Cornerstone (6.x-1.0-alpha1) - en to ru translation catalogue (2781 entries)

en: Home
ru: Главная

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Основная часть

en: Next
ru: Далее

en: Save configuration
ru: Сохранить настройки

en: Reset to defaults
ru: Вернуться к исходным

en: delete
ru: удалить

en: Status
ru: Состояние

en: Administer
ru: Управлять

en: Prefix
ru: Префикс

en: Suffix
ru: Суффикс

en: Delete
ru: Удалить

en: Submit
ru: Отправить

en: Operations
ru: Действия

en: Content
ru: Содержимое

en: Value
ru: Значение

en: Username
ru: Имя пользователя

en: content
ru: содержимое

en: Groups
ru: Группы

en: Group
ru: Группа

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: List
ru: Список

en: Subject
ru: Тема

en: Actions
ru: Действия

en: Cancel
ru: Отменить

en: Remove
ru: Удалить

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Enable
ru: Включить

en: Disable
ru: Выключить

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Administration
ru: Управление

en: Action
ru: Действие

en: On
ru: Вкл

en: unknown
ru: не известно

en: error
ru: ошибка

en: Block title
ru: Заголовок блока

en: Taxonomy
ru: Таксономия

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Content types
ru: Типы материалов

en: Download
ru: Скачать

en: Version
ru: Версия

en: Go
ru: Выполнить

en: view
ru: просмотр

en: File
ru: Файл

en: Tag
ru: Метка

en: Advanced options
ru: Дополнительные настройки

en: Edit
ru: Изменить

en: Size
ru: Размер

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: None
ru: Нет

en: Display settings
ru: Настройки отображения

en: default
ru: стандартно

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие нельзя отменить.

en: Number
ru: Количество

en: Message
ru: Сообщение

en: Block settings
ru: Настройки блока

en: - None -
ru: - Нет -

en: Weight
ru: Вес

en: The configuration options have been saved.
ru: Настройки сохранены.

en: Link
ru: Ссылка

en: Image
ru: Изображение

en: Help text
ru: Справка

en: Types
ru: Типы

en: Hierarchy
ru: Иерархия

en: Multiple
ru: Мультивыбор

en: Related terms
ru: Связанные термины

en: Required
ru: Обязательно

en: Parent
ru: Родитель

en: Depth
ru: Глубина

en: none
ru: нет

en: Category
ru: Категория

en: Settings
ru: Настройки

en: Feed
ru: Лента

en: Name
ru: Название

en: edit
ru: изменить

en: Import
ru: Импорт

en: Book
ru: Подшивка

en: Export
ru: Экспорт

en: Taxonomy term
ru: Термин таксономии

en: General settings
ru: Основные настройки

en: settings
ru: настройки

en: Node ID
ru: ID материала

en: Field
ru: Поле

en: Label
ru: Название

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Save
ru: Сохранить

en: True
ru: Истина

en: False
ru: Ложь

en: Preset Name
ru: Имя Набора Правил

en: Default
ru: По умолчанию

en: Update
ru: Обновить

en: Clean up
ru: Очистить

en: Archives
ru: Архив.

en: Icon
ru: Значок

en: Time
ru: Время

en: Views
ru: Представления

en: Access
ru: Доступ

en: Add
ru: Добавить

en: View
ru: Просмотреть

en: Format
ru: Формат

en: The configuration options have been reset to their default values.
ru: Настройки сброшены к значениям по умолчанию.

en: Path
ru: Путь

en: Vocabularies
ru: Словари

en: key
ru: ключ

en: Placeholder tokens
ru: Заполнитель токенов

en: Display
ru: Вывод

en: Node type
ru: Тип материала

en: Menu
ru: Меню

en: Advanced settings
ru: Расширенные настройки

en: Teaser
ru: Краткое содержание

en: Text
ru: Текст

en: Theme
ru: Тема

en: read more
ru: читать далее

en: Timestamp
ru: Дата / время

en: Keywords
ru: Ключевые слова (Keywords)

en: Component
ru: Компонент

en: ID
ru: Идентификатор

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Attachment
ru: Вложение

en: Upload
ru: Закачать

en: Picture
ru: Изображение

en: Upload image
ru: Загрузка изображения

en: Mail
ru: Электронная почта

en: Before
ru: До

en: After
ru: После

en: User
ru: Пользователь

en: Content type
ru: Тип материалов

en: action
ru: Действие

en: Continue
ru: Продолжить

en: Configure
ru: Настройки

en: Files
ru: Файлы

en: User ID
ru: ID Пользователя

en: Error
ru: Ошибка

en: Options
ru: Параметры

en: Node
ru: Материал

en: Sent email to %recipient
ru: Отправка почты для получателя %recipient

en: Unable to send email to %recipient
ru: Невозможно отправить e-mail для %recipient

en: The subject of the message.
ru: Введите тему письма.

en: Number of columns
ru: Число столбцов

en: Separator
ru: Разделитель

en: Include
ru: Включить

en: Exclude
ru: Исключить

en: Horizontal
ru: Горизонтальное

en: Vertical
ru: Вертикальное

en: term
ru: термин

en: Expanded
ru: Развёрнутый

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
ru: Дополнительно. Более тяжелые пункты в меню будут опускаться вниз, а легкие подниматься наверх.

en: All
ru: Все

en: Access log
ru: Журнал доступа

en: Active
ru: Активный

en: Submitted
ru: Сохранено

en: Year
ru: Год

en: Date format
ru: Полный формат даты

en: Page title
ru: Заголовок страницы

en: Block
ru: Блок

en: CSS class
ru: КЛАСС CSS

en: Display links
ru: Отображать связи

en: View type
ru: Тип представления

en: Page
ru: Страница

en: View arguments
ru: Просмотр аргументов

en: Breadcrumb
ru: "Хлебные крошки"

en: Off
ru: Выключить

en: Always
ru: Всегда

en: Never
ru: Никогда

en: Header
ru: Заголовок

en: Footer
ru: Подвал

en: Inline
ru: Встраивание

en: To
ru: Кому

en: Aggregator category
ru: Категория агрегатора

en: Aggregator feed
ru: Агрегация лент

en: Aggregator item
ru: Элемент агрегатора

en: Delta
ru: Дельта

en: Custom
ru: Собственная

en: Roles
ru: Роли

en: Comment
ru: Комментарий

en: Comment ID
ru: Номер комментария.

en: Hostname
ru: Имя хоста

en: Score
ru: Результат

en: Published
ru: Опубликовано

en: Input format
ru: Формат ввода

en: Signature
ru: Подпись

en: Filter
ru: Фильтр

en: Location
ru: Местоположение

en: Promoted to front page
ru: Помещено на главную страницу

en: Log message
ru: Сообщение в системный журнал

en: Poll choices
ru: Варианты ответов

en: Session ID
ru: ID сессии

en: File ID
ru: ID файла

en: Vocabulary
ru: Словарь

en: Vocabulary ID
ru: Идентификатор словаря (VID)

en: Vocabulary name
ru: Название

en: Term
ru: Категория

en: Term ID
ru: ID термина

en: Last access
ru: Последнее посещение

en: Last login
ru: Последний вход

en: Content field
ru: Поле материала

en: Field name
ru: Имя поля

en: Field type
ru: Тип поля

en: Global settings
ru: Общие параметры

en: Fields
ru: Поля

en: Widget type
ru: Тип виджета

en: Contains
ru: Содержит

en: Does not contain
ru: Не содержит

en: Is less than
ru: менее чем

en: Is less than or equal to
ru: менее чем или равно

en: Is equal to
ru: Равно

en: Is greater than or equal to
ru: более чем или равно

en: Is greater than
ru: более чем

en: Is not equal to
ru: Не равно

en: Overridden
ru: Переопределяемые

en: Watchdog
ru: Регистратор

en: Normal
ru: Обычное

en: N/A
ru: нет

en: %time ago
ru: %time назад

en: Sort order
ru: Порядок сортировки

en: Up
ru: Вверх

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: This field is required.
ru: Обязательно для заполнения.

en: Maximum
ru: Максимум

en: Scale
ru: Масштабирование

en: Media
ru: Мультимедиа

en: Sortable
ru: Может быть отсортирован

en: Plain text
ru: Обычный текст

en: Caching
ru: Кэширование

en: Month
ru: Месяц

en: Amount
ru: Количество

en: Unlimited
ru: Не ограничено

en: Current
ru: Текущий

en: Serial
ru: Последовательность

en: Code
ru: Код

en: Recipient
ru: Получатель

en: node
ru: материал

en: Example
ru: Пример

en: Day
ru: День

en: Table
ru: Таблица

en: here
ru: тут

en: am
ru: утра

en: pm
ru: вечера

en: The name of the menu the node belongs to.
ru: Название меню, которому принадлежит материал.

en: Node path settings
ru: Адреса документов

en: Default path pattern (applies to all node types with blank patterns below)
ru: Шаблон адреса по умолчанию (применяется ко всем типам документов, для которых ниже не заданы шаблоны)

en: Generate aliases for all existing nodes which do not already have aliases.
ru: Отметьте это поле, чтобы после нажатия кнопки «Сохранить» была проведена массовая генерация адресов документов, которые в настоящее время не имеют альтернативных адресов.

en: The vocabulary that the page's first category belongs to.
ru: Словарь, которому принадлежит первая категория страницы.

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
ru: Общий образец (применяется при незаполненных ниже полях)

en: The name of the category.
ru: Название категории.

en: The id number of the category.
ru: Номер термина

en: Pattern for all %vocab-name paths
ru: Шаблон для всех %vocab-name адресов

en: Forum path settings
ru: Адреса форумов

en: Pattern for forums and forum containers
ru: Шаблон для адресов пользовательских страниц

en: Generate aliases for all existing forums and forum containers which do not already have aliases.
ru: Сгенерировать синонимы для всех существующих пользоветелей которые не имеют синонимов.

en: User path settings
ru: Настройки адреса пользователя

en: Pattern for user account page paths
ru: Образец

en: Generate aliases for all existing user account pages which do not already have aliases.
ru: Отметьте это поле, чтобы после нажатия кнопки «Сохранить» была проведена массовая генерация адресов пользователей, которые в настоящее время не имеют альтернативных адресов.

en: Blog path settings
ru: Адреса блогов

en: Pattern for blog page paths
ru: Шаблон для адресов страницы блога

en: Generate aliases for all existing blog pages which do not already have aliases.
ru: Отметьте это поле, чтобы после нажатия кнопки «Сохранить» была проведена массовая генерация адресов блогов, которые в настоящее время не имеют альтернативных адресов.

en: User-tracker path settings
ru: Адреса истории

en: Pattern for user-tracker page paths
ru: Образец

en: Generate aliases for all existing user-tracker pages which do not already have aliases.
ru: Отметьте это поле, чтобы после нажатия кнопки «Сохранить» была проведена массовая генерация адресов истории, которые в настоящее время не имеют альтернативных адресов.

en: Verbose
ru: Подробная информация

en: Display alias changes (except during bulk updates).
ru: Показать изменения синонимов (кроме пакетного обновления)

en: Replace by separator
ru: Заменить на разделитель

en: Maximum alias length
ru: Полная длина

en: Maximum component length
ru: Длина части

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
ru: Введите максимальную длину части альтернативного адреса (например <em>[title]</em>). Рекомендуется использовать значение <em>100</em>. <a href="@pathauto-help">Справка</a>.

en: Update action
ru: Действие обновления

en: What should pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
ru: Что делать при обновлении существующего материала, который уже имеет синоним?

en: Strings to Remove
ru: Удаляемые слова

en: Created new alias %dst for %src
ru: Создан новый псевдоним %dst для %src

en: Pathauto
ru: Синонимы

en: administer pathauto
ru: управлять АвтоСинонимами

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
ru: Обеспечивает для модулей механизм автоматической генерации синонимов для материала, которым они управляют.

en: Configuration
ru: Настройка

en: Security
ru: Безопасность

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Basic
ru: Базовый

en: List type
ru: Тип перечисления

en: Role
ru: Роль

en: Case
ru: Регистр

en: Not installed
ru: Не установлено

en: Referrer
ru: Источник отсылки

en: Both
ru: Оба способа сразу

en: Filtered text (user selects input format)
ru: Фильтрованный текст (пользователь выбирает формат ввода)

en: Text processing
ru: Обработка текста

en: Maximum length
ru: Максимальная длина

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
ru: Максимальная длина поля в символах. Оставьте поле пустым для неограниченной длины.

en: Rows
ru: Строки

en: Argument
ru: Аргумент

en: Anonymous
ru: Гость

en: <All>
ru: <Все>

en: access all views
ru: доступ к всем представлениям

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
ru: Представления являются настраиваемыми списками материалов. Они полностью изменяемы и позволяют контролировать внешний вид списков выводимых материалов.

en: Tools
ru: Инструменты

en: Override
ru: Переопределить

en: Clone
ru: Клонировать

en: Existing Views
ru: Существующие представления

en: Default Views
ru: Представления по умолчанию

en: Summary, sorted ascending
ru: Сводка, сортировка по возрастанию

en: Summary, sorted descending
ru: Сводка, сортировка по убыванию

en: Ascending
ru: По возрастанию

en: Descending
ru: По убыванию

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
ru: Текст для отображения вверху представления. Может содержать разъяснения или какие-либо ссылки. Не обязательно для заполнения.

en: Normal menu item
ru: Обычный пункт меню

en: Empty text
ru: Пустой текст (выводится при пустом представлении)

en: Expose
ru: Раскрыть

en: Down
ru: Вниз

en: Wildcard
ru: Подстановка

en: Arguments
ru: Аргументы

en: Operator
ru: Оператор

en: Filters
ru: Фильтры

en: Optional
ru: Необязательно

en: Order
ru: Порядок

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
ru: Имя представления должно состоять только из английских букв, цифр и знака подчеркивания.

en: administer views
ru: администрирование представления

en: Random
ru: Случайно

en: Uncategorized
ru: Без категории

en: Position
ru: Позиция

en: Integer
ru: Целое число

en: IP Address
ru: IP-адрес

en: Pattern
ru: Шаблон

en: Basic settings
ru: Базовые настройки

en: Last checked
ru: Посл. проверка

en: Default state
ru: Режим по умочанию

en: Basic setup
ru: Основная установка (setup)

en: Profile name
ru: Название профиля

en: Roles allowed to use this profile
ru: Роли позволяющие использовать этот профиль.

en: Show disable/enable rich text editor toggle
ru: Показывать переключатель включения/выключения расширенного редактора

en: Editor appearance
ru: Вид редактора

en: Cleanup and output
ru: Очистка и вывод

en: Editor CSS
ru: CSS редактора

en: CSS path
ru: Путь CSS

en: Profile
ru: Профиль

en: You must give a profile name.
ru: Вы должны указать название профиля.

en: module
ru: модуль

en: filters
ru: фильтры

en: Visibility settings
ru: Параметры видимости

en: Minimum rows
ru: Минимальное кол-во строк

en: Use inclusion or exclusion mode
ru: Использовать режим включений/исключений

en: Start the toolbar expanded
ru: Разворачивать панель инструментов при запуске редактора

en: The toolbar start expanded or collapsed.
ru: Запускать панель инструментов развёрнутой или свёрнутой.

en: File browser settings
ru: Настройки файлового браузера

en: set page title
ru: задание заголовков страниц

en: Page Title
ru: Заголовок страницы

en: Enhanced control over the page title (in the &lt;head> tag).
ru: Расширенное управление заголовком страницы (тэг &lt;title> в  &lt;head>)

en: Term description
ru: Описание термина

en: Edit group
ru: Изменить группу

en: fields
ru: поля

en: reply
ru: ответить

en: Threshold
ru: Пороговое значение

en: Defaults
ru: По умолчанию

en: Latitude
ru: Широта

en: Longitude
ru: Долгота

en: Collapsible
ru: Сворачиваемое

en: Collapsed
ru: Показывать свернутым

en: Sort by
ru: Сортировать

en: Created date
ru: Дата создания

en: Updated date
ru: Дата обновления

en: Default language
ru: Язык по умолчанию

en: Size of textfield
ru: Размер текстового поля

en: File attachments
ru: Файлы

en: Root
ru: Корневая

en: minute
ru: минута

en: Show
ru: Показать

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ru: Вводите по одному внутреннему пути Drupal на строку. Символ '*' заменяет любое количество символов. Например, введите %blog для обзорной страницы блогов, %blog-wildcard для всех персональных блогов. %front - главная страница.

en: Other queries
ru: Другие запросы

en: Web File Manager
ru: Файловый менеджер

en: Timer
ru: Таймер

en: in
ru: в

en: Token
ru: Маркер

en: Clear
ru: Очистить

en: The update has been performed.
ru: Обновление выполнено.

en: Node title
ru: Название материала

en: Full text
ru: Название и полное содержание

en: Feed settings
ru: Настройки ленты

en: Source
ru: Исходный текст

en: Display all menu items
ru: Показывать все пункты меню

en: access administration menu
ru: доступ к меню администратора

en: Token actions
ru: Маркер: Действия

en: Replacement value
ru: Заменяющее значение

en: tokens
ru: лексемы

en: Replacement patterns
ru: Подстановочные шаблоны

en: User's name
ru: Имя пользователя.

en: User's ID
ru: ID пользователя

en: User's email address
ru: E-Mail адрес пользователя

en: User's registration date
ru: Дата регистрации пользователя

en: User's last login date
ru: Последний вход пользователя

en: The current date in the user's timezone
ru: Текущая дата в часовом поясе пользователя

en: The URL of the user's profile page.
ru: Адрес страницы профиля пользователя.

en: The URL the user's account editing page.
ru: Адрес страницы изменения профиля пользователя.

en: Allowed values list
ru: Список допустимых значений

en: Query
ru: SQL-запрос

en: hour
ru: час

en: Hour
ru: Час

en: Minute
ru: Минут

en: Second
ru: Второй

en: Select list
ru: Выбор из списка

en: Text field
ru: Текстовое поле

en: Granularity
ru: Степень детализации

en: Moderated
ru: Модерируемая

en: Alignment
ru: Выравнивание

en: E-mail subject
ru: Тема письма

en: Randomize
ru: Включить чередование

en: Link label
ru: Метка ссылки

en: Revert
ru: Вернуть

en: Empty
ru: Пусто

en: Replacement patterns for @name
ru: Шаблоны замещения для @name

en: PHP code
ru: PHP-код

en: Display fields
ru: Отображать поля

en: Show field
ru: Показать поля

en: or
ru: или

en: Results
ru: Результаты

en: Poll settings
ru: Параметры опроса

en: Convert
ru: Конвертировать

en: Parent term
ru: Родительский термин

en: Style
ru: Стиль

en: revert
ru: откатить

en: User management
ru: Управление пользователями

en: Permissions
ru: Права доступа

en: Your settings have been saved.
ru: Параметры сохранены.

en: permission
ru: установили право

en: Path Filter
ru: Путь фильтра

en: Last modified
ru: Последний измененный

en: vocabularies and terms
ru: словари и термины

en: Reversed
ru: Оборот

en: Reverse
ru: Инвертировать

en: Thousands separator
ru: Разделитель тысяч

en: User Profile
ru: Профиль пользователя

en: %type settings
ru: Настройки %type

en: Menu settings
ru: Настройки меню

en: edit
ru: изменять

en: Unformatted
ru: Неформатированный

en: Path to the "convert" binary
ru: Путь к исполняемому файлу "convert"

en: Documents
ru: Документы

en: RSS Feed
ru: RSS Лента

en: New comments
ru: Новые комментарии

en: Relationships
ru: Зависимости

en: Plural
ru: Множественное число

en: Relationship
ru: Связь

en: relationships
ru: связи

en: Sort criteria
ru: Критерии сортировки

en: <Hidden>
ru: <скрыто>

en: The primary identifier for a node.
ru: Основной идентификатор материала.

en: Parent menu item
ru: Родительский пункт меню

en: Translations
ru: Переводы

en: JPEG quality
ru: Качество JPEG

en: !name field is required.
ru: Поле !name обязательно для заполнения.

en: Comment settings
ru: Установки комментариев

en: Related content
ru: Связанное содержание

en: Sticky
ru: Прикреплен

en: day(s)
ru: дня(ей).

en: Read only
ru: Только чтение

en: users
ru: пользователи

en: Processing
ru: Обработка

en: Output format
ru: Формат поля

en: Storage
ru: Хранилище

en: Line break converter
ru: Преобразователь переводов строки

en: Role precedence
ru: Превосходство ролей

en: Site configuration
ru: Настройка сайта

en: Submissions
ru: Отправления

en: Analysis
ru: Анализ

en: Clear Form Submissions
ru: Очистить результаты заполнения

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
ru: Удаление всех отправок этой формы

en: Webform %title entries cleared.
ru: Результаты заполнения  %title удалены.

en: Delete Form Submission
ru: Удалить запись опросника

en: Are you sure you want to delete this submission?
ru: Удаление отправления

en: Submitted values are
ru: Отправленные значения:

en: Q
ru: Вопросы

en: responses
ru: Ответы

en: A webform can be a questionnaires, contact or request forms. It can be used to let visitors make contact, register for a event or to enable a complex survey.
ru: Можно использовать для создания анкет, тестов, форм обратной связи. Используется для установки контакта с посетителями, регистрации на событие или сложные комплексные опросы.

en: View and edit all the available webforms on your site.
ru: Просмотр и редатирование всех опросников на сайте.

en: Webform
ru: Веб-формы

en: Global configuration of webform functionality.
ru: Общая настройка работы модуля <em>Webform</em>.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
ru: Форма — это документ, который используется для создания форм, в которые можно включить разные типы полей и настроить их параметры необходимым образом. Все полученные результаты сохраняются на отдельной странице и доступны для просмотра и анализа.

en: Go to form
ru: Перейти к форме

en: View this form.
ru: Перейти к форме.

en: Log submissions
ru: Запись в журнал

en: Full debug
ru: Полная отладка

en: Webform Settings
ru: Webform

en: Text to be shown as teaser and before the form.
ru: Содержание этого поля показывается в кратком содержании документа и перед полями формы.

en: Confirmation message or redirect URL
ru: Сообщение или URL с сообщением

en: Mandatory
ru: Обязательно

en: E-mail to address
ru: Почтовый адрес

en: E-mail from name
ru: Имя отправителя

en: E-mail from address
ru: Адрес отправителя

en: ever
ru: всегда

en: every hour
ru: в час

en: every day
ru: в день

en: every week
ru: в неделю

en: No Components, add a component below.
ru: Поля не добавлялись.

en: Edit component: @name (@type)
ru: Редактирование поля <em>@name</em> (<em>@type</em>)

en: Field Key
ru: Ключ поля

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
ru: Используется как заголовок при  отображении этого элемента формы.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
ru: Короткая подсказка пользователю, как заполнить это поле.

en: Check this option if the user must enter a value.
ru: Отметьте, если хотите сделать это поле обязательным.

en: Parent Fieldset
ru: Родительская группа полей

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
ru: Для компонента опросника типа @type функция редактирования не определена.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
ru: Ключ поля %field_key не корректен. Используйте только буквенные и цифровые символы нижнего регистра и нижнее подчеркивание.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
ru: Ключ поля %field_key уже используется для поля %existing_field. Ключи полей должны быть уникальными.

en: Submission #@sid
ru: Отправление №@sid

en: Previous submission
ru: Предыдущее отправление

en: Next submission
ru: Следующее отправление

en: Submission Information
ru: Отправленная информация

en: Submitted by !name
ru: Отправитель: !name

en: Next Page >
ru: Следующая страница

en: < Previous Page
ru: Предыдущая страница

en: The webform component @type is not able to be displayed
ru: Невозможно отобразить компонент опросника @type

en: Illegal information. Data not submitted.
ru: Неверная информация. Данные не приняты.

en: Go back to the form
ru: Вернуться к форме

en: create webforms
ru: создание форм

en: edit own webforms
ru: изменение своих форм

en: edit webforms
ru: изменение форм

en: access webform results
ru: доступ к результатам отправлений

en: clear webform results
ru: очистка результатов форм

en: access own webform submissions
ru: доступ к своим отправлениям

en: edit own webform submissions
ru: изменение своих отправлений

en: edit webform submissions
ru: изменение отправлений

en: use PHP for additional processing
ru: использование PHP-кода для дополнительной обработки

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
ru: Конструктор форм.

en: Default value
ru: Значение по умолчанию

en: The default value of the field.
ru: Значение поля по умолчанию.

en: Timezone
ru: Зона времени

en: Observe Daylight Savings
ru: Учитывать Летнее Время

en: Automatically adjust the time during daylight savings.
ru: Автоматически подстраивать время при переходе на летнее время.

en: Presents month, day, and year fields.
ru: Поле с возможностью выбора дня, месяца и года.

en: Left Blank
ru: Оставить пустым

en: User entered value
ru: Значение, введённое пользователем

en: Width of the textfield.
ru: Ширина текстового поля.

en: User email as default
ru: Электронный адрес пользователя по-умолчанию

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
ru: Установить значение по умолчанию для этого поля в электронный адрес посетителя. Если он/она авторизованы. Для анонимных размещений не играет роли.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
ru: Запретить редактирование. Полезно для ввода и показа значения по-умолчанию

en: Average submission length in words (ex blanks)
ru: Среднее количество слов в отправленном тексте (включая пробелы)

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
ru: Если отмечено, то группу полей можно сворачивать или разворачивать нажатием на ссылку в заголовке группы

en: Collapsed by Default
ru: Свёрнутое по умолчанию

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
ru: Сворачиваемые группы полей по-умолчанию развёрнуты. Поставьте галочку, если хотите, чтобы наборы полей были по-умолчанию свёрнуты.

en: Upload Filtering
ru: Фильтры загрузок

en: Select the types of uploads you would like to allow.
ru: Выберите типы файлов, который вы хотите позволить загружать.

en: Web Images
ru: Изображения для интернета

en: Desktop Images
ru: Картинки больших размеров

en: Additional Extensions
ru: Дополнительные расширения

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, seperated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
ru: Ведите список позволенных расширений файлов через запятую. Эти расширения будут добавлены к вышеуказанному списку.

en: Max Upload Size
ru: Макс. размер файла

en: Enter the max file size a user may upload (in KB).
ru: Введите максимально разрешенный размер файла (в Килобайтах)

en: Upload Directory
ru: Папка для размещения файлов

en: Webform uploads are always saved in the site files directory. You may optionally specify a subfolder to store your files.
ru: Файлы опросника всегда сохраняются в папке /files/ Вашего сайта. Вы можете указать папку внутри /files/ для того, чтобы отделить файлы опросника от остальных.

en: Files with the '%ext' extension are not allowed, please upload a file with a %exts extension.
ru: Файлы с расширением '%ext' нельзя загружать, пожалуйста, загружайте файлы с позволенными расширениями: %exts.

en: The file '%filename' is too large (%filesize KB). Please upload a file %maxsize KB or smaller.
ru: Файл  '%filename' слишком большой (%filesize KB). Пожалуйста, загружайте файлы размером %maxsize KB или меньше.

en: The uploaded file %filename was unable to be saved. The destination directory may not be writable.
ru: Файл %filename не удалось загрузить. Папка назначения закрыта для записи.

en: The uploaded file was unable to be saved. The destination directory does not exist.
ru: Загруженный файл невозможно сохранить. Отсутствует директория назначения.

en: Uploading a new file will replace the current file.
ru: Загрузка нового файла, заменит старый.

en: Allow users to submit files of the configured types.
ru: Прикрепление к формам файлов.

en: User uploaded file
ru: Файл, загруженный пользователем

en: Average uploaded file size
ru: Средний размер загружаемых файлов

en: Options to select across the top. One option per line. Key-value pairs may be entered seperated by pipes. i.e. safe_key|Some readable option
ru: Варианты выбора. Один вариант в строке. Пары  значений ключа при введении могут разделяться вертикальными линиями. Пример: "safe_key|Название опции"

en: Questions
ru: Вопросы

en: Questions list down the left side. One question per line.
ru: Список вопросов с левой стороны. Один вопрос на строку.

en: Randomize Options
ru: Расположить варианты в случайном порядке

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
ru: Располагать варианты  в случайном порядке при отображении их в форме.

en: Randomize Questions
ru: Случайный вывод вопросов

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
ru: Располагать вопросы в случайном порядке при отображении их в форме.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
ru: Создание сеток вопросов-ответов с радиокнопками.

en: Non-empty
ru: Не пустое

en: Markup allows you to enter custom HTML or PHP logic into your form.
ru: Разметка позволяет ввести пользовательский HTML или PHP-логику в эту форму.

en: Use caution when combining the pagebreak and file components. File components will not be submitted unless they are after the last pagebreak in the form.
ru: Будьте осторожны при работе с компонентами файлов на разрыве страниц. Компоненты файла будут добавлены только в том случае, если они расположены после последнего разрыва в форме.

en: Break up a multi-page form.
ru: Разбивка форм на несколько страниц, создание пошаговых форм.

en: The default value of the field. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
ru: Значение поля по умолчанию. Для множества значений, разделяйте введённые значения запятой.

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
ru: Чтобы позволить пользователю отмечать несколько значений, поставьте галочку здесь.

en: Listbox
ru: Выпадающий список

en: Check this option if you want the select component to be of listbox type instead of radiobuttons or checkboxes.
ru: Отметьте, чтобы показывать значения в виде выпадающего списка, а не радиокнопок или галочек.

en: select...
ru: выбор...

