Cornerstone (6.x-1.0-alpha1) - en to hu translation catalogue (2652 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: Next
hu: Következő

en: user
hu: felhasználó

en: Save configuration
hu: Beállítások mentése

en: Reset to defaults
hu: Visszaállítás az alapértelmezésre

en: delete
hu: törlés

en: Status
hu: Állapot

en: Administer
hu: Adminisztráció

en: Prefix
hu: Előtag

en: Suffix
hu: Toldalék

en: E-mail
hu: Email

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Content
hu: Tartalom

en: Value
hu: Érték

en: Username
hu: Felhasználónév

en: content
hu: tartalom

en: Groups
hu: Csoportok

en: Group
hu: Csoport

en: Type
hu: Típus

en: Author
hu: Szerző

en: List
hu: Lista

en: Subject
hu: Tárgy

en: Actions
hu: Akciók

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Description
hu: Leírás

en: Language
hu: Nyelv

en: Enable
hu: Engedélyezés

en: Disable
hu: Letilt

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Administration
hu: Adminisztráció

en: Action
hu: Akció

en: On
hu: Be

en: unknown
hu: ismeretlen

en: error
hu: hiba

en: Block title
hu: Blokk címe

en: Taxonomy
hu: Taxonómia

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Content types
hu: Tartalomtípusok

en: Download
hu: Letöltés

en: Version
hu: Változat

en: Go
hu: Mehet

en: view
hu: megtekintés

en: File
hu: Fájl

en: Tag
hu: Címke

en: Advanced options
hu: Haladó lehetőségek

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Size
hu: Méret

en: Search
hu: Keresés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: None
hu: Nincs

en: Display settings
hu: Megjelenítési beállítások

en: default
hu: alapértelmezés

en: This action cannot be undone.
hu: A művelet nem vonható vissza.

en: Number
hu: Szám

en: Message
hu: Üzenet

en: Block settings
hu: Blokk beállításai

en: - None -
hu: - Nincs -

en: Weight
hu: Súly

en: The configuration options have been saved.
hu: A beállítások mentése megtörtént.

en: Link
hu: Hivatkozás

en: Image
hu: Kép

en: Help text
hu: Súgó szöveg

en: Types
hu: Típusok

en: Hierarchy
hu: Hierarchia

en: Multiple
hu: Többszörös

en: Related terms
hu: Kapcsolódó kifejezések

en: Required
hu: Szükséges

en: Parent
hu: Szülő

en: Depth
hu: Mélység

en: none
hu: nincs

en: Category
hu: Kategória

en: Settings
hu: Beállítások

en: Feed
hu: Hírcsatorna

en: Name
hu: Név

en: edit
hu: szerkesztés

en: Book
hu: Könyv

en: Taxonomy term
hu: Taxonómia kifejezés

en: General settings
hu: Általános beállítások

en: settings
hu: beállítások

en: Node ID
hu: Tartalomazonosító

en: Field
hu: Mező

en: Label
hu: Címke

en: Preview
hu: Előnézet

en: Save
hu: Mentés

en: True
hu: Igaz

en: False
hu: Hamis

en: Preset Name
hu: Beállítás neve

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Update
hu: Frissítés

en: Clean up
hu: Tisztítás

en: Archives
hu: Archívum

en: Icon
hu: Ikon

en: Time
hu: Idő

en: Views
hu: Nézetek

en: Access
hu: Hozzáférés

en: Add
hu: Hozzáadás

en: View
hu: Megtekintés

en: Format
hu: Formátum

en: The configuration options have been reset to their default values.
hu: A beállítások vissza lettek állítva az alapértelmezés szerinti értékükre.

en: URL
hu: Webcím

en: Path
hu: Útvonal

en: Vocabularies
hu: Szótárak

en: forums
hu: fórumok

en: key
hu: kulcs

en: Placeholder tokens
hu: Helykitöltő vezérjelek

en: Display
hu: Megjelenítés

en: Node type
hu: Tartalomtípus

en: Menu
hu: Menü

en: Advanced settings
hu: Haladó beállítások

en: Teaser
hu: Bevezető

en: Text
hu: Szöveg

en: Theme
hu: Smink

en: read more
hu: tovább

en: Timestamp
hu: Időbélyeg

en: Keywords
hu: Kulcsszavak

en: Component
hu: Összetevő

en: ID
hu: Azonosító

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Attachment
hu: Csatolmány

en: Upload
hu: Feltöltés

en: Picture
hu: Kép

en: Upload image
hu: Kép feltöltése

en: Mail
hu: Levél

en: Before
hu: Előtte

en: After
hu: Utána

en: User
hu: Felhasználó

en: Content type
hu: Tartalomtípus

en: action
hu: akció

en: Continue
hu: Folytatás

en: Configure
hu: Beállítás

en: Files
hu: Fájlok

en: User ID
hu: Felhasználó azonosítója

en: Error
hu: Hiba

en: Options
hu: Lehetőségek

en: Node
hu: Tartalom

en: Sent email to %recipient
hu: Email elküldve %recipient számára

en: Unable to send email to %recipient
hu: %recipient számára nem lehet emailt küldeni

en: The subject of the message.
hu: Az üzenet tárgya

en: Number of columns
hu: Oszlopok száma

en: Separator
hu: Elválasztó

en: Include
hu: Befoglalás

en: Exclude
hu: Kizárás

en: Horizontal
hu: Vízszintes

en: Vertical
hu: Függőleges

en: term
hu: kifejezés

en: Expanded
hu: Nyitott

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
hu: A menüben a súlyosabb menüpontok lesüllyednek, míg a könnyebbek a lista tetejéhez közelebb helyezkednek el. Nem szükséges megadni.

en: All
hu: Minden

en: Access log
hu: Hozzáférési napló

en: Active
hu: Aktív

en: Submitted
hu: Elküldött

en: Year
hu: Év

en: Date format
hu: Dátumformátum

en: Page title
hu: Oldal címe

en: Block
hu: Blokk

en: CSS class
hu: CSS osztály

en: Display links
hu: Hivatkozások megjelenítése

en: View type
hu: Nézet típusa

en: Page
hu: Oldal

en: View arguments
hu: A nézet paraméterei

en: Breadcrumb
hu: Morzsa

en: Off
hu: Ki

en: Always
hu: Mindig

en: Never
hu: Soha

en: Header
hu: Fejléc

en: Footer
hu: Lábléc

en: Inline
hu: Beágyazó

en: To
hu: Hova

en: Aggregator category
hu: Hírolvasó kategória

en: Aggregator feed
hu: Hírolvasó csatorna

en: Aggregator item
hu: Hírolvasó elem

en: Custom
hu: Egyedi

en: Roles
hu: Csoportok

en: Comment
hu: Hozzászólás

en: Comment ID
hu: Hozzászólás azonosítója

en: Hostname
hu: Kiszolgáló neve

en: Score
hu: Eredmény

en: Published
hu: Közzétéve

en: Input format
hu: Beviteli forma

en: Signature
hu: Aláírás

en: Filter
hu: Szűrő

en: Location
hu: Helyszín

en: Promoted to front page
hu: Címlapra helyezve

en: Log message
hu: Üzenet

en: Poll choices
hu: Szavazás válaszok

en: Session ID
hu: Munkamenet azonosítója

en: File ID
hu: Fájl azonosító

en: Vocabulary
hu: Szótár

en: Vocabulary ID
hu: Szótárazonosító

en: Vocabulary name
hu: Szótár neve

en: Term
hu: Kifejezés

en: Term ID
hu: Kifejezésazonosító

en: Last access
hu: Utolsó aktivitás

en: Last login
hu: Utolsó bejelentkezés

en: Content field
hu: Tartalom mező

en: Field name
hu: Mező neve

en: Field type
hu: Mező típusa

en: Global settings
hu: Általános beállítások

en: Fields
hu: Mezők

en: Widget type
hu: Felületi elem típusa

en: Contains
hu: Tartalmazza

en: Does not contain
hu: Nem tartalmazza

en: Is less than
hu: Kevesebb, mint

en: Is less than or equal to
hu: Kevesebb, vagy egyenlő

en: Is equal to
hu: Egyenlő

en: Is greater than or equal to
hu: Nagyobb, vagy egyenlő

en: Is greater than
hu: Nagyobb, mint

en: Is not equal to
hu: Nem egyenlő

en: Overridden
hu: Felülírva

en: Watchdog
hu: Eseménynapló

en: Normal
hu: Általános

en: N/A
hu: Nincs adat

en: %time ago
hu: %time óta

en: Sort order
hu: Rendezési sorrend

en: Up
hu: Fel

en: Width
hu: Szélesség

en: Height
hu: Magasság

en: This field is required.
hu: Szükséges mező.

en: Scale
hu: Aránytartó méretezés

en: Media
hu: Média

en: Sortable
hu: Rendezhető

en: Plain text
hu: Egyszerű szöveg

en: Caching
hu: Gyorstárazás

en: Month
hu: Hónap

en: Amount
hu: Összeg

en: Unlimited
hu: Korlátlan

en: Current
hu: Jelenlegi

en: Serial
hu: Sorszám

en: Code
hu: Kód

en: Recipient
hu: Címzett

en: node
hu: tartalom

en: Example
hu: Példa

en: Day
hu: Nap

en: Table
hu: Táblázat

en: here
hu: ide

en: am
hu: de

en: pm
hu: du

en: The name of the menu the node belongs to.
hu: A menü neve, amelyhez a tartalom tartozik.

en: Node path settings
hu: Tartalomútvonalak beállításai

en: Default path pattern (applies to all node types with blank patterns below)
hu: Alapértelmezés szerinti útvonal minta (felhasználja minden olyan tartalomtípushoz, amelynek üres a mintája lejjebb)

en: Generate aliases for all existing nodes which do not already have aliases.
hu: Álnevek létrehozása minden olyan tartalomhoz, amely még nem rendelkezik álnévvel.

en: The vocabulary that the page's first category belongs to.
hu: A szótár, melyhez az oldal első kategóriája tartozik.

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
hu: Alapértelmezés szerinti útvonalminta (felhasználja minden olyan szótárhoz, amelynek üres a mintája lejjebb)

en: The name of the category.
hu: A kategória neve.

en: The id number of the category.
hu: A kategória azonosítója.

en: Pattern for all %vocab-name paths
hu: Minta minden %vocab-name útvonalnak

en: Forum path settings
hu: Fórumútvonalak beállításai

en: Pattern for forums and forum containers
hu: Minta fórumoknak és fórum csoportoknak

en: Generate aliases for all existing forums and forum containers which do not already have aliases.
hu: Álnevek létrehozása minden olyan fórumhoz és fórum csoporthoz, amely még nem rendelkezik álnévvel.

en: Bulk update of forums and forum containers completed, one alias generated. | Bulk update of forums and forum containers completed, @count aliases generated.
hu[0]: A fórumok és fórumcsoportok tömeges módosítása sikeresen befejeződött, egy álnév jött létre.
hu[1]: A fórumok és fórumcsoportok tömeges módosítása sikeresen befejeződött, @count álnév jött létre.

en: User path settings
hu: Felhasználói útvonalak beállításai

en: Pattern for user account page paths
hu: Minta a felhasználói fiók útvonalakhoz

en: Generate aliases for all existing user account pages which do not already have aliases.
hu: Álnevek létrehozása minden olyan felhasználói fiókhoz, amely még nem rendelkezik álnévvel.

en: Blog path settings
hu: Blog útvonalak beállításai

en: Pattern for blog page paths
hu: Minta a blog oldal útvonalakhoz

en: Generate aliases for all existing blog pages which do not already have aliases.
hu: Álnevek létrehozása minden olyan blog oldalhoz, amely még nem rendelkezik álnévvel.

en: User-tracker path settings
hu: Felhasználó-követő útvonalak beállításai

en: Pattern for user-tracker page paths
hu: Minta a felhasználó-követő oldalak útvonalainak

en: Generate aliases for all existing user-tracker pages which do not already have aliases.
hu: Álnevek létrehozása minden olyan felhasználó-követő oldalhoz, amely még nem rendelkezik álnévvel.

en: Verbose
hu: Bőbeszédűen

en: Display alias changes (except during bulk updates).
hu: Álnévváltoztatások megjelenítése (kivéve a tömeges módosítást)

en: Replace by separator
hu: Helyettesítés az elválasztóval

en: Maximum alias length
hu: Az álnév legnagyobb hossza

en: Maximum component length
hu: Legnagyobb összetevő hossz

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
hu: Bármilyen összetevő legnagyobb szöveghosszúsága az álnévben (például [title]). Az ajánlott érték 100. További információk a <a href="@pathauto-help"><em>Pathauto</em> súgóban</a>.

en: Update action
hu: Frissítési művelet

en: What should pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
hu: Mit csináljon a <em>Pathauto</em> modul, ha frissítenek egy meglévő tartalmat, amely már rendelkezik álnévvel?

en: Strings to Remove
hu: Eltávolítandó karaktersorozatok

en: Created new alias %dst for %src
hu: %src számára új %dst álnév készült

en: administer pathauto
hu: pathauto adminisztrációja

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
hu: Lehetőséget biztosít a moduloknak, hogy automatikus álneveket hozzanak létre az általuk kezelt tartalmakhoz.

en: Configuration
hu: Beállítások

en: Security
hu: Biztonság

en: Background color
hu: Háttérszín

en: Basic
hu: Alap

en: List type
hu: Lista típusa

en: Role
hu: Csoport

en: Case
hu: Ügy

en: Not installed
hu: Nincs telepítve

en: Referrer
hu: Hivatkozó

en: Both
hu: Mindkettő

en: Filtered text (user selects input format)
hu: Formázott szöveg (a felhasználó választja ki a beviteli formát)

en: Text processing
hu: Szövegfeldolgozás

en: Maximum length
hu: Legnagyobb hossz

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
hu: A mező karakterben mért maximális hossza. Üresen hagyva nincs korlátozva.

en: Rows
hu: Sorok

en: Argument
hu: Argumentum

en: <All>
hu: < Mind >

en: access all views
hu: minden nézet elérése

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
hu: A <em>Views</em> egyedi listák a webhely tartalmáról, melyek széleskörűen konfigurálhatóak, és megadják a lehetőséget a tartalmi listák megjelenítésének befolyásolására.

en: Tools
hu: Eszközök

en: Override
hu: Felülírás

en: Clone
hu: Klónozás

en: Existing Views
hu: Létező nézetek

en: Default Views
hu: Alapértelmezés szerinti nézetek

en: Summary, sorted ascending
hu: Összesítő, növekvő sorrendben

en: Summary, sorted descending
hu: Összesítő, csökkenő sorrendben

en: Ascending
hu: Növekvő

en: Descending
hu: Csökkenő

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
hu: A nézet tetején megjelenő szöveg. Tartalmazhat egy magyarázatot, hivatkozásokat vagy bármi mást. Nem kötelező.

en: Normal menu item
hu: Általános menüelem

en: Empty text
hu: Üres szöveg

en: Expose
hu: Felfed

en: Down
hu: Le

en: Wildcard
hu: Helyettesítő

en: Arguments
hu: Argumentumok

en: Operator
hu: Művelet

en: Filters
hu: Szűrők

en: Optional
hu: Nem szükséges

en: Order
hu: Sorrend

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
hu: A nézet neve csak betűket és aláhúzást tartalmazhat.

en: administer views
hu: nézetek adminisztrációja

en: Random
hu: Véletlenszerű

en: Uncategorized
hu: Kategória nélküli

en: Position
hu: Elhelyezkedés

en: Integer
hu: Egész szám

en: IP Address
hu: IP cím

en: Pattern
hu: Minta

en: Basic settings
hu: Alapbeállítások

en: Last checked
hu: Utoljára ellenőrizve

en: Default state
hu: Alapállapot

en: Basic setup
hu: Alapbeállítás

en: Profile name
hu: Profilnév

en: Roles allowed to use this profile
hu: Csoportok, melyek használhatják ezt a profilt

en: Show disable/enable rich text editor toggle
hu: Egyszerű szövegszerkesztő kapcsoló mutatásának engedélyezése/tiltása

en: Editor appearance
hu: Szerkesztő megjelenése

en: Cleanup and output
hu: Tisztítás és kimenet

en: Editor CSS
hu: Szerkesztő CSS

en: CSS path
hu: CSS útvonal

en: Profile
hu: Profil

en: You must give a profile name.
hu: Meg kell adni a profil nevet.

en: module
hu: modul

en: filters
hu: szűrők

en: Visibility settings
hu: Láthatósági beállítások

en: Minimum rows
hu: Minimum sorok

en: Use inclusion or exclusion mode
hu: A beleértő vagy a kizáró módot használja

en: Start the toolbar expanded
hu: Induljon az eszköztár kinyitva

en: The toolbar start expanded or collapsed.
hu: Az eszköztár induljon kinyitva, vagy összecsukva.

en: File browser settings
hu: A fájlböngésző beállításai

en: set page title
hu: oldalcím beállítása

en: Page Title
hu: Oldalcím

en: Enhanced control over the page title (in the &lt;head> tag).
hu: Részletesebb vezérlés az oldalcím felett (a &lt;head&gt; elemben).

en: Term description
hu: A kifejezés leírása

en: Edit group
hu: Csoport szerkesztése

en: fields
hu: mezők

en: reply
hu: válasz

en: Threshold
hu: Küszöbérték

en: Defaults
hu: Alapértelmezések

en: Latitude
hu: Földrajzi szélesség

en: Longitude
hu: Földrajzi hosszúság

en: Collapsible
hu: Összecsukható

en: Collapsed
hu: Összecsukott

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Created date
hu: Létrehozás dátuma

en: Updated date
hu: Frissítési dátum

en: Default language
hu: Alapértelmezett nyelv

en: Size of textfield
hu: A szövegmező mérete

en: File attachments
hu: Csatolmányok

en: Root
hu: Gyökér

en: minute
hu: perc

en: Show
hu: Megjelenítés

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
hu: Soronként egy Drupal elérési útvonalat kell megadni. A „*” használható speciális helyettesítőként. Példák: „%blog” a blogok főoldalához és „%blog-wildcard” a személyes blogok főoldalaihoz. „%front” a címlapot jelenti.

en: Other queries
hu: Egyéb lekérdezések

en: Timer
hu: Időzítő

en: in
hu: ebben

en: Token
hu: Vezérjel

en: Clear
hu: Törlés

en: The update has been performed.
hu: A frissítés megtörtént.

en: Node title
hu: Tartalom címe

en: Full text
hu: Teljes szöveg

en: Feed settings
hu: Hírcsatorna beállítások

en: Source
hu: Forrás

en: Display all menu items
hu: Az összes menüpont megjelenítése

en: access administration menu
hu: adminisztrációs menü elérése

en: Token actions
hu: Vezérjel akciók

en: Replacement value
hu: Helyettesítési érték

en: tokens
hu: vezérjelek

en: Replacement patterns
hu: Helyettesítési minták

en: User's name
hu: A felhasználó neve

en: User's ID
hu: A felhasználó azonosítója

en: User's email address
hu: A felhasználó email címe

en: User's registration date
hu: A felhasználó regisztrációjának dátuma

en: User's last login date
hu: A felhasználó utolsó bejelentkezésének dátuma

en: The current date in the user's timezone
hu: Az aktuális dátum a felhasználó időzónájában

en: The URL of the user's profile page.
hu: A felhasználó profil oldalának webcíme.

en: The URL the user's account editing page.
hu: A felhasználó profil szerkesztési oldalának webcíme.

en: Allowed values list
hu: Megengedett értékek

en: Query
hu: Lekérdezés

en: hour
hu: óra

en: Hour
hu: Óra

en: Minute
hu: Perc

en: Second
hu: Másodperc

en: Select list
hu: Legördülő lista

en: Text field
hu: Szövegmező

en: Granularity
hu: Finomság

en: Moderated
hu: Moderált

en: Alignment
hu: Igazítás

en: E-mail subject
hu: Az e-mail tárgya

en: Randomize
hu: Véletlenszerű

en: Link label
hu: Hivatkozás címkéje

en: Revert
hu: Visszaállítás

en: Empty
hu: Üres

en: Replacement patterns for @name
hu: @name számára helyettesítési minták

en: PHP code
hu: PHP kód

en: Maxlength
hu: Legnagyobb hosszúság

en: Display fields
hu: Mezők megjelenítése

en: Show field
hu: Mező mutatása

en: or
hu: vagy

en: Results
hu: Eredmények

en: Poll settings
hu: Szavazás beállításai

en: Convert
hu: Konvertálás

en: Parent term
hu: Szülő kifejezés

en: Style
hu: Stílus

en: revert
hu: visszaállítás

en: User management
hu: Felhasználókezelés

en: Permissions
hu: Jogosultságok

en: Your settings have been saved.
hu: A beállítások el lettek mentve.

en: permission
hu: jogosultság

en: Last modified
hu: Utoljára módosítva

en: vocabularies and terms
hu: szótárak és kifejezések

en: Reversed
hu: Fordított

en: Reverse
hu: Fordított

en: Thousands separator
hu: Ezres elválasztó

en: User Profile
hu: Felhasználói profil

en: %type settings
hu: %type beállításai

en: Menu settings
hu: Menübeállítások

en: edit
hu: szerkesztés

en: Unformatted
hu: Formázatlan

en: Path to the "convert" binary
hu: Útvonal a „convert” programfájlhoz

en: Documents
hu: Dokumentumok

en: RSS Feed
hu: RSS hírcsatorna

en: New comments
hu: Új hozzászólások

en: Relationships
hu: Kapcsolatok

en: Plural
hu: Többes szám

en: Relationship
hu: Kapcsolat

en: relationships
hu: kapcsolatok

en: Sort criteria
hu: Rendezési szempont

en: <Hidden>
hu: < Rejtett >

en: The primary identifier for a node.
hu: A tartalom elsődleges azonosítója.

en: Parent menu item
hu: Szülő menüpont

en: Translations
hu: Fordítások

en: JPEG quality
hu: JPEG minőség

en: !name field is required.
hu: „!name” mezőt ki kell tölteni.

en: Comment settings
hu: Hozzászólás-beküldési beállítások

en: Related content
hu: Kapcsolódó tartalom

en: Sticky
hu: Kiemelt

en: day(s)
hu: nap

en: Read only
hu: Csak olvasható

en: users
hu: felhasználók

en: Processing
hu: Feldolgozás

en: Output format
hu: Kimenet formája

en: Storage
hu: Tárolás

en: Line break converter
hu: Sortörés-átalakító

en: Role precedence
hu: Csoport elsőbbség

en: Site configuration
hu: Webhely beállítása

en: Submissions
hu: Eredmények

en: Analysis
hu: Analízis

en: Clear Form Submissions
hu: Az űrlap eredményeinek törlése

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
hu: Az űrlapra adott összes válasz biztosan törölhető?

en: Webform %title entries cleared.
hu: %title űrlap eredményeinek törlése megtörtént.

en: Delete Form Submission
hu: Űrlap eredmények törlése

en: Are you sure you want to delete this submission?
hu: Ez az űrlap beküldés biztosan törölhető?

en: Submitted values are
hu: A beküldött értékek

en: Q
hu: M

en: responses
hu: válaszok

en: <p>This module lets you create forms or questionnaires and define their content. Submissions from these forms are stored in the database and optionally also sent by e-mail to a predefined address.</p>
          <p>Here is how to create one:</p>
          <ul>
           <li>Go to Create Content and add a webform</li>
           <li>Add a description to be displayed as a teaser and above the actual form.</li>
           <li>Add a confirmation message or redirect node that is to be displayed after successful submission.</li>
           <li>Add one or more components to your form.</li>
           <li>Optionally add an e-mail address to which submissions will be sent. If no email address is specified, no e-mail will be sent when submissions are made through the form.</li>
           <li>Optionally select an e-mail (or hidden) component that will be used to populate the return e-mail address on any sent e-mail.</li>
           <li>Optionally select a textfield (or hidden) component that will be used to populate the subject e-mail field on any sent e-mail.</li>
          </ul>
          <p>Help on adding and configuring the components will be shown after you add your first component.</p>
          <p>The content of submitted forms is stored in the database table <i>webform_submitted_data</i> as key-value pairs.</p>
hu: <p>Ezzel a modullal űrlapok és kérdőívek készíthetőek. Ezeknek az űrlapoknak a beküldései adatbázisban tárolódnak és igény szerint elküldésre is kerülnek meghatározott e-mailcímekre.</p>
    <p>Az elkészítés lépései:</p>
    <ul>
    <li>A „Tartalom beküldése” majd az „Űrlap” menüpontot kell követni</li>
    <li>Meg kell adni az űrlap felett megjelenő bevezető leírást.</li>
    <li>Meg kell adni a jóváhagyó üzenetet, vagy a hivatkozást, amelyre az oldal átirányításra kerül az űrlap sikeres kitöltése után.</li>
    <li>Hozzá kell adni az űrlaphoz az összetevőket.</li>
    <li>Igény szerint be kell állítani egy e-mailcímet, amelyikre az űrlap eredmények elküldésre kerülnek. Ha nincs e-mailcím beállítva, akkor nem történik e-mail küldés az űrlap kitöltések során.</li>
    <li>Minden kiküldött e-mailhez beállítható a válasz cím e-mail vagy rejtett összetevő formájában.</li>
    </ul>
    <p>Az összetevők hozzáadása során súgó segíti az összetevő hozzáadást vagy a paramétereinek beállítását.</p>
    <p>Az űrlapok beküldött eredményei adatbázisban tárolódnak a <em>webform_submitted_data</em> táblában, kulcs-érték párokban.</p>

en: A webform can be a questionnaires, contact or request forms. It can be used to let visitors make contact, register for a event or to enable a complex survey.
hu: Egy űrlap lehet kérdőív, kapcsolatfelvételi lehetőség vagy igénylőlap is. Segítségével a látogatók felvehetik a webhely üzemeltetőivel a kapcsolatot, regisztrálhatnak egy rendezvényre vagy akár egy komplex felmérés kérdéseire is válaszolhatnak.

en: Webforms
hu: Űrlapok

en: View and edit all the available webforms on your site.
hu: A webhelyen levő összes űrlap megtekintése és szerkesztése.

en: Webform
hu: Űrlap

en: Global configuration of webform functionality.
hu: Az űrlapkezelő funkció általános beállításai

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
hu: Új kérdőív vagy űrlap készítése a felhasználóknak. A beküldések, illetve az azokból készített statisztikák csak a jogosult felhasználók számára lesznek elérhetőek.

en: Go to form
hu: Tovább az űrlapra

en: View this form.
hu: Az űrlap megtekintése.

en: Log submissions
hu: Kitöltések naplózása

en: Full debug
hu: Teljes nyomkövetés

en: Webform Settings
hu: Űrlap beállítások

en: Text to be shown as teaser and before the form.
hu: Az a szöveg, amely bevezetőként jelenik meg az űrlap előtt.

en: Confirmation message or redirect URL
hu: Beküldés utáni üzenet vagy az átirányításhoz használt webcím

en: Mandatory
hu: Szükséges

en: E-mail to address
hu: Az e-mail címzettje

en: E-mail from name
hu: Az e-mail feladójának neve

en: E-mail from address
hu: Az e-mail feladójának címe

en: ever
hu: mindig

en: every hour
hu: óránként

en: every day
hu: naponta

en: every week
hu: hetente

en: No Components, add a component below.
hu: Nincsenek hozzáadott összetevők.

en: Edit component: @name (@type)
hu: Összetevő szerkesztése: @name (@type)

en: Field Key
hu: Mező kulcs

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
hu: Az űrlap megjelenésekor a mezőt leíró címke szövege.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
hu: A mező rövid leírása, mely segíti a felhasználót az űrlap helyes kitöltésében.

en: Check this option if the user must enter a value.
hu: Be kell jelölni, ha a kitöltőnek kötelező megadnia egy értéket.

en: Parent Fieldset
hu: Szülő mezőcsoport

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
hu: @type típusú összetevő nem rendelkezik szerkesztési lehetőséggel.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
hu: Az alábbi mezőkulcs nem megfelelő: %field_key. A mezőkulcsok csak kisbetűket, számokat és aláhúzást tartalmazhatnak.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
hu: A %field_key kulcsmező már létezik (%existing_field mező használja). Egyedi azonosítót kell megadni.

en: Submission #@sid
hu: Eredmény #@sid

en: Previous submission
hu: Előző eredmény

en: Next submission
hu: Következő eredmény

en: Submission Information
hu: Beküldés információ

en: Submitted by !name
hu: Beküldte: !name

en: Next Page >
hu: Következő oldal &gt;

en: < Previous Page
hu: &lt; Előző oldal

en: The webform component @type is not able to be displayed
hu: @type típusú összetevő nem jeleníthető meg

en: Illegal information. Data not submitted.
hu: Érvénytelen információ. Az adat nem lett elküldve.

en: Go back to the form
hu: Vissza az űrlapra

en: create webforms
hu: űrlapok létrehozása

en: edit own webforms
hu: saját űrlapok szerkesztése

en: edit webforms
hu: űrlapok szerkesztése

en: access webform results
hu: űrlapok eredményének megtekintése

en: clear webform results
hu: űrlapok eredményeinek törlése

en: access own webform submissions
hu: saját űrlapkitöltések megtekintése

en: edit own webform submissions
hu: saját űrlapkitöltések szerkesztése

en: edit webform submissions
hu: űrlapkitöltések szerkesztése

en: use PHP for additional processing
hu: PHP használata további feldolgozáshoz

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
hu: Segítségével kérdőívek és űrlapok hozhatók létre.

en: Default value
hu: Alapértelmezett érték

en: The default value of the field.
hu: A mező alapértelmezett értéke.

en: Timezone
hu: Időzóna

en: Observe Daylight Savings
hu: A téli és nyári időszámítás érzékelése

en: Automatically adjust the time during daylight savings.
hu: Automatikus időátállítás a téli és nyári időszámítás között.

en: Presents month, day, and year fields.
hu: Megjeleníti az év, hónap, nap mezőket.

en: Left Blank
hu: Kitöltetlen

en: User entered value
hu: A felhasználó által megadott érték

en: Width of the textfield.
hu: A szövegmező hossza.

en: User email as default
hu: A felhasználó e-mailcíme az alapértelmezett.

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
hu: Az e-mail mező alapértelmezett értéke a felhasználó e-mailcíme lesz, feltéve, hogy bejelentkezett.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
hu: A mező szerkeszthetőségének letiltása. Hasznos az alapértelmezett, állandó értékkel rendelkező mezőknél.

en: Average submission length in words (ex blanks)
hu: A válaszok átlagos hossza szavakban (a szóközök nem számítanak bele)

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
hu: Az összezárható mezőcsoportot a felhasználó kinyithatja vagy bezárhatja.

en: Collapsed by Default
hu: Alapértelmezés szerint összezárt

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
hu: Az összecsukható mezőcsoportok alapértelmezés szerint „nyitva” vannak. Ezt a lehetőséget kell kiválasztani, hogy a mezőcsoport alapértelmezés szerint csukva legyen.

en: Upload Filtering
hu: Feltöltés szűrő

en: Select the types of uploads you would like to allow.
hu: Ki kell választani a feltöltésre engedélyezett a fájltípusokat.

en: Web Images
hu: Web képek

en: Desktop Images
hu: Asztali képek

en: Additional Extensions
hu: További kiegészítések

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, seperated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
hu: A mezőhöz csatolható fájlok kiterjesztéseit vesszővel kell elválasztani. <br />A felvett kiterjesztések hozzá lesznek adva a fent engedélyezettekhez.

en: Max Upload Size
hu: A feltölthető legnagyobb fájlméret

en: Enter the max file size a user may upload (in KB).
hu: A feltölthető legnagyobb fájlméret kB-ban.

en: Upload Directory
hu: Feltöltések könyvtára

en: Webform uploads are always saved in the site files directory. You may optionally specify a subfolder to store your files.
hu: Az űrlap csatolmányai minden esetben a „files” könyvtárban, vagy azon belüli alkönyvtárban lesznek tárolva.

en: Files with the '%ext' extension are not allowed, please upload a file with a %exts extension.
hu: %ext kiterjesztésű fájl feltöltése nem engedélyezett. Csak %exts kiterjesztésű fájlok tölthetőek fel.

en: The file '%filename' is too large (%filesize KB). Please upload a file %maxsize KB or smaller.
hu: %filename mérete túl nagy (%filesize kB). A megengedett legnagyobb feltölthető fájlméret %maxsize kB.

en: The uploaded file %filename was unable to be saved. The destination directory may not be writable.
hu: A feltöltött fájlt (%filename) nem lehet elmenteni. Lehet, hogy a célkönyvtár nem írható.

en: The uploaded file was unable to be saved. The destination directory does not exist.
hu: A feltöltött fájlt nem lehet elmenteni. A célkönyvtár nem létezik.

en: Uploading a new file will replace the current file.
hu: Egy új fájl feltöltése felülírja a jelenlegit.

en: Allow users to submit files of the configured types.
hu: A beállított típusú fájlok feltöltését engedélyezi a felhasználók számára.

en: User uploaded file
hu: Felhasználó által feltöltött fájl

en: Average uploaded file size
hu: A feltöltött fájlok átlagos mérete

en: Options to select across the top. One option per line. Key-value pairs may be entered seperated by pipes. i.e. safe_key|Some readable option
hu: A fent megjelenő választható lehetőségek, amelyekből soronként egyet kell megadni. A kulcs-érték párok csővezeték jellel elválasztva vihetőek be, például <em>biztos_kulcs|Egy olvasható lehetőség</em>.

en: Questions
hu: Kérdések

en: Questions list down the left side. One question per line.
hu: A bal oldalon megjelenő kérdés lista, soronként egyet kell megadni.

en: Randomize Options
hu: Lehetőségek összekeverése

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
hu: Kijelölése esetén véletlenszerűen összekeveri a választható lehetőségeket fent, amikor azok megjelennek az űrlapon.

en: Randomize Questions
hu: A kérdések összekeverése

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
hu: Véletlenszerűen összekeveri az űrlapon megjelenő kérdéseket.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
hu: Lehetővé teszi rács szerkezetű kérdések készítését választógombok segítségével.

en: Non-empty
hu: Nem üres

en: Markup allows you to enter custom HTML or PHP logic into your form.
hu: A <em>Markup</em> lehetővé teszi testre szabott HTML vagy PHP kód elhelyezését az űrlapban.

en: Use caution when combining the pagebreak and file components. File components will not be submitted unless they are after the last pagebreak in the form.
hu: Megfelelő körültekintéssel kell az oldaltörést és a fájlösszetevőket együtt használni. Azok a fájlösszetevők nem kerülnek beküldésre, amelyek megelőzik az utolsó oldaltörés elemet az űrlapon.

en: Break up a multi-page form.
hu: Az űrlap több oldalra tördelése.

en: The default value of the field. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
hu: A mező alapértelmezett értéke. Többszörös kiválasztás esetén az alapértelmezett értékeket vesszővel kell elválasztani.

