Currency (6.x-1.2) - en to ja translation catalogue (309 entries)

en: Currency
ja: 通貨

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Amount
ja: 量

en: Convert
ja: 変換

en: Php
ja: PHP

en: Exchange Rates
ja: 交換レート

en: This module provides currency exchange rates.
ja: このモジュールは通貨交換レートを提供します。

en: Settings for currency exchange rates.
ja: 通貨交換レートを設定します。

en: Currency exchange
ja: 通貨交換

en: Default Currency From
ja: 交換元のデフォルト通貨

en: Three letter symbol for default currency to convert from.
ja: 交換元のデフォルト通貨の3文字です。

en: Default Currency To
ja: 交換先のデフォルト通貨

en: Three letter symbol for default currency to convert to.
ja: 交換先のデフォルト通貨の3文字です。

en: Currency form text
ja: 交換元の通貨のテキスト

en: You can use this form to do currency exchange.
ja: 通貨交換をこのフォームで実行できます。

en: Text to display on the top of the currency form.
ja: 通貨フォームの上部に表示されるテキストです。

en: Amount to convert
ja: 交換量

en: Amount is required.
ja: 量は必須です。

en: Invalid Amount. Please enter a valid numeric amount.
ja: 不正な量です。量には正の整数を入力して下さい。

en: currency exchange error:
ja: 通貨交換エラー:

en: Detailed history and chart
ja: 履歴とチャートを表示する

en: use currency
ja: 通貨を使用

en: This module provides an API for currency conversion.
ja: このモジュールは通貨交換のAPIを提供します。

en: Currency API
ja: 通貨API

en: Settings for currency API.
ja: 通貨APIを設定します。

en: Log all currency exchange requests and errors to watchdog
ja: 全ての通貨交換要求とエラーをシステム監視ログに記録します

en: Currency data update frequency
ja: 通貨データを周期的に更新します

en: How long to keep the currency data from Yahoo! Finance. Default is 1 hour (3600 seconds).
ja: Yahoo!ファイナンスからの通貨データを何時間保存しておきますか? デフォルトは1時間(3600秒)です。

en: currency: drupal_http_request error: @error
ja: 通貨: drupal_http_requestエラー: @error

en: currency: drupal_http_request code: @code
ja: 通貨: drupal_http_requestコード: @code

en: Afghanistani Afghani (AFA)
ja: アフガニスタン アフガニ(AFA)

en: Albanian Lek (ALL)
ja: アルバニア レク(ALL)

en: Algerian Dinar (DZD)
ja: アルジェリア・ディナール(DZD)

en: Argentine Peso (ARS)
ja: アルゼンチン・ペソ(ARS)

en: Aruba Florin (AWG)
ja: アルバ・フロリン(AWG)

en: Australian Dollar (AUD)
ja: オーストラリア・ドル(AUD)

en: Azerbaijan New Maneat (AZN)
ja: アゼルバイジャン・新マナト(AZN)

en: Bahamian Dollar (BSD)
ja: バハマ・ドル(BSD)

en: Bahraini Dinar (BHD)
ja: バーレーン・ディナール(BHD)

en: Bangladeshi Taka (BDT)
ja: バングラデシュ タカ(BDT)

en: Barbadian Dollar (BBD)
ja: バルバドスドル(BBD)

en: Belarus Ruble (BYR)
ja: ベラルーシ・ルーブル(BYR)

en: Belize Dollar (BZD)
ja: ベリーズ・ドル(BZD)

en: Bermuda Dollar (BMD)
ja: バーミューダ・ドル(BMD)

en: Bhutanese Ngultrum (BTN)
ja: ブータン ヌルタム(BTN)

en: Bolivian Boliviano (BOB)
ja: ボリビア ボリビアーノ(BOB)

en: Bosnia and Herzegovina Convertible Marka (BAM)
ja: ボスニア・ヘルツェゴビナ 兌換マルク(BAM)

en: Botswana Pula (BWP)
ja: ボツワナ プラ(BWP)

en: Brazilian Real (BRL)
ja: ブラジル レアル(BRL)

en: British Pound (GBP)
ja: ポンド(GBP)

en: Brunei Dollar (BND)
ja: ブルネイ・ドル(BND)

en: Bulgarian Lev (BGN)
ja: ブルガリア レフ(BGN)

en: Burundi Franc (BIF)
ja: ブルンジ・フラン(BIF)

en: Cambodia Riel (KHR)
ja: カンボジア リエル(KHR)

