DaNGO (6.x-1.0-beta1) - en to ro translation catalogue (315 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conţinut

en: Next
ro: Următorul

en: user
ro: utilizator

en: delete
ro: şterge

en: Status
ro: Stare

en: Markup
ro: Cod HTML

en: Suffix
ro: Sufix

en: Delete
ro: Şterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operaţii

en: Content
ro: Conţinut

en: Email address
ro: Adresă de e-mail

en: content
ro: conţinut

en: Type
ro: Tip

en: List
ro: Lista

en: Subject
ro: Subiect

en: Actions
ro: Acţiuni

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Remove
ro: Elimină

en: Subscribe
ro: Abonare

en: Unsubscribe
ro: Dezabonare

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Access control
ro: Control acces

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Action
ro: Acțiune

en: On
ro: Pornit

en: error
ro: eroare

en: Block title
ro: Titlul blocului

en: Taxonomy
ro: Taxonomie

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Content types
ro: Tipuri de conţinut

en: Version
ro: Versiune

en: Available variables are:
ro: Variabilele disponibile sunt:

en: Overview
ro: Privire de ansamblu

en: File
ro: Fişier

en: File path
ro: Cale fişier

en: Edit
ro: Modifică

en: Date
ro: Data

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: None
ro: Nimic

en: Display settings
ro: Setări de afişare

en: This action cannot be undone.
ro: Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Number
ro: Număr

en: Message
ro: Mesaj

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Weight
ro: Greutate

en: Image
ro: Imagine

en: Help text
ro: Text de ajutor

en: Types
ro: Tipuri

en: Required
ro: Necesar

en: none
ro: nimic

en: Settings
ro: Setări

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: Book
ro: Carte

en: Node ID
ro: ID Nod

en: Field
ro: Câmp

en: Label
ro: Etichetă

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Save
ro: Salvare

en: True
ro: Adevărat

en: False
ro: Fals

en: Preset Name
ro: Nume Prestabilit

en: Default
ro: Implicit

en: Update
ro: Actualizare

en: Views
ro: Vizualizări

en: Add
ro: Adăugare

en: View
ro: Afişează

en: Node type
ro: Tip nod

en: ID
ro: Identificator

en: Upload
ro: Încarcă

en: Before
ro: Anterior

en: After
ro: După

en: User
ro: Utilizator

en: Content type
ro: Tip conţinut

en: action
ro: acţiune

en: Continue
ro: Continuă

en: Configure
ro: Configurează

en: Email
ro: E-mail

en: Check
ro: Verifică

en: file
ro: fişier

en: Options
ro: Opţiuni

en: Created
ro: Creat

en: Node
ro: Nod

en: Sent email to %recipient
ro: A fost trimis un e-mail către %recipient

en: Unable to send email to %recipient
ro: Nu se poate trimite e-mail către %recipient

en: The subject of the message.
ro: Subiectul mesajului.

en: All
ro: Toate

en: Active
ro: Activ

en: Year
ro: Anul

en: View arguments
ro: Argumente view

en: Recipients
ro: Destinatari

en: From
ro: De la

en: Custom
ro: Personalizat

en: Roles
ro: Roluri

en: Comment ID
ro: ID Comentariu

en: Signature
ro: Semnătura

en: Filter
ro: Filtru

en: Poll choices
ro: Variante sondaj

en: File ID
ro: ID Fişier

en: File name
ro: Nume fişier

en: Field name
ro: Nume câmp

en: Field type
ro: Tip câmp

en: Global settings
ro: Opţiuni globale

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Widget type
ro: Tip control

en: Contains
ro: Conţine

en: Overridden
ro: Suprascrisă

en: N/A
ro: N/D

en: Delete all
ro: Şterge tot

en: Width
ro: Lăţime

en: Height
ro: Inălţime

en: This field is required.
ro: Acest câmp este obligatoriu.

en: Maximum
ro: Maxim

en: Scale
ro: Scalare

en: Plain text
ro: Text simplu

en: Card Number
ro: Numărul cardului

en: Month
ro: Luna

en: Price
ro: Preţ

en: Amount
ro: Suma

en: Unlimited
ro: Nelimitat

en: Send
ro: Trimitere

en: Code
ro: Cod

en: Recipient
ro: Destinatar

en: security
ro: securitate

en: Example
ro: Exemplu

en: Method
ro: Metodă

en: Week
ro: Săptămână

en: Day
ro: Zi

en: Configuration
ro: Configurare

en: Other
ro: Altele

en: Background color
ro: Culoare fundal

en: Basic
ro: Simplu

en: Not installed
ro: Nu este instalat.

