DaNGO (6.x-1.0-beta1) - en to pt translation catalogue (530 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Next
pt: Seguinte

en: user
pt: utilizador

en: delete
pt: eliminar

en: Status
pt: Estado

en: Markup
pt: Marcação

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: E-mail
pt: Email

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdos

en: Email address
pt: Endereço de email

en: content
pt: conteúdos

en: Type
pt: Tipo

en: subscribe
pt: subscrever

en: Subscribers
pt: Subscritores

en: List
pt: Lista

en: Subject
pt: Assunto

en: Actions
pt: Ações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Subscribe
pt: Subscrever

en: Unsubscribe
pt: Cancelar subscrição

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Access control
pt: Controlo de acessos

en: Disabled
pt: Inativo

en: Enabled
pt: Ativo

en: Currency
pt: Moeda

en: Action
pt: Acção

en: On
pt: Ligado

en: error
pt: erro

en: Block title
pt: Título do bloco

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: Version
pt: Versão

en: Available variables are:
pt: As variáveis disponíveis são:

en: Overview
pt: Vista global

en: File
pt: Ficheiro

en: File path
pt: Caminho do ficheiro

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Search
pt: Procurar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: Display settings
pt: Exibir configurações

en: This action cannot be undone.
pt: Esta acção não pode ser desfeita.

en: Test
pt: Testar

en: Number
pt: Número

en: Message
pt: Mensagem

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: Image
pt: Imagem

en: Help text
pt: Texto de ajuda

en: Types
pt: Tipos

en: Required
pt: Obrigatório

en: none
pt: nenhum

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Import
pt: Importar

en: Book
pt: Livro

en: Export
pt: Exportar

en: Description field
pt: Campo de descrição

en: Node ID
pt: ID do nó

en: Field
pt: Campo

en: Label
pt: Etiqueta

en: Preview
pt: Pré-visualização

en: Save
pt: Guardar

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Default
pt: Predefinido

en: Update
pt: Atualizar

en: Schedule
pt: Agenda

en: Views
pt: Visualizações

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Mostrar

en: Format
pt: Formato

en: Manage
pt: Gerir

en: Placeholder tokens
pt: Espaço reservado a objectos

en: Node type
pt: Tipo de nó

en: Teaser
pt: Resumo

en: Text
pt: Texto

en: Layout
pt: Plano

en: Upload
pt: Carregar ficheiro

en: Upload image
pt: Carregar imagem

en: Subscriptions
pt: Subscrições

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Depois

en: User
pt: Utilizador

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: action
pt: acção

en: Continue
pt: Continuar

en: Configure
pt: Configurar

en: Check
pt: Verificar

en: file
pt: ficheiro

en: Options
pt: Opções

en: Created
pt: Criado

en: Node
pt: Nó

en: Sent email to %recipient
pt: Email enviado para %recipient

en: Unable to send email to %recipient
pt: Não foi possível enviar email para %recipient

en: The subject of the message.
pt: O assunto da mensagem.

en: Exclude
pt: Excluir

en: All
pt: Todos

en: Active
pt: Ativo

en: Year
pt: Ano

en: Inline
pt: Em linha

en: Recipients
pt: Destinatários

en: From
pt: De

en: Custom
pt: Personalizar

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Comment ID
pt: ID do comentário

en: Signature
pt: Assinatura

en: Filter
pt: Filtro

en: Poll choices
pt: Escolha de votações

en: File ID
pt: ID do ficheiro

en: File name
pt: Nome do ficheiro

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Field type
pt: Tipo do campo

en: Global settings
pt: Definições globais

en: Fields
pt: Campos

en: Widget type
pt: Tipo de widget

en: Contains
pt: Contém

en: Overridden
pt: Substituído

en: N/A
pt: N/D

en: Delete all
pt: Eliminar todos

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: This field is required.
pt: Este campo é obrigatório.

en: Maximum
pt: Máximo

en: Scale
pt: Escala

en: Plain text
pt: Texto simples

en: Card Number
pt: Número do Cartão

en: Month
pt: Mês

en: Amount
pt: Quantidade

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: State
pt: Estado

en: Send
pt: Enviar

en: Code
pt: Código

en: Recipient
pt: Destinatário

en: security
pt: segurança

en: Cleanup
pt: Limpeza

en: Example
pt: Exemplo

en: Method
pt: Método

en: Week
pt: Semana

en: Day
pt: Dia

en: The name of the category.
pt: O nome da categoria.

