table. The default database schema for this column is 128. If you
                      set a length that is equal to that of the one set in the dst column it will cause problems in situations
                      where the system needs to append additional words to the aliased URL. For example... URLs generated
                      for feeds will have "/feed" added to the end. You should enter a value that is the length of the dst
                      column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of
                      strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and
                      on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.</p>
                      <p><strong>Raw Tokens</strong> In Pathauto it is appropriate to use the -raw form of tokens. Paths are
                      sent through a filtering system which ensures that raw user content is filtered. Failure to use -raw
                      tokens can cause problems with the Pathauto punctuation filtering system.</p>
fr: <p>Offre un mécanisme permettant aux modules de générer automatiquement un alias lié au contenu qu'ils gèrent.</p>
    <h2>Réglages</h2>
    <p>Pathauto définit les valeurs des paramètres <strong>Longueur maximale d'un alias</strong> et <strong>Longueur maximale d'un composant</strong> à 100 par défaut, avec une limite maximale de 128. Cette limite provient de la taille de la colonne "dst" de la table "url_alias" dans la base de donnée. Si vous entrez la valeur maximale, ceci causera des problèmes lorsque le système doit ajouter des mots supplémentaires à l'alias d'URL. Par exemple, le suffixe "/feed" est ajouté aux alias des fils RSS. Vous devez donc choisir une valeur correspondant à la longueur de "dst" moins celle de tout suffixe potentiel. Ces suffixes dépendent des modules activés et de vos réglages de Pathauto. La valeur recommandée et offerte par défaut est 100.</p><p><strong>Modèles de remplacement bruts</strong>&nbsp;: Dans Pathauto, il est approprié d'utiliser les modèles de remplacement bruts, c'est-à-dire ceux ayant le suffixe -raw. Le système s'occupera de filtrer adéquatement les contenus saisis par les utilisateurs. Le système de filtrage de la ponctuation de Pathauto pourrait causer des problèmes si les remplacements de la forme -raw ne sont pas utilisés.</p>

en: Delete aliases
fr: Supprimer les alias

en: As [cat], but including its supercategories separated by /.
fr: Identique à [cat] mais incluant les supercatégories séparées par /.

en: As [term], but including its supercategories separated by /.
fr: Identique à [term] mais incluant ses supercatégories séparées par /.

en: Automatic alias
fr: Alias automatique

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
fr: Caractère de séparation des mots dans les titres. Il remplacera tout espace ou signe de ponctuation. Utiliser un espace ou un "+" peut provoquer des résultats inattendus.

en: Character case
fr: Casse des caractères

en: Leave case the same as source token values.
fr: Laisser la casse identique aux valeurs des jetons sources.

en: Change to lower case
fr: Modifier en miniscules

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
fr: Longueur maximale des alias à générer. 100 est la valeur recommandée. Voir <a href="@pathauto-help">l'aide de pathauto</a> pour plus de détails.

en: Maximum number of objects to alias in a bulk update
fr: Nombre maximal d'objets à aliaser dans une modification par lot

en: Maximum number of objects of a given type which should be aliased during a bulk update. The default is 50 and the recommended number depends on the speed of your server. If bulk updates "time out" or result in a "white screen" then reduce the number.
fr: Le nombre maximum d'objets d'un type donné qui doivent être aliaser au cours d'une modification par lot. La valeur par défaut est 50 et le nombre recommandé dépend de la vitesse de votre serveur. Si les modifications par lot "expirent" ou débouchent sur un "écran blanc", veuillez réduire ce nombre.

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
fr: Ne rien faire. Laisser l'ancien alias intact.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
fr: Créer un nouvel alias et laisser l'ancien alias fonctionnel.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
fr: Créer un nouvel alias et supprimer l'ancien.

en: Create a new alias. Redirect from old alias.
fr: Créer un nouvel alias et rediriger l'ancien vers le nouveau.

en: Transliterate prior to creating alias
fr: Transcrire en caractères différents avant de créer l'alias

en: Reduce strings to letters and numbers from ASCII-96
fr: Réduire les chaînes de caractères en lettres et nombres, selon ASCII-96

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
fr: Filtre les nouveaux alias pour ne contenir que des lettres et des nombres contenus dans le jeu de paramètres ASCII-96.

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not place punctuation in here and do not use WYSIWYG editors on this field.
fr: Mots à retirer des alias d'URL, séparés par des virgules. Ne pas saisir de ponctuation et ne pas utiliser d'éditeur WYSIWYG dans ce champ.

en: Punctuation settings
fr: Paramètres de ponctuation

en: No action (do not replace)
fr: Aucune action (ne pas remplacer)

en: Use -raw replacements for text to avoid problems with HTML entities.
fr: Utiliser les motifs de remplacement -raw dans le texte pour éviter les problèmes liés aux entités HTML.

en: Internal feed alias text (leave blank to disable)
fr: Alias texte du flux interne (laisser vide pour désactiver)

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the catpath and termpath patterns. You should probably set the action for @name to be "replace by separator"
fr: Vous avez configuré le @name en tant que séparateur, à supprimer lorsqu'il sera trouvé au sein des chaînes de caractères. Ceci peut entraîner des problèmes avec vos motifs, plus spécifiquement sur les motifs catpath et termpath. Vous devriez peut-être configurer la valeur de l'action de @name à "remplacer par le séparateur"

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
fr: Supprimer tous les alias. Nombre d'alias qui seront supprimés : %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
fr: Supprimer les alias pour tous les @label. Nombre d'alias qui seront supprimés : %count.

en: Delete aliases now!
fr: Supprimer les alias maintenant !

en: All of your path aliases have been deleted.
fr: Tous les alias d'URLs ont été supprimés.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
fr: Tous les alias pour les types de contenu %type ont été supprimés.

en: Bulk generation of index aliases completed, one alias generated. | Bulk generation of index aliases completed, @count aliases generated.
fr[0]: Mise à jour en masse des listes d'alias terminée&nbsp;; un alias généré.
fr[1]: Mise à jour en masse des listes d'alias terminée&nbsp;; @count alias générés.

en: notify of path changes
fr: être notifié des changements de chemins

en: Language neutral
fr: Indépendant de la langue

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type node types with blank patterns below)
fr: Modèle de chemin par défaut pour @node_type (appliqué à tous les @node_type avec un modèle vide)

en: Pattern for all @node_type paths in @language
fr: Modèle de chemin pour tout les @node_type dans @language

en: Pattern for all language neutral @node_type paths
fr: Modèle de chemin pour les contenus de type @node_type indépendants de la langue

en: Bulk generate aliases for terms that are not aliased
fr: Générer des alias en masse pour les termes qui n'en sont pas encore dotés

en: Generate aliases for all existing terms which do not already have aliases.
fr: Générer des alias pour tous les termes existants qui n'en sont pas encore dotés.

en: Automated alias settings
fr: Paramètres des alias automatiques

en: Purchase date
fr: Date d'achat

en: Change layout
fr: Changer la mise en forme

en: Contexts
fr: Contextes

en: Node access
fr: Accès au nœud

en: year(s)
fr: année(s)

en: This !type does not have any attributes.
fr: Ce !type n'a aucun attribut.

en: product
fr: produit

en: product class
fr: classe de produits

en: Addresses
fr: Adresses

en: Saved addresses
fr: Adresses enregistrées

en: Loading
fr: En cours de chargement

en: The directory %directory does not exist.
fr: Le répertoire %directory n'existe pas.

en: The directory %directory is not writable
fr: Le répertoire %directory n'est pas accessible en écriture

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
fr: Le répertoire %directory n'est pas accessible en écriture car les permissions ne sont pas définies correctement.

en: The upload directory %directory for the file field %field (content type %type) could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
fr: Le répertoire de transfert %directory pour le champ fichier %field (type de contenu %type) n'a pas pu être créé ou est inacessible. Par conséquent, un fichier nouvellement transféré n'a pas pu être enregistré dans ce répertoire, et le transfert a été annulé.

en: Store an arbitrary file.
fr: Stocker un fichier arbitraire.

en: Permitted upload file extensions
fr: Extensions de fichiers autorisées pour le transfert

en: Extensions a user can upload to this field. Separate extensions with a space and do not include the leading dot. Leaving this blank will allow users to upload a file with any extension.
fr: Les extensions qu'un utilisateur peut téléverser vers ce champ. Séparer les extensions avec un espace et ne pas inclure le point initial. Laisser ce champ vide permettra aux utilisateurs de téléverser un fichier possédant n'importe quelle extension.

en: File size restrictions
fr: Restrictions de taille des fichiers

en: Limits for the size of files that a user can upload. Note that these settings only apply to newly uploaded files, whereas existing files are not affected.
fr: Les limites pour les tailles de fichier qu'un utilisateur peut téléverser. Notez que ces paramètres ne s'appliquent qu'aux fichiers nouvellement téléversés, tandis que les fichiers existant ne seront pas affectés.

en: Maximum upload size per file
fr: Taille maximale de transfert par fichier

en: Maximum upload size per node
fr: Taille maximale de transfert par nœud

en: Specify the total size limit for all files in field on a given node. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the total size of a node. Leave this empty if there should be no size restriction.
fr: Préciser la limite en taille pour l'ensemble des fichiers d'un noeud donné. Saisissez une valeur telle que 512 (octets), "80K" (kilooctets) ou "50M" (megaoctets) afin de limiter la taille totale pour un noeud. Si vous laissez ce champ vide, il n'y aura aucune limite de taille.

en: Generic files
fr: Fichiers génériques

en: Displays all kinds of files with an icon and a linked file description.
fr: Affiche tous les types de fichier avec une icône et un lien pointant vers la description du fichier.

en: File description
fr: Description du fichier

en: File size (in bytes)
fr: Taille du fichier (en octets)

en: File size (pretty printed)
fr: Taille du fichier (affichage soigné)

en: Fully formatted HTML file tag
fr: Balise HTML du fichier entièrement formatée

en: Defines a file field type.
fr: Définit un type de champ fichier.

en: Add metadata gathering and storage to FileField.
fr: Ajoute la collecte et le stockage des métadonnées à FileField

en: Rearrange
fr: Réordonner

en: Switch user
fr: Changer d'utilisateur

en: Execute PHP
fr: Exécuter du code PHP

en: empty
fr: vide

en: Packages
fr: Colis

en: Package
fr: Paquet

en: Attribute settings
fr: Paramètres de l'attribut

en: An edit widget for image files, including a preview of the image.
fr: Un widget d'édition pour les les fichiers image, incluant la prévisualisation de l'image.

en: Displays image files in their original size.
fr: Affiche les fichiers image dans leur taille d'origine.

en: Add role
fr: Ajouter un rôle

en: All users
fr: Tous les utilisateurs

en: Aggregator
fr: Agrégateur

en: Node author
fr: Auteur du nœud

en: Prefer raw-text replacements for text to avoid problems with HTML entities!
fr: Utilisez du texte brut pour éviter les problèmes dûs aux entités HTML !

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Country code
fr: Code pays

en: Order #
fr: Commande #

en: Rebuilding
fr: Reconstruire

en: Rebuild
fr: Reconstruire

en: Active users
fr: Utilisateurs actifs

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
fr: La librairie GD pour PHP est absente ou n'est plus à jour. Consultez la <a href="@url">documentation de PHP</a> pour corriger ce problème.

en: GD library
fr: Librairie GD

en: Attach to
fr: Attacher à

en: Attach files
fr: Joindre des fichiers

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
fr: L'URL '%url' est invalide. Veuillez entrer une URL complète, de la forme 'http://www.example.com/feed.xml'.

en: Views panes
fr: Vues de panneaux

en: by @user
fr: par @user

en: Argument type
fr: Type d'argument

en: Deleted/missing block @module-@delta
fr: Bloc @module-@delta supprimé/manquant

en: New custom content
fr: Nouveau contenu personnalisé

en: Custom PHP
fr: Code PHP spécifique

en: Context
fr: Contexte

en: General form
fr: Formulaire générale

en: Form goes here.
fr: Le formualire va ici.

en: "@s" base form
fr: "@s" formulaire de base

en: Node type description
fr: Description du type de noeud

en: Attached files
fr: Fichiers attachés

en: Attached files go here.
fr: Les fichiers attachés vont ici.

en: A list of files attached to the node.
fr: Liste des fichiers attachés au noeud.

en: "@s" attachments
fr: "@s" fichiers attachés

en: Book navigation
fr: Navigation du livre

en: Add comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Comment form here.
fr: Formulaire de commentaire ici.

en: A form to add a new comment.
fr: Formulaire pour ajouter un nouveau commentaire.

en: "@s" comment form
fr: "@s" formulaire des commentaires

en: Node comments
fr: Commentaires du noeud

en: Node comments go here.
fr: Les commentaires du noeud vont ici.

en: The comments of the referenced node.
fr: Les commentaires du noeud référencé.

en: Sort
fr: Trier

en: !a comments per page
fr: !a commentaires par page

en: Pager
fr: Pagination

en: "@s" comments
fr: "@s" commentaires

en: Node content
fr: Contenu du nœud

en: The content of the referenced node.
fr: Le contenu du noeud référencé.

en: Node title.
fr: Titre du noeud.

en: Node content goes here.
fr: Le contenu du noeud va ici.

en: Edit node
fr: Modifier le nœud

en: Edit this node
fr: Modifier ce nœud

en: Link title to node
fr: Lier le titre au nœud

en: Check here to make the title link to the node.
fr: Cochez ici pour que le titre soit un lien qui pointe vers le noeud.

en: No extras
fr: Pas d'extras

en: Identifier
fr: Identifiant

en: "@s" content
fr: Contenu de "@s"

en: Node form publishing options
fr: Options de publication du formulaire de noeud

en: Publishing options on the Node form.
fr: Options de publication du formualire de noeud.

en: Node form input format
fr: Format d'entrée du formulaire de noeud

en: Input format for the body field on a node.
fr: Format d'entrée du champ "corps" d'un noeud.

en: Node form comment settings
fr: Paramètres des commentaires du formualire de noeud.

en: Taxonomy categories for the node.
fr: Catégories de taxinomie pour le noeud.

en: Publishing options.
fr: Options de publication.

en: Comment options
fr: Options de commentaires

en: Comment options.
fr: Options de commentaires.

en: Authoring information.
fr: Information de composition

en: URL path options
fr: Options du chemin d'URL

en: URL Path options.
fr: Options du chemin d'URL.

en: Attach files.
fr: Joindre des fichiers.

en: Categories.
fr: Catégories.

en: Book options
fr: Options du livre

en: Book options.
fr: Options du livre.

en: Input format.
fr: Format d'entrée.

en: Node type description goes here.
fr: La description du type de noeud va ici.

en: Node type description.
fr: Description du type de noeud

en: Profile content goes here.
fr: Le contenu du profil va ici.

en: Which category
fr: Quelle catégorie

en: Text to display if category has no data. Note that title will not display unless overridden.
fr: Texte à afficher si la catégorie ne possède pas de données. Notez que le titre ne sera pas affiché sauf s'il est surchargé.

en: "@s" profile fields
fr: "@s" champs profile

en: Term description goes here.
fr: La description du terme va ici.

en: Term description.
fr: Descrition du terme.

en: "@s" term description
fr: "@s" description du terme

en: List of related terms
fr: Liste de termes miés

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
fr: Termes liés à un terme existant ; peut être un enfant, un relatif ou de premier niveau.

en: Sibling terms
fr: Termes frères

en: Top level terms
fr: Termes de premier niveau

en: Term synonyms
fr: Termes synonymes

en: Which terms
fr: Quels termes

en: Unordered
fr: Non ordonné

en: Ordered
fr: Ordonné

en: The picture of a user.
fr: La photo d'un utilisateur.

en: "@s" user picture
fr: "@s" photo de l'utilisateur

en: User profile
fr: Profil utilisateur

en: The profile of a user.
fr: Le profil d'un utilisateur.

en: "@s" user profile
fr: "@s" profil utilisateur

en: Vocabulary terms
fr: Termes d'un vocabulaire

en: All the terms in a vocabulary.
fr: Tous les termes d'un vocabulaire.

en: "@s" terms
fr: "@s" termes

en: Maximum depth
fr: Profondeur maximale

en: Define the maximum depth of terms being displayed.
fr: Défini la profondeur maximale de termes affichés.

en: Display as tree
fr: A

en: If checked, the terms are displayed in a tree, otherwise in a flat list.
fr: Si coché, les termes sont affichés dans une arborescence, sinon dans une liste à plat.

en: A node object.
fr: L'objet d'un noeud.

en: Currently set to !link
fr: Actuellement réglé sur !link

en: Invalid node selected.
fr: Le noeud sélectionné est invalide.

en: A node add form.
fr: Un formulaire d'ajout de noeud.

en: Select the node type for this form.
fr: Sélectionnez le type de noeud pour ce formulaire.

en: A node edit form.
fr: Un formulaire de modification de noeud.

en: A single taxonomy term object.
fr: Un uniqueobjet terme de taxinomie.

en: A single user object.
fr: Un unique objet utilisateur.

en: Taxonomy vocabulary
fr: Vocabulaire de taxonomie

en: A single taxonomy vocabulary object.
fr: Un unique objet de vocabulaire de taxinomie.

en: Select the vocabulary for this form.
fr: Sélectionnez le vocabulaire pour ce formulaire.

en: Add argument
fr: Ajouter un argument

en: relationship
fr: relation

en: Add relationship
fr: Ajouter une relation

en: Add context
fr: Ajouter un contexte

en: Required contexts
fr: Contextes obligatoires

en: required context
fr: contexte obligatoire

en: Add required context
fr: Ajouter un contexte obligatoire

en: Close Window
fr: Fermer la fenêtre

en: Close window
fr: Fermer la fenêtre

en: Remove this item
fr: Supprimer cet élément

en: Add @type "@context"
fr: Ajouter @type "@context"

en: Edit @type "@context"
fr: Modifier @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
fr: Saisissez un nom pour identifier ce !type dans les pages d'administration.

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
fr: Saisissez un mot clé à utiliser eb remplacement dans les titres.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
fr: Ne pas prendre en considération; le contenu qui demande ce contexte ne sera pas disponible.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
fr: Si l'argument est manquant ou invalide, choisir l'option qui doit s'appliquer.

en: Context @count
fr: Contexte @count

en: Contributed modules
fr: Modules contribués

en: Configure !subtype_title
fr: Configurer !subtype_title

en: Panel settings
fr: Paramètres du panel

en: No title
fr: Sans titre

en: Unknown context
fr: Contexte inconnu

en: No context
fr: Pas de contexte

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
fr: Vous pouvez utiliser des %keywords à partir du contexte, ainsi que  %title pour contenir le titre original.

en: Context %count
fr: Contexte %count

en: Module name
fr: Nom du module

en: Enter the module name to export code to.
fr: Saisir le nom du module vers lequel exporter le code.

en: Local
fr: Locale

en: Panel
fr: Panneau

en: Add a node from your site as content.
fr: Ajouter un nœud de votre site en tant que contenu.

en: Leave node title
fr: Laisser le titre du noeud

en: Invalid node
fr: Noeud non valide

en: Node loaded from @var
fr: Noeud chargé depuis @var

en: Deleted/missing node @nid
fr: Noeud @nid supprimé/manquant

en: Page settings
fr: Paramètres de la page

en: Path is required.
fr: Le chemin est obligatoire

en: Argument wildcard
fr: Caractères de remplacement de l'arguement

en: No argument
fr: Aucun argument

en: From context
fr: Depuis le contexte

en: From panel argument
fr: Depuis l'argument du panel

en: Input on pane config
fr: Saisie sur la configuration du pane

en: Required context
fr: Contexte requis

en: Panel argument
fr: Argument du panel

en: Sixth
fr: Sixième

en: Fixed argument
fr: Argument fixe

en: If "Fixed" is selected, what to use as an argument.
fr: Si "Fixe" est sélectionné, quoi utiliser comme argument.

en: If this argument is presented to the panels user, what label to apply to it.
fr: Si cet argument est présenté aux utilisateurs du panneau, l'étiquette à lui appliquer.

en: Use pager
fr: Utiliser la pagination

en: Items to display
fr: Éléments à afficher

en: Offset
fr: Décalage

en: Link to view
fr: Lier à la vue

en: More link
fr: Lien "plus"

en: More link text
fr: Texte du lien "Plus"

en: Edit this view
fr: Modifier this view

en: Link title to view
fr: Lier le titre à la vue

en: Provide a "more" link that links to the view
fr: Fournir un lien "Plus" pointant vers la vue

en: Display feed icons
fr: Afficher les icônes des flux

en: Num posts
fr: Nombre de contributions

en: Send arguments
fr: Envoyer les arguments

en: Deleted/missing view @view
fr: Vue @view supprimée/manquante

en: Book parent
fr: Parent de livre

en: Immediate parent
fr: Parent immédiat

en: Top level book
fr: Livre de plus haut niveau

en: Term parent
fr: Terme parent

en: Top level term
fr: Terme de premier niveau

en: begins with
fr: commence par

en: contains
fr: contient

en: Machine name
fr: Nom système

en: Allow Upscaling
fr: Autoriser l'Agrandissement

en: Let scale make images larger than their original size
fr: Autoriser l'outil d'échelle à rendre les images plus grands que leur taille originale

en: imagecache_scale_image failed. image: %image, data: %data.
fr: Échec de imagecache_scale_image. image : %image, données : %data.

en: imagecache_scale_and_crop failed. image: %image, data: %data.
fr: Échec de imagecache_scale_and_crop. image : %image, données : %data.

en: <strong>Inside dimensions</strong>: Final dimensions will be less than or equal to the entered width and height. Useful for ensuring a maximum height and/or width.
fr: <strong>Dimensions intérieures :</strong> Les dimensions finales seront inférieures ou égales à la hauteur et largeur indiquées. Utile pour obtenir une hauteur et largeur maximum.

en: <strong>Outside dimensions</strong>: Final dimensions will be greater than or equal to the entered width and height. Ideal for cropping the result to a square.
fr: <strong>Dimensions extérieures :</strong> Les dimensions finales seront supérieures ou égales aux valeurs indiquées. Idéal pour ré-échantillonner une image sous forme de carré.

en: Scale to fit
fr: Mettre à l'échelle pour loger

en: Inside dimensions
fr: Dimensions intérieures

en: Outside dimensions
fr: Dimensions extérieures

en: Enter a width in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
fr: Entrez une largeur en pixels ou en pourcentage. Ex : 500 ou 80%

en: Enter a height in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
fr: Entrez une hauteur en pixels ou en pourcentage. Ex : 500 ou 80%

en: imagecache_deprecated_scale failed. image: %image, data: %data.
fr: Échec de imagecache_deprecated_scale. image : %image, données : %data.

en: imagecache_crop failed. image: %image, data: %data.
fr: Échec de imagecache_crop. image : %image, données : %data.

en: imagecache_desaturate failed. image: %image, data: %data.
fr: Échec de imagecache_desaturate. image : %image, données : %data.

en: Rotation angle
fr: Angle de rotation

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
fr: Le nombre de degrés duquel l'image doit être pivotée. Les nombres positifs sont dans le sens des aiguilles d'une montre, les nombres négatifs dans le sens inverse des aiguilles d'une montre.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
fr: Générer au hasard l'angle de rotation pour chaque image. L'angle spécifié ci-dessus est utilisé comme maximum.

en: imagecache_rotate_image failed. image: %image, data: %data.
fr: Échec de imagecache_rotate_image. image : %image, données : %data.

en: <strong>NOTE:</strong> The sigma parameter below is currently <em>only</em> used when the Imagemagick toolkit is active.
fr: <strong>NOTE :</strong> Le paramètre sigma ci-dessous est pour le moment utilisé <em>uniquement</em> lorsque la boite à outils Imagemagick est activée.

en: Radius
fr: Rayon

en: The radius of the gaussian, in pixels, not counting the center pixel. If you're using Imagemagick, you can set this to 0 to let Imagemagick select a suitable radius. Typically 0.5 to 1 for screen resolutions. (default 0.5)
fr: Le rayon de la gaussienne, en pixels, en ne comptant pas le pixel du centre. Si vous utilisez Imagemagick, pour pouvez définir cette valeur à 0 pour laisser Imagemagick sélectionner un rayon approprié. Typiquement entre 0.5 et 1 pour les résolutions d'écran. (par défaut 0.5)

en: The standard deviation of the gaussian, in pixels. General rule of thumb: if radius < 1 then sigma = radius, else sigma = sqrt(radius). (default 0.5)
fr: La déviation standard de la gaussienne, en pixels. Règle générale : si rayon < 1 alors sigma = rayon, sinon sigma = racine_carree(rayon). (0.5 par défaut)

en: The percentage of the difference between the original and the blur image that is added back into the original. Typically 50 to 200. (default 100).
fr: Le pourcentage de la différence entre l'image originale et l'image floue qui est ajoutée derrière dans l'originale. Valeur typique : de 50 à 200 (par défaut 100).

en: The threshold, as a fraction of max RGB levels, needed to apply the difference amount.  Typically 0 to 0.2. (default 0.05).
fr: Le seuil, en tant que fraction des niveaux RGB maximum, nécessaire à l'application du montant de la différence. Valeur typique de 0 à 0.2 (par défaut 0.05).

en: imagecache_sharpen_image failed. image: %image, data: %data.
fr: Échec de imagecache_sharpen_image. image : %image, données : %data.

en: @preset image
fr: Image @preset

en: @preset image linked to node
fr: @preset image liée au noeud

en: @preset image linked to image
fr: @preset image liée à l'image

en: @preset file path
fr: @preset chemin du fichier

en: Failed generating an image from %image using imagecache preset %preset.
fr: La génération d'une image à partir de %image en utilisant le profil imagecache %preset a échoué.

en: non-existant action %action
fr: Action inexistante %action

en: Failed to create imagecache directory: %dir
fr: La création du répertoire imagecache a échoué : %dir

en: action(id:%id): %action failed for %src
fr: action(id:%id): échec de %action pour %src

en: Unknown file type(%path) stat: %stat
fr: Statistique de type du fichier (%path) inconnue : %stat

en: imagecache_resize_image failed. image: %image, data: %data.
fr: Échec de imagecache_resize_image. image : %image, données : %data.

en: administer imagecache
fr: administrer imagecache

en: flush imagecache
fr: vider imagecache

en: view imagecache
fr: voir imagecache

en: Flush
fr: Vider

en: Preset Namespace
fr: Espace de nommage du réglage prédéfini

en: The namespace is used in URL's for images to tell imagecache how to process an image. Please only use alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for preset names.
fr: L'espace de nommage (namespace) est utilisé dans les URL d'images, pour indiquer à imagecache comment traiter une image. Veuillez utiliser uniquement des caractères alphanumériques, des underscores (_), et des tirets (-) pour les noms de profil.

en: The specified preset was not found
fr: Le réglage prédéfini spécifié n'a pas été trouvé

en: Are you sure you want to delete the preset %preset?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le réglage prédéfini %preset ?

en: Are you sure you want to flush the preset %preset?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir vider le profil %preset ?

en: New Actions
fr: Nouvelles Actions

en: Add !action
fr: Ajouter !action

en: Update Action
fr: Mettre à jour l'Action

en: Are you sure you want to delete the !action action from preset !preset?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer l'action  !action du profil !preset ?

en: The action has been deleted.
fr: L'action a été supprimée.

en: Administer imagecache presets and actions.
fr: Administrer les réglages prédéfinis et les actions d'ImageCache.

en: Add new preset
fr: Ajouter un nouveau réglage prédéfini

en: The primary identifier for an imagecache_preset.
fr: L'identifiant primaire pour un imagecache_preset.

en: The primary identifier for an imagecache_action.
fr: L'identifiant primaire pour une imagecache_action.

en: The weight of the action in the preset.
fr: Le poids de l'action dans le profil.

en: The module that defined the action.
fr: Le module ayant défini l'action.

en: The unique ID of the action to be executed.
fr: L'ID unique de l'action à exécuter.

en: The configuration data for the action.
fr: Les données de configuration pour l'action.

en: ImageCache Directory
fr: Répertoire ImageCache

en: %p is not writeable by the webserver.
fr: %p n'est pas accessible en écriture par le serveur web.

en: An unknown error occured.
fr: Une erreur inconnue s'est produite.

en: An unknown error occured trying to verify %p is a directory and is writable.
fr: Une erreur inconnue s'est produite lors de la vérification que %p est un répertoire et est accessible en écriture.

en: ImageCache Temp Directory
fr: Répertoire Temp ImageCache

en: Dynamic image manipulator and cache.
fr: Système de cache et de manipulation dynamique d'images.

en: ImageCache User Interface.
fr: Interface Utilisateur ImageCache

en: Print
fr: Imprimer

en: CSS Injector
fr: Injecteur CSS

en: Locked
fr: Verrouillé

en: Registration form
fr: Formulaire d'inscription

en: The e-mail address %mail is not valid.
fr: L'adresse électronique %mail n'est pas valide.

en: Account
fr: Compte

en: Selection type
fr: Type de sélection

en: No name
fr: Aucun nom

en: Finish
fr: Finir

en: Upload error. Could not move file %file to destination %destination.
fr: Erreur de transfert. Le serveur n'a pas pu déplacer le fichier %file vers la destination %destination.

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
fr: Erreur de validation, veuillez réessayer. Si cette erreur persiste, veuillez contacter l'administrateur du site.

en: In moderation
fr: En cours de modération

en: daily
fr: journalier

en: weekly
fr: hebdomadaire

en: Stock settings
fr: Paramètres des Stocks

en: deleted
fr: supprimé

en: Containing any of the words
fr: Contenant n'importe lequel des mots

en: Containing the phrase
fr: Contenant l'expression

en: Containing none of the words
fr: Ne contenant aucun des mots

en: Only in the category(s)
fr: Seulement dans les catégories

en: Only of the type(s)
fr: Seulement du ou des types

en: Billing information
fr: Informations de facturation

en: Company name
fr: Nom de la société

en: Transaction mode
fr: Mode de transaction

en: Sandbox
fr: Bac-à-sable

en: Authorization
fr: Autorisation

en: Credit card charged: !amount
fr: Carte bancaire débitée : !amount

en: Content ID
fr: Identifiant (ID) du contenu

en: Underline
fr: Souligné

en: Ordered list
fr: Liste ordonnée

en: Unordered list
fr: Liste non ordonnée

en: Sign up
fr: S'inscrire

en: About
fr: À propos

en: Search returned no results.
fr: La recherche n'a retourné aucun résultat.

en: Case sensitive
fr: Sensible à la casse

en: Reports
fr: Rapports

en: Link class
fr: Classe du lien

en: Report settings
fr: Paramètres de rapports

en: Column
fr: Colonne

en: Default sort
fr: Tri par défaut

en: sort by @s
fr: trier par @s

en: and
fr: et

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
fr: URL vers laquelle l'utilisateur sera redirigé. Cette URL peut être interne (exemple : node/1234) ou externe comme http://www.drupalfr.org.

en: Display a message to the user
fr: Afficher un message à l'utilisateur

en: Optional URL
fr: URL optionnelle

en: Static Title:
fr: Titre Statique :

en: If the link title is optional or required, a field will be displayed to the end user. If the link title is static, the link will always use the same title. If <a href="http://drupal.org/project/token">token module</a> is installed, the static title value may use any other node field as its value. Static and token-based titles may include most inline XHTML tags such as <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, etc.
fr: Si le titre du lien est facultatif ou obligatoire, un champ sera affiché à l'utilisateur final. Si le titre du lien est statique, le lien utilisera toujours le même titre. Si le <a href="http://drupal.org/project/token">module token</a> est installé, le titre statique peut utiliser n'importe quel autre champ du noeud pour sa valeur. Les titres statiques et basés sur des jetons (tokens) peuvent contenir la plupart des balises XHTML en ligne, telles que <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, etc.

en: Allow user-entered tokens
fr: Autoriser les jetons (tokens) saisis par l'utilisateur

en: Checking will allow users to enter tokens in URLs and Titles on the node edit form. This does not affect the field settings on this page.
fr: Le fait de cocher cette case permettra aux utilisateurs de saisir des jetons dans les URL et les Titres dans le formulaire d'édition du noeud. Ceci n'affecte pas les configurations de champ sur cette page.

en: Rel Attribute
fr: Attribut Rel

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
fr: Quand il sera affiché, ce lien aura cet attribut rel. L'usage le plus commun est <a href="http://fr.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> qui empêche certains moteurs de recherche d'aspirer les liens suivis.

en: A default title must be provided if the title is a static value
fr: Un titre pas défaut doit être fourni si le titre est une valeur statique

en: At least one title or URL must be entered.
fr: Vous devez saisir au moins un titre ou une URL.

en: You cannot enter a title without a link url.
fr: Vous ne pouvez pas saisir un titre dans une url de lien.

en: Title, as link (default)
fr: Titre, en tant que lien (par défaut)

en: URL, as link
fr: URL, en tant que lien

en: Short, as link with title "Link"
fr: Court, comme lien avec le titre "Lien"

en: Label, as link with label as title
fr: Etiquette, comme lien avec l'étiquette comme titre

en: Separate title and URL
fr: Titre et URL séparés

en: <p>The Markdown filter allows you to enter content using <a href="http://daringfireball.net/projects/markdown">Markdown</a>, a simple plain-text syntax that is transformed into valid XHTML.</p>
fr: <p>Le module Markdown filter permet d'écrire en utilisant la <a href="http://michelf.com/projets/php-markdown/">syntaxe Markdown</a>, un format texte simple qui est transformé en XHTML valide.</p>

en: Allows content to be submitted using Markdown, a simple plain-text syntax that is filtered into valid XHTML.
fr: Permet la soumission de contenu rédigé en Markdown, un format texte simple transformé en XHTML valide.

en: Markdown filter tips
fr: Astuces de composition en Markdown

en: Quick Tips:<ul>
          <li>Two or more spaces at a line's end = Line break</li>
          <li>Double returns = Paragraph</li>
          <li>*Single asterisks* or _single underscores_ = <em>Emphasis</em></li>
          <li>**Double** or __double__ = <strong>Strong</strong></li>
          <li>This is [a link](http://the.link.example.com "The optional title text")</li>
          </ul>For complete details on the Markdown syntax, see the <a href="http://daringfireball.net/projects/markdown/syntax">Markdown documentation</a> and <a href="http://michelf.com/projects/php-markdown/extra/">Markdown Extra documentation</a> for tables, footnotes, and more.
fr: Aide-mémoire:<ul>
          <li>Deux espaces ou plus à la fin d'une ligne = Saut de ligne</li>
          <li>Deux sauts de ligne = Paragraphe</li>
          <li>*Astérisques simples* ou _traits de soulignement simples_ = <em>Emphase</em></li>
          <li>**Astérisques doubles** ou __traits de soulignement doubles__ = <strong>Emphase forte</strong></li>
          <li>Ceci est [un lien](http://un.lien.exemple.com "Titre optionnel")</li>
          </ul>Pour une aide détaillée sur la syntaxe Markdown, voir la <a href="http://michelf.com/projets/php-markdown/syntaxe/">documentation Markdown</a> ainsi que la <a href="http://michelf.com/projets/php-markdown/extra/">documentation Markdown Extra</a> pour les tables, notes de bas de page et autres structurations.

en: You can use <a href="@filter_tips">Markdown syntax</a> to format and style the text. Also see <a href="@markdown_extra">Markdown Extra</a> for tables, footnotes, and more.
fr: Vous pouvez utiliser la <a href="@filter_tips">syntaxe Markdown</a> pour mettre en forme le texte. Voir aussi <a href="@markdown_extra">Markdown Extra</a> pour les tables, notes de bas de page et autres structurations.

en: 
    ## Header 2 ##
    ### Header 3 ###
    #### Header 4 ####
    ##### Header 5 #####
    (Hashes on right are optional)
    
    Link [Drupal](http://drupal.org)
    
    Inline markup like _italics_,
     **bold**, and `code()`.
    
    > Blockquote. Like email replies
    >> And, they can be nested
    
    * Bullet lists are easy too
    - Another one
    + Another one
    
    1. A numbered list
    2. Which is numbered
    3. With periods and a space
    
    And now some code:
        // Code is indented text
        is_easy() to_remember();
fr: 
    ## Titre de niveau 2 ##
    ### Titre de niveau 3 ###
    #### Titre de niveau 4 ####
    ##### Titre de niveau 5 #####
    (Les dièses à la droite sont optionnels)
    
    Lien [Drupal en français](http://drupalfr.org)
    
    Éléments de texte comme _l'italique_,
     **le gras**, et `du code()`.
    
    > Citation. Comme les réponses dans un courriel
    >> L'imbrication est permise
    
    * Les listes peuvent être formées à l'aide d'astérisques
    - À l'aide de traits d'union
    + Également à l'aide de signes plus
    
    1. Une liste numérotée
    2. Qui est numérotée
    3. À l'aide d'un point et d'une espace
    
    Voici maintenant du code:
        // Le code est du texte indenté
        facile() de_se_souvenir();

en: Allows content to be submitted using Markdown, a simple plain-text syntax that is transformed into valid XHTML.
fr: Permet la soumission de contenu rédigé en Markdown, un format texte simple transformé en XHTML valide.

en: All comments
fr: Tous les commentaires

en: Payment method title
fr: Nom du mode de paiement

en: Order created through website.
fr: Commande créée par l'intermédiaire du site web.

en: Receiving new order notification for order !order_id.
fr: Réception de la notification de la commande !order_id.

en: Add @type
fr: Ajouter @type

en: Parent comment
fr: Commentaire parent

en: The parent comment.
fr: Le commentaire parent.

en: Author's website
fr: Site web de l'auteur

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
fr: Afficher la profondeur du commentaire s'il apparaît dans un fil.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
fr: Trier suivant l'ordre du fil. Ceci maintient les commentaires enfants avec leurs parents.

en: Reply-to link
fr: Lien de réponse

en: Provide a simple link to reply to the comment.
fr: Fournir un simple lien pour répondre au commentaire.

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: Link this field to its user or an author's homepage
fr: Lier ce champ à son utilisateur ou à la page d'accueil d'un auteur

en: Product information
fr: Informations sur le produit

en: Sell price
fr: Prix de vente

en: Customer purchase price.
fr: Le prix de vente.

en: field
fr: champ

en: The node the uploaded file is attached to
fr: Le nœud auquel le fichier transféré est attaché

en: Menu items
fr: Eléments de menu

en: Destination address
fr: Adresse de destination

en: clone
fr: cloner

en: View settings
fr: Paramètres de la vue

en: Week @week
fr: Semaine @week

en: Metric
fr: Métrique

en: Delete view
fr: Supprimer la vue

en: Provides a simple UI for settings up a site structure using Context.
fr: Fournit une interface simple pour paramétrer un site avec Context.

en: Target
fr: Cible

en: Time ago
fr: Il y a

en: Create @name
fr: Créer '@name'

en: Not checked
fr: Non vérifié

en: Imagecache presets
fr: Pré-réglages d'Imagecache

en: Remove this action
fr: Supprimer cette action

en: Not enabled
fr: Non activé

en: GD !format Support
fr: Prise en charge de !format par GD

en: The taxonomy vocabulary ID
fr: L'identifiant du vocabulaire de taxonomie

en: The taxonomy term ID
fr: L'identifiant du terme de classification.

en: Force single
fr: Forcer l'unicité

en: View cart
fr: Voir le panier

en: Invalid e-mail address.
fr: Adresse de courriel invalide.

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
fr: Instructions à présenter à l'utilisateur sous ce champ, dans le formulaire d'édition.<br />Balises HTML autorisées : @tags

en: &lt;none&gt;
fr: &lt;aucun&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à saisir du code PHP.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
fr: Ce code PHP a été inséré par un administrateur et supplantera toute valeur spécifiée ci-dessus.

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
fr: Utiliser du code PHP pour le paramétrage des champs (dangereux - à n'autoriser qu'avec précautions)

en: A file has been pre-loaded for import.
fr: Un fichier a été préchargé pour l'import.

en: Content fieldgroup
fr: Contenu du groupe de champ

en: Text to display if group has no data. Note that title will not display unless overridden.
fr: Texte à afficher si un groupe n'a pas de données. Notez que le titre ne s'affichera pas sauf s'il est surclassé.

en: Node from reference
fr: Noeud depuis la référence

en: Adds a node from a node reference in a node context; if multiple nodes are referenced, this will get the first referenced node only.
fr: Ajoute un noeud depuis une référence de noeud dans contexte de noeud ; si plusieurs noeuds sont référencés, seule la première référence de noeud sera prise en considération.

en: Node reference field
fr: Champ de référence à un noeud

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
fr: Les valeurs possibles que ce champ peut contenir. Entrez une valeur par ligne, sous la forme clé|étiquette. La clé est une valeur qui sera stockée dans la base de données, elle doit correspondre au type de champ défini (%type). L'étiquette est optionnelle, si elle n'est pas précisée, la clé sera utilisée également comme étiquette.<br />Balises HTML autorisées : @tags

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
fr: Ce code PHP a été saisi par un administrateur et supplantera la liste des valeurs permises ci-dessus.

en: User from reference
fr: Référence à un utilisateur

en: Adds a user from a user reference in a node context; if multiple users are referenced, this will get the first referenced user only.
fr: Ajoute un utilisateur depuis une référence d'utilisateur dans un contexte de nœud ; si plusieurs utilisateurs sont référencés, seul le premier utilisateur référencé sera pris en considération.

en: User reference field
fr: Champ de référence de l'utilisateur

en: Click to view.
fr: Cliquer pour voir.

en: Shipping Address:
fr: Adresse de livraison :

en: Order #:
fr: Commande #:

en: Shipping Method:
fr: Méthode d'expédition:

en: Ship order !order_id packages.
fr: Expédier les colis de la commande !order_id.

en: Ship
fr: Expédier

en: This order has no comments associated with it.
fr: Il n'y a aucun commentaire associé à cette commande.

en: Product reports
fr: Rapports sur les produits

en: Sales per year
fr: Ventes par année

en: Products sold
fr: Produits vendus

en: Total revenue
fr: Chiffre d'affaires total

en: Update report
fr: Mettre à jour le rapport

en: Sold
fr: Vendu

en: No products found
fr: Aucun produit trouvé

en: Number of orders
fr: Nombre de commandes

en: Sales year
fr: Ventes de l'année

en: Sales summary
fr: Résumé des ventes

en: Sales data
fr: Données sur les ventes

en: Today, !date
fr: Aujourd'hui, !date

en: Yesterday, !date
fr: Hier, !date

en: Daily average for @month
fr: Moyenne quotidienne pour @month

en: Projected totals for @date
fr: Totaux prévus pour @date

en: The CSV data could not be retreived. It's possible the data might have expired. Refresh the report page and try to retrieve the CSV file again.
fr: Les données CSV n'ont pas pu être récupérées. Il est possible que les données aient expirées. Rafraîchissez la page de rapports et essayez à nouveau de récupérer le fichier CSV.

en: New packages
fr: Nouveaux colis

en: Edit package
fr: Editer le colis

en: Cancel package shipment
fr: Annuler l'expédition du colis

en: Shipments
fr: Expéditions

en: New shipment
fr: Nouvelle expédition

en: Shipment !id
fr: Expédition !id

en: Cancel shipment
fr: Annuler l'expédition

en: Delete shipment
fr: Supprimer l'expédition

en: Ship packages
fr: Expédier des colis

en: Package ID
fr: ID colis

en: Shipping type
fr: Mode d'expédition

en: Package type
fr: Type de colis

en: Shipment ID
fr: Id d'expédition

en: Tracking number
fr: Numéro de suivi

en: packing slip
fr: Bordereau d'expédition

en: cancel shipment
fr: annuler l'expédition

en: This order's products have not been organized into packages.
fr: Les produits de cette commande n'ont pas été mis en colis.

en: Create packages.
fr: Créer des colis.

en: Order @order_id does not exist.
fr: La commande @order_id n'existe pas.

en: Are you sure you want to delete this package?
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer ce colis ?

en: The products it contains will be available for repackaging.
fr: Les produits qu'il contient seront disponibles au reconditionnement.

en: Ship date
fr: Date d'expédition

en: Estimated delivery
fr: Date de livraison estimée

en: No shipments have been made for this order.
fr: Aucune expédition n'a été faite pour cette commande.

en: Make a new shipment
fr: Effectuer une nouvelle expédition

en: Put products into packages to make shipments.
fr: Mettre les produits en colis pour expédition.

en: Ship Manually
fr: Expédier manuellement

en: Shipping method
fr: Mode d'expédition

en: There is no sense in making a shipment with no packages on it, right?
fr: Vous ne pouvez pas faire une expédition qui ne contienne pas de colis.

en: Are you sure you want to delete this shipment?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cet envoi?

en: The shipment will be canceled and the packages it contains will be available for reshipment.
fr: L'expédition sera annulée et les colis concernés pourront de nouveau être expédiés.

en: Nevermind
fr: Peu importe

en: Payment received
fr: Paiement reçu

en: Merchant ID
fr: ID du commerçant

en: Currency code
fr: Code de la devise

en: Shippable product
fr: Produit livrable

en: Current signups
fr: Inscriptions en cours

en: View signup schedule
fr: Voir l'agenda des inscriptions

en: To use signup, you must enable which content types should allow signups in administer->settings->content types, and you must also grant the %sign_up_for_content permission to any user role that should be able to sign up in administer->access control. Each signup-enabled node will now have a place for users to sign up.
fr: Pour utiliser l'inscription, vous devez définir quels types de contenus autorisent les inscriptions au menu administrer > Configuration du site > Types de contenu, et vous devez aussi donner la permission %sign_up_for_content à tous les rôles utilisateur autorisés à s'inscrire au menu Administrer > Contrôle d'Accès. Tout noeud ouvert à l'inscription possèdera alors un emplacement dédié à l'inscription des utilisateurs.

en: There are two ways for a user to have administrative access to the signup information about a given node: either the user has the %administer_signups_for_own_content permission and they are viewing a node they created, or the user has the global %administer_all_signups permission. Administrative access allows a user to view all the users who have signed up for the node, along with whatever information they included when they signed up.  Signup administrators can also cancel other user's signups for the node, and can close signups on the node entirely (meaning no one else is allowed to sign up).
fr: Il y a deux moyens pour un utilisateur d'avoir un accès administrateur aux informations d'inscription pour un noeud donné : soit l'utilisateur possède la permission %administer_signups_for_own_content et il consulte un noeud qu'il a créé, soit l'utilisateur possède la permission %administer_all_signups permission. L'accès administrateur permet à l'utilisateur de voir tous les utilisateurs qui se sont inscrits à ce noeud, accompagnée de toutes les informations saisies lors de leur inscription. Les administrateurs d'inscription peuvent aussi annuler les inscriptions des autres utilisateurs au noeud, et peuvent fermer entièrement les inscriptions au noeud (ce qui signifie que plus personne ne peut s'inscrire).

en: Default settings for notification email address, reminder emails and confirmation emails are located in administer->settings->signup. These will be the default values used for a signup node unless otherwise specified (to configure these options per node, visit 'edit' for that node and make the adjustments in the 'Sign up settings' section).
fr: Configuration par défaut pour l'adresse courriel de notification, les courriels de rappel et de confirmation est accessible par administrer > Configuration du site > Inscription. Ces valeurs seront utilisées par défaut pour un noeud avec inscription, à mois que d'autres options soient spécifiées (pour configurer ces options par noeud, visitez la page 'Editer' pour ce noeud et faites vos ajustements dans la section 'Configuration des Inscriptions').

en: Signups can be manually closed for any node at the %signup_overview page, or on the 'signups' tab on each node.
fr: Les inscriptions peuvent être fermées manuellement pour n'importe quel noeud depuis la page %signup_overview, ou depuis l'onglet 'inscriptions' sur chaque noeud.

en: Signup overview
fr: Synthèse des inscriptions

en: The user signup form is fully themable -- form fields may be added or deleted. For more details see the instructions in signup.theme, where a sample user form is included.
fr: Le formulaire d'inscription utilisateur est entièrement thèmable (des champs de formulaires peuvent être ajoutés ou supprimés). Pour plus de détails, voir les instructions dans le fichier signup.theme, où un exemple de formulaire utilisateur est inclus.

en: Configure settings for signups.
fr: Configurer les options pour les inscriptions.

en: Signup
fr: Inscription

en: Signup settings
fr: Configuration des Inscriptions

en: View all signup-enabled posts, and open or close signups on them.
fr: Voir tous les posts pour lesquels l'inscription est autorisée, et ouvrir ou fermer les inscriptions pour ces contenus.

en: Signup administration
fr: Administration des Inscriptions

en: Signups
fr: Inscriptions

en: Signup information
fr: Information sur les inscriptions

en: administer all signups
fr: administrer toutes les inscriptions

en: Disabled, but save existing signup information
fr: Désactivé, mais sauvegarder les données d'inscription existantes

en: Disabled, and remove all signup information
fr: Désactivé, et supprimer les données d'inscription existantes.

en: This can not be undone, use with extreme caution!
fr: Cette action ne peut pas être annulée, utilisez avec une précaution extrême

en: !users signed up
fr: !users se sont inscrits

en: !count anonymous
fr: !count anonymes

en: Sign up for @title
fr: S'inscrire à @title

en: Cancel signup
fr: Annuler l'inscription

en: Filter by signup status
fr: Filtrer par le statut d'inscription

en: Signup to !title cancelled.
fr: Inscription à !title annulée.

en: Signups closed for %title.
fr: Les inscriptions à %title sont fermées.

en: Signups reopened for %title.
fr: Les inscriptions à !title sont ré-ouvertes.

en: Close x hours before
fr: Fermer x heures avant

en: The number of hours before the event which signups will no longer be allowed. Use negative numbers to close signups after the event start (example: -12).
fr: Le nombre d'heures avant l'événement à partir desquelles les inscriptions ne seront plus autorisées. Utilisez des nombre négatifs pour fermer les inscriptions après le début de l'événement (exemple : -12).

en: Default signup information
fr: Information d'inscription par défaut

en: New signup-enabled nodes will start with these settings.
fr: Les noeuds qui viendront d'être autorisés à l'inscription commenceront avec cette configuration.

en: Anonymous user %email is already signed up for %title
fr: L'utilisateur anonyme %email est déjà inscrit à %title

en: User !user is already signed up for %title
fr: L'utilisateur !user s'est déjà inscrit à %title

en: [Untimed]
fr: [Non daté]

en: The following information was submitted as a signup for !title
fr: Les informations suivantes ont été soumises en tant qu'inscription pour !title

en: Date/Time: !time
fr: Date/Heure : !time

en: Username:
fr: Nom d'utilisateur :

en: Signup to !title confirmed.
fr: Inscription à !title confirmée.

en: Signups for @user
fr: Inscriptions de @user

en: Invalid email address entered for signup.
fr: Mauvaise adresse de courriel entrée pour l' inscription.

en: The email address entered belongs to a registered user.
fr: L'adresse de courriel entrée appartient à un utilisateur enregistré.

en: Send signups to
fr: Envoyer les inscriptions à

en: Email address where notification of new signups will be sent. Leave blank for no notifications.
fr: Adresse courriel à laquelle les notifications de nouvelles inscriptions seront envoyées. Laissez vide pour aucune notification.

en: Send confirmation
fr: Envoyer une confirmation

en: Send reminder
fr: Envoyer un rappel

en: Reminder email
fr: Courriel de rappel

en: SIGNUP INFORMATION
fr: INFORMATIONS D'INSCRIPTION

en: Your signup information
fr: Les données relatives à votre inscription

en: 1 individual | @count individuals
fr[0]: 1 personne
fr[1]: @count personnes

en: day | days
fr[0]: jour
fr[1]: jours

en: sign up for content
fr: s'inscrire à un contenu

en: view all signups
fr: voir toutes les inscriptions

en: administer signups for own content
fr: administrer les inscriptions pour son propre contenu

en: The old %signup_user_view setting was enabled on your site, so the %view_all_signups permission has been added to the %authenticated_user role. Please consider customizing what roles have this permission on the !access_control page.
fr: L'ancienne configuration %signup_user_view était activée sur votre site=, si bien que la permission %signup_user_view a été accordée au rôle %authenticated_user. Pensez à personnaliser les rôles qui ont cette permission sur la page !access_control.

en: Users can view signups
fr: Les utilisateurs peuvent voir les inscriptions

en: The %signup_user_view setting has been removed.
fr: La configuration %signup_user_view a été supprimée.

en: Allow users to sign up for content (especially events).
fr: Permet aux utilisateurs de s'inscrire à un contenu donné (tout particulièrement les événements).

en: Show @count value(s)
fr: Afficher @count valeur(s)

en: starting from @count
fr: en commençant à @count

en: Signup status
fr: Statut d'inscription

en: Signup summary
fr: Résumé de l'Inscription

en: Signup details
fr: Détails de l'Inscription

en: Closed (limit reached)
fr: Fermé (limite atteinte)

en: Signup time
fr: Heure d'inscription

en: No roles
fr: Aucun rôle

en: The language the content is in.
fr: Langue de rédaction du contenu.

en: Enter
fr: Entrer

en: No response
fr: Pas de réponse

en: !node_type reminder: !title
fr: !node_type rappel : !title

en: Reminder for %title sent to %user_mail.
fr: Rappel pour %title envoyé à %user_mail

en: Signups closed for %title by cron.
fr: Les inscriptions pour %title ont été fermées par cron

en: This page allows you to send an email message to every user who signed up for this %node_type.
fr: Cette page vous permet d'envoyer un courriel à tous les utilisateurs qui se sont inscrits pour ce %node_type.

en: Signup broadcast
fr: Diffusion de l'Inscription

en: Signup options
fr: Options d'Inscription

en: Allowed (off by default)
fr: Autorisé (non par défaut)

en: Enabled (on by default)
fr: Activé (oui par défaut)

en: If %disabled is selected, signups will not be possible for this content type. If %allowed_off is selected, signups will be off by default, but users with the %admin_all_signups permission will be able to allow signups for specific posts of this content type. If %enabled_on is selected, users will be allowed to signup for this content type unless an administrator disbles signups on specific posts.
fr: Si %disabled est sélectionnné, les inscriptions ne seront pas possibles pour ce type de contenu. Si %allowed_off est sélectionné, les inscriptions ne seront pas actives par défaut, mais les utilisateurs avec la permission %admin_all_signups pourront autoriser les inscriptions pour des posts spécifiques de ce type de contenu. Si  %enabled_on est sélectionné, les utilisateurs pourront s'inscrire à ce type de contenu, à moins que l'administrateur ne désactive les inscriptions sur des posts spécifiques.

en: User !user does not have permission to sign up.
fr: L'utilisateur !user n'a pas la permission de s'inscrire.

en: %node_type start time is already past the signup close-in-advance time, signups now closed.
fr: L'heure de début de %node_type est déjà après l'heure de fermeture de l'inscription, l'inscription est fermée.

en: Signups closed for this %node_type
fr: Inscriptions fermées pour ce %node_type

en: Please !login to sign up for this %node_type.
fr: Merci de !login pour s'inscrire ce %node_type.

en: Please !login or !register to sign up for this %node_type.
fr: Merci de !login ou de !register pour s'inscire à ce %node_type.

en: Sign up another user
fr: Inscrire un autre utilisateur

en: An e-mail address is required for users who are not registered at this site. If you are a registered user at this site, please !login to sign up for this %node_type.
fr: Une adresse de courriel est nécessaire pour les utilisateurs qui ne sont pas enregistrés sur ce site. Si vous êtes un utilisateur enregistré sur ce site, merci de !login pour s'inscrire pour ce %node_type.

en: View signups
fr: Voir les inscriptions

en: Send an email message to all users who signed up.
fr: Envoyer un message courriel à tous les utilisateurs s'étant inscrits.

en: No content is currently !status for signups.
fr: Aucun contenu n'es actuellement !status à l'inscription.

en: Format string for displaying signup-related dates
fr: Format de chaîne pour afficher les dates liées aux inscriptions

en: Whenever this module needs to print a date (both in the administrative interface, and in the various e-mail messages it can send), this setting controls which date format string to use. The format strings are defined at the <a href="!settings_url">Date and time settings page</a>.
fr: Lorsque ce module doit afficher une date (à la fois dans l'interface administrative, et dans les différents courriels qu'il peut envoyer), ce paramètre contrôle quel format de chaîne de date utiliser. Les formats de chaîne sont définis sur la page <a href="!settings_url">Paramètres d'heure et date</a>.

en: Do not display signup form
fr: Ne pas afficher le formulaire d'inscription

en: Default fieldset behavior for per-node signup form
fr: Comportement par défaut du groupe de champs pour le formulaire d'inscription par noeud.

en: Embed a view
fr: Intégrer une vue

en: If you enable the !views_url, you will be able to embed a view directly onto the page for this listing.
fr: Si vous activez !views_url, vous serez capable d'intégrer une vue directement sur la page pour le listings.

en: Views module
fr: module Views

en: Do not display a listing at all
fr: Ne pas afficher du tout de listing

en: How to display the list of signed-up users
fr: Comment afficher la liste des utilisateurs inscrits

en: View to embed for the signup user list
fr: Voir pour inclure la liste des utilisateurs inscrits

en: Signup confirmation for !node_type: !title
fr: Confirmation d'inscription pour !node_type : !title

en: New !node_type Signup
fr: Nouvelle inscription sur !node_type

en: Username: !name
fr: Nom d'utilistateur : !name

en: Profile page: !url
fr: Page du profil : !url

en: E-mail: !email
fr: Courriel : !email

en: Extra information
fr: Informations additionnelles

en: No users have signed up for this %node_type.
fr: Aucun utilisateur ne s'est enregistré pour ce/cette %node_type

en: Cancel signups
fr: Annuler les inscriptions

en: Anonymous signup: %anon_mail
fr: Inscription anonyme : %anon_mail

en: Are you sure you want to cancel signups for these users?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir annuler les inscriptions de ces utilisateurs?

en: Keep signups
fr: Garder les inscriptions

en: Signups opened for !title.
fr: Les inscriptions à !title sont ouvertes

en: Signups closed for !title.
fr: Les inscriptions à !title sont fermées.

en: Signup limit reached for !title, signups closed.
fr: Limite d'inscriptions atteinte pour !title, les inscriptions sont fermées.

en: Signup limit reached.
fr: Limite d'inscriptions atteinte.

en: Signup limit increased for !title, signups re-opened.
fr: Limite d'inscriptions augmentée pour !title, les inscriptions sont ré-ouvertes.

en: Total signups for !title now below limit, signups re-opened.
fr: Le total d'inscriptions à !title est maintenant inférieur à la limite, les inscriptions sont ré-ouvertes.

en: Signup limit updated for !title.
fr: Limite d'inscriptions mise à jour pour !title.

en: Signup limit removed for !title, signups now open.
fr: Limite d'inscriptions supprimée pour !title, les inscriptions sont maintenant ouvertes.

en: Signup limit removed for !title.
fr: Limite d'inscriptions supprimée pour !title

en: The email address entered has already been used to sign up for this %node_type.
fr: L'adresse courriel entrée a déjà été utilisée pour s'inscrire à ce %node_type.

en: Email sent to user upon signup. !token_description
fr: Courriel envoyé à l'utilisateur après l'inscription. !token_description

en: day(s) before this %node_type
fr: jour(s) avant ce %node_type

en: day(s) before start time
fr: jour(s) avant l'heure de début

en: Signup limit
fr: Limite d'inscriptions

en: Maximum number of users who can sign up before signups are automatically closed. If set to 0, there is no limit.
fr: Le nombre maximum d'utilisateurs pouvant s'inscrire avant que les inscriptions ne soient automatiquement fermées. Si réglé à 0, il n'y a aucune limite.

en: Supported string substitutions: %tokens.
fr: Substitutions de chaînes de caractères supportées : %tokens.

en: Message body
fr: Corps du message

en: This message will be sent from: %from
fr: Ce message sera envoyé depuis : %from

en: Sent a copy of this message to %email
fr: Envoyer une copie de ce message à %email

en: Message sent to all users who have signed up
fr: Message envoyé à tous les utilisateurs s'étant inscrits

en: Here is the original text you entered, with none of the tokens replaced:
fr: Ceci est le texte original que vous avez entré, sans aucun remplacement automatique:

en: cancel own signups
fr: annuler ses propres inscriptions

en: email users signed up for own content
fr: envoyer un courriel à tous les utilisateurs inscrits à son propre contenu

en: email all signed up users
fr: envoyer un courriel à tous les utilisateurs inscrits

en: Added the 'cancel own signups' permission to all roles that have the 'sign up for content' permission.
fr: La permission 'annuler ses propres inscriptions' a été accordée à tous les rôles possédant la permission 's'inscrire à un contenu'

en: If you do not want your users to cancel their own signups, go to the <a href="@access_url">Access control</a> page and unset this permission.
fr: Si vous nous souhaitez pas que les utilisateurs puissent annuler leurs propres inscriptions, allez à la page <a href="@access_url">Contrôle d'accès</a> et désactivez cette permission.

