Conference Organizing Distribution (6.x-1.0-beta3) - en to ja translation catalogue (6198 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: User interface
ja: ユーザーインターフェース

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Images
ja: イメージ

en: Next
ja: 次へ

en: user
ja: ユーザー

en: select
ja: 選択

en: Pages
ja: ページ

en: Save configuration
ja: 設定を保存

en: Reset to defaults
ja: デフォルトに戻す

en: enabled
ja: 有効

en: enable
ja: 有効

en: context
ja: コンテキスト

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Administer
ja: 管理セクション

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: E-mail
ja: メール

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Transaction ID
ja: トランザクションID

en: Value
ja: 値

en: Username
ja: ユーザー名

en: Gross
ja: 総計

en: content
ja: コンテンツ

en: Development
ja: 開発

en: Groups
ja: グループ

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Closed
ja: クローズド

en: yes
ja: はい

en: List
ja: リスト

en: Subject
ja: 件名

en: closed
ja: クローズド

en: Actions
ja: アクション

en: disabled
ja: 無効

en: Confirm
ja: 確認

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Unsubscribe
ja: 登録解除

en: Age
ja: 年齢

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Audience
ja: 読者

en: Log
ja: ログ

en: more
ja: 続き...

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Access control
ja: アクセスコントロール

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Administration
ja: 管理

en: footer
ja: フッター

en: Comments
ja: コメント

en: Priority
ja: 優先度

en: Default currency
ja: デフォルトの通貨

en: Action
ja: アクション

en: Cost
ja: 原価

en: Quantity
ja: 数量

en: On
ja: オン

en: Purchased
ja: 購入

en: error
ja: エラー

en: Block title
ja: ブロックのタイトル

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Version
ja: バージョン

en: view
ja: ビュー

en: Overview
ja: 概観

en: File
ja: ファイル

en: Tag
ja: タグ

en: File path
ja: ファイルパス

en: register
ja: 登録

en: Login
ja: ログイン

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Display settings
ja: 表示設定

en: default
ja: デフォルト

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Test
ja: テスト

en: Number
ja: 数値

en: Message
ja: メッセージ

en: Password
ja: パスワード

en: Block settings
ja: ブロックの設定

en: Comment form
ja: コメントフォーム

en: User contact form
ja: ユーザーコンタクトフォーム

en: - None -
ja: - なし -

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: The configuration options have been saved.
ja: 設定オプションが保存されました。

en: Variable
ja: 変数

en: Quote
ja: 料金

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Center
ja: 中央

en: Help text
ja: ヘルプテキスト

en: Types
ja: タイプ

en: Hierarchy
ja: 階層構造

en: Related terms
ja: 関連するターム

en: Required
ja: 必須

en: Parent
ja: 親

en: Depth
ja: 深さ

en: none
ja: なし

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 環境設定

en: Feed
ja: フィード

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Import
ja: インポート

en: Book
ja: ブック

en: Export
ja: エクスポート

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: General settings
ja: 全般の設定

en: Description field
ja: 説明フィールド

en: settings
ja: 設定

en: Back
ja: 戻る

en: Node ID
ja: ノードID

en: Field
ja: フィールド

en: header
ja: ヘッダー

en: Label
ja: ラベル

en: Changes
ja: 変更

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: True
ja: TRUE

en: False
ja: FALSE

en: Font
ja: フォント

en: Default
ja: デフォルト

en: Background
ja: 背景

en: Summary
ja: サマリー

en: Update
ja: 更新

en: Open
ja: オープン

en: Blank
ja: 空白

en: Top
ja: トップ

en: Small
ja: 小

en: Large
ja: 大

en: Clean up
ja: クリーンアップ

en: Catalog
ja: カタログ

en: view catalog
ja: カタログの表示

en: administer catalog
ja: カタログ管理

en: Genre
ja: ジャンル

en: Icon
ja: アイコン

en: Time increment
ja: 時間の増分

en: Time
ja: 時間

en: week
ja: 週

en: Views
ja: ビュー

en: Access
ja: アクセス

en: Add
ja: 追加

en: remove
ja: 除去

en: View
ja: ビュー

en: Length
ja: 長さ

en: Format
ja: フォーマット

en: The configuration options have been reset to their default values.
ja: 設定オプションがデフォルトの値に戻されました。

en: hidden
ja: 非表示

en: Path
ja: パス

en: Dimensions
ja: サイズ

en: Filename
ja: ファイル名

en: Vocabularies
ja: ボキャブラリー

en: Modules
ja: モジュール

en: Manage
ja: 管理

en: Region
ja: リージョン

en: link
ja: リンク

en: Placeholder tokens
ja: プレースホルダートークン

en: Display
ja: 表示

en: Node type
ja: ノードタイプ

en: Menu
ja: メニュー

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: results
ja: 結果

en: search
ja: 検索

en: Teaser
ja: ティーザー

en: never
ja: なし

en: Text
ja: テキスト

en: Theme
ja: テーマ

en: Layout
ja: レイアウト

en: read more
ja: 続きを読む

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Keywords
ja: キーワード

en: Total
ja: 合計

en: Statistics
ja: 統計

en: #
ja: No.

en: Unknown
ja: 不明

en: Attachment
ja: 添付

en: Upload
ja: アップロード

en: Picture
ja: 写真

en: Paths
ja: パス

en: Taxonomy settings
ja: タクソノミーの設定

en: Mail
ja: メール

en: Before
ja: 前

en: After
ja: 後

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: action
ja: アクション

en: Continue
ja: 継続

en: Configure
ja: 設定

en: Email
ja: メール

en: Check
ja: 小切手

en: Files
ja: ファイル

en: file
ja: ファイル

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Error
ja: エラー

en: Options
ja: オプション

en: Contact
ja: コンタクト

en: no
ja: いいえ

en: Node
ja: ノード

en: Sent email to %recipient
ja: %recipient へメールが送信されました

en: Unable to send email to %recipient
ja: %recipient へメールが送信できませんでした

en: The subject of the message.
ja: メッセージの件名を入力してください。

en: Please enter a valid email address.
ja: 正確なメールアドレスを入力して下さい。

en: Number of columns
ja: カラム数

en: Create
ja: 作成

en: Separator
ja: セパレーター

en: Include
ja: 含む

en: Exclude
ja: 除外

en: Horizontal
ja: 水平

en: Vertical
ja: 垂直

en: Are you sure you want to delete %title?
ja: 本当に、%title を削除してもよろしいですか？

en: Default (no target attribute)
ja: デフォルト（target 属性を使用しない）

en: term
ja: ターム

en: Expanded
ja: 展開

en: Update options
ja: 更新オプション

en: All
ja: すべて

en: hours
ja: 時間

en: days
ja: 日

en: Access log
ja: アクセスログ

en: Active
ja: アクティブ

en: Done
ja: 完了

en: Submit @name
ja: 「@name」の投稿

en: Year
ja: 年

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Panels
ja: パネル

en: Panel title
ja: パネルのタイトル

en: Add content
ja: コンテンツの追加

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: The CSS ID to apply to this page
ja: このページに適用するCSS ID

en: Block
ja: ブロック

en: Add block
ja: ブロックを追加

en: Override title
ja: タイトルをオーバーライド

en: CSS class
ja: CSSクラス

en: Display links
ja: リンクを表示

en: View type
ja: ビュータイプ

en: Page
ja: ページ

en: Pager ID
ja: ページャーID

en: Three column 25/50/25
ja: 3カラム 25/50/25

en: Left side
ja: 左サイド

en: Middle column
ja: 中カラム

en: Right side
ja: 右サイド

en: Three column 25/50/25 stacked
ja: 3カラム 25/50/25 スタック

en: Bottom
ja: ボトム

en: Three column 33/34/33
ja: 3カラム 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
ja: 3カラム 33/34/33 スタック

en: Two column
ja: 2カラム

en: Two column stacked
ja: 2カラム スタック

en: 1 hour | @count hours
ja[0]: 1時間
ja[1]: @count時間

en: 1 day | @count days
ja[0]: 1日
ja[1]: @count日

en: Configuration saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Node links
ja: ノードリンク

en: Taxonomy terms
ja: タクソノミーターム

en: User picture
ja: ユーザー画像

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Logo
ja: ロゴ

en: Mission
ja: ミッション

en: Site name
ja: サイト名

en: Site slogan
ja: サイトスローガン

en: Node types
ja: ノードタイプ

en: User settings
ja: ユーザーの設定

en: Not found
ja: 見つかりません

en: Module
ja: モジュール

en: Off
ja: オフ

en: Always
ja: 必須

en: Never
ja: なし

en: Submit changes
ja: 変更を送信

en: Your changes have been saved.
ja: 変更を保存しました。

en: Header
ja: ヘッダー

en: Left sidebar
ja: 左サイドバー

en: Right sidebar
ja: 右サイドバー

en: Footer
ja: フッター

en: Inline
ja: インライン

en: Input filters
ja: 入力フィルター

en: Recipients
ja: 受信者

en: You must enter a valid e-mail address.
ja: 有効なメールアドレスを入力する必要があります。

en: Sender
ja: 送信者

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Aggregator category
ja: アグリゲーターカテゴリー

en: Aggregator feed
ja: アグリゲーターフィード

en: Aggregator item
ja: アグリゲーターアイテム

en: Custom
ja: カスタム

en: Roles
ja: 役割

en: Comment
ja: コメント

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Score
ja: 得点

en: Published
ja: 掲載

en: Input format
ja: 入力書式

en: Signature
ja: 署名

en: Filter
ja: フィルター

en: Location
ja: 場所

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Sticky at top of lists
ja: リスト上部に固定

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Log message
ja: ログメッセージ

en: Poll choices
ja: 投票の選択肢

en: Session ID
ja: セッションID

en: File ID
ja: ファイルID

en: File name
ja: ファイル名

en: Node revision ID
ja: ノードリビジョンID

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: Vocabulary ID
ja: ボキャブラリーID

en: Vocabulary name
ja: ボキャブラリーの名称

en: Term
ja: ターム

en: Term ID
ja: タームID

en: Term name
ja: タームの名称

en: User role
ja: 役割

en: E-mail address
ja: メールアドレス

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: Last login
ja: 最終ログイン

en: Message type
ja: メッセージタイプ

en: Message text
ja: メッセージテキスト

en: Content field
ja: コンテンツフィールド

en: Field name
ja: フィールド名

en: Field type
ja: フィールドタイプ

en: Global settings
ja: 共通の設定

en: Fields
ja: フィールド

en: Widget type
ja: ウィジェットタイプ

en: Contains
ja: 含む

en: Does not contain
ja: 含まない

en: Is less than
ja: より小さい

en: Is less than or equal to
ja: ～以下

en: Is equal to
ja: 等しい

en: Is greater than or equal to
ja: ～以上

en: Is greater than
ja: より大きい

en: Is not equal to
ja: 等しくない

en: Average
ja: 平均

en: Click here
ja: ここをクリック

en: Overridden
ja: オーバーライド

en: Add condition
ja: 条件を追加

en: Add action
ja: アクションを追加

en: Conditions
ja: 条件

en: Add a condition
ja: 条件を追加

en: Watchdog
ja: システム監視

en: Mode
ja: モード

en: Normal
ja: ノーマル

en: blocked
ja: ブロック

en: active
ja: アクティブ

en: Items
ja: アイテム

en: %time ago
ja: %time前

en: Nodes
ja: ノード

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Advanced
ja: 高度

en: Node Title
ja: ノードタイトル

en: Sort order
ja: 並び順

en: Up
ja: 上へ

en: Performance
ja: パフォーマンス

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: This field is required.
ja: このフィールドは必須です。

en: 1 day
ja: 1日

en: Maximum
ja: 最大

en: Scale
ja: 尺度

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Medium
ja: 中程度

en: Media
ja: メディア

en: Sortable
ja: 並び替え可能

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Button background color
ja: ボタンの背景色

en: login
ja: ログイン

en: Caching
ja: キャッシュ

en: Card Type
ja: カードタイプ

en: Card Number
ja: カード番号

en: Start Date
ja: 開始日

en: Month
ja: 月

en: Add line
ja: ラインの追加

en: Qty
ja: 数量

en: Price
ja: 価格

en: Customers
ja: 顧客

en: System
ja: システム

en: Customer
ja: 顧客

en: Amount
ja: 量

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Current
ja: 現在

en: Add to cart
ja: カートに入れる

en: Phone
ja: 電話番号

en: Address
ja: 住所

en: State
ja: 状態

en: Terms
ja: ターム

en: Send
ja: 送信

en: Invoice
ja: 請求書

en: Code
ja: コード

en: Stock
ja: 在庫

en: Recipient
ja: 受信者

en: Payment
ja: 決済

en: Payment settings
ja: 決済の設定

en: Payments
ja: 決済

en: quote
ja: 料金

en: Store
ja: ストア

en: Company
ja: 会社

en: security
ja: セキュリティー

en: node
ja: ノード

en: directory
ja: ディレクトリー

en: General
ja: 全般

en: Directory
ja: ディレクトリー

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Border
ja: ボーダー

en: Method
ja: メソッド

en: Egypt
ja: エジプト

en: Namibia
ja: ナミビア

en: Israel
ja: イスラエル

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: Tonga
ja: トンガ語

en: Russian Federation
ja: ロシア連邦

en: Cuba
ja: キューバ

en: Brazil
ja: ブラジル

en: Chile
ja: チリ

en: Paraguay
ja: パラグアイ

en: Africa/Algiers
ja: アフリカ/アルジェ

en: Africa/Asmera
ja: アフリカ/アスマラ

en: Africa/Bangui
ja: アフリカ/バンギ

en: Africa/Blantyre
ja: アフリカ/ブランタイヤ

en: Africa/Brazzaville
ja: アフリカ/ブラザビル

en: Africa/Bujumbura
ja: アフリカ/ブジュンブラ

en: Africa/Cairo
ja: アフリカ/カイロ

en: Africa/Ceuta
ja: アフリカ/セウタ

en: Africa/Dar_es_Salaam
ja: アフリカ/ダルエスサラーム

en: Africa/Djibouti
ja: アフリカ/ジブチ

en: Africa/Douala
ja: アフリカ/ドゥアラ

en: Africa/Gaborone
ja: アフリカ/ハボローネ

en: Africa/Harare
ja: アフリカ/ハラレ

en: Africa/Johannesburg
ja: アフリカ/ヨハネスブルグ

en: Africa/Kampala
ja: アフリカ/カンパラ

en: Africa/Khartoum
ja: アフリカ/ハルツーム

en: Africa/Kigali
ja: アフリカ/キガリ

en: Africa/Kinshasa
ja: アフリカ/キンシャサ

en: Africa/Lagos
ja: アフリカ/ラゴス

en: Africa/Libreville
ja: アフリカ/リーブルビル

en: Africa/Luanda
ja: アフリカ/ルアンダ

en: Africa/Lubumbashi
ja: アフリカ/ルブンバシ

en: Africa/Lusaka
ja: アフリカ/ルサカ

en: Africa/Malabo
ja: アフリカ/マラボ

en: Africa/Maputo
ja: アフリカ/マプト

en: Africa/Maseru
ja: アフリカ/マセル

en: Africa/Mbabane
ja: アフリカ/ムババーネ

en: Africa/Mogadishu
ja: アフリカ/モガディシュ

en: Africa/Nairobi
ja: アフリカ/ナイロビ

en: Africa/Ndjamena
ja: アフリカ/ンジャメナ

en: Africa/Niamey
ja: アフリカ/ニアメ

en: Africa/Porto-Novo
ja: アフリカ/ポルトノボ

en: Africa/Tripoli
ja: アフリカ/トリポリ

en: Africa/Tunis
ja: アフリカ/チュニス

en: Africa/Windhoek
ja: アフリカ/ウィントフック

en: America/Adak
ja: アメリカ/アダック

en: America/Anchorage
ja: アメリカ/アンカレッジ

en: America/Anguilla
ja: アメリカ/アンギラ

en: America/Antigua
ja: アメリカ/アンティグア

en: America/Araguaina
ja: アメリカ/アラグァイナ

en: America/Aruba
ja: アメリカ/アルバ

en: America/Asuncion
ja: アメリカ/アスンシオン

en: America/Atka
ja: アメリカ/アトカ

en: America/Barbados
ja: アメリカ/バルバドス

en: America/Belem
ja: アメリカ/ベレン

en: America/Belize
ja: アメリカ/ベリーズ

en: America/Boa_Vista
ja: アメリカ/ボアビスタ

en: America/Bogota
ja: アメリカ/ボゴタ

en: America/Boise
ja: アメリカ/ボイシ

en: America/Buenos_Aires
ja: アメリカ/ブエノスアイレス

en: America/Cambridge_Bay
ja: アメリカ/ケンブリッジベイ

en: America/Cancun
ja: アメリカ/カンクン

en: America/Caracas
ja: アメリカ/カラカス

en: America/Catamarca
ja: アメリカ/カタマルカ

en: America/Cayenne
ja: アメリカ/カイエン

en: America/Cayman
ja: アメリカ/ケイマン

en: America/Chicago
ja: アメリカ/シカゴ

en: America/Chihuahua
ja: アメリカ/チワワ

en: America/Cordoba
ja: アメリカ/コルドバ

en: America/Costa_Rica
ja: アメリカ/コスタリカ

en: America/Cuiaba
ja: アメリカ/クイアバ

en: America/Curacao
ja: アメリカ/キュラソー

en: America/Dawson
ja: アメリカ/ドーソン

en: America/Dawson_Creek
ja: アメリカ/ドーソンクリーク

en: America/Denver
ja: アメリカ/デンバー

en: America/Detroit
ja: アメリカ/デトロイト

en: America/Dominica
ja: アメリカ/ドミニカ

en: America/Edmonton
ja: アメリカ/エドモントン

en: America/Eirunepe
ja: アメリカ/エイルネペ

en: America/El_Salvador
ja: アメリカ/エルサルバドル

en: America/Ensenada
ja: アメリカ/エンセナダ

en: America/Fort_Wayne
ja: アメリカ/フォートウェイン

en: America/Fortaleza
ja: アメリカ/フォルタレザ

en: America/Glace_Bay
ja: アメリカ/グレースベイ

en: America/Godthab
ja: アメリカ/ゴットホープ

en: America/Goose_Bay
ja: アメリカ/グースベイ

en: America/Grand_Turk
ja: アメリカ/グランドターク

en: America/Grenada
ja: アメリカ/グレナダ

en: America/Guadeloupe
ja: アメリカ/グアドループ島

en: America/Guatemala
ja: アメリカ/グアテマラ

en: America/Guayaquil
ja: アメリカ/グアヤキル

en: America/Guyana
ja: アメリカ/ガイアナ

en: America/Halifax
ja: アメリカ/ハリファックス

en: America/Havana
ja: アメリカ/ハバナ

en: America/Hermosillo
ja: アメリカ/エルモシヨ

en: America/Indiana/Indianapolis
ja: アメリカ/インディアナ/インディアナポリス

en: America/Indiana/Knox
ja: アメリカ/インディアナ/ノックス

en: America/Indiana/Marengo
ja: アメリカ/インディアナ/マレンゴ

en: America/Indiana/Vevay
ja: アメリカ/インディアナ/ビベー

en: America/Indianapolis
ja: アメリカ/インディアナポリス

en: America/Inuvik
ja: アメリカ/イヌヴィク

en: America/Iqaluit
ja: アメリカ/イカルイト

en: America/Jamaica
ja: アメリカ/ジャマイカ

en: America/Jujuy
ja: アメリカ/フフイ

en: America/Juneau
ja: アメリカ/ジュノー

en: America/Kentucky/Louisville
ja: アメリカ/ケンタッキー/ルイスビル

en: America/Kentucky/Monticello
ja: アメリカ/ケンタッキー/モンティチェロ

en: America/Knox_IN
ja: アメリカ/ノックス

en: America/La_Paz
ja: アメリカ/ラパス

en: America/Lima
ja: アメリカ/リマ

en: America/Los_Angeles
ja: アメリカ/ロサンゼルス

en: America/Louisville
ja: アメリカ/ルイスビル

en: America/Maceio
ja: アメリカ/マセイオ

en: America/Managua
ja: アメリカ/マナグア

en: America/Manaus
ja: アメリカ/マナウス

en: America/Martinique
ja: アメリカ/マルティニーク島

en: America/Mazatlan
ja: アメリカ/マサトラン

en: America/Mendoza
ja: アメリカ/メンドーサ

en: America/Menominee
ja: アメリカ/メノミニー

en: America/Merida
ja: アメリカ/メリダ

en: America/Mexico_City
ja: アメリカ/メキシコシティー

en: America/Miquelon
ja: アメリカ/ミクロン島

en: America/Monterrey
ja: アメリカ/モンテレイ

en: America/Montevideo
ja: アメリカ/モンテビデオ

en: America/Montreal
ja: アメリカ/モントリオール

en: America/Montserrat
ja: アメリカ/モントセラト

en: America/Nassau
ja: アメリカ/ナッソー

en: America/New_York
ja: アメリカ/ニューヨーク

en: America/Nipigon
ja: アメリカ/ニピゴン

en: America/Nome
ja: アメリカ/ノーム

en: America/Noronha
ja: アメリカ/ノロニャ

en: America/Panama
ja: アメリカ/パナマ

en: America/Pangnirtung
ja: アメリカ/パンナータング

en: America/Paramaribo
ja: アメリカ/パラマリボ

en: America/Phoenix
ja: アメリカ/フェニックス

en: America/Port-au-Prince
ja: アメリカ/ポルトープランス

en: America/Port_of_Spain
ja: アメリカ/ポートオブスペイン

en: America/Porto_Acre
ja: アメリカ/ポルトアクレ

en: America/Porto_Velho
ja: アメリカ/ポルトヴェリョ

en: America/Puerto_Rico
ja: アメリカ/プエルトリコ

en: America/Rainy_River
ja: アメリカ/レイニーリバー

en: America/Rankin_Inlet
ja: アメリカ/ランキンインレット

en: America/Recife
ja: アメリカ/レシフェ

en: America/Regina
ja: アメリカ/レジーナ

en: America/Rio_Branco
ja: アメリカ/リオブランコ

en: America/Rosario
ja: アメリカ/ロサリオ

en: America/Santiago
ja: アメリカ/サンティアゴ

en: America/Santo_Domingo
ja: アメリカ/サントドミンゴ

en: America/Sao_Paulo
ja: アメリカ/サンパウロ

en: America/Scoresbysund
ja: アメリカ/スコアスビサンド

en: America/Shiprock
ja: アメリカ/シップロック

en: America/St_Johns
ja: アメリカ/セントジョンズ

en: America/St_Kitts
ja: アメリカ/セントキッツ

en: America/St_Lucia
ja: アメリカ/セントルシア

en: America/St_Thomas
ja: アメリカ/セントトーマス

en: America/St_Vincent
ja: アメリカ/セントヴィンセント

en: America/Swift_Current
ja: アメリカ/スウィフトカレント

en: America/Tegucigalpa
ja: アメリカ/テグシガルパ

en: America/Thule
ja: アメリカ/トゥーレ

en: America/Thunder_Bay
ja: アメリカ/サンダーベイ

en: America/Tijuana
ja: アメリカ/ティファナ

en: America/Tortola
ja: アメリカ/トルトラ

en: America/Vancouver
ja: アメリカ/バンクーバー

en: America/Virgin
ja: アメリカ/ヴァージン

en: America/Whitehorse
ja: アメリカ/ホワイトホース

en: America/Winnipeg
ja: アメリカ/ウィニペグ

en: America/Yakutat
ja: アメリカ/ヤクタット

en: America/Yellowknife
ja: アメリカ/イエローナイフ

en: Antarctica/Casey
ja: 南極大陸/ケーシー

en: Antarctica/Davis
ja: 南極大陸/デービス

en: Antarctica/DumontDUrville
ja: 南極大陸/デュモンダービル

en: Antarctica/Mawson
ja: 南極大陸/モーソン

en: Antarctica/McMurdo
ja: 南極大陸/マクマード

en: Antarctica/Palmer
ja: 南極大陸/パーマー

en: Antarctica/South_Pole
ja: 南極大陸/南極点

en: Antarctica/Syowa
ja: 南極大陸/昭和基地

en: Antarctica/Vostok
ja: 南極大陸/ボストーク

en: Arctic/Longyearbyen
ja: 北極/ロングイェールビーン

en: Asia/Aden
ja: アジア/アデン

en: Asia/Almaty
ja: アジア/アルマトイ

en: Asia/Amman
ja: アジア/アンマン

en: Asia/Anadyr
ja: アジア/アナディリ

en: Asia/Aqtau
ja: アジア/アクタウ

en: Asia/Aqtobe
ja: アジア/アクトベ

en: Asia/Ashgabat
ja: アジア/アシガバード

en: Asia/Ashkhabad
ja: アジア/アシハバード

en: Asia/Baghdad
ja: アジア/バグダッド

en: Asia/Bahrain
ja: アジア/バーレーン

en: Asia/Baku
ja: アジア/バクー

en: Asia/Bangkok
ja: アジア/バンコク

en: Asia/Beirut
ja: アジア/ベイルート

en: Asia/Bishkek
ja: アジア/ビシュケク

en: Asia/Brunei
ja: アジア/ブルネイ

en: Asia/Calcutta
ja: アジア/カルカッタ

en: Asia/Chungking
ja: アジア/重慶

en: Asia/Colombo
ja: アジア/コロンボ

en: Asia/Dacca
ja: アジア/ダッカ

en: Asia/Damascus
ja: アジア/ダマスカス

en: Asia/Dhaka
ja: アジア/ダッカ

en: Asia/Dili
ja: アジア/ディリ

en: Asia/Dubai
ja: アジア/ドバイ

en: Asia/Dushanbe
ja: アジア/ドゥシャンベ

en: Asia/Gaza
ja: アジア/ガザ地区

en: Asia/Harbin
ja: アジア/ハルビン

en: Asia/Hong_Kong
ja: アジア/香港

en: Asia/Hovd
ja: アジア/ホブド

en: Asia/Irkutsk
ja: アジア/イルクーツク

en: Asia/Istanbul
ja: アジア/イスタンブール

en: Asia/Jakarta
ja: アジア/ジャカルタ

en: Asia/Jayapura
ja: アジア/ジャヤプラ

en: Asia/Jerusalem
ja: アジア/エルサレム

en: Asia/Kabul
ja: アジア/カブール

en: Asia/Kamchatka
ja: アジア/カムチャツカ

en: Asia/Karachi
ja: アジア/カラチ

en: Asia/Kashgar
ja: アジア/カシュガル

en: Asia/Katmandu
ja: アジア/カトマンズ

en: Asia/Krasnoyarsk
ja: アジア/クラスノヤルスク

en: Asia/Kuala_Lumpur
ja: アジア/クアラルンプール

en: Asia/Kuching
ja: アジア/クチン

en: Asia/Kuwait
ja: アジア/クウェート

en: Asia/Macao
ja: アジア/マカオ

en: Asia/Magadan
ja: アジア/マガダン

en: Asia/Manila
ja: アジア/マニラ

en: Asia/Muscat
ja: アジア/マスカット

en: Asia/Nicosia
ja: アジア/ニコシア

en: Asia/Novosibirsk
ja: アジア/ノボシビルスク

en: Asia/Omsk
ja: アジア/オムスク

en: Asia/Phnom_Penh
ja: アジア/プノンペン

en: Asia/Pyongyang
ja: アジア/平壌

en: Asia/Qatar
ja: アジア/カタール

en: Asia/Rangoon
ja: アジア/ラングーン

en: Asia/Riyadh
ja: アジア/リヤド

en: Asia/Riyadh87
ja: サウジアラビア/ナジュド地方/リヤド87

en: Asia/Riyadh88
ja: サウジアラビア/ナジュド地方/リヤド88

en: Asia/Riyadh89
ja: サウジアラビア/ナジュド地方/リヤド89

en: Asia/Saigon
ja: アジア/サイゴン

en: Asia/Samarkand
ja: アジア/サマルカンド

en: Asia/Seoul
ja: アジア/ソウル

en: Asia/Shanghai
ja: アジア/上海

en: Asia/Singapore
ja: アジア/シンガポール

en: Asia/Taipei
ja: アジア/台北

en: Asia/Tashkent
ja: アジア/タシケント

en: Asia/Tbilisi
ja: アジア/トビリシ

en: Asia/Tehran
ja: アジア/テヘラン

en: Asia/Tel_Aviv
ja: アジア/テルアビブ

en: Asia/Thimbu
ja: アジア/ティンプー

en: Asia/Thimphu
ja: アジア/ティンプー

en: Asia/Tokyo
ja: アジア/東京

en: Asia/Ujung_Pandang
ja: アジア/ウジュンパンダン

en: Asia/Ulaanbaatar
ja: アジア/ウランバートル

en: Asia/Ulan_Bator
ja: アジア/ウランバートル

en: Asia/Urumqi
ja: アジア/ウルムチ

en: Asia/Vientiane
ja: アジア/ビエンチャン

en: Asia/Vladivostok
ja: アジア/ウラジオストク

en: Asia/Yakutsk
ja: アジア/ヤクーツク

en: Asia/Yekaterinburg
ja: アジア/エカテリンブルク

en: Asia/Yerevan
ja: アジア/エレバン

en: Atlantic/Azores
ja: 大西洋/アゾレス諸島

en: Atlantic/Bermuda
ja: 大西洋/バミューダ

en: Atlantic/Canary
ja: 大西洋/カナリー

en: Atlantic/Cape_Verde
ja: 大西洋/カーボべルデ

en: Atlantic/Faeroe
ja: 大西洋/フェロー諸島

en: Atlantic/Jan_Mayen
ja: 大西洋/ファンメイン

en: Atlantic/Madeira
ja: 大西洋/マデイラ

en: Atlantic/South_Georgia
ja: 大西洋/サウスジョージア

en: Atlantic/Stanley
ja: 大西洋/スタンレー

en: Australia/ACT
ja: オーストラリア/ACT

en: Australia/Adelaide
ja: オーストラリア/アデレード

en: Australia/Brisbane
ja: オーストラリア/ブリスベン

en: Australia/Broken_Hill
ja: オーストラリア/ブロークンヒル

en: Australia/Canberra
ja: オーストラリア/キャンベラ

en: Australia/Darwin
ja: オーストラリア/ダーウィン

en: Australia/Hobart
ja: オーストラリア/ホバート

en: Australia/LHI
ja: オーストラリア/LHI

en: Australia/Lindeman
ja: オーストラリア/リンデマン

en: Australia/Lord_Howe
ja: オーストラリア/ロードハウ島

en: Australia/Melbourne
ja: オーストラリア/メルボルン

en: Australia/NSW
ja: オーストラリア/ニューサウスウェールズ州

en: Australia/North
ja: オーストラリア/北部

en: Australia/Perth
ja: オーストラリア/パース

en: Australia/Queensland
ja: オーストラリア/クイーンズランド州

en: Australia/South
ja: オーストラリア/南部

en: Australia/Sydney
ja: オーストラリア/シドニー

en: Australia/Tasmania
ja: オーストラリア/タスマニア州

en: Australia/Victoria
ja: オーストラリア/ビクトリア州

en: Australia/West
ja: オーストラリア/西部

en: Australia/Yancowinna
ja: オーストラリア/ヤンコウイナ

en: Europe/Amsterdam
ja: ヨーロッパ/アムステルダム

en: Europe/Andorra
ja: ヨーロッパ/アンドラ

en: Europe/Athens
ja: ヨーロッパ/アテネ

en: Europe/Belfast
ja: ヨーロッパ/ベルファスト

en: Europe/Belgrade
ja: ヨーロッパ/ベオグラード

en: Europe/Berlin
ja: ヨーロッパ/ベルリン

en: Europe/Bratislava
ja: ヨーロッパ/ブラチスラバ

en: Europe/Brussels
ja: ヨーロッパ/ブリュッセル

en: Europe/Bucharest
ja: ヨーロッパ/ブカレスト

en: Europe/Budapest
ja: ヨーロッパ/ブダペスト

en: Europe/Chisinau
ja: ヨーロッパ/キシニョフ

en: Europe/Copenhagen
ja: ヨーロッパ/コペンハーゲン

en: Europe/Dublin
ja: ヨーロッパ/ダブリン

en: Europe/Gibraltar
ja: ヨーロッパ/ジブラルタル

en: Europe/Helsinki
ja: ヨーロッパ/ヘルシンキ

en: Europe/Istanbul
ja: ヨーロッパ/イスタンブール

en: Europe/Kaliningrad
ja: ヨーロッパ/カリーニングラード

en: Europe/Kiev
ja: ヨーロッパ/キエフ

en: Europe/Lisbon
ja: ヨーロッパ/リスボン

en: Europe/Ljubljana
ja: ヨーロッパ/リュブリャナ

en: Europe/London
ja: ヨーロッパ/ロンドン

en: Europe/Luxembourg
ja: ヨーロッパ/ルクセンブルグ

en: Europe/Madrid
ja: ヨーロッパ/マドリッド

en: Europe/Malta
ja: ヨーロッパ/マルタ

en: Europe/Minsk
ja: ヨーロッパ/ミンスク

en: Europe/Monaco
ja: ヨーロッパ/モナコ

en: Europe/Moscow
ja: ヨーロッパ/モスクワ

en: Europe/Nicosia
ja: ヨーロッパ/ニコシア

en: Europe/Oslo
ja: ヨーロッパ/オスロ

en: Europe/Paris
ja: ヨーロッパ/パリ

en: Europe/Prague
ja: ヨーロッパ/プラハ

en: Europe/Riga
ja: ヨーロッパ/リガ

en: Europe/Rome
ja: ヨーロッパ/ローマ

en: Europe/Samara
ja: ヨーロッパ/サマラ

en: Europe/San_Marino
ja: ヨーロッパ/サンマリノ

en: Europe/Sarajevo
ja: ヨーロッパ/サラエボ

en: Europe/Simferopol
ja: ヨーロッパ/シンフェロポリ

en: Europe/Skopje
ja: ヨーロッパ/スコピエ

en: Europe/Sofia
ja: ヨーロッパ/ソフィア

en: Europe/Stockholm
ja: ヨーロッパ/ストックホルム

en: Europe/Tallinn
ja: ヨーロッパ/タリン

en: Europe/Tirane
ja: ヨーロッパ/ティラナ

en: Europe/Tiraspol
ja: ヨーロッパ/ティラスポリ

en: Europe/Uzhgorod
ja: ヨーロッパ/ウジゴロド

en: Europe/Vaduz
ja: ヨーロッパ/ファドゥーツ

en: Europe/Vatican
ja: ヨーロッパ/バチカン

en: Europe/Vienna
ja: ヨーロッパ/ウィーン

en: Europe/Vilnius
ja: ヨーロッパ/ビリニュス

en: Europe/Warsaw
ja: ヨーロッパ/ワルシャワ

en: Europe/Zagreb
ja: ヨーロッパ/ザグレブ

en: Europe/Zaporozhye
ja: ヨーロッパ/ザポロジェ

en: Europe/Zurich
ja: ヨーロッパ/チューリッヒ

en: Indian/Antananarivo
ja: インド洋/アンタナナリボ

en: Indian/Chagos
ja: インド洋/チャゴス

en: Indian/Christmas
ja: インド洋/クリスマス島

en: Indian/Cocos
ja: インド洋/ココス諸島

en: Indian/Comoro
ja: インド洋/コモロ

en: Indian/Kerguelen
ja: インド洋/ケルゲレン

en: Indian/Mahe
ja: インド洋/マエ

en: Indian/Maldives
ja: インド洋/モルディブ

en: Indian/Mauritius
ja: インド洋/モーリシャス

en: Indian/Mayotte
ja: インド洋/マヨット島

en: Indian/Reunion
ja: インド洋/レユニオン

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: Japan
ja: 日本

en: Libya
ja: リビア

en: Pacific/Apia
ja: 太平洋/アピア

en: Pacific/Auckland
ja: 太平洋/オークランド

en: Pacific/Chatham
ja: 太平洋/チャタム

en: Pacific/Easter
ja: 太平洋/イースター島

en: Pacific/Efate
ja: 太平洋/エファテ島

en: Pacific/Enderbury
ja: 太平洋/エンダベリー

en: Pacific/Fakaofo
ja: 太平洋/ファカオフォ

en: Pacific/Fiji
ja: 太平洋/フィジー

en: Pacific/Funafuti
ja: 太平洋/フナフティ

en: Pacific/Galapagos
ja: 太平洋/ガラパゴス

en: Pacific/Gambier
ja: 太平洋/ガンビア

en: Pacific/Guadalcanal
ja: 太平洋/ガダルカナル

en: Pacific/Guam
ja: 太平洋/グアム

en: Pacific/Honolulu
ja: 太平洋/ホノルル

en: Pacific/Johnston
ja: 太平洋/ジョンストン島

en: Pacific/Kiritimati
ja: 太平洋/キリティマティ

en: Pacific/Kosrae
ja: 太平洋/コスラエ

en: Pacific/Kwajalein
ja: 太平洋/クエゼリン

en: Pacific/Majuro
ja: 太平洋/マジュロ

en: Pacific/Marquesas
ja: 太平洋/マルケサス諸島

en: Pacific/Midway
ja: 太平洋/ミッドウェイ

en: Pacific/Nauru
ja: 太平洋/ナウル

en: Pacific/Niue
ja: 太平洋/ニウエ

en: Pacific/Norfolk
ja: 太平洋/ノーフォーク

en: Pacific/Noumea
ja: 太平洋/ヌーメア

en: Pacific/Pago_Pago
ja: 太平洋/パゴパゴ

en: Pacific/Palau
ja: 太平洋/パラオ

en: Pacific/Pitcairn
ja: 太平洋/ピトケアン島

en: Pacific/Ponape
ja: 太平洋/ポナペ

en: Pacific/Port_Moresby
ja: 太平洋/ポートモレスビー

en: Pacific/Rarotonga
ja: 太平洋/ラロトンガ

en: Pacific/Saipan
ja: 太平洋/サイパン

en: Pacific/Samoa
ja: 太平洋/サモア

en: Pacific/Tahiti
ja: 太平洋/タヒチ

en: Pacific/Tarawa
ja: 太平洋/タラワ

en: Pacific/Tongatapu
ja: 太平洋/トンガタプ

en: Pacific/Truk
ja: 太平洋/トラック諸島

en: Pacific/Wake
ja: 太平洋/ウェーク島

en: Pacific/Wallis
ja: 太平洋/ウォリス

en: Pacific/Yap
ja: 太平洋/ヤップ

en: Poland
ja: ポーランド

en: Portugal
ja: ポルトガル

en: Singapore
ja: シンガポール

en: Turkey
ja: トルコ

en: Day
ja: 日

en: Table
ja: テーブル

en: Start
ja: 開始

en: End
ja: 終了

en: Now
ja: 今

en: All views
ja: 全て表示

en: Start date
ja: 開始日

en: End date
ja: 終了日

en: Default path pattern (applies to all node types with blank patterns below)
ja: デフォルトの URL パターン（下記で設定が空白になっているすべてのコンテンツタイプに適用）

en: Generate aliases for all existing nodes which do not already have aliases.
ja: URL エイリアスを持たないすべてのコンテンツに URL エイリアスを生成します。

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
ja: デフォルトの URL パターン（下記で設定が空白になっているすべてのボキャブラリーに適用）

en: Pattern for all %vocab-name paths
ja: %vocab-name ボキャブラリー内のすべてのタームの URL パターン

en: Pattern for forums and forum containers
ja: フォーラムとフォーラムコンテナーのURLパターン

en: Generate aliases for all existing forums and forum containers which do not already have aliases.
ja: URLエイリアスを持たないすべてのフォーラムとフォーラムコンテナーにURLエイリアスを生成します。

en: Bulk update of forums and forum containers completed, one alias generated. | Bulk update of forums and forum containers completed, @count aliases generated.
ja[0]: フォーラムとフォーラムコンテナーの一括アップデートが完了しました。 1 個のURLエイリアスが生成されました。
ja[1]: フォーラムとフォーラムコンテナーの一括アップデートが完了しました。 @count 個のURLエイリアスが生成されました。

en: Pattern for user account page paths
ja: ユーザアカウントページの URL パターン

en: Generate aliases for all existing user account pages which do not already have aliases.
ja: URL エイリアスを持たないすべてのユーザアカウントページに URL エイリアスを生成します。

en: Pattern for blog page paths
ja: ユーザ別ブログの URL パターン

en: Generate aliases for all existing blog pages which do not already have aliases.
ja: URL エイリアスを持たないすべてのブログページに URL エイリアスを生成します。

en: Pattern for user-tracker page paths
ja: ユーザ別投稿の軌跡ページの URL パターン

en: Generate aliases for all existing user-tracker pages which do not already have aliases.
ja: URL エイリアスを持たないすべてのユーザ別投稿の軌跡ページに URL エイリアスを生成します。

en: Verbose
ja: 詳細なメッセージを出力

en: Display alias changes (except during bulk updates).
ja: エイリアスの変更内容を表示します。（一括アップデート時は除く）

en: Replace by separator
ja: セパレーターに置換

en: Maximum alias length
ja: エイリアスの最大文字数

en: Maximum component length
ja: コンポーネントの最大文字数

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
ja: エイリアスの構成要素（例:[title]）の最大文字数を入力してください。 推奨値は 100 です。 詳細は<a href="@pathauto-help">ヘルプ</a>を参照してください。

en: Update action
ja: アップデート動作

en: What should pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
ja: 既にエイリアスが存在するコンテンツをアップデートした時の動作を選択します。

en: Strings to Remove
ja: 取り除く文字列

en: Pathauto
ja: 自動エイリアス設定

en: administer pathauto
ja: 自動エイリアス設定の管理

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
ja: コンテンツ管理のために、自動的に URL エイリアス（別名）を生成するメカニズムを提供します。

en: Downloads
ja: ダウンロード

en: Configuration
ja: 環境設定

en: !time ago
ja: !time 前

en: Other
ja: その他

en: Align
ja: 文字寄せ

en: Background color
ja: 背景色

en: Text color
ja: テキストの色

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Basic
ja: 基本

en: Repeat
ja: 繰り返し

en: Link URL
ja: リンク URL

en: List type
ja: リスト形式

en: Attributes
ja: 属性

en: Role
ja: 役割

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: Destination
ja: 送り先

en: reset
ja: リセット

en: Class
ja: クラス

en: String
ja: 文字列

en: Case
ja: 大文字小文字

en: Users
ja: ユーザー

en: Not installed
ja: 未インストール

en: Referrer
ja: リファラ

en: Button
ja: ボタン

en: Both
ja: 両方

en: Clicks
ja: クリック

en: Text processing
ja: テキスト処理

en: Maximum length
ja: 最大長

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
ja: フィールドの最大文字列長。空白にすると無制限になります。

en: Rows
ja: 行数

en: Create content
ja: コンテンツの作成

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Argument
ja: 引数

en: Anonymous
ja: 匿名ユーザー

en: Checkout
ja: 購入手続き

en: description
ja: 説明

en: Provider
ja: プロバイダー

en: <All>
ja: <すべて>

en: As Time Ago
ja: 時間前

en: access all views
ja: すべてのビューへアクセス

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
ja: ビューは、カスタマイズされたコンテンツの一覧です。高度な設定が可能で、コンテンツの一覧の表示方法を制御します。

en: Tools
ja: ツール

en: Override
ja: 上書き

en: Clone
ja: 複製

en: Existing Views
ja: 既存のビュー

en: Summary, sorted ascending
ja: サマリー（昇順）

en: Summary, sorted descending
ja: サマリー（降順）

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Normal menu item
ja: 通常のメニューアイテム

en: Empty text
ja: 空のテキスト

en: Down
ja: 下へ

en: Wildcard
ja: ワイルドカード

en: Arguments
ja: 引数

en: Operator
ja: オペレータ

en: Filters
ja: フィルター

en: Optional
ja: 任意

en: Order
ja: オーダー

en: Add criteria
ja: 基準を追加

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
ja: ビューの名称には半角英数字とアンダースコア ( _ ) だけが使用可能です。

en: administer views
ja: 表示を管理

en: Views UI
ja: ビュー UI

en: Random
ja: ランダム

en: Uncategorized
ja: カテゴリーなし

en: Plain
ja: プレーン

en: Position
ja: ポジション

en: Class name
ja: クラス名

en: Integer
ja: 整数

en: Basic settings
ja: 基本設定

en: Do not display
ja: 表示しない

en: Last checked
ja: 最終確認日時

en: Profile
ja: プロフィール

en: Process
ja: 処理

en: Close
ja: 閉じる

en: filters
ja: フィルター

en: Term description
ja: タームの説明

en: Edit group
ja: グループを編集

en: fields
ja: フィールド

en: Save settings
ja: 設定の保存

en: Expiration
ja: 有効期限

en: Operation
ja: 操作

en: reply
ja: 返信

en: Duration
ja: 期間

en: Expiration date
ja: 有効期限

en: Original
ja: オリジナル

en: Threshold
ja: しきい値

en: Defaults
ja: デフォルト

en: Additional
ja: 追加

en: City
ja: 市区町村

en: Postal code
ja: 郵便番号

en: State/Province
ja: 都道府県

en: Collapsed
ja: 圧縮

en: Fax number
ja: FAX番号

en: Phone number
ja: 電話番号

en: Germany
ja: ドイツ

en: Protocol
ja: プロトコル

en: Logout
ja: ログアウト

en: Labels
ja: ラベル

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Created date
ja: 作成日時

en: Updated date
ja: 更新日時

en: Default language
ja: デフォルトの言語

en: Rules
ja: ルール

en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

en: Albania
ja: アルバニア

en: Algeria
ja: アルジェリア

en: American Samoa
ja: 米サモア

en: Andorra
ja: アンドラ

en: Angola
ja: アンゴラ

en: Anguilla
ja: アングィラ

en: Antarctica
ja: 南極

en: Antigua and Barbuda
ja: アンチグアバーブーダ

en: Argentina
ja: アルゼンチン

en: Armenia
ja: アルメニア

en: Aruba
ja: アルバ

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Austria
ja: オーストリア

en: Azerbaijan
ja: アゼルバイジャン

en: Bahamas
ja: バハマ

en: Bahrain
ja: バーレーン

en: Bangladesh
ja: バングラデシュ

en: Barbados
ja: バルバドス

en: Belarus
ja: ベラルーシ

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Belize
ja: ベリーズ

en: Benin
ja: ベナン共和国

en: Bermuda
ja: バミューダ

en: Bhutan
ja: ブータン

en: Bosnia and Herzegovina
ja: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Botswana
ja: ボツワナ

en: Bouvet Island
ja: ブーヴェ島

en: Bulgaria
ja: ブルガリア

en: Burkina Faso
ja: ブルキナファソ

en: Burundi
ja: ブルンジ共和国

en: Cambodia
ja: カンボジア

en: Cameroon
ja: カメルーン

en: Canada
ja: カナダ

en: Cape Verde
ja: カーボベルデ共和国

en: Cayman Islands
ja: 英領ケイマン諸島

en: Central African Republic
ja: 中央アフリカ共和国

en: Chad
ja: チャド

en: China
ja: 中国

en: Christmas Island
ja: クリスマス島

en: Cocos (Keeling) Islands
ja: ココス諸島

en: Colombia
ja: コロンビア

en: Comoros
ja: コモロ連合

en: Congo
ja: コンゴ共和国

en: Cook Islands
ja: クック諸島

en: Costa Rica
ja: コスタリカ

en: Cyprus
ja: キプロス

en: Czech Republic
ja: チェコ

en: Denmark
ja: デンマーク

en: Djibouti
ja: ジブチ

en: Dominica
ja: ドミニカ国

en: Dominican Republic
ja: ドミニカ共和国

en: Ecuador
ja: エクアドル

en: El Salvador
ja: エルサルバドル

en: Equatorial Guinea
ja: 赤道ギニア

en: Eritrea
ja: エリトリア

en: Estonia
ja: エストニア

en: Ethiopia
ja: エチオピア

en: Faroe Islands
ja: デンマーク領フェロー諸島

en: Finland
ja: フィンランド

en: France
ja: フランス

en: French Guiana
ja: 仏領ギアナ

en: French Polynesia
ja: 仏領ポリネシア

en: Gabon
ja: ガボン

en: Gambia
ja: ガンビア

en: Georgia
ja: グルジア

en: Ghana
ja: ガーナ

en: Gibraltar
ja: 英領ジブラルタル

en: Greece
ja: ギリシャ

en: Greenland
ja: デンマーク領グリーンランド

en: Grenada
ja: グレナダ

en: Guadeloupe
ja: 仏領グアドループ

en: Guam
ja: 米領グアム島

en: Guatemala
ja: グアテマラ

en: Guinea
ja: ギニア

en: Guinea-Bissau
ja: ギニアビサウ

en: Guyana
ja: ガイアナ

en: Haiti
ja: ハイチ

en: Heard Island and McDonald Islands
ja: オーストラリア領ハード島とマクドナルド諸島

en: Honduras
ja: ホンジュラス

en: Hungary
ja: ハンガリー

en: Iceland
ja: アイスランド

en: India
ja: インド

en: Indonesia
ja: インドネシア

en: Iraq
ja: イラク

en: Ireland
ja: アイルランド

en: Italy
ja: イタリア

en: Jordan
ja: ヨルダン

en: Kazakhstan
ja: カザフスタン

en: Kenya
ja: ケニア

en: Kiribati
ja: キリバス

en: Kuwait
ja: クウェート

en: Kyrgyzstan
ja: キルギス

en: Latvia
ja: ラトビア

en: Lebanon
ja: レバノン

en: Lesotho
ja: レソト

en: Liberia
ja: リベリア

en: Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン

en: Lithuania
ja: リトアニア

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク

en: Madagascar
ja: マダガスカル

en: Malawi
ja: マラウィ

en: Malaysia
ja: マレーシア

en: Maldives
ja: モルディブ

en: Mali
ja: マリ

en: Malta
ja: マルタ

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

en: Martinique
ja: 仏領マルティニーク島

en: Mauritania
ja: モーリタニア

en: Mauritius
ja: モーリシャス

en: Mayotte
ja: 仏領マヨット島

en: Mexico
ja: メキシコ

en: Monaco
ja: モナコ

en: Mongolia
ja: モンゴル

en: Montserrat
ja: 英領モントセラト島

en: Morocco
ja: モロッコ

en: Mozambique
ja: モザンビーク

en: Myanmar
ja: ミャンマー

en: Nauru
ja: ナウル語

en: Nepal
ja: ネパール

en: Netherlands
ja: オランダ

en: New Caledonia
ja: 仏領ニューカレドニア島

en: Nicaragua
ja: ニカラグア

en: Niger
ja: ニジェール

en: Nigeria
ja: ナイジェリア

en: Niue
ja: ニウエ島

en: Norfolk Island
ja: オーストラリア領ノーフォーク島

en: Northern Mariana Islands
ja: 米領北マリアナ諸島

en: Norway
ja: ノルウェー

en: Oman
ja: オマーン

en: Pakistan
ja: パキスタン

en: Palau
ja: パラオ

en: Panama
ja: パナマ

en: Papua New Guinea
ja: パプアニューギニア

en: Peru
ja: ペルー

en: Philippines
ja: フィリピン

en: Puerto Rico
ja: 米領プエルトリコ島

en: Qatar
ja: カタール

en: Romania
ja: ルーマニア

en: Rwanda
ja: ルワンダ

en: Samoa
ja: サモア独立国

en: San Marino
ja: サンマリノ

en: Saudi Arabia
ja: サウジアラビア

en: Senegal
ja: セネガル

en: Seychelles
ja: セーシェル

en: Sierra Leone
ja: シエラレオネ

en: Slovakia
ja: スロバキア

en: Slovenia
ja: スロベニア

en: Solomon Islands
ja: ソロモン諸島

en: Somalia
ja: ソマリア

en: South Africa
ja: 南アフリカ

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ja: 英領サウスジョージア・サウスサンドウィッチ諸島

en: Spain
ja: スペイン

en: Sri Lanka
ja: スリランカ

en: Sudan
ja: スーダン

en: Suriname
ja: スリナム

en: Svalbard and Jan Mayen
ja: ノルウェー領スヴァールバル諸島・ヤンマイエン島

en: Swaziland
ja: スワジランド

en: Sweden
ja: スウェーデン

en: Switzerland
ja: スイス

en: Tajikistan
ja: タジキスタン

en: Thailand
ja: タイ

en: Togo
ja: トーゴ

en: Tokelau
ja: ニュージーランド領トケラウ諸島

en: Trinidad and Tobago
ja: トリニダード・トバゴ

en: Tunisia
ja: チュニジア

en: Turkmenistan
ja: トルクメニスタン

en: Turks and Caicos Islands
ja: 英領タークス・カイコス諸島

en: Tuvalu
ja: ツバル

en: Uganda
ja: ウガンダ

en: Ukraine
ja: ウクライナ

en: United Arab Emirates
ja: アラブ首長国連邦

en: United Kingdom
ja: 英国

en: United States
ja: 米国

en: United States Minor Outlying Islands
ja: アメリカ合衆国外諸島

en: Uruguay
ja: ウルグアイ

en: Uzbekistan
ja: ウズベキスタン

en: Vanuatu
ja: バヌアツ

en: Viet Nam
ja: ベトナム

en: Wallis and Futuna
ja: 仏領ウォリス・フツナ諸島

en: Yemen
ja: イエメン

en: Zambia
ja: ザンビア

en: Zimbabwe
ja: ジンバブエ

en: Formatting guidelines
ja: 入力書式のガイドライン

en: Size of textfield
ja: テキストフィールドの長さ

en: Authoring information
ja: 投稿の情報

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: Format: %time. Leave blank to use the time of form submission.
ja: 投稿日時を %time の形式で入力してください。 空欄にすると投稿した日時が使用されます。

en: Leave blank for %anonymous.
ja: 投稿者の名前を入力してください。 空欄にすると %anonymous の投稿として扱われます。

en: Attachments
ja: 添付

en: File attachments
ja: ファイルの添付

en: Pending
ja: 処理待ち

en: normal
ja: ノーマル

en: minute
ja: 分

en: minutes
ja: 分

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、Drupalパスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。<br />

en: Other queries
ja: その他のクエリー

en: Upload file
ja: 更新されたファイル

en: block
ja: ブロック

en: Product title
ja: 商品タイトル

en: List price
ja: 希望小売価格

en: Timer
ja: タイマー

en: Change
ja: 変更

en: English
ja: 英語

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Messages
ja: メッセージ

en: Edit term
ja: タームの編集

en: Tokens
ja: トークン

en: Token
ja: トークン

en: Week of @date
ja: @dateの週

en: Calendar iCal
ja: カレンダーiCal

en: Countries
ja: 国

en: Feeds
ja: フィード

en: Clear
ja: クリアー

en: The update has been performed.
ja: 更新されました。

en: update
ja: アップデート

en: Full text
ja: すべてのテキスト

en: Feed settings
ja: フィードの設定

en: Cron throttle
ja: Cronスロットル

en: Source
ja: ソース

en: Date/Time
ja: 日時

en: published
ja: 掲載

en: The changes have been saved.
ja: 変更内容が保存されました。

en: Search results
ja: 検索結果

en: Your search yielded no results
ja: キーワードに該当するページは見つかりませんでした

en: Replacement value
ja: 置換される値

en: tokens
ja: トークン

en: unlimited
ja: 無制限

en: Use the syntax [token] if you want to insert a replacement pattern.
ja: 置換パターンを利用するには、[token]の構文を使用します。

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: Deleted
ja: 削除済み

en: Features
ja: 特徴

en: Replace
ja: 置換

en: Allowed values list
ja: リストに利用可能な値

en: Activity
ja: アクティビティ

en: Add file
ja: ファイルを追加

en: (disabled)
ja: （無効）

en: Publishing options
ja: 掲載オプション

en: Middle
ja: 中

en: Limit
ja: 制限

en: Query
ja: クエリー

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Configure block
ja: ブロックの設定

en: Site's time zone
ja: サイトのタイムゾーン

en: Date's time zone
ja: 日付のタイムゾーン

en: No time zone conversion
ja: タイムゾーン変換無し

en: day
ja: 日

en: year
ja: 年

en: hour
ja: 時間

en: timezone
ja: タイムゾーン

en: Hour
ja: 時

en: Minute
ja: 分

en: Second
ja: 秒

en: Select List
ja: 選択リスト

en: Years back and forward must be in the format -9:+9.
ja: 年のナビゲーションは-9:+9のフォーマットである必要があります。

en: Site default
ja: サイトのデフォルト

en: Set the order and format for the date parts in the input form. The format will be adapted to remove values not in the granularity for this field.
ja: 入力フォーム中の日付部分の順番や形式を設定して下さい。この形式は、このフィールドの集合単位にはない値を削除するのに適応されます。

en: Years back and forward
ja: 年のナビゲーション

en: Increment the minute and second fields by this amount.
ja: この量で分と秒フィールドを増加。

en: Input Type
ja: 入力形式

en: Select list
ja: 選択リスト

en: Text field
ja: テキストフィールド

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
ja: 時間集合単位がない日付にはどのタイムゾーン処理も使用できません。

en: Display a matching second date field as a 'To date'. If marked 'Optional' field will be presented but not required. If marked 'Required' the 'To date' will be required if the 'From date' is required or filled in.
ja: 'To Date'として二番目の日付フィールドに合致する表示です。'任意'がマークされるとフィールドは表示されますが必須ではなくなります。'必須'がマークされると、'To Date'は'From Date'が必須か入力済なら必須になります。

en: Granularity
ja: 処理単位

en: Set the date elements to be stored (at least a year is required).
ja: (最低でも年が含まれる)格納される日付要素を設定して下さい。

en: Default Display
ja: デフォルト表示

en: Time zone handling
ja: タイムゾーン処理

en: Select the timezone handling method to be used for this date field.
ja: この日付フィールドで使用されるタイムゾーン処理方法を選択して下さい。

en: Long
ja: 長い

en: Short
ja: 短い

en: is equal to
ja: 以下と等しい

en: is not equal to
ja: 以下と等しくない

en: ongoing
ja: 進行中

en: There are no date fields in this database to import the data into. Please add a date field to the desired node types and be sure to indicate it uses both a "from" and a "to" date.
ja: このデータベースにはデータをインポートするための日付フィールドがありません。希望のノードタイプに日付フィールドを追加し、"from"と"to"dateの両方を使用して示すようにして下さい。

en: Target type
ja: ターゲットタイプ

en: Source type
ja: ソースタイプ

en: body
ja: 本文

en: Date field
ja: 日付フィールド

en: The field which will contain the source dates in target content type.
ja: ターゲットコンテンツタイプに元の日付を含むフィールドです。

en: The text or body field which will contain the source description in the target content type.
ja: ターゲットコンテンツタイプに元の説明を含むテキストまたは本文フィールドです。

en: Url field
ja: URLフィールド

en: The text or link field which will contain the source url in the target content type.
ja: ターゲットコンテンツタイプに元のURLを含むテキストまたはリンクフィールドです。

en: Location field
ja: 場所フィールド

en: The text field which will contain the source location text in the target content type.
ja: ターゲットコンテンツタイプに元の場所テキストを含むテキストフィールドです。

en: Uid field
ja: UIDフィールド

en: The text field which will contain the source uid in the target content type.
ja: ターゲットコンテンツタイプに元のUIDを含むテキストフィールドです。

en: !type Fields
ja: !type フィールド

en: There is no event table in this database. No event import options are available.
ja: データベースにイベントテーブルがありません。イベントインポートオプションは有効ではありません。

en: There are no event nodes in this database. No event import options are available.
ja: データベースにイベントノードがありません。イベントインポートオプションは有効ではありません。

en: Delete original event?
ja: オリジナルのイベントを削除しますか?

en: Should the original entry be deleted once it has been copied to the new content type? If so, be sure to back up your database first.
ja: オリジナルの入力は新しいコンテンツタイプにコピーされたものを削除しますか? もしそうなら、まずデータベースのバックアップをする必要があります。

en: The maximum number of nodes to convert in this pass.
ja: この過程で変換されるノートの最大数です。

en: Starting nid
ja: 開始nid

en: Convert nodes with nids greater than or equal to this number.
ja: これ以上のnidを伴うノードを変換します。

en: No events have been converted.
ja: 変換されたイベントはありません。

en: Date API
ja: 日付API

en: Posts
ja: 投稿

en: Alignment
ja: 位置揃え

en: Randomize
ja: ランダマイズ

en: Link label
ja: リンクラベル

en: None.
ja: なし

en: Fixed
ja: 固定

en: Revert
ja: 戻す

en: Empty
ja: 空

en: Greater than
ja: 大なり記号（&gt;）

en: Equal to
ja: 次に等しい

en: Less than
ja: 小なり記号（&lt;）

en: Replacement patterns for @name
ja: @nameの置換パターン

en: Execute custom PHP code
ja: 独自のPHPコードを実行

en: PHP code
ja: PHPコード

en: Object
ja: オブジェクト

en: Display fields
ja: フィールド表示の設定

en: profile
ja: プロフィール

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Select one...
ja: 選択 ...

en: Date formats
ja: 日付書式

en: Send yourself a copy.
ja: コピーを自分宛に送信したい場合は、ここにチェックを入れてください。

en: Create new account
ja: アカウントの作成

en: Production
ja: 運用中

en: White
ja: 白

en: Confirmation email
ja: メールアドレスの確認

en: Units
ja: 単位

en: Shipping method:
ja: 配送方法:

en: Taxes
ja: 税

en: Tax rate
ja: 税率

en: Product count
ja: 商品数

en: or
ja: または

en: Poll settings
ja: 投票の設定

en: open
ja: オープン

en: Convert
ja: 交換

en: Delete term
ja: タームの削除

en: Parent term
ja: 上位の分類用語

en: Video
ja: ビデオ

en: Style
ja: スタイル

en: Forums
ja: フォーラム

en: Delete package
ja: パッケージを削除

en: view revisions
ja: リビジョンを表示

en: Revisions for %title
ja: %title のリビジョン

en: !date by !username
ja: !date - !username

en: revert
ja: 戻す

en: Revision
ja: リビジョン

en: current revision
ja: 現在のリビジョン

en: Diff
ja: 差分

en: Session
ja: セッション

en: Track
ja: 履歴

en: Match
ja: 一致

en: Missing
ja: 喪失

en: Permissions
ja: 権限

en: Your settings have been saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Search options
ja: 検索オプション

en: Link type
ja: リンクタイプ

en: Last modified
ja: 最終更新日時

en: options
ja: オプション

en: Shopping cart
ja: ショッピングカート

en: Your item(s) have been updated.
ja: 商品を更新しました。

en: Qty.
ja: 数量

en: Cart
ja: カート

en: Transaction key
ja: トランザクションキー

en: Credit card details
ja: クレジットカードの詳細

en: Discount
ja: 割引

en: Shipping
ja: 配送

en: Day(s)
ja: 日

en: Week(s)
ja: 週

en: Year(s)
ja: 年

en: Order history
ja: 注文履歴

en: Product
ja: 商品

en: Flexible
ja: フレキシブル

en: Subtotal
ja: 小計

en: administer store
ja: 店舗の管理

en: Billing address
ja: 請求先住所

en: Shipping address
ja: 配送先住所

en: Ship to:
ja: 宛先:

en: Payment method
ja: 決済方法

en: Balance
ja: 残高

en: Changed
ja: 変更済

en: Received
ja: 受領

en: Completed
ja: 完了

en: Payment details
ja: 決済の詳細

en: Mastercard
ja: マスターカード

en: American Express
ja: アメリカンエクスプレス

en: Discover
ja: ディスカバー

en: Reverse
ja: 逆順

en: Refund
ja: 払い戻し

en: Products
ja: 商品

en: administer products
ja: 商品の管理

en: create
ja: 生成

en: Product settings
ja: 商品の設定

en: Street address
ja: 番地その他

en: Testing
ja: テスト

en: Standard
ja: 標準

en: Thousands separator
ja: 桁区切り

en: Total:
ja: 合計:

en: Transaction ID:
ja: トランザクションID:

en: Brunei Darussalam
ja: ブルネイ・ダルサラーム国

en: Fiji
ja: フィジー語

en: Hong Kong
ja: 香港特別行政区

en: Saint Kitts and Nevis
ja: セントクリストファー・ネイビス

en: Saint Lucia
ja: セントルシア

en: Sao Tome and Principe
ja: サントメ・プリンシペ

en: French Southern Territories
ja: 仏領南方・南極地域

en: Saint Vincent and the Grenadines
ja: セントビンセントおよびグレナディーン諸島

en: Pounds
ja: ポンド

en: Grams
ja: グラム

en: Kilograms
ja: キログラム

en: Ounces
ja: オンス

en: Inches
ja: インチ

en: Feet
ja: フィート

en: Guernsey
ja: 英領ガーンジー島

en: Jersey
ja: 英領ジャージー島

en: Orders
ja: 注文

en: Print invoice
ja: 請求書を印刷

en: User name
ja: ユーザー名

en: Authentication
ja: 認証

en: Signup schedule
ja: スケジュールにサインアップ

en: Content settings
ja: コンテンツ設定

en: %type settings
ja: %type 設定

en: Not published
ja: 非掲載

en: Menu settings
ja: メニューの設定

en: Color scheme
ja: 配色

en: edit own
ja: 自分のものを編集

en: Unformatted
ja: 未フォーマット

en: Formats
ja: 書式

en: Credit
ja: 現金

en: RSS Feed
ja: RSSフィード

en: New comments
ja: 新しいコメント

en: New
ja: 新

en: Top left
ja: 左上

en: Top right
ja: 右上

en: Bottom right
ja: ボトム 右

en: Bottom left
ja: ボトム 左

en: Relationships
ja: リレーションシップ

en: Plural
ja: 複数

en: Relationship
ja: リレーションシップ

en: relationships
ja: リレーションシップ

en: Name must be alphanumeric or underscores only.
ja: 名前に使用できる文字は半角英数字とアンダースコア ( _ ) だけです。

en: Sort criteria
ja: 並び替え基準

en: Base path
ja: ベースパス

en: <Hidden>
ja: <非表示>

en: Parent menu item
ja: 親メニューアイテム

en: Delete action
ja: アクションの削除

en: Themes
ja: テーマ

en: Translations
ja: 翻訳

en: JPEG quality
ja: JPEGの品質

en: Replacement tokens
ja: 置換トークン

en: not published
ja: 非掲載

en: !site :: new comment for your post.
ja: !site :: あなたの投稿への新しいコメント。

en: source comment
ja: ソースコメント

en: Loading...
ja: ロード中…

en: Default weight
ja: デフォルトのウェイト

en: Live
ja: ライブ

en: Comment settings
ja: コメントの設定

en: Related content
ja: 関連コンテンツ

en: not sticky
ja: リスト上部に固定されていない

en: sticky
ja: リスト上部に固定されている

en: not promoted
ja: フロントページに掲載されていない

en: promoted
ja: フロントページに掲載されている

en: Sticky
ja: 固定

en: Content Type
ja: コンテンツタイプ

en: hour(s)
ja: 時間

en: day(s)
ja: 日

en: week(s)
ja: 週

en: month(s)
ja: 月

en: Read only
ja: 表示のみ

en: Ok
ja: OK

en: Contact settings
ja: コンタクトの設定

en: cancel
ja: キャンセル

en: Tabs
ja: タブ

en: Processing
ja: 処理中

en: disable
ja: 無効

en: Output format
ja: 出力書式

en: Storage
ja: 格納

en: File upload error. Could not move uploaded file.
ja: ファイルのアップロードエラー ： アップロードされたファイルを移動することができませんでした。

en: Action to take
ja: 実行するアクション

en: Photo
ja: 写真

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Percentage (%)
ja: 割合（％）

en: low
ja: 低

en: high
ja: 高

en: Image path
ja: イメージパス

en: Alternate text
ja: 代替文字列

en: Apply
ja: 適用

en: Select
ja: 選択

en: You must select a node.
ja: コンテンツを選択してください。

en: Enter the terms you wish to search for.
ja: 検索したいキーワードを入力してください

en: No style
ja: スタイルなし

en: Lifetime
ja: 存続期間

en: Information
ja: 情報

en: No content types available.
ja: 利用できるコンテンツタイプはありません。

en: PHP Code
ja: PHPコード

en: Simple
ja: 簡単

en: Relationship type
ja: リレーションシップのタイプ

en: No caching
ja: キャッシュなし

en: British Indian Ocean Territory
ja: 英領インド洋地域

en: Croatia
ja: クロアチア

en: Lao People's Democratic Republic
ja: ラオス人民民主共和国

en: Macau
ja: マカオ特別行政区

en: Macedonia
ja: マケドニア旧ユーゴスラビア共和国

en: Pitcairn
ja: 英領ピトケアン諸島

en: Western Sahara
ja: 西サハラ

en: Internationalization
ja: 国際化

en: Translation
ja: 翻訳

en: Translation status
ja: 翻訳ステータス

en: Blocks
ja: ブロック

en: Menus
ja: メニュー

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
ja: このコンテンツを表現する言葉を入力してください。 ここに入力された言葉はそのままタームとなり、それを使用したカテゴリーにコンテンツが分類されます。 複数の言葉を指定したい場合は、それぞれの言葉をコンマで区切って入力してください。 また、指定したい言葉の中にコンマが含まれる場合は <b>"Co., Ltd."</b> のように引用符で括ってください。&nbsp;&nbsp;例： Drupal, CMS, ブログ, "Drupal Japan Co., Ltd."

