Conference Organizing Distribution (6.x-1.0-alpha2) - en to pt translation catalogue (2142 entries)

en: Home
pt: Início

en: User interface
pt: Interface do utilizador

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Images
pt: Imagens

en: Next
pt: Seguinte

en: user
pt: utilizador

en: Pages
pt: Páginas

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: Reset to defaults
pt: Restaurar os valores predefinidos

en: enabled
pt: activo

en: enable
pt: activar

en: context
pt: contexto

en: delete
pt: eliminar

en: Status
pt: Estado

en: Administer
pt: Administrar

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: E-mail
pt: Email

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdos

en: Transaction ID
pt: ID da transacção

en: Attribute
pt: Atributo

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Utilizador

en: Gross
pt: Em bruto

en: content
pt: conteúdos

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Groups
pt: Grupos

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Closed
pt: Encerrada

en: yes
pt: sim

en: List
pt: Lista

en: Subject
pt: Assunto

en: closed
pt: encerrada

en: Actions
pt: Ações

en: disabled
pt: inactivo

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Unsubscribe
pt: Cancelar subscrição

en: Age
pt: Idade

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Audience
pt: Público

en: Log
pt: Registo

en: Enable
pt: Ativar

en: Disable
pt: Desativar

en: Access control
pt: Controlo de acessos

en: Disabled
pt: Inativo

en: Enabled
pt: Ativo

en: Administration
pt: Administração

en: Comments
pt: Comentários

en: Default currency
pt: Moeda predefinida

en: Action
pt: Acção

en: Cost
pt: Custo

en: Quantity
pt: Quantidade

en: On
pt: Ligado

en: error
pt: erro

en: Block title
pt: Título do bloco

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: Categories
pt: Categorias

en: Version
pt: Versão

en: Go
pt: Ir

en: view
pt: vista

en: Overview
pt: Vista global

en: File
pt: Ficheiro

en: Tag
pt: Etiqueta

en: File path
pt: Caminho do ficheiro

en: Login
pt: Entrar

en: Advanced options
pt: Definições avançadas

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Procurar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: Display settings
pt: Exibir configurações

en: default
pt: predefinido

en: This action cannot be undone.
pt: Esta acção não pode ser desfeita.

en: Test
pt: Testar

en: Number
pt: Número

en: Message
pt: Mensagem

en: Password
pt: Senha

en: Block settings
pt: Definições do bloco

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: The configuration options have been saved.
pt: As opções de configuração foram guardadas.

en: Variable
pt: Variável

en: Quote
pt: Citar

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: Center
pt: Centrar

en: Help text
pt: Texto de ajuda

en: Types
pt: Tipos

en: Hierarchy
pt: Hierarquia

en: Related terms
pt: Termos relacionados

en: Required
pt: Obrigatório

en: Parent
pt: Pai

en: Depth
pt: Profundidade

en: none
pt: nenhum

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Import
pt: Importar

en: Book
pt: Livro

en: Export
pt: Exportar

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: General settings
pt: Definições gerais

en: Description field
pt: Campo de descrição

en: settings
pt: definições

en: Back
pt: Para trás

en: Node ID
pt: ID do nó

en: Field
pt: Campo

en: Label
pt: Etiqueta

en: Changes
pt: Alterações

en: Preview
pt: Pré-visualização

en: Save
pt: Guardar

en: Help
pt: Ajuda

en: Font Size
pt: Tamanho da Letra

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Font
pt: Tipo de letra

en: Default
pt: Predefinido

en: Background Color
pt: Cor de Fundo

en: Summary
pt: Resumo

en: Update
pt: Atualizar

en: Open
pt: Abrir

en: Blank
pt: Branco

en: Top
pt: Topo

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: administer catalog
pt: gerir catálogo

en: Genre
pt: Género

en: Time increment
pt: Incremento de tempo

en: Time
pt: Hora

en: Views
pt: Visualizações

en: Access
pt: Acesso

en: Add
pt: Adicionar

en: remove
pt: remover

en: View
pt: Mostrar

en: Length
pt: Comprimento

en: Format
pt: Formato

en: The configuration options have been reset to their default values.
pt: As opções de configuração foram reinicializadas para os seus valores predefinidos.

en: hidden
pt: escondido

en: Path
pt: Caminho

en: Dimensions
pt: Dimensões

en: Filename
pt: Nome do ficheiro

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Manage
pt: Gerir

en: Placeholder tokens
pt: Espaço reservado a objectos

en: Display
pt: Mostrar

en: Node type
pt: Tipo de nó

en: Advanced settings
pt: Definições avançadas

en: results
pt: resultados

en: search
pt: procurar

en: Teaser
pt: Resumo

en: never
pt: nunca

en: Notes
pt: Sugestões Adicionais

en: Text
pt: Texto

en: Theme
pt: Tema

en: Layout
pt: Plano

en: style
pt: estilo

en: read more
pt: ler mais

en: Timestamp
pt: Registo data/hora

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: <none>
pt: <nenhum>

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Advanced search
pt: Procura avançada

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Attachment
pt: Anexo

en: n/a
pt: não disponível

en: Upload
pt: Carregar ficheiro

en: Picture
pt: Retrato

en: Upload image
pt: Carregar imagem

en: Paths
pt: Caminhos

en: Mail
pt: Correio

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Depois

en: User
pt: Utilizador

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: action
pt: acção

en: Continue
pt: Continuar

en: Configure
pt: Configurar

en: Check
pt: Verificar

en: Files
pt: Ficheiros

en: file
pt: ficheiro

en: User ID
pt: ID de utilizador

en: Error
pt: Erro

en: Options
pt: Opções

en: Contact
pt: Contacto

en: no
pt: não

en: Node
pt: Nó

en: Sent email to %recipient
pt: Email enviado para %recipient

en: Unable to send email to %recipient
pt: Não foi possível enviar email para %recipient

en: The subject of the message.
pt: O assunto da mensagem.

en: Number of columns
pt: Número de colunas

en: Create
pt: Criar

en: Separator
pt: Separador

en: Exclude
pt: Excluir

en: Are you sure you want to delete %title?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar %title?

en: Optional Title
pt: Título Opcional

en: Required Title
pt: Título Necessário

en: No Title
pt: Sem Título

en: term
pt: termo

en: Expanded
pt: Expandido

en: Update options
pt: Opções de atualização

en: All
pt: Todos

en: days
pt: dias

en: Active
pt: Ativo

en: Done
pt: Operação concluída

en: Submit @name
pt: Submeter @name

en: Year
pt: Ano

en: Date format
pt: Formato de data

en: Page title
pt: Título da página

en: Block
pt: Bloco

en: Add block
pt: Adicionar bloco

en: CSS class
pt: Classe CSS

en: View type
pt: Tipo da vista

en: Page
pt: Página

en: Bottom
pt: Baixo

en: Configuration saved.
pt: Configuração guardada.

en: Node links
pt: Ligações do Nó

en: Taxonomy terms
pt: Termos de taxonomia

en: Breadcrumb
pt: Navegação estrutural

en: Logo
pt: Logótipo

en: Mission
pt: Missão

en: Site name
pt: Nome do site

en: Site slogan
pt: Slogan do site

en: Node types
pt: Tipos de nó

en: Added
pt: Adicionado

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Module
pt: Módulo

en: Off
pt: Desligado

en: Never
pt: Nunca

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Inline
pt: Em linha

en: Recipients
pt: Destinatários

en: You must enter a valid e-mail address.
pt: Deve introduzir um endereço de email válido.

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Custom
pt: Personalizar

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Comment
pt: Comentar

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: Score
pt: Pontuação

en: Published
pt: Publicado

en: Input format
pt: Formato de introdução de conteúdos

en: Signature
pt: Assinatura

en: Filter
pt: Filtro

en: Location
pt: Localização

en: Promoted to front page
pt: Promovido à página principal

en: Revisions
pt: Revisões

en: Log message
pt: Mensagem do registo

en: Poll choices
pt: Escolha de votações

en: File ID
pt: ID do ficheiro

en: File name
pt: Nome do ficheiro

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Vocabulary ID
pt: Vocabulário ID

en: Vocabulary name
pt: Nome do vocabulário

en: Term
pt: Termo

en: Term ID
pt: Termo ID

en: Term name
pt: Nome do termo

en: E-mail address
pt: Endereço de email

en: Last access
pt: Último acesso

en: Last login
pt: Último início de sessão

en: Message text
pt: Mensagem de texto

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Field type
pt: Tipo do campo

en: Global settings
pt: Definições globais

en: Fields
pt: Campos

en: Widget type
pt: Tipo de widget

en: Contains
pt: Contém

en: Is less than
pt: É inferior a

en: Is less than or equal to
pt: É menor ou igual a

en: Is equal to
pt: É igual a

en: Is greater than or equal to
pt: É maior ou igual a

en: Is not equal to
pt: Não é igual a

en: Average
pt: Média

en: Click here
pt: Clique aqui

en: Overridden
pt: Substituído

en: Conditions
pt: Condições

en: Mode
pt: Modo

en: N/A
pt: N/D

en: Items
pt: Itens

en: %time ago
pt: %time atrás

en: Nodes
pt: Nós

en: Advanced
pt: Avançado

en: Node Title
pt: Título do nó

en: Sort order
pt: Sequência de ordenação

en: Up
pt: Para cima

en: Performance
pt: Desempenho

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: This field is required.
pt: Este campo é obrigatório.

en: Maximum
pt: Máximo

en: Scale
pt: Escala

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Medium
pt: Médio

en: Sortable
pt: Ordenável

en: Plain text
pt: Texto simples

en: Button background color
pt: Cor de fundo do botão

en: login
pt: iniciar sessão

en: Caching
pt: Colocação em cache

en: Card Type
pt: Tipo de Cartão

en: Card Number
pt: Número do Cartão

en: Start Date
pt: Data de Início

en: Month
pt: Mês

en: Add line
pt: Adicionar linha

en: Qty
pt: Qtd

en: Customers
pt: Clientes

en: System
pt: Sistema

en: Customer
pt: Cliente

en: Amount
pt: Quantidade

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Current
pt: Corrente

en: Add to cart
pt: Adicionar ao carrinho

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Endereço

en: State
pt: Estado

en: Terms
pt: Termos

en: Send
pt: Enviar

en: Code
pt: Código

en: Recipient
pt: Destinatário

en: By
pt: Por

en: Payment
pt: Pagamento

en: Payment settings
pt: Definições de pagamento

en: Payments
pt: Pagamentos

en: print
pt: imprimir

en: OR
pt: OU

en: Store
pt: Loja

en: Company
pt: Empresa

en: security
pt: segurança

en: node
pt: nó

en: General
pt: Geral

en: Directory
pt: Diretório

en: Cleanup
pt: Limpeza

en: Calendar
pt: Calendário

en: Method
pt: Método

en: Africa/Algiers
pt: África/Argel

en: Africa/Cairo
pt: África/Cairo

en: Africa/Ceuta
pt: África/Ceuta

en: Africa/Johannesburg
pt: África/Joanesburgo

en: Africa/Luanda
pt: África/Luanda

en: Europe/Amsterdam
pt: Europa/Amesterdão

en: Europe/Andorra
pt: Europa/Andorra

en: Europe/Berlin
pt: Europa/Berlim

en: Europe/Lisbon
pt: Europa/Lisboa

en: Europe/London
pt: Europa/Londres

en: Europe/Luxembourg
pt: Europa/Luxemburgo

en: Europe/Madrid
pt: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
pt: Europa/Malta

en: Europe/Monaco
pt: Europa/Mónaco

en: Europe/Moscow
pt: Europa/Moscovo

en: Europe/Oslo
pt: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
pt: Europa/Paris

en: Europe/Prague
pt: Europa/Praga

en: Europe/Riga
pt: Europa/Riga

en: Europe/Rome
pt: Europa/Roma

en: Day
pt: Dia

en: Table
pt: Tabela

en: Start
pt: Iniciar

en: End
pt: Fim

en: Now
pt: Agora

en: The name of the category.
pt: O nome da categoria.

en: Replace by separator
pt: Substituir por separador

en: Maximum alias length
pt: O comprimento máximo do alias

en: Maximum component length
pt: O comprimento máximo do componente

en: Update action
pt: Acção de actualizar

en: Strings to Remove
pt: Expressões para remover

en: administer pathauto
pt: administrar pathauto

en: Downloads
pt: Descargas

en: Configuration
pt: Configuração

en: !time ago
pt: !time atrás

en: Other
pt: Outros

en: Align
pt: Alinhar

en: General Settings
pt: Definições Gerais

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Basic
pt: Básico

en: Repeat
pt: Repetir

en: List type
pt: Tipo de lista

en: Attributes
pt: Atributos

en: Role
pt: Grupo

en: First name
pt: Primeiro nome

en: Last name
pt: Último nome

en: Destination
pt: Destino

en: reset
pt: reiniciar

en: Class
pt: Classe

en: String
pt: Expressão

en: Case
pt: Caso

en: Users
pt: Utilizadores

en: Not installed
pt: Não instalado

en: Referrer
pt: Referência

en: Exists
pt: Existe

en: Button
pt: Botão

en: Both
pt: Ambos

en: Clicks
pt: Cliques

en: Filtered text (user selects input format)
pt: Texto filtrado (o utilizador indica o formato de introdução dos conteúdos)

en: Text processing
pt: Processamento de texto

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
pt: O comprimento máximo do campo em caracteres. Deixe em branco para um comprimento ilimitado.

en: Rows
pt: Linhas

en: Create content
pt: Criar conteúdo

en: Save changes
pt: Guardar alterações

en: Argument
pt: Argumento

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Checkout
pt: Última verificação

en: <All>
pt: <Todos>

en: As Time Ago
pt: Como tempo passado

en: access all views
pt: aceder a todas as vistas

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
pt: As Vistas são listas personalizadas de conteúdos do seu sistema; são altamente configuráveis e dão-lhe controle sobre como os conteúdos são apresentados.

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Override
pt: Substituir

en: Clone
pt: Clonar

en: Existing Views
pt: Visualizações existentes

en: Default Views
pt: Vistas predefinidas

en: Summary, sorted ascending
pt: Sumário, ascendentemente ordenado

en: Summary, sorted descending
pt: Sumário, descendentemente ordenado

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Descending
pt: Descendente

en: Normal menu item
pt: Normal item de menu

en: Empty text
pt: Texto vazio

en: Expose
pt: Expor

en: Down
pt: Para baixo

en: Wildcard
pt: Carácter universal

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Operator
pt: Operador

en: Filters
pt: Filtros

en: Optional
pt: Opcional

en: Order
pt: Ordem

en: Add criteria
pt: Adicione critérios

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
pt: Nome da vista deve ser alfanumérico ou só sublinhados.

en: administer views
pt: administrar vistas

en: Views UI
pt: UI do Views

en: Random
pt: Aleatório

en: Uncategorized
pt: Sem categoria

en: Position
pt: Posição

en: Integer
pt: Inteiro

en: Basic settings
pt: As definições básicas

en: Do not display
pt: Não exibir

en: Profile
pt: Perfil

en: Close
pt: Fechar

en: filters
pt: filtros

en: Term description
pt: Descrição do termo

en: Edit group
pt: Editar grupo

en: fields
pt: campos

en: Save settings
pt: Guardar definições

en: Flag
pt: Marcador

en: Expiration
pt: Expirar

en: Operation
pt: Operação

en: reply
pt: responder

en: Duration
pt: Duração

en: Expiration date
pt: Data de validade

en: Defaults
pt: Predefinições

en: City
pt: Município

en: Postal code
pt: Código postal

en: State/Province
pt: Distrito

en: Collapsed
pt: Recolhido

en: Fax number
pt: Número de fax

en: Phone number
pt: O número de telefone

en: Logout
pt: Encerrar sessão

en: Labels
pt: Rótulos

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Created date
pt: Data de criação

en: Updated date
pt: Data da actualização

en: Default language
pt: Idioma predefinido

en: Rules
pt: Regras

en: Formatting guidelines
pt: Guias de formatação

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Authoring information
pt: Informação de autoria

en: Leave blank for %anonymous.
pt: Deixe em branco para %anonymous.

en: Attachments
pt: Anexos

en: File attachments
pt: Ficheiros anexos

en: Pending
pt: Pendente

en: minute
pt: minuto

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Insira uma página por linha como caminhos Drupal. O caractér '*' substitui qualquer outro. Exemplos de caminhos são %blog para a página do blogue e %blog-wildcard para cada blogue pessoal. %front é a página principal

en: Other queries
pt: Outras consultas

en: Product title
pt: Título do produto

en: List price
pt: Lista de preços

en: English
pt: Inglês

en: Spanish
pt: Castelhano

en: in
pt: em

en: Messages
pt: Mensagens

en: Edit term
pt: Editar termo

en: Time format
pt: Formato da hora

en: Clear
pt: Limpar

en: The update has been performed.
pt: A actualização foi efectuada.

en: Node title
pt: Título do Nó

en: update
pt: actualização

en: Full text
pt: Texto completo

en: Source
pt: Original

en: Date/Time
pt: Data/Hora

en: The changes have been saved.
pt: As alterações foram guardadas.

en: No users selected.
pt: Não existem utilizadores seleccionados.

en: Search results
pt: Resultados da procura

en: Your search yielded no results
pt: A procura não gerou resultados

en: Replacement value
pt: Valor de substituição

en: unlimited
pt: ilimitado

en: Use the syntax [token] if you want to insert a replacement pattern.
pt: Use a sintaxe [token] se quiser inserir um padrão de substituição.