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
hu: Ahhoz, hogy a felhasználó egyszerre több értéket is megjelölhessen, ezt az opciót be kell jelölni.

en: Listbox
hu: Listadoboz

en: Check this option if you want the select component to be of listbox type instead of radiobuttons or checkboxes.
hu: Kijelölése esetén listadoboz fog megjelenni a jelölőnégyzetek vagy a választógombok helyett.

en: select...
hu: kiválasztás...

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
hu: Jelölőnégyzetek, választógombok, illetve legördülő menük kiválasztásának engedélyezése.

en: Height of the textfield.
hu: A szövegdoboz magassága.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
hu: Egy nagy szöveges terület, amely lehetővé teszi több sor beírását.

en: Maxlength of the textfield.
hu: A szövegmező legnagyobb hossza.

en: Basic textfield type.
hu: Egyszerű szövegmező

en: Time Format
hu: Időformátum

en: Format the display of the time in 12 or 24 hours.
hu: Az idő megjelenítése 12 vagy 24 órás formában.

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
hu: Az óra és perc beviteli mezőket jelenít meg a felhasználónak, választhatóan délelőtt és délután mezővel.

en: Comment title
hu: Hozzászólás címe

en: Enable custom alternate text
hu: Saját helyettesítő szöveg megadása

en: Enable custom title text
hu: Egyéni cím engedélyezése

en: Apply
hu: Alkalmazás

en: Enter the terms you wish to search for.
hu: A keresendő kifejezések megadása.

en: Base URL
hu: Alapelérés útvonala

en: Information
hu: Információ

en: No content types available.
hu: Nincs elérhető tartalomtípus.

en: PHP Code
hu: PHP kód

en: Simple
hu: Egyszerű

en: Translation
hu: Fordítás

en: Translation status
hu: Fordítás állapota

en: taxonomy term
hu: taxonómia kifejezés

en: Above
hu: Felette

en: Number of values
hu: Értékek száma

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
hu: Figyelem! Már létrehozott adatok esetén ezeknek a beállításoknak a megváltoztatása az adatok elvesztésével jár!

en: @min and @max
hu: @min és @max

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
hu: A <em>Content</em> modul, amely egy szükséges eleme a Content Construction Kitnek (CCK), lehetővé teszi az adminisztrátorok számára, hogy egyedi mezőket rendeljenek a tartalomtípusokhoz. A Drupalban a tartalomtípus határozza meg az oldalak jellemzőit, beleértve a megjelenített mezők címét és leírását a feltöltő és szerkesztő oldalakon. A <em>Content</em> modult (és az egyéb, CCK-ba ágyazott segítő modulokat) használva egyedi mezőket lehet adni az alapértelmezés szerinti „Cím” és „Törzs” mezők mellé. A CCK lehetőségei a <a href="@content-types">tartalomtípusok adminisztrációja oldalon</a> lévő füleken elérhetők el. (További információk a tartalomtípusokról a <a href="@node-help"><em>Node</em> modul súgó oldalán</a>.)

en: When adding a custom field to a content type, you determine its type (whether it will contain text, numbers, or references to other objects) and how it will be displayed (either as a text field or area, a select box, checkbox, radio button, or autocompleting field). A field may have multiple values (i.e., a "person" may have multiple e-mail addresses) or a single value (i.e., an "employee" has a single employee identification number). As you add and edit fields, CCK automatically adjusts the structure of the database as necessary. CCK also provides a number of other features, including intelligent caching for your custom data, an import and export facility for content type definitions, and integration with other contributed modules.
hu: Egy egyedi mező tartalomtípushoz adásakor meghatározható annak típusa (attól függően, hogy mit fog tartalmazni, szöveget, számot, vagy hivatkozást egyéb objektumokhoz), illetve hogyan fog megjelenni (szöveges mező vagy terület, legördülő menü, jelölő vagy kiválasztó négyzet, avagy automatikusan kiegészülő mező). Egy mezőnek lehet több értéke is (például egy „személy”-nek lehet több email címe), illetve csak egyetlen értéke (például egy „dolgozó”-nak csak egy dolgozói azonosítója van). A mező hozzáadásakor és szerkesztésekor a CCK automatikusan elkészíti az adat tárolásához szükséges szerkezetet az adatbázisban. A CCK számos egyéb lehetőséget biztosít, például az egyedi adatok intelligens gyorstárazását, a tartalomtípus meghatározások importálását és exportálását, valamint együttműködést egyéb közösségi modulokkal.

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
hu: Az egyedi mező típusokat a CCK-ba ágyazott egyéb, kiegészítő modulok biztosítják (minden modul más típust tesz elérhetővé). A <a href="@modules">modulok oldal</a> segítségével lehet be-, illetve kikapcsolni a CCK összetevőit. Egy alapértelmezés szerinti telepítés esetén a CCK az alábbiakat tartalmazza:

en: <em>number</em>, which adds numeric field types, in integer, decimal or floating point form. You may define a set of allowed inputs, or specify an allowable range of values. A variety of common formats for displaying numeric data are available.
hu: <em>szám</em>, amely egy numerikus mezőtípust ad, egész, decimális, vagy lebegőpontos formában. Beállítható a megengedett értékek csoportja, vagy megadható az elfogadott érték tartományok köre. Elérhető számos közös formátum a számok megjelenítéséhez.

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
hu: <em>szöveg</em>, amely szöveges mezőtípus ad. A szöveges mező tartalmazhat csak sima szöveget, vagy beállíthatóan lehet használni a Drupal bemeneti formátum szűrőit is a szövegek biztonságos kezeléséhez. A szöveges mezők lehetnek egy vagy több sorosak, illetve nagyobb bemeneti ellenőrzéshez legördülő menü, jelölő vagy kiválasztó négyzet. Ha szükséges, a CCK tudja ellenőrizni a bevitelt a megengedett értékek alapján.

en: <em>nodereference</em>, which creates custom references between Drupal nodes. By adding a <em>nodereference</em> field and two different content types, for instance, you can easily create complex parent/child relationships between data (multiple "employee" nodes may contain a <em>nodereference</em> field linking to an "employer" node).
hu: <em>tartalomlhivatkozás</em>, amely egyedi hivatkozásokat hoz létre a Drupal oldalak között. Két különböző tartalomtípus között egy <em>tartalomhivatkozás</em> mező hozzáadásával könnyedén létrehozható összetett szülő-gyermek kapcsolat az adatok között (több „dolgozó” oldal tartalmaz egy <em>tartalomhivatkozás</em> mezőt, hivatkozva a „munkaadó” oldalra.

en: <em>userreference</em>, which creates custom references to your sites' user accounts. By adding a <em>userreference</em> field, you can create complex relationships between your site's users and posts. To track user involvement in a post beyond Drupal's standard <em>Authored by</em> field, for instance, add a <em>userreference</em> field named "Edited by" to a content type to store a link to an editor's user account page.
hu: <em>felhasználó hivatkozás</em>, amely egyedi hivatkozásokat hoz létre a honlap felhasználóihoz. Egy <em>felhasználó hivatkozás</em> mező hozzáadásával létrehozható összetett szülő-gyermek kapcsolat a felhasználók és az oldalak között. A tartalomtípushoz egy „Szerkesztette” <em>felhasználó hivatkozás</em> mezőt adva egy hivatkozás keletkezik a szerkesztő felhasználó profiljához, így követni lehet a felhasználó részvételét a tartalomban a Drupal alapértelmezés szerinti <em>Írta</em> mezőjén kívül is.

en: <em>fieldgroup</em>, which creates collapsible fieldsets to hold a group of related fields. A fieldset may either be open or closed by default. The order of your fieldsets, and the order of fields within a fieldset, is managed via a drag-and-drop interface provided by content module.
hu: <em>mezőcsoport</em>, amely egy összecsukható mezőkészletet hoz létre, és egy csoportba foglalja az összetartozó mezőket. A mezőkészlet alapértelmezése lehet nyitott, vagy zárt is. A mezőcsoportok sorrendje, valamint a csoportokon belüli mezők sorrendje fogd-és-vidd módszerrel állítható be a content modulban.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
hu: További információ a beállítási és testreszabási kézikönyv <a href="@handbook-cck">CCK</a> oldalán, vagy a <a href="@project-cck">CCK projekt oldalán</a> érhető el.

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
hu: A tartalomtípus mezőinek és címkéinek megjelenítési beállítása, amikor megtekintik előnézeti és teljes oldal módban.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
hu: A tartalomtípus mezőinek megjelenítési beállítása, amikor meg kell jelenniük a következő környezetben.

en: Add another item
hu: Újabb elem hozzáadása

en: Full node
hu: Teljes tartalom

en: Search Index
hu: Keresés index

en: Search Result
hu: Keresés eredménye

en: Updating field type %type with module %module.
hu: %type mezőtípus módosítása <em>%module</em> modulnál.

en: Updating widget type %type with module %module.
hu: %type felületi elemtípus módosítása <em>%module</em> modulnál.

en: Manage fields
hu: Mezők kezelése

en: Remove field
hu: Mező törlése

en: Allows administrators to define new content types.
hu: Lehetőséget ad az adminisztrátorok számára új tartalomtípusok meghatározására.

en: Advanced usage only: PHP code that returns a keyed array of allowed values. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the array returned by this code will override the allowed values list above.
hu: Csak haladóknak: PHP kód, ami visszaadja a megengedett értékek tömbjét. Nem szükséges &lt;?php ?&gt; elemek közé zárni. Ha ez a mező ki van töltve, akkor a kód által visszaadott tömb felülír minden fentebb megadott értéket.

en: Trimmed
hu: Levágva

en: Used in
hu: Ez használja

en: No fields have been defined for any content type yet.
hu: Egyetlen tartalomtípushoz sincs még mező hozzárendelve.

en: no styling
hu: formázás nélkül

en: simple
hu: egyszerű

en: fieldset
hu: mezőcsoport

en: fieldset - collapsible
hu: mezőcsoport - összecsukható

en: fieldset - collapsed
hu: mezőcsoport - összecsukva

en: Added field %label.
hu: %label mező hozzáadva.

en: There was a problem adding field %label.
hu: A mező hozzáadásánál hiba történt: %label.

en: There was a problem creating field %label.
hu: Hiba történt a mező létrehozásakor: %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
hu: „%field” mező biztosan eltávolítható?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
hu: Ha bármilyen adatot tartalmaz ez a mező, az el fog veszni. Ezt a műveletet nem lehet visszavonni.

en: Removed field %field from %type.
hu: A mező törölve lett: %field (%type tartalomtípusból).

en: There was a problem deleting %field from %type.
hu: Hiba történt a mező (%label) %type tartalomtípusból való törlése közben.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
hu: Ezek a mezőn (%field) végzett beállítások csak ebben a tartalomtípusban jelennek meg: %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
hu: Ezek a mezőn (%field) végzett beállítások minden olyan tartalomtípusban megjelennek, amelyben a mező megjelenik.

en: Save field settings
hu: Mező beállításainak mentése

en: The default value PHP code returned an incorrect value.<br/>Expected format: <pre>!sample</pre> Returned value: @value
hu: Az alapértelmezés szerinti értéket adó PHP kód érvénytelen értéket ad vissza.<br />Elvárt formátum: <pre>!sample</pre> Visszaadott érték: @value

en: The default value is invalid.
hu: Az alapértelmezés szerinti érték érvénytelen

en: Saved field %label.
hu: %label mező el lett mentve.

en: The update has encountered an error.
hu: A frissítés során hiba történt.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
hu: Az adatbázis megváltozott és az adatok átemelve vagy törölve lettek.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
hu: Hiba történt és az adatbázis megváltoztatása nem fejeződött be.

en: Processing %title
hu: %title feldolgozása

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
hu[0]: 1 elem sikeresen fel lett dolgozva:
hu[1]: @count elem sikeresen fel lett dolgozva:

en: Content fields table %old_name has been renamed to %new_name and field instances have been updated.
hu: %old_name új neve %new_name a tartalom mezők táblában, és a mező előfordulási helyei frissítve lettek.

en: The content fields table %name has been deleted.
hu: A tartalom mezők %name táblája törölve lett.

en: Referenced node ID
hu: Hivatkozott tartalom azonosítója

en: Referenced node title
hu: Hivatkozott tartalom cím

en: Raw number value
hu: Nyers szám érték

en: Formatted number value
hu: Formázott szám

en: Raw, unfiltered text
hu: Nyers, formázatlan szöveg

en: Formatted and filtered text
hu: Formázott és szűrt szöveg

en: Referenced user ID
hu: A hivatkozott felhasználó azonosítója.

en: Referenced user name
hu: A hivatkozott felhasználó neve.

en: Formatted HTML link to referenced user
hu: HTML hivatkozás a hivatkozott felhasználóra

en: Group multiple values
hu: Többszörös értékek csoportosítása

en: Select the content type to export.
hu: Tartalomtípus kiválasztása az exporthoz.

en: Export data
hu: Adatok exportálása

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
hu: Az export által előállított szöveget át lehet másolni egy másik tartalomtípusba az import művelet segítségével.

en: This form will import field definitions exported from another content type or another database.<br/>Note that fields cannot be duplicated within the same content type, so imported fields will be added only if they do not already exist in the selected type.
hu: Ez az űrlap importálja a mező meghatározásokat, melyek egy másik tartalomtípusból, vagy egy másik adatbázisból lettek exportálva.<br />Megjegyzés: Egy tartalomtípuson belül a mezőket nem lehet többszörözni, így csak azok a mezők lesznek hozzáadva, melyek még nem szerepelnek a kiválasztott tartalomtípusban.

en: <Create>
hu: < Létrehozás >

en: Select the content type to import these fields into.<br/>Select &lt;Create&gt; to create a new content type to contain the fields.
hu: Tartalomtípus kiválasztása a mezők importálásához.<br />A &lt;Létrehozás&gt; segítségével új tartalomtípus jön létre, mely tartalmazni fogja a mezőket.

en: Import data
hu: Adatok importálása

en: Paste the text created by a content export into this field.
hu: A tartalom exportnál keletkezett szöveget kell ebbe a mezőbe illeszteni.

en: The import data is not valid import text.
hu: Az adat nem értelmezhető import szövegként.

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
hu: A következő modulokat engedélyezni kell, hogy ez az import működjön: %modules.

en: The content type %type already exists in this database.
hu: %type tartalomtípus már szerepel az adatbázisban.

en: Exiting. No import performed.
hu: Kilépés. Az importálás nem lett végrehajtva.

en: An error has occurred adding the content type %type.<br/>Please check the errors displayed for more details.
hu: Hiba történt a következő tartalomtípus hozzáadása közben: %type.<br />További részletek a megjelenített hibaüzenetekben.

en: The imported field %field_label (%field_name) was not added to %type because that field already exists in %type.
hu: %field_label (%field_name) mező már létezik, ezért az import során nem lett hozzáadva a következő tartalomtípushoz: %type.

en: The field %field_label (%field_name) was added to the content type %type.
hu: %field_label (%field_name) mező hozzá lett adva a következő tartalomtípushoz: %type.

en: An error occurred when exporting the 'display settings' data for the field %field_name.<br/>The db error is: '%db_err'.
hu: %field_name mező „Megjelenítési beállítás” adatainak exportálása közben egy hiba keletkezett. <br />Az adatbázis hiba: „%db_err”.

en: Enables ability to import/export field definitions.
hu: Lehetővé teszi a meződefiníciók importálását és exportálását.

en: view
hu: nézet

en: Please <a href="!url">configure your field permissions</a> immediately. All fields are inaccessible by default.
hu: Érdemes azonnal <a href="!url">beállítani a mezők jogosultságait</a>. Alapértelmezés szerint egyik mező sem érhető el.

en: Set field-level permissions for CCK fields.
hu: Mezőszintű jogosultságok beállítása.

en: These settings apply to the group in the node editing form.
hu: Ezek a beállítások lesznek értelmezve a csoportra a tartalomszerkesztő űrlapon.

en: always open
hu: mindig nyitott

en: collapsible
hu: összecsukható

en: collapsed
hu: összecsukott

en: Instructions to present to the user on the editing form.
hu: Az űrlap szerkesztésekor megjelenő útmutató.

en: These settings apply to the group on node display.
hu: Ezek a beállítások lesznek értelmezve a csoportra a tartalom megjelenítésekor.

en: A description of the group.
hu: A csoport leírása.

en: Are you sure you want to remove the group %label?
hu: %label csoport biztosan törölhető?

en: The group %group_name has been removed.
hu: %group_name csoport törölve lett.

en: Fieldgroup
hu: Mezőcsoport

en: Node reference
hu: Tartalomra hivatkozás

en: Store the ID of a related node as an integer value.
hu: A hivatkozott tartalom azonosítójának tárolása egész számként.

en: Content types that can be referenced
hu: Tartalomtípusok, melyekre hivatkozni lehet

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
hu: Haladó - tartalmak, melyekre hivatkozni lehet (Nézet)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
hu: Vesszővel elválasztott lista, amely a nézetnek küldendő paramétereket tartalmazza.

en: Title (link)
hu: Cím (hivatkozással)

en: Title (no link)
hu: Cím (hivatkozás nélkül)

en: Autocomplete text field
hu: Automatikusan kiegészülő szöveges mező

en: Nodereference autocomplete
hu: Automatikusan kiegészülő tartalomhivatkozás

en: Defines a field type for referencing one node from another.
hu: Olyan mezőtípust ad, amely a tartalomban egy másik tartalomra hivatkozik.

en: Store a number in the database as an integer.
hu: Egészként tárol számot az adatbázisban.

en: Decimal
hu: Decimális

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
hu: Rögzített tízes számot tárol az adatbázisban

en: Float
hu: Lebegőpontos

en: Store a number in the database in a floating point format.
hu: Lebegőpontos számot tárol az adatbázisban.

en: Precision
hu: Pontosság

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
hu: Az adatbázisban tárolt számjegyek teljes száma, beleértve a tizedesponttól jobbra lévő számjegyeket is.

en: The number of digits to the right of the decimal.
hu: A számjegyek száma.

en: Decimal marker
hu: Decimális jelölő

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
hu: Az űrlapokon a tizedespont jelölésére használt karakter.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
hu: Egy karaktersorozat, ami az érték előtagja lehet, mint például a $ vagy az €. Ha nincs előtag, akkor üresen kell hagyni. Függőleges vonallal lehet elválasztani egymástól az egyes és a többes számú alakot (font|fontok).

en: Define a string that should suffixed to the value, like m², m/s², kb/s. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
hu: Egy karaktersorozat, ami az érték toldaléka lehet, mint például m², m/s², kb/s. Ha nincs toldalék, akkor üresen kell hagyni. Függőleges vonallal lehet elválasztani egymástól az egyes és a többes számú alakot (font|fontok).

en: Allowed values
hu: Megengedett értékek

en: "Minimum" must be a number.
hu: „Minimum”-nak számot kell megadni.

en: "Maximum" must be a number.
hu: „Maximum”-nak számot kell megadni.

en: unformatted
hu: formázatlan

en: Defines numeric field types.
hu: Numerikus mezőtípusokat határoz meg.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
hu: Az „egyszerű jelölőnégyzet” felületi elemnél először a „ki”, majd a „be” állapothoz tartozó értéket kell megadni az <strong>Engedélyezett értékek</strong> részben. A jelölőnégyzet címkéje a „be” állapothoz tartozó érték címkéje lesz.

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the multiple values option is selected for this field, otherwise radios will be displayed.
hu: A „Jelölőnégyzetek / választógombok” felületi elem jelölőnégyzeteket jelenít meg, ha a mezőnek több értéke is lehet, különben választógombok jelennek meg.

en: Check boxes/radio buttons
hu: Jelölőnégyzetek / választógombok

en: Single on/off checkbox
hu: Egyszerű be/ki jelölőnégyzet

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
hu: A szöveg és szám mezőtípushoz legördülő lista, jelölőnégyzet és választógomb típusú felületi elemeket ad.

en: Store text in the database.
hu: Szöveget tárol az adatbázisban.

en: Text area (multiple rows)
hu: Szövegdoboz (többsoros)

en: Defines simple text field types.
hu: Egyszerű szöveges mező típusokat határoz meg.

en: User reference
hu: Felhasználóra hivatkozás

en: Store the ID of a related user as an integer value.
hu: A hivatkozott felhasználó azonosítójának tárolása egész számként.

en: User roles that can be referenced
hu: Felhasználói csoport, amelyre hivatkozni lehet

en: User status that can be referenced
hu: Felhasználói állapot, amelyre hivatkozni lehet

en: Reverse link
hu: Visszamutató hivatkozás

en: If selected, a reverse link back to the referencing node will displayed on the referenced user record.
hu: Ha be van jelölve, akkor a felhasználó adatlapján egy hivatkozás visszamutat a hivatkozó tartalomra.

en: Userreference autocomplete
hu: Felhasználóhivatkozás automatikus kiegészítéssel

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
hu: Olyan mezőtípus, amely a tartalomban egy felhasználóra hivatkozik.

en: Publish
hu: Közzététel

en: Permission
hu: Jogosultság

en: Grid
hu: Rács

en: Hide
hu: Elrejt

en: Read/Write
hu: Olvasható / Írható

en: Global
hu: Általános

en: Copyright
hu: Szerzői jog

en: arguments
hu: argumentumok

en: X offset
hu: X eltolás

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>left</em>, <em>center</em>, or <em>right</em>.
hu: Eltolás megadása képpontban vagy kulcsszóval: <em>left</em>, <em>center</em>, vagy <em>right</em>.

en: Y offset
hu: Y eltolás

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>top</em>, <em>center</em>, or <em>bottom</em>.
hu: Eltolás megadása képpontban vagy kulcsszóval: <em>top</em>, <em>center</em>, vagy <em>bottom</em>.

en: Examples:
hu: Példák

en: Profiles
hu: Profilok

en: Thread
hu: Szál

en: Abstract
hu: Összefoglalás

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
hu: Legalább egy keresett kulcsszót meg kell adni, mely @count vagy több karakterből áll.

en: From name
hu: Feladó neve

en: From address
hu: Feladó címe

en: Distinct
hu: Különböző

en: ImageMagick Binary
hu: <em>ImageMagic</em> programfájl

en: ImageMagick is a standalone program used to manipulate images. To use it, it must be installed on your server and you need to know where it is located. If you are unsure of the exact path consult your ISP or server administrator.
hu: Az <em>ImageMagic</em> egyedülálló program a képek manipulálására. Használatbavételéhez előzőleg telepíteni kell a kiszolgálóra, illetve tudni kell a pontos helyét a kiszolgálón. Bizonytalanság esetén a program helyes elérési útvonalának érdekében, kapcsolatba kell lépni a kiszolgáló rendszergazdájával.

en: Specify the complete path to the ImageMagic <kbd>convert</kbd> binary. For example: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> or <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>
hu: Itt kell megadni az <em>ImageMagic</em> <kbd>convert</kbd> programfájljának teljes elérési útját. Például: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> illetve <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>.

en: Display debugging information
hu: Hibainformációk megjelenítése

en: ImageMagick command: @command
hu: <em>ImageMagic</em> parancs: @command

en: ImageMagick output: @output
hu: <em>ImageMagic</em> kimenete: @output

en: ImageMagick reported an error: %error
hu: Az <em>ImageMagic</em> hibát talált: %error

en: <None>
hu: < Nincs >

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
hu: Az automatikusan létrehozott %original_alias álnév megegyezik egy már létezővel. Az új álnév: %alias.

en: Ignoring alias %dst due to existing path conflict.
hu: %dst álnév mellőzve lett, mivel egy létező útvonallal ütközik.

en: Ignoring alias %dst because it is the same as the internal path.
hu: %dst álnév mellőzve lett, mivel megegyezik egy belső útvonallal.

en: Created new alias %dst for %src, replacing %old_alias. %old_alias now redirects to %dst
hu: %src számára új %dst álnév készült, kicserélve a régi %old_alias álnevet. %old_alias most ide írányít %dst

en: Created new alias %dst for %src, replacing %old_alias
hu: %src számára új %dst álnév készült, kicserélve a régi %old_alias álnevet

en: It appears that you have installed Pathauto, which depends on token, but token is either not installed or not installed properly.
hu: A telepített <em>Pathauto</em> modul függ a <em>Token</em> modultól, de az nincs, vagy nem megfelelően van telepítve.

en: Double quotes "
hu: Idézőjel "

en: Single quotes (apostrophe) '
hu: Aposztróf '

en: Back tick `
hu: Vissza aposztróf `

en: Comma ,
hu: Vessző ,

en: Period .
hu: Pont .

en: Hyphen -
hu: Kötőjel -

en: Underscore _
hu: Aláhúzás _

en: Colon :
hu: Kettőspont :

en: Semicolon ;
hu: Pontosvessző ;

en: Pipe |
hu: Csővezeték jel |

en: Left curly bracket {
hu: Nyitó kapcsos zárójel {

en: Left square bracket [
hu: Nyitó szögletes zárójel [

en: Right curly bracket }
hu: Záró kapcsos zárójel }

en: Right square bracket ]
hu: Záró szögletes zárójel ]

en: Plus +
hu: Összeadás jel +

en: Equal =
hu: Egyenlőség jel =

en: Asterisk *
hu: Szorzás jel *

en: Ampersand &
hu: Kereskedelmi és jel &

en: Percent %
hu: Százalék jel %

en: Caret ^
hu: Kalap ^

en: Dollar $
hu: Dollár $

en: Hash #
hu: Kettőskereszt #

en: At @
hu: Kukac @

en: Exclamation !
hu: Felkiáltójel !

en: Tilde ~
hu: Hullámvonal ~

en: Left parenthesis (
hu: Nyitó zárójel (

en: right parenthesis )
hu: Záró zárójel )

en: Question mark ?
hu: Kérdőjel ?

en: Less than <
hu: Kisebb, mint jel <

en: Greater than >
hu: Nagyobb, mint jel >

en: Back slash \
hu: Visszaperjel \

en: Bulk generate aliases for nodes that are not aliased
hu: Tömeges álnév előállítás a nem álnevesített tartalmak számára

en: Pattern for all @node_type paths
hu: Minta minden @node_type útvonalnak

en: Bulk generation of nodes completed, one alias generated. | Bulk generation of nodes completed, @count aliases generated.
hu[0]: A tartalmak tömeges létrehozása sikeresen befejeződött, egy álnév jött létre.
hu[1]: A tartalmak tömeges létrehozása sikeresen befejeződött, @count álnév jött létre.

en: Bulk generate forum paths
hu: Fórum útvonalak tömeges előállítása

en: Bulk generation of terms completed, one alias generated. | Bulk generation of terms completed, @count aliases generated.
hu[0]: A kifejezések tömeges létrehozása sikeresen befejeződött, egy álnév jött létre.
hu[1]: A kifejezések tömeges létrehozása sikeresen befejeződött, @count álnév jött létre.

en: Bulk generate aliases for users that are not aliased
hu: Tömeges álnév előállítás a nem álnevesített felhasználók számára

en: Bulk generate aliases for blogs that are not aliased
hu: Tömeges álnév előállítás a nem álnevesített blogbejegyzések számára

en: Bulk generate aliases for user-tracker paths that are not aliased
hu: Tömeges álnév előállítás a nem álnevesített felhasználó-követő útvonalaknak

en: Bulk generation of users completed, one alias generated. | Bulk generation of users completed, @count aliases generated.
hu[0]: A felhasználók tömeges létrehozása sikeresen befejeződött, egy álnév jött létre.
hu[1]: A felhasználók tömeges létrehozása sikeresen befejeződött, @count álnév jött létre.

en: Bulk generation of user blogs completed, one alias generated. | Bulk generation of user blogs completed, @count aliases generated.
hu[0]: A felhasználói blogok tömeges létrehozása sikeresen befejeződött, egy álnév jött létre.
hu[1]: A felhasználói blogok tömeges létrehozása sikeresen befejeződött, @count álnév jött létre.

en: Bulk generation of user tracker pages completed, one alias generated. | Bulk generation of user tracker pages completed, @count aliases generated.
hu[0]: A felhasználó-követő oldalak tömeges létrehozása sikeresen befejeződött, egy álnév jött létre.
hu[1]: A felhasználó-követő oldalak tömeges létrehozása sikeresen befejeződött, @count álnév jött létre.

en: <p>Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.</p>
                      <h2>Settings</h2>
                      <p>The <strong>Maximum Alias Length</strong> and <strong>Maximum component length</strong> values
                      default to 100 and have a limit of 128 from pathauto. This length is limited by the length of the dst
                      column of the url_alias database table. The default database schema for this column is 128. If you
                      set a length that is equal to that of the one set in the dst column it will cause problems in situations
                      where the system needs to append additional words to the aliased URL. For example... URLs generated
                      for feeds will have "/feed" added to the end. You should enter a value that is the length of the dst
                      column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of
                      strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and
                      on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.</p>
                      <p><strong>Raw Tokens</strong> In Pathauto it is appropriate to use the -raw form of tokens. Paths are
                      sent through a filtering system which ensures that raw user content is filtered. Failure to use -raw
                      tokens can cause problems with the Pathauto punctuation filtering system.</p>
hu: <p>Lehetőséget biztosít a moduloknak, hogy automatikus álneveket hozzanak létre az általuk kezelt tartalmakhoz.</p>
                      <h2>Beállítások</h2>
                      <p><strong>Az álnév legnagyobb hossza</strong> és a <strong>Legnagyobb összetevő hossz</strong> alapértelmezés szerinti
                      értéke 100 és ennek legnagyobb értéke 128 a <em>Pathauto</em> modulban. Ezt ez értéket behatárolja az url_alias tábla oszlopának
                      szélessége az adatbázisban, melynek alapértelmezés szerinti értéke 128. Ha a <em>Pathauto</em> beállítása megegyezik evvel
                      az azokban esetekben problémákat okozhat, amikor a rendszernek hozzá kell adni egyéb szavakat az álnevesített
                      webcímhez. Például a csatornákhoz létesített álnevek végére odafűzí, hogy „/feed”.
                      Tehát olyan értéket kell megadni, amelyhez a leghosszabb toldalékot hozzáadva is be fog férni a kapott webcím álnév az url_alias táblába.
                      A webcímekhez hozzáadható karaktersorozatok hossza függ a bekapcsolt moduloktól, és a <em>Pathauto</em> modul beállításaitól.
                      Az ajánlott érték 100.</p>
                      <p><strong>Nyers vezérjelek</strong> A <em>Pathauto</em> modulban helyes a -raw formátumú vezérjelek használata.
                      Az útvonalak keresztülmennek a szűrő rendszeren, mely gondoskodik a nyers felhasználói adatok szűréséről.
                      A nyers vezérjelek hibás használata problémákat okozhat a <em>Pathauto</em> modul írásjel szűrő rendszerében.</p>

en: Delete aliases
hu: Álnevek törlése

en: As [cat], but including its supercategories separated by /.
hu: Mint a [cat], de beleértve annak / jellel elválasztott szülőkategóriáit is.

en: As [cat-raw], but including its supercategories separated by /. WARNING - raw user input.
hu: Mint a [cat-raw], de beleértve annak / jellel elválasztott szülőkategóriáit is. FIGYELEM - nyers felhasználói bevitel.

en: As [term], but including its supercategories separated by /.
hu: Mint a [term], de beleértve annak / jellel elválasztott szülőkategóriáit is.

en: As [term-raw], but including its supercategories separated by /. WARNING - raw user input.
hu: Mint a [term-raw], de beleértve annak / jellel elválasztott szülőkategóriáit is. FIGYELEM - nyers felhasználói bevitel.

en: URL alias for the term.
hu: Webcímálnév a kifejezésnek.

en: URL alias for the parent book.
hu: Webcímálnév a szülő könyvnek

en: user blogs
hu: felhasználói blogok

en: user trackers
hu: felhasználó-követők

en: Automatic alias
hu: Automatikus álnév

en: Update path alias
hu: Útvonalálnév frissítése

en: It appears that the <a href="@token_link">Token module</a> is not installed. Please ensure that you have it installed so that Pathauto can work properly. You may need to disable Pathauto and re-enable it to get Token enabled.
hu: A <a href="@token_link"><em>Token</em> modul</a> valószínűleg nincs telepítve. E nélkül a <em>Pathauto</em> modul nem tud helyesen működni. A <em>Pathauto</em> modult le kell tiltani, majd ismételten engedélyezni kell a <em>Token</em> modul engedélyezése után.

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
hu: A címekben a szavak elválasztásához használt karakter. Ez fogja helyettesíteni az összes szóköz és írásjel karaktert. Szóköz, vagy pluszjel használata nem várt eredményeket okozhat.

en: Character case
hu: Betűérzékenység

en: Leave case the same as source token values.
hu: Hagyja úgy, mint a forrás vezérjel értékek.

en: Change to lower case
hu: Alakítsa kisbetűssé

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
hu: A létrehozott álnevek legnagyobb hossza. Ajánlott értéke 100. További információk a <a href="@pathauto-help"><em>Pathauto</em> súgóban</a>.

en: Maximum number of objects to alias in a bulk update
hu: Egy tömeges módosítás közben érintett objektumok legnagyobb száma

en: Maximum number of objects of a given type which should be aliased during a bulk update. The default is 50 and the recommended number depends on the speed of your server. If bulk updates "time out" or result in a "white screen" then reduce the number.
hu: A tömeges álnév előállítás közben álnévvel ellátott, adott típusú objektumok legnagyobb száma. Alapértelmezése 50, az ajánlott érték függ a kiszolgáló sebességétől. Ha a tömeges álnév előállítás „idő túllépésre fut”, vagy üres, „fehér képernyő” az eredmény, akkor az értéket csökkenteni kell.

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
hu: Nem csinál semmit, hagyja a régi álnevet érintetlenül.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
hu: Új álnevet hoz létre, de meghagyja a létező álnevet is működni.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
hu: Új álnevet hoz létre, a létező álnevet törli.

en: Create a new alias. Redirect from old alias.
hu: Új álnevet hoz létre, és átirányít a régi álnévről.