en: Configuration
pt: Configuração

en: Other
pt: Outros

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Basic
pt: Básico

en: Not installed
pt: Não instalado

en: Filtered text (user selects input format)
pt: Texto filtrado (o utilizador indica o formato de introdução dos conteúdos)

en: Text processing
pt: Processamento de texto

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
pt: O comprimento máximo do campo em caracteres. Deixe em branco para um comprimento ilimitado.

en: Rows
pt: Linhas

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Override
pt: Substituir

en: Existing Views
pt: Vistas existentes

en: Default Views
pt: Vistas predefinidas

en: Empty text
pt: Texto vazio

en: Order
pt: Ordem

en: Integer
pt: Inteiro

en: text
pt: texto

en: anonymous
pt: anónimos

en: Edit group
pt: Editar grupo

en: Save settings
pt: Guardar definições

en: Duration
pt: Duração

en: Street
pt: Rua

en: Full
pt: Completo

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: File attachments
pt: Ficheiros anexos

en: Time format
pt: Formato da hora

en: Are you sure you want to delete these items?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar estes itens?

en: The items have been deleted.
pt: Os itens foram eliminados.

en: The e-mail address %email has been denied access.
pt: Não é permitido o acesso ao email %email.

en: Node title
pt: Título do Nó

en: Refine
pt: Melhorar

en: Undo
pt: Desfazer

en: Replacement value
pt: Valor de substituição

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: Features
pt: As funcionalidades

en: Allowed values list
pt: Lista de valores permitidos

en: Select list
pt: Lista de selecção

en: Text field
pt: Campo de texto

en: Randomize
pt: Baralhar

en: Revert
pt: Reverter

en: PHP code
pt: Código PHP

en: Days
pt: Dias

en: Display fields
pt: Mostrar campos

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Hours
pt: Horas

en: warning
pt: aviso

en: Poll settings
pt: Definições da votação

en: Style
pt: Estilo

en: Track
pt: Monitorizar

en: Permissions
pt: Permissões

en: Your settings have been saved.
pt: As suas definições foram gravadas.

en: Reversed
pt: Invertido

en: Day(s)
pt: Dia(s)

en: Payment method
pt: Método de pagamento

en: Balance
pt: Saldo

en: Thousands separator
pt: Separador de milhares

en: Templates
pt: Modelos

en: %type settings
pt: Definições %type

en: Menu settings
pt: Configurações de menu

en: edit
pt: editar

en: <Hidden>
pt: <Oculto>

en: The primary identifier for a node.
pt: O identificador primário para um nó.

en: JPEG quality
pt: Qualidade JPEG

en: Comment settings
pt: Definições dos comentários

en: Related content
pt: Conteúdo relacionado

en: Processing
pt: A processar

en: Storage
pt: Armazenamento

en: File upload error. Could not move uploaded file.
pt: Erro no carregamento do ficheiro. Não foi possível mover o ficheiro.

en: Default value
pt: Valor predefinido

en: Please wait...
pt: Aguarde...

en: is
pt: é

en: No content types available.
pt: Não existem tipos de conteúdo disponíveis.

en: Simple
pt: Simples

en: Above
pt: Acima

en: Number of values
pt: Número de valores

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
pt: Atenção! Alterar essa configuração depois da criação de dados poderá resultar na perda de dados!

en: Every
pt: Cada

en: Overrides
pt: Substituições

en: When adding a custom field to a content type, you determine its type (whether it will contain text, numbers, or references to other objects) and how it will be displayed (either as a text field or area, a select box, checkbox, radio button, or autocompleting field). A field may have multiple values (i.e., a "person" may have multiple e-mail addresses) or a single value (i.e., an "employee" has a single employee identification number). As you add and edit fields, CCK automatically adjusts the structure of the database as necessary. CCK also provides a number of other features, including intelligent caching for your custom data, an import and export facility for content type definitions, and integration with other contributed modules.
pt: Ao adicionar um campo personalizado para um tipo de conteúdo, você determina o seu tipo (se ele irá conter texto, números ou referências a outros objectos) e como ele será exibido (ou como um campo de texto ou área, uma caixa de selecção, caixa, botão de rádio, ou autocomplete campo). Um campo pode ter vários valores (ou seja, uma "pessoa" pode ter vários endereços de e-mail) ou um valor único (ou seja, um trabalhador "tem um único número de identificação do empregado). À medida que você adicionar e editar campos, CCK ajusta automaticamente a estrutura do banco de dados, conforme necessário. CCK também oferece uma série de outras características, incluindo caching inteligente de seus dados, importação e instalação de exportação para a definição do tipo de conteúdo e integração com outros módulos contribuídos.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
pt: Para mais informação consulte a página do manual em linha para <a href=" @handbook -cck"> CCK </a> ou a <a href=" @project -cck"> Página do projecto CCK </a> .

