Cornerstone (6.x-1.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (1212 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Next
pt: Seguinte

en: user
pt: utilizador

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: Reset to defaults
pt: Restaurar os valores predefinidos

en: delete
pt: eliminar

en: Status
pt: Estado

en: Administer
pt: Administrar

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: E-mail
pt: Email

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdos

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Utilizador

en: content
pt: conteúdos

en: Groups
pt: Grupos

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Lista

en: Subject
pt: Assunto

en: Actions
pt: Ações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Enable
pt: Ativar

en: Disable
pt: Desativar

en: Disabled
pt: Inativo

en: Enabled
pt: Ativo

en: Administration
pt: Administração

en: Action
pt: Acção

en: On
pt: Ligado

en: unknown
pt: desconhecido

en: error
pt: erro

en: Block title
pt: Título do bloco

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: Download
pt: Descarregar

en: Version
pt: Versão

en: Go
pt: Ir

en: view
pt: vista

en: File
pt: Ficheiro

en: Tag
pt: Etiqueta

en: Advanced options
pt: Definições avançadas

en: Edit
pt: Editar

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Procurar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: Display settings
pt: Exibir configurações

en: default
pt: predefinido

en: This action cannot be undone.
pt: Esta acção não pode ser desfeita.

en: Number
pt: Número

en: Message
pt: Mensagem

en: Block settings
pt: Definições do bloco

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: The configuration options have been saved.
pt: As opções de configuração foram guardadas.

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: Help text
pt: Texto de ajuda

en: Types
pt: Tipos

en: Hierarchy
pt: Hierarquia

en: Multiple
pt: Múltiplo

en: Related terms
pt: Termos relacionados

en: Required
pt: Obrigatório

en: Parent
pt: Pai

en: Depth
pt: Profundidade

en: none
pt: nenhum

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Import
pt: Importar

en: Book
pt: Livro

en: Export
pt: Exportar

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: General settings
pt: Definições gerais

en: settings
pt: definições

en: Node ID
pt: ID do nó

en: Field
pt: Campo

en: Label
pt: Etiqueta

en: Preview
pt: Pré-visualização

en: Save
pt: Guardar

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Default
pt: Predefinido

en: Update
pt: Atualizar

en: Archives
pt: Arquivos

en: Time
pt: Hora

en: Views
pt: Visualizações

en: Access
pt: Acesso

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Mostrar

en: Format
pt: Formato

en: The configuration options have been reset to their default values.
pt: As opções de configuração foram reinicializadas para os seus valores predefinidos.

en: Path
pt: Caminho

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: key
pt: chave

en: Placeholder tokens
pt: Espaço reservado a objectos

en: Display
pt: Mostrar

en: Node type
pt: Tipo de nó

en: Advanced settings
pt: Definições avançadas

en: Teaser
pt: Resumo

en: Text
pt: Texto

en: Theme
pt: Tema

en: read more
pt: ler mais

en: Timestamp
pt: Registo data/hora

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: Component
pt: Componente

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Attachment
pt: Anexo

en: Upload
pt: Carregar ficheiro

en: Picture
pt: Retrato

en: Upload image
pt: Carregar imagem

en: Mail
pt: Correio

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Depois

en: User
pt: Utilizador

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: action
pt: acção

en: Continue
pt: Continuar

en: Configure
pt: Configurar

en: Files
pt: Ficheiros

en: User ID
pt: ID de utilizador

en: Error
pt: Erro

en: Options
pt: Opções

en: Node
pt: Nó

en: Sent email to %recipient
pt: Email enviado para %recipient

en: Unable to send email to %recipient
pt: Não foi possível enviar email para %recipient

en: The subject of the message.
pt: O assunto da mensagem.

en: Number of columns
pt: Número de colunas

en: Separator
pt: Separador

en: Exclude
pt: Excluir

en: term
pt: termo

en: Expanded
pt: Expandido

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
pt: Opcional. No menu, os itens mais pesados afundam-se e os itens mais leves são posicionados próximo do topo.

en: All
pt: Todos

en: Active
pt: Ativo

en: Submitted
pt: Submetido

en: Year
pt: Ano

en: Date format
pt: Formato de data

en: Page title
pt: Título da página

en: Block
pt: Bloco

en: CSS class
pt: Classe CSS

en: View type
pt: Tipo da vista

en: Page
pt: Página

en: Breadcrumb
pt: Navegação estrutural

en: Off
pt: Desligado

en: Always
pt: Sempre

en: Never
pt: Nunca

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Inline
pt: Em linha

en: To
pt: Para

en: Custom
pt: Personalizar

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Comment
pt: Comentar

en: Comment ID
pt: ID do comentário

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: Score
pt: Pontuação

en: Published
pt: Publicado

en: Input format
pt: Formato de introdução de conteúdos

en: Signature
pt: Assinatura

en: Filter
pt: Filtro

en: Location
pt: Localização

en: Promoted to front page
pt: Promovido à página principal

en: Log message
pt: Mensagem do registo

en: Poll choices
pt: Escolha de votações

en: File ID
pt: ID do ficheiro

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Vocabulary ID
pt: Vocabulário ID

en: Vocabulary name
pt: Nome do vocabulário

en: Term
pt: Termo

en: Term ID
pt: Termo ID

en: Last access
pt: Último acesso

en: Last login
pt: Último início de sessão

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Field type
pt: Tipo do campo

en: Global settings
pt: Definições globais

en: Fields
pt: Campos

en: Widget type
pt: Tipo de widget

en: Contains
pt: Contém

en: Is less than
pt: É inferior a

en: Is less than or equal to
pt: É menor ou igual a

en: Is equal to
pt: É igual a

en: Is greater than or equal to
pt: É maior ou igual a

en: Is not equal to
pt: Não é igual a

en: Overridden
pt: Substituído

en: N/A
pt: N/D

en: %time ago
pt: %time atrás

en: Sort order
pt: Sequência de ordenação

en: Up
pt: Para cima

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: This field is required.
pt: Este campo é obrigatório.

en: Maximum
pt: Máximo

en: Scale
pt: Escala

en: Sortable
pt: Ordenável

en: Plain text
pt: Texto simples

en: Caching
pt: Colocação em cache

en: Month
pt: Mês

en: Amount
pt: Quantidade

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Current
pt: Corrente

en: Code
pt: Código

en: Recipient
pt: Destinatário

en: node
pt: nó

en: Example
pt: Exemplo

en: Day
pt: Dia

en: Table
pt: Tabela

en: here
pt: aqui

en: The name of the category.
pt: O nome da categoria.

en: Replace by separator
pt: Substituir por separador

en: Maximum alias length
pt: O comprimento máximo do alias

en: Maximum component length
pt: O comprimento máximo do componente

en: Update action
pt: Acção de actualizar

en: Strings to Remove
pt: Expressões para remover

en: administer pathauto
pt: administrar pathauto

en: Configuration
pt: Configuração

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Basic
pt: Básico

en: List type
pt: Tipo de lista

en: Role
pt: Grupo

en: Case
pt: Caso

en: Not installed
pt: Não instalado

en: Referrer
pt: Referência

en: Both
pt: Ambos

en: Filtered text (user selects input format)
pt: Texto filtrado (o utilizador indica o formato de introdução dos conteúdos)

en: Text processing
pt: Processamento de texto

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
pt: O comprimento máximo do campo em caracteres. Deixe em branco para um comprimento ilimitado.

en: Rows
pt: Linhas

en: Argument
pt: Argumento

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: <All>
pt: <Todos>

en: access all views
pt: aceder a todas as vistas

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
pt: As Vistas são listas personalizadas de conteúdos do seu sistema; são altamente configuráveis e dão-lhe controle sobre como os conteúdos são apresentados.

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Override
pt: Substituir

en: Clone
pt: Clonar

en: Existing Views
pt: Visualizações existentes

en: Default Views
pt: Vistas predefinidas

en: Summary, sorted ascending
pt: Sumário, ascendentemente ordenado

en: Summary, sorted descending
pt: Sumário, descendentemente ordenado

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Descending
pt: Descendente

en: Normal menu item
pt: Normal item de menu

en: Empty text
pt: Texto vazio

en: Expose
pt: Expor

en: Down
pt: Para baixo

en: Wildcard
pt: Carácter universal

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Operator
pt: Operador

en: Filters
pt: Filtros

en: Optional
pt: Opcional

en: Order
pt: Ordem

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
pt: Nome da vista deve ser alfanumérico ou só sublinhados.

en: administer views
pt: administrar vistas

en: Views UI
pt: UI do Views

en: Random
pt: Aleatório

en: Uncategorized
pt: Sem categoria

en: Position
pt: Posição

en: Integer
pt: Inteiro

en: IP Address
pt: Endereço de IP

en: Basic settings
pt: As definições básicas

en: Default state
pt: O estado predefinido

en: Basic setup
pt: Configuração básica

en: Profile name
pt: Nome do perfil

en: Cleanup and output
pt: Limpeza e saída

en: Profile
pt: Perfil

en: module
pt: módulo

en: filters
pt: filtros

en: Visibility settings
pt: Configurações de visibilidade

en: Page Title
pt: Título da Página

en: Term description
pt: Descrição do termo

en: Edit group
pt: Editar grupo

en: fields
pt: campos

en: reply
pt: responder

en: Defaults
pt: Predefinições

en: Collapsible
pt: Colapsável

en: Collapsed
pt: Recolhido

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Created date
pt: Data de criação

en: Updated date
pt: Data da actualização

en: Default language
pt: Idioma predefinido

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: File attachments
pt: Ficheiros anexos

en: Root
pt: Raiz

en: minute
pt: minuto

en: Show
pt: Mostrar

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Insira uma página por linha como caminhos Drupal. O caractér '*' substitui qualquer outro. Exemplos de caminhos são %blog para a página do blogue e %blog-wildcard para cada blogue pessoal. %front é a página principal

en: Other queries
pt: Outras consultas

en: in
pt: em

en: Clear
pt: Limpar

en: The update has been performed.
pt: A actualização foi efectuada.