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
ru: Создание отмечаемых полей, радиокнопок и меню со списком выбора.

en: Height of the textfield.
ru: Высота текстового поля.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
ru: Многострочное поле для ввода текста.

en: Maxlength of the textfield.
ru: Максимальная длина поля.

en: Basic textfield type.
ru: Однострочное поле для ввода текста.

en: Time Format
ru: Формат времени

en: Format the display of the time in 12 or 24 hours.
ru: Формат вывода времени: 24-часовой или 12-часовой

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
ru: Поля с возможностью выбора часов и минут. Может работать в 12/24-часовом формате.

en: Comment title
ru: Заголовок комментария

en: Enable custom alternate text
ru: Включить пользовательский альтернативный текст

en: Enable custom title text
ru: Включить пользовательский текст заголовка

en: Apply
ru: Применить

en: Enter the terms you wish to search for.
ru: Введите искомые термины.

en: Base URL
ru: Базовый URL

en: Information
ru: Информация

en: No content types available.
ru: Не доступных типов содержимого.

en: PHP Code
ru: PHP-Код

en: Simple
ru: Простой

en: Translation
ru: Перевод

en: Translation status
ru: Статус перевода

en: taxonomy term
ru: Термин таксономии

en: Above
ru: Сверху

en: Number of values
ru: Значения

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
ru: Осторожно! Изменение этой настройки после создания данных может привести к их потере!

en: @min and @max
ru: @min и @max

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
ru: Модуль content, обязательный компонент системы Content Construction Kit (CCK), позволяет администраторам ассоциировать некоторые поля с типами содержимого. В Drupal типы содержимого используются для определения характеристик сообщения, включая заголовок и описание полей, отображаемых на страницах его добавления и изменения. Используя данный модуль (и другие вспомогательные модули, входящие в состав CCK), дополнительные поля могут быть добавлены после "Заголовка" и "Тела" сообщения. Особенности CCK доступны во вкладках на <a href="@content-types">страницах управления типами содержимого</a>. (Просмотрите <a href="@node-help">страницу помощи модуля node</a> для дополнительной информации по типам содержимого.)

en: When adding a custom field to a content type, you determine its type (whether it will contain text, numbers, or references to other objects) and how it will be displayed (either as a text field or area, a select box, checkbox, radio button, or autocompleting field). A field may have multiple values (i.e., a "person" may have multiple e-mail addresses) or a single value (i.e., an "employee" has a single employee identification number). As you add and edit fields, CCK automatically adjusts the structure of the database as necessary. CCK also provides a number of other features, including intelligent caching for your custom data, an import and export facility for content type definitions, and integration with other contributed modules.
ru: При добавлении пользовательского поля в тип содержимого, Вы определяете его тип (будет ли поле содержать текст, числа или ссылки на другие объекты) и способ отображения (текстовое поле или панель, поле выбор, флажок, радиокнопка или автозаполняющееся поле). Поле может принимать различные значения (например "person" может иметь несколько e-mail адресов) или одно значение (например "служащий" может иметь только один идентификационный номер). При добавлении или изменении полей, CCK автоматически настраивает структура БД при необходимости. CCK также предоставляет несколько других особенностей, таких как определения типов содержимого и интеграцию с другими модулями.

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
ru: Пользовательские типы полей предоставляются набором дополнительных модулей, включенных в CCK (каждый модуль предоставляет определенный тип). <a href="@modules">Страница модулей</a> позволяет Вам включать или выключать компоненты CCK. Коплект CCK по умолчанию включает:

en: <em>number</em>, which adds numeric field types, in integer, decimal or floating point form. You may define a set of allowed inputs, or specify an allowable range of values. A variety of common formats for displaying numeric data are available.
ru: <em>number</em>, который добавляет числовые типы полей в форме целых, десятичных или чисел с плавающей запятой. Вы можете определить набор разрешенных значений для ввода или определить диапазон значений.  Возможно разнообразие общих форматов для отображения чисел.

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
ru: <em>text</em>, котоый добавляет текстовые типы полей. Текстовое поле может включать только простой текст или возможно использовать фильтры форматирования ввода в Drupal для безопасного управления вводом текста. Поля ввода текста могут иметь как одну строку, так и множество строк для ввода; также можно включать поля выбора, флажки или радиокнопки. При желании, CCK может обрабатывать ввод по набору разрешенных значений.

en: <em>nodereference</em>, which creates custom references between Drupal nodes. By adding a <em>nodereference</em> field and two different content types, for instance, you can easily create complex parent/child relationships between data (multiple "employee" nodes may contain a <em>nodereference</em> field linking to an "employer" node).
ru: <em>nodereference</em>, который создает различные пользовательские ссылки между материалами Drupal. При добавлении поля <em>nodereference</em> и двух различных типов содержимого, Вы сможете легко создать комплексные родственные связи можду данными (множественные поля "служащие" могут модержать поле <em>nodereference</em>, указывающее на материал "служащего").

en: <em>userreference</em>, which creates custom references to your sites' user accounts. By adding a <em>userreference</em> field, you can create complex relationships between your site's users and posts. To track user involvement in a post beyond Drupal's standard <em>Authored by</em> field, for instance, add a <em>userreference</em> field named "Edited by" to a content type to store a link to an editor's user account page.
ru: <em>userreference</em>, который создает различные связи между пользовательскими учетными записями на Вашем сайте. При добавлении поля <em>userreference</em>, Вы можете создать комплексные связи между пользователями Вашего сайта и сообщениями. Для отслеживания участия пользователя в сообщении после стандартного поля Drupal <em>Опубликовано:</em>, к примеру, добавление поля <em>userreference</em> с именем "Изменено:" к типу содержимого является ссылкой на страницу учетной записи редактора.

en: <em>fieldgroup</em>, which creates collapsible fieldsets to hold a group of related fields. A fieldset may either be open or closed by default. The order of your fieldsets, and the order of fields within a fieldset, is managed via a drag-and-drop interface provided by content module.
ru: <em>fieldgroup</em>, которая создает сворачиваемые наборы полей для группирования родственных полей. Набор полей может быть как раскрыт, так и свернут по умолчанию. Порядок Ваших наборов полей и порядок полей в наборе обеспечивается интерфейсов drag-and-drop, предоставляемым модулем content.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
ru: Для дополнительной информации, просмотрите онлайн справочник для <a href="@handbook-cck">CCK</a> либо <a href="@project-cck">страницу проекта CCK</a>.

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
ru: Настроить отображение полей и названий этого типа материалов при просмотре анонса и полной страницы.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
ru: Настроить как поля этого типа материалов должны показываться, когда отображаются в следующих контекстах:

en: Add another item
ru: Добавить ещё

en: Full node
ru: Материал полностью

en: Search Index
ru: Поисковый индекс

en: Search Result
ru: Результат поиска

en: Updating field type %type with module %module.
ru: Обновление типа поля %type модулем %module.

en: Updating widget type %type with module %module.
ru: Обновление типа виджета %type модулем %module.

en: Manage fields
ru: Поля

en: Remove field
ru: Удалить поле

en: Allows administrators to define new content types.
ru: Позволяет администраторам определять новые типы материалов.

en: Advanced usage only: PHP code that returns a keyed array of allowed values. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the array returned by this code will override the allowed values list above.
ru: Только для специалистов: PHP-код, возвращающий массив допустимых значений. Не должен содержать  разделители &lt;?php ?&gt;. Если в это поле введён код, то возвращаемый им массив заменит вышеуказанный список допустимых значений.

en: Trimmed
ru: Обрезанный текст

en: Used in
ru: Где используется

en: No fields have been defined for any content type yet.
ru: Ещё нет поля определенного для любого типа содержимого.

en: no styling
ru: без оформления

en: simple
ru: простое

en: fieldset
ru: набор полей

en: fieldset - collapsible
ru: набор полей - сворачиваемый

en: fieldset - collapsed
ru: набор полей - свернутый

en: Added field %label.
ru: Поле &#132;%label&#147; добавлено.

en: There was a problem adding field %label.
ru: Ошибка добавления поля %label.

en: There was a problem creating field %label.
ru: Ошибка создания поля %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
ru: Вы действительно хотите удалить поле &#132;%field&#147;?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
ru: Содержание, которое находится в этом поле, будет удалено. Это действие нельзя отменить.

en: Removed field %field from %type.
ru: Поле &#132;%field&#147; (%type) удалено.

en: There was a problem deleting %field from %type.
ru: Ошибка удаления %field из %type.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
ru: Эти настройки относятся только к полю %field, каким оно появляется в типе материала %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
ru: Эти настройки относятся к полю %field в каждом типе материала, в котором оно отображается.

en: Save field settings
ru: Сохранить

en: The default value PHP code returned an incorrect value.<br/>Expected format: <pre>!sample</pre> Returned value: @value
ru: PHP-код значения по умолчанию вернул неправильное значение.<br/>Предполагаемый формат: <pre>!sample</pre> Возвращённое значение: @value

en: The default value is invalid.
ru: Значение по умолчанию некорректно.

en: Saved field %label.
ru: Поле %label сохранено.

en: The update has encountered an error.
ru: Во время обновления произошла ошибка.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
ru: База была изменена и данные были изменены или удалены.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
ru: Возникла ошибка и изменения в базе не произведены.

en: Processing %title
ru: Обработка %title

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
ru[0]: 1 пункт обработан:
ru[1]: @count пунктов обработано:

en: Content fields table %old_name has been renamed to %new_name and field instances have been updated.
ru: Поля таблицы &#147;%old_name&#148; переименованы в  &#147;%new_name&#148; и значения полей обновлены.

en: The content fields table %name has been deleted.
ru: Таблиц &#147;%name&#148; удалена.

en: Referenced node ID
ru: ID материала, на который можно ссылаться

en: Referenced node title
ru: Заголовок материала, на который можно ссылаться

en: Raw number value
ru: Необработанное числовое значение

en: Formatted number value
ru: Форматированное числовое значение

en: Raw, unfiltered text
ru: Прямой, необработанный текст.

en: Formatted and filtered text
ru: Форматированный и обработанный текст

en: Referenced user ID
ru: ID связанного пользователя

en: Referenced user name
ru: Имя связанного пользователя

en: Formatted HTML link to referenced user
ru: Форматированная HTML ссылка на связанного пользователя

en: Group multiple values
ru: Группировать множественные значения

en: Select the content type to export.
ru: Выберите тип материала для экспорта.

en: Export data
ru: Экспортировать данные

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
ru: Копировать экспортируемый текст и вставить его в другой тип материала используя функцию импорта.

en: This form will import field definitions exported from another content type or another database.<br/>Note that fields cannot be duplicated within the same content type, so imported fields will be added only if they do not already exist in the selected type.
ru: Эта форма позволяет импортировать определения полей из другого типа материала или другой базы данных. <br />Обратите внимание, что не должно быть одинаковых полей в одном и том же типе материала, поскольку инпортируемые поля добавляются только, если такие не существуют в выбранном типе материала.

en: <Create>
ru: Создать

en: Select the content type to import these fields into.<br/>Select &lt;Create&gt; to create a new content type to contain the fields.
ru: Выберите тип содержимого, в который импортировать данные поля.<br/>Выберите &lt;Создать&gt; для создания нового типа содержимого для включения полей.

en: Import data
ru: Импорт данных

en: Paste the text created by a content export into this field.
ru: Вставить в это поле текст, созданный с помощью экспорта.

en: The import data is not valid import text.
ru: Импортируемые данные содержат неправильный текст для импорта.

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
ru: Следующие модули должны быть включены, чтобы работал импорт: %modules.

en: The content type %type already exists in this database.
ru: Тип материала %type уже есть в базе данных.

en: Exiting. No import performed.
ru: Выход. Импорт не произведен.

en: An error has occurred adding the content type %type.<br/>Please check the errors displayed for more details.
ru: Произошла ошибка при добавлении типа содержимого %type.<br/>Пожалуйста проверьте показанные ошибки для более подробной информации.

en: The imported field %field_label (%field_name) was not added to %type because that field already exists in %type.
ru: Импортируемое поле &#132;%field_label&#147; (%field_name) не было добавлено в тип материалов &#132;%type&#147;, поскольку оно уже существует.

en: The field %field_label (%field_name) was added to the content type %type.
ru: Поле %field_label (%field_name) добавлено для типа метериала %type.

en: An error occurred when exporting the 'display settings' data for the field %field_name.<br/>The db error is: '%db_err'.
ru: В процессе экспорта информации о настройках отображения для поля %field_name произошла ошибка.<br/>Ошибка БД: '%db_err'.

en: Content Copy
ru: Копия содержимого

en: Enables ability to import/export field definitions.
ru: Включает возможность импорта/экспорта определений полей.

en: view
ru: видеть

en: Please <a href="!url">configure your field permissions</a> immediately. All fields are inaccessible by default.
ru: Пожалуйста, <a href=\"!url\">настройте разрешения для ваших полей</a> как можно скорее. Все поля по-умолчанию недоступны.

en: Content Permissions
ru: Содержимое Разрешения

en: Set field-level permissions for CCK fields.
ru: Позволяет установить разрешения для каждого CCK-поля.

en: These settings apply to the group in the node editing form.
ru: Это настройки для группы полей в форме редактирования материала.

en: always open
ru: всегда открыто

en: collapsible
ru: сворачиваемо

en: collapsed
ru: свернут

en: Instructions to present to the user on the editing form.
ru: Инструкции для пользователя, показываемые в форме редактирования.

en: These settings apply to the group on node display.
ru: Эти настройки применяются к группе при показе материала.

en: A description of the group.
ru: Описание группы

en: Are you sure you want to remove the group %label?
ru: Вы уверены, что хотите удалить группу %label?

en: The group %group_name has been removed.
ru: Группа %group_name была удалена.

en: Fieldgroup
ru: Группа полей

en: Node reference
ru: Ссылка на материал

en: Store the ID of a related node as an integer value.
ru: Сохранить ID связанного материала как целое значение.

en: Content types that can be referenced
ru: Типы материалов, на которые можно ссылаться

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
ru: Дополнительно - Материалы, на которые можно ссылаться (представление)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
ru: Предоставьте разделенный запятой список аргументов для передачи представлению.

en: Title (link)
ru: Заголовок (ссылка)

en: Title (no link)
ru: Заголовок (текст)

en: Autocomplete text field
ru: Автодополняемое текстовое поле

en: Nodereference autocomplete
ru: Nodereference автозаполнение

en: Node Reference
ru: Ссылка на материал

en: Defines a field type for referencing one node from another.
ru: Определяет тип поля для связи одного документа с другим.

en: Store a number in the database as an integer.
ru: Запомнить число в базе данных как целое.

en: Decimal
ru: Дробное число

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
ru: Сохранение номера в базе данных в фиксированном десятичном формате.

en: Float
ru: Диапазон

en: Store a number in the database in a floating point format.
ru: Хранить номер в базе данных в формате с плавающей точкой.

en: Minimum
ru: Минимум

en: Precision
ru: Точность

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
ru: Общее количество цифр числа (до и после запятой).

en: The number of digits to the right of the decimal.
ru: Количество цифр после запятой.

en: Decimal marker
ru: Разделитель

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
ru: Символы, которые должны использоваться для обозначения десятичной запятой в формах.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
ru: Определите строку, которая является префиксом к значению, например $ или €. Оставьте пустым для пустого префикса. Разделите единственное и множественное значения чертой (фунт|фунты).

en: Define a string that should suffixed to the value, like m², m/s², kb/s. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
ru: Определите строку, которая будет идти после значения, как m², m/s², kb/s. Оставьте поле пустым, если не нужено. Разделяйте единственное и можественное число вертикальной линией '|' (метр|метров).

en: Allowed values
ru: Допустимые значения

en: "Minimum" must be a number.
ru: В поле &#132;Минимум&#147; необходимо указать число.

en: "Maximum" must be a number.
ru: В поле &#132;Максимум&#147; необходимо указать число.

en: unformatted
ru: неформатированно

en: Defines numeric field types.
ru: Тип поля — число.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
ru: Для типа виджета "выключатель да/нет" в списке <strong>Допустимых значений</strong> сперва укажите значение для варианта "нет"(флажок снят), затем - для варианта "да" (флажок включён). Имейте в виду, что подпись к флажку будет взята из варианта "да".

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the multiple values option is selected for this field, otherwise radios will be displayed.
ru: Виджет 'Чекбоксы/радиокнопки' будет отображать чекбоксы при множественном выборе и радиокнопки - при одиночном.

en: Check boxes/radio buttons
ru: Флажки/радио-кнопки

en: Single on/off checkbox
ru: Выключатель да/нет

en: Option Widgets
ru: Виджеты настроек

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
ru: Определяет выбор, переключатель или радиокнопки для текстовых и числовых полей.

en: Store text in the database.
ru: Хранить текст в базе данных.

en: Text area (multiple rows)
ru: Текстовая область

en: Defines simple text field types.
ru: Тип поля — текст.

en: User reference
ru: Ссылка на пользователя

en: User roles that can be referenced
ru: Роли пользователей, на которые могут ссылаться

en: User status that can be referenced
ru: Статус пользователя, на который можно ссылаться

en: Reverse link
ru: Обратная ссылка

en: If selected, a reverse link back to the referencing node will displayed on the referenced user record.
ru: Если выбрано, обратная ссылка на материал будет показана в записи пользователя.

en: Userreference autocomplete
ru: Автозавершение ссылок на пользователя

en: User Reference
ru: Ссылка на пользователя

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
ru: Определяет тип поля для ссылок на пользователя из документа.

en: Publish
ru: Опубликовать

en: Permission
ru: Право доступа

en: Grid
ru: Сетка

en: API documentation
ru: Документация по API

en: Hide
ru: Убрать

en: Read/Write
ru: Чтение/Запись

en: Global
ru: Глобальный

en: Copyright
ru: Авторские права (Copyright)

en: arguments
ru: аргументы

en: X offset
ru: Смещение по горизонтали

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>left</em>, <em>center</em>, or <em>right</em>.
ru: Введите сдвиг в пикселях или используйте ключевое слово: <em>left</em>(слева), <em>center</em>(центр), или  <em>right</em>(справа).

en: Y offset
ru: Смещение по вертикали

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>top</em>, <em>center</em>, or <em>bottom</em>.
ru: Введите сдвиг в пикселях или используйте ключевое слово: <em>top</em>(верх), <em>center</em>(центр) или <em>bottom</em>(низ).

en: Examples:
ru: Пример:

en: Profiles
ru: Профили

en: Thread
ru: Обсуждение

en: Abstract
ru: Аннотация

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
ru: Необходимо указать хотя бы одно не исключающее ключевое слово, содержащее не менее @count символов.

en: From name
ru: От

en: From address
ru: Адрес

en: Distinct
ru: Уникальность

en: ImageMagick Binary
ru: Бинарный файл ImageMagick

en: ImageMagick is a standalone program used to manipulate images. To use it, it must be installed on your server and you need to know where it is located. If you are unsure of the exact path consult your ISP or server administrator.
ru: ImageMagick

en: Specify the complete path to the ImageMagic <kbd>convert</kbd> binary. For example: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> or <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>
ru: Определите полный путь к ImageMagick бинарному файлу <kbd>конвертации</kbd>. Например: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> или <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>

en: Display debugging information
ru: Отображать отладочную информацию

en: ImageMagick command: @command
ru: ImageMagick команда: @command

en: ImageMagick output: @output
ru: Вывод ImageMagick: @output

en: ImageMagick reported an error: %error
ru: Ошибка: %error

en: <None>
ru: <не выбрано>

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
ru: Автоматически сформированный %original_alias конфликтует с существующим адресом. Синоним изменён на %alias.

en: Ignoring alias %dst due to existing path conflict.
ru: Игнорирование синонима %dst из-за конфликта с существующим адресом.

en: Ignoring alias %dst because it is the same as the internal path.
ru: Игнорирование синонима %dst так как он совпадает с внутренним адресом.

en: Created new alias %dst for %src, replacing %old_alias. %old_alias now redirects to %dst
ru: Создан новый синоним %dst для %src, заменя %oldalias

en: Created new alias %dst for %src, replacing %old_alias
ru: Создан новый синоним %dst дляr %src, заменяющий %old_alias

en: It appears that you have installed Pathauto, which depends on token, but token is either not installed or not installed properly.
ru: Похоже, что вы установили Автосиноним, который зависит от модуля Маркер, но модуль Маркер не установлен или установлен неправильно.

en: Double quotes "
ru: Двойная кавычка "

en: Single quotes (apostrophe) '
ru: Одинарный кавычки (апостроф) '

en: Back tick `
ru: Обратная черта `

en: Comma ,
ru: Запятая ,

en: Period .
ru: Точка .

en: Hyphen -
ru: Тире -

en: Underscore _
ru: Подчёркивание _

en: Colon :
ru: Двоеточие :

en: Semicolon ;
ru: Точка с запятой ;

en: Pipe |
ru: Вертикальная черта |

en: Left curly bracket {
ru: Левая фигурная скобка {

en: Left square bracket [
ru: Левая прямая скобка [

en: Right curly bracket }
ru: Правая фигурная скобка }

en: Right square bracket ]
ru: Правая прямая скобка ]

en: Plus +
ru: Плюс +

en: Equal =
ru: Равно =

en: Asterisk *
ru: Звёздочка *

en: Ampersand &
ru: Амперсанд &

en: Percent %
ru: Процент %

en: Caret ^
ru: Степень ^

en: Dollar $
ru: Доллар $

en: Hash #
ru: Номер #

en: At @
ru: Собака @

en: Exclamation !
ru: Восклицательный знак !

en: Tilde ~
ru: Тильда ~

en: Left parenthesis (
ru: Левая скобка (

en: right parenthesis )
ru: Правая скобка )

en: Question mark ?
ru: Вопросительный знак ?

en: Less than <
ru: Знак меньше <

en: Greater than >
ru: Знак больше >

en: Back slash \
ru: Обратный слеш \

en: Bulk generate aliases for nodes that are not aliased
ru: Сгенерировать адреса документов

en: Pattern for all @node_type paths
ru: Шаблон для всех адресов материалов типа @node_type

en: Bulk generate forum paths
ru: Сгенерировать адреса форумов

en: Bulk generate aliases for users that are not aliased
ru: Генерировать синонимы также и для RSS лент

en: Bulk generate aliases for blogs that are not aliased
ru: Сгенерировать адреса блогов

en: users/[user-raw]/track
ru: user/[user]/track

en: Bulk generate aliases for user-tracker paths that are not aliased
ru: Сгенерировать адреса истории

en: Delete aliases
ru: Удалить синонимы

en: As [cat], but including its supercategories separated by /.
ru: Как [cat], но включает категорию верхнего уровня отделённую /.

en: As [cat-raw], but including its supercategories separated by /. WARNING - raw user input.
ru: Как и  [cat], но в том числе с супер категориями.

en: As [term], but including its supercategories separated by /.
ru: Как [term], но включает категорию верхнего уровня отделённую /.

en: As [term-raw], but including its supercategories separated by /. WARNING - raw user input.
ru: Как [term-raw], но включает категорию верхнего уровня отделённую /. ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: прямой ввод пользователя.

en: URL alias for the term.
ru: Название термина.

en: URL alias for the parent book.
ru: Синоним URL для родительской книги.

en: user blogs
ru: блоги пользователей

en: user trackers
ru: история

en: Automatic alias
ru: Автоматический псевдоним

en: Update path alias
ru: Обновить альтернативный адрес

en: It appears that the <a href="@token_link">Token module</a> is not installed. Please ensure that you have it installed so that Pathauto can work properly. You may need to disable Pathauto and re-enable it to get Token enabled.
ru: Эта версия Pathauto требует установки модуля <a href="@token_link">Token module</a>. Возможно вам потребуется выключить, а затем снова включить Pathauto.

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
ru: Введите знак, который будет использоваться в качестве разделителя слов. Этим знаком будут заменяться пробелы и знаки пунктуации. В качестве разделителя не рекомендуется использовать <em>пробел</em> и <em>+</em>.

en: Character case
ru: Регистр символов

en: Leave case the same as source token values.
ru: Оставить без изменений

en: Change to lower case
ru: Изменить в нижний регистр

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
ru: Введите максимальную длину альтернативного адреса. Рекомендуется использовать значение <em>100</em>. <a href="@pathauto-help">Справка</a>.

en: Maximum number of objects to alias in a bulk update
ru: Максимальное число объектов синонима при пакетном обновлении

en: Maximum number of objects of a given type which should be aliased during a bulk update. The default is 50 and the recommended number depends on the speed of your server. If bulk updates "time out" or result in a "white screen" then reduce the number.
ru: Введите максимальное количество альтернативных адресов, которое будет генерироваться при массовой генерации. Значение по умолчанию — <em>50</em>. Вы можете выставить это значение в этом поле, в зависимости от скорости вашего сервера. Если при массовой генерации адресов вы получаете сообщение о нехватке времени на операцию или белый экран, то уменьшите значение этого поля.

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
ru: Пропустить (старый адрес останется нетронутым)

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
ru: Добавить адрес (существующий адрес оставить)

en: Create a new alias. Delete the old alias.
ru: Добавить адрес (существующий адрес удалить)

en: Create a new alias. Redirect from old alias.
ru: Добавить адрес (существующий адрес перенаправить)

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is determined by the i18n-ascii.txt file in the Pathauto directory. <strong>This option is disabled on your site because you do not have an i18n-ascii.txt file in the Pathauto directory.</strong>
ru: Отметьте это поле, чтобы при генерации адреса использовать транслитерацию. Правила транслитерации определяются файлом <em>i18n-ascii.txt</em>, который находится в папке модуля. <strong>Для включения возможности транслитерации переименуйте файл <em>i18n-ascii.example.txt</em> в <em>i18n-ascii.txt</em>.</strong>

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is determined by the i18n-ascii.txt file in the Pathauto directory.
ru: Отметьте это поле, чтобы при генерации адреса использовать транслитерацию. Правила транслитерации определяются файлом <em>i18n-ascii.txt</em>, который находится в папке модуля. <strong>Для включения возможности транслитерации переименуйте файл <em>i18n-ascii.example.txt</em> в <em>i18n-ascii.txt</em>.</strong>

en: Transliterate prior to creating alias
ru: Использовать транслитерацию

en: Reduce strings to letters and numbers from ASCII-96
ru: Исключать знаки не входящие в ASCII-96

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
ru: Отметьте это поле, чтобы при транслитерации из адресов исключались знаки на входящие в ASCII-96.

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not place punctuation in here and do not use WYSIWYG editors on this field.
ru: Введите <strong>через запятую</strong> слова, которые не будут использоваться при генерации адресов. Отметьте: для этого поля следует отключить использование визуального текстового редактора, т.к. он может использовать в этом поле невидимые вам теги.

en: Punctuation settings
ru: Настройки знаков препинания

en: No action (do not replace)
ru: Нет действия (не заменять)

en: Use -raw replacements for text to avoid problems with HTML entities.
ru: Для того, чтобы избежать проблем со спецзнаками HTML, используйте в маркерах суффикс <em>-raw</em>. Например, при использовании этого суффикса для названия документа с текстом <em>URL's</em> будет сгенерирован адрес <em>urls</em>, а не <em>url039s</em>.

en: Internal feed alias text (leave blank to disable)
ru: Лента

en: The text to use for aliases for RSS feeds. Examples are "feed" and "0/feed".
ru: Не заполняйте это поле, если не хотите использовать альтернативные адреса для лент.

en: You are using the token [%token] which is not valid within the scope of tokens where you are using it.
ru: Вы используете маркер [%token], который является не верным среди маркеров, где вы его используете.

en: You are using the token [%token] which has a -raw companion available [%raw_token]. For Pathauto patterns you should use the -raw version of tokens unless you really know what you are doing. See the <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for more details.
ru: Вы используете маркер [%token], у которого есть парный -raw маркер [%raw_token]. Для шаблонов модуля Pathauto следует использовать -raw версии маркеров, если вы не полностью уверены в том, что делаете. См. <a href="@pathauto-help">справку модуля Pathauto</a> для уточнения.

en: NOTE: This field contains potentially incorrect patterns.
ru: ЗАМЕЧАНИЕ: Это поле содержит потенциально неверные шаблоны.

