DaNGO (6.x-1.0-beta1) - en to fr translation catalogue (1092 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Next
fr: Suivant

en: user
fr: utilisateur

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: Statut

en: Markup
fr: Marquer

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Suffix
fr: Suffixe

en: E-mail
fr: Courriel

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Opérations

en: Content
fr: Contenu

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: content
fr: contenu

en: subscribe
fr: souscrire

en: Subscribers
fr: Abonnés

en: List
fr: Lister

en: Subject
fr: Sujet

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Subscribe
fr: S'abonner

en: Unsubscribe
fr: Se désabonner

en: Language
fr: Langue

en: Access control
fr: Contrôle d'accès

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Currency
fr: Devise

en: On
fr: Activé

en: error
fr: erreur

en: Block title
fr: Titre du bloc

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Content types
fr: Types de contenu

en: Available variables are:
fr: Les variables disponibles sont :

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: File
fr: Fichier

en: File path
fr: Chemin du fichier

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Recherche

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Display settings
fr: Paramètres d'affichage

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Test
fr: Tester

en: Number
fr: Nombre

en: Account Name
fr: Nom du compte

en: - None -
fr: - Aucun -

en: Weight
fr: Poids

en: Help text
fr: Texte d'aide

en: Required
fr: Requis

en: none
fr: aucun(e)

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Import
fr: Importer

en: Book
fr: Livre

en: Export
fr: Exporter

en: Description field
fr: Champ description

en: categories
fr: catégories

en: Node ID
fr: Identifiant (ID) du nœud

en: Field
fr: Champ

en: Label
fr: Étiquette

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Preset Name
fr: Nom du réglage prédéfini

en: Default
fr: Par défaut

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Schedule
fr: Planning

en: Views
fr: Vues

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: Voir

en: Manage
fr: Gérer

en: Placeholder tokens
fr: Ebauches de jetons

en: Node type
fr: Type de nœud

en: Teaser
fr: Accroche

en: Text
fr: Texte

en: Layout
fr: Affichage

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Upload
fr: Transfert de fichiers

en: Upload image
fr: Téléverser une image

en: Subscriptions
fr: Abonnements

en: Before
fr: Avant

en: After
fr: Après

en: User
fr: Utilisateur

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Continue
fr: Continuer

en: Configure
fr: Configurer

en: Email
fr: Courriel

en: Check
fr: Vérifier

en: file
fr: fichier

en: Created
fr: Créé

en: Node
fr: Nœud

en: Sent email to %recipient
fr: Courriel envoyé à %recipient

en: Unable to send email to %recipient
fr: Impossible d'envoyer un courriel à %recipient

en: The subject of the message.
fr: Le sujet du message.

en: Please enter a valid email address.
fr: Veuillez saisir une adresse e-mail valide.

en: Include
fr: Inclure

en: Exclude
fr: Exclure

en: All
fr: Tous / Toutes

en: Active
fr: Actif

en: Year
fr: Année

en: View arguments
fr: Arguments de la vue

en: Inline
fr: Sur la même ligne

en: Recipients
fr: Destinataires

en: From
fr: De

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Roles
fr: Rôles

en: Comment ID
fr: Identifiant (ID) du commentaire

en: Filter
fr: Filtrer

en: Poll choices
fr: Choix du sondage

en: File ID
fr: ID du fichier

en: File name
fr: Nom du fichier

en: File MIME type
fr: Type MIME du fichier

en: Content field
fr: Champ de contenu

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Field type
fr: Type de champ

en: Global settings
fr: Paramètres globaux

en: Fields
fr: Champs

en: Widget type
fr: Type de widget

en: Contains
fr: Contient

en: Overridden
fr: Supplanté

en: Delete all
fr: Tout supprimer

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: This field is required.
fr: Ce champ est obligatoire.

en: Scale
fr: Echelle

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Card Number
fr: Numéro de la carte

en: Month
fr: Mois

en: Price
fr: Prix

en: Amount
fr: Montant

en: Unlimited
fr: Illimité

en: State
fr: État

en: Email:
fr: Courriel :

en: email
fr: courriel

en: Send
fr: Envoi

en: payment status
fr: statut du paiement

en: Recipient
fr: Destinataire

en: Frequency
fr: Fréquence

en: security
fr: sécurité

en: Cleanup
fr: Nettoyer

en: Example
fr: Exemple

en: Method
fr: Méthode

en: Week
fr: Semaine

en: Day
fr: Jour

en: The name of the menu the node belongs to.
fr: Le nom du menu auquel appartient le nœud.

en: The vocabulary that the page's first category belongs to.
fr: Le vocabulaire auquel la première catégorie de la page est liée.

en: The name of the category.
fr: Le nom de la catégorie.

en: The id number of the category.
fr: Le numéro de l'identifiant (ID) de la catégorie.

en: Security
fr: Sécurité

en: Other
fr: Autre

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Basic
fr: Basique

en: Sent
fr: Envoyé

en: Personal information
fr: Informations personnelles

en: Not installed
fr: Non installé

en: Filtered text (user selects input format)
fr: Texte filtré (l'utilisateur choisit le format d'entrée)

en: Text processing
fr: Traitement du texte

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
fr: La taille maximale des champs, en caractères. Laisser vide pour ne pas limiter la taille.

en: Rows
fr: Rangées

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Override
fr: Supplanter

en: Existing Views
fr: Vues existantes

en: Default Views
fr: Vues par défaut

en: Empty text
fr: Texte de page vide

en: Order
fr: Ordre

en: Plain Text
fr: Texte brut

en: Integer
fr: Entier

en: Credit Card
fr: Carte bancaire

en: Template
fr: Gabarit

en: text
fr: texte

en: anonymous
fr: anonyme

en: Edit group
fr: Éditer le groupe

en: Save settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Duration
fr: Durée

en: Threshold
fr: Seuil

en: Street
fr: Adresse

en: Full
fr: Plein

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: File attachments
fr: Fichiers attachés

en: No data available.
fr: Aucune donnée disponible.

en: Accounts
fr: Comptes

en: Pay
fr: Payer

en: File Upload
fr: Transférer un Fichier

en: Token
fr: Jeton (Token)

en: Time format
fr: Format de temps

en: Are you sure you want to delete these items?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ces éléments ?

en: The items have been deleted.
fr: Les éléments ont été supprimés.

en: The e-mail address %email has been denied access.
fr: L'adresse électronique %email n'est pas autorisée sur ce site.

en: Node title
fr: Titre du noeud

en: Manual
fr: Manuel

en: Refine
fr: Affiner

en: Undo
fr: Annuler

en: Token actions
fr: Actions des jetons (<em>Token actions</em>)

en: Replacement value
fr: Valeur de remplacement

en: Replacement patterns
fr: Motifs de substitution

en: User's name
fr: Nom de l'utilisateur

en: User's unfiltered name. WARNING - raw user input.
fr: Nom non filtré de l'utilisateur. ATTENTION - données brutes saisies par l'utilisateur.

en: User's ID
fr: Identifiant (ID) de l'utilisateur

en: User's email address
fr: Adresse de courriel de l'utilisateur

en: User's registration date
fr: Date d'enregistrement de l'utilisateur

en: Days since the user registered
fr: Nombre de jours depuis la création du compte utilisateur

en: User's last login date
fr: Dernière date de connexion de l'utilisateur

en: Days since the user's last login
fr: Nombre de jours depuis la dernière connexion de l'utilisateur

en: The current date in the user's timezone
fr: La date du jour dans le fuseau horaire de l'utilisateur.

en: The URL of the user's profile page.
fr: L'URL de la page du profil utilisateur.

en: The URL the user's account editing page.
fr: L'URL de la page de modification du compte de l'utilisateur.

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Feature
fr: Fonctionnalité

en: Allowed values list
fr: Liste des valeurs autorisées

en: Select list
fr: Liste de sélection

en: Text field
fr: Champ texte

en: Randomize
fr: Générer au hasard

en: Revert
fr: Revenir

en: Replacement patterns for @name
fr: Motifs de substitution pour @name

en: PHP code
fr: Code PHP

en: Days
fr: Jours

en: Display fields
fr: Afficher les champs

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Hours
fr: Heures

en: Poll settings
fr: Paramètrage du sondage

en: Track
fr: Suivi

en: Missing
fr: Manquant

en: Permissions
fr: Droits

en: Your settings have been saved.
fr: Vos paramètres ont été enregistrés.

en: Reversed
fr: Inversé

en: Day(s)
fr: Jour(s)

en: Month(s)
fr: Mois

en: Payment method
fr: Mode de paiement

en: Balance
fr: Solde

en: Changed
fr: Modifié

en: create
fr: créer

en: Thousands separator
fr: Séparateur de milliers

en: Templates
fr: Modèles

en: %type settings
fr: Paramètres de '%type'

en: Menu settings
fr: Paramètres du menu

en: edit own
fr: éditer les sien(nes)

en: edit
fr: éditer

en: Path to the "convert" binary
fr: Chemin vers le programme "convert"

en: <Hidden>
fr: <Caché>

en: The primary identifier for a node.
fr: L'identifiant primaire d'un noeud.

en: Video width
fr: Largeur de la vidéo

en: Video height
fr: Hauteur de la vidéo

en: JPEG quality
fr: Qualité JPEG

en: Audio sample rate
fr: Fréquence d'échantillonnage audio

en: Audio bitrate
fr: Débit (bitrate) audio

en: Comment settings
fr: Paramètres des commentaires

en: Related content
fr: Contenu lié

en: Processing
fr: En cours de traitement

en: Path to file
fr: Chemin du fichier

en: Storage
fr: Enregistrement

en: File upload error. Could not move uploaded file.
fr: Erreur dans le transfert de fichiers. Impossible de déplacer le fichier transféré.

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Comment title
fr: Titre du commentaire

en: Enable custom alternate text
fr: Activer le texte alternatif personnalisé

en: Enable custom title text
fr: Activer le texte de titre personnalisé

en: Reason
fr: Raison

en: Please wait...
fr: Veuillez patienter...

en: is
fr: est

en: Common
fr: Commun

en: No content types available.
fr: Aucun type de contenu disponible.

en:  content
fr:  contenu

en: Above
fr: Au-dessus

en: Number of values
fr: Nombre de valeurs

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
fr: Attention ! Changer ce paramètre alors que des données ont déjà été créées peut conduire à perdre des données !

en: Every
fr: Tous les

en: Overrides
fr: Supplante

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
fr: Le module Content, composant obligatoire du kit CCK (Content Construction Kit) permet aux administrateurs d'associer des champs personnalisés à des types de contenus. Au sein de Drupal, les types de contenus servent à définir les caractéristiques d'une publication, y compris le titre et la description des champs affichés sur ses pages "ajouter" et "éditer". Le module Content (et les modules auxiliaires inclus dans CCK) permet d'ajouter des champs personnalisés en plus des champs par défaut "Titre" et "Corps". Les fonctionnalités de CCK sont accessible via différents onglets sur la <a href="@content-types">page d'administration des types de contenus</a>. (Voir la <a href="@node-help">page d'aide du module Node</a> pour plus d'informations sur les types de contenus).

en: When adding a custom field to a content type, you determine its type (whether it will contain text, numbers, or references to other objects) and how it will be displayed (either as a text field or area, a select box, checkbox, radio button, or autocompleting field). A field may have multiple values (i.e., a "person" may have multiple e-mail addresses) or a single value (i.e., an "employee" has a single employee identification number). As you add and edit fields, CCK automatically adjusts the structure of the database as necessary. CCK also provides a number of other features, including intelligent caching for your custom data, an import and export facility for content type definitions, and integration with other contributed modules.
fr: Lorsque vous ajoutez un champ personnalisé à un type de contenu, vous déterminez son type (c'est-à-dire s'il doit contenir du texte, des nombres ou des références à d'autres objets) et la façon dont il doit être affiché (en tant que champ ou zone de texte, liste de sélection, case à cocher, bouton radio, ou champ à auto-complètement). Un champ peut présenter plusieurs valeurs (par exemple, une "personne" peut disposer de plusieurs adresses e-mail) ou une seule (par exemple, un "employé" possède un numéro d'identification unique). À mesure que vous ajoutez et modifiez des champs, CCK ajuste automatiquement la structure de la base de données en fonction. CCK propose également un certain nombre d'autres fonctionnalités, par exemple un cache intelligent pour vos données personnalisées, des fonctionnalités d'import et d'export pour les définitions de types de contenus, ainsi qu'une intégration à d'autres modules provenant des contributions.

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
fr: Des types de champs personnalisés sont proposés par plusieurs modules optionnels inclus dans CCK (chaque module fournissant un type différent). La <a href="@modules">page des modules</a> vous permet d'activer ou de désactiver des composants CCK. Une installation par défaut de CCK inclut :

en: <em>number</em>, which adds numeric field types, in integer, decimal or floating point form. You may define a set of allowed inputs, or specify an allowable range of values. A variety of common formats for displaying numeric data are available.
fr: <em>Number</em>, qui ajoute des types de champs numériques (formats entier, décimal ou réel à virgule flottante). Vous pouvez définir un jeu ou un intervalle de valeurs autorisées. Divers formats sont disponibles pour l'affichage des données numériques.

