Cornerstone (6.x-1.0-alpha1) - en to fi translation catalogue (1561 entries)

en: Home
fi: Etusivu

en: Title
fi: Otsikko

en: Body
fi: Sisältö

en: Next
fi: Seuraava

en: user
fi: käyttäjä

en: Save configuration
fi: Tallenna asetukset

en: Reset to defaults
fi: Palauta oletukset

en: delete
fi: poista

en: Status
fi: Tila

en: Administer
fi: Ylläpito

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Suffix
fi: Takaliite

en: E-mail
fi: Sähköposti

en: Delete
fi: Poista

en: Submit
fi: Lähetä

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Content
fi: Sisältö

en: Value
fi: Arvo

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: content
fi: sisältö

en: Groups
fi: Ryhmät

en: Group
fi: Ryhmä

en: Type
fi: Tyyppi

en: Author
fi: Tekijä

en: List
fi: Lista

en: Subject
fi: Aihe

en: Actions
fi: Toimenpiteet

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Remove
fi: Poista

en: Description
fi: Kuvaus

en: Language
fi: Kieli

en: Enable
fi: Ota käyttöön

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Administration
fi: Ylläpito

en: Action
fi: Toiminto

en: On
fi: Päällä

en: error
fi: virhe

en: Block title
fi: Lohkon otsikko

en: Taxonomy
fi: Luokittelu

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Content types
fi: Sisältötyypit

en: Download
fi: Lataa

en: Version
fi: Versio

en: Go
fi: Mene

en: view
fi: näkymä

en: File
fi: Tiedosto

en: Advanced options
fi: Edistyneet valinnat

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Size
fi: Koko

en: Search
fi: Etsi

en: Reset
fi: Palauta oletusarvoihin

en: None
fi: Ei yhtään

en: Display settings
fi: Näyttöasetukset

en: default
fi: oletus

en: This action cannot be undone.
fi: Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Number
fi: Numero

en: Message
fi: Viesti

en: Block settings
fi: Lohkon asetukset

en: - None -
fi: - Ei mikään -

en: Weight
fi: Paino

en: The configuration options have been saved.
fi: Asetusten muutokset tallennettu.

en: Link
fi: Linkki

en: Image
fi: Kuva

en: Help text
fi: Ohjeteksti

en: Types
fi: Tyypit

en: Hierarchy
fi: Hierarkia

en: Multiple
fi: Monivalinta

en: Related terms
fi: Sukulaistermit

en: Required
fi: Pakollinen

en: Parent
fi: Isäntä

en: Depth
fi: Syvyys

en: none
fi: ei yhtään

en: Category
fi: Kategoria

en: Settings
fi: Asetukset

en: Feed
fi: Syöte

en: Name
fi: Nimi

en: edit
fi: muokkaa

en: Import
fi: Tuo

en: Book
fi: Kirja

en: Export
fi: Vie

en: Taxonomy term
fi: Luokittelutermi

en: General settings
fi: Yleiset asetukset

en: settings
fi: asetukset

en: Node ID
fi: Solmun ID

en: Field
fi: Kenttä

en: Label
fi: Tunnus

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Save
fi: Tallenna

en: True
fi: Oikea

en: False
fi: Väärä

en: Default
fi: Oletus

en: Update
fi: Päivitä

en: Archives
fi: Arkistot

en: Icon
fi: Ikoni

en: Time
fi: Aika

en: Views
fi: Näkymät

en: Access
fi: Pääsy

en: Add
fi: Lisää

en: View
fi: Näytä

en: Format
fi: Muoto

en: The configuration options have been reset to their default values.
fi: Asetukset on palautettu oletusarvoihinsa.

en: Path
fi: Polku

en: Vocabularies
fi: Sanastot

en: key
fi: avain

en: Placeholder tokens
fi: Kirjanmerkit

en: Display
fi: Näyttö

en: Node type
fi: Solmun tyyppi

en: Menu
fi: Valikko

en: Advanced settings
fi: Edistyneet asetukset

en: Teaser
fi: Lyhennelmä

en: Text
fi: Teksti

en: Theme
fi: Teema

en: read more
fi: lue lisää

en: Timestamp
fi: Ajankohta

en: Keywords
fi: Avainsanat

en: Component
fi: Komponentti

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Attachment
fi: Liite

en: Upload
fi: Siirrä

en: Picture
fi: Kuva

en: Upload image
fi: Siirrä kuva

en: Mail
fi: Sähköposti

en: Before
fi: Ennen

en: After
fi: Jälkeen

en: User
fi: Käyttäjä

en: Content type
fi: Sisältötyyppi

en: action
fi: toiminto

en: Continue
fi: Jatka

en: Configure
fi: Määrittele

en: Files
fi: Tiedostot

en: User ID
fi: Käyttäjän ID

en: Error
fi: Virhe

en: Options
fi: Valinnat

en: Node
fi: Solmu

en: Sent email to %recipient
fi: Sähköposti lähetettiin (vastaanottajana %recipient)

en: Unable to send email to %recipient
fi: Sähköpostia ei voitu lähettää (vastaanottajana %recipient)

en: The subject of the message.
fi: Viestin aihe.

en: Number of columns
fi: Sarakkeiden määrä

en: Separator
fi: Erottaja

en: Include
fi: Sisällytä

en: Exclude
fi: Jätä pois

en: Horizontal
fi: Pystysuora

en: Vertical
fi: Vaakasuora

en: Expanded
fi: Laajennettu

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
fi: Valinnainen. Painavammat valikkokohdat "uppoavat" valikon pohjalle ja kevyemmät nousevat ylös.

en: All
fi: Kaikki

en: Access log
fi: Käyttöloki

en: Active
fi: Toiminnassa

en: Submitted
fi: Lisätty

en: Year
fi: Vuosi

en: Date format
fi: Päivämäärän muoto

en: Page title
fi: Sivun otsikko

en: Block
fi: Lohko

en: CSS class
fi: CSS luokka

en: Display links
fi: Näytä linkit

en: View type
fi: Näkymän tyyppi

en: Page
fi: Sivu

en: View arguments
fi: Näytön argumentit

en: Breadcrumb
fi: Muropolku

en: Off
fi: Pois päältä

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Header
fi: Otsikko

en: Footer
fi: Alatunniste

en: Inline
fi: Avoin

en: To
fi: Osoitteeseen

en: Custom
fi: Oma

en: Roles
fi: Käyttäjäroolit

en: Comment
fi: Kommentti

en: Comment ID
fi: Kommentin ID

en: Hostname
fi: Verkkotunnus

en: Published
fi: Julkaistu

en: Input format
fi: Syöttömuoto

en: Signature
fi: Allekirjoitus

en: Filter
fi: Suodatin

en: Location
fi: Sijainti

en: Promoted to front page
fi: Näytetään etusivulla

en: Log message
fi: Lokimerkintä

en: Poll choices
fi: Äänestyksen valinnat

en: File ID
fi: Tiedoston ID

en: Vocabulary
fi: Luokittelu

en: Vocabulary ID
fi: Sanaston ID

en: Vocabulary name
fi: Sanaston nimi

en: Term ID
fi: Termin ID

en: Last access
fi: Viimeksi paikalla

en: Last login
fi: Viimeisin kirjautuminen

en: Content field
fi: Sisältökenttä

en: Field name
fi: Kentän nimi

en: Field type
fi: Kentän tyyppi

en: Global settings
fi: Sivuston laajuiset asetukset

en: Fields
fi: Kentät

en: Widget type
fi: Widgetin tyyppi

en: Contains
fi: Sisältää

en: Overridden
fi: Ohitettu

en: Normal
fi: Normaali

en: N/A
fi: Ei saatavilla

en: %time ago
fi: %time sitten

en: Up
fi: Ylös

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: This field is required.
fi: Tämä kenttä on pakollinen.

en: Maximum
fi: Suurin

en: Scale
fi: Skaalaa

en: Sortable
fi: Lajiteltavissa

en: Plain text
fi: Puhdas teksti

en: Caching
fi: Välimuistin käyttö

en: Month
fi: Kuukausi

en: Amount
fi: Määrä

en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

en: Serial
fi: Sarjanumero

en: Code
fi: Koodi

en: Recipient
fi: Vastaanottaja

en: node
fi: solmu

en: Example
fi: Esimerkki

en: Day
fi: Päivä

en: Table
fi: Taulukko

en: here
fi: täällä

en: The name of the menu the node belongs to.
fi: Solmun valikon nimi.

en: Node path settings
fi: Solmun polkuasetukset

en: Generate aliases for all existing nodes which do not already have aliases.
fi: Luo aliakset kaikille olemassaoleville solmuille joilla ei jo ole aliaksia.

en: The vocabulary that the page's first category belongs to.
fi: Sanasto johon sivun ensimmäinen kategoria kuuluu.

en: The name of the category.
fi: Kategorian nimi.

en: The id number of the category.
fi: Kategorian ID.

en: Configuration
fi: Asetukset

en: Background color
fi: Taustaväri

en: Basic
fi: Perusasetukset

en: List type
fi: Listan tyyppi

en: Role
fi: Rooli

en: Case
fi: Pien/Iso kirjain

en: Not installed
fi: Asentamatta

en: Referrer
fi: Viittaaja

en: Both
fi: Molemmat

en: Filtered text (user selects input format)
fi: Suodatettu teksti (käyttäjä vaalitsee syöttömuodon)

en: Text processing
fi: Tekstin prosessointi

en: Maximum length
fi: Suurin pituus

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
fi: Suurin sallittu kirjainten määrä kentässä. Jätä tyhjäksi mikäli et halua rajoittaa.

en: Rows
fi: Rivejä

en: Argument
fi: Argumentti

en: Anonymous
fi: Anonyymi

en: <All>
fi: <Kaikki>

en: access all views
fi: salli pääsy kaikkiin näkymiin

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
fi: Näkymät ovat muokattuja listoja järjestelmän sisällöstä; ne ovat erittäin muokattavissa ja antavat täyden kontrollin siitä miten sisältö näytetään.

en: Tools
fi: Työkalut

en: Override
fi: Ohita

en: Clone
fi: Kloonaa

en: Existing Views
fi: Olemassaolevat näkymät

en: Default Views
fi: Oletusnäkymät

en: Summary, sorted ascending
fi: Yhteenveto päinvastaisessa järjestyksessä

en: Summary, sorted descending
fi: Yhteenveto käänteisessä järjestyksessä

en: Ascending
fi: Nouseva

en: Descending
fi: Laskeva

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
fi: Näkymän yläpuolella näytettävä teksti. Voi sisältää tekstiä, linkkejä tai mitä vain haluat. Vaihtoehtoinen.

en: Normal menu item
fi: Normaali valikkoelementti

en: Empty text
fi: Tyhjä teksti

en: Expose
fi: Näytä

en: Down
fi: Alas

en: Wildcard
fi: Villikortti

en: Arguments
fi: Argumentit

en: Operator
fi: Operaattori

en: Filters
fi: Suodattimet

en: Optional
fi: Valinnainen

en: Order
fi: Järjestys

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
fi: Näkymän nimi voi olla ainoastaan alphanumeerinen tai alaviivoja.

en: administer views
fi: Ylläpidä näkymiä

en: Views UI
fi: Näkymien hallintapaneeli

en: Random
fi: Satunnainen

en: Uncategorized
fi: Katogorisoimattomat

en: Position
fi: Sijainti

en: Integer
fi: Muuttuja

en: IP Address
fi: IP-osoite

en: Basic settings
fi: Perusasetukset

en: Default state
fi: Oletustila

en: Basic setup
fi: Perusasetukset

en: Profile name
fi: Profiilin nimi

en: Roles allowed to use this profile
fi: Käyttäjäroolit, joilla saa käyttää tätä profiilia

en: Show disable/enable rich text editor toggle
fi: Näytä käytössä/ei käytössä tekstinkäsittelyeditorin vaihtaja

en: Editor appearance
fi: Editorin ulkoasu

en: Cleanup and output
fi: Muotoilu ja tuloste

en: Editor CSS
fi: Editorin CSS

en: CSS path
fi: CSS polku

en: Profile
fi: Profiili

en: You must give a profile name.
fi: Profiilin nimi täytyy antaa.

en: filters
fi: suodattimet

en: Visibility settings
fi: Näkyvyysasetukset

en: Minimum rows
fi: Vähimmäismäärä rivejä

en: Use inclusion or exclusion mode
fi: Käytä sisällyttämis- tai poissulkemistilaa

en: Start the toolbar expanded
fi: Käynnistä työkalupalkki laajennettuna

en: The toolbar start expanded or collapsed.
fi: Työkalupalkin käynnistys laajennettuna tai supistettuna.

en: File browser settings
fi: Tiedostoselaimen asetukset

en: Term description
fi: Termin kuvaus

en: fields
fi: kentät

en: reply
fi: vastaa

en: Defaults
fi: Perusasetukset

en: Collapsible
fi: Supistettavissa

en: Collapsed
fi: Pienennetty

en: Sort by
fi: Lajittele

en: Created date
fi: Luontipäivä

en: Updated date
fi: Päivityspäivä

en: Default language
fi: Oletuskieli

en: Size of textfield
fi: Tekstikentän koko

en: File attachments
fi: Liitetiedostot

en: Root
fi: Päätaso

en: minute
fi: minuutti

en: Show
fi: Näytä

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fi: Kirjoita kullekin riville yksi Drupalin polku. Tähti (*) toimii jokerimerkkinä. Esimerkiksi polku %blog tarkoittaa blogisivuja ja %blog-wildcard jokaista henkilökohtaista blogia. Etusivu on %front.

en: Token
fi: Merkki

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: The update has been performed.
fi: Päivitys on suoritettu.

en: Node title
fi: Solmun otsikko

en: Full text
fi: Koko teksti

en: Feed settings
fi: Syotteen asetukset

en: Source
fi: Lähde

en: Token actions
fi: Merkkien toimet

en: Replacement value
fi: Korvaava arvo

en: tokens
fi: merkit

en: Replacement patterns
fi: Korvauskuviot

en: User's name
fi: Käyttäjän nimi

en: User's ID
fi: Käyttäjän ID

en: User's email address
fi: Käyttäjän sähköpostiosoite

en: User's registration date
fi: Käyttäjän rekisteröitymispäivä

en: User's last login date
fi: Käyttäjän viimeisin sisäänkirjautumispäivä

en: The current date in the user's timezone
fi: Käyttäjän aikavyöhykkeen tämänhetkinen päivämäärä

en: The URL of the user's profile page.
fi: Käyttäjän profiilinmuokkaussivun osoite.

en: The URL the user's account editing page.
fi: Käyttäjän käyttäjätietojen muokkaussivun osoite.

en: Allowed values list
fi: Lista sallituista arvoista

en: hour
fi: tunti

en: Select list
fi: Valintalista

en: Text field
fi: Tekstikenttä

en: Granularity
fi: Rakeisuustaso

en: GMT
fi: Greenwichin aika (GMT)

en: Moderated
fi: Moderoitu

en: Alignment
fi: Sisennys

en: E-mail subject
fi: Sähköpostin otsikko

en: Link label
fi: Linkin otsikko

en: Revert
fi: Palauta käyttöön

en: Empty
fi: Tyhjä

en: Replacement patterns for @name
fi: Korvauskuvio merkeille @name

en: PHP code
fi: PHP koodi

en: Maxlength
fi: Enimmäispituus

en: Display fields
fi: Näytä kentät

en: or
fi: tai

en: Results
fi: Tulokset

en: Poll settings
fi: Kyselyn asetukset

en: Convert
fi: Käännä

en: Parent term
fi: Isäntätermi

en: Style
fi: Tyyli

en: revert
fi: palauta

en: User management
fi: Käyttäjien hallinta

en: Permissions
fi: Käyttöoikeudet

en: Your settings have been saved.
fi: Asetuksesi on tallennettu.

en: permission
fi: käyttöoikeus

en: Last modified
fi: Viimeksi muutettu

en: Reverse
fi: Käänteinen järjestys

en: %type settings
fi: %typen asetukset

en: Menu settings
fi: Valikon asetukset

en: Unformatted
fi: Muokkaamaton

en: Path to the "convert" binary
fi: Hakupolku "muunna" -binääriin

en: Documents
fi: Dokumentit

en: RSS Feed
fi: RSS-syöte

en: New comments
fi: Uudet kommentit

en: Sort criteria
fi: Lajittelukriteerit

en: <Hidden>
fi: <Piilotettu>

en: The primary identifier for a node.
fi: Syötteet

en: Parent menu item
fi: Ylätason valikkoelementti

en: JPEG quality
fi: JPEG-kuvan laatu

en: !name field is required.
fi: !name-kenttä on pakollinen.

en: Comment settings
fi: Kommentoinnin asetukset

en: Sticky
fi: Kiinnitetty

en: day(s)
fi: päivä(t)

en: Read only
fi: Vain luku

en: Processing
fi: Käsitellään

en: Storage
fi: Tallennus

en: Line break converter
fi: Rivinvaihdon muunnin

en: Role precedence
fi: Käyttäjäroolien etusijajärjestys

en: Site configuration
fi: Sivuston asetukset

en: Submissions
fi: Lomakkeen vastaukset

en: Analysis
fi: Analyysi

en: Clear Form Submissions
fi: Poista lomakkeen vastaukset

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa kaikki lomakkeen vastaukset?

en: Webform %title entries cleared.
fi: Lomakkeen %title vastaukset poistettu

en: Delete Form Submission
fi: Poista lomakkeen vastaus

en: Are you sure you want to delete this submission?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa tämän vastauksen?

