DaNGO (6.x-1.0-beta1) - en to ar translation catalogue (300 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Next
ar: التالي

en: user
ar: مستخدم

en: CCK
ar: عدة بناء المحتوى

en: delete
ar: احذف

en: Status
ar: الحالة

en: Prefix
ar: سابقة

en: Suffix
ar: لاحقة

en: E-mail
ar: بريد إلكتروني

en: Delete
ar: احذف

en: Submit
ar: إضافة

en: Operations
ar: العمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: content
ar: المحتوى

en: Type
ar: النوع

en: Subscribers
ar: المشتركين

en: List
ar: القائمة

en: Subject
ar: الموضوع

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: احذف

en: Subscribe
ar: اشترك

en: Unsubscribe
ar: الغ الاشتراك

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Access control
ar: صلاحيات الوصول

en: Disabled
ar: مُعَطَّل

en: Enabled
ar: مُفَعَّل

en: Action
ar: إجراء

en: error
ar: خطأ

en: Block title
ar: عنوان الصندوق

en: Taxonomy
ar: التصنيفات

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Content types
ar: أنواع المحتوى

en: Version
ar: النسخة

en: Available variables are:
ar: المتغيرات المتاحة:

en: Overview
ar: عرض عام

en: File
ar: ملف

en: Edit
ar: حرر

en: Date
ar: التاريخ

en: Search
ar: ابحث

en: Reset
ar: أعد الضبط

en: None
ar: لا يوجد

en: Display settings
ar: إعدادات العرض

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Test
ar: الاختبار

en: Number
ar: رقم

en: Message
ar: رسالة

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Weight
ar: الوزن

en: Image
ar: الصورة

en: Help text
ar: نص المساعدة

en: Types
ar: الأنواع

en: Required
ar: ضروري

en: none
ar: لا يوجد

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Import
ar: استورد

en: Book
ar: الوثيقة

en: Export
ar: صَدِّر

en: Node ID
ar: معرف العقدة

en: Field
ar: الحقل

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: عاين

en: Save
ar: احفظ

en: Default
ar: مبدئي

en: Update
ar: حَدِّث

en: Views
ar: العرض

en: Add
ar: أضف

en: View
ar: عرض

en: Format
ar: التنسيق

en: URL
ar: المسار

en: Teaser
ar: موجز

en: Text
ar: نص

en: Upload
ar: ارفع

en: Subscriptions
ar: الاشتراكات

en: User
ar: المستخدم

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: action
ar: إجراء

en: Continue
ar: أكمل

en: Configure
ar: اضبط

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: file
ar: ملف

en: Options
ar: الخيارات

en: Created
ar: أُنشئ

en: Node
ar: العقد

en: Sent email to %recipient
ar: أُرسل البريد إلى %recipient

en: Unable to send email to %recipient
ar: تعذّر إرسال البريد إلى %recipient

en: The subject of the message.
ar: موضوع الرسالة.

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: جارٍ

en: Year
ar: السنة

en: RSS
ar: آر.إس.إس

en: Drupal
ar: دروبال

en: Inline
ar: داخل المحتوى

en: Recipients
ar: المتسلمون

en: From
ar: من

en: Custom
ar: مُطَوَّع

en: Roles
ar: الأدوار

en: Comment ID
ar: معرف التعليق

en: Signature
ar: التوقيع

en: Filter
ar: المرَشِّح

en: Poll choices
ar: خيارات الاستبيان

en: File ID
ar: معرف الملف

en: File name
ar: اسم الملف

en: Field name
ar: اسم الحقل

en: Field type
ar: نوع الخانة

en: Global settings
ar: إعدادات عامة

en: Widget type
ar: نوع widget

en: Contains
ar: يحتوي

en: Normal
ar: طبيعي

en: N/A
ar: غير موجود

en: Delete all
ar: احذف الكل

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: This field is required.
ar: هذا الحقل ضروري.