en: A valid date is required for %title.
ja: 正しい日付が%titleには必要です。

en: Date API requirements
ja: 日付API説明書

en: A Date API that can be used by other modules.
ja: 日付APIは他のモジュールによって使用されることができます。

en: The Strtotime default value is invalid.
ja: Strtotimeデフォルト値は無効です。

en: The Strtotime default value for the To Date is invalid.
ja: To DateのStrtotimeデフォルト値は無効です。

en: Relative
ja: 関連

en: A default value to use for this field. If you select 'Relative', add details below.
ja: このフィールドで使用するデフォルト値です。'関連'を選択した場合、詳細を次で追加して下さい。

en: Customize Default Value
ja: デフォルト値をカスタマイズ

en: Custom value for From date
ja: From dateのカスタム値

en: Default value for To date
ja: To dateのカスタム値

en: Same as From date
ja: From dateと同じ

en: Custom value for To date
ja: To dateのカスタム値

en: Number of years to go back and forward in the year selection list, default is -3:+3.
ja: 年の選択リスト中の増減できる年の数です。デフォルトは-3:+3です。

en: Customize Date Parts
ja: 日付部分のカスタマイズ

en: Above
ja: 上部

en: Within
ja: 内部

en: Position of date part labels
ja: 日付部分ラベルの位置

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day'. 'Above' will display them as titles above each date part. 'Within' will insert the label as the first option in the select list and in blank textfields. 'None' will not label any of the date parts. The exact text in the label is controlled by themes like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month'.
ja: '年'、'月'や'日'のような日付部分ラベルの位置です。'上部'は日付部分の上部にタイトルのように表示されます。'内部'は選択リストや空白のテキスト欄に最初のオプションとしてラベルを挿入します。'なし'はどの日付部分にもラベルを表示しません。ラベルの正確なテキストは'date_part_label_year'や" "'date_part_label_month'のようなテーマによって制御されます。

en: Number of values
ja: 値の数

en: User's time zone
ja: ユーザーのタイムゾーン

en: Empty 'To date' values will use the 'From date' values.
ja: 'To date'の値が空白だと'From date'の値を使用します。

en: The UNTIL value is required for repeating dates.
ja: UNTIL値は繰り返し日付に必要です。

en: The raw date value.
ja: そのままの日付

en: The formatted date.
ja: フォーマット済みの日付

en: The raw date timestamp.
ja: そのままのタイムスタンプの日付

en: Date year (four digit)
ja: 日付の年（4桁）

en: Date year (two digit)
ja: 日付の年（2桁）

en: Date month (full word)
ja: 日付の月（january のような完全な単語）

en: Date month (abbreviated)
ja: 日付の月（jan のような省略形）

en: Date month (two digit, zero padded)
ja: 日付の月（2桁、0補完）

en: Date month (one or two digit)
ja: 日付の月（1桁 または 2桁）

en: Date week (two digit)
ja: 日付の週（2桁）

en: Date day (full word)
ja: 日付の曜日（sunday のような完全な単語）

en: Date day (abbreviation)
ja: 日付の曜日（sun のような省略形）

en: Date day (two digit, zero-padded)
ja: 日付の日（2桁、0補完）

en: Date day (one or two digit)
ja: 日付の日（1桁 または 2桁）

en: If the field has a to-date defined, the same tokens exist in the form: [to-????], where ???? is the normal token.
ja: 終了日時（フィールドに終了日時が定義されていれば、日付を表すトークンに [to-dd] のような形式で "to-" の接頭語を付けることで、終了日時のトークンとして利用できます。）

en: @min and @max
ja: @min と @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
ja: 歴史的または部分的な日付として推奨される、ISO形式の日付としてデータベースに保存します。

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to suppport legacy data.
ja: 従来データをサポートする形式の日付として非推奨である、タイムスタンプとしてデータベースに保存します。

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
ja: タイムゾーン変換が必要な完全な日付時刻として推奨される、datetimeフィールドとしてデータベースに保存します。

en: !time from now
ja: 今からの!time

en: Defines CCK date/time fields and widgets.
ja: CCK日付/時刻フィールドとウィジェットを定義します。

en: Date PHP4
ja: 日付 PHP4

en: Emulate PHP 5.2 date functions in PHP 4.x, PHP 5.0, and PHP 5.1. Required when using the Date API with PHP versions less than PHP 5.2.
ja: PHP4.x、PHP5.0、PHP5.1でPHP5.2の日付関数をエミュレートします。PHP5.2以前のバージョンにある日付APIを使用する場合も含まれます。

en: Previous field
ja: 前のフィールド

en: Next field
ja: 次のフィールド

en: Increment
ja: 増加

en: Decrement
ja: 減少

en: Date Popup requirements
ja: 日付ポップアップ説明書

en: Date Popup
ja: 日付ポップアップ

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
ja: jqueryポップアップカレンダーと日付と時刻を選択する時刻入力ウィジェットを有効にします。

en: Choose a frequency and period to repeat this date. If nothing is selected, the date will not repeat.
ja: この日付を繰り返す周期と期間を選択して下さい。なしを選択すると、繰り返されません。

en: Until
ja: まで

en: Date to stop repeating this item.
ja: この項目の繰り返しを止める日です。

en: Day of Month
ja: 今月の1日

en: Day of Week
ja: 曜日

en: Except
ja: 除く

en: Dates to omit from the list of repeating dates.
ja: 日程を繰り返すリストから省かれる日です。

en: -- Period
ja: -- 期間

en: -- Frequency
ja: -- 周期

en: Every @number
ja: @number毎

en: Date Repeat API
ja: 日付繰り返しAPI

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
ja: 日付繰り返しAPIは日付の繰り返しとiCalルールで時刻の計算をします。

en: The Date Timezone module requires you to !link.
ja: Date Timezoneモジュールは !link が必要です。

en: set the site timezone name
ja: サイトのタイムゾーン名を設定

en: Default time zone
ja: デフォルトのタイムゾーン

en: Select the default site time zone. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time.
ja: デフォルトサイトタイムゾーンを選択して下さい。疑わしい場合、あなたの場所に近い夏時間に同じルールがあるタイムゾーンを選択して下さい。

en: The !link may not be correct.
ja: !linkは正しくありません。

en: site timezone name
ja: サイトタイムゾーン名

en: Date Timezone requirements
ja: 日付タイムゾーン説明書

en: Date Timezone
ja: 日付タイムゾーン

en: Overrides
ja: 上書き

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
ja: コンテントコンストラクションキット（CCK）の必須モジュールであるContentモジュールは、コンテンツタイプにカスタムフィールドを追加することを可能にします。コンテンツタイプはDrupalにおいてポストを特徴づけます（これにはポストの追加／編集画面におけるフィールドのタイトルや説明を含みます）。Contentモジュール（および CCK に含まれる他のモジュール）を使う事で、デフォルトで使える「タイトル」や「本文」以外のカスタムフィールドを追加することができるようになります。CCK の機能には<a href="@content-types">コンテンツタイプ管理</a>画面にあるタブからアクセスできます。（コンテンツタイプについての詳細は<a href="@node-help">Nodeモジュールのヘルプ</a>をご覧ください）

en: When adding a custom field to a content type, you determine its type (whether it will contain text, numbers, or references to other objects) and how it will be displayed (either as a text field or area, a select box, checkbox, radio button, or autocompleting field). A field may have multiple values (i.e., a "person" may have multiple e-mail addresses) or a single value (i.e., an "employee" has a single employee identification number). As you add and edit fields, CCK automatically adjusts the structure of the database as necessary. CCK also provides a number of other features, including intelligent caching for your custom data, an import and export facility for content type definitions, and integration with other contributed modules.
ja: コンテンツタイプにカスタムフィールドを追加する際、そのフィールドのタイプ（そのフィールドのデータはテキストか、数値か、ほかのオブジェクトへの参照か）およびどのように表示されるか（一行だけのテキストフィールド、複数行にまたがるテキストエリア、セレクトボックス、チェックボックス、ラジオボタン、またはオートコンプリートフィールドか）を決めることができます。一つのフィールドは複数の値を持つこともありますし（例: 一人の人は複数のメールアドレスを持っているかもしれません）、一つだけの値を持つこともあります（例: 従業員は従業員識別番号を一つだけ持つ）。あなたがフィールドを加えたり編集したりする間、CCK は必要に応じて自動的にデータベースの構造を適合させます。CCK はまた、あなたのデータを賢くキャッシュする、コンテンツタイプ定義のインポートおよびエクスポート、他の貢献モジュールとの統合など、多くの機能を提供します。

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
ja: カスタムフィールドタイプは CCK に含まれる任意モジュールによって提供されます。<a href="@modules">モジュールページ</a>で CCK の一部を有効または無効にすることができます。デフォルトの状態でインストールされた CCK は以下のモジュールを含みます:

en: <em>number</em>, which adds numeric field types, in integer, decimal or floating point form. You may define a set of allowed inputs, or specify an allowable range of values. A variety of common formats for displaying numeric data are available.
ja: <em>数値</em>は整数、小数を含む数値、浮動小数点数といった数値フィールドタイプを追加します。受け付ける入力値を制限したり、入力できる値の範囲を設定したりできます。さまざまな一般的な数値データの表示方式が用意されています。

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
ja: <em>テキスト</em>はテキストフィールドタイプを追加します。テキストフィールドはプレーンテキストか、リッチテキストの入力を安全に行うために任意で Drupal のインプットフォーマットフィルターを利用する事も可能です。テキスト入力フィールドには、一行（テキストフィールド）か複数行（テキストエリア）、あるいはさらに入力を管理できるセレクトボックス、チェックボックス、ラジオボタンなどがあります。入力された値が許可された値に含まれるか否かをチェックする事も可能です。

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
ja: さらに詳しい情報を知りたい場合は，オンラインハンドブックの <a href="@handbook-cck">CCK</a> の項か，<a href="@project-cck">CCK プロジェクトページ</a>を参照してください。

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
ja: ティーザー表示や全ページ表示で，このコンテンツタイプのフィールドとそのラベルがどのように表示されるかを設定してください。

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
ja: 以下のコンテクストで，このコンテンツタイプのフィールドがどのように表示されるかを設定してください。

en: !title: !required
ja: !title： !required

en: Add another item
ja: 別のアイテムを追加

en: Full node
ja: 完全なノード

en: Search Result
ja: 検索結果

en: Updating field type %type with module %module.
ja: モジュール %module のフィールドタイプ %type を更新。

en: Manage fields
ja: フィールドの管理

en: Trimmed
ja: 切り詰め

en: Used in
ja: 利用場所

en: No fields have been defined for any content type yet.
ja: どのコンテンツタイプにも定義されたフィールドがありません。

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
ja: もし、このフィールドにコンテンツがある場合、そのデータは失われます。この処理は取り消しできません。

en: Save field settings
ja: フィールド設定を保存

en: The update has encountered an error.
ja: アップデートはエラーに遭遇しました。

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
ja[0]: 1 アイテムが正常に処理されました：
ja[1]: @count アイテムが正常に処理されました：

en: Group multiple values
ja: 値をグループ化する

en: collapsed
ja: 折りたたみ（閉）

en: Decimal
ja: 固定小数点数値

en: Float
ja: 浮動小数点数値

en: Minimum
ja: 最小

en: Precision
ja: 精度

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
ja: データベースに保存する数字の数。小数点の右側も含む。

en: The number of digits to the right of the decimal.
ja: 小数点の右側の数字の数。

en: Decimal marker
ja: 小数点記号

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
ja: フォームで小数点を表現する際に入力する文字。

en: Defines numeric field types.
ja: 数値フィールドのタイプを定義。

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
ja: '一個の on/off チェックボックス'ウィジェットのために、最初に 'off'の値を定義し、次に 'on' の値を、<strong>入力可能な値</strong>で定義してください。チェックボックスには 'on'の値のラベルが付く事に注意してください。

en: Check boxes/radio buttons
ja: チェックボックス/ラジオボタン

en: Single on/off checkbox
ja: 一つの on/off チェックボックス

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
ja: テキスト/数値フィールドの、ドロップダウン/チェックボックス/ラジオボタンを定義する。

en: Text area (multiple rows)
ja: テキストエリア(複数行)

en: Defines simple text field types.
ja: シンプルテキストフィールド型を定義。

en:  for
ja:  のために

en: Form
ja: フォーム

en: Debug
ja: デバッグ

en: Uploaded file is not a valid image
ja: アップロードされたファイルは正しいイメージではありません

en: Contact phone number
ja: お問い合わせ電話番号

en: Ubercart - extra
ja: Ubercart - 特別機能

en: Canceled
ja: キャンセル

en: years
ja: 年

en: weeks
ja: 週

en: 1 week
ja: 1週

en: Default gateway
ja: デフォルトのゲートウェイ

en: Ubercart - payment
ja: Ubercart - 支払い

en: Permission
ja: 権限

en: Order ID
ja: 注文ID

en: Grid
ja: グリッド

en: Search returned the following results:
ja: 検索結果:

en: Italic
ja: イタリック

en: Hide
ja: 非表示

en: Read/Write
ja: 表示／投稿

en: arguments
ja: 引数

en: !title field is required.
ja: !title は必須です。

en: Checkbox Validate
ja: チェックボックス検証

en: Makes checkbox fields that have been specified as required behave as required (corrects core bug).
ja: 必要に応じて必須として振る舞うように指定されているチェックボックスフィールドを作ります(コアのバグを修正します)。

en: Transparent
ja: 透過

en: file system
ja: ファイルシステム

en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: Button settings
ja: ボタン設定

en: Thread
ja: スレッド

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
ja: @count文字以上のキーワードを、最低でも1つは入力してください。

en: View user details.
ja: ユーザーの詳細を表示。

en: Rate
ja: 税率

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
ja: 支払い中にエラーが発生しました。ご注文が確定したかを確認するには私たちへご連絡下さい。

en: A payment has been accepted.
ja: お支払いは承認されました。

en: <None>
ja: <なし>

en: Uppercase
ja: 大文字

en: Description:
ja: 詳細：

en: Ubercart - core (optional)
ja: Ubercart - コア (オプション)

en: Unavailable
ja: 利用不可

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
ja: 自動生成されたエイリアス %original_alias は、既存のエイリアスとコンフリクトしたため %alias に変更されました。

en: It appears that you have installed Pathauto, which depends on token, but token is either not installed or not installed properly.
ja: Token に依存する Pathauto がインストールされたようですが、Token がインストールされていないか、正しく動作していません。

en: Double quotes "
ja: ダブルクォート（引用符） "

en: Single quotes (apostrophe) '
ja: シングルクォート（アポストロフィ） '

en: Back tick `
ja: バッククォート `

en: Comma ,
ja: コンマ ,

en: Period .
ja: ピリオド .

en: Hyphen -
ja: ハイフン -

en: Underscore _
ja: アンダースコア（アンダーバー） _

en: Colon :
ja: コロン :

en: Semicolon ;
ja: セミコロン ;

en: Pipe |
ja: パイプ |

en: Left curly bracket {
ja: 左中カッコ {

en: Left square bracket [
ja: 左大カッコ [

en: Right curly bracket }
ja: 右中カッコ }

en: Right square bracket ]
ja: 右大カッコ }

en: Plus +
ja: プラス +

en: Equal =
ja: イコール =

en: Asterisk *
ja: アスタリスク *

en: Ampersand &
ja: アンパサンド（アンド） &

en: Percent %
ja: パーセント %

en: Caret ^
ja: キャレット ^

en: Dollar $
ja: ドルマーク（ダラー） $

en: Hash #
ja: ハッシュマーク（シャープ） #

en: At @
ja: アットマーク @

en: Exclamation !
ja: エクスクラメーションマーク（感嘆符） !

en: Tilde ~
ja: チルダ ~

en: Left parenthesis (
ja: 左小カッコ (

en: Question mark ?
ja: クエスチョンマーク（疑問符） ?

en: Less than <
ja: 不等号（小なり） <

en: Greater than >
ja: 不等号（大なり） <

en: Bulk generate aliases for nodes that are not aliased
ja: URL エイリアスを持たない他のコンテンツに対して、一括アップデートを実行する

en: Pattern for all @node_type paths
ja: @node_type タイプのすべてのコンテンツの URL パターン

en: Bulk generation of nodes completed, one alias generated. | Bulk generation of nodes completed, @count aliases generated.
ja[0]: コンテンツの一括アップデートが完了しました。 1 個の URL エイリアスが生成されました。
ja[1]: コンテンツの一括アップデートが完了しました。 @count 個の URL エイリアスが生成されました。

en: Bulk generation of terms completed, one alias generated. | Bulk generation of terms completed, @count aliases generated.
ja[0]: タームの一括アップデートが完了しました。 1 個の URL エイリアスが生成されました。
ja[1]: タームの一括アップデートが完了しました。 @count 個の URL エイリアスが生成されました。

en: Bulk generate aliases for users that are not aliased
ja: URL エイリアスを持たない他のユーザページに対して、一括アップデートを実行する

en: Bulk generate aliases for blogs that are not aliased
ja: URL エイリアスを持たない他のユーザ別ブログに対して、一括アップデートを実行する

en: Bulk generate aliases for user-tracker paths that are not aliased
ja: URL エイリアスを持たない他のユーザ別投稿の軌跡ページに対して、一括アップデートを実行する

en: Bulk generation of users completed, one alias generated. | Bulk generation of users completed, @count aliases generated.
ja[0]: ユーザアカウントページの一括アップデートが完了しました。 1 個の URL エイリアスが生成されました。
ja[1]: ユーザアカウントページの一括アップデートが完了しました。 @count 個の URL エイリアスが生成されました。

en: Bulk generation of user blogs completed, one alias generated. | Bulk generation of user blogs completed, @count aliases generated.
ja[0]: ユーザ別ブログの一括アップデートが完了しました。 1 個の URL エイリアスが生成されました。
ja[1]: ユーザ別ブログの一括アップデートが完了しました。 @count 個の URL エイリアスが生成されました。

en: Bulk generation of user tracker pages completed, one alias generated. | Bulk generation of user tracker pages completed, @count aliases generated.
ja[0]: ユーザ別投稿の軌跡ページの一括アップデートが完了しました。 1 個の URL エイリアスが生成されました。
ja[1]: ユーザ別投稿の軌跡ページの一括アップデートが完了しました。 @count 個の URL エイリアスが生成されました。

en: <p>Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.</p>
                      <h2>Settings</h2>
                      <p>The <strong>Maximum Alias Length</strong> and <strong>Maximum component length</strong> values
                      default to 100 and have a limit of 128 from pathauto. This length is limited by the length of the dst
                      column of the url_alias database table. The default database schema for this column is 128. If you
                      set a length that is equal to that of the one set in the dst column it will cause problems in situations
                      where the system needs to append additional words to the aliased URL. For example... URLs generated
                      for feeds will have "/feed" added to the end. You should enter a value that is the length of the dst
                      column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of
                      strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and
                      on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.</p>
                      <p><strong>Raw Tokens</strong> In Pathauto it is appropriate to use the -raw form of tokens. Paths are
                      sent through a filtering system which ensures that raw user content is filtered. Failure to use -raw
                      tokens can cause problems with the Pathauto punctuation filtering system.</p>
ja: <p>コンテンツ管理のために、自動的に URL エイリアス（別名）を生成するメカニズムを提供します。</p>
    <h2>設定について</h2>
    <p>URL エイリアスの<strong>最大文字数</strong>および<strong>コンポーネントの最大文字数</strong>の最大値はデフォルトで 100 となっており、このモジュールで設定できる限界の値は 128 までとなります。 
    この値は、url_alias データベーステーブルの dst カラムの限界値となります。 デフォルトのデータベーススキーマでは、このカラムの値が 128 に設定されています。 
    URL エイリアスの最大文字数に dst カラムの値と同じ文字数を設定している場合、システムが URL エイリアスの自動生成時に別の文字列を追加する必要が生じた際にトラブルを引き起こす可能性があります。 
    例えば... フィード配信のための URL を生成する場合には URL エイリアスの末尾に "/feed" が追加されます。 
    この問題を回避するために、URL エイリアスの最大文字数には、URL の末尾に追加されることが予測される文字列の最大となる文字数を dst カラムの値から差し引いた値を設定してください。 
    URL の末尾に追加されることが予測される文字列の文字数は、使用しているモジュールやこのモジュールの設定に依存します。 デフォルトの値である 100 が推奨されます。</p>
    <p>URL エイリアスを自動生成するための定義としてトークンの値を使用する場合は <strong>トークン の -raw 形式</strong>のプレースホルダーを参照します。 
    URL のエイリアスは、コンテンツのデータを RAW データとしてフィルタリングシステムに通過させて生成されます。 
    そのため、トークンの -raw 形式のデータを参照していない場合は、句読点などの処理を行うためのフィルタリングシステムで問題が発生する可能性があります。</p>

en: Delete aliases
ja: エイリアスの削除

en: As [cat], but including its supercategories separated by /.
ja: 含まれる上位のカテゴリーを /（スラッシュ）で区切った [cat]

en: As [term], but including its supercategories separated by /.
ja: 含まれる上位のカテゴリーを /（スラッシュ）で区切った [term]

en: Automatic alias
ja: エイリアスの自動生成

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
ja: タイトル中の単語を区切るために使用される文字（記号）です。 セパレーターはスペースや句読点（記号）の置換にも利用されます。 スペースやプラス（+）記号を使用した場合、予想外の結果を引き起こす可能性があります。

en: Character case
ja: 大文字・小文字の区別

en: Leave case the same as source token values.
ja: トークンからの値をそのまま使用する

en: Change to lower case
ja: 小文字に変換する

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
ja: 生成されるエイリアスの最大文字数を入力してください。 推奨値は 100 です。 詳細は<a href="@pathauto-help">ヘルプ</a>を参照してください。

en: Maximum number of objects to alias in a bulk update
ja: URL エイリアスの一括アップデートに含めるオブジェクトの最大数

en: Maximum number of objects of a given type which should be aliased during a bulk update. The default is 50 and the recommended number depends on the speed of your server. If bulk updates "time out" or result in a "white screen" then reduce the number.
ja: 1度の一括アップデートで別名に置き換えることのできるオブジェクトの最大数です。 デフォルトは 50 ですが、最適値は設置されているサーバー環境に依存します。 もし、一括アップデート時に"タイムアウト"や"ホワイトスクリーン"が発生した場合は、この値を小さくしてください。

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
ja: なにもしません。 既存の URL エイリアスをそのまま使用します。

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
ja: 新しい URL エイリアスを作成します。 既存の URL エイリアスもそのまま機能させておきます。

en: Create a new alias. Delete the old alias.
ja: 新しい URL エイリアスを作成します。 既存の URL エイリアスは削除します。

en: Create a new alias. Redirect from old alias.
ja: 新しい URL エイリアスを作成します。 既存の URL エイリアスにはリダイレクトを設定します。

en: Transliterate prior to creating alias
ja: URL エイリアスを生成する前に翻訳を行う

en: Reduce strings to letters and numbers from ASCII-96
ja: ASCII-96 の文字列や数字に置き換える

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
ja: ASCII-96 セット内に存在する文字列や数字だけを抽出して新しい URL エイリアスを生成します。

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not place punctuation in here and do not use WYSIWYG editors on this field.
ja: URL エイリアスから取り除く文字列をコンマ（,）で区切って入力します。 このフィールドでは、句読点を入力したり WYSIWYG エディターを使用したりしないでください。

en: Punctuation settings
ja: 句読点（記号）の設定

en: No action (do not replace)
ja: なにもしない（置換しない）

en: Use -raw replacements for text to avoid problems with HTML entities.
ja: HTML エンティティーに関する問題を避けるために -raw の置換パターンを使用してください。

en: Internal feed alias text (leave blank to disable)
ja: 内部フィードエイリアス（空欄の場合は無効）

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the catpath and termpath patterns. You should probably set the action for @name to be "replace by separator"
ja: 文字列に @name が含まれる場合の設定として "取り外す" が選択されていますが、@name はセパレータとして指定された句読点（記号）ですので、独自に設定されたパターンや特にタクソノミーに関連するパターンで問題の原因となる可能性があります。 句読点（記号）の設定で、@name の取り扱いを "セパレータに置換" に設定し直してください。

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
ja: すべての URL エイリアスを削除します。 削除される URL エイリアスの数： %count

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
ja: @labelページのすべての URL エイリアスを削除します。 削除される URL エイリアスの数： %count

en: Delete aliases now!
ja: エイリアスの削除

en: All of your path aliases have been deleted.
ja: すべての URL エイリアスが削除されました。

en: All of your %type path aliases have been deleted.
ja: %type ページのすべての URL エイリアスが削除されました。

en: Bulk generation of index aliases completed, one alias generated. | Bulk generation of index aliases completed, @count aliases generated.
ja[0]: インデックスの一括アップデートが完了しました。 1 個の URL エイリアスが生成されました。
ja[1]: インデックスの一括アップデートが完了しました。 @count 個の URL エイリアスが生成されました。

en: notify of path changes
ja: パス変更の通知

en: Language neutral
ja: ニュートラル言語

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type node types with blank patterns below)
ja: @node_type のデフォルトの URL パターン（下記で設定が空白になっているすべての @node_type に適用）

en: Pattern for all @node_type paths in @language
ja: @node_type タイプのすべてのコンテンツの URL パターン（@language）

en: Pattern for all language neutral @node_type paths
ja: @node_type タイプのすべてのコンテンツの URL パターン（言語ニュートラル）

en: Bulk generate aliases for terms that are not aliased
ja: URL エイリアスが生成されていないタームに対して、URL エイリアスの一括アップデートを行う

en: Generate aliases for all existing terms which do not already have aliases.
ja: URL エイリアスを持たないすべてのタームに URL エイリアスを生成します。

en: Automated alias settings
ja: 自動エイリアス設定

en: Purchase date
ja: 購入日

en: Edit content
ja: コンテンツの編集

en: Change layout
ja: レイアウトの変更

en: Contexts
ja: コンテクスト

en: year(s)
ja: 年

en: This !type does not have any attributes.
ja: この!typeには属性がありません。

en: product
ja: 商品

en: product class
ja: 商品クラス

en: edit menu
ja: メニューを編集

en: Addresses
ja: 住所

en: Saved addresses
ja: 記録済みの住所

en: Loading
ja: 読み込み中

en: The directory %directory does not exist.
ja: ディレクトリー %directory が存在しません。

en: The directory %directory is not writable
ja: ディレクトリー %directory が書き込み可能ではありません。

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
ja: パーミッションが正しく設定されていないため、ディレクトリー %directory は書き込み可能ではありません。

en: Defines a file field type.
ja: ファイルフィールドタイプを設定。

en: Rearrange
ja: 並べ替え

en: Execute
ja: 実行

en: empty
ja: 空

en: Packages
ja: パッケージ

en: Package
ja: パッケージ

en: Attribute settings
ja: 属性の設定

en: Add role
ja: 役割の追加

en: Prefer raw-text replacements for text to avoid problems with HTML entities!
ja: HTML 要素での問題を回避するため、プレーンテキストで置き換えてください！

en: Values
ja: 値

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Country code
ja: 国コード

en: Order #
ja: 注文番号

en: highest
ja: 最高

en: lowest
ja: 最低

en: Request receipt
ja: 受信を要求

en: Active users
ja: アクティブなユーザー

en: Log emails
ja: メールを記録

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
ja: PHPのGDライブラリーが見つからないか、または旧式です。 これを修正する方法についての情報は、<a href="@url">PHPのイメージ関数リファレンス</a>を参照してください。

en: GD library
ja: GDライブラリー

en: Attach to
ja: 添付先

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
ja: URL %url は無効です。 http://www.example.com/feed.xml のような、省略されていないURLを入力してください。

en: Panel pages
ja: パネルページ

en: Panel nodes
ja: パネルノード

en: Mini panels
ja: ミニパネル

en: view all panes
ja: すべてのペインの表示

en: view pane admin links
ja: ペインの管理リンクの表示

en: administer pane visibility
ja: ペインの表示の管理

en: administer pane access
ja: ペインのアクセス権限の管理

en: administer advanced pane settings
ja: ペインの高度な設定の管理

en: use panels caching features
ja: パネルのキャッシュ機能の使用

en: Update #5218 only has changes for PostgreSQL. There are no updates for MySQL databases - since you're running MySQL, you should consider this update successful.
ja: 更新 #5218 にはPostgreSQL向けの変更だけが含まれています。MySQLに対しては何の更新もありません。MySQLで運用している場合は、この更新が成功したものと扱ってください。

en: You can disregard failed attempts to add new columns in update #5216 as long as the two queries preceding this text were successful.
ja: このテキストの前のふたつのクエリーが成功している場合に限り、更新 #5216 による新しいカラムを追加する試みの失敗を無視することができます。

en: Argument type
ja: 引数のタイプ

en: Custom PHP
ja: カスタムPHP

en: Context
ja: コンテキスト

en: Attached files
ja: 添付ファイル

en: Book navigation
ja: ブックナビゲーション

en: "@s" comment form
ja: "@s"コメントフォーム

en: Sort
ja: 並べ替え

en: !a comments per page
ja: !a コメント／ページ

en: Pager
ja: ページャー

en: Identifier
ja: 識別子

en: Unordered
ja: 順序不同

en: Ordered
ja: 順序通り

en: User profile
ja: ユーザープロフィール

en: Maximum depth
ja: 最大の深さ

en: Taxonomy vocabulary
ja: タクソノミーボキャブラリー

en: New @s
ja: 新しい@s

en: New content of other types
ja: その他のタイプの新しいコンテンツ

en: New content behavior
ja: 新しいコンテンツの振る舞い

en: Select the default behavior of new content added to the system. If checked, new content will automatically be immediately available to be added to Panels pages. If not checked, new content will not be available until specifically allowed here.
ja: 新しいコンテンツをシステムに追加した時のデフォルトの振る舞いを選択してください。チェックがあると、新しいコンテンツは自動で即座に使用可能となり、パネルページに加えることができます。チェックがなければ、新しいコンテンツはここで指定するまで使用可能となりません。

en: <p>Click Submit to be presented with a complete list of available content types set to the defaults you selected.</p>
ja: <p>保存をクリックすると、使用可能なコンテンツがすべてリストで表示されます。</p>

en: Allowed @s content
ja: 使用可能な@sのコンテンツ

en: Select allowed layouts
ja: 使用可能なレイアウトを選択

en: Check the boxes for all layouts you want to allow users choose from when picking a layout. You must allow at least one layout.
ja: ユーザーが選択可能なレイアウトにチェックを入れてください。少なくともひとつのレイアウトは許可してください。

en: Close window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Remove this item
ja: このアイテムを除去

en: Keyword
ja: キーワード

en: 1 year | @count years
ja[0]: 1年
ja[1]: @count年

en: 1 week | @count weeks
ja[0]: 1週
ja[1]: @count週

en: 1 min | @count min
ja[0]: 1分
ja[1]: @count分

en: 1 sec | @count sec
ja[0]: 1秒
ja[1]: @count秒

en: Panel content has been updated.
ja: パネルコンテンツを更新しました。

en: Choose layout
ja: レイアウトの選択

en: Move content in @layout to
ja: @layoutのコンテンツの移動先

en: Missing content type
ja: 消失したコンテンツ

en: This pane's content type is either missing or has been deleted. This pane will not render.
ja: このペインのコンテンツは消失したかまたは削除されています。このペインは出力されません。

en: Add content to !s
ja: !sにコンテンツを追加

en: Contributed modules
ja: 拡張モジュール

en: There are no content types you may add to this display.
ja: このディスプレイに追加することのできるコンテンツがありません。

en: No caching options are available at this time. Please enable a panels caching module in order to use caching options.
ja: 現在、キャッシュのオプションを使用できません。キャッシュのオプションを使用するには、panels chachingモジュールを有効にしてください。

en: Panel settings
ja: パネルの設定

en: No title
ja: タイトルなし

en: Deleted/missing content type @type
ja: 削除された/消失したコンテンツ @type

en: Columns
ja: カラム

en: Row @row, Column @col
ja: 行 @row、カラム @col

en: Single column
ja: シングルカラム

en: Two column bricks
ja: 2カラム レンガ状

en: Left above
ja: 左上

en: Right above
ja: 右上

en: Left below
ja: 左下

en: Right below
ja: 右下

en: Module name
ja: モジュール名

en: Enter the module name to export code to.
ja: コードをエクスポートするモジュール名を入力して下さい。

en: The title for this mini panel. It can be overridden in the block configuration.
ja: このミニパネルのタイトル。ブロックの設定で上書きすることができます。

en: The category that this mini-panel will be grouped into on the Add Content form. Only upper and lower-case alphanumeric characters are allowed. If left blank, defaults to 'Mini panels'.
ja: 「コンテンツの追加」フォームでこのミニパネルが含まれるカテゴリー。使用できる文字は半角英数字とスペースだけです。空欄の場合はデフォルトの「Mini panels」となります。

en: Categories may contain only alphanumerics or spaces.
ja: カテゴリーに使用できる文字は半角英数字とスペースだけです。

en: Deleted/missing mini panel @name
ja: 削除された/消失したミニパネル @name

en: Untitled mini panel
ja: タイトルなしのミニパネル

en: create mini panels
ja: ミニパネルの作成

en: administer mini panels
ja: ミニパネルの管理

en: Panel
ja: パネル

en: Panel layout
ja: パネルレイアウト

en: Panel content
ja: パネルコンテンツ

en: The teaser is a piece of text to describe when the panel is listed (such as when promoted to front page); the actual content will only be displayed on the full node view.
ja: ノード一覧でパネルが表示される際（例えば表紙に固定の場合）の説明文がティーザーです。実際のコンテンツは、ノード全体が表示される場合にだけ表示されます。

en: An ID that can be used by CSS to style the panel.
ja: パネルのスタイルをCSSで指定する際に使用するID。

en: Please select a layout.
ja: レイアウトを選択してください。

en: create panel-nodes
ja: パネルノードの作成

en: edit own panel-nodes
ja: 自分のパネルノードの編集

en: administer panel-nodes
ja: パネルノードの管理

en: Create nodes that are divided into areas with selectable content.
ja: いくつかのエリアに分かれていて、そのそれぞれに対してコンテンツを選択することのできるノードを作成します。

en: Page settings
ja: ページの設定

en: Disable Drupal blocks/regions
ja: Drupalのブロック/リージョンを無効化

en: CSS code
ja: CSSコード

en: Simple cache
ja: シンプルキャッシュ

en: Simple caching is a time-based cache. This is a hard limit, and once cached it will remain that way until the time limit expires.
ja: シンプルキャッシュは時系列のキャッシュです。期限が決まっており、いったんキャッシュされると、期限が切れるまでキャッシュが残ります。

en: If "arguments" are selected, this content will be cached per individual argument to the entire display; if "contexts" are selected, this content will be cached per unique context in the pane or display; if "neither" there will be only one cache for this pane.
ja: 「引数」が選択されていれば、引数ごとにディスプレイ全体をキャッシュします。「コンテクスト」が選択されていれば、ペインやディスプレイのコンテクストそれぞれをキャッシュします。「なし」であれば、ペインのキャッシュはひとつだけとなります。

en: Use pager
ja: ページャーを使用

en: Items to display
ja: 表示件数

en: Offset
ja: オフセット

en: More link
ja: 続きへのリンク

en: More link text
ja: 続きへのリンクのテキスト

en: Edit this view
ja: このビューを編集

en: Book parent
ja: 親ブック

en: Top level book
ja: トップレベルのブック

en: System block
ja: システムブロック

en: Display the pane as a system block; this is more restrictive than the default.
ja: システムブロックとしてペインを表示; デフォルトよりも制限が多くなります。

en: The default panel rendering style; displays each pane with a separator.
ja: デフォルトのパネル出力スタイル; セパレータを入れて各ペインを表示します。

en: Presents the panes in the form of an HTML list.
ja: HTMLリストの形式でペインを出力します。

en: Rounded corners
ja: 角丸

en: Box around
ja: 枠線

en: Each pane
ja: 各ペイン

en: Falkland Islands (Malvinas)
ja: 英領フォークランド(マルビナス)諸島

en: begins with
ja: 以下で始まる

en: contains
ja: 含む

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Allow Upscaling
ja: 拡大を許可

en: Let scale make images larger than their original size
ja: 画像をオリジナルサイズから拡大することを許可する

en: Rotation angle
ja: 回転角度

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
ja: 画像が回転される角度。正の値は時計回り、負の値は反時計回りを意味します。

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
ja: 画像ごとにランダムな角度で回転する。上の数値は最大の回転角として使われます。

en: @preset image
ja: @preset 画像

en: @preset image linked to node
ja: @preset ノードへリンクした画像

en: @preset image linked to image
ja: @preset 画像へリンクした画像

en: @preset file path
ja: @preset ファイルパス

en: Flush
ja: 消去

en: Print
ja: 印刷

en: CSS Injector
ja: CSSインジェクター

en: %keys (@type).
ja: %keys (@type)

en: Locked
ja: ロック

en: Registration form
ja: ユーザー登録フォーム

en: The e-mail address %mail is not valid.
ja: メールアドレス %mail が有効ではありません。

en: Account
ja: アカウント

en: Selection type
ja: 選択タイプ

en: No name
ja: 名前なし

en: Finish
ja: 終了

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
ja: 検証エラーが発生しましたので再試行してください。<br />このエラーが繰り返し発生する場合は、お手数ですがサイト管理者までご連絡ください。

en: daily
ja: 日次

en: weekly
ja: 週次

en: Stock settings
ja: 在庫設定

en: deleted
ja: 削除

en: Billing information
ja: 請求情報

en: Company name
ja: 会社名

en: Transaction mode
ja: 取引モード

en: Sandbox
ja: サンドボックス

en: Authorization
ja: 承認

en: Credit card charged: !amount
ja: クレジットカード請求: !amount

en: Content ID
ja: コンテンツID

en: Underline
ja: 下線

en: Ordered list
ja: 順序付きリスト

en: Unordered list
ja: 順序なしリスト

en: Sign up
ja: サインアップ

en: About
ja: アバウト

en: Search returned no results.
ja: 条件に合う検索結果はありません。

en: Case sensitive
ja: 大文字と小文字の識別

en: Reports
ja: レポート

en: Delete node
ja: ノードの削除

en: Add row
ja: 行の追加

en: Link class
ja: リンクのクラス

en: Report settings
ja: レポートの設定

en: Column
ja: カラム

en: Default sort
ja: デフォルトの並び順

en: sort by @s
ja: @sで並べ替え

en: and
ja: かつ

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
ja: ユーザーがリダイレクトされるURLを入力してください。 node/1234 のような内部リンクと、http://drupal.org のような外部リンクが使用できます。

en: Display a message to the user
ja: ユーザーへメッセージを表示

en: Popup
ja: ポップアップ

en: Revenue
ja: 売り上げ

en: Payment method title
ja: 支払い方法のタイトル

en: Order review submit button text
ja: 注文内容確認ボタンのテキスト

en: Submit Order
ja: ご注文の確定

en: Checkout review instructions
ja: 注文確認での案内

en: Provide instructions for customers at the top of the checkout review screen.
ja: 注文確認ページの最上部に表示する、顧客への案内を入力してください。

en: Order created through website.
ja: ウェブサイトからの注文。

en: Receiving new order notification for order !order_id.
ja: 注文!order_idの新しい注文通知を受け付けました。

en: Add new rule
ja: ルールを追加

en: Add @type
ja: @typeを追加

en: Nid
ja: ノードID

en: Parent comment
ja: 親コメント

en: The parent comment.
ja: このコメントの返信先である親コメント。

en: Author's website
ja: 投稿者のウェブサイト

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
ja: スレッド化される場合のコメントの深さを表示します。

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
ja: スレッド化の順番で並べ替えます。これは子コメントをそれらの親コメントと共に保存します。

en: Reply-to link
ja: 返信リンク

en: Provide a simple link to reply to the comment.
ja: コメントに返信するためのリンクを出力します。

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: Link this field to its user or an author's homepage
ja: このフィールドを投稿者のアカウントページまたはホームページへリンク

en: Product information
ja: 商品情報

en: Sell price
ja: 販売価格

en: Customer purchase price.
ja: 顧客の購入価格

en: field
ja: フィールド

en: The node the uploaded file is attached to
ja: アップロードファイルが添付されているノード

en: Notification
ja: 通知

en: clone
ja: 複製

en: View settings
ja: ビューの設定

en: Week @week
ja: 第 @week 週

en: Metric
ja: メートル法

en: Delete view
ja: ビューを削除

en: Regions
ja: リージョン

en: Time ago
ja: 現在からの時間

en: Create @name
ja: @nameの作成

en: Not checked
ja: 確認できない

en: Remove this action
ja: このアクションを除去

en: Not enabled
ja: 無効

en: The taxonomy vocabulary ID
ja: タクソノミーボキャブラリーID

en: The taxonomy term ID
ja: タクソノミータームID

en: View cart
ja: カートを表示

en: Invalid e-mail address.
ja: 不正なメールアドレス。

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
ja: 編集画面のこのフィールドの下に表示したい説明。<br />利用可能なHTMLタグ: @tags

en: Click to view.
ja: クリックして表示。

en: Shipping Address:
ja: 配送先住所:

en: Order #:
ja: 注文番号:

en: Shipping Method:
ja: 配送方法:

en: Ship order !order_id packages.
ja: 注文 !order_id のパッケージを配送。

en: Ship
ja: 配送

en: This order has no comments associated with it.
ja: この注文にはコメントが残されていません。

en: Product reports
ja: 商品レポート

en: Sales per year
ja: 年次売上

en: Products sold
ja: 商品販売数

en: Total revenue
ja: 売り上げ合計

en: Update report
ja: レポートを更新

en: Sold
ja: 販売数

en: No products found
ja: 商品がありません

en: Number of orders
ja: 注文数

en: Average order
ja: 注文平均

en: Total @year
ja: @year 総計

en: Sales year
ja: 売上年

en: Sales summary
ja: 売上サマリー

en: Sales data
ja: 売り上げデータ

en: Today, !date
ja: 今日, !date

en: Yesterday, !date
ja: 昨日, !date

en: Daily average for @month
ja: @monthの日別平均

en: Projected totals for @date
ja: @dateの推計

en: Grand total sales
ja: 総売上

en: New packages
ja: 新しいパッケージ

en: Edit package
ja: パッケージを編集

en: Cancel package shipment
ja: パッケージ配送をキャンセル

en: Shipments
ja: 配送

en: New shipment
ja: 新しい配送

en: Shipment !id
ja: 配送 !id

en: Cancel shipment
ja: 配送をキャンセル

en: Delete shipment
ja: 配送を削除

en: Ship packages
ja: パッケージを配送

en: Package ID
ja: パッケージID

en: Shipping type
ja: 配送方法

en: Package type
ja: パッケージタイプ

en: Shipment ID
ja: 配送ID

en: Tracking number
ja: トラッキングナンバー

en: cancel shipment
ja: 配送のキャンセル

en: This order's products have not been organized into packages.
ja: この注文の商品はパッケージにまとめられていません。

en: Create packages.
ja: パッケージの作成。

en: Order @order_id does not exist.
ja: 注文 @order_id は存在しません。

en: Are you sure you want to delete this package?
ja: このパッケージを本当に削除しますか？

en: The products it contains will be available for repackaging.
ja: 含まれている商品は再度パッケージにすることができます。

en: Ship date
ja: 配送日

en: Estimated delivery
ja: 送料見積

en: No shipments have been made for this order.
ja: この注文には配送がありません。

en: Make a new shipment
ja: 新しい配送を作成

en: Put products into packages to make shipments.
ja: 商品をパッケージして配送を作成。

en: Ship Manually
ja: 手動で配送

en: Shipping method
ja: 配送方法

en: There is no sense in making a shipment with no packages on it, right?
ja: パッケージが含まれていない配送を作成しても意味がありませんね？

en: Are you sure you want to delete this shipment?
ja: この配送を本当に削除しますか？

en: The shipment will be canceled and the packages it contains will be available for reshipment.
ja: 配送はキャンセルされ、配送に含まれているパッケージは再配送することができます。

en: The shipment %tracking could not be canceled with %carrier. To delete it anyway, remove the tracking number and try again.
ja: 配送 %tracking を %carrier でキャンセルすることができません。どうしても削除する場合は、トラッキングナンバーを取り除いてから再度お試しください。

en: Are you sure you want to cancel the shipment of this package?
ja: このパッケージの配送を本当にキャンセルしますか？

en: It will be available for reshipment.
ja: 再配送可能です。

en: Nevermind
ja: 何でもない

en: Payment received
ja: 決済受領済

en: Merchant ID
ja: マーチャントID

en: Currency code
ja: 通貨記号

en: Shippable product
ja: 配送可能商品

en: Current signups
ja: 現在のサインアップ

en: View signup schedule
ja: サインアップスケジュールの表示

en: To use signup, you must enable which content types should allow signups in administer->settings->content types, and you must also grant the %sign_up_for_content permission to any user role that should be able to sign up in administer->access control. Each signup-enabled node will now have a place for users to sign up.
ja: サインアップを使用するには、管理->コンテンツの管理->コンテンツタイプ でサインアップを有効にするコンテンツタイプを設定しなくてはなりません。また、管理セクション->ユーザーの管理 でサインアップすることができるようにする役割に %sign_up_for_content 権限を与えなければなりません。そうすることで、サインアップが有効なノードでサインアップのフォームがユーザーに表示されます。

en: There are two ways for a user to have administrative access to the signup information about a given node: either the user has the %administer_signups_for_own_content permission and they are viewing a node they created, or the user has the global %administer_all_signups permission. Administrative access allows a user to view all the users who have signed up for the node, along with whatever information they included when they signed up.  Signup administrators can also cancel other user's signups for the node, and can close signups on the node entirely (meaning no one else is allowed to sign up).
ja: 指定のノードのサインアップに関する情報をユーザーが管理できる状況は2つあります: ユーザーが%administer_signups_for_own_content権限を持っていて自分が作成したノードを閲覧しているか、または共通の%administer_all_signups権限を持っているかです。サインアップの管理セクションにアクセスすると、そのノードにサインアップしたすべてのユーザーが、サインアップの際に入力した情報とともに表示されます。サインアップの管理者は他のユーザーのサインアップをキャンセルでき、ノードのサインアップをクローズにする (つまりそれ以上サインアップできなくする) ことができます。

en: Default settings for notification email address, reminder emails and confirmation emails are located in administer->settings->signup. These will be the default values used for a signup node unless otherwise specified (to configure these options per node, visit 'edit' for that node and make the adjustments in the 'Sign up settings' section).
ja: 通知メールのアドレスやリマインダーメール、確認メールのデフォルトの設定は 管理セクション->サイトの環境設定->サインアップ にあります。特に指定が無ければ、これらの設定をサインアップノードのデフォルトの値として使用します (これらのオプションをノードごとに設定するには、そのノードの「編集」にアクセスして、「サインアップの設定」セクションで調整します)。

en: Signups can be manually closed for any node at the %signup_overview page, or on the 'signups' tab on each node.
ja: %signup_overview page、または各ノードの「サインアップ」タブで、サインアップを手作業でクローズにすることができます。

en: Signup overview
ja: サインアップの概観

en: The user signup form is fully themable -- form fields may be added or deleted. For more details see the instructions in signup.theme, where a sample user form is included.
ja: ユーザーに表示するサインアップフォームを完全にカスタマイズ -- フォームフィールドを追加したり削除することができます。より詳しい情報は、signup.theme にある案内を参照してください。ユーザーフォームのサンプルが含まれています。

en: Configure settings for signups.
ja: サインアップの設定を行います。

en: Signup
ja: サインアップ

en: Signup settings
ja: サインアップの設定

en: View all signup-enabled posts, and open or close signups on them.
ja: サインアップが有効なすべての記事を表示し、それらのサインアップをオープンにしたりクローズにしたりします。

en: Signup administration
ja: サインアップの管理

en: Signups
ja: サインアップ

en: Signup information
ja: サインアップ情報

en: administer all signups
ja: 全てのサインアップの管理

en: Disabled, but save existing signup information
ja: 無効にするが、既存のサインアップに関する情報は保存。

en: Disabled, and remove all signup information
ja: 無効にして、サインアップに関するすべての情報を除去。

en: This can not be undone, use with extreme caution!
ja: この操作は元に戻すことができませんので、十分に注意して実行してください。

en: Sign up for @title
ja: @titleへのサインアップ

en: Cancel signup
ja: サインアップをキャンセル

en: Filter by signup status
ja: サインアップの状態で絞り込み

en: Signup to !title cancelled.
ja: !titleへのサインアップをキャンセルしました。

en: Signups closed for %title.
ja: !title へのサインアップを締め切りました。

en: Signups reopened for %title.
ja: !title へのサインアップを再開しました。

en: Close x hours before
ja: x 時間前にクローズ

en: The number of hours before the event which signups will no longer be allowed. Use negative numbers to close signups after the event start (example: -12).
ja: イベントにサインアップできなくするまでの時間数。イベントがスタートしてからサインアップをクローズにするには、マイナスの値を指定します (例: -12)。

en: Default signup information
ja: デフォルトのサインアップの情報

en: New signup-enabled nodes will start with these settings.
ja: サインアップが有効な新しいノードは、これらの設定を作成時のデフォルトとします。

en: Anonymous user %email is already signed up for %title
ja: 匿名ユーザー %email は %title にすでにサインアップしています。

en: User !user is already signed up for %title
ja: ユーザー !user は %title にすでにサインアップしています。

en: [Untimed]
ja: [時間設定なし]

en: The following information was submitted as a signup for !title
ja: !title へのサインアップとして、下記の情報を送信しました

en: Date/Time: !time
ja: 日時: !time

en: Username:
ja: ユーザー名:

en: Signups for @user
ja: @userのサインアップ

en: Invalid email address entered for signup.
ja: サインアップに入力されたメールアドレスが無効です。

en: The email address entered belongs to a registered user.
ja: 入力されたメールアドレスはユーザー登録されています。

en: Send signups to
ja: サインアップ通知の宛先

en: Email address where notification of new signups will be sent. Leave blank for no notifications.
ja: 新しいサインアップに関する通知メールの宛先。空欄であれば通知を送信しません。

en: Send confirmation
ja: 確認メールを送信

en: Send reminder
ja: リマインダーを送信

en: Reminder email
ja: リマインダーメール

en: SIGNUP INFORMATION
ja: サインアップの情報

en: Your signup information
ja: あなたのサインアップの情報

en: day | days
ja[0]: 日
ja[1]: 日

en: sign up for content
ja: コンテンツへのサインアップ

en: view all signups
ja: 全てのサインアップの表示

en: administer signups for own content
ja: 自分のコンテンツへのサインアップの管理

en: The old %signup_user_view setting was enabled on your site, so the %view_all_signups permission has been added to the %authenticated_user role. Please consider customizing what roles have this permission on the !access_control page.
ja: 従来の %signup_user_view の設定が有効になっているので、役割 %authenticated_user に %view_all_signups 権限を追加しました。どの役割にこの権限を持たせるか、!access_control ページで設定してください。

en: Users can view signups
ja: サインアップを表示することのできるユーザー

en: The %signup_user_view setting has been removed.
ja: %signup_user_viewの設定を除去しました。

en: Allow users to sign up for content (especially events).
ja: ユーザーがコンテンツ(特にイベント)へサインアップできるようになります。

en: This node
ja: このノード

en: Show @count value(s)
ja: @count 個の値を表示

en: starting from @count
ja: @count から開始

en: Signup status
ja: サインアップの状態

en: Signup summary
ja: サインアップの概要

en: Signup details
ja: サインアップの詳細

en: Closed (limit reached)
ja: 締め切り (上限到達)

en: Signup time
ja: サインアップの時間

en: The language the content is in.
ja: コンテンツの言語。

en: Enter
ja: 入力

en: No response
ja: 応答がない

en: !node_type reminder: !title
ja: !node_type のリマインダー: !title

en: Reminder for %title sent to %user_mail.
ja: %title のリマインダーを %user_mail へ送信しました。

en: Signups closed for %title by cron.
ja: %title へのサインアップをcronにより締め切りました。

en: Signup allows users to sign up (in other words, register) for content of any type. The most common use is for events, where users indicate they are planning to attend. This module includes options for sending a notification email to a selected email address upon a new user signup (good for notifying event coordinators, etc.) and a confirmation email to users who sign up. Each of these options are controlled per node. When used on event nodes (with <a href="@event_url">event.module</a> installed) or nodes that have a date field (with <a href="@date_url">date.module</a>) and regular cron runs, it can also send out reminder emails to all signups a configurable number of days before the start of the event (also controlled per node) and to automatically close signups 1 hour before their start (general setting). Settings exist for resticting signups to selected roles and content types.
ja: どのタイプのコンテンツへも、ユーザーはサインアップ(言い換えると、登録)できるようになります。最も一般的な使い方は、ユーザーが出席する予定になっているようなイベントです。ユーザーが新しくサインアップした時に通知メールを送信したり(イベント主催者に便利です)、確認メールを送信するオプションがあります。これらのオプションはそれぞれノードごとに設定することができます。eventノード(<a href="@event_url">eventモジュール</a>がインストール済みの場合)や日付フィールドのあるノードと組み合わせてcronを実行すれば、イベントが始まるまでの指定した日時にサインアップしたユーザーへリマインダーメールを送信することができ(ノード毎に設定可能)、開始1時間前に自動でサインアップをクローズにすることができます (共通の設定)。選択する役割とコンテンツタイプでサインアップを制限する設定が存在します。

en: This page allows you to send an email message to every user who signed up for this %node_type.
ja: このページで、この %node_type へサインアップしているすべてのユーザーへメールを送信することができます。

en: Signup broadcast
ja: サインアップ同報メッセージ

en: Signup options
ja: サインアップのオプション

en: Allowed (off by default)
ja: 許可（デフォルトはオフ）

en: Enabled (on by default)
ja: 有効（デフォルトはオン）

en: If %disabled is selected, signups will not be possible for this content type. If %allowed_off is selected, signups will be off by default, but users with the %admin_all_signups permission will be able to allow signups for specific posts of this content type. If %enabled_on is selected, users will be allowed to signup for this content type unless an administrator disbles signups on specific posts.
ja: %disabled を選択すると、このコンテンツタイプでサインアップを利用できなくなります。%allowed_off を選択すると、デフォルトではサインアップの機能がオフになっていますが、%admin_all_signups 権限を持つユーザーはこのコンテンツタイプの特定の記事でサインアップの機能をオンにすることができます。%enabled_on を選択すると、管理者が無効にするまでは、ユーザーはこのコンテンツタイプへサインアップすることができます。

en: %node_type start time is already past the signup close-in-advance time, signups now closed.
ja: %node_type の締め切り時間を既に過ぎているので、サインアップを締め切りました。

en: Signups closed for this %node_type
ja: この%node_typeへのサインアップは締め切られました

en: Please !login to sign up for this %node_type.
ja: !loginしてから %node_type にサインアップしてください。

en: Please !login or !register to sign up for this %node_type.
ja: この %node_type へサインアップするには!loginまたは!registerしてください。

en: Sign up another user
ja: 他のユーザーでサインアップ

en: An e-mail address is required for users who are not registered at this site. If you are a registered user at this site, please !login to sign up for this %node_type.
ja: このサイトに登録していないユーザーであれば、メールアドレスが必須となります。登録ユーザーであれば、!loginしてからこの%node_typeにサインアップしてください。

en: View signups
ja: サインアップの表示

en: Send an email message to all users who signed up.
ja: サインアップしたすべてのユーザーへメールを送信します。

en: No content is currently !status for signups.
ja: サインアップが現在 !status のコンテンツはありません。

en: Format string for displaying signup-related dates
ja: サインアップに関する日時を表示する際の書式

en: Whenever this module needs to print a date (both in the administrative interface, and in the various e-mail messages it can send), this setting controls which date format string to use. The format strings are defined at the <a href="!settings_url">Date and time settings page</a>.
ja: このモジュールで日時を出力する際は(管理用のインターフェースや送信する様々なメールにおいても)、ここで選択した書式を常に使用します。書式の内容は<a href="!settings_url">日付と時刻</a>で設定します。

en: Do not display signup form
ja: サインアップフォームを非表示

en: Default fieldset behavior for per-node signup form
ja: ノード毎のサインアップフォームにおけるフィールドセットのデフォルトの動作

en: Embed a view
ja: ビューの埋め込み

en: Do not display a listing at all
ja: 一覧表示をしない

en: How to display the list of signed-up users
ja: サインアップしたユーザー一覧の表示方法

en: View to embed for the signup user list
ja: サインアップユーザー一覧として埋め込むビュー

en: Signup confirmation for !node_type: !title
ja: !node_type: !title へのサインアップの確認

en: New !node_type Signup
ja: !node_typeへの新しいサインアップ

en: Username: !name
ja: ユーザー名: !name

en: Profile page: !url
ja: プロフィールページ: !url

en: E-mail: !email
ja: メールアドレス: !email

en: Signups opened for !title.
ja: !title へのサインアップをオープンにしました。

en: Signups closed for !title.
ja: !title へのサインアップを締め切りました。

en: Signup limit reached for !title, signups closed.
ja: !title へのサインアップの上限に達しましたので、サインアップを締め切りました。

en: Signup limit reached.
ja: サインアップの上限に達しました。

en: Signup limit increased for !title, signups re-opened.
ja: !title へのサインアップの上限が増量されましたので、サインアップを再開しました。

en: Total signups for !title now below limit, signups re-opened.
ja: !title へのサインアップの合計が上限を下回っていますので、サインアップを再開しました。

en: Signup limit updated for !title.
ja: !title へのサインアップの上限を更新しました。

en: Signup limit removed for !title, signups now open.
ja: !title へのサインアップの上限を除去しましたので、サインアップをオープンしました。

en: Signup limit removed for !title.
ja: !title へのサインアップの上限を除去しました。

en: The email address entered has already been used to sign up for this %node_type.
ja: 入力されたメールアドレスで、この%node_typeへ既にサインアップがなされています。

en: Email sent to user upon signup. !token_description
ja: サインアップの際にユーザーへ送信するメール。!token_description

en: day(s) before this %node_type
ja: 日(この%node_typeまでの日数)

en: day(s) before start time
ja: 日(開始日までの日数)

en: Email sent to user as a reminder before the %node_type starts. !token_description
ja: %node_typeが始まるまでに、リマインダーとしてユーザーにメールを送信します。!token_description

en: Email sent to user as a reminder before the start time. !token_description
ja: 開始日時までにリマインダーとしてユーザーにメールを送信します。!token_description

en: Signup limit
ja: サインアップの上限

en: Maximum number of users who can sign up before signups are automatically closed. If set to 0, there is no limit.
ja: サインアップを自動でクローズとするまでに、サインアップすることができるユーザーの最大数。0を設定すると無制限になります。

en: No users have signup up for this %node_type.
ja: この%node_typeには誰もサインアップしていません。

en: Supported string substitutions: %tokens, and any tokens in the %replacement_tokens list.
ja: サポートしている置換文字列: %tokens、および %replacement_tokens にあるすべてのトークン。

en: Supported string substitutions: %tokens.
ja: サポートしている置換文字列: %tokens。

en: Message body
ja: メッセージ本文

en: Body of the email message you wish to send to all users who have signed up for this %node_type. !token_description
ja: この %node_type へサインアップしたすべてのユーザーに送信するメッセージの本文。 !token_description

en: This message will be sent from: %from
ja: このメッセージの送信者: %from

en: Broadcast email for %title sent to %email.
ja: %title の同報メッセージメールを %email へ送信しました。

en: Broadcast email copy for %title sent to %email.
ja: %title の同報メッセージメールのコピーを %email へ送信しました。

en: Sent a copy of this message to %email
ja: このメッセージのコピーを %email へ送信

en: Message sent to all users who have signed up
ja: サインアップしたすべてのユーザーに送信するメッセージ

en: This is a copy of the signup broadcast you just sent.
ja: あなたが送信したサインアップ同報メッセージのコピーです。

en: Here is the original text you entered, with none of the tokens replaced:
ja: トークンによる置換を行う前の、あなたが入力したそのままのテキスト:

en: Here is how the message that was sent to each user looked, with all of the tokens replaced (using your account for the user-related tokens):
ja: これは(ユーザーに関連するトークンについてはあなたのアカウントを使用して)トークンによる置換を行った後、見つかった各ユーザーに送信されたメッセージをどのようになるかです:

en: cancel own signups
ja: 自分のサインアップのキャンセル

en: email users signed up for own content
ja: 自分のコンテンツへサインアップしたユーザーへメール送信

en: email all signed up users
ja: すべてのサインアップしたユーザーへメール送信

en: Added the 'cancel own signups' permission to all roles that have the 'sign up for content' permission.
ja: 'コンテンツへのサインアップ'権限を持つすべての役割に'自分のサインアップのキャンセル'権限を追加しました。

en: If you do not want your users to cancel their own signups, go to the <a href="@access_url">Access control</a> page and unset this permission.
ja: ユーザーが自分のサインアップをキャンセルできないようにするには、<a href="@access_url">アクセス制御</a>ページにアクセスして、この権限を外してください。

en: Migrated signup settings per content type.
ja: コンテンツタイプ毎のサインアップの設定。

en: Replaced %event, %eventurl, %time, %username, %useremail, and %info tokens with %node_title, %node_url, %node_start_time, %user_name, %user_mail, and %user_signup_info in the reminder and confirmation email templates.
ja: リマインダーメールと確認メールのテンプレートにある、%event、%eventurl、%time、%username、%useremail、%info トークンを %node_title、%node_url、%node_start_time、%user_name、%user_mail、%user_signup_info と置き換えました。

en:  to
ja:  ～

en: Date field to use with signup
ja: サインアップと組み合わせる日付フィールド

en: Select the date field of this content type to use for signup time-based functionality, such as automatically closing signups when the start time has passed and sending reminder emails. Select "%none" to not use a date field for signup functionality at all.
ja: 開始日時が経過すれば自動的にサインアップをクローズにしたり、リマインダーメールを送信したりといった、日時と関係のあるサインアップの機能に使用する、このコンテンツタイプの日付フィールドを選択してください。「%none」を選択すると、サインアップの機能に日付フィールドを使用しません。

en: You have enabled the %node_type content type for signups, and have added one or more date fields, but have not selected a date field for use with signup. You can modify the %signup_date_field setting at the <a href="@type_admin_url">%node_type configuration page</a> to select a date field to use, or disable this warning by selecting %none.
ja: %node_typeコンテンツタイプでサインアップを有効にしており、フィールドを追加していますが、サインアップに使用するデータフィールドを選択していません。<a href="@type_admin_url">%node_type の設定ページ</a>で %signup_date_field の設定を変更して使用するデータフィールドを選択するか、または %none を選択してこの警告を無効にすることができます。

en: You have enabled the %node_type content type for signups but have not added a date field. You can either <a href="@type_add_field_url">add a date field</a>, or disable this warning by selecting %none for the %signup_date_field setting at the <a href="@type_admin_url">%node_type configuration page</a>.
ja: %node_typeコンテンツタイプでサインアップを有効にしていますが、データフィールドを追加していません。<a href="@type_add_field_url">データフィールドを追加</a>するか、または<a href="@type_admin_url">%node_typeの設定ページ</a>にある %signup_date_field の設定で %none を選択してこの警告を無効にすることができます。

en: Signup form
ja: サインアップフォーム

en: Signup form.
ja: サインアップフォーム。

en: Email address of a user (authenticated or anonymous) who signed up.
ja: サインアップしたユーザー(登録または匿名)のメールアドレス。

en: WARNING: only expose this data in a view that is restricted to users whom you can trust with such sensitive information.
ja: 警告: 機密情報を任せられるとあなたが信頼するユーザーにだけ、このデータを表示するようにしてください。

en: Time when user signed up.
ja: ユーザーがサインアップした日時。

en: Authenticated
ja: 登録ユーザー

en: Filter on if a user who signed up is anonymous, or an authenticated user on the site.
ja: 匿名ユーザーか登録ユーザーかで絞り込みます。

en: This allows you to filter by whether or not the node was signed up by the logged in user of the view.
ja: ログインして表示しているユーザーがサインアップしているかどうかでノードを絞り込むことができます。

en: Are signups open or closed for this node?
ja: このノードへのサインアップはオープンか締め切り済みですか？

en: Maximum number of users who can sign up before signups are automatically closed (set to 0 for no limit).
ja: サインアップが自動的にクローズとなるまでにサインアップすることのできるユーザーの最大数(0の場合は無制限)。

en: Address where notification emails are sent wenever a user signs up.
ja: ユーザーがサインアップした際に送信する通知メールの宛先。

en: Should confirmation email be sent to each user who signs up.
ja: サインアップした各ユーザーに確認メールを送信するべきか。

en: The body of the optional confirmation email that can be sent whenever a user signs up.
ja: ユーザーがサインアップした際に送信する、任意の確認メールの本文。

en: Should a reminder email be automatically sent to all users who signed up. This will be false if either an administrator disabled the feature for a given event, or if the reminder was already sent.
ja: サインアップしたすべてのユーザーにリマインダーメールを自動で送信するべきか。これは指定されたイベントで管理者がこの機能を無効にしていても、またリマインダーが既に送信済みであっても、偽となります。

en: How many days before an event will the reminder email be sent.
ja: イベントの何日前にリマインダーメールを送信するか。

en: The body of the optional reminder email that can be sent a configurable time before an event begins.
ja: イベントが始まるまでの指定した日時に送信する、任意のリマインダーメールの本文。

en: Sort by if signups are closed or open.
ja: サインアップがクローズかオープンかで並び替えます。

en: Filter on if signups are open or closed for each node.
ja: サインアップがオープンかクローズかで各ノードを絞り込みます。

en: Filter by the maximum number of users who can sign up before signups are automatically closed (set to 0 for no limit).
ja: サインアップが自動的にクローズとなるまでにサインアップすることのできるユーザーの最大数で絞り込みます(0の場合は無制限)。

en: Filter on if signups are enabled or disabled.
ja: サインアップが有効か無効かで絞り込みます。

en: Order complete
ja: 注文完了

en: Payment methods
ja: 決済方法

en: Visa
ja: VISA

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: A file directory needs to be configured in <a href="!url">product feature settings</a> before a file can be selected.
ja: ファイルが選択される前にファイルディレクトリーが<a href="!url">商品機能設定</a>で設定される必要があります。

en: File download
ja: ファイルダウンロード

en: The file that can be downloaded when product is purchased (enter a path relative to the %dir directory).
ja: 商品が購入された時にダウンロードされるファイル(%dirディレクトリーへの相対パスを入力)。

en: %file is not a valid file or directory inside file download directory.
ja: %file はファイルダウンロードディレクトリー中の不正なファイルまたはディレクトリーです。

en: Credit card
ja: クレジットカード

en: Order total:
ja: 注文合計:

en: Current balance:
ja: 現在の残高:

en: Customer used a different e-mail address during payment: !email
ja: お客様はお支払い中に異なったメールアドレスを使用しています: !email

en: Vendor account number
ja: ベンダーアカウント番号

en: Button text
ja: ボタンのテキスト

en: Title only
ja: タイトルのみ

en: Dates
ja: 日付

en: Unknown status
ja: 不明なステータス

en: Validator
ja: バリデーター

en: Inherit
ja: 継承

en: None available.
ja: 利用可能なものがありません。

en: Maximum resolution for Images
ja: 画像の最大解像度

en: Editable
ja: 編集可能

en: Mime type
ja: MIMEタイプ

en: Use default
ja: デフォルトを使用

en: Invoice template
ja: 請求書テンプレート

en: If the balance is less than or equal to $0.00.
ja: 残額が $0.00 以下の場合。

en: Choose a category
ja: カテゴリーを選択

en: Subtotal:
ja: 小計:

en: COD
ja: 代金引換

en: Add region
ja: リージョンの追加

en: Address book
ja: アドレス帳

en: Base price
ja: 基本配送料

en: Edit attribute
ja: 属性の編集

en: Are you sure you want to delete the attribute %name?
ja: 属性 %name を本当に削除しますか？

en: Tax
ja: 税

en: The weight, used for sorting.
ja: 並び替えの際に使用するウェイト。

en: Lightbox2: Image Thumbnail -> Full Size Video
ja: Lightbox2: サムネイル画像 -> フルサイズのビデオ

en: The date the node was last updated.
ja: ノードが最後に更新された日時。

en: In the form of WW (01 - 53).
ja: WW（01～53）の形式。

en: Category ID
ja: カテゴリーID

en: Google Checkout settings
ja: Googleチェックアウト設定

en: Set merchant ID and key for Google Checkout.
ja: GoogleチェックアウトのマーチャントIDとキーを設定して下さい。

en: Calculate shipping charges for orders through Google Checkout.
ja: Googleチェックアウトを介した注文の配送料金の計算です。

en: Calculate taxes for orders through Google Checkout.
ja: Googleチェックアウトを介した注文の税の計算です。

en: Google Checkout terminal: Order @order_id
ja: Googleチェックアウト端末: 注文 @order_id

en: Conforms to Google Checkout content policies.
ja: Googleチェックアウトのコンテンツポリシーに準拠します。

en: To be a Google Checkout approved merchant, your items must conform to the Google Checkout content policies found <a href="!url">here</a>.
ja: Google Checkoutの販売承認を受けるために、お客様のアイテムは、<a href="!url">ここ</a>にあるGoogle Checkoutのコンテンツポリシーに準拠する必要があります

en: Google Checkout only accepts the following currencies: @list
ja: Googleチェックアウトは以下の通貨のみ受け入れます: @list

en: Google Checkout
ja: Googleチェックアウト

en: Marketing preferences
ja: 販売条件

en: Display the customer's preferences about mass-marketing.
ja: 大量販売についてお客様の条件を表示します。

en: Google Checkout Coupon
ja: Googleチェックアウトクーポン

en: Google Checkout Gift Certificate
ja: Googleチェックアウトのギフト券

en: Cancel order request sent to Google Checkout. The order will be updated momentarily.
ja: キャンセル注文要求はGoogleチェックアウトに送信されました。注文は一時的に更新されます。

en: Order is not canceled in Google Checkout.
ja: 注文はGoogleチェックアウトでキャンセルされませんでした。

en: Express payment with Google Checkout.
ja: GoogleチェックアウトでのExpressの支払い

en: Merchant key
ja: マーチャントキー

en: Used to sign cart information. Keep it secret, keep it safe.
ja: カートの情報を登録に使用します。それを秘密にして、安全に保って下さい。

en: Test Environment settings
ja: テスト環境設定

en: Test Mode
ja: テストモード

en: Test Merchant ID
ja: テストマーチャントID

en: Only needed for test mode. Click <a href="http://code.google.com/apis/checkout/developer/index.html#integration_overview" target="_blank">here</a> for more info.
ja: テストモードにのみ必要です。より詳しい情報は<a href="http://code.google.com/apis/checkout/developer/index.html#integration_overview" target="_blank">ここ</a>をクリックして下さい。

en: Test Merchant Key
ja: テストマーチャントキー

en: Customer messages
ja: お客様のメッセージ

en: Reason for canceling order
ja: 注文キャンセルの理由

en: This message will be sent with the cancelation notice through Google Checkout. Any comment given when the order is canceled will be sent as a separate message. This message uses <a href="!url">global and order tokens</a>.
ja: このメッセージはGoogleチェックアウトのキャンセル通知で送られるものです。注文がキャンセルされた時に与えられる全てのコメントは、別のメッセージとして送信されます。このメッセージには<a href="!url">グローバルと注文のトークン</a>が使用できます。

en: Order canceled. See order comments at [order-url] for more information.
ja: ご注文はキャンセルされました。更なる情報は[order-url]での注文コメントをご確認下さい。

en: Button size
ja: ボタンサイズ

en: Button alignment
ja: ボタンの位置

en: Default price
ja: デフォルトの価格

en: Pickup type
ja: ピックアップタイプ

en: Save taxes
ja: 税の保存

en: Tax shipping?
ja: 配送にかかる税金?