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
pt: Configure como estes tipos de campos de conteúdo e respectivas legendas devem ser exibidas, nas visualizações reduzida e completa da página.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
pt: Configure como estes tipos de campos de conteúdos devem ser exibidos quando apresentados nos seguintes contextos.

en: Add another item
pt: Adicionar outro item

en: Full node
pt: nó completo

en: Search Index
pt: Índice de pesquisa

en: Search Result
pt: Resultados de Pesquisa

en: Updating field type %type with module %module.
pt: A actualizar o tipo de campo %type com o módulo %module.

en: Manage fields
pt: Gerir campos

en: Remove field
pt: Remover campo

en: Allows administrators to define new content types.
pt: Permite aos administradores definir novos tipos de conteúdo.

en: Trimmed
pt: Reduzido

en: Used in
pt: Usado em

en: No fields have been defined for any content type yet.
pt: Nenhum campo foi definido ainda para nenhum tipo de conteúdo.

en: no styling
pt: sem estilo

en: simple
pt: simples

en: Added field %label.
pt: Campo %label adicionado.

en: There was a problem adding field %label.
pt: Houve um problema ao adicionar o campo %label.

en: There was a problem creating field %label.
pt: Houve um problema criando campo %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
pt: Tem certeza que quer remover o campo %field?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
pt: Se tiver ainda algum conteúdo neste campo, o mesmo será perdido. Esta acção não pode ser desfeita.

en: Removed field %field from %type.
pt: Campo %field removido de %type.

en: There was a problem deleting %field from %type.
pt: Houve um problema excluindo %field a partir de %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
pt: Essas configurações se aplicam ao %field campo em cada tipo de conteúdo no qual ele aparece.

en: Save field settings
pt: Guardar definições de campo.

en: The default value is invalid.
pt: O valor predefinido é inválido.

en: Saved field %label.
pt: Campo %label guardado.

en: The update has encountered an error.
pt: A actualização encontrou um erro.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
pt: O banco de dados foi alterado e os dados foram migrados ou excluído.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
pt: Ocorreu um erro a alteração de dados não foi concluída.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
pt[0]: 1 item processado com sucesso:
pt[1]: @count itens processados com sucesso:

en: Formatted and filtered text
pt: Texto formatado e filtrado

en: Referenced user name
pt: Referencia ao nome de utilizador

en: Group multiple values
pt: Agrupar múltiplos valores

en: Select the content type to export.
pt: Seleccione o tipo de conteúdo para exportar.

en: Export data
pt: Exportar dados

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
pt: Copie o texto de exportação e colá-lo em outro tipo de conteúdo utilizando a função de importação.

en: This form will import field definitions exported from another content type or another database.<br/>Note that fields cannot be duplicated within the same content type, so imported fields will be added only if they do not already exist in the selected type.
pt: Este formulário irá importar definições de campo exportados de outro tipo de conteúdo ou de outro banco de dados..<br/>Observe que os campos não podem ser duplicados dentro do mesmo tipo de conteúdo, assim os campos importados apenas serão adicionados se eles já não existem no tipo seleccionado.

en: <Create>
pt: <Criar>

en: Import data
pt: Importar dados

en: Paste the text created by a content export into this field.
pt: Cole o texto criado por uma exportação de conteúdo para este campo.

en: The import data is not valid import text.
pt: Os dados de importação não é um texto de importação válido.