en: Maximum
ar: أقصى قيمة

en: Scale
ar: توسيع النطاق

en: Plain text
ar: نص مجرد

en: Month
ar: بالشهر

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: email
ar: بريد إلكتروني

en: Send
ar: أرسل

en: Code
ar: الرمز

en: Recipient
ar: المتسلم

en: security
ar: أمن

en: Method
ar: الطريقة

en: Week
ar: بالأسبوع

en: Day
ar: باليوم

en: Configuration
ar: الضبط

en: Other
ar: آخر

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Basic
ar: الأساسي

en: Sent
ar: أرسلت في

en: Not installed
ar: غير مركب

en: Filtered text (user selects input format)
ar: النص المرشح (يختار المستخدم طريقة الإدخال)

en: Text processing
ar: معالجة النصوص

en: Maximum length
ar: أقصى طول

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
ar: أقصى عدد من الحروف في هذه الخانة. اتركه فارغا ليكون غير محدد.

en: Rows
ar: صفوف

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Empty text
ar: نص خالى

en: Order
ar: الترتيب

en: Integer
ar: عدد صحيح

en: text
ar: نص

en: Save settings
ar: احفظ الإعدادات

en: Size of textfield
ar: حجم حقل النص

en: File attachments
ar: الملفات المرفقة

en: Are you sure you want to delete these items?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف هذه العناصر؟

en: The items have been deleted.
ar: تم حذف العناصر.

en: The e-mail address %email has been denied access.
ar: عنوان البريد الإلكتروني %email ممنوع من الوصول.

en: Refine
ar: حَسِّن

en: Undo
ar: تراجع

en: Allowed values list
ar: قائمة القيم المسموح بها

en: Select list
ar: قائمة الخيارات

en: Text field
ar: خانة نصية

en: Randomize
ar: عشوائي

en: Revert
ar: استرجع

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: warning
ar: تحذير

en: Poll settings
ar: إعدادات استطلاعات الرأي

en: Track
ar: التتبع

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: Your settings have been saved.
ar: تم حفظ إعداداتك.

en: %type settings
ar: إعدادات %type

en: Menu settings
ar: إعدادات القائمة

en: edit
ar: حرر

en: <Hidden>
ar: <مخفي>

en: JPEG quality
ar: جودة JPEG

en: Comment settings
ar: إعدادات التعليق

en: Processing
ar: المعالجة

en: File upload error. Could not move uploaded file.
ar: خطأ في رفع الملف. لم يمكن نقل الملف الذي تم رفعه.

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Please wait...
ar: انتظر من فضلك...

en: is
ar: يكون

en: No content types available.
ar: لا توجد أي أنواع محتوى.

en: Above
ar: أعلاه

en: Number of values
ar: عدد القيم

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
ar: لمزيد من المعلومات طالع صفحة <a href="@handbook-cck">CCK</a> في كتيب الاستخدام أو <a href="@project-cck">صفحة مشروع CCK</a>.

en: !title: !required
ar: ‏!title: ‏!required

en: Add another item
ar: أضف عنصراً آخراً

en: Updating field type %type with module %module.
ar: تحديث نوع الحقل  %type مع الوحدة  %module.

en: Manage fields
ar: إدارة الحقول

en: Allows administrators to define new content types.
ar: تسمح للإداريين بتعريف أنواع محتوى جديدة.

en: Trimmed
ar: شُذِب

en: Used in
ar: مستخدمة في

en: No fields have been defined for any content type yet.
ar: لم تحدد حتى الآن أي حقول لنوع المحتوى هذا.

en: Added field %label.
ar: تمت إضافة الخانة %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
ar: هل انت متأكد أنك راغب في حذف خانة %field؟

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
ar: إذا كان هناك أي محتوى فى هذه الخانة، فسوف يتم حذفه ولن يمكن استرجاعه مرة أخرى.

en: Removed field %field from %type.
ar: تم حذف الخانة %field من النوع %type.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
ar: هذه الإعدادات تنطبق على خانة %field لأنها تظهر فى نوع المحتوى %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
ar: تنطبق هذه الإعدادات على خانة %field فى جميع أنواع المحتوى التي تظهر به هذه الخانة.

en: Save field settings
ar: احفظ إعدادات الخانة

en: The update has encountered an error.
ar: حدث خطأ أثناء التحديث.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
ar[0]: تمت معالجة عنصر واحد:
ar[1]: لم تُعالج أي عناصر:
ar[2]: تمت معالجة عنصرين:
ar[3]: تمت معالجة @count عناصر:
ar[4]: تمت معالجة @count عنصرا:
ar[5]: تمت معالجة @count عنصر:

en: Content types that can be referenced
ar: أنواع المحتوى التي تمكن الإشارة إليها

en: Decimal
ar: عشري

en: Float
ar: عدد حقيقي

en: Minimum
ar: أقل قيمة

en: Precision
ar: الدقة

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
ar: العدد الإجمالي للأرقام التي يمكن تخزينها في قاعدة البيانات، بما في ذلك الأرقام على يمين الفاصلة العشرية.