en: Google Checkout is enabled, but no Merchant ID found.
ja: Googleチェックアウトが有効ですが、マーチャントIDが見つかりません。

en: Fast checkout through Google.
ja: Googleで素早くチェックアウトします。

en: What is Google Checkout?
ja: Googleチェックアウトとは?

en: You do not have any items in your shopping cart.
ja: あなたのショッピングカートには何も入っていません。

en: Customer will accept marketing emails.
ja: マーケティングの電子メールの受信を受け入れます。

en: Customer does not want marketing emails.
ja: マーケティングの電子メールは不要です。

en: Google Checkout terminal
ja: Googleチェックアウト端末

en: Click here to go to Google Checkout settings.
ja: Googleチェックアウト設定へ行くにはここをクリックして下さい。

en: Return to order view screen.
ja: 注文表示画面に戻ります。

en: Use this terminal to process credit card payments:
ja: クレジットカード払いにこの端末を使用します。

en: Balance:
ja: 収支残高：

en: Google Checkout total:
ja: Googleチェックアウト合計:

en: Google Checkout balance:
ja: Googleチェックアウト残高:

en: Charge
ja: 請求

en: Reason for refund
ja: 払い戻しの理由

en: Refund Comment
ja: 払い戻しのコメント

en: You must enter a number for the amount.
ja: 値を数字で指定してください。

en: Google does not allow charges greater than the balance.
ja: Googleは残高より大きい請求額を受け付けません。

en: Google does not allow refunds greater than the amount already charged.
ja: Googleは請求済み金額より大きい払い戻しを受け付けません。

en: A reason for refunding the customer is required.
ja: お客様への払い戻しの理由が必要です。

en: Invalid order ID.  Unable to process payment.
ja: 不正な注文番号です。お支払いを処理できません。

en: Order created through Google Checkout (#@gco_order).
ja: 注文はGoogleチェックアウトで生成されました(#@gco_order)。

en: Risk information notification:
ja: リスクについてのお知らせ:

en: - Full AVS match (address and postal code)
ja: - AVSとの完全一致 (住所と郵便番号)

en: - Partial AVS match (postal code only)
ja: - AVSとの部分一致(郵便番号のみ)

en: - Partial AVS match (address only)
ja: - AVSとの部分一致(住所のみ)

en: - No AVS match
ja: - AVS不一致

en: - AVS not supported by issuer
ja: - AVSが発行者によりサポートされていません

en: <b>Error:</b> No AVS response.
ja: <b>エラー:</b> AVSから反応がありません。

en: - CVN match
ja: - CVN一致

en: - No CVN match
ja: - CVN不一致

en: - CVN not available
ja: - CVN利用不可能

en: - CVN error
ja: - CVNエラー

en: <b>Error:</b> No CVN response.
ja: <b>Error:</b> CVNから反応がありません。

en: Partial CC number: %s
ja: 部分的なCC番号: %s

en: Order %order canceled by Google: %reason
ja: 注文%orderはGoogleによりキャンセルされました: %reason

en: Order canceled.
ja: 注文はキャンセルされました。

en: Payment received by Google Checkout
ja: Googleチェックアウトによりお支払いを受け取りました。

en: Payment of %amount received by Google Checkout.
ja: Googleチェックアウトにより%amountのお支払いを受け取りました。

en: Refund received by Google Checkout
ja: Googleチェックアウトにより払い戻しを受け取りました。

en: Refund of %amount received by Google Checkout.
ja: Googleチェックアウトにより%amountの払い戻しを受け取りました。

en: Unknown order id or malformed XML.
ja: 未知の注文番号または悪意あるXMLです。

en: In Google Checkout
ja: Google Checkoutでは

en: Chargeable
ja: 請求可能

en: Integrates Google's Checkout, Merchant Calculated Shipping, and Order Processing APIs.
ja: GoogleCheckout、配送料計算済マーチャント、注文処理のAPIを統合します。

en: yearly
ja: 年次

en: monthly
ja: 月次

en: @label (!name) - Allowed values
ja: @label (!name) - 許可された値

en: %name: illegal value.
ja: '%name' は不正な値です。

en: Invalid display id @display
ja: 不正なディスプレイID @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
ja: エラー: @table > @field のハンドラーは存在しません！

en: Do not use a relationship
ja: リレーションシップを使用しない

en: Sorry, you can only add one of those at a time.
ja: 申し訳ありません、一度に一つしか追加できません。

en: Default cart form
ja: デフォルトのカートフォーム

en: Display the contents of a customer's shopping cart.
ja: 顧客のショッピングカートの中身を表示。

en: This account has been banned and can't download files anymore.
ja: このアカウントは禁止されているのでファイルをダウンロードすることができません。

en: Uploaded file is not a valid JPEG
ja: アップロードしたファイルは正しいJPEGではありません。

en: Must fill in text
ja: テキストを入力する必要があります

en: Package order !order_id products.
ja: 注文 !order_id の商品をパッケージ。

en: Specify and collect payment for an order.
ja: 注文に対する決済を指定して情報を収集します。

en: Test Gateway
ja: テスト用ゲートウェイ

en: Process credit card payments through the Test Gateway.
ja: テストゲートウェイを介してクレジットカード払いを処理します。

en: Check or Money Order
ja: 小切手または為替

en: Pay by mailing a check or money order.
ja: 小切手または為替でお支払いください。

en: Customer Supplied Package
ja: お客様が提供するパッケージ

en: Credit card encryption
ja: クレジットカード情報の暗号化

en: Credit card data in the database is currently being encrypted.
ja: データベースのクレジットカードデータは現在暗号化されています。

en: This block of text represents a configurable message such as a set of instructions or an e-mail template.  Using hook_uc_message to handle the default values for these is so easy even your grandma can do it!
ja: テキストのこのブロックは、指示やメールテンプレートなど、設定可能なメッセージを表します。これらの規定値を処理するのにhook_uc_messageを使うのは、あなたのおばあちゃんでもできるぐらい簡単です。

en: Credit card on a secure server:
ja: セキュアサーバーでのクレジットカード払い

en: Credit card/eCheck
ja: クレジットカード/eチェック

en: Redirect to 2Checkout to pay by credit card or eCheck.
ja: クレジットカードかeCheckでの支払いのため2Checkoutへ転送します。

en: Select your payment type:
ja: お支払い方法を選んで下さい。

en: Online check
ja: オンライン購入手続き

en: Your 2Checkout vendor account number.
ja: あなたの2Checkoutベンダーアカウント番号です。

en: Secret word for order verification
ja: 注文認証のための秘密のことば

en: The secret word entered in your 2Checkout account Look and Feel settings.
ja: あなたの2Checkoutアカウントのルックアンドフィール設定で入力された、秘密のことば。

en: Enable demo mode, allowing you to process fake orders for testing purposes.
ja: テストのため、デモモードを有効にして偽の注文処理を許可します。

en: Language preference
ja: 言語設定

en: Adjust language on 2Checkout pages.
ja: 2Checkoutページの言語を調整します。

en: Allow customers to choose to pay by credit card or online check.
ja: お客様がクレジットカードまたは小切手で支払いできるようにします。

en: Show credit card icons beside the payment method title.
ja: 支払い方法の側にクレジットカードアイコンを表示します。

en: Provide 2Checkout specific text for the submit button on the order review page.
ja: 注文確認ページの送信ボタンに2Checkout指定テキストを提供します。

en: 2Checkout.com checkout type
ja: 2Checkout.comチェックアウトタイプ

en: Single page checkout only works for stores selling intangible products using credit card payments.
ja: 1ページチェックアウトはクレジットカード決済を使用して無形の商品を販売するストアでのみ動作します。

en: Multi-page checkout
ja: マルチページチェックアウト

en: Single page checkout
ja: シングルページチェックアウト

en: Attempted unverified 2Checkout completion for this order.
ja: この注文の未確認の2Checkoutの完了を試みました。

en: Paid by !type, 2Checkout.com order #!order.
ja: !typeによるお支払い, 2Checkout.com 注文#!order.

en: credit card
ja: クレジットカード

en: echeck
ja: eチェック

en: Your order will be processed as soon as your payment clears at 2Checkout.com.
ja: あなたのご注文は2Checkout.comでお支払いが済み次第、処理されます。

en: !type payment is pending approval at 2Checkout.com.
ja: !typeお支払いは2Checkout.comで承認保留中です。

en: Update your payment details
ja: お支払い詳細を更新

en: Update the payment details for a recurring fee.
ja: 定期支払いのためのお支払い情報を更新します。

en: Cancel the recurring fee?
ja: 定期支払いをキャンセルしますか？

en: Cancel a recurring fee.
ja: 定期支払いをキャンセルします。

en: Update ARB subscription
ja: ARB予約を更新

en: Cancel ARB subscription
ja: ARB予約をキャンセル

en: Process credit card payments using the AIM service of Authorize.net.
ja: Authorize.netのAIMサービスを使用してクレジットカード払いを処理します。

en: API Login ID and Transaction Key
ja: APIログインIDと取引キー

en: API Login ID
ja: APIログインID

en: Transaction Key
ja: 取引キー

en: AIM settings
ja: AIM設定

en: These settings pertain to the Authorize.Net AIM payment method for card not present transactions.
ja: これらの設定は取引を提供しないカード用のAuthorize.Net AIMのお支払い方法に関連します。

en: Live transactions in a live account
ja: ライブアカウントでのライブ取引

en: Test transactions in a live account
ja: ライブアカウントでのテスト取引

en: Developer test account transactions
ja: 開発者テストアカウント取引

en: Tell Authorize.net to e-mail the customer a receipt based on your account settings.
ja: あなたのアカウント設定に基づいた領収証をお客様にメール送信するようにAuthorize.netに伝えます。

en: ARB settings
ja: ARB設定

en: These settings pertain to the Authorize.Net Automated Recurring Billing service.
ja: これらの設定はAuthorize.Net 定期支払い請求サービスに関連します。

en: Only specify developer mode if you login to your account through https://test.authorize.net.<br />Adjust to production mode when you are ready to start processing real recurring fees.
ja: お客様のアカウントに https://test.authorize.net 経由でログインする場合、開発モードを指定してください。<br />実際の定期支払い処理を開始する準備ができている時、運用中モードに変更してください。

en: Developer test
ja: 開発者テスト

en: MD5 Hash
ja: MD5ハッシュ

en: <b>Note:</b> You must first configure credit card encryption before setting this.<br />Enter the value here you entered in your Auth.Net account settings.
ja: <b>注意:</b> あなたはこれを設定する前にまずクレジットカード暗号化タイプを設定する必要があります。<br />ここにあなたのAuth.Netアカウント設定で入力した値を入力して下さい。

en: Log reported ARB payments in watchdog.
ja: ウォッチドッグに報告されたARB支払いを記録します。

en: Make sure you have set your Silent POST URL in Authorize.Net to @url.
ja: @urlへAuthorize.NetのSilent POST URLを設定しているのを確認して下さい。

en: CIM settings
ja: CIM設定

en: These settings pertain to the Authorize.Net Customer Information Management service.
ja: これらの設定はAuthorize.Net Customer Information Managementサービスに関連します。

en: Always create a CIM profile for securely storing CC info for later use.
ja: 後で使用するためにセキュリティー格納CC情報にCIMプロフィールを常に生成します。

en: New customer profile created successfully at Authorize.Net.
ja: 新しいお客様のプロフィールがAuthorize.Netで正常に作成されました。

en: Authorize.Net: Creating CIM profile failed.<br />@error - @text
ja: Authorize.Net: CIMプロフィールの生成に失敗しました。<br />@error - @text

en: Authorize.Net: CIM profile created - @id
ja: Authorize.Net: CIMプロフィールが生成されました - @id

en: Order @order taking place at @date
ja: 注文@orderは@dateに発生しました。

en: cURL error: @error
ja: cURL エラー: @error

en: Credit card payment declined: @message
ja: クレジットカード払いは断られました: @message

en: Type: @type<br />ID: @id
ja: タイプ: @type<br />ID: @id

en: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Amount: @amount<br />AVS response: @avs
ja: <strong>@type</strong><br /><strong>@status:</strong> @message<br />金額: @amount<br />AVSレスポンス: @avs

en: ACCEPTED
ja: 承認されました

en: REJECTED
ja: 却下されました

en: CVV match: @cvv
ja: CVV一致: @cvv

en: Invalid ARB payment notification received.
ja: 不正なARB支払い通知を受信しました。

en: ARB payment reported for order @order_id: <pre>@post</pre>
ja: 注文@order_idのARB支払いは報告されました: <pre>@post</pre>

en: Product @sku has invalid interval settings for Authorize.Net - @length @unit
ja: 商品@skuはAuthorize.Netの不正な間隔設定があります。- @length @unit

en: Order @order_id
ja: 注文 @order_id

en: Order @order_id - @sku
ja: 注文@order_id - @sku

en: Authorize.Net: Recurring fee for @model failed.<br />@error - @text
ja: Authorize.Net: @modelの定期支払いに失敗しました。<br />@error - @text

en: Authorize.Net: Recurring fee setup for @model.<br />Subscription ID: @subscription_id
ja: Authorize.Net: @modelの定期支払い設定です。<br />購読ID: @subscription_id

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id updated failed.<br />@error - @text
ja: Authorize.Net: 購読 @subscription_id が更新に失敗しました。<br />@error - @text

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id updated.
ja: Authorize.Net: 購読 @subscription_id が更新されました。

en: Subscription ID: @subscription_id
ja: 購読 ID: @subscription_id

en: Subscription data updated at Authorize.Net.
ja: 予約データはAuthorize.Netで更新されました。

en: Subscription update failed. See order admin comments for more details.
ja: 予約の更新に失敗しました。詳しくは注文管理者コメントを参照して下さい。

en: Recurring fee order ID: @order_id
ja: 定期支払い注文番号: @order_id

en: The payment details for that recurring fee have been updated.
ja: 定期支払いのお支払い詳細は更新されました。

en: An error has occurred while updating your payment details. Please try again and contact us if you are unable to perform the update.
ja: 定期支払いのお支払い詳細の更新中にエラーが発生しました。再度お試しいただき、更新ができない場合はご連絡下さい。

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id cancellation failed.<br />@error - @text
ja: Authorize.Net: 購読 @subscription_id がキャンセルに失敗しました。<br />@error - @text

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id cancelled.
ja: Authorize.Net: 購読 @subscription_id はキャンセルされました。

en: Are you sure you wish to cancel this subscription?
ja: この予約を本当にキャンセルしますか?

en: Subscription cancelled through Authorize.Net.
ja: 予約はAuthorize.Netでキャンセルされました。

en: Subscription cancellation failed. See order admin comments for more details.
ja: 予約のキャンセルに失敗しました。詳しくは注文管理者コメントを参照して下さい。

en: Are you sure you wish to cancel this fee?
ja: この料金を本当にキャンセルしますか?

en: This action cannot be undone and may result in the termination of subscription services.
ja: この操作は元に戻すことができず、サブスクリプションサービスを停止して解決する必要があります。

en: The recurring fee has been canceled.
ja: 固定料金はキャンセルされました。

en: An error has occurred. Please try again and contact us if the problem persists.
ja: エラーが発生しました。再度お試しいただき、問題が続くようであれば私たちにご連絡下さい。

en: Address (Street) matches, ZIP does not
ja: 住所 (通り) 一致、郵便番号がありません

en: Address information not provided for AVS check
ja: 住所情報がAVS checkに提供されませんでした。

en: Non-U.S. Card Issuing Bank
ja: アメリカではない カード発行機関

en: No Match on Address (Street) or ZIP
ja: 住所(通り)または郵便番号が一致しません

en: AVS not applicable for this transaction
ja: AVSはこのトランザクションに適していません

en: Retry – System unavailable or timed out
ja: 再試行 - システムダウンまたはタイムアウト

en: Service not supported by issuer
ja: ザービスが発行機関によりサポートされていません

en: Address information is unavailable
ja: 住所情報が利用不可です

en: Nine digit ZIP matches, Address (Street) does not
ja: 9桁の郵便番号に一致、住所(通り)が見つかりません

en: Address (Street) and nine digit ZIP match
ja: 住所(通り)と9桁の郵便番号が一致

en: Address (Street) and five digit ZIP match
ja: 住所(通り)と5桁の郵便番号が一致

en: Five digit ZIP matches, Address (Street) does not
ja: 5桁の郵便番号に一致、住所(通り)が見つかりません

en: No Match
ja: 一致しません

en: Not Processed
ja: 処理できません

en: Should have been present
ja: 存在すべき

en: Issuer unable to process request
ja: 発行機関が要求を処理できません

en: Authorization and capture
ja: 認証と取得

en: Authorization only
ja: 認証のみ

en: Prior authorization capture
ja: 事前認証を取得

en: Capture only
ja: 取得のみ

en: Void
ja: 無効

en: CVV information
ja: CVV情報

en: Credit card terminal: Order @order_id
ja: クレジットカード端末: 注文 @order_id

en: Credit card encryption must be configured to accept credit card payments.
ja: クレジットカード払いを許可する場合には、必ずクレジットカード情報の暗号化を行う必要があります。

en: To protect our customers from identity theft, credit card details are erased when a browser refreshes on the checkout review page.  Please enter your card details again and re-submit the form.
ja: 個人情報漏洩からお客様を保護するために、ブラウザーがチェックアウト確認ページを更新する時、クレジットカードの詳細は消去されます。もう一度カードの詳細を入力して、再送信して下さい。

en: Authorize and capture immediately
ja: 認証と即時回収

en: Default credit transaction type
ja: デフォルトのクレジットカード取引タイプ

en: Only available transaction types are listed. The default will be used unless an administrator chooses otherwise through the terminal.
ja: 利用可能な取引タイプのみが表示されます。デフォルトは管理者が選択する端末を介さない時に使用されます。

en: Credit card data is encrypted during checkout for maximum security.
ja: 最大限チェックアウトしている間はクレジットカードデータが暗号化されます。

en: You must review your <a href="!url">credit card security settings</a> and enable encryption before you can accept credit card payments.
ja: あなたはご自分の<a href="!url">クレジットカードのセキュリティー設定</a>を確認し、クレジットカード払いをする前に暗号化を有効にする必要があります。

en: Credit card debug mode
ja: クレジットカードデバッグモード

en: Because you are using debug mode, credit card details may be stored in violation of PCI security standards. Debug mode is only recommended for testing transactions with fake credit card details.
ja: デバッグモードを使用しているので、クレジットカード詳細はPCIセキュリティー基準に違反して格納されることがあります。デバッグモードはダミーのクレジットカードの詳細を使った取引テスト用に推奨されます。

en: Credit card:
ja: クレジットカード：

en: Pay by credit card.
ja: クレジットカードによる支払い。

en: (Last 4)
ja: （最後の4桁）

en: Enter the owner name as it appears on the card.
ja: カード上の所有者名を入力してください。

en: You have entered an invalid credit card number.
ja: 入力されたカード番号が誤っています。

en: The start date you entered is invalid.
ja: 入力した開始日が不正です。

en: The credit card you entered has expired.
ja: 入力したカードは期限切れです。

en: The issue number you entered is invalid.
ja: 入力した発行番号が不正です。

en: You have entered an invalid CVV number.
ja: 誤ったCVV番号が入力されました。

en: You must enter the issuing bank for that card.
ja: そのカードの発行金融機関を入力する必要があります。

en: Card Owner
ja: カード所有者

en: Issue Number
ja: 発行番号

en: CVV
ja: CVV番号

en: Issuing Bank
ja: 発行金融機関

en: View card details.
ja: カード詳細を表示します。

en: Card Type:
ja: カードタイプ：

en: Card Owner:
ja: カード所有者：

en: Card Number:
ja: カード番号：

en: Start Date:
ja: 開始日:

en: Expiration:
ja: 有効期限：

en: Issue Number:
ja: 発行番号:

en: CVV:
ja: CVV番号：

en: Issuing Bank:
ja: 発行金融機関:

en: You must have access to <b>administer credit cards</b> to adjust these settings.
ja: これらの設定を変更するため<b>クレジットカードの管理</b>にアクセスする必要があります。

en: Credit card data security
ja: クレジットカードデータセキュリティー

en: You are responsible for the security of your website, including the protection of credit card numbers.  Please be aware that choosing some settings in this section may decrease the security of credit card data on your website and increase your liability for damages in the case of fraud.
ja: あなたはクレジットカード番号の保護を含め、あなたのウェブサイト上のセキュリティーについて責任があります。このセクションである設定を選ぶことはサイト上でのクレジットカード情報のセキュリティー低下を招くことがあること、詐欺の場合の損害賠償について責任が増加することがあることを認識してください。

en: Operate in credit card debug mode.
ja: クレジットカードのデバッグモードで動作。

en: Checkout workflow
ja: チェックアウトワークフロー

en: These settings alter the way credit card data is collected and used during checkout.
ja: これらの設定はクレジットカード情報が収集されチェックアウト時に使用される方法を変更します。

en: Validate credit card numbers at checkout.
ja: チェックアウト時にクレジットカード番号を検証します

en: Invalid card numbers will show an error message to the user so they can correct it.<br />This feature is recommended unless you are in debug mode.
ja: 正しくないカード番号はユーザーに正しく入力するようにエラーメッセージを表示します。<br />この機能はデバッグモード以外で推奨します。

en: Attempt to process credit card payments at checkout.
ja: クレジットカードによる支払い手続きを完了します。

en: Failed attempts will prevent checkout completion and display the error message from above.<br />This box must be checked to process customer credit cards if you are not in debug mode.
ja: 試みが失敗するとチェックアウト完了できず、上部にエラーメッセージを表示します。<br />デバッグモードではない場合、お客様のクレジットカードを処理するためにこのボックスはチェックされなければなりません。

en: Debug mode data clearing
ja: デバッグモードデータを消去

en: Order status
ja: 注文ステータス

en: Unit of time
ja: 時間の単位

en: Credit card fields
ja: クレジットカードフィールド

en: Specify what information to collect from customers in addition to the card number.
ja: カード番号に加えてお客様からどの情報を収集するかを指定します。

en: Enable CVV text field on checkout form.
ja: チェックアウトフォーム上でCVVテキストフィールドを有効にします。

en: The CVV is an added security measure on credit cards. On Visa, Mastercard, and Discover cards it is a three digit number, and on AmEx cards it is a four digit number. If your credit card processor or payment gateway requires this information, you should enable this feature here.
ja: CVVはクレジットカードの追加セキュリティー対策です。VISA、マスターカード、およびDiscoverカードでは3桁の数字であり、アメックスカードでは4桁の数字です。クレジットカード処理または支払いゲートウェイがこの情報を必要とする場合、ここでこの機能を有効する必要があります。

en: Enable card owner text field on checkout form.
ja: チェックアウトフォーム上でカード所有者テキストフィールドを有効にします。

en: Enable card start date on checkout form.
ja: チェックアウトフォーム上でカード開始日を有効にします。

en: Enable card issue number text field on checkout form.
ja: チェックアウトフォーム上でカード発行番号テキストフィールドを有効にします。

en: Enable issuing bank text field on checkout form.
ja: チェックアウトフォーム上で発行銀行テキストフィールドを有効にします。

en: Enable card type selection on checkout form.
ja: チェックアウトフォーム上でカードタイプの選択を有効にします。

en: If enabled, specify in the textarea below which card options to populate the select box with.
ja: 有効にした場合は、選択ボックスを投入されるカードオプションの下のテキストエリアに指定します。

en: Card type select box options
ja: カードタイプ選択ボックスのオプション

en: Enter one card type per line. These fields will populate the card type select box if it is enabled.
ja: 1行につき1つのカードタイプを入力します。有効な場合、これらのフィールドはカードタイプ選択ボックスに投入されます。

en: Accepted card types (for validation)
ja: 利用可能なカードの種類(検証用)

en: Use the checkboxes to specify which card types you accept for payment. Selected card types will show their icons in the payment method selection list and be used for card number validation.
ja: 支払いに使えるカードタイプを指定するチェックボックスを使用します。選択したカードタイプは支払い方法選択リストにアイコンを表示し、カード番号検証に使われます。

en: Here you can alter messages displayed to customers using credit cards.
ja: ここでは使用するクレジットカードのお客様に表示されるメッセージを更新することができます。

en: Credit card payment policy
ja: クレジットカード支払いポリシー

en: Instructions for customers on the checkout page above the credit card fields.
ja: クレジットカードフィールド上にあるチェックアウトページのお客様への説明書です

en: Your billing information must match the billing address for the credit card entered below or we will be unable to process your payment.
ja: お支払い情報は、下で入力したクレジットカードの請求先住所と一致する必要があります。一致しなければお客様のお支払いを処理することができません。

en: Card processing failure message
ja: カード処理手続き失敗メッセージ

en: Error message displayed to customers when an attempted payment fails at checkout.
ja: チェックアウトで支払いが失敗した時にお客様に表示されるエラーメッセージです。

en: You have specified a non-existent directory.
ja: 存在しないディレクトリーが指定されました。

en: Cannot write to directory, please verify the directory permissions.
ja: ディレクトリーに書き込みできません。ディレクトリーのパーミッションを確認して下さい。

en: Cannot read from directory, please verify the directory permissions.
ja: ディレクトリーから読み込めません。ディレクトリーのパーミッションを確認して下さい。

en: Credit card encryption key file generated. Card data will now be encrypted.
ja: クレジットカード暗号化キーファイルが生成されました。カードデータは暗号化されます。

en: Card type
ja: カードタイプ

en: Card owner
ja: カード所有者

en: Card number
ja: カード番号

en: Start Month
ja: 開始月

en: Start Year
ja: 開始年

en: Expiration Month
ja: 期限切れ月

en: Expiration Year
ja: 期限切れ年

en: Issuing bank
ja: 発行金融機関

en: Expiration Date:
ja: 有効期限：

en: What's the CVV?
ja: CVVとは？

en: Process card
ja: カード処理

en: What is the CVV?
ja: CVVとは？

en: CVV stands for Card Verification Value. This number is used as a security feature to protect you from credit card fraud.  Finding the number on your card is a very simple process.  Just follow the directions below.
ja: CVVカード検証値の略です。この番号は、セキュリティー機能として、クレジットカード詐欺からユーザーを保護するために使用されます。 あなたのカードの番号を見つけるのは非常に単純なプロセスです。すぐ下の指示に従ってください。

en: The CVV for these cards is found on the back side of the card.  It is only the last three digits on the far right of the signature panel box.
ja: これらのカードのCVVはカードの裏面に記載されます。これは、署名パネルボックスの右上にある最後の3桁の数字です。

en: The CVV on American Express cards is found on the front of the card.  It is a four digit number printed in smaller text on the right side above the credit card number.
ja: アメリカンエキスプレスカードのCVVはカードの前面に記載されます。これは、クレジットカード番号の上の右側により小さい字で表示される4桁の数字です。

en: Close this window
ja: このウィンドウを閉じる

en: Use this terminal to process credit card payments through your default gateway.
ja: デフォルトゲートウェイを介してクレジットカード払いを処理するにはこの端末を使用します。

en: Be warned that credit card data will automatically be converted to the last 4 digits of the card once a transaction has occurred.  As such, subsequent charges after a partial payment will not have any stored credit card information to use.
ja: トランザクションが発生したとき、クレジットカードのデータは自動的にカードの最後の4桁の数字に変換するように警告されます。このように、部分的な支払い後の後続の請求は、使用されるクレジットカード情報がどこにも保存されません。

en: Order total: @total
ja: 注文合計金額: @total

en: Balance: @balance
ja: 残高: @balance

en: Charge Amount
ja: 請求額

en: Use the available buttons in this fieldset to process with the specified card details.
ja: 指定されたカード時用方で処理するため、このフィールドセットに利用可能なボタンを使用します。

en: Charge amount
ja: 請求額

en: Authorize amount only
ja: 金額の認証のみ

en: Set a reference only
ja: 参照の設定のみ

en: Credit amount to this card
ja: このカードの利用可能額

en: @auth_id - @date - @amount authorized
ja: @auth_id - @date - @amount 認証されました

en: Prior authorizations
ja: 事前承認

en: Use the available buttons in this fieldset to select and act on a prior authorization. The charge amount specified above will be captured against the authorization listed below.  Only one capture is possible per authorization, and a capture for more than the amount of the authorization may result in additional fees to you.
ja: 事前承認を選択し実行するためにこのフィールドセットにある使用可能なボタンを使用します。上で指定された請求額は下記にリストされた承認に対して取得されます。1回のみの取得は承認毎に可能で、認可額以上の取得は追加料金がかかる可能性があります。

en: Select authorization
ja: 認証を選択

en: Capture amount to this authorization
ja: この認証への取得金額

en: Void authorization
ja: 認証禁止

en: Customer references
ja: お客様参照

en: Use the available buttons in this fieldset to select and act on a customer reference.
ja: お客様参照の選択と実行のためにこのフィールドセットにある使用可能なボタンを使用します。

en: Select references
ja: 参照を選択

en: Charge amount to this reference
ja: この参照への請求金額

en: Remove reference
ja: 参照を削除

en: Credit amount to this reference
ja: この参照への現金の金額

en: You must enter a positive number for the amount.
ja: 金額は正の数字でないといけません。

en: The credit card was processed successfully. See the admin comments for more details.
ja: クレジットカードは正しく処理されました。詳しくは管理者コメントを参照して下さい。

en: There was an error processing the credit card.  See the admin comments for details.
ja: クレジットカード処理中にエラーが発生しました。詳細は管理者コメントを参照して下さい。

en: Reference transaction
ja: 取引参照

en: administer credit cards
ja: クレジットカードを管理

en: view cc details
ja: クレジットカードの詳細を表示

en: view cc numbers
ja: クレジットカードの番号を表示

en: process credit cards
ja: 処理可能なクレジットカード

en: Process credit card payments using the Silent Order POST service of CyberSource.
ja: CyberSourceのSilent Order POSTサービスを利用してクレジットカード払いを処理します。

en: Payment server
ja: お支払いサーバー

en: CyberSource server used when processing payments.
ja: お支払いの処理にCyberSourceサーバーを使用します。

en: You must ensure your CyberSource account and web server are able to use the service you select.<br />Silent Order POST requires cURL support and a modified <a href="!url">HOP.php</a>.<br />The SOAP Toolkit API requires the SOAP and DOM extensions for PHP.
ja: あなたのCyberSourceのアカウントを確保するのとWebサーバーが選択したサービスを利用できる必要があります。<br />Silent Order POSTはcURLサポートを必要とし、変更された<a href="!url">HOP.php</a>も必要です。<br />SOAPツールキットAPIはPHPのSOAPおよびDOM拡張を必要とします。

en: Ensure address verification
ja: 住所検証を保証します

en: Process transaction only if address passes verification.
ja: 住所認証がパスした場合のみトランザクションを処理します。

en: Process transaction regardless of the result of address verification.
ja: 住所認証の結果に関係なくトランザクションを処理します。

en: SOAP Toolkit API settings
ja: SOAP Toolkit API設定

en: Create a CyberSource Basic Profile for every new credit card order processed.
ja: 新しいクレジットカード払いの注文を処理するごとにCyberSource基本プロフィールを作成します。

en: Enable calculation of taxes through the CyberSource tax service.
ja: CyberSource税サービスを介した税の計算を有効にします。

en: Tax calculation "Ship from" address
ja: "発送元"住所の税の計算

en: This address will be used when calculating taxes with CyberSource tax service.
ja: この住所はCyberSource税サービスで税を計算する時に使用されます。

en: Enter the 2 letter abbreviation of your state or province.
ja: 州または地域の略語2文字を入力して下さい。

en: ZIP/Postal code
ja: 郵便番号

en: Enter the 2 letter ISO 3166-1 code; consult Wikipedia if you don't know yours.
ja: ISO 3166-1コードの2文字を入力して下さい; 自身の国のコードが分からなければWikipediaで調べて下さい。

en: The credit card type did not pass validation.
ja: クレジットカードタイプは検証を通過できませんでした。

en: Could not figure out cc type: @number / @type
ja: ccタイプを把握できませんでした: @number / @type

en: Silent Order POST requires the HOP.php provided by CyberSource.
ja: Silent Order POSTはCyberSourceにより提供されるHOP.phpを必要とします。

en: <b>Credit card !type:</b> !amount<br /><b>Decision: @decision</b><br /><b>Reason:</b> !reason
ja: <b>クレジットカード !type:</b> !amount<br /><b>決定: @decision</b><br /><b>理由:</b> !reason

en: !id<br />!decision, Reason: !reason
ja: !id<br />!decision, 理由: !reason

en: <br /><b>AVS:</b> !avs
ja: <br /><strong>AVS:</strong> !avs

en: <br /><b>CVV:</b> !cvv
ja: <br /><strong>CVV:</strong> !cvv

en: No response returned from CyberSource.
ja: CyberSourceからの応答がありません。

en: Unable to connect to CyberSource via SOAP.
ja: SOAP経由でCyberSourceに接続できません。

en: We apologize for the delay, but we are unable to process your credit card at this time. Please <a href="!url">contact sales</a> to complete your order.
ja: 遅れたことをお詫びいたします。しかし、現時点ではお客様のクレジットカードを処理できません。ご注文を完了するために<a href="!url">販売者へ連絡</a>してください。

en: <b>@type:</b> @amount<br /><b>Decision: @decision</b><br /><b>Reason:</b> !reason
ja: <strong>@type:</strong> @amount<br /><strong>決定: @decision</strong><br /><strong>理由:</strong> !reason

en: <b>@type:</b><br />@id<br />@decision, Reason: !reason
ja: <strong>@type:</strong><br />@id<br />@decision, 理由: !reason

en: <b>AVS:</b> @avs
ja: <strong>AVS:</strong> @avs

en: <b>CVV:</b> @cvv
ja: <strong>CVV:</strong> @cvv

en: <b>CyberSource profile created.</b><br /><b>Subscription ID:</b> @id
ja: <strong>CyberSourceプロフィールが作成されました。</strong><br /><strong>サブスクリプションID:</strong> @id

en: <b>Attempt to create CyberSource profile failed.</b><br /><b>Reason:</b> @code
ja: <strong>CyberSourceプロフィールの作成に失敗しました。</strong><br /><strong>理由:</strong> @code

en: No taxes returned for this order.
ja: この注文に税金はかかりません。

en: @city city tax
ja: @city市税

en: County tax
ja: 国税

en: District tax
ja: 地方税

en: @state state tax
ja: @state州税

en: Attempted to calculate taxes failed for order @order_id - reason @code
ja: 注文 @order_idの税金計算に失敗しました - 理由 @code

en: Attempted to calculate taxes failed for order @order_id. No response returned from CyberSource.
ja: 注文 @order_idの税金計算に失敗しました。CyberSourceからの応答がありません。

en: Successful transaction.
ja: トランザクションは成功しました。

en: One or more fields in the request are missing or invalid.<br /><b>Possible action:</b> Resend the request with the correct information.
ja: リクエスト内の1つまたは複数のフィールドが無いか、または無効です。<br /><b>可能なアクション:</b>正しい情報の再送信を要求します。

en: <b>Error:</b> General system failure.<br /><b>Possible action:</b> Wait a few minutes and resend the request.
ja: <b>エラー:</b> 一般的なシステムエラーです。<br /><b>可能なアクション:</b> 数分間お待ちいただき、要求を再送信して下さい。

en: <b>Error:</b> The request was received, but a server time-out occurred. This error does not include time-outs between the client and the server.<br /><b>Possible action:</b> To avoid duplicating the order, do not resend the request until you have reviewed the order status in the Business Center.
ja: <b>エラー:</b> 要求は受信されましたが、サーバーのタイムアウトが発生しました。このエラーは、クライアントとサーバーの間のタイムアウトは含まれません。<br /><b>可能なアクション:</b>注文が重複するのを避けるには、Business Centerで注文の状態を確認できるまでは要求を再送信しないことです。

en: <b>Error:</b> The request was received, but a service did not finish running in time.<br /><b>Possible action:</b> To avoid duplicating the order, do not resend the request until you have reviewed the order status in the Business Center.
ja: <b>エラー:</b> 要求は受信されましたが、時間内に実行完了しませんでした。<br /><b>可能なアクション:</b>注文が重複するのを避けるには、Business Center で注文ステータスを確認できるまでは要求を再送信しないことです。

en: The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource because it did not pass the Address Verification Service (AVS) check.<br /><b>Possible action:</b> You can capture the authorization, but consider reviewing the order for the possibility of fraud.
ja: 認証要求は発行金融機関によって承認されましたが、住所認証サービス(AVS)を通過しなかったため、CyberSourceにより断られました。<br /><b>可能なアクション:</b>あなたの承認を取得することができますが、詐欺の可能性の順序の見直しを検討します。

en: Expired card.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
ja: 期限切れカードです<br /><b>可能なアクション:</b>別のカードまたは他のお支払い方法を要求します。

en: General decline of the card. No other information provided by the issuing bank.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
ja: カードの一般的なお断りです。それ以外の情報は発行金融機関が提供しています<br /><b>可能なアクション:</b>別のカードまたは他のお支払い方法を要求します。

en: Insufficient funds in the account.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
ja: 口座の残高不足です。<br /><b>可能なアクション:</b>別のカードまたは他のお支払い方法を要求します。

en: Stolen or lost card.<br /><b>Possible action:</b> Review the customer's information and determine if you want to request a different card from the customer.
ja: 盗難や紛失したカードです。<br /><b>可能なアクション:</b>お客様から別のカードを要求する場合、お客様の情報と判断を確認します。

en: Issuing bank unavailable.<br /><b>Possible action:</b> Wait a few minutes and resend the request.
ja: 発行金融機関は利用不能です<br /><b>可能なアクション:</b>数分待ってから、要求を再送します。

en: Inactive card or card not authorized for card-not-present transactions.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
ja: 非アクティブなカードまたは現在取引できないカードの認証です<br /><b>可能なアクション:</b>別のカードまたは他のお支払い方法を要求します。

en: The card has reached the credit limit.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
ja: カード利用限度額に達しています<br /><b>可能なアクション:</b>別のカードまたは他のお支払い方法を要求します。

en: The card verification number is invalid.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
ja: カード確認番号が無効です<br /><b>可能なアクション:</b>別のカードまたは他のお支払い方法を要求します。

en: The processor declined the request based on a general issue with the customer's account.<br /><b>Possible action:</b> Request a different form of payment.
ja: プロセッサは、お客様のアカウントでの一般的な問題に基づいた要求が断りました<br /><b>可能なアクション:</b>別のお支払い方法を要求します。

en: The customer matched an entry on the processor’s negative file.<br /><b>Possible action:</b> Review the order and contact the payment processor.
ja: お客様は処理の負のファイルエントリーと一致しました<br /><b>可能なアクション:</b>ご注文を確認し、お支払金融機関にお問い合わせください。

en: The customer's bank account is frozen.<br /><b>Possible action:</b> Review the order or request a different form of payment.
ja: お客様の銀行口座は凍結されています<br /><b>可能なアクション:</b>ご注文を確認するか、他のお支払い方法を要求します。

en: The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource because it did not pass the card verification number check.<br /><b>Possible action:</b> You can capture the authorization, but consider reviewing the order for the possibility of fraud.
ja: 認証要求は発行金融機関によって承認されましたが、カード番号確認の認証を通過しなかったため、CyberSourceにより断られました。<br /><b>可能なアクション:</b>あなたの承認を取得することができますが、詐欺の可能性の順序の見直しを検討します。

en: Invalid account number.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
ja: 無効なアカウント番号です<br /><b>可能なアクション:</b>他のお支払い方法を要求します。

en: The card type is not accepted by the payment processor.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment. Also, check with CyberSource Customer Support to make sure that your account is configured correctly.
ja: カードタイプがお支払い処理機関によって承認されませんでした<br /><b>可能なアクション:</b>別のカードまたは他のお支払い方法を要求します。また、CyberSourceのカスタマーサポートをチェックして、アカウントが正しく構成されていることを確認してください。

en: The processor declined the request based on an issue with the request itself.<br /><b>Possible action:</b> Request a different form of payment.
ja: 処理機関が、要求自体の問題により要求を断りました。<br /><b>可能なアクション:</b>他のお支払い方法を要求します。

en: There is a problem with your CyberSource merchant configuration.<br /><b>Possible action:</b> Do not resend the request. Contact Customer Support to correct the configuration problem.
ja: あなたのCyberSourceのマーチャント構成に問題があります<br /><b>可能なアクション:</b>要求を再送信しないでください。構成の問題を修正するためお客様サポートへお問い合わせ下さい。

en: Processor failure.<br /><b>Possible action:</b> Possible action: Wait a few minutes and resend the request.
ja: 処理機関の故障です<br /><b>可能なアクション:</b>可能なアクション:少々お待ちいただき、要求を再送して下さい。

en: The card type sent is invalid or does not correlate with the credit card number.<br /><b>Possible action:</b> Ask your customer to verify that the card is really the type indicated in your Web store, then resend the request.
ja: カードタイプの送信が無効であるか、クレジットカード番号に結びついていません。<br /><b>可能なアクション:</b>あなたのWebストアで示されたカードが正しいタイプであることをお客様に確認するよう尋ねて、要求を再送信して下さい。

en: <b>Error:</b> The request was received, but a time-out occurred with the payment processor.<br /><b>Possible action:</b> To avoid duplicating the transaction, do not resend the request until you have reviewed the transaction status in the Business Center.
ja: <b>エラー:</b>リクエストを受信しましたが、支払い処理でタイムアウトが発生しました。<br /><b>可能なアクション:</b>注文が重複するのを避けるには、Business Centerで注文の状態を確認できるまでは要求を再送信しないことです。

en: The customer is enrolled in payer authentication.<br /><b>Possible action:</b> Authenticate the cardholder before continuing with the transaction.
ja: お客様は支払機関の認証に登録されています<br /><b>可能なアクション:</b>取引を続行する前にカード所有者を認証します。

en: The customer cannot be authenticated.<br /><b>Possible action:</b> Review the customer's order.
ja: お客様の認証が受けられませんでした<br /><b>可能なアクション:</b>お客様のご注文を確認して下さい。

en: The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource based on your Smart Authorization settings.<br /><b>Possible action:</b> Do not capture the authorization without further review. Review the avsCode, cvResult, and factorCode fields to determine why CyberSource rejected the request.
ja: 承認の要求を発行した銀行によって承認されたが、サイバーソース社がスマート承認設定に基づいて減少します<br /> <b>可能なアクション:</b>より詳細な検討なしに承認を取得しないでください。レビューavsCode、cvResult、およびfactorCodeフィールド理由CyberSourceの要求は拒否を決定します。

en: Street address matches, but 5- and 9-digit postal codes do not match.
ja: ストリートアドレスと一致しましたが、5桁と9桁の郵便番号と一致しません。

en: Street address matches, but postal code not verified. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
ja: ストリートアドレスが一致しますが、郵便番号が検証されません。米国以外で発行されたVISAカードにのみ返されます。

en: Street address and postal code do not match. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
ja: 住所と郵便番号が一致しません。米国以外で発行されたVISAカードにのみ返されます。

en: Street address and postal code match. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
ja: 住所と郵便番号と一致します。米国以外で発行されたVISAカードにのみ返されます。

en: AVS data is invalid, or AVS is not allowed for this card type.
ja: AVSデータが無効かまたは、AVSはこのカードタイプでは許可されません。

en: Card member's name does not match, but postal code matches. Returned only for the American Express card type.
ja: カード会員の名前が一致しませんが、郵便番号と一致します。アメリカンエキスプレスカードにのみ返されます。

en: Non-U.S. issuing bank does not support AVS.
ja: 米国以外の金融機関はAVSをサポートしていません。

en: Card member's name does not match. Street address and postal code match. Returned only for the American Express card type.
ja: カード会員の名前と一致しませんが、住所と郵便番号が一致します。アメリカンエキスプレスカードにのみ返されます。

en: Address not verified. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
ja: 住所が確認できません。米国以外で発行されたVISAカードにのみ返されます。

en: Card member's name matches but billing address and billing postal code do not match. Returned only for the American Express card type.
ja: カード会員の名前と一致しましたが、請求先住所と請求先郵便番号と一致しません。アメリカンエキスプレスカードにのみ返されます。

en: Card member's name and billing postal code match, but billing address does not match. Returned only for the American Express card type
ja: カード会員の名前と請求先郵便番号と一致しますが、請求先住所と一致しません。アメリカンエキスプレスカードにのみ返されます。

en: Street address and postal code do not match. - or - Card member's name, street address and postal code do not match. Returned only for the American Express card type.
ja: 住所と郵便番号が一致しません。 -または- カード会員の氏名、住所、郵便番号と一致しません。アメリカンエキスプレスカードにのみ返されます。

en: Card member's name and billing address match, but billing postal code does not match. Returned only for the American Express card type.
ja: カード会員の名前と請求先住所と一致しますが、請求書の郵便番号と一致しません。アメリカンエキスプレスカードにのみ返されます。

en: Postal code matches, but street address not verified. Returned only for non-U.S.-issued Visa cards.
ja: 郵便番号が一致しますが、ストリートアドレスを確認できません。米国以外で発行されたVISAカードにのみ返されます。

en: System unavailable.
ja: システムが利用できません。

en: U.S.-issuing bank does not support AVS.
ja: 米国の金融機関はAVSをサポートしていません。

en: Card member's name does not match, but street address matches. Returned only for the American Express card type.
ja: カード会員の名前が一致しませんが、ストリートアドレスと一致します。アメリカンエキスプレスカードにのみ返されます。

en: Address information unavailable. Returned if non-U.S. AVS is not available or if the AVS in a U.S. bank is not functioning properly.
ja: アドレス情報を利用できません。米国以外のAVSが利用できない場合、または米国の金融機関のAVSが正しく機能していない時に返されます。

en: Street address does not match, but 9-digit postal code matches.
ja: ストリートアドレスと一致しませんが、9桁の郵便番号と一致します。

en: Exact match. Street address and 9-digit postal code match.
ja: 正確に一致します。ストリートアドレスと、9桁の郵便番号と一致します。

en: Exact match. Street address and 5-digit postal code match.
ja: 正確に一致します。ストリートアドレスと、5桁の郵便番号と一致します。

en: Street address does not match, but 5-digit postal code matches.
ja: ストリートアドレスと一致しませんが、5桁の郵便番号と一致します。

en: AVS is not supported for this processor or card type.
ja: AVSは、この処理機関やカードではサポートされていません。

en: The processor returned an unrecognized value for the AVS response.
ja: 処理機関はAVS応答に認識されない値を返しました。

en: Transaction determined suspicious by issuing bank.
ja: 取引は不審であると発行金融機関により決定されました。

en: Card verification number failed processor's data validation check.
ja: カード確認番号が処理機関のデータの検証チェックに失敗しました。

en: Card verification number matched.
ja: カード確認番号が一致しました。

en: Card verification number not matched.
ja: カード確認番号が一致しませんでした。

en: Card verification number not processed by processor for unspecified reason.
ja: 不特定の理由で処理機関によりカード確認番号が処理されません。

en: Card verification number is on the card but was not included in the request.
ja: カード確認番号は、カード上にありますが、要求に含まれていませんでした。

en: Card verification is not supported by the issuing bank.
ja: カード認証は発行金融機関によってサポートされていません。

en: Card verification is not supported by the card association.
ja: カード認証はカード協会によってサポートされていません。

en: Card verification is not supported for this processor or card type.
ja: カード認証は、この処理機関やカードではサポートされていません。

en: Unrecognized result code returned by processor for card verification response.
ja: カード認証応答の処理機関により返された認識されない結果コードです。

en: No result code returned by processor.
ja: 処理機関から返された結果コードがありません。

en: Continue with checkout to complete payment.
ja: 購入手続きを進めると決済が完了します。

en: Javascript must be enabled to view the order total preview.
ja: 注文合計のプレビューを表示するには JavaScript を有効にしてください。

en: Select a payment method from the following options.
ja: 決済方法を以下から選択してください。

en: Paying by
ja: 決済方法

en: Show the order total preview on the payment pane.
ja: 決済区画で注文合計のプレビューを表示。

en: Checkout cannot be completed without any payment methods enabled. Please contact an administrator to resolve the issue.
ja: 有効な決済方法がないので購入手続きを完了することができません。管理者に連絡してください。

en: Method: @payment_method
ja: 決済方法: @payment_method

en: Modify 'Payment info'
ja: 「決済情報」を修正

en: None available
ja: 利用不可

en: Update order status on full payment
ja: 決済完了時点で注文ステータスを更新

en: A payment gets entered for an order
ja: 注文への決済が入力される

en: Check the order balance
ja: 注文残高の確認

en: Balance is less than !zero.
ja: 残高が !zero より小さい。

en: Balance is less than or equal to !zero.
ja: 残高が !zero 以下。

en: Balance is equal to !zero.
ja: 残高が !zero 。

en: Balance is greater than !zero.
ja: 残高が !zero より大きい。

en: Balance comparison type
ja: 残高の比較方法

en: Credit card charge failed.
ja: クレジットカード請求が失敗しました。

en: Card charged, resolution code: 0022548315
ja: カード請求、結果コード: 0022548315

en: Credit card payment processed successfully.
ja: クレジットカード払いは正しく処理されました。

en: Configure the payment settings.
ja: 決済に関する設定を行います。

en: View the payment settings.
ja: 決済に関する設定を表示します。

en: Edit the payment settings.
ja: 決済に関する設定を編集します。

en: Edit the basic payment settings.
ja: 決済に関する基本的な設定を編集します。

en: Edit the payment method settings.
ja: 決済方法に関する設定を編集します。

en: Payment gateways
ja: 決済ゲートウェイ

en: Edit the payment gateway settings.
ja: 決済ゲートウェイに関する設定を編集します。

en: Return order totals
ja: 返品の総数

en: Add the payment details to the checkout pane.
ja: 購入手続きの区画に決済の詳細を追加。

en: Add the payment details to the order pane.
ja: 注文の区画に決済の詳細を追加。

en: Select payment gateway
ja: 決済ゲートウェイを選択

en: Delete payment?
ja: 決済を削除しますか？

en: The payment method of the order.
ja: 注文の決済方法

en: The payment balance of the order
ja: 注文の決済残高

en: Select a payment method from the enabled payment modules.
ja: 有効な決済モジュールの中から決済方法を選択。

en: Enable payment tracking.
ja: 決済のトラッキングを有効化。

en: Allow payments to be deleted by users with permission.
ja: 権限を持つユーザーが決済を削除できるようにする。

en: Log payments entered and deleted to order log.
ja: 決済ログの記録と削除を注文ログに行う。

en: Default payment details message
ja: 決済の詳細情報のデフォルトメッセージ

en: Message displayed when a payment method does not display any further details.
ja: 決済方法による詳細情報がない場合に表示するメッセージ。

en: !method settings
ja: !methodの設定

en: @gateway_name settings
ja: @gateway_nameの設定

en: This gateway supports the following payment methods:
ja: このゲートウェイは以下の決済方法をサポートしています:

en: Enable this payment gateway for use.
ja: この決済ゲートウェイを利用可能にする。

en: Order total preview:
ja: 注文合計のプレビュー

en: Payment entered.
ja: 決済が入力されました。

en: An error loading the payment information occurred.
ja: 決済情報の読み込みでエラーが発生しました。

en: Payment information:
ja: 決済情報:

en: @method payment of @amount received on @date.
ja: @methodによる@amountの決済を@dateに受領しました。

en: Are you sure you want to delete this payment?
ja: この決済を本当に削除しますか？

en: Payment deleted.
ja: 決済を削除しました。

en: Please choose a payment gateway to use for that payment.
ja: 決済に使用する決済ゲートウェイを選択してください。

en: Use gateway
ja: 使用ゲートウェイ

en: You are not able to process %type payments.
ja: %typeによる決済を処理することができません。

en: Attempted to process a %type payment but the gateway's function was not found.
ja: %typeによる決済を処理しようとしましたが、ゲートウェイの関数が見つかりませんでした。

en: @method payment for @amount entered by @user.
ja: @method による @amount の決済を @user が入力しました。

en: view payments
ja: 決済を表示

en: manual payments
ja: 手動決済

en: delete payments
ja: 決済を削除

en: Adds a credit card gateway that simulates a successful payment for testing checkout.
ja: テストのチェックアウトに成功した支払いをシミュレートするクレジットカードのゲートウェイを追加します。

en: Defines an API to let payment modules interact with the cart.
ja: カートと決済モジュールを組み合わせるAPIを定義します。

en: Receive Check
ja: 銀行振り込みの受け取り

en: Check or money order
ja: 小切手または郵便為替

en: Cash on delivery
ja: 代金引換

en: Pay cash on delivery on pick-up.
ja: 商品到着時に代金引換でお支払いください。

en: A generic payment method type.
ja: 一般的なお支払い方法を入力します。

en: Full payment is expected upon delivery or prior to pick-up.
ja: 配達時に全額のお支払い、またはお支払い後の発送となります。

en: Orders totalling more than !number are <b>not eligible</b> for COD.
ja: 注文の合計金額が!numberより大きい場合、代金引換払いは<strong>対象外</strong>となります。

en: Delivery Date
ja: 配達予定日

en: Desired delivery date:
ja: 指定配達日:

en: Your final order total exceeds the maximum for COD payment.  Please go back and select a different method of payment.
ja: お客様の最終的なご注文合計金額は代金引換払いのため最大額を超えます。お戻りになり、別のお支払い方法をお選び下さい。

en: Maximum order total eligible for COD
ja: 代金引換で注文を受ける最大金額

en: Set to 0 for no maximum order limit.
ja: 0 に設定すると上限がなくなります。

en: Let customers enter a desired delivery date.
ja: お客様に希望配達日を入力してもらう。

en: Enter a desired delivery date:
ja: 指定配達日を入力します:

en: Checks should be made out to:
ja: 振込先の会社情報：

en: Mail to
ja: メールの送信先

en: Clear Date:
ja: 消し込み日：

en: Check received
ja: 受け取られたことの確認

en: Expected clear date:
ja: 予定決済日：

en: Set the mailing address to display to customers who choose this payment method during checkout.
ja: 購入手続きで、この支払い方法を選択されたお客様に表示する郵便住所を設定してください。

en: Direct checks to a person or department.
ja: 担当者名または部署を記入してください。

en: Check payment policy
ja: 小切手支払いの方針

en: Instructions for customers on the checkout page.
ja: 購入手続き画面でのお客様への説明文

en: Personal and business checks will be held for up to 10 business days to ensure payment clears before an order is shipped.
ja: 個人や法人の確認は注文が発送される前に最大10営業日でお支払いを確実にクリアーさせます。

en: Any notes about the check, like type or check number.
ja: 銀行振り込みのメモを記入します。例：相手の口座番号など

en: Expected clear date
ja: 予定決済日

en: Receive check
ja: 振込みの受け取り

en: Use the form to enter the check into the payments system and set the expected clear date.
ja: 銀行振り込みの確認日と消し込み日を以下のフォームに入力します。

en: Order balance:
ja: 注文の残高：

en: The amount must be a number.
ja: 金額は必須です。

en: Check received, expected clear date of @date.
ja: 銀行振り込みを確認しました。予定決済日は @date です。

en: Provides the check/money order, COD, and 'other' payment methods.
ja: 銀行振込、代金引換、および'その他'の支払い方法を提供します。

en: Review order
ja: 注文を確認

en: Review payment
ja: お支払い内容の確認

en: Submit order
ja: 注文を送信

en: PayPal payment complete
ja: PayPalでのお支払いを完了

en: PayPal payment cancelled
ja: PayPalでのお支払いをキャンセル

en: PayPal Express Checkout
ja: PayPalクイック購入

en: PayPal Website Payments Pro
ja: PayPalウェブサイト決済プロ

en: Process credit card payments using Website Payments Pro.
ja: Website Payments Proを使用してクレジットカード払いを処理します。

en: PayPal - pay without sharing your financial information.
ja: PayPal - ショップに決済情報を残さず決済ができる、便利で安全なクレジット決済です

en: PayPal Website Payments Standard
ja: PayPalウェブサイト決済スタンダード

en: Redirect users to submit payments through PayPal.
ja: PayPalでの支払いをするためユーザーをリダイレクトします。

en: Complete orders through PayPal Express Checkout.
ja: PayPal高速チェックアウトにより注文を完了します。

en: Transactions can only be processed in one of the listed currencies.
ja: トランザクションはリストされた通貨のうち1つだけで処理できます。

en: API server
ja: APIサーバー

en: Sign up for and use a Sandbox account for testing.
ja: テストのためのSandboxのアカウントを登録し、使用します。

en: Express Checkout
ja: クイック購入

en: Require Express Checkout users to use a PayPal confirmed shipping address.
ja: PayPalで確認した配送先住所を使用する高速チェックアウトユーザーに必要です。

en: Enable the shipping select form on the Review payment page.
ja: お支払い確認ページの配送業者の選択フォームを有効にします。

en: Enable the company name box on the Review payment page.
ja: お支払い確認ページの会社名ボックスを有効にします。

en: Enable the contact phone number box on the Review payment page.
ja: お支払い確認ページの連絡先電話番号ボックスを有効にします。

en: Enable the comment text box on the Review payment page.
ja: お支払い確認ページのコメントテキストボックスを有効にします。

en: API credentials
ja: API認証情報

en: !link for information on obtaining credentials.  You need to acquire an API Signature.  If you have already requested API credentials, you can review your settings under the API Access section of your PayPal profile.
ja: 証明取得に関する情報の !link です。API署名を取得する必要があります。すでにAPI証明を要求している場合、あなたのPayPalのプロファイルのAPIアクセスセクションの下で設定を確認できます。

en: API username
ja: APIユーザー名

en: API password
ja: APIパスワード

en: <b>Address:</b> @avscode
ja: <strong>住所:</strong> @avscode

en: <b>CVV2:</b> @cvvmatch
ja: <strong>CVV2:</strong> @cvvmatch

en: <b>@type</b><br /><b>Success: </b>@amount @currency
ja: <strong>@type</strong><br /><strong>成功: </strong>@amount @currency

en: PayPal transaction ID: @transactionid
ja: PayPal取引ID： @transactionid

en: PayPal e-mail address
ja: PayPalメールアドレス

en: The e-mail address you use for the PayPal account you want to receive payments.
ja: 支払いを受け取る場合のPayPalアカウントで使用するメールアドレスです。

en: PayPal login page language
ja: PayPalログイン ページの言語設定

en: PayPal server
ja: PayPalサーバー

en: Payment action
ja: お支払いのアクション

en: Complete sale
ja: 販売の完了

en: Provide PayPal WPS specific text for the submit button on the order review page.
ja: PayPal WPSで注文確認ページ上の[送信]ボタンの特定のテキストを提供します。

en: PayPal cart submission method
ja: PayPalのショッピングカート送信方法

en: Submit the whole order as a single line item.
ja: 1行項目として注文全体を送信します。

en: Submit an itemized order showing each product and description.
ja: 各商品と説明の表示を箇条書きで送信します。

en: Shipping address prompt in PayPal
ja: PayPalの配送先住所プロンプト

en: Do not show shipping address prompt at PayPal.
ja: PayPalの配送先住所プロンプトを表示しません。

en: Prompt customer to include a shipping address.
ja: 配送先住所を含めてお客様に入力を促します。

en: Require customer to provide a shipping address.
ja: お客様に配送先住所の提供を要求します。

en: Submit address information to PayPal to override PayPal stored addresses.
ja: PayPalの格納アドレスを上書きするためPayPalへアドレス情報を送信します。

en: Works best with the first option above.
ja: 上記の最初のオプションで最適に動作します。

en: Sent address selection
ja: アドレス選択を送信

en: Send billing address to PayPal.
ja: PayPalへ請求先住所をお送りください。

en: Send shipping address to PayPal.
ja: PayPalへ配送先住所をお送りください。

en: Show debug info in the logs for Instant Payment Notifications.
ja: 即時支払い通知のためのログのデバッグ情報を表示します。

en: For Express Checkout, you need to <a href="!cp_link">enable the cart pane</a> and <a href="!wpp_link">configure the Website Payments Pro settings</a>.
ja: 高速チェックアウトについては、<a href="!cp_link">ショッピングカートペインを有効にし</a>、<a href="!wpp_link">Website Payments Pro 設定を構成する</a>必要があります。

en: Receiving IPN at URL for order @order_id. <pre>@debug</pre>
ja: 注文@order_idのURLでIPNを受信しています。<pre>@debug</pre>

en: IPN attempted with invalid order ID.
ja: 不正な注文番号を試そうとしたIPN。

en: IPN transaction verified.
ja: 検証されたIPNトランザクション。

en: IPN transaction ID has been processed before.
ja: IPNトランザクションIDは以前処理されました。

en: PayPal has cancelled the reversal and returned !amount !currency to your account.
ja: PayPalは反転キャンセルされ、お客様のアカウントに!amount !currencyを払い戻しました。

en: PayPal transaction ID: @txn_id
ja: PayPal取引ID： @txn_id

en: You have denied the customer's payment.
ja: お客様のお支払いを拒否しました。

en: The authorization has failed and cannot be captured.
ja: 認証は失敗し、取得できませんでした。

en: The customer's attempted payment from a bank account failed.
ja: お客様の銀行口座からのお支払いの試みは失敗しました。

en: Payment is pending at PayPal: @reason
ja: お支払いはPayPalで保留中です: @reason

en: PayPal has reversed a payment!
ja: PayPalはお支払いを返金しました!