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
pt: Os módulos seguintes têm de estar activados para que esta importação, para o trabalho: %modules.

en: The content type %type already exists in this database.
pt: O tipo de conteúdo %type já existe neste banco de dados.

en: Content Copy
pt: Copiar conteúdo

en: Enables ability to import/export field definitions.
pt: Permite capacidade de importação / exportação de definições de campo.

en: view
pt: ver

en: Content Permissions
pt: Permissões de conteúdo

en: Set field-level permissions for CCK fields.
pt: Definir permissões a nível de campo para campos CCK.

en: These settings apply to the group in the node editing form.
pt: Estas definições aplicam-se ao grupo na forma de edição de nó.

en: always open
pt: sempre abertas

en: Instructions to present to the user on the editing form.
pt: Instruções para apresentar ao utilizador no formulário de edição.

en: These settings apply to the group on node display.
pt: Estas definições aplicam-se ao grupo na visualização do nó.

en: A description of the group.
pt: A descrição do grupo.

en: Are you sure you want to remove the group %label?
pt: Tem a certeza que quer remover o grupo %label?

en: The group %group_name has been removed.
pt: O grupo %group_nome foi removido

en: Fieldgroup
pt: Grupo de campos

en: Content types that can be referenced
pt: Os tipos de conteúdo que pode ser referenciado

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
pt: Forneça uma lista de argumentos separados por vírgula para passar para o ponto de vista.

en: Title (link)
pt: Título (ligação)

en: Title (no link)
pt: Título (sem ligação)

en: Autocomplete text field
pt: Campo de texto de preenchimento automático

en: Node Reference
pt: Referência do Nó

en: Defines a field type for referencing one node from another.
pt: Define um tipo de campo para referenciar um nó de outro.

en: Store a number in the database as an integer.
pt: Armazenar um número na base de dados como um número inteiro.

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
pt: Armazenar um número na base de dados em um formato fixo decimal.

en: Float
pt: Vírgula flutuante

en: Store a number in the database in a floating point format.
pt: Armazenar um número na base de dados em um formato de ponto flutuante.

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Precision
pt: Precisão

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
pt: O número total de dígitos a arquivar na base de dados, incluindo os à direita do separador decimal.

en: The number of digits to the right of the decimal.
pt: O número de dígitos para a direita do separador decimal.

en: Decimal marker
pt: Separador decimal

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
pt: O caracter que os utilizadores inserirão para definir o separador decimal nos formulários.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
pt: Definir uma seqüência que deve ser prefixada ao valor, como $ ou €. Deixe em branco para ninguém. Separe os valores singular e plural, com um tubo (libra | libras).

en: Define a string that should suffixed to the value, like m², m/s², kb/s. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
pt: Definir uma seqüência que deve ser suffixo ao valor, como m², m / s ², kb / s. Deixe em branco para ninguém. Separe os valores singular e plural, com um tubo (libra | libras).

en: Allowed values
pt: Valores permitidos

en: "Minimum" must be a number.
pt: "Mínimo" tem de ser um número.

en: "Maximum" must be a number.
pt: "Máximo" tem de ser um número.

en: unformatted
pt: não formatado

en: Defines numeric field types.
pt: Define tipos de campos numéricos

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
pt: Para um widget de 'caixa de selecção apenas ligado/desligado', defina o valor 'desligado' primeiro, seguido pelo valor 'ligado', na secçaõ <strong>Valores permitidos</strong>. Note que o texto da caixa de selecção será o texto do valor 'ligado'.

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the multiple values option is selected for this field, otherwise radios will be displayed.
pt: O "caixas / widget botões de rádio" irá mostrar as caixas de seleção se a opção de múltiplos valores estiver seleccionada para este campo, caso contrário, os rádios serão exibidos.

en: Check boxes/radio buttons
pt: Caixas de selecção/botões de opção

en: Single on/off checkbox
pt: Apenas uma caixa de selecção para ligado/desligado

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
pt: Define widgets de selecção, caixa de selecção e botão de opção para texto e campos numéricos.

en: Store text in the database.
pt: Guardar texto na base de dados

en: Text area (multiple rows)
pt: Àrea de texto (múltiplas linhas)

en: Defines simple text field types.
pt: Define tipos simples de campos de texto

en: User reference
pt: Referência do utilizador

en: Store the ID of a related user as an integer value.
pt: Guardar o ID de um utilizador relacionado como um valor inteiro.

en: User roles that can be referenced
pt: Grupos de utilizadores que podem ser referenciados

en: User status that can be referenced
pt: Estado(s) do utilizador que podem ser referenciados

en: Reverse link
pt: Ligação de retorno

en: If selected, a reverse link back to the referencing node will displayed on the referenced user record.
pt: Se for seleccionado, uma ligação de volta para reverter o nó referência será exibido no registo do utilizador referenciado.

