Conference Organizing Distribution (6.x-1.0-alpha3) - en to vi translation catalogue (2971 entries)

en: Home
vi: Nhà

en: User interface
vi: Giao diện người dùng

en: Title
vi: Tiêu đề

en: Body
vi: Nội dung

en: Images
vi: Hình ảnh

en: Next
vi: Tiếp

en: user
vi: người dùng

en: Pages
vi: Trang

en: Save configuration
vi: Lưu cấu hình

en: Reset to defaults
vi: Trả về mặc định

en: enabled
vi: bật

en: enable
vi: bật

en: context
vi: ngữ cảnh

en: delete
vi: xoá

en: Status
vi: Trạng thái

en: Administer
vi: Quản lý

en: Prefix
vi: Tiền tố

en: Suffix
vi: Hậu tố

en: E-mail
vi: Thư điện tử

en: Delete
vi: Xóa

en: Submit
vi: Gửi đi

en: Operations
vi: Thao tác

en: Content
vi: Nội dung

en: Transaction ID
vi: Mã giao dịch

en: Attribute
vi: Thuộc tính

en: Value
vi: Giá trị

en: Username
vi: Tên người dùng

en: Gross
vi: Lãi gộp

en: content
vi: nội dung

en: Development
vi: Phát triển

en: Groups
vi: Nhóm

en: Group
vi: Nhóm

en: Type
vi: Kiểu

en: Author
vi: Tác giả

en: Closed
vi: Đóng

en: yes
vi: có

en: List
vi: Danh sách

en: Subject
vi: Tiêu đề

en: closed
vi: đã kết thúc

en: Actions
vi: Thao tác

en: disabled
vi: tắt

en: Confirm
vi: Xác nhận

en: Cancel
vi: Hủy bỏ

en: Remove
vi: Xoá

en: Unsubscribe
vi: Hủy đăng ký

en: Age
vi: Tuổi

en: Description
vi: Mô tả

en: Language
vi: Ngôn ngữ

en: Audience
vi: Đối tượng

en: Log
vi: Bản ghi

en: Enable
vi: Bật

en: Disable
vi: Tắt

en: Access control
vi: Điều khiển truy cập

en: Disabled
vi: Tắt

en: Enabled
vi: Bật

en: Administration
vi: Quản lý

en: Comments
vi: Bình luận

en: Default currency
vi: Tiền tệ mặc định

en: Action
vi: Thao tác

en: Cost
vi: Trị giá

en: Quantity
vi: Số lượng

en: On
vi: Bật

en: Purchased
vi: Đã mua

en: error
vi: lỗi

en: Block title
vi: Tiêu đề khối

en: Taxonomy
vi: Luật phân loại

en: Yes
vi: Có

en: No
vi: Không

en: Content types
vi: Kiểu nội dung

en: Categories
vi: Mục phân loại

en: Version
vi: Phiên bản

en: Go
vi: Đi

en: view
vi: xem

en: Overview
vi: Tổng quan

en: File
vi: Tập tin

en: Tag
vi: Thẻ

en: File path
vi: Đường dẫn tập tin

en: register
vi: đăng ký

en: Login
vi: Đăng nhập

en: Advanced options
vi: Tùy chọn nâng cao

en: Edit
vi: Sửa

en: Date
vi: Ngày tháng

en: Size
vi: Dung lượng

en: Search
vi: Tìm kiếm

en: Reset
vi: Thiết lập lại

en: None
vi: Không có

en: Display settings
vi: Các thiết lập trình bày

en: default
vi: mặc định

en: This action cannot be undone.
vi: Thao tác này không thể hoàn hồi.

en: Test
vi: Thử nghiệm

en: Number
vi: Số

en: Message
vi: Thông điệp

en: Password
vi: Mật khẩu

en: Block settings
vi: Các thiết lập khối

en: Comment form
vi: Form bình luận

en: User contact form
vi: Form liên hệ của người dùng

en: - None -
vi: - Không -

en: Country
vi: Quốc gia

en: Weight
vi: Độ nặng

en: The configuration options have been saved.
vi: Các tùy chọn cấu hình đã được lưu lại.

en: Variable
vi: Biến

en: Link
vi: Liên kết

en: Image
vi: Ảnh

en: Center
vi: Giữa

en: Help text
vi: Văn bản trợ giúp

en: Types
vi: Các kiểu

en: Hierarchy
vi: Phân cấp

en: Related terms
vi: Các từ liệu liên quan

en: Required
vi: Bắt buộc

en: Parent
vi: Cấp trên

en: Depth
vi: Độ sâu

en: none
vi: không có

en: Category
vi: Mục phân loại

en: Settings
vi: Thiết lập

en: Feed
vi: Nguồn tin

en: Name
vi: Tên

en: edit
vi: sửa

en: Import
vi: Nhập vào

en: Export
vi: Xuất

en: Taxonomy term
vi: Từ liệu phân loại

en: General settings
vi: Thiết lập chung

en: Description field
vi: Trường ghi chú

en: settings
vi: các thiết lập

en: Back
vi: Trở lại

en: Node ID
vi: ID node

en: Field
vi: Trường

en: Label
vi: Nhãn

en: Changes
vi: Thay đổi

en: Preview
vi: Xem trước

en: Save
vi: Lưu

en: Help
vi: Trợ giúp

en: Font Size
vi: Cỡ chữ

en: True
vi: Đúng

en: False
vi: Sai

en: Preset Name
vi: Tên bộ thiết lập

en: Font
vi: Phông chữ

en: Default
vi: Mặc định

en: Background Color
vi: Màu nền

en: Summary
vi: Tóm tắt

en: Update
vi: Cập nhật

en: Open
vi: Mở

en: Blank
vi: Trống

en: Top
vi: Đầu

en: Link Target
vi: Thuộc tính Target của Link

en: Small
vi: Nhỏ

en: Large
vi: Rộng

en: Catalog
vi: Danh mục

en: Artist
vi: Nghệ sĩ

en: view catalog
vi: xem danh mục

en: administer catalog
vi: quản lý danh mục

en: Genre
vi: Thể loại

en: Icon
vi: Biểu tượng

en: Time
vi: Thời gian

en: week
vi: tuần

en: Access
vi: Truy cập

en: Add
vi: Thêm

en: remove
vi: xóa

en: View
vi: Xem

en: Length
vi: Chiều dài

en: Format
vi: Định dạng

en: Audio
vi: Âm thanh

en: The configuration options have been reset to their default values.
vi: Các tùy chọn cấu hình đã được trả về giá trị mặc định.

en: hidden
vi: ẩn

en: Path
vi: Đường dẫn

en: Dimensions
vi: Kích thước

en: Filename
vi: Tên tập tin

en: Vocabularies
vi: Các kho từ

en: Manage
vi: Quản lý

en: link
vi: liên kết

en: Placeholder tokens
vi: Các từ thay thế

en: Display
vi: Hiển thị

en: Node type
vi: Kiểu node

en: Advanced settings
vi: Các thiết lập nâng cao

en: results
vi: kết quả

en: search
vi: tìm kiếm

en: Teaser
vi: Bản tóm lược

en: never
vi: chưa bao giờ

en: Notes
vi: Ghi chú

en: Text
vi: Văn bản

en: Theme
vi: Sắc thái

en: Layout
vi: Bố cục

en: read more
vi: xem thêm

en: Timestamp
vi: Nhãn thời gian

en: Keywords
vi: Từ khóa

en: <none>
vi: <không>

en: Total
vi: Tổng

en: ID
vi: Mã

en: Statistics
vi: Thống kê

en: Advanced search
vi: Tìm kiếm nâng cao

en: Unknown
vi: Không rõ

en: Attachment
vi: Đính kèm

en: n/a
vi: không có

en: Upload
vi: Tải lên

en: Picture
vi: Hình ảnh

en: Upload image
vi: Tải ảnh lên

en: Paths
vi: Đường dẫn

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
vi: Thẻ giữ chỗ sau đây có thể được sử dụng trong cả hai con đường và các chức danh. Khi được sử dụng trong một đường dẫn hoặc tiêu đề, họ sẽ được thay thế bằng các giá trị thích hợp.

en: Mail
vi: Thư

en: Before
vi: Trước

en: After
vi: Sau

en: User
vi: Người dùng

en: Content type
vi: Kiểu nội dung

en: action
vi: hành động

en: Continue
vi: Tiếp tục

en: Configure
vi: Cấu hình

en: Email
vi: Thư điện tử

en: Check
vi: Kiểm tra

en: Files
vi: Các tập tin

en: file
vi: tập tin

en: User ID
vi: ID người dùng

en: Error
vi: Lỗi

en: Options
vi: Tùy chọn

en: Contact
vi: Liên hệ

en: no
vi: không

en: Sent email to %recipient
vi: Gửi email đến %recipient

en: Unable to send email to %recipient
vi: Không thể gửi email đến %recipient

en: The subject of the message.
vi: Chủ đề của thông điệp.

en: Number of columns
vi: Số cột

en: Create
vi: Tạo

en: Separator
vi: Kí tự ngăn cách

en: Horizontal
vi: Ngang

en: Vertical
vi: Dọc

en: Are you sure you want to delete %title?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa %title?

en: Optional Title
vi: Tiêu đề tùy chọn

en: Required Title
vi: Tiêu đề bắt buộc

en: No Title
vi: Không có Tiêu đề

en: Link Title
vi: Tiêu đề của liên kết

en: URL Display Cutoff
vi: Hiển thị URL rút gọn

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
vi: Nếu người dùng không nhập tiêu đề cho liên kết, thì phần URL sẽ được dùng làm tiêu đề. Khi ấy, có giữ nguyên địa chỉ này, hay thu gọn nó lại và thêm kí tự &hellip; vào không? Để trống nếu không muốn thu gọn.

en: Default (no target attribute)
vi: Mặc định (không có thuộc tính target)

en: Open link in window root
vi: Mở liên kết trong cửa sổ gốc

en: Open link in new window
vi: Mở liên kết trong cửa sổ mới

en: Allow the user to choose
vi: Cho phép người dùng chọn lựa

en: Additional CSS Class
vi: Lớp CSS

en: Not a valid URL.
vi: Không phải URL hợp lệ.

en: Titles are required for all links.
vi: Bạn phải nhập phần tiêu đề cho tất cả các liên kết.

en: Open URL in a New Window
vi: Mở URL trong một cửa sổ mới

en: Defines simple link field types.
vi: Định nghĩa kiểu trường liên kết đơn giản.

en: Expanded
vi: Mở rộng

en: Update options
vi: Các tùy chọn cập nhật

en: All
vi: Tất cả

en: hours
vi: giờ

en: Active
vi: Hoạt động

en: Done
vi: Xong

en: Submit @name
vi: Tạo @name mới

en: Year
vi: Năm

en: Date format
vi: Định dạng ngày

en: Page title
vi: Tiêu đề trang

en: Block
vi: Khối

en: Add block
vi: Thêm khối nội dung

en: Override title
vi: Ghi đè phần tiêu đề

en: CSS class
vi: Lớp CSS

en: Display links
vi: Liên kết hiển thị

en: View type
vi: Kiểu View

en: Page
vi: Trang

en: Pager ID
vi: ID Trang

en: View arguments
vi: Tham số View

en: Bottom
vi: Cuối

en: Configuration saved.
vi: Đã lưu cấu hình.

en: Node links
vi: Liên kết node

en: Taxonomy terms
vi: Các phân loại

en: User picture
vi: Ảnh người dùng

en: Logo
vi: Biểu huy

en: Mission
vi: Nhiệm vụ

en: Site name
vi: Tên website

en: Site slogan
vi: Khẩu hiệu của hệ thống

en: Node types
vi: Kiểu node

en: Added
vi: Đã thêm

en: Not found
vi: Không tìm thấy

en: Off
vi: Tắt

en: Never
vi: Không bao giờ

en: Submit changes
vi: Đệ trình các thay đổi

en: Header
vi: Tiêu đề

en: Footer
vi: Phần chân

en: Inline
vi: Trên cùng dòng

en: Input filters
vi: Các bộ lọc nhập liệu

en: Recipients
vi: Người nhận

en: You must enter a valid e-mail address.
vi: Bạn phải nhập một địa chỉ thư điện tử hợp lệ.

en: Sender
vi: Người gửi

en: To
vi: Đến

en: From
vi: Từ

en: Custom
vi: Tùy chỉnh

en: Roles
vi: Vai trò

en: Comment
vi: Bài bình luận

en: Score
vi: Điểm

en: Published
vi: Đã công bố

en: Input format
vi: Định dạng nhập vào

en: Signature
vi: Chữ ký

en: Filter
vi: Lọc

en: Location
vi: Vị trí

en: Promoted to front page
vi: Đưa lên trang chủ

en: Revisions
vi: Các bản duyệt

en: Log message
vi: Thông điệp bản ghi

en: Poll choices
vi: Lựa chọn bầu chọn

en: File ID
vi: ID tập tin

en: File name
vi: Tên tập tin

en: Vocabulary
vi: Từ vựng

en: Vocabulary ID
vi: ID từ vựng

en: Vocabulary name
vi: Tên kho từ

en: Term ID
vi: ID từ liệu

en: Term name
vi: Tên từ liệu

en: User role
vi: Vai trò của người dùng

en: E-mail address
vi: Địa chỉ e-mail

en: Last access
vi: Lần truy cập cuối

en: Last login
vi: Đăng nhập cuối

en: Content field
vi: Trường dữ liệu nội dung

en: Field name
vi: Tên trường

en: Field type
vi: Kiểu trường

en: Global settings
vi: Thiết đặt toàn cục

en: Fields
vi: Các trường

en: Widget type
vi: Loại widget

en: Contains
vi: Chứa

en: Does not contain
vi: Không chứa

en: Is less than
vi: Nhỏ hơn

en: Is less than or equal to
vi: Nhỏ hơn hoặc bằng

en: Is equal to
vi: Bằng

en: Is greater than or equal to
vi: Lớn hơn hoặc bằng

en: Is greater than
vi: Lớn hơn

en: Is not equal to
vi: Khác

en: Average
vi: Trung bình

en: Click here
vi: Nhấn vào đây

en: Overridden
vi: Đã ghi đè

en: Add condition
vi: Thêm điều kiện

en: Conditions
vi: Điều kiện

en: Add a condition
vi: Thêm điều kiện

en: Mode
vi: Chế độ

en: Normal
vi: Bình thường

en: Items
vi: Hàng hóa

en: %time ago
vi: cách đây %time

en: Nodes
vi: Các node

en: Advanced
vi: Cao cấp

en: Sort order
vi: Thứ tự sắp xếp

en: Up
vi: Lên

en: Performance
vi: Hiệu năng

en: Width
vi: Chiều rộng

en: Height
vi: Chiều cao

en: This field is required.
vi: Trường dữ liệu này là bắt buộc.

en: Display options
vi: Các tùy chọn trình bày

en: Maximum
vi: Tối đa

en: Scale
vi: Co dãn

en: Thumbnail
vi: Ảnh thu nhỏ

en: Medium
vi: Vừa

en: Media
vi: Phương tiện

en: Sortable
vi: Có thể sắp xếp

en: Plain text
vi: Văn bản thuần

en: Caching
vi: Bộ nhớ đệm

en: Card Type
vi: Loại thẻ

en: Card Number
vi: Số thẻ

en: Start Date
vi: Ngày bắt đầu

en: Month
vi: Tháng

en: Add line
vi: Thêm dòng

en: Qty
vi: SL

en: Price
vi: Giá

en: Customers
vi: Khách hàng

en: System
vi: Hệ thống

en: Customer
vi: Khách hàng

en: Amount
vi: Số lượng

en: Unlimited
vi: Không giới hạn

en: Current
vi: Hiện thời

en: Add to cart
vi: Thêm vào giỏ hàng

en: Phone
vi: Điện thoại

en: Address
vi: Địa chỉ

en: State
vi: Bang

en: Send
vi: Gửi

en: Invoice
vi: Hóa đơn

en: Code
vi: Mã

en: Stock
vi: Kho

en: Recipient
vi: Người nhận

en: By
vi: Bởi

en: Payment
vi: Thanh toán

en: Payment settings
vi: Thiết lập thanh toán

en: Payments
vi: Thanh toán

en: print
vi: in

en: quote
vi: dấu trích dẫn

en: Store
vi: Gian hàng

en: Company
vi: Công ty

en: security
vi: an ninh

en: directory
vi: thư mục

en: General
vi: Tổng quát

en: Directory
vi: Thư mục

en: Cleanup
vi: Làm sạch

en: Method
vi: Phương thức

en: Africa/Algiers
vi: Châu Phi/Algiers

en: Africa/Asmera
vi: Châu Phi/Asmera

en: Africa/Bangui
vi: Châu Phi/Bangui

en: Africa/Blantyre
vi: Châu Phi/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
vi: Châu Phi/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
vi: Châu Phi/Bujumbura

en: Africa/Cairo
vi: Châu Phi/Cairo

en: Africa/Ceuta
vi: Châu Phi/Ceuta

en: Africa/Dar_es_Salaam
vi: Châu Phi/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
vi: Châu Phi/Djibouti

en: Africa/Douala
vi: Châu Phi/Douala

en: Africa/Gaborone
vi: Châu Phi/Gaborone

en: Africa/Harare
vi: Châu Phi/Harare

en: Africa/Johannesburg
vi: Châu Phi/Johannesburg

en: Africa/Kampala
vi: Châu Phi/Kampala

en: Africa/Khartoum
vi: Châu Phi/Khartoum

en: Africa/Kigali
vi: Châu Phi/Kigali

en: Africa/Kinshasa
vi: Châu Phi/Kinshasa

en: Africa/Lagos
vi: Châu Phi/Lagos

en: Africa/Libreville
vi: Châu Phi/Libreville

en: Africa/Luanda
vi: Châu Phi/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
vi: Châu Phi/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
vi: Châu Phi/Lusaka

en: Africa/Malabo
vi: Châu Phi/Malabo

en: Africa/Maputo
vi: Châu Phi/Maputo

en: Africa/Maseru
vi: Châu Phi/Maseru

en: Africa/Mbabane
vi: Châu Phi/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
vi: Châu Phi/Mogadishu

en: Africa/Nairobi
vi: Châu Phi/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
vi: Châu Phi/Ndjamena

en: Africa/Niamey
vi: Châu Phi/Niamey

en: Africa/Porto-Novo
vi: Châu Phi/Porto-Novo

en: Africa/Tripoli
vi: Châu Phi/Tripoli

en: Africa/Tunis
vi: Châu Phi/Tunis

en: Africa/Windhoek
vi: Châu Phi/Windhoek

en: America/Adak
vi: Châu Mỹ/Adak

en: America/Anchorage
vi: Châu Mỹ/Anchorage

en: America/Anguilla
vi: Châu Mỹ/Anguilla

en: America/Antigua
vi: Châu Mỹ/Antigua

en: America/Araguaina
vi: Châu Mỹ/Araguaina

en: America/Aruba
vi: Châu Mỹ/Aruba

en: America/Asuncion
vi: Châu Mỹ/Asuncion

en: America/Barbados
vi: Châu Mỹ/Barbados

en: America/Belem
vi: Châu Mỹ/Belem

en: America/Belize
vi: Châu Mỹ/Belize

en: America/Boa_Vista
vi: Châu Mỹ/Boa_Vista

en: America/Bogota
vi: Châu Mỹ/Bogota

en: America/Boise
vi: Châu Mỹ/Boise

en: America/Buenos_Aires
vi: Châu Mỹ/Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
vi: Châu Mỹ/Cambridge_Bay

en: America/Cancun
vi: Châu Mỹ/Cancun

en: America/Caracas
vi: Châu Mỹ/Caracas

en: America/Catamarca
vi: Châu Mỹ/Catamarca

en: America/Cayenne
vi: Châu Mỹ/Cayenne

en: America/Cayman
vi: Châu Mỹ/Cayman

en: America/Chicago
vi: Châu Mỹ/Chicago

en: America/Chihuahua
vi: Châu Mỹ/Chihuahua

en: America/Cordoba
vi: Châu Mỹ/Cordoba

en: America/Costa_Rica
vi: Châu Mỹ/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
vi: Châu Mỹ/Cuiaba

en: America/Curacao
vi: Châu Mỹ/Curacao

en: America/Dawson
vi: Châu Mỹ/Dawson

en: America/Dawson_Creek
vi: Châu Mỹ/Dawson_Creek

en: America/Denver
vi: Châu Mỹ/Denver

en: America/Detroit
vi: Châu Mỹ/Detroit

en: America/Dominica
vi: Châu Mỹ/Dominica

en: America/Edmonton
vi: Châu Mỹ/Edmonton

en: America/Eirunepe
vi: Châu Mỹ/Eirunepe

en: America/El_Salvador
vi: Châu Mỹ/El_Salvador

en: America/Fortaleza
vi: Châu Mỹ/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
vi: Châu Mỹ/Glace_Bay

en: America/Godthab
vi: Châu Mỹ/Godthab

en: America/Goose_Bay
vi: Châu Mỹ/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
vi: Châu Mỹ/Grand_Turk

en: America/Grenada
vi: Châu Mỹ/Grenada

en: America/Guadeloupe
vi: Châu Mỹ/Guadeloupe

en: America/Guatemala
vi: Châu Mỹ/Guatemala

en: America/Guayaquil
vi: Châu Mỹ/Guayaquil

en: America/Guyana
vi: Châu Mỹ/Guyana

en: America/Halifax
vi: Châu Mỹ/Halifax

en: America/Havana
vi: Châu Mỹ/Havana

en: America/Hermosillo
vi: Châu Mỹ/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
vi: Châu Mỹ/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
vi: Châu Mỹ/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
vi: Châu Mỹ/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
vi: Châu Mỹ/Indiana/Vevay

en: America/Indianapolis
vi: Châu Mỹ/Indianapolis

en: America/Inuvik
vi: Châu Mỹ/Inuvik

en: America/Iqaluit
vi: Châu Mỹ/Iqaluit

en: America/Jamaica
vi: Châu Mỹ/Cha-mê-ca

en: America/Jujuy
vi: Châu Mỹ/Jujuy

en: America/Juneau
vi: Châu Mỹ/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
vi: Châu Mỹ/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
vi: Châu Mỹ/Kentucky/Monticello

en: America/La_Paz
vi: Châu Mỹ/La_Paz

en: America/Lima
vi: Châu Mỹ/Li-ma

en: America/Los_Angeles
vi: Châu Mỹ/Los_Angeles

en: America/Louisville
vi: Châu Mỹ/Louisville

en: America/Maceio
vi: Châu Mỹ/Maceio

en: America/Managua
vi: Châu Mỹ/Managua

en: America/Manaus
vi: Châu Mỹ/Manaus

en: America/Martinique
vi: Châu Mỹ/Martinique

en: America/Mazatlan
vi: Châu Mỹ/Mazatlan

en: America/Mendoza
vi: Châu Mỹ/Mendoza

en: America/Menominee
vi: Châu Mỹ/Menominee

en: America/Merida
vi: Châu Mỹ/Merida

en: America/Mexico_City
vi: Châu Mỹ/TP_Mexico

en: America/Miquelon
vi: Châu Mỹ/Miquelon

en: America/Monterrey
vi: Châu Mỹ/Monterrey

en: America/Montevideo
vi: Châu Mỹ/Montevideo

en: America/Montreal
vi: Châu Mỹ/Montréal

en: America/Montserrat
vi: Châu Mỹ/Montserrat

en: America/Nassau
vi: Châu Mỹ/Nassau

en: America/New_York
vi: Châu Mỹ/New_York

en: America/Nipigon
vi: Châu Mỹ/Nipigon

en: America/Nome
vi: Châu Mỹ/Nome

en: America/Noronha
vi: Châu Mỹ/Noronha

en: America/Panama
vi: Châu Mỹ/Panama

en: America/Pangnirtung
vi: Châu Mỹ/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
vi: Châu Mỹ/Paramaribo

en: America/Phoenix
vi: Châu Mỹ/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
vi: Châu Mỹ/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
vi: Châu Mỹ/Port_of_Spain

en: America/Porto_Velho
vi: Châu Mỹ/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
vi: Châu Mỹ/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
vi: Châu Mỹ/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
vi: Châu Mỹ/Rankin_Inlet

en: America/Recife
vi: Châu Mỹ/Recife

en: America/Regina
vi: Châu Mỹ/Regina

en: America/Rio_Branco
vi: Châu Mỹ/Rio_Branco

en: America/Rosario
vi: Châu Mỹ/Rosario

en: America/Santiago
vi: Châu Mỹ/Santiago

en: America/Santo_Domingo
vi: Châu Mỹ/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
vi: Châu Mỹ/Sao_Paulo

en: America/Scoresbysund
vi: Châu Mỹ/Scoresbysund

en: America/Shiprock
vi: Châu Mỹ/Shiprock

en: America/St_Johns
vi: Châu Mỹ/St_Johns

en: America/St_Kitts
vi: Châu Mỹ/St_Kitts

en: America/St_Lucia
vi: Châu Mỹ/St_Lucia

en: America/St_Thomas
vi: Châu Mỹ/St_Thomas

en: America/St_Vincent
vi: Châu Mỹ/St_Vincent

en: America/Swift_Current
vi: Châu Mỹ/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
vi: Châu Mỹ/Tegucigalpa

en: America/Thule
vi: Châu Mỹ/Thule

en: America/Thunder_Bay
vi: Châu Mỹ/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
vi: Châu Mỹ/Tijuana

en: America/Tortola
vi: Châu Mỹ/Tortola

en: America/Vancouver
vi: Châu Mỹ/Vancouver

en: America/Whitehorse
vi: Châu Mỹ/Whitehorse

en: America/Winnipeg
vi: Châu Mỹ/Winnipeg

en: America/Yakutat
vi: Châu Mỹ/Yakutat

en: America/Yellowknife
vi: Châu Mỹ/Yellowknife

en: Antarctica/Casey
vi: Nam Cực/Casey

en: Antarctica/Davis
vi: Nam Cực/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
vi: Nam Cực/DumontDUrville

en: Antarctica/Mawson
vi: Nam Cực/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
vi: Nam Cực/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
vi: Nam Cực/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
vi: Nam Cực/South_Pole

en: Antarctica/Syowa
vi: Nam Cực/Syowa

en: Antarctica/Vostok
vi: Nam Cực/Vostok

en: Asia/Aden
vi: Châu Á/Aden

en: Asia/Almaty
vi: Châu Á/Almaty

en: Asia/Amman
vi: Châu Á/Amman

en: Asia/Anadyr
vi: Châu Á/Anadyr

en: Asia/Aqtau
vi: Châu Á/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
vi: Châu Á/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
vi: Châu Á/Ashgabat