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the catpath and termpath patterns. You should probably set the action for @name to be "replace by separator"
ru: Вы настроили @name как разделитель и оно должно быть удалено, когда встретится в строках. Это может вызвать проблемы с вашим шаблонами и, особенно, с catpath и termpath шаблонами. Вам стоит установить действие для @name в "заменить разделителем"

en: Choose Aliases to Delete
ru: Выберите синонимы для удаления

en: all aliases
ru: все синонимы

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
ru: Удалить все синонимы. Количество синонимов, которые будут удалены: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
ru: Удалить синонимы для всех @label. Число синонимов, которые будут удалены: %count.

en: <p><strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.</p>
ru: <p><strong>Отметьте:</strong> удаление произойдёт без подтверждения. Перед тем, как нажать кнопку «Удалить», убедить в верности выбранных пунктов. Возможно, перед удалением, стоит сделать копию базы данных или таблицы <code>url_alias</code>.</p>

en: Delete aliases now!
ru: Удалить

en: All of your path aliases have been deleted.
ru: Все ваши синонимы путей были удалены.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
ru: Все ваши синонимы путей %type были удалены.

en: notify of path changes
ru: оповещение об изменении адреса

en: Language neutral
ru: Нейтральный по отношению к языку

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type node types with blank patterns below)
ru: Общий образец (применяется при незаполненных ниже полях)

en: Pattern for all @node_type paths in @language
ru: Образец документов <em>@node_type</em> на языке <em>@language</em>

en: Pattern for all language neutral @node_type paths
ru: Шаблон для все адресов типа "%vocab-name"

en: Taxonomy term path settings
ru: Адреса словарей

en: Bulk generate aliases for terms that are not aliased
ru: Сгенерировать адреса терминов

en: Generate aliases for all existing terms which do not already have aliases.
ru: Отметьте это поле, чтобы после нажатия кнопки «Сохранить» была проведена массовая генерация адресов терминов, которые в настоящее время не имеют альтернативных адресов.

en: Automated alias settings
ru: Автосиноним

en: Node type (user-friendly version)
ru: Тип материала (представление для пользователя)

en: Node author's user id
ru: ID пользователя автора материала

en: Node author's user name
ru: Имя пользователя автора материала

en: Export format
ru: Формат экспорта

en: Node access
ru: Доступ к материалу

en: Skin
ru: Тема

en: Rearrange
ru: Сортировка

en: empty
ru: пусто

en: An edit widget for image files, including a preview of the image.
ru: Виджет редактирования файлов картинок, включая предпросмотр.

en: Displays image files in their original size.
ru: Показать файлы изображений в их оригинальном размере.

en: All users
ru: Все пользователи

en: Aggregator
ru: Сбор новостей

en: Active users
ru: Активные пользователи

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
ru: Библиотека GD для PHP отсутствует или устарела. Пожалуйста, обратитесь к <a href="@url">документации</a>, посвященной работе с изображениями в PHP, чтобы получить информацию об устранении этой ошибки.

en: GD library
ru: Библиотека GD

en: Attach to
ru: Прикрепить к

en: Argument type
ru: Тип

en: Attached files
ru: Прикрепленные файлы

en: Remove this item
ru: Удалить этот элемент

en: No title
ru: Без названия

en: Module name
ru: Название модуля

en: Enter the module name to export code to.
ru: Введите имя модуля для экспорта кода.

en: Page settings
ru: Настройки страницы

en: Use pager
ru: Постранично

en: Items to display
ru: Показывать элементов

en: Offset
ru: Пропустить

en: More link
ru: Ссылка "Ещё"

en: More link text
ru: Текст ссылки

en: Edit this view
ru: Редактировать это представление

en: Book parent
ru: Родительская книга

en: Top level book
ru: Верхний уровень книги

en: contains
ru: содержит

en: Allow Upscaling
ru: Разрешить увеличение размера

en: Let scale make images larger than their original size
ru: Если оригинальное изображение меньше указанных значений, то оно будет увеличено.

en: imagecache_scale_image failed. image: %image, data: %data.
ru: Ошибка при imagecache_scale_image. изображение: %image, время: %data.

en: imagecache_scale_and_crop failed. image: %image, data: %data.
ru: Ошибка при imagecache_scale_and_crop. изображение: %image, время: %data.

en: <strong>Inside dimensions</strong>: Final dimensions will be less than or equal to the entered width and height. Useful for ensuring a maximum height and/or width.
ru: <strong>Внутренние размеры</strong>:Финальные размеры будут меньше или равны введенным ширине и высоте. Полезно для определения максимальной высоты и/или ширины.

en: <strong>Outside dimensions</strong>: Final dimensions will be greater than or equal to the entered width and height. Ideal for cropping the result to a square.
ru: <strong>Внешние размеры</strong>: Финальные размеры будут больше или равны введенным ширине и высоте. Полезно для определения максимальной высоты и/или ширины. Идеально для обрезки результата в квадрат.

en: Scale to fit
ru: Масштабировать до

en: Inside dimensions
ru: Внутренние размеры

en: Outside dimensions
ru: Внешние размеры

en: Enter a width in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
ru: Введите высоту в пикселях либо в процентах. Например 500 или 80%.

en: Enter a height in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
ru: Введите ширину в пикселях либо в процентах. Например 500 или 80%.

en: imagecache_deprecated_scale failed. image: %image, data: %data.
ru: Ошибка при imagecache_deprecated_scale. изображение: %image, время: %data.

en: imagecache_crop failed. image: %image, data: %data.
ru: обрезка с помощью imagecache не удалась. изображение:  %image, данные: %data.

en: imagecache_desaturate failed. image: %image, data: %data.
ru: Ошибка при imagecache_desaturate. изображение: %image, время: %data.

en: Rotation angle
ru: Угол

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
ru: Количество градусов, на которое должно быть повёрнуто изображение. Ввод положительного значения приведёт к повороту изображения по часовой стрелке. Ввод отрицательного значения приведёт к повороту изображения против часовой стрелки.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
ru: Чередование угла наклона для каждого изображения. Значение угла наклона введённое выше будет использоваться как максимальное.

en: imagecache_rotate_image failed. image: %image, data: %data.
ru: вращение изображений с помощью imagecache не удалось. изображение:  %image, данные: %data.

en: <strong>NOTE:</strong> The sigma parameter below is currently <em>only</em> used when the Imagemagick toolkit is active.
ru: <strong>Примечание:</strong> Sigma параметр ниже в настоящее время используется <em>только</em>, когда Imagemagick активен.

en: Radius
ru: Радиус

en: The radius of the gaussian, in pixels, not counting the center pixel. If you're using Imagemagick, you can set this to 0 to let Imagemagick select a suitable radius. Typically 0.5 to 1 for screen resolutions. (default 0.5)
ru: Радиус Гаусса, в пикселях, не считая центрального пиксела. Если вы используете ImageMagick, вы можете установить его в 0, чтобы Imagemagick выбрал подходящий радиус. Обычно от 0,5 до 1 для экранного разрешения. (по умолчанию 0.5)

en: Sigma
ru: Сигма

en: The standard deviation of the gaussian, in pixels. General rule of thumb: if radius < 1 then sigma = radius, else sigma = sqrt(radius). (default 0.5)
ru: Стандартное отклонение гауссовой, в пикселях. Главное правило: если радиус <1, то sigma = radius, иначе sigma = sqrt(radius). (по умолчанию 0.5)

en: The percentage of the difference between the original and the blur image that is added back into the original. Typically 50 to 200. (default 100).
ru: Процент от разницы между первоначальным и размытым изображением, которое добавлено в оригинале. Обычно от 50 до 200. (по умолчанию 100)

en: The threshold, as a fraction of max RGB levels, needed to apply the difference amount.  Typically 0 to 0.2. (default 0.05).
ru: Порог, как долю от максимального уровня RGB, необходимых как разницу суммы. Обычно 0 до 0,2. (по умолчанию 0,05).

en: imagecache_sharpen_image failed. image: %image, data: %data.
ru: imagecache_sharpen_image неудачно. изображение: %image, данные: %data.

en: @preset image
ru: Изображение @preset

en: @preset image linked to node
ru: Изображение @preset - ссылка на материал

en: @preset image linked to image
ru: Изображение @preset - ссылка на оригинал

en: @preset file path
ru: @preset - путь к файлу

en: @preset URL
ru: @preset - ссылка

en: Failed generating an image from %image using imagecache preset %preset.
ru: Ошибка при создании изображения %image с использованием набора правил imagecache %preset.

en: non-existant action %action
ru: не-существующее действие %action

en: Failed to create imagecache directory: %dir
ru: Не удалось создать директорию imagecache: %dir

en: action(id:%id): %action failed for %src
ru: действие(id:%id): %action не удалось для %src

en: Unknown file type(%path) stat: %stat
ru: Неизвестный тип файла (%path) статус: %stat

en: imagecache_resize_image failed. image: %image, data: %data.
ru: изменение размеров изображений с помощью imagecache не удалось. изображение:  %image, данные: %data.

en: administer imagecache
ru: управление imagecache

en: flush imagecache
ru: очистка кэша изображений

en: view imagecache
ru: просмотр imagecache

en: Flush
ru: Сбросить

en: Preset Namespace
ru: Имя Набора Правил

en: The namespace is used in URL's for images to tell imagecache how to process an image. Please only use alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for preset names.
ru: Имена используются в URL-ах изображений, чтобы указать imagecache, как их обрабатывать. Пожалуйста используйте только латинские буквы, цифры, символы подчеркивания (_) и дефиса (-).

en: The specified preset was not found
ru: Указанный набор правил не найден.

en: Are you sure you want to delete the preset %preset?
ru: Вы уверены, что хотите удалить набор правил %preset?

en: Are you sure you want to flush the preset %preset?
ru: Вы уверены, что хотите сбросить набор правил %preset?

en: New Actions
ru: Новые Действия

en: Add !action
ru: Добавить !action

en: Update Action
ru: Обновить Действие

en: Are you sure you want to delete the !action action from preset !preset?
ru: Вы уверены, что хотите удалить !action действие из набора правил !preset?

en: The action has been deleted.
ru: Действие было удалено.

en: Administer imagecache presets and actions.
ru: Управление наборами правил и действиями imagecache.

en: Add new preset
ru: Добавить новый набор правил

en: The primary identifier for an imagecache_preset.
ru: Первичный идентификатор для imagecache_preset.

en: The primary identifier for an imagecache_action.
ru: Первичный идентификатор для imagecache_action.

en: The weight of the action in the preset.
ru: Вес действия в наборе правил.

en: The module that defined the action.
ru: Модуль, который определил действие.

en: The unique ID of the action to be executed.
ru: Уникальный ID действия, которое будет выполнено.

en: The configuration data for the action.
ru: Данные конфигурации для действия.

en: ImageCache Directory
ru: Директорий ImageCache

en: %p is not writeable by the webserver.
ru: Вебсервер не имеет прав для записи в %p.

en: An unknown error occured.
ru: Возникла неизвестная ошибка.

en: An unknown error occured trying to verify %p is a directory and is writable.
ru: Возникла неизвестная ошибка при проверке, является ли %p директорией, и доступна ли для записи.

en: ImageCache Temp Directory
ru: Временная Директория ImageCache

en: Dynamic image manipulator and cache.
ru: Динамическое манипулирование изображениями и их кэширование.

en: ImageCache User Interface.
ru: Пользовательский Интерфейс ImageCache

en: Print
ru: Печать

en: Locked
ru: Заблокировано

en: Selection type
ru: Способ выбора

en: No name
ru: Без имени

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
ru: Ошибка при проверке значения, пожалуйста повторите. Если ошибка повторится, сообщите администратору сайта.

en: In moderation
ru: На модерации

en: Ordered list
ru: Нумерованный список

en: Unordered list
ru: Маркированный список

en: Case sensitive
ru: Учитывать регистр

en: Link class
ru: Класс ссылки

en: Create new profile
ru: Создать новый профиль

en: Column
ru: Колонка

en: Default sort
ru: Сортировка по умолчанию

en: sort by @s
ru: сортировать по @s

en: and
ru: и

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
ru: Введите адрес на который будет перенаправлен пользователь. Для указания ссылки на внутреннюю страницу сайта, используйте относительный адрес, пример: <em>node/1</em>. Для создания внешних ссылок, используйте абсолютный адрес, пример: <em>http://drupal.org</em>.

en: Add @type
ru: Добавить @type

en: Parent comment
ru: Родительский комментарий

en: The parent comment.
ru: Родительский комментарий.

en: Author's website
ru: Веб-сайт автора

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
ru: Показывает глубину комментария, если комментарии разветвлены.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
ru: Сортировать в порядке ветки обсуждения. Будет располагать дочерние комментарии рядом с их родителями.

en: Reply-to link
ru: Ссылка "Ответить на"

en: Provide a simple link to reply to the comment.
ru: Прямая ссылка для ответа на комментарий.

en: Text to display
ru: Текст для показа

en: Link this field to its user or an author's homepage
ru: Сделать это поле ссылкой на его автора или на домашнюю страницу автора

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Leave blank for none. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
ru: Введите адрес на который будут отправляться письма. При вводе нескольких адресов, разделяйте их запятыми. Если оставить это поле незаполненным, то письма отправляться не будут.

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
ru: Форма %title создана. Добавьте в форму поля, воспользовавшись формой добавления полей на этой странице.

en: Submission deleted.
ru: Отправление удалено.

en: field
ru: поле

en: The node the uploaded file is attached to
ru: Прикреплённый к материалу файл вложен в

en: clone
ru: клонировать

en: View settings
ru: Настройки представления

en: Week @week
ru: Неделя @week

en: Delete view
ru: Удалить вид

en: Target
ru: Цель

en: Time ago
ru: Назад

en: GD !format Support
ru: GD Поддержка !format

en: Page titles
ru: Заголовки страниц

en: The taxonomy vocabulary ID
ru: ID словаря Таксономии

en: The taxonomy term ID
ru: ID термина таксономии

en: Force single
ru: Только один

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
ru: Справка для пользователей по использованию этого поля. Доступные HTML-теги: @tags.

en: You're not allowed to input PHP code.
ru: У Вас нет прав для ввода PHP кода.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
ru: Этот PHP код был установлен администратором и будет переопределять все значения, указанные выше.

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
ru: использовать PHP-код для настроек полей (будьте осторожны)

en: A file has been pre-loaded for import.
ru: Файл был загружен для импорта.

en: Content fieldgroup
ru: Группы полей материала

en: Text to display if group has no data. Note that title will not display unless overridden.
ru: Текст для отображения, если группа не содержит данных. Учтите, что заголовок не будет отображаться пока Вы его не переопределите.

en: Node from reference
ru: Материал, на который указывает ссылка

en: Adds a node from a node reference in a node context; if multiple nodes are referenced, this will get the first referenced node only.
ru: Добавляет материал, на который указывает ссылка, в контекст материала; если ссылка указывает на несколько материалов, то добавлен будет только первый материал.

en: Node reference field
ru: Поле ссылки на материал

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
ru: Значения, которые может принимать поле. Введите по одному значению на строку в виде key|label. Key - это значение, которое записывается в базу данных, должно соответствовать типу %type. Label - необязательное поле, если оно не указано, используется значение key.<br />Допустимые HTML теги: @tags

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
ru: Данный PHP код был установлен администратором и переопределит список допустимых значений ниже.

en: User from reference
ru: Пользователь, на которого указывает ссылка

en: Adds a user from a user reference in a node context; if multiple users are referenced, this will get the first referenced user only.
ru: Добавляет пользователя, на которого указывает ссылка, в контекст материала; если ссылка указывает на нескольких пользователей, добавлен будет только первый пользователь.

en: User reference field
ru: Поле ссылки на пользователя

en: Page Type
ru: Тип страницы

en: Show @count value(s)
ru: Показать @count значение(я)

en: starting from @count
ru: начинается с @count

en: The language the content is in.
ru: Язык содержимого.

en: Image Browser
ru: Просмотрщик изображений

en: Resizable
ru: Изменение размера

en: vocabulary
ru: словарь

en: Button text
ru: Текст на кнопке

en: Title only
ru: Только заголовок

en: Deslash
ru: Удаление слеша

en: If enabled, this option will remove the trailing slash from requests. This stops requests such as <code>example.com/node/1/</code> failing to match the corresponding alias and can cause duplicate content. On the other hand, if you require certain requests to have a trailing slash, this feature can cause problems so may need to be disabled.
ru: Если включено, эта настройка будет удалять оконечный слэш из запросов. Это остановит запросы вроде <code>example.com/node/1/</code> от совпадения с соответствующим синонимом, что может стать причиной дублирующегося контента. С другой стороны, если вам необходимо, чтобы некоторые запросы шли с оконечным слэшем, эта настройка может создать проблемы, и потому должна быть отключена.

en: Non-clean to Clean
ru: С не чистых ссылок на чистые

en: If enabled, this option will redirect from non-clean to clean URL (if Clean URL's are enabled). This will stop, for example, node 1  existing on both <code>example.com/node/1</code> AND <code>example.com?q=node/1</code>.
ru: В положении включено эта опция будет переадресовывать с не чистых адресов на чистые (если такая возможность включена). Это предотвратит расположение одного материала, например, по двум адресам сразу <code>example.com/node/1</code> и <code>example.com?q=node/1</code>.

en: Remove Trailing Zero Argument
ru: Убрать оконечный нулевой аргумент

en: If enabled, any instance of "/0" will be trimmed from the right of the URL. This stops duplicate pages such as "taxonomy/term/1" and "taxonomy/term/1/0" where 0 is the default depth. There is an option of limiting this feature to taxonomy term pages ONLY or allowing it to effect any page. <strong>By default this feature is disabled to avoid any unexpected behaviour</strong>
ru: Если включено, любой экземпляр вида "/0" будет обрезан справа от URL. Это остановит дублирование таких страниц, как "taxonomy/term/1" и "taxonomy/term/1/0", где 0 является глубиной по умолчанию. Существует параметр, позволяющий ограничить работу этой опции ТОЛЬКО страницами таксономии, или же позволить ей применяться к любой странице. <strong>По умолчанию эта настройка отключена, чтобы предотвратить любое непредвиденное поведение.</strong>

en: Enabled for taxonomy term pages only
ru: Включено только для страницы термина таксономии

en: Enabled for all pages
ru: Включено для всех страниц

en: Menu Access Checking
ru: Проверка доступа к меню

en: If enabled, the module will check the user has access to the page before redirecting. This helps to stop redirection on protected pages and avoids giving away <em>secret</em> URL's. <strong>By default this feature is disabled to avoid any unexpected behaviour</strong>
ru: Если включено, перед тем как осуществить перенаправление, модуль сначала проверит, есть ли у пользователя права доступа к странице. Это поможет остановить перенаправления на защищенные страницы, предотвращая показ "тайных" URL. <strong>По умолчанию эта опция отключена, чтобы избежать любого непредвиденного поведения</strong>

en: Case Sensitive URL Checking
ru: Проверка учета регистра в URL

en: If enabled, the module will compae the current URL to the alias stored in the system. If there are any differences in case then the user will be redirected to the correct URL.
ru: Если включено, модуль будет сравнивать текущий URL с синонимом, хранящимся в системе. В случае, если существуют какие-либо различия, пользователь будет перенаправлен на правильный URL.

en: This module will do a 301 redirect for all nodes which have an alias but are not using that alias.
ru: Этот модуль будет выполнять 301 redirect для всех материалов, имеющих, но не использующих синонимы.

en: Global Redirect
ru: Глобальная переадресация

en: Chose which features you would like enabled for Global Redirect
ru: Выберите, какие функции вы хотели бы включить для глобальной переадресации.

en: Searches for an alias of the current URL and 301 redirects if found. Stops duplicate content arising when path module is enabled.
ru: Ищет синоним текущего адреса и выполняет 301 redirect в случае его обнаружения. Предотвращает дублирование содержания, возникающее при включенном модуле Path.

en: Validator
ru: Проверка

en: Inherit
ru: Наследовать

en: Maximum resolution for Images
ru: Максимальное разрешение изображений

en: Defines an image field type.
ru: Определеляет тип поля с изображением.

en: Mime type
ru: MIME-тип

en: Use default
ru: Использовать установки по умолчанию

en: The weight, used for sorting.
ru: Вес, используется для сортировки.

en: The date the node was last updated.
ru: Дата последнего изменения материала.

en: In the form of WW (01 - 53).
ru: В виде НН (01 - 53).

en: Category ID
ru: ID категории

en: @label (!name) - Allowed values
ru: @label (!name) - Допустимые значения

en: %name: illegal value.
ru: %name: недопустимое значение.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
ru: %name: значение не может превышать %max символов.

en: Invalid display id @display
ru: Неверный идентификатор отображения @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
ru: Ошибка: обработчик для @table &gt; @field не существует!

en: Do not use a relationship
ru: Не использовать связь

en: Display type
ru: Тип вида

en: The cache has been cleared.
ru: Кэш очищен.

en: Enable developer modules
ru: Включить dev модули

en: Disable developer modules
ru: Отключить dev модули

en: Collapse fieldsets on modules page
ru: Свернуть группы на странице модулей

en: Current anonymous / authenticated users
ru: Сейчас гостей / зарегистрированных пользователей

en: Disabled these modules: !module-list.
ru: Выключены следующие модули: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
ru: Модули dev не включены

en: display drupal links
ru: показать ссылки drupal

en: Default sort order
ru: По умолчанию сортировать

en: translate
ru: перевести

en: No link
ru: Ссылки нет

en: Path: !path
ru: Путь: !path

en: Is not one of
ru: Не:

en: Analyze
ru: Анализировать

en: user profile
ru: профиль пользователя

en: Auto-keywords vocabularies
ru: Автоматические ключевые слова из словарей

en: Repeat meta tags for lists
ru: Повторять мета-теги для списков

en: Some search engines punish sites that use the same meta tags on different pages. Uncheck this option if you want to suppress the repetition of the same meta tags on pages that use the pager - if unchecked, Drupal will only display the meta tags for the first page and not for subsequent pages. If unsure, select this option.
ru: Некоторые поисковые системы низко ранжируют сайты, которые используют одинаковые мета-теги для разных страниц. Снимите флажок, если хотите уменьшить вероятность повторения похожих мета-тегов на страницах, использующих пейджер. Если флажок снят, Drupal будет показывать мета-теги только для первой страницы, остальные будут проигнорированы. Если не уверены, включите эту опцию.

en: Meta tags
ru: Мета-теги

en: administer meta tags
ru: управлять мета-тегами

en: Revisit after
ru: Пересмотреть после

en: Admin
ru: Админ

en: Autocomplete matching
ru: Автозавершение совпадений

en: Starts with
ru: Начинается с

en: Autocomplete
ru: Автодополнение

en: Load a referenced user
ru: Загрузить зависимого пользователя

en: Content containing the user reference field
ru: Содержимое содержит поле зависимый пользователь

en: Referenced user
ru: Зависимый пользователь

en: Load a referenced node
ru: Загрузить зависимый узел

en: Content containing the node reference field
ru: Содержимое содержит поле зависимого узла

en: Referenced content
ru: Зависимое содержимое

en: Populate a field
ru: Заполнить поле

en: Select the machine-name of the field.
ru: Выберите машинное имя для поля.

en: Decimal point
ru: Точка

en: Permanent
ru: Постоянный

en: Temporary
ru: Временный

en: Delimited text
ru: Текст с разделителями

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
ru: Файл с открытым текстом, разделенным запятыми, вкладками или другими символами.

en: A file readable by Microsoft Excel.
ru: Файл, открываемый с помощью Microsoft Excel.

en: Delimited text format
ru: Разделители

en: Comma (,)
ru: Запятая (,)

en: Tab (\t)
ru: Табуляция (\t)

en: Semicolon (;)
ru: Точка с запятой (;)

en: Colon (:)
ru: Двоеточие (:)

en: Pipe (|)
ru: Вертикальная черта (|)

en: Period (.)
ru: Точка (.)

en: Space ( )
ru: Пробел ( )

en: Custom date format
ru: Пользовательский формат даты

en: Revision information
ru: Информация о редакции

en: Input type
ru: Входной тип

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
ru: Выберите метод использования для сбора автозаполняемых предложений. Знайте, что <em>Contains</em>, может вызвать проблемы производительности при высокой нагрузке на сайт.

en: External Links
ru: Внешние ссылки

en: View used to select the nodes
ru: Представление, используемое для выбора материала

en: %name: this post can't be referenced.
ru: %name: На этот материал нельзя ссылаться.

en: Is one of
ru: Любые:

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
ru: Доступ будет предоставлен пользователям с указанным разрешением.

en: Show All
ru: Показать Все

en: Frontpage
ru: Главная страница

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
ru: Материалы - основное содержание сайтов на Drupal,

en: Comments are responses to node content.
ru: Комментарии - это ответы на содержание материала.

en: Users who have created accounts on your site.
ru: Зарегистрированные на сайте пользователи.

en: Is empty (NULL)
ru: <Нет>

en: not empty
ru: не пусто

en: Default image
ru: Изображение по умолчанию

en: Use default image
ru: Использовать изображение по умолчанию

en: Choose a image that will be used as default.
ru: Выберите изображение, которое будет использовано по умолчанию.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height.
ru: Максимальный размер изображения, выраженный в виде ШИРИНАxВЫСОТА (например, 640x480). Укажите 0, если не хотите вводить ограничений. Изображения, загруженные с большими размерами, будут уменьшены до указанных ширины и высоты.

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
ru: Этот текст будет использован программами для чтения с экрана, поисковыми системами, или когда изображение не может быть загружено.

en: Theming information
ru: Информация темизации

en: Ends with
ru: Оканчивается на

en: XSS Filter
ru: Фильтр XSS

en: XSS Filter.
ru: Фильтр XSS.

en: If toggle is enabled, popup window must be disabled.
ru: Если разрешено, всплывающие окна должны быть запрещены.

en: CSS path is not empty. Please set the "Editor CSS" option to "define css" mode.
ru: Путь CSS не пустой. Пожалуйста установите значение опции "CSS редактора" на "задать css".

en: Double quotes are not allowed in CSS path.
ru: Запрещено использовать двойные ковычки в пути CSS.

en: Enter valid path, do not surround it with quotes.
ru: Укажите верный путь, не окружайте ковычками.

en: Double quotes are not allowed in path.
ru: Запрещено использовать двойные ковычки в пути.

en: Enter valid, semicolon separated, list of HTML font formats (no semicolon at the end of list expected).
ru: Укажите список форматов шрифтов HTML, разделенных ";" (не используйте ";" в конце списка).

en: Path to uploaded files is required.
ru: Необходимо указать путь к загружаемому файлу.

en: Absolute path to uploaded files is required.
ru: Необходимо указать абсолютный путь к загружаемому файлу.

en: Create global profile
ru: Создать Global Profile

en: Update global profile
ru: Обновить глобальный профиль

en: Switch to plain text editor
ru: Переключить на текстовое поле

en: Switch to rich text editor
ru: Переключить на редактор

en: Should rich-text editing be enabled or disabled by default in textarea fields? If disabled, rich text editor may still be enabled using toggle or popup window.
ru: Будет ли по умолчанию включено использование редактора вместо текстовых полей? Если запрещено, редактор все равно может быть включен либо открыт во всплывающем окне.

en: If this option is enabled a link to a popup window will be used instead of a textarea replace.
ru: Если данная опция включена, используется ссылка на всплывающее окно.

en: Toolbar
ru: Кнопки

en: Auto-detect language
ru: Автоопределение языка

en: Use auto detect user language feature.
ru: Использовать авто-определение пользовательского языка.

en: Enter valid width. Example: 400 or 100%.
ru: Укажите верную ширину. Например: 400 или 100%

en: Global profile already exist. Only one global profile is allowed.
ru: Global Profile уже существует. Можно создавать только 1 Global Profile.

en: Main setup
ru: Основные настройки

en: Fields to exclude/include
ru: Исключаемые/включаемые поля

en: Force simplified toolbar on the following fields
ru: Включить упрощенную панель инструментов для следующих полей

en: System path to the private folder is: !system_path.
ru: Системный путь к личной папке: !system_path.

en: Current path: !path
ru: Пользовательский путь: !path

en: Security filters
ru: Фильтры безопасности

en: Please choose carefully all filters that protect your content (probably not all filters listed below are security filters).
ru: Пожалуйста, внимательно выбирайте фильтры, которые будут защищать ваши материалы (возможно, не все фильтры в этом списке являются фильтрами безопасности).

en: Security settings
ru: Настройки безопасности

en: Default editor state. If disabled, rich text editor may still be enabled using toggle or popup window.
ru: Состояние по умолчанию. Если запрещено, редактор все равно может быть включен либо открыт во всплывающем окне

en: Choose a default skin.
ru: Выберите тему по умолчанию.

en: Enter mode
ru: Нажатие Enter

en: Shift + Enter mode
ru: Нажатие Shift + Enter

en: Font formats
ru: Формат шрифтов

en: Semicolon separated list of HTML font formats. Allowed values are: p;div;pre;address;h1;h2;h3;h4;h5;h6
ru: Список HTML форматов шрифтов, разделенный ";": p;div;pre;address;h1;h2;h3;h4;h5;h6

en: Predefined styles
ru: Предустановленные стили

en: Predefined styles path
ru: Путь к предустановленным стилям

en: Path to uploaded files
ru: Путь к загружаемым файлам

en: Absolute path to uploaded files
ru: Абсолютный путь к загружаемым файлам

en: Link to paths only
ru: Ссылка только на пути

en: Link using internal: links
ru: Ссылка использует внутренний путь: ссылки

en: Allow user to select between paths and internal links
ru: Разрешить пользователям выбор между путями и внутренними ссылками

en: Path Filter & Link To Content integration
ru: Интеграция Path Filter & Link To Content

en: Link To Content
ru: Ссылка на содержимое

en: Custom javascript configuration
ru: Пользовательские настройки javascript

en: Join summary
ru: Объединить

en: Split summary at cursor
ru: Ввести краткое содержание

en: No profiles found. Click here to <a href="!create">create a new profile</a>.
ru: Профили не найдены. Нажмите здесь для <a href="%21create">создания нового профиля</a>.

en: Global profile not found. Click here to <a href="!create">create the global profile</a>.
ru: Глобальный профиль не найден. Нажмите сюда чтобы <a href="!create">создать Глобальный профиль</a>.

en: If allowed, users will be able to override the "Editor appearance" by visiting their profile page.
ru: Если разрешено, пользователи смогут изменять внешний вид редактора на странице своего профиля.

en: Path structure: <strong>content_type@path.element_id</strong>
ru: Структура пути: <strong>content_type@path.element_id</strong>

en: The following wildcards are available: "*", "?".
ru: Доступны следующие групповые символы: "*", "?".

en: Content type is optional. You may even specify only path or field id.
ru: Тип содержимого является необязательным. Вы даже можете указать только путь или id поля.

en: Width in pixels or percent. Example: 400 or 100%.
ru: Ширина в пикселах или процентах. Пример: 400 или 100%.

en: Use theme css
ru: Использовать CSS из темы оформления

en: Minimum rows must be a valid number.
ru: Минимальное количество строк должно быть допустимым числом.

en: This profile name is reserved. Please choose a different name.
ru: Это название для профиля зарезервировано. Выберите, пожалуйста, другое название.

en: The profile name must be unique. A profile with this name already exists.
ru: Название профиля должно быть уникальным. Профиль с таким названием уже существует.

en: Show field name hint below each rich text editor
ru: Показывать подсказку названия поля внизу каждого расширенного текстового редактора

en: Enable the module as usual from Drupal's admin pages.
ru: Включение модуля как обычно на Drupal странице администрирования.

en: Some examples:
ru: Несколько примеров:

en: Troubleshooting
ru: Поиск неисправностей

en: Uploading images and files
ru: Загрузка изображений и файлов

en: There are three ways for uploading files:
ru: Существуют три пути для загрузки файлов:

en: By using the core upload module.
ru: Используя модуля ядра Upload.

en: Rich text editor settings
ru: Настройки расширенного текстового редактора

en: Open rich text editor
ru: Открыть расширенный текстовый редактор

en: Configure the rich text editor.
ru: Настройка расширенного текстового редактора.

en: Upload date
ru: Дата загрузки

en: Do not cache
ru: Не кэшировать

en: Action to take if argument is not present
ru: Если аргумента нет, то

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
ru: Если аргумент равен этому значению, то аргумент будет игнорирован (как "все значения")

en: Wildcard title
ru: Подстановочный заголовок

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
ru: Заголовок, который будет использован для подстановки где-нибудь.

en: <Basic validation>
ru: <Базовая проверка>

en: Action to take if argument does not validate
ru: Если аргумент некорректен, то

en: Link this field to its user
ru: Ссылаться на пользователя

en: This will override any other link you have set.
ru: Если выше было выбрано "Выводить это поле в виде ссылки", при активации данного флажка она будет заменена ссылкой на материал, к которому относится текущее значение поля.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
ru: Заменять значение поля для анонимных пользователей

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
ru: Если выбрано, Вы увидите поле ввода текста для использования анонимными пользователями.

en: Text to display for anonymous users
ru: Текст, показываемый анонимным посетителям

en: Use default RSS settings
ru: Использовать установки RSS по умолчанию

en: Title plus teaser
ru: Заголовок и анонс

en: Front page feed
ru: Лента главной страницы

en: This will appear as the name of this block in administer >> site building >> blocks.
ru: Это будет отображаться как название блока в разделе Управление >> конструкция >> блоки.

en: The node ID of the node.
ru: ID материала.

en: Tab weight
ru: Вес вкладки

en: No role
ru: Нет роли

en: Image preview
ru: Уменьшенная копия изображения

en: View link
ru: Ссылка "Прочитать"

en: The size of the file.
ru: Размер файла.

en: Link this field
ru: Сделать это поле ссылкой

en: Only show "listed" file attachments
ru: Показывать только приложения отмеченные как "Список"

en: Menu link ID
ru: ID ссылки меню

en: Link this field to its node
ru: Создать ссылку на материал, к которому относится текущее поле

en: Node creation
ru: Создание материала

en: Delete link
ru: Удалить ссылку

en: Filter the view to the currently logged in user.
ru: Фильтрация по пользователю, залогинившемуся в данный момент

en: Cache once for everything (global)
ru: Кэшировать единожды всё (глобально)

en: Per page
ru: По страницам

en: Per role
ru: По ролям

en: Per role per page
ru: По ролям по страницам

en: Per user
ru: По пользователям

en: Per user per page
ru: По пользователям по страницам

en: Configure ImageAPI.
ru: Настройка ImageAPI.

en: There are no image toolkit modules enabled. Toolkit modules can be enabled from the <a href="!admin-build-modules">module configuration page</a>.
ru: Не включен ни один инструментальный модуль для изображений. Инструментальные модули могут быть включены на <a href="!admin-build-modules">странице конфигурации модулей</a>.