en: Submitted values are
fi: Lähetetyt arvot

en: responses
fi: vastaukset

en: <p>This module lets you create forms or questionnaires and define their content. Submissions from these forms are stored in the database and optionally also sent by e-mail to a predefined address.</p>
          <p>Here is how to create one:</p>
          <ul>
           <li>Go to Create Content and add a webform</li>
           <li>Add a description to be displayed as a teaser and above the actual form.</li>
           <li>Add a confirmation message or redirect node that is to be displayed after successful submission.</li>
           <li>Add one or more components to your form.</li>
           <li>Optionally add an e-mail address to which submissions will be sent. If no email address is specified, no e-mail will be sent when submissions are made through the form.</li>
           <li>Optionally select an e-mail (or hidden) component that will be used to populate the return e-mail address on any sent e-mail.</li>
           <li>Optionally select a textfield (or hidden) component that will be used to populate the subject e-mail field on any sent e-mail.</li>
          </ul>
          <p>Help on adding and configuring the components will be shown after you add your first component.</p>
          <p>The content of submitted forms is stored in the database table <i>webform_submitted_data</i> as key-value pairs.</p>
fi: <p>Tämä moduuli sallii sinun luoda lomakkeita tai kyselyjä. Lähetetyt lomakkeet varastoidaan tietokantaan ja valinnaisesti lähetetään myös sähköpostilla etukäteen määriteltyyn osoitteeseen.</p>
          <p>Näin luot uuden lomakkeen/kyselyn:</p>
          <ul>
           <li>Mene Luo sisältöä ja lisää verkkolomake</li>
           <li>Lisää kuvaus, joka esitetään teaserina ja varsinaisen lomakkeen yläpuolella.</li>
           <li>Lisää vahvistusviesti tai uudelleen ohjaus -solmu, joka näytetään onnistuneen lähetyksen jälkeen.</li>
           <li>Lisää yksi tai useampi komponentti lomakkeeseesi.</li>
           <li>Valinnaisesti lisää sähköpostiosoite, johon lähetetyt lomakkeet edelleen lähetetään. Jos sähköpostiosoitetta ei ole määritelty, sähköpostia ei lähetetä, kun käyttäjä on lähettänyt täytetyn lomakkeen.</li>
           <li>Valitse joko sähköpostiosoite tai (piilotettu) komponentti, joka täytetään palautussähköpostiosoitekenttään lähetettävissä sähköposteissa.</li>
           <li>Valitse tekstikenttä tai (piilotettu) komponentti, jolla täytetään sähköpostin Aihe-kenttä lähetetyissä sähköposteissa.</li>
          </ul>
          <p>Lisätietoa komponenttien lisäämisestä ja muokkaamisesta näytetään, kun olet lisännyt ensimmäisen komponentin.</p>
          <p>Lähetetyn lomakkeen sisältö tallennetaan tietokannan tauluun <i>webform_submitted_data</i> avain-arvo-parina.</p>

en: A webform can be a questionnaires, contact or request forms. It can be used to let visitors make contact, register for a event or to enable a complex survey.
fi: Verkkolomake voi olla esimerkiksi kysely- tai yhteydenottolomake. Lomakkeiden avulla voit tarjota sivuston käyttäjälle yhteydenotto- tai tapahtumiin rekisteröitymismahdollisuuden. Lomakkeilla voit tehdä myös verkkokyselyjä.

en: Webforms
fi: Verkkolomakkeet

en: View and edit all the available webforms on your site.
fi: Tarkastele ja muokkaa kaikkia sivustollasi saatavilla olevia verkkolomakkeita.

en: Webform
fi: Web-lomake

en: Global configuration of webform functionality.
fi: Yleiset verkkolomakkeiden toiminnallisuutta määrittelevät asetukset.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
fi: Luo uusi lomake tai kysely. Lähetettyjen lomakkeiden tulokset ja tilastot tallennetaan ja ovat siihen oikeutettujen käyttäjien nähtävillä.

en: Go to form
fi: Mene lomakkeeseen

en: View this form.
fi: Tarkastele tätä lomaketta.

en: Log submissions
fi: Lähetysten loki

en: Full debug
fi: Täydellinen virheenjäljittäminen

en: Webform Settings
fi: Verkkolomakkeen asetukset

en: Text to be shown as teaser and before the form.
fi: Teksti, joka esitetään teaserina ja ennen lomaketta.

en: Confirmation message or redirect URL
fi: Vahvistusviesti tai URL-uudelleenohjaus

en: Mandatory
fi: Pakollinen

en: E-mail to address
fi: Sähköposti, johon lähetetään

en: E-mail from name
fi: Sähköpostin lähettäjä

en: E-mail from address
fi: Sähköpostin lähetysosoite

en: ever
fi: ei koskaan

en: every hour
fi: tunnissa

en: every day
fi: päivässä

en: every week
fi: joka viikko

en: No Components, add a component below.
fi: Ei komponentteja, lisää uusi komponentti alla

en: Edit component: @name (@type)
fi: Muokkaa komponenttia: @name (@type)

en: Field Key
fi: Kenttäavain

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
fi: Tätä käytetään kuvaavana otsikkona lomakkeen elementin yhteydessä

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
fi: Lyhyt kuvaus kentästä. Tämä toimii apuna lomaketta täyttävälle käyttäjälle.

en: Check this option if the user must enter a value.
fi: Valitse tämä jos käyttäjän on pakko antaa jokin arvo.

en: Parent Fieldset
fi: Ylempi kenttäryhmä

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
fi: @type -tyyppisellä komponentilla ei ole muokkausmahdollisuutta.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
fi: Kenttäavain %field_key on väärässä muodossa. Käytä vain pieni kirjaimia sekä alaviivoja.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
fi: Kenttäavain %field_key on jo käytössä %existing_field -kentällä. Käytä toista avain.

en: Submission #@sid
fi: Lähetys #@sid

en: Previous submission
fi: Edellinen lähetys

en: Next submission
fi: Seuraava lähetys

en: Submission Information
fi: Lähetysinformaatio

en: Submitted by !name
fi: Lähettäjä !name

en: Next Page >
fi: Seuraava sivu >

en: < Previous Page
fi: < Edellinen sivu

en: The webform component @type is not able to be displayed
fi: Verkkolomakkeen komponenttia @type ei voida näyttää

en: Illegal information. Data not submitted.
fi: Laiton informaatio. Dataa ei lähetetty.

en: Go back to the form
fi: Palaa lomakkeeseen

en: create webforms
fi: verkkolomakkeiden luominen

en: edit own webforms
fi: omien verkkolomakkeiden muokkaaminen

en: edit webforms
fi: verkkolomakkeiden muokkaaminen

en: access webform results
fi: pääsy verkkolomaketuloksiin

en: clear webform results
fi: verkkolomaketulosten tyhjentäminen

en: access own webform submissions
fi: pääsy omiin verkkolomakelähetyksiin

en: edit own webform submissions
fi: omien verkkolomakelähetysten muokkaaminen

en: edit webform submissions
fi: verkkolomakelähetysten muokkaaminen

en: use PHP for additional processing
fi: PHP:n käyttäminen lisäprosessointiin

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
fi: Sallii lomakkeiden ja kyselyjen luomisen.

en: Default value
fi: Oletusarvo

en: The default value of the field.
fi: Kentän oletusarvo.

en: Timezone
fi: Aikavyöhyke

en: Observe Daylight Savings
fi: Huomioi kesäaika

en: Automatically adjust the time during daylight savings.
fi: Ajan säätäminen automaattisesti kesäajan mukaan.

en: Presents month, day, and year fields.
fi: Esittää kuukausi-, päivä- ja vuosikentän.

en: Left Blank
fi: Jätetty vastaamatta

en: User entered value
fi: Käyttäjän antama arvo

en: Width of the textfield.
fi: Tekstikentän leveys

en: User email as default
fi: Oletusarvona on käyttäjän sähköposti

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
fi: Jos tämä on valittuna, oletusarvona tässä kentässä on sisäänkirjautuneen käyttäjän sähköpostiosoite.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
fi: Määrittele tämä kenttä ei-muokattavaksi. Toiminto on käytännöllinen kiinteiden oletusarvojen asettamisessa.

en: Average submission length in words (ex blanks)
fi: Vastausten keskimääräinen pituus (poisluettuna tyhjät)

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
fi: Jos tämä kenttäjoukko on suåistettavissa, käyttäjä voi avata tai sulkea kenttäjoukon.

en: Collapsed by Default
fi: Supistettuna oletusarvoisesti

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
fi: Supistettavat kenttäjoukot ovat oletusarvoisesti "avoinna". Valitse tämä, jos haluat kenttäjoukon olevan oletusarvoisesti "suljettuna."

en: Upload Filtering
fi: Lataa suodatus

en: Select the types of uploads you would like to allow.
fi: Valitse lataustyypit, jotka haluat sallia.

en: Web Images
fi: Web-kuvat

en: Desktop Images
fi: Työpöytäkuvat

en: Additional Extensions
fi: Muut tiedostopäätteet

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, seperated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
fi: Syötä lista muista tiedostopäätteistä tälle latauskentälle. Erottele pilkuin.<br />Syötetyt tiedostopäätteet lisätään valittuihin kohtiin ylempänä.

en: Max Upload Size
fi: Latauksen enimmäiskoko

en: Enter the max file size a user may upload (in KB).
fi: Syötä kilotavuissa tiedoston enimmäiskoko, jonka käyttäjä voi ladata.

en: Upload Directory
fi: Latauskansio

en: Webform uploads are always saved in the site files directory. You may optionally specify a subfolder to store your files.
fi: Verkkolomakkeen lataukset tallennetaan aina sivuston files-kansioon. Voit halutessasi määritellä alakansion, johon tiedostosi tallennetaan.

en: Files with the '%ext' extension are not allowed, please upload a file with a %exts extension.
fi: '%ext'-päätteiset tiedostot eivät ole sallittuja. Lataa tiedosto %exts-muotoisena.

en: The file '%filename' is too large (%filesize KB). Please upload a file %maxsize KB or smaller.
fi: Tiedosto '%filename' on liian iso (%filesize kt). Lataa tiedosto enimmäiskooltaan %maxsize kilotavuisena tai pienempänä.

en: The uploaded file %filename was unable to be saved. The destination directory may not be writable.
fi: Ladattua tiedostoa %filename ei voitu tallentaa. Kohdekansioon ei ollut kirjoitusoikeutta.

en: The uploaded file was unable to be saved. The destination directory does not exist.
fi: Ladattua tiedostoa ei voitu tallentaa. Kohdekansiota ei ole.

en: Uploading a new file will replace the current file.
fi: Uusi ladattava tiedosto korvaa olemassa olevan tiedoston.

en: Allow users to submit files of the configured types.
fi: Sallii käyttäjien lähettää määritellyntyyppisiä tiedostoja.

en: User uploaded file
fi: Käyttäjän lataama tiedosto

en: Average uploaded file size
fi: Keskimääräinen ladattujen tiedostojen koko

en: Options to select across the top. One option per line. Key-value pairs may be entered seperated by pipes. i.e. safe_key|Some readable option
fi: Valittavat vaihtoehdot, yksi riviä kohti. Avain-arvo parit tulee syöttää pystyviivoin eroteltuina, esimerkiksi "Avain|Luettava arvo".

en: Questions
fi: Kysymykset

en: Questions list down the left side. One question per line.
fi: Kysymykset listataan vasempaan laitaan. Yksi kysymys per rivi.

en: Randomize Options
fi: Satunnaistetut vaihtoehdot

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
fi: Satunnaistaa valintavaihtoehtojen järjestyksen, kun ne esitetään lomakkeessa.

en: Randomize Questions
fi: Satunnaista kysymykset

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
fi: Satunnaistaa kysymysten järjestyksen, kun ne esitetään lomakkeessa.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
fi: Sallii käyttäjän luoda radionapein varustetun kyselyvaihtoehdon.

en: Non-empty
fi: Ei tyhjä

en: Markup allows you to enter custom HTML or PHP logic into your form.
fi: Merkintä (markup) sallii sinun lisätä muokattua HTML- tai PHP-logiikkaa lomakkeeseesi.

en: Use caution when combining the pagebreak and file components. File components will not be submitted unless they are after the last pagebreak in the form.
fi: Käytä harkiten yhdistäessäsi sivunvaihto- ja tiedostokomponentin. Tiedostokomponentteja ei lähetetä elleivät ne ole lomakkeessa sijoitettuna viimeisen sivunvaihdon jälkeen.

en: Break up a multi-page form.
fi: Purkaa osiin monisivuinen lomake.

en: The default value of the field. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
fi: Kentän oletusarvoinen arvo. Monivalintaa varten käytä pilkkuja erotellaksesi oletusarvot, joissa on monta kohtaa.

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
fi: Valitse tämä, jos käyttäjän on sallittua valita useita arvoja.

en: Listbox
fi: Listalaatikko

en: Check this option if you want the select component to be of listbox type instead of radiobuttons or checkboxes.
fi: Valitse tämä, jos haluat esittää valittavat komponentit listbox-tyyppisesti radiobutton- tai checkbox-esitystavan sijaan.

en: select...
fi: valitse...

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
fi: Sallii erilaisten valintalistojen luomisen.

en: Height of the textfield.
fi: Tekstikentän korkeus.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
fi: Isot tekstialueet, jotka sallivat tekstin syöttämisen monirivisesti.

en: Maxlength of the textfield.
fi: Tekstikentän enimmäispituus.

en: Basic textfield type.
fi: Perustyyppinen tekstikenttä.

en: Time Format
fi: Aikamuoto

en: Format the display of the time in 12 or 24 hours.
fi: Ajan esitysmuoto, 12- tai 24-tuntinen esitysmuoto.

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
fi: Tarjoaa käyttäjälle tunti ja minuuttikentät.

en: Comment title
fi: Kommentin otsikko

en: Enable custom alternate text
fi: Käytä omaa vaihtoehtoista tekstiä

en: Enable custom title text
fi: Käytä omaa otsikkotekstiä

en: Apply
fi: Hae

en: Enter the terms you wish to search for.
fi: Kirjoita haluamasi hakusanat.

en: Information
fi: Tietoa

en: No content types available.
fi: Yhtään sisällön tyyppiä ei ole saatavilla.

en: PHP Code
fi: PHP-koodi

en: Translation
fi: Käännös

en: Above
fi: Yläpuolella

en: Number of values
fi: Arvojen määrä

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
fi: Varoitus! Tämän asetuksen muuttaminen sen jälkeen kun siihen on syötetty sisältöä voi aiheuttaa syötetyn tiedon menetyksen!

en: @min and @max
fi: @min ja @max

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
fi: Sisältömoduuli on CCK:n pakollinen osa. Se sallii käyttäjien ylläpitää kustomoituja kenttiä sisältötyypeissä. Drupalissa sisältötyyppejä käytetään määrittelemään lähetyksen ominaisuuksia kuten kenttien kuvaukset ja otsikot solmujen hallintasivuilla. Käyttämällä sisältömoduulia (ja muita CCK:n mukana tulevia apumoduuleja) voit lisätä uusia kenttiä oletuskenttien Otsikko ja Runko lisäksi. CCK:n ominaisuudet ovat käytettävissä välilehtien kautta <a href="@content-types">sisältötyyppien hallintasivuilla</a>. Löydät lisätietoa sisältötyypeistä myös <a href="@node-help">solmu-moduulin ohjesivulta</a>.

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
fi: Kustomoidut CCK kentät tulevat valinnaisista CCK:n mukana saatavista moduuleista (jokainen niistä on erityyppinen). Voit ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä CCK komponentteja <a href="@modules">moduulisivuilla</a>. CCK:n oletusasennus sisältää:

en: <em>number</em>, which adds numeric field types, in integer, decimal or floating point form. You may define a set of allowed inputs, or specify an allowable range of values. A variety of common formats for displaying numeric data are available.
fi: <em>numero</em>, joka lisää numeeriset kenttätyypit joko muuttujan tai desimaalin muodossa. Voit määritellä sallitut syötteet tai määritellä, miltä väliltä sallittujen arvojen on oltava. Saatavilla on useita eri syöttömuotoja.