en: Asia/Baghdad
vi: Châu Á/Baghdad

en: Asia/Bahrain
vi: Châu Á/Bahrain

en: Asia/Baku
vi: Châu Á/Baku

en: Asia/Bangkok
vi: Châu Á/Bangkok

en: Asia/Beirut
vi: Châu Á/Beirut

en: Asia/Bishkek
vi: Châu Á/Bishkek

en: Asia/Brunei
vi: Châu Á/Bợ-ru-nei

en: Asia/Calcutta
vi: Châu Á/Calcutta

en: Asia/Colombo
vi: Châu Á/Colombo

en: Asia/Damascus
vi: Châu Á/Damascus

en: Asia/Dhaka
vi: Châu Á/Dhaka

en: Asia/Dili
vi: Châu Á/Dili

en: Asia/Dubai
vi: Châu Á/Dubai

en: Asia/Dushanbe
vi: Châu Á/Dushanbe

en: Asia/Gaza
vi: Châu Á/Gaza

en: Asia/Harbin
vi: Châu Á/Harbin

en: Asia/Hong_Kong
vi: Châu Á/Hồng_Kông

en: Asia/Hovd
vi: Châu Á/Hovd

en: Asia/Irkutsk
vi: Châu Á/Irkutsk

en: Asia/Istanbul
vi: Châu Á/Istanbul

en: Asia/Jakarta
vi: Châu Á/Jakarta

en: Asia/Jayapura
vi: Châu Á/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
vi: Châu Á/Jerusalem

en: Asia/Kabul
vi: Châu Á/Kabul

en: Asia/Kamchatka
vi: Châu Á/Kamchatka

en: Asia/Karachi
vi: Châu Á/Karachi

en: Asia/Kashgar
vi: Châu Á/Kashgar

en: Asia/Katmandu
vi: Châu Á/Katmandu

en: Asia/Krasnoyarsk
vi: Châu Á/Krasnoyarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
vi: Châu Á/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
vi: Châu Á/Kuching

en: Asia/Kuwait
vi: Châu Á/Cu-ouait

en: Asia/Macao
vi: Châu Á/Macao

en: Asia/Magadan
vi: Châu Á/Magadan

en: Asia/Manila
vi: Châu Á/Manila

en: Asia/Muscat
vi: Châu Á/Muscat

en: Asia/Nicosia
vi: Châu Á/Nicosia

en: Asia/Novosibirsk
vi: Châu Á/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
vi: Châu Á/Omsk

en: Asia/Phnom_Penh
vi: Châu Á/Phnom_Penh

en: Asia/Pyongyang
vi: Châu Á/Pyongyang

en: Asia/Qatar
vi: Châu Á/Qatar

en: Asia/Rangoon
vi: Châu Á/Rangoon

en: Asia/Riyadh
vi: Châu Á/Riyadh

en: Asia/Saigon
vi: Châu Á/Sài_Gòn

en: Asia/Samarkand
vi: Châu Á/Samarkand

en: Asia/Seoul
vi: Châu Á/Seoul

en: Asia/Shanghai
vi: Châu Á/Shanghai

en: Asia/Singapore
vi: Châu Á/Xing-a-poa

en: Asia/Taipei
vi: Châu Á/Tai-pei

en: Asia/Tashkent
vi: Châu Á/Tashkent

en: Asia/Tbilisi
vi: Châu Á/Tbilisi

en: Asia/Tehran
vi: Châu Á/Tehran

en: Asia/Thimphu
vi: Châu Á/Thimphu

en: Asia/Tokyo
vi: Châu Á/Tokyo

en: Asia/Ujung_Pandang
vi: Châu Á/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
vi: Châu Á/Ulaanbaatar

en: Asia/Urumqi
vi: Châu Á/Urumqi

en: Asia/Vientiane
vi: Châu Á/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
vi: Châu Á/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
vi: Châu Á/Yakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
vi: Châu Á/Yekaterinburg

en: Asia/Yerevan
vi: Châu Á/Yerevan

en: Atlantic/Azores
vi: Đại Tây Dương/Azores

en: Atlantic/Bermuda
vi: Đại Tây Dương/Bermuda

en: Atlantic/Canary
vi: Đại Tây Dương/Canary

en: Atlantic/Cape_Verde
vi: Đại Tây Dương/Cape_Verde

en: Atlantic/Faeroe
vi: Đại Tây Dương/Faeroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
vi: Đại Tây Dương/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
vi: Đại Tây Dương/Madeira

en: Atlantic/South_Georgia
vi: Đại Tây Dương/South_Georgia

en: Atlantic/Stanley
vi: Đại Tây Dương/Stanley

en: Australia/Adelaide
vi: Châu Úc/Adelaide

en: Australia/Brisbane
vi: Châu Úc/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
vi: Châu Úc/Broken_Hill

en: Australia/Darwin
vi: Châu Úc/Darwin

en: Australia/Hobart
vi: Châu Úc/Hobart

en: Australia/Lindeman
vi: Châu Úc/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
vi: Châu Úc/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
vi: Châu Úc/Melbourne

en: Australia/Perth
vi: Châu Úc/Perth

en: Australia/Sydney
vi: Châu Úc/Sydney

en: Europe/Amsterdam
vi: Châu Âu/Amsterdam

en: Europe/Andorra
vi: Châu Âu/Andorra

en: Europe/Athens
vi: Châu Âu/Athens

en: Europe/Belfast
vi: Châu Âu/Belfast

en: Europe/Belgrade
vi: Châu Âu/Belgrade

en: Europe/Berlin
vi: Châu Âu/Berlin

en: Europe/Bratislava
vi: Châu Âu/Bratislava

en: Europe/Brussels
vi: Châu Âu/Brussels

en: Europe/Bucharest
vi: Châu Âu/Bucharest

en: Europe/Budapest
vi: Châu Âu/Budapest

en: Europe/Chisinau
vi: Châu Âu/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
vi: Châu Âu/Copenhagen

en: Europe/Dublin
vi: Châu Âu/Dublin

en: Europe/Gibraltar
vi: Châu Âu/Gibraltar

en: Europe/Helsinki
vi: Châu Âu/Helsinki

en: Europe/Istanbul
vi: Châu Âu/Istanbul

en: Europe/Kaliningrad
vi: Châu Âu/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
vi: Châu Âu/Kiev

en: Europe/Lisbon
vi: Châu Âu/Lisbon

en: Europe/Ljubljana
vi: Châu Âu/Ljubljana

en: Europe/London
vi: Châu Âu/London

en: Europe/Luxembourg
vi: Châu Âu/Luxembourg

en: Europe/Madrid
vi: Châu Âu/Madrid

en: Europe/Malta
vi: Châu Âu/Moa-ta

en: Europe/Minsk
vi: Châu Âu/Minsk

en: Europe/Monaco
vi: Châu Âu/Monaco

en: Europe/Moscow
vi: Châu Âu/Moscow

en: Europe/Nicosia
vi: Châu Âu/Nicosia

en: Europe/Oslo
vi: Châu Âu/Oslo

en: Europe/Paris
vi: Châu Âu/Paris

en: Europe/Prague
vi: Châu Âu/Prague

en: Europe/Riga
vi: Châu Âu/Riga

en: Europe/Rome
vi: Châu Âu/Rome

en: Europe/Samara
vi: Châu Âu/Samara

en: Europe/San_Marino
vi: Châu Âu/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
vi: Châu Âu/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
vi: Châu Âu/Simferopol

en: Europe/Skopje
vi: Châu Âu/Skopje

en: Europe/Sofia
vi: Châu Âu/Sofia

en: Europe/Stockholm
vi: Châu Âu/Stockholm

en: Europe/Tallinn
vi: Châu Âu/Tallinn

en: Europe/Tirane
vi: Châu Âu/Tirane

en: Europe/Uzhgorod
vi: Châu Âu/Uzhgorod

en: Europe/Vaduz
vi: Châu Âu/Vaduz

en: Europe/Vatican
vi: Châu Âu/Vatican

en: Europe/Vienna
vi: Châu Âu/Vienna

en: Europe/Vilnius
vi: Châu Âu/Vilnius

en: Europe/Warsaw
vi: Châu Âu/Warsaw

en: Europe/Zagreb
vi: Châu Âu/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
vi: Châu Âu/Zaporozhye

en: Europe/Zurich
vi: Châu Âu/Zurich

en: Indian/Chagos
vi: Ấn Độ Dương/Chagos

en: Indian/Christmas
vi: Ấn Độ Dương/Christmas

en: Indian/Cocos
vi: Ấn Độ Dương/Cocos

en: Indian/Comoro
vi: Ấn Độ Dương/Comoro

en: Indian/Kerguelen
vi: Ấn Độ Dương/Kerguelen

en: Indian/Mahe
vi: Ấn Độ Dương/Mahe

en: Indian/Maldives
vi: Ấn Độ Dương/Maldives

en: Indian/Mauritius
vi: Ấn Độ Dương/Mauritius

en: Indian/Mayotte
vi: Ấn Độ Dương/Mayotte

en: Indian/Reunion
vi: Ấn Độ Dương/Reunion

en: Pacific/Apia
vi: Thái Bình Dương/Apia

en: Pacific/Auckland
vi: Thái Bình Dương/Auckland

en: Pacific/Chatham
vi: Thái Bình Dương/Chatham

en: Pacific/Easter
vi: Thái Bình Dương/Easter

en: Pacific/Efate
vi: Thái Bình Dương/Efate

en: Pacific/Enderbury
vi: Thái Bình Dương/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
vi: Thái Bình Dương/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
vi: Thái Bình Dương/Phi-gi

en: Pacific/Funafuti
vi: Thái Bình Dương/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
vi: Thái Bình Dương/Ga-la-pa-gos

en: Pacific/Gambier
vi: Thái Bình Dương/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
vi: Thái Bình Dương/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
vi: Thái Bình Dương/Guam

en: Pacific/Honolulu
vi: Thái Bình Dương/Honolulu

en: Pacific/Johnston
vi: Thái Bình Dương/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
vi: Thái Bình Dương/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
vi: Thái Bình Dương/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
vi: Thái Bình Dương/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
vi: Thái Bình Dương/Majuro

en: Pacific/Marquesas
vi: Thái Bình Dương/Marquesas

en: Pacific/Midway
vi: Thái Bình Dương/Midway

en: Pacific/Nauru
vi: Thái Bình Dương/Nauru

en: Pacific/Niue
vi: Thái Bình Dương/Niue

en: Pacific/Norfolk
vi: Thái Bình Dương/Norfolk

en: Pacific/Noumea
vi: Thái Bình Dương/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
vi: Thái Bình Dương/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
vi: Thái Bình Dương/Palau

en: Pacific/Pitcairn
vi: Thái Bình Dương/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
vi: Thái Bình Dương/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
vi: Thái Bình Dương/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
vi: Thái Bình Dương/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
vi: Thái Bình Dương/Sai-pan

en: Pacific/Tahiti
vi: Thái Bình Dương/Ta-hi-ti

en: Pacific/Tarawa
vi: Thái Bình Dương/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
vi: Thái Bình Dương/Tongatapu

en: Pacific/Truk
vi: Thái Bình Dương/Truk

en: Pacific/Wake
vi: Thái Bình Dương/Wake

en: Pacific/Wallis
vi: Thái Bình Dương/Wallis

en: Pacific/Yap
vi: Thái Bình Dương/Yap

en: Day
vi: Ngày

en: Table
vi: Bảng

en: Start
vi: Khởi động

en: End
vi: Kết thúc

en: Now
vi: Bây giờ

en: Start date
vi: Ngày bắt đầu

en: End date
vi: Ngày kết thúc

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
vi: Mẫu đường dẫn mặc định (áp dụng cho tất cả các phân nhóm với các mẫu trống dưới đây)

en: Pattern for all %vocab-name paths
vi: Mẫu đường dẫn ảo cho tất cả các phân nhóm %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
vi: Mẫu đường dẫn ảo cho diễn đàn và nhóm diễn đàn

en: Pattern for user account page paths
vi: Mẫu đường dẫn ảo cho các trang tài khoản của người dùng

en: Pattern for blog page paths
vi: Mẫu đường dẫn ảo cho các trang blog

en: Verbose
vi: Hiện thông báo chi tiết

en: Display alias changes (except during bulk updates).
vi: Hiển thị chi tiết các thay đổi liên quan đến đường dẫn ảo (trừ khi cập nhật hàng loạt).

en: Replace by separator
vi: Thay thế bằng ký tự phân cách

en: Maximum alias length
vi: Chiều dài tối đa của đường dẫn ảo

en: Maximum component length
vi: Chiều dài tối đa của thành phần

en: Update action
vi: Hành động khi Cập nhật

en: Strings to Remove
vi: Các chuỗi cần xóa

en: Pathauto
vi: Đường dẫn tự động

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
vi: Cung cấp một cơ chế cho các module tự động tạo  các đường dẫn ảo cho các nội dung được chúng quản lý.

en: Downloads
vi: Tải về

en: Configuration
vi: Cấu hình

en: !time ago
vi: !time trước

en: Other
vi: Khác

en: General Settings
vi: Thiết lập chung

en: Background color
vi: Màu nền

en: Basic
vi: Cơ bản

en: Repeat
vi: Lặp lại

en: Link URL
vi: URL của liên kết

en: List type
vi: Kiểu danh sách

en: Attributes
vi: Các thuộc tính

en: Role
vi: Vai trò

en: First name
vi: Tên

en: Last name
vi: Họ

en: Destination
vi: Nơi đến

en: reset
vi: thiết lập lại

en: Class
vi: Lớp

en: String
vi: Chuỗi

en: Users
vi: Người dùng

en: Not installed
vi: Chưa được cài đặt

en: Referrer
vi: Nơi dẫn đến

en: Exists
vi: Tồn tại

en: Button
vi: Nút

en: Both
vi: Cả hai

en: Clicks
vi: Nhấn

en: Filtered text (user selects input format)
vi: Văn bản được lọc (người dùng chọn định dạng dữ liệu vào)

en: Text processing
vi: Xử lí văn bản

en: Maximum length
vi: Độ dài tối đa

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
vi: Số kí tự tối đa cho trường. Để trống nếu muốn độ dài là vô hạn.

en: Rows
vi: Số dòng

en: Create content
vi: Tạo nội dung

en: Save changes
vi: Lưu các thay đổi

en: Anonymous
vi: Ẩn danh

en: Checkout
vi: Thanh toán

en: Provider
vi: Nhà cung cấp

en: <All>
vi: <Tất cả>

en: access all views
vi: truy cập mọi views

en: Tools
vi: Các công cụ

en: Override
vi: Ghi đè

en: Clone
vi: Nhân bản

en: Existing Views
vi: Views hiện có

en: Default Views
vi: Views mặc định

en: Summary, sorted ascending
vi: Tổng kết, sắp xếp tăng dần

en: Summary, sorted descending
vi: Tổng kết, sắp xếp giảm dần

en: Ascending
vi: Tăng dần

en: Descending
vi: Giảm dần

en: Empty text
vi: Văn bản trắng

en: Expose
vi: Hiện

en: Down
vi: Xuống

en: Wildcard
vi: Ký tự đại diện

en: Arguments
vi: Tham số

en: Operator
vi: Toán tử

en: Filters
vi: Các bộ lọc

en: Optional
vi: Tùy chọn

en: Order
vi: Thứ tự

en: Add criteria
vi: Thêm tiêu chuẩn

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
vi: Tên view chỉ có thể là ký tự chữ-số hoặc dấu gạch dưới.

en: administer views
vi: quản lý view

en: Views UI
vi: Giao diện quản lý View

en: Random
vi: Ngẫu nhiên

en: Uncategorized
vi: Chưa phân loại

en: Position
vi: Vị trí

en: Class name
vi: Tên lớp

en: Integer
vi: Số nguyên

en: Credit Card
vi: Thẻ tín dụng

en: Basic settings
vi: Các thiết lập cơ bản

en: Do not display
vi: Không hiển thị

en: Node template
vi: Khuôn mẫu node

en: Profile
vi: Hồ sơ người dùng

en: Process
vi: Tiến trình

en: Close
vi: Đóng

en: filters
vi: bộ lọc

en: Term description
vi: Mô tả từ liệu

en: Edit group
vi: Sửa nhóm

en: fields
vi: các trường

en: Save settings
vi: Lưu các thiết lập

en: Operation
vi: Thao tác

en: reply
vi: phản hồi

en: Duration
vi: Thời lượng

en: Expiration date
vi: Ngày hết hạn

en: Original
vi: Gốc

en: Threshold
vi: Ngưỡng

en: Defaults
vi: Các mặc định

en: City
vi: Thành phố

en: Postal code
vi: Mã bưu điện

en: State/Province
vi: Tỉnh/Thành

en: Collapsed
vi: Đã thu hẹp

en: Fax number
vi: Số fax

en: Phone number
vi: Số điện thoại

en: Protocol
vi: Giao thức

en: Logout
vi: Thoát

en: Labels
vi: Nhãn

en: Sort by
vi: Sắp xếp theo

en: Created date
vi: Ngày tạo ra

en: Updated date
vi: Ngày cập nhật

en: Default language
vi: Ngôn ngữ mặc định

en: Rules
vi: Quy tắc

en: Formatting guidelines
vi: Hướng dẫn về định dạng

en: Size of textfield
vi: Kích thước của trường dữ liệu bản văn

en: Authoring information
vi: Thông tin tác giả

en: Leave blank for %anonymous.
vi: Để trống cho %anonymous.

en: Attachments
vi: Các đính kèm

en: File attachments
vi: Tập tin đính kèm

en: Pending
vi: Đang treo

en: minute
vi: phút

en: minutes
vi: phút

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
vi: Nhập đường dẫn mỗi trang trên một dòng. Ký tự '*' là ký tự đại diện. Ví dụ nhập đường dẫn %blog là cho trang blog và %blog-wildcard cho tất cả các blog cá nhân. %front là trang chính.

en: Other queries
vi: Các truy vấn khác

en: Link to node
vi: Liên kết đến node

en: Upload file
vi: Tải tập tin lên

en: List price
vi: Bảng giá

en: Change
vi: Thay đổi

en: Messages
vi: Thông báo

en: Edit term
vi: Chỉnh sửa từ liệu

en: Time format
vi: Định dạng thời gian

en: Week of @date
vi: Tuần của @date

en: Clear
vi: Dọn dẹp

en: The update has been performed.
vi: Quá trình cập nhật đã được thực hiện.

en: Node title
vi: Tiêu đề node

en: update
vi: cập nhật

en: Full text
vi: Bản văn đầy đủ

en: Source
vi: Nguồn

en: Date/Time
vi: Ngày/Giờ

en: The changes have been saved.
vi: Thay đổi đã được lưu lại.

en: No users selected.
vi: Không có người dùng nào được chọn.

en: Search results
vi: Kết quả tìm kiếm

en: Your search yielded no results
vi: Không tìm thấy kết quả nào.

en: Replacement value
vi: Giá trị thay thế

en: unlimited
vi: không giới hạn

en: Replacement patterns
vi: Các mẫu thay thế

en: Deleted
vi: Đã xóa

en: Features
vi: Tính năng

en: Feature
vi: Tính năng

en: Replace
vi: Thay thế

en: Allowed values list
vi: Danh sách các giá trị được phép

en: Add file
vi: Thêm tập tin

en: (disabled)
vi: (tắt)

en: Publishing options
vi: Tùy chọn xuất bản

en: First
vi: Đầu tiên

en: Limit
vi: Giới hạn

en: Query
vi: Truy vấn

en: Configure block
vi: Cấu hình khối nội dung

en: Site's time zone
vi: Múi giờ của website

en: day
vi: ngày

en: year
vi: năm

en: hour
vi: giờ

en: timezone
vi: múi giờ

en: Hour
vi: Giờ

en: Minute
vi: Phút

en: Second
vi: Giây

en: Site default
vi: Mặc định của website

en: Select list
vi: Danh sách chọn

en: Text field
vi: Trường văn bản

en: To Date
vi: Đến ngày

en: Default Display
vi: Bộ trình bày mặc định

en: Time zone handling
vi: Xử lí múi giờ

en: Long
vi: Dài

en: Short
vi: Ngắn

en: is equal to
vi: bằng

en: is not equal to
vi: khác

en: To date
vi: Đến ngày

en: From date
vi: Từ ngày

en: ongoing
vi: đang tiến hành

en: Target type
vi: Kiểu đích

en: Source type
vi: Kiểu nguồn

en: body
vi: phần thân

en: Date field
vi: Trường dữ liệu ngày tháng

en: Url field
vi: Trường url

en: Location field
vi: Trường vị trí

en: Uid field
vi: Trường uid

en: !type Fields
vi: Các trường kiểu !type

en: Delete original event?
vi: Xóa sự kiện gốc?

en: No events have been converted.
vi: Không có sự kiện nào được biến đổi.

en: Moderated
vi: Kiểm duyệt

en: Alignment
vi: Căn chỉnh

en: Randomize
vi: Ngẫu nhiên

en: AND
vi: VÀ

en: None.
vi: Không có.

en: Fixed
vi: Cố định

en: Revert
vi: Trở lại

en: Greater than
vi: Lớn hơn

en: Less than
vi: Nhỏ hơn

en: PHP code
vi: Mã PHP

en: Open in new window
vi: Mở trong cửa sổ mới

en: Display fields
vi: Trình bày trường

en: profile
vi: hồ sơ

en: Left
vi: Trái

en: Right
vi: Phải

en: Select one...
vi: Chọn một...

en: Date formats
vi: Định dạng ngày tháng

en: Send yourself a copy.
vi: Gửi cho bạn một bản sao.

en: Create new account
vi: Tạo tài khoản mới

en: Production
vi: Sản phẩm

en: unavailable
vi: không có mặt

en: Shipping method:
vi: Phương thức chuyển hàng:

en: Taxes
vi: Thuế

en: private
vi: riêng tư

en: Poll settings
vi: Các thiết lập Poll

en: open
vi: đang hoạt động

en: Convert
vi: Biến đổi

en: Parent term
vi: Từ liệu cấp trên

en: All blogs
vi: Tất cả blog

en: Style
vi: Kiểu dáng

en: Forums
vi: Diễn đàn

en: view revisions
vi: xem các bản duyệt

en: Revisions for %title
vi: Các bản duyệt cho %title

en: !date by !username
vi: !date bởi !username

en: revert
vi: trở lại

en: Revision
vi: Bản duyệt

en: current revision
vi: bản duyệt hiện tại

en: Diff
vi: Khác biệt

en: Session
vi: Phiên làm việc

en: Track
vi: Theo dõi

en: Missing
vi: Bị mất

en: Permissions
vi: Quyền

en: Your settings have been saved.
vi: Đã lưu lại các thiết lập của bạn.

en: Search options
vi: Các tùy chọn tìm kiếm

en: Last modified
vi: Lần sửa cuối

en: options
vi: tuỳ chọn

en: Shopping cart
vi: Giỏ hàng

en: Your item(s) have been updated.
vi: Hàng hóa của bạn đã được cập nhật.

en: Qty.
vi: SL.

en: Cart
vi: Giỏ hàng

en: Transaction key
vi: Chìa khóa giao dịch

en: Credit card details
vi: Các chi tiết thẻ tín dụng

en: Discount
vi: Giảm giá

en: Shipping
vi: Chuyển hàng

en: Day(s)
vi: Ngày

en: Week(s)
vi: Tuần

en: Year(s)
vi: Năm

en: Order history
vi: Lịch sử giao dịch

en: Product
vi: Sản phẩm

en: Subtotal
vi: Tổng phụ

en: administer store
vi: quản lý gian hàng

en: Billing address
vi: Địa chỉ thanh toán

en: Shipping address
vi: Địa chỉ giao hàng

en: Ship to:
vi: Chuyển hàng đến:

en: Payment method
vi: Phương thức thanh toán

en: Balance
vi: Số dư

en: Changed
vi: Đã thay đổi

en: Received
vi: Đã nhận được

en: Completed
vi: Đã hoàn thành

en: Payment details
vi: Chi tiết thanh toán

en: Reverse
vi: Ngược

en: Products
vi: Sản phẩm

en: administer products
vi: quản lý sản phẩm

en: create
vi: tạo

en: Product settings
vi: Các thiết lập sản phẩm

en: Street address
vi: Địa chỉ đường phố

en: Testing
vi: Kiểm tra

en: Conflict
vi: Xung đột

en: Thousands separator
vi: Dấu cách hàng ngàn

en: Total:
vi: Tổng cộng:

en: Transaction ID:
vi: ID giao dịch:

en: Pounds
vi: Bảng

en: Grams
vi: Gram

en: Kilograms
vi: Kilogram

en: Ounces
vi: Ounce

en: Inches
vi: Inch

en: Orders
vi: Đơn hàng

en: Print invoice
vi: In đơn hàng

en: User name
vi: Tên người dùng

en: Authentication
vi: Xác thực

en: My bookmarks
vi: Dấu trang của tôi

en: %type settings
vi: Cài đặt cho %type

en: Menu settings
vi: Thiết lập trình đơn

en: Color scheme
vi: Phối màu

en: edit own
vi: chỉnh sửa của mình

en: edit
vi: sửa

en: Unformatted
vi: Chưa định dạng

en: Path to the "convert" binary
vi: Đường dẫn đến "convert" binary

en: Formats
vi: Định dạng

en: Embedded Video
vi: Video được nhúng

en: RSS Feed
vi: Nguồn tin RSS

en: New comments
vi: Các bình luận mới

en: New
vi: Mới

en: flag
vi: đánh dấu

en: Top left
vi: Trên trái

en: Top right
vi: Trên phải

en: Bottom right
vi: Dưới phải

en: Bottom left
vi: Dưới trái

en: Relationships
vi: Các quan hệ

en: Relationship
vi: Quan hệ

en: relationships
vi: các quan hệ

en: Basic information
vi: Thông tin cơ bản

en: Sort criteria
vi: Các tiêu chuẩn sắp xếp

en: <Hidden>
vi: <Ẩn>

en: The primary identifier for a node.
vi: Định danh chính cho một node.

en: Delete action
vi: Xóa hành động

en: Themes
vi: Sắc thái

en: Translations
vi: Các bản dịch

en: Video width
vi: Chiểu rộng của Video

en: Video height
vi: Chiều cao của Video

en: JPEG quality
vi: Chất lượng JPEG

en: Loading...
vi: Đang nạp...