en: Payment has been reversed by PayPal: @reason
ja: お支払いはPayPalにより返金されました: @reason

en: The authorization has been voided.
ja: 認証は禁止されました。

en: IPN transaction failed verification.
ja: IPNトランザクションは検証に失敗しました。

en: An IPN transaction failed verification for this order.
ja: IPNトランザクションはこの注文の検証に失敗しました。

en: An error has occurred in your PayPal payment. Please review your cart and try again.
ja: あなたのPayPalでのお支払いにエラーが発生しました。ショッピングカートを再確認し、再度お試し下さい。

en: Your order is almost complete!  Please fill in the following details and click 'Continue checkout' to finalize the purchase.
ja: お客様のご注文はほぼ完了です! 以下の詳細に記入し、購入を完了するため'チェックアウトを続行'をクリックして下さい。

en: Your order is not complete until you click the 'Submit order' button below. Your PayPal account will be charged for the amount shown above once your order is placed. You will receive confirmation once your payment is complete.
ja: お客様のご注文は、下の'注文確定'ボタンがクリックされるまでは完了しません。お客様のPayPalアカウントは1回ご注文することで上に表示された金額を請求されます。1回のお支払いが完了すると確認メッセージが表示されます。

en: Checkout with PayPal.
ja: PayPalで購入手続きを行う。

en: Calculate shipping
ja: 配送料の計算

en: Click to refresh shipping options
ja: 配送オプションのリフレッシュのためクリックして下さい。

en: Leave blank if shipping to a residence.
ja: ご自宅への配送の場合、空白にして下さい。

en: Order comments
ja: 注文コメント

en: Special instructions or notes regarding your order.
ja: 特別な情報もしくはあなたのご注文に関するメモです。

en: Continue checkout
ja: 購入手続きを続ける

en: You must calculate and select a shipping option.
ja: 配送オプションを計算し選択する必要があります。

en: Error calculating shipping
ja: 配送の計算でエラー

en: All the address information matched.
ja: 全ての住所情報が一致しました。

en: None of the address information matched; transaction declined.
ja: 一致した住所情報がありませんでした: トランザクションが切断されました。

en: Part of the address information matched.
ja: 住所情報の一部が一致しました。

en: The merchant did not provide AVS information. Not processed.
ja: 販売者はAVS情報を提供していません。処理できません。

en: Address not checked, or acquirer had no response. Service not available.
ja: 住所が確認できないか、または取得者が応答しませんでした。サービスは利用不能です。

en: No AVS response was obtained.
ja: AVS応答が取得できませんでした。

en: Address matched; postal code did not
ja: 一致した住所:郵便番号が不一致

en: Nothing matched; transaction declined
ja: 何も一致しなかった: トランザクションが切断されました

en: Address and postal code matched
ja: 住所と郵便番号が一致しました

en: Not allowed for MOTO transactions; transaction declined
ja: MOTOトランザクションには許可されていません: トランザクションが切断されました

en: Global unavailable
ja: 世界的に利用不可

en: International unavailable
ja: 国際的に利用不可

en: Postal code matched; address did not
ja: 郵便番号の一致: 住所が不一致

en: Retry for validation
ja: 検証の再試行

en: Service not supported
ja: サービスはサポートしていません

en: An unknown error occurred.
ja: 未知のエラーが発生しました。

en: Matched
ja: 一致

en: No match
ja: 不一致

en: The merchant has not implemented CVV2 code handling.
ja: 販売者はCVV2コード処理を実装されていません。

en: Merchant has indicated that CVV2 is not present on card.
ja: 販売者はCVV2がカードを提供しないことを示されます。

en: Service not available
ja: サービスは利用不可

en: Unkown error
ja: 未知のエラー

en: Not processed
ja: 処理されない

en: Customer did not include a confirmed shipping address per your address settings.
ja: お客様はあなたの住所設定毎に確認された配送先住所を含みませんでした。

en: Waiting on you to capture the funds per your authorization settings.
ja: あなたの認証設定毎の代金の取得をするため待機中です。

en: eCheck has not yet cleared.
ja: eCheckはまだクリアーできていません。

en: You must manually accept or deny this international payment from your Account Overview.
ja: あなたのアカウント概要からのこの国際的な支払いを手動で受け入れるかあるいは拒否する必要があります。

en: You must manually accept or deny a payment of this currency from your Account Overview.
ja: あなたのアカウント概要からのこの通貨での支払いを手動で受け入れるかあるいは拒否する必要があります。

en: Your e-mail address is not yet registered or confirmed.
ja: あなたのメールアドレスは登録されていないか確認されていません。

en: You must upgrade your account to Business or Premier status to receive credit card payments.
ja: クレジットカード払いを受け取るには法人あるいはプレミアステータスにあなたのアカウントを更新する必要があります。

en: You must verify your account before you can accept this payment.
ja: このお支払いを受け入れる前にあなたのアカウントを確認する必要があります。

en: The customer has initiated a chargeback.
ja: お客様の払い戻しを開始しています。

en: The customer triggered a money-back guarantee.
ja: お客様に返金を保証するトリガです。

en: The customer filed a complaint about the transaction.
ja: お客様がトランザクションに関する苦情を提出しました。

en: You gave the customer a refund.
ja: お客様に払い戻しをしました。

en: PayPal pending
ja: PayPal保留中

en: Integrates various PayPal payment services and IPN feedback.
ja: さまざまなPayPal支払いサービスとIPNのフィードバックを統合します。

en: Flat rate
ja: 定額設定

en: Edit flat rate method
ja: 一律料金指定の編集

en: Delete flat rate method
ja: 定額料金方法の削除

en: Flat shipping rates
ja: 定額配送料

en: Default rate: %price
ja: 1商品ごとに追加される配送料 初期設定 : %price 円

en: Fetch a shipping quote
ja: 配送料金を読み込む

en: Shipping quote via @method
ja: @method 経由での配送料金

en: Base rate
ja: 基本配送料

en: Default product rate
ja: 1商品ごとに追加される配送料 初期設定

en: Add a new flat rate shipping method.
ja: 新しく一律配送料の項目を作成する。

en: Shipping method title
ja: 配送区分の名前

en: The name shown to distinguish it from other flatrate methods.
ja: 他の一律料金指定と区別する名前

en: Line item label
ja: 商品項目ラベル

en: The name shown to the customer when they choose a shipping method at checkout.
ja: お客様が購入手続きの際に配送区分を選ぶための名前

en: The starting price for shipping costs.
ja: 配送料の初期価格

en: Default product shipping rate
ja: 1商品ごとに追加される配送料の初期設定

en: The base rate must be a numeric amount.
ja: 基本配送料は数値による金額でなければいけません。

en: The product rate must be a numeric amount.
ja: 商品配送料は数値による金額でなければいけません。

en: Do you want to delete this shipping method?
ja: この配送方法を本当に削除して良いですか?

en: Ubercart - fulfillment
ja: Ubercart - 遂行

en: Shipping quote settings
ja: 配送料の設定

en: Configure the shipping quote settings.
ja: 配送料の設定をします。

en: View general shipping quote settings.
ja: 一般配送設定を表示する。

en: Quote methods
ja: 計算方法

en: Shipping settings
ja: 配送設定

en: Default product pickup address
ja: 初期設定の商品発送元住所

en: Default product shipping type
ja: 初期設定の商品配送方法

en: Getting shipping quote via !method
ja: !methodで配送料金を取得

en: Quote method
ja: 計算方法

en: Order has a product of a particular shipping type
ja: 注文は特定の配送タイプの商品があります

en: Order: Product
ja: 注文: 商品

en: Order has a shipping quote from a particular method
ja: 注文は特定の方法から配送料金になります

en: Order: Shipping Quote
ja: 注文: 配送料金

en: Shipping quote method
ja: 配送料金の方法

en: Shipping quotes
ja: 配送料

en: Calculate shipping cost
ja: 配送料の見積り

en: Extra information necessary to ship.
ja: 配送に必要な特別な情報

en: Shipping quote
ja: 配送料金

en: Get a shipping quote for the order from a quoting module.
ja: 引用モジュールから注文の配送料金を取得します。

en: Small package
ja: 小包

en: Quote settings
ja: 配送料の設定

en: Quote errors are submitted to watchdog.
ja: 配送料のエラーはwatchdogへ送信されます。

en: Quote errors are not submitted to watchdog.
ja: 回収エラーがウォッチドッグに記録されていません。

en: Debugging information is displayed to administrators when quotes are generated.
ja: 配送料を計算する際、管理者にデバッグ情報を表示する。

en: Debugging information is not displayed to administrators when quotes are generated.
ja: 配送料を計算する際、管理者にデバッグ情報を表示しない。

en: @method is enabled.
ja: @method は有効になっています。

en: Log errors during checkout to watchdog
ja: 購入手続き中のエラーをwatchdogに記録する。

en: Display debug information to administrators.
ja: デバッグ情報を管理者に表示する。

en: Prevent the customer from completing an order if a shipping quote is not selected.
ja: 配送料が選択されていなければ、お客様に注文を完了させない。

en: Shipping quote pane description
ja: 配送料画面の説明

en: Shipping quotes are generated automatically when you enter your address and may be updated manually with the button below.
ja: 下のボタンをクリックするか配送先の住所を変更すると、自動的に配送料が計算されます。

en: Shipping quote error message
ja: 配送料のエラーメッセージ

en: There were problems getting a shipping quote. Please verify the delivery and product information and try again.
    If this does not resolve the issue, please call in to complete your order.
ja: 配送料金を得る際に問題が発生しました。配送先住所や商品を確認し、もう一度お試し下さい。
    問題が解決しない場合、注文を完了させるためにお電話下さい。

en: Default pickup address
ja: 集荷場所の初期設定

en: Default order fulfillment type for products
ja: 商品に対する受注処理は初期設定の状態です。

en: At least one shipping quote method must be enabled.
ja: 最低でも一つの配送料計算方法を選択する必要があります。

en: Calculate
ja: 計算

en: Receiving quotes:
ja: 配送料を計算しています：

en: Estimated shipping cost:
ja: 配送コストの見積り：

en: Click to calculate shipping
ja: ここをクリックして計算

en: There were problems getting a shipping quote. Please verify the delivery address and product information and try again.
    If this does not resolve the issue, please call @phone to complete your order.
ja: 配送料金を得る際に問題が発生しました。配送先住所や商品を確認し、もう一度お試し下さい。
    問題が解決しない場合、注文を完了させるために @phone へお電話下さい。

en: You must select a shipping option before continuing.
ja: 続けるには配送オプションを選択する必要があります。

en: Invalid option selected. Recalculate shipping quotes to continue.
ja: 誤ったオプションが選択されています。 続けるには配送料を再計算する必要があります。

en: Get shipping quotes
ja: 配送料金を取得

en: Apply to order
ja: 注文に追加

en: configure quotes
ja: 配送料金の構成

en: Shipping Quotes
ja: 配送料

en: Tracking numbers
ja: トラッキングナンバー

en: Display tracking numbers of shipped packages.
ja: 配送済みパッケージのトラッキングナンバーを表示。

en: Shipping Label
ja: 配送ラベル

en: Organize products into packages.
     Package numbers in multiple shipping types are of the first shipping type they appear in. All
     packages are given a unique ID when they are saved. Choose the default package "Sep." to
     automatically create a package for each of the selected quantity of products in that row.
ja: 商品を組み合わせてパッケージにしてください。複数の配送タイプを持つ場合、パッケージ番号は始めに表示される配送タイプのものが表示されます。全てのパッケージは保存されるときにユニークなIDが付与されます。初期設定のパッケージ”Sep.”を選ぶと、その行で選択された量がそれぞれ入ったパッケージが自動的に作られます。

en: Sep.
ja: 分割

en: Make packages
ja: パッケージを作成（複数）

en: Create one package
ja: パッケージを作成（ひとつ）

en: Packages should have at least one product in them.
ja: パッケージには少なくとも商品をひとつ含ませてください。

en: Package %id:
ja: パッケージ %id:

en: Contents:
ja: コンテンツ:

en: Package type:
ja: パッケージタイプ:

en: Dimensions:
ja: 寸法:

en: Insured value:
ja: 保険価額:

en: Tracking number:
ja: トラッキングナンバー:

en: Label:
ja: ラベル:

en: Pickup Address:
ja: 配送元住所:

en: Delivery Address:
ja: 配送先住所:

en: Schedule:
ja: スケジュール:

en: Ship date:
ja: 配送日:

en: Expected delivery:
ja: 配送の予定:

en: Shipment Details:
ja: 配送詳細:

en: Carrier:
ja: 配送業者:

en: Tracking Number:
ja: トラッキングナンバー:

en: Services:
ja: サービス:

en: Cost:
ja: 原価:

en: Package @id
ja: パッケージ @id

en: Physical dimensions of the packaged product.
ja: 梱包した商品の物理的な寸法。

en: Units of measurement
ja: 単位

en: Centimeters
ja: センチメートル

en: Millimeters
ja: ミリメートル

en: Declared value
ja: 公示価格

en: Shipment data
ja: 配送データ

en: Carrier
ja: 配送業者

en: Shipment options
ja: 配送オプション

en: Short notes about the shipment, e.g. residential, overnight, etc.
ja: 配送についての短い注意書き。例） アパート、夜間、等

en: Expected delivery
ja: 配送の予定

en: Shipping cost
ja: 配送費用

en: Save shipment
ja: 配送を保存

en: Package @id has been deleted.
ja: パッケージ @id を削除しました。

en: Origin address
ja: 元の住所

en: Saved Addresses
ja: 保存済み住所

en: fulfill orders
ja: 注文の処理

en: Gets products ready for physical shipment.
ja: 商品を配送可能な状態にします。

en: UPS product description
ja: UPSの商品の説明

en: Dimensions are required for custom packaging.
ja: 寸法のカスタムパッケージが必要です。

en: Shipping quote from UPS
ja: UPSの配送料金

en: Small packages
ja: 小型パッケージ

en: UPS Online Tools
ja: UPSオンラインツール

en: Information needed to access UPS Online Tools has been entered.
ja: UPSオンラインツールに入力されたアクセスするための情報が必要です。

en: More information is needed to access UPS Online Tools. Please enter it <a href="!url">here</a>.
ja: 詳細についてはUPSオンラインツールにアクセスするために必要です。<a href="!url">こちら</a>で入力して下さい。

en: UPS OnLine Tools XML Access Key
ja: UPSオンラインツールXMLアクセスキー

en: UPS Shipper #
ja: UPSの出荷者番号

en: The 6-character string identifying your UPS account as a shipper.
ja: 6文字の文字列は、ご使用のUPSアカウントを荷主として識別します。

en: UPS.com user ID
ja: UPS.comユーザーID

en: Quotes and shipments requested in Testing mode will not be picked up or charged to your account.
ja: テストモード中に要求された料金と配送はピックアップされずあなたのアカウントに請求されません。

en: UPS services
ja: UPSサービス

en: Select the UPS services that are available to customers.
ja: 利用可能なUPSサービスを選択して下さい。

en: Wholesale
ja: 卸売業

en: Occasional
ja: 臨時

en: Retail
ja: 小売り

en: The kind of customer you are to UPS. For daily pickups the default is wholesale; for customer counter pickups the default is retail; for other pickups the default is occasional.
ja: UPS にあるお客様の種類。日次ピックアップ用のデフォルトは卸売; 顧客用カウンターピックアップ用のデフォルトは小売り; 他のピックアップ用のデフォルトは臨時。

en: Negotiated rates
ja: 交渉による料金

en: Is your UPS account receiving negotiated rates on shipments?
ja: あなたのUPSアカウントで出荷の交渉料金を受け取りますか?

en: Assume UPS shipping quotes will be delivered to
ja: UPS配送料金が配信されるように仮定

en: Business locations
ja: 事業所

en: Residential locations (extra fees)
ja: 住宅の場所（追加料金）

en: Markup type
ja: マークアップのタイプ

en: Multiplier (×)
ja: 乗算（×）

en: Addition (!currency)
ja: 追加額(!currency)

en: Shipping rate markup
ja: 配送料金マーク

en: Markup shipping rate quote by currency amount, percentage, or multiplier.
ja: 通貨量の割合、パーセンテージ、乗算により配送料金をご確認ください。

en: Product packages
ja: 商品パッケージ

en: Each in its own package
ja: それぞれが独自のパッケージ

en: All in one
ja: オールインワン

en: System of measurement
ja: 単位系

en: British
ja: ブリティッシュ

en: Choose the standard system of measurement for your country.
ja: あなたの国のために、標準的な単位系を選択します。

en: Password field is required.
ja: パスワードフィールドの入力は必須です。

en: Package !id
ja: パッケージ !id

en: Physical dimensions of the package.
ja: パッケージの外形寸法

en: UPS service
ja: UPSサービス

en: Review shipment
ja: 出荷を確認

en: Total Charges
ja: 合計請求額

en: Negotiated Rates
ja: 交渉料金

en: Request Pickup
ja: ピックアップのリクエスト

en: Ship from:
ja: 発送元:

en: Could not open a file to save the label image.
ja: ラベル画像を保存するファイルを開けませんでした。

en: Could not find or create the directory "ups_labels" in the file system path.
ja: ファイルシステムパスに"ups_labels"ディレクトリが存在しないか作成できません。

en: Void shipment @ship_number and tracking numbers @track_list
ja: 無効な出荷 @ship_number と追跡番号 @track_list

en: USPS product description
ja: USPSの商品説明

en: Shipping quote from USPS
ja: USPSの配送料金

en: Shipping quote from USPS Intl.
ja: USPS国際の配送料金。

en: Is in domestic US areas (US, AS, GU, PR, VI)
ja: 米国内の地域(US, AS, GU, PR, VI)

en: Is not in domestic US areas (US, AS, GU, PR, VI)
ja: 米国内の地域にない(US, AS, GU, PR, VI)

en: U.S. Postal Service
ja: 米郵政公社

en: USPS user ID
ja: USPSユーザーID

en: To acquire or locate your user ID, refer to the <a href="!url">USPS documentation</a>.
ja: あなたのユーザーIDを取得したり見つけたりするには、<a href="!url">USPS マニュアル</a>を参照して下さい。

en: Select the USPS services that are available to customers. Be sure to include the services that the Postal Service agrees are available to you.
ja: お客様が利用可能なUSPSサービスを選択します。郵政公社の同意であなたが利用可能なサービスが含まれることを確認して下さい。

en: Markup shipping rate quote by dollar amount, percentage, or multiplier.
ja: ドル換算の料金、パーセンテージ、または乗数により配送料金をマークしてください。

en: Rectangular
ja: 長方形

en: Non-rectangular
ja: 長方形でない

en: Weight quote
ja: 重量料金

en: The amount per weight unit to add to the shipping cost for an item.<br />Example: to add $5 per pound, put 5 in here.
ja: 商品に送料として追加される重さ単位当たりの金額。<br />例:1ポンド当たり5ドル追加するにはここに5を入力します。

en: Weight rate per product
ja: 商品ごとの重量率

en: Default cost adjustment per !unit
ja: !unit毎のデフォルトコスト調整

en: Assigns a shipping rate to products based on weight.
ja: 重量に基づいて商品出荷を割り当てます。

en: Add attributes to this product using the <a href="!url">add attributes form</a>. You may then adjust the settings for these attributes on this page and go on to configure their options in the <em>Options</em> tab.
ja: <a href="!url">属性追加フォーム</a>からこの商品に属性を追加します。それからこのページで属性の設定を調整することができ、続けて<em>オプション</em>タブでそれらのオプションを設定することができます。

en: Add attributes to the product class using the <a href="!url">add attributes form</a>. You may then adjust the settings for these attributes on this page and go on to configure their options in the <em>Options</em> tab.
ja: <a href="!url">属性追加フォーム</a>からこの商品クラスに属性を追加します。それからこのページで属性の設定を調整することができ、続けて<em>オプション</em>タブでそれらのオプションを設定することができます。

en: Select the attributes you want to add and submit the form.
ja: 追加する属性を選択してフォームを送信してください。

en: Enter an alternate SKU to be used when the specified set of options are chosen and the product is added to the cart. <b>Warning:</b> Adding or removing attributes from this product will reset all the SKUs on this page to the default product SKU.
ja: 特定のオプションの組み合わせを選択してカートに入れた場合に使用する SKU を入力してください。<strong>注意</strong>: この商品に属性を追加したり除去すれば、このページで設定した SKU はすべてリセットされ、デフォルトの商品 SKU となります。

en: Create and edit attributes and options.
ja: 属性とオプションの作成と編集を行います。

en: Add an attribute
ja: 属性の追加

en: Add an option
ja: オプションの追加

en: Edit option
ja: オプションの編集

en: Delete option
ja: オプションの削除

en: Adjustments
ja: アジャストメント

en: Option price format
ja: オプションの価格の書式

en: Display price adjustment
ja: 価格のアジャストメントを表示する

en: Display total price
ja: 総額を表示する

en: Number of options
ja: オプション数

en: Display type
ja: 表示形式

en: No product attributes have been added yet.
ja: 商品属性がまだありません。

en: Edit attribute: %name
ja: 属性を編集: %name

en: This name will appear to customers on product add to cart forms.
ja: 商品の「カートに入れる」フォームにはこの名前で表示されます。

en: <b>Optional.</b> Enter the help text that will display beneath the attribute on product add to cart forms.
ja: <strong>任意</strong>。「カートに入れる」フォームにある属性のそばに表示するヘルプテキストを入力します。

en: Make this attribute required, forcing the customer to choose an option.
ja: この属性を必須として、顧客にオプションを選択させる。

en: Selecting this for an attribute will disregard any default option you specify.<br />May be overridden at the product level.
ja: この項目を有効にすると、あなたが指定するデフォルトのオプションはすべて無視されます。<br />商品単位で上書きすることができます。

en: This specifies how the options for this attribute will be presented.<br />May be overridden at the product level.
ja: この属性のオプションをどのように表示するか指定します。<br />商品単位で上書きすることができます。

en: Multiple attributes on an add to cart form are sorted by this value and then by their name.<br />May be overridden at the product level.
ja: 「カートに入れる」フォームにある複数の属性はこの値の順、次に名前の順に表示されます。<br />商品単位で上書きすることができます。

en: There is no attribute with that ID.
ja: そのIDの属性はありません。

en: Product attribute deleted.
ja: 商品属性を削除しました。

en: Options for %name
ja: %nameのオプション

en: Default cost
ja: デフォルトの原価

en: No options for this attribute have been added yet.
ja: この属性にはまだオプションがありません。

en: Edit option: %name
ja: オプションを編集: %name

en: Options will be listed sorted by this value and then by their name.<br />May be overridden at the product level.
ja: オプションはこの値の順、次に名前の順に表示されます。<br />商品レベルで上書きできます。

en: Default adjustments
ja: デフォルトのアジャストメント

en: Enter a positive or negative value for each adjustment applied when this option is selected.<br />Any of these may be overriden at the product level.
ja: オプションを選択したときに適用されるそれぞれの調整を、正または負の値で入力してください。<br />これらは商品レベルで上書きできます。

en: This must be in a valid number format. No commas and only one decimal point.
ja: 正しく数字を入力してください。コンマ無しで、小数点は1つだけです。

en: There is no option with that ID.
ja: そのIDにはオプションがありません。

en: Are you sure you want to delete the option %name?
ja: オプション %name を本当に削除しますか？

en: Hold Ctrl + click to select multiple attributes.
ja: 複数の属性を選択するにはCtrlを押しながらクリックしてください。

en: No attributes left to add.
ja: 追加できる属性がありません。

en: Add attributes
ja: 属性の追加

en: You must first <a href="!url">add attributes to this !type</a>.
ja: まずはじめに<a href="!url">この!typeへ属性を追加</a>してください。

en: This attribute does not have any options.
ja: この属性にはオプションがありません。

en: All attributes with enabled options must specify an enabled option as default.
ja: 有効なオプションのある属性はすべて、デフォルトのオプションを指定する必要があります。

en: The !type options have been saved.
ja: !typeのオプションを保存しました。

en: Default product SKU: @sku
ja: デフォルトの商品 SKU: @sku

en: This product does not have any attributes.
ja: この商品には属性がありません。

en: Product adjustments have been saved.
ja: 商品の調整を保存しました。

en: Please select
ja: 選択してください

en: Select box
ja: セレクトボックス

en: Radio buttons
ja: ラジオボタン

en: There is @count product with this attribute. | There are @count products with this attribute.
ja[0]: この属性を持つ商品は @count 個あります。
ja[1]: この属性を持つ商品は @count 個あります。

en: @count attribute has been removed. | @count attributes have been removed.
ja[0]: @count 個の属性を除去しました。
ja[1]: @count 個の属性を除去しました。

en: @count attribute has been added. | @count attributes have been added.
ja[0]: @count 個の属性を追加しました。
ja[1]: @count 個の属性を追加しました。

en: Order information will be sent to your account e-mail listed below.
ja: 注文情報を下記のメールアドレスに送信します。

en: <b>E-mail address:</b> @email (<a href="!url">edit</a>)
ja: <strong>メールアドレス:</strong> @email (<a href="!url">変更</a>)

en: Enter a valid email address for this order or <a href="!url">click here</a> to login with an existing account and return to checkout.
ja: ご注文の際に使用するメールアドレスをご記入いただくか、 <a href="!url">ここをクリック</a> してご自分のアカウントでログインしてください。

en: Confirm e-mail address
ja: メールアドレスの確認

en: Confirm password
ja: パスワードの確認

en: Passwords must match to proceed.
ja: パスワードが一致する必要があります。

en: New account details
ja: 新しいアカウントの詳細

en: <b>Optional.</b> New customers may supply custom account details.<br />We will create these for you if no values are entered.
ja: <strong>任意</strong>。新しい顧客は自身のアカウント情報を指定することができます。<br />何も指定が無ければこれらの情報を元に作成します。

en: The e-mail address did not match.
ja: メールアドレスが一致しません。

en: An account already exists for your e-mail address. The new account details you entered will be disregarded.
ja: メールアドレスはすでに登録されています。あなたが入力したアカウントの情報は無視されます。

en: The username %name is already taken. Please enter a different name or leave the field blank for your username to be your e-mail address.
ja: ユーザー名 %name はすでに登録されています。別の名前を入力するか、または空欄にしてメールアドレスをユーザー名とするかしてください。

en: The passwords you entered did not match. Please try again.
ja: パスワードが一致しません。再度入力してください。

en: Allow anonymous customers to specify a new user account name.
ja: 匿名の顧客が新しいユーザーアカウントの名前を指定できるようにする。

en: Allow anonymous customers to specify a new user account password.
ja: 匿名の顧客が新しいユーザーアカウントのパスワードを指定できるようにする。

en: New account details help message
ja: 新しいアカウントの詳細に表示するヘルプメッセージ

en: Enter the help message displayed in the new account details fieldset when shown.
ja: 新しいアカウントの詳細のフィールドセットが表示される場合に表示するヘルプメッセージを入力してください。

en: Enter your delivery address and information here.
ja: 商品のお届け先に関する情報を入力してください。

en: My delivery information is the same as my billing information.
ja: 請求先と同じ住所に送付する

en: Enter your billing address and information here.
ja: 請求先に関する情報を入力してください。

en: My billing information is the same as my delivery information.
ja: 請求先の情報は配送先と同じ。

en: Use this area for special instructions or questions regarding your order.
ja: 注文に関して指示や質問がございましたら入力してください。

en: Order has a product of a particular class
ja: 特定のクラスの商品が注文に含まれる

en: Customer completes checkout
ja: 顧客が購入手続きを完了する

en: Product class
ja: 商品クラス

en: Cart settings
ja: カートの設定

en: Configure the cart settings.
ja: カートの設定を行います。

en: View the cart settings.
ja: カートの設定を表示

en: Edit the cart settings.
ja: カートの設定を編集

en: Edit the basic cart settings.
ja: 基本的なカートの設定を編集

en: Cart panes
ja: カートの区画

en: Edit the pane settings for the cart view page.
ja: カートの中身ページの区画の設定を編集します。

en: Cart block
ja: カートブロック

en: Edit the settings for the shopping cart block.
ja: ショッピングカートブロックの設定を編集します。

en: Checkout settings
ja: 購入手続きの設定

en: Configure the checkout settings.
ja: 購入手続きの設定を行います。

en: View the checkout settings.
ja: 購入手続きの設定を表示。

en: Edit the basic checkout settings.
ja: 購入手続きに関する基本的な設定を編集します。

en: Checkout panes
ja: 購入手続きの区画

en: Edit the pane settings for the checkout page.
ja: 購入手続きページの区画の設定を編集します。

en: Checkout messages
ja: 購入手続きのメッセージ

en: Edit the messages for the checkout completion page.
ja: 購入手続き完了ページのメッセージを編集。

en: Address fields
ja: 住所欄

en: Edit the address field settings.
ja: 住所欄の設定を編集。

en: View/modify the contents of your shopping cart or proceed to checkout.
ja: ショッピングカードや購入手続きの内容を表示/修正

en: Purchase the items in your shopping cart.
ja: ショッピングカートにある商品を購入。

en: Review an order before final submission.
ja: 送信前の最終段階で注文を確認。

en: Display information upon completion of an order.
ja: 注文完了時に情報を表示。

en: Hide block if cart is empty.
ja: カートが空の場合にブロックを非表示。

en: Display the shopping cart icon in the block title.
ja: ブロックのタイトルにショッピングカートのアイコンを表示。

en: Make the shopping cart block collapsible by clicking the name or arrow.
ja: 名前または矢印のクリックでショッピングカートブロックを折りたたみ可能にする。

en: Display the shopping cart block collapsed by default.
ja: ショッピングカートブロックをデフォルトで展開して表示。

en: Display small help text in the shopping cart block.
ja: ショッピングカートブロックにヘルプテキストを小さく表示。

en: Cart help text
ja: カートのヘルプテキスト

en: Displayed if the above box is checked.
ja: 上記のボックスにチェックがあれば表示。

en: Click title to display cart contents.
ja: タイトルをクリックしてカートの中身を表示。

en: There are no products in your shopping cart.
ja: ショッピングカートは空です。

en: Your order is complete! Your order number is [order-id].
ja: 注文が完了しました！ 注文番号は [order-id] です。

en: <a href="[site-url]">Return to the front page.</a>
ja: <a href="[site-url]">フロントページへ戻る</a>

en: Cart contents
ja: カートの中身

en: Customer information
ja: 顧客情報

en: Get the necessary information to create a customer on the site.
ja: サイトで顧客を作成するのに必要な情報を入手します。

en: Delivery information
ja: 配送情報

en: Get the information for where the order needs to ship.
ja: 注文いただいた商品を配送するのに必要な情報を入手します。

en: Get basic information needed to collect payment.
ja: 支払いを受けるのに必要な基本情報を入手します。

en: Allow a customer to put comments on an order.
ja: 顧客が注文に対してコメントを残せるようにする。

en: button
ja: ボタン

en: Continue shopping
ja: 買い物を続ける

en: !title is !enabled.
ja: !title は !enabled です。

en: Help text is shown in block:
ja: ヘルプテキストをブロックに表示:

en: Help text is not shown in block.
ja: ヘルプテキストはブロックに表示しない。

en: Cart block is !option when empty.
ja: カートに何も入っていないときはブロックを !option にする。

en: shown
ja: 表示

en: Cart block is !option by default.
ja: カートブロックの初期設定は !option

en: expanded
ja: 展開

en: Drupal handles all the block settings forms automatically.
ja: Drupalはすべてのブロック設定フォームを自動的に扱います。

en: General cart settings
ja: 一般のカート設定

en: Add to cart redirect
ja: 「カートに入れる」のリダイレクト先

en: Enter the Drupal page to redirect to when a customer adds an item to their cart.<br />Enter &lt;none&gt; for no redirect.
ja: 顧客が商品をカートに加えた際にリダイレクトする先のDrupalページを入力します。<br />リダイレクトしない場合は &lt;none&gt; を入力します。

en: Minimum order subtotal
ja: 最低注文小計

en: Optionally specify a minimum allowed subtotal for a cart to proceed to checkout.
ja: 購入手続きへ進むのに最低限必要なカートの小計を指定します（任意）。

en: Anonymous cart duration
ja: 匿名ユーザーのカートの持続時間

en: Minute(s)
ja: 分

en: Hour(s)
ja: 時間

en: Authenticated cart duration
ja: 登録ユーザーのカートの持続時間

en: Cart breadcrumb
ja: カートのパンくず

en: Minimum order subtotal should be a non-negative number.
ja: 最低注文小計には負の値を指定できません。

en: General checkout settings
ja: 購入手続きの共通設定

en: Enable checkout (disable to only use third party checkout service like PayPal Express Checkout).
ja: 購入を許可 (PayPal Express Checkoutのようなサードパーティのチェックアウトサービスを利用する場合にのみ無効)

en: Enable anonymous checkout (users can checkout without logging in).
ja: 匿名ユーザーの購入を許可 (ログインなしで購入可能)

en: Hide shipping information when possible for carts with no shippable items.
ja: カートの中に配送可能な商品がなければ、配送先情報を非表示。

en: Checkout pane display options
ja: 購入手続きの区画表示オプション

en: Use collapsing checkout panes with next buttons during checkout.
ja: 購入手続きで、「次へ」ボタン付きで折りたたみ可能な区画を使用。

en: Collapse a pane when its next button is clicked.
ja: 「次へ」ボタンがクリックされると、その区画を折りたたむ。

en: Checkout completion settings
ja: 購入手続き完了の設定

en: Send new customers a separate e-mail with their account details.
ja: 新しい顧客へアカウント詳細とは別にメールを送信する。

en: Login users when new customer accounts are created at checkout.
ja: 購入手続きで顧客アカウントを作成した場合、そのユーザーでログインする。

en: New customer accounts will be set to active.
ja: 新しい顧客アカウントをアクティブに設定する。

en: Uncheck to create new accounts but make them blocked.
ja: チェックを外すと、新しいアカウントを作成しても、そのユーザーはブロックされます。

en: Alternate checkout completion page
ja: 購入手続き完了ページを変更する

en: Leave blank to use the default completion page (recommended).
ja: 空白の場合はデフォルトの完了ページを使用します。（推奨）

en: !pane settings
ja: !paneの設定

en: Checkout instructions
ja: 購入手続きでの案内

en: Provide instructions for customers at the top of the checkout screen.
ja: 購入手続き画面の最上部に表示する、顧客への案内を入力してください。

en: Checkout completion message header
ja: 購入手続き完了メッセージのヘッダー

en: Header for message displayed after a user checks out. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
ja: ユーザーの購入手続き完了後に表示するメッセージのヘッダー。<a href="!url">orderとglobalのトークンを使用できます</a>。

en: Checkout completion message body
ja: 購入手続き完了メッセージの本文

en: In the following three boxes, you may use the special tokens !new_username for the username of a newly created account and !new_password for that account's password.
ja: 以下の3つのボックスで、新しいアカウントのユーザー名を表す !new_username と、そのアカウントのパスワードを表す !new_password という特別なトークンを使用できます

en: Checkout completion for logged-in users
ja: ログインユーザーの購入手続き完了

en: Message displayed upon checkout for a user who has logged in. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
ja: ログイン状態にあるユーザーの購入手続きで表示するメッセージ。<a href="!url">orderとglobalのトークンを使用できます</a>。

en: Checkout completion for existing users
ja: 既存ユーザーの購入手続き完了

en: Message displayed upon checkout for a user who has an account but wasn't logged in. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
ja: アカウントを持ってはいるがログインしていないユーザーの購入手続きで表示するメッセージ。<a href="!url">orderとglobalのトークンを使用できます</a>。

en: Checkout completion for new users
ja: 新規ユーザーの購入手続き完了

en: Message displayed upon checkout for a new user whose account was just created. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
ja: アカウントを新しく作成したユーザーの購入手続きで表示するメッセージ。<a href="!url">orderとglobalのトークンを使用できます</a>。

en: Continue shopping message
ja: 「買い物を続ける」メッセージ

en: Message displayed upon checkout to direct customers to another part of your site. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
ja: サイトの特定の場所へ顧客を誘導するために購入手続きで表示するメッセージ。<a href="!url">orderとglobalのトークンを使用できます</a>。

en: Update cart
ja: カートを更新

en: Your cart has been updated.
ja: カートを更新しました。

en: The minimum order subtotal for checkout is !min.
ja: 購入手続きに必要な注文小計の最低額は !min です。

en: You must login before you can proceed to checkout.
ja: 購入手続きへ進む前にログインしてください。

en: Customer cancelled this order from the checkout form.
ja: 顧客がこの注文を購入手続きフォームからキャンセルしました。

en: We're sorry.  An error occurred while processing your order that prevents us from completing it at this time. Please contact us and we will resolve the issue as soon as possible.
ja: 申し訳ございません。あなたの注文を処理している最中にエラーが発生したため、注文を完了できません。どうか私達に連絡してください。できるだけ早くこの問題を解決いたします。

en: An empty order made it to checkout! Cart order ID: @cart_order
ja: 空の注文で購入手続きがなされました！ カート注文ID: @cart_order

en: @title is not a product. Unable to add to cart.
ja: @title は商品ではありません。カートに入れることはできません。

en: Sorry, that item is not available for purchase at this time.
ja: 申し訳ございませんが、現在その商品をご購入いただくことができません。

en: <strong>@product-title</strong> added to <a href="!url">your shopping cart</a>.
ja: <strong>@product-title</strong> を<a href="!url">ショッピングカート</a>に入れました。

en: Ubercart - core
ja: Ubercart - コア

en: Cart links settings
ja: カートリンクの設定

en: Configure and craft special product add to cart links.
ja: 構成や工芸特産品をカートのリンクに追加します。

en: Track clicks through cart links.
ja: cart linksからのクリックを追跡する

en: Creating cart links
ja: カートリンクを作成

en: Learn how to create cart links for your products.
ja: あなたの商品のカートリンクをどのように作成するかを学びます。

en: Cart link product action: @cart_link
ja: カートリンク商品アクション: @cart_link

en: <a href="!url">View the help page</a> to learn how to create cart links.
ja: カートリンクの作成方法を知るには、<a href="!url">ヘルプページ（英語）を見てください。</a>

en: Display the cart link product action when you add a product to your cart.
ja: カートに商品を追加したとき、カートリンクアクションを表示する

en: Track clicks through cart links that specify tracking IDs.
ja: トラッキングIDを付けられたカートリンクからのクリックを記録する。

en: Cart links messages
ja: カートリンクメッセージ

en: Allow cart links to empty customer carts.
ja: お客様のカートが空の場合にもカートリンクを表示する。

en: Cart links restrictions
ja: カートリンクの制限

en: Invalid link redirect page
ja: 無効なリンクのリダイレクト先ページ

en: Enter the URL to redirect to when an invalid cart link is used.
ja: 無効なカートリンクが使われた場合のリダイレクト先URLを入力してください。

en: Last click
ja: 最終クリック日

en: No cart links have been tracked yet.
ja: カート リンクはまだ追跡されていません。

en: Sets the ID of the cart link.
ja: カートリンクIDを設定します。

en: Adds a product to the cart.
ja: カートに商品を追加する。

en: administer cart links
ja: ショッピングカートリンクを管理

en: view cart links report
ja: ショッピングカートリンク報告の表示

en: Cart Links
ja: カートリンク

en: Catalog settings
ja: カタログ設定

en: Configure the catalog settings.
ja: カタログの設定をします。

en: Find orphaned products
ja: カタログ外商品の検索

en: Find products that have not been categorized.
ja: カタログ化されていない商品の検索

en: Term image
ja: ターム画像

en: The image will not be resized. Consider installing <a href="@url">Image cache</a>.
ja: 画像はリサイズされませんでした。<a href="@url">画像キャッシュ</a>のインストールを検討して下さい。

en: Remove category image: !image
ja: カタログ画像の削除： !image

en: A description of the term. Displayed to customers at the top of catalog pages.
ja: この分類用語についての説明を記入してください。お客様へのカタログページの最上部に表示されます。

en: Catalog path settings
ja: カタログパスの設定

en: Pattern for catalog pages
ja: カタログページのパターン

en: catalog/[catpath-raw]
ja: カタログ/[catpath-raw]

en: Bulk generate aliases for catalog pages that are not aliased
ja: エイリアス化されてないカタログページの一括エイリアス生成

en: Generate aliases for all existing catalog pages which do not already have aliases. Note: Bulk Update may not complete on large or slow sites. See the README.txt for more information.
ja: URL エイリアスを持たないすべてのカタログページに URL エイリアスを生成します。注意: 大量アップデートは巨大または遅いサイトでは完了しないでしょう。より詳しい情報はREADME.txtを参照してください。

en: Catalog vocabulary
ja: カタログのボキャブラリー

en:  Products are listed by assigning a category from the <a href="!cat_url">Product Catalog</a> vocabulary to them.
ja:  商品は<a href="!cat_url">商品カタログ</a>ボキャブラリーからカテゴリー分けされてリストされます。

en: Find orphaned products here.
ja: 孤立した商品の検索はここです。

en: Add terms for the products to inhabit.
ja: 商品に存在するタームを追加します。

en: Unlisted products
ja: リストされていない商品

en: Catalog block settings
ja: カタログブロックの設定

en: More...
ja: 更に表示

en: No products are available in this category.
ja: このカテゴリーには商品がありません。

en: Catalog top level
ja: カタログページトップ

en: The taxonomy vocabulary that will be considered the product catalog.
ja: 商品のカタログとして設定されているタクソノミーのボキャブラリー。

en: Display the catalog breadcrumb
ja: カタログのパンくずリストを表示する

en: Display node counts in the catalog breadcrumb
ja: カタログのパンくずリストに商品数を表示する

en: Display subcategories in the catalog view
ja: カタログ一覧でサブカテゴリーを表示する

en: Number of columns in the grid of categories
ja: カテゴリーグリッド表示画面の1行に表示するカラムの数

en: Always expand categories in the catalog block
ja: カタログブロックは常にカテゴリーを展開しておく。

en: Display node counts in the catalog block
ja: カタログブロックに商品数を表示する

en: Catalog products list
ja: カタログ商品リスト

en: Product nodes per page
ja: 1ページに表示する商品の数

en: Determines how many products will be listed on every catalog category. Notice that if you are using grid display it must be multiple of the grid width value, otherwise the last row will not match.
ja: カタログの1ページにどれだけの商品を並べるかを決めます。グリッド表示を使っているときはグリッド一列に並ぶ数の倍数になっていなければなりません。そうでなければ、最後の行がキレイに収まらないでしょう。

en: Orphaned products are products that you have created but
         not yet assigned to a category in your product catalog. All such
         products will appear as links below that you can follow to edit
         the product listings to assign them to categories.
ja: 孤立した商品とは、作成後あなたの商品カタログのカテゴリーに割り当てられていない商品です。それらのすべての商品はカテゴリーに割り当てるには、一覧表示された商品を編集するように促すように下記のリンクとして表示されます。

en: All products are currently listed in the catalog.
ja: 全ての商品は全てカタログに掲載されています。

en: Bulk generation of terms completed, @count alias generated. | Bulk generation of terms completed, @count aliases generated.
ja[0]: タームの一括アップデートが完了しました。 @count 個の URL エイリアスが生成されました。
ja[1]: タームの一括アップデートが完了しました。 @count 個の URL エイリアスが生成されました。

en: There is @count product not listed in the catalog. | There are @count products not listed in the catalog.
ja[0]: カタログに記載されていない商品が @count 件あります。
ja[1]: カタログに記載されていない商品が @count 件あります。

en: Hold Ctrl while clicking to select multiple categories.
ja: 複数のカテゴリーを選択するにはCtrlキーを押したままクリックします。

en: View file downloads
ja: ファイルダウンロードの表示

en: View all file download features on products.
ja: 商品のすべてのダウンロード機能のファイルを表示します。

en: View your purchased files.
ja: 購入したファイルを表示します。

en: File downloads
ja: ファイルダウンロード

en: Click here to view your file downloads.
ja: ファイルダウンロードを表示するにはここをクリックして下さい。

en: User can now download files in the directory %dir.
ja: ユーザーは現在 %dir ディレクトリーにてファイルダウンロード可能です。

en: User can now download the file %file.
ja: ユーザーは現在 %file ファイルをダウンロード可能です。

en: File Downloads
ja: ファイルダウンロード

en: The file downloads directory is not valid or set. Set a valid directory in the <a href="!url">product feature settings</a> under the file download settings fieldset.
ja: ファイルのダウンロードディレクトリが有効でないか、または設定されていません。有効なディレクトリーを<a href="!url">商品特徴設定</a>でファイルダウンロード設定フィールドセットの下にある設定をして下さい。

en: The file downloads directory has been set and is working.
ja: ファイルダウンロードディレクトリーが設定され、動作しています。

en: The list of file download links (if any) associated with an order
ja: (もしあれば)注文に関連付けられたファイルダウンロードリンクの一覧

en: A description of the download associated with the product.
ja: 商品に関連付けられたダウンロードの説明です。

en: Check if this product model/SKU file download is also associated with a shippable product.
ja: この商品モデル/SKUファイルダウンロードがまた配送可能商品に関連付けられている場合はチェックします。

en: <strong>Shippable:</strong> Yes
ja: <strong>配送可能:</strong> はい

en: <strong>Shippable:</strong> No
ja: <strong>配送可能:</strong> いいえ

en: Files path
ja: ファイルパス

en: Download limits
ja: ダウンロード制限

en: IP addresses
ja: IPアドレス

en: How long after a product has been purchased until its file download expires.
ja: 商品購入後どのくらいの後でそのファイルダウンロード期限が切れますか。

en: %dir is not a valid file or directory
ja: %dirは正しいファイルまたはディレクトリーではありません。

en: File downloads can be attached to any Ubercart product as a product feature. For security reasons the <a href="!download_url">file downloads directory</a> is separated from the Drupal <a href="!file_url">file system</a>. Here are the list of files (and their associated Ubercart products) that can be used for file downloads.
ja: ファイルダウンロードは商品機能として任意のUbercart商品に添付されます。セキュリティー上の理由により<a href="!download_url">ファイルダウンロードディレクトリー</a>はDrupalの<a href="!file_url">ファイルシステム</a>からは分離されます。ここにはファイルダウンロードに使用されるファイル一覧(とそれらに関連付けられたUbercart商品)があります。

en: Delete file(s)
ja: ファイルを削除

en: File options
ja: ファイルオプション

en: Perform action
ja: アクションの実行

en: Delete selected directories and their sub directories
ja: 選択しているディレクトリーとそのサブディレクトリーを削除ー

en: Deleting a file will remove all its associated file downloads and product features. Removing a directory will remove any files it contains and their associated file downloads and product features.
ja: ファイルの削除は全ての関連付けられたファイルダウンロードと商品機能を削除します。ディレクトリー削除はそれが含む任意のファイルとそれらが関連付けられたファイルダウンロードと商品機能を削除します。

en: The directory to upload the file to. The default directory is the root of the file downloads directory.
ja: ディレクトリーにファイルをアップロードします。デフォルトのディレクトリーは、ファイルダウンロードディレクトリーのルートです。

en: An error occurred while uploading the file
ja: ファイルアップロード中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while copying the file to %dir
ja: %dir へのファイルコピー中にエラーが発生しました。

en: Can not move file to %dir
ja: %dir へ移動できません。

en: Message subject
ja: メッセージの件名

en: expires on @date
ja: @date に有効期限が切れます

en: No downloads found
ja: ダウンロードが見つかりません。

en: Please contact the site administrator if this message has been received in error.
ja: エラーでこのメッセージが表示された場合は、サイト管理者にお問い合わせください。

en: The user %username
ja: ユーザー %username

en: The IP address %ip
ja: IPアドレス %IP

en: You have attempted to download an incorrect file URL too many times.
ja: 不正なファイルURLを何回もダウンロードしようとしています。

en: %username has been temporarily banned from file downloads.
ja: %username さんは一時的にファイルのダウンロードを禁止されています。

en: The following URL is not a valid download link.
ja: 次のURLは有効なダウンロードリンクではありません。

en: %username has been denied a file download by downloading it from too many IP addresses.
ja: %username さんは多くのIPアドレスからダウンロードしたことによりファイルのダウンロードを拒否されています。

en: You have downloaded this file from too many different locations.
ja: あまりにも多くの場所から同時にこのファイルをダウンロードしています。

en: %username has been denied a file download by downloading it too many times.
ja: %username さんは短時間に何度もダウンロードしたことによりファイルのダウンロードを拒否されています。

en: %username has been denied an expired file download.
ja: %username さんは期限切れのファイルダウンロードを拒否されています。

en: This file download has expired.
ja: このファイルはダウンロード期限が切れました。

en: %username has started download of the file %filename.
ja: %username さんはファイル %filename のダウンロードを開始しています。

en: download file
ja: ダウンロードファイル

en: view all downloads
ja: 全てのダウンロードの表示

en: Allows products to be associated with downloadable files.
ja: ダウンロード商品を許可する。

en: No category
ja: カテゴリー無し

en: export
ja: エクスポート

en: Send e-mail notification on update.
ja: 更新時に通知メールを送信。

en: [order-first-name] [order-last-name],
    
    Your order number [order-link] at [store-name] has been updated.
    
    Order status: [order-status]
    
    Order comment:
    [order-last-comment]
    
    Browse to the following page to login to your account and view your order details:
    [site-login]
    
    
    Thanks again,
    
    [store-name]
    [site-slogan]
ja: [order-last-name] [order-first-name] 様
    
    [store-name]でのあなたのご注文が更新されました。
    [order-link]
    
    注文ステータス: [order-status]
    
    注文コメント:
    [order-last-comment]
    
    以下のページでログインして、注文の詳細な情報をご確認ください:
    [site-login]
    
    
    今後ともどうぞよろしくお願い申し上げます。,
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: Store help page
ja: 店舗のヘルプページ

en: The Drupal page for the store help link.
ja: 店舗のヘルプ用ページへのリンクです。

en: Your Order at [store-name]
ja: [store-name]でのご注文

en: New Order at [store-name]
ja: [store-name]への新しい注文

en: Notification recipients
ja: 通知の宛先

en: Order #[order-id] Update
ja: 注文 #[order-id] の更新

en: Modify 'Ship to' information
ja: 「配送先」情報の修正

en: Modify 'Bill to' information
ja: 「請求先」情報の修正

en: Select from address book.
ja: アドレス帳から選択する。

en: Copy shipping information.
ja: 配送先情報をコピー。

en: Primary e-mail:
ja: 主なメールアドレス:

en: Modify 'Customer info'
ja: 「顧客情報」を修正

en: Customer number
ja: 顧客番号

en: Primary e-mail
ja: 主なメールアドレス

en: Search for an existing customer.
ja: 既存の顧客を検索

en: Create a new customer.
ja: 新しい顧客を作成

en: Loading product information... (<em>If nothing happens, make sure you have Javascript enabled.</em>)
ja: 商品の情報を読み込んでいます... (<em>何も起こらなければ、JavaScriptが有効になっているか確認してください。</em>)

en: Add product
ja: 商品を追加

en: Add blank line
ja: 空白行を追加

en: Add line item
ja: ラインアイテムを追加

en: Select a type
ja: タイプ選択

en: Modify 'line items'
ja: 'ライン アイテム' の編集

en: Remove line item.
ja: ライン アイテムの削除

en: Remove this line item?
ja: このライン アイテムを削除しますか？

en: Add a line item
ja: ラインアイテムの追加

en: Line item removed.
ja: ライン アイテムは削除されました。

en: Order created.
ja: 注文を作成しました。

en: Add an admin comment
ja: 管理者コメントを追加

en: Admin comments are only seen by store administrators.
ja: 店舗の管理者だけが見ることのできる管理用コメント。

en: No admin comments have been entered for this order.
ja: この注文にはまだ管理者コメントがありません。

en: Add an order comment
ja: 注文コメントを追加

en: Order comments are used primarily to communicate with the customer.
ja: 注文コメントは、主に顧客とコミュニケーションをとるために使用します。

en: Order updated.
ja: 注文を更新しました。

en: This order contains no products.
ja: この注文には商品が含まれていません。

en: Notified
ja: 通知

en: This order has no admin comments associated with it.
ja: この注文には管理者コメントが残されていません。

en: Order status gets updated
ja: 注文ステータスが更新される

en: Updated order
ja: 注文を更新

en: Check the order status
ja: 注文ステータスをチェック

en: Check the order total
ja: 注文合計をチェック

en: Check an order's shipping postal code
ja: 配送先の郵便番号をチェック

en: Returns TRUE if the shipping postal code is in the specified area.
ja: 配送先の郵便番号が指定の地域にあればTRUEを返します。

en: Order: Shipping address
ja: 注文: 配送先住所

en: Check an order's shipping @zone
ja: 注文の配送先@zoneをチェック

en: Returns TRUE if the shipping @zone is in the specified list.
ja: 配送先の@zoneが指定のリストに含まれていればTRUEを返します。

en: Check an order's shipping country
ja: 配送先の国をチェック

en: Returns TRUE if the shipping country is in the specified list.
ja: 配送先の国が指定の一覧にあればTRUEを返します。

en: Check an order's billing postal code
ja: 請求先の郵便番号をチェック

en: Returns TRUE if the billing postal code is in the specified area.
ja: 請求先の郵便番号が指定の地域にあればTRUEを返します。

en: Order: Billing address
ja: 注文: 請求先住所

en: Check an order's billing @zone
ja: 注文の請求先@zoneをチェック

en: Returns TRUE if the billing @zone is in the specified list.
ja: 請求先の@zoneが指定のリストに含まれていればTRUEを返します。

en: Check an order's billing country
ja: 請求先の国をチェック

en: Returns TRUE if the billing country is in the specified list.
ja: 請求先の国が指定の一覧にあればTRUEを返します。

en: Check an order's products
ja: 注文の商品をチェック

en: Returns TRUE if the order has any, all, or only the products in the list.
ja: 注文した商品がリストにあればTRUEを返します。

en: Check an order's number of products
ja: 注文の商品数をチェック

en: Determines if the order has the specified number of products, possibly of a certain type.
ja: 注文に指定の商品数が含まれているか判定します。特定のタイプの商品だけカウントすることができます。

en: Check an order's total weight
ja: 注文の合計重量をチェック

en: Determines if the order has the specified weight, possibly counting only a certain type of product.
ja: 注文に指定の重さがあるか判定します。特定のタイプの商品だけカウントすることができます。

en: Check if an order can be shipped
ja: 注文が配送可能かチェック

en: Returns TRUE if the order has any shippable products.
ja: 配送可能な商品が注文に含まれていればTRUEを返します。

en: Update the order status
ja: 注文ステータスを更新

en: Add a comment to the order
ja: 注文にコメントを追加

en: Order total value
ja: 注文合計

en: Specify a value to compare the order total against.
ja: 注文合計と比較する値を指定します。

en: Total is less than specified value.
ja: 合計が指定の値より小さい。

en: Total is less than or equal to specified value.
ja: 合計が指定の値以下。

en: Total is equal to specified value.
ja: 合計が指定の値と等しい。

en: Total is greater than or equal to specified value.
ja: 合計が指定の値以上。

en: Total is greater than specified value.
ja: 合計が指定の値より大きい。

en: Order total comparison type
ja: 注文合計との比較方法

en: Specify a postal code or postal code pattern. Use "*" as a wild card to specify a range of postal codes.<br /><b>Example:</b> In the US, 402* represents all areas from 40200 to 40299.
ja: 郵便番号または郵便番号のパターンを指定します。ワイルドカード文字の「*」を使用して、郵便番号の指定に幅をもたせることができます。<br /><strong>例</strong>: アメリカでは、402*と入力することで、40200から40299まで指定することになります。

en: Require selected products
ja: 選択した商品の必要条件

en: Order has any of these products.
ja: 注文にはこれらの商品のいずれかが含まれています。

en: Order has all of these products.
ja: 注文にはこれらの商品のすべてが含まれています。

en: Forbid other products
ja: その他の商品

en: Order may have other products.
ja: 注文にはこのほかの商品が含まれています。

en: Order has only these products.
ja: 注文にはこれらの商品しか含まれていません。

en: Product count value
ja: 商品計

en: Specify a value to compare the product count against.
ja: 商品の合計数と比較する値を指定してください。

en: Product count comparison type
ja: 比較方法

en: Unit of measurement
ja: 単位

en: Product weight value
ja: 商品の重さ

en: Specify a value to compare the product weight against.
ja: 商品の重さと比較する値を指定してください。

en: Select an order comment type
ja: 注文コメントのタイプを選択

en: Enter this as an admin comment.
ja: 管理者コメントとして入力。

en: Enter this as a customer order comment.
ja: 顧客の注文コメントとして入力。

en: Enter this as a customer order comment with a notified icon.
ja: 顧客の通知アイコン付き注文コメントとして入力。

en: Enter the comment message. Uses <a href="!url">order and global tokens</a>.
ja: コメントメッセージを入力します。<a href="!url">orderとglobalのトークン</a>を使用できます。

en: Order settings
ja: 注文の設定

en: Configure the order settings.
ja: 注文の設定を行います。

en: View the order settings.
ja: 注文の設定を表示します。

en: Edit the order settings.
ja: 注文の設定を編集します。

en: Edit the basic order settings.
ja: 注文に関する基本的な設定を編集します。

en: Order workflow
ja: 注文ワークフロー

en: Modify and configure order states and statuses.
ja: 注文ステータスを設定します。

en: Order panes
ja: 注文の区画

en: Edit the pane settings for order pages.
ja: 注文ページの区画設定を編集します。

en: Create an order status
ja: 注文ステータスを作成

en: Create a custom order status for your store.
ja: 独自の注文ステータスを作成します。

en: View and process orders.
ja: 注文を表示して処理します。

en: View orders
ja: 注文を表示

en: View and process the orders received through your website.
ja: サイトで受けた注文を表示して処理します。

en: Create order
ja: 注文を作成

en: Create an empty new order.
ja: 空白の注文を新規に作成します。

en: Search orders
ja: 注文を検索

en: Search existing orders.
ja: 既存の注文を検索します。

en: Select address
ja: 住所を選択

en: Select customer
ja: 顧客を選択

en: View your order history.
ja: 注文履歴を表示

en: View order @order_id.
ja: 注文 @order_id を表示します。

en: View invoice
ja: 請求書を表示

en: View order
ja: 注文を表示

en: Product select
ja: 商品を選択

en: Printable invoice
ja: 印刷用請求書

en: Mail invoice
ja: メール請求書

en: Delete order @order_id.
ja: 注文 @order_id を削除。

en: Standard delivery
ja: 通常配送

en: <i>No comments left.</i>
ja: <i>コメントがありません。</i>

en: <i>No comment found.</i>
ja: <i>コメントがありません。</i>

en: New username associated with an order if applicable.
ja: 注文に結び付く新しいユーザー名。

en: New password associated with an order if applicable.
ja: 注文に結び付く新しいパスワード。

en: The order ID.
ja: 注文ID。

en: The user ID of the order.
ja: 顧客のユーザーID。

en: The URL to the order
ja: 注文情報ページへのURL。

en: A link to the order using the order ID.
ja: 注文IDを利用した、注文情報を表示するページへのリンク。

en: The URL to the admin view page using the order ID.
ja: 管理者用の注文情報ページへのURL

en: A link to the order admin view page using the order ID.
ja: 注文IDを利用した、注文情報を表示する管理ページへのリンク。

en: The primary e-mail address of the order.
ja: 注文の主なメールアドレス。

en: The order shipping address.
ja: 配送先住所。

en: The phone number for the shipping address.
ja: 配送先の電話番号。

en: The order billing address.
ja: 請求先住所。

en: The phone number for the billing address.
ja: 請求先の電話番号。

en: The title of the first shipping line item.
ja: 最初の配送項目のタイトル。

en: The first name associated with the order.
ja: 注文に結び付く名。

en: The last name associated with the order.
ja: 注文に結び付く姓。

en: Comments left by the customer.
ja: 顧客が残したコメント。

en: Last order comment left by an administrator (not counting the order admin comments).
ja: 最後に管理者が残したコメント（注文管理のコメントは含まない）。

en: The current order status.
ja: 現在の注文ステータス。

en: The date and time when the order was created.
ja: 注文を受けた日時。

en: The date and time when the order was last modified.
ja: 注文を最後に更新した日時。

en: Click here to view your order history.
ja: 注文履歴を見るにはこちらをクリックしてください。

en: Ship to
ja: 配送先

en: Manage the order's shipping address and contact information.
ja: 配送先の住所と連絡先の情報を管理します。

en: Bill to
ja: 請求先

en: Manage the order's billing address and contact information.
ja: 請求先の住所と連絡先の情報を管理します。

en: Customer info
ja: 顧客情報

en: Manage the information for the customer's user account.
ja: 顧客ユーザアカウントの情報を管理します。

en: Manage the products an order contains.
ja: 注文に含まれる商品を管理します。

en: Line items
ja: 項目

en: View and modify an order's line items.
ja: 注文の項目を表示して修正します。

en: View the order comments, used for communicating with customers.
ja: 顧客とのコミュニケーションに使用する注文コメントを表示します。

en: Admin comments
ja: 管理者コメント

en: View the admin comments, used for administrative notes and instructions.
ja: 管理用のメモや指示に使用する管理者コメントを表示します。

en: Update order
ja: 注文を更新

en: Update an order's status or add comments to an order.
ja: 注文の状態を更新または注文にコメントを追加します。

en: In checkout
ja: 購入手続き中

en: Post checkout
ja: 購入手続き済み

en: Empty line
ja: 空のライン

en: The following order statuses have been defined:
ja: 以下の注文ステータスは定義済みです:

en: Order panes on !screen screen
ja: !screen画面での注文区画

en: Admin settings
ja: 管理者の設定

en: Number of orders on overview screen
ja: 一覧ページに表示する注文数

en: Enable order logging
ja: 注文のログ記録を有効化

en: Capitalize address on order screens
ja: 注文表示画面で住所を大文字にする

en: Customer settings
ja: 顧客の設定

en: On-site invoice template
ja: ブラウザー表示用の請求書テンプレート

en: Order states
ja: 注文ステータス

en: Order statuses
ja: 注文ステータス

en: Create new status
ja: ステータスを作成

en: Order status %status removed.
ja: 注文ステータス %status を削除しました。

en: Order workflow information saved.
ja: 注文ワークフローの情報を保存しました。

en: Default order status
ja: デフォルトの注文ステータス

en: Order status ID
ja: 注文ステータスID

en: Must be a unique ID with no spaces.
ja: スペース無しで一意なIDを指定します。

en: The order status title displayed to users.
ja: ユーザへ表示する注文ステータスのタイトル。

en: Order state
ja: 注文ステータス

en: Set which order state this status is for.
ja: この状態がどの注文ステータスに対応するかを指定します。

en: You have entered an invalid status ID.
ja: 入力された状態IDが正しくありません。

en: This ID is already in use.  Please specify a unique ID.
ja: このIDはすでに使用されています。一意なIDを指定してください。

en: Custom order status created.
ja: 独自の注文ステータスを作成しました。

en: User: none
ja: ユーザ: なし

en: User: !name
ja: ユーザー: !name

en: Active orders
ja: アクティブな注文

en: All orders
ja: すべての注文

en: View by status
ja: ステータス別に表示

en: Order created by the administration.
ja: 管理者が作成した注文

en: New order customer
ja: 新しい注文顧客

en: Use the buttons above to have these fields filled in or just submit the form with the fields blank to create a blank order.
ja: これらのフィールドを入力必須にするか、または空欄のまま送信して空注文を作成するためには、上記のボタンを使用します。

en: Billing first name
ja: 請求先の '名'　（下の名前）

en: Billing last name
ja: 請求先の '姓'　（上の名前）

en: Billing company
ja: 請求先の会社名

en: Shipping first name
ja: 配送先の '名'　（下の名前）

en: Shipping last name
ja: 配送先の '姓'　（上の名前）

en: Shipping company
ja: 配送先の会社名

en: Search using date range.
ja: 日付の範囲を指定して検索する

en: Specify dates to the right if checked.
ja: チェックされると、検索が右の日付に限定されます。

en: Click to open a window with a printable invoice.
ja: クリックして印刷用請求書のウィンドウを開きます。

