Currency (6.x-1.1) - en to hu translation catalogue (205 entries)

en: Currency
hu: Pénznem

en: To
hu: Hova

en: From
hu: Honnan

en: Amount
hu: Összeg

en: E
hu: K

en: S
hu: D

en: Convert
hu: Átalakítás

en: Q
hu: M

en: This module provides currency exchange rates.
hu: A modul segítségével számolni lehet a pénznemek árfolyamaival.

en: Settings for currency exchange rates.
hu: A pénzváltási árfolyamok beállításai.

en: Currency exchange
hu: Pénzváltás

en: Default Currency From
hu: Alapértelmezett pénznem űrlap

en: Three letter symbol for default currency to convert from.
hu: A átváltandó pénznem háromjegyű jele.

en: Default Currency To
hu: Alapértelmezett célpénznem

en: Three letter symbol for default currency to convert to.
hu: A célpénznem háromjegyű jele.

en: Currency form text
hu: Pénznem űrlap szövege

en: You can use this form to do currency exchange.
hu: Ezzel az űrlappal lehet a pénznemet átváltani.

en: Text to display on the top of the currency form.
hu: A pénzváltó űrlap tetején megjelenő szöveg.

en: Amount to convert
hu: Átváltandó összeg

en: Amount is required.
hu: Az összeg megadása szükséges.

en: Invalid Amount. Please enter a valid numeric amount.
hu: Érvénytelen összeg. Csak számot lehet megadni.

en: currency exchange error:
hu: pénzváltási hiba:

en: Detailed history and chart
hu: Részletes árfolyamtörténet és grafikon

en: use currency
hu: pénznem használata

en: This module provides an API for currency conversion.
hu: A modul programozói felületet (API) biztosít a pénzváltáshoz.

en: Currency API
hu: Pénznem API

en: Settings for currency API.
hu: A pénznem API beállításai.

en: Log all currency exchange requests and errors to watchdog
hu: A rendszernaplóba jegyezzen fel minden váltási műveleteket és az esetleges hibákat.

en: Currency data update frequency
hu: Árfolyamfrissítés gyakorisága

en: How long to keep the currency data from Yahoo! Finance. Default is 1 hour (3600 seconds).
hu: Mennyi ideig őrizze meg a Yahoo! Finance árfolyamait. Az alapértelmezett érték 1 óra (3600 másodperc).

en: currency: drupal_http_request error: @error
hu: pénznem: drupal_http_request error: @error

en: currency: drupal_http_request code: @code
hu: pénznem: drupal_http_request code: @code

en: Afghanistani Afghani (AFA)
hu: Afgán afgháni (AFN)

en: Albanian Lek (ALL)
hu: Albán lek (ALL)

en: Algerian Dinar (DZD)
hu: Algériai dinár (DZD)

en: Argentine Peso (ARS)
hu: Argentin peso (ARS)

en: Aruba Florin (AWG)
hu: Arubai guilder (AWG)

en: Australian Dollar (AUD)
hu: Ausztrál dollár (AUD)

en: Azerbaijan New Maneat (AZN)
hu: Azerbajdzsáni új manat (AZN)

en: Bahamian Dollar (BSD)
hu: Bahama-szigeteki dollár (BSD)

en: Bahraini Dinar (BHD)
hu: Bahreini dinár (BHD)

en: Bangladeshi Taka (BDT)
hu: Bangladesi taka (BDT)

en: Barbadian Dollar (BBD)
hu: Barbadosi dollár (BBD)

en: Belarus Ruble (BYR)
hu: Belarusz rubel (BYR)

en: Belize Dollar (BZD)
hu: Belizei dollár (BZD)

en: Bermuda Dollar (BMD)
hu: Bermudai dollár (BMD)

en: Bhutanese Ngultrum (BTN)
hu: Bhutani ngultrum (BTN)

en: Bolivian Boliviano (BOB)
hu: Bolíviai boliviano (BOB)

en: Bosnia and Herzegovina Convertible Marka (BAM)
hu: Bosnyák konvertibilis márka (BAM)

en: Botswana Pula (BWP)
hu: Botswanai pula (BWP)

en: Brazilian Real (BRL)
hu: Brazil reál (BRL)

en: British Pound (GBP)
hu: Angol font (GBP)

