DaNGO (6.x-1.0-beta1) - en to ja translation catalogue (420 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Next
ja: 次へ

en: user
ja: ユーザー

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Markup
ja: マークアップ

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: E-mail
ja: メール

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Email address
ja: メールアドレス

en: content
ja: コンテンツ

en: Type
ja: タイプ

en: Subscribers
ja: 配信登録者

en: List
ja: リスト

en: Subject
ja: 件名

en: Actions
ja: アクション

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Subscribe
ja: 配信登録

en: Unsubscribe
ja: 登録解除

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Access control
ja: アクセスコントロール

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Currency
ja: 通貨

en: Action
ja: アクション

en: On
ja: オン

en: error
ja: エラー

en: Block title
ja: ブロックのタイトル

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: Version
ja: バージョン

en: Available variables are:
ja: <br>
    利用可能な変数:

en: Overview
ja: 概観

en: File
ja: ファイル

en: File path
ja: ファイルパス

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Display settings
ja: 表示設定

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Test
ja: テスト

en: Number
ja: 数値

en: Message
ja: メッセージ

en: - None -
ja: - なし -

en: Weight
ja: ウェイト

en: Image
ja: 画像

en: Help text
ja: ヘルプテキスト

en: Types
ja: タイプ

en: Required
ja: 必須

en: none
ja: なし

en: Settings
ja: 環境設定

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Import
ja: インポート

en: Book
ja: ブック

en: Export
ja: エクスポート

en: Description field
ja: 説明フィールド

en: Node ID
ja: ノードID

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: True
ja: TRUE

en: False
ja: FALSE

en: Default
ja: デフォルト

en: Update
ja: 更新

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Views
ja: 表示

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Format
ja: フォーマット

en: Manage
ja: 管理

en: Placeholder tokens
ja: プレースホルダートークン

en: Node type
ja: ノードタイプ

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Text
ja: テキスト

en: Layout
ja: レイアウト

en: Total
ja: 合計

en: Upload
ja: アップロード

en: Subscriptions
ja: 配信登録

en: Before
ja: 前

en: After
ja: 後

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: action
ja: アクション

en: Continue
ja: 継続

en: Configure
ja: 設定

en: Email
ja: メール

en: Check
ja: 小切手

en: file
ja: ファイル

en: Options
ja: オプション

en: Created
ja: 作成

en: Node
ja: ノード

en: Sent email to %recipient
ja: %recipient へメールが送信されました

en: Unable to send email to %recipient
ja: %recipient へメールが送信できませんでした

en: The subject of the message.
ja: メッセージの件名を入力してください。

en: Please enter a valid email address.
ja: 正確なメールアドレスを入力して下さい。

en: Include
ja: 含む

en: Exclude
ja: 除外

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Year
ja: 年

en: Inline
ja: インライン

en: Recipients
ja: 受信者

en: From
ja: 送信元

en: Custom
ja: カスタム

en: Roles
ja: 役割

en: Comment ID
ja: コメントID

en: Signature
ja: 署名

en: Filter
ja: フィルター

en: Poll choices
ja: 投票の選択肢

en: File ID
ja: ファイルID

en: File name
ja: ファイル名

en: Content field
ja: コンテンツフィールド

en: Field name
ja: フィールド名

en: Field type
ja: フィールドタイプ

en: Global settings
ja: 共通の設定

en: Fields
ja: フィールド

en: Widget type
ja: ウィジェットタイプ

en: Contains
ja: 含む

en: Overridden
ja: オーバーライド

en: Normal
ja: ノーマル

en: Delete all
ja: すべてを削除

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: This field is required.
ja: このフィールドは必須です。

en: Maximum
ja: 最大

en: Scale
ja: 尺度

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Card Number
ja: カード番号

en: Month
ja: 月

en: Price
ja: 価格

en: Amount
ja: 量

en: Unlimited
ja: 無制限

en: State
ja: 状態

en: email
ja: メール

en: Send
ja: 送信

en: Code
ja: コード

en: Recipient
ja: 受信者

en: Frequency
ja: 周期的

en: security
ja: セキュリティー

en: Example
ja: 例

en: Method
ja: メソッド

en: Week
ja: 週

en: Day
ja: 日

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Security
ja: セキュリティー

en: Other
ja: その他

en: Background color
ja: 背景色

en: Basic
ja: 基本

en: Sent
ja: 送信済み

en: Not installed
ja: 未インストール

en: Text processing
ja: テキスト処理

en: Maximum length
ja: 最大長

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
ja: フィールドの最大文字列長。空白にすると無制限になります。