en: Default weight
vi: Trọng lượng mặc định

en: Comment settings
vi: Cài đặt bài bình luận

en: News
vi: Tin tức

en: Related content
vi: Nội dung liên quan

en: Sticky
vi: Dính

en: hour(s)
vi: giờ

en: day(s)
vi: ngày

en: week(s)
vi: tuần

en: month(s)
vi: tháng

en: Read only
vi: Chỉ được đọc

en: TRUE
vi: Đúng

en: FALSE
vi: Sai

en: Contact settings
vi: Cài đặt liên hệ

en: Processing
vi: Đang xử lý

en: disable
vi: tắt

en: Output format
vi: Định dạng xuất

en: Path to file
vi: Đường dẫn tới tập tin

en: Storage
vi: Bộ lưu trữ

en: File upload error. Could not move uploaded file.
vi: Lỗi khi tải tập tin lên. Không thể di chuyển tập tin đã tải lên.

en: Default value
vi: Giá trị mặc định

en: Timezone
vi: Múi giờ

en: Percentage (%)
vi: Tỷ lệ (%)

en: Image path
vi: Đường dẫn ảnh

en: Optional subdirectory within the "%dir" directory where images will be stored. Do not include trailing slash.
vi: Thư mục con tùy chọn nằm trong thư mục "%dir" nới các ảnh sẽ được lưu. Không bao gồm các dấu xuyệt.

en: Enable custom alternate text
vi: Bật văn bản thay thế tùy chỉnh

en: Enable custom title text
vi: Bật văn bản tiêu đề tùy chỉnh

en: Alternate text
vi: Chuỗi thay thế

en: Alternate text to be displayed if the image cannot be displayed.
vi: Văn bản thay thế nếu không hiển thị được ảnh.

en: Text to be displayed on mouse overs.
vi: Văn bản hiển thị khi chuột chuyển qua.

en: Apply
vi: Áp dụng

en: Select
vi: Chọn

en: You must select a node.
vi: Bạn phải chọn một node.

en: Enter the terms you wish to search for.
vi: Nhập điều kiện tìm kiếm.

en: Bold
vi: In Đậm

en: Information
vi: Thông tin

en: No content types available.
vi: Không có kiểu nội dung hợp lệ.

en: PHP Code
vi: Mã PHP

en: Save Configuration
vi: Lưu cấu hình

en: Simple
vi: Đơn giản

en: Double
vi: Đôi

en: Relationship type
vi: Kiểu quan hệ

en:  content
vi:  nội dung

en: Internationalization
vi: Quốc tế hóa

en: Translation
vi: Dịch thuật

en: Translation status
vi: Tình trạng dịch thuật

en: Blocks
vi: Khối

en: Menus
vi: Trình đơn

en: Sorry, you need to install flash to see this content.
vi: Xin lỗi, bạn phải cài flash để xem nội dung này.

en: Relative
vi: Liên quan

en: Custom value for From date
vi: Giá trị tùy chọn cho Từ ngày

en: Default value for To date
vi: Giá trị mặc định cho Đến ngày

en: Same as From date
vi: Giống như Từ ngày

en: Custom value for To date
vi: Giá trị tùy chỉnh cho Đến ngày

en: Above
vi: Bên trên

en: Number of values
vi: Số giá trị

en: User's time zone
vi: Múi giờ người dùng

en: The raw date value.
vi: Giá trị ngày thô.

en: The formatted date.
vi: Ngày đã định dạng.

en: Date year (four digit)
vi: Năm (bốn chữ số)

en: Date year (two digit)
vi: Năm (hai chữ số)

en: Date month (full word)
vi: Tháng (viết đầy đủ)

en: Date month (abbreviated)
vi: Tháng (viết tắt)

en: Date month (two digit, zero padded)
vi: Tháng (đúng hai chữ số)

en: Date month (one or two digit)
vi: Tháng (một hoặc hai chữ số)

en: Date week (two digit)
vi: Tuần (hai chữ số)

en: Date day (full word)
vi: Ngày (viết đầy đủ)

en: Date day (abbreviation)
vi: Ngày (viết tắt)

en: Date day (two digit, zero-padded)
vi: Ngày (đúng hai chữ số)

en: Date day (one or two digit)
vi: Ngày (một hoặc hai chữ số)

en: @min and @max
vi: @min và @max

en: !time from now
vi: !time kể từ bây giờ

en: Date PHP4
vi: Ngày PHP4

en: Emulate PHP 5.2 date functions in PHP 4.x, PHP 5.0, and PHP 5.1. Required when using the Date API with PHP versions less than PHP 5.2.
vi: Giả lập các hàm kiểu ngày của PHP 5.2 trong PHP 4.x, PHP 5.0, và PHP 5.1. Được yêu cầu khi sử dụng Date API với các phiên bản PHP cũ hơn PHP 5.2.

en: Previous field
vi: Trường kề trước

en: Next field
vi: Trường kề sau

en: Increment
vi: Lượng thêm

en: Decrement
vi: Lượng bớt

en: Until
vi: Đến khi

en: Date to stop repeating this item.
vi: Ngày kết thúc việc lặp lại mục này.

en: -- Any
vi: -- Bất kỳ

en: Day of Month
vi: Ngày trong tháng

en: Day of Week
vi: Ngày trong tuần

en: Except
vi: Loại ra

en: -- Period
vi: -- Chu kì

en: -- Frequency
vi: -- Tần suất

en: Every @number
vi: Mỗi @number

en: Third
vi: Thứ ba

en: Fourth
vi: Thứ tư

en: Fifth
vi: Thứ năm

en: Default time zone
vi: Múi giờ mặc định

en: Date Timezone requirements
vi: Yêu cầu Múi giờ

en: Overrides
vi: Ghi đè

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
vi: Các kiểu trường dữ liệu tùy chỉnh được cung cấp bởi một tập các module tùy chọn, bao gồm với CCK (mỗi module cung cấp một kiểu khác nhau). Trang <a href="@modules">modules page</a> cho phép bạn kích hoạt hoặc ngưng kích hoạt các thành phần CCK. Một bản cài đặt mặc định của CCK bao gồm:

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
vi: Để có thêm thông tin, xem sổ tay trực tuyến trang <a href="@handbook-cck">CCK</a> hoặc <a href="@project-cck">Trang dự án CCK</a> .

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
vi: Cấu hình cách trình bày của các trường của kiểu nội dung này khi chúng được xem ở chế độ bản cắt và đầy đủ.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
vi: Cấu hình cách trình bày các trường dữ liệu của kiểu nội dung này khi nó được sinh ra trong các ngữ cảnh sau.

en: Add another item
vi: Thêm mục

en: Full node
vi: Node đầy đủ

en: Search Index
vi: Chỉ mục tìm kiếm

en: Search Result
vi: Kết quả tìm kiếm

en: Updating field type %type with module %module.
vi: Cập nhật kiểu trường nội dung %type với module %module.

en: Manage fields
vi: Quản lý trường

en: Remove field
vi: Gỡ bỏ trường

en: Allows administrators to define new content types.
vi: Cho phép người quản trị định nghĩa các kiểu nội dung mới.

en: Advanced usage only: PHP code that returns a keyed array of allowed values. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the array returned by this code will override the allowed values list above.
vi: Chỉ sử dụng nâng cao: Đoạn mã PHP có trả về một mảng, có khoá, các giá trị được phép. Không nên bao gồm các ký tự phân cách &lt;?php ?&gt;. Nếu trường này được điền dữ liệu vào, mảng được trả về bởi đoạn mã này sẽ quá tải lên danh sách các giá trị ở trên.

en: Trimmed
vi: Đã thu gọn

en: Used in
vi: Được dùng trong

en: No fields have been defined for any content type yet.
vi: Chưa có trường dữ liệu nào được định nghĩa cho bất kỳ kiểu nội dung nào.

en: no styling
vi: không định dạng

en: simple
vi: đơn giản

en: fieldset - collapsible
vi: fieldset - có thể co

en: fieldset - collapsed
vi: fieldset - co

en: Added field %label.
vi: Đã thêm trường %label.

en: There was a problem adding field %label.
vi: Có trở ngại khi thêm trường dữ liệu %label.

en: There was a problem creating field %label.
vi: Có một trở ngại khi tạo trường dữ liệu %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
vi: Bạn thật sự muốn xóa trường $field?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
vi: Các dữ liệu hiện có của trường này sẽ bị mất. Thao tác này không thể hoàn hồi.

en: Removed field %field from %type.
vi: Đã xóa trường %field khỏi %type

en: There was a problem deleting %field from %type.
vi: Có trở ngại khi xóa %field từ %type.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
vi: Những thiết lập chỉ áp dụng cho trường %field khi nó hiển thị ở kiểu nội dung %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
vi: Các thiết lập này áp dụng vào trường %field trong mỗi kiểu nội dung mà nó xuất hiện.

en: Save field settings
vi: Lưu thiết lập trường

en: The default value is invalid.
vi: Giá trị mặc định không hợp lệ.

en: Saved field %label.
vi: Đã lưu trường %label.

en: The update has encountered an error.
vi: Cập nhật gặp lỗi.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
vi: Cơ sở dữ liệu đã được sửa đổi và dữ liệu đã được di chuyển hoặc xóa.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
vi: Một lỗi đã xảy ra và việc sửa đổi cơ sở dữ liệu không hoàn thành.

en: Processing %title
vi: Đang xử lý %title

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
vi[0]: 1 mục đã được xử lý:

en: Content fields table %old_name has been renamed to %new_name and field instances have been updated.
vi: Bảng các trường nội dung %old_name đã được đổi tên thành %new_name và các thực thể trường đã được cập nhật.

en: The content fields table %name has been deleted.
vi: Bảng các trường nội dung %name đã được xóa.

en: Referenced node ID
vi: ID node được tham chiếu

en: Referenced node title
vi: Tiêu đề node được tham chiếu

en: Raw number value
vi: Số dạng thô

en: Formatted number value
vi: Giá trị số đã được định dạng

en: Raw, unfiltered text
vi: Thô, bản văn chưa lọc

en: Formatted and filtered text
vi: Bản văn đã được định dạng và lọc.

en: Referenced user ID
vi: ID người dùng được tham chiếu

en: Referenced user name
vi: Tên người dùng được tham chiếu

en: Group multiple values
vi: Nhóm nhiều giá trị

en: Select the content type to export.
vi: Chọn kiểu nội dung để xuất ra.

en: Export data
vi: Xuất dữ liệu

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
vi: Sao chép bản văn xuất ra và dán nó vào kiểu nội dung khác sử dụng chức năng nhập vào.

en: <Create>
vi: <Tạo>

en: Import data
vi: Nhập dữ liệu

en: Paste the text created by a content export into this field.
vi: Dán văn bản, tạo bởi chức năng xuất nội dung, vào trong trường này.

en: The import data is not valid import text.
vi: Dữ liệu nhập vào không phải là bản văn nhập vào hợp lệ.

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
vi: Những module sau phải được kích hoạt để chức năng nhập vào hoạt động: %modules.

en: The content type %type already exists in this database.
vi: Kiểu nội dung %type đã tồn tại trong cơ sở dữ liệu này.

en: Exiting. No import performed.
vi: Thoát. Không thực hiện việc nhập vào.

en: An error has occurred adding the content type %type.<br/>Please check the errors displayed for more details.
vi: Một lỗi xảy ra khi thêm kiểu nội dung %type.<br/>Vui lòng kiểm tra các lỗi được trình bày để có thêm thông tin chi tiết.

en: The imported field %field_label (%field_name) was not added to %type because that field already exists in %type.
vi: Không thể thêm %field_label (%field_name) vào %type vì đã tồn tại.

en: The field %field_label (%field_name) was added to the content type %type.
vi: Trường dữ liệu %field_label (%field_name) đã được thêm vào kiểu nội dung %type.

en: Enables ability to import/export field definitions.
vi: Cung cấp khả năng nhập vào/xuất ra các định nghĩa trường dữ liệu.

en: view
vi: xem

en: Please <a href="!url">configure your field permissions</a> immediately. All fields are inaccessible by default.
vi: Vui lòng <a href="!url">cấu hình quyền hạn trên trường dữ liệu của bạn</a> ngay. Tất cả các trường dữ liệu mặc định được thiết lập là không thể truy cập.

en: Content Permissions
vi: Các quyền hạn trên nội dung

en: Set field-level permissions for CCK fields.
vi: Thiết lập các quyền hạn, trên cấp độ trường dữ liệu, cho các trường dữ liệu CCK.

en: These settings apply to the group in the node editing form.
vi: Các thiết lập này áp dụng cho nhóm trong biểu mẫu soạn thảo node.

en: always open
vi: luôn mở

en: collapsible
vi: có thể co

en: collapsed
vi: co

en: Instructions to present to the user on the editing form.
vi: Phần hướng dẫn cho người dùng được trình bày ở trang soạn thảo.

en: These settings apply to the group on node display.
vi: Những thiết lập này áp dụng cho nhóm khi trình bày node.

en: A description of the group.
vi: Phần mô tả của nhóm.

en: Are you sure you want to remove the group %label?
vi: Bạn có chắc muốn xóa nhóm %label?

en: The group %group_name has been removed.
vi: Nhóm %group_name đã được xóa.

en: Fieldgroup
vi: Nhóm trường dữ liệu

en: Node reference
vi: Tham chiếu node

en: Store the ID of a related node as an integer value.
vi: Lưu trữ ID của các node liên quan dưới dạng một giá trị nguyên.

en: Content types that can be referenced
vi: Những kiểu nội dung có thể được tham khảo đến

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
vi: Nâng cao - Các node có thể được tham chiếu (View)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
vi: Cung cấp danh sách, phân cách với dấu phẩy, các tham số truyền vào view.

en: Title (link)
vi: Tiêu đề (liên kết)

en: Title (no link)
vi: Tiêu đề (không liên kết)

en: Autocomplete text field
vi: Trường dữ liệu autocomplete

en: Nodereference autocomplete
vi: Tự động hoàn thành tham chiếu node

en: Node Reference
vi: Tham Chiếu Node

en: Defines a field type for referencing one node from another.
vi: Định nghĩa kiểu trường dữ liệu để tham chiếu một node từ một node khác.

en: Store a number in the database as an integer.
vi: Lưu trữ một con số vào cơ sở dữ liệu ở dạng một số nguyên.

en: Decimal
vi: Thập phân

en: Float
vi: Số thực

en: Minimum
vi: Tối thiểu

en: Precision
vi: Độ chính xác

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
vi: Tổng số chữ số được lưu trong CSDL, bao gồm cả phần thập phân.

en: The number of digits to the right of the decimal.
vi: Số chữ số sẽ hiển thị phần thập phân.

en: Decimal marker
vi: Dấu ngăn cách hàng đơn vị

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
vi: Ký tự do người dùng nhập để đánh dấu ngăn cách giữa phần nguyên và phần thập phân.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
vi: Định nghĩa một chuỗi làm tiền tố cho giá trị, như $ hoặc €. Để trống nếu không muốn. Ngăn cách các giá trị số ít và số nhiều với dấu | (pound|pounds).

en: Allowed values
vi: Các giá trị cho phép

en: unformatted
vi: không định dạng

en: Defines numeric field types.
vi: Định nghĩa một kiểu trường chứa giá trị số.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
vi: Nhập giá trị 'tắt' trước, sau đó nhập giá trị 'bật' vào trong ô <strong>Các giá trị được phép</strong> cho widget 'Một hộp kiểm bật/tắt'. Lưu ý là hộp kiểm sẽ dùng giá trị 'bật' để làm nhãn.

en: Check boxes/radio buttons
vi: Các hộp kiểm/hộp chọn

en: Single on/off checkbox
vi: Hộp kiểm

en: Option Widgets
vi: Công cụ Chọn lựa

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
vi: Khai báo danh sách chọn, hộp kiểm hay hộp chọn cho các trường văn bản và số.

en: Store text in the database.
vi: Lưu trữ bản văn vào trong cơ sở dữ liệu.

en: Text area (multiple rows)
vi: Hộp văn bản (nhiều dòng)

en: Defines simple text field types.
vi: Khai báo các trường kiểu văn bản đơn giản.

en: User reference
vi: Tham chiếu người dùng

en: Store the ID of a related user as an integer value.
vi: Lưu trữ ID của người dùng được tham chiếu dưới dạng một giá trị số nguyên.

en: User roles that can be referenced
vi: Những vai trò người dùng có thể được tham chiếu.

en: User status that can be referenced
vi: Tình trạng người dùng có thể được tham chiếu

en: Reverse link
vi: Liên kết ngược

en: User Reference
vi: Tham chiếu người dùng

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
vi: Địng nghĩa một kiểu trường để tham chiếu đến người dùng từ một node.

en:  for
vi:  cho

en: Form
vi: Biểu mẫu

en: Debug
vi: Tìm lỗi

en: Uploaded file is not a valid image
vi: Tập tin đã tải lên không phải là ảnh hợp lệ

en: Ubercart - extra
vi: Ubercart - mở rộng

en: Canceled
vi: Đã hủy

en: years
vi: năm

en: weeks
vi: tuần

en: Ubercart - payment
vi: Ubercart - thanh toán

en: Any user
vi: Người dùng bất kỳ

en: Permission
vi: Quyền

en: Order ID
vi: ID đơn hàng

en: Grid
vi: Lưới

en: Italic
vi: In Nghiêng

en: Hide
vi: Ẩn

en: Read/Write
vi: Đọc/Viết

en: Global
vi: Chung

en: Transparent
vi: Trong suốt

en: No highlighting
vi: Không tô màu

en: file system
vi: Hệ thống tập tin

en: Autoplay
vi: Tự động phát

en: Thumbnails
vi: Ảnh thu nhỏ

en: Thread
vi: Luồng

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
vi: Bạn phải kèm ít nhất một từ khóa có @count ký tự hoặc nhiều hơn.

en: View user details.
vi: Xem các chi tiết người dùng.

en: Rate
vi: Tỷ lệ

en: A payment has been accepted.
vi: Thanh toán đã được chấp nhận

en: Distinct
vi: Khác biệt

en: ImageMagick is a standalone program used to manipulate images. To use it, it must be installed on your server and you need to know where it is located. If you are unsure of the exact path consult your ISP or server administrator.
vi: ImageMagick là một chương trình độc lập dùng để thao tác ảnh. Để dùng nó, phải cài đặt trên máy chủ của bạn và bạn phải biết nó được đặt ở đâu. Nếu bạn không chắc chắn về đường dẫn chính xác, hãy tham khảo ISP hoặc người quản lý máy chủ của bạn.

en: Specify the complete path to the ImageMagic <kbd>convert</kbd> binary. For example: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> or <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>
vi: Chỉ ra đường dẫn đầy đủ đến ImageMagic <kbd>convert</kbd> binary. Vì dụ: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> or <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>

en: Display debugging information
vi: Hiển thị thông tin gỡ lỗi

en: ImageMagick command: @command
vi: Lệnh ImageMagick: @command

en: ImageMagick output: @output
vi: Đầu ra ImageMagick: @output

en: <None>
vi: <Không>

en: Uppercase
vi: Chữ hoa

en: Description:
vi: Mô tả:

en: Ubercart - core (optional)
vi: Ubercart - lõi (tùy chọn)

en: Unavailable
vi: Không có sẵn

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
vi: Đường dẫn ảo tự động tạo %original_alias xung đột với một đường dẫn ảo khác. Do vậy, nó bị đổi thành %alias.

en: Double quotes "
vi: Dấu nháy kép "

en: Single quotes (apostrophe) '
vi: Dấu nháy đơn '

en: Comma ,
vi: Dấu phẩy ,

en: Period .
vi: Dấu chấm .

en: Hyphen -
vi: Dấu nối -

en: Underscore _
vi: Dấu gạch dưới _

en: Colon :
vi: Dấu hai châm :

en: Semicolon ;
vi: Dấu chấm phẩy ;

en: Pipe |
vi: Dấu gạch đứng |

en: Left square bracket [
vi: Dấu ngoặc vuông trái [

en: Right square bracket ]
vi: Dấu ngoặc vuông phải ]

en: Plus +
vi: Dấu cộng +

en: Equal =
vi: Dấu bằng =

en: Asterisk *
vi: Dấu sao *

en: Percent %
vi: Dấu phần trăm %

en: Dollar $
vi: Dấu đôla $

en: Exclamation !
vi: Dấu than !

en: Question mark ?
vi: Dấu hỏi ?

en: Less than <
vi: Dấu nhỏ hơn <

en: Greater than >
vi: Dấu lớn hơn >

en: Pattern for all @node_type paths
vi: Mẫu đường dẫn ảo cho tất cả các nội dung kiểu @node_type

en: Delete aliases
vi: Xóa đường dẫn ảo

en: Automatic alias
vi: Đường dẫn ảo tự động

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
vi: Ký tự sẽ dùng để ngăn cách các từ trên tiêu đề. Nó sẽ được dùng để thay thế các khoảng trắng và các dấu. Không khoảng trắng hoặc dấu +, vì có thể gây nên các hành vi không chuẩn.

en: Character case
vi: Viết hoa viết thường

en: Leave case the same as source token values.
vi: Giữ nguyên kiểu viết hoa viết thường của đường dẫn tổng hợp từ các từ thay thế.

en: Change to lower case
vi: Chuyển thành chữ thường

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
vi: Không làm gì cả. Giữ nguyên các đường dẫn ảo cũ.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
vi: Tạo một đường dẫn ảo mới. Giữ nguyên hoạt động của đường dẫn ảo hiện có.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
vi: Tạo một đường dẫn ảo mới. Xóa đường dẫn ảo cũ.

en: Transliterate prior to creating alias
vi: Chuyển chữ trước khi tạo đường dẫn ảo

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
vi: Lọc đường dẫn ảo mới để loại bỏ các ký tự đặc biệt và chỉ giữ lại các chữ cái và chữ số trong bảng ký tự ASCII-96.

en: No action (do not replace)
vi: Không làm gì (không thay thế)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
vi: Xóa tất cả các đường dẫn ảo. Số đường dẫn ảo sẽ bị xóa: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
vi: Xóa đường dẫn ảo cho tất cả các @label. Số đường dẫn ảo sẽ bị xóa: %count.

en: Delete aliases now!
vi: Xóa các đường dẫn ảo ngay!

en: All of your path aliases have been deleted.
vi: Tất cả các đường dẫn ảo đã bị xóa.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
vi: Tất cả các đường dẫn ảo thuộc loại %type đã bị xóa.

en: Language neutral
vi: Ngôn ngữ trung lập

en: Purchase date
vi: Ngày mua

en: Contexts
vi: Ngữ cảnh

en: year(s)
vi: năm

en: product
vi: sản phẩm

en: Addresses
vi: Địa chỉ

en: Saved addresses
vi: Các địa chỉ đã lưu

en: Loading
vi: Đang nạp

en: The directory %directory does not exist.
vi: Thư mục %directory không tồn tại.

en: The directory %directory is not writable
vi: Thư mục %directory không cho phép ghi

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
vi: Thư mục %directory không ghi được vì quyền của thư mục này chưa được thiết lập đúng.

en: Store an arbitrary file.
vi: Lưu trữ một tập tin bất kỳ.

en: File size restrictions
vi: Hạn chế kích thước tập tin

en: Maximum upload size per file
vi: Dung lượng tải lên tối đa cho một tập tin

en: Maximum upload size per node
vi: Dung lượng tải lên tối đa cho một node

en: File description
vi: Mô tả tập tin

en: File size (in bytes)
vi: Kích thước tập tin (byte)

en: Defines a file field type.
vi: Định nghĩa một kiểu trường chứa tệp tin.

en: Rearrange
vi: Sắp xếp lại

en: Switch user
vi: Chuyển người dùng

en: Execute PHP
vi: Thực hiện PHP

en: empty
vi: trống

en: Packages
vi: Gói

en: Package
vi: Kiện hàng

en: Attribute settings
vi: Các thiết lập thuộc tính

en: An edit widget for image files, including a preview of the image.
vi: Công cụ chỉnh sửa tập tin ảnh, bao gồm cả ảnh xem trước.

en: Displays image files in their original size.
vi: Hiển thị các tập tin ảnh ở kích cỡ mặc định.

en: Add role
vi: Tạo vai trò

en: Miscellaneous
vi: Linh tinh

en: Order #
vi: Đơn hàng #

en: Rebuilding
vi: Xây dựng lại

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
vi: Thư viện GD cho PHP bị thiếu hoặc đã quá cũ. Vui lòng xem &lt;a href="@url"&gt;Tài liệu về hình ảnh PHP&lt;/a&gt; để biết thêm thông tin về cách sửa lỗi này.

en: GD library
vi: Thư viện GD

en: Attach files
vi: Tập tin đính kèm

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
vi: URL %url là không hợp lệ. Vui lòng nhập một địa chỉ URL hợp lệ, ví dụ như http://www.example.com/feed.xml.

en: by @user
vi: bởi @user

en: Argument type
vi: Kiểu tham số

en: Deleted/missing block @module-@delta
vi: Khối đã xóa/bị thiếu @module-@delta

en: Create a completely custom piece of HTML content.
vi: Tạo một nội dung HTML tùy ý.

en: Context
vi: Ngữ cảnh

en: Node type description
vi: Mô tả loại node

en: Attached files
vi: Các tập tin đã đính kèm

en: A list of files attached to the node.
vi: Danh sách tập tin đính kèm theo nội dung

en: Book navigation
vi: Điều hướng sách

en: Add comment
vi: Thêm bình luận

en: A form to add a new comment.
vi: Một mẫu để thêm bình luận mới.

en: "@s" comment form
vi: "@s" mẫu biểu bình luận

en: Sort
vi: Sắp xếp

en: !a comments per page
vi: !a bài mỗi trang

en: Pager
vi: Phân trang

en: Node content
vi: Nội dung node

en: Node title.
vi: Tiêu đề node

en: Edit node
vi: Sửa node

en: Edit this node
vi: Sửa nút này

en: Identifier
vi: Định danh

en: Node form publishing options
vi: Mẫu node - tùy chọn xuất bản

en: Publishing options on the Node form.
vi: Tùy chọn xuất bản trên mẫu Node.

en: Node form author information
vi: Mẫu node - thông tin tác giả

en: Node form input format
vi: Mẫu node - định dạng nhập liệu

en: Input format for the body field on a node.
vi: Định dạng nhập liệu cho trường thân bài trên 1 node.

en: Node form comment settings
vi: Mẫu node - cài đặt bình luận

en: Comment settings on the Node form.
vi: Cài đặt bình luận trên mẫu Node.

en: Node form menu settings
vi: Mẫu node - cài đặt menu

en: Node form file attachments
vi: Mẫu node - đính kèm tệp

en: Node form categories
vi: Mẫu node - các hạng mục

en: Publishing options.
vi: Tùy chọn xuất bản.

en: Comment options
vi: Các tùy chọn bình luận

en: Comment options.
vi: Các tùy chọn bình luận.

en: Authoring information.
vi: Thông tin tác giả.

en: Attach files.
vi: Tập tin đính kèm.

en: Categories.
vi: Mục phân loại.

en: Input format.
vi: Định dạng nhập vào.

en: Node type description.
vi: Mô tả loại node.