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
fi: <em>teksti</em>, joka lis

en: <em>nodereference</em>, which creates custom references between Drupal nodes. By adding a <em>nodereference</em> field and two different content types, for instance, you can easily create complex parent/child relationships between data (multiple "employee" nodes may contain a <em>nodereference</em> field linking to an "employer" node).
fi: <em>solmureferenssi</em>, joka luo kustomoidun referenssin muihin Drupalin solmuihin. Lis

en: <em>userreference</em>, which creates custom references to your sites' user accounts. By adding a <em>userreference</em> field, you can create complex relationships between your site's users and posts. To track user involvement in a post beyond Drupal's standard <em>Authored by</em> field, for instance, add a <em>userreference</em> field named "Edited by" to a content type to store a link to an editor's user account page.
fi: <em>k

en: <em>fieldgroup</em>, which creates collapsible fieldsets to hold a group of related fields. A fieldset may either be open or closed by default. The order of your fieldsets, and the order of fields within a fieldset, is managed via a drag-and-drop interface provided by content module.
fi: <em>kentt

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
fi: Lis

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
fi: Määritä, kuinka tämän sisältötyypin kentät ja kenttien otsikot esitetään solmujen teasereissa ja kokonaisissa solmuissa.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
fi: Määrittele, kuinka tämän sisältötyypin kentät näytetään kontekstia renderöitäessä.

en: Add another item
fi: Lisää vielä yksi tiedosto

en: Full node
fi: Koko solmu

en: Search Index
fi: Hakuindeksi

en: Search Result
fi: Hakutulokset

en: Updating field type %type with module %module.
fi: Päivitettiin kentän tyyppi %type moduulilla %module.

en: Updating widget type %type with module %module.
fi: Päivitettiin widgetin tyyppi %type moduulilla %module.

en: Manage fields
fi: Hallitse kenttiä

en: Remove field
fi: Poista kenttä

en: Allows administrators to define new content types.
fi: Sallii ylläpitäjien määrittää uusia sisältötyyppejä.

en: Trimmed
fi: Trimmattu

en: Used in
fi: Käytetään

en: No fields have been defined for any content type yet.
fi: Yhdellekään sisältötyypille ei vielä ole määritelty kenttiä.

en: no styling
fi: ei stylisointia

en: simple
fi: yksinkertainen

en: fieldset
fi: kenttäryhmä

en: fieldset - collapsible
fi: kenttäryhmä - pienennettävissä

en: fieldset - collapsed
fi: kenttäryhmä - pienennetty

en: Added field %label.
fi: Lisätty kenttä nimellä %label.

en: There was a problem adding field %label.
fi: Ongelma kentän %label lisäämisessä.

en: There was a problem creating field %label.
fi: Ongelma luotaessa kenttää %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
fi: Oletko varma että haluat poistaa kentän %field?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
fi: Jos sinulla on kenttään liitettyä tietoa se poistetaan. Muutosta ei voi perua.

en: Removed field %field from %type.
fi: Poistettu %field tyypistä %type

en: There was a problem deleting %field from %type.
fi: Ongelma poistettaessa kenttää %field sisältötyypistä %type.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
fi: Nämä lisäasetukset tulevat voimaan vain kentälle %field koska se löytyy sisältötyypistä %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
fi: Nämä arvot tulevat voimaan kentälle %field jokaisessa sisältötyypissä missä se esiintyy.

en: Save field settings
fi: Tallenna kentän asetukset

en: The default value PHP code returned an incorrect value.<br/>Expected format: <pre>!sample</pre> Returned value: @value
fi: PHP-koodin palauttama oletusarvo oli v

en: The default value is invalid.
fi: Oletusarvo ei ole sallittu.

en: Saved field %label.
fi: Tallennettu kenttä %label.

en: The update has encountered an error.
fi: Päivityksessä tapahtui virhe.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
fi: Tietokanta on muuttunut ja tieto on joko siirtynyt tai deletoitunut.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
fi: Havaittu ongelma, tietokannan muutokset ei valmistuneet.

en: Processing %title
fi: Prosessoidaan %title

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
fi[0]: 1 kohde käsiteltiin:
fi[1]: @count kohdetta käsiteltiin:

en: Content fields table %old_name has been renamed to %new_name and field instances have been updated.
fi: Sisältötypin kenttätaulu %old_name on uudelleennimetty %new_name ja kenttien instanssit on päivitetty.

en: The content fields table %name has been deleted.
fi: Sisältötyypin kentät sisältävä taulu %name on poistettu.

en: Referenced node ID
fi: Viitatun solmun ID

en: Referenced node title
fi: Viitatun solmun otsikko

en: Raw number value
fi: Raaka lukuarvo

en: Formatted number value
fi: Formatoitu lukuarvo

en: Raw, unfiltered text
fi: Raaka suodattamaton teksti

en: Formatted and filtered text
fi: Formatoitu ja suodatettu teksti

en: Referenced user ID
fi: Viitatun käyttäjän ID

en: Referenced user name
fi: Viitatun käyttäjän nimi

en: Formatted HTML link to referenced user
fi: Formatoitu HTML linkki viitattuun käyttäjään

en: Group multiple values
fi: Ryhmittele useat arvot

en: Content types that can be referenced
fi: Viitattavissa olevat sisältötyypit

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
fi: Syötä pilkuin eroteltu lista näkymälle syötettävistä argumenteista.

en: Title (link)
fi: Otsikko (linkki)

en: Title (no link)
fi: Otsikko (ei linkkiä)

en: Autocomplete text field
fi: Automaattisesti täydentyvä tekstikenttä

en: Decimal
fi: Desimaali

en: Float
fi: Liu'uta

en: Minimum
fi: Pienin

en: Precision
fi: Tarkkuus

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
fi: Tietokantaan tallennettavien numeroiden kokonaismäärä, sisältäen desimaalipilkun oikealla puolella olevat numerot.

en: The number of digits to the right of the decimal.
fi: Numeroiden määrä desimaalin oikealla puolella.

en: Decimal marker
fi: Desimaalimerkki

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
fi: Merkki jonka käyttäjät syöttävät desimaalipilkuksi kaavakkeissa.

en: Allowed values
fi: Sallitut arvot

en: "Minimum" must be a number.
fi: "Pienimmän" tulee olla numero.

en: "Maximum" must be a number.
fi: "Suurimman" on oltava puhelinnumero.

en: Defines numeric field types.
fi: Määrittää numeeriset kenttätyypit

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
fi: Yksittäiselle päälle/pois valintaruudulle määrittele ensiksi 'pois' arvo ja sen jälkeen 'päälle' arvo <strong>sallitut arvot</strong> listaan. Huomaa että valintaruudun otsikkona näytetään 'päälle' arvoa.

en: Check boxes/radio buttons
fi: Valintalaatikot/radionapit

en: Single on/off checkbox
fi: Yksittäinen valintaruutu

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
fi: Määrittää widgetin valintalistoja, valintaruutuja ja radionappeja varten sekä teksti- ja numeerisiä kenttiä varten.

en: Text area (multiple rows)
fi: Tekstialue (useita rivejä)

en: Defines simple text field types.
fi: Määrittää yksinkertaiset tekstikenttätyypit.

en: Publish
fi: Julkaise

en: Permission
fi: Käyttöoikeus

en: Grid
fi: Ruudukko

en: Hide
fi: Piilossa

en: Read/Write
fi: Luku/Kirjoitus

en: Global
fi: Yleinen

en: arguments
fi: argumentti

en: Profiles
fi: Profiilit

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
fi: Sinun täytyy syöttää vähintään yksi positiivinen avainsana jossa on vähintään @count merkkiä.

en: From name
fi: Lähettäjän nimi

en: From address
fi: Lähettäjän osoite

en: ImageMagick reported an error: %error
fi: ImageMagick antoi virheilmoituksen: %error

en: <None>
fi: <Ei valintaa>

en: Delete aliases
fi: Poista aliakset

en: Language neutral
fi: Kielineutraali

en: Automated alias settings
fi: Automaattiset aliasasetukset

en: Node type (user-friendly version)
fi: Solmun tyyppi (käyttäjäystävällinen versio)

en: Node author's user id
fi: Solmun luojan käyttäjä ID

en: Node author's user name
fi: Solmun luojan käyttäjänimi

en: Export format
fi: Viennin tiedostomuoto

en: Skin
fi: Ulkoasu

en: Rearrange
fi: Järjestä uudelleen

en: Aggregator
fi: Uutisten kerääjä

en: Active users
fi: Aktiiviset käyttäjät

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
fi: PHP:n GD-grafiikkakirjasto puuttuu tai on liian vanha. Lisätietoja ongelman ratkaisemiseksi on saatavissa PHP:n dokumentaation <a href="@url">image documentation</a> -osiosta.

en: GD library
fi: GD-grafiikkakirjasto

en: Attach to
fi: Liitä kohteeseen

en: Argument type
fi: Argumentin tyyppi

en: Remove this item
fi: Poista

en: No title
fi: Ei otsikkoa

en: Module name
fi: Moduulin nimi

en: Enter the module name to export code to.
fi: Syötä moduulin nimi johon koodia siirretään.

en: Page settings
fi: Sivuasetukset

en: Use pager
fi: Käytä sivustusta

en: Items to display
fi: Näytettävät elementit

en: More link
fi: "Lisää" linkki

en: More link text
fi: "Lisää" linkin teksti

en: Edit this view
fi: Muokkaa tätä näkymää

en: Book parent
fi: Kirjaisäntä

en: Top level book
fi: Ylätason kirja

en: Allow Upscaling
fi: Salli ylöspäin skaalaus

en: Let scale make images larger than their original size
fi: Salli skaalauksen tehdä kuvista alkuperäiskuvaa suurempia

en: Rotation angle
fi: Pyörityskulma

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
fi: Kuinka monta astetta kuvaa käännetään. Positiiviiset luvut tarkoittavat myötäpäivään ja negatiiviset vastapäivään.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
fi: Satunnaista jokaisen kuvan kiertokulma. Yllämääritettyä kulmaa käytetään enimmäisarvona.

en: Administer imagecache presets and actions.
fi: Hallinnoi imagecache esiasetuksia ja toimintoja.

en: Print
fi: Tulosta

en: Locked
fi: Lukittu

en: Selection type
fi: Valintatyyppi

en: No name
fi: Ei nimeä

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
fi: Tarkistusvirhe, ole hyvä ja yritä uudelleen. Jos virhe toistuu, ole hyvä ja ota yhteyttä sivuston ylläpitäjään.

en: Link class
fi: Linkin luokka

en: Create new profile
fi: Luo uusi profiili

en: Column
fi: Palsta

en: sort by @s
fi: Lajittele kentän @s mukaan

en: and
fi: ja

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
fi: Osoite, johon käyttäjä ohjataan. Tämä voi olla sisäinen osoite kuten node/1234 tai ulkoinen osoite kuten http://drupal.org.

en: Add @type
fi: Lisää @type

en: Text to display
fi: Näytettävä teksti

en: Link this field to its user or an author's homepage
fi: Linkitä kenttä käyttäjäänsä tai kentän luojan kotisivulle

en: ImageField
fi: Kuvakenttä

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Leave blank for none. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
fi: Lomakelähetykset sähköpostitetaan tähän osoitteeseen. Jätä kenttä tyhjäksi, jos et halua sähköpostittaa lähetyksiä edelleen. Jos annat useita sähköpostiosoitteita, erottele ne pilkuin.

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
fi: Uusi verkkolomake %title on luotu. Lisää uusia kenttiä verkkolomakkeeseesi alempana.

en: Submission deleted.
fi: Lähetys poistettu.

en: field
fi: kenttä

en: clone
fi: kloonaa

en: View settings
fi: Näkymän asetukset

en: Week @week
fi: Viikko @week

en: Delete view
fi: Poista näkymä

en: Target
fi: Kohde

en: Time ago
fi: Aikaa sitten

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
fi: Tämän kentän alapuolella syöttökaavakkeessa käyttäjälle näytettävät ohjetekstit.<br/>Sallitut HTML-merkit: @tags

en: &lt;none&gt;
fi: &lt;ei mitään&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
fi: Et saa syöttää PHP koodia.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
fi: Tämä PHP koodi on ylläpitäjän asettama ja se ohittaa kaikki syötetyt arvot.

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
fi: Käytä PHP:tä kentän asetuksiin (vaarallinen - salli käyttö erityistä varovaisuutta käyttäen)

en: Content fieldgroup
fi: Sisällön kenttäryhmä

en: Text to display if group has no data. Note that title will not display unless overridden.
fi: Teksti joka näytetään jos ryhmässä ei ole tietoa. Huomioi että otsikkoa ei näytetä mikäli sitä ei ole ohitettu.

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
fi: Kentän sallitut arvot, syötä yksi per rivi muodossa avain|otsikko. Avain on arvo joka tallennetaan tietokantaan ja sen on oltava yhteensopiva kentän tallennusmuodon kanssa (%type). Otsikko on vaihtoehtoinen ja jos sitä ei ole syötettynä, näytetään ruudulla avain otsikon sijaan.<br>Sallitut HTML merkit: @tags

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
fi: Ylläpitäjä asetti tämän PHP koodin ja se ohittaa kaikki allaolevat arvot.

en: Show @count value(s)
fi: Näytä @count arvo(t)

en: starting from @count
fi: alkaen kohdasta @count

en: Resizable
fi: Muuttuvakokoinen

en: Button text
fi: Painiketeksti

en: Title only
fi: Vain otsikko

en: Validator
fi: Validoija

en: Inherit
fi: Peri

en: Maximum resolution for Images
fi: Maksimiresoluutio kuville

en: Defines an image field type.
fi: Määrittelee kuvakenttä tyypin.

en: Use default
fi: Käytä oletusarvoa

en: @label (!name) - Allowed values
fi: @label (!name) - Sallitut arvot

en: %name: illegal value.
fi: %: kielletty arvo.

en: Default sort order
fi: Peruslajittelu

en: translate
fi: käännä

en: No link
fi: Ei linkkiä

en: Path: !path
fi: Polku: !path

en: Is not one of
fi: Ei ole yksikään

en: Meta tags
fi: Meta-kentät

en: Admin
fi: Ylläpito

en: Autocomplete matching
fi: Automaattinen täydennys

en: Starts with
fi: Alkaa

en: Autocomplete
fi: Automaattinen täydennys

en: Populate a field
fi: Populoi kenttä

en: Select the machine-name of the field.
fi: Valitse kentän koneluettava nimi.

en: Decimal point
fi: Desimaalipilkku

en: Delimited text
fi: Merkkieroteltu teksti

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
fi: Pilkulla, tabilla tai muulla merkillä eroteltu tekstitiedosto.

en: A file readable by Microsoft Excel.
fi: Microsoft Excel -ohjelmalla luettavissa oleva tiedosto.

en: Delimited text format
fi: Merkkierotellun tekstin tiedostomuoto

en: Comma (,)
fi: Pilkku (,)

en: Tab (\t)
fi: Sarkain (\t)

en: Semicolon (;)
fi: Puolipiste (;)

en: Colon (:)
fi: Kaksoispiste (:)

en: Pipe (|)
fi: Putki (|)

en: Period (.)
fi: Piste (.)

en: Space ( )
fi: Välilyönti ( )

en: Custom date format
fi: Kustomoitu päivämäärämuoto

en: Revision information
fi: Version tiedot

en: Is one of
fi: On yksi

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
fi: Käyttöoikeudet myönnetään tietyn käyttöoikeuden omaaville käyttäjille.

en: Show All
fi: Näytä kaikki

en: Default image
fi: Oletuskuva

en: Use default image
fi: Käytä oletuskuvaa

en: Choose a image that will be used as default.
fi: Valitse kuva, jota käytetään oletuksena.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height.
fi: Suurin sallittu kuvakoko muodossa LEVEYSxKORKEUS (esim 640x480).  Aseta arvoksi 0, jos ei rajoitusta.  Jos suurempi kuva siirretään, sen kokoa pienennetään vastaamaan annettua leveyttä ja korkeutta.

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
fi: Tätä tekstiä käyttävät ruudunlukijat, hakukoneet sekä muut tilanteet joissa kuvan lataaminen ei onnistu.

en: Theming information
fi: Teemojen tietoja

en: If toggle is enabled, popup window must be disabled.
fi: Jos vaihdin on otettu käyttöön, ponnahdusikkuna täytyy olla poistettu käytöstä.

en: CSS path is not empty. Please set the "Editor CSS" option to "define css" mode.
fi: CSS hakupolku ei ole tyhjä. Aseta "Editorin CSS" valinta "määrittele css" -tilaan.

en: Double quotes are not allowed in CSS path.
fi: Lainausmerkkejä ei sallita CSS hakupolussa.

en: Enter valid path, do not surround it with quotes.
fi: Anna kelvollinen hakupolku, älä laita sitä lainausmerkkeihin.

en: Double quotes are not allowed in path.
fi: Lainausmerkkejä ei sallita hakupolussa.

en: Enter valid, semicolon separated, list of HTML font formats (no semicolon at the end of list expected).
fi: Anna kelvollinen, puolipistein eroteltu lista HTML fonttiformaateista (listan lopussa ei odoteta puolipistettä).

en: Path to uploaded files is required.
fi: Hakupolku palvelimelle siirrettyihin tiedostoihin vaaditaan.

en: Absolute path to uploaded files is required.
fi: Absoluuttinen hakupolku palvelimelle siirrettyihin tiedostoihin vaaditaan.

en: Create global profile
fi: Luo yleinen profiili

en: Update global profile
fi: Päivitä yleinen profiili

en: Switch to plain text editor
fi: Vaihda perustekstieditoriin

en: Switch to rich text editor
fi: Vaihda tekstinkäsittelyeditoriin

en: Should rich-text editing be enabled or disabled by default in textarea fields? If disabled, rich text editor may still be enabled using toggle or popup window.
fi: Pitäisikö tekstinkäsittelyeditorin olla oletusarvoisesti käytössä vai poissa käytöstä tekstialuekentillä?  Jos poissa käytöstä, tekstinkäsittelyeditori saattaa silti olla käyttöönotettavissa vaihtajaa tai ponnahdusikkunaa käyttäen.

en: If this option is enabled a link to a popup window will be used instead of a textarea replace.
fi: Jos tämä valinta on käytössä, linkkiä ponnahdusikkunaan käytetään tekstialueen korvaamisen sijaan.

en: Toolbar
fi: Työkalupalkki

en: Auto-detect language
fi: Tunnista kieli automaattisesti

en: Use auto detect user language feature.
fi: Käytä toimintoa, joka tunnistaa kielen automaattisesti.

en: Global profile already exist. Only one global profile is allowed.
fi: Yleinen profiili on jo olemassa.  Vain yksi yleinen profiili on mahdollinen.

en: Main setup
fi: Pääasetukset

en: Fields to exclude/include
fi: Kentät, jotka poissuljetaan/sisällytetään

en: Force simplified toolbar on the following fields
fi: Pakota yksinkertaistettu työkalupalkki seuraaviin kenttiin

en: Default editor state. If disabled, rich text editor may still be enabled using toggle or popup window.
fi: Editorin oletustila.  Jos ei käytöstä, tekstinkäsittelyeditori saattaa silti olla käyttöönotettavissa vaihtajaa tai ponnahdusikkunaa käyttäen.

en: Choose a default skin.
fi: Valitse oletusihopinta.

en: Enter mode
fi: Enter -tila

en: Shift + Enter mode
fi: Shift + Enter -tila

en: Font formats
fi: Fonttimuodot

en: Semicolon separated list of HTML font formats. Allowed values are: p;div;pre;address;h1;h2;h3;h4;h5;h6
fi: Puolipistein eroteltu lista HTML fonttiformaatteja.  Sallittuja arvoja ovat: p;div;pre;address;h1;h2;h3;h4;h5;h6

en: Predefined styles
fi: Esimääritellyt tyylit

en: Predefined styles path
fi: Esimääriteltyjen tyylien hakupolku

en: Path to uploaded files
fi: Polku siirrettyihin tiedostoihin

en: Absolute path to uploaded files
fi: Absoluuttinen polku siirrettyihin tiedostoihin

en: Custom javascript configuration
fi: Mukautetut javascript asetukset

en: Join summary
fi: Yhdistä tiivistelmä

en: Split summary at cursor
fi: Jaa tiivistelmä kohdistimen kohdalta

en: Do not cache
fi: Älä tallenna välimuistiin

en: Action to take if argument is not present
fi: Toiminto joka toteutetaan jos argumentti ei ole käytössä.