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: Deleted
pt: Eliminado

en: Features
pt: As funcionalidades

en: Replace
pt: Substituir

en: Allowed values list
pt: Lista de valores permitidos

en: Activity
pt: Actividade

en: (disabled)
pt: (desactivado)

en: Publishing options
pt: Opções de publicação

en: First
pt: Primeiro

en: Limit
pt: Limite

en: Query
pt: Consulta

en: Configure block
pt: Configurar bloco

en: Date's time zone
pt: Data da zona de tempo

en: No time zone conversion
pt: Nenhuma conversão de fuso horário

en: day
pt: dia

en: year
pt: ano

en: hour
pt: hora

en: timezone
pt: fuso horário

en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

en: Second
pt: Segundo

en: Select List
pt: Lista de selecção

en: Years back and forward must be in the format -9:+9.
pt: Anos trás e para frente deve ser no formato -9:+9.

en: Site default
pt: Site predefinido

en: Set the order and format for the date parts in the input form. The format will be adapted to remove values not in the granularity for this field.
pt: Definir a ordem e o formato para as partes de data no formulário de entrada. O formato pode ser adaptado para remover os valores, não na granularidade para este campo.

en: Years back and forward
pt: Anos anteriores e para frente

en: Increment the minute and second fields by this amount.
pt: Incrementar os campos minuto e segundo, a este valor.

en: Input Type
pt: Tipo de Entrada

en: Select list
pt: Lista de selecção

en: Text field
pt: Campo de texto

en: To Date
pt: Para Data

en: Granularity
pt: Granularidade

en: Set the date elements to be stored (at least a year is required).
pt: Os elementos de data a ser armazenado (no mínimo um ano é necessário).

en: Default Display
pt: Predefinido de exibição

en: Time zone handling
pt: Maneira de apresentar o tempo na zona

en: Select the timezone handling method to be used for this date field.
pt: Seleccione o método de tratamento do fuso horário a ser usado para este campo de data.

en: Long
pt: Longo

en: Short
pt: Curto

en: is equal to
pt: é igual a

en: is not equal to
pt: não é igual a

en: To date
pt: Até à data

en: From date
pt: A partir da data

en: ongoing
pt: em curso

en: There are no date fields in this database to import the data into. Please add a date field to the desired node types and be sure to indicate it uses both a "from" and a "to" date.
pt: Não há campos de data neste banco de dados para importar os dados. Por favor, adicione um campo de data para os tipos de nó desejado e não se esqueça de indicar que ele usa tanto a "partir" e um "até à data".

en: Target type
pt: O tipo de destino

en: Source type
pt: Tipo de fonte

en: body
pt: corpo

en: Date field
pt: Campo da data

en: Url field
pt: Campo Url

en: !type Fields
pt: Campos !type

en: There is no event table in this database. No event import options are available.
pt: Não existe uma tabela de eventos nesse banco de dados. Sem opções de importação de evento disponíveis.

en: Delete original event?
pt: Apagar o evento original?

en: The maximum number of nodes to convert in this pass.
pt: O número máximo de nós para converter nesta passagem.

en: Starting nid
pt: Começando nid

en: No events have been converted.
pt: Não há eventos foram convertidos.

en: Moderated
pt: Moderado

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: Randomize
pt: Baralhar

en: Link label
pt: Ligação da etiqueta

en: AND
pt: E

en: None.
pt: Nenhum.

en: Fixed
pt: Fixo

en: Revert
pt: Reverter

en: Greater than
pt: Maior que

en: Less than
pt: Menor que

en: PHP code
pt: Código PHP

en: Display fields
pt: Mostrar campos

en: profile
pt: perfil

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Date formats
pt: Formatos de data

en: Send yourself a copy.
pt: Enviar-me uma cópia.

en: Create new account
pt: Criar uma nova conta

en: White
pt: Branco

en: Taxes
pt: Impostos

en: or
pt: ou

en: Poll settings
pt: Definições da votação

en: open
pt: aberta

en: Convert
pt: Converter

en: Parent term
pt: Termo pai

en: Video
pt: Vídeo

en: Style
pt: Estilo

en: Forums
pt: Fóruns

en: view revisions
pt: ver revisões

en: Revisions for %title
pt: Revisões para %title

en: !date by !username
pt: !date por !username

en: revert
pt: reverter

en: Revision
pt: Revisão

en: current revision
pt: revisão actual

en: Session
pt: Sessão

en: Track
pt: Monitorizar

en: Permissions
pt: Permissões

en: Your settings have been saved.
pt: As suas definições foram gravadas.

en: Search options
pt: As opções de pesquisa

en: options
pt: opções

en: Your item(s) have been updated.
pt: Os seus produtos foram actualizados.

en: Cart
pt: Carrinho

en: Credit card details
pt: Detalhes do cartão de crédito

en: Shipping
pt: Envio

en: Reversed
pt: Invertido

en: Day(s)
pt: Dia(s)

en: Week(s)
pt: Semana(s)

en: Year(s)
pt: Ano(s)

en: Subtotal
pt: Sub-total

en: Billing address
pt: Endereço para cobrança

en: Shipping address
pt: Endereço de entrega

en: Payment method
pt: Método de pagamento

en: Balance
pt: Saldo

en: Received
pt: Recebido

en: Completed
pt: Concluída

en: Payment details
pt: Detalhes do pagamento

en: Reverse
pt: Inverso

en: Products
pt: Produtos

en: Product settings
pt: Definições do produto

en: Street address
pt: Rua do endereço

en: Testing
pt: Testando

en: Thousands separator
pt: Separador de milhares

en: Inches
pt: Polegadas

en: Feet
pt: Pés

en: Orders
pt: Encomendas

en: User name
pt: Nome de utilizador

en: Authentication
pt: Autenticação

en: %type settings
pt: Definições %type

en: Menu settings
pt: Configurações de menu

en: Color scheme
pt: Esquema de cores

en: edit
pt: editar

en: Unformatted
pt: Sem formato

en: Formats
pt: Formatos

en: Credit
pt: Crédito

en: RSS Feed
pt: Feed RSS

en: New comments
pt: Novos comentários

en: New
pt: Novo

en: flag
pt: marcador

en: Top left
pt: Superior esquerdo

en: Top right
pt: Superior direito

en: Bottom right
pt: Inferior direito

en: Bottom left
pt: Inferior esquerdo

en: Relationships
pt: Relações

en: Relationship
pt: Relacionamento

en: relationships
pt: ligações

en: Sort criteria
pt: Critérios de ordenação

en: <Hidden>
pt: <Oculto>

en: The primary identifier for a node.
pt: O identificador primário para um nó.

en: Delete action
pt: Eliminar acção

en: Themes
pt: Temas

en: Translations
pt: Traduções

en: JPEG quality
pt: Qualidade JPEG

en: Comment Notify
pt: Notificação de comentário

en: Your comment follow-up notification for this post was disabled. Thanks.
pt: A sua notificação de respostas novas a este comentário foi desactivada. Obrigado.

en: Comment follow-up notification settings
pt: Definições da notificação de respostas novas

en: Receive comment follow-up notification e-mails
pt: Receber notificações por email de respostas novas nos comentários.

en: Check this box to receive e-mail notification for follow-up comments to comments you posted. You can later disable this on a post-by-post basis... so if you leave this to YES, you can still disable follow-up notifications for comments you don't want follow-up mails anymore - i.e. for very popular posts.
pt: Active esta caixa para receber notificações por email de respostas novas a comentários que colocou. Poderá desactivar esta caixa posteriormente, em cada resposta nova... por isso, se definir aqui "SIM", poderá na mesma desactivar notificações de comentários que não deseja seguir - por exemplo, para tópicos muito populares.

en: !site :: new comment for your post.
pt: !site :: nova resposta ao seu comentário.

en: source comment
pt: Comentário original

en: This flag presets the flag for the follow-up notification on the form that anon users will see when posting a comment
pt: Esta marca pré-define a marca para a notificação de respostas novas no formulário que utilizadores anónimos verão ao colocar um comentário

en: Comment follow-up e-mail notification for anonymous as well as registered users.
pt: Notificação por email de respostas novas a comentários para utilizadores anónimos e registados.

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Comment settings
pt: Definições dos comentários

en: News
pt: Notícias

en: Related content
pt: Conteúdo relacionado

en: Sticky
pt: Em destaque

en: Content Type
pt: Tipo de Conteúdo

en: hour(s)
pt: hora(s)

en: day(s)
pt: dia(s)

en: week(s)
pt: semana(s)

en: month(s)
pt: mês(es)

en: Read only
pt: Apenas de leitura

en: TRUE
pt: VERDADEIRO

en: Contact settings
pt: Configurações de contacto

en: cancel
pt: cancelar

en: Tabs
pt: Separadores

en: Processing
pt: A processar

en: disable
pt: desactivar

en: Output format
pt: Formato de saída

en: Storage
pt: Armazenamento

en: File upload error. Could not move uploaded file.
pt: Erro no carregamento do ficheiro. Não foi possível mover o ficheiro.

en: Default value
pt: Valor predefinido

en: Image path
pt: Caminho da imagem

en: Alternate text
pt: Texto alternativo

en: Apply
pt: Aplicar

en: Select
pt: Seleccionar

en: Enter the terms you wish to search for.
pt: Introduza os termos pelos quais pretende pesquisar.

en: Bold
pt: Negrito

en: No content types available.
pt: Não existem tipos de conteúdo disponíveis.

en: PHP Code
pt: Código PHP

en: Save Configuration
pt: Guardar Configuração

en: Simple
pt: Simples

en: Relationship type
pt: Tipo de relação.

en: Internationalization
pt: Internacionalização

en: Translation
pt: Tradução

en: Translation status
pt: Estado da tradução

en: Blocks
pt: Blocos

en: A valid date is required for %title.
pt: Uma data válida é requerida para %title.

en: Date API requirements
pt: Requisitos Data API

en: A Date API that can be used by other modules.
pt: Uma API de Data que pode ser utilizada por outros módulos.

en: Relative
pt: Relativo

en: Customize Default Value
pt: Personalize o valor predefinido

en: Custom value for From date
pt: Personalizar valor para "A partir data"

en: Default value for To date
pt: O valor predefenido para "Até à data"

en: Same as From date
pt: Igual a "A partir da data"

en: Custom value for To date
pt: Personalizar valor para "Até à data"

en: Customize Date Parts
pt: Personalizar Partes da Data

en: Above
pt: Acima

en: Within
pt: Dentro

en: Number of values
pt: Número de valores

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
pt: Atenção! Alterar essa configuração depois da criação de dados poderá resultar na perda de dados!

en: The formatted date.
pt: A data formatada.

en: Date year (four digit)
pt: Data ano (quatro dígitos)

en: Date year (two digit)
pt: Data ano (dois dígitos)

en: Date month (full word)
pt: Data mês (palavra inteira)

en: Date month (abbreviated)
pt: Data mês (abreviado)

en: Date month (two digit, zero padded)
pt: Data mês (dois dígitos, zero almofadado)

en: Date month (one or two digit)
pt: Data meses (um ou dois dígitos)

en: Date week (two digit)
pt: Data da semana (dois dígitos)

en: Date day (full word)
pt: Data dia (palavra inteira)

en: Date day (abbreviation)
pt: Data dia (abreviatura)

en: Date day (one or two digit)
pt: Data do dia (um ou dois dígitos)

en: @min and @max
pt: @min e @max

en: !time from now
pt: !time a partir de agora

en: Previous field
pt: Campo anterior

en: Next field
pt: Próximo campo

en: Increment
pt: Incremento

en: Decrement
pt: Diminuição

en: Until
pt: Até

en: -- Any
pt: - Qualquer -

en: Day of Month
pt: Dia do mês

en: Day of Week
pt: Dia da semana

en: Except
pt: Excepto

en: -- Period
pt: - Período

en: Every @number
pt: Cada @number

en: Third
pt: Terceiro

en: Fourth
pt: Quarto

en: Fifth
pt: Quinto

en: Default time zone
pt: Fuso horário predefinido

en: Overrides
pt: Substituições

en: When adding a custom field to a content type, you determine its type (whether it will contain text, numbers, or references to other objects) and how it will be displayed (either as a text field or area, a select box, checkbox, radio button, or autocompleting field). A field may have multiple values (i.e., a "person" may have multiple e-mail addresses) or a single value (i.e., an "employee" has a single employee identification number). As you add and edit fields, CCK automatically adjusts the structure of the database as necessary. CCK also provides a number of other features, including intelligent caching for your custom data, an import and export facility for content type definitions, and integration with other contributed modules.
pt: Ao adicionar um campo personalizado para um tipo de conteúdo, você determina o seu tipo (se ele irá conter texto, números ou referências a outros objectos) e como ele será exibido (ou como um campo de texto ou área, uma caixa de selecção, caixa, botão de rádio, ou autocomplete campo). Um campo pode ter vários valores (ou seja, uma "pessoa" pode ter vários endereços de e-mail) ou um valor único (ou seja, um trabalhador "tem um único número de identificação do empregado). À medida que você adicionar e editar campos, CCK ajusta automaticamente a estrutura do banco de dados, conforme necessário. CCK também oferece uma série de outras características, incluindo caching inteligente de seus dados, importação e instalação de exportação para a definição do tipo de conteúdo e integração com outros módulos contribuídos.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
pt: Para mais informação consulte a página do manual em linha para <a href=" @handbook -cck"> CCK </a> ou a <a href=" @project -cck"> Página do projecto CCK </a> .

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
pt: Configure como estes tipos de campos de conteúdo e respectivas legendas devem ser exibidas, nas visualizações reduzida e completa da página.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
pt: Configure como estes tipos de campos de conteúdos devem ser exibidos quando apresentados nos seguintes contextos.

en: Add another item
pt: Adicionar outro item

en: Full node
pt: nó completo

en: Search Index
pt: Índice de pesquisa

en: Search Result
pt: Resultados de Pesquisa

en: Updating field type %type with module %module.
pt: A actualizar o tipo de campo %type com o módulo %module.

en: Manage fields
pt: Gerir campos

en: Remove field
pt: Remover campo

en: Allows administrators to define new content types.
pt: Permite aos administradores definir novos tipos de conteúdo.

en: Trimmed
pt: Reduzido

en: Used in
pt: Usado em

en: No fields have been defined for any content type yet.
pt: Nenhum campo foi definido ainda para nenhum tipo de conteúdo.

en: no styling
pt: sem estilo

en: simple
pt: simples

en: Added field %label.
pt: Campo %label adicionado.

en: There was a problem adding field %label.
pt: Houve um problema ao adicionar o campo %label.

en: There was a problem creating field %label.
pt: Houve um problema criando campo %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
pt: Tem certeza que quer remover o campo %field?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
pt: Se tiver ainda algum conteúdo neste campo, o mesmo será perdido. Esta acção não pode ser desfeita.

en: Removed field %field from %type.
pt: Campo %field removido de %type.

en: There was a problem deleting %field from %type.
pt: Houve um problema excluindo %field a partir de %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
pt: Essas configurações se aplicam ao %field campo em cada tipo de conteúdo no qual ele aparece.

en: Save field settings
pt: Guardar definições de campo.

en: The default value is invalid.
pt: O valor predefinido é inválido.

en: Saved field %label.
pt: Campo %label guardado.

en: The update has encountered an error.
pt: A actualização encontrou um erro.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
pt: O banco de dados foi alterado e os dados foram migrados ou excluído.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
pt: Ocorreu um erro a alteração de dados não foi concluída.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
pt[0]: 1 item processado com sucesso:
pt[1]: @count itens processados com sucesso:

en: Formatted and filtered text
pt: Texto formatado e filtrado

en: Referenced user name
pt: Referencia ao nome de utilizador

en: Group multiple values
pt: Agrupar múltiplos valores

en: Select the content type to export.
pt: Seleccione o tipo de conteúdo para exportar.

en: Export data
pt: Exportar dados

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
pt: Copie o texto de exportação e colá-lo em outro tipo de conteúdo utilizando a função de importação.

en: This form will import field definitions exported from another content type or another database.<br/>Note that fields cannot be duplicated within the same content type, so imported fields will be added only if they do not already exist in the selected type.
pt: Este formulário irá importar definições de campo exportados de outro tipo de conteúdo ou de outro banco de dados..<br/>Observe que os campos não podem ser duplicados dentro do mesmo tipo de conteúdo, assim os campos importados apenas serão adicionados se eles já não existem no tipo seleccionado.

en: <Create>
pt: <Criar>

en: Import data
pt: Importar dados

en: Paste the text created by a content export into this field.
pt: Cole o texto criado por uma exportação de conteúdo para este campo.

en: The import data is not valid import text.
pt: Os dados de importação não é um texto de importação válido.

