DaNGO (6.x-1.3-beta1) - en to pl translation catalogue (619 entries)

en: Title
pl: Tytuł

en: Body
pl: Treść

en: Next
pl: Dalej

en: user
pl: użytkownik

en: delete
pl: usuń

en: Prefix
pl: Przedrostek

en: Suffix
pl: Przyrostek

en: Delete
pl: Usuń

en: Submit
pl: Dodaj

en: Operations
pl: Czynności

en: Content
pl: Zawartość

en: Email address
pl: Adres e-mail

en: content
pl: zawartość

en: Type
pl: Typ

en: subscribe
pl: Dołącz

en: Subscribers
pl: Członkowie

en: List
pl: Lista

en: Subject
pl: Temat

en: Actions
pl: Działania

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Remove
pl: Usuń

en: Subscribe
pl: Powiadamiaj

en: Unsubscribe
pl: Anuluj powiadomienia

en: Description
pl: Opis

en: Language
pl: Język

en: Disabled
pl: Wyłączony

en: Enabled
pl: Włączony

en: Currency
pl: Waluta

en: Action
pl: Działanie

en: On
pl: Włączony

en: error
pl: błąd

en: Block title
pl: Tytuł bloku

en: Taxonomy
pl: Kategorie

en: Yes
pl: Tak

en: No
pl: Nie

en: Content types
pl: Rodzaje zawartości

en: Version
pl: Wersja

en: Available variables are:
pl: Dostępne zmienne to:

en: Overview
pl: Przegląd

en: File
pl: Plik

en: File path
pl: Ścieżka do plików

en: Edit
pl: Edytuj

en: Date
pl: Data

en: Size
pl: Wielkość

en: Search
pl: Szukaj

en: Reset
pl: Przywróć

en: None
pl: Brak

en: Display settings
pl: Ustawienia wyświetlania

en: This action cannot be undone.
pl: Operacja jest nieodwracalna.

en: Number
pl: Liczba

en: Message
pl: Wiadomość

en: - None -
pl: - Brak -

en: Weight
pl: Waga

en: Image
pl: Zdjęcie

en: Help text
pl: Objaśnienia

en: Types
pl: Rodzaje

en: Required
pl: Wymagane

en: none
pl: brak

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Name
pl: Nazwa

en: edit
pl: edytuj

en: Import
pl: Importuj

en: Book
pl: Książka

en: Export
pl: Eksportuj

en: Description field
pl: Pole opisu

en: categories
pl: kategorie

en: Field
pl: Pole

en: Label
pl: Etykieta

en: Preview
pl: Podgląd

en: Save
pl: Zachowaj

en: True
pl: Prawda

en: False
pl: Fałsz

en: Preset Name
pl: Nazwa zestawu

en: Default
pl: Domyślny

en: Update
pl: Aktualizuj

en: Artist
pl: Artysta

en: Genre
pl: Kategoria

en: Schedule
pl: Harmonogram

en: Views
pl: Widoki

en: Add
pl: Dodaj

en: View
pl: Pokaż

en: Manage
pl: Zarządzaj

en: Placeholder tokens
pl: Wzorce

en: Teaser
pl: Skrót

en: Text
pl: Tekst

en: Layout
pl: Układ

en: Total
pl: Razem

en: ID
pl: Identyfikator

en: Upload
pl: Wysyłanie plików

en: Upload image
pl: Wyślij obraz

en: Subscriptions
pl: Powiadomienia

en: Before
pl: Przed

en: After
pl: Po

en: User
pl: Użytkownik

en: Content type
pl: Rodzaj zawartości

en: action
pl: działanie

en: Continue
pl: Kontynuuj

en: Configure
pl: Konfiguruj

en: Check
pl: Sprawdź

en: file
pl: plik

en: Options
pl: Opcje

en: Created
pl: Utworzono

en: Node
pl: Węzeł

en: Sent email to %recipient
pl: Wysłano e-mail do %recipient

en: Unable to send email to %recipient
pl: Wysłanie wiadomości e-mail do adresata %recipient jest niemożliwe.

en: The subject of the message.
pl: Temat wiadomości.

en: Exclude
pl: Wyklucz

en: All
pl: Wszystko

en: Active
pl: Aktywna

en: Year
pl: Rok

en: Block
pl: Blok

en: Inline
pl: Przed polem

en: Recipients
pl: Odbiorcy

en: From
pl: Od

en: Custom
pl: Własny

en: Roles
pl: Rangi

en: Signature
pl: Podpis

en: Filter
pl: Filtruj

en: Poll choices
pl: Opcje wyboru w ankiecie

en: File ID
pl: Identyfikator pliku

en: File name
pl: Nazwa pliku

en: File MIME type
pl: Typ MIME pliku

en: Field name
pl: Nazwa pola

en: Field type
pl: Typ pola

en: Global settings
pl: Ustawienia globalne

en: Fields
pl: Pola

en: Widget type
pl: Typ kontrolki

en: Contains
pl: Zawiera

en: Overridden
pl: Nadpisany

en: Normal
pl: Zwykły

en: N/A
pl: Nie dotyczy

en: Delete all
pl: Usuń wszystko

en: Width
pl: Szerokość

en: Height
pl: Wysokość

en: This field is required.
pl: Wypełnienie pola jest wymagane.