en: Rows
ja: 行数

en: Anonymous
ja: 匿名ユーザー

en: description
ja: 説明

en: Override
ja: オーバーライド

en: Empty text
ja: 空のテキスト

en: Order
ja: オーダー

en: Email Format
ja: メールの形式

en: Plain Text
ja: プレーンテキスト

en: Integer
ja: 整数

en: Credit Card
ja: クレジットカード

en: text
ja: テキスト

en: Edit group
ja: グループを編集

en: Save settings
ja: 設定の保存

en: UID
ja: ユーザーID

en: Duration
ja: 期間

en: Threshold
ja: しきい値

en: Street
ja: 番地

en: Size of textfield
ja: テキストフィールドの長さ

en: File attachments
ja: ファイルの添付

en: No data available.
ja: 利用可能なデータはありません。

en: Token
ja: トークン

en: Are you sure you want to delete these items?
ja: 本当に、これらのアイテムを削除してもよろしいですか？

en: The items have been deleted.
ja: アイテムは削除されました。

en: The e-mail address %email has been denied access.
ja: メールアドレス %email の使用は許可されていません。

en: Manual
ja: 手動

en: Refine
ja: 絞り込む

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Replacement value
ja: 置換される値

en: tokens
ja: トークン

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: Features
ja: 特徴

en: Allowed values list
ja: リストに利用可能な値

en: Select list
ja: 選択リスト

en: Text field
ja: テキストフィールド

en: Randomize
ja: ランダマイズ

en: Revert
ja: 戻す

en: Replacement patterns for @name
ja: @nameの置換パターン

en: PHP code
ja: PHPコード

en: Days
ja: 日

en: Display fields
ja: フィールド表示の設定

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Hours
ja: 時

en: Production
ja: 運用中

en: warning
ja: 警告

en: Poll settings
ja: 投票の設定

en: Style
ja: スタイル

en: Track
ja: 履歴

en: Missing
ja: 喪失

en: Permissions
ja: 権限

en: Your settings have been saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Day(s)
ja: 日

en: Payment method
ja: 決済方法

en: Balance
ja: 残高

en: Changed
ja: 変更済

en: create
ja: 生成

en: Thousands separator
ja: 桁区切り

en: completed
ja: 完了

en: Templates
ja: テンプレート

en: %type settings
ja: %type 設定

en: Menu settings
ja: メニューの設定

en: edit own
ja: 自分のものを編集

en: <Hidden>
ja: <非表示>

en: JPEG quality
ja: JPEGの品質

en: Comment settings
ja: コメントの設定

en: Related content
ja: 関連コンテンツ

en: Processing
ja: 処理中

en: Storage
ja: 格納

en: File upload error. Could not move uploaded file.
ja: ファイルのアップロードエラー ： アップロードされたファイルを移動することができませんでした。

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Please wait...
ja: しばらくお待ちください...

en: is
ja: が

en: No content types available.
ja: 利用できるコンテンツタイプはありません。

en: Simple
ja: 簡単

en: Above
ja: 上部

en: Number of values
ja: 値の数

en: Overrides
ja: 上書き

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
ja: コンテントコンストラクションキット（CCK）の必須モジュールであるContentモジュールは、コンテンツタイプにカスタムフィールドを追加することを可能にします。コンテンツタイプはDrupalにおいてポストを特徴づけます（これにはポストの追加／編集画面におけるフィールドのタイトルや説明を含みます）。Contentモジュール（および CCK に含まれる他のモジュール）を使う事で、デフォルトで使える「タイトル」や「本文」以外のカスタムフィールドを追加することができるようになります。CCK の機能には<a href="@content-types">コンテンツタイプ管理</a>画面にあるタブからアクセスできます。（コンテンツタイプについての詳細は<a href="@node-help">Nodeモジュールのヘルプ</a>をご覧ください）