en: Text processing
ro: Procesare text

en: Maximum length
ro: Lungime maximă

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
ro: Lungimea maximă a câmpului în caractere. Se lasă gol pentru a fi nelimitat.

en: Rows
ro: Rânduri

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Override
ro: Înlocuieşte

en: Existing Views
ro: View-uri existente

en: Default Views
ro: Vizualizări implicite

en: Empty text
ro: Text lipsă conţinut

en: Order
ro: Comandă

en: Integer
ro: Număr întreg

en: Save settings
ro: Salvare opţiuni

en: Threshold
ro: Prag

en: Size of textfield
ro: Dimensiune câmp text

en: File attachments
ro: Fişiere ataşate

en: No data available.
ro: Nu existp date disponibile.

en: File Upload
ro: Încărcare Fișier

en: Are you sure you want to delete these items?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi aceste articole ?

en: The items have been deleted.
ro: Articolele au fost şterse.

en: The e-mail address %email has been denied access.
ro: Adresa de e-mail %email are accesul interzis.

en: Refine
ro: Rafinează

en: Replacement value
ro: Valoarea de înlocuire

en: tokens
ro: token-uri

en: Replacement patterns
ro: Modele de înlocuire

en: Allowed values list
ro: Lista valori permise

en: Select list
ro: Listă selecţie

en: Text field
ro: Câmp text

en: Randomize
ro: Aleator

en: Revert
ro: Revenire

en: PHP code
ro: Cod PHP

en: Display fields
ro: Afişare câmpuri

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Production
ro: Producţie

en: warning
ro: atenţie

en: Poll settings
ro: Opţiuni sondaj

en: Style
ro: Stil

en: Track
ro: Urmăreşte

en: Permissions
ro: Permisiuni

en: Your settings have been saved.
ro: Setările au fost salvate.

en: Reversed
ro: Inversat

en: Payment method
ro: Metodă de plată

en: Balance
ro: Sold

en: Changed
ro: Schimbat

en: Thousands separator
ro: Separatorul de sute

en: %type settings
ro: Configurări %type

en: Menu settings
ro: Opţiuni de meniu

en: Path to the "convert" binary
ro: Calea către fişierul binar "convert"

en: <Hidden>
ro: <Ascuns>

en: JPEG quality
ro: Calitate JPEG

en: Comment settings
ro: Opţiuni comentarii

en: Processing
ro: În procesare

en: Storage
ro: Depozitare

en: File upload error. Could not move uploaded file.
ro: Eroare la încărcarea fişierului. Nu s-a putut muta fişierul.

en: Default value
ro: Valoare implicită

en: Comment title
ro: Titlu Comentariu

en: Enable custom alternate text
ro: Activaţi un titlu text alternativ

en: Please wait...
ro: Vă rugăm, aşteptaţi...

en: is
ro: este

en: No content types available.
ro: Nu sunt disponibile tipuri de conţinut.

en: Above
ro: Deasupra

en: Number of values
ro: Număr de valori

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
ro: Atenţie! Modificarea acestei configuraţii după ce au fost introduse deja date poate duce la pierderea de date!

en: Add another item
ro: Adugă alt element

en: Manage fields
ro: Gestiune câmpuri

en: Remove field
ro: Elimină câmp

en: Trimmed
ro: Scurtat

en: Used in
ro: Utilizat în

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
ro: Dacă aveți conținut rămas în acest câmp, acesta va fi pierdut. Această acțiune nu poate fi anulată.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
ro: Aceste configurări se aplică doar câmpului %field aşa cum apare în tipul de conţinut %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
ro: Aceste configurări se aplică câmpului %field în toate tipurile de conţinut în care apare.

en: Save field settings
ro: Salvare configurare câmp

en: The update has encountered an error.
ro: Actualizarea a întâmpinat o eroare.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
ro[0]: 1 obiect a fost procesat cu succes:
ro[1]: @count obiecte au fost procesate cu succes:
ro[2]: @count de obiecte au fost procesate cu succes:

en: Content types that can be referenced
ro: Tipuri de conţinut care pot fi referite

