Conference Organizing Distribution (6.x-1.0-alpha2) - en to uk translation catalogue (4989 entries)

en: Home
uk: Головна

en: User interface
uk: Інтерфейс користувача

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Текст

en: Images
uk: Зображення

en: Next
uk: Наступний

en: user
uk: користувач

en: Pages
uk: Сторінки

en: Save configuration
uk: Зберегти налаштування

en: Reset to defaults
uk: Скинути до базового

en: enabled
uk: ввімкнено

en: enable
uk: увімкнути

en: context
uk: матеріал

en: delete
uk: видалити

en: Status
uk: Стан

en: Administer
uk: Керування сайтом

en: Prefix
uk: Префікс

en: Suffix
uk: Суфікс

en: E-mail
uk: Адреса електронної пошти

en: Delete
uk: Вилучити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Дії

en: Content
uk: Матеріали

en: Transaction ID
uk: Ідентіфікаційний номер трансакції

en: Attribute
uk: Атрибут

en: Value
uk: Значення

en: Username
uk: Користувач

en: Gross
uk: Валовий дохід

en: content
uk: матеріал

en: Development
uk: Розробка

en: Groups
uk: Групи

en: Group
uk: Група

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: Closed
uk: Закрито

en: yes
uk: так

en: List
uk: Список

en: Subject
uk: Тема

en: closed
uk: закрите

en: Actions
uk: Події

en: disabled
uk: вимкнено

en: Confirm
uk: Підтвердження

en: Cancel
uk: Відмінити

en: Remove
uk: Вилучити

en: Unsubscribe
uk: Відписатися

en: Age
uk: Вік

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Audience
uk: Аудиторія

en: Log
uk: Журнал

en: Enable
uk: Ввімкнути

en: Disable
uk: Вимкнено

en: Access control
uk: Контроль доступу

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Ввімкнено

en: Administration
uk: Керування

en: Comments
uk: Коментарі

en: Default currency
uk: Базова валюта

en: Action
uk: Дія

en: Cost
uk: Вартість

en: Quantity
uk: Кількість

en: On
uk: Увімкнути

en: Purchased
uk: Придбаний

en: error
uk: помилка

en: Block title
uk: Назва блоку

en: Taxonomy
uk: Таксономія

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Content types
uk: Типи матеріалів

en: Categories
uk: Категорії

en: Version
uk: Версія

en: Go
uk: Перехід

en: view
uk: вид

en: Overview
uk: Огляд

en: File
uk: Файл

en: Tag
uk: Тег

en: File path
uk: Шлях до файлу

en: register
uk: реєстрація

en: Login
uk: Вхід

en: Advanced options
uk: Додаткові налаштування

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Size
uk: Розмір

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Ні

en: Display settings
uk: Параметри відображення

en: default
uk: типовий

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію не можна буде скасувати.

en: Test
uk: Перевірити

en: Number
uk: Число

en: Message
uk: Повідомлення

en: Password
uk: Пароль

en: Block settings
uk: Параметри Блоку

en: Comment form
uk: Форма коментування

en: User contact form
uk: Контактна форма користувача

en: - None -
uk: - Немає -

en: Country
uk: Країна

en: Weight
uk: Вага

en: The configuration options have been saved.
uk: Налаштування запам'ятовано.

en: Variable
uk: Змінна

en: Quote
uk: Цитата

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Center
uk: По центру

en: Help text
uk: Довідковий текст

en: Admin title
uk: Адміністративний заголовок

en: Types
uk: Типи

en: Hierarchy
uk: Ієрархія

en: Related terms
uk: Пов'язані терміни

en: Required
uk: Необхідний

en: Parent
uk: Батько

en: Depth
uk: Глибина

en: none
uk: нічого

en: Category
uk: Категорія

en: Settings
uk: Налаштування

en: Feed
uk: RSS стрічка

en: Name
uk: Ім'я

en: edit
uk: редагувати

en: Import
uk: Імпорт

en: Book
uk: Книга

en: Export
uk: Експорт

en: Taxonomy term
uk: Термін таксономії

en: General settings
uk: Загальні налаштування

en: Description field
uk: Опис поля

en: settings
uk: налаштування

en: Back
uk: Назад

en: Node ID
uk: ID документа

en: Field
uk: Поле

en: Label
uk: Заголовок

en: Changes
uk: Зміни

en: Preview
uk: Перегляд

en: Save
uk: Зберегти

en: Help
uk: Довідка

en: Font Size
uk: Розмір шрифта

en: True
uk: Так

en: False
uk: Ні

en: Preset Name
uk: Ім'я Набору Правил

en: Font
uk: Шрифт

en: Default
uk: Типово

en: Background Color
uk: Колір тла

en: Summary
uk: Звіт

en: Update
uk: Оновлення

en: Open
uk: Відкрити

en: Blank
uk: Порожньо

en: Top
uk: Вгору

en: Link Target
uk: Ціль посилання

en: Small
uk: Малий

en: Large
uk: Великий

en: Clean up
uk: Очистка

en: Catalog
uk: Каталог

en: Album
uk: Альбом

en: Artist
uk: Виконавець

en: view catalog
uk: вигляд каталогу

en: administer catalog
uk: керування каталогом

en: Genre
uk: Жанр

en: Icon
uk: Значок

en: Time increment
uk: Збільшити

en: Time
uk: Час

en: week
uk: тиждень

en: Views
uk: Види

en: Access
uk: Повноваження

en: Add
uk: Додати

en: remove
uk: видалити

en: View
uk: Перегляд

en: Length
uk: Тривалість

en: Format
uk: Формат

en: Audio
uk: Звук

en: The configuration options have been reset to their default values.
uk: Налаштування повернуто до їх стандартних (default) значень.

en: hidden
uk: сховане

en: URL
uk: Посилання

en: Path
uk: Шлях

en: Dimensions
uk: Розміри

en: Filename
uk: Ім'я файлу

en: Vocabularies
uk: Словники

en: Manage
uk: Керування

en: link
uk: посилання

en: Placeholder tokens
uk: Заповнювач міток

en: Display
uk: Відображення

en: Node type
uk: Тип матеріалу

en: Menu
uk: Меню

en: Advanced settings
uk: Додаткові налаштування

en: results
uk: результати

en: search
uk: пошук

en: Teaser
uk: Анонс

en: never
uk: ніколи

en: Notes
uk: Нотатки

en: Text
uk: Текст

en: Theme
uk: Шаблон

en: Layout
uk: Розмітка

en: style
uk: стиль

en: read more
uk: детальніше

en: Timestamp
uk: Мітка часу

en: Keywords
uk: Ключові слова

en: Total
uk: Сума

en: Versions
uk: Версії

en: ID
uk: Ідентифікатор

en: Statistics
uk: Статистика

en: Advanced search
uk: Розширений пошук

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Attachment
uk: Долучення

en: n/a
uk: н/д

en: Upload
uk: Вивантажити

en: Picture
uk: Зображення

en: Upload image
uk: Завантажити зображення

en: Paths
uk: Шляхи

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
uk: Даний заповнювач міток може бути використаний і для синонімів і для заголовків. Коли він використовується в синонімі або заголовку, вони будуть замінені відповідними значеннями.

en: Mail
uk: Пошта

en: Before
uk: До

en: After
uk: Після

en: User
uk: Користувач

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: action
uk: дія

en: Continue
uk: Продовження

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Email
uk: Пошта

en: Check
uk: Перевірити

en: Files
uk: Файли

en: file
uk: файл

en: User ID
uk: ID користувача

en: Error
uk: Помилка

en: Options
uk: Настроювання

en: Contact
uk: Зв’язок

en: no
uk: ні

en: Node
uk: Матеріал

en: Sent email to %recipient
uk: Відправлено електронну пошту до %recipient

en: Unable to send email to %recipient
uk: Неможливо відправити електронну пошту до %recipient

en: The subject of the message.
uk: Тема повідомлення

en: Please enter a valid email address.
uk: Прохання ввести коректну адресу електронної пошти

en: Number of columns
uk: Кількість колонок

en: Create
uk: Створення

en: Separator
uk: Розділювач

en: Include
uk: Включення

en: Exclude
uk: Виключення

en: Horizontal
uk: Горизонтально

en: Vertical
uk: Вертикально

en: Are you sure you want to delete %title?
uk: Ви дійсно хочете видалити %title?

en: Node add form
uk: Форма додавання матеріалу

en: Optional Title
uk: Необов'язковий заголовок

en: Required Title
uk: Необхідний заголовок

en: No Title
uk: Без назви

en: Link Title
uk: Посилання заголовка

en: URL Display Cutoff
uk: Скорочення довгих Url-Адрес

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
uk: Якщо користувач не ввів заголовок для посилання, у якості його буде використаний URL. Заголовок посилання буде обрізаний і наприкінці додано три крапки (&hellip;)? Залиште порожнім, якщо не потрібно вводити обмеження.

en: Default (no target attribute)
uk: Типово (без атрибуту target)

en: Open link in window root
uk: Відкривати посилання в поточному вікні

en: Open link in new window
uk: Відкривати посилання у новому вікні

en: Allow the user to choose
uk: Дозволити користувачу вибрати

en: Additional CSS Class
uk: Додатковий Css-Клас

en: Not a valid URL.
uk: Не правильний URL.

en: Titles are required for all links.
uk: Заголовки потрібні для всіх посилань

en: Open URL in a New Window
uk: Відкривати посилання у новому вікні

en: Defines simple link field types.
uk: Визначає прості типи полів для посилань.

en: term
uk: термін

en: Expanded
uk: Розширене

en: Update options
uk: Оновити налаштування

en: All
uk: Все

en: hours
uk: годин

en: days
uk: днів

en: Access log
uk: Журнал доступу

en: Active
uk: Діючий

en: Done
uk: Завершено

en: Submit @name
uk: Зберегти  @name

en: Year
uk: Рік

en: Date format
uk: Формат дати

en: Page title
uk: Назва сторінки

en: Block
uk: Блок

en: Add block
uk: Додати блок

en: CSS class
uk: КЛАС CSS

en: Display links
uk: Відображення посилань

en: View type
uk: Тип Виду

en: Page
uk: Сторінка

en: Pager ID
uk: Пейджер ID

en: View arguments
uk: Аргументи вигляду

en: Bottom
uk: Донизу

en: Configuration saved.
uk: Налаштування збережені.

en: Taxonomy terms
uk: Терміни таксономії

en: User picture
uk: Користувацьке зображення

en: Breadcrumb
uk: Рядок навігації

en: Logo
uk: Емблема

en: Mission
uk: Місія

en: Site name
uk: Назва сайту

en: Site slogan
uk: Гасло сайту

en: Node types
uk: Типи документів

en: Added
uk: Додано

en: Drupal
uk: Друпал

en: Not found
uk: Не знайдене

en: Module
uk: Модуль

en: Off
uk: Вимкнено

en: Never
uk: Ніколи

en: Submit changes
uk: Збереження змін

en: Header
uk: Шапка

en: Footer
uk: Підвал

en: Inline
uk: Вбудоване

en: Input filters
uk: Фільтри вводу

en: Recipients
uk: Одержувачі

en: You must enter a valid e-mail address.
uk: Вам необхідно ввести дійсну e-mail адресу.

en: Sender
uk: Відправник

en: To
uk: До

en: From
uk: Від

en: Aggregator feed
uk: Стрічка збиральника

en: Aggregator item
uk: Агрегатор пункту

en: Delta
uk: Різниця

en: Custom
uk: Власний

en: Roles
uk: Ролі

en: Comment
uk: Коментар

en: Hostname
uk: Сервер:

en: Score
uk: Вага

en: Published
uk: Опубліковано

en: Input format
uk: Формат вводу

en: Signature
uk: Підпис

en: Filter
uk: Фільтр

en: Location
uk: Адреса

en: Promoted to front page
uk: Розміщене на першій сторінці

en: Revisions
uk: Версії

en: Log message
uk: Повідомлення в системний журнал

en: Poll choices
uk: Варіанти голосів

en: Session ID
uk: ID сесії

en: File ID
uk: ID файлу

en: File name
uk: Ім'я файлу

en: File MIME type
uk: MIME тип файлу

en: Node revision ID
uk: Ідентифікатор версії матеріалу

en: Vocabulary
uk: Словник

en: Vocabulary ID
uk: ID словника

en: Vocabulary name
uk: Назва словника

en: Term
uk: Термін

en: Term ID
uk: ID терміну

en: Term name
uk: Назва терміну

en: User role
uk: Роль користувача

en: E-mail address
uk: Електронна пошта

en: Last access
uk: Останній вхід

en: Last login
uk: Останній вхід

en: Message type
uk: Тип повідомлення

en: Message text
uk: Текст повідомлення

en: Content field
uk: Поле матеріалу

en: Field name
uk: Ім'я поля

en: Field type
uk: Тип поля

en: Global settings
uk: Глобальні налаштування

en: Fields
uk: Поля

en: Widget type
uk: Тип елемента

en: Contains
uk: Містить

en: Does not contain
uk: Не містить

en: Is less than
uk: Є меншим, ніж

en: Is less than or equal to
uk: Є меншим або рівним, ніж

en: Is equal to
uk: Є рівним

en: Is greater than or equal to
uk: Є більшим або рівним за

en: Is greater than
uk: Є більшим, ніж

en: Is not equal to
uk: Не є рівним

en: Average
uk: Середнє

en: Click here
uk: Натисніть тут

en: Overridden
uk: Пріоритетно

en: Add condition
uk: Додати умову

en: Add action
uk: Додати дію

en: Conditions
uk: Умови

en: Add a condition
uk: Додати умову

en: Watchdog
uk: Вартовий

en: Mode
uk: Режим

en: Normal
uk: Нормально

en: N/A
uk: Н/Д

en: Items
uk: Елементи

en: %time ago
uk: %time тому

en: Nodes
uk: Матеріали

en: Advanced
uk: Додатково

en: Sort order
uk: Сортування

en: Up
uk: Вгору

en: Performance
uk: Швидкодія

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: This field is required.
uk: Обов'язкове поле

en: Display options
uk: Опції відображення

en: Maximum
uk: Найбільше

en: Scale
uk: Маштаб

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: Medium
uk: Середнє

en: Media
uk: Носій

en: Sortable
uk: Сортується

en: Plain text
uk: Простий текст

en: Button background color
uk: Колір фону кнопки

en: Sale
uk: Продаж

en: login
uk: увійти

en: Caching
uk: Кешування

en: Card Type
uk: Тип карти

en: Card Number
uk: Номер карти

en: Start Date
uk: Дата початку

en: Month
uk: Місяць

en: Add line
uk: Додати рядок

en: Qty
uk: К-ть

en: Price
uk: Ціна

en: Customers
uk: Клієнти

en: System
uk: Система

en: Customer
uk: Замовник

en: Amount
uk: Сума

en: Unlimited
uk: Необмежено

en: Current
uk: Поточна

en: Add to cart
uk: Додати в кошик

en: Phone
uk: Телефон

en: Address
uk: Адреса

en: State
uk: Стан

en: Terms
uk: Терміни

en: Send
uk: Надіслати

en: Invoice
uk: Рахунок

en: Code
uk: Код

en: Stock
uk: Товарні запаси

en: RRP
uk: Роздрібна ціна

en: Recipient
uk: Отримувач

en: By
uk: від

en: Payment
uk: Оплата

en: Payment settings
uk: Налаштування оплати

en: Payments
uk: Оплата

en: print
uk: друк

en: quote
uk: вартість

en: OR
uk: АБО

en: Store
uk: Магазин

en: Company
uk: Компанія

en: security
uk: безпека

en: node
uk: матеріал

en: directory
uk: каталог

en: General
uk: Загальне

en: Directory
uk: Каталог

en: Cleanup
uk: Очищення

en: Calendar
uk: Календар

en: Method
uk: Метод

en: Africa/Algiers
uk: Африка/Алжир

en: Africa/Asmera
uk: Африка/Асмара

en: Africa/Bangui
uk: Африка/Бангі

en: Africa/Blantyre
uk: Африка/Блантайр

en: Africa/Brazzaville
uk: Африка/Браззавіль

en: Africa/Bujumbura
uk: Африка/Бужумбурі

en: Africa/Cairo
uk: Африка/Каїр

en: Africa/Ceuta
uk: Африка/Ceuta

en: Africa/Dar_es_Salaam
uk: Африка/Дар-ес-Салам

en: Africa/Djibouti
uk: Африка/Джібуті

en: Africa/Douala
uk: Африка/Дуала

en: Africa/Gaborone
uk: Африка/Габороне

en: Africa/Harare
uk: Африка/Хараре

en: Africa/Johannesburg
uk: Африка/Йоганнесбург

en: Africa/Kampala
uk: Африка/Кампала

en: Africa/Khartoum
uk: Африка/Хартум

en: Africa/Kigali
uk: Африка/Кігалі

en: Africa/Kinshasa
uk: Африка/Кіншаса

en: Africa/Lagos
uk: Африка/Лагос

en: Africa/Libreville
uk: Африка/Лібревіль

en: Africa/Luanda
uk: Африка/Луанді

en: Africa/Lubumbashi
uk: Африка/Лубумбаші

en: Africa/Lusaka
uk: Африка/Лусака

en: Africa/Malabo
uk: Африка/Малабо

en: Africa/Maputo
uk: Африка/Мапуту

en: Africa/Maseru
uk: Африка/Масеру

en: Africa/Mbabane
uk: Африка/Мбабане

en: Africa/Mogadishu
uk: Африка/Могадішо

en: Africa/Nairobi
uk: Африка/Найробі

en: Africa/Ndjamena
uk: Африка/Нджамена

en: Africa/Niamey
uk: Африка/Ніамей

en: Africa/Porto-Novo
uk: Африка/Порто-Ново

en: Africa/Tripoli
uk: Африка/Тріполі

en: Africa/Tunis
uk: Африка/Туніс

en: Africa/Windhoek
uk: Африка/Віндхук

en: America/Adak
uk: Америка/Адак

en: America/Anchorage
uk: Америка/Анкоридж

en: America/Anguilla
uk: Америка/Ангілья

en: America/Antigua
uk: Америка/Антігуа

en: America/Araguaina
uk: Америка/Арагуаіна

en: America/Aruba
uk: Америка/Аруба

en: America/Asuncion
uk: Америка/Асунсьйон

en: America/Atka
uk: Америка/Атка

en: America/Barbados
uk: Америка/Барбадос

en: America/Belem
uk: Америка/Белем

en: America/Belize
uk: Америка/Беліз

en: America/Boa_Vista
uk: Америка/Боавішта

en: America/Bogota
uk: Америка/Богота

en: America/Boise
uk: Америка/Boise

en: America/Buenos_Aires
uk: Америка/Буенос-Айрес

en: America/Cambridge_Bay
uk: Америка/Кембрідж-Бей

en: America/Cancun
uk: Америка/Канкун

en: America/Caracas
uk: Америка / Каракас

en: America/Catamarca
uk: Америка/Катамарка

en: America/Cayenne
uk: Америка / Cayenne

en: America/Cayman
uk: Америка / Cayman

en: America/Chicago
uk: Америка / Чикаго

en: America/Chihuahua
uk: Америка / Чіхуахуа

en: America/Cordoba
uk: Америка/Кордоба

en: America/Costa_Rica
uk: Америка/Коста-Ріка

en: America/Cuiaba
uk: Америка / Куяба

en: America/Curacao
uk: Америка / Кюрасао

en: America/Dawson
uk: Америка / Доусон

en: America/Dawson_Creek
uk: Америка/Доусон-Крік

en: America/Denver
uk: Америка / Денвер

en: America/Detroit
uk: Америка/Детройт

en: America/Dominica
uk: Америка/Домініка

en: America/Edmonton
uk: Америка/Едмонтон

en: America/Eirunepe
uk: Америка/Eirunepe

en: America/El_Salvador
uk: Америка/Ель-Сальвадор

en: America/Ensenada
uk: Америка/Енсенада

en: America/Fort_Wayne
uk: Америка/Форт-Вейн

en: America/Fortaleza
uk: Америка/Форталеза

en: America/Glace_Bay
uk: Америка/Глейс-Бей

en: America/Godthab
uk: Америка/Годтаб

en: America/Goose_Bay
uk: Америка/Гуз-Бей

en: America/Grand_Turk
uk: Америка/Гранд-Тюрк

en: America/Grenada
uk: Америка/Гренада

en: America/Guadeloupe
uk: Америка/Гваделупа

en: America/Guatemala
uk: Америка/Гватемала

en: America/Guayaquil
uk: Америка/Гуаякіль

en: America/Guyana
uk: Америка/Гайана

en: America/Halifax
uk: Америка/Галіфакс

en: America/Havana
uk: Америка/Гавана

en: America/Hermosillo
uk: Америка/Ермосільо

en: America/Indiana/Indianapolis
uk: Америка/Індіана/Індіанаполіс

en: America/Indiana/Knox
uk: Америка/Індіана/Нокс

en: America/Indiana/Marengo
uk: Америка/Індіана/Маренго

en: America/Indiana/Vevay
uk: Америка/Індіана/Вевей

en: America/Indianapolis
uk: Америка/Індіанаполіс

en: America/Inuvik
uk: Америка/Інувік

en: America/Iqaluit
uk: Америка/Ікалуіт

en: America/Jamaica
uk: Америка/Ямайка

en: America/Jujuy
uk: Америка/Джуждуй

en: America/Juneau
uk: Америка/Джуно

en: America/Kentucky/Louisville
uk: Америка/штат Кентуккі/Луїсвілл

en: America/Kentucky/Monticello
uk: Америка/штат Кентуккі/Monticello

en: America/Knox_IN
uk: Америка/Індіана-Нокс

en: America/La_Paz
uk: Америка/Ла-Паз

en: America/Lima
uk: Америка/Ліма

en: America/Los_Angeles
uk: Америка/Лос-Анжелес

en: America/Louisville
uk: Америка/Луїсвілль

en: America/Maceio
uk: Америка/Масейо

en: America/Managua
uk: Америка/Манагуа

en: America/Manaus
uk: Америка/Манаус

en: America/Martinique
uk: Америка/Мартінік

en: America/Mazatlan
uk: Америка/Мазатлан

en: America/Mendoza
uk: Америка/Мендоза

en: America/Menominee
uk: Америка/меномини

en: America/Merida
uk: Америка/Меріда

en: America/Mexico_City
uk: Америка/Мехіко

en: America/Miquelon
uk: Америка/Мікелон

en: America/Monterrey
uk: Америка/Монтеррей

en: America/Montevideo
uk: Америка/Монтевідео

en: America/Montreal
uk: Америка/Монреаль

en: America/Montserrat
uk: Америка/Монтсеррат

en: America/Nassau
uk: Америка/Нассау

en: America/New_York
uk: Америка/Нью-Йорк

en: America/Nipigon
uk: Америка/Ніпігон

en: America/Nome
uk: Америка/Ном

en: America/Noronha
uk: Америка/Норонья

en: America/Panama
uk: Америка/Панама

en: America/Pangnirtung
uk: Америка/Пангніртунг

en: America/Paramaribo
uk: Америка/Парамарібо

en: America/Phoenix
uk: Америка/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
uk: Америка/Порт-о-Пренс

en: America/Port_of_Spain
uk: Америка/Порт-оф-Спейн

en: America/Porto_Acre
uk: Америка/Порту-Акрі

en: America/Porto_Velho
uk: Америка/Порто-Велго

en: America/Puerto_Rico
uk: Америка/Пуерто-Ріко

en: America/Rainy_River
uk: Америка/Рейні-Ривер

en: America/Rankin_Inlet
uk: Америка/Ранклін-Інлет

en: America/Recife
uk: Америка/Ресіфі

en: America/Regina
uk: Америка/Регіна

en: America/Rio_Branco
uk: Америка/Ріо-Бранко

en: America/Rosario
uk: Америка/Розаріо

en: America/Santiago
uk: Америка/Сантьяго

en: America/Santo_Domingo
uk: Америка/Санто-Домінго

en: America/Sao_Paulo
uk: Америка/Сан-Паулу

en: America/Scoresbysund
uk: Америка/Скорсбі

en: America/Shiprock
uk: Америка/Шіпрок

en: America/St_Johns
uk: Америка/Сент-Джонс

en: America/St_Kitts
uk: Америка/Сент-Кітс

en: America/St_Lucia
uk: Америка/Санта-Лючія

en: America/St_Thomas
uk: Америка/Сент-Томас

en: America/St_Vincent
uk: Америка/Сент-Вісент

en: America/Swift_Current
uk: Америка/Свіфт-Карент

en: America/Tegucigalpa
uk: Америка/Тегусігальпа

en: America/Thule
uk: Америка/Туле

en: America/Thunder_Bay
uk: Америка/Сандер-Бей

en: America/Tijuana
uk: Америка/Тіхуана

en: America/Tortola
uk: Америка/Тортола

en: America/Vancouver
uk: Америка/Ванкувер

en: America/Virgin
uk: Америка/Віргінські острови

en: America/Whitehorse
uk: Америка/Уайтхорс

en: America/Winnipeg
uk: Америка/Вінніпег

en: America/Yakutat
uk: Америка/Якутет

en: America/Yellowknife
uk: Америка/Єллоунайф

en: Antarctica/Casey
uk: Антарктида/Кейсі

en: Antarctica/Davis
uk: Антарктида/Девіс

en: Antarctica/DumontDUrville
uk: Антарктида/DumontDUrville

en: Antarctica/Mawson
uk: Антарктида/Моусон

en: Antarctica/McMurdo
uk: Антарктида/Мак-Мердо

en: Antarctica/Palmer
uk: Антарктида/Палмер

en: Antarctica/South_Pole
uk: Антарктика/Південний полюс

en: Antarctica/Syowa
uk: Антарктида/Сева

en: Antarctica/Vostok
uk: Антарктида/Восток

en: Arctic/Longyearbyen
uk: Арктика/Longyearbyen

en: Asia/Aden
uk: Азія/Аден

en: Asia/Almaty
uk: Азія/Алмати

en: Asia/Amman
uk: Азія/Амман

en: Asia/Anadyr
uk: Азія/Анадир

en: Asia/Aqtau
uk: Азія/Актау

en: Asia/Aqtobe
uk: Азія/Актюбінська

en: Asia/Ashgabat
uk: Азія/Ашхабад

en: Asia/Ashkhabad
uk: Азія/Ашгабад

en: Asia/Baghdad
uk: Азія/Багдад

en: Asia/Bahrain
uk: Азія/Бахрейн

en: Asia/Baku
uk: Азія/Баку

en: Asia/Bangkok
uk: Азія/Бангкок

en: Asia/Beirut
uk: Азія/Бейрут

en: Asia/Bishkek
uk: Азія/Бішкек

en: Asia/Brunei
uk: Азія/Бруней

en: Asia/Calcutta
uk: Азія/Калькутта

en: Asia/Chungking
uk: Азія/Чунцин

en: Asia/Colombo
uk: Азія/Коломбо

en: Asia/Dacca
uk: Азія/Дакка

en: Asia/Damascus
uk: Азія/Дамаск

en: Asia/Dhaka
uk: Азія/Дацці

en: Asia/Dili
uk: Азія/Ділі

en: Asia/Dubai
uk: Азія/Дубай

en: Asia/Dushanbe
uk: Азія/Душанбе

en: Asia/Gaza
uk: Азія/Газа

en: Asia/Harbin
uk: Азія/Харбін

en: Asia/Hong_Kong
uk: Азія/Гонґ_Конґ

en: Asia/Hovd
uk: Азія/Ховд

en: Asia/Irkutsk
uk: Азія/Іркутськ

en: Asia/Istanbul
uk: Азія/Стамбул

en: Asia/Jakarta
uk: Азія/Джакарта

en: Asia/Jayapura
uk: Азія/Джаяпура

en: Asia/Jerusalem
uk: Азія/Єрусалим

en: Asia/Kabul
uk: Азія/Кабул

en: Asia/Kamchatka
uk: Азія/Камчатка

en: Asia/Karachi
uk: Азія/Карачі

en: Asia/Kashgar
uk: Азія/Кашгар

en: Asia/Katmandu
uk: Азія/Катманду

en: Asia/Krasnoyarsk
uk: Азія/Красноярськ

en: Asia/Kuala_Lumpur
uk: Азія/Куала-Лумпур

en: Asia/Kuching
uk: Азія/Кучінг

en: Asia/Kuwait
uk: Азія/Кувейт

en: Asia/Macao
uk: Азія/Макао

en: Asia/Magadan
uk: Азія/Магадан

en: Asia/Manila
uk: Азія/Маніла

en: Asia/Muscat
uk: Азія/Мускат

en: Asia/Nicosia
uk: Азія/Нікосія

en: Asia/Novosibirsk
uk: Азія/Новосибірськ

en: Asia/Omsk
uk: Азія/Омськ

en: Asia/Phnom_Penh
uk: Азія/Пномпень

en: Asia/Pyongyang
uk: Азія/Пхеньян

en: Asia/Qatar
uk: Азія/Катар

en: Asia/Rangoon
uk: Азія/Рангун

en: Asia/Riyadh
uk: Азія/Ер-Ріяд

en: Asia/Riyadh87
uk: Азія/Riyadh87

en: Asia/Riyadh88
uk: Азія/Riyadh88

en: Asia/Riyadh89
uk: Азія/Riyadh89

en: Asia/Saigon
uk: Азія/Сайгон

en: Asia/Samarkand
uk: Азія/Самарканд

en: Asia/Seoul
uk: Азія/Сеул

en: Asia/Shanghai
uk: Азія/Шанхай

en: Asia/Singapore
uk: Азія/Сінгапур

en: Asia/Taipei
uk: Азія/Тайбей

en: Asia/Tashkent
uk: Азія/Ташкент

en: Asia/Tbilisi
uk: Азія/Тбілісі

en: Asia/Tehran
uk: Азія/Тегеран

en: Asia/Tel_Aviv
uk: Азія/Тель-Авів

en: Asia/Thimbu
uk: Азія/Тхімпху

en: Asia/Thimphu
uk: Азія/Тхімпху

en: Asia/Tokyo
uk: Азія/Токіо

en: Asia/Ujung_Pandang
uk: Азія/Уйжунг-Панданг

en: Asia/Ulaanbaatar
uk: Азія/Улан-Батор

en: Asia/Ulan_Bator
uk: Азія/Улан-Батор

en: Asia/Urumqi
uk: Азія/Урумчі

en: Asia/Vientiane
uk: Азія/В'єнтьян

en: Asia/Vladivostok
uk: Азія/Владивосток

en: Asia/Yakutsk
uk: Азія/Якутськ

en: Asia/Yekaterinburg
uk: Азія/Єкатеринбург

en: Asia/Yerevan
uk: Азія/Єреван

en: Atlantic/Azores
uk: Атлантик/Азорські острови

en: Atlantic/Bermuda
uk: Атлантик/Бермуди

en: Atlantic/Canary
uk: Атлантик/Canary

en: Atlantic/Cape_Verde
uk: Атлантика/Кабо-Верде

en: Atlantic/Faeroe
uk: Атлантика/Фарери

en: Atlantic/Jan_Mayen
uk: Атлантика/Ян-Майєн

en: Atlantic/Madeira
uk: Атлантик/Мадейра

en: Atlantic/South_Georgia
uk: Атлантика/Південна Джорджія

en: Atlantic/Stanley
uk: Атлантик/Стенлі

en: Australia/ACT
uk: Австралія/Австралійська столична територія

en: Australia/Adelaide
uk: Австралія/Аделаїда

en: Australia/Brisbane
uk: Австралія/Брісбен

en: Australia/Broken_Hill
uk: Австралія/Брокен-Хіл

en: Australia/Canberra
uk: Австралія/Канберра

en: Australia/Darwin
uk: Австралія/Дарвін

en: Australia/Hobart
uk: Австралія/Хобарт

en: Australia/LHI
uk: Австралія/Острів Лорд-Хау

en: Australia/Lindeman
uk: Австралія/Ліндеман

en: Australia/Lord_Howe
uk: Австралія/Лорд-Хау

en: Australia/Melbourne
uk: Австралія/Мельбурн

en: Australia/NSW
uk: Австралія/Новий Південний Уельс

en: Australia/North
uk: Австралія/Північ

en: Australia/Perth
uk: Австралія/Перт

en: Australia/Queensland
uk: Австралія/Квінсленд

en: Australia/South
uk: Австралія/Південь

en: Australia/Sydney
uk: Австралія/Сідней

en: Australia/Tasmania
uk: Австралія/Тасманія

en: Australia/Victoria
uk: Австралія/Вікторія

en: Australia/West
uk: Австралія/Захід

en: Australia/Yancowinna
uk: Австралія/Якнковінна

en: Europe/Amsterdam
uk: Європа/Амстердам

en: Europe/Andorra
uk: Європа/Андорра

en: Europe/Athens
uk: Європа/Афіни

en: Europe/Belfast
uk: Європа/Белфаст

en: Europe/Belgrade
uk: Європа/Белград

en: Europe/Berlin
uk: Європа/Берлін

en: Europe/Bratislava
uk: Європа/Братислава

en: Europe/Brussels
uk: Європа/Брюссель

en: Europe/Bucharest
uk: Європа/Бухарест

en: Europe/Budapest
uk: Європа/Будапешт

en: Europe/Chisinau
uk: Європа/Кишинів

en: Europe/Copenhagen
uk: Європа/Копенгаген

en: Europe/Dublin
uk: Європа/Дублін

en: Europe/Gibraltar
uk: Європа/Гібралтар

en: Europe/Helsinki
uk: Європі/Хельсинки

en: Europe/Istanbul
uk: Європа/Стамбул

en: Europe/Kaliningrad
uk: Європа/Калінінград

en: Europe/Kiev
uk: Європа/Київ

en: Europe/Lisbon
uk: Європа/Лісабон

en: Europe/Ljubljana
uk: Європа/Любляна

en: Europe/London
uk: Європа/Лондон

en: Europe/Luxembourg
uk: Європа/Люксембург

en: Europe/Madrid
uk: Європа/Мадрид

en: Europe/Malta
uk: Європа/Мальта

en: Europe/Minsk
uk: Європа/Мінськ

en: Europe/Monaco
uk: Європа/Монако

en: Europe/Moscow
uk: Європа/Москва

en: Europe/Nicosia
uk: Європа/Нікосія

en: Europe/Oslo
uk: Європа/Осло

en: Europe/Paris
uk: Європа/Париж

en: Europe/Prague
uk: Європа/Прага

en: Europe/Riga
uk: Європа/Рига

en: Europe/Rome
uk: Європа/Рим

en: Europe/Samara
uk: Європа/Самара

en: Europe/San_Marino
uk: Європа/Сан-Маріно

en: Europe/Sarajevo
uk: Європа/Сараєво

en: Europe/Simferopol
uk: Європа/Сімферополь

en: Europe/Skopje
uk: Європа/Скоп'є

en: Europe/Sofia
uk: Європа/Софія

en: Europe/Stockholm
uk: Європа/Стокгольм

en: Europe/Tallinn
uk: Європа/Таллінн

en: Europe/Tirane
uk: Європа/Тіран

en: Europe/Tiraspol
uk: Європа/Тирасполь

en: Europe/Uzhgorod
uk: Європа/Ужгород

en: Europe/Vaduz
uk: Європа/Вадуц

en: Europe/Vatican
uk: Європа/Ватикан

en: Europe/Vienna
uk: Європа/Відень

en: Europe/Vilnius
uk: Європа/Вільнюс

en: Europe/Warsaw
uk: Європа/Варшава

en: Europe/Zagreb
uk: Європа/Загреб

en: Europe/Zaporozhye
uk: Європа/Запоріжжя

en: Europe/Zurich
uk: Європа/Цюріх

en: Indian/Antananarivo
uk: Індійський/Антананаріву

en: Indian/Chagos
uk: Індійський/Чагос

en: Indian/Christmas
uk: Індійський/Різдво

en: Indian/Cocos
uk: Індійський/Кокосові

en: Indian/Comoro
uk: Індійський/Коморських

en: Indian/Kerguelen
uk: Індійський/Кергелен

en: Indian/Mahe
uk: Індійський/Махе

en: Indian/Maldives
uk: Індійський/Мальдіви

en: Indian/Mauritius
uk: Індійський/Маврикій

en: Indian/Mayotte
uk: Індійський/Майотта

en: Indian/Reunion
uk: Індійський/Реюньйон

en: Pacific/Apia
uk: Тихоокеанський/Апіа

en: Pacific/Auckland
uk: Тихоокеанський/Auckland

en: Pacific/Chatham
uk: Тихоокеанський/Чатем

en: Pacific/Easter
uk: Тихоокеанський/Великдень

en: Pacific/Efate
uk: Тихоокеанський/Ефате

en: Pacific/Enderbury
uk: Тихоокеанський/Ендербері

en: Pacific/Fakaofo
uk: Тихоокеанський/Факаофо

en: Pacific/Fiji
uk: Тихий океан/Фіджі

en: Pacific/Funafuti
uk: Тихоокеанський/Фунафуті

en: Pacific/Galapagos
uk: Тихоокеанський/Галапагоські

en: Pacific/Gambier
uk: Тихоокеанський/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
uk: Тихоокеанський/Гуадалканал

en: Pacific/Guam
uk: Тихоокеанський/Гуам

en: Pacific/Honolulu
uk: Тихоокеанський/Гонолулу

en: Pacific/Johnston
uk: Тихоокеанський/Джонстон

en: Pacific/Kiritimati
uk: Тихоокеанський/Кірітіматі

en: Pacific/Kosrae
uk: Тихоокеанський/Косрае

en: Pacific/Kwajalein
uk: Тихоокеанський/Кваджалейн

en: Pacific/Majuro
uk: Тихоокеанський/Маджуро

en: Pacific/Marquesas
uk: Тихоокеанський/Маркізькі

en: Pacific/Midway
uk: Тихоокеанський/Midway

en: Pacific/Nauru
uk: Тихоокеанський/Науру

en: Pacific/Niue
uk: Тихоокеанський/Ніуе

en: Pacific/Norfolk
uk: Тихоокеанський/Норфолк

en: Pacific/Noumea
uk: Тихоокеанський/Нумеа

en: Pacific/Pago_Pago
uk: Тихий океан/Паґо_Паґо

en: Pacific/Palau
uk: Тихоокеанський/Палау

en: Pacific/Pitcairn
uk: Тихоокеанський/Піткерн

en: Pacific/Ponape
uk: Тихий океан/Понапе

en: Pacific/Port_Moresby
uk: Тихий океан/Порт_Морсбі

en: Pacific/Rarotonga
uk: Тихоокеанський/Раротонга

en: Pacific/Saipan
uk: Тихоокеанський/Сайпан

en: Pacific/Samoa
uk: Тихий океан/Самоа

en: Pacific/Tahiti
uk: Тихоокеанський/Таїті

en: Pacific/Tarawa
uk: Тихоокеанський/Тарава

en: Pacific/Tongatapu
uk: Тихоокеанський/Тонгатапу

en: Pacific/Truk
uk: Тихий океан/Трак

en: Pacific/Wake
uk: Тихоокеанський/Вейк

en: Pacific/Wallis
uk: Тихоокеанський/Wallis

en: Pacific/Yap
uk: Тихий океан/Яп

en: Day
uk: День

en: Table
uk: Таблиця

en: Start
uk: Запуск

en: End
uk: Кінець

en: Now
uk: Зараз

en: Start date
uk: Дата початку

en: End date
uk: Дата завершення

en: Base
uk: Основа

en: The name of the menu the node belongs to.
uk: Ім'я меню, пов'язаного з матеріалом.

en: Default path pattern (applies to all node types with blank patterns below)
uk: Шаблон адреси базово (буде пременено до всіх типів матеріалів нижче, для яких шаблони не визначені)

en: Generate aliases for all existing nodes which do not already have aliases.
uk: Сформувати синоніми для всіх існуючих матеріалів, які ще не мають синонімів.

en: The vocabulary that the page's first category belongs to.
uk: Словник, до якого відноситься перша категорія сторінки.

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
uk: Шаблон адреси базово (застосовується до всіх словників нижче, для яких шаблони не визначені)

en: The name of the category.
uk: Ім'я категорії

en: The id number of the category.
uk: Ідентифікаційний номер категорії

en: Pattern for all %vocab-name paths
uk: Шаблон для всіх адрес словника %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
uk: Шаблон для форумів і контейнерів форумів

en: Generate aliases for all existing forums and forum containers which do not already have aliases.
uk: Сформувати синоніми для всіх існуючих форумів і контейнерів форумів, які не ще мають синонімів.

en: Pattern for user account page paths
uk: Шаблон до шляхів профілів користувачів

en: Generate aliases for all existing user account pages which do not already have aliases.
uk: Сформувати синоніми для всіх існуючих сторінок облікових записів користувачів, які ще не мають синонімів.

en: Pattern for blog page paths
uk: Шаблон до сторінок журналів користувачів

en: Generate aliases for all existing blog pages which do not already have aliases.
uk: Сформувати синоніми для всіх існуючих сторінок блогів, які ще не мають синонімів.

en: Pattern for user-tracker page paths
uk: Шаблон до сторінок стеження за діями користувачів

en: Generate aliases for all existing user-tracker pages which do not already have aliases.
uk: Сформувати синоніми для всіх існуючих сторінок історії користувачів, які ще не мають синонімів.

en: Verbose
uk: Подробиці

en: Display alias changes (except during bulk updates).
uk: Відображати зміни синонімів ( крім масового відновлення).

en: Replace by separator
uk: Замінити на роздільник

en: Maximum alias length
uk: Максимальна довжина синоніма

en: Maximum component length
uk: Максимальна довжина компонента

en: Update action
uk: Оновлення Дії

en: What should pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
uk: Що слід зробити Автосиноніму при відновленні існуючого елемента вмісту, який уже має синонім?

en: Strings to Remove
uk: Рядки для Видалення

en: Pathauto
uk: Автоcинонім

en: administer pathauto
uk: керування автошляхів

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
uk: Надає модулям механізм автоматичного формування синонімів для керованого цими модулями вмісту.

en: Downloads
uk: Звантаження

en: Configuration
uk: Налаштування

en: !time ago
uk: !time тому

en: Other
uk: Інше

en: Align
uk: Вирівнювання

en: General Settings
uk: Загальні налаштування

en: Background color
uk: Колір тла

en: Basic
uk: Базово

en: Repeat
uk: Повторення

en: Link URL
uk: Посилання

en: SKU
uk: Артикул

en: List type
uk: Тип списку

en: Attributes
uk: Атрибути

en: Role
uk: Роль

en: First name
uk: Ім’я

en: Last name
uk: Прізвище

en: Destination
uk: Пункт призначення

en: reset
uk: скинути

en: Class
uk: Клас

en: String
uk: Рядок

en: Case
uk: Вибір

en: Users
uk: Користувачі

en: Not installed
uk: Не встановлено

en: Referrer
uk: Джерело

en: Exists
uk: Існує

en: Front Page
uk: Вхідна сторінка

en: Button
uk: Кнопка

en: Both
uk: Все

en: Clicks
uk: Клацань

en: Filtered text (user selects input format)
uk: Фільтрований текст (користувач обирає вхідний формат)

en: Text processing
uk: Обробка тексту

en: Maximum length
uk: Максимальна довжина

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
uk: Максимальне значення поля в знаках. Залишіть пустим для необмеженого розміру.

en: Rows
uk: Рядки

en: Create content
uk: Створити матеріал

en: Save changes
uk: Збереження змін

en: Argument
uk: Аргумент

en: Anonymous
uk: Гість

en: Checkout
uk: Оформлення

en: Provider
uk: Постачальник

en: <All>
uk: <Усі>

en: As Time Ago
uk: У вигляді ""тому назад""

en: access all views
uk: доступ до всіх видів

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
uk: Види - це особливі списки матеріалу в Вашій системі; вони глибоко модифікуються і дають можливість керувати виглядом відображених матеріалів

en: Tools
uk: Інструменти

en: Override
uk: Переназначити

en: Clone
uk: Клонування

en: Existing Views
uk: Доступні види

en: Default Views
uk: Базові види

en: Summary, sorted ascending
uk: Сумарно, сортування пряме

en: Summary, sorted descending
uk: Сумарно, сортування зворотнє

en: Ascending
uk: Зростання

en: Descending
uk: Спадання

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
uk: Текст для відображення вгорі виду. Може містити роз'яснення або які-небудь посилання. Налаштовується.

en: Normal menu item
uk: Нормальний елемент меню

en: Empty text
uk: Порожній текст

en: Expose
uk: Виставляти

en: Down
uk: Вниз

en: Wildcard
uk: Джокер

en: Arguments
uk: Аргументи

en: Operator
uk: Оператор

en: Filters
uk: Фільтри

en: Optional
uk: Необов'язкове

en: Order
uk: Замовлення

en: Add criteria
uk: Додати критерій

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
uk: Ім'я виду повинне бути буквено-цифровим або починатися із символу підкреслення.

en: administer views
uk: управляти видами

en: Node: ID
uk: Матеріал: ID

en: Random
uk: Випадково

en: Uncategorized
uk: Без категорії

en: Position
uk: Розташування

en: Class name
uk: Назва класу

en: Integer
uk: Ціле число

en: Credit Card
uk: Кредитна карта

en: Basic settings
uk: Базові параметри

en: Do not display
uk: Приховати

en: Last checked
uk: Востаннє перевірено

en: Node template
uk: Шаблон матеріалу

en: Profile
uk: Профіль

en: Process
uk: Обробити

en: Close
uk: Закрити

en: filters
uk: фільтри

en: Term description
uk: Опис терміна

en: Child terms
uk: Дочірні терміни

en: Edit group
uk: Редагувати групу

en: fields
uk: поля

en: Save settings
uk: Зберегти параметри

en: Flag
uk: Відзначити

en: Expiration
uk: Закінчення дії

en: User flag
uk: Мітка користувача

en: Operation
uk: Дія

en: reply
uk: відповісти

en: Duration
uk: Тривалість

en: Expiration date
uk: Дата завершення строку дії

en: Original
uk: Оригінал

en: Threshold
uk: Поріг

en: Defaults
uk: Типово

en: City
uk: Місто

en: Postal code
uk: Поштовий індекс

en: State/Province
uk: Область/Район

en: Collapsed
uk: Згорнуте

en: Fax number
uk: Номер факсу

en: Phone number
uk: Номер телефону

en: Protocol
uk: Протокол

en: Logout
uk: Вихід

en: Labels
uk: Мітки

en: Sort by
uk: Сортувати за

en: Created date
uk: Дата створення

en: Updated date
uk: Дата оновлення

en: Default language
uk: Базова мова

en: Rules
uk: Правила

en: Regular expression
uk: Регулярний вираз

en: Formatting guidelines
uk: Рекомендації щодо форматування

en: Size of textfield
uk: Розмір текстового поля

en: Authoring information
uk: Інформація про автора

en: Leave blank for %anonymous.
uk: Залиште пустим для %anonymous.

en: Some
uk: Деякий

en: Attachments
uk: Долучення

en: File attachments
uk: Приєднані файли

en: Pending
uk: Очікування

en: minute
uk: хвилина

en: minutes
uk: хвилин

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
uk: Введіть по одній сторінці на рядок у вигляді адрес Друпалу. Символ '*' буде означати будь-що. Наприклад %blog для сторінки блогу і %blog-* для будь-якого персонального блогу. %front - головна сторінка.

en: Other queries
uk: Інші запити

en: File Upload
uk: Завантаження файлу

en: Upload file
uk: Завантажити файл

en: Product title
uk: Заголовок товару

en: List price
uk: Перелік цін

en: Timer
uk: Таймер

en: Change
uk: Змінити

en: English
uk: Англійська

en: Spanish
uk: Іспанська

en: in
uk: в

en: Messages
uk: Повідомлення

en: Edit term
uk: Редагувати термін

en: Tokens
uk: Позначки

en: Token
uk: Маркер

en: Time format
uk: Формат часу

en: Week of @date
uk: Тиждень @date

en: Feeds
uk: Подачі

en: Clear
uk: Очистити

en: The update has been performed.
uk: Оновлення виконано.

en: Node title
uk: Тема матеріалу

en: Node body
uk: Тіло повідомлення

en: update
uk: оновлення

en: Full text
uk: Повний текст

en: Feed settings
uk: Налаштування вибірок

en: Source
uk: Джерело

en: Date/Time
uk: Дата/Час

en: The changes have been saved.
uk: Зміни збережені.

en: No users selected.
uk: Користувачів не позначено.

en: Search results
uk: Результати пошуку

en: Your search yielded no results
uk: За вашим запитом нічого не знайдено

en: Token actions
uk: Події Token

en: Replacement value
uk: Значення заміни

en: tokens
uk: маркери

en: unlimited
uk: безмежно

en: Use the syntax [token] if you want to insert a replacement pattern.
uk: Якщо ви прагнете вставити шаблон для заміни, то використовуйте синтаксис - [маркер].