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
pt: Os módulos seguintes têm de estar activados para que esta importação, para o trabalho: %modules.

en: The content type %type already exists in this database.
pt: O tipo de conteúdo %type já existe neste banco de dados.

en: Content Copy
pt: Copiar conteúdo

en: Enables ability to import/export field definitions.
pt: Permite capacidade de importação / exportação de definições de campo.

en: view
pt: ver

en: Content Permissions
pt: Permissões de conteúdo

en: Set field-level permissions for CCK fields.
pt: Definir permissões a nível de campo para campos CCK.

en: These settings apply to the group in the node editing form.
pt: Estas definições aplicam-se ao grupo na forma de edição de nó.

en: always open
pt: sempre abertas

en: Instructions to present to the user on the editing form.
pt: Instruções para apresentar ao utilizador no formulário de edição.

en: These settings apply to the group on node display.
pt: Estas definições aplicam-se ao grupo na visualização do nó.

en: A description of the group.
pt: A descrição do grupo.

en: Are you sure you want to remove the group %label?
pt: Tem a certeza que quer remover o grupo %label?

en: The group %group_name has been removed.
pt: O grupo %group_nome foi removido

en: Fieldgroup
pt: Grupo de campos

en: Content types that can be referenced
pt: Os tipos de conteúdo que pode ser referenciado

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
pt: Forneça uma lista de argumentos separados por vírgula para passar para o ponto de vista.

en: Title (link)
pt: Título (ligação)

en: Title (no link)
pt: Título (sem ligação)

en: Autocomplete text field
pt: Campo de texto de preenchimento automático

en: Node Reference
pt: Referência do Nó

en: Defines a field type for referencing one node from another.
pt: Define um tipo de campo para referenciar um nó de outro.

en: Store a number in the database as an integer.
pt: Armazenar um número na base de dados como um número inteiro.

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
pt: Armazenar um número na base de dados em um formato fixo decimal.

en: Float
pt: Vírgula flutuante

en: Store a number in the database in a floating point format.
pt: Armazenar um número na base de dados em um formato de ponto flutuante.

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Precision
pt: Precisão

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
pt: O número total de dígitos a arquivar na base de dados, incluindo os à direita do separador decimal.

en: The number of digits to the right of the decimal.
pt: O número de dígitos para a direita do separador decimal.

en: Decimal marker
pt: Separador decimal

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
pt: O caracter que os utilizadores inserirão para definir o separador decimal nos formulários.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
pt: Definir uma seqüência que deve ser prefixada ao valor, como $ ou €. Deixe em branco para ninguém. Separe os valores singular e plural, com um tubo (libra | libras).

en: Define a string that should suffixed to the value, like m², m/s², kb/s. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
pt: Definir uma seqüência que deve ser suffixo ao valor, como m², m / s ², kb / s. Deixe em branco para ninguém. Separe os valores singular e plural, com um tubo (libra | libras).

en: Allowed values
pt: Valores permitidos

en: "Minimum" must be a number.
pt: "Mínimo" tem de ser um número.

en: "Maximum" must be a number.
pt: "Máximo" tem de ser um número.

en: unformatted
pt: não formatado

en: Defines numeric field types.
pt: Define tipos de campos numéricos

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
pt: Para um widget de 'caixa de selecção apenas ligado/desligado', defina o valor 'desligado' primeiro, seguido pelo valor 'ligado', na secçaõ <strong>Valores permitidos</strong>. Note que o texto da caixa de selecção será o texto do valor 'ligado'.

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the multiple values option is selected for this field, otherwise radios will be displayed.
pt: O "caixas / widget botões de rádio" irá mostrar as caixas de seleção se a opção de múltiplos valores estiver seleccionada para este campo, caso contrário, os rádios serão exibidos.

en: Check boxes/radio buttons
pt: Caixas de selecção/botões de opção

en: Single on/off checkbox
pt: Apenas uma caixa de selecção para ligado/desligado

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
pt: Define widgets de selecção, caixa de selecção e botão de opção para texto e campos numéricos.

en: Store text in the database.
pt: Guardar texto na base de dados

en: Text area (multiple rows)
pt: Àrea de texto (múltiplas linhas)

en: Defines simple text field types.
pt: Define tipos simples de campos de texto

en: User reference
pt: Referência do utilizador

en: Store the ID of a related user as an integer value.
pt: Guardar o ID de um utilizador relacionado como um valor inteiro.

en: User roles that can be referenced
pt: Grupos de utilizadores que podem ser referenciados

en: User status that can be referenced
pt: Estado(s) do utilizador que podem ser referenciados

en: Reverse link
pt: Ligação de retorno

en: If selected, a reverse link back to the referencing node will displayed on the referenced user record.
pt: Se for seleccionado, uma ligação de volta para reverter o nó referência será exibido no registo do utilizador referenciado.

en: User Reference
pt: Referência do utilizador

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
pt: Define um tipo de campo para referenciar um utilizador de um nó.

en: Debug
pt: Depuração

en: Canceled
pt: Cancelado

en: years
pt: anos

en: Permission
pt: Permissão

en: Order ID
pt: ID da encomenda

en: Grid
pt: Grelha

en: Italic
pt: Itálico

en: Hide
pt: Esconder

en: Read/Write
pt: Leitura/Escrita

en: arguments
pt: argumentos

en: Transparent
pt: Transparente

en: file system
pt: sistema de ficheiros

en: Button settings
pt: Definições do botão

en: Thread
pt: Tópico

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
pt: Deve incluir pelo menos uma palavra com @count caracteres ou mais.

en: Rate
pt: Taxa

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
pt: Ocorreu um erro durante o pagamento. Contacte-nos para assegurar que a sua encomenda foi recebida.

en: A payment has been accepted.
pt: Um pagamento foi aceite.

en: Distinct
pt: Distinto

en: <None>
pt: <Nenhum>

en: Description:
pt: Descrição:

en: Ubercart - core (optional)
pt: Ubercart - núcleo (opcional)

en: Service
pt: Serviço

en: Unavailable
pt: Indisponível

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
pt: Caractere usado para separar as palavras em títulos. Isso irá substituir todos os espaços e caracteres de pontuação. Usando um espaço ou caractere + pode causar resultados inesperados.

en: Character case
pt: maiúsculas e minúsculas

en: Change to lower case
pt: Mudar para minúsculas

en: Maximum number of objects to alias in a bulk update
pt: O número máximo de objectos para alias em uma actualização em massa

en: Maximum number of objects of a given type which should be aliased during a bulk update. The default is 50 and the recommended number depends on the speed of your server. If bulk updates "time out" or result in a "white screen" then reduce the number.
pt: O número máximo de objectos de um determinado tipo, que deve ser alias, durante uma actualização em massa. O predefinido é 50 e o número recomendado depende da velocidade do seu servidor. Se as actualizações em massa "fora do tempo" ou resultar em uma "tela em branco", em seguida, reduzir o número.

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
pt: Não fazer nada. Deixe o antigo nome alternativo intacto.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
pt: Criar um novo nome alternativo. Eliminar o antigo nome alternativo.

en: Punctuation settings
pt: configurações de pontuação

en: No action (do not replace)
pt: Nenhuma acção (não substituir)

en: Language neutral
pt: Neutro em relação ao idioma

en: Purchase date
pt: Data de compra

en: year(s)
pt: ano(s)

en: product
pt: produto

en: Addresses
pt: Endereços

en: Loading
pt: A carregar

en: The directory %directory does not exist.
pt: O directório %directory não existe.

en: The directory %directory is not writable
pt: O directório %directory está protegido contra escrita

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
pt: O directório %directory está protegido contra escrita, porque ainda não tem atribuídas as permissões correctas.

en: File size restrictions
pt: Restrições de tamanho de ficheiro

en: Limits for the size of files that a user can upload. Note that these settings only apply to newly uploaded files, whereas existing files are not affected.
pt: Limites para o tamanho dos ficheiros que o utilizador pode carregar. Observe que estas definições se aplicam somente a ficheiros recém-carregados, enquanto os ficheiros existentes não são afectados.

en: Maximum upload size per file
pt: Tamanho de carregamento máximo por ficheiro

en: Maximum upload size per node
pt: Tamanho de carregamento máximo por nó

en: Generic files
pt: Ficheiros genéricos

en: File description
pt: Descrição do ficheiro

en: File size (in bytes)
pt: Tamanho do ficheiro (em bytes)

en: Defines a file field type.
pt: Define um tipo de campo de ficheiro.

en: Rearrange
pt: Rearranjar

en: Switch user
pt: Mudar de utilizador

en: Execute PHP
pt: Executar PHP

en: empty
pt: vazio

en: Packages
pt: Embalagens

en: Package
pt: Pacote

en: Attribute settings
pt: Definições de atributo

en: Add role
pt: Adicionar grupo

en: All users
pt: Todos os utilizadores

en: Aggregator
pt: Agregador

en: Node author
pt: Autor do Nó

en: Prefer raw-text replacements for text to avoid problems with HTML entities!
pt: Prefira as substituições de texto-prima para o texto para evitar problemas com as entidades HTML!

en: Country code
pt: Código do país

en: Rebuild
pt: Reconstruir

en: Active users
pt: Utilizadores activos

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
pt: Está a faltar a biblioteca GD para o PHP ou então esta está desactualizada. Por favor verifique a <a href="@url">documentação de imagens do PHP</a> para informações sobre como corrigir este problema.

en: GD library
pt: Biblioteca GD

en: Attach to
pt: Anexar a

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
pt: O URL %url é inválido. Por favor, introduza o URL completo, como o http://www.exemplo.com/feed.xml.

en: Context
pt: Contexto

en: General form
pt: Formulário geral

en: Attached files
pt: Ficheiros anexados

en: Book navigation
pt: Navegação do livro

en: A form to add a new comment.
pt: O formulário para adicionar um novo comentário.

en: !a comments per page
pt: !a comentários por página

en: Pager
pt: Paginador

en: Publishing options on the Node form.
pt: Opções de publicação do formulário do Nó.

en: Author information on the Node form.
pt: Informações sobre o autor no formulário do Nó.

en: Comment options
pt: Opções dos comentários

en: Term description.
pt: Descrição do termo.

en: List of related terms
pt: Lista de termos relacionados

en: The picture of a user.
pt: O retrato do utilizador.

en: The profile of a user.
pt: O perfil do utilizador.

en: All the terms in a vocabulary.
pt: Todos os termos de um vocabulário.

en: Taxonomy vocabulary
pt: Vocabulário Taxonomia

en: Remove this item
pt: Remover este item

en: Panel settings
pt: Definições do painel

en: No title
pt: Sem título

en: Module name
pt: Nome do Módulo

en: Enter the module name to export code to.
pt: Digite o nome do módulo de exportação de código.

en: Add a node from your site as content.
pt: Adicionar um nó a partir do seu site como conteúdo.

en: Deleted/missing node @nid
pt: Excluído / faltando nó @nid

en: Page settings
pt: Definições da página

en: Items to display
pt: Itens a exibir

en: More link
pt: Ligação mais

en: Edit this view
pt: Editar esta vista

en: contains
pt: contêm

en: Machine name
pt: Nome da máquina

en: Allow Upscaling
pt: Permitir aumento de resolução

en: Let scale make images larger than their original size
pt: Permitir que as imagens fiquem maiores que o seu tamanho original

en: Rotation angle
pt: Ângulo de rotação

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
pt: O número de graus que a imagem deve ser rodada. Números positivos são no sentido do ponteiro do relógio, negativos são opostos ao ponteiro do relógio.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
pt: Baralhar o ângulo de rotação para cada imagem. O ângulo indicado acima é usado como um máximo.

en: Print
pt: Imprimir

en: Locked
pt: Bloqueado

en: The e-mail address %mail is not valid.
pt: O email %mail é inválido.

en: Account
pt: Conta

en: Selection type
pt: Tipo de seleção

en: No name
pt: Sem nome

en: Upload error. Could not move file %file to destination %destination.
pt: Erro a carregar . Não foi possível mover o ficheiro %file até ao destino %destination.

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
pt: Erro de validação, por favor tente novamente. Se este erro continuar, por favor contacte o administrador do site.

en: In moderation
pt: Em moderação

en: Containing any of the words
pt: Contendo qualquer uma das palavras

en: Containing the phrase
pt: Contendo a frase

en: Containing none of the words
pt: Contendo nenhuma das palavras

en: Only in the category(s)
pt: Apenas na(s) categoria(s)

en: Only of the type(s)
pt: Apenas do(s) tipo(s)

en: Billing information
pt: Informações de facturação

en: Company name
pt: Nome da empresa

en: Transaction mode
pt: Modo de transacção

en: Authorization
pt: Autorização

en: Credit card charged: !amount
pt: Debitado do cartão de crédito: !amount

en: Content ID
pt: ID Conteúdo

en: Underline
pt: Sublinhado

en: Ordered list
pt: Lista ordenada

en: Unordered list
pt: Lista não ordenada

en: Font family
pt: Família de tipos de letra

en: About
pt: Sobre

en: Case sensitive
pt: Maiúsculas e minúsculas

en: Reports
pt: Relatórios

en: Link class
pt: Classe da ligação

en: Report settings
pt: Definições do relatório

en: Column
pt: Coluna

en: sort by @s
pt: ordenar por @s

en: and
pt: e

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
pt: O URL para o qual o utilizador deverá ser redireccionado. Pode ser um URL interno como node/1234 ou um URL externo como http://drupal.org.

en: Display a message to the user
pt: Apresentar uma mensagem ao utilizador

en: All comments
pt: Todos os comentários

en: Payment method title
pt: Título do método de pagamento

en: Order review submit button text
pt: Texto para o botão de revisão da encomenda

en: Submit Order
pt: Enviar Encomenda

en: Order created through website.
pt: Encomenda criada através do site.

en: Receiving new order notification for order !order_id.
pt: A receber nova notificação de encomenda para a encomenda !order_id

en: Add @type
pt: Adicionar @type

en: Parent comment
pt: Comentário pai

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: Sell price
pt: Preço de Venda

en: field
pt: campo

en: Notification
pt: Notificação

en: Destination address
pt: Endereço de destino

en: View settings
pt: Definição da vista

en: Delete view
pt: Eliminar vista

en: Create @name
pt: Criar @name

en: Not enabled
pt: Não activo

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
pt: Instruções a apresentar ao utilizador abaixo deste campo no formulário de edição.<br />Tags HTML permitidas: @tags

en: You're not allowed to input PHP code.
pt: Você não tem permissão para entrada de código PHP.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
pt: Este código PHP foi criado por um administrador e substituirá qualquer valor especificado acima.

en: Click to view.
pt: Clique para ver.

en: Shipping Address:
pt: Endereço para Envio:

en: Order #:
pt: Encomenda #:

en: Ship order !order_id packages.
pt: Enviar pacotes da encomenda !order_id

en: Ship
pt: Enviar

en: Product reports
pt: Relatórios de produto

en: Shipments
pt: Remessas

en: Shipment !id
pt: Remessa !id

en: Cancel shipment
pt: Cancelar remessa

en: Ship packages
pt: Enviar pacotes

en: Order @order_id does not exist.
pt: Encomenda @order_id não existe.

en: Ship Manually
pt: Enviar Manualmente

en: Shipping method
pt: Método de expedição

en: Payment received
pt: Pagamento recebido

en: The language the content is in.
pt: O idioma do conteúdo está dentro.

