Conference Organizing Distribution (6.x-1.0-alpha2) - en to id translation catalogue (331 entries)

en: Home
id: Depan

en: User interface
id: Antarmuka

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Images
id: Gambar

en: Next
id: Selanjutnya

en: user
id: anggota

en: Pages
id: Halaman

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Reset to defaults
id: Kembalikan ke standar

en: enabled
id: diaktifkan

en: enable
id: aktif

en: delete
id: hapus

en: Administer
id: Kelola

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: E-mail
id: Email

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Perintah

en: Content
id: Konten

en: Transaction ID
id: ID Transaksi

en: Value
id: Nilai

en: Username
id: Nama anggota

en: content
id: konten

en: Group
id: Kelompok

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Closed
id: Ditutup

en: yes
id: ya

en: List
id: Daftar

en: Subject
id: Subyek

en: closed
id: ditutup

en: Actions
id: Perintah

en: disabled
id: nonaktif

en: Confirm
id: Konfirmasi

en: Cancel
id: Batalkan

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Keterangan

en: Language
id: Bahasa

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Matikan

en: Access control
id: Kendali akses

en: Disabled
id: Non-aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Administration
id: Administrasi

en: Comments
id: Komentar

en: Action
id: Tindakan

en: Cost
id: Biaya

en: Quantity
id: Kuantitas

en: Block title
id: Judul blok

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Content types
id: Jenis konten

en: Categories
id: Kategori

en: Version
id: Versi

en: Go
id: Cari

en: view
id: lihat

en: Overview
id: Tinjauan

en: Advanced options
id: Opsi lanjutan

en: Date
id: Tanggal

en: Size
id: Ukuran

en: Search
id: Cari

en: None
id: Nihil

en: Display settings
id: Pengaturan tampilan

en: default
id: standar

en: This action cannot be undone.
id: Perintah ini tidak bisa dikembalikan.

en: Test
id: Tes

en: Message
id: Isi pesan

en: Password
id: Sandi

en: - None -
id: - Tidak ada -

en: Weight
id: Urutan

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: Variable
id: Variabel

en: Link
id: Tautan

en: Help text
id: Teks panduan

en: Types
id: Tipe

en: Related terms
id: Istilah terkait

en: Required
id: Wajib

en: Parent
id: Induk

en: none
id: tidak ada

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Book
id: Buku

en: Export
id: Ekspor

en: Taxonomy term
id: Istilah taksonomi

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: settings
id: pengaturan

en: Preview
id: Tinjauan

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Panduan

en: Default
id: Bawaan

en: Update
id: Mutakhirkan

en: Open
id: Buka

en: Top
id: Atas

en: Small
id: Kecil

en: Large
id: Besar

en: Time
id: Waktu

en: Add
id: Tambahkan

en: View
id: Lihat

en: The configuration options have been reset to their default values.
id: Opsi konfigurasi sudah dikembalikan ke nilai standarnya.

en: Vocabularies
id: Kategori

en: Display
id: Tampilan

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: results
id: hasil

en: search
id: cari

en: never
id: belum pernah

en: read more
id: lainnya

en: Statistics
id: Statistik

en: Advanced search
id: Pencarian lanjutan

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Attachment
id: Sisipan

en: n/a
id: t/a

en: Upload
id: Unggah

en: Picture
id: Avatar

en: User
id: Anggota

en: action
id: perintah

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Contact
id: Kontak

en: Sent email to %recipient
id: Email sudah dikirim ke %recipient

en: Unable to send email to %recipient
id: Tidak bisa mengirim email ke %recipient

en: The subject of the message.
id: Subyek pesan email.

en: Create
id: Buat

en: Are you sure you want to delete %title?
id: Anda yakin ingin menghapus %title?

en: Expanded
id: Dikembangkan

en: Update options
id: Pilihan pemutakhiran

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Year
id: Tahun

en: Page title
id: Judul halaman

en: Block
id: Blok

en: Add block
id: Tambah blok

en: Page
id: Halaman

en: Configuration saved.
id: Konfigurasi sudah disimpan

en: Mission
id: Misi

en: Site name
id: Nama situs

en: Site slogan
id: Slogan situs

en: Never
id: Tidak pernah

en: Footer
id: Teks bawah halaman

en: Recipients
id: Penerima

en: You must enter a valid e-mail address.
id: Anda harus memasukkan alamat email yang benar.