en: Replacement patterns
uk: Шаблони заміни

en: Deleted
uk: Вилучене

en: Features
uk: Можливості

en: Feature
uk: Можливість

en: Replace
uk: Замінити

en: Allowed values list
uk: Список допустимих значень

en: Activity
uk: Активність

en: Add file
uk: Додати файл

en: (disabled)
uk: (вимкнено)

en: Publishing options
uk: Налаштування публікації

en: First
uk: Перше

en: Limit
uk: Обмежувати

en: Query
uk: Запит

en: Configure block
uk: Налаштувати блок

en: No time zone conversion
uk: Не вартового пояса базово

en: day
uk: день

en: year
uk: рік

en: hour
uk: час

en: Hour
uk: Година

en: Minute
uk: Хвилина

en: Second
uk: Секунда

en: Select List
uk: Список

en: Site default
uk: Базове для сайту

en: Set the order and format for the date parts in the input form. The format will be adapted to remove values not in the granularity for this field.
uk: Укажіть формат уведення дати. Формат буде підігнаний щоб забрати значення, не підходящі до цього поля.

en: Increment the minute and second fields by this amount.
uk: Збільшити хвилини й секунди на зазначені значення.

en: Input Type
uk: Тип уведення

en: Select list
uk: Виберіть список

en: Text field
uk: Текстове поле

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
uk: Дати без часової деталізації повинні не використовувати вказання часового поясу.

en: To Date
uk: До дати

en: Display a matching second date field as a 'To date'. If marked 'Optional' field will be presented but not required. If marked 'Required' the 'To date' will be required if the 'From date' is required or filled in.
uk: Показує відповідне друге поле дати як 'дата По'. Якщо відзначене 'Необов'язково', поле буде показано, але не буде запитуватися. Якщо відзначене 'Необов'язково', буде запитуватися 'дата По', якщо при цьому запитується або заповнена 'дата Від'.

en: Granularity
uk: Деталізація

en: Default Display
uk: Відображення базово

en: Time zone handling
uk: Обробка часового пояса

en: Long
uk: Довго

en: Short
uk: Коротко

en: is equal to
uk: є рівним

en: is not equal to
uk: не дорівнює

en: From date
uk: Дата початку

en: Target type
uk: Тип цілі

en: body
uk: тіло

en: There is no event table in this database. No event import options are available.
uk: Відсутня таблиця подій у базі даних. Настроювання імпорту подій недоступні.

en: Moderated
uk: Ухвалено

en: Alignment
uk: Вирівнювання

en: Randomize
uk: Випадково

en: Link label
uk: Мітка посилання

en: AND
uk: І

en: None.
uk: Ні.

en: Fixed
uk: Виправлено

en: Revert
uk: Відновити

en: Greater than
uk: Більше ніж

en: Equal to
uk: Рівний

en: Less than
uk: Менше ніж

en: Replacement patterns for @name
uk: Модель заміни @name

en: Execute custom PHP code
uk: Виконання власного коду PHP

en: PHP code
uk: код PHP

en: Open in new window
uk: Відкрити у новому вікні

en: Display fields
uk: Показати поля

en: profile
uk: профіль

en: Token replacement
uk: Заміна маркерами

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Select one...
uk: Вибір одного...

en: Send yourself a copy.
uk: Надіслати мені копію.

en: Create new account
uk: Зареєструватися

en: Production
uk: Продукція

en: White
uk: Білий

en: unavailable
uk: недоступно

en: Shipping method:
uk: Спосіб доставки:

en: Taxes
uk: Податки

en: Tax rate
uk: Налогова ставка

en: Product count
uk: Кількість товарів

en: or
uk: або

en: private
uk: приватно

en: Poll settings
uk: Настроювання опитування

en: open
uk: відкрите

en: Convert
uk: Перетворити

en: Parent term
uk: Батьківський термін

en: All blogs
uk: Всі блоги

en: Video
uk: Відео

en: Style
uk: Стиль

en: Forums
uk: Форуми

en: Delete package
uk: Видилити пакунок

en: The diff module overwrites the normal revisions view. The revisions table is enhanced with a possibility to view the difference between two node revisions. Users with the %view_revisions permission will also be able to view the changes between any two selected revisions. You may disable this for individual content types on the content type configuration page. This module also provides a nifty %preview_changes button while editing a post.
uk: Модуль diff змінює стандартний переглядач ревізій, привносячи в нього можливість переглядати рядково зміни між ревізіями. Тільки користувачі з правами %view_revisions будуть мати доступ до цього функціоналу.

en: view revisions
uk: переглянути версії

en: Revisions for %title
uk: Версії %title

en: !date by !username
uk: !date від !username

en: revert
uk: повернути

en: Show diff
uk: Показати різницю

en: Revision
uk: Версія

en: current revision
uk: поточна версія

en: Select different revisions to compare.
uk: Обрати версії для порівняння.

en: next diff >
uk: наступна різниця >

en: < previous diff
uk: < попередня різниця

en: Current revision:
uk: Поточна версія:

en: Revision of !new_date:
uk: Версія від !new_date:

en: Changes to %name
uk: Зміни в %name

en: No visible changes
uk: Змін не помічено

en: Show %preview_changes button on node edit form
uk: Показувати кнопку %preview_changes у формі редагування матеріалу

en: Diff
uk: Різниця

en: Show difference between node revisions.
uk: Показати різницю між версіями.

en: Add redirect
uk: Додати

en: Session
uk: Сеанс

en: Track
uk: Відстежити

en: Match
uk: Збігається

en: Missing
uk: Відсутнє

en: Permissions
uk: Права доступу

en: Your settings have been saved.
uk: Ваші параметри збережено

en: Search options
uk: Настроювання пошуку

en: Link type
uk: Тип посилання

en: Last modified
uk: Востаннє змінено

en: options
uk: настроювання

en: Shopping cart
uk: Кошик

en: Your item(s) have been updated.
uk: Ваші позиції було оновлено.

en: Qty.
uk: Кількість

en: Cart
uk: Кошик

en: Transaction key
uk: Ключ трансакції

en: Credit card details
uk: Деталі кредитної картки

en: Discount
uk: Знижка

en: Shipping
uk: Доставка

en: Day(s)
uk: день

en: Week(s)
uk: Тиждень(і)

en: Year(s)
uk: Рік(років)

en: Order history
uk: Історія замовлення

en: Product
uk: Продукція

en: Subtotal
uk: Підсумок

en: administer store
uk: управляти магазином

en: Billing address
uk: Адреса платника

en: Shipping address
uk: Адреса доставки

en: Ship to:
uk: Доставити до:

en: Payment method
uk: Спосіб оплати

en: Balance
uk: Баланс

en: Changed
uk: Змінено

en: Received
uk: Отримано

en: Completed
uk: Завершено

en: Payment details
uk: Подробиці оплати

en: Reverse
uk: Зворотній

en: Refund
uk: Повернення

en: Products
uk: Товари

en: administer products
uk: управляти товарами

en: create
uk: створити

en: Product settings
uk: Налаштування товарів

en: Street address
uk: Вулиця

en: Testing
uk: Перевірка

en: Conflict
uk: Конфлікт

en: Thousands separator
uk: Розділювач тисяч

en: Total:
uk: Загалом:

en: Transaction ID:
uk: Ідентіфікаційний номер трансакції:

en: Pounds
uk: Фунти

en: Grams
uk: Грами

en: Kilograms
uk: Кілограми

en: Ounces
uk: Унції

en: Inches
uk: Дюйми

en: Feet
uk: Фути

en: Orders
uk: Замовлення

en: Print invoice
uk: Надрукувати рахунок

en: Line %lineno
uk: Рядок %lineno

en: 301 Moved Permanently
uk: 301 Переміщене Остаточно

en: 307 Temporary Redirect
uk: 307 - Тимчасово переміщене

en: User name
uk: Ім'я користувача

en: Authentication
uk: Розпізнавання

en: My bookmarks
uk: Мої закладки

en: %type settings
uk: %type - настроювання

en: Menu settings
uk: Налаштування меню

en: Color scheme
uk: Схема кольорів

en: edit own
uk: редагувати своє

en: edit
uk: редагування

en: Formatted
uk: Форматований

en: Unformatted
uk: Неформатоване

en: Path to the "convert" binary
uk: Шлях "convert" двійковий

en: Formats
uk: Формати

en: Credit
uk: Кредит

en: RSS Feed
uk: RSS потік

en: New comments
uk: Нові коментарі

en: New
uk: Новий

en: User page
uk: Користувацька сторінка

en: flag
uk: прапорець

en: Top left
uk: Верхній лівий

en: Top right
uk: Верхній правий

en: Bottom right
uk: Нижній правий

en: Bottom left
uk: Знизу зліва

en: Relationships
uk: Зв'язки

en: Plural
uk: Множина

en: Relationship
uk: Зв'язок

en: relationships
uk: зв'язки

en: Basic information
uk: Основна інформація

en: Sort criteria
uk: Критерій сортування

en: <Hidden>
uk: <Приховано>

en: The primary identifier for a node.
uk: Головний ідентифікатор для матеріалу

en: Parent menu item
uk: Батьківський елемент меню

en: Delete action
uk: Вилучення дії

en: Themes
uk: Шаблони

en: Translations
uk: Переклади

en: Video width
uk: Ширина відео

en: Video height
uk: Висота відео

en: JPEG quality
uk: Якість JPEG

en: Comment Notify
uk: Повідомлення про Коментарі

en: Your comment follow-up notification for this post was disabled. Thanks.
uk: Сповіщення вас про подальші відгуки на цій сторінці було вимнено.Дякуємо.

en: Comment follow-up notification settings
uk: Налаштування сповіщень про відгуки

en: Receive comment follow-up notification e-mails
uk: Отримувати повідомлення про подальші відгуки електронною поштою

en: Check this box to receive e-mail notification for follow-up comments to comments you posted. You can later disable this on a post-by-post basis... so if you leave this to YES, you can still disable follow-up notifications for comments you don't want follow-up mails anymore - i.e. for very popular posts.
uk: Встановіть цю галочку для отримання електронною поштою сповіщень про подальші відгуки на ваші коментарі. Ви можете цей параметр встановлювати окремо для кожного матеріалу... Отже, якщо ви виберете "Повідомляти", Ви, все одно, можете вимкнути сповіщення для відгуків, про які не хочете отримувати поштових повідомлень (наприклад, для дуже обговорюваних матеріалів).

en: !site :: new comment for your post.
uk: !site :: новий коментар на Ваш допис.

en: source comment
uk: сам коментар

en: This flag presets the flag for the follow-up notification on the form that anon users will see when posting a comment
uk: Цей вибір представлятиметься як типовий при виборі сповіщення про відгуки у формі додавання коментаря.

en: Comment follow-up e-mail notification for anonymous as well as registered users.
uk: Гості так само можуть бути сповіщені про нові відгуки, як і зареєстровані користувачі.

en: Loading...
uk: Завантаження...

en: Default weight
uk: Базова вага

en: Style Settings
uk: Параметри стилю

en: Live
uk: Наживо

en: Comment settings
uk: Налаштування коментарів

en: News
uk: Новини

en: Related content
uk: Схожий матеріал

en: Sticky
uk: Приліпити

en: Content Type
uk: Тип матеріалу

en: hour(s)
uk: годин

en: day(s)
uk: діб

en: week(s)
uk: тижнів

en: month(s)
uk: місяці(в)

en: Read only
uk: Тільки для читання

en: TRUE
uk: ІСТИНА

en: FALSE
uk: НЕПРАВДА

en: Ok
uk: Гаразд

en: Contact settings
uk: Налаштування контактів

en: cancel
uk: скасування

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Processing
uk: Обробка

en: disable
uk: вимкнути

en: Output format
uk: Вихідний формат

en: Path to file
uk: Шлях до файла

en: Storage
uk: Зберігання

en: File upload error. Could not move uploaded file.
uk: Помилка завантаження файла на сайт. Завантажений файл неможливо перемістити.

en: Default value
uk: Базове значення

en: Timezone
uk: Часова зона

en: Percentage (%)
uk: Процент (%)

en: Image path
uk: Шлях до зображення

en: Enable custom alternate text
uk: Включити користувацький альтернативний текст

en: Enable custom title text
uk: Включити користувацький заголовок

en: Alternate text
uk: Альтернативний текст

en: Alternate text to be displayed if the image cannot be displayed.
uk: Альтернативний текст відображається тоді, коли зображення не може бути відображене.

en: Text to be displayed on mouse overs.
uk: Відображуваний текст при наведенні мишкою.

en: Apply
uk: Застосувати

en: Select
uk: Вибір

en: You must select a node.
uk: Ви повинні вибрати матеріал.

en: Enter the terms you wish to search for.
uk: Введіть слова для пошуку.

en: Bold
uk: Жирний

en: Information
uk: Інформація

en: No content types available.
uk: Немає доступних типів матеріалів.

en: PHP Code
uk: Код PHP

en: Save Configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: Simple
uk: Просте

en: Double
uk: Подвійний

en: Relationship type
uk: Тип відносин

en: Internationalization
uk: Багатомовність

en: Translation
uk: Переклад

en: Translation status
uk: Статус перекладу

en: Blocks
uk: Блоки

en: Menus
uk: Меню

en: A Date API that can be used by other modules.
uk: Date API, може використовуватися сторонніми модулями.

en: Relative
uk: Відносний

en: A default value to use for this field. If you select 'Relative', add details below.
uk: Значення за замовчуванням для цього поля. При виборі 'Відносне', укажіть подробиці нижче.

en: Custom value for From date
uk: Користувацьке значення дати Від

en: Same as From date
uk: Те ж, що й для дати Від

en: Custom value for To date
uk: Користувацьке значення для дати По

en: Above
uk: Вище

en: Within
uk: Протягом

en: Position of date part labels
uk: Положення міток частини дати

en: Number of values
uk: Кількість значень

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
uk: Попередження! Зміна цих значень після створення даних можуть призвести до втрат даних!

en: Empty 'To date' values will use the 'From date' values.
uk: Порожнє значення в 'Дата закінчення'  буде використовувати значення поля 'Дата початку'.

en: The raw date value.
uk: Неопрацьоване значення дати.

en: The formatted date.
uk: Форматована дата

en: The raw date timestamp.
uk: Не оброблений часовий штамп (timestamp) дати.

en: Date year (four digit)
uk: Рік дати (чотири цифри)

en: Date year (two digit)
uk: Рік дати (дві цифри)

en: Date month (full word)
uk: Місяць дати (повна назва)

en: Date month (abbreviated)
uk: Місяць дати (скорочено)

en: Date month (two digit, zero padded)
uk: Місяць дати (дві цифри із провідним нулем)

en: Date month (one or two digit)
uk: Місяць дати (одна або дві цифри)

en: Date week (two digit)
uk: Тиждень дати (дві цифри)

en: Date day (full word)
uk: День дати (повне слово)

en: Date day (abbreviation)
uk: День дати (скорочено)

en: Date day (two digit, zero-padded)
uk: День дати (дві цифри із провідним нулем)

en: Date day (one or two digit)
uk: День дати (одна або дві цифри)

en: If the field has a to-date defined, the same tokens exist in the form: [to-????], where ???? is the normal token.
uk: Якщо для поля визначений to-date, такий же маркер існує у формі: [to-????], де ???? - це звичайний маркер

en: @min and @max
uk: @min та @max

en: Defines CCK date/time fields and widgets.
uk: Визначає Cck-Поля дати/часу й способи їх відображення.

en: Previous field
uk: Попереднє поле

en: Increment
uk: Крок

en: Until
uk: До

en: Day of Month
uk: Число місяця

en: Day of Week
uk: День тижня

en: Except
uk: Крім

en: -- Period
uk: -- Період

en: -- Frequency
uk: -- Частота

en: Third
uk: Третій

en: Fourth
uk: Четвертий

en: Fifth
uk: П'ятий

en: set the site timezone name
uk: встановлення імені часового поясу

en: Default time zone
uk: Базовий часовий пояс

en: site timezone name
uk: назва годинного пояса сайту

en: Date Timezone requirements
uk: Вимоги Часового Поясу

en: Overrides
uk: Перепризначити

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
uk: Модуль контенту, обов'язковий компонент Набору побудови контенту (CCK), дозволяє адміністраторам пов'язувати користувацькі поля з типами контенту. В Друпал, типи контенту використовуються для визначення характеристик повідомлення, включаючи заголовок і опис полей, вказаних на сторінках редагування та додавання. Використовуючи модуль контенту (та інші допоміжні модулі в CCK), можна додавати інші користувацькі поля крім базових полей "Title" and "Body". Можливості CCK доступні через закладки на <a href="@content-types">content types administration page</a>. (Зверніться до <a href="@node-help">node module help page</a> за додатковою інформацією про типи контенту.)

en: When adding a custom field to a content type, you determine its type (whether it will contain text, numbers, or references to other objects) and how it will be displayed (either as a text field or area, a select box, checkbox, radio button, or autocompleting field). A field may have multiple values (i.e., a "person" may have multiple e-mail addresses) or a single value (i.e., an "employee" has a single employee identification number). As you add and edit fields, CCK automatically adjusts the structure of the database as necessary. CCK also provides a number of other features, including intelligent caching for your custom data, an import and export facility for content type definitions, and integration with other contributed modules.
uk: При доданні користувацького поля до типу контенту ви визначаєте його тип (чи воно буде містити текст, числа чи посилання на інші об'єкти) і те, як воно буде показане (або у вигляді текстового поля, прямокутника з варіантами, відмітками багатозначного чи однозначного вибору, чи автозаповнювальним полем). Поле може мати декілька значень (наприклад, "person"  може містити декілька адрес електронної пошти) або єдине значення (наприклад, "employee" містить один ідентифікаційний номер працівника). Під час додавання та редагування полей, CCK автоматично корегує структуру бази даних за необхідністю. CCK також надає й інші можливості, включаючи інтелектуальне резервування ваших користувацьких даних, модуль імпорту/експорту для визначень типу контенту та інтеграцію з іншими приєднаними модулями.

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
uk: Користувацькі типи полів надаються набором додаткових модулів, включених з CCK (кожен модуль підтримує різний тип). <a href="@modules">modules page</a> дозволяє вам вмикати та вимикати складові CCK. Стандартне встановлення CCK включає в себе:

en: <em>number</em>, which adds numeric field types, in integer, decimal or floating point form. You may define a set of allowed inputs, or specify an allowable range of values. A variety of common formats for displaying numeric data are available.
uk: <em>number</em>, що додає числові типи полей, у цілій, дробній чи з плаваючою комою формі чисел. Ви можете визначити набір дозволених даних для введення, або вказати допустимий окіл значень. В асортименті є набір звичайних форматів для показу числових даних.

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
uk: <em>text</em>, що додає текстові типи полей. Текстове поле може містити лише простий текст, або, за бажанням, може використовувати фільтри формату вводу Drupal'у для безпечної роботи з введенням збагаченого тексту. Поля введення текту можуть бути у вигляді одної строки, декількох строк (текстового поля), або для більшого контролю,  прямокутника з варіантами, відмітками багатозначного чи однозначного вибору. За бажанням, CCK може звірювати введене з набором дозволених значень

en: <em>nodereference</em>, which creates custom references between Drupal nodes. By adding a <em>nodereference</em> field and two different content types, for instance, you can easily create complex parent/child relationships between data (multiple "employee" nodes may contain a <em>nodereference</em> field linking to an "employer" node).
uk: <em>nodereference</em>, що створює користувацькі посилання між вузлами Drupal. Наприклад, додаючи поле <em>nodereference</em> і два різних типа контенту, ви можете з легкістю створювати складні спадкові стосунки між даними (декілька вузлів "employee" можуть містити поле <em>nodereference</em>, що пов'язує їх з вузлом "employer").

en: <em>userreference</em>, which creates custom references to your sites' user accounts. By adding a <em>userreference</em> field, you can create complex relationships between your site's users and posts. To track user involvement in a post beyond Drupal's standard <em>Authored by</em> field, for instance, add a <em>userreference</em> field named "Edited by" to a content type to store a link to an editor's user account page.
uk: <em>userreference</em>, що створює користувацькі посилання на рахунки користувачів вашого сайту. Додаючи поле <em>userreference</em>, ви можете створювати складні взаємозв'зки між користувачами та повідомленнями вашого сайту. Наприклад, для відслідковування участі користувачів у повідомленні понад стандартного поля Drupal <em>Authored by</em>, додайте поле <em>userreference</em> з назвою "Edited by" до типу контенту, щоб зберегти посилання на сторінку рахунку редактора повідомлення.

en: <em>fieldgroup</em>, which creates collapsible fieldsets to hold a group of related fields. A fieldset may either be open or closed by default. The order of your fieldsets, and the order of fields within a fieldset, is managed via a drag-and-drop interface provided by content module.
uk: <em>fieldgroup</em>, що створює розбірні набори полів для фіксування групи пов'язаних полів. Набір полів може бути відкритим чи закритим базово. Порядок ваших наборів полів, а також порядок полів в наборі, управляється через перетягування у інтерфейсі, наданому модулем контенту.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
uk: Для додаткової інформації читайте розділ довідника <a href="@handbook-cck">CCK</a> на сторінці <a href="@project-cck">CCK проекту</a>.

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
uk: Налаштувати те, як поля цього типу контенту та мітки полів повинні бути показані в режимах короткого та повного перегляду.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
uk: Настроїти як поля цього типу матеріалів повинні показуватися, коли відображаються в наступних контекстах:

en: Add another item
uk: Додати інший елемент

en: Full node
uk: Повний матеріал

en: Search Index
uk: База пошуку

en: Search Result
uk: Результат пошуку

en: Updating field type %type with module %module.
uk: Оновлення типу поля %type модулем %module.

en: Updating widget type %type with module %module.
uk: Оновлення типу Візитки %type модулем %module.

en: Manage fields
uk: Керувати полями

en: Remove field
uk: Вилучити поле

en: Allows administrators to define new content types.
uk: Дозволяє адміністраторам задавати новий тип матеріалу

en: Advanced usage only: PHP code that returns a keyed array of allowed values. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the array returned by this code will override the allowed values list above.
uk: Лише для досвідчених користувачів: код PHP, що видає відповідний набір дозволених значень. Не повинен включати розмежовувачів &lt;?php ?&gt. Якщо це поле заповнене, набір, виданий цім кодом, замістить вищевказаний перелік дозволених значень.

en: Trimmed
uk: Скорочене

en: Used in
uk: Використано в

en: No fields have been defined for any content type yet.
uk: Жодних полів ще не задано для жодного типу матеріалів

en: no styling
uk: без стилю

en: simple
uk: просто

en: fieldset
uk: група полів

en: fieldset - collapsible
uk: група полів - здатна звертатись

en: fieldset - collapsed
uk: група полів - звернута

en: Added field %label.
uk: Додано поле %label

en: There was a problem adding field %label.
uk: Виникла проблема додавання поля %label.

en: There was a problem creating field %label.
uk: Виникла проблема створення поля %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити поле %field?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
uk: Якщо в даному полі знаходиться якийсь матеріал - він буде втрачений. Це незворотня операція

en: Removed field %field from %type.
uk: Поле %field вилучене з %type.

en: There was a problem deleting %field from %type.
uk: Виникла проблема видалення %field із %type.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
uk: Ці параметри застосовуються тільки до поля %field так як знаходиться в типі матеріалу %type

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
uk: Ці параметри застосовуються до поля %field в кожному типі матеріалів, в якому воно використовуються.

en: Save field settings
uk: Збереження параметрів поля

en: The default value PHP code returned an incorrect value.<br/>Expected format: <pre>!sample</pre> Returned value: @value
uk: Код PHP базово видав неправильне значення.<br/>Очікуваний формат: <pre>!sample</pre> Видане значення: @value

en: The default value is invalid.
uk: Базове значення некоректне

en: Saved field %label.
uk: Поле %label збережене.

en: The update has encountered an error.
uk: Оновлення викликало помилку

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
uk: База даних змінена і дані переміщено або видалено.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
uk: Виникла помилка і зміни в базі даних незавершені.

en: Processing %title
uk: Обробка %title

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
uk[0]: вдало оброблено @count елемент:
uk[1]: вдало оброблено @count елементи:
uk[2]: вдало оброблено @count елементів:

en: Content fields table %old_name has been renamed to %new_name and field instances have been updated.
uk: Таблиця %old_name полей матеріалу була перейменована в %new_name і елементи полей були оновлені

en: The content fields table %name has been deleted.
uk: Поля таблиці %name вилучені.

en: Referenced node ID
uk: ID пов'язаного матеріалу

en: Referenced node title
uk: Заголовок пов'язаного матеріалу

en: Raw number value
uk: Чисте значення номера

en: Formatted number value
uk: Форматоване значення номера

en: Raw, unfiltered text
uk: Чистий, нефільтрований текст

en: Formatted and filtered text
uk: Форматований і фільтрований текст

en: Referenced user ID
uk: ID пов'язаного користувача

en: Referenced user name
uk: Ім'я пов'язаного користувача

en: Formatted HTML link to referenced user
uk: Форматоване HTML посилання до пов'язаного користувача

en: Group multiple values
uk: Групувати множинні значення

en: Select the content type to export.
uk: Вибір типу матеріалу для вивантаження

en: Export data
uk: Вивантаження даних

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
uk: Скопіюйте текст експорту та вставте його в інший тип контенту, використовуючи функцію імпорту.

en: This form will import field definitions exported from another content type or another database.<br/>Note that fields cannot be duplicated within the same content type, so imported fields will be added only if they do not already exist in the selected type.
uk: Ця форма імпортує визначення полів, експортовані з іншого типу контенту або іншої бази даних. <br/>Зверніть увагу, що поля не можна копіювати всередині одного типу контенту, так що імпортовані поля будуть додані лише у тому випадку, якщо вони ще не існують в обраному типу.

en: <Create>
uk: <Створення>

en: Select the content type to import these fields into.<br/>Select &lt;Create&gt; to create a new content type to contain the fields.
uk: Оберіть тип контенту для імпортування вказаних полів. <br/>Оберіть &lt;Create&gt; для створення нового типу контенту для вміщення полів.

en: Import data
uk: Втягування даних

en: Paste the text created by a content export into this field.
uk: Вставте текст, створений експортуванням контенту, у це поле.

en: The import data is not valid import text.
uk: Дані для втягування не є коректними

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
uk: Наступні модулі слід включити для роботи цього імпортування: %modules.

en: The content type %type already exists in this database.
uk: Тип матеріалу %type вже міститься в базі даних.

en: Exiting. No import performed.
uk: Вихід. Не виконано втягування;

en: An error has occurred adding the content type %type.<br/>Please check the errors displayed for more details.
uk: Трапилась помилка при доданні типу контенту %type.<br/>Будь ласка, прогляньте вказані помилки для докладних деталей.

en: The imported field %field_label (%field_name) was not added to %type because that field already exists in %type.
uk: Втягнуте поле %field_label (%field_name) не було додано до %type через те, що поле вже існує в %type.

en: The field %field_label (%field_name) was added to the content type %type.
uk: Поле %field_label (%field_name) додано до типу матеріалів %type.

en: An error occurred when exporting the 'display settings' data for the field %field_name.<br/>The db error is: '%db_err'.
uk: Трапилась помилка при експортуванні даних 'показу налаштувань' для поля %field_name.<br/> Помилка бази даних наступна: '%db_err'.

en: Content Copy
uk: Копіювання матеріалів

en: Enables ability to import/export field definitions.
uk: Включає здатність імпортувати/експортувати визначення полей.

en: field_name
uk: ім'я поля

en: view
uk: вигляд

en: Please <a href="!url">configure your field permissions</a> immediately. All fields are inaccessible by default.
uk: Будь ласка негайно <a href="!url">configure your field permissions</a>. Всі поля базово недоступні.

en: Content Permissions
uk: Доступи до матеріалів

en: Set field-level permissions for CCK fields.
uk: Встановіть дозволи рівнів полей для полей CCK.

en: These settings apply to the group in the node editing form.
uk: Ці параметри використовувати до групи в формі редагування матеріалу

en: always open
uk: завжди відкрите

en: collapsible
uk: можливість звертання

en: collapsed
uk: звернуто

en: Instructions to present to the user on the editing form.
uk: Інструкції, що відображаються користувачу на формі редагування

en: These settings apply to the group on node display.
uk: Ці налаштування стосуються групи на екрані вузлів.

en: A description of the group.
uk: Опис групи.

en: Are you sure you want to remove the group %label?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити групу %label?

en: The group %group_name has been removed.
uk: Групу %label видалено

en: Fieldgroup
uk: Група полів

en: Node reference
uk: Посилання на матеріал

en: Store the ID of a related node as an integer value.
uk: Зберегти ІН пов'язаного вузлу цілим числом.

en: Content types that can be referenced
uk: Типи контенту, що мона ввести в довідку

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
uk: Додатково - Документи, на які можна посилатися (Дивитися)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
uk: Надайте перелік аргументів, розділений комами, для передачи на перегляд.

en: Title (link)
uk: Назва(посилання)

en: Title (no link)
uk: Назва(без посилання)

en: Autocomplete text field
uk: Текстове поле автозаповнення

en: Nodereference autocomplete
uk: Автодоповнення посилання на матеріал

en: Node Reference
uk: Посилання на матеріал

en: Defines a field type for referencing one node from another.
uk: визначає тип поля для відрізняння одного вузла від іншого.

en: Store a number in the database as an integer.
uk: Зберегти як ціле число в базі даних.

en: Decimal
uk: Десятковий

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
uk: Зберегти як фіксоване дробне число в базі даних.

en: Float
uk: Плаваюче

en: Store a number in the database in a floating point format.
uk: Зберегти як число з плаваючою комою в базі даних.

en: Minimum
uk: Найменше

en: Precision
uk: Точність

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
uk: Загальне число цифр для збереження в базі даних, включаючи ті, що справа від знаку дробу.

en: The number of digits to the right of the decimal.
uk: Кількість цифр справа від знаку дробу.

en: Decimal marker
uk: Десятковий розділювач

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
uk: Знак, який користувачі введуть для відмічення знаку дробу у формах.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
uk: Визначіть строку-префікс для значення, наприклад $ або €. Залишіть пустим для нічого. Розділіть значення однини та множини знаком | (фунт|фунти).

en: Define a string that should suffixed to the value, like m², m/s², kb/s. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
uk: Визначіть строку-суфікс для значення, наприклад m², m/s², kb/s. Залишіть пустим для нічого. Розділіть значення однини та множини знаком | (фунт|фунти).

en: Allowed values
uk: Дозволені значення

en: "Minimum" must be a number.
uk: "Найменше" повинно бути числом.

en: "Maximum" must be a number.
uk: "Найбільше" повинно бути числом

en: unformatted
uk: неформатоване

en: Defines numeric field types.
uk: Зазначення числових типів полей

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
uk: Для віджету 'один прямокутник з варіантами ввімнути/вимкнути' визначіть спочатку значення 'вимкнути', а потім значення 'ввімкнути' у розділі <strong>Allowed values</strong>. Зверніт увагу, прямокутник буде помічено міткою значення  'ввімкнути'.

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the multiple values option is selected for this field, otherwise radios will be displayed.
uk: Віджет 'прямокутники з варіантами' буде показувати багатоваріантний вибір, якщо ця опція обрана для цього поля, інакше буде вказано одноваріантний вибір.

en: Check boxes/radio buttons
uk: Відмітьте квадратики/кнопки

en: Single on/off checkbox
uk: Одиночна опція так/ні

en: Option Widgets
uk: Спецдодатки

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
uk: Дозволяє встановити вид select, checkbox або radiobutton для текстових і числових полів.

en: Store text in the database.
uk: Збереження тексту в базі даних

en: Text area (multiple rows)
uk: Текстове поле (багаторядкове)

en: Defines simple text field types.
uk: Надання простих текстових типів полів

en: User reference
uk: Посилання на користувача

en: Store the ID of a related user as an integer value.
uk: Збереження ID пов'язаного користувача як ціле значення

en: User roles that can be referenced
uk: Ролі користувачів можуть бути пов'язані

en: User status that can be referenced
uk: Статус користувача може бути пов'язаний

en: Reverse link
uk: Зворотнє посилання

en: If selected, a reverse link back to the referencing node will displayed on the referenced user record.
uk: При обранні, буде показано обернене посилання на вузол довідки на запису внесеного користувача.

en: Userreference autocomplete
uk: Автозаповнення довідки користувачів

en: User Reference
uk: Посилання на користувача

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
uk: Визначає тип поля для посилань на користувача з матеріалу.

en:  for
uk:  для

en: Form
uk: Форма

en: Debug
uk: Відладка

en: Uploaded file is not a valid image
uk: Завантажений файл не є зображення

en: Contact phone number
uk: Контактній номер телефону

en: Ubercart - extra
uk: Уберкарт - додатково

en: Canceled
uk: Скасовано

en: years
uk: років

en: weeks
uk: тижні

en: Default gateway
uk: Типовий шлюз

en: Ubercart - payment
uk: Уберкарт - оплата

en: Any user
uk: Будь-який користувач

en: Permission
uk: Дозвіл

en: Dotted
uk: Пунктир

en: Dashed
uk: Пунктир

en: Solid
uk: Суцільне

en: Groove
uk: Виступ

en: Ridge
uk: Гребінь

en: Inset
uk: Вкладка

en: Outset
uk: Накладка

en: Order ID
uk: Ідентифікатор замовлення

en: Grid
uk: Ґратка

en: Search returned the following results:
uk: Повторний пошук наступних результатів:

en: Italic
uk: Похилий

en: Redirect to <code>%redirect</code> is causing an infinite loop; redirect cancelled.
uk: Перехід на <code>%redirect</code> викликає нескінченний цикл; переадресація скасована.

en: URL redirects
uk: Перенаправлення URL

en: You are attempting to redirect the page to itself. This will result in an infinite loop.
uk: Ви намагаєтеся переадресувати сторінку саму на себе. Це приведе до нескінченного циклу.

en: The redirect has been deleted.
uk: Переадресацію вилучено.

en: 300 Multiple Choices
uk: 300 Безліч Виборів

en: 302 Found
uk: 302 Знайдене

en: 303 See Other
uk: 303 Дивитися Інше

en: 304 Not Modified
uk: 304 Не Змінювалося

en: 305 Use Proxy
uk: 305 Використовувати Проксі

en: administer redirects
uk: керування перенаправленнями

en: Redirect users from one URL to another.
uk: Перенаправлення користувачів з однієї адреси до іншої

en: Hide
uk: Сховати

en: Read/Write
uk: Читати/Писати

en: Global
uk: Глобальне

en: arguments
uk: аргументи

en: X offset
uk: Зсув по горизонталі

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>left</em>, <em>center</em>, or <em>right</em>.
uk: Введіть зміщення в пікселях або використайте ключ: <em>left</em>, <em>center</em>, or <em>right</em>.

en: Y offset
uk: Зсув по вертикалі

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>top</em>, <em>center</em>, or <em>bottom</em>.
uk: Введіть зміщення в пікселях або ключ: <em>top</em>, <em>center</em>, or <em>bottom</em>.

en: Transparent
uk: Прозорий

en: No highlighting
uk: Немає підсвічування

en: file system
uk: файлова система

en: Thumbnails
uk: Мініатюри

en: Button settings
uk: Налаштування кнопки

en: Thread
uk: Гілки

en: Section title
uk: Заголовок секції

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
uk: Вам необхідно вказати хоча б одне ключове слово, що містить не менше @count символів.

en: View user details.
uk: Перегляд інформації користувача

en: Rate
uk: Оцінити

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
uk: Під час оплати виникла помилка. Будь ласка, звяжіться з нами щоб упевнитися що замовленя було подано.

en: A payment has been accepted.
uk: Платіж прийнятий.

en: Distinct
uk: Окремий

en: ImageMagick is a standalone program used to manipulate images. To use it, it must be installed on your server and you need to know where it is located. If you are unsure of the exact path consult your ISP or server administrator.
uk: ImageMagick - автономна програма, використовувана, щоб маніпулювати зображеннями. Для її використання вона повинна бути встановлена на вашому сервері і потрібно знати, де вона розташована. Якщо ви невпевнені щодо точного шляху консультуйтеся з вашим ISP або з серверним адміністратором.

en: Specify the complete path to the ImageMagic <kbd>convert</kbd> binary. For example: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> or <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>
uk: Конкретизуйте повний шлях до ImageMagic <kbd>convert</kbd> двійковий. Наприклад: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> або <kbd>C:Program FilesImageMagick-6.3.4-Q16convert.exe</kbd>

en: Display debugging information
uk: Показати налагоджувальну інформацію

en: ImageMagick command: @command
uk: ImageMagick команда: @command

en: ImageMagick output: @output
uk: ImageMagick випуск: @output

en: <None>
uk: <Нічого>

en: Uppercase
uk: Усі букви більші

en: Description:
uk: Опис:

en: Ubercart - core (optional)
uk: Уберкарт - ядро (не обов'язково)

en: Service
uk: Служба

en: Unavailable
uk: Недоступно

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
uk: Автоматично сформований %original_alias конфліктує з існуючим адресою. Синонім змінений на %alias.

en: It appears that you have installed Pathauto, which depends on token, but token is either not installed or not installed properly.
uk: Схоже, що ви встановили Автосинонім, який залежить від модуля Маркер, але модуль Маркер не встановлений або встановлений неправильно.

en: Double quotes "
uk: Подвійні лапки "

en: Single quotes (apostrophe) '
uk: Одинарні лапки (апостроф) '

en: Back tick `
uk: Зворотний апостроф `

en: Comma ,
uk: Кома ,

en: Period .
uk: Період

en: Hyphen -
uk: Дефіс -

en: Underscore _
uk: Підкреслення _

en: Colon :
uk: Двокрапка :

en: Semicolon ;
uk: Крапка з комою ;

en: Pipe |
uk: Вертикальна риса |

en: Left curly bracket {
uk: Ліва фігурна дужка {

en: Left square bracket [
uk: Ліва квадратна дужка [

en: Right curly bracket }
uk: Права фігурна дужка }

en: Right square bracket ]
uk: Права квадратна дужка ]

en: Plus +
uk: Плюс +

en: Equal =
uk: Рівно =

en: Asterisk *
uk: Зірочка *

en: Ampersand &
uk: Амперсанд &

en: Percent %
uk: Відсоток %

en: Caret ^
uk: Курсор ^

en: Dollar $
uk: Долар $

en: Hash #
uk: Хеш #

en: At @
uk: «Собачка» @

en: Exclamation !
uk: Знак оклику !

en: Tilde ~
uk: Тильда ~

en: Left parenthesis (
uk: Ліва кругла дужка (

en: Question mark ?
uk: Знак питання ?

en: Less than <
uk: Менше ніж <

en: Greater than >
uk: Більше ніж >

en: Bulk generate aliases for nodes that are not aliased
uk: Масова генерація псевдонімів до нод, які не мають псевдонімів

en: Pattern for all @node_type paths
uk: Шаблон для всіх шляхів типу нод @node_type

en: Bulk generate aliases for users that are not aliased
uk: Масова генерація псевдонімів до профілів користувачів, які не мають псевдонімів

en: Bulk generate aliases for blogs that are not aliased
uk: Масове формування синонімів для блогів, у яких ще немає синонімів

en: Bulk generate aliases for user-tracker paths that are not aliased
uk: Масове формування синонімів для сторінок історії користувачів, у яких ще немає синонімів

en: Delete aliases
uk: Вилучити синоніми

en: As [cat], but including its supercategories separated by /.
uk: Як і [cat], але включаючи категорії верхнього рівня, розділені /.

en: As [term], but including its supercategories separated by /.
uk: Як і [term], але включаючи категорії верхнього рівня, розділені /.

en: Automatic alias
uk: Автоматичні синоніми

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
uk: Символ, що розділяє слова в заголовках. Їм заміняються всі пробіли й символи пунктуації. Використання пробілу або символу + може привести до непередбачених результатів.

en: Character case
uk: Регістр символів

en: Leave case the same as source token values.
uk: Залишити регістр таким, який він є у вихіднім значенні маркера.

en: Change to lower case
uk: Перевести в нижній регістр

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
uk: Максимальна довжина згенерованого псевдоніму адреси. Рекомендовано 100. Дивиться подробиці: <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a>.

en: Maximum number of objects to alias in a bulk update
uk: Максимальна кількість синонімів при масовім відновленні

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
uk: Нічого не робити. Залишати старий синонім недоторканим.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
uk: Створювати новий синонім. Залишати існуючий синонім функціонуючим.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
uk: Створювати новий синонім. Видаляти старий синонім.

en: Create a new alias. Redirect from old alias.
uk: Створювати новий синонім. Переадресувати зі старого синоніма.

en: Transliterate prior to creating alias
uk: Транслітерувати перед створенням синоніма

en: Reduce strings to letters and numbers from ASCII-96
uk: Забирати з рядків символи, що не входять у набір ASCII-96

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
uk: Залишати в створюваних синонімах тільки букви й цифри, що входять у набір ASCII-96.

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not place punctuation in here and do not use WYSIWYG editors on this field.
uk: Слова, роздільники для синоніма URL, відділені комами. Не поміщайте сюди знаки пунктуації й не використовуйте режим WYSIWYG для цього поля.

en: Punctuation settings
uk: Пунктуація

en: No action (do not replace)
uk: Немає дії (не заміняти)

en: Use -raw replacements for text to avoid problems with HTML entities.
uk: Використовуйте -raw замінники для тексту, щоб уникнути проблем з Html-Елементами.

en: Internal feed alias text (leave blank to disable)
uk: Внутрішній текст для синонімів стрічок (залиште поле порожнім, щоб відключити)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
uk: Вилучити всі синоніми. Число синонімів, які будуть вилучені: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
uk: Вилучити синоніми для всіх @label. Кількість синонімів, які будуть вилучені: %count.

en: Delete aliases now!
uk: Видалити псевдоніми зараз!

en: All of your path aliases have been deleted.
uk: Усі ваші синоніми шляхів були вилучені.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
uk: Усі ваші синоніми шляхів %type були вилучені.

en: notify of path changes
uk: повідомляти про зміни адреси

en: Language neutral
uk: Нейтральна мова

en: Pattern for all @node_type paths in @language
uk: Шаблон для всіх шляхів типу нод @node_type в мові @language

en: Bulk generate aliases for terms that are not aliased
uk: Масове створення синонімів для термінів, які не мають посилань

en: Generate aliases for all existing terms which do not already have aliases.
uk: Створювати синоніми для всіх існуючих термінів, які їх не мають.

en: Automated alias settings
uk: Автоматичний формат псевдонімів

en: Purchase date
uk: Дата покупки

en: Change layout
uk: Змінити розташування

en: Contexts
uk: Контексти

en: Node access
uk: Доступ до матеріалу

en: year(s)
uk: рік(роки)

en: This !type does not have any attributes.
uk: Тип !type немає жодних атрибутів.

en: product
uk: товар

en: product class
uk: класс продукту

en: Addresses
uk: Адреси

en: Saved addresses
uk: Збережені адреси

en: Loading
uk: Завантаження

en: The directory %directory does not exist.
uk: Каталогу %directory не існує.

en: The directory %directory is not writable
uk: Запис у папку %directory заборонений

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
uk: Запис у директорію %directory заборонений, оскільки не встановлені відповідні права доступу.

en: Permitted upload file extensions
uk: Припустимі розширення файлів для завантаження

en: Extensions a user can upload to this field. Separate extensions with a space and do not include the leading dot. Leaving this blank will allow users to upload a file with any extension.
uk: Розширення файлів, які може завантажувати користувач. Розділяйте розширення пробілом і не включайте крапку перед іменем розширення. Якщо поле залишити порожнім, користувачі зможуть завантажити файли з будь-якими розширеннями.

en: File size restrictions
uk: Обмеження розміру файлу

en: Limits for the size of files that a user can upload. Note that these settings only apply to newly uploaded files, whereas existing files are not affected.
uk: Межа для розміру файлу, що завантажується користувачем. Помітьте, що ці настроювання ставляться тільки до файлів, що знову завантажуються, і не впливають на існуючі файли.

en: Maximum upload size per file
uk: Максимальний розмір файлу, який завантажується

en: Maximum upload size per node
uk: Максимальний завантажувальний розмір для матеріалу

en: Generic files
uk: Базові файли

en: File description
uk: Опис файлу

en: File size (in bytes)
uk: Розмір файлу (в байтах)

en: File size (pretty printed)
uk: Розмір файлу ( у структурній роздруківці)

en: FileField
uk: Файлове поле

en: Defines a file field type.
uk: Визначає тип файлового поля.

en: Rearrange
uk: Пересортувати

en: Switch user
uk: Перемкнути користувача

en: Devel
uk: Розробка

en: Execute PHP
uk: Виконання PHP

en: empty
uk: пусто

en: Packages
uk: Пакунки

en: Package
uk: Пакунок

en: Attribute settings
uk: Налаштування атрибутів

en: Displays image files in their original size.
uk: Показати файли зображень у їхньому оригінальному розмірі.

en: Add role
uk: Додати роль

en: All users
uk: Усі користувачі

en: Aggregator
uk: Підбірка новин

en: Node author
uk: Автор матеріалу

en: Miscellaneous
uk: Різне

en: Country code
uk: Код країни

en: Order #
uk: Замовлення #

en: Rebuild
uk: Перебудувати

en: Active users
uk: Активні користувачі

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
uk: Бібліотека GD для PHP відсутня або застаріла. Будь-ласка, зверніться до <a href="@url">документації по роботі PHP із зображеннями</a> щоб отримати інформацію по усуненню цієї помилки.

en: GD library
uk: Бібліотека GD

en: Attach to
uk: Приєднати до

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
uk: Помилка адреси %url. Прохання внести коректну адресу, для прикладу - http://my.ukrweb.info/rss.xml

en: Views panes
uk: Панелі видів

en: by @user
uk: автор: @user

en: Argument type
uk: Тип аргументу

en: Custom PHP
uk: Власний PHP

en: Context
uk: Контекст

en: Attached files
uk: Вкладені файли

en: Book navigation
uk: Навіґація книги

en: Add comment
uk: Додати коментар

en: A form to add a new comment.
uk: Форма додавання нових коментарів.

en: Sort
uk: Сортування

en: !a comments per page
uk: !a коментарів на сторінку

en: Pager
uk: Пейджер

en: Edit node
uk: Редагувати матеріал

en: Identifier
uk: Ідентифікатор

en: Comment options
uk: Налаштування коментарів

en: Menu options
uk: Налаштування меню

en: Ordered
uk: Впорядкований

en: User profile
uk: Профіль користувача

en: All the terms in a vocabulary.
uk: Всі терміни в словнику.

en: Maximum depth
uk: Макс. глибина

en: A node add form.
uk: Форма додавання матеріалу.

en: Taxonomy vocabulary
uk: Словник таксономії

en: Add argument
uk: Додати аргумент

en: Add relationship
uk: Додати зв'язки

en: Add context
uk: Додати контекст

en: Required contexts
uk: Необхідний контекст

en: Add required context
uk: Додати необхідний контекст

en: Close Window
uk: Закрити Вікно

en: Close window
uk: Закрити вікно

en: Remove this item
uk: Видалити цей елемент

en: Add @type "@context"
uk: Додати @type "@context"

en: Keyword
uk: Ключове слово

en: Contributed modules
uk: Додаткові модулі

en: Panel settings
uk: Параметри панелі

en: No title
uk: Без назви

en: Unknown context
uk: Невідомий контекст

en: No context
uk: Немає контексту

en: Module name
uk: Ім'я модуля

en: Enter the module name to export code to.
uk: Уведіть ім'я модуля для експорту коду.

en: Local
uk: Локаль

en: Panel
uk: Панель

en: Deleted/missing node @nid
uk: Стерте/помилкове повідомлення @nid

en: Page settings
uk: Параметри сторінки

en: Use pager
uk: По сторінках

en: Items to display
uk: Відображати елементів

en: Offset
uk: Зміщення

en: More link
uk: Посилання "ще(далі)"

en: Edit this view
uk: Правити вид

en: Book parent
uk: Батьківська підшивка

en: Top level book
uk: Верхній рівень підшивки

en: begins with
uk: починається з

en: contains
uk: містить

en: Machine name
uk: Машинне ім'я

en: Allow Upscaling
uk: Дозволити збільшення розміру

en: Let scale make images larger than their original size
uk: Дозволяє робити фото більшими за реальний розмір

en: imagecache_scale_image failed. image: %image, data: %data.
uk: Помилка фільтра маштабу imagecache: %image, параметри: %data.

en: imagecache_scale_and_crop failed. image: %image, data: %data.
uk: Помилка фільтра маштабу і обрізання imagecache. %image, data: %data.

en: <strong>Inside dimensions</strong>: Final dimensions will be less than or equal to the entered width and height. Useful for ensuring a maximum height and/or width.
uk: <strong>Внутрішні розміри</strong>: Кінцеві розміри будуть менші або рівні до введених ширини і висоти. Зручно для зазначення максимальних висоти чи(або) ширини.

