Comments in vBulletin (6.x-1.1) - en to th translation catalogue (129 entries)

en: Home
th: หน้าแรก

en: Title
th: หัวข้อ

en: Status
th: สถานะ

en: E-mail
th: อีเมล

en: Delete
th: ลบ

en: content
th: เนื้อหา

en: List
th: ดูลิสต์

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Last comment
th: ความคิดเห็นล่าสุด

en: Read more
th: อ่านต่อ

en: Disabled
th: ปิดการใช้งาน

en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

en: new
th: ใหม่

en: Homepage
th: หน้าหลัก

en: This action cannot be undone.
th: คำสั่งนี้เมื่อทำแล้วไม่สามารถย้อนได้

en: Required
th: จำเป็น

en: Save
th: บันทึก

en: Update
th: ปรับปรุง

en: Time
th: เวลา

en: Keywords
th: คำค้นหา

en: Preview comment
th: แสดงตัวอย่าง

en: Update options
th: ตัวเลือกในการปรับปรุง

en: Your name
th: ชื่อ

en: Authored by
th: โพสต์โดย

en: Jump to the first comment of this posting.
th: ไปยังความคิดเห็นแรกของเรื่องนี้

en: Jump to the first new comment of this posting.
th: ไปยังความคิดเห็นใหม่อันแรกของเรื่องนี้

en: Add new comment
th: แสดงความเห็น

en: Add a new comment to this page.
th: เพิ่มความคิดเห็นใหม่ในหน้านี้

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
th: แสดงความคิดเห็นของคุณต่อเรื่องนี้

en: Optional
th: ไม่จำเป็น

en: The comment no longer exists.
th: ไม่มีความเห็นนี้อยู่ในระบบ

en: The comment and all its replies have been deleted.
th: ความเห็นและความเห็นตอบทั้งหมดถูกลบ

en: Do not display
th: ไม่ต้องแสดง

en: Save settings
th: บันทึกค่า

en: reply
th: ตอบ

en: You have to specify a valid date.
th: ท่านต้องกำหนดวันที่ให้ถูกต้อง

en: Authored on
th: โพสต์เมื่อ

en: The update has been performed.
th: ปรับปรุงสำเร็จ

en: Source
th: แหล่งที่มา

en: @time ago
th: @time ก่อน

en: Not published
th: ไม่ได้ตีพิมพ์

en: administer comments
th: จัดการความคิดเห็น

en: Delete comments
th: ลบความคิดเห็น

en: by
th: โดย

en: The comments have been deleted.
th: ลบความคิดเห็นแล้ว

en: Published comments
th: ความคิดเห็นที่ตีพิมพ์

en: Your comment has been queued for moderation by site administrators and will be published after approval.
th: ความคิดเห็นของคุณได้ถูกจัดเข้าไปอยู่ในรายการรอตรวจสอบโดยผู้ดูแลระบบของเว็บไซต์แล้ว และจะถูกเผยแพร่หลังจากได้รับการอนุมัติ

en: Comment settings
th: ตั้งค่าความคิดเห็น

en: Read only
th: อ่านอย่างเดียว

en: Approval queue
th: ความคิดเห็นที่รอตรวจสอบ

en: Display on separate page
th: แยกเป็นหน้าใหม่

en: Location of comment submission form
th: ตำแหน่งของกล่องตอบความคิดเห็น

en: Anonymous commenting
th: การตอบความคิดเห็นของผู้ใช้ที่ไม่ลงทะเบียน

en: Anonymous posters may not enter their contact information
th: ผู้ใช้ที่ไม่ได้ลงทะเบียนไม่ต้องกรอกข้อมูลส่วนตัว

en: Anonymous posters may leave their contact information
th: ผู้ใช้ที่ไม่ได้ลงทะเบียนอาจกรอกข้อมูลส่วนตัว

en: Anonymous posters must leave their contact information
th: ผู้ใช้ที่ไม่ได้ลงทะเบียนต้องกรอกข้อมูลส่วนตัว

en: This option is enabled when anonymous users have permission to post comments on the <a href="@url">permissions page</a>.
th: ตัวเลือกนี้จะเลือกได้ต่อเมื่อผู้ใช้ที่ไม่ลงทะเบียนมีสิทธิ์ตอบความคิดเห็น ดูได้ในหน้า <a href="@url">สิทธิ์การเข้าถึง</a>

en: Display below post or comments
th: แสดงไว้ใต้ความคิดเห็น

en: Default comment setting
th: ตั้งค่าความคิดเห็น

en: Read/Write
th: อ่าน/ตอบ

en: Users with the <em>administer comments</em> permission will be able to override this setting.
th: ผู้ใช้งานที่ได้รับสิทธิอนุญาตให้ <em>ตรวจสอบความคิดเห็น</em> จะสามารถกำหนดค่าทับลงไปในการตั้งค่านี้ได้.