en: The %toolkit module is the only enabled image toolkit. Drupal will use it for resizing, cropping and other image manipulations.
ru: Модуль %toolkit является единственным включенным инструментарием для обработки изображений. Drupal будет использовать его для изменения размеров, образки и других действий над изображениями.

en: Select a default image processing toolkit
ru: Выберите инструментарий для обработки изображений по умолчанию

en: This setting lets you choose which toolkit Drupal uses resizing, cropping and other image manipulations.
ru: Данные настройки позволяют Вам выбрать инструментарий, который Drupal использует для изменения размеров, обрезки и других действий над изображениями.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
ru: Выбранный механизм работы с изображениями '%toolkit' не может правильно обработать '%function'.

en: Could not set permissions on destination file: %file
ru: Не удается установить разрешение конечного файла: %file

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality, but bigger files.
ru: Определите качество изображения для действий с JPEG. Значение указывайте в диапазоне от 0 до 100. Большее значение означает лучшее качество, но больший размер файла.

en: Compression Quality
ru: Качество Сжатия

en: Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality, but bigger files.
ru: Диапазоны от 0 до 100. Большее значение означает лучшее качество изображения, но увеличивает размер файла

en: Checking this option will display the ImageMagick commands and output to users with the <em>administer site configuration</em> permission.
ru: Выбор данной опции будет отображать команды ImageMagick и выводить их пользователям с правом доступа <em>управление настройками сайта</em>.

en: Version information
ru: Информация о версии

en: The ImageMagick <kbd>convert</kbd> binary was located and return this version information.
ru: Бинарный файл <kbd>convert</kbd> библиотеки ImageMagick был обнаружен и вернул данную информацию о версии.

en: Compression Quality must be a value between 0 and 100.
ru: Качество сжатия должно быть между 0 и 100.

en: The specified ImageMagick path %file does not exist.
ru: Определенный ImageMagick путь %file не существует.

en: The specified ImageMagick path %file is not executable.
ru: Определенный ImageMagick файл %file не является исполнимым.

en: PHP's <a href="!open-basedir">open_basedir</a> security restriction is set to %open-basedir, which may be interfering with attempts to locate ImageMagick.
ru: Параметр конфигурации параметров безопасности PHP <a href="!open-basedir">open_basedir</a> установлен в %open-basedir, что может помешать найти исполняемые файлы ImageMagick.

en: ImageAPI Toolkit
ru: Инструментарий ImageAPI

en: No ImageAPI toolkits available
ru: Нет доступных инструментариев для ImageAPI (например GD2 или ImageMagick)

en: PHP GD was not compiled with %format support.
ru: PHP GD не был скомпилирован с поддержкой формата %format.

en: GD Image Rotation
ru: GD Вращение Изображения

en: Low Quality / Poor Performance
ru: Низкое качество / Плохая производительность

en: The installed version of PHP GD does not support image rotations. It was probably compiled using the official GD libraries from http://www.libgd.org instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See: @url. An implementation of imagerotate in PHP will used in the interim.
ru: Установленная версия PHP GD не поддерживает вращение изображений. Возможно она была скомпилирована с использованием официальной библиотеки GD с сайта http://www.libgd.org, а не библиотеки GD, идущей в комплекте с PHP. Вы должны перекомпилировать PHP с параметром --with-gd, использовав таким образом встроенную библиотеку GD. Подробнее: @url. Использование функции imagerotate в PHP является временным решением

en: GD Image Filtering
ru: GD Фильтрование Изображений

en: The installed version of PHP GD does not support image filtering(desaturate, blur, negate, etc). It was probably compiled using the official GD libraries from http://www.libgd.org instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See @url. An implementation of imagefilter in PHP will be used in the interim.
ru: Установленная версия PHP GD не поддерживает фильтры изображений (обесцвечивание, размытие, негатив и т.д.). Возможно она была скомпилирована с использованием официальной библиотеки GD с сайта http://www.libgd.org, а не библиотеки GD, идущей в комплекте с PHP. Вы должны перекомпилировать PHP с параметром --with-gd, использовав таким образом встроенную библиотеку GD. Подробнее: @url. Использование функции imagefilter в PHP является временным решением

en: ImageAPI supporting multiple toolkits.
ru: ImageAPI поддерживает различные инструментарии.

en: Uses PHP's built-in GD2 image processing support.
ru: Использует встроенную в PHP поддержку обработки изображений GD2.

en: Command Line ImageMagick support.
ru: Поддержка коммандной строки ImageMagick.

en: ImageAPI toolkit missing settings form
ru: Не найдена форма настроек ImageAPI

en: administer imageapi
ru: управление imageapi

en: ImageAPI requires a Toolkit such as ImageAPI GD or ImageAPI ImageMagick to function. Go to !modules and enable one of them.
ru: ImageAPI требует для своей работы набор инструментов для работы с изображениями, такие как ImageAPI GD или ImageAPI ImageMagick. Перейдите на страницу !modules и включите один из них.

en: ImageAPI GD Memory Limit
ru: ImageAPI GD - лимит памяти

en: It is highly recommended that you set you PHP memory_limit to 96M to use ImageAPI GD. A 1600x1200 images consumes ~45M of memory when decompressed and there are instances where ImageAPI GD is operating on two decompressed images at once.
ru: Настоятельно рекомендуем вам установить PHP memory_limit 96М для использования ImageAPI GD. 1600x1200 изображения потребляет ~ 45M памяти при распаковке и есть случаи, когда ImageAPI GD работает с двумя распакованными изображениями одновременно.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). An empty value will cause images that support transparency to have transparent backgrounds, otherwise it will be white.
ru: Цвет фона, используемый для экспонированных областей изображения. Используйте шестеричное обозначение цветов в веб-формате (#FFFFFF для белого, #000000 для черного). Если значение не задано, то для изображений, поддерживающих прозрачность, будет использоваться прозрачный фон, для других изображений - белый.

en: Please only use alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for preset names.
ru: В названиях пресетов используйте, пожалуйста, только буквенно-цифровые символы, знаки подчёркивания (_) и дефисы (-).

en: Preset %name (ID: @id) was deleted.
ru: Пресет %name (ID: @id) был удалён.

en: Preset %name (ID: @id) was flushed.
ru: Набор правил %name (ID: @id) был сброшен в начальные значения.

en: Override Defaults
ru: Переопределить значения по умолчанию

en: Unknown Action.
ru: Неизвестное действие.

en: Unknown Preset.
ru: Неизвестный пресет.

en: The action was succesfully updated.
ru: Действие было обновлено успешно.

en: ImageCache already generating: %dst, Lock file: %tmp.
ru: ImageCache уже создал: %dst, Блокировать файл: %tmp.

en: Manage ImageCache presets.
ru: Управление правилами ImageCache.

en: Place the following snippet in your module as part of <code>hook_imagecache_default_presets()</code>.
ru: Поместите следующий сниппет в ваш модуль в качестве части <code>hook_imagecache_default_presets()</code>.

en: %p is not a directory or is not readable by the webserver.
ru: %p не является каталогом и не имеет прав на чтение.

en: Has Avatar
ru: Имеет аватар

en: Display the node with standard node view.
ru: Показать материал в стандартном виде.

en: Capitalize first letter
ru: Первая буква заглавная

en: Custom text
ru: Пользовательский текст

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
ru: Форма не отправлялась. <a href="!url">Перейти к форме</a>.

en: Node module form.
ru: Форма модуля материалов

en: Locale module form.
ru: Форма модуля Locale

en: Taxonomy module form.
ru: Форма терминов таксономии

en: All tokens for node creation dates can also be used with with the "mod-" prefix; doing so will use the modification date rather than the creation date.
ru: Все маркеры для даты создания материала также могут использоваться и с префиксом "mod-"; в этом случае будет использоваться дата модификации вместо даты создания.

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
ru: Путь меню (как отображается в навигационной цепочке), не включая главную страницу или [menu]. Разделены с помощью /.

en: Default argument
ru: Аргумент по умолчанию

en: Poll title
ru: Заголовок Pool

en: Short URL
ru: Короткий адрес

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
ru: Поле «%name» не может содержать больше <em>@count</em> значений.

en: Name of top taxonomy term
ru: Название главного термина таксономии

en: ID of top taxonomy term
ru: ID главного термина таксономии

en: No fields available.
ru: Полей нет.

en: The id number of the category's parent vocabulary.
ru: ID родительского словаря категории.

en: '@column' => value for @column
ru: '@column' => значение для @column

en: Alias: @alias
ru: Адрес: @alias

en: No alias
ru: Синоним не задан

en: Numeric
ru: Числовая

en: Alt text
ru: Alt текст

en: Create a list of options as a list in <strong>Allowed values list</strong> or as an array in PHP code. These values will be the same for %field in all content types.
ru: Создайте список опций в виде списка <strong>Допустимых значений</strong> или в виде PHP кода, возвращающего массив, внизу данной страницы. Данные значения будут одинаковыми для поля %field во всех типах содержимого.

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
ru: Для этого поля необходимо указать "разрешённые значения".

en: Edit link
ru: Изменить ссылку

en: Submit button text
ru: Кнопка отправки

en: Token replacement patterns
ru: Шаблоны маркеров замещения

en: Comment's node ID
ru: Идентификатор материала для комментария

en: Comment body
ru: Текст комментария

en: Comment author's user id
ru: ID автора комментария

en: Comment author's user name
ru: Имя пользователя автора комментария

en: Comment author's home page.
ru: Домашняя страница автора комментария.

en: Comment author's e-mail.
ru: Электронная почта автора коментария.

en: Node language
ru: Язык материала

en: Node author's e-mail.
ru: Email автора материала

en: Name of top term's vocabulary
ru: Название словаря главных терминов

en: ID of top term's vocabulary
ru: ID словаря главных терминов

en: The text used in the menu as link text for this item.
ru: Текст ссылки на этот элемент, используемый в меню.

en: The title of the node's book parent.
ru: Заголовок родителя материала в книге.

en: The id of the node's book parent.
ru: ID родителя материала в книге.

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
ru: Заголовки всех предков в иерархии материалов книги.

en: The name of the currently logged in user.
ru: Имя авторизированного в данный момент пользователя.

en: The user ID of the currently logged in user.
ru: ID авторизированного в данный момент пользователя.

en: The email address of the currently logged in user.
ru: E-mail адрес авторизованного в данный момент пользователя.

en: The name of the current Drupal website.
ru: Название данного сайта Drupal.

en: The slogan of the current Drupal website.
ru: Слоган данного сайта Drupal.

en: The mission of the current Drupal website.
ru: Миссия данного сайта Drupal.

en: The contact email address for the current Drupal website.
ru: Контактный e-mail адрес данного сайта Drupal.

en: The current date on the site's server.
ru: Текущая дата на сайте сервера.

en: A randomly generated SHA1 hash.
ru: Генератор случайного SHA1 хеша.

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
ru: Текущий штамп времени в секундах с 1 Января 1970.

en: A randomly generated single-digit number.
ru: Случайно сгенерированная цифра.

en: A randomly generated three-digit number.
ru: Случайно сгенерированное трехзначное число.

en: A randomly generated ten-digit number.
ru: Случайно сгенерированное десятизначное число.

en: Randomly generated single-digit letter.
ru: Случайно сгенерированная буква.

en: Randomly generated three-digit letters.
ru: Случайно сгенерированное двухбуквенное сообщение.

en: Randomly generated ten-digit letters.
ru: Случайно сгенерированное десятибуквенное сообщение.

en: Display a tokenized message to the user
ru: Отобразить маркированное сообщение пользователю

en: Send tokenized e-mail
ru: Отправить маркированное сообщение электронной почты

en: Redirect to a tokenized URL
ru: Перенаправить на маркированный URL

en: The email address to which the message should be sent.
ru: Адрес электронной почты, на который следует отправить сообщение.

en: The message that should be sent.
ru: Отправляемое сообщение

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
ru: Следующие метки-заполнители могут использоваться для формирования адреса URL. Некоторые метки могут быть недоступны в зависимости от того контекста, в котором выполняется действие.

en: The message to be displayed to the current user.
ru: Сообщение, которое будет отображаться текущему пользователю.

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
ru: Следующие метки-заполнители могут использоваться в пользовательском тексте сообщения. Некоторые метки могут быть недоступны в зависимости от того контекста, в котором выполняется действие.

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
ru: Следующие метки-заполнители могут использоваться в адресе URL. Некоторые метки могут быть недоступны в зависимости от того контекста, в котором выполняется действие.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
ru: Предоставляет API для замещаемых текстовых шаблонов, содержащих актуальную информацию.

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
ru: Предоставляет дополнительные маркеры и базу для создания собственных.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
ru: Предоставляет расширенные версии встроенных в Drupal действий, используя модуль Token.

en: Submitted on @date
ru: Добавлено @date

en: Submitted by user: @username [@ip_address]
ru: Отправитель: @username [@ip_address]

en: Submitted by anonymous user: [@ip_address]
ru: Отправитель: <em>анонимно</em> [@ip_address]

en: The results of this submission may be viewed at:
ru: Результаты могут быть просмотрены тут:

en: New component name
ru: Введите название поля

en: When adding a new component, the name field is required.
ru: Введите название поля.

en: Your webform has been published.
ru: Ваш опросник был опубликован.

en: The component positions and mandatory values have been updated.
ru: Положение полей в форме, необходимость их заполнения и отправки писем обновлены.

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only lowercase alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if using Additional Processing or Validation code.
ru: Ключ для этого элемента формы (машинное имя). Это ключ может содержать лишь строчные буквы, цифры и знак подчеркивания. Ключ будет использоваться как имя атрибута для элемента формы. Это значение не влияет на способ сохранения данных, но может быть полезен при Дополнительной Обработке или Проверке кода.

en: Include in e-mails
ru: Включить в e-mail

en: If checked, submitted values from this component will be included in e-mails.
ru: При иналичие флажка, введенные значения будут включаться в электронное сообщение.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
ru: Опционально. Вы можете группировать компоненты в логические наборы, группируя их.

en: Component %name cloned.
ru: Поле %name клонировано.

en: Component %name updated.
ru: Поле %name обновлёно.

en: New component %name added.
ru: Поле %name добавлено.

en: Delete the %name fieldset?
ru: Удалить группу полей %namе?

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
ru: Это действие приведет к немедлительному удалению группы полей %name  и дочерних элементов %name из опросника %webform. Его невозможно отменить.

en: Delete the %name component?
ru: Удаление поля %name

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
ru: Из формы %webform будет удалён компонет %name. Это действие нельзя отменить.

en: Component %name deleted.
ru: Поле %name удалёно.

en: Submissions for %user
ru: Отправления пользователя %user

en: Show !count results per page.
ru: Отображать !count результатов на страницу.

en: Showing all results.
ru: Показаны все результаты.

en: @total results total.
ru: Всего: @total.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
ru: Разделитель используется при скачивании результатов в формате CSV/TSV.

en: Submission Details
ru: Детали записи

en: Webforms are forms and questionnaires. To add one, select <a href="!url">Create content -&gt; Webform</a>.
ru: Модуль <em>Webform</em> позволяет создавать формы с нужными полями. Перейти к <a href="!url">созданию формы</a>.

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
ru: На этой странице находится список полей, который используются в этой форме. Вы можете добавлять в форму любое количество однотипных полей, изменять в дальнейшем их параметры и в случае необходимости удалять. Для добавления нового поля, введите его название, выберите тип, необходимость его заполнения и включение его данных в отправляемые письма с результатами значений отправленной формы. После нажатия кнопки «Добавить» вам будет нужно определить параметры добавляемого поля, которые для каждого типа поля являются специфическими.

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
ru: Для редактирования параметров существующего поля, нажмите ссылку <em>Правка</em> напротив его названия.

en: Message to be shown upon successful submission or a path to a redirect page. Preface message with <em>message:</em> for a simple message that does not require a page refresh. Redirect pages must start with <em>http://</em> for external sites or <em>internal:</em> for an internal path. i.e. <em>http://www.example.com</em> or <em>internal:node/10</em>
ru: Содержание этого поля показывается после отправки формы. Сообщение должно начинаться с <em>message:</em> (например <em>message:Данные отправлены.</em>)Кроме того, вместо содержания выводимого после отправки формы, вы можете воспользоваться возможностью перенаправления пользователя на определённый URL. Перенаправление на внешний адрес должно начинаться с  <em>http://</em> (например <em>http://www.example.com</em>), перенаправление на внутренний адрес должно начинаться с <em>internal:</em> (например <em>internal:node/10</em>).

en: Webform access control
ru: Webform — управление доступом

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
ru: Эти права доступа регламентируют  пользователи какого статуса  имеют право заполнять данную  веб-форму. Они не закрывают доступ к странице в целом. Если необходимо полностью закрыть доступ к странице, то следует использовать модуль доступа к содержанию, например <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
ru: Роли

en: Uncheck all roles to prevent new submissions. The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
ru: Выберите роли, пользователям которых будет разрешена отправка этой формы. Выбор роли %authenticated даст доступ к форме всем зарегистрированным на сайте пользователям.

en: Webform mail settings
ru: Webform — отправка писем

en: Conditional e-mail recipients
ru: Получатели писем в зависимости от условий

en: The settings below allow you to send e-mails to multiple recipients based off the value of a component.
ru: Почтовые адреса, на которые будут отправляться письма, будут определяться на основе значений выбранных полей.

en: After adding components to this form any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's name for e-mails.
ru: После добавления в форму полей <em>email</em>, <em>select</em> или <em>hidden</em>, их значения могут использоваться при отправке писем в качестве имени отправителя.

en: After adding components to this form any textfield, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
ru: После добавления в форму полей <em>email</em>, <em>select</em> или <em>hidden</em>, их значения могут использоваться при отправке писем в качестве адреса отправителя.

en: After adding components to this form any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
ru: После добавления в форму полей <em>email</em>, <em>select</em> или <em>hidden</em>, их значения могут использоваться при отправке писем в качестве темы письма.

en: Webform advanced settings
ru: Webform — дополнительные параметры

en: Show complete form in teaser
ru: Показывать форму в кратком содержании документа

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
ru: Отметьте это поле, чтобы форма показывалась в кратком содержании документа.

en: Limit the number of submissions a user may send within a specified time period
ru: Ограничение на количество отправляемых форм

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
ru: Текст, который будет использоваться в названии кнопки отправки формы. По умолчанию для кнопки используется текст <em>Сохранить</em>.

en: Additional Validation
ru: Дополнительная проверка

en: Enter PHP code to perform additional validation for this form. Include the &lt;?php ?&gt; tags. $form and $form_state are available variables. If validation fails, use the form_set_error function to prevent the form from being submitted. Use the same syntax as a _validate function used in the <a href="http://api.drupal.org/api/file/developer/topics/forms_api.html">Forms API</a>.
ru: PHP-код занимающийся дополнительной проверкой формы. При вводе кода используйте теги &lt;?php ?&gt;. Доступны переменные <em>$form</em> и <em>$form_state</em>. Если дополнительная проверка не пройдена, используйте функцию <em>form_set_error</em>. Синтаксис записи аналогичен функции <em>_validate</em> использующийся в <a href="http://api.drupal.org/api/file/developer/topics/forms_api.html">Forms API</a>.

en: Additional Processing
ru: Дополнительная обработка

en: Enter PHP code to perform additional processing for this form (after the validation). Include the &lt;?php ?&gt; tags. $form and $form_state are available variables, use the same syntax as a _submit function used in the <a href="http://api.drupal.org/api/file/developer/topics/forms_api.html">Forms API</a>.
ru: PHP-код занимающийся дополнительной обработкой формы после проверки. При вводе кода используйте теги &lt;?php ?&gt;. Доступны переменные <em>$form</em> и <em>$form_state</em>. Синтаксис записи аналогичен функции <em>_submit</em> использующийся в <a href="http://api.drupal.org/api/file/developer/topics/forms_api.html">Forms API</a>.

en: No components yet in this webform.
ru: В этой форме нет полей.

en: Limit to !count submission(s) !timespan
ru: Разрешить не более !count отправления(й) !timespan

en: The entered email address %address is not a valid address.
ru: Введён неверный адрес %address.

en: This webform is currently unpublished. After finishing your changes to the webform, use the <em>Publish</em> button below.
ru: В настоящее время форма не опубликована. После добавления в форму полей, воспользуйтесь кнопкой «Опубликовать» на этой странице.

en: Submissions for this form are closed.
ru: В эту форму нельзя добавить запись.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
ru: Для просмотра формы необходимо <a href="!login">войти в аккаунт</a> (<a href="!register">регистрация</a>).

en: You do not have permission to view this form.
ru: У вас нет прав для просмотра этой формы.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
ru: Вы уже отправили эту форму максимально допустимое количество раз (@count).

en: You have already submitted this form.
ru: Вами уже была отправлена эта форма.

en: You may not submit another entry at this time.
ru: Сейчас вы не можете ввести данные.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
ru: <a href="!url">Посмотреть свои предыдущие записи</a>.

en: Available components
ru: Доступные поля

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
ru: В этой секции находятся доступные <em>Webform</em> типы полей. Здесь вы можете включать и отключать использование этих полей в формах.

en: Default e-mail values
ru: Отправка писем

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
ru: Почтовый адрес, с которого будут отправляться письма.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
ru: Имя отправителя связанное с почтовым адресом.

en: Default subject
ru: Тема письма

en: Form submission from: %title
ru: Заполнен опросник: %title

en: The default subject line of any e-mailed results.
ru: Текст, использующийся для определения темы письма.

en: Allow cookies for tracking submissions
ru: Включить отслеживание отправки форм с помощью <em>cookies</em>

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
ru: <a href="http://ru.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookie</a> могут помочь предотвратить отправку пользователем одной формы несколько раз. Хотя <em>cookie</em> и могут использоваться для ограничений накладываемых на пользователей, их использование может быть эффективно лишь в небольшом количестве случаев. Для наложения ограничений, модуль <em>Webform</em> использует IP-адреса и логины пользователей.

en: Default export format
ru: Формат экспорта

en: Default export delimiter
ru: Разделитель

en: Submission access control
ru: Доступ к формам

en: Select the user roles that may submit each individual webform
ru: В каждой форме можно выбрать роли пользователей

en: Disable Webform submission access control
ru: Запретить модулю <em>Webform</em> управлять доступом

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
ru: По умолчанию, на странице редактирования каждой формы можно выбрать роли пользователей, которым будет доступна форма. Если вы используете какой-либо другой модуль управляющий доступом к документам и доступ определяется другими параметрами, то вы можете запретить управлять доступом модулем <em>Webform</em>.

en: Webforms debug
ru: Режим отладки

en: Set to "Log submissions" to log all submissions in the watchdog. Set to "Full debug" to print debug info on submission.
ru: При выборе <em>Запись в журнал</em>, информация о всех отравляемых формах будет записываться <em>Watchdog</em>. При выборе <em>Полная отладка</em>, отладочная информация будет печататься при отправке формы.

en: Form: !form
ru: Форма: !form

en: Submission posted to %title. <a href="!url">Results</a>. !details
ru: Запись в %title добавлена. <a href="!url">Результаты</a>. !details

en: Submission updated.
ru: Отправление обновлено.

en: Thank you, your submission has been received.
ru: Ваше сообщение получено.

en: You may use special tokens in this field that will be replaced with dynamic values.
ru: В этом поле вы можете использовать специальные маркеры, которые будут заменены значениями.

en: You can use %server[key] to add any of the special PHP <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.server">$_SERVER</a> variables, %session[key] to add any of the special PHP <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.session">$_SESSION</a> variables and %get[key] to create prefilled forms from the <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.get">URL</a>. %cookie, %request and %post also work with their respective PHP variables. For example %server[HTTP_USER_AGENT], %session[id], or %get[q].
ru: Вы можете использовать %server[key] для добавления <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.server">$_SERVER</a> переменных, %session[key] для добавления <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.session">$_SESSION</a> переменных, а так же %get[key] для добавления <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.get">$_GET</a> переменных. Так же работают %cookie, %request и %post. Пример: %server[HTTP_USER_AGENT], %session[id], %get[q].

en: If you are using the profiles module, you can also access all profile data using the syntax %profile[form_name]. If you for example have a profile value named profile_city, add the variable %profile[profile_city].
ru: Если используется модуль <em>profile</em>, то можно подставлять данные из полей модуля, используя синтаксис  %profile[form_name]. Например, если в профайлах есть поле profile_city, просто добавьте параметр %profile[profile_city].

en: Token values
ru: Значения маркеров

en: Webform confirmation
ru: Подтверждение опросника

en: Form components
ru: Поля формы

en: Webform submission
ru: Отправленные формы

en: Adjust the date according to a specific timezone. Website timezone is defined in the <a href="!settings">Site Settings</a> and is the default.
ru: Настраивать дату в соответствие с часовым поясом. Часовой пояс веб-сайта  по умолчанию настраивается в <a href="!settings">Site Settings</a>

en: Website timezone
ru: Часовой пояс веб-сайта

en: User timezone
ru: Часовой пояс пользователя

en: Start year
ru: Начальный год

en: The first year that is allowed to be entered.
ru: Самый первый год,  который можно ввести.

en: End year
ru: Конечный год

en: The last year that is allowed to be entered.
ru: Самый последний год, который можно ввести.

en: Use a textfield for year
ru: Для введения года использовать текстовое поле

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
ru: При наличии флажка, дата будет браться из соответствующего поля. В противном случае будет предлагаться список множественного выбора.

en: Entered !name is not a valid date.
ru: Введенная дата  !name не действительная.

en: The entered date needs to be between the years @start and @end.
ru: Введенная дата должна входить в период от @start до @end.

en: Leaving blank will use the default size.
ru: Оставьте пустым, чтобы использовать размер по умолчанию.

en: E-mail a submission copy
ru: Отправить копию записи по электронной почте

en: Check this option if this component contains an e-mail address that should get a copy of the submission. Emails are sent individually so other emails will not be shown to the recipient.
ru: Отметьте эту опцию, если компонент содержит электронный адрес, на который должна  быть отправлена копия записи. Электронные сообщения посылаются индивидуально, так что другие сообщения не будут показаны получателю.

en: %value is not a valid email address.
ru: Введён неверный адрес электроной почты '%value'.

en: A textfield that automatically fills in a logged-in user's e-mail.
ru: Текстовое поле, в которое автоматически вставляется почтовый адрес зарегистрированного пользователя.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
ru: Объединение полей в группы.

en: Width of the file field.
ru: Ширина поля файла.

en: The save directory %directory could not be created. Check that the webform files directory is writtable.
ru: Невозможно создать папку %directory для сохранения результатов. Проверьте, доступна ли она для записи.

en: %field field is required.
ru: Необходимо заполнить поле %field.

en: Filesize (KB)
ru: Размер файла (КБ)

en: @name (hidden)
ru: @name (скрытое)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
ru: Невидимое пользователю поле, записывающее необходимую информацию.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
ru: Вывод текста в формате HTML (это поле не выбирается и не заполняется пользователями).

en: A list of selectable options. One option per line. Key-value pairs may be entered seperated by pipes, such as "safe_key|Some readable option". Option groups for lists and menus may be specified with &lt;Group Name&gt;. &lt;&gt; can be used to insert items at the root of the menu after specifying a group.
ru: Список возможных вариантов. Один вариант в строке. Пары значений ключа при введении могут разделяться вертикальными линиями, например "safe_key|Любое читабельное значение". Группы вариантов для списков и меню могут быть указаны при прмощи &lt;Название группы&gt;. &lt;&gt; могут использоваться чтобы добавить варианты в начало меню после указания группы.

en: To use the option with a select component, you must use key-value pairs seperated by pipes. i.e. user@example.com|Sample user.
ru: Чтобы использовать эту опцию с компонентом выбора вариантов укажите пары ключ-значение, разделенные вертикальной линией. То есть user@example.com|Sample user.

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
ru: Функции в списке выбора должны быть уникальными. Следующие ключи были использованы несколько раз:

en: Make this field resizable by the user.
ru: Сделать это поле c изменяемыми пользователем размерами.

en: Label placed to the left of the textfield
ru: Метка, расположенная в левой части поля

en: Examples: $, #, -.
ru: Примеры: $, #, -.

en: Label placed to the right of the textfield
ru: Метка, расположенная в правой части поля

en: Examples: lb, kg, %.
ru: Примеры: lb, kg, %.

en: Adjust the time according to a specific timezone. Website timezone is defined in the <a href="!settings">Site Settings</a> and is the default.
ru: Настройте время в соответствии с необходимым часовым поясом. Часовой пояс веб-сайта по умолчанию устанавливается в <a href="!settings">Дата и время</a>.

en: Entered %name is not a valid time.
ru: Введенное время  %name не действительно.

en: Add comment link
ru: Добавить ссылку на комментарий

en: Change basic information
ru: Изменить основную информацию

en: Broken handler @table.@field
ru: Сломанный обработчик @table.@field

en: Skipping broken view @view
ru: Пропущено сломанное представление @view

en: Ajax callback for view loading.
ru: Ajax обратный вызов, для загрузки представления.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
ru: Этот конвертер попытается как можно лучше конвертировать представление Views 1 во Views 2. Это преобразование ненадежно; вполне вероятно, что вам придется вносить исправления вручную. Импортировать представления Views 1 можно с помощью обычной вкладки Импорт.

en: Changes cannot be made to a locked view.
ru: Нельзя вносить изменения в заблокированный вид.

en: Convert stored Views 1 views.
ru: Конвертировать сохраненные представления из версии 1.

en: Convert view
ru: Конвертировать вид

en: Create customized lists and queries from your database.
ru: Позволяет создавать списки и запросы из базы данных сайта.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
ru: Интерфейс для создания/изменения представлений.

en: Example table
ru: Пример таблицы

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
ru: Пример таблицы содержит пример содержания и может быть связан с материалами.

en: Example content
ru: Пример содержания

en: Some example content that references a node.
ru: Некоторые примеры содержания, ссылающегося на материал.

en: Example node
ru: Пример материала

en: Plain text field
ru: Простое текстовое поле

en: Just a plain text field.
ru: Текстовое поле.

en: Numeric field
ru: Числовое поле

en: Just a numeric field.
ru: Числовое поле.

en: Boolean field
ru: Булево поле

en: Just an on/off field.
ru: Поле on/off.

en: Timestamp field
ru: Поле отметки времени

en: Just a timestamp field.
ru: Поле отметки времени.