en: Unordered
vi: Không thứ tự

en: Ordered
vi: Có thứ tự

en: The picture of a user.
vi: Ảnh của một người dùng.

en: "@s" user picture
vi: "@s" ảnh người dùng

en: All the terms in a vocabulary.
vi: Tất cả thuật ngữ trong một từ vựng.

en: Maximum depth
vi: Độ sâu tối đa

en: A single user object.
vi: Đối tượng người dùng.

en: Taxonomy vocabulary
vi: Phân nhóm

en: argument
vi: tham số

en: Add argument
vi: Thêm tham số

en: relationship
vi: quan hệ

en: Add relationship
vi: Thêm quan hệ

en: Add context
vi: Thêm ngữ cảnh

en: Required contexts
vi: Ngữ cảnh bắt buộc

en: required context
vi: ngữ cảnh cần có

en: Add required context
vi: Thêm ngữ cảnh bắt buộc

en: Close Window
vi: Đóng cửa sổ

en: Close window
vi: Đóng cửa sổ

en: Remove this item
vi: Xóa mục này

en: Add @type "@context"
vi: Thêm @type "@context"

en: Edit @type "@context"
vi: Sửa @type "@context"

en: Keyword
vi: Từ khóa

en: Argument @count
vi: Tham số @count

en: Context @count
vi: Ngữ cảnh @count

en: Configure !subtype_title
vi: Cấu hình !subtype_title

en: No title
vi: Không tiêu đề

en: Module name
vi: Tên module

en: Local
vi: Cục bộ

en: Add a node from your site as content.
vi: Thêm một node trong website vào nội dung.

en: Invalid node
vi: Node không hợp lệ

en: Node loaded from @var
vi: Đã nạp node từ @var

en: Deleted/missing node @nid
vi: node @nid đã bị xóa/bị mất

en: Page settings
vi: Các thiết lập trang

en: Path is required.
vi: Đường dẫn là bắt buộc.

en: No argument
vi: Không tham số

en: Sixth
vi: Thứ sáu

en: Fixed argument
vi: Tham số cố định

en: Use pager
vi: Dùng bộ phân trang

en: Items to display
vi: Số mục trình bày

en: Offset
vi: Độ dịch

en: More link
vi: Liên kết thêm

en: Edit this view
vi: Sửa view này

en: Send arguments
vi: Gửi các tham số

en: Deleted/missing view @view
vi: View bị xóa/mất @view

en: contains
vi: chứa

en: Machine name
vi: Tên nội bộ

en: Allow Upscaling
vi: Cho phép Phóng to

en: Let scale make images larger than their original size
vi: Cho giãn ảnh lớn hơn kích thước gốc.

en: imagecache_scale_image failed. image: %image, data: %data.
vi: imagecache_scale_image thất bại. ảnh: %image, dữ liệu: %data.

en: imagecache_scale_and_crop failed. image: %image, data: %data.
vi: imagecache_scale_and_crop thất bại. ảnh: %image, dữ liệu: %data.

en: Scale to fit
vi: Co giãn cho vừa

en: Inside dimensions
vi: Kích thước bên trong

en: Outside dimensions
vi: Kích thước bên ngoài

en: Enter a width in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
vi: Nhập vào độ rộng bằng điểm ảnh hoặc tỷ lệ phần trăm. v.d. 500 hoặc 80%.

en: Enter a height in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
vi: Nhập vào chiều cao theo số điểm ảnh hoặc tỷ lệ phần trăm. v.d. 500 hoặc 80%.

en: imagecache_deprecated_scale failed. image: %image, data: %data.
vi: imagecache_deprecated_scale thất bại. ảnh: %image, dữ liệu: %data.

en: imagecache_crop failed. image: %image, data: %data.
vi: imagecache_crop thất bại. ảnh: %image, dữ liệu: %data.

en: imagecache_desaturate failed. image: %image, data: %data.
vi: imagecache_desaturate thất bại. ảnh: %image, dữ liệu: %data.

en: Rotation angle
vi: Góc xoay

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
vi: Góc quay của bức ảnh, tính bằng độ. Các góc dương thể hiện phép xoay theo chiều kim đồng hồ, còn các góc âm là ngược chiều.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
vi: Ngẫu nhiên góc quay cho mỗi tấm ảnh. Góc được chỉ định ở trên sẽ được coi là góc lớn nhất.

en: imagecache_rotate_image failed. image: %image, data: %data.
vi: imagecache_rotate_image thất bại. ảnh: %image, dữ liệu: %data.

en: imagecache_sharpen_image failed. image: %image, data: %data.
vi: imagecache_sharpen_image thất bại. ảnh: %image, dữ liệu: %data.

en: Failed to create imagecache directory: %dir
vi: Thất bại khi tạo thư mục imagecache: %dir

en: imagecache_resize_image failed. image: %image, data: %data.
vi: imagecache_resize_image thất bại. ảnh: %image, dữ liệu: %data.

en: administer imagecache
vi: quản trị imagecache

en: view imagecache
vi: xem imagecache

en: Add !action
vi: Thêm !action

en: Update Action
vi: Cập nhật thao tác

en: The action has been deleted.
vi: Tháo tác đã được xóa

en: Administer imagecache presets and actions.
vi: Quản trị thiết lập sẵn và hành động của bộ-đệm-hình-ảnh (imagecache).

en: The primary identifier for an imagecache_preset.
vi: Định danh chính cho một imagecache_preset.

en: The primary identifier for an imagecache_action.
vi: Định danh chính cho một imagecache_action.

en: The configuration data for the action.
vi: Dữ liệu cấu hình cho một hành động.

en: ImageCache Directory
vi: Thư mục ImageCache

en: %p is not writeable by the webserver.
vi: %p không thể ghi bởi máy chủ web.

en: An unknown error occured.
vi: Xảy ra lỗi không rõ.

en: An unknown error occured trying to verify %p is a directory and is writable.
vi: Lỗi không rõ xảy ra khi thử xác nhận %p là một thư mục và có thể ghi.

en: ImageCache Temp Directory
vi: Thư mục tạm của ImageCache

en: Dynamic image manipulator and cache.
vi: Trình thao tác ảnh động và bộ đệm.

en: ImageCache User Interface.
vi: Giao diện Người dùng ImageCache

en: Print
vi: In

en: Locked
vi: Đã khoá

en: Registration form
vi: Biểu mẫu đăng kí

en: The e-mail address %mail is not valid.
vi: Địa chỉ thư điện tử %mail không hợp lệ.

en: Account
vi: Tài khoản

en: No name
vi: Không tên

en: Finish
vi: Hoàn thành

en: Upload error. Could not move file %file to destination %destination.
vi: Lỗi khi tải lên. Không thể di chuyển tập tin %file đến %destination

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
vi: Quá trình kiểm tra tính hợp lệ gặp lỗi, vui lòng thử lại. Nếu lỗi này vẫn tồn tại, vui lòng liên hệ quản trị hệ thống.

en: daily
vi: hằng ngày

en: weekly
vi: hằng tuần

en: Stock settings
vi: Các thiết lập kho

en: Containing any of the words
vi: Có chứa bất kỳ từ nào

en: Containing the phrase
vi: Có chứa cụm từ

en: Containing none of the words
vi: Không chứa bất cứ từ nào

en: Only in the category(s)
vi: Chỉ ở trong phân loại

en: Only of the type(s)
vi: Chỉ thuộc kiểu

en: Billing information
vi: Thông tin hóa đơn

en: Company name
vi: Tên công ty

en: Transaction mode
vi: Chế độ giao dịch

en: Content ID
vi: ID nội dung

en: Underline
vi: Gạch chân

en: Ordered list
vi: Danh sách có thứ tự

en: Unordered list
vi: Danh sách không thứ tự

en: Font family
vi: Họ phông chữ

en: Sign up
vi: Đăng kí

en: About
vi: Giới thiệu

en: Search returned no results.
vi: Tìm kiếm trả về không có gì.

en: Case sensitive
vi: Phân biệt chữ hoa chữ thường

en: Reports
vi: Báo cáo

en: Link class
vi: Class liên kết

en: Report settings
vi: Các thiết lập báo cáo

en: Column
vi: Cột

en: Default sort
vi: Thứ tự mặc định

en: sort by @s
vi: sắp xếp theo @s

en: and
vi: và

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
vi: Địa chỉ URL mà người dùng sẽ được chuyển hướng tới. Đây có thể là 1 địa chỉ URL nội bộ, như node/1234 hay địa chỉ ngoài, như http://drupal.org.

en: Display a message to the user
vi: Trình bày một thông điệp cho người dùng

en: Optional URL
vi: Không bắt buộc phải nhập URL

en: If the link title is optional or required, a field will be displayed to the end user. If the link title is static, the link will always use the same title. If <a href="http://drupal.org/project/token">token module</a> is installed, the static title value may use any other node field as its value. Static and token-based titles may include most inline XHTML tags such as <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, etc.
vi: Nếu các tiêu đề liên kết là tùy chọn hoặc bắt buộc, một trường sẽ được hiển thị cho người dùng cuối. Nếu các tiêu đề là cố định, liên kết sẽ luôn luôn sử dụng cùng một tiêu đề. Nếu <a href="http://drupal.org/project/token">mô-đun token</a> được cài đặt, thì ta có thể khai báo tiêu đề tĩnh gồm các từ thay thế tương ứng với các trường trong nội dung, để lấy giá trị của chúng. Các thẻ HTML cùng dòng như <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>span</em> và <em>img</em>... có thể xuất hiện trong phần tiêu đề tĩnh sử dụng từ thay thế.

en: Allow user-entered tokens
vi: Cho phép người dùng nhập vào thẻ

en: Checking will allow users to enter tokens in URLs and Titles on the node edit form. This does not affect the field settings on this page.
vi: Đánh dấu ô này để cho phép người dùng nhập các từ thay thế vào trong phần URL và tiêu đề của form sửa nội dung. Phần này không ảnh hưởng tới thiết lập của trường trong trang này.

en: Rel Attribute
vi: Thuộc tính Rel

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
vi: Khi trình bày, liên kết sẽ có thuộc tính rel này. Giá trị thường dùng nhất là <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> để ngăn không cho các máy tìm kiếm dò theo liên kết này.

en: At least one title or URL must be entered.
vi: Bạn phải nhập phần tiêu đề hoặc địa chỉ URL cho liên kết.

en: You cannot enter a title without a link url.
vi: Bạn không thể nhập tiêu đề mà không nhập địa chỉ liên kết.

en: Title, as link (default)
vi: Tiêu đề, dưới dạng liên kết (mặc định)

en: URL, as link
vi: URL, dưới dạng liên kết

en: Short, as link with title "Link"
vi: Ngắn, dưới dạng liên kết với tiêu đề "Liên kết"

en: Label, as link with label as title
vi: Nhãn, dưới dạng liên kết có phần tiêu đề là nhãn

en: Separate title and URL
vi: Tách riêng phần tiêu đề và URL

en: Popup
vi: Tự mở

en: Revenue
vi: Doanh thu

en: <p>The Markdown filter allows you to enter content using <a href="http://daringfireball.net/projects/markdown">Markdown</a>, a simple plain-text syntax that is transformed into valid XHTML.</p>
vi: <p>Bộ lọc Markdown cho phép bạn nhập nội dung theo cú pháp <a href="http://daringfireball.net/projects/markdown">Markdown</a>, một cú pháp đơn giản cho văn bản thuần, dễ dàng chuyển đổi sang các mã XHTML hợp lệ.</p>

en: Allows content to be submitted using Markdown, a simple plain-text syntax that is filtered into valid XHTML.
vi: Cho phép xử lý nội dung được viết dưới dạng Markdown, một cú pháp văn bản thuần để biểu diễn các mã XHTML hợp lệ.

en: Markdown filter tips
vi: Ghi chú cho bộ lọc Markdown

en: Quick Tips:<ul>
          <li>Two or more spaces at a line's end = Line break</li>
          <li>Double returns = Paragraph</li>
          <li>*Single asterisks* or _single underscores_ = <em>Emphasis</em></li>
          <li>**Double** or __double__ = <strong>Strong</strong></li>
          <li>This is [a link](http://the.link.example.com "The optional title text")</li>
          </ul>For complete details on the Markdown syntax, see the <a href="http://daringfireball.net/projects/markdown/syntax">Markdown documentation</a> and <a href="http://michelf.com/projects/php-markdown/extra/">Markdown Extra documentation</a> for tables, footnotes, and more.
vi: Bảng tổng hợp:<ul>
          <li>Nhập hai dấu cách (hoặc nhiều hơn) ở cuối dòng = Xuống dòng mới</li>
          <li>Xuống dòng hai lần = Mở đoạn văn mới</li>
          <li>*Một dấu sao* hoặc _một dấu gạch dưới_ = <em>Thẻ em</em></li>
          <li>**Hai dấu sao** hoặc __hai dấu gạch dưới__ = <strong>Thẻ strong</strong></li>
          <li>Đây là cú pháp để tạo [liên kết](http://the.link.example.com "Tiêu đề của liên kết")</li>
          </ul>Để tìm hiểu rõ hơn về cú pháp Markdown, các cú pháp phức tạp như bảng, ghi chú chân trang... xin xem trang <a href="http://daringfireball.net/projects/markdown/syntax">tài liệu Markdown</a> và <a href="http://michelf.com/projects/php-markdown/extra/">tài liệu Markdown Extra</a>.

en: You can use <a href="@filter_tips">Markdown syntax</a> to format and style the text. Also see <a href="@markdown_extra">Markdown Extra</a> for tables, footnotes, and more.
vi: Bạn có thể dùng <a href="@filter_tips">cú pháp Markdown</a> để định dạng và đặt kiểu dáng cho văn bản. Xin tham khảo <a href="@markdown_extra">cú pháp Markdown Extra</a> nếu cần nhập bảng biểu, ghi chú chân hay các thành phần mở rộng khác.

en: 
    ## Header 2 ##
    ### Header 3 ###
    #### Header 4 ####
    ##### Header 5 #####
    (Hashes on right are optional)
    
    Link [Drupal](http://drupal.org)
    
    Inline markup like _italics_,
     **bold**, and `code()`.
    
    > Blockquote. Like email replies
    >> And, they can be nested
    
    * Bullet lists are easy too
    - Another one
    + Another one
    
    1. A numbered list
    2. Which is numbered
    3. With periods and a space
    
    And now some code:
        // Code is indented text
        is_easy() to_remember();
vi: 
    ## Tiêu đề cấp 2 ##
    ### Tiêu đề cấp 3 ###
    #### Tiêu đề cấp 4 ####
    ##### Tiêu đề cấp 5 #####
    (Các dấu thăng ở bên phải là tùy chọn)
    
    Liên kết [Drupal](http://drupal.org)
    
    Các thẻ trên cùng dòng, như _in nghiêng_,
     **in đậm**, and `mã()`.
    
    > Khối trích dẫn. Giống như lời trích dẫn khi trả lời email
    >> Đoạn trích này được lồng vào đoạn trên...
    
    * Các danh sách chấm điểm
    - Thêm danh sách nữa
    + Một danh sách khác
    
    1. Danh sách đánh số
    2. Bắt đầu bằng con số
    3. Theo sau là dấu chấm và dấu cách
    
    Mã nguồn:
        // Mã nguồn được thụt lề
        is_easy() to_remember();

en: Allows content to be submitted using Markdown, a simple plain-text syntax that is transformed into valid XHTML.
vi: Hỗ trợ các văn bản thuần sử dụng cú pháp Markdown, một cú pháp đơn giản để mã hóa các mã XHTML.

en: Payment method title
vi: Tiêu đề phương thức thanh toán

en: Submit Order
vi: Đệ trình Đơn hàng

en: Order created through website.
vi: Đơn hàng đã được tạo thông qua website.

en: Add @type
vi: Thêm @type

en: Author's website
vi: Website của tác giả

en: Product information
vi: Thông tin sản phẩm

en: Sell price
vi: Giá bán

en: Customer purchase price.
vi: Giá bán cho khách.

en: field
vi: trường

en: Menu items
vi: Các liên kết trên trình đơn

en: View settings
vi: Các thiết lập view

en: Week @week
vi: Tuần @week

en: Delete view
vi: Xóa view

en: Create @name
vi: Tạo @name

en: Remove this action
vi: Xóa thao tác này

en: Not enabled
vi: Không bật

en: GD !format Support
vi: Hỗ trợ GD !format

en: View cart
vi: Xem giỏ hàng

en: Invalid e-mail address.
vi: Địa chỉ email không hợp lệ.

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
vi: Các hướng dẫn cần hiển thị lên cho người dùng bên dưới trường này trong các form.<br />Các thẻ HTML được sử dụng: @tags

en: &lt;none&gt;
vi: &lt;rỗng&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
vi: Bạn không được phép nhập mã PHP.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
vi: Đoạn mã PHP đã được thiết lập bởi người quản trị sẽ quá tải lên giá trị ở trên.

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
vi: Sử dụng PHP cho các thiết lập trường dữ liệu (nguy hiểm - rất cẩn thận khi gán quyền)

en: Content fieldgroup
vi: Nhóm trường nội dung

en: Node reference field
vi: Trường dữ liệu tham chiếu node

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
vi: Đoạn mã PHP này được thiết lập bởi người quản trị và sẽ quá tải lên danh sách các giá trị có thể, ở trên.

en: User from reference
vi: Người dùng từ tham chiếu

en: User reference field
vi: Trường dữ liệu tham chiếu người dùng

en: Click to view.
vi: Nhấn để xem.

en: Order #:
vi: Đơn hàng #:

en: Ship order !order_id packages.
vi: Gửi tàu các sản phẩm đơn hàng !order_id

en: Ship
vi: Gửi tàu

en: Product reports
vi: Các báo cáo sản phẩm

en: Total revenue
vi: Tổng lợi nhuận

en: Update report
vi: Cập nhật báo cáo

en: Sold
vi: Đã bán

en: No products found
vi: Không tìm thấy sản phẩm nào

en: Number of orders
vi: Số lượng đơn hàng

en: Average order
vi: Bình quân đơn hàng

en: Total @year
vi: Tổng cộng @year

en: Sales summary
vi: Tổng kết doanh số

en: Sales data
vi: Dữ liệu bán hàng

en: Today, !date
vi: Hôm nay, !date

en: Yesterday, !date
vi: Hôm qua, !date

en: Daily average for @month
vi: Bình quân hàng ngày trong @month

en: Projected totals for @date
vi: Tổng cộng theo kế hoạch cho @date

en: Grand total sales
vi: Tổng doanh thu

en: Package ID
vi: ID kiện hàng

en: Package type
vi: Loại kiện hàng

en: Order @order_id does not exist.
vi: Đơn hàng @order_id không tồn tại.

en: Are you sure you want to delete this package?
vi: Bạn có chắc muốn xóa kiện hàng này?

en: Ship date
vi: Ngày gửi tàu

en: Are you sure you want to cancel the shipment of this package?
vi: Bạn có chắc muốn hủy việc gửi tàu của kiện hàng này?

en: Currency code
vi: Mã tiền tệ

en: Signup settings
vi: Thiết lập đăng kí

en: Signups
vi: Danh sách đăng kí

en: Cancel signup
vi: Huỷ đăng kí

en: Username:
vi: Tên người dùng:

en: day | days
vi[0]: ngày

en: sign up for content
vi: đăng kí nội dung

en: Show @count value(s)
vi: Trình bày @count giá trị

en: starting from @count
vi: bắt đầu từ @count

en: Embed Code
vi: Mã nhúng

en: Signup options
vi: Tuỳ chọn đăng kí

en: Signups closed for this %node_type
vi: Đăng kí cho %node_type này đã được đóng lại

en:  to
vi:  tới

en: Authenticated
vi: Xác thực

en: Order complete
vi: Đơn hàng hoàn thành

en: Payment methods
vi: Các phương thức thanh toán

en: User account
vi: Tài khoản người dùng

en: File download
vi: Tải tập tin về

en: Credit card
vi: Thẻ tín dụng

en: Current balance:
vi: Số dư hiện thời

en: Vendor account number
vi: Số tài khoản nhà cung cấp

en: Title only
vi: Chỉ tiêu đề

en: Dates
vi: Ngày

en: Unknown status
vi: Trạng thái không rõ

en: Deslash
vi: Bỏ dấu xuộc ở cuối

en: If enabled, this option will remove the trailing slash from requests. This stops requests such as <code>example.com/node/1/</code> failing to match the corresponding alias and can cause duplicate content. On the other hand, if you require certain requests to have a trailing slash, this feature can cause problems so may need to be disabled.
vi: Đánh dấu mục này để xóa các dấu xuộc ở cuối địa chỉ yêu cầu. Chức năng này giúp các yêu cầu có dạng <code>example.com/node/1/</code> hoạt động được. Nhưng nếu website có các trang với đường dẫn có dấu xuộc ở cuối, chức năng này có thể gây lỗi.

en: Non-clean to Clean
vi: Xóa đường dẫn đầy đủ, thay bằng đường dẫn gọn

en: If enabled, this option will redirect from non-clean to clean URL (if Clean URL's are enabled). This will stop, for example, node 1  existing on both <code>example.com/node/1</code> AND <code>example.com?q=node/1</code>.
vi: Chọn để xóa các đường dẫn URL đầy đủ (khi bật URL gọn). Chức năng này giúp giảm các trùng lặp giữa <code>example.com/node/1</code> VÀ <code>example.com?q=node/1</code>.

en: Remove Trailing Zero Argument
vi: Xóa tham số 0 ở cuốiối

en: Enabled for taxonomy term pages only
vi: Chỉ áp dụng cho các trang nội dung theo phân loại

en: Enabled for all pages
vi: Bật cho tất cả các trang

en: Menu Access Checking
vi: Kiểm tra truy cập vào trình đơn

en: Case Sensitive URL Checking
vi: Kiểm tra viết hoa, viết thường của URL

en: This module will do a 301 redirect for all nodes which have an alias but are not using that alias.
vi: Module này gửi bản tin 301 đổi hướng cho tất cả các nội dung có đường dẫn ảo nhưng không dùng tới đường dẫn này.

en: Global Redirect
vi: Đổi hướng toàn cục

en: Chose which features you would like enabled for Global Redirect
vi: Chọn các tính năng Đổi hướng toàn cục muốn dùng.

en: Searches for an alias of the current URL and 301 redirects if found. Stops duplicate content arising when path module is enabled.
vi: Kiểm tra xem có đường dẫn ảo nào gán cho địa chỉ URL hiện thời không, và trả về bản tin đổi hướng 301 nếu thấy. Giảm trùng lặp nội dung khi sử dụng module Đường dẫn ảo (Path).

en: If enabled, the module will compare the current URL to the alias stored in the system. If there are any differences in case then the user will be redirected to the correct URL.
vi: Nếu bật, module sẽ so sánh URL hiện thời xem có đường dẫn ảo nào trên hệ thống tương ứng với nó không. Nếu có, module sẽ đổi hướng người dùng về đường dẫn URL ảo.

en: Validator
vi: Bộ kiểm tra

en: Maximum resolution for Images
vi: Độ phân giải tối đa cho ảnh

en: Defines an image field type.
vi: Định nghĩa một kiểu trường ảnh.

en: Editable
vi: Có thể sửa

en: Use default
vi: Sử dụng mặc định

en: If the balance is less than or equal to $0.00.
vi: Nếu số dư nhỏ hơn hoặc bằng $0.00.

en: Choose a category
vi: Chọn một chuyên mục

en: Subtotal:
vi: Tổng phụ:

en: Address book
vi: Sổ địa chỉ

en: Base price
vi: Giá gốc

en: Edit attribute
vi: Sửa thuộc tính

en: Are you sure you want to delete the attribute %name?
vi: Bạn có chắc muốn xóa thuộc tính %name?

en: Tax
vi: Thuế

en: In the form of WW (01 - 53).
vi: Ở dạng WW (01-53)

en: Customer messages
vi: Thông điệp khách hàng

en: Button alignment
vi: Sắp xếp nút

en: Default price
vi: Giá mặc định

en: Return to order view screen.
vi: Quay về màn hình xem đơn hàng

en: Balance:
vi: Số dư:

en: Charge
vi: Sạc

en: Invalid order ID.  Unable to process payment.
vi: ID đơn hàng không hợp lệ. Không thể xử lý thanh toán.

en: yearly
vi: hằng năm

en: monthly
vi: hằng tháng

en: %name: illegal value.
vi: %name: Giá trị không hợp lệ.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
vi: %name: giá trị không thể dài hơn %max ký tự.

en: Widgets
vi: Ô điều khiển

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
vi: Lỗi: không có bộ xử lý cho trường @table > @field!

en: Do not use a relationship
vi: Không dùng quan hệ

en: Watermark Text
vi: Văn bản Thủy ấn

en: Add Watermark
vi: Thêm thủy ấn

en: Empty Line
vi: Dòng trống

en: Package order !order_id products.
vi: Đóng kiện các sản phẩm đơn hàng !order_id

en: Credit card on a secure server:
vi: Thẻ tín dụng trên máy chủ bảo mật:

en: Credit card/eCheck
vi: Thẻ tín dụng/eCheck

en: Select your payment type:
vi: Chọn kiểu thanh toán của bạn:

en: Online check
vi: Kiểm tra trực tuyến

en: Your 2Checkout vendor account number.
vi: Số tài khoản nhà cung cấp 2Checkout của bạn.

en: Secret word for order verification
vi: Từ bí mật để xác minh đơn hàng

en: Allow customers to choose to pay by credit card or online check.
vi: Cho phép khách hàng chọn thanh toán bằng thẻ tín dụng hoặc séc

en: Show credit card icons beside the payment method title.
vi: Hiện biểu tượng thẻ tín dụng bên cạnh tiêu đề phương thức thanh toán.

en: 2Checkout.com checkout type
vi: kiểu tính tiền 2Checkout.com

en: Multi-page checkout
vi: Tính tiền nhiều trang

en: Single page checkout
vi: Tính tiền một trang

en: Paid by !type, 2Checkout.com order #!order.
vi: Thanh toán bởi !type, 2Checkout.com đơn hàng #!order.

en: credit card
vi: thẻ tín dụng

en: !type payment is pending approval at 2Checkout.com.
vi: Thanh toán !type đang chờ sự chấp thuận tại 2Checkout.com.

en: AIM settings
vi: Các thiết lập AIM

en: Order @order_id
vi: Đơn hàng @order_id

en: CVV information
vi: Thông tin CVV

en: Credit card:
vi: Thẻ tín dụng:

en: Pay by credit card.
vi: Thanh toán bằng thẻ tín dụng.

en: You have entered an invalid credit card number.
vi: Bạn đã nhập số thẻ tín dụng không hợp lệ.

en: The start date you entered is invalid.
vi: Ngày bắt đầu bạn đã nhập không hợp lệ.