en: User Reference
pt: Referência do utilizador

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
pt: Define um tipo de campo para referenciar um utilizador de um nó.

en: Subscription
pt: Subscrição

en: file system
pt: sistema de ficheiros

en: Rate
pt: Taxa

en: Services
pt: Serviços

en: Service
pt: Serviço

en: Unavailable
pt: Indisponível

en: pending
pt: pendente

en: Read More...
pt: Leia Mais...

en: The directory %directory does not exist.
pt: O directório %directory não existe.

en: The directory %directory is not writable
pt: O directório %directory está protegido contra escrita

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
pt: O directório %directory está protegido contra escrita, porque ainda não tem atribuídas as permissões correctas.

en: File size restrictions
pt: Restrições de tamanho de ficheiro

en: Limits for the size of files that a user can upload. Note that these settings only apply to newly uploaded files, whereas existing files are not affected.
pt: Limites para o tamanho dos ficheiros que o utilizador pode carregar. Observe que estas definições se aplicam somente a ficheiros recém-carregados, enquanto os ficheiros existentes não são afectados.

en: Maximum upload size per file
pt: Tamanho de carregamento máximo por ficheiro

en: Maximum upload size per node
pt: Tamanho de carregamento máximo por nó

en: Generic files
pt: Ficheiros genéricos

en: File description
pt: Descrição do ficheiro

en: File size (in bytes)
pt: Tamanho do ficheiro (em bytes)

en: Defines a file field type.
pt: Define um tipo de campo de ficheiro.

en: All users
pt: Todos os utilizadores

en: Active users
pt: Utilizadores activos

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
pt: Está a faltar a biblioteca GD para o PHP ou então esta está desactualizada. Por favor verifique a <a href="@url">documentação de imagens do PHP</a> para informações sobre como corrigir este problema.

en: GD library
pt: Biblioteca GD

en: Years
pt: Anos

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
pt: O URL %url é inválido. Por favor, introduza o URL completo, como o http://www.exemplo.com/feed.xml.

en: Allow Upscaling
pt: Permitir aumento de resolução

en: Let scale make images larger than their original size
pt: Permitir que as imagens fiquem maiores que o seu tamanho original

en: Rotation angle
pt: Ângulo de rotação

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
pt: O número de graus que a imagem deve ser rodada. Números positivos são no sentido do ponteiro do relógio, negativos são opostos ao ponteiro do relógio.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
pt: Baralhar o ângulo de rotação para cada imagem. O ângulo indicado acima é usado como um máximo.

en: Print
pt: Imprimir

en: Locked
pt: Bloqueado

en: Account
pt: Conta

en: Upload error. Could not move file %file to destination %destination.
pt: Erro a carregar . Não foi possível mover o ficheiro %file até ao destino %destination.

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
pt: Erro de validação, por favor tente novamente. Se este erro continuar, por favor contacte o administrador do site.

en: Transaction mode
pt: Modo de transacção

en: and
pt: e

en: where
pt: onde

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
pt: O URL para o qual o utilizador deverá ser redireccionado. Pode ser um URL interno como node/1234 ou um URL externo como http://drupal.org.

en: Not enabled
pt: Não activo

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
pt: Instruções a apresentar ao utilizador abaixo deste campo no formulário de edição.<br />Tags HTML permitidas: @tags

en: You're not allowed to input PHP code.
pt: Você não tem permissão para entrada de código PHP.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
pt: Este código PHP foi criado por um administrador e substituirá qualquer valor especificado acima.

en: The e-mail address %email is already taken.
pt: O endereço de email %email já está tomado.

en: denied
pt: negado

en: Registration
pt: Registro

en: @label (!name) - Allowed values
pt: @label (!name) - Valores permitidos

en: %name: illegal value.
pt: %name: valor irregular.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
pt: %name: o valor não pode ser mais longo do que %max caracteres.

en: Card Owner
pt: Proprietário do Cartão

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
pt: Apenas ficheiros com as seguintes extensões são permitidos: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
pt: O ficheiro tem %filesize, excedendo o tamanho máximo de um ficheiro (%maxsize).