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is determined by the i18n-ascii.txt file in the Pathauto directory. <strong>This option is disabled on your site because you do not have an i18n-ascii.txt file in the Pathauto directory.</strong>
hu: Amikor a minta tartalmaz bizonyos speciális karaktereket (úgymint ékezetek) a <em>Pathauto</em> modul megpróbálja helyettesíteni ezeket az ASCII-96 megfelelőjével? A behelyettesítést az i18n-ascii.txt nevű állomány határozza meg a <em>Pathauto</em> modul könyvtárában. <strong>Ez a lehetőség le van tiltva, amennyiben a <em>Pathauto</em> modul könyvtárában nincs i18n-ascii.txt nevű állomány.</strong>

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is determined by the i18n-ascii.txt file in the Pathauto directory.
hu: Amikor a minta tartalmaz bizonyos speciális karaktereket (úgymint ékezetek) a <em>Pathauto</em> modul megpróbálja helyettesíteni ezeket az ASCII-96 megfelelőjével? A behelyettesítést az i18n-ascii.txt nevű állomány határozza meg a <em>Pathauto</em> modul könyvtárában.

en: Transliterate prior to creating alias
hu: Latinbetűs átirat az álnév létrehozása előtt

en: Reduce strings to letters and numbers from ASCII-96
hu: A karaktersorozatok az ASCII-96 szerinti betűkre és számokra csökkentése

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
hu: Az új álnevek szűrése, hogy azok csak az ASCII-96 készletben megtalálható betűket és számokat tartalmazzanak.

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not place punctuation in here and do not use WYSIWYG editors on this field.
hu: Vesszővel elválasztva azok a szavak, amelyeket el kell távolítani a webcímálnévből. Nem szabad itt írásjeleket elhelyezni, és nem szabad <em>WYSIWYG</em> szerkesztőt használni ezen a mezőn.

en: Punctuation settings
hu: Írásjelek beállításai

en: No action (do not replace)
hu: Nincs művelet (nincs helyettesítés)

en: Use -raw replacements for text to avoid problems with HTML entities.
hu: A HTML entitásokkal való problémák elkerülésének érdekében -raw helyettesítők használata javasolt a szövegben.

en: Internal feed alias text (leave blank to disable)
hu: Belső csatornaálnév (a letiltáshoz üresen kell hagyni)

en: The text to use for aliases for RSS feeds. Examples are "feed" and "0/feed".
hu: Az RSS csatornák álnevéhez használt szöveg. Példák: „feed” és „0/feed”.

en: You are using the token [%token] which is not valid within the scope of tokens where you are using it.
hu: Olyan vezérjel van megadva [%token], amely nem érvényes az adott láthatósági tartományban.

en: You are using the token [%token] which has a -raw companion available [%raw_token]. For Pathauto patterns you should use the -raw version of tokens unless you really know what you are doing. See the <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for more details.
hu: Olyan vezérjel van megadva  [%token], melynek elérhető a -raw párja is [%raw_token]. A <em>Pathauto</em> mintáiból a -raw verziókat célszerű használni, kivéve, ha pontosan ismertek a következmények. További információk a <a href="@pathauto-help"><em>Pathauto</em> súgóban</a>.

en: NOTE: This field contains potentially incorrect patterns.
hu: Figyelem! Valószínűleg ez a mező helytelen mintákat tartalmaz.

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the catpath and termpath patterns. You should probably set the action for @name to be "replace by separator"
hu: A @name lett beállítva elválaszó jelnek, de ez el lesz távolítva, ha előfordul a karakterláncokban. Ez problémát fog okozni a mintákban, különösen a „catpath” és a „termpath” mintákban. @name esetében célszerű lenne átállítani a műveletet „Helyettesíti az elválasztóval”-ra.

en: Choose Aliases to Delete
hu: A törlendő álnevek kiválasztása

en: all aliases
hu: minden álnév

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
hu: Minden álnév törlése. A törlésre kerülő álnevek száma: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
hu: Minden @label álnév törlése. A törlésre kerülő álnevek száma: %count.

en: <p><strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.</p>
hu: <p><strong>Figyelem!</strong> Nincs megerősítés. Fokozott óvatosság szükséges az „Álnevek törlése most!” gomb használatához.<br />Célszerű az adatbázis vagy az url_alias tábla mentése a művelet használata előtt.</p>

en: Delete aliases now!
hu: Álnevek törlése most!

en: All of your path aliases have been deleted.
hu: Minden útvonalálnév törlésre került.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
hu: Minden %type útvonalálnév törlésre került.

en: Bulk generation of index aliases completed, one alias generated. | Bulk generation of index aliases completed, @count aliases generated.
hu[0]: Az indexálnevek tömeges létrehozása sikeresen befejeződött, egy álnév jött létre.
hu[1]: Az indexálnevek tömeges létrehozása sikeresen befejeződött, @count álnév jött létre.

en: Problem token:  | Problem tokens:
hu[0]: Hibás vezérjel:
hu[1]: Hibás vezérjelek:

en: notify of path changes
hu: értesítés útvonal változásról

en: Language neutral
hu: Nyelvfüggetlen

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type node types with blank patterns below)
hu: Alapértelmezés szerinti útvonalminta @node_type számára (felhasználja minden olyan @node_type tartalomtípushoz, amelynek üres a mintája lejjebb)

en: Pattern for all @node_type paths in @language
hu: Minta minden @node_type útvonalnak @language nyelven

en: Pattern for all language neutral @node_type paths
hu: Minta minden nyelvfüggetlen @node_type útvonalnak

en: Taxonomy term path settings
hu: Taxonómia kifejezés útvonalak beállításai

en: Bulk generate aliases for terms that are not aliased
hu: Tömeges álnév előállítás a nem álnevesített kifejezések számára

en: Generate aliases for all existing terms which do not already have aliases.
hu: Álnevek létrehozása minden olyan kifejezéshez, amely még nem rendelkezik álnévvel.

en: Automated alias settings
hu: Automatikus álnév beállításai

en: Node type (user-friendly version)
hu: Tartalomtípus (felhasználóbarát változat)

en: Node author's user id
hu: Tartalom szerzőjének azonosítója

en: Node author's user name
hu: Tartalom szerzője

en: Export format
hu: Export formátum

en: Node access
hu: Tartalom hozzáférés

en: Skin
hu: Smink

en: Rearrange
hu: Újrarendezés

en: empty
hu: üres

en: An edit widget for image files, including a preview of the image.
hu: Egy képszerkesztő felületi elem, ami a képek előnézetét is megmutatja.

en: Displays image files in their original size.
hu: Képek megjelenítése eredeti méretben.

en: All users
hu: Minden felhasználó

en: Aggregator
hu: Hírolvasó

en: Active users
hu: Aktív felhasználók

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
hu: A PHP GD kiterjesztése hiányzik, vagy nagyon régi változat. A <a href="@url">PHP dokumentáció</a> segíthet pótolni ezt a hiányosságot.

en: GD library
hu: GD kiterjesztés

en: Attach to
hu: Csatolás ehhez

en: Argument type
hu: Argumentumtípus

en: Attached files
hu: Csatolt fájlok

en: Remove this item
hu: Az elem eltávolítása

en: No title
hu: Nincs cím

en: Module name
hu: Modulnév

en: Enter the module name to export code to.
hu: A modul nevének megadása, melybe a kódot exportálni kell.

en: Page settings
hu: Oldalbeállítások

en: Use pager
hu: Lapozó használata

en: Items to display
hu: Megjelenő elemek száma

en: Offset
hu: Eltolás

en: More link
hu: Tovább hivatkozás

en: More link text
hu: Tovább hivatkozás szövege

en: Edit this view
hu: Nézet szerkesztése

en: Book parent
hu: Szülő könyv

en: Top level book
hu: Legfelső szintű könyv

en: contains
hu: tartalmazza

en: Allow Upscaling
hu: Túlméretezés engedélyezése

en: Let scale make images larger than their original size
hu: Az átméretezett kép nagyobb lehet, mint az eredeti

en: imagecache_scale_image failed. image: %image, data: %data.
hu: <em>imagecache_scale_image</em> hiba. kép: %image, adat: %data.

en: imagecache_scale_and_crop failed. image: %image, data: %data.
hu: <em>imagecache_scale_and_crop</em> hiba. kép: %image, adat: %data.

en: Scale to fit
hu: Méretezés a kitöltéshez

en: Inside dimensions
hu: Belső méretek

en: Outside dimensions
hu: Külső méretek

en: Enter a width in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
hu: Szélesség megadása képpontban vagy százalékban. Például: 500 vagy 80%.

en: Enter a height in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
hu: Magasság megadása képpontban vagy százalékban. Például: 500 vagy 80%.

en: imagecache_deprecated_scale failed. image: %image, data: %data.
hu: <em>imagecache_deprecated_scale</em> hiba. kép: %image, adat: %data.

en: imagecache_crop failed. image: %image, data: %data.
hu: <em>imagecache_crop</em> hiba. kép: %image, adat: %data.

en: imagecache_desaturate failed. image: %image, data: %data.
hu: <em>imagecache_desaturate</em> hiba. kép: %image, adat: %data.

en: Rotation angle
hu: Elforgatás szöge

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
hu: A kép elforgatásának mértéke (szöge). Pozitív szám esetén az óra járásával megegyező, negatív szám esetén azzal ellentétes irányban.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
hu: A kép véletlenszerű elforgatásának legnagyobb értéke.

en: imagecache_rotate_image failed. image: %image, data: %data.
hu: <em>imagecache_rotate_image</em> hiba. kép: %image, adat: %data.

en: <strong>NOTE:</strong> The sigma parameter below is currently <em>only</em> used when the Imagemagick toolkit is active.
hu: <strong>FIGYELMEZTETÉS:</strong> a lenti szigma paraméter <em>csak</em> akkor használható, ha az <em>Imagemagick</em> eszközkészlet aktív.

en: Radius
hu: Sugár

en: Sigma
hu: Szigma

en: imagecache_sharpen_image failed. image: %image, data: %data.
hu: <em>imagecache_sharpen_image</em> hiba. kép: %image, adat: %data.

en: @preset image
hu: @preset kép

en: @preset image linked to node
hu: @preset kép a tartalomra hivatkozva

en: @preset image linked to image
hu: @preset kép a képhez hivatkozva

en: @preset file path
hu: @preset fájlútvonal

en: @preset URL
hu: @preset webcím

en: non-existant action %action
hu: nem létező %action akció

en: action(id:%id): %action failed for %src
hu: Akció (azonosító:%id): %action sikertelen az alábbin: %src

en: imagecache_resize_image failed. image: %image, data: %data.
hu: <em>imagecache_resize_image</em> hiba. kép: %image, adat: %data.

en: administer imagecache
hu: imagecache adminisztrációja

en: flush imagecache
hu: imagecache ürítése

en: view imagecache
hu: imagecache megtekintése

en: presetname
hu: beállításnév

en: Flush
hu: Kiürítés

en: Preset Namespace
hu: Beállítási névtér

en: The namespace is used in URL's for images to tell imagecache how to process an image. Please only use alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for preset names.
hu: A képek webcímében használt névterek közlik az <em>ImageCache</em> modullal, hogy miként kezelje az egyes képeket. A beállítások neveiben csak betűk, számok, aláhúzás (_) és kötőjel (-) használata engedélyezett.

en: The specified preset was not found
hu: A megadott beállítás nem található

en: Are you sure you want to delete the preset %preset?
hu: „%preset” beállítás biztosan törölhető?

en: Are you sure you want to flush the preset %preset?
hu: „%preset” beállítás biztosan kiüríthető?

en: New Actions
hu: Új akciók

en: Add !action
hu: !action hozzáadása

en: Update Action
hu: Akció frissítése

en: Are you sure you want to delete the !action action from preset !preset?
hu: „!action” akció „!preset” beállításból biztosan törölhető?

en: The action has been deleted.
hu: Az akció törlése sikerült.

en: Administer imagecache presets and actions.
hu: <em>ImageCache</em> beállításainak és műveleteinek adminisztrációja.

en: Add new preset
hu: Új beállítás hozzáadása

en: The primary identifier for an imagecache_preset.
hu: Egy imagecache beállítás elsődleges azonosítója.

en: The primary identifier for an imagecache_action.
hu: Egy imagecache akció elsődleges azonosítója.

en: The weight of the action in the preset.
hu: Az akció súlya a beállításban.

en: The module that defined the action.
hu: Az akciót meghatározó modul.

en: The unique ID of the action to be executed.
hu: A futtatandó akció egyedi azonosítója.

en: ImageCache Directory
hu: <em>ImageCache</em> könyvtára

en: %p is not writeable by the webserver.
hu: %p nem írható a webkiszolgáló számára.

en: An unknown error occured.
hu: Ismeretlen hiba történt.

en: ImageCache Temp Directory
hu: <em>ImageCache</em> átmeneti könyvtára

en: ImageCache User Interface.
hu: <em>ImageCache</em> felhasználói felület.

en: Print
hu: Nyomtatás

en: Locked
hu: Zárolt

en: Selection type
hu: Kiválasztás típusa

en: No name
hu: Nincs név

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
hu: Ellenőrzési hiba, ismét meg kell próbálni! Ha a hiba továbbra is fennáll, akkor javasolt felvenni a kapcsolatot a webhely adminisztrátorával.

en: In moderation
hu: Elfogadási sorban

en: Ordered list
hu: Sorszámozott lista

en: Unordered list
hu: Rendezetlen lista

en: Case sensitive
hu: Kis és nagybetű érzékeny ellenőrzés

en: Link class
hu: Hivatkozás osztálya

en: Create new profile
hu: Új profil létrehozása

en: Column
hu: Oszlop

en: Default sort
hu: Alapértelmezés szerinti rendezés

en: sort by @s
hu: rendezés @s szerint

en: and
hu: és

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
hu: Az a webcím, amelyre a felhasználót át kell irányítani. Lehet belső útvonal, mint például node/1234 vagy külső webcím, mint például http://drupal.org/.

en: Add @type
hu: @type hozzáadása

en: Nid
hu: Tartalom azonosító

en: Parent comment
hu: Szülő hozzászólás

en: The parent comment.
hu: A szülő hozzászólás.

en: Author's website
hu: A szerző weblapja

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
hu: Megjeleníti egy hozzászólás mélységét, ha az szálakba rendezett.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
hu: Rendezés szálankénti sorrend szerint. Ez a gyermek hozzászólásokat együtt tartja a szüleikkel.

en: Reply-to link
hu: Válasz erre hivatkozás

en: Provide a simple link to reply to the comment.
hu: Egy egyszerű hivatkozást biztosít egy válasz beküldéséhez.

en: Text to display
hu: Megjelenítendő szöveg

en: Link this field to its user or an author's homepage
hu: Ez a mező hivatkozzon a felhasználó vagy egy szerző webhelyére

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Leave blank for none. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
hu: Az űrlapok beküldései erre az e-mailcímre lesznek elküldve. Üresen kell hagyni, ha nem kell elküldeni az adatokat. Több e-mailcím is megadható, vesszővel elválasztva.

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
hu: %title űrlap lekészült. Új elemek felvitelét az alábbi űrlap biztosítja.

en: Submission deleted.
hu: A beküldés törlése megtörtént.

en: field
hu: mező

en: The node the uploaded file is attached to
hu: A tartalom, amihez a feltöltött fájl csatolva van

en: clone
hu: klónozás

en: View settings
hu: Nézet beállítások

en: Week @week
hu: Hét @week

en: Delete view
hu: Nézet törlése

en: Target
hu: Cél

en: Time ago
hu: Ennyi ideje

en: GD !format Support
hu: GD !format támogatás

en: Page titles
hu: Oldalcímek

en: The taxonomy vocabulary ID
hu: A taxonómia szótár azonosítója

en: The taxonomy term ID
hu: A taxonómia kifejezés azonosítója

en: Force single
hu: Csak egy érték választható

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
hu: A felhasználók számára az űrlap szerkesztéskor a mező alatt megjelenő útmutató.<br />Megengedett HTML elemek: @tags

en: &lt;none&gt;
hu: &lt;nincs&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
hu: Nem engedélyezett a PHP kód bevitele.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
hu: Ezt a PHP kódot egy adminisztrátor állította be, és ez felül fog írni minden fentebb megadott értéket.

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
hu: PHP alapú bevitel használata a mező beállításaihoz. (Veszélyes &ndash; engedélyezésével körültekintően kell eljárni!)

en: A file has been pre-loaded for import.
hu: A fájl előzetesen be lett töltve az importhoz.

en: Content fieldgroup
hu: Tartalom mezőcsoport

en: Text to display if group has no data. Note that title will not display unless overridden.
hu: Megjelenítendő szöveg, ha a csoportnak nincs adata. A cím nem jelenik meg, ha nincs felülírva.

en: Node from reference
hu: Tartalom a hivatkozásból

en: Adds a node from a node reference in a node context; if multiple nodes are referenced, this will get the first referenced node only.
hu: Hozzáad egy tartalmat a tartalom hivatkozásból a tartalom környezetben. Ha több tartalom van hivatkozva, csak az első hivatkozott tartalmat fogja venni.

en: Node reference field
hu: Tartalom hivatkozás mező

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
hu: A mező lehetséges értékei. Egy sorban egy értéket lehet megadni kulcs|címke formában. A kulcs értéke kerül az adatbázisba, és ennek meg kell felelnie az adatbázisban tárolt típussal (%type). A címke megadása nem kötelező, ha nincs megadva, akkor a kulcs lesz a címke.<br />Az engedélyezett HTML elemek: @tags

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
hu: Ezt a PHP kódot egy adminisztrátor állította be, és felül fogja írni a fentebb megadott elfogadható értékek listáját.

en: User from reference
hu: Felhasználó a hivatkozásból

en: Adds a user from a user reference in a node context; if multiple users are referenced, this will get the first referenced user only.
hu: Hozzáad egy felhasználót a felhasználó hivatkozásból a tartalom környezetben. Ha több felhasználó van hivatkozva, csak az első hivatkozott felhasználót fogja venni.

en: User reference field
hu: Felhasználó hivatkozás mező

en: Page Type
hu: Oldaltípus

en: Show @count value(s)
hu: @count értéket jelenít meg

en: starting from @count
hu: @count értékről kezdve

en: The language the content is in.
hu: A nyelv, amelyen a tartalom van.

en: Resizable
hu: Átméretezhető

en: vocabulary
hu: szótár

en: Button text
hu: Gombszöveg

en: Title only
hu: Csak cím

en: Deslash
hu: Perjel eltávolítása

en: If enabled, this option will remove the trailing slash from requests. This stops requests such as <code>example.com/node/1/</code> failing to match the corresponding alias and can cause duplicate content. On the other hand, if you require certain requests to have a trailing slash, this feature can cause problems so may need to be disabled.
hu: Bekapcsolva a kérés végéről a perjel eltávolításra kerül. Így elkerülhető, hogy az <code>example.com/node/1/</code> stílusú kérés ne illeszkedjen a beállított útvonal álnevére, ami a tartalom kettőződését okozhatja. Ha szükséges, hogy bizonyos kérések végén a perjel szerepeljen, akkor a bekapcsolt állapot problémát okozhat, ezért célszerű kikapcsolni.

en: Non-clean to Clean
hu: Hagyományos webcímből rövid webcím

en: If enabled, this option will redirect from non-clean to clean URL (if Clean URL's are enabled). This will stop, for example, node 1  existing on both <code>example.com/node/1</code> AND <code>example.com?q=node/1</code>.
hu: Ha engedélyezett, akkor a hagyományos webcímek átirányításra kerülnek a megfelelő rövid webcímekre (bekapcsolt rövid webcímek használata esetén). Ezátal megszűnik az 1-es azonosítójú tartalom elérhetősége az <code>example.com/node/1</code> és az <code>example.com?q=node/1</code> webcímeken is.

en: Remove Trailing Zero Argument
hu: A nulla paraméter eltávolítása

en: If enabled, any instance of "/0" will be trimmed from the right of the URL. This stops duplicate pages such as "taxonomy/term/1" and "taxonomy/term/1/0" where 0 is the default depth. There is an option of limiting this feature to taxonomy term pages ONLY or allowing it to effect any page. <strong>By default this feature is disabled to avoid any unexpected behaviour</strong>
hu: Ha engedélyezett, akkor az összes „0” eltávolításra kerül a webcím végéről és így megakadályozza a tartalom kettőződést a „taxonomy/term/1” és a „taxonomy/term/1/0 oldalaknál, ahol a 0 az alapértelmezett mélység. Kiválasztható, hogy ez a funkció csak a szótár kifejezés oldalakon, vagy az összes oldalon engedélyezett legyen. <strong>Alapértelmezésben kikapcsolt, megelőzve a nem várt viselkedést.</strong>

en: Enabled for taxonomy term pages only
hu: Csak a szótár kifejezés oldalakon engedélyezett

en: Enabled for all pages
hu: Minden oldalon engedélyezett

en: Menu Access Checking
hu: Menü hozzáférés ellenőrzés

en: If enabled, the module will check the user has access to the page before redirecting. This helps to stop redirection on protected pages and avoids giving away <em>secret</em> URL's. <strong>By default this feature is disabled to avoid any unexpected behaviour</strong>
hu: Ha engedélyezett, akkor a felhasználó hozzáférése az oldalhoz még az átirányítás előtt ellenőrzésre kerül. Segítségével nem történik átirányítás védett tartalmakra és megakadályozza a <em>titkos</em> webcímek felfedését. <strong>Alapértelmezésben kikapcsolt, megelőzve a nem várt viselkedést.</strong>

en: Case Sensitive URL Checking
hu: Kis és nagybetű érzékeny webcím ellenőrzés

en: If enabled, the module will compae the current URL to the alias stored in the system. If there are any differences in case then the user will be redirected to the correct URL.
hu: Bekapcsolva a lekért webcím össze lesz hasonlítva a tárolt útvonalálnévvel. Ha a kis- és nagybetűkben eltérés található, akkor a böngésző át lesz irányítva a tárolt webcímre.

en: This module will do a 301 redirect for all nodes which have an alias but are not using that alias.
hu: Ez a modul 301-es átirányítást hoz létre minden olyan tartalomra, melynek van útvonalálneve, de nem használja azt.

en: Global Redirect
hu: Globális átirányítás

en: Chose which features you would like enabled for Global Redirect
hu: A <em>Global Redirect</em> modul által támogatott funkciók kiválasztása

en: Searches for an alias of the current URL and 301 redirects if found. Stops duplicate content arising when path module is enabled.
hu: Megkeresi az aktuális webcím útvonalálnevét és 301-es átirányítást hoz létre, ha megtalálta. Megakadályozza a tartalom kettőződés előfordulását a <em>Path</em> modul bekapcsolt állapota esetén.

en: Validator
hu: Ellenőrző

en: Inherit
hu: Öröklés

en: Maximum resolution for Images
hu: Képek legnagyobb felbontása

en: Defines an image field type.
hu: Egy kép mezőtípust ad.

en: Mime type
hu: MIME típus

en: Use default
hu: Alapértelmezés használata

en: The weight, used for sorting.
hu: A rendezéshez használt súly.

en: The date the node was last updated.
hu: A dátum, amikor a tartalom utoljára frissült.

en: In the form of WW (01 - 53).
hu: WW (01 - 53) formában.

en: Category ID
hu: Kategória azonosítója

en: @label (!name) - Allowed values
hu: @label (!name) - engedélyezett értékek

en: %name: illegal value.
hu: %name: érvénytelen érték.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
hu: %name: az érték nem lehet hosszabb %max karakternél.

en: Invalid display id @display
hu: Érvénytelen megjelenítési azonosító @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
hu: Hiba: @table > @field kezelője nem létezik!

en: Do not use a relationship
hu: Ne használjon kapcsolatot

en: Display type
hu: Megjelenítés típusa

en: The cache has been cleared.
hu: A gyorstár törölve lett.

en: Enable developer modules
hu: Fejlesztő modulok engedélyezése

en: Disable developer modules
hu: Fejlesztő modulok tiltása

en: Collapse fieldsets on modules page
hu: Mezőcsoportok összezárása a modulok oldalon

en: Current anonymous / authenticated users
hu: Jelenlévő vendég / azonosított felhasználó

en: Disabled these modules: !module-list.
hu: A következő modulok tiltása: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
hu: A fejlesztő modulok nincsenek engedélyezve.

en: display drupal links
hu: drupal hivatkozások megjelenítése

en: Default sort order
hu: Alapértelmezés szerinti rendezés

en: translate
hu: fordít

en: No link
hu: Nincs hivatkozás

en: Path: !path
hu: Útvonal: !path

en: Is not one of
hu: Nincs ezek között

en: Analyze
hu: Elemzés

en: user profile
hu: felhasználói profil

en: Auto-keywords vocabularies
hu: Automata kulcsszó-szótárak

en: Repeat meta tags for lists
hu: A meta jelölők ismétlése a lista oldalakon

en: Some search engines punish sites that use the same meta tags on different pages. Uncheck this option if you want to suppress the repetition of the same meta tags on pages that use the pager - if unchecked, Drupal will only display the meta tags for the first page and not for subsequent pages. If unsure, select this option.
hu: Néhány keresőoldal bünteti a webhelyet, ha annak több oldala használja ugyanazokat a meta jelölőket. Ha ez a lehetőség nincs kiválasztva, akkor a meta jelölők nem fognak a lapozóval rendelkező oldalakon ismétlődni, a Drupal csak a listák első oldalához fogja hozzáadni a meta jelölőket. Bizonytalanság esetén be kell kapcsolni.

en: Meta tags
hu: Meta jelölők

en: administer meta tags
hu: meta jelölők adminisztrációja

en: Revisit after
hu: Látogatás ismétlése

en: Autocomplete matching
hu: Automatikus kiegészítés módja

en: Starts with
hu: Ezzel kezdődik

en: Autocomplete
hu: Automatikus kiegészítés

en: Load a referenced user
hu: Egy hivatkozott felhasználó betöltése

en: Content containing the user reference field
hu: A felhasználóhivatkozás mező tartalma

en: Referenced user
hu: Hivatkozott felhasználó

en: Load a referenced node
hu: Egy hivatkozott tartalom betöltése

en: Content containing the node reference field
hu: A tartalom, amely a hivatkozó mezőt tartalmazza

en: Referenced content
hu: Hivatkozott tartalom

en: Populate a field
hu: Egy mező feltöltése

en: Select the machine-name of the field.
hu: A mező programok által kezelt nevének kiválasztása.

en: Decimal point
hu: Tizedespont

en: Permanent
hu: Állandó

en: Temporary
hu: Ideiglenes

en: Delimited text
hu: Elválasztott szöveg

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
hu: Egyszerű szövegfájl vesszővel, tabulátorral vagy más karakterrel tagoltan.

en: A file readable by Microsoft Excel.
hu: Microsoft Excel által olvasható fájl.

en: Delimited text format
hu: Elválasztott szövegformátum

en: Comma (,)
hu: Vessző (,)

en: Semicolon (;)
hu: Pontosvessző (;)

en: Colon (:)
hu: Kettőspont (:)

en: Pipe (|)
hu: Csővezeték jel (|)

en: Period (.)
hu: Pont (.)

en: Space ( )
hu: Szóköz ( )

en: Custom date format
hu: Egyedi dátum formátum

en: Revision information
hu: Változatinformáció

en: Input type
hu: Bemeneti típus

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
hu: Az automatikus kiegészítés ajánlási módjának kiválasztása. Megjegyzendő, hogy a <em>Tartalmazza</em> lehetőség kiválasztása teljesítmény problémákat okozhat olyan webhelyeken, melyek sokezer tartalommal rendelkeznek.

en: External Links
hu: Külső hivatkozások

en: View used to select the nodes
hu: Nézet használata a tartalmak kiválasztásához

en: %name: this post can't be referenced.
hu: %name: erre a tartalomra nem lehet hivatkozni.

en: Is one of
hu: Egy ezek közül

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
hu: Hozzéférés biztosítása a felhasználóknak a megadott jogosultsági kifejezéssel.

en: Show All
hu: Összes megjelenítése

en: Frontpage
hu: Címlap

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
hu: A tartalmak a Drupal webhelyek elsődleges információi.

en: Comments are responses to node content.
hu: A hozzászólások válaszok a tartalomra.

en: Users who have created accounts on your site.
hu: Felhasználók, akik fiókot hoztak létre a webhelyen.

en: Is empty (NULL)
hu: Üres (NULL)

en: not empty
hu: nem üres

en: Default image
hu: Alapértelmezés szerinti kép

en: Use default image
hu: Alapértelmezés szerinti kép használata

en: Choose a image that will be used as default.
hu: Az alapértelmezés szerint használni kívánt kép kiválasztása.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height.
hu: A képeknek engedélyezett legnagyobb felbontás SZÉLESSÉGxMAGASSÁG formában (például 640x480). Nullára (0) állítva semmilyen korlátozás nem lép életbe. Ha a feltöltött kép nagyobb, akkor át lesz méretezve a megadott szélesség és magasság alapján.

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
hu: Ez a szöveg lesz felhasználva a képernyőn, a keresőmotorokban, illetve ez jelenik meg, ha a képet nem lehet betölteni.

en: Theming information
hu: Sminkelési információ

en: Ends with
hu: Így végződik

en: XSS Filter
hu: XSS szűrő

en: XSS Filter.
hu: XSS szűrő.

en: If toggle is enabled, popup window must be disabled.
hu: Ha a váltás engedélyezett, akkor a felugró ablakot le kell tiltani.

en: CSS path is not empty. Please set the "Editor CSS" option to "define css" mode.
hu: A CSS útvonal nem üres. Át kell állítani a „Szerkesztő CSS” lehetőséget a „CSS megadása” módra.

en: Double quotes are not allowed in CSS path.
hu: Az idézőjel nem megengedett a CSS útvonalban.

en: Enter valid path, do not surround it with quotes.
hu: Érvényes útvonalat kell megadni, melyet nem szabad idézőjelek közé tenni.

en: Double quotes are not allowed in path.
hu: Az idézőjel nem megengedett az útvonalban.

en: Enter valid, semicolon separated, list of HTML font formats (no semicolon at the end of list expected).
hu: Meg kell adni a HTML betűformátumok érvényes, pontosvesszővel elválasztott listáját (a lista végén nem szükséges pontosvessző).

en: Path to uploaded files is required.
hu: A feltöltött fájlokhoz útvonal szükséges.

en: Absolute path to uploaded files is required.
hu: A feltöltött fájlokhoz abszolút útvonal szükséges.

en: Create global profile
hu: Globális profil létrehozása

en: Update global profile
hu: Globális profil frissítése

en: Switch to plain text editor
hu: Váltás az egyszerű szerkesztőre

en: Switch to rich text editor
hu: Váltás a szövegszerkesztőre

en: Should rich-text editing be enabled or disabled by default in textarea fields? If disabled, rich text editor may still be enabled using toggle or popup window.
hu: Alapértelmezésben lehessen engedélyezni vagy letiltani a szerkesztőt a szövegdoboz mezőkön? Ha tiltott, a szerkesztő maradthat engedélyezve a kapcsolót használva, vagy felugró ablakban.

en: If this option is enabled a link to a popup window will be used instead of a textarea replace.
hu: Ha ez a lehetőség engedélyezett, akkor egy felugró ablakra mutató hivatkozás lesz használva a szövegdoboz lecserélése helyett.

en: Toolbar
hu: Eszköztár

en: Auto-detect language
hu: Nyelv automatikus felismerése

en: Use auto detect user language feature.
hu: A felhasználói felület nyelvének automatikus felismerése.

en: Enter valid width. Example: 400 or 100%.
hu: Meg kell adni egy érvényes szélességet. Például: 400 vagy 100%

en: Global profile already exist. Only one global profile is allowed.
hu: A globális profil már létezik. Csak egy globális profil engedélyezett.

en: Main setup
hu: Fő beállítás

en: Fields to exclude/include
hu: Mezők kizárása/beleértése

en: Force simplified toolbar on the following fields
hu: Egyszerűsített eszközkészlet kényszerítése a következő mezőkön

en: System path to the private folder is: !system_path.
hu: Rendszerútvonal a privát könyvtárhoz: !system_path.

en: Current path: !path
hu: Aktuális útvonal: !path

en: Security filters
hu: Biztonsági szűrök

en: Please choose carefully all filters that protect your content (probably not all filters listed below are security filters).
hu: Gondosan ki kell választani minden szűrőt, amely megvédi a tartalmat (valószínűleg nem az összes lent felsorolt szűrő biztonsági szűrő).

en: Security settings
hu: Biztonsági beállítások

en: Default editor state. If disabled, rich text editor may still be enabled using toggle or popup window.
hu: Alapértelmezés szerinti szerkesztő állapot. Ha tiltott, akkor a szövegszerkesztő még engedélyezve marad egy kapcsoló használatával, vagy felugró ablakban.

en: Choose a default skin.
hu: Alapértelmezés szerinti megjelenés kiválasztása.

en: Enter mode
hu: Enter mód

en: Shift + Enter mode
hu: Shift + Enter mód

en: Font formats
hu: Betűtípus formátumok

en: Semicolon separated list of HTML font formats. Allowed values are: p;div;pre;address;h1;h2;h3;h4;h5;h6
hu: A HTML betűformátumok pontosvesszővel elválasztott listája. A megengedett értékek: p;div;pre;address;h1;h2;h3;h4;h5;h6

en: Predefined styles
hu: Előre megadott stílusok

en: Predefined styles path
hu: Előre megadott stílusok útvonala

en: Path to uploaded files
hu: Útvonal a feltöltött fájlokhoz

en: Absolute path to uploaded files
hu: Abszolút útvonal a feltöltött fájlokhoz

en: Custom javascript configuration
hu: Egyéni javascript beállítás

en: Join summary
hu: Összefoglaló beolvasztása

en: Split summary at cursor
hu: Összefoglaló elválasztása a kurzornál

en: Width in pixels or percent. Example: 400 or 100%.
hu: Szélesség képpontban vagy százalékban. Például 400 vagy 100%.

en: Use theme css
hu: Smink CSS-ének használata

en: Define css
hu: CSS megadása

en: This profile name is reserved. Please choose a different name.
hu: Ez a profilnév foglalt. Másik nevet kell megadni.

en: The profile name must be unique. A profile with this name already exists.
hu: A profilnévnek egyedinek kell lennie. Ezzel a névvel már létezik profil.

en: Some examples:
hu: Néhány példa:

en: Troubleshooting
hu: Hibaelhárítás

en: Uploading images and files
hu: Képek és fájlok feltöltése

en: There are three ways for uploading files:
hu: Három módon lehet fájlokat feltölteni:

en: By using the core upload module.
hu: Az upload modul használatával.

en: Open rich text editor
hu: Szövegszerkesztő megnyitása

en: Configure the rich text editor.
hu: Szövegszerkesztő beállítása.

en: Upload date
hu: Feltöltés dátuma

en: Do not cache
hu: Nem gyorstárazza

en: Action to take if argument is not present
hu: Műveletvégzés, ha az argumentum nincs jelen