en: Brunei Dollar (BND)
hu: Brunei dollár (BND)

en: Bulgarian Lev (BGN)
hu: Bulgáriai lev (BGN)

en: Burundi Franc (BIF)
hu: Burundi frank (BIF)

en: Cambodia Riel (KHR)
hu: Kambodzsai riel (KHR)

en: Canadian Dollar (CAD)
hu: Kanadai dollár (CAD)

en: Cape Verdean Escudo (CVE)
hu: Zöld-foki köztársasági escudo (CVE)

en: Cayman Islands Dollar (KYD)
hu: Kajmán-szigeteki dollár (KYD)

en: CFA Franc (BCEAO) (XOF)
hu: CFA FRANK 2* (BCEAO) (XOF)

en: CFA Franc (BEAC) (XAF)
hu: CFA FRANK 1* (BEAC) (XAF)

en: Chilean Peso (CLP)
hu: Chilei peso (CLP)

en: Chinese Yuan (CNY)
hu: Kínai jüan (CNY)

en: Colombian Peso (COP)
hu: Kolumbiai peso (COP)

en: Comoros Franc (KMF)
hu: Comorei frank (KMF)

en: Costa Rica Colon (CRC)
hu: Costa Rica-i colón (CRC)

en: Croatian Kuna (HRK)
hu: Horvát kuna (HRK)

en: Cuban Peso (CUP)
hu: Kubai peso (CUP)

en: Cyprus Pound (CYP)
hu: Ciprusi font (CYP)

en: Czech Koruna (CZK)
hu: Cseh korona (CZK)

en: Danish Krone (DKK)
hu: Dán korona (DKK)

en: Dijiboutian Franc (DJF)
hu: Dzsibuti frank (DJF)

en: Dominican Peso (DOP)
hu: Dominikai peso (DOP)

en: East Caribbean Dollar (XCD)
hu: Kelet-karibi dollár (XCD)

en: Egyptian Pound (EGP)
hu: Egyiptomi font (EGP)

en: El Salvador Colon (SVC)
hu: El Salvadori colon (SVC)

en: Eritrean Nakfa (ERN)
hu: Eritreai nakfa (ERN)

en: Estonian Kroon (EEK)
hu: Észt korona (EEK)

en: Ethiopian Birr (ETB)
hu: Etiópiai birr (ETB)

en: Euro (EUR)
hu: Euró (EUR)

en: Falkland Islands Pound (FKP)
hu: Falklandi font (FKP)

en: Fiji Dollar (FJD)
hu: Fidzsi dollár (FJD)

en: Gambian Dalasi (GMD)
hu: Gambiai dalasi (GMD)

en: Ghanian Cedi (GHC)
hu: Ghánai cedi (GHS)

en: Gibraltar Pound (GIP)
hu: Gibraltári font (GIP)

en: Gold Ounces (XAU)
hu: Arany uncia (XAU)

en: Guatemala Quetzal (GTQ)
hu: Guatemalai quetzel (GTQ)

en: Guernsey Pound (GGP)
hu: Guernsey-i font

en: Guinea Franc (GNF)
hu: Guineai frank (GNF)

en: Guyana Dollar (GYD)
hu: Guyanai dollár (GYD)

en: Haiti Gourde (HTG)
hu: Haiti gourde (HTG)

en: Honduras Lempira (HNL)
hu: Hondurasi lempira (HNL)

en: Hong Kong Dollar (HKD)
hu: Hongkongi dollár

en: Hungarian Forint (HUF)
hu: Magyar forint (HUF)

en: Iceland Krona (ISK)
hu: Izlandi korona (ISK)

en: Indian Rupee (INR)
hu: Indiai rúpia (INR)

en: Indonesian Rupiah (IDR)
hu: Indonéziai rúpia (IDR)

en: Iran Rial (IRR)
hu: Iráni riál (IRR)

en: Iraqi Dinar (IQD)
hu: Iraki dinár (IQD)

en: Israeli Shekel (ILS)
hu: Izraeli sékel (ILS)

en: Jamaican Dollar (JMD)
hu: Jamaicai dollár (JMD)

en: Japanese Yen (JPY)
hu: Japán jen (JPY)

en: Jordanian Dinar (JOD)
hu: Jordán dinár (JOD)

en: Kazakhstan Tenge (KZT)
hu: Kazahsztáni tenge (KZT)