en: <strong>Outside dimensions</strong>: Final dimensions will be greater than or equal to the entered width and height. Ideal for cropping the result to a square.
uk: <strong>Зовнішні розміри</strong>: Кінцеві розміри будуть більшими або рівними введеним висоті та ширині. Ідеально для обрізання результату в квадрат.

en: Scale to fit
uk: Вмістити

en: Inside dimensions
uk: Внутрішні розміри

en: Outside dimensions
uk: Зовнішні розміри

en: Enter a width in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
uk: Введіть ширину в пікселях або у відсотках. Приклад - 500 або 80%.

en: Enter a height in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
uk: Введіть висоту в пікселях або у відсотках. Приклад - 500 або 80%.

en: imagecache_deprecated_scale failed. image: %image, data: %data.
uk: Помилка фільтра застрарілого маштабу imagecache. %image, data: %data.

en: imagecache_crop failed. image: %image, data: %data.
uk: Помилка фільтра обрізання imagecache. %image, data: %data.

en: imagecache_desaturate failed. image: %image, data: %data.
uk: Помилка фільтра перетворення в сірий imagecache. %image, data: %data.

en: Rotation angle
uk: Кут повороту

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
uk: Кількість градусів, для поворото фото. Позитивні числа - за годинниковою стрілкою, негативні - проти

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
uk: Випадковість в повороті для кожного фото. Кут, вказаний вище - максимум

en: imagecache_rotate_image failed. image: %image, data: %data.
uk: Помилка фільтра повороту imagecache. %image, data: %data.

en: <strong>NOTE:</strong> The sigma parameter below is currently <em>only</em> used when the Imagemagick toolkit is active.
uk: <strong>Примітка:</strong> Параметр сігма нижче <em>виключно</em> використовується, якщо Imagemagick активний.

en: Radius
uk: Радіус

en: The radius of the gaussian, in pixels, not counting the center pixel. If you're using Imagemagick, you can set this to 0 to let Imagemagick select a suitable radius. Typically 0.5 to 1 for screen resolutions. (default 0.5)
uk: Радіус Гауса, в пікселях, не враховує центральний піксель. Якщо використовується Imagemagick, Ви можете вказати 0, щоб Imagemagick обрав підходячий радіус. Типово від 0.5 до 1 для роздільної екрану. Базово 0.5

en: Sigma
uk: Сіґма

en: The standard deviation of the gaussian, in pixels. General rule of thumb: if radius < 1 then sigma = radius, else sigma = sqrt(radius). (default 0.5)
uk: Стандартне відхилення Гауса, в пікселях. Загальне правило іконки: якщо радіус менше сігми, толі сігма рівна радіусу, інакше сігма рівна кореню квадратному від радіуса. Базово - 0.5

en: The percentage of the difference between the original and the blur image that is added back into the original. Typically 50 to 200. (default 100).
uk: ВІдсоток відмінності між початковим розміром і розмитим фото, що додане в фоні оригіналу. Типово від 50 до 200. Базово - 100

en: The threshold, as a fraction of max RGB levels, needed to apply the difference amount.  Typically 0 to 0.2. (default 0.05).
uk: Поріг, як частка від максимальниз рівнів RGB, потрібна для використання в величині різниці. Типово від 0 до 0.2. (Базово від 0 до 0.2)

en: imagecache_sharpen_image failed. image: %image, data: %data.
uk: Помилка фільтра чіткості imagecache. Фото: %image, параметри: %data.

en: @preset image
uk: @preset фото

en: @preset image linked to node
uk: @preset фото причіплене до матеріалу

en: @preset image linked to image
uk: @preset фото причіплене до фото

en: @preset file path
uk: @preset шлях до файлу

en: Failed generating an image from %image using imagecache preset %preset.
uk: Помилка створення фото з %image, використовуючи налаштування %preset.

en: non-existant action %action
uk: недоступна дія %action

en: Failed to create imagecache directory: %dir
uk: Помилка створення теки %dir для imagecache

en: action(id:%id): %action failed for %src
uk: дія(id:%id): помилка %action для %src

en: Unknown file type(%path) stat: %stat
uk: Невідомий тип файла(%path) стат: %stat

en: imagecache_resize_image failed. image: %image, data: %data.
uk: Помилка масштабування imagecache. Фото %image, параметри: %data.

en: administer imagecache
uk: управляти Imagecache

en: flush imagecache
uk: очищати кеш зображень

en: view imagecache
uk: перегляд imagecache

en: presetname
uk: ім'я налаштувань

en: Flush
uk: Скинути

en: Preset Namespace
uk: Ім'я Набору Правил

en: The namespace is used in URL's for images to tell imagecache how to process an image. Please only use alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for preset names.
uk: Ім'я, використані в адресах для фото для повідомлення imagecache як обробляти. Прохання, виключно буквенно-цифрові символи, підкреслення (_) і тире (-) для імен.

en: The specified preset was not found
uk: Зазначений набір правил не знайдений.

en: Are you sure you want to delete the preset %preset?
uk: Ви певен, що прагнете вилучити набір правил %preset?

en: Are you sure you want to flush the preset %preset?
uk: Ви певен, що прагнете скинути набір правил %preset?

en: New Actions
uk: Нові Дії

en: Add !action
uk: Додавання !action

en: Update Action
uk: Оновлення Дії

en: Are you sure you want to delete the !action action from preset !preset?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити !action з налаштування !preset?

en: The action has been deleted.
uk: Дію видалено

en: Administer imagecache presets and actions.
uk: Керування наборами правил і діями imagecache.

en: Add new preset
uk: Додати новий набір правил

en: The primary identifier for an imagecache_preset.
uk: Головний ідентифікатор для налаштування imagecache

en: The primary identifier for an imagecache_action.
uk: Головний ідентифікатор для дії imagecache

en: The weight of the action in the preset.
uk: Вага дії в налаштуванні

en: The module that defined the action.
uk: Модуль, який визначив дію.

en: The unique ID of the action to be executed.
uk: Унікальний ID дії, яка буде виконано.

en: The configuration data for the action.
uk: Дані конфігурації для дії.

en: ImageCache Directory
uk: Тека ImageCache

en: %p is not writeable by the webserver.
uk: %p недоступне на запис

en: An unknown error occured.
uk: Виникла невідома помилка.

en: An unknown error occured trying to verify %p is a directory and is writable.
uk: Сталась невідома помилка при спробі перевірки теки %p на запис

en: ImageCache Temp Directory
uk: Тимчасова тека ImageCache

en: Dynamic image manipulator and cache.
uk: Динамічне керування фото і кеш

en: ImageCache User Interface.
uk: Інтерфейс ImageCache

en: Print
uk: Друк

en: Locked
uk: Заблоковано

en: Registration form
uk: Реєстраційна форма

en: The e-mail address %mail is not valid.
uk: Адреса електронної пошти %mail недійсна.

en: Account
uk: Обліковий Запис

en: Selection type
uk: Тип вибору

en: No name
uk: Без імені

en: Finish
uk: Завершити

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
uk: Помилка при перевірці значення, будь-ласка, спробуйте ще. Якщо помилка повториться, повідомте адміністратора сайту.

en: In moderation
uk: В модерації

en: daily
uk: щодня

en: weekly
uk: щотижня

en: Stock settings
uk: Налаштування товарних запасів

en: deleted
uk: вилучено

en: Containing any of the words
uk: Містить одне із слів

en: Containing the phrase
uk: Містить фразу

en: Containing none of the words
uk: Не містить жодного із слів

en: Only in the category(s)
uk: Лише у категорії(-ях)

en: Only of the type(s)
uk: Лише для типу(-ів)

en: Billing information
uk: Інформація для виставлення рахунку

en: Company name
uk: Назва компанії

en: Transaction mode
uk: Режим трансакції

en: Sandbox
uk: Пісочниця

en: Authorization
uk: Авторизація

en: Credit card charged: !amount
uk: Сума знята із кредитної карти: !amount

en: Content ID
uk: ID умісту

en: Underline
uk: Підкреслення

en: Ordered list
uk: Нумерований список

en: Unordered list
uk: Ненумерований список

en: Font family
uk: Гарнітура

en: About
uk: Про

en: Search returned no results.
uk: Пошук не дав результатів

en: Case sensitive
uk: Чутливе до регістру

en: Reports
uk: Звіти

en: Link class
uk: Клас посилання

en: Report settings
uk: Налаштування звітів

en: Column
uk: Стовпець

en: Default sort
uk: Базове сортування

en: sort by @s
uk: сортувати за @s

en: and
uk: і

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
uk: URL, до якого буде переадресовано користувача. Це може бути внутрішня адреса на кшталт <em>node/1234</em> або зовнішня типу http://my.ukrweb.info

en: Display a message to the user
uk: Відображення повідомлення користувачеві

en: Optional URL
uk: Додатковий URL

en: Static Title:
uk: Статичний заголовок:

en: Rel Attribute
uk: Атрибут &#147;rel&#148;

en: A default title must be provided if the title is a static value
uk: Заголовок базово, потрібний, якщо заголовок - статичне значення

en: At least one title or URL must be entered.
uk: Принаймні, один заголовок або URL необхідно ввести.

en: You cannot enter a title without a link url.
uk: Ви не можете ввести заголовок без посилання на адресу.

en: Title, as link (default)
uk: Заголовок, як посилання (базово)

en: URL, as link
uk: URL, як посилання

en: Short, as link with title "Link"
uk: Коротко, як посилання з заголовком "Посилання"

en: Label, as link with label as title
uk: Ім'я поля у вигляді посилання

en: Separate title and URL
uk: Окремі заголовок і URL

en: Popup
uk: Спливаючий

en: Revenue
uk: Виручка

en: All comments
uk: Всі коментарі

en: Payment method title
uk: Назва методу оплати

en: Order review submit button text
uk: Текст на кнопці перегляду замовлення

en: Submit Order
uk: Зробити замовлення

en: Checkout review instructions
uk: Інструкції на сторінці перегляду оформлення

en: Provide instructions for customers at the top of the checkout review screen.
uk: Подайте інструкції для клієнтів на горі сторінки перегляду оформлення.

en: Order created through website.
uk: Замовлення подане з сайту.

en: Receiving new order notification for order !order_id.
uk: Отримання нових повідомлень для замовлення № !order_id.

en: Add @type
uk: Додати @type

en: Parent comment
uk: Батьківський коментар

en: The parent comment.
uk: Батьківський коментар.

en: Author's website
uk: Сайт автора

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
uk: Показує глибину коментаря, якщо доступно.

en: Reply-to link
uk: Посилання Відповісти на

en: Text to display
uk: Текст для показу

en: !message
uk: Повідомлення

en: Product information
uk: Інформація щодо товару

en: Sell price
uk: Відпускна ціна

en: Customer purchase price.
uk: Ціна для клієнта.

en: field
uk: поле

en: Notification
uk: Сповіщення

en: clone
uk: клонування

en: View settings
uk: Параметри видів

en: Week @week
uk: Тиждень @week

en: Metric
uk: Метрична

en: Delete view
uk: Вилучити вид

en: Context UI
uk: Користувацький інтерфейс Контексту

en: Target
uk: Ціль

en: Time ago
uk: Часу назад

en: Create @name
uk: Створити @name

en: Not checked
uk: Не перевірено

en: Imagecache presets
uk: Набори Правил Imagecache

en: Remove this action
uk: Вилучити цю дію

en: Not enabled
uk: Не увімкнено

en: GD !format Support
uk: GD Підтримка !format

en: The taxonomy vocabulary ID
uk: ID словника Таксономії

en: The taxonomy term ID
uk: ID терміна Таксономії

en: Force single
uk: Примусово одиничний

en: View cart
uk: Переглянути кошик

en: Invalid e-mail address.
uk: Помилкова e-mail адреса

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
uk: Інструкції, що відобразяться користувачу нижче цього поля на формі редагування. <br />Дозволені HTML теги: @tags

en: &lt;none&gt;
uk: &lt;нема&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
uk: Вам недозволено ввожити PHP код

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
uk: Код PHP був встановлений адміністратором і буде перезаписувати будь-які значенн, вказані вище

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
uk: Використання PHP для параметрів поля (небезпечно - використовуйте з обережністю)

en: A file has been pre-loaded for import.
uk: Файл для втягування завантажено

en: Content fieldgroup
uk: Група полей матеріалу

en: Text to display if group has no data. Note that title will not display unless overridden.
uk: Текст для показу у випадку, коли у групі нема даних. Відмітьте, що заголовок не буде показано, хіба що не відбудетья відміна.

en: Node reference field
uk: Поле посилання на матеріал

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
uk: Можливі значення цього поля. Введіть по одному значенню на строку, в форматі ключ|мітка. Ключ - значення, що буде збережене в базі даних, і воно має співпадати з типом збереження поля (%type). Мітка необов'язкова, і ключ буде використано замість неї, якщо вона не вказана.<br /> Дозволені мітки HTML: @tags

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
uk: Цей код PHP був встановлений адміністратором і замістить вищевказаний перелік дозволених значень.

en: User from reference
uk: Користувач, на який указує посилання

en: Adds a user from a user reference in a node context; if multiple users are referenced, this will get the first referenced user only.
uk: Додає користувача, на який указує посилання, у контекст матеріалу; якщо посилання вказує на декілька користувачів, доданий буде тільки перший користувач.

en: User reference field
uk: Поле посилання на користувача

en: Click to view.
uk: Клікніть для перегляду.

en: Shipping Address:
uk: Адреса доставки:

en: Order #:
uk: Замовлення #:

en: Shipping Method:
uk: Спосіб доставки:

en: Ship order !order_id packages.
uk: Доставити пакунки замовлення № !order_id.

en: Ship
uk: Доставка

en: This order has no comments associated with it.
uk: Замовлення не має пов'язаних коментарів.

en: Product reports
uk: Товарні звіти

en: Sales per year
uk: Продаж за рік

en: Products sold
uk: Товарів продано

en: Total revenue
uk: Сумарний дохід

en: Update report
uk: Оновити звіт

en: Sold
uk: Продано

en: No products found
uk: Товари не знайдено

en: Number of orders
uk: Кількість замовлень

en: Average order
uk: Середнє замовлення

en: Total @year
uk: Сума @year

en: Sales year
uk: Річний товарообіг

en: Sales summary
uk: Зведення продаж

en: Sales data
uk: Дата торгівлі

en: Today, !date
uk: Сьогодні, !date

en: Yesterday, !date
uk: Вчора, !date

en: Daily average for @month
uk: Всередньому за день у місяці: @month

en: Projected totals for @date
uk: Запланована сума на місяць: @date

en: Grand total sales
uk: Всього продаж

en: The CSV data could not be retreived. It's possible the data might have expired. Refresh the report page and try to retrieve the CSV file again.
uk: Данні з CSV не можуть бути отримані. Це може бути спричинено закінченням дії. Оновіть сторінку звіту та спробуйте отримати файл CSV знов.

en: New packages
uk: Нові пакунки

en: Edit package
uk: Редагувати пакунок

en: Cancel package shipment
uk: Відмінити відгрузку пакунка

en: Shipments
uk: Відвантаження

en: New shipment
uk: Нова доставка

en: Shipment !id
uk: Відгрузка !id

en: Cancel shipment
uk: Відмінити відгрузку

en: Delete shipment
uk: Видалити доставку

en: Ship packages
uk: Відгрузка пакунків

en: Package ID
uk: Ідентифікатор пакунку

en: Shipping type
uk: Тип доставки

en: Package type
uk: Тип пакунку

en: Shipment ID
uk: Ідентифікатор доставки

en: Tracking number
uk: Номер відстежування

en: packing slip
uk: Інформація для пакування

en: cancel shipment
uk: скачувати доставку

en: This order's products have not been organized into packages.
uk: Товари з цього замовлення не були упаковані.

en: Create packages.
uk: Створити пакунки.

en: Order @order_id does not exist.
uk: Замовлення @order_id не існує.

en: Are you sure you want to delete this package?
uk: Ви впевнені що бажаєте видалити цей пакунок?

en: The products it contains will be available for repackaging.
uk: Товари що він вміщає будуть доступні для перепакування.

en: Ship date
uk: Дата відвантаження

en: Estimated delivery
uk: Приблизна доставка

en: No shipments have been made for this order.
uk: Для цього замовленя не було зроблено жодного відвантаження.

en: Make a new shipment
uk: Замовити нову відгрузку

en: Put products into packages to make shipments.
uk: Упакувати товари для здійснення відвантаження

en: Ship Manually
uk: Ручна відгрузка

en: Shipping method
uk: Спосіб доставки

en: There is no sense in making a shipment with no packages on it, right?
uk: Немає змісту в замовленні відгрузки взагалі без контейнерів, чи не так?

en: Are you sure you want to delete this shipment?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити дану відгрузку?

en: The shipment will be canceled and the packages it contains will be available for reshipment.
uk: Відгрузка буде відмінена та пакунки, які вона містить, будуть доступні для повторної відвантаження.

en: The shipment %tracking could not be canceled with %carrier. To delete it anyway, remove the tracking number and try again.
uk: Відгрузка %tracking не може бути відмінена з %carrier. Щоб видалити її, видаліть номер відстежування та спробуйте ще раз.

en: Are you sure you want to cancel the shipment of this package?
uk: Ви впевнені що бажаєте скасувати доставку цього пакунку?

en: It will be available for reshipment.
uk: Це буде доступно для нової доставки.

en: Payment received
uk: Оплату отримано

en: Merchant ID
uk: Торговий ідентифікатор

en: Currency code
uk: Код валюти

en: Shippable product
uk: Товари що доставляються

en: !count anonymous
uk: !count гостей

en: Username:
uk: Ім'я користувача:

en: Send confirmation
uk: Відправити підтвердження

en: Send reminder
uk: Послати нагадування

en: day | days
uk[0]: день
uk[1]: дні
uk[2]: днів

en: Show @count value(s)
uk: Відображення @count значень

en: starting from @count
uk: починаючи з @count

en: Embed Code
uk: Приклад коду

en: No roles
uk: Немає ролей

en: The language the content is in.
uk: Мова вмісту.

en: No response
uk: Немає відповіді

en: Message body
uk: Текст повідомлення

en:  to
uk:  до

en: Authenticated
uk: Авторизований

en: Order complete
uk: Замовлення завершене

en: Payment methods
uk: Способи оплати

en: User account
uk: Профіль користувача

en: File download
uk: Завантаження файлу

en: Credit card
uk: Кредитна картка

en: Order total:
uk: Сума замовлення:

en: Current balance:
uk: Поточний баланс:

en: Customer used a different e-mail address during payment: !email
uk: Підчас оплати клієнт використав іншу адресу електронної пошти: !email

en: Vendor account number
uk: Номер облікового запису продавця

en: Button text
uk: Текст кнопки

en: Title only
uk: Тільки назва

en: Dates
uk: Дати

en: Unknown status
uk: Невідомий статус

en: Deslash
uk: Видалення слеша

en: Enabled for taxonomy term pages only
uk: Включене тільки для сторінки терміна таксономії

en: Menu Access Checking
uk: Перевірка доступу до меню

en: This module will do a 301 redirect for all nodes which have an alias but are not using that alias.
uk: Цей модуль буде виконувати перенаправлення 301 для всіх матеріалів, що мають синоніми, але не використовують його.

en: Chose which features you would like enabled for Global Redirect
uk: Виберіть, які функції Вам потрібно включити для глобального перенаправлення.

en: Searches for an alias of the current URL and 301 redirects if found. Stops duplicate content arising when path module is enabled.
uk: Шукає синонім поточного адреси й виконує перенаправлення 301 у випадку його виявлення. Запобігає дублюванню змісту, що виникає при включеному модулі Path.

en: Validator
uk: Перевірка

en: Flag user
uk: Відзначений користувач

en: Unflag
uk: Зняти відмітку

en: Inherit
uk: Залежність

en: None available.
uk: Не доступно.

en: Defines an image field type.
uk: Визначає тип поля для зображень.

en: Editable
uk: Можна редагувати

en: Mime type
uk: MIME Тип

en: Use default
uk: Використовувати базове

en: Invoice template
uk: Шаблон рахунку

en: If the balance is less than or equal to $0.00.
uk: Якщо баланс менше або рівний 0.00 ₴

en: If the order status is not already Payment Received.
uk: Якщо статус замовлення ще не <strong>Оплату отримано</strong>

en: Choose a category
uk: Виберіть категорію

en: Subtotal:
uk: Підсумок:

en: COD
uk: Готівкою при отримані

en: Address book
uk: Адресна книга

en: Generate
uk: Згенерувати

en: Base price
uk: Базова ціна

en: Edit attribute
uk: Редагувати властивість

en: Are you sure you want to delete the attribute %name?
uk: Ви впевнені що бажаєте видалити атрибут %name?

en: Tax
uk: Податки

en: The weight, used for sorting.
uk: Вага, використовується для сортування.

en: Supported
uk: Підтримувані

en: The date the node was last updated.
uk: Дата останньої зміни матеріалу.

en: In the form of WW (01 - 53).
uk: У форматі ТТ (01 - 53).

en: Category ID
uk: ID категорії

en: Google Checkout settings
uk: Налаштування Google Checkout

en: Set merchant ID and key for Google Checkout.
uk: Введіть ваш ідентифікатор продавця та ключ для Google Checkout.

en: Calculate shipping charges for orders through Google Checkout.
uk: Розрахуйте витрати на доставку для замовлення за допомогою Google Checkout.

en: Calculate taxes for orders through Google Checkout.
uk: Розрахуйте налоги для замовлення за допомогою Google Checkout.

en: Google Checkout terminal: Order @order_id
uk: Google Checkout вивід: Замовлення № @order_id

en: Conforms to Google Checkout content policies.
uk: Погодити з інформаційною політикою Google Checkout.

en: Google Checkout only accepts the following currencies: @list
uk: Google Checkout ухвалює тільки наступну валюту: @list

en: Merchant key
uk: Ключ продавця

en: Test Environment settings
uk: Тестувати налаштування середовища

en: Test Mode
uk: Тестовий режим

en: Test Merchant ID
uk: Тестувати ідентифікатор продавця

en: Test Merchant Key
uk: Тестувати ключ продавця

en: Customer messages
uk: Повідомлення до клієнта

en: Reason for canceling order
uk: Причина скасування замовлення

en: Button size
uk: Розмір кнопки

en: Button alignment
uk: Вирівнювання кнопок

en: Default price
uk: Базова ціна

en: Handling charge
uk: Плата за обробку вантажу

en: Percentage markup/discount
uk: Відсоток націнки/знижки

en: A default shipping cost is required.
uk: Вартість доставки за замовчуванням обов'язкова для заповнення.

en: The default shipping cost should be a positive number.
uk: Вартість доставки за замовчуванням повинна бути позитивним числом.

en: The fixed charge should be a number.
uk: Фіксована сума повинна бути числом.

en: The percent adjustment should be a number.
uk: Процентна ставка повинна бути числом.

en: Save taxes
uk: Зберегти податки

en: Tax shipping?
uk: Обкладається перевезення податком?

en: What is Google Checkout?
uk: Що таке Google Checkout?

en: You do not have any items in your shopping cart.
uk: У вашім кошику немає жодного товару

en: Customer does not want marketing emails.
uk: Замовник відмовляється від маркетингових електронних листів.

en: Google Checkout terminal
uk: Термінал Google Checkout

en: Click here to go to Google Checkout settings.
uk: Натисніть тут, щоб перейти до настроювань Google Checkout.

en: Balance:
uk: Баланс:

en: Google Checkout total:
uk: Сума Google Checkout:

en: Google Checkout balance:
uk: Баланс Google Checkout:

en: Charge
uk: Витрата

en: Reason for refund
uk: Причина повернення

en: Refund Comment
uk: Коментар до повернення

en: You must enter a number for the amount.
uk: Ви повинні ввести число для суми.

en: Order canceled.
uk: Замовлення скасовано.

en: Google Checkout member for @count month. | Google Checkout member for @count months.
uk[0]: Учасник Google Checkout вже @count місяць
uk[1]: Учасник Google Checkout вже @count місяці
uk[2]: Учасник Google Checkout вже @count місяців

en: yearly
uk: щорічно

en: monthly
uk: щомісяця

en: @label (!name) - Allowed values
uk: @label (!name) - Дозволені значення

en: %name: illegal value.
uk: %name: значення некоректне.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
uk: %name: значення не може бути довшим чим %max символів

en: Widgets
uk: Віджети

en: Invalid display id @display
uk: Невірний ідентифікатор відображення @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
uk: Помилка: оброблювач для @table &gt; @field не існує!

en: Do not use a relationship
uk: Не використовувати зв'язок

en: Sorry, you can only add one of those at a time.
uk: На жаль, за один раз Ви можете додати тільки один з них.

en: Default cart form
uk: Базова форма корзини

en: Cart Contents
uk: Вміст корзини

en: Display the contents of a customer's shopping cart.
uk: Відображення вмісту корзини користувача

en: Watermark Text
uk: Текст водяного знаку

en: Add Watermark
uk: Додати водяний знак

en: Uploaded file is not a valid JPEG
uk: Завантажений файл не є у форматі JPEG

en: Must fill in text
uk: Необхідно заповнити текстом

en: Empty Line
uk: Порожній рядок

en: Package order !order_id products.
uk: Пакувати товари замовлення № !order_id

en: Specify and collect payment for an order.
uk: Укажіть і прийміть оплату за замовлення.

en: Test Gateway
uk: Тестовий шлюз

en: Process credit card payments through the Test Gateway.
uk: Приймання оплати кредитними картами за допомогою Тестового Платіжного Центру.

en: Check or Money Order
uk: Чек або грошовій переказ

en: Pay by mailing a check or money order.
uk: Сплатити надіславши чек або грошовий переказ

en: UPS Letter
uk: Лист UPS

en: Customer Supplied Package
uk: Пакунок клієнта

en: Tube
uk: Труба

en: UPS Express Box
uk: Коробка UPS Express

en: UPS 25KG Box
uk: Коробка UPS 25KG

en: UPS 10KG Box
uk: Коробка UPS 10KG

en: Pallet
uk: Піддон

en: Small Packages
uk: Малі пакети

en: Credit card encryption
uk: Шифрування Кредитних Карток

en: Credit card data in the database is currently being encrypted.
uk: У цей час дані кредитної карти зберігаються в зашифрованому виді в  базі даних.

en: This block of text represents a configurable message such as a set of instructions or an e-mail template.  Using hook_uc_message to handle the default values for these is so easy even your grandma can do it!
uk: Цей блок тексту представляє сосбой повідомлення, що настроюється, наприклад набір інструкцій або шаблон листа. Використання hook_uc_message для керування значеннями за замовчуванням настільки просто, що це змогла б зробити навіть Ваша бабуся!

en: Select your payment type:
uk: Оберіть тип оплати:

en: Online check
uk: Он-лайн перевірка

en: Your 2Checkout vendor account number.
uk: Ваш номер аккаунта в 2Checkout

en: Secret word for order verification
uk: Секретне слово для перевірки замовлення

en: Adjust language on 2Checkout pages.
uk: Настроювання мови на сторінках 2Checkout.

en: Allow customers to choose to pay by credit card or online check.
uk: Дайте клієнтам можливість вибрати спосіб оплати: за допомогою кредитної карти або інтернет-чека.

en: Show credit card icons beside the payment method title.
uk: Показувати іконку кредитної карти збоку від назви методу платежу

en: 2Checkout.com checkout type
uk: Тип оформлення 2Checkout.com

en: Single page checkout only works for stores selling intangible products using credit card payments.
uk: Оформлення на одній сторінці діє тільки для магазинів, що торгують нематеріальними товарами, що й використовують платежі по кредитних картах.

en: Multi-page checkout
uk: Оформлення на декількох сторінках

en: Single page checkout
uk: Оформлення на одній сторінці

en: credit card
uk: кредитна картка

en: Enable to process payments using 2Checkout.com.
uk: Дозволяє провести платежі через 2Checkout.com.

en: API Login ID and Transaction Key
uk: API Login ID і Transaction Key

en: Transaction Key
uk: Ключ транзакції

en: AIM settings
uk: Установки AIM

en: These settings pertain to the Authorize.Net AIM payment method for card not present transactions.
uk: Ці настроювання ставляться до способу платежу Authorize.Net AIM для несправжніх операцій карти.

en: Live transactions in a live account
uk: Живі операції в живому обліковому записі

en: Test transactions in a live account
uk: Тестові операції в живому обліковому записі

en: Developer test account transactions
uk: Операції в тестовому обліковому записі розроблювача

en: Tell Authorize.net to e-mail the customer a receipt based on your account settings.
uk: Попросити Authorize.net надіслати клієнтові електронне повідомлення, засноване на ваших настроюваннях облікового запису.

en: ARB settings
uk: Настроювання ARB

en: These settings pertain to the Authorize.Net Automated Recurring Billing service.
uk: Ці настроювання ставляться до Automated Recurring Billing service Authorize.Net

en: Only specify developer mode if you login to your account through https://test.authorize.net.<br />Adjust to production mode when you are ready to start processing real recurring fees.
uk: Укажіть тільки режим розроблювача, якщо ви входите через свій обліковий запис на https://test.authorize.net.<br /> Перейдіть до режиму продукції, коли почнете обробку реальних періодичних платежів.

en: Developer test
uk: Тест розроблювача

en: <b>Note:</b> You must first configure credit card encryption before setting this.<br />Enter the value here you entered in your Auth.Net account settings.
uk: <b>Примітка:</b> Перед цим настроюванням ви повинні настроїти шифрування  кредитної карти<br />Уведіть тут те ж значення, що й у настроюваннях вашої обліковому запису Auth.Net.

en: Log reported ARB payments in watchdog.
uk: Записувати підтверджені платежі ARB у журнал.

en: Type: @type<br />ID: @id
uk: Тип: @type<br />ID: @id

en: ACCEPTED
uk: СХВАЛЕНЕ

en: REJECTED
uk: ВІДХИЛЕНО

en: Order @order_id
uk: Замовлення № @order_id

en: Order @order_id - @sku
uk: Замовлення @order_id - @sku

en: Subscription ID: @subscription_id
uk: ID підписки: @subscription_id

en: Subscription update failed. See order admin comments for more details.
uk: Не вдалося обновити підписку. Більш докладно див. адміністративні примітки до замовлення.

en: Are you sure you wish to cancel this subscription?
uk: Ви впевнені, що хочете відмінити дану підписку?

en: Are you sure you wish to cancel this fee?
uk: Ви впевнені, що хочете відмінити цей платіж?

en: Retry – System unavailable or timed out
uk: Повтор - система недоступна або минув час очікування

en: No Match
uk: Не збігається

en: Not Processed
uk: Не оброблений

en: Authorization only
uk: Тільки авторизація

en: Process payments using Authorize.net. Supports AIM and ARB.
uk: Проводить платежі через Authorize.net. Підтримує AIM і ARB.

en: Credit card debug mode
uk: Режим налагодження кредитних карт

en: Credit card:
uk: Кредитна картка:

en: Pay by credit card.
uk: Оплатити кредитною карткою.

en: (Last 4)
uk: (Останні 4)

en: Enter the owner name as it appears on the card.
uk: Введіть ім'я власника так як воно наведено на картці.

en: You have entered an invalid credit card number.
uk: Ви ввели невірний номер кредитної картки.

en: The start date you entered is invalid.
uk: Введена вами дата початку невірна.

en: The credit card you entered has expired.
uk: Ви ввели картку з закінченим терміном дії.

en: You must enter the issuing bank for that card.
uk: Укажіть банк-власника карти

en: Card Owner
uk: Власник карти

en: Issuing Bank
uk: Банк-Власник

en: Card Type:
uk: Тип карти:

en: Card Owner:
uk: Власник карти:

en: Card Number:
uk: Номер карти:

en: Start Date:
uk: Дата початку:

en: Expiration:
uk: Дата закінчення дії картки:

en: Issuing Bank:
uk: Банк-Власник:

en: Credit card data security
uk: Захист даних кредитної карти

en: You are responsible for the security of your website, including the protection of credit card numbers.  Please be aware that choosing some settings in this section may decrease the security of credit card data on your website and increase your liability for damages in the case of fraud.
uk: Ви відповідальні за безпеку на сайті, у тому числі за захист номерів кредитних карт. Ви повинні знати, що вибір деяких настроювань у цьому розділі може привести до зменшення захисту даних кредитних карт на вашім сайті й збільшити вашу відповідальність за  відшкодування збитків у випадку шахрайства.

en: Card number encryption key filepath
uk: Ключ шифрування номера карти

en: Not configured, see below.
uk: Не встановлений, див. нижче.

en: Operate in credit card debug mode.
uk: Працювати в режимі налагодження кредитної карти.

en: In debug mode, credit card details may be stored in violation of PCI security standards.<br />Debug mode is only recommended for testing transactions with fake credit card details.
uk: У режимі налагодження інформація про кредитну карту може зберігатися в порушення стандартів безпеки PCI.<br />Режим налагодження рекомендується тільки для перевірки транзакцій з несправжньою інформацією про кредитну карту.

en: Checkout workflow
uk: Етапи оформлення

en: These settings alter the way credit card data is collected and used during checkout.
uk: Ці настроювання міняють спосіб збору даних кредитної карти й використовуються в час оформлення.

en: Validate credit card numbers at checkout.
uk: Перевіряти вірогідність номерів кредитних карт при оформленні.

en: Invalid card numbers will show an error message to the user so they can correct it.<br />This feature is recommended unless you are in debug mode.
uk: При введенні недійсного номера карти користувачеві буде видаватися повідомлення про помилку, і він зможе виправити його. <br />Ця функція рекомендується тільки якщо ви не працюєте в режимі налагодження.

en: Attempt to process credit card payments at checkout.
uk: Пробувати провести платіж по кредитній карті при оформленні.

en: Failed attempts will prevent checkout completion and display the error message from above.<br />This box must be checked to process customer credit cards if you are not in debug mode.
uk: При невдалих спробах з'явиться повідомлення про помилку, оформлення не завершиться. <br />Цей блок може застосовуватися, тільки якщо ви не працюєте в режимі налагодження.

en: Debug mode data clearing
uk: Видалення даних у режимі налагодження

en: Order status
uk: Статус замовлення

en: Unit of time
uk: Одиниця часу

en: Credit card fields
uk: Поля кредитної карти

en: Enable CVV text field on checkout form.
uk: Включити текстове поле CVV у формі оформлення.

en: Enable card owner text field on checkout form.
uk: Включити текстове поле власника карти у формі оформлення.

en: Enable card start date on checkout form.
uk: Включити початкову дату карти у формі оформлення.

en: Enable card issue number text field on checkout form.
uk: Включити текстове поле номера випуску карти у формі оформлення.

en: Enable issuing bank text field on checkout form.
uk: Включити текстове поле банку, що видав карту, у формі оформлення.

en: Enable card type selection on checkout form.
uk: Включити вибір типу карти у формі оформлення.

en: If enabled, specify in the textarea below which card options to populate the select box with.
uk: Якщо включене, укажіть у текстовій області нижче, які пункти карти внести в обране поле.

en: Card type select box options
uk: Блок вибору типів кредитних карт

en: Enter one card type per line. These fields will populate the card type select box if it is enabled.
uk: Уведіть один тип карти в рядку. Ці поля будуть внесені в блок вибору типу карти, якщо він включений.

en: Use the checkboxes to specify which card types you accept for payment. Selected card types will show their icons in the payment method selection list and be used for card number validation.
uk: Відзначте прийнятні типи карт оплати прапорцями. Іконки обраних типів карт з'являться в списку вибору способу платежу й будуть використовуватися для перевірки номера карти.

en: Here you can alter messages displayed to customers using credit cards.
uk: Тут ви можете поміняти повідомлення для клієнтів, що користуються кредитними картами.

en: Credit card payment policy
uk: Політика оплати по кредитних картах

en: Instructions for customers on the checkout page above the credit card fields.
uk: Інструкції для клієнтів перебувають на сторінці оформлення перед полями  кредитної карти.

en: Your billing information must match the billing address for the credit card entered below or we will be unable to process your payment.
uk: Ваша інформація про рахунок повинна відповідати адресі виставляння рахунку для  кредитної карти, інакше ми не зможемо прийняти платіж.

en: Card processing failure message
uk: Повідомлення про помилку обробки карти

en: You have specified a non-existent directory.
uk: Ви вказали не існуючий каталог.

en: Cannot write to directory, please verify the directory permissions.
uk: Запис у каталог неможлива, перевірте права доступу до каталогу.

en: Cannot read from directory, please verify the directory permissions.
uk: Читання з каталогу неможливо, перевірте права доступу до каталогу.

en: Card type
uk: Тип картки

en: Card owner
uk: Власник картки

en: Card number
uk: Номер картки

en: Start Month
uk: Місяць випуску

en: Start Year
uk: Рік випуску

en: Expiration Month
uk: Місяць закінчення дії

en: Expiration Year
uk: Рік закінчення дії

en: Issuing bank
uk: Банк-Власник

en: (if present)
uk: ( при наявності)

en: Expiration Date:
uk: Дата закінчення дії:

en: What's the CVV?
uk: Що таке CVV?

en: What is the CVV?
uk: Що таке CVV?

en: CVV stands for Card Verification Value. This number is used as a security feature to protect you from credit card fraud.  Finding the number on your card is a very simple process.  Just follow the directions below.
uk: CVV - Card Verification Value. Це число використовується як особливість безпеки, щоб захистити Вас від шахрайства кредитної карти. Виявлення числа на Вашій платі є дуже простим процесом.

en: The CVV for these cards is found on the back side of the card.  It is only the last three digits on the far right of the signature panel box.
uk: CVV для цих карт перебуває на задній стороні карти. Це останні три цифри після номера карти.

en: Close this window
uk: Закрити це вікно

en: Order total: @total
uk: Сума замовлення: @total

en: Balance: @balance
uk: Баланс: @balance

en: Select authorization
uk: Виберіть спосіб авторизації

en: administer credit cards
uk: управляти кредитними картами

en: Receive credit card payments through checkout.
uk: Ухвалює платежі по кредитній карті при оформленні.

en: Payment server
uk: Платіжний сервер

en: Ensure address verification
uk: Забезпечення перевірки адреси

en: Process transaction only if address passes verification.
uk: Проводити операцію тільки якщо адреса пройшла перевірку.

en: Process transaction regardless of the result of address verification.
uk: Проводити операцію, не дивлячись на результати перевірки адреси.

en: SOAP Toolkit API settings
uk: Настроювання SOAP Toolkit API

en: Enter the 2 letter abbreviation of your state or province.
uk: Уведіть абревіатуру з 2 букв вашого штату/провінції

en: ZIP/Postal code
uk: ZIP/Поштовий індекс

en: Enter the 2 letter ISO 3166-1 code; consult Wikipedia if you don't know yours.
uk: Уведіть 2-буквений код SO 3166-1; подивитеся в Wikipedia, якщо не знаєте свій код.

en: !id<br />!decision, Reason: !reason
uk: !id<br />!decision, Причина: !reason

en: Successful transaction.
uk: Транзакція успішна

en: <b>Error:</b> General system failure.<br /><b>Possible action:</b> Wait a few minutes and resend the request.
uk: <b>Помилка:</b> Загальна системна помилка<br /><b>Можливі дії:</b> Почекайте кілька хвилин і повторите запит.

en: System unavailable.
uk: Система недоступна.

en: Select a payment method from the following options.
uk: Оберіть спосіб оплати з наведених нижче.

en: Paying by
uk: Спосіб оплати

en: Checkout cannot be completed without any payment methods enabled. Please contact an administrator to resolve the issue.
uk: Оформлення замовлення не може бути завершене без включених способів оплати. Зв'яжіться з адміністрацією для розв'язку проблеми.

en: Method: @payment_method
uk: Спосіб: @payment_method

en: Modify 'Payment info'
uk: Модифікувати 'Платіжну інформацію'

en: Update order status on full payment
uk: Обновити статус замовлення при повній оплаті

en: Update order status upon checkout completion with full payment
uk: Обновити статус замовлення після оформлення замовлення з повною оплатою

en: A payment gets entered for an order
uk: Отриманий платіж за замовлення

en: Balance is less than or equal to !zero.
uk: Баланс менше або рівний !zero.

en: Balance is greater than !zero.
uk: Баланс більше !zero.

en: Balance comparison type
uk: Тип порівняння балансу

en: Credit card charge failed.
uk: Зняття грошей із кредитної карти не вдалося.

en: Card charged, resolution code: 0022548315
uk: Сума знята із кредитної карти, код дозволу: 0022548315

en: Credit card payment processed successfully.
uk: Платіж за допомогою кредитної карти проведений успішно.

en: Configure the payment settings.
uk: Сконфігурувати налаштування оплати

en: View the payment settings.
uk: Переглянути налаштування оплати

en: Edit the payment settings.
uk: Редагувати налаштування оплати

en: Edit the basic payment settings.
uk: Редагувати основні налаштування оплати

en: Edit the payment method settings.
uk: Редагувати налаштування способу оплати

en: Edit the payment gateway settings.
uk: Редагувати налаштування платіжного шлюзу

en: Return order totals
uk: Повертає суму замовлення

en: Add the payment details to the checkout pane.
uk: Додавати деталі оплати на панель оформлення замовлення.

en: Add the payment details to the order pane.
uk: Додавати деталі оплати на панель замовлення.

en: Select payment gateway
uk: Оберіть платіжний шлюз

en: Delete payment?
uk: Видалити оплату?

en: Select a payment method from the enabled payment modules.
uk: Виберіть спосіб оплати із включених платіжних модулів.

en: !method settings
uk: Налаштування способу: !method

en: No payment methods founds.
uk: Способи оплати не знайдено.

en: This gateway supports the following payment methods:
uk: Даний платіжний центр підтримує наступні способи оплати:

en: Order total preview:
uk: Перегляд суми замовлення:

en: Payment entered.
uk: Платіж уведений.

en: Payment information:
uk: Інформація про платіж:

en: Are you sure you want to delete this payment?
uk: Ви певен, що прагнете вилучити даний платіж?

en: Payment deleted.
uk: Платіж вилучений.

en: Please choose a payment gateway to use for that payment.
uk: Будь ласка виберіть платіжний центр для використання для даного платежу.

en: Use gateway
uk: Використовувати платіжний центр

en: You are not able to process %type payments.
uk: Ви не можете робити платежі %type.

en: An error has occurred with your payment gateway.  The charge function could not be found.
uk: У роботі платіжного центру виникла помилка. Функція зняття грошей не знайдена.

en: view payments
uk: переглянути оплати

en: manual payments
uk: ручні оплати

en: delete payments
uk: видалити оплати

en: Adds a credit card gateway that simulates a successful payment for testing checkout.
uk: Додає платіжний центр для кредитних карт, який симулює успішний платіж для тестування оформлення замовлення.

en: Receive Check
uk: Прийняти Чек

en: Cash on delivery
uk: Готівка при отриманні

en: A generic payment method type.
uk: Загальний спосіб оплати.

en: Delivery Date
uk: Дата доставки

en: Desired delivery date:
uk: Бажана дата доставки:

en: Your final order total exceeds the maximum for COD payment.  Please go back and select a different method of payment.
uk: Загальна сума Вашого замовлення перевершує максимально припустиму для COD.  Будь ласка поверніться назад і виберіть інший спосіб оплати.

en: Maximum order total eligible for COD
uk: Максимальна дозволена сума замовлення для COD

en: Let customers enter a desired delivery date.
uk: Дозволити клієнтам увести бажану дату доставки.

en: Checks should be made out to:
uk: Чеки повинні бути зроблені, щоб:

en: Mail to
uk: Відправлення

en: Check received
uk: Чек прийнятий

en: Direct checks to a person or department.
uk: Пряма перевірка особи або організації.

en: Instructions for customers on the checkout page.
uk: Інструкції для клієнтів на сторінці оформлення замовлення.

en: Any notes about the check, like type or check number.
uk: Будь-які примітки до чека, наприклад тип або номер чека.

en: Receive check
uk: Прийняти чек

en: Order balance:
uk: Баланс замовлення:

en: The amount must be a number.
uk: Сума повинна бути числом.

en: Provides the check/money order, COD, and 'other' payment methods.
uk: Надає способи оплати чеком/готівкою, оплата післяплатою й інші.

en: Review order
uk: Переглянути замовлення

en: Submit order
uk: Зробити замовлення

en: Transactions can only be processed in one of the listed currencies.
uk: Транзакції проходять тільки в одній з перерахованих валют.

en: Enable the shipping select form on the Review payment page.
uk: Активувати форму вибору доставки на сторінці Перегляду платежу.

en: Enable the company name box on the Review payment page.
uk: Активувати блок назви компанії на сторінці Перегляду платежу.

en: Enable the contact phone number box on the Review payment page.
uk: Активувати блок номера контактного телефону на сторінці Перегляду платежу.

en: Enable the comment text box on the Review payment page.
uk: Активувати текстовий блок коментарів на сторінці Перегляду платежу.

en: API username
uk: Ім'я користувача API

en: API password
uk: Пароль API

en: Payment action
uk: Операція платежу

en: Complete sale
uk: Завершення продажу

en: You must use a single line item on your site if you have any fees or discounts besides shipping and tax.
uk: Ви повинні вказати в окремому рядку, якщо у вас є  які-небудь знижки або комісії крім доставки й податків.

en: Submit an itemized order showing each product and description.
uk: Відправити деталізоване замовлення з інформацією й описом по кожному товару.

en: Prompt customer to include a shipping address.
uk: Нагадувати клієнтові вказати адреса доставки.

en: Require customer to provide a shipping address.
uk: Вимагати надання адреси доставки.

en: Works best with the first option above.
uk: Найкраще працює з першим варіантом вище.

en: Sent address selection
uk: Вибір відправлення адреси

en: Your order is almost complete!  Please fill in the following details and click 'Continue checkout' to finalize the purchase.
uk: Ваше замовлення майже готово. Будь ласка, заповніть наведені деталі та натисніть 'Продовжити оформлення' щоб завершити покупку.

en: Calculate shipping
uk: Розрахунки вартості доставки

en: Click to refresh shipping options
uk: Клацніть для відновлення параметрів доставки

en: Leave blank if shipping to a residence.
uk: Залиште незаповненими у випадку доставки до будинку

en: Order comments
uk: Коментарі до замовлення

en: Special instructions or notes regarding your order.
uk: Особливі вказівки або уточнення, пов'язані з вашим замовленням.

en: Continue checkout
uk: Продовжити оформлення

en: You must calculate and select a shipping option.
uk: Ви повинні вибрати спосіб доставки й розрахувати вартість.

en: Error calculating shipping
uk: Помилка розрахунків вартості

en: An unknown error occurred.
uk: Виникла невідома помилка.

en: No match
uk: Немає збігів

en: Service not available
uk: Сервіс недоступний

en: Unkown error
uk: Невідома помилка

en: Your e-mail address is not yet registered or confirmed.
uk: Ваша електронна пошта не зареєстрована або не підтверджена.

en: administer paypal
uk: управляти Paypal

en: Flat rate
uk: Стандартна ставка

en: Edit flat rate method
uk: Редагувати фіксовану ставку

en: Flat shipping rates
uk: Доставка з фіксованими ставками

en: Default rate: %price
uk: Базовий тариф: %price

en: Shipping quote via @method
uk: Отримати вартість доставки за допомогою способа @method

en: Base rate
uk: Базовий тариф

en: Default product rate
uk: Базовий тариф товару

en: Add a new flat rate shipping method.
uk: Додати новий метод доставки з фіксованою ставкою.

en: Shipping method title
uk: Назва способу доставки

en: The name shown to distinguish it from other flatrate methods.
uk: Назва що відрізняє доставку від інших доставок з фіксованою ставкою.

en: Line item label
uk: Ярлик способу

en: The name shown to the customer when they choose a shipping method at checkout.
uk: Назва що відображається для клієнтів коли вони обирають спосіб доставки при розрахунку.

en: The starting price for shipping costs.
uk: Початкова ціна для вартості перевезення.

en: Default product shipping rate
uk: Базовий тариф доставки одиниці товару

en: The base rate must be a numeric amount.
uk: Базовий тариф має бути числом.

en: The product rate must be a numeric amount.
uk: Тариф товару має бути числом.

en: Do you want to delete this shipping method?
uk: Ви бажаєте видалити цей спосіб доставки?

en: Assigns a flat shipping rate to products.
uk: Призначає фіксовану ціну доставки товарів.

en: Shipping quote settings
uk: Налаштування вартості доставки

en: Configure the shipping quote settings.
uk: Сконфігурувати налаштування вартості доставки

en: View general shipping quote settings.
uk: Переглянути загальні налаштування вартості доставки.