en: No response
pt: Sem resposta

en: Order complete
pt: Encomenda finalizada

en: Payment methods
pt: Métodos de pagamento

en: User account
pt: Conta de utilizador

en: File download
pt: Descarregar ficheiro

en: Credit card
pt: Cartão de crédito

en: Order total:
pt: Total da encomenda:

en: Vendor account number
pt: Número de conta do vendedor

en: Title only
pt: Apenas título

en: Dates
pt: Datas

en: Validator
pt: Validador

en: Flag user
pt: Sinalizar utilizador

en: Inherit
pt: Herdar

en: None available.
pt: Não se aplica.

en: Choose a category
pt: Escolher uma categoria

en: Generate
pt: Gerar

en: Edit attribute
pt: Editar atributo

en: Tax
pt: Imposto

en: In the form of WW (01 - 53).
pt: No formato de WW (01 - 53)

en: Test Environment settings
pt: Definições de Ambiente de Teste

en: Test Mode
pt: Modo de Teste

en: Reason for canceling order
pt: Motivo do cancelamento da encomenda

en: Button size
pt: Tamanho do botão

en: Button alignment
pt: Alinhamento do botão

en: Default price
pt: Preço predefinido

en: Save taxes
pt: Guardar impostos

en: What is Google Checkout?
pt: O que é o Google Checkout?

en: Google Checkout terminal
pt: Terminal Google Checkout

en: Return to order view screen.
pt: Voltar à visualização da encomenda

en: Balance:
pt: Saldo:

en: Total tax
pt: Total de impostos

en: Partial CC number: %s
pt: Número parcial do CC: %s

en: Order %order canceled by Google: %reason
pt: Encomenda %order cancelada pela Google: %reason

en: Order canceled.
pt: Encomenda cancelada.

en: Payment received by Google Checkout
pt: Pagamento recebido por Google Checkout

en: Payment of %amount received by Google Checkout.
pt: Pagamento de %amount recebido por Google Checkout.

en: Refund received by Google Checkout
pt: Reembolso recebido por Google Checkout

en: Refund of %amount received by Google Checkout.
pt: Reembolso de %amount recebido por Google Checkout.

en: In Google Checkout
pt: No Google Checkout

en: Chargeable
pt: Taxável

en: @label (!name) - Allowed values
pt: @label (!name) - Valores permitidos

en: %name: illegal value.
pt: %name: valor irregular.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
pt: %name: o valor não pode ser mais longo do que %max caracteres.

en: Sorry, you can only add one of those at a time.
pt: Desculpe, apenas pode adicionar um desses de cada vez.

en: Default cart form
pt: Formulário predefinido do carrinho

en: Cart Contents
pt: Conteúdos do carrinho

en: Display the contents of a customer's shopping cart.
pt: Mostrar o conteúdo do carrinho de compras de um cliente.

en: This account has been banned and can't download files anymore.
pt: Esta conta foi banida e não pode baixar ficheiros.

en: Watermark Text
pt: Texto para marca d'água

en: Add Watermark
pt: Adicionar marca d'água

en: Uploaded file is not a valid JPEG
pt: O ficheiro enviado não é um JPEG válido

en: Must fill in text
pt: Necessário preencher o texto

en: Empty Line
pt: Linha vazia

en: Package order !order_id products.
pt: Empacotar produtos da encomenda !order_id

en: Test Gateway
pt: Gateway de teste

en: Process credit card payments through the Test Gateway.
pt: Processar pagamentos de cartão de crédito através da gateway de teste.

en: Check or Money Order
pt: Cheque ou dinheiro

en: Customer Supplied Package
pt: Pacote fornecido pelo cliente

en: Small Packages
pt: Pacotes pequenos

en: Credit card encryption
pt: Encriptação de cartão de crédito

en: Credit card data in the database is currently being encrypted.
pt: Os dados do cartão de crédito no banco de dados estão sendo encriptados

en: Credit card on a secure server:
pt: Cartão de crédito num servidor seguro:

en: Credit card/eCheck
pt: Cartão de crédito/eCheck

en: Redirect to 2Checkout to pay by credit card or eCheck.
pt: Redireccionar para 2Checkout para pagar com cartão de crédito ou eCheck.

en: Select your payment type:
pt: Seleccione o tipo de pagamento:

en: Secret word for order verification
pt: Palavra secreta para verificação da encomenda

en: Language preference
pt: Preferência de idioma

en: Show credit card icons beside the payment method title.
pt: Mostrar icons dos cartões de crédito junto ao título do método de pagamento.

en: Paid by !type, 2Checkout.com order #!order.
pt: Pago com !type, 2Checkout.com encomenda #!order

en: credit card
pt: cartão de crédito

en: !type payment is pending approval at 2Checkout.com.
pt: !type pagamento aguarda aprovação de 2Checkout.com.

en: Enable to process payments using 2Checkout.com.
pt: Activar para processar pagamentos usando 2Checkout.com

en: Update your payment details
pt: Actualize os detalhes do seu pagamento

en: Transaction Key
pt: Chave de transacção

en: cURL error: @error
pt: erro cURL: @error

en: Credit card payment declined: @message
pt: Pagamento de cartão de crédito rejeitado: @message

en: Type: @type<br />ID: @id
pt: Tipo: @type<br />ID: @id

en: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Amount: @amount<br />AVS response: @avs
pt: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Montante: @amount<br />Resposta AVS: @avs

en: ACCEPTED
pt: ACEITE

en: REJECTED
pt: REJEITADO

en: Order @order_id
pt: Encomenda @order_id

en: Are you sure you wish to cancel this subscription?
pt: Tem a certeza que deseja cancelar esta subscrição?

en: Subscription cancelled through Authorize.Net.
pt: Subscrição cancelada através de Authorize.Net

en: Subscription cancellation failed. See order admin comments for more details.
pt: Cancelamento de subscrição falhou. Veja comentários da encomenda para mais detalhes.

en: Are you sure you wish to cancel this fee?
pt: Tem a certeza que deseja cancelar esta taxa?

en: An error has occurred. Please try again and contact us if the problem persists.
pt: Ocorreu um erro. Por favor tente de novo e contacte-nos se o problema persistir.

en: Authorize and capture immediately
pt: Autorizar e capturar imediatamente

en: Credit card data is encrypted during checkout for maximum security.
pt: Dados do cartão de crédito são encriptados durante a finalização da encomenda para segurança máxima.

en: Credit card:
pt: Cartão de crédito:

en: Pay by credit card.
pt: Pagar com cartão de crédito.

en: Enter the owner name as it appears on the card.
pt: Digite o nome do proprietário como aparece no cartão.

en: You have entered an invalid credit card number.
pt: Você digitou um número de cartão de crédito inválido.

en: The start date you entered is invalid.
pt: A data de início que inseriu é inválida.

en: The credit card you entered has expired.
pt: O cartão de crédito que você digitou já expirou.

en: Card Owner
pt: Proprietário do Cartão

en: View card details.
pt: Ver detalhes do cartão.

en: Card Type:
pt: Tipo de Cartão:

en: Card Owner:
pt: Proprietário do Cartão:

en: Card Number:
pt: Número do Cartão:

en: Start Date:
pt: Data de Início:

en: Expiration:
pt: Validade:

en: Issue Number:
pt: Número de Emissão:

en: Issuing Bank:
pt: Banco emissor:

en: Not configured, see below.
pt: Não configurado, veja abaixo.

en: Validate credit card numbers at checkout.
pt: Validar número do cartão de crédito no checkout.

en: Attempt to process credit card payments at checkout.
pt: Tentativa de processar pagamentos de cartão de crédito no checkout.

en: Order status
pt: Estado da encomenda

en: Unit of time
pt: Unidade de tempo

en: Credit card fields
pt: Campos do cartão de crédito

en: Enable CVV text field on checkout form.
pt: Activar o campo de texto do CVV no formulário de checkout.

en: Enable card owner text field on checkout form.
pt: Activar o campo de texto do proprietário no formulário de checkout.

en: Enable card start date on checkout form.
pt: Activar o campo de data de início no formulário de checkout.

en: Credit card payment policy
pt: Política de pagamento por cartão de crédito

en: Card processing failure message
pt: Mensagem de falha no processamento do cartão

en: Process card
pt: Processar cartão

en: What is the CVV?
pt: O que é o CVV?

en: The CVV for these cards is found on the back side of the card.  It is only the last three digits on the far right of the signature panel box.
pt: O CVV para estes cartões está na parte de trás do cartão. É apenas os três últimos dígitos no extremo direito da caixa de painel de assinatura.

en: Close this window
pt: Fechar esta janela

en: Use this terminal to process credit card payments through your default gateway.
pt: Use este terminal para processar pagamentos com cartões de crédito através do acesso predefinido.

en: Order total: @total
pt: Total da encomenda: @total

en: Balance: @balance
pt: Balanço: @balance

en: Charge Amount
pt: Valor de Cobrança

en: Charge amount
pt: Valor de cobrança

en: @auth_id - @date - @amount authorized
pt: @auth_id - @date - @amount autorizado

en: ZIP/Postal code
pt: Código Postal

en: The credit card type did not pass validation.
pt: O tipo de cartão de crédito não foi validado.

en: !id<br />!decision, Reason: !reason
pt: !id<br />!decision, Motivo: !reason

en: <b>@type:</b> @amount<br /><b>Decision: @decision</b><br /><b>Reason:</b> !reason
pt: <b>@type:</b> @amount<br /><b>Decisão: @decision</b><br /><b>Motivo:</b> !reason

en: <b>@type:</b><br />@id<br />@decision, Reason: !reason
pt: <b>@type:</b><br />@id<br />@decision, Motivo: !reason

en: Successful transaction.
pt: Operação bem sucedida.

en: System unavailable.
pt: Sistema indisponível.

en: Card verification number matched.
pt: Número de verificação do cartão corresponde.

en: Card verification number not matched.
pt: Número de verificação do cartão não corresponde.

en: None available
pt: Não disponível

en: Balance is less than !zero.
pt: Saldo é inferior a !zero.

en: Balance is less than or equal to !zero.
pt: Saldo é inferior ou igual a !zero.

en: Balance is equal to !zero.
pt: O saldo é igual a !zero.

en: Balance is greater than !zero.
pt: O saldo é maior que !zero.

en: Credit card charge failed.
pt: Cobrança de cartão de crédito falhou.

en: Credit card payment processed successfully.
pt: Pagamento do cartão de crédito processado com êxito.

en: Delete payment?
pt: Eliminar pagamento?

en: Enable payment tracking.
pt: Activar monitorização do pagamento.

en: Payment entered.
pt: Pagamento recebido.

en: Payment information:
pt: Informação de pagamento:

en: Are you sure you want to delete this payment?
pt: Tem a certeza de que deseja excluir este pagamento?

en: Payment deleted.
pt: O pagamento foi excluído.

en: Delivery Date
pt: Data de Entrega

en: Desired delivery date:
pt: Data de entrega desejada:

en: Mail to
pt: Mail para

en: Review order
pt: Análise da encomenda

en: Submit order
pt: Enviar encomenda

en: API username
pt: API do nome de utilizador

en: API password
pt: API senha

en: <b>Address:</b> @avscode
pt: <b>Endereço:</b> @avscode

en: Calculate shipping
pt: Calcular transporte

en: Order comments
pt: Comentários sobre encomenda

en: Service not supported
pt: Serviço não suportado

en: An unknown error occurred.
pt: Ocorreu um erro desconhecido.

en: Service not available
pt: Serviço indisponível

en: Unkown error
pt: Erro desconhecido

en: Not processed
pt: Não processado

en: Calculate shipping cost
pt: Calcular o custo de transporte

en: Small package
pt: Embalagem pequena

en: @method is enabled.
pt: @method está activo.

en: Shipping quotes are generated automatically when you enter your address and may be updated manually with the button below.
pt: Cotações de envio é gerado automaticamente quando você digitar o seu endereço e pode ser atualizado manualmente com o botão abaixo.

en: There were problems getting a shipping quote. Please verify the delivery and product information and try again.
    If this does not resolve the issue, please call in to complete your order.
pt: Se tiver problemas para obter um determinado envio. Por favor, verifique as informações de entrega para o produto e tente novamente.
    Se isso não resolver o problema, por favor telefone-nos para concluir seu pedido.

en: Default pickup address
pt: Endereço de recolha predefinido

en: Default order fulfillment type for products
pt: Tipo predefinido de atendimento a pedidos de produtos

en: Calculate
pt: Calcular

en: Apply to order
pt: Aplicar à encomenda

en: Package %id:
pt: Embalagem %id:

en: Contents:
pt: Conteúdos:

en: Package type:
pt: Tipo de embalagem:

en: Dimensions:
pt: Dimensões:

en: Label:
pt: Etiqueta:

en: Pickup Address:
pt: Endereço de recebimento:

en: Delivery Address:
pt: Endereço de Entrega:

en: Schedule:
pt: Horário:

en: Ship date:
pt: Data de carga:

en: Carrier:
pt: Transportadora:

en: Services:
pt: Serviços:

en: Cost:
pt: Custo:

en: Centimeters
pt: Centímetros

en: Millimeters
pt: Milímetros

en: Declared value
pt: Valor declarado

en: Carrier
pt: Transporte

en: Shipping cost
pt: O custo do transporte

en: Origin address
pt: Endereço de origem

en: Password field is required.
pt: O campo da senha é obrigatório.

en: Configure the attribute settings
pt: Configurar as definições do atributo

en: Option price format
pt: Opção de formato de preço

en: Display price adjustment
pt: Exibir o ajuste de preços

en: Display total price
pt: Exibir o preço total

en: Display type
pt: Mostrar tipo

en: Please select
pt: Por favor, selecione

en: Confirm e-mail address
pt: Confirmar email

en: Confirm password
pt: Confirmar senha

en: Cart settings
pt: Definições do carrinho

en: Configure the cart settings.
pt: Configurar as definições do carrinho.

en: Checkout settings
pt: Definições de Checkout

en: Address fields
pt: Campos de endereço

en: Cart contents
pt: Conteúdo do carrinho

en: Customer information
pt: Informação do cliente

en: Delivery information
pt: Informações de entrega

en: !pane settings
pt: !pane definições

en: Continue shopping message
pt: Mensagem para continuar compras

en: Create specialized links to purchase products from other nodes.
pt: Criar ligações especializadas na compra de produtos de outros nós.

en: Catalog settings
pt: As definições do catálogo

en: Configure the catalog settings.
pt: Definições para configurar catálogo.

en: Catalog vocabulary
pt: Vocabulário de catálogo

en: Catalog top level
pt: Catálogo de alto nível

en: The taxonomy vocabulary that will be considered the product catalog.
pt: O vocabulário de taxonomia que será considerado o catálogo de produtos.

en: Display the catalog breadcrumb
pt: Mostrar a navegação do catálogo

en: Display node counts in the catalog breadcrumb
pt: Exibir contagem de nó na navegação do catálogo

en: Display subcategories in the catalog view
pt: Exibir subcategorias na exibição do catálogo

en: Number of columns in the grid of categories
pt: Número de colunas na grade de categorias

en: Catalog products list
pt: Lista de produtos de catálogo

en: Product nodes per page
pt: Nós de produto por página

en: Determines how many products will be listed on every catalog category. Notice that if you are using grid display it must be multiple of the grid width value, otherwise the last row will not match.
pt: Determina quantos produtos serão listados em cada categoria de do catálogo. Observe que se você estiver usando exibição da grade deve ser múltiplo do valor da grelha, caso contrário, a última linha não vai corresponder.

en: View all file download features on products.
pt: Todas as funcionalidades de transferência de ficheiros dos produtos.

en: Files path
pt: O caminho dos ficheiros

en: Download limits
pt: Descarregas limitadas

en: IP addresses
pt: Endereços IP

en: export
pt: exportar

en: Primary e-mail:
pt: Email primário:

en: Primary e-mail
pt: Email primário

en: Updated order
pt: Atualizada encomenda

en: Order settings
pt: Definições de encomenda

en: View and process orders.
pt: Exibir processo de encomendas.

en: View orders
pt: Ver encomendas

en: View and process the orders received through your website.
pt: Exibir e processar as encomendas recebidos através do seu site.

en: Create order
pt: Criar encomenda

en: Create an empty new order.
pt: Criar uma nova encomenda vazia.

en: Search orders
pt: Pesquisar encomendas

en: Search existing orders.
pt: Pesquisa encomendas existentes.