en: When adding a custom field to a content type, you determine its type (whether it will contain text, numbers, or references to other objects) and how it will be displayed (either as a text field or area, a select box, checkbox, radio button, or autocompleting field). A field may have multiple values (i.e., a "person" may have multiple e-mail addresses) or a single value (i.e., an "employee" has a single employee identification number). As you add and edit fields, CCK automatically adjusts the structure of the database as necessary. CCK also provides a number of other features, including intelligent caching for your custom data, an import and export facility for content type definitions, and integration with other contributed modules.
ja: コンテンツタイプにカスタムフィールドを追加する際、そのフィールドのタイプ（そのフィールドのデータはテキストか、数値か、ほかのオブジェクトへの参照か）およびどのように表示されるか（一行だけのテキストフィールド、複数行にまたがるテキストエリア、セレクトボックス、チェックボックス、ラジオボタン、またはオートコンプリートフィールドか）を決めることができます。一つのフィールドは複数の値を持つこともありますし（例: 一人の人は複数のメールアドレスを持っているかもしれません）、一つだけの値を持つこともあります（例: 従業員は従業員識別番号を一つだけ持つ）。あなたがフィールドを加えたり編集したりする間、CCK は必要に応じて自動的にデータベースの構造を適合させます。CCK はまた、あなたのデータを賢くキャッシュする、コンテンツタイプ定義のインポートおよびエクスポート、他の貢献モジュールとの統合など、多くの機能を提供します。

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
ja: カスタムフィールドタイプは CCK に含まれる任意モジュールによって提供されます。<a href="@modules">モジュールページ</a>で CCK の一部を有効または無効にすることができます。デフォルトの状態でインストールされた CCK は以下のモジュールを含みます:

en: <em>number</em>, which adds numeric field types, in integer, decimal or floating point form. You may define a set of allowed inputs, or specify an allowable range of values. A variety of common formats for displaying numeric data are available.
ja: <em>数値</em>は整数、小数を含む数値、浮動小数点数といった数値フィールドタイプを追加します。受け付ける入力値を制限したり、入力できる値の範囲を設定したりできます。さまざまな一般的な数値データの表示方式が用意されています。

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
ja: <em>テキスト</em>はテキストフィールドタイプを追加します。テキストフィールドはプレーンテキストか、リッチテキストの入力を安全に行うために任意で Drupal のインプットフォーマットフィルターを利用する事も可能です。テキスト入力フィールドには、一行（テキストフィールド）か複数行（テキストエリア）、あるいはさらに入力を管理できるセレクトボックス、チェックボックス、ラジオボタンなどがあります。入力された値が許可された値に含まれるか否かをチェックする事も可能です。

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
ja: さらに詳しい情報を知りたい場合は，オンラインハンドブックの <a href="@handbook-cck">CCK</a> の項か，<a href="@project-cck">CCK プロジェクトページ</a>を参照してください。

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
ja: ティーザー表示や全ページ表示で，このコンテンツタイプのフィールドとそのラベルがどのように表示されるかを設定してください。

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
ja: 以下のコンテクストで，このコンテンツタイプのフィールドがどのように表示されるかを設定してください。

en: !title: !required
ja: !title： !required

en: Add another item
ja: 別のアイテムを追加

en: Full node
ja: 完全なノード

en: Search Result
ja: 検索結果

en: Updating field type %type with module %module.
ja: モジュール %module のフィールドタイプ %type を更新。

en: Manage fields
ja: フィールドの管理

en: Trimmed
ja: 切り詰め

en: Used in
ja: 利用場所

en: No fields have been defined for any content type yet.
ja: どのコンテンツタイプにも定義されたフィールドがありません。