en: Node title
pt: Título do Nó

en: Full text
pt: Texto completo

en: Source
pt: Original

en: Display all menu items
pt: Mostrar todos os itens do menu

en: access administration menu
pt: aceder ao menu de administração

en: Replacement value
pt: Valor de substituição

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: Allowed values list
pt: Lista de valores permitidos

en: Query
pt: Consulta

en: hour
pt: hora

en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

en: Second
pt: Segundo

en: Select list
pt: Lista de selecção

en: Text field
pt: Campo de texto

en: Granularity
pt: Granularidade

en: Moderated
pt: Moderado

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: E-mail subject
pt: Assunto do email

en: Randomize
pt: Baralhar

en: Link label
pt: Ligação da etiqueta

en: Revert
pt: Reverter

en: Empty
pt: Vazio

en: PHP code
pt: Código PHP

en: Maxlength
pt: Comprimento máximo

en: Display fields
pt: Mostrar campos

en: or
pt: ou

en: Results
pt: Resultados

en: Poll settings
pt: Definições da votação

en: Convert
pt: Converter

en: Parent term
pt: Termo pai

en: Style
pt: Estilo

en: revert
pt: reverter

en: User management
pt: Gestão de utilizadores

en: Permissions
pt: Permissões

en: Your settings have been saved.
pt: As suas definições foram gravadas.

en: permission
pt: permissão

en: Path Filter
pt: Filtrar Caminho

en: Reversed
pt: Invertido

en: Reverse
pt: Inverso

en: Thousands separator
pt: Separador de milhares

en: %type settings
pt: Definições %type

en: Menu settings
pt: Configurações de menu

en: edit
pt: editar

en: Unformatted
pt: Sem formato

en: Documents
pt: Documentos

en: RSS Feed
pt: Feed RSS

en: New comments
pt: Novos comentários

en: Relationships
pt: Relações

en: Relationship
pt: Relacionamento

en: relationships
pt: ligações

en: Sort criteria
pt: Critérios de ordenação

en: <Hidden>
pt: <Oculto>

en: The primary identifier for a node.
pt: O identificador primário para um nó.

en: Translations
pt: Traduções

en: JPEG quality
pt: Qualidade JPEG

en: !name field is required.
pt: O campo !name é obrigatório.

en: Comment settings
pt: Definições dos comentários

en: Related content
pt: Conteúdo relacionado

en: Sticky
pt: Em destaque

en: day(s)
pt: dia(s)

en: Read only
pt: Apenas de leitura

en: Processing
pt: A processar

en: Output format
pt: Formato de saída

en: Storage
pt: Armazenamento

en: Line break converter
pt: Conversor de quebras de linha

en: Site configuration
pt: Configuração do site

en: Submissions
pt: Submissões

en: Analysis
pt: Análise

en: Clear Form Submissions
pt: Eliminar submissões do formulário

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar todas as submissões deste formulário?

en: Webform %title entries cleared.
pt: Submissões do formulário %title eliminadas.

en: Delete Form Submission
pt: Eliminar submissão

en: Are you sure you want to delete this submission?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar esta submissão?

en: Submitted values are
pt: Os valores enviados são

en: responses
pt: respostas

en: View and edit all the available webforms on your site.
pt: Ver e editar todos os formulários web disponíveis em seu site.

en: Global configuration of webform functionality.
pt: Configuração global das funcionalidades do webform.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
pt: Criar um novo formulário ou questionário acessível aos utilizadores. Apresentação de resultados e estatísticas são registados e acessíveis para utilizadores privilegiados.

en: Go to form
pt: Ir para formulário

en: View this form.
pt: Ver este formulário

en: Log submissions
pt: Submissões de registo

en: Webform Settings
pt: As definições de formulário Web

en: Mandatory
pt: Obrigatório

en: E-mail to address
pt: Endereço de email

en: ever
pt: sempre

en: every hour
pt: todas as horas

en: every day
pt: todos os dias

en: every week
pt: todas as semanas

en: No Components, add a component below.
pt: Sem componentes, adiccione um abaixo.

en: Edit component: @name (@type)
pt: Editar componente: @name (@type)

en: Field Key
pt: Campo chave

en: Next Page >
pt: Próxima Página >

en: < Previous Page
pt: < Página Anterior

en: Go back to the form
pt: Voltar ao formulário

en: create webforms
pt: criar webforms

en: edit own webforms
pt: editar os seus webforms

en: edit webforms
pt: editar todos os webforms

en: access webform results
pt: aceder a resultados de webform

en: Default value
pt: Valor predefinido

en: The default value of the field.
pt: O valor predefinido do campo.

en: Presents month, day, and year fields.
pt: Apresenta os campos mês, dia e ano

en: Left Blank
pt: Deixado em branco

en: User entered value
pt: Valor inserido pelo utilizador

en: Width of the textfield.
pt: Largura do campo de texto.

en: User email as default
pt: Email do utilizador predefinido

en: Collapsed by Default
pt: Predefinido de recolhido

en: Web Images
pt: Imagens da Web

en: Desktop Images
pt: Imagens Locais

en: Additional Extensions
pt: Extensões Adicionais

en: Max Upload Size
pt: Tamanho máximo a carregar

en: Upload Directory
pt: Carregar directório

en: User uploaded file
pt: Carregar arquivo do Utilizador

en: Questions
pt: Questões

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
pt: Escolha esta opção caso o utilizador possa escolher múltiplos valores.

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
pt: Permite criação de caixas de selecção, botões de opção ou menus de selecção.

en: Apply
pt: Aplicar

en: Enter the terms you wish to search for.
pt: Introduza os termos pelos quais pretende pesquisar.

en: Base URL
pt: URL Base

en: No content types available.
pt: Não existem tipos de conteúdo disponíveis.

en: PHP Code
pt: Código PHP

en: Simple
pt: Simples

en: Translation
pt: Tradução

en: Translation status
pt: Estado da tradução

en: Above
pt: Acima

en: Number of values
pt: Número de valores

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
pt: Atenção! Alterar essa configuração depois da criação de dados poderá resultar na perda de dados!

en: @min and @max
pt: @min e @max

en: When adding a custom field to a content type, you determine its type (whether it will contain text, numbers, or references to other objects) and how it will be displayed (either as a text field or area, a select box, checkbox, radio button, or autocompleting field). A field may have multiple values (i.e., a "person" may have multiple e-mail addresses) or a single value (i.e., an "employee" has a single employee identification number). As you add and edit fields, CCK automatically adjusts the structure of the database as necessary. CCK also provides a number of other features, including intelligent caching for your custom data, an import and export facility for content type definitions, and integration with other contributed modules.
pt: Ao adicionar um campo personalizado para um tipo de conteúdo, você determina o seu tipo (se ele irá conter texto, números ou referências a outros objectos) e como ele será exibido (ou como um campo de texto ou área, uma caixa de selecção, caixa, botão de rádio, ou autocomplete campo). Um campo pode ter vários valores (ou seja, uma "pessoa" pode ter vários endereços de e-mail) ou um valor único (ou seja, um trabalhador "tem um único número de identificação do empregado). À medida que você adicionar e editar campos, CCK ajusta automaticamente a estrutura do banco de dados, conforme necessário. CCK também oferece uma série de outras características, incluindo caching inteligente de seus dados, importação e instalação de exportação para a definição do tipo de conteúdo e integração com outros módulos contribuídos.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
pt: Para mais informação consulte a página do manual em linha para <a href=" @handbook -cck"> CCK </a> ou a <a href=" @project -cck"> Página do projecto CCK </a> .