en: Kenyan Shilling (KES)
hu: Kenyai schilling (KES)

en: Korean Won (KRW)
hu: Dél-koreai won (KRW)

en: Kuwaiti Dinar (KWD)
hu: Kuvaiti dinár (KWD)

en: Kyrgyzstan Som (KGS)
hu: Kirgiz szom (KGS)

en: Lao Kip (LAK)
hu: Laoszi új kip (LAK)

en: Latvian Lat (LVL)
hu: Lettországi lat (LVL)

en: Lebanese Pound (LBP)
hu: Libanoni font (LBP)

en: Lesotho Loti (LSL)
hu: Lesothoi maloti (LSL)

en: Liberian Dollar (LRD)
hu: Libériai dollár (LRD)

en: Libyan Dinar (LYD)
hu: Líbiai dinár (LYD)

en: Lithuanian Lita (LTL)
hu: Litván litas (LTL)

en: Macau Pataca (MOP)
hu: Makaói pataca (MOP)

en: Macedonian Denar (MKD)
hu: Macedóniai dinár (MKD)

en: Malawian Kwacha (MWK)
hu: Malawi kwacha (MWK)

en: Malaysian Ringgit (MYR)
hu: Malajziai ringgit (MYR)

en: Maldives Rufiyaa (MVR)
hu: Maldív-szigeteki rufiya (MVR)

en: Maltese Lira (MTL)
hu: Máltai líra (MTL)

en: Mauritania Ougulya (MRO)
hu: Mauritániai ouguiya (MRO)

en: Mauritius Rupee (MUR)
hu: Mauritiusi rúpia (MUR)

en: Mexican Peso (MXN)
hu: Mexikói peso (MXN)

en: Moldovan Leu (MDL)
hu: Moldáv lej (MDL)

en: Mongolian Tugrik (MNT)
hu: Mongóliai tugrik (MNT)

en: Moroccan Dirham (MAD)
hu: Marokkói dirham (MAD)

en: Mozambique Metical (MZM)
hu: Mozambik új metical (MZN)

en: Myanmar Kyat (MMK)
hu: Myanmari kyat (MMK)

en: Namibian Dollar (NAD)
hu: Namíbiai dollár (NAD)

en: Nepalese Rupee (NPR)
hu: Nepáli rúpia (NPR)

en: Neth Antilles Guilder (ANG)
hu: Holland Antillák gulden (ANG)

en: New Zealand Dollar (NZD)
hu: Új-zélandi dollár (NZD)

en: Nicaragua Cordoba (NIO)
hu: Nicaraguai Córdoba (NIO)

en: Nigerian Naira (NGN)
hu: Nigériai naira (NGN)

en: North Korean Won (KPW)
hu: Észak-koreai won (KPW)

en: Norwegian Krone (NOK)
hu: Norvég korona (NOK)

en: Omani Rial (OMR)
hu: Ománi riál (OMR)

en: Pacific Franc (XPF)
hu: Francia csendes-óceáni szigetek (XPF)

en: Pakistani Rupee (PKR)
hu: Pakisztáni rúpia (PKR)

en: Palladium Ounces (XPD)
hu: Palládium uncia (XPD)

en: Panama Balboa (PAB)
hu: Panamai balboa (PAB)

en: Papua New Guinea Kina (PGK)
hu: Pápua Új-Guineai kina (PGK)

en: Paraguayan Guarani (PYG)
hu: Paraguayi guaraní (PYG)

en: Peruvian Nuevo Sol (PEN)
hu: Perui új sol (PEN)

en: Philippine Peso (PHP)
hu: Fülöp-szigeteki peso (PHP)

en: Platinum Ounces (XPT)
hu: Platina uncia (XPT)

en: Polish Zloty (PLN)
hu: Lengyel zloty (PLN)

en: Qatar Rial (QAR)
hu: Katari riál (QAR)

en: Romanian Leu (ROL)
hu: Román lej (ROL)

en: Russian Rouble (RUB)
hu: Orosz rubel (RUB)

en: Rwandese Franc (RWF)
hu: Ruandai frank (RWF)

en: Samoan Tala (WST)
hu: Samoa-szigeteki tala (WST)

en: Sao Tome Dobra (STD)
hu: Sao Tomé Principe-i dobra (STD)