en: Order changes saved.
ja: 注文の変更を保存しました。

en: Remove this product.
ja: この商品を削除

en: Remove product from order?
ja: 注文から商品を削除しますか？

en: No products found.
ja: 商品がありません。

en: Select a product
ja: 商品を選択

en: Search by name or model/SKU (* is the wildcard)
ja: 名前や型番/SKUで検索します（*はワイルドカードです）

en: Add to order
ja: 注文に追加

en: Recipient e-mail address
ja: 受信者メールアドレス

en: Your Order Invoice
ja: 請求書

en: E-mail failed.
ja: メール送信失敗。

en: Invoice e-mailed to @email.
ja: @email へ請求書のメールを送信済み。

en: It is not possible to delete order @id.
ja: 注文 @id を削除することはできません。

en: Are you sure you want to delete order @order_id?
ja: 注文 @order_id を本当に削除しますか？

en: Order @order_id completely removed from the database.
ja: 注文 @order_id をデータベースから完全に削除しました。

en: No addresses found for customer.
ja: 顧客の住所が見つかりません。

en: Select an address
ja: 住所を選択

en: Search returned the following:
ja: 検索結果:

en: An account already exists for that e-mail.
ja: そのメールアドレスはすでに登録されています。

en: Use this account now?
ja: このアカウントを今すぐ使用しますか？

en: Search for a customer based on these fields.
ja: これらの項目から顧客を検索します。

en: Use * as a wildcard to match any character.
ja: ワイルドカードの * はすべての文字に一致します。

en: Leave a field empty to ignore it in the search.
ja: 空欄のフィールドは検索に使用しません。

en: Select a customer
ja: 顧客を選択

en: Enter an e-mail address for the new customer.
ja: 新しい顧客のメールアドレスを入力してください。

en: Line Item Title
ja: ライン アイテムのタイトル

en: Display title of the line item.
ja: 項目のタイトルを表示。

en: Line Item Amount
ja: ライン アイテムの数量

en: Amount of the line item without a currency sign.
ja: 通貨記号無しの金額。

en: Amount must be numeric.
ja: 値を数字で指定してください。

en: Line item added to order.
ja: 注文に項目を追加しました。

en: Order @order_id deleted by user @uid.
ja: ユーザ @uid が注文 @order_id を削除しました。

en: @key changed from %old to %new.
ja: @key を %old から %new へ変更しました。

en: Custom template
ja: カスタムテンプレート

en: Edit order @order_id.
ja: 注文 @order_id を編集

en: view all orders
ja: すべての注文を表示

en: create orders
ja: 注文を作成

en: edit orders
ja: 注文を編集

en: delete orders
ja: 注文を削除

en: administer order workflow
ja: 注文ワークフローの管理

en: Order number:
ja: 注文番号:

en: Customer:
ja: 顧客:

en: Products:
ja: 商品:

en: Order comments:
ja: 注文コメント:

en: An account has been created for you with the following details:
ja: あなたのアカウントを以下の内容で作成いたしました:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Want to manage your order online?
ja: ご注文内容を確認、変更するには？

en: Purchasing Information:
ja: 購入情報:

en: E-mail Address:
ja: メールアドレス:

en: Billing Address:
ja: 請求先住所:

en: Billing Phone:
ja: 請求先電話番号:

en: Shipping Phone:
ja: 配送先電話番号:

en: Order Grand Total:
ja: 注文合計金額:

en: Payment Method:
ja: 決済方法:

en: Order Summary:
ja: 注文概要:

en: Shipping Details:
ja: 配送情報:

en: Products Subtotal:
ja: 商品小計:

en: Total for this Order:
ja: 注文合計:

en: Products on order:
ja: 注文の商品:

en: (!price each)
ja: (各 !price)

en: Where can I get help with reviewing my order?
ja: 注文状況を確認する詳しい方法は？

en: Please note: This e-mail message is an automated notification. Please do not reply to this message.
ja: ご注意：このメールは自動配信で配信されております。ご質問についてはこのメールで返信してもご回答できません。

en: Thanks again for shopping with us.
ja: 今後ともどうぞよろしくお願い申し上げます。

en: Administer products, classes, and more.
ja: 商品、クラスその他を管理します。

en: View products
ja: 商品を表示

en: Build and view a list of product nodes.
ja: 商品ノードの一覧を作成して表示します。

en: Manage classes
ja: クラスの管理

en: Create and edit product node types.
ja: 商品のコンテンツタイプの作成と編集を行います。

en: Configure product settings.
ja: 商品の設定を行います。

en: Product fields
ja: 商品のフィールド

en: Product features
ja: 商品フィーチャー

en: This node displays the representation of a product for sale on the website. It includes all the unique information that can be attributed to a specific model number.
ja: このノードは、ウェブサイトで販売する商品を表しています。指定の型番に固有の情報が含まれています。

en: Enter the product description used for product teasers and pages.
ja: 商品のティーザーやページで使用する説明を入力。

en: Product SKU/model.
ja: 商品SKU/型番

en: The listed MSRP.
ja: 希望小売価格。

en: Your store's cost.
ja: 店舗のコスト。

en: Product and its derivatives are shippable.
ja: 商品は配送可能です。

en: Package quantity
ja: パッケージ数量

en: Default quantity to add to cart
ja: 「カートに入れる」のデフォルトの数量

en: List position
ja: 並び順

en: Specify a value to set this product's position in product lists.<br />Products in the same position will be sorted alphabetically.
ja: 商品リストにおけるこの商品の位置を決定する値を指定してください。<br />同じ位置にある商品同士はアルファベット順で並びます。

en: Price must be in a valid number format. No commas and only one decimal point.
ja: 適切な書式で価格を入力してください。コンマ無しで小数点は1つだけです。

en: Quantities should be numeric.
ja: 数量には数字を入力してください。

en: Adding negative items to the cart doesn't make sense, so don't make it easy.
ja: 数量をマイナスにしてカートに入れても意味がありませんのでお控えください。

en: This product has options that need to be selected before purchase. Please select them in the form below.
ja: この商品には、購入の際にお選びいただくオプションがあります。下記のフォームから選択してください。

en: The product's model number.
ja: 商品の型番。

en: The product's list price.
ja: 商品の希望小売価格。

en: The product's cost.
ja: 商品の原価

en: The product's sell price.
ja: 商品の販売価格

en: The unit of measurement for the product's weight.
ja: 商品の重さを量る単位。

en: The numerical value of the product's weight.
ja: 商品の重さの数値。

en: The product's formatted weight.
ja: 書式化された商品の重さ。

en: The unit of measurement for the product's length, width, and height.
ja: 商品の長さや幅、高さを測る単位。

en: The numerical value of the product's length.
ja: 商品の長さの数値。

en: The product's formatted length.
ja: 書式化された商品の長さ。

en: The numerical value of the product's width.
ja: 商品の幅の数値。

en: The product's formatted width.
ja: 書式化された商品の幅。

en: The numerical value of the product's height.
ja: 商品の高さの数値。

en: The product's formatted height.
ja: 書式化された商品の高さ。

en: Form to put the product in the customer's cart.
ja: 商品をカートにいれるためのフォーム。

en: A button to add a product to the cart without quantity or attribute fields.
ja: 数量や属性を選択せずに商品をカートに追加するボタン。

en: Product image support has been automatically configured by Ubercart.
ja: 商品画像のサポート機能は、Ubercartによって自動的に設定されました。

en: <a href="!url">Click here</a> to automatically configure the following items for core image support:
ja: <a href="!url">こちらをクリック</a>することで、以下の商品のコア画像サポートを自動的に調整します:

en: (This action is not required and should not be taken if you do not need images or have implemented your own image support.)
ja: (もしも画像が必要でないか、または画像をサポートしていなければ、このアクションは必要でなく行ってはいけません。)

en: Display price
ja: 価格を表示

en: Cost (seen only by 'administer products' permission)
ja: 原価 (「商品の管理」権限にのみ表示)

en: Display an optional quantity field in the <em>Add to Cart</em> form.
ja: <em>カートに入れる</em>フォームで数量フィールドを表示。

en: Enable <em>Add to cart</em> forms in product node teasers.
ja: <em>カートに入れる</em>フォームをティーザーで表示。

en: <em>Add to cart</em> button text
ja: <em>カートに入れる</em>ボタンのテキスト

en: Use the textboxes to adjust the text of the submit button for <em>Add to Cart</em> forms in various places on the site.
ja: このテキストボックスで、サイトの各所にある<em>カートへ入れる</em>フォームの送信ボタンに使用するテキストを指定します。

en: Teaser forms
ja: ティーザーフォーム

en: For the form displayed on teasers and catalog pages.
ja: ティーザーやカタログページに表示されるフォーム用。

en: Product view
ja: 商品詳細

en: For the form displayed on the product view page.
ja: 商品ページに表示されるフォーム用。

en: Product field
ja: 商品フィールド

en: Class ID
ja: クラスID

en: No product classes have been defined yet.
ja: 商品クラスが設定されていません。

en: Add a class
ja: クラスの追加

en: The machine-readable name of this content type. This text will be used for constructing the URL of the <em>create content</em> page for this content type. This name may consist only of lowercase letters, numbers, and underscores. Dashes are not allowed. Underscores will be converted into dashes when constructing the URL of the <em>create content</em> page. This name must be unique to this content type.
ja: このコンテンツタイプの「システム内部名称」を入力してください。 このテキストは、このコンテンツタイプ用の「コンテンツの作成」ページのURLを構築するために使用されます。 名前には小文字・数字・アンダースコア（下線）のみが含まれる必要があります。 アンダースコアは「コンテンツの作成」ページのURLを構築する際、ハイフンに変換されます。 この名前は固有である必要があります。

en: Product class %type deleted.
ja: 商品クラス %type を削除しました。

en: SKU: @sku
ja: 在庫: @sku

en: You have entered an invalid quantity.
ja: 数量を正しく入力してください。

en: Weight: !weight
ja: 重さ: !weight

en: Dimensions: !length × !width × !height
ja: 寸法: !length × !width × !height

en: No product features found.
ja: 商品フィーチャーがありません。

en: The following product features are enabled
ja: 以下の商品フィーチャーが有効です

en: !feature settings
ja: !featureの設定

en: The product feature has been deleted.
ja: 商品フィーチャーを削除しました。

en: Are you sure you wish to delete this %feature?
ja: %feature を本当に削除しますか？

en: That product feature doesn't exist.
ja: 商品フィーチャーがありません。

en: Error: Attempted to add a non-existent product feature type.
ja: エラー: 存在しない商品フィーチャーのタイプを追加しようとする試み。

en: Error: No form data was returned for that operation.
ja: エラー: 操作から何のフォームデータも返ってきませんでした。

en: No features found for this product.
ja: この商品にはフィーチャーがありません。

en: Add a new feature
ja: フィーチャーを追加

en: Save feature
ja: フィーチャーを保存

en: The product feature has been added.
ja: 商品フィーチャーを追加しました。

en: The product feature has been updated.
ja: 商品フィーチャーを更新しました。

en: There is @count node of this type. | There are @count nodes of this type.
ja[0]: @count件のこのタイプのノードがあります。
ja[1]: @count件のこのタイプのノードがあります。

en: administer product classes
ja: 商品クラスの管理

en: administer product features
ja: 商品のフィーチャーを管理

en: Product kit
ja: 組み合わせ商品

en: This node represents two or more products that have been listed together. This presents a logical and convenient grouping of items to the customer.
ja: 2つ以上の商品を一つの商品として掲載できます。これによって、お客様にわかりやすく便利な商品のセットを提供できます。

en: As a unit. Customers may only change how many kits they are buying. Do not list component products.
ja: ひと固まりとして。顧客は組み合わせ商品のセット数しか変更できません。含まれている商品を表示しません。

en: As a unit. Customers may only change how many kits they are buying. List component products.
ja: ひと固まりとして。顧客は組み合わせ商品のセット数しか変更できません。含まれている商品を表示します。

en: Name of the product kit
ja: 組み合わせ商品の名前

en: Explain these whatchamacallits.
ja: この何とかを説明してください。

en: How is this product kit handled by the cart?
ja: 組み合わせ商品をカートでどのように扱いますか？

en: Click to add to cart.
ja: クリックしてカートに入れる。

en: Product Kit
ja: 組み合わせ商品

en: <b>Order statuses used:</b> @statuses
ja: <strong>統計に使用した注文ステータス:</strong> @statuses

en: The following are total orders, products, sales, and average order totals for each store customer. Clicking on the header links will toggle a descending or ascending order for that column. Clicking on a customer's name will take you to a detailed list of orders that customer has made. Clicking on a customers username will take you to their account page.
ja: 注文と商品と売上の合計および顧客の注文合計の平均額です。ヘッダーのリンクをクリックすると、その列の昇順と降順を切り替えることができます。顧客名をクリックすると、その顧客からの注文のリストを表示します。顧客のユーザー名をクリックすると、そのユーザーのアカウントページを表示します。

en: The table lists each product listed in the store, its amount sold, how many times it has been viewed, revenue it has produced, and gross profit it has generated. If you do not see the number of views you must enable the Statistics module on the <a href="!url">module administration page</a>.
ja: 以下の表は店舗で取り扱っている商品の、売り上げ数、閲覧数、売り上げ、粗利をそれぞれ表示します。もし閲覧数が表示されない場合には、<a href="!url">モジュールの管理ページ</a>から、統計モジュールを有効にしてください。

en: These are the sales for the last two days, average sales for the month, and the projected sales for the rest of the month. Further down the list you will see other sales statistics.
ja: 最近2日間の売上および月の平均売上、そして月の残りで予測される売上です。さらに下の一覧には、その他の売上統計があります。

en: Expand the fieldset below to customize the date range of this report, the statuses of orders displayed, and product display options.
ja: レポートの期間や表示する注文のステータス、商品の表示オプションをカスタマイズするには、下記のフィールドセットを展開してください。

en: This is the monthly break down of sales for the year @year. Clicking on each link will take you to a list of orders during that month.
ja: @year 年度の月次売り上げ一覧です。リンクをクリックすると、その月に注文されたリストが表示されます。

en: View the report settings.
ja: レポートの設定を表示。

en: Customer reports
ja: 顧客レポート

en: Product report
ja: 商品レポート

en: Custom product report
ja: カスタム商品レポート

en: View a customized product report
ja: カスタマイズした商品レポートを表示

en: Sales reports
ja: 売上レポート

en: View summary of all store sales
ja: 全売上のサマリーを表示

en: View store sales for a particular year
ja: 特定の年の売上を表示

en: Custom sales summary
ja: カスタム売上サマリー

en: View a customized sales summary
ja: カスタマイズした売上サマリーを表示

en: No customers found
ja: 顧客がいません

en: Export to CSV file.
ja: CSVファイルでエクスポート。

en: Show paged records
ja: ページ分けされたレコードを表示

en: Show all records
ja: 全てのレコードを表示

en: Make sure %setting_name is set to %state in the <a href="!url">access log settings page</a> to enable views column.
ja: 列を表示できるようにするには、<a href="!url">アクセスログの設定ページ</a>で%setting_nameが%stateに設定されているかを確認してください。

en: Customize sales report parameters
ja: 売上レポートのパラメーターをカスタマイズ

en: Adjust these values and update the report to build your custom product report. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
ja: カスタム商品レポートを作成するには、これらの値を調整してレポートを更新してください。一度送信すると、レポートをブックマークして簡単に参照することができます。

en: Only orders with selected statuses will be included in the report.
ja: 選択したステータスの注文だけがレポートに含まれます。

en: Hold Ctrl + click to select multiple statuses.
ja: 複数選択する場合はCtrlを押しながらクリックしてください。

en: You must select at least one order status.
ja: 少なくとも1つの注文ステータスを選択してください。

en: Month-to-date, @month
ja: 今月, @month

en: Customers total
ja: 顧客合計

en: New customers today
ja: 本日の新規顧客

en: Online customers
ja: オンラインの顧客

en: Total orders by status
ja: ステータス別注文合計

en: Adjust these values and update the report to build your custom sales summary. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
ja: カスタム売上サマリーを作成するには、これらの値を調整してレポートを更新してください。一度送信すると、レポートをブックマークして簡単に参照することができます。

en: Results breakdown
ja: 表示の単位

en: Large daily reports may take a long time to display.
ja: 大きな日次レポートは表示に時間が掛かる可能性があります。

en: Show a detailed list of products ordered.
ja: 注文を受けた商品の詳細なリストを表示。

en: Paged table size
ja: 1ページあたりのテーブルサイズ

en: The maximum number of rows displayed on one page for a report table.
ja: レポートテーブルの1ページに表示する最大行数。

en: Reported statuses
ja: レポートに含むステータス

en: Only orders with selected statuses will be included in reports.
ja: 選択したステータスの注文だけがレポートに含まれます。

en: view reports
ja: レポートを表示

en: Role expiration
ja: ロールの有効期限

en: Edit and view role expirations set by Ubercart
ja: Ubercartで設定された役割の有効期限を編集および表示

en: Role assignment
ja: 役割の割り当て

en: Delete role expiration
ja: 役割有効期限を削除

en: Delete a specified role expiration
ja: 指定した役割有効期限を削除

en: Below you can add or remove time to the expiration dates of the following roles.
ja: 下で次の役割の有効期限までの時間を追加または削除できます。

en: There are no pending expirations for roles this user.
ja: このユーザーの役割には保留中の有効期限がありません。

en: The expiration length must be a positive integer
ja: 有効期限の長さは正の整数でなければなりません

en: The new expiration date, %date, has already occurred.
ja: 新しい有効期限 %date は既に過ぎています。

en: Customer user role %role renewed.
ja: お客様のユーザー役割%roleが再生成されました。

en: Customer granted user role %role.
ja: お客様にユーザー役割%roleが付与されました。

en: There are no product role(s) that can be assigned upon product purchase. Set product roles in the <a href="!url">product feature settings</a> under the role assignment settings fieldset.
ja: 商品購入時に割り当てられる役割が商品にありません。役割の割当設定フィールドセットの<a href="!url">商品特徴の設定</a>で役割を商品に設定してください。

en: The role(s) %roles are set to be used with the Role Assignment product feature.
ja: 役割 %roles は役割割当商品機能で使用されるように設定されます。

en: The role expiration date in long format
ja: 長い日付書式の役割有効期限

en: The role expiration date in medium format
ja: 中の日付書式の役割有効期限

en: The role expiration date in short format
ja: 短い日付書式の役割有効期限

en: The associated role name
ja: 関連する役割名

en: [store-name]: [role-name] role granted
ja: [store-name]: 役割 [role-name] が付与されました

en: [order-first-name] [order-last-name], 
    
    Thanks to your order, [order-link], at [store-name] you now have a new role, [role-name].
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
ja: [order-first-name] [order-last-name], 
    
    ご注文いただき誠にありがとうございます。[store-name] での [order-link], あなたは新しい役割 [role-name] になりました。
    
    ご利用ありがとうございます。
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: [store-name]: [role-name] role expired
ja: [store-name]: [role-name] 役割が期限切れになりました

en: The role, [role-name], you acquired by purchasing a product at our store has expired. Any special access or privileges that came with it are now gone. You can purchase it again by going to [store-link]
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
ja: 役割 [role-name] とは、利用期限がある店舗で商品を購入する際に得られるものです。すべての特殊なアクセスまたは付属する権限はすぐになくなります。あなたは [store-link] へアクセスすることで再び購入することができます。
    
    ご利用ありがとうございます。
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: [store-name]: [role-name] role renewed
ja: [store-name]: 役割 [role-name] が更新されました

en: [order-first-name] [order-last-name], 
    
    Thanks to your order, [order-link], at [store-name] you have renewed the role, [role-name]. It is now set to expire on [role-expiration-short].
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
ja: [order-first-name] [order-last-name], 
    
    ご注文いただき誠にありがとうございます。[store-name] での [order-link] で役割 [role-name] に更新されました。[role-expiration-short] で期限切れになります。
    
    ご利用ありがとうございます。
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: [store-name]: [role-name] role expiration notice
ja: [store-name]: 役割 [role-name] の有効期限の通知

en: This message is to remind you that the role, [role-name], you acquired by making a purchase at our store will expire at [role-expiration-short]. You may visit [store-link] to renew this role before it expires.
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
ja: このメッセージは、購入したことで得た役割 [role-name] が [role-expiration-short] で期限切れになることをお知らせするものです。期限が来る前にこの役割を更新するために [store-link] を訪れてください。
    
    ご利用ありがとうございます。
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: Expiring roles
ja: 期限切れの役割

en: This role will expire on !date
ja: この役割は !date に期限が切れます

en: No expirations set to occur
ja: 有効期限が発生しない設定

en: This is the role the customer will receive after purchasing the product.
ja: お客様が商品購入後に受け取る役割です。

en: Multiply by quantity
ja: 量による引き延ばし

en: Check if the role duration should be multiplied by the quantity purchased.
ja: 役割の有効期間を量により引き延ばす場合はチェックして下さい。

en: The amount of time must be a positive integer.
ja: 時間の量は正の整数でなければなりません。

en: You must have a role to assign. You may need to <a href="!role_url">create a new role</a> or perhaps <a href="!feature_url">set role assignment defaults</a>.
ja: 割り当てる役割が必要です。<a href="!role_url">新しい役割の作成</a>または<a href="!feature_url">デフォルトで割り当てる役割を設定</a>することが必要です。

en: Default expiration
ja: デフォルト有効期限

en: The default amount of time a granted Ubercart role will last until it expires.
ja: Ubercart により与えられた役割が期限切れになるまでのデフォルトの時間量です。

en: Default role
ja: デフォルトの役割

en: The default role Ubercart grants on specified products.
ja: 指定された商品に Ubercart が与えるデフォルトの役割です。

en: Product roles
ja: 商品の役割

en: Expiration display
ja: 有効期限の表示

en: Show expirations on user page
ja: ユーザーページに有効期限を表示

en: If users have any role expirations they will be displayed on their account page.
ja: ユーザーが任意の役割有効期限を持つ場合、アカウントページに表示されます。

en: The message, with its accompanying title, and the header displayed above all role expirations. In the <strong>Title</strong> & <strong>Message</strong> fields "!role_name" and "!date" will translate to the corresponding Drupal role name and role expiration date.
ja: 付随するタイトルを持つメッセージと全ての役割有効期限の上に表示されるヘッダーです。<strong>タイトル</strong> と <strong>メッセージ</strong>フィールドには"!role_name" と "!date"がDrupalの役割名と役割有効期限に対応して変換されます。

en: Time before reminder
ja: 期限前の通知

en: The amount of time before a role expiration takes place that a customer is notified of its expiration.
ja: お客様が役割の有効期限について通知を受ける、有効期限までの時間数。

en: view all role expirations
ja: 役割の有効期限をすべて表示

en: Decrement stock upon order submission
ja: 注文送信時に在庫を減らす

en: Decrement stock of products in order
ja: 注文に含まれる商品の在庫を減らす

en: Decrement stock of products on the order with tracking activated.
ja: トラッキングがアクティブな注文に含まれる商品の在庫を減らす

en: To keep track of stock for a particular product SKU, make sure it is marked as active and enter a stock value. When the stock level drops below the threshold value, you can be notified based on your stock settings.
ja: 特定のSKUの在庫を追跡するには、それがアクティブになっていて在庫数が入力されているか確認してください。在庫レベルがしきい値を下回ると、設定した通知を受け取ることができます。

en: This is the list of product SKUs that are currently active. Stock levels below their threshold have highlighted rows. Toggle the checkbox below to alter which stock levels are shown.
ja: 現在アクティブとなっている商品のSKUのリストです。しきい値を下回っている在庫レベルの行をハイライトで表示しています。どの在庫レベルを表示するか、下記のチェックボックスで切り替えることができます。

en: Stock reports
ja: 在庫レポート

en: View reports for product stock.
ja: 商品在庫のレポートを表示。

en: View the stock settings.
ja: 在庫の設定を表示

en: The current stock level
ja: 現在の在庫レベル

en: The model or SKU of the stock level
ja: 在庫レベルの型番またはSKU

en: The threshold or warning limit of the stock level
ja: 在庫レベルのしきい値または警告リミット

en: [store-name]: Stock threshold limit reached
ja: [store-name]: 在庫がしきい値に達しました

en: This message has been sent to let you know that the stock level for the model [stock-model] has reached [stock-level]. There may not be enough units in stock to fulfill order #[order-link].
ja: 型番 [stock-model] の在庫レベルが  [stock-level] に達したことをお知らせするメッセージです。注文 #[order-link] を満たすだけの数がない可能性があります。

en: Stock settings saved.
ja: 在庫設定を保存しました。

en: Export to CSV file
ja: CSVファイルでエクスポート

en: Only show SKUs that are below their threshold.
ja: しきい値を下回っているSKUだけを表示。

en: Send email notification when stock level reaches its threshold value
ja: 在庫レベルがしきい値に達したらメールで通知

en: The message the user receives when the stock level reaches its threshold value (uses <a href="!token-help-page">global, order, and stock tokens</a>).
ja: 在庫レベルがしきい値に達したとき、ユーザーが受け取るメッセージ（<a href="!token-help-page">global、order、stockのトークン</a>を利用可能）。

en: Whether or not the stock level is currently being tracked
ja: 在庫レベルを現在追跡しているかどうか

en: Store administration
ja: 店舗管理

en: Administer store settings, products, orders, and more.
ja: 店舗の設定や商品、注文などを管理します。

en: View and modify customer information and orders.
ja: 顧客の情報と注文を表示したり修正したりできます。

en: View customers
ja: 顧客を表示

en: Search customers
ja: 顧客を検索

en: Search through your customer list.
ja: 顧客リストを検索します。

en: Browse various store reports.
ja: 店舗に関する様々なレポートを閲覧できます。

en: Adjust configuration settings for Ubercart.
ja: Ubercartの設定を行います。

en: Links to get help!
ja: ヘルプへのリンク！

en: Using tokens
ja: トークンの使用

en: Understand what tokens are and how to use them.
ja: トークンの種類と、それらをどのように使用するかを説明します。

en: Country settings
ja: 国の設定

en: Configure country specific settings.
ja: その国に固有の設定を行います。

en: View the country settings.
ja: 国の設定を表示。

en: Edit the country settings.
ja: 国の設定を編集。

en: Import countries
ja: 国をインポート

en: Import and manage countries.
ja: 国をインポートして管理します。

en: Country formats
ja: 国の書式

en: Edit the country specific format settings.
ja: その国に固有の書式を編集します。

en: Store settings
ja: 店舗の設定

en: Configure the main store settings.
ja: 店舗の設定を行います。

en: View the store settings.
ja: 店舗の設定を表示します。

en: Edit the store settings.
ja: 店舗の設定を編集します。

en: Edit the contact settings.
ja: コンタクトの設定を編集します。

en: Edit the display settings.
ja: 表示の設定を編集します。

en: Format settings
ja: 書式の設定

en: Edit the format settings.
ja: 書式の設定を編集します。

en: User initials
ja: ユーザーのイニシャル

en: Assign initials to user accounts.
ja: ユーザーアカウントにイニシャルを割り当てます。

en: JS utilities
ja: JSユーティリティー

en: Customer orders
ja: 顧客の注文

en: View a list of orders placed by this customer.
ja: この顧客からの注文リストを表示。

en: Disable a country
ja: 国を無効化

en: Disable a country from use.
ja: 国を使用できなくします。

en: Enable a country
ja: 国を有効にする

en: Enable a disabled country.
ja: 無効化されている国を有効にします。

en: Remove a country
ja: 国を削除

en: Remove an installed country.
ja: インストールされている国を削除します。

en: Update a country
ja: 国を更新

en: Update an installed country.
ja: インストール済みの国を更新します。

en: Our store
ja: 私たちの店舗

en: A link to the site login page.
ja: サイトのログインページへのリンク。

en: The URL for the site logo.
ja: サイトロゴのURL。

en: The Ubercart store name.
ja: Ubercart店舗名。

en: The Ubercart store URL.
ja: Ubercart店舗URL。

en: A link to the Ubercart store using the store name.
ja: 店舗名に張るUbercart店舗へのリンク。

en: The Ubercart store owner.
ja: Ubercart店主。

en: The Ubercart store e-mail address.
ja: Ubercart店舗のメールアドレス。

en: The Ubercart store phone number.
ja: Ubercart店舗の電話番号。

en: The Ubercart store mailing address.
ja: Ubercart店舗の連絡先住所。

en: The URL to the store help page.
ja: 店舗のヘルプページのURL。

en: - Show links -
ja: - リンクを表示 -

en: - Hide links -
ja: - リンクを非表示 -

en: You must enable the order module to track customers.
ja: 顧客を追跡するにはorderモジュールを有効にしなければなりません。

en: View customer's order.
ja: 顧客の注文を表示。

en: Billing name
ja: 請求先名

en: Shipping name
ja: 配送先名

en: No orders found.
ja: 注文がありません。

en: View order !order_id.
ja: 注文 !order_id を表示

en: Edit order !order_id.
ja: 注文 !order_id を編集

en: Create an order for this customer.
ja: この顧客の注文を作成。

en: !totals_orders orders shown match that account with !totals_items items purchased and !totals_total spent:
ja: このアカウントからは !totals_orders 回の注文があり、!totals_items 個の商品をお買い上げいただいて !totals_total お支払いいただいています:

en: Various reports generated by Ubercart modules can be found here. Click the links below to view the reports.
ja: Ubercartモジュールが生成するさまざまなレポートです。リンクをクリックするとレポートが表示されます。

en: Various reports generated by Ubercart modules can be found here. Click the links below to view the reports. To view core Ubercart statistics enable the <strong>Reports</strong> module on the <a href="!url">module administration page</a>
ja: Ubercartモジュールが生成するさまざまなレポートです。リンクをクリックするとレポートが表示されます。コアな部分の統計を表示するには、<a href="!url">モジュール管理ページ</a>で<strong>Reports</strong>モジュールを有効にしてください。

en: Use the following links to find documentation and support:
ja: 以下のリンクから、ドキュメントやサポートを探すことができます。（英語）

en: Ubercart User's Guide
ja: Ubercartユーザーガイド

en: Support Forums
ja: サポートフォーラム

en: Drupal Handbook
ja: Drupalハンドブック

en: Tokens are bracketed phrases you can use in certain text fields and boxes as placeholders for some other text. Tokens represent things like store variables, links to certain pages, order information, etc.  Tokens are used by including the token listed below in a text field that uses them.  The description for the textfields will alert you to which groups of tokens listed below may be used.
ja: トークンは括弧付きのフレーズで、他の文字列と置き換えるためのプレースホルダーとして特定のテキストフィールドやテキストボックスに使用することができます。店舗の変数や、特定のページへのリンク、その他の情報といったものをトークンで表すことができます。テキストフィールドの下に表示されているトークンを入力して使用します。どのグループのトークンを使用できるかは、テキストフィールドの解説に記されています。

en: To import new country data, select it in the list and click the import button. If you are using a custom or contributed import file, it must be placed in the Ubercart folder uc_store/countries.
ja: 国のデータを新しくインポートするには、リストから選択してインポートボタンをクリックしてください。カスタマイズしたインポートファイルを使用する場合は、Ubercartのフォルダー uc_store/countries にそのファイルを置いてください。

en: -None available-
ja: -利用不可-

en: Country file @file imported.
ja: 国ファイル @file をインポートしました。

en: !country disabled.
ja: !country を無効にしました。

en: !country is already disabled.
ja: !country はすでに無効です。

en: Attempted to disable an invalid country.
ja: 不正な国を無効化しようとする試み。

en: @country enabled.
ja: @countryを有効にしました。

en: @country is already enabled.
ja: @countryはすでに有効です。

en: Attempted to enable an invalid country.
ja: 不正な国を有効化しようとする試み。

en: Are you sure you want to remove @country from the system?
ja: システムから@countryを本当に除去しますか？

en: Attempted to remove an invalid country.
ja: 不正な国を削除しようとする試み。

en: !country removed.
ja: !countryを削除しました。

en: Attempted to update an invalid country.
ja: 不正な国を更新しようとする試み。

en: You cannot update to a previous version.
ja: バージョンを落とすことはできません。

en: Country update complete.
ja: 国の更新が完了しました。

en: Address variables instructions
ja: 住所の変数についての説明

en: Customer's first name
ja: 顧客の名

en: Customer's last name
ja: 顧客の姓

en: First street address field
ja: 番地1

en: Second street address field
ja: 番地2

en: City name
ja: 市区町村名

en: Full name of the zone
ja: 都道府県名

en: Abbreviation of the zone
ja: 都道府県の略字

en: Name of the country
ja: 国名

en: 2 digit country abbreviation
ja: 国の略号（2桁）

en: 3 digit country abbreviation
ja: 国の略号（3桁）

en: The following variables should be used in configuring addresses for the countries you ship to:
ja: 以下の変数を使用して配送先の国の住所を設定します。

en: Address format
ja: 住所の書式

en: Uses the variables mentioned in the instructions to format an address for this country.
ja: 説明にある変数を使用して、この国の住所の書式を指定します。

en: Country settings saved.
ja: 国の設定を保存しました。

en: Dashboard with collapsed submenu links
ja: 折りたたんだサブメニューリンク付きのダッシュボード

en: Dashboard with expanded submenu links
ja: 展開したサブメニューリンク付きのダッシュボード

en: Dashboard with no submenu links
ja: サブメニューリンク無しのダッシュボード

en: Normal Drupal submenu listing
ja: 通常のDrupalサブメニュー

en: Store name
ja: 店舗名

en: Store owner
ja: 店舗オーナー

en: May not be available on all server configurations. Turn off if this causes problems.
ja: サーバーの構成によっては利用できない可能性があります。その場合は無効にしてください。

en: Some options are better suited for different themes, so feel free to try them all out!
ja: 別のテーマにより適したオプションもありますので、遠慮なくすべてお試しください！

en: Select the address to be used on customer lists and summaries.
ja: 顧客リストやサマリーに使用する住所を選択してください。

en: Primary customer address
ja: 顧客の主な住所

en: Randomly select a message from the list below.
ja: 以下のリストからランダムにメッセージを選択。

en: Footer message for store pages
ja: 店舗ページのフッターメッセージ

en: (Do not display a message in the footer.)
ja: (フッターにメッセージを表示しない。)

en: Currency format
ja: 通貨の書式

en: While not used directly in formatting, the currency code is used by other modules as the primary currency for your site.  Enter here your three character <a href="!url">ISO 4217</a> currency code.
ja: 書式では直接使用されなくても、通貨コードはサイトの主な通貨として他のモジュールで使用されます。<a href="!url">ISO 4217</a>の通貨コードで3文字をここに入力してください。

en: Current format
ja: 現在の書式

en: Currency Sign
ja: 通貨記号

en: Display currency sign after amount.
ja: 金額の後ろに通貨記号を表示。

en: Thousands Marker
ja: 千単位を表す記号

en: Decimal Marker
ja: 小数点を表す記号

en: Number of decimal places
ja: 小数点以下の桁数

en: Weight format
ja: 重さの書式

en: Supply a format string for each unit. !value represents the weight value.
ja: 各単位に書式の文字列を指定してください。!value は値を表しています。

en: Default unit of measurement
ja: デフォルトの単位

en: @unit format string
ja: @unitの書式文字列

en: Length format
ja: 長さの書式

en: Supply a format string using !link syntax.
ja: !linkと同じ書式で指定します。

en: PHP date
ja: PHPのdate関数

en: Default format string
ja: デフォルトの書式文字列

en: Street address 1
ja: 番地1

en: Street address 2
ja: 番地2

en: Enter the name of the user whose initials you want to adjust.
ja: イニシャルを割り当てるユーザー名を入力してください。

en: Initials
ja: イニシャル

en: Enter initials or leave blank to erase current initials.
ja: イニシャルを入力してください。または空白にすると現在のイニシャルが消去されます。

en: Initials for !username deleted.
ja: !username のイニシャルを削除しました。

en: Initials for !username set to !initials.
ja: !username のイニシャルを !initials にしました。

en: The following tables are used to display various parts of your store to your administrators and customers. Click on a table id to configure the display of that table.
ja: 店舗に関する様々な情報を管理者や顧客へ表示するのに、以下のテーブルを使用しています。テーブルの表示設定を行うには、テーブルのIDをクリックしてください。

en: The field title %field is being accessed incorrectly.
ja: フィールド %field が不正にアクセスされています。

en: Not applicable
ja: 適用できません

en: No countries found.
ja: 国がありません。

en: 01 - January
ja: 1月

en: 02 - February
ja: 2月

en: 03 - March
ja: 3月

en: 04 - April
ja: 4月

en: 05 - May
ja: 5月

en: 06 - June
ja: 6月

en: 07 - July
ja: 7月

en: 08 - August
ja: 8月

en: 09 - September
ja: 9月

en: 10 - October
ja: 10月

en: 11 - November
ja: 11月

en: 12 - December
ja: 12月

en: No encryption key was found.
ja: 暗号化キーが見つかりません。

en: Ubercart cannot find a necessary encryption key.  Refer to the store admin <a href="!url">dashboard</a> to isolate which one.
ja: 必要な暗号化キーが見つかりませんでした。店舗管理用の<a href="!url">ダッシュボード</a>を参照して、暗号化キーを指定してください。

en: Encryption failed. !messages
ja: 暗号化失敗。 !messages

en: encryption
ja: 暗号化

en: view customers
ja: 顧客を表示

en: view store reports
ja: 店舗レポートを表示

en: Subtotal excluding taxes
ja: 小計(税抜)

en: Tax rates and settings
ja: 税率の設定

en: Delete tax rule
ja: 税規則の削除

en: Changed %title to %amount.
ja: %titleを%amounに変更しました。

en: Removed %title.
ja: %titleを削除しました。

en: Added %amount for %title.
ja: %title %amount が追加されました。

en: Taxed product types
ja: 税額を加算する商品種別

en: Taxed line items
ja: 課税品目

en: conditions
ja: 条件設定

en: The tax rate as a percent or decimal. Examples: 6%, .06
ja: 税率（パーセントあるいは、少数点）。例：6％、　.06

en: Adds the checked line item types to the total before applying this tax.
ja: この税を適用する前に総額にチェックした項目タイプを追加します。

en: configure taxes
ja: 税の構成

en: The cache has been cleared.
ja: キャッシュをクリアーしました。

en: Isle of Man
ja: 英領マン島

en: Montenegro
ja: モンテネグロ

en: Saint Pierre and Miquelon
ja: 仏領サンピエール島・ミクロン島

en: Serbia
ja: セルビア

en: User email
ja: ユーザーメールアドレス

en: Default sort order
ja: デフォルトの並び順

en: translate
ja: 翻訳

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
ja: セキュリティー警告： .htaccess ファイルを作成できませんでした。<br />セキュリティー上の問題がありますので、以下の行を含んだ .htaccess ファイルをディレクトリー %directory に作成してください。 <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ja: 次の拡張子のファイルのみが許可されます： %files-allowed

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
ja: ファイル (%filesize) は、ファイルサイズの上限である %maxsize を超過しています。

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
ja: ファイル (%filesize) は、割り当てディスク容量の %quota を超過しています。

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
ja: 許容された最大画像サイズ %dimensions ピクセルの範囲内に収まるよう、画像のサイズが変更されました。

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
ja: 画像のサイズが大きすぎます： 画像サイズの上限は %dimensions ピクセルです。

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
ja: 画像のサイズが小さすぎます： 画像サイズの下限は %dimensions ピクセルです。

en: Column settings
ja: カラムの設定

en: No link
ja: リンクなし

en: Path: !path
ja: パス: !path

en: Is not one of
ja: の一つではない

en: Analyze
ja: 分析

en: Save and continue
ja: 保存して次へ

en: Admin
ja: 管理者

en: Row
ja: 行

en: Row settings
ja: 行の設定

en: Scheduling
ja: スケジューリング

en: Autocomplete matching
ja: 自動補完の一致

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: Timor-Leste
ja: 東ティモール

en: Åland Islands
ja: オーランド諸島

en: Autocomplete
ja: 自動補完

en: Immediate
ja: 今すぐ

en: No products available.
ja: 商品がありません。

en: Decimal point
ja: 小数点

en: Permanent
ja: 恒久的

en: Temporary
ja: 一時的

en: 2 weeks
ja: 2週

en: ends with
ja: 以下で終わる

en: Custom date format
ja: 独自の日付表示形式

en: Revision information
ja: リビジョン情報

en: %name: this post can't be referenced.
ja: %name: この投稿は参照できません。

en: Is one of
ja: のいずれか

en: Expression
ja: 式

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
ja: 指定した権限を持つユーザーへアクセス権限を付与します。

en: Notify me when new comments are posted
ja: 新しいコメントが投稿された時に通知します

en: There were no active comment notifications for that email.
ja: そのメールについてのアクティブなコメント通知がありません。

en: Email unsubscribed from 1 comment notification. | Email unsubscribed from @count comment notifications.
ja[0]: 1件のコメント通知からの登録解除されたメール
ja[1]: @count件のコメント通知からの登録解除されたメール

en: Note that email priority is ignored by a lot of email programs.
ja: メールの優先順位は多くのメールプログラムによっては無視されることに注意して下さい。

en: Mail spool expiration
ja: メールスプールの有効期限

en: Show All
ja: すべて表示

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
ja: ノードはDrupalのサイトにおける最も重要なコンテンツです。

en: Comments are responses to node content.
ja: コメントはノードコンテンツへの返事です。

en: Users who have created accounts on your site.
ja: サイトにアカウント登録のあるユーザー。

en: Bad token. You seem to have followed an invalid link.
ja: 不良トークン。適切でないリンクを参照したようです。

en: user flagged content
ja: ユーザーがフラグを立てたコンテンツ

en: Current user
ja: 現在のユーザー

en: Delete comment
ja: コメントの削除

en: Is empty (NULL)
ja: 空(NULL)です

en: not empty
ja: 空ではない

en: Default image
ja: デフォルト画像

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
ja: このテキストは、音声読み上げソフト・検索エンジン・画像がロードできない際、などに利用されます。

en: Theming information
ja: テーマ情報

en: Ends with
ja: ～で終わる

en: Undated
ja: 日付のない

en: Upload date
ja: アップロード日時

en: Do not cache
ja: キャッシュしない

en: Action to take if argument is not present
ja: 引数が与えられていない場合に起こすアクション

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
ja: この値が引数として与えられると、引数は無視されます。例: "all value"

en: Wildcard title
ja: ワイルドカードのタイトル

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
ja: ワイルドカードの代わりとして使用するタイトル

en: Action to take if argument does not validate
ja: 引数が検証をパスしなかった場合に起こすアクション

en: The model number.
ja: 型番。

en: The cost of the product to the store.
ja: 商品の原価。

en: The default sort criteria in the catalog.
ja: カタログのデフォルトの並び順。

en: Link this field to its user
ja: このフィールドをユーザーにリンク

en: This will override any other link you have set.
ja: 他に設定したリンクがあれば、それによって上書きされます。

en: Overwrite the value to display for anonymous users
ja: 未ログインユーザーに表示するための値で上書き

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
ja: このオプションを有効にすると、未ログインユーザーに表示するテキストを入力するフィールドが表示されます。

en: Text to display for anonymous users
ja: 匿名ユーザーに向けて表示するテキスト

en: Profile fields
ja: プロフィールフィールド

en: Use default RSS settings
ja: RSS に関するデフォルトの設定を使用

en: Title plus teaser
ja: タイトルとティーザー

en: Front page feed
ja: フロントページのフィード

en: This will appear as the name of this block in administer >> site building >> blocks.
ja: 入力内容は、このブロックの名前として "管理 >> サイトの構築 >> ブロック" ページに表示されます。

en: The node ID of the node.
ja: ノードIDです。

en: Tab weight
ja: タブのウェイト

en: All languages
ja: すべての言語

en: Template file
ja: テンプレートファイル

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: No role
ja: 役割なし

en: Image preview
ja: 画像プレビュー

en: View link
ja: 表示リンク

en: Text link
ja: テキストリンク

en: The size of the file.
ja: ファイルのサイズ。

en: Link this field
ja: このフィールドをリンク

en: Only show "listed" file attachments
ja: 「リストに表示」されている添付ファイルだけを表示

en: Next step
ja: 次の段階

en: Jurisdiction
ja: 管轄の官庁

en: My order history
ja: 注文履歴

en: Tracking #:
ja: 追跡番号:

en: Menu links
ja: メニューリンク

en: Link this field to its node
ja: このフィールドを関連するノードへリンク

en: Node creation
ja: ノード作成

en: Delete link
ja: 削除リンク

en: Filter the view to the currently logged in user.
ja: 現在ログイン状態にあるユーザーでビューを絞り込みます。

en: Cache once for everything (global)
ja: 全体で一度キャッシュ（共通）

en: Per page
ja: ページ単位

en: Per role
ja: 役割単位

en: Per role per page
ja: 役割単位かつページ単位

en: Per user
ja: ユーザー単位

en: Per user per page
ja: ユーザー単位かつページ単位

en: Create new
ja: 新規作成

en: The file could not be uploaded.
ja: ファイルがアップロードできませんでした。

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
ja: 選択された画像処理ツールキット %toolkit では、%function を正しく処理できません。

en: Has Avatar
ja: アバター登録済み

en: Display the node with standard node view.
ja: 通常の表示方法でノードを表示します。

en: Capitalize first letter
ja: 頭文字を大文字に変更

en: Canvas
ja: カンバス

en: Uid
ja: ユーザーID

en: Logged in user
ja: ログインユーザー

en: Custom text
ja: 独自のテキスト

en: Default argument
ja: デフォルトの引数

en: Are you sure you want to delete @name?
ja: @nameを本当に削除しても良いですか?

en: Date year range
ja: 日付の年の範囲

en: Calendar Popup
ja: カレンダーポップアップ

en: Format: @date
ja: 書式: @date

en: The year must be a number between %min and %max.
ja: 年は%minと%maxの間の数字でなければいけません。

en: The month must be a number between 1 and 12.
ja: 月は1と12の間の数字でなければいけません。

en: The day must be a number between !min and !max.
ja: 日は!minと!maxの間の数字でなければいけません。

en: The hour must be a number between !min and !max.
ja: 時は!minと!maxの間の数字でなければいけません。

en: The minute must be a number between !min and !max.
ja: 分は!minと!maxの間の数字でなければいけません。

en: The second must be a number between !min and !max.
ja: 秒は!minと!maxの間の数字でなければいけません。

en: A valid value is required.
ja: 正しい値が必要です。

en: date ical
ja: 日付ical

en: Granularity must include a year.
ja: 集合単位は年を含まなければなりません。

en: Repeat display
ja: 繰り返し表示

en: Some value must be entered in the To date.
ja: いくつかの値がTo dateに入力されていなければなりません。

en: The dates are invalid.
ja: 日付は不正です。

en: The To date must be greater than the From date.
ja: To dateはFrom dateより大きくなければなりません。

en: Date date (YYYY-MM-DD)
ja: 日付(YYYY-MM-DD)

en: Date datetime (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS)
ja: 日付時刻(YYYY-MM-DDTHH:MM:SS)

en: Time H:i
ja: 時刻 H:i

en: Repeats
ja: 繰り返し

en: Text Field with custom input format
ja: 独自の入力形式を持つテキストフィールド

en: All date fields using the jscalendar widget have been changed to use the text widget instead, since the jscalendar widget is no longer supported. Enable the Date Popup module to make a jQuery popup calendar available and edit the field settings to select it.
ja: jscalendarウィジェットを使用するすべての日付フィールドは、テキストウィジェットを使用する代わりになるように変更しますが、もはやjscalendarはサポートされていません。jQueryポップアップカレンダーの日付のポップアップを利用できるようにモジュールを有効にして、選択するためにフィールド設定を編集して下さい。

en: The database has been updated to correct the stored timezone for fields using timezone 'none'.
ja: データベースはタイムゾーン'なし'になっているフィールドのタイムゾーンを正しく格納されているものに変更しました。

en: Only content types with date fields appear in this list as possible target types.
ja: 日付フィールドを持つコンテンツタイプのみが利用可能なターゲットタイプとしてこのリストに表示されます。

en: If your desired target type does not already have a date field, follow this link and select a content type to add a date field to that type.
ja: 希望するターゲットタイプがまだ日付フィールドを持っていない場合は、次のリンクに従い、そのタイプに日付フィールドを追加するためにコンテンツタイプを選択して下さい。

en: Add new date field
ja: 日付フィールドを追加

en: Date PHP4 setup.
ja: 日付PHP4をセットアップします。

en: Date PHP4 Settings
ja: 日付PHP4設定

en: Use PHP default timezone
ja: PHPデフォルトタイムゾーン

en: Getting date computations working correctly in PHP versions earlier than PHP 5.2 involves extra computations that add a lot of overhead. These computations are needed because the timezone PHP uses on date computations may not match the site or user timezone or other date-specific timezones. We can speed processing up if we assume that PHP is using the correct timezone, but need to do more time-intensive processing if it is not. If timezone adjustments do not seem to be working correctly in your setup, you can set this option to FALSE to force the system to use the more accurate, but slower, timezone computations.
ja: 日付の計算をPHP5.2より以前のバージョンで正確になされるのを得るには、多くのオーバーヘッドを伴う余分な計算になりがちです。PHPの日付計算上のタイムゾーンは、サイトやユーザーのタイムゾーンやその他の日付特定のタイムゾーンに一致しないため、これらの計算が必要になります。PHPが正しいタイムゾーンを使用していると仮定するなら、処理速度アップを行うことができますが、そうでない場合より多くの時間を集中的に必要とすることになります。もしあなたの設定でタイムゾーンの調整が正常に動作していないような場合は、このオプションを、より正確ですがより遅くなりますが、タイムゾーン計算を使用するシステムを強制的にFALSEに設定できます。

en: administer date_php4 settings
ja: date_php4設定の管理

en: If no advanced options are selected, the date will repeat on the day of week of the start date for weekly repeats, otherwise on the month and day of the start date. Use the options below to override that behavior to select specific months and days to repeat on. Use the 'Except' box to input dates that should be omitted from the results.
ja: 拡張オプションが選択されなかった場合、日付は毎週繰り返しの開始日の曜日、その月の開始日とそれ以外の日に繰り返されます。繰り返しの特定の月と日を選択して動作を上書きするには、次のオプションを使用します。'省略'ボックスには結果から省略される日付を入力する必要があります。

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
ja: !date_order !day_of_weekで!repeats_every_interval

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
ja: !day_of_week毎!repeats_every_interval

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
ja: !month_namesの!month_daysで!repeats_every_interval

en: !repeats_every_interval on !month_names
ja: !month_namesで!repeats_every_interval

en: !repeats_every_interval !count times
ja: !repeats_every_interval !count 回

en: !repeats_every_interval until !until_date
ja: !until_dateまで!repeats_every_interval

en: !repeats_every_interval except !except_dates
ja: !except_datesを越える!repeats_every_interval

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
ja: !day_of_weekの開始日!repeats_every_interval

en: every week | every @count weeks
ja[0]: 毎週
ja[1]: @count週ごと

en: every month | every @count months
ja[0]: 毎月
ja[1]: @countヶ月ごと

en: every year | every @count years
ja[0]: 毎年
ja[1]: @count年ごと

en: every day | every @count days
ja[0]: 毎日
ja[1]: @count日ごと

en: Detected time zone: %timezone; client date: %date; abbreviation: %abbreviation; offset: %offset; daylight saving time: %is_daylight_saving_time.
ja: タイムゾーンを検知しました: %timezone; クライアントの日付: %date; 略記: %abbreviation; オフセット: %offset; 夏時間: %is_daylight_saving_time です。

en: Pacific/French_Polynesia-Marquesas_Islands
ja: 仏領ポリネシア/マルキーズ諸島

en: Needed when using Date API. Overrides site and user timezone handling to set timezone names instead of offsets.
ja: 日付APIを使用する際に必要です。オフセットの代わりにタイムゾーン名を設定するため、サイトとユーザーのタイムゾーン処理を上書きします。

en: You can make use of the replacement patterns in the e-mail from and recipients fields, the subject, and the message body.
ja: メールフォームの受取人フィールドや件名、本文に置換パターンを使用することができます。

en: @name replacement patterns
ja: @name置換パターン

en: Attempt to e-mail invoice for order @order_id to @email failed.
ja: 注文 @order_id の請求書を @email へメール送信するのに失敗しました。

en: Trigger
ja: トリガー

en: Add a predicate
ja: 述部を追加

en: That predicate does not exist.
ja: 述部が存在しません。

en: Enter a title used for display on the overview tables.
ja: 概要テーブルに表示されるタイトルを入力してください。

en: Select the trigger for this predicate.<br />Cannot be modified if the predicate has conditions or actions.
ja: この述部のトリガーを選択してください。<br />述部に条件またはアクションがあれば変更できません。

en: Enter a description that summarizes the use and intent of the predicate.
ja: 述部の使用方法や意図を簡潔にまとめた説明を入力してください。

en: Classes let you categorize your predicates based on the type of functionality they provide.
ja: クラスによって、その機能のタイプに応じて述部をカテゴリー分けすることができるようになります。

en: Disabled predicates will not be processed when their trigger is pulled.
ja: 無効な述部は、たとえそのトリガーが引き起こされたとしても実行されません。

en: Predicates will be sorted by weight and processed sequentially.
ja: ウェイトおよび実行順で述部を並び替えます。

en: Save predicate
ja: 述部を保存

en: Predicate meta data saved.
ja: 述部メタデータを保存しました。

en: Are you sure you want to !op this predicate?
ja: この述部を本当に!opしますか？

en: Predicate %title !op.
ja: 述部 %title を!opしました。

en: These actions will be performed in order when this predicate passes the conditions evaluation.
ja: この述部が条件の評価をパスすれば、これらのアクションが順番通りに実行されます。

en: Action: @title
ja: アクション: @title

en: Some triggers pass in multiple options for arguments related to a particular action, so you must specify which options to use in the fields below.
ja: 特定のアクションに関連した引数として複数のオプションを渡すトリガもありますので、下記のフィールドでどのオプションを使用するか指定する必要があります。

en: Available actions
ja: 利用可能なアクション

en: Action removed.
ja: アクションを除去しました。

en: Action added.
ja: アクションを追加しました。

en: Actions saved.
ja: アクションを保存しました。

en: Condition groups
ja: 条件グループ

en: AND. If all of these condition groups are TRUE.
ja: AND。条件グループのすべてがTRUEの場合。

en: OR. If any of these condition groups are TRUE.
ja: OR。条件グループのいずれかがTRUEの場合。

en: Add condition group
ja: 条件グループを追加

en: Conditions group
ja: 条件グループ

en: AND. If all of these conditions are TRUE.
ja: AND。条件のすべてがTRUEの場合。

en: OR. If any of these conditions are TRUE.
ja: OR。条件のいずれかがTRUEの場合。

en: Available conditions
ja: 利用可能な条件

en: Remove group
ja: グループを削除

en: Condition: @title
ja: 条件: @title

en: Some triggers pass in multiple options for arguments related to a particular condition, so you must specify which options to use in the fields below.
ja: 特定の条件に関係した引数として複数のオプションを渡すトリガもありますので、下記のフィールドでどのオプションを使用するのかを指定しなければなりません。

en: Negate this condition.
ja: この条件を否定。

en: Return FALSE if the condition is TRUE and vice versa.
ja: 条件がTRUEの場合にFALSEを返し、その逆もまたしかりです。

en: Remove this condition
ja: この条件を削除

en: Condition group added.
ja: 条件グループを追加しました。

en: An error occurred when trying to add the condition.  Please try again.
ja: 条件を追加する際にエラーが発生しました。再度行ってください。

en: Condition group removed.
ja: 条件グループを削除しました。

en: %title condition added.
ja: 条件 %title を追加しました。

en: An error occurred when trying to remove the condition.  Please try again.
ja: 条件を削除する際にエラーが発生しました。再度行ってください。

en: Condition removed.
ja: 条件を削除しました。

en: Conditions saved.
ja: 条件を保存しました。

en: Use this form during the update process from Ubercart 1.0 to 2.0 to convert your Workflow-ng configurations to Conditional Actions predicates.  Once your configurations are converted, you should complete your uninstallation of Workflow-ng.
ja: Ubercart 1.0 から 2.0 へのアップデートプロセスにおいて、このフォームを使用して Workflow-ng の設定を条件付きアクションの述部へ変換します。設定の変換が完了すれば、Workflow-ngを完全にアンインストールしてください。

en: Convert configurations
ja: 変換の設定

en: Converting Workflow-ng configurations
ja: Workflow-ngの設定を変換

en: Beginning conversion...
ja: 変換を開始 ...

en: @percentage% converted
ja: @percentage% 変換しました

en: Now processing %cfg
ja: 処理中 %cfg

en: Drupal user
ja: Drupalユーザー

en: Trigger arguments
ja: トリガーの引数

en: Check the current date
ja: 現在の日付をチェック

en: Used to determine if the action should be performed on the current date.
ja: アクションを現在の日付で行うべきかどうか判断するのに使用します。

en: Compare a node field value
ja: ノードフィールドの値を比較

en: Returns TRUE if the node field selected below compares to the value entered as specified by the operator.
ja: 下記で選択したノードフィールドがオペレーターで指定した値と等しければ、TRUEを返します。

en: Returns whatever your custom PHP code returns.
ja: カスタムPHPコードが返すものを返します。

en: Check the user's roles
ja: ユーザーの役割をチェック

en: Returns TRUE if the user roles match your settings.
ja: ユーザーの役割が条件に一致する場合にTRUEを返します。

en: Comparison
ja: 比較

en: Only
ja: 限定

en: Example: "The current date is before the date below."
ja: 例: 「現在日時が以下の日付より前」

en: When the predicate is evaluated, the current date is compared to this date.
ja: 述部を評価する際、現在日時がこの日付と比較されます。

en: Core node fields
ja: コアのノードフィールド

en: Author's user ID
ja: 投稿者のユーザーID

en: Node is published?
ja: ノードは掲載済みか？

en: Node is promoted?
ja: ノードはフロントページへ掲載か？

en: Node is sticky?
ja: ノードはリスト上部へ固定か？

en: Node field
ja: ノードフィールド

en: Simple comparison
ja: 簡易な比較

en: is greater than
ja: 以下より大きい

en: is less than
ja: 以下より小さい

en: is greater than or equal to
ja: 以下と同じか大きい

en: is less than or equal to
ja: 以下と同じか小さい

en: Text matching
ja: テキストマッチング

en: Yes/No
ja: はい / いいえ

en: Please note that not every operator makes sense for every field.
ja: すべてのオペレーターがすべてのフィールドを使用するわけではないことに注意してください。

en: Comparison value
ja: 比較値

en: You do not need to specify a value if your operator is in the Yes/No category.
ja: オペレーターが「はい / いいえ」のカテゴリーにある場合は、値を指定する必要はありません。

en: If you specify <em>AND</em> and want to check a custom role, remember to specify <em>authenticated user</em> where applicable.
ja: <em>AND</em>を選択して独自の役割をチェックするには、<em>登録ユーザー</em>を指定するのを忘れないようにしてください。

en: OR: If the user has any of these roles.
ja: OR: ユーザーがいずれかの役割を保有している場合。

en: AND: If the user has all of these roles.
ja: AND: ユーザーがすべての役割を保有している場合。

en: Enter the custom PHP to be evaluated when this action is executed.  Should not include &lt;?php ?> delimiters.
ja: このアクションが実行される際に評価するカスタムPHPを入力してください。  &lt;?php ?&gt; デリミターは入力しないでください。

en: No variables available.
ja: 利用可能な変数がありません。

en: Available PHP variables
ja: 利用可能なPHPの変数

en: You may use these variables in your custom PHP.
ja: カスタムPHPの中でこれらの変数を使用することができます。

en: administer conditional actions
ja: 条件付アクションの管理

en: Conditional actions
ja: 条件付アクション

en: Administer the predicates setup to automate your store.
ja: 店舗管理を自動化する為の記述を設定します。

en: By trigger
ja: トリガー別

en: By class
ja: クラス別

en: Allows an administrator to create a new predicate.
ja: 管理者が新しい述部を作成できるようになります。

en: Convert Workflow-ng configurations into Conditional Actions predicates.
ja: Workflow-ngの設定を条件付きアクションの述部へ変換します。

en: Edit predicate
ja: 述部を編集

en: Edit a predicate's meta data, conditions, and actions.
ja: 述部のメタデータや条件およびアクションを編集します。

en: Meta data
ja: メタデータ

en: Edit the meta data for a predicate like title, trigger, etc.
ja: タイトルやトリガと言った、述部のメタデータを編集します。

en: Edit the conditions for a predicate.
ja: 述部の条件を編集します。

en: Edit the actions for a predicate.
ja: 述部のアクションを編集します。

en: Reset a predicate
ja: 述部をリセット

en: Delete a predicate
ja: 述部を削除

en: Conditional Actions
ja: 条件付アクション

en: Are you sure you want to remove this item?
ja: この商品を本当に除去しますか？

en: My price handler
ja: 私の価格処理

en: Handles my price alteration needs.
ja: 私の価格の変化が必要な処理です。

en: Handles my price formatting needs.
ja: 私の価格のフォーマットが必要な処理です。

en: Authorize.net requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
ja: Authorize.netはPHPの<a href='!curl_url'>cURL</a>ライブラリーが必要です。

en: Credit card encryption must be set up to process credit cards.
ja: クレジットカード暗号化はカード処理には設定する必要があります。

en: Displays a form to process a credit card payment.
ja: クレジットカード払いの処理するためのフォームを表示します。

en: You must download the security script from your CyberSource account (found in Tools & Settings > Hosted Order Page > Security) and place it in the ubercart/payment/uc_cybersource directory to use the Silent Order POST. Remember to open it and replace instances of L( with csL(.
ja: あなたのCyberSourceアカウントからセキュリティースクリプト(Tools & Settings > Hosted Order Page > Securityで見つかります)をダウンロードする必要があるとともに、Silent Order POSTを使用するためにはubercart/payment/uc_cybersourceディレクトリーにそれを配置する必要があります。それを開いて、L(のインスタンスをcsL(で置換することを忘れないで下さい。

en: Tax calculation produced uneven results. Expected a total of @total, received the following: @dump
ja: 税金計算が不均一な結果を返しました。@total予定の合計額、返された値は次の通り: @dump

en: Order Taxes
ja: 注文の税

en: SOAP and DOM
ja: SOAPとDOM

en: Eligible for protection: <strong>@bool</strong>
ja: 保護の対象: <strong>@bool</strong>

en: Charge request sent to Google Checkout. The charge confirmation should appear on this page momentarily.
ja: 請求の要求はGoogleチェックアウトに送信されました。請求の確認はこのページに一時的に表示されます。

en: Refund request sent to Google Checkout. The refund confirmation should appear on this page momentarily.
ja: 払い戻しの要求はGoogleチェックアウトに送信されました。払い戻しの確認はこのページに一時的に表示されます。

en: Charging @order_id
ja: 請求中 @order_id

en: Charged @order_id
ja: 請求済 @order_id

en: Payment declined @order_id
ja: お支払いが切断されました @order_id

en: Processing @order_id
ja: 処理中 @order_id

en: Delivered @order_id
ja: 配達済 @order_id

en: Will not deliver @order_id
ja: 未配達 @order_id

en: Process a credit card payment or refund through Google Checkout.
ja: Googleチェックアウトを介したクレジットカード払いまたは払い戻しの処理です。

en: Google Checkout requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
ja: Google CheckoutはPHPの<a href="!simplexml_url">SimpleXML</a>ライブラリーが必要です。

en: Payment tracking is enabled.
ja: 決済のトラッキングは有効です。

en: Payment tracking is disabled.
ja: 決済のトラッキングは無効です。

en: Payments can be deleted by users with permission.
ja: 権限を持つユーザーは決済を削除することができます。

en: Payments cannot be deleted, even if the user has permission.
ja: たとえ権限があっても、ユーザーは決済を削除できません。

en: Log payments are being entered to and deleted from the order log.
ja: 決済に関するログの記録と削除を注文ログに行います。

en: Log payments are not being entered to and deleted from the order log.
ja: 決済に関するログの記録と削除を注文ログに行いません。

en: Default payment details message is: <br /> %message
ja: デフォルトの決済に関する詳細メッセージ: <br /> %message

en: @payment is enabled for checkout.
ja: @payment は購入手続きで利用可能です。

en: @payment is disabled for checkout.
ja: @payment は購入手続きで利用不可です。

en: @title is @enabled.
ja: @title は @enabled です。

en: Only happens when a payment is entered and the balance is <= $0.00.
ja: 決済が入力され、残高が $0.00 以下の場合にのみ発生。

en: Update the order status to Payment Received.
ja: 注文ステータスを入金済みに更新。

en: If the order is not shippable.
ja: 注文が配送不可の場合。

en: Update the order status to Completed.
ja: 注文ステータスを完了に更新。

en: Check the payment method
ja: 決済方法を確認

en: view order
ja: 注文を表示

en: @method payment for @amount deleted by @user.
ja: @method による @amount の決済を @user が削除しました。

en: Payment failed for order @order_id: @message
ja: 注文 @order_id の決済失敗: @message

en: Check has already cleared.
ja: 小切手はすでに支払われています。

en: Description: @desc
ja: 説明: @desc

en: Payment of @amount @currency submitted through PayPal.
ja: @amount @currencyのお支払い額がPayPalで確定しました。

en: PayPal IPN reported a payment of @amount @currency.
ja: PayPal IPNが@amount @currencyの支払いを報告しました。

en: Your PayPal payment was cancelled. Please feel free to continue shopping or contact us for assistance.
ja: お客様のPayPalでのお支払いはキャンセルされました。お気軽にショッピングを続けていただくか、お手伝いのため私どもまでお問い合わせ下さい。

en: IPN failed with HTTP error @error, code @code.
ja: HTTPエラー @error 、コード @code で失敗したIPN。

en: <b>Includes:</b>
ja: <b>含まれます:</b>

en: These settings are specifically for the alternate checkout system offered by Express Checkout.<br />To enable this on your site, you must enable the corresponding cart pane in the <em>Cart settings</em> menu.
ja: これらの設定は高速チェックアウトにより提供される代替チェックアウトシステムを具体的にします。<br />サイトで有効にするには、<em>ショッピングカート設定</em>メニューで対応するショッピングカートペインを有効にする必要があります。

en: Transaction ID:<br />@txn_id
ja: トランザクションID:<br />@txn_id

en: "Complete sale" will authorize and capture the funds at the time the payment is processed.<br />"Authorization" will only reserve funds on the card to be captured later through your PayPal account.
ja: "販売の完了"は、承認し支払いが処理されている時に、代金を受領します。<br />"承認"は、後でお客様のPayPalアカウントを介して受領されるためのカード上で代金を確保するだけです。

en: Cancel return URL
ja: キャンセルの戻り先URL

en: Specify the path customers who cancel their PayPal WPS payment will be directed to when they return to your site.
ja: PayPal WPS支払いをキャンセルしたお客様がサイトへ戻る際にリダイレクトされるパスを指定します。

en: Error message from PayPal:<br />@message
ja: PayPalからのエラーメッセージ:<br />@message

en: Order @order_id at !store
ja: !storeでの注文@order_id

en: PayPal WPP requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
ja: PayPal WPPはPHPの<a href='!curl_url'>cURL</a>ライブラリーが必要です。

en: Flat rate shipping method was updated.
ja: 定額料金の方法が更新されました。

en: Created and enabled new flat rate shipping method.
ja: 定額料金の方法が生成され、有効になりました。

en: This will remove the shipping method, Conditional Action predicate, and the
          product-specific overrides (if applicable). This action can not be undone.
ja: これは配送方法、条件付アクション述部と商品固有の上書き(該当する場合)を削除します。この処理は取り消しできません。

en: Flat rate shipping method deleted.
ja: 定額料金の方法が削除されました。

en: Fetch a flatrate shipping quote.
ja: 定額配送料金を引用します。

en: Customers cannot complete checkout without selecting a shipping quote.
ja: お客様は、配送料を選択するまでは購入手続きを完了できません。

en: Customers can still checkout without selecting a shipping quote.
ja: 配送料金を選択せずチェックアウトできます。

en: Default pickup address is: <br />!address
ja: 初期設定の集荷場所:<br />!address

en: - Store default -
ja: 店舗の初期設定

en: When delivering products to customers, the original location of the product must be known in order to accurately quote the shipping cost and set up a delivery. If this pickup address is left blank, this product will default to the <a href="!url">store pickup address</a>.
ja: 商品をお客様へ届ける際に、正確な配送料の見積と配送の為に商品集荷の基本の住所を決めておかなければなりません。この入力フォームは店舗全体の初期設定の集荷住所となります。商品毎の集荷住所が空欄の場合、<a href="!url">初期設定の集荷住所</a>使用します。

en: Shipping settings form.
ja: 配送設定フォーム

en: Receiving quotes...
ja: 配送料金中...