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
fi: Jos arvo vastaanotetaan argumenttina, argumentti hylätään, ts. "kaikki arvot"

en: Wildcard title
fi: Villin kortin otsikko

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
fi: Villille kortille kätettävä otsikko.

en: <Basic validation>
fi: <Perusvalidointi>

en: Action to take if argument does not validate
fi: Toimitno joka toteutetaan jos argumentti ei validoidu

en: Link this field to its user
fi: Linkitä kenttä käyttäjäänsä

en: This will override any other link you have set.
fi: Tämä ohittaa kaikki toiset linkit joita olet asettanut.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
fi: Ohita tuntemattomille käyttäjille näytettävä arvo

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
fi: Mikäli valittuna, näet kentän johon voit syöttää sisäänkirjautumattomille käyttäjille näytettävän tekstin.

en: Text to display for anonymous users
fi: Kirjautumattomille käyttäjille näytettävä teksti

en: Use default RSS settings
fi: Käytä RSS:n oletusarvoja

en: Title plus teaser
fi: Otsikko ja teaser

en: Front page feed
fi: Etusivun syöte

en: This will appear as the name of this block in administer >> site building >> blocks.
fi: Detta kommer att synas som namnet på detta block under Administrera >> Uppbyggnad >> Block.

en: Tab weight
fi: Välilehden painoarvo

en: View link
fi: Katso linkki

en: Link this field
fi: Linkitä kenttä

en: Only show "listed" file attachments
fi: Näytä ainoastaan "listatut" tiedostoliitteet

en: Link this field to its node
fi: Linkitä tämä kenttä sen noodiin

en: Node creation
fi: Solmun luonti

en: Delete link
fi: Poista linkki

en: Filter the view to the currently logged in user.
fi: Filtrera vyn till den nuvarande inloggade användaren.

en: Cache once for everything (global)
fi: Aseta kaikki välimuistiin kertaalleen (globaali)

en: Per page
fi: Sivua kohti

en: Per role
fi: Roolia kohti

en: Per role per page
fi: Roolia ja sivua kohti

en: Per user
fi: Käyttäjää kohti

en: Per user per page
fi: Sivua ja käyttäjää kohti

en: Configure ImageAPI.
fi: ImageAPI:n asetukset

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
fi: Valittu grafiikkakirjasto %toolkit ei kykene suorittamaan toimintoa %function oikein.

en: GD Image Rotation
fi: GD-grafiikkakirjaston kiertotoiminto

en: Low Quality / Poor Performance
fi: Huono laatu / Heikko suorituskyky

en: GD Image Filtering
fi: GD-grafiikkakirjaston suotimet

en: ImageAPI GD Memory Limit
fi: ImageAPI GD-grafiikkakirjaston muistirajoitus

en: Capitalize first letter
fi: Omvandla första bokstaven till stor

en: Custom text
fi: Muokattu teksti

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
fi: Tämän lomakkeen lähetyksiä ei ole. <a href="!url">Katso lomaketta</a>.

en: Node module form.
fi: Solmumoduulin syöttökaavake.

en: Locale module form.
fi: Käännösten moduulilomake.

en: Taxonomy module form.
fi: Luokittelun moduulilomake.

en: All tokens for node creation dates can also be used with with the "mod-" prefix; doing so will use the modification date rather than the creation date.
fi: Kaikkia solmujen luontipäiviä voidaan käyttää myös "mod-" etuliitteen kanssa; etuliitettä käytettäessä järjestelmä käyttää solmun muokkauspäivää luontipäivän sijaan.

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
fi: Suodattamatonta valikkopolku (kuten kuvattuna muropolussa) poislukien Etusivu tai [menu]. Eroteltuina "/" merkeillä.

en: Default argument
fi: Oletusargumentti

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
fi: %name: kentällä ei voi olla enempää arvoja kuin @count.

en: Name of top taxonomy term
fi: Ylätason luokittelutermin nimi

en: ID of top taxonomy term
fi: Ylätason luokittelutermin ID

en: No fields available.
fi: Yhtään kenttää ei ole saatavilla.

en: The id number of the category's parent vocabulary.
fi: Kategorian isäntäsanaston ID.

en: '@column' => value for @column
fi: '@column' => arvo sarakkeelle @column

en: return array(
      0 => array(@columns),
      // You'll usually want to stop here. Provide more values
      // if you want your 'default value' to be multi-valued:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );
fi: palauttaa array(
      0 => array(@columns),
      // Haluat useimmiten lopettaa t

en: No alias
fi: Ei aliasta

en: Numeric
fi: Numeerinen

en: Alt text
fi: Alt teksti

en: Edit link
fi: Muokkaa linkkiä

en: Submit button text
fi: Lähetyspainikkeen teksti

en: Token replacement patterns
fi: Merkkien korvauskuviot

en: Comment's node ID
fi: Kommenttisolmun ID

en: Comment body
fi: Kommentin runko

en: Comment author's user id
fi: Kommentin jättäjän käyttäjä ID

en: Comment author's user name
fi: Kommentin jättäjän käyttäjänimi

en: Comment author's home page.
fi: Kommentin jättäjän kotisivu.

en: Comment author's e-mail.
fi: Kommentin jättäjän sähköpostiosoite.

en: Node language
fi: Solmun kieli

en: Node author's e-mail.
fi: Solmun luojan sähköpostiosoite.

en: Name of top term's vocabulary
fi: Ylätason luokittelutermin nimi

en: ID of top term's vocabulary
fi: Termin sanaston ID

en: The text used in the menu as link text for this item.
fi: Tämän elementin valikon linkkinä käytettävä teksti.

en: The title of the node's book parent.
fi: Kirjasivun solmun isäntäsivun otsikko.

en: The id of the node's book parent.
fi: Kirjasivun solmun isäntäsivun ID.

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
fi: Kirjasivun hierarkian kaikkien isäntäsivujen otsikot.

en: The name of the currently logged in user.
fi: Tällä hetkellä sisäänkirjautuneen käyttäjän nimi.

en: The user ID of the currently logged in user.
fi: Tällä hetkellä sisäänkirjautuneen käyttäjän ID.

en: The email address of the currently logged in user.
fi: Tällä hetkellä sisäänkirjautuneen käyttäjän sähköpostiosoite.

en: The name of the current Drupal website.
fi: Tämänhetkisen Drupal-sivuston nimi.

en: The slogan of the current Drupal website.
fi: Tämänhetkisen Drupal-sivuston slogan.

en: The mission of the current Drupal website.
fi: Tämänhetkisen Drupal-sivuston missiolauseke.

en: The contact email address for the current Drupal website.
fi: Tämänhetkisen Drupal-sivuston yhteyssähköpostiosoite.

en: The current date on the site's server.
fi: Sivuston palvelimen tämänhetkinen päivämäärä.

en: A randomly generated SHA1 hash.
fi: Satunnaisesti luotu SHA1 koodi.

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
fi: Tämänhetkinen aikaleima sekunteina tammikuun 01.01.1970 lähtien.

en: A randomly generated single-digit number.
fi: Satunnaisesti luotu yksinumeroinen luku.

en: A randomly generated three-digit number.
fi: Satunnaisesti luotu kolminumeroinen luku.

en: A randomly generated ten-digit number.
fi: Satunnaisesti luotu kymmennumeroinen luku.

en: Randomly generated single-digit letter.
fi: Satunnaisesti luotuja yksimerkkinen kirjain.

en: Randomly generated three-digit letters.
fi: Satunnaisesti luotu kolmimerkkinen kirjainyhdistelmä.

en: Randomly generated ten-digit letters.
fi: Satunnaisesti luotu kymmenmerkkinen kirjainyhdistelmä.

en: Display a tokenized message to the user
fi: Näytä merkitetty viesti käyttäjälle

en: Send tokenized e-mail
fi: Lähetä merkitetty sähköposti

en: Redirect to a tokenized URL
fi: Uudelleenohjaa merkitettyyn osoitteeseen.

en: The email address to which the message should be sent.
fi: Sähköpostiosoitteet joihin viestit lähetetään.

en: The message that should be sent.
fi: Lähetettävä viesti.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
fi: Kirjanmerkkejä voidaan käyttää luotaessa osoitetta. Jotkut merkeistä eivät ehkä ole käytössä riippuen siitä missä kontekstissa niiden toiminta laukaistaan.

en: The message to be displayed to the current user.
fi: Tämänhetkiselle käyttäjälle näytettävä viesti.

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
fi: Seuraavia kirjanmerkkejä voidan käyttää yksilöidyssä viestissä. Jotkut merkeistä eivät mahdollisesti ole käytettävisä riippuen siitä missä kontekstissa ne laukaistaan.

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
fi: Seuraavia kirjanmerkkejä voidan käyttää osoitteessa. Jotkut merkeistä eivät mahdollisesti ole käytettävisä riippuen siitä missä kontekstissa ne laukaistaan.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
fi: Tarjoaa jaetun APIn jonka avulla voidaan korvata tekstuaaliset kirjanmerkit itse tiedolla.

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
fi: Tarjoaa pohjan joiden päälle voit rakentaa omat merkkisi.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
fi: Tarjoaa muokattuja versioita Drupalin ytimen toimista käyttäen Merkit moduulia.

en: Submitted on @date
fi: Lähetetty @date

en: Submitted by user: @username [@ip_address]
fi: Lähettänyt käyttäjä: @username [@ip_address]

en: Submitted by anonymous user: [@ip_address]
fi: Lähettänyt <em>anonyymi käyttäjä</em> ip-osoitteesta [@ip_address]

en: The results of this submission may be viewed at:
fi: Lomakkeen vastaukset löytyvät osoitteessa

en: New component name
fi: Uuden komponentin nimi

en: When adding a new component, the name field is required.
fi: Nimi on pakollinen kun lisätään uutta komponenttia.

en: Your webform has been published.
fi: Verkkolomakkeesi on julkaistu

en: The component positions and mandatory values have been updated.
fi: Komponenttien järjestys ja pakolliset arvot on päivitetty.

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only lowercase alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if using Additional Processing or Validation code.
fi: Lisää koneluettava avain tälle lomake-elementille. Avain voi koostua vain pienistä kirjaimista ja alaviivoista. Tätä avainta käytetään elementin nimi-attribuuttina. Tällä arvolla ei ole vaikutusta tiedon tallennukseen, mutta voi helpottaa koodausta jatkokäsittelyssä tai validoinnissa.

en: Include in e-mails
fi: Sisällytä sähköposteihin

en: If checked, submitted values from this component will be included in e-mails.
fi: Jos tämä kenttä on valittu, tämän komponentin vastaukset liitetään lomakkeen lähettämiin sähköposteihin.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
fi: Valinnainen. Voit organisoida lomakkeesi lisäämällä tämän komponentin kenttäryhmän sisään.

en: Component %name cloned.
fi: %name -komponentti kloonattu.

en: Component %name updated.
fi: %name -komponentti päivitetty.

en: New component %name added.
fi: Uusi komponetti %name lisätty.

en: Delete the %name fieldset?
fi: Poista kenttäryhmä %name?

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
fi: Tämä poistaa välittömästi %name kenttäryhmän ja sen sisällä olevat komponentit %webform -lomakkeesta. Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Delete the %name component?
fi: Poistetaanko %name komponentti?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
fi: Tämä poistaa välittömästi %name komponentin %webform -lomakkeesta. Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Component %name deleted.
fi: Komponentti %name on poistettu.

en: Submissions for %user
fi: Käyttäjälle %user lähetetyt lomakkeet

en: Show !count results per page.
fi: Näytä !count tulosta sivulla.

en: Showing all results.
fi: Näytetään kaikki tulokset.

en: @total results total.
fi: Yhteensä @total tulosta.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
fi: Tätä merkkiä käytetään merkkierotellussa (CSV/TSV) tiedostossa kun lomakkeen tulokset halutaan ladata koneelle. sarkaimen (TAB) käyttäminen on varmin tapa säilyttää erikoismerkit (kuten umlautit). Voit vaihtaa erotinmerkin toiseen käyttämäsi ohjelman mukaan.

en: Submission Details
fi: Lähetyksen tiedot

en: Webforms are forms and questionnaires. To add one, select <a href="!url">Create content -&gt; Webform</a>.
fi: Verkkolomakkeet ovat lomakkeita ja kyselyitä. Lisätäksesi uuden, valitse <a href="!url">Luo sisältöä -&gt; Verkkolomake</a>.

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
fi: Tällä sivulla näet kaikki komponentit, jotka ovat tällä hetkellä määritellyt osaksi tätä verkkolomaketta. Voit lisätä lomakkeeseen uusia komponentteja kuinka paljon tahansa, jopa useita samaa tyyppiä olevia komponentteja. Lisätäksesi uuden komponentin, täytä nimikenttä ja valitse komponentin tyyppi taulukon alaosassa olevista kentistä. Lähetä lomake luodaksesi uuden komponentin tai päivittääksesi tehdyn muutoksen lomakkeen arvoihin.

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
fi: Klikkaa missä tahansa jo olemassa olevan komponentin nimessä editoidaksesi komponentin asetuksia.

en: Message to be shown upon successful submission or a path to a redirect page. Preface message with <em>message:</em> for a simple message that does not require a page refresh. Redirect pages must start with <em>http://</em> for external sites or <em>internal:</em> for an internal path. i.e. <em>http://www.example.com</em> or <em>internal:node/10</em>
fi: Onnistuneen lähetyksen yhteydessä näytettävä teksti tai uudelleenohjaussivun polku. Alkuteksti <em>viestin kanssa:</em> yksinkertaisille viesteille ei vaadi sivun uudelleenlataamista. Uudelleenohjaussivujen on alettava <em>http://</em> ulkoisille sivuille tai <em>internal:</em> sisäisille poluille, esimerkiksi <em>http://www.example.com</em> tai <em>internal:node/10</em>

en: Webform access control
fi: Verkkolomakkeen käyttöoikeusmääritykset

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
fi: Nämä oikeudet vaikuttavat siihen, mitkä roolit voivat lähettää tämän verkkolomakkeen. Nämä oikeudet eivät estä pääsyä verkkolomakesivulle. Jos haluat estää täysin pääsyn verkkolomakesivulle, käytä erilaisia pääsyoikeusmoduuleja, kuten <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> tai <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
fi: Roolit, jotka voivat lähettää tämän verkkolomakkeen.

en: Uncheck all roles to prevent new submissions. The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
fi: Estääksesi uudet lähetykset poista kaikki oikeudet kaikilta rooleilta. %authenticated-rooli pätee keneen tahansa käyttäjään, joka on sisäänkirjautunut sivustolle, huolimatta muista käyttäjään liitetyistä rooleista.

en: Webform mail settings
fi: Verkkolomakkeen postitusasetukset

en: Conditional e-mail recipients
fi: Vaihtoehtoiset sähköpostin vastaanottajat

en: The settings below allow you to send e-mails to multiple recipients based off the value of a component.
fi: Alempana olevat asetukset sallivat sähköpostituksen useille vastaanottajille. Postitus perustuu tiettyjen komponenttien arvoihin.

en: After adding components to this form any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's name for e-mails.
fi: Tähän lomakkeeseen tehtyjen komponenttien lisäämisten jälkeen mikä tahansa sähköposti, valittu tai piilotettu lomakekomponentti voidaan valita lähettäjän nimeksi sähköposteihin.

en: After adding components to this form any textfield, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
fi: Tähän lomakkeeseen tehtyjen komponenttien lisäämisten jälkeen mikä tahansa tekstikenttä, valittu tai piilotettu lomakekomponentti voidaan valita lähettäjän sähköpostiosoitteeksi.

en: After adding components to this form any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
fi: Tähän lomakkeeseen tehtyjen komponenttien lisäämisten jälkeen mikä tahansa tekstikenttä, valittu tai piilotettu lomakekomponentti voidaan valita sähköpostin otsikoksi.

en: Webform advanced settings
fi: Verkkolomakkeen lisäasetukset

en: Show complete form in teaser
fi: Näytä koko lomake teaserissa

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
fi: Näytä koko lomake tämän solmun teaser-näytössä.

en: Limit the number of submissions a user may send within a specified time period
fi: Rajoitus, kuinka monta kertaa käyttäjä voi lähettää lomakkeen määritellyn aikajakson sisällä

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
fi: Oletusarvoisesti tämän lomakkeen lähetyspainikkeen otsikkona on <em>Lähetä</em>. Anna uusi otsikko muuttaaksesi oletusarvon.

en: Additional Validation
fi: Lisätarkistus

en: Enter PHP code to perform additional validation for this form. Include the &lt;?php ?&gt; tags. $form and $form_state are available variables. If validation fails, use the form_set_error function to prevent the form from being submitted. Use the same syntax as a _validate function used in the <a href="http://api.drupal.org/api/file/developer/topics/forms_api.html">Forms API</a>.
fi: Syötä PHP-koodia suorittamaan kaavakkeen lisävalidointia. Merkitse koodi &lt;?php ?&gt; tagien sisään. Jos kaavakkeen validointi epäonnistuu, käytä form_set_error funktiota estääksesi kaavakkeen lähetys. Käytä samaa syntaksia kuin <a href="http://api.drupal.org/api/file/developer/topics/forms_api.html">Forms API</a> sivulla.