en: Active orders
pt: Ativar encomendas

en: All orders
pt: Todas as encomendas

en: View by status
pt: Ver por estado

en: Order number:
pt: Número de ordem:

en: E-mail Address:
pt: Endereço de email:

en: Billing Address:
pt: Endereço de Cobrança:

en: Billing Phone:
pt: Telefone de Cobrança:

en: Shipping Phone:
pt: Telefone de Entrega:

en: Payment Method:
pt: Método de Pagamento:

en: Order Summary:
pt: Resumo da Encomenda:

en: Shipping Details:
pt: Detalhes do transporte:

en: Products on order:
pt: Produtos encomendados:

en: Administer products, classes, and more.
pt: Administrar produtos, classes e muito mais.

en: View products
pt: Exibir os produtos

en: Create and edit product node types.
pt: Criar e editar tipos de nó do produto.

en: Configure product settings.
pt: Definições para configurar o produto.

en: Product fields
pt: Campos do produto

en: Product features
pt: As funcionalidades do produto

en: List position
pt: Posição da lista

en: Product image support has been automatically configured by Ubercart.
pt: Suporte a imagem do produto foi automaticamente configurado pelo Ubercart.

en: Display price
pt: Exibir o preço

en: <em>Add to cart</em> button text
pt: <em>Adicionar ao carrinho</em> texto do botão

en: The following product features are enabled
pt: As características do produto a seguir são ativadas

en: <b>Order statuses used:</b> @statuses
pt: <b>Encomenda estados utilizados:</b> @statuses

en: The following are total orders, products, sales, and average order totals for each store customer. Clicking on the header links will toggle a descending or ascending order for that column. Clicking on a customer's name will take you to a detailed list of orders that customer has made. Clicking on a customers username will take you to their account page.
pt: A seguir estão o total de pedidos, produtos, vendas e totais da ordem média de cada cliente da loja. Ao clicar nas ligações de cabeçalho irá mudar uma encomenda descendente ou ascendente para essa coluna. Clicando no nome de um cliente irá levá-lo para uma lista pormenorizada das encomendas que o cliente fez. Clicando em um nome de utilizador clientes leva-o para a página de conta.

en: View the report settings.
pt: Exibir as definições do relatório.

en: Customer reports
pt: Relatórios de clientes

en: View reports for store customers
pt: Exibir relatórios de clientes da loja

en: View reports for store products
pt: Exibir relatórios de produtos da loja

en: Sales reports
pt: Relatórios de vendas

en: View reports for store sales
pt: Exibir relatórios de vendas da loja

en: Export to CSV file.
pt: Exportar para ficheiro CSV.

en: Show all records
pt: Mostrar todos os registos

en: Multiply by quantity
pt: Multiplique pela quantidade

en: Default expiration
pt: Vencimento predefinido

en: Default role
pt: Grupo predefinido

en: Expiration display
pt: Fim de exibição

en: Decrement stock upon order submission
pt: Diminuir a quantidade, mediante a apresentação da encomenda

en: View reports for product stock.
pt: Exibir os relatórios para o stock do produto.

en: View and modify customer information and orders.
pt: Exibir e modificar as informações dos clientes e encomendas.

en: View customers
pt: Exibir clientes

en: Search customers
pt: Pesquisar clientes

en: Search through your customer list.
pt: Pesquisar através de sua lista de clientes.

en: Country settings
pt: Definições do país

en: View the country settings.
pt: Exibir configurações do país.

en: Edit the country settings.
pt: Editar configurações do país.

en: Store settings
pt: Definições de loja

en: Enable a country
pt: Activar um país

en: Remove a country
pt: Remover um país

en: Remove an installed country.
pt: Remover um país instalado.

en: !country removed.
pt: !country removido.

en: Customer's first name
pt: Primeiro nome do cliente

en: Customer's last name
pt: Sobrenome do cliente

en: Name of the country
pt: Nome do país

en: Store name
pt: Nome da loja

en: Street address 1
pt: Morada

en: Street address 2
pt: Bairro

en: 01 - January
pt: 01 - Janeiro

en: 09 - September
pt: 09 - Setembro

en: 11 - November
pt: 11 - Novembro

en: Tax rates and settings
pt: Definições de taxas e impostos

en: Custom pages
pt: Páginas personalizadas

en: Default sort order
pt: Ordem de classificação predefinida

en: translate
pt: traduzir

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
pt: Aviso de segurança: Não é possível escrever no ficheiro <em>.htaccess</em>. Por favor crie um ficheiro <em>.htaccess</em> no seu directório %directory que contenha as seguintes linhas: <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
pt: Apenas ficheiros com as seguintes extensões são permitidos: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
pt: O ficheiro tem %filesize, excedendo o tamanho máximo de um ficheiro (%maxsize).

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
pt: O ficheiro tem %filesize, o que irá exceder a sua quota de disco (%quota).

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
pt: A sua imagem foi redimensionada para respeitar a resolução máxima permitida de %resolution píxeis

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
pt: A imagem é demasiado grande; as dimensões máximas são %dimensions píxeis.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
pt: A imagem é demasiado pequena; as dimensões mínimas são %dimensions píxeis.

en: Flagged
pt: Sinalizado

en: No link
pt: Nenhuma ligação

en: Path: !path
pt: Caminho: !path

en: Is not one of
pt: Não é um de

en: Analyze
pt: Analisar

en: Flags
pt: Sinalizadores

en: Save and continue
pt: Guardar e continuar

en: Admin
pt: Administrador

en: Autocomplete matching
pt: Preenchimento automático apropriado

en: Starts with
pt: Começa com

en: Autocomplete
pt: Completar automáticamente

en: Load a referenced user
pt: Coloque um utilizador referenciado

en: Content containing the user reference field
pt: Conteúdo com o campo de referência do utilizador

en: Referenced user
pt: Utilizador referenciado

en: Load a referenced node
pt: Coloque um nó referenciado

en: Content containing the node reference field
pt: Conteúdo com o campo de referência do nó

en: Referenced content
pt: Conteúdo de referência

en: Decimal point
pt: Ponto decimal

en: Permanent
pt: Permanente

en: Temporary
pt: Temporário

en: Custom date format
pt: Formato da data personalizado

en: Revision information
pt: Informações da revisão

en: Input type
pt: Tipo de entrada

en: %name: this post can't be referenced.
pt: %name: este artigo não pode ser referenciado.

en: Is one of
pt: É um de

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
pt: Será garantido o acesso aos utilizadores com a seqüência de permissão especifica.

en: Replies to my comment
pt: Respostas ao meu comentário.

en: Notify me when new comments are posted
pt: Notificar-me quando novos comentários forem colocados.

en: Comment notify
pt: Notificação de comentário

en: If you want to subscribe to comments you must supply a valid e-mail address.
pt: Se deseja subscrever os comentários, deverá indicar um endereço de email válido.

en: Receive node follow-up notification e-mails
pt: Receber emails de notificação de respostas novas nos nós.

en: Check this box to receive an e-mail notification for follow-ups on your nodes (pages, forum topics, etc). You can not disable notifications for individual threads.
pt: Active esta caixa para receber notificações por email para respostas novas nos seus nós (páginas, tópicos do fórum, etc.). Não pode desactivar notificações para tópicos individuais.

en: No notifications
pt: Sem notificações.

en: Email to unsubscribe
pt: Email para cancelar subscrição.

en: Unsubscribe this e-mail
pt: Cancelar subscrição deste email.

en: There were no active comment notifications for that email.
pt: Não existiam notificações de comentários activas para este email.

en: Content types to enable for comment notification
pt: Tipos de conteúdo para activar a notificação de comentários.

en: Comments on content types enabled here will have the option of comment notification.
pt: Comentários colocados em tipos de conteúdos activados aqui terão a opção de notificação de comentários.

en: Available subscription modes
pt: Modos de subscrição disponíveis

en: Choose which notification subscription styles are available for users
pt: Escolha quais os estilos de subscrição de notificação estão disponíveis para os utilizadores

en: Default state for the notification selection box for anonymous users
pt: Estado por defeito da caixa de selecção de notificações para utilizadores anónimos

en: Default mail text for sending out notifications to commenters
pt: Texto a enviar por defeito para as notificações enviadas aos utilizadores que colocam comentários

en: Default mail text for sending out the notifications to node authors
pt: Texto a enviar por defeito para as notificações enviadas aos autores dos nós

en: Notified: !user_mail
pt: Notificado: !user_mail

en: Email unsubscribed from 1 comment notification. | Email unsubscribed from @count comment notifications.
pt[0]: Cancelada subscrição do email para 1 notificação de comentário.
pt[1]: Cancelada subscrição do email para @count notificações de comentário.
pt[2]: Cancelada subscrição do email para @count notificações de comentário.

en: administer comment notify
pt: Gerir notificações de comentário

en: subscribe to comments
pt: Subscrever comentários

en: Configure settings for e-mails about new comments.
pt: Configurar definições para emails relativamente a novos comentários-

en: Unsubscribe an email from all notifications.
pt: Cancelar subscrição de um email para todas as notificações.

en: For some reason the {comment_notify_user_settings} table was not properly created, and so per-user comment_notify settings could not be copied from {users}.data.  You will need to run this update again.
pt: Por algum motivo a tabela {comment_notify_user_settings} não foi correctamente criada, e por isso as definições de comment_notify para cada utilizador não puderam ser copiadas de {users}.data. Terá que executar novamente esta actualização.

en: Moved comment_notify user settings data from the {users} table into the {comment_notify_user_settings} table.
pt: Movida a informação de definições de utilizador de comment_notify da tabela {users} para a tabela {comment_notify_user_settings}.

en: Something is maybe not right.
pt: Algo poderá não estar certo.

en: Show All
pt: Mostrar tudo

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
pt: Os nós são o conteúdo principal de um site Drupal.

en: Comments are responses to node content.
pt: Os comentários são respostas para o nó de conteúdo.

en: Users who have created accounts on your site.
pt: Utilizadores que criaram contas no site.

en: flagged content
pt: conteúdo sinalizado

en: Flagged content
pt: Conteúdo sinalizado

en: Node flag
pt: Sinalizador de nó

en: Limit results to only those nodes flagged by a certain flag; Or display information about the flag set on a node.
pt: Limitar resultados somente aos nós sinalizados por um determinado sinalizador, ou exibir informações sobre as definições do sinalizador em um nó.

en: Node flag counter
pt: Contador de sinalizador de nó

en: Include this to gain access to the flag counter field.
pt: Incluir este para ter acesso ao campo contagem do sinalizador.

en: Confirmation form
pt: Formulário de confirmação

en: Default flags
pt: Sinalizadores predefinidos

en: Flag name
pt: Nome do sinalizador

en: Flag actions
pt: Sinalizar ações

en: Flaggable node
pt: Nó sinalizado

en: Flaggable user
pt: Utilizador sinalizado

en: Flagged time
pt: Hora sinalizada

en: Flag link
pt: Ligação sinalizada

en: Flag counter
pt: Contagem sinalizada

en: Current user
pt: Utilizador actual

en: by any user
pt: por qualquer utilizador

en: Is empty (NULL)
pt: Está vazio (NULL)

en: not empty
pt: não vazio

en: Default image
pt: Imagem predefinida

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
pt: Este texto irá ser usado por leitores de ecrã, motores de pesquisa ou quando a imagem não poder ser carregada.

en: Ends with
pt: Termina em

en: (Unpublished)
pt: (despublicado)

en: Do not cache
pt: Não fazer cache

en: Action to take if argument is not present
pt: Acção a tomar se argumento não está presente

en: <Basic validation>
pt: <Validação básica>

en: Action to take if argument does not validate
pt: Acção a realizar se o argumento não for validado

en: Link this field to its user
pt: Link este campo para o seu utilizador

en: This will override any other link you have set.
pt: Isto irá substituir qualquer outra ligação que tenha estabelecido.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
pt: Subscreva o valor para exibir qualquer utilizador anónimo.

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
pt: Se seleccionado, irá visualizar um campo para introdução do texto a usar para os utilizadores anónimos.

en: Text to display for anonymous users
pt: Texto a exibir aos utilizadores anónimos

en: Title plus teaser
pt: Título e resumo

en: Front page feed
pt: Feed da página inicial

en: Tab weight
pt: Peso do separador

en: All languages
pt: Todos os idiomas

en: View link
pt: Ligação vista

en: %title field is required.
pt: Campo %title é obrigatório.

en: Only show "listed" file attachments
pt: Apenas exibir ficheiros anexos "listados"

en: Tracking #:
pt: Acompanhamento #:

en: Menu links
pt: Ligações de menu

en: Link title
pt: Titulo da ligação

en: Node creation
pt: Criação de nó

en: Delete link
pt: Eliminar ligação

en: Per page
pt: Por página

en: Per role
pt: Por grupo de utilizadores

en: Per role per page
pt: Por grupo de utilizadores por página

en: Per user
pt: Por utilizador

en: Per user per page
pt: Por utilizador por página

en: The file could not be uploaded.
pt: O ficheiro não pôde ser carregado.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
pt: A ferramenta para tratamento de imagem seleccionada %toolkit não consegue processar %function

en: Has Avatar
pt: Tem Avatar

en: Capitalize first letter
pt: Em maiúscula a primeira letra

en: Custom text
pt: Texto personalizado.

en: Format: @date
pt: Formato: @date

en: The year must be a number between %min and %max.
pt: O ano deve ser um número entre %min e %max.

en: The month must be a number between 1 and 12.
pt: O mês deve ser um número entre 1 e 12.

en: The day must be a number between !min and !max.
pt: O dia deve ser um número entre !min e !max.

en: The hour must be a number between !min and !max.
pt: A hora deve ser um número entre !min e !max.

en: The minute must be a number between !min and !max.
pt: O minuto deve ser um número entre !min e !max.

en: The second must be a number between !min and !max.
pt: O segundo deve ser um número entre !min e !max.

en: A valid value is required.
pt: Um valor válido é requerido.

en: date ical
pt: data iCal

en: Repeat display
pt: Repetir a exibição

en: The dates are invalid.
pt: As datas são inválidas.

en: Time H:i
pt: Hora H:i

en: Add new date field
pt: Adicionar novo campo de data

en: Trigger
pt: Gatilho

en: Comparison
pt: Comparação

en: Yes/No
pt: Sim/Não

en: Order Taxes
pt: Impostos da Encomenda

en: Charging @order_id
pt: Cobrança @order_id

en: Charged @order_id
pt: Cobrado @order_id

en: Payment declined @order_id
pt: Pagamento recusado @order_id

en: Processing @order_id
pt: Processamento @order_id

en: Delivered @order_id
pt: Entregue @order_id

en: Will not deliver @order_id
pt: Não foi entregue @order_id

en: Payment tracking is enabled.
pt: Monitorização do pagamento está activa.

en: Payment tracking is disabled.
pt: Monitorização do pagamento está desactiva.

en: @payment is enabled for checkout.
pt: @payment está activo para o checkout.

en: @payment is disabled for checkout.
pt: @payment está desactivo para o checkout.

en: view order
pt: ver encomenda

en: Description: @desc
pt: Descrição: @desc

en: Transaction ID:<br />@txn_id
pt: ID da transacção:<br />@txn_id

en: Cancel return URL
pt: Cancelar URL de retorno

en: Order @order_id at !store
pt: Encomenda @order_id em !store

en: Receiving quotes...
pt: A receber cotações...

en: The taxonomy vocabulary <a href="!edit-url">%name</a> is set as the product catalog.
pt: O vocabulário de taxonomia <a href="!edit-url">%name</a> é definido como o catálogo de produtos.

en: Catalog breadcrumb is being displayed.
pt: Navegação de catálogo está sendo exibida.

en: Catalog breadcrumb is hidden.
pt: Navegação de catálogo está oculta.

en: Display products in the catalog in a grid.
pt: Mostrar os produtos no catálogo em uma grade.

en: Products are displayed in a grid.
pt: Os produtos são exibidos em uma grade.

en: Products are displayed in a table list.
pt: Os produtos são exibidos em uma lista de tabela.

en: If unchecked, the default table display will be used and the settings on this form will be ignored.
pt: Se nada for feito, a exibição de tabela predefinida será usado e as definições deste formulário serão ignoradas.

en: Number of columns in the product grid
pt: Número de colunas na grade do produto

en: Displayed fields
pt: Campos exibidos

en: Product SKU
pt: Produto SKU

en: Default product image
pt: Imagem do produto predefinido

en: The image will always be included in the product grid.
pt: A imagem será sempre incluída na grade de produtos.