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
pt: Configure como estes tipos de campos de conteúdo e respectivas legendas devem ser exibidas, nas visualizações reduzida e completa da página.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
pt: Configure como estes tipos de campos de conteúdos devem ser exibidos quando apresentados nos seguintes contextos.

en: Add another item
pt: Adicionar outro item

en: Full node
pt: nó completo

en: Search Index
pt: Índice de pesquisa

en: Search Result
pt: Resultados de Pesquisa

en: Updating field type %type with module %module.
pt: A actualizar o tipo de campo %type com o módulo %module.

en: Manage fields
pt: Gerir campos

en: Remove field
pt: Remover campo

en: Allows administrators to define new content types.
pt: Permite aos administradores definir novos tipos de conteúdo.

en: Trimmed
pt: Reduzido

en: Used in
pt: Usado em

en: No fields have been defined for any content type yet.
pt: Nenhum campo foi definido ainda para nenhum tipo de conteúdo.

en: no styling
pt: sem estilo

en: simple
pt: simples

en: Added field %label.
pt: Campo %label adicionado.

en: There was a problem adding field %label.
pt: Houve um problema ao adicionar o campo %label.

en: There was a problem creating field %label.
pt: Houve um problema criando campo %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
pt: Tem certeza que quer remover o campo %field?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
pt: Se tiver ainda algum conteúdo neste campo, o mesmo será perdido. Esta acção não pode ser desfeita.

en: Removed field %field from %type.
pt: Campo %field removido de %type.

en: There was a problem deleting %field from %type.
pt: Houve um problema excluindo %field a partir de %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
pt: Essas configurações se aplicam ao %field campo em cada tipo de conteúdo no qual ele aparece.

en: Save field settings
pt: Guardar definições de campo.

en: The default value is invalid.
pt: O valor predefinido é inválido.

en: Saved field %label.
pt: Campo %label guardado.

en: The update has encountered an error.
pt: A actualização encontrou um erro.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
pt: O banco de dados foi alterado e os dados foram migrados ou excluído.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
pt: Ocorreu um erro a alteração de dados não foi concluída.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
pt[0]: 1 item processado com sucesso:
pt[1]: @count itens processados com sucesso:

en: Formatted and filtered text
pt: Texto formatado e filtrado

en: Referenced user name
pt: Referencia ao nome de utilizador

en: Group multiple values
pt: Agrupar múltiplos valores

en: Select the content type to export.
pt: Seleccione o tipo de conteúdo para exportar.

en: Export data
pt: Exportar dados

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
pt: Copie o texto de exportação e colá-lo em outro tipo de conteúdo utilizando a função de importação.

en: This form will import field definitions exported from another content type or another database.<br/>Note that fields cannot be duplicated within the same content type, so imported fields will be added only if they do not already exist in the selected type.
pt: Este formulário irá importar definições de campo exportados de outro tipo de conteúdo ou de outro banco de dados..<br/>Observe que os campos não podem ser duplicados dentro do mesmo tipo de conteúdo, assim os campos importados apenas serão adicionados se eles já não existem no tipo seleccionado.

en: <Create>
pt: <Criar>

en: Import data
pt: Importar dados

en: Paste the text created by a content export into this field.
pt: Cole o texto criado por uma exportação de conteúdo para este campo.

en: The import data is not valid import text.
pt: Os dados de importação não é um texto de importação válido.

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
pt: Os módulos seguintes têm de estar activados para que esta importação, para o trabalho: %modules.

en: The content type %type already exists in this database.
pt: O tipo de conteúdo %type já existe neste banco de dados.

en: Content Copy
pt: Copiar conteúdo

en: Enables ability to import/export field definitions.
pt: Permite capacidade de importação / exportação de definições de campo.

en: view
pt: ver

en: Content Permissions
pt: Permissões de conteúdo

en: Set field-level permissions for CCK fields.
pt: Definir permissões a nível de campo para campos CCK.

en: These settings apply to the group in the node editing form.
pt: Estas definições aplicam-se ao grupo na forma de edição de nó.

en: always open
pt: sempre abertas

en: Instructions to present to the user on the editing form.
pt: Instruções para apresentar ao utilizador no formulário de edição.

en: These settings apply to the group on node display.
pt: Estas definições aplicam-se ao grupo na visualização do nó.

en: A description of the group.
pt: A descrição do grupo.

en: Are you sure you want to remove the group %label?
pt: Tem a certeza que quer remover o grupo %label?

en: The group %group_name has been removed.
pt: O grupo %group_nome foi removido

en: Fieldgroup
pt: Grupo de campos

en: Content types that can be referenced
pt: Os tipos de conteúdo que pode ser referenciado

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
pt: Forneça uma lista de argumentos separados por vírgula para passar para o ponto de vista.

en: Title (link)
pt: Título (ligação)

en: Title (no link)
pt: Título (sem ligação)

en: Autocomplete text field
pt: Campo de texto de preenchimento automático

en: Node Reference
pt: Referência do Nó

en: Defines a field type for referencing one node from another.
pt: Define um tipo de campo para referenciar um nó de outro.

en: Store a number in the database as an integer.
pt: Armazenar um número na base de dados como um número inteiro.

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
pt: Armazenar um número na base de dados em um formato fixo decimal.

en: Float
pt: Vírgula flutuante

en: Store a number in the database in a floating point format.
pt: Armazenar um número na base de dados em um formato de ponto flutuante.

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Precision
pt: Precisão

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
pt: O número total de dígitos a arquivar na base de dados, incluindo os à direita do separador decimal.

en: The number of digits to the right of the decimal.
pt: O número de dígitos para a direita do separador decimal.

en: Decimal marker
pt: Separador decimal

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
pt: O caracter que os utilizadores inserirão para definir o separador decimal nos formulários.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
pt: Definir uma seqüência que deve ser prefixada ao valor, como $ ou €. Deixe em branco para ninguém. Separe os valores singular e plural, com um tubo (libra | libras).

en: Define a string that should suffixed to the value, like m², m/s², kb/s. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
pt: Definir uma seqüência que deve ser suffixo ao valor, como m², m / s ², kb / s. Deixe em branco para ninguém. Separe os valores singular e plural, com um tubo (libra | libras).

en: Allowed values
pt: Valores permitidos

en: "Minimum" must be a number.
pt: "Mínimo" tem de ser um número.

en: "Maximum" must be a number.
pt: "Máximo" tem de ser um número.

en: unformatted
pt: não formatado

en: Defines numeric field types.
pt: Define tipos de campos numéricos

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
pt: Para um widget de 'caixa de selecção apenas ligado/desligado', defina o valor 'desligado' primeiro, seguido pelo valor 'ligado', na secçaõ <strong>Valores permitidos</strong>. Note que o texto da caixa de selecção será o texto do valor 'ligado'.

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the multiple values option is selected for this field, otherwise radios will be displayed.
pt: O "caixas / widget botões de rádio" irá mostrar as caixas de seleção se a opção de múltiplos valores estiver seleccionada para este campo, caso contrário, os rádios serão exibidos.

en: Check boxes/radio buttons
pt: Caixas de selecção/botões de opção

en: Single on/off checkbox
pt: Apenas uma caixa de selecção para ligado/desligado

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
pt: Define widgets de selecção, caixa de selecção e botão de opção para texto e campos numéricos.

en: Store text in the database.
pt: Guardar texto na base de dados

en: Text area (multiple rows)
pt: Àrea de texto (múltiplas linhas)

en: Defines simple text field types.
pt: Define tipos simples de campos de texto

en: User reference
pt: Referência do utilizador

en: Store the ID of a related user as an integer value.
pt: Guardar o ID de um utilizador relacionado como um valor inteiro.

en: User roles that can be referenced
pt: Grupos de utilizadores que podem ser referenciados

en: User status that can be referenced
pt: Estado(s) do utilizador que podem ser referenciados

en: Reverse link
pt: Ligação de retorno

en: If selected, a reverse link back to the referencing node will displayed on the referenced user record.
pt: Se for seleccionado, uma ligação de volta para reverter o nó referência será exibido no registo do utilizador referenciado.

en: User Reference
pt: Referência do utilizador

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
pt: Define um tipo de campo para referenciar um utilizador de um nó.

en: Publish
pt: Publicar

en: Permission
pt: Permissão

en: Grid
pt: Grelha

en: API documentation
pt: Documentação da API

en: Hide
pt: Esconder

en: Read/Write
pt: Leitura/Escrita

en: arguments
pt: argumentos

en: Examples:
pt: Exemplos:

en: Profiles
pt: Perfis

en: Thread
pt: Tópico

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
pt: Deve incluir pelo menos uma palavra com @count caracteres ou mais.

en: From name
pt: De nome

en: From address
pt: Endereço do

en: Distinct
pt: Distinto

en: <None>
pt: <Nenhum>

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
pt: Caractere usado para separar as palavras em títulos. Isso irá substituir todos os espaços e caracteres de pontuação. Usando um espaço ou caractere + pode causar resultados inesperados.

en: Character case
pt: maiúsculas e minúsculas

en: Change to lower case
pt: Mudar para minúsculas

en: Maximum number of objects to alias in a bulk update
pt: O número máximo de objectos para alias em uma actualização em massa

en: Maximum number of objects of a given type which should be aliased during a bulk update. The default is 50 and the recommended number depends on the speed of your server. If bulk updates "time out" or result in a "white screen" then reduce the number.
pt: O número máximo de objectos de um determinado tipo, que deve ser alias, durante uma actualização em massa. O predefinido é 50 e o número recomendado depende da velocidade do seu servidor. Se as actualizações em massa "fora do tempo" ou resultar em uma "tela em branco", em seguida, reduzir o número.