en: To
id: Untuk

en: From
id: Dari

en: Custom
id: Atur sendiri

en: Roles
id: Tingkatan

en: Comment
id: Komentar

en: Published
id: Ditampilkan

en: Input format
id: Format input

en: Signature
id: Tanda tangan

en: Filter
id: Saring

en: Location
id: Lokasi

en: Promoted to front page
id: Promosikan ke halaman depan

en: Revisions
id: Revisi

en: Log message
id: Catatan log

en: Vocabulary name
id: Nama kategori

en: Term name
id: Nama istilah

en: E-mail address
id: Alamat email

en: Last access
id: Akses terakhir

en: Last login
id: Login terakhir

en: Field name
id: Nama field

en: Field type
id: Tipe field

en: Global settings
id: Pengaturan global

en: Items
id: Materi

en: Performance
id: Kinerja

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: This field is required.
id: Bagian ini harus diisi.

en: Medium
id: Sedang

en: Month
id: Bulan

en: System
id: Sistem

en: Unlimited
id: Tak terbatas

en: Send
id: Kirim

en: Code
id: Kode

en: Recipient
id: Penerima

en: security
id: keamanan

en: Day
id: Hari

en: Table
id: Tabel

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: !time ago
id: !time yang lalu

en: Other
id: Lainnya

en: Users
id: Anggota

en: Not installed
id: Tidak terpasang

en: Referrer
id: Dirujuk oleh

en: Create content
id: Kirim artikel

en: Anonymous
id: Anonim

en: Filters
id: Saringan

en: Optional
id: Piliihan

en: Order
id: Urutan

en: Do not display
id: Tidak usah tampilkan

en: Profile
id: Profil

en: Save settings
id: Simpan pengaturan

en: Operation
id: Operasi

en: reply
id: balas

en: Default language
id: Bahasa bawaan

en: Formatting guidelines
id: Petunjuk format tulisan

en: Authoring information
id: Informasi penulisan

en: Leave blank for %anonymous.
id: Kosongkan jika ingin sebagai %anonymous.

en: Attachments
id: Sisipan

en: File attachments
id: Sisipan file

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
id: Masukkan satu halaman per baris sebagai path Drupal. Karakter '*' digunakan untuk kecocokan sembaran. Misalnya path untuk blog adalah %blog dan %blog-wildcard untuk semua blog pribadi. %front adalah untuk halaman depan.

en: Edit term
id: Edit istilah

en: The update has been performed.
id: Update sudah dilakukan.

en: Full text
id: Teks lengkap

en: The changes have been saved.
id: Perubahan sudah disimpan.

en: No users selected.
id: Tidak ada anggota yang dipilih.

en: Search results
id: Hasil pencarian

en: Your search yielded no results
id: Pencarian anda tidak membuahkan hasil

en: Deleted
id: Terhapus

en: Publishing options
id: Opsi publikasi

en: Configure block
id: Konfigurasi blok

en: None.
id: Tidak ada.

en: Revert
id: Kembalikan

en: Greater than
id: Lebih dari

en: Less than
id: Kurang dari

en: profile
id: profil

en: Send yourself a copy.
id: Kirim salinan ke alamat email anda.

en: Create new account
id: Daftar

en: Poll settings
id: Pengaturan poling

en: open
id: terbuka

en: Forums
id: Forum

en: view revisions
id: melihat revisi

en: Revisions for %title
id: Revisi untuk %title

en: !date by !username
id: !date oleh !username

en: revert
id: kembalikan

en: Revision
id: Revisi

en: current revision
id: revisi terkini

en: Track
id: Telusuri

en: Permissions
id: Hak akses

en: Menu settings
id: Pengaturan menu

en: Color scheme
id: Skema warna

en: The primary identifier for a node.
id: Identifikasi primer untuk sebuah node.

en: Delete action
id: Hapus perintah

en: Themes
id: Tema perwajahan

en: JPEG quality
id: Kualitas JPEG

en: Comment settings
id: Pengaturan komentar

en: Read only
id: Baca saja

en: Contact settings
id: Pengaturan kontak

en: Processing
id: Memproses

en: File upload error. Could not move uploaded file.
id: Kesalahan dalam unggah file. Tidak bisa memindahkan file terunggah.

en: Apply
id: Berlakukan

en: Enter the terms you wish to search for.
id: Masukkan kata kunci yang ingin anda cari.

en: No content types available.
id: Tidak ada jenis konten yang tersedia.

en: Blocks
id: Blok

en: Menus
id: Menu

en: Default time zone
id: Zona waktu standar

en: The update has encountered an error.
id: Update mengalami kesalahan.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
id[0]: 1 entri berhasil diproses:
id[1]: @count entri berhasil diproses:

en: Defines numeric field types.
id: Mendefinisikan jenis-jenis field numerik.

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
id: Mendefinisikan pilihan, widget kotak centang dan tombol radio untuk field teks dan numerik.

en: Defines simple text field types.
id: Mendefinisikan jenis field teks sederhana.

en: Permission
id: Hak akses

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Read/Write
id: Baca/Tulis

en: file system
id: sistem file

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
id: Anda harus mengisi minimal satu kata kunci positif dengan @count karakter atau lebih.

en: Language neutral
id: Bahasa apa saja

en: The directory %directory does not exist.
id: Direktori %directory tidak ditemukan.

en: The directory %directory is not writable
id: Direktori %directory tidak bisa ditulisi.

