DaNGO (6.x-1.1-beta1) - en to fi translation catalogue (648 entries)

en: Title
fi: Otsikko

en: Body
fi: Sisältö

en: Next
fi: Seuraava

en: user
fi: käyttäjä

en: delete
fi: poista

en: Status
fi: Tila

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Suffix
fi: Takaliite

en: E-mail
fi: Sähköposti

en: Delete
fi: Poista

en: Submit
fi: Lähetä

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Content
fi: Sisältö

en: Email address
fi: Sähköpostiosoite

en: content
fi: sisältö

en: Type
fi: Tyyppi

en: Subscribers
fi: Tilaajat

en: List
fi: Lista

en: Subject
fi: Aihe

en: Actions
fi: Toimenpiteet

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Remove
fi: Poista

en: Subscribe
fi: Tilaa

en: Unsubscribe
fi: Peru tilaus

en: Description
fi: Kuvaus

en: Language
fi: Kieli

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Currency
fi: Valuutta

en: Action
fi: Toiminto

en: On
fi: Päällä

en: error
fi: virhe

en: Block title
fi: Lohkon otsikko

en: Taxonomy
fi: Luokittelu

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Content types
fi: Sisältötyypit

en: Version
fi: Versio

en: created
fi: luotu

en: Available variables are:
fi: Mahdolliset muuttujat ovat:

en: Overview
fi: Yleiskatsaus

en: File
fi: Tiedosto

en: File path
fi: Tiedostopolku

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Size
fi: Koko

en: Search
fi: Etsi

en: Reset
fi: Palauta oletusarvoihin

en: None
fi: Ei yhtään

en: Display settings
fi: Näyttöasetukset

en: This action cannot be undone.
fi: Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Test
fi: Testi

en: Number
fi: Numero

en: Message
fi: Viesti

en: - None -
fi: - Ei mikään -

en: Weight
fi: Paino

en: Image
fi: Kuva

en: Help text
fi: Ohjeteksti

en: Types
fi: Tyypit

en: Required
fi: Pakollinen

en: none
fi: ei yhtään

en: Settings
fi: Asetukset

en: Name
fi: Nimi

en: edit
fi: muokkaa

en: Import
fi: Tuo

en: Book
fi: Kirja

en: Export
fi: Vie

en: Description field
fi: Kuvauskenttä

en: Node ID
fi: Solmun ID

en: Field
fi: Kenttä

en: Label
fi: Tunnus

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Save
fi: Tallenna

en: True
fi: Oikea

en: False
fi: Väärä

en: Default
fi: Oletus

en: Update
fi: Päivitä

en: Views
fi: Näkymät

en: Add
fi: Lisää

en: View
fi: Näytä

en: Format
fi: Muoto

en: Placeholder tokens
fi: Kirjanmerkit

en: Node type
fi: Solmun tyyppi

en: Teaser
fi: Lyhennelmä

en: Text
fi: Teksti

en: Layout
fi: Ulkoasu

en: Total
fi: Yhteensä

en: Upload
fi: Siirrä

en: Upload image
fi: Siirrä kuva

en: Subscriptions
fi: Tilaukset

en: Before
fi: Ennen

en: After
fi: Jälkeen

en: User
fi: Käyttäjä

en: Content type
fi: Sisältötyyppi

en: action
fi: toiminto

en: Continue
fi: Jatka

en: Configure
fi: Määrittele

en: Email
fi: Sähköpostiosoite

en: Check
fi: Muu suoritus

en: file
fi: tiedosto

en: Options
fi: Valinnat

en: Created
fi: Luotu

en: Node
fi: Solmu

en: Sent email to %recipient
fi: Sähköposti lähetettiin (vastaanottajana %recipient)

en: Unable to send email to %recipient
fi: Sähköpostia ei voitu lähettää (vastaanottajana %recipient)

en: The subject of the message.
fi: Viestin aihe.

en: Include
fi: Sisällytä

en: Exclude
fi: Jätä pois

en: All
fi: Kaikki

en: Active
fi: Toiminnassa

en: Year
fi: Vuosi

en: Block
fi: Lohko

en: View arguments
fi: Näytön argumentit

en: Inline
fi: Avoin

en: Recipients
fi: Vastaanottajat

en: From
fi: Lähettäjä

en: Custom
fi: Oma

en: Roles
fi: Käyttäjäroolit

en: Comment ID
fi: Kommentin ID

en: Signature
fi: Allekirjoitus

en: Filter
fi: Suodatin

en: Poll choices
fi: Äänestyksen valinnat

en: File ID
fi: Tiedoston ID

en: File name
fi: Tiedostonimi

en: File MIME type
fi: Tiedoston MIME tyypit

en: Content field
fi: Sisältökenttä

en: Field name
fi: Kentän nimi

en: Field type
fi: Kentän tyyppi

en: Global settings
fi: Sivuston laajuiset asetukset

en: Fields
fi: Kentät

en: Widget type
fi: Widgetin tyyppi

en: Contains
fi: Sisältää

en: Overridden
fi: Ohitettu

en: Normal
fi: Normaali

en: N/A
fi: Ei saatavilla

en: Delete all
fi: Poista kaikki

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: This field is required.
fi: Tämä kenttä on pakollinen.

en: Maximum
fi: Suurin

en: Scale
fi: Skaalaa

en: Plain text
fi: Puhdas teksti

en: Card Number
fi: Kortin numero

en: Month
fi: Kuukausi

en: Price
fi: Hinta

en: Amount
fi: Määrä

en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

en: State
fi: Tila

en: email
fi: sähköpostiosoite

en: Send
fi: Lähetä

en: Code
fi: Koodi

en: Recipient
fi: Vastaanottaja

en: security
fi: turvallisuus

en: Example
fi: Esimerkki

en: Method
fi: Tapa

en: Week
fi: Viikko

en: Day
fi: Päivä

en: The name of the menu the node belongs to.
fi: Solmun valikon nimi.

en: The vocabulary that the page's first category belongs to.
fi: Sanasto johon sivun ensimmäinen kategoria kuuluu.

en: The name of the category.
fi: Kategorian nimi.

en: The id number of the category.
fi: Kategorian ID.

en: Configuration
fi: Asetukset

en: Other
fi: Muu

en: Background color
fi: Taustaväri

en: Basic
fi: Perusasetukset

en: Color
fi: Väri

en: Sent
fi: Lähetetty

en: Not installed
fi: Asentamatta

en: Filtered text (user selects input format)
fi: Suodatettu teksti (käyttäjä vaalitsee syöttömuodon)

en: Text processing
fi: Tekstin prosessointi

en: Maximum length
fi: Suurin pituus

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
fi: Suurin sallittu kirjainten määrä kentässä. Jätä tyhjäksi mikäli et halua rajoittaa.