en: The credit card you entered has expired.
vi: Thẻ tín dụng bạn nhập vào đã hết hạn.

en: The issue number you entered is invalid.
vi: Số phát hành bạn đã nhập không hợp lệ.

en: You have entered an invalid CVV number.
vi: Bạn đã nhập số CVV không hợp lệ.

en: You must enter the issuing bank for that card.
vi: Bạn phải nhập ngân hàng phát hành thẻ này.

en: Card Owner
vi: Chủ thẻ

en: Issue Number
vi: Số phát hành

en: Issuing Bank
vi: Ngân hàng phát hành

en: View card details.
vi: Xem chi tiết thẻ.

en: Card Type:
vi: Loại thẻ:

en: Card Owner:
vi: Chủ thẻ:

en: Card Number:
vi: Số thẻ:

en: Start Date:
vi: Ngày bắt đầu:

en: Issue Number:
vi: Số phát hành:

en: Issuing Bank:
vi: Ngân hàng phát hành:

en: Not configured, see below.
vi: Chưa cấu hình, xem bên dưới.

en: Order status
vi: Trạng thái đơn hàng

en: Unit of time
vi: Đơn vị thời gian

en: Credit card payment policy
vi: Chính sách thanh toán bằng thẻ tín dụng

en: Card processing failure message
vi: Thông điệp xử lý thẻ thất bại

en: Card type
vi: Loại thẻ

en: Card owner
vi: Chủ thẻ

en: Card number
vi: Số thẻ

en: Start Month
vi: Tháng bắt đầu

en: Start Year
vi: Năm bắt đầu

en: Expiration Month
vi: Tháng hết hạn:

en: Expiration Year
vi: Năm hết hạn:

en: Issuing bank
vi: Ngân hàng phát hành

en: (if present)
vi: (nếu có)

en: Expiration Date:
vi: Ngày hết hạn:

en: What's the CVV?
vi: CVV là gì?

en: Process card
vi: Xử lý thẻ

en: What is the CVV?
vi: CVV là gì?

en: CVV stands for Card Verification Value. This number is used as a security feature to protect you from credit card fraud.  Finding the number on your card is a very simple process.  Just follow the directions below.
vi: CVV đại diện cho Card Verification Value. Con số này được dùng như yếu tố an ninh bảo vệ bạn khỏi gian lận thẻ tín dụng. Tìm số này trên thẻ của bạn rât dễ dàng. Chỉ việc theo hướng dẫn sau:

en: Close this window
vi: Đóng cửa sổ này

en: Balance: @balance
vi: Số dư: @balance

en: You must enter a positive number for the amount.
vi: Bạn phải nhập một số dương cho số lượng.

en: Payment server
vi: Máy chủ thanh toán

en: Could not figure out cc type: @number / @type
vi: Không thể xác định kiểu cc: @number / @type

en: No response returned from CyberSource.
vi: Không có trả lời từ CyberSource.

en: Successful transaction.
vi: Giao dịch thành công

en: AVS data is invalid, or AVS is not allowed for this card type.
vi: Dự liệu AVS không hợp lệ, hoặc loại thẻ này không chấp nhận AVS

en: Select a payment method from the following options.
vi: Chọn phương thức thanh toán từ các tùy chọn sau.

en: Paying by
vi: Thanh toán bởi

en: Method: @payment_method
vi: Phương thức: @payment_method

en: Balance is less than !zero.
vi: Số dư nhỏ hơn !zero.

en: Balance is less than or equal to !zero.
vi: Số dư nhỏ hơn hoặc bằng !zero.

en: Balance is equal to !zero.
vi: Số dư bằng !zero.

en: Balance is greater than !zero.
vi: Số dư lớn hơn !zero.

en: Configure the payment settings.
vi: Cấu hình các thiết lập thanh toán.

en: View the payment settings.
vi: Xem các thiết lập thanh toán.

en: Edit the payment settings.
vi: Sửa các thiết lập thanh toán.

en: Edit the basic payment settings.
vi: Sửa các thiết lập thanh toán cơ bản.

en: Payment information:
vi: Thông tin thanh toán

en: Are you sure you want to delete this payment?
vi: Bạn có chắc bạn muốn xóa thanh toán này?

en: view payments
vi: xem thanh toán

en: delete payments
vi: xóa thanh toán

en: Delivery Date
vi: Ngày giao hàng

en: Review order
vi: Duyệt lại đơn hàng

en: Submit order
vi: Đệ trình đơn hàng

en: API server
vi: Máy chủ API

en: API username
vi: Tên người dùng API

en: API password
vi: Mật khẩu API

en: PayPal server
vi: Máy chủ PayPal

en: PayPal transaction ID: @txn_id
vi: ID giao dịch PayPal: @txn_id

en: Checkout with PayPal.
vi: Tính tiền với PayPal.

en: Order comments
vi: Ghi chú đơn hàng

en: Service not supported
vi: Dịch vụ không được hỗ trợ

en: An unknown error occurred.
vi: Gặp lỗi không xác định.

en: No match
vi: Không tìm thấy

en: Unkown error
vi: Lỗi không rõ

en: Order: Product
vi: Đơn hàng: Sản phẩm

en: Calculate
vi: Tính toán

en: Make packages
vi: Tạo các kiện hàng

en: Create one package
vi: Tạo một kiện hàng

en: Packages should have at least one product in them.
vi: Kiện hàng phải có ít nhất một sản phẩm ở trong.

en: Package %id:
vi: Kiện hàng %id:

en: Contents:
vi: Nội dung:

en: Package type:
vi: Loại kiện hàng:

en: Dimensions:
vi: Kích thước:

en: Insured value:
vi: Giá trị bảo hiểm:

en: Label:
vi: Nhãn:

en: Pickup Address:
vi: Địa chỉ bốc hàng:

en: Delivery Address:
vi: Địa chỉ giao hàng:

en: Schedule:
vi: Lịch trình:

en: Ship date:
vi: Ngày gửi tàu:

en: Carrier:
vi: Hãng vận tải:

en: Services:
vi: Các dịch vụ:

en: Cost:
vi: Chi phí:

en: Package @id
vi: Kiện hàng @id

en: Physical dimensions of the packaged product.
vi: Kích thước vật lý của sản phẩm khi đã đóng gói.

en: Units of measurement
vi: Đon vị đo

en: Centimeters
vi: cm

en: Millimeters
vi: mm

en: Declared value
vi: Giá trị khai báo

en: Carrier
vi: Hãng vận tải

en: Package @id has been deleted.
vi: Kiện hàng @id đã được xóa.

en: Origin address
vi: Địa chỉ gốc

en: UPS services
vi: Các dịch vụ UPS

en: Wholesale
vi: Bán sỉ

en: Retail
vi: Bán lẻ

en: Password field is required.
vi: Bắt buộc phải nhập mật khẩu.

en: Package !id
vi: Kiện hàng !id

en: UPS service
vi: dịch vụ UPS

en: Request Pickup
vi: Yêu cầu bốc hàng

en: Ship from:
vi: Gửi tàu từ:

en: Could not find or create the directory "ups_labels" in the file system path.
vi: Không thể tìm hay tạo thư mục "ups_labels trong đường dẫn hệ thống tập tin.

en: USPS user ID
vi: ID người dùng USPS

en: U.S.P.S. Library
vi: Thư viện U.S.P.S.

en: Create and edit attributes and options.
vi: Tạo và sửa các thuộc tính và tùy chọn.

en: Add an attribute
vi: Thêm một thuộc tính

en: Configure the attribute settings
vi: Cấu hình các thiết lập thuộc tính

en: Add an option
vi: Thêm tùy chọn

en: Edit option
vi: Sửa tùy chọn

en: Delete option
vi: Xóa tùy chọn

en: Adjustments
vi: Các điều chỉnh

en: Option price format
vi: Định dạng giá tùy chọn

en: Display price adjustment
vi: Hiện điều chỉnh giá

en: Display total price
vi: Hiện giá tổng cộng

en: Number of options
vi: Số tùy chọn

en: Display type
vi: Kiểu trình bày

en: Edit attribute: %name
vi: Sửa thuộc tính: %name

en: Product attribute deleted.
vi: Đã xóa thuộc tính sản phẩm.

en: Options for %name
vi: Các tùy chọn cho %name

en: Default cost
vi: Phí mặc định

en: Edit option: %name
vi: Sửa tùy chọn: %name

en: Default adjustments
vi: Các điều chỉnh mặc định

en: There is no option with that ID.
vi: Không có tùy chọn cho ID đó.

en: Are you sure you want to delete the option %name?
vi: Bạn có chắc muốn xóa tùy chọn: %name?

en: No attributes left to add.
vi: Không còn thuộc tính nào để thêm.

en: Add attributes
vi: Thêm thuộc tính

en: Product adjustments have been saved.
vi: Các điều chỉnh sản phẩm đã được lưu.

en: Please select
vi: Vui lòng chọn

en: Order information will be sent to your account e-mail listed below.
vi: Thông tin đơn hàng sẽ được gửi vào tài khoản e-mail được liệt kê bên dưới của bạn.

en: <b>E-mail address:</b> @email (<a href="!url">edit</a>)
vi: <b>Địa chỉ thư điện tử:</b> @email (<a href="!url">sửa</a>)

en: Confirm e-mail address
vi: Xác nhận địa chỉ thư điện tử

en: Confirm password
vi: Xác nhận mật khẩu

en: New account details
vi: Chi tiết tài khoản mới

en: The passwords you entered did not match. Please try again.
vi: Mật khẩu bạn đã nhập không phù hợp. Vui lòng nhập lại.

en: Enter your delivery address and information here.
vi: Nhập địa chỉ giao hàng và các thông tin cần thiết khác ở đây.

en: My delivery information is the same as my billing information.
vi: Thông tin ghi hóa đơn và thông tin giao hàng của tôi là một.

en: Enter your billing address and information here.
vi: Nhập địa chỉ ghi hóa đơn và các thông tin cần thiết khác ở đây.

en: My billing information is the same as my delivery information.
vi: Thông tin ghi hóa đơn và thông tin giao hàng của tôi là một.

en: Use this area for special instructions or questions regarding your order.
vi: Thêm các yêu cầu đặc biệt hoặc gửi những thắc mắc liên quan đến đơn hàng của bạn tại đây.

en: Cart settings
vi: Các thiết lập giỏ hàng

en: Configure the cart settings.
vi: Cấu hình các thiết lập giỏ hàng.

en: View the cart settings.
vi: Xem các thiết lập giỏ hàng.

en: Edit the cart settings.
vi: Sửa các thiết lập giỏ hàng.

en: Edit the basic cart settings.
vi: Sửa các thiết lập giỏ hàng cơ bản.

en: Checkout settings
vi: Các thiết lập tính tiền

en: Configure the checkout settings.
vi: Cấu hình các thiết lập tính tiền.

en: View the checkout settings.
vi: Xem các thiết lập tính tiền

en: Edit the basic checkout settings.
vi: Sửa cấu hình các thiết lập tính tiền cơ bản.

en: Checkout messages
vi: Các thông điệp tính tiền

en: Address fields
vi: Trường địa chỉ

en: Edit the address field settings.
vi: Sửa các thiết lập trường địa chỉ.

en: Cart name
vi: Tên giỏ hàng

en: Click title to display cart contents.
vi: Nhấn vào tiêu đề để hiện nội dung giỏ hàng.

en: There are no products in your shopping cart.
vi: Không có sản phẩm nào trong giỏ hàng của bạn.

en: Your order is complete! Your order number is [order-id].
vi: Đơn hàng của bạn đã hoàn thành. Số hiệu đơn hàng của bạn là [order-id].

en: Cart contents
vi: Nội dung giỏ hàng

en: Customer information
vi: Thông tin khách hàng

en: Delivery information
vi: Thông tin giao hàng

en: button
vi: nút

en: Continue shopping
vi: Tiếp tục mua hàng

en: expanded
vi: đã giãn ra

en: General cart settings
vi: Các thiết lập giỏ hàng tổng quát.

en: Minute(s)
vi: phút

en: Hour(s)
vi: giờ

en: General checkout settings
vi: Các thiết lập tính tiền chung

en: !pane settings
vi: các thiết lập !pane

en: Checkout instructions
vi: Các hướng dẫn tính tiền

en: Continue shopping message
vi: Thông điệp tiếp tục mua hàng

en: Update cart
vi: Cập nhật giỏ hàng

en: Your cart has been updated.
vi: Giỏ hàng của bạn đã được cập nhật.

en: You must login before you can proceed to checkout.
vi: Bạn phải đăng nhập trước khi tiếp tục tính tiền.

en: Customer cancelled this order from the checkout form.
vi: Khách hàng đã hủy đơn hàng này từ mẫu biểu tính tiền.

en: We're sorry.  An error occurred while processing your order that prevents us from completing it at this time. Please contact us and we will resolve the issue as soon as possible.
vi: Chúng tôi rất tiếc.  Một lỗi xuất hiện trong khi xử lý đơn hàng của bạn cản trở chúng tôi hoàn thành nó vào lúc này. Xin liên hệ với chúng tôi và chúng tôi sẽ giải quyết vấn đề sớm nhất có thể.

en: <strong>@product-title</strong> added to <a href="!url">your shopping cart</a>.
vi: <strong>@product-title</strong> đã được thêm vào <a href="!url">giỏ hàng của bạn</a>.

en: Ubercart - core
vi: Ubercart - phần lõi

en: Empties the customer's cart.
vi: Làm rỗng giỏ hàng của khách.

en: A message ID.
vi: ID thông điệp

en: Adds a product to the cart.
vi: Thêm một sản phẩm vài giỏ hàng.

en: Catalog settings
vi: Các thiết lập danh mục

en: Configure the catalog settings.
vi: Cấu hình các thiết lập danh mục.

en: Find orphaned products
vi: Tìm các sản phẩm mồ côi

en: Find products that have not been categorized.
vi: Tìm các sản phẩm chưa được phân loại.

en: Catalog path settings
vi: Các thiết lập đường dẫn danh mục

en: Pattern for catalog pages
vi: Kiểu mẫu cho các trang danh mục

en: catalog pages
vi: các trang danh mục

en: Find orphaned products here.
vi: Tìm các sản phẩm mồ côi tại đây.

en: Unlisted products
vi: Các sản phẩm không được liệt kê

en: Catalog block settings
vi: Các thiết lập khối danh mục

en: More...
vi: Thêm...

en: No products are available in this category.
vi: Không có sẵn sản phẩm nào trong thể loại này.

en: Catalog top level
vi: Danh mục mức cao nhất

en: Display subcategories in the catalog view
vi: Trình bày các thể loại con trong view danh mục

en: All products are currently listed in the catalog.
vi: Tất cả các sản phẩm hiện thời đã được liệt kê trong danh-mục.

en: View file downloads
vi: Xem các tập tin tải xuống

en: File downloads
vi: Các tập tin tải xuống

en: Click here to view your file downloads.
vi: Nhấn vào đây để xem các tập tin tải xuống.

en: User can now download files in the directory %dir.
vi: Người dùng có thể tải về các tập tin vào thư mục %dir.

en: User can now download the file %file.
vi: Người dùng bây giờ có thể tải về tập tin %file.

en: <strong>Shippable:</strong> Yes
vi: <strong>Có thể gửi hàng:</strong> Có

en: <strong>Shippable:</strong> No
vi: <strong>Có thể gửi hàng:</strong> Không

en: Files path
vi: Đường dẫn các tập tin

en: Download limits
vi: Các giới hạn tải về

en: IP addresses
vi: Các địa chỉ IP

en: %dir is not a valid file or directory
vi: %dir không là tập tin hoặc thư mục hợp lệ

en: Delete file(s)
vi: Xóa tập tin

en: File options
vi: Tùy chọn tập tin

en: Perform action
vi: Thực hiện thao tác

en: Delete selected directories and their sub directories
vi: Xóa các thư mục đã chọn và các thư mục con của chúng.

en: An error occurred while uploading the file
vi: Lỗi xảy ra khi đang tải tập tin lên

en: An error occurred while copying the file to %dir
vi: Lỗi xảy ra khi đang sao chép tập tin vào thư mục %dir

en: Can not move file to %dir
vi: Không thể chuyển tập tin vào %dir

en: Message subject
vi: Chủ đề thông điệp

en: expires on @date
vi: hết hạn vào @date

en: The user %username
vi: Người dùng %username

en: The IP address %ip
vi: Địa chỉ IP %ip

en: The following URL is not a valid download link.
vi: URL sau không là liên kết tải về hợp lệ.

en: %username has started download of the file %filename.
vi: %username đã bắt đầu tải về tập tin %filename.

en: download file
vi: tải tập tin xuống

en: view all downloads
vi: xem tất cả các bản tải về

en: No category
vi: Không có thể loại nào.

en: export
vi: xuất ra

en: New Order at [store-name]
vi: Đơn hàng mới ở [store-name]

en: Customer number
vi: Số hiệu khách hàng

en: Search for an existing customer.
vi: Tìm kiếm một khách hàng đang tồn tại.

en: Create a new customer.
vi: Tạo khách hàng mới

en: Add product
vi: Thêm sản phẩm

en: Add blank line
vi: Thêm dòng trắng

en: Select a type
vi: Chọn một loại

en: This order contains no products.
vi: Đơn hàng này không chứa sản phẩm nào.

en: Notified
vi: Đã thông báo

en: Updated order
vi: Đơn hàng đã cập nhật

en: Check the order status
vi: Kiểm tra tình trạng đơn hàng

en: Check the order total
vi: Kiểm tra tổng cộng đơn hàng

en: Check an order's products
vi: Kiểm tra các sản phẩm trong đơn hàng

en: Check an order's total weight
vi: Kiểm tra tổng trọng lượng đơn hàng

en: Update the order status
vi: Cập nhật tình trạng đơn hàng

en: Order total value
vi: Tổng giá trị đơn hàng

en: Total is less than specified value.
vi: Tổng nhỏ hơn giá trị xác định

en: Total is less than or equal to specified value.
vi: Tổng nhỏ hơn hoặc bằng giá trị xác định

en: Total is equal to specified value.
vi: Tổng bằng giá trị xác định

en: Total is greater than or equal to specified value.
vi: Tổng lớn hơn hoặc bằng giá trị xác định

en: Total is greater than specified value.
vi: Tổng lớn hơn giá trị xác định

en: Unit of measurement
vi: Đơn vị đo

en: Order settings
vi: Các thiết lập đơn hàng

en: Configure the order settings.
vi: Cấu hình các thiết lập đơn hàng

en: View the order settings.
vi: Xem các thiết lập đơn hàng.

en: Edit the order settings.
vi: Sửa các thiết lập đơn hàng.

en: Edit the basic order settings.
vi: Sửa các thiết lập đơn hàng cơ bản.

en: View and process orders.
vi: Xem và xử lý các đơn hàng

en: View orders
vi: Xem các đơn hàng

en: Create order
vi: Tạo đơn hàng

en: Create an empty new order.
vi: Tạo đơn hàng trắng mới

en: Search orders
vi: Tìm các đơn hàng

en: Select address
vi: Chọn địa chỉ

en: Select customer
vi: Chọn khách hàng

en: View order @order_id.
vi: Xem đơn hàng @order_id

en: View invoice
vi: Xem hóa đơn

en: View order
vi: Xem đơn hàng

en: Delete order @order_id.
vi: Xóa đơn hàng @order_id.

en: <i>No comments left.</i>
vi: <i>Không còn ghi chú nào.</i>

en: <i>No comment found.</i>
vi: <i>Không tìm thấy ghi chú nào.</i>

en: The order ID.
vi: ID đơn hàng.

en: The user ID of the order.
vi: ID người dùng của đơn hàng.

en: The URL to the order
vi: URL dẫn đến đơn hàng

en: The order total.
vi: Tổng cộng đơn hàng.

en: The current order status.
vi: Trạng thái đơn hàng hiện thời.

en: The date and time when the order was created.
vi: Ngày giờ tạo đơn hàng.

en: The date and time when the order was last modified.
vi: Ngày giờ sửa đơn hàng mới nhất.

en: Click here to view your order history.
vi: Nhấn vào đây để xem lịch sử đặt hàng của bạn.

en: Ship to
vi: Chuyển hàng đến

en: Manage the order's shipping address and contact information.
vi: Quản lý địa chỉ gửi hàng và thông tin liên hệ của đơn hàng.

en: Bill to
vi: Gửi hóa đơn đến

en: Customer info
vi: Thông tin khách hàng

en: Manage the products an order contains.
vi: Quản lý các sản phẩm chứa trong một đơn hàng.

en: Admin comments
vi: Ghi chú của người quản lý

en: Update order
vi: Cập nhật đơn hàng

en: Update an order's status or add comments to an order.
vi: Cập nhật tình trạng đơn hàng hoặc thêm bình luận cho một đơn hàng.

en: In checkout
vi: Vào tính tiền

en: Post checkout
vi: Gửi tính tiền

en: Empty line
vi: Dòng trắng

en: Admin settings
vi: Thiết lập của người quản lý

en: Customer settings
vi: Các thiết lập khách hàng

en: Order states
vi: Các trạng thái đơn hàng

en: Create new status
vi: Tạo trạng thái mới

en: Default order status
vi: Trạng thái đơn hàng mặc định

en: Order state
vi: Trạng thái đơn hàng

en: User: none
vi: Người dùng: trống

en: User: !name
vi: Người dùng: !name

en: All orders
vi: Tất cả các đơn hàng

en: View by status
vi: Xem theo trạng thái

en: New order customer
vi: Khách hàng cho đơn hàng mới

en: Use the buttons above to have these fields filled in or just submit the form with the fields blank to create a blank order.
vi: Dùng những nút ở trên để tự động điền vào những trường dữ liệu dưới đây hoặc đệ trình mẫu biểu với những trường trống để tạo một đơn hàng trống.

en: Search using date range.
vi: Tìm kiếm trong khoảng thời gian

en: Click to open a window with a printable invoice.
vi: Nhấn để mở cửa sổ với hóa đơn có thể in được.

en: Order changes saved.
vi: Đã lưu các thay đổi đơn hàng

en: Remove this product.
vi: Xóa sản phẩm này

en: Remove product from order?
vi: Xóa sản phẩm khỏi đơn hàng?

en: No products found.
vi: Không tìm thấy sản phẩm nào.

en: Select a product
vi: Chọn một sản phẩm

en: Add to order
vi: Thêm vào đơn hàng

en: Your Order Invoice
vi: Hóa đơn cho đơn hàng của bạn

en: E-mail failed.
vi: E-mail thất bại.

en: It is not possible to delete order @id.
vi: Không thể xóa đơn hàng @id.

en: Are you sure you want to delete order @order_id?
vi: Bạn có chắc muốn xóa đơn hàng @order_id?

en: Order @order_id completely removed from the database.
vi: Đơn hàng đã được xóa hẳn khỏi cơ sở dữ liệu.

en: No addresses found for customer.
vi: Không tìm thấy địa chỉ nào cho khách hàng

en: Select an address
vi: Chọn một địa chỉ

en: Search returned the following:
vi: Tìm kiếm trả về như sau:

en: An account already exists for that e-mail.
vi: Một tài khoản đã có dùng thư điện tử đó.

en: Use this account now?
vi: Dùng tài khoản này ngay bây giờ?

en: User !uid - !mail
vi: Người dùng !uid - !mail

en: Select a customer
vi: Chọn một khách hàng

en: @key changed from %old to %new.
vi: @key thay đổi từ %old thành %new.

en: Custom template
vi: Mẫu tự chọn

en: Edit order @order_id.
vi: Sửa đơn hàng @order_id.

en: view all orders
vi: xem tất cả các đơn hàng

en: create orders
vi: tạo đơn hàng

en: edit orders
vi: sửa đơn hàng

en: delete orders
vi: xóa đơn hàng

en: Order number:
vi: Số đơn hàng:

en: Customer:
vi: Khách hàng:

en: Products:
vi: Sản phẩm:

en: Order comments:
vi: Ghi chú đơn hàng:

en: Password:
vi: Mật khẩu:

en: E-mail Address:
vi: Địa chỉ thư điện tử:

en: Payment Method:
vi: Phương thức Thanh toán:

en: Products on order:
vi: Các sản phẩm trên đơn hàng:

en: View products
vi: Xem các sản phẩm

en: Manage classes
vi: Quản lý các lớp

en: Product fields
vi: Các trường sản phẩm

en: Product features
vi: Các tính năng sản phẩm

en: This node displays the representation of a product for sale on the website. It includes all the unique information that can be attributed to a specific model number.
vi: Node này hiển thị một mẫu nhập cho một sản phẩm sẽ được bán trên website. Nó bao gồm tất cả các thông tin riêng biệt có thể trở thành các thuộc tính cho một mẫu sản phẩm cụ thể.

en: Product SKU/model.
vi: Mã/model sản phẩm.

en: The listed MSRP.
vi: Giá bán cho đại lý.

en: Your store's cost.
vi: Giá vốn nhập hàng.

en: Product and its derivatives are shippable.
vi: Sản phẩm và các phụ kiện phát sinh có thể gửi đi được.

en: Package quantity
vi: Số lượng kiện hàng

en: For a package containing only this product, how many are in it?
vi: Cho một kiện hàng chỉ chứa loại sản phẩm này, có bao nhiêu sản phẩm trong đó?

en: Default quantity to add to cart
vi: Số lượng mặc định để thêm vào giỏ hàng

en: List position
vi: Vị trí danh sách

en: Specify a value to set this product's position in product lists.<br />Products in the same position will be sorted alphabetically.
vi: Chỉ định một giá trị cho vị trí của sản phẩm này trong danh sách sản phẩm.<br />Sản phẩm có cùng vị trí sẽ được sắp xếp theo bảng chữ cái.

en: The product's list price.
vi: Giá niêm yết sản phẩm.

en: The product's cost.
vi: Giá thành sản phẩm.

en: The product's sell price.
vi: Giá bán sản phẩm.

en: The numerical value of the product's weight.
vi: Giá trị bằng số của trọng lượng sản phẩm.

en: The unit of measurement for the product's length, width, and height.
vi: Đon vị đo độ dài, độ rộng và độ cao sản phẩm.

en: The numerical value of the product's length.
vi: Giá trị bằng số của độ dài sản phẩm.

en: Display price
vi: Hiển thị giá

en: Cost (seen only by 'administer products' permission)
vi: Giá vốn (chỉ người có quyền 'quản trị sản phẩm' mới có thể xem)

en: <em>Add to cart</em> button text
vi: Nội dung nút <em>thêm vào giỏ</em>

en: Use the textboxes to adjust the text of the submit button for <em>Add to Cart</em> forms in various places on the site.
vi: Sử dụng ô bên dưới để điều chỉnh nội dung nút <em>Thêm vào Giỏ</em> được sử dụng ở vài nơi trên trang web.