en: Migrated signup settings per content type.
fr: La configuration des inscriptions par type de contenu a été migrée.

en:  to
fr:  à

en: Date field to use with signup
fr: Champ de date à utiliser avec l'inscription

en: <Not specified>
fr: <Non spécifié>

en: Signup form
fr: Formulaire d'inscription

en: Signup form.
fr: Formulaire d'inscription.

en: Email address of a user (authenticated or anonymous) who signed up.
fr: Adresse courriel de l'utilisateur (authentifié ou anonyme) qui s'est inscrit.

en: WARNING: only expose this data in a view that is restricted to users whom you can trust with such sensitive information.
fr: ATTENTION : n'exposer ces données dans une vue dont l'accès est restreint aux seuls utilisateurs à qui vous pouvez faire confiance pour des données aussi sensibles.

en: Time when user signed up.
fr: Heure à laquelle l'utilisateur s'est inscrit

en: Enter the additional field name (from signup.theme) in the Option column.
fr: Saisissez les noms des champs additionels (provenant de signup.theme), dans la colonne Option.

en: Authenticated
fr: Authentifié

en: Filter on if a user who signed up is anonymous, or an authenticated user on the site.
fr: Filtre selon le statut sur le site de l'utilisateur qui s'est inscrit : anonyme ou authentifié.

en: This allows you to filter by whether or not the node was signed up by the logged in user of the view.
fr: Ceci vous permet de filtrer selon le fait que l'utilisateur loggué de la vue se soit inscrit au noeud.

en: Are signups open or closed for this node?
fr: Les inscriptions sont-elles ouvertes ou fermées pour ce nœud

en: Maximum number of users who can sign up before signups are automatically closed (set to 0 for no limit).
fr: Nombre maximum d'utilisateurs pouvant s'inscrire avant que les inscriptions ne soient automatiquement fermées (réglez à 0 pour aucune limite).

en: Address where notification emails are sent wenever a user signs up.
fr: Adresse à laquelle les courriels de notification sont envoyés à chaque inscription utilisateur.

en: Should confirmation email be sent to each user who signs up.
fr: Le courriel de confirmation doit-il être envoyé à chaque utilisateur s'étant inscrit.

en: The body of the optional confirmation email that can be sent whenever a user signs up.
fr: Le corps du courriel optionnel de confirmation qui peut être envoyé à chaque fois qu'un utilisateur s'inscrit.

en: Should a reminder email be automatically sent to all users who signed up. This will be false if either an administrator disabled the feature for a given event, or if the reminder was already sent.
fr: Un courriel de rappel doit-il être automatiquement envoyé à tous les utilisateurs inscrits. Ceci sera faux, soit si un administrateur a désactivé cette fonctionnalité pour un événement donné, ou bien si le rappel a déjà été envoyé.

en: How many days before an event will the reminder email be sent.
fr: Le nombre de jours avant l'événement auquel sera envoyé le courriel de rappel.

en: The body of the optional reminder email that can be sent a configurable time before an event begins.
fr: Le corps du courriel optionnel de rappel qui peut être envoyé à un temps donné configurable avant le début de l'événement.

en: Sort by if signups are closed or open.
fr: Trie selon le fait que les inscriptions sont fermées ou ouvertes.

en: Filter on if signups are open or closed for each node.
fr: Trie selon le fait que les inscriptions sont fermées ou ouvertes pour chaque noeud

en: Filter by the maximum number of users who can sign up before signups are automatically closed (set to 0 for no limit).
fr: Filtre selon le nombre maximum d'utilisateurs pouvant s'inscrire avant que les inscriptions ne soient automatiquement fermées (réglé à 0 pour aucune limite).

en: Filter on if signups are enabled or disabled.
fr: Filtre selon que les inscriptions soient activées ou desactivées

en: Order complete
fr: Commande terminée

en: Payment methods
fr: Modes de paiement

en: User account
fr: Compte utilisateur

en: File download
fr: Téléchargement de fichier

en: Credit card
fr: Carte bancaire

en: Order total:
fr: Montant total de la commande :

en: Current balance:
fr: Solde actuel :

en: Customer used a different e-mail address during payment: !email
fr: Le client à utilisé une adresse e-mail différente pendant le paiement : !email

en: Vendor account number
fr: Numéro de compte vendeur

en: Button text
fr: Texte du bouton

en: Title only
fr: Titre seulement

en: Unknown status
fr: Statut inconnu

en: Deslash
fr: Retirer le slash

en: If enabled, this option will remove the trailing slash from requests. This stops requests such as <code>example.com/node/1/</code> failing to match the corresponding alias and can cause duplicate content. On the other hand, if you require certain requests to have a trailing slash, this feature can cause problems so may need to be disabled.
fr: Si activée, cette option retirera le slash des requêtes. Ceci empêchera les requêtes comme  <code>example.com/node/1/</code> de ne pas trouver l'alias correspondant et qui peut être la cause d'un contenu dupliqué. D'un autre coté, si vous avez besoin de requêtes avec un slash, cette fonctionnalité peut causer des problèmes et devrait donc être désactivée.

en: Non-clean to Clean
fr: Non simplifiée à simplifiée

en: If enabled, this option will redirect from non-clean to clean URL (if Clean URL's are enabled). This will stop, for example, node 1  existing on both <code>example.com/node/1</code> AND <code>example.com?q=node/1</code>.
fr: Si activée, cette option redirigera les url non-simplifiées vers les url simplifiées (si les URL simplifiées sont activées). Ceci empêche, par exemple, node 1 d'exister doublement <code>example.com/node/1</code> ET <code>example.com?q=node/1</code>.

en: Remove Trailing Zero Argument
fr: Retirer l'argument zéro de fin

en: Enabled for taxonomy term pages only
fr: Activé pour les pages de termes de taxonomie seulement

en: Enabled for all pages
fr: Activé pour toutes les pages

en: Menu Access Checking
fr: Contrôle du menu d'accès

en: Case Sensitive URL Checking
fr: Controle d'URL sensible à la casse

en: This module will do a 301 redirect for all nodes which have an alias but are not using that alias.
fr: Ce module effectuera une redirection de type 301 pour tous  les noeuds qui possédent un alias mais qu'ils n'utilisent pas.

en: Chose which features you would like enabled for Global Redirect
fr: Choisissez quelles fonctionnalités vous voulez activer pour Global Redirect

en: Searches for an alias of the current URL and 301 redirects if found. Stops duplicate content arising when path module is enabled.
fr: Recherche un alias pour l'URL courante et réalise une redirection 301 si ce dernier est trouvé. Evite les contenus doublons quand le module path est activé.

en: If enabled, the module will compare the current URL to the alias stored in the system. If there are any differences in case then the user will be redirected to the correct URL.
fr: Si activé, le module fera une comparaison entre l'URL actuelle et son alias stocké dans le système. Si une quelconque différence est trouvée dans la casse, l'utilisateur sera redirigé vers l'URL correcte.

en: Validator
fr: Validateur

en: Flag user
fr: Flag l'utilisateur

en: Inherit
fr: Hériter

en: None available.
fr: Aucun disponible.

en: Maximum resolution for Images
fr: Résolution maximum des images

en: Defines an image field type.
fr: Définit un type de champ image.

en: Editable
fr: Modifiable

en: Mime type
fr: Type MIME

en: Use default
fr: Utiliser la valeur par défaut

en: Invoice template
fr: Modèle de facture

en: If the balance is less than or equal to $0.00.
fr: Si le solde est inférieur ou égal à 0,00 $.

en: If the order status is not already Payment Received.
fr: Si le statut de la commande n'est pas déjà Paiement Reçu.

en: Choose a category
fr: Veuillez choisir une catégorie

en: Subtotal:
fr: Sous-total :

en: COD
fr: Contre remboursement

en: PayPal IPN
fr: IPN Paypal

en: Generate
fr: Générer

en: Base price
fr: Prix de base

en: Edit attribute
fr: Modifier l'attribut

en: Are you sure you want to delete the attribute %name?
fr: Etes-vous sûr(e) de vouloir supprimer l'attribut %name ?

en: Tax
fr: Taxe

en: The weight, used for sorting.
fr: Le poids, utilisé pour le tri.

en: Supported
fr: Pris en charge

en: Lightbox2: Image Thumbnail -> Full Size Video
fr: Lightbox2 : Vignette de l'image -> Vidéo plein format

en: The date the node was last updated.
fr: Date de dernière mise à jour du nœud.

en: In the form of WW (01 - 53).
fr: Sous la forme SS (01 - 53).

en: Category ID
fr: Identifiant de catégorie

en: Google Checkout settings
fr: Paramètres Google Checkout

en: Google Checkout terminal: Order @order_id
fr: Terminal Google Checkout : Commande @order_id

en: Google Checkout only accepts the following currencies: @list
fr: Google Checkout accepte uniquement les devises suivantes : @list

en: Marketing preferences
fr: Préférences marketing

en: Display the customer's preferences about mass-marketing.
fr: Afficher les préférences du client à propos du commerce de masse.

en: Google Checkout Coupon
fr: Coupon Google Checkout

en: Google Checkout Gift Certificate
fr: Bon Cadeau Google Checkout

en: Cancel order request sent to Google Checkout. The order will be updated momentarily.
fr: Requête d'annulation de commande envoyée à Google Checkout. La commande sera actualisée dans quelques instants.

en: Order is not canceled in Google Checkout.
fr: La commande n'est pas annulée sur Google Checkout.

en: Express payment with Google Checkout.
fr: Paiement express avec Google Checkout.

en: Merchant key
fr: Clé commerçant

en: Test Environment settings
fr: Paramètres de l'environnement de test

en: Test Mode
fr: Mode Test

en: Test Merchant Key
fr: Clé commerçant de test

en: Customer messages
fr: Messages des clients

en: Reason for canceling order
fr: Raison de l'annulation de la commande

en: Button size
fr: Taille du bouton

en: Button alignment
fr: Alignement des boutons

en: Default price
fr: Prix par défaut

en: Handling charge
fr: Frais de manutention

en: Percentage markup/discount
fr: Pourcentage de majoration/réduction

en: The percent adjustment should be a number.
fr: Le pourcentage de variation doit être un nombre.

en: Save taxes
fr: Enregistrer les taxes

en: Tax shipping?
fr: Taxer la livraison ?

en: What is Google Checkout?
fr: Qu'est-ce que Google Checkout?

en: You do not have any items in your shopping cart.
fr: Il n'y a aucun article dans votre panier.

en: Customer will accept marketing emails.
fr: Le client accepte de recevoir des e-mails publicitaires.

en: Customer does not want marketing emails.
fr: Le client ne souhaite pas recevoir de courriel publicitaire.

en: Google Checkout terminal
fr: Terminal Google Checkout

en: Click here to go to Google Checkout settings.
fr: Cliquez ici pour accéder aux paramètres Google Checkout.

en: Use this terminal to process credit card payments:
fr: Utiliser ce terminal pour traiter les paiements par carte bancaire :

en: Balance:
fr: Solde:

en: Google Checkout total:
fr: Total Google Checkout :

en: Google Checkout balance:
fr: Solde Google Checkout :

en: Reason for refund
fr: Raison du remboursement

en: You must enter a number for the amount.
fr: Vous devez saisir un nombre pour le montant.

en: Google does not allow refunds greater than the amount already charged.
fr: Google n'autorise pas les remboursements supérieurs aux montants déjà facturés.

en: Invalid order ID.  Unable to process payment.
fr: Identifiant (ID) de la commande invalide. Impossible de procéder au paiement.

en: Total tax
fr: Taxe totale

en: Order created through Google Checkout (#@gco_order).
fr: Commande créée via Google Checkout (#@gco_order).

en: - No AVS match
fr: - Pas de correspondance AVS

en: - AVS not supported by issuer
fr: - AVS non pris en charge par l'émetteur

en: <b>Error:</b> No AVS response.
fr: <b>Erreur :</b> Pas de réponse AVS.

en: - No CVN match
fr: - Pas de correspondance CVN

en: - CVN not available
fr: - CVN non disponible

en: - CVN error
fr: - Erreur CVN

en: <b>Error:</b> No CVN response.
fr: <b>Erreur :</b> Pas de réponse CVN.

en: Partial CC number: %s
fr: Numéro partiel de carte de crédit : %s

en: Order %order canceled by Google: %reason
fr: Commande %order annulée par Google : %reason

en: Order canceled.
fr: Commande annulée.

en: Payment received by Google Checkout
fr: Paiement reçu par Google Checkout

en: Payment of %amount received by Google Checkout.
fr: Paiement de %amount reçu par Google Checkout.

en: Refund received by Google Checkout
fr: Remboursement reçu par Google Checkout

en: Refund of %amount received by Google Checkout.
fr: Remboursement de %amount reçu par Google Checkout.

en: Unknown order id or malformed XML.
fr: ID de commande inconnu ou XML mal formé.

en: google
fr: Google

en: Google Checkout member for @count month. | Google Checkout member for @count months.
fr[0]: Membre Google Checkout depuis @count mois.
fr[1]: Membre Google Checkout depuis @count mois.

en: In Google Checkout
fr: Sur Google Checkout

en: yearly
fr: annuel

en: monthly
fr: mensuel

en: @label (!name) - Allowed values
fr: @label (!name) - Valeurs autorisées

en: %name: illegal value.
fr: %name : valeur illégale.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
fr: %name : la valeur ne doit pas dépasser %max caractères.

en: !group: !field
fr: !group : !field

en: Invalid display id @display
fr: Identifiant (ID) de l'affichage @display invalide

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
fr: Erreur : le gestionnaire pour @table > @field n'existe pas !

en: Do not use a relationship
fr: Ne pas utiliser de relation

en: Sorry, you can only add one of those at a time.
fr: Désolé, vous ne pouvez en ajouter qu'un à la fois.

en: Cart Contents
fr: Contenu du panier

en: Display the contents of a customer's shopping cart.
fr: Afficher le contenu du panier d'un client.

en: This account has been banned and can't download files anymore.
fr: Ce compte a été banni et ne peut plus télécharger de fichiers.

en: Watermark Text
fr: Texte du filigrane

en: Add Watermark
fr: Ajouter un filigrane

en: Uploaded file is not a valid JPEG
fr: Le fichier transféré n'est pas un JPEG valide

en: Empty Line
fr: Ligne vide

en: Test Gateway
fr: Passerelle de test

en: Check or Money Order
fr: Chèque ou mandat

en: Pay by mailing a check or money order.
fr: Payer en envoyant un chèque ou un mandat.

en: Customer Supplied Package
fr: Emballage fourni par le client

en: Pallet
fr: Palette

en: Credit card on a secure server:
fr: Carte bancaire sur un serveur sécurisé :

en: Redirect to 2Checkout to pay by credit card or eCheck.
fr: Rediriger vers 2Checkout pour payer par carte ou eCheck.

en: Select your payment type:
fr: Choississez votre mode de paiement:

en: Online check
fr: Chèque en ligne

en: Your 2Checkout vendor account number.
fr: Votre numéro de compte vendeur 2Checkout.

en: Secret word for order verification
fr: Mot secret pour la vérification de la commande

en: Enable demo mode, allowing you to process fake orders for testing purposes.
fr: Active le mode démonstration qui permet de traiter des commandes factices afin de tester l'application.

en: Language preference
fr: Préférences de langue

en: Adjust language on 2Checkout pages.
fr: Adapter la langue sur les pages 2Checkout.

en: Show credit card icons beside the payment method title.
fr: Montrer les icônes des carte de paiement à coté du nom du mode de paiement.

en: Provide 2Checkout specific text for the submit button on the order review page.
fr: Fournit à 2Checkout le texte du bouton de validation sur la page de vérification de commande.

en: Attempted unverified 2Checkout completion for this order.
fr: Tentative de finalisation 2Checkout non vérifié pour cette commande.

en: Paid by !type, 2Checkout.com order #!order.
fr: Payé par !type, commande 2Checkout.com #!order.

en: credit card
fr: carte bancaire

en: echeck
fr: chèque électronique

en: Your order will be processed as soon as your payment clears at 2Checkout.com.
fr: Votre commande sera traitée dès que votre paiement aura été approuvé par 2Checkout.com.

en: !type payment is pending approval at 2Checkout.com.
fr: Le paiement !type est en attente d'approbation sur 2Checkout.com.

en: eCheck
fr: chèque électronique

en: Enable to process payments using 2Checkout.com.
fr: Permettre de procéder à des paiements grâce à 2Checkout.com.

en: Update your payment details
fr: Mettre à jour vos informations de paiement

en: Cancel the recurring fee?
fr: Annuler le paiement périodique ?

en: Cancel a recurring fee.
fr: Annuler un paiement périodique.

en: Update ARB subscription
fr: Mettre à jour l'abonnement ARB

en: Cancel ARB subscription
fr: Annuler l'abonnement ARB

en: Process credit card payments using the AIM service of Authorize.net.
fr: Procéder à des paiements par carte en utilisant le service AIM d'Authorize.net

en: API Login ID
fr: ID de Login pour l'API

en: Transaction Key
fr: Clé de transaction

en: AIM settings
fr: Paramètres AIM

en: ARB settings
fr: Paramètres ARB

en: MD5 Hash
fr: Hash MD5

en: CIM settings
fr: Paramètres CIM

en: New customer profile created successfully at Authorize.Net.
fr: Nouveau profil client créé avec succès sur Authorize.Net.

en: Authorize.Net: Creating CIM profile failed.<br />@error - @text
fr: Authorize.Net: La création de profile CIM a échoué.<br />@error - @text

en: Authorize.Net: CIM profile created - @id
fr: Authorize.Net: Profil CIM créé - @id

en: cURL error: @error
fr: Erreur cURL : @error

en: Credit card payment declined: @message
fr: Paiement par carte bancaire refusé : @message

en: Type: @type<br />ID: @id
fr: Type : @type<br />ID : @id

en: ACCEPTED
fr: ACCEPTÉ

en: REJECTED
fr: REJETÉ

en: ARB payment reported for order @order_id: <pre>@post</pre>
fr: Paiement ARB signalé pour la commande @order_id: <pre>@post</pre>

en: Order @order_id
fr: Commande @order_id

en: Order @order_id - @sku
fr: Commande @order_id - @sku

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id updated.
fr: Authorize.Net : Abonnement @subscription_id mis à jour.

en: Subscription ID: @subscription_id
fr: ID d'abonnement : @subscription_id

en: Subscription update failed. See order admin comments for more details.
fr: La mise à jour de l'abonnement a échoué. Voir les commentaires de l'administrateur pour plus de détails.

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id cancelled.
fr: Authorize.Net : Abonnement @subscription_id annulé.

en: Are you sure you wish to cancel this subscription?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir annuler cet abonnement ?

en: Subscription cancelled through Authorize.Net.
fr: Abonnement annulé via Authorize.Net.

en: Are you sure you wish to cancel this fee?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir annuler ces frais?

en: The recurring fee has been canceled.
fr: Le paiement périodique a été annulé.

en: Address (Street) matches, ZIP does not
fr: L'adresse (voie) correspond, pas le code postal

en: Service not supported by issuer
fr: Service non pris en charge par l'émetteur

en: Address information is unavailable
fr: Les informations sur l'adresse sont indisponibles

en: CVV information
fr: Informations sur le cryptogramme visuel

en: Credit card debug mode
fr: Carte bancaire en mode débogage

en: Because you are using debug mode, credit card details may be stored in violation of PCI security standards. Debug mode is only recommended for testing transactions with fake credit card details.
fr: Vous utilisez actuellement le mode débogage, les informations des cartes de paiement peuvent donc être stockées sans tenir compte des normes de sécurité PCI. Il est recommandé de n'utiliser le mode débogage que pour les tests de transactions avec des cartes de paiement fictives.

en: We were unable to process your credit card payment. Please verify your card details and try again.  If the problem persists, contact us to complete your order.
fr: Nous avons été dans l'impossibilité de valider votre paiement par carte. Veuillez vérifier les données que vous avez saisies et recommencez. Si le problème persiste, contactez nous pour régulariser votre commande.

en: Credit card:
fr: Carte bancaire :

en: Pay by credit card.
fr: Payer par carte bancaire.

en: Enter the owner name as it appears on the card.
fr: Entrer le nom du propriétaire comme il apparaît sur la carte.

en: You have entered an invalid credit card number.
fr: Vous avez saisi un numéro de carte bancaire invalide.

en: The credit card you entered has expired.
fr: La carte bancaire utilisée a expiré.

en: You have entered an invalid CVV number.
fr: Votre cryptogramme visuel est invalide.

en: You must enter the issuing bank for that card.
fr: Vous devez indiquer la banque émettrice de cette carte.

en: Card Owner
fr: Titulaire de la carte

en: CVV
fr: Cryptogramme visuel

en: Issuing Bank
fr: Banque émettrice

en: View card details.
fr: Voir les détails de la carte.

en: Card Type:
fr: Type de carte:

en: Card Owner:
fr: Titulaire de la carte :

en: Card Number:
fr: Numéro de la carte :

en: Start Date:
fr: Date de début :

en: Expiration:
fr: Date d'expiration :

en: CVV:
fr: Cryptogramme visuel :

en: Issuing Bank:
fr: Banque émettrice :

en: Not configured, see below.
fr: Non configuré, voir ci-dessous.

en: In debug mode, credit card details may be stored in violation of PCI security standards.<br />Debug mode is only recommended for testing transactions with fake credit card details.
fr: En mode débogage, les informations des cartes de paiement peuvent être stockées sans tenir compte des normes de sécurité PCI.<br />Il est recommandé de n'utiliser le mode débogage que pour les tests de transactions avec des cartes de paiement fictives.

en: Validate credit card numbers at checkout.
fr: Valider les numéros de carte de crédit lors de la commande.

en: Invalid card numbers will show an error message to the user so they can correct it.<br />This feature is recommended unless you are in debug mode.
fr: Les numéros de cartes non valides provoqueront l'affichage d'un message d'erreur afin que les clients puissent les corriger.<br />Cette fonctionnalité est recommandée à moins que vous ne soyez en mode débogage.

en: Attempt to process credit card payments at checkout.
fr: Essayer de traiter des paiements par carte de crédit à la validation de commande

en: Order status
fr: Statut de la commande

en: Unit of time
fr: Unité de temps

en: The CVV is an added security measure on credit cards. On Visa, Mastercard, and Discover cards it is a three digit number, and on AmEx cards it is a four digit number. If your credit card processor or payment gateway requires this information, you should enable this feature here.
fr: Le cryptogramme visuel est une mesure de sécurité additionnelle. Sur les cartes Visa, Mastercard, et Discover, c'est un nombre à 3 chiffres, sur les American Express c'est un nombre à 4 chiffres. Si votre passerelle de paiement requiert cette information, vous devriez activer cette possibilité.

en: Your billing information must match the billing address for the credit card entered below or we will be unable to process your payment.
fr: Vos informations de facturation doivent correspondre aux informations de la carte bancaire ou nous ne pourrons pas valider votre paiement.

en: Card processing failure message
fr: Message d'échec lors du traitement de la carte

en: You have specified a non-existent directory.
fr: Vous avez spécifié un répertoire inexistant.

en: Card type
fr: Type de carte

en: Card owner
fr: Titulaire de la carte

en: Card number
fr: Numéro de carte

en: Start Month
fr: Mois de début

en: Start Year
fr: L'année de début

en: Expiration Month
fr: Mois d'expiration

en: Expiration Year
fr: Année d'expiration

en: Issuing bank
fr: Banque émettrice

en: Expiration Date:
fr: Date d'expiration :

en: What's the CVV?
fr: Qu'est ce que le cryptogramme visuel?

en: What is the CVV?
fr: Qu'est ce que le cryptogramme visuel?

en: CVV stands for Card Verification Value. This number is used as a security feature to protect you from credit card fraud.  Finding the number on your card is a very simple process.  Just follow the directions below.
fr: Le cryptogramme visuel est un système de sécurité pour éviter la fraude. Trouver ce numéro sur votre carte est très simple. Suivez simplement les instructions suivantes.

en: The CVV for these cards is found on the back side of the card.  It is only the last three digits on the far right of the signature panel box.
fr: Le cryptogramme visuel est sur le dos de la carte. Ce sont les 3 derniers chiffres.

en: The CVV on American Express cards is found on the front of the card.  It is a four digit number printed in smaller text on the right side above the credit card number.
fr: Sur les cartes American Express, le cryptogramme visuel est au devant de la carte. C'est un nombre à quatre chiffres en petits caractères dans la partie droite au-dessus du numéro de la carte de crédit.

en: Close this window
fr: Fermer cette fenêtre

en: Order total: @total
fr: Total de la commande : @total

en: Balance: @balance
fr: Solde : @balance

en: Charge Amount
fr: Montant à payer

en: Prior authorizations
fr: Autorisations précédentes

en: @ref_id - @date - (Last 4) @card
fr: @ref_id - @date - (4 derniers) @card

en: Customer references
fr: Références du client

en: Charge amount to this reference
fr: Débiter le montant sur cette référence

en: Remove reference
fr: Retirer la référence

en: Credit amount to this reference
fr: Créditer le montant sur cette référence

en: You must enter a positive number for the amount.
fr: Vous devez saisir un nombre positif pour le montant.

en: The credit card was processed successfully. See the admin comments for more details.
fr: La carte bancaire a été traitée avec succès. Voir les commentaires d'administration pour plus de détails.

en: There was an error processing the credit card.  See the admin comments for details.
fr: Erreur lors du traitement de la carte bancaire. Voir les commentaires d'administration pour plus de détails.

en: Reference transaction
fr: Référence de la transaction

en: administer credit cards
fr: administrer les cartes bancaires

en: view cc details
fr: afficher les détails de la carte

en: view cc numbers
fr: afficher les numéros de la carte

en: process credit cards
fr: traiter les cartes bancaires

en: Receive credit card payments through checkout.
fr: Accepter les paiements par carte de crédit durant la validation de la commande.

en: Process credit card payments using the Silent Order POST service of CyberSource.
fr: Traiter les règlements par carte de crédit en utilisant le service Silent Order POST de CyberSource.

en: Payment server
fr: Serveur de paiement

en: CyberSource server used when processing payments.
fr: Serveur CyberSource utilisé lors du traitement des paiements.

en: Ensure address verification
fr: Assurer la vérification de l'adresse

en: Process transaction only if address passes verification.
fr: Procède à la transaction seulement si l'adresse a été vérifiée.

en: Process transaction regardless of the result of address verification.
fr: Traiter les transactions quel que soit le résultat de la vérification de l'adresse.

en: SOAP Toolkit API settings
fr: Paramètres de SOAP Toolkit API

en: Enter the 2 letter abbreviation of your state or province.
fr: Saisissez le code à 2 lettres de votre état ou province.

en: ZIP/Postal code
fr: Code postal&nbsp;

en: Enter the 2 letter ISO 3166-1 code; consult Wikipedia if you don't know yours.
fr: Saisissez le code ISO 3166-1 à 2 lettres; consultez Wikipedia si vous ne connaissez pas le vôtre.

en: The credit card type did not pass validation.
fr: Le type de carte bancaire n'a pas passé la validation.

en: !id<br />!decision, Reason: !reason
fr: !id<br />!decision, Raison: !reason

en: <br /><b>AVS:</b> !avs
fr: <br /><b>AVS :</b> !avs

en: , AVS: @avs
fr: , AVS : @avs

en: <br /><b>CVV:</b> !cvv
fr: <br /><b>Cryptogramme visuel:</b> !cvv

en: , CVV: @cvv
fr: , CVV : @cvv

en: No response returned from CyberSource.
fr: Aucune réponse de la part de CyberSource.

en: Unable to connect to CyberSource via SOAP.
fr: Impossible de se connecter à CyberSource via SOAP.

en: <b>@type:</b> @amount<br /><b>Decision: @decision</b><br /><b>Reason:</b> !reason
fr: <b>@type :</b> @amount<br /><b>Décision : @decision</b><br /><b>Raison :</b> !reason

en: <b>@type:</b><br />@id<br />@decision, Reason: !reason
fr: <b>@type :</b><br />@id<br />@decision, Raison : !reason

en: <b>AVS:</b> @avs
fr: <b>AVS :</b> @avs

en: <b>CVV:</b> @cvv
fr: <b>CVV :</b> @cvv

en: <b>Attempt to create CyberSource profile failed.</b><br /><b>Reason:</b> @code
fr: <strong>La tentative de création d'un profil CyberSource a échoué.</strong><br /><strong>Raison : </strong> @code

en: @tax: @amount
fr: @tax : @amount

en: No taxes returned for this order.
fr: Aucune taxe n'a été retournée pour cette commande.

en: @city city tax
fr: Taxe de la localité @city

en: County tax
fr: Taxe départementale

en: @state state tax
fr: Taxe de l'état @state

en: Attempted to calculate taxes failed for order @order_id - reason @code
fr: Le calcul des taxes à échoué pour la commande @order_id - raison : @code

en: Attempted to calculate taxes failed for order @order_id. No response returned from CyberSource.
fr: Le calcul des taxes a échoué pour la commande @order_id. Pas de réponse envoyée par CyberSource.

en: Successful transaction.
fr: Transaction effectuée avec succès.

en: One or more fields in the request are missing or invalid.<br /><b>Possible action:</b> Resend the request with the correct information.
fr: Un ou plusieurs champs de la requête sont manquants ou invalides.<br /><b>Action possible :</b> Envoyer de nouveau la requête avec les informations correctes.

en: <b>Error:</b> General system failure.<br /><b>Possible action:</b> Wait a few minutes and resend the request.
fr: <b>Erreur :</b> Défaillance générale du système.<br /><b>Action possible :</b> Attendre quelques minutes et réessayer.

en: <b>Error:</b> The request was received, but a server time-out occurred. This error does not include time-outs between the client and the server.<br /><b>Possible action:</b> To avoid duplicating the order, do not resend the request until you have reviewed the order status in the Business Center.
fr: <b>Erreur :</b> La demande a été reçue mais le délai a été dépassé. Cette erreur n'inclut pas les dépassements de délais entre le client et le serveur.<br /><b>Action possible :</b> Pour éviter de passer votre commande en double, ne la renvoyez pas avant d'avoir vérifié son statut dans le Business Center.

en: <b>Error:</b> The request was received, but a service did not finish running in time.<br /><b>Possible action:</b> To avoid duplicating the order, do not resend the request until you have reviewed the order status in the Business Center.
fr: <b>Erreur :</b> La demande a été reçue mais un service n'a pas fini à temps. <br /><b>Action possible :</b> Pour éviter de passer votre commande en double, ne la renvoyez pas avant d'avoir vérifié son statut dans l'historique des commandes.

en: The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource because it did not pass the Address Verification Service (AVS) check.<br /><b>Possible action:</b> You can capture the authorization, but consider reviewing the order for the possibility of fraud.
fr: La demande d'autorisation a été approuvée par la banque émettrice mais refusée par CyberSource parcequ'elle n'a pas passé la vérification  Address Verification Service (AVS).<br /><strong>Action possible : </strong>Vous pouvez conserver l'autorisation, mais vous devriez vérifier la commande et envisager la possibilité d'une fraude.

en: Expired card.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
fr: Carte expirée.<br /><b>Actions possibles :</b> Demander une autre carte ou un autre moyen de paiement.

en: General decline of the card. No other information provided by the issuing bank.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
fr: Carte refusée. La banque émettrice n'a pas fourni d'autre information. <br /><b>Actions possibles :</b> Demander une autre carte ou un autre moyen de paiement.

en: Insufficient funds in the account.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
fr: Provision insuffisante sur le compte.<br /><b>Action possible:</b> Demander une carte différente ou un autre mode de paiement.

en: Stolen or lost card.<br /><b>Possible action:</b> Review the customer's information and determine if you want to request a different card from the customer.
fr: Carte volée ou perdue.<br /><strong>Action possible : </strong>Vérifier les informations du client et déterminer si vous voulez lui demander une autre carte.

en: Issuing bank unavailable.<br /><b>Possible action:</b> Wait a few minutes and resend the request.
fr: Banque émettrice indisponible.<br /><b>Action possible :</b> Attendez quelques minutes et réessayez.

en: Inactive card or card not authorized for card-not-present transactions.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
fr: Carte inactive ou non autorisée pour une transaction "Vente à Distance".<br /><strong>Action possible : </strong>Demander une autre carte ou un autre moyen de paiement.

en: The card has reached the credit limit.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
fr: Le plafond de la carte est atteint.<br /><strong>Action possible : </strong>Demander une autre carte ou un autre moyen de paiement.

en: The processor declined the request based on a general issue with the customer's account.<br /><b>Possible action:</b> Request a different form of payment.
fr: Le système a refusé la demande en raison d'un problème général avec le compte du client.<br /><strong>Action possible : </strong>Demander un autre moyen de paiement.

en: The customer matched an entry on the processor’s negative file.<br /><b>Possible action:</b> Review the order and contact the payment processor.
fr: Le client correspond à une entrée dans la liste noire du système de paiement.<br /><strong>Action possible : </strong>Vérifier la commande et contacter le système de paiement.

en: The customer's bank account is frozen.<br /><b>Possible action:</b> Review the order or request a different form of payment.
fr: Le compte bancaire du client est bloqué.<br /><strong>Actions possibles :</strong> Revoir la commande ou demander un autre moyen de paiement.

en: The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource because it did not pass the card verification number check.<br /><b>Possible action:</b> You can capture the authorization, but consider reviewing the order for the possibility of fraud.
fr: La demande d'autorisation a été approuvée par la banque émettrice mais refusée par CyberSource parcequ'elle n'a pas passé la vérification du numéro de carte.<br /><strong>Action possible : </strong>Vous pouvez conserver l'autorisation, mais vous devriez vérifier la commande et envisager la possibilité d'une fraude.

en: Invalid account number.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
fr: Numéro de compte invalide.<br /><b>Action possible :</b> Demander une carte différente ou un autre mode de paiement

en: The card type is not accepted by the payment processor.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment. Also, check with CyberSource Customer Support to make sure that your account is configured correctly.
fr: Ce type de carte n'est pas accepté par le processeur de paiement.<br /><strong>Action possible : </strong>Demandez une autre carte ou un autre moyen de paiement. Vérifier aussi avec le support client de CyberSource que votre compte est correctement configuré.

en: The processor declined the request based on an issue with the request itself.<br /><b>Possible action:</b> Request a different form of payment.
fr: Le système a décliné la demande en raison d'un problème lié à la demande elle-même.<br /><strong>Action possible : </strong>Demander un autre moyen de paiement.

en: There is a problem with your CyberSource merchant configuration.<br /><b>Possible action:</b> Do not resend the request. Contact Customer Support to correct the configuration problem.
fr: Il y a un problème avec votre configuration commerçant CyberSource.<br /><strong>Action possible : </strong>Ne pas renvoyer la demande. Contactez le support client pour corriger le problème de configuration.

en: Processor failure.<br /><b>Possible action:</b> Possible action: Wait a few minutes and resend the request.
fr: Erreur de traitement.<br /><b>Action possible :</b> Attendez quelques minutes et réessayez.

en: The card type sent is invalid or does not correlate with the credit card number.<br /><b>Possible action:</b> Ask your customer to verify that the card is really the type indicated in your Web store, then resend the request.
fr: Le type de carte n'est pas valide ou ne correspond pas au numéro de la carte.<br /><strong>Action possible : </strong>Demander à votre client de vérifier que le type de carte est bien celui indiqué dans votre boutique, puis renvoyer la demande.

en: <b>Error:</b> The request was received, but a time-out occurred with the payment processor.<br /><b>Possible action:</b> To avoid duplicating the transaction, do not resend the request until you have reviewed the transaction status in the Business Center.
fr: <b>Erreur :</b> La demande a été reçue mais serveur de paiement n'a pas répondu dans le délai imparti.<br /><b>Action possible :</b> Pour éviter de passer votre commande en double, ne la renvoyez pas avant d'avoir vérifié son statut dans l'historique des commandes.

en: The customer is enrolled in payer authentication.<br /><b>Possible action:</b> Authenticate the cardholder before continuing with the transaction.
fr: Le client est inscrit dans le système d'authentification du payeur.<br /><strong>Action possible : </strong>Authentifiez le porteur de la carte avant de poursuivre la transaction.

en: The customer cannot be authenticated.<br /><b>Possible action:</b> Review the customer's order.
fr: Le client n'a pas pu être identifié.<br /><strong>Action possible : </strong>Vérifier la commande client.

en: Street address matches, but 5- and 9-digit postal codes do not match.
fr: La rue correspond, mais le code postal sur 5 ou 9 chiffres en correspond pas.

en: Street address and postal code match. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
fr: La rue et le code postal correspondent. Retourné uniquement pour les cartes Visa non US.

en: Card member's name does not match, but postal code matches. Returned only for the American Express card type.
fr: Le nom du porteur de la carte ne correspond pas, mais le code postal correspond. Retourné uniquement pour les cartes de crédit American Express.

en: Address not verified. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
fr: Adresse non vérifiée. Retourné uniquement pour les cartes Visa non U.S.

en: System unavailable.
fr: Système indisponible.

en: Card verification is not supported by the issuing bank.
fr: La vérification de la carte n'est pas supportée par la banque émettrice.

en: Card verification is not supported by the card association.
fr: La vérification de la carte n'est pas supportée par l'organisme de gestion de la carte.

en: Card verification is not supported for this processor or card type.
fr: La vérification de la carte n'est pas supportée pour ce traitement ou ce type de carte.

en: Unrecognized result code returned by processor for card verification response.
fr: Le système de traitement a retourné un code inconnu lors de la vérification de la carte.

en: No result code returned by processor.
fr: Le système de traitement n'a pas retourné de code.

en: Enable to process payments using CyberSource Silent Order POST.
fr: Active le paiement via CyberSource Silent Order POST.

en: Continue with checkout to complete payment.
fr: Poursuivre la validation pour terminer le paiement.

en: Select a payment method from the following options.
fr: Sélectionner un moyen de paiement parmi les options suivantes.

en: Paying by
fr: Paiement par

en: Show the order total preview on the payment pane.
fr: Afficher la pré-visualisation du montant total de la commande sur le panneau de paiement.

en: Method: @payment_method
fr: Mode : @payment_method

en: None available
fr: Aucun disponible

en: Check the order balance
fr: Vérifier le solde de la commande

en: Balance is less than !zero.
fr: Le solde est inférieur à !zero.

en: Balance is less than or equal to !zero.
fr: Le solde est inférieur ou égal à !zero.

en: Balance is equal to !zero.
fr: Le solde est égal à !zero.

en: Balance is greater than !zero.
fr: Le solde est supérieur à !zero.

en: Balance comparison type
fr: Type de comparaison du solde

en: Credit card charge failed.
fr: Le débit de la carte bancaire a échoué.

en: Card charged, resolution code: 0022548315
fr: Carte débitée, code de validation: 0022548315

en: Credit card payment processed successfully.
fr: Paiement par carte bancaire traité avec succès.

en: Configure the payment settings.
fr: Configurer les paramètres de paiement.

en: View the payment settings.
fr: Voir les paramètres de paiement.

en: Edit the payment settings.
fr: Modifier les paramètres de paiement.

en: Edit the basic payment settings.
fr: Modifier les paramètres de paiement de base.

en: Edit the payment method settings.
fr: Modifier les paramètres des modes de paiement.

en: Payment gateways
fr: Passerelles de paiement

en: Edit the payment gateway settings.
fr: Modifier les paramètres de la passerelle de paiement.

en: Return order totals
fr: Retourne les totaux de la commande

en: Add the payment details to the checkout pane.
fr: Ajouter les détails du paiement au panneau de validation de commande.

en: Add the payment details to the order pane.
fr: Ajouter les détails du paiement au panneau de commande.

en: Select payment gateway
fr: Selectionner une passerelle de paiement

en: Delete payment?
fr: Annuler paiement?

en: The payment method of the order.
fr: Le mode de paiement de la commande.

en: The payment balance of the order
fr: Le solde de la commande

en: Select a payment method from the enabled payment modules.
fr: Sélectionnez un mode de paiement parmi les modules de paiement activés.

en: Enable payment tracking.
fr: Activer le suivi du paiement.

en: Allow payments to be deleted by users with permission.
fr: Autoriser les règlements à être supprimés par les utilisateurs avec permission.

en: Log payments entered and deleted to order log.
fr: Noter les paiements entrés et supprimés dans le journal de commande.

en: Default payment details message
fr: Message par défaut sur les informations de règlement

en: Message displayed when a payment method does not display any further details.
fr: Message affiché quand un mode de paiement n'affiche pas de détails supplémentaires.

en: No payment methods founds.
fr: Aucune méthode de paiement trouvée.

en: Payment gateways are web services that allow you to process various types of payments remotely.  The settings forms below are for the payment gateways you have installed.  Click a name to expand its options and adjust the settings accordingly.
fr: Les passerelles de paiement sont des services web qui vous permettent de traiter divers types de règlements à distance. Les formulaires de configuration ci-dessous sont pour les passerelles de paiements que vous avez installées. Cliquez sur un nom pour déplier ses options et le configurer.

en: This gateway supports the following payment methods:
fr: Cette passerelle de paiement supporte les modes de règlement suivants:

en: Enable this payment gateway for use.
fr: Activer l'usage de cette passerelle de paiement.

en: Order total preview:
fr: Total de la commande :

en: Payment entered.
fr: Paiement entré.

en: An error loading the payment information occurred.
fr: Erreur lors du chargement des informations de règlement.

en: Payment information:
fr: Informations de paiement:

en: Are you sure you want to delete this payment?
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer ce règlement?

en: Payment deleted.
fr: Paiment supprimé.

en: Please choose a payment gateway to use for that payment.
fr: Merci de choisir une passerelle de paiement à utiliser pour ce paiement.

en: An error has occurred with your payment gateway.  The charge function could not be found.
fr: Une erreur s'est produite avec sur votre passerelle de paiement. La fonction de facturation n'a pas été trouvée.

en: view payments
fr: voir les paiements

en: manual payments
fr: paiements manuels

en: delete payments
fr: supprimer des paiements

en: Defines an API to let payment modules interact with the cart.
fr: Définit une API pour laisser les modules de règlement interagir avec le panier.

en: Receive Check
fr: Recevoir le chèque

en: Check or money order
fr: Chèque ou mandat

en: Cash on delivery
fr: Contre remboursement

en: Pay cash on delivery on pick-up.
fr: Paiement comptant à l'enlèvement.

en: A generic payment method type.
fr: Un type générique de mode de paiement.

en: Full payment is expected upon delivery or prior to pick-up.
fr: Paiement complet attendu à la livraison ou avant enlèvement.

en: Orders totalling more than !number are <b>not eligible</b> for COD.
fr: Les commandes dont le montant est supérieur à !number ne <b>peuvent pas </b> être réglées en contre-remboursement.

en: Delivery Date
fr: Date de livraison

en: Desired delivery date:
fr: Date de livraison désirée:

en: Your final order total exceeds the maximum for COD payment.  Please go back and select a different method of payment.
fr: Le montant total de votre commande dépasse le maximum pour le contre-remboursement. Veuillez revenir en arrière et sélectionner un autre moyen de paiement.

en: Maximum order total eligible for COD
fr: Montant maximum de commande payable en contre-remboursement

en: Set to 0 for no maximum order limit.
fr: Mettre 0 pour ne pas limiter le montant total de la commande.

en: Let customers enter a desired delivery date.
fr: Laisser les clients choisir une date pour la livraison.

en: Enter a desired delivery date:
fr: Entrer la date de livraison désirée:

en: Checks should be made out to:
fr: Chèque à l'ordre de :

en: Mail to
fr: A envoyer à

en: Clear Date:
fr: Date de validation:

en: Expected clear date:
fr: Date de validation attendue:

en: Set the mailing address to display to customers who choose this payment method during checkout.
fr: Configure l'adresse mail à afficher aux clients qui choisissent cette méthode de paiement durant la validation de la commande.

en: Direct checks to a person or department.
fr: Chèques pour une personne ou un département.

en: Instructions for customers on the checkout page.
fr: Instructions pour les clients sur la page de validation de commande.

en: Personal and business checks will be held for up to 10 business days to ensure payment clears before an order is shipped.
fr: Les chèques personnels et professionnels sont soumis à un délai d'acceptation de 10 jours ouvrés avant validation et envoi de la commande.

en: Any notes about the check, like type or check number.
fr: N'importe quelle note à propos du chèque, comme son type ou son numéro.

en: Use the form to enter the check into the payments system and set the expected clear date.
fr: Utilisez le formulaire pour entrer le chèque dans le système de paiement et pour fixer la date validation prévue.

en: The amount must be a number.
fr: Le montant doit être un nombre.

en: Review order
fr: Vérifier la commande

en: Review payment
fr: Vérifier le paiement

en: PayPal payment complete
fr: Paiement PayPal terminé

en: PayPal payment cancelled
fr: Paiement PayPal annulé

en: Process credit card payments using Website Payments Pro.
fr: Procéder au paiement par carte de crédit grâce à PayPal Website Payments Pro

en: PayPal - pay without sharing your financial information.
fr: PayPal - payez sans partager vos informations bancaires.

en: Redirect users to submit payments through PayPal.
fr: Rediriger les utilisateurs pour effectuer des paiements par PayPal.

en: Complete orders through PayPal Express Checkout.
fr: Valider les commandes avec PayPal Express Checkout.

en: Transactions can only be processed in one of the listed currencies.
fr: Les transactions ne peuvent être réalisées qu'avec l'une des devises listées.

en: Sign up for and use a Sandbox account for testing.
fr: Inscrivez-vous pour utiliser un compte bac-à-sable pour tester.

en: Express Checkout
fr: Achat express

en: Require Express Checkout users to use a PayPal confirmed shipping address.
fr: Nécessite que les utilisateurs Express Checkout utilisent une adresse de livraison PayPal confirmée.

en: Enable the shipping select form on the Review payment page.
fr: Activer le formulaire de choix du mode d'expédition sur la page de vérification du règlement.

en: Enable the company name box on the Review payment page.
fr: Activer la boîte "nom de la société" sur la page de visualisation du paiement.

en: Enable the contact phone number box on the Review payment page.
fr: Activer la boite "numéro de téléphone" sur la page de visualisation du paiement.

en: Enable the comment text box on the Review payment page.
fr: Activer la boite de commentaire sur la page de visualisation du règlement.

en: !link for information on obtaining credentials.  You need to acquire an API Signature.  If you have already requested API credentials, you can review your settings under the API Access section of your PayPal profile.
fr: !link pour les informations sur l'obtention des données d'authentification. Vous avez besoin d'obtenir une signature API. Si vous avez déjà demandé les informations d'authentification de l'API, vous pouvez passer en revue vos paramètres sous la section d'accès à l'API de votre profil PayPal.

en: <b>Address:</b> @avscode
fr: <b>Adresse :</b> @avscode

en: PayPal transaction ID: @transactionid
fr: Identifiant (ID) de la transaction PayPal : @transactionid

en: PayPal e-mail address
fr: Adresse de courriel PayPal

en: PayPal login page language
fr: Langue de la page de connexion de Paypal

en: PayPal server
fr: Serveur PayPal

en: Payment action
fr: Action de paiement

en: Require customer to provide a shipping address.
fr: Nécessite que le client fournisse une adresse de livraison.

en: Submit address information to PayPal to override PayPal stored addresses.
fr: Envoyer l'adresse à PayPal pour supplanter l'adresse enregistrée par PayPal.

en: Works best with the first option above.
fr: Fonctionne mieux avec la première option ci-dessus.

en: Send billing address to PayPal.
fr: Envoyer l'adresse de facturation à PayPal.

en: Send shipping address to PayPal.
fr: Envoyer l'adresse de livraison à PayPal.

en: IPN attempted for non-existent order.
fr: Tentative IPN pour une commande inexistante.

en: IPN transaction verified.
fr: Transaction IPN vérifiée.

en: PayPal transaction ID: @txn_id
fr: Identifiant (ID) de la transaction PayPal : @txn_id

en: Order comments
fr: Commentaires concernant la commande

en: Continue checkout
fr: Continuer la commande

en: The merchant did not provide AVS information. Not processed.
fr: Le marchand n'a pas fourni d'informations au Système de Vérification d'Adresse (AVS). Non traité.

en: Retry for validation
fr: Réessayer pour validation

en: Service not supported
fr: Service non pris en charge

en: No match
fr: Aucune correspondance

en: Service not available
fr: Service indisponible

en: Unkown error
fr: Erreur inconnue

en: Not processed
fr: Non traité

en: You gave the customer a refund.
fr: Vous avez remboursé le client.

en: administer paypal
fr: administrer paypal

en: Line item label
fr: Étiquette de la ligne

en: Do you want to delete this shipping method?
fr: Voulez-vous supprimer ce mode d'expédition ?

en: Quote methods
fr: Méthodes de calcul

en: Shipping settings
fr: Paramètres d'expédition

en: Default product pickup address
fr: Adresse de départ par défaut des produits

en: Default product shipping type
fr: Type par défaut d'expédition des produits

en: Order: Product
fr: Commande : Produit

en: Calculate shipping cost
fr: Calculer les frais de port

en: Shipping quote
fr: Devis d'expédition

en: Get a shipping quote for the order from a quoting module.
fr: Obtenir un devis d'expédition pour la commande à partir d'un module de devis.

en: Quote settings
fr: Paramètres des calculs

en: @method is enabled.
fr: @method est activé.

en: Display debug information to administrators.
fr: Afficher les informations de débogage aux administrateurs.

en: Shipping quotes are generated automatically when you enter your address and may be updated manually with the button below.
fr: Les coûts d'expédition sont calculés automatiquement lorsque vous saisissez votre adresse et peuvent être actualisés manuellement avec le bouton ci-dessous.

en: Default pickup address
fr: Adresse d'enlèvement par défaut

en: Calculate
fr: Calculer

en: Click to calculate shipping
fr: Cliquez pour calculer les frais de port

en: You must select a shipping option before continuing.
fr: Vous devez sélectionner une option de livraison avant de continuer.

en: Apply to order
fr: Appliquer à la commande

en: Tracking numbers
fr: Numéros de suivi

en: Display tracking numbers of shipped packages.
fr: Afficher les numéros de suivi des colis expédiés

en: Make packages
fr: Créer des colis

en: Create one package
fr: Créer un colis

en: Packages should have at least one product in them.
fr: Les colis doivent contenir au moins un produit.

en: Package %id:
fr: Colis %id :

en: Contents:
fr: Contenu :

en: Package type:
fr: Type de colis :

en: Dimensions:
fr: Dimensions :

en: Insured value:
fr: Valeur assurée :

en: Tracking number:
fr: Numéro de suivi :

en: Label:
fr: Étiquette :

en: Pickup Address:
fr: Adresse d'enlèvement :

en: Delivery Address:
fr: Adresse de livraison :

en: Ship date:
fr: Date d'expédition :

en: Expected delivery:
fr: Livraison prévue :

en: Shipment Details:
fr: Détails de l'expédition :

en: Carrier:
fr: Transporteur :

en: Tracking Number:
fr: Numéro de suivi :

en: Services:
fr: Services :

en: Package @id
fr: Colis @id

en: Physical dimensions of the packaged product.
fr: Dimensions physiques du produit emballé.

en: Units of measurement
fr: Unités de mesure

en: Centimeters
fr: Centimètres

en: Millimeters
fr: Millimètres

en: Declared value
fr: Valeur déclarée

en: Carrier
fr: Transporteur

en: Expected delivery
fr: Livraison attendue

en: Shipping cost
fr: Frais de port

en: Small packages
fr: Petits colis

en: UPS.com user ID
fr: ID utilisateur UPS.com

en: All in one
fr: Tout en un

en: Password field is required.
fr: Le champ mot de passe est obligatoire.

en: Package !id
fr: Colis !id

en: Physical dimensions of the package.
fr: Dimensions physiques du colis.

en: UPS service
fr: Service UPS

en: Rectangular
fr: Rectangulaire

en: Non-rectangular
fr: Non rectangulaire

en: Priority Mail International
fr: Courrier international prioritaire

en: Add attributes to this product using the <a href="!url">add attributes form</a>. You may then adjust the settings for these attributes on this page and go on to configure their options in the <em>Options</em> tab.
fr: Ajouter des attributs à ce produit en utilisant le <a href="!url">formulaire dédié</a>. Vous pourrez ensuite ajuster les paramètres et configurer les options de ces attributs dans l'onglet <em>Options</em>.

en: Create and edit attributes and options.
fr: Créer ou modifier des attributs et des options.

en: Add an attribute
fr: Ajouter un attribut

en: Configure the attribute settings
fr: Configurer les paramètres de l'attribut

en: Add an option
fr: Ajouter une option

en: Edit option
fr: Modifier l'option

en: Delete option
fr: Supprimer l'option

en: Option price format
fr: Format de l'option de prix

en: Display total price
fr: Afficher le prix total

en: Number of options
fr: Nombre d'options

en: Display type
fr: Type d'affichage

en: Edit attribute: %name
fr: Modifier l'attribut : %name

en: This name will appear to customers on product add to cart forms.
fr: Ce nom sera affiché aux clients dans les formulaires "Ajouter au panier" du produit.

en: Make this attribute required, forcing the customer to choose an option.
fr: Rendre cet attribut obligatoire, obligeant le client à choisir une option.

en: Product attribute deleted.
fr: Attribut du produit supprimé

en: Options for %name
fr: Options pour %name

en: Default cost
fr: Prix de revient par défaut

en: Edit option: %name
fr: Modifier l'option : %name

en: Options will be listed sorted by this value and then by their name.<br />May be overridden at the product level.
fr: Les options seront triées selon cette valeur, puis par leur nom.<br/>Peut être outrepassé au niveau du produit.

en: Default adjustments
fr: Variations par défaut

en: There is no option with that ID.
fr: Il n'ya pas d'option avec cet ID.

en: Are you sure you want to delete the option %name?
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer l'option %name ?

en: Hold Ctrl + click to select multiple attributes.
fr: Cliquez en maintenant la touche Ctrl enfoncée pour sélectionner plusieurs attributs.

en: No attributes left to add.
fr: Il n'y a plus d'attribut à ajouter.

en: Add attributes
fr: Ajouter des attributs

en: You must first <a href="!url">add attributes to this !type</a>.
fr: Vous devez d'abord <a href="!url">ajouter des attributs à ce(tte) !type</a>.

en: This attribute does not have any options.
fr: Cet attribut n'a aucune option.

en: All attributes with enabled options must specify an enabled option as default.
fr: Tous les attributs avec des options activées doivent spécifier une option activée par défaut.

en: The !type options have been saved.
fr: Les options !type ont été enregistrées.

en: Default product SKU: @sku
fr: Référence (SKU) par défaut du produit : @sku

en: This product does not have any attributes.
fr: Ce produit n'a aucun attribut.

en: Please select
fr: Veuillez sélectionner

en: Select box
fr: Liste de sélection

en: Radio buttons
fr: Boutons radio

en: There is @count product with this attribute. | There are @count products with this attribute.
fr[0]: Il y a @count produit avec cet attribut.
fr[1]: Il y a @count produits avec cet attribut

en: @count attribute has been removed. | @count attributes have been removed.
fr[0]: @count attribut a été retiré.
fr[1]: @count attributs ont été retirés.

en: @count attribute has been added. | @count attributes have been added.
fr[0]: @count attribut a été ajouté.
fr[1]: @count attributs ont été ajoutés.

en: @attribute: @option
fr: @attribute : @option

en: <b>E-mail address:</b> @email (<a href="!url">edit</a>)
fr: <b>Adresse de courriel :</b> @email (<a href="!url">modifier</a>)

en: Confirm e-mail address
fr: Confirmer l'adresse de courriel

en: Confirm password
fr: Confirmer le mot de passe

en: Passwords must match to proceed.
fr: Les mots de passe doivent correspondre pour continuer le traitement.

en: New account details
fr: Détails du nouveau compte

en: <b>Optional.</b> New customers may supply custom account details.<br />We will create these for you if no values are entered.
fr: <b>Optionnel.</b> Les nouveaux clients peuvent fournir des informations personnalisées pour leur compte.<br />Nous les créérons pour vous si aucune valeur n'est saisie.

en: The e-mail address did not match.
fr: L'adresse de courriel ne correspond pas.

en: The passwords you entered did not match. Please try again.
fr: Les mots de passe que vous avez saisis ne correspondent pas. Veuillez réessayer.

en: Allow anonymous customers to specify a new user account name.
fr: Autoriser les clients anonymes à spécifier un nouveau nom de compte d'utilisateur.

en: Allow anonymous customers to specify a new user account password.
fr: Autoriser les clients anonymes à spécifier un nouveau mot de passe de compte utilisateur.

en: Enter your delivery address and information here.
fr: Saisissez votre adresse et vos informations de livraison ici.

en: My delivery information is the same as my billing information.
fr: Mes informations de livraison sont identiques à celles de facturation.

en: Enter your billing address and information here.
fr: Saisissez votre adresse et vos informations de facturation ici.

en: My billing information is the same as my delivery information.
fr: Mon adresse de facturation est identique à mon adresse de livraison.

en: Use this area for special instructions or questions regarding your order.
fr: Utilisez cette zone pour des instructions spéciales ou des questions concernant votre commande.

en: Product class
fr: Classe de produits

en: Cart settings
fr: Paramètres du panier

en: Configure the cart settings.
fr: Configurer les paramètres du panier.

en: View the cart settings.
fr: Voir les paramètres du panier.

en: Edit the cart settings.
fr: Modifier les paramètres du panier.

en: Cart block
fr: Bloc panier

en: Edit the settings for the shopping cart block.
fr: Modifier les paramètres du bloc panier.

en: Checkout settings
fr: Paramètres de validation de commande

en: Address fields
fr: Champs d'adresse

en: Edit the address field settings.
fr: Modifier les paramètres du champ d'adresse.

en: Review an order before final submission.
fr: Vérifier une commande avant sa validation finale.

en: Hide block if cart is empty.
fr: Cacher le bloc si le panier est vide.

en: Display the shopping cart icon in the block title.
fr: Afficher l'icône du panier dans le titre du bloc.

en: Cart name
fr: Nom du panier

en: Cart help text
fr: Texte d'aide du panier

en: Displayed if the above box is checked.
fr: Affiché si la case ci-dessus est cochée.

en: Click title to display cart contents.
fr: Cliquez sur le titre pour afficher le contenu du panier.

en: There are no products in your shopping cart.
fr: Il n'y a aucun produit dans votre panier.

en: <a href="[site-url]">Return to the front page.</a>
fr: <a href="[site-url]">Retourner à la page d'accueil.</a>

en: Cart contents
fr: Contenu du panier

en: Delivery information
fr: Informations de livraison

en: button
fr: bouton

en: Continue shopping
fr: Continuer mes achats

en: !title is !enabled.
fr: !title est !enabled.

en: Help text is shown in block:
fr: Le texte d'aide est affiché dans le bloc :

en: Help text is not shown in block.
fr: Le texte d'aide n'est pas affiché dans un bloc.

en: Cart block is !option when empty.
fr: Le bloc du panier est !option quand il est vide.

en: shown
fr: affiché

en: Cart block is !option by default.
fr: Le bloc du panier est !option par défaut.

en: Drupal handles all the block settings forms automatically.
fr: Drupal gère tous les formulaires de paramètre de bloc automatiquement.

en: General cart settings
fr: Paramètres généraux du panier

en: Add to cart redirect
fr: Redirection après l'ajout au panier

en: Enter the Drupal page to redirect to when a customer adds an item to their cart.<br />Enter &lt;none&gt; for no redirect.
fr: Saisir la page Drupal vers laquelle les utilisateurs seront redirigés après avoir ajouté un article à leur panier.<br />Saisir &lt;none&gt; pour aucune redirection.

en: Minimum order subtotal
fr: Sous-total minimum pour une commande

en: Optionally specify a minimum allowed subtotal for a cart to proceed to checkout.
fr: Facultatif : indiquez un montant minimum d'achats nécessaire pour valider le panier.

en: Anonymous cart duration
fr: Durée du panier pour les utilisateurs anonymes

en: Hour(s)
fr: Heure(s)

en: Authenticated cart duration
fr: Durée du panier pour les utilisateurs authentifiés

en: Cart breadcrumb
fr: Fil d'Ariane du panier

en: Enable anonymous checkout (users can checkout without logging in).
fr: Activer les commandes anonymes (Les utilisateurs peuvent commander sans se connecter).