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
hu: Ha ez az érték, mint argumentum érkezik, akkor figyelmen kívül lesz hagyva, azaz „minden érték”

en: Wildcard title
hu: Helyettesítő cím

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
hu: A máshol felhasználható helyettesítő vezérjel címe.

en: <Basic validation>
hu: < Egyszerű ellenőrzés >

en: Action to take if argument does not validate
hu: Műveletvégzés, ha az argumentum érvénytelen

en: Link this field to its user
hu: Ez a mező hivatkozzon a felhasználóra

en: This will override any other link you have set.
hu: Ez felülír bármilyen beállított hivatkozást.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
hu: Az érték felülírása a be nem jelentkezett látogatóknak történő megjelenítéskor

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
hu: Ha ez ki van választva, akkor egy mező lesz látható, melyben megadható a be nem jelentkezett látogatóknál használt szöveg.

en: Text to display for anonymous users
hu: Be nem jelentkezett felhasználóknak megjelenített szöveg

en: Use default RSS settings
hu: Az alapértelmezés szerinti RSS beállítások használata

en: Title plus teaser
hu: Cím és bevezető

en: Front page feed
hu: Kezdőoldal hírcsatorna

en: This will appear as the name of this block in administer >> site building >> blocks.
hu: Ez lesz a blokk neve az <em>adminisztráció >> webhelyépítés >> blokkok</em> oldalon.

en: The node ID of the node.
hu: A tartalom azonosítója.

en: Tab weight
hu: Fül súlya

en: No role
hu: Nincs csoport

en: Image preview
hu: Kép előnézete

en: View link
hu: Megtekintés hivatkozása

en: The size of the file.
hu: A fájl mérete.

en: Link this field
hu: Ez a mező hivatkozzon

en: Only show "listed" file attachments
hu: Csak a „listázott” csatolmányok megjelenítése

en: Menu link ID
hu: Menühivatkozás-azonosító

en: Link this field to its node
hu: A mező hivatkozzon a tartalomra

en: Node creation
hu: Tartalom létrehozása

en: Delete link
hu: Hivatkozás törlése

en: Filter the view to the currently logged in user.
hu: Nézet szűrése az aktuálisan bejelentkezett felhasználóra.

en: Cache once for everything (global)
hu: Egyszer gyorstáraz mindent (globális)

en: Per page
hu: Laponként

en: Per role
hu: Jogosultságonként

en: Per role per page
hu: Laponként és jogosultságonként

en: Per user
hu: Felhasználónként

en: Per user per page
hu: Felhasználónként és laponként

en: Configure ImageAPI.
hu: <em>ImageAPI</em> beállításai.

en: There are no image toolkit modules enabled. Toolkit modules can be enabled from the <a href="!admin-build-modules">module configuration page</a>.
hu: Nincs engedélyezett képkezelő-eszközkészlet modul. Az eszközkészlet-modulokat a <a href="!admin-build-modules">modul beállítási oldalon</a> lehet engedélyezni.

en: The %toolkit module is the only enabled image toolkit. Drupal will use it for resizing, cropping and other image manipulations.
hu: %toolkit modul az egyetlen engedélyezett képkezelő-eszközkészlet. A Drupal ezt fogja használni átméretezéshez, kivágáshoz és a képek egyéb módosításához.

en: Select a default image processing toolkit
hu: Alapértelmezés szerinti képkezelő-eszközkészlet kiválasztása

en: This setting lets you choose which toolkit Drupal uses resizing, cropping and other image manipulations.
hu: Ez a beállítás lehetővé teszi annak kiválasztását, hogy a Drupal melyik eszközkészletet használja átméretezéshez, kivágáshoz és a képek egyéb módosításához.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
hu: A kiválasztott „%toolkit” eszközkészlet nem rendelkezik „%function” képességgel.

en: Could not set permissions on destination file: %file
hu: Nem lehet beállítani a célfájl jogosultságait: %file

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality, but bigger files.
hu: JPEG képek minőségének meghatározása. Az érték 0 és 100 között lehet. A magasabb érték jobb minőséget, de nagyobb fájlt is eredményez.

en: Compression Quality
hu: Tömörítés minősége

en: Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality, but bigger files.
hu: Az érték 0 és 100 között lehet. A magasabb érték jobb minőséget, de nagyobb fájlt is eredményez.

en: Checking this option will display the ImageMagick commands and output to users with the <em>administer site configuration</em> permission.
hu: Ez a lehetőség megjeleníti az <em>ImageMagick</em> parancsokat és azok kimeneteit a <em>webhelybeállítások adminisztrációja</em> jogosultsággal rendelkező felhasználók számára.

en: Version information
hu: Változatinformáció

en: The ImageMagick <kbd>convert</kbd> binary was located and return this version information.
hu: Az <em>ImageMagick</em> <kbd>convert</kbd> bináris fájljának helyzete meg lett határozva, és ezt a változatinformációt adta vissza.

en: Compression Quality must be a value between 0 and 100.
hu: A tömörítési minőség értékének 0 és 100 között kell lennie.

en: The specified ImageMagick path %file does not exist.
hu: A megadott <em>ImageMagick</em> útvonal (%file) nem létezik.

en: The specified ImageMagick path %file is not executable.
hu: A megadott <em>ImageMagick</em> útvonalon %file nem futtatható.

en: PHP's <a href="!open-basedir">open_basedir</a> security restriction is set to %open-basedir, which may be interfering with attempts to locate ImageMagick.
hu: A PHP <a href="!open-basedir">open_basedir</a> biztonsági korlátozásának beállítása %open-basedir, ami meggátolja az <em>ImageMagick</em> helyének megállapítását.

en: ImageAPI Toolkit
hu: <em>ImageAPI</em> eszközkészlet

en: No ImageAPI toolkits available
hu: Nincs elérhető <em>ImageAPI</em> eszközkészlet

en: PHP GD was not compiled with %format support.
hu: PHP GD nem %format támogatással lett fordítva.

en: GD Image Rotation
hu: GD képforgatás

en: Low Quality / Poor Performance
hu: Alacsony minőség / gyenge teljesítmény

en: The installed version of PHP GD does not support image rotations. It was probably compiled using the official GD libraries from http://www.libgd.org instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See: @url. An implementation of imagerotate in PHP will used in the interim.
hu: A PHP GD telepített változata nem támogatja a képek forgatását. A PHP valószínűleg a http://www.libgd.org webhelyen található hivatalos GD könyvtárak használatával lett lefordítva a mellé csomagolt GD könyvtár helyett. A PHP mellé csomagolt GD könyvtár használatához újra kell fordítani a PHP-t a --with-gd beállítással. Átmenetileg az <em>imagerotate</em> PHP-ben található implementációja lesz használva.

en: GD Image Filtering
hu: GD képszűrés

en: The installed version of PHP GD does not support image filtering(desaturate, blur, negate, etc). It was probably compiled using the official GD libraries from http://www.libgd.org instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See @url. An implementation of imagefilter in PHP will be used in the interim.
hu: A PHP GD telepített változata nem támogatja a képszűrők (telítettségcsökkentés, elmosás, stb...) használatát. A PHP valószínűleg a http://www.libgd.org webhelyen található hivatalos GD könyvtárak használatával lett lefordítva a mellé csomagolt GD könyvtár helyett. A PHP mellé csomagolt GD könyvtár használatához újra kell fordítani a PHP-t a --with-gd beállítással. Átmenetileg az <em>imagefilter</em> PHP-ben található implementációja lesz használva.

en: ImageAPI supporting multiple toolkits.
hu: Az <em>ImageAPI</em> több eszközkészletet is támogat.

en: Uses PHP's built-in GD2 image processing support.
hu: A PHP beépített GD2 képfelfolgozó támogatás használata.

en: Command Line ImageMagick support.
hu: <em>ImageMagick</em> parancssori támogatása.

en: ImageAPI toolkit missing settings form
hu: <em>ImageAPI</em> eszközkészletből hiányzó beállítási űrlap

en: administer imageapi
hu: imageapi adminisztrációja

en: ImageAPI requires a Toolkit such as ImageAPI GD or ImageAPI ImageMagick to function. Go to !modules and enable one of them.
hu: Az <em>ImageAPI</em> működéséhez szükséges egy eszközkészlet, mint például az <em>ImageAPI GD</em>, vagy az <em>ImageAPI ImageMagick</em>. Engedélyezni kell egyet a !modules oldalon.

en: ImageAPI GD Memory Limit
hu: <em>ImageAPI GD</em> memóriahatár

en: It is highly recommended that you set you PHP memory_limit to 96M to use ImageAPI GD. A 1600x1200 images consumes ~45M of memory when decompressed and there are instances where ImageAPI GD is operating on two decompressed images at once.
hu: Erősen javasolt az <em>ImageAPI GD</em> használatához a PHP memory_limit paraméterének 96M-ra állítása. Egy 1600x1200 méretű kép kitömörítéskor ~45M memóriát foglal el, és vannak esetek, amikor az <em>ImageAPI GD</em> két kitömörített képen dolgozik egyszerre.

en: Please only use alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for preset names.
hu: A beállítások neveiben csak betűk, számok, aláhúzás (_) és kötőjel (-) használata engedélyezett.

en: Preset %name (ID: @id) was deleted.
hu: %name beállítás (azonosító: @id) törölve lett.

en: Preset %name (ID: @id) was flushed.
hu: %name beállítás (azonosító: @id) ürítve lett.

en: Override Defaults
hu: Alapértelmezések felülírása

en: Unknown Action.
hu: Ismeretlen akció.

en: Unknown Preset.
hu: Ismeretlen beállítás.

en: The action was succesfully updated.
hu: Az akció sikeresen frissítve lett.

en: %p is not a directory or is not readable by the webserver.
hu: %p nem könyvtár vagy nem olvasható a webkiszolgáló számára.

en: Has Avatar
hu: Avatar van?

en: Display the node with standard node view.
hu: Megjeleníti a tartalmat az általános tartalom nézettel.

en: Capitalize first letter
hu: Naggyá alakítja az első betűt

en: Uid
hu: Felhasználó azonosító

en: Custom text
hu: Egyedi szöveg

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
hu: Ebből az űrlapból még nem küldtek be egyet sem. <a href="!url">Az űrlap megtekintése</a>.

en: Node module form.
hu: <em>Node</em> modul űrlapja.

en: Locale module form.
hu: <em>Locale</em> modul űrlapja.

en: Taxonomy module form.
hu: <em>Taxonomy</em> modul űrlapja.

en: All tokens for node creation dates can also be used with with the "mod-" prefix; doing so will use the modification date rather than the creation date.
hu: Minden, a tartalom létrehozási dátumához tartozó vezérjel használható „mod-” előtaggal is; így a módosítás dátumát használja a keletkezési dátum helyett.

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
hu: A / jellel elválasztott menüútvonal (visszatükrözve a morzsában) Címlap vagy [menu] nélkül. Figyelem - nyers felhasználói bevitel.

en: Default argument
hu: Alapértelmezés szerinti argumentum

en: Poll title
hu: Szavazás címe

en: Short URL
hu: Rövid webcím

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
hu: %name: ez a mező nem tartalmazhat több, mint @count értéket.

en: Name of top taxonomy term
hu: Legelső taxonómiakifejezés neve

en: ID of top taxonomy term
hu: A legelső taxonómiakifejezés azonosítója

en: No fields available.
hu: Nincs elérhető mező.

en: The id number of the category's parent vocabulary.
hu: A kategória szülő szótárának azonosítószáma.

en: '@column' => value for @column
hu: „@column” => @column értéke

en: return array(
      0 => array(@columns),
      // You'll usually want to stop here. Provide more values
      // if you want your 'default value' to be multi-valued:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );
hu: return array(
      0 => array(@columns),
      // Itt gyakran vége is van. Több értéket is meg lehet adni
      // ha az „alapértelmezés szerinti értéknek” több értéke is lehet:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );

en: Alias: @alias
hu: Álnév: @alias

en: No alias
hu: Nincs álnév

en: Numeric
hu: Szám

en: Alt text
hu: Alternatív szöveg

en: Create a list of options as a list in <strong>Allowed values list</strong> or as an array in PHP code. These values will be the same for %field in all content types.
hu: A választható értékek megadása az <strong>Engedélyezett értékek</strong> mezőben, vagy egy PHP kóddal előállított tömbben. Erre a mezőre (%field) vonatkozóan ezek az értékek minden tartalomtípusnál megegyeznek.

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
hu: Ki kell tölteni a „Megengedett értékek”-et ennél a mezőnél.

en: Edit link
hu: Szerkesztés hivatkozása

en: Submit button text
hu: Beküldés gomb felirata

en: Token replacement patterns
hu: Vezérjel helyettesítési minták

en: Comment's node ID
hu: Hozzászólás tartalom-azonosítója

en: Comment body
hu: Hozzászólás törzse

en: Comment author's user id
hu: Hozzászólás szerzőjének felhasználói azonosítója

en: Comment author's user name
hu: Hozzászólás szerzőjének felhasználói neve

en: Comment author's home page.
hu: A hozzászólás szerzőjének honlapja.

en: Comment author's e-mail.
hu: A hozzászólás szerzőjének e-mailcíme.

en: Node language
hu: Tartalom nyelve

en: Node author's e-mail.
hu: A tartalom szerzőjének email címe.

en: Name of top term's vocabulary
hu: A legelső kifejezés szótárának neve

en: ID of top term's vocabulary
hu: A legelső kifejezés szótárának azonosítója

en: The text used in the menu as link text for this item.
hu: A menüben erre az elemre hivatkozásként használt szöveg.

en: The title of the node's book parent.
hu: A tartalom szülő könyvének címe.

en: The id of the node's book parent.
hu: A tartalom szülő könyvének azonosítója.

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
hu: Minden szülő könyv címe a tartalom könyvének hierarchiájában.

en: The name of the currently logged in user.
hu: A jelenleg bejelentkezett felhasználó neve.

en: The user ID of the currently logged in user.
hu: A jelenleg bejelentkezett felhasználó azonosítója.

en: The email address of the currently logged in user.
hu: A jelenleg bejelentkezett felhasználó email címe.

en: The name of the current Drupal website.
hu: A webhely neve.

en: The slogan of the current Drupal website.
hu: A webhely jelmondata.

en: The mission of the current Drupal website.
hu: Az aktuális Drupal webhely küldetése.

en: The contact email address for the current Drupal website.
hu: Az aktuális Drupal webhely kapcsolattartójának e-mail címe.

en: The current date on the site's server.
hu: Az aktuális dátum a webhely kiszolgálóján.

en: A randomly generated SHA1 hash.
hu: Egy véletlenszerűen előállított SHA1 hash kód.

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
hu: Az aktuális időbélyeg másodpercekben 1970. január 1 óta.

en: A randomly generated single-digit number.
hu: Egy véletlenszerűen előállított egyszámjegyű szám.

en: A randomly generated three-digit number.
hu: Egy véletlenszerűen előállított háromszámjegyű szám.

en: A randomly generated ten-digit number.
hu: Egy véletlenszerűen előállított tízszámjegyű szám.

en: Randomly generated single-digit letter.
hu: Egy véletlenszerűen előállított egy karakteres szó.

en: Randomly generated three-digit letters.
hu: Egy véletlenszerűen előállított három karakteres szó.

en: Randomly generated ten-digit letters.
hu: Egy véletlenszerűen előállított tíz karakteres szó.

en: Display a tokenized message to the user
hu: Vezérjeles üzenet megjelenítése a felhasználó számára

en: Send tokenized e-mail
hu: Vezérjeles email elküldése

en: Redirect to a tokenized URL
hu: Átírányítás egy vezérjeles webcímre

en: The email address to which the message should be sent.
hu: Az email cím, ahová az üzenetet el kell küldeni.

en: The message that should be sent.
hu: Az elküldendő üzenet.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
hu: Az alábbi helykitöltő vezérjelek URL előállításához használatosak. Az akciót kiváltó környezettől függően néhány vezérjel lehet, hogy nem elérhető.

en: The message to be displayed to the current user.
hu: Az aktuális felhasználónak megjelenítendő üzenet.

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
hu: A következő helykitöltő vezérjeleket lehet használni az egyedi üzenet szövegében. A kiváltó akció környezetétől függően előfordulhat, hogy néhány vezérjel nem elérhető.

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
hu: A következő helykitöltő vezérjeleket lehet használni a webcím útvonalban. A kiváltó akció környezetétől függően előfordulhat, hogy néhány vezérjel nem elérhető.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
hu: API-t biztosít a szöveges helykitöltők adatra történő cseréjéhez.

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
hu: További vezérjeleket szolgáltat, valamint egy alapot a saját vezérjelek létrehozásához.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
hu: A Drupal alap akcióit kiterjeszti a <em>Token</em> modul használatával.

en: Submitted on @date
hu: Beküldve: @date

en: Submitted by user: @username [@ip_address]
hu: Beküldte: @username [@ip_address]

en: Submitted by anonymous user: [@ip_address]
hu: Névtelenül küldték be: [@ip_address]

en: The results of this submission may be viewed at:
hu: A űrlapra beküldött eredmények megtekinthetőek itt:

en: New component name
hu: Új összetevő neve

en: When adding a new component, the name field is required.
hu: Az új összetevő nevét meg kell adni hozzáadáskor.

en: Your webform has been published.
hu: Az űrlap közzététele megtörtént.

en: The component positions and mandatory values have been updated.
hu: Az összetevők sorrendje és szükségességük állapota frissítve lett.

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only lowercase alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if using Additional Processing or Validation code.
hu: Egy gépek által olvasható kulcsnév, mely csak kisbetűket, számokat és aláhúzást tartalmazhat. Ez a kulcs az űrlap elem HTML-kódjában a <em>name</em> tulajdonság lesz. Ez az érték nincs kihatással arra, hogy az adat hogyan lesz elmentve, de fontos lehet további feldolgozó modulok vagy ellenőrző funkciók számára.

en: Include in e-mails
hu: Beágyazás az e-mailekbe

en: If checked, submitted values from this component will be included in e-mails.
hu: Bekapcsolása esetén ennek az összetevőnek a kitöltött értékei az e-mailekben is szerepelni fognak.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
hu: Választható. Az űrlap úgy is rendezhető, hogy ez az összetevő egy másik mezőcsoportban szerepel.

en: Component %name cloned.
hu: %name összetevő klónozása megtörtént.

en: Component %name updated.
hu: %name összetevő frissítése megtörtént.

en: New component %name added.
hu: %name néven az új összetevő hozzáadása megtörtént.

en: Delete the %name fieldset?
hu: %name mezőcsoport biztosan törölhető?

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
hu: %webform űrlapon azonnal törölve lesz a mezőcsoport (%name) és minden hozzá tartozó mező. A művelet nem visszavonható.

en: Delete the %name component?
hu: %name összetevő biztosan törölhető?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
hu: %webform űrlapon azonnal törölve lesz az összetevő (%name). A művelet nem visszavonható.

en: Component %name deleted.
hu: %name összetevő törlése megtörtént.

en: Submissions for %user
hu: %user eredményei

en: Show !count results per page.
hu: !count eredmény jelenjen meg oldalanként.

en: Showing all results.
hu: Az összes eredmény mutatása

en: @total results total.
hu: @total eredmény összesen

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
hu: A mezőket elválasztó elem a CSV/TSV fájlban az űrlap eredmények letöltésekor. A tabulátor használata az export során a legbiztosabb módja annak, hogy a nemlatin karakterek megmaradjanak. Más karakterek is használhatóak az adatok importálására az alkalmazott programtól függően.

en: Submission Details
hu: Beküldés részletei

en: Webforms are forms and questionnaires. To add one, select <a href="!url">Create content -&gt; Webform</a>.
hu: A modullal űrlapok és kérdőívek készíthetők. Új létrehozása a <a href="!url">Tartalom beküldése -&gt; Űrlap</a> hivatkozást követve lehetséges.

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
hu: Az űrlap összes beállított összetevőjének a listája. Bármennyi összetevő hozzáadható az űrlaphoz, akár azonos típusból több is. Új összetevő felviteléhez alul a táblázatban ki kell tölteni a „Név” mezőt és ki kell választani a típust. A beküldés során az új összetevő hozzáadódik az űrlaphoz vagy a megváltozott mezők mentése megtörténik.

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
hu: Az összetevő szerkesztéséhez a nevére kell kattintani.

en: Webform access control
hu: Űrlapok hozzáférésének szabályozása

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
hu: Ezek a jogosultságok határozzák meg az űrlap kitöltésére jogosult csoportokat, de azt nem, hogy melyek érhetik el. Amennyiben szükség van az űrlap elérésének szabályozására, akkor egy tartalomjogosultságokat kezelő modult is telepíteni kell, ilyenek például a <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> vagy a <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a> modulok.

en: Roles that can submit this webform
hu: Azok a csoportok, amelyek kitölthetik ezt az űrlapot

en: Uncheck all roles to prevent new submissions. The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
hu: Ha nincs egyetlen kijelölt csoport sem, akkor nem lehet új űrlapot beküldeni. Minden, a webhelyre  bejelentkezett felhasználó rendelkezik az „%authenticated” csoport jogaival is,  más csoportok jogosultságaitól függetlenül.

en: Webform mail settings
hu: Űrlapok értesítési beállításai

en: Conditional e-mail recipients
hu: Feltételes e-mail-címzettek

en: The settings below allow you to send e-mails to multiple recipients based off the value of a component.
hu: Az alábbi beállítások lehetővé teszik, hogy az űrlap egy elemének értékétől függően több címzettnek küldjön levelet.

en: After adding components to this form any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's name for e-mails.
hu: Bármely e-mail, kiválasztás, vagy rejtett összetevő az űrlaphoz hozzáadása után kiválasztható. Például az e-mailek feladójának a neve.

en: After adding components to this form any textfield, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
hu: Bármely szövegmező, kiválasztás, vagy rejtett összetevő az űrlaphoz hozzáadása után kiválasztható, mint az e-mailek feladójának az e-mailcíme.

en: After adding components to this form any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
hu: Bármely szövegmező, kiválasztás, vagy rejtett összetevő az űrlaphoz hozzáadása után kiválasztható, mint az email tárgy mezője.

en: Webform advanced settings
hu: Űrlap haladó beállítások

en: Show complete form in teaser
hu: A teljes űrlap megjelenítése a bevezetőben

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
hu: A teljes űrlap megjelenítése a tartalom bevezető nézetében.

en: Limit the number of submissions a user may send within a specified time period
hu: Egy felhasználó által adott időtartam alatt történő beküldések korlátozása

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
hu: Alapértelmezetten az elküldés gomb felirata <em>Beküldés</em>. A mezőben ezt az értéket lehet felülírni.

en: Additional Validation
hu: További ellenőrzés

en: Enter PHP code to perform additional validation for this form. Include the &lt;?php ?&gt; tags. $form and $form_state are available variables. If validation fails, use the form_set_error function to prevent the form from being submitted. Use the same syntax as a _validate function used in the <a href="http://api.drupal.org/api/file/developer/topics/forms_api.html">Forms API</a>.
hu: PHP kód az űrlap egyedi ellenőrzéséhez. A &lt;?php ?&gt; elemeket hozzá kell fűzni a mezőhöz. Elérhető változók a <em>$form</em> és a <em>$form_state</em>. Ha az ellenőrzés sikertelen, akkor a <em>form_set_error</em> függvényt kell használni megelőzendő az űrlap beküldést. Az ellenőrzés során a <a href="http://api.drupal.org/api/file/developer/topics/forms_api.html">Forms API</a> <em>_validate</em> függvényének szintaxisát kell alkalmazni.

en: Additional Processing
hu: További feldolgozás

en: Enter PHP code to perform additional processing for this form (after the validation). Include the &lt;?php ?&gt; tags. $form and $form_state are available variables, use the same syntax as a _submit function used in the <a href="http://api.drupal.org/api/file/developer/topics/forms_api.html">Forms API</a>.
hu: Sikeres ellenőrzés utáni további űrlapfeldolgozó PHP kódot kell megadni. A &lt;?php ?&gt; elemeket hozzá kell adni a mezőhöz. A <em>$form</em> és a <em>$form_state</em> változók elérhetőek, és a <a href="http://api.drupal.org/api/file/developer/topics/forms_api.html">Forms API</a> <em>_submit</em> függvényének szintaxisát kell alkalmazni a feldolgozás során.

en: No components yet in this webform.
hu: Még nem lett hozzáadva összetevő ehhez az űrlaphoz.

en: Limit to !count submission(s) !timespan
hu: Korlátozott a beküldések száma, csak !count darab küldhető be !timespan alatt.

en: The entered email address %address is not a valid address.
hu: A megadott %address e-mailcím érvénytelen.

en: This webform is currently unpublished. After finishing your changes to the webform, use the <em>Publish</em> button below.
hu: Az az űrlap jelenleg nincs közzétéve. Az űrlap, a változtatások elvégzése után, a <em>Közzététel</em> gombbal lesz elérhető.

en: Submissions for this form are closed.
hu: Az űrlap le van zárva, ezért nem lehet kitölteni.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
hu: Az űrlap megtekintéséhez <a href="!login">belépés</a> vagy <a href="!register">regisztráció</a> szükséges.

en: You do not have permission to view this form.
hu: Nincs jogosultság az űrlap megtekintéséhez.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
hu: Az űrlap elérte az engedélyezett beküldések számát (@count).

en: You have already submitted this form.
hu: Ez az űrlap egyszer már ki lett töltve.

en: You may not submit another entry at this time.
hu: Az űrlap jelenleg nem tölthető ki újra.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
hu: <a href="!url">Korábbi kitöltések megtekintése.</a>

en: Available components
hu: Elérhető összetevők

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
hu: Ezek a telepített űrlap modulhoz elérhető mezőtípusok. Bármelyik összetevő kikapcsolható a megfelelő mező kijelölésének megszüntetésével. Csak a kijelölt összetevők lesznek elérhetőek a már felvitt vagy az új űrlapokon.

en: Default e-mail values
hu: Alapértelmezett e-mail értékek

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
hu: Az alapértelmezett feladó a beküldött űrlapok e-mailes értesítéséhez. Ez gyakran az űrlapok karbantartójának az e-mailcíme.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
hu: Az alapértelmezett feladó neve, amely az e-mailcímmel együtt lesz felhasználva.

en: Default subject
hu: Alapértelmezett tárgy

en: Form submission from: %title
hu: Űrlapkitöltés innen: %title

en: The default subject line of any e-mailed results.
hu: A kitöltéseket tartalmazó e-mailek alapértelmezett tárgya.

en: Allow cookies for tracking submissions
hu: Sütik engedélyezése a beküldések nyomkövetésére

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
hu: A <a href="http://hu.wikipedia.org/wiki/HTTP-süti">sütik</a> használatával megelőzhető, hogy ugyanaz a felhasználó ismételten kitöltse az űrlapot. Nem szükséges a használata az űrlapbeküldés korlátozásához, de bizonyos esetekben növelni képes a korlátozás pontosságát. A sütik mellett a web űrlap az IP címet és a webhelyen a felhasználó nevét is használja azért, hogy megakadályozza az ismételt beküldéseket.

en: Default export format
hu: Alapértelmezett export formátum

en: Default export delimiter
hu: Alapértelmezett export elválasztás

en: Submission access control
hu: Beküldések hozzáférés-szabályozása

en: Select the user roles that may submit each individual webform
hu: A felhasználói csoportok kiválasztása, amelyek beküldhetik az egyes űrlapokat

en: Disable Webform submission access control
hu: Az űrlapok beküldésszabályozásának a kikapcsolása

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
hu: Alapértelmezésben, az űrlap beállításoknál kiválasztható, hogy mely felhasználó csoportok küldhetik be az adott űrlapot. Szükség lehet rá, hogy a felhasználok mindig beküldhessenek egy űrlapot, ha külön tartalomhozzáférési modul szabályozza az űrlapokhoz a hozzáférést.

en: Webforms debug
hu: Űrlap nyomkövetése

en: Set to "Log submissions" to log all submissions in the watchdog. Set to "Full debug" to print debug info on submission.
hu: A „Kitöltések naplózása” kiválasztásával az összes beküldés naplózva lesz. A „Teljes nyomkövetés” kiválasztásával az űrlap beküldésekor a nyomkövetési információk a képernyőn lesznek láthatóak.

en: Form: !form
hu: Űrlap: !form

en: Submission posted to %title. <a href="!url">Results</a>. !details
hu: A beküldés kézbesítve %title részére. <a href="!url">Eredmények</a>. !details

en: Submission updated.
hu: Az eredmény frissítése megtörtént.

en: Thank you, your submission has been received.
hu: Köszönet, a beküldés sikeres volt.

en: You may use special tokens in this field that will be replaced with dynamic values.
hu: A mező értékének dinamikus feltöltéséhez használható néhány különleges vezérjel.

en: You can use %server[key] to add any of the special PHP <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.server">$_SERVER</a> variables, %session[key] to add any of the special PHP <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.session">$_SESSION</a> variables and %get[key] to create prefilled forms from the <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.get">URL</a>. %cookie, %request and %post also work with their respective PHP variables. For example %server[HTTP_USER_AGENT], %session[id], or %get[q].
hu: A %server[key] használható néhány különleges PHP <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.server">$_SERVER</a> változó, a %session[key] a <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.session">$_SESSION</a> változók hozzáadásához és a %get[key] az <a href="http://hu.php.net/reserved.variables#reserved.variables.get">URL</a>-ből előre kitöltött űrlapelemekhez. A %cookie, %request és a %post szintén leképezi a megfelelő PHP változókat. Például %server[HTTP_USER_AGENT], %session[id], vagy %get[q].

en: If you are using the profiles module, you can also access all profile data using the syntax %profile[form_name]. If you for example have a profile value named profile_city, add the variable %profile[profile_city].
hu: A <em>Profiles</em> modul használata estén az összes profiladat elérhető a %profile[form_name] formában. Például, ha létezik a profilban egy „profile_city” mező, akkor a mező értéke elérhető a %profile[profile_city] változóban.

en: Token values
hu: Vezérjel értékek

en: Webform confirmation
hu: Űrlap megerősítése

en: Form components
hu: Összetevők

en: Webform submission
hu: Űrlap eredmény

en: Adjust the date according to a specific timezone. Website timezone is defined in the <a href="!settings">Site Settings</a> and is the default.
hu: A dátum hozzáigazítása a megadott időzónához. A webhely alapértelmezett időzónája a <a href="!settings">Dátum és idő</a> beállításoknál állítható be.

en: Website timezone
hu: Webhely időzónája

en: User timezone
hu: Felhasználó időzónája

en: Start year
hu: Kezdőév

en: The first year that is allowed to be entered.
hu: A legkorábbi év, amely még megadható.

en: End year
hu: Záróév

en: The last year that is allowed to be entered.
hu: A legutolsó év, ami még megadható.

en: Use a textfield for year
hu: Szövegmező használata az évszámhoz

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
hu: Kiválasztása esetén a megjelenő dátummező egy szövegmezőt fog használni az év beviteléhez, ellenkező esetben kiválasztó listát.

en: Entered !name is not a valid date.
hu: A megadott dátum érvénytelen: %name .

en: The entered date needs to be between the years @start and @end.
hu: A beírt dátumnak @start és @end évek közé kell esnie.

en: Leaving blank will use the default size.
hu: Ha üres, marad az alapértelmezett méret.

en: E-mail a submission copy
hu: A kitöltött űrlap másolatának elküldése e-mailben

en: Check this option if this component contains an e-mail address that should get a copy of the submission. Emails are sent individually so other emails will not be shown to the recipient.
hu: Ezt a lehetőséget be kell jelölni, ha ez az összetevő olyan e-mailcímet tartalmaz amelyikre az űrlap beküldésből másolatot kell küldeni. Az e-mailek egyedileg lesznek elküldve, így a címzettek nem látják a további e-mailcímet.

en: %value is not a valid email address.
hu: Érvénytelen email cím: %value

en: A textfield that automatically fills in a logged-in user's e-mail.
hu: Szövegmező, amelyik automatikusan felveszi a bejelentkezett felhasználó e-mailcímét.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
hu: A mezőcsoportok lehetővé teszik a mezők csoportba rendezését.

en: Width of the file field.
hu: A fájlmező szélessége.

en: The save directory %directory could not be created. Check that the webform files directory is writtable.
hu: %directory a fájlok mentéséhez nem hozható létre. Ellenőrizni kell, hogy az űrlap fájl tároló könyvtára írható-e.

en: %field field is required.
hu: %field mezőt ki kell tölteni.

en: Filesize (KB)
hu: Fájlméret (kB)

en: @name (hidden)
hu: @name (rejtett)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
hu: A felhasználó számára nem látható mező, de a beküldés során a mentése megtörténik.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
hu: A bevitt szöveget HTML jelölőként jeleniti meg és nem ad az űrlaphoz újabb kitölthető mezőt.

en: A list of selectable options. One option per line. Key-value pairs may be entered seperated by pipes, such as "safe_key|Some readable option". Option groups for lists and menus may be specified with &lt;Group Name&gt;. &lt;&gt; can be used to insert items at the root of the menu after specifying a group.
hu: A kiválasztható lehetőségek listája. Egy sorba egy lehetőséget kell írni. Kulcs-érték párok is megadhatóak csővezeték jellel elválasztva egymástól, például <em>biztos_kulcs|Egy kiválasztható lehetőség</em>. A listához lehetőség csoport &lt;Csoport neve&gt; módon adható meg. Az elemek újra gyökérbe helyezéséhez a „&lt;&gt;„” használható egy csoport megadása után.

en: To use the option with a select component, you must use key-value pairs seperated by pipes. i.e. user@example.com|Sample user.
hu: Ezt a lehetőség a kiválasztó elemek használata esetén csak akkor használható, ha csővezeték jellel elválasztott kulcs-érték párok vannak megadva. Például <em>user@example.com|Példa felhasználó</em>.