en: Teaser forms
vi: Biểu mẫu trong bản cắt

en: For the form displayed on teasers and catalog pages.
vi: Cho biểu mẫu xuất hiện ở các bản cắt và trang danh mục.

en: Product view
vi: Trang xem sản phẩm

en: For the form displayed on the product view page.
vi: Cho biểu mẫu xuất hiện ở trang xem sản phẩm.

en: Product field
vi: Trường sản phẩm

en: Class ID
vi: ID lớp

en: No product classes have been defined yet.
vi: Chưa có lớp sản phẩm nào được định nghĩa.

en: Add a class
vi: Thêm một lớp

en: The machine-readable name of this content type. This text will be used for constructing the URL of the <em>create content</em> page for this content type. This name may consist only of lowercase letters, numbers, and underscores. Dashes are not allowed. Underscores will be converted into dashes when constructing the URL of the <em>create content</em> page. This name must be unique to this content type.
vi: Một tên máy-có-thể-hiểu của loại nội dung này. Tên này sẽ được sử dụng để xây dựng URL cho trang <em>thêm nội dung</em> của loại nội dung này. Tên này chỉ được phép bao gồm các ký tự viết thường, số, và dấu gạch dưới ( _ ). Không cho phép các dấu gạch ngang ( - ). Các dấu gạch dưới sẽ được chuyển đổi thành dấu gạch ngang khi xây dựng URL của trang <em>thêm nội dung</em>. Tên này phải là duy nhất cho loại nội dung này.

en: This text describes the content type created for this product class to administrators.
vi: Đoạn văn bản này mô tả loại nội dung được tạo của lớp sản phẩm cho quản trị viên.

en: Product class %type deleted.
vi: Đã xóa lớp sản phẩm %type.

en: You have entered an invalid quantity.
vi: Bạn đã nhập số lượng không hợp lệ.

en: Weight: !weight
vi: Trọng lượng: !weight

en: Dimensions: !length × !width × !height
vi: Kích thước: !length × !width × !height

en: No product features found.
vi: Không tìm thấy đặc điểm sản phẩm.

en: The following product features are enabled
vi: Các tính năng sản phẩm sau đã được kích hoạt:

en: !feature settings
vi: Các thiết lập !feature

en: The product feature has been deleted.
vi: Đặc điểm sản phẩm đã được xóa bỏ.

en: Are you sure you wish to delete this %feature?
vi: Bạn có chắc muốn xóa %feature này?

en: That product feature doesn't exist.
vi: Đặc điểm sản phẩm đó không tồn tại.

en: Error: Attempted to add a non-existent product feature type.
vi: Lỗi: cố gắng thêm một loại đặc điểm sản phẩm không tồn tại.

en: No features found for this product.
vi: Không tìm thấy đặc điểm nào cho sản phẩm này.

en: Add a new feature
vi: Thêm một đặc điểm mới

en: Save feature
vi: Lưu đặc điểm

en: The product feature has been added.
vi: Đặc điểm sản phẩm đã được thêm vào.

en: The product feature has been updated.
vi: Đặc điểm sản phẩm đã được cập nhật.

en: There is @count node of this type. | There are @count nodes of this type.
vi[0]: Có @count node loại này.

en: administer product classes
vi: quản lý các lớp sản phẩm

en: administer product features
vi: quản lí các tính năng sản phẩm

en: Product Information
vi: Thông tin sản phẩm

en: Click to add to cart.
vi: Nhấn vào để thêm vào giỏ hàng.

en: View the report settings.
vi: Xem các thiết lập báo cáo

en: Customer reports
vi: Các báo cáo khách hàng

en: Sales reports
vi: Các báo cáo bán hàng

en: No customers found
vi: Không tìm thấy khách hàng

en: Export to CSV file.
vi: Xuất ra tập tin CSV.

en: Show all records
vi: Hiện tất cả các bản ghi

en: New customers today
vi: Các khách hàng mới hôm nay

en: Online customers
vi: Các khách hàng trực tuyến

en: view reports
vi: xem báo cáo

en: Multiply by quantity
vi: Nhân với số lượng

en: Stock reports
vi: Các báo cáo kho

en: View the stock settings.
vi: Xem các thiết lập kho

en: Stock settings saved.
vi: Đã lưu các thiết lập kho.

en: Export to CSV file
vi: Xuất ra tập tin CSV

en: Store administration
vi: Quản lý kho

en: Administer store settings, products, orders, and more.
vi: Quản lý các thiết lập kho, sản phẩm, đơn hàng và nhiều hơn nữa.

en: View and modify customer information and orders.
vi: Xem và sửa thông tin và các đơn hàng của khách hàng.

en: View customers
vi: Xem khách hàng

en: Search customers
vi: Tìm khách hàng

en: Search through your customer list.
vi: Tìm kiếm trong danh sách khách hàng.

en: Adjust configuration settings for Ubercart.
vi: Điều chỉnh các thiết lập cấu hình cho Ubercart.

en: Links to get help!
vi: Liên kết để nhận trợ giúp!

en: Country settings
vi: Các thiết lập quốc gia

en: Configure country specific settings.
vi: Cấu hình các thiết lập quốc gia đặc thù.

en: View the country settings.
vi: Xem các thiết lập quốc gia.

en: Edit the country settings.
vi: Sửa các thiết lập quốc gia.

en: Country formats
vi: Định dạng quốc gia

en: Store settings
vi: Các thiết lập kho hàng

en: Configure the main store settings.
vi: Cấu hình các thiết lập kho hàng chính.

en: View the store settings.
vi: Xem các thiết lập kho hàng.

en: Edit the store settings.
vi: Sửa các thiết lập kho hàng.

en: Edit the contact settings.
vi: Sửa các thiết lập liên hệ.

en: Edit the display settings.
vi: Sửa các thiết lập trình bày.

en: Format settings
vi: Các thiết lập định dạng

en: Edit the format settings.
vi: Sửa các thiết lập định dạng.

en: JS utilities
vi: các tiện ích JS

en: View a list of orders placed by this customer.
vi: Xem danh sách các đơn hàng được đặt bởi khách hàng này.

en: Disable a country
vi: Tắt một quốc gia

en: Disable a country from use.
vi: Tắt một quốc gia đang sử dụng

en: Enable a country
vi: Bật một quốc gia

en: Enable a disabled country.
vi: Bật một quốc gia đã bị tắt.

en: Remove a country
vi: Xóa một quốc gia

en: Remove an installed country.
vi: Xóa một quốc gia đã cài đặt.

en: Update a country
vi: Cập nhật một quốc gia

en: Update an installed country.
vi: Cập nhật một quốc gia đã cài đặt.

en: - Show links -
vi: - Hiện liên kết -

en: - Hide links -
vi: - Ẩn liên kết -

en: View customer's order.
vi: Xem đơn hàng của khách hàng.

en: No orders found.
vi: Không tìm thấy đơn hàng nào.

en: View order !order_id.
vi: Xem đơn hàng !order_id.

en: Edit order !order_id.
vi: Sửa đơn hàng !order_id.

en: Create an order for this customer.
vi: Tạo một đơn hàng cho khách hàng này.

en: Various reports generated by Ubercart modules can be found here. Click the links below to view the reports.
vi: Rất nhiều báo cáo được tạo ra bởi mô-đun Ubercart có thể tìm thấy ở đây. Nhấn chuột vào các liên kết phía dưới để xem các báo cáo này.

en: Ubercart User's Guide
vi: Hướng dẫn người dùng Ubercart

en: Support Forums
vi: Các diễn đàn hỗ trợ

en: Drupal Handbook
vi: Sổ tay Drupal

en: -None available-
vi: -Không sẵn có -

en: !country disabled.
vi: đã tắt !country

en: !country is already disabled.
vi: !country đã được tắt rồi

en: !country removed.
vi: đã xóa !country.

en: Customer's first name
vi: Tên khách hàng

en: Customer's last name
vi: Họ khách hàng

en: First street address field
vi: Trường địa chỉ thứ nhất

en: Second street address field
vi: Trường địa chỉ thứ hai

en: City name
vi: Tên thành phố

en: Full name of the zone
vi: Tên đầy đủ của vùng

en: Abbreviation of the zone
vi: Chữ viết tắt của vùng

en: Name of the country
vi: Tên quốc gia

en: 2 digit country abbreviation
vi: 2 số viết tắt của quốc gia

en: 3 digit country abbreviation
vi: 3 số viết tắt của quốc gia

en: Address format
vi: Định dạng địa chỉ

en: Country settings saved.
vi: Đã lưu các thiết lập quốc gia.

en: <a href="!url">Powered by Ubercart</a>
vi: <a href="%21url">Cung cấp bởi Ubercart</a>

en: <a href="!url">Drupal e-commerce</a> provided by Ubercart.
vi: <a href="%21url">Drupal e-commerce</a> cung cấp bởi Ubercart.

en: (Do not display a message in the footer.)
vi: (Không hiện thông điệp ở phần chân.)

en: Currency format
vi: Định dạng tiền tệ

en: Current format
vi: Định dạng hiện thời

en: Currency Sign
vi: Ký hiệu tiền tệ

en: Display currency sign after amount.
vi: Hiện ký hiệu tiền tệ sau tổng số

en: Number of decimal places
vi: Số chữ số thập phân

en: Weight format
vi: Định dạng trọng lượng

en: Default unit of measurement
vi: Đơn vị đo mặc định

en: @unit format string
vi: chuỗi định dạng @unit

en: Length format
vi: Định dạng độ dài

en: Supply a format string using !link syntax.
vi: Cung cấp chuỗi định dạng sử dụng cú pháp !link.

en: PHP date
vi: Ngày PHP

en: Default format string
vi: Chuỗi định dạng mặc định

en: Street address 1
vi: Địa chỉ đường phố 1

en: Street address 2
vi: Địa chỉ đường phố 2

en: Initials
vi: Tên viết tắt

en: No countries found.
vi: Không tìm thấy quốc gia nào

en: 01 - January
vi: 01 - Tháng một

en: 02 - February
vi: 02 - Tháng hai

en: 03 - March
vi: 03 - Tháng ba

en: 04 - April
vi: 04 -Tháng tư

en: 05 - May
vi: 05 - Tháng năm

en: 06 - June
vi: 06 - Tháng sáu

en: 07 - July
vi: 07 - Tháng bảy

en: 08 - August
vi: 08 - Tháng tám

en: 09 - September
vi: 09 -Tháng chín

en: 10 - October
vi: 10 -Tháng mười

en: 11 - November
vi: 11 - Tháng mười một

en: 12 - December
vi: 12 - Tháng mười hai

en: Source string contains an invalid character (!char)
vi: Chuỗi nguồn chứa một ký tự không hợp lệ (!char)

en: Encryption failed. !messages
vi: Mã hóa thất bại. !messages

en: encryption
vi: mã hóa

en: view customers
vi: xem các khách hàng

en: view store reports
vi: xem các báo cáo kho

en: Apply @tax
vi: Áp dụng @tax

en: Tax rates and settings
vi: Thuế suất và các thiết lập

en: Removed %title.
vi: Đã xóa %title.

en: Added %amount for %title.
vi: Đã thêm %amount cho %title.

en: The tax rate as a percent or decimal. Examples: 6%, .06
vi: Thuế suất ở dạng phần trăm hoặc thập phân. Ví dụ: 6%, .06.

en: configure taxes
vi: cấu hình thuế

en: Is in @zone
vi: ở trong @zone

en: Is in @country
vi: ở trong @country

en: Custom pages
vi: Các trang tự tạo

en: The cache has been cleared.
vi: Bộ đệm đã được dọn dẹp.

en: Default sort order
vi: Thứ tự sắp xếp mặc định

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
vi: Cảnh báo bảo mật: Không thể ghi vào tập tin .htaccess. Vui lòng tạo tập tin .htaccess trong thư mục %directory có chứa dòng sau: <code>!htacess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
vi: Chỉ những tập tin có phần mở rộng sau mới được phép: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
vi: Dung lượng của tập tin là %filesize vượt quá dung lượng tối đa được phép, %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
vi: Tập tin này có dung lượng %filesize vượt quá giới hạn lưu trữ của bạn là %quota.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
vi: Ảnh đã được thay đổi kích thước để phù hợp với kích thước tối đa cho phép là %dimensions pixel.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
vi: Ảnh quá lớn; kích thước tối đa là %dimensions pixel.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
vi: Ảnh quá nhỏ; kích thước tối thiểu là %dimensions pixel.

en: Flagged
vi: Đã đặt cờ

en: No link
vi: Không liên kết

en: Path: !path
vi: Đường dẫn: !path

en: Is not one of
vi: Không là một trong

en: Analyze
vi: Phân tích

en: Flags
vi: Cờ

en: Save and continue
vi: Lưu và tiếp tục

en: Row
vi: Hàng

en: Starts with
vi: Bắt đầu với

en: Page elements
vi: Thành phần trang

en: Autocomplete
vi: Tự động điền nốt

en: Content containing the node reference field
vi: Nội dung chứ trường dữ liệu tham chiếu node

en: Referenced content
vi: Nội dung được tham chiếu

en: Decimal point
vi: Dấu chấm thập phân

en: Permanent
vi: Lâu dài

en: Temporary
vi: Tạm thời

en: ends with
vi: kết thúc bằng

en: Custom date format
vi: Định dạng ngày tùy chỉnh

en: Revision information
vi: Thông tin bản duyệt

en: View used to select the nodes
vi: View được sử dụng để chọn các node.

en: %name: this post can't be referenced.
vi: %name: bài viết này không thể được tham chiếu.

en: Is one of
vi: Là một trong

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
vi: Cấp quyền truy cập cho người dùng có quyền được chọn.

en: Show All
vi: Hiện tất cả

en: Users who have created accounts on your site.
vi: Các người dùng đã tạo tài khoản trên site của bạn.

en: flagged content
vi: nội dung đã đánh dấu

en: Configure flags for marking content with arbitary information (such as <em>offensive</em> or <em>bookmarked</em>).
vi: Cấu hình đánh dấu cho nội dung với thông tin tùy ý (như <em>offensive</em> hoặc <em>bookmarked</em>).

en: Bad token. You seem to have followed an invalid link.
vi: Token xấu. Dường như bạn nhấp vào liên kết không hợp lệ.

en: Tip
vi: Lời khuyên

en: flagging user
vi: người dùng đang đánh dấu

en: Current user
vi: Người dùng hiện tại

en: Is empty (NULL)
vi: Là rỗng (NULL)

en: not empty
vi: không rỗng

en: Default image
vi: Ảnh mặc định

en: Use default image
vi: Dùng ảnh mặc định

en: Choose a image that will be used as default.
vi: Chọn ảnh dùng làm mặc định.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height.
vi: Kích cỡ ảnh tối đa được phép thể hiện ở dạng WIDTHxHEIGHT (v.d. 640x480). Đặt về 0 để không hạn chế. Nếu một ảnh cỡ lớn hơn được tải lên, nó sẽ được đổi kích thước nhưng vẫn giữ tỷ lệ rộng và cao đã cho.

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
vi: Văn bản này sẽ được sử dụng bởi các trình đọc màn hình, công cụ tìm kiếm, hoặc khi không tải được ảnh.

en: Ends with
vi: Kết thúc với

en: Upload date
vi: Ngày tải lên

en: The title to use when this argument is present; it will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
vi: Tiêu đề sẽ dùng khi có tham số này; nó sẽ ghi đè lên tiêu đề của view và tiêu đề do các tham số trước đó tạo ra. Có thể sử dụng dấu phần trăm để chỉ các chuỗi cần thay thế bằng giá trị của tham số. Dùng "%1" cho tham số đầu tiên, "%2" cho tham số thứ hai..v.v.

en: Action to take if argument is not present
vi: Cách xử lý khi thiếu tham số

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
vi: Nếu giá trị này được nhận như một tham số, đối số sẽ được bỏ qua, nghĩa là,  "tất cả các giá trị "

en: Wildcard title
vi: Ký tự đại diện cho tiêu đề

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
vi: Tiêu đề để sử dụng cho các ký tự đại diện thay thế ở những nơi khác.

en: <Basic validation>
vi: <Kiểm tra cơ bản>

en: Action to take if argument does not validate
vi: Cách xử lý khi tham số không hợp lệ

en: The protocols displayed here are those globally available. You may add more protocols by modifying the <em>filter_allowed_protocols</em> variable in your installation.
vi: Các giao thức hiển thị ở đây được sử dụng rộng rãi. Bạn có thể thêm các giao thức bằng cách sửa phần <em>filter_allowed_protocols</em> trong phần thiết lập hệ thống.

en: Link this field to its user
vi: Liên kết trường này tới người dùng của nó

en: UTC
vi: Giờ thế giới

en: Front page feed
vi: Nguồn tin trang nhất

en: Primary
vi: Chính

en: All languages
vi: Tất cả ngôn ngữ

en: View link
vi: Xem liên kết

en: %title field is required.
vi: Trường %title là bắt buộc.

en: The size of the file.
vi: Kích thước của tập tin

en: Link this field
vi: Liên kết trường này

en: Videos
vi: Phim

en: My order history
vi: Lịch sử đặt hàng của tôi

en: Menu links
vi: Các liên kết trên trình đơn

en: Link title
vi: Tiêu đề của liên kết

en: Delete link
vi: Xóa liên kết

en: The file could not be uploaded.
vi: Không tải được tệp lên.

en: Configure ImageAPI.
vi: Cấu hình ImageAPI.

en: There are no image toolkit modules enabled. Toolkit modules can be enabled from the <a href="!admin-build-modules">module configuration page</a>.
vi: Không có mô đun bộ công cụ ảnh nào được bật. Mô đun bộ công cụ có thể được bật từ <a href="%21admin-build-modules">trang cấu hình mô đun</a>.

en: The %toolkit module is the only enabled image toolkit. Drupal will use it for resizing, cropping and other image manipulations.
vi: Mô đun %toolkit là bộ công cụ ảnh duy nhất được bật. Drupal sẽ dùng nó để cho việc đổi kích thước, cắt và các thao tác ảnh khác.

en: Select a default image processing toolkit
vi: Chọn một bộ công cụ xử lý ảnh mặc định

en: This setting lets you choose which toolkit Drupal uses resizing, cropping and other image manipulations.
vi: Mục này cho phép bạn chọn bộ công cụ mà Drupal dùng cho việc đổi kích thước, cắt và các thao tác ảnh khác.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
vi: Bộ công cụ xử lý hình ảnh %toolkit được chọn không thể xử lý chính xác %function.

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality, but bigger files.
vi: Định nghĩa chất lượng ảnh cho các thao tác JPEG. Thay đổi từ 0 đến 100. Giá trị cao hơn có nghĩa là chất lượng ảnh tốt hơn, nhưng tập tin sẽ lớn hơn.

en: Compression Quality
vi: Chất lượng nén

en: Checking this option will display the ImageMagick commands and output to users with the <em>administer site configuration</em> permission.
vi: Việc đánh dấu tùy chọn này sẽ hiển thị các lệnh ImageMagick và đầu ra tới người dùng có quyền <em>quản trị cấu hình site</em>.

en: Version information
vi: Thông tin phiên bản

en: The ImageMagick <kbd>convert</kbd> binary was located and return this version information.
vi: ImageMagick <kbd>convert</kbd> binary đã được định vị và trả thông tin phiên bản này.

en: The specified ImageMagick path %file does not exist.
vi: Đường dẫn ImageMagik được chỉ định %file không tồn tại.

en: The specified ImageMagick path %file is not executable.
vi: Đường dẫn ImageMagik được chỉ định %file là không thực thi.

en: PHP's <a href="!open-basedir">open_basedir</a> security restriction is set to %open-basedir, which may be interfering with attempts to locate ImageMagick.
vi: Hạn chế bảo mật <a href="%21open-basedir">open_basedir</a> của PHP được đặt về %open-basedir, điều này có thể ảnh hưởng đến các cố gắng để định vị ImageMagick.

en: ImageAPI Toolkit
vi: Bộ công cụ ImageAPI

en: PHP GD was not compiled with %format support.
vi: PHP GD không được biên dịch với hỗ trợ %format.

en: GD Image Rotation
vi: Xoay GD Image

en: Low Quality / Poor Performance
vi: Chất lượng thấp/Hiệu năng kém

en: GD Image Filtering
vi: Lọc GD Image

en: ImageAPI supporting multiple toolkits.
vi: ImageAPI hỗ trợ nhiều bộ công cụ.

en: Uses PHP's built-in GD2 image processing support.
vi: Dùng hỗ trợ xử lý ảnh GD2 dựng sẵn của PHP.

en: Capitalize first letter
vi: Đổi kí tự đầu tiên thành chữ hoa

en: Node module form.
vi: Biểu mẫu module node.

en: Locale module form.
vi: Biểu mẫu module locale.

en: Taxonomy module form.
vi: Biểu mẫu module taxonomy.

en: Legend
vi: Chú giải

en: Format: @date
vi: Định dạng: @date

en: Date date (YYYY-MM-DD)
vi: Ngày ngày (YYYY-MM-DD)

en: Date datetime (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS)
vi: Ngày ngày-giờ (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS)

en: Text Field with custom input format
vi: Trường văn bản với định dạng nhập tùy chỉnh

en: Conditions group
vi: Nhóm điều kiện

en: Remove group
vi: Xóa nhóm

en: Only
vi: Chỉ

en: is greater than
vi: trên

en: is less than
vi: dưới

en: Yes/No
vi: Có/Không

en: Update the order status to Completed.
vi: Cập nhật trạng thái đơn hàng thành Hoàn thành.

en: Check the payment method
vi: Kiểm tra phương thức thanh toán

en: Customer user account
vi: Tài khoản người dùng của khách hàng

en: Your order is almost complete. Please review the details below and click 'Submit order' if all the information is correct.  You may use the 'Back' button to make changes to your order if necessary.
vi: Đơn hàng của bạn đã sắp hoàn thành. Xin hãy kiểm tra lại các chi tiết bên dưới một lần nữa và ấn "Đệ trình đơn hàng" nếu tất cả các thông tin đã chính xác. Bạn có thể ấn nút "Trở lại" để thay đổi thông tin nếu cần.

en: <span class="num-items">@count</span> Item | <span class="num-items">@count</span> Items
vi[0]: <span class="num-items">@count</span> Sản phẩm

en: Product SKU
vi: Mã sản phẩm

en: No description
vi: Không mô tả

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
vi: %name: trường này không được phép chứa nhiều hơn @count giá trị.

en: Name of top taxonomy term
vi: Tên của danh mục cao nhất

en: ID of top taxonomy term
vi: ID của danh mục cao nhất

en: Secondary
vi: Phụ

en: No fields available.
vi: Không có sẵn trường nào.

en: '@column' => value for @column
vi: '@column' => giá trị cho @column

en: Alias: @alias
vi: Đường dẫn ảo: @alias

en: No alias
vi: Chưa có đường dẫn ảo

en: Numeric
vi: Kiểu số

en: Configure Embedded Media Field: Allow content types to use various 3rd party providers, enter API keys, etc.
vi: Cấu hình Trường Media Nhúng: Cho phép các loại nội dung sử dụng thông tin từ các nhà cung cấp thứ 3, nhập mã API...