en: Rows
fi: Rivejä

en: Anonymous
fi: Anonyymi

en: description
fi: kuvaus

en: Override
fi: Ohita

en: Existing Views
fi: Olemassaolevat näkymät

en: Default Views
fi: Oletusnäkymät

en: Empty text
fi: Tyhjä teksti

en: Order
fi: Järjestys

en: Integer
fi: Muuttuja

en: Credit Card
fi: Luottokortti

en: Profile name
fi: Profiilin nimi

en: text
fi: teksti

en: Save settings
fi: Tallenna asetukset

en: Size of textfield
fi: Tekstikentän koko

en: File attachments
fi: Liitetiedostot

en: Pay
fi: Maksa

en: File Upload
fi: Tiedoston lataus palvelimelle

en: Token
fi: Merkki

en: Are you sure you want to delete these items?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa nämä kohteet?

en: The items have been deleted.
fi: Kohteet on poistettu.

en: The e-mail address %email has been denied access.
fi: Sähköpostiosoitteella %email pääsy on kielletty.

en: Node title
fi: Solmun otsikko

en: Refine
fi: Tarkenna

en: Undo
fi: Kumoa

en: Token actions
fi: Merkkien toimet

en: Replacement value
fi: Korvaava arvo

en: tokens
fi: merkit

en: Replacement patterns
fi: Korvauskuviot

en: User's name
fi: Käyttäjän nimi

en: User's unfiltered name. WARNING - raw user input.
fi: Käyttäjän nimi suodattamattomana. VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto.

en: User's ID
fi: Käyttäjän ID

en: User's email address
fi: Käyttäjän sähköpostiosoite

en: User's registration date
fi: Käyttäjän rekisteröitymispäivä

en: Days since the user registered
fi: Kuinka monta päivää sitten käyttä rekisteröity

en: User's last login date
fi: Käyttäjän viimeisin sisäänkirjautumispäivä

en: Days since the user's last login
fi: Kuinka monta päivää sitten käyttäjä viimeksi kirjautui sisään

en: The current date in the user's timezone
fi: Käyttäjän aikavyöhykkeen tämänhetkinen päivämäärä

en: The URL of the user's profile page.
fi: Käyttäjän profiilinmuokkaussivun osoite.

en: The URL the user's account editing page.
fi: Käyttäjän käyttäjätietojen muokkaussivun osoite.

en: Features
fi: Ominaisuudet

en: Allowed values list
fi: Lista sallituista arvoista

en: Select list
fi: Valintalista

en: Text field
fi: Tekstikenttä

en: Revert
fi: Palauta käyttöön

en: Replacement patterns for @name
fi: Korvauskuvio merkeille @name

en: PHP code
fi: PHP koodi

en: Display fields
fi: Näytä kentät

en: Left
fi: Vasemmalla

en: Right
fi: Oikealla

en: Production
fi: Tuotanto

en: warning
fi: varoitus

en: Poll settings
fi: Kyselyn asetukset

en: Style
fi: Tyyli

en: Track
fi: Seuranta

en: Permissions
fi: Käyttöoikeudet

en: Your settings have been saved.
fi: Asetuksesi on tallennettu.

en: Payment method
fi: Maksutapa

en: Balance
fi: Saldo

en: Changed
fi: Muuttunut

en: completed
fi: päätetty

en: %type settings
fi: %typen asetukset

en: Menu settings
fi: Valikon asetukset

en: Path to the "convert" binary
fi: Hakupolku "muunna" -binääriin

en: <Hidden>
fi: <Piilotettu>

en: The primary identifier for a node.
fi: Syötteet

en: JPEG quality
fi: JPEG-kuvan laatu

en: Comment settings
fi: Kommentoinnin asetukset

en: Processing
fi: Käsitellään

en: Storage
fi: Tallennus

en: File upload error. Could not move uploaded file.
fi: Tiedoston siirto-ongelma. Tiedostoa ei voitu siirtää oikeaan hakemistoon.

en: Default value
fi: Oletusarvo

en: Comment title
fi: Kommentin otsikko

en: Enable custom alternate text
fi: Käytä omaa vaihtoehtoista tekstiä

en: Enable custom title text
fi: Käytä omaa otsikkotekstiä

en: Please wait...
fi: Odota hetki...

en: is
fi: on

en: No content types available.
fi: Yhtään sisällön tyyppiä ei ole saatavilla.

en:  content
fi:  sisältö

en: Above
fi: Yläpuolella

en: Number of values
fi: Arvojen määrä

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
fi: Varoitus! Tämän asetuksen muuttaminen sen jälkeen kun siihen on syötetty sisältöä voi aiheuttaa syötetyn tiedon menetyksen!

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
fi: Sisältömoduuli on CCK:n pakollinen osa. Se sallii käyttäjien ylläpitää kustomoituja kenttiä sisältötyypeissä. Drupalissa sisältötyyppejä käytetään määrittelemään lähetyksen ominaisuuksia kuten kenttien kuvaukset ja otsikot solmujen hallintasivuilla. Käyttämällä sisältömoduulia (ja muita CCK:n mukana tulevia apumoduuleja) voit lisätä uusia kenttiä oletuskenttien Otsikko ja Runko lisäksi. CCK:n ominaisuudet ovat käytettävissä välilehtien kautta <a href="@content-types">sisältötyyppien hallintasivuilla</a>. Löydät lisätietoa sisältötyypeistä myös <a href="@node-help">solmu-moduulin ohjesivulta</a>.

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
fi: Kustomoidut CCK kentät tulevat valinnaisista CCK:n mukana saatavista moduuleista (jokainen niistä on erityyppinen). Voit ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä CCK komponentteja <a href="@modules">moduulisivuilla</a>. CCK:n oletusasennus sisältää:

en: <em>number</em>, which adds numeric field types, in integer, decimal or floating point form. You may define a set of allowed inputs, or specify an allowable range of values. A variety of common formats for displaying numeric data are available.
fi: <em>numero</em>, joka lisää numeeriset kenttätyypit joko muuttujan tai desimaalin muodossa. Voit määritellä sallitut syötteet tai määritellä, miltä väliltä sallittujen arvojen on oltava. Saatavilla on useita eri syöttömuotoja.