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
th: เนื้อหาของข้อมูลนี้ถูกรักษาเป็นความลับและไม่แสดงต่อสาธารณะ

en: parent
th: ลำดับชั้น

en: Flat list - collapsed
th: ไม่เรียงลำดับชั้น - ย่อ

en: Flat list - expanded
th: ไม่เรียงลำดับชั้น - ขยาย

en: Threaded list - collapsed
th: เรียงลำดับชั้น - ย่อ

en: Date - newest first
th: วันที่ - ใหม่สุดมาก่อน

en: Date - oldest first
th: วันที่ - เก่าสุดมาก่อน

en: 1 comment | @count comments
th[0]: 1 ความคิดเห็น
th[1]: @count ความคิดเห็น

en: 1 new comment | @count new comments
th[0]: ความคิดเห็นใหม่
th[1]: @count ความคิดเห็นใหม่

en: access comments
th: อ่านความคิดเห็น

en: post comments
th: ตอบความคิดเห็น

en: post comments without approval
th: ตอบความคิดเห็นโดยไม่ต้องรอตรวจสอบ

en: <a href="@login">Login</a> to post comments
th: <a href="@login">ล็อกอิน</a> เพื่อแสดงความคิดเห็น

en: Reply
th: ตอบ

en: Error saving user account.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการบันทึกข้อมูลบัญชีผู้ใช้งาน

en: !a comments per page
th: !a ความคิดเห็นต่อหน้า

en: Please select one or more comments to perform the update on.
th: กรุณาเลือกความคิดเห็นที่ต้องการเปลี่ยนแปลง

en: Unpublish comment containing keyword(s)
th: ระงับการเผยแพร่ความคิดเห็นที่บรรจุคีย์เวิร์ดว่า

en: After saving a new comment
th: หลังบันทึกความคิดเห็นใหม่

en: After saving an updated comment
th: หลังจากการบันทึกความคิดเห็นที่ได้รับการอัพเดทแล้ว

en: After deleting a comment
th: หลังจากลบความคิดเห็น

en: When a comment is being viewed by an authenticated user
th: เมื่อมีความคิดเห็นถูกเปิดดูโดยผู้ใช้งานที่ได้การรับรองสิทธิให้เข้าถึงข้อมูลได้

en: Post new comment
th: แสดงความคิดเห็น

en: Default display order
th: ลำดับการแสดงผล

en: The default sorting for new users and anonymous users while viewing comments. These users may change their view using the comment control panel. For registered users, this change is remembered as a persistent user preference.
th: ลำดับการแสดงผลของผู้ใช้ที่ยังไม่ได้ลงทะเบียน ผู้ใช้ที่ลงทะเบียนแล้วสามารถเปลี่ยนค่านี้ได้ในบัญชีผู้ใช้ของตัวเอง

en: Below is a list of the comments posted to your site that need approval. To approve a comment, click on 'edit' and then change its 'moderation status' to Approved. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
th: รายการด้านล่างคือความคิดเห็นที่รอการตรวจสอบ ถ้าคุณอนุญาตให้ความเห็นนั้นเข้ามาในระบบ ให้คลิกที่ 'แก้ไข' และเปลี่ยน 'สถานะการตรวจสอบ' เป็นอนุญาต คลิกที่ชื่อเรื่องเพื่ออ่านความเห็น, คลิกที่ชื่อของผู้เขียนเพื่อแก้ไขข้อมูลผู้เขียน, คลิกที่ 'แก้ไข' เพื่อแก้ไขข้อความภายในความคิดเห็น และ 'ลบ' เพื่อลบความเห็นนั้น

en: List and edit site comments and the comment moderation queue.
th: ดูและแก้ไขความคิดเห็น รวมถึงความคิดเห็นที่รอการตรวจสอบ

en: Reply to comment
th: ตอบความคิดเห็น

en: Default display mode
th: รูปแบบการแสดงผล

en: The default view for comments. Expanded views display the body of the comment. Threaded views keep replies together.
th: รูปแบบการแสดงผลความคิดเห็นในเนื้อหา แบบขยายจะแสดงเนื้อความของความคิดเห็นด้วย ส่วนแบบลำดับชั้น จะแสดงการเชื่อมโยงของความคิดเห็นที่ตอบต่อๆ กัน

en: Default comments per page
th: จำนวนความคิดเห็นต่อหน้า

en: Default number of comments for each page: more comments are distributed in several pages.
th: จำนวนความคิดเห็นที่ต้องการแสดงในหนึ่งหน้า ถ้ามีมากกว่านั้นจะแสดงในหน้าถัดไป

en: Comment controls
th: กล่องควบคุมความคิดเห็น

en: Display above the comments
th: แสดงไว้ก่อนความคิดเห็น

en: Display below the comments
th: แสดงไว้ท้ายความคิดเห็น

en: Display above and below the comments
th: แสดงไว้ทั้งก่อนและท้ายความคิดเห็น

en: Position of the comment controls box. The comment controls let the user change the default display mode and display order of comments.
th: ตำแหน่งของกล่องควบคุมความคิดเห็น ซึ่งช่วยให้ผู้อ่านสามารถเปลี่ยนวิธีและลำดับการแสดงผลความคิดเห็นได้

en: Comment subject field
th: ช่องหัวข้อของความคิดเห็น

en: Can users provide a unique subject for their comments?
th: ผู้ใช้ต้องกรอกหัวข้อของความคิดเห็นหรือไม่?