en: Order @id
ja: 注文 @id

en: @property must be a positive number. No commas and only one decimal point.
ja: @property には正の値を入力してください。カンマは入力せず、小数点はひとつだけです。

en: - Reset fields -
ja: - フィールドをリセット -

en: Set the conditions that will return a UPS quote.
ja: UPSの料金を返す条件を設定します。

en: Indicate whether each product is quoted as shipping separately or all in one package. Orders with one kind of product will still use the package quantity to determine the number of packages needed, however.
ja: 各商品が別々またはオールインワンパッケージの配送として料金請求されるかどうかを示します。しかしながら、商品の一つの種類を持つ注文は必要なパッケージ数を決めるためにまだパッケージの数量を使用します。

en: Package insurance
ja: パッケージ保険

en: UPS requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
ja: UPSはPHPの<a href="!simplexml_url">SimpleXML</a>ライブラリーが必須です。

en: USPS Domestic
ja: USPS国内便

en: Set the conditions that will return a USPS quote.
ja: USPS配送料金を返す条件を設定します。

en: USPS envelope services
ja: USPS郵便サービス

en: USPS parcel services
ja: USPS小包サービス

en: Set the conditions that will return a USPS International quote.
ja: USPS国際配送料金を返す条件を設定します。

en: USPS international envelope services
ja: USPS国際郵便サービス

en: USPS international parcel services
ja: USPS国際小包サービス

en: Envelope
ja: 郵便

en: U.S. Postal Service (Envelope)
ja: USPS(郵便)

en: U.S. Postal Service (Parcel)
ja: USPS(小包)

en: U.S. Postal Service (Intl., Envelope)
ja: USPS(国際郵便)

en: U.S. Postal Service (Intl., Parcel)
ja: USPS(国際小包)

en: USPS requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
ja: USPSはPHPの<a href="!simplexml_url">SimpleXML</a>ライブラリーが必要です。

en: The name of the attribute used in administrative forms
ja: 管理画面で使用する属性名

en: Enter a label that customers will see instead of the attribute name. Use &lt;none&gt; if you don't want a title to appear at all.
ja: 属性名の代わりに顧客へ表示するラベルを入力してください。タイトルを表示したくなければ &lt;none&gt; と入力してください。

en: Created new option %option.
ja: 新しいオプション %option を作成しました。

en: Updated option %option.
ja: オプション %option を更新しました。

en: This product class does not have any attributes.
ja: この商品クラスには属性がありません。

en: Order has a product with a particular attribute option
ja: 注文に特定の属性オプションを持つ商品が含まれている

en: Search the products of an order for a particular option.
ja: 特定のオプションで注文の商品を検索します。

en: Attribute option
ja: 属性オプション

en: administer attributes
ja: 属性の管理

en: administer product attributes
ja: 商品属性の管理

en: administer product options
ja: 商品オプションの管理

en: Add to cart is redirecting to <br /><a href="!url">!url</a>
ja: 「カートに入れる」のリダイレクト先<br /><a href="!url">!url</a>

en: The minimum subtotal is @subtotal
ja: 最低限の小計は @subtotal です。

en: Continue shopping element
ja: 「買い物を続ける」要素

en: Ubercart will add a continue shopping to the cart page based on the settings below.
ja: 下記の設定に従って、カートページに「買い物を続ける」を追加します。

en: Continue shopping !type is: <br />!link
ja: 買い物を続ける!type: <br />!link

en: Continue shopping element display
ja: 「買い物を続ける」要素の表示

en: Make the continue shopping link send customers back to product pages after adding items to the cart.
ja: カートに商品を追加した後に「買い物を続ける」リンクをクリックすると、顧客を商品ページへ戻す。

en: If this is disabled, the URL specified below will always be used.
ja: このオプションが無効であれば、下記で指定するURLを常に使用します。

en: Default continue shopping link URL
ja: デフォルトの「買い物を続ける」リンクのURL

en: Enter the Drupal page for the link to continue shopping from the cart view page.
ja: カートページで「買い物を続ける」をクリックすると移動するページを入力してください。

en: Custom continue shopping link text
ja: 「買い物を続ける」リンクのカスタムテキスト

en: Enter custom text for the continue shopping link.
ja: 「買い物を続ける」リンクのカスタムテキストを入力してください。

en: Drupal automatically adds a Home breadcrumb to the cart page.  You can use these settings to specify a custom breadcrumb to use on the cart page instead.  If a custom text is not supplied, the default Home breadcrumb will be displayed.
ja: Drupalはカートページに「ホーム」のバンくずを自動的に表示します。これらのオプションを設定することで、カートページに表示する独自のパンくずを指定することができます。カスタムテキストに入力がなければ、デフォルトのパンくず「ホーム」が表示されます。

en: Custom cart breadcrumb is: <br />!breadcrumb
ja: カートのパンくず: <br />!breadcrumb

en: Not using a custom cart breadcrumb.
ja: カートのパンくずはカスタマイズしていません。

en: Custom cart breadcrumb text
ja: カートのパンくずのカスタムテキスト

en: Enter the text for the custom breadcrumb on the cart page.
ja: カートページのパンくずをカスタマイズするテキストを入力してください。

en: Custom cart breadcrumb URL
ja: カートのパンくずのカスタムURL

en: Enter the Drupal page linked to in the custom breadcrumb on the cart view page.
ja: カートページのカスタマイズしたパンくずからリンクするDrupalページを入力してください。

en: Ubercart checkout is enabled.
ja: 購入手続きは有効です。

en: Ubercart checkout is disabled.
ja: 購入手続きは無効です。

en: Anonymous checkout is enabled.
ja: 匿名ユーザーによる購入は有効です。

en: Anonymous checkout is disabled.
ja: 匿名ユーザーによる購入は無効です。

en: Shipping fields are hidden when applicable.
ja: 配送先のフィールドを状況に応じて非表示。

en: Shipping fields are always shown.
ja: 配送先のフィールドを常に表示。

en: Checkout panes are collapsed with next buttons.
ja: 購入手続きの区画は「次へ」ボタンがあって折りたたまれています。

en: Checkout panes are expanded by default.
ja: 購入手続きの区画はデフォルトで展開されています。

en: Collapsible panes will collapse when their next buttons are clicked.
ja: 折りたたみ可能な区画は、そこの「次へ」ボタンがクリックされると折りたたまれます。

en: Collapsible panes will not collapse when their next buttons are clicked.
ja: 折りたたみ可能な区画は、そこの「次へ」ボタンがクリックされても折りたたまれません。

en: New customers receive an e-mail with their account details.
ja: 新しい顧客は、アカウントの詳細が記されたメールを受け取ります。

en: New customers will only see their details in their initial order e-mail.
ja: 新しい顧客のアカウント詳細は、最初の注文メールにのみ記されます。

en: New customer account status will be active.
ja: 新しい顧客アカウントはアクティブとなります。

en: New customer account status will be blocked.
ja: 新しい顧客アカウントはブロックされます。

en: Checkout completion page has been set to <a href="!url">!url</a>.
ja: 購入手続き完了ページは <a href="!url">!url</a> に設定されています。

en: Checkout completion page will be the default page.
ja: 購入手続き完了ページはデフォルトのページです。

en: Checkout instructions are set.
ja: 購入手続きの案内は設定されています。

en: Checkout instructions are not set.
ja: 購入手続きの案内は設定されていません。

en: Review instructions are set.
ja: 確認の案内は設定されています。

en: Review instructions are not set.
ja: 確認の案内は設定されていません。

en: Completion message is set.
ja: 完了メッセージは設定されています。

en: Completion message is not set.
ja: 完了メッセージは設定されていません。

en: Completion text for logged in users is set.
ja: ログインユーザー用の完了テキストは設定されています。

en: Completion text for logged in users is not set.
ja: ログインユーザー用の完了テキストは設定されていません。

en: Completion text for users who aren't logged in is set.
ja: 未ログインユーザー用の完了テキストは設定されています。

en: Completion text for users who aren't logged in is not set.
ja: 未ログインユーザー用の完了テキストは設定されていません。

en: Completion text for new users is set.
ja: 新しいユーザー用の完了テキストは設定されています。

en: Completion text for new users is not set.
ja: 新しいユーザー用の完了テキストは設定されていません。

en: Continue shopping text is set.
ja: 「買い物を続ける」ボタンの文字列は設定されています。

en: Continue shopping text is not set.
ja: 「買い物を続ける」ボタンの文字列は設定されていません。

en: Customer user account
ja: 顧客のユーザーアカウント

en: E-mail customer checkout notification
ja: 受注のお知らせを顧客へメール送信

en: E-mail the customer an invoice from their recent order.
ja: 最新の注文の請求書を顧客へメールで送信します。

en: Send an e-mail to the customer
ja: 顧客へメール送信

en: E-mail admin checkout notification
ja: 受注のお知らせを管理者へメール送信

en: E-mail a short order summary to an administrator when a customer checks out.
ja: 顧客が購入手続きを終えると、注文のサマリーを管理者へメールで送信します。

en: Send an e-mail to the administrator(s)
ja: 管理者へメール送信

en: Require e-mail confirmation in checkout for anonymous customers.
ja: 匿名の顧客であれば購入手続きでメールによる確認を必須とする。

en: Show/hide shopping cart contents.
ja: ショッピングカートの中身を表示/非表示。

en: View your shopping cart.
ja: カートの中を見る

en: <a href="!url">View</a> your shopping cart.
ja: カートの<a href="!url">中を見る</a>。

en: Your order is almost complete. Please review the details below and click 'Submit order' if all the information is correct.  You may use the 'Back' button to make changes to your order if necessary.
ja: あと少しでご注文が完了します。ご入力内容を確認して、すべて正しければ「注文を送信」をクリックしてください。間違いがあれば、「戻る」ボタンを押して修正することができます。

en: Thank you for shopping at [store-name]. While logged in, you may continue shopping or <a href="[order-url]">view your current order status</a> and order history.
ja: [store-name]にてお買い上げいただき誠にありがとうございます。ログイン中は、引き続きお買い物をお楽しみいただいたり、ご注文履歴や<a href="[order-url]">現在の注文ステータスを表示</a>していただくことができます。

en: <span class="num-items">@count</span> Item | <span class="num-items">@count</span> Items
ja[0]: <span class="num-items">@count</span> 点
ja[1]: <span class="num-items">@count</span> 点

en: The taxonomy vocabulary <a href="!edit-url">%name</a> is set as the product catalog.
ja: タクソノミーのボキャブラリー "<a href="!edit-url">%name</a>"は商品のカタログとして設定されています。

en: Catalog breadcrumb is being displayed.
ja: カタログのパンくずリストは表示されています。

en: Catalog breadcrumb is hidden.
ja: カタログのパンくずリストは表示されていません。

en: Node count is being displayed in the catalog breadcrumb.
ja: カタログのパンくずリストに商品数が表示されています。

en: Node count is not being displayed in the catalog breadcrumb.
ja: カタログのパンくずリストに商品数は表示されていません。

en: The catalog view is displaying subcategories.
ja: カタログ一覧にサブカテゴリーが表示されています。

en: The catalog view is not displaying subcategories.
ja: カタログ一覧にサブカテゴリーは表示されていません。

en: Subcategories are being displayed in @columns columns.
ja: サブカテゴリーは @columns カラムで表示されています。

en: There are @nodes product nodes displayed per page.
ja: 1ページに @nodes 商品が表示されます。

en: Make the block title a link to the top-level catalog page.
ja: ブロックのタイトルをカタログページトップへのリンクにする。

en: Block title is pointing to the top-level catalog page.
ja: ブロックのタイトルはカタログトップページのリンクになっています。

en: Block title is not pointing to the top-level catalog page.
ja: ブロックのタイトルはカタログトップページのリンクになっていません。

en: Expanding categories in the catalog block.
ja: カタログブロック内でのカテゴリーを展開します。

en: Not expanding categories in the catalog block.
ja: カタログブロックのカテゴリーは展開されていません。

en: The number of nodes in a category are being shown in the catalog block.
ja: カテゴリーブロックに商品数は表示されています。

en: The number of nodes in a category are not being shown in the catalog block.
ja: カテゴリーブロックに商品数は表示されていません。

en: Display products in the catalog in a grid.
ja: 商品のカタログをグリッド表示する。

en: Products are displayed in a grid.
ja: 商品はグリッド表示されています。

en: Products are displayed in a table list.
ja: 商品はテーブルリストで表示されています。

en: If unchecked, the default table display will be used and the settings on this form will be ignored.
ja: チェックされていなければ、初期設定のテーブル表示が使われ、このフォームの設定は無視されます。

en: Number of columns in the product grid
ja: グリッド1行に並ぶカラム数

en: The grid will be displayed in @columns columns.
ja: グリッドは @columns カラムで表示されています。

en: Displayed fields
ja: 表示されるフィールド

en: The checked fields will be included in the product grid for each product in your catalog.
ja: チェックされたフィールドが商品ごとのグリッドに表示されます。

en: Product SKU
ja: 商品SKU

en: Default product image
ja: 初期設定の商品画像

en: The image will always be included in the product grid.
ja: 画像は常に商品グリッドに表示される。

en: Add to cart form
ja: "カートへ入れる" フォーム

en: Attribute selection elements
ja: 商品属性の選択要素

en: Adds any available attribute selection form elements to the add to cart form if displayed in the grid.
ja: グリッドに表示される場合、カートに入れるフォームでの任意の商品属性選択フォーム要素を追加します。

en: Vocabulary !name has been identified as the Ubercart catalog.
ja: " !name " というボキャブラリーはUbercartのカタログに指定されています。

en: No vocabulary has been recognized as the Ubercart catalog. Choose one on <a href="!admin_catalog">this page</a> or add one on the <a href="!admin_vocab">taxonomy admin page</a> first, if needed.
ja: ボキャブラリーがUbercartカタログとして認識されていません。必要に応じて、<a href="!admin_catalog">このページ</a>で選択するか、または初めに<a href="!admin_vocab">タクソノミー管理ページ</a>で追加するかして下さい。

en: Block settings:
ja: ブロックの設定

en: Product grid settings
ja: 商品グリッドの設定

en: Check all
ja: すべてをチェック

en: Uncheck all
ja: すべて選択解除

en: You must select at least one file to delete.
ja: 削除するには、少なくとも1つのファイルを選択する必要があります。

en: Delete affected files
ja: 削除で影響を受けるファイル

en: The maximum file size that can be uploaded is %size bytes. You will need to use a different method to upload the file to the directory (e.g. (S)FTP, SCP) if your file exceeds this size.<br />The module will automatically detect files you upload using an alternate method.
ja: アップロード可能な最大ファイルサイズは %size バイトです。あなたのファイルがこのサイズを超える場合、ディレクトリーにファイルをアップロードする異なる方法(例えば(S)FTOやSCP)を使用する必要があります。<br />モジュールは別の方法を使用してアップロードするファイルを自動的に検出します。

en: The selected file(s) have been deleted.
ja: 選択したファイルが削除されました。

en: One or more files could not be deleted.
ja: 1つまたは複数のファイルを削除できませんでした。

en: The file %file has been uploaded to %dir
ja: %file は %dir にアップロードされました。

en: Ubercart file expiration(s)
ja: Ubercartファイルの有効期限

en: Renew purchased files
ja: 購入したファイルを更新

en: Renew purchased files if the order status matches.
ja: 注文ステータスに一致する場合、購入したファイルを更新します。

en: Update all file expirations for this order.
ja: この注文のファイルの有効期限を更新します。

en: Notify customer when a file is granted
ja: ファイルが付与される時、お客様に通知します。

en: Notify the customer when they have had a file granted on their user.
ja: それらのユーザーに与えられたファイルを持つ時にお客様に通知します。

en: File Downloads for Order# [order-id]
ja: 注文番号[order-id]のファイルダウンロード

en: Your order (order# [order-link]) at [store-name] included file download(s). You may access them with the following link(s):
    
    [file-downloads]
    
    After downloading these files these links will have expired. If you need to download the files again, you can login at [site-login] and visit the "My Account" section of the site.
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
ja: [store-name] でのファイルダウンロードを含むあなたのご注文です。(注文番号# [order-link])以下のリンクでアクセスできます:
    
    [file-downloads]
    
    これらのファイルをダウンロード後、これらのリンクには有効期限が発生します。再度ダウンロードしたい場合、[site-login] にログインし、"マイアカウント"を訪問して下さい。.
    
    ご利用ありがとうございます。
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: Renew the files on an order.
ja: 注文のファイルを更新します。

en: renewal
ja: 更新

en: Send an order email regarding files.
ja: ファイルについての注文メールを送信します。

en: File expiration
ja: ファイルの有効期限

en: E-mail for granted files
ja: 与えられたファイルのメール

en: The "From" address.
ja: 「送信者」アドレス。

en: Enter the email addresses to receive the notifications, one on each line. You may use order tokens for dynamic email addresses.
ja: お知らせを受け取るメールアドレスを入力してください。複数の場合は改行で区切ります。注文トークンを使用して動的にメールアドレスを指定することができます。

en: You can make use of the replacement patterns in the recipients field, the subject, and the message body.
ja: 受信者、件名、メッセージ本文フィールドで置換パターンを使用できるようにします。

en: Attempt to e-mail @email concerning order @order_id failed.
ja: 注文 @order_id に関連する @email へメール送信するのに失敗しました。

en: Once your download is finished, you must refresh the page to download again. (Provided you have permission)
ja: ダウンロードが完了した時、もう一度ダウンロードするには、ページを再読込する必要があります。(権限が必要です)

en: Downloads will not be counted until the file is finished transferring, even though the number may increment when you click.
ja: クリックする時に数が増加しますが、ダウンロードはファイル転送が完了するまではカウントされません。

en: Do not use any download acceleration feature to download the file, or you may lock yourself out of the download.
ja: ファイルのダウンロードには、ダウンロード加速機能またはまたは、ダウンロードして自分自身をロックアウトする可能性のある機能を使用しないでください。

en: The file you requested does not exist.
ja: 要求されたファイルは存在しません。

en: You have reached the download limit for this file.
ja: このファイルはダウンロード制限に達しています。

en: A hook denied your access to this file.
ja: フックはこのファイルへのアクセスを拒否されました。

en: Add file downloads through this page and then use the <a href="!url">conditional actions interface</a> to limit which orders they are applied to. Most important is the order status on which file download access will be triggered.
ja: このページを介してファイルダウンロードを追加し、それらが適用されるのはどの注文かを制限するために<a href="!url">条件付きアクションインターフェイス</a>を使用します。最も重要なのはファイルダウンロードのアクセスが引き起こされる注文ステータスです。

en: You must add files at the !url in order to attach them to a user.
ja: ユーザーに添付するには!urlでファイルを追加する必要があります。

en: Ubercart file download administration page
ja: Ubercart ファイルダウンロード管理ページ

en: Select a file to add as a download. Newly added files will inherit the settings at the !url.
ja: ダウンロードとして追加するファイルを選択します。新しい追加ファイルは!urlでの設定を継承します。

en: Ubercart file product feature settings page
ja: Ubercartファイル商品機能設定ページ

en: A negative download limit does not make sense. Please enter a positive integer, or leave empty for no limit.
ja: 負のダウンロード制限は意味がありません。正の整数、または無制限にするには空のままにしてください。

en: A negative address limit does not make sense. Please enter a positive integer, or leave empty for no limit.
ja: 負のアドレス制限は意味がありません。正の整数、または無制限にするには空のままにしてください。

en: The date %date has already occurred.
ja: 日付%dateは過ぎています。

en: A negative expiration quantity does not make sense. Use the polarity control to determine if the time should be added or subtracted.
ja: 負の有効な量は意味がありません。時間を追加されるか、減算された場合、決定するために極性制御に使用します。

en: No files can be downloaded by this user.
ja: このユーザーにはどのファイルもダウンロードされていません。

en: You must add files at the !url in order to attach them to a model.
ja: モデルにそれらを添付するために !url でファイルを追加する必要があります。

en: This is the SKU that will need to be purchased to obtain the file download.
ja: これはファイルダウンロードを入手するために購入する必要があるSKUです。

en: Use these options to override any global download limits set at the !url.
ja: !urlでの任意の全体的なダウンロード制限セットを上書きするにはこれらのオプションを使用します。

en: Ubercart product settings page
ja: Ubercart商品設定ページ

en: File limitations
ja: ファイルの制限

en: Override download limit
ja: ダウンロード制限を上書き

en: Override the amount of times a customer can download this file after the product has been purchased.
ja: お客様が商品購入後このファイルをダウンロードできる回数を上書きします。

en: The number of times this file can be downloaded.
ja: このファイルをダウンロードできる回数。

en: Override location limit
ja: 場所制限を上書き

en: Override the amount of locations (IP addresses) a customer can download this file from after the product has been purchased.
ja: お客様が商品購入後このファイルをダウンロードできる場所(IPアドレス)の数を上書きします。

en: The number of unique IPs that a file can be downloaded from.
ja: このファイルをダウンロードできるユニークIPの数。

en: Override time limit
ja: 時間制限の上書き

en: Override the amount of time a customer can download this file after the product has been purchased.
ja: お客様が商品購入後このファイルをダウンロードできる時間を上書きします。

en: How long after this product has been purchased until this file download expires.
ja: この商品が購入されてからこのファイルがダウンロード期限切れになるまでどの位か。

en: A negative IP address limit does not make sense. Please enter a positive integer, or leave empty for no limit.
ja: 負のIPアドレス制限は意味をなしません。正の整数を入力するか、無制限にするには空白にして下さい。

en: You set the granularity (%gran), but you did not set how many. Please enter a positive non-zero integer.
ja: 粒度を設定しました(%gran)が、どの位かを設定していません。正のゼロでない整数を入力して下さい。

en: The absolute path (or relative to Drupal root) where files used for file downloads are located. For security reasons, it is recommended to choose a path outside the web root.
ja: ファイルダウンロードに使用されるファイルが配置される絶対(またはDrupalルートからの相対)パス。セキュリティー上の理由により、ウェブルート外のパスを選択することを推奨されます。

en: Warn about purchasing duplicate files
ja: 重複ファイルの購入について警告をする

en: If a customer attempts to purchase a product containing a file download, warn them and notify them that the download limits will be added onto their current limits.
ja: お客様がファイルダウンロードを含む商品を購入使用する場合、彼らに警告し現在の制限にダウンロード制限が追加されることを通知します。

en: The number of times a file can be downloaded. Leave empty to set no limit.
ja: この回数ファイルダウンロードができます。無制限なら空のままにしてください。

en: The number of unique IPs that a file can be downloaded from. Leave empty to set no limit.
ja: ファイルダウンロードすることができるユニークなIPアドレス数です。無制限なら空のままにしてください。

en: The directory %dir was deleted.
ja: ディレクトリー%dirが削除されました。

en: The directory %dir could not be deleted.
ja: ディレクトリー%dirが削除されませんでした。

en: The directory %dir could not be deleted because it is not empty.
ja: 空でないためディレクトリー %dir が削除されませんでした。

en: The file %dir was deleted.
ja: ファイル %dir が削除されました。

en: The file %dir could not be deleted.
ja: ファイル %dir が削除されませんでした。

en: %user has had all of his/her downloadable files removed.
ja: %user がダウンロード可能な全てのファイルを削除しました。

en: %user has had %file removed from his/her downloadable file list.
ja: %user がダウンロード可能なファイルのリストから %file を削除しました。

en: %user has had download privileges of %file renewed.
ja: %user は %file 更新のダウンロード権限を持っています。

en: %user has been allowed to download %file.
ja: %user は %file をダウンロードできます。

en: Displaying @orders orders at a time on the admin overview
ja: 管理画面の一覧ページで1度に @orders 件の注文を表示

en: Order logging is enabled.
ja: 注文のログ記録は有効です。

en: Order logging is disabled.
ja: 注文のログ記録は無効です。

en: Addresses on order view pages are capitalized.
ja: 注文表示画面の住所を大文字にします。

en: Addresses on order view pages are not capitalized.
ja: 注文表示画面の住所を大文字にしません。

en: Allow customers to view order invoices from their order history.
ja: 顧客が注文履歴で請求書を表示できるようにする。

en: Enabling this feature allows pop-up invoices to be opened when a particular order is being viewed.
ja: この機能を有効にすると、特定の注文を表示する際に請求書がポップアップで開きます。

en: Customers are allowed to view order invoices from their accounts.
ja: 顧客は自分のアカウントから注文の請求書を表示することができます。

en: Customers are not allowed to view order invoices from their accounts.
ja: 顧客は自分のアカウントから注文の請求書を表示することができません。

en: Select the invoice template to use when invoices are viewed on the site.<br />This is separate from the template used to e-mail invoices to customers which is configured through <a href="!url">Conditional actions</a>.
ja: サイト上で表示する請求書のテンプレートを選択してください。<br />これは、<a href="!url">条件付きアクション</a>で設定するメールの請求書で使用するテンプレートとは別個のものです。

en: You are using the %template order invoice template.
ja: 注文の請求書のテンプレートに %template を使用しています。

en: Account details sent to e-mail provided.<br /><br /><strong>Username:</strong> @username<br /><strong>Password:</strong> @password
ja: アカウントの詳細を、ご入力いただいたメールアドレスに送信いたしました。<br /><br /><strong>ユーザー名:</strong> @username<br /><strong>パスワード:</strong> @password

en: User @uid - @mail
ja: ユーザー @uid - @mail

en: This order has been modified by another user, changes cannot be saved.
ja: この注文は他のユーザーによって修正が加えられており、変更は保存されませんでした。

en: Ubercart order object
ja: Ubercartのorderオブジェクト

en: Order line item
ja: 注文項目

en: Original order
ja: 元の注文

en: E-mail requested for order status update
ja: 注文ステータスの更新で送信するメール

en: E-mail an order update notification
ja: 注文更新の情報をメール送信

en: Notify the customer when the order status is changed.
ja: 注文ステータスが変更された場合に顧客へ通知します。

en: If the order status is not still In Checkout.
ja: 注文ステータスがもはや購入手続きでない場合。

en: Returns TRUE if the current order status matches the status specified below.
ja: 現在の注文ステータスが以下で指定した状態と一致すればTRUEを返します。

en: Returns TRUE if the current order total is within the parameters below.
ja: 現在の注文合計が以下のパラメータの範囲内にあればTRUEを返します。

en: Check the user name.
ja: ユーザー名をチェック

en: Order: User
ja: 注文: ユーザー

en: Returns TRUE if the user name matches the condition.
ja: ユーザー名が条件に一致する場合にTRUEを返します。

en: Check the user email address.
ja: ユーザーのメールアドレスをチェック

en: Returns TRUE if the user email addresses matches the condition.
ja: ユーザーのメールアドレスが条件に一致する場合にTRUEを返します。

en: Check the user creation date.
ja: ユーザーの登録日時をチェック

en: Returns TRUE if the user creation date matches the condition.
ja: ユーザーの登録日時が条件に一致する場合にTRUEを返します。

en: Check the user last login date.
ja: ユーザーの最終ログイン日時をチェック

en: Returns TRUE if the user last login date matches the condition.
ja: ユーザーの最終ログイン日時が条件に一致する場合にTRUEを返します。

en: Check the user language setting.
ja: ユーザーの言語設定をチェック

en: Returns TRUE if the user language setting matches the condition.
ja: ユーザーの言語設定が条件に一致する場合にTRUEを返します。

en: Check the role of the user.
ja: ユーザーの役割をチェック

en: Send an order email
ja: 注文メールを送信

en: Email an order invoice
ja: 注文の請求書をメール送信

en: - All products -
ja: - 全商品 -

en: Selecting "- All products -" will override any other selections and returns the total number of products in the order.
ja: 「- 全商品 -」を選択すると、その他の選択を上書きし、注文に含まれる商品数の合計を返します。

en: User was created before the specified date.
ja: ユーザーが指定の日時より以前に登録されている。

en: User was created on or before the specified date.
ja: ユーザーが指定の日時またはそれ以前に登録されている。

en: User was created on the specified date.
ja: ユーザーが指定の日時に登録されている。

en: User was not created on the specified date.
ja: ユーザーが指定の日時には登録されていない。

en: User was created on or after the specified date.
ja: ユーザーが指定の日時またはそれ以降に登録されている。

en: User was created after the specified date.
ja: ユーザーが指定の日時より後に登録されている。

en: User creation date
ja: ユーザーの登録日時

en: User last logged in before the specified date.
ja: ユーザーが最後にログインしたのは指定の日時より以前。

en: User last logged in on, or before the specified date.
ja: ユーザーが最後にログインしたのは指定の日時またはそれ以前。

en: User last logged in on the specified date.
ja: ユーザーが最後にログインしたのは指定の日時。

en: User did not log in last on the specified date.
ja: ユーザーが最後にログインしたのは指定の日時ではない。

en: User last logged in on or after the specified date.
ja: ユーザーが最後にログインしたのは指定の日時またはそれ以降。

en: User last logged after the specified date.
ja: ユーザーが最後にログインしたのは指定の日時より以降。

en: User last login date
ja: ユーザーの最終ログイン日時

en: User language setting
ja: ユーザーの言語設定

en: If you use an <em>AND</em> case and want to check a custom role, make sure <em>authenticated user</em> is checked too or the condition will return FALSE.
ja: もしも、<em>AND</em>を選択しつつ独自の役割もチェックしたい場合は、<em>登録ユーザー</em>にもチェックを入れてください。そうしなければ条件はFALSEを返してしまいます。

en: You can make use of the replacement patterns in the recipients, the subject, and the template file.
ja: 受信者や件名、テンプレートファイルに置換パターンを使用することができます。

en: Select the invoice template to use for this email.
ja: このメールに使用する請求書のテンプレートを選択してください。

en: Included information
ja: 記載する情報

en: Show the business header and shipping method.
ja: ビジネスヘッダーと配送方法を表示。

en: Show all of the above plus the help text, email text, and store footer.
ja: 上記のすべてに加え、ヘルプテキストおよびメールテキスト、店舗フッターを表示。

en: Show all of the above plus the "thank you" message.
ja: 上記のすべてに加え、「ありがとう」メッセージを表示

en: Attempted to e-mail an invoice with no recipient.
ja: 受信者なしで請求書をメール送信しようとしました。

en: Customer number: !user_link
ja: 顧客番号: !user_link

en: Use this button to create a custom order status: !create_form
ja: 独自の注文ステータスを作成: !create_form

en: Order panes on %screen screen:
ja: %screen 画面の注文区画:

en: view own orders
ja: 自分の注文を表示

en: unconditionally delete orders
ja: 無条件で注文を削除

en: View orders with a particular order status.
ja: 特定の状態を持つ注文を表示。

en: View order.
ja: 注文を表示。

en: View order invoice.
ja: 注文の請求書を表示。

en: Delete an order
ja: 注文を削除

en: The physical weight.
ja: 物理的な重さ。

en: Fixed %count predicates with the action "uc_order_email_invoice".
ja: %count 個の述部をアクション「uc_order_email_invoice」で修正しました。

en: Removed new users' passwords from order data.
ja: 新しいユーザーのパスワードを注文データから削除しました。

en: Product image widget
ja: 商品画像表示方式

en: The selected widget will be used to display a zoomed version of product images when they are clicked.
ja: 選択された方式が、クリック時に拡大された画像表示の際に使用されます。

en: The Quantity field in the <em>Add to Cart</em> form is enabled.
ja: <em>カートに入れる</em>フォームで数量フィールドが有効です。

en: The Quantity field in the <em>Add to Cart</em> form is disabled.
ja: <em>カートに入れる</em>フォームで数量フィールドが無効です。

en: The <em>Add to Cart</em> form is enabled in product teasers.
ja: <em>カートに入れる</em>フォームがティーザーで有効です。

en: The <em>Add to Cart</em> form is disabled in product teasers.
ja: <em>カートに入れる</em>フォームがティーザーで無効です。

en: Teaser and catalog pages: %text
ja: ティーザーとカタログページ: %text

en: Product view pages: %text
ja: 商品詳細ページ:%text

en: Displayed product fields:
ja: 表示する商品フィールド:

en: The following features are enabled:
ja: 下記のフィーチャーが有効:

en: Default image support configured for Ubercart products using CCK and ImageCache.
ja: CCKとImageCacheを使用して、Ubercartの商品で使用するデフォルトの画像サポートを設定しました。

en: This product class already exists.
ja: この商品クラスはすでに存在します。

en: This is a node type provided by another module. Only custom node types may become product classes.
ja: これは他のモジュールによるノードタイプです。商品クラスにすることができるのは、独自のノードタイプだけです。

en: Ubercart product settings
ja: Ubercartの商品設定

en: Product image field
ja: 商品画像フィールド

en: The selected field will be used on Ubercart pages to represent the products of this content type.
ja: このコンテンツタイプの商品を表すのに、選択したフィールドをUbercartのページで使用します。

en: Product module form.
ja: 商品モジュールのフォーム。

en: Node description. (View tab)
ja: ノードの説明。（表示タブ）

en: To automatically configure core image support, <a href="!url">enable</a> the <a href="http://drupal.org/project/cck">Content</a>, <a href="http://drupal.org/project/imagefield">CCK Image field</a>, and <a href="http://drupal.org/project/imagecache">Imagecache</a> modules.
ja: コアの画像サポートを自動的に設定するには、<a href="http://drupal.org/project/cck">Content</a>、および<a href="http://drupal.org/project/imagefield">CCK Image field</a>、<a href="http://drupal.org/project/imagecache">Imagecache</a>モジュールを<a href="!url">有効</a>にしてください。

en: The Image file field has not been created for products.
ja: 商品の画像ファイルフィールドが作成されていません。

en: Some or all of the expected Imagecache presets ("!presets") have not been created. Ubercart will not display images in certain places.
ja: 期待されるImagecacheプリセット ("!presets") のいくつか、またはすべてが作成されていません。Ubercartは画像を特定の位置に表示できません。

en: Some Imagecache presets do not contain actions to perform on images. Images may be displayed in their original formats.
ja: Imagecacheのプリセットのなかで、画像を変更するアクションのないものがあります。画像はオリジナルのままで表示されます。

en: field_image_cache set as the Ubercart image for products and product classes.
ja: Ubercartの商品や商品クラスの画像として field_image_cache を設定しました。

en: The manufacturer's suggested price.
ja: 製造者が示した価格。

en: The price for which the product is sold.
ja: 商品購入時の価格。

en: Is a product
ja: 商品である

en: Check for the fields provided by the Ubercart product module.
ja: Ubercartのproductモジュールによって提供されたフィールドをチェック。

en: Buy it now button
ja: 「今すぐ買う」ボタン

en: Product kit cart display
ja: カートでの組み合わせ商品の表示方法

en: As individual products. Customers may add or remove kit components at will. Discounts entered below are not applied to the kit price
ja: 個別の商品として。顧客は組み合わせ商品に含まれている商品を自由に追加したり削除することができます。下記で入力された割引は組み合わせ商品の価格には適用されません。

en: Product kit discounts are not applied because the customer can remove components from their cart.
ja: 組み合わせ商品に含まれている商品を顧客が取り除くことができるので、組み合わせ商品の割引は適用されません。

en: Enter a positive or negative value to raise or lower the item price by that amount. This change is applied to each %product in the kit.
ja: 正または負の値を入力して、アイテムの価格を上下することができます。この変更は組み合わせ商品に含まれているそれぞれの%productに適用されます。

en: Total price
ja: 合計価格

en: If this field is set, the discounts of the individual products will be recalculated to equal this value. Currently, the total sell price is %price.
ja: このフィールドが設定されると、その値に等しくなるように個々の商品の割引額が再計算されます。現在、販売価格の総額は %price です。

en: Product kits do not have an image field. You may add a %field_name at the <a href="!add_url">Add field page</a> and make sure it is set as the Ubercart image in the <a href="!edit_url">content type settings</a> under the Ubercart product settings fieldset.
ja: 組み合わせ商品には画像フィールドがありません。<a href="!add_url">フィールドの追加ページ</a>で %field_name を追加することができますので、<a href="!edit_url">コンテンツタイプの設定</a>にある商品設定のフィールドセットでUbercartの画像として設定されているか確認してください。

en: administer product kits
ja: 組み合わせ商品の管理

en: Product kits
ja: 組み合わせ商品

en: Configure the product kit settings.
ja: 組み合わせ商品の設定を行います。

en: field_image_cache set as the Ubercart image for product kits.
ja: field_image_cache を組み合わせ商品の画像として設定しました。

en: All sales reports are <b>GMT !offset</b> (Default site timezone)
ja: 全ての売り上げレポートは<b>GMT !offset</b> （世界標準時からの時差　初期設定のタイムゾーン)で表示されます。

en: Delete expiration of %role_name role for the user %user_name?
ja: ユーザー%user_nameの役割%role_nameの有効期限を削除しますか?

en: Deleting the expiration will give %user_name privileges set by the %role_name role indefinitely unless manually removed.
ja: 有効期限を削除すると、役割 %role_name の権限セットを別途削除しない限り無期限で %user_name に与えることになります。

en: Invalid user id or role id.
ja: 正しくないユーザーIDと役割IDです

en: Ubercart role expiration
ja: Ubercartの役割の有効期限

en: Update all role expirations for this order.
ja: この注文の全ての役割が時間切れになる更新

en: Notify customer when a role is granted
ja: 役割が付与される時にお客様へ通知

en: Notify the customer when they have had a role granted on their user.
ja: 役割がユーザーに与えられた時お客様に通知します

en: Notify customer when a role is revoked
ja: 役割が取り消された時お客様へ通知

en: Notify the customer when they have had a role revoked from their user.
ja: 役割がユーザーから取り消された時お客様に通知します

en: Notify customer when a role is renewed
ja: 役割が更新された時お客様へ通知

en: Notify the customer when they have had a role renewed on their user.
ja: ユーザーの役割に更新があった時お客様へ通知します

en: Notify customer when a role is about to expire
ja: 役割が期限切れになる時お客様へ通知

en: Notify the customer when they have had a role that is about to expire.
ja: 役割が期限切れになる時、お客様へ通知します

en: Renew the roles on an order.
ja: 注文の役割を更新

en: Send an order email regarding roles.
ja: 注文の役割の説明をメールで送信します。

en: E-mail for granted roles
ja: メールの役割を付与

en: E-mail for revoked roles
ja: 取り消された役割のメール

en: E-mail for renewed roles
ja: 更新された役割のメール

en: E-mail for role expiration reminders
ja: 役割期限切れ通知のメール

en: Add roles through this page and then use the <a href="!url">conditional actions interface</a> to limit which orders they are applied to. Most important is the order status on which role granting will be triggered.
ja: このページを介する役割を追加し、<a href="!url">どの注文に適用されるかを限定するため条件付きアクションインターフェイス</a>を使用します。最も重要なのはどの役割付与がトリガーされる注文状態です。

en: Ubercart grants certain roles to customers when they purchase products with a role assignment feature. These can be permanent or temporary roles. Here you can view and edit when temporary roles are set to expire.
ja: 役割割当機能を持つ商品を購入した時に、Ubercartは特定の役割をお客様に付与します。これらは永続的か、または一時的な役割です。ここでは、一時的な役割が期限切れに設定された時表示/編集ができます。

en: Ubercart roles
ja: Ubercartの役割

en: Pending Expirations
ja: 保留中の有効期限

en: Add/remove time
ja: 追加/削除の時刻

en: You need to <a href="!url">create new roles</a> before any can be added as product features.
ja: 商品特徴として追加される前に<a href="!url">役割を追加</a>する必要があります。

en: This is the SKU of the product that will grant the role.
ja: これは役割を与えられる商品のSKUです。

en: Check if this product SKU that uses role assignment is associated with a shippable product.
ja: 役割の割当を使用するこの商品のSKUが配送可能な商品に関連する場合、チェックして下さい。

en: Expiration period
ja: 有効期限

en: Override the default ending expiration
ja: デフォルトの期限終了を上書きします

en: Relative from activation time
ja: アクティベーションからの相対時間

en: Absolute role ending
ja: 役割の絶対的終了時間

en: From the time the expiration period started.
ja: 有効期限開始の時から。

en: When this expiration period will end.
ja: 有効期限の終了日時。

en: The specified date !date has already occurred. Please choose another.
ja: 指定した日付!dateは既に過ぎています。別の日を選んで下さい。

en: The combination of SKU and role already exists for this product.
ja: SKUと役割の組み合わせはこの商品に既に存在します。

en: <strong>Expiration:</strong> !date<br />
ja: <strong>有効期限:</strong> !date<br />

en: Global expiration
ja: 全体的な有効期限

en: <strong>Multiply by quantity:</strong> Yes
ja: <strong>量による引き延ばし:</strong> はい

en: <strong>Multiply by quantity:</strong> No
ja: <strong>量による引き延ばし:</strong> いいえ

en: These are roles that Ubercart can grant to customers who purchase specified products. If you leave all roles unchecked, they will all be eligible for adding to a product.
ja: Ubercartが指定された商品を購入したお客様に付与することができる役割です。すべての役割がチェックされない場合、すべて商品を追加できる対象となります。

en: The expiration of %role_name role for the user %user_name has been deleted.
ja: ユーザー%user_nameの役割%role_nameの有効期限は削除されました。

en: %user has had the %role role revoked.
ja: %userが持っていた役割%roleは失効しました。

en: %user has been granted the %role role.
ja: %userに%roleが付与されました。

en:  It will expire on %date
ja:  %dateに有効期限となります。

en: No SKU found.
ja: SKUがありません。

en: administer product stock
ja: 商品在庫の管理

en: !country version !version is enabled.
ja: !country バージョン!version は有効です。

en: !country version !version is disabled.
ja: !country バージョン!version は無効です。

en: Country file @file could not import or had no install function.
ja: 国ファイル @file をインポートできないか、またはインストール関数がありません。

en: Store address:<br />!address
ja: 店舗所在地:<br />!address

en: Not set yet.
ja: 未設定。

en: Store e-mail address is %email.
ja: 店舗のメールアドレスは %email です。

en: Store e-mail address is not set.
ja: 店舗のメールアドレスは設定されていません。

en: Help page is <a href="!url">!url</a>.
ja: ヘルプページは <a href="!url">!url</a> です。

en: Help page is not set.
ja: ヘルプページは設定されていません。

en: Store admin page is displaying: <br />@display
ja: 店舗の管理ページは以下の形式で表示されています: <br />@display

en: Customer's %billing is being used in lists.
ja: 顧客の%billingは一覧に使用されています。

en: Footer using !footer
ja: フッターは !footer を使用しています。

en: Currency format: @format
ja: 通貨の書式: @format

en: Weight format: @weight
ja: 重さの書式: @weight

en: Date format: @date
ja: 日付の書式: @date

en: Warning: @count orders were found with addresses in this country. Removing this country now will cause errors to show on those order pages. You might consider simply disabling this country instead.
ja: 警告: この国の住所を使用している注文が@count件あります。いまこの国を除去すると、これらの注文ページを表示する際にエラーが発生します。除去せずこの国を無効にしてはいかがでしょうか。

en: Prices will be altered by enabled price alterers in their order in the table above.
ja: 上記テーブルでの順番に従って有効な価格変換による価格の変換がおこなわれます。

en: Price formatter
ja: 価格のフォーマット設定

en: Cancel changes
ja: 変更をキャンセル

en: Price alterers
ja: 価格変換

en: Price handler configuration saved.
ja: 価格ハンドラの設定を保存しました。

en: @field is enabled.
ja: @field は有効です。

en: @field is disabled.
ja: @field は無効です。

en: @title is %default.
ja: @title は %default です。

en: @title is not set.
ja: @title は設定されていません。

en: uc_add_js() has been deprecated. Use drupal_add_js() in your code.
ja: uc_add_js() は非推奨です。 drupal_add_js() を使用してください。

en: Price handler settings
ja: 価格ハンドラの設定

en: Select which price handlers to use for your store.
ja: サイトでどの価格ハンドラを使用するか選択してください。

en: The Recurring Fees module was removed from core between Ubercart 2.0-rc1 and 2.0-rc2. If you were using it, it has been disabled and should be removed from your ubercart/payment directory if the old verion remains. You may continue using the module by downloading and installing the latest <a href="http://drupal.org/project/uc_recurring">UC Recurring 6.x-1.x</a> release from drupal.org.  New features for the module will be developed in the contributed version of the module starting with the 6.x-2.x branch.
ja: Ubercart 2.0-rc1 から 2.0-rc2 となるまでに、Recurring Feesモジュールがコアから除かれました。もしも使用していたなら無効となりますので、ファイルをubercart/paymentディレクトリーから削除してください。drupal.orgから最新の<a href="http://drupal.org/project/uc_recurring">UC Recurring 6.x-1.x</a>リリースをダウンロードしてインストールすることにより、モジュールの使用を続けることができます。モジュールの新しい機能は 6.x-2.x 以降のバージョンで開発されています。

en: 'uc_notify_store_help_page' renamed to 'uc_store_help_page' in variable table
ja: 変数テーブルの 'uc_notify_store_help_page' は 'uc_store_help_page' に名前が変わりました。

en: Default price handler
ja: デフォルトの価格ハンドラ

en: The default handler alterer is simply responsible for prefixing various product prices for display.
ja: デフォルトのハンドラ変換は、単に様々な商品の価格を表示する役割を果たします。

en: The default handler formatter passes prices through a single currency formatter based on the store currency display settings.
ja: デフォルトのハンドラフォーマッターは、店舗の通貨表示設定に従って、価格を単一の通貨フォーマッターに通します。

en: List Price:
ja: 希望小売価格:

en: Cost:
ja: 原価:

en: Price:
ja: 価格:

en: Tax Name
ja: 税金名

en: Total taxable amount
ja: 総課税価額

en: Total tax collected
ja: 総徴収税額

en: * No information on jurisdiction, tax rate, or taxable amount is available for this line.
ja: * 管轄区域、税率や課税額に関する情報はこの行で入手できません。

en: Customize tax report parameters
ja: 「消費税申告用レポート」項目をカスタマイズする

en: Adjust these values and update the report to build your sales tax report. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
ja: ご自分の「消費税申告用レポート」を作成します。以下の項目を選択し、「レポートのアップデート」をクリックしてください。一度登録されるとレポートはブックマークされて次回から簡単に呼び出すことが出来ます。

en: Sales tax report
ja: 消費税申告用レポート

en: Taxed products
ja: 税額を加算する商品

en: Shippable products
ja: 配送可能な商品

en: Any product
ja: 全ての商品

en: No rates available.
ja: 有効な税率はありません。

en: Add a tax rate
ja: 税率を追加する

en: Apply tax to any product regardless of its shipability.
ja: 配送の有無にかかわらず、税額を加算する

en: Apply tax to shippable products only.
ja: 配送が必要な商品だけに税額を加算する

en: "Blank line" product
ja: "空白行"商品

en: Apply taxes to the specified product types/classes.
ja: 特定の商品種別に限って税額を加算する

en: Taxes are sorted by weight and then applied to the order sequentially. This value is important when taxes need to include other tax line items.
ja: 税金の重さによってソートされ、順に適用されます。この値は、その他の税金を商品項目に含めるのに必要な時に重要です。

en: Rate must be a positive number. No commas and only one decimal point.
ja: 税率は正の数でなければいけません。カンマは不要で小数点のみです。

en: Tax rate %name saved.
ja: 税率%nameが保存されました。

en: Copy of !name
ja: !nameのコピー

en: Tax rate %name cloned.
ja: 税率%nameが複製されました。

en: That tax rate does not exist.
ja: その税率は存在しません。

en: This action cannot be undone. Any orders that have been charged this tax may lose tax if you proceed.<br />If you just want this tax to no longer be applied to orders, consider disabling its predicate instead.
ja: この処理は取り消しできません。処理を先に進めるとこの税が含まれる任意の注文は税額を失うことになります。<br />注文にこの税をもはや適用させる必要がない場合、代わりに述部を無効にするようにして下さい。

en: Tax rate %name deleted.
ja: 税率%nameが削除されました。

en: Tax rule
ja: 税金のルール

en: Calculate taxes
ja: 税金の計算

en: Apply !name
ja: !nameの適用

en: Add tax rates through this page and then use the <a href="!url">conditional actions interface</a> to add conditions to the taxes that limit which orders they are applied to. Especially important are the geographic area conditions for the delivery address.  Use the conditions link to jump to a particular tax rate conditions configuration page.
ja: このページで税率を追加し、それらが適用されるのはどの注文かを制限する税金に条件を追加するために<a href="!url">条件付きアクションインターフェイス</a>を使用します。特に重要なものは配送可能な住所の地理的領域の条件です。特定の税率条件設定ページにジャンプする条件リンクを使用します。

en: Configure the tax rates and settings.
ja: 税率等の設定をします。

en: Edit a tax rate
ja: 税規則の編集

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
ja: %name: このフィールドは @count 以上の値を持つことができません。

en: No fields available.
ja: 利用できるフィールドがありません。

en: Not configured.
ja: 設定されていません。

en: Delete user
ja: ユーザーの削除

en: Modify node fields
ja: ノードのフィールドを変更する

en: '@column' => value for @column
ja: '@column' => @column の値

en: return array(
      0 => array(@columns),
      // You'll usually want to stop here. Provide more values
      // if you want your 'default value' to be multi-valued:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );
ja: return array(
      0 => array(@columns),
      // 通常はここで終りになると思います。
      // 「デフォルト値」を複数にする場合は、その他の値を追加してください:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );

en: Expected format: <pre>!sample</pre>
ja: 期待される書式: <pre>!sample</pre>

en: You must select at least one field to modify.
ja: 変更するフィールドを選択してください。

en: Modify profile fields
ja: プロフィールのフィールドを変更する

en: Execute arbitrary PHP script
ja: 任意のPHPスクリプトを実行

en: PHP script
ja: PHPスクリプト

en: Modify node taxonomy terms
ja: ノードのタクソノミータームを変更する

en: The selected nodes are not associated with any vocabulary. Please select other nodes and try again.
ja: 選択されたノードはどのボキャブラリにも関連付けられていません。他のノードを選択して、再度実行してください。

en: <br />Note that this field has no effect when deleting terms.
ja: <br />タームを削除する際には、このフィールドは何も影響しないことに注意してください。

en: (new tags)
ja: （新しいタグ）

en: Add the selected terms
ja: 選択したタームを追加

en: Replace existing terms with selected ones
ja: 既存のタームを選択したタームで置き換える

en: Replace terms within same vocabulary
ja: 同じボキャブラリにあるタームで置き換える

en: Delete selected terms
ja: 選択したタームを削除

en: You did not select any term nor did you choose to replace existing terms. Please select one or more terms or choose to replace the terms.
ja: タームを選択していないか、または既存のタームの置き換えを選択していません。タームを選択するか、タームの置き換えを選択してください。

en: Modify user roles
ja: ユーザーの役割を変更する

en: Add roles
ja: 役割の追加

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
ja: 選択したユーザーに追加する役割を選択してください。

en: Remove roles
ja: 役割の削除

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
ja: 選択したユーザーから削除する役割を選択してください。

en: You have not chosen any role to add or remove. Please select something to do.
ja: 追加または削除する役割が全く選択されていません。いずれかを選択してください。

en: Bulk Operations
ja: 一括処理

en: Displays rows with checkmarks for bulk actions.
ja: アクションをまとめて実行するためのチェックボックス付きで行を表示します。

en: Invoke them directly
ja: 直接呼出し

en: Use Batch API
ja: Batch API を使用

en: To execute operations
ja: 処理の実行方法

en: Display operations as
ja: 処理の表示方法

en: Dropdown selectbox with Submit button
ja: 送信ボタン付きのセレクトボックス

en: Each action as a separate button
ja: 各アクションごとに別々のボタン

en: Skip confirmation step
ja: 確認のステップをスキップ

en: Display processing result
ja: 処理結果を表示

en: Check this box to let Drupal display a message with the result of processing the selected objects.
ja: チェックがあれば、選択したオブジェクトの処理結果を表示します。

en: Selected operations
ja: 選択済みの処理

en: Bulk operations
ja: 一括処理

en: - Choose an operation -
ja: - 処理を選択 -

en: No operation selected. Please select an operation to perform.
ja: 処理が選択されていません。実行する処理を選択してください。

en: An error occurred while processing @operation with arguments: @arguments
ja: アーギュメントを交えた処理 @operation を実行中にエラーが発生しました: @argument

en: An attempt by user %user to !perm was blocked due to insufficient permissions.
ja: ユーザー %user による !perm の試みは、権限が不十分なためブロックされました。

en: Could not find object info for view table @table.
ja: ビューのテーブル @table に関するオブジェクトの情報が見つかりませんでした。

en: Integrates actions with the permission system.
ja: アクションと権限システムを組み合わせます。

en: Exposes new Views style 'Bulk Operations' for selecting multiple nodes and applying operations on them.
ja: 「一括処理」という新しいViewsスタイルを追加することで、複数のノードを選択してそれらに処理を施すことができるようになります。

en: Alias: @alias
ja: エイリアス: @alias

en: No alias
ja: エイリアスなし

en: Numeric
ja: 数値

en: Alt text
ja: 代替テキスト

en: Edit link
ja: 編集リンク

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
ja: 生成する URL のパス中に以下のプレースホルダートークンを使用することができます。 いくつかのトークンは、アクションの実行状況によって有効でない場合があります。

en: Date form type
ja: 日付フォーム形式

en: Select a granularity for the date filter. For instance, selecting 'day' will create a filter where users can select the year, month, and day.
ja: 日付フィルターの集合単位を選択して下さい。例えば、'日'を選択することはユーザーが選んだ年月日にフィルターを作成します。

en: Date field(s)
ja: 日付フィールド

en: Select date field(s) to filter with this argument.
ja: この引数でフィルターする日付フィールドを選択して下さい。

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
ja: 同じクエリーで複数の日付フィールドを処理する方法です。日付フィールドのどれか(date = field_1 OR field_2)からマッチした項目、または選択された日付フィールドの全て(date = field_1 AND field_2)からマッチした項目だけが返されます。

en: You must select at least one date field for this filter.
ja: このフィルターには最低一つの日付フィールドが必要です。

en: Date default
ja: 日付デフォルト

en: To date default
ja: To dateデフォルト

en: Please set a default value for the To date as well as the From date when using default values with the Between or Not between operators.
ja: BetweenかNot Between演算子でデフォルト値を使用する際のFrom dateと同様にTo dateのデフォルト値を設定して下さい。

en: Missing date fields!
ja: 日付フィールドが見つかりません!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
ja: (@field) <strong>公開された</strong> @widget @format

en: User timezone
ja: ユーザータイムゾーン

en: Add comment link
ja: コメント追加リンク

en: delete own
ja: 自分のものを削除

en: Justify
ja: 正当化する

en: Broken handler @table.@field
ja: 壊れているハンドラー @table.@field

en: Skipping broken view @view
ja: 壊れているビュー @view をスキップ

en: Ajax callback for view loading.
ja: 表示読込用のAjaxコールバック

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
ja: コンバーターは Views 1 から Views 2 への変換をできる限り試みます。この変換は信頼できるものではありません。まず間違いなくビューを調整しなくてはならないでしょう。通常のインポートタブから Views 1 のビューをインポートすることができます。

en: Changes cannot be made to a locked view.
ja: ロックされた表示は変更することはできません

en: Convert stored Views 1 views.
ja: 保存された Views 1 のビューを変換する。

en: Convert view
ja: 表示を変換

en: Create customized lists and queries from your database.
ja: カスタマイズされた一覧とクエリーをデータベースから作成する

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
ja: 表示の管理インターフェース。 このモジュールを利用せずに、表示の作成や編集はきません。

en: Example table
ja: テーブルの例

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
ja: サンプルのテーブルにはサンプルのコンテンツがあり、ノードに関連付けることができます。

en: Example content
ja: コンテンツの例

en: Some example content that references a node.
ja: ノードを参照しているコンテンツの例です。

en: Example node
ja: ノードの例

en: Plain text field
ja: プレーンテキストフィールド

en: Just a plain text field.
ja: プレーンなテキストフィールドです。

en: Numeric field
ja: 数値フィールド

en: Just a numeric field.
ja: 数値のフィールドです。

en: Boolean field
ja: 論理値フィールド

en: Just an on/off field.
ja: オン・オフのフィールドです。

en: Timestamp field
ja: タイムスタンプフィールド

en: Just a timestamp field.
ja: タイムスタンプのフィールドです。

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
ja: デフォルトのフロントページをエミュレートします。デフォルトのホームページパスをこのビューにして、このビューをフロントページにすることができます。

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
ja: 引数が与えられている場合に使用するタイトル。ビューのタイトルと、これより前の引数のタイトルを上書きします。パーセント記号を使用すると、引数の内容で記号が置換されます。「%1」は第 1 引数、「%2」は第 2 引数の内容を表します。

en: Validator options
ja: 検証オプション

en: Display all values
ja: すべての値を表示

en: Hide view / Page not found (404)
ja: ビューを非表示 / ページが見つかりません（404）

en: Display empty text
ja: 空のテキストを表示

en: Provide default argument
ja: デフォルトの引数を使用

en: Provide default argument options
ja: デフォルトの引数を使用する際のオプション

en: Default argument type
ja: デフォルトの引数のタイプ

en: Broken/missing handler
ja: 壊れている、もしくは消失しているハンドラー

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
ja: このアイテムのハンドラーは壊れているか消失しており、使用できません。もしもモジュールが提供しているハンドラーで、そのモジュールが無効になっている場合は、モジュールを再度有効にすることで修復できるかもしれません。そうでなければ、このアイテムを削除するべきです。

en: Current date
ja: 現在の日時

en: Current node's creation time
ja: 現在のノードの作成日時

en: Current node's update time
ja: 現在のノードの更新日時

en: Allow multiple terms per argument.
ja: 引数に複数のタームを使用可能にする。

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
ja: このオプションを有効にすると、1+2+3（OR検索の場合）や1,2,3（AND検索の場合）といった形で複数の引数を入力できます。

en: Allow multiple arguments to work together.
ja: 引数で複数の指定を許可

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
ja: このオプションを有効にすると、同じ引数に複数のタームを指定した場合にそれらが一緒に動作します。この設定は「重複を減らす」設定と組み合わせることができません。

en: Do not display items with no value in summary
ja: 値がない項目をサマリーに表示しない

en: Invalid input
ja: 不正な入力

en: Fail basic validation if any argument is given
ja: 余分な引数が与えられたら検証を失敗にする

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
ja: このオプションを有効にすると、必要なものより多くの引数がビューに与えられた場合に検証を失敗させることができます。

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
ja: このオプションを有効にすると、1+2+3 または 1,2,3 といった書式で複数の引数をユーザーは入力できるようになります。

en: Exclude the argument
ja: 引数を除外

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
ja: このオプションを有効にすると、引数に入力した数字でビューを絞り込む代わりに、除外されます。

en: Glossary mode
ja: 辞典モード

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the argument, which allows the summary view to act as a glossary.
ja: 辞典モードは引数の文字数に制限を設け、それによってサマリーが辞典のような働きをするようになります。

en: Character limit
ja: 文字数制限

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
ja: 絞り込みに使用する引数の文字数。1 と設定すると、引数の文字で始まるすべてのフィールドが一致します。

en: When printing the argument result, how to transform the case.
ja: 引数の結果を出力する際に、大文字小文字を変換するかどうか。

en: No transform
ja: 変換なし

en: Upper case
ja: 大文字

en: Lower case
ja: 小文字

en: Capitalize each word
ja: 単語の頭文字を大文字にする

en: Case in path
ja: パスでの大文字小文字

en: Transform spaces to dashes in URL
ja: URLに含まれている空白をダッシュに変換

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
ja: スタイルが必要としている場合に、エンドユーザーに表示するこのフィールドのラベル。

en: Exclude from display
ja: 表示から除外

en: Rewrite the output of this field
ja: フィールドの出力を変更

en: If checked, you can alter the output of this field by specifying a string of text with replacement tokens that can use any existing field output.
ja: このオプションを有効にすると、既存のフィールドの出力を利用可能な置換トークンで文字列を指定することで、このフィールドの出力を変更することができます。

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
ja: このフィールドの表示に使用する文字列。HTMLを含めることができます。下記の「置換パターン」を利用して、このビューのデータを入力することができます。

en: Output this field as a link
ja: このフィールドをリンクとして表示

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
ja: このオプションを有効にすると、このフィールドはリンクとして表示されます。以下でリンク先を指定してください。

en: Link path
ja: リンクパス

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
ja: このリンクのDrupal内部パスまたは絶対URL。下記の「置換パターン」を利用して、このビューのデータを入力することができます。

en: The CSS class to apply to the link.
ja: このリンクに適用するCSSクラス。

en: Text to place as "alt" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
ja: 多くのブラウザでリンクにカーソルを重ねたときにツールチップとして表示される「alt」属性に設定する文字列。

en: Prefix text
ja: 接頭語文字列

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
ja: このリンクの前に表示する文字列。HTMLを含めることができます。

en: Suffix text
ja: 接尾語文字列

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
ja: このリンクの後ろに表示する文字列。HTMLを含めることができます。

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
ja: <p>このフィールドを使用する前にこのディスプレイにいくつかの付加的なフィールドを追加する必要があります。これらのフィールドは、状況に応じて<em>表示から除外する</em>ことも可能です。また、レンダリングの順序がこのフィールドよりも後に位置しているフィールドは置換パターンとして使用できないため、リストに表示されていないフィールドを使用したい場合には、フィールドを再構成する必要があることに注意して下さい。</p>

en: Trim this field to a maximum length
ja: 最大文字数でこのフィールドをトリミング

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
ja: このオプションを有効にすると、指定した最大文字数でフィールドがトリミングされて表示されます。

en: Trim only on a word boundary
ja: 単語の区切りでトリミング

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
ja: このオプションを有効にすると、単語の区切りでフィールドがトリミングされて表示されます。最大文字数を超えることはありません。単語の区切りが無ければ、フィールドは何も表示しません。

en: Add an ellipsis
ja: 省略符号を追加

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
ja: このオプションを有効にすると、フィールドの内容が切り詰められた場合に「...」を追加します。

en: Strip HTML tags
ja: HTMLタグを除去

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
ja: このオプションを有効にすると、すべてのHTMLタグを除去して表示します。

en: Field can contain HTML
ja: フィールドに HTML を含める

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
ja: このオプションを有効にすると、トリミングの後にHTML コレクターが実行され、タグが正しく閉じられているようにします。

en: File size display
ja: ファイルサイズの表示

en: Formatted (in KB or MB)
ja: フォーマット済み（KBまたはMB）

en: Raw bytes
ja: バイト数そのまま

en: If checked, true will be displayed as false.
ja: このオプションを有効にすると、trueの場合にfalseを返します。

en: Time ago (with "ago" appended)
ja: 現在からの時間（「～前」を付加）

en: Time span (future dates start with - )
ja: 経過時間（将来の日時はマイナス）

en: Time span (with "ago/hence" appended)
ja: 経過時間（「～前 / ～後」を付加）

en: Round
ja: 端数切り捨て

en: If checked, the number will be rounded.
ja: チェックがあれば、端数を切り捨てます。

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
ja: 小数点第何位まで表示するか指定してください。

en: What single character to use as a decimal point.
ja: 小数点として使用する文字を指定してください。

en: What single character to use as the thousands separator.
ja: 千単位の区切り文字として使用する文字を指定してください。

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
ja: 通貨記号等の、数字の前に置く文字列。

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
ja: 通貨記号等の、数字の後に置く文字列

en: Simple separator
ja: 単純なセパレーター

en: Display as link
ja: リンクとして表示

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
ja: 現在、この項目は外部に設置されていません。<strong>外部設置</strong>にすると、ユーザーはフィルターを変更できるようになります。

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
ja: 現在、この項目は外部に設置されています。<strong>非表示</strong>にすると、ユーザーはフィルターを変更できなくなります。

en: Unlock operator
ja: オペレーターのロックを解除

en: When checked, the operator will be exposed to the user
ja: このオプションを有効にすると、オペレーターをユーザーに提示します。

en: Operator identifier
ja: オペレーターの識別子

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
ja: URLで ? の後ろに現れ、このオペレーターを区別できるようにします。

en: Filter identifier
ja: フィルターの識別子

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
ja: URLで ? の後ろに現れ、このフィルターを区別できるようにします。必ず入力してください。