en: Additional Processing
fi: Lisäprosessointi

en: Enter PHP code to perform additional processing for this form (after the validation). Include the &lt;?php ?&gt; tags. $form and $form_state are available variables, use the same syntax as a _submit function used in the <a href="http://api.drupal.org/api/file/developer/topics/forms_api.html">Forms API</a>.
fi: Syötä kaavakkeen prosessoinnissa validoinnin jälkeen käytettävä ylimääräinen PHP-koodi. Sisällytä koodiin &lt;?php ?&gt; tagit. $form ja $form_state ovat käytettävissä olevia muuttujia, käytä samaa syntaksia kuten _submit funktio <a href="http://api.drupal.org/api/file/developer/topics/forms_api.html">Forms API</a> sivulla.

en: No components yet in this webform.
fi: Tällä verkkolomakkeella ei ole vielä yhtään komponenttia.

en: Limit to !count submission(s) !timespan
fi: Rajoita lähetysten määrä !count kertaan !timespan aikana

en: The entered email address %address is not a valid address.
fi: Annettu sähköpostiosoite %address ei ole kelvollinen osoite.

en: This webform is currently unpublished. After finishing your changes to the webform, use the <em>Publish</em> button below.
fi: Tämä verkkolomake on tällä hetkellä julkaisematon. Kun olet viimeistellyt muutoksesi lomakkeeseen, saat julkaistua lomakkeesi <em>Julkaise</em>-painikkeella.

en: Submissions for this form are closed.
fi: Tämän lomakkeen lähetystoiminto on asetettu pois päältä.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
fi: Sinun täytyy <a href="!login">kirjautua sisään</a> tai <a href="!register">rekisteröityä</a> voidaksesi tarkastella tätä lomaketta.

en: You do not have permission to view this form.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia tarkastella tätä lomaketta.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
fi: Olet lähettänyt tätä lomaketta enimmäismäärän (@count).

en: You have already submitted this form.
fi: Olet jo lähettänyt tämän lomakkeen.

en: You may not submit another entry at this time.
fi: Et voi tällä hetkellä lähettää toista kertaa.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
fi: <a href="!url">Tarkastele aikaisempia lähetyksiäsi</a>.

en: Available components
fi: Käytettävissä olevat komponentit

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
fi: Nämä ovat Webform-moduulin asennuksesi käytettävissä olevat kenttätyypit. Voit poistaa käytöstä minkä tahansa näistä komponenteista poistamalla valinnan niiden kohdalla. Vain valitut komponentit ovat käytettävissä olemassa olevissa tai uusissa verkkolomakkeissa.

en: Default e-mail values
fi: Oletuksena olevat sähköpostiasetukset

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
fi: Oletusarvoinen lähettäjän osoite sähköpostitetuissa verkkolomaketuloksissa. Useimmiten kyse on lomakkeidesi ylläpitäjän sähköpostiosoitteesta.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
fi: Oletusarvoinen lähettäjän nimi, jota käytetään oletusarvoisen lähettävän osoitteen yhteydessä.

en: Default subject
fi: Aihe

en: Form submission from: %title
fi: Lomakelähetys otsikolla: %title

en: The default subject line of any e-mailed results.
fi: Minkä tahansa sähköpostitetun tuloksen oletusarvoinen otsikko.

en: Allow cookies for tracking submissions
fi: Salli evästeet lähetysten seuraamiseen

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
fi: <a href="http://fi.wikipedia.org/wiki/Eväste">Evästeitä</a> voit käyttää apuna estämään samaa käyttäjää lähettämästä toistuvasti verkkolomaketta. Tämä ominaisuus ei ole tarpeen lähetysmäärän rajoittamisessa käyttäjäkohtaisesti, vaikka evästetoiminto voikin lisätä tietyissä tilanteissa rajoittamisen tarkkuutta. Evästeiden lisäksi Webform-moduuli käyttää myös IP-osoitteita ja sivuston käyttäjänimiä toistuvien lähetysten estämisessä.

en: Default export format
fi: Oletusarvoinen vientimuoto

en: Default export delimiter
fi: Oletusarvoinen erotin viennissä

en: Submission access control
fi: Kaavakkeen pääsysäännöt

en: Select the user roles that may submit each individual webform
fi: Valitse mitkä käyttäjäroolit voivat lähettää minkäkin verkkolomakkeen

en: Disable Webform submission access control
fi: Poista käytöstä kaavakkeen pääsysäännöt

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
fi: Oletusarvoisesti järjestelmä sallii ylläpitäjän valita, mitkä käyttäjäroolit saavat lähettää verkkolomakkeen. Voit halutessasi sallia kaikkien käyttäjien lähettää kaavake jos käytät erillistä "node access" moduulia rajamaan pääsyä itse solmuihin.

en: Webforms debug
fi: Verkkolomakkeiden virheiden jäljitys

en: Set to "Log submissions" to log all submissions in the watchdog. Set to "Full debug" to print debug info on submission.
fi: Ota käyttöön "Lähetysten loki", jotta watchdogissa kirjoitetaan lokiin jokainen lähetys. Ota käyttöön "Täydellinen virheenjäljittäminen", jotta lähetyksestä tulostetaan virheenjäljitystiedot.

en: Form: !form
fi: Lomake: !form

en: Submission posted to %title. <a href="!url">Results</a>. !details
fi: Vastaus lähetetty kyselyyn %title. <a href="!url">Tulokset</a>. !details

en: Submission updated.
fi: Lähetys päivitetty.

en: Thank you, your submission has been received.
fi: Kiitos. Olemme vastaanottaneet lähettämäsi lomakkeen.

en: You may use special tokens in this field that will be replaced with dynamic values.
fi: Voit käyttää tässä kentässä tiettyjä merkkejä, jotka korvautuvat dynaamisilla arvoilla.

en: You can use %server[key] to add any of the special PHP <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.server">$_SERVER</a> variables, %session[key] to add any of the special PHP <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.session">$_SESSION</a> variables and %get[key] to create prefilled forms from the <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.get">URL</a>. %cookie, %request and %post also work with their respective PHP variables. For example %server[HTTP_USER_AGENT], %session[id], or %get[q].
fi: Voit käyttää %server[key] lisätäksesi mitä tahansa PHP:n <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.server">$_SERVER</a> muuttujista, %session[key] lisätäksesi PHP:n <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.session">$_SESSION</a> muuttujia ja %get[key] luodaksesi esitäytettyjä kaavakkeita <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.get">osoitteesta</a>. %cookie, %request ja %post toimivat PHP-muuttujiensa kanssa. Esimerkiksi %server[HTTP_USER_AGENT], %session[id] tai %get[q].

en: If you are using the profiles module, you can also access all profile data using the syntax %profile[form_name]. If you for example have a profile value named profile_city, add the variable %profile[profile_city].
fi: Jos käytössäsi on profiili moduuli voit myös käyttää profiilin tietoja kaavakkeessasi syntaksilla %profile[form_name]. Jos esimerkiksi sinulla on profiilin arvo nimeltään profile_city, voit lisätä muuttujan %profile[profile_city].

en: Token values
fi: Merkkiarvot

en: Webform confirmation
fi: Verkkolomakkeen hyväksyminen

en: Form components
fi: Lomakekomponentit

en: Webform submission
fi: Verkkolomakkeen lähetys

en: Adjust the date according to a specific timezone. Website timezone is defined in the <a href="!settings">Site Settings</a> and is the default.
fi: Säädä päivämäärää tietyn aikavyöhykkeen mukaan. Sivuston aikavyöhyke on määritelty <a href="!settings">Sivuston asetukset</a> -sivulla, ja tuo aikavyöhyke on oletusarvona.

en: Website timezone
fi: Sivuston aikavyöhyke

en: User timezone
fi: Käyttäjän aikavyöhyke

en: Start year
fi: Aloittava vuosi

en: The first year that is allowed to be entered.
fi: Ensimmäinen vuosi, joka on sallittua antaa.

en: End year
fi: Lopettava vuosi

en: The last year that is allowed to be entered.
fi: Viimeinen vuosi, joka on sallittua antaa.

en: Use a textfield for year
fi: Käytä tekstikenttää vuosimerkinnälle

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
fi: Jos tämä on valittuna, luotava päivämääräkenttä käyttää tekstikenttää vuosimerkinnälle. Muuten käytössä on valintalista.

en: Entered !name is not a valid date.
fi: Annettu !name ei ole kelvollinen päivämäärä.

en: The entered date needs to be between the years @start and @end.
fi: Annetun päivämäärän täytyy sijoittua vuosien @start ja @end välille.

en: Leaving blank will use the default size.
fi: Jos kenttä on tyhjä, käytetään oletusarvoista kokoa.

en: E-mail a submission copy
fi: Sähköpostita kopio lähetyksestä

en: Check this option if this component contains an e-mail address that should get a copy of the submission. Emails are sent individually so other emails will not be shown to the recipient.
fi: Valitse tämä, jos komponentti sisältää sähköpostiosoitteen, johon pitää lähettää kopio lähetetystä lomakkeesta. Sähköpostit lähetetään yksilöllisesti, joten muut sähköpostit eivät näy vastaanottajalle.

en: %value is not a valid email address.
fi: %value ei ole kelvollinen sähköpostiosoite.

en: A textfield that automatically fills in a logged-in user's e-mail.
fi: Tekstikenttä, johon automaattisesti täytetään sisäänkirjautuneen käyttäjän sähköpostiosoite.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
fi: Kenttäjoukot sallivat, että voit järjestää useita kenttiä ryhmiksi.

en: Width of the file field.
fi: Tiedostokentän leveys.

en: The save directory %directory could not be created. Check that the webform files directory is writtable.
fi: Tallennuskansiota %directory ei voi luoda. Tarkista, että verkkolomakkeen files-kansioon on kirjoitusoikeus.

en: %field field is required.
fi: %field-kenttä on pakollinen.

en: Filesize (KB)
fi: Tiedostokoko (kt)

en: @name (hidden)
fi: @name (piilotettu)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
fi: Kenttä, joka ei ole näkyvissä käyttäjälle, mutta on tallennettavissa lähetyksen yhteydessä.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
fi: Näyttää lomakkeessa tekstin HTML-muotoisena. Tämä ei hahmonna (render) kenttää.

en: A list of selectable options. One option per line. Key-value pairs may be entered seperated by pipes, such as "safe_key|Some readable option". Option groups for lists and menus may be specified with &lt;Group Name&gt;. &lt;&gt; can be used to insert items at the root of the menu after specifying a group.
fi: Lista valittavista vaihtoehdoista, yksi vaihtoehto riviä kohti. Avain-arvo-parit tulee erotella toisistaan pystyviivalla (|), esimerkiksi "avain|luettava vaihtoehto". Vaihtoehtoryhmät listoihin tai valikoihin voidaan määritellä &lt;Ryhmän nimi&gt;.  &lt;&gt; voidaan käyttää syöttämään arvoja valikon juureen sen jälkeen kun olet määritellyt ryhmän.

en: To use the option with a select component, you must use key-value pairs seperated by pipes. i.e. user@example.com|Sample user.
fi: Käyttääksesi valintaa komponentille, sinun on annettava avain-arvo-pari eroteltuna |-merkillä, esimerkiksi user@example.com|Esimerkkikäyttäjä.

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
fi: Tässä listassa listattujen vaihtoehtojen on oltava yksilöllisiä. Seuraavia arvoja on käytetty useamman kerran:

en: Make this field resizable by the user.
fi: Tee kentästä uudelleenkäytettävä

en: Label placed to the left of the textfield
fi: Sijoita otsikko tekstikentän vasemmalle puolelle

en: Examples: $, #, -.
fi: Esimerkit $, #, -.

en: Label placed to the right of the textfield
fi: Sijoita otsikko tekstikentän oikealle puolelle

en: Examples: lb, kg, %.
fi: Esimerkit lb, kg, %.

en: Adjust the time according to a specific timezone. Website timezone is defined in the <a href="!settings">Site Settings</a> and is the default.
fi: Säädä aikaa aikavyöhykkeen mukaan. Sivuston aikavyöhyke on määritelty <a href="!settings">Sivuston asetukset</a> -sivulla, ja tuo aikavyöhyke on oletusarvona.

en: Entered %name is not a valid time.
fi: Syötetty %name ei ole kelvollinen aika.

en: Change basic information
fi: Muokkaa perustietoja

en: Broken handler @table.@field
fi: Viallinen hallintakomento @table.@field

en: Skipping broken view @view
fi: Hyppää rikkinäisen näkymän @view yli

en: Ajax callback for view loading.
fi: Ajax komento näkymien lataamiseksi.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
fi: Kääntäjä tekee parhaansa kääntääkseen Views 1:n Views 2:sksi. Käännös ei ole luotettava; joudut todennäköisesti tekemään tarkennuksia näkymään jotta se vastaa Views 1:llä tehtyä näkymää. Voit ladata Views 1-nökymiä järjestelmään normaalin latausnapin kautta.

en: Changes cannot be made to a locked view.
fi: Lukittua näkymää ei voi muokata.

en: Convert stored Views 1 views.
fi: Muunna tallennetut Views 1 näkymät.

en: Convert view
fi: Käännä näkymä

en: Create customized lists and queries from your database.
fi: Luo yksilöityjä listoja ja kyselyitä tietokannastasi.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
fi: Näkymien graafinen hallintaliittymä. Et voi lisätä tai muokata näkymiäsi jos moduuli ei ole asennettuna.

en: Example table
fi: Esimerkkitaulu

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
fi: Esimerkkitaulu sisältää mallisisältöä ja se voidaan linkittää solmuun.

en: Example content
fi: Esimerkkisisältöä

en: Some example content that references a node.
fi: Esimerkkisisältöä joka viittaa solmuun.

en: Example node
fi: Esimerkkisolmu

en: Plain text field
fi: Puhdas tekstikenttä

en: Just a plain text field.
fi: Toinen tekstikenttä.

en: Numeric field
fi: Numerokenttä

en: Just a numeric field.
fi: Toinen numerokenttä.

en: Boolean field
fi: Boolean-kenttä

en: Just an on/off field.
fi: Toinen Boolean-kenttä.

en: Timestamp field
fi: Kellonaikakenttä

en: Just a timestamp field.
fi: Toinen kellonaikakenttä.

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
fi: Emuloi Drupalin alkuperäistä etusivua; voit määritellä tähän näkymään etusivusi osoitteen jolloin sitä käytetään etusivuna.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
fi: Otsikko jota käytetään argumentin ollessa käytössä. Se yliajaa näkymän perusasetuksen otsikon osalta. Voit käyttää prosenttimerkkiä korvataksesi argumentin otsikolla. Käytä "%1" ensimmäiselle argumentille, "%2" toiselle, jne.

en: Validator options
fi: Validointioptiot

en: Display all values
fi: Näytä kaikki arvot

en: Hide view / Page not found (404)
fi: Piilto näkymä / Sivua ei löydy (404)

en: Display empty text
fi: Näytä tyhjä teksti

en: Provide default argument
fi: Tarjoa perusargumenttia

en: Provide default argument options
fi: Tarjoa perusargumenttioptiot

en: Default argument type
fi: Perusargumentin tyyppi

en: Broken/missing handler
fi: Rikkinäinen/puuttuva hallintakomento

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
fi: Elementin hallintakomento on rikkinäinen eikä sitä voida käyttää. Jos moduuli jota hallintakomento käyttää on poisteettu käytöstä, moduulin uudelleenaktivointi voi korjata hallintakomennon. Muussa tapauksessa voit luultavasti poistaa tämän elementin.

en: Current date
fi: Tämänhetkinen päivämäärä

en: Current node's creation time
fi: Tämän solmun luontiaika

en: Current node's update time
fi: Tämän solmun viimeisin päivitysaika

en: Allow multiple terms per argument.
fi: Salli useita argumentteja elementtiä kohden.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fi: Jos valittuna, käyttäjä voi syöttää useita argumentteja muodossa 1+2+3 (OR varten) tai 1,2,3 (AND varten).

en: Allow multiple arguments to work together.
fi: Salli useiden argumenttien toimia yhdessä.