en: Quote methods
uk: Способи доставки

en: Shipping settings
uk: Налаштування доставки

en: Default product pickup address
uk: Базова адреса відвантаження

en: Default product shipping type
uk: Базовий тип доставки товару

en: Getting shipping quote via !method
uk: Розрахувати вартість доставки за допомогою способа !method

en: Quote method
uk: Спосіб доставки

en: Order has a product of a particular shipping type
uk: Замовлення має товари зі специфічним способом доставки

en: Order: Product
uk: Замовлення: Товар

en: Order has a shipping quote from a particular method
uk: Замовлення має товари зі специфічним способом доставки

en: Order: Shipping Quote
uk: Замовлення: Вартість доставки

en: Shipping quote method
uk: Спосіб вартості доставки

en: Shipping quotes
uk: Вартість доставки

en: Calculate shipping cost
uk: Розрахунок вартості доставки

en: Extra information necessary to ship.
uk: Для доставки потрібно додаткова інформація.

en: Shipping quote
uk: Вартість доставки

en: Get a shipping quote for the order from a quoting module.
uk: Отримати вартість доставки для замовлення з модуля доставки.

en: Small package
uk: Маленький пакунок

en: Quote settings
uk: Налаштування вартості

en: Quote errors are submitted to watchdog.
uk: Помилки вартості записані до вочдогу.

en: Quote errors are not submitted to watchdog.
uk: Помилки вартості не записані до вочдогу.

en: Debugging information is displayed to administrators when quotes are generated.
uk: Налагоджувана інформація відображеється адміністраторам під час генерації вартості.

en: Debugging information is not displayed to administrators when quotes are generated.
uk: Налагоджувана інформація не відображеється адміністраторам під час генерації вартості.

en: @method is enabled.
uk: @method ввімкнуто.

en: Log errors during checkout to watchdog
uk: Записувати помилки під час оформлення до вочдогу

en: Display debug information to administrators.
uk: Відображати налагоджувану інформацію адміністраторам.

en: Prevent the customer from completing an order if a shipping quote is not selected.
uk: Запобігати завершенню оформлення якщо не обрано спосіб доставки.

en: Shipping quote pane description
uk: Опис панелі вартості доставки

en: Shipping quotes are generated automatically when you enter your address and may be updated manually with the button below.
uk: Тариф доставки розраховується автоматично під час введення вами адреси та може бути оновлен вручну натисканням цієї кнопки.

en: Shipping quote error message
uk: Повідомлення про помилку вартості доставки

en: There were problems getting a shipping quote. Please verify the delivery and product information and try again.
    If this does not resolve the issue, please call in to complete your order.
uk: Ми не можемо прорахувати тариф доставки. Будь ласка, перевірте введену інформацію та спробуйте знов.
    Якщо це не допоможе, будь ласка передзвоніть нам і ми допоможемо вам завершити замовлення.

en: Default pickup address
uk: Базова адреса відвантаження

en: At least one shipping quote method must be enabled.
uk: Повинен бути активований хоча б один спосіб оцінки вартості доставки.

en: Calculate
uk: Обчислити

en: Receiving quotes:
uk: Приймання оцінок:

en: Click to calculate shipping
uk: Розрахувати вартість доставки

en: There were problems getting a shipping quote. Please verify the delivery address and product information and try again.
    If this does not resolve the issue, please call @phone to complete your order.
uk: Ми не можемо розрахувати вартість доставки. Будь ласка, перевірте введену інформацію та спробуйте знов.
    Якщо це не допоможе, будь ласка передзвоніть нам за телефоном @phone і ми допоможемо вам завершити замовлення.

en: You must select a shipping option before continuing.
uk: Щоб продовжити оформлення ви маєте обрати параметри доставки.

en: Invalid option selected. Recalculate shipping quotes to continue.
uk: Обрані невірні параметри. Для продовження перерахуйте вартість доставки.

en: Get shipping quotes
uk: Отримати вартість доставки

en: Apply to order
uk: Застосувати до замовлення

en: configure quotes
uk: налаштовувати вартість

en: Shipping Quotes
uk: Оцінки Вартості Доставки

en: Retrieve and display quotes for shipping products.
uk: Обчислення й відображення оцінок вартості доставки для товарів.

en: Tracking numbers
uk: Відстежувані номери

en: Display tracking numbers of shipped packages.
uk: Показати номери відстежування доставлених пакунків.

en: Shipping Label
uk: Мітка Відправлення

en: Sep.
uk: Вер

en: Make packages
uk: Створити посилки

en: Create one package
uk: Створити одну посилку

en: Packages should have at least one product in them.
uk: Посилка повинна містити хоча б один товар.

en: Package %id:
uk: Пакунок  %id:

en: Contents:
uk: Вміст:

en: Package type:
uk: Тип пакунку:

en: Dimensions:
uk: Розміри:

en: Insured value:
uk: Страхова вартість:

en: Tracking number:
uk: Відстежуваний номер:

en: Label:
uk: Ярлик:

en: Pickup Address:
uk: Адреса вивозу:

en: Delivery Address:
uk: Адреса доставки:

en: Schedule:
uk: Розклад:

en: Ship date:
uk: Дата відвантаження:

en: Expected delivery:
uk: Очікувана доставка:

en: Shipment Details:
uk: Деталі відвантаження:

en: Carrier:
uk: Перевізник:

en: Tracking Number:
uk: номер, Що Відслідковується:

en: Services:
uk: Сервіси:

en: Cost:
uk: Ціна:

en: Package @id
uk: Пакунок @id

en: E.g.: Box, pallet, tube, treasure chest, cocoon, etc.
uk: Наприклад: Коробка, палетта, скриня, згорток і т.д.

en: Physical dimensions of the packaged product.
uk: Фізичні розміри упакованого продукту

en: Units of measurement
uk: Одиниці вимірювання

en: Centimeters
uk: Сантиметри

en: Millimeters
uk: Міліметри

en: Declared value
uk: Декларована вартість

en: Shipment data
uk: Дата відвантаження

en: Carrier
uk: Перевізник

en: Shipment options
uk: Параметри відвантаження

en: Short notes about the shipment, e.g. residential, overnight, etc.
uk: Маленькі замітки щодо доставки, такі як район, час доставки й др.

en: Expected delivery
uk: Очікувана доставка

en: Shipping cost
uk: Вартість доставки

en: Save shipment
uk: Зберегти відгрузку

en: Package @id has been deleted.
uk: Пакунок @id видалено.

en: Origin address
uk: Адреса походження:

en: Saved Addresses
uk: Збережені адреси

en: fulfill orders
uk: Виконання замовлень

en: Gets products ready for physical shipment.
uk: Дозволяє підготувати товари для фізичного відправлення.

en: UPS shipment
uk: UPS відгрузка

en: More information is needed to access UPS Online Tools. Please enter it <a href="!url">here</a>.
uk: Щоб отримати доступ до UPS Online Tools потрібна додаткова інформація . Буди ласка, уведьть її <a href="!url">тут</a>.

en: UPS.com user ID
uk: ID користувача на UPS.com

en: Quotes and shipments requested in Testing mode will not be picked up or charged to your account.
uk: Розцінки й товари, запитувані в режимі перевірки, не будуть ухвалюватися або нараховуватися на ваш рахунок.

en: UPS services
uk: Служби UPS

en: UPS Customer classification
uk: Класифікація клієнтів UPS

en: Wholesale
uk: Оптовий

en: Occasional
uk: Випадковий

en: Retail
uk: Роздрібна торгівля

en: Negotiated rates
uk: Договірні ставки

en: Is your UPS account receiving negotiated rates on shipments?
uk: чи Одержує Ваш обліковий запис в UPS договірні тарифні ставки на відвантаження?

en: Assume UPS shipping quotes will be delivered to
uk: Доставка через UPS буде здійснюватися в

en: Business locations
uk: Ділові квартали

en: Residential locations (extra fees)
uk: Житлові квартали (додаткова плата)

en: Markup type
uk: Спосіб націнки

en: Multiplier (×)
uk: Коефіцієнт (×)

en: Addition (!currency)
uk: Надбавка (!currency)

en: Shipping rate markup
uk: Націнка на перевезення

en: Markup shipping rate quote by currency amount, percentage, or multiplier.
uk: Націнка до вартості перевезення по сумі, відсотку або коефіцієнті.

en: Product packages
uk: Упакування товару

en: Each in its own package
uk: Кожний в окремім упакуванні

en: All in one
uk: Усе в одному

en: System of measurement
uk: Система вимірів

en: British
uk: Британська

en: Password field is required.
uk: Поле Пароль - обов'язкове.

en: Integration of UPS Rates and Services Selection and Shipping Online Tools with Drupal. See www.ups.com for details.
uk: Об'єднання UPS Rates and Services Selection і Shipping Online Tools в Drupal. Подробиці див. на www.ups.com.

en: USPS product description
uk: Опис товару USPS

en: USPS user ID
uk: ID користувача в USPS

en: Markup shipping rate quote by dollar amount, percentage, or multiplier.
uk: Націнка до вартості перевезення по сумі в доларах, відсотку або коефіцієнту.

en: Flat rate box
uk: Доставка за рахунок фірми

en: Rectangular
uk: Прямокутна

en: Non-rectangular
uk: Не прямокутна

en: Integration of USPS Rate Calculator and Mail Service Standards Web Tools with Ubercart.
uk: Об'єднання USPS Rate Calculator і Mail Service Standards Web Tools в Ubercart.

en: Weight quote
uk: Розцінки ваги

en: Weight rate per product
uk: Таріфи на вагу для товару

en: Assigns a shipping rate to products based on weight.
uk: Призначити таріф доставки для товарів заснований на вазі.

en: Add attributes to this product using the <a href="!url">add attributes form</a>. You may then adjust the settings for these attributes on this page and go on to configure their options in the <em>Options</em> tab.
uk: Додайте атрибути до цьго товару використовуючи <a href="!url">форму додавання атрибутів</a>. Потім ви зможете скорегувати налаштування для ціх атрибутів на цій сторінці та налаштувати іх параметри скориставшись закладкою <em>Параметри</em> .

en: Add attributes to the product class using the <a href="!url">add attributes form</a>. You may then adjust the settings for these attributes on this page and go on to configure their options in the <em>Options</em> tab.
uk: Додайте атрибути до класу використовуючи <a href="!url">форму додавання атрибутів</a>. Потім ви зможете скорегувати налаштування для ціх атрибутів на цій сторінці та налаштувати іх параметри скориставшись закладкою <em>Параметри</em> .

en: Select the attributes you want to add and submit the form.
uk: Оберіть атрибути що ви бажаете додати та натисніть замовити.

en: Use the checkboxes to enable options for attributes and the radio buttons to specify defaults for the enabled options. Use the other fields to override the default settings for each option. Attributes with no enabled options will be displayed as text fields.
uk: Позначте параметри для атрибутів та позначте ті що є базовими. Зробіть це для кожного параметра. Атрибути що не мають параметрів будуть представлені як текстове поле.

en: Enter an alternate SKU to be used when the specified set of options are chosen and the product is added to the cart. <b>Warning:</b> Adding or removing attributes from this product will reset all the SKUs on this page to the default product SKU.
uk: Уведіть альтернативний артикул що буде використовуватися коли вказана комбінація атрибутів буде обрана та товар буде додано до кошика. <b>Увага:</b> Додавання або видаленя атрибутів з цього товару призведе до того що усі артикули будуть скинуто на базові артикули товара.

en: Create and edit attributes and options.
uk: Створити та редагувати атрибути та параметри.

en: Add an attribute
uk: Додати атрибут

en: Configure the attribute settings
uk: Налаштування атрибутів

en: Add an option
uk: Додати варіант

en: Edit option
uk: Редагувати варіант

en: Delete option
uk: Вилучити варіант

en: Adjustments
uk: Коригування

en: Option price format
uk: Формат ціни параметра

en: Display price adjustment
uk: Відображати коригування ціни

en: Display total price
uk: Відображати кінцеву сумму

en: Number of options
uk: Кількість параметрів

en: Display type
uk: Тип виду

en: No product attributes have been added yet.
uk: Атрибути товару ще не було додано

en: Edit attribute: %name
uk: Редагувати атрибут: %name

en: This name will appear to customers on product add to cart forms.
uk: Назва що буде відображатися у формі додавання до кошика.

en: <b>Optional.</b> Enter the help text that will display beneath the attribute on product add to cart forms.
uk: <b>Не обов'язково.</b> Уведіть допоміжний текст що буде відображатися нижче атрибута у формі додавання до карти.

en: Make this attribute required, forcing the customer to choose an option.
uk: Зробити цей атрибут обов'язковим, це змусить клієнта зробити вибір.

en: Selecting this for an attribute will disregard any default option you specify.<br />May be overridden at the product level.
uk: Зробивши цей вибір для атрибута ви проігноруєте усі визначені базові параметри.<br />Може бути змінено на рівні товару.

en: This specifies how the options for this attribute will be presented.<br />May be overridden at the product level.
uk: Параметр визначає те яким чином представлені параметри для цього атрибута.<br />Може бути змінено на рівні товару.

en: Multiple attributes on an add to cart form are sorted by this value and then by their name.<br />May be overridden at the product level.
uk: Якщо у ващій формі додавання до кошика ви маєте декілька атрибутів, то іх буде відсортированно за цім значенням.<br />Може бути змінено на рівні товару.

en: There is no attribute with that ID.
uk: Атрибута з вказанним ідентифікатором не існує.

en: Product attribute deleted.
uk: Властивість продукту вилучена.

en: Options for %name
uk: Параметри для %name

en: Default cost
uk: Базова вартість

en: No options for this attribute have been added yet.
uk: До цього атрибуту ще не було додано параметрів.

en: Edit option: %name
uk: Редагувати параметр: %name

en: Options will be listed sorted by this value and then by their name.<br />May be overridden at the product level.
uk: Параметри буде відсортовано за цим значенням, а потів за ім'ям.<br />Може бути змінено на рівні товару.

en: Default adjustments
uk: Базове вдосконалення

en: Enter a positive or negative value for each adjustment applied when this option is selected.<br />Any of these may be overriden at the product level.
uk: Уведіть додатне або від'ємне значення для кожного коригування що буде застосованно коли цей параметр буде обрано.<br />Може бути змінено на рівні товару.

en: This must be in a valid number format. No commas and only one decimal point.
uk: Це повинно мати корректний формат. Коми заборонено, дозволяється тільки одна крапка.

en: There is no option with that ID.
uk: Немає параметрів з цим ідентифікатором.

en: Are you sure you want to delete the option %name?
uk: Ви впевнені що бажаєте видалити параметр %name?

en: Hold Ctrl + click to select multiple attributes.
uk: Щоб обрати декілька варіантів утримуйте нажатою клавішу Ctrl.

en: No attributes left to add.
uk: Атрибутів більше немає.

en: Add attributes
uk: Додати атрибути.

en: You must first <a href="!url">add attributes to this !type</a>.
uk: Спочатку ви мусите <a href="!url">додати атрибути до !type</a>.

en: This attribute does not have any options.
uk: Цей атрибут не має жодного параметру.

en: All attributes with enabled options must specify an enabled option as default.
uk: У атрибутах що мають параметри обов'язково має бути базовий параметр

en: The !type options have been saved.
uk: Параметр !type було збережено.

en: Default product SKU: @sku
uk: Базовий артикул товара: @sku

en: This product does not have any attributes.
uk: Цей товар не має жодних атрибутів.

en: Product adjustments have been saved.
uk: Настроювання продукту збережене.

en: Please select
uk: Будь ласка виберіть

en: Select box
uk: Випадаюче меню

en: Radio buttons
uk: Радіо кнопки

en: There is @count product with this attribute. | There are @count products with this attribute.
uk[0]: @count продукт з цим атрибутом
uk[1]: @count продукта з цим атрибутом
uk[2]: @count продуктів з цим атрибутом

en: @count attribute has been removed. | @count attributes have been removed.
uk[0]: @count атрибут було видалено
uk[1]: @count атрибути було видалено
uk[2]: @count атрибутів було видалено

en: @count attribute has been added. | @count attributes have been added.
uk[0]: @count атрибут було додано
uk[1]: @count атрибути було додано
uk[2]: @count атрибутів було додано

en: Order information will be sent to your account e-mail listed below.
uk: Інформацію по вашому замовленню буде надіслано на адресу електронної пошти, з вашого облікового запису, наведену нижче.

en: <b>E-mail address:</b> @email (<a href="!url">edit</a>)
uk: <b>Адреса електронної пошти:</b> @email <a href="!url">змінити</a>

en: Confirm password
uk: Підтвердити пароль

en: Passwords must match to proceed.
uk: Паролі мають збігатися.

en: New account details
uk: Деталі нового облікового запису

en: <b>Optional.</b> New customers may supply custom account details.<br />We will create these for you if no values are entered.
uk: <b>Не обов'язково.</b> Нові клієнти можуть самі обрати деталі облікового запису.<br />Якщо ви нічого не оберете, ми створимо їх для вас.

en: The e-mail address did not match.
uk: E-Mail адреса не збігається.

en: An account already exists for your e-mail address. The new account details you entered will be disregarded.
uk: Обліковий запис із даним e-mail адресою вже існує. Усі дані, які Ви ввели, будуть ігноровані.

en: The username %name is already taken. Please enter a different name or leave the field blank for your username to be your e-mail address.
uk: Ім'я користувача %name уже зайняте. Будь ласка введіть інше ім'я або залиште поле порожнім, для того, щоб у якості імені користувача був використаний e-mail адреса.

en: The passwords you entered did not match. Please try again.
uk: Паролі, які Ви ввели, не збігаються. Будь ласка, спробуйте ще раз.

en: Allow anonymous customers to specify a new user account name.
uk: Дозволити анонімним покупцям указувати ім'я нового облікового запису.

en: Allow anonymous customers to specify a new user account password.
uk: Дозволити анонімним покупцям указувати пароль нового облікового запису.

en: Enter your delivery address and information here.
uk: Введіть адресу для доставки і іншу інформацію сюди.

en: My delivery information is the same as my billing information.
uk: Дані, що надані мною для достаки, тіж самі, що й для виставлення рахунку

en: Enter your billing address and information here.
uk: Введіть реквізити рахунку і іншу інформацію сюди.

en: My billing information is the same as my delivery information.
uk: Дані в моєму рахунку ті самі, що вказані в моїй інформації для доставки

en: Use this area for special instructions or questions regarding your order.
uk: Якщо ви маєте якісь побажання або запитання щодо вашого замовлення ви можете використати для цього це поле.

en: Order has a product of a particular class
uk: Замовлення містить товар специфічного класу

en: Customer completes checkout
uk: Покупець завершує оформлення замовлення

en: Product class
uk: Клас товару

en: Cart settings
uk: Налаштування кошика

en: Configure the cart settings.
uk: Конфігурація налаштувань кошика.

en: View the cart settings.
uk: Переглянути налаштування кошика.

en: Edit the cart settings.
uk: Редагувати налаштування кошика.

en: Edit the basic cart settings.
uk: Редагувати базові налаштування кошика.

en: Cart panes
uk: Панелі кошика

en: Edit the pane settings for the cart view page.
uk: Редагувати налаштування панелей для сторінки перегляду кошика.

en: Cart block
uk: Блок кошика

en: Edit the settings for the shopping cart block.
uk: Редагувати налаштування блоку кошика.

en: Checkout settings
uk: Налаштування оформлення

en: Configure the checkout settings.
uk: Конфігурація налаштувань оформлення.

en: View the checkout settings.
uk: Переглянути налаштування оформлення.

en: Edit the basic checkout settings.
uk: редагувати базові налаштування оформлення.

en: Checkout panes
uk: Панелі оформлення

en: Edit the pane settings for the checkout page.
uk: Редагувати налаштування панелей для сторінкі оформлення.

en: Checkout messages
uk: Повідомлення оформлення

en: Edit the messages for the checkout completion page.
uk: Редагувати повідомлення для панелі завершення оформлення.

en: Address fields
uk: Поля адрес

en: Edit the address field settings.
uk: Редагувати налаштування полів адреси.

en: View/modify the contents of your shopping cart or proceed to checkout.
uk: Перегляньте / відредагуйте вміст вашого кошику або перейдіть до оформлення.

en: Purchase the items in your shopping cart.
uk: Придбати товари у вашому кошику.

en: Review an order before final submission.
uk: Переглянути замовлення перед подачею.

en: Display information upon completion of an order.
uk: Відобразити інформацію після завершення замовлення.

en: Hide block if cart is empty.
uk: Сховати блок якщо кошик пустий.

en: Display the shopping cart icon in the block title.
uk: Відображати іконку кошику у заголовку блоку.

en: Cart name
uk: Назва кошику

en: Make the shopping cart block collapsible by clicking the name or arrow.
uk: Розмикати блок кошика по натисканню назви або стрілки

en: Display the shopping cart block collapsed by default.
uk: Показувати блок кошика звернутим базово

en: Display small help text in the shopping cart block.
uk: Показувати маленький допоміжний текст у блоці кошика

en: Cart help text
uk: Допоміжний текст кошика

en: Displayed if the above box is checked.
uk: Показане, якщо вище встановлений прапорець.

en: Click title to display cart contents.
uk: Кликніть по заголовкові для відображення вмісту кошика.

en: There are no products in your shopping cart.
uk: У вашоку кошику ще нема товарів

en: Your order is complete! Your order number is [order-id].
uk: Ваше замовлення готове! Номер вашого замовлення [order-id].

en: <a href="[site-url]">Return to the front page.</a>
uk: <a href="[site-url]">На головну сторінку.</a>

en: Cart contents
uk: Вміст кошика

en: Customer information
uk: Інформація про користувача

en: Get the necessary information to create a customer on the site.
uk: Отримайте всю необхідну інформацію для створення користувача на цьому сайті

en: Delivery information
uk: Інформація для доставки

en: Get the information for where the order needs to ship.
uk: Одержати інформацію для відправлення замовлення.

en: Get basic information needed to collect payment.
uk: Ознайомтеся з основною інформацією, необхідною для отримання платежу

en: Allow a customer to put comments on an order.
uk: Дозволити користувачу залишити коментарі щодо замовлення

en: button
uk: кнопка

en: Continue shopping
uk: Повернутися до магазину

en: !title is !enabled.
uk: !title !enabled.

en: Help text is shown in block:
uk: Текст підказки, відображуваної в блоці:

en: Help text is not shown in block.
uk: Підказка не відображається в блоці.

en: expanded
uk: розширене

en: Drupal handles all the block settings forms automatically.
uk: Drupal обробляє всі настроювання блоку автоматично.

en: General cart settings
uk: Головні настроювання кошика

en: Enter the Drupal page to redirect to when a customer adds an item to their cart.<br />Enter &lt;none&gt; for no redirect.
uk: Уведіть сторінку Drupal для переадресації при додаванні товару в корзину.<br />Уведіть &lt;none&gt; для скасування переадресації.

en: Minimum order subtotal
uk: Сума мінімального замовлення

en: Optionally specify a minimum allowed subtotal for a cart to proceed to checkout.
uk: Ви можете ввести мінімально припустиму суму замовлення для оформлення.

en: Anonymous cart duration
uk: Строк анонімного кошика

en: Minute(s)
uk: Хвилин(а)

en: Hour(s)
uk: Година(и)

en: Authenticated cart duration
uk: Строк кошика авторизованого користувача

en: Cart breadcrumb
uk: Навігація кошика (breadcrumb)

en: Minimum order subtotal should be a non-negative number.
uk: Мінімальна сума замовлення повинна бути у вигляді ненегативного числа.

en: General checkout settings
uk: Основні настроювання оформлення замовлення

en: Enable anonymous checkout (users can checkout without logging in).
uk: Включити анонімне оформлення замовлення (користувачі можуть оформляти замовлення без входу на сайт).

en: Hide shipping information when possible for carts with no shippable items.
uk: Сховати інформацію про доставку коли можливо для кошика з товарами без можливості доставки

en: Checkout pane display options
uk: Настроювання відображення областей оформлення замовлення

en: Use collapsing checkout panes with next buttons during checkout.
uk: Використовувати панелі, що розкриваються, оформлення замовлення із кнопками продовження.

en: Collapse a pane when its next button is clicked.
uk: Розкривати панель при натисканні на кнопку продовження.

en: Checkout completion settings
uk: Настроювання завершення оформлення замовлення

en: New customer accounts will be set to active.
uk: Нові облікові записи будуть активовані.

en: Uncheck to create new accounts but make them blocked.
uk: Зніміть галочку, щоб створювати нові облікові записи, але робити їх блокованими.

en: Alternate checkout completion page
uk: Альтернативна сторінка завершення оформлення замовлення

en: !pane settings
uk: Настроювання !pane

en: Checkout instructions
uk: Інструкції оформлення замовлення

en: Provide instructions for customers at the top of the checkout screen.
uk: Надання інструкцій для покупців угорі екрана.

en: Checkout completion message header
uk: Заголовок повідомлення завершення оформлення замовлення

en: Checkout completion message body
uk: Текст повідомлення завершення оформлення замовлення

en: Checkout completion for logged-in users
uk: Завершення оформлення замовлення для користувачів онлайн.

en: Checkout completion for existing users
uk: Завершення оформлення замовлення для існуючих користувачів

en: Checkout completion for new users
uk: Завершення оформлення замовлення для нових користувачів

en: Update cart
uk: Оновити кошик

en: Your cart has been updated.
uk: Ваш кошик було оновлено

en: The minimum order subtotal for checkout is !min.
uk: Мінімальна вартість замовлення: !min.

en: You must login before you can proceed to checkout.
uk: Вам необхідно ввійти на сайт, перш ніж продовжити оформлення замовлення.

en: Customer cancelled this order from the checkout form.
uk: Покупець скасував дане замовлення під час оформлення.

en: An empty order made it to checkout! Cart order ID: @cart_order
uk: Оформлене порожнє замовлення! ID замовлення: @cart_order

en: Sorry, that item is not available for purchase at this time.
uk: На жаль, даний товар недоступний для покупки в цей момент.

en: <strong>@product-title</strong> added to <a href="!url">your shopping cart</a>.
uk: Товар <strong>@product-title</strong> додано до <a href="!url">вашого кошику</a>.

en: REQUIRED. Controls the shopping cart for an Ubercart e-commerce site.
uk: ОБОВ'ЯЗКОВО. Керування кошиком для Ubercart

en: Ubercart - core
uk: ядро Ubercart

en: Cart links settings
uk: Настроювання посилань кошика

en: Configure and craft special product add to cart links.
uk: Конфігурація й створення додавання окремого товару в посилання кошика.

en: Cart links clicks
uk: Натискання посилань кошика

en: Track clicks through cart links.
uk: Відстежити натискання посилань кошика.

en: Creating cart links
uk: Створення посилань кошика

en: Cart links messages
uk: Повідомлення посилань кошика

en: Cart links restrictions
uk: Обмеження посилань карти

en: To restrict what cart links may be used on your site, enter valid cart links in this textbox.  Separate links with a line break. Leave blank to permit any cart link.
uk: Уведіть припустимі посилання кошика в текстовім вікні для обмеження їх використання на вашім сайті. Відокремлюйте посилання переносом рядка. Для дозволу будь-яких посилань кошиків поле залиште порожнім.

en: Enter the URL to redirect to when an invalid cart link is used.
uk: Уведіть URL для переадресації при невірнім посиланні додавання товару.

en: Last click
uk: Останнє натискання

en: Chain together as many actions as you want with dashes.
uk: Зв'яжіть потрібне число дій за допомогою тире.

en: Arguments come directly after their action letters.
uk: Аргументи йдуть відразу після знаків їх дій.

en: Sets the ID of the cart link.
uk: Установити ID для посилання

en: A custom text ID for the link.
uk: Користувацький текст ID для посилання.

en: Displays a preset message to the customer.
uk: Показати задане повідомлення клієнтові.

en: Adds a product to the cart.
uk: Додавання товару в кошик.

en: A product string using the rules below...
uk: Рядок товару, використовуються правила нижче...

en: Add additional specifications separated by underscores.
uk: Додайте додаткові специфікації, відділені символом підкреслення.

en: Specify the quantity with q followed by the number to add.
uk: Укажіть кількість за допомогою q, яке іде за додатковим номером.

en: Specify attributes/options using a#o#, replacing # with the ID of the attribute and option.
uk: Укажіть атрибути/опції, використовуючи a#o#, заміняючи # на ID атрибута або опції.

en: view cart links report
uk: дивитися звіт cart links

en: Cart Links
uk: Посилання кошика

en: Catalog settings
uk: Налаштування каталога

en: Configure the catalog settings.
uk: Конфігурувати налаштування каталогу.

en: Find orphaned products
uk: Пошук осиротілих товарів

en: Find products that have not been categorized.
uk: Знайти товари що не було розташованно у каталозі.

en: Term image
uk: Зображення терміну

en: The image will not be resized. Consider installing <a href="@url">Image cache</a>.
uk: Зображення не буде змінено. Спробуйте встановити модуль <a href="@url">Image cache</a>.

en: Remove category image: !image
uk: Видалити зображення категорії: !image

en: A description of the term. Displayed to customers at the top of catalog pages.
uk: Опис терміну. Показується клієнту у горі сторінки каталогу.

en: Catalog path settings
uk: Налаштування шляху каталогу.

en: Pattern for catalog pages
uk: Зразок для сторінок каталогу

en: catalog/[catpath-raw]
uk: каталог/[catpath-raw]

en: Bulk generate aliases for catalog pages that are not aliased
uk: Згенерувати альяси для тих сторінок каталогу що їх не моють

en: Generate aliases for all existing catalog pages which do not already have aliases. Note: Bulk Update may not complete on large or slow sites. See the README.txt for more information.
uk: Згенерувати альяси для усіх існуючих сторінок каталогу які ще їх не мають. Занотуюте: Масове оновленя може бути не закінчене на великих або повільних сайтах. Дивіться README.txt для біль докладної інформації.

en: catalog pages
uk: сторінки каталогу

en: Catalog vocabulary
uk: Словник каталогу

en: Find orphaned products here.
uk: Тут ви знайдете осиротілі товари.

en: Add terms for the products to inhabit.
uk: Додайте терміни для товарів.

en: Unlisted products
uk: Не перелічені товари

en: Catalog block settings
uk: Налаштування блоку навігації по каталогу

en: More...
uk: Додатково...

en: No products are available in this category.
uk: У цій категорії нема товарів.

en: Catalog top level
uk: Верхній рівень каталогу

en: The taxonomy vocabulary that will be considered the product catalog.
uk: Словник таксономії що буде представляти каталог товарів.

en: Display the catalog breadcrumb
uk: Показувати ланцюг навігації каталогу

en: Display node counts in the catalog breadcrumb
uk: Показувати кількість нод у ланцюгу навігації каталогу

en: Display subcategories in the catalog view
uk: Показувати підкатегорії у каталозі

en: Number of columns in the grid of categories
uk: Кількість стовпців у решітці категорій

en: Always expand categories in the catalog block
uk: Завжди розкривати категорії у блоці навігації по каталогу

en: Display node counts in the catalog block
uk: Відображати кількість нод у блоці навігації по каталозі.

en: Catalog products list
uk: Перелік товарів каталогу.

en: Product nodes per page
uk: Кількість нод товару на сторінку

en: Determines how many products will be listed on every catalog category. Notice that if you are using grid display it must be multiple of the grid width value, otherwise the last row will not match.
uk: Визначає як багато товарів буде перелічено у кожній категорії каталогу. Занотуйте що якшо ви використовуєте решітку для відображення товарів то значення має співпадати зі значенням широти решітки інакше останній рядок не буде відображено.

en: Orphaned products are products that you have created but
         not yet assigned to a category in your product catalog. All such
         products will appear as links below that you can follow to edit
         the product listings to assign them to categories.
uk: Осиротілі товари це товари що були створені вами але
         яким ще не було призначено категорію у вашому каталозі. Усі такі
         товари представлені посиланнями нижче за якими ви можете відредагувати
         товар призначивши йому категорії.

en: All products are currently listed in the catalog.
uk: Зараз усі товари перелічені у каталозі.

en: Bulk generation of terms completed, @count alias generated. | Bulk generation of terms completed, @count aliases generated.
uk[0]: Масове утворення термінів закінчено, створено @count синонім
uk[1]: Масове утворення термінів закінчено, створено @count синоніма
uk[2]: Масове утворення термінів закінчено, створено @count синонімів

en: There is @count product not listed in the catalog. | There are @count products not listed in the catalog.
uk[0]: @count продукт не в переліку каталога
uk[1]: @count продукта не в переліку каталога
uk[2]: @count продуктів не в переліку каталога

en: Hold Ctrl while clicking to select multiple categories.
uk: Утримуйте Ctrl щоб обрати декілька категорій.

en: Display a hierarchical product catalog page and block.
uk: Відображення ієрархії продуктів на сторінкі каталогу і в блоці

en: The file downloads directory has been set and is working.
uk: Папка завантаження була встановлена й працює.

en: Files path
uk: Шлях до файлів

en: Download limits
uk: Ліміт завантажень

en: How long after a product has been purchased until its file download expires.
uk: Як довго не минає завантаження файлу після того, як товар був куплений.

en: %dir is not a valid file or directory
uk: %dir помилковий файл або папка

en: Delete file(s)
uk: Вилучити файл(і)

en: File options
uk: Файлові опції

en: Perform action
uk: Виконати дію

en: Delete selected directories and their sub directories
uk: Вилучити обрану папку й усі подпапки

en: An error occurred while uploading the file
uk: Помилка, при завантаженні цього файлу

en: An error occurred while copying the file to %dir
uk: При копіюванні файлу в %dir виникла помилка

en: Can not move file to %dir
uk: Неможливо перемістити файл в %dir

en: Message subject
uk: Тема повідомлення

en: No downloads found
uk: Не знайдене завантажень

en: The user %username
uk: Користувач %username

en: The IP address %ip
uk: IP адреса %ip

en: The following URL is not a valid download link.
uk: Даний URL не є достовірним посиланням для завантаження.

en: You have downloaded this file from too many different locations.
uk: Ви скачали цей файл із занадто великої кількості різних місць.

en: This file download has expired.
uk: Даний файл більше не дійсний.

en: download file
uk: завантаження файлу

en: No category
uk: Без категорії

en: export
uk: експорт

en: Send e-mail notification on update.
uk: Повідомити клієнта електронною поштою щодо оновлення замовлення.

en: [order-first-name] [order-last-name],
    
    Your order number [order-link] at [store-name] has been updated.
    
    Order status: [order-status]
    
    Order comment:
    [order-last-comment]
    
    Browse to the following page to login to your account and view your order details:
    [site-login]
    
    
    Thanks again,
    
    [store-name]
    [site-slogan]
uk: [order-first-name] [order-last-name],
    
    Ваше замовлення № [order-link] на сайті [store-name] було оновлено.
    
    Статус замовлення: [order-status]
    
    Коментар до замовлення:
    [order-last-comment]
    
    Перейдіть за цім посиланням щоб увійти до свого облікового запису та переглянути подробиці замовлення:
    [site-login]
    
    
    Ще раз дякуємо,
    [store-name]
    [site-slogan]

en: Store help page
uk: Сторінка допомоги магазина

en: The Drupal page for the store help link.
uk: Сторінка Друпала на яку веде посилання.

en: Your Order at [store-name]
uk: Ваше замовлення на сайті [store-name]

en: New Order at [store-name]
uk: Нове замовлення на сайті [store-name]

en: Notification recipients
uk: Одержувачи повідомлення

en: Order #[order-id] Update
uk: Оновлення замовлення № [order-id]

en: Modify 'Ship to' information
uk: Змінити інформацію щодо отримувача

en: Modify 'Bill to' information
uk: Змінити інформацію щодо платника

en: Select from address book.
uk: Вибір з адресної книги.

en: Copy shipping information.
uk: Скопіювати інформацію щодо доставки.

en: Primary e-mail:
uk: Електронна пошта

en: Modify 'Customer info'
uk: Змінити 'Інформацію замовника'

en: Customer number
uk: Номер замовника

en: Primary e-mail
uk: Основний e-mail

en: Search for an existing customer.
uk: Пошук серед існуючих замовників

en: Create a new customer.
uk: Створити нового замовника

en: Loading product information... (<em>If nothing happens, make sure you have Javascript enabled.</em>)
uk: Йде завантаження інформації щодо товару... (<em>якщо нічого не коїться, будь ласка перевірте чи ввімкнутий у вашому браузері Javascript</em>)

en: Add product
uk: Додати товар

en: Add blank line
uk: Додати пустий рядок

en: Add line item
uk: Додати рядок

en: Select a type
uk: Вибрати тип

en: Modify 'line items'
uk: Редагувати 'рядок'

en: Remove line item.
uk: Видалити додатковий рядок

en: Remove this line item?
uk: Видалити цей додатковий рядок?

en: Add a line item
uk: Додати додатковий рядок

en: Line item removed.
uk: Додатковий рядок видалено

en: Order created.
uk: Замовленння  створено

en: Add an admin comment
uk: Додати коментар адміністратора

en: Admin comments are only seen by store administrators.
uk: Адміністративні коментарі видимі лише адміністраторам магазину

en: No admin comments have been entered for this order.
uk: Для цього замовлення не наданий жодний адміністративний коментар

en: Add an order comment
uk: Додати коментар до замовлення

en: Order comments are used primarily to communicate with the customer.
uk: Коментарі до замовлень головни чином використовуються для спілкування з клієнтом.

en: Order updated.
uk: Замовлення оновлено.

en: This order contains no products.
uk: Це замовлення не містить жодного товару.

en: Notified
uk: Занотовано

en: This order has no admin comments associated with it.
uk: Замовлення не має пов'язаних адміністративних коментарів.

en: Order status gets updated
uk: Статус замовлення оновлено

en: Updated order
uk: Оновлене замовлення

en: Check the order status
uk: Перевірка статусу замовлення

en: Check the order total
uk: Перевірка суми замовлення

en: Check an order's shipping postal code
uk: Перевірити у замовленні поштовий індекс у адресі доставки

en: Returns TRUE if the shipping postal code is in the specified area.
uk: Повертати ПРАВДА якщо поштовий індекс доставки має відношеня до обумовленої місцевості.

en: Order: Shipping address
uk: Замовлення: Адреса доставки

en: Check an order's shipping @zone
uk: Перевірити у замовленні @zone у адресі доставки

en: Returns TRUE if the shipping @zone is in the specified list.
uk: Повертати ПРАВДА якщо @zone доставки є у обумовленому переліку.

en: Check an order's shipping country
uk: Перевірити у замовленні країну у адресі доставки

en: Returns TRUE if the shipping country is in the specified list.
uk: Повертати ПРАВДА якщо країна доставки є у обумовленому переліку.

en: Check an order's billing postal code
uk: Перевірити у замовленні поштовий індекс платника

en: Returns TRUE if the billing postal code is in the specified area.
uk: Повертати ПРАВДА якщо поштовий індекс платника має відношеня до обумовленої місцевості.

en: Order: Billing address
uk: Замовлення: Адреса платника

en: Check an order's billing @zone
uk: Перевірити у замовленні @zone у адресі платника

en: Returns TRUE if the billing @zone is in the specified list.
uk: Повертати ПРАВДА якщо @zone платника є у обумовленому переліку.

en: Check an order's billing country
uk: Перевірити у замовленні країну у адресі платника

en: Returns TRUE if the billing country is in the specified list.
uk: Повертати ПРАВДА якщо країна платника є у обумовленому переліку.

en: Check an order's products
uk: Перевірити замовленні товари

en: Returns TRUE if the order has any, all, or only the products in the list.
uk: Повертати ПРАВДА якщо якшо замовлення має будь який, всі або тільки товари з переліку.

en: Check an order's number of products
uk: Перевірка номеру замовлення товарів

en: Determines if the order has the specified number of products, possibly of a certain type.
uk: Визначає чи замовлення має обумовлену кількість товарів, можливо певного типу.

en: Check an order's total weight
uk: Перевірка загальної ваги замовлення

en: Determines if the order has the specified weight, possibly counting only a certain type of product.
uk: Визначає чи замовлення має обумовлену вагу, можливо враховуючи товари певного типу.

en: Check if an order can be shipped
uk: Позначте якшо замовлення може бути доставлено

en: Returns TRUE if the order has any shippable products.
uk: Повертати ПРАВДА якщо замовлення має товари що доставляються.

en: Update the order status
uk: Оновлення статусу замовлення

en: Add a comment to the order
uk: Додати коментар до замовлення

en: Order total value
uk: Сума замовлення

en: Specify a value to compare the order total against.
uk: Уведіть значення з яким порівнюється сума замовлення.

en: Total is less than specified value.
uk: Сума менша визначеного значення.

en: Total is less than or equal to specified value.
uk: Сума менша або дорівнює визначеному значенню.

en: Total is equal to specified value.
uk: Сума дорівнює визначеному значенню.

en: Total is greater than or equal to specified value.
uk: Сума більша або дорівнює визначеному значенню.

en: Total is greater than specified value.
uk: Сума більша визначеного значення.

en: Order total comparison type
uk: Тип порівняння суми замовлення

en: Specify a postal code or postal code pattern. Use "*" as a wild card to specify a range of postal codes.<br /><b>Example:</b> In the US, 402* represents all areas from 40200 to 40299.
uk: Уведіть поштовій індекс або зразок поштово індексу. Використовуйте спеціальний символ * щоб отримати діапазон поштових індексів.<br /><b>Наприклад:</b> На Україні, 18* представить усі місцевості з поштовим індексом від 18000 до 18999.

en: Require selected products
uk: Обрані товари обов'язкові

en: Order has any of these products.
uk: Замовлення не містить вибраних товарів

en: Order has all of these products.
uk: Замовлення містить всі вибрані товари

en: Forbid other products
uk: Заборонити інші товари

en: Order may have other products.
uk: Замовлення може мати інші товари.

en: Order has only these products.
uk: Замовлення має тільки ці товари.

en: Product count value
uk: Значення підрахунку товару

en: Specify a value to compare the product count against.
uk: Уведіть значення з яким порівнюється кількість товарів.

en: Product count comparison type
uk: Тип порівняння товарів

en: Unit of measurement
uk: Одиниці вимірювання

en: Product weight value
uk: Вага товару

en: Specify a value to compare the product weight against.
uk: Уведіть значення з яким порівнюється вага товара.

en: Select an order comment type
uk: Оберіть тип комантарів до замовлень

en: Enter this as an admin comment.
uk: Додати це як коментар адміністратора до замовлення.

en: Enter this as a customer order comment.
uk: Додати це як коментар клієнта до замовлення.

en: Enter this as a customer order comment with a notified icon.
uk: Додати це як коментар клієнта до замовлення з графічною позначкою.

en: Enter the comment message. Uses <a href="!url">order and global tokens</a>.
uk: Уведіть текст коментаря. Використовуйте <a href="!url">глобальні та замовлення токени тощо</a>.

en: Order settings
uk: Налаштування замовлення

en: Configure the order settings.
uk: Налаштування параметрів замовлення.

en: View the order settings.
uk: Показ налаштувань замовлення

en: Edit the order settings.
uk: Редагування налаштувань замовлення

en: Edit the basic order settings.
uk: Редагувати базові налаштування замовлення.

en: Order workflow
uk: Обробка замовлення

en: Modify and configure order states and statuses.
uk: Змінити та налаштувати стани та статусу замовлення.

en: Order panes
uk: Панелі замовлення

en: Edit the pane settings for order pages.
uk: Редагувати налаштування панелей для сторінок замовлення.

en: Create an order status
uk: Створити статус замовлення

en: Create a custom order status for your store.
uk: Створюйте власні статуси замовлення для вашого магазину.

en: View and process orders.
uk: Перегляд та обробка замовлень.

en: View orders
uk: Переглянути замовлення

en: View and process the orders received through your website.
uk: Переглянути та обробити замовлення отримані з вашого сайту.

en: Create order
uk: Створити замовлення

en: Create an empty new order.
uk: Створити пусте замовлення.

en: Search orders
uk: Пошук замовлень

en: Search existing orders.
uk: Пошук існуючих замовлень

en: Select address
uk: Вибрати адресу

en: Select customer
uk: Вибрати користувача

en: View your order history.
uk: Показати історію ваших замовлень

en: View order @order_id.
uk: Переглянути замовлення № @order_id.

en: View invoice
uk: Показати рахунок

en: View order
uk: Перегляд замовлення

en: Product select
uk: Вибір товару

en: Printable invoice
uk: Рахунок-фактура для друку

en: Mail invoice
uk: Відправка рахунку електронною поштою

en: Delete order @order_id.
uk: Видалити замовлення № @order_id.

en: Standard delivery
uk: Стандартна доставка

en: <i>No comments left.</i>
uk: <i>Коментарів не залишилось.</i>

en: <i>No comment found.</i>
uk: <i>Коментарі не знайдено.</i>

en: New username associated with an order if applicable.
uk: Нове ім'я пов'язане з замовленням, якшо може застосовуватися.

en: New password associated with an order if applicable.
uk: Новий пароль пов'язаний з замовленням, якшо може застосовуватися.

en: The order ID.
uk: Ідентифікатор замовлення.

en: The user ID of the order.
uk: Ідентифікатор користувача що замовив.

en: The URL to the order
uk: Інтернет адреса замовлення.

en: A link to the order using the order ID.
uk: Посилання на замовлення використовуючи ідентифікатор замовлення.

en: The URL to the admin view page using the order ID.
uk: Інтернет адреса адміністративної сторінки використовуючи ідентифікатор замовлення.

en: A link to the order admin view page using the order ID.
uk: Посилання до адміністративної сторінки використовуючи ідентифікатор замовлення.

en: The subtotal of products on an order.
uk: Підсумок товарів у замовленні.

en: The order total.
uk: Сума замовлення.

en: The primary e-mail address of the order.
uk: Головна адреса електроної пошти замовлення.

en: The order shipping address.
uk: Адреса доставки замовлення.

en: The phone number for the shipping address.
uk: Номер телефону у адресі доставки.

en: The order billing address.
uk: Адреса платника у замовленні.

en: The phone number for the billing address.
uk: Номер телефону у адресі платника

en: The title of the first shipping line item.
uk: Заголовок першого рядку інформації щодо доставки.

en: The first name associated with the order.
uk: Ім'я що пов'язане з замовленням.

en: The last name associated with the order.
uk: Прізвище що пов'язане з замовленням.

en: Comments left by the customer.
uk: Коментарі залишені клієнтом.

en: Last order comment left by an administrator (not counting the order admin comments).
uk: Останній коментар зроблений адміністратором (коментарі адміністраторів не підраховуються).

en: The current order status.
uk: Чинний статус замовлення.

en: The date and time when the order was created.
uk: Дата та час коли замовлення було створено.

en: The date and time when the order was last modified.
uk: Дата та час коли замовлення було останній раз змінено.

en: Click here to view your order history.
uk: Натисніть тут щоб переглянути історію ваших замовлень.

en: Ship to
uk: Доставити до

en: Manage the order's shipping address and contact information.
uk: Керування контактною інформацією та адресами доставки замовленя.

en: Bill to
uk: Платник

en: Manage the order's billing address and contact information.
uk: Керування контактною інформацією та адресами платника замовленя.

en: Customer info
uk: Клієнтська інформація

en: Manage the information for the customer's user account.
uk: Керування інформацією облікового запису клієнта.

en: Manage the products an order contains.
uk: Керування товараму у замовленні.

en: Line items
uk: Рядок товарів

en: View the order comments, used for communicating with customers.
uk: Переглянути коментарі замовлення, що використовуються для зв'язку з клієнтами.

en: Admin comments
uk: Адміністративні коментарі

en: View the admin comments, used for administrative notes and instructions.
uk: Переглянути адміністративні коментарі замовлення, що використовуються для адміністративних нотаток та інструкцій.

en: Update order
uk: Оновлення замовлення

en: Update an order's status or add comments to an order.
uk: Оновити статус замовлення або додати коментарі до замовлення.

en: In checkout
uk: У оформленні

en: Post checkout
uk: Після оформлення

en: Empty line
uk: Порожня строка

en: The following order statuses have been defined:
uk: Було визначено такі статуси замовлень:

en: Order panes on !screen screen
uk: Кількість панелей на екрані: !screen

en: Admin settings
uk: Налаштування адміністратора

en: Number of orders on overview screen
uk: Кількість замовлень на екрані перегляду

en: Enable order logging
uk: Зареєструвати замовлення у системному журналі

en: Capitalize address on order screens
uk: Писати адресу у замовлені великими літерами

en: Use the uBrowser product select on order edit screens
uk: Використовувати на сторінках редагування замовлення вибір продукту подібний до uBrowser

en: Customer settings
uk: Налаштування замовника

en: On-site invoice template
uk: Шаблон рахунку на сайті

en: Order states
uk: Статуси замовлень

en: - N/A -
uk: - Н/Д -

en: Order statuses
uk: Статуси замовлень

en: Create new status
uk: Створити новий статус

en: Order status %status removed.
uk: Статус замовлення %status видалений.

en: Order workflow information saved.
uk: Інформацію по обробці замовлення було збережено.

en: Default order status
uk: Базовий статус замовлення

en: Order status ID
uk: Статус замовлення ID

en: Must be a unique ID with no spaces.
uk: Необхідний унікальний ідентифікатор без пробілів.

en: The order status title displayed to users.
uk: Заголовок статусу замовлення що бачать клієнти.