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
hu: Csak egyedi lehetőségek lehetnek a kiválasztó listában. A következő kulcsok többször szerepelenek:

en: Make this field resizable by the user.
hu: Bejelölése esetén a mezőt a felhasználó átméretezheti.

en: Label placed to the left of the textfield
hu: A szöveg mező bal oldalára helyezett címke

en: Examples: $, #, -.
hu: Például $, #, -.

en: Label placed to the right of the textfield
hu: A szöveg mező jobb oldalára helyezett címke

en: Examples: lb, kg, %.
hu: Például kg, cm, %.

en: Adjust the time according to a specific timezone. Website timezone is defined in the <a href="!settings">Site Settings</a> and is the default.
hu: Az idő igazítása a megadott időzónához. A webhely alapértelmezett időzónája a <a href="!settings">Dátum és idő</a> beállításainál adható meg.

en: Entered %name is not a valid time.
hu: A megadott idő érvénytelen: %name .

en: Add comment link
hu: Új hozzászólás hivatkozás

en: Change basic information
hu: Alapadatok megváltoztatása

en: Broken handler @table.@field
hu: Sérült kezelő @table.@field

en: Skipping broken view @view
hu: @view sérült nézet kihagyása

en: Ajax callback for view loading.
hu: AJAX visszahívás a nézet betöltéséhez.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
hu: Az átalakító a legnagyobb gondossággal próbálja a <em>Views</em> 1 nézetet <em>Views</em> 2 nézetté alakítani. Az átalakítás nem megbízható, nagy valószínűséggel változásokat kell eszközölni, hogy a két nézet megegyezzen. A <em>Views</em> 1 nézetet az import fülön keresztül lehet importálni.

en: Changes cannot be made to a locked view.
hu: A változások nem érvényesíthetőek a zárolt nézeteken.

en: Convert stored Views 1 views.
hu: <em>Views</em> 1-es verziójával létrehozott nézetek új változatra alakítása.

en: Convert view
hu: Nézet konvertálása

en: Create customized lists and queries from your database.
hu: Egyedi listákat és lekérdezéseket hoz létre az adatbázisból.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
hu: Adminisztrációs felület a nézetekhez. E modul nélkül nem lehet létrehozni vagy szerkeszteni a nézeteket.

en: Example table
hu: Példa tábla

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
hu: A példatábla példatartalmakból áll, és más tartalmakhoz kapcsolható.

en: Example content
hu: Példa tartalom

en: Some example content that references a node.
hu: Néhány példa tartalom, mely tartalomra hivatkozik.

en: Example node
hu: Példa tartalom

en: Plain text field
hu: Egyszerű szövegmező

en: Just a plain text field.
hu: Csak egy egyszerű szövegmező.

en: Numeric field
hu: Szám mező

en: Just a numeric field.
hu: Csak egy számmező.

en: Boolean field
hu: Logikai mező

en: Just an on/off field.
hu: Csak egy be / ki mező.

en: Timestamp field
hu: Időbélyeg mező

en: Just a timestamp field.
hu: Csak egy időbélyeg mező.

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
hu: A Drupal alapértelmezés szerinti kezdőlapjának helyettesítője. Az alapértelmezés szerinti kezdőlap útvonalának ezt a nézetet kell megadni, hogy ez legyen a webhely új kezdőlapja.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
hu: A cím, mely használatba kerül, mikor ez az argumentum jelen van. Felülírja a nézet és az előző argumentumok címét. Százalékjeles helyettesítés használható a cím cseréjére: „%1” jelenti az első argumentumot, „%2” a második argumentumot, stb...

en: Validator options
hu: Az ellenőrző beállításai

en: Display all values
hu: Minden érték megjelenítése

en: Hide view / Page not found (404)
hu: Nézet elrejtése / Lap nem található (404)

en: Display empty text
hu: Üres szöveg megjelenítése

en: Provide default argument
hu: Alapértelmezés szerinti argumentum megadása

en: Provide default argument options
hu: Az alapértelmezés szerinti argumentum választást nyújtja.

en: Default argument type
hu: Az alapértelmezés szerinti argumentum típusa

en: Broken/missing handler
hu: Sérült / hiányzó kezelő

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
hu: Ennek az elemnek a kezelője hibás, vagy hiányzik. Ha a kezelőt egy modul biztosítja és tiltva lett, akkor a modul engedélyezése visszaállíthatja. Egyéb esetekben az elem valószínűleg törölhető.

en: Current date
hu: Aktuális dátum

en: Current node's creation time
hu: Az aktuális tartalom létrehozási ideje

en: Current node's update time
hu: Az aktuális tartalom módosítási ideje

en: Allow multiple terms per argument.
hu: Több kifejezés elfogadása argumentumonként.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
hu: Kiválasztása esetén a felhasználók több argumentumot is megadhatna 1+2+3 (VAGY kapcsolat) vagy 1,2,3 (ÉS kapcsolat) formában.

en: Allow multiple arguments to work together.
hu: Több argumentum együttműködésének engedélyezése.

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
hu: Kiválasztása esetén ezen argumentum összetett hivatkozásai képesek egymással együtt dolgozni, mivel az összetett kifejezések ugyanazzal az argumentummal lettek ellátva. Ez a beállítás nem működik együtt az „Ismétlődések csökkentése” beállítással.

en: Do not display items with no value in summary
hu: Az összefoglalóban ne jelenjenek meg az értékkel nem rendelkező elemek

en: Invalid input
hu: Érvénytelen bemenet

en: Fail basic validation if any argument is given
hu: Sikertelen alapellenőrzés, ha meg van adva argumentum

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
hu: A mező bejelölése arra használható, hogy a szükségesnél több argumentummal rendelkező nézeteknél elbukjon az ellenőrzés.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
hu: Kiválasztása esetén a felhasználók több argumentumot is megadhatnak 1+2+3 vagy 1,2,3 formában.

en: Exclude the argument
hu: Argumentum kizárása

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
hu: Ha ki van választva, akkor az argumentumban megadott számok ki lesznek zárva ahelyett, hogy korlátoznák a nézetet.

en: Glossary mode
hu: Összegző mód

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the argument, which allows the summary view to act as a glossary.
hu: Az összegző mód az argumentumban használt karakterek számát korlátozza, ami lehetővé teszi, hogy az összegző nézet szószedetként működjön.

en: Character limit
hu: Karakterszám korlátja

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
hu: Az argumentum hány karakterét kell használni a szűréshez. Ha 1-re van állítva, akkor az argumentumban minden betűvel kezdődő mező egyezni fog.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
hu: Az argumentum eredmények kiírásakor miként legyenek átalakítva a betűk.

en: No transform
hu: Nincs átalakítás

en: Upper case
hu: Nagybetűs

en: Lower case
hu: Kisbetűs

en: Capitalize each word
hu: Naggyá alakít minden szót

en: Case in path
hu: Betűk az útvonalban

en: Transform spaces to dashes in URL
hu: Szóközök kötőjelekké alakítása a webcímben

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
hu: A mező címkéje, ami akkor lesz megjelenítve a felhasználónak, ha a stílushoz szükséges.

en: Exclude from display
hu: Ne legyen megjelenítve

en: Check this box to not display this field, but still load it in the view.  Use this option to not show a grouping field in each record, or when doing advanced theming.
hu: Bejelölve a mező nem fog megjelenni, de be lesz töltve a nézetbe. Ez a beállítás akkor használható, ha egy csoportosított mezőt nem kell megjeleníteni minden rekordban, vagy ha magunk sminkeljük a kimenetet.

en: Rewrite the output of this field
hu: Mező kimenetének felülírása

en: If checked, you can alter the output of this field by specifying a string of text with replacement tokens that can use any existing field output.
hu: Ha ez be van kapcsolva, akkor módosítható a mező kimenete egy helyettesítő vezérjeleket tartalmazó szöveg meghatározásával, amely bármelyik létező mező kimenetét használhatja.

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
hu: A mezőhöz megjelenített szöveg. HTML is használható. Megadhatóak adatok a nézetből a lenti „Helyettesítési minták” alapján.

en: Output this field as a link
hu: Mező megjelenítése hivatkozásként

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
hu: Ha ez be van kapcsolva, akkor a mező hivatkozásként lesz kezelve. A célt lentebb kell megadni.

en: Link path
hu: Hivatkozás útvonala

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
hu: A hivatkozás Drupal útvonala vagy webcíme. Megadhatóak adatok ebből a nézetből a lenti „Helyettesítési minták” alapján.

en: The CSS class to apply to the link.
hu: A hivatkozáshoz használt CSS osztály.

en: Text to place as "alt" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
hu: Alternatív szöveg, amit a legtöbb böngésző buboréksúgóként jelenít meg, ha az egérmutató a hivatkozás fölé kerül.

en: Prefix text
hu: Előtag

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
hu: A hivatkozás előtt megjelenített szöveg. HTML is használható.

en: Suffix text
hu: Utótag

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
hu: A hivatkozás után megjelenített szöveg. HTML is használható.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
hu: <p>A mező használata előtt további mezőket kell hozzáadni a nézethez. Ezek a mezők szükség esetén <em>Megjelenítésből kizárt</em>-nak jelölhetőek. Meg kell jegyezni, hogy a létrehozási sorrend miatt az ez utáni mezők nem használhatóak. Ha szükség van egy itt nem felsorolt mezőre, akkor újra kell rendezni a mezőket.</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
hu: <p>A következő helyettesítési minták érhetőek el ezen a megjelenítésen. A bal oldalon látható minta használható a jobb oldalon jelzett érték megjelenítésére. Meg kell jegyezni, hogy a létrehozási sorrend miatt az ez utáni mezők nem használhatóak. Ha szükség van egy itt nem felsorolt mezőre, akkor újra kell rendezni a mezőket.</p>

en: Trim this field to a maximum length
hu: Mező csonkolása megadott méretre

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
hu: Ha ez be van kapcsolva, akkor a mező a megadott karakterhosszra lesz csonkolva.

en: Trim only on a word boundary
hu: Csonkolás kizárólag szóhatároknál

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
hu: Ha ez be van kapcsolva, akkor ez a mező csak szóhatároknál lesz csonkolva. Ez biztosítja a megadott legnagyobb méret, vagy kevesebb karakter megjelenítését. Ha nincsenek szóhatárok, akkor egy mezőt üresre is csonkolhat.

en: Add an ellipsis
hu: Ellipszis hozzáadása

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
hu: Ha ez be van kapcsolva, és a mező csonkolva lett, akkor „...” lesz hozzáadva.

en: Strip HTML tags
hu: HTML jelölők eltávolítása

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
hu: Ha ez be van kapcsolva, akkor minden HTML jelölés el lesz távolítva.

en: Field can contain HTML
hu: A mező tartalmazhat HTML kódot

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
hu: Bejelölt állapotban a HTML javítása le fog futni, hogy a HTML jelölések biztosan helyesen legyenek lezárva a csonkolás után.

en: File size display
hu: Fájlméret megjelenítése

en: Formatted (in KB or MB)
hu: Formázott (KB vagy MB)

en: Raw bytes
hu: Nyers bájtok

en: If checked, true will be displayed as false.
hu: Ha ez be van kapcsolva, akkor az igaz hamisként lesz megjelenítve.

en: Time ago (with "ago" appended)
hu: Ennyi ideje („ideje” hozzáfűzésével)

en: Time span (future dates start with - )
hu: Időtartam (a jövőbeli dátumok előtt „-” lesz)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
hu: Időtartam („ideje / múlva” hozzáfűzésével)

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. If "Time ago" this is the the number of different units to display, which defaults to two.
hu: Ha „Egyedi”, akkor lásd a dátumformátumokról szóló <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">PHP dokumentációkat</a>. Ha „Ennyi ideje”, akkor ez a különböző megjelenített egységek száma, ami alapértelmezés szerint kettő.

en: Round
hu: Kerekítés

en: If checked, the number will be rounded.
hu: Ha ez be van kapcsolva, akkor a szám kerekítve lesz.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
hu: Megadható, hogy hány számjegy jelenjen meg a tizedespont után.

en: What single character to use as a decimal point.
hu: Mely karaktert használja tizedespontnak.

en: What single character to use as the thousands separator.
hu: Mely karaktert használja ezres elválasztónak.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
hu: A szám elé helyezendő szöveg, mint pénznem szimbólum.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
hu: A szám után helyezendő szöveg, mint pénznem szimbólum.

en: Simple separator
hu: Egyszerű határoló

en: Display as link
hu: Megjelenítés hivatkozásként

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
hu: Ez az elem jelenleg nincs felfedve. Ha <strong>felfedett</strong>, akkor a felhasználók képesek lesznek módosítani a szűrőt, amikor megtekintik.

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
hu: Ez az elem jelenleg felfedett. Ha <strong>nincs felfedve</strong>, akkor a felhasználók nem lesznek képesek módosítani a szűrőt, amikor megtekintik.

en: Unlock operator
hu: Nyílt operátor

en: When checked, the operator will be exposed to the user
hu: Ha be van kapcsolva, akkor az operátor látható lesz a felhasználó számára.

en: Operator identifier
hu: Műveleti jel azonosítója

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
hu: A ? után jelenik meg a webcímben, hogy azonosítsa ezt az operátort.

en: Filter identifier
hu: Szűrő azonosítója

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
hu: A ? után jelenik meg a webcímben, hogy azonosítsa ezt a szűrőt. Nem lehet üres.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
hu: Ez a felfedett szűrő nem kötelező és lehetővé teszi, hogy a beállításait ne kelljen módosítani.

en: Force this exposed filter to accept only one option.
hu: A felfedett szűrő kényszerítése csak egy lehetőség elfogadására.

en: Remember
hu: Nem felejt

en: Remember the last setting the user gave this filter.
hu: Emlékezzen a felhasználó által utoljára megadott beállításra.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
hu: Az azonosító szükséges, ha a szűrő felfedett.

en: This identifier is not allowed.
hu: Ez az azonosító nem megengedett.

en: - Any -
hu: - Bármely -

en: You must select a value unless this is an optional exposed filter.
hu: Ki kell választani egy értéket, kivéve, ha ez egy nem kötelező felfedett szűrő.

en: exposed
hu: felfedett

en: Value type
hu: Értéktípus

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
hu: Egy dátum bármilyen gép által olvasható formátumban. A CCYY-MM-DD HH:MM:SS az ajánlott.

en: Invalid date format.
hu: Érvénytelen dátumformátum.

en: Limit list to selected items
hu: Lista szűkítése a bejelölt elemekre

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
hu: Ha ez be van kapcsolva, akkor a felhasználónak csak az itt kiválasztott elemek lesznek megmutatva.

en: not in
hu: nincs ebben

en: Is all of
hu: A felsoroltak mindegyike

en: Is none of
hu: A felsoroltak egyike sem

en: not
hu: nem

en: Is between
hu: Két érték között van

en: between
hu: között

en: Is not between
hu: Nincs a két érték között

en: not between
hu: nincs közötte

en: Min
hu: Legkisebb

en: And max
hu: És legnagyobb

en: And
hu: És

en: Contains any word
hu: Bármely szót tartalmazza

en: has word
hu: tartalmazza

en: Contains all words
hu: Tartalmaz minden szót

en: has all
hu: mindet tartalmazza

en: begins
hu: kezdődik

en: ends
hu: végződik

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
hu: A kis-, és nagybetű érzékeny szűrők gyorsabbak lehetnek. A MySQL figyelmen kívül hagyhatja a kis-, és nagybetű érzékenységet.

en: The label for this relationship that will be displayed only administratively.
hu: A kapcsolat címkéje, ami kizárólag az adminisztratív esetekben jelenik meg.

en: Require this relationship
hu: Megkövetelt kapcsolat

en: If required, items that do not contain this relationship will not appear.
hu: Ha szükséges, akkor ezt a kapcsolatot nem tartalmazó elemek nem fognak megjelenni.

en: asc
hu: növekvő

en: desc
hu: csökkenő

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
hu: A finomság a legkisebb egység, ami annak eldöntésére használható, hogy két dátum egyezik-e. Például, ha a finomság „Év”, akkor minden dátum 1999-ben, attól függetlenül, hogy 1999-ben mikorra esik, ugyannak a dátumnak lesz tekintve.

en: views_handler_sort_formula missing default: @formula
hu: views_handler_sort_formula hiányzó alapértelmezése: @formula

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
hu: Ha az <a href="@modules"><em>Advanced help</em> modul engedélyezett</a>,  akkor a <em>Views</em> több, és jobb segítséget biztosít. <a href="@hide">Az üzenet elrejtése.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
hu: A <em>Views</em> modulhoz több és jobb súgó érhető el, ha az <em>Advanced help</em> modul telepítve van a !href webcímről. <a href="@hide">Az üzenet elrejtése.</a>

en: Warning! Broken view!
hu: Figyelem! Sérült nézet!

en: Broken
hu: Sérült

en: Install the advanced help module for the getting started
hu: Az induláshoz ajánlott az <em>Advanced help</em> modul telepítése

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
hu: Mit is kéne tenni? Kipróbálni a „!getting-started” oldalt.

en: Displays
hu: Megjelenítések

en: These queries were run during view rendering:
hu: A nézet megjelenítése alatt a következő lekérdezések történtek:

en: This display has no path.
hu: Ennek a megjelenítésnek nincs útvonala.

en: Query build time
hu: Lekérdezés összeállítási ideje

en: Query execute time
hu: A lekérdezés végrehajtási ideje

en: View render time
hu: A nézet megformázásának ideje

en: No query was run
hu: Nem futott lekérdezés

en: Unable to preview due to validation errors.
hu: Az előnézet érvényesítési hibák miatt sikertelen.

en: Separate arguments with a / as though they were a URL path.
hu: Az argumentumok elválasztása / jellel lehetséges, mintha webcímútvonalak lennének.

en: Clone view %view
hu: %view nézet klónozása

en: View name
hu: Nézet neve

en: This is the unique name of the view. It must contain only alphanumeric characters and underscores; it is used to identify the view internally and to generate unique theming template names for this view. If overriding a module provided view, the name must not be changed or instead a new view will be created.
hu: Ez a nézet egyedi neve. Csak alfanumerikus karaktereket és aláhúzást tartalmazhat. Ezt használja a rendszer a nézet belső azonosítására és az egyedi sminkelési sablonok nevének létrehozására. Ha felül kell íni egy modul által szolgáltatott nézetet, akkor sem lehet megváltotatni, mert helyette egy új nézet fog keletkezni.

en: View description
hu: Nézet leírása

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
hu: Ez a leírás fog megjelenni a <em>Views</em> adminisztrációs kezelőfelületén, itt lehet jellemezni a nézetet.

en: View tag
hu: Nézet címkéje

en: Enter an optional tag for this view; it is used only to help sort views on the administrative page.
hu: Meg lehet adni egy címkét a nézetnek, mely csak az adminisztrációs felületen lesz felhasználva a nézetek sorrendezhetőségének megkönnyítésére.

en: The view type is the primary table for which information is being retrieved. The view type controls what arguments, fields, sort criteria and filters are available, so once this is set it <strong>cannot be changed</strong>.
hu: A nézet típusa az elsődleges szempont, mely meghatározza, hogy milyen információ lesz kinyerve. A nézet típusa befolyásolja, hogy milyen argumentumok, mezők, rendezési szempontok és szűrők állnak rendelkezésre, és ha egyszer be lett állítva, akkor többé <strong>nem lehet megváltoztatni</strong>.

en: You must use a unique name for this view.
hu: Egyedi azonosítót kell megadni a nézethez.

en: Are you sure you want to revert the view %name?
hu: %name nézet biztosan visszaállítható?

en: Reverting the view will delete the view that is in the database, reverting it to the original default view. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
hu: A nézet visszaállítása törli a nézetet az adatbázisból, visszaállítva az eredeti, alapértelmezés szerinti nézetet. Minden módosítás el fog veszni és nem lesz visszaállítható.

en: Are you sure you want to delete the view %name?
hu: %name nézet biztosan törölhető?

en: Deleting a view cannot be undone.
hu: A nézet törlése nem visszavonható.

en: The view has been deleted.
hu: A nézet törölve lett.

en: There is no lock on view %view to break.
hu: %view nézeten nincs feloldható zárolás.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
hu: %name nézet zárolása biztosan feloldható?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
hu: !user által végrehajtott összes módosítás elveszik a zárolás feloldásával!

en: Break lock
hu: Zárolás feloldása

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
hu: Zárolás feloldva. Mostantól szerkeszthető a nézet.

en: Edit view %view
hu: %view nézet szerkesztése

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
hu: A nézet nevét lehet itt megadni, ha az eltér attól, ami a nézet forrásában szerepel. Üresen hagyva az eredeti név kerül felhasználásra.

en: Paste view code here
hu: A nézet kódjának helye

en: Unable to interpret view code.
hu: A nézet kódja nem értelmezhető.

en: You are importing a view created in Views version 1. You may need to adjust some parameters to work correctly in version 2.
hu: A <em>Views</em> 1-es változatával készült nézet lett importálva. Valószínűleg néhány paramétert be kell állítani, hogy a nézet rendesen működjön a 2-es változatban is.

en: That view is not compatible with this version of Views.
hu: A nézet nem működőképes a <em>Views</em> aktuális változatával.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
hu: Már létezik nézet ezen a néven. Másik nevet kell választani.

en: Display plugin @plugin is not available.
hu: @plugin megjelenítő bővítmény nem elérhető.

en: Style plugin @plugin is not available.
hu: @plugin stílus bővítmény nem elérhető.

en: Row plugin @plugin is not available.
hu: @plugin sor bővítmény nem elérhető.

en: @type handler @table.@field is not available.
hu: @type kezelő @table.@field nem elérhető.

en: Unable to import view.
hu: A nézet nem importálható.

en: Unknown or missing table name
hu: Ismeretlen vagy hiányzó táblanév

en: Click on an item to edit that item's details.
hu: Az elemre kattintva szerkeszthetőek annak részletei.

en: This view has a broken default display and cannot be used.
hu: A nézetben egy hibás alapértelmezés szerinti megjelenítés van, ezért nem használható.

en: Export this view
hu: Nézet exportálása

en: Create a copy of this view
hu: A nézet másolatának létrehozása

en: View "@display"
hu: „@display” nézet

en: Go to the real page for this display
hu: Ugrás a megjelenítés valódi oldalára

en: Invalid
hu: Érvénytelen

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin doesn't exist!
hu: Hiba: @display megjelenítés „@plugin” nevű bővítményre hivatkozik, de a bővítmény nem létezik!

en: Missing style plugin
hu: Hiányzó stílusbővítmény

en: Change settings for this style
hu: Stílus beállításainak módosítása

en: &nbsp; Style: !style
hu: &nbsp; Stílus: !style

en: Invalid display id found while regenerating tabs
hu: Érvénytelen megjelenítés azonosító volt a fülek megújítása során

en: Unable to initialize default display
hu: Nem lehet kezdeti értékekkel feltölteni az alapértelmezés szerinti megjelenítést

en: Add display
hu: Megjelenítés hozzáadása

en: Remove display
hu: Megjelenítés eltávolítása

en: Restore display
hu: Megjelenítés visszaállítása

en: View analysis
hu: Nézet elemzése

en: View details
hu: Nézet részletei

en: Configure @type
hu: @type beállítása

en: Rearrange @type
hu: @type átrendezése

en: Broken field @id
hu: @id sérült mező

en: There are no @types available to add.
hu: @types nem érhető el a hozzáadáshoz.

en: Configure @type %item
hu: @type %item beállítása

en: Configure extra settings for @type %item
hu: @type %item részletesebb beállítása

en: Change summary style for @type %item
hu: @type %item összefoglaló stílusának módosítása

en: Internal error: broken plugin.
hu: Belső hiba: sérült bővítmény.

en: Configure summary style for @type %item
hu: @type %item összefoglaló stílusának beállítása

en: Clear Views' cache
hu: A Views gyorstárának törlése

en: Add Views signature to all SQL queries
hu: A <em>Views</em> aláírásának elhelyezése minden SQL lekérdezésben

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
hu: Minden <em>Views</em> által előállított lekérdezés tartalmaz egy speciális 'VIEWS' = 'VIEWS' karaktersorozatot a WHERE részben. Ez egyszerűen azonosítja a <em>Views</em> lekérdezéseit az adatbázis kiszolgáló naplójában, de csak hibaelhárításkor kell használni.

en: Disable views data caching
hu: A <em>Views</em> adatok gyorstárazásának letiltása

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
hu: A <em>Views</em> a teljesítmény növelése érdekében gyorstárazza a táblák, a modulok és az elérhető nézetek adatait. A doboz bejelölésével a <em>Views</em> átugorja ezt a gyorstárat és mindig újraépíti ezeket az adatokat, amikor szükság van rájuk. Ennek komoly hatása lehet a webhely teljesítményére.

en: Ignore missing advanced help module
hu: A hiányzó <em>Advanced help</em> modul mellőzése

en: Views uses the advanced help module to provide help text; if this module is not present Views will complain, unless this setting is checked.
hu: A <em>Views</em> a súgó szövegek biztosításához az <em>Advanced help</em> modult használja. Ha ez a modul nincs jelen, akkor a <em>Views</em> panaszkodni fog, amíg ez a lehetőség nincs bejelölve.

en: Show query above live preview
hu: A lekérdezés mutatása az élő előkép felett

en: The live preview feature will show you the output of the view you're creating, as well as the view. Check here to show the query and other information above the view; leave this unchecked to show that information below the view.
hu: Az élő előnézet jellemző megmutatja a létrehozott nézet kimenetét. Bejelölve a lekérdezési és egyéb információkat a nézet felett jeleníti meg. Ha nincs bejelölve, akkor ezek az információk a nézet alatt lesznek.

en: Show other queries run during render during live preview
hu: A létrehozás alatti egyéb lekérdezések mutatása az élő előnézetben

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
hu: A Drupalnak lehetősége van több lekérdezés lefuttatására a nézet létrehozása alatt. Ennek a doboznak a bejelölése minden, a nézet létrehozása alatt futtatott lekérdezést meg fog jeleníteni az élő előnézet részeként.

en: Do not show hover links over views
hu: Ne mutassa a lebegő hivatkozásokat a nézetek felett

en: To make it easier to administrate your views, Views provides 'hover' links to take you to the edit and export screen of a view whenever the view is used. This can be distracting on some themes, though; if it is problematic, you can turn it off here.
hu: Hogy könnyebb legyen a nézetek adminisztrációja, a <em>Views</em> a nézet export és szerkesztés oldalaira mutató „lebegő” hivatkozásokat biztosít, amikor a nézet használva van. Ez néhány sminket megzavarhat. Ha problémát okoz, akkor itt lehet kikapcsolni.

en: Enable views performance statistics via the Devel module
hu: A teljesítmény statisztikák engedélyezése a <em>Devel</em> modulhoz

en: Check this to enable some Views query and performance statistics <em>if Devel is installed</em>.
hu: Ezt bekapcsolva engedélyezhető néhány <em>Views</em> lekérdezés és teljesítmény statisztika, ha a <em>Devel</em> modul telepítve van.

en: Disable javascript with Views
hu: A JavaScript letiltása a <em>Views</em> modulról

en: If you are having problems with the javascript, you can disable it here; the Views UI should degrade and still be usable without javascript, it just not as good.
hu: Ha a JavaScript használata gondokat okoz, akkor itt le lehet tiltani. A <em>Views</em> felhasználói felülete gyengül evvel, de használható marad JavaScript nélkül is, csak nem olyan jól.

en: Page region to output performance statistics
hu: Laprégió a teljesítmény statisztikák kimenetéhez

en: Label for "Any" value on optional single-select exposed filters
hu: A „Bármely” érték címkéje a nem kötelező, egy értéket kiválasztó felfedett szűrőkhöz

en: Error: missing @component
hu: Hiba: @component hiányzik

en: Server reports invalid input error.
hu: A kiszolgáló érvénytelen bemenet hibát jelzett.

en: View analysis can find nothing to report.
hu: A nézet elemzése nem talált semmilyen hibát.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
hu: Ennek a nézetnek csak egy alapértelmezés szerinti megjelenítése van, ezért nem helyezhető el akárhol a webhelyen. Hozzá kell adni egy oldal, vagy egy blokk megjelenítést.

en: There are no Views 1 views stored in the database to convert.
hu: Nincs olyan <em>Views</em> 1 nézet az adatbázisban, ami konvertálható lenne.

en: Converted
hu: Átalakított

en: The table below lists Views version 1 views that are stored in the database. You can either convert them to work in Views version 2, or delete them. The views are convertible only if there is no Views 2 view with the same name.
hu: A lenti tábla az adatbázisban tárolt <em>Views</em> 1 tartalmakat listázza ki. Ezeket át lehet konvertálni, hogy működjenek a <em>Views</em> 2-ben, vagy akár törölni is lehet. A nézetek csak akkor konvertálhatóak, ha nincsenek <em>Views</em> 2 nézetek ugyanilyen néven.

en: Unable to find view.
hu: A nézet nem található.

en: Unable to convert view.
hu: A nézet nem konvertálható.

en: The view has been deleted
hu: A nézet törölve lett

en: Handler @handler include tried to loop infinitely!
hu: @handler kezelő végtelen hurkot tartalmaz!

en: Reduce duplicates
hu: Ismétlődések csökkentése

en: Default settings for this view.
hu: A nézet alapértelmezés szerinti beállításai.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
hu: Megjeleníti a nézetet, mint egy oldal, webcímmel és menühivatkozásokkal.

en: Display the view as a block.
hu: Nézet megjelenítése blokként.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
hu: A más megjelenítésekhez adott csatolmányokkal többszörös nézetet lehet létrehozni egy nézetben.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
hu: Megjeleníti a nézetet, mint csatorna, például egy RSS hírcsatorna.

en: Displays rows one after another.
hu: Sorok megjelenítése egymás után.

en: HTML List
hu: HTML lista

en: Displays rows as an HTML list.
hu: Sorok megjelenítése HTML listaként.

en: Displays rows in a grid.
hu: Sorok megjelenítése rácsban.

en: Displays rows in a table.
hu: Sorok megjelenítése táblázatban.

en: Displays the default summary as a list.
hu: Megjeleníti az alapértelmezés szerinti összegzést, mint egy lista.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
hu: Formázás nélkül jeleníti meg az összegzést egymás utáni, vagy a beágyazott lehetőséggel.

en: Generates an RSS feed from a view.
hu: RSS hírcsatorna létrehozása a nézetből.

en: Displays the fields with an optional template.
hu: Megjeleníti a mezőket egy tetszőleges sablonnal.

en: Fixed entry
hu: Rögzített bejegyzés

en: Will be available to all users.
hu: Elérhető lesz minden felhasználó számára.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
hu: A hozzéférés biztosítva lesz a meghatározott csoportok bármelyikébe tartozó felhasználóknak.

en: No caching of Views data.
hu: Nézetek gyorstárazásának kikapcsolása

en: Time-based
hu: Idő-alapú

en: Simple time-based caching of data.
hu: Az adatok egyszerű, idő-alapú gyorstárazása.

en: set_display() called with invalid display id @display.
hu: set_display() @display érvénytelen megjelenítési azonosítóval lett meghívva.

en: sort criteria
hu: rendezési szempont

en: Sort criterion
hu: Rendezési szempont

en: sort criterion
hu: rendezési szempont

en: filter
hu: szűrő

en: jQuery UI Tabs: Mismatching fragment identifier.
hu: <em>jQuery UI Tabs</em>: Nem megfelelő a töredékazonosító.

en: jQuery UI Tabs: Not enough arguments to add tab.
hu: <em>jQuery UI Tabs</em>: Nincs elég argumentum a fül hozzáadásához.