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
fi: Mikäli valittuna, useat eri instanssit tästä argumentsista voivat työskennellä yhdessä avain kuin argumentille olisi syötetty useita eri arvoja. Asetus ei ole yhteensopiva "Vähennä päällekkäisyyksiä" asetuksen kanssa.

en: Do not display items with no value in summary
fi: Älä näytä yhteenvedossa argumentteja joilla ei ole arvoa

en: Invalid input
fi: Kielletty syöte

en: Fail basic validation if any argument is given
fi: Älä päästä validoinnista läpi jos argumentteja on syötetty

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
fi: Aktivoimalla tämän ominaisuuden voit varmistaa että näkymät joissa on tarpeellista enemmän argumentteja eivät läpäise validointia.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
fi: Jos valittuna, käyttäjät voivat syöttää useita argumentteja muodossa 1+2+3 tai 1,2,3.

en: Exclude the argument
fi: Älä käytä argumenttia

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
fi: Mikäli valittuna, argumenttiin syötetyt luvut hylätään rajoittamatta näkymää.

en: Glossary mode
fi: Sanalistamuoto

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the argument, which allows the summary view to act as a glossary.
fi: Sanalistamuoto rajoittaa argumentissa käytettävien sanojen määrää mikä tarkoittaa että näkymä voi toimia sanastona.

en: Character limit
fi: Kirjainmäärärajoitus

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
fi: Kuinka monta kirjainta vastaan argumentti suodatetaan. Mikäli luvuksi on asetettu 1, kaikki argumentissä määritetyllä kirjaimella alkavat sanat täyttäisivät ehdon.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
fi: Muutetaanko isot kirjaimet pieniksi tai toisin päin tulostettaessa argumentin tuloksia.

en: No transform
fi: Ei muunnosta

en: Upper case
fi: Isot kirjaimet

en: Lower case
fi: Pienet kirjaimet

en: Exclude from display
fi: Piilota näkymässä

en: Rewrite the output of this field
fi: Uudelleenkirjoita kenttä näkymässä

en: If checked, you can alter the output of this field by specifying a string of text with replacement tokens that can use any existing field output.
fi: Mikäli valittuna, voit syöttää stringin korvaavalla sisällöllä jota voidaan käyttää tulostuksessa.

en: Output this field as a link
fi: Näytä kenttä linkkinä

en: Link path
fi: Linkin polku

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fi: Absoluuttinen Drupal-polku tälle linkille. Voit syöttää dataa tälle näkymälle allaolevien "korvauskuvioiden" pohjalta.

en: Prefix text
fi: Aloitusteksti

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
fi: Mitä tahansa tekstiä jota näytetään ennen kenttää. Voit käyttää HTML:ää.

en: Suffix text
fi: Pääteteksti

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
fi: Linkin jälkeen esitettävä teksti. Teksti voi sisältää HTML:ää.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fi: <p>Sinun täytyy lisätä useampia kenttiä tähän näkymään, ennen kuin voit käyttää tätä kenttää. Näillä kentillä voi olla <em>Piilota tämä kenttä</em> -valinta päällä. Huomaa, että renderöintijärjestyksen takia et voi käyttää kenttiä, jotka tulevat tämän kentän jälkeen. Jos tarvitset kentän, joka ei ole listattu tässä, järjestele kentät uudelleen.</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fi: <p>Seuraavat vaihdettavat muuttujat on käytettävissä tässä näkymässä. Käytä vasemmalla esitettyä muuttujaa näyttääksesi oikealla esitetyn arvon. Huomaa, että renderöintijärjestyksen takia et voi käyttää kenttiä, jotka tulevat tämän kentän jälkeen. Jos tarvitset kentän, joka ei ole listattu tässä, järjestele kentät uudelleen.</p>

en: Add an ellipsis
fi: Lisää loppuun kolme pistettä.

en: Strip HTML tags
fi: Poista HTML tagit

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
fi: Tämän ollessa valittuna kaikki HTML merkit poistetaan

en: Field can contain HTML
fi: Kenttä voi sisältää HTML:ää

en: File size display
fi: Tiedostokoon näyttö

en: Formatted (in KB or MB)
fi: Formatoitu (Kilobitteinä tai Megabitteinä)

en: Raw bytes
fi: Raakabittejä

en: Time ago (with "ago" appended)
fi: Aikaa sitten (menneen ajan kanssa)

en: Time span (future dates start with - )
fi: Aikaväli (tulevat ajat alkavat merkillä - )

en: Round
fi: Pyöristä

en: If checked, the number will be rounded.
fi: Jos valittuna arvo pyöristetään.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
fi: Määrittele kuinka monta lukua näytetään desimaalipilkun jälkeen.

en: - Any -
fi: - Kaikki -

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
fi: Järjestelmän luettavassa muodossa oleva päivämäärä. Suositeltu muoto: CCYY-MM-DD HH:MM:SS

en: Displays
fi: Näytöt

en: @type handler @table.@field is not available.
fi: @type käsittelijä @table.field ei ole saatavilla

en: Create a copy of this view
fi: Luo kopio tästä näkymästä

en: &nbsp; Style: !style
fi: &nbsp; Tyyli: !style

en: Add display
fi: Lisää näkymä

en: Add Views signature to all SQL queries
fi: Lisää Views allekirjoitus kaikkiin SQL-kyselyihin

en: Display the view as a block.
fi: Näytä näkymä lohkona.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
fi: Näytä näkymä syötteenä, kuten RSS syötteenä.

en: HTML List
fi: HTML-lista

en: Generates an RSS feed from a view.
fi: Generoi RSS-syötteen näkymästä.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
fi: Käyttöoikeudet myönnetään tietyn roolin omaaville käyttäjille.

en: Sort criterion
fi: Lajittelukriteeri

en: filter
fi: suodatin

en: The book the node is in.
fi: Kirja johon solmu kuuluu

en: The weight of the book page.
fi: Kirjasivun paino

en: The title of the comment.
fi: Kommentin otsikko.

en: Comment count
fi: Kommenttien lukumäärä

en: Display the comment with standard comment view.
fi: Näytä kommentit standardissa kommentti-näkymässä.

en: Display the comment as RSS.
fi: Näytä kommentti RSS:nä.

en: A source string for translation, in English or the default site language.
fi: Lähdemerkkijono käännöstä varten. Englanninkielellä tai muulla sivuston oletuskielellä.

en: A description of the location or context of the string.
fi: Kuvaus merkkijonon sijainnista tai kontekstista.

en: The title of the node.
fi: Solmun otsikko.

en: The date the node was posted.
fi: Solmun lähetyspäivämäärä.

en: The revision ID of the node revision.
fi: Revisionens ID för nodens revision.

en: Node ID from URL
fi: Solmun ID URL:sta

en: Poll
fi: Kysely

en: Views today
fi: Katsottu tänään

en: Browser session ID of user that visited page.
fi: Sivulla käyneen käyttäjän selainistunnon tunniste.

en: Title of page visited.
fi: Luetun sivun osoite.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
fi: Luetun sivun sisäinen polku (suhteessa Drupalin juureen).

en: Referrer URI.
fi: Viittaajan osoite.

en: Hostname of user that visited the page.
fi: Vierailijan isäntänimi.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
fi: Sivun lataamisessa kestänyt aika millisekunteina.

en: Timestamp of when the page was visited.
fi: Vierailun aikaleima.

en: All terms
fi: Kaikki termit

en: upload
fi: siirrä

en: All files attached to a node with upload.module.
fi: Liitä tiedostot solmuun upload.modulella

en: The user's signature.
fi: Användarens signatur.

en: Randomize the display order.
fi: Sekoita näyttöjärjestys.

en: Null
fi: Nolla

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
fi: Salli argumentin jäädä huomiotta. Huomiotta jätetty argumentti ei vaikuta kyselyyn.

en: Provide custom text or link.
fi: Tarjoa muokattua tekstiä tai linkki.

en: View result counter
fi: Näkymän tuloslaskin

en: Displays the actual position of the view result
fi: Näyttää näkymän tuloslaskimen todellisen sijainnin

en: Link this field to its aggregator category page
fi: Linkitä kenttä sen kiihdytinkategorian sivulle

en: No user
fi: Ei  käyttäjää

en: Link this field to its comment
fi: Linkitä kenttä kommenttiinsa

en: Show teaser-style link
fi: Näytä teaserityyppinen linkki

en: Link this field to new comments
fi: Linkitä kenttä uusiin kommentteihin

en: Type of link
fi: Linkin tyyppi

en: contact
fi: yhteydenotto

en: Contact %user
fi: Ota yhteyttä %user

en: Unknown group
fi: Tuntematon ryhmä

en: Unknown language
fi: Tuntematon kieli

en: Current user's language
fi: Tämänhetkisen käyttäjän kieli

en: Default site language
fi: Sivuston oletuskieli

en: No language
fi: Ei kieltä

en: Current installed version
fi: Tällä hetkellä asennettu versio

en: Unknown node type
fi: Tuntematon solmutyyppi

en: Check for new comments as well
fi: Etsi myös uusia kommentteja

en: If you wish to validate for specific node types, check them; if none are checked, all nodes will pass.
fi: Valitse haluamasi solmutyypit joille validointi suoritetaan: Mikäli mitään ei ole valittuna, kaikki solmutyypit validoidaan.

en: Validate user has access to the node
fi: Tarkista käyttäjän pääsyoikeudet solmuun

en: Node IDs separated by , or +
fi: Solmut eroteltuina pilkulla tai + merkillä

en: Build mode
fi: Rakennustila

en: Display node comments
fi: Näytä solmun kommentit

en: No alternate
fi: Ei vaihtoehtoa

en: Alternative sort
fi: Vaihtoehtoinen lajittelu

en: If no search is performed and this field does not appear, pick an alternative default table sort field.
fi: Voit valita vaihtoehtoisen taulukkoiden lajittelukentän mikäli hakua ei suoritettu eikä tämä kenttä näy.

en: Alternate sort order
fi: Vaihtoehtoinen lajittelujärjestys

en: On empty input
fi: Tyhjällä syötteellä

en: Show None
fi: Piilota kaikki

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
fi: Etsi joko kahta termiä isoilla kirjaimilla <strong>TAI</strong>. Esimerkiksi <strong>kissoja TAI koiria</strong>.

en: Display score
fi: Näytä tulos

en: Link this field to download the file
fi: Linkitä kenttä ladattavaan tiedostoon

en: Set the breadcrumb for the term parents
fi: Valitse muropolku termin isännille

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
fi: Mikäli valittuna, muropolku sisältää isäntätermit joista jokainen linkittyy tähän näkymään. Huomaathan että tämä toimii ainoastaan jos vain yksi termi on vastaanotettu.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
fi: Syvyys vastaa hierarkiassa sijaitseviin termein merkittyihin solmuihin. Esimerkiksi jos sinulla on termi "hedelmä" ja alatermi "omena" syvyydellä 1 (tai suurempi), silloin suodatus termille "hedelmä" hakee kaikki solmut jotka on merkitty sanalla "omena" samoten kuin "hedelmä". Mikäli arvo on negatiivinen, käytetään käänteistä hakua eli haku termille "omena" palauttaa myös termillä "hedelmä" merkityt solmut mikäli paino on -1 tai matalampi.

en: Allow multiple terms per argument
fi: Salli useampi termi per argumentti

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this argument.
fi: Mikäli valittuna, käyttäjät voivat syöttää useita argumentteja muodossa 1+2+3. Tarvittavien JOIN määritteiden suuresta määrästä johtuen AND lauseketta kohdellaan OR lausekkeena.

en: No vocabulary
fi: Ei sanastoa

en: Link this field to its taxonomy term page
fi: Linkitä kenttä luokitteluterminsä sivulle

en: Link this field to its term page
fi: Linkitä kenttä terminsä sivulle

en: Limit terms by vocabulary
fi: Rajoita termejä sanastoittain

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
fi: Valitse minkä sanaston termit näytetään normaaleissa valinnoissa.

en: Dropdown
fi: Alasvetovalikko

en: Show hierarchy in dropdown
fi: Näytä hierarkia alasvetovalikossa

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
fi: Sanastoa ei ole valittuna. Muuta asetusta.

en: Select terms from vocabulary @voc
fi: Valitse termit sanastosta @voc

en: Select terms
fi: Valitse termit

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
fi: Valitse haluamasi mikäli haluat validoida määriteltyihin sanastoihin; jos mitään sanastoa ei ole valittuna, kaikki sanastot läpäisevät validoinnin.

en: Term IDs separated by , or +
fi: Termien ID:t pilkuilla tai + merkeillä eroteltuina

en: Term name or synonym
fi: Termin nimi tai synonyymi

en: Term name/synonym converted to Term ID
fi: Termin nimi/synonyymi muutettuna termin ID:ksi

en: Select the form of this argument; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as an argument.
fi: Valitse argumentin muoto; jos käytät termin nimeä on usein käytännöllisempää muuttaa se termin ID:ksi ja käyttää "Luokittelu: Termin ID" määrittelyä kuin käyttää argumenttina "Luokittelu: Termin nimi".

en: Transform dashes in URL to spaces in term name arguments
fi: Muunnta heittopilkut URL välilynneiksi termien nimien argumenteissa

en: Include untranslated nodes
fi: Sisällytä kääntämättömät solmut

en: Current language
fi: Tämänhetkinen kieli

en: Translation option
fi: Käännösvaihtoehto

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fi: Käännösvaihtoehdot sallivat sinun valita mitä käännöstä tai käännösryhmän käännöstä käytetään. Voit valita "tämänhetkinen kieli" tai "oletuskieli" mikäli haluat suorittaa kyselyn ainoastaan tämänhetkiselle kielelle tai oletuskielelle. Jos haluat, voit myös valita yksittäisen kielen. Jos valitset "kaikki", jokainen käännös luo uuden rivin tuloksiin mikä voi aiheuttaa tulosteiden monistumista.

en: To the user
fi: Käyttäjään

en: With a mailto:
fi: Mailto'lla:

en: Is the logged in user
fi: Onko käyttäjä kirjautuneena

en: Usernames
fi: Käyttäjänimet

en: Enter a comma separated list of user names.
fi: Syötä käyttäjänimet pilkuilla eroteltuina.

en: Also look for a node and use the node author
fi: Etsi myös solmua ja käytä solmun luojaa

en: Type of user argument to allow
fi: Sallitun argumentin tyyppi

en: Only allow numeric UIDs
fi: Salli ainoastaan numeeriset UID:t

en: Only allow string usernames
fi: Salli ainoastaan merkkijonomuotoiset käyttäjänimet

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
fi: Salli sekä numeeriset UID:t että normaalit käyttäjänimet.

en: Restrict user based on role
fi: Rajoita käyttäjää roolipohjaisesti

en: Restrict to the selected roles
fi: Rajoita valittuihin rooleihin

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
fi: Kaikki roolit sallitaan mikäli rooleja ei ole valittuina.

en: Unrestricted
fi: Rajoittamaton

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
fi: Ainoastaan käyttäjät joilla on oikea käyttöoikeus pääsevät tähän näkymään. Huomioithan että käyttäjillä joilla on oikeus "käytä kaikkia näkymiä" pääsevät aina näkymään muista oikeuksista riippumatta.

en: No role(s) selected
fi: Rooleja ei ole valittuina.

en: Multiple roles
fi: Useita rooleja

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
fi: Ainoastaan valituilla rooleilla on pääsy näkymään. Huomaathan että käyttäjillä joilla on oikeus "käytä kaikkia näkymiä" pääsevät aina näkymään roolista riippumatta.

en: You must select at least one role if type is "by role"
fi: Sinun on valittava vähintään yksi rooli jos käytät "rooleittain" asetusta.

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default argument type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
fi: Huomautus: sinulla ei ole lupaa muuttaa tätä. Jos muutat argumentin oletusarvoa, menetät tämän asetuksen etkä pysty saamaan sitä takaisin.

en: PHP argument code
fi: PHP argumenttikoodi

en: Enter PHP code that returns a value to use for this argument. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this argument.
fi: Syötä argumentin arvon palauttava PHP koodi. Älä käytä &lt;?php ?&gt;. Voit palauttaa ainoastaan yksittäisen arvon.

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the validator, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
fi: Huomautus: sinulla ei ole lupaa muuttaa tätä. Jos muutat validaattorin oletusarvoa, menetät tämän asetuksen etkä pysty saamaan sitä takaisin.

en: PHP validate code
fi: PHP validointikoodi

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument".
fi: Syötä PHP koodi joka palauttaa ainoastaan TRUE tai FALSE. "Ei tulosta" on sama kuin "FALSE" joten varmista että koodi palauttaa jotakin. Älä käytä &lt;?php ?&gt;. Validoitava argumentti on "$argument" ja näkymä on "$view". Voit muuttaa argumenttia asettamalla "$handler->argument" arvon.

en: Never cache
fi: Älä käytä välimuistia

en: Query results
fi: Kyselyn tulokset

en: The length of time raw query results should be cached.
fi: Kuinka kauan raakakyselyn tulokset säilytetään välimuistissa.

en: Rendered output
fi: Ulosanti

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
fi: Kuinka pitkään HTML ulosanti tulee säilyttää välimuistissa.

en: Broken field
fi: Rikkinäinen kenttä

en: Change the name of this display.
fi: Vaihda näkymän nimi.

en: Change the title that this display will use.
fi: Vaihda näkymän käyttämää otsikkoa.

en: Change the style plugin.
fi: Vaihda tyyliä.

en: Row style
fi: Rivityyppi

en: Change the row plugin.
fi: Muuta rivityyppiä.

en: Use AJAX
fi: Käytä AJAXia

en: Change whether or not this display will use AJAX.
fi: Valitse käytetäänkö AJAXia vaiko ei.

en: Change this display's pager setting.
fi: Muuta näkymän sivutusasetusta.

en: Items per page
fi: Itemeitä sivua kohti

en: Change how many items to display.
fi: Muuta näytettävien elementtien lukumäärää.