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
fi: <em>teksti</em>, joka lis

en: <em>nodereference</em>, which creates custom references between Drupal nodes. By adding a <em>nodereference</em> field and two different content types, for instance, you can easily create complex parent/child relationships between data (multiple "employee" nodes may contain a <em>nodereference</em> field linking to an "employer" node).
fi: <em>solmureferenssi</em>, joka luo kustomoidun referenssin muihin Drupalin solmuihin. Lis

en: <em>userreference</em>, which creates custom references to your sites' user accounts. By adding a <em>userreference</em> field, you can create complex relationships between your site's users and posts. To track user involvement in a post beyond Drupal's standard <em>Authored by</em> field, for instance, add a <em>userreference</em> field named "Edited by" to a content type to store a link to an editor's user account page.
fi: <em>k

en: <em>fieldgroup</em>, which creates collapsible fieldsets to hold a group of related fields. A fieldset may either be open or closed by default. The order of your fieldsets, and the order of fields within a fieldset, is managed via a drag-and-drop interface provided by content module.
fi: <em>kentt

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
fi: Lis

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
fi: Määritä, kuinka tämän sisältötyypin kentät ja kenttien otsikot esitetään solmujen teasereissa ja kokonaisissa solmuissa.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
fi: Määrittele, kuinka tämän sisältötyypin kentät näytetään kontekstia renderöitäessä.

en: Add another item
fi: Lisää vielä yksi tiedosto

en: Full node
fi: Koko solmu

en: Search Index
fi: Hakuindeksi

en: Search Result
fi: Hakutulokset

en: Updating field type %type with module %module.
fi: Päivitettiin kentän tyyppi %type moduulilla %module.

en: Updating widget type %type with module %module.
fi: Päivitettiin widgetin tyyppi %type moduulilla %module.

en: Manage fields
fi: Hallitse kenttiä

en: Remove field
fi: Poista kenttä

en: Allows administrators to define new content types.
fi: Sallii ylläpitäjien määrittää uusia sisältötyyppejä.

en: Trimmed
fi: Trimmattu

en: Used in
fi: Käytetään

en: No fields have been defined for any content type yet.
fi: Yhdellekään sisältötyypille ei vielä ole määritelty kenttiä.

en: no styling
fi: ei stylisointia

en: simple
fi: yksinkertainen

en: fieldset
fi: kenttäryhmä

en: fieldset - collapsible
fi: kenttäryhmä - pienennettävissä

en: fieldset - collapsed
fi: kenttäryhmä - pienennetty

en: Added field %label.
fi: Lisätty kenttä nimellä %label.

en: There was a problem adding field %label.
fi: Ongelma kentän %label lisäämisessä.

en: There was a problem creating field %label.
fi: Ongelma luotaessa kenttää %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
fi: Oletko varma että haluat poistaa kentän %field?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
fi: Jos sinulla on kenttään liitettyä tietoa se poistetaan. Muutosta ei voi perua.

en: Removed field %field from %type.
fi: Poistettu %field tyypistä %type

en: There was a problem deleting %field from %type.
fi: Ongelma poistettaessa kenttää %field sisältötyypistä %type.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
fi: Nämä lisäasetukset tulevat voimaan vain kentälle %field koska se löytyy sisältötyypistä %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
fi: Nämä arvot tulevat voimaan kentälle %field jokaisessa sisältötyypissä missä se esiintyy.

en: Save field settings
fi: Tallenna kentän asetukset

en: The default value PHP code returned an incorrect value.<br/>Expected format: <pre>!sample</pre> Returned value: @value
fi: PHP-koodin palauttama oletusarvo oli v

en: The default value is invalid.
fi: Oletusarvo ei ole sallittu.

en: Saved field %label.
fi: Tallennettu kenttä %label.

en: The update has encountered an error.
fi: Päivityksessä tapahtui virhe.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
fi: Tietokanta on muuttunut ja tieto on joko siirtynyt tai deletoitunut.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
fi: Havaittu ongelma, tietokannan muutokset ei valmistuneet.

en: Processing %title
fi: Prosessoidaan %title

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
fi[0]: 1 kohde käsiteltiin:
fi[1]: @count kohdetta käsiteltiin:

en: Content fields table %old_name has been renamed to %new_name and field instances have been updated.
fi: Sisältötypin kenttätaulu %old_name on uudelleennimetty %new_name ja kenttien instanssit on päivitetty.

en: The content fields table %name has been deleted.
fi: Sisältötyypin kentät sisältävä taulu %name on poistettu.

en: Referenced node ID
fi: Viitatun solmun ID

en: Referenced node title
fi: Viitatun solmun otsikko

en: Raw number value
fi: Raaka lukuarvo

en: Formatted number value
fi: Formatoitu lukuarvo

en: Raw, unfiltered text
fi: Raaka suodattamaton teksti

en: Formatted and filtered text
fi: Formatoitu ja suodatettu teksti

en: Referenced user ID
fi: Viitatun käyttäjän ID

en: Referenced user name
fi: Viitatun käyttäjän nimi

en: Formatted HTML link to referenced user
fi: Formatoitu HTML linkki viitattuun käyttäjään

en: Group multiple values
fi: Ryhmittele useat arvot

en: Content types that can be referenced
fi: Viitattavissa olevat sisältötyypit

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
fi: Syötä pilkuin eroteltu lista näkymälle syötettävistä argumenteista.

en: Title (link)
fi: Otsikko (linkki)

en: Title (no link)
fi: Otsikko (ei linkkiä)

en: Autocomplete text field
fi: Automaattisesti täydentyvä tekstikenttä

en: Decimal
fi: Desimaali

en: Float
fi: Liu'uta

en: Minimum
fi: Pienin

en: Precision
fi: Tarkkuus

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
fi: Tietokantaan tallennettavien numeroiden kokonaismäärä, sisältäen desimaalipilkun oikealla puolella olevat numerot.

en: The number of digits to the right of the decimal.
fi: Numeroiden määrä desimaalin oikealla puolella.

en: Decimal marker
fi: Desimaalimerkki

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
fi: Merkki jonka käyttäjät syöttävät desimaalipilkuksi kaavakkeissa.

en: Allowed values
fi: Sallitut arvot

en: "Minimum" must be a number.
fi: "Pienimmän" tulee olla numero.

en: "Maximum" must be a number.
fi: "Suurimman" on oltava puhelinnumero.

en: Defines numeric field types.
fi: Määrittää numeeriset kenttätyypit

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
fi: Yksittäiselle päälle/pois valintaruudulle määrittele ensiksi 'pois' arvo ja sen jälkeen 'päälle' arvo <strong>sallitut arvot</strong> listaan. Huomaa että valintaruudun otsikkona näytetään 'päälle' arvoa.

en: Check boxes/radio buttons
fi: Valintalaatikot/radionapit

en: Single on/off checkbox
fi: Yksittäinen valintaruutu

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
fi: Määrittää widgetin valintalistoja, valintaruutuja ja radionappeja varten sekä teksti- ja numeerisiä kenttiä varten.

en: Text area (multiple rows)
fi: Tekstialue (useita rivejä)

en: Defines simple text field types.
fi: Määrittää yksinkertaiset tekstikenttätyypit.

en: Global
fi: Yleinen

en: Subscription
fi: Tilaaminen

en: file system
fi: tiedostojärjestelmä

en: Profiles
fi: Profiilit

en: Rate
fi: Arvio

en: ImageMagick reported an error: %error
fi: ImageMagick antoi virheilmoituksen: %error

en: Node type (user-friendly version)
fi: Solmun tyyppi (käyttäjäystävällinen versio)

en: Unfiltered node title. WARNING - raw user input.
fi: Suodattamaton solmun otsikko. VAROITUS - käyttäjän syöttämää raakatietoa.

en: Node author's user id
fi: Solmun luojan käyttäjä ID

en: Node author's user name
fi: Solmun luojan käyttäjänimi

en: Node author's user name. WARNING - raw user input.
fi: Solmun luojan käyttäjänimi. VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto.

en: Contexts
fi: Kontekstit

en: Newsletter
fi: Uutiskirje

en: The directory %directory does not exist.
fi: Hakemistoa %directory ei ole olemassa.

en: The directory %directory is not writable
fi: Hakemistoon %directory ei voida kirjoittaa.