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
fr: <em>Text</em>, qui ajoute des types de champs de texte. Un champ texte peut contenir du texte brut uniquement ou, optionnellement, utiliser les filtres des formats d'entrée que propose Drupal pour gérer en toute sécurité des textes enrichis. Les champs de saisie de texte peuvent être constitués d'une seule ligne (champ texte), de plusieurs lignes (zone de texte) ou, pour un meilleur contrôle des valeurs saisies, une liste de sélection, des cases à cocher ou des boutons radio. Si besoin, CCK peut valider les saisies sur la base d'un ensemble de valeurs autorisées.

en: <em>nodereference</em>, which creates custom references between Drupal nodes. By adding a <em>nodereference</em> field and two different content types, for instance, you can easily create complex parent/child relationships between data (multiple "employee" nodes may contain a <em>nodereference</em> field linking to an "employer" node).
fr: <em>Node Reference</em>, qui crée des références personnalisées entre nœuds de Drupal. En ajoutant, par exemple, un champ <em>nodereference</em> et deux types de contenus différents, vous pouvez facilement créer des relations complexes de type parent/enfant entre données (par exemple plusieurs nœuds "employé" peuvent présenter un champ <em>nodereference</em> pointant vers un même nœud "employeur").

en: <em>userreference</em>, which creates custom references to your sites' user accounts. By adding a <em>userreference</em> field, you can create complex relationships between your site's users and posts. To track user involvement in a post beyond Drupal's standard <em>Authored by</em> field, for instance, add a <em>userreference</em> field named "Edited by" to a content type to store a link to an editor's user account page.
fr: <em>User reference</em>, qui crée des références personnalisées vers les comptes des utilisateurs de votre site. En ajoutant un champ <em>userreference</em>, vous pouvez créer des relations complexes entre les utilisateurs de votre site et des publications. Ainsi, pour tracer l'implication d'un utilisateur dans une publication (au delà du champ Drupal standard <em>Écrit par</em>), vous pouvez ajouter à un type de contenu un champ <em>userreference</em> intitulé "Édité par" pour enregistrer un lien vers la page du compte utilisateur ayant édité la publication.

en: <em>fieldgroup</em>, which creates collapsible fieldsets to hold a group of related fields. A fieldset may either be open or closed by default. The order of your fieldsets, and the order of fields within a fieldset, is managed via a drag-and-drop interface provided by content module.
fr: <em>Fieldgroup</em>, qui crée des groupes de champs liés. Les groupes de champ peuvent être repliés, et vous pouvez choisir qu'ils soient dépliés ou repliés par défaut. L'ordre des groupes de champs, ainsi que l'ordre des champs au sein d'un groupe, est géré grâce à l'interface par glisser-déposer fournie par le module Content.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
fr: Pour plus d'informations, reportez-vous à l'entrée de manuel en ligne relative à <a href="@handbook-cck">CCK</a> ou à la <a href="@project-cck">page du projet CCK</a>.

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
fr: Configurez ici la manière dont les champs et étiquettes de champs de ce type de contenu doivent être affichés lorsque le contenu est vu en mode accroche ou page complète.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
fr: Configurez ici la façon dont les champs de ce type de contenu doivent être affichés lorsqu'il est rendu dans les contextes suivants.

en: !title: !required
fr: !title : !required

en: Add another item
fr: Ajouter un autre élément

en: Full node
fr: Nœud complet

en: Search Index
fr: Index de recherche

en: Search Result
fr: Résultat de recherche

en: Updating field type %type with module %module.
fr: Mise à jour du type de champ %type avec le module %module.

en: Updating widget type %type with module %module.
fr: Mise à jour du type de widget %widget avec le module %module.

en: Manage fields
fr: Gérer les champs

en: Remove field
fr: Supprimer un champ

en: Allows administrators to define new content types.
fr: Permet aux administrateurs de définir des nouveaux types de contenu.

en: Advanced usage only: PHP code that returns a keyed array of allowed values. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the array returned by this code will override the allowed values list above.
fr: Pour usage avancé seulement : code PHP fournissant un tableau par clé des valeurs autorisées. Ne doit pas inclure les délimiteurs &lt;?php ?&gt;. Si ce champ est rempli, le tableau renvoyé par le code prendra le pas sur la liste des valeurs autorisées apparaissant ci-dessus.

en: Trimmed
fr: Coupé

en: Used in
fr: Utilisé dans

en: No fields have been defined for any content type yet.
fr: Aucun champ n'est pour l'instant défini sur l'ensemble des types de contenu.

en: no styling
fr: aucune mise en forme

en: fieldset
fr: groupe de champs

en: fieldset - collapsible
fr: groupe de champs - repliable

en: fieldset - collapsed
fr: groupe de champs - replié

en: Added field %label.
fr: Le champ '%label' a été ajouté.

en: There was a problem adding field %label.
fr: Un problème est survenu lors de l'ajout du champ '%label'.

en: There was a problem creating field %label.
fr: Un problème est survenu à la création du champ '%label'.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
fr: Êtes-vous certain de vouloir enlever le champ '%field' ?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
fr: Si vous avez encore du contenu dans ce champ, il sera perdu. Cette action est irréversible.

en: Removed field %field from %type.
fr: Le champ '%field' de '%type' a été enlevé.

en: There was a problem deleting %field from %type.
fr: Un problème est survenu à la suppression du champ '%field' du type '%type'.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
fr: Ces paramètres ne s'appliquent qu'au champ '%field' tel qu'il apparaît dans le type de contenu '%type'.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
fr: Ces paramètres s'appliquent au champ '%field' dans tous les types de contenu où il apparaît.

en: Save field settings
fr: Enregistrer les paramètres du champ

en: The default value PHP code returned an incorrect value.<br/>Expected format: <pre>!sample</pre> Returned value: @value
fr: Le code PHP de valeur par défaut a renvoyé une valeur incorrecte.<br/>Format attendu : <pre>!sample</pre> Valeur renvoyée : @value

en: The default value is invalid.
fr: La valeur par défaut est invalide.

en: Saved field %label.
fr: Champ %label enregistré.

en: The update has encountered an error.
fr: La mise à jour a échoué.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
fr: La base de données a été modifiée et des données ont été déplacées ou supprimées.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
fr: Une erreur est survenue et a interrompu la modification de la base de données.

en: Processing %title
fr: '%title' en cours de traitement

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
fr[0]: 1 élément traité avec succès :
fr[1]: @count éléments traités avec succès :

en: Content fields table %old_name has been renamed to %new_name and field instances have been updated.
fr: La table de champs a été renommée de '%old_name' à '%new_name' et les instances des champs ont été mises à jour.

en: The content fields table %name has been deleted.
fr: La table de champs '%name' a été supprimée.

en: Referenced node ID
fr: Identifiant du nœud référencé

en: Referenced node title
fr: Titre du nœud référencé

en: Raw number value
fr: Valeur numérique brute

en: Formatted number value
fr: Valeur numérique mise en forme

en: Raw, unfiltered text
fr: Texte brut, non filtré

en: Formatted and filtered text
fr: Texte filtré et mis en forme

en: Referenced user ID
fr: Identifiant de l'utilisateur référencé

en: Referenced user name
fr: Nom de l'utilisateur référencé

en: Formatted HTML link to referenced user
fr: Lien HTML mis en forme vers l'utilisateur référencé

en: Group multiple values
fr: Grouper plusieurs valeurs

en: Select the content type to export.
fr: Sélectionner le type de contenu à exporter.

en: Export data
fr: Données exportée

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
fr: Copiez le texte exporté et collez-le dans le type de contenu de votre choix, à l'aide de la fonction d'import.

en: This form will import field definitions exported from another content type or another database.<br/>Note that fields cannot be duplicated within the same content type, so imported fields will be added only if they do not already exist in the selected type.
fr: Ce formulaire importera les définitions de champs exportées depuis un autre type de contenu, ou une autre base de données.<br/> Veuillez noter que les champs ne peuvent pas être dupliqués au sein d'un même type de contenu, si bien que les champs importés ne seront ajoutés que si ils n'existent pas déjà dans le type sélectionné.

en: <Create>
fr: <Créer>

en: Select the content type to import these fields into.<br/>Select &lt;Create&gt; to create a new content type to contain the fields.
fr: Séléctionnez le type de contenu dans lequel importer ces champs.<br />Sélectionnez &lt;Créer&gt; pour créer un nouveau type de contenu qui contiendra ces champs.

en: Import data
fr: Données à importer

en: Paste the text created by a content export into this field.
fr: Collez dans ce champ le texte créé par un export de contenu.

en: The import data is not valid import text.
fr: Les données d'import ne sont valides.

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
fr: Les modules suivants doivent être activés pour que l'import fonctionne : '%modules'.

en: The content type %type already exists in this database.
fr: Le type de contenu '%type' existe déjà dans cette base de données.

en: Exiting. No import performed.
fr: Abandon. L'import n'a pas été réalisé.

en: An error has occurred adding the content type %type.<br/>Please check the errors displayed for more details.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'ajout du nouveau type de contenu %type.<br> Veuillez vérifier les erreurs affichées pour plus de détails.

en: The imported field %field_label (%field_name) was not added to %type because that field already exists in %type.
fr: Le champ importé '%field_label' (%field_name) n'a pas été ajouté à '%type' car ce champ existe déjà.

en: The field %field_label (%field_name) was added to the content type %type.
fr: Le champ importé '%field_label' (%field_name) a été ajouté au type de contenu '%type'.

en: An error occurred when exporting the 'display settings' data for the field %field_name.<br/>The db error is: '%db_err'.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'export des données des 'paramètres d'affichage' du champ %field_name.<br/> L'erreur de base de données est : '%db_err'.

en: Enables ability to import/export field definitions.
fr: Permet d'importer et d'exporter des définitions de champs.

en: view
fr: voir

en: Please <a href="!url">configure your field permissions</a> immediately. All fields are inaccessible by default.
fr: Veuillez <a href="!url">configurer vos permissions sur les champs</a> immédiatement. Tous les champs sont inaccessibles par défaut.

en: Content Permissions
fr: Permissions sur les Contenus

en: Set field-level permissions for CCK fields.
fr: Définit un niveau de permission par champ pour les champs CCK.

en: These settings apply to the group in the node editing form.
fr: Ces paramètres s'appliquent au groupe dans le formulaire d'édition de nœud.

en: always open
fr: toujours déplié

en: collapsible
fr: repliable

en: collapsed
fr: replié

en: Instructions to present to the user on the editing form.
fr: Instructions à présenter à l'utilisateur dans le formulaire d'édition.

en: These settings apply to the group on node display.
fr: Ces paramètres s'appliquent au groupe à l'affichage du nœud.

en: A description of the group.
fr: Description du groupe.

en: Are you sure you want to remove the group %label?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le groupe '%label' ?

en: The group %group_name has been removed.
fr: Le groupe '%group_name' a été supprimé.

en: Fieldgroup
fr: Groupe de champs

en: Node reference
fr: Node référence

en: Store the ID of a related node as an integer value.
fr: Stocker l'ID du noeud lié en tant que valeur entière.

en: Content types that can be referenced
fr: Types de contenu pouvant être référencés

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
fr: Avancé - Nœuds pouvant être référencés (Vue)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
fr: Fournit une liste d'arguments, séparés par des virgules, à transmettre à la vue.

en: Title (link)
fr: Titre (avec lien)

en: Title (no link)
fr: Titre (sans lien)

en: Autocomplete text field
fr: Champ texte à auto-complètement

en: Nodereference autocomplete
fr: Autocomplétion de nodereference

en: Defines a field type for referencing one node from another.
fr: Définit un type de champ pour référencer un noeud depuis un autre noeud.

en: Store a number in the database as an integer.
fr: Stocke un nombre dans la base de données en format entier.

en: Decimal
fr: Décimal

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
fr: Stocke un nombre dans la base de données en format décimal fixe.

en: Float
fr: Réel (Float)

en: Store a number in the database in a floating point format.
fr: Stocke un nombre dans la base de données en format réel.

en: Precision
fr: Précision

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
fr: Le nombre total de chiffres à stocker dans la base de données, en incluant ceux à droite de la virgule.

en: The number of digits to the right of the decimal.
fr: Nombre de chiffres à la droite du marqueur décimal.

en: Decimal marker
fr: Séparateur de décimales

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
fr: Caractère employé par les utilisateurs dans les formulaires pour signaler la partie décimale des nombres.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
fr: Définissez une chaîne de caractères à utiliser pour préfixer la valeur, par exemple $ ou €. Laissez vide pour ne rien afficher de plus. Séparez les valeurs singulier et pluriel par une barre verticale (euro|euros).

en: Define a string that should suffixed to the value, like m², m/s², kb/s. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
fr: Définissez une chaîne qui sera ajoutée en suffixe à la valeur, comme m², m/s², kb/s. Laisser vide pour aucun suffixe. Séparez les singulier et pluriel avec un pipe (mètre|mètres).

en: Allowed values
fr: Valeurs autorisées

en: "Minimum" must be a number.
fr: "Minimum" doit être un nombre.

en: "Maximum" must be a number.
fr: "Maximum" doit être un nombre.

en: unformatted
fr: non mis en forme

en: Defines numeric field types.
fr: Définit des types de champs numériques.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
fr: Pour un widget 'case à cocher oui/non', définissez la valeur 'non' en premier, puis la valeur 'oui', dans la section <strong>Valeurs autorisées</strong>. Notez que la case à cocher sera étiquetée avec l'étiquette de la valeur du 'oui'.