en: The number of digits to the right of the decimal.
ar: عدد الأرقام بعد الفاصلة.

en: Decimal marker
ar: الفاصلة العشرية

en: Allowed values
ar: القيم المسموح بها

en: "Minimum" must be a number.
ar: "أقل قيمة" يجب أن تكون رقما.

en: "Maximum" must be a number.
ar: "أكبر قيمة" يجب أن تكون رقما.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
ar: من أجل 'خانة اختيار نعم/لا'، قم بتعيين قيمة 'لا' أولاً، ثم قيمة 'نعم' في قسم <strong>القيم المسموح بها</strong>. علماً أن خانة الاختيار يتم تعليمها بمعلم القيمة 'نعم'.

en: Check boxes/radio buttons
ar: خانات اختيار/مربعات التحديد

en: Single on/off checkbox
ar: خانة اختيار نعم/لا وحيدة

en: Text area (multiple rows)
ar: منطقة النص (عدة سطور)

en: Defines simple text field types.
ar: تعريف أنواع حقول نصية بسيطة.

en: file system
ar: نظام الملفات

en: Newsletter
ar: النشرة

en: The directory %directory does not exist.
ar: الدليل %directory غير موجود.

en: The directory %directory is not writable
ar: لا يمكن الكتابة في الدليل %directory

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
ar: الدليل %directory لا يمكن الكتابة فيه؛ إذ ليست له الصلاحيات الصحيحة.

en: Defines a file field type.
ar: تعين نوع حقل الملف.

en: Sending
ar: الإرسال جار

en: Active users
ar: مستخدمون نشطون

en: html
ar: إتش.تي.إم.إل

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
ar: مكتبة جي.دي لبي.إتش.بي إما قديمة أو غير موجودة. من فضلك راجع <a href="@url">توثيق بي.إتش.بي للصور</a> من أجل معلومات عن كيفية تصحيح هذا الأمر.

en: GD library
ar: مكتبة جي.دي

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
ar: المسار %url ليس صحيحا. من فضلك أدخل مسارا كاملا، مثل http://www.example.com/feed.xml.

en: Allow Upscaling
ar: السماح بالتكبير

en: Let scale make images larger than their original size
ar: السماح لأداة التحجيم بجعل الصور أكبر حجماً من حجمها الأصلي

en: Rotation angle
ar: زاوية التدوير

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
ar: عدد الدرجات لتدوير الصورة. الأرقام الموجبة مع اتجاه عقارب الساعة، الأرقام السالبة بعكس عقارب الساعة.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
ar: توليد عشوائي لزاوية التدوير لكل صورة. الزاوية المحددة أعلاه تستخدم كحد أقصى.

en: Print
ar: الطباعة

en: Locked
ar: مقفل

en: Account
ar: الحساب

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
ar: خطأ في التحقق من الصحة. حاول مرة أخرى. إذا استمرت المشكلة اتصل بإداري الموقع.

en: and
ar: و

en: where
ar: حيث

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
ar: المسار الذي سيُوجّه إليه المستخدم. يمكن أن يكون مساراً داخلياً مثل node/1234 أو مساراً خارجياً مثل http://drupal.org.

en: Not enabled
ar: غير مُفعّل

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
ar: التعليمات التي تظهر للمستخدم تحت هذا الحقل، في استمارة التحرير. <br /> وسوم HTML المسموحة: @tags

en: The e-mail address %email is already taken.
ar: عنوان البريد الإلكتروني %email مستخدم بالفعل.

en: %name: illegal value.
ar: %name: قيمة غير صحيحة.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ar: يُسمح بالملفات التي تحمل هذه الامتدادات فقط: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
ar: حجم الملف %filesize يتجاوز الحجم الأقصى للملفات %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
ar: حجم الملف %filesize وهو ما قد يتجاوز حصتك من القرص (%quota).