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
hu: Hírolvasó elemeket külső RSS, vagy Atom hírforrásokból lehet beemelni.

en: The title of the aggregator item.
hu: A hírolvasó elem címe.

en: The link to the original source URL of the item.
hu: Az elem eredeti webcímére mutató hivatkozás.

en: The author of the original imported item.
hu: Az átvett elem eredeti szerzője.

en: The actual content of the imported item.
hu: Az átvett elem jelenlegi tartalma.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
hu: Az eredeti hírcsatorna elem beküldési dátuma. (Néhány csatornánál ez a beillesztés ideje lehet.)

en: Feed ID
hu: Hírcsatorna azonosító

en: The unique ID of the aggregator feed.
hu: A hírcsatorna egyedi azonosítója.

en: The title of the aggregator feed.
hu: A hírcsatorna címe.

en: The link to the source URL of the feed.
hu: Hivatkozás a hírcsatorna webcímére.

en: The date the feed was last checked for new content.
hu: Az a dátum, amikor a hírcsatornán utoljára ellenőrizve lettek az új tartalmak.

en: The description of the aggregator feed.
hu: A hírolvasó csatorna leírása.

en: The date of the most recent new content onf the feed.
hu: A hírcsatorna legfrissebb új tartalmának dátuma.

en: The unique ID of the aggregator category.
hu: A hírolvasó kategória egyedi azonosítója.

en: The title of the aggregator category.
hu: A hírolvasó kategória címe.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
hu: A hírolvasó elem megjelenítése az eredeti forrásból származó adat használatával.

en: The book the node is in.
hu: A könyv, amelyben a tartalom van.

en: The weight of the book page.
hu: A könyvlap súlya.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
hu: A könylap súlya a hierarchiában. A legfelső szintű könyveknek 1 a súlya.

en: The parent book node.
hu: A szülő könyv tartalom.

en: The title of the comment.
hu: A hozzászólás címe.

en: The text of the comment.
hu: A hozzászólás szövege.

en: The comment ID of the field
hu: A mező hozzászólás azonosítója

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
hu: A hozzászólás szerzőjének neve. Megjeleníthető a hozzászólás szerzőjének webhelyére mutató hivatkozásként.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
hu: A hozzászólás szerzőjének honlapcíme. Megjeleníthető hivatkozásként. Üres is lehet, ha a szerzőnek van felhasználói fiókja.

en: Post date
hu: Beküldés dátuma

en: Date and time of when the comment was posted.
hu: A dátum és az idő, amikor a hozzászólás be lett küldve.

en: Whether or not the comment is currently in moderation.
hu: A hozzászólás jelenleg az elfogadási sorban van-e.

en: Provide a simple link to view the comment.
hu: Egy egyszerű hivatkozást biztosít a hozzászólás megtekintéséhez.

en: Provide a simple link to edit the comment.
hu: Egy egyszerű hivatkozást biztosít a hozzászólás szerkesztéséhez.

en: Provide a simple link to delete the comment.
hu: Egy egyszerű hivatkozást biztosít a hozzászólás törléséhez.

en: The node the comment is a reply to.
hu: A tartalom, amire a hozzászólás érkezett.

en: The User ID of the comment's author.
hu: A hozzászólás szerzőjének felhasználói azonosítója.

en: Parent CID
hu: Szülő hozzászólás azonosítója

en: The Comment ID of the parent comment.
hu: A szülő hozzászólás hozzászólás azonosítója.

en: Last comment time
hu: Utolsó hozzászólás ideje

en: Date and time of when the last comment was posted.
hu: Dátum és idő, amikor az utolsó hozzászólás be lett küldve.

en: Last comment author
hu: Az utolsó hozzászólás szerzője

en: The name of the author of the last posted comment.
hu: Az utoljára beküldött hozzászólás szerzőjének neve.

en: Comment count
hu: Hozzászólások száma

en: The number of comments a node has.
hu: A tartalom hozzászólásainak száma.

en: Updated/commented date
hu: Frissítés / hozzászólás dátuma

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
hu: A legutolsó hozzászólás, vagy a tartalom frissítési dátuma.

en: The number of new comments on the node.
hu: A tartalom új hozzászólásainak száma.

en: Comment status
hu: Hozzászólások állapota

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
hu: A tartalomhoz hozzá lehet-e szólni.

en: User posted or commented
hu: Beküldő vagy hozzászóló felhasználó

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
hu: Tartalmak megjelenítése csak akkor, ha a felhasználó küldte be a tartalmat, vagy hozzászólt a tartalomhoz.

en: Display the comment with standard comment view.
hu: A hozzászólások megjelenítése, mint a tartalmaknál.

en: Display the comment as RSS.
hu: Hozzászólások megjelenítése RSS hírcsatornaként.

en: Link to contact page
hu: Hivatkozás a kapcsolatfelvételi űrlapra

en: Provide a simple link to the user contact page.
hu: Egy egyszerű hivatkozást biztosít a felhasználói kapcsolatfelvételi oldalhoz.

en: Locale source
hu: Nyelvi forrás

en: A source string for translation, in English or the default site language.
hu: A fordítás egy forráskifejezése angolul, vagy webhely alapértelmezés szerinti nyelvén.

en: LID
hu: Nyelv azonosító

en: The ID of the source string.
hu: A forrás karaktersorozat azonosítója.

en: A description of the location or context of the string.
hu: A karaktersorozat helyének vagy szövegkörnyezetének leírása.

en: The group the translation is in.
hu: A csoport amiben a fordítás található.

en: The full original string.
hu: A teljes eredeti karaktersorozat.

en: The version of Drupal core that this string is for.
hu: Az a Drupal változat, amihez a karaktersorozat tartozik.

en: Provide a simple link to edit the translations.
hu: Egy egyszerű hivatkozást biztosít a fordítások szerkesztéséhez.

en: Locale target
hu: Nyelvi cél

en: The full translation string.
hu: A teljes fordítási karaktersorozat.

en: The language this translation is in.
hu: Az adott fordítási nyelv.

en: Singular LID
hu: Egyes számú nyelvi azonosító

en: The ID of the parent translation.
hu: A szülő fordítás azonosítója.

en: Whether or not the translation is plural.
hu: A fordítás többes számú-e.

en: The title of the node.
hu: A tartalom címe.

en: The date the node was posted.
hu: A tartalom beküldésének ideje.

en: The type of a node (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
hu: A tartalomtípus (például „blogbejegyzés”, „fórumtéma”, „írás”, stb).

en: Whether or not the node is published.
hu: A tartalom közzétett-e.

en: Published or admin
hu: Közzétett vagy adminisztrátor

en: Filters out unpublished nodes if the current user cannot view them.
hu: Kiszűri a rejtett tartalmakat, ha az aktuális felhasználó nem nézheti meg őket.

en: Whether or not the node is promoted to the front page.
hu: A tartalom a címlapra kerül-e.

en: Whether or not the node is moderated.
hu: A tartalom moderált-e.

en: Whether or not the node is sticky.
hu: A tartalom kiemelt, tehát az oldal tetejére kerül-e.

en: Provide a simple link to the node.
hu: Egy egyszerű hivatkozást biztosít a tartalomhoz.

en: Provide a simple link to edit the node.
hu: Egy egyszerű hivatkozást biztosít a tartalom szerkesztéséhez.

en: Provide a simple link to delete the node.
hu: Egy egyszerű hivatkozást biztosít a tartalom törléséhez.

en: In the form of CCYYMMDD.
hu: CCYYMMDD formában.

en: Created year + month
hu: Létrehozás éve és hónapja

en: In the form of YYYYMM.
hu: YYYYMM formában.

en: Created year
hu: Létrehozás éve

en: In the form of YYYY.
hu: YYYY formában.

en: Created month
hu: Létrehozás hónapja

en: In the form of MM (01 - 12).
hu: MM (01 - 12) formában.

en: Created day
hu: Létrehozás napja

en: In the form of DD (01 - 31).
hu: DD (01 - 31) formában.

en: Created week
hu: Létrehozás hete

en: Updated year + month
hu: Frissítési év + hónap

en: Updated year
hu: Frissítési év

en: Updated month
hu: Frissítési hónap

en: Updated day
hu: Frissítési nap

en: Updated week
hu: Frissítési hét

en: Node revision
hu: Tartalom változatai

en: Node revisions are a history of changes to nodes.
hu: A tartalomváltozatok a tartalmak változásainak története.

en: Relate a node revision to the user who created the revision.
hu: Egy tartalom változat hozzákapcsolása a változatot létrehozó felhasználóhoz.

en: The actual, full data in the body field; this may not be valid data on all node types.
hu: A törzs mező jelenlegi teljes adattartalma. Lehet, hogy ez nem minden tartalomtípusban érvényes adat.

en: The stored teaser field. This may not be valid or useful data on all node types.
hu: A tárolt bevezető mező. Lehet, hogy ez nem érvényes, vagy hasznos adat minden tartalomtípusban.

en: Vid
hu: Változat azonosító

en: The revision ID of the node revision.
hu: A tartalom változatának változat azonosítója.

en: The log message entered when the revision was created.
hu: A változat létehozásakor megadott naplóüzenet.

en: The date the node revision was created.
hu: A tartalomváltozat létrehozásának dátuma.

en: Input format id
hu: Beviteli forma azonosítója

en: The numeric input format of the node revision. !default means the default input format.
hu: A tartalom változatának számszerű beviteli formája. !default jelenti az alapértelmezés szerinti beviteli formát.

en: The name of the input format of the node revision.
hu: A tartalomváltozat beviteli formájának neve.

en: Revert link
hu: Visszamutató hivatkozás

en: Provide a simple link to revert to the revision.
hu: Egy egyszerű hivatkozást biztosít a változat visszaállításához.

en: Provide a simple link to delete the node revision.
hu: Egy egyszerű hivatkozást biztosít a tartalom változatának törléséhez.

en: Filter by access.
hu: Szűrés hozzáférés szerint.

en: Filter for nodes by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
hu: Szűrő a tartalmakhoz megtekintési jogosultság alapján. <strong>Nem szükséges, ha a tartalom alap táblaként van használva.</strong>

en: Has new content
hu: Van új tartalma

en: Show a marker if the node has new or updated content.
hu: Jelölő megjelenítése, ha a tartalom új vagy frissített.

en: Show only nodes that have new content.
hu: Csak azokat a tartalmakat mutassa, amelyeknek új tartalmuk van.

en: Node ID from URL
hu: Tartalom azonosító a webcímből

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
hu: %display megjelenítéshez nincs hozzáférés-szabályozás, de nem tartalmaz szűrőt a közzétett tartalmakhoz.

en: Poll
hu: Szavazás

en: Whether the poll is open for voting.
hu: A szavazás elfogad-e szavazatokat.

en: Profile textfield
hu: Profil szövegmező

en: Profile textarea
hu: Profil szövegdoboz

en: Profile checkbox
hu: Profil jelölőnégyzet

en: Profile URL
hu: Profil webcím

en: Profile selection
hu: Profil kiválasztás

en: Profile freeform list %field-name.
hu: Profil szabadformátumú lista %field-name.

en: Profile date %field-name.
hu: Profil dátum %field-name.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
hu: A keresési elem pontszáma. Nem lesz felhasználva, ha a keresési szűrő nincs jelen.

en: Links from
hu: Hivatkozások ebből

en: Other nodes that are linked from the node.
hu: Egyéb tartalmak, melyekre a tartalomból hivatkozás történik.

en: Links to
hu: Hivatkozások erre

en: Other nodes that link to the node.
hu: Egyéb tartalmak, melyek a tartalomra hivatkoznak.

en: Search Terms
hu: Keresési kifejezések

en: The terms to search for.
hu: A keresett kifejezések.

en: Display the results with standard search view.
hu: Eredmények megjelenítése szabványos keresési nézetben.

en: Node statistics
hu: Tartalom statisztikák

en: Total views
hu: Összes megtekintés

en: The total number of times the node has been viewed.
hu: A tartalom összes megtekintésének száma.

en: Views today
hu: Mai megtekintések

en: The total number of times the node has been viewed today.
hu: A tartalom összes megtekintésének száma a mai napon.

en: Most recent view
hu: Legutóbbi megtekintés

en: The most recent time the node has been viewed.
hu: A tartalom legutóbbi megtekintésének ideje.

en: Stores site access information.
hu: A webhely elérési információit tárolja.

en: Browser session ID of user that visited page.
hu: Az aktuális felhasználó munkamenet azonosítója.

en: Title of page visited.
hu: A megtekintett oldal címe.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
hu: A megtekintett oldal belső útvonala (a Drupal gyökeréhez viszonyítva).

en: Referrer URI.
hu: Hivatkozó webcíme.

en: Hostname of user that visited the page.
hu: A felhasználó böngészőjét futtató gép neve.

en: The user who visited the site.
hu: A felhasználó, aki látogatja a webhelyet.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
hu: Az oldal betöltéséhez szükséges idő ezredmásodpercben.

en: Timestamp of when the page was visited.
hu: Az oldal látogatásának időpontja, mint időbélyeg.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
hu: A fájlokat a Drupal és különböző modulok tartják karban.

en: The ID of the file.
hu: A fájl azonosítója.

en: The name of the file.
hu: A fájl neve.

en: The path of the file.
hu: A fájl útvonala.

en: The mime type of the file.
hu: A fájl MIME típusa.

en: The status of the file.
hu: A fájl állapota.

en: The date the file was uploaded.
hu: A dátum, amikor a fájl fel lett töltve.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
hu: Annak a szótárnak a neve, melynek egy kifejezés a tagja. Ez az a szótár lesz, melynek bármelyik kifejezése a „Taxonómia: Kifejezés” mező. Könnyen okozhat ismétlődéseket.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
hu: Taxonómia kifejezések vannak csatolva a tartalmakhoz.

en: Taxonomy terms. Note that using this can cause duplicate nodes to appear in views; you must add filters to reduce the result set.
hu: Taxonómia kifejezések. Meg kell jegyezni, hogy használatakor ismétlődő tartalmak jelenhetnek meg a nézetben. Az eredmények csökkentéséhez szűrőket kell hozzáadni.

en: Taxonomy term name.
hu: Taxonómia kifejezés név.

en: The term weight field
hu: A kifejezés súly mezője

en: The description associated with a taxonomy term.
hu: A taxonómia kifejezéshez kapcsolódó leírás.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
hu: „Taxonómia: Kifejezés” eredményeinek szűrése egy bizonyos szótárhoz.

en: All terms
hu: Minden kifejezés

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
hu: Egy tartalomhoz kapcsolódó összes taxonómia kifejezés megjelenítése a meghatározott szótárakból.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
hu: A kifejezés szülő kifejezése. Több szülőt engedélyező szótár használata esetén ismétlődő bejegyzéseket hozhat létre.

en: The parent term of the term.
hu: A kifejezés szülő kifejezése.

en: Term synonym
hu: Kifejezés szinoníma

en: Term synonyms may be used to find terms by alternate names.
hu: A kifejezés szinoníma használatával a kifejezéseket meg lehet találni az alternatív nevük alapján is.

en: Term ID (with depth)
hu: Kifejezésazonosító (súllyal)

en: The depth filter is more complex, so provides fewer options.
hu: A súly szűrő összetettebb, ezért kevesebb beállítási lehetőséget biztosít.

en: Term ID depth modifier
hu: Kifejezés azonosítójának súly módosítója

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional argument.
hu: Lehetővé teszi a Taxonómia: Kifejezésazonosító (súllyal) „súlyának” módosítását egy további argumentumon keresztül.

en: Node translation
hu: Tartalom fordítás

en: Translation set node ID
hu: Fordítási csomag tartalom azonosítója

en: The ID of the translation set the content belongs to.
hu: Annak a fordítási csomagnak az azonosítója, melyhez a tartalom tartozik.

en: Source translation
hu: Fordítás forrása

en: The source that this content was translated from.
hu: A forrás, amiből ez a tartalom fordítva lett.

en: Versions of content in different languages.
hu: A tartalom változatai a különböző nyelveken.

en: Nodes that are either untranslated or are the original versions of a translation set.
hu: Tartalmak, melyek fordítatlanok, vagy egy fordítási csomag eredeti változatai.

en: Child translation
hu: Fordítás gyermekei

en: Nodes that are translations of a source translation.
hu: Tartalmak, melyek egy fordítás fordításai.

en: The translation status of the node--whether or not the translation needs to be updated.
hu: A tartalom fordítási állapota. A fordításnak szüksége van-e frissítésre, vagy sem.

en: Outdated
hu: Elavult

en: upload
hu: feltöltés

en: The description of the uploaded file.
hu: A feltöltött fájl leírása.

en: Listed
hu: Listázott

en: Whether or not the file is marked to be listed.
hu: A fájl meg van-e jelölve listázásra, vagy sem.

en: All files attached to a node with upload.module.
hu: Az <em>Upload</em> modullal a tartalomhoz kapcsolt fájlok.

en: Has attached files
hu: Van csatolmánya

en: Only display items with attached files. This can cause duplicates if there are multiple attached files.
hu: Csak azoknak az elemeknek a megjelenítése, melyekhez csatolt fájlok tartoznak. Ismétlődéseket okozhat, ha több csatolt fájl van egy elemhez.

en: Add a relationship to gain access to more file data for files uploaded by upload.module. Note that this relationship will cause duplicate nodes if there are multiple files attached to the node.
hu: Kapcsolat hozzáadásával az <em>Upload</em> modullal feltöltött fájlokhoz több fájladat lesz elérhető. Meg kell jegyezni, hogy ez a kapcsolat ismétlődő tartalmakat okozhat, ha több fájl van egy tartalomhoz csatolva.

en: The user ID
hu: A felhasználó azonosítója

en: The user or author name.
hu: A felhasználó vagy szerző neve.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
hu: Egy megadott felhasználó email címe. Ezt a mezőt általános esetben nem látják a felhasználók, ezért óvatosan kell használni.

en: Language of the user
hu: A felhasználó nyelve

en: The user's picture, if allowed.
hu: Felhasználó képe, ha engedélyezett.

en: The date the user was created.
hu: A dátum, amikor a felhasználó létrejött.

en: The user's last access date.
hu: A felhasználó utolsó hozzáférésének dátuma.

en: The user's last login date.
hu: A felhasználó utolsó bejelentkezésének dátuma.

en: Whether a user is active or blocked.
hu: A felhasználó aktív vagy zárolt.

en: The user's signature.
hu: A felhasználó aláírása.

en: Provide a simple link to edit the user.
hu: Egy egyszerű hivatkozást biztosít a felhasználó szerkesztéséhez.

en: Provide a simple link to delete the user.
hu: Egy egyszerű hivatkozást biztosít a felhasználó törléséhez.

en: Roles that a user belongs to.
hu: Csoportok, melyekhez a felhasználó tartozik.

en: User ID from URL
hu: Felhasználó azonosító a webcímből

en: User ID from logged in user
hu: Felhasználó azonosító a bejelentkezett felhasználótól

en: Randomize the display order.
hu: Véletlenszerű megjelenítési sorrend.

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
hu: Lehetővé teszi egy argumentum figyelmen kívül hagyását. Ez az argumentum nem módosítja a lekérdezést.

en: Provide custom text or link.
hu: Egyedi szöveg, vagy hivatkozás megadása.

en: View result counter
hu: Eredményszámláló megtekintése

en: Displays the actual position of the view result
hu: A nézet eredmény aktuális helyzetének mutatása

en: Link this field to its aggregator category page
hu: Ez a mező hivatkozzon a hírolvasó kategória oldalára

en: No user
hu: Nincs felhasználó

en: Link this field to its comment
hu: Ez a mező hivatkozzon a hozzászólásra

en: Show teaser-style link
hu: Bevezető jellegű hivatkozás megjelenítése

en: Link this field to new comments
hu: A mező hivatkozzon az új hozzászólásokra

en: Type of link
hu: Hivatkozás típusa

en: contact
hu: kapcsolat

en: Contact %user
hu: Kapcsolatfelvétel %user felhasználóval

en: Unknown group
hu: Ismeretlen csoport

en: Unknown language
hu: Ismeretlen nyelv

en: Current user's language
hu: Aktuális felhasználó nyelve

en: Default site language
hu: A webhely alapértelmezés szerinti nyelve

en: No language
hu: Nincs nyelv

en: Current installed version
hu: Jelenleg telepített változat

en: Unknown node type
hu: Ismeretlen tartalomtípus

en: Check for new comments as well
hu: Az új hozzászólásokat is ellenőrizze

en: If you wish to validate for specific node types, check them; if none are checked, all nodes will pass.
hu: Ha meghatározott tartalomtípusoknál kell ellenőrizni, akkor be kell jelölni. Ha nincs bejelölve, akkor minden tartalom meg fog felelni.

en: Validate user has access to the node
hu: Felhasználó tartalomhoz való hozzéférésének ellenőrzése

en: Node IDs separated by , or +
hu: Tartalom azonosítók , vagy + jellel elválasztva

en: Build mode
hu: Építési mód

en: Display node comments
hu: A tartalom hozzászólásainak megjelenítése

en: No alternate
hu: Nincs választási lehetőség

en: Alternative sort
hu: Alternatív rendezés

en: If no search is performed and this field does not appear, pick an alternative default table sort field.
hu: Ha nincs végrehajtott keresés és ez a mező nem jelenik meg, akkor fel kell venni egy alapértelmezés szerinti táblarendezési mezőt.

en: Alternate sort order
hu: Alternatív rendezési sorrend

en: On empty input
hu: Üres bemenetnél

en: Show None
hu: Összes elrejtése

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
hu: Ha két, vagy több keresett kifejezés közül elegendő, ha csak az egyik teljesül, akkor a kifejezések közé az <strong>OR</strong> nagybetűs kifejezést kell írni. Például <strong>kutyák OR macskák</strong>

en: Display score
hu: Pontszám megjelenítés

en: Link this field to download the file
hu: Ez a mező hivatkozzon a fájl letöltésére

en: Set the breadcrumb for the term parents
hu: Morzsa beállítása a kifejezés szülőihez

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
hu: Ha ki van választva, akkor a morzsa sáv minden szülő kifejezést tartalmazni fog, és mindegyik erre a nézetre fog hivatkozni. Meg kell jegyezni, hogy csak akkor működik, ha csak egy kifejezést kapott.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
hu: A mélység a hierarchiában kifejezésekkel címkézett tartalmakat fogja egyeztetni. Például, ha létezik egy „gyümölcs” kifejezés és egy „alma” gyermek kifejezés 1-es (vagy magasabb) súllyal, akkor a „gyümölcs” kifejezés szűrése azokat a tartalmakat adja vissza, amelyek „almával” és „gyümölccsel” is címkézve vannak. Ha negatív, akkor ennek a fordítottja igaz, vagyis az „alma” keresése a „gyümölccsel” címkézett tartalmakat is felveszi, ha a súly -1 (vagy kisebb).

en: Allow multiple terms per argument
hu: Több kifejezés engedélyezése argumentumonként

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this argument.
hu: Kiválasztása esetén a felhasználók több argumentumot is megadhatnak 1+2+3 vagy 1,2,3 formában. Ha az összekapcsolások száma miatt szükséges, akkor az ÉS, VAGY-ként lesz kezelve ezzel az argumentummal.

en: No vocabulary
hu: Nincs szótár

en: Link this field to its taxonomy term page
hu: Ez a mező hivatkozzon a taxonómia kifejezés oldalra

en: Link this field to its term page
hu: Ez a mező hivatkozzon a kifejezés oldalra

en: Limit terms by vocabulary
hu: Kifejezés korlátozása egy szótárral

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
hu: Melyik szótárból legyenek megmutatva a kifejezések az általános beállításokban.

en: Dropdown
hu: Legördülő

en: Show hierarchy in dropdown
hu: Hierarchia megjelenítése a legördülő választólistában

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
hu: Érvénytelen szótár lett kiválasztva. Meg kell változtatni a beállításokban.

en: Select terms from vocabulary @voc
hu: Kifejezések kiválasztása @voc szótárból

en: Select terms
hu: Kifejezések kiválasztása

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
hu[0]: A kifejezés nem található: @terms
hu[1]: A kifejezések nem találhatók: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
hu: Ha meghatározott szótárakat kell ellenőrizni, akkor be kell jelölni. Ha semmi sincs bejelölve, akkor minden kifejezés meg fog felelni.

en: Term IDs separated by , or +
hu: Kifejezés azonosítók „,” vagy „+” jellel elválasztva

en: Term name or synonym
hu: Kifejezés neve vagy szinonimája

en: Term name/synonym converted to Term ID
hu: Kifejezés név / szinoníma kifejezés azonosítóvá alakítva

en: Select the form of this argument; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as an argument.
hu: Az argumentum alakjának kiválasztása. Ha kifejezés név lett kiválasztva, akkor argumentumként általában hatékonyabb egy kifejezés azonosítóra alakítani és a Taxonómia: Kifejezés azonosítót használni a Taxonómia: Kifejezés név helyett.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name arguments
hu: A webcímben az aláhúzások átalakítása szóközökké a kifejezésnév argumentumokban

en: Include untranslated nodes
hu: Fordítatlan tartalmakkal együtt

en: Current language
hu: Aktuális nyelv

en: Translation option
hu: Fordítási lehetőség

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
hu: A fordítási beállítások lehetővé teszik annak kiválasztását, hogy a fordítási csopotból melyik fordítás vagy fordítások legyenek beillesztve. Az "Aktuális nyelv" vagy az "Alapértelmezett nyelv"  kiválasztásával az aktuális vagy az alapértelmezett nyelv fordításai lesznek beillesztve. Az "Összes" kiválasztásakor minden fordítás egy új sort hoz létre, ami ismétlődéseket eredményezhet.

en: To the user
hu: A felhasználónak

en: With a mailto:
hu: Egy mailto:-val

en: Is the logged in user
hu: A bejelentkezett felhasználó

en: Usernames
hu: Felhasználónevek

en: Enter a comma separated list of user names.
hu: Felhasználónevek listája vesszővel elválasztva.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
hu[0]: A felhasználó nem található: @users
hu[1]: A felhasználók nem találhatóak: @users

en: Also look for a node and use the node author
hu: Tartalom keresése a tartalom szerzőjének használatával is

en: Type of user argument to allow
hu: Engedélyezett felhasználói argumentumok típusa

en: Only allow numeric UIDs
hu: Csak számot enged azonosítónak

en: Only allow string usernames
hu: Csak szöveges felhasználónevek engedélyezése

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
hu: Számszerű azonosítókat és felhasználói neveket is megenged

en: Restrict user based on role
hu: Felhasználó korlátozása csoport alapján

en: Restrict to the selected roles
hu: Korlátozás a kiválasztott csoportokra

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
hu: Ha nincsenek csoportok kiválasztva, akkor bármilyen csoportba tartozó felhasználó megengedett.

en: Unrestricted
hu: Korlátlan

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
hu: Csak a kiválasztott jogosultsági jelzővel rendelkező felhasználók tudnak majd hozzáférni ehhez a megjelenítéshez. Meg kell jegyezni, hogy a „minden nézet elérése” jogosultsággal rendelkező felhasználók minden nézetet láthatnak, függetlenül a többi jogosultságtól.

en: No role(s) selected
hu: Nincs kiválasztva csoport

en: Multiple roles
hu: Több csoport

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
hu: Csak a kiválasztott csoportok fogják tudni elérni ezt a megjelenítést. Meg kell jegyezni, hogy a „minden nézet elérése” jogosultsággal rendelkező felhasználók minden nézetet láthatnak, függetlenül a csoporttól.

en: You must select at least one role if type is "by role"
hu: Legalább egy csoportot ki kell választani, ha a típus „csoport alapján”.

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default argument type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
hu: Megjegyzés: nincs elég jogosultság a módosításhoz. Ha módosítva lett az alapértelmezés szerinti argumentumtípus, akkor ez a beállítás el fog veszni, és NEM lehet majd visszaállítani.

en: PHP argument code
hu: PHP argumentum kód

en: Enter PHP code that returns a value to use for this argument. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this argument.
hu: PHP kód megadása, ami az argumentumhoz használt értékkel tér vissza. &lt;?php ?&gt; jelölőket nem szabad használni. Csak egy egyszerű érték adható vissza ehhez az argumentumhoz.

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the validator, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
hu: Megjegyzés: nincs elég jogosultság a módosításhoz. Ha az ellenőrző módosítva lett, akkor ez a beállítás el fog veszni, és NEM lehet majd visszaállítani.

en: PHP validate code
hu: PHP ellenőrző kód

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument".
hu: IGAZ vagy HAMIS értékkel visszatérő PHP kód megadása. Ha nincs visszatérési érték, akkor HAMIS-ként lesz kezelve, ezért meg kell győződni róla, hogy van valamilyen visszatérési érték, mert különben az argumentum érvénytelennek lesz nyilvánítva. &lt;?php ?&gt; jelölőket nem szabad használni. Az érvényesített argumentum „$argument” lesz, a nézet pedig „$view”. Az argumentum a „$handler->argument” beállításával módosítható.

en: Never cache
hu: Soha nem gyorstáraz

en: Query results
hu: Lekérdezés eredményei

en: The length of time raw query results should be cached.
hu: Az az időhossz, amíg a nyers lekérdezési eredményeket gyorstárazni kell.

en: Rendered output
hu: Létrehozott kimenet

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
hu: Az időhossz, amíg a létrehozott HTML kimenetet gyorsítótárazni kell.

en: Broken field
hu: Sérült mező

en: Change the name of this display.
hu: A megjelenítés nevének módosítása.

en: Change the title that this display will use.
hu: A megjelenítési mód által használt cím módosítása.

en: Change the style plugin.
hu: A stílusbeépülő módosítása.

en: Row style
hu: Sorstílus

en: Change the row plugin.
hu: A sorbeépülő módosítása.

en: Use AJAX
hu: AJAX használata

en: Change whether or not this display will use AJAX.
hu: Ez a megjelenítés használjon-e AJAX-ot.

en: Change this display's pager setting.
hu: A megjelenítés lapozó-beállításainak módosítása.

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: Change how many items to display.
hu: Megjelenített elemek számának módosítása.

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
hu: Biztosítson-e ez a megjelenítés „tovább” hivatkozást.

en: Display only distinct items, without duplicates.
hu: Csak a különböző elemek megjelenítése ismétlődések nélkül.

en: Specify access control type for this display.
hu: Meghatározza a megjelenítés hozzáférés-szabályozásának típusát.

en: Change settings for this access type.
hu: A hozzáféréstípus beállításainak módosítása.

en: Specify caching type for this display.
hu: A megjelenítés gyorstárazási típusának meghatározása.

en: Change settings for this caching type.
hu: A gyorstárazási típus beállításainak módosítása.

en: Link display
hu: Hivatkozás megjelenítés

en: Specify which display this display will link to.
hu: Meghatározza, hogy ez a megjelenítés melyik megjelenítésre fog hivatkozni.

en: Exposed form in block
hu: Űrlap felfedése blokkban

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
hu: Engedélyezi, hogy a felfedett űrlap egy blokkban jelenjen meg a nézet helyett.

en: Unknown/missing format
hu: Ismeretlen / hiányzó formátum

en: Change this display's !name.
hu: !name megjelenítés módosítása.

en: Get information on how to theme this display
hu: Megjelenítés sminkelési információinak megmutatása

en: The name of this display
hu: A megjelenítés neve

en: This title will appear only in the administrative interface for the View.
hu: Ez a cím kizárólag a nézet adminisztrációs oldalán fog megjelenni.

en: The title of this view
hu: Ennek a nézetnek a címe

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
hu: Ez a cím a nézettel lesz megjelenítve, úgy ahogy a címek általában megjelennek; pl. mint az oldal címe, a blokk címe, stb...

en: Use AJAX when available to load this view
hu: AJAX használata a nézet betöltésekor, ha elérhető

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
hu: Ha ez bekapcsolt, akkor ez a nézet egy AJAX mechanizmust fog használni a lapozáshoz, a táblarendezéshez és a felfedett szűrőkhöz. Ez azt jelenti, hogy nem fog frissülni a teljes oldal. Nem javasolt a használata, ha ez a nézet az oldal fő tartalma, mivel megakadályozza a meghatározott oldalakra történő mélyhivatkozásokat, de nagyon hasznos a melléktartalmaknál.

en: Use a pager for this view
hu: Lapozó használata a nézethez

en: Full pager
hu: Teljes lapozó

en: Mini pager
hu: Mini lapozó

en: Pager element
hu: Lapozó elem

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
hu: Hacsak nincsenek problémák a nézethez kapcsolódó lapozókkal, akkor nullán lehet hagyni. Ha több lapozó van használva egy oldalon, akkor ezt a számot magasabbra lehet állítani, hogy ne okozzon problémát a ?page= tömbön belül. A nagy számok viszont sok vesszőt adnak hozzá a webcímhez, így azokat el kell kerülni, ha csak lehet.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
hu: Az oldalanként megjelenített elemek száma. Nullát megadva nincs korlátozás.

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed. Offset can not be used if items to display is 0; instead use a very large number there.
hu: Az átugrott elemek száma. Például, ha ez a mező 3, akkor az első 3 elem át lesz ugorva és nem lesz megjelenítve. Az eltolás nem használható, ha a megjelenített elemek száma 0. Helyette egy nagyon nagy számot kell használni.

en: Add a more link to the bottom of the display.
hu: Egy tovább hivatkozást ad a megjelenítés aljához.

en: Create more link
hu: Tovább hivatkozás létrehozása

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' above.
hu: Ez egy tovább hivatkozást fog hozzáadni a nézet aljához, ami az oldalnézetre fog hivatkozni. Ha egynél több oldalnézet van, akkor a hivatkozás a „Hivatkozás megjelenítése” mezőben fenntebb meghatározott megjelenítésre fog mutatni.

en: Text to use for the more link.
hu: A tovább hivatkozáshoz használt szöveg.

en: The text to display for the more link.
hu: A tovább hivatkozásként megjelenítendő szöveg.

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
hu: A nézet csak eltérő elemeket fog megjeleníteni. Ha több hasonló elem van, akkor mindegyik csak egyszer fog megjelenni. A nézetben található ismétlődő értékek eltávolítására szolgál, bár nem mindig működik. Meg kell jegyezni, hogy lelassíthatja a lekérdezéseket, ezért óvatosan kell használni.

en: Access restrictions
hu: Hozzáférési korlátozások

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style by clicking on the icon.
hu: Az ikonra kattintással is módosíthatóak a !settings a jelenleg kiválasztott stílushoz.

en: Access options
hu: Hozzáférési lehetőségek

en: Caching options
hu: Gyorstárazási lehetőségek

en: Display even if view has no result
hu: Megjelenítés akkor is, ha a nézetnek nincs eredménye

en: Text to display beneath the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
hu: A nézet alatt megjelenített szöveg. Tartalmazhat egy magyarázatot, hivatkozásokat vagy bármi mást. Nem kötelező.

en: Text to display if the view has no results. Optional.
hu: A megjelenített szöveg, ha a nézetnek nincsenek eredményei. Nem kötelező.

en: How should this view be styled
hu: Milyen legyen a nézet stílusa

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
hu: Ha a választott stílusnak vannak beállításai, akkor a nézet összefoglalóban a stílus mellett látható beállítások gombra kell kattintani.

en: Style options
hu: Stílus lehetőségei

en: Row style options
hu: A sorstílus lehetőségei

en: How should each row in this view be styled
hu: Milyen legyen a nézet sorainak stílusa

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style by clicking on the icon.
hu: A jelenleg kiválasztott sorstílushoz tartozó !settings az ikonra kattintva módosíthatóak.

en: Which display to use for path
hu: Melyik megjelenítés legyen használva az útvonalakhoz

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
hu: Ez a megjelenítés melyik megjelenítésről kapja az útvonalakat az olyan dolgokhoz mint az összefoglaló hivatkozások, RSS hírolvasó hivatkozások, tovább hivatkozások, stb...

en: Display output
hu: Megjelenítés kimenete

en: Alternative display output
hu: Alternatív megjelenítés kimenete

en: Style output
hu: Stílus kimenete

en: Alternative style
hu: Alternatív stílus

en: Row style output
hu: Sorstílus kimenete

en: Alternative row style
hu: Alternatív sorstílus

en: Field @field (ID: @id)
hu: Mező @field (azonosító: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
hu: Ez a rész felsorol minden lehetséges sablont a megjelenítés bővítményekhez és a stílus bővítményekhez, nagyjából sorba rendezve a legkevésbé jellemzőtől a leginkább jellemzőig. Minden bővítmény aktív sablonja - ami a rendszerben megtalált legjellemzőbb sablon - vastag betűkkel lesz kiemelve.

en: Change theme
hu: Smink megváltoztatása

en: Rescan template files
hu: Sablon fájlok újraolvasása

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
hu: <strong>Fontos!</strong> Sablonfájlok hozzáadásakor, módosításakor vagy átnevezésekor a rendszer fájljainak újraolvasásával figyelmeztetni kell a Drupalt változásokra. A gombra kattintás után a Drupal smink gyorstára ki lesz ürítve és ezáltal elindul az újraolvasási folyamat. A fenti kiemelt sablonok ezután tükrözni fogják a rendszer új állapotát.

en: Theming information (display)
hu: Sminkelési információ (megjelenítés)

en: Back to !info.
hu: Vissza !info megjelenítéséhez.

en: theming information
hu: sminkelési információ

en: This display has no theming information
hu: A megjelenítéshez nincsenek sminkelési információk

en: This is the default theme template used for this display.
hu: Ez a megjelenítéshez használt alapértelmezés szerinti sminksablon.

en: This is an alternative template for this display.
hu: Ez egy alternatív sablon ehhez a megjelenítéshez.

en: Theming information (style)
hu: Sminkelési információ (stílus)

en: This display has no style theming information
hu: A megjelenítéshez nem érhető el sminkelési információ

en: This is the default theme template used for this style.
hu: Ez a stílushoz használt alapértelmezett sminksablon.

en: This is an alternative template for this style.
hu: Ez egy alternatív sablon ehhez a stílushoz.

en: Theming information (row style)
hu: Sminkelési információk (sorstílus)

en: This display has no row style theming information
hu: A megjelenítéshez nincs sorstílusú sminkelési információ

en: This is the default theme template used for this row style.
hu: Az ehhez a sorstílushoz használt alapértelmezés szerinti sminksablon.

en: This is an alternative template for this row style.
hu: Ez egy alternatív sminksablon ehhez a sorstílushoz.

en: Put the exposed form in a block
hu: A felfedett űrlap elhelyezése egy blokkban

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
hu: Ha ez be van állítva, akkor a felfedett felületi elemek nem fognak megjelenni a nézetben. Helyette elérhető lesz egy blokk a Drupal blokk adminisztrációs rendszerében, amiben a felfedett űrlap meg fog jelenni. Meg kell jegyezni, hogy ezt a blokkot kézzel kell engedélyezni, a <em>Views</em> nem fogja ezt megtenni.

en: File found in folder @template-path
hu: A fájl a @template-path könyvtárban található

en: (File not found, in folder @template-path)
hu: (Nem található fájl a @template-path könyvtárban)

en: Status: using default values.
hu: Állapot: alapértelmezett értékeket használ.

en: Update default display
hu: Alapértelmezés szerinti megjelenítés frissítése

en: Status: using overridden values.
hu: Állapot: felülírt értékeket használ.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
hu: „@display” megjelenítés mezőket használ, de egy sincs meghatározva vagy egyik sincs megjelenítve.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
hu: „@display” megjelenítés egy útvonalat használ, de az útvonal nincs meghatározva.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
hu: „@display” megjelenítés érvénytelen stílusbeépülőt használ.

en: Exposed form: @view-@display_id
hu: Felfedett űrlap: @view-@display_id

en: Attachment settings
hu: Csatolmányok beállításai

en: Inherit arguments
hu: Argumentumok öröklése

en: Inherit exposed filters
hu: Felfedett szűrők öröklése

en: Multiple displays
hu: Összetett megjelenítés

en: Should this display inherit its arguments from the parent display to which it is attached?
hu: Ez a megjelenítés örökölje annak a szülő megjelenítésnek az argumentumait, amelyikhez csatolva lett?