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
ja: この外部設置フィルターへの入力は任意で、値のないオプションが追加されます。

en: Force this exposed filter to accept only one option.
ja: この外部設置フィルターではひとつの選択肢しか受け付けないようにします。

en: Remember
ja: 記憶

en: Remember the last setting the user gave this filter.
ja: ユーザーがこのフィルターに行った最終の設定を記憶します。

en: The identifier is required if the filter is exposed.
ja: フィルターを外部設置する場合は識別子を入力してください。

en: This identifier is not allowed.
ja: この識別子は許可されていません。

en: - Any -
ja: - すべて -

en: You must select a value unless this is an optional exposed filter.
ja: 任意の外部設置フィルターでない場合は値を選択してください。

en: exposed
ja: 表示

en: Value type
ja: 値のタイプ

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ja: システム内部で使用する書式で日時を入力します。CCYY-MM-DD HH:MM:SS といった書式が適当でしょう。

en: Invalid date format.
ja: 日時の書式に誤りがあります。

en: Limit list to selected items
ja: 選択した項目だけをリストに表示

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
ja: このオプションを有効にすると、ここで選択することができるのはユーザーに表示される項目だけとなります。

en: Is all of
ja: ～のすべて

en: Is none of
ja: ～のどれでもない

en: not
ja: ～でない

en: <
ja: より小さい

en: <=
ja: 同じかより小さい

en: >=
ja: 同じかより大きい

en: >
ja: より大きい

en: Is between
ja: 範囲内にある

en: between
ja: 範囲内

en: Is not between
ja: 範囲外にある

en: not between
ja: 範囲外

en: Min
ja: 最小

en: And max
ja: および最大

en: And
ja: および

en: Contains any word
ja: いずれかの単語を含む

en: has word
ja: 単語がある

en: Contains all words
ja: すべての単語を含む

en: has all
ja: すべてを持つ

en: begins
ja: ～で始まる

en: ends
ja: ～で終わる

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
ja: 大文字と小文字の識別フィルターはより高速に動作しますが、MySQL では大文字と小文字は識別されません。

en: The label for this relationship that will be displayed only administratively.
ja: このリレーションシップのラベルは、管理用にだけ表示されます。

en: Require this relationship
ja: このリレーションシップを必須とする

en: If required, items that do not contain this relationship will not appear.
ja: このオプションを有効にすると、このリレーションシップを含まない項目は表示されません。

en: asc
ja: 昇順

en: desc
ja: 降順

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
ja: 粒度はふたつの日時が同じかどうかを決定する際に用いる最小単位です。例えば、粒度が「年」の場合にすべての日時が1999年であれば、それぞれ1999年のいつであるかに関わらず、同じ日時として扱います。

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
ja: Advanced helpモジュールが有効であれば、より多くのより良いヘルプを参照することができます。 <a href="@hide">このメッセージを非表示にする。</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
ja: !href からAdvanced helpモジュールをインストールすれば、より多くのより良いヘルプを参照することができます。 <a href="@hide">このメッセージを非表示にする。</a>

en: Warning! Broken view!
ja: 警告! 壊れているビューです!

en: Install the advanced help module for the getting started
ja: まずはadvanced helpモジュールのインストール

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
ja: 何をすればよいかがよく分かりませんか？ "!getting-started"ページを試してみて下さい。

en: Displays
ja: ディスプレイ

en: These queries were run during view rendering:
ja: ビューのレンダリング中に以下のクエリーが実行されました:

en: This display has no path.
ja: このディスプレイにはパスがありません。

en: Query build time
ja: クエリー構築時間

en: Query execute time
ja: クエリー処理時間

en: View render time
ja: 生成時間を表示

en: No query was run
ja: 実行されたクエリーはありません

en: Unable to preview due to validation errors.
ja: 検証エラーのため、プレビュー出来ません。

en: Separate arguments with a / as though they were a URL path.
ja: URLパスと同じようにスラッシュ（ / ）で引数を区切ります。

en: Clone view %view
ja: ビュー %view を複製

en: View name
ja: ビューの名前

en: View description
ja: ビューの説明

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
ja: Viewsの管理画面で表示される説明で、何のためのビューかを表します。

en: View tag
ja: ビューのタグ

en: Enter an optional tag for this view; it is used only to help sort views on the administrative page.
ja: このビューのタグを入力してください（任意）。管理画面でビューを並び替える場合にだけ使用されます。

en: The view type is the primary table for which information is being retrieved. The view type controls what arguments, fields, sort criteria and filters are available, so once this is set it <strong>cannot be changed</strong>.
ja: ビューのタイプは、情報を取得するのに主に使用するテーブルです。ビューのタイプによってどの引数、フィールド、並び替え基準、フィルターが利用できるかが決まります。ビューのタイプは一度設定されると、<strong>変更できません。</strong>。

en: You must use a unique name for this view.
ja: ビューには他と重複しない固有の名前を指定してください。

en: Are you sure you want to revert the view %name?
ja: ビュー %name を本当に元に戻しますか？

en: Reverting the view will delete the view that is in the database, reverting it to the original default view. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
ja: ビューを元に戻す動作は、データベースに記録されているビューを削除し、元々のデフォルトのビューに戻します。ビューに加えた変更はすべて失われ、やり直すことは出来ません。

en: Are you sure you want to delete the view %name?
ja: ビュー %name を本当に削除しますか？

en: Deleting a view cannot be undone.
ja: ビューを削除すると元に戻すことができません。

en: The view has been deleted.
ja: ビューを削除しました。

en: There is no lock on view %view to break.
ja: ビュー %view はロックされていません。

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
ja: ビュー %name のロックを本当に解除しますか？

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
ja: ロックを解除すると、!userが行った変更で保存されていないものがすべて失われます！

en: Break lock
ja: ロックを解除

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
ja: ロックが解除されました。このビューは編集可能です。

en: Edit view %view
ja: ビュー %view を編集

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
ja: このビューに使用する名称を、ソースに含まれているものとは別に指定する場合は入力してください。空欄にすると、ソースに含まれている名称を使用します。

en: Paste view code here
ja: ビューのコードをここに貼り付けてください

en: Unable to interpret view code.
ja: ビューのコードを解析できません。

en: You are importing a view created in Views version 1. You may need to adjust some parameters to work correctly in version 2.
ja: Views のバージョン 1 で作成されたビューをインポートしています。バージョン 2 で正しく動作させるためには、いくつかのパラメーターを調整する必要があるかもしれません。

en: That view is not compatible with this version of Views.
ja: このバージョンのViewsと互換性のないビューです。

en: A view by that name already exists; please choose a different name
ja: 同じ名前のビューが存在します。他の名前を指定してください。

en: Display plugin @plugin is not available.
ja: ディスプレイプラグイン @plugin は利用できません。

en: Style plugin @plugin is not available.
ja: スタイルプラグイン @plugin は利用できません。

en: Row plugin @plugin is not available.
ja: 行プラグイン @plugin は利用できません。

en: @type handler @table.@field is not available.
ja: @type のハンドラー @table.@field は利用できません。

en: Unable to import view.
ja: ビューをインポートできません。

en: Unknown or missing table name
ja: 未知のまたは失われたテーブル名

en: Click on an item to edit that item's details.
ja: 項目をクリックして、詳細を編集してください。

en: This view has a broken default display and cannot be used.
ja: このビューには壊れているデフォルトディスプレイが含まれるので、使用できません。

en: Export this view
ja: このビューをエクスポート

en: Create a copy of this view
ja: このビューのコピーを作成

en: View "@display"
ja: 「@display」を表示

en: Go to the real page for this display
ja: このディスプレイの実際のページへ移動

en: Invalid
ja: 不正

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin doesn't exist!
ja: エラー: ディスプレイ @display は「@plugin」というプラグインを参照していますが、そのようなプラグインは存在しません！

en: Missing style plugin
ja: 失われたスタイルプラグイン

en: Change settings for this style
ja: このスタイルの設定を変更

en: &nbsp; Style: !style
ja: &nbsp; スタイル: !style

en: Unable to initialize default display
ja: デフォルトのディスプレイを初期化出来ません

en: Add display
ja: ディスプレイを追加

en: Remove display
ja: ディスプレイを除去

en: Restore display
ja: ディスプレイを復元

en: View details
ja: ビューの詳細

en: Configure @type
ja: @typeの設定

en: Broken field @id
ja: 壊れているフィールド @id

en: There are no @types available to add.
ja: 追加できる@typesがありません。

en: Configure @type %item
ja: @typeの%itemを設定

en: Configure extra settings for @type %item
ja: @typeの%itemに関するその他の設定を行う

en: Change summary style for @type %item
ja: @typeの%itemに関するサマリースタイルを変更

en: Internal error: broken plugin.
ja: 内部エラー: 壊れているプラグイン。

en: Configure summary style for @type %item
ja: @typeの%itemに関するサマリースタイルを設定

en: Clear Views' cache
ja: ビューのキャッシュをクリアー

en: Add Views signature to all SQL queries
ja: すべてのSQLクエリーにViewsのシグニチャーを追加

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
ja: Viewsで生成されたすべてのクエリーは、WHERE句に 'VIEWS' = 'VIEWS' という特別な記述を含むようになります。これにより、データベースサーバーのログからViewsのクエリーを簡単に区別できるようになりますが、問題を解決する場合にだけ使用するべきです。

en: Disable views data caching
ja: ビューのキャッシュの無効化

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
ja: ビューは、テーブルやモジュールおよび利用可能なビューのデータをキャッシュして、パフォーマンスを向上させます。 このチェックボックスにチェックを入れると、そのキャッシュを省略し、必要な時に常にデータを再構築するようになります。 これはサイトのパフォーマンスに重大な影響を及ぼします。

en: Ignore missing advanced help module
ja: Advanced Helpモジュールが有効でないのを無視

en: Views uses the advanced help module to provide help text; if this module is not present Views will complain, unless this setting is checked.
ja: ヘルプテキストを出力するのに、ViewsはAdvanced Helpモジュールを使用します。もしこのモジュールが有効でなければ、このオプションが有効でない限り、Viewsはメッセージを表示し続けます。

en: Show query above live preview
ja: ライブプレビューの上にクエリーを表示

en: The live preview feature will show you the output of the view you're creating, as well as the view. Check here to show the query and other information above the view; leave this unchecked to show that information below the view.
ja: ライブプレビュー機能により、作成しているビューの出力を表示することができます。このオプションを有効にすると、クエリーやその他の情報がビューの上に表示されます。無効であれば、それらの情報はビューの下に表示されます。

en: Show other queries run during render during live preview
ja: ライブプレビューを生成中に実行された他のクエリーを表示

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
ja: Drupalには、ビューを生成中にも多くのクエリーを実行する能力があります。このオプションを有効にすると、ライブプレビューのビューを生成中に実行したすべてのクエリーを表示します。

en: Do not show hover links over views
ja: ビューに重ねてホバーリンクを表示しない

en: To make it easier to administrate your views, Views provides 'hover' links to take you to the edit and export screen of a view whenever the view is used. This can be distracting on some themes, though; if it is problematic, you can turn it off here.
ja: ビューを管理しやすくするため、ビューが使用される際には常に、ビューを編集したりエクスポートする画面へ移動する「ホバー」リンクをViewsは提供しています。しかし、それがうまく動作しないテーマもあります。もし問題があるようなら、このオプションで無効にすることができます。

en: Enable views performance statistics via the Devel module
ja: Develモジュールを用いたViewsのパフォーマンスに関する統計を有効化

en: Check this to enable some Views query and performance statistics <em>if Devel is installed</em>.
ja: このオプションを有効にすると、<em>Develモジュールがインストールされている場合に</em>Viewsのクエリーやパフォーマンスに関する統計が有効となります。

en: Disable javascript with Views
ja: Viewsのjavascriptを無効化

en: If you are having problems with the javascript, you can disable it here; the Views UI should degrade and still be usable without javascript, it just not as good.
ja: もしも javascript に問題があれば、ここで無効にすることができます。Views UI の機能は低下しますが使用することはできます。

en: Page region to output performance statistics
ja: パフォーマンスの統計を出力するページ領域

en: Label for "Any" value on optional single-select exposed filters
ja: 入力任意で、かつ値をひとつ選択する形式の外部設置フィルターの値「Any」に使用するラベル

en: Error: missing @component
ja: エラー: 失われた@component

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
ja: このビューにはデフォルトのディスプレイしかなく、そのためサイトのどこにも配置できません。ページやブロックのディスプレイを追加してください。

en: There are no Views 1 views stored in the database to convert.
ja: データベース上には変換できる Views 1 のビューは存在しません。

en: Converted
ja: 変換済み

en: The table below lists Views version 1 views that are stored in the database. You can either convert them to work in Views version 2, or delete them. The views are convertible only if there is no Views 2 view with the same name.
ja: 下記のリストはデータベースにある Views バージョン 1 のビューです。Views バージョン 2 で動作するように変換することもできますし、削除することもできます。変換は同じ名前の Views 2 のビューがない場合にだけ行うことができます。

en: Unable to find view.
ja: ビューが見つかりません。

en: Unable to convert view.
ja: ビューを変換できません。

en: The view has been deleted
ja: ビューを削除しました

en: Reduce duplicates
ja: 重複を減らす

en: Default settings for this view.
ja: このビューのデフォルト設定

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
ja: URLとメニューリンクがあるページとしてビューを表示します。

en: Display the view as a block.
ja: ブロックとしてビューを表示します。

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
ja: 他のディスプレイに添付することで、ひとつのビューに複数のビューを表示することができます。

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
ja: RSSフィードのようなフィードとしてビューを表示します。

en: Displays rows one after another.
ja: 1行ずつ表示。

en: HTML List
ja: HTMLリスト

en: Displays rows as an HTML list.
ja: HTMLリスト形式で行を表示します。

en: Displays rows in a grid.
ja: グリッド形式で行を表示します。

en: Displays rows in a table.
ja: テーブル形式で行を表示します。

en: Displays the default summary as a list.
ja: デフォルトのサマリーをリスト形式で表示。

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
ja: 行で区切るかインラインかを選択して、形式なしでサマリーを表示

en: Generates an RSS feed from a view.
ja: ビューからRSSフィードを生成します。

en: Displays the fields with an optional template.
ja: 任意のテンプレートでフィールドを表示します。

en: Fixed entry
ja: 固定エントリー

en: Will be available to all users.
ja: すべてのユーザーが利用可能。

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
ja: 指定した役割のいずれかを持つユーザーにアクセス権限が付与されます。

en: No caching of Views data.
ja: Views のデータをキャッシュしません。

en: Time-based
ja: 時間基準

en: Simple time-based caching of data.
ja: 単純に時間を基準としてデータをキャッシュします。

en: set_display() called with invalid display id @display.
ja: 不正なディスプレイID @display で set_display() がコールされました。

en: sort criteria
ja: 並び順

en: Sort criterion
ja: 並び替え基準

en: sort criterion
ja: 並び替え基準

en: filter
ja: フィルター

en: jQuery UI Tabs: Mismatching fragment identifier.
ja: jQuery UIタブ: フラグの識別子が不一致。

en: jQuery UI Tabs: Not enough arguments to add tab.
ja: jQuery UIタブ: タブを追加するための引数が不十分。

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
ja: アグリゲーターアイテムは外部のRSSやAtomニュースフィードからインポートされます。

en: The title of the aggregator item.
ja: アグリゲーターアイテムのタイトル。

en: The link to the original source URL of the item.
ja: アイテムのオリジナルソースのURLへのリンク。

en: The author of the original imported item.
ja: インポート元の項目の作成者。

en: The actual content of the imported item.
ja: インポートした項目の実際のコンテンツ。

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
ja: 元のフィードアイテムが投稿された日時。（インポートされた日時となるフィードもあります）

en: Feed ID
ja: フィードID

en: The unique ID of the aggregator feed.
ja: アグリゲーターフィードの固有のID。

en: The title of the aggregator feed.
ja: アグリゲーターフィードのタイトル。

en: The link to the source URL of the feed.
ja: フィードのソースURLへのリンク。

en: The date the feed was last checked for new content.
ja: 最後にフィードをチェックした日時。

en: The description of the aggregator feed.
ja: アグリゲーターフィードの説明。

en: The date of the most recent new content onf the feed.
ja: フィードに含まれている最も新しいコンテンツの日時。

en: The unique ID of the aggregator category.
ja: アグリゲーターカテゴリーのユニークID。

en: The title of the aggregator category.
ja: アグリゲーターカテゴリーのタイトル。

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
ja: 元のソースに含まれているデータでアグリゲーターの項目を表示します。

en: The book the node is in.
ja: ノードが属しているブック。

en: The weight of the book page.
ja: ブックページのウェイト。

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
ja: ブックページの階層の深さ。トップレベルのブックは階層が 1 です。

en: The parent book node.
ja: 親ブックノード。

en: The title of the comment.
ja: コメントのタイトル

en: The comment ID of the field
ja: フィールドのコメントID

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
ja: コメント投稿者の名前。投稿者のホームページへのリンクとして出力可能です。

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
ja: コメント投稿者のウェブサイトアドレス。リンクとして出力可能です。投稿者が登録済みユーザーの場合は値がありません。

en: Post date
ja: 投稿日

en: Provide a simple link to view the comment.
ja: コメントを表示するシンプルなリンクを表示。

en: Provide a simple link to edit the comment.
ja: コメントを編集するシンプルなリンクを表示。

en: Provide a simple link to delete the comment.
ja: コメントを削除するシンプルなリンクを表示。

en: The node the comment is a reply to.
ja: コメントが寄せられたノード。

en: The User ID of the comment's author.
ja: コメント投稿者のユーザーID。

en: Parent CID
ja: 親CID

en: The Comment ID of the parent comment.
ja: 親コメントのコメントID。

en: Last comment time
ja: 最新コメント日時

en: Date and time of when the last comment was posted.
ja: 最後にコメントが投稿された日時。

en: Last comment author
ja: 最新コメント投稿者

en: The name of the author of the last posted comment.
ja: 最後に投稿されたコメントの投稿者名。

en: Comment count
ja: コメント数

en: The number of comments a node has.
ja: ノードに寄せられたコメント数。

en: Updated/commented date
ja: 更新またはコメント日時

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
ja: コメントが投稿されたかノードが更新された最終の日時。

en: The number of new comments on the node.
ja: ノードに寄せられた新着コメント数。

en: Comment status
ja: コメントステータス

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
ja: ノードでコメントが有効かどうか。

en: User posted or commented
ja: ユーザーが投稿またはコメント

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
ja: ユーザーが投稿したりコメントしたノードだけを表示します。

en: Display the comment with standard comment view.
ja: 通常の方法でコメントを表示します。

en: Display the comment as RSS.
ja: RSSとしてコメントを表示します。

en: Link to contact page
ja: コンタクトページへのリンク

en: Provide a simple link to the user contact page.
ja: ユーザーのコンタクトページへの単純なリンクを出力します。

en: Locale source
ja: ロケールソース

en: A source string for translation, in English or the default site language.
ja: 翻訳用の原文。英語かもしくはサイトのデフォルト言語。

en: The ID of the source string.
ja: 元の文字列のID。

en: A description of the location or context of the string.
ja: 文字列の場所やコンテクストについての説明。

en: The group the translation is in.
ja: 翻訳が含まれているグループ。

en: The full original string.
ja: 元々の文字列全文。

en: The version of Drupal core that this string is for.
ja: この文字列が対象としている Drupal コアのバージョン。

en: Provide a simple link to edit the translations.
ja: 翻訳を編集するための単純なリンクを出力します。

en: Locale target
ja: 対象言語

en: The full translation string.
ja: 翻訳全文。

en: The language this translation is in.
ja: この翻訳の言語。

en: Singular LID
ja: 単一のLID

en: The ID of the parent translation.
ja: 親翻訳のID。

en: Whether or not the translation is plural.
ja: 複数の翻訳が存在するかどうか。

en: The title of the node.
ja: ノードのタイトル。

en: The date the node was posted.
ja: ノードが投稿された日付。

en: The type of a node (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
ja: ノードのコンテンツタイプ（例: "blog entry", "forum post", "story"等）。

en: Whether or not the node is published.
ja: ノードが掲載されているかどうか。

en: Published or admin
ja: 掲載されている、または管理権限がある

en: Filters out unpublished nodes if the current user cannot view them.
ja: カレントユーザーが閲覧できない未掲載のノードを排除します。

en: Whether or not the node is promoted to the front page.
ja: ノードがフロントページに掲載されているかどうか。

en: Whether or not the node is sticky.
ja: ノードがリスト上部に固定されているかどうか。

en: Provide a simple link to the node.
ja: ノードを表示する単純なリンクを出力します。

en: Provide a simple link to edit the node.
ja: ノードを編集する単純なリンクを出力します。

en: Provide a simple link to delete the node.
ja: ノードを削除する単純なリンクを出力します。

en: In the form of CCYYMMDD.
ja: CCYYMMDDの形式。

en: Created year + month
ja: 作成年月

en: In the form of YYYYMM.
ja: YYYYMMの形式。

en: Created year
ja: 作成年

en: In the form of YYYY.
ja: YYYYの形式。

en: Created month
ja: 作成月

en: In the form of MM (01 - 12).
ja: MM（01～12）の形式。

en: Created day
ja: 作成日

en: In the form of DD (01 - 31).
ja: DD（01～31）の形式。

en: Created week
ja: 作成週

en: Updated year + month
ja: 更新年月

en: Updated year
ja: 更新年

en: Updated month
ja: 更新月

en: Updated day
ja: 更新日

en: Updated week
ja: 更新週

en: Node revision
ja: ノードリビジョン

en: Relate a node revision to the user who created the revision.
ja: ノードリビジョンを、そのリビジョンを作成したユーザーに関連付けます。

en: The revision ID of the node revision.
ja: ノードリビジョンのリビジョンID。

en: The log message entered when the revision was created.
ja: リビジョンが作成された際に入力されたログメッセージ。

en: Revert link
ja: 戻すリンク

en: Provide a simple link to revert to the revision.
ja: リビジョンを戻す単純なリンクを出力します。

en: Provide a simple link to delete the node revision.
ja: ノードリビジョンを削除する単純なリンクを出力します。

en: Filter by access.
ja: アクセス権限で絞り込み。

en: Filter for nodes by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
ja: 閲覧権限でノードを絞り込みます。<strong>ベースのテーブルとして node を使用している場合は、必須ではありません。</strong>

en: Has new content
ja: 新着コンテンツがある

en: Show a marker if the node has new or updated content.
ja: ノードが新しいものであったり、コンテンツが更新されていたりすれば、マーカーを表示します。

en: Show only nodes that have new content.
ja: 新しいコンテンツがあるノードだけを表示します。

en: Node ID from URL
ja: URL から取得したノードID

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
ja: ディスプレイ %display にはアクセス制御の指定がなく、掲載済みのノードだけに絞り込むフィルターもありません。

en: Poll
ja: 投票

en: Whether the poll is open for voting.
ja: 投票がオープンとなっているかどうか。

en: Profile textfield
ja: プロフィールのテキストフィールド

en: Profile textarea
ja: プロフィールのテキストエリア

en: Profile checkbox
ja: プロフィールのチェックボックス

en: Profile URL
ja: プロフィールのURLフィールド

en: Profile selection
ja: プロフィールの選択リスト

en: Profile freeform list %field-name.
ja: プロフィールのフリーフォームリスト %field-name。

en: Profile date %field-name.
ja: プロフィールの日付フィールド %field-name。

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
ja: 検索にマッチした数。検索フィルターが出力されない場合はこちらも表示されません。

en: Links from
ja: リンク元

en: Other nodes that are linked from the node.
ja: ノードからリンクを張られている他のノード。

en: Links to
ja: リンク先

en: Other nodes that link to the node.
ja: ノードへリンクを張っている他のノード

en: Search Terms
ja: 検索語句

en: The terms to search for.
ja: 検索に使用する語句。

en: Display the results with standard search view.
ja: 通常の検索ビューで結果を表示。

en: Node statistics
ja: ノードの統計情報

en: Total views
ja: 総閲覧数

en: The total number of times the node has been viewed.
ja: ノードが閲覧された回数の合計。

en: Views today
ja: 本日のアクセス数

en: The total number of times the node has been viewed today.
ja: ノードが本日閲覧された回数の合計。

en: Most recent view
ja: 最新の閲覧

en: The most recent time the node has been viewed.
ja: ノードが閲覧された最新の日時。

en: Stores site access information.
ja: サイトのアクセス情報を保存します。

en: Browser session ID of user that visited page.
ja: ページを閲覧したユーザーのブラウザーセッションID。

en: Title of page visited.
ja: 閲覧したページのタイトル。

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
ja: 閲覧ページの内部パス（Drupalルートからの相対パス）

en: Referrer URI.
ja: リファラーURI。

en: Hostname of user that visited the page.
ja: ページを閲覧したユーザーのホスト名。

en: The user who visited the site.
ja: サイトに訪れたユーザー。

en: Time in milliseconds that the page took to load.
ja: ページの読み込みに要した時間（ミリ秒）。

en: Timestamp of when the page was visited.
ja: ページを閲覧した時間のタイムスタンプ。

en: Files maintained by Drupal and various modules.
ja: Drupalや様々なモジュールによって管理されているファイル。

en: The ID of the file.
ja: ファイルのID。

en: The name of the file.
ja: ファイルの名称。

en: The path of the file.
ja: ファイルのパス。

en: The mime type of the file.
ja: ファイルのMIMEタイプ。

en: The status of the file.
ja: ファイルのステータス。

en: The date the file was uploaded.
ja: ファイルがアップロードされた日時。

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
ja: タームが属しているボキャブラリー名。「タクソノミー: ターム」フィールドのすべてのボキャブラリーとなるでしょうし、同様に重複が生じる可能性があります。

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
ja: タクソノミータームはノードに関連付けられています。

en: Taxonomy terms. Note that using this can cause duplicate nodes to appear in views; you must add filters to reduce the result set.
ja: タクソノミーターム。これを使用すると、ビューにノードが重複して現れることがあることに注意してください。重複を減らすフィルターを追加してください。

en: Taxonomy term name.
ja: タクソノミータームの名称。

en: The term weight field
ja: タームのウェイトフィールド

en: The description associated with a taxonomy term.
ja: タクソノミータームについての説明。

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
ja: 特定のボキャブラリーで「タクソノミー: ターム」の結果を絞り込みます。

en: All terms
ja: すべてのターム

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
ja: ノードに関連付けられているタームのうち、指定のボキャブラリーのものをすべて表示します。

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
ja: タームの親ターム。複数の親タームを指定できるボキャブラリーを使用している場合は、エントリーが重複して出力されることもあります。

en: The parent term of the term.
ja: タームの親ターム。

en: Term synonym
ja: 同義語

en: Term synonyms may be used to find terms by alternate names.
ja: タームを探すのに同義語が使用できます。

en: Term ID (with depth)
ja: タームID（深さ指定）

en: The depth filter is more complex, so provides fewer options.
ja: 深さのフィルターはより複雑ですので、用意されているオプションは少ないです。

en: Term ID depth modifier
ja: タームIDの深さ指定

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional argument.
ja: 引数を追加することでタクソノミー: ターム ID（深さ指定）の深さを変更できます。

en: Node translation
ja: ノード翻訳

en: Translation set node ID
ja: 翻訳セットのノードID

en: The ID of the translation set the content belongs to.
ja: コンテンツが属している翻訳セットのID。

en: Source translation
ja: 翻訳のソース

en: The source that this content was translated from.
ja: このコンテンツの翻訳元となったソース。

en: Versions of content in different languages.
ja: 異なる言語によるコンテンツのバージョン。

en: Nodes that are either untranslated or are the original versions of a translation set.
ja: 翻訳されていないか、または翻訳の元となっているノードです。

en: Child translation
ja: 子翻訳

en: Nodes that are translations of a source translation.
ja: 元のコンテンツを翻訳したノードです。

en: The translation status of the node--whether or not the translation needs to be updated.
ja: ノードの翻訳ステータス － 翻訳の更新が必要かどうか。

en: Outdated
ja: 期限切れ

en: upload
ja: アップロード

en: The description of the uploaded file.
ja: アップロードされたファイルの説明。

en: Listed
ja: リストに表示

en: Whether or not the file is marked to be listed.
ja: ファイルがリストに表示されているかどうか。

en: All files attached to a node with upload.module.
ja: Upload モジュールでノードに添付されたすべてのファイル。

en: Has attached files
ja: 添付ファイルがある

en: Only display items with attached files. This can cause duplicates if there are multiple attached files.
ja: 添付ファイルがある項目だけを表示します。複数の添付ファイルがある場合は、重複して出力されることもあります。

en: Add a relationship to gain access to more file data for files uploaded by upload.module. Note that this relationship will cause duplicate nodes if there are multiple files attached to the node.
ja: Upload モジュールでアップロードされたファイルのデータへよりアクセスできるようにリレーションシップを追加します。ノードに複数のファイルが添付されている場合、このリレーションシップによってノードの重複が発生することに注意してください。

en: The user ID
ja: ユーザーID

en: The user or author name.
ja: ユーザーまたは投稿者の名前。

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
ja: ユーザーのメールアドレス。通常、このフィールドはユーザーに対して表示されないので、注意して使用してください。

en: Language of the user
ja: ユーザーの使用言語

en: The user's picture, if allowed.
ja: ユーザーのアバター（使用が許可されている場合）。

en: The date the user was created.
ja: ユーザーの作成日時。

en: The user's last access date.
ja: ユーザーの最終アクセス日時。

en: The user's last login date.
ja: ユーザーの最終ログイン日時。

en: The user's signature.
ja: ユーザーの署名。

en: Provide a simple link to edit the user.
ja: ユーザーを編集する単純なリンクを出力します。

en: Provide a simple link to delete the user.
ja: ユーザーを削除する単純なリンクを出力します。

en: Roles that a user belongs to.
ja: ユーザーの所属する役割。

en: User ID from URL
ja: URL から取得したユーザーID

en: User ID from logged in user
ja: ログインユーザーのユーザーID

en: Randomize the display order.
ja: 表示順序をランダムにします。

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
ja: 引数を無視できるようにします。この引数ではクエリーへの影響はありません。

en: Provide custom text or link.
ja: カスタムテキストまたはリンクを提供します。

en: View result counter
ja: 結果のカウンターを表示

en: Displays the actual position of the view result
ja: ビューの結果内での位置を表示します。

en: Link this field to its aggregator category page
ja: このフィールドをアグリゲーターカテゴリーページへリンク

en: Link this field to its comment
ja: このフィールドをコメントにリンク

en: Show teaser-style link
ja: ティーザー形式のリンクを表示

en: Link this field to new comments
ja: このフィールドを新しいコメントへリンク

en: Type of link
ja: リンクのタイプ

en: contact
ja: コンタクト

en: Contact %user
ja: %userにコンタクトを取る

en: Unknown group
ja: 不明なグループ

en: Unknown language
ja: 不明な言語

en: Current user's language
ja: カレントユーザーの言語

en: Default site language
ja: デフォルトのサイト言語

en: No language
ja: 言語なし

en: Current installed version
ja: 現在インストールされているバージョン

en: Unknown node type
ja: 不明なノードタイプ

en: Check for new comments as well
ja: 新しいコメントもチェック

en: If you wish to validate for specific node types, check them; if none are checked, all nodes will pass.
ja: コンテンツタイプで絞り込む場合はチェックを入れてください。何もチェックがなければ、すべてのノードがパスします。

en: Validate user has access to the node
ja: ユーザーがノードへのアクセス権限を持っているかどうか確認

en: Node IDs separated by , or +
ja: 「,」（カンマ）や「+」（プラス記号）で区切られたノードID

en: Display node comments
ja: ノードのコメントを表示

en: Alternative sort
ja: 代替の並び順

en: Alternate sort order
ja: 代替の並び順

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
ja: 2つのキーワードのいずれかを検索するには、大文字の <strong>OR</strong> を使用してください。<br />例： <strong>動物園 OR 水族館</strong>

en: Link this field to download the file
ja: ファイルをダウンロードするリンクとしてこのフィールドを表示

en: Set the breadcrumb for the term parents
ja: 親タームのパンくずを表示

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
ja: このオプションを有効にすると、パンくずにはすべての親タームが含まれ、それぞれがこのビューへリンクされます。ただひとつのタームが与えられている場合にだけ動作することに注意してください。

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
ja: 階層構造を持ったタームでタグ付けされているノードを、深さの範囲で一致させることができます。例えば、「フルーツ」というタームの下に「りんご」というタームがあるとして、深さ 1 （またはそれ以上）で「フルーツ」を絞り込んだら、「フルーツ」のノードと一緒に「りんご」でタグ付けされているノードも取得することができます。マイナスの値を指定すると、その逆のことが起こります。深さを -1 （またはそれ以下）で指定して「りんご」を検索すると、「フルーツ」でタグ付けされているノードも検索に一致します。

en: Allow multiple terms per argument
ja: ひとつの引数に複数のタームを指定可能

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this argument.
ja: このオプションを有効にすると、「1+2+3」といった書式で複数の引数を入力することができます。多くの JOIN 句が必要となるため、この引数の AND は OR として扱われます。

en: No vocabulary
ja: ボキャブラリーなし

en: Link this field to its taxonomy term page
ja: このフィールドをタクソノミータームページへリンク

en: Link this field to its term page
ja: このフィールドをタームページへリンク

en: Limit terms by vocabulary
ja: ボキャブラリーでタームを制限

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
ja: 通常のオプションでタームを表示するボキャブラリーを選択してください。

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Show hierarchy in dropdown
ja: ドロップダウンに階層を表示

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
ja: 不正なボキャブラリーが選択されています。変更してください。

en: Select terms from vocabulary @voc
ja: ボキャブラリー @voc からタームを選択

en: Select terms
ja: タームを選択

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
ja[0]: タームが見つかりません: @terms
ja[1]: タームが見つかりません: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
ja: 特定のボキャブラリーで検証する場合はそれらにチェックを入れてください。チェックがなければ、すべてのタームがパスします。

en: Term IDs separated by , or +
ja: カンマやプラス記号で区切られたタームID

en: Select the form of this argument; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as an argument.
ja: この引数のフォームを選択してください。ターム名を使用している場合は、引数に「タクソノミー: ターム名」を選択するよりも、タームIDに変更して「タクソノミー: タームID」を選択するほうがより適しているでしょう。

en: Transform dashes in URL to spaces in term name arguments
ja: URLのターム名の引数に含まれているダッシュを空白に変換

en: Include untranslated nodes
ja: 未翻訳ノードを含める

en: Current language
ja: 現在の言語

en: Translation option
ja: 翻訳オプション

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
ja: 翻訳オプションによって、翻訳セットのどの翻訳を組み込むか選択できるようになります。「現在の言語」と「デフォルトの言語」の翻訳に組み込む言語をそれぞれ選択してください。その他、翻訳に組み込む言語を選択してください。「すべて」を選択すると、それぞれの翻訳に新しい行が作成され、重複が生じることになる可能性があります。

en: To the user
ja: ユーザーへ

en: With a mailto:
ja: 「mailto:」付きで

en: Is the logged in user
ja: ログインユーザーである

en: Usernames
ja: ユーザー名

en: Enter a comma separated list of user names.
ja: ユーザー名の一欄をカンマ区切りで入力してください。

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
ja[0]: ユーザーが見つかりません: @users
ja[1]: ユーザーが見つかりません: @users

en: Also look for a node and use the node author
ja: ノードを調べてノードの作成者を使用する

en: Type of user argument to allow
ja: 許可するユーザー引数のタイプ

en: Only allow numeric UIDs
ja: 数値によるユーザーIDの指定のみ許可

en: Only allow string usernames
ja: 文字列によるユーザー名の指定のみ許可

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
ja: 数値によるユーザーIDの指定と文字列によるユーザー名の指定の両方を許可

en: Restrict user based on role
ja: 役割でユーザーを制限

en: Restrict to the selected roles
ja: 選択した役割にユーザーを制限

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
ja: 役割が選択されていなければ、すべての役割のユーザーが許可されます。

en: Unrestricted
ja: 無制限

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
ja: 選択した権限を持つユーザーだけがこのディスプレイにアクセスすることができます。「すべてのビューへのアクセス」権限を持つユーザーは、権限に関係なくすべてのビューを閲覧できることに注意してください。

en: No role(s) selected
ja: 役割が選択されていません

en: Multiple roles
ja: 複数の役割

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
ja: チェックを入れた役割だけがこのディスプレイにアクセスすることができます。「すべてのビューへのアクセス」権限を持つユーザーは、役割に関係なくすべてのビューを閲覧できることに注意してください。

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default argument type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
ja: 注意: あなたにはこの設定を変更する権限がありません。デフォルトの引数タイプを変更すると、この設定は失われ、元に戻すことができなくなります。

en: PHP argument code
ja: PHP引数コード

en: Enter PHP code that returns a value to use for this argument. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this argument.
ja: この引数として使用する値を返すPHPコードを入力してください。&lt;?php ?&gt; は使用せず、ひとつの値だけを返すようにしてください。

en: PHP validate code
ja: PHP検証コード

en: Never cache
ja: キャッシュしない

en: Query results
ja: クエリー結果

en: The length of time raw query results should be cached.
ja: クエリーをキャッシュする時間の長さ。

en: Rendered output
ja: 生成された出力

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
ja: 生成された HTML の出力をキャッシュする時間の長さ。

en: Broken field
ja: 壊れているフィールド

en: Change the name of this display.
ja: このディスプレイの名前を変更。

en: Change the title that this display will use.
ja: このディスプレイで使用するタイトルの変更。

en: Change the style plugin.
ja: スタイルプラグインを変更します。

en: Row style
ja: 行スタイル

en: Change the row plugin.
ja: 行プラグインを変更します。

en: Use AJAX
ja: AJAXを利用

en: Change whether or not this display will use AJAX.
ja: このディスプレイで AJAX を使用するかどうか指定してください。

en: Change this display's pager setting.
ja: このディスプレイのページャー設定を変更。

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
ja: このディスプレイで続きへのリンクを提供するかどうかを指定

en: Specify access control type for this display.
ja: このディスプレイのアクセス制御タイプを指定してください。

en: Change settings for this access type.
ja: このアクセス制御タイプの設定を変更。

en: Specify caching type for this display.
ja: このディスプレイのキャッシュタイプを指定してください。

en: Change settings for this caching type.
ja: このキャッシュタイプの設定を変更してください。

en: Link display
ja: ディスプレイにリンク

en: Specify which display this display will link to.
ja: このディスプレイからリンクするディスプレイを指定してください。

en: Exposed form in block
ja: 外部設置フォームをブロックで提供

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
ja: 外部設置フォームをビューの中に表示する代わりに、ブロックとして表示します。

en: Get information on how to theme this display
ja: このディスプレイのテーマに関する情報を得ます。

en: The title of this view
ja: このビューのタイトル

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
ja: 通常どこにタイトルを表示しても、このタイトルはビューとともに表示されます。 例) ページのタイトル、ブロックのタイトル等

en: Use AJAX when available to load this view
ja: このビューの読み込みに利用可能であればAJAXを使用する

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
ja: このオプションを有効にすると、ページングやテーブルの並び替えや外部設置フィルターに AJAX のメカニズムを使用します。これはページ全体が再読み込みされなくなることを意味します。このビューがページのメインコンテンツである場合は、特定のページにリンクを張るのが難しくなるためこの機能の使用をオススメしませんが、サイドのコンテンツにはとても役立ちます。

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
ja: このビューに関係したページャーに問題がなければ、この値を 0 のままにしておいてください。ひとつのページに複数のページャーを使用している場合は、「?page=」の配列で衝突が生じないようにするため、より大きな値をセットする必要があります。大きな値をセットすると URL にたくさんのカンマが加わりますので、できる限り避けてください。

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
ja: 1ページあたりに表示する件数。0を入力すると無制限。

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed. Offset can not be used if items to display is 0; instead use a very large number there.
ja: スキップする項目の数。例えば、このフィールドが3ならば、初めの3つの項目がスキップされ、表示されなくなります。表示する項目が0の場合オフセットは使用できません; 代わりに非常に大きな数を使用します。

en: Add a more link to the bottom of the display.
ja: ディスプレイの最後尾に続きへのリンクを追加。

en: Create more link
ja: 続きへのリンクを作成

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' above.
ja: ページビューへのリンクが張られた移動リンクをビューの一番下に追加します。複数のページビューがある場合は、上記の「ディスプレイにリンク」で指定したディスプレイへリンクを張ります。

en: The text to display for the more link.
ja: 続きへのリンクに表示するテキスト

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
ja: このオプションを有効にすると、別々の項目しか表示されなくなります。完全に同一の項目が複数ある場合は、同じ項目は一度ずつしか表示されません。ビューから重複を取り除くのに使用できますが、いつも上手く動作するとは限りません。このオプションはクエリーの処理を遅くするので、使用に注意が必要です。

en: Access restrictions
ja: アクセス制限

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style by clicking on the icon.
ja: アイコンをクリックして、現在選択しているスタイルの!settingsを調整することもできます。

en: Access options
ja: アクセス権限のオプション

en: Caching options
ja: キャッシュのオプション

en: Display even if view has no result
ja: ビューの結果が0件でも表示

en: Style options
ja: スタイルのオプション

en: Row style options
ja: 行スタイルのオプション

en: Which display to use for path
ja: パスに使用するディスプレイ

en: Change theme
ja: テーマを変更

en: Rescan template files
ja: テンプレートファイルを再スキャン

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
ja: <strong>重要！</strong> テンプレートファイルを追加したり削除したり名前を変更した際には、システムにあるファイルをスキャンしなおして Drupal にファイルの変更を知らせる必要があります。このボタンをクリックすると、Drupal のテーマレジストリーを消去し、再スキャンを開始します。上記でハイライト表示されているテンプレートは、システムの新しい状態を反映します。

en: Theming information (display)
ja: テーマに関する情報（ディスプレイ）

en: Back to !info.
ja: !infoに戻る。

en: theming information
ja: テーマに関する情報

en: This display has no theming information
ja: このディスプレイにはテーマに関する情報がありません。

en: This is the default theme template used for this display.
ja: このディスプレイに使用されているデフォルトのテーマテンプレートです。

en: This is an alternative template for this display.
ja: このディスプレイの代わりとなるテンプレート。

en: Theming information (style)
ja: テーマに関する情報（スタイル）

en: This display has no style theming information
ja: このディスプレイにはスタイルテーマに関する情報がありませｎ

en: This is the default theme template used for this style.
ja: このスタイルに使用されているデフォルトのテーマテンプレートです。

en: This is an alternative template for this style.
ja: このスタイルの代わりとなるテンプレート。

en: Theming information (row style)
ja: テーマに関する情報（行スタイル）

en: This display has no row style theming information
ja: このディスプレイには行スタイルのテーマテンプレートがありません。

en: This is the default theme template used for this row style.
ja: この行スタイルに使用されるデフォルトのテーマテンプレート。

en: This is an alternative template for this row style.
ja: この行スタイルの代わりとなるテンプレート。

en: Put the exposed form in a block
ja: 外部設置フォームをブロックで表示

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
ja: このオプションを有効にすると、外部設置フィルターのフォームはビューに現れません。代わりに、Drupal ブロック管理システムでブロックを利用可能となり、外部設置フォームはそこに表示されます。このブロックは手動で有効にする必要があり、Views が自動で有効にするのではないことに注意してください。

en: File found in folder @template-path
ja: フォルダー @template-path にあるファイル

en: (File not found, in folder @template-path)
ja: （@template-path にはファイルが見つかりません）

en: Status: using default values.
ja: 状態: デフォルトの値を使用

en: Update default display
ja: デフォルトのディスプレイを更新

en: Status: using overridden values.
ja: 状態: オーバーライドされた値を使用

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
ja: ディスプレイ「@display」はフィールドを使用しますが、設定されていないかまたはすべて除外されています。

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
ja: ディスプレイ「@display」はパスを使用しますが設定されていません。

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
ja: ディスプレイ「@display」には不正なスタイルプラグインがあります。

en: Exposed form: @view-@display_id
ja: 外部設置フォーム： @view-@display_id

en: Attachment settings
ja: 添付の設定

en: Inherit arguments
ja: 引数を継承

en: Inherit exposed filters
ja: 外部設置フィルターを継承

en: Multiple displays
ja: 複数ディスプレイ

en: Should this display inherit its arguments from the parent display to which it is attached?
ja: このディスプレイが添付されている親ディスプレイから、このディスプレイに引数を継承させますか？

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
ja: このディスプレイが添付されている親ディスプレイから、このディスプレイに外部設置フィルターの値を継承させますか？

en: Attach before or after the parent display?
ja: 親ディスプレイの前後に添付しますか？

en: Select which display or displays this should attach to.
ja: このディスプレイを添付するディスプレイを選択してください。

en: Block admin description
ja: ブロック管理用の説明

en: Block caching type
ja: ブロックのキャッシュタイプ

en: Using the site name
ja: サイト名を使用

en: Use the site name for the title
ja: サイト名をタイトルに使用

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
ja: 選択したディスプレイでのみ、フィードアイコンを利用可能です。

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
ja: ここで指定したパスでサイトにアクセスすると、このビューが表示されます。“path/%/%/feed”あるいは“path/%/%/rss.xml”のように、このビューに定義した引数一つにつき一つの“%”（パーセント記号）を組み込んだパスをお勧めします。

en: No menu
ja: メニューなし

en: Normal: @title
ja: 通常: @title

en: Tab: @title
ja: タブ: @title

en: Change settings for the parent menu
ja: 親メニューの設定を変更

en: The menu path or URL of this view
ja: このビューのメニューパスまたはURL

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for arguments: For example, "node/%/feed".
ja: ここで指定したパスでサイトにアクセスするとこのビューが表示されます。URL 内の“%”（パーセント記号）は引数を意味します。例: “node/%/feed”

en: Menu item entry
ja: メニューアイテムエントリー

en: No menu entry
ja: メニューエントリーなし

en: Normal menu entry
ja: 通常のメニューエントリー

en: Menu tab
ja: メニュータブ

en: Default menu tab
ja: デフォルトのメニュータブ

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
ja: ノーマルまたはタブに設定する場合は、メニューアイテムに使用するテキストを入力してください。

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
ja: ノーマルまたはタブに設定する場合は、メニューアイテムの説明に使用するテキストを入力してください。

en: Insert item into an available menu.
ja: 利用可能なメニューに項目を挿入。

en: Menu selection requires the activation of menu module.
ja: メニューを選択するにはmenuモジュールを有効にする必要があります。

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
ja: より低いウェイトを指定すると、より高く、もしくはより左に表示されます。

en: Default tab options
ja: デフォルトのタブオプション

en: Already exists
ja: 既存

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
ja: 親メニューアイテムを作成する場合は、アイテムのタイトルを入力してください。

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
ja: 親メニューアイテムを作成する場合は、アイテムの説明を入力してください。

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
ja: 親メニューアイテムがタブの場合は、タブのウェイトを入力してください。より低い値を指定すると、より左に表示されます。

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
ja: "$arg"は現在はサポートされていません。代わりに % を使用してください。

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
ja: "%"をパスの先頭に使用することはできません。

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
ja: Viewsは % を含んだパスのノーマルメニューアイテムを作成できません。

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
ja: % で終わるパスのディスプレイをタブにすることはできません。

en: Title is required for this menu type.
ja: このメニュータイプにはタイトルが必要です。

en: Display @display is set to use a menu but the menu title is not set.
ja: ディスプレイ @display はメニューを使用するように設定されていますが、メニューのタイトルが設定されていません。

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu title is not set.
ja: ディスプレイ @display は親メニューを使用するように設定されていますが、親メニューのタイトルが設定されていません。

en: Inline fields
ja: インラインフィールド

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
ja: インラインフィールドは、前のフィールドの下ではなく隣に表示されます。

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
ja: セパレーターはインラインフィールドの間に置かれ、フィールド同士がごちゃごちゃになるのを防ぎます。このフィールドに HTML を使用することができます。

en: Grouping field
ja: グループ化フィールド

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
ja: その値でレコードをグループに分けるフィールドを指定することができます（任意）。空欄にするとグループ分けは行われません。

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
ja: スタイル @style には行スタイルが必要ですが、行プラグインが不正です。

en: RSS description
ja: RSSの説明

en: This will appear in the RSS feed itself.
ja: RSSフィードの中に出力されます。

en: Display record count with link
ja: リンクに件数を表示

en: Override number of items to display
ja: 表示する項目数を上書き

en: Display items inline
ja: 項目をインラインで表示

en: You need at least one field before you can configure your table settings
ja: テーブルの設定を行う前に、フィールドを追加してください。

en: Override normal sorting if click sorting is used
ja: クリックでの並び替えが行われると通常の並び順を上書き

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
ja: Drupalスタイルの「固定」テーブルヘッダーを有効化 (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
ja: （固定のヘッダーは下記のプレビューでは動作せず、実際の出力でのみ動作します。）

en: If a default sort order is selected, what order should it use by default.
ja: デフォルトの並び順が選択されている場合に、どの並び順をデフォルトとして使用するか指定してください。

en: None defined
ja: 未定義

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
ja: このビューはユーザー !user が編集中のため、他のユーザーが編集できないようロックがかけられています。このロックは !age 前からのものです。<a href="!break">このロックを解除</a>するにはリンクをクリックしてください。

en: New view
ja: 新しいビュー

en: Changed view
ja: 変更済みビュー

en: Live preview
ja: ライブプレビュー

en: Title: @title
ja: タイトル: @title

en: @current of @max
ja: 全 @max ページ中 @current ページ目

en: There are no views to be exported at this time.
ja: 現在はエクスポートするビューがありません。

en: Show only these tags
ja: これらのタグだけ表示

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
ja: modules/@module ディレクトリーにある @module.info にこの内容を追加してください。

en: Bulk export
ja: 一括エクスポート

en: Allows exporting multiple views at once.
ja: 一度に複数のビューをエクスポートできるようにする。

en: Administration menu
ja: アドミニストレーションメニュー

en: - All -
ja: - 全て -

en: Fieldset
ja: フィールドセット

en: Checkboxes
ja: チェックボックス

en: jQuery UI
ja: jQueryユーザーインターフェース

en: Provides the jQuery UI plug-in to other Drupal modules.
ja: 他のDrupalモジュールにjQuery UIプラグインを提供します。

en: Machine-readable name
ja: システム内部名称

en: Contact form
ja: コンタクトフォーム

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
ja: ディレクトリー %directory のパーミッションが書き込み許可に変更されました。

en: Recent log entries
ja: 最近のログ項目

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ja: システム内部名称は、英小文字、数字、アンダーバー(_)だけを利用してください。

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
ja: リビジョンは投稿の複数バージョン間の差違を追跡できるようにします。

en: You may post PHP code. You should include &lt;?php ?&gt; tags.
ja: PHPコードを投稿することができます。 コードには &lt;?php ?&gt; タグを含める必要があります。

en: The value provided for %field is not a valid URL.
ja: %field で指定された値は有効なURLではありません。

en: Search form
ja: 検索フォーム

en: Short date format
ja: 日付の表示形式（短）

en: Medium date format
ja: 日付の表示形式（中）

en: Long date format
ja: 日付の表示形式（長）

en: Date and time
ja: 日付と時刻

en: Date and time lookup
ja: 日付と時刻の照合

en: Translation settings
ja: 翻訳の設定

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
ja: このタイトルは画像の上にマウスを置いた時、ツールチップに表示されます。

en: Image linked to file
ja: ファイルにリンクされた画像

en: Progress indicator
ja: 進捗状況の表示

en: Bar with progress meter
ja: メーターつき進捗バー

en: Throbber
ja: アニメーションアイコン

en: The file upload failed. %upload
ja: ファイルのアップロードに失敗しました。 %upload

en: URL to file
ja: ファイルのURL

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
ja: 修復不可能なエラーが発生しました。アップロードされたファイルは、このサーバーで許される最大ファイルサイズ(@size)を超えているようです。

en: Starting upload...
ja: アップロード開始…

en: Uploading... (@current of @total)
ja: アップロード中 (@total 中 @current )

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
ja: このサーバーはファイルアップロード進捗状況を表示する機能がありますが、必要なライブラリーがありません。<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (こちらを推奨) か <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>をインストールしてください。

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
ja: このサーバーは、APC RFC1867を利用してファイルアップロード進捗状況を表示する機能があります。一度に一つのファイルのアップロードのみがサポートされていることに注意してください。可能であれば、<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a>の利用を推奨します。

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
ja: このサーバーにはファイルアップロード進捗状況を表示する機能がありません。ファイルアップロード進捗状況を表示するには、FastCGIではなくmod_php が必要です。

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
ja: このサーバーはAPC経由でファイルアップロード進捗状況を表示する機能がありますが、有効にされていません。php.ini 設定ファイルに<code>apc.rfc1867 = 1</code>を追加してください。または、複数ファイルの同時アップロードをサポートしている<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>の使用を推奨します。

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
ja: (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>) 有効

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
ja: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>) 有効

en: Upload progress
ja: アップロード進捗状況

en: Styles
ja: スタイル

en: %name: the value may be no smaller than %min.
ja: %name: この値は %min 以上でなくてはなりません。

en: %name: the value may be no larger than %max.
ja: %name: この値は %max 以内でなければなりません。

en: Item ID
ja: 項目ID

en: List revisions
ja: リビジョンを一覧表示

en: Show latest diff
ja: 最終の差分を表示

en: The name of the site.
ja: サイト名

en: Bulk Exporter
ja: 一括エクスポーター

en: No info
ja: 情報なし

en: All criteria must pass.
ja: すべての基準を満たしている。

en: Only one criteria must pass.
ja: ひとつでも基準を満たしている。

en: Broken/missing access plugin %plugin
ja: 壊れた/消失したアクセスプラグイン %plugin

en: In code
ja: コード内

en: Administrative title
ja: 管理用タイトル

en: Administrative description
ja: 管理用の説明

en: Substitutions
ja: 置換

en: Allow settings
ja: 設定を許可する

en: use panels dashboard
ja: パネルのダッシュボードの使用

en: The CTools API version is too old for Panels. Panels needs at least %version.
ja: CTools APIのバージョンが古すぎます。Panelsの動作には%version以上が必要となります。

en: Please note that the Panels upgrade from Drupal 5 to Drupal 6 is far from perfect, especially where Views and CCK are involved. Please check all your panels carefully and compare them against the originals. You may need to do some rework to regain your original functionality.
ja: Drupal 5からDrupal 6へのPanelsのアップグレードは、特にViewsやCCKと関係する部分で完全には程遠い状況であるということに注意してください。すべてのパネルを注意深く調べ、オリジナルと比較してください。オリジナルの機能を回復させるための処理が必要になる可能性があります。

en: Panels now requires the Chaos Tool Suite (ctools) module to function. Panels has been disabled until you can add this module.
ja: Panelsモジュールの動作にはChaos Tool Suite (ctools) モジュールが必要になりました。このモジュールを追加するまで、Panelsモジュールは無効となります。

en: Panel panes were updated
ja: パネルのペインを更新しました。

en: Panel displays were updated
ja: パネルのディスプレイを更新しました。

en: Conversion of panels pages cannot be completed without page manager module from CTools installed. Please install CTools, activate page manager, and attempt the update again.
ja: パネルページの変換は、CToolsのpage managerモジュールをインストールしなければ完了できません。CToolsをインストールしてpage managerを有効にし、再度更新してください。

en: Your installation contains a module that no longer exists. When updating modules, you should always remove the module directory first, then replace it with the new code. The "Panels Simple Cache" module is being automatically disabled for you. Please do not re-enable it as it will cause your system to crash.
ja: もはや必要のないモジュールがインストールされています。モジュールをアップデートする際、常にまずモジュールディレクトリーを削除して、それから新しいコードで置き換えてください。「Panels Simple Cache」モジュールは自動的に無効となります。再度有効にするとシステムが壊れてしまいますので、有効にしないでください。

en: The delegator module has been replaced by the Page Manager module. You should enable the page manager module to ensure that any panel pages you have will not be lost.
ja: delegatorモジュールはPage Managerモジュールに切り替わりました。page managerモジュールを有効にして、パネルページが消失していないか確かめてください。

en: CTools API Version
ja: CTools APIのバージョン

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
ja: パネルページはランディングページとしても使用可能です。URLパスがあって引数を設定でき、メニューエントリーの設定も可能です。

en: Panel page
ja: パネルページ

en: You must activate the page manager module for this functionality.
ja: この機能を使用するには、page managerモジュールを有効にしてください。

en: Panel nodes are node content and appear in your searches, but are more limited than panel pages.
ja: パネルノードはノード形式のコンテンツで検索にも現れますが、パネルページに比べて制限があります。

en: Panel node
ja: パネルノード

en: You must activate the panel node module for this functionality.
ja: この機能を使用するには、panel nodeモジュールを有効にしてください。

en: Mini panels are small content areas exposed as blocks, for when you need to have complex block layouts or layouts within layouts.
ja: ミニパネルはブロックとして出力される小さなコンテンツエリアで、複雑なブロックレイアウトやレイアウトの中にレイアウトを組み立てたりする際に役立ちます。

en: Mini panel
ja: ミニパネル

en: You must activate the Mini panels module for this functionality.
ja: この機能を使用するには、Mini panelsモジュールを有効にしてください。

en: Go to list
ja: 一覧ページへ

en: There are no mini panels.
ja: ミニパネルがありません。

en: There are currently no settings to change, but additional plugins or modules may provide them in the future.
ja: 設定項目はありませんが、プラグインやモジュールによって将来提供される可能性があります。

en: Your changes have been discarded.
ja: 変更が破棄されました。

en: Disable this pane
ja: このペインを無効化

en: Enable this pane
ja: このペインを有効化

en: CSS properties
ja: CSSのプロパティー

en: Invalid pane id.
ja: 不正なペインID。

en: Cache method for this display
ja: このディスプレイのキャッシュ方法

en: Cache method for !subtype_title
ja: !subtype_titleのキャッシュ方法

en: Cache settings for this display
ja: このディスプレイのキャッシュ設定

en: Cache settings for !subtype_title
ja: !subtype_titleのキャッシュ設定

en: Default style for this display
ja: このディスプレイのデフォルトのスタイル

en: Panel style for region "!region"
ja: リージョン "!region" のパネルスタイル

en: Pane style for "!pane"
ja: "!pane" のペインスタイル

en: Use display default style
ja: ディスプレイのデフォルトのスタイルを使用

en: Style settings for @style (display)
ja: @style (ディスプレイ) のスタイル設定

en: Style settings for style @style (Region "!region")
ja: スタイル @style (リージョン "!region") のスタイル設定

en: Style settings for style @style (Pane "!pane")
ja: スタイル @style (ペイン "!pane") のスタイル設定

en: Configure CSS on !subtype_title
ja: !subtype_titleのCSS設定

en: CSS ID to apply to this pane. This may be blank.
ja: このペインに適用するCSS ID。空欄でも構いません。

en: CSS class to apply to this pane. This may be blank.
ja: このペインに適用するCSSクラス。空欄でも構いません。

en: Access settings on !subtype_title
ja: !subtype_titleのアクセス設定

en: Add visibility rule for !subtype_title
ja: !subtype_titleの表示ルールの追加

en: Invalid test id.
ja: 不正なテストID。

en: Configure visibility rule for !subtype_title
ja: !subtype_titleの表示ルールの設定

en: Panel layout has been updated.
ja: パネルレイアウトを更新しました。

en: There is no content in the panel display. If there were content, you would be given an opportunity to select where in the new layout the old content would be placed. Select "Save" or "Continue" to proceed. This change will not be processed if you do not continue.
ja: パネルのディスプレイにコンテンツがありません。もしも以前コンテンツがあったなら、従来のコンテンツを新しいレイアウトのどこに配置するか選択することができます。「保存」または「継続」を選択し、先に進んでください。設定を続けなければ、この変更は処理されません。

en: Mini panel: "@title"
ja: ミニパネル: "@title"

en: Create mini panels that can be used as blocks by Drupal and panes by other panel modules.
ja: ブロックやパネルのペインとして使用することのできるミニパネルを作成します。

en: A panel layout broken up into rows and columns.
ja: 行とカラムに分かれたパネルレイアウト。

en: Configure which content is available to add to panel node displays.
ja: パネルノードのディスプレイに追加することのできるコンテンツを選択してください。

en: Show layout designer
ja: レイアウトデザイナーを表示

en: Remove column
ja: カラムの削除

en: Add row to top
ja: 行をトップに追加

en: Add row to bottom
ja: 行をボトムに追加

en: Remove row
ja: 行の削除

en: Add column
ja: カラムの追加

en: Add region to left
ja: リージョンを左に追加

en: Add column to left
ja: カラムを左に追加

en: Add region to right
ja: リージョンを右に追加

en: Add column to right
ja: カラムを右に追加

en: Region settings
ja: リージョンの設定

en: Remove region
ja: リージョンの削除

en: Invalid item id.
ja: 不適切なアイテムIDです。

en: Configure column
ja: カラムの設定

en: Configure row
ja: 行の設定

en: Configure region
ja: リージョンの設定

en: Region title
ja: リージョンのタイトル

en: Fluid
ja: 変動

en: You must remove contained items to change the row container type.
ja: 行のコンテナータイプを変更する際には、行に含まれているアイテムを削除しなければなりません。

en: Items cannot be set to fluid if there are fixed items already on that side.
ja: 固定のアイテムがそのサイドですでに存在している場合、アイテムを変動に設定することはできません。

en: Hide layout designer
ja: レイアウトデザイナーを非表示

en: No markup at all
ja: マークアップ無し

en: Display the pane with no markup, not even a title.
ja: タイトルも含めてマークアップ無しでペインを表示します。

en: Each region
ja: 各リージョン

en: Choose whether to include the box around each pane (piece of content) or region (each column or region)
ja: ペイン（コンテンツ）やリージョン（カラムやリージョン）のそれぞれを枠線で囲むかどうか選択してください。

en: Change general settings about this variant.
ja: このバリアントに関する全般の設定を変更します。

en: Selection rules
ja: 選択ルール

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
ja: このバリアントを使用するかどうか決定する基準を設定します。

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
ja: コンテンツで使用するコンテクストをバリアントに追加します。

en: Add content items and change their location with a drag and drop interface.
ja: コンテンツを追加して、その位置をドラッグアンドドロップのインターフェースで変更します。

en: Move content from old layout
ja: 従来のレイアウトからコンテンツを移動

en: Get a preview of what this variant will look like.
ja: このバリアントがどのように表示されるかプレビューします。

en: This panel will be selected if @conditions.
ja: このパネルは@conditionsの場合に選択された状態になります。

en: This panel will always be selected.
ja: このパネルは常に選択された状態になります。

en: Selection rule
ja: 選択ルール

en: Panel: @title
ja: パネル: @title

en: You must select a layout.
ja: レイアウトを選択してください。

en: You must select a different layout if you wish to change layouts.
ja: レイアウトを変更する場合は、異なるレイアウトを選択してください。

en: Update and preview
ja: 更新とプレビュー

en: Administrative title of this variant.
ja: このバリアントを管理する際のタイトル。

en: Check this to have the page disable all regions displayed in the theme. Note that some themes support this setting better than others. If in doubt, try with stock themes to see.
ja: チェックがあれば、テーマで表示されるすべてのリージョンが無効となります。この設定をより良い形でサポートするテーマもあります。もし分らなければ、手持ちのテーマで確かめてみてください。

en: Enter well-formed CSS code here; this code will be embedded into the page, and should only be used for minor adjustments; it is usually better to try to put CSS for the page into the theme if possible. This CSS will be filtered for safety so some CSS may not work.
ja: CSSコードをここに入力してください。このコードはページに埋め込まれ、わずかな調整にだけ使用します。可能であれば、ページのCSSはテーマに記述するようにしてください。特定のCSSが正しく動作するように、このCSSはフィルターをかけられます。

en: This page allows you to sign up another user for this %node_type.
ja: このページで、この %node_type に別のユーザーがサインアップすることができます。

en: Mark signup attended
ja: サインアップに参加としてマーク

en: Mark signup did not attend
ja: サインアップに参加していないとしてマーク

en: !user signup for '!title'
ja: !userが'!title'にサインアップ

en: Signup form or current signup information.
ja: サインアップフォームまたは現在のサインアップ情報。

en: Signup user list
ja: サインアップユーザー一覧

en: List of users currently signed up.
ja: 現在サインアップしているユーザーの一覧。

en: A confirmation email will be sent shortly containing further information about this %node_type.
ja: この%node_typeについての詳しい情報を含む確認メールがすぐに送信されます。

en: A reminder email will be sent !number !days before the %node_type.
ja: %node_typeの前に!number !daysにリマインダーメールが送信されます。

en: Canceled signup @signup_id.
ja: サインアップ@signup_idをキャンセルしました。

en: Marked signup @signup_id attended.
ja: サインアップ@signup_idに参加とマーク

en: Marked signup @signup_id did not attend.
ja: サインアップ@signup_idに参加していないとマーク

en: cancel signups
ja: サインアップをキャンセル

en: edit own signups
ja: 自分のサインアップを編集

en: Edit signup
ja: サインアップを編集

en: Signup module per-node settings.
ja: ノード毎のサインアップモジュール設定。

en: Primary key: node ID
ja: プライマリーキー: ノードID

en: Email address to send signup notifications to.
ja: サインアップ通知が送信されるメールアドレス。

en: Boolean indicating whether confirmation emails should be sent.
ja: 確認メールが送信されたかどうかを示す真偽値。

en: Email template to send to users when they signup.
ja: サインアップした時にユーザーに送信されるメールテンプレート。

en: Boolean indicating whether reminder emails should be sent. This is set to 0 once the reminders are sent.
ja: 確認メールが送信されたかどうかを示す真偽値。リマインダーが送信された時に0に設定されます。

en: Number of days before the start of a time-based node when the reminder emails should be sent.
ja: リマインダーメールが送信される時、時間ベースのノードの開始前の日数。

en: Email template to send to users to remind them about a signup.
ja: サインアップについてそれをユーザーに知らせるために送信されるメールテンプレート。

en: Number of hours before the start of a time-based node when signups should automatically be closed. This column is not currently used and the behavior is controlled by a site-wide setting.  See http://drupal.org/node/290249 for more information.
ja: サインアップが自動的に締め切られる時、時間ベースのノードの開始前の時間数。このカラムは現在使用されず、動作もサイト全体の設定による制御はされません。詳しくは http://drupal.org/node/290249 をご覧下さい。

en: Maximum number of users who can signup before signups are closed. If set to 0, there is no limit.
ja: サインアップが締め切られる前に登録可能なユーザーの最大数。0に設定すると、無制限になります。

en: Boolean indicating if signups are open (1) or closed (0) for the given node
ja: 与えられたノード用のサインアップが開催中(1)か締め切られた(0)かを示す真偽値。

en: Records information for each user who signs up for a node.
ja: ノードに登録した各ユーザーの情報を記録します。

en: Primary key: signup ID
ja: プライマリーキー: サインアップID

en: Key: the user ID of the user who signed up.
ja: キー: サインアップしたユーザーのユーザーID。

en: Key: the node ID of the node the user signed up for.
ja: キー: ユーザーがサインアップしたノードのノードID。

en: The email address for an anonymous user who signed up, or an empty string for authenticated users.
ja: サインアップした匿名ユーザー用のメールアドレス、または認証ユーザーについては空白文字列。

en: Integer timestamp of when the user signed up for the node.
ja: いつユーザーがノードにサインアップしたかの整数のタイムスタンプ。

en: Serialized string of additional signup form values.  See theme_signup_user_form() from theme/signup.theme for more information.
ja: 追加サインアップフォーム値のシリアライズ化文字列。詳しくはtheme/signup.themeからtheme_signup_user_form()をご覧下さい。

en: Did this user actually attend the node they signed up for?
ja: このユーザーがサインアップしたノードに実際に参加しますか?

