Conference Organizing Distribution (6.x-1.0-alpha3) - en to hi translation catalogue (495 entries)

en: Home
hi: मुख पृष्ठ

en: User interface
hi: उपयोगकर्ता इंटरफ़ेस

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Images
hi: चित्र

en: Next
hi: अगला

en: user
hi: प्रयोक्ता

en: CCK
hi: सी सी के

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: Reset to defaults
hi: दोबारा से डीफॉल्ट में स्थापित करें।

en: enabled
hi: सक्रिय

en: enable
hi: सक्षम

en: context
hi: प्रसंग

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Status
hi: अवस्था

en: Administer
hi: प्रशासन

en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Suffix
hi: प्रत्यय

en: E-mail
hi: ई-मेल

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: PayPal
hi: पेपैल

en: Transaction ID
hi: लेनदेन आईडी

en: Attribute
hi: विशेषता

en: Value
hi: मान

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Gross
hi: सकल

en: content
hi: अंतर्वस्तु

en: Development
hi: उद्विकास

en: Groups
hi: समूह

en: Group
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Closed
hi: बंद

en: yes
hi: हां

en: List
hi: सूची

en: Subject
hi: विषय

en: closed
hi: बंद

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: disabled
hi: अक्षम

en: Confirm
hi: सुनिश्चित

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Unsubscribe
hi: सदस्यता रद्द करें

en: Age
hi: उम्र

en: Description
hi: वर्णन

en: Language
hi: भाषा

en: Audience
hi: दर्शक

en: Log
hi: गतिविधि संदेश

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: Access control
hi: अभिगम नियंत्रण

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Administration
hi: प्रशासन

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Default currency
hi: डिफ़ॉल्ट मुद्रा

en: Action
hi: कार्रवाई

en: Cost
hi: लागत

en: Quantity
hi: मात्रा

en: On
hi: चालू

en: Purchased
hi: खरीदा

en: error
hi: त्रुटि

en: Block title
hi: ब्लॉक का शीर्षक

en: Taxonomy
hi: वर्गीकरण

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Content types
hi: विषय वस्तु के प्रकार

en: Categories
hi: वर्ग

en: Version
hi: संस्करण

en: view
hi: देखें

en: Overview
hi: समीक्षा

en: File
hi: फ़ाइल

en: Advanced options
hi: विस्तारित विकल्प

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Size
hi: आकार

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: default
hi: तयशुदा

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Test
hi: परीक्षण

en: Message
hi: संदेश

en: Password
hi: पासवर्ड

en: Block settings
hi: ब्लॉक सेटिंग

en: Comment form
hi: प्रपत्र टिप्पणी

en: User contact form
hi: उपयोगकर्ता संपर्क प्रपत्र

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Country
hi: देश

en: Weight
hi: मान

en: Variable
hi: परिवर्ती

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Center
hi: मध्य

en: Help text
hi: मदद के लिए जानकारी

en: Admin title
hi: व्यवस्था करने के लिए नाम

en: Types
hi: प्रकार

en: Hierarchy
hi: अनुक्रम

en: Related terms
hi: संबंधित संदर्भ

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Parent
hi: मूल जनक

en: Depth
hi: गहराई

en: none
hi: कोई नहीं

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Import
hi: आयात करें

en: Book
hi: बुक

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: General settings
hi: सामान्य स्थापनाएँ

