Comments in vBulletin (6.x-2.1-rc1) - en to ja translation catalogue (146 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: E-mail
ja: メール

en: Delete
ja: 削除

en: content
ja: コンテンツ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Subject
ja: 件名

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Last comment
ja: 最新のコメント

en: Read more
ja: 続きを読む

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Administration
ja: 管理

en: Comments
ja: コメント

en: new
ja: 新規

en: Homepage
ja: ホームページ

en: view
ja: ビュー

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Required
ja: 必須

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Update
ja: 更新

en: Time
ja: 時間

en: Keywords
ja: キーワード

en: Preview comment
ja: コメントのプレビュー

en: Update options
ja: 更新オプション

en: Your name
ja: 名前

en: Comment
ja: コメント

en: Published
ja: 掲載

en: Authored by
ja: 投稿者

en: here
ja: こちら

en: Jump to the first comment of this posting.
ja: この投稿の最初のコメントにジャンプ

en: Jump to the first new comment of this posting.
ja: この投稿の最初の新着コメントにジャンプ

en: Add new comment
ja: コメントを追加

en: Add a new comment to this page.
ja: このページにコメントを追加

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
ja: この投稿に関する新しいコメントをつける

en: Anonymous
ja: 匿名ユーザー

en: Optional
ja: 任意

en: Recent comments
ja: 最近のコメント

en: The comment no longer exists.
ja: コメントはもはや存在しません。

en: The comment and all its replies have been deleted.
ja: コメントとすべての返信が削除されました

en: Do not display
ja: 表示しない

en: Save settings
ja: 設定の保存

en: reply
ja: 返信

en: You have to specify a valid date.
ja: 正しい日付を指定する必要があります。

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: The update has been performed.
ja: 更新されました。

en: Source
ja: ソース

en: @time ago
ja: @time 前

en: Not published
ja: 非掲載

en: administer comments
ja: コメントの管理

en: Delete comments
ja: コメントの削除

en: by
ja: 投稿者

en: The comments have been deleted.
ja: コメントが削除されました。

en: Published comments
ja: 掲載中のコメント

en: Your comment has been queued for moderation by site administrators and will be published after approval.
ja: 投稿されたコメントはサイト管理者の承認待ちとなりました。 承認後に掲載されます。

en: Comment settings
ja: コメントの設定

en: Read only
ja: 表示のみ

en: Approval queue
ja: 承認キュー

en: Display on separate page
ja: 別のページに表示

en: Location of comment submission form
ja: コメント投稿フォームの位置

en: Anonymous commenting
ja: 匿名ユーザーのコメント

en: Anonymous posters may not enter their contact information
ja: 連絡先の記入は不要

en: Anonymous posters may leave their contact information
ja: 連絡先の記入は任意

en: Anonymous posters must leave their contact information
ja: 連絡先の記入は必須

en: This option is enabled when anonymous users have permission to post comments on the <a href="@url">permissions page</a>.
ja: 匿名ユーザーがコメントする際、名前やメールアドレスの入力を求めるかどうかを指定してください。 この設定は、<a href="@url">権限の設定ページ</a>で「匿名ユーザー」に「コメントの投稿」権限が与えられている場合にのみ有効となります。

en: Display below post or comments
ja: コンテンツやコメントの下に表示

en: Default comment setting
ja: デフォルトのコメント設定

en: Read/Write
ja: 表示／投稿

en: Users with the <em>administer comments</em> permission will be able to override this setting.
ja: このコンテンツタイプのデフォルトのコメント設定を指定してください。 ただし、「コメントの管理」権限を持ったユーザーは常に設定を変更することができます。

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
ja: このフィールドの内容は作成者のみが確認でき、一般には公開されません。

en: parent
ja: 上位

en: Flat list - collapsed
ja: フラットリスト - 折りたたむ

en: Flat list - expanded
ja: フラットリスト - 展開する

en: Threaded list - collapsed
ja: スレッドリスト - 折りたたむ

en: Date - newest first
ja: 日付の新しい順

en: Date - oldest first
ja: 日付の古い順

en: 1 comment | @count comments
ja[0]: コメント数 @count
ja[1]: コメント数 @count

en: 1 new comment | @count new comments
ja[0]: 新規コメント(1)
ja[1]: 新規コメント(@count)

en: access comments
ja: コメントへのアクセス

en: post comments
ja: コメントの投稿

en: post comments without approval
ja: 承認不要のコメント投稿

en: <a href="@login">Login</a> to post comments
ja: <a href="@login">ログイン</a>してコメントを投稿

en: Reply
ja: 返信

en: No comments available.
ja: コメントはありません。

en: Error saving user account.
ja: ユーザーアカウントの保存中にエラーが発生しました。

en: !a comments per page
ja: !a コメント／ページ

en: Please select one or more comments to perform the update on.
ja: 更新を行うコメントを1つ以上選択してください。