en: Maximum
pl: Maksimum

en: Scale
pl: Skalowanie

en: Plain text
pl: Czysty tekst

en: Month
pl: Miesiąc

en: Price
pl: Cena

en: Amount
pl: Ilość

en: Unlimited
pl: Bez ograniczeń

en: State
pl: Województwo

en: email
pl: e-mail

en: Send
pl: Wyślij

en: Code
pl: Kod

en: Recipient
pl: Adresat

en: Frequency
pl: Częstotliwość

en: security
pl: bezpieczeństwo

en: Example
pl: Przykład

en: Method
pl: Metoda

en: Week
pl: Tydzień

en: Day
pl: Dzień

en: The name of the menu the node belongs to.
pl: Nazwa menu do którego przynależy segment.

en: The vocabulary that the page's first category belongs to.
pl: Nazwa słownika do którego należy pierwsza kategoria strony.

en: The name of the category.
pl: Nazwa kategorii.

en: The id number of the category.
pl: Numer ID kategorii.

en: Configuration
pl: Konfiguracja

en: Security
pl: Bezpieczeństwo

en: Other
pl: Inne

en: Background color
pl: Kolor tła

en: Basic
pl: Podstawowe

en: Color
pl: Kolor

en: Sent
pl: Wysłano

en: Not installed
pl: Niezainstalowany

en: Button
pl: Przycisk

en: Filtered text (user selects input format)
pl: Tekst sformatowany (użytkownik wybiera format wprowadzania)

en: Text processing
pl: Przetwarzanie tekstu

en: Maximum length
pl: Maksymalna długość

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
pl: Ilość znaków jakie przyjmuje pole. Pozostaw puste jeśli ilość znaków nie ma być ograniczona.

en: Rows
pl: Rzędy

en: Anonymous
pl: Anonim

en: Override
pl: Nadpisz

en: Existing Views
pl: Istniejące widoki

en: Default Views
pl: Domyślne widoki

en: Empty text
pl: Informacja o braku elementów

en: Order
pl: Porządkowanie

en: Integer
pl: Liczba

en: Profile name
pl: Nazwa profilu

en: text
pl: tekst

en: Save settings
pl: Zachowaj ustawienia

en: Duration
pl: Czas trwania.

en: Threshold
pl: Próg

en: Street
pl: Ulica

en: City
pl: Miasto

en: Full
pl: Pełny

en: Size of textfield
pl: Rozmiar pola tekstowego

en: Authoring information
pl: Kto, kiedy

en: File attachments
pl: Załączniki

en: File Upload
pl: Wysyłanie pliku

en: Arabic
pl: Arabski

en: English
pl: Angielski

en: French
pl: Francuski

en: Italian
pl: Włoski

en: Spanish
pl: Hiszpański

en: Japanese
pl: Japoński

en: Korean
pl: Koreański

en: Tokens
pl: Wzorce

en: Token
pl: Wzorzec

en: Time format
pl: Format czasu

en: Are you sure you want to delete these items?
pl: Czy na pewno usunąć te elementy?

en: The items have been deleted.
pl: Usunięto elementy.

en: The e-mail address %email has been denied access.
pl: Adres e-mail %email jest niedozwolony i został odrzucony.

en: Refine
pl: Uwzględnij

en: Undo
pl: Cofnij

en: Token actions
pl: Działania zautomatyzowane oparte o wzorce

en: Replacement value
pl: Treść zastępująca

en: tokens
pl: wzorce

en: Replacement patterns
pl: Wzorce podstawiania

en: Features
pl: Funkcje

en: Allowed values list
pl: Lista wartości dopuszczalnych

en: Publishing options
pl: Opcje publikacji

en: Select list
pl: Lista wyboru

en: Text field
pl: Jednowierszowe pole tekstowe

en: Randomize
pl: Wylosuj

en: Revert
pl: Przywróć

en: PHP code
pl: Kod PHP

en: Days
pl: Dni

en: Months
pl: Miesięcy

en: Display fields
pl: Wyświetl pola

en: Left
pl: Lewo

en: Right
pl: Prawo

en: Hours
pl: Godziny

en: warning
pl: ostrzeżenie

en: Poll settings
pl: Ustawienia ankiety

en: Style
pl: Sposób wyświetlania

en: Track
pl: Historia

en: Missing
pl: Brakujące

en: Permissions
pl: Uprawnienia

en: Your settings have been saved.
pl: Twoje ustawienia zostały zachowane.

en: Reversed
pl: Odwrotnie

en: Day(s)
pl: Dni

en: Month(s)
pl: Miesiące

en: Payment method
pl: Metoda płatności

en: Thousands separator
pl: Separator tysięcy

en: completed
pl: zakończony

en: %type settings
pl: ustawienia dla zawartości typu %type

en: Menu settings
pl: Menu

en: Path to the "convert" binary
pl: Ścieżka do pliku binarnego biblioteki "convert"

en: <Hidden>
pl: <Ukryte>

en: JPEG quality
pl: Jakość grafik JPEG

en: Comment settings
pl: Ustawienia odpowiedzi

en: Processing
pl: Przetwarzanie

en: Path to file
pl: Ścieżka do pliku

en: Storage
pl: Pochodzenie

en: File upload error. Could not move uploaded file.
pl: Błąd wysyłania pliku. Nie udało się przenieść wysłanego pliku.

en: Default value
pl: Wartość domyślna

en: Enable custom alternate text
pl: Zezwól na własny tekst alternatywny

en: Enable custom title text
pl: Zezwól na własny tytuł

en: Reason
pl: Przyczyna

en: Please wait...
pl: Proszę czekać...

en: is
pl: to

en: No content types available.
pl: Brak rodzajów zawartości.