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
fi: Hakemistoon %directory ei voi kirjoittaa, koska sille ei ole asetettu sopivia oikeuksia.

en: File description
fi: Tiedoston kuvaus

en: File size (in bytes)
fi: Tiedoston koko (tavuina)

en: Defines a file field type.
fi: Määrittelee kenttätyypin.

en: Sending
fi: Lähettäminen

en: Active users
fi: Aktiiviset käyttäjät

en: html
fi: HTML

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
fi: PHP:n GD-grafiikkakirjasto puuttuu tai on liian vanha. Lisätietoja ongelman ratkaisemiseksi on saatavissa PHP:n dokumentaation <a href="@url">image documentation</a> -osiosta.

en: GD library
fi: GD-grafiikkakirjasto

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
fi: Osoite %url ei kelpaa. Anna kokonainen osoite, kuten http://www.example.com/feed.xml.

en: Allow Upscaling
fi: Salli ylöspäin skaalaus

en: Let scale make images larger than their original size
fi: Salli skaalauksen tehdä kuvista alkuperäiskuvaa suurempia

en: Rotation angle
fi: Pyörityskulma

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
fi: Kuinka monta astetta kuvaa käännetään. Positiiviiset luvut tarkoittavat myötäpäivään ja negatiiviset vastapäivään.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
fi: Satunnaista jokaisen kuvan kiertokulma. Yllämääritettyä kulmaa käytetään enimmäisarvona.

en: Administer imagecache presets and actions.
fi: Hallinnoi imagecache esiasetuksia ja toimintoja.

en: Print
fi: Tulosta

en: Locked
fi: Lukittu

en: Account
fi: Käyttäjätili

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
fi: Tarkistusvirhe, ole hyvä ja yritä uudelleen. Jos virhe toistuu, ole hyvä ja ota yhteyttä sivuston ylläpitäjään.

en: and
fi: ja

en: where
fi: jossa

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
fi: Osoite, johon käyttäjä ohjataan. Tämä voi olla sisäinen osoite kuten node/1234 tai ulkoinen osoite kuten http://drupal.org.

en: ImageField
fi: Kuvakenttä

en: Not enabled
fi: Ei käytössä

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
fi: Tämän kentän alapuolella syöttökaavakkeessa käyttäjälle näytettävät ohjetekstit.<br/>Sallitut HTML-merkit: @tags

en: &lt;none&gt;
fi: &lt;ei mitään&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
fi: Et saa syöttää PHP koodia.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
fi: Tämä PHP koodi on ylläpitäjän asettama ja se ohittaa kaikki syötetyt arvot.

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
fi: Käytä PHP:tä kentän asetuksiin (vaarallinen - salli käyttö erityistä varovaisuutta käyttäen)

en: Content fieldgroup
fi: Sisällön kenttäryhmä

en: Text to display if group has no data. Note that title will not display unless overridden.
fi: Teksti joka näytetään jos ryhmässä ei ole tietoa. Huomioi että otsikkoa ei näytetä mikäli sitä ei ole ohitettu.

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
fi: Kentän sallitut arvot, syötä yksi per rivi muodossa avain|otsikko. Avain on arvo joka tallennetaan tietokantaan ja sen on oltava yhteensopiva kentän tallennusmuodon kanssa (%type). Otsikko on vaihtoehtoinen ja jos sitä ei ole syötettynä, näytetään ruudulla avain otsikon sijaan.<br>Sallitut HTML merkit: @tags

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
fi: Ylläpitäjä asetti tämän PHP koodin ja se ohittaa kaikki allaolevat arvot.

en: Currency code
fi: Valuuttakoodi

en: The e-mail address %email is already taken.
fi: Sähköpostiosoite %email on jo käytössä.

en: Show @count value(s)
fi: Näytä @count arvo(t)

en: starting from @count
fi: alkaen kohdasta @count

en: Maximum resolution for Images
fi: Maksimiresoluutio kuville

en: Defines an image field type.
fi: Määrittelee kuvakenttä tyypin.

en: Registration
fi: Rekisteröinti

en: @label (!name) - Allowed values
fi: @label (!name) - Sallitut arvot

en: %name: illegal value.
fi: %: kielletty arvo.

en: Card Owner
fi: Kortin omistaja

en: Expiration Month
fi: Erääntymiskuukausi

en: Expiration Year
fi: Erääntymisvuosi

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
fi: Vain seuraavat tiedostopäätteet ovat sallittuja: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
fi: Tiedostokoko %filesize ylittää suurimman tiedostokoon rajan %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
fi: Tiedoston koko on %filesize, mikä ylittää sinulle sallitun käyttörajan %quota.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
fi: Kuvan kokoa muutettiin vastaamaan suurinta sallittua kokoa %dimensions pistettä.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
fi: Kuva on liian suuri. Suurin sallittu koko on %dimensions pikseliä.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
fi: Siirretty kuva on liian pieni; vähimmäismitta kuvalle on %dimensions pikseliä.

en: Autocomplete matching
fi: Automaattinen täydennys

en: Starts with
fi: Alkaa

en: Populate a field
fi: Populoi kenttä

en: Select the machine-name of the field.
fi: Valitse kentän koneluettava nimi.

en: Revision information
fi: Version tiedot

en: Default image
fi: Oletuskuva

en: Use default image
fi: Käytä oletuskuvaa

en: Choose a image that will be used as default.
fi: Valitse kuva, jota käytetään oletuksena.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height.
fi: Suurin sallittu kuvakoko muodossa LEVEYSxKORKEUS (esim 640x480).  Aseta arvoksi 0, jos ei rajoitusta.  Jos suurempi kuva siirretään, sen kokoa pienennetään vastaamaan annettua leveyttä ja korkeutta.