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
hu: Ez a megjelenítés örökölje-e annak a szülő megjelenítésnek a felfedett szűrőit, amelyikhez csatolva lett?

en: Attach before or after the parent display?
hu: Csatolás a szülő megjelenítés elé vagy mögé?

en: Select which display or displays this should attach to.
hu: Melyik megjelenítéshez vagy megjelenítésekhez kell ezt csatolni.

en: Block admin description
hu: Blokk adminisztrációs leírása

en: Block caching type
hu: Blokk gyorstárazás típusa

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
hu: Ez beállítja a Drupal beépített blokk gyorstárazási módjának alapértelmezés szerinti állapotát. Szükséges hozzá, hogy a blokkok gyorstárazása be legyen kapcsolva az adminisztrációs részben. Óvatosan kell kezelni.

en: Using the site name
hu: Használva a webhely nevét

en: Use the site name for the title
hu: A webhely nevét használja címnek

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
hu: A hírolvasó ikonja csak a kiválasztott megjelenítéseken fog megjelenni.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
hu: Ez a nézet ennek az útvonalnak a meglátogatásával lesz elérhető a webhelyen. Javasolt, hogy az útvonal ilyen legyen: „path/%/%/feed” vagy „path/%/%/rss.xml”, ahol a nézetben meghatározott minden argumentumhoz egy % jel van elhelyezve az útvonalban.

en: No menu
hu: Nincs menü

en: Normal: @title
hu: Általános: @title

en: Tab: @title
hu: Fül: @title

en: Change settings for the parent menu
hu: Szülő menü beállításainak módosítása

en: The menu path or URL of this view
hu: A nézet menüútvonala vagy webcíme

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for arguments: For example, "node/%/feed".
hu: Ez a nézet ennek az útvonalnak a meglátogatásával lesz elérhető a webhelyen. A webcímben a „%” használható olyan értékek meghatározásához, melyek az argumentumokhoz lesznek használva. Például: „node/%/feed”.

en: Menu item entry
hu: Menüpont bejegyzés

en: No menu entry
hu: Nincs menübejegyzés

en: Normal menu entry
hu: Általános menübejegyzés

en: Menu tab
hu: Menü fül

en: Default menu tab
hu: Alapértelmezett menüfül

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
hu: Ha a beállítás általános vagy fül, akkor meg kell adni a menüelemhez használt szöveget is.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
hu: Ha a beállítás általános, vagy fül, akkor meg kell adni a menüelemhez használt leírást.

en: Warning: Changing this item's menu will not work reliably in Drupal 6.4 or earlier. Please upgrade your copy of Drupal at !url.
hu: Figyelmeztetés: Az ehhez az elemhez tartozó menü módosítása nem működik megbízhatóan a Drupal 6.4 vagy korábbi változatokban. Frissíteni kell a Drupalt erről a helyről: !url.

en: Insert item into an available menu.
hu: Elem beillesztése egy rendelkezésre álló menübe.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
hu: A menü kiválasztásához szükséges a <em>Menu</em> modul engedélyezése.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
hu: Minél kisebb a súly, annál magasabban, vagy balra elhelyezkedve fog megjelenni.

en: Default tab options
hu: Alapértelmezett fül beállításai

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
hu: Ha egy menüpont fülként jelenik meg, akkor a Drupalnak tudnia kell azt is, hogy mi lesz a fül szülő menüpontja. Néha a szülő már létezik, de máskor létre kell hozni egyet. Egy szülő menüpont útvonala mindig ugyanaz az útvonal lesz, az utolsó rész lehagyásával. Például, ha ennek a nézetnek az útvonala <em>foo/bar/baz</em>, akkor a szülő útvonal <em>foo/bar</em> lesz.

en: Already exists
hu: Már létezik

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
hu: Szülő menüpont létrehozásakor meg kell adni a menüpont címét.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
hu: Szülő menüpont létrehozásakor meg kell adni a menüpont leírását.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
hu: Ha a szülő menüpont egy fül, akkor meg kell adni a fül súlyát. Minél kisebb ez az érték, annál inkább balra fog megjelenni.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
hu: „$arg” már nem támogatott. % használható helyette.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
hu: „%” nem használható egy útvonal első részeként.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
hu: A <em>Views</em> nem tud létrehozni általános menüelemeket azokhoz az útvonalakhoz, melyek % jelet tartalmaznak.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
hu: Olyan megjelenítés, melynek útvonala % jellel végződik, nem lehet fül.

en: Title is required for this menu type.
hu: Ehhez a menüelemhez szükséges a cím.

en: Display @display is set to use a menu but the menu title is not set.
hu: @display megjeleníŧés egy menüt használ, de nincs beállítva a menü címe.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu title is not set.
hu: @display megjelenítés egy szülő menüt használ, de nincs beállítva a szülő menü címe.

en: Inline fields
hu: Beágyazott mezők

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
hu: A beágyazott mezők egymás mellett fognak megjelenni ahelyett, hogy egyik a másik után jelenne meg.

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
hu: Az elválasztás a beágyazott mezők közé helyezhető, hogy megakadályozza az egymásra csúszásukat. HTML is használható ebben a mezőben.

en: Grouping field
hu: Mezők csoportosítása

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
hu: Lehetőség van egy mező meghatározására, amely által a sorok csoportosítva lesznek. Üresen hagyva nincs csoportosítás.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
hu: @style stílusnak szüksége van egy sorstílusra, de a sor bővítmény érvénytelen.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
hu: A vízszintes elrendezés az elemek elhelyezését a bal felső sarokban kezdi és így halad jobbra. A függőleges elrendezés az elemek elhelyezését a bal felső sarokban kezdi és lefelé halad.

en: Use the site mission for the description
hu: A webhely céljainak használata leírásként.

en: RSS description
hu: RSS leírás

en: This will appear in the RSS feed itself.
hu: Ez csak az RSS hírcsatornában jelenik meg.

en: Display record count with link
hu: Sorszámláló megjelenítése hivatkozással

en: Override number of items to display
hu: Megjelenített elemek számának felülírása

en: Display items inline
hu: Elemek beágyazott megjelenítése

en: You need at least one field before you can configure your table settings
hu: A tábla beállításainak módosításához előbb szükség van legalább egy mezőre.

en: Override normal sorting if click sorting is used
hu: Hagyományos rendezés felülírása kattintásos rendezés használatakor

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
hu: Drupal stílusú „ragadós” táblafejlécek engedélyezése (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
hu: (A ragadós fejléc a lenti előnézetben nem aktív, csak a tényleges kimenetben látható.)

en: If a default sort order is selected, what order should it use by default.
hu: Ha ki van választva az alapértelmezés szerinti rendezési sorrend, akkor melyik sorrend legyen az alapértelmezés szerinti.

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
hu: A mezőket oszlopokba rendezi. Elhelyezhető több mező ugyanabban az oszlopban. Ebben az esetben az oszlopnál meghatározott elválasztó fogja elválasztani a mezőket. A rendezhetőség bejelölése lehetővé teszi az oszlop kattintható rendezését, illetve az alapértelmezés szerinti rendezés választógomb meghatározza, hogy a lista mely oszlopra legyen alapértelmezés szerint rendezve. Az oszlopsorrendet és a mezőcímkéket a mezők részben lehet szabályozni.

en: The style selected does not utilize fields.
hu: A kiválasztott stílus nem használ mezőket.

en: None defined
hu: Egy sincs megadva

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
hu: !user felhasználó szerkeszti a nézetet, ezért más felhasználók számára zárolva van. A zárolás ideje: !age. Ide kattintva <a href="!break">feloldható a zárolás</a>.

en: New view
hu: Új nézet

en: Changed view
hu: Megváltozott nézet

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
hu: %name nézet, <strong>@base</strong> típusú elemek megjelenítése.

en: Live preview
hu: Élő előnézet

en: <em>@type</em> @base view: <strong>@view</strong>
hu: <em>@type</em> @base nézet: <strong>@view</strong>

en: Title: @title
hu: Cím: @title

en: @current of @max
hu: @current / @max

en: There are no views to be exported at this time.
hu: Jelenleg nincs exportálható nézet.

en: Show only these tags
hu: Csak ezeknek a címkéknek a mutatása

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
hu: Ezt kell elhelyezni a modules/@module könyvtárban található @module.info fájlban

en: Put this in @module.module in your modules/@module directory
hu: Ezt kell elhelyezni a modules/@module könyvtárban található @module.module fájlban

en: Put this in @module.views_default.inc in your modules/@module directory or modules/@module/includes directory
hu: Ezt kell elhelyezni a modules/@module vagy a modules/@module/includes könyvtárban található @module.views_default.inc fájlban

en: use views exporter
hu: nézet exportálása

en: Bulk export
hu: Csoportos export

en: Views exporter
hu: Nézetexportáló

en: Allows exporting multiple views at once.
hu: Lehetővé teszi a nézetek exportálását egy menetben.

en: Adjust top margin
hu: Felső margó beállítása

en: If enabled, the site output is shifted down approximately 20 pixels from the top of the viewport to display the administration menu. If disabled, some absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
hu: Ha engedélyezett, akkor a webhely kimenete kb. 20 képponttal el lesz tolva a böngésző ablak tetejétől, hogy helyet biztosítson az adminisztrációs menünek. Ha ez a beállítás tiltott, akkor némely abszolút, vagy fix helyre pozícionált elemet eltakarhat az adminisztrációs menü.

en: Keep menu at top of page
hu: Tartsa a menüt a lap tetején

en: If enabled, the administration menu is always displayed at the top of the browser viewport (even after the page is scrolled). <strong>Note: In some browsers, this setting results in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues. Disable this option if these issues occur.</strong>
hu: Ha engedélyezett, akkor az adminisztrációs menü mindig a böngésző ablak tetején marad (akkor is, ha lejjebb gördül az oldal). <strong>Megjegyzés: Néhány böngészőben ez a beállítás rosszul megformázott oldalt, láthatatlan kurzort, nem kiválasztható űrlap elemeket, vagy egyéb problémákat okozhat. Ha ezek előfordulnak, akkor ezt a lehetőséget ki kell kapcsolni.</strong>

en: If enabled, fieldsets on the <a href="!modules-url">modules</a> page are automatically collapsed when loading the page.
hu: Ha engedélyezett, akkor a mezőcsoportok a <a href="!modules-url">modulok</a> oldalon automatikusan összecsukódnak, amikor a lap betöltődik.

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
hu: Ha a <em>Utility</em> modul evvel a szándékkal van telepítve, akkor biztonságosan letiltható és eltávolítható.

en: Move local tasks into menu
hu: Mozgassa a helyi feladatokat a menübe

en: If enabled, the tabs on the current page are moved into the administration menu. This feature is only available in themes that use the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code> for tabs.
hu: Ha engedélyezett, akkor az aktuális oldal fülei át lesznek helyezve az adminisztrációs menübe. Ez a lehetőség csak azokban a sminkekben áll rendelkezésre, melyek használják a <code>tabs primary</code>, és a <code>tabs secondary</code> CSS osztályokat a fülekhez.

en: Administration menu settings
hu: Adminisztrációs menü beállításai

en: Parent link ID
hu: Szülő hivatkozás azonosító

en: Display additional data for each menu item
hu: Bővebb adatok megjelenítése a menü elemeihez

en: Display the selected items next to each menu item link.
hu: A kijelelölt elemek megjelenítése egy adott menüpont hivatkozása után.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
hu: Ha engedélyezett, akkor függetlenül a webhely jogosultságaitól minden menüpont megjelenik. <em>Megjegyzés: Nem célszerű hivatalos webhelyen bekapcsolni.</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
hu: A következő modulok engedélyezése: !module-list.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
hu: Az adminisztrációs menü modul egy legördülő menüt ad, melynek segítségével egy-két kattintással elérhető minden gyakran használt adminisztrációs feladat és egyéb gyakori célok (azoknak a felhasználókak akik rendelkeznek a megfelelő jogosultsággal). Az alábbi beállításokkal a menü megjelenését lehet testreszabni.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
hu: Az adminisztrációs menü modul egy legördülő menüt ad, melynek segítségével egy-két kattintással elérhető minden gyakran használt adminisztrációs feladat és egyéb gyakori célok (azoknak a felhasználókak akik rendelkeznek a megfelelő jogosultsággal). Az adminisztrációs menü megjeleníti a vendég és azonosított felhasználók számát is, és lehetővé teszi a modulok számára, hogy egyedi menüpontokat adjanak a menühöz. A menüvel történő integráció modulról modulra változik; a közösség által közzétett <em><a href="@drupal">Devel</a></em> modul például erősen használja az <em>adminisztrációs menü</em> modult a fejlesztési eszközök gyors elérésének érdekében.

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
hu: Az adminisztrációs menü <a href="@settings">beállításai oldalon</a> lehet a menü viselkedésének és megjelenésének néhány elemét testreszabni. Amióta a menü megjelenése függ a webhely sminkjétől, az alapos testreszabás módosításokat igényel a webhely sminkjében és CSS állományaiban. A smink és a CSS állományok testreszabásáról további információk a haladó modul README.txt fáljában.

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
hu: Az adminisztrációs menüben megjelenő menüpontok függenek a látogató aktuális jogosultságaitól. Először is, az adminisztrációs menü csak azoknak jelenik meg, akik rendelkeznek az <em>adminisztrációs menü elérése</em> (<em>admin_menu</em> modul) jogosultsággal. Másodszor, a felhasználónak egy <em>adminisztrációs oldalak elérése</em> (<em>system</em> modul) jogosultsággal rendelkező csoportba kell tartoznia, hogy lássa az adminisztrációs hivatkozásokat. Harmadszor, csak az aktuálisan engedélyezett hivatkozások jelennek meg; például, ha a felhasználó nem tagja olyan csoportnak, mely rendelkezik <em>jogosultságok adminisztrációja</em> (<em>user</em> modul) és <em>felhasználók adminisztrációja</em> (<em>user</em> modul) jogosultsággal, akkor a <em>Felhasználókezelés</em> menü nem jelenik meg.

en: Administration menu
hu: Adminisztrációs menü

en: Adjust administration menu settings.
hu: Adminisztrációs menü beállításai.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
hu: Egy legördülő menüt ad a gyakran használt adminisztrációs feladatokhoz és egyéb gyakori célokhoz (a megfelelő jogosultsággal rendekező felhasználókak).

en: Page Title Patterns
hu: Oldalcím minták

en: Global Only
hu: Csak globális

en: Content Type - %type
hu: Tartalomtípus - %type

en: Vocabulary - %vocab_name
hu: Szótár - %vocab_name

en: Blog Homepage
hu: Blog címlap

en: Pattern for pages that contain a pager
hu: Minta a lapozót tartalmazó oldalakhoz

en: This pattern will be appended to a page title for any given page with a pager on it
hu: Ez a minta az oldal címéhez lesz hozzáfűzve bármely oldalon, amelyiken lapozó található

en: Available Tokens List
hu: Elérhető vezérjelek listája

en: Token Scope
hu: Vezérjel hatóköre

en: Show Field
hu: Mező mutatása

en: Page Title provides control over the &lt;title> element on a page using token patterns and an optional textfield to override the title of the item (be it a node, term, user or other). The Token Scope column lets you know which tokens are available for this field (Global is always available). Please click on the <strong><em>more help&hellip;</em></strong> link below if you need further assistance.
hu: A <em>Page Title</em> modul teljes vezérlést biztosít az oldal &lt;title&gt; eleme felett vezérjelek és minták segítségével. Opcionális szövegmezőben megadható a cím, amely felülbírálja az adott elem címét (legyen az tartalom, kifejezés, felhasználó, vagy egyéb.). A vezérjel hatóköre oszlop megadja, hogy mely vezérlőjel használható az adott elemhez (A globális mindig használható). További segítség elérhető az alábbi, <strong><em>további segítség&hellip;</em></strong> hivatkozásra kattitva.

en: Drupal's default page title follows one of two patterns:
hu: A Drupal alapértelmezés szerint az alábbi két minta valamelyikét használja az oldal címeként:

en: <strong>Default Page</strong>: <samp><em>page title</em> | <em>site name</em></samp>
hu: <strong>Alapértelmezett oldal</strong>: <samp><em>oldalcím</em> | <em>honlapnév</em></samp>

en: <strong>Default Frontpage</strong>: <samp><em>site name</em> | <em>site slogan</em></samp>
hu: <strong>Alapértelmezett címlap</strong>: <samp><em>honlap neve</em> | <em>honlap jelmondata</em></samp>

en: The <strong>Page Title</strong> module lets you change these defaults in two ways. First, you can adjust the patterns below using the placeholders given. This will change the way the default page titles are created. Second, on enabled forms (curently node, term & user editing forms) you have the option of specifying a title that is different to the title of the item. This field only appears if the <em>Show Field</em> box is checked for the item. If a value is provided it will be used to generate the <samp>[page-title]</samp> placeholder however if it is left blank the <samp>[page-title]</samp> token will inherit the item's own title.
hu: A <strong>Page Title</strong> modul segítségével kétféle módon lehet lecserélni az alapértelmezett címeket. Először a megadott helykitöltőkbe beállítható egy minta, amely alapján elkészül az oldal alapértelmezés szerinti címe. Másodszor, az engedélyezett űrlapokon (jelenleg tartalom, kifejezés és felhasználói profil űrlapok) beállítható az a cím, ami különbözik az elem címétől. Ez a mező csak akkor látható, ha a <em>Mező mutatása</em> kapcsolóval engedélyezve lett. Ha a mező kapott értéket akkor az a <samp>[page-title]</samp> helykitöltőbe kerül. Ha üresen maradt, akkor a <samp>[page-title]</samp> vezérjel az elem címét használja.

en: The <samp>[page-title]</samp> token will default to the value returned from <samp>drupal_get_title</samp> if there is no value specified or no available page title field.
hu: A <samp>[page-title]</samp> vezérjel alapértelmezett tartalmát a <samp>drupal_get_title</samp> állítja be, ha nincs megadott érték, vagy nincs oldalcím mező.

en: Certain types of page title pattern have access to special tokens which others do not, depending on their <em>scope</em>. All patterns have access to the <strong>Global</strong> scope. Content type patterns have access to the <strong>Node</strong> tokens, vocabulary patterns have access to the <strong>Taxonomy</strong> tokens and finally the user patterns have access to the <strong>User</strong> tokens.
hu: A <em>láthatósági tartománytól</em> függ, hogy bizonyos oldalcím mintákban használható-e egy speciális vezérjel, vagy sem. Minden minta elérhető a <strong>Globális</strong> láthatósági tartományban. A tartalomtípus minták elérhetők a <strong>Tartalom</strong> vezérjelekben, a szótár minták elérhetők a <strong>Taxonómia</strong> vezérjelekben, és végül a felhasználói minták elérhetők a <strong>Felhasználó</strong> vezérjelekben.

en: Enhanced control over the page titles (in the &lt;head&gt; tag).
hu: Részletesebb vezérlés az oldalcímek felett (a &lt;head&gt; elemben).

en: Page Title Settings
hu: Oldalcím beállítások

en: Page Title Field
hu: Oldalcím mező

en: If checked, the <em>Page Title</em> field will appear on the node edit form for those who have permission to set the title.
hu: Ha ez be van kapcsolva, akkor az <em>Oldalcím</em> mező megjelenik a tartalom szerkesztése formon azoknak a felhasználoknak, akik rendelkeznek az oldalcím beállítása jogosultsággal.

en: Page Title Pattern
hu: Oldalcím minta

en: Enter the <em>Page Title</em> pattern you want to use for this node type. For more information, please use the !link settings page
hu: Meg kell adni azt az <em>Oldalcím</em> mintát, amely ebben a tartalomtípusban használva lesz. További információ a !link beállítások oldalon.

en: The page title.
hu: Az oldal címe.

en: administer page titles
hu: oldalcímek adminisztrációja

en: Page Title form.
hu: Oldalcím űrlap.

en: Fieldset
hu: Mezőcsoport

en: An error occurred and processing did not complete.
hu: Hiba történt, a feldolgozás nem ért véget.

en: Translation settings
hu: Fordítási beállítások

en: If the administration menu displays duplicate menu items, you may need to rebuild your menu items using the <em>Wipe and rebuild</em> button.
hu: Ha az adminisztrációs menü duplán jeleníti meg a menüpontokat, akkor újra kell építeni a menü elemeit a <em>Töröl és frissít</em> nyomógomb használatával.

en: Wipe and rebuild
hu: Töröl és frissít

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
hu: Az automatikus kiegészítés ajánlási módjának kiválasztása. Megjegyzendő, hogy a <em>Tartalmazza</em> lehetőség kiválasztása teljesítmény problémákat okozhat olyan webhelyeken, melyek sokezer tartalommal rendelkeznek.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
hu: %name: a cím nem egyezik.

en: An image thumbnail was not able to be created.
hu: Egy előnézeti képet nem lehet létrehozni.

en: Minimum resolution for Images
hu: Képek legkisebb felbontása

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an image that is smaller than these dimensions is uploaded it will be rejected.
hu: A legkisebb engedélyezett képméret SZÉLESSÉGxMAGASSÁG-ban meghatározva (pl.: 640x480). 0-ra állítva nincs korlátozás. Ha ezeknél a méreteknél kisebb kép lesz feltöltve, akkor vissza lesz utasítva.

en: ALT text settings
hu: Helyettesítő szöveg beállítások

en: Enable user input alternate text for images.
hu: Engedélyezi, hogy a felhasználó saját helyettesítő szöveget adjon meg a képhez.

en: Default ALT text
hu: Alapértelmezés szerinti helyettesítő szöveg

en: This value will be used for alternate text by default.
hu: Ez az érték lesz alapértelmezés szerint felhasználva helyettesítő szövegként.

en: Title text settings
hu: Cím szövegének beállításai

en: Enable user input title text for images.
hu: Engedélyezi, hogy a felhasználó saját címszöveget adjon a képekhez.

en: Choose type of field to be displayed to the user.
hu: A felhasználó számára megjelenített mezőtípus kiválasztása.

en: Default Title text
hu: Alapértelmezés szerinti cím szövege

en: This value will be used as the image title by default.
hu: Ez az érték lesz alapértelmezés szerint felhasználva a kép címeként.

en: When an image is not uploaded, show a default image on display.
hu: Ha nincs feltöltött kép, akkor egy alapértelmezés szerinti képet jelenítsen meg.

en: The default image could not be uploaded. The destination %destination does not exist or is not writable by the server.
hu: Az alapértelmezés szerinti képet nem lehet feltölteni. %destination cél nem létezik vagy a kiszolgáló által nem írható.

en: Only web-standard images (jpg, gif, and png) are supported through the image widget. If needing to upload other types of images, change the widget to use a standard file upload.
hu: A képkezelő felületi elem csak a weben szabványos képeket támogatja (jpg, gif, és png). Egyéb típusú képfájlok feltöltéséhez a felületi elemet kell megváltoztatni.

en: Please specify a resolution in the format WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480).
hu: Meg kell határozni egy felbontást SZÉLESSÉGxMAGASSÁG (pl.: 640x480) formában.

en: Alternate Text
hu: Helyettesítő szöveg

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
hu: A cím buboréksúgóként jelenik meg, ha a felhasználó a kép fölé viszi az egeret.

en: The ImageField module has been disabled. The <a href="http://drupal.org/project/filefield">FileField module</a> needs to be installed for it to work properly.
hu: Az <em>ImageField</em> modul nincs engedélyezve. A működéséhez a <a href="http://drupal.org/project/filefield"><em>FileField</em> modulnak</a> telepítve kell lennie.

en: Image linked to node
hu: Tartalomhoz kapcsolt kép

en: Image linked to file
hu: Fájlhoz kapcsolt kép

en: FileField must be updated to Drupal 6 before ImageField can be updated.
hu: A <em>FileField</em> modult frissíteni kell a Drupal 6-hoz az <em>ImageField</em> modul frissítése előtt.

en: Deleted admin thumbnails distributed throughout files directory. All thumbnails are now stored in the "imagefield_thumbs" directory.
hu: A „files” könyvtárban tárolt, törölt adminisztratív előnézeti képek. Mostantól az összes előnézeti kép az „imagefield_thumbs” könyvtárban lesz tárolva.

en: Path settings
hu: Útvonal beállításai

en: %name: the value may be no smaller than %min.
hu: %name: az érték nem lehet kisebb ennél: %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
hu: %name: az érték nem lehet nagyobb ennél: %max.

en: %name: found no valid user with that name.
hu: %name: nincs érvényes felhasználó evvel a névvel.

en: 1 item successfully processed. | @count items successfully processed.
hu[0]: 1 elem sikeresen fel lett dolgozva.
hu[1]: @count elem sikeresen fel lett dolgozva.

en: Field label
hu: Mező cimkéje

en: meta tags
hu: meta jelölők

en: Form settings
hu: Űrlap beállításai

en: Type of group.
hu: A csoport típusa.

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
hu: Ha nincs bejelölve, akkor minden elem a mezőben új sort hoz létre, mely duplikációk megjelenését okozhatja. Ez a beállítás nem fér össze a kattintásos rendezéssel a táblázatos megjelenésben.

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
hu: Néhány frissítés még függőben van. Vissza kell térni az <a href="@update-php">update.php</a> oldalra és a fennmaradó frissítéseket le kell futtatni.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
hu: Néhány frissítés még függőben van.<br />A frissítő programot újra kell futtatni.

en: Comment module form.
hu: <em>Comment</em> modul űrlapja.

en: Translation module form.
hu: <em>Translation</em> modul űrlapja.

en: Menu module form.
hu: <em>Menu</em> modul űrlapja.

en: Book module form.
hu: <em>Book</em> modul űrlapja.

en: Path module form.
hu: <em>Path</em> modul űrlapja.

en: Poll module title.
hu: <em>Poll</em> modul cím.

en: Poll module choices.
hu: <em>Poll</em> modul válaszok

en: Poll module settings.
hu: <em>Poll</em> modul beállítások

en: Upload module form.
hu: <em>Upload</em> modul űrlapja.

en: Updates for CCK-related modules are not run until the modules are enabled on the <a href="@admin-modules-path">administer modules page</a>. When you enable them, you'll need to return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
hu: A CCK modulokhoz kapcsolódó frissítések addig nem futnak, amíg a modulok nincsenek engedélyezve a <a href="@admin-modules-path">modulok adminisztrációs oldalán</a>. Az engedélyezés után vissza kell térni az <a href="@update-php">update.php</a> oldalra és a maradék frissítéseket le kell futtatni.

en: !module.module has updates but cannot be updated because content.module is not enabled.<br />If and when content.module is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
hu: <em>!module</em> modulnak vannak frissítései, de nem lehet frissíteni mert a <em>Content</em> modul nincs engedélyezve.<br />Ha a <em>Content</em> modul engedélyezetté válik, akkor újra kell futtatni a frissítési programot. Folyamatosan ez az üzenet fog megjelenni, amíg a modul nem engedélyezett, és a frissítések futnak.

en: !module.module has updates and is available in the modules folder but is not enabled.<br />If and when it is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
hu: <em>!module</em> modulnak vannak frissítései, mely elérhető a modul könytárában, de az nem engedélyezett.<br />Ha a modul engedélyezetté válik, akkor újra kell futtatni a frissítési programot. Folyamatosan ez az üzenet fog megjelenni, amíg a modul nem engedélyezett, és a frissítések futnak.

en: CCK - No Views integration
hu: CCK - <em>Views</em> illesztés nélkül

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
hu: CCK <em>Views</em> illesztéssel, mely annak 6.x-2.0-rc2 vagy újabb változatát igényli.

en: manage fields
hu: mezők szerkesztése

en: » Add a new content type
hu: » Új tartalomtípus hozzáadása

en: @field_name (Locked)
hu: @field_name (zárolt)

en: This content type has inactive fields. Inactive fields are not included in lists of available fields until their modules are enabled.
hu: Ebben a tartalomtípusban inaktív mezők vannak. Az inaktív mezők nem lesznek benne az elérhető mezők listájában mindaddig, amíg a számukra szükséges modulok nincsenek engedélyezve.

en: !field (!field_name) is an inactive !field_type field that uses a !widget_type widget.
hu: !field (!field_name) egy inaktív !field_type mező, ami !widget_type felületi elemet használ.

en: - Select a field type -
hu: - Mezőtípus kiválasztása -

en: - Select a widget -
hu: - Felületi elem kiválasztása -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
hu: Mező neve (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
hu: A tárolandó adat típusa.

en: Form element to edit the data.
hu: Ürlap elem az adat szerkesztéséhez.

en: - Select an existing field -
hu: - Létező mező kiválasztása -

en: Field to share
hu: Mező megosztása

en: Group name (a-z, 0-9, _)
hu: Csoport neve (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
hu: Új mező hozzáadása: meg kell adni egy címkét.

en: Add new field: you need to provide a field name.
hu: Új mező hozzáadása: meg kell adni egy mezőnevet.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
hu: Új mező hozzáadása: %field_name mezőnév érvénytelen. A név csak ékezet nélküli kisbetűket, számokat és aláhúzásjeleket tartalmazhat.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
hu: Új mező hozzáadása: a %field_name mezőnév túl hosszú. A név csak 32 karakter hosszú lehet, beleértve a „field_” előtagot is.

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
hu: Új mező hozzáadása: a „field_instance” egy fenntartott név.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
hu: Új mező hozzáadása: %field_name nevű mező már létezik.

en: Add new field: you need to select a field type.
hu: Új mező hozzáadása: ki kell választani egy mezőtípust.

en: Add new field: you need to select a widget.
hu: Új mező hozzáadása: ki kell választani egy felületi elemet.

en: Add new field: invalid widget.
hu: Új mező hozzáadása: érvénytelen felületi elem.

en: Add existing field: you need to provide a label.
hu: Létező mező hozzáadása: meg kell adni egy címkét.

en: Add existing field: you need to select a field.
hu: Létező mező hozzáadása: ki kell választani egy mezőt.

en: Add existing field: you need to select a widget.
hu: Létező mező hozzáadása: ki kell választani egy felületi elemet.

en: Add existing field: invalid widget.
hu: Létező mező hozzáadása: érvénytelen felületi elem.

en: The field %label cannot be added to a content type because it is locked.
hu: %label mezőt nem lehet egy tartalomtípushoz sem adni, mert zárolt.

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
hu: Nincsenek mezők beállítva ebben a tartalomtípusban. Új mezőket hozzáadni a <a href="@link">Mezők kezelése</a> oldalon lehet.

en: Edit basic information
hu: Alapadatok szerkesztése

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
hu: A mező programok által használt neve. Ezt a nevet nem lehet megváltoztatni.

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
hu: Az emberek számára olvasható név, mint a mező címkéje lesz felhasználva a %type tartalomtípusban.

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
hu: A mezőben megadott adat tárolásához szükséges típus az adatbázisban. Ezt a beállítást nem lehet megváltoztatni.