en: Field
hi: क्षेत्र

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Help
hi: मदद

en: True
hi: सही

en: False
hi: गलत

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Open
hi: खुला

en: Top
hi: ऊपर

en: Small
hi: छोटा

en: Large
hi: बढा

en: Icon
hi: चिन्ह

en: Time increment
hi: समय वृद्धि

en: Time
hi: समय

en: Views
hi: द्रश्य

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: URL
hi: यूआरएल

en: Path
hi: मार्ग

en: Placeholder tokens
hi: प्लेसहोल्डर टोकन

en: Display
hi: प्रदर्शन

en: Menu
hi: सूची

en: results
hi: परिणाम

en: search
hi: खोज

en: never
hi: कभी नहीं

en: Text
hi: लेख

en: read more
hi: और अधिक पढें।

en: Timestamp
hi: टाइमस्टैम्प

en: Keywords
hi: संकेतशब्द

en: ID
hi: आईडी

en: Statistics
hi: आँकड़े

en: Advanced search
hi: महीन खोज

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: Attachment
hi: संलग्नी

en: n/a
hi: लागू नहीं

en: Upload
hi: अपलोड

en: Picture
hi: चित्र

en: Mail
hi: मेल

en: Before
hi: पहले

en: After
hi: बाद में

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Content type
hi: सामग्री प्रकार

en: action
hi: क्रिया

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Configure
hi: विन्यास करें

en: Email
hi: ईमेल

en: file
hi: फ़ाइल

en: Error
hi: त्रुटि

en: Options
hi: विकल्प

en: Contact
hi: संपर्क

en: no
hi: नहीं

en: Node
hi: नोड

en: Sent email to %recipient
hi: %recipient को ईमेल भेजें

en: Create
hi: बनाएँ

en: Are you sure you want to delete %title?
hi: क्या आप सममुच %title मिटाना चाहते हैं?

en: Optional Title
hi: वैकल्पिक शीर्षक

en: Required Title
hi: अनिवार्य शीर्षक

en: No Title
hi: शीर्षक नहीं हैं

en: Allow the user to choose
hi: उपयोगकर्ता को चयनित करने की अनुमति दें

en: Not a valid URL.
hi: एक मान्य यूआरएल नहीं है|

en: Expanded
hi: विस्तारित

en: Update options
hi: सुधार के वैकल्पिक तरीके

en: All
hi: सभी

en: Active
hi: सक्रिय

en: Done
hi: पूर्ण हुआ

en: Year
hi: वर्ष

en: Date format
hi: तारीख प्रारूप

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Add block
hi: ब्लॉक को जोड़ें

en: CSS class
hi: CSS क्लास

en: View type
hi: द्रश्य प्रकार

en: Page
hi: पृष्ठ

en: RSS
hi: आरएसएस

en: Configuration saved.
hi: विन्यास सहेजा गया !

en: Logo
hi: प्रतीक चिन्ह

en: Site name
hi: साइट नाम

en: Site slogan
hi: निर्माण - स्थान का नारा

en: Drupal
hi: ड्रूपल

en: Module
hi: मॉड्यूल

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Footer
hi: पादलेख

en: Recipients
hi: प्राप्तकर्ता

en: You must enter a valid e-mail address.
hi: वैध ईमेल पता लिखना जरूरी है

en: To
hi: को

en: From
hi: से

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Roles
hi: भूमिका

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Hostname
hi: परिचारक-नाम

en: Score
hi: स्कोर

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Input format
hi: इनपुट प्रारूप