en: Simple
pl: Prosto

en: Menus
pl: Menu

en: Above
pl: Ponad polem

en: Number of values
pl: Liczba wartości

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
pl: Uwaga! Zmiana tej wartości w momencie gdy pole było już wypełniane może spowodować utratę danych!

en: Every
pl: Każdego

en: Overrides
pl: Unieważnienia

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
pl: Skonfiguruj, jak pola tego rodzaju zawartości mają być prezentowane w trakcie podglądu skróconej i pełnej wersji.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
pl: Skonfiguruj jak pola tego rodzaju zawartości mają być prezentowane w wybranym kontekście.

en: Add another item
pl: Dodaj kolejną wartość

en: Full node
pl: Pełen segment

en: Search Index
pl: Przeszukaj indeks

en: Updating field type %type with module %module.
pl: Aktualizacja typu pola %type z modułem %module.

en: Manage fields
pl: Zarządzaj polami

en: Remove field
pl: Usuń pole

en: Trimmed
pl: Przycięty

en: Used in
pl: Użyte w

en: fieldset
pl: grupa pól

en: fieldset - collapsible
pl: grupa pól - zwijalna

en: fieldset - collapsed
pl: grupa pól - zwinięta

en: Are you sure you want to remove the field %field?
pl: Czy na pewno usunąć pole %field?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
pl: Dane wprowadzone z pomocą tego pola zostaną utracone. Tej operacji nie można cofnąć.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
pl: Te ustawienia odnoszą się jedynie do pola  %field w sytuacji kiedy występuje ono w rodzaju zawartości %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
pl: Ustawienia odnoszą się do pola %field w każdym rodzaju zawartości w jakim się pojawi.

en: Save field settings
pl: Zapisz ustawienia pola

en: The update has encountered an error.
pl: Podczas aktualizacji wystąpił błąd.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
pl[0]: Pomyślnie przetworzono jeden element.
pl[1]: Pomyślnie przetworzono @count elementy.
pl[2]: Pomyślnie przetworzono @count elementów.

en: Group multiple values
pl: Grupuj powtarzające się wartości

en: collapsible
pl: zwijalny

en: collapsed
pl: zwinięty

en: Node reference
pl: Powiązanie z segmentem

en: Content types that can be referenced
pl: Rodzaje zawartości, jakie mogą być powiązane

en: Title (link)
pl: Tytuł (odnośnik)

en: Title (no link)
pl: Tytuł (bez odnośnika)

en: Autocomplete text field
pl: Pole tekstowe z podpowiedziami

en: Decimal
pl: Liczba dziesiętna

en: Float
pl: Liczba zmiennoprzecinkowa

en: Precision
pl: Dokładność

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
pl: Ilość cyfr przechowywanych w bazie, włączając w to cyfry znajdujące się w części ułamkowej.

en: The number of digits to the right of the decimal.
pl: Ilość cyfr po przecinku.

en: Decimal marker
pl: separator części ułamkowej

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
pl: Znak jaki użytkownicy muszą wpisać aby oznaczyć początek części ułamkowej.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
pl: Ciąg znaków, jaki stanowić będzie przedrostek wartości, na przykład $ lub €. Pole puste oznaczać będzie brak przedrostka. Separatorem liczby pojedynczej i mnogiej jest znak | (złoty|złotych).

en: Define a string that should suffixed to the value, like m², m/s², kb/s. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
pl: Ciąg znaków, jaki stanowić będzie przyrostek wartości, na przykład m², m/s², kb/s. Pole puste oznaczać będzie brak przyrostka. Separatorem liczby pojedynczej i mnogiej jest znak | (metr|metrów).

en: Allowed values
pl: Dopuszczalne wartości

en: Defines numeric field types.
pl: Określa typy pól numerycznych.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
pl: Dla kontrolki 'pojedyncze pole wyboru' należy najpierw zdefiniować wartość 'niezaznaczone' a następnie 'zaznaczone' w polu <strong>Dozwolone wartości</strong>. Etykieta pola wyboru będzie pobrana z wartości 'zaznaczone'.

en: Check boxes/radio buttons
pl: Pola wyboru/lista pól radio

en: Single on/off checkbox
pl: Pojedyncze pole wyboru

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
pl: Dostarcza kontrolek pól radio i pól wyboru dla pól tekstowych i numerycznych.

en: Text area (multiple rows)
pl: Wielowierszowe pole tekstowe

en: Defines simple text field types.
pl: Określa typy prostych pól tekstowych.

en: User reference
pl: Powiązanie z użytkownikiem

en: User roles that can be referenced
pl: Rangi, które mogą być powiązane

en: User status that can be referenced
pl: Status kont, które mogą być powiązane

en: Userreference autocomplete
pl: Powiązanie z użytkownikiem, z podpowiedzią

en: Global
pl: Globalne

en: Subscription
pl: Powiadomienie

en: file system
pl: system plików

en: Profiles
pl: Profile

en: Rate
pl: Oceń

en: ImageMagick Binary
pl: Plik binarny narzędzia ImageMagick

en: ImageMagick is a standalone program used to manipulate images. To use it, it must be installed on your server and you need to know where it is located. If you are unsure of the exact path consult your ISP or server administrator.
pl: ImageMagick to osobny program, który umożliwia manipulację zdjęciami. By móc z niego korzystać, należy zainstalować go na serwerze i znać jego położenie. Jeśli masz wątpliwości co do ścieżki, skontaktuj się z administratorem serwera.