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
hu: Az űrlapelem típusa, amely megjeleníti ezt a mezőt a felhasználó számára ebben a tartalomtípusban: %type.

en: Updated basic settings for field %label.
hu: %label mező alapvető értékei módosultak.

en: There was a problem updating the basic settings for field %label.
hu: Hiba történt a mező (%label) alapvető értékeinek módosítása közben.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be removed.
hu: Ez a mező <strong>zárolva van</strong>, és nem lehet törölni.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
hu: %field mező zárolva van és nem szerkeszthető.

en: %type basic information
hu: %type alapvető információ

en: Advanced usage only: PHP code that returns a default value. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>To figure out the expected format, you can use the <em>devel load</em> tab provided by <a href="@link_devel">devel module</a> on a %type content page.
hu: Csak haladóknak: PHP kód, ami visszaadja az alapértelmezés szerinti értéket. Nem szükséges &lt;?php ?&gt; elemek közé zárni. Ha ez a mező ki van töltve, a kód által visszaadott érték felülír minden fentebb megadott értéket. Az elvárt formátum: <pre>!sample</pre>Az elvárt formátum megértéséhez használható a <em>Devel betöltés</em> fül, melyet a <a href="@link_devel"><em>Devel</em> modul</a> szolgáltat az ilyen típusú oldalakon: %type.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
hu: A felhasználók által a mezőbe írható értékek maximális száma.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
hu: „Korlátlan” esetén a felhasználóknak megjelenik egy „Újabb elem hozzáadása” nyomógomb, amellyel annyi értéket adhatnak hozzá, amennyit csak akarnak.

en: The PHP code for 'default value' returned @value, which is invalid.
hu: Az „alapértelmezés szerinti értéket” adó PHP kód ezt az érvénytelen értéket adta vissza: @value.

en: %name must be an integer.
hu: %name értékének egésznek kell lennie.

en: %name must be a positive integer.
hu: %name értékének pozitív egésznek kell lennie.

en: %name must be a number.
hu: %name értékének számnak kell lennie.

en: You should make sure that the used field exists in the given content type.
hu: Meg kell győződni arról, hogy a használt mező létezik-e már az adott tartalomtípusban.

en: Advanced: Specify the fields value with PHP code
hu: Haladó: a mezők értékének beállítása PHP kóddal

en: Advanced usage only: PHP code that returns the value to set. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>Using <a href="@link_devel">devel.module's</a> 'devel load' tab on a content page might help you figure out the expected format.
hu: Csak haladóknak: PHP kód, ami visszaadja a beállítandó értéket. Nem szükséges &lt;?php ?&gt; elemek közé zárni. Ha ez a mező ki van töltve, a kód által visszaadott érték felülír minden fentebb megadott értéket. Az elvárt formátum: <pre>!sample</pre>Az elvárt formátum megértéséhez használható a <em>devel betöltés</em> fül, melyet a <a href="@link_devel">devel modul</a> szolgáltat a tartalom oldalakon.

en: You have to return the default value in the expected format.
hu: Vissza kell adni az alapértelmezés szerinti értéket az elvárt formátumban.

en: Populate @node's field '@field'
hu: @node @field mezejének felhasználása

en: Field has value
hu: A mezőnek van értéke

en: You should make sure that the used field exists in the given content type. The condition returns TRUE, if the selected field has the given value.
hu: Meg kell győződni arról, hogy a használt mező létezik az adott tartalomtípusban. A feltétel igaz értéket ad vissza, ha a kiválasztott mezőnek az értéke egyezik a megadott értékkel.

en: Field has changed
hu: A mező megváltozott

en: Content containing changes
hu: A tartalom változásokat tartalmaz

en: Content not containing changes
hu: A tartalom nem tartalmaz változásokat

en: @node's field '@field' has value
hu: @node @field mezejének van értéke

en: Select the machine-name of the field to look at.
hu: A programok által kezelt név kiválasztása a mezőhöz, melyet figyel.

en: @node's field '@field' has been changed
hu: @node @field mezeje megváltozott

en: Referenced node unfiltered title. WARNING - raw user input.
hu: A hivatkozott tartalom szűretlen címe. Figyelem - nyers felhasználói bevitel.

en: Formatted html link to the referenced node.
hu: Formázott html hivatkozás a hivatkozott tartalomhoz.

en: Relative path alias to the referenced node.
hu: A hivatkozott tartalom viszonyított útvonalának álneve.

en: Absolute path alias to the referenced node.
hu: A hivatkozott tartalom teljes útvonalának álneve.

en: Relative path alias to the referenced user.
hu: Relatív útvonalálnév a hivatkozott felhasználóhoz.

en: Absolute path alias to the referenced user.
hu: A teljes útvonalálnév a hivatkozott felhasználóhoz.

en: Field: @widget_label (@field_name) - @field_type
hu: Mező: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Field on the referenced node.
hu: Mező a hivatkozott tartalmon.

en: Configure how the label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
hu: A címke megjelenítési módjának beállítása. A beállítás hatástalan, ha a „Cím felülírása” engedélyezett, helyette a megadott blokk címe lesz megjelenítve.

en: Field formatter
hu: Mező formázó

en: Select a formatter.
hu: Formázó kiválasztása.

en: "@s" field: @widget_label (@field_name) - @field_type
hu: „@s” mező: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Appears in: @types
hu: Ez használja: @types

en: <No value>
hu: < Nincs érték >

en: Widget label (@label)
hu: Felületi elem cimke (@label)

en: Custom label
hu: Egyedi cimke

en: (first item is 0)
hu: (az első elem 0)

en: (start from last values)
hu: (kezdés az utolsó értéktől)

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
hu: A delta lehetőséget ad annak kiválasztására, hogy a több értékű mező melyik eleme legyen a kulcs a kapcsolatban. Az „1” kiválasztása az első használja, a „2” a másodikat, és így tovább. Ha a „Mind” van kiválasztva, akkor a mező minden eleme új sort hoz létre, mely többszörös megjelenést okozhat.

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field will be used for sorting. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
hu: A delta lehetőséget ad annak kiválasztására, hogy a több értékű mező melyik eleme legyen a kulcs a kapcsolatban. Az „1” kiválasztása az első használja, a „2” a másodikat, és így tovább. Ha a „Mind” van kiválasztva, akkor a mező minden eleme új sort hoz létre, mely többszörös megjelenést okozhat.

en: You need to provide a label.
hu: Meg kell adni egy címkét.

en: You need to provide a group name.
hu: Meg kell adni a csoport nevét.

en: The group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
hu: %group_name csoportnév érvénytelen. A név csak ékezet nélküli kisbetűket, számokat és aláhúzásjeleket tartalmazhat.

en: The group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
hu: %group_name csoportnév túl hosszú. A név csak 32 karakter hosszú lehet, beleértve a „group_” előtagot is.

en: The group name %group_name already exists.
hu: %group_name nevű csoport már létezik.

en: Add new group:
hu: Új csoport hozzáadása:

en: Add new group: you need to provide a label.
hu: Új csoport hozzáadása: meg kell adni egy címkét.

en: Add new group: you need to provide a group name.
hu: Új csoport hozzáadása: meg kell adni a csoport nevét.

en: Standard group
hu: Egyszerű csoport

en: Create display groups for CCK fields.
hu: Csoportokat hoz létre a CCK mezők számára.

en: Field group: @group in @type
hu: Mezőcsoport: @group @type típusban

en: All fields from this field group on the referenced node.
hu: A hivatkozott tartalom ezen mezőcsoportjában található összes mező.

en: Field group label
hu: Mezőcsoport címkéje

en: Configure how the field group label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
hu: A mezőcsoport címke megjelenítési módjának beállítása. A beállítás hatástalan, ha a „Cím felülírása” engedélyezett, helyette a megadott blokk címe lesz látható.

en: Fieldset - Collapsible
hu: Mezőcsoport - Összecsukható

en: Fieldset - Collapsed
hu: Mezőcsoport - Összecsukott

en: Field group format
hu: Mezőcsoport formátum

en: This option allows you to configure the field group format.
hu: Lehetővé teszi a mezőcsoport formátumának beállítását.

en: "@s" field group: @group in @type
hu: „@s” mezőcsoport: @group @type típusban

en: Note that if the field has multiple values, only the first content node will be loaded.
hu: Megjegyzés: Ha a mezőnek több értéke is lehet, akkor csak az első tartalom fog betöltődni.

en: There are no nodereference fields defined.
hu: Nincsenek tartalomra hivatkozó mezők meghatározva.

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the nodes that can be referenced.<br />Note:</p>
hu: <p>Meg kell adni azt a <em>Views</em> nézetet, amely kiválasztja azokat a tartalmakat, melyekre hivatkozni lehet.<br />Megjegyzés:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
hu: <ul><li>Ebben az esetben csak azok a nézetek működnek, melyek mezőkkel rendelkeznek.</li><li>Ez felülbírálja a fentebb megadott „tartalomtípus” beállításokat. A nézet „szűrők” része használható helyette.</li><li>A nézet „mezők” részének használatával további információkat lehet megjeleníteni a lehetséges tartalmakról a tartalom létrehozó/szerkesztő űrlapon.</li><li>A nézet „rendezési szempont” részének használatával befolyásolható a lehetséges tartalmak megjelenítési sorrendje.</li></ul>

en: <p>The list of nodes that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
hu: <p>A hivatkozható tartalmak listája egy <em>Views</em> nézeten alapul, de a megfelelő nézet nem található. <br />Megjegyzés:</p>

en: %name: invalid input.
hu: %name: érvénytelen bevitel.

en: %name: found no valid post with that title.
hu: %name: nincs érvényes tartalom ezzel a címmel.

en: Only numbers and decimals are allowed in %field.
hu: %field mezőben csak számok és tizedeselválasztó van engedélyezve.

en: Only numbers are allowed in %field.
hu: %field mező csak számokat tartalmazhat.

en: Only numbers and the decimal character (%decimal) are allowed in %field.
hu: %field mezőben csak számok és tizedeselválasztó (%decimal) van engedélyezve.

en: Note that if the field has multiple values, only the first user will be loaded.
hu: Megjegyzés: Ha a mezőnek több értéke is lehet, akkor csak az első felhasználó lesz betöltve.

en: There are no userreference fields defined.
hu: Nincsenek felhasználóhivatkozás mezők meghatározva.

en: Advanced - Users that can be referenced (View)
hu: Haladó - Felhasználók, akikre hivatkozni lehet (Nézet)

en: View used to select the users
hu: A felhasználók kiválasztásához használt nézet

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the users that can be referenced.<br />Note:</p>
hu: <p>Meg kell adni azt a <em>Views</em> nézetet, amely kiválasztja azokat a felhasználókat, melyekre hivatkozni lehet.<br />Megjegyzés:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Referenceable Roles" and "Referenceable Status" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate users on user creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate users will be displayed.</li></ul>
hu: <ul><li>Ebben az esetben csak azok a nézetek működnek, melyek mezőkkel rendelkeznek.</li><li>Ez felülbírálja a fentebb megadott „hivatkozható csoportok” és „hivatkozható állapot” beállításokat. A nézet „szűrők” része használható helyette.</li><li>A nézet „mezők” részének használatával további információkat lehet megjeleníteni a lehetséges felhasználókról a felhasználók létrehozó/szerkesztő űrlapon.</li><li>A nézet „rendezési szempont” részének használatával befolyásolható a lehetséges felhasználók megjelenítési sorrendje.</li></ul>

en: <p>The list of user that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
hu: <p>A hivatkozható felhasználók listája egy <em>Views</em> nézeten alapul, de a megfelelő nézet nem található. <br />Megjegyzés:</p>

en: %name: invalid user.
hu: %name: érvénytelen felhasználó.

en: New field
hu: Új mező

en: Existing field
hu: Létező mező

en: New group
hu: Új csoport

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
hu: Mezők és csoportok hozzáadása a tartalomtípushoz, valamint a tartalom megjelenésének és szerkesztő űrlapjának elrendezése.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
hu: A mezőt úgy lehet egy csoporthoz adni, hogy a csoport neve alá, majd egy kicsit jobbra kell húzni.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
hu: Megjegyzés: az <a href="%21adv_help"><em>Advanced help</em></a> modul telepítésével több és jobb segítség érhető el.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
hu: A „Kizárás” jelölőnégyzet használatával az elem kizárható a tartalom sablonnak átadott !content értékből.

en: The following settings are combined with the visibility settings of the global profile.
hu: Az alábbi beállítások lesznek kombinálva a globális profil láthatósági beállításaival.

en: The following settings are combined with the visibility settings of the specific profile.
hu: Az alábbi beállítások lesznek kombinálva a kapcsolódó profil láthatósági beállításaival.

en: Canonical URL
hu: Általános webcím

en: width @width
hu: szélesség @width

en: height @height
hu: magasság @height

en: upscaling allowed
hu: túlméretezés engedélyezve

en: width: @width, height: @height, fit: @fit
hu: szélesség @width, magasság @height, kitöltés: @fit

en: width: @width, height: @height, xoffset: @xoffset, yoffset: @yoffset
hu: szélesség: @width, magasság: @height, x eltolás: @xoffset, y eltolás: @yoffset

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
hu: véletlen -@degrees&deg és @degrees&deg között

en: Save Preset
hu: Beállítás mentése

en: The preset name you have chosen is already in use.
hu: A megadott beállításnév már használatban van.

en: Unknown action.
hu: Ismeretlen akció.

en: Unknown preset.
hu: Ismeretlen beállítás.

en: This %action action is not associated %preset preset.
hu: %action akció nincs ehhez a beállításhoz társítva: %preset.

en: Create Action
hu: Akció létrehozása

en: The action was succesfully created.
hu: Az akció sikeresen létrejött.

en: There was an error saving the new image file %dst.
hu: Hiba történt az új %dst kép mentése közben.

en: Invalid base URL.
hu: Érvénytelen alap URL.

en: Available wildcard characters:
hu: Elérhető helyettesítő karakterek:

en: Pages with lower weight will be considered first. Only the first matching page will be used.
hu: A kisebb súlyú oldalak fognak előre kerülni. Csak az első, az útvonal mintára illeszkedő oldal lesz használva.

en: On this page you can enter the default values for the meta tags of your site.
hu: Ezen az oldalon a webhely alapértelmezett meta jelölői szerkeszthetők.

en: Delete meta tags
hu: Meta jelölők törlése

en: Configure HTML meta tags for all the content.
hu: Minden tartalomhoz HTML meta jelölő beállítása

en: Error 403 page
hu: 403-as hiba oldal

en: Error 404 page
hu: 404-es hiba oldal

en: Enter a short abstract. Typically it is one sentence.
hu: Rövid összefoglaló, szokásosan egy mondat.

en: Canonical URL must be a relative URL.
hu: Az általános webcím értékének mindig relatív útvonalnak kell lennie.

en: Enter a short copyright statement.
hu: Rövid szerzői jogi nyilatkozat.

en: Enter a description. Limit your description to about 20 words, with a maximum of %count characters. It should not contain any HTML tags or other formatting.
hu: Az oldal leírása. Nagyjából húsz szavas, maximum %count betűt tartalmazzon. Nem tartalmazhat HTML jelölőket vagy egyéb formázást.

en: Enter a comma separated list of keywords. Avoid duplication of words as this will lower your search engine ranking.
hu: Vesszővel elválasztott kulcsszó lista. A kulcsszavak ismétlése csökkenti a keresőkben elért helyezést.

en: Robots
hu: Keresőrobotok

en: Use the default value
hu: Az alapértelmezés szerinti érték használata

en: Basic meta tags
hu: Alapvető meta jelölők

en: Dublin Core title
hu: <em>Dublin Core</em> cím

en: PICS labels
hu: PICS címkék

en: Enter the ICRA PICS labels only, without any extra characters; ICRA PICS labels should be something similar to %icra-pics-example. You can use the online <a href="@icra-label-generator">ICRA label generator</a>.
hu: Az <em>ICRA PICS</em> címke értéket kell megadni extra karakterek nélkül. Az <em>ICRA PICS</em> értékének valami hasonlónak kell lennie: %icra-pics-example. Használható az online <em><a href="@icra-label-generator">ICRA címke készítő</a></em>.

en: Extra meta tags
hu: Extra meta jelölők

en: Bing Webmaster Center verification code
hu: <em>Bing Webmaster Center</em> ellenőrző kód

en: Google Webmaster Tools verification code
hu: <em>Google Webmaster Tools</em> ellenőrző kód

en: Yahoo! Site Explorer verification code
hu: <em>Yahoo! Site Explorer</em> ellenőrző kód

en: all users:
hu: minden felhasználónál:

en: authorized users only:
hu: csak bejelentkezett felhasználóknál:

en: The path is already used.
hu: Az útvonal már használatban van.

en: Maximum meta tags length
hu: Meta jelölők hosszának felső határa

en: Dublin Core contributor
hu: Dublin Core hozzájáruló

en: Dublin Core creator
hu: Dublin Core létrehozó

en: Dublin Core date
hu: Dublin Core dátum

en: Dublin Core description
hu: Dublin Core leírás

en: Dublin Core publisher
hu: Doublin Core kiadó

en: An alias will be generated for you. If you wish to create your own alias below, uncheck this option.
hu: Egy új álnév automatikusan létre fog jönni a tartalomhoz. Ha saját álnév szükséges, akkor ki kell kapcsolni ezt a lehetőséget.

en: To control the format of the generated aliases, see the <a href="@pathauto">automated alias settings</a>.
hu: A létrehozott álneveket vezérlő formátumok részletes beállítása az <a href="@pathauto">automatikus álnév beállításainál</a>.

en: When printing url paths, how to transform the case of the argument. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
hu: Webcímútvonalak kiírásakor miként kell átalakítani az argumentum betűit. Nem szabad használni, kivéve kis és nagybetű érzékeny összehasonlításokat alkalmazó Postgres adatbázissal.

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
hu: A hivatkozás célja, mint a „_blank”, „_parent” vagy egy „iframe” név. Ez a mező ritkán van használva.

en: @argument title
hu: @argument cím

en: @argument input
hu: @argument bemenet

en: The maximum number of characters this field can be.
hu: A mező karaktereinek legnagyobb száma.

en: If the field is empty, display this text instead.
hu: Ha a mező üres, akkor ez a szöveg jelenjen meg helyette.

en: Count the number 0 as empty
hu: 0 kezelése üresként

en: If the field contains the number zero, display the empty text instead
hu: Ha a mező a 0 számot tartalmazza, akkor üres szöveg jelenjen meg helyette

en: Hide if empty
hu: Elrejtés, ha üres

en: Do not display anything for this field if it is empty. Note that the field label may still be displayed. Check style or row style settings to hide labels for empty fields.
hu: Semmi ne jelenjen meg, ha ez a mező üres. Meg kell jegyezni, hogy a mező címkéje így is meg fog jelenni. A stílus vagy a sorstílus beállításoknál lehet elrejteni az üres mezők címkéit.

en: Starting value
hu: Kezdőérték

en: Specify the number the counter should start at.
hu: A számláló kezdőértékének meghatározása.

en: Does not start with
hu: Nem ezzel kezdődik

en: Does not end with
hu: Nem végződhet ezzel

en: The view %name has been saved.
hu: %name nézet el lett mentve.

en: Remove all Views 1 tables
hu: Minden <em>Views</em> 1 tábla eltávolítása

en: Check this box and then click clean up to drop all Views 1 tables. Warning: this operation will not be reversible! Do this only if you are sure you no longer need this data.
hu: A <em>Views</em> 1 táblák el lesznek dobva a jelölőnégyzet bejelölése után a takarításra kattintva. Figyelmeztetés: ez a művelet nem vonható vissza! Csak akkor szabad használni, ha a továbbiakban biztosan nincs szükség ezekre az adatokra.

en: All Views 1 tables have been removed.
hu: Minden <em>Views</em> 1 tábla el lett távolítva.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
hu: Ez a szűrő azt okozhatja, hogy a kiválasztott beállítások közül egynél többel rendelkező elemek többször jelennek meg. Ha ez a szűrő ismétlődő eredmények előfordulását okozza, akkor ez a jelölőnégyzet csökkentheti ezeket a ismétlődéseket. Azonban a több keresett kifejezés miatt a lekérdezési teljesítmény csökken, tehát óvatosan kell használni. Egy értéket tartalmazó mezőknél nem kell beállítani, mivel egy nem együttműködő mezőn történő használata azt okozhatja, hogy értékek tűnnek el a megjelenítésről.

en: Jump menu
hu: Ugró menü

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
hu: Az összes eredményt egy legördülő menübe rakja, és lehetővé teszi, hogy a felhasználó az eredmények alapján egy másik oldalra ugorjon.

en: Hostname of user that posted the comment.
hu: A hozzászólást beküldő felhasználó gépneve.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
hu: A hozzászólást beküldő felhasználó e-mailcíme. Üres is lehet, ha a szerzőnek van felhasználói fiókja.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
hu: Tartalmak csatolása taxonómia kifejezésekhez, meghatározva a használt szótárat vagy szótárakat. Ez a kapcsolat ismétlődő tartalmakat okozhat, ha több kifejezés is jelen van.

en: The text of the profile item.
hu: A profilelem szövege.

en: The taxonomy term ID for the term.
hu: A kifejezés azonosítója.

en: The taxonomy term name for the term.
hu: A taxonómia kifejezés neve.

en: The vocabulary ID for the vocabulary the term belongs to.
hu: Annak a szótárnak az azonosítója, melyhez a kifejezés tartozik.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
hu: Annak a szótárnak a neve, melyhez a kifejezés tartozik.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
hu: A kapcsolódó szótárak kiválasztása. Nem szabad elfelejteni, hogy minden megtalált kifejezés egy új sort hoz létre, ezért ez a kapcsolat legjobban csak egy szótáron belül használható, amikor egy tartalomhoz csak egy kifejezés kapcsolódik.

en: The file ID for the file.
hu: A fájl azonosítója.

en: The name of the attached file.
hu: A csatolt fájl neve.

en: The MIME type of the attached file.
hu: A csatolt fáj MIME típusa.

en: The path of the attached file.
hu: A csatolt fájl útvonala.

en: The size of the attached file.
hu: A csatolt fájl mérete.

en: The name of the role.
hu: A csoport neve.

en: The role ID of the role.
hu: A csoport csoportazonosítója.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction by clicking on the icon.
hu: Az ikonra kattintással is módosíthatóak a !settings a jelenleg kiválasztott hozzáférési korlátozáshoz.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism by clicking on the icon.
hu: Az ikonra kattintással is módosíthatóak a !settings a jelenleg kiválasztott gyorstár mechanizmushoz.

en: Hide empty fields
hu: Üres mezők elrejtése

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
hu: Ne jelenítse meg a mezőket, a címkéket vagy a mezők jelölőit, ha azok üresek.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
hu: Az ugró menü beállítása előtt legalább egy mezőt meg kell adni.

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
hu: Az ugró menü megfelelő beállításához ki kell választani egy mezőt, ami a használt útvonalat fogja mutatni. Ezután a mezőt ki kell zárni a megjelenítésből. Minden más megjelenített mező a menü része lesz. Meg kell jegyezni, hogy minden HTML kód el lesz távolítva ebből a kimenetből, mivel a választólisták nem tudják megmutatni a HTML kódot.

en: Path field
hu: Útvonal mező

en: Hide the "Go" button.
hu: A „Mehet” gomb elrejtése.

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
hu: Ha rejtett, akkor ez a gomb a JavaScriptet használó felhasználók elöl el lesz rejtve, és az oldal automatikusan ugrani fog, ha a kiválasztás megváltozik.

en: Meta tag
hu: Meta jelölő

en: Delta - Appears in: @types
hu: Delta - megjelenik ebben: @types

en: This form will process a content type and one or more fields from that type and export the settings. The export created by this process can be copied and pasted as an import into the current or any other database. The import will add the fields to an existing content type or create a new content type that includes the selected fields.
hu: Ez az űrlap egy tartalomtípust vagy a típus egy vagy több mezőjét fogja feldolgozni, valamint a beállításokat exportálni. A feldolgozás által létrehozott export másolható és importként beilleszthető az aktuális, vagy bármilyen más adatbázisba. Az import hozzáadja a mezőket egy létező tartalomtípushoz, vagy létrehoz egy új tartalomtípust, ami tartalmazza a kiválasztott mezőket.

en: Blocked users
hu: Zárolt felhasználók

en: The 'referenceable_status' option for %field has been fixed.
hu: %field mező „referenceable_status” beállítása javítva lett.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
hu: Bármely <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Dátum beviteli formátumnak</a> megfelelő dátum beírható. Érvényes értékek például a <em>today</em>, a <em>+2 months</em> vagy a <em>Dec 9 2004</em>.

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
hu: Bármely <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Dátum beviteli formátumnak</a> megfelelő idő beírható. Érvényes értékek például a <em>now</em>, a <em>+2 hours</em> vagy a <em>10:30pm</em>.

en: Webform settings and display.
hu: A Webform modul beállításai és megjelenése.

en: This identifier is used by another handler.
hu: Ezt az azonosítót más kezelő használja.

en: Always display more link
hu: Mindig jelenítsen meg tovább hivatkozást

en: This will display the more link even if there are no more items to display.
hu: Ez akkor is meg fog jeleníteni egy tovább hivatkozást, ha nincs több megjeleníthető elem.

en: Custom page
hu: Egyedi oldal

en: Custom regular expression
hu: Egyedi reguláris kifejezések

en: The Breadcrumb title to use when this argument is present. If no breadcrumb is set here, default Title values will be used, see "Title" for percent substitutions.
hu: A használandó morzsacím, ha ez az argumentum jelen van. Ha itt nincs morzsa beállítva, akkor az alapértelmezés szerinti „Cím” érték lesz felhasználva, lásd a „Cím” a százalékos helyettesítő.

en: The order of pages in the book hierarchy.
hu: A lapok sorrendje a könyvek hierarchiájában.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
hu: Megjelenít egy, az általános tartalmaknál is használt új hozzászólási hivatkozást, amely azonban csak akkor jelenik meg, ha a tartalmat éppen megtekintő felhasználónak van hozzászólási jogosultsága.

en: Inherit pager
hu: Lapozó öröklése

en: Render pager
hu: Lapozó formázása

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached? Note that this will provide unexpected results if the number of items to display do not match.
hu: Ez a megjelenítés örökölje-e a lapozó értékeit a szülő megjelenéstől, amelyhez csatolták? Megjegyzendő, hogy ez nem várt eredményt adhat, ha a megjelenítendő elemek száma nem egyezik meg.

en: Render
hu: Formázás

en: Should this display render the pager values? If not it can inherit from the parent...
hu: Ez a megjelenítés megformázza-e a lapozó értékeket? Ha nem, akkor tudja örökölni azt a szülőtől...

en: The optional description of the taxonomy term.
hu: A taxonómia kifejezés lehetséges leírása.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
hu: A taxonómia kifejezés szótárának lehetséges leírása.

en: Generation source
hu: Előállítás forrása

en: View name '@name' is already taken
hu: „@name” nézetnév már foglalt

en: Internal server error. Please see server or PHP logs for error information.
hu: Belső kiszolgálóhiba. További információkért meg kell tekinteni a kiszolgáló vagy a PHP hibanaplóját.

en: An error occurred at @path.
    
    Error Description: @error
hu: @path útvonalon hiba történt.
    
    A hiba leírása: @error

en: Whether or not the node is sticky. To list sticky nodes first, set this to descending.
hu: Kiemelt a tartalom vagy sem. Csökkenőre kell állítani ahhoz, hogy a kiemelt tartalmak legyenek elsőként listázva.

en: Authentication module
hu: Hitelesítő modul

en: custom page
hu: egyedi oldal

en: Site verification meta tags
hu: Webhely ellenőrzésére szolgáló meta jelölők

en: This meta tag supports tokens.
hu: Ez a meta jelölő támogatja a vezérjeleket.

en: Reset default meta tag values
hu: Meta jelölők alapértelmezett értékeinek visszaállítása

en: Default meta tags
hu: Alapértelmezett meta jelölők

en: Enabled meta tags
hu: Engedélyezett meta jelölők

en: Meta tags to output
hu: Megjelenő meta jelölők

en: When the meta tag is empty
hu: Amikor a meta érték üres

en: Third party modules integration
hu: Együttműködés külső modulokkal

en: Show in edit form
hu: Megjelenik a szerkesztési űrlapon

en: In HTML tag HEAD
hu: A HTML HEAD részében

en: In search index
hu: A keresési indexben

en: Meta tags for custom pages
hu: Egyedi oldalak meta jelölői

en: User interface for Nodewords
hu: Nodewords felhasználói felülete

en: An offset from the current time such as "+1 day" or "-2 hours -30 minutes"
hu: Egy eltolás a jelenlegi időtől, mint például „+1 nap” vagy „-2 óra -30 perc”.

en: Is not empty (NOT NULL)
hu: Nem üres (NOT NULL)

en: Automatic live preview
hu: Automatikus élő előnézet

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
hu: Az a nézet a <em>Views</em> @import_version változatához készült, de jelenleg csak @api_version van telepítve.

en: Broken/missing handler: @table > @field
hu: Sérült / hiányzó kezelő: @table > @field

en: Disable automatic live preview
hu: Automatikus élő előnézet letiltása

en: Don't automatically update the preview. This can speed up the editing of views a bit.'
hu: Nem frissítse automatikusan az előnézetet. Ez kicsit felgyorsítja a nézet szerkesztését.

en: The aliased path to this node.
hu: Az álnevesített útvonal ehhez a tartalomhoz.

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
hu: %display megjelenítés beállította a node/% útvonalat. Ez nem azt fogja eredményezn, amire szükség lenne. A <em>Panels</em> használatával elérhető a tartalmak különféle megjelenítése.

en: Get all nodes tagged with a term.
hu: Minden kifejezéssel megjelölt tartalom.

en: The related terms of the term. This can produce duplicate entries if there is more than one related term.
hu: Egy, a kifejezéshez kapcsolódó kifejezés. Ez többszörös bejegyzéseket hozhat létre, ha egynél több kapcsolódó kifejezés van.

en: Related term
hu: Kapcsolódó kifejezés

en: A related term of the term.
hu: Egy, a kifejezéshez kapcsolódó kifejezés.

en: Taxonomy Term ID from URL
hu: Taxonómia kifejezés azonosító a webcímből

en: Translate link
hu: Fordítási hivatkozás

en: Provide a simple link to translate the node.
hu: Egy egyszerű hivatkozást ad a tartalom fordításához.

en: Authmap ID
hu: Authmap azonosító

en: The Authmap ID.
hu: Az <em>Authmap azonosító.

en: Authentication name
hu: Hitelesítési név

en: The unique authentication name.
hu: Az egyedi hitelesítési név.

en: The name of the module managing the authentication entry.
hu: A hitelesített belépést kezelő modul neve.

en: Use absolute link (begins with "http://")
hu: Abszolút hivakozás használata (kezdete „http://”)

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you must enable this option.
hu: Ha ezt úgy kell használni, mint „hivatkozásként jelenítse meg ezt a mezőt” a „hivatkozásútvonalban”, akkor engedélyezni kell ezt a lehetőséget.

en: Link this field to its node revision
hu: Hivatkozzon ez a mező a tartalomváltozatára

en: Output machine name
hu: Kimeneti, programok által olvasható név

en: Display field as the node type machine name.
hu: A mező megjelenítése úgy, mint a tartalomtípus programok által olvasható neve.

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
hu: Használja a Drupal taxonómia kifejezés útvonalát a morzsahivatkozások létrehozásához

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
hu: Ha engedélyezett, akkor a hivatkozások a morzsában az általános Drupal módszerrel lesznek létrehozva az egyedi <em>Views</em> módszer helyett. Ez hasznos lehet, ha olyan modulok vannak használatban - mint például a <em>Taxonomy redirect</em> -, melyek módosítják a taxonómia kifejezések hivatkozásait.

en: Load default argument from term page
hu: Töltse az alapértelmezés szerinti argumentumot a kifejezés oldalról

en: Load default argument from node page, thats good for related taxonomy blocks.
hu: Töltse az alapértelmezés szerinti argumentumot a tartalom oldalról, ami jó a kapcsolódó taxonómia blokkoknak.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
hu: A megjelenítéshez adandó CSS osztályok megváltoztatása.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
hu: A CSS osztálynevek hozzá lesznek adva a nézethez. Ez lehetővé teszi a nézetekben az egyedi CSS kód használatát. Szóközzel elválasztva több osztályt is meg lehet adni.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
hu: A CSS osztályok csak alfanumerikus karaktereket és kötőjeleket tartalmazhatnak.

en: Choose text
hu: Szöveg kiválasztása

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
hu: Az ugró menüben a kiválasztott lehetőségként megjelenő szöveg.

en: Global keywords token options
hu: Általános kulcsszavak vezérjeles beállításai

en: Global keywords - first group
hu: Általános kulcsszavak - első csoport

en: Global keywords - second group
hu: Általános kulcsszavak - második csoport

en: No tokens available.
hu: Nincs elérhető vezérjel.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
hu: A vezérjelre kattintva az beszúródik a legutoljára rákattintott mezőbe.

en: List of the currently available tokens on this site
hu: A webhelyen jelenleg elérhető vezérjelek listája

en: Insert this token into your form
hu: A vezérjel beszúrása az űrlapba

en: First click a text field to insert your tokens into.
hu: Először rá kell kattintani egy szöveges mezőre, ahová a vezérjelet be kell szúrni.

en: Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
hu: A képek feltöltés közbeni átméretezése során a kép <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF adatai</a> elvesznek.

en: Conent module must be enabled before ImageField can be updated.
hu: Az ImageField frissítése előtt engedélyezni kell a Content modult.

en: Comment title.
hu: Hozzászólás címe.

en: Comment body.
hu: Hozzászólás törzse.

en: Comment author's user name.
hu: Hozzászólás szerzőjének felhasználói neve.

en: Comment creation
hu: Hozzászólás létrehozás

en: Unfiltered node title.
hu: Szűretlen tartalomcím-

en: Node author's user name.
hu: Tartalom szerzőjének felhasználói neve.

en: Unfiltered name of top taxonomy term.
hu: A legelső taxonómia kifejezés szűretlen neve.

en: Unfiltered name of top term's vocabulary.
hu: A legelső taxonómia kifejezés szótárának szűretlen neve.

en: The unfiltered menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
hu: A szűretlen menüútvonal (ami megjelenik a morzsában), nem beleértve a címlapot vagy a menüt. „/” jellel elválasztva.

en: The unfiltered title of the node's book parent.
hu: A tartalom szülő könyvének szűretlen címe.

en: The unfiltered titles of all parents in the node's book hierarchy.
hu: A tartalom minden szülő könyvének szűretlen címe a könyvek rendszerében.

en: The unfiltered name of the category.
hu: A kategória szűretlen neve.

en: The unfiltered vocabulary that the page's first category belongs to.
hu: A szűretlen szótár, melybe a lap első kategóriája tartozik.

en: User's unfiltered name.
hu: A felhasználó szűretlen neve.

en: User's registration date in 'time-since' format. (40 years 2 months)
hu: A felhasználó csatlakozási dátuma eltelt idő formában (40 év, 2 hónap)

en: User's last login date in 'time-since' format. (40 years 2 months)
hu: A felhasználó utolsó bejelentkezési dátuma eltelt idő formában (40 év, 2 hónap)

en: The URL of the current Drupal website.
hu: A jelenlegi Drupal webhely webcíme.

en: The current
hu: Az aktuális

en: raw user input
hu: nyers felhasználói bevitel

en: Warning: Token value contains raw user input.
hu: Figyelem! A vezérjel értéke szűretlen felhasználói bevitelt tartalmaz.

en: !description year (four digit)
hu: !description év (négy számjegy)

en: !description year (two digit)
hu: !description év (két számjegy)

en: !description month (full word)
hu: !description hónap (teljes szó)

en: !description month (abbreviated)
hu: !description hónap (rövidítés)

en: !description month (two digits with leading zeros)
hu: !description hónap (két számjegy előnullázva)

en: !description month (one or two digits without leading zeros)
hu: !description hónap (egy vagy két számjegy előnullázás nélkül)

en: !description week (two digits with leading zeros)
hu: !description hét (két számjegy előnullázva)

en: !description date (numeric representation of the day of the week)
hu: !description nap (a hét napjának számszerű értéke)

en: !description day (full word)
hu: !description nap (teljes szó)

en: !description day (abbreviation)
hu: !description nap (rövidítés)

en: !description day (two digits with leading zeros)
hu: !description nap (két számjegy előnullázva)

en: !description day (one or two digits without leading zeros)
hu: !description nap (egy vagy két számjegy előnullázás nélkül)

en: !description in UNIX timestamp format (1269441371)
hu: !description UNIX időbélyeg formában (1269441371)

en: The number of comments on a node.
hu: A tartalom hozzászólásainak száma.

en: The number of new comments on a node.
hu: A tartalom új hozzászólásainak száma.

en: The unfiltered text used in the menu as link text for this item.
hu: Az a szűretlen szöveg, amely a menüben az elem hivatkozásának szövege.