en: Signature
hi: हस्ताक्षर

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Location
hi: स्थान

en: Promoted to front page
hi: पहले पृष्ठ पर भेज दिया है |

en: Revisions
hi: संशोधन

en: E-mail address
hi: ई-मेल पता

en: Field name
hi: फील्ड का नाम

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Contains
hi: मे हैं

en: Does not contain
hi: शामिल नहीं है

en: Is equal to
hi: बराबर

en: Is greater than or equal to
hi: बड़ा या बराबर

en: Average
hi: औसत

en: Mode
hi: प्रकार

en: Normal
hi: सामान्य

en: Items
hi: वस्तुएं

en: %time ago
hi: %time पहले

en: Advanced
hi: विकसित

en: Up
hi: ऊपर

en: Performance
hi: (निष्पादन)परफ़ॉर्मेंस

en: This field is required.
hi: यह फील्ड जरूरी है

en: Maximum
hi: ज्यादा से ज्यादा

en: Medium
hi: माध्यम

en: Plain text
hi: सादा टेक्स्ट

en: Month
hi: माह

en: System
hi: प्रणाली

en: Unlimited
hi: अनिश्चित

en: Current
hi: मौजूदा

en: Phone
hi: फ़ोन

en: Address
hi: पता

en: Send
hi: भेजें

en: Code
hi: कोड

en: OR
hi: या

en: Store
hi: स्टोर

en: security
hi: सुरक्षा

en: node
hi: नोड

en: General
hi: सामान्य

en: Cleanup
hi: सफ़ाई

en: Day
hi: दिन

en: Table
hi: तालिका

en: Configuration
hi: विन्यास

en: !time ago
hi: !time पे

en: Other
hi: अन्य

en: Basic
hi: सामान्य

en: List type
hi: सूची प्रकार

en: Role
hi: भूमिका

en: reset
hi: रीसेट करें

en: String
hi: स्ट्रिंग

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Not installed
hi: स्थापित नहीं

en: Referrer
hi: अनुरोधक

en: Exists
hi: मौजूद

en: Front Page
hi: मुख पृष्ठ

en: Both
hi: दोनों

en: Create content
hi: साहित्य बनाएँ

en: Argument
hi: तर्क

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Provider
hi: प्रदाता

en: <All>
hi: <सभी>

en: As Time Ago
hi: समय पहले के रूप में

en: access all views
hi: सभी द्रश्यो को देखे

en: Existing Views
hi: मौजूदा द्रश्य

en: Filters
hi: फ़िल्टर

en: Optional
hi: वैकल्पिक

en: Order
hi: क्रम

en: Views UI
hi: द्रश्य UI

en: Position
hi: स्थान

en: Integer
hi: पूर्णांक

en: Do not display
hi: प्रदर्श न करें

en: Profile
hi: रुपरेखा

en: Term description
hi: टर्म विवरण

en: Save settings
hi: सेटिंग सहेजें

en: Operation
hi: काम

en: reply
hi: जवाब दें

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Default language
hi: स्वतः भाषा

en: Formatting guidelines
hi: स्वरूपण दिशानिर्देश

en: Authoring information
hi: संलेखन जानकारी

en: Leave blank for %anonymous.
hi: %anonymous के लिये खाली छोड़ें।

en: Attachments
hi: संलग्नी

en: File attachments
hi: संचिका संलग्नी

en: minute
hi: मिनट

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
hi: एक पॄष्ठ प्रति पंक्ति ड्रूपल पथों के रुप में डालें। '*' वर्ण एक वाईल्डकार्ड है। ब्लौग पॄष्ठ के लिये %blog और प्रत्येक व्यक्तिगत ब्लौग के लिये %blog-wildcard पथों के उदहरण है। %front मुख्य पृष्ठ है।

en: English
hi: अंग्रेजी

en: Spanish
hi: स्पेनिश

en: Edit term
hi: पद बदलें

en: The update has been performed.
hi: सुधार किया गया है।

en: The changes have been saved.
hi: बदलाव कर दियें गयें है।

en: No users selected.
hi: कोई सदस्य चुने हुए नहीं है।

en: Search results
hi: खोज परिणाम

en: Your search yielded no results
hi: आपकी खोज में कोई परिणाम नहीं मिले

en: Replacement patterns
hi: प्रतिस्थापन का तरिका

en: Deleted
hi: मिटाया गया

en: Publishing options
hi: प्रकाशन विकल्प

en: Limit
hi: सीमा

en: Configure block
hi: ब्लॉक को विन्यस्त करें

en: Site's time zone
hi: साइट का समय क्षेत्र

en: Date's time zone
hi: तारीख का समय क्षेत्र

en: No time zone conversion
hi: कोई भी समय क्षेत्र रूपांतरण नहीं

en: day
hi: दिन

en: year
hi: वर्ष

en: hour
hi: घंटा

en: timezone
hi: समयक्षेत्र

en: Hour
hi: घंटा

en: Minute
hi: मिनट

en: Second
hi: सेकंड

en: Select List
hi: सूची चुनें

en: Site default
hi: साइट मूलभूत

en: Years back and forward
hi: पहले के और आगे के साल

en: Input Type
hi: इनपुट के प्रकार

en: Long
hi: लंबा

en: Short
hi: छोटा

en: None.
hi: कोई नहीं

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Greater than
hi: से अधिक

en: Less than
hi: से कम

en: Send yourself a copy.
hi: खुद को प्रति भेजें

en: Create new account
hi: नया खाता खोलें

en: Poll settings
hi: चुनाव विन्यास

en: open
hi: खुला

en: Forums
hi: मंच(फोरम्स)