en: Unpublish comment
ja: コメントを非掲載にする

en: Unpublish comment containing keyword(s)
ja: キーワードを含むコメントを非掲載にする

en: After saving a new comment
ja: 新しいコメントを保存後

en: After saving an updated comment
ja: 更新したコメントを保存後

en: After deleting a comment
ja: コメントの削除後

en: When a comment is being viewed by an authenticated user
ja: 認証済みユーザーによるコメントの表示時

en: The comment will be unpublished if it contains any of the character sequences above. Use a comma-separated list of character sequences. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.". Character sequences are case-sensitive.
ja: キーワードとする文字の並びをコンマで区切って列挙してください。 ここに列挙された、いずれかの文字の並びがコメントに含まれる場合、コメントは非公開にされます。 文字の並びの大文字・小文字は区別されます。<br />例： funny, bungee jumping, "Company, Inc."（キーワードにコンマを含む場合はダブルクォートで括ります）

en: Post new comment
ja: 新しいコメントの投稿

en: Default display order
ja: デフォルトの表示順

en: The default sorting for new users and anonymous users while viewing comments. These users may change their view using the comment control panel. For registered users, this change is remembered as a persistent user preference.
ja: デフォルトでのコメントの表示順を指定してください。 以下で「コメント表示コントローラー」を表示するように設定した場合、これはユーザーが好みに応じて変更できるようになります。

en: Below is a list of the comments posted to your site that need approval. To approve a comment, click on 'edit' and then change its 'moderation status' to Approved. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
ja: 以下は、サイトに投稿された掲載承認待ちコメントの一覧です。 コメントの承認（掲載）や削除をするには、任意のコメントの先頭にチェックを入れ、「更新オプション」で操作を選んだのちに「更新」ボタンをクリックしてください。 また、「件名」や「投稿者」の各カラムをクリックすると内容や投稿者情報が表示され、「編集」をクリックすると内容を編集することができます。

en: Comments can be attached to any node, and their settings are below. The display comes in two types: a 'flat list' where everything is flush to the left side, and comments come in chronological order, and a 'threaded list' where replies to other comments are placed immediately below and slightly indented, forming an outline. They also come in two styles: 'expanded', where you see both the title and the contents, and 'collapsed' where you only see the title. Preview comment forces a user to look at their comment by clicking on a 'Preview' button before they can actually add the comment.
ja: コメントはどのようなタイプのコンテンツにも付けることができます。 以下では、コメントに関する詳細な設定をすることができます。 コメントの表示方法には2つのタイプと、それぞれのタイプ別に2つのスタイルがあり、好みに応じて任意の組み合わせを選ぶことができます。 タイプには「フラットリスト」と「スレッドリスト」があります。 「フラットリスト」は、すべてのコメントと、対になる返信が左揃えで日付順に並びます。 「スレッドリスト」は、コメントの直下に対になる返信が少しずつ字下げされた形で並びます。 スタイルには、「展開する」と「折りたたむ」があり、「展開する」はタイトルと本文を両方とも表示し、「折りたたむ」はタイトルだけを表示します。 「コメントのプレビュー」は、フォームに記入したコメントを直接投稿させず、投稿前に「プレビュー」ボタンをクリックし、コメントに必ず目を通すことを義務づけます。

en: List and edit site comments and the comment moderation queue.
ja: 投稿されたコメントの編集や削除、承認待ちコメントの許否の決定などをします。

en: Reply to comment
ja: コメントに返信

en: Default display mode
ja: デフォルトの表示モード

en: The default view for comments. Expanded views display the body of the comment. Threaded views keep replies together.
ja: デフォルトのコメント表示形式を指定してください。 「フラットリスト」は単に日付順に並び、「スレッドリスト」はコメントとその返信の関係が維持された状態で並びます。 「折りたたむ」はタイトルのみが表示され、「展開する」はコメント本文も表示されます。 以下で「コメント表示コントローラー」を表示するように設定した場合、これらはユーザーが好みに応じて変更できるようになります。

en: Default comments per page
ja: デフォルトのページ単位のコメント数

en: Default number of comments for each page: more comments are distributed in several pages.
ja: 各ページに表示するデフォルトのコメント数を指定してください。 指定数より多くコメントがある場合、さらに数ページに分けて表示されます。

en: Comment controls
ja: コメント表示コントローラ

en: Display above the comments
ja: コメントの上に表示

en: Display below the comments
ja: コメントの下に表示

en: Display above and below the comments
ja: コメントの上下に表示

en: Position of the comment controls box. The comment controls let the user change the default display mode and display order of comments.
ja: 「コメント表示コントローラー」の表示・非表示や、表示位置を指定してください。 ユーザーはコントローラーを使用して、好みに応じた表示モード・表示順・表示数に変更できるようになります。 ログイン中のユーザーは、コメント表示コントローラーでの変更がユーザー設定として保存されます。