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
pt: Não fazer nada. Deixe o antigo nome alternativo intacto.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
pt: Criar um novo nome alternativo. Eliminar o antigo nome alternativo.

en: Punctuation settings
pt: configurações de pontuação

en: No action (do not replace)
pt: Nenhuma acção (não substituir)

en: NOTE: This field contains potentially incorrect patterns.
pt: NOTA: Este campo contém padrões potencialmente incorretas.

en: Language neutral
pt: Neutro em relação ao idioma

en: Taxonomy term path settings
pt: Configurações do caminho dos termos de taxonomia

en: Rearrange
pt: Rearranjar

en: empty
pt: vazio

en: All users
pt: Todos os utilizadores

en: Aggregator
pt: Agregador

en: Active users
pt: Utilizadores activos

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
pt: Está a faltar a biblioteca GD para o PHP ou então esta está desactualizada. Por favor verifique a <a href="@url">documentação de imagens do PHP</a> para informações sobre como corrigir este problema.

en: GD library
pt: Biblioteca GD

en: Attach to
pt: Anexar a

en: Attached files
pt: Ficheiros anexados

en: Remove this item
pt: Remover este item

en: No title
pt: Sem título

en: Module name
pt: Nome do Módulo

en: Enter the module name to export code to.
pt: Digite o nome do módulo de exportação de código.

en: Page settings
pt: Definições da página

en: Items to display
pt: Itens a exibir

en: More link
pt: Ligação mais

en: Edit this view
pt: Editar esta vista

en: contains
pt: contêm

en: Allow Upscaling
pt: Permitir aumento de resolução

en: Let scale make images larger than their original size
pt: Permitir que as imagens fiquem maiores que o seu tamanho original

en: Rotation angle
pt: Ângulo de rotação

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
pt: O número de graus que a imagem deve ser rodada. Números positivos são no sentido do ponteiro do relógio, negativos são opostos ao ponteiro do relógio.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
pt: Baralhar o ângulo de rotação para cada imagem. O ângulo indicado acima é usado como um máximo.

en: Print
pt: Imprimir

en: Locked
pt: Bloqueado

en: Selection type
pt: Tipo de seleção

en: No name
pt: Sem nome

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
pt: Erro de validação, por favor tente novamente. Se este erro continuar, por favor contacte o administrador do site.

en: In moderation
pt: Em moderação

en: Ordered list
pt: Lista ordenada

en: Unordered list
pt: Lista não ordenada

en: Case sensitive
pt: Maiúsculas e minúsculas

en: Link class
pt: Classe da ligação

en: Create new profile
pt: Criar um novo perfil

en: Column
pt: Coluna

en: sort by @s
pt: ordenar por @s

en: and
pt: e

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
pt: O URL para o qual o utilizador deverá ser redireccionado. Pode ser um URL interno como node/1234 ou um URL externo como http://drupal.org.

en: Add @type
pt: Adicionar @type

en: Parent comment
pt: Comentário pai

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: field
pt: campo

en: View settings
pt: Definição da vista

en: Delete view
pt: Eliminar vista

en: Page titles
pt: Os títulos das páginas

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
pt: Instruções a apresentar ao utilizador abaixo deste campo no formulário de edição.<br />Tags HTML permitidas: @tags

en: You're not allowed to input PHP code.
pt: Você não tem permissão para entrada de código PHP.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
pt: Este código PHP foi criado por um administrador e substituirá qualquer valor especificado acima.

en: The language the content is in.
pt: O idioma do conteúdo está dentro.

en: Resizable
pt: Redimensionável

en: vocabulary
pt: vocabulário

en: Title only
pt: Apenas título

en: Validator
pt: Validador

en: Inherit
pt: Herdar

en: In the form of WW (01 - 53).
pt: No formato de WW (01 - 53)

en: @label (!name) - Allowed values
pt: @label (!name) - Valores permitidos

en: %name: illegal value.
pt: %name: valor irregular.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
pt: %name: o valor não pode ser mais longo do que %max caracteres.

en: Display type
pt: Mostrar tipo

en: Enable developer modules
pt: Activar módulos de desenvolvimento

en: Disable developer modules
pt: Desactivar módulos de desenvolvimento

en: Current anonymous / authenticated users
pt: Actual anónimo / utilizadores autenticados

en: Disabled these modules: !module-list.
pt: Desactivar estes módulos: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
pt: Nenhum módulo desenvolvedor ativo.

en: display drupal links
pt: mostrar ligações do Drupal

en: Default sort order
pt: Ordem de classificação predefinida

en: translate
pt: traduzir

en: No link
pt: Nenhuma ligação

en: Path: !path
pt: Caminho: !path

en: Is not one of
pt: Não é um de

en: Analyze
pt: Analisar

en: Admin
pt: Administrador

en: Autocomplete matching
pt: Preenchimento automático apropriado

en: Starts with
pt: Começa com

en: Autocomplete
pt: Completar automáticamente

en: Load a referenced user
pt: Coloque um utilizador referenciado

en: Content containing the user reference field
pt: Conteúdo com o campo de referência do utilizador

en: Referenced user
pt: Utilizador referenciado

en: Load a referenced node
pt: Coloque um nó referenciado

en: Content containing the node reference field
pt: Conteúdo com o campo de referência do nó

en: Referenced content
pt: Conteúdo de referência

en: Decimal point
pt: Ponto decimal

en: Permanent
pt: Permanente

en: Temporary
pt: Temporário

en: Delimited text
pt: Texto delimitado

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
pt: Um ficheiro de texto simples delimitado por vírgulas, tabulações ou outros caracteres.

en: A file readable by Microsoft Excel.
pt: Um ficheiro legível pelo Microsoft Excel.

en: Comma (,)
pt: Vírgula (,)

en: Tab (\t)
pt: Separador (\t)

en: Semicolon (;)
pt: Ponto e vírgula (;)

en: Colon (:)
pt: Dois pontos (:)

en: Pipe (|)
pt: Barra vertical (|)

en: Period (.)
pt: Ponto (.)

en: Space ( )
pt: Espaço ( )

en: Custom date format
pt: Formato da data personalizado

en: Revision information
pt: Informações da revisão

en: Input type
pt: Tipo de entrada

en: %name: this post can't be referenced.
pt: %name: este artigo não pode ser referenciado.

en: Is one of
pt: É um de

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
pt: Será garantido o acesso aos utilizadores com a seqüência de permissão especifica.

en: Show All
pt: Mostrar tudo

en: Frontpage
pt: A página inicial

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
pt: Os nós são o conteúdo principal de um site Drupal.

en: Comments are responses to node content.
pt: Os comentários são respostas para o nó de conteúdo.

en: Users who have created accounts on your site.
pt: Utilizadores que criaram contas no site.

en: Is empty (NULL)
pt: Está vazio (NULL)

en: not empty
pt: não vazio

en: Default image
pt: Imagem predefinida

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
pt: Este texto irá ser usado por leitores de ecrã, motores de pesquisa ou quando a imagem não poder ser carregada.

en: Ends with
pt: Termina em

en: XSS Filter
pt: Filtro XSS

en: XSS Filter.
pt: Filtro XSS.

en: Create global profile
pt: Criar um perfil global

en: Update global profile
pt: Atualizar perfil global

en: Switch to plain text editor
pt: Mudar para editor de texto simples

en: Switch to rich text editor
pt: Mudar para editor de texto complexo

en: Toolbar
pt: Barra de Ferramentas

en: Global profile already exist. Only one global profile is allowed.
pt: Perfil global já existe. Apenas um perfil global é permitido.

en: System path to the private folder is: !system_path.
pt: Sistema de caminho para a pasta privada é: !system_path.

en: Security filters
pt: Filtros de segurança

en: Predefined styles
pt: Os estilos predefinidos

en: Link to paths only
pt: Ligação para caminhos apenas

en: Link using internal: links
pt: Ligação interna usando: ligações

en: Allow user to select between paths and internal links
pt: Permitir ao utilizador escolher entre caminhos e ligações internas

en: Join summary
pt: Fundir o sumário

en: Split summary at cursor
pt: Quebrar o sumário no cursor

en: Use theme css
pt: Usar tema css

en: Define css
pt: Definir css

en: Enable the module as usual from Drupal's admin pages.
pt: Ativar o módulo normalmente a partir das páginas de administração do Drupal.

en: Open rich text editor
pt: Abrir editor de texto complexo

en: Do not cache
pt: Não fazer cache

en: Action to take if argument is not present
pt: Acção a tomar se argumento não está presente

en: <Basic validation>
pt: <Validação básica>

en: Action to take if argument does not validate
pt: Acção a realizar se o argumento não for validado

en: Link this field to its user
pt: Link este campo para o seu utilizador

en: This will override any other link you have set.
pt: Isto irá substituir qualquer outra ligação que tenha estabelecido.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
pt: Subscreva o valor para exibir qualquer utilizador anónimo.

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
pt: Se seleccionado, irá visualizar um campo para introdução do texto a usar para os utilizadores anónimos.

en: Text to display for anonymous users
pt: Texto a exibir aos utilizadores anónimos

en: Title plus teaser
pt: Título e resumo

en: Front page feed
pt: Feed da página inicial

en: Tab weight
pt: Peso do separador

en: View link
pt: Ligação vista

en: Only show "listed" file attachments
pt: Apenas exibir ficheiros anexos "listados"

en: Node creation
pt: Criação de nó

en: Delete link
pt: Eliminar ligação

en: Per page
pt: Por página

en: Per role
pt: Por grupo de utilizadores

en: Per role per page
pt: Por grupo de utilizadores por página

en: Per user
pt: Por utilizador

en: Per user per page
pt: Por utilizador por página

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
pt: A ferramenta para tratamento de imagem seleccionada %toolkit não consegue processar %function

en: Has Avatar
pt: Tem Avatar

en: Capitalize first letter
pt: Em maiúscula a primeira letra

en: Custom text
pt: Texto personalizado.

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
pt: Não há envios para este formulário. <a href="!url">Exibir este formulário</a>.