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
fi: Tätä tekstiä käyttävät ruudunlukijat, hakukoneet sekä muut tilanteet joissa kuvan lataaminen ei onnistu.

en: The file could not be uploaded.
fi: Tiedoston lataaminen epäonnistui.

en: Configure ImageAPI.
fi: ImageAPI:n asetukset

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
fi: Valittu grafiikkakirjasto %toolkit ei kykene suorittamaan toimintoa %function oikein.

en: GD Image Rotation
fi: GD-grafiikkakirjaston kiertotoiminto

en: Low Quality / Poor Performance
fi: Huono laatu / Heikko suorituskyky

en: GD Image Filtering
fi: GD-grafiikkakirjaston suotimet

en: ImageAPI GD Memory Limit
fi: ImageAPI GD-grafiikkakirjaston muistirajoitus

en: Node module form.
fi: Solmumoduulin syöttökaavake.

en: Locale module form.
fi: Käännösten moduulilomake.

en: Taxonomy module form.
fi: Luokittelun moduulilomake.

en: All tokens for node creation dates can also be used with with the "mod-" prefix; doing so will use the modification date rather than the creation date.
fi: Kaikkia solmujen luontipäiviä voidaan käyttää myös "mod-" etuliitteen kanssa; etuliitettä käytettäessä järjestelmä käyttää solmun muokkauspäivää luontipäivän sijaan.

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
fi: Suodattamatonta valikkopolku (kuten kuvattuna muropolussa) poislukien Etusivu tai [menu]. Eroteltuina "/" merkeillä.

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
fi: %name: kentällä ei voi olla enempää arvoja kuin @count.

en: Name of top taxonomy term
fi: Ylätason luokittelutermin nimi

en: Unfiltered name of top taxonomy term. WARNING - raw user input.
fi: Suodattamaton ylätason luokittelutermi. VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto.

en: ID of top taxonomy term
fi: Ylätason luokittelutermin ID

en: The id number of the category's parent vocabulary.
fi: Kategorian isäntäsanaston ID.

en: The unfiltered vocabulary that the page's first category belongs to. WARNING - raw user input.
fi: Ensimmäisen sivun kategorian sanaston nimi suodattamattomana. VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto.

en: The unfiltered name of the category. WARNING - raw user input.
fi: Kategorian nimi suodattamattomana. VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto.

en: '@column' => value for @column
fi: '@column' => arvo sarakkeelle @column

en: return array(
      0 => array(@columns),
      // You'll usually want to stop here. Provide more values
      // if you want your 'default value' to be multi-valued:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );
fi: palauttaa array(
      0 => array(@columns),
      // Haluat useimmiten lopettaa t

en: <em>and</em> where <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
fi: <em>ja</em> missä <strong>%property</strong> on <strong>%value</strong>

en: <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
fi: <strong>%property</strong> on <strong>%value</strong>

en: Token replacement patterns
fi: Merkkien korvauskuviot

en: Comment's node ID
fi: Kommenttisolmun ID

en: Comment title. WARNING - raw user input
fi: Kommentin otsikko. VAROITUS - käyttäjän syöttämää raakatietoa.

en: Comment body
fi: Kommentin runko

en: Comment body. WARNING - raw user input
fi: Kommentin runko. VAROITUS - käyttäjän syöttämää raakatietoa.

en: Comment author's user id
fi: Kommentin jättäjän käyttäjä ID

en: Comment author's user name
fi: Kommentin jättäjän käyttäjänimi

en: Comment author's user name. WARNING - raw user input
fi: Kommentin jättäjän käyttäjänimi. VAROITUS - käyttäjän syöttämää raakatietoa.

en: Comment author's home page.
fi: Kommentin jättäjän kotisivu.

en: Comment author's e-mail.
fi: Kommentin jättäjän sähköpostiosoite.

en: Comment author's e-mail. WARNING - raw user input.
fi: Kommentin jättäjän sähköpostiosoite. VAROITUS - käyttäjän syöttämää raakatietoa.

en: Comment creation year (four digit)
fi: Kommentin luontivuosi (neljän numeron esitystapa)

en: Comment creation year (two digit)
fi: Kommentin luontikuukausi (kahden numeron esitystapa)

en: Comment creation month (full word)
fi: Kommentin luontikuukausi (koko sana)

en: Comment creation month (abbreviated)
fi: Kommentin luontikuukausi (lyhennettynä)

en: Comment creation month (two digit, zero padded)
fi: Kommentin luontikuukausi (kahdella numerolla, etunollalla)

en: Comment creation month (one or two digit)
fi: Kommentin luontikuukausi (yhden tai kahden numeron esitystapa)

en: Comment creation week (two digit)
fi: Kommentin luontiviikko (kahden numeron esitystapa)

en: Comment creation date (day of month)
fi: Kommentin luontipäivämäärä (kuukaudenpäivä)

en: Comment creation day (full word)
fi: Kommentin luontipäivä (koko sana)

en: Comment creation day (abbreviation)
fi: Kommentin luontipäivä (lyhennettynä)

en: Comment creation day (two digit, zero-padded)
fi: Kommentin luontipäivä (kahdella numerolla, etunollalla)

en: Comment creation day (one or two digit)
fi: Kommentin luontipäivä (yhden tai kahden numeron esitystapa)

en: Node language
fi: Solmun kieli

en: Node author's e-mail.
fi: Solmun luojan sähköpostiosoite.

en: Node author's e-mail. WARNING - raw user input.
fi: Solmun luojan sähköpostiosoite. VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto.

en: Name of top term's vocabulary
fi: Ylätason luokittelutermin nimi

en: Unfiltered name of top term's vocabulary. WARNING - raw user input.
fi: Suodattamaton ylätason luokittelutermin nimi. VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto.

en: ID of top term's vocabulary
fi: Termin sanaston ID

en: Node creation year (four digit)
fi: Solmun luontivuosi (neljän numeron esitystapa)

en: Node creation year (two digit)
fi: Solmun luontivuosi (kahden numeron esitystapa)

en: Node creation month (full word)
fi: Solmun luontikuukausi (koko sana)

en: Node creation month (abbreviated)
fi: Solmun luontikuukausi (lyhennettynä)

en: Node creation month (two digit, zero padded)
fi: Solmun luontikuukausi (kaksi numeroa, etunollalla)

en: Node creation month (one or two digit)
fi: Solmun luontikuukausi (yhden tai kahden numeron esitystapa)

en: Node creation week (two digit)
fi: Solmun luontiviikko (kahden numeron esitystapa)

en: Node creation date (day of month)
fi: solmun luontipäivämäärä (kuukaudenpäivä)

en: Node creation day (full word)
fi: Solmun luontipäivä (koko sana)

en: Node creation day (abbreviation)
fi: Solmun luontipäivä (lyhennelmä)

en: Node creation day (two digit, zero-padded)
fi: Solmun luontipäivä (kaksi numeroa, etunollalla)

en: Node creation day (one or two digit)
fi: Solmun luontipäivä (kahden numeron esitystapa)

en: The name of the menu the node belongs to. WARNING - raw user input.
fi: Solmun valikon nimi. VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto.

en: The unfiltered menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /. WARNING - raw user input.
fi: Suodattamatonta valikkopolku (kuten kuvattuna muropolussa) poislukien Etusivu tai [menu]. Eroteltuina "/" merkeillä. VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto.

en: The text used in the menu as link text for this item.
fi: Tämän elementin valikon linkkinä käytettävä teksti.

en: The unfiltered text used in the menu as link text for this item. WARNING - raw user input.
fi: Suodattamatonta tekstiä linkkitekstinä tälle elementille. VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto.

en: The title of the node's book parent.
fi: Kirjasivun solmun isäntäsivun otsikko.

en: The id of the node's book parent.
fi: Kirjasivun solmun isäntäsivun ID.