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the multiple values option is selected for this field, otherwise radios will be displayed.
fr: Le widget 'cases à cocher/boutons radio' affichera des cases à cocher si l'option valeurs multiples est sélectionnées pour ce champ, autrement, des boutons radio seront affichés.

en: Check boxes/radio buttons
fr: Cases à cocher/boutons radio

en: Single on/off checkbox
fr: Case à cocher on/off unique

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
fr: Définit des widgets de liste déroulante, case à cocher et bouton radio pour des champs texte et numériques.

en: Store text in the database.
fr: Enregistre le texte dans la base de données.

en: Text area (multiple rows)
fr: Zone de texte (plusieurs lignes)

en: Defines simple text field types.
fr: Définit les types de champs en texte simple.

en: Store the ID of a related user as an integer value.
fr: Stocke l'ID d'un utilisateur lié sous forme d'entier

en: User roles that can be referenced
fr: Rôles utilisateur pouvant être référencés

en: User status that can be referenced
fr: Statuts utilisateur pouvant être référencés

en: Reverse link
fr: Lien retour

en: If selected, a reverse link back to the referencing node will displayed on the referenced user record.
fr: Si cette option est sélectionnée, un lien réciproque vers le nœud référençant sera affiché dans l'enregistrement utilisateur référencé.

en: Userreference autocomplete
fr: Autocomplétion Userreference

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
fr: Définit un type de champ pour référencer un utilisateur depuis un noeud.

en: Subscription
fr: Abonnement

en: X offset
fr: Positionnement en X

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>left</em>, <em>center</em>, or <em>right</em>.
fr: Saisir un décalage en pixels ou utiliser un mot clé : <em>left</em>, <em>center</em> ou <em>right</em>.

en: Y offset
fr: Positionnement en Y

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>top</em>, <em>center</em>, or <em>bottom</em>.
fr: Saisir un décalage en pixels ou utiliser un mot clé : <em>top</em>, <em>center</em> ou <em>bottom</em>.

en: file system
fr: système de fichiers

en: Rate
fr: Taux

en: Secret Key
fr: Clé secrète

en: ImageMagick Binary
fr: Programme ImageMagik

en: ImageMagick is a standalone program used to manipulate images. To use it, it must be installed on your server and you need to know where it is located. If you are unsure of the exact path consult your ISP or server administrator.
fr: ImageMagik est un programme indépendant utilisé pour manipuler les images. Pour l'utiliser, il doit être installé sur votre serveur et vous devez savoir où il est installé. Si vous n'êtes pas sûr du chemin exact, consultez l'administrateur de votre serveur ou votre fournisseur d'accès.

en: Specify the complete path to the ImageMagic <kbd>convert</kbd> binary. For example: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> or <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>
fr: Indiquez le chemin complet vers le programme ImageMagic <kbd>convert</kbd>. Par exemple : <kbd>/usr/bin/convert</kbd> ou <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>

en: Display debugging information
fr: Afficher les informations de débogage

en: ImageMagick command: @command
fr: Commande ImageMagick : @command

en: ImageMagick output: @output
fr: Sortie ImageMagick : @output

en: ImageMagick reported an error: %error
fr: ImageMagick a renvoyé une erreur : %error

en: Unavailable
fr: Indisponible

en: pending
fr: en attente

en: Node type (user-friendly version)
fr: Type de noeud (version conviviale)

en: Unfiltered node title. WARNING - raw user input.
fr: Titre du nœud non filtré. ATTENTION - données brutes saisies par l'utilisateur.

en: Node author's user id
fr: Identifiant (ID) utilisateur de l'auteur du nœud

en: Node author's user name
fr: Nom d'utilisateur de l'auteur du nœud

en: Node author's user name. WARNING - raw user input.
fr: Nom d'utilisateur de l'auteur du nœud. ATTENTION - données brutes saisies par l'utilisateur.

en: Contexts
fr: Contextes

en: Newsletter
fr: Lettre d'information

en: The directory %directory does not exist.
fr: Le répertoire %directory n'existe pas.

en: The directory %directory is not writable
fr: Le répertoire %directory n'est pas accessible en écriture

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
fr: Le répertoire %directory n'est pas accessible en écriture car les permissions ne sont pas définies correctement.

en: The upload directory %directory for the file field %field (content type %type) could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
fr: Le répertoire de transfert %directory pour le champ fichier %field (type de contenu %type) n'a pas pu être créé ou est inacessible. Par conséquent, un fichier nouvellement transféré n'a pas pu être enregistré dans ce répertoire, et le transfert a été annulé.

en: Store an arbitrary file.
fr: Stocker un fichier arbitraire.

en: Permitted upload file extensions
fr: Extensions de fichiers autorisées pour le transfert

en: Extensions a user can upload to this field. Separate extensions with a space and do not include the leading dot. Leaving this blank will allow users to upload a file with any extension.
fr: Les extensions qu'un utilisateur peut téléverser vers ce champ. Séparer les extensions avec un espace et ne pas inclure le point initial. Laisser ce champ vide permettra aux utilisateurs de téléverser un fichier possédant n'importe quelle extension.

en: File size restrictions
fr: Restrictions de taille des fichiers

en: Limits for the size of files that a user can upload. Note that these settings only apply to newly uploaded files, whereas existing files are not affected.
fr: Les limites pour les tailles de fichier qu'un utilisateur peut téléverser. Notez que ces paramètres ne s'appliquent qu'aux fichiers nouvellement téléversés, tandis que les fichiers existant ne seront pas affectés.

en: Maximum upload size per file
fr: Taille maximale de transfert par fichier

en: Maximum upload size per node
fr: Taille maximale de transfert par nœud

en: Specify the total size limit for all files in field on a given node. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the total size of a node. Leave this empty if there should be no size restriction.
fr: Préciser la limite en taille pour l'ensemble des fichiers d'un noeud donné. Saisissez une valeur telle que 512 (octets), "80K" (kilooctets) ou "50M" (megaoctets) afin de limiter la taille totale pour un noeud. Si vous laissez ce champ vide, il n'y aura aucune limite de taille.

en: Generic files
fr: Fichiers génériques

en: Displays all kinds of files with an icon and a linked file description.
fr: Affiche tous les types de fichier avec une icône et un lien pointant vers la description du fichier.

en: File description
fr: Description du fichier

en: File size (in bytes)
fr: Taille du fichier (en octets)

en: File size (pretty printed)
fr: Taille du fichier (affichage soigné)

en: Fully formatted HTML file tag
fr: Balise HTML du fichier entièrement formatée

en: Defines a file field type.
fr: Définit un type de champ fichier.

en: Add metadata gathering and storage to FileField.
fr: Ajoute la collecte et le stockage des métadonnées à FileField

en: An edit widget for image files, including a preview of the image.
fr: Un widget d'édition pour les les fichiers image, incluant la prévisualisation de l'image.

en: Displays image files in their original size.
fr: Affiche les fichiers image dans leur taille d'origine.

en: All users
fr: Tous les utilisateurs

en: Rebuilding
fr: Reconstruire

en: Sending
fr: Envoi en cours

en: Active users
fr: Utilisateurs actifs

en: html
fr: HTML

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
fr: La librairie GD pour PHP est absente ou n'est plus à jour. Consultez la <a href="@url">documentation de PHP</a> pour corriger ce problème.

en: GD library
fr: Librairie GD

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
fr: L'URL '%url' est invalide. Veuillez entrer une URL complète, de la forme 'http://www.example.com/feed.xml'.

en: Allow Upscaling
fr: Autoriser l'Agrandissement

en: Let scale make images larger than their original size
fr: Autoriser l'outil d'échelle à rendre les images plus grands que leur taille originale

en: imagecache_scale_image failed. image: %image, data: %data.
fr: Échec de imagecache_scale_image. image : %image, données : %data.

en: imagecache_scale_and_crop failed. image: %image, data: %data.
fr: Échec de imagecache_scale_and_crop. image : %image, données : %data.

en: <strong>Inside dimensions</strong>: Final dimensions will be less than or equal to the entered width and height. Useful for ensuring a maximum height and/or width.
fr: <strong>Dimensions intérieures :</strong> Les dimensions finales seront inférieures ou égales à la hauteur et largeur indiquées. Utile pour obtenir une hauteur et largeur maximum.

en: <strong>Outside dimensions</strong>: Final dimensions will be greater than or equal to the entered width and height. Ideal for cropping the result to a square.
fr: <strong>Dimensions extérieures :</strong> Les dimensions finales seront supérieures ou égales aux valeurs indiquées. Idéal pour ré-échantillonner une image sous forme de carré.

en: Scale to fit
fr: Mettre à l'échelle pour loger

en: Inside dimensions
fr: Dimensions intérieures

en: Outside dimensions
fr: Dimensions extérieures

en: Enter a width in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
fr: Entrez une largeur en pixels ou en pourcentage. Ex : 500 ou 80%

en: Enter a height in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
fr: Entrez une hauteur en pixels ou en pourcentage. Ex : 500 ou 80%

en: imagecache_deprecated_scale failed. image: %image, data: %data.
fr: Échec de imagecache_deprecated_scale. image : %image, données : %data.

en: imagecache_crop failed. image: %image, data: %data.
fr: Échec de imagecache_crop. image : %image, données : %data.

en: imagecache_desaturate failed. image: %image, data: %data.
fr: Échec de imagecache_desaturate. image : %image, données : %data.

en: Rotation angle
fr: Angle de rotation

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
fr: Le nombre de degrés duquel l'image doit être pivotée. Les nombres positifs sont dans le sens des aiguilles d'une montre, les nombres négatifs dans le sens inverse des aiguilles d'une montre.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
fr: Générer au hasard l'angle de rotation pour chaque image. L'angle spécifié ci-dessus est utilisé comme maximum.

en: imagecache_rotate_image failed. image: %image, data: %data.
fr: Échec de imagecache_rotate_image. image : %image, données : %data.

en: <strong>NOTE:</strong> The sigma parameter below is currently <em>only</em> used when the Imagemagick toolkit is active.
fr: <strong>NOTE :</strong> Le paramètre sigma ci-dessous est pour le moment utilisé <em>uniquement</em> lorsque la boite à outils Imagemagick est activée.

en: Radius
fr: Rayon

en: The radius of the gaussian, in pixels, not counting the center pixel. If you're using Imagemagick, you can set this to 0 to let Imagemagick select a suitable radius. Typically 0.5 to 1 for screen resolutions. (default 0.5)
fr: Le rayon de la gaussienne, en pixels, en ne comptant pas le pixel du centre. Si vous utilisez Imagemagick, pour pouvez définir cette valeur à 0 pour laisser Imagemagick sélectionner un rayon approprié. Typiquement entre 0.5 et 1 pour les résolutions d'écran. (par défaut 0.5)

en: The standard deviation of the gaussian, in pixels. General rule of thumb: if radius < 1 then sigma = radius, else sigma = sqrt(radius). (default 0.5)
fr: La déviation standard de la gaussienne, en pixels. Règle générale : si rayon < 1 alors sigma = rayon, sinon sigma = racine_carree(rayon). (0.5 par défaut)

en: The percentage of the difference between the original and the blur image that is added back into the original. Typically 50 to 200. (default 100).
fr: Le pourcentage de la différence entre l'image originale et l'image floue qui est ajoutée derrière dans l'originale. Valeur typique : de 50 à 200 (par défaut 100).

en: The threshold, as a fraction of max RGB levels, needed to apply the difference amount.  Typically 0 to 0.2. (default 0.05).
fr: Le seuil, en tant que fraction des niveaux RGB maximum, nécessaire à l'application du montant de la différence. Valeur typique de 0 à 0.2 (par défaut 0.05).

en: imagecache_sharpen_image failed. image: %image, data: %data.
fr: Échec de imagecache_sharpen_image. image : %image, données : %data.

en: @preset image
fr: Image @preset

en: @preset image linked to node
fr: @preset image liée au noeud

en: @preset image linked to image
fr: @preset image liée à l'image

en: @preset file path
fr: @preset chemin du fichier

en: Failed generating an image from %image using imagecache preset %preset.
fr: La génération d'une image à partir de %image en utilisant le profil imagecache %preset a échoué.

en: non-existant action %action
fr: Action inexistante %action

en: Failed to create imagecache directory: %dir
fr: La création du répertoire imagecache a échoué : %dir

en: action(id:%id): %action failed for %src
fr: action(id:%id): échec de %action pour %src

en: Unknown file type(%path) stat: %stat
fr: Statistique de type du fichier (%path) inconnue : %stat

en: imagecache_resize_image failed. image: %image, data: %data.
fr: Échec de imagecache_resize_image. image : %image, données : %data.

en: administer imagecache
fr: administrer imagecache

en: flush imagecache
fr: vider imagecache

en: view imagecache
fr: voir imagecache

en: Flush
fr: Vider

en: Preset Namespace
fr: Espace de nommage du réglage prédéfini

en: The namespace is used in URL's for images to tell imagecache how to process an image. Please only use alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for preset names.
fr: L'espace de nommage (namespace) est utilisé dans les URL d'images, pour indiquer à imagecache comment traiter une image. Veuillez utiliser uniquement des caractères alphanumériques, des underscores (_), et des tirets (-) pour les noms de profil.