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
pt: %name: este campo não pode conter mais do que @count valores.

en: No fields available.
pt: Não existem campos disponíveis.

en: The id number of the category's parent vocabulary.
pt: O número de identificação do vocabulário da categoria pai.

en: Alias: @alias
pt: Caminho alternativo: @alias

en: No alias
pt: Nenhum caminho alternativo

en: Numeric
pt: Numérico

en: Alt text
pt: Texto alternativo

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
pt: Deve especificar os 'valores autorizados' para este campo.

en: Edit link
pt: Editar ligação

en: Submit button text
pt: Texto do botão enviar

en: Comment body
pt: Corpo de comentários.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
pt: Os objectos a seguir podem ser usados para gerar o URL. Alguns sinais podem não estar disponíveis, dependendo do contexto em que a acção é disparada.

en: New component name
pt: Novo nome do componente

en: Your webform has been published.
pt: O seu formulário foi publicado.

en: Component %name cloned.
pt: Componente %name clonado.

en: Component %name updated.
pt: Componente %name actualizado.

en: New component %name added.
pt: Novo componente %name adicionado.

en: Delete the %name fieldset?
pt: Eliminar o campo %name?

en: Delete the %name component?
pt: Eliminar o componente %name?

en: Component %name deleted.
pt: Componente %name eliminado.

en: Submissions for %user
pt: Envios para %user

en: Showing all results.
pt: A mostrar todos os resultados.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
pt: Este é o delimitador utilizado no ficheiro CSV/TSV durante a descarga dos resultados Webform. Utilizando tabulações na exportação é a forma mais eficaz de preservar caracteres não latinos. Poderá modificá-lo para outro caracter dependendo do programa com o qual antecipará os resultados de importação.

en: Submissions for this form are closed.
pt: Envios para este formulário estão fechados.

en: You do not have permission to view this form.
pt: Não tem permissão para ver este formulário.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
pt: Você enviou este formulário o número máximo de vezes (@count).

en: You have already submitted this form.
pt: Você já enviou este formulário.

en: Available components
pt: Componentes disponíveis

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
pt: Estes são os tipos de campos disponíveis para a instalação do formulário. Você pode desativar qualquer um desses componentes, desmarcando a caixa de verificação correspondente. Somente os componentes verificados estão disponível em formulários existentes ou novos.

en: Default e-mail values
pt: Valores de email predefinido

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
pt: O endereço predefinido do remetente nos resultados encaminhados pelos webforms; habitualmente o endereço de e-mail do responsável pela manutenção dos formulários.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
pt: O nome do remetente predefinido que é utilizado juntamente com o endereço predefinido.

en: Default subject
pt: Assunto predefinido

en: Form submission from: %title
pt: Formulário de envio: %title

en: The default subject line of any e-mailed results.
pt: A linha de assunto predefinido de todos os resultados enviados por email.

en: Allow cookies for tracking submissions
pt: Permitir cookies para rastrear envios

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
pt: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> pode ser usado para ajudar a evitar que o mesmo utilizador envie um webform repetidamente. Esse recurso não é necessário para limitar envios por utilizador, embora possa aumentar a precisão em algumas situações. Além de cookies, Webform também utiliza endereços IP e nomes de utilizador do site para impedir o envio repetido.

en: Default export format
pt: Formato predefinido de exportação

en: Default export delimiter
pt: Delimitador predefinido de exportação

en: Submission access control
pt: Controlo de acesso aos envios

en: Select the user roles that may submit each individual webform
pt: Selecionar os grupos de utilizador que podem enviar formulário individual

en: Disable Webform submission access control
pt: Desactivar o controlo do acesso ao envio de formulários

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
pt: Por predefinição, o formulário de configuração para cada formulário permite ao administrador escolher quais os grupos de utilizadores que podem enviar o formulário. Você pode permitir aos grupos de utilizadores enviar sempre o formulário, se estiver a usar um módulo de acesso separado, nó de controlo de acesso a nós próprios de formulário.

en: Submission updated.
pt: Envio atualizado.

en: Thank you, your submission has been received.
pt: Obrigado, sua entrega foi recebida.

en: Webform confirmation
pt: Confirmação do formulário

en: Form components
pt: Componentes do formulário

en: Webform submission
pt: Envio de formulário

en: Website timezone
pt: Fuso horário do site

en: User timezone
pt: Fuso horário do utilizador

en: Start year
pt: Ano de início

en: End year
pt: Fim do ano

en: Use a textfield for year
pt: Usar um campo de texto para o ano

en: Entered !name is not a valid date.
pt: A !name inserida não é uma data válida.

en: Leaving blank will use the default size.
pt: Deixar em branco para usar o tamanho predefinido.

en: Width of the file field.
pt: Largura do campo do ficheiro.

en: %field field is required.
pt: %field campo é obrigatório.

en: Filesize (KB)
pt: Tamanho do ficheiro (KB)

en: Examples: $, #, -.
pt: Exemplos: $, #, -.

en: Examples: lb, kg, %.
pt: Exemplos: lb, kg, %.

en: Entered %name is not a valid time.
pt: O %name digitado não é um período válido

en: Add comment link
pt: Adicionar ligação a comentário

en: Broken handler @table.@field
pt: Rotina de tratamento @table.@field avariada

en: Skipping broken view @view
pt: Ignorando a vista @view avariada

en: Ajax callback for view loading.
pt: Chamada Ajax para carregar vista.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
pt: O conversor fará o seu melhor para converter uma Vista da versão 1 para a 2. Todavia, esta conversão não é fiável; terá muito provavelmente de realizar ajustamentos na sua vista para conseguir uma adequação completa. Pode importar vistas da versão 1 através do separador Importar.

en: Changes cannot be made to a locked view.
pt: As alterações não podem ser feitas a uma vista bloqueada.

en: Convert stored Views 1 views.
pt: Converter vistas da versão 1 arquivadas

en: Convert view
pt: Converter vista

en: Create customized lists and queries from your database.
pt: Criar listas personalizadas e consultas de banco de dados.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
pt: Interface administrativo das vistas. Sem este módulo, não poderá criar ou editar as suas vistas.

en: Example table
pt: Tabela exemplo

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
pt: A tabela exemplo contém conteúdos exemplo e pode ser relacionada com os nós.

en: Example content
pt: Conteúdo exemplo

en: Some example content that references a node.
pt: Algum conteúdo exemplo que referencia um nó.

en: Example node
pt: Nó exemplo

en: Plain text field
pt: Campo de texto simples

en: Just a plain text field.
pt: Um simples campo de texto simples.

en: Numeric field
pt: Campo numérico

en: Just a numeric field.
pt: Um simples campo numérico.

en: Boolean field
pt: Campo boolean

en: Just an on/off field.
pt: Um simples campo ligado/desligado.

en: Timestamp field
pt: Campo registo data/hora

en: Just a timestamp field.
pt: Um simples campo de registo data/hora

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
pt: Emula a página inicial predefinida do Drupal; pode definir a página inicial predefinida com o caminho para esta vista de modo a fazer dela a sua página inicial.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
pt: O título a utilizar quando o argumento existe. Irá reescrever o título da vista e os títulos dos argumentos anteriores.

en: Validator options
pt: Opções de Validador

en: Display all values
pt: Mostrar todos os valores

en: Hide view / Page not found (404)
pt: Esconder visualização / Página não encontrada (404)

en: Display empty text
pt: Mostrar texto vazio

en: Provide default argument
pt: Fornecer argumento predefinido

en: Provide default argument options
pt: Fornecer opções predefinidas para argumento

en: Default argument type
pt: Tipo de argumento predefinido

en: Current date
pt: Data corrente

en: Allow multiple terms per argument.
pt: Permitir múltiplos termos por argumento

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
pt: Se seleccionado, os utilizadores poderão inserir multiplos argumentos na forma 1+2+3 (para OU) ou 1,2,3 (para E)

en: Allow multiple arguments to work together.
pt: Permitir múltiplos argumentos a funcionar em conjunto

en: Invalid input
pt: Entrada inválida

en: Fail basic validation if any argument is given
pt: Falha de validação básica, se não é dado um argumento

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
pt: Se seleccionado, os utilizadores poderão inserir múltiplos argumentos na forma 1+2+3 ou 1,2,3.

en: Exclude the argument
pt: Excluir o argumento

en: Glossary mode
pt: Modo glossário

en: Character limit
pt: Limite de caracteres

en: No transform
pt: Não transformar

en: Upper case
pt: Maiúsculas

en: Lower case
pt: Minúsculas

en: Capitalize each word
pt: Em maiúsculas cada palavra

en: Case in path
pt: Caso em caminho

en: Exclude from display
pt: Excluir da exibição

en: Link path
pt: Caminho da ligação

en: Prefix text
pt: Prefixo do texto

en: Suffix text
pt: Sufixo do texto

en: Add an ellipsis
pt: Adicionar uma elipse

en: Strip HTML tags
pt: Retirar tags HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
pt: Se seleccionado, todas as tags HTML irão ser retiradas.

en: Field can contain HTML
pt: Campo pode conter HTML

en: File size display
pt: Mostrar tamanho do ficheiro

en: Formatted (in KB or MB)
pt: Formatado (em KB ou MB)

en: If checked, true will be displayed as false.
pt: Se seleccionado, verdadeiro será mostrado como falso.

en: Round
pt: Arredondado

en: If checked, the number will be rounded.
pt: Se seleccionado, o número irá ser arredondado.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
pt: Especificar quantos dígitos para imprimir após o ponto decimal.

en: What single character to use as a decimal point.
pt: O único caractere a ser usado como um ponto decimal.