en: Order state
uk: Стан замовлення

en: Set which order state this status is for.
uk: Призначити для якого статусу замовлення цей статус.

en: You have entered an invalid status ID.
uk: Ви вписали не коректний ідентифікатор статусу.

en: This ID is already in use.  Please specify a unique ID.
uk: Цей ідентифікатор вже використовується. Будь ласка, зазначте унікальний ідентифікатор.

en: Custom order status created.
uk: Власний статус замовлення створено.

en: User: none
uk: Користувач: немає

en: User: !name
uk: Користувач: !name

en: Active orders
uk: Активні замовлення

en: All orders
uk: Всі замовлення

en: View by status
uk: Перегляд за станом

en: Order created by the administration.
uk: Замовлення здійснене адміністратором

en: New order customer
uk: Нове замовлення кліента

en: Use the buttons above to have these fields filled in or just submit the form with the fields blank to create a blank order.
uk: Використовуйте кнопки вгорі щоб заповнити поля або збережіть форму з пустими полями щоб створити пусте замовлення.

en: Billing first name
uk: Им'я платника

en: Billing last name
uk: Прізвище платника

en: Billing company
uk: Організація платника

en: Shipping first name
uk: Ім'я отримувача

en: Shipping last name
uk: Прізвище отримувача

en: Shipping company
uk: Організація отримувача

en: Search using date range.
uk: Шукати у періоді часу.

en: Specify dates to the right if checked.
uk: Якшо прапорець відмічено визначте дати праворуч.

en: Click to open a window with a printable invoice.
uk: Клікніть, щоб відкрити вікно з рахунком для друку

en: Order changes saved.
uk: Зміни, внесені в замовлення, збережені.

en: Remove this product.
uk: Видалити цей товар.

en: Remove product from order?
uk: Видалити товар із замовлення?

en: No products found.
uk: Товари не знайдені

en: Select a product
uk: Вибір товару

en: Search by name or model/SKU (* is the wildcard)
uk: Шукати за назвою або моделлю / артикулом (використовуйте спеціальний символ *)

en: Add to order
uk: Додати до замовлення

en: Recipient e-mail address
uk: Електронна адреса отримувача

en: Your Order Invoice
uk: Рахунок за ваше замовлення

en: E-mail failed.
uk: Відправка невдала

en: Invoice e-mailed to @email.
uk: Рахунок відправлено на адресу @email

en: It is not possible to delete order @id.
uk: Неможливо видалити замовлення @id

en: Are you sure you want to delete order @order_id?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити замовлення @order_id?

en: Order @order_id completely removed from the database.
uk: Замовлення @order_id видалено з бази даних

en: No addresses found for customer.
uk: Не знайдено адрес замовника

en: Select an address
uk: Вибір адреси

en: Search returned the following:
uk: Пошук дав наступне:

en: An account already exists for that e-mail.
uk: Вже існує профіль з такою електронною адресою

en: Use this account now?
uk: Використовувати цей профіль зараз?

en: User !uid - !mail
uk: Користувач !uid - !mail

en: Search for a customer based on these fields.
uk: Пошук клієнтів що базується на цих полях.

en: Use * as a wildcard to match any character.
uk: Використовуйте символ зірочки * щоб отримати любий символ.

en: Leave a field empty to ignore it in the search.
uk: Якшо ви не бажаєте використовувати поле у пошуку, залиште його пустим.

en: Select a customer
uk: Вибір замовника

en: Enter an e-mail address for the new customer.
uk: Уведіть e-mail нового клієнта.

en: E-mail customer account details.
uk: Надіслати деталі нового облікового запису на вказану адресу електронної пошти.

en: Line Item Title
uk: Назва рядка

en: Display title of the line item.
uk: Відображення найменування рядка.

en: Line Item Amount
uk: Вартість рядка

en: Amount of the line item without a currency sign.
uk: Вартість рядка без назви валюти

en: Amount must be numeric.
uk: Вартість має бути числом.

en: Line item added to order.
uk: Рядок додано до замовлення

en: Order @order_id deleted by user @uid.
uk: Замовлення @order_id видалено користувачем @uid.

en: @key changed from %old to %new.
uk: @key змінено з %old на %new.

en: Custom template
uk: Власний шаблон

en: Edit order @order_id.
uk: Редагувати замовлення № @order_id.

en: view all orders
uk: Показ всіх замовлень

en: create orders
uk: створити замовлення

en: edit orders
uk: Редагування замовлень

en: delete orders
uk: вилучити замовлення

en: administer order workflow
uk: керувати обробку замовлень

en: REQUIRED. Receive and manage orders through your website.
uk: Обов'язково. Отримуйте та керуйте замовленнями на вашому сайті.

en: Order number:
uk: Номер замовлення:

en: Customer:
uk: Замовник:

en: Products:
uk: Товари:

en: Order comments:
uk: Коментарі до замовлення:

en: An account has been created for you with the following details:
uk: Для вас був зроблен обліковий запис з такими даними:

en: Password:
uk: Пароль:

en: Want to manage your order online?
uk: Чи хочете мати можливість управління своїм замовленням онлайн?

en: Purchasing Information:
uk: Інформація про покупку:

en: E-mail Address:
uk: Адреса ел. пошти:

en: Billing Address:
uk: Адреса платника:

en: Billing Phone:
uk: Номер телефону платника:

en: Shipping Phone:
uk: Контактний номер телефону:

en: Order Grand Total:
uk: Загальна сума замовлення:

en: Payment Method:
uk: Спосіб оплати:

en: Order Summary:
uk: Перегляд замовлення:

en: Shipping Details:
uk: Дані про доставку:

en: Products Subtotal:
uk: Товарний підсумок:

en: Total for this Order:
uk: Сума замовлення:

en: Products on order:
uk: Товари у замовлені:

en: (!price each)
uk: (!price за шт.)

en: Where can I get help with reviewing my order?
uk: Де я можу отримати допомогу щодо перегляду мого замовлення?

en: Please note: This e-mail message is an automated notification. Please do not reply to this message.
uk: Занотуйте, будь ласка: Надсилання електронного повідомлення виконує робот. Будь ласка, не відповідайте на це повідомлення.

en: Thanks again for shopping with us.
uk: Ще раз дякуємо за те що зробили покупки в нас.

en: Administer products, classes, and more.
uk: Керування товарами, класами та ін.

en: View products
uk: Переглянути товари

en: Manage classes
uk: Керування класами

en: Create and edit product node types.
uk: Створення й редагування типів сторінок товарів.

en: Configure product settings.
uk: Зміна настроювань товару.

en: Product fields
uk: Поля товару

en: Product features
uk: Властивості товару

en: Product SKU/model.
uk: SKU/модель продукту.

en: The listed MSRP.
uk: Рекомендована вартість виробника товару.

en: Your store's cost.
uk: Вартість товару для Вашого магазину.

en: Product and its derivatives are shippable.
uk: Для даного товару й усіх похідних від нього підтримується доставка.

en: Package quantity
uk: Кількість у комплекті

en: For a package containing only this product, how many are in it?
uk: Скільки товарів включає комплект, який містить тільки даний товар?

en: Leave blank or zero to disable the quantity field in the add to cart form.
uk: Залиште порожнім для того, щоб відключити поле кількості товару у формі додавання в кошик.

en: List position
uk: Позиція в списку

en: Specify a value to set this product's position in product lists.<br />Products in the same position will be sorted alphabetically.
uk: Уведіть значення для визначення позиції товару всписках.<br />Товари в однакової позиції сортуються за алфавітом.

en: Price must be in a valid number format. No commas and only one decimal point.
uk: Ціна повинна бути числом більше нуля. Для поділу десяткових знаків використовується крапка.

en: Quantities should be numeric.
uk: Кількість повинна бути числовим.

en: Adding negative items to the cart doesn't make sense, so don't make it easy.
uk: Додавання негативних елементів у кошик не має змісту.

en: This product has options that need to be selected before purchase. Please select them in the form below.
uk: Цей товар має параметри які ви маєте обрати до покупки. Будь ласка, оберіть їх у формах нижче.

en: The numerical value of the product's weight.
uk: Числове значення ваги товару.

en: The numerical value of the product's length.
uk: Числове значення довжини товару.

en: The numerical value of the product's width.
uk: Числове значення ширини товару.

en: The numerical value of the product's height.
uk: Числове значення висоти товару.

en: Form to put the product in the customer's cart.
uk: Форма для додавання товару в кошик покупця.

en: Product image support has been automatically configured by Ubercart.
uk: Уберкарт автоматично сконфігурував підтримку зображень товарів.

en: Display price
uk: Показати ціну

en: Cost (seen only by 'administer products' permission)
uk: Собівартість (видна тільки з доволом 'керувати товарими')

en: Display an optional quantity field in the <em>Add to Cart</em> form.
uk: Показувати поле для зміни кількості у формі <em>Додати до кошику</em>

en: Enable <em>Add to cart</em> forms in product node teasers.
uk: Ввімкнути форму <em>Додати до кошику</em> у анонсі нод товарів

en: <em>Add to cart</em> button text
uk: Текст кнопки <em>Додати до кошику</em>

en: Use the textboxes to adjust the text of the submit button for <em>Add to Cart</em> forms in various places on the site.
uk: Тут можна задати назви для кнопки <em>Додати в кошик</em>, показуваної на сайті.

en: Teaser forms
uk: Форми анонсів

en: For the form displayed on teasers and catalog pages.
uk: Для форми відображенної у анонсі та сторінці каталогу

en: Product view
uk: Перегляд продукту

en: For the form displayed on the product view page.
uk: Для форми, відображеної на сторінці продукту.

en: Product field
uk: Поле товару

en: Class ID
uk: Ідентифікатор класу

en: No product classes have been defined yet.
uk: Класи товарів ще не визначено.

en: Add a class
uk: Додати клас

en: The machine-readable name of this content type. This text will be used for constructing the URL of the <em>create content</em> page for this content type. This name may consist only of lowercase letters, numbers, and underscores. Dashes are not allowed. Underscores will be converted into dashes when constructing the URL of the <em>create content</em> page. This name must be unique to this content type.
uk: Машинна назва цього типу матеріалів. Цей текст буде використано для створення адрес на сторінці <em>створити вміст</em>  для цього типу матеріалів. Це ім'я може містити тільки рідкові літери, числа і знаки підкреслення. Знаки підкреслення (_) будуть перетвореня в дефіси (-) при створенні адрес сторінок на сторінціе <em>створити вміст</em>. Воно повинне бути унікальним для даного типу матеріалів.

en: This text describes the content type created for this product class to administrators.
uk: Цей текст буде використано для опису типу матеріалу, що буде автоматично створено.

en: Product class %type deleted.
uk: Клас товару %type відалено

en: SKU: @sku
uk: Артикул: @sku

en: You have entered an invalid quantity.
uk: Ви ввели некоректне значення кількості.

en: Weight: !weight
uk: Вага: !weight

en: Dimensions: !length × !width × !height
uk: Розміри: !length × !width × !height

en: No product features found.
uk: Властивості товару не знайдені.

en: The following product features are enabled
uk: Ввімкнуті наступні властивості товару

en: !feature settings
uk: !feature налаштування

en: The product feature has been deleted.
uk: Властивісті товару було видалено.

en: Are you sure you wish to delete this %feature?
uk: Ви дійсно упевнені що бажаєте видалити властивість %feature?

en: That product feature doesn't exist.
uk: Ця властивість товару не існує.

en: Error: Attempted to add a non-existent product feature type.
uk: Помилка: Спроба додати не існуючий тип властивості товару.

en: Error: No form data was returned for that operation.
uk: Помилка: Не були повернені данні форми для цієї операції.

en: No features found for this product.
uk: Властивості для цього товару не знайдені.

en: Add a new feature
uk: Додати нову властивість

en: Save feature
uk: Зберегти властивість

en: The product feature has been added.
uk: Властивість товару було додано.

en: The product feature has been updated.
uk: Властивість товару було оновлено.

en: There is @count node of this type. | There are @count nodes of this type.
uk[0]: Цього типу наявно @count матеріал
uk[1]: Цього типу наявно @count матеріали
uk[2]: Цього типу наявно @count матеріалів

en: administer product classes
uk: керування класами продуктів

en: This node represents two or more products that have been listed together. This presents a logical and convenient grouping of items to the customer.
uk: Даний матеріал представляє два або більш товару, які перебувають в списку разом. Це надає логічне зручне угруповання товарів для покупця.

en: Name of the product kit
uk: Назва набору товарів

en: Product Information
uk: Інформація про товар

en: <b>Order statuses used:</b> @statuses
uk: <b>Замовлення з цими статусами було використано у звіті:</b> @statuses

en: The following are total orders, products, sales, and average order totals for each store customer. Clicking on the header links will toggle a descending or ascending order for that column. Clicking on a customer's name will take you to a detailed list of orders that customer has made. Clicking on a customers username will take you to their account page.
uk: Список усіх замовлень, товарів, продажів і середня сума покупок для кожного покупця магазину. При натисканні на заголовок буде перемикати сортування  по зростанню й убуванню по цьому стовпцю. Нажавши на ім'я покупця, Ви можете переглянути докладний список його замовлень. При натисканні на його ім'я користувача, Ви потрапите на його сторінку облікових даних.

en: The table lists each product listed in the store, its amount sold, how many times it has been viewed, revenue it has produced, and gross profit it has generated. If you do not see the number of views you must enable the Statistics module on the <a href="!url">module administration page</a>.
uk: Таблиця відображає кожен товар представлений у магазині, його сумарні продажі, скільки разів його було переглянуто, виручку яку він приніс, та отриманий валовий прибуток з цього товару. Якшо ви не бачите кулькість переглядів ви мусите ввімкнути модуль Статистика (Statistics) на <a href="!url">сторінці керування модулями</a>.

en: These are the sales for the last two days, average sales for the month, and the projected sales for the rest of the month. Further down the list you will see other sales statistics.
uk: Це продажі за минулі два дні, середні продажі за місяць та заплановані продажі до кунця місяця. Нижче ви знадете іншу статистичну інформацію.

en: Expand the fieldset below to customize the date range of this report, the statuses of orders displayed, and product display options.
uk: Розкрийте набір полів наведений нижче щоб обрати проміжок часу для цього звіту, статуси замовлень та параметри перегляду товарів.

en: This is the monthly break down of sales for the year @year. Clicking on each link will take you to a list of orders during that month.
uk: Це помісячне розподілення продаж за @year рік. Клікаючи кожне посилання ви отримаєте перелік замовлень за цей місяць.

en: View the report settings.
uk: Переглянути налаштування звіту.

en: Customer reports
uk: Звіти по клієнтах.

en: View reports for store customers
uk: Переглянути звіти по клієнтах магазину

en: Product report
uk: Товарний звіт

en: View reports for store products
uk: Переглянути товарний звіт магазину

en: Custom product report
uk: Спеціалізований товарний звіт

en: View a customized product report
uk: Переглянути спеціалізований товарний звіт

en: Sales reports
uk: Звіт по продажах

en: View reports for store sales
uk: Переглянути звіти по продажах магазину

en: View summary of all store sales
uk: Переглянути зведення усіх продаж магазину

en: View store sales for a particular year
uk: Переглянути продажі магазину за окремий рік

en: Custom sales summary
uk: Спеціалізоване зведення по продажах

en: View a customized sales summary
uk: Переглянути спеціалізоване зведення по продажах

en: No customers found
uk: Клієнтів не знайдено

en: Export to CSV file.
uk: Експортувати до CSV файлу.

en: Show paged records
uk: Розбити на сторінки

en: Show all records
uk: Дивитись усі записи

en: Customize sales report parameters
uk: Оберіть бажані параметри звіту по продажах

en: Adjust these values and update the report to build your custom product report. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
uk: Оберіть потрібні данні та оновіть звіт. Після оновлення параметри звіту можуть бути збережені для швидкого доступу у майбутньому.

en: Only orders with selected statuses will be included in the report.
uk: Тільки замовлення з обраними статусами буде включено до звіту.

en: Hold Ctrl + click to select multiple statuses.
uk: Утримуйте клікаючи клавишу Ctrl щоб обрати декілька статусів.

en: You must select at least one order status.
uk: Ви повинні вибрати хоча б один статус замовлення.

en: Month-to-date, @month
uk: Минулий місяць, @month

en: Customers total
uk: Всього клієнтів

en: New customers today
uk: Нових клієнтів за сьогодні

en: Online customers
uk: Зараз клієнтів на сайті

en: Total orders by status
uk: Кількість замовлень по статусах

en: Adjust these values and update the report to build your custom sales summary. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
uk: Оберіть потрібні данні та оновіть звіт. Після оновлення параметри звіту можуть бути збережені для швидкого доступу у майбутньому.

en: Results breakdown
uk: Розбивка результатів

en: Large daily reports may take a long time to display.
uk: Вивід на екран великих щоденних звітів може зайняти якийсь час.

en: Show a detailed list of products ordered.
uk: Показати детальний перелік замовлених товарів.

en: The maximum number of rows displayed on one page for a report table.
uk: Максимальна кількість рядків, відображуваних на одній сторінці в таблиці звіту.

en: Reported statuses
uk: Статуси, включені у звіт

en: Only orders with selected statuses will be included in reports.
uk: У звіти включаються тільки замовлення з обраними статусами.

en: view reports
uk: показати звіти

en: View reports about your store's sales, customers, and products.
uk: Перегляд звітів по продажах, покупцях і товарам у Вашім магазині.

en: Role assignment
uk: Завдання ролі

en: There are no pending expirations for roles this user.
uk: Для ролей цього користувача обмежень очікування немає.

en: The role expiration date in long format
uk: Термін дії ролі в подовженому форматі.

en: The role expiration date in medium format
uk: Термін дії ролі в середньому форматі.

en: The role expiration date in short format
uk: Термін дії ролі в укороченому форматі.

en: The associated role name
uk: Назва ролі.

en: [store-name]: [role-name] role granted
uk: [store-name]: [role-name] привласнена роль

en: [store-name]: [role-name] role expired
uk: [store-name]: [role-name] термін дії ролі минув

en: [store-name]: [role-name] role renewed
uk: [store-name]: [role-name] роль оновлена

en: This role will expire on !date
uk: Термін дії цієї ролі минає !date

en: The amount of time must be a positive integer.
uk: Кількість часу, повинна бути позитивним цілим числом.

en: Default role
uk: Базова роль

en: Product roles
uk: Ролі продукта

en: Time before reminder
uk: Час перед нагадуванням

en: Assign permanent or expirable roles based on product purchases.
uk: Призначає постійну або тимчасову роль, ґрунтуючись на покупках товарів.

en: Decrement stock upon order submission
uk: Зменшувати товарні запаси на замовленну кількість

en: Decrement stock of products in order
uk: Зменшити товарні запаси продукції що замовленна

en: Decrement stock of products on the order with tracking activated.
uk: Зменшити товарні запаси продукції

en: To keep track of stock for a particular product SKU, make sure it is marked as active and enter a stock value. When the stock level drops below the threshold value, you can be notified based on your stock settings.
uk: Щоб відслідковувати товарний запас для окремого артікулу переконайтеся що він відзначеній як активний, та уведіть товарний залишок. Коли товарний залишок зменшиться нижче граничного значення ви будете проінформовані у відповідності до ваших налаштувань товарних запасів.

en: This is the list of product SKUs that are currently active. Stock levels below their threshold have highlighted rows. Toggle the checkbox below to alter which stock levels are shown.
uk: Це перелік артікулів що є зараз активними. Ті що мають рівень товарних запасів нижче граничного значення підсвічуються. Toggle the checkbox below to alter which stock levels are shown.

en: Stock reports
uk: Звіти по товарним запасам

en: View reports for product stock.
uk: Продивитись звіти щодо запасів продукції.

en: View the stock settings.
uk: Продивитись налаштування товарних запасів.

en: The current stock level
uk: Поточний товарний запас

en: The model or SKU of the stock level
uk: Модель або артікул рівня товарного запасу

en: The threshold or warning limit of the stock level
uk: Поріг або попередження про ліміт рівня товарного запасу

en: [store-name]: Stock threshold limit reached
uk: [store-name]: Досягнут граничний рівень товарного запасу

en: This message has been sent to let you know that the stock level for the model [stock-model] has reached [stock-level]. There may not be enough units in stock to fulfill order #[order-link].
uk: Це повідомлення було направлено щоб проінформувати вас що рівень товарних запасів для [stock-model] досягнув [stock-level]. Цього може бути не достатньо для виконання замовлення № [order-link].

en: Stock settings saved.
uk: Налаштування таварних запасів

en: Export to CSV file
uk: Експортувати до CSV файлу

en: Only show SKUs that are below their threshold.
uk: Показувати тільки ті артікули що не досягли свого ліміту

en: Send email notification when stock level reaches its threshold value
uk: Надіслати повідомлення електронною поштою коли товарний запас досягне свого граничного значення

en: The list of comma seperated email addresses that will receive the notification.
uk: Список розділенних комою адрес електронної пошти на які буде надіслане повідомлення

en: The message the user receives when the stock level reaches its threshold value (uses <a href="!token-help-page">global, order, and stock tokens</a>).
uk: Повідомлення яке користувач отримає коли товарний запас досягне свого граничного значення (використовуйте <a href="!token-help-page">глобальні токени, токени замовлень та товарних запасів</a>).

en: Whether or not the stock level is currently being tracked
uk: Чи відслідковується рівень товарного запасу

en: Store administration
uk: Керування магазином

en: Administer store settings, products, orders, and more.
uk: Управління налаштуваннями магазину, товарами, замовленнями та ін.

en: View and modify customer information and orders.
uk: Перегляд та корекція інформації та замовлень замовника

en: View customers
uk: Перегляд замовників

en: Search customers
uk: Пошук замовників

en: Search through your customer list.
uk: Пошук у вашому списку замовників

en: Browse various store reports.
uk: Перегляд звітів магазину

en: Adjust configuration settings for Ubercart.
uk: Коректування налагоджень для Ubercart

en: Links to get help!
uk: Посилання для отримання допомоги

en: Using tokens
uk: Використання символів

en: Understand what tokens are and how to use them.
uk: Пояснення значення символів та їх використання

en: Country settings
uk: Регіональні налаштування

en: Configure country specific settings.
uk: Вибір регіональних налаштувань

en: View the country settings.
uk: Огляд регіональних налаштувань

en: Edit the country settings.
uk: Редагування регіональних налаштувань

en: Import countries
uk: Імпортування країн

en: Import and manage countries.
uk: Імпортування і управління країнами

en: Country formats
uk: Формати країни

en: Edit the country specific format settings.
uk: Редагування формату регіональних налаштувань

en: Store settings
uk: Налаштування магазину

en: Configure the main store settings.
uk: Вибір основних налаштувань магазину

en: View the store settings.
uk: Огляд налаштувань магазину

en: Edit the store settings.
uk: Редагування налаштувань магазину

en: Edit the contact settings.
uk: Редагування контактів

en: Edit the display settings.
uk: Редагування налаштувань перегляду

en: Format settings
uk: Налаштування форматів

en: Edit the format settings.
uk: Редагування формату налаштувань

en: User initials
uk: Ініціали користувача

en: Assign initials to user accounts.
uk: Додайте ініціали до облікового запису користувача.

en: JS utilities
uk: JS утіліти

en: Customer orders
uk: Замовлення замовників

en: View a list of orders placed by this customer.
uk: Огляд списку замовлення даного замовника

en: Disable a country
uk: Відключити країну

en: Disable a country from use.
uk: Виключити країну з використання.

en: Enable a country
uk: Включити країну

en: Enable a disabled country.
uk: Увімкнути вимкнути країни.

en: Remove a country
uk: Вилучити країну

en: Remove an installed country.
uk: Вилучити встановлену країну.

en: Update a country
uk: Оновити країну

en: Update an installed country.
uk: Оновити інстальовану країну.

en: Our store
uk: Наш магазин

en: A link to the site login page.
uk: Посилання на сторінку авторизації.

en: The URL for the site logo.
uk: Адреса логотипу вебсайта

en: The Ubercart store name.
uk: Ім'я магазину УБЕРКАРТ

en: The Ubercart store URL.
uk: Адреса магазину УБЕРКАРТ

en: A link to the Ubercart store using the store name.
uk: Назва магазину як посилання до магазину Уберкарт.

en: The Ubercart store owner.
uk: Власник магазину УБЕРКАРТ

en: The Ubercart store e-mail address.
uk: Адреса електронної пошти магазина Уберкарт.

en: The Ubercart store phone number.
uk: Номер телефону магазина Уберкарт.

en: The Ubercart store mailing address.
uk: Поштова адреса магазина Уберкарт.

en: The URL to the store help page.
uk: Інтернет адреса сторінки допомоги магазину.

en: Reporting to Ubercart.org happens once a week during a normal cron run and is logged in your site's watchdog. Reporting lets Ubercart.org calculate the total number of Ubercart installations and aggregate version information for use in development. Your site's data is never shared with anyone, and aggregate statistics displayed through Ubercart.org will be in the form of anonymous group statistics. Reporting will also allow Ubercart.org to report security notices back to your site if needed.
uk: Надсилання звітів до сайту ubercart.org відбувається раз на тиждень за запуском cron та нотується у ваш watchdog. Звітування дозволяє ubercart.org підраховувати загальну кількість інсталяцій Уберкарт та збирати інформацію щодо версій яка використовується прі розробці. Інформацію щодо вашого сайту ніколи не буде поширено, зібрана інформація буде відображена на сайті ubercart.org у формі групової анонімної статистики. Звітування також дозволяє сайту ubercart.org надсилати вам повідомлення щодо безпеки вашого сайту.

en: Status messages:
uk: Статус повідомлень:

en: - Show links -
uk: -Показати посилання-

en: - Hide links -
uk: -Приховати посилання-

en: You must enable the order module to track customers.
uk: Вам потрібно включити модуль замовлення для відслідковування замовників

en: View customer's order.
uk: Перегляд замовлення замовника

en: Billing name
uk: Назва платника

en: Shipping name
uk: Ім'я для доставки

en: No orders found.
uk: Замовлень не знайдено

en: View order !order_id.
uk: Перегляд замовлення !order_id.

en: Edit order !order_id.
uk: Редагування замовлення !order_id.

en: Create an order for this customer.
uk: Створення замовлення для цього замовника

en: !totals_orders orders shown match that account with !totals_items items purchased and !totals_total spent:
uk: Цей аккаунт зробив !totals_orders замовлень, у яких !totals_items на суму !totals_total :

en: Various reports generated by Ubercart modules can be found here. Click the links below to view the reports.
uk: Тут ви знайдете різноманітні звіти згенеровані модулями Уберкарт. Натисніть це посилання, щоб продивитися звіти.

en: Various reports generated by Ubercart modules can be found here. Click the links below to view the reports. To view core Ubercart statistics enable the <strong>Reports</strong> module on the <a href="!url">module administration page</a>
uk: Тут ви знайдете різноманітні звіти згенеровані модулями Уберкарт. Натисніть це посилання, щоб продивитися звіти. Щоб переглянути звіти власне Уберкарт, увімкніть модуль <strong>Звіти</strong> на <a href="!url">сторінці керування модулями</a>.

en: Use the following links to find documentation and support:
uk: Використання наступних посилань допоможе знайти документацію і супровід

en: Ubercart User's Guide
uk: Посібник користувача Уберкарт

en: Support Forums
uk: Форуми підтримки

en: Drupal Handbook
uk: Інструкція Drupal

en: Tokens are bracketed phrases you can use in certain text fields and boxes as placeholders for some other text. Tokens represent things like store variables, links to certain pages, order information, etc.  Tokens are used by including the token listed below in a text field that uses them.  The description for the textfields will alert you to which groups of tokens listed below may be used.
uk: Токени це фрази у дужках що ви можете використовувати у різних текстових полях як тимчасовий замінник якогось іншого текста. Токени є відображенням зміних магазина, посилань на певні сторінки, інформацію щодо замовлень та інше. Використовувати токени дуже легко, просто скопіюйте один або декілька наведених токенів до текстового поля. Опис до текстового поля сповістить вас щодо вірного вибору групи токенів які можна використовувати.

en: To import new country data, select it in the list and click the import button. If you are using a custom or contributed import file, it must be placed in the Ubercart folder uc_store/countries.
uk: Щоб імпортувати дані нової країни, оберіть її у переліку та натисніть кнопку. Якшо ви бажаєте використовувати власний файл, перепишіть його у папці Уберкарт uc_store/countries.

en: -None available-
uk: -Недоступно-

en: Country file @file imported.
uk: Файл країни @file імпортовано.

en: !country disabled.
uk: !country вимкнуто.

en: !country is already disabled.
uk: !country вимкнено.

en: Attempted to disable an invalid country.
uk: Здійснена спроба вимкнути некоректне ім'я країни.

en: @country enabled.
uk: @country ввімкнено.

en: @country is already enabled.
uk: @country вже ввімкнена.

en: Attempted to enable an invalid country.
uk: Здійснена спроба ввімкнути некоректне ім'я країни.

en: Are you sure you want to remove @country from the system?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити @country з системи

en: Attempted to remove an invalid country.
uk: Спроба видалити некоректне ім'я країни

en: !country removed.
uk: !country видалено.

en: Attempted to update an invalid country.
uk: Спроба оновити некоректне ім'я країни.

en: You cannot update to a previous version.
uk: Неможливо оновити до попередньої версії

en: Country update complete.
uk: Оновлення країни завершено.

en: Address variables instructions
uk: Інструкції щодо змінної адреси

en: Customer's first name
uk: Ім'я замовника

en: Customer's last name
uk: Прізвище замовника

en: First street address field
uk: Перший рядок адреси

en: Second street address field
uk: Другий рядок адреси

en: City name
uk: Назва міста

en: Full name of the zone
uk: Повна назва регіону

en: Abbreviation of the zone
uk: Аббревіатура регіону

en: Name of the country
uk: Країна

en: 2 digit country abbreviation
uk: 2-хсимвольна аббревіатура країни

en: 3 digit country abbreviation
uk: 3-хсимвольна аббревіатура країни

en: The following variables should be used in configuring addresses for the countries you ship to:
uk: Наступні змінні мають бути використаними у конфігурації адрес країн до яких ви виконуєте доставку:

en: Address format
uk: Формат адреси

en: Uses the variables mentioned in the instructions to format an address for this country.
uk: Використовуйте змінні зазначенні у інструкції щоб призначити формат адреси для цієї країни.

en: Country settings saved.
uk: Налаштування країни збережено

en: Dashboard with collapsed submenu links
uk: Щиток управління з зімкнутими додатковими посиланнями

en: Dashboard with expanded submenu links
uk: Щиток управління з відкритими додатковими посиланнями

en: Dashboard with no submenu links
uk: Щиток управління без додаткових посилань

en: Normal Drupal submenu listing
uk: Звичайний перелік посилань Друпала

en: Store name
uk: Назва магазину

en: Store owner
uk: Власник магазину

en: Include the store name in the from line of store e-mails.
uk: Використовувати назву магазину у полі "Від кого" у електроних листах магазину.

en: May not be available on all server configurations. Turn off if this causes problems.
uk: Може бути недосяжне на усіх серверах. Вимкніть якшо це спричиняє проблеми.

en: Some options are better suited for different themes, so feel free to try them all out!
uk: Деякі варіанти краще придатні до різних тем оформлення, тож спробуйте усі!

en: Select the address to be used on customer lists and summaries.
uk: Оберіть адресу що буде використано для листування з клієнтом.

en: Primary customer address
uk: Головна адреса клієнта

en: Randomly select a message from the list below.
uk: Випадковий вибір повідомлень з переліка нижче.

en: Footer message for store pages
uk: Повідомлення що відображається у нижньому колонтитулі на кожній сторінці сайта

en: <a href="!url">Powered by Ubercart</a>
uk: <a href="!url">Працює на Уберкарт</a>

en: <a href="!url">Drupal e-commerce</a> provided by Ubercart.
uk: <a href="!url">Електрона комерція на Друпал</a> за допомогою Уберкарт.

en: Supported by Ubercart, an <a href="!url">open source e-commerce suite</a>.
uk: Підтримується Уберкарт, <a href="!url">рішенням для електроної комерції на відкритому програмному коді</a>.

en: Powered by Ubercart, the <a href="!url">free shopping cart software</a>.
uk: Працює на Уберкарт, <a href="!url">безкоштовному програмному забезпеченні для електроної комерції</a>.

en: (Do not display a message in the footer.)
uk: Не показувати повідомлення у нижньому колонтитулі сайта.

en: Currency format
uk: Поточний формат

en: Current format
uk: Поточний формат

en: Currency Sign
uk: Символ валюти

en: Display currency sign after amount.
uk: Відображати символ валюти після суми.

en: Thousands Marker
uk: Тисячний маркер

en: Decimal Marker
uk: Десятковий маркер

en: Number of decimal places
uk: Кількість нулів після коми

en: Weight format
uk: Формат ваги

en: Supply a format string for each unit. !value represents the weight value.
uk: Наведіть зразок формату для кожної одиниці виміру. !value буде змінено на значення.

en: Default unit of measurement
uk: Базова одиниця виміру

en: @unit format string
uk: Формат одиниці виміру @unit

en: Length format
uk: Формат довжини

en: Supply a format string using !link syntax.
uk: Для форматування використовуйте синтаксис !link.

en: PHP date
uk: Дата PHP

en: Default format string
uk: Базовий формат рядка

en: Street address 1
uk: Адреса 1

en: Street address 2
uk: Адреса 2

en: Enter the name of the user whose initials you want to adjust.
uk: Введення імені користувача, ініціали якого ви хочете налагодити.

en: Initials
uk: Ініціали

en: Enter initials or leave blank to erase current initials.
uk: Введіть ініціали або залиште поле пустим щоб стерти діючі.

en: Initials for !username deleted.
uk: Ініціали !username вилучені.

en: Initials for !username set to !initials.
uk: Користувачу !username присвоєні ініціали !initials.

en: The following tables are used to display various parts of your store to your administrators and customers. Click on a table id to configure the display of that table.
uk: Наступні таблиці використовуються для перегляду різних підрозділів вашого магазину адміністраторами та замовниками. Клікніть на  ідентифікатор таблиці, щоб переглянути її.

en: The field title %field is being accessed incorrectly.
uk: Некоректний доступ до поля %field.

en: Not applicable
uk: Не застосовне

en: No countries found.
uk: Країни не знайдені

en: 01 - January
uk: 01 - Січень

en: 02 - February
uk: 02 - Лютий

en: 03 - March
uk: 03 - Березень

en: 04 - April
uk: 04 - Квітень

en: 05 - May
uk: 05 - Травень

en: 06 - June
uk: 06 - Червень

en: 07 - July
uk: 07 - Липень

en: 08 - August
uk: 08 - Серпень

en: 09 - September
uk: 09 - Вересень

en: 10 - October
uk: 10 - Жовтень

en: 11 - November
uk: 11 - Листопад

en: 12 - December
uk: 12 - Грудень

en: Source string contains an invalid character (!char)
uk: Рядок коду містить невірний символ (!char)

en: No encryption key was found.
uk: Не знайдено ключа шифрування

en: Encryption failed. !messages
uk: Шифрування не вдалося. !messages

en: encryption
uk: шифрування

en: view customers
uk: Перегляд замовників

en: view store reports
uk: перегляд звітів магазину

en: REQUIRED. Setup the store settings and manage your Ubercart site.
uk: Обов'язковий. Налаштовуйте та керуйте вашим Уберкарт сайтом.

en: Apply @tax
uk: Застосувати @tax

en: Tax rates and settings
uk: Настроювання й ставки податків

en: Delete tax rule
uk: Вилучити правило оподатковування

en: Changed %title to %amount.
uk: Змінити %title на %amount.

en: Removed %title.
uk: Вилучений %title.

en: Added %amount for %title.
uk: Доданий %amount для %title.

en: Taxed product types
uk: Типи товару, оподатковуваного митом

en: conditions
uk: умови

en: The tax rate as a percent or decimal. Examples: 6%, .06
uk: Відсоток або десяткове число податкової ставки. Наприклад: 6%, .06

en: Is in @zone
uk: Є в @zone

en: Is in @country
uk: Є в @country

en: Define tax rates for customers' geographic locations and products sold.
uk: Визначає податкові ставки для різних географічних місць розташування клієнтів і продаваних товарів.

en: The cache has been cleared.
uk: Кеш - очищено!

en: User email
uk: Електронна пошта користувача

en: Default sort order
uk: Базове сортування

en: translate
uk: переклад

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
uk: Попередження про загрозу: Запис у файл .htaccess заборонено. Слід створити у директорії %directory файл з ім'ям .htaccess наступного вмісту: <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
uk: Лише файли з наступними розширеннями можуть бути використані: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
uk: Розмір файлу %filesize, перевищує максимально допустимий розмір  %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
uk: Файл розміром %filesize перевищує квоту %quota місця на диску.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
uk: Фото змінено в розмірі, щоб відповідати максимально допустимому значенню в %dimensions пікселів.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
uk: Завантажене зображення завелике; максимальні розміри зображення %dimensions пікселів.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
uk: Завантажене зображення замале; мінімальні розміри зображення %dimensions пікселів.

en: Flagged
uk: Відмічено

en: No link
uk: Без посилання

en: Path: !path
uk: Шлях: !path

en: Is not one of
uk: Жоден з

en: Designer
uk: Дизайнер

en: Analyze
uk: Аналіз

en: Flags
uk: Ознаки

en: Save and continue
uk: Збережіть і продовжуйте

en: Admin
uk: Адмін

en: Row
uk: Рядок

en: Autocomplete matching
uk: Порівняння автозаповнення

en: Starts with
uk: Починається з

en: Link options
uk: Посилання варіанти

en: Autocomplete
uk: Автодоповнення

en: Load a referenced user
uk: Завантажити згаданого користувача

en: Content containing the user reference field
uk: Матеріал містить поле пов'язаного користувача

en: Referenced user
uk: Згаданий користувач

en: Load a referenced node
uk: Завантаження пов'язаного матеріалу

en: Content containing the node reference field
uk: Контент, що містить поле довідки вузлу

en: Referenced content
uk: Пов'язаний матеріал

en: Populate a field
uk: Заповнення поля

en: Select the machine-name of the field.
uk: Вибір комп'ютерного імені поля

en: Decimal point
uk: Десяткова кома

en: Permanent
uk: Постійна

en: Temporary
uk: Тимчасово

en: ends with
uk: закінчується на

en: Custom date format
uk: Власний формат дати

en: Revision information
uk: Інформація про зміни

en: Input type
uk: Вхідний тип

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
uk: Оберіть метод збору підказок щодо автозаповнення. Зверніть увагу, що <em>Contains</em> може призвести до проблем з продуктивністю на сайтах з тисячами вузлів.

en: View used to select the nodes
uk: Перегляд для вибору вузлів

en: turn off
uk: вимкнути

en: %name: this post can't be referenced.
uk: %name: Це повідомлення не можна внести в довідку.

en: Is one of
uk: Один з

en: Section subtitle
uk: Підзаголовок секції

en: Section class
uk: Класс секції

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
uk: Доступ буде надано користувачам вказаного рядка повноважень

en: Replies to my comment
uk: Відповіді до моїх коментарів

en: Notify me when new comments are posted
uk: Повідомляти мене, коли нові коментарі додано

en: Comment notify
uk: Повідомлення про коментарі

en: If you want to subscribe to comments you must supply a valid e-mail address.
uk: Щоб отримувати сповіщення про відгуки Ви маєте вказати дійсний e-mail.

en: Receive node follow-up notification e-mails
uk: Отримувати сповіщення про відгуки на матеріали

en: Check this box to receive an e-mail notification for follow-ups on your nodes (pages, forum topics, etc). You can not disable notifications for individual threads.
uk: Увімкніть, щоб отримувати сповіщення на електронну адресу про відгуки на Ваші матеріали (сторінки, теми форумів тощо). Ви не можете вимкнути сповіщення для окремих гілок.

en: No notifications
uk: Не підписуватись

en: Email to unsubscribe
uk: Почта для відписування

en: Unsubscribe this e-mail
uk: Відписати цю почтову адресу

en: There were no active comment notifications for that email.
uk: Тут немає жодного повідомлення про відгуки на дану адресу.

en: Content types to enable for comment notification
uk: Типи матеріалу із увімкненими повідомленнями про коментарі

en: Comments on content types enabled here will have the option of comment notification.
uk: Відгуки на вказані тут типи матеріалів будуть мати параметр "сповіщення про відгуки".

en: Available subscription modes
uk: Доступні режими підписки

en: Choose which notification subscription styles are available for users
uk: Вибір стилів підписки, доступних для користувачів

en: Default state for the notification selection box for anonymous users
uk: Базовий стан вибору підписки для анонімних користувачів

en: Default mail text for sending out notifications to commenters
uk: Базовий текст електронного повідомлення для видправки авторам відгуків

en: Default mail text for sending out the notifications to node authors
uk: Базовий текст електронного повідомлення для видправки авторам матеріалів

en: Notified: !user_mail
uk: Повідомлено: !user_mail

en: Email unsubscribed from 1 comment notification. | Email unsubscribed from @count comment notifications.
uk[0]: Адресу знято з підписки для @count повідомлення
uk[1]: Адресу знято з підписки для @count-х повідомлень
uk[2]: Адресу знято з підписки для @count повідомлень

en: administer comment notify
uk: адміністрування підписки на коментарі

en: subscribe to comments
uk: підписка на коментарі

en: Configure settings for e-mails about new comments.
uk: Налаштуйте повідомлення про нові відгуки.

en: Unsubscribe an email from all notifications.
uk: Відписати почтову адресу від всіх повідомлень

en: For some reason the {comment_notify_user_settings} table was not properly created, and so per-user comment_notify settings could not be copied from {users}.data.  You will need to run this update again.
uk: Через якісь причини таблиця {comment_notify_user_settings} не була створена, відповідно параметри користувачів не можуть бути скопійовані з {users}.data. Прохання запустити оновлення повторно.

en: Moved comment_notify user settings data from the {users} table into the {comment_notify_user_settings} table.
uk: Переміщено параметри користувачів comment_notify з таблиці {users} в таблицю {comment_notify_user_settings}

en: Something is maybe not right.
uk: Щось мабуть не так.

en: Show All
uk: Показати все

en: Full screen mode
uk: Повноекранний режим

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
uk: Матеріал є основним вмістом сайтів на Drupal.

en: Comments are responses to node content.
uk: Коментарі є відгуками на матеріал вмісту.

en: Users who have created accounts on your site.
uk: Користувачі, у яких є обліковий запис на цьому сайті.

en: Flag names must be unique. This flag name is already in use.
uk: Назва прапорця має бути унікальною. Введене вами ім'я вже використовується.

en: Flag translations of content as a group
uk: Позначка перекладів матеріалу групою

en: Flag each translation of content separately
uk: Позначка кожного перекладу матеріалу окремо

en: Flagging translations as a group effectively allows users to flag the original piece of content regardless of the translation they are viewing. Changing this setting will <strong>not</strong> update content that has been flagged already.
uk: Відмітка переказів як груп фактично дозволяє користувачам відмічати оригінальний фрагмент змісту незалежно від перекладу їх значення. Зміна цього параметра <strong>не</strong> буде оновлений для контенту, який був помічений вже.

en: Display link on node teaser
uk: Показати посилання у анонсі

en: Display link on node page
uk: Показати посилання на сторінці матеріалу

en: Display checkbox on node edit form
uk: Показати перемикач на формі зміни сторінки

en: flagged content
uk: позначений матеріал

en: Flagged content
uk: Позначений матеріал

en: Node flag
uk: Прапорець матеріалу

en: Node flag counter
uk: Кількість матеріалів з поміткою

en: Include this to gain access to the flag counter field.
uk: Враховувати це при доступі до поля підрахунку прапорця

en: Display link under comment
uk: Показувати посилання під коментарями

en: flagged comment
uk: позначений коментар

en: the flagged comment's content
uk: матеріал з прапором на коментарях

en: Flagged comment
uk: Позначений коментар

en: Comment flag
uk: Прапорець коментаря

en: Limit results to only those comments flagged by a certain flag; Or display information about the flag set on a comment.
uk: Обмежити результати тими коментарями, які позначені певним прапором; Або відображати інформацію про позначку прапором на коментарі.

en: Comment flag counter
uk: Лічильник прапорів коментарів

en: Display link on user profile page
uk: Показувати посилання у профілі користувача

en: flagged user
uk: зазначений прапором користувач

en: Flagged user
uk: Зазначений прапором користувач

en: Limit results to only those users flagged by a certain flag; Or display information about the flag set on a user.
uk: Обмежити результати тими користувачами, які позначені певним прапором; Або відображати інформацію про позначку прапором на користувачах.

en: User flag counter
uk: Лічильник прапорів користувача

en: The module providing this flag wasn't found, or this flag type, %type, isn't valid.
uk: Модуль, що забезпечує цей прапор не був знайдений, і цей прапор типу, %type, є неприпустимим.

en: Edit flags
uk: Редагувати флаги

en: Delete flags
uk: Вилучити прапорці

en: Flag confirm
uk: Підтвердження ознаки

en: JavaScript toggle
uk: Перемикач JavaScript

en: Normal link
uk: Нормальне посилання

en: Confirmation form
uk: Підтвердження форми

en: Above are the <a href="@flag-url">flags</a> you elected to show on the node editing form. You may specify their initial state here.
uk: Якщо ви вище вирішили показати <a href="@flag-url">прапори</a> на формі редагування ноди. Тут ви можете задати їх початковий стан.

en: This page lists all the <em>flags</em> that are currently defined on this system. You may <a href="@add-url">add new flags</a>.
uk: На цій сторінці перераховані всі <em>прапори</em>, які в даний час присутні в системі. Ви можете a href="@add-url">додати нові прапори</a>.

en: No flags are currently defined.
uk: Жодних прапорів ще не визначено.

en: Flag type
uk: Тип ознаки

en: Global?
uk: Загальне?

en: Disabled Flags
uk: Виключені прапори

en: The <a href="@views-url">Views</a> module is not installed, or not enabled. It is recommended that you install the Views module to be able to easily produce lists of flagged content.
uk: Модуль <a href="@views-url">Види</a> не встановлений або не включений. Рекомендується встановити модуль Види, щоб мати можливість легко створити списки змісту відміченого прапорцем.

en: Lists of flagged content can be displayed using views. You can configure these in the <a href="@views-url">Views administration section</a>.
uk: Списки контенту відміченого прапорцем можуть відображатися за допомогою видів. Ви можете налаштувати їх в <a href="@views-url">Розділ адміністрування Видами</a>.

en: Flag module automatically provides a few <a href="@views-url">default views for the <em>bookmarks</em> flag</a>. You can use these as templates by cloning these views and then customizing as desired.
uk: Модуль Прапор автоматично надає кілька<a href="@views-url">видів за замовчуванням для <em>закладок</em> прапорців</a>. Ви можете використовувати їх як шаблонів шляхом клонування цих видів, а потім настройки за бажанням.

en: The <a href="@flag-handbook-url">Flag module handbook</a> contains extensive <a href="@customize-url">documentation on creating customized views</a> using flags.
uk: <a href="@flag-handbook-url">Довідник модуля Прапор</a> містить велику <a href="@customize-url">документацію про створення користувацьких видів</a> за допомогою прапорів.

en: Flagging an item may trigger <em>actions</em>. However, you don't have the <em>Flag actions</em> module <a href="@modules-url">enabled</a>, so you won't be able to enjoy this feature.
uk: Відмітка елементу може викликати <em>дію</em>. Однак, у вас немає  <a href="@modules-url">включеного</a> модулю <em>Прапор дії</em>, тому ви не зможете користуватися цією функцією.

en: Flagging an item may trigger <a href="@actions-url">actions</a>.
uk: Призначення елемента може вмикати <a href="@actions-url">події</a>.

en: Flagging an item may trigger <a href="@rules-url">rules</a>.
uk: Призначення елемента може вмикати <a href="@rules-url">правила</a>.

en: To learn about the various ways to use flags, please check out the <a href="@handbook-url">Flag module handbook</a>.
uk: Щоб дізнатися про різні способи використання прапорів, будь ласка, ознайомтеся з <a href="@handbook-url">Довідник модуля Прапор</a>.

en: Flag name
uk: Назва прапору

en: The machine-name for this flag. It may be up to 32 characters long and my only contain lowercase letters, underscores, and numbers. It will be used in URLs and in all API calls.
uk: Машинне ім'я для цього прапора. Повинно бути не довше 32 символів, містити тільки малі літери, цифри і символ підкреслення. Значення буде використовуватися в URL і у всіх API виклики.

en: The type of content this flag will affect. An individual flag can only affect one type of content. This cannot be changed once the flag is created.
uk: Тип вмісту де прапор буде працювати. Індивидуально прапор може працювати тільки з один типом змісту. Це не може бути змінено після  того як прапор створений.

en: Add new flag
uk: Додати новий прапор

en: Edit @title flag
uk: Редагувати прапор @title

en: Change this value only with great care.
uk: Змінюйте це значення з великою обережністю.