en: Canadian Dollar (CAD)
ja: カナダ・ドル(CAD)

en: Cape Verdean Escudo (CVE)
ja: カーボベルデ・エスクード(CVE)

en: Cayman Islands Dollar (KYD)
ja: ケイマン諸島・ドル(KYD)

en: CFA Franc (BCEAO) (XOF)
ja: セーファーフラン(西アフリカ諸国中央銀行) (XOF)

en: CFA Franc (BEAC) (XAF)
ja: セーファーフラン(中部アフリカ諸国銀行) (XAF)

en: Chilean Peso (CLP)
ja: チリ・ペソ(CLP)

en: Chinese Yuan (CNY)
ja: 元(CNY)

en: Colombian Peso (COP)
ja: コロンビア・ペソ(COP)

en: Comoros Franc (KMF)
ja: コモロ・フラン(KMF)

en: Costa Rica Colon (CRC)
ja: コスタリカ コロン(CRC)

en: Croatian Kuna (HRK)
ja: クロアチア クーナ(HRK)

en: Cuban Peso (CUP)
ja: キューバ・ペソ(CUP)

en: Cyprus Pound (CYP)
ja: キプロス・ポンド(CYP)

en: Czech Koruna (CZK)
ja: チェコ・コルナ(CZK)

en: Danish Krone (DKK)
ja: デンマーククローネ(DKK)

en: Dijiboutian Franc (DJF)
ja: ジブチ・フラン(DJF)

en: Dominican Peso (DOP)
ja: ドミニカ・ペソ(DOP)

en: East Caribbean Dollar (XCD)
ja: 東カリブ・ドル(XCD)

en: Egyptian Pound (EGP)
ja: エジプト・ポンド(EGP)

en: El Salvador Colon (SVC)
ja: エルサルバドル・コロン(SVC)

en: Eritrean Nakfa (ERN)
ja: エリトリア ナクファ(ERN)

en: Estonian Kroon (EEK)
ja: エストニア クローン(EEK)

en: Ethiopian Birr (ETB)
ja: エチオピア ブル

en: Euro (EUR)
ja: ユーロ(EUR)

en: Falkland Islands Pound (FKP)
ja: フォークランド諸島・ポンド(FKP)

en: Fiji Dollar (FJD)
ja: フィジー・ドル(FJD)

en: Gambian Dalasi (GMD)
ja: ガンビア ダラシ(GMD)

en: Ghanian Cedi (GHC)
ja: ガーナ セディ(GHC)

en: Gibraltar Pound (GIP)
ja: ジブラルタル・ポンド(GIP)

en: Gold Ounces (XAU)
ja: 金オンス(XAU)

en: Guatemala Quetzal (GTQ)
ja: グアテマラ ケツァル(GTQ)

en: Guernsey Pound (GGP)
ja: ガーンジー・ポンド(GGP)

en: Guinea Franc (GNF)
ja: ギニア・フラン(GNF)

en: Guyana Dollar (GYD)
ja: ガイアナ・ドル(GYD)

en: Haiti Gourde (HTG)
ja: ハイチ グールド(HTG)

en: Honduras Lempira (HNL)
ja: ホンジュラス レンピラ(HNL)

en: Hong Kong Dollar (HKD)
ja: 香港ドル(HKD)

en: Hungarian Forint (HUF)
ja: ハンガリー フォリント(HUF)

en: Iceland Krona (ISK)
ja: アイスランド・クローナ(ISK)

en: Indian Rupee (INR)
ja: インド ルピー(INR)

en: Indonesian Rupiah (IDR)
ja: インドネシア ルピア(IDR)

en: Iran Rial (IRR)
ja: イラン リアル(IRR)

en: Iraqi Dinar (IQD)
ja: イラク・ディナール(IQD)

en: Israeli Shekel (ILS)
ja: イスラエル シェケル(ILS)

en: Jamaican Dollar (JMD)
ja: ジャマイカ・ドル(JMD)

en: Japanese Yen (JPY)
ja: 円(JPY)

en: Jordanian Dinar (JOD)
ja: ヨルダン・ディナール(JOD)

en: Kazakhstan Tenge (KZT)
ja: カザフスタン テンゲ(KZT)

en: Kenyan Shilling (KES)
ja: ケニア・シリング(KES)

en: Korean Won (KRW)
ja: ウォン(KRW)

en: Kuwaiti Dinar (KWD)
ja: クウェート・ディナール(KWD)

en: Kyrgyzstan Som (KGS)
ja: キルギス ソム(KGS)