en: Simple separator
pt: Separador simples

en: Display as link
pt: Exibir como ligação

en: Unlock operator
pt: Operador de desbloqueio

en: Operator identifier
pt: Identificação de operador

en: Remember
pt: Lembrar

en: - Any -
pt: - Qualquer -

en: exposed
pt: expostos

en: Value type
pt: Tipo de valor

en: not in
pt: não em

en: Is all of
pt: É todos de

en: Is none of
pt: É nenhum de

en: Is between
pt: É entre

en: between
pt: entre

en: Is not between
pt: Não está entre

en: not between
pt: não entre

en: And max
pt: E máx

en: And
pt: E

en: Contains any word
pt: Contêm qualquer palavra

en: has word
pt: contêm palavra

en: Contains all words
pt: Contêm todas as palavras

en: begins
pt: começa

en: ends
pt: termina

en: Broken
pt: Quebrado

en: Query build time
pt: Tempo a construir a consulta

en: Query execute time
pt: Tempo de execução da consulta

en: View render time
pt: Tempo a renderizar vista

en: No query was run
pt: Nenhuma consulta foi executada

en: Clone view %view
pt: Clonar vista %view

en: View name
pt: Nome da vista

en: View description
pt: Descrição da vista

en: View tag
pt: Ver etiqueta

en: Unable to import view.
pt: Não foi possível importar vista.

en: Export this view
pt: Exportar esta vista

en: Create a copy of this view
pt: Criar uma cópia desta vista

en: View "@display"
pt: Vista "@display"

en: Invalid
pt: Inválido

en: &nbsp; Style: !style
pt: &nbsp; Estilo: !style

en: Add display
pt: Adicionar exibição

en: Remove display
pt: Remover exibição

en: Restore display
pt: Restaurar exibição

en: View analysis
pt: Analisar vista

en: View details
pt: Detalhes da vista

en: Configure @type
pt: Configurar @type

en: Rearrange @type
pt: Rearranjar @type

en: Clear Views' cache
pt: Limpar cache das vistas

en: Disable javascript with Views
pt: Desactivar javascript com Vistas

en: Error: missing @component
pt: Erro: @component em falta

en: Converted
pt: Convertido

en: Unable to find view.
pt: Incapaz de encontrar vista.

en: Unable to convert view.
pt: Incapaz de converter vista.

en: The view has been deleted
pt: A vista foi apagada

en: Default settings for this view.
pt: Definições predefinidas para esta vista.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
pt: Mostrar a vista como uma página, com ligações URL e menu.

en: Display the view as a block.
pt: Mostrar a vista como um bloco.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
pt: Anexos adicionados de outras exibições para obter múltiplas vistas do mesma vista.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
pt: Exibe as visualizações com uma feed, como as Feed RSS.

en: Displays rows one after another.
pt: Mostra linhas uma após a outra.

en: HTML List
pt: Lista HTML

en: Displays rows as an HTML list.
pt: Mostrar linhas como uma lista de HTML.

en: Displays rows in a grid.
pt: Mostra as linhas numa grelha

en: Displays rows in a table.
pt: Mostra as linhas numa tabela

en: Displays the default summary as a list.
pt: Mostrar o resumo predefinido como uma lista.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
pt: Exibir o resumo não formatado, com opção para um após o outro ou em linha.

en: Generates an RSS feed from a view.
pt: Gerar um feed RSS a partir de uma vista.

en: Displays the fields with an optional template.
pt: Exibir os campos com um modelo opcional.

en: Fixed entry
pt: Entrada fixa

en: Will be available to all users.
pt: Estará disponível para todos os utilizadores.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
pt: Será garantido o acesso para utilizadores com qualquer uma das regras especificadas.

en: No caching of Views data.
pt: Nenhuma cache de dados de Vistas.

en: Time-based
pt: O tempo base

en: Simple time-based caching of data.
pt: Simples cache baseada no tempo dos dados.

en: sort criteria
pt: critérios de ordenação

en: Sort criterion
pt: Critério para ordenar

en: sort criterion
pt: critério para ordenar

en: filter
pt: filtro

en: The title of the comment.
pt: O título do comentário.

en: Post date
pt: Data do artigo

en: Date and time of when the comment was posted.
pt: Data e hora de quando o comentário foi publicado.

en: Provide a simple link to view the comment.
pt: Fornecer uma simples ligação para exibir o comentário.

en: Last comment time
pt: Hora do último comentário

en: Last comment author
pt: Autor do último comentário

en: Comment count
pt: Número de comentários

en: Updated/commented date
pt: Data de atualização/comentado

en: Comment status
pt: Estado do comentário

en: Display the comment with standard comment view.
pt: Exibir o comentário com vista comentário padrão.

en: Display the comment as RSS.
pt: Exibir o comentário como RSS.

en: Link to contact page
pt: Ligação para a página de contacto

en: The title of the node.
pt: O titulo do nó.

en: The date the node was posted.
pt: A data em que o nó foi publicado.

en: Published or admin
pt: Publicar ou administrar

en: In the form of CCYYMMDD.
pt: No formato de CCYYMMDD

en: Created year + month
pt: Ano + mês de criação

en: In the form of YYYYMM.
pt: No formato de YYYYMM.

en: Created year
pt: Ano de criação

en: In the form of YYYY.
pt: No formato de YYYY.

en: Created month
pt: Mês de criação

en: In the form of MM (01 - 12).
pt: No formato de MM (01 - 12).

en: Created day
pt: Dia de criação

en: In the form of DD (01 - 31).
pt: No formato de DD (01 - 31).

en: Created week
pt: semana de criação

en: Updated year + month
pt: Ano e mês actualizado

en: Updated year
pt: Ano actualizado

en: Updated month
pt: Mês actualizado

en: Updated day
pt: Dia actualizado

en: Updated week
pt: Semana actualizado

en: Node revision
pt: Revisão do nó

en: The stored teaser field. This may not be valid or useful data on all node types.
pt: O campo resumo armazenado. Isto pode não ser válido ou dados úteis em todos os tipos de nó.

en: Has new content
pt: Tem novo conteúdo

en: Poll
pt: Votação

en: Links to
pt: Ligação para

en: Node statistics
pt: Estatísticas de nó

en: Total views
pt: Total de vistas

en: Views today
pt: Visitas de hoje

en: Most recent view
pt: Vista mais recente

en: Browser session ID of user that visited page.
pt: Identificador único da sessão do programa de navegação do utilizador que visitou a página.

en: Title of page visited.
pt: Título da página visitada.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
pt: Caminho interno para a página visitada (relativo à raíz do Drupal.)

en: Referrer URI.
pt: URI de referência.

en: Hostname of user that visited the page.
pt: Nome do servidor do utilizador que visitou a página.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
pt: Tempo em milissegundos que a página demorou para carregar.

en: Timestamp of when the page was visited.
pt: Registo data/hora de quando a página foi visitada.

en: All terms
pt: Todos os termos

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
pt: Mostrar todos os termos de taxonomia associado a um nó de vocabulários especificado.

en: Translation set node ID
pt: ID Conjunto de tradução de nó

en: The ID of the translation set the content belongs to.
pt: A ID da tradução pertence ao conjunto de conteúdo.

en: Source translation
pt: Tradução do original

en: The source that this content was translated from.
pt: O original deste conteúdo foi traduzido.

en: Versions of content in different languages.
pt: Versões de conteúdos em diferentes idiomas.

en: Nodes that are either untranslated or are the original versions of a translation set.
pt: Nós que não são traduzíveis ou são a versão original de uma  tradução.

en: Nodes that are translations of a source translation.
pt: Nós que são traduções de originais.

en: The translation status of the node--whether or not the translation needs to be updated.
pt: O estado da tradução do nó -- quer a tradução necessite ou não de ser actualizada.

en: Outdated
pt: Desactualizado

en: upload
pt: carregar ficheiro

en: Listed
pt: Listado

en: Has attached files
pt: Têm ficheiros anexados

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
pt: Endereço de email para um determinado utilizador. Este campo normalmente não é mostrado para os utilizadores, seja cauteloso a usá-lo.

en: User ID from URL
pt: ID de utilizador da URL

en: User ID from logged in user
pt: ID de início de sessão do utilizador

en: Null
pt: Nulo

en: Provide custom text or link.
pt: Fornecer texto personalizado ou ligação.

en: Show teaser-style link
pt: Mostrar ligação estilo-resumo

en: contact
pt: contactar

en: Contact %user
pt: Contacto %user

en: Unknown language
pt: Idioma desconhecido

en: No language
pt: Nenhum idioma

en: Build mode
pt: Modo de construir

en: No alternate
pt: Sem alternação

en: Alternative sort
pt: Ordenação alternativa

en: Alternate sort order
pt: Alternar orderm de ordenação

en: Show None
pt: Não mostrar

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
pt: Procure qualquer uma das duas condições com maiúscula <strong>OU </strong>. Por exemplo, <strong>gatos OU cachorros</strong>.

en: Display score
pt: Mostrar puntuação

en: Allow multiple terms per argument
pt: Permitir múltiplos termos por argumento

en: No vocabulary
pt: Sem vocabulário

en: Dropdown
pt: Lista pendente

en: Show hierarchy in dropdown
pt: Mostrar hierarquia em lista pendente

en: Select terms from vocabulary @voc
pt: Seleccione os termos do vocabulário @voc

en: Select terms
pt: Selecionar termos

en: Term IDs separated by , or +
pt: IDs dos termos separados por , ou +

en: Term name or synonym
pt: Nome do termo ou sinónimo

en: Include untranslated nodes
pt: Incluir nós sem tradução

en: Usernames
pt: Nomes de utilizadores

en: Unrestricted
pt: Sem restrições

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the validator, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
pt: Nota: não tem permissão para modificar. Se trocar de validador, as actuais configurações serão perdidas e não serão recuperáveis.

en: PHP validate code
pt: PHP validar código

en: Never cache
pt: Nunca fazer cache

en: Row style
pt: Estilo de linha

en: Use AJAX
pt: Usar AJAX

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Change how many items to display.
pt: Modifique quantos itens a apresentar