en: A short, descriptive title for this flag. It will be used in administrative interfaces to refer to this flag, and in page titles and menu items of some <a href="@insite-views-url">views</a> this module provides (theses are customizable, though). Some examples could be <em>Bookmarks</em>, <em>Favorites</em>, or <em>Offensive</em>.
uk: Короткий опис заголовка для цього прапора. Він буде використовуватися в адміністративних інтерфейсів послатися на цей прапор, і в заголовках сторінок і пунктів меню деяких <a href="@insite-views-url">видів</a>. Деякі приклади можуть бути <em>Закладки</em>, <em>Вибране</em>, або <em>Наступне</em>.

en: Flag link text
uk: Текст посилання прапора

en: The text for the "flag this" link for this flag.
uk: Текст для посилання прапорця "Відзначити це".

en: Flag link description
uk: Опис посилання прапора

en: The description of the "flag this" link. Usually displayed on mouseover.
uk: Опис посилання "Відзначити це". Зазвичай відображаєтся при наведенні курсору миші.

en: Flag confirmation message
uk: Повідомлення підтвердженням при позначці прапорцем

en: Message displayed if the user has clicked the "flag this" link and confirmation is required. Usually presented in the form of a question such as, "Are you sure you want to flag this content?"
uk: Повідомлення відображається, якщо користувач натиснув посилання "Відзначити це" та підтвердження не потрібно. Зазвичай представлена у вигляді питання, таких як "Ви впевнені, що ви хочете відзначити цей зміст?"

en: Flagged message
uk: Повідомлення при позначці

en: Message displayed after flagging content. If JavaScript is enabled, it will be displayed below the link. If not, it will be displayed in the message area.
uk: Повідомлення відображається після маркування вмісту. Якщо JavaScript включений, воно буде відображатися посиланням нижче. Якщо ні, то він буде відображатися в області повідомлень.

en: Unflag link text
uk: Текст посилання зняття прапора

en: The text for the "unflag this" link for this flag.
uk: Текст для посилання на прапор "Зняти позначку з цього".

en: Unflag link description
uk: Опис посилання зняття прапора

en: The description of the "unflag this" link. Usually displayed on mouseover.
uk: Опис посилання "Зняти позначку цього". Зазвичай відображатися при наведенні курсору миші.

en: Unflag confirmation message
uk: Підтвердженням повідомлення при зняття позначки

en: Message displayed if the user has clicked the "unflag this" link and confirmation is required. Usually presented in the form of a question such as, "Are you sure you want to unflag this content?"
uk: Повідомлення відображається, якщо користувач натиснув посилання "Зняти позначку цього" та підтвердження не потрібно. Зазвичай представлена у вигляді питання, таких як "Ви впевнені, що хочете Зняти позначку з цього матеріалу"

en: Unflagged message
uk: Повідомлення при зняття прапорця

en: Message displayed after content has been unflagged. If JavaScript is enabled, it will be displayed below the link. If not, it will be displayed in the message area.
uk: Повідомлення відображається після того як з матеріалу було знято прапорець. Якщо JavaScript включений, воно буде відображатися нижче посиланням. Якщо ні, то він буде відображатися в області повідомлень.

en: The above six options may contain the following wildcard replacements. For example, "Mark Link" could be entered as "Add [title] to your flags" or "Add this [type-name] to your flags". These wildcards will be replaced with the appropriate field from the node.
uk: Вище шість варіантів можуть містити наступні заміни символів. Наприклад, "Відмітити посилання" може бути введений як "Додати [заголовок] до ваших прапорців" або "Додати [ім'я-типу] до ваших прапорців". Ці маски будуть замінені на відповідні поля від матеріалу.

en: Note: You don't have the <a href="@token-url">Token</a> module installed. If you have it installed, and enabled, you'll be able to embed tokens in the six labels above.
uk: Примітка: Ви не повинні  встановлений модуль <a href="@token-url">Token</a>. Якщо у вас він встановлений і включений, ви зможете вставляти маркери в етикетки вище.

en: Global flag
uk: Глобальний прапор

en: If checked, flag is considered "global" and each node is either flagged or not. If unchecked, each user has individual flags on content.
uk: Якщо зазначено, прапор встановлюється "глобально" (для всіх). Інакше - кожен користувач бачить індивідуальний статус прапора.

en: Roles that may use this flag
uk: Ролі, які можуть використовувати даний прапор

en: Check any node types that this flag may be used on. You must check at least one node type.
uk: Перевірте типи матеріалу, які можуть використовувати цей прапор. Ви повинні зазначити принаймні один тип.

en: Flags are usually controlled through links that allow users to toggle their behavior. You can choose how users interact with flags by changing options here. It is legitimate to have none of the following checkboxes ticked, if, for some reason, you wish <a href="@placement-url">to place the the links on the page yourself</a>.
uk: Прапори, як правило, контролюється за допомогою посилання, які дозволяють користувачам перемикатися їх поведінку. Ви можете вибрати, як користувачі взаємодіють з прапорами, змінивши варіанти тут. Це є справедливим, якщо для якоїсь причини ви хочете <a href="@placement-url">розмістити посилання на сторінку самостійно</a>.

en: A flag confirmation message is required when using the confirmation link type.
uk: Повідомлення підтвердження установки прапора обов'язково, коли використовується тип посилання з підтвердженням.

en: An unflag confirmation message is required when using the confirmation link type.
uk: Повідомлення підтвердження зняття прапора обов'язково, коли використовується тип посилання з підтвердженням.

en: Flag @name has been saved.
uk: Прапор @name був збережений.

en: This flag is provided by the @module module. It will loose any customizations and be disabled.
uk: Цей прапор забезпечувався модулем @module. Він втратить деякі настройки і буде відключений.

en: Flag @name has been deleted.
uk: Прапор @name був видалений.

en: Bad token. You seem to have followed an invalid link.
uk: Невірний маркер. Здається, Ви перейшли помилковим посиланням.

en: You are not allowed to flag, or unflag, this content.
uk: У вас немає прав для позначання, або зняття позначки прапорця, з цього матеріалу.

en: administer flags
uk: керування прапорцями

en: Edit action
uk: Редагувати дії

en: Missing action "@action-callback". Module providing it was either uninstalled or disabled.
uk: Відсутня дія "@action-callback". Модуль, що забезпечує це було вилучено або відключено.

en: Currently no flag actions. Use the <em>Add new flag action</em> form to add an action.
uk: У даний момент немає дій, пов'язаних з прапорцями. Використовуйте <em>Додати нову дію</em> для додавання.

en: Select a flag
uk: Виберіть прапорець

en: Add a new flag action
uk: Додати нову дію, пов'язану з прапорами

en: Edit the "@action" action for the @title flag
uk: Редагувати дію "@action" для прапора @title

en: Add an action to the @title flag
uk: Додати дію для прапора @title

en: Select an action
uk: Оберіть дію

en: Add "@action" action to the @title flag
uk: Додати дію "@action" для прапора @title

en: reaches
uk: досягає

en: falls below
uk: падає нижче

en: The "@action" action for the @title flag has been saved.
uk: Дія "@action" для прапора @title було збережено.

en: Flagging threshold
uk: Поріг позначки прапором

en: Delete the "@action" action for the @title flag?
uk: Видалити дію "@action" для прапора @title?

en: Tip
uk: Підказка

en: You may wish to enable the <em>Token actions</em> module, which is shipped with the <a href="@token-url">Token</a> module. That module provides a "Send tokenized e-mail" action, which is similar to the "Send e-mail" action you are now using, except it provides you with many more tokens to use. This is especially useful when flagging users and comments.
uk: Ви можете дозволити модуль <em>Дії Маркерів</em>, який поставляється з модулем <a href="@token-url">Маркери</a>. Цей модуль забезпечує "Відправлення маркера електронної пошти" дію, яка схожа на "Відправити електронною поштою" дію що ви зараз використовуєте, за винятком того, що вам надаєтся більше маркерів у використання. Це особливо корисно, для маркування користувачів і коментарів.

en: Content Flagged @flag_title
uk: Вміст зазначено прапором @flag_title

en: The @flag_content_type [flag-content-title] has been flagged [flag-count] times with the @flag_title flag.
    
    View this @flag_content_type at [flag-content-url].
uk: @flag_content_type [flag-content-title] був відзначений [flag-count] раз прапорцем @flag_title.
    
    Дивіться цей @flag_content_type за адресою [flag-content-url].

en: More tokens
uk: Більше маркерів

en: Flag has been uninstalled.
uk: Модуль Flag видалений.

en: No old actions to remove.
uk: Немає старих дій для видалення.

en: Deleting the following actions: @aids
uk: Видалення наступних дій: @aids

en: Cleanup of Actions tables is unneeded.
uk: Очистити таблиці дій, які не використовуються.

en: You are trying to install the <em>Flag</em> module. However, you have the <em>"Flag content"</em> module installed, and these two modules aren't compatible (because they happen to use a database table by the same name). To install the <em>Flag</em> module, you'll first have to disable and then <a href='@uninstall-url'>uninstall</a> the <em>"Flag content"</em> module.
uk: Ви намагаєтеся встановити модуль <em>Flag</em>. Однак у вас встановлений модуль <em>Flag content</em>, який не сумісний з ним (так як обидва використовують однакове ім'я таблиці в базі даних). Щоб встановити модуль <em>Flag</em>, від'єднайте та <a href='@uninstall-url'>видаліть</a> модуль <em>Flag content</em>.

en: Create customized flags that users can set on content.
uk: Створити настроювані прапори, якими користувачі зможуть відзначити вміст.

en: Flag actions
uk: Прапор дії

en: Execute actions on Flag events.
uk: Виконувати дії на подіях Flag.

en: The flag name.
uk: Ім'я прапора.

en: The flag title.
uk: Тема прапора.

en: The flagging action taking place.
uk: Маркування дії яка відбувається.

en: The URL of the content being flagged.
uk: URL вмісту, зазначеного прапором.

en: The title of the content being flagged.
uk: Тема вмісту, зазначеного прапором.

en: The type of content being flagged, such as <em>node</em> or <em>comment</em>.
uk: Тип вмісту, зазначеного прапором, таке як <em>матеріал</em> або <em>коментар</em>.

en: The ID of content being flagged, may be a nid or cid.
uk: ID вмісту, зазначеного прапором, може бути nid або cid.

en: The current count total for this flag.
uk: Поточний загальний лічильник для цього прапора.

en: Total flag count for flag @flag
uk: Підсумковий лічильник прапорів для прапора @flag

en: Use flag link settings
uk: Використовувати налаштування посилання прапора

en: Migrating Views Bookmark to Flag module. More information about the changes between Views Bookmark and Flag may be found on the <a href="http://drupal.org/node/268269">upgrading handbook page</a>.
uk: Міграція Видів Закладок до модуля Прапор. Більш детальну інформацію про зміни між Види Закладок та модулем Прапор можна знайти на <a href="http://drupal.org/node/268269">довідкава сторінка оновлення</a>.

en: The Flag module has been installed, replacing Views Bookmark. Views Bookmark has been disabled, please remove it from your installation.
uk: Модуль Прапор був встановлений, замінивши Вид Закладок. Вид Закладок був відключений, будь ласка, видаліть його з вашої установки.

en: The views bookmark %bookmark has been migrated to Flag. It was given the machine-name %name, which you may change on the <a href="!url">%bookmark configuration form</a>.
uk: Вид закладки %bookmark був змінений на Прапор. Було дано машине ім'я %name,яке ви можете змінити на <a href="!url">%bookmark формі конфігурації</a>.

en: To have the flag module work with translations, you need to install and enable the <a href="http://drupal.org/project/translation_helpers">Translation helpers</a> module.
uk: Щоб модуль flag міг використати переклади, вам потрібно встановити і включити модуль <a href="http://drupal.org/project/translation_helpers"> Translation helpers</a>.

en: Translation helpers module not found.
uk: Модуль Translation helpers не знайдений.

en: Error: There is no suiting flag available.
uk: Помилка: Існує не відповідний прапор.

en: The flag %name does not exist any more.
uk: Прапор %name не існує.

en: flagging user
uk: користувач позначений прапорцем

en: A @flag-type has been flagged, under "@flag-title"
uk: @flag-type було позначено, ознакою "@flag-title"

en: A @flag-type has been unflagged, under "@flag-title"
uk: @flag-type - знято позначення, ознака "@flag-title"

en: Trim a flag
uk: Скоротити прапор

en: User whose flag to trim
uk: Користувач який скоротив прапор

en: For non-global flags, this is the user whose flag to trim. (For global flags, this argument is ignored.)
uk: Для не-глобальних прапорців користувача, чий прапор з скоротився. (Для глобальних прапорів, цей аргумент ігнорується.)

en: Flag queue size
uk: Розмір черги прапора

en: Flag a @type
uk: Позначити @type

en: User on whose behalf to flag
uk: Користувач від імені якого позначено прапорцем

en: For non-global flags, this is the user on whose behalf to flag the object. In addition, if checked below, the access permissions to the flag are checked against this user.
uk: Для не-глобальних прапорців користувача, чий прапор є об'єктом. Крім того, якщо зазначені нижче, права доступу до прапору перевіряються цим користувачем.

en: Unflag a @type
uk: Зняти прапорець з @type

en: User on whose behalf to unflag
uk: Користувач від імені якого на зняти прапорець

en: For non-global flags, this is the user on whose behalf to unflag the object. In addition, if checked below, the access permissions to the flag are checked against this user.
uk: Для не-глобальних прапорців користувача, чий прапорець знятий є об'єкту. Крім того, якщо зазначені нижче, права доступу до прапору перевіряються цим користувачем.

en: @type has flagging count
uk: @type має маркування кількості

en: The number against which to test the number of times the object is flagged. For example, if you type "3" here, and choose "Greater than" for the operator, then this condition will return TRUE if the object is flagged more than three times.
uk: Число, для перевірки, скільки разів об'єкт позначають прапором. Наприклад, якщо тут ввести "3", і вибрати "Більше" для оператора, то ця умова поверне TRUE якщо об'єкт потрапляє більш три рази.

en: @type is flagged
uk: @type позначений прапором

en: User on whose behalf to check
uk: Користувач від імені якого перевірити

en: For non-global flags, this is the user on whose behalf the flag is checked.
uk: Для не-глобальні прапори, це користувач, від імені якого прапор встановлений.

en: Check access permissions against the user on whose behalf to flag
uk: Перевірте права доступу до користувача, від імені якого на прапор

en: Flag @object, under "@flag-title"
uk: Прапор @object, назва "@flag-title"

en: Check access permissions against the user on whose behalf to unflag
uk: Перевірте права доступу до користувача, від імені якого знімається позначку

en: Unflag @object, under "@flag-title"
uk: Зняти позначку @object, назва "@flag-title"

en: Trim "@flag-title" at @size
uk: Скоротіть "@flag-title" до @size

en: The <em>trim</em> action is used to restrict the number of objects that may be flagged. For example, you may wish your "Editor picks" queue (that is, flag) to contain a maximum of 3 nodes. The trim action is best understood when we think of a flag as a <em>queue</em>. The action works by discarding old flaggings; So newly flagged objects push older ones out of the queue.
uk: Дія <em>скорочення</em> використовується для обмеження числа об'єктів, які можуть бути помічені прапорцем. Наприклад, ви можете побажати для вашої черги "Редактора" утримувати не більше 3 матеріалів. Обробку дій краще розуміти, коли ми думаємо про відмічання прапорецем як <em>чергу</em>. Дій працює відкидаючи старі відмічені прапором результати; Так нещодавно відмічені прапором матеріали виталкуют з черги старі.

en: Comparison operator
uk: Оператор порівняння

en: Greater than or equal
uk: Більше або дорівнює

en: Less than or equal
uk: Менше або дорівнює

en: Flagging count !op @number, for @object, under "@flag-title"
uk: Кількість відміток !op @number, для @object, назва "@flag-title"

en: Flag "@flag-title" is flagged, for @object
uk: Прапор "@flag-title" встановлений для @object

en: Flag:
uk: Ознака:

en: The flag type
uk: Тип прапора

en: Is the flag global?
uk: Чи є прапор глобальним?

en: Flaggable node
uk: Матеріал може бути помічений

en: Flaggable user
uk: Користувач може бути помічений

en: The user that flagged an item.
uk: Користувач, який відмітив елемент.

en: Flagged time
uk: Час відмітки прапором

en: Display the time the content was flagged by a user.
uk: Показати час коли користувач позначив зміст прапорцем.

en: The unique ID of the object that has been flagged.
uk: Унікальний ідентифікатор об'єкта, який був позначений.

en: Filter to ensure content has or has not been flagged.
uk: Фільтр для забезпечення змісту який був чи не був позначений.

en: Flag link
uk: Посилання прапора

en: Display flag/unflag link.
uk: Відображати посилання встановити/зняти прапорець.

en: Flag counter
uk: Лічильник прапора

en: The number of times a piece of content is flagged by any user.
uk: Кількість раз частина вмісту відмічена будь-яким користувачем.

en: counter
uk: Лічильник

en: User's flagged content
uk: Зазначене вміст користувача

en: Limit results to users that have flagged certain content.
uk: Граничні результати для користувачів, які позначені певним змістом.

en: user flagged content
uk: вміст, зазначене користувачем

en: Flag is not able to convert the <em>Flagged time</em> filter. It's value is currently empty, but needs to be populated to work properly.
uk: Прапор не в змозі перетворити <em>Час відмічання</em> фільтр. Це значення в даний момент порожній, але повинна бути заповнена для правильної роботи.

en: Not flagged
uk: Не позначений

en: This filter is only needed if the relationship used has the "Include only flagged content" option <strong>unchecked</strong>. Otherwise, this filter is useless, because all records are already limited to flagged content.
uk: Цей фільтр необхідний тільки якщо варіант "Включити тільки відмічений материіал" <strong>не вибраний</strong> для відносин. В іншому випадку, цей фільтр, марний, тому що всі записи вже обмежено прапором матеріалу.

en: By choosing <em>Not flagged</em>, it is possible to create a list of content <a href="@unflagged-url">that is specifically not flagged</a>.
uk: Вибираючи <em>Не помічені</em>, можна створити список матеріалів <a href="@unflagged-url">що спеціально не позначені</a>.

en: The name of the selected flag makes a good label.
uk: Назва вибраного прапора вікористати як етикетку.

en: Current user
uk: Поточний користувач

en: Include only flagged content
uk: Увімкнути тільки помічені матеріали

en: If checked, only content that has this flag will be included. Leave unchecked to include all content; or, in combination with the <em>Flagged</em> filter, <a href="@unflagged-url">to limit the results to specifically unflagged content</a>.
uk: Якщо активовано, то буде включений тільки зміст, яке має цей прапор. Залиште не активованим щоб отримати весь контент; або, в поєднанні з фільтром <em>Помічені</em>, <a href="@unflagged-url">обмежити результати спеціально для невідміченого змісту</a>.

en: No %type flags exist. You must first <a href="@create-url">create a %type flag</a> before being able to use one.
uk: Прапори %type не існують. Ви повинні спочатку <a href="@create-url">створити %type прапор</a> перш ніж він зможе використовуватись.

en: You must first create a flag
uk: Спочатку ви повинні створити прапор

en: by current user
uk: поточним користувачем

en: by any user
uk: будь-яким користувачем

en: If checked, only content that is flagged will be included.
uk: Якщо зазначено, тільки помічені матеріали будуть включені.

en: !group: !title counter
uk: !group: !title лічильник

en: Including name of the selected flag helps identify this relationship.
uk: Включити ім'я обраного прапора допомагає визначити ці відносини.

en: Include only users who have flagged content.
uk: Включити тільки тих користувачів, які позначили який-небудь матеріал.

en: If checked, only users that have flagged any content with this flag will be included.
uk: Якщо встановлено, будуть включені тільки ті користувачі, які позначили який-небудь матеріал цим прапором.

en: Select the flag to validate against.
uk: Виберіть прапор для валідації.

en: Validate the @type only if
uk: Перевіряти @type, тільки якщо

en: IDs separated by , or +
uk: ID розділяються, або +

en: <em>Pick the first flag mentioned in the relationships.</em>
uk: <em>Виберіть перший прапор, що згадується у взаєминах.</em>

en: It is flaggable
uk: Це може бути позначено

en: It is flagged at least once
uk: Це позначено хоча б один раз

en: It is flagged by the current user
uk: Це позначено поточним користувачем

en: Is empty (NULL)
uk: Пусто (NULL)

en: not empty
uk: не пусто

en: Default image
uk: Зображення базове

en: Theming information
uk: Інформація для розробки шаблонів

en: Ends with
uk: Закінчується на

en: Upload date
uk: Дата завантаження

en: Do not cache
uk: Не кешувати

en: @label title
uk: Заголовок @label

en: @label protocol
uk: Протокол @label

en: @label target
uk: Ціль @label

en: Action to take if argument is not present
uk: Що робити, якщо аргумент відсутній

en: Wildcard title
uk: Джокер назви

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
uk: Заголовок, який буде використаний для підстановки де-небудь.

en: <Basic validation>
uk: <Базова перевірка>

en: Action to take if argument does not validate
uk: Що робити, якщо аргумент не перевірений

en: Link this field to its user
uk: Посилатися на користувача

en: Text to display for anonymous users
uk: Текст, показуваний анонімним відвідувачам

en: Use default RSS settings
uk: Використовувати стандартні налаштування RSS

en: Title plus teaser
uk: Заголовок і анонс

en: UTC
uk: Всесвітній час

en: Front page feed
uk: Стрічка головної сторінки

en: Primary
uk: Головний

en: This will appear as the name of this block in administer >> site building >> blocks.
uk: Це буде відображатися як назва блоку в розділі Керування >> конструкція >> блоки.

en: The node ID of the node.
uk: Ідентифікатор матеріалу

en: Tab weight
uk: Вага вкладки

en: All languages
uk: Всі мови

en: No role
uk: Без ролі

en: Image preview
uk: Попередній перегляд зображення

en: View link
uk: Показати посилання

en: %title field is required.
uk: Поле %title є обов'язковим

en: Text link
uk: Текстове посилання

en: The size of the file.
uk: Розмір файлу.

en: Link this field
uk: Зробити це поле посиланням

en: Videos
uk: Відео

en: Jurisdiction
uk: Юрисдикція

en: My order history
uk: Історія моїх замовлень

en: Menu links
uk: Посилання меню

en: Link title
uk: Назва посилання

en: Link this field to its node
uk: Зв'язати це поле з його матеріалом

en: Node creation
uk: Створення матеріалу

en: Delete link
uk: Посилання на видалення

en: Cache once for everything (global)
uk: Кеш разово для всього (глобально)

en: Per page
uk: По сторінках

en: Per role
uk: По ролях

en: Per role per page
uk: По ролях по сторінках

en: Per user
uk: По користувачах

en: Per user per page
uk: Для користувача і для сторінки

en: The %toolkit module is the only enabled image toolkit. Drupal will use it for resizing, cropping and other image manipulations.
uk: Модуль %toolkit є єдиним включеним інструментарієм для обробки зображень. Drupal буде використовувати його для зміни розмірів, образки й інших дій над зображеннями.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
uk: Обраний механізм роботи із зображеннями '%toolkit' не може правильно обробити '%function'.

en: Could not set permissions on destination file: %file
uk: Не вдається встановити дозвіл кінцевого файлу: %file

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality, but bigger files.
uk: Визначите якість зображення для дій з JPEG. Значення вказуйте в діапазоні від 0 до 100. Більше значення означає краща якість, але більший розмір файлу.

en: Compression Quality
uk: Якість Стиску

en: Version information
uk: Інформація про версію

en: Compression Quality must be a value between 0 and 100.
uk: Якість стиску повинна бути між 0 і 100.

en: PHP GD was not compiled with %format support.
uk: PHP GD не був скомпільований з підтримкою формату %format.

en: GD Image Rotation
uk: GD Обертання Зображення

en: Low Quality / Poor Performance
uk: Низька якість / Погана продуктивність

en: GD Image Filtering
uk: GD Фільтрування Зображень

en: administer imageapi
uk: керування imageapi

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). An empty value will cause images that support transparency to have transparent backgrounds, otherwise it will be white.
uk: Колір фону, для використання для зовнішніх полей фото. Синтаксис - стиль ВЕБ (#FFFFFF для білого, #000000 - для чорного). Пусті значення дозволять прозорість фону(якщо присутній), інакше він буде білим.

en: Please only use alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for preset names.
uk: Прохання, тільки букво-номерні символи, підкреслення (_), і тире (-) для імен налаштувань

en: Preset %name (ID: @id) was deleted.
uk: Налаштування %name (ID: @id) видалено

en: Preset %name (ID: @id) was flushed.
uk: Налаштування %name (ID: @id) очищено

en: Override Defaults
uk: Переназначення Базового

en: Unknown Action.
uk: Невідома дія

en: Unknown Preset.
uk: Невідоме Налаштування

en: The action was succesfully updated.
uk: Дію вдало оновлено

en: ImageCache already generating: %dst, Lock file: %tmp.
uk: ImageCache генерує: %dst, лок-файл: %tmp.

en: Manage ImageCache presets.
uk: Налагодження Налаштувань ImageCache

en: Place the following snippet in your module as part of <code>hook_imagecache_default_presets()</code>.
uk: Розміщайте наступний кусок коду в Ваш модуль як частину <code>hook_imagecache_default_presets()</code>.

en: %p is not a directory or is not readable by the webserver.
uk: %p не є папкою або ж вона не є доступною для зчитування сервером

en: Has Avatar
uk: Має Аватар

en: Display the node with standard node view.
uk: Показує матеріал з стандартним видом.

en: Capitalize first letter
uk: Виправлення першої букви

en: Custom text
uk: Свій текст

en: Node module form.
uk: Форма модуля матеріалу

en: Locale module form.
uk: Форма модуля перекладів

en: Taxonomy module form.
uk: Форма модуля таксономії

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
uk: Шлях меню (відображений в breadcrumb), не включаючі "Головна" або [menu]. Розділено /.

en: Default argument
uk: Базовий аргумент

en: SKU:
uk: Артикул:

en: Are you sure you want to delete @name?
uk: Ви дійсно прагнете вилучити @name?

en: Legend
uk: Легенда

en: Format: @date
uk: Формат дати: @date

en: Repeats
uk: Повторювати

en: every month | every @count months
uk[0]: кожен місяць
uk[1]: кожні @count місяці
uk[2]: кожні @count місяців

en: every year | every @count years
uk[0]: кожен рік
uk[1]: кожні @count роки
uk[2]: кожні @count років

en: every day | every @count days
uk[0]: кожен день
uk[1]: кожні @count дні
uk[2]: кожні @count днів

en: Needed when using Date API. Overrides site and user timezone handling to set timezone names instead of offsets.
uk: Потрібно при використанні Date API. Змінює відображення годинного пояса сайту й користувача, відображаючи назву замість різниці в часі.

en: @name replacement patterns
uk: Зразор заміщення @name

en: ca
uk: уд

en: Attempt to e-mail invoice for order @order_id to @email failed.
uk: Спроба надіслати повідомленням електронної пошти рахунок до замовлення № @order_id на адресу електронної пошти @email була невдалою.

en: Trigger
uk: Тригер

en: Add a predicate
uk: Додати предикат

en: That predicate does not exist.
uk: Цього предикату не існує

en: Enter a title used for display on the overview tables.
uk: Введення назви, що використовуватиметься в таблицях огляду

en: Select the trigger for this predicate.<br />Cannot be modified if the predicate has conditions or actions.
uk: Оберіть тригер для предикату. <br />Неможливо змінювати, якщо предикат має умови або дії

en: Enter a description that summarizes the use and intent of the predicate.
uk: Введення опису, що підсумовує використання і мету предикату

en: Classes let you categorize your predicates based on the type of functionality they provide.
uk: Класи дозволяють Вам сортувати Ваші предикати, базуючись на типах функціональності, що вони надають.

en: Disabled predicates will not be processed when their trigger is pulled.
uk: Вимкнуні предикати не будуть виконані, якщо їхні тригери спрацювали

en: Predicates will be sorted by weight and processed sequentially.
uk: Предикати будуть посортовані за вагою і оброблені почергово

en: Save predicate
uk: Зберегти предикат

en: Predicate meta data saved.
uk: Мета дані предикату збережено

en: Are you sure you want to !op this predicate?
uk: Ви впевнені, що бажаєте !op цей предикат?

en: Predicate %title !op.
uk: Предикат %title !op.

en: These actions will be performed in order when this predicate passes the conditions evaluation.
uk: Ці дії будуть виконані в замовленні, якщо предикат пройде виконання умови

en: Action: @title
uk: Дія: @title

en: Some triggers pass in multiple options for arguments related to a particular action, so you must specify which options to use in the fields below.
uk: Деякі тригери проходять багато параметрів для аргументів, що відносяться до певних дій, тому Вам потрібно вказати , які параметри використовувати в полях нижче

en: Available actions
uk: Можливі дії

en: Action removed.
uk: Дію відмінено

en: Action added.
uk: Дію додано

en: Actions saved.
uk: Дію збережено

en: Condition groups
uk: Умовні групи

en: AND. If all of these condition groups are TRUE.
uk: І. При умові, якщо всі групи умов є ПРАВДА

en: OR. If any of these condition groups are TRUE.
uk: АБО. При умові, якщо хоч одна з груп умов є ПРАВДА

en: Add condition group
uk: Додати умовну групу

en: Conditions group
uk: Група умов

en: AND. If all of these conditions are TRUE.
uk: І. При умові, якщо ці умови є ПРАВДА

en: OR. If any of these conditions are TRUE.
uk: АБО. При умові, якщо хоч одна з цих умов є ПРАВДА

en: Available conditions
uk: Можливі умови

en: Remove group
uk: Видалити групу

en: Condition: @title
uk: Умова: @title

en: Some triggers pass in multiple options for arguments related to a particular condition, so you must specify which options to use in the fields below.
uk: Деякі тригери проходять багато параметрів для аргументів, що відносяться до певних умов, тому Вам потрібно вказати , які параметри використовувати в полях нижче

en: Negate this condition.
uk: Інверсія умови

en: Return FALSE if the condition is TRUE and vice versa.
uk: Повернення НІ якщо умова є ПРАВДА

en: Remove this condition
uk: Видалити дану умову

en: Condition group added.
uk: Група умови додана.

en: An error occurred when trying to add the condition.  Please try again.
uk: Сталася помилка при додаванні умови. Спробуйте ще

en: Condition group removed.
uk: Групу умови видалено

en: %title condition added.
uk: Додано %title умову.

en: An error occurred when trying to remove the condition.  Please try again.
uk: Сталася помилка при видаленні умови. Спробуйте ще

en: Condition removed.
uk: Умову видалено

en: Conditions saved.
uk: Умови збережено

en: Use this form during the update process from Ubercart 1.0 to 2.0 to convert your Workflow-ng configurations to Conditional Actions predicates.  Once your configurations are converted, you should complete your uninstallation of Workflow-ng.
uk: Використовуйте цю форму протягом процесу оновлення Уберкарта з версії 1 до 2 для перетворення конфігурацій Workflow-ng до предикатів Умовних Дій. Як тільки конфігурації перетворені, Вам потрібно закінчити деінсталяцію Workflow-ng

en: Convert configurations
uk: Параметри перетворень

en: Converting Workflow-ng configurations
uk: Перетворення конфігурацій Workflow-ng

en: Beginning conversion...
uk: Початок перетворення...

en: @percentage% converted
uk: @percentage% конвертовано

en: Now processing %cfg
uk: Зараз обробляється %cfg

en: Drupal user
uk: Користувач Drupal

en: Trigger arguments
uk: Аргументи тригера

en: Check the current date
uk: Перевірити поточну дату

en: Used to determine if the action should be performed on the current date.
uk: Використано для визначення дії, що повинна виконатись в теперішню дату

en: Compare a node field value
uk: Порівняння значення поля матеріалу

en: Returns TRUE if the node field selected below compares to the value entered as specified by the operator.
uk: Повернення ТАК, якщо поле матеріалу, обране нижче, порівнюється до значення введеного оператором

en: Returns whatever your custom PHP code returns.
uk: Повертає будь-що, що повертає Ваш код PHP

en: Check the user's roles
uk: Перевірка ролі користувача

en: Returns TRUE if the user roles match your settings.
uk: Повернення ПРАВДА, якщо користувач відповідає Вашим параметрам

en: Comparison
uk: Порівняння

en: Only
uk: Тільки

en: Example: "The current date is before the date below."
uk: Приклад: "Теперішня дата є перед датою нижче."

en: When the predicate is evaluated, the current date is compared to this date.
uk: Коли предикат запущено, теперішня дата порівнюється до цієї дати

en: Core node fields
uk: Поля матеріалу ядра

en: Author's user ID
uk: Ідентифікатор автора

en: Node is published?
uk: Матеріал опубліковано?

en: Node is promoted?
uk: Матеріал просунутий?

en: Node is sticky?
uk: Матеріал причіплений?

en: Node field
uk: Поле матеріалу

en: Simple comparison
uk: Просте порівняння

en: is greater than
uk: є більшим, ніж

en: is less than
uk: менше ніж

en: is greater than or equal to
uk: більше ніж або дорівнює

en: is less than or equal to
uk: менше ніж або дорівнює

en: Text matching
uk: Співпадання тексту

en: Yes/No
uk: Так/Ні

en: Please note that not every operator makes sense for every field.
uk: Будь ласка, зверніть увагу, що не кожен оператор несе зміст в кожному полі

en: Comparison value
uk: Порівняння ціни

en: You do not need to specify a value if your operator is in the Yes/No category.
uk: Вам не потрібно детально визначати вартість, якщо ваш оператор знаходиться в категорії Так/Ні

en: Enter the custom PHP to be evaluated when this condition is executed.  Should not include &lt;?php ?> delimiters.
uk: Введення власного PHP для виконання, коли умова виконується. Не потрібно вказувати &lt;?php ?> теги

en: If you specify <em>AND</em> and want to check a custom role, remember to specify <em>authenticated user</em> where applicable.
uk: Якщо вказано <em>І</em> і хочется перевірити спеціальну роль, пам'ятайте вказувати <em>зареєстрований користувач</em> де потрібно

en: OR: If the user has any of these roles.
uk: АБО. Якщо користувач має одну з цих ролей

en: AND: If the user has all of these roles.
uk: І. Якщо користувач має всі ці ролі

en: Enter the custom PHP to be evaluated when this action is executed.  Should not include &lt;?php ?> delimiters.
uk: Введення власного PHP для старту, якщо дія виконується. Не вставляйте  &lt;?php ?> теги

en: No variables available.
uk: Відсутні змінні

en: Available PHP variables
uk: Наявні змінні PHP

en: You may use these variables in your custom PHP.
uk: Ви можете використовувати ці змінні в Вашому PHP

en: administer conditional actions
uk: адміністрування умовних дій

en: Conditional actions
uk: Умовні дії

en: Administer the predicates setup to automate your store.
uk: Керування параметрами предикатів для автоматизації магазину

en: By trigger
uk: За тригером

en: By class
uk: За класом

en: Allows an administrator to create a new predicate.
uk: Дозвіл адміністратору на створення нових предикатів

en: Convert Workflow-ng configurations into Conditional Actions predicates.
uk: Конвертування конфігурацій Workflow-ng в предикати Умовних Дій

en: Edit predicate
uk: Редагування предиката

en: Edit a predicate's meta data, conditions, and actions.
uk: Редагування мета даних предикату, умов і дій

en: Meta data
uk: Мета дані

en: Edit the meta data for a predicate like title, trigger, etc.
uk: Редагування мета даних для предикату - назва, тригер інше

en: Edit the conditions for a predicate.
uk: Введення умов для предикату

en: Edit the actions for a predicate.
uk: Редагування дій для предикату

en: Reset a predicate
uk: Скинути предикат

en: Delete a predicate
uk: Видалення предиката

en: Conditional Actions
uk: Умовні дії

en: REQUIRED. Create conditional action configurations for taxes, shipping, and more!
uk: ОБОВ'ЯЗКОВЕ. Створення конфігурацій умовної дії для податків, доставки і іншого!

en: Are you sure you want to remove this item?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити цей пункт?

en: My price handler
uk: Мій обробник ціни

en: Payment tracking is enabled.
uk: Включене відстеження платежів.

en: Payments can be deleted by users with permission.
uk: Платежі можуть бути вилучені користувачами з дозволом.

en: Log payments are being entered to and deleted from the order log.
uk: Записувати платежі, які були введені й вилучені з журналу замовлення.

en: The settings forms below are for the payment methods defined by enabled modules. Click a name to expand its options and adjust the settings accordingly. Methods are listed in order of appearance on the checkout screen, determined by the list position setting (current value shown in parentheses).
uk: Наступні форми призначені для настроювання способів оплати, обумовлених використовуваними модулями. Натисніть на назву, щоб розкрити форму й настроїти відповідні параметри. Способи оплати перераховані в порядку появи на екрані оформлення замовлення, залежно від позиції в списку (поточні значення зазначені в дужках).

en: @payment is enabled for checkout.
uk: @payment задіяний для оплати.

en: @payment is disabled for checkout.
uk: @payment не задіяний для оплати.

en: Update the order status to Payment Received.
uk: Оновити статус замовлення до <strong>Оплату отримано</strong>

en: If the order is not shippable.
uk: Якщо замовлення не вимагає доставки.

en: Update the order status to Completed.
uk: Обновити стан замовлення до Завершене.

en: Check the payment method
uk: Перевірте спосіб платежу.

en: view order
uk: переглянути замовлення

en: Description: @desc
uk: Опис: @desc

en: <b>Includes:</b>
uk: <b>Включає:</b>

en: These settings are specifically for the alternate checkout system offered by Express Checkout.<br />To enable this on your site, you must enable the corresponding cart pane in the <em>Cart settings</em> menu.
uk: Це особливі настроювання для додаткової системи оформлення, пропонованої Express Checkout. <br /> Для того, щоб активувати їх на вашім сайті, ви  повинні активувати відповідну панель кошика в меню <em>Настроювання кошика</em>.

en: Flat rate shipping method was updated.
uk: Метод доставки з фіксованою ставкою було оновлено.

en: Created and enabled new flat rate shipping method.
uk: Метод доставки з фіксованою ставкою було створено та ввімкнуто.

en: Flat rate shipping method deleted.
uk: Метод доставки з фіксованою ставкою видалено.

en: Customers cannot complete checkout without selecting a shipping quote.
uk: Клієнти не можуть завершити розрахунки вартості покупки, не вибравши вартості перевезення.

en: Customers can still checkout without selecting a shipping quote.
uk: Клієнти можуть розрахувати вартість покупки, не вибираючи вартості перевезення.

en: Receiving quotes...
uk: Розрахунок вартості...

en: - Reset fields -
uk: - Скинути поля -

en: UPS requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
uk: UPS вимагає встановлену бібліотеку PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a>.

en: Envelope
uk: Конверт

en: USPS requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
uk: USPS вимагає встановлену бібліотеку PHP<a href="!simplexml_url">SimpleXML</a>.

en: The name of the attribute used in administrative forms
uk: Назва атрибуту що використовується у адміністративних формах

en: Enter a label that customers will see instead of the attribute name. Use &lt;none&gt; if you don't want a title to appear at all.
uk: Уведіть назву яку побачить кліент замість назви атрибуту. Використовуйте &lt;none&gt; якшо ви не бажаєте використовувати назву взагалі.

en: Created new option %option.
uk: Створено новий параметр %option.

en: Updated option %option.
uk: Параметр %option оновленно.

en: This product class does not have any attributes.
uk: Цей класс товарів не має жодних атрибутів.

en: Order has a product with a particular attribute option
uk: Замовлення має товар з індивідуальними параметрами

en: Search the products of an order for a particular option.
uk: Шукати товари у замовлені з конкретним параметром.

en: Attribute option
uk: Параметр атрибута

en: administer attributes
uk: управління атрибутами

en: administer product attributes
uk: управління атрибутами товару

en: administer product options
uk: управління параметрами товару

en: The minimum subtotal is @subtotal
uk: Мінімальна проміжна сума становить @subtotal

en: Continue shopping !type is: <br />!link
uk: Продовжити покупки !type is: <br />!link

en: Custom cart breadcrumb is: <br />!breadcrumb
uk: Власний навігаційний ланцюжок: <br />!breadcrumb

en: New customers receive an e-mail with their account details.
uk: Новий клієнт одержує листа з інформацією про його обліковий запис.

en: New customer account status will be active.
uk: Статус облікового запису нового клієнта буде активним.

en: Checkout instructions are not set.
uk: Інструкції з розрахунків вартості покупки не зазначені.

en: Review instructions are set.
uk: Інструкції з перегляду зазначені.

en: Completion message is set.
uk: Повідомлення про здійснення замовлення зазначене.

en: Completion text for logged in users is set.
uk: Текст про здійснення замовлення для авторизованих користувачів зазначений.

en: Completion text for logged in users is not set.
uk: Текст про здійснення замовлення для авторизованих користувачів не зазначений.

en: Completion text for users who aren't logged in is set.
uk: Текст про здійснення замовлення для неавторизованих користувачів зазначений.

en: Completion text for users who aren't logged in is not set.
uk: Текст про здійснення замовлення для неавторизованих користувачів не зазначений.

en: Completion text for new users is set.
uk: Текст про здійснення замовлення для нових користувачів зазначений.

en: Completion text for new users is not set.
uk: Текст про здійснення замовлення для нових користувачів не зазначений.

en: Continue shopping text is set.
uk: Текст продовження покупки зазначений.

en: Continue shopping text is not set.
uk: Текст продовження покупки не зазначений.

en: Customer user account
uk: Обліковий запис клієнта

en: E-mail customer checkout notification
uk: Надіслати клієнту повідомлення щодо його замовлення

en: Send an e-mail to the customer
uk: Надіслати повідомлення до клієнта

en: E-mail admin checkout notification
uk: Надіслати адміністратору повідомлення щодо нового замовлення

en: E-mail a short order summary to an administrator when a customer checks out.
uk: Надсилати короткий виклад замовлення адміністратору після

en: Send an e-mail to the administrator(s)
uk: Надіслати листа адміністратору

en: Require e-mail confirmation in checkout for anonymous customers.
uk: Вимагати підтвердження по e-mail при оплаті для анонімних клієнтів.

en: Show/hide shopping cart contents.
uk: Показати/сховати вміст кошика

en: View your shopping cart.
uk: Переглянути кошик

en: Your order is almost complete. Please review the details below and click 'Submit order' if all the information is correct.  You may use the 'Back' button to make changes to your order if necessary.
uk: Ваше замовлення майже готово. Будь ласка, перевірте його деталі нижче та натисніть 'Зробити замовлення' якщо все вірно. Ви можете використати кнопку 'Назад' щоб зробити необхідні зміни у замовленні.

en: Thank you for shopping at [store-name]. While logged in, you may continue shopping or <a href="[order-url]">view your current order status</a> and order history.
uk: Дякуємо що скористалися послугами [store-name]. 
    Ви можете продовжити покупки або <a href="[order-url]">переглянути поточний статус замовлення</a> та історію замовлень.

en: <span class="num-items">@count</span> Item | <span class="num-items">@count</span> Items
uk[0]: <span class="num-items">@count</span> Елемент
uk[1]: <span class="num-items">@count</span> Елемента
uk[2]: <span class="num-items">@count</span> Елементів

en: The taxonomy vocabulary <a href="!edit-url">%name</a> is set as the product catalog.
uk: Словник таксономії <a href="!edit-url">%name</a> встановлено як каталог товарів.

en: Catalog breadcrumb is being displayed.
uk: Ланцюг навігації каталогу буде відображено.

en: Catalog breadcrumb is hidden.
uk: Ланцюг навігації каталогу сховано.

en: Node count is being displayed in the catalog breadcrumb.
uk: Кількість нод буде відображено у ланцюгу навігації каталогу.

en: Node count is not being displayed in the catalog breadcrumb.
uk: Кількість нод не буде відображено у ланцюгу навігації каталогу.

en: The catalog view is displaying subcategories.
uk: Підкатегорії відображаються у каталозі.

en: The catalog view is not displaying subcategories.
uk: Підкатегорії не відображаються у каталозі.

en: Subcategories are being displayed in @columns columns.
uk: Підкатегорії буде відображено у @columns стовпців.

en: There are @nodes product nodes displayed per page.
uk: @nodes нод товару відображається на сторінку.

en: Make the block title a link to the top-level catalog page.
uk: Зробити заголовок блоку посиланням на сторінку верхнього рівню каталогу.

en: Block title is pointing to the top-level catalog page.
uk: Заголовок каталогу прямує до сторінки верхнього рівня.

en: Block title is not pointing to the top-level catalog page.
uk: Заголовок каталогу не прямує до сторінки верхнього рівня.

en: Expanding categories in the catalog block.
uk: Розкриває категорії у блоці навігації по каталогу.

en: Not expanding categories in the catalog block.
uk: Не розкривати категорії у блоці навігації по каталогу.

en: The number of nodes in a category are being shown in the catalog block.
uk: Кількість нод у категорій буде відображено у блоці навігації по каталогу.

en: The number of nodes in a category are not being shown in the catalog block.
uk: Кількість нод у категорій не буде відображено у блоці навігації по каталогу.

en: Display products in the catalog in a grid.
uk: Відображати товари у каталозі решіткою.

en: Products are displayed in a grid.
uk: Товари відображаються у решітці.

en: Products are displayed in a table list.
uk: Товари відображаються у таблиці.

en: If unchecked, the default table display will be used and the settings on this form will be ignored.
uk: Якшо не обрано, буде відображено базову таблицю та налаштування цієї форми буде проігноровано.

en: Number of columns in the product grid
uk: Кулькість стовбців у решітці

en: The grid will be displayed in @columns columns.
uk: Решітку буде відображено з  @columns стовпцями.

en: Displayed fields
uk: Відображені поля

en: The checked fields will be included in the product grid for each product in your catalog.
uk: Позначені поля буде включенодо для кожного товару у решітці товарів.

en: Product SKU
uk: Артікул товару

en: Default product image
uk: Базове зображення товару

en: The image will always be included in the product grid.
uk: Зображення завжди буде відображатися на рішітці товарів.

en: Add to cart form
uk: Форма додавання до кошика

en: Attribute selection elements
uk: Елементи вибору атрибута

en: Vocabulary !name has been identified as the Ubercart catalog.
uk: Словник !name було ідентіфіковано як каталог Уберкарт.

en: No vocabulary has been recognized as the Ubercart catalog. Choose one on <a href="!admin_catalog">this page</a> or add one on the <a href="!admin_vocab">taxonomy admin page</a> first, if needed.
uk: Ви ще не призначіли жоден словник як каталог Уберкарт. Оберіть його на <a href="!admin_catalog">цій сторінці</a> або спочатку додайте новий на <a href="!admin_vocab">сторінці керування таксономією</a>, якшо це потрібно.

en: Block settings:
uk: Параметри Блоку:

en: Product grid settings
uk: Налаштування решітки товарів

en: If the order status is completed.
uk: Якщо стан замовлення - Завершене.

en: Notify customer when a file is granted
uk: Повідомити клієнта при наданні файлу для завантаження

en: The "From" address.
uk: Адреса "Відправника"

en: Enter the email addresses to receive the notifications, one on each line. You may use order tokens for dynamic email addresses.
uk: Якшо ви бажаєте отримувати повідомлення електронною поштою, уведіть адреса отримувачів, один адрес в одному рядку. Ви можете використовувати токени замовлення щоб мати динамічні адреси.

en: Attempt to e-mail @email concerning order @order_id failed.
uk: Спроба надіслати повідомлення на адрес електронної пошти @email щодо замовлення № @order_id була невдалою.

en: Once your download is finished, you must refresh the page to download again. (Provided you have permission)
uk: Після закінчення завантаження файлу ви повинні обновити сторінку якщо прагнете почати завантаження знову. (Якщо у вас є дозвіл)

en: Downloads will not be counted until the file is finished transferring, even though the number may increment when you click.
uk: Під час завантаження файлу неможливо почати нове завантаження, незважаючи на це лічильник завантажень може збільшуватися, якщо ви будете намагатися це зробити.

en: The file you requested does not exist.
uk: Запитаний файл не існує.

en: <strong>SKU:</strong> !sku<br />
uk: <strong>Артикул:</strong> !sku<br>

en: Displaying @orders orders at a time on the admin overview
uk: Замовлень на адміністративній сторінці: @orders шт.

en: Order logging is enabled.
uk: Реєстрація замовлень у системному журналі  ввімкнута.

en: Order logging is disabled.
uk: Реєстрація замовлень у системному журналі  вимкнута.

en: Addresses on order view pages are capitalized.
uk: Адреси на сторінках перегляду замовлень великими літерами.

en: Addresses on order view pages are not capitalized.
uk: Адреси на сторінках перегляду замовлень малими літерами.

en: You are using the uBrowser to add products to orders.
uk: Ви використовуєте uBrowser для додавання товарів до замовлень.