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
pt: O ficheiro tem %filesize, o que irá exceder a sua quota de disco (%quota).

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
pt: A sua imagem foi redimensionada para respeitar a resolução máxima permitida de %resolution píxeis

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
pt: A imagem é demasiado grande; as dimensões máximas são %dimensions píxeis.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
pt: A imagem é demasiado pequena; as dimensões mínimas são %dimensions píxeis.

en: Autocomplete matching
pt: Preenchimento automático apropriado

en: Starts with
pt: Começa com

en: Load a referenced user
pt: Coloque um utilizador referenciado

en: Content containing the user reference field
pt: Conteúdo com o campo de referência do utilizador

en: Referenced user
pt: Utilizador referenciado

en: Load a referenced node
pt: Coloque um nó referenciado

en: Content containing the node reference field
pt: Conteúdo com o campo de referência do nó

en: Referenced content
pt: Conteúdo de referência

en: Revision information
pt: Informações da revisão

en: Input type
pt: Tipo de entrada

en: %name: this post can't be referenced.
pt: %name: este artigo não pode ser referenciado.

en: Default image
pt: Imagem predefinida

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
pt: Este texto irá ser usado por leitores de ecrã, motores de pesquisa ou quando a imagem não poder ser carregada.

en: %title field is required.
pt: Campo %title é obrigatório.

en: The file could not be uploaded.
pt: O ficheiro não pôde ser carregado.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
pt: A ferramenta para tratamento de imagem seleccionada %toolkit não consegue processar %function

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
pt: %name: este campo não pode conter mais do que @count valores.

en: The id number of the category's parent vocabulary.
pt: O número de identificação do vocabulário da categoria pai.

en: <em>and</em> where <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
pt: <em>e</em> onde <strong>%property</strong> é <strong>%value</strong>

en: <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
pt: <strong>%property</strong> é <strong>%value</strong>

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
pt: Deve especificar os 'valores autorizados' para este campo.

en: Comment body
pt: Corpo de comentários.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
pt: Os objectos a seguir podem ser usados para gerar o URL. Alguns sinais podem não estar disponíveis, dependendo do contexto em que a acção é disparada.

en: Javascript Choice Form
pt: Formulário de opções Javascript

en: delete own
pt: eliminar a própria

en: Delete selected
pt: Excluir seleccionados

en: Fieldset
pt: Campo definido

en: Machine-readable name
pt: Nome de máquina

en: Enable and disable features.
pt: Ativar e desativar funcionalidades.

en: Provides feature management for Drupal.
pt: Fornece funcionalidade de gestão para o Drupal.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
pt: O nome de sistema pode conter apenas letras minúsculas, números e traços inferiores.

en: Translation settings
pt: Definições de tradução

en: File name without extension
pt: Nome do ficheiro sem extensão

en: File extension
pt: Extensão do ficheiro

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
pt: %name: incompatibilidade de título. Por favor verifique a sua seleção.

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
pt: O título é usado como uma mensagem quando o utilizador passa com o rato sobre a imagem.

en: Image linked to file
pt: Imagem ligada a ficheiro

en: The selected file %name could not be saved.
pt: O ficheiro seleccionado %name não pode ser guardado.

en: filefield
pt: campo de ficheiro

en: Could not set permissons on destination file: %file
pt: Não foi possível configurar permissões no ficheiro de destino: %file

en: The path %directory was checked as a directory, but it is a file.
pt: O caminho %directory foi indicado como um directório, mas ele é um ficheiro.

en: Progress indicator
pt: Indicador de progresso

en: Bar with progress meter
pt: Barra com indicador de progresso

en: Throbber
pt: Imagem de carga

en: The file upload failed. %upload
pt: O carregamento do ficheiro falho. %upload

en: URL to file
pt: URL para o ficheiro

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
pt: Ocorreu um erro irrecuperável. O ficheiro enviado provavelmente excedeu o tamanho máximo do ficheiro (@size) que este servidor suporta.

en: Starting upload...
pt: Iniciando o carregamento...

en: Uploading... (@current of @total)
pt: A carregar... (@current de @total)

en: Allowed Extensions: %ext
pt: Extensões Permitidas: %ext

en: The file is not a known image format.
pt: O ficheiro não é um formato de imagem conhecido.