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
fi: Valitse näytetäänkö näkymässä "lisää" linkki.

en: Specify caching type for this display.
fi: Valitse näkymän välimuistitutstyyppi.

en: Change settings for this caching type.
fi: Muuta välimuistitustyypin asetusta.

en: Link display
fi: Linkitettävä näkymä

en: Specify which display this display will link to.
fi: Valitse mihin sivuun näkymä linkittyy.

en: Exposed form in block
fi: Näytä kaavake lohkossa

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
fi: Näytä käyttäjille paljastetut suodattimet sisältävä kaavake lohkossa näkymän sijaan.

en: Unknown/missing format
fi: Puuttuva tai tuntematon formaatti

en: Change this display's !name.
fi: Muuta näkymän nimeä !name.

en: Get information on how to theme this display
fi: Hae tietoa näkymän teemaamisesta

en: The name of this display
fi: Näkymän nimi

en: Use a pager for this view
fi: Käytä sivustusta

en: Full pager
fi: Täysikokoinen sivunvalitsin

en: Mini pager
fi: Mini-sivunvalitsin

en: Pager element
fi: Sivunvalitsinelementti

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
fi: Montako tulosta näytetään per sivu. Valitse 0 näyttääksesi kaikki.

en: Add a more link to the bottom of the display.
fi: Näytä "Lisää" -linkki näkymän alaosassa.

en: Create more link
fi: Luo "lisää" linkki

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' above.
fi: Tämää lisää näkymän pohjalle "lisää" linkin joka ohjaa sivunäkymään. Jos sinulla on enemmän kuin yksi sivunäkymä, linkki osoittaa näkymään joka on määritetty yllä näkyävssä "Linkin näkymä" kentässä.

en: Text to use for the more link.
fi: "Lisää" linkissä käytettävä teksti

en: The text to display for the more link.
fi: "Lisää" linkissä näytettävä teksti.

en: Access restrictions
fi: Käyttöoikeudet

en: Access options
fi: Käytön ominaisuudet

en: Caching options
fi: Välimuistitustavat

en: Display even if view has no result
fi: Näytä vaikka näkymä ei palauta tuloksia

en: Text to display beneath the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
fi: Näkymän alla näytettävä teksti. Voi sisältää esimerkiksi kuvauksen, linkkejä tai mitä tahansa muuta haluatkin. Vaihtoehtoinen.

en: Text to display if the view has no results. Optional.
fi: Teksti joka näytetään jos näåkymä ei palauta tuloksia. Vaihtoehtoinen.

en: Which display to use for path
fi: Mitä sivua käytetään polkuna

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
fi: Mitä sivua käytetään sivun polkuna esimerkiksi RSS-syötteen linkeissä jne.

en: Display output
fi: Sivun ulosanti

en: Alternative display output
fi: Vaihtoehtoinen sivun ulosanti

en: Style output
fi: Tyylin ulosanti

en: Alternative style
fi: Vaihtoehtoinen tyyli

en: Row style output
fi: Rivimäinen ulosanti

en: Alternative row style
fi: Vaihtoehtoinen rivityyli

en: Field @field (ID: @id)
fi: Kenttä @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
fi: Tämä osio listaa tarjolla olevat asetustiedostot tälle tyylille. Aktiivinen asetustiedosto näkyy lihavoituna.

en: Change theme
fi: Vaihda teemaa

en: Rescan template files
fi: Skannaa uudelleen asetustiedostot

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
fi: <strong>Tärkeää!</strong> Kun lisäät, poistat tai muutat asetustiedostoja on tärkeää että Drupal saa asiasta tiedon. Puhdista järjestelmän teemarekisteri painamalla tätä nappia joka aloittaa uudelleenskannauksen.

en: Theming information (display)
fi: Teeman tietoja (sivu)

en: Back to !info.
fi: Takaisin !info.

en: theming information
fi: teeman määrityksiä

en: This display has no theming information
fi: Sivulle ei ole määritelty teemaa

en: This is the default theme template used for this display.
fi: Tämä on sivun oletusteema.

en: This is an alternative template for this display.
fi: Tämä on vaihtoehtoinen asetus sivulle.

en: Theming information (style)
fi: Teeman tietoja (tyyli)

en: This display has no style theming information
fi: Sivulle ei ole määritelty tyylitietoja

en: This is the default theme template used for this style.
fi: Tämä on tyylille käytetty oletusasetus.

en: This is an alternative template for this style.
fi: Tämä on vaihtoehtoinen asetus tälle tyylille.

en: Theming information (row style)
fi: Teematietoa (rivimuoto)

en: This display has no row style theming information
fi: Sivulle ei ole määritetty rivimuodolle tarkoitettua teematietoa

en: Put the exposed form in a block
fi: Aseta näkyviin määritetty kaavake lohkoon

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
fi: Jos valittu, kaikki widgetit eivät näy tässä näkymässä. Sensijaan näytetään lohko Drupalin lohkojen hallintajärjestelmän kautta ja nökymään asetettu kaavake näkyy siellä. Huomaathan että tämä lohko pitää aktivoida manuaalisesti. Näkymät-moduuli ei aktivoi sitä automaattisesti puolestasi.

en: File found in folder @template-path
fi: Tiedosto löydetty kansíosta @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
fi: (Tiedostoa ei löydy kansiosta @template-path)

en: Status: using default values.
fi: Tila: käytetään oletusarvoja.

en: Update default display
fi: Päivitä perussivu

en: Status: using overridden values.
fi: Tila: käytetään ohitettuja arvoja.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
fi: Sivu "@display" käyttää kenttiä mutta kenttiä ei ole määritelty.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
fi: Sivu "@display" käyttää määrittämätöntä hakupolkua.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
fi: Sivulle "@display" määritettyä tyylilaajennusta ei löydy.

en: Exposed form: @view-@display_id
fi: Näkyvä kaavake: @view-@display_id

en: Attachment settings
fi: Liiteasetukset

en: Inherit arguments
fi: Peri argumentit

en: Inherit exposed filters
fi: Peri näkymään määritellyt suodattimet

en: Multiple displays
fi: Useita näyttöjä

en: Should this display inherit its arguments from the parent display to which it is attached?
fi: Tuleeko sivun periä pääsivulle määritettyjen argumenttien arvot?

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
fi: Tuleeko sivun periä pääsivulle näkymään määritetyt suodatinarvot?

en: Attach before or after the parent display?
fi: Sijoita pääsivuin alkuun vai loppuun?

en: Select which display or displays this should attach to.
fi: Valitse mihin sivuun tai sivuihin tämän tulisi liittyä.

en: Block admin description
fi: Lohkon ylläpitäjän kuvaus

en: Block caching type
fi: Lohkon välimuistitallennuksen tyyppi

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
fi: Tämä on Drupalin vakiotapa asettaa sivuja välimuistiin; ominaisuus on aktivoitava lohkojen hallintasivulla. Varo muutoksia koska et voi juurikaan vaikuttaa siihen milloin välimuisti tyhjennetyy.

en: Using the site name
fi: Käyttää sivuston nimeä

en: Use the site name for the title
fi: Käytä sivuston nimeä otsikkona

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
fi: RSS-syötteen kuvake on tarjolla ainoastaan valituille näkymille.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
fi: Tämä näkymä näytetään kun vierailet määrittämässäsi polussa sivustollasi. On suositeltavaa että polku olisi muotoa kuten "path/%/%/feed" tai "path/%/%/rss.xml". Merkki % hakupolussa tarkoittaa näkymän asetuksissa argumentilla määrättyä arvoa.

en: No menu
fi: Ei valikkoa

en: Normal: @title
fi: Normaali: @title

en: Tab: @title
fi: Välilehti: @title

en: Change settings for the parent menu
fi: Muuta ylätason valikkoelementin asetuksia

en: The menu path or URL of this view
fi: Näkymän valikon polku (URL)

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for arguments: For example, "node/%/feed".
fi: Näkymä näytetään kun käyt sille määrätyssä polussa sivustollasi. Voit käyttää merkkiä "%" URLissasi kuvaamaan argumenteissa määritettyä arvoa. Esimerkiksi: "node/%/feed".

en: Menu item entry
fi: Valikkoelementin syöttö

en: No menu entry
fi: Ei valikkoa

en: Normal menu entry
fi: Normaali valikkoelementti

en: Menu tab
fi: Valikkovälilehti

en: Default menu tab
fi: Perus valikkovälilehti

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
fi: Jos olet valinnut normaalin välilehden, syötä elementin otsikko

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
fi: Jos valitset normaalin valikkovälilehden, syötä sille kuvaus.

en: Warning: Changing this item's menu will not work reliably in Drupal 6.4 or earlier. Please upgrade your copy of Drupal at !url.
fi: Varoitus: Elementin valikon muuttaminen ei toimi luotettavasti Drupal 6.4 vanhemmissa versioissa. Päivitä Drupal-asennuksesi osoitteessa !url.

en: Insert item into an available menu.
fi: Syötä elementti olemassaolevaan valikkoon.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
fi: Jos valitset menun sinun on aktivoitava Drupalin menu-laajennus.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
fi: Mitä pienempi painoarvo, sitä enemmän vasemmalle elementti sijoittuu.

en: Default tab options
fi: Välilehtien perusasetukset

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
fi: Kun tarjoat valikkoelementtiä välilehtenä, Drupalin on tieddettävä ylemmän tason elementin nimi. Joskus ylemmän tason elementti on olemassa mutta joissakin tapauksissa joudut luomaan sellaisen. Ylätason valikkoelementin polku on aina sama kuin näkymän polun vasemmanpuolimmainen osa, esimerkiksi jos tämän näkymän polku on <em>foo/bar/baz</em>, niin koko ylätason polku olisi <em>foo/bar>/em>.

en: Already exists
fi: On jo olemassa

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
fi: Jos olet luomassa ylätason valikkoelementtiä, syötä elementin otsikko.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
fi: Jos olet luomassa ylätason valikkoelementtiä, syötä elementin kuvaus.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
fi: Mikäli ylemmän tason valikkoelementti on välilehti, syötä välilehden painokerroin. Mitä matalampi luku, sitä enemmän vasemmalle elementti sijoittuu.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
fi: "$arg" ei ole enää tuettu, käytä sen sijaan %.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
fi: "%" merkkiä ei voida käyttää polun ensimmäisenä osana.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
fi: Valikkoelementtiä ei voida luoda poluille jotka sisältävät merkin %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
fi: Näkymä jonka polku päättyy prosenttimerkkiin ei voi olla välilehti.

en: Title is required for this menu type.
fi: Otsikko on pakollinen tämäntyyppiseen valikkoon.

en: Display @display is set to use a menu but the menu title is not set.
fi: Näkymä @display on määritelty käyttämään valikkoa mutta valikon otsikkoa ei ole määritetty.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu title is not set.
fi: Näkymä @display on määritelty käyttämään ylätason valikkoa mutta ylätason valikkoa ei ole määritetty.

en: Inline fields
fi: Rinnakkaiset kentät

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
fi: Rinnakkaiset kentät näytetään rinnakkain ennemmin kuin päällekkäin.

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
fi: Erotusmerkki voidaan sijoittaa sisennytettyjen kenttien väliin estämään niiden liimautumisen toisiinsa. Voit käyttää HTML:ää tässä kentässä.

en: Grouping field
fi: Ryhmityskenttä

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
fi: Voit vaihtoehtoisesti määritellä kentän jonka mukaan tulokset ryhmitellään, jätä tyhjäksi jos et halua ryhmittelyä.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
fi: Tyyli @style vaatii rivityylin mutta rivi-lisäosa ei ole aktivoituna.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
fi: Pystysuora sisennys asettaa elementit ylävasemmalta yläoikealle. Vaakasuora sisennys sijoittaa elementit ylävasemmalta alkaen alaspäin.

en: Use the site mission for the description
fi: Käytä sivuston missiolausetta kuvauksena

en: RSS description
fi: RSS-kuvaus

en: This will appear in the RSS feed itself.
fi: Tämä näkyy itse RSS-syötteessä.

en: Display record count with link
fi: Näytä osumien määrä linkin kanssa

en: Override number of items to display
fi: Ohita näytettävien elementtien määrä

en: Display items inline
fi: Näytä elementit rinnakkain

en: You need at least one field before you can configure your table settings
fi: Tarvitset vähintään yhden kentän ennenkuin voit muokata tauluasetuksia

en: Override normal sorting if click sorting is used
fi: Ohita normaali lajittelu jos klikkaus-järjestely on valittuna

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
fi: Aktivoi Drupal-tyyliset "kiinteät" taulunotsikot (JavaScript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
fi: (Kiinteät otsikot eivät ole aktiivisia esikatselussa, ainoastaan julkaistussa ulosannissa.)

en: If a default sort order is selected, what order should it use by default.
fi: Jos peruslajittelu on valittuna, mitä laijttelua tulee käyttää perusasetuksena.

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
fi: Siirrä kenttiä sarakkeisiin; voit yhdistää useampia kenttiä yhdeksi sarakkeeksi. Jos teet näin, sarakkeen erottajaa käytetään erottelemaan kenttiä. Valitse "lajiteltava"-ruutu tehdäksesi sarakkeesta lajiteltavan. Lisäksi valitse peruslajittulu radio-napeista määritelläksesi mikä sarake (jos mikään) lajitellaan lähtökohtaisesti. Voit hallita sarakkeiden järjestystä ja kenttien otsikoita kentät-osiossa.

en: The style selected does not utilize fields.
fi: Valittu tyyli ei utilisoi kenttiä.

en: None defined
fi: Ei määritetty

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
fi: Näkymä on lukittu koska käyttäjä !user muokkaa sitä tällä hetkellä. Lukitus on !age tuntia/minuuttia vanha. Klikkaa tästä <a href="!break">poistaaksesi lukituksen</a>.

en: New view
fi: Uusi näkymä

en: Changed view
fi: Muutettu näkymä

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
fi: Näkymä %name, näytetään elementit joiden tyyppi on <strong>@base</strong>.

en: Live preview
fi: Reaaliaikainen esikatselu

en: <em>@type</em> @base view: <strong>@view</strong>
fi: <em>@type</em> @base näkymä: <strong>@view</strong>

en: Title: @title
fi: Otsikko: @title

en: @current of @max
fi: @current / @max

en: There are no views to be exported at this time.
fi: Tällä hetkellä ei ole ensimmöistäkään siirrettävää näkymää.

en: Show only these tags
fi: Näytä ainoastaan nämä tagit

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
fi: Laita tämä @module.info modules/@module kansioon.

en: Put this in @module.module in your modules/@module directory
fi: Laita tämä @module.module kansioon modules/@module

en: Put this in @module.views_default.inc in your modules/@module directory or modules/@module/includes directory
fi: Laita tämä @module.views_default.inc kansioon modules/@module tai kansioon modules/@module/includes

en: use views exporter
fi: käytä näkymien lataajaa

en: Bulk export
fi: Bulk-lataaja

en: Views exporter
fi: Näkymien lataaja

en: Allows exporting multiple views at once.
fi: Salli useiden näkymien yhtäaikainen lataaminen.

en: Adjust top margin
fi: Säädä ylämarginaalia

en: Administration menu
fi: Ylläpitovalikko

en: Adjust administration menu settings.
fi: Muokkaa ylläpitovalikon asetuksia.

en: Fieldset
fi: Kenttäryhmä

en: An error occurred and processing did not complete.
fi: Tapahtui virhe; käsittelyä ei tehty loppuun.

en: Translation settings
fi: Kääntämisen asetukset

en: Wipe and rebuild
fi: Pyyhi ja uudelleenrakenna

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
fi: Otsikko on työkaluvihjeenä näytettävä teksti hiiren ollessa kuvan päällä.

en: Form settings
fi: Lomakkeen asetukset

en: Type of group.
fi: Ryhmän tyyppi.

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
fi: Jos valitsematta, jokainen arvo kent

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
fi: Jotkut päivityksistä ovat ajamatta. Palaa <a href="@update-php">update.php</a>:hen ja suorita puuttuvat päivitykset.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
fi: Jotkut päivityksistä ovat ajamatta.<br/>Aja uudelleen päivitysscripti.

en: Menu module form.
fi: Valikkomoduulin sy

en: Book module form.
fi: Book moduulin syöttökaavake.

en: Poll module choices.
fi: Poll moduulin valinnat.

en: Upload module form.
fi: Moduulin latauskaavake.

en: Updates for CCK-related modules are not run until the modules are enabled on the <a href="@admin-modules-path">administer modules page</a>. When you enable them, you'll need to return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
fi: CCK:hon liittyvien moduulien päivitykset ajetaan vasta kun moduulit ovat käytössä <a href="@admin-modules-path">moduulien ylläpitosivuilla</a>. Kun otat ne käyttöön, sinun on ajettava uudelleen <a href="@update-php">update.php</a> suorittaaksesi puuttuvat päivitykset.

en: !module.module has updates but cannot be updated because content.module is not enabled.<br />If and when content.module is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
fi: !module.module on p

en: !module.module has updates and is available in the modules folder but is not enabled.<br />If and when it is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
fi: !module.module on p

en: CCK - No Views integration
fi: CCK - Ei näkymien integraatiota

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
fi: CCK kenttien integraatio Views moduuliin vaatii vähintään Views version 6.x-2.0-rc2 tai uudemman.

en: manage fields
fi: hallinnoi kenttiä

en: » Add a new content type
fi: Lisää uusi sisältötyyppi

en: @field_name (Locked)
fi: @field_name (Lukittu)

en: This content type has inactive fields. Inactive fields are not included in lists of available fields until their modules are enabled.
fi: Sisältötyypillä on käytöstä poistettuja kenttiä. Käytöstä poistettuja kenttiä ei listata saatavilla olevien kenttien listassa mikäli niiden moduulit eivät ole käytössä.

en: !field (!field_name) is an inactive !field_type field that uses a !widget_type widget.
fi: !field (!field_name) on ei-aktiivinen !field_type kentt

en: - Select a field type -
fi: - Valitse kentän tyyppi -

en: - Select a widget -
fi: - Valitse widgetti -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
fi: Kentän nimi (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
fi: Tallennettavan tiedon tyyppi

en: Form element to edit the data.
fi: Lomake-elementti tiedon muokkaamiseksi.

en: - Select an existing field -
fi: Valitse olemassaoleva kentt

en: Field to share
fi: Jaettava kenttä

en: Group name (a-z, 0-9, _)
fi: Ryhmän nimi (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
fi: Lisää uusi kenttä: sinun on annettava kentälle otsikko.

en: Add new field: you need to provide a field name.
fi: Lisää uusi kenttä: sinun on annettava kentälle nimi.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
fi: Lisää uusi kenttä: nimi %field_name on kielletty. Nimi saa sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
fi: Lisää uusi kenttä: kentän nimi %field_name on liian pitkä. Suurin sallittu pituus on 32 merkkiä mukaanlukien etuliite 'field_'.

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
fi: Lisää uusi kenttä: nimi 'field_instance' on varattu järjestelmän käyttöön.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
fi: Lisää uusi kenttä: kenttä nimellä %field_name on jo olemassa.

en: Add new field: you need to select a field type.
fi: Lisää uusi kenttä: sinun on valittava kentän tyyppi.

en: Add new field: you need to select a widget.
fi: Lisää uusi kenttä: sinun on valittava widgetti.

en: Add new field: invalid widget.
fi: Lisää uusi kenttä: widgettiä ei löytynyt.

en: Add existing field: you need to provide a label.
fi: Lisää olemassaoleva kenttä: sinun on annettava kentälle otsikko.

en: Add existing field: you need to select a field.
fi: Lisää olemassaoleva kenttä: sinun on valittava kenttä.

en: Add existing field: you need to select a widget.
fi: Lisää olemassaoleva kenttä: sinun on valittava widgetti.

en: Add existing field: invalid widget.
fi: Lisää olemassaoleva kenttä: widgettiä ei löytynyt.

en: The field %label cannot be added to a content type because it is locked.
fi: Kenttää %label ei voida lisätä sisältötyyppiin koska se on lukittu.