en: Comment subject field
ja: コメントの件名欄

en: Can users provide a unique subject for their comments?
ja: コメントに件名を付けられるようにするかどうかを指定してください。

en: You are not authorized to post comments.
ja: コメントを投稿する権限がありません。

en: The comment you are replying to does not exist.
ja: 返信しようとしたコメントは存在しません。

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
ja: このディスカッションは終了しました。 新しいコメントは投稿できません。

en: You are not authorized to view comments.
ja: コメントを表示する権限がありません。

en: Comment: updated %subject.
ja: コメント： %subject が更新されました。

en: Comment: added %subject.
ja: コメント： %subject が追加されました。

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
ja: 本当に、コメント %title を削除してもよろしいですか？

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
ja: このコメントに対するすべての返信は失われます。 この操作は元に戻すことができませんので、十分に注意して実行してください。

en: Publish the selected comments
ja: 選択されたコメントを掲載する

en: Unpublish the selected comments
ja: 選択されたコメントを非掲載にする

en: There do not appear to be any comments to delete or your selected comment was deleted by another administrator.
ja: 削除すべきコメントが無いか、選択されたコメントは別の管理者によって削除されました。

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
ja: 本当に、これらのコメントとそのすべての返信を削除してもよろしいですか？

en: You have to specify a valid author.
ja: 有効な投稿者名を指定する必要があります。

en: The name you used belongs to a registered user.
ja: 登録済みユーザーと同じ名前は使えません。

en: You have to leave your name.
ja: 名前を入力する必要があります。

en: The e-mail address you specified is not valid.
ja: 入力されたメールアドレスは無効です。

en: You have to leave an e-mail address.
ja: メールアドレスを入力する必要があります。

en: The URL of your homepage is not valid. Remember that it must be fully qualified, i.e. of the form <code>http://example.com/directory</code>.
ja: 入力されたホームページのURLは無効です。 URLは完全な記述（<code>http://example.com/directory</code>の形式）が必要です。

en: (No subject)
ja: （件名なし）

en: Select your preferred way to display the comments and click "Save settings" to activate your changes.
ja: お好みのコメント表示方法を選び「設定の保存」をクリックすると変更が反映されます。

en: Comment viewing options
ja: コメント表示オプション

en: <a href="@login">Login</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
ja: <a href="@login">ログイン</a>（<a href="@register">登録</a>）してコメントを投稿

en: Comment: deleted %subject.
ja: コメント： %subject が削除されました。

en: Posted in
ja: 投稿先

en: Cannot delete non-existent comment.
ja: 存在しないコメントを削除することはできません。

en: Comment permissions are assigned to user roles, and are used to determine whether anonymous users (or other roles) are allowed to comment on posts. If anonymous users are allowed to comment, their individual contact information may be retained in cookies stored on their local computer for use in later comment submissions. When a comment has no replies, it may be (optionally) edited by its author. The comment module uses the same input formats and HTML tags available when creating other forms of content.
ja: コメントの権限はユーザーの役割に割り当てられ、匿名ユーザー（または他の役割）が投稿にコメントを付けられるかどうかを決定するために使用されます。 匿名ユーザーにコメントが許可された場合、入力された連絡先情報がローカルコンピューターに保存されるクッキーに保持され、以後のコメント投稿に使用されます。 コメントに返信が付いていない場合に限り、そのコメントの投稿者は任意で編集することができます。 Commentモジュールは、他のコンテンツを作成する際と同じ入力書式と利用可能なHTMLタグを使用します。

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@comment">Comment module</a>.
ja: より詳しい情報は、オンラインハンドブックの<a href="@comment">Comment module（英文）</a>エントリーを参照してください。

en: Below is a list of the latest comments posted to your site. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
ja: 以下はサイトに投稿された最新コメントの一覧です。 コメントの表示は「件名」、投稿者情報の表示や編集は「投稿者」、テキストの編集は「編集」の各カラムをクリックしてください。 削除したい場合は任意のチェックボックスにチェックを入れ、更新オプションで「選択されたコメントを削除する」を選択したのちに「更新」ボタンをクリックしてください。

en: Forces a user to look at their comment by clicking on a 'Preview' button before they can actually add the comment
ja: 投稿前のプレビューを必須とするかどうかを指定してください。 「必須」にした場合、投稿前に「プレビュー」ボタンをクリックし、記入したコメントに目を通すことをユーザーに義務づけます。

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
ja: コメント： 権限のないコメント投稿か、クローズされた投稿 %subject へコメントが投稿されました。

en: Submitted by !username on @datetime.
ja: 投稿者：!username 投稿日時：@datetime