en: The specified preset was not found
fr: Le réglage prédéfini spécifié n'a pas été trouvé

en: Are you sure you want to delete the preset %preset?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le réglage prédéfini %preset ?

en: Are you sure you want to flush the preset %preset?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir vider le profil %preset ?

en: New Actions
fr: Nouvelles Actions

en: Add !action
fr: Ajouter !action

en: Update Action
fr: Mettre à jour l'Action

en: Are you sure you want to delete the !action action from preset !preset?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer l'action  !action du profil !preset ?

en: The action has been deleted.
fr: L'action a été supprimée.

en: Administer imagecache presets and actions.
fr: Administrer les réglages prédéfinis et les actions d'ImageCache.

en: Add new preset
fr: Ajouter un nouveau réglage prédéfini

en: The primary identifier for an imagecache_preset.
fr: L'identifiant primaire pour un imagecache_preset.

en: The primary identifier for an imagecache_action.
fr: L'identifiant primaire pour une imagecache_action.

en: The weight of the action in the preset.
fr: Le poids de l'action dans le profil.

en: The module that defined the action.
fr: Le module ayant défini l'action.

en: The unique ID of the action to be executed.
fr: L'ID unique de l'action à exécuter.

en: The configuration data for the action.
fr: Les données de configuration pour l'action.

en: ImageCache Directory
fr: Répertoire ImageCache

en: %p is not writeable by the webserver.
fr: %p n'est pas accessible en écriture par le serveur web.

en: An unknown error occured.
fr: Une erreur inconnue s'est produite.

en: An unknown error occured trying to verify %p is a directory and is writable.
fr: Une erreur inconnue s'est produite lors de la vérification que %p est un répertoire et est accessible en écriture.

en: ImageCache Temp Directory
fr: Répertoire Temp ImageCache

en: Dynamic image manipulator and cache.
fr: Système de cache et de manipulation dynamique d'images.

en: ImageCache User Interface.
fr: Interface Utilisateur ImageCache

en: Print
fr: Imprimer

en: Locked
fr: Verrouillé

en: Account
fr: Compte

en: Upload error. Could not move file %file to destination %destination.
fr: Erreur de transfert. Le serveur n'a pas pu déplacer le fichier %file vers la destination %destination.

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
fr: Erreur de validation, veuillez réessayer. Si cette erreur persiste, veuillez contacter l'administrateur du site.

en: Transaction mode
fr: Mode de transaction

en: and
fr: et

en: where
fr: où

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
fr: URL vers laquelle l'utilisateur sera redirigé. Cette URL peut être interne (exemple : node/1234) ou externe comme http://www.drupalfr.org.

en: The node the uploaded file is attached to
fr: Le nœud auquel le fichier transféré est attaché

en: Menu items
fr: Eléments de menu

en: Imagecache presets
fr: Pré-réglages d'Imagecache

en: Not enabled
fr: Non activé

en: GD !format Support
fr: Prise en charge de !format par GD

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
fr: Instructions à présenter à l'utilisateur sous ce champ, dans le formulaire d'édition.<br />Balises HTML autorisées : @tags

en: &lt;none&gt;
fr: &lt;aucun&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à saisir du code PHP.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
fr: Ce code PHP a été inséré par un administrateur et supplantera toute valeur spécifiée ci-dessus.

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
fr: Utiliser du code PHP pour le paramétrage des champs (dangereux - à n'autoriser qu'avec précautions)

en: A file has been pre-loaded for import.
fr: Un fichier a été préchargé pour l'import.

en: Content fieldgroup
fr: Contenu du groupe de champ

en: Text to display if group has no data. Note that title will not display unless overridden.
fr: Texte à afficher si un groupe n'a pas de données. Notez que le titre ne s'affichera pas sauf s'il est surclassé.

en: Node from reference
fr: Noeud depuis la référence

en: Adds a node from a node reference in a node context; if multiple nodes are referenced, this will get the first referenced node only.
fr: Ajoute un noeud depuis une référence de noeud dans contexte de noeud ; si plusieurs noeuds sont référencés, seule la première référence de noeud sera prise en considération.

en: Node reference field
fr: Champ de référence à un noeud

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
fr: Les valeurs possibles que ce champ peut contenir. Entrez une valeur par ligne, sous la forme clé|étiquette. La clé est une valeur qui sera stockée dans la base de données, elle doit correspondre au type de champ défini (%type). L'étiquette est optionnelle, si elle n'est pas précisée, la clé sera utilisée également comme étiquette.<br />Balises HTML autorisées : @tags

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
fr: Ce code PHP a été saisi par un administrateur et supplantera la liste des valeurs permises ci-dessus.

en: User from reference
fr: Référence à un utilisateur

en: Adds a user from a user reference in a node context; if multiple users are referenced, this will get the first referenced user only.
fr: Ajoute un utilisateur depuis une référence d'utilisateur dans un contexte de noeud ; si plusieurs utilisateurs sont référencés, seul le premier utilisateur référencé sera pris en considération.

en: User reference field
fr: Champ de référence de l'utilisateur

en: amount
fr: montant

en: Currency code
fr: Code de la devise

en: The e-mail address %email is already taken.
fr: L'adresse e-mail %email est déja utilisée.

en: Show @count value(s)
fr: Afficher @count valeur(s)

en: starting from @count
fr: en commençant à @count

en: Maximum resolution for Images
fr: Résolution maximum des images

en: Defines an image field type.
fr: Définit un type de champ image.

en: denied
fr: refusée

en: Registration
fr: Inscription

en: @label (!name) - Allowed values
fr: @label (!name) - Valeurs autorisées

en: %name: illegal value.
fr: %name : valeur illégale.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
fr: %name : la valeur ne doit pas dépasser %max caractères.

en: Card Owner
fr: Titulaire de la carte

en: Expiration Month
fr: Mois d'expiration

en: Expiration Year
fr: Année d'expiration

en: Hour(s)
fr: Heure(s)

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
fr: Seuls les fichiers se terminant par les extensions suivantes sont autorisés&nbsp;: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
fr: Le fichier fait %filesize, ce qui dépasse la taille maximale autorisée (%maxsize).

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
fr: Le fichier fait %filesize, ce qui dépasserait votre quota de disque (%quota).

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
fr: L'image a été redimensionnée pour tenir dans les dimensions maximales autorisées (%dimensions pixels).

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
fr: L'image est trop grande&nbsp;; les dimensions maximales sont de %dimensions pixels.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
fr: L'image transférée est trop petite&nbsp;; les dimensions minimales sont de %dimensions pixels.

en: Autocomplete matching
fr: Correspondance de l'autocomplétion

en: Starts with
fr: Commence par

en: Load a referenced user
fr: Charge un utilisateur référencé

en: Content containing the user reference field
fr: Contenu contenant le champ userrefernece

en: Referenced user
fr: Utilisateur référencé

en: Load a referenced node
fr: Charge un noeud référencé

en: Content containing the node reference field
fr: Contenu contenant le champ node reference

en: Referenced content
fr: Contenu référencé

en: Populate a field
fr: Remplir un champ

en: Select the machine-name of the field.
fr: Sélectionner le nom système du champ.

en: Symbol
fr: Symbole

en: Revision information
fr: Informations sur les révisions

en: Input type
fr: Type d'entrée

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
fr: Séléctionnez la méthode utilisée pour collecter les suggestions de l'autocomplétion. Notez que <em>Contient</em> peut engendrer des problèmes de performances sur des sites avec des milliers d'utilisateurs.

en: View used to select the nodes
fr: Vue utilisée pour sélectionner les noeuds

en: %name: this post can't be referenced.
fr: %name : ce contenu ne peut être référencé.

en: Default image
fr: Image par défaut

en: Use default image
fr: Utiliser l'image par défaut

en: Choose a image that will be used as default.
fr: Choisissez une image qui sera utilisée par défaut.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height.
fr: La taille maximale d'image autorisée exprimée sous la forme LARGEURxHAUTEUR (par exemple 640x480). Régler à 0 pour aucune restriction. Si une image plus grande est téléversée, elle sera redimensionnée pour s'accorder à la largeur et la hauteur définies.

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
fr: Ce texte sera utilisé par les lecteurs d'écran, les moteurs de recherche, ou lorsque l'image ne peut être chargée.

en: Image preview
fr: Prévisualisation

en: %title field is required.
fr: Le champ %title est obligatoire.

en: email address
fr: adresse de courriel

en: ImageCache preset
fr: Réglage prédéfini ImageCache

en: The file could not be uploaded.
fr: Le fichier n'a pas pu être transféré.

en: Configure ImageAPI.
fr: Configurer ImageAPI.

en: There are no image toolkit modules enabled. Toolkit modules can be enabled from the <a href="!admin-build-modules">module configuration page</a>.
fr: Il n'y a pas de boite à outils activée. Les modules boîte à outils peuvent être activés depuis la <a href="!admin-build-modules">page de configuration des modules</a>.

en: The %toolkit module is the only enabled image toolkit. Drupal will use it for resizing, cropping and other image manipulations.
fr: Le module %toolkit est la seule boite à outils activée. Drupal va l'utiliser pour retailler, recadrer et d'autres manipulations d'images.

en: Select a default image processing toolkit
fr: Sélectionner la boite à outil par défaut pour le traitement des images

en: This setting lets you choose which toolkit Drupal uses resizing, cropping and other image manipulations.
fr: Ce réglage vous permet de choisir quelle boîte à outils Drupal utilise pour retailler, recadrer et d'autres manipulations d'images.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
fr: La boîte à outils de gestion d'images sélectionnée, %toolkit, ne peut pas traiter correctement : '%function'.

en: Could not set permissions on destination file: %file
fr: Impossible de mettre des permissions sur le fichier de destination %file

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality, but bigger files.
fr: Définissez la qualité de l'image pour les manipulations JPEG. Sur une échelle de 0 à 100, les valeurs les plus grandes signifiant une meilleur qualité, mais des fichiers de plus grande taille.

en: Compression Quality
fr: Qualité de la compression

en: Checking this option will display the ImageMagick commands and output to users with the <em>administer site configuration</em> permission.
fr: Cocher cette option affichera les commandes et la sortie d'ImageMagick aux utilisateurs avec le droit <em>Administrer la configuration du site</em>.

en: Version information
fr: Information sur la version

en: The ImageMagick <kbd>convert</kbd> binary was located and return this version information.
fr: Le programme ImageMagick <kbd>convert</kbd> a été trouvé et a renvoyé des informations sur sa version.

en: Compression Quality must be a value between 0 and 100.
fr: La qualité de la compression doit être une valeur entre 1 et 100.

en: The specified ImageMagick path %file does not exist.
fr: Le chemin ImageMagick spécifié (%file) n'existe pas.

en: The specified ImageMagick path %file is not executable.
fr: Le programme ImageMagick spécifié (%file) n'est pas exécutable.

en: PHP's <a href="!open-basedir">open_basedir</a> security restriction is set to %open-basedir, which may be interfering with attempts to locate ImageMagick.
fr: Une restriction de sécurité PHP (<a href="!open-basedir">open_basedir</a>) est positionnée sur %open-basedir. Elle peut interférer avec les tentatives de localiser ImageMagick.

en: ImageAPI Toolkit
fr: Boîte à outils ImageAPI

en: No ImageAPI toolkits available
fr: Aucune boîte à outils ImageAPI n'est disponible

en: PHP GD was not compiled with %format support.
fr: PHP GD n'a pas été compilé avec le support de %format.

en: GD Image Rotation
fr: Rotation d'images par GD

en: Low Quality / Poor Performance
fr: Basse qualité / Mauvaise performance

en: The installed version of PHP GD does not support image rotations. It was probably compiled using the official GD libraries from http://www.libgd.org instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See: @url. An implementation of imagerotate in PHP will used in the interim.
fr: La version de PHP GD installée ne supporte pas les rotations d'images. Elle a probablement été compilé en utilisant les bibliothèques GD officielles (http://www.libgd.org) au lieu de celles incluses avec PHP. Vous devriez recompiler PHP en utilisant la bibliothèque GD incluse (--with-gd). Consultez @url. Une implémentation PHP d'imagerotate sera utilisée en attendant.

en: GD Image Filtering
fr: Filtre d'image utilisant GD

en: The installed version of PHP GD does not support image filtering(desaturate, blur, negate, etc). It was probably compiled using the official GD libraries from http://www.libgd.org instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See @url. An implementation of imagefilter in PHP will be used in the interim.
fr: La version de PHP GD installée ne supporte pas les filtres d'images (saturation, flou, négatif, etc). Elle a probablement été compilé en utilisant les bibliothèques GD officielles (http://www.libgd.org) au lieu de celles incluses avec PHP. Vous devriez recompiler PHP en utilisant la bibliothèque GD incluse (--with-gd). Consultez @url. Une implémentation PHP d'imagefilter sera utilisée en attendant.

en: ImageAPI supporting multiple toolkits.
fr: ImageAPI supportant plusieurs boîtes à outils.

en: Uses PHP's built-in GD2 image processing support.
fr: Utilise le support de traitement d'images GD2 intégré à PHP.