en: Add to cart form
pt: Adicionar ao formulário do carrinho

en: Attribute selection elements
pt: Seleção dos atributos dos elementos

en: Adds any available attribute selection form elements to the add to cart form if displayed in the grid.
pt: Adiciona todos os elementos de seleção de formulário disponíveis e seus atributos, adiciona formulário do carrinho se exibido na grade.

en: Product grid settings
pt: Grade das definições do produto

en: Original order
pt: Original da encomenda

en: Displayed product fields:
pt: Exibir campos do produto:

en: Configure the product kit settings.
pt: Configurar as definições kit de produtos.

en: Price:
pt: Preço:

en: Sales tax report
pt: Vendas relatório de impostos

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
pt: %name: este campo não pode conter mais do que @count valores.

en: No fields available.
pt: Não existem campos disponíveis.

en: The id number of the category's parent vocabulary.
pt: O número de identificação do vocabulário da categoria pai.

en: Alias: @alias
pt: Caminho alternativo: @alias

en: No alias
pt: Nenhum caminho alternativo

en: No flags
pt: Nenhuma bandeira

en: Numeric
pt: Numérico

en: Alt text
pt: Texto alternativo

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
pt: Deve especificar os 'valores autorizados' para este campo.

en: Edit link
pt: Editar ligação

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
pt: Os objectos a seguir podem ser usados para gerar o URL. Alguns sinais podem não estar disponíveis, dependendo do contexto em que a acção é disparada.

en: User timezone
pt: Fuso horário do utilizador

en: Add comment link
pt: Adicionar ligação a comentário

en: delete own
pt: eliminar a própria

en: Justify
pt: Justificado

en: Font Color
pt: Cor do tipo de letra

en: Broken handler @table.@field
pt: Rotina de tratamento @table.@field avariada

en: Skipping broken view @view
pt: Ignorando a vista @view avariada

en: Ajax callback for view loading.
pt: Chamada Ajax para carregar vista.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
pt: O conversor fará o seu melhor para converter uma Vista da versão 1 para a 2. Todavia, esta conversão não é fiável; terá muito provavelmente de realizar ajustamentos na sua vista para conseguir uma adequação completa. Pode importar vistas da versão 1 através do separador Importar.

en: Changes cannot be made to a locked view.
pt: As alterações não podem ser feitas a uma vista bloqueada.

en: Convert stored Views 1 views.
pt: Converter vistas da versão 1 arquivadas

en: Convert view
pt: Converter vista

en: Create customized lists and queries from your database.
pt: Criar listas personalizadas e consultas de banco de dados.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
pt: Interface administrativo das vistas. Sem este módulo, não poderá criar ou editar as suas vistas.

en: Example table
pt: Tabela exemplo

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
pt: A tabela exemplo contém conteúdos exemplo e pode ser relacionada com os nós.

en: Example content
pt: Conteúdo exemplo

en: Some example content that references a node.
pt: Algum conteúdo exemplo que referencia um nó.

en: Example node
pt: Nó exemplo

en: Plain text field
pt: Campo de texto simples

en: Just a plain text field.
pt: Um simples campo de texto simples.

en: Numeric field
pt: Campo numérico

en: Just a numeric field.
pt: Um simples campo numérico.

en: Boolean field
pt: Campo boolean

en: Just an on/off field.
pt: Um simples campo ligado/desligado.

en: Timestamp field
pt: Campo registo data/hora

en: Just a timestamp field.
pt: Um simples campo de registo data/hora

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
pt: Emula a página inicial predefinida do Drupal; pode definir a página inicial predefinida com o caminho para esta vista de modo a fazer dela a sua página inicial.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
pt: O título a utilizar quando o argumento existe. Irá reescrever o título da vista e os títulos dos argumentos anteriores.

en: Validator options
pt: Opções de Validador

en: Display all values
pt: Mostrar todos os valores

en: Hide view / Page not found (404)
pt: Esconder visualização / Página não encontrada (404)

en: Display empty text
pt: Mostrar texto vazio

en: Provide default argument
pt: Fornecer argumento predefinido

en: Provide default argument options
pt: Fornecer opções predefinidas para argumento

en: Default argument type
pt: Tipo de argumento predefinido

en: Current date
pt: Data corrente

en: Allow multiple terms per argument.
pt: Permitir múltiplos termos por argumento

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
pt: Se seleccionado, os utilizadores poderão inserir multiplos argumentos na forma 1+2+3 (para OU) ou 1,2,3 (para E)

en: Allow multiple arguments to work together.
pt: Permitir múltiplos argumentos a funcionar em conjunto

en: Invalid input
pt: Entrada inválida

en: Fail basic validation if any argument is given
pt: Falha de validação básica, se não é dado um argumento

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
pt: Se seleccionado, os utilizadores poderão inserir múltiplos argumentos na forma 1+2+3 ou 1,2,3.

en: Exclude the argument
pt: Excluir o argumento

en: Glossary mode
pt: Modo glossário

en: Character limit
pt: Limite de caracteres

en: No transform
pt: Não transformar

en: Upper case
pt: Maiúsculas

en: Lower case
pt: Minúsculas

en: Capitalize each word
pt: Em maiúsculas cada palavra

en: Case in path
pt: Caso em caminho

en: Exclude from display
pt: Excluir da exibição

en: Link path
pt: Caminho da ligação

en: Prefix text
pt: Prefixo do texto

en: Suffix text
pt: Sufixo do texto

en: Add an ellipsis
pt: Adicionar uma elipse

en: Strip HTML tags
pt: Retirar tags HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
pt: Se seleccionado, todas as tags HTML irão ser retiradas.

en: Field can contain HTML
pt: Campo pode conter HTML

en: File size display
pt: Mostrar tamanho do ficheiro

en: Formatted (in KB or MB)
pt: Formatado (em KB ou MB)

en: If checked, true will be displayed as false.
pt: Se seleccionado, verdadeiro será mostrado como falso.

en: Round
pt: Arredondado

en: If checked, the number will be rounded.
pt: Se seleccionado, o número irá ser arredondado.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
pt: Especificar quantos dígitos para imprimir após o ponto decimal.

en: What single character to use as a decimal point.
pt: O único caractere a ser usado como um ponto decimal.

en: Simple separator
pt: Separador simples

en: Display as link
pt: Exibir como ligação

en: Unlock operator
pt: Operador de desbloqueio

en: Operator identifier
pt: Identificação de operador

en: Remember
pt: Lembrar

en: - Any -
pt: - Qualquer -

en: exposed
pt: expostos

en: Value type
pt: Tipo de valor

en: not in
pt: não em

en: Is all of
pt: É todos de

en: Is none of
pt: É nenhum de

en: Is between
pt: É entre

en: between
pt: entre

en: Is not between
pt: Não está entre

en: not between
pt: não entre

en: And max
pt: E máx

en: And
pt: E

en: Contains any word
pt: Contêm qualquer palavra

en: has word
pt: contêm palavra

en: Contains all words
pt: Contêm todas as palavras

en: begins
pt: começa

en: ends
pt: termina

en: Broken
pt: Quebrado

en: Query build time
pt: Tempo a construir a consulta

en: Query execute time
pt: Tempo de execução da consulta

en: View render time
pt: Tempo a renderizar vista

en: No query was run
pt: Nenhuma consulta foi executada

en: Clone view %view
pt: Clonar vista %view

en: View name
pt: Nome da vista

en: View description
pt: Descrição da vista

en: View tag
pt: Ver etiqueta

en: Unable to import view.
pt: Não foi possível importar vista.

en: Export this view
pt: Exportar esta vista

en: Create a copy of this view
pt: Criar uma cópia desta vista

en: View "@display"
pt: Vista "@display"

en: Invalid
pt: Inválido

en: &nbsp; Style: !style
pt: &nbsp; Estilo: !style

en: Add display
pt: Adicionar exibição

en: Remove display
pt: Remover exibição

en: Restore display
pt: Restaurar exibição

en: View analysis
pt: Analisar vista

en: View details
pt: Detalhes da vista

en: Configure @type
pt: Configurar @type

en: Rearrange @type
pt: Rearranjar @type

en: Clear Views' cache
pt: Limpar cache das vistas

en: Disable javascript with Views
pt: Desactivar javascript com Vistas

en: Error: missing @component
pt: Erro: @component em falta

en: Converted
pt: Convertido

en: Unable to find view.
pt: Incapaz de encontrar vista.

en: Unable to convert view.
pt: Incapaz de converter vista.

en: The view has been deleted
pt: A vista foi apagada

en: Default settings for this view.
pt: Definições predefinidas para esta vista.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
pt: Mostrar a vista como uma página, com ligações URL e menu.

en: Display the view as a block.
pt: Mostrar a vista como um bloco.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
pt: Anexos adicionados de outras exibições para obter múltiplas vistas do mesma vista.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
pt: Exibe as visualizações com uma feed, como as Feed RSS.

en: Displays rows one after another.
pt: Mostra linhas uma após a outra.

en: HTML List
pt: Lista HTML

en: Displays rows as an HTML list.
pt: Mostrar linhas como uma lista de HTML.

en: Displays rows in a grid.
pt: Mostra as linhas numa grelha

en: Displays rows in a table.
pt: Mostra as linhas numa tabela

en: Displays the default summary as a list.
pt: Mostrar o resumo predefinido como uma lista.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
pt: Exibir o resumo não formatado, com opção para um após o outro ou em linha.

en: Generates an RSS feed from a view.
pt: Gerar um feed RSS a partir de uma vista.

en: Displays the fields with an optional template.
pt: Exibir os campos com um modelo opcional.

en: Fixed entry
pt: Entrada fixa

en: Will be available to all users.
pt: Estará disponível para todos os utilizadores.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
pt: Será garantido o acesso para utilizadores com qualquer uma das regras especificadas.

en: No caching of Views data.
pt: Nenhuma cache de dados de Vistas.

en: Time-based
pt: O tempo base

en: Simple time-based caching of data.
pt: Simples cache baseada no tempo dos dados.

en: sort criteria
pt: critérios de ordenação

en: Sort criterion
pt: Critério para ordenar

en: sort criterion
pt: critério para ordenar

en: filter
pt: filtro

en: The title of the comment.
pt: O título do comentário.

en: Post date
pt: Data do artigo

en: Date and time of when the comment was posted.
pt: Data e hora de quando o comentário foi publicado.

en: Provide a simple link to view the comment.
pt: Fornecer uma simples ligação para exibir o comentário.

en: Last comment time
pt: Hora do último comentário

en: Last comment author
pt: Autor do último comentário

en: Comment count
pt: Número de comentários

en: Updated/commented date
pt: Data de atualização/comentado

en: Comment status
pt: Estado do comentário

en: Display the comment with standard comment view.
pt: Exibir o comentário com vista comentário padrão.

en: Display the comment as RSS.
pt: Exibir o comentário como RSS.

en: Link to contact page
pt: Ligação para a página de contacto

en: The title of the node.
pt: O titulo do nó.

en: The date the node was posted.
pt: A data em que o nó foi publicado.

en: Published or admin
pt: Publicar ou administrar

en: In the form of CCYYMMDD.
pt: No formato de CCYYMMDD

en: Created year + month
pt: Ano + mês de criação

en: In the form of YYYYMM.
pt: No formato de YYYYMM.

en: Created year
pt: Ano de criação

en: In the form of YYYY.
pt: No formato de YYYY.

en: Created month
pt: Mês de criação

en: In the form of MM (01 - 12).
pt: No formato de MM (01 - 12).

en: Created day
pt: Dia de criação

en: In the form of DD (01 - 31).
pt: No formato de DD (01 - 31).

en: Created week
pt: semana de criação

en: Updated year + month
pt: Ano e mês actualizado

en: Updated year
pt: Ano actualizado

en: Updated month
pt: Mês actualizado

en: Updated day
pt: Dia actualizado

en: Updated week
pt: Semana actualizado

en: Node revision
pt: Revisão do nó

en: The stored teaser field. This may not be valid or useful data on all node types.
pt: O campo resumo armazenado. Isto pode não ser válido ou dados úteis em todos os tipos de nó.

en: Has new content
pt: Tem novo conteúdo

en: Poll
pt: Votação

en: Links to
pt: Ligação para

en: Node statistics
pt: Estatísticas de nó

en: Total views
pt: Total de vistas

en: Views today
pt: Visitas de hoje

en: Most recent view
pt: Vista mais recente

en: Browser session ID of user that visited page.
pt: Identificador único da sessão do programa de navegação do utilizador que visitou a página.

en: Title of page visited.
pt: Título da página visitada.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
pt: Caminho interno para a página visitada (relativo à raíz do Drupal.)

en: Referrer URI.
pt: URI de referência.

en: Hostname of user that visited the page.
pt: Nome do servidor do utilizador que visitou a página.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
pt: Tempo em milissegundos que a página demorou para carregar.

en: Timestamp of when the page was visited.
pt: Registo data/hora de quando a página foi visitada.

en: All terms
pt: Todos os termos

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
pt: Mostrar todos os termos de taxonomia associado a um nó de vocabulários especificado.

en: Translation set node ID
pt: ID Conjunto de tradução de nó

en: The ID of the translation set the content belongs to.
pt: A ID da tradução pertence ao conjunto de conteúdo.

en: Source translation
pt: Tradução do original

en: The source that this content was translated from.
pt: O original deste conteúdo foi traduzido.

en: Versions of content in different languages.
pt: Versões de conteúdos em diferentes idiomas.

en: Nodes that are either untranslated or are the original versions of a translation set.
pt: Nós que não são traduzíveis ou são a versão original de uma  tradução.

en: Nodes that are translations of a source translation.
pt: Nós que são traduções de originais.

en: The translation status of the node--whether or not the translation needs to be updated.
pt: O estado da tradução do nó -- quer a tradução necessite ou não de ser actualizada.

en: Outdated
pt: Desactualizado

en: upload
pt: carregar ficheiro

en: Listed
pt: Listado

en: Has attached files
pt: Têm ficheiros anexados

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
pt: Endereço de email para um determinado utilizador. Este campo normalmente não é mostrado para os utilizadores, seja cauteloso a usá-lo.

en: User ID from URL
pt: ID de utilizador da URL

en: User ID from logged in user
pt: ID de início de sessão do utilizador

en: Null
pt: Nulo

en: Provide custom text or link.
pt: Fornecer texto personalizado ou ligação.

en: Show teaser-style link
pt: Mostrar ligação estilo-resumo

en: contact
pt: contactar

en: Contact %user
pt: Contacto %user

en: Unknown language
pt: Idioma desconhecido

en: No language
pt: Nenhum idioma

en: Build mode
pt: Modo de construir

en: No alternate
pt: Sem alternação

en: Alternative sort
pt: Ordenação alternativa

en: Alternate sort order
pt: Alternar orderm de ordenação

en: Show None
pt: Não mostrar

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
pt: Procure qualquer uma das duas condições com maiúscula <strong>OU </strong>. Por exemplo, <strong>gatos OU cachorros</strong>.

en: Display score
pt: Mostrar puntuação

en: Allow multiple terms per argument
pt: Permitir múltiplos termos por argumento

en: No vocabulary
pt: Sem vocabulário

en: Dropdown
pt: Lista pendente

en: Show hierarchy in dropdown
pt: Mostrar hierarquia em lista pendente

en: Select terms from vocabulary @voc
pt: Seleccione os termos do vocabulário @voc

en: Select terms
pt: Selecionar termos

en: Term IDs separated by , or +
pt: IDs dos termos separados por , ou +

en: Term name or synonym
pt: Nome do termo ou sinónimo

en: Include untranslated nodes
pt: Incluir nós sem tradução

en: Usernames
pt: Nomes de utilizadores

en: Unrestricted
pt: Sem restrições

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the validator, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
pt: Nota: não tem permissão para modificar. Se trocar de validador, as actuais configurações serão perdidas e não serão recuperáveis.

en: PHP validate code
pt: PHP validar código

en: Never cache
pt: Nunca fazer cache

en: Row style
pt: Estilo de linha

en: Use AJAX
pt: Usar AJAX

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Change how many items to display.
pt: Modifique quantos itens a apresentar

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
pt: O número de itens a serem exibidos por página. Digite 0 para ilimitado.

en: Access restrictions
pt: Restrições de acesso

en: Access options
pt: Opções de acesso

en: Caching options
pt: Opções de cache

en: Display even if view has no result
pt: Mostrar mesmo que a vista não tenha resultado

en: Style options
pt: Opções de estilo

en: Row style options
pt: Opções de estilo de linha

en: Alternative row style
pt: Estilo de linha alternativo

en: Change theme
pt: Modificar tema

en: Rescan template files
pt: Procurar novamente ficheiros de modelo

en: Back to !info.
pt: Regressar a !info

en: This is the default theme template used for this display.
pt: Este é o tema modelo predefinido utilizado para esta exibição.