en: view revisions
hi: किए  गए सुधारण दिखायें

en: Revisions for %title
hi: %title के लिए सुधारण |

en: !date by !username
hi: !date द्वारा !username

en: revert
hi: वापिस लाएँ

en: Revision
hi: संशोधन

en: current revision
hi: मौजूदा सुधारण

en: Track
hi: पथ

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: Menu settings
hi: मेनू सेटिंग

en: Color scheme
hi: रंग योजना

en: Unformatted
hi: असंरूपित

en: New comments
hi: नई टिप्पणी

en: Relationship
hi: संबंध

en: Delete action
hi: क्रिया मिटाएँ

en: Themes
hi: थीम ( शैली )

en: JPEG quality
hi: जेपीजी गुणवत्ता

en: Comment settings
hi: कमेन्ट की स्थापनायें

en: Sticky
hi: मुख्य

en: Read only
hi: सिर्फ़ पढ़े

en: Contact settings
hi: संपर्क सेटिंग

en: Processing
hi: प्रक्रिया जारी

en: File upload error. Could not move uploaded file.
hi: संचिका अपलोड त्रुटि. अपलोड की गई फाइल स्थानांतरित नहीं की जा सकी

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: Timezone
hi: समय क्षेत्र

en: Apply
hi: लागू करें

en: Enter the terms you wish to search for.
hi: आप जिसकी खोज करना चाहते हैं वह शब्द दर्ज करें .

en: No content types available.
hi: सामग्री उपलब्ध नहीं है

en: PHP Code
hi: पीएचपी कोड

en: Blocks
hi: ब्लॉक

en: Menus
hi: मेनू

en: @min and @max
hi: @min और @max

en: Default time zone
hi: डिफ़ॉल्ट समय क्षेत्र

en: Add another item
hi: एक और आइटम जोड़ें

en: Allows administrators to define new content types.
hi: नया content type परिभाषित करने के लिए प्रशासकों की अनुमति देता है.

en: Float
hi: फ्लोट

en: Permission
hi: अनुमति

en: Grid
hi: ढांचा

en: Hide
hi: छिपाएँ

en: Read/Write
hi: पढ़े/लिखे

en: file system
hi: फ़ाइल सिस्टम

en: <None>
hi: <कोई नहीं>

en: Language neutral
hi: भाषा निष्पक्ष

en: Loading
hi: लोड हो रहा है

en: The directory %directory does not exist.
hi: निर्देशिका %directory अस्तितव में नही है|

en: The directory %directory is not writable
hi: डायरेक्ट्री %directory लेखने योग्य नही है

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
hi: %directory निर्देशिका लिखने योग्य नहीं है, क्योंकि इसके लिए सही अनुमति सेट नहीं है.

en: Rearrange
hi: पुनर्व्यवस्थित करें

en: empty
hi: खाली

en: Aggregator
hi: ऐग्रिगेटर

en: Prefer raw-text replacements for text to avoid problems with HTML entities!
hi: HTML संस्थाओं के साथ समस्याओं से बचने के लिए पाठ के लिए राव-टेक्स्ट प्रतिस्थापन पसंद करते हैं!