en: ImageAPI ImageMagick
fr: ImageAPI ImageMagik

en: Command Line ImageMagick support.
fr: Support de la ligne de commande ImageMagik.

en: ImageAPI toolkit missing settings form
fr: Il n'existe pas de formulaire de configuration de la boîte à outils ImageAPI

en: administer imageapi
fr: Administrer imageapi

en: ImageAPI requires a Toolkit such as ImageAPI GD or ImageAPI ImageMagick to function. Go to !modules and enable one of them.
fr: ImageAPI nécessite une boîte à outils telle que ImageAPI GD ou ImageAPI ImageMagick pour fonctionner. Rendez-vous à !modules et activez l'un de ces modules.

en: ImageAPI GD Memory Limit
fr: Limite mémoire de ImageAPI GD

en: It is highly recommended that you set you PHP memory_limit to 96M to use ImageAPI GD. A 1600x1200 images consumes ~45M of memory when decompressed and there are instances where ImageAPI GD is operating on two decompressed images at once.
fr: Il est recommandé de configurer la memory_limit de PHP à 96M pour utiliser ImageAPI GD. Une image 1600x1200 consomme ~45M de mémoire lors de la décompression et certaines instances de ImageAPI GD opèrent sur deux décompressions d'images en même temps.

en: Please only use alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for preset names.
fr: Veuillez utiliser uniquement des caractères alphanumériques, des underscores (_), et des tirets (-) pour les noms de profil.

en: Preset %name (ID: @id) was deleted.
fr: Le réglage prédéfini %name (identifiant (ID) : @id) a été supprimé.

en: Preset %name (ID: @id) was flushed.
fr: Le profil %name (ID: @id) a été vidé.

en: Override Defaults
fr: Remplacer les Valeurs par Défaut

en: Unknown Action.
fr: Action Inconnue.

en: Unknown Preset.
fr: Réglage prédéfini inconnu.

en: The action was succesfully updated.
fr: L'action a été mise à jour avec succès.

en: ImageCache already generating: %dst, Lock file: %tmp.
fr: ImageCache aest déjà en train de générer: %dst, Fichier de verrou: %tmp.

en: Manage ImageCache presets.
fr: Administrer les réglages prédéfinis d'ImageCache

en: Place the following snippet in your module as part of <code>hook_imagecache_default_presets()</code>.
fr: Placez l'extrait de code (snippet) suivant dans votre module, comme partie de <code>hook_imagecache_default_presets()</code>.

en: Node module form.
fr: Formulaire du module Node.

en: Locale module form.
fr: Formulaire du module Locale.

en: Taxonomy module form.
fr: Formulaire du module taxonomy.

en: All tokens for node creation dates can also be used with with the "mod-" prefix; doing so will use the modification date rather than the creation date.
fr: Tous les tokens pour les dates de création de nœud peuvent aussi être utilisés avec le préfixe "mod-" ; dans ce cas, la date de modification sera utilisée à la place de la date de création.

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
fr: Le chemin du menu (tel qu'il apparait dans le fil d'Ariane), n'incluant pas Accueil ou [menu]. Séparé par /.

en: Poll title
fr: Titre du sondage

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
fr: %name : ce champ ne peut pas contenir plus de @count valeurs.

en: Name of top taxonomy term
fr: Nom du terme de taxonomie le plus haut

en: Unfiltered name of top taxonomy term. WARNING - raw user input.
fr: Nom non filtré du terme principal de la taxonomie. ATTENTION - données brutes saisies par l'utilisateur.

en: ID of top taxonomy term
fr: Identifiant (ID) du terme de taxonomie le plus haut

en: The id number of the category's parent vocabulary.
fr: Le numéro de l'ID du vocabulaire parent de la catégorie.

en: The unfiltered vocabulary that the page's first category belongs to. WARNING - raw user input.
fr: Le vocabulaire non filtré auquel la première catégorie de la page appartient. ATTENTION - raw user input.

en: The unfiltered name of the category. WARNING - raw user input.
fr: Le nom non filtré de la catégorie. ATTENTION - données brutes saisies par l'utilisateur.

en: '@column' => value for @column
fr: '@column' => valeur de @column

en: return array(
      0 => array(@columns),
      // You'll usually want to stop here. Provide more values
      // if you want your 'default value' to be multi-valued:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );
fr: return array(
      0 => array(@columns),
      // Vous voudrez vous arrêter là dans la plupart des cas. Fournir plus de valeurs
      // si vous souhaitez que votre 'valeur par défaut' ait des valeurs multiples :
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );

en: click here
fr: cliquez ici

en: <em>and</em> where <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
fr: <em>et</em> où '<strong>%property</strong>' est '<strong>%value</strong>'

en: <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
fr: <strong>%property</strong>' est <strong>%value</strong>

en: Create a list of options as a list in <strong>Allowed values list</strong> or as an array in PHP code. These values will be the same for %field in all content types.
fr: Créez une liste d'options en tant que liste dans la <strong>Liste des valeurs autorisées</strong>, ou en tant que tableau en code PHP. Ces valeurs seront les mêmes pour le champ %field au sein de tous les types de contenu.

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
fr: Vous devez préciser les 'valeurs autorisées' pour ce champ.

en: Token replacement patterns
fr: Motifs de substitution par jeton (<em>token</em>)

en: Comment's node ID
fr: ID de noeud du commentaire

en: Comment title. WARNING - raw user input
fr: Titre du commentaire. ATTENTION - donnée brute saisie  par l'utilisateur

en: Comment body
fr: Corps du commentaire

en: Comment body. WARNING - raw user input
fr: Corps du commentaire. ATTENTION - donnée brute saisie par l'utilisateur

en: Comment author's user id
fr: Identifiant (ID) utilisateur de l'auteur du commentaire

en: Comment author's user name
fr: Nom d'utilisateur de l'auteur du commentaire

en: Comment author's user name. WARNING - raw user input
fr: Nom d'utilisateur de l'auteur du commentaire. ATTENTION - donnée brute saisie par l'utilisateur

en: Comment author's home page.
fr: Page d'accueil de l'auteur du commentaire.

en: Comment author's e-mail.
fr: E-mail de l'auteur du commentaire.

en: Comment author's e-mail. WARNING - raw user input.
fr: E-mail de l'auteur du commentaire. ATTENTION : saisie brute utilisateur.

en: Comment creation year (four digit)
fr: Année de création du commentaire (4 chiffres)

en: Comment creation year (two digit)
fr: Année de création du commentaire (2 chiffres)

en: Comment creation month (full word)
fr: Mois de création du commentaire (mot entier)

en: Comment creation month (abbreviated)
fr: Mois de création du commentaire (abrégé)

en: Comment creation month (two digit, zero padded)
fr: Mois de création du commentaire (deux chiffres, zéro initial)

en: Comment creation month (one or two digit)
fr: Mois de création du commentaire (un à deux chiffres)

en: Comment creation week (two digit)
fr: Semaine de création du commentaire (2 chiffres)

en: Comment creation date (day of month)
fr: Date de création du commentaire (jour du mois)

en: Comment creation day (full word)
fr: Jour de création du commentaire (mot entier)

en: Comment creation day (abbreviation)
fr: Jour de création du commentaire (abrégé)

en: Comment creation day (two digit, zero-padded)
fr: Jour de création du commentaire (deux chiffres, zéro initial)

en: Comment creation day (one or two digit)
fr: Jour de création du commentaire (un à deux chiffres)

en: Node language
fr: Langue du noeud

en: Node author's e-mail.
fr: E-mail de l'auteur du noeud.

en: Node author's e-mail. WARNING - raw user input.
fr: E-mail de l'auteur du noeud. ATTENTION : saisie brute utilisateur.

en: Name of top term's vocabulary
fr: Nom du terme principal du vocabulaire

en: Unfiltered name of top term's vocabulary. WARNING - raw user input.
fr: Nom non filtré du terme principal du vocabulaire. ATTENTION - données brutes.

en: ID of top term's vocabulary
fr: ID des principaux termes du vocabulaire

en: Node creation year (four digit)
fr: Année de création du nœud (4 chiffres)

en: Node creation year (two digit)
fr: Année de création du nœud (2 chiffres)

en: Node creation month (full word)
fr: Mois de création du noeud (nom complet)

en: Node creation month (abbreviated)
fr: Mois de création du noeud (abrégé)

en: Node creation month (two digit, zero padded)
fr: Mois de création du nœud (deux chiffres, avec, si nécessaire, zéro initial)

en: Node creation month (one or two digit)
fr: Mois de création du noeud (1 ou 2 chiffres)

en: Node creation week (two digit)
fr: Semaine de création du nœud (2 chiffres)

en: Node creation date (day of month)
fr: Date de création du nœud (jour du mois)

en: Node creation day (full word)
fr: Jour de création du nœud (mot entier)

en: Node creation day (abbreviation)
fr: Jour de création du nœud (abrégé)

en: Node creation day (two digit, zero-padded)
fr: Jour de création du nœud (deux chiffres, zéro initial)

en: Node creation day (one or two digit)
fr: Jour de création du nœud (un à deux chiffres)

en: The name of the menu the node belongs to. WARNING - raw user input.
fr: Le nom du menu auquel appartient le noeud. ATTENTION, entrées brut de l'utilisateur.

en: The unfiltered menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /. WARNING - raw user input.
fr: Le chemin du menu (tel que présenté dans le fil d'Ariane), n'incluant pas Accueil ou [menu]. Séparé par /. ATTENTION - raw user input.

en: The text used in the menu as link text for this item.
fr: Le texte utilisé dans le menu en tant que texte du lien pour cet élément.

en: The unfiltered text used in the menu as link text for this item. WARNING - raw user input.
fr: Le texte non filtré utilisé dans le menu en tant que texte du lien pour cet élément. ATTENTION : saisie brute utilisateur.

en: The title of the node's book parent.
fr: Le titre du node parent de ce node.

en: The id of the node's book parent.
fr: L'ID du noeud du livre père.

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
fr: Les titres de tous les parents dans le livre hiérarchique du noeud.

en: The unfiltered title of the node's book parent. WARNING - raw user input.
fr: Le titre non filtré du parent du node livre. ATTENTION - données brutes.

en: The unfiltered titles of all parents in the node's book hierarchy. WARNING - raw user input.
fr: Les titres non filtrés de tous les parents dans le livre hiérarchique du noeud. ATTENTION - données brutes.

en: The name of the currently logged in user.
fr: Le nom de l'utilisateur actuellement connecté.

en: The user ID of the currently logged in user.
fr: L'identifiant (ID) de l'utilisateur actuellement connecté.

en: The email address of the currently logged in user.
fr: L'adresse de courriel de l'utilisateur actuellement connecté.

en: The url of the current Drupal website.
fr: L'URL de ce site Drupal.

en: The name of the current Drupal website.
fr: Le nom du site.

en: The slogan of the current Drupal website.
fr: La baseline du site.

en: The mission of the current Drupal website.
fr: La mission du site Drupal courant.

en: The contact email address for the current Drupal website.
fr: Email de contact du site.

en: The current date on the site's server.
fr: La date du serveur hébergeant le site.

en: The current year (four digit)
fr: L'année en cours (quatre chiffres)

en: The current year (two digit)
fr: L'année en cours (deux chiffres)

en: The current month (full word)
fr: Le mois en cours (mot entier)

en: The current month (abbreviated)
fr: Le mois en cours (abrégé)

en: The current month (two digit, zero padded)
fr: Le mois en cours (deux chiffres, zéro initial)

en: The current month (one or two digit)
fr: Le mois en cours (un ou deux chiffres)

en: The current week (two digit)
fr: La semaine en cours (deux chiffres)

en: The current date (day of month)
fr: La date courante (jour du mois)

en: The current day (full word)
fr: Le jour courant (mot entier)

en: The current day of week (abbreviation)
fr: Le jour de la semaine courant (abréviation)

en: The current day (two digit, zero-padded)
fr: Le jour courant (deux chiffres, avec zéro initial)

en: The current day (one or two digit)
fr: Le jour courant (un ou deux chiffres)

en: The current page number for paged lists
fr: Le numéro de la page en cours pour les listes avec pagination

en: A randomly generated SHA1 hash.
fr: Un hash SHA1 généré de manière aléatoire.

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
fr: Le timestamp courant exprimé en secondes depuis le 1er Janvier 1970.

en: A randomly generated single-digit number.
fr: Un nombre à 1 chiffre généré aléatoirement.

en: A randomly generated three-digit number.
fr: Un nombre à 3 chiffres généré aléatoirement.

en: A randomly generated ten-digit number.
fr: Un nombre à 10 chiffres généré aléatoirement.

en: Randomly generated single-digit letter.
fr: Lettre à 1 chiffre générée aléatoirement.

en: Randomly generated three-digit letters.
fr: Lettres à 3 chiffres générées aléatoirement.

en: Randomly generated ten-digit letters.
fr: Lettres à 10 chiffres générées aléatoirement.

en: Display a tokenized message to the user
fr: Affiché un message géré par jeton à l'utilisateur

en: Send tokenized e-mail
fr: Envoyer un e-mail géré par jeton (<em>tokenized</em>)

en: Redirect to a tokenized URL
fr: Rediriger vers une URL gérée par jeton (<em>tokenized</em>)

en: The email address to which the message should be sent.
fr: L'adresse de courriel à laquelle le message doit être envoyé.

en: The message that should be sent.
fr: Le message devant être envoyé.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
fr: Les paramètres de substitution suivants peuvent être utilisés pour générer le chemin d'URL. Certains jetons peuvent ne pas être disponibles, cela dépend du contexte dans lequel l'action est déclenchée.

en: The message to be displayed to the current user.
fr: Le message à afficher à l'utilisateur courant.