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
id: Direktori %directory tidak bisa ditulisi, karena tidak memiliki konfigurasi hak akses yang benar.

en: Rearrange
id: Atur ulang

en: Add role
id: Tambah tingkatan

en: Aggregator
id: Agregator

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
id: Pustaka GD pada PHP tidak ada atau sudah ketinggalan. Silakan baca <a href="@url">dokumentasi PHP</a> untuk informasi lebih lanjut untuk memperbaiki masalah ini.

en: GD library
id: Pustaka GD

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
id: URL %url tidak benar. Mohon masukkan URL yang benar, contoh http://www.contoh.com/feed.xml.

en: Context
id: Kontek

en: Book navigation
id: Navigasi buku

en: !a comments per page
id: !a komentar per halaman

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Print
id: Cetak

en: Locked
id: Dikunci

en: The e-mail address %mail is not valid.
id: Alamat email %mail tidak benar.

en: Account
id: Keanggotaan

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
id: Kesalahan validasi, silakan coba lagi. Jika masalah berulang, harap menghubungi pengelola situs.

en: Containing any of the words
id: Berisi salah satu kata

en: Containing the phrase
id: Berisi frase

en: Containing none of the words
id: Tidak berisi kata

en: Only in the category(s)
id: Hanya pada kategori

en: Only of the type(s)
id: Hanya pada jenis

en: About
id: Tentang

en: Reports
id: Laporan

en: sort by @s
id: urutkan berdasarkan @s

en: and
id: dan

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
id: URL kemana pengunjung akan dialihkan. Ini bisa berupa URL internal seperti node/124 atau URL eksternal seperti http;//drupal.web.id.

en: Display a message to the user
id: Tampilkan pesan ke anggota

en: Create @name
id: Kirim @name

en: Not enabled
id: Tidak aktif

en: User account
id: Keanggotaan

en: File download
id: Unduh file

en: Password field is required.
id: Sandi harus diisi.

en: Confirm password
id: Konfirmasi sandi

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
id: Peringatan keamanan: Tidak bisa menulis file .htaccess. Mohon buat ulang file .htaccess dalam direktori %directory yang berisi baris berikut: <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
id: Hanya file dengan ekstensi berikut yang dibolehkan: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
id: File berukuran %filesize, melebihi ukuran maksimal %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
id: File berukuran %filesize, dan melebihi kuota ruang simpan anda %quota.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
id: Gambar diubah ke ukuran yang sesuai dengan yang dibolehkan maksimal berdimensi %dimensions piksel.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
id: Ukuran gambar terlalu besar; maksimal yang dibolehkan %dimensions piksel.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
id: Ukuran gambar terlalu kecil; minimal yang dibolehkan %dimensions piksel.

en: Save and continue
id: Simpan dan lanjutkan

en: Revision information
id: Informasi revisi

en: All languages
id: Semua bahasa

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
id: Perangkat penanganan gambar yang diinginkan %toolkit tidak bisa memproses %function dengan benar.

en: Trigger
id: Pemicu

en: No fields available.
id: Tidak ada isian data tersedia.

en: filter
id: saringan

en: Poll
id: Poling

en: Browser session ID of user that visited page.
id: ID sesi browser pengunjung yang mengakses halaman.

en: Title of page visited.
id: Judul halaman yang dikunjungi.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
id: Path internal halaman yang dikunjungi (relatif terhadap direktori utama Drupal).

en: Referrer URI.
id: URI referer.

en: Hostname of user that visited the page.
id: Nama host pengunjung yang mengakses halaman.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
id: Waktu pembuatan halaman dalam mili detik.

en: Timestamp of when the page was visited.
id: Waktu timestamp kapan halaman dikunjungi.

en: upload
id: unggah

en: contact
id: kontak

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
id: Pencarian untuk salah satu dari dua kata kunci dengan <strong>OR</strong> huruf besar. Misalnya, <strong>langit OR biru</strong>.

en: Machine-readable name
id: Nama yang dapat dibaca mesin

en: Contact form
id: Form kontak

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
id: Hak akses atas direktori %directory sudah diubah sehingga bisa ditulis.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
id: Nama sistem untuk jens konten hanya boleh berisi huruf kecil, angka dan garis bawah.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
id: Revisi adalah fasilitas untuk menelusuri perbedaan antara beberapa versi artikel.

en: Search form
id: Form pencarian

en: Date and time
id: Tanggal dan waktu

en: Date and time lookup
id: Pencarian tanggal dan waktu

en: Translation settings
id: Pengaturan terjemahan

en: manage fields
id: kelola field

en: - Select a field type -
id: - Pilih tipe field -