en: Hide shipping information when possible for carts with no shippable items.
fr: Masquer les informations de livraison si possible pour les paniers ne contenant pas d'articles livrables.

en: Collapse a pane when its next button is clicked.
fr: Replier un panneau lors d'un clic sur son bouton "Suivant"

en: Leave blank to use the default completion page (recommended).
fr: Laisser vide pour utiliser la page de finalisation de commande par défaut (recommandé).

en: !pane settings
fr: Paramètres de !pane

en: In the following three boxes, you may use the special tokens !new_username for the username of a newly created account and !new_password for that account's password.
fr: Vous pouvez utiliser dans les trois prochains champs les jetons (<em>tokens</em>) spéciaux !new_username pour le nom d'utilisateur d'un compte nouvellement créé et !new_password pour le mot de passe du compte.

en: Continue shopping message
fr: Message invitant à continuer les achats

en: Update cart
fr: Actualiser le panier

en: You must login before you can proceed to checkout.
fr: Vous devez vous connecter pour finaliser la commande.

en: @title is not a product. Unable to add to cart.
fr: @title n'est pas un produit. Impossible de l'ajouter au panier.

en: Sorry, that item is not available for purchase at this time.
fr: Désolé, cet article n'est pas disponible à la vente pour le moment.

en: <strong>@product-title</strong> added to <a href="!url">your shopping cart</a>.
fr: <strong>@product-title</strong> ajouté à <a href="!url">votre panier</a>.

en: REQUIRED. Controls the shopping cart for an Ubercart e-commerce site.
fr: REQUIS. Contrôle le panier pour un site d'e-commerce Ubercart.

en: Ubercart - core
fr: Ubercart - cœur

en: Cart links settings
fr: Paramètres des liens de panier

en: Cart links clicks
fr: Clics sur les liens de panier

en: Creating cart links
fr: Création des liens de panier

en: Learn how to create cart links for your products.
fr: Apprenez comment créer des liens de panier pour vos produits.

en: <a href="!url">View the help page</a> to learn how to create cart links.
fr: <a href="!url">Voir la page d'aide</a> pour apprendre comment créer des liens de panier.

en: Cart links messages
fr: Messages des liens de panier

en: The cart link should be /cart/add/cart_link_content.
fr: Le lien de panier doit être formé selon le modèle /cart/add/contenu_du_lien_de_panier.

en: Do not put any spaces or use dashes in any action arguments.
fr: N'utilisez ni espaces ni tirets dans les arguments des actions.

en: Use the table below to learn about actions and their arguments.
fr: Utilisez le tableau ci-dessous pour en apprendre davantage sur les actions et leurs arguments.

en: Specify the redirection by adding ?destination=url where url is the page to go to.
fr: Préciser la redirection en ajoutant ?destination=URL où URL est la page sur laquelle aller.

en: Sets the ID of the cart link.
fr: Définit l'identifiant (ID) du lien de panier.

en: A custom text ID for the link.
fr: L'identifiant (ID) d'un texte personnalisé pour le lien.

en: Empties the customer's cart.
fr: Vide le panier du client.

en: Displays a preset message to the customer.
fr: Affiche un message prédéfini au client.

en: A message ID.
fr: Un identifiant (ID) de message.

en: Adds a product to the cart.
fr: Ajoute un produit au panier.

en: You must at least specify a node ID immediately after the 'p'.
fr: Vous devez spécifier au moins un identifiant (ID) de nœud immédiatement après le 'p'.

en: Specify the quantity with q followed by the number to add.
fr: Spécifiez la quantité en utilisant la lettre 'q' suivie du nombre à ajouter.

en: There is currently no user interface for creating cart links, but this section includes some basic instructions.<br />Cart links are simple to form using a few actions and arguments with the following rules:
fr: Il n'y a actuellement aucune interface utilisateur pour la création de liens de panier&nbsp; cette section contient toutefois quelques instructions de base.<br />Il est facile de former des liens de panier avec quelques actions et arguments en utilisant les règles suivantes&nbsp;:

en: <b>Example:</b> /cart/add/e-p1_q5-imonday_special?destination=cart<br /><br />This example will empty the cart, add 5 of product 1 to the cart, track clicks with the ID "monday_special", and redirect the user to the cart. To use this on your site, simply create an HTML link to the URL you create:
fr: <b>Exemple : </b>/cart/add/e-p1_q5-imonday_special?destination=cart<br /><br />Cet exemple videra le panier, ajoutera 5 unités du produit 1 au panier, suivra les clics avec l'identifiant (ID) monday_special et redirigera l'utilisateur vers le panier. Pour l'utiliser sur votre site, il vous suffit de créer un lien vers l'URL que vous venez de créer&nbsp;:

en: Link text.
fr: Texte du lien.

en: administer cart links
fr: administrer les liens de panier

en: view cart links report
fr: voir les rapports des liens de panier

en: Cart Links
fr: Liens de panier

en: Catalog settings
fr: Paramètres du catalogue

en: Configure the catalog settings.
fr: Configurer les paramètres du catalogue.

en: Find orphaned products
fr: Trouver les produits orphelins

en: Find products that have not been categorized.
fr: Trouver les produits qui n'appartiennent à aucune catégorie.

en: Term image
fr: Image du terme

en: Remove category image: !image
fr: Retirer l'image de la catégorie : !image

en: Catalog path settings
fr: Paramètres de chemin du catalogue

en: catalog/[catpath-raw]
fr: catalogue/[catpath-raw]

en: catalog pages
fr: pages du catalogue

en: Catalog vocabulary
fr: Vocabulaire du catalogue

en: Unlisted products
fr: Poduits non listés

en: Catalog block settings
fr: Configuration des blocs du catalogue

en: More...
fr: Plus...

en: No products are available in this category.
fr: Aucun produit n'est disponible dans cette catégorie.

en: Catalog top level
fr: Racine du catalogue

en: The taxonomy vocabulary that will be considered the product catalog.
fr: Le vocabulaire de la taxonomie qui sera considéré comme le catalogue produits.

en: Display the catalog breadcrumb
fr: Afficher le fil d'Ariane du catalogue

en: Display node counts in the catalog breadcrumb
fr: Afficher le nombre de nœuds dans le fil d'Ariane du catalogue

en: Display subcategories in the catalog view
fr: Affiche les sous-catégories dans la vue du catalogue

en: Number of columns in the grid of categories
fr: Nombre de colonnes dans la grille des catégories

en: Always expand categories in the catalog block
fr: Toujours déplier les catégories dans le bloc du catalogue

en: Catalog products list
fr: Liste des produits du catalogue

en: Determines how many products will be listed on every catalog category. Notice that if you are using grid display it must be multiple of the grid width value, otherwise the last row will not match.
fr: Détermine combien de produits seront répertoriés dans chaque catégorie du catalogue. Notez que si vous utilisez l'affichage sous forme de grille, ce nombre doit être un multiple du nombre de colonnes de la grille, sinon la dernière rangée sera incomplète.

en: All products are currently listed in the catalog.
fr: Tous les produits sont actuellement listés dans le catalogue.

en: There is @count product not listed in the catalog. | There are @count products not listed in the catalog.
fr[0]: Il y a @count produit non listé dans le catalogue.
fr[1]: Il y a @count produits non listés dans le catalogue.

en: Hold Ctrl while clicking to select multiple categories.
fr: Maintenir la touche Ctrl tout en cliquant pour sélectionner plusieurs catégories.

en: View file downloads
fr: Voir les téléchargements de fichiers

en: View your purchased files.
fr: Voir vos fichiers achetés.

en: File downloads
fr: Téléchargements de fichiers

en: User can now download files in the directory %dir.
fr: L'utilisateur peut maintenant télécharger les fichiers dans le répertoire %dir.

en: User can now download the file %file.
fr: L'utilisateur peut maintenant télécharger le fichier %file.

en: File Downloads
fr: Téléchargements de fichiers

en: A description of the download associated with the product.
fr: Une description du téléchargement associé au produit.

en: <strong>Shippable:</strong> Yes
fr: <strong>Livrable :</strong> Oui

en: <strong>Shippable:</strong> No
fr: <strong>Livrable :</strong> Non

en: Download limits
fr: Limites de téléchargement

en: IP addresses
fr: Adresses IP

en: %dir is not a valid file or directory
fr: %dir n'est pas un fichier ou un répertoire valide

en: Delete file(s)
fr: Supprimer le(s) fichier(s)

en: File options
fr: Options du fichier

en: Perform action
fr: Exécuter l'action

en: Delete selected directories and their sub directories
fr: Supprimer les répertoires sélectionnés et leurs sous-répertoires

en: Deleting a file will remove all its associated file downloads and product features. Removing a directory will remove any files it contains and their associated file downloads and product features.
fr: Supprimer le fichier supprimera tous les téléchargements et fonctionnalités associés. Supprimer un répertoire supprimera toutes les fichiers qu'il contient.

en: An error occurred while uploading the file
fr: Une erreur s'est produite lors du transfert du fichier

en: An error occurred while copying the file to %dir
fr: Une erreur s'est produite lors de la copie du fichier vers %dir

en: Can not move file to %dir
fr: Impossible de déplacer le fichier vers %dir

en: Message subject
fr: Sujet du message

en: expires on @date
fr: expire le @date

en: No downloads found
fr: Aucun téléchargement trouvé

en: Please contact the site administrator if this message has been received in error.
fr: Merci de contacter l'administrateur du site si vous avez reçu ce message par erreur.

en: The user %username
fr: L'utilisateur %username

en: The IP address %ip
fr: L'adresse IP %ip

en: You have attempted to download an incorrect file URL too many times.
fr: Vous avez essayé de télécharger une URL de fichier incorrecte trop de fois.

en: %username has been temporarily banned from file downloads.
fr: %username a été banni temporairement du téléchargement de fichiers.

en: The following URL is not a valid download link.
fr: L'URL suivante n'est pas un lien de téléchargement valide.

en: %username has been denied an expired file download.
fr: %username n'a pas été autorisé à effectuer un téléchargement expiré.

en: This file download has expired.
fr: Ce téléchargement de fichier a expiré.

en: %username has started download of the file %filename.
fr: %username a commencé le téléchargement de %filename.

en: download file
fr: télécharger le fichier

en: view all downloads
fr: voir tous les téléchargements

en: Allows products to be associated with downloadable files.
fr: Permet aux produits d'être associés à des fichiers téléchargeables.

en: No category
fr: Aucune catégorie

en: Google Analytics for Ubercart
fr: Google Analytics pour Ubercart

en: Store help page
fr: Page d'aide de la boutique

en: Your Order at [store-name]
fr: Votre commande sur [store-name]

en: New Order at [store-name]
fr: Nouvelle commande sur [store-name]

en: Order #[order-id] Update
fr: Mise à jour de la commande #[order-id]

en: Modify 'Ship to' information
fr: Modifier les informations de livraison

en: Modify 'Bill to' information
fr: Modifier les informations de facturation

en: Select from address book.
fr: Sélectionner dans le carnet d'adresses.

en: Copy shipping information.
fr: Copier les informations de livraison.

en: Primary e-mail:
fr: Courriel principal :

en: Modify 'Customer info'
fr: Modifier les informations client

en: Customer number
fr: Numéro de client

en: Primary e-mail
fr: Adresse de courriel principale

en: Search for an existing customer.
fr: Recherche d'un client existant.

en: Create a new customer.
fr: Créer un nouveau client.

en: Add product
fr: Ajouter un produit

en: Add line item
fr: Ajouter une ligne

en: Select a type
fr: Sélectionner un type

en: Remove this line item?
fr: Enlever cette ligne d'article?

en: Order created.
fr: Commande créée.

en: Add an admin comment
fr: Ajouter un commentaire d'administration

en: Admin comments are only seen by store administrators.
fr: Les commentaires d'administration sont seulement visibles par les administrateurs de la boutique.

en: Add an order comment
fr: Ajouter un commentaire à la commande

en: Order updated.
fr: Commande mise à jour.

en: This order contains no products.
fr: Cette commande ne contient aucun produit.

en: Updated order
fr: Commande mise à jour

en: Check the order status
fr: Vérifier le statut de la commande

en: Check the order total
fr: Vérifier le montant total de la commande

en: Check an order's shipping postal code
fr: Vérifier un code postal de livraison d'une commande

en: Returns TRUE if the shipping postal code is in the specified area.
fr: Retourne VRAI si le code postal de livraison est dans la région spécifiée.

en: Order: Shipping address
fr: Commande : Adresse de livraison

en: Check an order's shipping @zone
fr: Vérifier la @zone de livraison d'une commande

en: Returns TRUE if the shipping @zone is in the specified list.
fr: Retourne VRAI si la @zone d'expédition est dans la liste spécifiée.

en: Check an order's shipping country
fr: Vérifier le pays de livraison d'une commande

en: Returns TRUE if the shipping country is in the specified list.
fr: Retourne TRUE si le pays de livraison est dans la liste spécifiée.

en: Check an order's billing postal code
fr: Vérifier le code postal de facturation d'une commande

en: Returns TRUE if the billing postal code is in the specified area.
fr: Retourne TRUE si le code postal de facturation est dans la zone spécifiée.

en: Order: Billing address
fr: Commande : Adresse de facturation

en: Check an order's billing @zone
fr: Vérifier la @zone de facturation d'une commande

en: Returns TRUE if the billing @zone is in the specified list.
fr: Retourne VRAI si la @zone de facturation est dans la liste spécifiée.

en: Check an order's billing country
fr: Vérifier le pays de facturation d'une commande

en: Returns TRUE if the billing country is in the specified list.
fr: Retourne TRUE si le pays de facturation est dans la liste spécifiée.

en: Check an order's products
fr: Vérifier les produits d'une commande

en: Returns TRUE if the order has any, all, or only the products in the list.
fr: Retourne VRAI si la commande contient cartains, tous ou seulement les produits spécifiés dans la liste.

en: Check an order's number of products
fr: Vérifier le nombre de produits d'une commande

en: Determines if the order has the specified number of products, possibly of a certain type.
fr: Détermine si la commande contient le nombre indiqué de produits, éventuellement d'un certain type.

en: Check an order's total weight
fr: Vérifier le poids total d'une commande

en: Determines if the order has the specified weight, possibly counting only a certain type of product.
fr: Détermine si une commande a le poids spécifié, éventuellement en prenant en compte seulement un certain type de produit.

en: Check if an order can be shipped
fr: Vérifier si une commande peut être expédiée.

en: Returns TRUE if the order has any shippable products.
fr: Retourne TRUE si une commande contient des produits livrables.

en: Update the order status
fr: Mettre à jour le statut de la commande

en: Add a comment to the order
fr: Ajouter un commentaire à la commande

en: Order total value
fr: Montant total de la commande

en: Specify a value to compare the order total against.
fr: Indiquer une valeur avec laquelle comparer le montant total de la commande.

en: Total is less than specified value.
fr: Le total est inférieur à la valeur spécifiée.

en: Total is less than or equal to specified value.
fr: Le total est inférieur ou égal à la valeur spécifiée.

en: Total is equal to specified value.
fr: Le total est égal à la valeur spécifiée.

en: Total is greater than or equal to specified value.
fr: Le total est supérieur ou égal à la valeur spécifiée.

en: Total is greater than specified value.
fr: Le total est supérieur à la valeur spécifiée.

en: Order total comparison type
fr: Type de comparaison sur le total de la commande

en: Forbid other products
fr: Interdire les autres produits

en: Order may have other products.
fr: La commande peut contenir d'autres produits.

en: Order has only these products.
fr: La commande contient uniquement ces produits.

en: Product count value
fr: Nombre de produits

en: Specify a value to compare the product count against.
fr: Indiquer une valeur à laquelle comparer le nombre de produits.

en: Product count comparison type
fr: Type de comparaison du nombre de produits

en: Unit of measurement
fr: Unité de mesure

en: Product weight value
fr: Poids du produit

en: Specify a value to compare the product weight against.
fr: Indiquer une valeur à laquelle comparer le poids du produit.

en: Select an order comment type
fr: Sélectionner un type de commentaire de commande

en: Order settings
fr: Paramètres de commande

en: Configure the order settings.
fr: Configurer les paramètres de commande.

en: View the order settings.
fr: Voir les paramètres des commandes

en: Edit the order settings.
fr: Modifier les paramètres de commande.

en: Order workflow
fr: Processus des commandes

en: Edit the pane settings for order pages.
fr: Modifier les paramètres des volets des pages de commande.

en: Create an order status
fr: Créer un statut de commande

en: Create a custom order status for your store.
fr: Créer un statut de commande personnalisé pour votre boutique.

en: View and process orders.
fr: Voir et traiter les commandes.

en: View orders
fr: Voir les commandes

en: View and process the orders received through your website.
fr: Voir et traiter les commandes passées sur votre site web.

en: Create order
fr: Créer une commande

en: Create an empty new order.
fr: Créer une nouvelle commande vide.

en: Search orders
fr: Rechercher des commandes

en: View your order history.
fr: Voir l'historique de vos commandes.

en: View order @order_id.
fr: Voir la commande @order_id.

en: View invoice
fr: Voir la facture

en: View order
fr: Voir la commande

en: Delete order @order_id.
fr: Supprimer la commande @order_id.

en: <i>No comments left.</i>
fr: <i>Aucun commentaire.</i>

en: <i>No comment found.</i>
fr: <i>Aucun commentaire trouvé.</i>

en: The order ID.
fr: L'identifiant (ID) de la commande.

en: The subtotal of products on an order.
fr: Le sous-total des produits d'une commande.

en: The order total.
fr: Le total de la commande.

en: The order shipping address.
fr: L'adresse de livraison de la commande.

en: The phone number for the shipping address.
fr: Le numéro de téléphone de l'adresse de livraison.

en: The order billing address.
fr: L'adresse de facturation de la commande.

en: The phone number for the billing address.
fr: Le numéro de téléphone de l'adresse de facturation.

en: The first name associated with the order.
fr: Le prénom associé à la commande.

en: The last name associated with the order.
fr: Le nom associé à la commande.

en: Comments left by the customer.
fr: Commentaires laissés par le client.

en: Click here to view your order history.
fr: Cliquez ici pour voir l'historique de vos commandes.

en: Ship to
fr: Livrer à

en: Manage the order's shipping address and contact information.
fr: Gérer l'adresse de livraison et les informations de contact de la commande.

en: Bill to
fr: Facturer à

en: Manage the order's billing address and contact information.
fr: Gérer l'adresse de facturation et les informations de contact.

en: Customer info
fr: Informations client

en: Manage the information for the customer's user account.
fr: Gérer les informations du compte utilisateur du client.

en: Manage the products an order contains.
fr: Gérer les produits qu'une commande contient.

en: Line items
fr: Ligne articles

en: View the order comments, used for communicating with customers.
fr: Voir les commentaires de la commande, utilisés pour communiquer avec les clients.

en: Admin comments
fr: Commentaires d'administration

en: Update order
fr: Actualiser la commande

en: The following order statuses have been defined:
fr: Les statuts de commande suivants ont été définis:

en: Order panes on !screen screen
fr: Panneaux de commande sur l'écran !screen

en: Admin settings
fr: Paramètres d'administration

en: Enable order logging
fr: Activer la journalisation des commandes

en: Capitalize address on order screens
fr: Mettre l'adresse en majuscules sur les écrans de commande

en: Customer settings
fr: Paramètres des clients

en: On-site invoice template
fr: Gabarit de facture sur le site

en: Order states
fr: Etat des commandes

en: Order statuses
fr: Statuts des commandes

en: Create new status
fr: Créer un nouveau statut

en: Order status %status removed.
fr: Statut de commande %status supprimé.

en: Order workflow information saved.
fr: Informations de workflow de commande enregistrées.

en: Default order status
fr: Statut par défaut des commandes

en: Order status ID
fr: ID du statut de commande

en: Must be a unique ID with no spaces.
fr: Doit être un identifiant (ID) unique sans espace.

en: The order status title displayed to users.
fr: Le titre du statut de commande affiché aux utilisateurs.

en: Order state
fr: État de la commande

en: Set which order state this status is for.
fr: Définir à quel état de commande ce statut correspond.

en: You have entered an invalid status ID.
fr: Vous avez entré un ID de statut non invalide.

en: This ID is already in use.  Please specify a unique ID.
fr: Cet ID est déjà utilisé. Veuillez spécifier un ID unique.

en: User: none
fr: Utilisateur : aucun

en: User: !name
fr: Utilisateur : !name

en: Active orders
fr: Commandes en cours

en: All orders
fr: Toutes les commandes

en: View by status
fr: Voir par statut

en: Order created by the administration.
fr: Commande créée par l'administration.

en: New order customer
fr: Nouvelle commande client

en: Use the buttons above to have these fields filled in or just submit the form with the fields blank to create a blank order.
fr: Utilisez les boutons ci-dessus pour compléter ces champs ou soumettez ce formulaire avec des champs vides pour créer une commande vide.

en: Billing first name
fr: Prénom pour la facturation

en: Billing last name
fr: Nom pour la facturation

en: Shipping first name
fr: Prénom pour la livraison

en: Shipping last name
fr: Nom pour la livraison

en: Click to open a window with a printable invoice.
fr: Cliquez pour ouvrir une page récapitulative pour impression.

en: Order changes saved.
fr: Modifications de la commande enregistrées.

en: Remove this product.
fr: Enlever ce produit.

en: Remove product from order?
fr: Enlever ce produit de la commande ?

en: No products found.
fr: Aucun produit trouvé.

en: Select a product
fr: Sélectionnez un produit

en: Search by name or model/SKU (* is the wildcard)
fr: Chercher par nom ou par modèle/SKU (* est le joker)

en: Add to order
fr: Ajouter à la commande

en: Recipient e-mail address
fr: Adresse de courriel du destinataire

en: Invoice e-mailed to @email.
fr: Facture envoyée par courriel à @email.

en: It is not possible to delete order @id.
fr: Impossible de supprimer la commande @id.

en: Are you sure you want to delete order @order_id?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la commande @order_id ?

en: No addresses found for customer.
fr: Aucune adresse trouvée pour ce client.

en: Select an address
fr: Choisissez une adresse

en: Use this account now?
fr: Utiliser ce compte maintenant ?

en: User !uid - !mail
fr: Utilisateur !uid - !mail

en: Search for a customer based on these fields.
fr: Rechercher un client en fonction de ces champs.

en: Use * as a wildcard to match any character.
fr: Utilisez * comme joker pour signifier n'importe quel caractère.

en: Leave a field empty to ignore it in the search.
fr: Laissez un champ vide pour l'ignorer dans la recherche.

en: Select a customer
fr: Choisissez un client

en: Enter an e-mail address for the new customer.
fr: Saisir une adresse de courriel pour le nouveau client.

en: E-mail customer account details.
fr: Envoyer à l'utilisateur ses informations de compte par e-mail.

en: Line Item Title
fr: Titre de la ligne article

en: Display title of the line item.
fr: Afficher le titre de la ligne article.

en: Line Item Amount
fr: Montant de la ligne

en: Amount of the line item without a currency sign.
fr: Montant de la ligne sans symbole monétaire.

en: Amount must be numeric.
fr: Le montant doit être numérique.

en: Line item added to order.
fr: La ligne a été ajoutée à la commande.

en: Order @order_id deleted by user @uid.
fr: Commande @order_id supprimée par l'utilisateur @uid.

en: Custom template
fr: Gabarit personnalisé

en: Edit order @order_id.
fr: Modifier la commande @order_id.

en: view all orders
fr: voir toutes les commandes

en: create orders
fr: créer des commandes

en: edit orders
fr: modifier les commandes

en: delete orders
fr: supprimer des commandes

en: Order number:
fr: Numéro de commande:

en: Customer:
fr: Client :

en: Products:
fr: Produits :

en: Order comments:
fr: Commentaires concernant la commande :

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Want to manage your order online?
fr: Voulez-vous gérer votre commande en ligne?

en: Purchasing Information:
fr: Information d'achat :

en: E-mail Address:
fr: Adresse de courriel :

en: Billing Address:
fr: Adresse de facturation :

en: Billing Phone:
fr: N° téléphone facturation :

en: Order Grand Total:
fr: Montant total de la commande :

en: Payment Method:
fr: Mode de paiement :

en: Order Summary:
fr: Résumé de la commande :

en: Total for this Order:
fr: Montant total de cette commande :

en: Products on order:
fr: Contenu de la commande :

en: (!price each)
fr: (!price pièce)

en: Please note: This e-mail message is an automated notification. Please do not reply to this message.
fr: Veuillez noter que ce message est une notification automatique. Veuillez ne pas répondre à ce message.

en: Administer products, classes, and more.
fr: Administrer les produits, les classes et plus encore.

en: View products
fr: Voir les produits

en: Manage classes
fr: Gérer les classes

en: Product fields
fr: Champs du produit

en: Product SKU/model.
fr: Référence ou modèle du produit.

en: The listed MSRP.
fr: Le prix public conseillé par le fabricant.

en: Your store's cost.
fr: Le prix de revient pour votre boutique.

en: Product and its derivatives are shippable.
fr: Le produit et ses dérivés peuvent être expédiés.

en: Package quantity
fr: Quantité par paquet

en: For a package containing only this product, how many are in it?
fr: Le nombre d'unités que contient le paquet de ce produit.

en: Default quantity to add to cart
fr: Quantité par défaut à ajouter au panier

en: Quantities should be numeric.
fr: Les quantités doivent être numériques.

en: The product's list price.
fr: Le prix catalogue du produit.

en: The product's cost.
fr: Le prix de revient du produit.

en: The product's sell price.
fr: Le prix de vente du produit.

en: The unit of measurement for the product's weight.
fr: L'unité de mesure du poids du produit.

en: The unit of measurement for the product's length, width, and height.
fr: L'unité de mesure des dimensions du produit (longueur, largeur et hauteur).

en: The numerical value of the product's length.
fr: La valeur numérique de la longueur du produit.

en: The numerical value of the product's width.
fr: La valeur numérique de la largeur du produit.

en: The product's formatted width.
fr: La largeur formatée du produit.

en: The numerical value of the product's height.
fr: La valeur numérique de la hauteur du produit.

en: Form to put the product in the customer's cart.
fr: Le formulaire pour ajouter le produit au panier du client.

en: Display price
fr: Afficher le prix

en: Enable <em>Add to cart</em> forms in product node teasers.
fr: Activer les formulaires <em>Ajouter au Panier</em> dans les accroches des produits.

en: <em>Add to cart</em> button text
fr: Texte du bouton <em>Ajouter au Panier</em>

en: Teaser forms
fr: Formulaires d'accroche

en: Product view
fr: Vue du produit

en: Product field
fr: Champ du produit

en: Class ID
fr: Identifiant (ID) de la classe

en: Add a class
fr: Ajouter une classe

en: Product class %type deleted.
fr: Classe de produits %type supprimée.

en: SKU: @sku
fr: Réf. : @sku

en: You have entered an invalid quantity.
fr: Vous avez saisi une quantité invalide.

en: Weight: !weight
fr: Poids : !weight

en: Dimensions: !length × !width × !height
fr: Dimensions : !length × !width × !height

en: !feature settings
fr: Paramètres de !feature

en: No features found for this product.
fr: Aucune fonctionnalité trouvée pour ce produit.

en: Add a new feature
fr: Ajouter une nouvelle fonctionnalité

en: Save feature
fr: Enregistrer la fonctionnalité

en: There is @count node of this type. | There are @count nodes of this type.
fr[0]: Il y a @count nœud de ce type.
fr[1]: Il y a @count nœuds de ce type.

en: administer product classes
fr: administrer les classes de produits

en: administer product features
fr: administrer les fonctionnalités des produits

en: Product kit
fr: Kit produit

en: Explain these whatchamacallits.
fr: Expliquer ces bidules.

en: Product Information
fr: Informations sur le produit

en: Click to add to cart.
fr: Cliquez pour ajouter au panier.

en: Product Kit
fr: Kit produit

en: <b>Order statuses used:</b> @statuses
fr: <b>Statuts de commande utilisés :</b> @statuses

en: View the report settings.
fr: Voir les paramètres des rapports.

en: View reports for store customers
fr: Voir les rapports sur les clients de la boutique

en: View reports for store products
fr: Voir les rapports sur les produits de la boutique

en: Sales reports
fr: Rapports de ventes

en: View reports for store sales
fr: Voir les rapports des ventes de la boutique

en: View summary of all store sales
fr: Voir le résumé de toutes les ventes de la boutique

en: View store sales for a particular year
fr: Voir les ventes de la boutique pour une année déterminée

en: View a customized sales summary
fr: Voir un résumé personnalisé des ventes

en: No customers found
fr: Aucun client trouvé

en: Export to CSV file.
fr: Exporter au format CSV.

en: Show paged records
fr: Afficher les enregistrements avec une pagination

en: Show all records
fr: Afficher tous les enregistrements

en: Customize sales report parameters
fr: Personnaliser les paramètres du rapport des ventes

en: Only orders with selected statuses will be included in the report.
fr: Seules les commandes avec les statuts sélectionnés seront incluses dans le rapport.

en: Hold Ctrl + click to select multiple statuses.
fr: Maintenir la touche Ctrl enfoncée et cliquer pour sélectionner plusieurs statuts.

en: You must select at least one order status.
fr: Vous devez sélectionner au moins un statut de commande.

en: Month-to-date, @month
fr: Mois à date, @month

en: Customers total
fr: Nombre total de clients

en: New customers today
fr: Nouveaux clients du jour

en: Online customers
fr: Clients en ligne

en: Total orders by status
fr: Total des commandes par statut

en: Results breakdown
fr: Ventilation des résultats

en: Large daily reports may take a long time to display.
fr: Les rapports journaliers volumineux peuvent être longs à afficher.

en: Show a detailed list of products ordered.
fr: Afficher une liste détaillée des produits commandés.

en: Paged table size
fr: Taille du tableau paginé

en: The maximum number of rows displayed on one page for a report table.
fr: Le nombre maximum de lignes affichées sur une page d'un tableau de rapport.

en: view reports
fr: voir les rapports

en: View reports about your store's sales, customers, and products.
fr: Voir les rapports sur les ventes de la boutique, les clients et les produits.

en: Role expiration
fr: Expiration du rôle

en: Edit and view role expirations set by Ubercart
fr: Voir et modifier les expirations des rôles définies par Ubercart

en: Role assignment
fr: Attribution de rôle

en: Delete role expiration
fr: Supprimer l'expiration du rôle

en: Delete a specified role expiration
fr: Supprimer l'expiration d'un rôle spécifié

en: Below you can add or remove time to the expiration dates of the following roles.
fr: Ci-dessous, vous pouvez ajouter ou enlever du temps aux dates d'expiration des rôles suivants.

en: The role expiration date in long format
fr: La date d'expiration du rôle en format long

en: The role expiration date in medium format
fr: La date d'expiration du rôle en format moyen

en: The role expiration date in short format
fr: La date d'expiration du rôle en format court

en: The associated role name
fr: Le nom du rôle associé

en: [store-name]: [role-name] role granted
fr: [store-name] : rôle [role-name] accordé

en: [store-name]: [role-name] role expired
fr: [store-name] : rôle [role-name] expiré

en: [store-name]: [role-name] role renewed
fr: [store-name] : rôle [role-name] renouvelé

en: [store-name]: [role-name] role expiration notice
fr: [store-name] : notification d'expiration du rôle [role-name]

en: Expiring roles
fr: Rôles arrivant à expiration

en: This role will expire on !date
fr: Ce rôle expirera le !date

en: This is the role the customer will receive after purchasing the product.
fr: Rôle qui sera attribué au client après l'achat du produit.

en: Multiply by quantity
fr: Multiplier par la quantité

en: Check if the role duration should be multiplied by the quantity purchased.
fr: Cocher si la durée du rôle doit être multipliée par la quantité commandée.

en: The amount of time must be a positive integer.
fr: La durée doit être un entier positif.

en: Default expiration
fr: Expiration par défaut

en: Default role
fr: Rôle par défaut

en: Expiration display
fr: Affichage de l'expiration

en: Show expirations on user page
fr: Afficher les expirations sur la page de l'utilisateur

en: Time before reminder
fr: Délai avant le rappel

en: Stock reports
fr: Rapports de stock

en: View reports for product stock.
fr: Voir les rapports sur le stock de produits.

en: View the stock settings.
fr: Voir les paramètres du stock.

en: The current stock level
fr: La quantité actuellement en  stock

en: Export to CSV file
fr: Exporter dans un fichier CSV

en: Send email notification when stock level reaches its threshold value
fr: Envoyer un mail de notification quand le niveau du stock atteint la valeur seuil

en: The list of comma seperated email addresses that will receive the notification.
fr: La liste des adresses de courriel, séparées par des virgules, qui recevront la notification.

en: Store administration
fr: Administration de la boutique

en: Administer store settings, products, orders, and more.
fr: Administrer la configuration de la boutique, les produits, les commandes, et plus.

en: View and modify customer information and orders.
fr: Voir et modifier les informations sur les clients et leurs commandes.

en: View customers
fr: Voir les clients

en: Search customers
fr: Rechercher des clients

en: Browse various store reports.
fr: Parcourir les différents rapports de la boutique.

en: Adjust configuration settings for Ubercart.
fr: Ajuster les paramètres de configuration d'Ubercart.

en: Links to get help!
fr: Liens pour obtenir de l'aide !

en: Using tokens
fr: Utilisation des jetons (<em>tokens</em>)

en: Understand what tokens are and how to use them.
fr: Comprendre ce que sont les jetons (<em>tokens</em>) et comment les utiliser.

en: Country settings
fr: Paramètres des pays

en: Configure country specific settings.
fr: Configurer les paramètres spécifiques aux pays.

en: View the country settings.
fr: Voir les paramètres du pays.

en: Edit the country settings.
fr: Modifier les paramètres de pays.

en: Import countries
fr: Importer des pays

en: Import and manage countries.
fr: Importer et gérer les pays.

en: Store settings
fr: Paramètres de la boutique

en: Configure the main store settings.
fr: Configurer les paramètres généraux de la boutique.

en: View the store settings.
fr: Voir les paramètres de la boutique.

en: Edit the store settings.
fr: Modifier les paramètres de la boutique.

en: Edit the contact settings.
fr: Modifier les paramètres de contact.

en: Edit the display settings.
fr: Modifier les paramètres d'affichage.

en: User initials
fr: Initiales de l'utilisateur

en: Assign initials to user accounts.
fr: Assigner des initiales aux comptes utilisateurs.

en: JS utilities
fr: Utilitaires JavaScript

en: Customer orders
fr: Commandes du client

en: View a list of orders placed by this customer.
fr: Voir la liste des commandes passées par ce client.

en: Disable a country
fr: Désactiver un pays

en: Enable a country
fr: Activer un pays

en: Enable a disabled country.
fr: Activer un pays désactivé.

en: Remove a country
fr: Retirer un pays

en: Remove an installed country.
fr: Retirer un pays installé.

en: Update a country
fr: Mettre à jour un pays

en: Update an installed country.
fr: Mettre à jour un pays installé.

en: Our store
fr: Notre boutique

en: A link to the site login page.
fr: Un lien vers la page de connexion du site.

en: The URL for the site logo.
fr: L'URL du logo du site.

en: The Ubercart store name.
fr: Le nom de la boutique Ubercart.

en: The Ubercart store URL.
fr: URL de la boutique Ubercart.

en: A link to the Ubercart store using the store name.
fr: Un lien vers la boutique Ubercart utilisant le nom de la boutique.

en: The Ubercart store owner.
fr: Le propriétaire de la boutique Ubercart.

en: The Ubercart store e-mail address.
fr: L'adresse de courriel de la boutique Ubercart.

en: The Ubercart store phone number.
fr: Le numéro de téléphone de la boutique Ubercart.

en: The URL to the store help page.
fr: L'URL de la page d'aide de la boutique.

en: Status messages:
fr: Messages de statut :

en: - Show links -
fr: - Afficher les liens -

en: - Hide links -
fr: - Masquer les liens -

en: View customer's order.
fr: Voir la commande du client

en: Billing name
fr: Nom de facturation

en: No orders found.
fr: Aucune commande trouvée.

en: View order !order_id.
fr: Voir la commande !order_id.

en: Edit order !order_id.
fr: Éditer la commande !order_id.

en: Create an order for this customer.
fr: Créer une commande pour ce client.

en: Use the following links to find documentation and support:
fr: Utilisez les liens suivants pour accéder au support et à la documentation :

en: Ubercart User's Guide
fr: Guide utilisateur Ubercart

en: Support Forums
fr: Forums de support

en: Drupal Handbook
fr: Manuel Drupal

en: Country file @file imported.
fr: Le fichier du pays @file a été importé.

en: !country disabled.
fr: !country désactivé.

en: !country is already disabled.
fr: !country est déjà désactivé.

en: Attempted to disable an invalid country.
fr: Tentative de désactivation d'un pays non valide.

en: @country enabled.
fr: @country activé.

en: @country is already enabled.
fr: @country est déjà activé.

en: Attempted to enable an invalid country.
fr: Tentative d'activation d'un pays non valide.

en: Are you sure you want to remove @country from the system?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir retirer @country du système?

en: Attempted to remove an invalid country.
fr: Tentative de suppression d'un pays non valide.

en: !country removed.
fr: !country retiré.

en: Attempted to update an invalid country.
fr: Tentative de mise à jour d'un pays non valide.

en: You cannot update to a previous version.
fr: Vous ne pouvez pas mettre à jour vers une version plus ancienne.

en: Country update complete.
fr: Mise à jour du pays terminée.

en: Customer's first name
fr: Prénom du client

en: Customer's last name
fr: Nom du client

en: City name
fr: Ville

en: Full name of the zone
fr: Nom complet de la zone

en: Abbreviation of the zone
fr: Abréviation de la zone

en: Name of the country
fr: Pays

en: 2 digit country abbreviation
fr: Code pays à 2 lettres

en: 3 digit country abbreviation
fr: Code pays à 3 lettres

en: Address format
fr: Format d'adresse

en: Dashboard with collapsed submenu links
fr: Tableau de bord avec sous-menus repliés

en: Dashboard with expanded submenu links
fr: Tableau de bord avec sous-menus dépliés

en: Dashboard with no submenu links
fr: Tableau de bord sans sous-menu

en: Store name
fr: Nom de la boutique

en: Store owner
fr: Propriétaire de la boutique

en: Primary customer address
fr: Adresse principale du client

en: Randomly select a message from the list below.
fr: Sélectionner aléatoirement un message à partir de la liste ci-dessous.

en: Footer message for store pages
fr: Message de pied de page pour les pages de la boutique

en: <a href="!url">Powered by Ubercart</a>
fr: <a href="!url">Propulsé par Ubercart</a>

en: <a href="!url">Drupal e-commerce</a> provided by Ubercart.
fr: <a href="!url">e-commerce Drupal</a> fourni par Ubercart.

en: Powered by Ubercart, the <a href="!url">free shopping cart software</a>.
fr: Propulsé par Ubercart, la <a href="!url">boutique en ligne libre</a>.

en: (Do not display a message in the footer.)
fr: (Ne pas afficher de message dans le pied de page.)

en: Currency format
fr: Format de devise

en: Current format
fr: Format actuel

en: Currency Sign
fr: Symbole de la devise

en: Display currency sign after amount.
fr: Afficher le symbole de la devise après le montant.

en: Thousands Marker
fr: Séparateur de milliers

en: Decimal Marker
fr: Séparateur des décimales

en: Number of decimal places
fr: Nombre de décimales

en: Weight format
fr: Format de poids

en: Default unit of measurement
fr: Unité de mesure par défaut

en: @unit format string
fr: Formatage de la chaîne pour l'unité @unit

en: Length format
fr: Format de longueur

en: Supply a format string using !link syntax.
fr: Fournir un format de chaîne utilisant la syntaxe !link.

en: PHP date
fr: Date PHP

en: Default format string
fr: Formatage de la chaîne par défaut

en: Street address 1
fr: Adresse 1

en: Street address 2
fr: Adresse 2

en: Initials
fr: Initiales

en: Enter initials or leave blank to erase current initials.
fr: Saisir les initiales ou laisser vide pour effacer les initiales actuelles.

en: Initials for !username deleted.
fr: Initiales de !username supprimées.

en: Initials for !username set to !initials.
fr: Initiales pour !username mises à !initials.

en: Not applicable
fr: Non applicable

en: No countries found.
fr: Aucun pays trouvé.

en: 01 - January
fr: 01 - Janvier

en: 02 - February
fr: 02 - Février

en: 03 - March
fr: 03 - Mars

en: 04 - April
fr: 04 - Avril

en: 05 - May
fr: 05 - Mai

en: 06 - June
fr: 06 - Juin

en: 07 - July
fr: 07 - Juillet

en: 08 - August
fr: 08 - Août

en: 09 - September
fr: 09 - Septembre

en: 10 - October
fr: 10 - Octobre

en: 11 - November
fr: 11 - Novembre

en: 12 - December
fr: 12 - Décembre

en: Encryption failed. !messages
fr: Échec du cryptage. !messages

en: encryption
fr: chiffrement

en: view customers
fr: voir les clients

en: view store reports
fr: voir les rapports de la boutique

en: Subtotal excluding taxes
fr: Sous-total hors taxe

en: Apply @tax
fr: Appliquer @tax

en: Tax rates and settings
fr: Taux et paramètres des taxes

en: Delete tax rule
fr: Retirer la règle de taxe

en: Changed %title to %amount.
fr: Modifié %title à %amount.

en: Removed %title.
fr: %title retiré.

en: Added %amount for %title.
fr: Ajouté %amount pour %title.

en: Taxed product types
fr: Types de produits taxés

en: The tax rate as a percent or decimal. Examples: 6%, .06
fr: Le taux de taxe en pourcentage ou en décimal. Exemple : 6%, .06

en: Adds the checked line item types to the total before applying this tax.
fr: Ajouter les types de ligne d'article cochés au total avant d'appliquer cette taxe.

en: configure taxes
fr: configurer les taxes

en: Is in postal code area @code
fr: Est dans la zone de code postal @code

en: Is in @zone
fr: Est dans @zone

en: Is in @country
fr: Est dans @country

en: Define tax rates for customers' geographic locations and products sold.
fr: Définir un taux de taxe selon la localisation géographique du client et les produits vendus.

en: Custom pages
fr: Pages personnalisées

en: The cache has been cleared.
fr: Le cache a été vidé.

en: User email
fr: Courriel de l'utilisateur

en: Default sort order
fr: Ordre de tri par défaut

en: translate
fr: traduire

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
fr: Avertissement de sécurité : impossible de créer le fichier .htaccess. Créez un fichier .htaccess dans le répertoire %directory contenant les lignes suivantes : <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
fr: Seuls les fichiers se terminant par les extensions suivantes sont autorisés&nbsp;: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
fr: Le fichier fait %filesize, ce qui dépasse la taille maximale autorisée (%maxsize).

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
fr: Le fichier fait %filesize, ce qui dépasserait votre quota de disque (%quota).

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
fr: L'image a été redimensionnée pour tenir dans les dimensions maximales autorisées (%dimensions pixels).

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
fr: L'image est trop grande&nbsp;; les dimensions maximales sont de %dimensions pixels.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
fr: L'image transférée est trop petite&nbsp;; les dimensions minimales sont de %dimensions pixels.

en: Flagged
fr: Flaggé

en: No link
fr: Aucun lien

en: Path: !path
fr: Chemin : !path

en: Is not one of
fr: Ne fait pas partie de

en: Analyze
fr: Analyser

en: Save and continue
fr: Enregistrer et continuer

en: Row
fr: Ligne

en: Item1
fr: Élément1

en: Item2
fr: Élément2

en: Autocomplete matching
fr: Correspondance de l'autocomplétion

en: Starts with
fr: Commence par

en: Variants
fr: Variantes

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Load a referenced user
fr: Charge un utilisateur référencé

en: Content containing the user reference field
fr: Contenu contenant le champ userrefernece

en: Referenced user
fr: Utilisateur référencé

en: Load a referenced node
fr: Charge un noeud référencé

en: Content containing the node reference field
fr: Contenu contenant le champ node reference

en: Referenced content
fr: Contenu référencé

en: Populate a field
fr: Remplir un champ

en: Select the machine-name of the field.
fr: Sélectionner le nom système du champ.

en: The URL alias of the node.
fr: L'alias d'URL du nœud.

en: No products available.
fr: Aucun produit disponible.

en: Decimal point
fr: Marqueur décimal

en: Temporary
fr: Temporaire

en: ends with
fr: se termine par

en: Custom date format
fr: Format de date personnalisé

en: Revision information
fr: Informations sur les révisions

en: Input type
fr: Type d'entrée

en: Author UID
fr: Identifiant utilisateur (UID) de l'auteur

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
fr: Séléctionnez la méthode utilisée pour collecter les suggestions de l'autocomplétion. Notez que <em>Contient</em> peut engendrer des problèmes de performances sur des sites avec des milliers d'utilisateurs.

en: View used to select the nodes
fr: Vue utilisée pour sélectionner les noeuds

en: %name: this post can't be referenced.
fr: %name : ce contenu ne peut être référencé.

en: Is one of
fr: Fait partie de

en: Sitewide context
fr: Contexte global du site

en: Section class
fr: Classe de la section

en: Inject the selected css when this context is set.
fr: Injecter la CSS sélectionnée lorsque ce contexte est défini.

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
fr: L'accès sera accordé aux utilisateurs avec la chaine de permission spécifiée.

en: Replies to my comment
fr: Réponses à mes commentaires

en: Notify me when new comments are posted
fr: Me notifier quand de nouveaux commentaires sont publiés

en: Comment notify
fr: Notifications de commentaire

en: If you want to subscribe to comments you must supply a valid e-mail address.
fr: Pour s'abonner aux commentaires, veuillez fournir une adresse courriel valide.

en: Receive node follow-up notification e-mails
fr: Recevoir des courriels de suivi des noeuds

en: Check this box to receive an e-mail notification for follow-ups on your nodes (pages, forum topics, etc). You can not disable notifications for individual threads.
fr: Cocher cette case pour recevoir un courriel pour le suivi de vos noeuds (pages, discussion dans un forum, etc.). Vous pouvez désactiver les notifications pour chaque discussion individuelle.

en: No notifications
fr: Aucune notification

en: Email to unsubscribe
fr: Courriel à désinscrire

en: Unsubscribe this e-mail
fr: Désinscrire ce courriel

en: There were no active comment notifications for that email.
fr: Aucun suivi actif des commentaires n'a été trouvé pour ce courriel.

en: Content types to enable for comment notification
fr: Types de contenus pour lesquels activer le suivi des commentaires

en: Comments on content types enabled here will have the option of comment notification.
fr: Les commentaires des types de contenu activés auront une option pour le suivi des commentaires.

en: Available subscription modes
fr: Modes d'abonnement disponibles

en: Choose which notification subscription styles are available for users
fr: Choisir quels types d'abonnement aux notifications sont disponibles pour les utilisateurs

en: Default state for the notification selection box for anonymous users
fr: Choix par défaut dans la case de notification pour les utilisateurs anonymes

en: Default mail text for sending out notifications to commenters
fr: Corps du courriel par défaut à envoyer comme notification aux gens ayant laissé des commentaires

en: Default mail text for sending out the notifications to node authors
fr: Corps du courriel par défaut pour l'envoi des notifications aux auteurs des nœuds

en: Notified: !user_mail
fr: Notifié: !user_mail

en: Email unsubscribed from 1 comment notification. | Email unsubscribed from @count comment notifications.
fr[0]: Courriel désabonné d'une notification de commentaire.
fr[1]: Courriel désabonné de @count notifications de commentaire.

en: administer comment notify
fr: administrer comment notify

en: subscribe to comments
fr: s'abonner aux commentaires

en: Configure settings for e-mails about new comments.
fr: Configurer les paramètres des courriels relatifs aux nouveaux commentaires.

en: Unsubscribe an email from all notifications.
fr: Désabonner un courriel de toutes les notifications.

en: For some reason the {comment_notify_user_settings} table was not properly created, and so per-user comment_notify settings could not be copied from {users}.data.  You will need to run this update again.
fr: Pour une raison quelconque, la table {comment_notify_user_settings} n'a pas été créée correctement, et pour cette raison les paramètres de comment_notify par utilisateur n'ont pas pu être copiés à partir de {users}.data. Vous devez lancer à nouveau cette mise à jour.

en: Moved comment_notify user settings data from the {users} table into the {comment_notify_user_settings} table.
fr: Les données relatives aux paramètres utilisateur de comment_notify ont été déplacées de la table {users} vers la table {comment_notify_user_settings}.

en: Something is maybe not right.
fr: Quelque chose est peut-être incorrect.

en: Show All
fr: Montrer tous

en: Full screen mode
fr: Mode plein écran

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
fr: Les nœuds constituent le contenu primaire d'un site Drupal.

en: Comments are responses to node content.
fr: Les commentaires sont des réponses au contenu des nœuds.

en: Users who have created accounts on your site.
fr: Utilisateurs ayant créé un compte sur votre site.

en: The flag name may only contain lowercase letters, underscores, and numbers.
fr: Le nom du flag ne contenir que des lettres minuscules, underscores et des nombres.

en: Flag names must be unique. This flag name is already in use.
fr: Les noms des flags doivent être uniques. Ce nom de flag est déjà utilisé.

en: Flag translations of content as a group
fr: Flagger les traductions de contenu comme un groupe

en: Flag each translation of content separately
fr: Flagger chaque traduction séparemment

en: Flagging translations as a group effectively allows users to flag the original piece of content regardless of the translation they are viewing. Changing this setting will <strong>not</strong> update content that has been flagged already.
fr: Flagger les traductions comme un groupe permet aux utilisateurs de flagger le contenu original sans faire de distinction sur la traduction qu'ils sont en train d'afficher. Changer ce paramètre ne mettra <strong>pas</strong> à jour les contenus déjà flaggés.

en: Display link on node teaser
fr: Afficher le lien dans l'accroche du nœud

en: Display link on node page
fr: Afficher le lien sur la version complète du nœud

en: Display checkbox on node edit form
fr: Afficher une case à cocher sur le formulaire d'édition du nœud

en: If you elect to have a checkbox on the node edit form, you may specify its initial state in the settings form <a href="@content-types-url">for each content type</a>.
fr: Si vous choisissez d'avoir une case à cocher sur le formulaire d'édition du nœud, vous devez spécifier son état initial sur le formulaire de paramètres de <a href="@content-types-url">chacun des types de contenus</a>.

en: flagged content
fr: contenu flaggé

en: Flagged content
fr: Contenu flaggé

en: Node flag
fr: Nœud flaggé

en: Limit results to only those nodes flagged by a certain flag; Or display information about the flag set on a node.
fr: Limite les résultats aux nœuds qui ont été flaggés par un certain flag ; ou affiche les informations du flag appliqué au nœud.

en: Node flag counter
fr: Compteur de flag du nœud

en: Include this to gain access to the flag counter field.
fr: Inclure ceci pour avoir accès au champ compteur de flag.

en: Display link under comment
fr: Afficher le lien sous le commentaire

en: flagged comment
fr: commentaire flaggé

en: the flagged comment's content
fr: le contenu du commentaire flaggé

en: Flagged comment
fr: Commentaire flaggé

en: Comment flag
fr: Flag de commentaire

en: Limit results to only those comments flagged by a certain flag; Or display information about the flag set on a comment.
fr: Limite les résultats aux commentaires qui ont été flaggés par un certain flag ; ou affiche les informations du flag appliqué au commentaire.

en: Comment flag counter
fr: Compteur de flag du commentaire

en: Display link on user profile page
fr: Afficher le lien sur la page de profil de l'utilisateur

en: flagged user
fr: utilisateur flaggé

en: Flagged user
fr: Utilisateur flaggé

en: Limit results to only those users flagged by a certain flag; Or display information about the flag set on a user.
fr: Limite les résultats aux utilisateurs qui ont été flaggés par un certain flag ; ou affiche les informations du flag appliqué à l'utilisateur.

en: User flag counter
fr: Compteur de flag de l'utilisateur

en: The module providing this flag wasn't found, or this flag type, %type, isn't valid.
fr: Le module fournissant ce flag n'a pas été trouvé, ou ce type de flag <em> %type</em> n'est pas valide.

en: Configure flags for marking content with arbitary information (such as <em>offensive</em> or <em>bookmarked</em>).
fr: Paramétrer les flags pour marquer le contenu avec des informations arbitraires (tel que <em>abusif</em> ou <em>ajouter aux favoris</em>).

en: Edit flags
fr: Modifier les flags

en: Delete flags
fr: Supprimer les flags

en: Flag confirm
fr: Confirmation

en: JavaScript toggle
fr: Basculement JavaScript

en: Normal link
fr: Lien standard

en: Confirmation form
fr: Formulaire de confirmation

en: Default flags
fr: Flags par défaut

en: Above are the <a href="@flag-url">flags</a> you elected to show on the node editing form. You may specify their initial state here.
fr: Ci-dessus sont listés les <a href="@flag-url">flags</a> que vous avez définis comme devant apparaître sur le formulaire d'édition des nœuds. Vous pouvez spécifier leur état initial ici.

en: This page lists all the <em>flags</em> that are currently defined on this system. You may <a href="@add-url">add new flags</a>.
fr: Cette page liste tous les <em>flags</em> définis dans ce système. Vous pouvez <a href="@add-url">ajouter de nouveaux flags</a>.

en: No flags are currently defined.
fr: Aucun flag n'est actuellement défini.

en: Flag type
fr: Type de flag

en: Global?
fr: Global ?

en: Disabled Flags
fr: Flags inactifs

en: The <a href="@views-url">Views</a> module is not installed, or not enabled. It is recommended that you install the Views module to be able to easily produce lists of flagged content.
fr: Le module <a href="@views-url">Views</a> n'est pas installé ou n'est pas activé. Il est recommandé d'installer le module Views afin de pouvoir générer simplement des listes de contenu flaggé.

en: Lists of flagged content can be displayed using views. You can configure these in the <a href="@views-url">Views administration section</a>.
fr: Des listes de contenu flaggés peuvent être affichées en utilisant des vues. Vous pouvez les configurer dans la <a href="@views-url">section d'administration de Views</a>.

en: Flag module automatically provides a few <a href="@views-url">default views for the <em>bookmarks</em> flag</a>. You can use these as templates by cloning these views and then customizing as desired.
fr: Le module Flag fournit automatiquement quelques <a href="@views-url">vues par défaut pour le flag <em>bookmarks</em></a>.  Vous pouvez les utiliser comme patron en clonant ces vues, puis les paramétrant selon vos besoins.

en: The <a href="@flag-handbook-url">Flag module handbook</a> contains extensive <a href="@customize-url">documentation on creating customized views</a> using flags.
fr: Le <a href="@flag-handbook-url">manuel du module Flag</a> contient de la <a href="@customize-url">documentation pour créer des vues personnalisées</a> en utilisants les flags.

en: Flagging an item may trigger <em>actions</em>. However, you don't have the <em>Flag actions</em> module <a href="@modules-url">enabled</a>, so you won't be able to enjoy this feature.
fr: Flagger un élément peut déclencher des <em>actions</em>. Cependant, vous n'avez pas le module <em>Flag actions</em> d'<a href="@modules-url">activé</a> ; vous ne pourrez donc pas profiter de cette fonctionnalité.

en: Flagging an item may trigger <a href="@actions-url">actions</a>.
fr: Flagger un élément peut déclencher des <a href="@actions-url">actions</a>.

en: Flagging an item may trigger <a href="@rules-url">rules</a>.
fr: Flagger un élément peut déclencher des <em>règles (rules)</em>.

en: To learn about the various ways to use flags, please check out the <a href="@handbook-url">Flag module handbook</a>.
fr: Pour apprendre les différentes manières d'utiliser les flags, consultez le <a href="@handbook-url">manuel du module Flag</a>.

en: Flag name
fr: Nom du flag

en: The machine-name for this flag. It may be up to 32 characters long and my only contain lowercase letters, underscores, and numbers. It will be used in URLs and in all API calls.
fr: Le nom système pour ce flag. Il peut faire jusqu'à 32 caractères et contenir des lettres minuscules, des underscores et des nombres. Il sera utilisé dans les URLs et dans les tous les appels d'API.

en: The type of content this flag will affect. An individual flag can only affect one type of content. This cannot be changed once the flag is created.
fr: Le type de contenu que ce flag peut affecter. Un flag ne peut affecter qu'un seul type de contenu. Ceci ne peut être changé une fois que le flag est créé.

en: Add new flag
fr: Ajouter un flag

en: Edit @title flag
fr: Modifier le flag @title

en: Change this value only with great care.
fr: Changez cette valeur avec beaucoup de précautions.

en: A short, descriptive title for this flag. It will be used in administrative interfaces to refer to this flag, and in page titles and menu items of some <a href="@insite-views-url">views</a> this module provides (theses are customizable, though). Some examples could be <em>Bookmarks</em>, <em>Favorites</em>, or <em>Offensive</em>.
fr: Un titre court et descriptif pour ce flag. Il sera utilisé dans les interfaces d'administration pour faire référence à ce flag, ainsi que dans les titres de page et les éléments de menus de certaines <a href="@insite-views-url">vues</a> que ce module fournit (ils sont cependant personnalisables). Des exemples pourraient être <em>Marque-page</em>, <em>Favoris</em> ou <em>Abusif</em>

en: Flag link text
fr: Texte du lien du flag

en: The text for the "flag this" link for this flag.
fr: Le texte pour le lien "flagger ceci" pour ce flag.

en: Flag link description
fr: Description du lien du flag

en: The description of the "flag this" link. Usually displayed on mouseover.
fr: La description du lien "flagger ceci". Habituellement affiché au survol de la souris.

en: Flag confirmation message
fr: Message de confirmation du flag.

en: Message displayed if the user has clicked the "flag this" link and confirmation is required. Usually presented in the form of a question such as, "Are you sure you want to flag this content?"
fr: Le message affiché si l'utilisateur a cliqué sur le lien "flagger ceci" et qu'une confirmation est requise. Habituellement présenté sous forme de question tel que : "Êtes-vous certain de vouloir flagger ce contenu ?"

en: Flagged message
fr: Message de contenu flaggé

en: Message displayed after flagging content. If JavaScript is enabled, it will be displayed below the link. If not, it will be displayed in the message area.
fr: Le message affiché après que le contenu ait été flaggé. Si le JavaScript est activé, il sera affiché sous le lien. S'il n'est pas activé, il sera affiché dans la zone des messages.

en: Unflag link text
fr: Texte du lien pour déflagger

en: The text for the "unflag this" link for this flag.
fr: Le texte du lien "Déflagger ceci" pour ce flag.

en: Unflag link description
fr: Description du lien déflagger

en: The description of the "unflag this" link. Usually displayed on mouseover.
fr: La description du lien "déflagger ceci". Habituellement affiché au survol de la souris.

en: Unflag confirmation message
fr: Message de confirmation de déflaggage

en: Message displayed if the user has clicked the "unflag this" link and confirmation is required. Usually presented in the form of a question such as, "Are you sure you want to unflag this content?"
fr: Le message affiché si l'utilisateur a cliqué sur le lien "déflagger ceci" et qu'une confirmation est requise. Habituellement présenté sour la forme d'une question tel que : "Êtes-vous certain de vouloir déflagger ce contenu ?"

en: Unflagged message
fr: Message de déflaggage

en: Message displayed after content has been unflagged. If JavaScript is enabled, it will be displayed below the link. If not, it will be displayed in the message area.
fr: Le message affiché après qu'un contenu a été déflaggé. Si le JavaScript est activé, il s'affichera sous le lien. S'il n'est pas activé, il sera affiché dans la zone des messages.

en: The above six options may contain the following wildcard replacements. For example, "Mark Link" could be entered as "Add [title] to your flags" or "Add this [type-name] to your flags". These wildcards will be replaced with the appropriate field from the node.
fr: Les six libellés ci-dessus peuvent contenir jokers de remplacement suivants. Par exemple, "Marquer ce lien" pourrait être entré comme "Ajouter [title] à mes favoris" ou "Ajouter ce [type-name] à vous favoris". Ces jokers seront remplacés avec les valeurs correspondantes du nœud.

en: Note: You don't have the <a href="@token-url">Token</a> module installed. If you have it installed, and enabled, you'll be able to embed tokens in the six labels above.
fr: A noter : le module <a href="@token-url">Token</a> n'est pas installé. Si vous l'aviez installé et activé, vous pourriez incorporer les tokens dans les six libellés ci-dessus.

en: Global flag
fr: Flag global

en: If checked, flag is considered "global" and each node is either flagged or not. If unchecked, each user has individual flags on content.
fr: Si activée, le flag est considéré comme "global" et chaque nœud est soit flaggé soit non flaggé. Si cette option n'est pas activée, chaque utilisatuer dispose d'un flag sur chaque contenu.

en: Roles that may use this flag
fr: Rôles pouvant utiliser ce flag

en: Check any node types that this flag may be used on. You must check at least one node type.
fr: Sélectionnez chacun des types de contenu sur lesquels ce flag peut être utilisé. Vous devez en sélectionner un au minimum.

en: Flags are usually controlled through links that allow users to toggle their behavior. You can choose how users interact with flags by changing options here. It is legitimate to have none of the following checkboxes ticked, if, for some reason, you wish <a href="@placement-url">to place the the links on the page yourself</a>.
fr: Les flags sont souvent contrôlés par des liens qui permettent aux utilisateurs de basculer d'un état à l'autre. Vous pouvez choisir comment les utilisateurs intéragissent avec les flags ici. Il est normal de n'avoir aucune des ces options cochées, si vous souhaitez <a href="@placement-url">placer les liens sur la page vous-même</a>.

en: A flag confirmation message is required when using the confirmation link type.
fr: Le message de confirmation du flag est obligatoire lorsque vous utilisez le type de lien confirmation.

en: An unflag confirmation message is required when using the confirmation link type.
fr: Un message de confirmation est obligatoire lorsque vous utilisez le type de lien confirmation.

en: Flag @name has been saved.
fr: Le flag @name a été enregistré.

en: This flag is provided by the @module module. It will loose any customizations and be disabled.
fr: Ce flag est fournit par le module @module. Il va perdre toute personnalisation et être désactivé.

en: Flag @name has been deleted.
fr: Le flag @name a été supprimé.

en: Bad token. You seem to have followed an invalid link.
fr: Mauvais jeton (token). Il semble que vous avez suivi un lien non valide.

en: You are not allowed to flag, or unflag, this content.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à flagger ou déflagger ce contenu.

en: administer flags
fr: administrer les flags

en: Edit action
fr: Modifier l'action

en: Missing action "@action-callback". Module providing it was either uninstalled or disabled.
fr: Action manquante "@action-callback". Le module qui la fournissait a soit été désinstallé soit désactivé.

en: Currently no flag actions. Use the <em>Add new flag action</em> form to add an action.
fr: Aucune action sur les flags. Utilisez le formulaire <em>Ajouter une action sur un flag</em> pour créer une action.

en: No flag available
fr: Aucun flag disponible

en: Select a flag
fr: Sélectionnez un flag

en: Add a new flag action
fr: Ajouter une action sur un flag

en: Edit the "@action" action for the @title flag
fr: Modifier l'action "@action" pour le flag @title

en: Add an action to the @title flag
fr: Ajouter une action pour le flag @title

en: Select an action
fr: Sélectionnez une action

en: Add "@action" action to the @title flag
fr: Ajouter l'action "@action" pour le flag @title

en: reaches
fr: atteind

en: falls below
fr: tombre sous

en: The "@action" action for the @title flag has been saved.
fr: L'action "@action" pour le flag @title a été enregistrée.

en: Perform action when content !event !threshold flags
fr: Exécute une action lorsque l'événement !event du contenu atteind le seuil de !threshold flags.

en: Flagging threshold
fr: Seuil du flag

en: Delete the "@action" action for the @title flag?
fr: Supprimer l'action "@action" pour le flag @title ?

en: The "@action" action for the @title flag has been deleted.
fr: L'action "@action" pour le flag @title a été supprimée.

en: Tip
fr: Astuce

en: The "Send tokenized e-mail" action is preferable to the "Send e-mail" action you are now using. It provides you with many more tokens to use. This is especially useful when flagging users and comments.
fr: L'action "Envoyer un e-mail avec des tokens" est à préférer à l'action "Envoyer un e-mail" que vous utilisez actuellement. Elle vous fournit bien plus de tokens à utiliser. Ce qui est extrèment utile lorsque l'on flag des utilisateurs ou des commentaires.

en: You may wish to enable the <em>Token actions</em> module, which is shipped with the <a href="@token-url">Token</a> module. That module provides a "Send tokenized e-mail" action, which is similar to the "Send e-mail" action you are now using, except it provides you with many more tokens to use. This is especially useful when flagging users and comments.
fr: Vous devriez activer le module <em>Token actions</em> qui est fornit avec le module <a href="@token-url">Token</a>. Ce module fournit une action "Envoyer un e-mail avec des tokens" qui est à préférer à l'action "Envoyer un e-mail" que vous utilisez actuellement. Elle vous fournit bien plus de tokens à utiliser. Ce qui est extrèment utile lorsque l'on flag des utilisateurs ou des commentaires.

en: Content Flagged @flag_title
fr: Contenu flaggé @flag_title

en: The @flag_content_type [flag-content-title] has been flagged [flag-count] times with the @flag_title flag.
    