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
pt: O seu servidor é capaz de mostrar o progresso de carregamento de ficheiros mas não tem as bibliotecas necessárias instaladas. É recomendado que instale o <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferencialmente) ou o <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
pt: O seu servidor é capaz de mostrar o progresso de carregamento de ficheiros utilizando o APC RFC1867. Tenha em conta que não são possíveis carregamentos em simultâneo. É recomendado usar a <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">biblioteca PECL uploadprogress</a> se possível

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
pt: O seu servidor não é capaz de mostrar o progresso de carregamento de ficheiros. O progresso de carregamento do ficheiro requer que o PHP corra com mod_php e não como FastCGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
pt: O seu servidor é capaz de mostrar o progresso de carregamento de ficheiros através do APC, mas não está activo. Adicione <code>apc.rfc1867 = 1</code> à sua configuração php.ini. Em alternativa, é recomendado o uso de <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, que suporta mais do que um upload em simultâneo.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
pt: Activo (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
pt: Activo (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
pt: Progresso do carregamento

en: Hours: h
pt: Horas: h

en: Minutes: mm
pt: Minutos: mm

en: Seconds: ss
pt: Segundos: ss

en: %name: the value may be no smaller than %min.
pt: %name: o valor não pode ser menor do que %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
pt: %name: o valor não pode ser maior do que %max.

en: Form settings
pt: Definições do formulário

en: Type of group.
pt: Tipo de grupo.

en: Poll module choices.
pt: Escolhas do módulo de votação.

en: Poll module settings.
pt: Configurações do módulo de votação.

en: manage fields
pt: gerir campos

en: » Add a new content type
pt: » Adicionar um novo tipo de conteúdo

en: @field_name (Locked)
pt: @field_name (Trancado)

en: - Select a field type -
pt: - Seleccione um tipo de campo -

en: - Select a widget -
pt: - Seleccione um widget -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
pt: Nome do campo (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
pt: Tipo de informação a guardar.

en: Form element to edit the data.
pt: Elemento de formulário para editar informação.

en: - Select an existing field -
pt: - Seleccione um campo existente -

en: Field to share
pt: Campo para partilhar

en: Group name (a-z, 0-9, _)
pt: O nome do grupo (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
pt: Adicionar novo campo: tem de escrever um nome para a etiqueta.

en: Add new field: you need to provide a field name.
pt: Adicionar novo campo: tem de escrever um nome para o campo.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
pt: Adicionar novo campo: o nome do campo %field_name é inválido. O nome deve incluir apenas letras minúsculas sem acentos, números e traços inferiores.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
pt: Adicionar novo campo: o campo com o nome %field_name é demasiado longo. O nome está limitado a 32 caracteres, incluindo o prefixo 'field_'.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
pt: Adicionar novo campo: o nome de campo %field_name já existe.

en: Add new field: you need to select a field type.
pt: Adicionar novo campo: tem que seleccionar um tipo de campo.

en: Add new field: you need to select a widget.
pt: Adicionar novo campo: tem que seleccionar um widget.

en: Add new field: invalid widget.
pt: Adicionar novo campo: widget inválido.

en: Add existing field: you need to provide a label.
pt: Adicionar campo existente: tem que indicar um rótulo.

en: Add existing field: you need to select a field.
pt: Adicionar campo existente: tem que seleccionar um campo.

en: Add existing field: you need to select a widget.
pt: Adicionar campo existente: tem que seleccionar um widget.

en: Add existing field: invalid widget.
pt: Adicionar campo existente: widget inválido.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
pt: O campo %field está trancado e não pode ser editado.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
pt: Número máximo de valores que os utilizadores podem introduzir para este campo.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
pt: "Ilimitado" vai colocar um botão "Adicionar mais", por forma a que os utilizadores possam adicionar o número de campos que entenderem.

en: %name must be an integer.
pt: %name deve ser um número inteiro.

en: %name must be a positive integer.
pt: %name deve ser um número inteiro positivo.

en: %name must be a number.
pt: %name deve ser um número.

en: You need to provide a group name.
pt: Você precisa de fornecer um nome de grupo.

en: The group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
pt: O nome do grupo %group_name é inválido. O nome deve conter apenas letras minúsculas não acentuados, números e sublinhados.

en: The group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
pt: O nome do grupo %group_name é muito longo. O nome é limitado a 32 caracteres, incluindo o prefixo "group_.