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
ja: もし、このフィールドにコンテンツがある場合、そのデータは失われます。この処理は取り消しできません。

en: Save field settings
ja: フィールド設定を保存

en: The update has encountered an error.
ja: アップデートはエラーに遭遇しました。

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
ja[0]: 1 アイテムが正常に処理されました：
ja[1]: @count アイテムが正常に処理されました：

en: Group multiple values
ja: 値をグループ化する

en: collapsed
ja: 折りたたみ（閉）

en: Decimal
ja: 固定小数点数値

en: Float
ja: 浮動小数点数値

en: Minimum
ja: 最小

en: Precision
ja: 精度

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
ja: データベースに保存する数字の数。小数点の右側も含む。

en: The number of digits to the right of the decimal.
ja: 小数点の右側の数字の数。

en: Decimal marker
ja: 小数点記号

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
ja: フォームで小数点を表現する際に入力する文字。

en: Defines numeric field types.
ja: 数値フィールドのタイプを定義。

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
ja: '一個の on/off チェックボックス'ウィジェットのために、最初に 'off'の値を定義し、次に 'on' の値を、<strong>入力可能な値</strong>で定義してください。チェックボックスには 'on'の値のラベルが付く事に注意してください。

en: Check boxes/radio buttons
ja: チェックボックス/ラジオボタン

en: Single on/off checkbox
ja: 一つの on/off チェックボックス

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
ja: テキスト/数値フィールドの、ドロップダウン/チェックボックス/ラジオボタンを定義する。

en: Text area (multiple rows)
ja: テキストエリア(複数行)

en: Defines simple text field types.
ja: シンプルテキストフィールド型を定義。

en: Subscription
ja: 配信登録

en: file system
ja: ファイルシステム

en: Rate
ja: 税率

en: Services
ja: サービス

en: Service
ja: サービス

en: Unavailable
ja: 利用不可

en: pending
ja: 保留

en: Contexts
ja: コンテクスト

en: Newsletter
ja: ニュースレター

en: The directory %directory does not exist.
ja: ディレクトリー %directory が存在しません。

en: The directory %directory is not writable
ja: ディレクトリー %directory が書き込み可能ではありません。

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
ja: パーミッションが正しく設定されていないため、ディレクトリー %directory は書き込み可能ではありません。

en: Defines a file field type.
ja: ファイルフィールドタイプを設定。

en: Sending
ja: 送信中

en: Active users
ja: アクティブなユーザー

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
ja: PHPのGDライブラリーが見つからないか、または旧式です。 これを修正する方法についての情報は、<a href="@url">PHPのイメージ関数リファレンス</a>を参照してください。

en: GD library
ja: GDライブラリー

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
ja: URL %url は無効です。 http://www.example.com/feed.xml のような、省略されていないURLを入力してください。

en: Allow Upscaling
ja: 拡大を許可

en: Let scale make images larger than their original size
ja: 画像をオリジナルサイズから拡大することを許可する

en: Rotation angle
ja: 回転角度

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
ja: 画像が回転される角度。正の値は時計回り、負の値は反時計回りを意味します。

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
ja: 画像ごとにランダムな角度で回転する。上の数値は最大の回転角として使われます。

en: @preset image
ja: @preset 画像

en: @preset image linked to node
ja: @preset ノードへリンクした画像

en: @preset image linked to image
ja: @preset 画像へリンクした画像

en: @preset file path
ja: @preset ファイルパス

en: Print
ja: 印刷

en: Locked
ja: ロック

en: Account
ja: アカウント

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
ja: 検証エラーが発生しましたので再試行してください。<br />このエラーが繰り返し発生する場合は、お手数ですがサイト管理者までご連絡ください。

en: Transaction mode
ja: 取引モード

en: Subscribed
ja: 配信登録済

en: and
ja: かつ

en: where
ja: その

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
ja: ユーザーがリダイレクトされるURLを入力してください。 node/1234 のような内部リンクと、http://drupal.org のような外部リンクが使用できます。

en: The node the uploaded file is attached to
ja: アップロードファイルが添付されているノード

en: Not enabled
ja: 無効

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
ja: 編集画面のこのフィールドの下に表示したい説明。<br />利用可能なHTMLタグ: @tags

en: Currency code
ja: 通貨記号

en: The e-mail address %email is already taken.
ja: メールアドレス %email はすでに登録されています。

en: Show @count value(s)
ja: @count 個の値を表示

en: starting from @count
ja: @count から開始

en: Maximum resolution for Images
ja: 画像の最大解像度

en: denied
ja: 拒否

en: @label (!name) - Allowed values
ja: @label (!name) - 許可された値

en: %name: illegal value.
ja: '%name' は不正な値です。

en: Card Owner
ja: カード所有者

en: Expiration Month
ja: 期限切れ月

en: Expiration Year
ja: 期限切れ年

en: Hour(s)
ja: 時間

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ja: 次の拡張子のファイルのみが許可されます： %files-allowed