en: GD library
hi: जीडी लाइब्रेरी

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
hi: यू आर एल %url अमान्य है। कृपया एक पूरी तरह से परिमित यू आर एल, जैसे http://www.example.com/feed.xml दर्ज करें।

en: Context
hi: संदर्भ

en: Book navigation
hi: बुक संचालन

en: !a comments per page
hi: !a कमेन्ट प्रति पृष्ठ

en: Identifier
hi: पहचान

en: contains
hi: शामिल हैं

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: The e-mail address %mail is not valid.
hi: आपने लिखा हुआ ईमेल पता %mail ठीक नहीं है।

en: Account
hi: खाता

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
hi: मान्यता त्रुटी, कृपया पुनः कोशिश करे, यदि यह त्रुटी बनी रहती है तो कृपया प्रबंधक से संपर्क करे .

en: Containing any of the words
hi: जिनमें यें शब्द शामिल हों

en: Containing the phrase
hi: जिनमें ये अक्षर शामिल हों

en: Containing none of the words
hi: जिनमे ये शब्द ना हो

en: Only in the category(s)
hi: सिर्फ इस विभाग में

en: Only of the type(s)
hi: सिर्फ इस प्रकार में

en: Reports
hi: रपट

en: sort by @s
hi: @s के आधार पर छाँटें

en: and
hi: और

en: Optional URL
hi: वैकल्पिक यूआरएल

en: Add @type
hi: @type जोड़ें

en: Author's website
hi: लेखक की वेबसाइट

en: Time ago
hi: पहले समय

en: Create @name
hi: @name बनाएँ

en: User account
hi: सदस्य खाता

en: Use default
hi: डिफ़ॉल्ट उपयोग करें

en: Password field is required.
hi: पासवर्ड जरुरी है

en: Confirm password
hi: पासवर्ड सुनिश्चित करें

en: Not applicable
hi: लागू नहीं

en: 01 - January
hi: ०१ - जनवरी

en: 02 - February
hi: ०२ - फरवरी

en: 03 - March
hi: ०३ - मार्च

en: 04 - April
hi: ०४ - अप्रैल

en: 06 - June
hi: ०६ - जून

en: 07 - July
hi: ०७ - जुलाई

en: 08 - August
hi: ०८ - अगस्त

en: 09 - September
hi: ०९ - सितम्बर

en: 10 - October
hi: १० - अक्टूबर

en: 11 - November
hi: ११ - नवम्बर

en: 12 - December
hi: १२ - दिसम्बर

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
hi: सुरक्षा चेतावनी: .htaccess नही लिखा जा सका. कृपया .htaccess %directory डायरेक्ट्री में बनाएँ जिसमें ये पंक्ति हों <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
hi: केवल निम्नलिखित विस्तार की फ़ाइलों को ही अनुमति दी हैं : %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
hi: फाइल (%filesize) के अधिकतम फ़ाइल आकार (%maxsize)से अधिक है

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
hi: इस फाइल का माप %filesize है, जो आपके डिस्क कोटे %quota से अधिक है.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
hi: छवि को अधिकतम अनुमति ( %dimensions पिक्सेल ) के आयाम के भीतर फिट होने के लिए बदला गया था |

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
hi: छवि बहुत बड़ी है, अधिकतम आयाम %dimensions पिक्सेल हैं.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
hi: छवि बहुत छोटी है, कम से कम आयाम %dimensions पिक्सल हैं

en: Save and continue
hi: संचित करके आगे बढिए

en: Admin
hi: प्रशासन

en: Autocomplete matching
hi: स्वत: पूर्ण मिलान

en: Starts with
hi: के साथ शुरू होता है

en: Autocomplete
hi: स्वत: पूर्ण

en: Decimal point
hi: दशमलव बिंदु

en: Permanent
hi: स्थाई

en: Temporary
hi: अस्थाई

en: Is one of
hi: में से एक है

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
hi: पहुँच निर्दिष्ट अनुमति स्ट्रिंग के साथ उपयोगकर्ताओं को प्रदान किया जाएगा.

en: Ends with
hi: साथ समाप्त होता है

en: All languages
hi: सभी भाषाये

en: The size of the file.
hi: फ़ाइल का आकार.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
hi: चयनित छवि हैंडलिंग %toolkit टूलकिट  सही %function प्रक्रिया नहीं कर सकते हैं.