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
fr: Les paramètres de substitution des jetons suivants peuvent être utilisés dans des messages texte personnalisés. Certains jetons peuvent ne pas être disponibles, cela dépend du contexte dans lequel l'action est déclenchée.

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
fr: Les paramètres de substitution des jetons suivants peuvent être utilisés dans le chemin d'URL. Certains jetons peuvent ne pas être disponibles, cela dépend du contexte dans lequel l'action est déclenchée.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
fr: Fourni une API partagée pour remplacer les emplacements réservés par des données réelles.

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
fr: Fournit des jetons (<em>tokens</em>) supplémentaires, et une base sur laquelle construire vos propres jetons.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
fr: Fournit des versions améliorés des actions core Drupal, un utilisant le module Token.

en: Javascript Choice Form
fr: Choix du formulaire Javascript

en: delete own
fr: effacer les sien(nes)

en: Change basic information
fr: Modifier les informations de base

en: Delete selected
fr: Supprimer sélectionnés

en: Fieldset
fr: Groupe de champs

en: Unmet dependencies: !dependencies
fr: Dépendances non vérifiées : !dependencies

en: Incompatible with: !conflicts
fr: Incompatible avec: !conflicts

en: Checking...
fr: Vérification...

en: The feature !module cannot be enabled because it conflicts with !conflict.
fr: La fonctionnalité (feature) !module ne peut être activée car elle entre en conflit avec !conflict.

en: Reverted all <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong>.
fr: Retour sur une version antérieure de tous les composants <strong>!component</strong> pour <strong>!module</strong> effectué.

en: No changes have been made to this feature.
fr: Aucun changement n'a été fait sur cette fonctionnalité (feature).

en: Machine-readable name
fr: Nom système

en: Download feature
fr: Télécharger la fonctionnalité (feature)

en: Enable and disable features.
fr: Activer et désactiver les fonctionnalités (features).

en: Display components of a feature.
fr: Afficher les composants d'une fonctionnalité (feature).

en: Compare default and current feature.
fr: Comparer la fonctionnalité (feature) courante et celle par défaut.

en: Javascript status call back.
fr: Procédure de rappel (callback) de statut javascript

en: Menu items for any enabled features.
fr: Eléments de menu pour toutes les fonctionnalités (features) activées.

en: Provides feature management for Drupal.
fr: Fournit une interface d'aministration de Features pour Drupal.

en: Could not load default contexts.
fr: Impossible de charger les contextes (contexts) par défaut.

en: Could not load default node types.
fr: Impossible de charger les types de nœuds par défaut.

en: The view <strong>!view_name</strong> will not be exported with your feature because it is provided by <strong>!module</strong> which has been added as a dependency.
fr: La vue <strong>!view_name</strong> ne sera pas exportée avec votre fonctionnalité (feature) car elle est déjà fournie par le module <strong>!module</strong> qui a été ajouté comme dépendance.

en: Dependency
fr: Dépendance

en: No features available.
fr: Aucune fonctionnalité (feature) disponible.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Le nom système interne ne doit contenir que des lettres, des chiffres et des tirets bas.

en: Translation settings
fr: Paramètres de traduction

en: File name without extension
fr: Nom du fichier sans extension.

en: File extension
fr: Extension du fichier

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines:<br /><code>!htaccess</code>
fr: Alerte de sécurité : ne serveur n'a pas pu écrire dans le fichier .htaccess. Veuillez créer un fichier .htaccess dans votre répertoire %directory, en y incluant les lignes suivantes :<br /><code>!htaccess</code>

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
fr: Séléctionnez la méthode utilisée pour collecter les suggestions de l'autocomplétion. Notez que <em>Contient</em> peut engendrer des problèmes de performances sur des sites avec des milliers de noeuds

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
fr: %name : différence de titre. Veuillez vérifier votre sélection.

en: An image thumbnail was not able to be created.
fr: La miniature de l'image n'a pas pu être créée

en: Minimum resolution for Images
fr: Résolution minimale des images

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an image that is smaller than these dimensions is uploaded it will be rejected.
fr: La taille minimale autorisée pour les images exprimée dans le format LARGEURxHAUTEUR (par ex : 640x480). Si une image est plus petite que ces dimensions, son téléversement sera rejeté.

en: ALT text settings
fr: Réglages du texte ALT

en: Enable user input alternate text for images.
fr: Active la saisie utilisateur pour le texte alternatif des images.

en: Default ALT text
fr: Texte ALT par défaut

en: This value will be used for alternate text by default.
fr: Cette valeur sera utilisée par défaut pour le texte  alternatif.

en: Title text settings
fr: Paramètres du texte de titre

en: Enable user input title text for images.
fr: Active la saisie utilisateur pour le texte de titre des images.

en: Choose type of field to be displayed to the user.
fr: Choisissez le type de champs visibles par l'utilisateur.

en: Default Title text
fr: Texte de titre par défaut

en: This value will be used as the image title by default.
fr: Cette valeur sera utilisée par défaut comme titre de l'image.

en: When an image is not uploaded, show a default image on display.
fr: Quand une image n'est pas transférée, afficher une image par défaut à l'écran.

en: The default image could not be uploaded. The destination %destination does not exist or is not writable by the server.
fr: L'image par défaut ne pas être transférée. La destination %destination n'existe pas ou n'est pas accessible en écriture par le serveur.

en: Only web-standard images (jpg, gif, and png) are supported through the image widget. If needing to upload other types of images, change the widget to use a standard file upload.
fr: Seules les images aux standards du web ( jpg, gif et png) sont supportées au travers de ce widget image. Si vous avez besoin de téléverser d'autres types d'images, modifier le widget pour utiliser un téléversement de fichier standard.

en: Please specify a resolution in the format WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480).
fr: Veuillez spécifier une résolution au format LARGEURxHAUTEUR (par ex. 640x480).

en: Alternate Text
fr: Texte Alternatif

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
fr: Le titre apparait sous la forme d'une infobulle lorsque l'utilisateur survole l'image avec sa souris.

en: The ImageField module has been disabled. The <a href="http://drupal.org/project/filefield">FileField module</a> needs to be installed for it to work properly.
fr: Le module ImageField a été désactivé. Le <a href="http://drupal.org/project/filefield">module FileField</a> doit être installé pour qu'il fonctionne correctement.

en: Image linked to node
fr: Image liée au noeud

en: Image linked to file
fr: Image liée au fichier

en: FileField must be updated to Drupal 6 before ImageField can be updated.
fr: FileField doit être mis à jour en Drupal 6 avant que ImageField puisse être mis à jour.

en: Deleted admin thumbnails distributed throughout files directory. All thumbnails are now stored in the "imagefield_thumbs" directory.
fr: Les vignettes admin ont été supprimées dans le répertoire de fichiers. Toutes les vignettes sont maintenant stockées dans le répertoire "imagefield_thumbs".

en: The selected file %name could not be saved.
fr: Le fichier sélectionné %name n'a pas pu être enregistré.

en: The directory %directory is a file and cannot be overwritten.
fr: Le répertoire %directory est un fichier et ne peut être écrasé.

en: Could not set permissons on destination file: %file
fr: Le serveur n'a pas pu définir les permissions du fichier de destination : %file

en: The path %directory was checked as a directory, but it is a file.
fr: Le chemin %directory a été vérifié en tant que répertoire, mais c'est un fichier.

en: List field
fr: Lister le champ

en: Files listed by default
fr: Fichiers listés par défaut

en: When enabled, will display a text field where users may enter a description about the uploaded file.
fr: Si cette option est activée, cela affichera un champ texte où les utilisateurs pourront saisir une description du fichier téléversé.

en: FileField was trying to display the file %file, but it does not exist.
fr: FileField essayait d'afficher le fichier %file, mais il n'existe pas.

en: Progress indicator
fr: Indicateur de progression

en: Bar with progress meter
fr: Barre avec mesure de progression

en: Your server supports upload progress capabilities. The "throbber" display does not indicate progress but takes up less room on the form, you may want to use it if you'll only be uploading small files or if experiencing problems with the progress bar.
fr: Votre serveur est capable d'afficher la progression des transferts. L'affichage "Throbber" n'est pas capable d'indiquer la progression mais prend moins de place dans le formulaire. Vous pouvez l'utiliser si vous ne transférez que des petits fichiers ou si vous rencontrez des problèmes avec la barre de progression.

en: Path settings
fr: Paramètres de chemin

en: Optional subdirectory within the "%directory" directory where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
fr: Sous-répertoire optionnel dans le répertoire "%directory" destiné au stockage des fichiers. Ne pas ajouter de barre oblique (<em>slash</em>, "/") à la fin, ni au début.

en: Specify the size limit that applies to each file separately. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If you leave this this empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
fr: Préciser la limite en taille qui s'applique séparément pour chaque fichier. Saisissez une valeur telle que 512 (octets), "80K" (kilooctets) ou "50M" (megaoctets) afin de limiter la taille autorisée de fichier. Si vous laissez ce champ vide, les tailles de fichiers seront seulement limitées par les tailles maximum de téléversement et de post de PHP (limite actuelle <strong>%limit</strong>).

en: The file path (@file_path) cannot start with the system files directory (@files_directory), as this may cause conflicts when building file URLs.
fr: Le chemin du fichier (@file_path) ne doit pas commencer avec le répertoire des fichiers système (@files_directory), cela produit des conflits lors de la construction des URL.

en: The "@field" option must contain a valid value. You can either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes).
fr: L'option "@field" doit contenir une valeur valide. Vous pouvez soit laisser le champ texte vide, soit saisir une chaîne telle que "512" (octets), "80K" (kilooctets) ou "50M" (megaoctets).

en: The file in the @field field was unable to be uploaded.
fr: Le fichier dans le champ @field n'a pas pu être téléversé.

en: Referencing to the file used in the %field field is not allowed.
fr: Le référencement du fichier utilisé dans le champ %field n'est pas autorisé.

en: The file referenced by the %field field does not exist.
fr: Le fichier référencé dans le champ %field n'existe pas.

en: Total filesize for %title, %tsize,  exceeds field settings of %msize.
fr: La taille totale du fichier %title, %tsize dépasse les paramètres du champ de %msize.

en: The file upload failed. %upload
fr: Le transfert de fichier a échoué. %upload

en: A plain file upload widget.
fr: Un widget de téléversement de fichier simple.

en: Displays the file system path to the file.
fr: Affiche le chemin du système de fichiers pour le fichier.

en: URL to file
fr: Url du fichier

en: Displays a full URL to the file.
fr: Affiche une URL complète vers le fichier.

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
fr: Un erreur irrécupérable s'est produite. Le fichier transféré dépasse la taille de fichier maximum (@size) autorisée par le serveur.

en: An unrecoverable error occurred. This form was missing from the server cache. Try reloading the page and submitting again.
fr: Un erreur irrécupérable s'est produite. Le formulaire ne trouve pas le cache du serveur. Réactualisez la page et réessayer au nouveau.

en: Starting upload...
fr: Début du transfert...

en: Uploading... (@current of @total)
fr: Transfert en cours... (@current sur @total)

en: The file contents (@type) do not match its extension (@extension).
fr: Le contenu du fichier (@type) ne correspond pas à son extension (@extension).

en: Allowed Extensions: %ext
fr: Extensions Autorisées : %ext

en: Maximum Filesize: %size
fr: Taille maximale de fichier : %size

en: The image must be exactly %dimensions pixels.
fr: Les images doivent faire exactement %dimensions pixels

en: The image will not fit between the dimensions of %min_dimensions and %max_dimensions pixels.
fr: L'image n'est pas comprise entre les dimensions %min_dimensions et %max_dimensions pixels.

en: Images must be exactly @min_size pixels
fr: Les images doivent faire exactement @min_size pixels

en: Images must be between @min_size pixels and @max_size
fr: Les images doivent être comprises entre @min_size pixels et @max_size

en: Images larger than @max_size pixels will be scaled
fr: Les images plus grandes que @max_size pixels seront redimensionnées

en: Images must be smaller than @max_size pixels
fr: Les images doivent être plus petites que @max_size pixels

en: Images must be larger than @max_size pixels
fr: Les images doivent avoir une définition supérieure à @max_size pixels

en: The file is not a known image format.
fr: Le fichier n'a pas un format d'image connu.