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
ja: ファイル (%filesize) は、ファイルサイズの上限である %maxsize を超過しています。

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
ja: ファイル (%filesize) は、割り当てディスク容量の %quota を超過しています。

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
ja: 許容された最大画像サイズ %dimensions ピクセルの範囲内に収まるよう、画像のサイズが変更されました。

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
ja: 画像のサイズが大きすぎます： 画像サイズの上限は %dimensions ピクセルです。

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
ja: 画像のサイズが小さすぎます： 画像サイズの下限は %dimensions ピクセルです。

en: Autocomplete matching
ja: 自動補完の一致

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: Revision information
ja: リビジョン情報

en: %name: this post can't be referenced.
ja: %name: この投稿は参照できません。

en: Default image
ja: デフォルト画像

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
ja: このテキストは、音声読み上げソフト・検索エンジン・画像がロードできない際、などに利用されます。

en: Image preview
ja: 画像プレビュー

en: The file could not be uploaded.
ja: ファイルがアップロードできませんでした。

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
ja: 選択された画像処理ツールキット %toolkit では、%function を正しく処理できません。

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
ja: %name: このフィールドは @count 以上の値を持つことができません。

en: '@column' => value for @column
ja: '@column' => @column の値

en: return array(
      0 => array(@columns),
      // You'll usually want to stop here. Provide more values
      // if you want your 'default value' to be multi-valued:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );
ja: return array(
      0 => array(@columns),
      // 通常はここで終りになると思います。
      // 「デフォルト値」を複数にする場合は、その他の値を追加してください:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );

en: <em>and</em> where <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
ja: <em>かつ</em> その <strong>%property</strong> が <strong>%value</strong>

en: <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
ja: <strong>%property</strong> が <strong>%value</strong>

en: Comment body
ja: コメント本文

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
ja: 生成する URL のパス中に以下のプレースホルダートークンを使用することができます。 いくつかのトークンは、アクションの実行状況によって有効でない場合があります。

en: Javascript Choice Form
ja: Javascript選択肢フォーム

en: delete own
ja: 自分のものを削除

en: Fieldset
ja: フィールドセット

en: Machine-readable name
ja: システム内部名称

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ja: システム内部名称は、英小文字、数字、アンダーバー(_)だけを利用してください。

en: Translation settings
ja: 翻訳の設定

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
ja: このタイトルは画像の上にマウスを置いた時、ツールチップに表示されます。

en: Image linked to file
ja: ファイルにリンクされた画像

en: Progress indicator
ja: 進捗状況の表示

en: Bar with progress meter
ja: メーターつき進捗バー

en: Throbber
ja: アニメーションアイコン

en: The file upload failed. %upload
ja: ファイルのアップロードに失敗しました。 %upload

en: URL to file
ja: ファイルのURL

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
ja: 修復不可能なエラーが発生しました。アップロードされたファイルは、このサーバーで許される最大ファイルサイズ(@size)を超えているようです。

en: Starting upload...
ja: アップロード開始…

en: Uploading... (@current of @total)
ja: アップロード中 (@total 中 @current )

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
ja: このサーバーはファイルアップロード進捗状況を表示する機能がありますが、必要なライブラリーがありません。<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (こちらを推奨) か <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>をインストールしてください。

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
ja: このサーバーは、APC RFC1867を利用してファイルアップロード進捗状況を表示する機能があります。一度に一つのファイルのアップロードのみがサポートされていることに注意してください。可能であれば、<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a>の利用を推奨します。

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
ja: このサーバーにはファイルアップロード進捗状況を表示する機能がありません。ファイルアップロード進捗状況を表示するには、FastCGIではなくmod_php が必要です。