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
fi: Kirjasivun hierarkian kaikkien isäntäsivujen otsikot.

en: The unfiltered title of the node's book parent. WARNING - raw user input.
fi: Kirjasivun isäntäsivun otsikko suodattamattomana. VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto.

en: The unfiltered titles of all parents in the node's book hierarchy. WARNING - raw user input.
fi: Kirjasivun hierarkian kaikkien isäntäsivujen otsikot suodattamattomina. VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto.

en: The name of the currently logged in user.
fi: Tällä hetkellä sisäänkirjautuneen käyttäjän nimi.

en: The user ID of the currently logged in user.
fi: Tällä hetkellä sisäänkirjautuneen käyttäjän ID.

en: The email address of the currently logged in user.
fi: Tällä hetkellä sisäänkirjautuneen käyttäjän sähköpostiosoite.

en: The url of the current Drupal website.
fi: Tämänhetkisen Drupal-sivuston osoite.

en: The name of the current Drupal website.
fi: Tämänhetkisen Drupal-sivuston nimi.

en: The slogan of the current Drupal website.
fi: Tämänhetkisen Drupal-sivuston slogan.

en: The mission of the current Drupal website.
fi: Tämänhetkisen Drupal-sivuston missiolauseke.

en: The contact email address for the current Drupal website.
fi: Tämänhetkisen Drupal-sivuston yhteyssähköpostiosoite.

en: The current date on the site's server.
fi: Sivuston palvelimen tämänhetkinen päivämäärä.

en: The current year (four digit)
fi: Tämänhetkinen vuosi (neljän numeron näyttötapa)

en: The current year (two digit)
fi: Tämänhetkinen vuosi (kahden numeron näyttötapa)

en: The current month (full word)
fi: Tämänhetkinen kuukausi (koko sana)

en: The current month (abbreviated)
fi: Tämänhetkinen kuukausi (lyhennettynä)

en: The current month (two digit, zero padded)
fi: Tämänhetkinen kuukausi (kaksi numeroa, etunollalla)

en: The current month (one or two digit)
fi: Tämänhetkinen kuukausi (yhden tai kahden numeron näyttötapa)

en: The current week (two digit)
fi: Tämänhetkinen viikko (kahden numeron näyttötapa)

en: The current date (day of month)
fi: Tämänhetkinen päivämäärä (kuukaudenpäivä)

en: The current day (full word)
fi: Tämänhetkinen päivä (koko sana)

en: The current day of week (abbreviation)
fi: Tämänhetkinen viikonpäivä (lyhennelmä)

en: The current day (two digit, zero-padded)
fi: Tämänhetkinen päivä (kaksi numeroa, etunollalla)

en: The current day (one or two digit)
fi: Tämänhetkinen päivä (kahden numeron näyttötapa)

en: The current page number for paged lists
fi: Tämänhetkinen sivunumero sivutettuja listoja varten

en: A randomly generated SHA1 hash.
fi: Satunnaisesti luotu SHA1 koodi.

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
fi: Tämänhetkinen aikaleima sekunteina tammikuun 01.01.1970 lähtien.

en: A randomly generated single-digit number.
fi: Satunnaisesti luotu yksinumeroinen luku.

en: A randomly generated three-digit number.
fi: Satunnaisesti luotu kolminumeroinen luku.

en: A randomly generated ten-digit number.
fi: Satunnaisesti luotu kymmennumeroinen luku.

en: Randomly generated single-digit letter.
fi: Satunnaisesti luotuja yksimerkkinen kirjain.

en: Randomly generated three-digit letters.
fi: Satunnaisesti luotu kolmimerkkinen kirjainyhdistelmä.

en: Randomly generated ten-digit letters.
fi: Satunnaisesti luotu kymmenmerkkinen kirjainyhdistelmä.

en: Display a tokenized message to the user
fi: Näytä merkitetty viesti käyttäjälle

en: Send tokenized e-mail
fi: Lähetä merkitetty sähköposti

en: Redirect to a tokenized URL
fi: Uudelleenohjaa merkitettyyn osoitteeseen.

en: The email address to which the message should be sent.
fi: Sähköpostiosoitteet joihin viestit lähetetään.

en: The message that should be sent.
fi: Lähetettävä viesti.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
fi: Kirjanmerkkejä voidaan käyttää luotaessa osoitetta. Jotkut merkeistä eivät ehkä ole käytössä riippuen siitä missä kontekstissa niiden toiminta laukaistaan.

en: The message to be displayed to the current user.
fi: Tämänhetkiselle käyttäjälle näytettävä viesti.

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
fi: Seuraavia kirjanmerkkejä voidan käyttää yksilöidyssä viestissä. Jotkut merkeistä eivät mahdollisesti ole käytettävisä riippuen siitä missä kontekstissa ne laukaistaan.

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
fi: Seuraavia kirjanmerkkejä voidan käyttää osoitteessa. Jotkut merkeistä eivät mahdollisesti ole käytettävisä riippuen siitä missä kontekstissa ne laukaistaan.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
fi: Tarjoaa jaetun APIn jonka avulla voidaan korvata tekstuaaliset kirjanmerkit itse tiedolla.