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
fr: Votre serveur est capable d'afficher la progression du transfert des fichiers, mais il ne dispose pas des bibliothèques requises. Il est recommandé d'installer la <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">bibliothèque PECL uploadprogress</a> (meilleur choix) ou d'installer <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
fr: Votre serveur est capable d'afficher la progression de transfert de fichier à l'aide d'APC RFC1867. Notez que seul un transfert à la fois est supporté. Il est recommandé d'utiliser la <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">bibliothèque Uploadprogress PECL</a> si possible.

en: Migrating filefield values
fr: Migration des valeurs de filefield

en: The File field %field has been updated with new settings.
fr: Le champ Fichier %field a été mis à jour avec les nouveaux paramètres.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP 5.2 and an Apache server.
fr: Votre serveur est capable d'afficher la progression du transfert des fichiers. L'affichage de la progression des transfert requiert un serveur Apache et PHP 5.2.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
fr: Votre serveur est incapable d'afficher la progression de transfert de fichier. La progression de transfert de fichier requiert que PHP soit exécuté avec mod_php et non en tant que FastCGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
fr: Votre serveur est capable d'afficher la progression du transfert des fichiers avec APC, mais celui-ci n'est pas activé. Ajouter le code <code>apc.rfc1867 = 1</code> à votre fichier de configuration php.ini. Toutefois, il est recommandé d'utiliser la <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">bibliothèque PECL uploadprogress</a>, car elle supporte le transfert simultané de plusieurs fichiers (ce qui n'est pas le cas d'APC).

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
fr: Activé (<a href="http://php.net/manual/fr/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
fr: Activé (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
fr: Transfert en cours

en: Width of a video or image file in pixels.
fr: Largeur d'un fichier vidéo ou image en pixels.

en: Height of a video or image file in pixels.
fr: Hauteur d'un fichier vidéo ou image en pixels.

en: The duration of audio or video files, in seconds.
fr: La durée des fichiers audio ou vidéo, en secondes.

en: Audio format
fr: Format audio

en: The audio format.
fr: Le format audio.

en: The sample rate of the audio.
fr: La fréquence d'échantillonnage  de l'audio.

en: Audio channel mode
fr: Mode de piste audio

en: The number of channels in the audio, by name (stereo or mono).
fr: Le nombre de pistes (channels) de l'audio, par nom (stéréo ou mono).

en: The audio bitrate.
fr: Le débit (bitrate) audio.

en: Audio bitrate mode
fr: Mode de débit (bitrate) audio

en: The kind of audio bitrate, such as VBR. Usually empty.
fr: Le type de débit audio, tel que VBR. Généralement vide.

en: Default (usually mm:ss)
fr: Par défaut (généralement mm:ss)

en: Hours: h
fr: Heures : h

en: Minutes: mm
fr: Minutes : mm

en: Seconds: ss
fr: Secondes : ss

en: Total seconds
fr: Total des secondes

en: Data key
fr: Données clés

en: The data column may (or may not) contain any of the following data. Select the data that should be output for this field.
fr: La colonne données peu contenir (ou pas) n'importe laquelle des données suivantes. Choisissez les données qui doivent être émises pour ce fichier.

en: %name: the value may be no smaller than %min.
fr: %name : la valeur ne peut être inférieure à %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
fr: %name : la valeur ne peut être supérieure à %max.

en: delete any
fr: supprimer

en: edit any
fr: éditer

en: %name: found no valid user with that name.
fr: %name : nous n'avons pas trouvé d'utilisateur valide pour ce nom.

en: Field label
fr: Etiquette du champ

en: Form settings
fr: Paramètres du formulaire

en: Type of group.
fr: Type de groupe.

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
fr: Si non coché, chaque élément du champ créera une nouvelle ligne, ce qui pourrait apparemment entraîner des doublons. Ce paramètre n'est pas compatible avec le tri par clic dans l'affichage du tableau.

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
fr: Des mises à jour sont toujours en attente. Veuillez retourner sur <a href="@update-php">update.php</a> et exécuter les mises à jour restantes.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
fr: Des mises à jour sont toujours en attente.<br/>Veuillez ré-exécuter le script de mise à jour.

en: Comment module form.
fr: Formulaire du module de commentaire.

en: Translation module form.
fr: Formulaire du module de traduction.

en: Menu module form.
fr: Formulaire du module menu.

en: Book module form.
fr: Formulaire du module livre (book).

en: Path module form.
fr: Formulaire du module de chemin.

en: Poll module title.
fr: Titre du module sondage (Poll)

en: Poll module choices.
fr: Choix du module sondage (poll).

en: Poll module settings.
fr: Paramètres du module sondage (poll).

en: Upload module form.
fr: Formulaire du module upload.

en: Updates for CCK-related modules are not run until the modules are enabled on the <a href="@admin-modules-path">administer modules page</a>. When you enable them, you'll need to return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
fr: Les mises à jour des modules liés à CCK ne sont pas exécutées tant que les modules ne sont pas activés sur la  <a href="@admin-modules-path">page d'administration des modules</a>. Lorsque vous les activerez, vous devrez retourner sur la page <a href="@update-php">update.php</a> et exécuter les mises à jour restantes.

en: !module.module has updates but cannot be updated because content.module is not enabled.<br />If and when content.module is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
fr: !module.module possède des mises à jour mais ne peut pas être mis à jour car content.module n'est pas activé.<br /> Le cas échéant, lors de l'activation de content.module, vous devrez exécuter à nouveau le script de mise à jour. Vous continuerez à voir ce message jusqu'à ce que le module soit activé et les mises à jour exécutées.

en: !module.module has updates and is available in the modules folder but is not enabled.<br />If and when it is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
fr: !module.module possède des mises à jour et est disponible dans le répertoire des modules, mais n'est pas activé.<br /> Le cas échéant, lorsque vous l'aurez activé, vous devrez ré-exécuter le script de mise à jour. Vous continuerez à voir ce message jusqu'à l'activation du module et l'exécution des mises à jour.

en: CCK - No Views integration
fr: CCK - Aucune Intégration aux Vues

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
fr: L"intégration de CCK avec le module Views requiert Views 6.x-2.0-rc2 ou une version supérieure.

en: manage fields
fr: gérer les champs

en: » Add a new content type
fr: » Ajouter un nouveau type de contenu

en: @field_name (Locked)
fr: @field_name (Verrouillé)

en: This content type has inactive fields. Inactive fields are not included in lists of available fields until their modules are enabled.
fr: Ce type de contenu possède des champs inactifs. Les champs inactifs ne sont pas inclus dans la liste de champs disponibles, jusqu'à l'activation des modules correspondants.

en: !field (!field_name) is an inactive !field_type field that uses a !widget_type widget.
fr: !field (!field_name) est un champ inactif de type !field_type, qui utilise un widget de type !widget_type.

en: - Select a field type -
fr: - Choisir un type de champ -

en: - Select a widget -
fr: - Sélectionnez un widget -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
fr: Nom du champ (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
fr: Type de données à stocker.

en: Form element to edit the data.
fr: Elément du formulaire pour l'édition des données.

en: - Select an existing field -
fr: - Sélectionnez un champ existant -

en: Field to share
fr: Champ à partager

en: Group name (a-z, 0-9, _)
fr: Nom du groupe (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
fr: Ajouter un nouveau champ : vous devez fournir une étiquette.

en: Add new field: you need to provide a field name.
fr: Ajouter un nouveau champ : vous devez fournir un nom de champ.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
fr: Ajouter un nouveau champ : le nom de champ %field_name n'est pas valide. Le nom doit seulement contenir des lettre minuscules non accentuées, des nombres, et des tirets bas.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
fr: Ajouter un nouveau champ : le nom de champ %field_name est trop long. Le nom est limité à 32 caractères, en comptant le préfixe 'field_'.

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
fr: Ajouter un nouveau champ : le nom 'field_instance' est un nom réservé.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
fr: Ajouter un nouveau champ : le nom du champ %field_name existe déjà.

en: Add new field: you need to select a field type.
fr: Ajouter un nouveau champ : vous devez sélectionner un type de champ.

en: Add new field: you need to select a widget.
fr: Ajouter un nouveau champ : vous devez sélectionner un widget.

en: Add new field: invalid widget.
fr: Ajouter un nouveau champ : widget non valide.

en: Add existing field: you need to provide a label.
fr: Ajouter un champ existant : vous devez fournir une étiquette.

en: Add existing field: you need to select a field.
fr: Ajouter un champ existant : vous devez sélectionner un champ.

en: Add existing field: you need to select a widget.
fr: Ajouter un champ existant: vous devez sélectionner un widget.

en: Add existing field: invalid widget.
fr: Ajouter un champ existant : widget non valide.

en: The field %label cannot be added to a content type because it is locked.
fr: Le champ %label n'a pas pu être ajouté au type de contenu car il est verrouillé.

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
fr: Il n'y a aucun champ configuré pour ce type de contenu. Vous pouvez ajouter de nouveaux champs sur la page <a href="@link">Gérer les champs</a>.

en: @type: @field (@label)
fr: @type : @field (@label)

en: Edit basic information
fr: Éditer les informations de base

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
fr: Le nom système du champ. Ce nom ne peut être changé.

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
fr: Nom lisible par une personne, destiné à servir d'étiquette pour ce champ au sein du type de contenu '%type'.

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
fr: Type de données que vous souhaitez enregistrer, par le biais de ce champ, dans la base de données. Cette option ne peut être modifiée.

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
fr: Type d'élément de formulaire que vous souhaitez présenter à l'utilisateur lorsqu'il renseigne ce champ dans le type de contenu '%type'.

en: Updated basic settings for field %label.
fr: Les paramètres basiques du champ %label ont été mis à jour.

en: There was a problem updating the basic settings for field %label.
fr: Un problème a été rencontré lors de la mise à jour des paramètres basiques du champ %label.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be removed.
fr: Ce champ est <strong>verrouillé</strong> et ne peut pas être retiré.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
fr: Le champ %field est verrouillé et ne peut pas être modifié.

en: %type basic information
fr: Informations de base pour '%type'

en: Advanced usage only: PHP code that returns a default value. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>To figure out the expected format, you can use the <em>devel load</em> tab provided by <a href="@link_devel">devel module</a> on a %type content page.
fr: Usage avancé seulement : code PHP retournant une valeur par défaut. Ne doit pas contenir les délimiteurs &lt;?php ?&gt;. Si ce champ est rempli, la valeur retournée par ce code écrasera toute valeur spécifiée ci-dessus. Format attendu : <pre>!sample</pre>. Pour vous faire une idée du format attendu, vous pouvez utiliser l'onglet <em>devel load</em> fourni par <a href="@link_devel">le module devel</a> sur une page de contenu de type  %type.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
fr: Le nombre maximum de valeurs qu'un utilisateur peut entrer pour ce champ.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
fr: 'Illimité' fournira un bouton 'Ajouter plus' pour que les utilisateurs puissent ajouter autant de valeurs qu'ils le souhaitent.

en: The PHP code for 'default value' returned @value, which is invalid.
fr: Le code PHP pour la 'valeur par défaut' a retourné @value, qui n'est pas valide.

en: %name must be an integer.
fr: %name doit être un entier.

en: %name must be a positive integer.
fr: %name doit être un entier positif.

en: %name must be a number.
fr: %name doit être un nombre.

en: You should make sure that the used field exists in the given content type.
fr: Vous devez vous assurer que le champ existe pour le type de contenu donné.

en: Advanced: Specify the fields value with PHP code
fr: Avancé : Préciser les valeurs des champs avec du code PHP

en: Advanced usage only: PHP code that returns the value to set. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>Using <a href="@link_devel">devel.module's</a> 'devel load' tab on a content page might help you figure out the expected format.
fr: Usage avancé seulement : code PHP retournant la valeur à définir. Ne doit pas contenir les délimiteurs &lt;?php ?&gt;. Si ce champ est rempli, la valeur retournée par ce code écrasera toute valeur spécifiée ci-dessus. Format attendu : <pre>!sample</pre>. Pour vous faire une idée du format attendu, vous pouvez utiliser l'onglet <em>devel load</em> fourni par <a href="@link_devel">le module devel</a> sur une page de contenu de type  %type.

en: You have to return the default value in the expected format.
fr: Vous devez retourner la valeur par défaut dans le format attendu.

en: Populate @node's field '@field'
fr: Remplir le champ '@field' de @node

en: Field has value
fr: Le champ possède une valeur

en: You should make sure that the used field exists in the given content type. The condition returns TRUE, if the selected field has the given value.
fr: Vous devez vous assurer que le champ utilisé existe dans le type de contenu donné. La condition retourne TRUE, si le champ sélectionné possède la valeur donnée.

en: Field has changed
fr: Le champ a été modifié

en: Content containing changes
fr: Contenu contenant des modifications

en: Content not containing changes
fr: Contenu ne contenant pas de modification

en: @node's field '@field' has value
fr: Le champ '@field' de @node possède une valeur

en: Select the machine-name of the field to look at.
fr: Sélectionnez le nom-machine du champ à voir.

en: @node's field '@field' has been changed
fr: Le champ '@field' de @node a été modifié

en: Referenced node unfiltered title. WARNING - raw user input.
fr: Titre non filtré du noeud référencé. ATTENTION - saisie brute utilisateur.

en: Formatted html link to the referenced node.
fr: Lien html formaté vers le noeud référencé.

en: Relative path alias to the referenced node.
fr: Alias de chemin relatif vers le noeud référencé.

en: Absolute path alias to the referenced node.
fr: Alias de chemin absolu vers le noeud référencé.

en: Relative path alias to the referenced user.
fr: Alias de chemin relatif vers l'utilisateur référencé.

en: Absolute path alias to the referenced user.
fr: Alias de chemin absolu vers l'utilisateur référencé.

en: Field: @widget_label (@field_name) - @field_type
fr: Champ : @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Field on the referenced node.
fr: Champ du noeud référencé

en: Configure how the label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
fr: Détermine la façon dont le libellé sera affiché. Cette option est sans effet lorsque l'option "Supplanter le titre" est activée, le titre du bloc spécifié est affiché à la place.

en: Field formatter
fr: Mise en forme de champ

en: Select a formatter.
fr: Sélectionnez une mise en forme

en: "@s" field: @widget_label (@field_name) - @field_type
fr: Champ "@s" : @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Appears in: @types
fr: Apparaît dans : @types

en: <No value>
fr: <Aucune valeur>

en: Widget label (@label)
fr: Étiquette du widget (@label)

en: Custom label
fr: Étiquette personnalisée

en: (first item is 0)
fr: (le premier élement est 0)

en: (start from last values)
fr: (commencer par les dernières valeurs)

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fr: Le delta vous permet de sélectionner quel élément d'un champ à valeur multiple sera la clé de la relation. Sélectionnez "1" pour utiliser le premier élément, "2" pour le second et ainsi de suite. Si vous sélectionnez "Tous", chaque élément du champ créera une nouvelle ligne, ce qui pourrait causer des doublons.