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
vi: Bạn cần xác định 'các giá trị được phép' cho trường dữ liệu này.

en: Edit link
vi: Sửa liên kết

en: The user ID of the currently logged in user.
vi: ID của người dùng đang đăng nhập

en: The email address of the currently logged in user.
vi: Địa chỉ email của người dùng đang đăng nhập

en: The message that should be sent.
vi: Thông điệp sẽ được gửi đi.

en: User timezone
vi: Múi giờ người dùng

en: delete own
vi: xóa riêng

en: Change basic information
vi: Thay đổi thông tin cơ bản

en: Justify
vi: Canh đều

en: Font Color
vi: Màu chữ

en: Broken handler @table.@field
vi: Bộ xử lý cho @table.@field bị hỏng

en: Skipping broken view @view
vi: Đang bỏ qua view bị hỏng @view

en: Ajax callback for view loading.
vi: Hàm gọi lại Ajax để nạp dữ liệu cho view.

en: Changes cannot be made to a locked view.
vi: Không thể thay đổi một view đã khóa.

en: Convert view
vi: Biến đổi view

en: Create customized lists and queries from your database.
vi: Tạo các danh sách và các câu truy vấn tùy biến được.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
vi: Giao diện quản lý các view. Không có module này, ta không thể tạo hay sửa các view trên site.

en: Display all values
vi: Trình bày tất cả các giá trị

en: Display empty text
vi: Trình bày chuỗi trắng

en: Provide default argument
vi: Cung cấp tham số mặc định

en: Default argument type
vi: Kiểu tham số mặc định

en: Broken/missing handler
vi: Thiếu hoặc lỗi bộ xử lý

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
vi: Bộ xử lý cho mục này đã bị lỗi hoặc đang bị thiếu, nên nó không hoạt động được. Có thể do module cung cấp bộ xử lý này đang bị tắt, hãy thử kiểm tra và bật module cần thiết lên. Nếu không được, hãy xóa bỏ mục này đi.

en: Current date
vi: Ngày hiện thời

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
vi: Nếu được chọn, người dùng có thể nhập nhiều tham số dưới dạng 1+2+3 (cho OR) hay 1,2,3 (cho AND).

en: Invalid input
vi: Nhập vào không hợp lệ

en: No transform
vi: Không biến đổi

en: Upper case
vi: Chữ hoa

en: Lower case
vi: Chữ thường

en: If checked, true will be displayed as false.
vi: Nếu đánh dấu, đúng sẽ được trình bày như sai.

en: Round
vi: Ngẫu

en: If checked, the number will be rounded.
vi: Nếu đánh dấu, số sẽ được làm tròn

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
vi: Xác định bao nhiêu chữ số phía sau dấu chấm thập phân.

en: What single character to use as a decimal point.
vi: Ký tự dùng làm dấu chấm thập phân.

en: What single character to use as the thousands separator.
vi: Ký tự dùng làm dấu ngăn cách phần nghìn.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
vi: Ký hiệu tiền tệ đặt trước số

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
vi: Ký hiệu tiền tệ đặt sau số

en: Display as link
vi: Trình bày như liên kết

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
vi: Mục này hiện không được trình bày. Nếu bạn <strong>trình bày</strong> nó, người dùng sẽ có thể thay đổi bộ lọc khi họ thấy nó.

en: Force this exposed filter to accept only one option.
vi: Bắt buộc bộ lọc được trình bày này chấp nhận chỉ một tùy chọn.

en: Remember
vi: Ghi nhớ

en: Remember the last setting the user gave this filter.
vi: Ghi nhớ thiết lập gần nhất của người dùng cho bộ lọc này.

en: This identifier is not allowed.
vi: Định danh này không được phép

en: - Any -
vi: - Tất cả -

en: exposed
vi: đã trình bày

en: Value type
vi: Kiểu giá trị

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
vi: Ngày ở bất kỳ định dạng máy có thể đọc nào. Thường dùng CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
vi: Định dạng ngày không hợp lệ

en: Limit list to selected items
vi: Giới hạn danh sách trong các mục đã chọn

en: Is all of
vi: Là tất cả của

en: Is between
vi: Nằm trong

en: between
vi: nằm ngoài

en: Is not between
vi: nằm ngoài

en: not between
vi: nằm ngoài

en: Min
vi: Tối thiểu

en: And max
vi: Và tối đa

en: And
vi: Và

en: Contains any word
vi: Chứa bất kỳ từ nào

en: has word
vi: có từ

en: Contains all words
vi: Chứa tất cả các từ

en: has all
vi: có tất cả

en: begins
vi: bắt đầu

en: ends
vi: kết thúc

en: asc
vi: tăng

en: desc
vi: giảm

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
vi: Cài thêm module Trợ giúp nâng cao tại !href để có thêm trợ giúp. <a href="@hide">Không hiển thị thông báo này nữa.</a>

en: Warning! Broken view!
vi: Cảnh báo! View bị hỏng!

en: Broken
vi: Bị hỏng

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
vi: Không chắc chắn cần làm gì? Hãy thử trang "!getting-started"

en: Displays
vi: Thiết bị hiển thị

en: Query build time
vi: Thời gian xây dựng truy vấn

en: Query execute time
vi: Thời gian thực thi truy vấn

en: No query was run
vi: Không có truy vấn nào được chạy

en: View name
vi: Tên View

en: View description
vi: Mô tả View

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
vi: Mô tả này sẽ hiện lên trên giao diện quản lý View, thường để giải thích xem view này hiển thị dữ liệu gì.

en: View tag
vi: Thẻ View

en: Are you sure you want to delete the view %name?
vi: Bạn có chắc muốn xóa view %name?

en: The view has been deleted.
vi: View đã được xóa.

en: Break lock
vi: Bỏ khóa

en: Paste view code here
vi: Dán mã view ở đây

en: Unable to interpret view code.
vi: Không thể dịch được mã nguồn của view.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
vi: Đã có một view với tên bạn nhập; xin chọn một tên khác

en: Display plugin @plugin is not available.
vi: Thiếu phần bổ sung @plugin cho cách trình bày.

en: Style plugin @plugin is not available.
vi: Thiếu phần bổ sung @plugin cho kiểu trình bày.

en: Row plugin @plugin is not available.
vi: Thiếu phần bổ sung @plugin cho trình bày dòng.

en: @type handler @table.@field is not available.
vi: Không có bộ xử lý @type để xử lý @table.@field.

en: Unable to import view.
vi: Không nhập được view.

en: Unknown or missing table name
vi: Tên bảng không rõ hoặc bị mất

en: Export this view
vi: Xuất view này ra

en: Create a copy of this view
vi: Tạo một bản sao của view này

en: Invalid
vi: Không hợp lệ

en: View analysis
vi: Phân tích view

en: View details
vi: Chi tiết view

en: Configure @type
vi: Cấu hình @type

en: Rearrange @type
vi: Sắp xếp lại @type

en: Broken field @id
vi: Trường bị hỏng @id

en: There are no @types available to add.
vi: Không có sẵn @types nào để thêm.

en: Configure extra settings for @type %item
vi: Cấu hình các thiết lập mở rộng cho kiểu @type %item

en: Configure summary style for @type %item
vi: Cấu hình kiểu trình bày tổng hợp cho kiểu @type %item

en: Clear Views' cache
vi: Xóa bộ đệm cho View

en: Add Views signature to all SQL queries
vi: Đánh dấu các truy vấn SQL của View

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
vi: Thêm chuỗi 'VIEWS' = 'VIEWS' vào mệnh đề WHERE trong các truy vấn SQL của View, để tiện nhận diện chúng trong bản ghi log của máy chủ. Chỉ nên dùng khi gỡ lỗi.

en: Disable views data caching
vi: Tắt bộ đệm dữ liệu cho view

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
vi: View ghi dữ liệu về các bảng, module và cách trình bày vào bộ đệm để tăng hiệu năng. Đánh dấu ô này sẽ bỏ qua việc ghi dữ liệu đệm, nên có thể ảnh hưởng rất lớn tới hiệu năng của hệ thống.

en: Show other queries run during render during live preview
vi: Hiện các truy vấn để trình bày dữ liệu khi xem thử

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
vi: Khi trình bày dữ liệu, Drupal có thể chạy rất nhiều truy vấn để lấy thông tin về cách trình bày. Đánh dấu ô này nếu muốn bao gồm tất cả các truy vấn này khi xem thử view.

en: Error: missing @component
vi: Lỗi: thiếu @component

en: Converted
vi: Đã biến đổi

en: Unable to find view.
vi: Không thể tìm view

en: Unable to convert view.
vi: Không thể biến đổi view

en: The view has been deleted
vi: View đã được xóa

en: Reduce duplicates
vi: Giảm các bản sao

en: Default settings for this view.
vi: Các thiết lập mặc định cho view này

en: Display the view as a block.
vi: Trình bày view như một block

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
vi: Trình bày view như một nguồn tin, chẳng hạn một nguồn tin RSS.

en: Displays rows as an HTML list.
vi: Trình bày các dòng dưới dạng danh sách HTML.

en: Displays rows in a grid.
vi: Trình bày các dòng trong một lưới.

en: Displays rows in a table.
vi: Trình bày các dòng trong một bảng.

en: Generates an RSS feed from a view.
vi: Tạo một nguồn tin RSS từ một view.

en: Will be available to all users.
vi: Sẽ có sẵn cho tất cả người dùng.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
vi: Cấp quyền truy cập cho người dùng có một trong các vai trò được chọn.

en: Time-based
vi: Theo thời gian

en: sort criteria
vi: các tiêu chuẩn sắp xếp

en: Sort criterion
vi: Tiêu chuẩn sắp xếp

en: sort criterion
vi: tiêu chuẩn sắp xếp

en: filter
vi: Lọc

en: The title of the comment.
vi: Tiêu đề của bình luận

en: Post date
vi: Ngày gửi bài

en: Date and time of when the comment was posted.
vi: Ngày và giờ bài bình luận được gửi.

en: Comment count
vi: Số bình luận

en: Comment status
vi: Trạng thái bình luận

en: Display the comment with standard comment view.
vi: Trình bày bình luận dạng chuẩn.

en: Display the comment as RSS.
vi: Trình bày bình luận dạng RSS.

en: A description of the location or context of the string.
vi: Mô tả về vị trí hoặc ngữ cảnh của chuỗi.

en: The title of the node.
vi: Tiêu đề của nội dung.

en: The date the node was posted.
vi: Ngày khởi tạo node.

en: In the form of CCYYMMDD.
vi: Ở dạng CCYYMMDD.

en: In the form of YYYYMM.
vi: Ở dạng YYYYMM.

en: Created year
vi: Năm tạo ra

en: In the form of YYYY.
vi: Ở dạng YYYY

en: Created month
vi: Tháng tạo ra

en: In the form of MM (01 - 12).
vi: Ở dạng MM (01 - 12).

en: Created day
vi: Ngày tạo

en: In the form of DD (01 - 31).
vi: Ở dạng DD (01 - 31).

en: Created week
vi: Tuần tạo ra

en: Has new content
vi: Có nội dung mới

en: Poll
vi: Bảng thăm dò

en: Links from
vi: Các liên kết từ

en: Links to
vi: Các liên kết đến

en: Node statistics
vi: Thống kê node

en: Total views
vi: Tổng số lần xem

en: The total number of times the node has been viewed.
vi: Tổng số lần node này đã được xem.

en: Views today
vi: Số lần xem hôm nay

en: The total number of times the node has been viewed today.
vi: Tổng số lần node này đã được xem hôm nay.

en: Most recent view
vi: Lần xem gần nhất

en: The most recent time the node has been viewed.
vi: Thời gian gần nhất node này được xem.

en: Browser session ID of user that visited page.
vi: ID của phiên truy cập của người dùng đã truy cập trang nội dung.

en: Title of page visited.
vi: Tiêu đề của trang được xem.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
vi: Đường dẫn bên trong của trang được xem (đường dẫn tương đối với gốc của Drupal)

en: Referrer URI.
vi: URL dẫn đến.

en: Hostname of user that visited the page.
vi: Hostname của người dùng đã truy cập trang nội dung.

en: The user who visited the site.
vi: Người dùng đã thăm site

en: Time in milliseconds that the page took to load.
vi: Thời gian tải trang nộ dung (tính bằng mili giây).

en: Timestamp of when the page was visited.
vi: Thời gian khi trang nội dung được truy cập.

en: The ID of the file.
vi: ID của tập tin

en: The name of the file.
vi: Tên của tập tin

en: The path of the file.
vi: Đường dẫn của tập tin

en: The mime type of the file.
vi: Phân loại MIME của tập tin.

en: The status of the file.
vi: Tình trạng của tập tin

en: The date the file was uploaded.
vi: Ngày tập tin được tải lên.

en: All terms
vi: Tất cả các từ liệu

en: The description of the uploaded file.
vi: Mô tả của tập tin được tải lên.

en: All files attached to a node with upload.module.
vi: Tất cả các tập tin đính kèm tới một node với upload.module.

en: Has attached files
vi: Có các tập tin đã đính kèm

en: The user ID
vi: ID người dùng

en: The user or author name.
vi: Tên người dùng hoặc tác giả.

en: The user's picture, if allowed.
vi: Ảnh người dùng, nếu được phép.

en: The date the user was created.
vi: Ngày người dùng được tạo ra.

en: The user's last access date.
vi: Ngày truy cập cuối của người dùng

en: The user's last login date.
vi: Ngày đăng nhập cuối của người dùng

en: Whether a user is active or blocked.
vi: Người dùng đang được kích hoạt hay bị chặn.

en: The user's signature.
vi: Chữ ký người dùng

en: Provide a simple link to delete the user.
vi: Cung cấp một liên kết đơn giản để xóa người dùng.

en: User ID from URL
vi: Mã người dùng từ URL

en: User ID from logged in user
vi: Mã người dùng từ phiên đăng nhập

en: Randomize the display order.
vi: Làm ngẫu nhiên thứ tự trình bày.

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
vi: Cho phép bỏ qua một tham số. Truy vấn sẽ không bị thay đồi bởi tham số này.

en: contact
vi: liên hệ

en: Unknown group
vi: Nhóm lạ

en: Unknown language
vi: Ngôn ngữ chưa biết

en: No language
vi: Không có ngôn ngữ

en: Unknown node type
vi: Kiểu node không rõ

en: Node IDs separated by , or +
vi: Các ID của node phân cách bởi dấu , hoặc +

en: Display node comments
vi: Trình bày các bình luận của node

en: Show None
vi: Không hiện

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
vi: Sử dụng toán tử OR viết hóa để tìm kiếm một trong hai từ khóa. Ví dụ: <strong>desktop OR laptop</strong>

en: Link this field to download the file
vi: Liên kết trường này để tải về tập tin.

en: To the user
vi: Tới người dùng:

en: Is the logged in user
vi: Là người dùng đã đăng nhập

en: Usernames
vi: Các tên người dùng

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
vi[0]: Không thể tìm người dùng: @users

en: Unrestricted
vi: Không khác biệt

en: PHP validate code
vi: Mã xác nhận hợp lệ PHP

en: Broken field
vi: Trường bị hỏng

en: Row style
vi: Kiểu dòng

en: Use AJAX
vi: Dùng AJAX

en: Items per page
vi: Số mục trên một trang

en: Display only distinct items, without duplicates.
vi: Trình bày chỉ các mục khác biệt, không giống nhau.

en: Change settings for this access type.
vi: Thay đổi các thiết lập cho kiểu truy cập này.

en: Exposed form in block
vi: Trình bày form trên một khối

en: Unknown/missing format
vi: Định dạng Không rõ/Bị thiếu

en: The title of this view
vi: Tiêu đề của view này

en: Use AJAX when available to load this view
vi: Dùng AJAX khi sẵn có để nạp view này

en: Create more link
vi: Tạo thêm liên kết

en: Access restrictions
vi: Các hạn chế truy cập

en: Access options
vi: Tùy chọn truy cập

en: Display even if view has no result
vi: Trình bày cả khi view không có kết quả

en: Text to display beneath the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
vi: Văn bản trình bày bên dưới view. Có thể gồm giải thích hoặc liên kết hoặc bất kỳ thứ gì. Tùy chọn.

en: Text to display if the view has no results. Optional.
vi: Văn bản trình bày khi view không có kết quả. Tùy chọn.

en: Style options
vi: Các tùy chọn kiểu

en: Field @field (ID: @id)
vi: Trường @field (ID: @id)

en: Back to !info.
vi: Quay về !info.

en: File found in folder @template-path
vi: Tập tin được tìm thấy trong thư mục @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
vi: (Tập tin không được tìm thấy, trong thư mục @template-path)

en: Update default display
vi: Cập nhật hiển thị mặc định

en: Using the site name
vi: Dùng tên site

en: Use the site name for the title
vi: Dùng tên site làm tiêu đề

en: Already exists
vi: Đã tồn tại

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
vi: "%" không thể dùng cho phần đầu tiên của đường dẫn

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
vi: Gióng ngang, sẽ đặt các mục bắt đầu từ trái, bên trên qua phải. Gióng dọc, sẽ đặt các mục từ trái bên trên xuống dưới.

en: This will appear in the RSS feed itself.
vi: Cái này sẽ xuất hiện trong bản thân nguồn tin RSS.

en: Display items inline
vi: Hiển thị trên một dòng

en: The style selected does not utilize fields.
vi: Kiểu trình bày được chọn không dùng các trường.

en: None defined
vi: Chưa có mục nào

en: New view
vi: View mới

en: Changed view
vi: View đã sửa

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
vi: View %name, hiện các mục thuộc kiểu <strong>@base</strong>.

en: Live preview
vi: Xem thử trực tiếp

en: Title: @title
vi: Tiêu đề: @title

en: @current of @max
vi: @current trên @max

en: Show only these tags
vi: Chỉ hiện những thẻ này

en: Administration menu
vi: Menu Admin

en: Formatted html link
vi: Định dạng html của liên kết

en: - All -
vi: - Tất cả -

en: Fieldset
vi: Nhóm trường

en: Import code
vi: Nhập từ mã

en: Unmet dependencies: !dependencies
vi: Chưa được đáp ứng phụ thuộc: !dependencies

en: Checking...
vi: Đang kiểm tra ...

en: The feature !module cannot be enabled because it conflicts with !conflict.
vi: Không kích hoạt được Gói tính năng !module vì có xung đột với !conflict.

en: Reverted all <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong>.
vi: Hoàn nguyên tất cả các thành phần <strong>!component</strong> đối với <strong>!module</strong>.

en: No changes have been made to this feature.
vi: Gói tính năng này không bị thay đổi.

en: Machine-readable name
vi: Tên có thể được máy nhận diện

en: Download feature
vi: Tải về tính năng

en: Enable and disable features.
vi: Bật và tắt các tính năng.

en: Display components of a feature.
vi: Hiển thị các thành phần của một gói tính năng.

en: Compare default and current feature.
vi: So sánh mặc định và tính năng hiện tại.

en: Javascript status call back.
vi: Trạng thái gọi lại cho mã Javascript.

en: Menu items for any enabled features.
vi: Các mục trình đơn cho gói tính năng đã kích hoạt bất kỳ.

en: Provides feature management for Drupal.
vi: Cung cấp phương thức quản lý các tính năng của Drupal.

en: Dependency
vi: Phụ thuộc

en: No features available.
vi: Không có gói tính năng nào.

en: Contact form
vi: Mẫu liên hệ

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
vi: Quyền truy cập của thư mục %directory đã được chuyển thành cho phép ghi.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
vi: Tên máy hợp lệ chỉ được phép chứa các ký tự thường, số và gạch dưới.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
vi: Bản duyệt cho phép bạn theo dõi sự khác biệt giữa nhiều phiên bản của bài gửi.

en: Search form
vi: Biểu mẫu tìm kiếm

en: Date and time
vi: Ngày và giờ

en: Date and time lookup
vi: Kiểm tra ngày và giờ

en: Translation settings
vi: Thiết lập bản dịch

en: Wipe and rebuild
vi: Xóa và tạo lại

en: File name without extension
vi: Tên tập tin không có phần mở rộng

en: File extension
vi: Phần mở rộng của tập tin

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
vi: %name: tiêu đề không trùng khớp. Vui lòng kiểm tra lại chọn lựa của bạn.

en: Minimum resolution for Images
vi: Độ phân giải tối thiểu cho ảnh

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an image that is smaller than these dimensions is uploaded it will be rejected.
vi: Kích cỡ ảnh tối thiểu biểu diễn ở dạng WIDTHxHEIGHT (v.d. 640x480). Đặt về 0 để không hạn chế. Nếu tải lên một ảnh nhỏ hơn kích thước này sẽ bị từ chối.

en: ALT text settings
vi: Thiết lập văn bản thay thế

en: Enable user input alternate text for images.
vi: Bật văn bản thay thế người dùng nhập cho ảnh.

en: Default ALT text
vi: Văn bản thay thế mặc định

en: This value will be used for alternate text by default.
vi: Giá trị sẽ được dùng là văn bản thay thế theo mặc định.

en: Title text settings
vi: Thiết lập văn bản tiêu đề

en: Enable user input title text for images.
vi: Bật văn bản tiêu đề người dùng nhập cho ảnh.

en: Default Title text
vi: Văn bản tiêu đề mặc định

en: This value will be used as the image title by default.
vi: Giá trị sẽ được dùng như tiêu đề ảnh theo mặc định.

en: Alternate Text
vi: Văn bản thay thế

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
vi: Tiêu đề này sẽ được dùng làm chú thích nổi khi người dùng di chuột lên trên ảnh.

en: Image linked to node
vi: Ảnh liên kết tới node

en: Image linked to file
vi: Ảnh liên kết tới tập tin

en: The selected file %name could not be saved.
vi: Tập tin được chọn %name không thể được lưu.

en: The path %directory was checked as a directory, but it is a file.
vi: Đường dẫn đến %directory được kiểm tra như là thư mục, nhưng nó là một tập tin.

en: When enabled, will display a text field where users may enter a description about the uploaded file.
vi: Khi được kích hoạt, sẽ hiển thị một ô textfield mà người dùng có thể nhập mô tả cho tập tin được tải lên.

en: Progress indicator
vi: Báo cáo tiến độ

en: Bar with progress meter
vi: Thanh tiến độ

en: Throbber
vi: Con chạy

en: Path settings
vi: Thiết lập đường dẫn

en: The file in the @field field was unable to be uploaded.
vi: Tập tin trong trường @field không thể được tải lên.

en: The file referenced by the %field field does not exist.
vi: Tập tin được tham chiếu bởi trường %field không tồn tại.

en: The file upload failed. %upload
vi: Không tải được tệp lên. %upload

en: Displays the file system path to the file.
vi: Hiển thị đường dẫn tập tin hệ thống đến tập tin.

en: URL to file
vi: URL tới tập tin

en: Displays a full URL to the file.
vi: Hiển thị đầy đủ URL tới tập tin.

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
vi: Đã xảy ra một lỗi nghiêm trọng. Tệp tin tải lên có kích thước quá lớn so với kích thước tối đa mà máy chủ này hỗ trợ (@size).

en: Starting upload...
vi: Bắt đầu tải lên...

en: Uploading... (@current of @total)
vi: Đang tải... (@current trong tổng số @total)

en: The file contents (@type) do not match its extension (@extension).
vi: Nội dung của tập tin (@type) không tương thích với phần mở rộng của nó(@extension).

en: Allowed Extensions: %ext
vi: Những phần mở rộng được phép: %ext

en: Maximum Filesize: %size
vi: Dung lượng tối đa của tập tin: %size

en: The image must be exactly %dimensions pixels.
vi: Hình ảnh phải chính xác %dimensions pixels.

en: The image will not fit between the dimensions of %min_dimensions and %max_dimensions pixels.
vi: Hình ảnh sẽ không phù hợp giữa kích thước %min_dimensions và %mã_dimensions pixels.

en: Images must be exactly @min_size pixels
vi: Kích thước tối thiểu của ảnh phải chính xác @min_size pixels

en: Images must be between @min_size pixels and @max_size
vi: Kích thước ảnh phải giữa @min_sizw pixels và @max_size

en: Images larger than @max_size pixels will be scaled
vi: Những ảnh có kích thước lớn hơn @max_size pixels sẽ bị co lại.

en: Images must be smaller than @max_size pixels
vi: Kích thước ảnh phải nhỏ hơn @max_size pixels

en: Images must be larger than @max_size pixels
vi: Kích thước ảnh phải lớn hơn @max_size pixels

en: The file is not a known image format.
vi: Không nhận ra định dạng ảnh của tập tin.

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
vi: Máy chủ web có hỗ trợ việc biểu diễn tiến độ tải các tệp tin, nhưng chưa được cài đặt các thư viện cần thiết. Hãy thông báo với quản trị hệ thống để cài đặt <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">Thư viện PECL uploadprogress</a>, hoặc <a href="http://us2.php.net/apc">Thư viện APC</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
vi: Máy chủ web có hỗ trợ việc biểu diễn tiến độ tải các tệp tin lên thông qua thư viện APC RFC1867. Lưu ý rằng thư viện này không hỗ trợ biểu diễn tiến độ cho nhiều tệp cùng lúc. Để hỗ trợ biểu diễn tiến độ cho nhiều tệp tin đồng thời, hãy sử dụng <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">Thư viện PECL uploadprogress</a>.

en: Migrating filefield values
vi: Di chuyển các giá trị filefield

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP 5.2 and an Apache server.
vi: Máy chủ của bạn không có khả năng hiển thị quá trình tải tập tin lên. Quá trình tải tập tin lên yêu cầu PHP 5.2 và máy chủ Apache.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
vi: Máy chủ web không hỗ trợ việc biểu diễn tiến độ tải các tệp tin lên. Tính năng này yêu cầu máy chủ web phải chạy PHP thông qua mod_php, chứ không phải FastCGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
vi: Máy chủ web có hỗ trợ việc biểu diễn tiến độ tải các tệp tin lên thông qua thư viện APC, nhưng thư viện này không được sử dụng. Hãy thêm dòng <code>apc.rfc1867 = 1</code> vào tệp cấu hình php.ini để sử dụng nó. Hoặc tối ưu hơn là sử dụng <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">Thư viện PECL uploadprogress</a>, để hỗ trợ biểu diễn tiến độ cho nhiều tệp tin đồng thời.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
vi: Đã kích hoạt (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
vi: Đã kích hoạt (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
vi: Tiến độ tải lên

en: Width of a video or image file in pixels.
vi: Chiều rộng của Video hoặc hình ảnh theo pixels.

en: Height of a video or image file in pixels.
vi: Chiều cao của Video hoặc hình ảnh theo pixels.

en: The duration of audio or video files, in seconds.
vi: Thời lượng của tập tin âm thanh hoặc tập tin video theo giây.

en: Default (usually mm:ss)
vi: Mặc định (thường thì mm:ss)

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
vi: Lưu trữ các thuộc tính title, href trong CSDL để tổng hợp một liên kết.

en: URL, as plain text
vi: URL, dưới dạng văn bản thuần

en: Strongarm
vi: Thao tác với các giá trị mặc định

en: %name: the value may be no smaller than %min.
vi: %name:giá trị không thể nhỏ hơn %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
vi: %name: giá trị không thể lớn hơn %max.

en: The item has been deleted.
vi: Đã xóa mục.

en: delete any
vi: xóa bất kỳ

en: edit any
vi: sửa đổi bất kỳ

en: The name of the site.
vi: Tên site

en: Unable to create
vi: Không thể tạo

en: Bulk Exporter
vi: Xuất hàng loạt

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
vi: Xuất hàng loạt các đối tượng nội dung xử lý bởi mô-đun CTools ra dạng mã.

en: , and
vi: , và

en: Update and return
vi: Cập nhật và quay trở về

en: In code
vi: Trong mã nguồn

en: Enabled, title
vi: Được bật và theo tiêu đề

en: Optional features
vi: Những tính năng tuỳ chọn

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
vi: Thêm, sửa hay xóa các trang trên hệ thống.

en: Node add/edit form
vi: Form thêm/sửa nút

en: Administrative title
vi: Tiêu đề dành cho quản trị

en: Administrative description
vi: Mô tả dành cho quản trị

en: Import page
vi: Nhập trang

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
vi: Những trang do người quản trị tạo, có đường dẫn URL, thiết lập quyền truy cập và các liên kết trên trình đơn của Drupal.

en: Create a new page
vi: Tạo thêm trang mới

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
vi: Sửa tên, đường dẫn và các thiết lập cơ bản cho trang.

en: User profile template
vi: Mẫu hồ sơ người dùng

en: Node links of the referenced node.
vi: Liên kết node của node được tham vấn.

en: Node last updated date
vi: Ngày cập nhật node gần nhất

en: Node form submit buttons
vi: Mẫu node - nút Đệ trình

en: Node form revision log message
vi: Mẫu node - thông tin truy cập bản hiệu đính

en: Node form url path settings
vi: Mẫu node - cài đặt đường dẫn URL

en: Profile category
vi: Phân mục hồ sơ

en: Contents of a single profile category.
vi: Nội dung của một thư mục hồ sơ đơn lẻ.

en: Configure view
vi: Cấu hình view

en: @count items displayed.
vi: @count mục được hiển thị.

en: Content pane
vi: Khung nội dung

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
vi: Các trang panel thường được dùng làm trang đích, với đường dẫn URL, các tham số đầu vào và các liên kết trên trình đơn.

en: Panel page
vi: Trang panel

en: Go to list
vi: Xem danh sách

en: Selection rules
vi: Các luật lựa chọn

en: Theme variables
vi: Các biến cho giao diện

en: The description of this context definition.
vi: Mô tả cho ngữ cảnh này.

en: Reactions
vi: Các phản ứng

en: !user signup for '!title'
vi: !user đăng kí tham gia '!title'

en: Attendance
vi: Tham dự

en: Mark as attended
vi: Đánh dấu có tham dự

en: - Not recorded -
vi: - Không có thông tin -

en: Did not attend
vi: Vắng mặt

en: Attended
vi: Có tham dự

en: Form settings
vi: Các thiết lập mẫu biểu

en: Format string
vi: Chuỗi định dạng

en: Are you sure you want to remove the format %format?
vi: Bạn có muốn xóa định dạng %format không?