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
pt: O número de itens a serem exibidos por página. Digite 0 para ilimitado.

en: Access restrictions
pt: Restrições de acesso

en: Access options
pt: Opções de acesso

en: Caching options
pt: Opções de cache

en: Display even if view has no result
pt: Mostrar mesmo que a vista não tenha resultado

en: Style options
pt: Opções de estilo

en: Row style options
pt: Opções de estilo de linha

en: Alternative row style
pt: Estilo de linha alternativo

en: Change theme
pt: Modificar tema

en: Rescan template files
pt: Procurar novamente ficheiros de modelo

en: Back to !info.
pt: Regressar a !info

en: This is the default theme template used for this display.
pt: Este é o tema modelo predefinido utilizado para esta exibição.

en: This is an alternative template for this display.
pt: Este é um modelo alternativo para esta exibição.

en: Attachment settings
pt: Definições de anexos

en: Inherit arguments
pt: Herdar argumentos

en: Inherit exposed filters
pt: Herdar filtros expostos

en: Multiple displays
pt: Múltiplas vistas

en: Block admin description
pt: Descrição do bloco de administração

en: Block caching type
pt: Tipo de cache do bloco

en: Using the site name
pt: Usando o nome do site

en: Use the site name for the title
pt: Usar o nome do site para o título

en: No menu
pt: Sem menu

en: Tab: @title
pt: Separador: @title

en: The menu path or URL of this view
pt: O caminho de menu ou a URL desta vista

en: Menu item entry
pt: Item de entrada do menu

en: No menu entry
pt: Sem entrada no menu

en: Normal menu entry
pt: Entrada normal do menu

en: Menu tab
pt: Separador do menu

en: Default menu tab
pt: Separador do menu predefinido

en: Default tab options
pt: Opções predefinidas do separador

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
pt: Ao fornecer um item de menu como um separador, Drupal precisa saber qual o item de menu pai que será separador. Às vezes, o pai já existe, mas outras vezes você precisa que um seja criado. O caminho de um item pai será sempre o mesmo caminho com a última parte deixada de fora. Ex, se o caminho para essa vista é <em>foo/bar/baz</em>, o caminho do pai seria <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
pt: Já existe

en: Title is required for this menu type.
pt: O título é obrigatório para este tipo de menu.

en: Inline fields
pt: Campos em linha

en: Grouping field
pt: Agrupar campos

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
pt: O alinhamento horizontal vai colocar itens a partir do canto superior esquerdo e que se deslocam para o direito. O alinhamento vertical vai colocar os itens a partir do canto superior esquerdo e que se deslocam para baixo.

en: Use the site mission for the description
pt: Usar a missão do site para a descrição

en: RSS description
pt: Descrição RSS

en: You need at least one field before you can configure your table settings
pt: É necessário pelo menos um campo antes que possa configurar as definições da tabela

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
pt: Coloca os campos entre colunas; poderá combinar múltiplos campos entre a mesma coluna. Se o fizer, o separador específicado dentro da coluna será utilizado para separar os campos. Marque a caixa ordenável ​​para fazer essa coluna clique ordenáveis​​, e verifique o rádio de ordenação predefinida para determinar qual coluna será ordenada por predefinição, se houver. Poderá controlar a ordem das colunas e das etiquetas dos campos na secção campos.

en: The style selected does not utilize fields.
pt: O estilo seleccionado nao utiliza campos.

en: None defined
pt: Nenhum definido

en: New view
pt: Nova vista

en: Changed view
pt: Vista mudada

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
pt: Vista %name, mostrar itens do tipo <strong>@base</strong>.

en: Live preview
pt: Pré-visualização

en: <em>@type</em> @base view: <strong>@view</strong>
pt: <em>@type</em> @base vista: <strong>@view</strong>

en: Title: @title
pt: Título: @title

en: @current of @max
pt: @current de @max

en: There are no views to be exported at this time.
pt: Não existe vistas para serem exportadas neste momento.

en: Show only these tags
pt: Mostar apenas estas etiquetas

en: Put this in @module.module in your modules/@module directory
pt: Coloque isto no @module.module na sua directoria modules/@module

en: use views exporter
pt: Usar exportador de vistas

en: Bulk export
pt: A exportação em massa

en: Views exporter
pt: Exportador de vistas

en: Allows exporting multiple views at once.
pt: Permite a exportação de múltiplas vistas de uma vez.

en: Adjust top margin
pt: Ajuste da margem superior

en: If enabled, the site output is shifted down approximately 20 pixels from the top of the viewport to display the administration menu. If disabled, some absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
pt: Se activado, a saída do local é deslocada para baixo cerca de 20 pixels do topo da janela de exibição para exibir o menu de administração. Se desabilitado, alguns absoluta ou elementos de página fixo posicionado pode ser coberta pelo menu de administração.

en: Keep menu at top of page
pt: Mantenha o menu no topo da página

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
pt: Se o módulo utilitário foi instalado para o efeito, podem ser facilmente desactivado e desinstalado.

en: Move local tasks into menu
pt: Mover tarefas locais em menu

en: Administration menu settings
pt: Definições do menu de administração

en: Display additional data for each menu item
pt: Exibir dados adicionais para cada item do menu

en: Enabled these modules: !module-list.
pt: Ativar estes módulos: !module-list.

en: Administration menu
pt: Menu de administração

en: Adjust administration menu settings.
pt: Ajustar as definições de menu de administração.

en: Fieldset
pt: Campo definido

en: An error occurred and processing did not complete.
pt: Ocorreu um erro e o processamento não foi concluído.

en: Translation settings
pt: Definições de tradução

en: Wipe and rebuild
pt: Limpar e reconstruir

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
pt: %name: incompatibilidade de título. Por favor verifique a sua seleção.

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
pt: O título é usado como uma mensagem quando o utilizador passa com o rato sobre a imagem.

en: Image linked to file
pt: Imagem ligada a ficheiro

en: %name: the value may be no smaller than %min.
pt: %name: o valor não pode ser menor do que %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
pt: %name: o valor não pode ser maior do que %max.

en: 1 item successfully processed. | @count items successfully processed.
pt[0]: 1 item processado com sucesso.
pt[1]: @count itens processados com sucesso.

en: Form settings
pt: Definições do formulário

en: Type of group.
pt: Tipo de grupo.

en: Poll module choices.
pt: Escolhas do módulo de votação.

en: Poll module settings.
pt: Configurações do módulo de votação.

en: manage fields
pt: gerir campos

en: » Add a new content type
pt: » Adicionar um novo tipo de conteúdo

en: @field_name (Locked)
pt: @field_name (Trancado)

en: - Select a field type -
pt: - Seleccione um tipo de campo -

en: - Select a widget -
pt: - Seleccione um widget -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
pt: Nome do campo (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
pt: Tipo de informação a guardar.

en: Form element to edit the data.
pt: Elemento de formulário para editar informação.

en: - Select an existing field -
pt: - Seleccione um campo existente -

en: Field to share
pt: Campo para partilhar

en: Group name (a-z, 0-9, _)
pt: O nome do grupo (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
pt: Adicionar novo campo: tem de escrever um nome para a etiqueta.

en: Add new field: you need to provide a field name.
pt: Adicionar novo campo: tem de escrever um nome para o campo.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
pt: Adicionar novo campo: o nome do campo %field_name é inválido. O nome deve incluir apenas letras minúsculas sem acentos, números e traços inferiores.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
pt: Adicionar novo campo: o campo com o nome %field_name é demasiado longo. O nome está limitado a 32 caracteres, incluindo o prefixo 'field_'.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
pt: Adicionar novo campo: o nome de campo %field_name já existe.

en: Add new field: you need to select a field type.
pt: Adicionar novo campo: tem que seleccionar um tipo de campo.

en: Add new field: you need to select a widget.
pt: Adicionar novo campo: tem que seleccionar um widget.

en: Add new field: invalid widget.
pt: Adicionar novo campo: widget inválido.

en: Add existing field: you need to provide a label.
pt: Adicionar campo existente: tem que indicar um rótulo.

en: Add existing field: you need to select a field.
pt: Adicionar campo existente: tem que seleccionar um campo.

en: Add existing field: you need to select a widget.
pt: Adicionar campo existente: tem que seleccionar um widget.

en: Add existing field: invalid widget.
pt: Adicionar campo existente: widget inválido.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
pt: O campo %field está trancado e não pode ser editado.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
pt: Número máximo de valores que os utilizadores podem introduzir para este campo.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
pt: "Ilimitado" vai colocar um botão "Adicionar mais", por forma a que os utilizadores possam adicionar o número de campos que entenderem.

en: %name must be an integer.
pt: %name deve ser um número inteiro.

en: %name must be a positive integer.
pt: %name deve ser um número inteiro positivo.

en: %name must be a number.
pt: %name deve ser um número.

en: You need to provide a group name.
pt: Você precisa de fornecer um nome de grupo.

en: The group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
pt: O nome do grupo %group_name é inválido. O nome deve conter apenas letras minúsculas não acentuados, números e sublinhados.

en: The group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
pt: O nome do grupo %group_name é muito longo. O nome é limitado a 32 caracteres, incluindo o prefixo "group_.

en: The group name %group_name already exists.
pt: O nome do grupo %group_name já existe.

en: Add new group:
pt: Adicionar novo grupo:

en: Add new group: you need to provide a group name.
pt: Adicionar novo grupo: você precisa fornecer um nome de grupo.