en: Specify the complete path to the ImageMagic <kbd>convert</kbd> binary. For example: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> or <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>
pl: Wprowadź kompletną ścieżkę do pliku binarnego <kbd>convert</kbd> narzędzia ImageMagick. Przykładowo: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> lub <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>.

en: Display debugging information
pl: Wyświetlaj informacje pomocne w usuwaniu błędów

en: ImageMagick command: @command
pl: Polecenie ImageMagick: @command

en: ImageMagick output: @output
pl: Dane wyjściowe ImageMagick: @output

en: Services
pl: Serwisy

en: Unavailable
pl: Niedostępne

en: pending
pl: oczekiwanie

en: Newsletter
pl: Biuletyn

en: The directory %directory does not exist.
pl: Katalog %directory nie istnieje.

en: The directory %directory is not writable
pl: Katalog %directory jest tylko do odczytu

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
pl: Katalog %directory jest tylko do odczytu, ponieważ nie ustawiono odpowiednich uprawnień.

en: Permitted upload file extensions
pl: Rozszerzenia plików dozwolone do wysłania na serwer

en: Extensions a user can upload to this field. Separate extensions with a space and do not include the leading dot. Leaving this blank will allow users to upload a file with any extension.
pl: Rozszerzenia, jakie użytkownik będzie mógł załadować na serwer z pomocą tego pola. Oddzielaj kolejne rozszerzenia spacją i nie wprowadzaj kropek. Pozostaw puste aby pole przyjmowało dowolne rozszerzenie.

en: File size restrictions
pl: Ograniczenia wielkości pliku

en: Limits for the size of files that a user can upload. Note that these settings only apply to newly uploaded files, whereas existing files are not affected.
pl: Limit rozmiaru pliku, jaki może wysłać użytkownik. Dotyczy nowo wysyłanych plików, nie ma wpływu na pliki już obecne w systemie.

en: Maximum upload size per file
pl: Maksymalna wielkość pojedynczego pliku

en: Maximum upload size per node
pl: Maksymalna wielkość wszystkich plików na segment

en: Specify the total size limit for all files in field on a given node. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the total size of a node. Leave this empty if there should be no size restriction.
pl: Wprowadź limit dotyczący łącznego rozmiaru plików wysłanych przez to pole do jednego segmentu. Wpisz wartość w postaci "512" (bajtów), "80K" (kilobajtów) lub "50M" (megabajtów). Pozostaw to pole puste, jeśli nie chcesz ustalać żadnego limitu.

en: File description
pl: Opis pliku

en: File size (in bytes)
pl: Rozmiar pliku (w bajtach)

en: File size (pretty printed)
pl: Rozmiar pliku (w przyjaznym formacie)

en: Defines a file field type.
pl: Określa rodzaj pola pliku.

en: All users
pl: Wszyscy użytkownicy

en: Sending
pl: Wysyłanie

en: Active users
pl: Aktywni użytkownicy

en: html
pl: HTML

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
pl: Biblioteka GD dla PHP nie jest zainstalowana lub jest przestarzała. Więcej informacji w <a href="@url">dokumentacji PHP</a>.

en: GD library
pl: Biblioteka GD

en: Years
pl: Lat

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
pl: Adres %url jest nieprawidłowy. Należy wprowadzić pełen adres, taki jak http://www.example.com/feed.xml.

en: Bulgarian
pl: Bułgarski

en: Croatian
pl: Chorwacki

en: Czech
pl: Czeski

en: Danish
pl: Duński

en: Dutch
pl: Niderlandzki

en: Finnish
pl: Fiński

en: German
pl: Niemiecki

en: Greek
pl: Grecki

en: Hebrew
pl: Hebrajski

en: Hungarian
pl: Węgierski

en: Indonesian
pl: Indonezyjski

en: Polish
pl: Polski

en: Romanian
pl: Rumuński

en: Russian
pl: Rosyjski

en: Slovak
pl: Słowacki

en: Swedish
pl: Szwedzki

en: Turkish
pl: Turecki

en: Machine name
pl: Nazwa wewnętrzna

en: Allow Upscaling
pl: Zezwól na powiększanie

en: Let scale make images larger than their original size
pl: Pozwól na skalowanie powyżej oryginalnych wymiarów.

en: Enter a width in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
pl: Szerokość w pikselach albo procentach (na przykład 500 lub 80%).

en: Enter a height in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
pl: Wysokość w pikselach albo procentach (na przykład 500 lub 80%).

en: Rotation angle
pl: Kąt obrotu

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
pl: Ilość stopni o jakie zostanie obrócony obraz. Dodatnie liczny oznaczają obrót zgodnie z ruchem wskazówek zegara, ujemne w przeciwnym kierunku.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
pl: Wylosuj kąt dla każdego obrazu. Kąt podany wyżej będzie użyty jako maksymalny.

en: <strong>NOTE:</strong> The sigma parameter below is currently <em>only</em> used when the Imagemagick toolkit is active.
pl: Uwaga: parametr Sigma jest używany tylko jeśli aktywnym jest zestaw przetwarzania grafik Imagemagick.

en: Radius
pl: Promień

en: Flush
pl: Wyczyść

en: Preset Namespace
pl: Przestrzeń nazw zestawu

en: The namespace is used in URL's for images to tell imagecache how to process an image. Please only use alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for preset names.
pl: Ciąg znaków dodawany do adresu, decydujący, którego zestawu przekształceń ma użyć moduł ImageCache, aby przetworzyć obraz. Przestrzeń nazw winna składać się jedynie ze znaków alfanumerycznych, podkreśleń (_) i łącznika (-).