en: The group name %group_name already exists.
pt: O nome do grupo %group_name já existe.

en: Add new group:
pt: Adicionar novo grupo:

en: Add new group: you need to provide a group name.
pt: Adicionar novo grupo: você precisa fornecer um nome de grupo.

en: Standard group
pt: Grupo padrão

en: Create display groups for CCK fields.
pt: Criar grupos de exibição para campos CCK.

en: Field group: @group in @type
pt: Grupo de campo: @group em @type

en: All fields from this field group on the referenced node.
pt: Todos os campos deste grupo de campo no nó de referência.

en: Field group label
pt: Campo de rótulo de grupo

en: Configure how the field group label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
pt: Configurar o modo como o rótulo de grupo de campo vai ser exibido. Esta opção não tem efeito quando o título "Substituir" opção é ativada, o título do bloco especificado é exibido.

en: Fieldset - Collapsible
pt: Campo definido - dobrável

en: Field group format
pt: Formato de campo de grupo

en: This option allows you to configure the field group format.
pt: Esta opção permite configurar o formato de grupo de domínio.

en: Note that if the field has multiple values, only the first content node will be loaded.
pt: Note que, se o campo tem vários valores, apenas o primeiro nó de conteúdo será carregado.

en: %name: invalid input.
pt: %name: entrada inválida.

en: Only numbers and decimals are allowed in %field.
pt: Apenas números e decimais são permitidos em %field.

en: Only numbers are allowed in %field.
pt: Apenas números são permitidos em %field

en: Only numbers and the decimal character (%decimal) are allowed in %field.
pt: Apenas números e o caracter decimal (%decimal) são permitidos em %field.

en: Note that if the field has multiple values, only the first user will be loaded.
pt: Note que, se o campo tem vários valores, somente o primeiro utilizador será carregado.

en: There are no userreference fields defined.
pt: Não há campos de referência do utilizador definido.

en: Advanced - Users that can be referenced (View)
pt: Avançado - Utilizadores que podem ser referenciados (Vista)

en: View used to select the users
pt: Vista usada para seleccionar os utilizadores

en: %name: invalid user.
pt: %name: utilizador irregular.

en: New field
pt: Novo campo

en: Existing field
pt: Campo existente

en: New group
pt: Novo grupo

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
pt: Adicione campos e grupos ao tipo de conteúdo e ordene-os na estrutura e nos formulários de introdução dos conteúdos.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
pt: Pode adicionar um campo a um grupo arrastando-o para baixo e para a direita desse grupo.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
pt: Nota: Instalar o módulo <a href="!adv_help">Ajuda avançada</a> dar-lhe-á acesso a mais e melhor informação auxiliar.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
pt: Use a caixa de selecção 'Excluir' para excluir um item do valor de !content passado ao modelo do nó.

en: width @width
pt: largura @width

en: height @height
pt: altura @height

en: upscaling allowed
pt: aumento de resolução permitido

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
pt: aleatório entre -@degrees&deg e @degrees&deg

en: If 'On' is selected the frequency options above have no effect.
pt: Se 'Ligado' é seleccionado as opções de frequência acima não têm nenhum efeito.

en: Next Send
pt: Enviar o próximo

en: Date and time to send next publication.
pt: Data e hora para enviar próxima publicação.

en: Send (date)
pt: Enviar (data)

en: Send (hour)
pt: Enviar (hora)

en: Delete !type
pt: Eliminar !type

en: Create feature
pt: Criar funcionalidade

en: Create a new feature.
pt: Criar uma nova funcionalidade.

en: This form will process a content type and one or more fields from that type and export the settings. The export created by this process can be copied and pasted as an import into the current or any other database. The import will add the fields to an existing content type or create a new content type that includes the selected fields.
pt: Este formulário processará o tipo de conteúdo e um ou mais campos desse tipo e exportar as configurações. A exportação criada por este processo pode ser copiada e colada como uma importação na corrente ou em qualquer outro banco de dados. A importação irá adicionar os campos de um tipo de conteúdo existente ou criar um novo tipo de conteúdo que inclui os campos seleccionados.

en: Blocked users
pt: Utilizadores bloqueados

en: Manage features.
pt: Gerir funcionalidades.

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
pt: O ficheiro seleccionado %filename não pode ser carregado. Apenas ficheiros com as seguintes extensões são permitidos: %extensions.