en: Lao Kip (LAK)
ja: ラオス キープ(LAK)

en: Latvian Lat (LVL)
ja: ラトビア ラッツ(LVL)

en: Lebanese Pound (LBP)
ja: レバノン・ポンド(LBP)

en: Lesotho Loti (LSL)
ja: レソト ロチ(LSL)

en: Liberian Dollar (LRD)
ja: リベリア・ドル(LRD)

en: Libyan Dinar (LYD)
ja: リビア・ディナール(LYD)

en: Lithuanian Lita (LTL)
ja: リトアニア リタ(LTL)

en: Macau Pataca (MOP)
ja: マカオ・パタカ(MOP)

en: Macedonian Denar (MKD)
ja: マケドニア・デナール(MKD)

en: iraimbilanja
ja: マダガスカル・アリアリ

en: Malawian Kwacha (MWK)
ja: マラウイ・クワチャ(MWK)

en: Malaysian Ringgit (MYR)
ja: マレーシア リンギット(MYR)

en: Maldives Rufiyaa (MVR)
ja: モルディブ ルフィヤ(MVR)

en: Maltese Lira (MTL)
ja: マルタ・リラ(MTL)

en: Mauritania Ougulya (MRO)
ja: モーリタニア ウギア(MRO)

en: Mauritius Rupee (MUR)
ja: モーリシャス・ルピー(MUR)

en: Mexican Peso (MXN)
ja: メキシコ・ペソ(MXM)

en: Moldovan Leu (MDL)
ja: モルドバ レウ(MDL)

en: Mongolian Tugrik (MNT)
ja: モンゴル トゥグルグ(MNT)

en: Moroccan Dirham (MAD)
ja: モロッコ・ディルハム(MAD)

en: Mozambique Metical (MZM)
ja: モザンビーク メティカル(MZM)

en: Myanmar Kyat (MMK)
ja: ミャンマー チャット(MMK)

en: Namibian Dollar (NAD)
ja: ナミビア・ドル(NAD)

en: Nepalese Rupee (NPR)
ja: ネパール・ルピー(NPR)

en: Neth Antilles Guilder (ANG)
ja: 北アンティル・ギルダー(ANG)

en: New Zealand Dollar (NZD)
ja: ニュージーランド・ドル(NZD)

en: Nicaragua Cordoba (NIO)
ja: ニカラグア コルドバ・オロ(NIO)

en: Nigerian Naira (NGN)
ja: ナイジェリア ナイラ(NGN)

en: North Korean Won (KPW)
ja: 北朝鮮ウォン(KPW)

en: Norwegian Krone (NOK)
ja: ノルウェー・クローネ(NOK)

en: Omani Rial (OMR)
ja: オマーン・リヤル(OMR)

en: Pacific Franc (XPF)
ja: 太平洋フラン(XPF)

en: Pakistani Rupee (PKR)
ja: パキスタン・ルピー(PKR)

en: Palladium Ounces (XPD)
ja: パラジウム・オンス(XPD)

en: Panama Balboa (PAB)
ja: パナマ バルボア(PAB)

en: Papua New Guinea Kina (PGK)
ja: パプア・ニューギニア キナ(PGK)

en: Paraguayan Guarani (PYG)
ja: パラグアイ ガラニー(PYG)

en: Peruvian Nuevo Sol (PEN)
ja: ペルー ヌエボ・ソル(PEN)

en: Philippine Peso (PHP)
ja: フィリピン ペソ(PHP)

en: Platinum Ounces (XPT)
ja: プラチナ・オンス(XPT)

en: Polish Zloty (PLN)
ja: ポーランド ズロチ(PLN)

en: Qatar Rial (QAR)
ja: カタール・リヤル(QAR)

en: Russian Rouble (RUB)
ja: ルーブル(RUB)

en: Rwandese Franc (RWF)
ja: ルワンダ・フラン(RWF)

en: Samoan Tala (WST)
ja: サモア タラ(WST)

en: Sao Tome Dobra (STD)
ja: サントメ ドブラ(STD)

en: Saudi Arabian Riyal (SAR)
ja: サウジアラビア・リヤル(SAR)

en: Seychelles Rupee (SCR)
ja: セイシェル・ルピー(SCR)

en: Serbian Dinar (RSD)
ja: セルビア・ディナール(RSD)

en: Sierra Leone Leone (SLL)
ja: シエラレオネ レオネ(SLL)

en: Silver Ounces (XAG)
ja: 銀・オンス(XAG)