en: Removed the deprecated %old_view_name and %old_view_type variables. If you were using embedding a view on signup-enabled nodes, please visit the <a href="@signup_settings_url">Signup configuration page</a> and select a new value for the %setting_name setting (which is located under the Advanced settings).
ja: 廃止された%old_view_nameと%old_view_type変数を削除しました。サインアップ可能なノードに埋め込まれたビューを使用された場合、<a href="@signup_settings_url">サインアップ設定ページ</a>を訪れて(拡張設定の下に配置されている)%setting_name設定に新しい値を選択して下さい。

en: Location of the signup form
ja: サインアップファームの場所

en: Included on each node
ja: 各ノード上に含まれる

en: Under the %signups tab
ja: %signupsタブの下

en: On every signup-enabled node, users with permission to
     sign up can be presented with a form. This setting controls where this form should be displayed: either directly on the node itself, on a separate tab, or not at all.
ja: 各サインアップ可能なノードでは、サインアップする権限を持つユーザーはフォームを提示できます。この設定はこのフォームがどこに表示されるかを制御します: ノード自身に直接、または別のタブ、または全く表示しないのいずれか。

en: If the signup form is included on each node, the signup form will be encapsulated in a collapsible fieldset. This setting controls if that fieldset is expanded or collapsed by default.
ja: サインアップフォームが各ノードに含まれる場合、サインアップフォームは圧縮可能なフィールドセットにカプセル化されます。この設定はフィールドセットがデフォルトで展開または圧縮される場合を制御します。

en: Embed a view on each node
ja: 各ノードのビューに埋め込み

en: Embed a view under the %signups tab
ja: %signupsタブの下にビューを埋め込み

en: How to display the administrative list of signed-up users
ja: サインアップしたユーザーの管理可能な一覧をどのように表示するか

en: If the signup user list is being generated by embedding a view, this selects which view should be used. The view's name, description, and display(s) it defines are listed.
ja: サインアップユーザー一覧が埋め込みビューで生成された場合、これはどのビューが使用されるかを選択します。ビューの名前、説明、ディスプレイ定義が一覧表示されます。

en: View to embed for the signup administrative list
ja: サインアップ管理可能な一覧を埋め込むビュー

en: If the administer signups user list is being generated by embedding a view, this selects which view should be used. The view's name, description, and display(s) it defines are listed.
ja: サインアップユーザー一覧の管理が埋め込みビューにより生成される場合、これはどのビューが使用されるかを選択します。ビューの名前、説明、ディスプレイ定義が一覧表示されます。

en: %cancel_signup_url (access to this link is denied to users without the "cancel own signups" permission)
ja: %cancel_signup_url(このリンクへのアクセスは"自分のサインアップをキャンセル"権限を持たないユーザーを拒否します。)

en: Message sent to selected users who have signed up
ja: サインアップした選択されたユーザーに送信するメッセージ

en: View full signup schedule
ja: サインアップスケジュール全体を表示

en: Attendance
ja: 参加者

en: Supported string substitutions: %node_title, %node_url, %node_start_time, %user_name, %user_mail, %user_signup_info (additional information from the signup form), %cancel_signup_url (access to this link is denied to users without the "%cancel_own_signups" permission), and any tokens in the %replacement_tokens list.
ja: サポートされる置換文字列: %node_title, %node_url, %node_start_time, %user_name, %user_mail, %user_signup_info (サインアップフォームからの追加情報), %cancel_signup_url ("%cancel_own_signups"権限を持たないユーザーはこのリンクにアクセスできません)、更に %replacement_tokens リストの全てのトークン。

en: Supported string substitutions: %node_title, %node_url, %node_start_time, %user_name, %user_mail, %user_signup_info (additional information from the signup form), and %cancel_signup_url (access to this link is denied to users without the "%cancel_own_signups" permission).
ja: サポートされる置換文字列: %node_title, %node_url, %node_start_time, %user_name, %user_mail, %user_signup_info (サインアップフォームからの追加情報), 更に %cancel_signup_url ("%cancel_own_signups"権限を持たないユーザーはこのリンクにアクセスできません)。

en: Invalid link to cancel a signup.
ja: サインアップをキャンセルする不正なリンク。

en: Are you sure you want to cancel the signup to %node_title?
ja: %node_titleへのサインアップを本当にキャンセルしても良いですか?

en: Keep signup
ja: サインアップを記録

en: Information for !user's signup to !node
ja: !nodeへの!userのサインアップの情報

en: - Not recorded -
ja: - 記録されていません -

en: Signup information updated.
ja: サインアップ情報は更新されました。

en: User %user_name does not exist.
ja: ユーザー%user_nameは存在しません。

en: Invalid e-mail address
ja: 不正なメールアドレス

en: Updated the e-mail address in your profile to %new_address.
ja: あなたのプロフィールのメールアドレスを%new_addressに更新しました。

en: Signup confirm e-mail
ja: サインアップ確認メール

en: Adds a field to the signup form to confirm the user's e-mail address.
ja: ユーザーのメールアドレスを確認するためにサインアップフォームにフィールドを追加します。

en: Did not attend
ja: 欠席した

en: Attended
ja: 参加した

en: Status: Open/Closed
ja: 状況: 募集中/締め切り

en: Signup Limit
ja: サインアップ期限

en: Notification: Email Address
ja: 通知: メールアドレス

en: Send Confirmation
ja: 確認メールを送信

en: Filter on if signup confirmation is enabled or disabled.
ja: サインアップ確認が有効または無効の場合をフィルターします。

en: Confirmation: Message
ja: 確認メール: メッセージ

en: Send Reminder
ja: リマインダーメールを送信

en: Filter on if a signup reminder email will be sent.
ja: サインアップリマインダーメールが送信される場合をフィルターします。

en: Reminder: Days Before Event for Email
ja: リマインダー: イベント一日前のメール

en: Reminder: Message
ja: リマインダー: メッセージ

en: Enabled/Disabled
ja: 有効/無効

en: Node: Signup link
ja: ノード: サインアップリンク

en: Link to one of the signup-related tabs on each node.
ja: 各ノードのサインアップに関連したタブの一つにリンクします。

en: A signup represents a relationship between a user and a node.
ja: サインアップはユーザーとノードの関係を表します。

en: The node a user signed up to.
ja: ユーザーがサインアップしたノード。

en: Signup node
ja: サインアップノード

en: The user who signed up.
ja: サインアップしたユーザー。

en: Signup user
ja: サインアップユーザー

en: User available signups
ja: ユーザーが利用可能なサインアップ

en: Displays nodes the given user has not signed up for. Note that this argument will not work properly if you add the %signup_user relationship to the view.
ja: 与えられたユーザーがサインアップしていないノードを表示します。表示に%signup_userリレーションシップを追加する場合、この引数が正常に動作しないことに注意して下さい。

en: Signup: User
ja: サインアップ: ユーザー

en: User: Email Address
ja: ユーザー: メールアドレス

en: User: Signup Time
ja: ユーザー: サインアップ時間

en: Time when the user signed up.
ja: ユーザーがサインアップした時間。

en: Sort by time of sign up.
ja: サインアップの時間で並べ替えます。

en: User: Attended
ja: ユーザー: 参加

en: Did the user attend or not?
ja: ユーザーは参加または欠席ですか?

en: Filter on users who attended or not.
ja: 参加または欠席したユーザーをフィルターします。

en: Sort by if the user attended or not.
ja: ユーザーが参加または欠席した場合によって並べ替えます。

en: User: Additional Signup Info
ja: ユーザー: 追加サインアップ情報

en: User: Anonymous/Authenticated
ja: ユーザー: 匿名/認証済

en: User: Current User
ja: ユーザー: 現在のユーザー

en: User: Edit signup link
ja: ユーザー: サインアップリンクを編集

en: Link to edit this particular signup.
ja: この特定のサインアップを編集するリンク。

en: View per-user signup lists
ja: ユーザー毎のサインアップ一覧を表示

en: Access will be granted to users viewing their own signup list or with the 'view all signups' permission.
ja: アクセスは自分のサインアップ一覧を表示すること、または'全てのサインアップを表示'権限を持つユーザーに付与されます。

en: Per-node signup administration interface with checkboxes for bulk operations.
ja: 一括処理のためのチェックボックスを持つノード毎のサインアップ管理インターフェイス。

en: Administrative list of all users signed up for a given node.
ja: 与えられたノードにサインアップした全てのユーザーの管理可能な一覧。

en: Signup tab to link to
ja: 以下にリンクするサインアップタブ

en: Signup current user form
ja: 現在のユーザーフォームにサインアップ

en: Administer signups
ja: サインアップを管理

en: Form to sign up other users
ja: 他のユーザーにサインアップするフォーム

en: Signup broadcast form
ja: サインアップブロードキャストフォーム

en: Set view as return destination
ja: 戻り先として表示を設定

en: After submitting a form, do you want to be redirected back to this view, or stay at the other page?
ja: フォームを送信後、この表示に転送されてくるように、または他のページに転送されるようにしたいですか?

en: signup form
ja: サインアップフォーム

en: signup list
ja: サンアップの一覧

en: administer signups
ja: サインアップを管理

en: signup other users
ja: 他のユーザーをサインアップ

en: signup broadcast
ja: サインアップブロードキャスト

en:  Field Name
ja:  フィールド名

en: If you want to display a single field from the signup form (see theme/signup_form.inc), enter its name here. Otherwise, all fields will be displayed.
ja: サインアップフォームから単一のフィールドを表示したい場合(theme/signup_form.incを参照)、その名前をここに入力します。それ以外の場合、全てのフィールドが表示されます。

en: View signup user list
ja: サインアップユーザー一覧を表示

en: Signup user argument
ja: サインアップユーザー引数

en: You must select which argument to this view represents the user who signed up.
ja: この表示への引数がサインアップしたユーザーを示すのはどれかを選択する必要があります。

en: Signups enabled (either open or closed)
ja: サインアップが有効(募集中または締め切りの両方)

en: Signups open
ja: サインアップは募集中

en: Signups closed
ja: サインアップは締め切り

en: Signups disabled
ja: サインアップは無効

en: Validate if the current node is signup-enabled and if signups are open or closed
ja: 現在のノードがサインアップが有効な場合かつサインアップが募集中または締め切られた場合を検証

en: Previous step
ja: 前の段階

en: Please enter a unique email address for each event's attendees.
ja: イベントの参加者それぞれのメールアドレスを入力して下さい。

en: The attendee with email address @mail is already signed up for this event
ja: メールアドレス @mail の参加者は既にこのイベントに参加しています

en: Email Address of Attendee #%count
ja: 参加者#%countのメールアドレス

en: We already have contact information for this attendee in our system.
ja: この参加者への連絡先情報はシステム上に既に存在します。

en: Attendee Contact Information
ja: 参加者の連絡先情報

en: Attending:
ja: 参加予定:

en: Mark temporary signups created by UC_Signup as paid
ja: 支払い済みとしてUC_Signupにより生成されたテンポラリサインアップをマーク

en: Cancel temporary signups created by UC_Signup
ja: UC_Signupにより生成されたテンポラリサインアップをキャンセル

en: Cancel temporary signups for the current user
ja: 現在のユーザーのテンポラリーサインアップをキャンセル

en: Mark temporary signups as paid
ja: 支払い済みとしてテンポラリサインアップをマーク

en: Attendee Signup Information
ja: 参加者サインアップ情報

en: Displays entered attendee information for events in the cart, or redirects to the form where that data is entered.
ja: カート中のイベントについて入力された参加者の情報を表示し、またはデータが入力された時にフォームに転送します。

en: Edit signup information
ja: サインアップ情報を編集

en: Event Signup Information
ja: イベントサインアップ情報

en: Add to cart text
ja: カートのテキストに追加

en: The text to use to add the signup-enabled node to the cart. If left blank, Ubercart's default 'Add to cart' text will be used.
ja: カートへサインアップが有効なノードに追加するために使用されるテキストです。空白にした場合、Ubercartのデフォルト'カートへ入れる'が使用されます。

en: Signups closed text
ja: サインアップ締め切りのテキスト

en: The signup/add to cart button will be disabled and display this text when signups are closed for a node. This text will be displayed when capacity is reached for an event.
ja: ノードのサインアップが締め切られた際にカートへサインアップ/追加のボタンは無効にされ、このテキストを表示します。このテキストはイベントの人数制限に達した時に表示されます。

en: Signups are closed for this event.
ja: このイベントのサインアップは締め切られました。

en: administer UC_Signup
ja: UC_Signupの管理

en: The Order ID where the signup was purchased.
ja: サインアップが購入された注文ID

en: The Signup ID.
ja: サインアップID。

en: The Signup type. 0: pre-charge placeholder, 1: finalized signup.
ja: サインアップタイプ。0:前払いのプレースホルダー、1:サインアップ確定。

en: Signup integration for Ubercart
ja: Ubercartへのサインアップの統合

en: Allows users to purchase signup.module signups via Ubercart
ja: Ubercart経由でsignup.moduleのサインアップの購入を許可します

en: Form settings
ja: フォーム設定

en: No custom formats configured. Please <a href="@link">add</a> some.
ja: カスタム書式が設定されまていません。何か<a href="@link">追加</a>してください。

en: Format string
ja: 書式文字列

en: A user-defined date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
ja: ユーザー定義の日付書式です。利用可能なオプションは<a href="@url">PHPマニュアル</a>を参照してください。この書式は、現在<span>%date</span>として日付に表示するよう設定されます。

en: This format already exists.  Please enter a unique format string.
ja: この書式は既に存在します。ユニークな書式文字列を入力して下さい。

en: Are you sure you want to remove the format %format?
ja: 書式%formatを本当に削除してもよろしいですか?

en: Removed date format %format.
ja: 日付書式%formatは削除されました。

en: Are you sure you want to remove the format type %format?
ja: 日付タイプ%formatを本当に削除してもよろしいですか?

en: Removed date format type %format.
ja: 日付タイプ%formatは削除されました。

en: !type date format
ja: !type日付書式

en: Field %field has errors.
ja: フィールド%fieldにはエラーがあります。

en: %title is invalid.
ja: %titleは不正です。

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
ja: %filenameをインポート中のHTTPリクエストエラー: @error

en: Failed to open file: %filename
ja: ファイルを開けませんでした: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
ja: 不正なカレンダーファイル: %filename

en: Invalid calendar file.
ja: 不正なカレンダーファイルです。

en: !day-name Sunday|Monday|Tuesday|Wednesday|Thursday|Friday|Saturday
ja: !day-name 日曜日|月曜日|火曜日|水曜日|木曜日|金曜日|土曜日

en: !day-abbreviation Sun|Mon|Tue|Wed|Thu|Fri|Sat
ja: !day-abbreviation 日|月|火|水|木|金|土

en: !day-abbreviation S|M|T|W|T|F|S
ja: !day-abbreviation 日|月|火|水|木|金|土

en: !day-abbreviation SU|MO|TU|WE|TH|FR|SA
ja: !day-abbreviation 日|月|火|水|木|金|土

en: !ampm-abbreviation am|pm|AM|PM
ja: !ampm-abbreviation 午前|午後|午前|午後

en: !datetime Year|Month|Day|Week|Hour|Minute|Second|All Day|All day
ja: !datetime 年|月|日|週|時|分|秒|すべての日|すべての日

en: !datetime_plural Years|Months|Days|Weeks|Hours|Minutes|Seconds
ja: ！datetime_plural 年|月|日|週|時|分|秒

en: !date_order Every|First|Second|Third|Fourth|Fifth
ja: ！date_order 毎週|1|2|3|4|5

en: !date_order |Last|Next to last|Third from last|Fourth from last|Fifth from last
ja: !date_order |昨日|一昨日|3日前|4日前|5日前

en: !date_nav Prev|Next|Today
ja: !date_nav 昨日|明日|今日

en: !month-name |January|February|March|April|May|June|July|August|September|October|November|December
ja: !month-name |1月|2月|3月|4月|5月|6月|7月|8月|9月|10月|11月|12月

en: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|May|Jun|Jul|Aug|Sep|Oct|Nov|Dec
ja: !month-abbreviation |1月|2月|3月|4月|5月|6月|7月|8月|9月|10月|11月|12月

en: Allow users to configure date formats
ja: 日付書式を変更できるようにします

en: Custom formats
ja: 独自書式

en: Allow users to configure custom date formats.
ja: 独自日付書式を変更できるようにします。

en: Add format
ja: 書式を追加

en: Allow users to add additional date formats.
ja: 日付書式を追加できるようにします。

en: Delete date format
ja: 日付書式を削除

en: Allow users to delete a configured date format.
ja: 設定された日付書式を削除することをユーザーに許可します。

en: Delete date format type
ja: 日付書式タイプを削除

en: Allow users to delete a configured date format type.
ja: 設定された日付書式タイプを削除することをユーザーに許可します。

en: Per-user timezone name.
ja: ユーザ毎のタイムゾーン名。

en: date module cannot be updated until after Views has been updated. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
ja: 日付モジュールはViewsがアップデートされる後まではアップデートできません。<a href="@update-php">update.php</a>に戻ってアップデートを忘れずに実行して下さい。

en: date.module has updates, but cannot be updated until views.module is updated first.
ja: date.moduleはアップデートされますが、views.moduleが最初にアップデートされるまではアップデートできません。

en: The Date API module requires the <a href="@link">Date PHP4 module</a> for PHP versions less than 5.2.
ja: 日付APIモジュールはPHPのバージョンが5.2以前では<a href="@link">Date PHP4 module</a>を必要とします。

en: The custom value for a Relative default should be something that describes a time by reference to the current day using strtotime, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
ja: 関連するデフォルトのカスタム値は、'+90日'(フィールドが作られた日から90日)や'+1'土曜日(次の土曜日)のような、strtotimeを使用する現在日付を参照して時間を決定する何かをする必要があります。

en: Custom input format
ja: 独自の入力書式

en: The custom format, if provided, will override the input format selected above. The custom format, if provided, will override the selected display or input options. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
ja: カスタム書式は、提供される場合、上で選択された入力書式を上書きします。提供される場合のカスタム書式は選択した表示または入力オプションを上書きします。'm-d-Y H:i'(詳細は<a href="@link">http://php.net/date</a>を参照)のようなphp日付書式文字列で定義して下さい。

en: Select a default format type to be used for the date display. Visit the <a href="@date-time-page">Date and time date format page</a> to add and edit format types.
ja: 日付表示に使用されるデフォルト書式タイプを選択します。<a href="@date-time-page">日付と時刻の書式ページ</a>を参照し、書式タイプを編集して下さい。

en: Should the repeat options form start out expanded or collapsed? Set to 'Collapsed' to make those options less obtrusive.
ja: フォームの開始から繰り返しオプションを拡張するか圧縮させますか? それらのオプションが目障りであれば、'圧縮'を設定して下さい。

en: Changing the %name setting after data has been created could result in the loss of data!
ja: データが作成された後に%name設定を変更すると、データの損失する可能性があります!

en: Display From and To dates
ja: FromとTo dateを表示

en: Display From date only
ja: From dateのみを表示

en: Display To date only
ja: To dateのみを表示

en: ending on @count
ja: @countで終了

en: Display repeat rule
ja: 日付繰り返しルール

en: Hide repeat rule
ja: 繰り返しルールを非表示

en: A 'From date' date is required for field %field %delta.
ja: 'From date'の日は%field %deltaフィールドを含みます。

en: A 'To date' is required for field %field %delta.
ja: 'To date'の日は%field %deltaフィールドを含みます。

en: @field_name From date value #@delta
ja: From date @field_nameの値#@delta

en: @field_name To date value #@delta
ja: To date @field_nameの値#@delta

en: @field_name From date
ja: From date @field_name

en: @field_name To date
ja: To date @field_name

en: The From date is invalid.
ja: From dateは不正です

en: The To date is invalid.
ja: To dateは不正です

en: There are errors in @field_name value #@delta:
ja: @field_name 値 #@deltaにエラーがあります:

en: There are errors in @field_name:
ja: @field_nameにエラーがあります:

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
ja: チェックしない場合、フィールドのどの項目毎に重複を生じるかもしれない新しい行を生成します。この設定はテーブル表示のクリックソーティングに互換性がありません。

en: Select List with Repeat options
ja: 繰り返しのオプションを持つ選択リスト

en: Text Field with Repeat options
ja: 繰り返しオプションを持つテキストフィールド

en: Text Field with Date Pop-up calendar
ja: 日付ポップアップカレンダー付きテキストフィールド

en: Text Field with Date Pop-up and Repeat options
ja: 日付ポップアップカレンダーと繰り返しオプション付きテキストフィールド

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
ja: 日付と日付APIモジュールの完全なドキュメントは、<a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>で利用可能です。

en: Add format type
ja: 書式タイプを追加

en: The human-readable name for this format type.
ja: この書式タイプの人間が読める形式の名前。

en: The machine-readable name of this format type. <br>This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique.
ja: 書式タイプのシステム内部名称です。<br>この名前は、小文字、数字、アンダースコアを含む必要があり、および一意である必要があります。

en: The format type must contain only alphanumeric characters and underscores.
ja: 書式タイプは英数字とアンダースコアのみを含む必要があります。

en: This format type already exists.  Please enter a unique type.
ja: この書式タイプは既に存在します。ユニークなタイプを入力して下さい。

en: view date repeats
ja: 日付の繰り返しを表示

en: All repeating date fields have been updated to use the new repeating widgets.
ja: 全ての繰り返し日付フィールドは新しい繰り返しウィジェットで置き換えられました。

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
ja: いくつかのアップデートが保留中です。<a href="@update-php">update.php</a>に戻ってアップデートして下さい。

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
ja: いくつかのアップデートが保留中です。<br />アップデートスクリプトを再実行して下さい。

en: Time with timezone
ja: タイムゾーン付き時刻

en: Field %field formats were converted to custom formats.
ja: フィールド%field書式はカスタム書式に変換されました。

en: The old format type %from_format for field %field was converted to the new format type %to_format.
ja: %fieldの古い書式タイプ%from_formatは新しい書式タイプ%to_formatに変換されました。

en: The display settings for field %field in content type %type_name were updated.
ja: コンテンツタイプ%type_nameの%fieldの表示設定は変更されました。

en: Date display formats are now included with the system date and time settings. Please visit <a href="@date-time-page">the Date and time format page</a> to see the new format types.
ja: 日付表示書式はシステム日付時刻設定に含まれます。新しい書式タイプについては<a href="@date-time-page">日付時刻書式ページ</a>を参照して下さい。

en: Date format settings for %language_name
ja: %language_nameの日付書式設定

en: Locale date settings
ja: ロケールの日付の設定

en: Configure date formats for each locale
ja: ロケール毎の日付書式を変更します

en: Date Locale
ja: 日付ロケール

en: Allows the site admin to configure multiple formats for date/time display to tailor dates for a specific locale or audience.
ja: 特定のロケールや訪問者に対し調整された日付を表示するため、日付/時刻の複数の形式を設定することをサイト管理者に許可します。

en: Field %field is required.
ja: フィールド%fieldは必須です。

en: Field %field is invalid.
ja: フィールド%fieldは不正です。

en: <p>The Date Popup module uses a jQuery timepicker module. There is no "official" jQuery UI timepicker, and not everyone likes the one that is included here. If you do not want to use the timepicker, you can turn it off below and users will get a regular textfield instead.</p>
ja: <p>Date PopupモジュールはjQuery timepickerモジュールを使用します。これは"公式"のjQuery UIのtimepickerではなく、ここに含まれていることを誰もが好むわけではありません。timepickerを使用したくない場合、以下でオフにすることができ、代わりに通常のテキストフィールドになります。</p>

en: Use default jQuery timepicker
ja: デフォルトjQuery timepickerを使用

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
ja: 手動で時刻を入力、jQuery timepickerを使用しない

en: Choose the jQuery timepicker to user.
ja: ユーザーにjQuery timepickerを選択します。

en: <p>The Date Popup calendar includes some css for IE6 that breaks css validation. Since IE 6 is now superceded by IE 7 and IE 8, the special css for IE 6 has been removed from the regular css used by the Date Popup. If you find you need that css after all, you can add it back in your theme. Look at the way the Garland theme adds special IE-only css in in its page.tpl.php file. The css you need is:</p>
ja: <p>日付ポップアップカレンダーはCSS検証を崩すIE6のためにいくつかのcssを含みます。IE6はIE7やIE8によって取って代わられきているので、IE6用の特別なCSSは日付ポップアップにより使用される標準CSSからは削除されています。全ての後CSSが必要になった場合、テーマにそれを追加することができます。Garlandテーマがpage.tpl.phpファイル中にある特別なIEのみのCSSを追加する方法を見て下さい。必要なCSS:</p>

en: Date Popup Configuration
ja: 日付ポップアップ設定

en: Allows the user to configure the Date Popup settings.
ja: ユーザーに日付ポップアップの設定を許可します。

en: Current exceptions
ja: 現在の例外

en: The Date Timezone module requires you to <a href="@link">set the site timezone name</a>.
ja: 日付タイムゾーンモジュールは<a href="@link">サイトのタイムゾーンの設定</a>が必要です。

en: Select your current local time. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
ja: 現在のローカル時間を選択してください。疑わしい場合は、夏時間と同じルールがあるあなたの場所に近いタイムゾーンを選択してください。このサイト全体において日付と時刻はこのタイムゾーンを使用して表示されます。

en: Tools for creating and importing dates and calendars.
ja: 日付とカレンダーの作成とインポートのためのツールです。

en: The following modules are required for the wizard to work:
ja: 以下のモジュールが動作するにはウィザードが必要です:

en: Fill out the following form to auto-create a date content type, with a datetime field and matching pre-configured calendar. A calendar and upcoming events block will be created, an ical feed will be added to the calendar, and the mini calendar, calendar legend, and upcoming events blocks will be added to the sidebar of the default theme. Nodes created from this new content type will include a link to the calendar, and the calendar will have a link to the 'add new date' form. If the Signup module is enabled, Signups will also be enabled for this field. You can also add new date fields to an existing content type by entering the existing content type name instead of creating a new one.
ja: 日時フィールドや構成済のカレンダーに一致する日付コンテンツタイプを自動生成するには次のフォームに記入します。カレンダーや直近のイベントブロックは作成され、icalフィードはカレンダー、ミニカレンダー、予定表に追加され、直近のイベントブロックはデフォルトテーマのサイドバーに追加されます。この新しいコンテンツタイプから生成されたノードはカレンダーへのリンクを含み、カレンダーは'新しい日付を追加'フォームへのリンクを含みます。サインアップモジュールが有効にされた場合、サインアップはまたこのフィールドに有効になります。また、新しいものを作成する代わりに既存のコンテンツタイプ名を入力することにより既存のコンテンツタイプに新しく日付フィールドを追加することもできます。

en: Only a limited set of options are displayed here to make this easy to set up. Once the date has been created you will be able to make other changes to the date settings and add other fields to your new content type on the Manage fields screen, and make changes to the calendar on the Views edit page.
ja: オプションの限定セットのみが設定を簡単にするためにここに表示されます。一度だけ日付が生成されると、日付の設定の他の変更やフィールド管理の画面であなたの新しいコンテンツタイプに他のフィールドの追加をすることができ、ビュー編集ページでカレンダーに変更を加えることができます。

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and related calendar.
ja: 日付とカレンダーは設定が複雑になります。!date_wizardは単純な日付コンテンツや関連するカレンダーの作成を簡単にしてくれます。

en: Date wizard
ja: 日付ウィザード

en: The calendar %view is a default calendar created for the content type %type_name.
ja: カレンダー%viewはコンテンツタイプ%type_nameのデフォルトカレンダーです。

en: remove !view
ja: !viewを削除

en: Are you sure you want to remove the view %view?
ja: ビュー%viewを本当に削除してもよろしいですか?

en: Removed calendar %calendar.
ja: カレンダー%calendarは削除されました。

en: Content type name
ja: コンテンツタイプ名

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
ja: システム内部名称。許可される値: (a-z, 0-9, _)。これが既存のコンテンツタイプでない場合、コンテンツタイプが作成されます。

en: Content type label
ja: コンテンツタイプのラベル

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
ja: このコンテンツタイプの人間が可読な名前。新しいコンテンツタイプを作成する時のみに必要です。

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
ja: ビューカレンダーにリンクされた日付コンテンツタイプ。

en: Content type description
ja: コンテンツタイプの説明

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
ja: コンテンツタイプの説明。新しいコンテンツタイプを作成する時のみに必要です。

en: Date field name
ja: 日付フィールド名

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
ja: システム内部名称。許可される値: (a-z, 0-9, _)。既存のフィールド名でないこと。

en: Date field label
ja: 日付フィールドのラベル

en: The human-readable label for this field.
ja: このフィールドの人間が可読なラベル。

en: Date widget type
ja: 日付ウィジェットタイプ

en: Show repeating date options
ja: 繰り返し日付オプションを表示

en: Date field type
ja: 日付フィールドタイプ

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
ja: 歴史的な日付、年または月集合単位のみの日付を除いて、日付時刻タイプをおすすめします。より古い、または不完全な日付は日付型(ISO形式の日付)を使用する必要があります。

en: Date timezone handling
ja: 日付タイムゾーン処理

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
ja: 時刻要素のない集合単位においては、タイムゾーン処理は'なし'にする必要があります。

en: Create a calendar for this date field
ja: この日付フィールドのカレンダーを作成

en: Add calendar blocks to the current theme
ja: 現在のテーマにカレンダーブロックを追加

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
ja: このコンテンツタイプ名は既に存在するので、既存のコンテンツタイプに新しいフィールドを追加します。

en: This field name already exists.
ja: このフィールド名は既に存在します。

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
ja: 時刻のない集合単位においてはタイムゾーン処理をなしにする必要があります。

en: Change the calendar as needed and save the view.
ja: 必要に応じてカレンダーを変更し、ビューを保存します。

en: Date Repeat
ja: 日付繰り返し

en: Optionwidgets
ja: オプションウィジェット

en: Nodereference
ja: ノード参照

en: Create a new CCK content type to import your events into, or, if you do not want to create new nodes for your events, add a date field to the existing event type. Make sure the target content type has a date field that has an optional or required To date so it can accept the From date and To date of the event. If your source event has its own timezone field, make sure you set the target date timezone handling to 'date'. Test the target type by trying to create a node manually and make sure all the right options are available in the form before attempting an import.
ja: イベント情報をインポートするには新しいCCKコンテンツタイプを作成し、またはイベントについてノードを新しく作りたくない場合は、既存のイベントタイプに日付フィールドを追加します。ターゲットのコンテンツタイプにオプションまたは必須のTo date即ちイベントのFrom dateとTo dateを受け入れる事ができる日付フィールドがあるかどうかを確認して下さい。ソースのイベントがタイムゾーンフィールドを持つ場合、'日付'にターゲットの日付タイムゾーン処理が設定されていることを確認して下さい。ノードを手動で作成することによりターゲットタイプをテストし、インポートしようとする前に全ての正しいオプションがフォームに利用可能となるかを確認します。

en: The import will create new nodes and trigger all related hooks, so you may want to turn off automatic email messaging for this node type while performing the import!
ja: インポートは新しいノードを作成し、全ての関連するフックを起動しますので、インポート実行中にこのノードタイプについての自動メール送信をオフにすることができます。

en: Original Node ID
ja: オリジナルノードID

en: New Node ID
ja: 新しいノードID

en: !type: %title has been created.
ja: !type: %titleは作成されました。

en: !type: %title has been updated.
ja: !type: %titleは更新されました。

en: 1 event has been converted. | @count events have been converted.
ja[0]: 1件のイベントが変換されました。
ja[1]: @count件のイベントが変換されました。

en: administer date tools
ja: 日付ツールを管理

en: Date Tools
ja: 日付ツール

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
ja: インポートと日付とカレンダーの自動生成のツール

en: Easy creation of date content types and calendars.
ja: 日付コンテンツタイプとカレンダーの生成を簡単にします。

en: Event import
ja: イベントインポート

en: Remove calendar
ja: カレンダーの削除

en: Date browser
ja: 日付ブラウザー

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
ja: 日付の 戻る/次へ のナビゲーションを他の画面に追加します。日付の引数が必要です。

en: Date browser style
ja: 日付のブラウザーのスタイル

en: Creates back/next navigation.
ja: 戻る/次へ のナビゲーションを作成します。

en: Date (!base_table)
ja: 日付 (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
ja: 任意の共通ISO 日付/期間形式(例: YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, 等)を使用する日付引数により、任意のビュー !base_table 日付フィールドをフィルタリングします。

en: Filter any Views !base_table date field.
ja: 任意のビュー !base_table 日付フィールドをフィルタリングします。

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
ja: デフォルト、概要やナビゲーションで使用される値の日付のタイプを選択して下さい。例えば、'月'の集合単位はデフォルト日付として現在の月を設定し、概要ビューには月毎に概要を作り、日付ナビゲーションを使用する際は前月と次月のリンクを作成します。

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010'. When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)'.
ja: この引数に許容可能な最小および最大の年の範囲を、'-3:+3'のような現在年からの-X:+Xオフセット、または、'2005:2010'のような絶対的な最小および最大年の両方で設定します。引数に範囲外の日付が設定された時、ページは'ページが見つかりません (404)'として返されます。

en: Select one or more date fields to filter with this argument. Do not select both the 'From date' and 'To date' for CCK date fields, only one of them is needed.
ja: この引数でフィルターする日付フィールドを1つ以上選択して下さい。CCK日付フィールドの'From date'と'To date'の両方は同時に選択しないで下さい。片方だけが必要とされます。

en: You must select at least one date field for this argument.
ja: この引数には日付フィールドが最低一つ必要です。

en: Choose the form element to use for date selection.
ja: 日付選択肢に使用するフォーム要素を選択します。

en:  You can use any values PHP's date_create() can understand, like between '12AM today' and '12AM tomorrow.
ja:  '12AM today'と'12AM tomorrow'の間のような、PHPのdate_create()関数が理解可能などんな値でも使用できます。

en: Absolute value
ja: 絶対値

en: Relative value
ja: 相対値

en: Relative values will be used if no date is set above. Use 'now' to default to the current date at runtime or add modifiers like 'now +1 day'. The To date default value is used when the operator is set to 'between' or 'not between'.
ja: 相対値は上で日付が何も設定されていない場合に使用されます。実行時に現在の日付をデフォルトにするには'now'を使用し、また、'now +1 day'のような修飾詞を追加します。To dateのデフォルト値は演算子が'between'または'not between'を設定されている時に使用されます。

en: If the filter is exposed, these values will be used to set the inital value of the exposed filter. Leave both date and default values blank to start with no value in the exposed filter.
ja: フィルターが公開される場合、これらの値は公開フィルターの初期値を設定するのに使用されます。公開されたフィルターに値を持たせずに開始するには、日付とデフォルト値の両方を空白のままにします。

en: The %style cannot use more than one Date: Date argument.
ja: %styleは1つ以上の日付には使用できません: 日付引数。

en: The %style requires the Date: Date argument be set to default to the current date.
ja: %styleは日付が必要です: 日付引数は現在日付をデフォルトに設定されます。

en: The %style requires the Date: Date argument.
ja: %styleは日付が必要です: 日付引数。

en: Navigate to previous year
ja: 前の年にナビゲート

en: Navigate to next year
ja: 次の年にナビゲート

en: Navigate to previous month
ja: 前の月にナビゲート

en: Navigate to next month
ja: 次の月にナビゲート

en: Navigate to previous week
ja: 前の週にナビゲート

en: Navigate to next week
ja: 次の週にナビゲート

en: Navigate to previous day
ja: 前の日にナビゲート

en: Navigate to next day
ja: 次の日にナビゲート

en: View full page month
ja: フルページ月表示

en: Taxonomy Term
ja: タクソノミーターム

en: Poll module choices.
ja: Pollモジュールの選択肢

en: Poll module settings.
ja: Pollモジュール設定

en: manage fields
ja: フィールドの管理

en: @field_name (Locked)
ja: @field_name (削除不可)

en: - Select a field type -
ja: - フィールドタイプを選択 -

en: - Select a widget -
ja: - ウィジェットを選択 -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
ja: フィールド名 (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
ja: 保存データ形式。

en: Form element to edit the data.
ja: データ編集用フォーム要素。

en: - Select an existing field -
ja: - 存在するフィールドから選択 -

en: Field to share
ja: 共用するフィールド

en: Add new field: you need to provide a label.
ja: フィールドを追加: ラベルを入力してください。

en: Add new field: you need to provide a field name.
ja: フィールドを追加: フィールド名を入力してください。

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
ja: フィールドを追加: フィールド名 %field_name は不正です。名称に使えるのは、英小文字・数字・アンダーラインのみです。

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
ja: フィールドを追加: フィールド名 %field_name が長すぎます。フィールド名は 'field_' 接頭語を含めて32文字以内です。

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
ja: フィールドを追加: フィールド名 %field_name はすでに使われています。

en: Add new field: you need to select a field type.
ja: フィールドを追加: フィールドタイプを選択してください。

en: Add new field: you need to select a widget.
ja: フィールドを追加: ウィジェットを選択してください。

en: Add new field: invalid widget.
ja: フィールドを追加: 不正なウィジェットです。

en: Add existing field: you need to provide a label.
ja: 既存のフィールド追加: ラベルを入力してください。

en: Add existing field: you need to select a field.
ja: 既存のフィールド追加: フィールドを選択してください。

en: Add existing field: you need to select a widget.
ja: 既存のフィールド追加: ウィジェットを選択してください。

en: Add existing field: invalid widget.
ja: 既存のフィールド追加: 不正なウィジェットです。

en: The field %field is locked and cannot be edited.
ja: フィールド %field はロックされており、編集できません。

en: Maximum number of values users can enter for this field.
ja: このフィールドで最大何個の値を入力できるかの値。

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
ja: '無制限'を選択すると、'追加'ボタンが表示され、ユーザーが任意の個数の値を入力することができます。

en: %name must be an integer.
ja: %name は整数値でなければなりません。

en: %name must be a positive integer.
ja: %name は正の整数でなければなりません。

en: %name must be a number.
ja: %name は数字でなければなりません。

en: Field formatter
ja: フィールドフォーマッター

en: <No value>
ja: <値なし>

en: Add new group:
ja: グループを追加

en: Only numbers are allowed in %field.
ja: %field には数字だけが許されています。

en: User @uid entered a @method payment of @amount for order @order_id.
ja: ユーザー@uidは注文@order_idの@amountの@method支払いを入力しました。

en: Log full API response messages from Authorize.net for debugging.
ja: デバッグのためAuthorize.netからの全てのAPI応答メッセージを記録します。

en: Debug response: !data
ja: デバッグレスポンス: !data

en: Policy message
ja: 規定についてのメッセージ

en: Help message shown at checkout.
ja: 購入手続きで表示されるヘルプメッセージ

en: <b>@type failed.</b>
ja: <b>@type 失敗しました。</b>

en: Unexpected acknowledgement status: @status
ja: 予期しない応答ステータス: @status

en: Determines which shipping methods are quoted at checkout when products of different shipping types are ordered. Larger values take precedence.
ja: 異なる配送タイプの商品が注文されている時、お会計では配送方法は引用されて決定します。値が大きいほど優先されます。

en: <br />The %list method is compatible with any shipping type. | <br />The %list methods are compatible with any shipping type.
ja[0]: <br />%list方法はどの配送方法とも互換性があります。
ja[1]: <br />%list方法はどの配送方法とも互換性があります。

en: Ubercart shipment object
ja: Ubercart配送オブジェクト

en: A shipment is saved
ja: 配送を保存しました

en: Fulfillment
ja: 処理

en: Shipment
ja: 配送

en: The name shown to distinguish it from other weightquote methods.
ja: 他の重量料金の方法からそれを区別するために名前が表示されます。

en: The starting price for weight-based shipping costs.
ja: 重量ベースの配送料金の開始価格

en: !sign per !unit
ja: !unit毎の!sign

en: Weight quote shipping method was updated.
ja: 重量料金の配送方法が更新されました。

en: Created and enabled new weight quote shipping method.
ja: 重量料金の配送方法が追加され、有効になりました。

en: Weight quote shipping method deleted.
ja: 重量料金の配送方法を削除しました。

en: Shipping rates by weight
ja: 重量による配送料金

en: Fetch a weightquote shipping quote.
ja: 重量による配送料金を検索します。

en: Edit weight quote method
ja: 重量料金方法の編集

en: Delete weight quote method
ja: 重量料金方法の削除

en: If you do not have an account yet, you should <a href="!url">register now</a>.
ja: もしもアカウントをお持ちでないなら、<a href="!url">いますぐ登録</a>してください。

en: No file downloads available.
ja: ダウンロード可能なファイルがありません。

en: No changes have been logged for this order.
ja: この注文に記録されている変更はありません。

en: Last order comment left by an administrator (not counting the order admin comments).  Use with caution: this is unescaped raw input.
ja: 管理者による最新の注文コメント（注文時の管理者コメントを除く）。注意: ユーザーが入力した RAW データ

en: No image widgets installed.
ja: 画像ウィジェットがインストールされていません。

en: Product class saved.
ja: 商品クラスを保存しました。

en: Are you sure you want to delete the %type product class?
ja: 商品クラス %type を本当に削除しますか？

en: The node type associated with this product class will revert to a standard node type.
ja: この商品クラスと結びつけられたノードタイプは、標準的なノードタイプに戻ります。

en: Grant or renew purchased roles
ja: 購入用の役割を付与または再生成します。

en: Grant or renew purchased roles if the order status matches.
ja: 注文状態に一致した場合、購入用の役割を付与または再生成します。

en: Display messages to alert users of any new or updated roles.
ja: 新規または更新されたすべての役割のユーザーへ、注意を喚起するメッセージを表示します。

en: Make permanent
ja: 恒久的にする

en: The expiration of your %role_name role has been deleted.
ja: 役割%role_nameの有効期限は削除されました。

en: Your %role role has been revoked.
ja: あなたの役割 %role は失効しました。

en: You have been granted the %role role.
ja: あなたに役割 %role が付与されました。

en: Attempt to e-mail @email concerning stock level on sku @sku failed.
ja: SKU @sku の在庫レベルを警告するメールの送信に失敗しました。

en: Stock Level
ja: 在庫レベル

en: Is Below Threshold
ja: しきい値を下回っている

en: Filter the node based on whether its stock level is below the threshold for the SKU.
ja: 在庫レベルがSKUのしきい値を下回っているかどうかでノードを絞り込みます。

en: Search for customers based on any of the following fields. Use * as a wildcard to match any character.
ja: 以下のどのフィールドからでもお客様を検索できます。 *   (半角アスタリスク）をどの文字にもマッチするワイルドカードとして使えます。

en: For example, searching by last name for 's*' will return all customers whose last name starts with an s.
ja: 例えば、「田*」で姓を検索すると、「田」で始まる姓をもつすべての顧客が結果に表れます。

en: (<em>Leave a field empty to ignore it in the search.</em>)
ja: (<em>フィールドを空にした場合は検索時に無視されます</em>）

en: Display type for the main store administration page
ja: 主な店舗管理ページの表示タイプ

en: This table lists out all users on your site who have placed orders.
ja: これまでに発注があった顧客のリスト。

en: Use this page to search through users on your site who have placed orders.
ja: 注文のある顧客を検索するのに、このページを使用します。

en: Populated the product count column for {uc_orders}.
ja: {uc_orders}テーブルに商品数のカラムを実装しました。

en: width @width
ja: 幅 @width

en: height @height
ja: 高さ @height

en: upscaling allowed
ja: 拡大縮小を許可

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
ja: -@degrees&deg から @degrees&deg の間のランダム

en: Core Panels display functions; provides no external UI, at least one other Panels module should be enabled.
ja: パネルを表示するコアの機能。外部的なインターフェースが存在しないので、他のPanelsモジュールを少なくともひとつ有効にする必要があります。

en: You may use substitutions in this title.
ja: タイトルで置換を使用することができます。

en: Content options are divided by category. Please select a category from the left to proceed.
ja: コンテンツのオプションはカテゴリーで区分けされています。左からカテゴリーを選択してください。

en: Change the layout of this panel.
ja: このパネルのレイアウトを変更します。

en: Manage mini panels
ja: ミニパネルの管理

en: Manage pages
ja: ページの管理

en: True/False for if signups are enabled on a node
ja: サインアップがノードで有効になる場合の真/偽

en: Are signups 'open' or 'closed' for this node.
ja: このノードのサインアップは'募集中'または'締め切り'ですか。

en: The signup limit for this node
ja: このノードのサインアップ期限

en: Any custom fields the user filled out when signing up, rendered as HTML.
ja: サインアップ時にユーザーが入力した任意の独自フィールドは、HTMLとして描画されました。

en: Any custom fields the user filled out when signing up, rendered as unfiltered plain text (e.g. for ASCII e-mail).
ja: サインアップ時にユーザーが入力した任意の独自フィールドは、(例えばASCIIメール用)プレーンテキストとして描画されました。

en: The date/time when the user signed up, short date format.
ja: ユーザーがサインアップした日付/時間、短い日付書式。

en: The date/time when the user signed up, medium date format.
ja: ユーザーがサインアップした日付/時間、中規模の日付書式。

en: The date/time when the user signed up, long date format.
ja: ユーザーがサインアップした日付/時間、長い日付書式。

en: The URL for a user to cancel their signup (if they have permission to do so).
ja: 自分のサインアップをキャンセルするためのユーザー用URL(その権限を持っている場合)。

en: The e-mail address for the signup (either anonymous or authenticated).
ja: サインアップ用メールアドレス(匿名または認証済ユーザーの両方)。

en: The e-mail addressed entered for an anonymous signup, or an empty string if an authenticated user signed up.
ja: 匿名ユーザーのサインアップ用に入力されたメールアドレス、または認証済ユーザーのサインアップの場合は空白文字列。

en: If the user attended the thing they signed up for.
ja: 自分がサインアップしたものにユーザーが参加した場合。

en: Since these tokens will be used in plain text e-mail, it is better to use the '-raw' versions of any tokens that provide them.
ja: これらのトークンがプレーンテキスト形式のメールに使用されるので、それらに提供される全てのトークンの'-raw'バージョンを使用するよりも適しています。

en: Update e-mail address in user profile
ja: ユーザープロフィール中のメールアドレスを更新

en: You must confirm any changes to the e-mail address stored in your user profile by selecting this checkbox.
ja: このチェックボックスを選択することによりあなたのユーザープロフィールに保存されたメールアドレスへの全ての変更を確認する必要があります。

en: Please confirm that you wish to save this new e-mail address into your user profile.
ja: この新しいメールアドレスをユーザープロフィールに保存することを確認して下さい。

en: Please enter the email address of each attendee for this event. If an attendee does not have an account on this site, you'll be prompted to enter some information about that attendee.
ja: このイベントの参加者それぞれのメールアドレスを入力して下さい。参加者が誰もこのサイト上のアカウントを持っていない場合、あなたは参加者についてのいくつかの情報を入力するように促されます。

en: Please enter additional information about this attendee.
ja: この参加者について追加情報を入力して下さい。

en: Cancel temporary signups created by UC_Signup when an order is cancelled
ja: 注文がキャンセルされた際、UC_Signupにより生成されたテンポラリサインアップをキャンセルします。

en: Cancels temporary signups and removes the corresponding data from the and uc_signup_log table.
ja: テンポラリサインアップをキャンセルし、uc_signup_logテーブルからの対応するデータを削除します。

en: We're sorry, but the @type %title has already passed.
ja: 申し訳ございません、@type %titleは既に実施済みです。

en: Attendee E-mail Addresses
ja: 参加者のメールアドレス

en: Pass objects as arguments to a page
ja: オブジェクトをアーギュメントとしてページに渡す

en: Enter a URL that the user will be sent to.
ja: ユーザーを移動させるURLを入力してください。

en: Add a new weight quote shipping method.
ja: 重量料金の方法を追加します。

en: Customize product report parameters
ja: 商品レポートのパラメーターをカスタマイズ

en: You may add more attributes <a href="!url">here</a>.
ja: <a href="!url">こちら</a>で属性を追加することができます。

en: Display an update message when an item is added to the cart through an add to cart form.
ja: 「カートに入れる」フォームを通して商品がカートに追加されると更新メッセージを表示。

en: Anonymous cart duration is 1 @unit. | Anonymous cart duration is @count @units.
ja[0]: 匿名ユーザーのカート有効期間は 1 @unitです。
ja[1]: 匿名ユーザーのカート有効期間は @count @unitsです。

en: Authenticated cart duration is 1 @unit. | Authenticated cart duration is @count @units.
ja[0]: 登録ユーザーのカート有効期間は 1 @unitです。
ja[1]: 登録ユーザーのカート有効期間は @count @unitsです。

en: Thank you for shopping at [store-name]. Your current order has been attached to the account we found matching your e-mail address.
    
    <a href="!user_url">Login</a> to view your current order status and order history. Remember to login when you make your next purchase for a faster checkout experience!
ja: [store-name]にてお買い上げいただき誠にありがとうございます。今回のご注文を、お客様のメールアドレスと一致するアカウントに関連付けました。
    
    現在の注文ステータスやご注文履歴をご覧になるには<a href="!user_url">ログイン</a>してください。次回ご注文いただく際には、あらかじめログインしていただくと、より簡単にご注文いただくことができます。

en: Thank you for shopping at [store-name]. A new account has been created for you here that you may use to view your current order status.
    
    <a href="!user_url">Login</a> to your new account using the following information:
    
    <strong>Username:</strong> !new_username
    <strong>Password:</strong> !new_password
ja: [store-name]にてお買い上げいただき誠にありがとうございます。現在の注文ステータスをご確認いただくために、新しいアカウントを作成いたしました。
    
    新しいアカウントに<a href="!user_url">ログイン</a>するには、以下の情報をお使いください:
    
    <strong>ユーザー名:</strong> !new_username
    <strong>パスワード:</strong> !new_password

en: No orders available.
ja: 注文がありません。

en: Product models
ja: 商品型番

en: Fixed %count predicates with the condition "uc_order_condition_has_products".
ja: %count 個の述部を条件「uc_order_condition_has_products」で修正しました。

en: This setting can still be overridden on the node form.
ja: この設定をノードフォームで上書きすることができます。

en: Your %role role has been renewed. It will expire on %date.
ja: あなたの %role 役割は更新されました。%date まで有効です。

en: %user's %role role has been renewed. It will expire on %date.
ja: %user の %role 役割は更新されました。%date まで有効です。

en: How many slots (if any) this signup should use towards the total signup limit for this node
ja: (任意の場合)このサインアップがこのノードについてサインアップ上限に使用されるべきスロットはいくつか

en: Signups are
ja: サインアップ

en: Total signups
ja: サインアップ総計

en: Signup slots used
ja: 使用されるサインアップスロット

en: If enabled, you can control whether users may sign up by visiting the !signup_admin tab and toggling if signups are %open or %closed for this %node_type. Other signup-related settings can be defined at the !signup_settings tab.
ja: 有効の場合、!signup_adminタブを利用し、かつこの%node_type用のサインアップが%openまたは%closedの場合にトグリングすることでユーザーがサインアップするかどうかに関わらず制御できます。他のサインアップに関連した設定は!signup_settingsタブで定義できます。

en: Signups: Administer
ja: サインアップ: 管理

en: Signups: Settings
ja: サインアップ: 設定

en: signup settings
ja: サインアップの設定

en: An alias will be generated for you. If you wish to create your own alias below, uncheck this option.
ja: エイリアスを生成します。以下のフォームでエイリアスを指定して作成する場合は、このオプションからチェックを外してください。

en: Use the terminal available through the<br />%button button on the View tab to<br />process credit card payments.
ja: クレジットカードの支払いを処理するために[ビュー]タブの %button ボタンから端末をご利用下さい。

en: <b>@type succeeded with a warning.</b>!paypal_message
ja: <b>@type が警告付きで成功しました。</b>!paypal_message

en: Ubercart price
ja: Ubercartの価格

en: Ubercart weight
ja: Ubercartのウェイト

en: There is 1 product kit that consists of only this product. It will be deleted as well. | There are @count product kits that consist of only this products. They will be deleted as well.
ja[0]: この商品だけしか含まれていない組み合わせ商品がひとつあります。その商品も同じく削除されます。
ja[1]: この商品だけしか含まれていない組み合わせ商品が @count 点あります。その商品も同じく削除されます。

en: styles
ja: スタイル

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
ja: _blankや_parentまたはiframe名といったリンクのターゲット。このフィールドが使われるのはまれです。

en: @argument title
ja: @argument タイトル

en: @argument input
ja: @argument インプット

en: The maximum number of characters this field can be.
ja: このフィールドの最大文字数。

en: If the field is empty, display this text instead.
ja: フィールドが空の場合、このテキストを代わりに表示します。

en: Count the number 0 as empty
ja: 数値が0のものを空として数える

en: If the field contains the number zero, display the empty text instead
ja: フィールドの値が数値の0であれば、空のテキストを代わりに表示します。

en: Hide if empty
ja: 空の場合は非表示

en: Starting value
ja: 開始値

en: Specify the number the counter should start at.
ja: カウンターを開始する数値を指定してください。

en: Does not start with
ja: 次で始まらない

en: Does not end with
ja: 次で終わらない

en: The view %name has been saved.
ja: ビュー %name を保存しました。

en: Remove all Views 1 tables
ja: Views 1のテーブルをすべて削除

en: All Views 1 tables have been removed.
ja: Views 1のテーブルをすべて削除しました。

en: Jump menu
ja: ジャンプメニュー

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
ja: すべての結果が含まれたセレクトボックスを表示し、その各ページにユーザーは移動できるようになります。

en: Hostname of user that posted the comment.
ja: コメントを投稿したユーザーのホスト名。

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
ja: コメントを投稿したユーザーのメールアドレス。投稿者が登録済みユーザーの場合は空となります。

en: The text of the profile item.
ja: プロフィール項目のテキスト。

en: The taxonomy term ID for the term.
ja: タクソノミータームID。

en: The taxonomy term name for the term.
ja: タクソノミーターム名。

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
ja: タームが属しているボキャブラリー名。

en: The file ID for the file.
ja: ファイルのファイルID。

en: The name of the attached file.
ja: 添付ファイルの名称。

en: The MIME type of the attached file.
ja: 添付ファイルのMIMEタイプ。

en: The path of the attached file.
ja: 添付ファイルのパス。

en: The size of the attached file.
ja: 添付ファイルのサイズ。

en: The name of the role.
ja: 役割の名称。

en: The role ID of the role.
ja: 役割の役割ID。

en: Hide empty fields
ja: 空のフィールドを非表示

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
ja: 内容が含まれていないフィールドを、ラベルやマークアップも含めて表示しません。

en: Always display more link
ja: 続きへのリンクを常に表示

en: This will display the more link even if there are no more items to display.
ja: 続きを表示する件数が無い場合でも、続きへのリンクを表示します。

en: The Breadcrumb title to use when this argument is present. If no breadcrumb is set here, default Title values will be used, see "Title" for percent substitutions.
ja: この引数が与えられている場合に使用するパンくずのタイトル。ここでパンくずが設定されていなければ、デフォルトのタイトルが使用されます。パーセント記号による置換は「タイトル」の項目を参照してください。

en: The order of pages in the book hierarchy.
ja: ブックの階層構造におけるページの並び順。

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
ja: 閲覧中のユーザーにコメントを投稿する権限があれば、通常のコメント投稿用リンクを表示します。

en: Inherit pager
ja: ページャーを継承

en: Render pager
ja: ページャーを出力

en: Render
ja: 出力

en: Other blocks
ja: 他のブロック

en: The unique ID of the comment.
ja: コメントに付与される固有のID

en: The unique ID of the node the comment was posted to.
ja: コメントが投稿されたノードの固有ID。

en: The name left by the comment author.
ja: コメント投稿者が入力した名前

en: The email address left by the comment author.
ja: コメント投稿者が入力したメールアドレス

en: The home page URL left by the comment author.
ja: コメント投稿者が入力したホームページのURL

en: The formatted content of the comment itself.
ja: 書式設定されたコメントのコンテンツそのもの

en: The number of comments posted on a node.
ja: ノードに投稿されたコメントの数。

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
ja: ユーザーが最後にノードを訪れてから投稿されたコメントの数。

en: The type of the node.
ja: ノードのコンテンツタイプ。

en: The human-readable name of the node type.
ja: ノードのコンテンツタイプの人間用の名称。

en: The language the node is written in.
ja: ノード内記事の言語。

en: The URL of the node.
ja: ノードのURL。

en: The slogan of the site.
ja: サイトのスローガン。

en: The optional 'mission' of the site.
ja: このサイトの追加 'ミッション'。

en: The administrative email address for the site.
ja: サイトの管理用メールアドレス。

en: The URL of the site's front page.
ja: このサイトのトップページのURL

en: The unique ID of the taxonomy term.
ja: タクソノミータームのユニークID

en: The name of the taxonomy term.
ja: タクソノミータームの名前

en: The optional description of the taxonomy term.
ja: タクソノミータームの説明（任意）

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
ja: タクソノミーのボキャブラリーのユニークID

en: The name of the taxonomy vocabulary.
ja: タクソノミーのボキャブラリーの名前

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
ja: タクソノミーのボキャブラリーの説明（任意）

en: The unique ID of the user account.
ja: ユーザーアカウント固有のID

en: The login name of the user account.
ja: ユーザーアカウントのログイン名

en: The email address of the user account.
ja: ユーザーアカウントのメールアドレス

en: The URL of the account profile page.
ja: アカウントプロフィールページのURL

en: Saint Barthélemy
ja: サン・バルテルミー島

en: Saint Martin (French part)
ja: サン・マルタン島（フランス領）

en: User contact forms
ja: ユーザーコンタクトフォーム

en: The unique ID of the content item, or "node".
ja: コンテンツ(ノード)のユニークID。

en: Fixed width
ja: 固定幅

en: View name '@name' is already taken
ja: ビューの名称「@name」はすでに使用されています

en: Whether or not the node is sticky. To list sticky nodes first, set this to descending.
ja: ノードがリスト上部に固定されているかどうか。固定されているノードをリストの最初に並べるには、この項目を降順にします。

en: Choose aliases to delete
ja: 削除するエイリアスを選択

en: All aliases
ja: すべてのエイリアス

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
ja: <strong>注意:</strong> 確認画面はありません。"エイリアスの削除"ボタンをクリックする前によく確認して下さい。<br />この機能を使用する前に、データベースやurl_aliasテーブルのバックアップをとるのも良いでしょう。

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
ja: 既存のパスと衝突するため、エイリアス %alias を無視します。

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
ja: 内部パスと同じであるため、エイリアス %alias を無視します。

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias. %old_alias now redirects to %alias.
ja: %source のエイリアス %old_alias を置き換え、%alias を作成しました。%old_alias は %alias へリダイレクトされます。

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
ja: %source のエイリアス %old_alias を置き換え、%alias を作成しました。

en: Created new alias %alias for %source.
ja: %source のエイリアス %alias を作成しました。

en: User blogs
ja: ユーザーブログ

en: Is not empty (NOT NULL)
ja: 空でない（NOT NULL）

en: Automatic live preview
ja: 自動ライブプレビュー

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
ja: バージョン  @import_version の Views 用に作成されたビューですが、システムにインストールされているバージョンは @api_version です。

en: Broken/missing handler: @table > @field
ja: 壊れているか失われたハンドラー: @table > @field

en: Disable automatic live preview
ja: 自動ライブプレビューの無効化

en: Don't automatically update the preview. This can speed up the editing of views a bit.'
ja: プレビューを自動で更新しないようにします。 これによって、ビューの編集を少し速くできます。

en: The aliased path to this node.
ja: このノードのエイリアス化されたパス。

en: Get all nodes tagged with a term.
ja: タームでタグ付けされたすべてのノードを取得します。

en: Taxonomy Term ID from URL
ja: URL から取得したタクソノミータームID

en: Translate link
ja: 翻訳リンク

en: Provide a simple link to translate the node.
ja: ノードを翻訳するための単純なリンクを出力します。

en: Use absolute link (begins with "http://")
ja: 絶対リンクを使用（「http://」で始まる）

en: Link this field to its node revision
ja: このフィールドをそのノードリビジョンにリンク

en: Output machine name
ja: システム内部名称を出力

en: Display field as the node type machine name.
ja: ノートタイプのシステム内部名称としてフィールドを表示します。

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
ja: Drupal のタクソノミータームパスをパンくずリンクの作成に使用

en: Load default argument from term page
ja: タームページからデフォルトの引数を取得

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
ja: このディスプレイに追加される CSS のクラス名を変更します。

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
ja: ビューに追加する CSS のクラス名。これによって、ビューごとに特定の CSS コードを適用することができます。スペースで区切って複数のクラスを指定することができます。

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
ja: CSS のクラスには半角英数字とダッシュだけを使用することができます。

en: No tokens available.
ja: 利用可能なトークンがありません。

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
ja: トークンをクリックして、最後にフォーカスされていたフィールドへトークンを挿入してください。

en: List of the currently available tokens on this site
ja: このサイトで現在利用可能なトークンの一覧

en: Insert this token into your form
ja: このトークンをフォームに挿入

en: First click a text field to insert your tokens into.
ja: トークンを挿入するには、まず挿入したいテキストフィールドをクリックしてください。

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
ja: 指定したファイル %filename はアップロードできません。許可されているのは以下の拡張子を持ったファイルのみです： %extensions

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
ja: ハンドラー @handler が additional_field @identifier を追加しようとしましたが @table を追加できませんでした！

en: Custom content panes
ja: カスタムコンテンツパネル

en: %title has been created.
ja: %titleが作成されました。

en: %title could not be created.
ja: %title は作成されませんでした。

en: %title has been updated.
ja: %title は更新されました。

en: %title could not be updated.
ja: %title は更新されませんでした。

en: Get a bird's eye view of items related to Panels.
ja: パネルに関連する項目の鳥瞰図を取得します。

en: Custom layout
ja: カスタムレイアウト

en: There are no custom layouts.
ja: カスタムレイアウトはありません。

en: Manage custom layouts
ja: カステムレイアウトの管理

en: Row class
ja: 行のクラス

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
ja: ノードに最近加えられた変更の説明。

en: The URL of the account edit page.
ja: アカウント編集ページのURL

en: The title of the current page.
ja: カレントページのタイトル。

en: The URL of the current page.
ja: カレントページのURL。

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
ja: ページ分けされた一覧を閲覧している場合に、現在表示しているページのページ数。

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
ja: %element-titleには以下の不正なトークンが使用されています: @invalid-tokens。

en: The field %name is not a valid number.
ja: フィールド %name は正しい数値ではありません。

en: The field %name cannot be greater than @max.
ja: フィールド %name は @max を超えることはできません。

en: The field %name cannot be less than @min.
ja: フィールド %name は @min を下回ることはできません。

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
ja: <em>取り除く文字列</em>フィールドにはHTMLを使用できません。このフィールドにはどのWYSIWYGエディターも無効にしてください。

en: Right parenthesis )
ja: 右小カッコ )

en: Slash /
ja: スラッシュ /

en: Backslash \
ja: バックスラッシュ \

en: Taxonomy term paths
ja: タクソノミータームパス

en: Forum paths
ja: フォーラムパス

en: User paths
ja: ユーザーパス

en: Blog paths
ja: ブログパス

en: Update URL alias
ja: URLエイリアスを更新

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
ja[0]: ノード1件のURLエイリアスを更新しました。
ja[1]: ノード@count件のURLエイリアスを更新しました。

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
ja[0]: ユーザーアカウント1名のURLエイリアスを更新しました。
ja[1]: ユーザーアカウント@count名のURLエイリアスを更新しました。

en: @token (defined by modules: @modules)
ja: @token (@modulesモジュールが定義)

en: Duplicate tokens
ja: 重複するトークン

en: The following tokens are defined by multiple modules and may cause problems when performing token replacement.
ja: 以下のトークンは複数のモジュールで定義されており、トークンによる置換を行う場合に問題が発生する可能性があります。

en: Shows how to use the power of Chaos AJAX.
ja: Chaos AJAXのパワフルな使い方を見ます

en: User signature
ja: 署名

en: Example field
ja: フィールドの例

en: Some examüple content that references a user
ja: ユーザーを参照するコンテンツの例

en: - Basic validation -
ja: - 基本の検証 -

en: Use absolute path
ja: 絶対パスを使用

en: View name must be alphanumeric or underscores only, but cannot be numeric.
ja: ビューの名称には半角英数字とアンダースコア ( _ ) だけを使用することが出来ますが、数字だけの名称は指定できません。

en: Update and override
ja: 更新かつオーバーライド

en: Clone display
ja: ディスプレイをコピー

en: Feed Item ID
ja: フィードアイテムID

en: The unique ID of the aggregator item.
ja: アグリゲーターアイテムに固有の重複しないID。

en: Get the actual node from a node revision.
ja: ノードリビジョンから実際のノードを取得。

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
ja: コンテンツへのアクセス権限がない役割もありますが、ディスプレイ %display はアクセス制限を行いません。

en: The user, who uploaded the file.
ja: ファイルをアップロードしたユーザー。

en: The url of the attached file.
ja: 添付ファイルのURL。

en: Table summary
ja: テーブルサマリー

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Set this for better accessiblity of your site.
ja: テーブルのsummary属性としてこの値が使用されます。サイトのアクセシビリティー向上のため、この値を設定してください。

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
ja[0]: %element-titleにはトークンが含まれていなければなりません。
ja[1]: %element-titleには@count個以上のトークンが含まれていなければなりません。

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
ja[0]: %element-titleにはトークンをひとつしか含ませることができません。
ja[1]: %element-titleにはトークンを@count個までしか含ませることができません。

en: Curaçao
ja: キュラソー島

en: Réunion
ja: レユニオン

en: Sint Maarten
ja: セント・マーチン島