en: This is an alternative template for this display.
pt: Este é um modelo alternativo para esta exibição.

en: Attachment settings
pt: Definições de anexos

en: Inherit arguments
pt: Herdar argumentos

en: Inherit exposed filters
pt: Herdar filtros expostos

en: Multiple displays
pt: Múltiplas vistas

en: Block admin description
pt: Descrição do bloco de administração

en: Block caching type
pt: Tipo de cache do bloco

en: Using the site name
pt: Usando o nome do site

en: Use the site name for the title
pt: Usar o nome do site para o título

en: No menu
pt: Sem menu

en: Tab: @title
pt: Separador: @title

en: The menu path or URL of this view
pt: O caminho de menu ou a URL desta vista

en: Menu item entry
pt: Item de entrada do menu

en: No menu entry
pt: Sem entrada no menu

en: Normal menu entry
pt: Entrada normal do menu

en: Menu tab
pt: Separador do menu

en: Default menu tab
pt: Separador do menu predefinido

en: Default tab options
pt: Opções predefinidas do separador

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
pt: Ao fornecer um item de menu como um separador, Drupal precisa saber qual o item de menu pai que será separador. Às vezes, o pai já existe, mas outras vezes você precisa que um seja criado. O caminho de um item pai será sempre o mesmo caminho com a última parte deixada de fora. Ex, se o caminho para essa vista é <em>foo/bar/baz</em>, o caminho do pai seria <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
pt: Já existe

en: Title is required for this menu type.
pt: O título é obrigatório para este tipo de menu.

en: Inline fields
pt: Campos em linha

en: Grouping field
pt: Agrupar campos

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
pt: O alinhamento horizontal vai colocar itens a partir do canto superior esquerdo e que se deslocam para o direito. O alinhamento vertical vai colocar os itens a partir do canto superior esquerdo e que se deslocam para baixo.

en: Use the site mission for the description
pt: Usar a missão do site para a descrição

en: RSS description
pt: Descrição RSS

en: You need at least one field before you can configure your table settings
pt: É necessário pelo menos um campo antes que possa configurar as definições da tabela

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
pt: Coloca os campos entre colunas; poderá combinar múltiplos campos entre a mesma coluna. Se o fizer, o separador específicado dentro da coluna será utilizado para separar os campos. Marque a caixa ordenável ​​para fazer essa coluna clique ordenáveis​​, e verifique o rádio de ordenação predefinida para determinar qual coluna será ordenada por predefinição, se houver. Poderá controlar a ordem das colunas e das etiquetas dos campos na secção campos.

en: The style selected does not utilize fields.
pt: O estilo seleccionado nao utiliza campos.

en: None defined
pt: Nenhum definido

en: New view
pt: Nova vista

en: Changed view
pt: Vista mudada

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
pt: Vista %name, mostrar itens do tipo <strong>@base</strong>.

en: Live preview
pt: Pré-visualização

en: <em>@type</em> @base view: <strong>@view</strong>
pt: <em>@type</em> @base vista: <strong>@view</strong>

en: Title: @title
pt: Título: @title

en: @current of @max
pt: @current de @max

en: There are no views to be exported at this time.
pt: Não existe vistas para serem exportadas neste momento.

en: Show only these tags
pt: Mostar apenas estas etiquetas

en: Put this in @module.module in your modules/@module directory
pt: Coloque isto no @module.module na sua directoria modules/@module

en: use views exporter
pt: Usar exportador de vistas

en: Bulk export
pt: A exportação em massa

en: Views exporter
pt: Exportador de vistas

en: Allows exporting multiple views at once.
pt: Permite a exportação de múltiplas vistas de uma vez.

en: Administration menu
pt: Menu de administração

en: - All -
pt: - Todos -

en: Fieldset
pt: Campo definido

en: Checkboxes
pt: Caixas de seleção

en: Machine-readable name
pt: Nome de máquina

en: Enable and disable features.
pt: Ativar e desativar funcionalidades.

en: Provides feature management for Drupal.
pt: Fornece funcionalidade de gestão para o Drupal.

en: Contact form
pt: Formulário de contacto

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
pt: As permissões do directório %directory foram alteradas de forma a ser possível escrever no mesmo.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
pt: O nome de sistema pode conter apenas letras minúsculas, números e traços inferiores.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
pt: As revisões permitem-lhe monitorizar as diferenças entre várias versões de uma entrada.

en: Search form
pt: Formulário de procura

en: Date and time
pt: Data e hora

en: Date and time lookup
pt: Consulta de data e hora

en: Translation settings
pt: Definições de tradução

en: Wipe and rebuild
pt: Limpar e reconstruir

en: File name without extension
pt: Nome do ficheiro sem extensão

en: File extension
pt: Extensão do ficheiro

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
pt: %name: incompatibilidade de título. Por favor verifique a sua seleção.

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
pt: O título é usado como uma mensagem quando o utilizador passa com o rato sobre a imagem.

en: Image linked to file
pt: Imagem ligada a ficheiro

en: The selected file %name could not be saved.
pt: O ficheiro seleccionado %name não pode ser guardado.

en: filefield
pt: campo de ficheiro

en: The path %directory was checked as a directory, but it is a file.
pt: O caminho %directory foi indicado como um directório, mas ele é um ficheiro.

en: Progress indicator
pt: Indicador de progresso

en: Bar with progress meter
pt: Barra com indicador de progresso

en: Throbber
pt: Imagem de carga

en: The file upload failed. %upload
pt: O carregamento do ficheiro falho. %upload

en: URL to file
pt: URL para o ficheiro

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
pt: Ocorreu um erro irrecuperável. O ficheiro enviado provavelmente excedeu o tamanho máximo do ficheiro (@size) que este servidor suporta.

en: Starting upload...
pt: Iniciando o carregamento...

en: Uploading... (@current of @total)
pt: A carregar... (@current de @total)

en: Allowed Extensions: %ext
pt: Extensões Permitidas: %ext

en: The file is not a known image format.
pt: O ficheiro não é um formato de imagem conhecido.

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
pt: O seu servidor é capaz de mostrar o progresso de carregamento de ficheiros mas não tem as bibliotecas necessárias instaladas. É recomendado que instale o <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferencialmente) ou o <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
pt: O seu servidor é capaz de mostrar o progresso de carregamento de ficheiros utilizando o APC RFC1867. Tenha em conta que não são possíveis carregamentos em simultâneo. É recomendado usar a <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">biblioteca PECL uploadprogress</a> se possível

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
pt: O seu servidor não é capaz de mostrar o progresso de carregamento de ficheiros. O progresso de carregamento do ficheiro requer que o PHP corra com mod_php e não como FastCGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
pt: O seu servidor é capaz de mostrar o progresso de carregamento de ficheiros através do APC, mas não está activo. Adicione <code>apc.rfc1867 = 1</code> à sua configuração php.ini. Em alternativa, é recomendado o uso de <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, que suporta mais do que um upload em simultâneo.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
pt: Activo (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
pt: Activo (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
pt: Progresso do carregamento

en: Hours: h
pt: Horas: h

en: Minutes: mm
pt: Minutos: mm

en: Seconds: ss
pt: Segundos: ss

en: Styles
pt: Estilos

en: %name: the value may be no smaller than %min.
pt: %name: o valor não pode ser menor do que %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
pt: %name: o valor não pode ser maior do que %max.

en: The item has been deleted.
pt: O item foi apagado.

en: The name of the site.
pt: O nome do site.

en: Bulk Exporter
pt: Exportar Em Massa

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
pt: A exportação em massa de CTools múltiplas manipulados objetos de dados para o código.

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
pt: Adicionar, editar e remover páginas do sistema e do utilizador substituindo páginas definidas a partir do sistema.

en: Import page
pt: Importar página

en: Create a new page
pt: Criar uma nova página

en: User profile template
pt: Modelo de perfil de utilizador

en: Error, unset permission
pt: Erro, permissão indefinida

en: User: language
pt: Utilizador: idioma

en: Taxonomy: vocabulary
pt: Taxonomia: vocabulário

en: Everything in the form that is not displayed by other content.
pt: Tudo no formulário que não é exibido por outros conteúdos.

en: The author of the referenced node.
pt: O autor nó de referência.

en: The body of the referenced node.
pt: O corpo nó de referência.

en: Node last updated date
pt: Data da última atualização do Nó

en: Revision log message for the node.
pt: Revisão da mensagem de registo para o nó.

en: Menu settings on the Node form.
pt: Definições do menu no formulário do Nó.

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
pt: Permite Vistas de conteúdo para ser utilizado em painéis, painel e outros módulos que utilizam o conteúdo CTools API.

en: View panes
pt: Ver painéis

en: Content pane
pt: Painel de conteúdo

en: Is available as content for a panel or dashboard display.
pt: Está disponível como conteúdo para exibir um painel ou o painel de controlo.

en: Go to list
pt: Ir para a lista

en: Pattern for the title
pt: Padrão para o título

en: Form settings
pt: Definições do formulário

en: Type of group.
pt: Tipo de grupo.

en: No custom formats configured. Please <a href="@link">add</a> some.
pt: Não há formatos personalizados configurados. Por favor <a href="@link">adicione</a> algum.

en: Format string
pt: Formato da expressão

en: A user-defined date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
pt: Um formato de data definido pelo utilizador. Veja o <a href="@url">manual do PHP</a> para opções disponíveis. Esse formato é usado para exibir como <span>%date</span>.

en: Are you sure you want to remove the format %format?
pt: Tem a certeza que deseja remover o formato %format?

en: Removed date format %format.
pt: Formato de data %format removido.

en: Are you sure you want to remove the format type %format?
pt: Tem certeza que quer remover o formato do tipo %format?

en: Removed date format type %format.
pt: Formato de data do tipo %format removido.

en: !type date format
pt: formato de data !type

en: Field %field has errors.
pt: O campo %field tem erros.

en: %title is invalid.
pt: %title é inválido.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
pt: Pedido HTTP Erro na importação %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
pt: Falha ao abrir arquivo: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
pt: Arquivo de calendário inválido: %filename

en: Invalid calendar file.
pt: Arquivo de calendário inválido.

en: !day-name Sunday|Monday|Tuesday|Wednesday|Thursday|Friday|Saturday
pt: !day-name Domingo|Segunda|Terça|Quarta|Quinta|Sexta|Sábado

en: !day-abbreviation Sun|Mon|Tue|Wed|Thu|Fri|Sat
pt: !day-abbreviation Dom|Seg|Ter|Qua|Qui|Sex|Sab

en: !day-abbreviation S|M|T|W|T|F|S
pt: !day-abbreviation D|S|T|Q|Q|S|S

en: !datetime Year|Month|Day|Week|Hour|Minute|Second|All Day|All day
pt: !datetime Ano|Mês|Dia|Semana|Hora|minutos|Segundos|Todo Dia|Todo dia

en: !datetime_plural Years|Months|Days|Weeks|Hours|Minutes|Seconds
pt: !datetime_plural Anos|Meses|Dias|Semanas|Horas|Minutos|Segundos

en: !date_order Every|First|Second|Third|Fourth|Fifth
pt: !date_order Todos|Primeiro|Segundo|Terceiro|Quarto|Quinto

en: !date_order |Last|Next to last|Third from last|Fourth from last|Fifth from last
pt: !date_order |Último|Próximo ao último|Terceiro ao último|Quarto ao último|Quinto ao último

en: !date_nav Prev|Next|Today
pt: !date_nav Anterior|Próximo|Hoje

en: !month-name |January|February|March|April|May|June|July|August|September|October|November|December
pt: !month-name |Janeiro|Fevereiro|Março|Abril|Maio|Junho|Julho|Agosto|Setembro|Outubro|Novembro|Dezembro

en: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|May|Jun|Jul|Aug|Sep|Oct|Nov|Dec
pt: !month-abbreviation |Jan|Fev|Mar|Abr|Mai|Jun|Jul|Ago|Set|Out|Nov|Dez

en: Allow users to configure date formats
pt: Permite utilizad@res configurarem formatos de data

en: Custom formats
pt: Formatos personalizados

en: Allow users to configure custom date formats.
pt: Permite que utilizad@res configurem formatos de data personalizados.

en: Add format
pt: Adicionar formato

en: Allow users to add additional date formats.
pt: Permitir que os utilizadores adicionem formatos de data.

en: Delete date format
pt: Eliminar formato de data

en: Allow users to delete a configured date format.
pt: Permitir que os utilizadores eliminem um formato de data configurado.

en: Delete date format type
pt: Apagar tipo de formato de data

en: Allow users to delete a configured date format type.
pt: Permite que utilizad@res apaguem tipos de formato de data configurados.

en: Per-user timezone name.
pt: Nome de utilizador por fuso horário.

en: date module cannot be updated until after Views has been updated. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
pt: o módulo date não pode ser atualizado até que o Views seja atualizado. Por favor volte ao <a href="@update-php">update.php</a> e execute as atualizações remanescentes.

en: date.module has updates, but cannot be updated until views.module is updated first.
pt: data.module tem atualizações, mas não pode ser atualizado sem que o módulo views seja primeiro atualizado.

en: The Date API module requires the <a href="@link">Date PHP4 module</a> for PHP versions less than 5.2.
pt: O módulo Date API requer o <a href="@link">módulo Date PHP4</a> para versões do PHP anteriores a 5.2.

en: Display repeat rule
pt: Mostrar regra de repetição

en: Hide repeat rule
pt: Ocultar regra de repetição

en: Select List with Repeat options
pt: Lista de Selecção com opções para Repetição

en: Configure date formats for each locale
pt: Configurar os formatos de data para cada região

en: Field %field is required.
pt: O campo %field é obrigatório.

en: Use default jQuery timepicker
pt: Utilizar selecionador de tempo predefinido jQuery

en: Timepicker
pt: Seletor de tempo

en: Choose the jQuery timepicker to user.
pt: Escolha o seletor de tempo jQuery para o utilizador.

en: Content type name
pt: Nome do tipo de conteúdo

en: administer date tools
pt: administrar ferramentas de data

en: Date Tools
pt: Ferramentas de Data

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
pt: Ferramentas para importar e criar automaticamente datas e calendários.

en: Date browser
pt: Data em programa de navegação

en: Date browser style
pt: Estilo de data em programa de navegação

en: Creates back/next navigation.
pt: Criar voltar / próxima navegação.

en: Navigate to previous month
pt: Navegar para o mês anterior

en: Navigate to next month
pt: Navegar para o próximo mês

en: View full page month
pt: Exibir o mês em página inteira

en: Update automatic nodetitles
pt: Actualização automática de nodetitles

en: Automatic title generation
pt: A geração automática do título

en: Automatically generate the title and hide the title field
pt: Gerar automaticamente o título e ocultar o campo de título

en: Automatically generate the title if the title field is left empty
pt: Gerar automaticamente o título, se o campo de título fica vazio

en: Leave blank for using the per default generated title. Otherwise this string will be used as title.
pt: Deixe em branco para usar o predefinido gerado pelo título. Caso contrário, esta expressão será usado como título.

en: use PHP for title patterns
pt: usar o PHP para padrões de título

en: Automatic Nodetitles
pt: Automático Nodetitles

en: Allows hiding of the content title field and automatic title creation.
pt: Permite esconder o campo de título do conteúdo e a criação automática do título .

en: Poll module choices.
pt: Escolhas do módulo de votação.

en: Poll module settings.
pt: Configurações do módulo de votação.

en: manage fields
pt: gerir campos

en: » Add a new content type
pt: » Adicionar um novo tipo de conteúdo

en: @field_name (Locked)
pt: @field_name (Trancado)

en: - Select a field type -
pt: - Seleccione um tipo de campo -

en: - Select a widget -
pt: - Seleccione um widget -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
pt: Nome do campo (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
pt: Tipo de informação a guardar.

en: Form element to edit the data.
pt: Elemento de formulário para editar informação.

en: - Select an existing field -
pt: - Seleccione um campo existente -

en: Field to share
pt: Campo para partilhar

en: Group name (a-z, 0-9, _)
pt: O nome do grupo (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
pt: Adicionar novo campo: tem de escrever um nome para a etiqueta.

en: Add new field: you need to provide a field name.
pt: Adicionar novo campo: tem de escrever um nome para o campo.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
pt: Adicionar novo campo: o nome do campo %field_name é inválido. O nome deve incluir apenas letras minúsculas sem acentos, números e traços inferiores.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
pt: Adicionar novo campo: o campo com o nome %field_name é demasiado longo. O nome está limitado a 32 caracteres, incluindo o prefixo 'field_'.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
pt: Adicionar novo campo: o nome de campo %field_name já existe.