en: Saudi Arabian Riyal (SAR)
hu: Szaúdi riál (SAR)

en: Seychelles Rupee (SCR)
hu: Seychelle-szigeteki rúpia (SCR)

en: Serbian Dinar (RSD)
hu: Szerb dinár (RSD)

en: Sierra Leone Leone (SLL)
hu: Sierra Leone-i leone (SLL)

en: Silver Ounces (XAG)
hu: Ezust uncia (XAG)

en: Singapore Dollar (SGD)
hu: Szingapúri dollár (SGD)

en: Slovak Koruna (SKK)
hu: Szlovák korona (SKK)

en: Solomon Islands Dollar (SBD)
hu: Salamon-szigeteki dollár (SBD)

en: Somali Shilling (SOS)
hu: Szomáliai schilling (SOS)

en: South African Rand (ZAR)
hu: dél-afrikai rand (ZAR)

en: Sri Lanka Rupee (LKR)
hu: Srí Lankai rúpia (LKR)

en: St Helena Pound (SHP)
hu: Szent Ilona-i font (SHP)

en: Sudanese Dinar (SDD)
hu: Szudáni font (SDG)

en: Surinam Dollar (SRD)
hu: Surinami dollár (SRD)

en: Swaziland Lilageni (SZL)
hu: Szváziföldi lilangeni (SZL)

en: Swedish Krona (SEK)
hu: Svéd korona (SEK)

en: Swiss Franc (CHF)
hu: Svájci frank (CHF)

en: Syrian Pound (SYP)
hu: Szír font (SYP)

en: Taiwan Dollar (TWD)
hu: Tajvani dollár (TWD)

en: Tanzanian Shilling (TZS)
hu: Tanzániai schilling (TZS)

en: Thai Baht (THB)
hu: Thaiföldi baht (THB)

en: Tonga Pa'anga (TOP)
hu: Tonga-szigeteki paanga (TOP)

en: Trinidad & Tobago Dollar (TTD)
hu: Trinidad és Tobagói dollár (TTD)

en: Tunisian Dinar (TND)
hu: Tuniszi dinár (TND)

en: New Turkish Lira (TRY)
hu: Török új líra (TRY)

en: U.S. Dollar (USD)
hu: Amerikai dollár (USD)

en: UAE Dirham (AED)
hu: Arab Emírségek dirham (AED)

en: Ugandan Shilling (UGX)
hu: Ugandai új schilling (UGX)

en: Ukraine Hryvnia (UAH)
hu: Ukrán hrivnya (UAH)

en: Uruguayan New Peso (UYU)
hu: Uruguay-i peso (UYU)

en: Uzbekistan Sum (UZS)
hu: Üzbég szom (UZS)

en: Vanuatu Vatu (VUV)
hu: Vanuatu vatu (VUV)

en: Venezuelan Bolivar (VEB)
hu: Venezuelai bolivár (VEF)

en: Vietnam Dong (VND)
hu: Vietnami dong (VND)

en: Yemen Riyal (YER)
hu: Jemeni riál (YER)

en: Yugoslav Dinar (YUM)
hu: Yugoszláv dinár (YUM)

en: Zambian Kwacha (ZMK)
hu: Zambiai kwacha (ZMK)

en: Zimbabwe Dollar (ZWD)
hu: Zimbabwe-i dollár (ZWD)

en: afghani
hu: afgáni

en: lei
hu: lej

en: Дин.
hu: Din.

en: CHF
hu: Fr

en: د.ت
hu: Tnd

en: د.إ
hu: Aed

en: Vt
hu: Vt.

en: ₫
hu: đồng

en: дин
hu: din.

en: Table to cache currency rates that have been looked up by the Currency API module.
hu: A tábla amely a pénznem API által már egyszer lekért árfolyamok gyorsítótárazására szolgál.

en: ISO 4217 3-character currency code for destination currency, as a character string.
hu: A célvaluta háromjegyű ISO 4217 kódja.

en: Conversion rate, currency_to per currency_from, as a floating point number.
hu: Az átváltási arány (currency_to / currency_from) lebegőpontos számértéke.

en: The time that the conversion rate was created, or last edited by its author, as a Unix timestamp.
hu: Az átváltási arány utolsó számításának vagy szerkesztésének időpontja Unix időbélyegként.