en: You are not authorized to post comments.
th: คุณไม่มีสิทธิ์เขียนความคิดเห็น

en: The comment you are replying to does not exist.
th: คุณกำลังตอบความคิดเห็นที่ไม่มีอยู่จริง

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
th: เรื่องนี้ปิดการแสดงความคิดเห็นไปแล้ว คุณไม่สามารถแสดงความคิดเห็นใหม่ได้

en: You are not authorized to view comments.
th: คุณไม่มีสิทธิ์ดูความคิดเห็น

en: Comment: updated %subject.
th: แก้ไขความคิดเห็น %subject

en: Comment: added %subject.
th: เพิ่มความคิดเห็น %subject

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
th: คุณแน่ใจว่าต้องการลบความคิดเห็น %title?

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
th: ความเห็นที่ตอบต่อจากนี้จะถูกลบไปด้วย และไม่สามารถย้อนคืนได้

en: Publish the selected comments
th: ตีพิมพ์ความคิดเห็นที่เลือก

en: Unpublish the selected comments
th: เลิกตีพิมพ์ความคิดเห็นที่เลือก

en: There do not appear to be any comments to delete or your selected comment was deleted by another administrator.
th: ไม่มีความคิดเห็น หรือความคิดเห็นนั้นอาจโดนผู้ดูแลระบบคนอื่นลบไปแล้ว

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
th: คุณแน่ใจว่าต้องการลบความเห็นเหล่านี้ (และความเห็นระดับย่อยลงไป) หรือไม่?

en: You have to specify a valid author.
th: คุณต้องกรอกชื่อให้ถูกต้อง

en: The name you used belongs to a registered user.
th: มีสมาชิกใช้ชื่อที่คุณกรอกไปแล้ว

en: You have to leave your name.
th: คุณต้องใส่ชื่อ

en: The e-mail address you specified is not valid.
th: อีเมลที่คุณกรอกไม่ถูกต้อง

en: You have to leave an e-mail address.
th: คุณต้องใส่อีเมล

en: The URL of your homepage is not valid. Remember that it must be fully qualified, i.e. of the form <code>http://example.com/directory</code>.
th: URL ของโฮมเพจไม่ถูกต้อง คุณต้องใส่ URL เต็ม เช่น  <code>http://example.com/directory</code>

en: (No subject)
th: (ไม่มีชื่อ)

en: Select your preferred way to display the comments and click "Save settings" to activate your changes.
th: เลือกช่องทางที่คุณต้องการใช้ในการแสดงความคิดเห็น และคลิกที่ "บันทึกการตั้งค่า" เพื่อเปิดใช้การเปลี่ยนแปลงของคุณ

en: Comment viewing options
th: ตั้งค่าการแสดงผลความคิดเห็น

en: <a href="@login">Login</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
th: <a href="@login">ล็อกอิน</a> หรือ <a href="@register">ลงทะเบียน</a> เพื่อแสดงความคิดเห็น

en: Comment: deleted %subject.
th: ลบความคิดเห็น %subject แล้ว

en: Posted in
th: เป็นความเห็นใน

en: Cannot delete non-existent comment.
th: ไม่สามารถลบความเห็นที่ไม่มีอยู่ได้

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@comment">Comment module</a>.
th: สำหรับข้อมูลเพิ่มเติม กรุณาอ่านคู่มือของ<a href="@comment">โมดูลความคิดเห็น</a>

en: Below is a list of the latest comments posted to your site. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
th: รายการด้านล่างคือความคิดเห็นล่าสุดที่ถูกเขียนเข้ามาในระบบ คลิกที่ชื่อเรื่องเพื่ออ่านความเห็น, คลิกที่ชื่อของผู้เขียนเพื่อแก้ไขข้อมูลผู้เขียน, คลิกที่ 'แก้ไข' เพื่อแก้ไขข้อความภายในความคิดเห็น และ 'ลบ' เพื่อลบความเห็นนั้น

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
th: ความคิดเห็น: มีความคิดเห็นทั้งที่ได้รับอนุญาตและไม่ได้รับส่งไปยังบทความ %subject ซึ่งถูกปิดไปแล้ว

en: Submitted by !username on @datetime.
th: เขียนโดย !username เมื่อ @datetime