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field will be used for sorting. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fr: Le delta vous permet de sélectionner quel élément d'un champ à valeur multiple sera utilisé pour les tris. Sélectionnez "1" pour utiliser le premier élément, "2" pour le second et ainsi de suite. Si vous sélectionnez "Tous", chaque élément du champ créera une nouvelle ligne, ce qui pourrait causer des doublons.

en: You need to provide a label.
fr: Vous devez fournir une étiquette.

en: You need to provide a group name.
fr: Vous devez fournir un nom de groupe.

en: The group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
fr: Le nom de groupe %group_name n'est pas valide. Le nom ne doit contenir que des lettres sans accents, des nombres, et des underscores.

en: The group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
fr: Le nom de groupe '%group_name' est trop long. Ce nom est limité à 32 caractères, en comptant le préfixe 'group_'.

en: The group name %group_name already exists.
fr: Le nom de groupe %group_name existe déjà.

en: Add new group:
fr: Ajouter un nouveau groupe :

en: Add new group: you need to provide a label.
fr: Ajouter un nouveau groupe : vous devez fournir une étiquette.

en: Add new group: you need to provide a group name.
fr: Ajouter un nouveau groupe : vous devez fournir un nom de groupe.

en: Standard group
fr: Groupe standard

en: Create display groups for CCK fields.
fr: Créée des groupes d'affichage pour les champs CCK.

en: Field group: @group in @type
fr: Groupe de champs : @group dans @type

en: All fields from this field group on the referenced node.
fr: Tous les champs de ce groupe de champs sur le noeud référencé.

en: Field group label
fr: Étiquette du groupe de champs

en: Configure how the field group label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
fr: Détermine la façon dont le libellé du groupe de champs sera affiché. Cette option est sans effet lorsque l'option "Supplanter le titre" est activée, le titre du bloc spécifié est affiché à la place.

en: Fieldset - Collapsible
fr: Ensemble de champs - Repliable

en: Fieldset - Collapsed
fr: Ensemble de champs - Replié

en: Field group format
fr: Format du groupe de champs

en: This option allows you to configure the field group format.
fr: Cette option vous permet de configurer le format du groupe de champs.

en: "@s" field group: @group in @type
fr: groupe de champs "@s" : @group dans @type

en: Note that if the field has multiple values, only the first content node will be loaded.
fr: Notez que si le champs possède des valeurs multiples, seul le premier contenu sera chargé.

en: There are no nodereference fields defined.
fr: Il n'y a aucun champ  nodereference défini.

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the nodes that can be referenced.<br />Note:</p>
fr: <p>Choisissez la vue du "module Views" qui sélectionne les noeuds pouvant être référencés.<br />Note :</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
fr: <ul><li>Seules les vues qui possèdent des champs fonctionneront à cet effet.</li><li>Ceci annulera les paramètres "Types de contenu" ci-dessus. Utilisez la section "filtres" de la vue à la place.</li><li>Utilisez la section "champs" de la vue pour afficher des informations supplémentaires à propos des noeuds candidats sur le formulaire de création/édition.</li><li>Utilisez la section "critère de tri" de la vue pour déterminer l'ordre dans lequel les noeuds candidats seront affichés.</li></ul>

en: <p>The list of nodes that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
fr: <p>La liste des noeuds pouvant être référencés peut s'appuyer sur une vue du "module Views" mais aucune vue appropriée n'a été trouvée. <br />Note :</p>

en: %name: invalid input.
fr: %name : saisie non valide.

en: %name: found no valid post with that title.
fr: %name : aucun contenu valide n'a été trouvé pour ce titre.

en: Only numbers and decimals are allowed in %field.
fr: Seuls les nombres et les décimaux sont autorisés dans %field.

en: Only numbers are allowed in %field.
fr: Seuls les nombres sont autorisés dans %field.

en: Only numbers and the decimal character (%decimal) are allowed in %field.
fr: Seuls les nombres et le caractère décimal (%decimal) sont autorisés dans %field.

en: Note that if the field has multiple values, only the first user will be loaded.
fr: Noter que si le champ possède des valeurs multiples, seul le premier utilisateur sera chargé

en: There are no userreference fields defined.
fr: Il n'y a aucun champ userreference défini

en: Advanced - Users that can be referenced (View)
fr: Avancé - Utilisateurs pouvant être référencés (Vue)

en: View used to select the users
fr: Vue utilisée pour sélectionner les utilisateurs

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the users that can be referenced.<br />Note:</p>
fr: <p>Choisissez la vue du "module Views" qui sélectionne les utilisateurs pouvant être référencés.<br />Note :</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Referenceable Roles" and "Referenceable Status" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate users on user creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate users will be displayed.</li></ul>
fr: <ul><li>Seules les vues qui possèdent des champs fonctionneront à cet effet.</li><li>Ceci annulera les paramètres "Rôles Référençables" et "Statut Référençable" ci-dessus. Utilisez la section "filtres" de la vue à la place.</li><li>Utilisez la section "champs" de la vue pour afficher des informations supplémentaires à propos des utilisateurs candidats sur le formulaire de création/édition.</li><li>Utilisez la section "critère de tri" de la vue pour déterminer l'ordre dans lequel les utilisateurs candidats seront affichés.</li></ul>

en: <p>The list of user that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
fr: <p>La liste d'utilisateurs pouvant être référencés peut s'appuyer sur une vue du "module Views", mais aucune vue appropriée n'a été trouvée. <br />Note :</p>

en: %name: invalid user.
fr: %name : utilisateur invalide.

en: New field
fr: Nouveau champ

en: Existing field
fr: Champ existant

en: New group
fr: Nouveau groupe

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
fr: Ajouter des champs et des groupes au type de contenu, et les paramétrer pour l'affichage du contenu et les formulaires de saisie.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
fr: Vous pouvez ajouter un champ à un groupe en le faisant glisser ci-dessous et à la droite du groupe.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
fr: Note : l'installation du module <a href="!adv_help">Aide avancée (Advanced help)</a> vous permettra d'accéder à plus d'aide, et de meilleure qualité.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
fr: Utiliser la case à cocher 'Exclure' pour exclure un élément de la valeur de !content transmis au gabarit du node.

en: width @width
fr: largeur @width

en: height @height
fr: hauteur @height

en: upscaling allowed
fr: agrandissement autorisé

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
fr: Génération aléatoire entre -@degrees&deg et @degrees&deg

en: Save Preset
fr: Enregistrer le réglage prédéfini

en: The preset name you have chosen is already in use.
fr: Le nom de réglage prédéfini que vous avez choisi est déjà utilisé.

en: Unknown action.
fr: Action inconnue

en: Unknown preset.
fr: Réglage prédéfini inconnu.

en: This %action action is not associated %preset preset.
fr: L'action %action n'est pas associée au réglage prédéfini %preset.

en: Create Action
fr: Créer l'action

en: The action was succesfully created.
fr: L'action a été créée avec succès

en: subscribed
fr: inscrit

en: Add Template
fr: Ajouter un gabarit

en: Save !type
fr: Enregistrer !type

en: Delete !type
fr: Supprimer !type

en: Example: Image gallery
fr: Exemple : Image gallery

en: Example: image_gallery
fr: Exemple : Image_gallery

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
fr: Ce nom ne doit contenir que des lettres minuscules, des chiffres et des tirets-bas (_). <strong>Essayer d'éviter les conflits avec des noms de modules Drupal existants.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
fr: Fournit une courte description de ce que les utilisateurs peuvent espérer obtenir en activant votre fonctionnalité (feature).

en: Examples: 6.x-1.0, 6.x-1.0-beta1
fr: Exemples : 6.x-1.0, 6.x-1.0-beta1

en: URL of update XML
fr: URL de mise à jour XML

en: Example: http://mywebsite.com/fserver
fr: Exemple : http://mywebsite.com/fserver

en: Add components
fr: Ajouter des composants

en: features
fr: fonctionnalités (features)

en: Create feature
fr: Créer une fonctionnalité (feature)

en: Create a new feature.
fr: Créer une nouvelle fonctionnalité (feature)

en: Populate feature
fr: Peupler (remplir) une fonctionnalité (feature)

en: AHAH callback to populate a feature from selected components.
fr: Procédure de rappel (callback) AHAH pour peupler (remplir) une fonctionnalité à partir de composants sélectionnés.

en: dependencies
fr: dépendance

en: Auto-detected
fr: Auto-détecté

en: Provided by dependency
fr: Fournit

en: The "list" option lets a user choose if a file should be shown in a list when viewing the content after creation.
fr: L'option "lister" permet à l'utilisateur de choisir si un fichier doit être affiché au sein d'une liste, lors la visualisation du contenu après sa création.

en: Delta - Appears in: @types
fr: Delta - Apparait dans : @types

en: This form will process a content type and one or more fields from that type and export the settings. The export created by this process can be copied and pasted as an import into the current or any other database. The import will add the fields to an existing content type or create a new content type that includes the selected fields.
fr: Ce formulaire va traiter un type de contenu et au moins un champ de ce type et exporter les paramètres. L'exportation réalisée par ce traitement peut être copiée et collée en tant qu'importation dans la base de données actuelle ou toute autre base de données. L'importation va ajouter les champs à un type de contenu existant ou créer un nouveau type de contenu incluant les champs sélectionnés.

en: Blocked users
fr: Utilisateurs bloqués

en: The 'referenceable_status' option for %field has been fixed.
fr: L'option "referenceable_status" de %field a été réparée.

en: Dependencies
fr: Dépendances

en: Please enter a valid version with core and major version number. Example: !example
fr: Veuillez entrer une version valide avec le cœur (core) et un numéro de version majeure. Exemple : !example

en: Recreate
fr: Recréer

en: Revert components
fr: Revenir à une version antérieure des composants

en: Mark as reviewed
fr: Marquer comme vu

en: All <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong> reviewed.
fr: Tous les composants <strong>!component</strong> pour <strong>!module</strong> sont vérifiés.

en: Orphaned dependencies
fr: Dépendances orphelines

en: These modules are dependencies of features that have been disabled. They may be disabled without affecting other components of your website.
fr: Ces modules sont dépendants de fonctionnalités (features) qui ont été désactivées. Ils peuvent être désactivés sans affecter les autres composants de votre site.

en: Disable selected modules
fr: Désactiver les modules sélectionnés

en: Leave enabled
fr: Laisser activé

en: @action completed for @module_name / @component.
fr: @action terminé(e) pour @module_name / @component.

en: administer features
fr: administrer les fonctionnalités (features)

en: manage features
fr: gérer les fonctionnalités (features)

en: Manage features.
fr: Administrer Features.

en: Detect and disable any orphaned feature dependencies.
fr: Détecter et désactiver les dépendances de fonctionnalité (feature) existantes.

en: Recreate an existing feature.
fr: Recréer une fonctionnalité (feature) existante.

en: Review overrides
fr: Examiner les surcharges

en: Filter formats
fr: Formats de filtre

en: No features; consider <a href="!url">adding one.</a>
fr: Pas de fonctionnalités (features) ; veuillez <a href="!url">en ajouter une.</a>

en: Needs review
fr: Nécéssite une vérification

en: Credit card declined. Error: !error, code:!code
fr: Carte de bancaire refusée. Erreur : !error, code :!code

en: Credit card charged
fr: Carte bancaire prélevée

en: Could not load default views.
fr: Impossible de charger les Views par défaut.

en: A module by the name @name already exists on your site. Please choose a different name.
fr: Un module de nom @name est déjà présent sur le site. Choisissez un nom différent.

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
fr: Le fichier sélectionné %filename ne peut pas être transféré. Seulement les fichiers avec les extensions suivantes sont permis : %extensions.

en: Default (Mbps or Kbps)
fr: Par défaut (Mbps ou Kbps)

en: Raw numberic value
fr: Valeur numérique brute

en: Default (kHz)
fr: Par défaut (kHz)

en: Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
fr: Le redimensionnement de l'image lors de son transfert causera la perte de ses <a href="http://fr.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format>données EXIF</a>.