    View this @flag_content_type at [flag-content-url].
fr: Le @flag_content_type [flag-content-title] a été flaggé [flag-count] fois avec le flag @flag_title.
    
    Afficher ce @flag_content_type [flag-content-url].

en: The following tokens can be used in the recipient, subject, or message.
fr: Les tokens suivants peuvent être utilisés dans les champs destinataire, sujet ou message.

en: More tokens
fr: Plus de tokens

en: Depending on the type of the content being flagged, the following tokens can be used in the recipients, subject, or message. For example, if the content being flagged is a node, you can use any of the node tokens --but you can't use the comment tokens: they won't be recognized. Similarly, if the content being flagged is a user, you can use only the user tokens.
fr: En fonction du type de contenu qui est flaggé, les tokens suivants peuvent être utilisés dans les champs destinataire, sujet ou message. Par exemple, si le contenu flaggé est un nœud, vous pouvez utiliser les tokens des nœuds --mais vous ne pouvez pas utiliser les tokens des commentaires : ils ne seront pas reconnus. De la même manière, si le contenu flaggé est un utilisateur, vous ne pourrez utiliser que les tokens des utilisateurs.

en: Flag has been uninstalled.
fr: Flag a été désinstallé.

en: No old actions to remove.
fr: Aucune ancienne action à retirer.

en: Deleting the following actions: @aids
fr: Suppresion des actions suivantes : @aids

en: actions_delete("@aid") called.
fr: actions_delete("@aid") appelée.

en: Cleanup of Actions tables is unneeded.
fr: Le nettoyage des tables d'Actions n'est pas nécessaire.

en: The view %name as been saved to the database. Flag no longer provides this view by default.
fr: La vue %name a été sauvegardée dans la base de données. Flag ne fournit plus cette vue par défaut.

en: You are trying to install the <em>Flag</em> module. However, you have the <em>"Flag content"</em> module installed, and these two modules aren't compatible (because they happen to use a database table by the same name). To install the <em>Flag</em> module, you'll first have to disable and then <a href='@uninstall-url'>uninstall</a> the <em>"Flag content"</em> module.
fr: Vous essayez d'installer le module <em>Flag</em>. Cependant, vous avez le module <em>"Flag content"</em> installé, et ces deux modules ne sont pas compatibles (car il arrive qu'ils utilisent le même nom de base de données). Pour installer le module <em>Flag</em>, vous devrez en premier désactiver et ensuite <a href='@uninstall-url'>désinstaller</a> le module <em>"Flag content"</em>.

en: Create customized flags that users can set on content.
fr: Créez des flags personnalisés que les utilisateurs peuvent activer sur du contenu.

en: Execute actions on Flag events.
fr: Exécute des actions sur les événements de Flag.

en: The flag name.
fr: Le nom du flag.

en: The flag title.
fr: Le titre du flag.

en: The flagging action taking place.
fr: L'action du flag s'exécutant.

en: The URL of the content being flagged.
fr: L'URL du contenu flaggé.

en: The title of the content being flagged.
fr: Le titre du contenu flaggé.

en: The type of content being flagged, such as <em>node</em> or <em>comment</em>.
fr: Le type de contenu flaggé, tel que <em>nœud</em> ou <em>commentaire</em>.

en: The ID of content being flagged, may be a nid or cid.
fr: L'ID du contenu flaggé, peut être un nid ou un cid.

en: The current count total for this flag.
fr: Le compteur total courant pour ce flag.

en: Total flag count for flag @flag
fr: Le nombre total de flag pour le flag @flag

en: Use flag link settings
fr: Utilisez le lien paramètres de Flag

en: Migrating Views Bookmark to Flag module. More information about the changes between Views Bookmark and Flag may be found on the <a href="http://drupal.org/node/268269">upgrading handbook page</a>.
fr: Migrer Views Bookmark vers le module Flag. Plus d'information sur les changements entre Views Bookmark et Flag peuvent être trouvées sur la <a href="http://drupal.org/node/268269">page de mise à jour du manuel</a>.

en: The Flag module has been installed, replacing Views Bookmark. Views Bookmark has been disabled, please remove it from your installation.
fr: Le module Flag a été installé, remplaçant Views Bookmark. Views Bookmark a été désactivé, supprimez-le de votre installation.

en: The views bookmark %bookmark has been migrated to Flag. It was given the machine-name %name, which you may change on the <a href="!url">%bookmark configuration form</a>.
fr: La vue bookmark %bookmark a été migrée vers Flag. Le nom système %name lui a été attribué, vous pouvez le changer sur le <a href="!url">formulaire de configuration de %bookmark</a>.

en: To have the flag module work with translations, you need to install and enable the <a href="http://drupal.org/project/translation_helpers">Translation helpers</a> module.
fr: Pour que le module Flag fonctionne avec les traductions, vous devez installer et activer le module <a href="http://drupal.org/project/translation_helpers">Translation helpers</a>.

en: Translation helpers module not found.
fr: Le module Translation helpers n'a pas été trouvé.

en: Error: There is no suiting flag available.
fr: Erreur : aucun flag correspondant disponible.

en: The flag %name does not exist any more.
fr: Le flag %name n'existe plus.

en: flagging user
fr: utilisateur flaggant

en: A @flag-type has been flagged, under "@flag-title"
fr: Un(e) @flag-type a été  flaggé(e), sous le titre "@flag-title"

en: A @flag-type has been unflagged, under "@flag-title"
fr: Un(e) @flag-type a été  déflaggé(e), sous le titre "@flag-title"

en: Trim a flag
fr: Couper un flag

en: User whose flag to trim
fr: Utilisateur pour lequel couper le flag

en: For non-global flags, this is the user whose flag to trim. (For global flags, this argument is ignored.)
fr: Pour les flags non globaux, ceci est l'utilisateur pour lequel couper le flag. (Pour les flags globaux, cet argument est ignoré.)

en: Flag queue size
fr: Taille de la file d'attente de Flag

en: Flag a @type
fr: Flagger un(e) @type

en: User on whose behalf to flag
fr: Utilisateur pour le compte duquel flagger

en: For non-global flags, this is the user on whose behalf to flag the object. In addition, if checked below, the access permissions to the flag are checked against this user.
fr: Pour les flags non globaux, ceci est l'utilisateur pour le compte duquel flagger l'objet. De plus, si coché ci-dessous, les droits d'accès au flag sont vérifiés pour cet utilisateur.

en: Unflag a @type
fr: Déflagger un(e) @type

en: User on whose behalf to unflag
fr: Utilisateur pour le compte duquel déflagger

en: For non-global flags, this is the user on whose behalf to unflag the object. In addition, if checked below, the access permissions to the flag are checked against this user.
fr: Pour les flags non globaux, ceci est l'utilisateur pour le compte duquel déflagger l'objet. De plus, si coché ci-dessous, les droits d'accès au flag sont vérifiés pour cet utilisateur.

en: @type has flagging count
fr: @type a un compte de flags

en: The number against which to test the number of times the object is flagged. For example, if you type "3" here, and choose "Greater than" for the operator, then this condition will return TRUE if the object is flagged more than three times.
fr: La valeur de comparaison pour le nombre de fois où un objet est flaggé. Par exemple, si vous saisissez "3", et choisissez "Supérieur à" pour l'opérateur, alors cette condition retournera TRUE, si l'objet est flaggé plus de trois fois.

en: @type is flagged
fr: @type est flaggé

en: User on whose behalf to check
fr: Utilisateur pour le compte duquel vérifier

en: For non-global flags, this is the user on whose behalf the flag is checked.
fr: Pour les flags non globaux, ceci est l'utilisateur pour le compte duquel le flag est vérifié.

en: Check access permissions against the user on whose behalf to flag
fr: Vérifier les droits d'accès pour l'utilisateur pour le compte duquel flagger

en: Flag @object, under "@flag-title"
fr: Flagger @object, sous le titre "@flag-title"

en: Check access permissions against the user on whose behalf to unflag
fr: Vérifier les droits d'accès pour l'utilisateur pour le compte duquel déflagger

en: Unflag @object, under "@flag-title"
fr: Dé-Flagger @object, sous le titre "@flag-title"

en: Trim "@flag-title" at @size
fr: Couper "@flag-title" à @size

en: The <em>trim</em> action is used to restrict the number of objects that may be flagged. For example, you may wish your "Editor picks" queue (that is, flag) to contain a maximum of 3 nodes. The trim action is best understood when we think of a flag as a <em>queue</em>. The action works by discarding old flaggings; So newly flagged objects push older ones out of the queue.
fr: L'action <em>couper</em> est utilisée pour restreindre le nombre d'objest pouvant être flaggés. Par exemple, vous voulsez peut-être que votre queue "Les choix de la rédaction" ne contienne qu'un maximum de 3 noeuds. L'action couper est mieux comprise lorsque nous imaginons le système de flag comme une <em>queue</em>; ainsi, les objets nouvellement flaggés poussent les plus anciens en dehors de la queue.

en: Comparison operator
fr: Opérateur de comparaison

en: Greater than or equal
fr: Supérieur ou égal

en: Less than or equal
fr: Inférieur ou égal

en: Flagging count !op @number, for @object, under "@flag-title"
fr: Compte de flags !op @number, pour @object, sous le titre "@flag-title"

en: Flag "@flag-title" is flagged, for @object
fr: Le Flag "@flag-title" est flaggé, pour @object

en: Flag:
fr: Flag :

en: The flag type
fr: Le type de flag

en: Is the flag global?
fr: Le flag est-il global ?

en: Flaggable node
fr: Nœud flaggable

en: Flaggable user
fr: Utilisateur flaggable

en: The user that flagged an item.
fr: L'utilisateur qui a flaggé un élément.

en: Flagged time
fr: Heure du flag

en: Display the time the content was flagged by a user.
fr: Affiche la date/heure à laquelle le contenu a été flaggé par un utilisateur.

en: The unique ID of the object that has been flagged.
fr: L'ID unique de l'objet qui a été flaggé.

en: Filter to ensure content has or has not been flagged.
fr: Filtre qui s'assure qu'un contenu a été ou n'a pas été flaggé.

en: Flag link
fr: Lien du flag

en: Display flag/unflag link.
fr: Afficher le lien de flag/déflag.

en: Flag counter
fr: Compteur de flag

en: The number of times a piece of content is flagged by any user.
fr: Le nombre de fois qu'un contenu a été flaggé pour tous les utilisateurs.

en: counter
fr: compteur

en: User's flagged content
fr: Contenu flaggé par l'utilisateur

en: Limit results to users that have flagged certain content.
fr: Limiter les résultats aux utilisateurs qui ont flaggé certains contenus.

en: user flagged content
fr: contenu flaggé par l'utilisateur

en: Flag is not able to convert the <em>Flagged time</em> filter. It's value is currently empty, but needs to be populated to work properly.
fr: Flag n'est pas en mesure de convertir le filtre <em>Date/Heure du flag</em>. Sa valeur est vide pour le moment, mais doit être renseignée pour fonctionner correctement.

en: Not flagged
fr: Non flaggé

en: This filter is only needed if the relationship used has the "Include only flagged content" option <strong>unchecked</strong>. Otherwise, this filter is useless, because all records are already limited to flagged content.
fr: Ce filtre n'est requis que si la relation utilisée comme option "Uniquement inclure du contenu flaggé" n'est pas cochée. Sinon, le filtre est sans effet car tous les enregistrements sont déjà limités au contenu flaggé.

en: By choosing <em>Not flagged</em>, it is possible to create a list of content <a href="@unflagged-url">that is specifically not flagged</a>.
fr: En choisissant <em>Non flaggé</em>, il est possible de créer une liste de contenu <a href="@unflagged-url">qui n'est pas flaggé</a>.

en: The name of the selected flag makes a good label.
fr: Le nom du flag sélectionné fait un bon libellé.

en: Current user
fr: Utilisateur courant

en: Include only flagged content
fr: Inclure uniquement du contenu flaggé

en: If checked, only content that has this flag will be included. Leave unchecked to include all content; or, in combination with the <em>Flagged</em> filter, <a href="@unflagged-url">to limit the results to specifically unflagged content</a>.
fr: Si coché, seul le contenu qui a ce flag sera inclu. Laisser non coché pour inclure tout le contenu ; ou en combinaison avec le filtre <em>Flaggé</em>, <a href="@unflagged-url">pour limiter les résultats à du contenu spécifiquement non flaggé</a>.

en: No %type flags exist. You must first <a href="@create-url">create a %type flag</a> before being able to use one.
fr: Aucun flag du type %type existant. Vous devez dabord <a href="@create-url">créer un flag %type</a> avant de pouvoir l'utiliser.

en: You must first create a flag
fr: Vous devez d'abord créer un flag

en: by current user
fr: par l'utilisateur courant

en: by any user
fr: par n'importe quel utilisateur

en: !group: !title
fr: !group : !title

en: If checked, only content that is flagged will be included.
fr: Si coché, seul le contenu qui est flaggé sera inclu.

en: !group: !title counter
fr: !group : !title compteur

en: Including name of the selected flag helps identify this relationship.
fr: Inclure le nom du flag sélectionné aide à identifier cette relation.

en: Include only users who have flagged content.
fr: Uniquement inclure les utilisateurs qui ont flaggé du contenu.

en: If checked, only users that have flagged any content with this flag will be included.
fr: Si coché, seul les utilisateurs qui ont flaggé n'importe quel contenu avec ce flag seront inclus.

en: Select the flag to validate against.
fr: Sélectionnez le flag servant de validation.

en: Validate the @type only if
fr: Valider le @type seulement si

en: IDs separated by , or +
fr: IDs séparés par des , ou des +

en: <em>Pick the first flag mentioned in the relationships.</em>
fr: <em>Choisir le premier flag mentionné dans les relations</em>.

en: It is flaggable
fr: Il est flaggable

en: It is flagged at least once
fr: Il est flaggé au moins une fois

en: It is flagged by the current user
fr: Il est flaggé par l'utilisateur courant

en: Is empty (NULL)
fr: Est vide (NULL)

en: not empty
fr: non vide

en: Default image
fr: Image par défaut

en: Use default image
fr: Utiliser l'image par défaut

en: Choose a image that will be used as default.
fr: Choisissez une image qui sera utilisée par défaut.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height.
fr: La taille maximale d'image autorisée exprimée sous la forme LARGEURxHAUTEUR (par exemple 640x480). Régler à 0 pour aucune restriction. Si une image plus grande est téléversée, elle sera redimensionnée pour s'accorder à la largeur et la hauteur définies.

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
fr: Ce texte sera utilisé par les lecteurs d'écran, les moteurs de recherche, ou lorsque l'image ne peut être chargée.

en: Theming information
fr: Informations de thème

en: Ends with
fr: Finit par

en: Undated
fr: Non daté

en: Upload date
fr: Date de transfert

en: (Unpublished)
fr: (Non publié)

en: Do not cache
fr: Ne pas mettre en cache

en: @label title
fr: Titre de @label

en: @label protocol
fr: Protocole de @label

en: @label target
fr: Cible de @label

en: The title to use when this argument is present; it will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
fr: Le titre à utiliser lorsque cet argument est présent; il écrasera le titre de la vue et les titres provenant des arguments précédents. Vous pouvez utiliser ici la substitution avec le caractère pourcentagen pour remplacer avec les titres des arguments. Utilisez "%1" pour le premier argument, "%2" pour le second, etc.

en: Action to take if argument is not present
fr: Action à mener si l'argument est absent

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
fr: Si cette valeur est reçue comme argument, l'argument sera ignoré ; correspond à "toutes les valeurs"

en: Wildcard title
fr: Titre joker

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
fr: Titre à utiliser pour le joker dans les substitutions réalisées ailleurs.

en: <Basic validation>
fr: <Validation basique>

en: Action to take if argument does not validate
fr: Actions à mener si l'argument ne passe pas la validation

en: The protocols displayed here are those globally available. You may add more protocols by modifying the <em>filter_allowed_protocols</em> variable in your installation.
fr: Les protocoles affichés ici sont ceux disponibles de manière globale. Vous pouvez ajouter plus de protocoles en modifiant la variable <em>filter_allowed_protocols</em> de votre installation.

en: The model number.
fr: Le numéro de modèle.

en: The default sort criteria in the catalog.
fr: Le critère de tri par défaut dans le catalogue.

en: Link this field to its user
fr: Lier ce champ à l'utilisateur correspondant

en: This will override any other link you have set.
fr: Ceci supplantera tout autre lien que vous avez défini.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
fr: Supplanter cette valeur à afficher pour les utilisateurs anonymes

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
fr: Si sélectionné, vous verrez un champ pour saisir le texte à utiliser pour les utilisateurs anonymes.

en: Text to display for anonymous users
fr: Texte à afficher pour les utilisateurs anonymes

en: Use default RSS settings
fr: Utiliser les paramètres RSS par défaut

en: Title plus teaser
fr: Titre plus accroche

en: Front page feed
fr: Flux de la page d'accueil

en: This will appear as the name of this block in administer >> site building >> blocks.
fr: Ceci apparaîtra comme nom de ce bloc dans administrer >> construction du site >> blocs.

en: The node ID of the node.
fr: Identifiant du nœud.

en: Tab weight
fr: Poids de l'onglet

en: All languages
fr: Toutes les langues

en: User: ID
fr: Utilisateur : Identifiant (ID)

en: No role
fr: Aucun rôle

en: Image preview
fr: Prévisualisation

en: View link
fr: Lien d'affichage

en: %title field is required.
fr: Le champ %title est obligatoire.

en: The size of the file.
fr: La taille du fichier.

en: Link this field
fr: Lier ce champ

en: Only show "listed" file attachments
fr: Montrer uniquement les fichiers attachés "listés"

en: Videos
fr: Vidéos

en: Next step
fr: Étape suivante

en: Jurisdiction
fr: Juridiction

en: My order history
fr: Historique de mes commandes

en: Tracking #:
fr: N° de suivi :

en: Menu links
fr: Liens de menu

en: Link title
fr: Titre du lien

en: Link this field to its node
fr: Lier ce champ à son nœud

en: Thumbnail width
fr: Largeur de la vignette

en: Thumbnail height
fr: Hauteur de la vignette

en: Node creation
fr: Création de noeud

en: Delete link
fr: Lien de suppression

en: Filter the view to the currently logged in user.
fr: Filtre la vue pour montrer les utilisateurs actuellement connectés.

en: Cache once for everything (global)
fr: Mettre en cache une fois pour tout (global)

en: Per page
fr: Par page

en: Per role
fr: Par rôle

en: Per role per page
fr: Par rôle par page

en: Per user
fr: Par utilisateur

en: Per user per page
fr: Par utilisateur par page

en: The file could not be uploaded.
fr: Le fichier n'a pas pu être transféré.

en: Configure ImageAPI.
fr: Configurer ImageAPI.

en: There are no image toolkit modules enabled. Toolkit modules can be enabled from the <a href="!admin-build-modules">module configuration page</a>.
fr: Il n'y a pas de boite à outils activée. Les modules boîte à outils peuvent être activés depuis la <a href="!admin-build-modules">page de configuration des modules</a>.

en: The %toolkit module is the only enabled image toolkit. Drupal will use it for resizing, cropping and other image manipulations.
fr: Le module %toolkit est la seule boite à outils activée. Drupal va l'utiliser pour retailler, recadrer et d'autres manipulations d'images.

en: Select a default image processing toolkit
fr: Sélectionner la boite à outil par défaut pour le traitement des images

en: This setting lets you choose which toolkit Drupal uses resizing, cropping and other image manipulations.
fr: Ce réglage vous permet de choisir quelle boîte à outils Drupal utilise pour retailler, recadrer et d'autres manipulations d'images.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
fr: La boîte à outils de gestion d'images sélectionnée, %toolkit, ne peut pas traiter correctement : '%function'.

en: Could not set permissions on destination file: %file
fr: Impossible de mettre des permissions sur le fichier de destination %file

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality, but bigger files.
fr: Définissez la qualité de l'image pour les manipulations JPEG. Sur une échelle de 0 à 100, les valeurs les plus grandes signifiant une meilleur qualité, mais des fichiers de plus grande taille.

en: Compression Quality
fr: Qualité de la compression

en: Checking this option will display the ImageMagick commands and output to users with the <em>administer site configuration</em> permission.
fr: Cocher cette option affichera les commandes et la sortie d'ImageMagick aux utilisateurs avec le droit <em>Administrer la configuration du site</em>.

en: Version information
fr: Information sur la version

en: The ImageMagick <kbd>convert</kbd> binary was located and return this version information.
fr: Le programme ImageMagick <kbd>convert</kbd> a été trouvé et a renvoyé des informations sur sa version.

en: Compression Quality must be a value between 0 and 100.
fr: La qualité de la compression doit être une valeur entre 1 et 100.

en: The specified ImageMagick path %file does not exist.
fr: Le chemin ImageMagick spécifié (%file) n'existe pas.

en: The specified ImageMagick path %file is not executable.
fr: Le programme ImageMagick spécifié (%file) n'est pas exécutable.

en: PHP's <a href="!open-basedir">open_basedir</a> security restriction is set to %open-basedir, which may be interfering with attempts to locate ImageMagick.
fr: Une restriction de sécurité PHP (<a href="!open-basedir">open_basedir</a>) est positionnée sur %open-basedir. Elle peut interférer avec les tentatives de localiser ImageMagick.

en: ImageAPI Toolkit
fr: Boîte à outils ImageAPI

en: No ImageAPI toolkits available
fr: Aucune boîte à outils ImageAPI n'est disponible

en: PHP GD was not compiled with %format support.
fr: PHP GD n'a pas été compilé avec le support de %format.

en: GD Image Rotation
fr: Rotation d'images par GD

en: Low Quality / Poor Performance
fr: Basse qualité / Mauvaise performance

en: GD Image Filtering
fr: Filtre d'image utilisant GD

en: ImageAPI supporting multiple toolkits.
fr: ImageAPI supportant plusieurs boîtes à outils.

en: Uses PHP's built-in GD2 image processing support.
fr: Utilise le support de traitement d'images GD2 intégré à PHP.

en: ImageAPI ImageMagick
fr: ImageAPI ImageMagik

en: Command Line ImageMagick support.
fr: Support de la ligne de commande ImageMagik.

en: ImageAPI toolkit missing settings form
fr: Il n'existe pas de formulaire de configuration de la boîte à outils ImageAPI

en: administer imageapi
fr: Administrer imageapi

en: ImageAPI requires a Toolkit such as ImageAPI GD or ImageAPI ImageMagick to function. Go to !modules and enable one of them.
fr: ImageAPI nécessite une boîte à outils telle que ImageAPI GD ou ImageAPI ImageMagick pour fonctionner. Rendez-vous à !modules et activez l'un de ces modules.

en: ImageAPI GD Memory Limit
fr: Limite mémoire de ImageAPI GD

en: It is highly recommended that you set you PHP memory_limit to 96M to use ImageAPI GD. A 1600x1200 images consumes ~45M of memory when decompressed and there are instances where ImageAPI GD is operating on two decompressed images at once.
fr: Il est recommandé de configurer la memory_limit de PHP à 96M pour utiliser ImageAPI GD. Une image 1600x1200 consomme ~45M de mémoire lors de la décompression et certaines instances de ImageAPI GD opèrent sur deux décompressions d'images en même temps.

en: Please only use alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for preset names.
fr: Veuillez utiliser uniquement des caractères alphanumériques, des underscores (_), et des tirets (-) pour les noms de profil.

en: Preset %name (ID: @id) was deleted.
fr: Le réglage prédéfini %name (identifiant (ID) : @id) a été supprimé.

en: Preset %name (ID: @id) was flushed.
fr: Le profil %name (ID: @id) a été vidé.

en: Override Defaults
fr: Remplacer les Valeurs par Défaut

en: Unknown Action.
fr: Action Inconnue.

en: Unknown Preset.
fr: Réglage prédéfini inconnu.

en: The action was succesfully updated.
fr: L'action a été mise à jour avec succès.

en: ImageCache already generating: %dst, Lock file: %tmp.
fr: ImageCache aest déjà en train de générer: %dst, Fichier de verrou: %tmp.

en: Manage ImageCache presets.
fr: Administrer les réglages prédéfinis d'ImageCache

en: Place the following snippet in your module as part of <code>hook_imagecache_default_presets()</code>.
fr: Placez l'extrait de code (snippet) suivant dans votre module, comme partie de <code>hook_imagecache_default_presets()</code>.

en: Has Avatar
fr: A un avatar

en: Display the node with standard node view.
fr: Afficher le nœud avec une vue de nœud standard.

en: Capitalize first letter
fr: Mettre la première lettre en majuscule

en: Logged in user
fr: Utilisateur connecté

en: Custom text
fr: Texte personnalisé

en: Node module form.
fr: Formulaire du module Node.

en: Locale module form.
fr: Formulaire du module Locale.

en: Taxonomy module form.
fr: Formulaire du module taxonomy.

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
fr: Le chemin du menu (tel qu'il apparait dans le fil d'Ariane), n'incluant pas Accueil ou [menu]. Séparé par /.

en: Default argument
fr: Argument par défaut

en: SKU:
fr: Réf. :

en: Are you sure you want to delete @name?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer @name?

en: Date year range
fr: Intervalle d'années de la date

en: Date year range must be in the format -9:+9 or 2005:2010.
fr: L'intervalle d'année de date doit être au format -9:+9 ou 2005:2010.

en: Legend
fr: Légende

en: Calendar Popup
fr: Popup de calendrier

en: Format: @date
fr: Format : @date

en: The year must be a number between %min and %max.
fr: L'année doit être un nombre compris entre %min et %max.

en: The month must be a number between 1 and 12.
fr: Le mois doit être un nombre compris entre 1 et 12.

en: The day must be a number between !min and !max.
fr: Le jour doit être un nombre compris entre !min and !max.

en: The hour must be a number between !min and !max.
fr: L'heure doit être un nombre compris entre !min and !max.

en: The minute must be a number between !min and !max.
fr: La minute doit être un nombre compris entre !min and !max.

en: The second must be a number between !min and !max.
fr: La seconde doit être un nombre compris entre !min and !max.

en: A valid value is required.
fr: Une valeur valide est requise.

en: Granularity must include a year.
fr: La granularité doit contenir une année

en: Repeat display
fr: Affichage de la Répétition

en: Some value must be entered in the To date.
fr: Une valeur doit être saisie dans le champ Date de fin.

en: The dates are invalid.
fr: Les dates ne sont pas valides.

en: The To date must be greater than the From date.
fr: La Date de fin doit être supérieure à la Date de début.

en: Time H:i
fr: Heure H:i

en: Repeats
fr: Se répète

en: Text Field with custom input format
fr: Champ Texte avec format de saisie personnalisé

en: All date fields using the jscalendar widget have been changed to use the text widget instead, since the jscalendar widget is no longer supported. Enable the Date Popup module to make a jQuery popup calendar available and edit the field settings to select it.
fr: Tous les champs date utilisant le widget jscalendar ont été modifiés pour utiliser le widget texte à la place, puisque le widget jscalendar n'est plus supporté. VEuillez activer le module Date Popup pour rendre un popup calendrier jquery disponible, et éditez les réglages du champ pour le sélectionner.

en: The database has been updated to correct the stored timezone for fields using timezone 'none'.
fr: La base de données a été mise à jour pour corriger le fuseau horaire stocké pour les champs utilisant le fuseau horaire 'aucun'.

en: Only content types with date fields appear in this list as possible target types.
fr: Seuls les types de contenu possédant des champs date apparaissent dans la liste des types cibles possibles

en: If your desired target type does not already have a date field, follow this link and select a content type to add a date field to that type.
fr: Si le type cible souhaité ne possède pas encore de champ Date, suivez ce lien et sélectionnez un type de contenu auquel ajouter un champ Date.

en: Add new date field
fr: Ajouter un nouveau champ de Date

en: Date PHP4 setup.
fr: Installation de Date PHP4.

en: Date PHP4 Settings
fr: Paramètres de Date PHP4

en: Use PHP default timezone
fr: Utiliser le fuseau horaire par défaut de PHP

en: Getting date computations working correctly in PHP versions earlier than PHP 5.2 involves extra computations that add a lot of overhead. These computations are needed because the timezone PHP uses on date computations may not match the site or user timezone or other date-specific timezones. We can speed processing up if we assume that PHP is using the correct timezone, but need to do more time-intensive processing if it is not. If timezone adjustments do not seem to be working correctly in your setup, you can set this option to FALSE to force the system to use the more accurate, but slower, timezone computations.
fr: Faire fonctionner correctement les calculs de date avec des versions de PHP inférieures à PHP 5.2 implique des calculs additionnels qui requièrent beaucoup de charge. Ces calculs sont rendus nécessaires par le fait que les usages de PHP pour les calculs de date ne correpondent pas au fuseau horaire du site ou de l'utilisateur, ou encore d'autres fuseaux horaires propre à une date. Nous pouvons accélerer ce processus, en supposant que PHP utilise le bon fuseau horaire, le cas contraire, nous devons le faire en consommant plus de temps. Si les ajustements de fuseaux horaires ne semblent pas fonctionner correctement pour vos réglages, vous pouvez régler cett option à FALSE pour forcer le système à utiliser les calculs de fuseaux horaires plus précis, mais plus lents.

en: administer date_php4 settings
fr: administrer les paramètres date_php4

en: If no advanced options are selected, the date will repeat on the day of week of the start date for weekly repeats, otherwise on the month and day of the start date. Use the options below to override that behavior to select specific months and days to repeat on. Use the 'Except' box to input dates that should be omitted from the results.
fr: Si aucune option avancée n'est sélectionnée, la date se répétera le jour de la semaine de la date de début pour des répétitions mensuelles, sinon le jour et le mois de la date de début. Utilisez les options ci-dessous pour remplacer ce comportement et sélectionnez des jours et mois spécifiques pour la répétition. Utilisez le cadre 'Excepté' pour saisir des dates devant être omises des résultats.

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
fr: !repeats_every_interval le !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
fr: !repeats_every_interval chaque !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
fr: !repeats_every_interval pour chaque !month_days des mois de !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
fr: !repeats_every_interval le !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
fr: !repeats_every_interval !count fois

en: !repeats_every_interval until !until_date
fr: !repeats_every_interval jusqu'à !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
fr: !repeats_every_interval sauf !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
fr: !repeats_every_interval pour lequel la semaine démarre le !day_of_week

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except.
fr: Répéter !interval !bymonth !byday !count !until !except.

en: every week | every @count weeks
fr[0]: toutes les semaines
fr[1]: toutes les @count semaines

en: every month | every @count months
fr[0]: tous les mois
fr[1]: tous les @count mois

en: every year | every @count years
fr[0]: tous les ans
fr[1]: tous les @count ans

en: every day | every @count days
fr[0]: tous les jours
fr[1]: tous les @count jours

en: Detected time zone: %timezone; client date: %date; abbreviation: %abbreviation; offset: %offset; daylight saving time: %is_daylight_saving_time.
fr: Fuseau horaire détecté : %timezone; date du client : %date; abréviation : %abbreviation; décalage : %offset; heure d'été/hiver : %is_daylight_saving_time.

en: Pacific/French_Polynesia-Marquesas_Islands
fr: Pacifique/Polynésie_Française-Iles_Marquises

en: Needed when using Date API. Overrides site and user timezone handling to set timezone names instead of offsets.
fr: Nécessaire pour utliser l'API Date. Permet d'outrepasser la gestion des fuseaux horaires du site et de l'utilisateur, pour régler des noms de fuseaux horaires à la place de décalages.

en: Trigger
fr: Déclencheur

en: Add a predicate
fr: Ajouter un prédicat

en: That predicate does not exist.
fr: Ce prédicat n'existe pas.

en: Enter a title used for display on the overview tables.
fr: Saisir un titre pour la vue d'ensemble.

en: Select the trigger for this predicate.<br />Cannot be modified if the predicate has conditions or actions.
fr: Sélectionner le déclencheur pour ce prédicat.<br />Ne peut être modifié si le prédicat présente des conditions ou des actions.

en: Enter a description that summarizes the use and intent of the predicate.
fr: Entrer une description qui résume l'utilisation et le but de ce prédicat.

en: Classes let you categorize your predicates based on the type of functionality they provide.
fr: Les classes vous permettent de catégoriser vos prédicats selon le type de fonctionnalités qu'ils fournissent.

en: Disabled predicates will not be processed when their trigger is pulled.
fr: Les prédicats désactivés ne seront pas traités quant leur déclencheur est activé.

en: Predicates will be sorted by weight and processed sequentially.
fr: Les prédicats seront triés par poids et traités séquentiellement.

en: Save predicate
fr: Enregistrer le prédicat

en: Predicate meta data saved.
fr: Méta-données du prédicat enregistrées.

en: Are you sure you want to !op this predicate?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir !op ce prédicat ?

en: Action: @title
fr: Action : @title

en: Available actions
fr: Actions disponibles

en: Action removed.
fr: Action retirée.

en: Action added.
fr: Action ajoutée.

en: Actions saved.
fr: Actions enregistrées.

en: Condition groups
fr: Groupe de conditions

en: AND. If all of these condition groups are TRUE.
fr: ET. Si tous ces groupes de conditions sont VRAIs.

en: OR. If any of these condition groups are TRUE.
fr: OU. Si l'un de ces groupes de conditions est VRAI.

en: Add condition group
fr: Ajouter un groupe de conditions

en: Conditions group
fr: Groupe de conditions

en: AND. If all of these conditions are TRUE.
fr: ET. Si toutes ces conditions sont VRAIes.

en: OR. If any of these conditions are TRUE.
fr: OU. Si l'une de ces conditions est VRAIe.

en: Available conditions
fr: Conditions disponibles

en: Remove group
fr: Supprimer le groupe

en: Condition: @title
fr: Condition : @title

en: Return FALSE if the condition is TRUE and vice versa.
fr: Retourne FAUX si la condition est VRAIE et vice versa.

en: Remove this condition
fr: Retirer cette condition

en: Condition group added.
fr: Groupe de conditions ajouté.

en: An error occurred when trying to add the condition.  Please try again.
fr: Une erreur est survenue lors de la tentative d'ajout de la condition. Veuillez réessayer.

en: Condition group removed.
fr: Groupe de conditions retiré.

en: %title condition added.
fr: Condition %title ajoutée.

en: An error occurred when trying to remove the condition.  Please try again.
fr: Une erreur est survenue lors de la tentative de suppression de la condition. Veuillez réessayer.

en: Condition removed.
fr: Condition retirée.

en: Conditions saved.
fr: Conditions enregistrées.

en: Convert configurations
fr: Convertir les configurations

en: Converting Workflow-ng configurations
fr: Configurations Workflow-ng en conversion

en: Beginning conversion...
fr: Début de la conversion...

en: @percentage% converted
fr: @percentage% converti

en: Now processing %cfg
fr: %cfg en cours de traitement

en: Drupal user
fr: Utilisateur Drupal

en: Trigger arguments
fr: Arguments du déclencheur.

en: Check the current date
fr: Vérifier la date actuelle

en: Used to determine if the action should be performed on the current date.
fr: Utilisé pour déterminer si l'action doit être exécutée à la date du jour.

en: Compare a node field value
fr: Compare la valeur d'un champ de noeud

en: Returns whatever your custom PHP code returns.
fr: Retourne ce que votre code PHP personnalisé retourne.

en: Check the user's roles
fr: Vérifier les rôles de l'utilisateur

en: Returns TRUE if the user roles match your settings.
fr: Retourne VRAI si les rôles de l'utilisateur correspondent à vos paramètres.

en: Comparison
fr: Comparaison

en: Only
fr: Seulement

en: Example: "The current date is before the date below."
fr: Exemple : "La date courante est antérieure à la date ci-dessous."

en: Author's user ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur de l'auteur

en: Node is published?
fr: Le nœud est publié ?

en: Node is promoted?
fr: Le nœud est promu en page d'accueil ?

en: Node is sticky?
fr: Le nœud est épinglé en haut des listes ?

en: Node field
fr: Champ du nœud

en: Simple comparison
fr: Comparaison simple

en: is greater than
fr: est supérieur à

en: is less than
fr: est inférieur à

en: is greater than or equal to
fr: est supérieur ou égal à

en: is less than or equal to
fr: est inférieur ou égal à

en: Text matching
fr: Texte correspondant

en: Yes/No
fr: Oui/Non

en: Comparison value
fr: Valeur à comparer

en: If you specify <em>AND</em> and want to check a custom role, remember to specify <em>authenticated user</em> where applicable.
fr: Si vous spécifiez <em>ET</em> et que vous souhaitez vérifier un rôle client, rappelez-vous de spécifier <em>utilisateur authentifié</em> lorsqu'applicable.

en: OR: If the user has any of these roles.
fr: OU : Si l'utilisateur a n'importe lequel ces rôles.

en: AND: If the user has all of these roles.
fr: ET : Si l'utilisateur a tous ces rôles.

en: No variables available.
fr: Aucune variable disponible.

en: Available PHP variables
fr: Variables PHP disponibles

en: You may use these variables in your custom PHP.
fr: Vous pouvez utiliser ces variables dans votre code PHP personnalisé.

en: administer conditional actions
fr: administrer les actions conditionnelles

en: Conditional actions
fr: Actions conditionnelles

en: Administer the predicates setup to automate your store.
fr: Administrer les paramètres des prédicats pour automatiser votre boutique.

en: By trigger
fr: Par déclencheur

en: By class
fr: Par classe

en: Allows an administrator to create a new predicate.
fr: Autorise un administrateur à créer un nouveau prédicat.

en: Convert Workflow-ng configurations into Conditional Actions predicates.
fr: Convertir les configurations Workflow-ng en prédicats d'actions sous conditions.

en: Edit predicate
fr: Modifier le prédicat

en: Edit a predicate's meta data, conditions, and actions.
fr: Modifier les métadonnées, les conditions et les actions d'un prédicat.

en: Meta data
fr: Méta données

en: Edit the conditions for a predicate.
fr: Modifier les conditions d'un prédicat.

en: Edit the actions for a predicate.
fr: Modifier les actions d'un prédicat.

en: Reset a predicate
fr: Réinitialiser un prédicat

en: Delete a predicate
fr: Supprimer un prédicat

en: Conditional Actions
fr: Actions Conditionnelles

en: Are you sure you want to remove this item?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir retirer cet élément ?

en: My price handler
fr: Mon gestionnaire de prix

en: Authorize.net requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
fr: Authorize.net requiert la bibliothèque PHP <a href='!curl_url'>cURL</a>.

en: (Last4)
fr: (4 derniers)

en: Credit card encryption must be set up to process credit cards.
fr: Le cryptage de cartes doit être installé pour traiter les cartes de crédit.

en: Order Taxes
fr: Taxes de la commande

en: SOAP and DOM
fr: SOAP et DOM

en: Eligible for protection: <strong>@bool</strong>
fr: Éligible pour la protection : <strong>@bool</strong>

en: Charged @order_id
fr: @order_id débité

en: Payment declined @order_id
fr: Paiement refusé pour @order_id

en: Processing @order_id
fr: Traitement de @order_id

en: Delivered @order_id
fr: @order_id livré

en: Will not deliver @order_id
fr: @order_id ne sera pas livré

en: Google Checkout requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
fr: Google Checkout requiert la bibliothèque PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML.</a>

en: Payment tracking is enabled.
fr: Le suivi de paiement est activé.

en: Payment tracking is disabled.
fr: Le suivi de paiement est désactivé.

en: @title is @enabled.
fr: @title est @enabled.

en: Update the order status to Payment Received.
fr: Mettre à jour le statut de la commande à Paiement Reçu.

en: Update the order status to Completed.
fr: Mettre à jour le statut de la commande à Terminé.

en: view order
fr: voir la commande

en: Payment failed for order @order_id: @message
fr: Échec de paiement pour la commande  @order_id: @message

en: Check has already cleared.
fr: La vérification a déjà été effectuée.

en: Description: @desc
fr: Description : @desc

en: Payment of @amount @currency submitted through PayPal.
fr: Paiement de @amount @currency soumis via PayPal.

en: Your PayPal payment was cancelled. Please feel free to continue shopping or contact us for assistance.
fr: Votre paiement PayPal a été annulé. Vous pouvez continuer vos achats ou nous contacter pour toute demande d'assistance.

en: <b>Includes:</b>
fr: <b>Comprend :</b>

en: Transaction ID:<br />@txn_id
fr: Identifiant (ID) de la transaction :<br />@txn_id

en: Cancel return URL
fr: URL de retour en cas d'annulation

en: Error message from PayPal:<br />@message
fr: Message d'erreur de PayPal :<br />@message

en: Order @order_id at !store
fr: Commande @order_id sur !store

en: PayPal WPP requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
fr: PayPal WPP requiert la bibliothèque PHP <a href='!curl_url'>cURL</a>.

en: Order @id
fr: Commande @id

en: @property must be a positive number. No commas and only one decimal point.
fr: @property doit être un nombre positif. Pas de virgule, seul le point décimal est accepté.

en: - Reset fields -
fr: - Réinitialiser les champs -

en: Physical length of the packaging.
fr: Longueur physique de l'emballage.

en: Physical width of the packaging.
fr: Largeur physique de l'emballage.

en: Physical height of the packaging.
fr: Hauteur physique de l'emballage.

en: UPS Logo
fr: Logo UPS

en: @service Rate
fr: Tarifs de @service

en: U.S. Postal Service (Envelope)
fr: U.S. Postal Service (Enveloppe)

en: U.S. Postal Service (Parcel)
fr: U.S. Postal Service (Colis)

en: U.S. Postal Service (Intl., Envelope)
fr: U.S. Postal Service (International, Enveloppe)

en: U.S. Postal Service (Intl., Parcel)
fr: U.S. Postal Service (International, Colis)

en: USPS requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
fr: USPS nécessite la bibliothèque PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a>.

en: The name of the attribute used in administrative forms
fr: Le nom de l'attribut utilisé dans les formulaires administratifs.

en: Enter a label that customers will see instead of the attribute name. Use &lt;none&gt; if you don't want a title to appear at all.
fr: Entrez un label que les clients pourront voir à la place du nom de l'attribut. Utilisez &lt;none&gt; si vous souhaitez qu'aucun titre apparaisse.

en: Created new option %option.
fr: Nouvelle option %option créée.

en: Updated option %option.
fr: Option %option mise à jour.

en: Attribute option
fr: Option d'attribut

en: administer attributes
fr: administrer les attributs

en: administer product attributes
fr: administrer les attributs de produits

en: administer product options
fr: administrer les options de produits

en: Add to cart is redirecting to <br /><a href="!url">!url</a>
fr: Ajouter au panier redirige vers <br /><a href="!url">!url</a>

en: The minimum subtotal is @subtotal
fr: Le sous-total minimum est @subtotal

en: If this is disabled, the URL specified below will always be used.
fr: Si cette option est désactivée, l'URL spécifiée ci-dessous sera toujours utilisée.

en: Default continue shopping link URL
fr: URL par défaut du lien continuer vos achats

en: Custom continue shopping link text
fr: Texte personnalisé du lien continuer vos achats

en: Enter custom text for the continue shopping link.
fr: Saisir un texte personnalisé pour le lien continuer vos achats.

en: Drupal automatically adds a Home breadcrumb to the cart page.  You can use these settings to specify a custom breadcrumb to use on the cart page instead.  If a custom text is not supplied, the default Home breadcrumb will be displayed.
fr: Drupal ajoute automatiquement un fil d'Ariane Accueil sur la page du panier. Vous pouvez utiliser ces paramètres pour spécifier un fil d'Ariane personnalisé de remplacement à utiliser sur la page du panier. Si aucun texte personnalisé n'est fourni, le fil d'Ariane Accueil par défaut sera affiché.

en: Custom cart breadcrumb is: <br />!breadcrumb
fr: Le fil d'Ariane personnalisé du panier est : <br />!breadcrumb

en: Not using a custom cart breadcrumb.
fr: Pas de fil d'Ariane personnalisé pour le panier.

en: Custom cart breadcrumb text
fr: Texte personnalisé pour le fil d'Ariane du panier

en: Custom cart breadcrumb URL
fr: URL personnalisée du fil d'Ariane du panier

en: Enter the Drupal page linked to in the custom breadcrumb on the cart view page.
fr: Saisir la page Drupal liée au fil d'Ariane personnalisé de la page de visualisation du panier.

en: Anonymous checkout is enabled.
fr: Les commandes anonymes sont activées.

en: Anonymous checkout is disabled.
fr: Les commandes anonymes sont désactivées.

en: Shipping fields are hidden when applicable.
fr: Les informations de livraison sont masquées si elles ne sont pas nécessaires.

en: Shipping fields are always shown.
fr: Les informations de livraison sont toujours visibles.

en: Collapsible panes will collapse when their next buttons are clicked.
fr: Les panneaux repliables seront repliés au clic sur leurs boutons "suivant".

en: Collapsible panes will not collapse when their next buttons are clicked.
fr: Les panneaux repliables ne seront pas repliés au clic sur leurs boutons "suivant".

en: New customer account status will be blocked.
fr: Le compte des nouveaux utilisateurs sera en statut bloqué.

en: Send an e-mail to the customer
fr: Envoyer un courriel au client

en: Send an e-mail to the administrator(s)
fr: Envoyer un courriel aux administrateurs

en: Show/hide shopping cart contents.
fr: Afficher/masquer le contenu du panier.

en: View your shopping cart.
fr: Voir votre panier.

en: <a href="!url">View</a> your shopping cart.
fr: <a href="!url">Voir</a> votre panier.

en: The taxonomy vocabulary <a href="!edit-url">%name</a> is set as the product catalog.
fr: Le vocabulaire de taxonomie <a href="!edit-url">%name</a> est configuré comme le catalogue produit.

en: Catalog breadcrumb is being displayed.
fr: Le fil d'Ariane du catalogue est affiché.

en: Catalog breadcrumb is hidden.
fr: Le fil d'Ariane du catalogue est caché.

en: Node count is being displayed in the catalog breadcrumb.
fr: Le nombre de nœuds est affiché dans le fil d'Ariane du catalogue.

en: Node count is not being displayed in the catalog breadcrumb.
fr: Le nombre de nœuds n'est pas affiché dans le fil d'Ariane du catalogue.

en: The catalog view is displaying subcategories.
fr: La vue du catalogue affiche les sous-catégories.

en: The catalog view is not displaying subcategories.
fr: La vue du catalogue n'affiche pas les sous-catégories.

en: Subcategories are being displayed in @columns columns.
fr: Les sous-catégories sont affichées sur @columns colonnes.

en: There are @nodes product nodes displayed per page.
fr: Il y a @nodes nœuds de produits affichés par page.

en: Make the block title a link to the top-level catalog page.
fr: Le titre du bloc est un lien vers la racine du catalogue.

en: Block title is pointing to the top-level catalog page.
fr: Le titre du bloc pointe vers la racine du catalogue.

en: Block title is not pointing to the top-level catalog page.
fr: Le titre du bloc ne pointe pas vers la racine du catalogue.

en: The number of nodes in a category are being shown in the catalog block.
fr: Le nombre de nœuds dans une catégorie est visible dans le bloc catalogue.

en: The number of nodes in a category are not being shown in the catalog block.
fr: Le nombre de nœuds dans une catégorie n'est pas visible dans le bloc catalogue.

en: Display products in the catalog in a grid.
fr: Affiche les produits du catalogue dans une grille.

en: Products are displayed in a grid.
fr: Les produits sont affichés dans une grille.

en: Products are displayed in a table list.
fr: Les produits sont affichés dans un tableau.

en: The grid will be displayed in @columns columns.
fr: La grille sera affichée sur @columns colonnes.

en: Displayed fields
fr: Champs affichés

en: Product SKU
fr: Référence/SKU du produit

en: Default product image
fr: Image par défaut du produit

en: Add to cart form
fr: Formulaire d'ajout au panier

en: Block settings:
fr: Paramètres du bloc :

en: Product grid settings
fr: Paramètres de la grille de produits

en: Check all
fr: Tout cocher

en: Uncheck all
fr: Tout décocher

en: You must select at least one file to delete.
fr: Vous devez sélectionner au moins un fichier à supprimer.

en: The maximum file size that can be uploaded is %size bytes. You will need to use a different method to upload the file to the directory (e.g. (S)FTP, SCP) if your file exceeds this size.<br />The module will automatically detect files you upload using an alternate method.
fr: La taille maximale d'un fichier qui peut être téléchargé est %size bytes. Vous devez utiliser une autre méthode pour télécharger le fichier vers le répertoire (ex : (S)FTP, SCP) si votre fichier dépasse cette taille.<br />Le module détectera automatiquement le téléchargement de fichiers par une autre méthode.

en: The file %file has been uploaded to %dir
fr: Le fichier %file a été transféré vers %dir

en: Ubercart file expiration(s)
fr: Expiration des fichiers Ubercart

en: If the order status is completed.
fr: Si le statut de la commande est terminé.

en: Your order (order# [order-link]) at [store-name] included file download(s). You may access them with the following link(s):
    
    [file-downloads]
    
    After downloading these files these links will have expired. If you need to download the files again, you can login at [site-login] and visit the "My Account" section of the site.
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
fr: Votre commande (commande N° [order-link]) chez [store-name] comprenait un ou plusieurs téléchargements de fichiers. Vous pouvez y accéder avec le(s) lien(s) suivant(s):
    
    [file-downloads]
    
    Ces liens expireront après le téléchargement des fichiers. Si vous devez télécharger les fichiers à nouveau, vous pouvez vous connecter à [site-login] et visiter la section "Mon compte" du site.
    