en: Removed date format %format.
vi: Đã xóa định dạng ngày tháng %format.

en: %title is invalid.
vi: %title không hợp lệ.

en: !month-name |January|February|March|April|May|June|July|August|September|October|November|December
vi: !month-name |Tháng 1|Tháng 2|Tháng 3|Tháng 4|Tháng 5|Tháng 6|Tháng 7|Tháng 8|Tháng 9|Tháng 10|Tháng 111|Tháng 12

en: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|May|Jun|Jul|Aug|Sep|Oct|Nov|Dec
vi: !month-abbreviation |Th1|Th2|Th3|Th4|Th5|Th6|Th7|Th8|Th9|Th10|Th11|Th12

en: Allow users to configure date formats
vi: Cho phép người dùng cấu hình định dạng ngày tháng

en: Add format
vi: Thêm định dạng

en: Allow users to add additional date formats.
vi: Cho phép người dùng thêm vào các định dạng ngày giờ bổ sung.

en: Delete date format
vi: Xóa định dạng ngày giờ

en: Allow users to delete a configured date format.
vi: Cho phép người dùng xóa một định dạng ngày giờ đã thiết lập.

en: Configure date formats for each locale
vi: Cấu hình định dạng ngày giờ cho mỗi bản địa

en: Date Popup Configuration
vi: Cấu hình Ngày Pop-up

en: Allows the user to configure the Date Popup settings.
vi: Cho phép người dùng cấu hình cài đặt Ngày Pop-up.

en: Content type name
vi: Tên kiểu nội dung

en: Menu module form.
vi: Biểu mẫu module menu.

en: Upload module form.
vi: Biểu mẫu module upload.

en: CCK - No Views integration
vi: CCK - Không tích hợp Views

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
vi: CCK tích hợp với module Views đòi buộc Views từ phiên bản 6.x-2.0-rc2 trở lên.

en: manage fields
vi: quản lý trường

en: » Add a new content type
vi: » Tạo một kiểu nội dung mới

en: @field_name (Locked)
vi: @field_name (Bị khóa)

en: - Select a field type -
vi: - Chọn một kiểu trường -

en: - Select a widget -
vi: - Chọn một widget -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
vi: Tên trường (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
vi: Kiểu dữ liệu sẽ lưu trữ.

en: Form element to edit the data.
vi: Đối tượng form để chỉnh sửa dữ liệu.

en: - Select an existing field -
vi: - Chọn một trường đã khai báo -

en: Field to share
vi: Chia sẻ trường

en: Group name (a-z, 0-9, _)
vi: Tên nhóm (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
vi: Thêm trường mới: bạn phải nhập nhãn của trường.

en: Add new field: you need to provide a field name.
vi: Thêm trường mới: bạn phải nhập tên trường.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
vi: Thêm trường mới: Tên %field_name của trường là không hợp lệ. Tên này chỉ được phép bao gồm chữ cái viết thường, chữ số và gạch dưới.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
vi: Thêm trường mới: Tên %field_name của trường quá dài. Tên này không được phép dài hơn 32 ký tự, tính cả phần đầu 'field_' được thêm vào.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
vi: Thêm trường mới: Tên %field_name của trường đã được sử dụng.

en: Add new field: you need to select a field type.
vi: Thêm trường mới: bạn phải chọn một loại trường.

en: Add new field: you need to select a widget.
vi: Thêm trường mới: bạn phải chọn một widget.

en: Add new field: invalid widget.
vi: Thêm trường mới: widget không hợp lệ.

en: Add existing field: you need to provide a label.
vi: Thêm trường đã có: bạn phải nhập nhãn của trường.

en: Add existing field: you need to select a field.
vi: Thêm trường đã có: bạn phải chọn một trường.

en: Add existing field: you need to select a widget.
vi: Thêm trường đã có: bạn phải chọn một widget.

en: Add existing field: invalid widget.
vi: Thêm trường đã có: widget không hợp lệ.

en: Edit basic information
vi: Sửa thông tin cơ bản

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
vi: Tên người-đọc được sử dụng như một nhãn cho trường dữ liệu này trong kiểu nội dung %type.

en: Updated basic settings for field %label.
vi: Đã cập nhật các thiết lập cơ bản cho trường dữ liệu %label.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
vi: Trường %field đang bị khóa nên không thể chỉnh sửa.

en: %type basic information
vi: %type thông tin cơ bản

en: Maximum number of values users can enter for this field.
vi: Số giá trị tối đa mà người dùng được phép nhập vào trường này.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
vi: 'Không giới hạn' sẽ cho một nút 'Thêm nữa' để người dùng thêm vào bao nhiêu giá trị cũng được.

en: The PHP code for 'default value' returned @value, which is invalid.
vi: Đoạn mã PHP cho 'giá trị mặc đinh' đã trả về @value, một giá trị không hợp lệ.

en: %name must be an integer.
vi: %name phải là số nguyên.

en: %name must be a positive integer.
vi: %name phải là số nguyên dương.

en: %name must be a number.
vi: %name phải là số.

en: You have to return the default value in the expected format.
vi: Bạn phải trả về giá trị mặc định trong định dạng định trước.

en: Field has value
vi: Trường dữ liệu có giá trị

en: Field has changed
vi: Trường dữ liệu đã thay đổi

en: Appears in: @types
vi: Trình bày trong: @types

en: <No value>
vi: <Không có giá trị>

en: Custom label
vi: Nhãn tùy chỉnh

en: You need to provide a label.
vi: Bạn phải cung cấp một nhãn.

en: You need to provide a group name.
vi: Bạn cần cung cấp một tên nhóm.

en: The group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
vi: Tên nhóm %group_name quá dài. Tên nhóm bị giới hạn ở 32 ký tự, tính cả tiền tố 'group_'.

en: The group name %group_name already exists.
vi: Tên nhóm %group_name đã tồn tại.

en: Add new group:
vi: Thêm nhóm mới:

en: Add new group: you need to provide a label.
vi: Thêm nhóm mới: bạn cần cung cấp một nhãn.

en: Add new group: you need to provide a group name.
vi: Thêm nhóm mới: bạn cần cung cấp một tên cho nhóm.

en: Standard group
vi: Nhóm chuẩn

en: Create display groups for CCK fields.
vi: Tạo các nhóm trình bày cho các trường dữ liệu CCK.

en: %name: found no valid post with that title.
vi: %name: không tìm thấy bài gửi hợp lệ cho tiêu đề này.

en: Only numbers are allowed in %field.
vi: Trường %field chỉ chấp nhận các số.

en: View used to select the users
vi: View được sử dụng để chọn ra các người dùng

en: %name: invalid user.
vi: %name: người dùng không hợp lệ.

en: New field
vi: Trường dữ liệu mới

en: Existing field
vi: Trường dữ liệu sẵn có

en: New group
vi: Nhóm mới

en: Manage Drupal variable settings that have been strongarmed.
vi: Quản lý các thiết lập cho các biến của Drupal đã được lưu trữ.

en: Product class saved.
vi: Lớp sản phẩm đã được lưu.

en: width @width
vi: chiều rộng @width

en: height @height
vi: chiều cao @height

en: upscaling allowed
vi: Cho phép phóng to

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
vi: ngẫu nhiên giữa -@degrees độ và @degrees độ

en: Existing node
vi: Nút trên hệ thống

en: Add the breadcrumb trail as content.
vi: Thêm chuỗi thư mục (breadcrumb) vào nội dung.

en: Add the help text of the current page as content.
vi: Thêm thông tin trợ giúp của trang này vào nội dung.

en: Add the status messages of the current page as content.
vi: Thêm thông điệp trạng thái của trang hiện tại vào nội dung.

en: Add the site mission statement as content.
vi: Thêm mô tả nhiệm vụ của website vào nội dung.

en: Add the slogan trail as content.
vi: Thêm khẩu hiệu (slogan) vào nội dung.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
vi: Thêm các tab vào nội dung.

en: Add the page title as content.
vi: Thêm tiêu đề trang vào nội dung.

en: Manage pages
vi: Quản lý các trang

en: Example: Image gallery
vi: Ví dụ: bộ sưu tập ảnh

en: Example: image_gallery
vi: Ví dụ: image_gallery

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
vi: Chỉ được phép chứa các chữ thường, chữ số hay dấu gạch dưới. <strong>Tên này không nên trùng với tên các module hay giao diện hiện có.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
vi: Nhập một đoạn mô tả ngắn gọn về những gì tính năng này cung cấp cho người dùng.

en: Examples: 6.x-1.0, 6.x-1.0-beta1
vi: Ví dụ: 6.x, 1.0, 6.x-1.0-Beta1

en: URL of update XML
vi: URL của bản tin XML cập nhật

en: Example: http://mywebsite.com/fserver
vi: Ví dụ: http://mywebsite.com/fserver

en: features
vi: tính năng

en: Create feature
vi: Tạo tính năng

en: Create a new feature.
vi: Tạo một tính năng mới.

en: Populate feature
vi: Sinh tính năng

en: Auto-detected
vi: Tự động phát hiện

en: Provided by dependency
vi: Cung cấp các điều kiện phụ thuộc

en: My Account
vi: Tài khoản của tôi

en: No orders available.
vi: Chưa có đơn hàng nào.

en: Site contact page
vi: Trang liên hệ cho website

en: User contact
vi: Liên hệ người dùng

en: All polls
vi: Tất cả các thăm dò

en: Search @type
vi: Tìm kiếm @type

en: The site contact form that allows users to send a message to site administrators.
vi: Form liên hệ toàn cục, cho phép người dùng gửi một thông điệp tới người quản trị trang web.

en: Page footer message
vi: Thông điệp chân trang

en: Add the page footer message as content.
vi: Thêm thông điệp chân trang vào nội dung.

en: Advanced search form
vi: Mẫu tìm kiếm tiên tiến

en: A search form with advanced options.
vi: Một mẫu tìm kiếm với nhiều các tùy chọn cao cấp.

en: An alias will be generated for you. If you wish to create your own alias below, uncheck this option.
vi: Một đường dẫn ảo sẽ được tự động tạo. Nếu muốn tạo một đường dẫn ảo tự chọn, hãy bỏ dấu kiểm của hộp này.

en: @argument title
vi: Tiêu đề tham số @argument

en: @argument input
vi: Nhập vào tham số @argument

en: Hide if empty
vi: Ẩn nếu rỗng

en: The view %name has been saved.
vi: View %name đã được lưu.

en: Jump menu
vi: Trình đơn nhảy

en: Please enter a valid version with core and major version number. Example: !example
vi: Xin nhập chuỗi phiên bản hợp lệ, bao gồm phiên bản của nhân và phiên bản chính. Ví dụ: !example

en: Recreate
vi: Tạo lại

en: Revert components
vi: Hoàn nguyên các thành phần

en: Mark as reviewed
vi: Đánh dấu đã xét duyệt lại

en: All <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong> reviewed.
vi: Hoàn nguyên tất cả các thành phần <strong>!component</strong> đối với <strong>!module</strong>.

en: Orphaned dependencies
vi: Các phụ thuộc đã lỗi thời

en: These modules are dependencies of features that have been disabled. They may be disabled without affecting other components of your website.
vi: Các module này chỉ để phục vụ các tính năng hiện đã bị vô hiệu hóa. Ta có thể tắt chúng đi mà không làm ảnh hưởng tới các thành phần khác trên website.

en: Disable selected modules
vi: Vô hiệu hoá các module đã chọn

en: Leave enabled
vi: Giữ nguyên ở trạng thái bật

en: @action completed for @module_name / @component.
vi: Đã hoàn thành @action cho @module_name / @component.

en: administer features
vi: quản trị các tính năng

en: manage features
vi: quản lí các tính năng

en: Manage features.
vi: Quản lí các tính năng.

en: Detect and disable any orphaned feature dependencies.
vi: Phát hiện và tắt các phụ thuộc không còn cần thiết cho các tính năng.

en: Recreate an existing feature.
vi: Tạo lại tính năng đã có.

en: Review overrides
vi: Xem các ghi đè

en: Needs review
vi: Cần xem lại

en: Other tools
vi: Công cụ khác

en: Render
vi: Trình bày

en: Other blocks
vi: Các khối khác

en: The unique ID of the comment.
vi: Mã ID duy nhất của bình luận này.

en: The name left by the comment author.
vi: Tên được sử dụng bởi người bình luận.

en: The email address left by the comment author.
vi: Địa chỉ email của người đăng bình luận.

en: The home page URL left by the comment author.
vi: Địa chỉ URL của người đăng bình luận.

en: The formatted content of the comment itself.
vi: Nội dung đã được định dạng của bình luận này.

en: The number of comments posted on a node.
vi: Số bình luận được đăng cho một nội dung.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
vi: Số bình luận đã được đăng trên nội dung kể từ khi người dùng xem nó lần cuối.

en: The type of the node.
vi: Kiểu của nội dung này.

en: The human-readable name of the node type.
vi: Tên dành cho người dùng của kiểu nội dung.

en: The language the node is written in.
vi: Ngôn ngữ của nội dung.

en: The URL of the node.
vi: Địa chỉ URL của nội dung.

en: The slogan of the site.
vi: Khẩu hiệu của site

en: The administrative email address for the site.
vi: Địa chỉ email của người quản trị trang web.

en: The URL of the site's front page.
vi: Địa chỉ URL của trang chủ.

en: The optional description of the taxonomy term.
vi: Thông tin mô tả tùy chọn cho phân loại.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
vi: Mô tả tùy thích cho phân nhóm.

en: The unique ID of the user account.
vi: ID duy nhất của tài khoản người dùng.

en: The login name of the user account.
vi: Tên đăng nhập của tài khoản người dùng.

en: The email address of the user account.
vi: Địa chỉ email của tài khoản người dùng.

en: The URL of the account profile page.
vi: Địa chỉ tài nguyên của trang hồ sơ tài khoản.

en: Hardcoded
vi: Cố định trong mã nguồn

en: A tag to group this context with others.
vi: Thẻ phân loại để phân nhóm cho ngữ cảnh này.

en: Trigger the activation of this context
vi: Các điều kiện để Kích hoạt các phản ứng định nghĩa trong ngữ cảnh này

en: Actions to take when this context is active
vi: Các hành động sẽ thực hiện nếu ngữ cảnh này được kích hoạt

en: Add a reaction
vi: Thêm hành xử

en: Context editor
vi: Biên tập ngữ cảnh

en: Context inspector
vi: Kiểm tra ngữ cảnh

en: Always active
vi: Luôn kích hoạt

en: User contact forms
vi: Trang liên hệ cá nhân

en: The unique ID of the content item, or "node".
vi: Mã duy nhất cho nội dung này, hoặc "nút".

en: Validate URL
vi: Kiểm tra URL

en: - Choose -
vi: - Chọn -

en: A module by the name @name already exists on your site. Please choose a different name.
vi: Hiện đang có Module với tên @name trên hệ thống. Xin vui lòng chọn một tên khác.

en: Require all conditions
vi: Tất cả các điều kiện phải được thỏa mãn

en: Please reload the page to view this block.
vi: Hãy nạp lại trang để xem khối này.

en: Switch theme
vi: Chuyển giao diện

en: Choose aliases to delete
vi: Chọn các đường dẫn ảo cần xóa

en: All aliases
vi: Tất cả các đường dẫn ảo

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
vi: <strong>Lưu ý:</strong> Không có phần xác nhận khi thực hiện thao tác này. Hãy kiểm tra kỹ trước khi nhấp vào nút "Xóa đường dẫn ảo". <br />Nếu cẩn thận, hãy sao lưu cơ sở dữ liệu và/hoặc bảng url_alias trước khi chạy tính năng này.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
vi: Bỏ qua đường dẫn ảo %alias do lỗi xung đột với một đường dẫn ảo hiện có.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
vi: Bỏ qua đường dẫn ảo %alias vì nó giống với đường dẫn nội bộ.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
vi: Đã tạo đường dẫn ảo %alias mới cho %source, thay cho %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
vi: Đã tạo đường dẫn ảo %alias cho %source.

en: User blogs
vi: Trang blog của người dùng

en: Administration tools
vi: Công cụ quản trị

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
vi: View này được tạo cho phiên bản @import_version, nhưng bạn lại chỉ có phiên bản @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
vi: Thiếu hoặc lỗi bộ xử lý: @table > @field

en: Output machine name
vi: Tên máy đầu ra

en: Edit my account
vi: Sửa tài khoản của tôi

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
vi: Tên tệp %filename không được phép tải lên. Chỉ có các tệp với phần mở rộng sau là được phép: %extensions.

en: Oblique
vi: Xiên

en: Node terms
vi: Thuật ngữ node

en: Feed icons
vi: Biểu tượng lấy tin

en: Add the site feed_icons statement as content.
vi: Thêm mô tả của biểu tượng RSS (feed_icons) vào nội dung.

en: Site logo
vi: Logo trang web

en: Add the logo trail as content.
vi: Thêm dải logo vào nội dung.

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
vi: Thêm liên kết chính (primary_links) vào nội dung.

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
vi: Thêm liên kết phụ (secondary_links) vào nội dung.

en: Custom style
vi: Kiểu tùy biến

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
vi: Nếu được chọn, hệ thống sẽ kiểm tra trường URL xem có hợp lệ không.

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
vi: Nếu được chọn, khi khai báo các liên kết, người dùng có thể chỉ nhập phần tiêu đề, và bỏ không nhập trường URL. Khi ấy, phần tiêu đề sẽ được trình bày dưới dạng văn bản thuần.

en: When output, this link will have this class attribute. Multiple classes should be separated by spaces.
vi: Khi trình bày, liên kết sẽ có lớp CSS này. Ngăn cách các lớp CSS bằng dấu phẩy.

en: Title, as plain text
vi: Tiêu đề, dưới dạng văn bản thuần

en: If enabled, any instance of "/0" will be trimmed from the right of the URL. This stops duplicate pages such as "taxonomy/term/1" and "taxonomy/term/1/0" where 0 is the default depth. There is an option of limiting this feature to taxonomy term pages ONLY or allowing it to effect any page. <strong>By default this feature is disabled to avoid any unexpected behavior</strong>
vi: Chọn để xóa chuỗi "/0" cuối cùng bên phải URL. Chức năng này xóa các trùng lặp dạng "taxonomy/term/1" và "taxonomy/term/1/0", với tham số  0 là độ sâu của cây phân loại. Có một lựa chọn để chỉ ÁP DỤNG tính năng này cho các trang phân loại. <strong>Tính năng này bị tắt theo mặc định</strong>

en: If enabled, the module will check the user has access to the page before redirecting. This helps to stop redirection on protected pages and avoids giving away <em>secret</em> URL's. <strong>By default this feature is disabled to avoid any unexpected behavior</strong>
vi: Nếu bật, module sẽ kiểm tra quyền truy cập của người dùng trước khi thực hiện đổi hướng. Chức năng này giúp loại bỏ các chuyển hướng tới những trang hạn chế truy cập và ẩn các URL <em>bảo mật</em>. <strong>Theo mặc định, tính năng này bị tắt.</strong>

en: Language Path Checking
vi: Kiểm tra đường dẫn theo ngôn ngữ

en: If enabled, the module will check that the page being viewed matches the language in the URL or the system default. For example, viewing a French node while the site is in English will cause a redirect to the English node.
vi: Nếu chọn, module sẽ kiểm tra xem trang đang xem có khớp với tiền tố ứng với một ngôn ngữ trên hệ thống hay không. Ví dụ, khi xem một nội dung tiếng Pháp mà ngôn ngữ hiện thời là tiếng Anh, module sẽ đổi hướng người dùng tới trang tiếng Anh tương ứng.

en: Add Canonical Link
vi: Thêm các liên kết ưu tiên

en: If enabled, will add a <a href="!canonical">canonical link</a> to each page.
vi: Nếu bật, module sẽ thêm một <a href="!canonical">liên kết ưu tiên</a> vào mỗi trang.

en: Set Content Location Header
vi: Thêm phần header Content-Location

en: If enabled, will add a <a href="!canonical">Content-Location</a> header.
vi: Nếu bật, module sẽ thêm phần header <a href="!canonical">Content-Location</a>.

en: Taxonomy Term Path Handler
vi: Xử lý đường dẫn phân loại

en: If enabled, any request to a taxonomy/term/[tid] page will check that the correct path is being used for the term's vocabulary.
vi: Nếu bật, mỗi yêu cầu có dạng taxonomy/term/[tid] sẽ được kiểm tra xem có trỏ tới một trang phân loại nội dung hay không.

en: Globalredirect settings have been saved.
vi: Đã lưu lại các thiết lập Đổi hướng toàn cục.

en: Globalredirect settings have been reset to default.
vi: Đã thiết lập lại các thiết lập Đổi hướng toàn cục về mặc định.

en: Edit components
vi: Chỉnh sửa các thành phần

en: All components of this type are exported by other features or modules.
vi: Tất cả các thành phần của loại này được xuất bởi các gói tính năng hoặc các mô-đun khác.

en: Required by: !dependents
vi: Cần thiết bởi: !dependents

en: Conflicts with: !conflicts
vi: Xung đột với: xung đột

en: The feature !module cannot be enabled because it has unmet requirements.
vi: Không thể kích hoạt Tính năng !module vì chưa thỏa mãn các điều kiện cần.

en: @module does not appear to include the @include file.
vi: Module @module không chứa tệp cần thiết @include.

en: The file @filename has been deprecated and can be removed.
vi: Tệp @filename đã không còn cần thiết, hãy xóa nó đi.

en: Conflicts with another feature
vi: Xung đột với một tính năng khác

en: Custom content
vi: Nội dung tự chọn

en: Custom content panes are basic HTML you enter that can be reused in all of your panels.
vi: Các khung nội dung tự soạn là các mã HTML mà bạn nhập vào để sử dụng nhiều lần trong các panel của mình.

en: There are no custom content panes.
vi: Không có nội dung tự soạn nào.

en: Manage custom content
vi: Quản lý nội dung tự soạn

en: Custom content panes
vi: Các khung nội dung tự chọn

en: Add a new @plugin
vi: Thêm @plugin mới

en: Edit @plugin %title
vi: Sửa @plugin %title

en: Clone @plugin %title
vi: Sao chép @plugin %title

en: Import @plugin
vi: Nhập @plugin

en: Export @plugin %title
vi: Xuất @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
vi: Bạn có chắc chắn muốn khôi phục %title không?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
vi: Hành động này sẽ xóa bỏ tất cả các tùy biến áp dụng cho mục này.

en: The item has been reverted.
vi: Đã khôi phục mục.

en: This action will permanently remove this item from your database..
vi: Hành động này sẽ xóa mục này khỏi CSDL hệ thống..

en: %title has been created.
vi: Đã tạo %title.

en: %title could not be created.
vi: Không tạo được %title.

en: %title has been updated.
vi: Đã sửa %title.

en: %title could not be updated.
vi: Không sửa được %title.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
vi: Chép mã mô tả đối tượng vào trường dưới đây để nhập đối tượng vào trong hệ thống.

en: @plugin %title was enabled.
vi: Đã bật @plugin %title.

en: @plugin %title was disabled.
vi: Đã tắt @plugin %title.

en: Enabled, name
vi: Đã bật, tên

en: You have unsaved changes. These changes will not be made permanent until you click <em>Save</em>.
vi: Các thay đổi đang có hiện chỉ là tạm thời, và sẽ chỉ được lưu sau khi bạn nhấn vào nút <em>Lưu</em>.

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
vi: Tiêu đề này sẽ xuất hiện trên giao diện quản trị để hỗ trợ người quản lý website.

en: The unique ID for this @export.
vi: Mã ID duy nhất cho @export này.

en: @plugin code
vi: Mã cho @plugin

en: Allow import to overwrite an existing record.
vi: Cho phép ghi đè lên một ngữ cảnh đã có.

en: Display one or more rows from a loaded view context.
vi: Hiển thị một hoặc nhiều dòng từ ngữ cảnh view đã nạp.

en: Select context
vi: Chọn ngữ cảnh

en: Configure rows
vi: Cấu hình hàng

en: Contains rows in contexts.
vi: Chứa các hàng trong ngữ cảnh.

en: Context settings
vi: Các thiết lập ngữ cảnh

en: User account form
vi: Biểu mẫu tài khoản người dùng

en: Active for
vi: Được kích hoạt nếu

en: Room
vi: Phòng

en: Strongarm lets site builders manage default variable settings. All the default values provided by Strongarm are listed on this page. Any overridden value can be reverted to its default by selecting its checkbox and clicking 'Reset to defaults'.
vi: Strongarm cho phép quản lý giá trị mặc định cho các biến. Tất cả các giá trị mặc định mà Strongarm cung cấp đều được liệt kê trên trang này. Ta có thể đưa các giá trị đã bị ghi đè về giá trị mặc định bằng cách chọn hộp kiểm tương ứng với nó rồi nhấn 'Đưa về mặc định'.

en: Context allows you to manage contextual conditions and reactions for different portions of your site. You can think of each context as representing a "section" of your site. For each context, you can choose the conditions that trigger this context to be active and choose different aspects of Drupal that should react to this active context.
vi: Ngữ cảnh cho phép ta quản lý các điều kiện và cách hành xử tương ứng với chúng cho các phần khác nhau trên website. Có thể coi mỗi một ngữ cảnh tương ứng với một "phần" trên trang web, tại đó ta có thể kiểm tra các điều kiện nhất định để quyết định xem hệ thống nên xử lý như thế nào.

en: The URL of the account edit page.
vi: Địa chỉ tài nguyên của trang chỉnh sửa tài khoản.

en: The field %name is not a valid number.
vi: Trường %name không phải là một số hợp lệ.

en: The field %name cannot be greater than @max.
vi: Trường %name không được lớn hơn @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
vi: Trường %name không được nhỏ hơn @min.

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
vi: Phần <em>Các chuỗi cần xóa</em> không được chứa mã HTML. Không sử dụng bất kỳ trình soạn thảo HTML nào trong trường này.

en: Taxonomy term paths
vi: Đường dẫn ảo cho các phân loại

en: Forum paths
vi: Đường dẫn ảo cho Diễn đàn

en: User paths
vi: Đường dẫn ảo cho người dùng

en: Blog paths
vi: Đường dẫn ảo cho Blog

en: Update URL alias
vi: Cập nhật đường dẫn URL ảo

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
vi[0]: Cập nhật đường dẫn URL ảo cho 1 nội dung
vi[1]: Cập nhật đường dẫn URL ảo cho 1 nội dung

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
vi[0]: Cập nhật đường dẫn URL ảo cho 1 người dùng.
vi[1]: Cập nhật đường dẫn URL ảo cho 1 người dùng.

en: File exists
vi: Tập tin đã có

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
vi: CHÚ Ý! Nếu chọn, ngày đầu tiên trong tuần PHẢI là Thứ 2