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
ru: Эмулирует главную страницу по умолчанию сайта на Drupal; вы можете указать путь к этому представлению в настройках сайта в качестве главной страницы по умолчанию, чтобы сделать его вашей главной страницей.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
ru: Заголовок использует этот аргумент, если он присутствует. Он заменит заголовок представления и заголовок из из предыдущих аргументов. Вы можете использовать процент, чтобы заменить строку заголовка аргументом. Используйте "%1" для первого аргумента, "%2" для второго и т.д.

en: Validator options
ru: Настройки проверки

en: Display all values
ru: Показать все значения

en: Hide view / Page not found (404)
ru: Скрыть представление / Страница не найдена (404)

en: Display empty text
ru: Показать пустой текст

en: Provide default argument
ru: Подставить аргумент по умолчанию

en: Provide default argument options
ru: Настройки аргумента по умолчанию

en: Default argument type
ru: Тип аргумента по умолчанию

en: Broken/missing handler
ru: Обработчик испорчен или отсутствует

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
ru: Обработчик этого пункта испорчен или отсутствует и не может быть использован. Если модуль предусматривал обработчик и был отключен, то повторное включение модуля, возможно, восстановит обработчик. В противном случае вам, скорее всего, нужно будет удалить этот пункт.

en: Current date
ru: Текущая дата

en: Current node's creation time
ru: Время создания текущего материала

en: Current node's update time
ru: Время обновления текущего материала

en: Allow multiple terms per argument.
ru: Разрешить несколько терминов в аргументе.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
ru: Если выбрано, пользователи могут вводить составные аргументы в виде 1+2+3 (для ИЛИ) или 1,2,3 (для И).

en: Allow multiple arguments to work together.
ru: Позволить несколько аргументов, чтобы они работали вместе.

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
ru: Если выбрано, то несколько значений этого аргумента могут работать вместе, как если бы несколько терминов были поставлены к тому же аргументу. Эта опция не совместима с "Сокращением дупликатов".

en: Do not display items with no value in summary
ru: Не показывать элементы без значения в сводке

en: Invalid input
ru: Ошибочный ввод

en: Fail basic validation if any argument is given
ru: Провалить проверку, если будет получен любой аргумент

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
ru: Представление с большим количеством аргументов, чем необходимо, не пройдет проверку..

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
ru: Если отмечено, то пользователи могут ввести составные  аргументы в виде 1+2+3 или 1,2,3.

en: Exclude the argument
ru: Исключить аргумент

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
ru: Если выбран, числа введенные в аргумент, будут скорее исключены, чем ограничат просмотр.

en: Glossary mode
ru: Словарный режим

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the argument, which allows the summary view to act as a glossary.
ru: Словарный режим применяется для ограничения числа сиволов, используемых в аргументе. позволяя краткому представлению быть словарем.

en: Character limit
ru: Ограничение символов

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
ru: Сколько символов аргумента будет использоваться в фильтре. Если установить 1, все поля, начинающиеся с первой буквы агумента будут допущены.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
ru: При отображении результата аргумента, как изменять регистр.

en: No transform
ru: Не изменять

en: Upper case
ru: Привести к верхнему регистру

en: Lower case
ru: Привести к нижнему регистру

en: Capitalize each word
ru: Каждое слово - с заглавной буквы

en: Case in path
ru: Регистр в адресной строке

en: Transform spaces to dashes in URL
ru: Превращать пробелы в тире

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
ru: Метка этого поля, которая будет отображаться пользователям, если стиль требует этого.

en: Exclude from display
ru: Исключить из вывода

en: Check this box to not display this field, but still load it in the view.  Use this option to not show a grouping field in each record, or when doing advanced theming.
ru: Выберите настройку, чтобы не отображать это поле, но загружать его в представлении. Используйте эту настройку чтобы не отображать групповое поле в каждой записи, или при использовании особой темы.

en: Rewrite the output of this field
ru: Заменить выводимое полем значение

en: If checked, you can alter the output of this field by specifying a string of text with replacement tokens that can use any existing field output.
ru: При активации этого режима Вы напрямую указываете формат выдаваемого полем значения. Внутри него Вы можете выводить значения других полей (в том числе исключённых из вывода, либо его собственное, каким оно должно было выводиться изначально).

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
ru: Введите текст, отображаемый полем. Вы можете использовать HTML, а также подстановочные шаблоны, указанные ниже.

en: Output this field as a link
ru: Выводить это поле в виде ссылки

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
ru: Если включено, это поле будет преобразовано в ссылку. Путь ссылки должен быть указан ниже.

en: Link path
ru: Путь ссылки

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
ru: Внутренний путь страницы Drupal, либо её абсолютный URL. Для формирования ссылки Вы можете использовать указанные ниже подстановочные шаблоны.

en: The CSS class to apply to the link.
ru: CSS класс, применённый к этой ссылке.

en: Text to place as "alt" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
ru: Текст, в "alt", который многие браузеры отображают в качестве всплывающих подсказок при наведении мыши.

en: Prefix text
ru: Prefix текст

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
ru: Любой текст, добавляемый перед ссылкой. Можно использовать HTML.

en: Suffix text
ru: Suffix текст

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
ru: Любой текст, добавляемый после ссылки. Можно использовать HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
ru: <p>Вы должны добавить любое дополнительное поле к выводу перед использованием этого поля. Эти поля могут быть отмечены как <em>Исключить из вывода</em>. Обратите внимание, что из-за правил отображения, вы не можете использовать поля, которые идут после этого поля; если вам нужно поле, не показанное в этом списке, перераспределите ваши поля.</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
ru: <p>Для вывода в текущем режиме Представления доступны следующие шаблоны подстановки. Если ввести маркер шаблона, указанный слева, то при просмотре Представления вместо него будет подставлено значение, указанное в списке напротив маркера. Необходимо учитывать, что в связи с порядком обработки результата Вы не сможете использовать значения полей, расположенных после текущего. Если Вы хотите использовать поле, которое есть в представлении, но здесь не указано - перестройте порядок полей.</p>

en: Trim this field to a maximum length
ru: Установить для этого поля максимальную длину

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
ru: Если выбрано, поле будет обрезано по максимальной длине.

en: Trim only on a word boundary
ru: Обрезать только на границе слова

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
ru: Если выбрано, значение поля будет обрезано по границе слова. Но общее количество символов не будет больше указанного выше значения. Поэтому, если от начала и до границы обрезки все символы образуют одно длинное слово, значение поля может быть обрезано до пустого.

en: Add an ellipsis
ru: Добавить многоточие

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
ru: При выборе этого флажка будет добавлено "..." в конце обрезанного поля.

en: Strip HTML tags
ru: Удалить HTML-теги.

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
ru: В положении влючено все HTML-теги будут удалены.

en: Field can contain HTML
ru: Поле может содержать HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
ru: Если этот флажок выбран, после обрезки поля будет запущен HTML корректор, который правильно закроет все открытые теги.

en: File size display
ru: Отобразить размер файла

en: Formatted (in KB or MB)
ru: В заданном формате (в KB или MB)

en: Raw bytes
ru: В байтах

en: If checked, true will be displayed as false.
ru: Если отметить, то 'правда' будет отображаться как 'ложь'

en: Time ago (with "ago" appended)
ru: Время назад ("назад" будет добавлено)

en: Time span (future dates start with - )
ru: Временной интервал (будущие даты начинаются с -)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
ru: Временной диапазон (с добавленным "назад/с этого момента")

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. If "Time ago" this is the the number of different units to display, which defaults to two.
ru: Если "Собственная", смотрите <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">документацию PHP</a> по форматам даты. Если "Время назад", то это число различных единиц для отображения, которых по умолчанию до двух.

en: Round
ru: Круглый

en: If checked, the number will be rounded.
ru: Если выбран, число округляется

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
ru: Сколько цифр выводить после десятичной запятой.

en: What single character to use as a decimal point.
ru: Какой символ использовать в качестве десятичной запятой.

en: What single character to use as the thousands separator.
ru: Какой символ использовать в качестве разделителя тысяч.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
ru: Текст для вывода перед числом, например, символ валюты.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
ru: Текст для вывода после числа, например, символ валюты.

en: Simple separator
ru: Простой разделитель

en: Display as link
ru: Выводить в виде ссылки

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
ru: Этот элемент сейчас не раскрыт. Если вы <strong>раскроете</strong> его, то пользователи смогут использовать фильтр самостоятельно.

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
ru: Этот элемент сейчас раскрыт. Если вы <strong>скроете</strong> его, пользователи не смогут изменить фильтр, когда они увидят его.

en: Unlock operator
ru: Разблокировать оператор

en: When checked, the operator will be exposed to the user
ru: Если отметить, то оператор будет открыт польователю

en: Operator identifier
ru: Идентификатор оператора

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
ru: Он будет отображаться в URL после '?' для обозначения фильтра. Не может быть пустым.

en: Filter identifier
ru: Идентификатор фильтра

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
ru: Появляется в URL после ? для идентификации этого фильтра. Не может быть пустым.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
ru: Этот открытый фильтр может быть необязательным.

en: Force this exposed filter to accept only one option.
ru: Разрешает этому открытому фильтру принимать только одну настройку.

en: Remember
ru: Помнить настройки

en: Remember the last setting the user gave this filter.
ru: Запоминать последние настройки пользователя для этого фильтра.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
ru: Идентификатор необходим, если фильтр раскрыт.

en: This identifier is not allowed.
ru: Идентификатор недопустим.

en: - Any -
ru: Любой

en: You must select a value unless this is an optional exposed filter.
ru: Вы обязаны выбрать значение, кроме тех случаев, когда это необязательный раскрытый фильтр.

en: exposed
ru: раскрыт

en: Value type
ru: Тип значения

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ru: Дата в любом машиночитаемом формате. Предпочтительный формат: CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
ru: Неверный формат даты.

en: Limit list to selected items
ru: Ограничить список выбранными элементами

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
ru: Если отмечено, пользователю будут доступны только выбранные здесь варианты.

en: not in
ru: не в

en: Is all of
ru: Все:

en: Is none of
ru: Кроме:

en: not
ru: нет

en: Is between
ru: между

en: between
ru: между

en: Is not between
ru: не между

en: not between
ru: не между

en: Min
ru: Мин

en: And max
ru: И макс.

en: And
ru: И

en: Contains any word
ru: Содержит любое слово

en: has word
ru: содержит слово

en: Contains all words
ru: Содержит все слова

en: has all
ru: содержит все

en: begins
ru: начинается

en: ends
ru: оканчивается

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
ru: Регистрозависимые фильтры могут оказаться быстрее. MySQL может игнорировать регистрозависимость.

en: The label for this relationship that will be displayed only administratively.
ru: Метка для этого отношения, которая буду отображаться только административно.

en: Require this relationship
ru: Эта связь обязательна

en: If required, items that do not contain this relationship will not appear.
ru: Элементы, у которых нет этой связи, не будут показываться.

en: asc
ru: возр.

en: desc
ru: убыв.

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
ru: Степень детализации - это наименьшая единица при определении совпадают ли две даты; например, если степень детализации "Год", тогда все даты в 1999 году, независимо от того, когда именно они произошли в 1999 году, будут рассматриваться как одна дата.

en: views_handler_sort_formula missing default: @formula
ru: в views_handler_sort_formula отсутствует значение по умолчанию: @formula

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
ru: Если <a href="@modules">включить модуль расширенной справки</a>, Views будет выдавать более подробную справку. <a href="@hide">Скрыть это сообщение.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
ru: Если вы установите модуль Advanced help (см. !href), то вы получите более удобную справку. <A href="@hide">Скрыть это сообщение.</A>

en: Warning! Broken view!
ru: Предупреждение! Испорченное представление!

en: Broken
ru: Прервано

en: Install the advanced help module for the getting started
ru: Установите модуль Advanced help для начала работы

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
ru: Сомневаетесь, с чего начать? Попробуйте со страницы "!getting-started".

en: Displays
ru: Вид

en: These queries were run during view rendering:
ru: При рендеринге представления были выполнены следующие запросы:

en: [@time ms]
ru: [@time мс]

en: This display has no path.
ru: У этого отображения нет пути.

en: Query build time
ru: Время построения запроса

en: @time ms
ru: @time мс

en: Query execute time
ru: Время выполнения запроса

en: View render time
ru: Время отрисовки представления

en: No query was run
ru: Запрос пуст - нечего выполнять

en: Unable to preview due to validation errors.
ru: Невозожно создать предпросмотр из-за ошибок некорректности.

en: Separate arguments with a / as though they were a URL path.
ru: Аргументы, разделеные '/' как в URL пути.

en: Clone view %view
ru: Клонировать представление %view

en: View name
ru: Имя представления

en: This is the unique name of the view. It must contain only alphanumeric characters and underscores; it is used to identify the view internally and to generate unique theming template names for this view. If overriding a module provided view, the name must not be changed or instead a new view will be created.
ru: Это уникальное название представления. Должно состоять только из букв, цифр и подчеркиваний; используется только для того, чтобы идентифицировать представление для внутреннего использования и для создания имени уникального шаблона темы для этого представления. Если модуль, используемый представлением, изменяется, не изменяйте имя представления, или взамен создайте новое представление.

en: View description
ru: Описание представления

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
ru: Это описание будет отображаться на странице управления Представлениями чтобы напомнить вам, для чего он создан.

en: View tag
ru: Метка представления

en: Enter an optional tag for this view; it is used only to help sort views on the administrative page.
ru: Вы можете дополнительно указать метку для этого представления; она используется только для удобства выборки представлений на странице администрирования.

en: The view type is the primary table for which information is being retrieved. The view type controls what arguments, fields, sort criteria and filters are available, so once this is set it <strong>cannot be changed</strong>.
ru: Тип представления является главной таблицей, по которой получается информация. Тип представления задаёт какие аргументы, поля, критерии сортировки и фильтров доступны, поэтому, будучи однажды установленным он <strong>не может быть изменен</strong>.

en: You must use a unique name for this view.
ru: Вы должны использовать уникальное имя для этого представления.

en: Are you sure you want to revert the view %name?
ru: Вы действительно хотите обратить представление %name?

en: Reverting the view will delete the view that is in the database, reverting it to the original default view. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
ru: Возвращение представления удалит тип представления, который в базе на представление по умолчанию. Все изменения, которые вы сделали, будут утеряны и восстановлению не подлежат.

en: Are you sure you want to delete the view %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить представление %name?

en: Deleting a view cannot be undone.
ru: Удаление представления нельзя отменить.

en: The view has been deleted.
ru: Представление было удалено.

en: There is no lock on view %view to break.
ru: Представление %view не содержит блокировок для их прерывания.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
ru: Вы действительно хотите прервать блокировку для представления %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
ru: Прерывая блокировку, любые не сохраненные изменения сделанные !user будут утеряны!

en: Break lock
ru: Прервать блокировку

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
ru: Блокировка прервана и вы можете редактировать тип представления.

en: Edit view %view
ru: Редактирование представления %view

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
ru: Введите название, которое вы хотите использовать для представления, если оно отличается от исходного. Оставьте пустым, чтобы использовать название исходного представления.

en: Paste view code here
ru: Вставьте сюда код представления

en: Unable to interpret view code.
ru: Невозможно проинтерпретировать код представления.

en: You are importing a view created in Views version 1. You may need to adjust some parameters to work correctly in version 2.
ru: Вы импортируете представление, созданное во Views версии 1. Возможно, потребуется изменить некоторые параметры для корректной работы в версии 2.

en: That view is not compatible with this version of Views.
ru: Это представление несовместимо с этой версией Views.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
ru: Представление с таким именем уже существует; выберите другое имя

en: Display plugin @plugin is not available.
ru: Отобразить плагин @plugin невозможно.

en: Style plugin @plugin is not available.
ru: Плагин стиля @plugin не доступен.

en: Row plugin @plugin is not available.
ru: Плагин строки @plugin не доступен.

en: @type handler @table.@field is not available.
ru: Обработчик @type для @table.@field не доступен.

en: Unable to import view.
ru: Невозможно импортировать представление.

en: Unknown or missing table name
ru: Не известное или отсутствующее имя таблицы

en: Click on an item to edit that item's details.
ru: Щелкните на элементе, чтобы изменить его параметры.

en: This view has a broken default display and cannot be used.
ru: У этого представления нарушено отображение по умолчанию, и оно не может быть использовано.

en: Export this view
ru: Экспортировать это представление

en: Create a copy of this view
ru: Создать копию этого представления

en: View "@display"
ru: Представление "@display"

en: Go to the real page for this display
ru: Перейдите на реальную страницу для этого отображения

en: Invalid
ru: Недействительный

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin doesn't exist!
ru: Ошибка: Отображение @display ссылается на плагин с названием '@plugin', но этот плагин не существует!

en: Missing style plugin
ru: Отсутствует плагин стиля

en: Change settings for this style
ru: Изменить настройки этого стиля

en: &nbsp; Style: !style
ru: &nbsp; Стиль: !style

en: Invalid display id found while regenerating tabs
ru: Найден неверный идентификатор отображения во время восстановления вкладок

en: Unable to initialize default display
ru: Невозможно инициализировать отображение по умолчанию

en: Add display
ru: Добавить вид

en: Remove display
ru: Удалить вид

en: Restore display
ru: Вернуть вид

en: View analysis
ru: Анализ представления

en: View details
ru: Представление подробно

en: Configure @type
ru: Настроить @type

en: Rearrange @type
ru: Перестроить @type

en: Broken field @id
ru: Битое поле @id

en: There are no @types available to add.
ru: @types, доступные для добавления, отсутствуют.

en: Configure @type %item
ru: Конфигурировать @type %item

en: Configure extra settings for @type %item
ru: Настройка дополнительных параметров для @type %item

en: Change summary style for @type %item
ru: Изменить стиль анонса для @type %item

en: Internal error: broken plugin.
ru: Внутренняя ошибка: битый плагин.

en: Configure summary style for @type %item
ru: Конфигурировать стиль анонса для @type %item

en: Clear Views' cache
ru: Очистить кэш Views

en: Add Views signature to all SQL queries
ru: Добавить сигнатуру Views во все запросы SQL

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
ru: Все запросы, сгенерированные Views будут включать специальную 'VIEWS' = 'VIEWS' строку в положении WHERE. Это позволит проще идентифицировать Views-запросы в логах сервера базы данных, но должно использоваться только для поиска неисправностей.

en: Disable views data caching
ru: Отключить кэширование данных представлений

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
ru: Для увеличения производительности Views кэширует информацию о таблицах, модулях и доступных представлениях. При отметке этого флажка Views будет пропускать этот кэш и заново запрашивать требуемую информацию. Этот пункт может иметь серьезные последствия для производительности.

en: Ignore missing advanced help module
ru: Игнорировать отсутствие модуля Advanced Help

en: Views uses the advanced help module to provide help text; if this module is not present Views will complain, unless this setting is checked.
ru: Views использует модуль Advanced help для отображения справки. Если этого модуля нет, Views будет жаловаться, пока вы не отметите этот пункт.

en: Show query above live preview
ru: Показывать запрос над областью предварительного просмотра

en: The live preview feature will show you the output of the view you're creating, as well as the view. Check here to show the query and other information above the view; leave this unchecked to show that information below the view.
ru: Отметьте, чтобы показывать информацию о запросе НАД предпросмотром. Оставьте неотмеченным, чтобы отображать информацию ПОД ним.

en: Show other queries run during render during live preview
ru: Показывать другие запросы, пока генерируется текущий предпросмотр.

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
ru: Drupal имеет возможность выполнять много запросов, пока представление генерируется. Отметьте этот пункт, чтобы отображать каждый запуск запроса, пока представление генерируется в рамках предпросмотра

en: Do not show hover links over views
ru: Не показывать hover ссылку в представленииях

en: To make it easier to administrate your views, Views provides 'hover' links to take you to the edit and export screen of a view whenever the view is used. This can be distracting on some themes, though; if it is problematic, you can turn it off here.
ru: Чтобы облегчить администрирование представлений, Views создает ссылки (редактировать, экспорт), отображаемые при наведении на действующее представление. Это может отвлекать на некоторых темах оформления. Эта опция отключает отображение таких ссылок.

en: Enable views performance statistics via the Devel module
ru: Разрешить статистику представления для модуля Devel

en: Check this to enable some Views query and performance statistics <em>if Devel is installed</em>.
ru: Включите, чтобы собирать сведеня о запросах и производительности Предаставлений <em>когда установлен Devel</em>.

en: Disable javascript with Views
ru: Отключить JavaScript в представлениях

en: If you are having problems with the javascript, you can disable it here; the Views UI should degrade and still be usable without javascript, it just not as good.
ru: Если у Вас наблюдаются проблемы с Javascript, Вы можете отключить эту опцию. Редактирование представлений без JS возможно, но менее удобно.

en: Page region to output performance statistics
ru: Раздел страницы для вывода статистики производительности

en: Label for "Any" value on optional single-select exposed filters
ru: Метка для значения "ЛЮБОЙ" на опциональных раскрытых фильтрах

en: Error: missing @component
ru: Ошибка: отсутствуе @component

en: Server reports invalid input error.
ru: Сервер сообщает об ошибке ввода.

en: View analysis can find nothing to report.
ru: Анализ представления не нашел ничего для отчета.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
ru: Это представление имеет только стандартный вывод и, следовательно, не будет ни куда размещено на вашем сайте. Может вы хотите добавить вывод страницы или блока.

en: There are no Views 1 views stored in the database to convert.
ru: Нет ни одного "Views 1"-представления для конвертации

en: Converted
ru: Конвертировать

en: The table below lists Views version 1 views that are stored in the database. You can either convert them to work in Views version 2, or delete them. The views are convertible only if there is no Views 2 view with the same name.
ru: Таблица ниже перечисляет представления Views версии 1, которые хранятся в базе данных. Вы можете также либо конвертировать их для работы во Views версии 2, либо удалить. Представления ковертируются только если во Views 2 нету представления с тем же именем.

en: Unable to find view.
ru: Не удалось найти представление.

en: Unable to convert view.
ru: Не удалось конвертировать представление.

en: The view has been deleted
ru: Представление было удалено

en: Handler @handler include tried to loop infinitely!
ru: Обработчик @handler пытались включить в бесконечный цикл!

en: Reduce duplicates
ru: Устранить дубликаты

en: Default settings for this view.
ru: Настройки по умолчанию для этого представления.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
ru: Показ представления как страницы, с URL и ссылками меню.

en: Display the view as a block.
ru: Показывать представление как блок.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
ru: Вложения добаляются к другим отображениям, чтобы получитьнесколько представлений в одном и том же представлении.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
ru: Показывать представление как ленту, такую как RSS лента.

en: Displays rows one after another.
ru: Отображает строки одну за другой.

en: HTML List
ru: HTML список

en: Displays rows as an HTML list.
ru: Показ строк как HTML список.

en: Displays rows in a grid.
ru: Отображает строки в сетке.

en: Displays rows in a table.
ru: Отображает строки в таблице.

en: Displays the default summary as a list.
ru: Отображает аннотацию по умолчанию в виде списка.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
ru: Отображает аннотацию неформатированной, с опцией для одного за другим, либо встроено.

en: Generates an RSS feed from a view.
ru: Создавать RSS ленту для представления.

en: Displays the fields with an optional template.
ru: Отображаются поля в шаблоне.

en: Fixed entry
ru: Фиксированная запись

en: Will be available to all users.
ru: Будет доступно для всех пользователей.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
ru: Доступ будет предоставлен пользователям с любыми из указанных ролей.

en: No caching of Views data.
ru: Не кэшировать данные представления.

en: Time-based
ru: По времени

en: Simple time-based caching of data.
ru: Простой, основанный на времени кэширования данных.

en: set_display() called with invalid display id @display.
ru: set_display() вызвал ошибочные дисплей id @display.

en: sort criteria
ru: критерий сортировки

en: Sort criterion
ru: Критерий сортировки

en: sort criterion
ru: критерий сортировки

en: filter
ru: фильтр

en: jQuery UI Tabs: Mismatching fragment identifier.
ru: jQuery UI Tabs: Не совпадает идентификатор фрагмента.

en: jQuery UI Tabs: Not enough arguments to add tab.
ru: jQuery UI Tabs: Недостаточно аргументов для добавления вкладки.

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
ru: Элементы агрегатора импортированы с внешних RSS- и Atom- новостных лент

en: The title of the aggregator item.
ru: Заголовок элемента агрегатора.

en: The link to the original source URL of the item.
ru: Ссылка на источник элемента.

en: The author of the original imported item.
ru: Автор оригинального импортированного элемента.

en: The actual content of the imported item.
ru: Актуальное содержимое импортированного элемента.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
ru: Дата, когда оригинальный элемент RSS-ленты был опубликован. (Для некоторых лент это будет дата, когда он был импортирован)

en: Feed ID
ru: ID ленты

en: The unique ID of the aggregator feed.
ru: Уникальный ID агрегатора RSS-ленты.

en: The title of the aggregator feed.
ru: Заголовок агрегатора RSS-ленты.

en: The link to the source URL of the feed.
ru: Ссылка на URL источника RSS-ленты

en: The date the feed was last checked for new content.
ru: Дата последней проверки ленты на обновления.

en: The description of the aggregator feed.
ru: Описание ленты агрегатора

en: The date of the most recent new content onf the feed.
ru: Дата последнего нового материала в ленте.

en: The unique ID of the aggregator category.
ru: Уникальный ID категории агрегатора.

en: The title of the aggregator category.
ru: Заголовок категории агрегатора.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
ru: Показать элемент с помощью данных из оригинального источника.

en: The book the node is in.
ru: Книга, в которой находится материал.

en: The weight of the book page.
ru: Вес страницы подшивки.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
ru: Глубина книжных страниц в иерархии; верхний уровень подшивки имеет глубину 1.

en: The parent book node.
ru: Родительский материал подшивки.

en: The title of the comment.
ru: Заголовок комментария.

en: The text of the comment.
ru: Текст комментария.

en: The comment ID of the field
ru: ID комментария

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
ru: Имя автора комментария. Может быть показано как ссылка на домашнюю страницу автора.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
ru: Адрес сайта автора комментария. Может быть показан как ссылка. Будет пустым, если автор зарегистрированный пользователь.

en: Post date
ru: Дата создания

en: Date and time of when the comment was posted.
ru: Дата и время добавления комментария.

en: Whether or not the comment is currently in moderation.
ru: Находится ли комментарий на модерации.

en: Provide a simple link to view the comment.
ru: Прямая ссылка на комментарий

en: Provide a simple link to edit the comment.
ru: Прямая ссылка для изменения комментария.

en: Provide a simple link to delete the comment.
ru: Прямая ссылка на удаление комментария.

en: The node the comment is a reply to.
ru: Материал, на который оставлен комментарий.

en: The User ID of the comment's author.
ru: ID пользователя оставившего комментарий.

en: Parent CID
ru: Родительский CID

en: The Comment ID of the parent comment.
ru: ID родительского комментария.

en: Last comment time
ru: Время последнего комментария

en: Date and time of when the last comment was posted.
ru: Дата и время последнего комментария.

en: Last comment author
ru: Автор последнего комментария

en: The name of the author of the last posted comment.
ru: Имя автора последнего комментария.

en: Comment count
ru: Счётчик комментариев

en: The number of comments a node has.
ru: Количество комментариев к материалу.

en: Updated/commented date
ru: Дата обновления/комментирования

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
ru: Позднейшая из двух дат - даты последнего комментирования и даты обновления материала.

en: The number of new comments on the node.
ru: Количество новых комментариев к материалу.

en: Comment status
ru: Разрешение комментировать

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
ru: Разрешено ли комментировать материал.

en: User posted or commented
ru: Пользователь написавший или прокомментировавший.

en: Display the comment with standard comment view.
ru: Показать комментарий в стандартном виде.

en: Display the comment as RSS.
ru: Показывать коментарии как RSS.

en: Link to contact page
ru: Ссылка на страницу контактов

en: Provide a simple link to the user contact page.
ru: Ссылка на страницу с персональной формой контактов пользователя.

en: Locale source
ru: Исходная локаль

en: A source string for translation, in English or the default site language.
ru: Исходные строки для перевода на английском или языке сайта по умолчанию.

en: The ID of the source string.
ru: ID исходной строки.

en: The full original string.
ru: Полная оригинальная строка.

en: The version of Drupal core that this string is for.
ru: Версия ядра Drupal для которой эта строка.

en: Provide a simple link to edit the translations.
ru: Ссылка на редактирование перевода.

en: Locale target
ru: Локальная цель

en: The full translation string.
ru: Полный перевод строки.

en: The ID of the parent translation.
ru: ID родительского перевода.

en: The title of the node.
ru: Заголовок материала.

en: The date the node was posted.
ru: Дата создания материала.

en: The type of a node (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
ru: Тип материала (например, "страничка блога", "пост на форуме", "история" и т.д.).

en: Whether or not the node is published.
ru: Материал опубликован или нет.

en: Published or admin
ru: Опубликован или админ

en: Filters out unpublished nodes if the current user cannot view them.
ru: Отсекает неопубликованные материалы, если пользователь не может их видеть.

en: Whether or not the node is promoted to the front page.
ru: Отображается материал на главной странице или нет.

en: Whether or not the node is moderated.
ru: Находится ли материал на модерации.

en: Whether or not the node is sticky.
ru: Закреплен ли материал вверху списков.

en: Provide a simple link to the node.
ru: Прямая ссылка на материал.

en: Provide a simple link to edit the node.
ru: Прямая ссылка для изменение материала.

en: Provide a simple link to delete the node.
ru: Прямая ссылка для удаления материала.

en: In the form of CCYYMMDD.
ru: В виде CCYYMMDD.

en: Created year + month
ru: Год и месяц создания

en: In the form of YYYYMM.
ru: В виде ГГГГММ

en: Created year
ru: Год создания

en: In the form of YYYY.
ru: В виде ГГГГ

en: Created month
ru: Месяц создания

en: In the form of MM (01 - 12).
ru: В виде ММ (01-12).

en: Created day
ru: День создания

en: In the form of DD (01 - 31).
ru: В формате ДД (01 - 31).

en: Created week
ru: Неделя создания

en: Updated year + month
ru: Обновленный год + месяц

en: Updated year
ru: Обновленный год

en: Updated month
ru: Обновленный месяц

en: Updated day
ru: Обновленный день

en: Updated week
ru: Обновленная неделя

en: Node revision
ru: Редакция материала

en: Node revisions are a history of changes to nodes.
ru: Ревизия материала это история изменений материала.

en: Relate a node revision to the user who created the revision.
ru: Пользователь, который создал редакцию материала.

en: The actual, full data in the body field; this may not be valid data on all node types.
ru: Текущее содержание материала; может быть некорректно для всех типов материала.

en: The stored teaser field. This may not be valid or useful data on all node types.
ru: Сохранённый анонс. Может быть некорректным, или использоваться только для некоторых типов материалов.

en: The revision ID of the node revision.
ru: ID редакции материала.

en: The log message entered when the revision was created.
ru: Пояснение к редакции материала.

en: The date the node revision was created.
ru: Дата создания редакции материала.

en: Input format id
ru: ID формата ввода

en: The name of the input format of the node revision.
ru: Наименование формата ввода для редакций материала

en: Revert link
ru: Обратная ссылка

en: Provide a simple link to revert to the revision.
ru: Предоставить ссылку на возврат версии.

en: Provide a simple link to delete the node revision.
ru: Предоставить ссылку на удаление версии материала.

en: Filter by access.
ru: Фильтр по доступу.