en: Are you sure you want to flush the preset %preset?
pl: Czy chcesz wyczyścić pliki dla zestawu %preset?

en: New Actions
pl: Nowe działania

en: Add !action
pl: Dodanie działania !action

en: Administer imagecache presets and actions.
pl: Zarządzaj zestawami przekształceń i działaniami.

en: Add new preset
pl: Dodaj nowy zestaw

en: Print
pl: Drukuj

en: Locked
pl: Zamkni

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
pl: Wykryto nieprawidłowe ustawienie. Proszę spróbować ponownie, a jeśli błąd pojawia się stale, skontaktować się z administratorem witryny.

en: Reports
pl: Raporty

en: and
pl: i

en: where
pl: których

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
pl: Adres URL, pod który przekierowuje się użytkownika. Może to być adres wewnętrzny, taki jak "node/1234", lub zewnętrzny, np. "http://drupal.org".

en: Lithuanian
pl: Litewski

en: The node the uploaded file is attached to
pl: Segment do którego załączono plik

en: Menu items
pl: Menu

en: Add !type
pl: Dodaj !type

en: Not enabled
pl: Wyłączony

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
pl: Instrukcje jakie należy wyświetlić użytkownikowi pod polem w trakcie edycji zawartości. Dozwolone tagi HTML: @tags

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
pl: Zarządzaj polami

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
pl: Dozwolone wartości jakie może przyjąć pole. Wprowadź jadną wartość w każdej linii, posługując się formatem klucz|etykieta. Klucz to wartość jaka zostanie zapisana do bazy danych i musi odpowiadać typowi przechowywanych danych (%type). Etykieta jest opcjonalna, w razie jej braku użytkownikowi zostanie pokazany klucz. <br />Dozwolone znaczniki HTML: @tags

en: Currency code
pl: Kod waluty

en: The e-mail address %email is already taken.
pl: Adres e-mail %email jest już używany.

en: Show @count value(s)
pl: Pokaż @count wartości

en: starting from @count
pl: zaczynając od @count

en: Maximum resolution for Images
pl: Maksymalna rozdzielczość dla obrazów

en: Registration
pl: Rejestracja

en: %name: illegal value.
pl: %name: wartość niedozwolona.

en: Expiration Year
pl: Rok utraty ważności

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
pl: Dozwolone są jedynie pliki o następujących rozszerzeniach: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
pl: Plik jest za duży. Jego wielkość to %filesize, a maksymalna dozwolona wielkość wynosi %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
pl: Wielkość pliku wynosi %filesize, więc jego zapisanie spowodowałoby przekroczenie limitu %quota.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
pl: Wymiary pliku graficznego zostały zmienione tak, by nie przekraczały maksymalnych dozwolonych wymiarów %dimensions pikseli.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
pl: Wymiary pliku graficznego są za duże. Maksymalne wymiary wynoszą %dimensions pikseli.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
pl: Wymiary pliku graficznego są za małe. Minimalne wymiary wynoszą %dimensions pikseli.

en: Autocomplete matching
pl: Dopasowanie podpowiedzi

en: Starts with
pl: Zaczyna się od

en: Revision information
pl: Informacje o wersji

en: Input type
pl: Sposób wprowadzania

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
pl: Metoda dopasowania tekstu podczas generowania podpowiedzi. Ustawienie <em>Zawiera</em> może spowodować problemy z wydajnością na stronach z dużą ilością użytkowników.

en: Default image
pl: Domyślny obraz

en: Use default image
pl: Użyj domyślnego obrazu

en: Choose a image that will be used as default.
pl: Wybierz obraz, jaki będzie użyty jako domyślny.

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
pl: Podany tekst będzie wykorzystywany w czytnikach ekranu, wyszukiwarkach oraz kiedy obrazek nie może zostać załadowany.

en: Menu links
pl: Odnośniki menu

en: Node creation
pl: Utworzenie segmentu

en: The file could not be uploaded.
pl: Nie udało się wysłać pliku.

en: Select a default image processing toolkit
pl: Wybierz domyślny zestaw narzędzi przetwarzania obrazków

en: This setting lets you choose which toolkit Drupal uses resizing, cropping and other image manipulations.
pl: To ustawienie pozwala zdecydować, który zestaw narzędzi ma być używany do zmiany rozmiaru, przycinania i innych operacji na obrazach.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
pl: Wybrany zestaw narzędzi przetwarzania plików graficznych <em>%toolkit</em> nie może poprawnie przetworzyć funkcji "%function".

en: Compression Quality must be a value between 0 and 100.
pl: Jakość kompresji powinna być z przedziału od 0 do 100.

en: Manage ImageCache presets.
pl: Zarządzaj zestawami przekształceń ImageCache.

en: Place the following snippet in your module as part of <code>hook_imagecache_default_presets()</code>.
pl: Umieść poniższy kod w swoim module, jako część <code>hook_imagecache_default_presets()</code>.

en: Node module form.
pl: Formularz modułu node

en: Locale module form.
pl: Formularz modułu locale.

en: Taxonomy module form.
pl: Formularz modułu taxonomy.

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
pl: Ścieżka w menu tak jak w ścieżce nawigacyjnej, nie zawiera Home ani [menu]. Oddzielona znakami /.

en: Poll title
pl: Formularz modułu poll.