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
ro: Avansat - Noduri care pot fi referite (View)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
ro: Furnizaţi o listă de argumente separate prin virgule care să fie transmise view-ului.

en: Decimal
ro: Zecimal

en: Float
ro: Virgulă mobilă

en: Minimum
ro: Minim

en: Precision
ro: Precizie

en: Decimal marker
ro: Separator zecimale

en: Text area (multiple rows)
ro: Zonă de text (rânduri multiple)

en: file system
ro: fişier sistem

en: The directory %directory does not exist.
ro: Directorul %directory nu există.

en: The directory %directory is not writable
ro: Directorul %directory nu poate fi scris.

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
ro: Directorul %directory nu poate fi scris pentru că nu are permisiunile setate corect.

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
ro: Pentru a vedea cum să corectaţi această situaţie vizitaţi <a href="@url">documentaţia PHP image</a>.

en: GD library
ro: Bibliotecă GD

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
ro: URL-ul %url este invalid. Vă rugăm să introduceţi un URL complet, de genul http://www.exemplu.ro/feed.xml.

en: Allow Upscaling
ro: Se permite mărirea

en: Let scale make images larger than their original size
ro: Se permite scalarea imaginilor în sus.

en: Rotation angle
ro: Unghi rotire

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
ro: Un număr de grade reprezentând unghiul de rotație al imaginii. Numerele pozitive reprezintă rotirea în sensul acelor de ceasornic, numerele negative reprezintă rotirea inversă acelor de ceasornic.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
ro: Generare aleatorie a unghiului de rotație pentru fiecare imagine. Unghiul specificat mai sus va fi folosit ca maxim.

en: Print
ro: Printare

en: Locked
ro: Blocat

en: Account
ro: Cont

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
ro: Eroare de validare, vă rugăm să reîncercaţi. Dacă eroarea persistă, vă rugăm să contactaţi administratorul sitului.

en: Transaction mode
ro: Mod tranzacţie

en: and
ro: şi

en: where
ro: unde

en: Not enabled
ro: Nu este activat

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
ro: Instrucţiuni care vor fi prezentate utilizatorului sub câmp în formular.<br />Marcaje HTML permise: @tags

en: Transaction mode used for processing orders.
ro: Modul tranzacţiei folosite pentru prelucrarea comenzilor.

en: Maximum resolution for Images
ro: Rezoluţia maximă pentru imagini

en: Defines an image field type.
ro: Defineşte un câmp de tip imagine.

en: %name: illegal value.
ro: %name: valoare ilegală.

en: Card Owner
ro: Titularul cardului

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ro: Doar fişierele cu următoarele extensii sunt acceptate: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
ro: Fişierul are %filesize depăşind mărimea maximă a unu fişier de %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
ro: Fişierul are %filesize ceea ce depăşeşte limita de %quota de pe disc.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
ro: Această imagine redimensionată pentru a se încadra în limita maximă de %dimensions pixeli.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
ro: Imaginea este prea mare; dimensiunile maxime fiind de %dimensions pixeli.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
ro: Imaginea este prea mică; dimensiunile minime fiind de %dimensions pixeli.

en: Revision information
ro: Informaţii revizie

en: View used to select the nodes
ro: View utilizat pentru selectarea nodurilor

en: Default image
ro: Imagine implicită

en: The file could not be uploaded.
ro: Fişierul nu a putut fi încărcat.

en: Configure ImageAPI.
ro: Configurează ImageAPI

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
ro: Uneltele de prelucrare a imaginilor %toolkit nu poate procesa corect %function.

en: Node module form.
ro: Formular modul Node.