en: Add new field: you need to select a field type.
pt: Adicionar novo campo: tem que seleccionar um tipo de campo.

en: Add new field: you need to select a widget.
pt: Adicionar novo campo: tem que seleccionar um widget.

en: Add new field: invalid widget.
pt: Adicionar novo campo: widget inválido.

en: Add existing field: you need to provide a label.
pt: Adicionar campo existente: tem que indicar um rótulo.

en: Add existing field: you need to select a field.
pt: Adicionar campo existente: tem que seleccionar um campo.

en: Add existing field: you need to select a widget.
pt: Adicionar campo existente: tem que seleccionar um widget.

en: Add existing field: invalid widget.
pt: Adicionar campo existente: widget inválido.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
pt: O campo %field está trancado e não pode ser editado.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
pt: Número máximo de valores que os utilizadores podem introduzir para este campo.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
pt: "Ilimitado" vai colocar um botão "Adicionar mais", por forma a que os utilizadores possam adicionar o número de campos que entenderem.

en: %name must be an integer.
pt: %name deve ser um número inteiro.

en: %name must be a positive integer.
pt: %name deve ser um número inteiro positivo.

en: %name must be a number.
pt: %name deve ser um número.

en: You need to provide a group name.
pt: Você precisa de fornecer um nome de grupo.

en: The group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
pt: O nome do grupo %group_name é inválido. O nome deve conter apenas letras minúsculas não acentuados, números e sublinhados.

en: The group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
pt: O nome do grupo %group_name é muito longo. O nome é limitado a 32 caracteres, incluindo o prefixo "group_.

en: The group name %group_name already exists.
pt: O nome do grupo %group_name já existe.

en: Add new group:
pt: Adicionar novo grupo:

en: Add new group: you need to provide a group name.
pt: Adicionar novo grupo: você precisa fornecer um nome de grupo.

en: Standard group
pt: Grupo padrão

en: Create display groups for CCK fields.
pt: Criar grupos de exibição para campos CCK.

en: Field group: @group in @type
pt: Grupo de campo: @group em @type

en: All fields from this field group on the referenced node.
pt: Todos os campos deste grupo de campo no nó de referência.

en: Field group label
pt: Campo de rótulo de grupo

en: Configure how the field group label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
pt: Configurar o modo como o rótulo de grupo de campo vai ser exibido. Esta opção não tem efeito quando o título "Substituir" opção é ativada, o título do bloco especificado é exibido.

en: Fieldset - Collapsible
pt: Campo definido - dobrável

en: Field group format
pt: Formato de campo de grupo

en: This option allows you to configure the field group format.
pt: Esta opção permite configurar o formato de grupo de domínio.

en: Note that if the field has multiple values, only the first content node will be loaded.
pt: Note que, se o campo tem vários valores, apenas o primeiro nó de conteúdo será carregado.

en: %name: invalid input.
pt: %name: entrada inválida.

en: Only numbers and decimals are allowed in %field.
pt: Apenas números e decimais são permitidos em %field.

en: Only numbers are allowed in %field.
pt: Apenas números são permitidos em %field

en: Only numbers and the decimal character (%decimal) are allowed in %field.
pt: Apenas números e o caracter decimal (%decimal) são permitidos em %field.

en: Note that if the field has multiple values, only the first user will be loaded.
pt: Note que, se o campo tem vários valores, somente o primeiro utilizador será carregado.

en: There are no userreference fields defined.
pt: Não há campos de referência do utilizador definido.

en: Advanced - Users that can be referenced (View)
pt: Avançado - Utilizadores que podem ser referenciados (Vista)

en: View used to select the users
pt: Vista usada para seleccionar os utilizadores

en: %name: invalid user.
pt: %name: utilizador irregular.

en: New field
pt: Novo campo

en: Existing field
pt: Campo existente

en: New group
pt: Novo grupo

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
pt: Adicione campos e grupos ao tipo de conteúdo e ordene-os na estrutura e nos formulários de introdução dos conteúdos.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
pt: Pode adicionar um campo a um grupo arrastando-o para baixo e para a direita desse grupo.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
pt: Nota: Instalar o módulo <a href="!adv_help">Ajuda avançada</a> dar-lhe-á acesso a mais e melhor informação auxiliar.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
pt: Use a caixa de selecção 'Excluir' para excluir um item do valor de !content passado ao modelo do nó.

en: <b>@type failed.</b>
pt: <b>@type falhou.</b>

en: Determines which shipping methods are quoted at checkout when products of different shipping types are ordered. Larger values take precedence.
pt: Determina quais os métodos de envio a citar na conclusão da compra, quando os produtos de diferentes tipos de envio são ordenados. Os maiores valores prevalecem.

en: Shipment
pt: Expedição

en: width @width
pt: largura @width

en: height @height
pt: altura @height

en: upscaling allowed
pt: aumento de resolução permitido

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
pt: aleatório entre -@degrees&deg e @degrees&deg

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
pt: Demonstração de código, ajuda avançada, e um painel de demonstração para mostrar como criar extensões ctools.

en: The CTools Plugin Example is simply a developer's demo of how to create plugins for CTools. It provides no useful functionality for an ordinary user.
pt: O CTools Exemplo Extensões é simplesmente uma demonstração de desenvolvedor de como criar extensões para CTools. Ele não oferece nenhuma funcionalidade útil para um utilizador comum.

en: CTools plugin example
pt: Exemplo de extensões CTools

en: Existing node
pt: Nó existente

en: Add the status messages of the current page as content.
pt: Adicionar as mensagens de estado da página atual como conteúdo.

en: Add the page title as content.
pt: Adicionar o título da página de conteúdo.

en: Create feature
pt: Criar funcionalidade

en: Create a new feature.
pt: Criar uma nova funcionalidade.

en: My Account
pt: Minha Conta

en: Contact @name
pt: Contacto @name

en: Advanced search form
pt: Formulário de pesquisa avançada

en: styles
pt: estilos

en: @argument title
pt: título @argument

en: @argument input
pt: entrada @argument

en: Hide if empty
pt: Ocultar se vazio

en: Starting value
pt: Valor inicial

en: Jump menu
pt: Ir para menu

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
pt: Coloca todos os resultados em uma caixa de seleção e permite ao utilizador ir para uma página diferente com base nos resultados.

en: The name of the role.
pt: O nome do grupo de utilizador.

en: Hide empty fields
pt: Ocultar campos vazios

en: The user will be taken to a confirmation form on a separate page to confirm the flag.
pt: O Utilizador será levado para um formulário de confirmação em uma página separada para confirmar o sinalizador.

en: A %type has been flagged with %name
pt: Um %type foi sinalizado como %name

en: A %type has been unflagged with %name
pt: Um %type não foi sinalizado com %name

en: This form will process a content type and one or more fields from that type and export the settings. The export created by this process can be copied and pasted as an import into the current or any other database. The import will add the fields to an existing content type or create a new content type that includes the selected fields.
pt: Este formulário processará o tipo de conteúdo e um ou mais campos desse tipo e exportar as configurações. A exportação criada por este processo pode ser copiada e colada como uma importação na corrente ou em qualquer outro banco de dados. A importação irá adicionar os campos de um tipo de conteúdo existente ou criar um novo tipo de conteúdo que inclui os campos seleccionados.

en: Blocked users
pt: Utilizadores bloqueados

en: Manage features.
pt: Gerir funcionalidades.

en: Choose a layout for the admin toolbar. Vertical works well with large, wide screens. Horizontal works well on screens with limited real estate.
pt: Escolha uma orientação para a barra de ferramentas de administração. A orientação vertical funciona bem para monitores maiores e panorâmicos. Já a horizontal funciona melhor em monitores mais pequenos, com uma área limitada.

en: Other tools
pt: Outras ferramentas

en: Hide querylog
pt: Ocultar o registo de consulta

en: Inherit pager
pt: Herdar paginação

en: Render pager
pt: Processar paginação

en: Render
pt: Tornar

en: Choose a block
pt: Escolher um bloco

en: Enable other blocks for use in the admin toolbar.
pt: Activar outros blocos para uso na barra de ferramentas admin.

en: Administrative blocks
pt: Administração de blocos

en: Other blocks
pt: Outros blocos

en: The unique ID of the comment.
pt: ID único do comentário.

en: The unique ID of the node the comment was posted to.
pt: O ID único do nó em que foi colocado o comentário.

en: The name left by the comment author.
pt: O nome indicado pelo autor do comentário.

en: The email address left by the comment author.
pt: O endereço de email indicado pelo autor do comentário.

en: The home page URL left by the comment author.
pt: O URL da página indicada pelo autor do comentário.

en: The formatted content of the comment itself.
pt: O conteúdo formatado do próprio comentário.

en: The number of comments posted on a node.
pt: O número de comentários colocados num nó.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
pt: O número de comentários colocados num nó desde a última vez que o leitor o visitou.

en: The type of the node.
pt: O tipo de nó.

en: The human-readable name of the node type.
pt: O nome legível do tipo de nó.

en: The language the node is written in.
pt: O idioma em que o nó está escrito.

en: The URL of the node.
pt: O URL do nó.

en: The slogan of the site.
pt: O slogan do site.

en: The optional 'mission' of the site.
pt: A "missão (opcional) do site.

en: The administrative email address for the site.
pt: O endereço de email administrativo para o site.

en: The URL of the site's front page.
pt: O URL dá página inicial do site.

en: The optional description of the taxonomy term.
pt: A descrição opcional do termo taxonomia.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
pt: A descrição opcional do vocabulário da taxonomia.

en: The unique ID of the user account.
pt: O ID único da conta de utilizador.

en: The login name of the user account.
pt: O nome da conta de utilizador.

en: The email address of the user account.
pt: O endereço de email da conta de utilizador

en: The URL of the account profile page.
pt: O URL da página do perfil de conta.

en: User contact forms
pt: Formulários de contacto dos utilizadores

en: The unique ID of the content item, or "node".
pt: O ID único do item de conteúdo, ou "nó ".

en: Authentication module
pt: Módulo de autenticação

en: Update and save
pt: Actualizar e guardar

en: @identifier exists
pt: @identifier existe

en: @identifier does not exist
pt: @identifier não existe

en: Theme switcher
pt: Comutador de tema

en: Switch theme
pt: Comutar tema

en: User blogs
pt: Utilizadores de blogues

en: User trackers
pt: Utilizadores seguidores

en: An offset from the current time such as "+1 day" or "-2 hours -30 minutes"
pt: Um deslocamento a partir do momento actual como "um dia" ou "-2 horas -30 minutos"

en: Automatic live preview
pt: Pré-visualização automática

en: Disable automatic live preview
pt: Desactivar pré-visualização automática

en: The related terms of the term. This can produce duplicate entries if there is more than one related term.
pt: Os termos relacionados com o termo. Isso pode produzir entradas duplicadas, se houver mais de um termo relacionado.

en: Related term
pt: Termo relacionado

en: Taxonomy Term ID from URL
pt: Taxonomia ID termo da URL

en: Translate link
pt: Traduzir ligação

en: Provide a simple link to translate the node.
pt: Fornecer um ligação simples para traduzir o nó.

en: Authentication name
pt: Nome de autenticação

en: The unique authentication name.
pt: O nome de autenticação única.

en: The name of the module managing the authentication entry.
pt: O nome do módulo de autenticação e gestão da entrada.

en: Use absolute link (begins with "http://")
pt: Use ligação absoluta (começa com "http://")

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you must enable this option.
pt: Se você quiser usar isso como em "saída de campo como este" elo "caminho do ligação", você deve activar esta opção.

en: Link this field to its node revision
pt: Ligação para a sua revisão neste campo do nó

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
pt: Se selecionado, as ligações na trilha de migalhas será criado usando o método padrão drupal em vez do método vistas personalizadas. Isso é útil se você estiver usando módulos como taxonomia redireccionar o prazo para alterar as suas ligações taxonomia.

en: Load default argument from node page, thats good for related taxonomy blocks.
pt: argumento de carga padrão de página de nó, isso é bom para os blocos de taxonomia relacionados.

en: Choose text
pt: Escolha o texto

en: Duplicate window
pt: Duplicar janela

en: ship
pt: enviar

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
pt: Clique em um token para inseri-lo no campo que você clicou a última vez .

en: View my account
pt: Exibir minha conta

en: Edit my account
pt: Editar minha conta

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
pt: O ficheiro seleccionado %filename não pode ser carregado. Apenas ficheiros com as seguintes extensões são permitidos: %extensions.

en: Taxonomy terms of the referenced node.
pt: Termos de taxonômia do nó de referência.

en: Site logo
pt: Logotipo do site

en: Primary navigation links
pt: Ligações principais de navegação

en: Secondary navigation links
pt: Ligações secundárias de navegação

en: Tabs type
pt: Tipo de separadores

en: Custom style
pt: Estilo personalizado

en: The current
pt: O actual

en: Fill up single line
pt: Preencha fila única

en: If you disable this option a grid with only one row will have the amount of items as tds. If you disable it this can cause problems with your css.
pt: Se você desabilitar essa opção de um grid com apenas uma linha terá a quantidade de todos itens. Se você desativá-lo isso pode causar problemas com o css.

en: Extends product content type to support product variations.  Allows customers to select these product attributes before purchase.
pt: Estende o tipo de conteúdo do produto para suportar variações de produto. Permite aos clientes selecionar esses atributos do produto antes da compra.

en: Edit components
pt: Editar componentes

en: Required by: !dependents
pt: Requerido por: !dependents

en: Conflicts with: !conflicts
pt: Em conflito com: !conflicts

en: Conflicts with another feature
pt: Em conflito com outra funcionalidade

en: Custom content
pt: Conteúdo personalizado

en: Custom content panes
pt: Painéis de conteúdo personalizado

en: content pane
pt: painel de conteúdo

en: content panes
pt: paineis de conteúdo

en: Content panes
pt: Painéis de conteúdo

en: Add a new @plugin
pt: Adicionar um novo @plugin

en: Edit @plugin %title
pt: Editar @plugin %title

en: Clone @plugin %title
pt: Clonar @plugin %title

en: Import @plugin
pt: Importar @plugin

en: Export @plugin %title
pt: Exportar @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
pt: Você tem certeza que deseja reverter %title?

en: %title has been created.
pt: O %title foi criado.

en: %title could not be created.
pt: %title não pôde ser criado.

en: %title has been updated.
pt: %title foi atualizado.

en: %title could not be updated.
pt: %title não pôde ser atualizado.

en: @plugin %title was enabled.
pt: @plugin %title foi ativado.

en: @plugin %title was disabled.
pt: @plugin %title foi desativado.

en: Enabled, name
pt: Ativado, o nome

en: Administrative settings
pt: Definições administrativas

en: Display one or more rows from a loaded view context.
pt: Exibir uma ou mais linhas de um contexto em vista carregada.

en: Configure rows
pt: Configurar linhas

en: Makes the view results available as a context for use in Panels and other applications.
pt: Tornar os resultados das vistas disponíveis como um contexto para o uso em painéis e outras aplicações.

en: Contains rows in contexts.
pt: Contém linhas em contextos.

en: User account form
pt: Formulário da conta de utilizador

en: Active for
pt: Activo para

en: Only the current user
pt: Apenas o utilizador actual

en: Only other users
pt: Apenas outros utilizadores

en: State on new pages
pt: Estado em novas páginas

en: Choose toolbar behavior on new page loads.
pt: Escolha comportamento barra de ferramentas nova página é carregada.

en: Remember from previous page
pt: Lembre-se da página anterior

en: Administrative links.
pt: Administrar ligações

en: User's last login
pt: Último início de sessão do utilizador

en: The URL of the account edit page.
pt: O URL da página de edição da conta.

en: The title of the current page.
pt: O título da página atual.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
pt: O número da página actual quando a visualizar nas listas paginadas.

en: The field %name is not a valid number.
pt: O campo %name não é um número válido.

en: The field %name cannot be greater than @max.
pt: O campo %name não pode ser superior a @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
pt: O campo %name não pode ser inferior a @min.

en: Right parenthesis )
pt: Parênteses direito )

en: Backslash \
pt: Barra invertida \

en: Node paths
pt: Caminhos do nó

en: File exists
pt: O arquivo já existe

en: Does not exist
pt: Não existe

en: User contact forms paths
pt: Caminhos para formulários de contacto dos utilizadores

en: The signature of a user.
pt: A assinatura do utilizador.