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
pl: %name: to pole nie może przechowywać więcej niż @count.

en: Name of top taxonomy term
pl: Nazwa głównego terminu taksonomii

en: ID of top taxonomy term
pl: ID głównego terminu taksonomii

en: The id number of the category's parent vocabulary.
pl: Numer ID słownika nadrzędnego kategorii.

en: click here
pl: kliknij tu

en: Alt text
pl: Tekst alternatywny

en: Name of top term's vocabulary
pl: Nazwa głównego słownika terminu taksonomii

en: ID of top term's vocabulary
pl: ID głównego słownika terminu taksonomii

en: The text used in the menu as link text for this item.
pl: Tekst użyty w menu jako odnośnik do tego elementu.

en: The title of the node's book parent.
pl: Tytuł książki będącej elementem nadrzędnym.

en: The id of the node's book parent.
pl: Numer ID książki będącej elementem nadrzędnym.

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
pl: Tytuły wszystkich elementów nadrzędnych w hierarchii książki.

en: The name of the currently logged in user.
pl: Nazwa aktualnie zalogowanego użytkownika.

en: The user ID of the currently logged in user.
pl: ID aktualnie zalogowanego użytkownika.

en: The email address of the currently logged in user.
pl: Adres e-mail aktualnie zalogowanego użytkownika.

en: Display a tokenized message to the user
pl: Wyświetl użytkownikowi komunikat utworzony za pomocą wzorców

en: Send tokenized e-mail
pl: Wyślij e-mail utworzony za pomocą wzorców

en: Redirect to a tokenized URL
pl: Przekieruj na adres URL utworzony za pomocą wzorców

en: The email address to which the message should be sent.
pl: Adres e-mail na który powinna zostać wysłana wiadomość.

en: The message that should be sent.
pl: Wiadomość, która powinna być wysłana.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
pl: Następujące symbole zamienniki mogą być użyte do wygenerowania adresu URL. Pewne symbole mogą nie być dostępne, w zależności od kontekstu w jakim działanie zautomatyzowane jest wyzwalane.

en: The message to be displayed to the current user.
pl: Wiadomość, która ma być wyświetlona bieżącemu użytkownikowi.

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
pl: Następujące wzorce mogą być użyte w adresie URL. W zależności od kontekstu w jakim działanie jest wyzwalane niektóre wzorce mogą nie być dostępne.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
pl: Dostarcza API do zamiany symboli na rzeczywiste dane.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
pl: Dostarcza rozbudowane wersje działań zautomatyzowanych jądra Drupala przy pomocy modułu Token.

en: Change basic information
pl: Zmień podstawowe dane

en: The title of the comment.
pl: Tytuł odpowiedzi.

en: The title of the node.
pl: Tytuł węzła.

en: Fieldset
pl: Grupa pól

en: Machine-readable name
pl: Nazwa wewnętrzna

en: Catalan
pl: Kataloński

en: Estonian
pl: Estoński

en: Basque
pl: Baskijski

en: Kannada
pl: Kannara

en: Latvian
pl: Łotewski

en: Malayalam
pl: Malajalam

en: Marathi
pl: Marathijski

en: Malay
pl: Malajski

en: Slovenian
pl: Słoweński

en: Tamil
pl: Tamilski

en: Thai
pl: Tajski

en: Ukrainian
pl: Ukraiński

en: Vietnamese
pl: Wietnamski

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
pl: Nazwa wykorzystywana wewnętrznie może zawierać jedynie małe litery, znaki podkreślenia oraz liczby.

en: Translation settings
pl: Ustawienia tłumaczenia

en: File extension
pl: Rozszerzenie pliku

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
pl: Wybierz zachowanie podpowiedzi w tym polu. Wybranie opcji <em>Zawiera</em> może spowodować problemy wydajnościowe na stronach z tysiącami segmentów.

en: Minimum resolution for Images
pl: Minimalna rozdzielczość dla obrazów.

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an image that is smaller than these dimensions is uploaded it will be rejected.
pl: Minimalny dozwolony rozmiar obrazu wyrażony jako SZEROKOŚĆxWYSOKOŚĆ w pikselach (n.p. 640x480). Wprowadzenie 0 spowoduje brak restrykcji. Jeśli zostanie wysłany mniejszy obraz, będzie odrzucony.

en: ALT text settings
pl: Ustawienia tekstu ALT

en: Enable user input alternate text for images.
pl: Pozwól użytkownikowi na wprowadzenie własnego tekstu alternatywnego dla obrazów.

en: Default ALT text
pl: Domyślny tekst ALT

en: This value will be used for alternate text by default.
pl: Ta wartość zostanie użyta jako domyślny tekst w atrybucie ALT.

en: Title text settings
pl: Ustawienia tytułu

en: Enable user input title text for images.
pl: Pozwól użytkownikom wprowadzać własny tekst do atrybutu Tytuł.

en: Choose type of field to be displayed to the user.
pl: Wybierz rodzaj pola, jaki zostanie pokazany użytkownikowi.

en: Default Title text
pl: Domyślny tekst tytułu

en: This value will be used as the image title by default.
pl: Ta wartość zostanie użyta jako domyślny tekst tytułu obrazka.

en: When an image is not uploaded, show a default image on display.
pl: Jeśli obraz nie zostanie wgrany, pokaż domyślny plik.