en: Has new content
ru: Содержимое обновлено

en: Show a marker if the node has new or updated content.
ru: Изменился ли материал, или он новый.

en: Show only nodes that have new content.
ru: Показывает только новые материалы.

en: Node ID from URL
ru: ID публикации из URL

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
ru: У отображения %display нет контроля доступа, а также не содержит фильтра для опубликованных материалов.

en: Poll
ru: Опрос

en: Whether the poll is open for voting.
ru: Открыт ли опрос для голосования.

en: Profile textfield
ru: Текстовое поле профиля

en: Profile textarea
ru: textarea профиля

en: Profile checkbox
ru: Флажок профиля

en: Profile URL
ru: Ссылка в профиле

en: Profile selection
ru: Выбор профиля

en: Profile date %field-name.
ru: Дата профиля %field-name.

en: Links from
ru: Ссылка от

en: Other nodes that are linked from the node.
ru: Другие материалы, которые связаны с этим.

en: Links to
ru: Ссылка на

en: Other nodes that link to the node.
ru: Другие материалы, ссылающиеся на этот.

en: Search Terms
ru: Условия поиска

en: The terms to search for.
ru: Условия поиска

en: Display the results with standard search view.
ru: Показывать результаты в стандартном представлении.

en: Node statistics
ru: Статистика материалов

en: Total views
ru: Всего просмотров

en: The total number of times the node has been viewed.
ru: Общее число просмотров материала.

en: Views today
ru: Просмотров сегодня

en: The total number of times the node has been viewed today.
ru: Общее число просмотров материала за сегодня.

en: Most recent view
ru: Последний просмотр

en: The most recent time the node has been viewed.
ru: Время последнего просмотра материала.

en: Stores site access information.
ru: Записывает информацию о доступе к сайту.

en: Browser session ID of user that visited page.
ru: Идентификатор сеанса браузера посетившего страницу пользователя.

en: Title of page visited.
ru: Заголовок просмотренной страницы.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
ru: Внутренний путь посещённой страницы (относительно корня Drupal).

en: Hostname of user that visited the page.
ru: Имя хоста посетившего страницу пользователя.

en: The user who visited the site.
ru: Пользователи, посетившие сайт.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
ru: Время загрузки страницы в миллисекундах.

en: Timestamp of when the page was visited.
ru: Время посещения страницы.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
ru: Файлы поддерживаются Drupal и различными модулями.

en: The ID of the file.
ru: ID файла.

en: The name of the file.
ru: Имя файла.

en: The path of the file.
ru: Путь к файлу.

en: The mime type of the file.
ru: MIME-тип файла.

en: The status of the file.
ru: Состояние файла.

en: The date the file was uploaded.
ru: Дата загрузки файла.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
ru: Название словаря, в который входит термин. Будьте осторожны - значение может дублироваться.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
ru: Термины таксономии, связанные с материалом.

en: Taxonomy terms. Note that using this can cause duplicate nodes to appear in views; you must add filters to reduce the result set.
ru: Термины таксономи. Использование этого поля может вызвать дублирование материалов в представлении; добавьте в начале фильтры для уменьшения объема выборки.

en: Taxonomy term name.
ru: Название термина таксономии.

en: The term weight field
ru: Вес термина

en: The description associated with a taxonomy term.
ru: Описание термина Таксономии.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
ru: Фильтрует результаты "Таксономия: Термин" по определенному словарю.

en: All terms
ru: Все термины

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
ru: Отобразить все термины таксономии, связанные с материалов из указанных словарей.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
ru: Родительский термин термина. Это может привести к дублирующим записям, если вы используете словарь, который позволяет нескольких родителей.

en: The parent term of the term.
ru: Родительский термин термина.

en: Term synonym
ru: Синоним термина

en: Term synonyms may be used to find terms by alternate names.
ru: Синонимы термина можно использовать, чтобы найти его по альтернативным названиям.

en: Term ID (with depth)
ru: ID Термина (с глубиной)

en: The depth filter is more complex, so provides fewer options.
ru: Фильтр глубину более сложный, и предоставляет несколько настроек.

en: Term ID depth modifier
ru: Глубина ID термина

en: Node translation
ru: Перевод материала

en: Source translation
ru: Источник перевода

en: Versions of content in different languages.
ru: Версии содержимого на других языках.

en: Child translation
ru: Перевод потомка

en: The translation status of the node--whether or not the translation needs to be updated.
ru: Статус перевода материала: требуется или не требуется обновление перевода.

en: Outdated
ru: Устаревший

en: upload
ru: загрузка

en: The description of the uploaded file.
ru: Описание загруженного файла.

en: Listed
ru: Включен в список

en: Whether or not the file is marked to be listed.
ru: Будет ли файл помечен или нет в списке.

en: All files attached to a node with upload.module.
ru: Все файлы, присоединенные к материалу при помощи модуля upload.

en: Has attached files
ru: Имеются прикрепленные файлы

en: Only display items with attached files. This can cause duplicates if there are multiple attached files.
ru: Показывать только элементы с прикрепленными файлами. Может привести к дублированию, если к одному элементу прикреплено несколько файлов.

en: The user ID
ru: ID пользователя

en: The user or author name.
ru: Имя пользователя или автора.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
ru: E-mail пользователя. Обычно это поле не показывается пользователям, так что будьте осторожны при его использовании.

en: Language of the user
ru: Язык пользователя

en: The user's picture, if allowed.
ru: Картинка пользователя, если доступно.

en: The date the user was created.
ru: Дата заведения учетной записи пользователя.

en: The user's last access date.
ru: Дата последнего доступа пользователя.

en: The user's last login date.
ru: Дата последнего захода пользователя на сайт.

en: Whether a user is active or blocked.
ru: Активен пользователь или заблокирован.

en: The user's signature.
ru: Подпись пользователя.

en: Provide a simple link to edit the user.
ru: Прямая ссылка для редактирования профиля пользователя.

en: Provide a simple link to delete the user.
ru: Прямая ссылка для удаления профиля пользователя.

en: Roles that a user belongs to.
ru: Роли пользователя.

en: User ID from URL
ru: ID пользователя из URL

en: User ID from logged in user
ru: ID авторизованного пользователя

en: Randomize the display order.
ru: Отображать в случайном порядке.

en: Null
ru: Ноль

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
ru: Позволяет игнорировать аргумент. Запрос не будет изменять этот аргумент.

en: Provide custom text or link.
ru: Снабжать текстом или ссылкой.

en: View result counter
ru: Счетчик результатов

en: Displays the actual position of the view result
ru: Показывать актуальную позицию в представлении.

en: Link this field to its aggregator category page
ru: Сделать это поле ссылкой на страницу его категорий агрегатора

en: No user
ru: Нет пользователей

en: Link this field to its comment
ru: Сделать это поле ссылкой на комментарии его материала

en: Show teaser-style link
ru: Отображать ссылку как в анонсе

en: Link this field to new comments
ru: Добавить ссылку на первый новый комментарий

en: Type of link
ru: Тип ссылки

en: contact
ru: для связи

en: Contact %user
ru: Контакт %user

en: Unknown group
ru: Неизвестная группа

en: Unknown language
ru: Неизвестный язык

en: Current user's language
ru: Язык текущего пользователя

en: Default site language
ru: Язык сайта по умолчанию

en: No language
ru: Нет языка

en: Current installed version
ru: Текущая установленная версия

en: Unknown node type
ru: Неизвестный тип узла

en: Check for new comments as well
ru: Проверять также наличие новых комментариев

en: If you wish to validate for specific node types, check them; if none are checked, all nodes will pass.
ru: Если хотите проверять материал на определенный тип, отметьте; Если ничего не будет выбрано, то все материалы будут допущены.

en: Validate user has access to the node
ru: Проверять возможность доступа пользователя к материалу

en: Node IDs separated by , or +
ru: ID материалов, разделенные ',' или '+'

en: Build mode
ru: Режим строительства

en: Display node comments
ru: Показывать комментарии к материалу

en: No alternate
ru: Не чередовать

en: Alternative sort
ru: Альтернативная сортировка

en: If no search is performed and this field does not appear, pick an alternative default table sort field.
ru: Если поиск не выполнялся и это поле не появляется, выберите альтернатирнативную таблицу сортировки полей.

en: Alternate sort order
ru: Альтернативный порядок сортировки

en: On empty input
ru: Пустой ввод

en: Show None
ru: Не показывать ничего

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
ru: Поиск для любого из двух терминов с набранным в верхнем регистре <strong>OR</strong>. Например, <strong>кошки OR собаки</strong>.

en: Display score
ru: Показывать число

en: Link this field to download the file
ru: Ссылка на загрузку этого файла

en: Set the breadcrumb for the term parents
ru: Установить хлебные крошки для родительского термина

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
ru: При выборе хлебных крошек будет включать в себя все родительские термины, каждое со ссылками на это представление. Заметим, что это работает только, если хотя бы один термин был получен.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
ru: Глубина будет соответствовать терминам материала в иерархии. Например, если у вас есть термин "фрукт", и дочерний термин "яблоко", глубиной 1 (или выше), то фильтрация по термину "фрукт" получит материалы, которые помечены как "яблоко", а также " фрукты ". Если ответ отрицательный, то наоборот; поиск по слову "яблоко" будет также забрать материалы помеченые как "фрукт", если глубина -1 (или ниже).

en: Allow multiple terms per argument
ru: Разрешить множественные термины для аргументов.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this argument.
ru: Если выбрано, пользователи могут ввести несколько аргументов в виде 1 +2 +3. Учитывая большое число JOIN  соединений, для этого потребуется, И будет рассматриваться в качестве ИЛИ этих аргументов.

en: No vocabulary
ru: Нет словаря

en: Link this field to its taxonomy term page
ru: Сделать это поле ссылкой на страницу его термина таксономии

en: Link this field to its term page
ru: Сделать это поле ссылкой на страницу его термина

en: Limit terms by vocabulary
ru: Ограничить термины словарем

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
ru: Выберите словарь, из которого будете выбирать термины.

en: Dropdown
ru: Выпадающий

en: Show hierarchy in dropdown
ru: Показывать иерархию в выпадающем списке

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
ru: Выбран неверный словарь. Измените его в настройках.

en: Select terms from vocabulary @voc
ru: Выберите термины из словаря @voc

en: Select terms
ru: Выберите термины

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
ru[0]: Невозможно найти термин: @terms
ru[1]: Невозможно найти термины: @terms
ru[2]: Невозможно найти термины: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
ru: Если вы хотите проверить конкретные словари - отметьте их; если ничего не отмечено - будут пройдены все термины.

en: Term IDs separated by , or +
ru: ID терминов, разделеные ',' или '+'

en: Term name or synonym
ru: Имя термина или его синоним

en: Term name/synonym converted to Term ID
ru: Термин/синоним, преобразованный в ID

en: Select the form of this argument; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as an argument.
ru: Выберите форму аргумента; если используется название, то обычно более эффективно использовать ID термина и использование ID термина предпочтительнее, чем название как аргумент.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name arguments
ru: Преобразовывать тире в URL-адресе в пробелы в имени аргументов

en: Include untranslated nodes
ru: Включить не переведённые материалы

en: Current language
ru: Текущий язык

en: Translation option
ru: Опции перевода

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
ru: Опции перевода дают вам право выбирать какой перевод или переводы в наборе включены. Выберите "Текущий язык" или "Язык по-умолчанию", чтобы добавить перевод в текущий или стандартный язык соответсвенно. Выберите определенный язык, чтобы добавить перевод в этот язык. Если вы выберите "Все", каждый перевод будет создан в новой строке, что может вызвать появление дубликатов.

en: To the user
ru: К пользователю

en: With a mailto:
ru: С mailto:

en: Is the logged in user
ru: Авторизованный пользователь

en: Usernames
ru: Имена пользователей

en: Enter a comma separated list of user names.
ru: Введите имена пользователей через запятую.

en: Also look for a node and use the node author
ru: Если есть материал, то использовать его автора

en: Type of user argument to allow
ru: Тип разрешенного пользовательского аргумента

en: Only allow numeric UIDs
ru: Разрешить только цифровой UID

en: Only allow string usernames
ru: Позволить только строки имён пользователей

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
ru: Также разрешить цифровые UID и строки usernames

en: Restrict user based on role
ru: Ограничить пользователя, в зависимости от роли

en: Restrict to the selected roles
ru: Ограничить для выбранных ролей

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
ru: Если не выбрано ни одной роли, разрешены будут все роли.

en: Unrestricted
ru: Без ограничений

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
ru: Доступ к этому виду получат только пользователи с указанным правом. Примечание: пользователи с правом "доступ ко всем представлениям" могут видеть любые представления, независимо от данной настройки.

en: No role(s) selected
ru: Нет выбранной роли(ей).

en: Multiple roles
ru: Несколько ролей

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
ru: Только выбранные роли получат доступ к этим отображениям. Примечание: пользователи с правом "доступ ко всем представлениям" могут видеть любые представления, независимо от роли.

en: You must select at least one role if type is "by role"
ru: Вы должны выбрать хотя бы одну роль

en: PHP argument code
ru: PHP-код аргумента

en: Enter PHP code that returns a value to use for this argument. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this argument.
ru: Введите PHP-код, который вернет значение аргумента. Не используйте &lt;?php ?&gt;. Необходимо вернуть одиночное значение для этого аргумента.

en: PHP validate code
ru: PHP-код для проверки

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument".
ru: Введите PHP-код, который вернет TRUE или FALSE. Если код не вернет ничего, то это будет как FALSE, так что проверяйте - возвращаете ли вы значение, если вы не хотите, чтобы аргумент был признан некорректным. Не используйте &lt;?php ?&gt;. Аргумент для проверки - это "$argument", а представление - "$view".Можете изменить аргумент, установив "$handler->argument".

en: Never cache
ru: Не кэшировать

en: Query results
ru: Результат запроса

en: The length of time raw query results should be cached.
ru: Время хранения результатов запроса в кэше.

en: Rendered output
ru: Отображаемый вывод

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
ru: Время хранения в кэше выдаваемого HTML-кода.

en: Broken field
ru: Поврежденное поле

en: Change the name of this display.
ru: Изменить название отображения.

en: Change the title that this display will use.
ru: Изменить заголовок этого отображения.

en: Change the style plugin.
ru: Изменить стиль.

en: Row style
ru: Стиль строки

en: Change the row plugin.
ru: Сменить строчный плагин

en: Use AJAX
ru: Исп. AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
ru: Установить - использовать ли AJAX для этого отображения.

en: Mini
ru: Мини

en: Change this display's pager setting.
ru: Изменить параметры навигатора для этого вида.

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: Change how many items to display.
ru: Изменить, сколько элементов показывать

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
ru: Укажите, будет ли этот вид содержать ссылку "Подробнее"

en: Display only distinct items, without duplicates.
ru: Показывать только уникальные элементы, без дубликатов.

en: Specify access control type for this display.
ru: Укажите тип контроля доступа для этого вида.

en: Change settings for this access type.
ru: Изменить установки для этого типа доступа.

en: Specify caching type for this display.
ru: Укажите тип кэширования для этого вида.

en: Change settings for this caching type.
ru: Изменить настройки для этого типа кэширования.

en: Link display
ru: Привязанное отображение

en: Specify which display this display will link to.
ru: Укажите к какому отображению привязать текущее отображение.

en: Exposed form in block
ru: Отображать в блоке

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
ru: Позволяет отображать раскрытую форму в блоке вместо представления.

en: Unknown/missing format
ru: Неизвестный/ошибочный формат

en: Change this display's !name.
ru: Изменить !name для этого отображения.

en: Get information on how to theme this display
ru: Получить информацию о том, как темизировать данное отображение

en: The name of this display
ru: Название отображения

en: This title will appear only in the administrative interface for the View.
ru: Это название будет отображаться только при редактировании представления

en: The title of this view
ru: Заголовок представления

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
ru: Этот заголовок будет отображаться с представлением, на месте обычного заголока, таком, как Заголовок страницы, блока и т.п.

en: Use AJAX when available to load this view
ru: Использовать AJAX для загрузки, если доступно

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
ru: Если установлено, это представление будет использовать AJAX для разбиения представления на страницы, для сортировки таблиц и отображения фильтров. Таким образом, страница не будет перегружаться целиком. Не рекомендуется для основных страниц. т.к. будет затруднен доступ к странице через ссылки, но весьма полезно для контекстного содержания.

en: Use a pager for this view
ru: Разбивать представление на страницы

en: Full pager
ru: Полный навигатор

en: Mini pager
ru: Мини-навигатор

en: Pager element
ru: Элемент навигатора

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
ru: Оставьте 0 в этом поле, если только при использовании этого представления не возникают проблемы с навигатором. Если на одной странице несколько навигаторов, возможно, потребуется установить здесь другой номер, чтобы не было конфликтов внутри ?page= array. Большие значения добавляют много запятых в ваш URL-адрес, так что по возможности старайтесь избегать их.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
ru: Количество элементов, показываемых на странице. Укажите 0 для снятия ограничений.

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed. Offset can not be used if items to display is 0; instead use a very large number there.
ru: Количество пропущенных элементов. Например, если становите 3, то первые 3 элемента будут пропущены и не покажутся.

en: Add a more link to the bottom of the display.
ru: Добавить ссылку "Ещё" внизу отображения.

en: Create more link
ru: Добавить ссылку "Ещё"

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' above.
ru: Добавляет ссылку "Ещё" в низ представления, которая ведет на страничное представление. Если у вас более одного страничного представления, ссылка будет указывать на указанное в 'Привязанное отображение'

en: Text to use for the more link.
ru: Текст в качестве ссылки для более

en: The text to display for the more link.
ru: Текст ссылки "еще"

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
ru: Эта настройка позволит отображать только уникальные элементы. Если в результат попадут  идентичные элементы, то они будут отображаться только один раз. Может не всегда работать. Может замедлить выборку, так что используйте осторожно.

en: Access restrictions
ru: Ограничения доступа

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style by clicking on the icon.
ru: Также можно изменить !settings для выбранного стиля, щелкнув на иконке.

en: Access options
ru: Опции доступа

en: Caching options
ru: Опции кэширования

en: Display even if view has no result
ru: Показывать даже если результат пустой

en: Text to display beneath the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
ru: Текст, показываемый внизу представления, например, пояснения или ссылки, что угодно. Не обязательно

en: Text to display if the view has no results. Optional.
ru: Текст, который будет показываться при пустом результате (например "Нет такой буквы!"). Необязательно.

en: How should this view be styled
ru: Стиль представления

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
ru: Если у стиля есть настройки, то в Основных настройках рядом со стилем будет доступна кнопка для его настройки.

en: Style options
ru: Настройки стиля

en: Row style options
ru: Настройки стиля "Строка"

en: How should each row in this view be styled
ru: Как будет отображаться строка в представлении

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style by clicking on the icon.
ru: Также можно изменить !settings для выбранного стиля, щелкнув на иконке.

en: Which display to use for path
ru: какое отображение использовать для адреса

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
ru: Из какого отображения использовать путь для таких вещей, как сссылки на итоги, rss-ленты, ссылки "Далее" и т.п.

en: Display output
ru: Дисплей вывода

en: Alternative display output
ru: Альтернативный дисплей вывода

en: Style output
ru: Стиль вывода

en: Alternative style
ru: Альтернативный стиль

en: Row style output
ru: Стиль вывода строк

en: Alternative row style
ru: Альтернативный стиль строки

en: Field @field (ID: @id)
ru: Поле @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
ru: В этом разделе перечислены все возможные шаблоны для плагина отображения и стиль плагина, отсортированные от менее специфичных к наиболее. Активный шаблон для каждого плагина -- который является самым специфичным -- выделен жирным шрифтом.

en: Change theme
ru: Изменить тему

en: Rescan template files
ru: Пересканировать файлы шаблонов

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
ru: <strong>Внимание!</strong> При добавлении, удалении или переименовании файлов шаблона, необходимо уведомить Drupal об изменениях, сделав повторное сканирование файлов в вашей системе. Нажав на эту кнопку реестра тем Drupal запустит процесса сканирования. Выделенные выше шаблоны, будут отражать новое состояние системы.

en: Theming information (display)
ru: Информация темизации (отображение)

en: Back to !info.
ru: Назад к !info.

en: theming information
ru: информация о темизации

en: This display has no theming information
ru: Это отображение не имеет информации о темизировании.

en: This is the default theme template used for this display.
ru: Этот шаблон темы используется для отображения по умолчанию.

en: This is an alternative template for this display.
ru: Это альтернативный шаблон для этого экрана.

en: Theming information (style)
ru: Информация темизации (стиль)

en: This display has no style theming information
ru: Это отображение не имеет информации о темизации

en: This is the default theme template used for this style.
ru: В качестве этого стиля используется шаблон темы по умолчанию.

en: This is an alternative template for this style.
ru: Это альтернативный шаблон для этого стиля.

en: Theming information (row style)
ru: Информация о темизации (стиль строки)

en: This display has no row style theming information
ru: Этот вид не содержит информации о темизации строк

en: This is the default theme template used for this row style.
ru: Это шаблон темы по умолчанию, используемый для этого стиля строки.

en: This is an alternative template for this row style.
ru: Это альтернативный шаблон для этого стиля строки.

en: Put the exposed form in a block
ru: Положить раскрытую форму в блок

en: File found in folder @template-path
ru: Файл найден в папке @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
ru: (Файл не найден в папке @template-path)

en: Status: using default values.
ru: Состояние: использовать значения по умолчанию.

en: Update default display
ru: Обновить отображение по умолчанию

en: Status: using overridden values.
ru: Состояние: использовать переопределенные значения.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
ru: Отображение "@display" использует поля, но ни одно поле не определено для него, или все они исключены.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
ru: Отображение "@display" использует путь, но путь не определен.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
ru: Отображение "@display" содержит неправильный плагин стиля.

en: Exposed form: @view-@display_id
ru: Выставлена форма: @view-@display_id

en: Attachment settings
ru: Настройки вложения

en: Inherit arguments
ru: Наследовать аргументы

en: Inherit exposed filters
ru: Наследовать раскрытые фильтры

en: Multiple displays
ru: Несколько отображений

en: Should this display inherit its arguments from the parent display to which it is attached?
ru: Должно ли это отображение наследовать аргументы от родительского, к которому прикреплено?

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
ru: Должно ли это отображение наследовать раскрытые фильтры от родительского, к которому прикреплено?

en: Attach before or after the parent display?
ru: Прикрепить До или После отображения?

en: Select which display or displays this should attach to.
ru: Выберите, к какому отображению или отображениям нужно прикрепить вложение.

en: Block admin description
ru: Описание блока для Администратора.

en: Block caching type
ru: Тип кэширования блока

en: Using the site name
ru: Использование названия сайта

en: Use the site name for the title
ru: Использовать название сайта для заголовка

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
ru: Иконка лент будет доступна только для выбранных отображений.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
ru: Это отображение будет показываться при посещении страницы на вашем сайте. Рекомендуется указать адрес похожим на  "path/%/%/feed" или "path/%/%/rss.xml", укажите по одному % в адресе для каждого аргумента, определенного в представлении.

en: No menu
ru: Без меню

en: Normal: @title
ru: Нормальный: @title

en: Tab: @title
ru: Вкладка: @title

en: Change settings for the parent menu
ru: Изменить установки родительского меню

en: The menu path or URL of this view
ru: Меню или URL этого представления

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for arguments: For example, "node/%/feed".
ru: Это отображение будет показываться при посещении данной страницы на вашем сайте. Можно использовать "%" в URL для представления значений, которые буду использоваться как аргуенты: например, "node/%/feed".

en: Menu item entry
ru: Запись пункта меню

en: No menu entry
ru: Без пункта меню

en: Normal menu entry
ru: Обычный пункт меню

en: Menu tab
ru: Вкладка

en: Default menu tab
ru: Вкладка по умолчанию

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
ru: Если выбран обычный пункт, или вкладка, то укажите текст, используемый для этого пункта.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
ru: Если установлено в "обычное" или "вкладка", введите текст для использования в качестве описания пункта меню.

en: Warning: Changing this item's menu will not work reliably in Drupal 6.4 or earlier. Please upgrade your copy of Drupal at !url.
ru: Предупреждение: Изменение этого пункта меню не будет работать правильно на Drupal 6.4 или более ранних. Пожалуйста, обновите вашу копию Drupal по адресу !url.

en: Insert item into an available menu.
ru: Добавить пункт в указанное меню.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
ru: Для выбора меню требуется включение модуля меню.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
ru: Чем меньше значение, тем выше/раньше он отобразится в списке.

en: Default tab options
ru: Опции по умолчанию для вкладок

en: Already exists
ru: Уже существует

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
ru: Создавая пункт родительского меню, вводите заголовок пункта.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
ru: Если создаете родительский пункт меню, введите описание пункта.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
ru: Если родительским пунктом является другая вкладка, введите вес для этой. Чем меньше значение, тем выше/раньше она будет в списке.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
ru: "$arg" больше не поддерживается. Взамен используйте %.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
ru: "%" не может быть использован в качестве первого сегмента пути.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
ru: Views не может создать обычный пункт меню для путей, содержащих % внутри себя.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
ru: Отображение, путь которого оканчивается на %, не может быть вкладкой.

en: Title is required for this menu type.
ru: Требуется заголовок для этого в типа меню.

en: Display @display is set to use a menu but the menu title is not set.
ru: Отображение @display настроено на использование меню, но заголовок меню не установлен.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu title is not set.
ru: Отображение @display настроено на использование родительского меню, но родительское меню не установлено.

en: Inline fields
ru: Встроенные поля

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
ru: Встроенные поля будут отображаться "друг за другом", вместо "один над другим".

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
ru: Разделитель может располагаться между встроенными полями, чтобы они не смешивались. Можно использовать HTML-код.

en: Grouping field
ru: Группировать по полю

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
ru: Вы можете задать поле (необязательно), по которому будут группироваться записи. Оставьте пустым, чтобы не группировать.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
ru: Стилю @style нужно указать стиль строки, но он не выбран.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
ru: Горизонтальное выравнивание будет размещать элементы, начиная с верха слева вправо.  Вертикальное выравнивание  будет размещать элементы книзу.

en: Use the site mission for the description
ru: Использовать в качестве описания "миссию сайта"

en: RSS description
ru: Описание RSS

en: Display record count with link
ru: Показать число записей с ссылкой

en: Override number of items to display
ru: Заменять количество отображаемых элементов

en: Display items inline
ru: Показывать встроенные элементы

en: You need at least one field before you can configure your table settings
ru: Необходимо хотя бы одно поле для возможности настройки таблицы

en: Override normal sorting if click sorting is used
ru: При использовании сортировки по щелчку она замещает стандартную

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
ru: Включить "прилепленные" заголовки таблиц в стиле Drupal (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
ru: (Эффекты "прилепленного" заголовка не будут видны на предпросмотре ниже. Применятся же только в конечном выводе.)

en: If a default sort order is selected, what order should it use by default.
ru: Если выбрана 'Сортировка по умолчанию', то сортироваться будет таким образом.

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
ru: Разместите поля в колонки; можно совместить несколько полей в одну колонку. При этом, указанный разделитель будет использоваться для разделения полей. Укажите, по каким колонкам можно сортировать результат, а также сортировку по умолчанию. Вы можете управлять порядком колонок и метками к полям.

en: The style selected does not utilize fields.
ru: Выбранный стиль не использует поля.

en: None defined
ru: Не определено

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
ru: Это представление в настоящее время, возможно, редактируется пользователем !user и поэтому заблокировано (!age назад) для редактирования другими. <a href="!break">Щелкните здесь, чтобы снять блокировку</a>.

en: New view
ru: Новое представление

en: Changed view
ru: Измененный вид

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
ru: Представление %name, отображающее элементы типа <strong>@base</strong>.

en: Live preview
ru: Предпросмотр

en: <em>@type</em> @base view: <strong>@view</strong>
ru: <em>@type</em> @base представление: <strong>@view</strong>

en: Title: @title
ru: Заголовок: @title

en: @current of @max
ru: @current из @max

en: There are no views to be exported at this time.
ru: Сейчас нет представлений для экспорта.

en: Show only these tags
ru: Отображать только эти теги

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
ru: Поместите это в @module.info в папке modules/@module

en: Put this in @module.module in your modules/@module directory
ru: Положить @module.module в папку modules/@module

en: Put this in @module.views_default.inc in your modules/@module directory or modules/@module/includes directory
ru: Положите этот @module.views_default.inc в Вашу modules/@module directory или modules/@module/includes папку

en: use views exporter
ru: Использовать экспорт представлений

en: Bulk export
ru: Массовый экспорт

en: Views exporter
ru: Экспортер представлений

en: Allows exporting multiple views at once.
ru: Позволяет экспортировать несколько представлений за раз.

en: Adjust top margin
ru: Применить верхний отступ

en: If enabled, the site output is shifted down approximately 20 pixels from the top of the viewport to display the administration menu. If disabled, some absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
ru: Если включено, сайт сдвинется вниз приблизительно на 20 пикселей от верхней границы области просмотра, чтобы показать меню администратора. Если выключено, некоторые элементы страницы с абсолютным или фиксированным положением могут быть перекрыты этим меню.

en: Keep menu at top of page
ru: Закрепить меню сверху страницы

en: If enabled, the administration menu is always displayed at the top of the browser viewport (even after the page is scrolled). <strong>Note: In some browsers, this setting results in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues. Disable this option if these issues occur.</strong>
ru: Если включено, меню управления будет всегда показано наверху области просмотра браузера (даже после прокрутки страницы). <strong>Примечание: в некоторых браузерах эта настройка приведет к искажению вида страницы, невидимому курсору, невыбираемым элементам форм или другим проблемам. Отключите эту опцию, при наличии  этих проблем.</strong>

en: If enabled, fieldsets on the <a href="!modules-url">modules</a> page are automatically collapsed when loading the page.
ru: Если включено, группы на странице <a href="!modules-url">модулей</a> автоматически свернутся при загрузке страницы.

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
ru: Если модуль Utility был установлен с этой целью, он может быть безопасно отключен и удален.

en: Move local tasks into menu
ru: Перенести локальные задачи в меню

en: If enabled, the tabs on the current page are moved into the administration menu. This feature is only available in themes that use the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code> for tabs.
ru: Если включено, вкладки на текущей странице переместятся в меню администратора. Эта возможность доступна только в темах оформления, которые используют CSS классы <code>tabs primary</code> и <code>tabs secondary</code> для вкладок.

en: Administration menu settings
ru: Настройки меню администратора

en: Parent link ID
ru: ID дочерней ссылки

en: Display additional data for each menu item
ru: Показать дополнительные данные для каждого элемента меню

en: Display the selected items next to each menu item link.
ru: Показать выбранные элементы рядом с каждой ссылкой пункта меню.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
ru: Если включено, все пункты меню отобразятся независимо от разрешений сайта. <em>Примечание: не включать на рабочем сайте.</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
ru: Включены следующие модули: !module-list.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
ru: Модуль меню администратора создает всплывающее меню, помогающее всего за один-два щелчка открыть страницы большинства административных задач и другие общие ссылки (пользователям с надлежащими разрешениями). Используйте настройки ниже, чтобы настроить меню.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
ru: Модуль меню администратора обеспечивает всплывающее меню, помогающее всего за один-два щелчка открыть большинство административных задач и другие общие ссылки (пользователям с надлежащими разрешениями). Меню администратора также показывает число анонимных и зарегистрированных пользователей и позволяет модулям добавлять их собственные пункты меню. Интеграция с меню изменяется от модуля к модулю; например, модуль <a href="@drupal">Devel</a>, добавляет новые возможности, обеспечивая быстрый доступ к инструментальным средствам разработки.