en: You are not using the uBrowser to add products to orders.
uk: Ви не використовуєте uBrowser для додавання товарів до замовлень.

en: Allow customers to view order invoices from their order history.
uk: Дозволіти клієнтам продивлятися рахунки на замовлення у історії власних замовлень.

en: Enabling this feature allows pop-up invoices to be opened when a particular order is being viewed.
uk: Ввімкнення цього прапорця дозволить переглядати пов'язані рахунки під час перегляду замовлення.

en: Customers are allowed to view order invoices from their accounts.
uk: Клієнтам дозволено переглядати рахунки за замовлення у своїх облікових записах.

en: Customers are not allowed to view order invoices from their accounts.
uk: Клієнтам не дозволено переглядати рахунки за замовлення у своїх облікових записах.

en: Select the invoice template to use when invoices are viewed on the site.<br />This is separate from the template used to e-mail invoices to customers which is configured through <a href="!url">Conditional actions</a>.
uk: Оберіть шаблон рахунка що використовується для перегляду рахунків на сайті.<br />Цей шаблон не пов'язан з шаблоном що використовується для надсилання рахунків до клієнтів за допомогою електронної пошти та налаштовується за допомогою <a href="!url">Умовних дій</a>.

en: You are using the %template order invoice template.
uk: Для рахунку за замовлення ви використовуєте шаблон %template.

en: Account details sent to e-mail provided.<br /><br /><strong>Username:</strong> @username<br /><strong>Password:</strong> @password
uk: Дані облікового запису надіслано на зазначену адресу електронної пошти.<br /><br /><strong>Логін:</strong> @username<br /><strong>Пароль:</strong> @password

en: User @uid - @mail
uk: Адреса кліента @uid - @mail

en: This order has been modified by another user, changes cannot be saved.
uk: Це замовлення було змінене іншим користувачем, зміни не можуть бути збережені

en: Order line item
uk: Елемент строки замовлення

en: Original order
uk: Початкове замовлення

en: E-mail requested for order status update
uk: Адреса електронної пошти для отримання оновлень замовлення

en: E-mail an order update notification
uk: Надіслати повідомлення щодо зміни замовлення

en: Notify the customer when the order status is changed.
uk: Проінформувати клієнта коли статус замовлення буде змінено.

en: If the order status is not still In Checkout.
uk: Якшо статус замовлення вже не є Оформлюється

en: Returns TRUE if the current order status matches the status specified below.
uk: Повертати ПРАВДА якщо статус поточного замовлення відповідає обумовленному нижче.

en: Returns TRUE if the current order total is within the parameters below.
uk: Повертати ПРАВДА якщо сума поточного замовлення знаходиться у межах обумовлених нижче параметрів.

en: Check the user name.
uk: Перевірка імені користувача

en: Order: User
uk: Замовлення: Користувач

en: Returns TRUE if the user name matches the condition.
uk: Повертати ПРАВДА якщо ім'я користувача відповідає умовам.

en: Check the user email address.
uk: Перевірка електронної адреси користувача

en: Returns TRUE if the user email addresses matches the condition.
uk: Повертати ПРАВДА якщо адреси електронної пошти відповідають умовам.

en: Check the user creation date.
uk: Перевірка дати створення користувача

en: Returns TRUE if the user creation date matches the condition.
uk: Повертати ПРАВДА якщо замовлення має товари що доставляються.

en: Check the user last login date.
uk: Перевірка дати останнього входу користувача

en: Returns TRUE if the user last login date matches the condition.
uk: Повертати ПРАВДА якщо остання дата авторизації користувача відповідає умовам.

en: Check the user language setting.
uk: Перевірка мовних налаштувань користувача

en: Returns TRUE if the user language setting matches the condition.
uk: Повертати ПРАВДА якщо мовні налаштування користувача відповідають умовам.

en: Check the role of the user.
uk: Перевірити роль користувача.

en: Send an order email
uk: Надіслати замовлення електронною поштою

en: Email an order invoice
uk: Надіслати рахунок за замовлення електронною поштою

en: - All products -
uk: - Всі товари -

en: Selecting "- All products -" will override any other selections and returns the total number of products in the order.
uk: Якшо ви оберете "- Всі товари -" це скасує попередній вибір та поверне загальну кількість товарів у замовленні.

en: User was created before the specified date.
uk: Користувач був створиний до зазначеної дати.

en: User was created on or before the specified date.
uk: Користувач був створиний в або до зазначеної дати.

en: User was created on the specified date.
uk: Користувач був створиний в зазначену дату.

en: User was not created on the specified date.
uk: Користувач не був створиний в зазначену дату.

en: User was created on or after the specified date.
uk: Користувач був створиний в або після зазначеної дати.

en: User was created after the specified date.
uk: Користувач був створиний після зазначеної дати.

en: User creation date
uk: Дата створення користувача

en: User last logged in before the specified date.
uk: Остання авторизація користувача до зазначеної дати.

en: User last logged in on, or before the specified date.
uk: Остання авторизація користувача  в або до зазначеної дати.

en: User last logged in on the specified date.
uk: Остання авторизація користувача в зазначену дату.

en: User did not log in last on the specified date.
uk: Користувач не входив останній раз в обумовлену дату.

en: User last logged in on or after the specified date.
uk: Користувач останній раз входив в або після обумовленої дати.

en: User last logged after the specified date.
uk: Користувач не входив останній раз після обумовленої дати.

en: User last login date
uk: Дата останнього входу користувача

en: User language setting
uk: Мовні налаштування користувача

en: If you use an <em>AND</em> case and want to check a custom role, make sure <em>authenticated user</em> is checked too or the condition will return FALSE.
uk: Якшо ви використовуєте подію <em>І</em> та бажаєте перевірити роль, переконайтеся що також обрано <em>зареєстрованого користувача</em> або умова повертає

en: Select the invoice template to use for this email.
uk: Оберіть шаблон рахунку що буде використовуватись для цього повідомлення електронної пошти.

en: Included information
uk: Інформація додана

en: Show the business header and shipping method.
uk: Показувати шапку та спосіб доставки.

en: Show all of the above plus the help text, email text, and store footer.
uk: Показувати усе що вище, плюс допомоміжну інформацію, текст повідомлення, так нижній колонтитул.

en: Show all of the above plus the "thank you" message.
uk: Показувати усе що вище, плюс текст "Листа подяки"

en: Attempted to e-mail an invoice with no recipient.
uk: Була спроба надіслати повідомленням електронної пошти замовлення що не має отримувача.

en: Customer number: !user_link
uk: Номер замовника: !user_link

en: Use this button to create a custom order status: !create_form
uk: Використовуйте цю кнопку щоб створити власний статус замовлення: !create_form

en: Order panes on %screen screen:
uk: Панелі замовлення на сторінці %screen:

en: view own orders
uk: Показ власних замовлень

en: unconditionally delete orders
uk: безумовне видалення замовлень

en: View orders with a particular order status.
uk: Переглянути замовлення з конкретним статусом

en: View order.
uk: Показати замовлення

en: View order invoice.
uk: Показати рахунок до замовлення.

en: Delete an order
uk: Видалити замовлення

en: Host IP address of the person paying for the order.
uk: IP адрес особи що сплатила за замовлення.

en: The physical weight.
uk: Фізична вага.

en: Product image widget
uk: Віджет для зображення товарів

en: The selected widget will be used to display a zoomed version of product images when they are clicked.
uk: Обраний віджет буде використано для відображення збільшеної версії зображення товару після кліка на ньому.

en: The Quantity field in the <em>Add to Cart</em> form is enabled.
uk: Поле для зміни кількості у формі <em>Додати до кошику</em> ввімкнуто

en: The Quantity field in the <em>Add to Cart</em> form is disabled.
uk: Поле для зміни кількості у формі <em>Додати до кошику</em> вимкнуто

en: The <em>Add to Cart</em> form is enabled in product teasers.
uk: Форму <em>Додати до кошику</em> у анонсі нод товарів ввімкнуто

en: The <em>Add to Cart</em> form is disabled in product teasers.
uk: Форму <em>Додати до кошику</em> у анонсі нод товарів вимкнуто

en: Teaser and catalog pages: %text
uk: Сторінки анонса й каталогу: %text

en: Product view pages: %text
uk: Сторінки перегляду товарів: %text

en: Displayed product fields:
uk: Показувані поля продукту:

en: The following features are enabled:
uk: Включені наступні властивості:

en: This product class already exists.
uk: Такий клас товару вже існує

en: This is a node type provided by another module. Only custom node types may become product classes.
uk: Даний тип матеріалу реалізований іншим модулем. Тільки користувацькі типи матеріалів можуть бути класами товарів.

en: The price for which the product is sold.
uk: Ціна продажу товару.

en: Is a product
uk: Є товаром

en: All sales reports are <b>GMT !offset</b> (Default site timezone)
uk: Усі звіти на <b>середній час за гринвічським меридіаном !offset</b> (базовий годинний пояс)

en: Update all role expirations for this order.
uk: Обновити строки витікання дії ролей для цього замовлення.

en: Notify customer when a role is granted
uk: Повідомити клієнта у випадку надання ролі.

en: Notify customer when a role is revoked
uk: Повідомити клієнта у випадку анулювання ролі.

en: Notify customer when a role is renewed
uk: Повідомити клієнта у випадку продовження терміну дії ролі.

en: Ubercart roles
uk: Ролі Ubercart

en: Add/remove time
uk: Додати/вилучити час

en: No SKU found.
uk: Артикул не знайдений.

en: administer product stock
uk: налаштування товарних запасів продукта

en: Manage stock levels of your Ubercart products
uk: Керуйте рівнем товарних запасів у Уберкарт

en: !country version !version is enabled.
uk: !country версія !version ввімкнуто.

en: !country version !version is disabled.
uk: !country версія !version вимкнута.

en: Country file @file could not import or had no install function.
uk: Файл країни @file не може бути імпортований чи не має функції інсталяції.

en: Store address:<br />!address
uk: Адреса магазину:<br />!adress

en: Not set yet.
uk: Поки що не встановлено

en: Store e-mail address is %email.
uk: Електронна адреса магазину: %email.

en: Store e-mail address is not set.
uk: Електронна адреса магазину ще не встановлена

en: Help page is <a href="!url">!url</a>.
uk: Сторінка допомоги <a href="!url">!url</a>.

en: Help page is not set.
uk: Сторінку допомоги не вказано.

en: Store admin page is displaying: <br />@display
uk: Сторінка адмініструванні магазина відображає: <br />@display

en: Customer's %billing is being used in lists.
uk: %billing клієнта використовується в списках.

en: Footer using !footer
uk: Нижній колонтитул використовує !footer

en: Currency format: @format
uk: Формат валюти: @format

en: Weight format: @weight
uk: Формат ваги: @weight

en: Date format: @date
uk: Формат дати: @date

en: Warning: @count orders were found with addresses in this country. Removing this country now will cause errors to show on those order pages. You might consider simply disabling this country instead.
uk: Попередження:@count замовлення були виявлені з адресами цієї країни. Видалення цієї країни зараз може призвести до помилок на сторінках даних замовлень. Ви можете розглянути інший варіант вимкнення, окрім цієї країни.

en: Price formatter
uk: Формат ціни

en: Cache generated price values until the next cron run.
uk: Кешувати ціни до наступного запуску cron.

en: Cancel changes
uk: Відміна змін

en: Price alterers
uk: Індикатори цін

en: Price handler configuration saved.
uk: Конфігурація обробника ціни збережена.

en: @field is enabled.
uk: @field увімкнено.

en: @field is disabled.
uk: @field вимкнено.

en: @title is %default.
uk: @title є %default.

en: @title is not set.
uk: @title не встановлено.

en: uc_add_js() has been deprecated. Use drupal_add_js() in your code.
uk: uc_add_js() викликав конфлікт. Натомість використовуйте drupal_add_js().

en: Price handler settings
uk: Налаштування обробника ціни

en: Select which price handlers to use for your store.
uk: Оберіть який обробник ціни використовувати для вашого магазину.

en: Cache table for Ubercart store prices.
uk: Кешувати таблицю бази даних Уберкат що містить ціни магазину.

en: The Recurring Fees module was removed from core between Ubercart 2.0-rc1 and 2.0-rc2. If you were using it, it has been disabled and should be removed from your ubercart/payment directory if the old verion remains. You may continue using the module by downloading and installing the latest <a href="http://drupal.org/project/uc_recurring">UC Recurring 6.x-1.x</a> release from drupal.org.  New features for the module will be developed in the contributed version of the module starting with the 6.x-2.x branch.
uk: Модуль Recurring Fees було видалено з ядра Уберкарт поміж 2.0-rc1 та 2.0-rc2 релізами. Якщо ви десь використовували його, будь ласка, вимкніть його та видаліть з діректорії ubercart/payment. Ви можете використовувати цей модуль стягнувши його останій <a href="http://drupal.org/project/uc_recurring">UC Recurring 6.x-1.x</a> реліз з сайту drupal.org.

en: 'uc_notify_store_help_page' renamed to 'uc_store_help_page' in variable table
uk: 'uc_notify_store_help_page' перейменовано на 'uc_store_help_page' у таблиці змінних

en: Default price handler
uk: Обробник ціни базово

en: Cost:
uk: Вартість:

en: Price:
uk: Ціна

en: Any product
uk: Будь-який продукт

en: Configure the tax rates and settings.
uk: Конфігурація податкових ставок і настроювань.

en: Poll title
uk: Назва Голосування

en: No description
uk: Без опису

en: Name of top taxonomy term
uk: Назва головного терміна таксономії

en: ID of top taxonomy term
uk: ID головного терміну таксономії

en: Secondary
uk: Другий

en: No fields available.
uk: Недоступні поля

en: The id number of the category's parent vocabulary.
uk: ID батьківського словника категорії

en: '@column' => value for @column
uk: '@column' => значення для @column

en: Alias: @alias
uk: Синонім: @alias

en: No alias
uk: Нема синоніма

en: No flags
uk: Немає прапорів

en: Numeric
uk: Числовий

en: Alt text
uk: Альтернативний текст

en: Embedded Media Field configuration
uk: Налаштування Вбудованого Медіа Поля

en: SWF Object
uk: Об'єкт SWF

en: Use SWFObject
uk: Використовувати SWFObject

en: When checked, then Embedded Media Field will use the SWFObject javascript library when it is able.
uk: Коли позначено, тоді Embedded Media Field буде використовувати javascript бібліотеку SWFObject коли це можливо.

en: SWFObject location
uk: Розташування SWFObject

en: Providers
uk: Джерела

en: @provider configuration
uk: Налаштування @provider

en: Supported features
uk: Підтримувані функції

en: Allow content from %provider
uk: Дозволяється контент з %provider

en: Enter the URL or Embed Code here. The embedded third party content will be parsed and displayed appropriately from this.
uk: Введіть URL або Код для вставляння сюди. Код для вставляння буде розібраний і відображатиметься належним чином.

en: The following services are provided: !urls
uk: Передбачена підтримка наступних сервісів: !urls.

en: Reload Embedded Media Data
uk: Перезавантажити Дані Embedded Media

en: Image thumbnail width
uk: Ширина мініатюр зображень

en: Image thumbnail height
uk: Висота мініатюр зображень

en: Embedded Video Field
uk: Вбудоване Відео Поле

en: Create a list of options as a list in <strong>Allowed values list</strong> or as an array in PHP code. These values will be the same for %field in all content types.
uk: Створіть перелік опцій в формі <strong>Allowed values list</strong> або як набір в коді PHP. Ці значення будуть однаковими для %field у всіх типах контенту.

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
uk: Необхідно задавати 'дозвроені значення' для цього поля

en: Edit link
uk: Посилання на редагування

en: Token replacement patterns
uk: Шаблони маркерів заміщення

en: Name of top term's vocabulary
uk: Ім'я словника головного терміну таксономії

en: ID of top term's vocabulary
uk: ID словника головного терміну таксономії

en: The text used in the menu as link text for this item.
uk: Текст, використаний в меню, як текст посилання для цього елемента.

en: The title of the node's book parent.
uk: Тема батьківського елемента в ієрархії книги матеріалу

en: The id of the node's book parent.
uk: ID батьківського елемента в ієрархії книги матеріалу

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
uk: Назви всіх батьківстких елементів в ієрархії книги матеріалу

en: The name of the currently logged in user.
uk: Ім'я активного залогованого користувача

en: The user ID of the currently logged in user.
uk: ID активного залогованого користувача

en: The email address of the currently logged in user.
uk: Електронна адреса активного залогованого користувача

en: A randomly generated SHA1 hash.
uk: Випадковий SHA1 хеш

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
uk: Поточний штамп часу в секундах з 1 Січня 1970.

en: A randomly generated single-digit number.
uk: Випадкове однорозрядне число

en: A randomly generated three-digit number.
uk: Випадкове число з трьох цифр

en: A randomly generated ten-digit number.
uk: Випадкове число з десяти цифр

en: Randomly generated single-digit letter.
uk: Випадкова однорозрядна буква

en: Randomly generated three-digit letters.
uk: Випадкові три букви

en: Randomly generated ten-digit letters.
uk: Випадкові десять букв

en: Display a tokenized message to the user
uk: Відображення повідомлення token користувачу

en: Send tokenized e-mail
uk: Відправка token електронне повідомлення

en: Redirect to a tokenized URL
uk: Перенаправляти на розмічений URL

en: The email address to which the message should be sent.
uk: Електронна адреса, на яку повідомлення буде надіслано

en: The message that should be sent.
uk: Повідомлення, що буде надіслано

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
uk: Дані змінні Token можуть бути використані в шляху URL. Деякі token-и можуть бути недоступними, в залежності від матеріалу, в яких вони викликаються

en: The message to be displayed to the current user.
uk: Повідомлення, що буде відображено активному користувачу

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
uk: Дані змінні Token можуть бути використані в власному тексті повідомлення. Деякі token-и можуть бути недоступними, в залежності від матеріалу, в яких вони викликаються

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
uk: Дані змінні Token можуть бути використані в шляху URL. Деякі token-и можуть бути недоступними, в залежності від матеріалу, в яких вони викликаються

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
uk: Надає API для заміщення текстових змінних популярними даними

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
uk: Надає додаткові маркери й базу, на якій будувати власні маркери.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
uk: Надає покращену версію подій ядра Друпал, використовуючи модуль Token

en: Date field(s)
uk: Поле(я) дати

en: User timezone
uk: Часовий пояс користувача

en: Change basic information
uk: Зміна базової інформації

en: Justify
uk: По ширині

en: Font Color
uk: Колір шрифту

en: Broken handler @table.@field
uk: Втрачено handler @table.@field

en: Skipping broken view @view
uk: Пропущено поламаний вид @view

en: Ajax callback for view loading.
uk: Ajax callback для завантаження вида.

en: Changes cannot be made to a locked view.
uk: Зміни не можуть бути зроблені до заблокованого виду.

en: Convert stored Views 1 views.
uk: Конвертувати збережений View 1 view.

en: Convert view
uk: Конвертація виду

en: Create customized lists and queries from your database.
uk: Створення видозмінених видів і запитів з Вашої Бази Даних

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
uk: Адміністративний інтерфейс для видів. Без цього модуля Ви не зможете створювати або змінювати Ваші види.

en: Example table
uk: Таблиця приклад

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
uk: Таблиця прикладів відображає варіанти і може бути застосована для матеріалів.

en: Example content
uk: Матеріал приклад

en: Some example content that references a node.
uk: Деякі приклади, пов'язані з матеріалами

en: Example node
uk: Матеріал приклад

en: Plain text field
uk: Поле чистого тексту

en: Just a plain text field.
uk: Текстове поле.

en: Numeric field
uk: Цифрове поле

en: Just a numeric field.
uk: Просто поле з просто цифр.

en: Boolean field
uk: Булеве поле

en: Just an on/off field.
uk: Просто поле так/ні, 1/0, ввімкнено/вимкнено

en: Timestamp field
uk: Поле моменту часу

en: Just a timestamp field.
uk: Просто поле для часу

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
uk: Емулює базову головну сторінку Друпал; Ви можете встановити базовою сторінкою сайту цей вид, щоб спробувати різні модифікації головної сторінки

en: Validator options
uk: Параметри перевірки

en: Display all values
uk: Показувати всі значення

en: Hide view / Page not found (404)
uk: Сховати вид / Сторінку не знайдено (404)

en: Display empty text
uk: Показати порожній текст

en: Provide default argument
uk: Вказати базовий аргумент

en: Provide default argument options
uk: Надає базові налаштування аргументу

en: Default argument type
uk: Базовий тип аргумента

en: Broken/missing handler
uk: Пошкоджена/відсутня оболонка

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
uk: Оброблювач цього пункту зіпсований або відсутній і не може бути використаний. Якщо модуль передбачав оброблювач і був відключений, то повторне включення модуля, можливо, відновить оброблювач. А якщо ні, то вам, швидше за все, потрібно буде вилучити цей пункт.

en: Current date
uk: Поточна дата

en: Current node's creation time
uk: Час створення поточного матеріалу

en: Current node's update time
uk: Час відновлення поточного матеріалу

en: Allow multiple terms per argument.
uk: Дозволити багато термінів на аргумент

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
uk: Якщо обране, користувачі можуть уводити складені аргументи у вигляді 1+2+3 ( для АБО) або 1,2,3 ( для І).

en: Allow multiple arguments to work together.
uk: Дозволити багато аргументів в спільній роботі

en: Invalid input
uk: Некоректний ввід

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
uk: Якщо відзначене, то користувачі можуть увести складені  аргументи у вигляді 1+2+3 або 1,2,3.

en: Exclude the argument
uk: Виключити аргумент

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
uk: Якщо обраний, числа введені в аргумент, будуть скоріше виключені, чим обмежать перегляд.

en: Glossary mode
uk: Словниковий режим

en: Character limit
uk: Лімит символа

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
uk: Скільки символів аргументу буде використовуватися у фільтрі. Якщо встановити 1, усі поля, що починаються з першої букви агумента будуть допущені.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
uk: При відображенні результату аргументу, як змінювати регістр.

en: No transform
uk: Без перетворення

en: Upper case
uk: Великі літери

en: Lower case
uk: Малі літери

en: Capitalize each word
uk: Виправлення першої літери в кожному слові

en: Case in path
uk: Вибір в шляху

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
uk: Мітка цього поля, яка буде відображатися користувачам, якщо стиль вимагає цього.

en: Exclude from display
uk: Прибрати з показу

en: Output this field as a link
uk: Вивід даного поля посиланням

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
uk: Якщо включене, це поле буде перетворено в посилання. Шлях посилання повинен бути зазначений нижче.

en: Link path
uk: Шлях посилання

en: Prefix text
uk: Текст-префікс

en: Suffix text
uk: Текст-суфікс

en: Trim this field to a maximum length
uk: Скоротити це поле до максимальної довжини

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
uk: Якщо обране, поле буде обрізано по максимальній довжині.

en: Trim only on a word boundary
uk: Обрізати тільки слова на межі

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
uk: Якщо відзначене, це поле буде обрізано тільки на границі слова. Це гарантує максимальна кількість символів. Якщо не буде границь слова це може обрізати поле в нуль.

en: Add an ellipsis
uk: Додати три крапки

en: Strip HTML tags
uk: Обмежувати теги HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
uk: У положенні увімкнене всі Html-Теги будуть вилучені.

en: Field can contain HTML
uk: Поле може містити HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
uk: Якщо обране, буде запущений HTML коректор, щоб забезпечити правильне закриття тегів.

en: File size display
uk: Відобразити розмір файлу

en: Formatted (in KB or MB)
uk: У заданому форматі (в KB або MB)

en: Raw bytes
uk: У байтах

en: If checked, true will be displayed as false.
uk: Відмічене - TRUE буде відображене як FALSE

en: Round
uk: Округлення

en: If checked, the number will be rounded.
uk: Якщо обраний, число округляється

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
uk: Скільки цифр виводити після десяткової коми.

en: What single character to use as a decimal point.
uk: Який символ використовувати як десяткову кому.

en: What single character to use as the thousands separator.
uk: Який символ використовувати як роздільник тисяч.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
uk: Текст для виводу перед числом, наприклад, символ валюти.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
uk: Текст для виводу після числа, наприклад, символ валюти.

en: Simple separator
uk: Простий розділювач

en: Display as link
uk: Відображати як посилання

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
uk: Цей елемент зараз не розкритий. Якщо ви <strong>розкриєте</strong> його, користувачі зможуть змінити фільтр, коли вони побачать його.

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
uk: Цей елемент зараз розкритий. Якщо ви <strong>сховаєте</strong> його, користувачі не зможуть змінити фільтр, коли вони побачать його.

en: Unlock operator
uk: Розблокувати оператор

en: When checked, the operator will be exposed to the user
uk: Якщо відзначити, то оператор буде відкритий користувачу

en: Operator identifier
uk: Ідентифікатор оператора

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
uk: Він буде відображатися в URL після '?' для позначення фільтра. Не може бути порожнім.

en: Filter identifier
uk: Ідентифікатор фільтра

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
uk: З'являється в URL після ? для ідентифікації цього фільтра. Не може бути порожнім.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
uk: Цей відкритий фільтр може бути необов'язковим.

en: Force this exposed filter to accept only one option.
uk: Дозволяє цьому відкритому фільтру ухвалювати тільки одне настроювання.

en: Remember
uk: Запам'ятати

en: Remember the last setting the user gave this filter.
uk: Запам'ятовувати останні настроювання користувача для цього фільтра.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
uk: Ідентифікатор необхідний, якщо фільтр розкритий.

en: This identifier is not allowed.
uk: Ідентифікатор недозволено

en: - Any -
uk: - будь-що -

en: You must select a value unless this is an optional exposed filter.
uk: Ви зобов'язано вибрати значення, крім тих випадків, коли це необов'язковий розкритий фільтр.

en: exposed
uk: розкритий

en: Value type
uk: Тип значення

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
uk: Дата в будь-якому машинному форматі. Кращий формат: CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
uk: Некоректний формат дати

en: Limit list to selected items
uk: Обмежити список обраними елементами

en: not in
uk: не в

en: Is all of
uk: З всіма

en: Is none of
uk: Без жодного

en: not
uk: не

en: Is between
uk: Між

en: between
uk: між

en: Is not between
uk: Поза межами

en: not between
uk: оза межами

en: Min
uk: Мін

en: And max
uk: І макс

en: And
uk: І

en: Contains any word
uk: Містить будь-яке слово

en: has word
uk: містить слово

en: Contains all words
uk: Містить всі слова

en: has all
uk: містить всі

en: begins
uk: починається

en: ends
uk: закінчується

en: Require this relationship
uk: Цей зв'язок обов'язковий

en: asc
uk: зрост

en: desc
uk: спад

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
uk: Проінсталювавши advanced help модуль із !href, Views буде описано краще. <a href="@hide">Сховати.</a>

en: Broken
uk: Пошкоджено

en: Install the advanced help module for the getting started
uk: Проінсталюйте модуль advanced help для початку роботи

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
uk: Не впевнені що робити?? Спробуйте "!getting-started" сторінку.

en: Displays
uk: Відображення

en: [@time ms]
uk: [@time мсек]

en: This display has no path.
uk: Цей вид немає шляху

en: Query build time
uk: Час побудови запиту

en: @time ms
uk: @time мсек

en: Query execute time
uk: Час виконання запиту

en: View render time
uk: Переглянути час рендерингу

en: No query was run
uk: Немає запущених запитів

en: Unable to preview due to validation errors.
uk: Неможливо створити перегляд через помилки некоректності.

en: Separate arguments with a / as though they were a URL path.
uk: Аргументи, розділені '/' як в URL шляхи.

en: Clone view %view
uk: Копія виду %view

en: View name
uk: Ім'я Вигляду

en: View description
uk: Опис Вигляду

en: View tag
uk: Тег Вигляду

en: Are you sure you want to delete the view %name?
uk: Ви впевнені що хочете видалити вид %name?

en: The view has been deleted.
uk: Вид видалено.

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
uk: Перериваючи блокування, будь-які не збережені зміни зроблені !user будуть загублені!

en: Break lock
uk: Перервати блокування

en: Edit view %view
uk: Змінити вид %view

en: Paste view code here
uk: Вставити код виду сюди

en: Unable to interpret view code.
uk: Неможливо інтерпретувати код виду

en: Display plugin @plugin is not available.
uk: Відобразити додаток @plugin неможливо.

en: Style plugin @plugin is not available.
uk: Додаток стилю @plugin не доступний.

en: Row plugin @plugin is not available.
uk: Додаток рядка @plugin не доступний.

en: @type handler @table.@field is not available.
uk: Оброблювач @type для @table.@field не доступний.

en: Unknown or missing table name
uk: Не відоме або відсутнє ім'я таблиці

en: Click on an item to edit that item's details.
uk: Клацніть на елементі, щоб змінити його параметри.

en: Export this view
uk: Експортувати вид

en: Create a copy of this view
uk: Створити копію даного виду

en: View "@display"
uk: Переглянути "@display"

en: Go to the real page for this display
uk: Перейдіть на реальну сторінку для цього відображення

en: Invalid
uk: Некоректно

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin doesn't exist!
uk: Помилка: Відображення @display посилається на додаток з назвою '@plugin', але цей додаток не існує!

en: Missing style plugin
uk: Загублено додаток стилю

en: Change settings for this style
uk: Змінити настроювання цього стилю

en: &nbsp; Style: !style
uk: &nbsp; Стиль: !style

en: Invalid display id found while regenerating tabs
uk: Знайдений невірний ідентифікатор відображення під час відновлення вкладок

en: Unable to initialize default display
uk: Неможливо ініціювати відображення базове

en: Add display
uk: Додати вид

en: Remove display
uk: Видалити вид

en: Restore display
uk: Відновити вид

en: View analysis
uk: Аналізування Вигляду

en: View details
uk: Деталі Вигляду

en: Configure @type
uk: Конфігурування @type

en: Rearrange @type
uk: Пересортування @type

en: Broken field @id
uk: Втрачене поле @id

en: There are no @types available to add.
uk: @types, доступні для додавання, відсутні.

en: Configure @type %item
uk: Конфігурувати @type %item

en: Configure extra settings for @type %item
uk: Настроювання додаткових параметрів для @type %item

en: Change summary style for @type %item
uk: Змінити стиль анонса для @type %item

en: Internal error: broken plugin.
uk: Внутрішня помилка: битий додаток.

en: Configure summary style for @type %item
uk: Конфігурувати стиль анонса для @type %item

en: Clear Views' cache
uk: Очистити кеш

en: Disable views data caching
uk: Вимкнути кешування даних Видів

en: Ignore missing advanced help module
uk: Ігнорувати відсутність модуля Advanced help

en: Show query above live preview
uk: Показувати запит над областю попереднього перегляду

en: Page region to output performance statistics
uk: Розділ сторінки для виводу статистики продуктивності

en: Error: missing @component
uk: Помилка: відсутній @component

en: Converted
uk: Конвертовано

en: Unable to find view.
uk: Неможливо знайти вид

en: Unable to convert view.
uk: Неможливо перетворити вид

en: The view has been deleted
uk: Вид видалено.

en: Handler @handler include tried to loop infinitely!
uk: Оброблювач @handler намагалися включити в нескінченний цикл!

en: Reduce duplicates
uk: Зменшення дублів

en: Default settings for this view.
uk: Базові налаштування для виду

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
uk: Відображення вигляду сторінкою, з адресою і елементом меню

en: Display the view as a block.
uk: Відображення вигляду блоком

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
uk: Додатки додаються до інших видів для збору кількох видів в один.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
uk: Відображення вигляду потоком, наприклад RSS

en: Displays rows one after another.
uk: Відображення рядків один за іншим

en: HTML List
uk: Список HTML

en: Displays rows as an HTML list.
uk: Показувати рядки як HTML-список.

en: Displays rows in a grid.
uk: Відображає рядків у сітці.

en: Displays rows in a table.
uk: Показувати рядки в таблиці

en: Displays the default summary as a list.
uk: Відображає стандартний анонс списком

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
uk: Відображає сумарно, неформатовано, з опцією для одного за одним або в лінію.

en: Generates an RSS feed from a view.
uk: Ґенерує RSS-стрічку з виду.

en: Displays the fields with an optional template.
uk: Відображенян полів з необов'язковим шаблоном

en: Fixed entry
uk: Фіксований запис

en: Will be available to all users.
uk: Буде доступно всім користувачам

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
uk: Доступ буде надано користувачам будь-якої вказаної ролі

en: No caching of Views data.
uk: Без кешування даних Видів

en: Time-based
uk: Базовано на часі

en: Simple time-based caching of data.
uk: Просте кешування базоване на часі

en: sort criteria
uk: критерій сортування

en: Sort criterion
uk: Критерій сортування

en: sort criterion
uk: критерій сортування

en: filter
uk: фільтр

en: Feed ID
uk: ID стрічки

en: The title of the aggregator feed.
uk: Заголовок агрегатора пункту.

en: The link to the source URL of the feed.
uk: Посилання на URL каналу.

en: The weight of the book page.
uk: Вага сторінки підшивки.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
uk: Глибина книжкових сторінок в ієрархії; верхній рівень підшивки має глибину 1.

en: The parent book node.
uk: Батьківський матеріал підшивки.

en: The title of the comment.
uk: Тема коментаря

en: The text of the comment.
uk: Текст коментаря

en: The comment ID of the field
uk: ID коментаря поля

en: Post date
uk: Дата публікації

en: Date and time of when the comment was posted.
uk: Дата й час коментаря.

en: Whether or not the comment is currently in moderation.
uk: чи Перебуває коментар на модерації.

en: Provide a simple link to delete the comment.
uk: Посилання на видалення коментаря.

en: The node the comment is a reply to.
uk: Матеріал, на який залишений коментар.

en: The User ID of the comment's author.
uk: ID користувача-автора коментаря

en: Parent CID
uk: Батьківський CID

en: The Comment ID of the parent comment.
uk: ID батьківського коментаря.

en: Last comment time
uk: Час останнього коментаря

en: Date and time of when the last comment was posted.
uk: Дата й час останнього коментаря.

en: Last comment author
uk: Автор останнього коментаря

en: The name of the author of the last posted comment.
uk: Ім'я автора останнього коментаря.

en: Comment count
uk: Кількість коментарів

en: The number of comments a node has.
uk: Кількість коментарів до матеріалу.

en: Updated/commented date
uk: Дата оновлення/коментування

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
uk: Пізніша із двох дат - дати останнього коментування й дати відновлення матеріалу.

en: The number of new comments on the node.
uk: Кількість нових коментарів до матеріалу.

en: Comment status
uk: Статус коментарів

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
uk: чи Дозволено коментувати матеріал.

en: Display the comment with standard comment view.
uk: Відображення коментаря стандартним виглядом коментарів

en: Display the comment as RSS.
uk: Показати коментарі у форматі RSS.

en: Link to contact page
uk: Посилання на сторінку контактів

en: Provide a simple link to the user contact page.
uk: Посилання на сторінку з персональною формою контактів користувача.

en: Locale source
uk: Локальне джерело

en: The ID of the source string.
uk: ID початкового джерела.

en: The full original string.
uk: Повний оригінальний текст.

en: Singular LID
uk: Одинична LID

en: The ID of the parent translation.
uk: ID батьківського перекладу.

en: The title of the node.
uk: Заголовок матеріалу.

en: The date the node was posted.
uk: Дата створення матеріалу.

en: Published or admin
uk: Опубліковано або адміністування

en: Filters out unpublished nodes if the current user cannot view them.
uk: Відтинає неопубліковані матеріали, якщо користувач не може їх бачити.

en: Whether or not the node is moderated.
uk: чи Перебуває матеріал на модерації.

en: Whether or not the node is sticky.
uk: чи Закріплений матеріал угорі списків.

en: Provide a simple link to the node.
uk: Надає просте посилання до матеріалу

en: Provide a simple link to edit the node.
uk: Надає просте посилання на редагування матеріалу.

en: Provide a simple link to delete the node.
uk: Надає просте посилання для видалення матеріалу.

en: In the form of CCYYMMDD.
uk: У вигляді CCYYMMDD.

en: Created year + month
uk: Рік створення + місяць

en: In the form of YYYYMM.
uk: У форматі РРРРММ.

en: Created year
uk: Рік створення

en: In the form of YYYY.
uk: У форматі РРРР.

en: Created month
uk: Місяць створення

en: In the form of MM (01 - 12).
uk: У форматі ММ(01 - 12).

en: Created day
uk: День створення

en: In the form of DD (01 - 31).
uk: У форматі ДД (01 - 31).

en: Created week
uk: Тиждень створення

en: Updated year + month
uk: Оновлений рік + місяць

en: Updated year
uk: Оновлений рік

en: Updated month
uk: Оновлений місяць

en: Updated day
uk: Оновлений день

en: Updated week
uk: Оновлений тиждень

en: Node revision
uk: Редакція матеріалу

en: Node revisions are a history of changes to nodes.
uk: Ревізія матеріалів це історія змін.

en: Relate a node revision to the user who created the revision.
uk: Відносити матеріал до користувача, який створив редакцію.

en: The stored teaser field. This may not be valid or useful data on all node types.
uk: Збережений анонс. Може бути некоректним, або використовуватися тільки для деяких типів матеріалів.

en: The revision ID of the node revision.
uk: Ідентифікатор версії матеріалу

en: The log message entered when the revision was created.
uk: Пояснення до редакції матеріалу.

en: The date the node revision was created.
uk: Дата створення редакції матеріалу.

en: Input format id
uk: ID формату введення

en: Revert link
uk: Посилання повернення

en: Has new content
uk: Має новий вміст

en: Show a marker if the node has new or updated content.
uk: Показує прапор, якщо матеріал новий, або його вміст змінився.

en: Show only nodes that have new content.
uk: Показує тільки нові матеріали.

en: Node ID from URL
uk: ID матеріалу з URL

en: Poll
uk: Опитування

en: Whether the poll is open for voting.
uk: чи Відкрите опитування для голосування.

en: Profile textfield
uk: Текстове поле профілю

en: Profile textarea
uk: Багаторядкове поле введення тексту профілю

en: Profile checkbox
uk: Прапорець профілю

en: Profile URL
uk: URL профілю

en: Profile selection
uk: Вибір профілю

en: Profile date %field-name.
uk: Профіль датою %field-name.

en: Links from
uk: Посилання з

en: Links to
uk: Посилання на

en: Search Terms
uk: Пошукові терміни

en: The terms to search for.
uk: Терміни для пошуку.

en: Display the results with standard search view.
uk: Відображає результати пошуку з стандартним видом.

en: Node statistics
uk: Статистика матеріалів

en: Total views
uk: Усього переглядів

en: The total number of times the node has been viewed.
uk: Загальне число переглядів матеріалу.

en: Views today
uk: Переглядів сьогодні

en: The total number of times the node has been viewed today.
uk: Загальне число переглядів матеріалу за сьогодні.

en: Most recent view
uk: Найактуальніший вид

en: The most recent time the node has been viewed.
uk: Час останнього перегляду матеріалу.

en: Browser session ID of user that visited page.
uk: Ідентифікатор сеансу браузера, що відвідав сторінку користувача.

en: Title of page visited.
uk: Заголовок відвідуваної сторінки.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
uk: Внутрішній шлях до відвідуваної сторінки (відносно папки, де встановлено Drupal).

en: Referrer URI.
uk: URI реферала.

en: Hostname of user that visited the page.
uk: Ім'я хоста користувача, що відвідав сторінку.

en: The user who visited the site.
uk: Користувачі, що відвідали сайт.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
uk: Час завантаження сторінки в мілісекундах.

en: Timestamp of when the page was visited.
uk: Час відвідування сторінки.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
uk: Файли підтримуються Drupal і різними модулями.

en: The ID of the file.
uk: ID файлу.

en: The name of the file.
uk: Ім'я файлу.

en: The path of the file.
uk: Шлях до файлу.

en: The mime type of the file.
uk: Mime-тип файлу.

en: The status of the file.
uk: Стан файлу.

en: The date the file was uploaded.
uk: Дата завантаження файлу.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
uk: Терміни таксономії, пов'язані з матеріалом.

en: Taxonomy term name.
uk: Ім'я терміна таксономії.

en: The term weight field
uk: Вага терміна

en: The description associated with a taxonomy term.
uk: Опис терміна Таксономії.

en: All terms
uk: Всі терміни

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
uk: Відобразити всі терміни таксономії, пов'язані з матеріалів із зазначених словників.

en: The parent term of the term.
uk: Терм-попередник

en: Term synonym
uk: Синонім терміна

en: Term synonyms may be used to find terms by alternate names.
uk: Синоніми терміна можна використовувати, щоб знайти його по альтернативних назвах.

en: Term ID (with depth)
uk: ID Терміна (із глибиною)

en: Node translation
uk: Переклад матеріалу

en: Translation set node ID
uk: Задати ID перекладу матеріалу

en: Source translation
uk: Базовий переклад

en: Child translation
uk: Дочірній переклад

en: Outdated
uk: Просрочений

en: upload
uk: завантаження

en: The description of the uploaded file.
uk: Опис завантаженого файлу.

en: Listed
uk: Списком

en: All files attached to a node with upload.module.
uk: Усі файли, приєднані до матеріалу за допомогою модуля upload.

en: Has attached files
uk: Присутні вкладені файли

en: Only display items with attached files. This can cause duplicates if there are multiple attached files.
uk: Показувати тільки елементи із прикріпленими файлами. Може привести до дублювання, якщо до одному елементу прикріплено кілька файлів.

en: The user ID
uk: ID користувача

en: The user or author name.
uk: Користувач або ім’я автора

en: Language of the user
uk: Мова користувача

en: The user's picture, if allowed.
uk: Зображення користувача. якщо дозволено.

en: The date the user was created.
uk: Дата створення користувача.

en: The user's last access date.
uk: Дата останнього візиту користувача.

en: The user's last login date.
uk: Остання дата входу користувача

en: Whether a user is active or blocked.
uk: Активний користувач або заблокований.

en: The user's signature.
uk: Підпис користувача

en: Roles that a user belongs to.
uk: Ролі користувача.

en: User ID from URL
uk: ID користувача з URL

en: User ID from logged in user
uk: ІД зареєстрованого користувача

en: Randomize the display order.
uk: Випадковість сортування виду

en: Null
uk: Зеро

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
uk: Дозволяє ігнорувати аргумент. Запит не буде змінювати цей аргумент.

en: Provide custom text or link.
uk: Занзачити свій текст або посилання

en: View result counter
uk: Перегляд лічильника результату

en: No user
uk: Нема користувача

en: contact
uk: контакт

en: Unknown group
uk: Невідома група

en: Unknown language
uk: Невідома мова

en: Current user's language
uk: Теперішня мова користувача

en: Default site language
uk: Базова мова сайту

en: No language
uk: Немає мови

en: Current installed version
uk: Теперішня встановлена версія

en: Unknown node type
uk: Невідомий тип матеріалу

en: Check for new comments as well
uk: Перевіряти нові коментарі також

en: If you wish to validate for specific node types, check them; if none are checked, all nodes will pass.
uk: Якщо прагнете перевіряти матеріал на певний тип, відзначте; Якщо нічого не буде обрано, те всі матеріали будуть допущені.

en: Validate user has access to the node
uk: Перевіряти можливість доступу користувача до матеріалу

en: Build mode
uk: Створення режиму

en: Display node comments
uk: Відображає коментарі до матеріалу

en: No alternate
uk: нема альтернативних

en: Alternative sort
uk: Альтернативне сортування

en: Alternate sort order
uk: Альтернативний порядок сортування

en: On empty input
uk: На порожньому полі

en: Show None
uk: Не показувати нічого

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
uk: Пошук для кожного із двох термінів з набраним у верхньому регістрі <strong>OR</strong>. Наприклад, <strong>кішки OR собаки</strong>.

en: Display score
uk: Відображає оцінку

en: Allow multiple terms per argument
uk: Дозволити багато термінів на аргумент

en: No vocabulary
uk: Без словника

en: Limit terms by vocabulary
uk: Ліміт термінів словника

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
uk: Виберіть словник, з якого будете вибирати терміни.

en: Dropdown
uk: Випадання

en: Show hierarchy in dropdown
uk: Показувати ієрархію в списку, що випадає,

en: Select terms from vocabulary @voc
uk: Виберіть терміни зі словника @voc

en: Select terms
uk: Вибір термінів

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
uk: Якщо ви прагнете перевірити конкретні словники - відзначте їх; якщо нічого не відзначене - будуть пройдені всі терміни.

en: Term name or synonym
uk: Ім'я терміна або його синонім

en: Term name/synonym converted to Term ID
uk: Термін/синонім, перетворений в ID

en: Include untranslated nodes
uk: Включити не переведені матеріали

en: Current language
uk: Теперішня мова

en: Translation option
uk: Параметри перекладу

en: To the user
uk: До користувача

en: With a mailto:
uk: З mailto:

en: Is the logged in user
uk: Залоґований користувач

en: Usernames
uk: Імена користувачів

en: Enter a comma separated list of user names.
uk: Уведіть імена користувачів через кому.

en: Also look for a node and use the node author
uk: Якщо є матеріал, то використовувати його автора

en: Unrestricted
uk: Необмежено

en: No role(s) selected
uk: Жодної ролі(ролей не обрано)

en: Multiple roles
uk: Кілька ролей

en: PHP argument code
uk: Php-Код аргументу

en: Enter PHP code that returns a value to use for this argument. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this argument.
uk: Уведіть Php-Код, який поверне значення аргументу. Не використовуйте &lt;?php ?&gt;. Необхідно повернути одиночне значення для цього аргументу.

en: PHP validate code
uk: Php-Код для перевірки

en: Never cache
uk: Не кешувати

en: Query results
uk: Результат запиту

en: Change the title that this display will use.
uk: Змінити заголовок цього відображення.

en: Change the style plugin.
uk: Змінити додаток стилю

en: Row style
uk: Рядковий стиль

en: Use AJAX
uk: Використовувати AJAX

en: Mini
uk: Міні

en: Change this display's pager setting.
uk: Змінити настроювання відображення багатосторінковості.

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: Display only distinct items, without duplicates.
uk: Показувати тільки унікальні елементи, без дублікатів.

en: Change settings for this access type.
uk: Змінити установки для цього типу доступу.

en: Link display
uk: Відображення посилання

en: Exposed form in block
uk: Відображати в блоці

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
uk: Дозволяє відображеній формі з'являтися у блоці замість виду.

en: Change this display's !name.
uk: Змінити !name для цього відображення.

en: Get information on how to theme this display
uk: Одержати інформацію про відображення теми

en: The name of this display
uk: Ім'я виду

en: Use AJAX when available to load this view
uk: Використовувати AJAX для завантаження, якщо доступно

en: Use a pager for this view
uk: Використовувати розбиття по сторінках для цього виду

en: Full pager
uk: Повний стиль

en: Mini pager
uk: Міні стиль

en: Pager element
uk: Розбиття по сторінках

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
uk: Кількість елементів, показуваних на сторінці. Укажіть 0 для зняття обмежень.

en: Add a more link to the bottom of the display.
uk: Додати посилання  »Ще » унизу відображення.

en: Create more link
uk: Створити посилання "далі(ще)"

en: The text to display for the more link.
uk: Текст посилання  »ще »

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
uk: Це настроювання дозволить відображати тільки унікальні елементи. Якщо в результат потраплять  ідентичні елементи, то вони будуть відображатися тільки один раз. Може не завжди працювати. Може сповільнити вибірку, так що використовуйте обережно.

en: Access restrictions
uk: Обмеження доступу

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style by clicking on the icon.
uk: Також можна змінити !settings для обраного стилю, клацнувши на іконці.

en: Access options
uk: Параметри доступу

en: Caching options
uk: Опції кешування

en: Display even if view has no result
uk: Показувати навіть якщо результат порожній

en: Text to display if the view has no results. Optional.
uk: Текст, який буде показуватися при порожньому результаті (наприклад  »Немає такої букви! »). Необов'язково.

en: Style options
uk: Параметри стилю

en: Row style options
uk: Параметри стилю рядка

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style by clicking on the icon.
uk: Також можна змінити !settings для обраного стилю рядка, клацнувши на іконці.

en: Which display to use for path
uk: яке відображення використовувати для адреси

en: Display output
uk: Відображення виводу

en: Alternative display output
uk: Альтернативний стиль виду

en: Style output
uk: Стиль виводу

en: Alternative style
uk: Альтернативний стиль

en: Row style output
uk: Стиль виводу - в рядок

en: Alternative row style
uk: Альтернативний стиль рядка

en: Field @field (ID: @id)
uk: Поле @field (ID: @id)

en: Change theme
uk: Змінити тему

en: Rescan template files
uk: Перечитати файли шаблона

en: Back to !info.
uk: Повернутись до !info

en: theming information
uk: Інформація для розробки тем

en: Put the exposed form in a block
uk: Переміщає відображену форму у блок

en: File found in folder @template-path
uk: Файл знайдений у папці @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
uk: (Файл не знайдений у папці @template-path)

en: Update default display
uk: Оновити базовий вид

en: Status: using overridden values.
uk: Стан: використовувати переназначені значення.

en: Exposed form: @view-@display_id
uk: Відображена форма: @view-@display_id

en: Attachment settings
uk: Параметри вкладень

en: Inherit arguments
uk: Залежність аргументів

en: Inherit exposed filters
uk: Залежність відображених фільтрів

en: Multiple displays
uk: Сукупність відображень

en: Attach before or after the parent display?
uk: Прикріпити До або Після відображення?

en: Select which display or displays this should attach to.
uk: Виберіть, до якого відображення або відображень потрібно прикріпити вкладення.

en: Block admin description
uk: Опис блоку для Адміністратора.

en: Block caching type
uk: Тип хешування блоку

en: Using the site name
uk: Використання назви сайту

en: Use the site name for the title
uk: Використовувати назву сайту для заголовка

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
uk: Іконка стрічок буде доступна тільки для обраних відображень.

en: No menu
uk: Без меню

en: Normal: @title
uk: Нормально: @title

en: Tab: @title
uk: Закладка: @title

en: Change settings for the parent menu
uk: Змінити установки батьківського меню

en: The menu path or URL of this view
uk: Меню або URL цієї вистави

en: Menu item entry
uk: Пункт елемента меню

en: No menu entry
uk: Без пункта меню

en: Normal menu entry
uk: Звичайний пункт меню

en: Menu tab
uk: Закладки меню

en: Default menu tab
uk: Базові закладки меню

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
uk: Якщо обраний звичайний пункт, або вкладка, то вкажіть текст, використовуваний для цього пункту.

en: Insert item into an available menu.
uk: Вставити пункт у доступне меню.

en: Default tab options
uk: Базові параметри закладки

en: Already exists
uk: Уже існує

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
uk: Створюючи пункт батьківського меню, уводите заголовок пункту.

en: Title is required for this menu type.
uk: Потрібен заголовок для цього в типу меню.

en: Inline fields
uk: Поля без розділювачів

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
uk: Вбудовані поля будуть відображатися  » один за одним », замість  »один над іншим ».