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
ja: このサーバーはAPC経由でファイルアップロード進捗状況を表示する機能がありますが、有効にされていません。php.ini 設定ファイルに<code>apc.rfc1867 = 1</code>を追加してください。または、複数ファイルの同時アップロードをサポートしている<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>の使用を推奨します。

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
ja: (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>) 有効

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
ja: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>) 有効

en: Upload progress
ja: アップロード進捗状況

en: %name: the value may be no smaller than %min.
ja: %name: この値は %min 以上でなくてはなりません。

en: %name: the value may be no larger than %max.
ja: %name: この値は %max 以内でなければなりません。

en: Form settings
ja: フォーム設定

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
ja: チェックしない場合、フィールドのどの項目毎に重複を生じるかもしれない新しい行を生成します。この設定はテーブル表示のクリックソーティングに互換性がありません。

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
ja: いくつかのアップデートが保留中です。<a href="@update-php">update.php</a>に戻ってアップデートして下さい。

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
ja: いくつかのアップデートが保留中です。<br />アップデートスクリプトを再実行して下さい。

en: Poll module choices.
ja: Pollモジュールの選択肢

en: Poll module settings.
ja: Pollモジュール設定

en: manage fields
ja: フィールドの管理

en: @field_name (Locked)
ja: @field_name (削除不可)

en: - Select a field type -
ja: - フィールドタイプを選択 -

en: - Select a widget -
ja: - ウィジェットを選択 -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
ja: フィールド名 (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
ja: 保存データ形式。

en: Form element to edit the data.
ja: データ編集用フォーム要素。

en: - Select an existing field -
ja: - 存在するフィールドから選択 -

en: Field to share
ja: 共用するフィールド

en: Add new field: you need to provide a label.
ja: フィールドを追加: ラベルを入力してください。

en: Add new field: you need to provide a field name.
ja: フィールドを追加: フィールド名を入力してください。

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
ja: フィールドを追加: フィールド名 %field_name は不正です。名称に使えるのは、英小文字・数字・アンダーラインのみです。

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
ja: フィールドを追加: フィールド名 %field_name が長すぎます。フィールド名は 'field_' 接頭語を含めて32文字以内です。

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
ja: フィールドを追加: フィールド名 %field_name はすでに使われています。

en: Add new field: you need to select a field type.
ja: フィールドを追加: フィールドタイプを選択してください。

en: Add new field: you need to select a widget.
ja: フィールドを追加: ウィジェットを選択してください。

en: Add new field: invalid widget.
ja: フィールドを追加: 不正なウィジェットです。

en: Add existing field: you need to provide a label.
ja: 既存のフィールド追加: ラベルを入力してください。

en: Add existing field: you need to select a field.
ja: 既存のフィールド追加: フィールドを選択してください。

en: Add existing field: you need to select a widget.
ja: 既存のフィールド追加: ウィジェットを選択してください。

en: Add existing field: invalid widget.
ja: 既存のフィールド追加: 不正なウィジェットです。

en: The field %field is locked and cannot be edited.
ja: フィールド %field はロックされており、編集できません。

en: Maximum number of values users can enter for this field.
ja: このフィールドで最大何個の値を入力できるかの値。

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
ja: '無制限'を選択すると、'追加'ボタンが表示され、ユーザーが任意の個数の値を入力することができます。

en: %name must be an integer.
ja: %name は整数値でなければなりません。

en: %name must be a positive integer.
ja: %name は正の整数でなければなりません。

en: %name must be a number.
ja: %name は数字でなければなりません。

en: Only numbers are allowed in %field.
ja: %field には数字だけが許されています。

en: width @width
ja: 幅 @width

en: height @height
ja: 高さ @height

en: upscaling allowed
ja: 拡大縮小を許可

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
ja: -@degrees&deg から @degrees&deg の間のランダム

en: Save !type
ja: !typeを保存

en: Delete !type
ja: !typeを削除

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
ja: 指定したファイル %filename はアップロードできません。許可されているのは以下の拡張子を持ったファイルのみです： %extensions