en: Singapore Dollar (SGD)
ja: シンガポール・ドル(SGD)

en: Slovak Koruna (SKK)
ja: スロバキア・コルナ(SKK)

en: Solomon Islands Dollar (SBD)
ja: ソロモン諸島・ドル(SBD)

en: Somali Shilling (SOS)
ja: ソマリア・シリング(SOS)

en: South African Rand (ZAR)
ja: 南アフリカ ランド(ZAR)

en: Sri Lanka Rupee (LKR)
ja: スリランカ・ルピー(LKR)

en: St Helena Pound (SHP)
ja: セントヘレナ・ポンド(SHP)

en: Sudanese Dinar (SDD)
ja: スーダン・ディナール(SDD)

en: Surinam Dollar (SRD)
ja: スリナム・ドル(SRD)

en: Swaziland Lilageni (SZL)
ja: スワジランド リランジェニ(SZL)

en: Swedish Krona (SEK)
ja: スウェーデン・クローナ(SEK)

en: Swiss Franc (CHF)
ja: スイスフラン(CHF)

en: Syrian Pound (SYP)
ja: シリア・ポンド(SYP)

en: Taiwan Dollar (TWD)
ja: 台湾ドル(TWD)

en: Tanzanian Shilling (TZS)
ja: タンザニア・シリング(TZS)

en: Thai Baht (THB)
ja: タイ バーツ(THB)

en: Tonga Pa'anga (TOP)
ja: トンガ パ・アンガ(TOP)

en: Trinidad & Tobago Dollar (TTD)
ja: トリニダード・トバゴ・ドル(TTD)

en: Tunisian Dinar (TND)
ja: チュニジア・ディナール(TND)

en: New Turkish Lira (TRY)
ja: 新トルコリラ(TRY)

en: U.S. Dollar (USD)
ja: 米ドル(USD)

en: UAE Dirham (AED)
ja: UAEディルハム(AED)

en: Ugandan Shilling (UGX)
ja: ウガンダ・シリング(UGX)

en: Ukraine Hryvnia (UAH)
ja: ウクライナ フリヴニャ(UAH)

en: Uruguayan New Peso (UYU)
ja: ウルグアイ・ペソ(UYU)

en: Uzbekistan Sum (UZS)
ja: ウズベキスタン スム(UZS)

en: Vanuatu Vatu (VUV)
ja: バヌアツ バツ(VUV)

en: Venezuelan Bolivar (VEB)
ja: ベネズエラ・ボリバル(VEB)

en: Vietnam Dong (VND)
ja: ベトナム ドン(VND)

en: Yemen Riyal (YER)
ja: イエメン・リヤル(YER)

en: Yugoslav Dinar (YUM)
ja: ユーゴスラビア・ディナール(YUM)

en: Zambian Kwacha (ZMK)
ja: ザンビア・クワチャ(ZMK)

en: Zimbabwe Dollar (ZWD)
ja: ジンバブエ・ドル(ZWD)