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
pl: Ten tytuł jest wyświetlany jako dymek kiedy użytkownik najeżdża kursorem nad obrazek.

en: List field
pl: Pole listy załączników

en: Files listed by default
pl: Pliki domyślnie pokazywane na liście załączników

en: Progress indicator
pl: Wskaźnik postępu

en: Bar with progress meter
pl: Belka z paskiem postępu

en: Throbber
pl: Sygnalizator pracy

en: Path settings
pl: Ustawienia ścieżki

en: Optional subdirectory within the "%directory" directory where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
pl: Niewymagany katalog wewnątrz folderu "%directory", gdzie będą przechowywane pliki dodane przez to pole. Pomiń początkowe i/lub końcowe ukośniki.

en: The file upload failed. %upload
pl: Wysłanie pliku nie udało się. %upload

en: URL to file
pl: Adres URL pliku

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
pl: Nieodwracalny błąd. Przesłany plik przekroczył maksymalny rozmiar pliku (@size) obsługiwany przez serwer.

en: Starting upload...
pl: Rozpoczęto wysyłanie...

en: Uploading... (@current of @total)
pl: Wysyłanie... (@current z @total)

en: Images must be between @min_size pixels and @max_size
pl: Rozdzielczość obrazów musi wynosić od @min_size pixels do @max_size

en: Images larger than @max_size pixels will be scaled
pl: Obrazy o rozdzielczości większej niż @max_size pixels będą przeskalowane

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
pl: Serwer jest w stanie prezentować postęp wysyłania pliku ale nie ma wymaganych bibliotek. Zalecana jest instalacja <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a> lub instalacja <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
pl: Serwer jest w stanie prezentować postęp wysyłania pliku za pomocą APC RFC1867. Warto zauważyć, że wysyłanie wielu plików równolegle nie jest możliwe. Jeśli to możliwe rekomenduje się wykorzystanie biblioteki <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
pl: Serwer nie jest w stanie prezentować paska postępu wysyłania plików. Ten sposób prezentacji wymaga aby PHP działało w trybie mod_php a nie jako FastCGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
pl: Serwer jest w stanie prezentować pasek postępu wysyłania pliku z użyciem APC, ale nie jest to obecnie włączone. Należy dodać do pliku php.ini kod <code>apc.rfc1867 = 1</code>. Można też w zastępstwie użyć paczki <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, która umożliwia wysyłanie kilku plików równocześnie.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
pl: Włączono (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
pl: Włączono (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
pl: Postęp wysyłania

en: The name of the site.
pl: Nazwa witryny.

en: Form settings
pl: Ustawienia formularza

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
pl: Jeśli niezaznaczone, każdy element w tym polu doda oddzielny wiersz, co może tworzyć duplikaty. To ustawienie nie jest kompatybilne z sortowaniem przez klikanie w tabelach.

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
pl: Zostały jeszcze aktualizacje. Wróć do <a href="@update-php">update.php</a> i zainstaluj je.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
pl: Zostały jeszcze aktuailzacje.<br/>Uruchom ponownie skrypt aktualizacji.

en: Comment module form.
pl: Formularz modułu comment

en: Translation module form.
pl: Formularz modułu translation

en: Menu module form.
pl: Formularz modułu menu.

en: Book module form.
pl: Formularz modułu book.

en: Path module form.
pl: Formularz modułu path.

en: Poll module title.
pl: Formularz modułu poll.

en: Poll module settings.
pl: Ustawienia modułu ankiet.

en: Upload module form.
pl: Formularz modułu upload.

en: manage fields
pl: zarządzaj polami

en: » Add a new content type
pl: » Dodaj nowy rodzaj zawartości

en: @field_name (Locked)
pl: @field_name (zablokowane)

en: - Select a field type -
pl: - Wybierz typ pola -

en: - Select a widget -
pl: - Wybierz kontrolkę -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
pl: Nazwa pola (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
pl: Typ przechowywanych danych

en: Form element to edit the data.
pl: Rodzaj pola do edycji danych

en: - Select an existing field -
pl: - Wybierz istniejące pole -

en: Field to share
pl: Pole, jakie ma być współdzielone

en: Group name (a-z, 0-9, _)
pl: Nazwa grupy (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
pl: Dodawanie nowego pola: należy wprowadzić etykietę.

en: Add new field: you need to provide a field name.
pl: Dodaj nowe pole: należy podać nazwę pola

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
pl: Dodawanie pola: nazwa %field_name jest nieprawidłowa. Nazwa pola może zawierać jedynie małe litery bez znaków diakrytycznych, cyfry oraz podkreślenia.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
pl: Dodaj nowe pole: nazwa pola %field_name jest zbyt długa. Nazwa pola może mieć maksymalnie 32 znaki, włączając prefiks 'field_'.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
pl: Dodaj nowe pole: nazwa pola %field_name już istnieje.

en: Add new field: you need to select a field type.
pl: Dodaj nowe pole: musisz określić typ pola.

en: Add new field: you need to select a widget.
pl: Dodaj nowe pole: musisz wybrać widget.

en: Add new field: invalid widget.
pl: Dodaj nowe pole: niepoprawny widget.

en: Add existing field: you need to provide a label.
pl: Dodaj nowe pole: musisz podać nazwę etykiety.

en: Add existing field: you need to select a field.
pl: Dodaj istniejące pole: należy wybrać pole.

en: Add existing field: you need to select a widget.
pl: Dodaj istniejące pole: należy wybrać kontrolkę.

en: Add existing field: invalid widget.
pl: Dodaj istniejące pole: nieprawidłowa kontrolka.

en: Edit basic information
pl: Edytuj podstawowe dane pola

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
pl: Wewnętrzna nazwa pola. Nie może zostać zmieniona.

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
pl: Czytelna dla użytkownika witryny etykieta pola używana w typie zawartości %type.

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
pl: Rodzaj danych, jaki ma być przechowywany w bazie danych. Ta opcja nie może być zmieniona.