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
fi: Tarjoaa pohjan joiden päälle voit rakentaa omat merkkisi.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
fi: Tarjoaa muokattuja versioita Drupalin ytimen toimista käyttäen Merkit moduulia.

en: Javascript Choice Form
fi: JavaScript-lomake

en: Change basic information
fi: Muokkaa perustietoja

en: Fieldset
fi: Kenttäryhmä

en: Machine-readable name
fi: Koneellisesti luettava nimi

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
fi: Järjestelmää varten tarkoitettu nimi voi sisältää vain pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: Translation settings
fi: Kääntämisen asetukset

en: File name without extension
fi: Tiedoston nimi ilman päätettä

en: File extension
fi: Tiedostopääte

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
fi: Otsikko on työkaluvihjeenä näytettävä teksti hiiren ollessa kuvan päällä.

en: Progress indicator
fi: Edistymisentunnistin

en: Bar with progress meter
fi: Palkki edistymisentunnistimella

en: The file upload failed. %upload
fi: Tiedoston lataus epäonnistui. %upload

en: URL to file
fi: Tiedoston osoite

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
fi: Tapahtui peruuttamaton virhe. Tiedoston koko todennäköisesti ylitti palvelimen suurimman tuetun tiedostokoon (@size).

en: Starting upload...
fi: Aloitetaan lataus...

en: Uploading... (@current of @total)
fi: Ldataan... (@current / @total)

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
fi: Palvelimesi on kykenevä näyttämään latausprosessin etenemisen mutta et ole asentanut tarvittavia kirjastoja. On suositeltavaa että asennat joko <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library:n</a> (suositeltava) tai <a href="http://us2.php.net/apc">APC:n</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
fi: Palvelimesi on kykenevä näyttämään tiedoston latauksen etenemisen käyttäen APC RCF1867. Huomaathan että kirjasto tukee ainoastaan yhden latauksen esittämistä kerrallaan. On suositeltavaa että käyttäisit <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress libraryä</a> mikäli mahdollista.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
fi: Palvelimesi ei kykene esittämään latauksen edistymistä. Latauksen edistymisen esittäminen vaatiii että PHP-asennustasi suoritetaan mod_php:llä eikä FastCGI:llä.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
fi: Palvelimesi on kykenevä näyttämään tiedoston latauksen etenemisen APC:n kautta mutta se ei ole käytössä. Lisää koodi <code>apc.rfc1867 = 1</code> php.ini tiedostoosi. Vaihtoehtoisesti on suositeltavaa että käyttäisit <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress libraryä</a>joka tukee useamman kuin yhden yhtäaikaisen tiedostolatauksen etenmisen esittämistä.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
fi: Otettiin käyttöön (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
fi: Otettiin käyttöön (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
fi: Latausprosessi

en: Form settings
fi: Lomakkeen asetukset

en: Type of group.
fi: Ryhmän tyyppi.

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
fi: Jos valitsematta, jokainen arvo kent

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
fi: Jotkut päivityksistä ovat ajamatta. Palaa <a href="@update-php">update.php</a>:hen ja suorita puuttuvat päivitykset.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
fi: Jotkut päivityksistä ovat ajamatta.<br/>Aja uudelleen päivitysscripti.

en: Menu module form.
fi: Valikkomoduulin sy

en: Book module form.
fi: Book moduulin syöttökaavake.

en: Poll module choices.
fi: Poll moduulin valinnat.

en: Upload module form.
fi: Moduulin latauskaavake.

en: Updates for CCK-related modules are not run until the modules are enabled on the <a href="@admin-modules-path">administer modules page</a>. When you enable them, you'll need to return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
fi: CCK:hon liittyvien moduulien päivitykset ajetaan vasta kun moduulit ovat käytössä <a href="@admin-modules-path">moduulien ylläpitosivuilla</a>. Kun otat ne käyttöön, sinun on ajettava uudelleen <a href="@update-php">update.php</a> suorittaaksesi puuttuvat päivitykset.

en: !module.module has updates but cannot be updated because content.module is not enabled.<br />If and when content.module is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
fi: !module.module on p

en: !module.module has updates and is available in the modules folder but is not enabled.<br />If and when it is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
fi: !module.module on p

en: CCK - No Views integration
fi: CCK - Ei näkymien integraatiota

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
fi: CCK kenttien integraatio Views moduuliin vaatii vähintään Views version 6.x-2.0-rc2 tai uudemman.

en: manage fields
fi: hallinnoi kenttiä

en: » Add a new content type
fi: Lisää uusi sisältötyyppi

en: @field_name (Locked)
fi: @field_name (Lukittu)

en: This content type has inactive fields. Inactive fields are not included in lists of available fields until their modules are enabled.
fi: Sisältötyypillä on käytöstä poistettuja kenttiä. Käytöstä poistettuja kenttiä ei listata saatavilla olevien kenttien listassa mikäli niiden moduulit eivät ole käytössä.

en: !field (!field_name) is an inactive !field_type field that uses a !widget_type widget.
fi: !field (!field_name) on ei-aktiivinen !field_type kentt

en: - Select a field type -
fi: - Valitse kentän tyyppi -

en: - Select a widget -
fi: - Valitse widgetti -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
fi: Kentän nimi (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
fi: Tallennettavan tiedon tyyppi

en: Form element to edit the data.
fi: Lomake-elementti tiedon muokkaamiseksi.

en: - Select an existing field -
fi: Valitse olemassaoleva kentt

en: Field to share
fi: Jaettava kenttä

en: Group name (a-z, 0-9, _)
fi: Ryhmän nimi (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
fi: Lisää uusi kenttä: sinun on annettava kentälle otsikko.

en: Add new field: you need to provide a field name.
fi: Lisää uusi kenttä: sinun on annettava kentälle nimi.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
fi: Lisää uusi kenttä: nimi %field_name on kielletty. Nimi saa sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
fi: Lisää uusi kenttä: kentän nimi %field_name on liian pitkä. Suurin sallittu pituus on 32 merkkiä mukaanlukien etuliite 'field_'.

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
fi: Lisää uusi kenttä: nimi 'field_instance' on varattu järjestelmän käyttöön.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
fi: Lisää uusi kenttä: kenttä nimellä %field_name on jo olemassa.

en: Add new field: you need to select a field type.
fi: Lisää uusi kenttä: sinun on valittava kentän tyyppi.

en: Add new field: you need to select a widget.
fi: Lisää uusi kenttä: sinun on valittava widgetti.

en: Add new field: invalid widget.
fi: Lisää uusi kenttä: widgettiä ei löytynyt.

en: Add existing field: you need to provide a label.
fi: Lisää olemassaoleva kenttä: sinun on annettava kentälle otsikko.

en: Add existing field: you need to select a field.
fi: Lisää olemassaoleva kenttä: sinun on valittava kenttä.

en: Add existing field: you need to select a widget.
fi: Lisää olemassaoleva kenttä: sinun on valittava widgetti.

en: Add existing field: invalid widget.
fi: Lisää olemassaoleva kenttä: widgettiä ei löytynyt.

en: The field %label cannot be added to a content type because it is locked.
fi: Kenttää %label ei voida lisätä sisältötyyppiin koska se on lukittu.

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
fi: Sisältötyypissä ei vielä ole määritetyjä kenttiä. Voit lisätä uusia kenttiä <a href="@link">Kenttien hallintasivulla</a>.