en: afghani
ja: アフガニ

en: Lek
ja: レク

en: دج
ja: アルジェリア・ディナール

en: ман
ja: マナト

en: .د.ب
ja: バーレーン・ディナール

en: ৳, ৲
ja: タカ

en: Bds$
ja: バルバドスドル

en: p.
ja: ベラルーシ・ルーブル

en: BZ$
ja: ベリーズ・ドル

en: Nu.
ja: ヌルタム

en: $b
ja: ボリビアーノ

en: KM
ja: 兌換マルク

en: R$
ja: レアル

en: £
ja: 英ポンド

en: лв
ja: レフ

en: FBu
ja: ブルンジ・フラン

en: ៛
ja: リエル

en: Esc
ja: カーボベルデ・エスクード

en: ₡
ja: コロン

en: kn
ja: クーナ

en: ₱
ja: キューバ・ペソ

en: Kč
ja: チェコ・コルナ

en: kr
ja: クローネ

en: Fdj
ja: ジブチ・フラン

en: RD$
ja: ドミニカ・ペソ

en: LE
ja: エジプト・ポンド

en: Nfk
ja: ナクファ

en: Br
ja: ブル

en: €
ja: ユーロ

en: ¢
ja: セディ

en: XAU
ja: 金オンス

en: FG
ja: ギニア・フラン

en: HK$
ja: 香港ドル

en: Ft
ja: フォリント

en: ₨
ja: ルピー

en: Rp
ja: ルピア

en: ﷼
ja: リアル

en: ع.د
ja: イラク・ディナール

en: ₪
ja: シェケル

en: J$
ja: ジャマイカ・ドル

en: ¥
ja: 円

en: din.
ja: ヨルダン・ディナール

en: KSh
ja: ケニア・シリング

en: ₩
ja: ウォン

en: د.ك
ja: クウェート・ディナール

en: ₭
ja: キープ

en: Ls
ja: ラッツ

en: M
ja: ロチ

en: ل.د
ja: リビア・ディナール

en: Lt
ja: リタ

en: MOP$
ja: マカオ・パタカ

en: ден
ja: マケドニア・デナール

en: MK
ja: マラウイ・クワチャ

en: RM
ja: リンギット

en: Rf
ja: ルフィヤ

en: Lm
ja: マルタ・リラ

en: UM
ja: ウギア

en: lei
ja: レウ

en: ₮
ja: トゥグルグ

en: د.م.
ja: モロッコ・ディルハム

en: MT
ja: メティカル

en: C$
ja: コルドバ・オロ

en: ₦
ja: ナイラ

en: XPD
ja: パラジウム・オンス

en: B/.
ja: バルボア

en: Gs
ja: ガラニー

en: S/.
ja: ヌエボ・ソル

en: XPT
ja: プラチナ・オンス

en: zł
ja: ズロチ

en: RF
ja: ルワンダ・フラン

en: WS$
ja: タラ

en: Db
ja: ドブラ

en: Дин.
ja: セルビア・ディナール

en: Le
ja: レオネ

en: XAG
ja: 銀・オンス

en: SIT
ja: トラール

en: R
ja: ランド

en: £Sd
ja: スーダン・ディナール

en: CHF
ja: スイスフラン

en: NT$
ja: 台湾ドル

en: TZS
ja: タンザニア・シリング

en: ฿
ja: バーツ

en: T$
ja: パ・アンガ

en: TT$
ja: トリニダード・トバゴ・ドル

en: د.ت
ja: チュニジア・ディナール

en: YTL
ja: 新トルコリラ

en: د.إ
ja: UAEディルハム

en: USh
ja: ウガンダ・シリング

en: грн.
ja: フリヴニャ

en: $U
ja: ウルグアイ・ペソ

en: Vt
ja: バツ

en: Bs
ja: ベネズエラ・ボリバル

en: ₫
ja: ドン

en: дин
ja: ユーゴスラビア・ディナール

en: ZK
ja: ザンビア・クワチャ

en: Z$
ja: ジンバブエ・ドル

en: Table to cache currency rates that have been looked up by the Currency API module.
ja: 通貨APIモジュールにより探索された通貨レートをキャッシュするテーブルです。

en: ISO 4217 3-character currency code for destination currency, as a character string.
ja: 文字列としての先の通貨のISO 4217 3文字通貨コードです。

en: Conversion rate, currency_to per currency_from, as a floating point number.
ja: 浮動小数点数としてのcurrency_fromあたりのcurrency_toの交換レートです。

en: The time that the conversion rate was created, or last edited by its author, as a Unix timestamp.
ja: 交換レートが作成されたか、またはその編集者により最終変更されたUNIXタイムスタンプの時間です。

en: Exchange rate
ja: 通貨交換レート

en: currency: Invalid currency_from = %from
ja: 通貨: 不正なcurrency_from = %from

en: currency: Invalid currency_to = %to
ja: 通貨: 不正なcurrency_to = %to

en: currency: Invalid amount = %amount
ja: 通貨: 不正な量 = %amount

en: currency: cannot contact Yahoo Finance host
ja: 通貨: Yahooファイナンスホストに接続できません

en: currency: @amount @from = @value @to
ja: 通貨: @amount @from = @value @to

en: Romanian New Leu (RON)
ja: ルーマニア・新レウ(RON)

en: руб.
ja: ルーブル

en: Exchange rates provided by the currency_api module
ja: currency_apiモジュールにより提供される交換レート

en: Currency from
ja: 交換元

en: The currency that the amount is converted from
ja: 交換元の通貨交換量

en: Currency to
ja: 交換先

en: The currency that the amount is converted to
ja: 交換先の通貨交換量

en: The exchange rate used for conversion
ja: 交換に使用される交換レート

en: The time that the exchange rate was last updated
ja: 交換レートが最終更新された時間

en: Display as currency code only
ja: 通貨コードのみを表示

en: Hides the descriptive currency name.
ja: 詳細な通貨名を隠します。