    Avec nos remerciements, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: Renew the files on an order.
fr: Renouveler les fichiers d'une commande.

en: renewal
fr: renouvellement

en: File expiration
fr: Expiration du fichier

en: Downloads will not be counted until the file is finished transferring, even though the number may increment when you click.
fr: Les téléchargements ne seront pas comptabilisés tant que le transfert du fichier n'est pas terminé, même si le numéro s'incrémente lorsque vous cliquez.

en: The file you requested does not exist.
fr: Le fichier demandé n'existe pas.

en: You have reached the download limit for this file.
fr: Vous avez atteint la limite de téléchargement pour ce fichier.

en: Ubercart file downloads
fr: Téléchargements de fichier Ubercart

en: Accessible downloads
fr: Téléchargements accessibles

en: The date %date has already occurred.
fr: La date %date est déjà passée.

en: No files can be downloaded by this user.
fr: Aucun fichier ne peut être téléchargé par cet utilisateur.

en: Below is a list of downloads this user can access.
fr: Ci-dessous, une liste des téléchargements auxquels cet utilisateur peut accéder.

en: Override time limit
fr: Supplanter la limite de temps

en: <strong>SKU:</strong> !sku<br />
fr: <strong>Réf. :</strong> !sku<br />

en: The directory %dir was deleted.
fr: Le répertoire %dir a été supprimé.

en: The directory %dir could not be deleted.
fr: Le répertoire %dir n'a pas pu être supprimé.

en: The directory %dir could not be deleted because it is not empty.
fr: Le répertoire %dir n'a pas pu être supprimé car il n'est pas vide.

en: The file %dir was deleted.
fr: Le fichier %dir a été supprimé.

en: The file %dir could not be deleted.
fr: Le fichier %dir n'a pas pu être supprimé.

en: %user has been allowed to download %file.
fr: %user a été autorisé à télécharger %file.

en: Displaying @orders orders at a time on the admin overview
fr: Afficher @orders commandes simultanément sur le panneau d'administration

en: Order logging is enabled.
fr: La journalisation des commandes est activée.

en: Order logging is disabled.
fr: La journalisation des commandes est désactivée.

en: Addresses on order view pages are capitalized.
fr: Les adresses sont en majuscules sur les pages d'affichage des commandes.

en: Addresses on order view pages are not capitalized.
fr: Les adresses ne sont pas en majuscules sur les pages d'affichage des commandes.

en: You are using the uBrowser to add products to orders.
fr: uBrowser est utilisé pour ajouter des produits aux commandes.

en: You are not using the uBrowser to add products to orders.
fr: uBrowser n'est pas utilisé pour ajouter des produits aux commandes.

en: Allow customers to view order invoices from their order history.
fr: Permettre aux clients de voir les factures à partir de leur historique de commandes.

en: Enabling this feature allows pop-up invoices to be opened when a particular order is being viewed.
fr: L'activation de cette fonctionnalité permet l'affichage de factures en pop-up lors de la consultation d'une commande.

en: Customers are allowed to view order invoices from their accounts.
fr: Les clients sont autorisés à voir leurs factures depuis leur compte.

en: Customers are not allowed to view order invoices from their accounts.
fr: Les clients ne sont pas autorisés à voir leurs factures depuis leur compte.

en: You are using the %template order invoice template.
fr: Vous utilisez le modèle de facture de commande %template.

en: User @uid - @mail
fr: Utilisateur @uid - @mail

en: This order has been modified by another user, changes cannot be saved.
fr: Cette commande a été modifiée par un autre utilisateur; les changements ne pourront être enregistrés.

en: Original order
fr: Commande originale

en: E-mail an order update notification
fr: Envoyer une notification de mise à jour de commande par courriel

en: Notify the customer when the order status is changed.
fr: Notifier le client lors du changement de statut de sa commande.

en: Returns TRUE if the current order status matches the status specified below.
fr: Retourne VRAI si le statut de la commande correspond au statut spécifié ci-dessous.

en: Returns TRUE if the current order total is within the parameters below.
fr: Retourne VRAI si le montant total de la commande est compris dans les limites ci-dessous.

en: Check the user name.
fr: Vérifier le nom de l'utilisateur.

en: Order: User
fr: Commande : Utilisateur

en: Returns TRUE if the user name matches the condition.
fr: Retourne VRAI si le nom de l'utilisateur correspond à la condition.

en: Check the user email address.
fr: Vérifier l'adresse e-mail de l'utilisateur.

en: Check the user creation date.
fr: Vérifier la date de création de l'utilisateur.

en: Returns TRUE if the user creation date matches the condition.
fr: Retourne VRAI si la date de création de l'utilisateur correspond à la condition.

en: Check the user last login date.
fr: Vérifier la date de la dernière connexion de l'utilisateur.

en: Returns TRUE if the user last login date matches the condition.
fr: Retourne VRAI si la date de la dernière connexion de l'utilisateur correspond à la condition.

en: Check the user language setting.
fr: Vérifier le paramètre de langue de l'utilisateur.

en: Returns TRUE if the user language setting matches the condition.
fr: Retourne VRAI si le paramètre de langue de l'utilisateur correspond à la condition.

en: Check the role of the user.
fr: Vérifier le rôle de l'utilisateur.

en: Email an order invoice
fr: Envoyer une facture par e-mail

en: - All products -
fr: - Tous les produits -

en: Selecting "- All products -" will override any other selections and returns the total number of products in the order.
fr: Sélectionner "- Tous les produits -" supplantera les autres sélections et retournera le nombre total de produits dans la commande.

en: User was created before the specified date.
fr: L'utilisateur était créé avant la date spécifiée.

en: User was created on or before the specified date.
fr: L'utilisateur était créé à la date spécifiée ou avant.

en: User was created on the specified date.
fr: L'utilisateur était créé à la date spécifiée.

en: User was not created on the specified date.
fr: L'utilisateur n'était pas créé à la date spécifiée.

en: User was created on or after the specified date.
fr: L'utilisateur était créé à la date spécifiée ou après.

en: User was created after the specified date.
fr: L'utilisateur était créé après la date spécifiée.

en: User creation date
fr: Date de création de l'utilisateur

en: User last logged in before the specified date.
fr: Dernière connexion de l'utilisateur avant la date spécifiée.

en: User last logged in on, or before the specified date.
fr: Dernière connexion de l'utilisateur à la date spécifiée ou avant.

en: User last logged in on the specified date.
fr: Dernière connexion de l'utilisateur à la date spécifiée.

en: User did not log in last on the specified date.
fr: L'utilisateur ne s'est pas connecté pour la dernière fois à la date spécifiée.

en: User last logged in on or after the specified date.
fr: Dernière connexion de l'utilisateur à la date spécifiée ou après.

en: User last logged after the specified date.
fr: Dernière connexion de l'utilisateur après la date spécifiée.

en: User last login date
fr: Date de la dernière connexion de l'utilisateur

en: User language setting
fr: Paramètre de langue de l'utilisateur

en: If you use an <em>AND</em> case and want to check a custom role, make sure <em>authenticated user</em> is checked too or the condition will return FALSE.
fr: Si vous utilisez un opérateur <em>ET</em> et que vous voulez vérifier un rôle personnalisé, vérifiez que <em>utilisateur authentifié</em> est également coché sinon la condition retournera FAUX.

en: Select the invoice template to use for this email.
fr: Sélectionner le modèle de facture à utiliser pour cet e-mail.

en: Show all of the above plus the help text, email text, and store footer.
fr: Afficher tous les éléments ci-dessus ainsi le texte d'aide, le texte de l'e-mail, et le pied de page de la boutique.

en: Show all of the above plus the "thank you" message.
fr: Afficher tous les éléments ci-dessus ainsi que le message de remerciement.

en: Customer number: !user_link
fr: Numéro de client : !user_link

en: Use this button to create a custom order status: !create_form
fr: Utiliser ce bouton pour créer un statut de commande personnalisé : !create_form

en: view own orders
fr: voir ses propres commandes

en: View orders with a particular order status.
fr: Voir les commandes avec un statut de commande particulier.

en: View order.
fr: Voir la commande.

en: View order invoice.
fr: Voir la facture de la commande.

en: Delete an order
fr: Supprimer une commande

en: Host IP address of the person paying for the order.
fr: L'adresse IP de la personne qui règle la commande.

en: The physical weight.
fr: Le poids physique.

en: Fixed %count predicates with the action "uc_order_email_invoice".
fr: Prédicats %count fixés avec l'action "uc_order_email_invoice".

en: Removed new users' passwords from order data.
fr: Enlever les mots de passe des nouveaux utilisateurs des données de commande.

en: Product image widget
fr: Widget de l'image du produit

en: The selected widget will be used to display a zoomed version of product images when they are clicked.
fr: Le widget sélectionné sera utilisé pour afficher un zoom des images du produit au clic.

en: The <em>Add to Cart</em> form is enabled in product teasers.
fr: Le formulaire <em>Ajouter au panier</em> est activé dans les résumés des produits.

en: The <em>Add to Cart</em> form is disabled in product teasers.
fr: Le formulaire <em>Ajouter au panier</em> est désactivé dans les résumés des produits.

en: The following features are enabled:
fr: Les fonctionnalités suivantes sont activées :

en: Default image support configured for Ubercart products using CCK and ImageCache.
fr: Support d'image par défaut configuré pour les produits Ubercart utilisant CCK et ImageCache.

en: This product class already exists.
fr: Cette classe de produits existe déjà.

en: Ubercart product settings
fr: Paramètres des produits Ubercart

en: Product image field
fr: Champ de l'image du produit

en: Node description. (View tab)
fr: Description du nœud. (Vue onglet)

en: Physical length of the product or its packaging.
fr: Longueur physique du produit ou de son emballage.

en: Physical width of the product or its packaging.
fr: Largeur physique du produit ou de son emballage.

en: Physical height of the product or its packaging.
fr: Hauteur physique du produit ou de son emballage.

en: The product's physical weight
fr: Le poids physique du produit

en: The manufacturer's suggested price.
fr: Le prix de vente suggéré par le fabricant.

en: The price for which the product is sold.
fr: Le prix auquel le produit est vendu.

en: Is a product
fr: Est un produit

en: Buy it now button
fr: Bouton d'achat immédiat

en: Total price
fr: Prix total

en: If this field is set, the discounts of the individual products will be recalculated to equal this value. Currently, the total sell price is %price.
fr: Si ce champ est affiché, les rabais des produits individuels seront recalculés pour égaler cette valeur. Actuellement, le prix de vente total est %price.

en: Invalid user id or role id.
fr: Identifiant (ID) d'utilisateur ou de rôle invalide.

en: Notify customer when a role is granted
fr: Notifier le client quand un rôle est accordé

en: Notify customer when a role is revoked
fr: Notifier le client quand un rôle est révoqué

en: Notify the customer when they have had a role revoked from their user.
fr: Notifier le client quand un des rôles associés à son utilisateur est révoqué.

en: Notify customer when a role is renewed
fr: Notifier le client quand un rôle est renouvelé

en: Notify the customer when they have had a role renewed on their user.
fr: Notifier le client quand un des rôles associés à son utilisateur est renouvelé.

en: Notify customer when a role is about to expire
fr: Notifier le client quand un rôle est sur le point d'expirer

en: Notify the customer when they have had a role that is about to expire.
fr: Notifier le client quand un des rôles associés à son utilisateur est sur le point d'expirer.

en: Ubercart roles
fr: Rôles Ubercart

en: Add/remove time
fr: Ajouter/retirer du temps

en: Override the default ending expiration
fr: Supplanter la date d'expiration par défaut

en: Relative from activation time
fr: Relatif à la date d'activation

en: Absolute role ending
fr: Date absolue de fin du rôle

en: <strong>Expiration:</strong> !date<br />
fr: <strong>Expiration :</strong> !date<br />

en: <strong>Multiply by quantity:</strong> Yes
fr: <strong>Multiplier par la quantité :</strong> Oui

en: No SKU found.
fr: Aucune référence (SKU) trouvée.

en: administer product stock
fr: administrer le stock du produit

en: Manage stock levels of your Ubercart products
fr: Gérer les niveaux de stock de vos produits Ubercart

en: !country version !version is enabled.
fr: !country version !version est activé.

en: !country version !version is disabled.
fr: !country version !version est désactivé.

en: Country file @file could not import or had no install function.
fr: Le fichier pays @file ne peut importer ou n'a pas de fonction d'installation.

en: Store address:<br />!address
fr: Adresse de la boutique :<br />!address

en: Store e-mail address is %email.
fr: L'adresse de courriel de la boutique est %email.

en: Store e-mail address is not set.
fr: L'adresse de courriel de la boutique n'est pas définie.

en: Help page is <a href="!url">!url</a>.
fr: La page d'aide est <a href="!url">!url</a>.

en: Help page is not set.
fr: La page d'aide n'est pas définie.

en: Store admin page is displaying: <br />@display
fr: La page d'administration de la boutique affiche : <br />@display

en: Currency format: @format
fr: Format de devise : @format

en: Weight format: @weight
fr: Format de poids : @weight

en: Date format: @date
fr: Format de date : @date

en: Price formatter
fr: Formateur de prix

en: Cancel changes
fr: Annuler les modifications

en: Price alterers
fr: Modificateurs de prix

en: Price handler configuration saved.
fr: La configuration du gestionnaire de prix est enregistrée.

en: @field is enabled.
fr: @field est activé.

en: @field is disabled.
fr: @field est désactivé.

en: @title is not set.
fr: @title n'est pas défini.

en: uc_add_js() has been deprecated. Use drupal_add_js() in your code.
fr: uc_add_js() est obsolète. Utilisez drupal_add_js() dans votre code.

en: Price handler settings
fr: Paramètres du gestionnaire de prix

en: Select which price handlers to use for your store.
fr: Sélectionner les gestionnaires de prix utilisés pour votre boutique.

en: The Recurring Fees module was removed from core between Ubercart 2.0-rc1 and 2.0-rc2. If you were using it, it has been disabled and should be removed from your ubercart/payment directory if the old verion remains. You may continue using the module by downloading and installing the latest <a href="http://drupal.org/project/uc_recurring">UC Recurring 6.x-1.x</a> release from drupal.org.  New features for the module will be developed in the contributed version of the module starting with the 6.x-2.x branch.
fr: Le module des Frais Récurrents a été retiré du cœur Ubercart 2.0-rc1 et 2.0-rc2. Si vous l'utilisiez, il a été désactivé et doit être retiré de votre répertoire de paiement ubercart si l'ancienne version persiste. Vous pouvez continuer à utiliser le module en téléchargeant et installant la dernière version <a href="http://drupal.org/project/uc_recurring">UC Recurring 6.x-1.x</a> publiée sur drupal.org.  De nouvelles fonctionnalités pour ce module seront développées dans la version commençant avec les évolutions  6.x-2.x.

en: 'uc_notify_store_help_page' renamed to 'uc_store_help_page' in variable table
fr: 'uc_notify_store_help_page' est renommé par 'uc_store_help_page' dans la table des variables

en: !title: !summary
fr: !title : !summary

en: Default price handler
fr: Gestionnaire de prix par défaut

en: List Price:
fr: Liste de Prix:

en: Cost:
fr: Coût :

en: Price:
fr: Prix :

en: Tax Name
fr: Nom de la taxe

en: Total taxable amount
fr: Montant total taxable

en: * No information on jurisdiction, tax rate, or taxable amount is available for this line.
fr: * Aucune information de juridiction, taux de taxe, ou montant taxable n'est disponible pour cette ligne.

en: Customize tax report parameters
fr: Personnaliser les paramètres du rapport de taxes

en: Adjust these values and update the report to build your sales tax report. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
fr: Ajuster ces valeurs et actualiser le rapport pour bâtir votre rapport de taxes sur les ventes. Une fois soumis, le rapport peut être marqué pour s'y référencer facilement ultérieurement.

en: Sales tax report
fr: Rapport sur les taxes de vente

en: View report on sales tax
fr: Voir un rapport sur les taxes de vente

en: Tax Report
fr: Rapport de taxe

en: View a report about sales tax your customers paid.
fr: Voir un rapport sur les taxes de vente payées par les clients.

en: Taxed products
fr: Produits taxés

en: Shippable products
fr: Produits pouvant être expédiés

en: Any product
fr: N'importe quel produit

en: No rates available.
fr: Aucun taux disponible.

en: Add a tax rate
fr: Ajouter un taux de taxe

en: Apply tax to any product regardless of its shipability.
fr: Appliquer la taxe aux produits sans tenir compte de leur possibilité d'expédition.

en: Apply tax to shippable products only.
fr: Appliquer la taxe uniquement aux produits pouvant être expédiés.

en: "Blank line" product
fr: Produit "Ligne vierge"

en: Apply taxes to the specified product types/classes.
fr: Appliquer les taxes aux types/classes de produits indiqués.

en: Taxes are sorted by weight and then applied to the order sequentially. This value is important when taxes need to include other tax line items.
fr: Les taxes sont triées par poids et appliquées séquentiellement à la commande. Cette valeur est importante quand les taxes doivent inclure d'autres lignes de taxes.

en: Rate must be a positive number. No commas and only one decimal point.
fr: Le taux doit être un nombre positif. Pas de virgule et seulement un point décimal.

en: Tax rate %name saved.
fr: Taux de taxe %name enregistré.

en: Copy of !name
fr: Copie de !name

en: Tax rate %name cloned.
fr: Taux de taxe %name cloné.

en: That tax rate does not exist.
fr: Ce taux de taxe n'existe pas.

en: This action cannot be undone. Any orders that have been charged this tax may lose tax if you proceed.<br />If you just want this tax to no longer be applied to orders, consider disabling its predicate instead.
fr: Cette action ne peut être annulée. Les commandes auxquelles cette taxe s'applique pourraient perdre la taxe.<br />Si vous souhaitez que cette taxe ne soit plus appliquée aux commandes, il est préférable d'invalider son prédicat.

en: Tax rate %name deleted.
fr: Taux de taxe %name supprimé.

en: Calculate taxes
fr: Calculer les taxes

en: Apply !name
fr: Appliquer !name

en: Add tax rates through this page and then use the <a href="!url">conditional actions interface</a> to add conditions to the taxes that limit which orders they are applied to. Especially important are the geographic area conditions for the delivery address.  Use the conditions link to jump to a particular tax rate conditions configuration page.
fr: Ajouter les taux de taxes sur cette page et ensuite utiliser l'<a href="!url">interface d'actions conditionnelles</a> pour ajouter des  conditions aux taxes afin de limiter les commandes auxquelles elles seront appliquées. Un élément important est la pays de livraison. Utiliser le lien conditions pour accéder à la page de configuration des conditions pour une taxe donnée.

en: Configure the tax rates and settings.
fr: Configurer les taux de taxe et les paramètres.

en: Edit a tax rate
fr: Éditer un taux de taxe

en: The rate of taxation.
fr: Le taux de taxation.

en: Poll title
fr: Titre du sondage

en: No description
fr: Aucune description

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
fr: %name : ce champ ne peut pas contenir plus de @count valeurs.

en: Name of top taxonomy term
fr: Nom du terme de taxonomie le plus haut

en: ID of top taxonomy term
fr: Identifiant (ID) du terme de taxonomie le plus haut

en: No fields available.
fr: Aucun champ disponible.

en: The id number of the category's parent vocabulary.
fr: Le numéro de l'ID du vocabulaire parent de la catégorie.

en: '@column' => value for @column
fr: '@column' => valeur de @column

en: return array(
      0 => array(@columns),
      // You'll usually want to stop here. Provide more values
      // if you want your 'default value' to be multi-valued:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );
fr: return array(
      0 => array(@columns),
      // Vous voudrez vous arrêter là dans la plupart des cas. Fournir plus de valeurs
      // si vous souhaitez que votre 'valeur par défaut' ait des valeurs multiples :
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );

en: Alias: @alias
fr: Alias : @alias

en: No alias
fr: Aucun alias

en: No flags
fr: Aucun flag

en: Numeric
fr: Numérique

en: See video
fr: Voir la vidéo

en: Alt text
fr: Texte alternatif

en: Embedded Media Field configuration
fr: Configuration d'Embedded Media Field

en: Use SWFObject
fr: Utiliser SWFObject

en: Allow content from %provider
fr: Autoriser le contenu en provenance de %provider

en: (@provider ID: !value)
fr: (ID de @provider : !value)

en: Create a list of options as a list in <strong>Allowed values list</strong> or as an array in PHP code. These values will be the same for %field in all content types.
fr: Créez une liste d'options en tant que liste dans la <strong>Liste des valeurs autorisées</strong>, ou en tant que tableau en code PHP. Ces valeurs seront les mêmes pour le champ %field au sein de tous les types de contenu.

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
fr: Vous devez préciser les 'valeurs autorisées' pour ce champ.

en: Edit link
fr: Lien de modification

en: Token replacement patterns
fr: Motifs de substitution par jeton (<em>token</em>)

en: Name of top term's vocabulary
fr: Nom du terme principal du vocabulaire

en: ID of top term's vocabulary
fr: ID des principaux termes du vocabulaire

en: The text used in the menu as link text for this item.
fr: Le texte utilisé dans le menu en tant que texte du lien pour cet élément.

en: The title of the node's book parent.
fr: Le titre du node parent de ce node.

en: The id of the node's book parent.
fr: L'ID du noeud du livre père.

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
fr: Les titres de tous les parents dans le livre hiérarchique du noeud.

en: The name of the currently logged in user.
fr: Le nom de l'utilisateur actuellement connecté.

en: The user ID of the currently logged in user.
fr: L'identifiant (ID) de l'utilisateur actuellement connecté.

en: The email address of the currently logged in user.
fr: L'adresse de courriel de l'utilisateur actuellement connecté.

en: A randomly generated SHA1 hash.
fr: Un hash SHA1 généré de manière aléatoire.

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
fr: Le timestamp courant exprimé en secondes depuis le 1er Janvier 1970.

en: A randomly generated single-digit number.
fr: Un nombre à 1 chiffre généré aléatoirement.

en: A randomly generated three-digit number.
fr: Un nombre à 3 chiffres généré aléatoirement.

en: A randomly generated ten-digit number.
fr: Un nombre à 10 chiffres généré aléatoirement.

en: Randomly generated single-digit letter.
fr: Lettre à 1 chiffre générée aléatoirement.

en: Randomly generated three-digit letters.
fr: Lettres à 3 chiffres générées aléatoirement.

en: Randomly generated ten-digit letters.
fr: Lettres à 10 chiffres générées aléatoirement.

en: Display a tokenized message to the user
fr: Affiché un message géré par jeton à l'utilisateur

en: Send tokenized e-mail
fr: Envoyer un e-mail géré par jeton (<em>tokenized</em>)

en: Redirect to a tokenized URL
fr: Rediriger vers une URL gérée par jeton (<em>tokenized</em>)

en: The email address to which the message should be sent.
fr: L'adresse de courriel à laquelle le message doit être envoyé.

en: The message that should be sent.
fr: Le message devant être envoyé.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
fr: Les paramètres de substitution suivants peuvent être utilisés pour générer le chemin d'URL. Certains jetons peuvent ne pas être disponibles, cela dépend du contexte dans lequel l'action est déclenchée.

en: The message to be displayed to the current user.
fr: Le message à afficher à l'utilisateur courant.

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
fr: Les paramètres de substitution des jetons suivants peuvent être utilisés dans des messages texte personnalisés. Certains jetons peuvent ne pas être disponibles, cela dépend du contexte dans lequel l'action est déclenchée.

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
fr: Les paramètres de substitution des jetons suivants peuvent être utilisés dans le chemin d'URL. Certains jetons peuvent ne pas être disponibles, cela dépend du contexte dans lequel l'action est déclenchée.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
fr: Fourni une API partagée pour remplacer les emplacements réservés par des données réelles.

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
fr: Fournit des jetons (<em>tokens</em>) supplémentaires, et une base sur laquelle construire vos propres jetons.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
fr: Fournit des versions améliorés des actions core Drupal, un utilisant le module Token.

en: Date form type
fr: Type de formulaire de date

en: Select a granularity for the date filter. For instance, selecting 'day' will create a filter where users can select the year, month, and day.
fr: Sélectionnez une granularité pour le filtre de date. Par exemple, la sélection de 'jour' crééra un filtre pour lequel les utilisateurs pour sélectionner l'année, le mois et le jour.

en: Date field(s)
fr: Champ(s) date

en: Select date field(s) to filter with this argument.
fr: Sélectionnez un ou des champs de date à filtrer avec cet argument.

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
fr: Méthode pour gérer les champs date multiples au sein de la même requête. Renvoie les éléments qui possèdent au moins un champ date correspondant (date = champ_1 OR champ_2), ou seulement ceux dont tous les champs dates sélectionnés correspondent (date = champ_1 ET champ_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
fr: Vous devez sélectionner au moins un champ de date pour ce filtre.

en: Date default
fr: Date par défaut

en: To date default
fr: Date de fin par défaut

en: Please set a default value for the To date as well as the From date when using default values with the Between or Not between operators.
fr: Veuillez définir une valeur par défaut pour la Date de fin comme pour la Date de début, lorsque vous utilisez des valeurs par défaut avec les opérateurs 'Compris entre' (<em>Between</em>) et 'Non compris entre' (<em>Not Between</em>).

en: Missing date fields!
fr: Champs de dates manquants !

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
fr: (@field) <strong>Exposé</strong> @widget @format

en: User timezone
fr: Fuseau horaire de l'utilisateur

en: The page has been deleted.
fr: La page a été supprimée.

en: Lowercase
fr: Minuscules

en: Add comment link
fr: Ajouter un lien de commentaire

en: delete own
fr: effacer les sien(nes)

en: Change basic information
fr: Modifier les informations de base

en: Justify
fr: Justifier

en: Font Color
fr: Couleur de Police

en: Broken handler @table.@field
fr: Gestionnaire brisé @table.@field

en: Skipping broken view @view
fr: Vue brisée @view sautée

en: Ajax callback for view loading.
fr: Procédure de rappel (callback) AJAX pour le chargement de la vue.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
fr: Le convertisseur tente au mieux de convertir une vue Views 1 vers Views 2. Cette conversion n'est pas fiable et vous devrez très probablement ajuster votre vue pour la faire correspondre exactement. Vous pouvez importer les vues Views 1 par le biais de l'onglet habituel Importer.

en: Changes cannot be made to a locked view.
fr: Aucun changement ne peut être effectué dans une vue verrouillée.

en: Convert stored Views 1 views.
fr: Convertir les vues Views 1 enregistrées.

en: Convert view
fr: Convertir la vue

en: Create customized lists and queries from your database.
fr: Créez des listes et requêtes personnalisées à partir de votre base de données.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
fr: Interface d'administration des vues. Sans ce module, vous ne pouvez pas créer ou modifier de vues.

en: Example table
fr: Table d'exemple

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
fr: La table d'exemple contient du contenu d'exemple et peut être reliée aux nœuds.

en: Example content
fr: Exemple de contenu

en: Some example content that references a node.
fr: Exemple de contenu faisant référence à un nœud.

en: Example node
fr: Exemple de noeud

en: Plain text field
fr: Champ texte simple

en: Just a plain text field.
fr: Juste un champ texte simple.

en: Numeric field
fr: Champ numérique

en: Just a numeric field.
fr: Juste un champ numérique.

en: Boolean field
fr: Champ booléen

en: Just an on/off field.
fr: Juste un champ on/off.

en: Timestamp field
fr: Champ horodateur

en: Just a timestamp field.
fr: Juste un champ horodateur.

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
fr: Émule la page d'accueil par défaut de Drupal ; vous pouvez faire pointer le chemin de votre page d'accueil par défaut vers cette vue pour en faire votre page d'accueil.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
fr: Le titre à utiliser quand cet argument est présent. Ceci supplantera le titre de la vue et les titres de arguments précédents. Vous pouvez utiliser les substitutions de pourcentage ici pour remplace les titres des arguments. Utilisez "%1" pour le premier argument, "%2" pour le deuxième, etc.

en: Validator options
fr: Options de validateur

en: Display all values
fr: Afficher toutes les valeurs

en: Hide view / Page not found (404)
fr: Cacher la vue / Page non trouvée (404)

en: Display empty text
fr: Afficher le texte vide

en: Provide default argument
fr: Fournir l'argument par défaut

en: Provide default argument options
fr: Options de l'argument par défaut

en: Default argument type
fr: Type d'argument par défaut

en: Broken/missing handler
fr: Gestionnaire défectueux/manquant

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
fr: Le gestionnaire de cet élément est défectueux ou absent, et ne peut donc être utilisé. Si un module a fourni le gestionnaire puis a été désactivé, réactiver le module peut permettre de le restaurer. Sinon, vous devriez probablement supprimer cet élément.

en: Current date
fr: Date actuelle

en: Current node's creation time
fr: Date de création du nœud courant

en: Current node's update time
fr: Date de mise à jour du nœud courant

en: Allow multiple terms per argument.
fr: Autoriser plusieurs termes par argument.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fr: Si cette option est sélectionnée, les utilisateurs peuvent saisir plusieurs arguments sous la forme 1+2+3 (pour OU) ou 1,2,3 (pour ET).

en: Allow multiple arguments to work together.
fr: Permettre à plusieurs arguments de collaborer.

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
fr: Si cette option est sélectionnée, plusieurs instances de cet argument peuvent collaborer comme si l'on avait fourni plusieurs termes pour le même argument. Ce paramétrage n'est pas compatible avec le paramètre "Supprimer les doublons".

en: Do not display items with no value in summary
fr: Ne pas afficher les éléments sans valeur dans le sommaire

en: Invalid input
fr: Saisie invalide

en: Fail basic validation if any argument is given
fr: Faire échouer la validation de base si un argument est fourni

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
fr: En cochant cette case, vous pouvez utiliser ceci pour vérifier que la validation des vues présentant plus d'arguments que nécessaire échoue.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
fr: Si cette option est sélectionnée, les utilisateurs peuvent saisir plusieurs arguments sous la forme 1+2+3 ou 1,2,3.

en: Exclude the argument
fr: Exclure l'argument

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
fr: Si cette option est sélectionnée, les nombres saisis dans l'argument seront exclus plutôt que de limiter la vue.

en: Glossary mode
fr: Mode glossaire

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the argument, which allows the summary view to act as a glossary.
fr: Le mode glossaire applique une limite au nombre de caractères utilisés dans l'argument, ce qui permet à la vue sommaire de se comporter comme un glossaire.

en: Character limit
fr: Limite de caractères

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
fr: Nombre de caractères de l'argument à utiliser pour le filtrage. Si la valeur est fixée à 1, tous les champs commençant par la lettre saisie en argument correspondront.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
fr: À l'affichage du résultat de l'argument, définit la transformation à appliquer à la casse.

en: No transform
fr: Aucune transformation

en: Upper case
fr: Majuscules

en: Lower case
fr: Minuscules

en: Capitalize each word
fr: Mettre chaque mot en majuscules

en: Case in path
fr: Casse dans les chemins

en: Transform spaces to dashes in URL
fr: Dans les URL, transformer les espaces en tirets

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
fr: L'étiquette de ce champ, qui sera affichée aux utilisateurs finaux si le style l'exige.

en: Exclude from display
fr: Exclure de l'affichage

en: Check this box to not display this field, but still load it in the view.  Use this option to not show a grouping field in each record, or when doing advanced theming.
fr: Cocher cette case pour ne pas afficher ce champ mais le charger néanmoins dans la vue. Utilisez cette option pour ne pas montrer un champ de groupement dans chaque enregistrement ou lorsque vous travaillez sur des thèmes avancés.

en: Rewrite the output of this field
fr: Réécrire la sortie de ce champ

en: If checked, you can alter the output of this field by specifying a string of text with replacement tokens that can use any existing field output.
fr: Si coché, vous pouvez modifier le rendu de ce champ en spécifiant une chaîne de texte avec des jetons (tokens) de remplacement qui peuvent utiliser n'importe quel champ déjà rendu.

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fr: Texte à afficher pour ce champ. Vous pouvez utiliser du HTML. Vous pouvez entrer des données utilisées par cette vue à l'aide des jetons ci-dessous.

en: Output this field as a link
fr: Afficher ce champ en tant que lien

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
fr: Si coché, ce champ sera transformé en lien. La destination doit être indiquée ci-dessous.

en: Link path
fr: Chemin du lien

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fr: Le chemin Drupal ou une URL absolue pour ce lien. Vous pouvez utilisez des données de cette vue avec les "Motifs de remplacement" ci-dessous.

en: The CSS class to apply to the link.
fr: La classe CSS à appliquer au lien.

en: Text to place as "alt" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
fr: Texte qui sera utilisé comme texte alternatif que la majorité des navigateurs afficheront comme une bulle explicative lorsque la souris passera sur le lien.

en: Prefix text
fr: Texte de préfixe

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
fr: N'importe quel texte à afficher avant ce lien. Vous pouvez utiliser du HTML.

en: Suffix text
fr: Texte de suffixe

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
fr: N'importe quel à afficher après ce lien. Vous pouvez utiliser deu HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fr: <p>Vous devez ajouter des champ additionnels avant d'utiliser ce champ. Ces champs peuvent être défini en <em>Ne pas afficher</em> si vous le souhaitez. Notez qu'à cause de l'ordre d'affichage, vous ne pouvez pas utiliser des champs qui viennent après celui-ci&nbsp;; si vous avez besoin d'un champ qui n'est pas listé ici, réarrangez vos champs.</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fr: <p>Les motifs de remplacement suivants sont disponibles pour cet affichage. Utilisez les motifs affichés à gauche pour afficher la valeur indiquée à droite. Notez qu'à cause de l'ordre de traitement du rendu, vous ne pouvez pas utiliser les champs qui arrivent après celui-ci&nbsp; si vous avez besoin d'un champ non listé ici, ré-arrangez l'ordre de vos champs.</p>

en: Trim this field to a maximum length
fr: Restreindre ce champ à une taille maximale

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
fr: Si coché, ce champ sera limité à une longueur maximale déterminé par le nombre de caractères.

en: Trim only on a word boundary
fr: Couper sur une frontière de mot

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
fr: Si coché, ce champ sera coupé sur un mot entier. Il est garanti que le maximum de caractères ou moins sera utilisé. S'il n'est pas possible de se limiter à un mot entier, alors le champ sera limité à un champ vide.

en: Add an ellipsis
fr: Ajoute une ellipse

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
fr: Si coché, des points de suspension (...) seront ajoutés si le champ est coupé.

en: Strip HTML tags
fr: Retirer les balises HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
fr: Si coché, toutes les balises HTML seront retirées.

en: Field can contain HTML
fr: Le champ peut contenir du HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
fr: Si coché, le correcteur HTML vérifiera que les balises sont bien fermées après la réduction du champ.

en: File size display
fr: Affichage de la taille de fichier

en: Formatted (in KB or MB)
fr: Formatée (en Ko ou Mo)

en: Raw bytes
fr: Octets bruts

en: If checked, true will be displayed as false.
fr: Si cette option est cochée, Vrai apparaîtra comme Faux.

en: Time ago (with "ago" appended)
fr: Temps relatif (avec "il y a" ajouté)

en: Time span (future dates start with - )
fr: Durée (les dates futures commencent par - )

en: Time span (with "ago/hence" appended)
fr: Durée (avec "il y a/dans" ajouté)

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. If "Time ago" this is the the number of different units to display, which defaults to two.
fr: Si "Personnalisé", voir <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">la documentation PHP</a> pour les formats de date. Si "Temps relatif", ceci est le nombre d'unités différentes à afficher, qui par défaut est 2.

en: Round
fr: Arrondi

en: If checked, the number will be rounded.
fr: Si cette option est cochée, le nombre sera arrondi.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
fr: Précisez le nombre de chiffres à afficher après le marqueur décimal.

en: What single character to use as a decimal point.
fr: Caractère à utiliser comme marqueur décimal

en: What single character to use as the thousands separator.
fr: Caractère à utiliser comme séparateur de milliers.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
fr: Texte à faire figurer avant le nombre, par exemple une unité monétaire.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
fr: Texte à faire figurer après le nombre, par exemple une unité monétaire.

en: Simple separator
fr: Séparateur simple

en: Display as link
fr: Afficher comme lien

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
fr: Cet élément n'est pour le moment pas exposé. Si vous l'<strong>exposez</strong>, les utilisateurs pourront changer le filtre lorsqu'ils l'affichent.

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
fr: Cet élément est actuellement exposé. Si vous le <strong>cachez</strong>, les utilisateurs ne pourront pas changer le filtre.

en: Unlock operator
fr: Déverrouiller l'opérateur

en: When checked, the operator will be exposed to the user
fr: Si cette option est cochée, l'opérateur apparaîtra à l'utilisateur.

en: Operator identifier
fr: Identifiant de l'opérateur

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
fr: Ceci apparaîtra dans l'URL après le point d'interrogation ? pour identifier cet opérateur.

en: Filter identifier
fr: Identifiant du filtre

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
fr: Ceci apparaîtra dans l'URL après le point d'interrogation ? pour identifier ce filtre. Ne peut être laissé à blanc.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
fr: Ce filtre exposé est facultatif et proposera des options supplémentaires pour permettre de ne pas le paramétrer.

en: Force this exposed filter to accept only one option.
fr: Forcer ce filtre exposé à n'accepter qu'une seule option.

en: Remember
fr: Mémoriser

en: Remember the last setting the user gave this filter.
fr: Mémoriser le dernier paramétrage utilisé par l'utilisateur pour ce filtre.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
fr: Cet identifiant est requis si le filtre est exposé.

en: This identifier is not allowed.
fr: Cet identifiant n'est pas autorisé.

en: - Any -
fr: - Tout -

en: You must select a value unless this is an optional exposed filter.
fr: Vous devez sélectionner une valeur sauf si c'est un filtre exposé facultatif.

en: exposed
fr: exposé

en: Value type
fr: Type de valeur

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
fr: Date dans n'importe quel format machine. AAAA-MM-JJ HH:MM:SS est préférable

en: Invalid date format.
fr: Format de date invalide.

en: Limit list to selected items
fr: Limiter la liste aux éléments sélectionnés

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
fr: Si coché, les seuls éléments présentés à l'utilisateur seront ceux sélectionnés ici.

en: not in
fr: pas dans

en: Is all of
fr: Tout parmi

en: Is none of
fr: Aucun parmi

en: not
fr: pas

en: Is between
fr: Est compris entre

en: between
fr: entre

en: Is not between
fr: N'est pas compris entre

en: not between
fr: pas entre

en: And max
fr: Et max

en: And
fr: Et

en: Contains any word
fr: Contient n'importe quel mot

en: has word
fr: contient le mot

en: Contains all words
fr: Contient tous les mots

en: has all
fr: contient tous

en: begins
fr: commence

en: ends
fr: finit

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
fr: Les filtres sensibles à la casse peuvent être plus rapides. MySQL peut ignorer la sensibilité à la casse.

en: The label for this relationship that will be displayed only administratively.
fr: Intitulé pour cette relation, qui ne sera affiché qu'à des fins d'administration.

en: Require this relationship
fr: Exiger cette relation

en: If required, items that do not contain this relationship will not appear.
fr: Si la relation est exigée, les éléments qui ne présentent pas cette relation n'apparaîtront pas.

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
fr: La granularité est la plus petite unité à utiliser pour déterminer si deux dates sont identiques ; par exemple, si la granularité est "Année", toutes les dates de l'année 1999, indépendamment du mois et du jour, seront considérées comme identiques.

en: views_handler_sort_formula missing default: @formula
fr: Manque la valeur par défaut pour views_handler_sort_formula : @formula

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
fr: Si vous <a href="@modules">activez le module d'aide avancée</a>, Views vous proposera une aide plus conséquente et plus détaillée. <a href="@hide">Cacher ce message.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
fr: Si vous installez le module d'aide avancée de !href, Views vous proposera une aide plus conséquente et plus détaillée. <a href="@hide">Cacher ce message.</a>

en: Warning! Broken view!
fr: Attention ! Vue brisée !

en: Broken
fr: Brisé

en: Install the advanced help module for the getting started
fr: Installez le module d'aide avancée pour démarrer

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
fr: Vous n'êtes pas sûr de ce que vous devez faire ? Essayez de commencer par la page "!getting-started".

en: Displays
fr: Affichages

en: These queries were run during view rendering:
fr: Ces requêtes ont été exécutées lors de l'affichage de la vue&nbsp;:

en: This display has no path.
fr: Cet affichage n'a pas de chemin

en: Query build time
fr: Durée de construction de la requête

en: Query execute time
fr: Durée d'exécution de la requête

en: View render time
fr: Durée de rendu de la vue

en: No query was run
fr: Aucune requête n'a été exécutée

en: Unable to preview due to validation errors.
fr: Impossible de prévisualiser à cause d'erreurs de validation.

en: Separate arguments with a / as though they were a URL path.
fr: Séparez les arguments par un / comme s'il s'agissait d'URL.

en: Clone view %view
fr: Cloner la vue %view

en: View name
fr: Nom de la vue

en: This is the unique name of the view. It must contain only alphanumeric characters and underscores; it is used to identify the view internally and to generate unique theming template names for this view. If overriding a module provided view, the name must not be changed or instead a new view will be created.
fr: Il s'agit du nom unique de la vue. Il ne doit comporter que des caractères alphanumériques et des espaces soulignés. Il sert à identifier la vue en interne et à générer des noms uniques pour les templates de thèmes pour cette vue. Si la vue supplante une vue fournie par un module, le nom ne doit pas être modifié sous peine de créer une nouvelle vue.

en: View description
fr: Description de la vue

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
fr: Cette description apparaîtra dans l'interface utilisateur d'administration de Views pour vous indiquer l'objet de cette vue.

en: View tag
fr: Étiquette de la vue

en: Enter an optional tag for this view; it is used only to help sort views on the administrative page.
fr: Saisissez une étiquette optionnelle pour cette vue ; elle sert uniquement à faciliter le tri des vues sur la page d'administration.

en: The view type is the primary table for which information is being retrieved. The view type controls what arguments, fields, sort criteria and filters are available, so once this is set it <strong>cannot be changed</strong>.
fr: Le type de vue est la table primaire pour laquelle les informations sont récupérées. Le type de vue contrôle quels arguments, champs, critères de tri et filtres sont disponibles ; par conséquent, une fois qu'il est fixé, il ne <strong>peut plus être modifié</strong>.

en: You must use a unique name for this view.
fr: Vous devez utiliser un nom unique pour cette vue.

en: Are you sure you want to revert the view %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir revenir en arrière pour la vue %name ?

en: Reverting the view will delete the view that is in the database, reverting it to the original default view. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
fr: Revenir en arrière pour une vue supprime la vue enregistrée dans la base de données pour revenir à la vue par défaut d'origine. Toutes les modifications que vous aviez apportées seront perdues et ne pourront être récupérées.

en: Are you sure you want to delete the view %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la vue %name ?

en: Deleting a view cannot be undone.
fr: Supprimer une vue est irréversible.

en: The view has been deleted.
fr: La vue a été supprimée.

en: There is no lock on view %view to break.
fr: Il n'y a aucun verrou à faire sauter sur la vue %view.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir faire sauter le verrou sur la vue %name ?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
fr: En faisant sauter ce verrou, toutes les modifications réalisées par !user et non encore enregistrées seront perdues !

en: Break lock
fr: Faire sauter le verrou

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
fr: Le verrou a été cassé, vous pouvez maintenant modifier cette vue.

en: Edit view %view
fr: Modifier la vue %view

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
fr: Saisissez le nom à utiliser pour cette vue s'il diffère de la vue source. Laissez vide pour utiliser le nom de la vue.

en: Paste view code here
fr: Copiez le code de la vue ici

en: Unable to interpret view code.
fr: Impossible d'interpréter le code de la vue.

en: You are importing a view created in Views version 1. You may need to adjust some parameters to work correctly in version 2.
fr: Vous importez une vue créée dans Views version 1. Vous pourrez être amené à ajuster certains paramètres pour que la vue fonctionne correctement dans Views version 2.

en: That view is not compatible with this version of Views.
fr: Cette vue n'est pas compatible avec cette version de Views.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
fr: Une vue portant ce nom existe déjà&nbsp;; merci de choisir un nom différent.

en: Display plugin @plugin is not available.
fr: Le plugin d'affichage @plugin n'est pas disponible.

en: Style plugin @plugin is not available.
fr: Le plugin de style @plugin n'est pas disponible.

en: Row plugin @plugin is not available.
fr: Le plugin de ligne @plugin n'est pas disponible.

en: @type handler @table.@field is not available.
fr: Le handler de type @type @table.@field n'est pas disponible.

en: Unable to import view.
fr: Impossible d'importer la vue

en: Unknown or missing table name
fr: Nom de table inconnu ou manquant

en: Click on an item to edit that item's details.
fr: Cliquez sur un élément pour modifier ses détails.

en: This view has a broken default display and cannot be used.
fr: Cette vue possède un affichage par défaut défectueux et ne peut donc être utilisée.

en: Export this view
fr: Exporter cette vue

en: Create a copy of this view
fr: Créer une copie de cette vue

en: View "@display"
fr: Vue "@display"

en: Go to the real page for this display
fr: Aller à la vraie page de cet affichage

en: Invalid
fr: Invalide

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin doesn't exist!
fr: Erreur : l'affichage @display se réfère à un plugin nommé '@plugin', mais ce plugin n'existe pas !

en: Missing style plugin
fr: Plugin de style manquant

en: Change settings for this style
fr: Modifier les paramètres pour ce style

en: &nbsp; Style: !style
fr: &nbsp; Style : !style

en: Invalid display id found while regenerating tabs
fr: Identifiant d'affichage invalide rencontré lors de la regénération des onglets.

en: Unable to initialize default display
fr: Impossible d'initialiser l'affichage par défaut

en: Add display
fr: Nouvel affichage

en: Remove display
fr: Supprimer cet affichage

en: Restore display
fr: Restaurer cet affichage

en: View analysis
fr: Analyse de la vue

en: View details
fr: Détails de la vue

en: Configure @type
fr: Configurer @type

en: Rearrange @type
fr: Réarranger @type

en: Broken field @id
fr: Champ @id brisé

en: There are no @types available to add.
fr: Il n'y a aucun @types disponible à ajouter.

en: Configure @type %item
fr: Configurer %item de type @type

en: Configure extra settings for @type %item
fr: Configurer des paramètres supplémentaires pour @type %item

en: Change summary style for @type %item
fr: Changer le style de sommaire pour @type %item

en: Internal error: broken plugin.
fr: Erreur interne : plugin défectueux.

en: Configure summary style for @type %item
fr: Configurer le style de sommaire pour @type %item

en: Clear Views' cache
fr: Vider le cache de Views

en: Add Views signature to all SQL queries
fr: Ajouter la signature Views à toutes les requêtes SQL

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
fr: Toutes les requêtes générées par Views incluront une chaîne spéciale 'VIEWS' = 'VIEWS' dans la clause WHERE. Ceci facilite grandement l'identification des requêtes Views dans les fichier journaux du serveur de base de données, mais ne devrait être utilisé que pour le dépannage.

en: Disable views data caching
fr: Désactiver la mise en cache des données Views

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
fr: Views met en cache des données relatives aux tables, aux modules et aux vues disponibles afin d'améliorer les performances. En cochant cette case, vous obligez Views à sauter cette mise en cache et à reconstruire systématiquement la base de données dès que nécessaire. Cela peut avoir un impact important sur les performances de votre site.

en: Ignore missing advanced help module
fr: Ignorer le module d'aide avancée manquant

en: Views uses the advanced help module to provide help text; if this module is not present Views will complain, unless this setting is checked.
fr: Views utilise le module d'aide avancée pour proposer des textes d'aide ; si ce module est absent, Views le signalera sauf si ce paramètre est coché.

en: Show query above live preview
fr: Afficher la requête au dessus de la prévisualisation en direct

en: The live preview feature will show you the output of the view you're creating, as well as the view. Check here to show the query and other information above the view; leave this unchecked to show that information below the view.
fr: La prévisualisation en direct vous montrera le résultat de la vue que vous êtes en train de créer, ainsi que la vue. Cochez cette case pour voir apparaître la requête et les autres informations au dessus de la vue ; laissez la case non cochée pour conserver ces informations sous la vue.

en: Show other queries run during render during live preview
fr: Afficher les autres requêtes exécutées pendant l'affichage de l'aperçu en temps réel

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
fr: Drupal a la possibilité d'exécuter beaucoup de requêtes pendant qu'une vue est exécutée. Cocher cette case affichera toutes les requêtes exécutées lors de l'exécution de la vue en mode aperçu temps réel.

en: Do not show hover links over views
fr: Ne pas montrer les liens flottants sur les vues

en: To make it easier to administrate your views, Views provides 'hover' links to take you to the edit and export screen of a view whenever the view is used. This can be distracting on some themes, though; if it is problematic, you can turn it off here.
fr: Pour faciliter l'administration de vos vues, Views propose des liens 'flottants' pour vous conduire aux écrans d'édition et d'export d'une vue, lorsque celle-ci est utilisée. Cela peut toutefois se révéler gênant sur certains thèmes ; si ces liens posent des problèmes, vous pouvez les désactiver ici.

en: Enable views performance statistics via the Devel module
fr: Activer les statistiques de performances de Views via le module Devel

en: Check this to enable some Views query and performance statistics <em>if Devel is installed</em>.
fr: Cochez cette case pour activer certaines statistiques sur les performances et requêtes de Views, <em>à condition que Devel soit installé</em>.

en: Disable javascript with Views
fr: Désactiver le JavaScript avec Views

en: If you are having problems with the javascript, you can disable it here; the Views UI should degrade and still be usable without javascript, it just not as good.
fr: Si vous rencontrez des problèmes avec JavaScript, vous pouvez le désactiver ici ; l'interface graphique de Views devrait s'adapter mais rester utilisable sans JavaScript, simplement sa qualité s'en ressentira.

en: Page region to output performance statistics
fr: Région de la page où afficher les statistiques de performance

en: Label for "Any" value on optional single-select exposed filters
fr: Etiquette pour la valeur "Any" sur les listes déroulantes simples des filtres exposés

en: Error: missing @component
fr: Erreur : @component manquant

en: Server reports invalid input error.
fr: Le serveur signale une erreur de saisie invalide.

en: View analysis can find nothing to report.
fr: L'analyse de la vue n'a rien trouvé à signaler.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
fr: Cette vue ne possède qu'un affichage par défaut et, par conséquent, n'apparaîtra nulle part sur votre site ; peut-être devrez-vous ajouter un affichage de page ou de bloc.

en: There are no Views 1 views stored in the database to convert.
fr: Il n'y a aucune vue Views 1 enregistrée dans la base de données à convertir.

en: Converted
fr: Converti

en: The table below lists Views version 1 views that are stored in the database. You can either convert them to work in Views version 2, or delete them. The views are convertible only if there is no Views 2 view with the same name.
fr: Le tableau ci-dessous dresse la liste des vues Views version 1 enregistrées dans la base de données. Vous pouvez, soit les convertir pour fonctionner avec Views version 2, soit les supprimer. Les vues ne peuvent être converties que s'il n'existe pas de vue Views 2 possédant le même nom.

en: Unable to find view.
fr: Impossible de trouver la vue.

en: Unable to convert view.
fr: Impossible de convertir la vue.

en: The view has been deleted
fr: La vue a été supprimée

en: Handler @handler include tried to loop infinitely!
fr: Le handler inclus @handler a tenté une boucle infinie&nbsp;!

en: Reduce duplicates
fr: Supprimer les doublons

en: Default settings for this view.
fr: Paramètres par défaut pour cette vue.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
fr: Afficher la vue en tant que page, avec une URL et des liens de menu.

en: Display the view as a block.
fr: Afficher la vue en tant que bloc.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
fr: Fichiers attachés à d'autres affichages pour parvenir à plusieurs vues à l'intérieur de la même vue.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
fr: Afficher la vue en tant que flux, par exemple un flux RSS.

en: Displays rows one after another.
fr: Afficher les lignes les unes après les autres.

en: HTML List
fr: Liste HTML

en: Displays rows as an HTML list.
fr: Afficher les lignes dans une liste HTML.

en: Displays rows in a grid.
fr: Affiche les lignes dans une grille.

en: Displays rows in a table.
fr: Afficher les lignes dans un tableau.

en: Displays the default summary as a list.
fr: Affiche le sommaire par défaut comme une liste.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
fr: Affiche le sommaire sans mise en forme, les informations apparaissant, soit les unes après les autres, soit en ligne.

en: Generates an RSS feed from a view.
fr: Génère un flux RSS à partir d'une vue.

en: Displays the fields with an optional template.
fr: Affiche les champs avec un template facultatif.

en: Fixed entry
fr: Entrée fixe

en: Will be available to all users.
fr: Sera disponible pour l'ensemble des utilisateurs.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
fr: L'accès sera accordé aux utilisateurs ayant n'importe lequel des rôles spécifiés.

en: No caching of Views data.
fr: Pas de mise en cache des données Views.

en: Time-based
fr: En fonction du temps écoulé

en: Simple time-based caching of data.
fr: Mise en cache simple en fonction du temps écoulé

en: set_display() called with invalid display id @display.
fr: set_display() appelé avec un identifiant d'affichage invalide @display.

en: sort criteria
fr: critères de tri

en: Sort criterion
fr: Critère de tri

en: sort criterion
fr: critère de tri

en: filter
fr: filtre

en: jQuery UI Tabs: Mismatching fragment identifier.
fr: Onglets jQuery UI : identifiant de fragment ne correspondant pas.

en: jQuery UI Tabs: Not enough arguments to add tab.
fr: Onglets jQuery UI : pas assez d'arguments pour ajouter l'onglet.

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
fr: Les éléments d'aggrégateur sont importés depuis des flux RSS et Atom externes.

en: The title of the aggregator item.
fr: Le titre de l'élément d'aggrégateur.

en: The link to the original source URL of the item.
fr: Lien vers l'URL source de l'élément.

en: The author of the original imported item.
fr: Auteur de l'élément importé.

en: The actual content of the imported item.
fr: Le contenu de l'élément importé.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
fr: Date de la publication de l'élément du flux. (Dans certains cas, il peut s'agir de la date d'importation du flux.)

en: Feed ID
fr: Identifiant du flux

en: The unique ID of the aggregator feed.
fr: L'identifiant unique du flux d'aggrégateur.

en: The title of the aggregator feed.
fr: Le titre du flux d'aggrégateur.

en: The link to the source URL of the feed.
fr: Le URL source du flux.

en: The date the feed was last checked for new content.
fr: La date à laquelle le flux a été vérifié pour la dernière fois.

en: The description of the aggregator feed.
fr: La description du flux d'aggrégateur.

en: The date of the most recent new content onf the feed.
fr: La date du contenu le plus récent dans le flux.

en: The unique ID of the aggregator category.
fr: L'identifiant unique de la catégorie d'aggrégateur.

en: The title of the aggregator category.
fr: Le titre de la catégorie d'aggrégateur.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
fr: Affiche l'élément d'aggrégateur en utilisant les données de la source originale.

en: The book the node is in.
fr: Le livre dans lequel le nœud est.

en: The weight of the book page.
fr: Le poids de la page de livre.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
fr: La profondeur de la page de livre dans la hiérarchie ; les livres de plus haut niveau ont une profondeur de 1.

en: The parent book node.
fr: Le nœud de livre parent.

en: The title of the comment.
fr: Le titre du commentaire.

en: The text of the comment.
fr: Le texte du commentaire.

en: The comment ID of the field
fr: L'identifiant du commentaire du champ

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
fr: Le nom de l'auteur du commentaire. Peut être affiché comme un lien vers la page d'accueil de l'utilisateur.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
fr: L'adresse du site web de l'auteur du commentaire. Peut être affiché comme un lien. Sera vide si l'auteur est un utilisateur enregistré.

en: Post date
fr: Date de publication

en: Date and time of when the comment was posted.
fr: Date et heure de publication du commentaire.

en: Whether or not the comment is currently in moderation.
fr: Indique si le commentaire est en cours de modération ou non.

en: Provide a simple link to view the comment.
fr: Fournit un lien simple pour afficher le commentaire.

en: Provide a simple link to edit the comment.
fr: Fournir un simple lien pour modifier le commentaire.

en: Provide a simple link to delete the comment.
fr: Fournit un lien simple pour supprimer le commentaire.

en: The node the comment is a reply to.
fr: Le nœud auquel répond le commentaire.

en: The User ID of the comment's author.
fr: L'identifiant utilisateur de l'auteur du commentaire.

en: Parent CID
fr: Identifiant du commentaire (CID) parent

en: The Comment ID of the parent comment.
fr: L'identifiant (ID) du commentaire parent.

en: Last comment time
fr: Heure du dernier commentaire

en: Date and time of when the last comment was posted.
fr: Date et heure de publication du dernier commentaire.

en: Last comment author
fr: Auteur du dernier commentaire

en: The name of the author of the last posted comment.
fr: Le nom de l'auteur ayant rédigé le dernier commentaire.

en: Comment count
fr: Nombre de commentaires

en: The number of comments a node has.
fr: Le nombre de commentaires que présente un nœud.

en: Updated/commented date
fr: Date de mise à jour/commentaire

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
fr: L'information la plus récente entre le dernier commentaire publié et la date de dernière mise à jour du nœud.

en: The number of new comments on the node.
fr: Le nombre de nouveaux commentaires au sein du nœud.

en: Comment status
fr: Statut du commentaire

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
fr: Indique si les commentaires sont activés ou désactivés sur le nœud.

en: User posted or commented
fr: Publié ou commenté par l'utilisateur

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
fr: Affiche les nœuds seulement si l'utilisateur a créé le nœud ou commenté le nœud.

en: Display the comment with standard comment view.
fr: Afficher le commentaire avec la vue de commentaire standard.

en: Display the comment as RSS.
fr: Afficher le commentaire en tant que RSS.

en: Link to contact page
fr: Lien vers la page de contact

en: Provide a simple link to the user contact page.
fr: Ajouter un lien simple vers la page de contact de l'utilisateur.

en: Locale source
fr: Source de la traduction

en: A source string for translation, in English or the default site language.
fr: Chaîne source de la traduction, en anglais ou dans la langue par défaut du site.

en: The ID of the source string.
fr: Identifiant de la chaîne source.

en: A description of the location or context of the string.
fr: Une description de l'emplacement ou du contexte de la chaîne.

en: The group the translation is in.
fr: Le groupe dans lequel est la traduction.

en: The full original string.
fr: La chaîne d'origine complète.

en: The version of Drupal core that this string is for.
fr: La version du coeur de Drupal pour cette chaîne.

en: Provide a simple link to edit the translations.
fr: Fournir un simple lien pour modifier les traductions.

en: Locale target
fr: Cible de la traduction.

en: The full translation string.
fr: La chaîne traduite complète.

en: The language this translation is in.
fr: La langue de cette traduction.

en: Singular LID
fr: Identifiant LID unique

en: The ID of the parent translation.
fr: L'identifiant de la traduction parente.

en: Whether or not the translation is plural.
fr: Si la traduction est plurielle.

en: The title of the node.
fr: Titre du nœud.

en: The date the node was posted.
fr: Date de publication du nœud.

en: The type of a node (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
fr: Type d'un nœud (par exemple, "billet de blog", "discussion de forum", "article", etc.).

en: Whether or not the node is published.
fr: Si le nœud est publié.

en: Published or admin
fr: Publié ou admin

en: Filters out unpublished nodes if the current user cannot view them.
fr: Filtre et exclut les nœuds non publiés si l'utilisateur courant ne peut pas les voir.

en: Whether or not the node is promoted to the front page.
fr: Si le nœud est promu en page d'accueil.

en: Whether or not the node is moderated.
fr: Si le nœud est modéré.

en: Whether or not the node is sticky.
fr: Indique si le nœud est collant ou non.

en: Provide a simple link to the node.
fr: Fournit un lien simple vers le nœud.

en: Provide a simple link to edit the node.
fr: Fournit un lien simple pour éditer le nœud.

en: Provide a simple link to delete the node.
fr: Fournit un lien simple pour supprimer le nœud.

en: In the form of CCYYMMDD.
fr: Sous la forme AAAAMMJJ.

en: Created year + month
fr: Année + mois de création

en: In the form of YYYYMM.
fr: Sous la forme AAAAMM.

en: Created year
fr: Année de création

en: In the form of YYYY.
fr: Sous la forme AAAA.

en: Created month
fr: Mois de création

en: In the form of MM (01 - 12).
fr: Sous la forme MM (01 - 12).

en: Created day
fr: Jour de création

en: In the form of DD (01 - 31).
fr: Sous la forme JJ (01 - 31).

en: Created week
fr: Semaine de création

en: Updated year + month
fr: Année et mois de mise à jour

en: Updated year
fr: Année de mise à jour

en: Updated month
fr: Mois de mise à jour

en: Updated day
fr: Jour de mise à jour

en: Updated week
fr: Semaine de mise à jour

en: Node revision
fr: Révision du nœud

en: Node revisions are a history of changes to nodes.
fr: Les révisions du nœud représentent l'historique des modifications de ce nœud.

en: Relate a node revision to the user who created the revision.
fr: Associer une révision à l'utilisateur qui en est l'auteur.

en: The actual, full data in the body field; this may not be valid data on all node types.
fr: Les données effectives et complètes du champ corps ; ces données peuvent ne pas être valides sur tous les types de nœuds.

en: The stored teaser field. This may not be valid or useful data on all node types.
fr: Le champ du résumé enregistré. Ceci peut ne pas être valide ou utile pour tous les types de nœuds.

en: The revision ID of the node revision.
fr: Identifiant de révision du nœud.

en: The log message entered when the revision was created.
fr: Le message enregistré dans le journal à la création de la révision.

en: The date the node revision was created.
fr: La date de création de la révision du nœud.

en: Input format id
fr: Identifiant du format d'entrée

en: The numeric input format of the node revision. !default means the default input format.
fr: Le format d'entrée numérique de la révision du nœud. !default signifie le format d'entrée par défaut.

en: The name of the input format of the node revision.
fr: Le nom du format d'entrée de la révision du nœud.

en: Revert link
fr: Lien de retour arrière

en: Provide a simple link to revert to the revision.
fr: Fournit un lien simple pour revenir à une révision antérieure.

en: Provide a simple link to delete the node revision.
fr: Fournit un lien simple pour supprimer la révision du nœud.

en: Filter by access.
fr: Filtrer par accès.

en: Filter for nodes by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
fr: Filtrer les nœuds par accès à la visualisation de ceux-ci. <strong>Inutile si vous utilisez node comme table de base.</strong>

en: Has new content
fr: Présente des contenus nouveaux

en: Show a marker if the node has new or updated content.
fr: Affiche un marqueur si le nœud présente des contenus nouveaux ou mis à jour.

en: Show only nodes that have new content.
fr: Afficher uniquement les nœuds présentant des contenus nouveaux

en: Node ID from URL
fr: Identifiant du nœud à partir de l'URL

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
fr: L'affichage @display ne présente aucun contrôle d'accès mais il ne contient pas de filtre pour les nœuds publiés.

en: Poll
fr: Sondage

en: Whether the poll is open for voting.
fr: Indique si le sondage enregistre toujours les votes.

en: Profile textfield
fr: Champ de texte de profil

en: Profile textarea
fr: Zone de texte de profil

en: Profile checkbox
fr: Case à cocher de profil

en: Profile URL
fr: URL de profil

en: Profile selection
fr: Sélection de profil

en: Profile freeform list %field-name.
fr: Liste libre de profil %field-name.

en: Profile date %field-name.
fr: Date de profil %field-name.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
fr: Le score du terme de recherche. Ceci ne sera pas utilisé si le filtre de recherche n'est pas présent lui aussi.

en: Links from
fr: Liens en provenance de

en: Other nodes that are linked from the node.
fr: Autres nœuds qui sont liés au nœud.

en: Links to
fr: Liens vers

en: Other nodes that link to the node.
fr: Autres nœuds qui pointent vers le nœud.

en: Search Terms
fr: Termes de recherche

en: The terms to search for.
fr: Termes à rechercher.

en: Display the results with standard search view.
fr: Afficher les résultats avec la vue de recherche standard.

en: Node statistics
fr: Statistiques du nœud

en: Total views
fr: Nombre total d'affichages

en: The total number of times the node has been viewed.
fr: Le nombre total d'affichages du nœud.

en: Views today
fr: Affichages aujourd'hui

en: The total number of times the node has been viewed today.
fr: Le nombre total d'affichages du nœud aujourd'hui.

en: Most recent view
fr: Dernier affichage

en: The most recent time the node has been viewed.
fr: Date de dernier affichage du nœud.

en: Stores site access information.
fr: Enregistre les informations relatives à l'accès au site.

en: Browser session ID of user that visited page.
fr: Identifiant de session du navigateur pour l'utilisateur ayant consulté cette page.

en: Title of page visited.
fr: Titre de la page consultée.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
fr: Chemin interne vers la page visitée (relatif à la racine de Drupal).

en: Referrer URI.
fr: URI référent.

en: Hostname of user that visited the page.
fr: Nom d'hôte de l'utilisateur ayant consulté la page.

en: The user who visited the site.
fr: L'utilisateur ayant visité le site.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
fr: Temps de chargement de la page en millisecondes.

en: Timestamp of when the page was visited.
fr: Tampon d'horodatage de la dernière visite de la page.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
fr: Fichiers maintenus par Drupal et différents modules.

en: The ID of the file.
fr: Identifiant du fichier.

en: The name of the file.
fr: Le nom du fichier.

en: The path of the file.
fr: Le chemin du fichier.

en: The mime type of the file.
fr: Le type MIME du fichier.

en: The status of the file.
fr: Le statut du fichier.

en: The date the file was uploaded.
fr: La date de transfert du fichier.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
fr: Nom du vocabulaire dont le terme fait partie. C'est le vocabulaire correspondant au terme du champ "Taxonomie : Terme" et peut, de façon similaire, générer des doublons.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
fr: Les termes de taxonomie sont rattachés aux nœuds.

en: Taxonomy terms. Note that using this can cause duplicate nodes to appear in views; you must add filters to reduce the result set.
fr: Termes de taxonomie. Notez qu'utiliser ceci peut produire des doublons dans l'affichage des vues&nbsp;; vous devez ajouter des filtres qui réduisent le jeu de résultats.

en: Taxonomy term name.
fr: Nom du terme de taxonomie.

en: The term weight field
fr: Champ du poids du terme

en: The description associated with a taxonomy term.
fr: La description associée à un terme de classification.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
fr: Filtrer les résultats de "Taxonomie : Terme" dans un vocabulaire spécifique.