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
fi: Koneen luettavaksi tarkoitettu nimi kent

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
fi: Ihmisten luettavaksi tarkoitettu nimi kent

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
fi: Haluamasi talletustyyppi kent

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
fi: Haluamasi käyttäjälle näytettävä syöttöelementin muoto luotaessa kenttää sisältötyypissä %type.

en: Updated basic settings for field %label.
fi: Päivitettiin kentän %label perusasetukset.

en: There was a problem updating the basic settings for field %label.
fi: Ongelma kentän %label perusasetusten päivittämisessä.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be removed.
fi: Kenttä on <strong>lukittu</strong> eikä sitä voi poistaa.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
fi: Kenttä %field on lukittuna eikä sitä voi muokata.

en: %type basic information
fi: %typen perustiedot

en: Advanced usage only: PHP code that returns a default value. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>To figure out the expected format, you can use the <em>devel load</em> tab provided by <a href="@link_devel">devel module</a> on a %type content page.
fi: Ainoastaan edistyneemp

en: Maximum number of values users can enter for this field.
fi: Syötä, kuinka monta arvoa käyttäjä voi enimmillään syöttää kenttään.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
fi: 'Rajoittamaton' lisää näkymään 'lisää elementtejä' napin jotta käyttäjä voi lisätä niin paljon arvoja kuin haluaa.

en: The PHP code for 'default value' returned @value, which is invalid.
fi: PHP-koodi 'oletusaarvolle' palautti @value joka ei ole sallittu.

en: %name must be an integer.
fi: %namen on oltava muuttuja.

en: %name must be a positive integer.
fi: %name on oltava positiivinen muuttuja.

en: %name must be a number.
fi: %namen on oltava numero.

en: You should make sure that the used field exists in the given content type.
fi: Sinun on syytä varmistaa että käytetty kenttä on olemassa annetussa sisältötyypissä.

en: Advanced: Specify the fields value with PHP code
fi: Edistyneempi: Määrittele kentän arvo PHP koodilla

en: Advanced usage only: PHP code that returns the value to set. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>Using <a href="@link_devel">devel.module's</a> 'devel load' tab on a content page might help you figure out the expected format.
fi: Ainoastaan edistyneempään käyttöön: PHP-koodi joka palauttaa asetettavan arvon. Ei tulisi sisältää PHP-tagejä &lt;?php ?&gt;. Jos kentään on syötettynä koodia, sen palauttama arvo ohittaa yllämainitun arvon.

en: You have to return the default value in the expected format.
fi: Sinun on palautettava oletusarvo odotetussa muodossa.

en: Populate @node's field '@field'
fi: Populoi solmun @node kenttä '@field'

en: Field has value
fi: Kentällä on arvo

en: You should make sure that the used field exists in the given content type. The condition returns TRUE, if the selected field has the given value.
fi: Sinun tulee varmistaa ett

en: Field has changed
fi: Kenttä on päivitetty

en: Content containing changes
fi: Muotoksia sisältävä sisältö

en: Content not containing changes
fi: Muutoksia sisältämätön sisältö

en: @node's field '@field' has value
fi: Solmun @node kentällä '@field' on arvo

en: Select the machine-name of the field to look at.
fi: Valitse koneen luettavaksi tarkoitettu nimi kentälle

en: @node's field '@field' has been changed
fi: Solmun @node kenttä '@field' on päivitetty

en: Referenced node unfiltered title. WARNING - raw user input.
fi: Viitatun solmun suodattamaton otsikko, VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto

en: Formatted html link to the referenced node.
fi: Formatoitu HTML linkki viitattuun solmuun.

en: Relative path alias to the referenced node.
fi: Relatiivinen polku viitattuun solmuun.

en: Absolute path alias to the referenced node.
fi: Absoluuttinen polku viitattuun solmuun.

en: Relative path alias to the referenced user.
fi: Relatiivinen polku viitattuun käyttäjään

en: Absolute path alias to the referenced user.
fi: Absoluuttise4n polun alias viitattuun käyttäjään

en: Field on the referenced node.
fi: Viitatun solmun kenttä.

en: Select a formatter.
fi: Valitse muokkaaja.

en: <No value>
fi: <Ei arvoa>

en: Widget label (@label)
fi: Widgetin otsikko (@label)

en: Custom label
fi: Kustomoitu otsikko

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fi: Delta sallii sinun valita, mitä kenttää käytetään avaimena moniarvoisessa kentässä. Valitse "1" käyttääksesi ensimmäistä arvoa, "2" käyttääksesi toista arvoa jne. Jos valitset "Kaikki", jokainen kentäön arvoista luo uuden rivin mistä saattaa seurata duplikaatteja.

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field will be used for sorting. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fi: Delta sallii sinun valita, mitä moniarvoisen kentän arvoa käytetään lajittelussa. Valitse "1" käyttääksesi ensimmäistä arvoa, "2" käyttääksesi toista arvoa jne. Jos valitset "Kaikki", jokainen kentäön arvoista luo uuden rivin mistä saattaa seurata duplikaatteja.

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
fi: <ul><li>Ainoastaan kenttiä sisältävät näkymät toimivat tässä.</li><li>Tämä ohittaa ylläolevan "Sisältötyypit" asetuksen. Käytä sen sijaan näkymien "suodattimet" osiota.</li><li>Käytä näkymien "suodattimet" osiota näyttääksesi lisätietoa kandidaateista solmujen luonti- ja muokkaussivulla.</li><li>Käytä näkymien "lajittelutapa" osiota määrittääksesi mitkä solmukandidaatit näytetään.</li></ul>

en: %name: invalid input.
fi: %name: kielletty syöte.

en: Only numbers are allowed in %field.
fi: Vain numerot ovat sallittuja kentässä %field

en: New field
fi: Uusi kenttä

en: Existing field
fi: Olemassaoleva kenttä

en: New group
fi: Uusi ryhmä

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
fi: Lisää kenttäryhmiä sisältötyyppiin ja järjestele ne solmua tulostettaessa sekä solmun muokkauskaavakkeessa.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
fi: Voit lisätä kentän ryhmään vetämällä sen haluamasi ryhmän oikealle alapuolelle.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
fi: Huomio: Jos asennat <a href="!adv_help">Laajennettu Apu</a> moduulin saat tarkempaa apua CCK moduulin käyttöön.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
fi: Käytä 'sulje pois' valintaruutua jos haluat että kenttää ei tulosteta solmun sivulla.

en: width @width
fi: leveys @width

en: height @height
fi: korkeus @height

en: upscaling allowed
fi: ylöspäin skaalaus sallittu

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
fi: satunnainen välillä -@degrees&deg ja @degrees&deg

en: The {users}.uid of the user who is associated with the file.
fi: Tiedostoon liittyvän käyttäjän {users}.uid.

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
fi: Tiedostoa %filename ei voida ladata. Sallitu tiedostopäätteet: %extensions.