en: Standard group
pt: Grupo padrão

en: Create display groups for CCK fields.
pt: Criar grupos de exibição para campos CCK.

en: Field group: @group in @type
pt: Grupo de campo: @group em @type

en: All fields from this field group on the referenced node.
pt: Todos os campos deste grupo de campo no nó de referência.

en: Field group label
pt: Campo de rótulo de grupo

en: Configure how the field group label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
pt: Configurar o modo como o rótulo de grupo de campo vai ser exibido. Esta opção não tem efeito quando o título "Substituir" opção é ativada, o título do bloco especificado é exibido.

en: Fieldset - Collapsible
pt: Campo definido - dobrável

en: Field group format
pt: Formato de campo de grupo

en: This option allows you to configure the field group format.
pt: Esta opção permite configurar o formato de grupo de domínio.

en: Note that if the field has multiple values, only the first content node will be loaded.
pt: Note que, se o campo tem vários valores, apenas o primeiro nó de conteúdo será carregado.

en: %name: invalid input.
pt: %name: entrada inválida.

en: Only numbers and decimals are allowed in %field.
pt: Apenas números e decimais são permitidos em %field.

en: Only numbers are allowed in %field.
pt: Apenas números são permitidos em %field

en: Only numbers and the decimal character (%decimal) are allowed in %field.
pt: Apenas números e o caracter decimal (%decimal) são permitidos em %field.

en: Note that if the field has multiple values, only the first user will be loaded.
pt: Note que, se o campo tem vários valores, somente o primeiro utilizador será carregado.

en: There are no userreference fields defined.
pt: Não há campos de referência do utilizador definido.

en: Advanced - Users that can be referenced (View)
pt: Avançado - Utilizadores que podem ser referenciados (Vista)

en: View used to select the users
pt: Vista usada para seleccionar os utilizadores

en: %name: invalid user.
pt: %name: utilizador irregular.

en: New field
pt: Novo campo

en: Existing field
pt: Campo existente

en: New group
pt: Novo grupo

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
pt: Adicione campos e grupos ao tipo de conteúdo e ordene-os na estrutura e nos formulários de introdução dos conteúdos.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
pt: Pode adicionar um campo a um grupo arrastando-o para baixo e para a direita desse grupo.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
pt: Nota: Instalar o módulo <a href="!adv_help">Ajuda avançada</a> dar-lhe-á acesso a mais e melhor informação auxiliar.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
pt: Use a caixa de selecção 'Excluir' para excluir um item do valor de !content passado ao modelo do nó.

en: width @width
pt: largura @width

en: height @height
pt: altura @height

en: upscaling allowed
pt: aumento de resolução permitido

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
pt: aleatório entre -@degrees&deg e @degrees&deg

en: Invalid base URL.
pt: URL base inválido

en: Available wildcard characters:
pt: Caracteres universais disponíveis:

en: official project page
pt: página oficial do projeto

en: @argument title
pt: título @argument

en: @argument input
pt: entrada @argument

en: Hide if empty
pt: Ocultar se vazio

en: Starting value
pt: Valor inicial

en: Jump menu
pt: Ir para menu

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
pt: Coloca todos os resultados em uma caixa de seleção e permite ao utilizador ir para uma página diferente com base nos resultados.

en: The name of the role.
pt: O nome do grupo de utilizador.

en: Hide empty fields
pt: Ocultar campos vazios

en: This form will process a content type and one or more fields from that type and export the settings. The export created by this process can be copied and pasted as an import into the current or any other database. The import will add the fields to an existing content type or create a new content type that includes the selected fields.
pt: Este formulário processará o tipo de conteúdo e um ou mais campos desse tipo e exportar as configurações. A exportação criada por este processo pode ser copiada e colada como uma importação na corrente ou em qualquer outro banco de dados. A importação irá adicionar os campos de um tipo de conteúdo existente ou criar um novo tipo de conteúdo que inclui os campos seleccionados.

en: Blocked users
pt: Utilizadores bloqueados

en: Inherit pager
pt: Herdar paginação

en: Render pager
pt: Processar paginação

en: Render
pt: Tornar

en: CKEditor: the ID for <a href="!excluding">excluding or including</a> this element is %fieldname.
pt: CKEditor: o ID para <a href="!excluding">excluir ou incluir</a> este elemento é %fieldname.

en: administer ckeditor
pt: administrar o ckeditor

en: access ckeditor
pt: aceder ao ckeditor

en: allow CKFinder file uploads
pt: permitir carregamento de ficheiros pelo CKFinder

en: Add new CKEditor profile
pt: Adicionar um novo perfil a CKEditor

en: Edit CKEditor profile
pt: Editar perfil de CKEditor

en: Add CKEditor Global profile
pt: Adicionar perfil Global a CKEditor

en: Edit CKEditor Global profile
pt: Editar o perfil Global a CKEditor

en: Allow users to customize CKEditor appearance
pt: Permitir que os utilizadores personalizem a aparência de CKEditor

en: The CKEditor security system protects you from executing malicious code that is already in your database. In plain text areas database content is harmless because it is not executed, but the CKEditor WYSIWYG editor evaluates HTML like a web browser and content needs to be filtered before it is loaded.
pt: O sistema de segurança CKEditor protege você de executar códigos maliciosos que já estão em seu banco de dados. Em áreas de texto simples conteúdos de banco de dados é inofensiva, porque não é executado, mas o CKEditor editor WYSIWYG HTML avalia como um navegador web e precisa de conteúdo para ser filtrada antes de ser carregado.

en: CKEditor default
pt: Predefinido CKEditor

en: The language for the CKEditor interface.
pt: O idioma para a interface de CKEditor.

en: Local path to CKEditor
pt: Caminho local para CKEditor

en: The path to the local directory (on the server) which points to the path defined above. Enter either an absolute server path or path relative to "index.php". If empty, CKEditor module will try to find the right path.<br />Current path: !path
pt: O caminho para o diretório local (no servidor), que aponta para o caminho definido acima.Digite qualquer um caminho absoluto ou caminho relativo ao "index.php". Se vazio, o módulo CKEditor vai tentar encontrar o caminho certo.<br />Current path: !path

en: Location of files uploaded with CKEditor in the private folder
pt: Localização dos ficheiros carregados com CKEditor na pasta privada

en: The path relative to the location of the private directory where CKEditor should store uploaded files.
pt: O caminho relativo para o local do diretório privado onde CKEditor deve armazenar os ficheiros enviados.

en: <strong>Warning:</strong> CKEditor does not implement any kind of access protection on files available in this location. All files stored in the directory defined above might be accessible by unauthenticated users if there is no information about the file in the Drupal's database.
pt: <strong>Atenção:</strong> CKEditor não implementou nenhum tipo de proteção de acesso a ficheiros disponíveis nesta localidade. Todos os arquivos armazenados no diretório definido acima podem ser acessados ​​por utilizadores não autenticados, se não houver informações sobre o arquivo no banco de dados do Drupal.

en: Error !msg
pt: Erro !msg

en: Error on retrieving data from module.
pt: Erro na recuperação de dados do módulo.

en: The optional description of the taxonomy term.
pt: A descrição opcional do termo taxonomia.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
pt: A descrição opcional do vocabulário da taxonomia.

en: Authentication module
pt: Módulo de autenticação

en: Language Direction
pt: Direção do Idioma

en: Get from current locale (default)
pt: Começa a partir do local atual (predefinido)

en: Left-To-Right
pt: Da Esquerda Para a Direita

en: An offset from the current time such as "+1 day" or "-2 hours -30 minutes"
pt: Um deslocamento a partir do momento actual como "um dia" ou "-2 horas -30 minutos"

en: Automatic live preview
pt: Pré-visualização automática

en: Disable automatic live preview
pt: Desactivar pré-visualização automática

en: The related terms of the term. This can produce duplicate entries if there is more than one related term.
pt: Os termos relacionados com o termo. Isso pode produzir entradas duplicadas, se houver mais de um termo relacionado.

en: Related term
pt: Termo relacionado

en: Taxonomy Term ID from URL
pt: Taxonomia ID termo da URL

en: Translate link
pt: Traduzir ligação

en: Provide a simple link to translate the node.
pt: Fornecer um ligação simples para traduzir o nó.

en: Authentication name
pt: Nome de autenticação

en: The unique authentication name.
pt: O nome de autenticação única.

en: The name of the module managing the authentication entry.
pt: O nome do módulo de autenticação e gestão da entrada.

en: Use absolute link (begins with "http://")
pt: Use ligação absoluta (começa com "http://")

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you must enable this option.
pt: Se você quiser usar isso como em "saída de campo como este" elo "caminho do ligação", você deve activar esta opção.

en: Link this field to its node revision
pt: Ligação para a sua revisão neste campo do nó

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
pt: Se selecionado, as ligações na trilha de migalhas será criado usando o método padrão drupal em vez do método vistas personalizadas. Isso é útil se você estiver usando módulos como taxonomia redireccionar o prazo para alterar as suas ligações taxonomia.

en: Load default argument from node page, thats good for related taxonomy blocks.
pt: argumento de carga padrão de página de nó, isso é bom para os blocos de taxonomia relacionados.

en: Choose text
pt: Escolha o texto

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
pt: Clique em um token para inseri-lo no campo que você clicou a última vez .

en: User's registration date in 'time-since' format. (40 years 2 months)
pt: Data de registo do utilizador no formato "tempo-desde". (40 anos 2 meses)

en: The current
pt: O actual