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
pl: Rodzaj pola formularza jaki ma zostać pokazany użytkownikowi, który będzie wypełniał pole tego typu w rodzaju zawartości %type.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
pl: Pole %field jest zablokowane i nie może być edytowane.

en: %type basic information
pl: Podstawowe dane pola w rodzaju zawartości %type

en: Maximum number of values users can enter for this field.
pl: Maksymalna liczba wartości, jakie dla danego pola może wprowadzić użytkownik.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
pl: 'Bez ograniczeń' spowoduje wyświetlenie przycisku 'Dodaj więcej' aby użytkownik mógł dodać tyle wartości ile zechce.

en: %name must be an integer.
pl: %name musi być liczbą.

en: %name must be a positive integer.
pl: %name musi być liczbą dodatnią.

en: %name must be a number.
pl: %name musi być liczbą.

en: <No value>
pl: <Brak wartości>

en: (first item is 0)
pl: (pierwszy element to 0)

en: (start from last values)
pl: (zacznij od ostatnich wartości)

en: Only numbers are allowed in %field.
pl: W polu %field dozwolone są tylko liczby.

en: New field
pl: Nowe pole

en: Existing field
pl: Istniejące pole

en: New group
pl: Nowa grupa

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
pl: Dodaj pola i grupy do tego rodzaju zawartości. Ustal kolejność na formularzu dodawania zawartości i podczas wyświetlania treści.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
pl: Możesz przydzielić pole do grupy przeciągając je pod jej nazwę i ciągnąc w prawo.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
pl: Wskazówka: po instalacji <a href="!adv_help">Advanced help</a> pomoc kontekstowa tego modułu będzie pełniejsza.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
pl: Użyj opcji 'Wyklucz', aby wartość pola nie została przekazana w zmiennej $content do szablonu segmentu.

en: width @width
pl: szerokość @width

en: height @height
pl: wysokość @height

en: upscaling allowed
pl: dozwolone powiększanie

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
pl: losowo między -@degrees&deg i @degrees&deg

en: Save Preset
pl: Zapisz zestaw

en: Create Action
pl: Dodaj działanie

en: Save !type
pl: Zapisz !type

en: Delete !type
pl: Usuń !type

en: Blocked users
pl: Zablokowani użytkownicy

en: Filter formats
pl: Filtr formatów

en: The unique ID of the comment.
pl: Unikatowy identyfikator odpowiedzi.

en: The name left by the comment author.
pl: Nazwa pozostawiona przez autora odpowiedzi.

en: The email address left by the comment author.
pl: Adres e-mail pozostawiony przez autora odpowiedzi.

en: The home page URL left by the comment author.
pl: Adres strony wprowadzony przez autora odpowiedzi.

en: The formatted content of the comment itself.
pl: Sformatowana treść odpowiedzi.

en: The number of comments posted on a node.
pl: Liczba odpowiedzi dodanych przy wpisie.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
pl: Ilość odpowiedzi do wpisu od czasu gdy użytkownik widział go po raz ostatni.

en: The type of the node.
pl: Rodzaj wpisu.

en: The human-readable name of the node type.
pl: Przyjazna dla użytkownika nazwa typu wpisu.

en: The language the node is written in.
pl: Język w jakim wpis został napisany.

en: The URL of the node.
pl: Adres URL zasobu.

en: The slogan of the site.
pl: Hasło witryny.

en: The administrative email address for the site.
pl: Administracyjny adres e-mail dla tego serwisu.

en: The URL of the site's front page.
pl: Adres URL strony głównej serwisu.

en: The optional description of the taxonomy term.
pl: Opcjonalny opis terminu kategorii.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
pl: Opcjonalny opis słownika.

en: The unique ID of the user account.
pl: Unikalne ID użytkownika konta.

en: The login name of the user account.
pl: Nazwa użytkownika konta.

en: The email address of the user account.
pl: Adres e-mail użytkownika konta.

en: The URL of the account profile page.
pl: Adres URL do strony profilu konta.

en: The unique ID of the content item, or "node".
pl: Unikalny identyfikator wpisu.

en: No tokens available.
pl: Brak dostępnych wzorców.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
pl: Kliknij na wzorzec w celu dodania go do pola, które było aktywne jako ostatnie.

en: List of the currently available tokens on this site
pl: Wykaz aktualnie dostępnych wzorców na tej witrynie.

en: Insert this token into your form
pl: Wstaw ten wzorzec do formularza

en: First click a text field to insert your tokens into.
pl: Najpierw kliknij w pole tekstowe, do którego będą wstawione wzorce.

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
pl: Wybrany plik %filename nie mógł zostać wysłany. Dozwolone są jedynie następujące rozszerzenia: %extensions.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
pl: Wyjaśnienie ostatnich zmian dokonanych na segmencie.

en: The URL of the account edit page.
pl: Adres URL strony edycji konta.

en: The title of the current page.
pl: Tytuł bieżącej strony

en: The URL of the current page.
pl: URL bieżącej strony

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
pl: Numer strony w trakcie przeglądanie stronicowanej listy.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
pl: Element %element-title używa niedozwolonych wzorców: @invalid-tokens.

en: @token (defined by modules: @modules)
pl: @token (zdefiniowany przez moduły: @modules)

en: Duplicate tokens
pl: Powielone wzorce

en: The following tokens are defined by multiple modules and may cause problems when performing token replacement.
pl: Następujące wzorce są definiowane przez więcej niż jeden moduł równocześnie i mogą sprawiać problemy w trakcie podstawiania.