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
ro: %name: acest câmp nu poate conţine mai mult de @count valori.

en: <em>and</em> where <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
ro: <em>şi</em> unde <strong>%property</strong> este <strong>%value</strong>

en: <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
ro: <strong>%property</strong> este <strong>%value</strong>

en: Javascript Choice Form
ro: Alegere Formular JavaScript

en: Change basic information
ro: Schimbaţi informaţiile de bază

en: Machine-readable name
ro: Nume citibil-maşină

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ro: Numele lizibil de computer poate conţine doar litere mici, numere şi liniuţe de subliniere (underscores).

en: Translation settings
ro: Configuraţie traducere

en: Progress indicator
ro: Indicator progres

en: Bar with progress meter
ro: Bară cu indicator de progres

en: The file upload failed. %upload
ro: încărcarea fişierului a eşuat. %upload

en: URL to file
ro: URL către fişier

en: Starting upload...
ro: Pornire încărcare ...

en: Uploading... (@current of @total)
ro: Se încarcă ... (@current din @total)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
ro: Activat (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
ro: Progres încărcare

en: %name: the value may be no smaller than %min.
ro: %name: valoarea nu trebuie să fie mai mică de %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
ro: %name: valoarea nu trebuie să fie mai mare de %max.

en: Menu module form.
ro: Formular modul Menu.

en: manage fields
ro: gestiune câmpuri

en: » Add a new content type
ro: » Adăugare tip conţinut

en: - Select a field type -
ro: - Selectaţi tip câmp -

en: - Select a widget -
ro: -Selectaţi control -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
ro: Nume câmp (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
ro: Tip de date.

en: Form element to edit the data.
ro: Element de formular pentru editarea datelor.

en: - Select an existing field -
ro: - Selectaţi câmp existent -

en: Field to share
ro: Câmp distribuit

en: Group name (a-z, 0-9, _)
ro: Nume grup (a-z, 0-9, _)

en: Edit basic information
ro: Editare informaţii de bază

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
ro: Numele câmpului lizibil de computer. Acest nume nu poate fi schimbat.

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
ro: Numele lizibil de oameni care să fie folosit ca o etichetă a acestui câmp la tipul de conţinut %type.

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
ro: Tipul de date în care doriţi să salvaţi acest câmp. Această opţiune nu poate fi schimbată.

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
ro: Tipul de element de formular pe care doriţi să-l prezentaţi utilizatorului atunci când se creează un tip de conţinut %type.

en: Updated basic settings for field %label.
ro: Au fost actualizate configuraţiile de bază pentru câmpul %label.

en: %type basic information
ro: Informaţii de bază %type

en: Maximum number of values users can enter for this field.
ro: Numărul maxim de valori pe care un utilizator poate să le introducă pentru acest câmp.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
ro: 'Nelimitat' va oferi un buton de 'Adaugare' astfel încât utilizatorii pot adăuga oricâte valori doresc.

en: %name must be an integer.
ro: %name trebuie să fie un număr întreg.

en: %name must be a positive integer.
ro: %name trebuie să fie un număr întreg pozitiv.

en: %name must be a number.
ro: %name trebuie să fie un număr.

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the nodes that can be referenced.<br />Note:</p>
ro: <p>Alegeţi vederea "modulul Views" care selectează nodurile care pot fi referite.<br />Notă:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
ro: <ul><li>Doar view-urile care au câmpuri pot fi folosite.</li><li>Aceasta va anula configurările "Tipuri de conţinut" de mai sus. Utilizaţi secţiunea "filtre" din Views.</li><li>Utilizaţi secţiunea "câmpuri" pentru a afişa informaţii adiţionale despre nodurile candidate în formularul de crearea/modificare a nodurilor.</li><li>Utilizaţi secţiunea "criteriul de sortare" pentru a determina ordinea în care nodurile candidate vor fi afişate.</li></ul>

en: Only numbers are allowed in %field.
ro: În câmpul %field sunt permise numai numere.

en: New field
ro: Câmp nou

en: Existing field
ro: Câmp existent

en: New group
ro: Grup nou

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
ro: Adăugare câmpurilor şi grupurilor la un tip de conţinut şi aranjarea lor la afişarea conţinutului sau în formularul de introducere date.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
ro: Puteţi adăuga un câmp la un grup prin tragerea lui în jos şi la dreapta grupului.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
ro: Notă: Instalarea modulului <a href="!adv_help">Advanced help</a> vă va oferi un ajutor mai mare şi mai bun.

en: width @width
ro: lăţime @width

en: height @height
ro: înălţime @height

en: upscaling allowed
ro: se permite mărirea

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
ro: aleator între -@degrees&deg şi @degrees&deg