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
ru: <a href="@settings">Страница настройки</a> меню администриратора позволяет изменять поведение и вид некоторых элементов меню. Так как появление меню зависит от темы оформления вашего сайта, существенные настройки требуют изменения темы вашего сайта и файлов CSS. Читайте файл README.txt расширенного модуля для получения дополнительной информации о теме и настройках CSS.

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
ru: Пункты меню, показанные в меню управления зависят от фактических разрешений пользователя. Во-первых, меню управления показывается только пользователям с разрешением ролей <em>Доступ к меню управления</em> (admin_menu модуль) . Во вторых, пользователь должен быть членом роли с разрешением <em>Доступ к страницам управления</em> (модуль system), чтобы просматривать административные ссылки. И, третье, только в настоящее время разрешено, чтобы ссылки были показаны; например, если пользователь не член роли с разрешениями <em>Управление разрешениями</em> (модуль user) и <em> Управление пользователями</em> (модуль user), <em>Управление пользователями</em> пункт меню не показан.

en: Adjust administration menu settings.
ru: Скорректировать настройки меню администратора.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
ru: Добавляет всплывающее меню для большинства административных и других общих задач (для пользователей с соответствующими правами).

en: Page Title Patterns
ru: Образцы заголовков страниц

en: Global Only
ru: Глобальная группа

en: Content Type - %type
ru: Тип контента - %type

en: Vocabulary - %vocab_name
ru: Словарь - %vocab_name

en: Blog Homepage
ru: Домашняя страница блога

en: Pattern for pages that contain a pager
ru: Шаблон для страниц с постраничным выводом

en: This pattern will be appended to a page title for any given page with a pager on it
ru: Этот шаблон будет добавлен к заголовку тех страниц, на которых есть постраничный вывод

en: Available Tokens List
ru: Список доступных шаблонов

en: Token Scope
ru: Группа шаблонов

en: Show Field
ru: Показать поле

en: Page Title provides control over the &lt;title> element on a page using token patterns and an optional textfield to override the title of the item (be it a node, term, user or other). The Token Scope column lets you know which tokens are available for this field (Global is always available). Please click on the <strong><em>more help&hellip;</em></strong> link below if you need further assistance.
ru: Модуль заголовков позволяет настроить элемент &lt;title> страниц, используя шаблоны замены и дополнительные текстовые поля, перезаписывая заголовки страниц материалов, терминов, пользователей и т.д. Колонка <em>Группа шаблонов</em> позволяет узнать, какие шаблоны доступны для этого поля (глобальные доступны всегда). Пожалуйста, откройте <strong><em>расширенную помощь&hellip;</em></strong>, если вам нужна дополнительная справка.

en: Drupal's default page title follows one of two patterns:
ru: Заголовок страницы по умолчанию использует один из двух шаблонов:

en: <strong>Default Page</strong>: <samp><em>page title</em> | <em>site name</em></samp>
ru: <strong>Главная страница по умолчанию</strong>: <samp><em>page title</em> | <em>site name</em></samp>

en: <strong>Default Frontpage</strong>: <samp><em>site name</em> | <em>site slogan</em></samp>
ru: <strong>Главная страница по умолчанию</strong>: <samp><em>имя сайта</em> | <em>девиз сайта</em></samp>

en: The <strong>Page Title</strong> module lets you change these defaults in two ways. First, you can adjust the patterns below using the placeholders given. This will change the way the default page titles are created. Second, on enabled forms (curently node, term & user editing forms) you have the option of specifying a title that is different to the title of the item. This field only appears if the <em>Show Field</em> box is checked for the item. If a value is provided it will be used to generate the <samp>[page-title]</samp> placeholder however if it is left blank the <samp>[page-title]</samp> token will inherit the item's own title.
ru: Модуль Page Title позволяет изменять эти значения по умолчанию двумя способами. Во-первых, вы можете задать шаблоны ниже, используя данные заполнители. Это изменит способ по умолчанию создания заголовков страниц. Во-вторых, на включенных формах (сейчас это формы материала, термина и пользователя) есть опция для задания заголовка, отличного от заголовка этой записи. Это поле появляется только, если флажок <em>Показать  поле</em> включен для этого элемента. Если значение поддерживается, оно будет использоваться для создания заполнителя <samp>[page-title]</samp>, однако если оно не заполнено, маркер <samp>[page-title]</samp> унаследует значение заголовка самого элемента.

en: The <samp>[page-title]</samp> token will default to the value returned from <samp>drupal_get_title</samp> if there is no value specified or no available page title field.
ru: Маркер <samp>[page-title]</samp> по умолчанию будет содержать значение, возвращенное функцией <samp>drupal_get_title</samp>, если значение не определено или не доступно поле заголовка страницы.

en: Certain types of page title pattern have access to special tokens which others do not, depending on their <em>scope</em>. All patterns have access to the <strong>Global</strong> scope. Content type patterns have access to the <strong>Node</strong> tokens, vocabulary patterns have access to the <strong>Taxonomy</strong> tokens and finally the user patterns have access to the <strong>User</strong> tokens.
ru: Некоторые типы паттернов заголовков страниц имеют доступ к специальным маркерам, которые могут быть не доступны другим паттернам, в зависимости от их <em>области</em>. Все паттерны имеют доступ к <strong>Глобальной</strong> области. Паттерны для типов материалов имеют доступ к маркерам <strong>Материала</strong>, паттерны словарей имеют доступ к маркерам <strong>Таксономии</strong> и, наконец, паттерны пользователя имеют доступ к токенам <strong>Пользователя</strong>.

en: Enhanced control over the page titles (in the &lt;head&gt; tag).
ru: Предоставляет расширенные функции по настройке заголовка страницы (в теге &lt;head&gt; ).

en: Page Title Settings
ru: Настройки заголовков страницы

en: Page Title Field
ru: Поле заголовка страницы

en: If checked, the <em>Page Title</em> field will appear on the node edit form for those who have permission to set the title.
ru: Если выбрано, то поле <em>Заголовка страницы</em> будет доступно на странице редактирования материала (для пользователей с соответсвующими правами)

en: Page Title Pattern
ru: Шаблон заголовка страницы

en: Enter the <em>Page Title</em> pattern you want to use for this node type. For more information, please use the !link settings page
ru: Введите шаблон <em>заголовка страницы</em>, который следует использовать для материала данного типа. Для получения дополнительной информации откройте !link.

en: The page title.
ru: Заголовок страницы.

en: administer page titles
ru: управление заголовками страниц

en: Page Title form.
ru: Форма заголовка страницы.

en: Fieldset
ru: Группа полей

en: An error occurred and processing did not complete.
ru: Произошла ошибка и процесс не был завершен.

en: Translation settings
ru: Информация о переводе

en: If the administration menu displays duplicate menu items, you may need to rebuild your menu items using the <em>Wipe and rebuild</em> button.
ru: Если меню администратора отображает дубликаты элементов меню, вам может потребоваться восстановить ваши элементы меню, используя кнопку <em>Восстановить</em>

en: Wipe and rebuild
ru: Стереть и перестроить

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
ru: Выберите метод, используемый для предложения  автозаполнения. Обратите внимание, что <em>Содержит </em> может вызвать проблемы с производительностью на сайтах с тысячами материалов.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
ru: %name: заголовок ошибочный. Пожалуйста, проверьте свой выбор.

en: An image thumbnail was not able to be created.
ru: Миниатюра изображения не может быть создана.

en: Minimum resolution for Images
ru: Минимальное разрешение изображений

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an image that is smaller than these dimensions is uploaded it will be rejected.
ru: Минимальный допустимый размер изображения, выраженный в виде ШИРИНАxВЫСОТА (например, 640x480). Укажите 0, если не хотите вводить ограничений. Изображения, загруженные с меньшими размерами, не будут приняты.

en: ALT text settings
ru: Настройки альтернативного текста

en: Enable user input alternate text for images.
ru: Включить пользовательский альтернативный текст для изображений.

en: Default ALT text
ru: Альтернативный текст по умолчанию

en: This value will be used for alternate text by default.
ru: Это значение будет использоваться по умолчанию для альтернативного текста.

en: Title text settings
ru: Настройки текста заголовка

en: Enable user input title text for images.
ru: Включить пользовательский текст заголовока для изображений.

en: Choose type of field to be displayed to the user.
ru: Выбрать тип поля, которое будет отображаться для пользователя.

en: Default Title text
ru: Текст заголовка по умолчанию

en: This value will be used as the image title by default.
ru: Это значение будет использоваться по умолчанию для заголовка изображения.

en: When an image is not uploaded, show a default image on display.
ru: Когда изображение не загружено, показывать на дисплее изображение по умолчанию.

en: The default image could not be uploaded. The destination %destination does not exist or is not writable by the server.
ru: Изображение по умолчанию не может быть загружено. Место назначения %destination не существует или на сервере отсутствуют права на запись.

en: Only web-standard images (jpg, gif, and png) are supported through the image widget. If needing to upload other types of images, change the widget to use a standard file upload.
ru: В виджете image допускаются только стандартные для интернета изображения (jpg, gif, и png). Если надо загружать другие типа изображений, то измените виджет на стандартный 'file upload'.

en: Please specify a resolution in the format WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480).
ru: Пожалуйста, установите разрешение в формате ШИРИНАxВЫСОТА (например: 640x480).

en: Alternate Text
ru: Альтернативный текст

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
ru: Заголовок устанавливает альтернативный текст в виде подсказки, появляющейся при наведении курсора мыши на изображение.

en: The ImageField module has been disabled. The <a href="http://drupal.org/project/filefield">FileField module</a> needs to be installed for it to work properly.
ru: Модуль ImageField был отключен. Для его правильной работы необходимо установить <a href="http://drupal.org/project/filefield">модуль FileField</a>.

en: Image linked to node
ru: Изображение, ссылка на материал

en: Image linked to file
ru: Изображение, связанное с файлом

en: FileField must be updated to Drupal 6 before ImageField can be updated.
ru: FileField должен быть обновлен до версии Drupal 6 перед тем, как может быть обновлён ImageField.

en: Deleted admin thumbnails distributed throughout files directory. All thumbnails are now stored in the "imagefield_thumbs" directory.
ru: Удалённые администратором миниатюры распределены по каталогу "files". Все миниатюры в настоящее время хранятся в каталоге "imagefield_thumbs".

en: Path settings
ru: Настройки пути

en: %name: the value may be no smaller than %min.
ru: %name: значение не должно быть меньше %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
ru: %name: значение не должно быть больше %max.

en: %name: found no valid user with that name.
ru: %name: не найдено пользователя с таким именем.

en: Field label
ru: Метка поля

en: meta tags
ru: мета теги

en: Form settings
ru: Настройки формы

en: Type of group.
ru: Тип группы

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
ru: Некоторые обновления все еще ожидают. Пожалуйста, вернитесь к <a href="@update-php">update.php</a> и запустите оставшиеся обновления.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
ru: Некоторые обновления все еще ожидают.<br/>Пожалуйста, перезапустите скрипт обновления.

en: Comment module form.
ru: Форма комментария модуля.

en: Translation module form.
ru: Форма модуля переводов.

en: Menu module form.
ru: Форма модуля меню.

en: Book module form.
ru: Форма модуля Book.

en: Path module form.
ru: Форма настроек пути

en: Poll module title.
ru: Заголовок модуля Pool.

en: Poll module choices.
ru: Выбор модуля опросов.

en: Poll module settings.
ru: Настройки модуля Pool.

en: Upload module form.
ru: Загрузить форму модуля.

en: CCK - No Views integration
ru: CCK - нет интеграции с Views

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
ru: Интеграция CCK в модуль Views требует Views 6.x-2.0-rc2 или выше.

en: manage fields
ru: управление полями

en: » Add a new content type
ru: » Добавить новый тип материала

en: @field_name (Locked)
ru: @field_name (Заблокировано)

en: This content type has inactive fields. Inactive fields are not included in lists of available fields until their modules are enabled.
ru: В этом типе содержимого есть неактивные поля. Они появятся в общем списке только после включения соответствующих модулей.

en: !field (!field_name) is an inactive !field_type field that uses a !widget_type widget.
ru: !field (!field_name) неактивное !field_type используется в !widget_type виджете.

en: - Select a field type -
ru: - Выберите тип поля -

en: - Select a widget -
ru: - Выберите виджет -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
ru: Название поля (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
ru: Тип данных для хранения

en: Form element to edit the data.
ru: Определите элемент для редактирования данных

en: - Select an existing field -
ru: - Выберите существующее поле -

en: Field to share
ru: Название ранее созданного поля

en: Group name (a-z, 0-9, _)
ru: Название группы (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
ru: Введите заголовок поля.

en: Add new field: you need to provide a field name.
ru: Введите системное название поля.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
ru: Добавление нового поля: имя %field_name неверно. Имя должно включать только символы нижнего регистра, цифры и символы '_'

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
ru: Название поля «%field_name» слишком длинное. Длина поля ограничена <em>32</em> знаками (включая префикс <em>field_</em>).

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
ru: Добавить новое поле: имя 'field_instance' зарезервировано.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
ru: Название «%field_name» уже существует.

en: Add new field: you need to select a field type.
ru: Выберите тип поля.

en: Add new field: you need to select a widget.
ru: Выберите виджет.

en: Add new field: invalid widget.
ru: Некорректный виджет.

en: Add existing field: you need to provide a label.
ru: Добавление существующего поля: введите заголовок добавляемого поля.

en: Add existing field: you need to select a field.
ru: Добавить существующие поля: вы должны выбрать поля.

en: Add existing field: you need to select a widget.
ru: Добавление существующего поля: необходимо выбрать виджет.

en: Add existing field: invalid widget.
ru: Добавить существующие поля: ошибка виджета.

en: The field %label cannot be added to a content type because it is locked.
ru: Поле %label не может быть добавлено к типу контента потому, что оно заблокировано.

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
ru: Нет полей для настройки в этом типе материалов. Вы можете добавить поля на странице <a href="@link">Поля</a> page.

en: Edit basic information
ru: Изменить основную информацию

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
ru: Машиночитаемое название поля. Это название не может быть изменено.

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
ru: Человеческое название, используемое для обозначения этого поля в типе материала %type.

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
ru: Тип данных, которые будут храниться в базе данных в этом поле. Это свойство не может быть изменено.

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
ru: Предпочтительная форма редактирования поля для материала типа %type.

en: Updated basic settings for field %label.
ru: Обновление базовых настроекдля поля %label.

en: There was a problem updating the basic settings for field %label.
ru: Ошибка обновления базовых настроек для поля %label.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be removed.
ru: Это поле <strong>заблокировано</strong> и не может быть удалено.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
ru: Поле %field заблокировано не может быть отредактировано.

en: %type basic information
ru: %type - основная информация

en: Advanced usage only: PHP code that returns a default value. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>To figure out the expected format, you can use the <em>devel load</em> tab provided by <a href="@link_devel">devel module</a> on a %type content page.
ru: Только для специалистов: PHP-код, возвращающий значение по умолчанию. Не должен содержать  разделители &lt;?php ?&gt;. Если в это поле введён код, то возвращаемое им значение заменит вышеуказанное. Предполагаемый формат: <pre>!sample</pre>Чтобы узнать предполагаемый формат, воспользуйтесь вкладкой <em>devel load</em> модуля devel <a href="@link_devel">на странице материала %type</a>.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
ru: Максимальное количество значений, которые пользователи могут ввести для этого поля.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
ru: При 'Неограничено' появится кнопка 'Добавить еще', что позволит пользователю добавить любое количество значений.

en: The PHP code for 'default value' returned @value, which is invalid.
ru: PHP-код для 'значения по умолчанию' вернул неправильное значение @value.

en: %name must be an integer.
ru: %name должен быть целым числом.

en: %name must be a positive integer.
ru: %name должен быть положительным целым числом.

en: %name must be a number.
ru: %name должен быть числом.

en: You should make sure that the used field exists in the given content type.
ru: Вы должны убедиться, что используемый поле существует в данном типе содержимого.

en: Advanced: Specify the fields value with PHP code
ru: Дополнительно: Укажите значение полей с помощью PHP-кода

en: You have to return the default value in the expected format.
ru: Вы должны вернуть значение по умолчанию в ожидаемом формате.

en: Populate @node's field '@field'
ru: Заполнить поле '@field' материала @node

en: Field has value
ru: Поле имеет значение

en: You should make sure that the used field exists in the given content type. The condition returns TRUE, if the selected field has the given value.
ru: Убедитесь, что используемое поле существует в выбраном типе содержимого. Выражение возвращает TRUE, если полю назначено указанное значение.

en: Field has changed
ru: Поле изменено

en: Content containing changes
ru: Содержимое содежержит изменения

en: Content not containing changes
ru: Контент не содержит изменений

en: @node's field '@field' has value
ru: поле @node имеет значение '@field'

en: Select the machine-name of the field to look at.
ru: Выберите машинное имя поля в поле.

en: @node's field '@field' has been changed
ru: поле @node было изменено '@field'

en: Referenced node unfiltered title. WARNING - raw user input.
ru: Необработанный заголовок материала, на который можно ссылаться. ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: прямой ввод пользователя.

en: Formatted html link to the referenced node.
ru: Форматированная ссылка html на материал, на который можно ссылаться.

en: Relative path alias to the referenced node.
ru: Относительный путь связанного материала.

en: Absolute path alias to the referenced node.
ru: Абсолютный URL связанного материала.

en: Relative path alias to the referenced user.
ru: Синоним относительного пути к связанному пользователю

en: Absolute path alias to the referenced user.
ru: Синоним абсолютного пути к связанному пользователю.

en: Field: @widget_label (@field_name) - @field_type
ru: Поле: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Field on the referenced node.
ru: Поле со ссылкой на материал.

en: Field formatter
ru: Форматер поля

en: Select a formatter.
ru: Выбор форматера

en: "@s" field: @widget_label (@field_name) - @field_type
ru: "@s" поле: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Appears in: @types
ru: Отображается в: @types

en: <No value>
ru: <Нет значения>

en: Widget label (@label)
ru: Метка виджета (@label)

en: Custom label
ru: Собственная метка

en: (first item is 0)
ru: (первой пункт есть 0)

en: (start from last values)
ru: (начало с последнего значения)

en: You need to provide a label.
ru: Вам необходимо ввести метку.

en: You need to provide a group name.
ru: Вам необходимо вверсти имя группы.

en: The group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
ru: Имя группы %group_name недопустимо. Имя должно включать только символы нижнего регистра, цифры, и знаки подчеркивания.

en: The group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
ru: Имя группы %group_name слишком длинное. Имя ограниченно 32 символами, включая 'group_' prefix.

en: The group name %group_name already exists.
ru: Группа %group_name уже существует.

en: Add new group:
ru: Добавить новую группу:

en: Add new group: you need to provide a label.
ru: Добавить новую группу: Вам надо предоставить лейбл.

en: Add new group: you need to provide a group name.
ru: Добавить новую группу: Вам надо предоставить имя группы.

en: Standard group
ru: Стандартная группа

en: Create display groups for CCK fields.
ru: Позволяет создать группы отображения для полей CCK

en: Field group: @group in @type
ru: Группа полей: @group в @type

en: All fields from this field group on the referenced node.
ru: Все поля этой группы полей на связанном материале.

en: Field group label
ru: Метка группы полей

en: Configure how the field group label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
ru: Обозначьте, как будет показана метка группы полей. Эта опция не действует, если включено "Заголовок отвергнут",  указанный заголовок блока показывается вместо него.

en: Fieldset - Collapsible
ru: Группа полей - Сворачиваемый

en: Fieldset - Collapsed
ru: Группа полей - Свернуто

en: Field group format
ru: Формат для группы полей

en: This option allows you to configure the field group format.
ru: Эта опция позволяет настроить формат группы полей.

en: "@s" field group: @group in @type
ru: "@s" группа полей: @group в @type

en: Note that if the field has multiple values, only the first content node will be loaded.
ru: Помните, что если это поле имеет несколько значений, загружаться будет только первое.

en: There are no nodereference fields defined.
ru: Нет определенных nodereference полей.

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the nodes that can be referenced.<br />Note:</p>
ru: <p>Выберите представление модуля Views, с материалами, на которые можно ссылаться.<br />Обратите внимание:</p>

en: <p>The list of nodes that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
ru: <p>Список нод, на которые можно сослаться, может быть основан на представлении модуля Views, но никакие соответствующие представления не были найдены. <br />Примечание:</p>

en: %name: invalid input.
ru: %name: не верный ввод.

en: %name: found no valid post with that title.
ru: %name: Не найден материал с таким заголовком.

en: Only numbers and decimals are allowed in %field.
ru: Только числа и десятичные знаки разрешены в %field.

en: Only numbers are allowed in %field.
ru: В поле %field разрешено вводить только цифры.

en: Only numbers and the decimal character (%decimal) are allowed in %field.
ru: Только числа и десятичный символ (%decimal) разрешены в %field.

en: Note that if the field has multiple values, only the first user will be loaded.
ru: Помните, если поле имеет множественные значения, то только первый пользователь будет загружен.

en: There are no userreference fields defined.
ru: Не определено ни одного поля ссылки на пользователя.

en: Advanced - Users that can be referenced (View)
ru: Дополнительно - Пользователи, которые можно ссылаться (View)

en: View used to select the users
ru: Вид для отбора пользователей

en: %name: invalid user.
ru: %name: пользователь не существует.

en: New field
ru: Новое поле

en: Existing field
ru: Существующее поле

en: New group
ru: Новая группа

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
ru: Добавление к типу содержимого полей и групп, а также их упорядочивание для отображения на страницах просмотра и редактирования материала.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
ru: Вы можете добавить поле к группе, перетаскивая его ниже и правее группы.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
ru: Примечание: Установите модуль <a href="!adv_help">Расширенная справка</a> для получения более подробной справочной информации.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
ru: Воспользуйтесь флажком 'Исключить' для исключения пункта из  значения !content, которое передается в шаблон материала.

en: Prefer raw-text replacements for text to avoid problems with HTML entities.
ru: Предпочитать открыто-текстовые подстановки для текста во избежание проблем с HTML сущностями.

en: Canonical URL
ru: Канонический URL

en: width @width
ru: ширина @width

en: height @height
ru: высота @height

en: upscaling allowed
ru: разрешено увеличение

en: width: @width, height: @height, fit: @fit
ru: ширина: @width, высота: @height, fit: @fit

en: width: @width, height: @height, xoffset: @xoffset, yoffset: @yoffset
ru: ширина: @width, высота: @height, xoffset: @xoffset, yoffset: @yoffset

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
ru: вращение между –@degrees&deg и @degrees&deg

en: radius: @radius, sigma: @sigma, amount: @amount, threshold: @threshold
ru: радиус: @radius, сигма: @sigma, выравнивание: @amount, порог: @threshold

en: Save Preset
ru: Сохранить установки

en: The preset name you have chosen is already in use.
ru: Выбранное вами название установок уже используется.

en: Unknown action.
ru: Неизвестное действие.

en: Unknown preset.
ru: Неизвестные установки.

en: This %action action is not associated %preset preset.
ru: Выбранное действие (%action) не связано с установками (%preset preset).

en: Create Action
ru: Создать действие

en: The action was succesfully created.
ru: Действие было создано успешно.

en: 404: Unable to find %image
ru: 404: невозможно найти %image

en: 403: File is not an image %image
ru: 403: файл не является изображением %image

en: Cached image file %dst already exists but is being regenerated. There may be an issue with your rewrite configuration.
ru: Кэшированный графический файл %dst уже существует, но в настоящее время регенерируется. Возможно проблема с вашей конфигурацией перезаписи.

en: There was an error saving the new image file %dst.
ru: Возникла ошибка в сохранении нового графического файла %dst.

en: Invalid base URL.
ru: Неверный базовый URL.

en: Nodewords
ru: Мета-тэги

en: On this page you can enter the default values for the meta tags of your site.
ru: На этой странице вы можете ввести значения по умолчанию для мета-тегов вашего сайта.

en: Delete meta tags
ru: Удалить мета-теги

en: Configure HTML meta tags for all the content.
ru: Настроить мета-теги для всего содержимого сайта.

en: Error 403 page
ru: Страница Error 403

en: Error 404 page
ru: Страница Error 404

en: Enter a short abstract. Typically it is one sentence.
ru: Введите короткую аннотацию. Обычно достаточно одного предложения.

en: Canonical URL must be a relative URL.
ru: Канонический URL должен быть относителен для URL

en: Enter a short copyright statement.
ru: Введите короткое заявление авторского права.

en: Enter a description. Limit your description to about 20 words, with a maximum of %count characters. It should not contain any HTML tags or other formatting.
ru: Введите описание. Длина его не должна превышать 20 слов, а количество символов - %count. Оно не должно содержать какие-либо HTML-теги или другую разметку.

en: Enter a comma separated list of keywords. Avoid duplication of words as this will lower your search engine ranking.
ru: Введите через запятую список ключевых слов. Избегайте дублирования слов, так как это может понизить ранжирование поисковыми системами.

en: Use the default value
ru: Использовать значение по умолчанию

en: Basic meta tags
ru: Основные мета-теги

en: Dublin Core title
ru: Заголовок для дублинского ядра

en: PICS labels
ru: PICS метки

en: Enter the ICRA PICS labels only, without any extra characters; ICRA PICS labels should be something similar to %icra-pics-example. You can use the online <a href="@icra-label-generator">ICRA label generator</a>.
ru: Указывайте только метки ICRA PICS, они должны выглядеть примерно так: %icra-pics-example. Воспользуйтесь <a href="@icra-label-generator">генератором ICRA меток</a>.

en: Extra meta tags
ru: Дополнительные мета-теги

en: Bing Webmaster Center verification code
ru: Код проверки Bing Webmaster Center

en: Google Webmaster Tools verification code
ru: Google Webmaster Tools проверочный код

en: Yahoo! Site Explorer verification code
ru: Yahoo! Site Explorer код верификации

en: all users:
ru: все пользователи:

en: authorized users only:
ru: только авторизованные пользователи

en: The path is already used.
ru: Путь уже используется.

en: Maximum meta tags length
ru: Максимальная длина мета-тега

en: The maximum length to use for the meta tags form fields.
ru: Максимальная длинна для полей мета-тегов в формах редактирования.

en: There are currently no meta tags defined.
ru: Нет определенных мета-тегов.

en: Meta tags fieldset.
ru: Группа мета-тегов.

en: On this page you can enter the meta tags for the <q>access denied</q> error page of your site.
ru: На этой странице вы можете ввести мета-теги для страницы ошибки <q> отказано в доступе </q> для вашего сайта.

en: On this page you can enter the meta tags for the <q>page not found</q> error page of your site.
ru: На этой странице вы можете ввести мета-теги для страницы ошибки <q> страница не найдена </q> для вашего сайта.

en: The meta tag KEYWORDS value must be a comma separated list of words.
ru: Значение мета-тега ключевых слов (KEYWORDS) должно состоят из слов, разделенных запятыми.

en: The meta tag REVISIT-AFTER value must be a positive number.
ru: Значение мета-тега REVISIT-AFTER должно быть положительным числом.

en: Dublin Core contributor
ru: Распространитель для дублинского ядра

en: Dublin Core creator
ru: Создатель для дублинского ядра

en: Dublin Core date
ru: Дата для дублинского ядра

en: Dublin Core description
ru: Описание для дублинского ядра

en: Dublin Core publisher
ru: Издатель для дублинского ядра

en: Enter the name of an entity responsible for making contributions to the resource. Examples of a contributor include a person, an organization, or a service.
ru: Лицо, внесшее вклад в создание содержания ресурса. Примеры Соисполнителя включают персону, организацию или службу.

en: Enter the name of an entity primarily responsible for making the resource. Examples of a creator include a person, an organization, or a service.
ru: Лицо, несущее первичную ответственность за создание содержания ресурса. Примеры Создателя включают персону, организацию или службу.

en: Enter an alternative title. Do not use the value already used for the HTML tag TITLE, or you will probably get warning reports about duplicated titles from the search engines.
ru: Имя, данное ресурсу. Не используйте значение тэга TITLE во избежание предупреждений от поисковых систем.

en: <a href="@bing-url">Bing Webmaster Center</a> will ask you to add a meta tag in order to verify you have write access to the pages of the web site you registered with their services.
ru: <a href="@bing-url">Bing Webmaster Center</a> просит добавить вас мета-тег для подтверждения владения сайтом.

en: <a href="@google-url">Google Webmaster Tools</a> will ask you to add a meta tag in your web site to provide you with an easy way to make your site more <a href="http://google.com">Google</a>-friendly.
ru: <a href="@google-url">Google Webmaster Tools</a> просит добавить мета-тег на ваш сайт,что бы сделать ваш сайт более <a href="http://google.com">Google</a>-friendly.

en: An alias will be generated for you. If you wish to create your own alias below, uncheck this option.
ru: Для вас будет сгенерирован синоним. Если вы хотите задать собственный синоним, отключите эту опцию.

en: To control the format of the generated aliases, see the <a href="@pathauto">automated alias settings</a>.
ru: Чтобы изменить формат синонимов см. <a href="@pathauto">настройки Автосинонима</a>.

en: Width in pixels or percent.
ru: Ширина в пикселях или в процентах.

en: Path to uploaded files relative to the document root.
ru: Путь к загруженным файлам относительно document root.

en: Enter valid width.
ru: Введите действительный ширину.

en: What You See Is What You Get
ru: "Что видите, то и получаете" (WYSIWYG)

en: matches fields starting with %fieldname on pages starting with %pathname
ru: совпадения полей, начиная с %fieldname на страницах, начиная с %pathname

en: If you are looking for more information, have any trouble in configuration or if you found an issue, please visit the !officiallink.
ru: Если Вы ищете больше информации, обнаружили проблему в конфигурации или нашли ошибку, пожалуйста посетите !officiallink.

en: official project page
ru: официальная страница проекта

en: By using a module like !imcelink, !iblink or !webfmlink.
ru: Используя такие модули как !imcelink, !iblink или !webfmlink.

en: Disable the module in the<a href="@url">modules page</a>.
ru: Отключите модуль на <a href="@url">странице модулей</a>.

en: The meta tag REVISIT-AFTER defines how often a search engine or spider should come to your website for re-indexing. This tag is used for websites that change their content and on a regular basis. This tag can also be beneficial in boosting your rankings if search engines display results based on the most recent submissions.
ru: Мета тэг REVISIT-AFTER определяет рекомендуемую частоту переиндексации страницы поисковым роботом.

en: Meta tag ROBOTS for lists
ru: Мета-тег ROBOTS для списков

en: When printing url paths, how to transform the case of the argument. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
ru: Как изменять регистр аргумента, когда выводятся пути URL. Не используйте с Postgres, который сравнивает с учетом регистра.