en: Trigger
hi: प्रवर्तक

en: Available actions
hi: उपलब्ध क्रियाएं

en: Yes/No
hi: हाँ/ना

en: Numeric
hi: संख्यकिक

en: Remember
hi: याद रखें

en: - Any -
hi: -कोईभी-

en: has word
hi: शब्द है

en: Contains all words
hi: सभी शब्द उपस्थित

en: begins
hi: शुरू होता है

en: View name
hi: द्रश्य नाम

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
hi: लॉक टूट गया है और आप अब इस दृश्य संपादित कर सकते हैं.

en: Invalid
hi: गलत

en: HTML List
hi: HTML सूची

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
hi: पहुँच निर्दिष्ट भूमिकाओं में से किसी के साथ उपयोगकर्ताओं को प्रदान किया जाएगा.

en: Time-based
hi: समय आधारित

en: filter
hi: निस्पंदन

en: Poll
hi: मत

en: upload
hi: अपलोड

en: contact
hi: संपर्क

en: Contact %user
hi: %user से संपर्क करें

en: No language
hi: कोई भाषा नहीं

en: Show None
hi: कुछ भी न दिखाएँ

en: Display score
hi: अंक दिखाएँ

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: None defined
hi: कोई घोषित नहीं

en: Title: @title
hi: शीर्षक: @title

en: @current of @max
hi: @max में से @current

en: Administration menu
hi: प्रशासन आहारिका (मेन्यू)

en: - All -
hi: -सभी-

en: Machine-readable name
hi: मशीन पठनीय नाम

en: Contact form
hi: संपर्क फारम

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
hi: डायरेक्ट्री %directory को लिखने योग्य करने अनुमति बदली गई

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
hi: संशोधनों से आप एक पोस्ट के एकाधिक संस्करणों के बीच मतभेदों का पता लगा सकते हैं.

en: Search form
hi: खोज फार्म

en: Date and time
hi: तिथि व समय

en: Date and time lookup
hi: तिथि व समय खोज

en: Translation settings
hi: अनुवाद सेटिंग

en: Upload progress
hi: अपलोड प्रगति

en: Unable to create
hi: बनाने में असमर्थ

en: No info
hi: कोई जानकारी उपलब्ध नहीं

en: Optional features
hi: वैकल्पिक सुविधाएं

en: !day-name Sunday|Monday|Tuesday|Wednesday|Thursday|Friday|Saturday
hi: !day-name रविवार|सोमवार|मंगलवार|बुधवार|गुरुवार|शुक्रवार|शनिवार

en: !day-abbreviation Sun|Mon|Tue|Wed|Thu|Fri|Sat
hi: !day-abbreviation रवि|सोम|मंगल|बुध|गुरु|शुक्र|शनि

en: !month-name |January|February|March|April|May|June|July|August|September|October|November|December
hi: !month-name |जनवरी|फरवरी|मार्च|अप्रैल|मई|जून|जुलाई|अगस्त|सितम्बर|अक्टूबर|नवम्बर|दिसम्बर

en: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|May|Jun|Jul|Aug|Sep|Oct|Nov|Dec
hi: !month-abbreviation |जनवरी|फरवरी|मार्च|अप्रैल|मई|जून|जुलाई|अगस्त|सितम्बर|अक्तूबर|नवम्बर|दिसंबर

en: manage fields
hi: फ़ील्ड्स का प्रबंधन

en: @argument title
hi: @argument शीर्षक

en: Does not start with
hi: के साथ शुरू नहीं होता है

en: Does not end with
hi: के साथ समाप्त नहीं होता

en: Other blocks
hi: अन्य ब्लॉक

en: Validate URL
hi: यूआरएल मान्य करें

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
hi: चयनित फ़ाइल %filename अपलोड नहीं की जा सकती. निम्नलिखित एक्सटेंशन प्रकार की फ़ाइलों को ही अनुमति दी जाती है: %extensions.

en: The URL of the account edit page.
hi: खाता संपादित करें पृष्ठ का यूआरएल.