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
fi: Sisältötyypissä ei vielä ole määritetyjä kenttiä. Voit lisätä uusia kenttiä <a href="@link">Kenttien hallintasivulla</a>.

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
fi: Koneen luettavaksi tarkoitettu nimi kent

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
fi: Ihmisten luettavaksi tarkoitettu nimi kent

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
fi: Haluamasi talletustyyppi kent

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
fi: Haluamasi käyttäjälle näytettävä syöttöelementin muoto luotaessa kenttää sisältötyypissä %type.

en: Updated basic settings for field %label.
fi: Päivitettiin kentän %label perusasetukset.

en: There was a problem updating the basic settings for field %label.
fi: Ongelma kentän %label perusasetusten päivittämisessä.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be removed.
fi: Kenttä on <strong>lukittu</strong> eikä sitä voi poistaa.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
fi: Kenttä %field on lukittuna eikä sitä voi muokata.

en: %type basic information
fi: %typen perustiedot

en: Advanced usage only: PHP code that returns a default value. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>To figure out the expected format, you can use the <em>devel load</em> tab provided by <a href="@link_devel">devel module</a> on a %type content page.
fi: Ainoastaan edistyneemp

en: Maximum number of values users can enter for this field.
fi: Syötä, kuinka monta arvoa käyttäjä voi enimmillään syöttää kenttään.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
fi: 'Rajoittamaton' lisää näkymään 'lisää elementtejä' napin jotta käyttäjä voi lisätä niin paljon arvoja kuin haluaa.

en: The PHP code for 'default value' returned @value, which is invalid.
fi: PHP-koodi 'oletusaarvolle' palautti @value joka ei ole sallittu.

en: %name must be an integer.
fi: %namen on oltava muuttuja.

en: %name must be a positive integer.
fi: %name on oltava positiivinen muuttuja.

en: %name must be a number.
fi: %namen on oltava numero.

en: You should make sure that the used field exists in the given content type.
fi: Sinun on syytä varmistaa että käytetty kenttä on olemassa annetussa sisältötyypissä.

en: Advanced: Specify the fields value with PHP code
fi: Edistyneempi: Määrittele kentän arvo PHP koodilla

en: Advanced usage only: PHP code that returns the value to set. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>Using <a href="@link_devel">devel.module's</a> 'devel load' tab on a content page might help you figure out the expected format.
fi: Ainoastaan edistyneempään käyttöön: PHP-koodi joka palauttaa asetettavan arvon. Ei tulisi sisältää PHP-tagejä &lt;?php ?&gt;. Jos kentään on syötettynä koodia, sen palauttama arvo ohittaa yllämainitun arvon.

en: You have to return the default value in the expected format.
fi: Sinun on palautettava oletusarvo odotetussa muodossa.

en: Populate @node's field '@field'
fi: Populoi solmun @node kenttä '@field'

en: Field has value
fi: Kentällä on arvo

en: You should make sure that the used field exists in the given content type. The condition returns TRUE, if the selected field has the given value.
fi: Sinun tulee varmistaa ett

en: Field has changed
fi: Kenttä on päivitetty

en: Content containing changes
fi: Muotoksia sisältävä sisältö

en: Content not containing changes
fi: Muutoksia sisältämätön sisältö

en: @node's field '@field' has value
fi: Solmun @node kentällä '@field' on arvo

en: Select the machine-name of the field to look at.
fi: Valitse koneen luettavaksi tarkoitettu nimi kentälle

en: @node's field '@field' has been changed
fi: Solmun @node kenttä '@field' on päivitetty

en: Referenced node unfiltered title. WARNING - raw user input.
fi: Viitatun solmun suodattamaton otsikko, VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto

en: Formatted html link to the referenced node.
fi: Formatoitu HTML linkki viitattuun solmuun.

en: Relative path alias to the referenced node.
fi: Relatiivinen polku viitattuun solmuun.

en: Absolute path alias to the referenced node.
fi: Absoluuttinen polku viitattuun solmuun.

en: Relative path alias to the referenced user.
fi: Relatiivinen polku viitattuun käyttäjään

en: Absolute path alias to the referenced user.
fi: Absoluuttise4n polun alias viitattuun käyttäjään

en: Field on the referenced node.
fi: Viitatun solmun kenttä.

en: Select a formatter.
fi: Valitse muokkaaja.

en: <No value>
fi: <Ei arvoa>

en: Widget label (@label)
fi: Widgetin otsikko (@label)

en: Custom label
fi: Kustomoitu otsikko

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fi: Delta sallii sinun valita, mitä kenttää käytetään avaimena moniarvoisessa kentässä. Valitse "1" käyttääksesi ensimmäistä arvoa, "2" käyttääksesi toista arvoa jne. Jos valitset "Kaikki", jokainen kentäön arvoista luo uuden rivin mistä saattaa seurata duplikaatteja.

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field will be used for sorting. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fi: Delta sallii sinun valita, mitä moniarvoisen kentän arvoa käytetään lajittelussa. Valitse "1" käyttääksesi ensimmäistä arvoa, "2" käyttääksesi toista arvoa jne. Jos valitset "Kaikki", jokainen kentäön arvoista luo uuden rivin mistä saattaa seurata duplikaatteja.

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
fi: <ul><li>Ainoastaan kenttiä sisältävät näkymät toimivat tässä.</li><li>Tämä ohittaa ylläolevan "Sisältötyypit" asetuksen. Käytä sen sijaan näkymien "suodattimet" osiota.</li><li>Käytä näkymien "suodattimet" osiota näyttääksesi lisätietoa kandidaateista solmujen luonti- ja muokkaussivulla.</li><li>Käytä näkymien "lajittelutapa" osiota määrittääksesi mitkä solmukandidaatit näytetään.</li></ul>

en: %name: invalid input.
fi: %name: kielletty syöte.

en: Only numbers are allowed in %field.
fi: Vain numerot ovat sallittuja kentässä %field

en: New field
fi: Uusi kenttä

en: Existing field
fi: Olemassaoleva kenttä

en: New group
fi: Uusi ryhmä

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
fi: Lisää kenttäryhmiä sisältötyyppiin ja järjestele ne solmua tulostettaessa sekä solmun muokkauskaavakkeessa.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
fi: Voit lisätä kentän ryhmään vetämällä sen haluamasi ryhmän oikealle alapuolelle.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
fi: Huomio: Jos asennat <a href="!adv_help">Laajennettu Apu</a> moduulin saat tarkempaa apua CCK moduulin käyttöön.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
fi: Käytä 'sulje pois' valintaruutua jos haluat että kenttää ei tulosteta solmun sivulla.

en: width @width
fi: leveys @width

en: height @height
fi: korkeus @height

en: upscaling allowed
fi: ylöspäin skaalaus sallittu

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
fi: satunnainen välillä -@degrees&deg ja @degrees&deg

en: Configure HTML meta tags for all the content.
fi: Muokkaa HTML meta-kenttien tiedot kaikille sisällöille.

en: Robots
fi: Hakurobotit

en: all users:
fi: kaikki käyttäjät:

en: authorized users only:
fi: vain sallitut käyttäjät:

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
fi: Linkin kohde kuten _blank, _parent tai iframen nimi.
    Kenttää käytetään harvoin.

en: @argument title
fi: @argument otsikko

en: @argument input
fi: @argument syöte

en: If the field is empty, display this text instead.
fi: Jos kenttä on tyhjä, näytä tämä teksti sen sijaan.

en: Count the number 0 as empty
fi: Laske numero 0 tyhjäksi

en: If the field contains the number zero, display the empty text instead
fi: Jos kenttä sisältää numeron nolla, näytä tyhjä teksti sen sijaan

en: Hide if empty
fi: Piilota mikäli tyhjä

en: Starting value
fi: Aloitusarvo

en: Specify the number the counter should start at.
fi: Määrittele mistä numerosta laskuri alkaa.

en: The text of the profile item.
fi: Profiilielementin teksti.

en: The taxonomy term ID for the term.
fi: Termin luokittelu-ID.

en: The taxonomy term name for the term.
fi: Termin luokitteluterminimi.

en: The vocabulary ID for the vocabulary the term belongs to.
fi: Termin sisältävän sanaston ID.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
fi: Mihin sanastoon termi kuuluu.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
fi: Valitse mihin sanastoihin haluat liittää. Muista että jokainen löydetty termi luo uuden tuloksen joten valintaa kannattaa käyttää ainoastaan tapauksissa joissa yhdelle sanastolle on liitetty ainoastaan yksi termi per solmu.

en: The file ID for the file.
fi: Tiedoston tiedosto ID.

en: The name of the attached file.
fi: Liitetyn tiedoston nimi.

en: The MIME type of the attached file.
fi: Liitetyn tiedoston MIME tyyppi.

en: The path of the attached file.
fi: Liitetyn tiedoston polku.

en: The size of the attached file.
fi: Linkitetyn tiedoston koko.

en: The name of the role.
fi: Roolin nimi.

en: The role ID of the role.
fi: Roolin rooli-ID.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction by clicking on the icon.
fi: Klikkaamalla kuvaketta voit myös muuttaa !settings tällä hetkellä valituille pääsysäännöille.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism by clicking on the icon.
fi: Klikkaamalla kuvaketta voit myös muuttaa !settings tällä hetkellä valitulle välimuistitusmekanismille.

en: Hide empty fields
fi: Piilota tyhjät kentät

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
fi: Piilota tyhjien kenttien koodi ja etiketti.

en: Path field
fi: Polkukenttä

en: Hide the "Go" button.
fi: Piilota "mene" nappi

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
fi: Jos valittuna, nappi on piilotettuna ainoastaan käyttäjille joilla on JavaScript käytössä ja sivu hyppää automaattisesti jos valintalaatikon valinta muuttuu.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
fi: Hyväksyy minkä tahansa päivämäärän missä tahansa a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU päivämäärän syöttömuodossa</a>. Merkkijonot kuten "+2 months" ja "Dec 9" ovat myös sallittuja.

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
fi: Hyväksyy minkä tahansa kellonajan missä tahansa a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU päivämäärän syöttömuodossa</a>. Merkkijonot kuten "+2 hours" ja "10:30pm" ovat kaikki sallittuja.

en: Webform settings and display.
fi: Verkkolomakkeen asetukset ja ulkoasu.

en: Always display more link
fi: Näytä aina "lisää" linkki

en: Inherit pager
fi: Peri sivunvalitsin

en: Render pager
fi: Renderöi sivunvalitsin

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached? Note that this will provide unexpected results if the number of items to display do not match.
fi: Valitse periikö näkymä sivunvalitsinasetuksensa isäntänäkymältä. Huomaathan että tämä valinta voi tuottaa ei-toivottuja tuloksia mikäli näytettävien tulosten määrä ei täsmää.

en: Render
fi: Renderöi

en: The optional description of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin valinnainen kuvaus.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
fi: Sanaston vaihtoehtoinen kuvaus.

en: Authentication module
fi: Autentikointimoduuli

en: Is not empty (NOT NULL)
fi: Ei ole tyhjä (NOT NULL)

en: Automatic live preview
fi: Automaattinen reaaliaikainen esikatselu

en: Broken/missing handler: @table > @field
fi: Puuttuva/rikkinäinen valitsin @table > @field

en: Disable automatic live preview
fi: Poista käytöstä reaaliaikainen esikatselu

en: Get all nodes tagged with a term.
fi: Hae kaikki termillä merkityt solmut.

en: Related term
fi: Liittyvä termi

en: A related term of the term.
fi: Termiin liittyvä termi.

en: Taxonomy Term ID from URL
fi: Luokittelutermin ID urlista

en: Translate link
fi: Käännöslinkki

en: Provide a simple link to translate the node.
fi: Tarjoaa yksinkertaisen linkin solmun kääntämiseksi.

en: The Authmap ID.
fi: Authmap ID

en: Authentication name
fi: Autentikointinimi

en: The unique authentication name.
fi: Yksilöllinen autentikointinimi.

en: The name of the module managing the authentication entry.
fi: Autentikointisyötettä hallinnoivan moduulin nimi.

en: Use absolute link (begins with "http://")
fi: Käytä absoluuttista polkua (alkaa "http://")

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you must enable this option.
fi: Mikäli haluat käyttää "näytä kenttä linkkinä" ominaisuutta, sinun pitää valita tämä vaihtoehto.

en: Link this field to its node revision
fi: Liitä kenttä solmun versioon

en: Output machine name
fi: Näytä koneluettava nimi

en: Display field as the node type machine name.
fi: Näytä kenttä solmun koneluettavana nimenä.

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
fi: Käytä Drupalin luokittelutermin polkuja luodaksesi muropolun linkit

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
fi: Mikäli valittuna, muropolun linkit luodaan käyttäen Drupalin standarditapaa views-moduulin oman luontitavan sijasta. Tämä on hyödyllistä mikäli käytät moduuleita kuten luokittelun uudelleenohjaus (taxonomy redirect) luokittelutermiesi linkkien muokkaamisessa.

en: Load default argument from term page
fi: Lataa oletusargumentti termisivulta

en: Load default argument from node page, thats good for related taxonomy blocks.
fi: Lataa oletusargumentti solmusivulta, tämä on hyvä ominaisuus käytettäessä toisiinsa liittyviä luokittelulohkoja.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
fi: Muuta näytettävien CSS luokkien nimeä/nimiä.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
fi: Näkymään lisättävien CSS luokkien nimet. Tämä sallii sinun käyttää yksilöityä CSS koodia jokaiselle näkymälle. Voit myös määritellä useita luokkia välilyönneillä eroteltuina.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
fi: CSS luokkien on oltava alphanumeerisia tai vain heittopilkkuja

en: Choose text
fi: Valitse teksti

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
fi: Teksti joka näytetään oletusarvoisesti valittuna vaihtoehtona ponnahdusvalikossa.

en: No tokens available.
fi: Ei käytettävissä olevia merkkejä.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
fi: Valitse valitsemaasi tekstiin syötettävä merkki.

en: List of the currently available tokens on this site
fi: Sivustolla tällä hetkellä käytettävissä olevat merkit

en: Insert this token into your form
fi: Lisää merkkejä kaavakkeeseesi

en: First click a text field to insert your tokens into.
fi: Valitse ensin teksti johon merkit syötetään.

en: Comment title.
fi: Kommentin otsikko.

en: Comment body.
fi: Kommentin runko.

en: Comment author's user name.
fi: Kommentin luojan käyttäjänimi.

en: Comment creation
fi: Kommentin luonti

en: Unfiltered node title.
fi: Suodattamaton solmun otsikko.

en: Node author's user name.
fi: Solmun luojan käyttäjänimi.

en: Unfiltered name of top taxonomy term.
fi: Ylätason termi suodattamattomana.

en: Unfiltered name of top term's vocabulary.
fi: Ylätason termin sanasto suodattamattomana.

en: The unfiltered menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
fi: Suodattamaton valikon polku samaan tapaan kuin muropolussa ilmenee, poislukien Etusivu tai [menu]. Eroteltuina "/" merkeillä.

en: The unfiltered title of the node's book parent.
fi: Kirjasivun isäntäsivun otsikko.

en: The unfiltered titles of all parents in the node's book hierarchy.
fi: Kirjasivun hierarkian kaikkien isäntäsivujen otsikot.

en: The unfiltered name of the category.
fi: Suodattamaton kategorian nimi.

en: The unfiltered vocabulary that the page's first category belongs to.
fi: Solmun ensimmäisen kategorian sanasto suodattamattomana.

en: User's unfiltered name.
fi: Suodattamaton käyttäjän nimi.

en: User's registration date in 'time-since' format. (40 years 2 months)
fi: Käyttäjän rekisteröitymispäivä muodossa "aikaa sitten". (40 vuotta 2 kuukautta)

en: User's last login date in 'time-since' format. (40 years 2 months)
fi: Käyttäjän viimeisin sisäänkirjautumispäivä muodossa "aikaa sitten". (40 vuotta 2 kuukautta)

en: The URL of the current Drupal website.
fi: Tänmänhetkisen Drupal-sivuston osoite.

en: The current
fi: Nykyinen

en: raw user input
fi: käyttäjän syöttämä raakatieto

en: Warning: Token value contains raw user input.
fi: Varoitus - Merkki sisältää käyttäjän syöttämää raakatietoa.

en: !description year (four digit)
fi: !description vuosi (neljän numeron näyttötapa)

en: !description year (two digit)
fi: !description vuosi (kahden numeron näyttötapa)

en: !description month (full word)
fi: !description kuukausi (koko sana)

en: !description month (abbreviated)
fi: !description kuukausi (lyhennettynä)

en: !description month (two digits with leading zeros)
fi: !description kuukausi (kahden numeron näyttötapa etunollilla)

en: !description month (one or two digits without leading zeros)
fi: !description kuukausi (yhden tai kahden numeron näyttötapa ilman etunollia)

en: !description week (two digits with leading zeros)
fi: !description viikko (kahden numeron näyttötapa etunollilla)

en: !description date (numeric representation of the day of the week)
fi: !description päivämäärä (viikonpäivän numeerinen näyttötapa)

en: !description day (full word)
fi: !description päivä (koko sana)

en: !description day (abbreviation)
fi: !description päivä (lyhennelmä)

en: !description day (two digits with leading zeros)
fi: !description päivä (kahden numeron näyttötapa etunollilla)

en: !description day (one or two digits without leading zeros)
fi: !description päivä (yhden tai kahden numeron näyttötapa ilman etunollia)

en: !description in UNIX timestamp format (1269441371)
fi: !description UNIX aikaleiman muodossa (1269441371)

en: The number of comments on a node.
fi: Solmun kommenttien lukumäärä.

en: The number of new comments on a node.
fi: Solmuun liittyvien uusien kommenttien määrä.

en: The unfiltered text used in the menu as link text for this item.
fi: Solmun valikkolinkin teksti suodattamattomana.