en: All terms
fr: Tous les termes

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
fr: Affiche tous les termes de taxonomie associé à un nœud depuis des vocabulaires spécifiés.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
fr: Le terme parent du terme. Ceci peut produire des doublons si vous utilisez un vocabulaire qui autorise plusieurs parents.

en: The parent term of the term.
fr: Le terme parent du terme.

en: Term synonym
fr: Synonyme du terme

en: Term synonyms may be used to find terms by alternate names.
fr: Les synonymes de termes peuvent être utilisés pour trouver des termes par d'autres appellations.

en: Term ID (with depth)
fr: Identifiant de terme (avec profondeur)

en: The depth filter is more complex, so provides fewer options.
fr: Le filtre de profondeur est plus complexe et propose donc moins d'options.

en: Term ID depth modifier
fr: Modificateur de la profondeur de l'identifiant de terme

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional argument.
fr: Permet de modifier à l'aide d'un argument supplémentaire la "profondeur" pour Taxonomie : Identifiant de terme (avec profondeur).

en: Node translation
fr: Traduction du nœud

en: Translation set node ID
fr: L'identifiant du jeu de translation du nœud

en: The ID of the translation set the content belongs to.
fr: L'identifiant du jeu de translation auquel le contenu appartient.

en: Source translation
fr: Source de la traduction

en: The source that this content was translated from.
fr: La source depuis laquelle ce contenu a été traduit.

en: Versions of content in different languages.
fr: Versions du contenu dans des langues différentes.

en: Nodes that are either untranslated or are the original versions of a translation set.
fr: Nœuds qui sont soit non traduits, soit qui sont la version d'origine du jeu de traduction.

en: Child translation
fr: Traduction enfant.

en: Nodes that are translations of a source translation.
fr: Nœuds qui sont des traductions d'une source.

en: The translation status of the node--whether or not the translation needs to be updated.
fr: Le status de traduction du nœud — si la traduction doit être mise à jour ou non.

en: Outdated
fr: Obsolète

en: The description of the uploaded file.
fr: La description du fichier transféré.

en: Listed
fr: Listé

en: Whether or not the file is marked to be listed.
fr: Indique si le fichier est marqué pour être listé.

en: All files attached to a node with upload.module.
fr: Tous les fichiers attachés à un nœud avec upload.module.

en: Has attached files
fr: Possède des fichiers attachés

en: Only display items with attached files. This can cause duplicates if there are multiple attached files.
fr: Affiche uniquement les éléments présentant des fichiers attachés. Ceci peut causer des doublons s'il y a plusieurs fichiers attachés.

en: Add a relationship to gain access to more file data for files uploaded by upload.module. Note that this relationship will cause duplicate nodes if there are multiple files attached to the node.
fr: Ajouter une relation pour accéder à davantage de données fichiers pour les fichiers transférés par upload.module. Notez que cette relation provoquera l'apparition de doublons s'il y a plusieurs fichiers attachés à un nœud.

en: The user ID
fr: Identifiant (ID) de l'utilisateur

en: The user or author name.
fr: Le nom de l'utilisateur ou de l'auteur.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
fr: Adresse e-mail d'un utilisateur donné. Ce champ n'est normalement pas montré aux utilisateurs, soyez donc prudent quand vous l'utilisez.

en: Language of the user
fr: Langue de l'utilisateur

en: The user's picture, if allowed.
fr: Portrait de l'utilisateur, si autorisé.

en: The date the user was created.
fr: Date de création de l'utilisateur.

en: The user's last access date.
fr: La date de dernier accès de l'utilisateur.

en: The user's last login date.
fr: La date de dernière connexion de l'utilisateur.

en: Whether a user is active or blocked.
fr: Indique si un utilisateur est actif ou bloqué.

en: The user's signature.
fr: La signature de l'utilisateur.

en: Provide a simple link to edit the user.
fr: Fournir un simple lien pour modifier l'utilisateur.

en: Provide a simple link to delete the user.
fr: Fournit un lien simple pour supprimer l'utilisateur.

en: Roles that a user belongs to.
fr: Rôles auxquels appartient un utilisateur.

en: User ID from URL
fr: Identifiant (ID) utilisateur à partir de l'URL

en: User ID from logged in user
fr: Identifiant (ID) utilisateur de l'utilisateur connecté

en: Randomize the display order.
fr: Rendre l'ordre d'affichage aléatoire.

en: Null
fr: Vide

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
fr: Autoriser un argument à être ignoré. La requête ne sera pas modifiée par cet argument.

en: Provide custom text or link.
fr: Fournir un texte personnalisé ou un lien.

en: View result counter
fr: Voir le compteur de résultats

en: Displays the actual position of the view result
fr: Afficher la position actuelle du résultat de la vue

en: Link this field to its aggregator category page
fr: Lier ce champ à sa page de catégorie d'aggrégateur

en: No user
fr: Aucun utilisateur

en: Link this field to its comment
fr: Lier ce champ à son commentaire

en: Show teaser-style link
fr: Afficher un lien résumé

en: Link this field to new comments
fr: Lier ce champ aux nouveaux commentaires

en: Type of link
fr: Type de lien

en: Contact %user
fr: Contacter %user

en: Unknown group
fr: Groupe inconnu

en: Unknown language
fr: Langue inconnue

en: Current user's language
fr: Langue de l'utilisateur courant

en: Default site language
fr: Langage par défaut du site

en: No language
fr: Pas de langue

en: Current installed version
fr: Version installée actuellement

en: Unknown node type
fr: Type de nœud inconnu

en: Check for new comments as well
fr: Vérifier aussi la présence de nouveaux commentaires

en: If you wish to validate for specific node types, check them; if none are checked, all nodes will pass.
fr: Si vous souhaitez une validation pour certains types de nœuds spécifiques, cochez-les ; si aucun nœud n'est coché, tous les nœuds seront acceptés.

en: Validate user has access to the node
fr: Valider que l'utilisateur a accès au nœud

en: Node IDs separated by , or +
fr: Identifiants des nœuds séparés par des virgules ou des +

en: Build mode
fr: Mode de construction

en: Display node comments
fr: Afficher les commentaires du nœud

en: No alternate
fr: Pas d'alternance

en: Alternative sort
fr: Tri alternatif

en: If no search is performed and this field does not appear, pick an alternative default table sort field.
fr: Si aucune recherche n'est exécutée et que ce champ n'apparait pas, choisissez un champ alternatif pour le tri du tableau.

en: Alternate sort order
fr: Alterner l'ordre du tri

en: On empty input
fr: En cas de saisie vide

en: Show None
fr: Montrer aucun

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
fr: Cherche l'un ou l'autre termes avec <strong>OR</strong> en majuscule. Par exemple : <strong>chats OR chiens</strong>.

en: Display score
fr: Afficher le score

en: Link this field to download the file
fr: Liez ce champ pour télécharger le fichier

en: Set the breadcrumb for the term parents
fr: Faire apparaître les parents du terme dans le fil d'Ariane

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
fr: Si cette option est sélectionnée, le fil d'Ariane inclura tous les termes parents, chacun comportant un lien vers cette vue. Notez que cela fonctionne uniquement si un seul terme a été reçu.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
fr: La profondeur assurera la correspondance avec les nœuds étiquetés par des termes de la hiérarchie. Si, par exemple, vous avez le terme "fruit" et le terme enfant "pomme", avec une profondeur de 1 ou plus, alors un filtrage sur le terme "fruit" renverra des nœuds étiquetés par "pomme" aussi bien que par "fruit". Si la profondeur est négative, l'inverse est également vrai : rechercher "pomme" avec une profondeur de -1 (ou moins) renverra également les nœuds étiquetés par "fruit".

en: Allow multiple terms per argument
fr: Autoriser plusieurs termes par argument

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this argument.
fr: Si cette option est sélectionnée, les utilisateurs peuvent saisir plusieurs arguments sous la forme 1+2+3. Du fait du nombre de JOIN que cela représenterait, les requêtes AND seront traitées comme des OR avec cet argument.

en: No vocabulary
fr: Aucun vocabulaire

en: Link this field to its taxonomy term page
fr: Lier ce champ vers la page de terme de classification correspondante

en: Link this field to its term page
fr: Lier ce champ vers la page de terme correspondante

en: Limit terms by vocabulary
fr: Limiter les termes par vocabulaire

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
fr: Sélectionnez le vocabulaire pour lequel montrer les termes dans les options normales.

en: Dropdown
fr: Liste déroulante

en: Show hierarchy in dropdown
fr: Montrer la hiérarchie dans la liste déroulante

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
fr: Un vocabulaire invalide a été sélectionné. Merci de le modifier dans les options.

en: Select terms from vocabulary @voc
fr: Sélectionner les termes dans le vocabulaire @voc

en: Select terms
fr: Sélectionner les termes

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
fr[0]: Impossible de trouver le terme @terms
fr[1]: Impossible de trouver les termes @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
fr: Si vous souhaitez valider des vocabulaires spécifiques, cochez les&nbsp;; si aucun n'est coché, tous les termes passeront la validation.

en: Term IDs separated by , or +
fr: Identifiants de termes, séparés par des virgules ou des +

en: Term name or synonym
fr: Nom ou synonyme de terme

en: Term name/synonym converted to Term ID
fr: Nom/synonyme du terme converti en identifiant de terme

en: Select the form of this argument; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as an argument.
fr: Sélectionnez la forme de cet argument ; si l'on utilise le nom du terme, il est généralement plus efficace de le convertir vers un identifiant de terme et d'utiliser "Taxonomie : Identifiant de terme" plutôt que "Taxonomie : Nom du terme" en tant qu'argument.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name arguments
fr: Transformer les tirets dans les URL en espace pour les noms de terme dans les arguments

en: Include untranslated nodes
fr: Inclure les nœuds non traduits

en: Current language
fr: Langage actuel

en: Translation option
fr: Option de traduction

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fr: Les options de traduction vous permettent de sélectionner les traductions dans un jeu de traduction à ajouter. Sélectionnez "Langage actuel" ou "Langage par défaut" pour ajouter la traduction respectivement dans le langage actuel ou par défaut. Sélectionnez un langage spécifique pour ajouter une traduction dans ce langage. Si vous sélectionnez "Tous", chaque traduction créera une nouvelle ligne, qui pourra causer des doublons.

en: To the user
fr: Vers l'utilisateur

en: With a mailto:
fr: Avec un mailto:

en: Is the logged in user
fr: Est l'utilisateur connecté

en: Usernames
fr: Noms d'utilisateurs

en: Enter a comma separated list of user names.
fr: Saisissez une liste de noms d'utilisateurs séparés par des virgules.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
fr[0]: Impossible de trouver l'utilisateur @users
fr[1]: Impossible de trouver les utilisateurs @users

en: Also look for a node and use the node author
fr: Rechercher aussi un nœud et utiliser l'auteur du nœud

en: Type of user argument to allow
fr: Type d'argument utilisateur à autoriser

en: Only allow numeric UIDs
fr: N'autoriser que les UID numériques

en: Only allow string usernames
fr: N'autorise que les chaînes de noms d'utilisateur

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
fr: Autoriser à la fois les UIDs numériques et les noms d'utilisateurs

en: Restrict user based on role
fr: Restreindre l'utilisateur en se basant sur le rôle

en: Restrict to the selected roles
fr: Restreindre aux rôles sélectionnés

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
fr: Si aucun rôle n'est sélectionné, les utilisateurs de n'importe quel rôle seront autorisés.

en: Unrestricted
fr: Libre

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
fr: Seuls les utilisateurs disposant du droit d'accès approprié pourront accéder à cet affichage. Notez que les utilisateurs disposant des droits "accéder à toutes les vues" pourront consulter toutes les vues, indépendamment des autres droits.

en: No role(s) selected
fr: Pas de rôle(s) sélectionné(s)

en: Multiple roles
fr: Rôles multiples

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
fr: Seuls les rôles cochés seront en mesure d'accéder à cet affichage. Notez que les utilisateurs disposant des droits "accéder à toutes les vues" pourront consulter toutes les vues, quel que soit leur rôle.

en: You must select at least one role if type is "by role"
fr: Vous devez sélectionner au moins un rôle si le type est "par rôle"

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default argument type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
fr: Note : vous n'avez pas la permission de modifier ceci. Si vous changez le type d'argument par défaut, ce paramètre sera perdu et vous ne pourrez PAS le restaurer.

en: PHP argument code
fr: Code d'argument PHP

en: Enter PHP code that returns a value to use for this argument. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this argument.
fr: Saisissez un code PHP renvoyant la valeur à utiliser pour cet argument. N'utilisez pas &lt;?php ?&gt;. vous ne devez renvoyer qu'une seule valeur pour cet argument seul.

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the validator, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
fr: Note : vous n'avez pas la permission de modifier ceci. Si vous changez le validateur, ce paramètre sera perdu et vous ne pourrez PAS le restaurer.

en: PHP validate code
fr: Code de validation PHP

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument".
fr: Saisissez un code PHP renvoyant TRUE ou FALSE. Un code ne renvoyant aucune valeur est équivalent à FALSE : vous DEVEZ donc vous assurer que le code renvoie quelque chose si vous ne voulez pas déclarer un argument invalide. N'utilisez pas &lt;?php ?&gt;. L'argument à valider sera "$argument" et la vue "$view". Vous pouvez changer l'argument en modifiant "$handler->argument".

en: Never cache
fr: Ne jamais mettre en cache

en: Query results
fr: Résultats de requête

en: The length of time raw query results should be cached.
fr: La durée pendant laquelle les résultats bruts de la requête devraient être mis en cache.

en: Rendered output
fr: Rendu de l'affichage

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
fr: La durée pendant laquelle le HTML généré devrait être mis en cache.

en: Broken field
fr: Champ brisé

en: Change the name of this display.
fr: Changer le nom de l'affichage.

en: Change the title that this display will use.
fr: Changer le titre que cet affichage utilisera.

en: Change the style plugin.
fr: Changer le plugin de style.

en: Row style
fr: Style de ligne

en: Change the row plugin.
fr: Changer le plugin de ligne.

en: Use AJAX
fr: Utiliser AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
fr: Modifier si cet affichage utilisera ou non AJAX.

en: Change this display's pager setting.
fr: Modifier les paramètres de pagination de cet affichage.

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: Change how many items to display.
fr: Changer le nombre d'éléments à afficher.

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
fr: Spécifie si cet affichage proposera un lien "plus".

en: Display only distinct items, without duplicates.
fr: Afficher uniquement les éléments distincts, sans doublon.

en: Specify access control type for this display.
fr: Spécifiez le type de contrôle d'accès pour cet affichage.

en: Change settings for this access type.
fr: Changer les paramètres pour ce type d'accès.

en: Specify caching type for this display.
fr: Spécifiez le type de mise en cache pour cet affichage.

en: Change settings for this caching type.
fr: Changer les paramètres pour ce type de mise à jour.

en: Link display
fr: Affichage de lien

en: Specify which display this display will link to.
fr: Indique vers quel affichage conduit le lien de cet affichage.

en: Exposed form in block
fr: Formulaire exposé dans un bloc

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
fr: Permet au formulaire exposé d'apparaître dans un block au lieu de la vue.

en: Unknown/missing format
fr: Format inconnu/manquant

en: Change this display's !name.
fr: Changer le !name de cet affichage.

en: Get information on how to theme this display
fr: Obtenir des informations sur comment créer un thème pour cet affichage

en: The name of this display
fr: Le nom de cet affichage

en: This title will appear only in the administrative interface for the View.
fr: Ce titre apparaîtra uniquement dans l'interface d'administration de la vue.

en: The title of this view
fr: le titre de cette vue

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
fr: Ce titre sera affiché avec la vue, partout où des titres sont normalement affichés (par exemple titre de page, titre de bloc, etc.).

en: Use AJAX when available to load this view
fr: Utiliser AJAX lorsque c'est possible pour charger cette vue

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
fr: Si cette option est sélectionnée, cette vue utilisera un mécanisme Ajax pour la pagination, le tri des tables et les filtres exposés. Cela signifie que la page n'aura pas à se rafraîchir entièrement. Il n'est pas recommandé d'utiliser cette option si cette vue constitue le contenu principal de la page, car elle empêche les liens profonds vers des pages spécifiques ; c'est toutefois très utile pour les contenus accessoires.

en: Use a pager for this view
fr: Utiliser une pagination pour cette vue

en: Full pager
fr: Pagination complète

en: Mini pager
fr: Mini-pagination

en: Pager element
fr: Élément de pagination

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
fr: À moins que vous ne rencontriez des difficultés avec la pagination associée à cette vue, vous devriez laisser cette option à 0. Si vous utilisez plusieurs une pagination sur plusieurs pages, vous pouvez être amené à choisir une valeur plus élevée pour ce nombre afin d'éviter tout conflit avec ?page=array. Les valeurs importantes ajouteront un grand nombre de virgules à vos URL, c'est donc à éviter autant que possible.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
fr: Nombre d'éléments à afficher par page. Choisissez 0 pour un nombre illimité.

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed. Offset can not be used if items to display is 0; instead use a very large number there.
fr: Nombre d'éléments à sauter. Si, par exemple, ce champ vaut 3, les trois premiers éléments seront sautés et non affichés. Le décalage ne peut pas être utilisé si le nombre d'éléments à afficher vaut 0 ; vous devez au contraire utiliser un très grand nombre pour cette dernière valeur.

en: Add a more link to the bottom of the display.
fr: Ajouter un lien "plus" en bas de l'affichage.

en: Create more link
fr: Créer un lien "plus"

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' above.
fr: Ceci ajoute un lien "plus" en bas de la vue, qui conduit à la vue de la page. SI vous avez plusieurs vues de la page, le lien pointe vers l'affichage spécifié dans l'option 'Affichage de lien' ci-dessus.

en: Text to use for the more link.
fr: Texte à utiliser pour le lien "plus".

en: The text to display for the more link.
fr: Le texte à afficher pour le lien "plus".

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
fr: Ceci contraint la vue à ne présenter que des éléments distincts. S'il existe plusieurs éléments identiques, chacun n'apparaîtra qu'une seule fois. Vous pouvez utiliser cette option pour essayer de supprimer les doublons d'une vue, bien que cela ne fonctionne pas toujours. Notez que cela peut ralentir les requêtes, c'est donc une option à utiliser avec précautions.

en: Access restrictions
fr: Restrictions d'accès

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style by clicking on the icon.
fr: Vous pouvez également adapter les !settings pour le style en cours en cliquant sur l'icône.

en: Access options
fr: Options d'accès

en: Caching options
fr: Options de mise en cache

en: Display even if view has no result
fr: Afficher même si la vue n'a pas de résultat

en: Text to display beneath the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
fr: Texte à montrer sous la vue. Ceci peut contenir des explications, des liens ou tout ce que vous désirez. Optionnel.

en: Text to display if the view has no results. Optional.
fr: Texte à afficher si la vue n'a pas de résultat. Optionnel.

en: How should this view be styled
fr: Quel style appliquer à cette vue

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
fr: Si le style de votre choix possède des paramètres, veillez à cliquer sur le bouton de paramétrage qui apparaîtra à côté dans le résumé de la vue.

en: Style options
fr: Options de style

en: Row style options
fr: Options de style de ligne

en: How should each row in this view be styled
fr: Quel style appliquer aux lignes de cette vue

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style by clicking on the icon.
fr: Vous pouvez également adapter les !settings pour le style de la ligne en cours en cliquant sur l'icône.

en: Which display to use for path
fr: Affichage à utiliser pour le chemin

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
fr: Quel affichage utiliser pour obtenir le chemin de cet affichage pour des éléments du type liens de résumé, liens de flux RSS, liens "plus", etc.

en: Display output
fr: Sortie de l'affichage

en: Alternative display output
fr: Rendu de l'affichage alternatif

en: Style output
fr: Sortie du style

en: Alternative style
fr: Style alternatif

en: Row style output
fr: Sortie du style de ligne

en: Alternative row style
fr: Style de ligne alternatif

en: Field @field (ID: @id)
fr: Champ @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
fr: Cette section liste tous les gabarits possibles pour l'affichage et les plugins de style, triés approximativement du moins spécifique au plus spécifique. Le gabarit actif pour chaque plugin — qui est le gabarit le plus spécifique trouvé dans le système — est mis en gras.

en: Change theme
fr: Changer le thème

en: Rescan template files
fr: Re-scanner les fichiers de template

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
fr: <strong>Important !<strong> Quand vous ajoutez, supprimez, ou renommez des fichiers de gabarit, il est nécessaire d'indiquez à Drupal vos changement en ré-analysant les fichiers de votre système. En cliquant sur ce bouton vous videz le cache du registre de thème de Drupal et ainsi déclenchez le processus d'analyse. Les gabarits mis en gras refléteront le nouvel état du système.

en: Theming information (display)
fr: Informations de thème (affichage)

en: Back to !info.
fr: Revenir à !info.

en: theming information
fr: informations de thème

en: This display has no theming information
fr: Cet affichage n'a aucune information de thème

en: This is the default theme template used for this display.
fr: Ceci est le template de thème par défaut utilisé pour cet affichage.

en: This is an alternative template for this display.
fr: Ceci est un gabarit alternatif pour cet affichage.

en: Theming information (style)
fr: Informations de thème (style)

en: This display has no style theming information
fr: Cet affichage n'a aucune information de thème de style

en: This is the default theme template used for this style.
fr: Ceci est le template de thème par défaut utilisé pour ce style.

en: This is an alternative template for this style.
fr: Ceci est un gabarit alternatif pour ce style.

en: Theming information (row style)
fr: Informations de thème (style de ligne)

en: This display has no row style theming information
fr: Cet affichage n'a aucune information de thème de style de ligne

en: This is the default theme template used for this row style.
fr: Ceci est le template de thème par défaut utilisé pour ce style de ligne.

en: This is an alternative template for this row style.
fr: Ceci est un gabarit alternatif pour ce style de ligne.

en: Put the exposed form in a block
fr: Mettre le formulaire exposé dans un bloc

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
fr: Si défini, tous les widgets exposés n'apparaitront pas avec cette vue. A la place, un bloc sera disponible dans le système d'administration des blocs de Drupal, et les formulaire exposé apparaitra dans celui-ci. Notez que ce bloc doit être activé manuellement, Views ne l'activera pas pour vous.

en: File found in folder @template-path
fr: fichier trouvé dans le dossier @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
fr: (Fichier non trouvé dans le dossier @template-path)

en: Status: using default values.
fr: Statut : utilisation des valeurs par défaut.

en: Update default display
fr: Mettre à jour l'affichage par défaut

en: Status: using overridden values.
fr: Statut : utilisation de valeurs supplantées.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
fr: L'affichage "@display" utilise des champs, mais il n'y en a pas de défini pour lui ou ils sont tous exclus.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
fr: L'affichage "@display" utilise un chemin mais le chemin n'est pas défini.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
fr: L'affichage "@display" a un plugin de style invalide.

en: Exposed form: @view-@display_id
fr: Formulaire exposé : @view-@display_id

en: Attachment settings
fr: Paramètres de fichiers attachés

en: Inherit arguments
fr: Hériter les arguments

en: Inherit exposed filters
fr: Hériter les filtres exposés

en: Multiple displays
fr: Affichages multiples

en: Should this display inherit its arguments from the parent display to which it is attached?
fr: Cet affichage doit-il hériter ses arguments de l'affichage parent auquel il est attaché ?

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
fr: Cet affichage doit-il hériter des valeurs des filtres exposés provenant de l'affichage parent auquel il est attaché ?

en: Attach before or after the parent display?
fr: Attacher avant ou après l'affichage parent ?

en: Select which display or displays this should attach to.
fr: Sélectionnez à quel(s) affichage(s) ceci doit s'attacher.

en: @view: @display
fr: @view : @display

en: Block admin description
fr: Description pour l'administration des blocs

en: Block caching type
fr: Type de mise en cache des blocs

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
fr: Ceci positionne l'état par défaut pour la méthode de mise en cache de blocs intégrée à Drupal. Ceci nécessite d'activer la mise en cache dans l'administration des blocs. Attention car vous n'avez que très peu de contrôle sur la fréquence de vidage du cache.

en: Using the site name
fr: Utilise le nom du site

en: Use the site name for the title
fr: Utiliser le nom du site comme titre

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
fr: L'icône du flux ne sera disponible que pour les affichages sélectionnés.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
fr: Cette vue sera affichée en visitant ce chemin sur votre site. Il est recommandé que le chemin soit du type "path/%/%/feed" ou "path/%/%/rss.xml" et de placer un caractère % dans le chemin pour chaque argument que vous avez défini dans la vue.

en: No menu
fr: Pas de menu

en: Normal: @title
fr: Normal : @title

en: Tab: @title
fr: Onglet : @title

en: Change settings for the parent menu
fr: Changer les paramètres pour le menu parent

en: The menu path or URL of this view
fr: Le chemin ou l'URL de menu pour cette vue

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for arguments: For example, "node/%/feed".
fr: Cette vue sera affichée en visitant ce chemin sur votre site. Vous pouvez utiliser "%" dans votre URL pour représenter les valeurs qui seront utilisées comme arguments : par exemple "node/%/feed".

en: Menu item entry
fr: Entrée d'élément de menu

en: No menu entry
fr: Aucune entrée de menu

en: Normal menu entry
fr: Entrée de menu normale

en: Menu tab
fr: Onglet de menu

en: Default menu tab
fr: Onglet de menu par défaut

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
fr: Si positionné à normal ou onglet, saisissez le texte à utiliser pour l'élément de menu.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
fr: Si paramétré sur normal ou onglet, entrez le texte à utiliser pour la description de l'élément de menu.

en: Warning: Changing this item's menu will not work reliably in Drupal 6.4 or earlier. Please upgrade your copy of Drupal at !url.
fr: Attention : changer le menu de cet élément ne fonctionnera pas correctement avec Drupal 6.4 ou inférieur. Veuillez mettre à jour votre installation de Drupal ici !url.

en: Insert item into an available menu.
fr: Insérer l'élément dans un menu disponible.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
fr: La sélection du menu requiert l'activation du module menu.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
fr: Plus petit sera le poids plus haut/à gauche il apparaitra.

en: Default tab options
fr: Options d'onglet par défaut

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
fr: Lorsque l'on fournit un élément de menu en tant qu'onglet, Drupal a besoin de savoir quel sera l'élément de menu parent de cet onglet. Parfois le parent existe déjà, mais vous pouvez également être amené à en créer un. Le chemin d'un élément parent sera toujours le même chemin, dont la dernière partie est supprimée. Par exemple, si le chemin vers cette vue est <em>foo/bar/baz</em>, le chemin parent sera alors <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
fr: Existe déjà

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
fr: Si vous créez un élément de menu parent, saisissez le titre de l'élément.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
fr: Si création d'un élément de menu parent, entrez la description de l'élément.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
fr: Si l'élément de menu parent est un onglet, saisissez le poids de l'onglet. Plus le nombre est faible, plus l'élément apparaîtra à gauche.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
fr: "$arg" n'est plus pris en charge. Utilisez plutôt %.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
fr: "%" ne peut pas être utilisé comme premier segment d'un chemin.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
fr: Views ne peut pas créer d'élément de menu normal pour les chemins comportant un %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
fr: Un affichage dont le chemin se termine par un % ne peut être un onglet.

en: Title is required for this menu type.
fr: Le titre est obligatoire pour ce type de menu.

en: Display @display is set to use a menu but the menu title is not set.
fr: L'affichage @display est configuré pour utiliser un menu mais le titre du menu n'est pas renseigné.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu title is not set.
fr: L'affichage @display est configuré pour utiliser un menu parent mais le titre du menu parent n'est pas renseigné.

en: Inline fields
fr: Champs en ligne

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
fr: Les champs en ligne seront affichés l'un à côté de l'autre plutôt que l'un après l'autre.

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
fr: Le séparateur peut être placé entre les champs en ligne pour éviter qu'ils ne s'entassent les uns sur les autres. Vous pouvez utiliser du HTML pour ce champ.

en: Grouping field
fr: Champ de regroupement

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
fr: Vous pouvez spécifier un champ en option par lequel grouper les résultats. Laisser vide pour ne pas grouper.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
fr: Le style @style nécessite un style de ligne mais le plugin de ligne est invalide.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
fr: L'alighement horizontal place les éléments depuis le coin supérieur gauche et en allant vers la droite. L'alignement vertical positionne les éléments depuis le coin supérieur gauche et en allant vers le bas.

en: Use the site mission for the description
fr: Utiliser l'énoncé de mission du site pour la description

en: RSS description
fr: Description RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
fr: Ceci apparaîtra dans le flux RSS lui-même.

en: Display record count with link
fr: Afficher le décompte d'enregistrements avec lien

en: Override number of items to display
fr: Supplanter le nombre d'éléments à afficher

en: Display items inline
fr: Afficher les éléments en ligne

en: You need at least one field before you can configure your table settings
fr: Vous avez besoin d'au moins un champ avant de pouvoir configurer vos paramètres de tableau

en: Override normal sorting if click sorting is used
fr: Supplanter le tri normal si le tri par clic est utilisé

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
fr: Activer les entêtes de tableau "collants" de Drupal (JavaScript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
fr: (Les effets d'entêtes collants ne seront pas actifs pour la prévisualisation ci-dessous, uniquement pour une sortie réelle).

en: If a default sort order is selected, what order should it use by default.
fr: Si un ordre de tri par défaut est sélectionné, quel ordre celui-ci doit-il utiliser par défaut.

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
fr: Place des champ dans des colonnes&nbsp;; vous pouvez combiner plusieurs champs en une seule colonne. Si vous le faites, le séparateur dans la colonne spécifiée sera utilisée pour séparer les champs. Cochez la case "triable" pour rendre cette colonne triable par clic, et cochez le champ radio de tri par défaut pour déterminer quelle colonne sera triée par défaut, si besoin est. Vous pouvez contrôler l'ordre et l'étiquette du champ dans la section Champs.

en: The style selected does not utilize fields.
fr: Le style sélectionné n'utilise pas de champs.

en: None defined
fr: Aucun défini

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
fr: Cette vue est en train d'être éditée par l'utilisateur !user, et est par conséquent verrouillée pour les autres utilisateurs. Ce verrou est vieux de !age. Cliquez ici pour <a href="!break">casser ce verrou</a>.

en: New view
fr: Nouvelle vue

en: Changed view
fr: Vue changée

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
fr: Vue %name, affichant des éléments de type <strong>@base</strong>.

en: Live preview
fr: Prévisualisation en direct

en: <em>@type</em> @base view: <strong>@view</strong>
fr: Vue <em>@type</em> @base : <strong>@view</strong>

en: Title: @title
fr: Titre : @title

en: @current of @max
fr: @current sur @max

en: There are no views to be exported at this time.
fr: Il n'y a pas de vue à exporter pour le moment.

en: Show only these tags
fr: Montrer uniquement ces étiquettes

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
fr: Mettez ceci dans @module.info dans votre dossier modules/@module

en: Put this in @module.module in your modules/@module directory
fr: Mettez ceci dans @module.module dans votre dossier modules/@module

en: Put this in @module.views_default.inc in your modules/@module directory or modules/@module/includes directory
fr: Placez ceci dans @module.views_default.inc dans votre répertoire modules/@module ou modules/@module/includes

en: use views exporter
fr: utiliser l'exportateur de vues

en: Bulk export
fr: Export par lot

en: Views exporter
fr: Exportateur de vues

en: Allows exporting multiple views at once.
fr: Permet d'exporter plusieurs vues à la fois.

en: Administration menu
fr: Menu d'administration

en: Formatted html link
fr: Lien html formaté

en: - All -
fr: - Tout -

en: Fieldset
fr: Groupe de champs

en: Checkboxes
fr: Cases à cocher

en: Provides the jQuery UI plug-in to other Drupal modules.
fr: Fournit le plugin jQuery UI aux autres modules Drupal.

en: Unmet dependencies: !dependencies
fr: Dépendances non vérifiées : !dependencies

en: Checking...
fr: Vérification...

en: The feature !module cannot be enabled because it conflicts with !conflict.
fr: La fonctionnalité (feature) !module ne peut être activée car elle entre en conflit avec !conflict.

en: Reverted all <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong>.
fr: Retour sur une version antérieure de tous les composants <strong>!component</strong> pour <strong>!module</strong> effectué.

en: No changes have been made to this feature.
fr: Aucun changement n'a été fait sur cette fonctionnalité (feature).

en: Machine-readable name
fr: Nom système

en: Download feature
fr: Télécharger la fonctionnalité (feature)

en: Enable and disable features.
fr: Activer et désactiver les fonctionnalités (features).

en: Display components of a feature.
fr: Afficher les composants d'une fonctionnalité (feature).

en: Compare default and current feature.
fr: Comparer la fonctionnalité (feature) courante et celle par défaut.

en: Javascript status call back.
fr: Procédure de rappel (callback) de statut javascript

en: Menu items for any enabled features.
fr: Eléments de menu pour toutes les fonctionnalités (features) activées.

en: Provides feature management for Drupal.
fr: Fournit une interface d'aministration de Features pour Drupal.

en: Dependency
fr: Dépendance

en: No features available.
fr: Aucune fonctionnalité (feature) disponible.

en: Contact form
fr: Formulaire de contact

en: A redirect set for a specific language will always be used when requesting this page in that language, and takes precedence over redirects set for <em>All languages</em>.
fr: La configuration d'une redirection pour une langue spécifique sera toujours utilisée lorsqu'une requête de la page sera effectuée dans cette langue, et a priorité sur la configuration des redirections pour <em>toutes les langues</em>.

en: Redirect status
fr: Statut de la redirection

en: Display a warning message to users when they are redirected.
fr: Afficher un message d'alerte aux utilisateurs lorsqu'ils sont redirigés.

en: Allow users to bypass redirects by adding %code to the URL.
fr: Autoriser les utilisateurs à outrepasser les redirections en ajoutant %code à l'URL.

en: Automatically create redirects when URL aliases are changed.
fr: Créer automatiquement des redirections lorsque les alias d'URL sont modifiés.

en: Discard redirects that have not been accessed for
fr: Supprimer les redirections qui n'ont pas reçu de visites depuis

en: Never (do not discard)
fr: Jamais (ne pas supprimer)

en: Default redirect status
fr: Statut de redirection par défaut

en: This page has been moved to <a href="@redirect">@redirect</a>.
fr: Cette page a été déplacée vers <a href="@redirect">@redirect</a>.

en: This page has been moved to <a href="@redirect">@redirect</a>. You will be automatically redirected in 10 seconds.
fr: Cette page a été déplacée vers <a href="@redirect">@redirect</a>. Vous serez redirigé automatiquement dans 10 secondes.

en: Delete redirect
fr: Supprimer une redirection

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
fr: Les droits du répertoire « %directory » ont été modifiés pour qu'il soit accessible en écriture.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Le nom système interne ne doit contenir que des lettres, des chiffres et des tirets bas.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
fr: Les révisions vous permettent de suivre les différences entre plusieurs versions d'une contribution.

en: Search form
fr: Formulaire de recherche

en: Date and time
fr: Date et heure

en: Date and time lookup
fr: Consultation de date et heure

en: Translation settings
fr: Paramètres de traduction

en: Wipe and rebuild
fr: Effacer et reconstruire

en: File name without extension
fr: Nom du fichier sans extension.

en: File extension
fr: Extension du fichier

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines:<br /><code>!htaccess</code>
fr: Alerte de sécurité : ne serveur n'a pas pu écrire dans le fichier .htaccess. Veuillez créer un fichier .htaccess dans votre répertoire %directory, en y incluant les lignes suivantes :<br /><code>!htaccess</code>

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
fr: Séléctionnez la méthode utilisée pour collecter les suggestions de l'autocomplétion. Notez que <em>Contient</em> peut engendrer des problèmes de performances sur des sites avec des milliers de noeuds

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
fr: %name : différence de titre. Veuillez vérifier votre sélection.

en: An image thumbnail was not able to be created.
fr: La miniature de l'image n'a pas pu être créée

en: Minimum resolution for Images
fr: Résolution minimale des images

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an image that is smaller than these dimensions is uploaded it will be rejected.
fr: La taille minimale autorisée pour les images exprimée dans le format LARGEURxHAUTEUR (par ex : 640x480). Si une image est plus petite que ces dimensions, son téléversement sera rejeté.

en: ALT text settings
fr: Réglages du texte ALT

en: Enable user input alternate text for images.
fr: Active la saisie utilisateur pour le texte alternatif des images.

en: Default ALT text
fr: Texte ALT par défaut

en: This value will be used for alternate text by default.
fr: Cette valeur sera utilisée par défaut pour le texte  alternatif.

en: Title text settings
fr: Paramètres du texte de titre

en: Enable user input title text for images.
fr: Active la saisie utilisateur pour le texte de titre des images.

en: Choose type of field to be displayed to the user.
fr: Choisissez le type de champs visibles par l'utilisateur.

en: Default Title text
fr: Texte de titre par défaut

en: This value will be used as the image title by default.
fr: Cette valeur sera utilisée par défaut comme titre de l'image.

en: When an image is not uploaded, show a default image on display.
fr: Quand une image n'est pas transférée, afficher une image par défaut à l'écran.

en: The default image could not be uploaded. The destination %destination does not exist or is not writable by the server.
fr: L'image par défaut ne pas être transférée. La destination %destination n'existe pas ou n'est pas accessible en écriture par le serveur.

en: Only web-standard images (jpg, gif, and png) are supported through the image widget. If needing to upload other types of images, change the widget to use a standard file upload.
fr: Seules les images aux standards du web ( jpg, gif et png) sont supportées au travers de ce widget image. Si vous avez besoin de téléverser d'autres types d'images, modifier le widget pour utiliser un téléversement de fichier standard.

en: Please specify a resolution in the format WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480).
fr: Veuillez spécifier une résolution au format LARGEURxHAUTEUR (par ex. 640x480).

en: Alternate Text
fr: Texte Alternatif

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
fr: Le titre apparait sous la forme d'une infobulle lorsque l'utilisateur survole l'image avec sa souris.

en: Image linked to node
fr: Image liée au noeud

en: Image linked to file
fr: Image liée au fichier

en: FileField must be updated to Drupal 6 before ImageField can be updated.
fr: FileField doit être mis à jour en Drupal 6 avant que ImageField puisse être mis à jour.

en: Deleted admin thumbnails distributed throughout files directory. All thumbnails are now stored in the "imagefield_thumbs" directory.
fr: Les vignettes admin ont été supprimées dans le répertoire de fichiers. Toutes les vignettes sont maintenant stockées dans le répertoire "imagefield_thumbs".

en: The selected file %name could not be saved.
fr: Le fichier sélectionné %name n'a pas pu être enregistré.

en: The directory %directory is a file and cannot be overwritten.
fr: Le répertoire %directory est un fichier et ne peut être écrasé.

en: The path %directory was checked as a directory, but it is a file.
fr: Le chemin %directory a été vérifié en tant que répertoire, mais c'est un fichier.

en: List field
fr: Lister le champ

en: Files listed by default
fr: Fichiers listés par défaut

en: When enabled, will display a text field where users may enter a description about the uploaded file.
fr: Si cette option est activée, cela affichera un champ texte où les utilisateurs pourront saisir une description du fichier téléversé.

en: FileField was trying to display the file %file, but it does not exist.
fr: FileField essayait d'afficher le fichier %file, mais il n'existe pas.

en: Progress indicator
fr: Indicateur de progression

en: Bar with progress meter
fr: Barre avec mesure de progression

en: Your server supports upload progress capabilities. The "throbber" display does not indicate progress but takes up less room on the form, you may want to use it if you'll only be uploading small files or if experiencing problems with the progress bar.
fr: Votre serveur est capable d'afficher la progression des transferts. L'affichage "Throbber" n'est pas capable d'indiquer la progression mais prend moins de place dans le formulaire. Vous pouvez l'utiliser si vous ne transférez que des petits fichiers ou si vous rencontrez des problèmes avec la barre de progression.

en: Path settings
fr: Paramètres de chemin

en: Optional subdirectory within the "%directory" directory where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
fr: Sous-répertoire optionnel dans le répertoire "%directory" destiné au stockage des fichiers. Ne pas ajouter de barre oblique (<em>slash</em>, "/") à la fin, ni au début.

en: The file path (@file_path) cannot start with the system files directory (@files_directory), as this may cause conflicts when building file URLs.
fr: Le chemin du fichier (@file_path) ne doit pas commencer avec le répertoire des fichiers système (@files_directory), cela produit des conflits lors de la construction des URL.

en: The "@field" option must contain a valid value. You can either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes).
fr: L'option "@field" doit contenir une valeur valide. Vous pouvez soit laisser le champ texte vide, soit saisir une chaîne telle que "512" (octets), "80K" (kilooctets) ou "50M" (megaoctets).

en: The file in the @field field was unable to be uploaded.
fr: Le fichier dans le champ @field n'a pas pu être téléversé.

en: Referencing to the file used in the %field field is not allowed.
fr: Le référencement du fichier utilisé dans le champ %field n'est pas autorisé.

en: The file referenced by the %field field does not exist.
fr: Le fichier référencé dans le champ %field n'existe pas.

en: The file upload failed. %upload
fr: Le transfert de fichier a échoué. %upload

en: A plain file upload widget.
fr: Un widget de téléversement de fichier simple.

en: Displays the file system path to the file.
fr: Affiche le chemin du système de fichiers pour le fichier.

en: URL to file
fr: Url du fichier

en: Displays a full URL to the file.
fr: Affiche une URL complète vers le fichier.

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
fr: Un erreur irrécupérable s'est produite. Le fichier transféré dépasse la taille de fichier maximum (@size) autorisée par le serveur.

en: An unrecoverable error occurred. This form was missing from the server cache. Try reloading the page and submitting again.
fr: Un erreur irrécupérable s'est produite. Le formulaire ne trouve pas le cache du serveur. Réactualisez la page et réessayer au nouveau.

en: Starting upload...
fr: Début du transfert...

en: Uploading... (@current of @total)
fr: Transfert en cours... (@current sur @total)

en: The file contents (@type) do not match its extension (@extension).
fr: Le contenu du fichier (@type) ne correspond pas à son extension (@extension).

en: Allowed Extensions: %ext
fr: Extensions Autorisées : %ext

en: Maximum Filesize: %size
fr: Taille maximale de fichier : %size

en: The image must be exactly %dimensions pixels.
fr: Les images doivent faire exactement %dimensions pixels

en: The image will not fit between the dimensions of %min_dimensions and %max_dimensions pixels.
fr: L'image n'est pas comprise entre les dimensions %min_dimensions et %max_dimensions pixels.

en: Images must be exactly @min_size pixels
fr: Les images doivent faire exactement @min_size pixels

en: Images must be between @min_size pixels and @max_size
fr: Les images doivent être comprises entre @min_size pixels et @max_size

en: Images larger than @max_size pixels will be scaled
fr: Les images plus grandes que @max_size pixels seront redimensionnées

en: Images must be smaller than @max_size pixels
fr: Les images doivent être plus petites que @max_size pixels

en: Images must be larger than @max_size pixels
fr: Les images doivent avoir une définition supérieure à @max_size pixels

en: The file is not a known image format.
fr: Le fichier n'a pas un format d'image connu.

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
fr: Votre serveur est capable d'afficher la progression du transfert des fichiers, mais il ne dispose pas des bibliothèques requises. Il est recommandé d'installer la <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">bibliothèque PECL uploadprogress</a> (meilleur choix) ou d'installer <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
fr: Votre serveur est capable d'afficher la progression de transfert de fichier à l'aide d'APC RFC1867. Notez que seul un transfert à la fois est supporté. Il est recommandé d'utiliser la <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">bibliothèque Uploadprogress PECL</a> si possible.

en: Migrating filefield values
fr: Migration des valeurs de filefield

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP 5.2 and an Apache server.
fr: Votre serveur est capable d'afficher la progression du transfert des fichiers. L'affichage de la progression des transfert requiert un serveur Apache et PHP 5.2.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
fr: Votre serveur est incapable d'afficher la progression de transfert de fichier. La progression de transfert de fichier requiert que PHP soit exécuté avec mod_php et non en tant que FastCGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
fr: Votre serveur est capable d'afficher la progression du transfert des fichiers avec APC, mais celui-ci n'est pas activé. Ajouter le code <code>apc.rfc1867 = 1</code> à votre fichier de configuration php.ini. Toutefois, il est recommandé d'utiliser la <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">bibliothèque PECL uploadprogress</a>, car elle supporte le transfert simultané de plusieurs fichiers (ce qui n'est pas le cas d'APC).

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
fr: Activé (<a href="http://php.net/manual/fr/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
fr: Activé (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
fr: Transfert en cours

en: Width of a video or image file in pixels.
fr: Largeur d'un fichier vidéo ou image en pixels.

en: Height of a video or image file in pixels.
fr: Hauteur d'un fichier vidéo ou image en pixels.

en: The duration of audio or video files, in seconds.
fr: La durée des fichiers audio ou vidéo, en secondes.

en: Audio format
fr: Format audio

en: The audio format.
fr: Le format audio.

en: The sample rate of the audio.
fr: La fréquence d'échantillonnage  de l'audio.

en: Audio channel mode
fr: Mode de piste audio

en: The number of channels in the audio, by name (stereo or mono).
fr: Le nombre de pistes (channels) de l'audio, par nom (stéréo ou mono).

en: The audio bitrate.
fr: Le débit (bitrate) audio.

en: Audio bitrate mode
fr: Mode de débit (bitrate) audio

en: The kind of audio bitrate, such as VBR. Usually empty.
fr: Le type de débit audio, tel que VBR. Généralement vide.

en: Default (usually mm:ss)
fr: Par défaut (généralement mm:ss)

en: Hours: h
fr: Heures : h

en: Minutes: mm
fr: Minutes : mm

en: Seconds: ss
fr: Secondes : ss

en: Total seconds
fr: Total des secondes

en: Data key
fr: Données clés

en: The data column may (or may not) contain any of the following data. Select the data that should be output for this field.
fr: La colonne données peu contenir (ou pas) n'importe laquelle des données suivantes. Choisissez les données qui doivent être émises pour ce fichier.

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
fr: Stocker un titre, href et des attributs dans la base de données pour les assembler dans un lien.

en: URL, as plain text
fr: URL, texte simple

en: @label URL
fr: URL de @label

en: Hello world!
fr: Bonjour le monde !

en: %name: the value may be no smaller than %min.
fr: %name : la valeur ne peut être inférieure à %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
fr: %name : la valeur ne peut être supérieure à %max.

en: available
fr: disponible

en: The item has been deleted.
fr: L'élément a été supprimé.

en: Comparing two revisions:
fr: Comparer deux révisions :

en: Show diffs inline for this content type
fr: Montrer les différences lignes à lignes pour ce type de contenu

en: Highlight changes
fr: Surligner les modifications

en: List revisions
fr: Lister les révisions

en: Show latest diff
fr: Montrer la dernière différence

en: delete any
fr: supprimer

en: edit any
fr: éditer

en: %name: found no valid user with that name.
fr: %name : nous n'avons pas trouvé d'utilisateur valide pour ce nom.

en: Less than or equal to
fr: Inférieur ou égal à

en: The name of the site.
fr: Le nom du site.

en: CTools CSS Cache
fr: Cache CSS de CTools

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
fr: Le répertoire de cache CSS de CTools, %path n'a pas pu être créé car il y a un problème de configuration sur le répertoire files. Veuillez vous assurez que le répertoire files est correctement configuré et que le serveur web dispose des permissions suffisantes pour créer des répertoires.

en: Unable to create
fr: Création impossible

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
fr: Cache spécial utilisé pour enregistrer les objets en cours d'édition ; il sert à enregistrer l'état dans un environnement normalement sans état.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
fr: Une librairie d'outils par Merlin of Chaos

en: Bulk export results
fr: Exporter les résultats en lots

en: Place this in @file
fr: Placer ceci dans @file

en: There are no objects to be exported at this time.
fr: Il n'y a aucun objet à exporter pour le moment.

en: There are no objects in your system that may be exported at this time.
fr: Il n'y aucun objet dans votre système qui puisse être exporté pour le moment.

en: use bulk exporter
fr: utiliser l'exportateur de masse

en: Bulk Exporter
fr: Exportation en lots

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
fr: Exporte massivement plusieurs objets de données gérés par Ctools vers le code.

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
fr: Procède à une exportation massive des objets de données connus par les outils Chaos.

en: @type:@subtype will not display due to missing context
fr: @type :@subtype ne s'affichera pas car il lui manque un contexte

en: No info
fr: Pas d'information

en: No info available.
fr: Pas d'information disponible.

en: Configure new !subtype_title
fr: Configurer un nouveau !subtype_title

en: All criteria must pass.
fr: Tous les critères doivent être vérifiés.

en: Only one criteria must pass.
fr: Seul un critère doit être vérifié.

en: Broken/missing access plugin %plugin
fr: Plugin d'accès %plugin cassé/manquant

en: Configure settings for this item.
fr: Configurer les paramètres de cet élément.

en: Remove this item.
fr: Retirer cet élément.

en: No criteria selected, this test will pass.
fr: Aucun critère n'a été sélectionné, ce test va être considéré comme réussi.

en: Edit criteria
fr: Modifier les critères

en: Invalid object name.
fr: Nom d'objet non valide.

en: Invalid context type
fr: Type de contexte invalide

en: Display page not found or display nothing at all.
fr: Pas non trouvée, ou bien il n'y a rien à visualiser sur cette page.

en: Enter a title to use when this argument is present. You may use %KEYWORD substitution, where the keyword is specified below.
fr: Saisissez un titre à utiliser quand cet argument est présent. Vous pouvez utiliser des substituions de %KEYWORD, selon les mot clés spécifiés ci-dessous.

en: Unable to delete missing item!
fr: Impossible de supprimer un élément manquant !

en: Edit @type
fr: Modifier @type

en: Summary of contexts
fr: Récapitulatif des contextes

en: , and
fr: , et

en: , or
fr: , ou

en: Built in context
fr: Contexte intégré

en: Keyword: %@keyword
fr: Mot-clé : %@keyword

en: In code
fr: Dans le code

en: Enabled, title
fr: Activées, titre

en: Get a summary of the information about this page.
fr: Obtenir un résumé des informations sur cette page.

en: Activate this page so that it will be in use in your system.
fr: Activez cette page afin qu'elle soit utilisée dans votre système.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
fr: Désactiver cette page. Les données seront conservées mais la page ne sera plus utilisée par votre système.

en: Add variant
fr: Ajouter une variante

en: Add a new variant to this page.
fr: Ajouter une nouvelle variante de cette page.

en: Create variant
fr: Créer la variante

en: Import variant
fr: Importer une variante

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
fr: Ajouter une variante de cette page à partir de code exporté d'une autre page.

en: Reorder variants
fr: Ré-ordonner les variantes

en: Change the priority of the variants to ensure that the right one gets selected.
fr: Changer la priorité des variantes pour s'assurer que la sélection s'opère de façon correcte.

en: Configure a newly created variant prior to actually adding it to the page.
fr: Configurer une nouvelle variante avant de l'ajouter réellement à la page.

en: Break the lock on this page so that you can edit it.
fr: Casser le verrou de cette page afin de pouvoir l'éditer.

en: Variant operations
fr: Opérations sur les variantes

en: Get a summary of the information about this variant.
fr: Obtenir un résumé des informations de cette variante.

en: Make an exact copy of this variant.
fr: Faire une copie exacte de cette variante.

en: Export this variant into code to import into another page.
fr: Exporter cette variante sous forme de code pour l'importer dans une autre page.

en: Remove all changes to this variant and revert to the version in code.
fr: Supprimer tous les changements apportés à cette variante et revenir à la version fournie par le code source.

en: Remove this variant from the page completely.
fr: Supprimer cette variante de la page.

en: Activate this variant so that it will be in use in your system.
fr: Activer cette variante afin qu'elle soit utilisée par votre système.

en: De-activate this variant. The data will remain but the variant will not be in use on your system.
fr: Désactiver cette variante. Les données seront conservées mais la variante ne sera plus utilisée par votre système.

en: No variants
fr: Aucune variante

en: This operation trail does not exist.
fr: Cette opération n'existe pas.

en: The page has been updated. Changes will not be permanent until you save.
fr: Cette page a été mise à jour. Les changements ne seront pas sauvegardés tant que vous n'aurez enregistré.

en: Unable to update changes due to lock.
fr: Impossible d'appliquer les changements, un verrou est présent.

en: This setting contains unsaved changes.
fr: Ces paramètres contiennent des changements non sauvegardés.

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
fr: Vous avez effectué des changements sur cette page qui ne sont pas sauvegardés. Vous devez cliquer sur Enregistrer pour sauvegarder les changements dans la base de données, ou sur Annuler pour ne pas prendre en compte ces changements. Veuillez notez que si vous avez changé les valeurs d'un formulaire, vous devez cliquer sur le bouton Mise à jour avant d'enregistrer votre page.

en: All pending changes have been discarded, and the page is now unlocked.
fr: Tous les changements ont été annulés, la page est maintenant déverrouillée.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
fr: Le titre administratif de cette variante. Si vous laissez ce champ vide il sera automatiquement renseigné.

en: Variant type
fr: Type de variante

en: Optional features
fr: Fonctionnalités optionnelles

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
fr: Sélectionnez les fonctionnalités facultatives dont vous avez besoin pour quelles soient présentes dans les formulaires de configuration. Si vous ne sélectionnez pas ces options ici vous pourrez toujours les activer une fois que votre page sera créée. Si vous n'êtes pas sûr, laissez ces options décochées.

en: Variant name
fr: Nom de la variante

en: Enter the name of the new variant.
fr: Saisissez le nom de la nouvelle variante.

en: Paste variant code here
fr: Collez le code de la variante ici

en: No variant found.
fr: Aucune variante trouvée.

en: Unable to get a variant from the import. Errors reported: @errors
fr: Impossible d'importer une variante. Rapport d'erreurs : @errors

en: Reverting the variant will delete the variant that is in the database, reverting it to the original default variant. This deletion will not be made permanent until you click Save.
fr: Ré-initialiser la variante va la supprimer de la base de données, la ramenant à sa variante d'origine, celle par défaut. Cette suppression ne sera effective que lorsque vous aurez cliqué sur le bouton Enregistrer.

en: Are you sure you want to delete this variant? This deletion will not be made permanent until you click Save.
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer cette variante ? Cette suppression ne sera effective que lorsque vous aurez cliqué sur Enregistrer.

en: This variant is currently disabled. Enabling it will make it available in your system. This will not take effect until you save this page.
fr: Cette variante est désactivée. L'activer la rendra disponible dans votre système. Cela ne prendra effet que lorsque vous aurez enregistré cette page.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
fr: Cette variante est activée. La désactiver la rendra indisponible pour le système, et elle ne sera pas utilisée. Cela ne prendra effet que lorsque vous aurez enregistré cette page.

en: Breaking the lock on this page will <strong>discard</strong> any pending changes made by the locking user. Are you REALLY sure you want to do this?
fr: Faire sauter le verrou de cet page va <strong>annuler</strong> tout changement réalisé par l'utilisateur qui a verrouillé cette page. Êtes-vous SÛR de vouloir le faire ?

en: The lock has been cleared and all changes discarded. You may now make changes to this page.
fr: Le verrou a été effacé ainsi que tous les changements. Vous pouvez maintenant faire des changements sur cette page.

en: Enabling this page will immediately make it available in your system (there is no need to wait for a save.)
fr: Activer cette page la rendra disponible immédiatement dans votre système (il n'y a pas besoin d'attendre pour une sauvegarde).

en: Disabling this page will immediately make it unavailable in your system (there is no need to wait for a save.)
fr: Désactiver cette page la rendra indisponible immédiatement dans votre système (il n'y a pas besoin d'attendre une sauvegarde.)

en: This page has no variants and thus no output of its own.
fr: Cette page n'a pas de variante et donc aucune sortie à générer.

en: Add a new variant
fr: Ajouter une nouvelle variante

en: Unable to disable due to lock.
fr: Impossible de désactiver, un verrou est présent.

en: Unable to enable due to lock.
fr: Impossible d'activer, un verrou est présent.

en: use page manager
fr: utiliser page manager

en: administer page manager
fr: administrer page manager

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
fr: Ajouter, modifier et supprimer les pages système supplantées et les pages définies par l'utilisateur.

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
fr: Fournit une interface utilisateur et une API pour gérer les pages dans le site.

en: Node add/edit form
fr: Formulaire de création/édition d'un noeud

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for adding or edit nodes at <em>node/%node/edit</em> and <em>node/add/%node_type</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different edit forms for nodes. If no variant is selected, the default Drupal node edit will be used.
fr: Lorsque activé, ceci surcharge le comportement par défaut de Drupal pour créer ou modifier des noeuds sur les chemins <em>node/%node/edit</em> et <em>node/add/%node_type</em>. Si vous ajouté des variantes, vous pouvez utiliser les critères de sélection tel que le type de noeud ou la langue ou les permissions pour fournir des formulaires différents pour les noeuds. Si aucune variante n'est sélectionnée, le formulaire d'édition de noeud standard de Drupal sera utilisé.

en: Node being edited
fr: Nœud en cours de modification

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying nodes at <em>node/%node</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different views of nodes. If no variant is selected, the default Drupal node view will be used. This page only affects nodes viewed as pages, it will not affect nodes viewed in lists or at other locations. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at node/%node.
fr: Lorsque activé, ceci surcharge le comportement par défaut de Drupal pour afficher les noeuds sur le chemin <em>node/%node</em>. Si vous ajoutez des variantes, vous pourrez utiliser des critères de sélection tel que le type de noeud, la langue ou les permissions pour fournir différents types d'affichage à ces noeuds. Si vous ne sélectionnez pas de variante, l'affichage par défaut de Drupal sera utilisé pour les noeuds. Cette page affecte seulement les noeuds affichés en tant que page, elle n'affectera pas les listes de noeuds ou les noeuds affichés dans d'autres endroits. Veuillez également noter que si vous utilisez Pathauto, les alias d'URLs peuvent laisser paraître qu'un noeud est affiché ailleurs, mais pour Drupal ils sont toujours sur un chemin du type node/%node.

en: Node being viewed
fr: Nœud en cours d'affichage

en: Argument settings
fr: Paramètres des arguments

en: Administrative title
fr: Titre pour l'administration

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fr: Le nom de cette page. Il apparaîtra dans l'interface d'administration afin de l'identifier facilement.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
fr: Le nom système de cette page. Il doit être unique et ne contenir que des caractères alphanumériques et des tirets bas. Une fois créée, vous ne pourrez plus changer cette valeur !

en: Administrative description
fr: Description pour l'administration

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
fr: Une description de ce qu'est cette page, ce qu'elle fait ou est faîte pour, pour l'administration.

en: Make this your site home page.
fr: Définir comme page d'accueil du site.

en: Visible menu item
fr: Elément de menu visible

en: Name is required.
fr: Le nom est obligatoire.

en: That name is used by another page: @page
fr: Ce nom est déjà utilisé par une autre page : @page

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
fr: Le nom d'une page ne peut contenir que des caractères alphanumériques et des caractères de soulignements (_).

en: That path is used by another page: @page
fr: Ce chemin est déjà utilisé par une autre page : @page

en: You cannot have a dynamic path element after an optional path element.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser de partie de chemin dynamique après une partie de chemin optionnelle.

en: You cannot have a static path element after an optional path element.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser de partie de chemin statique après une partie de chemin optionnelle.

en: That path is currently assigned to be an alias for @alias. This system cannot override existing aliases.
fr: Ce chemin est actuellement assigné à l'alias @alias. Ce système ne peut pas surcharger les alias existants.

en: You cannot make this page your site home page if it uses % placeholders.
fr: Vous ne pouvez pas faire de cette page votre page d'accueil du site si elle utilise des jetons % .

en: Duplicated argument %arg
fr: Argument dupliqué %arg

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
fr: Argument non valide <em>%</em>. Tous les arguments doivent être nommés avec des mots clés.

en: Parent item title
fr: Titre de l'élément parent

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
fr: Les règles d'accès sont utilisées pour vérifier si la page est accessible et si tous les éléments de menus qui lui sont associés sont visibles.

en: No context assigned
fr: Aucun contexte assigné

en: Position in path
fr: Position dans le chemin

en: Context assigned
fr: Context assigné

en: The path %path has no arguments to configure.
fr: Le chemin %path n'a aucun argument à configurer.

en: Invalid keyword.
fr: Mot clé non valide.

en: Change context type
fr: Changer le type de contexte

en: Change argument
fr: Changer l'argument

en: No context selected
fr: Pas de contexte sélectionné

en: Error: missing argument.
fr: Erreur : argument manquant.

en: Context identifier
fr: Identifiant du contexte

en: This is the title of the context used to identify it later in the administrative process. This will never be shown to a user.
fr: Il s'agit du titre du contexte utilisé pour l'identifier plus tard dans la partie administrative. Il ne sera jamais affiché à l'utilisateur.

en: Error: missing or invalid argument plugin %argument.
fr: Erreur : plugin d'argument %argument manquant ou non valide.

en: Import page
fr: Importer une page

en: Enter the name to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original name of the page.
fr: Saisissez le nom à utiliser pour cette page s'il est différent de la page source. Laissez le champ vide pour utiliser le nom originel de la page.