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
ar: تم تغيير أبعاد الصورة حتى تلائم أكبر أبعاد مسموح بها، و هو %dimensions بكسل.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
ar: الصورة كبيرة جدا؛ الحد الأقصى هو %dimensions بكسل.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
ar: الصورة صغيرة جداً؛ الحد الأدنى هو %dimensions بكسل.

en: Revision information
ar: معلومات المراجعة

en: Default image
ar: الصورة الافتراضية

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
ar: سيتم استخدام هذا النص من طرف قارئات الشاشة، محركات البحث، أو عند الفشل بتحميل الصورة.

en: The file could not be uploaded.
ar: تعذر رفع الملف.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
ar: طقم أدوات مناولة الصور '%toolkit' لا يستطيع معالجة '%function'.

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
ar: %name: لا يمكن لهذا الحقل أن يحتوي أكثر من @count قيمة.

en: <em>and</em> where <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
ar: <em>و</em>في حال كون <strong>%property</strong> <strong>%value</strong>

en: <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
ar: <strong>%property</strong> <strong>%value</strong>

en: Javascript Choice Form
ar: استمارة اختيارات جافا سكربت

en: Machine-readable name
ar: الاسم البرمجي

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ar: يجب أن يحتوي الاسم الموجه للآلة على حروف لاتينية صغيرة وأرقام وشرطة سفلى فقط.

en: Translation settings
ar: إعدادات الترجمة

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
ar: يظهر العنوان عندما يمر سهم الماوس فوق الصورة.

en: Progress indicator
ar: مؤشر التقدم

en: Bar with progress meter
ar: شريط مع مقياس التقدم

en: The file upload failed. %upload
ar: فشل في رفع الملف. %upload

en: URL to file
ar: رابط الملف

en: Starting upload...
ar: يتم الرفع...

en: Uploading... (@current of @total)
ar: تم رفع ... (@current من @total)

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
ar: مفعل (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
ar: مفعل (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
ar: تقدم حالة الرفع

en: manage fields
ar: تحكم في الخانات

en: @field_name (Locked)
ar: @field_name (مقفل)

en: - Select a field type -
ar: - اختر نوع الحقل -

en: - Select a widget -
ar: - اختر Widget -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
ar: اسم الحقل (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
ar: نوع البيانات المخزنة.

en: Form element to edit the data.
ar: عنصر الاستمارة لتحرير البيانات.

en: - Select an existing field -
ar: - اختر حقل موجود -

en: Field to share
ar: الحقل المشترك

en: Add new field: you need to provide a label.
ar: إضافة حقل جديد: يجب إضافة تسمية.

en: Add new field: you need to provide a field name.
ar: إضافة حقل جديد: يجب كتابة اسم الحقل.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
ar: إضافة حقل جديد: اسم الحقل %field_name غير صحيح. يجب أن يحتوي الاسم فقط على أحرف اللاتينية، أرقام، و الشرطة السفلية.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
ar: إضافة حقل جديد: اسم الحقل %field_name طويل جداً. أكبر عدد مسموح للأحرف هو 32 حرفاً، مع حساب البادئة 'field_'.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
ar: إضافة حقل جديد: اسم الحقل %field_name موجود من قبل.

en: Add new field: you need to select a field type.
ar: إضافة حقل جديد: يجب عليك تحديد نوع الحقل.

en: Add existing field: you need to select a field.
ar: إضافة حقل موجود: يجب تحديد حقل.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
ar: الحقل %field مقفل ولا يمكن تعديله.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
ar: العدد الأقصى للقيم التي يمكن أن يدخلها المستخدم لهذا الحقل.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
ar: ’غير محدود’ توفر زر ’إضافة المزيد’ للسماح للمستخدمين بإضافة العديد من القيم التي يرغبون بها.

en: %name must be an integer.
ar: يجب أن يكون %name عدد صحيح.

en: %name must be a positive integer.
ar: يجب أن يكون %name عدداً صحيحاً موجباً.

en: %name must be a number.
ar: %name يجب أن يكون عدد.

en: width @width
ar: عرض @width

en: height @height
ar: ارتفاع @height

en: upscaling allowed
ar: التكبير مسموح

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
ar: توليد عشوائي بين - @degrees&deg و @degrees&deg

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
ar: لا يمكن رفع الملف المحدد %filename. يسمح فقط بالملفات ذات اللواحق التالية: %extensions.