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
uk: Роздільник може розташовуватися між вбудованими полями, щоб вони не змішувалися. Можна використовувати Html-Код.

en: Grouping field
uk: Групуюче поле

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
uk: Стилю @style потрібно вказати стиль рядка, але він не обраний.

en: Use the site mission for the description
uk: Використовувати в якості опису  »місію сайту »

en: RSS description
uk: Опис RSS

en: Override number of items to display
uk: Заміняти кількість відображуваних елементів

en: Display items inline
uk: Відображення елементів без розділювачів

en: You need at least one field before you can configure your table settings
uk: Необхідно хоча б одне поле для можливості настроювання таблиці

en: Override normal sorting if click sorting is used
uk: Змінити звичайне сортування, якщо можна сортувати клацанням

en: If a default sort order is selected, what order should it use by default.
uk: Якщо обрана 'Сортування базове', те сортуватися буде в такий спосіб.

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
uk: Розмістите поля в колонки; можна сполучити кілька полів в одну колонку.  При цьому, зазначений роздільник буде використовуватися для поділу полів. Укажіть, по яких колонках можна сортувати результат, а також сортування  за замовчуванням. Ви можете управляти порядком колонок і мітками до полів.

en: The style selected does not utilize fields.
uk: Обраний стиль на використовує поля.

en: None defined
uk: Не зазначено

en: New view
uk: Новий вид

en: Changed view
uk: Змінений вид

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
uk: Вид %name, відображення елементів типу <strong>@base</strong>.

en: Live preview
uk: Швидкий вид

en: Title: @title
uk: Заголовок: @title

en: @current of @max
uk: @current з @max

en: There are no views to be exported at this time.
uk: Наразі відсутні види для експортування

en: Show only these tags
uk: Показувати лише ці теги

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
uk: Помістите це в @module.info у папці modules/@module

en: Put this in @module.module in your modules/@module directory
uk: Покласти @module.module у папку modules/@module

en: use views exporter
uk: використання експорту видів

en: Bulk export
uk: Масовий експорт

en: Views exporter
uk: Експорт видів

en: Allows exporting multiple views at once.
uk: Дозволяє експортувати кілька вистав за раз.

en: Administration menu
uk: Меню керування

en: Formatted html link
uk: Форматоване html посилання

en: - All -
uk: - Усе -

en: Fieldset
uk: Набір полів

en: Checkboxes
uk: Прапорці

en: Import code
uk: Імпорт коду

en: Checking...
uk: Перевірка...

en: Machine-readable name
uk: Машинне ім'я

en: Dependency
uk: Залежність

en: Contact form
uk: Контакатна форма

en: Equal
uk: Дорівнює

en: A redirect set for a specific language will always be used when requesting this page in that language, and takes precedence over redirects set for <em>All languages</em>.
uk: Установки перенаправлень на конкретну мову завжди будуть використовуватися при запиті сторінки на цій мові, і мають пріоритет над установками перенаправлень на сторінці <em>Усі мови</em>.

en: Redirect status
uk: Стан переадресації

en: Display a warning message to users when they are redirected.
uk: Показувати користувачам при переадресації попереджуюче повідомлення.

en: Allow users to bypass redirects by adding %code to the URL.
uk: Дозволити користувачам обходити переадресації додаванням в адреси %code.

en: Automatically create redirects when URL aliases are changed.
uk: Автоматично створювати переадресації при зміні синонімів адрес.

en: Discard redirects that have not been accessed for
uk: Скасувати перенаправлення, по яких не зверталися

en: Never (do not discard)
uk: Ніколи (не відмовляйтеся)

en: Default redirect status
uk: Стан переадресації базове

en: Add a new URL redirect.
uk: Додати нову переадресацію.

en: Edit an existing URL redirect.
uk: Правка існуючого перенаправлення адреси

en: Delete redirect
uk: Видалення переадресації

en: Delete an existing URL redirect.
uk: Видалення існуючого перенаправлення URL

en: Path redirect
uk: Шлях для перенаправлення

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
uk: Права доступу до директорії %directory були змінені, щоб дозволити запис у неї.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
uk: Машинне ім'я може містити тільки букви в нижньому регістрі, цифри й знаки підкреслення.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
uk: Версії дозволяють вам слідкувати за змінами у різних версіях повідомлень.

en: Search form
uk: Пошукова форма

en: Date and time
uk: Дата і час

en: Date and time lookup
uk: Запит дати і часу

en: Translation settings
uk: Параметри Перекладу

en: File name without extension
uk: Ім'я файл без розширення

en: File extension
uk: Розширення файлу

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines:<br /><code>!htaccess</code>
uk: Попередження системи безпеки: неможливо записати .htaccess файл.  Будь ласка, створіть .htaccess файл у вашій папці %directory, який містить наступні рядки: <br /> <code>!htaccess</code>

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
uk: Оберіть метод пошуку підказок автозаповнення. Зверніть увагу, що <em>Contains</em> може призвести до проблем з продуктивністю на сайтах з тисячами вузлів.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
uk: %name: неспівпадіння заголовку. Будь ласка, провірте ваш вибір.

en: An image thumbnail was not able to be created.
uk: Мініатюра зображення не може бути створена.

en: ALT text settings
uk: Настроювання альтернативного тексту

en: Enable user input alternate text for images.
uk: Включити користувацький альтернативний текст для зображень.

en: Title text settings
uk: Настроювання тексту заголовка

en: Enable user input title text for images.
uk: Включити користувацький текст заголовока для зображень.

en: Choose type of field to be displayed to the user.
uk: Вибрати тип поля, яке буде відображатися для користувача.

en: Alternate Text
uk: Альтернативний текст

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
uk: Заголовок (title) використовується в якості підказки, коли користувач проводить мишею над зображенням.

en: Image linked to node
uk: Зображення, пов'язане з матеріалом

en: Image linked to file
uk: Зображення посилається на файл

en: filefield
uk: файлове поле

en: List field
uk: Список полів

en: When enabled, will display a text field where users may enter a description about the uploaded file.
uk: Якщо включене, з'явиться текстове поле, у якім користувачі зможуть увести опис файлу, що завантажується.

en: Progress indicator
uk: Індикатор поступу

en: Path settings
uk: Налагодження шляху

en: URL to file
uk: Адреса до файлу

en: Displays a full URL to the file.
uk: Відображати повну адресу до файлу.

en: Starting upload...
uk: Почалось завантаження...

en: Uploading... (@current of @total)
uk: Завантаження... (@current з @total)

en: Allowed Extensions: %ext
uk: Припустимі розширення: %ext

en: Maximum Filesize: %size
uk: Максимальний розмір файлу: %size

en: Images must be exactly @min_size pixels
uk: Зображення повинні бути рівно @min_size пікселів

en: Images must be between @min_size pixels and @max_size
uk: Зображення повинні бути між @min_size пікселів і @max_size

en: Images larger than @max_size pixels will be scaled
uk: Зображення більше @max_size пікселів зменшуються

en: Images must be smaller than @max_size pixels
uk: Зображення повинні бути менше, чим @max_size пікселів

en: Images must be larger than @max_size pixels
uk: Зображення повинні бути більше, чим @max_size пікселів

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
uk: Ваш сервер здатний відображати прогрес завантаження файлів, але нема необхідних бібліотек. Рекомендується встановити  <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">бібліотеку PECL uploadprogress </a> (переважно) або <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.

en: Upload progress
uk: Прогрес завантаження

en: Width of a video or image file in pixels.
uk: Ширина відео або файлу зображення в пікселях.

en: Height of a video or image file in pixels.
uk: Висота відео або файлу зображення в пікселях.

en: The duration of audio or video files, in seconds.
uk: Тривалість ауідо або відео файлу в секундах.

en: Audio format
uk: Формат аудіо

en: The audio format.
uk: Аудіо формат

en: Default (usually mm:ss)
uk: Базово (звичайно хх:сс)

en: Hours: h
uk: Годин: г

en: Minutes: mm
uk: Хвилин: хх

en: Seconds: ss
uk: Секунд: сс

en: Total seconds
uk: Всього секунд

en: URL, as plain text
uk: URL, як відкритий текст

en: Styles
uk: Таблиці стилів

en: Hello world!
uk: Привіт світ!

en: %name: the value may be no smaller than %min.
uk: %name: значення повинно бути не меншим чим %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
uk: %name: значення повинно бути не більшим чим %max.

en: available
uk: наявний

en: Comparing two revisions:
uk: Порівняти дві версії:

en: Show diffs inline for this content type
uk: Показувати різницю «поверх» матеріалу

en: Highlight changes
uk: Підсвітити зміни

en: List revisions
uk: Список версій

en: Show latest diff
uk: Останні зміни

en: !error
uk: помилка

en: %name: found no valid user with that name.
uk: %name: не знайдено дійсного користувача з таким ім'ям.

en: Greater than or equal to
uk: Більше або рівно

en: Less than or equal to
uk: Менше або рівно

en: The name of the site.
uk: Ім'я сайту

en: CTools CSS Cache
uk: Кеш CTools CSS

en: Unable to create
uk: Не вдається створити

en: Bulk export results
uk: Результати масового експорту

en: Place this in @file
uk: Помістити це у @file

en: There are no objects to be exported at this time.
uk: Немає об'єктів, які можна експортувати зараз.

en: Bulk Exporter
uk: Масовий Експортер

en: Bulk Export
uk: Масовий Експорт

en: No info
uk: Немає даних

en: , and
uk: , i

en: Enabled, title
uk: Увімкнено, назва

en: Add variant
uk: Додати варіант

en: Add a new variant
uk: Додати новий варіант

en: Administrative title
uk: Адмін. заголовок

en: Create a new page
uk: Створити нову сторінку

en: Variant
uk: Варіант

en: Panel page
uk: Панель сторінку

en: Go to list
uk: Перехід до списку

en: Theme variables
uk: Змінні шаблону

en: Reactions
uk: Реакції

en: Pattern for the title
uk: Зразок для заголовка

en: Send Confirmation
uk: Відіслати підтвердження

en: Form settings
uk: Параметри форми

en: Type of group.
uk: Тип групи

en: Format string
uk: Рядок формату

en: Are you sure you want to remove the format %format?
uk: Ви впевнені, що хочете вилучити формат %format?

en: Removed date format %format.
uk: Видалено формат дати %format.

en: !day-name Sunday|Monday|Tuesday|Wednesday|Thursday|Friday|Saturday
uk: !day-name Неділя|Понеділок|Вівторок|Середа|Четвер|П'ятниця|Субота

en: !datetime Year|Month|Day|Week|Hour|Minute|Second|All Day|All day
uk: !datetime Рік|Місяць|День|Тиждень|Година|Хвилина|Секунда|Весь День|Весь день

en: !date_order Every|First|Second|Third|Fourth|Fifth
uk: !date_order Кожен(а)|Перший(а)|Другий(а)|Третій(а)|Четвертий(а)|П'ятий(а)

en: !month-name |January|February|March|April|May|June|July|August|September|October|November|December
uk: !month-name |Січень|Лютий|Березень|Квітень|Травень|Червень|Липень|Серпень|Вересень|Жовтень|Листопад|Грудень

en: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|May|Jun|Jul|Aug|Sep|Oct|Nov|Dec
uk: !month-abbreviation |Січ|Лют|Бер|Кві|Тра|Чер|Лип|Сер|Вер|Жов|Лис|Гру

en: Add format
uk: Додати формат

en: Allow users to add additional date formats.
uk: Дозволити користувачам додавати додаткові формати дат.

en: Delete date format
uk: Видалити формат дати

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
uk: Якщо не обрано, кожен елемент поля буде створювати новий рядок, що може привести до дублів. Ці параметри несумісні з сортуванням таблиць при кліках на відображенні.

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
uk: Деякі оновлення все ще в черзі. Прохання повернутись до <a href="@update-php">update.php</a> і запустити необхідні оновлення

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
uk: Деякі оновлення ще знаходяться в черзі. <br/>Будь ласка, заново запустіть скрипт оновлення.

en: Configure date formats for each locale
uk: Налаштування формату дати для кожної локалі

en: Content type name
uk: Назва Типу вмісту

en: Remove calendar
uk: Вилучити календар

en: Absolute value
uk: Абсолютне значення

en: Automatic title generation
uk: Автоматична генерація заголовка

en: Automatically generate the title and hide the title field
uk: Автоматично генерувати заголовок і сховати поле заголовка

en: Automatically generate the title if the title field is left empty
uk: Автоматично генерувати заголовок, якщо поле заголовка порожнє

en: Evaluate PHP in pattern.
uk: Використовувати PHP у шаблоні

en: Allows hiding of the content title field and automatic title creation.
uk: Дозволяє приховувати поле заголовка й автоматичне створення заголовка.

en: Menu module form.
uk: Форма модуля меню

en: Book module form.
uk: Форма модуля Книг

en: Poll module title.
uk: Назва модуля голосувань

en: Poll module choices.
uk: Варіанти модуля голосувань

en: Poll module settings.
uk: Параметри модуля голосувань

en: Upload module form.
uk: форма модуля Завантажень

en: Updates for CCK-related modules are not run until the modules are enabled on the <a href="@admin-modules-path">administer modules page</a>. When you enable them, you'll need to return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
uk: Оновлення для модулів, пов'язаних з CCK, не відбуваються до включення модулів на <a href="@admin-modules-path">administer modules page</a>. Коли ви включите їх, вам слід повернутись до <a href="@update-php">update.php</a> і провести оновлення, що залишились.

en: !module.module has updates but cannot be updated because content.module is not enabled.<br />If and when content.module is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
uk: !module.module має оновлення, але не може їх розпочати з-за відключення content.module. <br />Якщо і коли content.module буде включено, вам потрібно буде повторно запустити скрипт оновлення. Ви будете й надалі бачити це повідомлення, аж поки модуль не буде включено і оновлення пройдені.

en: !module.module has updates and is available in the modules folder but is not enabled.<br />If and when it is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
uk: !module.module має оновлення і доступний в папці модулів, але він не включений. <br />Якщо і коли його буде включено, вам потрібно буде повторно запустити скрипт оновлення. Ви будете й надалі бачити це повідомлення, аж поки модуль не буде включено і оновлення пройдені.

en: CCK - No Views integration
uk: CCK - без інтеграції з Виглядама

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
uk: CCK - інтеграція з Виглядама потребує Views 6.x-2.0-rc2 або новіше

en: manage fields
uk: керування полями

en: » Add a new content type
uk: » Додати новий тип матеріалу

en: @field_name (Locked)
uk: @field_name (Заблоковано)

en: This content type has inactive fields. Inactive fields are not included in lists of available fields until their modules are enabled.
uk: Цей тип матеріалу має неактивні поля. Неактивні поля не включені в список доступних до моменту вмикання їхніх модулів

en: !field (!field_name) is an inactive !field_type field that uses a !widget_type widget.
uk: !field (!field_name) неактивне поле !field_type що використовує Візитку !widget_type.

en: - Select a field type -
uk: - Вибір типу поля -

en: - Select a widget -
uk: - Вибір widget -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
uk: Ім'я поля (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
uk: Тип даних для збереження

en: Form element to edit the data.
uk: Елемент форми для зміни даних

en: - Select an existing field -
uk: - Вибір наявного поля -

en: Field to share
uk: Поле для відображення

en: Group name (a-z, 0-9, _)
uk: Ім'я групи (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
uk: Додавання нового поля: Вам потрібно вказати мітку

en: Add new field: you need to provide a field name.
uk: Додавання нового поля: Вам потрібно вказати ім'я поля

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
uk: Додавання нового поля: ім'я поля %field_name - некоректне. Ім'я повинно включати лише латинські символи, цифри і підкреслення

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
uk: Додавання нового поля: ім'я поля %field_name надто довге. Ім'я обмежено 32 символами, включаючи префікс 'field_'

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
uk: Додавання нового поля: ім'я 'field_instance' - зарезервовано

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
uk: Додавання нового поля: ім'я поля %field_name зайняте

en: Add new field: you need to select a field type.
uk: Додавання нового поля: потрібно обрати тип поля

en: Add new field: you need to select a widget.
uk: Додавання нового поля: вам потрібно обрати візитку

en: Add new field: invalid widget.
uk: Додавання нового поля: некоректна візитка

en: Add existing field: you need to provide a label.
uk: Існуюче поле: Вам потрібно вказати мітку

en: Add existing field: you need to select a field.
uk: Існуюче поле: Вам потрібно обрати поле

en: Add existing field: you need to select a widget.
uk: Існуюче поле: Вам потрібно обрати візитку

en: Add existing field: invalid widget.
uk: Існуюче поле: некоректна візитка

en: The field %label cannot be added to a content type because it is locked.
uk: Поле %label неможливо додати бо тип матеріалу заблокований

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
uk: Відсутні поля для даного типу матеріалів. Ви можете додавати нові поля на сторінці <a href="@link">Керування полями</a>

en: Edit basic information
uk: Зміна базової інформації

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
uk: Комп'ютерне ім'я поля. Змінити неможливо

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
uk: Людиноподібне ім'я, що буде використано як мітка для цього поля в типі матеріалу %type

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
uk: Тип даних, що бажаєте зберігати в базі даних з допомогою цього поля. Дана операція не може бути змінена.

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
uk: Тип елемента форми, що хочете відобразити користувачу, коли створюється це поле в типі матеріалу %type

en: Updated basic settings for field %label.
uk: Оновлено базові параметри для поля %label.

en: There was a problem updating the basic settings for field %label.
uk: Виникла проблема оновлення базових параметрів для поля %label.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be removed.
uk: Поле <strong>заблоковане</strong> і не може бути видалене

en: The field %field is locked and cannot be edited.
uk: Поле %field заблоковане і не може бути зміненим

en: %type basic information
uk: %type базова інформація

en: Advanced usage only: PHP code that returns a default value. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>To figure out the expected format, you can use the <em>devel load</em> tab provided by <a href="@link_devel">devel module</a> on a %type content page.
uk: Лише для досвідчених користувачів: код PHP, що надає базові значення. Не повинен містити розмежовувачів &lt;?php ?&gt. Якщо це поле заповнене, значення, надане цим кодом замістить будь-яке значення, вказане вгорі. Очікуваний формат: <pre>!sample</pre>Для визначення очікуваного формату ви можете скористатись закладкою <em>devel load</em>, наданою <a href="@link_devel">devel module</a> на сторінці контенту %type.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
uk: Максимальна кількість значень, що користувачі можуть вносити для цього поля

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
uk: 'Необмежено' створить кнопку 'Додати ще', а отже користувачі зможуть додати скільки завгожно власних значенб

en: The PHP code for 'default value' returned @value, which is invalid.
uk: Код PHP для 'базового значення' повернув @value, що є некоректним

en: %name must be an integer.
uk: %name повинно бути цілим

en: %name must be a positive integer.
uk: %name повинно бути позитивним цілим

en: %name must be a number.
uk: %name повинно бути номером

en: You should make sure that the used field exists in the given content type.
uk: Вам потрібно впевнитись, що використовуване поле наявне в даному типі матеріалу

en: Advanced: Specify the fields value with PHP code
uk: Розширене: Вкажіть значення полей кодом PHP

en: Advanced usage only: PHP code that returns the value to set. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>Using <a href="@link_devel">devel.module's</a> 'devel load' tab on a content page might help you figure out the expected format.
uk: Лише для досвідчених користувачів: код PHP, що надає значення для встановлення. Не повинен містити &lt;?php ?&gt; розмежовувачів. Якщо це поле заповнене, значення, надане цим кодом замістить будь-яке значення, вказане вгорі. Очікуваний формат: <pre>!sample</pre>Використання закладки <a href="@link_devel">devel.module's</a> 'devel load'  на сторінці контенту може допомогти вам зрозуміти очікуваний формат.

en: You have to return the default value in the expected format.
uk: Потрібно повертати базове значення в передбаченому форматі

en: Populate @node's field '@field'
uk: Заповнення поля '@field' матеріалу @node

en: Field has value
uk: Поле має значення

en: You should make sure that the used field exists in the given content type. The condition returns TRUE, if the selected field has the given value.
uk: Вам потрібно переконатись, що дані поля наявні в вказаному типі матеріалу. Повертається TRUE, якщо обрані поля мають вказане значення.

en: Field has changed
uk: Поле змінено

en: Content containing changes
uk: Матеріал містить зміни

en: Content not containing changes
uk: Матеріал без змін

en: @node's field '@field' has value
uk: поле @node '@field' має значення

en: Select the machine-name of the field to look at.
uk: Вибір комп'ютерного імені показаному полю

en: @node's field '@field' has been changed
uk: Змінено поле '@field' матеріалу @node

en: Referenced node unfiltered title. WARNING - raw user input.
uk: Нефільтрований заголовок пов'язаного матеріалу. Увага - чистий ввід вмд користувача!

en: Formatted html link to the referenced node.
uk: Форматоване HTML посилання до пов'язаного матеріалу

en: Relative path alias to the referenced node.
uk: Відносна адреса до пов'язаного матеріалу

en: Absolute path alias to the referenced node.
uk: Абсолютна адреса до пов'язаного матеріалу

en: Relative path alias to the referenced user.
uk: ВІдносна адреса до пов'язаного користувача

en: Absolute path alias to the referenced user.
uk: Абсолютна адреса до пов'язаного користувача

en: @label-truncated - !column
uk: @label-скорочена - !column

en: Appears in: @types
uk: Використана в: @types

en: <No value>
uk: <Без значення>

en: Widget label (@label)
uk: Мітка Візитки (@label)

en: Custom label
uk: Своя мітка

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
uk: Допустима похибка дозволяє вам обрати, який елемент в полі з декількома значеннями буде відмикати взаємозв'язок. Оберіть "1"  для використання першого елемента, "2" для другого елемента, і так далі. Якщо ви оберете "All", кожен елемент у полі створить новий рядок, що, можливо, створить копії.

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field will be used for sorting. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
uk: Допустима похибка дозволяє вам обрати, який елемент в полі з декількома значеннями буде використовуватись для сортування. Оберіть "1"  для використання першого елемента, "2" для другого елемента, і так далі. Якщо ви оберете "All", кожен елемент у полі створить новий рядок, що, можливо, створить копії.

en: You need to provide a label.
uk: Необхідно вказати мітку

en: You need to provide a group name.
uk: Необхідно вказати ім'я групи

en: The group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
uk: Назва групи %group_name недійсна. Назва має містити лише малі ненаголошені літери, цифри та підкреслення.

en: The group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
uk: Назва групи %group_name занадто довга. Назва обмежена 32 символами, включаючи префікс 'group_'.

en: The group name %group_name already exists.
uk: Назва групи %group_name вже існує.

en: Add new group:
uk: Додати нову групу:

en: Add new group: you need to provide a label.
uk: Додати нову групу: потрібно вказати мітку.

en: Add new group: you need to provide a group name.
uk: Додати нову групу: потрібно вказати ім'я групи

en: Standard group
uk: Стандартна група

en: Create display groups for CCK fields.
uk: Створення групи відображення полів CCK

en: Note that if the field has multiple values, only the first content node will be loaded.
uk: Відмітьте, що якщо поле містить численні значення, лише перший вузол контенту буде завантажено.

en: There are no nodereference fields defined.
uk: Не визначено жодного поля довідки вузлів.

en: %name: invalid input.
uk: %name: неправильне введення

en: %name: found no valid post with that title.
uk: %name: не знайдено дійсного повідомлення з таким заголовком.

en: Only numbers and decimals are allowed in %field.
uk: Тільки числа і десяткові значення дозволені в полі %field.

en: Only numbers are allowed in %field.
uk: Тільки числа дозволені в полі %field.

en: Only numbers and the decimal character (%decimal) are allowed in %field.
uk: Лише цифри та знак дробу (%decimal) дозволені в %field.

en: Note that if the field has multiple values, only the first user will be loaded.
uk: Відмітьте, що якщо у поля є численні значення, завантажиться лише перший користувач.

en: There are no userreference fields defined.
uk: Немає зазначених полей пов'язаного користувача

en: Advanced - Users that can be referenced (View)
uk: Розширено - Користувачі, що можуть бути пов'язані (Вигляд)

en: View used to select the users
uk: Вигляд використано для вибору користувачів

en: %name: invalid user.
uk: %name: некоректний користувач.

en: New field
uk: Нове поле

en: Existing field
uk: Існуюче поле

en: New group
uk: Нова група

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
uk: Додати поля та групи до типу контенту, і впорядкувати їх на єкранах контенту та формах введення.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
uk: Ви можете додати поле до групи, перетянувши його вниз і вправо від групи.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
uk: Зверніть увагу: Встановлення модуля <a href="!adv_help">Advanced help</a> дозволить вам звертатись за більш обсяжною та точнішою допомогою.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
uk: Користуйтесь відміткою 'виключити' для виключення елемента з значення !content, переданого до шаблону вузла.

en: FLV Media Player settings page
uk: Сторінка налаштувань FLV Media Player

en: Enter the path to the swfobject.js file, relative to the web root, without the preceding slash (/).
uk: Вкажіть шлях до файлу swfobject.js, відносно кореня веб сайту, без символу слеш (/) на початку.

en: Filename:
uk: Назва файлу:

en: New upload
uk: Нове завантаження

en: <br />The %list method is compatible with any shipping type. | <br />The %list methods are compatible with any shipping type.
uk[0]: <br /> Метод %list сумісний з усіма типами доставки
uk[1]: <br /> Методи %list сумісні з усіма типами доставки
uk[2]: <br /> Методи %list сумісні з усіма типами доставки

en: No image widgets installed.
uk: Віджети для зображень товарів не інстальовано

en: Product class saved.
uk: Клас товару було збережено

en: Are you sure you want to delete the %type product class?
uk: Ви упевнені що бажаєте видалити клас товару %type

en: The node type associated with this product class will revert to a standard node type.
uk: Типи нод що були асоційовані з цим класом будуть повернуті до стандартного типу нод.

en: Search for customers based on any of the following fields. Use * as a wildcard to match any character.
uk: Пошук клієнтів заснований на наведеній у цих полях інформації. Використовуйте символ зірочки * щоб отримати любий символ.

en: For example, searching by last name for 's*' will return all customers whose last name starts with an s.
uk: Наприклад, розпочавши пошук по запиту С* у полі Прізвище платника ви отримаєте список усіх клієнтів прізвище яких розпочинається з літери С.

en: (<em>Leave a field empty to ignore it in the search.</em>)
uk: (<em>щоб проігнорувати поле залиште його пустим.</em>)

en: Display type for the main store administration page
uk: Тип відображення головної сторінки керування магазином

en: This table lists out all users on your site who have placed orders.
uk: Ця таблиця показує усіх користувачів на вашому сайті хто зробив замовлення.

en: Use this page to search through users on your site who have placed orders.
uk: Використовуйте цю сторінку для пошуку серед користувачів тих хто зробив замовлення.

en: width @width
uk: ширина @width

en: height @height
uk: висота @height

en: upscaling allowed
uk: масштабування дозволено

en: width: @width, height: @height, fit: @fit
uk: ширина: @width, висота: @height, fit: @fit

en: width: @width, height: @height, xoffset: @xoffset, yoffset: @yoffset
uk: ширина: @width, висота: @height, xoffset: @xoffset, yoffset: @yoffset

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
uk: випадково між -@degrees&deg і @degrees&deg

en: radius: @radius, sigma: @sigma, amount: @amount, threshold: @threshold
uk: радіус: @radius, сигма: @sigma, вирівнювання: @amount, поріг: @threshold

en: Save Preset
uk: Зберегти установки

en: The preset name you have chosen is already in use.
uk: Обране вами назва установок уже використовується.

en: Unknown action.
uk: Невідома дія.

en: Unknown preset.
uk: Невідомі установки.

en: This %action action is not associated %preset preset.
uk: Обрана дія (%action) не пов'язане з установками (%preset preset).

en: Create Action
uk: Створити дію

en: The action was succesfully created.
uk: Дія успішно створена

en: 404: Unable to find %image
uk: 404: Неможливо знайти %image

en: 403: File is not an image %image
uk: 403: Файл не є зображенням %image

en: There was an error saving the new image file %dst.
uk: Помилка при збиреженні нового зображення %dst

en: Manage pages
uk: Керування сторінками

en: Example: Image gallery
uk: Приклад: Галерея

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
uk: Дайте короткий опис того, що користувачі повинні очікувати, коли вони увімкнуть ваші можливості.

en: My Account
uk: Мій рахунок

en: Customize product report parameters
uk: Оберіть бажані параметри товарного звіту

en: Anonymous cart duration is 1 @unit. | Anonymous cart duration is @count @units.
uk[0]: Корзина гостя існуватиме @count @unit
uk[1]: Корзина гостя існуватиме @count @unit
uk[2]: Корзина гостя існуватиме @count @unit

en: Authenticated cart duration is 1 @unit. | Authenticated cart duration is @count @units.
uk[0]: Корзина зареєстрованих існуватиме @count @units
uk[1]: Корзина зареєстрованих існуватиме @count @units
uk[2]: Корзина зареєстрованих існуватиме @count @units

en: Thank you for shopping at [store-name]. Your current order has been attached to the account we found matching your e-mail address.
    
    <a href="!user_url">Login</a> to view your current order status and order history. Remember to login when you make your next purchase for a faster checkout experience!
uk: Дякуємо що скористалися послугами [store-name]. 
    Ваше поточне замовлення було додано до вашого облікового запису який ми знайшли за вашою адресою електронної пошти.
    
    <a href="[site-url]/user">Увійдіть</a> щоб переглянути статус вашого поточного замовлення та історію замовлень.
    Не забувайте увійти наступний до того як будете робити замовлення наступний раз, це суттєво прискорить оформлення покупки!

en: Thank you for shopping at [store-name]. A new account has been created for you here that you may use to view your current order status.
    
    <a href="!user_url">Login</a> to your new account using the following information:
    
    <strong>Username:</strong> !new_username
    <strong>Password:</strong> !new_password
uk: Дякуємо що скористалися послугами [store-name]. 
    Для вас було створено новий обліковий запис, тепер ви маєте змогу переглядати поточний статус свого замовлення.
    
    <a href="[site-url]/user">Увійдіть</a> да вашого нового облікового запису використовуючи наступну інформацію:
    
    <strong>Ім'я користувача:</strong> !new_username
    <strong>Пароль:</strong> !new_password

en: No orders available.
uk: Замовлень немає.

en: JW FLV Media Player options
uk: Налаштування JW FLV Media Player

en: styles
uk: стилі

en: Hide if empty
uk: Ховати, якщо порожнє

en: Starting value
uk: Початкове значення

en: The view %name has been saved.
uk: Вид %name збережено.

en: The MIME type of the attached file.
uk: MIME тип прикріпленого файлу.

en: The path of the attached file.
uk: Шлях прикріпленого файлу.

en: The size of the attached file.
uk: Розмір прикріпленого файлу.

en: Hide empty fields
uk: Ховати порожні поля

en: The "Unflag not allowed text" is required if any user roles are not allowed to unflag.
uk: Рядок "Зняти прапор" необхідний, якщо користувач захоче зняти прапор.

en: Any user role that has the ability to unflag must also have the ability to flag.
uk: Будь-яка призначена для користувача роль повинна мати можливість, як підняти, так і зняти прапор

en: Flag access by content authorship
uk: Доступу Прапора за авторством змісту

en: No additional restrictions
uk: Немає обмежень

en: Users may only flag content they own
uk: Користувачі можуть відмічати ознаки на своїх матеріалах

en: Users may only flag content of others
uk: Користувачі можуть відмічати ознаки на будь-яких матеріалах

en: Users may only flag own comments
uk: Користувачі можуть відмічати ознаки на своїх коментарях

en: Users may only flag comments by others
uk: Користувачі можуть ставити прапори тільки на коментарі інших користувачів

en: Users may only flag comments of nodes they own
uk: Користувачі можуть ставити прапори тільки на коментарі своїх матеріалів

en: Users may only flag comments of nodes by others
uk: Користувачі можуть ставити прапори до коментарів тільки на матеріали інших користувачів

en: Users may flag themselves
uk: Користувачі можуть ставити прапор на себе

en: Disabling this option may be useful when setting up a "friend" flag, when a user flagging themself does not make sense.
uk: Відключення цього параметра може бути корисно при настройці прапорця "друг", коли маркування користувача самого себе не має сенсу.

en: A normal non-JavaScript request will be made and the current page will be reloaded.
uk: Буде зроблено звичайний запит (не JavaScript) і поточна сторінка перезавантажиться.

en: The user will be taken to a confirmation form on a separate page to confirm the flag.
uk: Користувачу буде подано  окрему сторінку для форми підтвердження на встановлення прапорця.

en: Flags fieldset.
uk: Набір полів прапорів.

en: The name of the flag.
uk: Назва прапорця.

en: The content ID.
uk: ID матеріалу.

en: The user ID for which to flag.
uk: Ідентифікатор користувача, для якого прапорець.

en: Optional; The action to perform, default is "flag". Should be "flag" or "unflag".
uk: На вибір; Дія для виконання, базово це "встановити прапорець". Може бути "встановити прапорець" або "зняти прапорець".

en: Optional; Flag the content even if the user does not have permission to do so. FALSE by default
uk: На вибір; Прапор змісту, навіть якщо користувач не має на це дозвіл. FALSE базово

en: Flags (or unflags) a content.
uk: Прапорці (або немає прапорців) для змісту.

en: The user ID that might have flagged the content.
uk: Ідентифікатор користувача, який може відмічати прапорцем зміст.

en: Check if a content was flagged by a user.
uk: Переконайтеся, що зміст був позначено користувачем прапором.

en: (global flags always have a threshold of 1)
uk: (глобальні прапори завжди мають поріг 1)

en: Repeat this action every !repeat_threshold additional flags after the threshold is reached
uk: Повторіть цю дію для кожних !repeat_threshold додаткових прапорців після порогу

en: Flag robots.txt problem
uk: Позначити robots.txt проблемним

en: Content has been flagged with any flag
uk: Матеріал був помічений з будь-яким прапором

en: Content has been unflagged with any flag
uk: Позначка була знята з матеріалу будь-яким прапором

en: A %type has been flagged with %name
uk: %type був помічений %name

en: A %type has been unflagged with %name
uk: З %type була знята позначка %name

en: Flag (or unflag) a node
uk: Позначити (або зняти позначку) матеріал

en: Flag (or unflag) a comment
uk: Помітити (або зняти позначку) коментар

en: Flag (or unflag) a user
uk: Помітити (або зняти відмітку з) користувача

en: Note when setting a flag through actions, the selected flag will be flagged regardless of the user's permissions.
uk: Відзначимо, при установці прапора за допомогою дії, обраний прапор буде встановлено, незалежно від наявності дозволу користувача.

en: Flag to affect
uk: Вплив прапорця

en: When this action is fired, which flag should be flagged (or unflagged)?
uk: Коли ця дія звільнена, прапор повинен бути встановлений (або знятий)?

en: Flag operation
uk: Прапор операції

en: When this action is fired, which operation should be performed on the flag?
uk: Коли ця дія звільненена, яка операція повинна бути виконана на прапорі?

en: There are no available %type flags. Before you can create an action of this type, you need to <a href="!url">create a %type flag</a>.
uk: Немає доступних прапорів %type. Перш ніж створювати дії цього типу, вам потрібно <a href="!url"> створити %type прапора</a>.

en: update code
uk: оновити код

en: Some flags provided by modules need to be updated to a new format before they can be used with this version of Flag. See the disabled flags for a list of flags that need updating.
uk: Деякі прапори надані модулем повинні бути поновлені в новому форматі, перш ніж вони можуть бути використані з цією версією модулю Прапор. Див відключені прапори в списку прапорів, які потребують оновлення.

en: Flagging an item may trigger <em>rules</em>. However, you don't have the <a href="@rule-url">Rules</a> module enabled, so you won't be able to enjoy this feature. The Rules module is a more extensive solution than Flag actions.
uk: Відмітка пункту може активувати <em>правила</em>. Однак, якщо у вас немає ввімкненого модулю <a href="@rule-url">Правила</a>, ви не зможете користуватися цією функцією. Модуль Правил є більш потужним ніж Прапор дії.

en: Flag access
uk: Прарор доступ

en: Flaggable content
uk: Матеріал який може бути відміченим

en: Users may only unflag content if they have access to flag the content initially. Checking <em>authenticated user</em> will allow access for all logged-in users.
uk: Користувачі можуть тільки зняти позначку з матеріалу, якщо вони мають доступ до прапорця матеріалу на початковому етапі. Перевірка <em>автентичності користувача</em>, буде дозволено доступ всім зареєстрованим користувачам.

en: Support for anonymous users is being provided by <a href="http://drupal.org/project/session_api">Session API</a>.
uk: Підтримка для анонімних користувачів надається за допомогою <a href="http://drupal.org/project/session_api">Session API</a>.

en: Anonymous users may flag content if the <a href="http://drupal.org/project/session_api">Session API</a> module is installed.
uk: Анонімні користувачі можуть позначати матеріали, якщо модуль <a href="http://drupal.org/project/session_api">Session API</a> встановлений.

en: Unflag not allowed text
uk: Зняти позначку не допускається, текст

en: If a user is allowed to flag but not unflag, this text will be displayed after flagging. Often this is the past-tense of the link text, such as "flagged".
uk: Якщо користувачеві дозволено тільки встановлювати прапор, цей текст буде відображатися після миготіння. Часто це текст посилання, такий, як "позначений прапорцем".

en: The selected link type may require these additional settings.
uk: Вибраний тип посилання може вимагати, додаткових налаштувань.

en: This flag uses a link type of %type, which does not exist.
uk: Цей прапор використовується посилання типу %type, якого не існує.

en: Flag import code
uk: Прапор імпорту код

en: Paste the code from a <a href="@export-url">flag export</a> here to import it into you site. Flags imported with the same name will update existing flags. Flags with a new name will be created.
uk: Вставте код з <a href="@export-url">експорт прапорця</a> тут, щоб імпортувати його в ваш сайт. Прапори імпортовані з тим же ім'ям будуть  оновлювати існуючи прапори. Прапори з новим ім'ям будуть створені.

en: A valid list of flags could be found in the import code.
uk: Правильний список прапорів можна знайти на сторінці імпорту коду.

en: The import of the %flag flag failed because the following errors were encountered during the import:
uk: Імпорт прапору %flag не вдалася, оскільки виникли такі помилки ході імпорту:

en: Flag @name has been imported.
uk: Прапор @name був імпортований.

en: Flag @name has been updated.
uk: Прапор @name було оновлено.

en: Flags to export
uk: Прапори на експорт

en: Exporting your flags is useful for moving flags from one site to another, or when including your flag definitions in a module.
uk: Експорт ваших прапорів корисно робити для переміщення прапорів з одного сайту на інший, або коли свій прапор треба визначити в модулі.

en: Flag exports
uk: Експорт прапорів

en: Use the exported code to later <a href="@import-flag">import</a> it. Exports can be included in modules using <a href="http://drupal.org/node/305086#default-flags">hook_flag_default_flags()</a> or using the <a href="@features-url">Features</a> module.
uk: Використовуйте код експортування пізніше <a href="@import-flag">імпорту</a>. Експорт може бути включений в модулі, використовуючи <a href="http://drupal.org/node/305086#default-flags">hook_flag_default_flags()</a> або за допомогою модулю <a href="@features-url">Features</a>.

en: The flag %name is already up-to-date with the latest Flag API and does not need upgrading.
uk: %name прапору вже актуальна з останніми Прапор API і не потребує модернізації.

en: The flag %name is currently using the Flag API version @version, which is not compatible with the current version of Flag. You can upgrade this flag by pasting the below code into <em>@module_flag_default_flags()</em> function in the @module.module file.
uk: %name прапор в даний час використовує версію Прапор API @version, яка не сумісна з поточною версією модуля Прапор. Ви можете оновити цей прапор, вставивши нижче код у <em>@module_flag_default_flags()</em> функції в файл @module.module.

en: Could not load default flag.
uk: Не можу завантажити прапор за замовчуванням.

en: The maximum number of objects to keep in the queue. Newly flagged objects will be kept; older ones will be removed. Tip: by typing "1" here you implement a singleton.
uk: Максимальна кількість об'єктів, яка може бути в черзі. Новий прапор об'єкт буде збережений, старий, буде видалений. Порада: набравши тут "1" ви реалізуєте одно значення прапора.

en: No %type flags exist. You must first <a href="@create-url">create a %type flag</a> before being able to use this relationship type.
uk: %type прапор не існує. Ви повинні спочатку <a href="@create-url">створити %type прапорець</a>, перш ніж він зможе використовувати цей тип відносин.

en: <strong>Warning</strong>: Adding this relationship for any flag that contains <strong>anonymous flagging access</strong> will disable page caching for anonymous users when this view is executed. It is recommended to create a dedicated page for views containing anonymous user data.
uk: <strong>Увага</strong>: Додавання цього відношення для будь-якого прапору, який має <strong>анонімне маркування доступу</strong> буде відключити кешування сторінок для анонімних користувачів, коли цей вид буде виконаний. Рекомендується створити спеціальну сторінку для перегляду даних анонімними користувачами.

en: Blocked users
uk: Блоковані користувачі

en: Always display more link
uk: Завжди відображати більше посилань

en: Other tools
uk: Інші інструменти

en: Last used
uk: Останній раз використовували

en: No URL redirects available.
uk: Не має перенаправлення на URL.

en: Filter redirects
uk: Фільтр перенаправлення

en: The home page URL left by the comment author.
uk: Посилання на домашню сторінку, залишене автором коментаря.

en: The slogan of the site.
uk: Девіз сайту.

en: The administrative email address for the site.
uk: Адміністративна електронна скринька сайту.

en: The URL of the site's front page.
uk: URL-адреса головної сторінки сайту.

en: The optional description of the taxonomy term.
uk: Необов'язковий опис терміну таксономії.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
uk: Необов'язковий опис словника таксономії.

en: The unique ID of the user account.
uk: Унікальний ID рахунку користувача.

en: The login name of the user account.
uk: Ім'я для входу в рахунок користувача.

en: The email address of the user account.
uk: Адреса електронної пошти рахунку користувача.

en: The URL of the account profile page.
uk: URL-адреса сторінки профілю рахунку.

en: Context layouts
uk: Розміщення контексту

en: Could not save context %title.
uk: Неможливо зберегти контекст %title.

en: Example: <code>theme</code>
uk: Приклад: <code>шаблон</code>

en: Add a reaction
uk: Додати реакцію

en: Context editor
uk: Редактор контексту

en: Set on node form
uk: Задати на формі матеріалу

en: Set this context on node forms
uk: Задати цей контекст на формах матеріалу

en: Always active
uk: Завжди активний

en: Saved %title.
uk: Збережено %title.

en: Book root
uk: Корінь книги

en: Validate URL
uk: Перевірка URL

en: Authentication module
uk: Модуль автентифікації

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
uk: Не вдається завершити операцію. Критична помилка у @file рядок @line: @message

en: Require all conditions
uk: Вимога всіх умов

en: Theme switcher
uk: Перемикач шаблонів

en: Switch theme
uk: Перемикач шаблонів

en: Created new alias %alias for %source.
uk: Створено новий %alias для %source

en: Automatic live preview
uk: Автоматичний живий перегляд

en: Disable automatic live preview
uk: Вимкнено автоматичний живий перегляд

en: Provide a simple link to translate the node.
uk: Надає просте посилання для редагування матеріалу.

en: Use absolute link (begins with "http://")
uk: Використовувати абсолютне посилання (починається з "http://")

en: Link this field to its node revision
uk: Зробити це поле посиланням на його версію матеріалу

en: Output machine name
uk: Вихідне машинне ім'я

en: Choose text
uk: Вибір тексту

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
uk: Клацніть маркер, щоб вставити його в поле, яке ви востаннє клацнули.

en: View my account
uk: Переглянути мій рахунок

en: Edit my account
uk: Редагувати мій рахунок

en: You must have JavaScript and cookies enabled in your browser to flag content.
uk: JavaScript і куки повині бути дозволені у вашому браузері, щоб позначати зміст.

en: CTools PHP requirements
uk: Вимоги CTools до PHP

en: Warning: Token value contains raw user input.
uk: Попередження: Замінник містить нефільтрований ввід користувача.

en: Link 'title' Attribute
uk: Атрибут 'title' посилання

en: Title, as plain text
uk: Заголовок, як простий текст

en: Edit components
uk: Змінити компоненти

en: Custom ruleset
uk: Власний набір правил

en: There are no custom rulesets.
uk: Нема власних наборів правил

en: Manage custom rulesets
uk: Керувати власними наборами правил

en: Custom rulesets
uk: Власні набори правил

en: ruleset
uk: набір правил

en: Ruleset
uk: Набір правил

en: rulesets
uk: набори правил

en: Rulesets
uk: Набори правил

en: Custom content
uk: Власний вміст

en: There are no custom styles.
uk: Нема жодного власного стилю.

en: Manage styles
uk: Керування стилями

en: User account form
uk: Форма рахунку користувача

en: Active for
uk: Активний для

en: Only the current user
uk: Тільки поточний користувач

en: Only other users
uk: Тільки інші користувачі

en: Only on node form
uk: Тільки на формі матеріалу

en: Room
uk: Кімната

en: contexts
uk: контексти

en: Show all regions
uk: Показати всі регіони

en: Active context: !name
uk: Активний контекст: !name

en: The email address of the author of the node.
uk: Електронна скринька автора матеріалу.

en: The URL of the account edit page.
uk: URL-адреса редагування сторінки профілю рахунку.

en: The title of the current page.
uk: Заголовок поточної сторінки

en: The URL alias of the current page.
uk: Синонім URL поточної сторінки.

en: The URL of the current page.
uk: URL поточної сторінки.

en: Backslash \
uk: Зворотній слеш \

en: Update URL alias
uk: Оновити синонім URL

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
uk: ВАЖЛИВО! Якщо позначено, Першим днем тижня має бути вибрано Понеділок

en: Modal Login (default style)
uk: Модальне вікно Входу (базовий стиль)

en: Login via modal
uk: Вхід за допомогою модального вікна

en: Modal Login (custom style)
uk: Модальне вікно Входу (власний стиль)

en: Wizard (no modal)
uk: Майстер (не модальне вікно)

en: Wizard (default modal)
uk: Майстер (базове модальне вікно)

en: Wizard (custom modal)
uk: Майстер (власне модальне вікно)

en: Sample Content
uk: Зразок Вмісту

en: Delete this row
uk: Вилучити цей рядок

en: Go to your account
uk: Перейти до вашого рахунку

en: your account
uk: ваш рахунок

en: Choose your animal
uk: Виберіть вашу тварину

en: Venomous
uk: Отруйні

en: non-venomous
uk: не отруйні

en: venomous
uk: отруйні

en: Eagle
uk: Орел

en: Hawk
uk: Сокіл

en: Owl
uk: Сова

en: Buzzard
uk: Канюк

en: Domesticated
uk: Домашні

en: wild
uk: дикі

en: domesticated
uk: домашні

en: Animal
uk: Тварина