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
fr: Saisissez le chemin à utiliser pour cette page s'il est différent de la page source. Laissez le champ vide pour utiliser le chemin originel de la page.

en: Allow overwrite of an existing page
fr: Permettre l'écrasement d'une page existante

en: If the name you selected already exists in the database, this page will be allowed to overwrite the existing page.
fr: Si le nom que vous avez choisi existe déjà dans la base de données, cette page pourra écraser la page existante.

en: Paste page code here
fr: Coller le code de la page ici

en: No handler found.
fr: Aucun gestionnaire (handler) trouvé.

en: That page name is in use and locked by another user. You must <a href="!break">break the lock</a> on that page before proceeding, or choose a different name.
fr: Ce nom de page est utilisé et verrouillé par un autre utilisateur. Vous devez <a href="!break">casser le verrou</a> de cette page pour pouvoir continuer ou choisir un nom différent.

en: Enter the name to the new page It must be unique and contain only alphanumeric characters and underscores.
fr: Saisir le nom de la nouvelle page. Il doit être unique et ne contenir que des caractères alphanumériques et des tirets bas.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer cette page ? La suppression d'une page est irréversible.

en: The page has been reverted.
fr: La page a été réinitialisée.

en: Create a new page
fr: Créer une nouvelle page

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
fr: Modifier le nom, le chemin et d'autres paramètres de base pour cette page.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
fr: Définir les contextes pour les arguments de cette page.

en: Control what users can access this page.
fr: Contrôler quels utilisateurs peuvent accéder à cette page.

en: Provide this page a visible menu or a menu tab.
fr: Fournir à cette page un menu visible ou un onglet de menu.

en: Make a copy of this page
fr: Créer une copie de cette page

en: This is your site home page.
fr: C'est la page d'accueil de votre site.

en: This page is set to become your site home page.
fr: Cette page est définie pour devenir votre page d'accueil.

en: Accessible only if @conditions.
fr: Accessible seulement si @conditions.

en: This page is publicly accessible.
fr: Cette page est accessible publiquement.

en: Menu tab.
fr: Onglet de menu.

en: Default menu tab.
fr: Onglet de menu par défaut

en: Title: %title.
fr: Titre : %title.

en: Parent title: %title.
fr: Titre du parent : %title

en: Menu block: %title.
fr: Bloc de menu : %title

en: Taxonomy term template
fr: Gabarit du terme de taxonomie

en: Term(s) being viewed
fr: Le(s) terme(s) affiché(s)

en: Term being viewed
fr: Le terme en cours d'affichage

en: Single term
fr: Un seul terme

en: Multiple terms
fr: Plusieurs termes

en: By default, Drupal allows multiple terms as an argument by separating them with commas or plus signs. If you set this to single, that feature will be disabled.
fr: Par défaut Drupal autorise plusieurs termes par argument, séparés par des virgules ou des signes plus. Si vous choisissez "Un seul terme", cette fonctionnalité sera désactivée.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
fr: Injecter la hiérarchie du premier terme dans le fil d'Ariane

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
fr: Si sélectionné, les parents du terme de taxonomie apparaîtront dans le fil d'Ariane.

en: Multiple terms may be used, separated by , or +.
fr: Plusieurs termes peuvent être utilisés, séparés par des virgules (,) ou des plus (+).

en: Only a single term may be used.
fr: Seul un terme unique peut être utilisé.

en: Breadcrumb trail will contain taxonomy term hierarchy
fr: Le fil d'Ariane contiendra la hiérarchie des termes de la taxonomie

en: Breadcrumb trail will not contain taxonomy term hiearchy.
fr: Le fil d'Ariane ne contiendra pas la hiérarchie des termes de la taxonomie.

en: User profile template
fr: Gabarit du profil utilisateur

en: User being viewed
fr: L'utilisateur en cours d'affichage

en: This page is being edited by another user and you cannot make changes to it.
fr: Cette page est en cours de modification par un autre utilisateur, vous ne pouvez donc pas la modifier.

en: This page is newly created and has not yet been saved to the database. It will not be available until you save it.
fr: Cette page vient d'être créée et n'a pas encore été enregistrée dans la base de données. Elle ne sera pas disponible tant que vous ne l'aurez pas enregistrée.

en: No task handlers are defined for this task.
fr: Aucun gestionnaire (handler) de tâche n'est défini pour cette tâche.

en: Variant
fr: Variante

en: User: compare
fr: Utilisateur : comparer

en: First User
fr: Premier utilisateur

en: Second User
fr: Deuxième utilisateur

en: @user can view @node.
fr: @user peut voir @node.

en: @user can edit @node.
fr: @user peut modifier @node.

en: @user can delete @node.
fr: @user peut supprimer @node.

en: Node: language
fr: Nœud : langue

en: @identifier language is "@languages" | @identifier language is one of "@languages"
fr[0]: La langue de @identifier est "@languages"
fr[1]: La langue de @identifier est l'une des suivantes : "@languages"

en: Node: type
fr: Nœud : type

en: @identifier is type "@types" | @identifier type is one of "@types"
fr[0]: Le type de @identifier est "@types"
fr[1]: Le type de @identifier est l'un des suivants : "@types"

en: Error, unset permission
fr: Erreur, permission non définie

en: User: role
fr: Utilisateur : rôle

en: Control access by role.
fr: Contrôler l'accès par rôle.

en: Only the checked roles will be granted access.
fr: L'accès sera accordé seulement aux rôles cochés

en: @identifier can have any role
fr: @identifier peut avoir n'importe quel rôle

en: User: language
fr: Utilisateur : langue

en: Site language is "@languages" | Site language is one of "@languages"
fr[0]: La langue du site est "@languages"
fr[1]: La langue du site est l'une des suivantes : "@languages"

en: Taxonomy: vocabulary
fr: Taxonomie : vocabulaire

en: @identifier vocabulary is "@vids" | @identifier vocabulary is one of "@vids"
fr[0]: Le vocabulaire de @identifier est "@vids"
fr[1]: Le vocabulaire de @identifier est l'un des suivants : "@vids"

en: Configure this block's 'block settings' in administer >> site building >> blocks
fr: Configurez les 'paramètres de bloc' de ce bloc dans Administrer >> Construction du site >> Blocs

en: Use context keywords
fr: Utiliser des mots-clés contextuels

en: @identifier: @title
fr: @identifier : @title

en: The author of the referenced node.
fr: L'auteur du nœud référencé.

en: "@s" author
fr: Auteur de "@s"

en: "@s" body
fr: Corps de "@s"

en: Node created date
fr: Date de création du nœud

en: "@s" created date
fr: Date de création de "@s"

en: "@s" links
fr: Liens de "@s"

en: "@s" title
fr: Titre de "@s"

en: Last updated date
fr: Date de dernière mise à jour

en: Revision log message for the node.
fr: Message du journal des révisions pour le noeud.

en: Raw string
fr: Chaîne de caractères brute

en: You must select a term.
fr: Vous devez choisir un terme.

en: Invalid term selected.
fr: Terme sélectionné invalide.

en: Term ID of first term
fr: Identifiant (ID) de terme du premier terme

en: Term ID of all term, separated by + or ,
fr: Identifiants (ID) de termes de tous les termes, séparés par des + ou des ,

en: Vocabulary ID of first term
fr: Identifiant (ID) de vocabulaire du premier terme

en: Select display
fr: Sélectionner un affichage

en: Configure view
fr: Configurer la vue

en: Choose which display of this view you wish to use.
fr: Choisissez l'affichage de cette vue vous souhaitez utiliser.

en: Broken/missing/deleted view.
fr: Vue cassée/manquante/supprimée.

en: Configure view @view (@display)
fr: Configurer la vue @view (@display)

en: View: @name
fr: Vue : @name

en: View information
fr: Information sur la vue

en: Using display @display.
fr: Utilisation de l'affichage @display.

en: @count items displayed.
fr: @count éléments affichés.

en: With pager.
fr: Avec pagination.

en: Without pager.
fr: Sans pagination.

en: With more link.
fr: Avec un lien plus.

en: With feed icon.
fr: Avec une icône de flux.

en: Sending arguments.
fr: Envoi des arguments.

en: Using arguments: @args
fr: Avec les arguments : @args

en: Using url: @url
fr: Avec l'URL : @url

en: Link title to page
fr: Lier le titre à la page

en: Provide a "more" link.
fr: Fournir un lien "plus".

en: Num items
fr: Nombre d'éléments

en: Select the number of items to display, or 0 to display all results.
fr: Choisir le nombre d'éléments à afficher ou 0 pour afficher tous les résultats.

en: Content pane
fr: Volet de contenu

en: Pane settings
fr: Paramètres du volet

en: Use view name
fr: Utiliser le nom de la vue

en: Use view description
fr: Utiliser la description de la vue

en: Admin desc
fr: Description pour l'administration

en: Choose the data source for view arguments
fr: Choisissez la source de données des arguments de la vue

en: @arg source
fr: source de @arg

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
fr: Les pages du panel peuvent être utilisées comme des pages d'arrivée (landing pages). Elles possèdent une URL, acceptent les arguments et peuvent avoir des entrées de menu.

en: Panel page
fr: Page du panel

en: Go to list
fr: Aller à la liste

en: Selection rules
fr: Règles de sélection

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
fr: Contrôler le critère utilisé pour décider si cette variante est utilisée ou non.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
fr: Ajouter des objets de contexte additionnels pour que cette variante puisse être utilisée par le contenu.

en: This panel will be selected if @conditions.
fr: Ce panel sera sélectionné si @conditions.

en: This panel will always be selected.
fr: Ce panel sera toujours sélectionné.

en: Selection rule
fr: Règle de sélection

en: Panel: @title
fr: Panel : @title

en: Administrative title of this variant.
fr: Titre administratif de cette variante.

en: Theme variables
fr: Variables du thème

en: Reactions
fr: Réactions

en: Pattern for the title
fr: Motif pour le titre

en: Field label
fr: Etiquette du champ

en: Serialized string of additional signup form values.  See theme_signup_user_form() from theme/signup.theme for more information.
fr: Chaîne de charactères sérialisée des valeurs additionnelles du formulaire. Voir theme_signup_user_form() dans theme/signup.theme pour plus d'informations.

en: Did this user actually attend the node they signed up for?
fr: Est ce que l'utilisateur a participé au noeud auquel il s'est enregistré ?

en: Removed the deprecated %old_view_name and %old_view_type variables. If you were using embedding a view on signup-enabled nodes, please visit the <a href="@signup_settings_url">Signup configuration page</a> and select a new value for the %setting_name setting (which is located under the Advanced settings).
fr: Les variables %old_view_name et %old_view_type ont été retirées. Si vous avez intégré une vue dans des nodes d'inscriptions, s'il vous plait, visitez <a href="@signup_settings_url">la page de configuration de Signup</a> et sélectionnez une nouvelle valeur pour le réglage de %setting_name (qui se trouve sous les réglages avancés)

en: Display signup information on user profile pages
fr: Affiche l'information sur les page du profil utilisateur

en: Location of the signup form
fr: Emplacement du formulaire d'inscription

en: Included on each node
fr: Inclus sur chaque noeud

en: Under the %signups tab
fr: Sous l'onglet %inscriptions

en: On every signup-enabled node, users with permission to
     sign up can be presented with a form. This setting controls where this form should be displayed: either directly on the node itself, on a separate tab, or not at all.
fr: Sur chaque noeud d'inscription, les utilisateurs ont la permission de s'inscrire peuvent être présentés avec un formulaire. Ce réglage contrôle l'endroit où ce formulaire devrait être affiché: ou bien directement sur le noeud lui même, sur un onglet séparé ou pas du tout.

en: If the signup form is included on each node, the signup form will be encapsulated in a collapsible fieldset. This setting controls if that fieldset is expanded or collapsed by default.
fr: Si le formulaire est inclus sur chaque noeud, le formulaire d'inscription sera encapsulé dans un regroupement de champs repliable. Ce réglage contôle si ce regroupement est déplié ou plié par défaut.

en: Use the signup-provided listing on each node
fr: Utiliser la liste des inscriptions fournies sur chaque noeud

en: Use the signup-provided listing under the %signups tab
fr: Utiliser la liste des inscriptions fournies dans l'onglet %signups

en: Embed a view on each node
fr: Intégrer une vue dans chaque noeud

en: Embed a view under the %signups tab
fr: Intégrer une vue sous l'onglet %signups

en: Users with the %view_signups permission can be presented with a list of all users who have signed up. This setting controls if, how, and where that list should be generated. !views_help_text
fr: Les utilisateurs avec la permission %view_signups peuvent être présentés avec une liste de tous les utilisateurs qui se sont inscrits. Ce réglage contrôle si et où cette liste devrait être générée. !views_help_text

en: Use the signup-provided listing
fr: Utiliser la liste d'inscriptions fournie

en: How to display the administrative list of signed-up users
fr: Comment afficher la liste administrative des utilisateurs inscrits

en: Users with permission to administer signups for a given node will see a list of users  of all users who have signed up. This setting controls if and how that list should be generated. !views_help_text
fr: Les utilisateurs avec la permission d'administrer les inscriptions pour un noeud donné verront une liste de tous les utilisateurs qui se sont inscrits. Ce réglage contrôle si et comment cette liste devrait être générée. !views_help_text

en: If the signup user list is being generated by embedding a view, this selects which view should be used. The view's name, description, and display(s) it defines are listed.
fr: Si la liste d'utilisateurs est générée en intégrant une vue, ceci selectionne ce qui devrait être utilisé. Le nom de la vue, description et l'affichage qu'il définit sont listés.

en: View to embed for the signup administrative list
fr: Vue à intégrer pour la liste administrative d'inscription

en: If the administer signups user list is being generated by embedding a view, this selects which view should be used. The view's name, description, and display(s) it defines are listed.
fr: Si la liste administrative d'utilisateurs inscrits est générée en intégrant une vue, ceci sélectionne la vue qui devrait être utilisée. Le nom de la vue, description et l'affichage qu'il définit sont listés.

en: %cancel_signup_url (access to this link is denied to users without the "cancel own signups" permission)
fr: %cancel_signup_url (l'accés à ce lien est interdit aux utilisateurs n'ayant pas la permission "annuler sa propre permission")

en: Message sent to selected users who have signed up
fr: Message envoyé aux utilisateurs sélectionnés qui se sont enregistrés

en: View full signup schedule
fr: Voir la planification complète de l'inscription

en: Attendance
fr: Participation

en: Mark as attended
fr: Marquer comme ayant participé

en: Mark as did not attend
fr: Marquer comme n'ayant pas participé

en: You do not have permission to cancel signups.
fr: Vous n'avez pas la permission d'annuler des inscriptions.

en: Supported string substitutions: %node_title, %node_url, %node_start_time, %user_name, %user_mail, %user_signup_info (additional information from the signup form), %cancel_signup_url (access to this link is denied to users without the "%cancel_own_signups" permission), and any tokens in the %replacement_tokens list.
fr: Phrases de substitution supportées: %node_title, %node_url, %node_start_time, %user_name, %user_mail, %user_signup_info (informations additionnelles du formulaire d'inscription), %cancel_signup_url (l'accès à ce lien est refusé aux utilisateurs sans la permission), et chaque jeton dans la liste %replacement_tokens.

en: Supported string substitutions: %node_title, %node_url, %node_start_time, %user_name, %user_mail, %user_signup_info (additional information from the signup form), and %cancel_signup_url (access to this link is denied to users without the "%cancel_own_signups" permission).
fr: Phrases de substitution supportées: %node_title, %node_url, %node_start_time, %user_name, %user_mail, %user_signup_info (informations additionnelles du formulaire d'inscription), %cancel_signup_url (l'accès à ce lien est refusé aux utilisateurs sans la permission).

en: Invalid link to cancel a signup.
fr: Lien invalide pour annuler une inscription

en: Are you sure you want to cancel the signup to %node_title?
fr: Est ce que vous êtes sûr(e) de vouloir supprimer l'insctiption à %node_title ?

en: Keep signup
fr: Rester inscrit(e)

en: Information for !user's signup to !node
fr: Information pour l'inscription de !user à !node

en: - Not recorded -
fr: - Non enregistré -

en: Signup information updated.
fr: Information d'inscription mise à jour.

en: User %user_name does not exist.
fr: L'utilisateur %user_name n'existe pas.

en: Invalid e-mail address
fr: Adresse de courriel invalide

en: Updated the e-mail address in your profile to %new_address.
fr: L' adresse de courriel dans votre profil a été mise à jour vers %new_address.

en: Signup confirm e-mail
fr: Adresse de courriel de confirmation

en: Adds a field to the signup form to confirm the user's e-mail address.
fr: Ajouter un champ au formulaire d'inscription pour confirmer l'adresse de courriel de l'utilisateur.

en: Did not attend
fr: N'a pas participé

en: Attended
fr: A participé

en: Status: Open/Closed
fr: Status: Ouvert/Fermé

en: Signup Limit
fr: Limite d'inscription

en: Notification: Email Address
fr: Notification: Adresse de courriel

en: Send Confirmation
fr: Envoyer une confirmation

en: Filter on if signup confirmation is enabled or disabled.
fr: Filtrer si les confirmations d'inscription sont activées ou désactivées.

en: Send Reminder
fr: Envoyer un rappel

en: Filter on if a signup reminder email will be sent.
fr: Filtrer si un courriel de rappel sera envoyé.

en: Reminder: Days Before Event for Email
fr: Rappel: Jours avant l'évènement pour le courriel

en: Reminder: Message
fr: Rappel: Message

en: Enabled/Disabled
fr: Activé/Désactivé

en: Node: Signup link
fr: Node: Lien d'inscription

en: Link to one of the signup-related tabs on each node.
fr: Lier vers un des onglets relatifs aux inscriptions pour chaque noeud.

en: A signup represents a relationship between a user and a node.
fr: Une inscription représente une relation entre un utilisateur et un noeud.

en: The node a user signed up to.
fr: Le noeud auquel un utilisateur s'est inscrit.

en: Signup node
fr: Noeud d'inscription

en: The user who signed up.
fr: L'uilisateur qui s'est enregistré

en: Signup user
fr: Enregistrer l'utilisateur

en: User available signups
fr: Inscriptions disponibles pour l'utilisateur

en: Displays nodes the given user has not signed up for. Note that this argument will not work properly if you add the %signup_user relationship to the view.
fr: Affiche les noeuds auxquels s'est inscrit l'utilisateur donné. Notez que cet argument ne fonctionnera pas bien si vous ajoutez la relation %signup_user à la vue.

en: Signup: User
fr: Signup: Utilisateur

en: User: Email Address
fr: User: Adresse de courriel

en: User: Signup Time
fr: User: Heure d'inscription

en: Time when the user signed up.
fr: Heure à laquelle l'utilisateur s'est inscrit

en: Sort by time of sign up.
fr: Trier par heure d'inscription.

en: User: Attended
fr: User: à participé

en: Did the user attend or not?
fr: Est ce que l'utilisateur a participé ou pas ?

en: Filter on users who attended or not.
fr: Filtrer selon les utilisateurs qui ont participé ou pas.

en: Sort by if the user attended or not.
fr: Trier si l'utilisateur a participé ou pas.

en: User: Additional Signup Info
fr: User: Informations supplémentaires d'inscription

en: User: Anonymous/Authenticated
fr: User: Anonyme/Authentifié

en: User: Current User
fr: User: Utilisateur courant

en: User: Edit signup link
fr: User: Editer le lien d'inscription

en: Link to edit this particular signup.
fr: Lien pour éditer cette inscription particulière.

en: View per-user signup lists
fr: Voir les listes d'inscriptions par utilisateur

en: Access will be granted to users viewing their own signup list or with the 'view all signups' permission.
fr: L'accès sera autorisé aux utilisateurs voyant leur propre liste d'inscriptions ou avec la permission 'voir toutes les inscriptions'

en: Per-node signup administration interface with checkboxes for bulk operations.
fr: Interface d'administration par noeud avec cases à cocher pour opérations de masse.

en: Administrative list of all users signed up for a given node.
fr: Liste administrative pour tous les utilisateurs enregistrés à un noeud voulu.

en: Signup tab to link to
fr: Onglet d'inscription à lier

en: Signup current user form
fr: Formulaire d'inscription de l'utilisateur courant

en: Administer signups
fr: Administrer les inscriptions

en: Form to sign up other users
fr: Formulaire pour enregistrer d'autres utilisateurs

en: Signup broadcast form
fr: Formulaire de diffusion de l'inscription

en: Set view as return destination
fr: Définir la vue comme destination de retour

en: After submitting a form, do you want to be redirected back to this view, or stay at the other page?
fr: Apres avoir soumis le formulaire, voulez vous être redirigé(e) de nouveau vers cette vue, ou rester sur une autre page ?

en: signup form
fr: Formulaire d'inscription

en: signup list
fr: Liste d'inscription

en: administer signups
fr: administrer les inscriptions

en: signup other users
fr: inscrire d'autres utilisateurs

en: signup broadcast
fr: Diffusion de l'inscription

en:  Field Name
fr:  Nom du champ

en: If you want to display a single field from the signup form (see theme/signup_form.inc), enter its name here. Otherwise, all fields will be displayed.
fr: Si vous voulez afficher un seul champ pour le formulaire d'inscription (voir theme/signup_form.inc), entrez son nom ici. Sinon, tous les champs seront affichés.

en: View signup user list
fr: Voir la liste d'inscriptions de l'utilisateur

en: Signup user argument
fr: Argument d'inscription de l'utilisateur

en: You must select which argument to this view represents the user who signed up.
fr: Vous devez sélectionner quel argument de cette vue représente l'utilisateur qui s'est enregistré.

en: Signups enabled (either open or closed)
fr: Inscriptions activées (qu'elles soient ouvertes ou fermées)

en: Signups open
fr: Inscriptions ouvertes

en: Signups closed
fr: Inscriptions fermées

en: Signups disabled
fr: Inscriptions désactivées

en: Validate if the current node is signup-enabled and if signups are open or closed
fr: Valider si le noeud courant autorise les inscriptions et si celles ci sont ouvertes ou fermées

en: Previous step
fr: Étape précédente

en: Please enter a unique email address for each event's attendees.
fr: Veuillez saisir une adresse de courriel unique pour chaque participant.

en: The attendee with email address @mail is already signed up for this event
fr: Le participant dont l'adresse de courriel est @mail est déjà inscrit à cet évènement.

en: Email Address of Attendee #%count
fr: Adresse de courriel du participant #%count

en: Attendee Contact Information
fr: Information de contact pour ce participant.

en: Attending:
fr: Participation :

en: Add to cart text
fr: Texte d'ajout au panier

en: Signups closed text
fr: Texte quand les inscriptions sont fermées

en: administer UC_Signup
fr: administrer UC_Signup

en: UC_Signup settings
fr: Paramètres UC_Signup

en: Ubercart Signup settings
fr: Paramètres Ubercart Signup

en: Form settings
fr: Paramètres du formulaire

en: Type of group.
fr: Type de groupe.

en: No custom formats configured. Please <a href="@link">add</a> some.
fr: Aucun format personnalisé n'est configuré. <a href="@link">Ajoutez-en</a>, SVP.

en: Format string
fr: Chaine de format

en: A user-defined date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
fr: Un format de date défini par l'utilisateur. Voir le <a href="@url">manuel PHP</a> pour les options disponibles. Le format est actuellement configuré pour réaliser un affichage comme <span>%date</span>.

en: This format already exists.  Please enter a unique format string.
fr: Le format existe déjà. Veuillez entrer une chaine de format unique.

en: Are you sure you want to remove the format %format?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le format %format ?

en: Removed date format %format.
fr: Le format %format a été supprimé.

en: Are you sure you want to remove the format type %format?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le type de format %format&nbsp;?

en: Removed date format type %format.
fr: Le format de date %format a été supprimé.

en: !type date format
fr: Format de date !type

en: Field %field has errors.
fr: Le champ %field contient des erreurs.

en: %title is invalid.
fr: %title est invalide.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
fr: Erreur de Requête HTTP lors de l'import de %filename : @error

en: Failed to open file: %filename
fr: Échec de l'ouverture du fichier : %filename

en: Invalid calendar file: %filename
fr: Fichier de calendrier invalide : %filename

en: Invalid calendar file.
fr: Fichier de calendrier invalide.

en: !day-name Sunday|Monday|Tuesday|Wednesday|Thursday|Friday|Saturday
fr: !day-name Dimanche|Lundi|Mardi|Mercredi|Jeudi|Vendredi|Samedi

en: !day-abbreviation Sun|Mon|Tue|Wed|Thu|Fri|Sat
fr: !day-abbreviation Dim|Lun|Mar|Mer|Jeu|Ven|Sam

en: !day-abbreviation S|M|T|W|T|F|S
fr: !day-abbreviation D|L|M|Me|J|V|S

en: !day-abbreviation SU|MO|TU|WE|TH|FR|SA
fr: !day-abbreviation DI|LU|MA|ME|JE|VE|SA

en: !datetime Year|Month|Day|Week|Hour|Minute|Second|All Day|All day
fr: !datetime Année|Mois|Jour|Semaine|Heure|Minute|Seconde|Toute la Journée|Toute la journée

en: !datetime_plural Years|Months|Days|Weeks|Hours|Minutes|Seconds
fr: !datetime_plural Années|Mois|Jours|Semaines|Heures|Minutes|Secondes

en: !date_order Every|First|Second|Third|Fourth|Fifth
fr: !date_order Tous les|Premier|Deuxième|Troisième|Quatrième|Cinquième

en: !date_order |Last|Next to last|Third from last|Fourth from last|Fifth from last
fr: !date_order |Dernier|Avant dernier|Troisième en partant de la fin|Quatrième en partant de la fin|Cinquième en partant de la fin

en: !date_nav Prev|Next|Today
fr: !date_nav Préc.|Suiv.|Auj.

en: !month-name |January|February|March|April|May|June|July|August|September|October|November|December
fr: !month-name |Janvier|Février|Mars|Avril|Mai|Juin|Juillet|Août|Septembre|Octobre|Novembre|Décembre

en: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|May|Jun|Jul|Aug|Sep|Oct|Nov|Dec
fr: !month-abbreviation |Jan|Fév|Mar|Avr|Mai|Juin|Juil|Août|Sep|Oct|Nov|Déc

en: Allow users to configure date formats
fr: Permettre aux utilisateurs de configurer les formats de dates

en: Custom formats
fr: Formats personnalisés

en: Allow users to configure custom date formats.
fr: Permettre aux utilisateurs de configurer des formats de dates personnalisés

en: Add format
fr: Ajouter un format

en: Allow users to add additional date formats.
fr: Permet aux utilisateurs d'ajouter des formats de date additionnels.

en: Delete date format
fr: Supprimer le format de date

en: Allow users to delete a configured date format.
fr: Permet aux utilisateurs de supprimer un format de date.

en: Delete date format type
fr: Supprimer le type de format de date

en: Allow users to delete a configured date format type.
fr: Permet aux utilisateurs de supprimer un format de date configuré.

en: Per-user timezone name.
fr: Nom du fuseau horaire par utilisateur.

en: date module cannot be updated until after Views has been updated. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
fr: Le module Date ne peut pas être mis à jour tant que Views n'a pas été mis à jour. Veuillez retourner sur <a href="@update-php">update.php</a> et relancez les mises à jour restantes.

en: date.module has updates, but cannot be updated until views.module is updated first.
fr: date.module possède des mises à jour, mais ne peut pas être mis à jour si views.module ne l'est pas.

en: The Date API module requires the <a href="@link">Date PHP4 module</a> for PHP versions less than 5.2.
fr: Le module Date API requiert le <a href="@link">module Date PHP4</a> pour les versions de PHP inférieures à 5.2.

en: The custom value for a Relative default should be something that describes a time by reference to the current day using strtotime, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
fr: La valeur personnalisée pour une date relative par défaut, doit être un élement décrivant un temps en référence au jour actuel, en utilisant strtotime, tel que '+90 days' (90 jours à partir du jour où le champ est créé) ou '+1 Saturday' (samedi prochain). Voir !strtotime pour plus de détails.

en: Custom input format
fr: Format de saisie personnalisé

en: The custom format, if provided, will override the input format selected above. The custom format, if provided, will override the selected display or input options. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
fr: Le format personnalisé, s'il est fourni, va outrepasser le format d'entrée sélectionné ci-dessus. Le format personnalisé, s'il est fourni, va outrepasser l'affcihage sélectionné ou les options d'entrée. Définissez un format de date PHP comme 'd-m-Y H:i' (voir <a href="@link">http://php.net/date</a> pour plus de détails).

en: Select a default format type to be used for the date display. Visit the <a href="@date-time-page">Date and time date format page</a> to add and edit format types.
fr: Sélectionnez un type de format par défaut à utiliser pour l'affichage de la date. Visitez la <a href="@date-time-page"> page des Formats date et heure</a> pour ajouter et modifier des types de format.

en: Should the repeat options form start out expanded or collapsed? Set to 'Collapsed' to make those options less obtrusive.
fr: Le formulaire des options de répétition doit-il s'afficher déplié ou replié dés le début ? Réglez à 'Replié' afin de rendre ces options moins intrusives.

en: Changing the %name setting after data has been created could result in the loss of data!
fr: Modifier le paramètre %name après que des données aient été créées peut entraîner une perte de données !

en: Display From and To dates
fr: Afficher les dates de début et de fin

en: Display From date only
fr: Afficher seulement la Date de début

en: Display To date only
fr: Afficher seulement la Date de fin

en: ending on @count
fr: se terminant le @count

en: Display repeat rule
fr: Afficher la règle de répétition

en: Hide repeat rule
fr: Masquer la règle de répétition

en: A 'From date' date is required for field %field %delta.
fr: Une Date de début est requise pour le champ %field %delta.

en: A 'To date' is required for field %field %delta.
fr: Une Date de fin est requise pour le champ %field %delta.

en: @field_name From date value #@delta
fr: Valeur #@delta de la Date de début de @field_name

en: @field_name To date value #@delta
fr: Valeur #@delta de la Date de fin de @field_name

en: @field_name From date
fr: Date de début de @field_name

en: @field_name To date
fr: Date de fin de @field_name

en: The From date is invalid.
fr: La Date de début n'est pas valide.

en: The To date is invalid.
fr: La Date de fin n'est pas valide.

en: There are errors in @field_name value #@delta:
fr: Il y a des erreurs dans la valeur #@delta du champ @field_name :

en: There are errors in @field_name:
fr: Il y a des erreurs dans le champ @field_name :

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
fr: Si non coché, chaque élément du champ créera une nouvelle ligne, ce qui pourrait apparemment entraîner des doublons. Ce paramètre n'est pas compatible avec le tri par clic dans l'affichage du tableau.

en: Select List with Repeat options
fr: Liste de Sélection avec options de Répétition

en: Text Field with Repeat options
fr: Champ texte avec options de Répétition

en: Text Field with Date Pop-up calendar
fr: Champ texte avec Date Popup

en: Text Field with Date Pop-up and Repeat options
fr: Champ texte avec Date Popup et options de répétition

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
fr: La documentation complète pour les modules Date et Date API est disponible ici : <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>..

en: Add format type
fr: Ajouter un type de format

en: The human-readable name for this format type.
fr: Le nom lisible par un humain de ce type de format.

en: The machine-readable name of this format type. <br>This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique.
fr: Le nom lisible par une machine de ce type de format.<br>Ce nom ne doit contenir que des lettres minuscules, des nombres et des underscores, et doit être unique.

en: The format type must contain only alphanumeric characters and underscores.
fr: Le type de format ne doit contenir que des caractères alphanumériques et des underscores

en: This format type already exists.  Please enter a unique type.
fr: Ce type de format existe déjà. Veuillez saisir un type unique.

en: view date repeats
fr: voir les répétitions de date

en: All repeating date fields have been updated to use the new repeating widgets.
fr: Tous les champs date avec répétition ont été mis à jour pour utiliser les nouveaux widgets de répétition.

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
fr: Des mises à jour sont toujours en attente. Veuillez retourner sur <a href="@update-php">update.php</a> et exécuter les mises à jour restantes.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
fr: Des mises à jour sont toujours en attente.<br/>Veuillez ré-exécuter le script de mise à jour.

en: Time with timezone
fr: Heure avec fuseau horaire

en: Field %field formats were converted to custom formats.
fr: Les formats du champ %field ont été convertis aux formats personnalisés.

en: The old format type %from_format for field %field was converted to the new format type %to_format.
fr: L'ancien type de format %from_format du champ %field a été converti au nouveau type de format %to_format.

en: The display settings for field %field in content type %type_name were updated.
fr: Les paramètres d'affichage du champ %field dans le type de contenu %type_name ont été mis à jour.

en: Date display formats are now included with the system date and time settings. Please visit <a href="@date-time-page">the Date and time format page</a> to see the new format types.
fr: Les formats d'affichage de date sont maintenant inclus dans les paramètres date et heure du système. Veuillez visiter <a href="@date-time-page">la page Format date et heure</a> pour voir les nouveaux types de format.

en: Date format settings for %language_name
fr: Paramètres de format de date pour le %language_name

en: Locale date settings
fr: Paramètres de date localisés

en: Configure date formats for each locale
fr: Configure les formats de date pour chaque paramètre régional

en: Allows the site admin to configure multiple formats for date/time display to tailor dates for a specific locale or audience.
fr: Permet à l'administrateur du site de configurer plusieurs formats d'affichage de date/heure afin de confectionner des dates pour une locale ou un auditoire spécifique.

en: Field %field is required.
fr: Le champ %field est requis.

en: Field %field is invalid.
fr: Le champ %field n'est pas valide.

en: <p>The Date Popup module uses a jQuery timepicker module. There is no "official" jQuery UI timepicker, and not everyone likes the one that is included here. If you do not want to use the timepicker, you can turn it off below and users will get a regular textfield instead.</p>
fr: <p>Le module Date Popup utilise le sélecteur d'heure du module jQuery. Ce n'est pas le sélecteur d'heure &laquo;&nbsp;officiel&nbsp;&raquo; de jQuery UI et tout le monde n'apprécie pas celui qui est inclus ici. Si vous ne voulez pas utiliser ce sélecteur d'heure, vous pouvez le désactiverplus bas, les utilisateurs obtiendront alors un champ texte standard à la place.

en: Use default jQuery timepicker
fr: Utiliser le sélecteur d'heure de jQuery par défaut

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
fr: Effectuer la saisie des heures manuellement, pas de sélecteur d'heure jQuery

en: Timepicker
fr: Sélecteur d'heure (<em>timepicker</em>)

en: Choose the jQuery timepicker to user.
fr: Choisir le sélecteur d'heure de jQuery pour les utilsateurs

en: <p>The Date Popup calendar includes some css for IE6 that breaks css validation. Since IE 6 is now superceded by IE 7 and IE 8, the special css for IE 6 has been removed from the regular css used by the Date Popup. If you find you need that css after all, you can add it back in your theme. Look at the way the Garland theme adds special IE-only css in in its page.tpl.php file. The css you need is:</p>
fr: <p>La calendrier du module Date Popup intègre certaines CSS pour IE6 (Internet Explorer 6) qui cassent la validation CSS. Puisque IE6 est maintenant remplacé par IE7 et IE8, les CSS spéciales d' IE6 ont été retirées des CSS standards utilisées par le module Date Popup. Si vous avez besoin de ces CSS malgré tout, vous pouvez les réincorporer à votre thème. Vous pouvez voir comment faire en explorant le thème Garland qui utilise des CSS dédiées à IE dans son gabarit page.tpl.php. Les CSS dont vous avez besoin sont :</p>

en: Date Popup Configuration
fr: Configuration de Date Popup

en: Allows the user to configure the Date Popup settings.
fr: Permet au utilisateurs de configurer les paramètres de Date Popup.

en: The Date Popup module needs code added by the <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">jQuery UI module.</a> This is not yet a requirement, but soon will be, so you are encouraged to install that module as soon as possible. In the meantime, a version of the needed code is included here.
fr: Le module Date Popup a besoin du code fourni par le <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">module jQuery UI</a>. Ce n'est pas encore une nécessité, mais cela va le devenir. Aussi vous êtes encouragés à installer ce module aussi rapidement que poissible. En attendant, une version du code requis est intégré ici.

en: Current exceptions
fr: Exceptions actuelles

en: The Date Timezone module requires you to <a href="@link">set the site timezone name</a>.
fr: Le module Date Timezone requiert que vous paramétriez <a href="@link">un fuseau horaire pour le site</a>.

en: Select your current local time. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
fr: Sélectionnez votre heure locale actuelle. Dans le doute, sélectionnez le fuseau horaire le plus proche de votre emplacement, qui possède les mêmes règles concernant l'heure d'été/l'heure d'hiver. Les dates et heures sur tout le site seront affichées en utilisant ce fuseau horaire.

en: Tools for creating and importing dates and calendars.
fr: Outils pour créer et importer des dates et des calendriers.

en: The following modules are required for the wizard to work:
fr: Les modules suivants sont nécessaires pour que l'assistant fonctionne :

en: Fill out the following form to auto-create a date content type, with a datetime field and matching pre-configured calendar. A calendar and upcoming events block will be created, an ical feed will be added to the calendar, and the mini calendar, calendar legend, and upcoming events blocks will be added to the sidebar of the default theme. Nodes created from this new content type will include a link to the calendar, and the calendar will have a link to the 'add new date' form. If the Signup module is enabled, Signups will also be enabled for this field. You can also add new date fields to an existing content type by entering the existing content type name instead of creating a new one.
fr: Remplissez le formulaire suivant pour créer automatiquement un type de contenu de date, comprenant  un champ de type Datetime et le calendrier préconfiguré correspondant. Un calendrier et un bloc des futurs évènements sera créé. Un flux iCal sera ajouté au calendrier, et le mini-calendrier, la légende du calendrier et les blocs des futurs évènements seront ajoutés à la barre latérale du thème par défaut. Les noeuds créés à partir de ce nouveau type de contenu intégreront un lien vers le calendrier, et le calendrier aura un lien vers le formulaire &laquo;&nbsp;Ajouter une nouvelle date&nbsp;&raquo;. Si le module Signup est activé, les inscriptions (<em>signups</em>) seront aussi activées pour ce champ. Vous pouvez aussi ajouter de nouveaux champs de dates à un type de contenu existant en indiquant le nom du type de contenu au moment de la création.

en: Only a limited set of options are displayed here to make this easy to set up. Once the date has been created you will be able to make other changes to the date settings and add other fields to your new content type on the Manage fields screen, and make changes to the calendar on the Views edit page.
fr: Seul un jeu limité d'options est affiché ici pour qu'il soit plus facile d'effectuer le paramétrage Une fois que la date a été créée vous avez la possibilité d'effectuer d'autres modifications sur les  paramètres de dates et d'ajouter d'autres champs à votre nouveau type de contenu dans le panneau &laquo;&nbsp;Gérer les champs&nbsp;&raquo;. vous pouvez aussi effectuer des modifications à partir de la page d'édition de Views.

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and related calendar.
fr: Les dates et les calendriers peuvent être compliqués à paramétrer. L'assistant !date_wizard facilite la création d'un contenu de date simple et du calendrier qui lui est associé.

en: Date wizard
fr: Assistant Date

en: The calendar %view is a default calendar created for the content type %type_name.
fr: La calendrier %view est le calendrier par défaut créé pour le type de contenu %type_name.

en: remove !view
fr: supprimer !view

en: Are you sure you want to remove the view %view?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer la vue %view ?

en: Removed calendar %calendar.
fr: Le calendrier %calendar a été supprimé.

en: Content type name
fr: Nom du type de contenu

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
fr: Nom &laquo;&nbsp;informatiquement lisible&nbsp;&raquo;. Caractères autorisés : (a-z, 0-9, _). S'il ne s'agit pas d'un type de contenu existant, un nouveau type de contenu sera créé.

en: Content type label
fr: Intitulé du type de contenu

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
fr: Un nom &laquo;&nbsp;humainement lisible&nbsp;&raquo; pour ce type de contenu. Nécessaire seulement pour un nouveau type de contenu.

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
fr: Un type de contenu de date qui est lié à un calendrier Views.

en: Content type description
fr: Description du type de contenu

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
fr: Une description pour le type de contenu.  Nécessaire seulement pour un nouveau type de contenu.

en: Date field name
fr: Nom du champ de date

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
fr: Nom &laquo;&nbsp;informatiquement lisible&nbsp;&raquo;. Caractères autorisés : (a-z, 0-9, _). Cela ne doit pas être le nom d'un champ qui existe déjà.

en: Date field label
fr: Intitulé du champ de date

en: The human-readable label for this field.
fr: Un nom &laquo;&nbsp;humainement lisible&nbsp;&raquo; pour ce champ.

en: Date widget type
fr: Type de widget de date

en: Show repeating date options
fr: Afficher les options de répétition de date

en: Date field type
fr: Type de champ de date

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
fr: Le type recommandé est Datetime, sauf pour les dates historiques ou les dates qui ne requièrent qu'une granularité au mois ou à l'année. Les dates anciennes ou incomplètes doivent utiliser le type Date (une date ISO-8601).

en: Date timezone handling
fr: Gestion des fuseaux horaires

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
fr: La gestion des fuseaux horaires doit être paramétrée sur &laquo;&nbsp;Aucun&nbsp;&raquo; pour une granularité sans éléments horaires.

en: Create a calendar for this date field
fr: Créer un calendrier pour ce champ de date

en: Add calendar blocks to the current theme
fr: Ajouter les blocs de calendriers au thème courant

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
fr: Ce nom de type de contenu est déjà utilisé. Ajout du nouveau champ au type de contenu existant.

en: This field name already exists.
fr: Le nom du champ est déjà utilisé.

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
fr: La gestion des fuseaux horaire doit être paramétrée sur &laquo;&nbsp;Aucun&nbsp;&raquo; pour pouvoir disposer d'une granularité sans horaire.

en: Change the calendar as needed and save the view.
fr: Modifiez le calendrier à votre convenance et enregistrez la vue.

en: Date Repeat
fr: Répétition de date

en: Optionwidgets
fr: Widget d'options

en: Nodereference
fr: Référence de noeud

en: Create a new CCK content type to import your events into, or, if you do not want to create new nodes for your events, add a date field to the existing event type. Make sure the target content type has a date field that has an optional or required To date so it can accept the From date and To date of the event. If your source event has its own timezone field, make sure you set the target date timezone handling to 'date'. Test the target type by trying to create a node manually and make sure all the right options are available in the form before attempting an import.
fr: Créez un nouveau type de contenu CCK pour y importer vos évènements . Si vous ne souhaitez pas créer de nouveaux noeuds pour vos évènements, ajoutez un champ de date à un type d'évènement existant. Vérifiez que le type de contenu choisi dispose bien d'un champ de date pour lequel une date de fin (requise ou optionnelle) est définie et qui donc peut accepter les dates de début et de fin pour l'évènement. Si la source de votre évènement dispose de son propre champ de fuseau horaire, assurez-vous d'avoir paramétré la gestion du fuseau horaire de la date concernée sur &laquo;&nbsp;date&nbsp;&raquo;. Testez le nouveau type en essayant de créer un noeud manuellement et en vous assurant que toutes les options correctes sont disponibles dans le formulaire avant de tenter une importation.

en: The import will create new nodes and trigger all related hooks, so you may want to turn off automatic email messaging for this node type while performing the import!
fr: L'importation va créer des nouveaux noeuds et déclencher les fonctions hook associées, aussi vous pouvez décider d'interrompre l'envoi automatique de courriels pour ce type de noeuds avant de faire l'importation !

en: Original Node ID
fr: ID du noeud original

en: New Node ID
fr: ID du nouveau noeud

en: !type: %title has been created.
fr: !type : %title a été créé.

en: !type: %title has been updated.
fr: !type : %title a été mis à jour.

en: 1 event has been converted. | @count events have been converted.
fr[0]: 1 évènement a été converti.
fr[1]: @count évènements ont été converti.

en: administer date tools
fr: Administrer les outils de date

en: Date Tools
fr: Outils de date

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
fr: Outils pour importer et créer automatiquement des dates et des calendriers.

en: Easy creation of date content types and calendars.
fr: Création  facile de types de contenus de date et de calendriers.

en: Event import
fr: Importation un évènement

en: Remove calendar
fr: Supprimer le calendrier

en: Date browser
fr: Agenda interactif

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
fr: Navigation de date de type retour/suivant à attacher aux autres affichages. Requiert l'argument Date.

en: Date browser style
fr: Style de l'agenda interactif

en: Creates back/next navigation.
fr: Crée une navigation retour/suivant.

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
fr: Filtrer chaque champ de date de !base_table de Views par un argument de date, en utilisant n'importe quelle date/période au format ISO-8601 (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).

en: Filter any Views !base_table date field.
fr: Filtrer chaque champ de date de !base_table de Views

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
fr: Sélectionnez le type de valeur de date à utiliser dans les valeurs par défaut, les résumés, et la navigation. Par exemple, une granularité de 'mois' réglera la date par défaut au mois courant, groupera par mois dans les vues de sommaire, et liera au mois suivant et au mois précédent dans la navigation par date.

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010'. When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)'.
fr: Définissez l'intervalle d'années minimum et maximum pour cet argument, soit un pas -X:+X depuis l'année en cours, comme '-3:+3', ou un minimum et un maximum absolus comme '2005:2010'. Lorsque l'argument est défini à une date en dehors de l'intervalle, la page renverra une erreur 'Page non trouvée (404)'.

en: Select one or more date fields to filter with this argument. Do not select both the 'From date' and 'To date' for CCK date fields, only one of them is needed.
fr: Sélectionnez un ou plusieurs champs date à filtrer avec cet argument. Ne pas sélectionnez les deux champs 'Date de début' et 'Date de fin' pour les champs date CCK, seul l'un des deux est nécessaire.

en: You must select at least one date field for this argument.
fr: Vous devez sélectionnez au moins un champs date pour cet argument.

en: Choose the form element to use for date selection.
fr: Choisissez l'élément de formulaire à utiliser pour la sélection de date.

en:  You can use any values PHP's date_create() can understand, like between '12AM today' and '12AM tomorrow.
fr:  Vous pouvez utiliser n'importe qu'elle valeur que la fonction date_create() de PHP peut accepter, comme entre &laquo;&nbsp;12AM today&nbsp;&raquo; et &laquo;&nbsp;12AM tomorrow&nbsp;&raquo;.

en: Absolute value
fr: Valeur Absolue

en: Relative value
fr: Valeur Relative

en: Relative values will be used if no date is set above. Use 'now' to default to the current date at runtime or add modifiers like 'now +1 day'. The To date default value is used when the operator is set to 'between' or 'not between'.
fr: Les valeurs relatives seront utilisées si aucune date n'est définie ci-dessus. Utilisez 'now' pour définir par défaut la date courante à l'exécution, ou bien ajouter des oprérateurs tels que 'now +1 day'. La valeur par défaut de la Date de fin est utilisée lorsque l'opérateur est défini à 'compris entre' ou 'non compris entre'.

en: If the filter is exposed, these values will be used to set the inital value of the exposed filter. Leave both date and default values blank to start with no value in the exposed filter.
fr: Si le filtre est exposé, ces valeurs seront utilisées pour définir la valeur initiale du filtre exposé. Laissez vides les deux valeurs de date et par défaut pour ne pas commencer avec une valeur dans le filtre exposé.

en: The %style cannot use more than one Date: Date argument.
fr: Le %style ne peut pas utiliser plus d'un Date : Argument de date.

en: The %style requires the Date: Date argument be set to default to the current date.
fr: Le %style requiert que Date : Argument de date soit défini par défaut à la date courante.

en: The %style requires the Date: Date argument.
fr: Le %style requiert la date : Argument de date.

en: Navigate to previous year
fr: Afficher l'année précédente

en: Navigate to next year
fr: Afficher l'année suivante

en: Navigate to previous month
fr: Afficher le mois précédent

en: Navigate to next month
fr: Afficher le mois suivant

en: Navigate to previous week
fr: Afficher la semaine précédente

en: Navigate to next week
fr: Afficher la semaine suivante

en: Navigate to previous day
fr: Afficher le jour précédent

en: Navigate to next day
fr: Afficher le jour suivant

en: View full page month
fr: Voir le mois en pleine page

en: Update automatic nodetitles
fr: Mettre à jour les titres automatiques des nœuds

en: Automatic title generation
fr: Génération automatique du titre

en: Automatically generate the title and hide the title field
fr: Générer automatiquement le titre et cacher le champ titre

en: Automatically generate the title if the title field is left empty
fr: Générer automatiquement le titre si le champ titre est laissé vide

en: Leave blank for using the per default generated title. Otherwise this string will be used as title.
fr: Laisser vide pour utiliser le titre généré par défaut. Sinon, cette chaîne de caractères sera utilisée pour le titre.

en: Evaluate PHP in pattern.
fr: Evaluer le PHP du motif.

en: Put PHP code above that returns your string, but make sure you surround code in &lt;?php and ?&gt;. Note that $node is available and can be used by your code.
fr: Insérer ci-dessus du code PHP qui retourne votre chaîne de caractères, mais assurez-vous de placer le code entre &lt;?php et ?&gt;. Notez que $node est disponible et peut être utilisé dans votre code.

en: use PHP for title patterns
fr: utiliser PHP pour les motifs de titre

en: Allows hiding of the content title field and automatic title creation.
fr: Permet de cacher le champ titre du contenu ainsi que la création automatique du titre.

en: Comment module form.
fr: Formulaire du module de commentaire.

en: Translation module form.
fr: Formulaire du module de traduction.

en: Menu module form.
fr: Formulaire du module menu.

en: Book module form.
fr: Formulaire du module livre (book).

en: Path module form.
fr: Formulaire du module de chemin.

en: Poll module title.
fr: Titre du module sondage (Poll)

en: Poll module choices.
fr: Choix du module sondage (poll).

en: Poll module settings.
fr: Paramètres du module sondage (poll).

en: Upload module form.
fr: Formulaire du module upload.

en: Updates for CCK-related modules are not run until the modules are enabled on the <a href="@admin-modules-path">administer modules page</a>. When you enable them, you'll need to return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
fr: Les mises à jour des modules liés à CCK ne sont pas exécutées tant que les modules ne sont pas activés sur la  <a href="@admin-modules-path">page d'administration des modules</a>. Lorsque vous les activerez, vous devrez retourner sur la page <a href="@update-php">update.php</a> et exécuter les mises à jour restantes.

en: !module.module has updates but cannot be updated because content.module is not enabled.<br />If and when content.module is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
fr: !module.module possède des mises à jour mais ne peut pas être mis à jour car content.module n'est pas activé.<br /> Le cas échéant, lors de l'activation de content.module, vous devrez exécuter à nouveau le script de mise à jour. Vous continuerez à voir ce message jusqu'à ce que le module soit activé et les mises à jour exécutées.

en: !module.module has updates and is available in the modules folder but is not enabled.<br />If and when it is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
fr: !module.module possède des mises à jour et est disponible dans le répertoire des modules, mais n'est pas activé.<br /> Le cas échéant, lorsque vous l'aurez activé, vous devrez ré-exécuter le script de mise à jour. Vous continuerez à voir ce message jusqu'à l'activation du module et l'exécution des mises à jour.

en: CCK - No Views integration
fr: CCK - Aucune Intégration aux Vues

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
fr: L"intégration de CCK avec le module Views requiert Views 6.x-2.0-rc2 ou une version supérieure.

en: manage fields
fr: gérer les champs

en: » Add a new content type
fr: » Ajouter un nouveau type de contenu

en: @field_name (Locked)
fr: @field_name (Verrouillé)

en: This content type has inactive fields. Inactive fields are not included in lists of available fields until their modules are enabled.
fr: Ce type de contenu possède des champs inactifs. Les champs inactifs ne sont pas inclus dans la liste de champs disponibles, jusqu'à l'activation des modules correspondants.

en: !field (!field_name) is an inactive !field_type field that uses a !widget_type widget.
fr: !field (!field_name) est un champ inactif de type !field_type, qui utilise un widget de type !widget_type.

en: - Select a field type -
fr: - Choisir un type de champ -

en: - Select a widget -
fr: - Sélectionnez un widget -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
fr: Nom du champ (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
fr: Type de données à stocker.

en: Form element to edit the data.
fr: Elément du formulaire pour l'édition des données.

en: - Select an existing field -
fr: - Sélectionnez un champ existant -

en: Field to share
fr: Champ à partager

en: Group name (a-z, 0-9, _)
fr: Nom du groupe (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
fr: Ajouter un nouveau champ : vous devez fournir une étiquette.

en: Add new field: you need to provide a field name.
fr: Ajouter un nouveau champ : vous devez fournir un nom de champ.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
fr: Ajouter un nouveau champ : le nom de champ %field_name n'est pas valide. Le nom doit seulement contenir des lettre minuscules non accentuées, des nombres, et des tirets bas.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
fr: Ajouter un nouveau champ : le nom de champ %field_name est trop long. Le nom est limité à 32 caractères, en comptant le préfixe 'field_'.

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
fr: Ajouter un nouveau champ : le nom 'field_instance' est un nom réservé.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
fr: Ajouter un nouveau champ : le nom du champ %field_name existe déjà.

en: Add new field: you need to select a field type.
fr: Ajouter un nouveau champ : vous devez sélectionner un type de champ.

en: Add new field: you need to select a widget.
fr: Ajouter un nouveau champ : vous devez sélectionner un widget.

en: Add new field: invalid widget.
fr: Ajouter un nouveau champ : widget non valide.

en: Add existing field: you need to provide a label.
fr: Ajouter un champ existant : vous devez fournir une étiquette.

en: Add existing field: you need to select a field.
fr: Ajouter un champ existant : vous devez sélectionner un champ.

en: Add existing field: you need to select a widget.
fr: Ajouter un champ existant: vous devez sélectionner un widget.

en: Add existing field: invalid widget.
fr: Ajouter un champ existant : widget non valide.

en: The field %label cannot be added to a content type because it is locked.
fr: Le champ %label n'a pas pu être ajouté au type de contenu car il est verrouillé.

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
fr: Il n'y a aucun champ configuré pour ce type de contenu. Vous pouvez ajouter de nouveaux champs sur la page <a href="@link">Gérer les champs</a>.

en: @type: @field (@label)
fr: @type : @field (@label)

en: Edit basic information
fr: Éditer les informations de base

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
fr: Le nom système du champ. Ce nom ne peut être changé.

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
fr: Nom lisible par une personne, destiné à servir d'étiquette pour ce champ au sein du type de contenu '%type'.

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
fr: Type de données que vous souhaitez enregistrer, par le biais de ce champ, dans la base de données. Cette option ne peut être modifiée.

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
fr: Type d'élément de formulaire que vous souhaitez présenter à l'utilisateur lorsqu'il renseigne ce champ dans le type de contenu '%type'.

en: Updated basic settings for field %label.
fr: Les paramètres basiques du champ %label ont été mis à jour.

en: There was a problem updating the basic settings for field %label.
fr: Un problème a été rencontré lors de la mise à jour des paramètres basiques du champ %label.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be removed.
fr: Ce champ est <strong>verrouillé</strong> et ne peut pas être retiré.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
fr: Le champ %field est verrouillé et ne peut pas être modifié.

en: %type basic information
fr: Informations de base pour '%type'

en: Advanced usage only: PHP code that returns a default value. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>To figure out the expected format, you can use the <em>devel load</em> tab provided by <a href="@link_devel">devel module</a> on a %type content page.
fr: Usage avancé seulement : code PHP retournant une valeur par défaut. Ne doit pas contenir les délimiteurs &lt;?php ?&gt;. Si ce champ est rempli, la valeur retournée par ce code écrasera toute valeur spécifiée ci-dessus. Format attendu : <pre>!sample</pre>. Pour vous faire une idée du format attendu, vous pouvez utiliser l'onglet <em>devel load</em> fourni par <a href="@link_devel">le module devel</a> sur une page de contenu de type  %type.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
fr: Le nombre maximum de valeurs qu'un utilisateur peut entrer pour ce champ.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
fr: 'Illimité' fournira un bouton 'Ajouter plus' pour que les utilisateurs puissent ajouter autant de valeurs qu'ils le souhaitent.

en: The PHP code for 'default value' returned @value, which is invalid.
fr: Le code PHP pour la 'valeur par défaut' a retourné @value, qui n'est pas valide.

en: %name must be an integer.
fr: %name doit être un entier.

en: %name must be a positive integer.
fr: %name doit être un entier positif.

en: %name must be a number.
fr: %name doit être un nombre.

en: You should make sure that the used field exists in the given content type.
fr: Vous devez vous assurer que le champ existe pour le type de contenu donné.

en: Advanced: Specify the fields value with PHP code
fr: Avancé : Préciser les valeurs des champs avec du code PHP

en: Advanced usage only: PHP code that returns the value to set. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>Using <a href="@link_devel">devel.module's</a> 'devel load' tab on a content page might help you figure out the expected format.
fr: Usage avancé seulement : code PHP retournant la valeur à définir. Ne doit pas contenir les délimiteurs &lt;?php ?&gt;. Si ce champ est rempli, la valeur retournée par ce code écrasera toute valeur spécifiée ci-dessus. Format attendu : <pre>!sample</pre>. Pour vous faire une idée du format attendu, vous pouvez utiliser l'onglet <em>devel load</em> fourni par <a href="@link_devel">le module devel</a> sur une page de contenu de type  %type.

en: You have to return the default value in the expected format.
fr: Vous devez retourner la valeur par défaut dans le format attendu.

en: Populate @node's field '@field'
fr: Remplir le champ '@field' de @node

en: Field has value
fr: Le champ possède une valeur

en: You should make sure that the used field exists in the given content type. The condition returns TRUE, if the selected field has the given value.
fr: Vous devez vous assurer que le champ utilisé existe dans le type de contenu donné. La condition retourne TRUE, si le champ sélectionné possède la valeur donnée.

en: Field has changed
fr: Le champ a été modifié

en: Content containing changes
fr: Contenu contenant des modifications

en: Content not containing changes
fr: Contenu ne contenant pas de modification

en: @node's field '@field' has value
fr: Le champ '@field' de @node possède une valeur

en: Select the machine-name of the field to look at.
fr: Sélectionnez le nom-machine du champ à voir.

en: @node's field '@field' has been changed
fr: Le champ '@field' de @node a été modifié

en: Referenced node unfiltered title. WARNING - raw user input.
fr: Titre non filtré du noeud référencé. ATTENTION - saisie brute utilisateur.

en: Formatted html link to the referenced node.
fr: Lien html formaté vers le noeud référencé.

en: Relative path alias to the referenced node.
fr: Alias de chemin relatif vers le noeud référencé.

en: Absolute path alias to the referenced node.
fr: Alias de chemin absolu vers le noeud référencé.

en: Relative path alias to the referenced user.
fr: Alias de chemin relatif vers l'utilisateur référencé.

en: Absolute path alias to the referenced user.
fr: Alias de chemin absolu vers l'utilisateur référencé.

en: Field: @widget_label (@field_name) - @field_type
fr: Champ : @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Field on the referenced node.
fr: Champ du noeud référencé

en: Configure how the label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
fr: Détermine la façon dont le libellé sera affiché. Cette option est sans effet lorsque l'option "Supplanter le titre" est activée, le titre du bloc spécifié est affiché à la place.

en: Field formatter
fr: Mise en forme de champ

en: Select a formatter.
fr: Sélectionnez une mise en forme

en: "@s" field: @widget_label (@field_name) - @field_type
fr: Champ "@s" : @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Appears in: @types
fr: Apparaît dans : @types

en: <No value>
fr: <Aucune valeur>

en: Widget label (@label)
fr: Étiquette du widget (@label)

en: Custom label
fr: Étiquette personnalisée

en: (first item is 0)
fr: (le premier élement est 0)

en: (start from last values)
fr: (commencer par les dernières valeurs)

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fr: Le delta vous permet de sélectionner quel élément d'un champ à valeur multiple sera la clé de la relation. Sélectionnez "1" pour utiliser le premier élément, "2" pour le second et ainsi de suite. Si vous sélectionnez "Tous", chaque élément du champ créera une nouvelle ligne, ce qui pourrait causer des doublons.