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
ru: Целевое окно (target) ссылки. Например, _blank, _parent или название фрейма. Редко используется.

en: @argument title
ru: @argument заголовок

en: @argument input
ru: @argument ввод

en: The maximum number of characters this field can be.
ru: Максимальное количество символов этой области может быть.

en: If the field is empty, display this text instead.
ru: При пустом значении поля будет выводиться указанный здесь текст.

en: Count the number 0 as empty
ru: Обрабатывать число 0 как пустое значение

en: If the field contains the number zero, display the empty text instead
ru: Если значением поля является ноль, оно будет обработано как поле с пустым значением.

en: Hide if empty
ru: Скрыть при пустом значении

en: Do not display anything for this field if it is empty. Note that the field label may still be displayed. Check style or row style settings to hide labels for empty fields.
ru: Вообще ничего не выводить вместо полей с пустым значением. Обратите внимание, что заголовок поля всё равно будет отображаться. Для его отключения проверьте настройки текущего стиля отображения.

en: Starting value
ru: Начальное значение

en: Specify the number the counter should start at.
ru: Укажите число, с которого должен стартовать счетчик.

en: Does not start with
ru: Не начинается с

en: Does not end with
ru: Не оканчивается с

en: The view %name has been saved.
ru: Представление %name было сохранено.

en: Remove all Views 1 tables
ru: Удалить все таблицы Views 1

en: Check this box and then click clean up to drop all Views 1 tables. Warning: this operation will not be reversible! Do this only if you are sure you no longer need this data.
ru: Отметьте и кликните очистить, чтобы удалить все таблицы Views 1. Внимание: эта операция не сможет быть отменены! Делайте это только если вы уверены, что вам больше не нужны эти данные.

en: All Views 1 tables have been removed.
ru: Все таблицы Views 1 были удалены.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
ru: Из-за этого фильтра элементы, удовлетворяющие нескольким условиям, могут отобразиться дважды и более. Если такое происходит, эта опция может устранить дубликаты. Однако, чем больше вариантов доступно в фильтре, тем медленнее будет запрос. Поэтому используйте с осторожностью. Не следует включать для полей, имеющих только одно значение, поскольку это может привести к исчезновению значений поля из представления.

en: Jump menu
ru: Меню перехода

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
ru: Вставляет все результаты в окно выбора и разрешает пользователям уходить на разные страницы, основываясь на результатах.

en: Hostname of user that posted the comment.
ru: Имя хоста, с которого пользователь оставил комментарий.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
ru: E-mail пользователя, который написал комментарий. Будет пустым, если автором является зарегистрированный пользователь.

en: The text of the profile item.
ru: Текст пункта профиля.

en: The taxonomy term ID for the term.
ru: ID для текущего термина.

en: The taxonomy term name for the term.
ru: Название термина таксономии для термина.

en: The vocabulary ID for the vocabulary the term belongs to.
ru: ID словаря для словаря к которому относится термин.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
ru: Название словаря, которому принадлежит термин.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
ru: Выберите какие словари вы хотите связать. Запомните, что при каждом найденном термине будет создаваться новая запись, так что это отношение лучше используется на одном словаре который имеет один термин на запись.

en: The file ID for the file.
ru: ID файла

en: The name of the attached file.
ru: Имя вложенного файла.

en: The MIME type of the attached file.
ru: MIME тип вложенного файла.

en: The path of the attached file.
ru: Путь к вложенному файлу.

en: The size of the attached file.
ru: Размер вложенного файла.

en: The name of the role.
ru: Имя роли

en: The role ID of the role.
ru: ID роли

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction by clicking on the icon.
ru: Также можно изменить !settings для выбранного стиля, щелкнув на иконке.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism by clicking on the icon.
ru: Вы также можете назначить !settings для выбранного механизма кэширования, нажав на иконку.

en: Hide empty fields
ru: Скрыть пустые поля

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
ru: Не отображать поля, подписи или разметку пустых полей.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
ru: Вам нужно по крайней мере одно поле прежде чем вы сможете настроить параметры меню

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
ru: Чтобы правильно настроить переход в меню, Вы должны выбрать одно поле, которое будет представлять собой путь использования. Затем Вы должны установить это поле для исключения. Все остальные отображаемые поля будут частью меню. Помните, что весь HTML-код будет вырезан из этого вывода.

en: Path field
ru: Путь поля

en: Hide the "Go" button.
ru: Скрыть кнопку "Go".

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
ru: Если скрыто, эта кнопка будет скрыта только для пользователей с JavaScript и страница автоматически изменится, когда выбор изменится.

en: Meta tag
ru: Мета-тег

en: @label (!name) - delta
ru: @label (!name) - дельта

en: @label-truncated - delta
ru: @label-truncated - дельта

en: Delta - Appears in: @types
ru: Дельта - отображается в: @types

en: Blocked users
ru: Блокированный пользователь

en: The 'referenceable_status' option for %field has been fixed.
ru: Опция 'referenceable_status' для поля %field была зафиксирована.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
ru: Принимает дату в любом <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html"> GNU Date входном формате </a>. Строки такие как today, + 2 months, и Dec 9 2004 доступны.

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
ru: Принимает время в любом <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html"> GNU Date входном формате </a>. Строки такие как now, + 2 hourse, и 10:30 pm доступны.

en: Webform settings and display.
ru: Настройки и отображения Опросника

en: This identifier is used by another handler.
ru: Этот идентификатор используется другим обработчиком.

en: Always display more link
ru: Всегда показывать ссылку еще.

en: This will display the more link even if there are no more items to display.
ru: Показывает ссылку "Ещё" даже если нет дополнительных пунктов для отображения.

en: Provide a description of this node to appear in the &lt;title&gt; tag which search engines can use in search result listings (optional). It is generally accepted this field should be less than 70 characters.
ru: Позволяет задать описание этого материала для отображения в теге &lt;title&gt;, который поисковые системы могут использовать в списке результатов поиска (необязательно). Общепринято, что это поле должно быть меньше 70 символов.

en: Provide a description of this term to appear in the &lt;title&gt; tag which search engines can use in search result listings (optional). It is generally accepted this field should be less than 70 characters.
ru: Позволяет задать описание этого термина для отображения в теге &lt;title&gt;, который поисковые системы могут использовать в списке результатов поиска (необязательно). Общепринято, что это поле должно быть меньше 70 символов.

en: Provide a description of this forum to appear in the &lt;title&gt; tag which search engines can use in search result listings (optional). It is generally accepted this field should be less than 70 characters.
ru: Позволяет задать описание этого форума для отображения в теге &lt;title&gt;, который поисковые системы могут использовать в списке результатов поиска (необязательно). Общепринято, что это поле должно быть меньше 70 символов.

en: Provide a description of this user to appear in the &lt;title&gt; tag which search engines can use in search result listings (optional). It is generally accepted this field should be less than 70 characters.
ru: Позволяет задать описание этого пользователя для отображения в теге &lt;title&gt;, который поисковые системы могут использовать в списке результатов поиска (необязательно). Общепринято, что это поле должно быть меньше 70 символов.

en: Provide a description for this forum overview page to appear in the &lt;title&gt; tag which search engines can use in search result listings (optional). It is generally accepted this field should be less than 70 characters.
ru: Позволяет задать описание этой обзорной страницы форумов для отображения в теге &lt;title&gt;, который поисковые системы могут использовать в списке результатов поиска (необязательно). Общепринято, что это поле должно быть меньше 70 символов.

en: Custom page
ru: Пользовательские страницы

en: A name to better identify the page in the list of custom pages. The name must contains at least one alpha-numeric character.
ru: Имя, для лучшей идентификации страницы в списке пользовательских страниц. Имя должно содержать буквы и цифры.

en: The name contains only spaces, and other not printable characters.
ru: Имя содержит только пробелы и другие не печатные символы

en: The path contains only spaces, and other not printable characters.
ru: Путь содержит только пробелы и другие не печатные символы

en: Meta tags creation options
ru: Опции создания мета-тегов

en: These options change the way the meta tags are generated.
ru: Эти настройки изменяют способ создания мета тегов.

en: Custom regular expression
ru: Пользовательское регулярное выражение

en: The regular expression contains only spaces, and other not printable characters.
ru: Регулярное выражение содержит только одни пробелы и другие не печатные символы.

en: On this page you can enter the meta tags for other pages of your site. The meta tags set in these page are used before the ones set for nodes or user profiles, and they can ovverride those meta tags.
ru: Здесь можно ввести мета теги для других страниц Вашего сайта. Мета теги установленные на этой странице используются перед установленными на странице или в профиле пользователя, и преобладают над ними.

en: The value to use for the meta tag ROBOTS for the pages that use a pager; this setting is not used for the first page of the list, or when the option to repeat the meta tags for all the pages in the same list is selected.
ru: Значения, которые будут использованы для мета-тега ROBOTS на страницах, использующих пейджер. Эти настройки не используются для первой страницы списка или когда включена настройка, повторяющая мета-теги на всех страницах одного и того же списка.

en: Add the Dublin Core schema meta tag
ru: Добавить мета-тег дублинского ядра

en: ICRA validation content
ru: Проверка контента ICRA

en: The Breadcrumb title to use when this argument is present. If no breadcrumb is set here, default Title values will be used, see "Title" for percent substitutions.
ru: Изпользуемый заголовок хлебных крошек, если аргумент представлен. Если ни одной хлебной крошки здесь нет, будет использован стандартный заголовок, смотри "Заголовок" для замены.

en: The order of pages in the book hierarchy.
ru: Порядок страниц в иерархии книги.

en: Inherit pager
ru: Наследовать навигатор

en: Render pager
ru: Вывод навигатора

en: Render
ru: Воспроизвести

en: CKEditor: the ID for <a href="!excluding">excluding or including</a> this element is %fieldname.
ru: CKEditor: ID для <a href="!excluding">исключения или добавления</a> этого элемента — %fieldname

en: administer ckeditor
ru: управление ckeditor

en: access ckeditor
ru: доступ к ckeditor

en: allow CKFinder file uploads
ru: позволять CKFinder загружать файлы

en: Add new CKEditor profile
ru: Добавить новый профиль CKEditor

en: Clone CKEditor profile
ru: Клонировать профиль CKEditor

en: Edit CKEditor profile
ru: Редактировать профиль CKEditor

en: Delete CKEditor profile
ru: Удалить профиль CKEditor

en: Add CKEditor Global profile
ru: Добавить глобальный профиль CKEditor

en: Edit CKEditor Global profile
ru: Редактировать глобальный профиль CKEditor

en: CKEditor was not found at %sourcepath
ru: CKEditor не найден в %sourcepath

en: CKEditor version could not be determined
ru: Версия CKEditor не может быть определена

en: Enables the usage of CKEditor (WYSIWYG) instead of plain text fields.
ru: Позволяет использовать CKEditor (WYSIWYG) вместо текстового поля.

en: Checking for %filename or %file.
ru: Проверка %filename или %file.

en: CKEditor Global Profile
ru: Глобальный профиль CKEditor

en: Your CKEditor profile has been created.
ru: Ваш профиль CKEditor был создан.

en: Enter a name for this profile. This name is only visible within the ckeditor administration page.
ru: Введите имя для этого профиля. Это имя отображается только на странице администрирования ckeditor.

en: Allow users to customize CKEditor appearance
ru: Разрешить пользователям настраивать внешний вид CKEditor

en: Always run security filters for CKEditor.
ru: Всегда запускать фильтры безопасность для CKeditor.

en: Run security filters only when CKEditor is set to start automatically.
ru: Запускать фильтры безопасности только, когда CKeditor запускается автоматически.

en: Use CKEditor in a popup window
ru: Использовать CKEditor в всплывающем окне

en: CKEditor default
ru: CKEditor по умолчанию

en: Select manually
ru: Выберите вручную

en: User Interface color
ru: Цвет пользовательского интерфейса

en: Works only with "!skin" skin.
ru: Работает только с темой "!skin".

en: The language for the CKEditor interface.
ru: Язык для интерфейса CKEditor.

en: Select the file browser that you would like to use to upload files.
ru: Выберите файловый браузер, который требуется использовать для загрузки файлов.

en: Select the file browser that you would like to use to upload images.
ru: Выберите файловый браузер, который требуется использовать для загрузки изображений.

en: Select the file browser that you would like to use to upload flash movies.
ru: Выберите файловый браузер, который требуется для загрузки флэш фильмов.

en: Load method
ru: Метод загрузки

en: Load timeout
ru: Время ожидания загрузки

en: The time to wait (in seconds) to load the full editor code after the page load, if the "ckeditor_basic.js" file is used. If set to zero, the editor is loaded on demand.
ru: Время ожидания (в секундах) до загрузки полного кода редактора, после загрузки страницы, если используется файл "ckeditor_basic.js". Если стоит 0, редактор загружается по требованию.

en: Load ckeditor.config.js from theme path
ru: Загрузить ckeditor.config.js из каталога темы

en: When set to "true" the editor will try to load the ckeditor.config.js file from theme directory.
ru: Когда установлено "Да", редактор попытается загрузить файл ckeditor.config.js из каталога темы.

en: To change CKEditor configuration globally, you should modify the config file: "!ckeditor_config". Sometimes it is required to change the CKEditor configuration for a single profile only. Use this box to define settings that are unique for this profile. Available options are listed in the <a href="!docs">CKEditor documentation</a>. Add the following code snippet to change available fonts in combo boxes in CKEditor: <pre>@code</pre><strong>Warning</strong>: If you make something wrong here, CKEditor may fail to load.
ru: Чтобы глобально изменить конфигурацию CKEditor, вы должны изменить файл конфигурации: "!ckeditor_config". Иногда необходимо изменить конфигурацию CKEditor только для одного профиля. Используйте это поле, чтобы определить настройки, которые будут использоваться только в этом профиле. Доступные параметры перечисляются в <a href="!docs">документации CKEditor</a>. Добавьте следующий фрагмент кода, чтобы изменить доступные шрифты в полях комбинированного списка в CKEditor: <pre>@code</pre><strong> Предупреждение </strong>: Если вы сделаете что-то не так, CKEditor может не загрузиться.

en: If CKEditor is enabled by default, popup window must be disabled.
ru: Если CKEditor выбран основным редактором, то всплывающее окно должно быть отключено.

en: Set valid load method.
ru: Выберите корректный метод загрузки

en: Your CKEditor profile has been updated.
ru: Ваш CKEditor профиль был обновлен.

en: Path to CKEditor
ru: Путь к CKEditor

en: CKEditor global profile has been saved.
ru: Глобальный профиль CKEditor сохранён.

en: Are you sure that you want to delete the CKEditor profile %profile?
ru: Вы уверены, что хотите удалить профиль %profile CKEditor?

en: Deleted CKEditor profile.
ru: Удалить профиль CKEditor.

en: for developers only
ru: только для разработчиков

en: It is advised to not edit the configuration file that is distributed with CKEditor: %ckeditor_config_file (%ckeditor_config_path) because you may overwrite it accidentally when you update the editor.
ru: Рекомендуется не редактировать файл конфигурации, который распространяется с CKEditor:  %ckeditor_config_file (%ckeditor_config_path), потому что вы можете случайно его переписать при обновлении редактора.

en: The CKEditor module allows Drupal to replace textarea fields with a rich text or !wysiwyg editor. This editor brings many of the powerful functionalities of known desktop editors like Word to the web. It's relatively lightweight and doesn't require any kind of installation on the client computer.
ru: Модуль CKeditor позволяет Drupal заменить обычные текстовые поля расширенным (!wysiwyg) редактором. Этот редактор предоставляет множество возможностей известных настольных редакторов, таких как Word. Он относительно небольшой по размеру и не требует установки на компьютер.

en: More information about the editor is located at the !ckeditorlink. A small !userguidelink is available.
ru: Больше информации о редакторе вы можете найти здесь: !ckeditorlink. Небольшая инструкция пользователя расположена тут: !userguidelink.

en: CKEditor homepage
ru: Домашняя страница CKeditor

en: user guide
ru: Руководство пользователя CKeditor

en: Lastly, only users with the %accesspermission !permissionlink will be able to use CKEditor.
ru: Наконец, только пользователи, у которых есть !permissionlink "%accesspermission", могут использовать CKEditor.

en: Grant permissions for use of CKEditor in !adminpath.
ru: Дать разрешение для использованияCKEditor в !adminpath.

en: More information about how to tune up CKEditor for your theme can be found !herelink.
ru: Больше информации о том, как настроить CKEditor для Вашей темы Вы можете найти тут: !herelink.

en: By using !ckfinder (commercial).
ru: Используя !ckfinder (платный модуль).

en: Choose a CKEditor skin.
ru: Выбрать скин CKEditor.

en: Choose a CKEditor toolbar set.
ru: Выберите панель инструментов CKEditor

en: Insert Teaser Break
ru: Вставить разрыв в анонс

en: Insert Page Break
ru: Вставить разрыв страницы

en: The document already contains a teaser break. Do you want to proceed by removing it first?
ru: Документ уже содержит обрезку анонса. Хотите ли Вы сначала удалить её?

en: Error !msg
ru: Ошибка !msg

en: Error on retrieving data from module.
ru: Ошибка при получении данных от модуля.

en: There are no modules that implement meta tags.
ru: Нет модулей, предоставляющих мета-теги

en: The optional description of the taxonomy term.
ru: Необязательное описание термина таксономии.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
ru: Необязательное описание словаря таксономии.

en: Generation source
ru: Источник данных

en: Replace the tag IMG content with the attribute ALT
ru: Заменить тег IMG значением его атрибута ALT

en: Filter the text added by third-party modules in the node teaser
ru: Фильтровать текст, добавленный сторонними модулями в аннотации к материалу

en: The maximum length must be a number greater than zero.
ru: Значение максимальной длины  должно быть больше ноля.

en: Are you sure you want to delete the meta tags for the page %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить мета-теги для страницы %name?

en: View name '@name' is already taken
ru: Имя представления '@name' уже занято

en: Internal server error. Please see server or PHP logs for error information.
ru: Внутренняя серверная ошибка. Пожалуйста, посмотрите лог ошибок сервера или PHP.

en: An error occurred at @path.
    
    Error Description: @error
ru: Возникла ошибка в @path.
    
    Описание ошибки: @error

en: Authentication module
ru: Модуль авторизации

en: HTTP error page
ru: страницы HTTP ошибок

en: custom page
ru: пользовательская страница

en: User %name changed the meta tags for type %type (ID %id).
ru: Пользователь %name изменил мета-тег для типа %type (ID %id)

en: There are no modules that support the current API version.
ru: Нет модулей, поддерживающих текущую версию API.

en: Define basic meta tags for Drupal pages.
ru: Объявление базовых мета-тегов для страниц Drupal.

en: Define extra meta tags for Drupal pages.
ru: Предоставляет дополнительные мета-теги для страниц Drupal.

en: Site verification meta tags
ru: Мета-теги для проверки сайта

en: Language Direction
ru: Направление для языка

en: Left-To-Right
ru: Слева направо

en: Right-To-Left
ru: Справа налево

en: Use custom formatting options
ru: Используйте пользовательские параметры форматирования

en: Custom formatting options
ru: Пользовательские параметры форматирования

en: break line before the opener tag
ru: Разрыв перед открывающим тэгом

en: break line after the opener tag
ru: Разрыв после открывающего тэга

en: break line before the closer tag
ru: Разрыв перед закрывающим тэгом

en: break line after the closer tag
ru: Разрыв после закрывающего тэга

en: CKFinder settings
ru: CKFinder настройки

en: Select the load method of CKEditor. If ckeditor_basic.js is used, only a small file is initially loaded and the rest part of the editor is loaded later (see "Load timeout"). This might be handy if CKEditor is disabled by default.
ru: Выберите метод загрузки CKEditor. Если используется ckeditor_basic.js, то первоначально загружается только маленький файл, а остальная часть редактора загружается позже (см. "Тайм-аут загрузки"). Это удобно, если CKEditor отключён по умолчанию.

en: Force pasting as plain text
ru: Преобразовать в простой текст

en: If enabled, HTML content will be automatically changed to plain text when pasting.
ru: Если включено, контент HTML будет автоматически изменен на простой текст.

en: This meta tag supports tokens.
ru: Данный мета-ярлык поддерживает символы замены

en: This meta tag has not been selected to be output in HTML.
ru: Данный мета-тег не был выбран для вывода в HTML

en: Reset default meta tag values
ru: Сбросить мета теги в значение по умолчанию

en: Default meta tags
ru: Мета-теги по умолчанию

en: Enabled meta tags
ru: Разрешить мета-теги

en: Meta tags to output
ru: Мета-теги для вывода

en: Meta tags enabled on administrative settings pages
ru: Мета-теги включены на странице административных настроек

en: When the meta tag is empty
ru: Когда мета-тег пуст

en: Third party modules integration
ru: Интеграция со сторонними модулями

en: These options enable the integration between Nodewords and other modules.
ru: Эти параметры позволяют добиться интеграции между Nodewords и другими модулями.

en: Enable the integration with <a href="@checkall">checkall.module</a>
ru: Включает интеграцию с <a href="@token">модулем Checkall</a>

en: The module checkall.module is not enabled, or installed.
ru: Модуль checkall.module не включен или не установлен.

en: Enable the integration with <a href="@token">token.module</a>
ru: Включает интеграцию с <a href="@token">модулем Token</a>

en: The module token.module is not enabled, or installed.
ru: Модуль token.module отключен или не установлен.

en: Show in edit form
ru: Показывать в форме редактирования

en: In HTML tag HEAD
ru: В HTML теге HEAD

en: In search index
ru: В поисковом индексе

en: Specific meta tags
ru: Специфичные мета теги

en: Administration interface for Nodewords
ru: Административный интерфейс Мета-тегов

en: Administration interface for Nodewords.
ru: Административный интерфейс Мета-тегов.

en: Meta tags for custom pages
ru: Мета теги для любых страниц

en: Allow to set meta tags for any pages for which is known the URL.
ru: Позволяет указывать мета-теги для любой страницы по ее URL

en: Enter a value between -180, and +180; any value outside the range will not be used.
ru: Введите значение между -180 и +180; любое значение за пределами данного промежутка не будет использовано.

en: Tokens generation options
ru: Опции генерации заменителей (токенов)

en: Token %token options
ru: Опции заполнителя  %token

en: Generate the token from the node body
ru: Генерирует заполнитель из содержимого материала

en: Generate the token from the node teaser
ru: Генерирует заполнитель из анонса материала

en: The internal URL of the current page.
ru: Внутренний URL текущей страницы

en: The alias of the current page URL.
ru: Синоним URL текущей страницы

en: Tokens for meta tags
ru: Заполнители для мета-тегов

en: Implement tokens that can be used to set the content of meta tags.
ru: Предоставляет заполнители (токены), которые могут быть использованы для наполнения содержимого мета-тегов.

en: Meta tags enabled on other edit forms
ru: Мета-теги активированные в других формах редактирования

en: User interface for Nodewords
ru: Пользовательский интерфейс для Мета-тегов

en: Implement the user interface visible to authenticated users.
ru: Предоставляет интерфейс пользователя, видимый зарегистрированным пользователям.

en: An offset from the current time such as "+1 day" or "-2 hours -30 minutes"
ru: Смещение относительно текущего времени. К примеру: "+1 day" или "-2 hours -30 minutes"

en: Is not empty (NOT NULL)
ru: <Есть>

en: Automatic live preview
ru: Автоматический предпросмотр

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
ru: Это представление создано для Views версии @import_version, однако у Вас @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
ru: Поврежденный/пропущенный обработчик: @table > @field

en: Disable automatic live preview
ru: Запретить автоматический предпросмотр

en: Don't automatically update the preview. This can speed up the editing of views a bit.'
ru: Это может немного ускорить редактирование представлений.

en: The aliased path to this node.
ru: Путь-синоним к этому материалу.

en: Get all nodes tagged with a term.
ru: Отметить термином все материалы

en: Related term
ru: Связанные термины

en: A related term of the term.
ru: Связанный термин для термина.

en: Taxonomy Term ID from URL
ru: ID термина таксономии из URL

en: Translate link
ru: Ссылка на перевод

en: Provide a simple link to translate the node.
ru: Создает простой ссылкой на перевод материала.

en: The Authmap ID.
ru: Authmap ID

en: Authentication name
ru: Имя идентификации

en: The unique authentication name.
ru: Уникальное имя идентификации.

en: Use absolute link (begins with "http://")
ru: Использовать абсолютный путь (начиная с "http://")

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you must enable this option.
ru: Если вы ходтите использовать это как "выводить это поле как ссылку" в "путь ссылки", вы должны включить эту опцию.

en: Link this field to its node revision
ru: Сделать это поле ссылкой на редакции его материала

en: Output machine name
ru: Машинное имя "на выходе"

en: Display field as the node type machine name.
ru: Отображать поле как машинное имя типа материала

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
ru: Использовать стандартный путь терминов таксономии для создания ссылок навигационной линейки

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
ru: Если выбрано, то ссылки в пути хлебных крошек будут созданы стандартным методом вместо метода Views. Рекомендуется, если вы используете модули типа taxonomy redirect для изменения ваших ссылок на термины таксономии.

en: Load default argument from term page
ru: Загружать аргумент по умолчанию из страницы термина

en: Load default argument from node page, thats good for related taxonomy blocks.
ru: Загружать аргумент по умолчанию из страницы материала. Это хорошо для зависимых блоков таксономии.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
ru: Укажите CSS-класс(ы), который будет добавлен к этому виду.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
ru: Данный класс CSS будет добавлен к представлению. Эта настройка позволяет использовать собственный код для каждого представления. Вы можете определить несколько классов, разделенных пробелом.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
ru: CSS-классы должне содержать только буквы, цифры и знаки тире.

en: Choose text
ru: Выберите текст

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
ru: Текст, который появится как выбранный пункт в меню.

en: Select the vocabularies which contain terms you want to add to the keywords meta tag for nodes.
ru: Выберите словари, содержащие термины, которые вы хотите добавить к ключевым словам.

en: Global keywords token options
ru: Опции заполнителей для общих ключевых слов

en: Global keywords - first group
ru: Общие ключевые слова - первая группа

en: Global keywords - second group
ru: Общие ключевые слова - вторая группа

en: The global keywords.
ru: Общие ключевые слова

en: The raw global keywords.
ru: Не обработанный вывод общих ключевых слов

en: No tokens available.
ru: Нет доступных маркеров.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
ru: Кликните для вставки маркера в последнее выбранное поле.

en: List of the currently available tokens on this site
ru: Список доступных в данный момент маркеров на этом сайте.

en: Insert this token into your form
ru: Вставить этот маркер в вашу форму

en: First click a text field to insert your tokens into.
ru: Сначала кликните в текстовое поле, чтобы вставить в него ваши маркеры.

en: Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
ru: Изменение размера изображений при загрузке приведет к потере <a href="http://ru.wikipedia.org/wiki/EXIF">EXIF данных</a> в изображении.

en: Conent module must be enabled before ImageField can be updated.
ru: Модуль content должен быть включен до того как модуль ImageField сможет быть обновлен

en: Comment title.
ru: Заголовок комментария.

en: Comment body.
ru: Тело комментария.

en: Comment author's user name.
ru: Пользовательское имя автора комментария.

en: Comment creation
ru: Создание комментария

en: Unfiltered node title.
ru: Неотфильтрованный заголовок материала.

en: Node author's user name.
ru: Пользовательское имя автора материала.

en: Unfiltered name of top taxonomy term.
ru: Неотфильтрованное имя главного термина таксономии

en: Unfiltered name of top term's vocabulary.
ru: Неотфильтрованное имя главного словаря термина

en: The unfiltered menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
ru: Неотфильтрованный путь меню (как отраженные в навигационной линейке), не включая Home или [menu]. Разделяется /.

en: The unfiltered title of the node's book parent.
ru: Неотфильтрованный заголовок родителя подшивки материалов.

en: The unfiltered titles of all parents in the node's book hierarchy.
ru: Неотфильтрованные заголовки всех родителей в иерархии подшивки материалов.

en: The unfiltered name of the category.
ru: Неотфильтрованное имя категории.

en: The unfiltered vocabulary that the page's first category belongs to.
ru: Неотфильтрованный словарь, который принадлежит первой категории страницы.

en: User's unfiltered name.
ru: Неотфильтрованное имя пользователя

en: User's registration date in 'time-since' format. (40 years 2 months)
ru: Дата регистрации пользователя во 'времени с' формате. (40 years 2 months)

en: User's last login date in 'time-since' format. (40 years 2 months)
ru: Дата последнего входа пользователя в формате 'тому назад'. (40 лет 2 месяца)

en: The URL of the current Drupal website.
ru: URL текущего сайта Drupal

en: The current
ru: Текущий

en: raw user input
ru: сырой пользовательский ввод

en: Warning: Token value contains raw user input.
ru: Внимание: Метка маркера содержит необработанный пользовательский ввод.

en: !description year (four digit)
ru: !description год (четыре цифры)

en: !description year (two digit)
ru: !description год (две цифры)

en: !description month (full word)
ru: !description месяц (полное слово)

en: !description month (abbreviated)
ru: !description месяц (аббревиатура)

en: !description month (two digits with leading zeros)
ru: !description месяц (две цифры с вводным нулем)

en: !description month (one or two digits without leading zeros)
ru: !description месяц (одна или две цифры без вводного нуля)

en: !description week (two digits with leading zeros)
ru: !description неделя (две цифры с вводным нулем)

en: !description date (numeric representation of the day of the week)
ru: !description дата (цифровое представление дня недели)

en: !description day (full word)
ru: !description день (полное слово)

en: !description day (abbreviation)
ru: !description день (аббревиатура)

en: !description day (two digits with leading zeros)
ru: !description день (две цифры, включая вводный нуль)

en: !description day (one or two digits without leading zeros)
ru: !description день (одна или две цифры без вводного нуля)

en: !description in UNIX timestamp format (1269441371)
ru: !description в формате UNIX-даты (1269441371)

en: The number of comments on a node.
ru: Число комментариев на странице.

en: The number of new comments on a node.
ru: Число новых комментариев на странице.

en: The unfiltered text used in the menu as link text for this item.
ru: Неотфильтрованный текст использовался в меню как текст ссылки для этого элемента.