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field will be used for sorting. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fr: Le delta vous permet de sélectionner quel élément d'un champ à valeur multiple sera utilisé pour les tris. Sélectionnez "1" pour utiliser le premier élément, "2" pour le second et ainsi de suite. Si vous sélectionnez "Tous", chaque élément du champ créera une nouvelle ligne, ce qui pourrait causer des doublons.

en: You need to provide a label.
fr: Vous devez fournir une étiquette.

en: You need to provide a group name.
fr: Vous devez fournir un nom de groupe.

en: The group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
fr: Le nom de groupe %group_name n'est pas valide. Le nom ne doit contenir que des lettres sans accents, des nombres, et des underscores.

en: The group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
fr: Le nom de groupe '%group_name' est trop long. Ce nom est limité à 32 caractères, en comptant le préfixe 'group_'.

en: The group name %group_name already exists.
fr: Le nom de groupe %group_name existe déjà.

en: Add new group:
fr: Ajouter un nouveau groupe :

en: Add new group: you need to provide a label.
fr: Ajouter un nouveau groupe : vous devez fournir une étiquette.

en: Add new group: you need to provide a group name.
fr: Ajouter un nouveau groupe : vous devez fournir un nom de groupe.

en: Standard group
fr: Groupe standard

en: Create display groups for CCK fields.
fr: Créée des groupes d'affichage pour les champs CCK.

en: Field group: @group in @type
fr: Groupe de champs : @group dans @type

en: All fields from this field group on the referenced node.
fr: Tous les champs de ce groupe de champs sur le noeud référencé.

en: Field group label
fr: Étiquette du groupe de champs

en: Configure how the field group label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
fr: Détermine la façon dont le libellé du groupe de champs sera affiché. Cette option est sans effet lorsque l'option "Supplanter le titre" est activée, le titre du bloc spécifié est affiché à la place.

en: Fieldset - Collapsible
fr: Ensemble de champs - Repliable

en: Fieldset - Collapsed
fr: Ensemble de champs - Replié

en: Field group format
fr: Format du groupe de champs

en: This option allows you to configure the field group format.
fr: Cette option vous permet de configurer le format du groupe de champs.

en: "@s" field group: @group in @type
fr: groupe de champs "@s" : @group dans @type

en: Note that if the field has multiple values, only the first content node will be loaded.
fr: Notez que si le champs possède des valeurs multiples, seul le premier contenu sera chargé.

en: There are no nodereference fields defined.
fr: Il n'y a aucun champ  nodereference défini.

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the nodes that can be referenced.<br />Note:</p>
fr: <p>Choisissez la vue du "module Views" qui sélectionne les noeuds pouvant être référencés.<br />Note :</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
fr: <ul><li>Seules les vues qui possèdent des champs fonctionneront à cet effet.</li><li>Ceci annulera les paramètres "Types de contenu" ci-dessus. Utilisez la section "filtres" de la vue à la place.</li><li>Utilisez la section "champs" de la vue pour afficher des informations supplémentaires à propos des noeuds candidats sur le formulaire de création/édition.</li><li>Utilisez la section "critère de tri" de la vue pour déterminer l'ordre dans lequel les noeuds candidats seront affichés.</li></ul>

en: <p>The list of nodes that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
fr: <p>La liste des noeuds pouvant être référencés peut s'appuyer sur une vue du "module Views" mais aucune vue appropriée n'a été trouvée. <br />Note :</p>

en: %name: invalid input.
fr: %name : saisie non valide.

en: %name: found no valid post with that title.
fr: %name : aucun contenu valide n'a été trouvé pour ce titre.

en: Only numbers and decimals are allowed in %field.
fr: Seuls les nombres et les décimaux sont autorisés dans %field.

en: Only numbers are allowed in %field.
fr: Seuls les nombres sont autorisés dans %field.

en: Only numbers and the decimal character (%decimal) are allowed in %field.
fr: Seuls les nombres et le caractère décimal (%decimal) sont autorisés dans %field.

en: Note that if the field has multiple values, only the first user will be loaded.
fr: Noter que si le champ possède des valeurs multiples, seul le premier utilisateur sera chargé

en: There are no userreference fields defined.
fr: Il n'y a aucun champ userreference défini

en: Advanced - Users that can be referenced (View)
fr: Avancé - Utilisateurs pouvant être référencés (Vue)

en: View used to select the users
fr: Vue utilisée pour sélectionner les utilisateurs

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the users that can be referenced.<br />Note:</p>
fr: <p>Choisissez la vue du "module Views" qui sélectionne les utilisateurs pouvant être référencés.<br />Note :</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Referenceable Roles" and "Referenceable Status" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate users on user creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate users will be displayed.</li></ul>
fr: <ul><li>Seules les vues qui possèdent des champs fonctionneront à cet effet.</li><li>Ceci annulera les paramètres "Rôles Référençables" et "Statut Référençable" ci-dessus. Utilisez la section "filtres" de la vue à la place.</li><li>Utilisez la section "champs" de la vue pour afficher des informations supplémentaires à propos des utilisateurs candidats sur le formulaire de création/édition.</li><li>Utilisez la section "critère de tri" de la vue pour déterminer l'ordre dans lequel les utilisateurs candidats seront affichés.</li></ul>

en: <p>The list of user that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
fr: <p>La liste d'utilisateurs pouvant être référencés peut s'appuyer sur une vue du "module Views", mais aucune vue appropriée n'a été trouvée. <br />Note :</p>

en: %name: invalid user.
fr: %name : utilisateur invalide.

en: New field
fr: Nouveau champ

en: Existing field
fr: Champ existant

en: New group
fr: Nouveau groupe

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
fr: Ajouter des champs et des groupes au type de contenu, et les paramétrer pour l'affichage du contenu et les formulaires de saisie.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
fr: Vous pouvez ajouter un champ à un groupe en le faisant glisser ci-dessous et à la droite du groupe.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
fr: Note : l'installation du module <a href="!adv_help">Aide avancée (Advanced help)</a> vous permettra d'accéder à plus d'aide, et de meilleure qualité.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
fr: Utiliser la case à cocher 'Exclure' pour exclure un élément de la valeur de !content transmis au gabarit du node.

en: Use JW FLV Media Player
fr: Utiliser JW FLV Media Player

en: !sign per !unit
fr: !sign par !unit

en: Default rate: %price/%unit
fr: Prix par défaut: %price/%unit

en: If you do not have an account yet, you should <a href="!url">register now</a>.
fr: Si vous n'avez pas encore de compte, vous devez vous <a href="!url">inscrire maintenant</a>.

en: No file downloads available.
fr: Aucun fichier téléchargeable disponible.

en: No changes have been logged for this order.
fr: Aucun changement n'a été détecté pour cette commande.

en: The total product quantity of the order.
fr: La quantité totale de produits de la commande.

en: @attribute: @options
fr: @attribute : @options

en: Product class saved.
fr: Classe de produits enregistrée.

en: Are you sure you want to delete the %type product class?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer la classe de produits %type?

en: Make permanent
fr: Rendre permanent

en: The expiration of your %role_name role has been deleted.
fr: La date d'expiration de votre rôle %role_name a été supprimée.

en: Your %role role has been revoked.
fr: Votre rôle %role a été révoqué.

en: You have been granted the %role role.
fr: Le rôle %role vous a été accordé.

en: Attempt to e-mail @email concerning stock level on sku @sku failed.
fr: La tentative d'envoi du courriel @email concernant le niveau du stock de la référence produit @sku a échoué.

en: Stock Level
fr: Niveau de stock

en: width @width
fr: largeur @width

en: height @height
fr: hauteur @height

en: upscaling allowed
fr: agrandissement autorisé

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
fr: Génération aléatoire entre -@degrees&deg et @degrees&deg

en: Save Preset
fr: Enregistrer le réglage prédéfini

en: The preset name you have chosen is already in use.
fr: Le nom de réglage prédéfini que vous avez choisi est déjà utilisé.

en: Unknown action.
fr: Action inconnue

en: Unknown preset.
fr: Réglage prédéfini inconnu.

en: This %action action is not associated %preset preset.
fr: L'action %action n'est pas associée au réglage prédéfini %preset.

en: Create Action
fr: Créer l'action

en: The action was succesfully created.
fr: L'action a été créée avec succès

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
fr: Code de démonstration, aide avancée et panneau de démonstration pour montrer comment construire des plugins ctools.

en: CTools plugin example
fr: Exemple de plugin CTools

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
fr: Exemple de plugin Chaos Tools (CTools)

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
fr: Montre comment un module externe peut fournir des plugins ctools (pour Panels, etc.).

en: Arg length
fr: Taille de l'argument

en: CTools example: role
fr: Exemple CTools : rôle

en: CTools Examples
fr: Exemples CTools

en: The setting for item 1.
fr: Le paramétrage de l'élément 1.

en: The setting for item 2
fr: Le paramétrage de l'élément 2.

en: Page manager module is unable to enable user/%user because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page manager ne peut pas activer user/%user car un autre module a déjà supplanté cette page avec %callback.

en: Existing node
fr: Nœud existant

en: Manage pages
fr: Gérer les pages

en: True/False for if signups are enabled on a node
fr: Vrai/Faux si les inscriptions sont activées pour un noeud

en: Are signups 'open' or 'closed' for this node.
fr: Est ce que les inscriptions sont "ouvertes" ou "fermées" pour ce noeud.

en: The signup limit for this node
fr: Limite d'inscription pour ce noeud

en: Any custom fields the user filled out when signing up, rendered as HTML.
fr: Tout champ personnalisé que l'utilisateur a rempli lors de son inscription, rendu en HTML.

en: Any custom fields the user filled out when signing up, rendered as unfiltered plain text (e.g. for ASCII e-mail).
fr: Tout champ personnalisé que l'utilisateur a rempli lors de son inscription, rendu en tant que texte complet non filtré (ex : pour les courriels au format ASCII)

en: The date/time when the user signed up, short date format.
fr: Date/heure à laquelle l'utilisateur s'est inscrit, au format de date court.

en: The date/time when the user signed up, medium date format.
fr: Date/heure à laquelle l'utilisateur s'est inscrit, au format de date moyen.

en: The date/time when the user signed up, long date format.
fr: Date/heure à laquelle l'utilisateur s'est inscrit, au format de date long.

en: The URL for a user to cancel their signup (if they have permission to do so).
fr: Url d'annulation d'inscription pour un utilisateur (si ils ont la permission de le faire).

en: The e-mail address for the signup (either anonymous or authenticated).
fr: L'adresse de courriel pour l'inscription (que ce soit un utilisateur anonyme ou authentifié)

en: The e-mail addressed entered for an anonymous signup, or an empty string if an authenticated user signed up.
fr: L'adresse de courriel entrée pour un enregistrement anonyme, ou une phrase vide si un utilisateur authentifié s'enregistre.

en: If the user attended the thing they signed up for.
fr: Si l'utilisateur a participé à l'évènement auquel il s'est inscrit.

en: Since these tokens will be used in plain text e-mail, it is better to use the '-raw' versions of any tokens that provide them.
fr: Depuis que ces jetons sont utilisés pour courriels en mode texte, il est préférable d'utilister les versions '-raw' de n'importe quel jeton qui le fournit.

en: Update e-mail address in user profile
fr: Mettre à jour l'adresse de courriel dans le profil utilisateur

en: You must confirm any changes to the e-mail address stored in your user profile by selecting this checkbox.
fr: Vous devez confirmer tous les changements à l'adresse de courriel enregistrée dans votre profil utilisateur en cochant cette case.

en: Please confirm that you wish to save this new e-mail address into your user profile.
fr: S'il vous plait, confirmez que vous souhaitez enregistrer cette adresse de courriel dans votre profil utilisateur.

en: Example: Image gallery
fr: Exemple : Image gallery

en: Example: image_gallery
fr: Exemple : Image_gallery

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
fr: Ce nom ne doit contenir que des lettres minuscules, des chiffres et des tirets-bas (_). <strong>Essayer d'éviter les conflits avec des noms de modules Drupal existants.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
fr: Fournit une courte description de ce que les utilisateurs peuvent espérer obtenir en activant votre fonctionnalité (feature).

en: Examples: 6.x-1.0, 6.x-1.0-beta1
fr: Exemples : 6.x-1.0, 6.x-1.0-beta1

en: URL of update XML
fr: URL de mise à jour XML

en: Example: http://mywebsite.com/fserver
fr: Exemple : http://mywebsite.com/fserver

en: features
fr: fonctionnalités (features)

en: Create feature
fr: Créer une fonctionnalité (feature)

en: Create a new feature.
fr: Créer une nouvelle fonctionnalité (feature)

en: Populate feature
fr: Peupler (remplir) une fonctionnalité (feature)

en: AHAH callback to populate a feature from selected components.
fr: Procédure de rappel (callback) AHAH pour peupler (remplir) une fonctionnalité à partir de composants sélectionnés.

en: Auto-detected
fr: Auto-détecté

en: Provided by dependency
fr: Fournit

en: My Account
fr: Mon compte

en: Customize product report parameters
fr: Personnaliser les paramètres du rapport sur le produit

en: You may add more attributes <a href="!url">here</a>.
fr: Vous pouvez ajouter d'autres attributs <a href="!url">ici</a>.

en: Display an update message when an item is added to the cart through an add to cart form.
fr: Afficher un message de mise à jour lorsqu'un article est ajouté au panier par l'intermédiaire d'un formulaire d'ajout au panier.

en: Anonymous cart duration is 1 @unit. | Anonymous cart duration is @count @units.
fr[0]: La durée du panier des utilisateurs anonymes est de 1 @unit.
fr[1]: La durée du panier des utilisateurs anonymes est de @count @units.

en: Authenticated cart duration is 1 @unit. | Authenticated cart duration is @count @units.
fr[0]: La durée du panier des utilisateurs authentifiés est de 1 @unit.
fr[1]: La durée du panier des utilisateurs authentifiés est de @count @units.

en: Thank you for shopping at [store-name]. Your current order has been attached to the account we found matching your e-mail address.
    
    <a href="!user_url">Login</a> to view your current order status and order history. Remember to login when you make your next purchase for a faster checkout experience!
fr: Merci pour vos achats sur [store-name]. Votre commande actuelle à été rattachée au compte qui correspond à votre adresse e-mail.
    
    <a href="!user_url">Se connecter</a> pour voir le statut actuel de votre commande et l'historique de vos commandes. Pensez à vous connecter pour vos prochains achats pour bénéficier d'un processus de commande plus rapide !

en: Thank you for shopping at [store-name]. A new account has been created for you here that you may use to view your current order status.
    
    <a href="!user_url">Login</a> to your new account using the following information:
    
    <strong>Username:</strong> !new_username
    <strong>Password:</strong> !new_password
fr: Merci pour vos achats sur [store-name]. Un nouveau compte client à été créé pour vous, vous pouvez vous en servir pour voir le statut actuel de votre commande.
    
    <a href="!user_url">Se connecter</a> à votre nouveau compte en utilisant les informations suivantes :
    
    <strong>Identifiant :</strong> !new_username
    <strong>Mot de passe :</strong> !new_password

en: No orders available.
fr: Aucune commande n'est disponible.

en: Your %role role has been renewed. It will expire on %date.
fr: Votre rôle %role a été renouvelé. Il expirera le : %date.

en: How many slots (if any) this signup should use towards the total signup limit for this node
fr: Combien de crénaux (si existants) cette inscription devrait utiliser vis à vis de la limite d'inscriptions pour ce noeud

en: Signups are
fr: Les inscriptions sont

en: Total signups
fr: Total des inscriptions

en: Signup slots used
fr: Crénaux d'inscriptions utilisés

en: If enabled, you can control whether users may sign up by visiting the !signup_admin tab and toggling if signups are %open or %closed for this %node_type. Other signup-related settings can be defined at the !signup_settings tab.
fr: Si actif, vous pouvez contrôler si les utilisateurs peuvent s'inscrire en visitant l'onglet !signup_admin et choisir si les inscriptions sont %open ou %closed pour ce %node_type. Les autres réglages relatifs aux inscriptions sont dans l'onglet !signup_settings.

en: Signups: Administer
fr: Inscriptions: Administrer

en: Signups: Settings
fr: Inscriptions: Réglages

en: signup settings
fr: réglages des inscriptions

en: JW FLV Media Player options
fr: Options de JW FLV Media Player

en:  - Duration
fr:  - Durée

en: Duration (mm:ss)
fr: Durée (mm:ss)

en: Duration (seconds)
fr: Durée (secondes)

en: Site contact page
fr: Page de contact du site

en: User contact
fr: Formulaire de contact utilisateur

en: All polls
fr: Tous les sondages

en: Search @type
fr: Rechercher @type

en: Taxonomy: term
fr: Taxonomie : terme

en: User: name
fr: Utilisateur : nom

en: Vocabulary: ID
fr: Vocabulaire : identifiant (ID)

en: Contact @name
fr: Contacter @name

en: Custom: @title
fr: Personnalisé : @title

en: Same page
fr: Même page

en: Context is optional
fr: Le contexte est optionnel

en: The "list" option lets a user choose if a file should be shown in a list when viewing the content after creation.
fr: L'option "lister" permet à l'utilisateur de choisir si un fichier doit être affiché au sein d'une liste, lors la visualisation du contenu après sa création.

en: An alias will be generated for you. If you wish to create your own alias below, uncheck this option.
fr: Un alias va être généré automatiquement. Si vous souhaitez créer votre propre alias, décocher cette option.

en: To control the format of the generated aliases, see the <a href="@pathauto">automated alias settings</a>.
fr: Pour configurer le format des alias générés, visitez <a href="@pathauto">les configurations des alias automatiques</a>.

en: No Synchoronization
fr: Aucune synchronisation

en: When printing url paths, how to transform the case of the argument. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
fr: A l'affichage de chemins d'url, comment transformer la casse de l'argument. N'utilisez pas ceci à moins que vous utilisiez Postgres car il utilise des comparaisons sensibles à la casse.

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
fr: Cible du lien, comme "_blank", "_parent", ou un nom d'iframe. Ce champ est rarement utilisé.

en: @argument title
fr: titre de @argument

en: @argument input
fr: entrée de @argument

en: The maximum number of characters this field can be.
fr: Le nombre maximum de caractères à afficher pour ce champ.

en: If the field is empty, display this text instead.
fr: Si ce champ est vide, afficher ce texte à la place.

en: Count the number 0 as empty
fr: Considérer le nombre 0 comme vide

en: If the field contains the number zero, display the empty text instead
fr: Si le champ contient le nombre zéro, afficher le texte vide

en: Hide if empty
fr: Masquer si vide

en: Do not display anything for this field if it is empty. Note that the field label may still be displayed. Check style or row style settings to hide labels for empty fields.
fr: Ne rien afficher pour ce champ si il est vide. Notez que l'étiquette du champ sera toujours affichée. Vérifiez les paramètres du style ou du style de ligne pour cacher ces étiquettes pour les champs vides.

en: Starting value
fr: Valeur de départ

en: Specify the number the counter should start at.
fr: Spécifier le nombre à partir duquel le compteur doit commencer.

en: Does not start with
fr: Ne commence pas par

en: Does not end with
fr: Ne se termine pas par

en: The view %name has been saved.
fr: La vue %name a été enregistrée.

en: Remove all Views 1 tables
fr: Supprimer les tables de Views 1.

en: Check this box and then click clean up to drop all Views 1 tables. Warning: this operation will not be reversible! Do this only if you are sure you no longer need this data.
fr: Cochez cette case et cliquez sur nettoyer pour supprimer les tables de Views 1.

en: All Views 1 tables have been removed.
fr: Toutes les tables de Views 1 ont été supprimées.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
fr: Ce filtre peut faire apparaître des éléments comme des doublons s'ils ont plus d'une option sélectionnée. Si ce filtre engendre des doublons, cette case peut les réduire&nbsp;; cependant, plus il y aura de termes de recherche, moins la requête sera performante, donc utilisez ceci avec précaution. Cela ne devrait pas être actif sur des champs à valeur unique, car cela pourrait faire disparaître des valeurs de l'affichage si c'est utilisé sur un champ incompatible.

en: Jump menu
fr: Menu de saut

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
fr: Met tous les résultats dans une liste déroulante et permet à l'utilisateur d'aller à une page différente basé sur les résultats.

en: Hostname of user that posted the comment.
fr: Nom d'hôte (hostname) de l'utilisateur qui a posté le commentaire.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
fr: E-mail de l'utilisateur qui a posté le commentaire. Sera vide si l'auteur est un utilisateur enregistré.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
fr: Relie des nœuds à des termes de taxonomie, en spécifiant quel(s) vocabulaire(s) utiliser. Cette relation engendrera des doublons s'il y a plusieurs termes.

en: The text of the profile item.
fr: Le texte de l'élément de profil.

en: The taxonomy term ID for the term.
fr: L'identifiant du terme de taxonomie pour le terme.

en: The taxonomy term name for the term.
fr: Le nom du terme de taxonomie pour le terme.

en: The vocabulary ID for the vocabulary the term belongs to.
fr: L'identifiant pour le vocabulaire auquel appartient le terme.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
fr: Le nom pour le vocabulaire auquel appartient le terme.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
fr: Choisissez quels vocabulaires vous voulez associer. Rappelez-vous que chaque terme trouvé créera une ligne de résultat, donc cette relation est plus utile sur un seul vocabulaire qui n'a qu'un seul terme par nœud.

en: The file ID for the file.
fr: L'identifiant pour le fichier.

en: The name of the attached file.
fr: Le nom du fichier attaché.

en: The MIME type of the attached file.
fr: Le type MIME du fichier attaché.

en: The path of the attached file.
fr: Le chemin du fichier attaché.

en: The size of the attached file.
fr: La taille du fichier attaché.

en: The name of the role.
fr: Le nom du rôle.

en: The role ID of the role.
fr: L'identifiant du rôle.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction by clicking on the icon.
fr: Vous pouvez également ajuster les !settings pour la restriction d'accès actuellement sélectionnée en cliquant sur l'icône.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism by clicking on the icon.
fr: Vous pouvez également ajuster les !settings pour le mécanisme de cache actuellement sélectionné en cliquant sur l'icône.

en: Hide empty fields
fr: Masquer les champs vides

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
fr: Ne pas afficher les champs, étiquettes ou balises des champs vides.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
fr: Vous avez besoin d'au moins un champ avant de pouvoir configurer les paramètres de votre menu de saut

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
fr: Pour configurer correctement votre menu de saut, vous devez sélectionner un champ qui représentera le chemin à utiliser. Vous devez ensuite régler ce champ sur "Exclure". Tous les autres champs feront partie du menu. Veuillez noter que tout le HTML sera enlevé de l'affichage vu que les listes déroulantes ne peuvent pas en afficher.

en: Path field
fr: Champ de chemin

en: Hide the "Go" button.
fr: Masquer le bouton "Allez"

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
fr: Si caché, ce bouton sera seulement caché pour les utilisateurs exécutant le JavaScript et la page changera automatiquement quand la sélection sera modifiée.

en: Delta - Appears in: @types
fr: Delta - Apparait dans : @types

en: This form will process a content type and one or more fields from that type and export the settings. The export created by this process can be copied and pasted as an import into the current or any other database. The import will add the fields to an existing content type or create a new content type that includes the selected fields.
fr: Ce formulaire va traiter un type de contenu et au moins un champ de ce type et exporter les paramètres. L'exportation réalisée par ce traitement peut être copiée et collée en tant qu'importation dans la base de données actuelle ou toute autre base de données. L'importation va ajouter les champs à un type de contenu existant ou créer un nouveau type de contenu incluant les champs sélectionnés.

en: Blocked users
fr: Utilisateurs bloqués

en: The 'referenceable_status' option for %field has been fixed.
fr: L'option "referenceable_status" de %field a été réparée.

en: This identifier is used by another handler.
fr: Cet identifiant est utilisé par un autre handler.

en: Always display more link
fr: Toujours afficher le lien "plus"

en: This will display the more link even if there are no more items to display.
fr: Ceci affichera un lien "plus" même s'il a plus d'éléments à afficher.

en: Please enter a valid version with core and major version number. Example: !example
fr: Veuillez entrer une version valide avec le cœur (core) et un numéro de version majeure. Exemple : !example

en: Recreate
fr: Recréer

en: Revert components
fr: Revenir à une version antérieure des composants

en: Mark as reviewed
fr: Marquer comme vu

en: All <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong> reviewed.
fr: Tous les composants <strong>!component</strong> pour <strong>!module</strong> sont vérifiés.

en: Orphaned dependencies
fr: Dépendances orphelines

en: These modules are dependencies of features that have been disabled. They may be disabled without affecting other components of your website.
fr: Ces modules sont dépendants de fonctionnalités (features) qui ont été désactivées. Ils peuvent être désactivés sans affecter les autres composants de votre site.

en: Disable selected modules
fr: Désactiver les modules sélectionnés

en: Leave enabled
fr: Laisser activé

en: @action completed for @module_name / @component.
fr: @action terminé(e) pour @module_name / @component.

en: administer features
fr: administrer les fonctionnalités (features)

en: manage features
fr: gérer les fonctionnalités (features)

en: Manage features.
fr: Administrer Features.

en: Detect and disable any orphaned feature dependencies.
fr: Détecter et désactiver les dépendances de fonctionnalité (feature) existantes.

en: Recreate an existing feature.
fr: Recréer une fonctionnalité (feature) existante.

en: Review overrides
fr: Examiner les surcharges

en: Filter formats
fr: Formats de filtre

en: No features; consider <a href="!url">adding one.</a>
fr: Pas de fonctionnalités (features) ; veuillez <a href="!url">en ajouter une.</a>

en: Needs review
fr: Nécéssite une vérification

en: View changes
fr: Voir les changements

en: Enable the %revisions page for this content type
fr: Activer la page %revisions pour ce type de contenu

en: Choose a layout for the admin toolbar. Vertical works well with large, wide screens. Horizontal works well on screens with limited real estate.
fr: Choisir une présentation pour la barre d'outils d'administration. Vertical fonctionne bien avec des écrans larges et étendus. Horizontal fonctionne pour des écrans plus limités.

en: Choose a position for the admin toolbar that will not collide with other elements in your current theme.
fr: Choisir une position pour que la barre d'outils d'administration n'entre pas en collision avec d'autres éléments de votre thème courant.

en: use admin toolbar
fr: utiliser la barre d'outils d'administration

en: UI helpers for Drupal admins and managers.
fr: Interface utilisateurs (UI) d'aide pour les admnistrateurs Drupal.

en: Show querylog
fr: Montrer les logs de requête

en: Hide querylog
fr: Cacher les logs de requête

en: You can find more information about HTTP redirect status codes at <a href="@status-codes">@status-codes</a>.
fr: Vous pouvez trouver plus d'informations sur les codes HTTP de statut sur <a href="@status-codes">@status-codes</a>.

en: The redirect has been saved.
fr: La redirection a été enregistrée.

en: Edit redirect
fr: Editer la redirection

en: Last used
fr: Dernier accès

en: Filter redirects
fr: Filtrer les redirections

en: Enter an internal Drupal path, path alias, or complete external URL (like http://example.com/) to redirect to. Use %front to redirect to the front page.
fr: Entrer un chemin interne de Drupal, un alias ou une URL externe complète (comme http://example.com/) vers où rediriger. Utiliser %front pour rediriger vers la page d'accueil.

en: The Breadcrumb title to use when this argument is present. If no breadcrumb is set here, default Title values will be used, see "Title" for percent substitutions.
fr: Le titre de fil d'Ariane (breadcrumb) à utiliser quand cet argument est présent. Si aucun fil d'ariane n'est défini ici, le Titre par défaut sera utilisé, voir "Titre" pour les substitutions de pourcentage.

en: The order of pages in the book hierarchy.
fr: L'ordre des pages dans la hiérarchie du livre.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
fr: Afficher le lien standard d'ajout de commentaire sur les nœuds réguliers, qui ne sera affiché que si l'utilisateur visualisant la page a accès à l'ajout de commentaire.

en: Inherit pager
fr: Hériter la pagination

en: Render pager
fr: Afficher la pagination

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached? Note that this will provide unexpected results if the number of items to display do not match.
fr: Cet affichage doit-il hériter des valeurs de pagination provenant de l'affichage parent auquel il est attaché ? Notez que ceci peut fournir des résultats inattendus si les nombres d'éléments à afficher ne corespondent pas.

en: Render
fr: Rendu

en: Should this display render the pager values? If not it can inherit from the parent...
fr: Cet affichage doit-il afficher les valeurs de pagination ? Sinon il peut en hériter de son parent...

en: Choose a block
fr: Choisier un bloc

en: Enable other blocks for use in the admin toolbar.
fr: Activer d'autres blocs à utiliser dans la barre d'outils d'administration.

en: Administrative blocks
fr: Blocs d'administration

en: Other blocks
fr: Autres blocs

en: Thickness
fr: Épaisseur

en: The unique ID of the comment.
fr: L'identifiant (ID) unique du commentaire.

en: The unique ID of the node the comment was posted to.
fr: L'identifiant (ID) unique du nœud sur lequel le commentaire a été posté.

en: The name left by the comment author.
fr: Le nom laissé par l'auteur du commentaire.

en: The email address left by the comment author.
fr: L'adresse de courriel laissée par l'auteur du commentaire.

en: The home page URL left by the comment author.
fr: L'URL de la page d'accueil Web laissé par l'auteur du commentaire.

en: The formatted content of the comment itself.
fr: Le contenu mis en forme du commentaire lui-même.

en: The number of comments posted on a node.
fr: Le nombre de commentaires postés sur un nœud.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
fr: Le nombre de commentaires postés sur un nœud depuis la dernière consultation du lecteur.

en: The unique ID of the author of the node.
fr: L'ID unique de l'auteur du nœud.

en: The type of the node.
fr: Le type du nœud.

en: The human-readable name of the node type.
fr: Le nom lisible par l'homme du type de nœud.

en: The language the node is written in.
fr: La langue dans laquelle le nœud est écrit.

en: The URL of the node.
fr: L'URL du nœud.

en: The slogan of the site.
fr: Le slogan du site.

en: The optional 'mission' of the site.
fr: La 'mission' facultative du site.

en: The administrative email address for the site.
fr: L'adresse de courriel administrative pour le site.

en: The URL of the site's front page.
fr: L'URL de la page d'accueil du site.

en: The optional description of the taxonomy term.
fr: La description facultative du terme de taxonomie.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
fr: La description facultative du vocabulaire de taxonomie.

en: The unique ID of the user account.
fr: L'identifiant unique (ID) du compte d'utilisateur.

en: The login name of the user account.
fr: Le nom de login du compte de l'utilisateur.

en: The email address of the user account.
fr: L'adresse de courriel du compte utilisateur.

en: The URL of the account profile page.
fr: L'URL de la page du profil du compte.

en: Hardcoded
fr: Codé "en dur"

en: Control block visibility using context.
fr: Contrôler la visibilité du bloc au moyen d'un contexte.

en: Could not save context %title.
fr: Le contexte %title n'a pas pu être enregistré.

en: Example: <code>theme</code>
fr: Exemple : <code>theme</code>

en: A tag to group this context with others.
fr: Une étiquette pour grouper ce contexte avec d'autres.

en: Add a reaction
fr: Ajouter une réaction

en: Context editor
fr: Éditeur de contexte

en: Context inspector
fr: Inspecteur de contexte

en: Always active
fr: Toujours actif

en: Saved %title.
fr: %title enregistré.

en: Bolder
fr: Plus gras

en: User contact forms
fr: Formulaires de contact utilisateur

en: The unique ID of the content item, or "node".
fr: L'identifiant (ID) unique de l'élément de contenu, ou "nœud" (node).

en: Validate URL
fr: Valider l'URL

en: View name '@name' is already taken
fr: Le nom de vue '@name' existe déjà

en: Internal server error. Please see server or PHP logs for error information.
fr: Erreur interne du serveur. Consultez les logs du serveur ou les logs PHP pour plus d'informations sur l'erreur.

en: An error occurred at @path.
    
    Error Description: @error
fr: Une erreur s'est produite à @path.
    
    Description de l'erreur : @error

en: Whether or not the node is sticky. To list sticky nodes first, set this to descending.
fr: Si le nœud est épinglé en haut des listes. Pour lister les nœud épinglés en premier, régler ceci sur décroissant.

en: Authentication module
fr: Module d'authentification

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
fr: Impossible de terminer l'opération. Erreur fatale dans @file à la ligne @line : @message

en: - Choose -
fr: - Choisir -

en: Update and save
fr: Mettre à jour et enregistrer

en: Context exists
fr: Le contexte existe

en: Doesn't exist
fr: N'existe pas

en: @identifier exists
fr: @identifier existe

en: @identifier does not exist
fr: @identifier n'existe pas

en: Not equal to regular expression
fr: Différent de l'expression réguière

en: @identifier is "@value"
fr: @identifier est "@value"

en: @identifier is not "@value"
fr: @identifier n'est pas "@value"

en: @identifier matches "@value"
fr: @identifier correspond à "@value"

en: @identifier does not match "@value"
fr: @identifier ne correspond pas à "@value"

en: Not equal to
fr: Différent de

en: Invalid user selected.
fr: Utilisateur choisi invalide.

en: A module by the name @name already exists on your site. Please choose a different name.
fr: Un module de nom @name est déjà présent sur le site. Choisissez un nom différent.

en: Set this context when viewing the site in the selected language.
fr: Définir ce contexte lorsque le site est affiché dans la langue sélectionnée.

en: Require all conditions
fr: Remplir toutes les conditions

en: If checked, all conditions must be met for this context to be active. Otherwise, the first condition that is met will activate this context.
fr: Si coché, toutes les conditions devront être remplies pour que ce contexte soit actif. Sinon, la première condition remplie activera ce contexte.

en: Please reload the page to view this block.
fr: Veuillez recharger la page pour voir ce bloc.

en: Theme switcher
fr: Sélecteur de thème

en: Switch theme
fr: Changer de thème

en: Choose aliases to delete
fr: Choisissez les alias à supprimer

en: All aliases
fr: Tous les alias.

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
fr: <strong>Note:</strong> il n'y a pas de confirmation. Soyez certain de ce que vous faites avant de cliquer sur le bouton "Supprimer les alias maintenant!".<br />Vous devriez peut-être faire une sauvegarde de la base de données ou de la table url_alias avant d'utiliser cette fonctionnalité.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
fr: Alias %alias ignoré à cause d'un conflit avec un chemin existant.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
fr: Alias %alias ignoré car identique au chemin interne.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias. %old_alias now redirects to %alias.
fr: Nouvel alias %alias créé pour %source, remplaçant %old_alias. %old_alias redirige maintenant vers %alias.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
fr: Nouvel alias %alias créé pour %source, remplaçant %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
fr: Nouvel alias %alias créé pour %source.

en: Pattern for the user contact form paths
fr: Motif pour les chemins de formulaires de contact utilisateur

en: Bulk generate aliases for user contact form paths that are not aliased
fr: Génère des alias en masse pour les chemins de formulaires de contact utilisateur qui n'en ont pas

en: Generate aliases for all existing user contact form pages which do not already have aliases.
fr: Génère des alias pour toutes les pages de formulaires de contact utilisateur qui n'ont pas déjà un alias.

en: Bulk generation of contact pages completed, one alias generated. | Bulk generation of contact pages completed, @count aliases generated.
fr[0]: Génération pour les pages de contact terminée, un alias généré.
fr[1]: Génération pour les pages de contact terminée, @count alias générés.

en: User blogs
fr: Blogs d'utilisateur

en: An offset from the current time such as "+1 day" or "-2 hours -30 minutes"
fr: Décalage à partir de l'heure courante, par exemple "+1 day" ou "-2 hours -30 minutes"

en: Is not empty (NOT NULL)
fr: N'est pas vide (NOT NULL)

en: Automatic live preview
fr: Aperçu direct automatique

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
fr: La vue a été créée pour la version @import_version de Views, mais avez la version @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
fr: Handler brisé/manquant : @table > @field

en: Disable automatic live preview
fr: Désactiver la prévisualisation automatique

en: Don't automatically update the preview. This can speed up the editing of views a bit.'
fr: Ne pas rafraîchir automatiquement l'aperçu. Ceci peut accélérer légèrement l'édition de vues.

en: The aliased path to this node.
fr: L'alias de chemin de ce nœud.

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
fr: L'affichage %display a son chemin parametré sur node/%. Ceci ne produira pas l'effet désiré. Si vous voulez avoir plusieurs versions de l'affichage d'un nœud, utilisez Panels.

en: @category: @field-name
fr: @category : @field-name

en: Get all nodes tagged with a term.
fr: Récupérer tous les nœuds étiquetés avec un terme.

en: The related terms of the term. This can produce duplicate entries if there is more than one related term.
fr: Les terme relatifs au terme. Ceci peut produire des doublons si il y a plus d'un terme relatif.

en: Related term
fr: Terme relatif

en: A related term of the term.
fr: Un terme relatif au terme.

en: Taxonomy Term ID from URL
fr: Identifiant du Terme de taxonomie à partir de l'URL

en: Translate link
fr: Lien de traduction

en: Provide a simple link to translate the node.
fr: Fournit un simple lien pour traduire le nœud.

en: Authmap ID
fr: Identifiant Authmap

en: The Authmap ID.
fr: L'identifiant Authmap.

en: Authentication name
fr: Nom d'authentification

en: The unique authentication name.
fr: Le nom d'authentification unique.

en: The name of the module managing the authentication entry.
fr: Le nom du module d'authentification gérant les entrées d'authentification.

en: Use absolute link (begins with "http://")
fr: Utiliser un lien absolu (commençant par "http://")

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you must enable this option.
fr: Si vous voulez utiliser ceci comme "Afficher ce champ en tant que lien" dans le "Chemin du lien", vous devez activer cette option.

en: Link this field to its node revision
fr: Lier ce champ à sa révision de nœud

en: Output machine name
fr: Afficher le nom machine

en: Display field as the node type machine name.
fr: Afficher le champ avec le nom machine du type de contenu du nœud

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
fr: Utiliser le chemin du terme de taxonomie de Drupal pour créer les liens du fil d'ariane

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
fr: Si sélectionné, les liens du fil d'Ariane seront créés avec la méthode standard de drupal au lieu de la méthode de Views. Ceci est utile lorsque vous utilisez des modules comme Taxonomy Redirect pour modifier vos liens de termes de taxonomie.

en: Load default argument from term page
fr: Charger l'argument par défaut depuis la page de terme

en: Load default argument from node page, thats good for related taxonomy blocks.
fr: Charger les arguments par défaut depuis la page de nœud, ceci est utile pour les blocs de taxonomie.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
fr: Modifier la(les) classe(s) CSS qui sera(seront) ajoutée(s) à cet affichage.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
fr: Les noms de classe CSS à ajouter à la vue. Ceci vous permettra d'utiliser du code CSS spécifique pour chaque vue. Vous pouvez définir plusieurs classes en les séparant par des espaces.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
fr: Les classes CSS doivent être constituées de caractères alphanumériques ou des tirets seulement.

en: Choose text
fr: Choisissez le texte

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
fr: Le texte qui apparaitra comme option sélectionnée dans le menu de saut.

en: Order Date:
fr: Date de commande :

en: <strong>Expiration:</strong> never<br />
fr: <strong>Expiration :</strong> jamais<br />

en: <strong>Expiration:</strong> !qty day(s)<br />
fr: <strong>Expiration :</strong> !qty jour(s)<br />

en: <strong>Expiration:</strong> !qty week(s)<br />
fr: <strong>Expiration :</strong> !qty semaine(s)<br />

en: <strong>Expiration:</strong> !qty month(s)<br />
fr: <strong>Expiration :</strong> !qty mois<br />

en: increased
fr: augmenté

en: The Ubercart store fax number.
fr: Le numéro de fax de la boutique Ubercart.

en: No tokens available.
fr: Pas de jetons (<em>tokens</em>) disponibles.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
fr: Cliquez sur un jeton (<em>token</em>) pour l'insérer dans le champ que vous avez sélectionné dernièrement.

en: List of the currently available tokens on this site
fr: Liste des jetons (<em>tokens</em>) actuellement disponible sur ce site

en: Insert this token into your form
fr: Insérer ce jeton (<em>token</em>) dans votre formulaire

en: First click a text field to insert your tokens into.
fr: Cliquez d'abord sur un champ de texte pour insérer vos jetons (<em>tokens</em>) dans celui -ci.

en: View my account
fr: Voir mon compte

en: Edit my account
fr: Modifier mon compte

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
fr: Le fichier sélectionné %filename ne peut pas être transféré. Seulement les fichiers avec les extensions suivantes sont permis : %extensions.

en: Default (Mbps or Kbps)
fr: Par défaut (Mbps ou Kbps)

en: Raw numberic value
fr: Valeur numérique brute

en: Default (kHz)
fr: Par défaut (kHz)

en: Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
fr: Le redimensionnement de l'image lors de son transfert causera la perte de ses <a href="http://fr.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format>données EXIF</a>.

en: CTools PHP requirements
fr: Configuration PHP requise par CTools

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
fr: CTools requière certaines fonctionnalités seulement disponibles à partir de PHP version 5.2.0 et suivantes.

en: Word spacing
fr: Espacement des mots

en: Decoration
fr: Décoration

en: Small-caps
fr: Petites majuscules

en: Capitalize
fr: Mettre en majuscules

en: Taxonomy: parent term
fr: Taxonomie : terme parent

en: Current theme
fr: Thème actuel

en: - All vocabularies -
fr: - Tous les vocabulaires -

en: Site logo
fr: Logo du site

en: Tabs type
fr: Type d'onglets

en: Term Description
fr: Description du terme

en: Missing plugin
fr: Plugin manquant

en: Custom style
fr: Style personnalisé

en: Comment creation
fr: Création du commentaire

en: Unfiltered name of top taxonomy term.
fr: Nom non filtré du premier terme de taxonomie.

en: Unfiltered name of top term's vocabulary.
fr: Nom non filtré du vocabulaire du premier terme.

en: The unfiltered menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
fr: Le chemin de menu non filtré (tel que reflété dans le fil d'ariane), n'incluant pas Accueil ou [menu]. Séparé par des "/".

en: The unfiltered title of the node's book parent.
fr: Le titre non filtré du livre parent du nœud.

en: The unfiltered titles of all parents in the node's book hierarchy.
fr: Les titres non filtrés de tous les parents du nœud dans la hiérarchie de livre.

en: The unfiltered name of the category.
fr: Le nom non filtré de la catégorie.

en: The unfiltered vocabulary that the page's first category belongs to.
fr: Le vocabulaire non filtré de la première catégorie à laquelle la page appartient.

en: The current
fr: L'actuel

en: raw user input
fr: entrée utilisateur brute

en: Warning: Token value contains raw user input.
fr: Attention : La valeur de jeton (<em>token</em>) contient une entrée utilisateur brute.

en: !description year (four digit)
fr: !description année (quatre chiffres)

en: !description year (two digit)
fr: !description année (deux chiffres)

en: !description month (full word)
fr: !description mois (mot complet)

en: !description month (abbreviated)
fr: !description mois (abrégé)

en: !description month (two digits with leading zeros)
fr: !description mois (deux chiffres avec le zéro de tête)

en: !description month (one or two digits without leading zeros)
fr: !description mois (un ou deux chiffres sans le zéro de tête)

en: !description week (two digits with leading zeros)
fr: !description semaine (deux chiffres avec le zéro de tête)

en: !description date (numeric representation of the day of the week)
fr: !description date (représentation numérique du jour de la semaine)

en: !description day (full word)
fr: !description jour (mot complet)

en: !description day (abbreviation)
fr: !description jour (abréviation)

en: !description day (two digits with leading zeros)
fr: !description jour (deux chiffres avec le zéro de tête)

en: !description day (one or two digits without leading zeros)
fr: !description jour (un ou deux chiffres sans le zéro de tête)

en: !description in UNIX timestamp format (1269441371)
fr: !description en format timestamp UNIX (1269441371)

en: The unfiltered text used in the menu as link text for this item.
fr: Le texte non filtré utilisé dans le menu en tant que lien pour cet élément.

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
fr: Si coché, le champ URL est optionnel and soumettre un titre seul sera accepté. SI l'URL est omise, le titre sera affiché en texte brut.

en: Title, as plain text
fr: Attribut title, en tant que texte brut

en: Specify the size limit that applies to each file separately. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If you leave this empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
fr: Préciser la limite en taille qui s'applique séparément pour chaque fichier. Saisissez une valeur telle que 512 (octets), "80K" (kilooctets) ou "50M" (megaoctets) afin de limiter la taille autorisée de fichier. Si vous laissez ce champ vide, les tailles de fichiers seront seulement limitées par les tailles maximum de transfert et de post de PHP (limite actuelle <strong>%limit</strong>).

en: Total filesize for %title, %tsize, exceeds field settings of %msize.
fr: La taille totale du fichier %title, %tsize dépasse les paramètres du champ de %msize.

en: The file field %field has been updated with new settings.
fr: Le champ Fichier %field a été mis à jour avec les nouveaux paramètres.

en: File Duration
fr: Durée du fichier

en: File Audio sample rate
fr: Fréquence d'échantillonnage du fichier audio

en: File Audio channel mode (stereo, mono)
fr: Canaux du fichier audio (stéréo, mono)

en: File Audio bitrate
fr: Débit du fichier audio

en: File Audio bitrate mode (cbr, vbr, abr...)
fr: Mode de débit du fichier audio (cbr, vbr, abr...)

en: ID3 tags
fr: tags ID3

en: ID3 tag
fr: Tag ID3

en: Select the tag to be rendered. If needing multiple tags, add another ID3 tags field.
fr: Choisir le tag qui va être affiché. Si plusieurs tags sont nécessaires, ajoutez un autre champ de tag ID3

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
fr: Le gestionnaire @handler a tenté d'ajouter le champ supplémentaire @identifier mais la table @table n'a pas pu être ajoutée !

en: Fill up single line
fr: Remplir une ligne

en: If you disable this option a grid with only one row will have the amount of items as tds. If you disable it this can cause problems with your css.
fr: Si vous désactivez cette option une grille avec une seule ligne aura le nombre d'éléments en "td". Si vous la désactivez, ceci peut poser des problèmes avec votre CSS.

en: @mime icon
fr: icône @mime

en: Content module must be enabled before ImageField can be updated.
fr: Le module Content doit être activé pour que ImageField puisse être mis à jour

en: The user associated with the signup.
fr: L'utilisateur associé à cette inscription.

en: signup | signups
fr[0]: inscription
fr[1]: inscriptions

en: If enabled, any instance of "/0" will be trimmed from the right of the URL. This stops duplicate pages such as "taxonomy/term/1" and "taxonomy/term/1/0" where 0 is the default depth. There is an option of limiting this feature to taxonomy term pages ONLY or allowing it to effect any page. <strong>By default this feature is disabled to avoid any unexpected behavior</strong>
fr: Si activée, toute les instances de "/0" seront supprimées à la fin de l'URL. Ceci empêche les pages dupliquées comme "taxonomy/term/1" et  "taxonomy/term/1/0" où 0 est la profondeur par défaut. Il y a une option pour limiter cette fonctionnalité SEULEMENT aux pages de termes de taxonomie ou autoriser ceci pour toutes les pages. <strong>Par défaut cette fonctionnalité est désactivée pour éviter tout comportement imprévu</strong>

en: If enabled, the module will check the user has access to the page before redirecting. This helps to stop redirection on protected pages and avoids giving away <em>secret</em> URL's. <strong>By default this feature is disabled to avoid any unexpected behavior</strong>
fr: Si activé, le module vérifiera que l'utilisateur a accès à la page avant la redirection. Ceci permet d'empêcher la redirection vers des pages protégées et évite de donner une URL <em>secrète</em>. <strong>Par défaut cette fonctionnalité est désactivée pour éviter tout comportement imprévu</strong>

en: Language Path Checking
fr: Contrôle du chemin de langue

en: If enabled, the module will check that the page being viewed matches the language in the URL or the system default. For example, viewing a French node while the site is in English will cause a redirect to the English node.
fr: Si activé, le module vérifiera que la page vue correspond à la langue de l'URL ou du paramètre par défaut du système. Par exemple, voir un nœud en Français alors que le site est en anglais entraînera une redirection vers le nœud Anglais.

en: Add Canonical Link
fr: Ajouter un lien canonique

en: If enabled, will add a <a href="!canonical">canonical link</a> to each page.
fr: Si activé, ajoutera un <a href="!canonical">lien canonique</a> à chaque page.

en: Set Content Location Header
fr: Ajouter un meta Content-Location au header

en: If enabled, will add a <a href="!canonical">Content-Location</a> header.
fr: Si activé, ajoutera un meta <a href="!canonical">Content-Location</a> au header.

en: Taxonomy Term Path Handler
fr: Gestionnaire de chemin des termes de taxonomie

en: If enabled, any request to a taxonomy/term/[tid] page will check that the correct path is being used for the term's vocabulary.
fr: Si activé, n'importe quelle requête vers une page de type taxonomy/term/[tid] vérifiera que le chemin correct est utilisé pour le vocabulaire du terme.

en: Globalredirect settings have been saved.
fr: Les paramètres de Globalredirect ont été sauvegardées.

en: Globalredirect settings have been reset to default.
fr: Les paramètres de Globalredirect ont été réinitialisées par défaut.

en: <a href="!url">Click here</a> to go to the shopping cart block configuration page.
fr: <a href="!url">Cliquez ici</a> pour aller à la page de configuration du bloc panier.

en: Thanks for your order, !order_first_name!
fr: Merci pour votre commande, !order_first_name!

en: <strong>Role:</strong> @role_name<br />
fr: <strong>Rôle:</strong> @role_name<br />

en: Edit components
fr: Éditer les composants

en: All components of this type are exported by other features or modules.
fr: Tous les composants de ce type sont déjà exportés dans d'autres fonctionnalités (features) ou modules.

en: Required by: !dependents
fr: Requis par : !dependents

en: Conflicts with: !conflicts
fr: En conflit avec : !conflicts

en: The feature !module cannot be enabled because it has unmet requirements.
fr: La fonctionnalité (feature) !module ne peut pas être activée car certains de ces pré-requis ne sont pas remplis.

en: @module does not appear to include the @include file.
fr: @module semble ne pas inclure le fichier @include.

en: The file @filename has been deprecated and can be removed.
fr: Le fichier @filename est déprécié et peut-être supprimé.

en: A "Feature" is a certain type of Drupal module with contains a package of configuration that, when enabled, provides a new set of functionality for your Drupal site. Enable features by selecting the checkboxes below and clicking the Save configuration button. If the configuration of the feature has been changed its "State" will be either "overridden" or "needs review", otherwise it will be "default", indicating that the configuration has not been changed. Click on the state to see more details about the feature and its components.
fr: Une fonctionnalité ("Feature") est un type de module Drupal qui contient un groupe de configurations qui, une fois activées, fournissent un nouvel ensemble de fonctionnalités pour votre site Drupal. Activez une fonctionnalité en cochant les cases ci-dessous et validant le bouton "Sauver la configuration". Si la configuration de la fonctionnalité a changé, son statut sera "surchargé" ou "nécessite une revue", sinon ce sera "défaut", indiquant que la configuration n'a pas changée. Cliquez sur l'état pour obtenir plus de détails sur la fonctionnalité et ses composants.

en: A system name for this vocabulary, may not be changed once it has been set.
fr: Un nom système pour ce vocabulaire, il ne pourra pas être changé une fois enregistré.

en: Conflicts with another feature
fr: En conflit avec une autre fonctionnalité

en: Custom content
fr: Contenu personnalisé

en: There are no custom content panes.
fr: Il n'y a aucun panneau personnalisé.

en: Manage custom content
fr: Gérer le contenu personnalisé

en: administer custom content
fr: administrer le contenu personnalisé

en: Custom content panes
fr: Panneaux de contenu personnalisé

en: Create custom, exportable, reusable content panes for applications like Panels.
fr: Créer des volets personnalisés, exportables et réutilisables pour des applications telles que Panels.

en: What category this content should appear in. If left blank the category will be "Miscellaneous".
fr: La catégorie dans laquelle ce contenu doit apparaître. Si laissé vide, la catégorie sera "Divers".

en: content panes
fr: panneaux de contenu

en: Content panes
fr: Panneaux de contenu

en: Reverse (NOT)
fr: Inverser (NOT)

en: Add a new @plugin
fr: Ajouter un nouveau @plugin

en: Edit @plugin %title
fr: Modifier @plugin %title

en: Clone @plugin %title
fr: Cloner @plugin %title

en: Import @plugin
fr: Importer @plugin

en: Export @plugin %title
fr: Exporter @plugin %title

en: This action will permanently remove this item from your database..
fr: Cette action va supprimer définitivement cet item de votre base de données.

en: %title has been created.
fr: %title a été créé.

en: %title could not be created.
fr: %title n'a pas pu être créé.

en: %title has been updated.
fr: %title a été mis à jour.

en: %title could not be updated.
fr: %title n'a pas pu être mis à jour.

en: @plugin %title was enabled.
fr: @plugin %title a été activé.

en: @plugin %title was disabled.
fr: @plugin %title a été désactivé.

en: CSS class to use
fr: Classe CSS à utiliser

en: Enabled, name
fr: Activé, nom

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fr: Ceci apparaitra dans l'interface d'administration pour facilement l'identifier.

en: Administrative settings
fr: Paramètres de l'administration

en: Row @number
fr: Ligne @number

en: "@context" row @rows | "@context" rows @rows
fr[0]: "@context" ligne @rows
fr[1]: "@context" ligne @rows

en: State on new pages
fr: État sur les nouvelles pages

en: Choose toolbar behavior on new page loads.
fr: Choisir le comportement de la barre d'outil lors des chargements de nouvelles pages.

en: Administrative links.
fr: Liens d'administration.

en: Strongarm lets site builders manage default variable settings. All the default values provided by Strongarm are listed on this page. Any overridden value can be reverted to its default by selecting its checkbox and clicking 'Reset to defaults'.
fr: Strongarm permet aux constructeurs de site de gérer les réglages par défaut pour les variables. Toutes les valeurs par défaut fournies par Strongarm sont lisées sur cette page. Toute variable surchargée peut retourner à sa valeur par défaut en cochant sa case et cliquant sur le bouton "Rétablir par défaut".

en: contexts
fr: contextes

en: The unique ID of the author of the comment.
fr: L'ID unique de l'auteur du commentaire.

en: The title of the node the comment was posted to.
fr: Le titre du nœud sur lequel le commentaire a été posté.

en: The login name of the author of the node.
fr: Le nom d'utilisateur de l'auteur du nœud.

en: The email address of the author of the node.
fr: L'adresse e-mail de l'auteur du nœud.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
fr: L'explication de la modification la plus récente effectuée sur le nœud.

en: Node modification
fr: Modification du nœud

en: User's registration
fr: Inscription de l'utilisateur

en: User's last login
fr: Dernière connexion de l'utilisateur

en: The current date in the user's timezone.
fr: La date actuelle dans le fuseau horaire de l'utilisateur.

en: The URL of the account edit page.
fr: L'URL de la page de modification du compte.

en: The title of the current page.
fr: Le titre de la page courante.

en: The URL alias of the current page.
fr: L'alias d'URL de la page courante.

en: The URL of the current page.
fr: L'URL de la page courante.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
fr: Le numéro de page de la page courante sur la visualisation de listes paginées.

en: !description date in 'small' format. <em>(06/07/2010 - 23:28)</em>
fr: !description date au format 'petit'. <em>(06/07/2010 - 23:28)</em>

en: !description in 'time-since' format. (40 years 3 months)
fr: !description en format 'depuis'. (40 années 3 mois)

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
fr: The %element-title utilise les jetons (<em>tokens</em>) invalides suivants : @invalid-tokens.

en: The unique ID of the node's menu link.
fr: L'ID unique du lien de menu du nœud.

en: The unique ID of the node's menu link parent.
fr: L'ID unique du lien de menu parent du nœud.

en: HTTP Authorization header does not match settings.
fr: Les entêtes d'autorisation HTTP ne correspondent pas aux paramétrages.

en: The field %name is not a valid number.
fr: Le champ %name n'est pas un nombre valide

en: The field %name cannot be greater than @max.
fr: Le champ %name ne peut pas être supérieur à @max

en: The field %name cannot be less than @min.
fr: Le champ %name ne peut pas être inférieur à @min

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
fr: Le champ <em>Chaînes à supprimer</em> ne doit pas contenir d'HTML. Assurez-vous de désactiver les éditeurs WYSIWYG pour ce champ.

en: Right parenthesis )
fr: Parenthèse fermante )

en: Slash /
fr: Barre oblique /

en: Backslash \
fr: Barre oblique inverse \

en: Node paths
fr: Chemins des noeuds

en: Taxonomy term paths
fr: Chemins de terme de taxonomie

en: Forum paths
fr: Chemins des forums

en: User paths
fr: Chemins des utilisateurs

en: Blog paths
fr: Chemins des blogs

en: Update URL alias
fr: Mettre à jour l'alias d'URL

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
fr[0]: Alias d'URL mis à jour pour 1 nœud.
fr[1]: Alias d'URL mis à jour pour @count nœuds.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
fr[0]: Alias d'URL mis à jour pour 1 compte utilisateur.
fr[1]: Alias d'URL mis à jour pour @count comptes utilisateurs.

en: File exists
fr: Le fichier existe

en: Does not exist
fr: N'existe pas

en: Bulk generate aliases for forum paths that are not aliased
fr: Génère des alias en masse pour les chemins de forum qui n'en ont pas

en: User tracker paths
fr: Chemins de tracker utilisateur

en: User contact forms paths
fr: Chemins de formulaires de contact utilisateur

en: Use ISO-8601 week numbers
fr: Utiliser les numéros de semaine ISO-8601

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
fr: IMPORTANT ! Si cette case est cochée, le premier jour de la semaine DOIT être défini à Lundi

en: Field @label (@field_name)
fr: Champ @label (@field_name)

en: There are no date fields in this database.
fr: Il n'y a pas de champs date dans cette base de données.

en: New type:
fr: Nouveau type :

en: Change a date field from one type to another. Very experimental, use at your own risk!
fr: Remplacer le type de champ date par un autre type de champ. En phase expérimentale, à utiliser avec précautions car cette opération comporte des risques.

en:  - Status
fr:  - Statut

en: @token (defined by modules: @modules)
fr: @token (défini par les modules : @modules)

en: Duplicate tokens
fr: Jetons (<em>tokens</em>) en double

en: The following tokens are defined by multiple modules and may cause problems when performing token replacement.
fr: Les jetons (<em>tokens</em>) suivant sont défini par plusieurs modules et peuvent causer des problèmes pour le remplacement de jetons.

en: Modal Login (default style)
fr: Connexion par fenêtre modale (par défaut)

en: Login via modal
fr: Connexion avec fenêtre modale

en: Modal Login (custom style)
fr: Connexion par fenêtre modale (style personnalisé)

en: Pick an animal
fr: Choisir un animal

en: Sample Content
fr: Exemple de contenu

en: Delete this row
fr: Supprimer cette ligne

en: your account
fr: votre compte

en: Choose animal
fr: Choisir un animal

en: Sheep
fr: Mouton

en: Lizard
fr: Lézard

en: Choose your animal
fr: Choisissez votre animal

en: Name your sheep
fr: Donnez un nom à votre mouton

en: What kind of sheep
fr: Quelle race de mouton

en: Name your lizard
fr: Donnez un nom à votre lézard

en: Venomous
fr: Venimeux

en: non-venomous
fr: non-venimeux

en: venomous
fr: venimeux

en: Name your raptor
fr: Donnez un nom à votre rapace

en: What kind of raptor
fr: Quelle espèce de rapace

en: Eagle
fr: Aigle

en: Hawk
fr: Faucon

en: Owl
fr: Hibou

en: Buzzard
fr: Buse

en: Domesticated
fr: Domestiqué

en: wild
fr: sauvage

en: Chaos Tools AJAX Demo
fr: Démo AJAX de Chaos Tools

en: User signature
fr: Signature de l'utilisateur

en: The signature of a user.
fr: La signature d'un utilisateur.

en: The title for the video.
fr: Le titre de la vidéo.

en: Video Description
fr: Description de la vidéo

en: Delete the Video
fr: Supprimer la vidéo

en: Slides
fr: Diapositives
